PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تقاوت نوت بوک با لپ تاپ!!

Apachi
03-08-2008, 00:31
بعد از مشکلاتی که در ایجاد یک تاپیک به خاطر تصور یکی از دوستان از واژه های نوت بوک و لپ تاپ وجود و جواب ایشان که اینطور بیان کردند "ضمن نوت بوک با لپ تاپ یکی هست ...." وظیفه دونستم از نظر مفهومی درباره این موضوع توضیح بدم .
نوت بوک و لپ تاپ برای طبقه بندی و کلاس بندی کردن کامپیوتر های شخصی کم حجم و قابل حمل استفاده شده که نام گذاری صد درصد این دو را از هم تفکیک می کند ونوعی استاندارد ساخت هم محسوب میشود که سازنده رو مجبور می کند تا در ساخت دستگاه بعد از تولید برای نام گذاری از آن استفاده کند.

notebook computer

کامپیوتر شخصی که در رده خو به شدت سبک وزن باشد و وزن آنها فراتر از 6 پاند نرود و به قدری کوچیک باشد که در کیفی که برای مدارک و اسناد ساخته میشود به راحتی جا شود کامپیوتر های نوت بوک از تکنولوژی ها مختلفی استفاده می کنند که بتوانند دارای یک پنل باریک و کوچیک و کم حجم باشند به همراه یک صفحه کوچیک و کم حجم که هم وزن کمتری داشته باشد هم حجم کمتری.
باتری های نوت بوک قابلیتی دارند که در هر زمانی بخواهید می توانید انها در بیاورید و برای چند ساعتی شارژ مجدد کنید
هدف اصلی لپ تاپ ها برای mobility هست نه portability

laptop computer

کامپیوتر های شخصی و قابل حملی که بتوان آن را در میحط و محل کار جای داد و به راحتی جابجا کرد و وزن آن از 6 پاند بیشتر باشد و دیسپلی آن هم کلفت تر و بزرگتر باشد و در تولید فلت ها و پنل ها اندازه اهمیت زیادی نداشته باشد
لپ تاپ ها ساخته شدند تا جایگزین PC ها بشوند و بروی میز خانه ها بیاند ..
هدف اصلی نوت بوک برایportability هست نه mobility

در پایان یاد آور میشم که در فروشگاه ها و مراکز بازاری به خاطر کم اطلاعی این دو دستگاه متمایز رو یکی فرض میکنند که این کار بسیار اشتباه هست چون لپ تاپ در سایز بسیار بزرگ تر از نوت بوک ها هستند و تکنولوژی ساخت بسیار متفاوتی دارن امیدوارم دیگر با چنین اشتباهی مواجه نشویم...

این مطالب چکیده فرهنگ لغات کامپیوتر IBM به زبان انگلیس هستش که من مدت ها پیش به خاطر بحث بر سر این موضوع که این دو کاملآ متفاوت هستند در موردش تحقیق کردم در سایتهای بسیاری هم برای توضیح این موضوع از همین فرهنگنامه IBM استفاده شده
برای نمونه می تونم به سایت معتبر
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
اشاره کنم...

linuxboy
03-08-2008, 07:26
الان به e1505 با مانیتور 15" و 2.8 کیلو وزن چی میگن؟

avecina.ir
03-08-2008, 08:03
با سلام نقل قول:در فروشگاه ها و مراکز بازاری به خاطر کم اطلاعی این دو دستگاه متمایز رو یکی فرض میکنند که این کار بسیار اشتباه هست
جواب:نخیر برادر اینها بافته های ذهن های بیکار است!شما با هیچ متخصصی نیست که مشورت کنی یا وب پیج هیچ سازنده ای مثل سونی یا توشیبا و حتی آلین ویر را بروی وببینی گفته لپتاپ با نوت بوک فرق داره!!

نقل قول: لپ تاپ در سایز بسیار بزرگ تر از نوت بوک ها هستند و تکنولوژی ساخت بسیار متفاوتی دارن
هیچ اینطور نیست یعنی چی این؟؟همگی مین بردی مشابه دارن پردازنده ای مشابه و بدنه ای مشابه.نمیدونم توی چه معماری ای با هم تکنولوژی ساختشوتن متفاوته که اومدی میگی! بازش کن اگه مطمئنی به این حرف وگرنه از من میشنوی اینا همش حرفه

اون چیزی که از قدیم رسم بوده این بوده که میگفتن لپتاپها دو جورن:یکجور سنگین تر و قوی تر هستند که بهشون گفت میشه جانشین PC هستن مثل مدلهای سنگین و قویتر سونی و توشیبا و ودل و... و علی الخصووص مارک alienware که بزرگ و بسیار پیشرفته هست و مثلا اومده دو تا کارت گرافیک پیشرفته رو SLi کرده! تازه اگه به وب پیج alienware بری اونجا هم به محصولاتش میگه نوت بوک! نه طبق حرف شما که لزوما و حتمی باید بهشون فقط بگه لپتاپ!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دسته ی دوم از لپتاپها هم از قدیم ندیم معروف بودن طبق حرف شما به سبک تر و ضعیف تر که CPU های سلرون یا ULV روشون نصبه.بازم توی وب بگردی میبینی هیچ سازنده ای نیست که لزوما به این محصولش بگه نوتبوک! مثلا برو به سایت Asus و مدل Eee رو ببین یا برو Apple Macbook رو ببین تازه این دو قلم Ultra Portable هستند بازم میبنی بهشون هم گفته میشه لپتاپ و هم نوتبوک

پس خواهشن ذهن افرادی که تازه لپتاپ گرفتن یا توی فکر خرید هستن رو با این حرفهای بیمعنی درگیر نکن که اصلا اعتباری نداره و فقط توی حرفهای شما هست نه هیچ جای معتبر دیگه ای.دیکشنری IBM هم شد مدرک که رو کردی؟ برو وب پیج سازنده های معروف ببین کدوم یکی حرف شما رو میزنه.بازار که دیگه پیشکش

REGISTERED USER
03-08-2008, 08:14
فعلا توی بازار ایران به نوت بوکی که میخرید لپ تاپ میگن ... کاربرد اصلی روی نوت بوک هست نه لپ تاپ اما لفظش بیشتر جا افتاده و فکر نمیکنم نیازی به تفکیک این دو مقوله باشه ... و کلا جهان داره به این تفکر میره که کامپیوتر پرتابل رو نوت بوک یا لپ تاپ بگویند ... به نظ شما این دو با هم فرق داره جدا ؟

acer aspire series notebook
acer aspire series laptops

؟؟؟؟

جالبه که چه بحثی راه افتاده !

amir_rafie
03-08-2008, 22:48
من که از این توضیح فارسی هم فرق notebook و laptop رو نفهمیدم! :31:

ولی میدونم که سونی همیشه میگه VAIO Notebooks !

Apachi
03-08-2008, 23:00
با سلام نقل قول:در فروشگاه ها و مراکز بازاری به خاطر کم اطلاعی این دو دستگاه متمایز رو یکی فرض میکنند که این کار بسیار اشتباه هست
جواب:نخیر برادر اینها بافته های ذهن های بیکار است!شما با هیچ متخصصی نیست که مشورت کنی یا وب پیج هیچ سازنده ای مثل سونی یا توشیبا و حتی آلین ویر را بروی وببینی گفته لپتاپ با نوت بوک فرق داره!!

نقل قول: لپ تاپ در سایز بسیار بزرگ تر از نوت بوک ها هستند و تکنولوژی ساخت بسیار متفاوتی دارن
هیچ اینطور نیست یعنی چی این؟؟همگی مین بردی مشابه دارن پردازنده ای مشابه و بدنه ای مشابه.نمیدونم توی چه معماری ای با هم تکنولوژی ساختشوتن متفاوته که اومدی میگی! بازش کن اگه مطمئنی به این حرف وگرنه از من میشنوی اینا همش حرفه

اون چیزی که از قدیم رسم بوده این بوده که میگفتن لپتاپها دو جورن:یکجور سنگین تر و قوی تر هستند که بهشون گفت میشه جانشین PC هستن مثل مدلهای سنگین و قویتر سونی و توشیبا و ودل و... و علی الخصووص مارک alienware که بزرگ و بسیار پیشرفته هست و مثلا اومده دو تا کارت گرافیک پیشرفته رو SLi کرده! تازه اگه به وب پیج alienware بری اونجا هم به محصولاتش میگه نوت بوک! نه طبق حرف شما که لزوما و حتمی باید بهشون فقط بگه لپتاپ!

دسته ی دوم از لپتاپها هم از قدیم ندیم معروف بودن طبق حرف شما به سبک تر و ضعیف تر که CPU های سلرون یا ULV روشون نصبه.بازم توی وب بگردی میبینی هیچ سازنده ای نیست که لزوما به این محصولش بگه نوتبوک! مثلا برو به سایت Asus و مدل Eee رو ببین یا برو Apple Macbook رو ببین تازه این دو قلم Ultra Portable هستند بازم میبنی بهشون هم گفته میشه لپتاپ و هم نوتبوک

پس خواهشن ذهن افرادی که تازه لپتاپ گرفتن یا توی فکر خرید هستن رو با این حرفهای بیمعنی درگیر نکن که اصلا اعتباری نداره و فقط توی حرفهای شما هست نه هیچ جای معتبر دیگه ای.دیکشنری IBM هم شد مدرک که رو کردی؟ برو وب پیج سازنده های معروف ببین کدوم یکی حرف شما رو میزنه.بازار که دیگه پیشکش
با سلام بر شما
دوست عزیزم لطفآ از از الفاظ مناسب تری استفاده کنید!!!!!!!

بنده این توانایی رو دارم که نقشه مادربود تمامی نوت بوک های موجود در بازار دوباره پیاده سازی کنیم و شایدکمتر کسی بتونه در مورد Diagnostic با من رقابت کنه .
دوست خوب اگر بحث سایت های توشیبا و سونی رو میکشید یاد اور میشم بجای بیان این مطلب که فلان سایت به انگلیسی گفته که نوت بوک با لپ تاپ فرقی نداره رو دقیقآ لینک بدید.

پس واژه ACPI به جه معناست؟ شما چطور تکنولوژی ساخت یک دستگاه که 13 میلی متر قطر داره رو با یک دستگاه 20 میلی متری مقایسه می کنید !!!
بله CPU ها و چیپ ست ها یکسان هست
ولی رگلاتور ها و سیستم مدریت پاور بایوس ها و تکنولوژی، ساخت یکسانی دارند؟

ایا مادربور سری های UX که وزن گرمی داره با دیسپلی 3 اینچی دارن با سری A که دیسپلی 15.4 W "اینچی دران و مادرببردشون کم کم 20 برابر بزرگتره یکی هست؟؟

لطفآ تفاوت مانتور توربو برایت را با ایکس برایت بفرمایید؟؟
لابد چون همه اینها مانتور ال سی دی هستند یکسان هستند؟؟؟؟

من هیج ادایی ندارم چون دست بالای دست بسیاره و ای تی من های روسی و هندی بسیار قدرتمند تر هستند و این توانایی رو حتی دارا هستند که برای دستگاه ها بایوس بنویسند...

جالب ترین نکته: شما مرجع کامپیوتر کل دنیا دیشکنری ibm رو غیر قابل استناد خواندید که این موضوع در سطح خودش بسیار جالب هست..
در مورد اپل سیستم های فوق با نام مک بوک ارائه میشوند و هیچ ارتباطی با نوت بوک یا لپ تاپ ندارند.. اگر در هر جای دنیا بگید Apple macbook notebook یا
Apple macbook laptop همه رو با یک محصول جدید مواجه می کنید که تا حدودی شگفت زده خواهند شد
در مورد بعدی که گفتید در نوت بوک Alienware دو کارت گرافیکی به صورت موازی و SLI استفاده شده باید بهتون بگم دوکارت خیلی نادرسته دو چیپست گرافیکی نوت بوک هات چیزی به نام کارت گرافیکی ندارند و این دو چیپ به صورت SIL مقابل هم قرار گرفته اند...
Alienware تخصص خیلی بالایی داره و یکی از بهترین هاست ولی به هیچ وجه بزرگ نیست و جز کوچکی از کمپانی Dell هستش...
من به هیچ وجه دلیل موجه نمیدنم که کاربران به خاطر نبود نمایندگی مجاز و کاتالاگ های رسمی به خاطر فروش توسط بازرگانان نو پا و خرد آسیب بینند..شک نکنید موضوع بعدی من شناخت دستگاه چند چسبه و ریفرش هستش...
لطفآ در پست عکس ها هم کمی نظم رو رعایت کنید تا صفحه راحت تر لود بشه و صفحه زیبا تر باشه اینقدر عکس های متعدد پشت سر هم یک مقدار تاپیک رو شلوغ میکنه....
از توجهتون ممنونم

REGISTERED USER
03-08-2008, 23:02
در ضمن دوستان اگر میخواهید چه نوت بوک چه لپ تاپ (بقول یه عده کاربران جدید فوق تخصص ) تاپیک ویژه خودش رو داره و باید در اون قسمت بررسی بشه ... کلیه معرفی و بحث روی یک مدل یا معرفی آن توی تاپیک خودش انجام میشه و یا در صورت مجزا بودن منتقل میشه (کار مدیر نظم هست)

تشکر از دوستان

Apachi
04-08-2008, 00:09
فعلا توی بازار ایران به نوت بوکی که میخرید لپ تاپ میگن ... کاربرد اصلی روی نوت بوک هست نه لپ تاپ اما لفظش بیشتر جا افتاده و فکر نمیکنم نیازی به تفکیک این دو مقوله باشه ... و کلا جهان داره به این تفکر میره که کامپیوتر پرتابل رو نوت بوک یا لپ تاپ بگویند ... به نظ شما این دو با هم فرق داره جدا ؟

acer aspire series notebook
acer aspire series laptops

؟؟؟؟

جالبه که چه بحثی راه افتاده !
به عقیده من کامپیوتری که جایگزین PC میشه و صفحه بزرگتر داره و کیبورد بزرگ و باتری قوی لپ تاپ هستش

الان به e1505 با مانیتور 15" و 2.8 کیلو وزن چی میگن؟
این دستگاه صد درصد یک لپ تاپ حساب میشه...

من که از این توضیح فارسی هم فرق notebook و laptop رو نفهمیدم! :31:

ولی میدونم که سونی همیشه میگه VAIO Notebooks !

نه عزیزم اینم لیست تفکیکی سونی:

Sony Laptops

AR Series

سری پرچمدار سونی:31:
این سری همگی به صفحه نمایش17" مجهز هستند و از آخرین تکنولوژی های سخت افزار بهر برده اند و با قبلیت Full HD سازگار هستند

FW Series

اولین لپ تاپ دنیا با صفحه نمایش 16.4" و Blu-ray Disc burner و به عنوان یکی از قدرتمند ترین نوت بوک دنیا برای قابلیت HD
این سری جایگزین سری FZ قدیمی شده اند

NR Series

لپ تاپ های سونی مجهز به صفحه نمایش 15.4"Entry level شناخته میشوند و برای کاربران ویندوز ویستای نسخه خانگی قابل پیشنهاد میشوند.

:Sony Notebooks

TZ Series

این سری به صفحه نمایش 13,1" Ultra portable مجهز هستند این سری همچنین از ثابلیت WXGA++ که رزولشن 1600 در 900 را پشتی بانی میکند حمایت میکند از ویژگی های دیگر این سری integrated WWAN هستش این سری جایگزین SZ Series هستند

SR Series

این سری به صفحه نمایش 13,3" Ultra portable میباشد و در کلاس دستگاه های تجاری قیمت پایین دارد ادامه سری ارزان قیمت SZ سابق هستش..

BZ Series

این سری برای کار های تجاری بزرگ و سنگین که نیاز به امنیت فراوان دارند ایجاد شده و انواع ابزار امنیتی از قبیل Trusted Platform Module , biometric fingerprint مجهز شده
این سری در رده تجاری سخت افزار بسیار قدرتمندی دارند و با حجم و وزن کمی که دارند برای بازرگانان و تاجرین یکی از بهترین ها میباشند ..

REGISTERED USER
04-08-2008, 00:32
تا بحال سایت سونی esupport رفته اید ؟ توی لیست نام نوت بوک اورده شده چون خود سونی هم این دو را یک مقوله میدونه

اما به هر حال بحث جالبی بود

Apachi
04-08-2008, 00:54
تا بحال سایت سونی esupport رفته اید ؟ توی لیست نام نوت بوک اورده شده چون خود سونی هم این دو را یک مقوله میدونه

اما به هر حال بحث جالبی بود

بله ای اس ساپورت بیشتر تکنیکال دستگاه های Freeconfig هست و از طبقه بندی کامپیوتر های خانگی و بعضی اوقات نوت بوک استفاده میکنه ولی وقتی مشکلتون بزرگ باشه و دستگاهتون سفارشی و Freeconfig نباشه باهاشون از طریق شماره مخصوص پشتبانی از مدل شما مکاتبه می کنید صد درصد بسته به پارت نامبری که از دستگاه بهشون می دید سونی از لفظ لپ تاپ یا نوت بوک استفاده میشه ولی در ایران اصولآ پارت نامبر ها جعلی هستند و دستگاه ها Freeconfig
در هر صورت کمپانی مثل ال جی از این قانون استفاده نمی کنند ولی خوب توی لیست های فروش و امور پشتی بانی و آموزشی کمپانی های بزرگ این دونام بسیار اهمیت داره..

mo.mo
04-08-2008, 07:25
به عقیده من کامپیوتری که جایگزین PC میشه و صفحه بزرگتر داره و کیبورد بزرگ و باتری قوی نوت بوک هستش

این دستگاه صد درصد یک نوت بوک حساب میشه...

نه عزیزم اینم لیست تفکیکی سونی:

:Sony Notebooks

AR Series

سری پرچمدار سونی:31:
این سری همگی به صفحه نمایش17" مجهز هستند و از آخرین تکنولوژی های سخت افزار بهر برده اند و با قبلیت Full HD سازگار هستند

FW Series

اولین نوت بوک های دنیا با صفحه نمایش 16.4" و Blu-ray Disc burner و به عنوان یکی از قدرتمند ترین نوت بوک دنیا برای قابلیت HD
این سری جایگزین سری FZ قدیمی شده اند

NR Series

نوت بوک های سونی مجهز به صفحه نمایش 15.4"Entry level شناخته میشوند و برای کاربران ویندوز ویستای نسخه خانگی قابل پیشنهاد میشوند.

Sony Laptops

TZ Series

این سری به صفحه نمایش 13,1" Ultra portable مجهز هستند این سری همچنین از ثابلیت WXGA++ که رزولشن 1600 در 900 را پشتی بانی میکند حمایت میکند از ویژگی های دیگر این سری integrated WWAN هستش این سری جایگزین SZ Series هستند

SR Series

این سری به صفحه نمایش 13,3" Ultra portable میباشد و در کلاس دستگاه های تجاری قیمت پایین دارد ادامه سری ارزان قیمت SZ سابق هستش..

BZ Series

این سری برای کار های تجاری بزرگ و سنگین که نیاز به امنیت فراوان دارند ایجاد شده و انواع ابزار امنیتی از قبیل Trusted Platform Module , biometric fingerprint مجهز شده
این سری در رده تجاری سخت افزار بسیار قدرتمندی دارند و با حجم و وزن کمی که دارند برای بازرگانان و تاجرین یکی از بهترین ها میباشند ..
ببخشید دوست عزیز من که کاملا گیج شدم بلاخره نفهمیدم لپ تاپ بزرگتره یا نوت بوک:18:
چون این پاسخ شما دقیقا مغایر اولین پاسخ شما تو این تاپیک هست.
و در ضمن میشه بگین مدل FZ تو کدوم گروه دسته بندی میشه؟

Apachi
04-08-2008, 16:27
ببخشید دوست عزیز من که کاملا گیج شدم بلاخره نفهمیدم لپ تاپ بزرگتره یا نوت بوک:18:
چون این پاسخ شما دقیقا مغایر اولین پاسخ شما تو این تاپیک هست.
و در ضمن میشه بگین مدل FZ تو کدوم گروه دسته بندی میشه؟

عزیزن اشتباه تایپی بود درستش کردم...!!
FZ رو هم خدابیامرزه با FW جایگزین شده...

amir_rafie
04-08-2008, 23:09
شما برو توی سایت سونی و قسمت Products .....

فقط نوشته VAIO Notebooks... و دیگر هیچ!!!
الکی واسه خودتون سری های مختلف را دسته بندی نکنید !!!!

Apachi
04-08-2008, 23:58
شما برو توی سایت سونی و قسمت Products .....

فقط نوشته VAIO Notebooks... و دیگر هیچ!!!
الکی واسه خودتون سری های مختلف را دسته بندی نکنید !!!!

نظرت در این مورد چیه

عزیزم این مقاله رو هم مطالعه کن

اینم یک منبع دیگه

که دقیقآ موضوع شرح داده حتمآ بخونید..
دوست ندارم اینقدر پافشاری کنم در هر صورت برای اطلاعات عمومی خوبه و از نظر علمی این دو خیلی با هم فرق دارند...

REGISTERED USER
05-08-2008, 00:10
از Apachi تشکر میکنم بحث جالبی بود ... البته فکر کنم چون گفتم تاپیک نوت بوک داریم و اشون درباره لپ تاپ مطلب داده بودند این بحث مفید راه افتاد

حرف Apachi تایید میشه اما به نظرم با روشی که توی ایران جلو رفته ایم بهتره تا ابد این دو تفکیک نشه و همینطور ادامه داده بشه

مرسی از دوستان

Apachi
05-08-2008, 00:27
از Apachi تشکر میکنم بحث جالبی بود ... البته فکر کنم چون گفتم تاپیک نوت بوک داریم و اشون درباره لپ تاپ مطلب داده بودند این بحث مفید راه افتاد

حرف Apachi تایید میشه اما به نظرم با روشی که توی ایران جلو رفته ایم بهتره تا ابد این دو تفکیک نشه و همینطور ادامه داده بشه

مرسی از دوستان

ممنوم عزیزم به هر حال برای خود منم مطلب جالبی بود که دوست داشتم برای بقیه هم کمی توضیح بدم
فقط تو ایران نیست و تو اکثر جا ها جا افتاد ولی خوب اینطوری آکادمیک تر هستش..
و برای فروم که اکثرآ توش بحث های تخصیصی میشه دونستنش بد نیست.

نمی دونم تا حالا تو خیلی از سایت ها اتفاق افتاده تفکیک این دو را ببنید و تعجب کنید؟

REGISTERED USER
05-08-2008, 12:17
من خودم هکاربر فعال توی notebook review هستم ... اونجا برای بحث های معرفی و بررسی از هم جدا میکنند البته در حد اسمی نه اینکه تاپیک و تالار جدا داشته باشند