PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Dvt چیست؟

danavan
30-07-2008, 18:37
سلام.
کسی درباره عارضه Dvt که بر اثر لخته شدن خون در پا (الاالخصوص پس مسافرتهای بلند مدت) میتونه به من اطلاعاتی بده؟
میدونم که درمانش با بستری شدن در بیمارستان شروع میشه و داروهاشم وافارین و هیپارینه ، منتهای مراتب در مورد طول درمانش اطلاعی ندارم. حقیقتش یکی از بستگانم مدتیه گرفتارش شده ولی هنوزم خوب نشده(بهد از 35 روز).

ALIAK28
31-07-2008, 07:41
سلام.
کسی درباره عارضه Dvt که بر اثر لخته شدن خون در پا (الاالخصوص پس مسافرتهای بلند مدت) میتونه به من اطلاعاتی بده؟
میدونم که درمانش با بستری شدن در بیمارستان شروع میشه و داروهاشم وافارین و هیپارینه ، منتهای مراتب در مورد طول درمانش اطلاعی ندارم. حقیقتش یکی از بستگانم مدتیه گرفتارش شده ولی هنوزم خوب نشده(بهد از 35 روز).
خوب...موارد زیر رو که خودتون می دونید...

DVT در شرايطي ايجاد مي شود که لخته در عروق عمقي بدن ، به خصوص اندام تحتاني توليد شود ؛ اين مسئله به تنهايي خطرناک نيست بلکه عوارض آن که شامل آمبولي ريوي ( وجود لخته در مسيرهاي تنفسي ) مي شود ، مي تواند جدا خطرساز باشد.

20 درصد کل جمعيت دنيا از ريسک ابتلا به ايجاد لخته برخوردارند و اين ميزان در مسافرت هاي هوايي بيشتر مي شود. فاکتورهايي که سبب توسعه DVT مي شود عبارتند از : کاهش جريان خون ، تغيير در غلظت خون ، صدمه و به وجود آمدن تغييرات در ديواره عروق .

عواملي همچون بيماري هاي قلبي - عروقي ، سرطان و تومورهاي بدخيم ، حاملگي ، درمان با استروژن شامل قرص هاي خوراکي ، سن بالاي 40 سال ، عدم تحرک به مدت طولاني ، خشکي بدن به سبب کاهش مايعات ، کيفيت هواي کابين و کاهش اکسيژن و فشار در طي سفر نيز ، زمينه ساز ايجاد DVT خواهند شد.

علايم بيماري DVT عبارتند از : قرمزي و حساسيت ناحيه مبتلا ، تب ، گرگرفتگي و انقباض عضلاني ،‌ افزايش ضربان قلب ، سرفه هاي ناگهاني و بي مورد ، ورم و درد مفاصل .

توصيه هاي پزشکي به هنگام سفر با هواپيما ، ‌جهت جلوگيري از ايجاد لخته خون در وريدها به اين شرح است :
- در مواقعي که کادر پرواز اجازه مي دهند ، در طول کابين قدم بزنيد.
- اثاثيه خود را در زير صندلي و جلوي پاي خود ، به علت کاهش تحرک پاها در هنگام پرواز قرار ندهيد.
- سعي کنيد در محل فشرده و تنگ نخوابيد و ازداروهاي خواب آور استفاده نكنيد.
- به ميزان کافي مايعات بنوشيد .
- از نوشيدن مايعات حاوي کافئين خودداري کنيد.
- از جورابهاي واريس يا قرص هاي ضد انعقاد يا رقيق کننده خون با مشورت پزشک معالج استفاده نماييد.

اما طول مدت درمان بستگی به شرایط بیمار و شدت بیماری داره...تا هنگامی که علائم وجود داشته باشه و اولترا سونوگرافی از عروق وجود لخته رو در عروق پا نشون بده کما کان باید به درمان ادامه داد...
بیماری بوده که ظرف 5 روز تا یک هفته خوب شده ..و بیماری بوده که تا چندین هفته هم درمانش در بیمارستان ادامه داشته...
نکته مهم اینه که پس از مرخصی از بیمارستان بر حسب شرایط باید تا مدتی ( و برخی اوقات همیشه ) داروهای ضد انعقاد خون مصرف بشه...

danavan
31-07-2008, 19:24
Aliak28عزیز خیی خیلی متشکرم از راهنماییت.
با آرزوی سلامتی برای شما.

k12612
24-11-2011, 22:01
با سلام مدت زیادی است که پای چپم درد می کنه الان حدود 3 هفته است که در ساق پای چپم زیر زانو متورم شده و درد میکنه سونو گرافی و سی تی اسکن انجام دادم دکتر میگه همانژیوماست و باید جراحی شود خواهش میکنم راهنمایی ام کنید چه کار باید بکنم خیلی نگرانم خودم با مطالعه این قسمت فکر میکنم dvt دارم

---------- Post added at 10:01 PM ---------- Previous post was at 09:58 PM ----------

البته اینم بگم دکترا میگن خون لخته شده و رگهای خونی کلاه شدن

danavan
24-11-2011, 22:36
روزی که این تاپیک رو ایجاد کردم فکر نمی کردم خودم هم به DVT مبتلا بشم ، DVT یه بیماری شناخته شده با درمان مشخص که اگر به موقع تشخیص داده بشه به راحتی درمان میشه ولی با طول درمان بسیار طولانی ،و اگر دیر تشخیص بدن احتمال مرگ هم هست برای همین باید جدی گرفته بشه. من با اینکه زود متوجه شدم و در بیمارستان تحت درمان بودم با آمبولی ریوی مواجه شدم و واقعا از اون دنیا برگشتم اگر در خانه دچارش شده بودم حتما مرده بودم. من بعد از 18 ماه هنوز هم بطور کامل مداوا نشدم گویا در من این یک عارضه خانوادگی بوده.
با یک سونوگرافی کالر داپلر و یک تست D-Dimer میشه بور قطع از وجود این مشکل اطمینان پیدا کرد و درمان رو شروع کرد.
برای من و پدرم نشانه هاش یکی بود تورم در پا (زیر زانو) تغییر رنگ پوست در پا(کمی قرمز شده) و احساس گرم شدن در او ن نواحی.
البته برای این بیماری درمان جراحی هم هست اما فکر کنم برای کسانیه که گرفتگی عروقشون خیلی وخیمه و احتمال شکسته شدن لخته و حرکتشون به سمت ریه زیاده که در این صورت یک چیزی مثل صافی یا شبکه در مسیر رگ در ناحیه ران قرار میدن.
در هر حال فکر نکنم مشکل شما dvt باشه چون اونقدر شناخته شده هست که هر دکتری با دیدن نتیجه سونوگرافی بطور اورژانس دستور بستری شدنتون رو صادر میکنه.
اگر احساس تنگی نفس کردید یا به سرفه خونی داشتید بی معطلی به بیمارستان مراجعه کنید. به هیچ وجه پاهات رو ماساژ نده سونا و جکوزی و ... میتونه خیلی خطرناک باشه.
انشاله که یه گرفتگی ساده عضلات باشه.

k12612
25-11-2011, 10:56
سلام مرسی از لطفتون خیالم یکم راحت شد چون پای من اصلا هیچ اثری از قرمزی یا کبودی نداره رنگ خود پام فقط متورم و درد میکنه به هر حال بازم ممنون انشا الله شما هم بهتر باشین