PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سخنان ریاضیدانان و فیزیکدانان

Maxwell_1989
24-07-2008, 19:21
با سلام خدمت دوستان عزیز
قصد داریم در این تاپیک سخنان ریاضیدانها و فیزیکدانها رو بنویسیم و در مورد اونها (سخنان) نظراتمون رو بگیم.لطفا شما هم همکاری کنید.
اولیش هم این باشه:
هر کس خدا را قبول ندارد وارد آزمایشگاه من نشود."ماکس پلانک/صاحب نظریه کوانتومی(همونE=hv)"
خوب نظرتون چیه؟

Maxwell_1989
25-07-2008, 14:00
کسی نظری نداره؟
خوب این هم از دومیش که نظر نیوتن درباره ی خودشه:
"من نمی دانم به چه صورتی ممکن است در نظر جهانیان جلوه گر شوم.اما به نظر خودم چنین می آید که همچون کودک خردسالی هستم که در ساحل دریا به بازی مشغولم و گاه و بیگاه سنگریزه ای صافتر از سنگهای دیگر یا صدفی زیباتر از صدفها به دست می آورم.در حالی که اقیانوس عظیم حقیقت،در مقابل من گسترده است و مرا بر آن آگاهی نیست."

Maxwell_1989
26-07-2008, 16:15
امروز به یه سخن خیلی جالب از سیمون پو یسون در مورد ریاضیات برخوردم:

"زندگی فقط با دو چیز زیباست: یادگرفتن ریاضیات ، یاددادن ریاضیات"

Hossein_murderer
27-07-2008, 19:41
آقا ادامه بده کارت درسته!:10:

Maxwell_1989
27-07-2008, 22:18
تو این پست یه جمله ی جالب از کوپرنیک میذارم:
میگه:"ریاضیات برای ریاضیدانها نوشته شده"
نظر من اینه که واقعا هم همینطوره.بیشتر مردم جامعه ما از ریاضی و فلسفه خوششون نمی یاد.چرا؟چون نمی فهمنشون!به نظر دوستان این طور نیست؟

_H2_
27-07-2008, 22:41
سلام

کسی نظری نداره؟
شاید تاپیک جالبی شود. فقط لطفاً حدالامکان معتبر باشد و از صحتشان مطمئن باشید.

...بیشتر مردم جامعه ما از ریاضی و فلسفه خوششون نمی یاد.چرا؟چون نمی فهمنشون!به نظر دوستان این طور نیست؟
بیشتر مردم شاید خیلی چیزا بگن، شونده باید عاقل باشه. !

ممنون و موفق باشید. :10:

sepidehgh
28-07-2008, 12:55
خيلي جالبه...
منم دارم ميخونم و لذت ميبرم
ادامه بديد..

sepidehgh
28-07-2008, 13:02
__________________________________________________ __________________

Maxwell_1989
28-07-2008, 21:17
خدمت سرکار خانم یا جناب آقای H2 باید عرض کنم منظور من از نظردادن این بود که نظرتون در مورد جملات نوشته شده رو بیان بفرمایید! به هرحال ممنون از خدا قوتتون. نکته دوم این که این جملات از منابع موثق اخذ میشن.از دقت نظرتون متشکرم.
ضمنا بگم من با نظر sepidehgh کاملا موافقم.متاسفانه چون آموزش ریاضی در کشور ما بر عهده فارغ التحصیلان رشته ریاضی محض_و نه آموزش ریاضی_هست و اونها از انتقال این علم ناتوان هستن این جور مشکلات پیش می یاد.
فعلا-با تشکر

Maxwell_1989
30-07-2008, 13:25
با سلام خدمت دوستان عزیز
دیروز توی یه همایش از یه استاد فیزیک مطلب جالبی شنیدم.خیلی جالبه که حرف یه دانشمند بعد از چند قرن توسط یه دانشمند دیگه تایید بشه.مثلا این استاد فیزیک فرمودن "هیپس" فیزیکدان قرن نوزده 200-300 سال بعد از مرگ گالیله حرف اونو که گفته بود "ریاضی زبان طبیعت است" تایید کرده! و گفته:"آری، ریاضی زبان طبیعت است"!

Maxwell_1989
02-08-2008, 22:41
« رياضيات عالي‌ترين دستاورد فكری و اصيل‌ترين ابداع ذهن آدمی است.
موسيقی می‌تواند روح را برانگيزد يا آرام ‌سازد.
نقاشی می‌ تواند چشم‌نواز باشد،
شعر می‌تواند عواطف را تحريك كند.
فلسفه می‌تواند ذهن را قانع و راضی سازد.
مهندسی می‌تواند زندگی مادی آدمی را بهبود بخشد.
اما رياضيات همة اين ارزشها را عرضه می‌كند » «موريس كلاين»
خداییش عالی بودا!

ELHAM3000
03-08-2008, 16:00
سلام دوستان
منم از این تایپیک خیلی خوشم اومده لطفاازسایر ریاضیدان ها مثلا ارشمیدس و فیثاغورس و... هم بنویسید.

Maxwell_1989
03-08-2008, 22:06
چشم.از جمله ارسطو میگه:
"هر یک از علوم ریاضی،جزء به جزء،نظم،تقارن و محدودیت شرطی را نمایش می دهند.و این ها بهترین و عالی ترین نمونه های زیبایی اند"
شما از این سخن چی می فهمید؟(من که چیز خاصی نفهمیدم!)
ضمنا این حرکت که شما درخواست بدید که از کی سخن بذارم،حرکت قشنگیه.ادامه بدید.هر کی هرچی میخواد بگه تا بذارم!

Maxwell_1989
04-08-2008, 22:21
نویمان و کاسنر میگن:
1-ریاضیات علمی است که از کلمات ساده برای (بیان) ایده های سخت استفاده می کند.
یه کم روش فکر کنید بعد برید سراغ دومی...
2-شاید بزرگترین پارادوکس در کل عالم هستی،وجود پارادوکس در ریاضیات باشد.
نظرتون چیه؟:19:

sepidehgh
05-08-2008, 17:15
جملات واقعا" عالي هستن..
خسته نباشيد..
با تشكر از Maxwell_1989

sepidehgh
05-08-2008, 17:22
چشم.از جمله ارسطو میگه:
"هر یک از علوم ریاضی،جزء به جزء،نظم،تقارن و محدودیت شرطی را نمایش می دهند.و این ها بهترین و عالی ترین نمونه های زیبایی اند"
شما از این سخن چی می فهمید؟(من که چیز خاصی نفهمیدم!)
ضمنا این حرکت که شما درخواست بدید که از کی سخن بذارم،حرکت قشنگیه.ادامه بدید.هر کی هرچی میخواد بگه تا بذارم!

راستش اين جمله ارسطو فكر ميخواد..
ذهن آدمو قلقلك ميده!!:20:

shape
05-08-2008, 18:02
یه جمله عجیب از رادرفورد(یا فاردی, یادم رفته):
"علم یا فیزیکه یا جمع کردن تمبر!!!!!"

Maxwell_1989
16-08-2008, 16:44
با سلام و عرض پوزش به خاطر تاخیر در به روز کردن مطالب(علت:بیماری)
1-ساویر ( یا خاویر یا ژاویر یا هرچی شما بگید!) می گه:
فقط در صورتی می توانید ادعا کنید یک ریاضیدان هستید که معماهایی را که قبلا هرگز مطالعه نکرده اید،حل کنید.
2-یه خانوم دکتری(اسمشونو یادم نیست ایشالا پیدا می کنم میذارم) توی یه سخنرانی میفرمودن:
"فلسفه،روانشناسی،جامعه شناسی و ریاضیات چهار راس یک هرم هستند"
خیلی جالبه اینا علومی هستن که من(ماکسول1989) بهشون علاقمندم.در ظاهر به نظر میاد با هم ارتباطی ندارن ولی...
وقتی این جمله اون خانوم دکترو شنیدم و دیدم اینها دقیقا همون علومین که من دوست دارم بخونم،داشتم شاخ درمی اوردم!

Maxwell_1989
19-08-2008, 14:51
سلام!
معروف است که نیوتن در پاسخ کسانی که از وی می پرسیدند فلان مساله ی دشوار را چه زمانی حل خواهد کرد،می گفت:
"پس از آن که درباره ی آن بیندیشم"
جالب بود.نه؟ پس تا برنامه ی بعد!

starnajmeh
19-08-2008, 15:53
ریاضیات یعنی عشق

Maxwell_1989
21-08-2008, 12:22
سلام!
1-منطق نه علم است نه هنر بلکه یک سه نقطه و یک جای خالی است. "بنیامین ژوئت"
2-کل یک چیز(جهان)بیش از مجموع قسمت های آنست! "ارسطو"
اگه کسی تونست این دومیه رو توضیح بده یه جایزه پیش من داره!
با تشکر

m1367m2006
21-08-2008, 12:40
اینم از دانشمند مرموز آلمانی کارل فردیش گاوس
ریاضیات ملکه علوم است و نظریه اعداد ملکه ریاضیات

Maxwell_1989
22-08-2008, 22:02
لطفا دوستان دیگر هم در تکمیل این تاپیک کمک کنند.چون میدونم اطلاعات خیلیاتون از من خیلی بیشتره.

Maxwell_1989
22-08-2008, 22:03
1-"حساب دیفرانسیل و انتگرال حاصل تلاش هنری فکر است که دو هزار و پانصد سال در جریان بوده است"-ریچارد کورانت

2-"اساس ریاضیات بر آزادی است"-داوید هیلبرت

3-با تشکر

m1367m2006
23-08-2008, 11:48
دربیشتر علوم هر نسل ساخته های دیگر نسل ها راا ویران میکند و انچه را یک نسل بر پا ساخته است نسل دیگر فرو می ریزد. تنها در ریاضیات است که هر نسل طبقه ای جدید بر ساختمان کهن می افزاید. ( هرمن هانکل)

Maxwell_1989
24-08-2008, 12:49
"يک ماه تعليم فهيمانه در نظريه ي اعداد، دو بار آموزنده تر، دوبار مفيدتر و حداقل ده بار سرگرم کننده تر از همان مدت تعليم حسابان براي مهندسان است"هاردي
شما فکر مي کنيد واقعا اين طوريه؟ مهندسي که جاي حسابان، نظريه اعداد بخونه مي تونه درساي تخصصيش رو خوب(تر)بفهمه؟

Maxwell_1989
25-08-2008, 07:04
نظر راسل نسبت به ما و حقیقت جهان هستی:
"ما به کر مادرزادی شباهت داریم که در مجمعی نشسته که ارکستر می نوازد.آن کر مادرزاد از آن مجمع چیزی نمی شنود،اما با عقل سالم در می یابد که حقیقت، منحصر به حرکات ظاهری اعضای ارکستر روی وسایل موسیقی نیست.بلکه پشت پرده ی آن است(آهنگ) که او نمی شنود."
با تشکر!

m1367m2006
25-08-2008, 16:32
maxwellعزیز راسل را میشناسی
این اقا 3 سال ریاضیات خوند و بعد فهمید هرچی خونده اشتباه بوده ; کتاباشا فروخت و رفت دنباله فلسفه!

Maxwell_1989
25-08-2008, 19:38
آره می شناسمش! آدم مزخرفی بوده.یه نظریاتی داره که اگه بخونی(که حتما خوندی) به شدت سرخ میشی(از شرم!)!

m1367m2006
25-08-2008, 21:05
آره می شناسمش! آدم مزخرفی بوده.یه نظریاتی داره که اگه بخونی(که حتما خوندی) به شدت سرخ میشی(از شرم!)!
موافقم اما یادت باشه پارادوکس راسله که باعث پیشرفت نظریه مجموعه ها شده
این توصیه زیبا هم داشته باش از جرج پلیا اگه تونستی کتاب اکتشاف ریاضیشا را بخون توپه!
یک کشف بزرگ مسئله ای بزرگ را حل میکند ; اما در حل هر مسئله نیز ذره ای هر چند اندک از عنصر کشف وجود دارد.مسئله شما شاید مسئله ای ساده و بی اعتنا باشد ; اما اگر کنجکاوی شما را بر انگیزد و توانا ئیهای خلاقانه تان را بکار بگیرد و اگر ان را خودتان حل نمائید ; در ان صورت امکان دارد که هیجان اکتشاف را تجربه نموده و از کامیابی در اکتشاف برخوردار شوید.(جرج پلیا)

Maxwell_1989
26-08-2008, 09:52
موافقید از همین پولیا چند تا جمله بذاریم؟

Maxwell_1989
30-08-2008, 12:18
1-ما فیزیکدانان خط شناسانی هستیم که خطوط را می خوانند. ولی حقیقتی که آن خطوط باز گو می کنند در ورای آن هاست."ماکس پلانک"
2-این جهان بهترین جهان های ممکن است و هر آنچه هم که در جهان آفرینش روی می دهد، به بهترین وجه ممکن است."گاتفرید ویلهلم لایب نیتز"
اگه کمک نمی کنید تاپیکو به روز کنیم لااقل نظرتون در مورد جملات و اینکه چقدر بهشون اعتقاد دارید رو بگید.
با تشکر

_H2_
03-09-2008, 01:53
سلام
من بعد از مدت ها دوباره وقت کردم سری به تاپیک بزنم و با جملات زیبایی روبرو شدم.

لااقل نظرتون در مورد جملات و اینکه چقدر بهشون اعتقاد دارید رو بگید

من به شخصه از همه جملات خوشم امد ولی همچین یک اپسیلون از اینها بیشتر خوشم امد:
- ریاضی زبان طبیعت است

موسيقی می‌تواند ... نقاشی می‌ تواند ... شعر می‌تواند ... فلسفه می‌تواند ... مهندسی میتواند ... اما رياضيات همة اين ارزشها را عرضه می‌كند

- هر یک از علوم ریاضی،جزء به جزء،نظم،تقارن و محدودیت شرطی را نمایش می دهند.و این ها بهترین و عالی ترین نمونه های زیبایی اند

- ریاضیات یعنی عشق

کل یک چیز(جهان)بیش از مجموع قسمت های آنست! "ارسطو"
اگه کسی تونست این دومیه رو توضیح بده یه جایزه پیش من داره!

آقا چی جایزه میدی؟ می صرفه یا نه؟

این یک فلسفه کلی است، البته از ارسطو خارج از این چارچوب هم نباید انتظار داشت.
در باب فهم مطلب فوق میتوان کلی نوشت ولی من به چند خط بسنده میکنم.

وقتی قسمت های کوچک جمع شوند، بیشتر از قبل خواهند شد.
یک چیزی تو مایه های همون مثل قدیمی که پدری چوب های تکی را به فرزندانش داد تا بشکنند و بعد چندتا چوب با هم داد...

ارزش یک دستگاه سالم یکپارچه بیشتر از ارزش تمام قطعات باز شده همان دستگاه است، گرچه این قطعات را ظاهرا در کنار هم و در یکجا انبار کنیم.
بالاخره شرکت های داخلی که میخواهند زحمت خطیری بکشند و مونتاز کنند، کشک که نیستند، خوب بیچاره زحمت میکشند!

آقا ادامه بدهید، من که پای زحمت خطیر و غیر قابل وصف خواندنش هستم. :31:
موفق باشید. :10:

_H2_
03-09-2008, 02:18
سلام مجدد

الآن یک کم در نت سرچیدم...

- هر راه حلي كه براي مسئله اي پيدا مي كنم،به عنوان سرمشق،به من كمك مي كند تا مسئله های دیگری را هم به نتيجه برسانم.(دكارت)

حال کنید:
- اثبات رياضي مانند الماس قاطع و شفاف است، و با چيزي جز استدلال دقيق نمي توان به آن رسيد. (جان لاک)

یک جمله یک کم عجیب!
- نيروي محرکه ابداع رياضي استدلال نيست، تخيل است (دمورگان)

یک کم قابل فکر کردن...
- هدف فيزيک نظري کشف قانون هاي جهان قابل فهم است ؛ هدف رياضيات محض کشف قانون هاي فهم بشر. (جي.جي. سيلوستر)

shima***
05-09-2008, 13:24
تو واقعا خودتم قبول داری که ریاضی زبان طبیعته؟!

shima***
05-09-2008, 13:26
این مطلبای جدیدت خوب بود آفرین

saeid inventor
05-09-2008, 14:51
سلام:20:
خوبید؟
بسیار مفید هستش لطفاً ادامه بدید...:10:
چند تا نظریه هم از هاوکینگ بزرگ و البرت انیشتین بنویسید:21:
ممنون
:11::11::11:

_H2_
05-09-2008, 15:22
سلام

تو واقعا خودتم قبول داری که ریاضی زبان طبیعته؟!
مگه شما شک داری؟ :31:
همین اعداد و فرمول های نپر و پی، هر کجا میری حاضرند و ناظر، تو الکترونیک که خودم نیمچه تجربه ای داشتم، خیلی از فرمول ها به همین دو عدد ختم میشد، مثل شارژ و دشارژ خازن با یک مقاوت و یا فرمول های فرکانس و امپدانس در فرکانس خاص و... و...

این ها را ادم ها خلق نکرده اند! وجود داشته، در زمان عصر حجر هم الکترون ها همین رفتار را داشتند، ما فقط تازه یک چیزهایی فهمیدیم، ما کشفشان کردیم.

رفتاری به این وضوح و شیوایی و زیبایی، طبیعت داره ریاضی رو فریاد میزنه. حالا برخی مواقع با زبان فیزیک و برخی مواقع با زبان شیمی...

=====

خداییش آدم به برخی فرمول های ریاضی و یا فیزیک که نگاه میکنه، مبهوت میشه.
چطوری طبیعت بر اساس این فرمول ها کار میکنه؟
طبیعی است که میزان برخی ثابت ها به میزان های بشری گره خوده و تحت انها تعبیر میشود، مثل تفاوت سانتی متر با اینچ یا فوت یا یارد و...
ولی بالاخره این ثابت ها وجود دارند، کی این ثابت ها را تعریف کرده؟ اگر کم و زیاد شوند، طبیعت چه میشود؟ ...؟ ...؟ ...؟

ولش کنید، گاهی باید فکر نکرد! گاهی باید فقط لذتش را برد.! :31::10:

m1367m2006
07-09-2008, 10:03
سلام دو روز نبودم چقدر ملت پست قشنگ دادند از همگی ممنون مخصوصاh2 عزیز
واما..
بزرگترین ریاضیدانان مانند ارشمیدس نیوتن و گاوس همواره تئوری و کاربرد را به یک میزان تلفیق می کردند.(فلیکس کلاین)
این یکی از دانشمند مورد علاقه من اویلر تنها دانشمندی که سه عدد مهم ریاضی را در یک معادله نوشت:
زیرااز انرو که بافت جهان هستی کامل ترین بوده وپرورده خالق برترین و داناترین است مطلقا هیچ چیز در جهان رخ نمیدهد مگر انکه نوعی قاعده کمینه و بیشینه در ان دخالت داشته باشد.

h_duel
07-09-2008, 12:58
لئونار اویلر:
گاهی قلمم از ذهنم با هوش تر است.
به نظر من این جمله ...

دکارت:
اگر به حقیقت های تازه ای از دانش پی ببرم ، می توانم تاکید کنم که همه ی آنها ، نتیجه ی مستقیم پنج یا شش مساله ی اصلی هستند که من موفق به حل آنها شده ام و یا به آنها بستگی دارد ؛ من به آنها به صورت نبردهایی می نگرم که شانس پیروزی در طرف من قرار گرفته باشد.

Maxwell_1989
07-09-2008, 20:55
از همه تون تشکر

Maxwell_1989
08-09-2008, 21:16
سلام!
امشب(بعد از مدتی وقفه) با دست پر از طرف جورج پولیا اومدم!
1-ریاضیات ارزانترین علم است-درست بر عکس فیزیک و شیمی-هیچ وسیله گرانقیمتی نمی خواهد.تنها چیز مورد نیاز برای ریاضیات یک مداد است و یک کاغذ.
2-مسائل بسیاری هست که خنگ(!)ها جواب می دهند ولی باهوش ها نه.(پس نا امید نشید دوستان!-نویسنده پست)
3-منطق خوب وقتی در یک زمان یا مکان نامناسب مطرح شود،بدترین دشمن آموزش خوب است.
(با این کلی حال کردم بعضی از مدرسای ریاضی همچین تعریفا و قضیه های ریاضی رو منطقی و علمی درس میدن که...)
با تشکر

Maxwell_1989
11-09-2008, 16:04
1-اریک تمپل بل میگه:
لغت"بدیهی"خطرناکترین لغت در ریاضیات است!

2-برنولی(از نوع دانیل) هم فرموده:
برای فیزیک صحیح(تجربی)، بهتر است روی کره ی زمین هیچ ریاضیدانی وجود نداشته باشد!

3-کمک نمی کنیدا، m1367m2006 جان از شما دیگه انتظار نداشتم داداش.

h_duel
11-09-2008, 18:38
شاید جاش اینجا نباشه !
ببخشید مثلث خیام پاسکال چیه ؟ منظورم اسمشه .
خیام (439 هجری قمری یا 1048 میلادی) متولد شده و پاسکال 1623 میلادی متولد شده ، چطور میشه با اینهمه اختلاف مثلث هم برای خیام باشه هم برای پاسکال؟
بیایید ما علاقه مندان به ریاضی درستشو بگییم :
مثلث خیام

m1367m2006
11-09-2008, 20:58
داداشی سلام

اریک تمپل بلخدا پدرش را بیامرزه به استاد میگی اثبات کن میگه روتیه بدیهیه بعد همینا میده توامتحان!

از نوع دانیل
خوشم میاد حواست به همه جا هست یادم نمیاد این از نسله اوله برنولیاست یا دوم یا سوم تو میدونی؟

m1367m2006 جان از شما دیگه انتظار نداشتماین دانشگاه عهد حجری که درمار از روزگارم در اورده دیگه وقتی نذاشته!
اما چشم اینم یه جمله از نابغه ریاضی گاوس که تو یه نامه به بسل نوشته(بسل را میشناسی انشاا... معادلات دیفرانسیل می گیری با یکی از کاراش اشنا میشی):
من احتمالا برای مدتی طولانی وشاید در تمام عمرم پژوهشهای گسترده خود را روی این موضوع (مبانی هندسه)به شکل قابل انتشار در نخواهم اورد زیرا می ترسم اگر نظراتم را در این باره به طور کامل اظهار کنم دچار فریاد های بوئوشایی ها شوم.
اینا گفتم که با طرز تفکرش اشنا شید........

Maxwell_1989
11-09-2008, 22:57
نمی دونم فک کنم نسل سومشون باشه.دبیر جبرمون می گفت هنوز هم تو این خونواده ریاضیدان وجود داره اسمش رو هم گفت منتها من یادم نیست.

shape
11-09-2008, 23:33
از اینجور چیزا هست.ما یه قضیه داریم به اسمه "هاینه-بورل"
وقتی هاینه مرده بورل ده ساله بوده
در ضمن تعصب کنار بذاریم و بدونیم که اعراب,چینی ها,مصری ها,بومیان امریکا و ... همه و همه از وجود همچین مثلثی خبر داشتن .من عکس نمونه ی پیدا شده ی مثلث چینی رو دارم

Maxwell_1989
12-09-2008, 06:34
در ضمن تعصب کنار بذاریم و بدونیم که اعراب,چینی ها,مصری ها,بومیان امریکا و ... همه و همه از وجود همچین مثلثی خبر داشتن .من عکس نمونه ی پیدا شده ی مثلث چینی رو دارم
تایید میشه.

m1367m2006
12-09-2008, 09:29
در ضمن تعصب کنار بذاریم و بدونیم که اعراب,چینی ها,مصری ها,بومیان امریکا و ... همه و همه از وجود همچین مثلثی خبر داشتن .من عکس نمونه ی پیدا شده ی مثلث چینی رو دارمدرسته

نمی دونم فک کنم نسل سومشون باشه.دبیر جبرمون می گفت هنوز هم تو این خونواده ریاضیدان وجود داره اسمش رو هم گفت منتها من یادم نیست.برنولی ها در 3نسل 8 دانشمند بزرگ داشتند یاکوب و یو هان و دانیل معروفترینشون هستند که اخریه پسر یو هانه!

h_duel
12-09-2008, 14:11
به نظر شما توی چین میگن خیام - پاسکال یا اسم دانشمند خودشون میگن؟

Maxwell_1989
12-09-2008, 14:40
لطفا بحث رو منحرف نکنید

h_duel
12-09-2008, 15:06
ببخشید!
دکارت :همه دانش ها ، چیزی جز محصولی از خرد انسانی نیستند که همیشه به یک صورت اند ، هر چند که موضوع های مورد کاربرد آن متنوع و گوناگون باشند. این گوناگونی برای آن ، معنای بیشتری جز گوناگونی جسم هایی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند ، ندارد.

نیوتون : تا امروز مساله های زیادی پیدا کرده ام ، زیرا برای مطالعه ی دانش مثال ها از قانون ها جالب ترند.

ایای شور : استدلال غیر ریاضی نقش اساسی در استدلالهای ریاضی دارند .

m1367m2006
14-09-2008, 12:23
ریاضیات متنوع ترین و متفاوت ترین پدیده ها را مورد مقایسه قرار میدهد و شباهت های نهفته ای را که متحد کننده انهاست کشف می نماید.(ژزف فوریه)[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Maxwell_1989
16-09-2008, 08:55
سلام!
1-ریاضی و فیزیک هر کدام نوعی پازل هستند.اولی پازلی است از ذهن انسان،دومی پازلی است از طبیعت.(ماریا ژوپرت مایر،ریاضیدان زن قرن بیستم)
2-ریاضیات نوعی بازی کردن است با نشانه های بی معنی روی کاغذ،براساس قواعد محکم و آسان.(داوید هیلبرت)
با تشکر!

Maxwell_1989
17-09-2008, 15:28
با سلام خدمت دوستان عزیز!

خدا یک هندسه دان ماهر است.(سر توماس براون-قرن17)

شما هم اگه سخنان شامل خدا بلدید بذارید و مهمتر این که روی این سخنان نظر هم بدید.

با تشکر

chessmathter
17-09-2008, 15:59
برهان خلف,این عزیز دردانه ی اقلیدس, یکی از برنده ترین سلاحهای ریاضیدانان است.در یک بازی شطرنج,حرکتی که انجام گیرد دیری نمیپاید که ارزش آن معین گردد;یک بازیکن ممکن است خطر از دست دادن یک پیاده یا مهره ی دیگر را بپذیرد اما آنجه مطرح میباشد کل بازی است (ریاضیدان بزرگ انگلیسی G.H hardy)

Maxwell_1989
19-09-2008, 07:22
سلام
1-زندگی،یک آموزشگاه درس احتمال است._والتر بیگوت
2-اریک تمپل بل نظر جالبی در مورد ریاضیات داره که عنوان یکی از کتابهاش رو در زمینه ریاضیات تشکیل میده:"خدمتکار علوم".تا حالا چنین تعبیری از ریاضیات فکر نمی کنم به گوشتون خورده بود.همش ریاضیات رو با القابی مثل پادشاه و ملکه و سرور و... علوم صدا میکردن(!!!)
3-تخیل از علم مهمتر است.(آلبرت انیشتین)
با تشکر-فعلا

Maxwell_1989
21-09-2008, 19:04
1-کنراد آیکن در یک کنسرت موسیقی میگه:
موسیقی،جبر محض(مجرد)جادوست.
2-ارسطو میگه:
برای تالس، سوال اولیه این نبود که ما چه می دانیم،بلکه این بود که چگونه باید بدانیم(بفهمیم)

با تشکر-فعلا

m1367m2006
21-09-2008, 21:31
سلام ماکسول جون خوبی بزودی چنتا جمله توپ میزارم!
یه درخواست اگه میتونی دو تا جمله برام پیدا کن که تو یکیش چیزی از ریاضیات گسسته گفته باشه و یکی دیگه از انالیز!
ممنون. امشب مارا هم دعا کن التماس دعا!

Maxwell_1989
22-09-2008, 20:23
سلام!

1-مایکل کرو:"هیچگاه در ریاضیات،آشوب رخ نمی دهد"
2-دالامبر(دقیق تر:جین لروند دالامبر) به یه نفر که به بی نهایت اعتقادی نداشت اینطور گفت:
"فقط ادامه بده،عقیده به بی نهایت به زودی به تو برمی گردد"
منظورش از ادامه دادن فک کنم این بوده که همینطور برو جلو، برو،برو،برو....................بینه ایت.
(واقعا جالبه)
3-یه نکته جالب دیگه هم این که وقتی اویلر دیدِ چشمش رو از دست داد گفت:"از الان حواس پرتی ام کمتر میشه!"

با تشکر

Maxwell_1989
22-09-2008, 20:43
میلادجون تا حالا که چیزی پیدا نکردم اما ایشالا پیدا می کنم و میذارم.(برای گسسته و آنالیز)

m1367m2006
23-09-2008, 08:23
اقلیدوس به بطلیموس گفته: جاده ای سلطنتی به هندسه وجود ندارد

Maxwell_1989
25-09-2008, 20:58
والا میلاد جون هنوز در مورد آنالیز و گسسته چیزی گیرم نیومده.اما چشم سعیمو می کنم.ان شاء الله یه چیزی دستگیرم بشه.

این بار میخوام سه تا سخن جالب از رنه دکارت بذارم:

1-اعداد کامل مانند مردان کامل بسیار اندک اند!
2-با من،هر چیزی به ریاضیات تبدیل می شود!
3-کافی نیست که یک ذهن خوب و قوی داشته باشیم.مساله ی اصلی این است که از آن به خوبی استفاده کنیم.

با تشکر

m1367m2006
30-09-2008, 19:54
سلام
اینجا خوابید که!
کسی که در جستجوی روش است بی انکه مساله ای مشخص در ذهن داشته باشد اغلب به نتیجه ای نمی رسد
داوید هیلبرت

Maxwell_1989
30-09-2008, 20:07
بیدار میشه ایشالا!
بذار یک کم کارام رو به راه بشه.

Maxwell_1989
01-10-2008, 20:44
کارل ژاکوبی:
1-باید همیشه،همه افراد، حرفهای قابل تعمیم بزنند.(جالبه نه؟اصلا ریاضی و فیزک دنبال اینن که همه چیز تو یه فرمول خلاصه بشه)
2-هدف حقیقی علم،عزت ذهن انسان است.
3-ریاضیات علم چیزهایی است که به وسیله خودشان نفی می شوند.(یعنی چه؟)

Maxwell_1989
02-10-2008, 09:38
دوستان عزیز لطف کنن توی نظرسنجی شرکت کنن.مر30

Maxwell_1989
06-10-2008, 01:16
1-بورباکی:ساختارها و قواعد،سلاحهای ریاضیدانانند.

2-یه بار توماس کارلایل از یک سیاستمدار میشنوه:شما ریاضیدان ها می توانید همه چیز را با اعداد و ارقام ثابت کنید!

3-بنیامین دیسرائلی میگه:دروغ ها سه نوعند یکی دروغ ها دوم دروغ های زشت سوم [علم] آمار!

4-جالبه بدونید البرت انیشتین در طی یک سخن بسیار مسخره میگه:من به ریاضیات اعتقادی ندارم! (نقل از کارل سی لیگ)
شما فکر می کنید منظورش چی بوده؟

5-سخن جالبی از انیشتین در مورد آقا و سرورش(به عقیده من) نیوتن:
طبیعت برای نیوتن مانند یک کتاب باز بود که می توانست حروف آن را بدون هیچ کوشش و تقلایی بخواند.

با تشکر فراوان

m1367m2006
06-10-2008, 08:26
زیاد از انیشتین خوشم نمیاد البته زمانی عاشقش بودم ولی بعد از خوندن زندگیش حالم ازش بهم میخوره
از گالوا چنتا بذار

Maxwell_1989
12-10-2008, 14:09
از پروفسور حسابی پرسیده شد بزرگترین آرزوتون که بهش نمی رسید چیه؟
جواب دادن:یک روز شاگردی گاوس!

این هم از اواریست گالوا(خودتون ترجمه ش کنید.تو یه سایت انگلیسی پیدا کردم ولی خداوکیلی حوصله ترجمه کردنش رو نداشتم!):
Unfortunately what is little recognized is that the most worthwhile scientific books are those in which the author clearly indicates what he does not know; for an author most hurts his readers by concealing difficulties.

با تشکر

Maxwell_1989
28-10-2008, 09:17
در مورد تواضع نیوتن قبلا هم نوشتم اینم یکی دیگه:
میگه:"اگر من توانسته ام نسبت به دکارت افق های دورتری را ببینم به سبب آنست که برشاخهای غولی چون ارشمیدس ایستاده ام"

h_duel
19-11-2008, 16:57
سلام
چقدر اینجا خاک گرفته!
لئوپولدکرونکر:
((خداوند اعداد طبیعی را آفرید ؛ مابقی کار انسان است ))

m1367m2006
19-11-2008, 17:07
اعداد نیرومندند وچون باهنر همراه گردند مقاومت ناپذیرند
ائوریدس

کرونکر
خدا رحمتش کنه عمری با دستاورد های کانتور مخالفت کرد ( به عقیده او مجموعه های نا متناهی وجود ندارن و ساخته ذهن انسان هستن) اینم برا اطلاعات عمومی گفتم: دی

h_duel
21-11-2008, 13:17
اریک تمپل بل:
مسائلی که نظریه گالوا بیان کرد برای صدها سال ریاضیدانان را به خود مشغول خواهد کرد.

_H2_
25-11-2008, 01:31
سلام به دوستان قدیمی
یک جمله جالب از "برتاند راسل" که بیشتر به فیلسوف بدونش مشهور است ولی ....

یکم انرژی بگیرید::10:

تا چهل سالگی که مغزم خوب کار میکرد به ریاضیات و پژوهش پرداختم.
از چهل سال تا شصت سالگی که ذهنم ضعیف شده بود به فلسفه روی آوردم
و در اواخر که به کلی کله ام کار نمی کرد به سیاست

h_duel
27-11-2008, 15:21
لاپلاس:
لایب نیتس در حساب دو دویی اش تصویر آفرینش را می دید . در تصور او ، عدد یک مظهر خدا بود و صفر نشان دهنده تهی یا هیچ ؛ و می پنداشت که ذات باریتعالی همه موجودات را از هیچ آفریده است ، درست همان طور که یک و صفر همه اعداد را در دستگاه شمارش او بیان می کنند .

h_duel
30-11-2008, 16:35
لاپلاس:
کشف لگاریتم کار اخترشناسان را کوتاه و عمر آنها را دراز کرد.

h_duel
01-12-2008, 10:32
بر سنگ قبر نیوتون در لندن نوشته شده است :
در اینجا ، سر ایساک نیوتون آرمیده است که با نیروی فکر شگفت انگیز خود ، برای نخستین بار و به یاری روش های ریاضی ، حرکت و شکل سیاره ها ، مسیر ستاره های دنباله دار و بالا و پایین رفتن آب اقیانوس را کشف کرد . او برای نخستین بار نور را تجزیه و بخش های گوناگون آن را یافت . بگذار او آرام بخوابد که این چنین قلب انسان ها را روشن کرده است .

Maxwell_1989
01-12-2008, 17:50
نیوتن!آسوده بخواب که ما بیداریم!

h_duel
19-12-2008, 11:25
سلام
من دوباره اومدم!
فیثاغورس:
به کمک اعداد می توان زندگی وپیشامد های ان را پیش بینی کرد

h_duel
19-12-2008, 18:14
گئورگ ليخت:
انچه شما را به كشف كردن وا داشته است ،كوره راهي در شما مي گشايد كه ،باز هم ،هر وقت به چنين ضرورتي برخورد كنيد ميتوانيد از ان استفاده كنيد.

امانوئل كانت:
هر گونه معرفت انساني از تفكر و تامل اغاز مي شود ،از انها به مفهوم مي رسد وسرانجام ،به انديشه ختم
مي شود.

h_duel
23-12-2008, 19:19
لایب نیتس :
من می کوشم چنان بنویسم که هر کسی آنرا می خواند بتواند به معنای درونی آن پی ببرد و سرچشمه آنرا پیدا کند به نحوی که گویا خودش آنرا یافته است.

ایای شور :
استدلال غیر ریاضی نقش اساسی در استدلالهای ریاضی دارد.

h_duel
24-12-2008, 18:41
ايمانوئل کانت :
علم رياضي درخشان ترين مثال براي اين واقعيت است که چگونه استدلال محض دامنه تاثير گذاريش را بدون کمک تجربه گسترش مي دهد .

هرمان مينکوفسکي :
عدد هاي صحيح سر چشمه کل رياضيات هستند .

h_duel
29-12-2008, 15:34
خيام :
رياضيات، به پيشگامي سزاوارتر است.

پير فرما :
و شايد آيندگان از اينکه نشان داده ام قديمي ها همه چيز را نمي دانستند ، سپاسگزار من باشند .

kiuhnmgtrdcv
06-01-2009, 00:39
تاپیکه خیلی خوبی شده ولی مثل اینکه سالی یه بار به روز میشه
انیشتن
* «تخیل مهمتر از دانش است.علم محدود است اما تخیل دنیا را دربر می‌گیرد.»

h_duel
10-01-2009, 12:40
آراگو :
اويلر خيلي راحت محاسبه مي کرد، به همان راحتي که انسان نفس مي کشد يا عقاب خود را در آسمان نگه مي دارد.

h_duel
11-01-2009, 18:25
جان لاک :
اثبات رياضي مانند الماس قاطع و شفاف است، و با چيزي جز استدلال دقيق نمي توان به آن رسيد.

h_duel
12-01-2009, 15:54
دمورگن :
نيروي محرکه ابداع رياضي استدلال نيست، تخيل است.

د.يا. سترويک :
بايد به ياد داشته باشيد که مفهوم هاي رياضي نتيجه اي از کار آزاد ذهن نيستند ، بلکه انعکاسي از جهان واقعي و عيني دور وبر ما هستند که البته اغلب به صورت کاملا انتزاعي طرح مي شود .

h_duel
14-01-2009, 13:07
آ.ن.کر يلاف :
مهندس بايد از روشهاي کلي رياضيات که در حل مجموعه اي از مسئله ها به کار مي رود استفاده کند . تنها در اين صورت است که مي تواند به پرسشهاي تازه اي که در رشته تخصصي او وجود دارد پاسخ گويد .

ب.فلدليوم :
هر کشف تازه اي که در علوم طبيعي و صنعت رخ ميدهد تنها از راه به کار بردن نتيجه گيري هاي جديد در عمل و يا زنده کردن نظريه هاي فراموش شده رياضي است به اين ترتيب نظريه هاي رياضي از قبل راه پيشرفت علم وصنعت را پيش بيني مي کنند.

h_duel
04-02-2009, 11:00
فیثاغورث:
به کمک اعداد می توان زندگی وپیشامد های ان را پیش بینی کرد .

پرفسور رضا:
هر علم را که کار نبندی چه فایده ست /چشم از برای ان بودآخر که بنگری

MicrosoftH
27-06-2009, 22:01
تو این پست یه جمله ی جالب از کوپرنیک میذارم:
میگه:"ریاضیات برای ریاضیدانها نوشته شده"
نظر من اینه که واقعا هم همینطوره.بیشتر مردم جامعه ما از ریاضی و فلسفه خوششون نمی یاد.چرا؟چون نمی فهمنشون!به نظر دوستان این طور نیست؟
دوست عزیز اصلا با این حرفت موافق نیستم
من زمانی ریاضیم صفر بود یاد نمی گرفتم ولی با تکانی حالا به 19 رفته-اراده هستش فقط
انشتین هم زمانی که جزء برترین تنبل ها بود ولی اراده کرد

eh_mn
10-07-2009, 15:16
اين هم اظهار نظر يك غير خودي!

يك رياضيدان مانند مرد نابينايي است كه در يك اتاق تاريك به دنبال گربه سياهي مي گردد كه در آنجا نيست.
چالز داروين

Reman
10-07-2009, 16:33
به نظر من ریاضی خیلی ساده هست که بعضی ها دوست دارن پیچیدش کنند...
خدایی نکرده فکر نکنید خودمو دانشمند دونستم!دانشجویی هستم که هنوز اولای راهم...

davy jones
11-07-2009, 12:27
به نظر من ریاضی خیلی ساده هست که بعضی ها دوست دارن پیچیدش کنند...
خدایی نکرده فکر نکنید خودمو دانشمند دونستم!دانشجویی هستم که هنوز اولای راهم...

فکر کنم چون هنوز به آخرای راه نرسیدی اینو میگی...:27:
ریاضی همیشه هم ساده نیس. مهم اینه که هیجوقت مجبور نباشی مسائلی رو که بلد نیستی به تنهایی حلشون کنی چون اونوقته که از ریاضی زده میشی.

موفق باشین.
88/4/20

Reman
11-07-2009, 13:57
فکر کنم چون هنوز به آخرای راه نرسیدی اینو میگی...:27:
ریاضی همیشه هم ساده نیس. مهم اینه که هیجوقت مجبور نباشی مسائلی رو که بلد نیستی به تنهایی حلشون کنی چون اونوقته که از ریاضی زده میشی.

موفق باشین.
88/4/20

به نظر من که سادس و یه الگوریتم تکراری در خیلی از مسائلش معلومه.
یه نظری جدیدا در مورد ریاضی پیدا کردم که قبلا شاید مثلا خود شما فکر می کردم.
ریاضی خودش سادس و افرادی که مثل ما با ریاضیات پیشرفته سروکار دارند لازم نیست ریاضی رو پیچیده و سخت معرفی کنند! ریاضی مثل یه ساختمونه که اگر پایه هاش محکم باشه تا اخرش میشه اونو ساخت و بالا رفت(البته اخری هم نداره!)
در اخر در یک جایی خوندم که می گفت : افرادی که فکر می کنند ریاضی سخته از ریاضی هیچی نفهمیدند.
davy jones
11-07-2009, 15:01
به نظر من که سادس و یه الگوریتم تکراری در خیلی از مسائلش معلومه.
یه نظری جدیدا در مورد ریاضی پیدا کردم که قبلا شاید مثلا خود شما فکر می کردم.
ریاضی خودش سادس و افرادی که مثل ما با ریاضیات پیشرفته سروکار دارند لازم نیست ریاضی رو پیچیده و سخت معرفی کنند! ریاضی مثل یه ساختمونه که اگر پایه هاش محکم باشه تا اخرش میشه اونو ساخت و بالا رفت(البته اخری هم نداره!)
در اخر در یک جایی خوندم که می گفت : افرادی که فکر می کنند ریاضی سخته از ریاضی هیچی نفهمیدند.
با حرفات موافقم.

افرادی که مثل ما با ریاضیات پیشرفته سروکار دارند لازم نیست ریاضی رو پیچیده و سخت معرفی کنند!

پس همیشه سعی کن این نکته رو به یاد داشته باشی چون ممکنه با سخت جلوه دادن ریاضی، کسی رو برای همیشه از ریاضی متنفر کنی.
من خودم یه دوره ی کوتاه دبیر ریاضی بودم. هیچ چیز سر کلاس برام از این شیرین تر نبود که ببینم شاگردام یه مفهوم ریاضی رو خوب خوب بلد شدن و به اصطلاح خودمون خوب تو ذهنشون جا افتاد. این باعث میشد که دیگه از مسائل اون بخش واهمه ای نداشته باشن و حتی خودشون برن دنبال حل مسائل اضافه که من هم بهشون تکلیف نمیدادم. هر چقدر هم که مسئله بیشتر حل میکردن بیشتر اعتماد به نفس پیدا میکردن و از ریاضی خوششون میومد. اما امان از اون لحظاتی که احساس میکردم که یکی دو نفر انگار یه مطلب رو هنوز نگرفته اند و باهاش مشکل دارن. میتونستم همون جا بیخیال بشم و وقت کل کلاس رو به خاطر اونها تلف نکنم ولی از قیافه اشون میشد بفهمی که چه زجر و ناراحتی درونی رو دارن تحمل میکنن. اگه در چنین مواقعی فرد با انبوه سوالهای حل نشده ی ذهنش و بی تفاوتی کسی که داره بهش ریاضی یاد میده ( ولو اینکه سر کلاس هم نباشه و یارو هم معلمش نباشه بلکه حتی رفیقش هم باشه) به غلط احساس میکنه که این ریاضیاته که سخت و بیرحمه.

موفق باشین.
88/4/20

Reman
11-07-2009, 19:51
موفق باشین دوست خوبم. با حرفاتون هم 100% موافقم.

h_duel
01-08-2009, 15:27
ریاضیات برای ریاضیدانها نوشته شده
نه حل انتگرال و مشتق و حد !
اون چیزی که ما اسمشو می زاریم ریاضیات ایناس نه اون چیزی که ریاضیدانها روش بحث میکنن.