PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Mplayer

Mostafa Mohtashami
13-12-2005, 01:16
سلام
من میخواستم Mplayer رو روی suse 10 نصب کنم ولی به مشکل خوردم. مشکل راجع به gcc هستش. در صورتی که من میدونم که gcc 4.0.2 روی suse من نصب هستش.

نمیدونم شما دوستان RPM برای Suse 10 سراغ دارین ؟! آخه نصب package خیلی ساده تر هستش.

کلا اگه دوستان کسی فایل نصب برنامه Mplayer و طریقه نصب کردن اون رو برای من توضیح بده خیلی ممنون میشم

من نیاز شدید به یک divx player دارم تا دیگه هیچ وقت روی pc از محصولات Microsft استفاده نکنم ;)

ایام به کام ...

resal
13-12-2005, 02:51
اره Rpm داره.برو به سایتش پیدا میکنی.
من Rpm رو نصب کردم اما ظاهرا حاوی ساپورت واسهguiنیست.

rootnt
13-12-2005, 12:38
سلام
به نظر من mplayer بهترین پلیر در لینوکس هستش که اگر همراه kplayer نصب بشه دیگه هیچ پلیری احتیاج نیست روی سیستمتون نصب بشه (خودمم فقط از این پلیر استفاده میکنم) و بعدش هم Xine .
اگر این برنامه رو همراه با پکیج های جانبی به صورت کامل نصب کنید همه کار براتون میکنه
DVD,VCD,MP1,2,3,و ....
همه فرمتها رو ساپورت میکنه
فقط باید codec های مربوطه نصب بشه
یه بسته هم وجود داره به نام mplayer-gui که باید به همراه اسکاین های مربوطه نصب بشه که با این کار mplayer رو بصورت گرافیکی در اختیار دارید
یه برنامه هم هست به نام kplayer که از mplayer استفاده میکنه

نمیدونم شما دوستان RPM برای Suse 10 سراغ دارین ؟! آخه نصب package خیلی ساده تر هستش.
برای پیدا کردن هر بسته rpm که احتیاج دارید اگر در ۲ سایت زیر سرچ کنید حتما به نتیجه میرسید
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

m a j r i x
13-12-2005, 21:52
Mplayer for SuSE ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Mplayerplug-in ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
Good luck

m a j r i x
14-12-2005, 17:43
راهنمای نصب Mplayer ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

adameh_bahal
29-12-2005, 09:26
سلام
mplayer رو روی fedora core2 نصب کردم حالا چجوری بايد يه فايل mp3 رو باهاش اجرا کنم?
من تازه کارم :">

m a j r i x
29-12-2005, 23:23
اگه برای fedora core 2 بخوام بايد از کجا بگيرم؟
از اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) میتونی بگیری و نصب کنی
موفق باشی

saeid_azad
08-01-2006, 00:09
لطفا اگه كسي بلده چه طوري با بسته هاي tar مي شه mplayer رو نصب كرد براي منم فارسي تو ضيح بده

j0l6
23-01-2006, 11:14
پس از unzip و untar کردن بسته با دستور زیر:

$tar xvfj Mplayer-0.92.1.tar.bz2

و پس از مطالعه ی فایلreadme موجود در دایرکتوری آن با استفاده از دستورات زیراقدام به نصب این ابزار کنید.

$./configure
$make
#make install

با این روش نصب ٬ شما فاقد یک حالت گرافیکی برای MPlayer خواهید بود.
برای استفاده از MPlayer در حالت گرافیکی باید از گزینه ی enable-gui-- در هنگام اجرای دستور configure/. استفاده کنید. بدین شکل:

$./configure --ennable-gui

برای نصب این حالت علاوه بر بسته های gtk و gtk-dev به بسته های libpng و libpng-dev نیز احتیاج خواهید داشت. پس ابتدا از نصب بودن بسته های فوق اطمینان حاصل نمایید تا مثل من مجبور نشوید که دوباره configure/. را اجرا کنید.

نصب فونت
MPlayer برای نشان دادن title ها و subtitle ها بر روی صفحه نمایش احتیاج به فونت های خاصی دارد که می توانید از اینجا دانلود کنید. پس از unzip و untar کردن بسته ی فونت ٬ چند زیر دایرکتوری در داخل دایرکتوری اصلی خواهید داشت که هر یک مربوط به سایز خاصی از آن فونت می باشند. سایز دلخواه خود را انتخاب کنید و محتویات دایرکتوری مربوط به آنرا به یکی از دو مسیر زیر ( ترجیحا مسیر دوم ) کپی کنید:

$HOME/.mplayer/font
/usr/local/share/mplayer/font

تذکر!

درصورت عدم انجام این کار MPlayer قادر به نشان دادن نوشته ها و علامت ها بر روی پنجره نمایش تصویر نخواهد بود.

کار با Mplayer
پس از نصب موفقیت آمیز این ابزار برای استفاده از آن باید دستور زیر را وارد کنید:

$mplayer [options] file_name

هنگامیکه این دستور را وارد می کنید MPlayer شروع به بررسی فایل مورد نظر می نماید و پس از شناسایی آن و انتخاب decoder مناسب آن شروع به خواندن فایل مورد نظر می نماید. اگر فایل شما یک فایل صوتی باشد هیچ پنجره ی جدیدی باز نخواهد شد و فقط صدای فایل صوتی را خواهید شنید. بعلاوه در کنسول نیز اطلاعاتی از فایل مورد نظر نوشته خواهد شد

اما اگر فایل شما یک فایل تصویری باشد پنجره ای باز خواهد شد و تصویر فایل شما در آن به نمایش در خواهد آمد.

برای دیدن فایل های خود در حالت Full Screen کافیست در هنگام اجرای دستور از گزینه ی fs- استفاده کنید:

$mplayer -fs file_name

خوب ٬ اگر دلتان بخواهد می توانید vcd های خود را نیز به راحتی با MPlayer تماشا کنید:

$mplayer -vcd trackno

که trackno یک عدد است و شماره تراکی است که مایلید MPlayer آنرا برای شما نمایش دهد.
اگر تنظیمات cd-rom را هم تغییر داده باشید با این دستور می توانید مسیر cd-rom خود را به MPlayer بفهمانید!

$mplayer -vcd trackno --cdrom-device /path/to/your/cdrom

برای دیدن dvd ها نیز همانند vcd ها می توانید عمل کنید ٬ اما با این دستور:

$mplayer -dvd titleno

شاید الان نیمه شب باشد و بخواهید که فقط تصویر فایل های خود را ببینید و هیچ صدایی از آن نشنوید. فقط با اضافه کردن گزینه ی nosound- می توانید به خواسته تان برسید:

$mplayer -nosound file_name

برای پخش یک فایل از یک زمان خاص نیز می توانید از گزینه ی زیر استفاده نمایید:

$mplayer ss <hh:mm:ss> file_name

مثلا با اجرای دستور زیر MPlayer فایل مورد نظر را از دقیقه ۱۰ و ثانیه ۳۰ آن پخش خواهد کرد:

$mplayer -ss 10:30 file_name

در هنگام پخش فایل ها ٬ بوسیله کلید های کیبورد نیز می توانید MPlayer را کنترل نمایید. در اینجا فقط چند نمونه را ذکر می کنم.
کلید Space یا P برای مکث(pause). (با زدن هر کلیدی برنامه مجددا پخش می شود)
کلید Esc یا Q برای قطع کردن پخش و خروج از برنامه.
کلیدهای راست و چپ مکان نما برای ۱۰ ثانیه پویش به جلو یا عقب.
کلیدهای بالا و پایین مکان نما برای ۱ دقیقه پویش به جلو یا عقب.
کلیدهای PageUp و PageDown برای ۱۰ دقیقه پویش به جلو یا عقب.
کلیدهای * و / برای زیاد و کم کردن صدا.
کلید F برای رفتن به حالت Full Screen و خارج شدن از آن.
کلید M برای قطع کردن صدا و پخش مجدد آن.
کلید O برای نمایش زمان پخش شده ی فایل و کل زمان آن.
و ...
برای دیدن تمام این کلیدها کافیست در خط فرمان دستور MPlayer را به تنهایی اجرا کنید یا به راهنمای آن مراجعه کنید.

$mplayer
$man mplayer

شما می توانید فایل ها را بصورت دسته ای نیز فراخوانی کنید. مثلا با دستور زیر تمام فایل های موجود در دایرکتوری خانگی به playlist اضافه می شوند و پس از آن MPlayer شروع به خواندن فایل هایی با فرمت پشتیبانی شده می کند و بطور خودکار از فرمت هایی که در MPlayer پشتیبانی نمی شوند عبور می کند. در این حالت می توانید با استفاده از کلیدهای < و > به track بعدی یا قبلی پویش کنید.

$mplayer ~/*
$mplayer ~/*.mp3

نکته :

یکی از جالبترین قابلیتهای MPlayer امکان دیدن فایل های تصویری در ترمینال و بدون راه اندازی محیط X می باشد! می توانید امتحان کنید. کامپیوتر خود را در سطح اجرایی ۳ بوت کنید و پس از ورود به سیستم و قبل از راه اندازی X یک فایل تصویری را امتحان کنید. در جایی که حتی امکان استفاده از موس را ندارید می توانید فایل های تصویریتان را تماشا کنید. برای من که تجربه ی بسیار جالبی بود. ( چون تا به حال چنین چیزی نداده بودم! )

حالت گرافیکی
خوب ٬ کمی هم در مورد حالت گرافیکی صحبت کنیم.
اگرچه با خط فرمان می توان از قابلیت های بیشمار MPlayer استفاده کرد و تنظیمات مختلفی را برای آن بکار برد و وجود راهنماهای چندین صفحه ای بر این امر صحه می گذارد اما وجود یک رابط گرافیکی برای کاربران خانگی و غیرحرفه ای را می توان ضروری تلقی کرد. خوشبختانه یک رابط گرافیکی قابل قبول نیز به MPlayer اضافه شده است که کاربران را قادر می سازد تا با کلیک های موس بتوانند آنرا تنظیم کنند و کلیپ های مورد علاقه ی خود را فقط با فشار دادن کلیدهای موس تماشا کنند.
همانطور که قبلا اشاره کردم برای استفاده از رابط گرافیکی باید از گزینه ی enable-gui-- در هنگام اجرای دستور configure/. استفاده می کردید. اگر MPlayer را در این حالت نصب کرده باشید با دستور زیر می توانید از رابط گرافیکی آن استفاده کنید:

$gmplayer filename

و یا اینکه در ابتدا فقط دستور gmplayer را در خط فرمان و یا پنجره Run اجرا کنید و سپس در حالت گرافیکی به انتخاب فایل مورد نظر خود بپردازید.

نکته :

یکی از قابلیتهای جالب حالت گرافیکی MPlayer در حالت Full Screen می باشد. بدین صورت که وقتی نشانگر موس را به انتهای پایین صفحه حرکت می دهید یک نوار برای کنترل MPlayer ظاهر می شود که می توانید از آن استفاده کنید.

نصب پوسته
برای این ابزار پوسته های فراوانی در اینترنت موجود می باشد که بعضی از آنها را می توانید از اینجا دانلود کنید. برای نصب این پوسته ها نیز کافیست که پس از unzip و untar کردن ٬ آنها را در یکی از دو مسیر زیر کپی کنید.

$HOME/.mplayer/Skin
/usr/local/share/mplayer/Skin

MPlayer بطور پیش فرض از پوسته ای که در زیر دایرکتوری default در یکی از دو مسیر بالا هست استفاده خواهد کرد مگر اینکه با استفاده از گزینه ی skin- پوسته ی دیگری را برای آن انتخاب کنید.
همچنین می توانید نام دایرکتوری پوسته ی مورد علاقه ی خود را به default تفییر دهید تا MPlayer از آن استفاده کند. این هم یک عکس از پوسته ی مورد علاقه ی من.

در انتها باید بگویم که نرم افزار Mplayer دارای اسکریپت uninstall می باشد و شما می توانید با اجرای دستور زیر ( در همان دایرکتوری اصلی که Mplayer را در آنجا کامپایل کردید ) آنرا از سیستم خود پاک کنید.

$make uninstall

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد.

منبع:

m a j r i x
23-01-2006, 19:12
این جواب بالایی مال کسی که ادعا میکنه مبتدیه بابا تعارف بذارید کنار
سینا جان دستت درد نکنه

saeid_azad
18-02-2006, 07:19
سينا جان ديگه از جواب گرفتن پستم مايوس شده بودم تا اينكه جوابتو ديدم واقعا ممنون

shahab_sh
27-01-2007, 17:39
سلام:)
من mplayer رو برای سوسه دانلود کردم (rmp) ولی موقع نصب یه ارور داد;) . ببینید:
خواهشا راهنمایی کنید که مشکل از کجاست و چجوری حل میشه.:blush:
قربان شما....شهاب.:happy:

rootnt
27-01-2007, 21:56
اگر conflict پیدا نکنه مشکل از کتابخانه وابسته است
بسته کتابخانه libfaac رو نصب کنید

m a j r i x
27-01-2007, 22:42
سلام
قبلش این بسته faac از لینک زیر بگیر بعدش mplayer نصب کن

shahab_sh
28-01-2007, 00:27
اگر conflict پیدا نکنه مشکل از کتابخانه وابسته است
بسته کتابخانه libfaac رو نصب کنید
رفتم بسته ی rpm همون libfaac رو نصب کردم بعد که اومدم دوباره mplayer رو نصب کنم باز ارور داد که فلان چیز نصب نیست. بازم رفتم از اینترنت دنبال اون یکی بسته. اون یکی رو هم که نصب کردم بعدش یه ارور دیگه داد. تا الان نزدیک 5تا از این بسته های rpm از اینترنت گرفتم (با دیال آپ!!!) ولی باز هم هی ارور میده:sad: این کار تا کی ادامه داره؟ ۱۰تا ۲۰تا ۳۰تا ۱۰۰۰تا چند تا از این بسته ها رو باید از اینترنت بگیرم و نصب بکنم؟ بابا من دیال آپ دارم پدرم در میاد بخوام این همه رو بگیرم;) یه چیزی...برای نصب هر نرم افزاری اینقدر بدبختی باید بکشم یا این یکی فقط اینجوریه یا اصلا راه دیگه ای دارو ما بلد نیستیم؟
این لیست اون چیزایی هست که تا الان نصب کردم:
libfaac0-1.24.1-0.20050901.2plf.i586.rpm
libmp3lame0-3.93.1-1mdk.i586.rpm
twolame-0.3.9-1.rh9.rf.i386.rpm
x264-0.54.598-2.0.i586.rpm
xvidcore-1.1.2-2.0.i586.rpm

این بسته ی آخر هم نصب نمیشه و ارور میده.
دوستان خواههشا کمک کنید.:blush:

MEMA
28-01-2007, 04:52
فکر کنم آخرشم باید دست به جیب بشی.

rootnt
28-01-2007, 08:41
سلام
فقط توی suse اینطوری نیست بلکه در همه توزیعها همینه
به همین دلیل هم هست که برنامه های مدیریت بسته ها مانند yum - apt-get و ... رو درست کردند
توی suse هم این امکان وجود داره
yast یه قسمت داره که می تونید توش مخازن این بسته ها رو بهش معرفی کنی و خودش همه بسته ها رو همراه با فایلهای وابسته به صورت اتوماتیک دانلود و نصبشون کنه
که در این مورد در تاپیک اختصاصی لینوکس suse توضیح داده شده
همچنین suseکار ها بیشتر می تونند کمکتون کنند

shahab_sh
28-01-2007, 15:52
منظورتون اینه؟:

سلام دوستان
داشتم دنبال یه راه حل واسه نصب یه نرم افزار میگشتم که به این اموزش که به صورت فلش و انگلیسیبود برخوردم بهمن که خیلی کمک کرد امیدوارم واسه شما هم مفید باشه

برین yast-- software--installation source
حالا add--http رو کلیک کنید در مستطیل اول ادرس زیر رو تایپ کنید
packman.rsync.zmi.at
در مستطیل دوم نام توضیعی که استفاده میکنید من از سورزه 10 استفاده میکنم پس اینو نوشتم
suse/10.0
حالا رو okکل یک کنید و فینیش رو بزنین بعد برین
software management
البته قبلش به اینترنت وصل بشین
اینبار که software management شروع به باز شدن میکنه ممکنه بیشتر طول بکشه چون میره سایتی که در مرحله ی قبل اضافه شد رو چک کنه بعد از اینکه برنامه باز شد به قسمت سرچ برین و نرم افزار مورد نظر خودتون رو سرچ کنید software management برای پیدا کردن برنامه سایت پک من رو هم سرچ میکنه و به این ترتیب اگه تو اون سایت برنامه ی مورد نظر شما وجود داشته باشه اون رو پیدا میکنه و مستقیم براتون نصبش میکنه

شما با این روش به تموم برنامه های موجود در ان سایت که برای توضع شما نیز مناسب است دسترسی دارید و میتوانید به راحتی ان ها رو نصب کنید
این روش برای من خیلی جالب و به درد بخور بود و یکی از بهترین برتری های لینوکس نصبت به ویندوز رو به من نشان داد

راستی امید وارم تکراری نبوده باشه راستش من ندیدم

خوب ببینید من وقتی تو اون مستطیل اولیه packman.rsync.zmi.at رو تایپ میکنم و در مستطیل دومیه suse/10.2 رو مینویسم و next رو میزنم این پیغام رو میده:

Unable to create installation source from URL "[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]".
details:
Unknown source type for [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
try again?
Yes/No
اگه میشه بیزحمت راهنمایی بکنید (شرمنده:blush:)

rootnt
28-01-2007, 16:41
بله منظورم همین بود (زدی تو خال)
والا دقیق نمی دونم
ولی حدس می زنم که مشکل از آدرس مخزن باشه
چون از اون موقع که این بحث رو مطرح کردن خیلی وقت می گذره (فکر می کنم برای suse9.3 بود)
شما باید بگردید و آدرس جدید پیدا کنید
که توی همون تاپیک در مورد در مورد این هم گفته شده
اگر هم نبود یا مشکلی داشتی توی همون تاپیک مطرح کنی بهت کمک می کنند
و بهتره این بحث در اینجا دیگه ادامه پیدا نکنه
چون ربطی به mplayer نداره
بقیه در تاپیک اختصاصی لینوکس suse

در ضمن چرا شرمنده؟ سوال کردن که عیب نیست ;)

shahab_sh
29-01-2007, 14:40
خیلی ممنون:happy:
پس من میرم اونجا.
اونجا هم منتظر شما هستم:blush: