PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کیکاووس یاکیده

vahide
26-07-2008, 00:13
دوبلور و شاعر ایرانی

کیکاووس یاکیده متولد بهمن ماه ۱۳۴۷ در تهران است. بیشتر به عنوان دوبلور و گوینده در فیلمهای سینمایی مشهور ‌است. (دوبله صدای نقاش آمریکایی باب راس در سری برنامه لذت نقاشی توسط کیکاووس یاکیده انجام شده.)

اخیرا کتابی از ایشان تحت عنوان (بانو و آخرین کولی سایه فروش) از طریق انتشارات کاروان، منتشرگردیده که رویکردی متفاوت به شعر سپید است و به نوعی هایکو وارهایی بسیار ملموس.

آثار مکتوب
• مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه‌فروش، انتشارات کاروان، ۱۳۸۱
• مجموعه داستان کوچهٔ بابل، نشر آرویج، ۱۳۸۲
• مجموعه شعر کولی پیراهن تنگ یک خواب بلند، انتشارات کاروان، ۱۳۸۶

جوایز و افتخارات

دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا ۲۰۰۲
شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com در آمریکا ۲۰۰۳
مدال شعر شایسته از سمپوزیوم شعر واشنگتون دی سی
دریافت کاپ شایستگی از انجمن بین المللی شعر/ ۲۰۰۴
از افتخارات این هنرمند می‌باشد.

F l o w e r
26-07-2008, 00:13
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

☚ بـرای استفاده راحت تـر از فهرسـت بـه روش زیر عمل کنید :

1. Ctrl + f یا F3 را فشار دهید
2. کلمه ی کلیدی مورد نظر را وارد کنید
3. کلمات هایلایت شده را بررسی کنید

ا

آن دم که دریا و آسمان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آویخته ام از جایی که نمی دانم چیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آسمانی ِ من در گِل نشسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آدم ها قطارها روی ریل حرکت می کنند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آخرین برگ را به غلط کشیده ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
از ستاره ها بادبادک ساختم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
از غروبی که سایه ام را ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگر خورشید با مرگ برود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
انتظار بارانی را می کشم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
این بار هم که تاول پاهایم خشک شود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ب

با عینک هم خیال تو را ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بالاپوش کهنه ام ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باران که می‌بارد، ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
برو! بانو بگذار بیدار شوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بغض اناری فاش شد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بنفشه ها راز سحر رقص تو را ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بوی رفتن می دهی. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بيست وچهارم پاييز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بیا حواسمان را پرت کنیم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پ

پای رفتنم پای رفتنم را پيش تو گذاشته ام ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پا برهنه، تاکجا دویده‌ای ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پیچکِ نگاهم دزدانه تا پشتِ پنجره ی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پاشنه آشیل را یافته‌ام! ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ت

تاریک است پناهم دِه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تمام ِ پروانه‌ها قاصدک بودند. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چ

چقدر دزدیدنِ نگاه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

د

در اینجا، کوهی است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در میان راه از پنهان در مویی و ریشی بلند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
درشکه ای میخواهم سیاه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
در کم بودنم آینه نباش. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ر

راه بر دختران می‌بندد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
روزهای آینده را میجویند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ز

زمستان آمده است. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

س

سال هاست سهم تنهایی ام را پستچی می آورد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام. پاییز دنباله ی خیالم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ف

فاصله ی ساقه تا شکوفه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ک

کاری کن ساحل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کسی را میشناسی که ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کشتی های عاشق سوت می کشند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

م

مرا ببخش که پنداشتم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من پالتو به تن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من ابر شدم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من و تیر چراغ برق، ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من اینچنین خاک آلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
می‌ترسم از سگ همسایه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
من رد بوی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ن

نگران نباش پاچه هایم را بالا زده ام ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نه اولش پیداست و نه آخرش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ه

های بانو خواب دیدم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
های بانو شوخی نکن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هر صبح از فرازِ پل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
هر شب که می خواهم بخوابم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آپدیت تا پست 45

vahide
26-07-2008, 00:50
پا برهنه،

تاکجا دویده‌ای؟

که این همه

گل، شکفته‌است...؟!

===============

در اینجا،
کوهی است

که گم شده

بی آنکه تورا
دیده باشد

===============

برو!
بانو

بگذار بیدار شوم

باید بروم

خیال تورا به دوش کشیدن
خرج دارد!

vahide
30-07-2008, 02:03
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] تصویر:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

==========
باران که می‌بارد،

تمام کوچه‌های شهر،

پر از فریاد من است

که می‌گویم:

من تنها نیستم

تنها منتظرم!

تنها!

bewitch
01-08-2008, 01:19
من خيلي از كيكاووس ياكيده خوشم مياد مخصوصا وقتي به جاي جاني دپ حرف ميزنه ، نميدونستم شعر هم ميگه و اين دو تا شعري كه نوشته بودي خيلي قشنگ بود ، مرسي كه گفتي

vahide
03-08-2008, 01:14
من خيلي از كيكاووس ياكيده خوشم مياد مخصوصا وقتي به جاي جاني دپ حرف ميزنه ، نميدونستم شعر هم ميگه و اين دو تا شعري كه نوشته بودي خيلي قشنگ بود ، مرسي كه گفتي

خواهش میکنم.به نظر منم شعراشون عالیه, صداشم که حرف نداره...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در ضمن کاست کتاب "بانو" توی کتابفروشیا هست که با صدای خودشونه و موسیقی پدرام مرندیز.

vahide
15-08-2008, 01:12
من پالتو به تن

فانوس به دست

در ظهر تابستان

میان این همه راه

راه تو را گم کرده ام.

elham_007
18-08-2008, 17:28
من عاشق صدای آقای یاکیده هستم ، واقعا جذاب و دوست داشتنیه :40:
خوشحالم که ایشونم متولد بهمن هستن....:31:

vahide
11-09-2008, 00:13
1
من و تیر چراغ برق،

دردمان یکی است

شب که می‌شود

سرمان تاریک

دلمان پرنور

صبح که می‌شود

سرمان سنگین

دلمان خاموش.

===============
2
این بار هم که

تاول پاهایم خشک شود

دوباره عاشقت می‌شوم

دوباره راه می‌افتم

دوباره

گم می‌شوم.

===============
3
می‌ترسم از سگ همسایه

دنبالم می کند

یکی از همین قفس

برایش بساز

تا آدم شود.

دل تنگم
11-09-2008, 01:41
در میان راه
از
پنهان در مویی و ریشی بلند
با دستانی به شکل شاخه
نشان تو را گرفتم
گفت:
آن جا که شعر از رفتن می ایستد
او آغاز می شود

کاری کن ساحل
رویای رسیدن به تو نباشد.
در دریا
چاره جز
عاشق بودن
نیست.

نگران نباش
پاچه هایم را بالا زده ام
تا فرقِ میان رعیت و عاشق
معلوم نشود.

دل تنگم
30-09-2008, 00:27
کشتی های عاشق
سوت می کشند

مردانِ عاشق
آه.

طعمشان یکی است!

هر شب که می خواهم بخوابم
می گویم
صبح که آمدی با شاخه ای گل سرخ
وانمود می کنم
هیچ دل تنگ نبوده ام
صبح که بیدار می شوم
می گویم
شب، با چمدانی بزرگ می آید
و دیگر
نمی رود.

از ستاره ها بادبادک ساختم
یا
از بادبادک ها ستاره...
نمی دانم!
چشمانِ تو پُر از بادبادک و ستاره بود.

های بانو
خواب دیدم
در کوچه ها
رازهایم را می فروشند
لبخند می خرند
راست است که می گویند
لبخند
در خواب شگون ندارد؟!

دل تنگم
06-10-2008, 07:44
پیچکِ نگاهم
دزدانه تا پشتِ پنجره ی
اتاق ِ تو
بالا آمده
به کجا خیره شده ای!
باران که بگیرد
تمام پنجره پر از پیچک خواهد بود.

آن دم
که دریا و آسمان
گم شود
پرواز، خواهم آموخت
پیش از آن که چشمانِ تو
دوباره باز شود

آویخته ام
از جایی که نمی دانم چیست
آویخته ام
از جایی تا بیداری
یا خواب
یا آب
تنها فریادی، فاصله است.

در آغاز ِ عشق
شاید
ایستاده ام!
بانو!

آسمانی ِ من...
در گِل نشسته
دستی که پیمانه ی گونه هایت بود
دریایی بیاور

دل تنگم
07-10-2008, 12:32
آدم ها
قطارها
روی ریل حرکت می کنند
عاشق می شوند
فاجعه آغار می شود

های بانو
شوخی نکن
چشمِ خسته، بسته می شود

قلب خسته
می ایستد.

چقدر دزدیدنِ نگاه
از چشمانِ تو
لذت بخش است.
گویی
تیله ای
از چشمم به دلم می اُفتد.

بانو!
با مردی که تیله های
بسیار دارد
می آیی؟َ

vahide
21-10-2008, 01:35
(به نقل از روزنامه شرق، 19/2/1385)

مشخصات كتاب:

بانو و آخرين كولى سايه فروش» مجموعه شعرى است كه تا هم اكنون سه بار از سوى انتشارات كاروان تجديد چاپ شده است. مجموعه شعرى از كيكاوس ياكيده كه حاوى شعرهايى است با خصوصيت كوتاه بودن كه ظرف چند سال گذشته از شاخصه هاى شعر در ادبيات معاصر شده است. شعرهاى كوتاه «بانو و...» از نوع شعرهايى است كه در آنها خواننده جدى شعر با خصوصيت هايى مواجه مى شود كه شايد به تكرار با آنها روبه رو نشده باشد. ياكيده شاعرى است كه شعرهايش مى گويند كه با لحظه هاى زندگى پيوند داشته و در آنها تا مى توانسته با ذهن و زبانى شاعرانه نفس كشيده است. شايد يكى از دلايلى كه موجب شد تا بخواهم نظرى بر اين مجموعه شعر نظرى داشته باشم اين بود كه شعرهاى ياكيده با زندگى او گره خورده و صميميت در شعرها بود كه موجب شد تا به سمت آنها كشيده شوم.

•كوتاهى، كشف، ذهنيت
شعر كوتاه، امروزه در حيطه شعر جدى به عنوان يك سبك محسوب مى شود و كاربردها و كاركردهاى خاص خود را داراست. قصد پرداختن به چگونگى شعر كوتاه را در اين مجال ندارم ولى اعتقاد دارم كه شعر كوتاه به دليل اينكه با توجه به كوتاه بودنش مى تواند حجم بزرگى از مفاهيم را در خود جاى دهد و همچنين توانايى به سرعت انتقال دادن انديشه و احساس را دارد، مى تواند موفق تر از شعر بلند در جوامع امروز باشد. ياكيده چه آگاهانه و چه ناآگاهانه در اين مجموعه به سمت شعر كوتاه رفته و در اين باب موفق بوده است. كوتاهى شعرهاى ياكيده با مفاهيم مكشوف و ظرفيت هاى شعرهاى وى گره خورده است. منظور بر اين است كه شايد كشف هاى شاعرانه و فرم ذهنى شاعر مجموعه شعر «بانو و...» اصلاً توانايى اينكه بتوانند به شعر بلند مبدل شوند، نداشته باشند. زيرا ذهنيت شاعرانه ياكيده درگير كشف لحظه هايى از زندگى بوده كه فقط در كوتاه بودنشان مى توانستند به اثر بودن برسند. اما كشف بى شك از مهمترين شاخصه هاى شعر كوتاه است. شعر كوتاه در كشف انديشه، اتفاق و لحظه هاى ناب است كه به لذت شاعرانه دست پيدا مى كند. ياكيده توانسته كه با انطباق ذهنيت خود براى كاشفى با لحظه ها به شاخصه دست پيدا كند و اين در صورتى است كه شاعر قادر است تا حجم بزرگ اشغال شده ذهنيتش را در كوتاه بودن شعرش پياده كند.
پابرهنه تا كجا دويده اى؟/ كه اين همه/ گل شكفته است؟
يكى از شعرهايى كه تمامى عناصر ذكر شده را در خود دارد همين شعر ياد شده است. اين شعر در كوتاهى خود ذهنيتى را دارد كه داراى حجم زيادى است. پابرهنه دويدن تا بى نهايت ذهن شاعر اتفاقى است كه در همان ابتداى شعر ايجاد درگيرى مى كند. همچنين در كنار اين درگيرى، كشفى است كه در قسمت بعدى شعر ميسر مى شود. شكفتن گل از جاى پاى برهنه به سبب دويدن كشف است كه در نهايت موجب لذت شعر مى شود.

•زبان و تصوير
در شعر كوتاه زبان وظيفه سنگينى به عهده دارد. زيرا ذهنيت و كشف هاى شاعر از صافى زبان است كه عبور مى كنند و به شعريت مى رسند. زبان در شعر كوتاه نمى تواند دچار كاركردهاى بازى وار زبانى شوند و سادگى زبان از ويژگى هاى شعر كوتاه است. كيكاوس ياكيده به اين اصل رسيده و توانسته با به كارگيرى زبانى ساده كه در آن واژه ها به طرق مختلف مورد استفاده قرار گرفته اند، به شعرى برسد كه داراى زيبايى هايى است.
از ستاره ها بادبادك ساختم/ يا از بادبادك ها ستاره/ نمى دانم/ چشمان تو پر از بادبادك و ستاره است.
زبان در شعرهاى ياكيده در خدمت تصويرسازى است. زبان مى خواهد به تصوير برسد و تصوير مى خواهد در بستر زبان جارى باشد. تصوير از ديگر شاخصه هاى شعر كوتاه است. تصوير در خود ذهنيت و كشفيات ذهن شاعر را جاى مى دهد. از آنجا كه ذكر شد كه زندگى ياكيده با شعر گره خورده، پس نمى توان شعرش را با توجه به اينكه در حوزه شعر كوتاه هم بررسى مى شود خالى از تصوير در نظر گرفت. تصوير شعرهاى مجموعه شعر «بانو و...» داراى دو حالت هستند: درونى و بيرونى. شاعر گاه به پستوهاى درونيت خويش سرك مى كشد و گاه به جهان بيرون از ذهن خود هدايت مى شود. اما آنچه كه مهم است اين مى باشد كه او به دقت و ظرافت به عمق تصاوير نفوذ مى كند.
صخره/ دردى است كه زمين مى زايد/ تا به آب هاى شور دريا/ مرهمش گذارد.
اما نكته مهم ديگرى كه نسبت به شعرهاى ياكيده مى خواهم اشاره كنم، استفاده از واژه هاى نمادين با كاركردهاى گوناگون است. مثل درخت كه در بسيارى از شعرهاى او نقش داشته است. اين مهم يكى از ويژگى هاى زبان شعر كوتاه است. ياكيده از اين شاخصه استفاده كرده و توانسته آن را از ويژگى هاى شعر خود كند.

•نقش واژه بانو
همانطور كه از اسم مجموعه پيداست، واژه «بانو» در بسيارى از شعرهاى «بانو و...» مورد استفاده قرار گرفته و نقش محورى اين مجموعه شعر را ايفا كرده است. براى شاعر «بانو» كلمه اى است كه بيشترين حجم ذهنيت او را اشغال كرده است. ياكيده با بانو به سمت خواسته هاى خود مى رود و آنها را در كنار بانو به نمايش مى گذارد. بى گمان يكى از نقش هاى حائز اهميت بودن بانو نمادينى او براى شخصيت زن است. زن كه در تقابل با جنسيت شاعر قرار مى گيرد و مركزيت آرزوهاى او مى شود. شعرهايى كه در آنها ياكيده از واژه بانو استفاده كرده شعرهايى هستند كه در آنها وجه احساس پررنگ تر از ديگر وجوه شعر است. پشت واژه بانو احساساتى از شاعر نهفته است كه موجب صميميت شعرها شده است. ياكيده به خوبى توانسته از واژه بانو كار بكشد. مجموعه با شعرى براى بانو شروع مى شود و در انتها با اين شعر براى بانو به اتمام مى رسد:
هاى بانو/ بانو/ بانو/ بانوجان/.../ بگذريم...

vahide
22-10-2008, 00:40
مرا ببخش

که پنداشتم

شادی پرواز پرستو‌ها

از شوق ِ حضور ِ تو‌ست

آن‌ها بهار را

با تو اشتباه گرفته می‌گیرند

آخر کوچک‌اند.

کوچکم.

vahide
22-10-2008, 00:56
تمام ِ پروانه‌ها قاصدک بودند.

به هر قاصدکی

راز ِ چشمان ِ تو را گفتم

پروانه شد.

تمام ِ پروانه‌ها

ادای چشمان ِ تو را

در می‌آورند

چون، بغض مرا دوست دارند.

zooey
01-01-2009, 12:43
بیا حواسمان را پرت کنیم
مال هرکس دورتر افتاد عاشق‌تر است

اول خودم

حواسم را بده تا پرت کنم

zooey
01-01-2009, 12:48
انتظار بارانی را می کشم
که پلک بر هم بگذارم
باریده است !

بانو !
به تماشای باران ستاره ها
بی چتر
بیا.

vahide
05-01-2009, 00:07
با عینک هم
خیال تو را
تار میبینم.

گویی فصل موسیقی ظهور تو
آغاز شده است...

vahide
05-01-2009, 00:09
فاصله ی ساقه تا شکوفه

فاصله ی خیال تو
با من

فریادی است
که
با مرگ خاموش میشود.

vahide
05-01-2009, 23:45
درشکه ای میخواهم سیاه
که یاد تو را با خود ببرد

یا نه
نه

یاد تو باشد.

مرا با خود ببرد.

=========

کاری کن که ساحل
رویای رسیدن به تو نباشد.

در دریا

چاره جز
عاشق بودن
نیست.

vahide
05-01-2009, 23:47
زمستان آمده است.

خسته ام

میخوابم

بهار که آمد
پیله ام را میشکافم

تا با پرهای خیس
دوباره

عاشقت شوم

=======

من اینچنین خاک آلود
از تدفین رفتنت آمده ام

بارانی ام را بگیر
خیس از تمناست

فانوس را بگیران!

=======

از غروبی که سایه ام را
کاشته ام

هیچ شکوفه ای
طعم بوسه ی خورشید را
نچشیده است.

zooey
06-01-2009, 17:04
پای رفتنم
پای رفتنم را پيش تو گذاشته ام.
يادت هست
که نروم؟
حال
تورفته ای
با پای من؟
يا پای من رفته است
با تو؟

zooey
07-01-2009, 18:38
راه بر دختران می‌بندد
میان‌شان
بوی تو را می‌جوید
و گاه با یکی
که خورشید صدایش می‌کند
می‌رود
کسی که
سایه‌ی من نیست

vahide
08-01-2009, 01:43
بنفشه ها
راز سحر رقص تو را
نمی دانند

باغبان
چشم هایش
آبی نیست!

vahide
09-01-2009, 22:36

سال هاست
سهم تنهایی ام را پستچی می آورد
به نشان تو
در را باز کردم
آیینه ای آورده بود
پستچی
بی نشان تو
در آینه خود را دیدم
چرخید و دور شد

MaaRyaaMi
13-01-2009, 11:16
بالاپوش کهنه ام
گرم است
آنگاه که خیال تو
می گذرد.

vahide
27-01-2009, 23:07
من ابر شدم

گقته بودی که خورشيدی

يادت هست

تا زيباتر بتابی

چقدر گريستم؟

=======

بغض اناری فاش شد

تا سقف اتاق من

ستاره باران شود!!

vahide
27-01-2009, 23:23
بيست وچهارم پاييز:

ديروز به دنيا آمدم

عاشق شدم، ديروز

و ديروز بود

كه من مردم

بيست وپنجم پاييز:

امروز، زاده شدم

ظهر ،عاشق خواهم شد

و غروب خواهم مرد تا…

بيست وششم پاييز :

كه در من زاده شوي،

با تو هستم عشق پاييزي عشاق

و…آنگاه

هرگز پاييز نخواهد شد

jasmin
28-01-2009, 15:57
ممنون از وحیده جون برای این تاپیک و دوستانی که زحمت گذاشتن شعر رو میکشن
وحیده جان شما اونیکی کتاب شعر ایشون رو هم خوندی؟ مثل همین زیباست؟

vahide
30-01-2009, 01:35
ممنون از وحیده جون برای این تاپیک و دوستانی که زحمت گذاشتن شعر رو میکشن
وحیده جان شما اونیکی کتاب شعر ایشون رو هم خوندی؟ مثل همین زیباست؟
لطف داری جاسمین جان. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بله هر دوتا کتابشون قشنگ و زیباست...شعرای اینجا هم از هر دو تا کتابه...

vahide
30-01-2009, 22:20
اگر خورشید
با مرگ برود
تمام درختان، شکل من خواهند بود.

بی خورشید

بی بانو...

vahide
30-01-2009, 22:33
روزهای آینده را میجویند
و نمی دانند

بانو!
در گذشته ماند
تا آینده سرگردان باشد.

--------------

سلام.
پاییز
دنباله ی خیالم
به تو میرسد

حتی اگر نرسید
به من نگو....

barani700
16-03-2009, 00:43
vahide جان واقعا از این تایپیکی که ایجاد کردی ممنونم.
واقعا لذت بردم از شعرهای این شاعر ، شعرهای کوتاه ولی با حرفهای زیاد برای گفتن،صمیمانه و دلنشین و ...
باز هم ممنون که منو با یه شاعر خوب آشنا کردی
اگه وبلاگ یا سایتی از این شاعر داری بزار تا استفاده کنیم
موفق باشی

vahide
16-03-2009, 14:54
vahide جان واقعا از این تایپیکی که ایجاد کردی ممنونم.
واقعا لذت بردم از شعرهای این شاعر ، شعرهای کوتاه ولی با حرفهای زیاد برای گفتن،صمیمانه و دلنشین و ...
باز هم ممنون که منو با یه شاعر خوب آشنا کردی
اگه وبلاگ یا سایتی از این شاعر داری بزار تا استفاده کنیم
موفق باشی
خواهش میکنم. لطف داری شما...
اینم سایت جناب یاکیده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Ghorbat22
16-03-2009, 19:42
نه اولش پیداست
و نه آخرش
با این همه
باید تا آخرش بروم
بگذار بنشینم و
نفس تازه کنم
نترس
تصمیم من عوض نمی شود
به سنگی بدل نمی شوم
که کنار راه افتاده باشد
نترس
این بار هم که
تاول پاهایم خشک شود
دوباره عاشقت می شوم
دوباره راه می افتم
دوباره گم می شوم
هر طور شده این راه را تا آخر می روم ...

saman_dexter
27-03-2009, 12:50
واقعا از شعراش خوشم اومد ! اصولا من اهل شعر نیستما ! ولی اینا چسبید !! از همه مهم تر اینکه این آقا بهنمیه !! خلاصه مرسی

vahide
27-03-2009, 20:42
کسی را میشناسی که
شیشه ی شکسته ی پنجره ای را بند بزند؟

پیش از آنکه بروی
پیش از آنکه بشکند؟

sise
28-03-2009, 11:37
سلام.
شعرها را خوندم و به نظرم در بین همه این تایید ها و تشکرات بد نیست یکی هم کمی منتقد باشه تا تنوع حفظ و بعضا بیشتر بشه !
من شخصا صدا و قدرت دوبلوری ایشون را خیلی دوس دارم. بر حرفه اصلیشون کاملا مسلط هستند و به آرامی و زیبایی اونو انجام میدن. البته صدای ایشون روی تیزرهای تبلیغاتی متعددی هم هست.
اما در زمینه شعر...
واقعیت اینه که سراییدن شعر کوتاه مانند شعر بلند انرژی گیر نیست. اما به دلیل کوتاه بودن، گوینده در بیان مضمون و احساس خود راحتتر است. گاهی میشه احساس ظریف و زیبا و پر حجمی را در بیان کوتاهی نشون داد. بدون اینکه نیاز به جمله های زیادتری داشته باشد و بدون اینکه بخواهیم درگیر قواعد شعر گویی بشویم.
شعر کوتاه در برابر شعر بلند را میتوان به داستانهای مینی مالیستی در برابر داستانهای کوتاه معمولی تشبیه کرد.
فوایدش: حال و حوصله خوندنش بیشتره!
حال و حوصله گفتنش هم بیشتره!
نیازی به دانش عمیق زبانی نداره.
و به همین دلیل تعداد بیشتری از افراد میتونن وارد حیطه شعر گویی بشوند بدون اینکه ادعای گفتن اشعار بلند را داشته باشند. و احساس عمومی تری هم به شعر گویی و شعر خوانی داده میشه.
خب صحبت سر اشعار ایشون بود.
متاسفانه با توجه به راحتتر بودن سرایش شعر کوتاه، اشعار ایشون خیلی عمیق و پر حجم نیستن و یا اگه هست تنها کمی از انها اینطورند. بدون اغراق و تعارف باید بگویم که خیلی از اشعار کوتاه کاربران همین انجمن (در قسمت "شعر گمنام") از نوشته های ایشون زیباتر و پر حجمتر هست. منتها دوبلور نبودن که به مدد شهرت اولی فیض دومی هم با خود یدک بکشن!
قصدم این نیست که بگویم اشعار ایشون جالب نیستن. ولی هستن شعرهای زیباتر دیگه که اگه فرصت و امکان مطرح شدن پیدا کنن، نوبت ارائه اشعار ایشون بفهمی نفهمی خیلی عقب می افته.

عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگو:

من این شعر ایشونو دوس دارم گرچه میتونست بهتر هم بشه :دی

نه اولش پیداست
و نه آخرش
با این همه
باید تا آخرش بروم
بگذار بنشینم و
نفس تازه کنم
نترس
تصمیم من عوض نمی شود
به سنگی بدل نمی شوم
که کنار راه افتاده باشد
نترس
این بار هم که
تاول پاهایم خشک شود
دوباره عاشقت می شوم
دوباره راه می افتم
دوباره گم می شوم
هر طور شده این راه را تا آخر می روم ...

MaaRyaaMi
06-04-2009, 15:37
هر صبح از فرازِ پل
در دور دستِ خیال
سایه
چمدانی پر از
نامِ عشقش را
به رود می‌سپارد.
رود
دریا
باران
بوی عشق می‌دهند

MaaRyaaMi
06-04-2009, 15:38
تاریک است
پناهم دِه
پناهگاهی‌ام نیست
تا نفسی تازه کنم
از سوزِ شلاقِ این بادِ بد دهن.

part gah
16-07-2012, 18:09
من رد بوی تو را می بـوســـــــمـــــ♥ـــــ ...

کیکاووس یاکیده

part gah
24-07-2012, 04:57
پــاشنــه آشیــل را یــافتــه‌ام!

تمــام شــد، تنهــایــی!

کــافــی‌ســت،

پلــک‌هــایــم را ببنــدم!

راستی بــانــو!

آنهــا را نــدیــده‌ای؟!

جــایــی، میــان راه تــو نبــود . . .

کیکاووس یاکیده

hamid_diablo
30-08-2012, 19:22
آخرین برگ را

به غلط کشیده ای

من

پیروز قمار

تشنه باخت بودم.

کیکاووس یاکیده

part gah
25-09-2012, 06:44
در کم بودنم

آینه نباش.

حفره ای در خیالم پیدا شده است

که اندکی

هستم!

شاهزاده خانوم
28-09-2012, 02:13
بوی رفتن می دهی.

در را باز می گذارم

وقتی برو

...که گنجشک ها و ستاره ها

خوابند...

(کیکاووس یاکیده/بانو)

elahe_n12345
08-06-2013, 15:40
"واس چی نباس نشسته فک کرد"

خیلی خیلی وخ پیشا که نبودم، اما خیلی وخته که هستم .این که می خوام به گم واس جنگ اول و دوم نی. واس همین سی-چل سال پیشه که' گونگیشتا' قد 'یاکریم' بودن.
اون وختا زندگی مثه الان نبود، پستچی که می اومد در خونه قبض جریمه نمی آورد، نامه می آورد. -عجله کار شیطون بود و واس همینم زندگیا سفت نبود - با هر نامه یه همی می خورد ،شکل به شکل می شد.هر چیزیم مثه یه نامه بود،به زندگی یه شکلی می داد.
سر می چرخوندی یه نامه در خونه بود. از نامه ی سرکه بیگیر ، آب لیمو ،آب غوره،ترشی و شور و باقالی و مربا... تا پشه بند تو پشته بوم و،خرید عید و مدسه و... خیلی کارای ریز و درشت دیگه که هر کدوم یه همی می زد ،ریخت به ریخت، زندگی رو می چرخوند.فرصت نشستن فک کردن بت نمی داد.می باس بلد می شدی،هم فک کنی هم کار کنی.بالاخرشم یه کاری گردنت بود،هیچیی هیچی یم که نبود.نون که می خواستین،نامه نونوا کف دستت می ذاشتن-خونه ی جا خالیم کور بود،مثلن اگه می گفتی درس دارم ،میگفتن: اگه بخون باشی، تو صفم می خونی.منگولا نمی تونن دوتا کارو باهم بکنن-
الان خیلی ساله آدما نشسته فک می کنن.وختی یم فک می کنن فقط فک می کنن،سر فرصت و دل سیر فک می کنن.بنظرم واس همینه فکرای الان با فکرای اون وختا توفیر داره.
اون وختا، وختی می گفتن یکی حالش خوش نی،می شد:یا چاییده یا رو دل کرده،یا دور از جون سلاطون گرفته(سلاطونه اون وختا با سرطان الانه فرق می کرد،واسش کسی و کچل نمی کردن. واس مدسه کچل می کردن) اما حالا وختی می گن یکی خوش نی،می شه :یکی نسشته فک کرده.زیادم فک کرده.هیچی یم زیادش خوب نی.

اون وختا چون می باس قاطی کارا فک کنی،اگه فکرتم خراب می شد،قاطی کارا رد می شد می رفت.مثلن یه فکری تو مخت بود که خوب نبود،تا می اومدی یه مشت به زنی تو چونه خودت،یه نامه می اومد،که می باس می رفتی پشته بوم ،قبله بارون رختا رو از سر بند رخت جمع و جون کنی.رو پشته بوم، یه هوایی می خورد تو مخت ،فکرت کز می کرد،یه دیدی خونه همساده می زدی دلت یه تکون می خورد،یه کیش به کفترای داداشه 'مسود سیا' می دادی،یه برقی تو چشات می افتاد.از پله که سرازیر می شدی ،فکرت می پرید و چونه ات کبود نمی شد.
البت الانم آدما یه نامه های جدیدی واس خودشون می سازن .مثه نامه غذای کفترا و گربه ها.
بدم نی.(این خارجیای از خدا بی خبر انگاری قدیما این کارا رو کردن الان دیگه خسته شدن.به کفتر چایی می گن' درتی برد' یانی پرنده ی کثیف، دوسشون ندارن،می گن شهرمون شده عین هونه کفه لونه مرغ)بدم نی، خوبم نی،نامه باهاس ته داشته باشه که تموم شه، وگرنه یه نواخ میشه ،مثه خوره می اوفته به جون آدم.کار باهاس درست باشه مثه صف نون وا هر دفه کناریات فرق کنن ،نونم فرق کنه،خمیر ،برشته ،کوچیک ،بزرگ،سفید باشه یا نباشه. یا مثلن،نامه رب گوجه،وختی می رسه به روغن ریختن سر شیشه ها ، یعنی تمام،رف تا سال دیگه -کی زنده کی مرده،خدا بزرگه-می تونم برم دنباله ی بادبادکمو بچسبونم ،هواش کنم ،نقطه که شد،به ' حمید گوجه' بگم: بفرما.
خلاصه نامه تو زندگی مثه نخود تو آشه ،می باس باشه ،آشم باهاس هم بخوره ته نگیره،باهد توش آب بس سف نشه.اگه تموم پهنای باندت رو استفاده کنی، سف می شه،دیفراگمنت لازم،به جنبی ته می گیره.
من که خودم حواسم نبوده یکی از جلو تیرم رد شده تیرمو شیکونده.اما از من به شما:نشسته فک نکنین یا دل سیر فک نکنین،نا خوش می شین.

"کیکاوس یاکیده"

elahe_n12345
08-06-2013, 16:10
زندگینامه کامل "کیکاووس یاکیده" آقای صدای دوبلۀ ایران

کیکاووس یاکیده؛ متولد بهمن ۱۳۴۷ در تهران، دوبلور و شاعر ایرانی است. وی اخیرا کتابی با نام بانو و آخرین کولی سایه فروش از طریق انتشارات کاروان، منتشر کرده که رویکردی متفاوت به شعر سپید است و به نوعی هایکو وارهایی بسیار ملموس.
بازی او در نقش احمد دوست محمد رضا گلزار در فیلم آتش بس و در فیلم زن زیادی اثر تهمینه میلانی و همچنین در نقش جمشید کاظمی در سریال هوش سیاه و هم چنین درنقش دکتر بهداد در فیلم شهر دقیانوس به بازیگری پرداخته است.ایشان در فیلم به نام گل سرخ نیز بسیار زیبا بازی کرده اند. وی اصالتی بوشهری دارد، پدر وی بوشهری و مادرش تهرانی می باشد.

جوایز و افتخارات

دیپلم افتخار سردبیر انجمن بین‌المللی شعر در آمریکا ۲۰۰۲ شاعر برگزیده توسط سایت poetry.com در آمریکا ۲۰۰۳ مدال شعر شایسته از سمپوزیوم شعر واشنگتون دی سی دریافت کاپ شایستگی از انجمن بین‌المللی شعر/ ۲۰۰۴ نیز از افتخارات این هنرمند می‌باشد.

دوبله‌های معروف

دوبله صدای نقاش آمریکایی باب راس در سری برنامه لذت نقاشی توسط کیکاووس یاکیده انجام شده است. و در نقش جرویس پندلتون در بابا لنگ دراز و همچنین در سریال کمیسر و رکس به جای کمیسر موزر و کمیسر براندتنر صحبت کرده است.
و همچنین در کارتون وایکینگها راوی داستان بودند.

آثار مکتوب

مجموعه شعر بانو و آخرین کولی سایه‌فروش، انتشارات کاروان، ۱۳۸۱
مجموعه داستان کوچهٔ بابل، نشر آرویج، ۱۳۸۲
مجموعه شعر کولی پیراهن تنگ یک خواب بلند، انتشارات کاروان، ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) ۱۳۸۶

چند شعر

برو بانو! بگذار بیدار شوم باید بروم…خیال تو را به دوش کشیدن، خرج دارد!

باران که می‌بارد، تمام کوچه‌های شهر پر از فریاد من است که می‌گویم:
من تنها نیستم …. تنها منتظرم! تنها!

در اینجا، کوهی است که گم شده بی آنکه تو را دیده باشد

پا برهنه، تاکجا دویده‌ای که این همه گل، شکفته‌ است…؟!