PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ترفندستان سه بعدی (مکس) ...

J U N I P E R
30-07-2008, 23:08
سلام...

هر چی search کردم دیدم جای یه تاپیک که بچه ها سوالات و ریزه کاری های مکس رو بپرسن خیلی خالیه!
فقط یه تاپیک خوب بود که اونم یه لینک به یه فروم دیگه بود.
اینجا هر کی سوالی درباره ی ترفند های مکس (محیط کاری مکس و ...) داره بپرسه.
اولین سوال رو هم خودم می پرسم که با قالب کلی سوال هاآشنا بشین...

J U N I P E R
30-07-2008, 23:08
بعضی وقت ها که تو یه صحنه ی نسبتا بزرگ رو یه آبجکت کوچیک میخوام zoom کنم تنظیم صحنه خیلی مشکل میشه.با یه حرکت کوچیک موس view یه دفعه به آبجکت خیلی دور یا خیلی نزدیک میشه و تنظیم درست صحنه بعضی وقت ها اعصاب آدمو خرد میکنه.بالا و پایین کردن صحنه هم همین مشکل رو پیدا میکنه.
راهی نیست که مثلا مثل تو بازی ها sensitive موس رو کم و زیاد کنیم تا حرکات و بزرگنمایی های خیلی ظریف رو هم بتونیم انجام بدیم؟

.:با تشکر:.:11:

SSS_HHH_OOO
31-07-2008, 01:04
ما که این کار رو میکنیم بهتره همیشه حساسیت ماوس رو بیاریم پایین...
ولی وقتی یه جا حرکات ماوس تند میشن به خاطر اینه که داری تو پرسپکتیو کار میکنی...پرسپکتیو مثل چشم میمونه...و اجسام برای ریز و درسشت میشن... یعنی جسم ریز براش ریزه...ولی وقتی به نمای user بری هر چقدر هم زوم کنی هیچ فرقی نداره...اصلا همیشه برای ساخت مدل تو نمای user کار کن......

J U N I P E R
31-07-2008, 12:14
شهاب چه خوب شد اجمالی فرق user با perspective ررو گفتی زیاد اینو سوال میکنن.
یه سوال دیگه:
بعضی وقت ها وقت ها زوم قفل می کنه و دیگه صحنه عقب جلو نمیره.اونو چیکارش کنم؟

/.,mnb
31-07-2008, 12:41
Alt+ctrl+فشار دارن اسكرول موس و درگ موس = zoom

SSS_HHH_OOO
31-07-2008, 12:47
شهاب چه خوب شد اجمالی فرق user با perspective ررو گفتی زیاد اینو سوال میکنن.
یه سوال دیگه:
بعضی وقت ها وقت ها زوم قفل می کنه و دیگه صحنه عقب جلو نمیره.اونو چیکارش کنم؟

اگه با scroll ماوس زوم کنی زوم شتابدار میشه.....ولی این اتفاق هم فقط تو پرسپکتیو میافته...دلیلش هم اینه که تو پرسپکتیو وقتی زیاد به جسم نزدیک بشی از رد میشی و قسمتهاییش دیده نمیشه...این شتاب باعث میشه وقتی به یه جسم نزدیک میشی هی از سرعت نزدیک شدنت کم بشه..... پس باز هم بهتره بری تو نمایUser...چون اونجا میتونی هرچقدر میخوای زوم کنی ولی هیچوقت از جسم رد نمیشی...در حقیقت تو نمای user بزرگنمایی صورت میگیره ولی تو Perspective به جسم نزدیک میشیم....

یه فرق مهم پرسپکتیو با User هم این که User عمق میدان نداره...یعنی اگه جسم در صد متری هم باشه همون اندازه دیده میشه که در دو متری...کوچک نمیشه...ولی پرسپکتیو دقیقا مثل چشم میمونه...و هرچقدر از جسم دور بشیم تصویرش هم کوچک میشه....

J U N I P E R
31-07-2008, 12:58
اگه با scroll ماوس زوم کنی زوم شتابدار میشه.....ولی این اتفاق هم فقط تو پرسپکتیو میافته...دلیلش هم اینه که تو پرسپکتیو وقتی زیاد به جسم نزدیک بشی از رد میشی و قسمتهاییش دیده نمیشه...این شتاب باعث میشه وقتی به یه جسم نزدیک میشی هی از سرعت نزدیک شدنت کم بشه..... پس باز هم بهتره بری تو نمایUser...چون اونجا میتونی هرچقدر میخوای زوم کنی ولی هیچوقت از جسم رد نمیشی...در حقیقت تو نمای user بزرگنمایی صورت میگیره ولی تو Perspective به جسم نزدیک میشیم....

یه فرق مهم پرسپکتیو با User هم این که User عمق میدان نداره...یعنی اگه جسم در صد متری هم باشه همون اندازه دیده میشه که در دو متری...کوچک نمیشه...ولی پرسپکتیو دقیقا مثل چشم میمونه...و هرچقدر از جسم دور بشیم تصویرش هم کوچک میشه....

شهاب ممنون از جوابت.فرق بین user و perspective رو میدونم.
این مشکل هم در نسخه های متفاوت و ویندوز های مختلف دیده شده و ربطی به نزدیک یا دور بودن از جسم نداره.
خیلی وقت ها تو فاصله ی خیلی دور این اتفاق میفته که مثلا اگه یه camera رو تو prespectivr فعال و بعد غیر فعال کنی قابلیت زوم صحنه به حالت طبیعی بر می کرده.
بازم ممنون

SSS_HHH_OOO
31-07-2008, 14:42
خوب دلیلش همین شتابدار بودنه...برای زوم بدون شتاب یا از اون ذره بین استفاده کن یا از Shortcut که mnb,./ گفت....

hadi665
31-07-2008, 15:04
خوب ممنون دوسته عزیز
اما قبلنا مهام یکی زده بود
در کل بدم نیست
ممنون

J U N I P E R
31-07-2008, 16:24
خوب دلیلش همین شتابدار بودنه...برای زوم بدون شتاب یا از اون ذره بین استفاده کن یا از Shortcut که mnb,./ گفت....

این اشکال در همین حالتی که شما میگی رخ میده نه زوم شتابدار.
در زوم شتابدار سرعت زوم کم میشه ولی قفل نمی کنه اما تو این حالت صحنه فریز میشه.

Masterpiece
31-07-2008, 17:31
اقا به نظر من اینجوری نمیشه ادم گیج میشه بهتره مسوله تاپیک جواب هارو جمع بندی کنه بزاره پسته اول

Aminzikzak
31-07-2008, 22:47
ممنونم به خاط راین تاپیک ...
ولی اینجا فقط تکنیکها و ترفندها گفته بشه ..
اموزشهای متفرقه خارج از این تاپیک بهش...

ممنون.

J U N I P E R
01-08-2008, 10:22
auto back:(این نکته واسه تازه کاراس).

خیلی وقت ها شده کلی رو یه صحنه کار می کنی اما به دلیلی (قطعی برق،reset شدن رایانه،...) کارتون از دست میره.مکس قابلیتی داره به نام auto back که هر چند وقت یک بار در طول کار شما کارتان را به صورت اتوماتیک در پوشه ای به نام auto back ذخیره میکند.
برای بازیابی کارتان به پوشه ی auto back برید و از اونجا کارتون رو باز کند.

*** توجه: بلافاصله پس از باز کردن auto back فایل را با نام دلخواه در پوشه ی کارهایتان ذخیره کنید و به هیچ وجه روی خود auto back ذخیره نکنید!!! ***

/.,mnb
21-08-2008, 15:56
سلام دوستان
حتما بعضي وقت ها براتون پيش اومده كه مي خواهيد يه مقداري صحنه رو با Alt + Ctrl + push mouse Scroll + Drag بچرخونيد ولي به يه حركت كوچيك صحنه خيلي جابجا ميشه.
براي برطرف كردن اين مشكل در نماي مثلا پرسپكتيو دوبار به صورت سريع كليد Z رو از كيبورد بزنيد.

CG Art
21-08-2008, 16:01
یک موردی که حرفه ای ها خیلی بهش برخورد میکنن اینه که شما مثلا میخوای یه صحنه پر از درخت یا یه صحنه Exterior که ماشین داخلش هست رو رندر بگیری. فرض به اینکه اینکار رو با V-Ray انجام میدی. یهو یه Error میده و رندر نمیگیره.اینجور مواقع است که شما حجم صحنه بالاست و نمیتونی رندر بگیری ! و اما راه حلش : شما باید از Object هایی که زیاد توی صحنه دارید V-Ray Export Mesh بگیرید. اینکارو میتونید با کلیک راست روی Object مورد نظر و انتخاب همین گزینه انجام بدید و بعد به راحتی رندر بگیرید. امیدوارم مفید واقع بشه.

RatAtouille
13-09-2008, 11:09
کلید های میانبور را بگید مل مکس ؟ (از Help > hot kay) همه کلید های میانبر را دارد.

RatAtouille
13-09-2008, 11:11
برای smoot کردن سر وقتی جایی رو فرو رفته می کنم بعد از کار . مدل سر به هم میریزه .

maghzae-motefaker
13-09-2008, 13:35
سلام ميشه كاري كرد جسمي رندر نگيره

/.,mnb
13-09-2008, 14:49
سلام ميشه كاري كرد جسمي رندر نگيره

Right click==>object properties==> Renderable تيك ش رو بردار

linkin_park
13-09-2008, 20:16
آقا بهترین راه برای ساختن آسمون تو مکس چیه .... منظورم نمای خارجیه ...

من سه تا راه میدونم :

استفاده از hdri
اصلا چیزی نذاریم بعدا تو PS یه تکسچر آسمون بهش اضافه کنیم ...
تو مکس یه plan بسازیم و متریال آسمون بدیم ...

CG Art
13-09-2008, 23:33
آقا بهترین راه برای ساختن آسمون تو مکس چیه .... منظورم نمای خارجیه ...

من سه تا راه میدونم :

استفاده از hdri
اصلا چیزی نذاریم بعدا تو PS یه تکسچر آسمون بهش اضافه کنیم ...
تو مکس یه plan بسازیم و متریال آسمون بدیم ...

یکی اون مورد.
یکی با نرم افزار After Effect اگه بلدی.
یکی هم استفاده از پلاگینه Dream Scape

/.,mnb
14-09-2008, 08:40
من خودم با plane مي سازم ولي اصلا خوب و طبيعي نمي شه. (نورها دخالت مي كنند!)
پلاگن ها خيلي خوب و طبيعي در مي آرن ولي خب بيشتر شون براي موتور رندر ديفالت مكس هستند و نمي توي بيشتر كاره ازشون استفاده كرد.
با اينوايمنت مپ نمي دونم چرا خوب نمي شه! نحوه ي قرار گيريش مشكل پيدا مي كنه راهي هست كه بشه با يه چيزي مثل UVW اون رو كنترل كرد؟

linkin_park
14-09-2008, 09:09
Dreamscape که اصلا ! به نظر من مضخرفه .... طبیعی نمیشه اگه به اونه همون Vray Sky بهتره !
Aftereffect مگه برای انیمیشن نیست ؟! میشه یه کم توضیح بدی من برنامشو دارم قبلا یه کم بهش ور رفتم ولی چیزه بدرد بخوری برای کارم ندیدم ... combustion هم دارم ... با اونم شاید بشه ...

ولی دلیل اینکه پلن خوب در نمیاد اینه که باید به متریال آسمونمون یه کم Self Illumination بدیم تا درخشنده به نظر برسه .... اونجوری نورو کمی بازتاب میده و از حالت واقعی آسمون خارج میشه .

J U N I P E R
17-09-2008, 18:27
سلام
يه سوال داشتم
من با منتال ري رندر مي كنم.
خب منتال ري area shadow رو به طور كامل ساپورت نمي كنه.چجوري مي تونم نور پردازي با سايه هايي شبيه area shadows داشته باشم(با موتور منتال ري)
ممنون

hrgh2
17-09-2008, 18:59
رفیق با mental ray shadow هم میتونی این کار را کنی اما باید خیلی با تنظیماتش ور بری ( تازه کیفیتش هم کم میشه )

J U N I P E R
17-09-2008, 21:47
سلام
يه سوال داشتم
من با منتال ري رندر مي كنم.
خب منتال ري area shadow رو به طور كامل ساپورت نمي كنه.چجوري مي تونم نور پردازي با سايه هايي شبيه area shadows داشته باشم(با موتور منتال ري)
ممنون

رفیق با mental ray shadow هم میتونی این کار را کنی اما باید خیلی با تنظیماتش ور بری ( تازه کیفیتش هم کم میشه )
يعني نميشه هم منتال ري باشه هم يه سايه ي محو و با كيفيت مثل area shadows داشته باشيم؟
راهي نيست؟
ممنون از راهنماييتون:11:

J U N I P E R
20-09-2008, 17:13
دوستان كسي نيست جواب بنده رو بده؟

J U N I P E R
22-09-2008, 11:04
سوال قبلي ما كه رو كه كسي جواب نداد.
عيبي نداره فقط دوستان يكي لطف كنه بگه چجوري به يه line حجم بدم(با چه مديفايري؟)
ممنون

/.,mnb
22-09-2008, 12:18
سوال قبلي ما كه رو كه كسي جواب نداد.
عيبي نداره فقط دوستان يكي لطف كنه بگه چجوري به يه line حجم بدم(با چه مديفايري؟)
ممنون

سلام.
خب برای حجم دادن به Shap ها چندین راه با نتیجه ی متفاوت وجود داره.
Loft و Extrude modifer و Bevel modiferو Surface modifer یا Enable for Viewport و Enable for Render رو فعال کنی و ... .
اینجا دوستان ترفند هایی برای رفع مشکلات در هنگام کار با اون یا کارهایی برای راحتتر کار کردن با مکس رو که بیشتر با تجربه به دست آورند میگن و به نظرم شما برای سوالاتتون تاپیک جدا ایجاد کنید هم بهتر هست و هم زودتر به جواب می رسید.

تشکر.
موفق باشی.......

J U N I P E R
01-10-2008, 18:18
سلام
من يه مشكل پيدا كردم.
وقتي به آبجكتي مديفاير edit poly ميدم و اون رو انتخاب ميكنم shortcut هاي view port ها كاركردشون عوض ميشه.
مثلا T به جاي اينكه صحنه رو به top ببره جسم رو tessellate ميكنه.F و L و ... هم به همين ترتيب.
خب خيلي اذيت ميشم واسه تعويض نماي ديدم.اين مشكل هم وقتي پيش مياد كه از مديفاير edit poly استفاده ميشه و در convert به poly چنين مشكلي نيست.
چي كار كنم كه ميانبر ها حين كار با همچين جسمي همون كاري رو انجام بدن كه در حالت عادي دارن؟
ممنون

J U N I P E R
30-11-2008, 20:47
دوستان مي خوايم يه نماي داخلي تو مكس بسازسم و بعدوارد يه موتور بازي كنيم.
بهترين راه براي ساخت آسمون چيه؟
بچه ها ساخت كره رو پيشنهاد كردن ولي اون وقت نور هاي موجود روي آسمون تاثير نمي ذاره؟
ممنون از راهنماييتون...

FARZAD HOOSHMAND
06-02-2009, 14:40
سلام بچه ها من تازه عضو شدم حدود سه سال هم هست که به طور کاملا تجربی با مکس کار میکنم و دوست دارم اطلاعاتم را در اختیار همه عاشقای مکی قرار بدم چون خودم دیوونه مکسم.دوستون دارم:10:

SSS_HHH_OOO
06-02-2009, 16:10
سلام بچه ها من تازه عضو شدم حدود سه سال هم هست که به طور کاملا تجربی با مکس کار میکنم و دوست دارم اطلاعاتم را در اختیار همه عاشقای مکی قرار بدم چون خودم دیوونه مکسم.دوستون دارم:10:

عضویتت رو تبریک میگم...
ممنون از اینکه میخوای کمک کنی....اگه خواستی میتونی آموزشهات رو تو همین بخش از انجمن قرار بدی...یه تاپیک برای هر آموزش باز کن و آموزشت رو توش قرار بده..
پیشاپیش تشکر میکنم ازت...:11:

دوستان مي خوايم يه نماي داخلي تو مكس بسازسم و بعدوارد يه موتور بازي كنيم.
بهترين راه براي ساخت آسمون چيه؟
بچه ها ساخت كره رو پيشنهاد كردن ولي اون وقت نور هاي موجود روي آسمون تاثير نمي ذاره؟
ممنون از راهنماييتون...

سوالت رو باید تو انجمن ساخت و ویرایش بازی ها بپرسی.....

Farzad.wow
16-02-2009, 19:58
خوب یه کار رو هم من یاد بدم ...........

اگه تو حالت یکی از select های editable poly باشین ...........مث vertex. poly, edge .,....... باشین ............ خوب چند تا مثلا edge انتخاب می کنین ........ بعد کنترل رو نگه می دارین .......... و رو مثلا poly کلیک می کنین.........حالا با این کار poly های محدوده ی این edge ها انتخاب می شن ..........

این کا زمانی مهمه که شما یه محدودرو مثلا با select by loop اتنخاب می کنین و به راحتی با این کار پلی های اطرافشو اتنخاب می شه

v_far
21-04-2009, 16:19
سلام
لطفا" در مورد دستور conform اطلاعاتی اگر دارید . مطرح کنید .
خصوصا" جهت شبیه سازی یک لیوان دسته دار
متشکرم.

farhad.mehraban
23-04-2009, 06:37
یکی می تونه به من بگه vray قخ چگونه میشه نصب کرد و چگونه ازش استفاده کرد
ممنون میشم