PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Ubuntu

صفحه ها : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24

Blossom
19-01-2008, 23:46
درود
من يه سي دي اوبونتو دارم ولي زماني كه باهاش بالا ميارم تنها يه خط فرمان بهم ميده و پنجره نصب باز نميشه . ايا بايست فرمان ويژه اي رو بزنم براي نصب كردن ؟ اينو هم بگم كه من سي دي رو با nero ساختم و نميدونم شايد مشكل از اين باشه كه image اصلي رو رايت نكردم

شما اول از چند تا چیز اطمینان پیدا کن، اول این که این سی دی شما سیدی live هستش یا alternate؟
اگه اشتباه نکنم سی دی لایو به مینیمم 380 مگا رم نیاز داره، آیا این رم رو داری؟
و سوم که جدیدا مشکل رایج هم به حساب میاد این که باید فایل iso رو در حالت image burning رایت کنی، برای این که اطمینان پیدا کنی، از سی دی یه ایزو بگیر و md5sum ایمیج خودت رو با اون اصلیه مقایسه کن.

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ
پ‌ن خیلی خوشحالم که 1000 امین جواب این تاپیک رو من دادم (پست قبلی من)!

rootnt
20-01-2008, 00:13
سلام
Javad_Ed
اون sh init 3 رو نمی دونم از کجا اورده ولی درستش اینه :
init 3
که با کاربر روت باید اجرا بشه

چطوری ما حال این X Server رو بگیریم ؟
حالا ایندفعه رو بی خیال شو همین init 3 رو بزن درست می شه
اگر نشد بگو یه چیز دیگه بگم حالشو بگیری lol

اوبونتو چیزی مثل ALT+Ctrl+Del ویندوز نداره تا وقتی سیستم فریز می‌شه به اون پناه آورد؟!
و بعد این که من مجددا اوبونتو رو نصب کردم، ولی سرعتش خیلی پایین اومده، راه حل مشکل من چیه؟
درسته
مخصوصا وقتی وسط یه بازی fullscreen باشی
بعضی مواقع ALT+F4 جواب می ده
یه راه دیگه هم که من استفاده می کنم اینه:
ALT+CTRL+F1 رو بزن و بعد دستور ps -A رو بزن
این دستور لیستی از پروسه های در حال اجرا رو همراه با PID نشون می ده
حالا شما برنامه مزاحم که کرش کرده رو پیدا کنید و بعد PID اونو حفظ کنید
بعد با این دستور حالشو بگیرید:(چقدر حالگیری شد)
kill PID
مثلا
kill 1954
راستی باید به صورت روت لوگین کنید

Blossom
20-01-2008, 00:33
آقا ما این Alt+Ctrl+F1 رو واسه آزمایش زدیم، یه ترمینال مث داس باز شد و حالمون رو گرفت! چطور باید می‌بستمش؟! هرچی exit زدم فایده نداشت که نداشت!

rootnt
20-01-2008, 00:40
ALT+CTRL+F7
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](173).gif[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

sudotux
20-01-2008, 00:48
اوبونتو چیزی مثل ALT+Ctrl+Del ویندوز نداره تا وقتی سیستم فریز می‌شه به اون پناه آورد؟!
و بعد این که من مجددا اوبونتو رو نصب کردم، ولی سرعتش خیلی پایین اومده، راه حل مشکل من چیه؟

توی اوبونتو ( محیط Gnome ) یه اپلت ( applet ) هست که خیلی راحت میتونی برنامه های کرش شده رو با کلیک بروی پنجره اون برنامه ببندی ولی اسمش یادم نیست !! :31: روی پنل کلیک راست کن و add to panel رو بزن . اونجا دنبالش بگرد.

m a j r i x
20-01-2008, 19:43
سلام
اگر یک برنامه‌ی در KDE به حالت freeze در اومد
دکمه‌های ctrl+alt+ESC فشار بدید
نشانگر ماوس به حالت مرگ ( اسکلت و استخوان) در میاد
بعد کافیه باماوس روی اون برنامه کلیک کنید تا برنامه بسته شود

Stream
20-01-2008, 19:46
حالا ایندفعه رو بی خیال شو همین init 3 رو بزن درست می شه
اگر نشد بگو یه چیز دیگه بگم حالشو بگیری lolبا init 3 درست شد ولی فکر کنم بدجوری حالش رو گرفتیم چون دیگه اصلا توی محیط گرافیکی نمیره ! حالا چطوری نازش رو بکشیم که برگرده ؟ :31:

m a j r i x
20-01-2008, 20:19
با init 3 درست شد ولی فکر کنم بدجوری حالش رو گرفتیم چون دیگه اصلا توی محیط گرافیکی نمیره ! حالا چطوری نازش رو بکشیم که برگرده ؟ :31:
برای برگشت به محیط گرافیکی ctrl+alt+F7 همزمان بگیرید تا init 5 لود بشه

Stream
20-01-2008, 20:58
برای برگشت به محیط گرافیکی ctrl+alt+F7 همزمان بگیرید تا init 5 لود بشه
کار نمی کنه. باز هم برمیگرده به محیط Text ...

rootnt
20-01-2008, 21:29
با init 3 درست شد ولی فکر کنم بدجوری حالش رو گرفتیم چون دیگه اصلا توی محیط گرافیکی نمیره ! حالا چطوری نازش رو بکشیم که برگرده ؟ :31:

با دستور init 5
اگر باز هم نشد
یه چک بکن init پیش فرض(default runlevel) رو ۵ باشه
su
vi /etc/inittab
این خط باید باشه:
id: 5:initdefault:
اگر
id: 3:initdefault:
بود اونو به
id: 5:initdefault:
تغییر بدید
بعد دستور init 5 رو بزنید درست می شه

nightmare
20-01-2008, 23:36
سلام دوستان .
کسی می دونه SCIM Input Method Setup داخل منوی System > Preference در اوبونتو چی هست ؟
ممنون میشم اگه یه راهنمایی بکنید و بگید چه کاربردی داره .

تا بعد ...

nightmare
21-01-2008, 01:06
سلام دوستان .
کسی می دونه SCIM Input Method Setup داخل منوی System > Preference در اوبونتو چی هست ؟
ممنون میشم اگه یه راهنمایی بکنید و بگید چه کاربردی داره .

تا بعد ...

SCIM is used to input different languages, most often Asian languages like Chinese, Japanese or Korean, but it can be used to input many other languages as well.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

:20:

تا بعد ...

Amir Sadjad
24-01-2008, 02:41
سلام

من با دستور su مشکل دارم ، در واقع رمز عبور من رو قبول نمیکنه ! آیا رمز عبور دیگه ای روی سیستم باید تعریف بشه که من ازش بی خبرم ؟

Blossom
24-01-2008, 09:11
سلام

من با دستور su مشکل دارم ، در واقع رمز عبور من رو قبول نمیکنه ! آیا رمز عبور دیگه ای روی سیستم باید تعریف بشه که من ازش بی خبرم ؟

شما این رو آزمایش کن، ببین باز هم مشکل داری:

sudotux
24-01-2008, 11:38
سلام

بعد از نصب ubuntu به صورت پیش فرض هیچ پسوردی برای کاربر root تعیین نمی شود و پسوردی که هنگام نصب اوبونتو تعیین می کنید در واقع پسورد کاربر عادی می باشد نه پسورد root !! بنابراین شما چند راه دارید:

۱- برای اینکه دستوری را به صورت رووت انجام دهید قبل از آن دستور از کلمه sudo استفاده کنید.

۲- همانطور که Blossom عزیز گفت می تونید از دستور sudo su برای ورود به رووت استفاده کنید.

۳- میتوانید با دستور sudo passwd پسورد کاربر روت ( root ) را تعیین کنید و پس از آن از دستور su برای ورود به روت استفاده کنید.

Blossom
24-01-2008, 11:51
آقا یه سوال:
وقتی که یک سیستم رو با لایو سی دی بالا میاریم، می تونیم دسترسی root رو داشته باشیم. این باعث نمی‌شه که اطلاعات موجود رو هارد دیسک که با Premission مثلا 700 برای یک کاربر تعیین شده، خیلی راحت به کسی که سیستم رو با لایو سی‌دی بالا آورده، نمیاش داده بشه که الزاما اون شخص مدیر سیستم نیست. من اشتباه می‌کنم یا امنیت لینوکس نم کشیده؟

sudotux
24-01-2008, 12:03
آقا یه سوال:
وقتی که یک سیستم رو با لایو سی دی بالا میاریم، می تونیم دسترسی root رو داشته باشیم. این باعث نمی‌شه که اطلاعات موجود رو هارد دیسک که با Premission مثلا 700 برای یک کاربر تعیین شده، خیلی راحت به کسی که سیستم رو با لایو سی‌دی بالا آورده، نمیاش داده بشه که الزاما اون شخص مدیر سیستم نیست. من اشتباه می‌کنم یا امنیت لینوکس نم کشیده؟

برای دسترسی به روت باید مراحل زیر رو انجام بدید:

همونطور که مشاهده می کنید باید پسورد روت رو داشته باشید , در غیر این صورت نمیشه کاری کرد !

Blossom
24-01-2008, 12:05
برای دسترسی به روت باید مراحل زیر رو انجام بدید:

همونطور که مشاهده می کنید باید پسورد روت رو داشته باشید , در غیر این صورت نمیشه کاری کرد !

آقا ممنون! پس من اشتباه می‌کردم.

Amir Sadjad
24-01-2008, 19:52
شما این رو آزمایش کن، ببین باز هم مشکل داری:

بعد از نصب ubuntu به صورت پیش فرض هیچ پسوردی برای کاربر root تعیین نمی شود و پسوردی که هنگام نصب اوبونتو تعیین می کنید در واقع پسورد کاربر عادی می باشد نه پسورد root !! بنابراین شما چند راه دارید:

۱- برای اینکه دستوری را به صورت رووت انجام دهید قبل از آن دستور از کلمه sudo استفاده کنید.

۲- همانطور که Blossom عزیز گفت می تونید از دستور sudo su برای ورود به رووت استفاده کنید.

۳- میتوانید با دستور sudo passwd پسورد کاربر روت ( root ) را تعیین کنید و پس از آن از دستور su برای ورود به روت استفاده کنید.
ممنونم ,

چطور میتونم با روت وارد سیستم بشم , راهی داره که به نام کاربری فعلیم اختیارات روت بدم ؟ منظورم دسترسی کامل به تمام پوشه ها و برای هر تغییریه.

یک مشکل دیگه هم دارم , زمانی که با فایرفاکس کار میکنم بعد از مدتی کلیدهای عملکرد سریع (مثل Ctrl+A) کار نمیکنند مگر اینکه مرورگرو رو مجددا راه اندازی کنم ! راه حلی داره ؟

Blossom
25-01-2008, 00:23
ممنونم ,

چطور میتونم با روت وارد سیستم بشم , راهی داره که به نام کاربری فعلیم اختیارات روت بدم ؟ منظورم دسترسی کامل به تمام پوشه ها و برای هر تغییریه.

یک مشکل دیگه هم دارم , زمانی که با فایرفاکس کار میکنم بعد از مدتی کلیدهای عملکرد سریع (مثل Ctrl+A) کار نمیکنند مگر اینکه مرورگرو رو مجددا راه اندازی کنم ! راه حلی داره ؟

قبلا به این سوال (سوال اول) جواب داده شده:

اما در مورد مشکل دوم، یه سوال: تا حالا به زبان صفحه کلید دقت کردی؟ وقتی که فارسیه این کلید های ترکیبی کار نمی کنن؛ یک بار چک کن و اگه درست نشد یک بار دیگه مطرح کن شاید دوستان تونستن کمکت کنن

Amir Sadjad
25-01-2008, 01:00
قبلا به این سوال (سوال اول) جواب داده شده:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداما در مورد مشکل دوم، یه سوال: تا حالا به زبان صفحه کلید دقت کردی؟ وقتی که فارسیه این کلید های ترکیبی کار نمی کنن؛ یک بار چک کن و اگه درست نشد یک بار دیگه مطرح کن شاید دوستان تونستن کمکت کنن
هر دو مورد ممنونم :20: ِ مشکل مربوط به زبان صفحه کلید بود و از بابت سوال تکراری متاسفم.

آیا راهی هست که بتونم این کلیدها رو در هنگام فارسی نویسی همچنان فعال نگه دارم ؟

با توجه به خطراتی که ورود با کاربر روت داره چطور میتونم دسترسی به یک پ‍وشه رو(که مختص روت هست) باز کنم ؟

Blossom
25-01-2008, 01:03
البته در مورد مشکل صفحه کلید، چندی پیش بحث شد و به نتیجه ای نرسید!
اما در مورد سوال دوم:

شاید اون چیزی باشه که به کارت میاد!
البته به جای dir آدرس پوشه رو بنویس.

Amir Sadjad
25-01-2008, 01:59
البته در مورد مشکل صفحه کلید، چندی پیش بحث شد و به نتیجه ای نرسید!
اما در مورد سوال دوم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدشاید اون چیزی باشه که به کارت میاد!
البته به جای dir آدرس پوشه رو بنویس.
دقیقا به کارم اومد ِ ممنونم :20:

Blossom
25-01-2008, 02:07
آقا یه چیز جالب!
وقتی که چندین پنجره‌ی باز و احتمالا چندید دسکتاپ دارین! وقتی موس رو روی نوار Window List می‌برین و اسکرول (اون گردالیه که وسط موسه!) رو می‌چرخونین، بین پنجره ها یا اگه روی دسکتاپ ها باشه،‌بین دسکتاپ ها سوییچ می‌کنه! جالب نیست؟!

دقیقا به کارم اومد ِ ممنونم :20:

انجام وظیفه بود! شما می‌تونی یه luncher* برای این پوشه ها درست کنی و در قسمت Commandش تایپ کنی:

با این کار برای اون پوشه‌ی dir یک پرتاب کننده (میانبر؟!) ساختین که قبل از ورود از شما پسورد می‌خواد.

----------------------------
*- برای ساخت luncher روی دسکتاپ راست کلیک کن و create Luncher رو بزن.

Amir Sadjad
25-01-2008, 02:29
آقا یه چیز جالب!
وقتی که چندین پنجره‌ی باز و احتمالا چندید دسکتاپ دارین! وقتی موس رو روی نوار Window List می‌برین و اسکرول (اون گردالیه که وسط موسه!) رو می‌چرخونین، بین پنجره ها یا اگه روی دسکتاپ ها باشه،‌بین دسکتاپ ها سوییچ می‌کنه! جالب نیست؟!

انجام وظیفه بود! شما می‌تونی یه luncher* برای این پوشه ها درست کنی و در قسمت Commandش تایپ کنی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبا این کار برای اون پوشه‌ی dir یک پرتاب کننده (میانبر؟!) ساختین که قبل از ورود از شما پسورد می‌خواد.

----------------------------
*- برای ساخت luncher روی دسکتاپ راست کلیک کن و create Luncher رو بزن.
لطف داری ِ

این لانچر در واقع اون یک خط دستور رو توی ترمینال اجرا میکنه ؟ فقط چه فرقی میکنه اگر gksu بذاریم یا sudo ؟

Blossom
25-01-2008, 02:33
لطف داری ِ

این لانچر در واقع اون یک خط دستور رو توی ترمینال اجرا میکنه ؟ فقط چه فرقی میکنه اگر gksu بذاریم یا sudo ؟

شاید درست نیست بگیم که تو ترمینال اجراش می‌کنه، چون ترمینال هم در واقع فقط یک پوستست.
دستور gksu به صورت گرافیکی و بدون نیاز به محید خط فرمانی اجازه‌ی root رو صادر می‌کنه.

Amir Sadjad
25-01-2008, 02:47
شاید درست نیست بگیم که تو ترمینال اجراش می‌کنه، چون ترمینال هم در واقع فقط یک پوستست.
دستور gksu به صورت گرافیکی و بدون نیاز به محید خط فرمانی اجازه‌ی root رو صادر می‌کنه.
من متوجه نمیشم که بدون نیاز به اجرا در خط فرمان یعنی چی ؟ مگه این یک خط دستور چیزی نیست که باید حتما در خط فرمان بنویسیم تا اجرا بشه ؟

Blossom
25-01-2008, 02:51
من متوجه نمیشم که بدون نیاز به اجرا در خط فرمان یعنی چی ؟ مگه این یک خط دستور چیزی نیست که باید حتما در خط فرمان بنویسیم تا اجرا بشه ؟

ببین عزیز، احتمالا بار ها شده که برای تنظیم های خاصی مجبور شدی که توی یه کادر که وسط صفحه ظاهر می‌شه پسورد بزنی... یادت هست؟! این gksu هم همون صفحه رو ظاهر می‌کنه.
اما دقیق تر به فرایند دستورات نگاه کنیم: دستور ها در چند پوشه جمع شدن و شما هر دستوری رو که در ترمینال یا هر جای دیگه اجرا می‌کنی در واقع اون فایل خاص رو اجرا می‌کنه، ترمینال در حقیقت مدیریت این ها رو بر عهده گرفته. حتی توی ویندوز هم به همین شکله، کلی از دستور های داس به شکل فایل اجرایی توی پوشه های مختلف پخش شدن.

Amir Sadjad
25-01-2008, 02:59
ببین عزیز، احتمالا بار ها شده که برای تنظیم های خاصی مجبور شدی که توی یه کادر که وسط صفحه ظاهر می‌شه پسورد بزنی... یادت هست؟! این gksu هم همون صفحه رو ظاهر می‌کنه.
اما دقیق تر به فرایند دستورات نگاه کنیم: دستور ها در چند پوشه جمع شدن و شما هر دستوری رو که در ترمینال یا هر جای دیگه اجرا می‌کنی در واقع اون فایل خاص رو اجرا می‌کنه، ترمینال در حقیقت مدیریت این ها رو بر عهده گرفته. حتی توی ویندوز هم به همین شکله، کلی از دستور های داس به شکل فایل اجرایی توی پوشه های مختلف پخش شدن.
اگر اون خط دستور رو را sudo هم بنویسیم همون پنجره برای درخواست کلمه عبور ظاهر میشه ِ فرآیندش چه فرقی با gksu داره ؟

Blossom
25-01-2008, 03:03
از نظر کارایی که یکی هستن، sudo و هم خانواده هاش در محیط های خط فرمانی عمل می کنن ولی gksu نیازی به محیط خط فرمانی ندارن:
بهتره خودت تست کنی:

البته gk اولش هم مشخص کننده‌ی این هست که نیاز به خط فرمان نداره. یا راحت تر بگم، ورودیش رو از خط فرمان نمی‌گیره.

Amir Sadjad
25-01-2008, 03:17
از نظر کارایی که یکی هستن، sudo و هم خانواده هاش در محیط های خط فرمانی عمل می کنن ولی gksu نیازی به محیط خط فرمانی ندارن:
بهتره خودت تست کنی:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدالبته gk اولش هم مشخص کننده‌ی این هست که نیاز به خط فرمان نداره. یا راحت تر بگم، ورودیش رو از خط فرمان نمی‌گیره.
جواب سیستم به این دو تا دستورهیچ فرقی نداره ِ هر دو برنامه gedit باز میکنند.

sudotux
25-01-2008, 04:13
جواب سیستم به این دو تا دستورهیچ فرقی نداره ِ هر دو برنامه gedit باز میکنند.

ببینید دوست عزیز. در هر دو حالت شما دستور را در ترمینال اجرا می کنید ولی تفاوت در این می باشد که هنگام استفاده از دستور sudo پسورد را باید در محیط ترمینال وارد کنید ولی هنگام استفاده از دستور gksu یا gksudo ( در محیط Gnome ) و دستور kdesudo ( در محیط kde ) باید پسورد را در یک پنجره گرافیکی وارد کنید !

Amir Sadjad
25-01-2008, 19:07
ببینید دوست عزیز. در هر دو حالت شما دستور را در ترمینال اجرا می کنید ولی تفاوت در این می باشد که هنگام استفاده از دستور sudo پسورد را باید در محیط ترمینال وارد کنید ولی هنگام استفاده از دستور gksu یا gksudo ( در محیط Gnome ) و دستور kdesudo ( در محیط kde ) باید پسورد را در یک پنجره گرافیکی وارد کنید !
زمانی که هر کدوم از این دستورات رو در کامند در لانچر مینویسم پنجره گرافیکی ظاهر میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Blossom
25-01-2008, 19:17
زمانی که هر کدوم از این دستورات رو در کامند در لانچر مینویسم پنجره گرافیکی ظاهر میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آها! می بینی که با sudo و su که توی خط فرمان اجرا می‌کردی فرق می‌کنه.
وقتی که لانچر می‌سازی، اگه به Type دقت کنی می‌بینی که نوشته Application چون این حالت در ترمینال اجرا نمی‌شه پست شما نمی‌تونی از sudo یا su استفاده کنی، توی همون قسمت Type یه چیز دیگه هست به اسم Application in Terminal و در این قسمته که شما می‌تونی از دستور های خط‌فرمانی مثل sudo و su و البته دستوری مثل gksu استفاده کنی اما یک محیط ترمینال هم باز می‌شه.

Gita
26-01-2008, 20:42
ظاهر احتمالی اوبونتو در نسخه ۸.۰۴
این عکس ها از نسخه 8.04 رو امروز دیدم. امیدوارم تکراری نباشه!

چون حجمشون زیاد بود، لینکها رو داخل تگ گذاشتم

khanghodrat
29-01-2008, 20:46
سلام
دوستان من از یوبنتا 5.10 استفاده میکنم...
یه فایل کتابخانه ای هست به اسم Boost که در 5.10 نیست...
من میخوام اینو نصب کنم :
1. ./configure
2. make instal
این باید به صورت پیش فرض بره بهusr/local....
ولی این کار صورت نمیگیره ...یعنی نمیشه...تو ترمینال مینویسه اونجا کپی میشه ولی وقتی تمام میشه خبری نیست!
با تشکر

patrician1989
29-01-2008, 22:00
دوست عزیز باید بگم همه راهنماییهاتون عالی هست اما اما اصلا درباره کارای بعد از نصب نمیگید مثلا لپ تاپ من کلی درایور داره که نمیدونم چه جوری نصبشون کنم روی سیستمی که فقط اوبونتو بدون ویندوز نصب شده یا آفیس یا دیدن دی وی دی یا دیدن فایل های pdf یا هر فورمت دیگه > هر کاری که با اوبونتو بشه انجام داد . اگه کمک کنید واقعا ممنون میشم . یا اینکه چه جوری میشه در سورس لینوکس تغییر ایجاد کرد ؟ کمک کنید خواهش می کنم . از ویندوز با اینهمه ضعفش خسته شدم .

patrician1989
29-01-2008, 22:02
دوست عزیز باید بگم همه راهنماییهاتون عالی هست اما اما اصلا درباره کارای بعد از نصب نمیگید مثلا لپ تاپ من کلی درایور داره که نمیدونم چه جوری نصبشون کنم روی سیستمی که فقط اوبونتو بدون ویندوز نصب شده یا آفیس یا دیدن دی وی دی یا دیدن فایل های pdf یا هر فورمت دیگه > هر کاری که با اوبونتو بشه انجام داد . اگه کمک کنید واقعا ممنون میشم . یا اینکه چه جوری میشه در سورس لینوکس تغییر ایجاد کرد ؟ کمک کنید خواهش می کنم . از ویندوز با اینهمه ضعفش خسته شدم .

Blossom
29-01-2008, 22:34
من سوال رو نفهمیدم. می‌شه واضح تر بگین؟

Blossom
29-01-2008, 22:36
در مورد درایور ها که اکثرا شناسایی می‌شه و همون طور که خود اوبونتو ای ها گفتن، فقط بعضی مودم ها و کارت های شبکه شناسایی نمی‌شه.

Blossom
29-01-2008, 22:45
دوست عزیز، به این لینک برو و اونجا سوال بپرس

patrician1989
31-01-2008, 19:19
دوست عزيز آيا در اوبونتو مي توان فايل هاي Pdf رو نگاه كرد ؟ يا ديوار آتشين داشت ؟ شما مي تونيد بگيد كه اين خط فرمان ها رو كجا بايد وارد كنم

patrician1989
31-01-2008, 19:20
همين خط فرمان هايي كه دوستان در تايپيك ها مي نويسند ؟

Blossom
31-01-2008, 20:58
بله. pdf و خیلی فرمت های دیگه به طور پیشفرض در اوبونتو دیده می‌شن.
خط فرمان، کنسول یا بش رو می‌تونید از

اجرا کنی و دستورات رو توی اون وارد کنی.

Blossom
31-01-2008, 20:59
فراموش کردم بگم! فایروال واسه چیته؟! معنی امنیت رو هنوز نفهمیدی! نه فایر وال، نه آنتی ویروس! البته فکر کنم بشه فایروال نصب کرد، من آزمایش نکردم تاحالا

m a j r i x
01-02-2008, 12:49
فراموش کردم بگم! فایروال واسه چیته؟! معنی امنیت رو هنوز نفهمیدی! نه فایر وال، نه آنتی ویروس! البته فکر کنم بشه فایروال نصب کرد، من آزمایش نکردم تاحالا
چرا اینقدر بی‌احتیاطی ؟ !
درسته که لینوکس احتیاج به هیچگونه آنتی ویروس نداره
ولی حتما باید فایروال باشه بدون هیچگونه سهل انگاری
تا وقتی که فایروال نباشه پورتها الکی باز هستن هیچگونه بازرسی از بسته‌های خروجی و ورودی صورت نمیگیره
حتما از فایروال استفاده کنید

Ceramic
01-02-2008, 13:00
چرا اینقدر بی‌احتیاطی ؟ !
درسته که لینوکس احتیاج به هیچگونه آنتی ویروس نداره
ولی حتما باید فایروال باشه بدون هیچگونه سهل انگاری
تا وقتی که فایروال نباشه پورتها الکی باز هستن هیچگونه بازرسی از بسته‌های خروجی و ورودی صورت نمیگیره
حتما از فایروال استفاده کنید

Setting خاصی برای پورت ها مد نظر هست ؟

لطفاً راهنمایی کنید .

kasra_k
01-02-2008, 15:58
آیا میشه از روی سی دی لایو کوبونتو 7.10 با Kde 4 . کی دی ای ۴ رو نصب کرد؟

Blossom
01-02-2008, 20:20
جدا؟ البته حدس می‌زدم! اما چه فایروالی نصب کنم؟

ddavod
02-02-2008, 01:43
این هم ورژن جدید این برنامه برای کسایی که میخوان تو ویندوز به درایوهای لینوکس دسترسی داشته باشن که البته تو این ورژن کاملا با ویندوز ویستا سازگار شده

این لینک دانلود

این هم سایت برنامه

kasra_k
02-02-2008, 17:20
جدا؟ البته حدس می‌زدم! اما چه فایروالی نصب کنم؟
firestater بد نیست!

khatat
04-02-2008, 15:51
سلام دوستان من یه تازه کارم و یه مشکل اساسی با نصب برنامه ها دارم
من اپرا رو از سایتش برا آبونتو 5.10 دانلود کردم الان چند تا فایل هست که یکیش install هست وقتی این فایل تو ترمینیت باز می کنم میگه اطلاعات بالا درسته (آدرس نصب) من هم می گم ها درسته و بعد هم یه چند تا فایل تو پوشه home می یاد ولی هیچ فایلی برا اجرای اپرا نیست
می شه دوستان راهنمایی کنند !!! ممنون

rootnt
04-02-2008, 21:13
synaptic رو باز کن و از توی همون opera رو نصب کن
بعد توی ترمینال بزن opera

Gita
04-02-2008, 21:39
سلام
راستش نمیدونستم این سوال رو دقیقا کجا بپرسم.
یه جا خوندم اینکه چک کنم لینوکس کارت شبکه ام رو میشناسه یا نه، باید از دستورات ifconfig و dmesg استفاده کنم
نتیجه شو میذارم، لطفا یکی از دوستان راهنمایی کنه، مشکلی هست یا نه؟
ظاهرا که شناخته چون اسم کارت رو نوشته: VIA Rhine II
ممنون :11:

gita@gita-desktop:~$ ifconfig
eth0 Link encap:Ethernet HWaddr
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:0 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:1000
RX bytes:0 (0.0 b) TX bytes:0 (0.0 b)
Interrupt:17 Base address:0xd800
eth0:avah Link encap:Ethernet HWaddr
inet addr:169.254.4.243 Bcast:169.254.255.255 Mask:255.255.0.0
UP BROADCAST MULTICAST MTU:1500 Metric:1
Interrupt:17 Base address:0xd800
lo Link encap:Local Loopback
inet addr:127.0.0.1 Mask:255.0.0.0
inet6 addr: ::1/128 Scope:Host
UP LOOPBACK RUNNING MTU:16436 Metric:1
RX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 frame:0
TX packets:18 errors:0 dropped:0 overruns:0 carrier:0
collisions:0 txqueuelen:0
RX bytes:1332 (1.3 KiB) TX bytes:1332 (1.3 KiB)

m a j r i x
04-02-2008, 22:12
بله کارت شبکه شمار و شناخته
در ضمن Mac آدرس کارت شبکه رو پاک کن امکان سواستفاده و جعل هست

khatat
04-02-2008, 22:14
synaptic رو باز کن و از توی همون opera رو نصب کن
بعد توی ترمینال بزن opera

ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید چه جوری از تو synaptic نصبش کنم آخه opera که تو اون لیست نیست ؟!!

rootnt
04-02-2008, 22:45
اینها رو کپی کن توی ترمینال و اینتر رو بزن تا اپرا نصب بشه

فقط یادت نره قبلش به اینترنت وصل باشی

Gita
04-02-2008, 23:11
بله کارت شبکه شمار و شناخته
در ضمن Mac آدرس کارت شبکه رو پاک کن امکان سواستفاده و جعل هست

ممنون majrix جان از پاسخگویی و تذکرت!:11:

KABOOTAREASIR
09-02-2008, 12:17
من تو سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عضو شدم اما ایمیل فعال سازی برام نمیده
تو اون فروم یک دوست شیرازی بود که سی دی لینوکسubuntu رو به آدرس کاربران به طور رایگان ارسال می کرد
البته توسایت

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هم میشه دانلود کرد (حجم برنامه 700 مگ بود) هم میشد به صورت رایگان آدرس داد تا در خونه بفرستن
حالا اگه کسی لینوکس ubuntu را داره آدرس میدم بفرسته و یا بگه چطور فرم آدرس رو پر کنمتو سایتubuntu

KABOOTAREASIR
09-02-2008, 12:18
من تو سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] عضو شدم اما ایمیل فعال سازی برام نمیده
تو اون فروم یک دوست شیرازی بود که سی دی لینوکسubuntu رو به آدرس کاربران به طور رایگان ارسال می کرد
البته توسایت

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید هم میشه دانلود کرد (حجم برنامه 700 مگ بود) هم میشد به صورت رایگان آدرس داد تا در خونه بفرستن
حالا اگه کسی لینوکس ubuntu را داره آدرس میدم بفرسته و یا بگه چطور فرم آدرس رو پر کنم تو سایتubuntu

Blossom
09-02-2008, 20:28
البته توسایت هم میشه دانلود کرد (حجم برنامه 700 مگ بود) هم میشد به صورت رایگان آدرس داد تا در خونه بفرستن
حالا اگه کسی لینوکس ubuntu را داره آدرس میدم بفرسته و یا بگه چطور فرم آدرس رو پر کنمتو سایتubuntu

البته من تهران نیستم. اگه می‌خواین آدرس بدین من براتون می‌فرستم و اگه دوست دارین اون رو بخرین می‌تونین 600 تومن بدین و از این سایت بخرین:

و یا :

c0dest0rm
10-02-2008, 21:58
سلام!
من امروز دل رو زدم به دریا و کلا ویندوز رو باک کردم! به چند مشکل خوردم که امیدوارم بتونید کمکم کنید.
به ترتیب میگم!
P فارسی کجاست؟!
بعدیش اینه

مشخصه که چه فاجعه ایه! راهی هست که درست بشه؟
موضوع بعدی اینه که وقتی میخوام Opera نصب کنم ، بنجره ی
?Enable the Installation of Software From Gusty-Partner
میاد که نمی دونم چرا میاد! توی قسمت Software Sources ، قسمت Third-Party Software هر دو Gusty-Partner رو تیک زدم. به هر حال! بعد از این قسمت، بنجره Downloading Package Information میاد و شروع میکنه به دانلود و از 22 یا 20 و اندی فایل، سه تای آخرشو دانلود نمیکنه و این ارور میاد:
The repository might be no longer available or could not be contacted because of network problems. If available an older version of the failed index will be used. Otherwise the repository will be ignored. Check your network connection and the correct writing of the repository address in the preferences.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید Could not connect to archive.canonical.com:80 (91.189.90.142), connection timed out

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید Could not connect to archive.canonical.com:80 (91.189.90.142), connection timed out

cdrom:[Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016)]/dists/gutsy/main/binary-i386/Packages.gz: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs

cdrom:[Ubuntu 7.10 _Gutsy Gibbon_ - Release i386 (20071016)]/dists/gutsy/restricted/binary-i386/Packages.gz: Please use apt-cdrom to make this CD-ROM recognized by APT. apt-get update cannot be used to add new CD-ROMs.
و خب! در نتیجه نمیتونم Opera نصب کنم ( Opera Cannot be installed on your Computer type (i386)
که البته با وجود ارور قبلی یکم عجیب به نظر میاد!

مشکل بعدی اینه که فایل های RAR رو چه جوری Extract کنم؟!

مورد بعدی اینه که من دو تا هارد دیسک دارم. روی یکیش لینوکس نصب کردم و اونیکی یک درایو هست با فایل سیستم NTFS. و متاسفانه Mount نمیشه.
خواستم از دستور Mount استفاده کنم اینو گفت!
root@St0rm:~# mount /dev/sdb1

$LogFile indicates unclean shutdown (0, 0)

Failed to mount '/dev/sdb1': Operation not supported

Mount is denied because NTFS is marked to be in use. Choose one action:

Choice 1: If you have Windows then disconnect the external devices by

clicking on the 'Safely Remove Hardware' icon in the Windows

taskbar then shutdown Windows cleanly.

Choice 2: If you don't have Windows then you can use the 'force' option for

your own responsibility. For example type on the command line:

mount -t ntfs-3g /dev/sdb1 /media/sdb1 -o force

Or add the option to the relevant row in the /etc/fstab file:

/dev/sdb1 /media/sdb1 ntfs-3g defaults,force 0 0

میخوام از سوییچ Force استفاده کنم. اول خواستم تحقیق کنم تا چه حد میتونه ریسک داشته باشه؟
و اینکه بعد از این عمل، هر بار خود به خود مونت میشه؟ اگر نمیشه، چه جوری Auto Mount کنمش که خودش مونت بشه؟

ممنونم از اینکه این همه رو خوندید.
با اشتیاق فراوان منتظر جواب یا راهنماییتون هستم.
شاد باشید.

patrician1989
10-02-2008, 22:27
دوست عزیز شما باید ابتدا بعد از نصب تعدادی فونت روی سیستمتون نصب کنید . برای این کار تعدادی فونت از داخل cd یا اگر توی یکی از درایواتون دارید رو انتخاب و به پوشه فونتهاتون کپی کنید . در ضمن اوبونتو از پسوند .ttf پشتیبانی میکنه . درباره کلید پی هم باید بگو رو هر سیستمی فرق میکنه ٍ برای مثال روی لپ تاپ من m=پ . درباره نصب اپرا هم باید بگم اول باید مشخص کنید که می خواهی از روی سی دی نصب کنی یا از مخازن اوبونتو ؟ به لینک زیر یه سر بزن -------->

patrician1989
10-02-2008, 22:27
دوست عزیز شما باید ابتدا بعد از نصب تعدادی فونت روی سیستمتون نصب کنید . برای این کار تعدادی فونت از داخل cd یا اگر توی یکی از درایواتون دارید رو انتخاب و به پوشه فونتهاتون کپی کنید . در ضمن اوبونتو از پسوند .ttf پشتیبانی میکنه . درباره کلید پی هم باید بگو رو هر سیستمی فرق میکنه ٍ برای مثال روی لپ تاپ من m=پ . درباره نصب اپرا هم باید بگم اول باید مشخص کنید که می خواهی از روی سی دی نصب کنی یا از مخازن اوبونتو ؟ به لینک زیر یه سر بزن -------->

sudotux
10-02-2008, 23:59
c0dest0rm جان شما باید فونت های فارسی رو نصب کنی. اگر قرار باشه هر چند وقت یکبار یکسری سوالات و جواب های تکراری اینجا مطرح بشه به نظرت درسته ؟ لطف کن توی همین تاپیک جستجو کن !

c0dest0rm
11-02-2008, 09:56
c0dest0rm جان شما باید فونت های فارسی رو نصب کنی. اگر قرار باشه هر چند وقت یکبار یکسری سوالات و جواب های تکراری اینجا مطرح بشه به نظرت درسته ؟ لطف کن توی همین تاپیک جستجو کن !
شرمندم! ببخشید! هول کردم. متاسفانه نمیدونم چرا دکمه ویرایش رو نمیبینم! رفته اونطرف صفحه! نمیتونم اسکرول کنم!

ممنونم دوست عزیز، خیلی لطف کردید. تمام جوابهایی که دادید کارآمد بود و مشکلاتم رو حل کرد. واقعا متشکرم.
شاد باشید.

sahelsoosoo
11-02-2008, 17:29
خسته نباشید
من میخوام با root تو سیستم login کنم ولی به من اجازه نمیده چرا؟

Gita
11-02-2008, 18:07
سلام به دوستان گل بخش لینوکس :11:

در زمینه پخش آهنگها در لینوکس چند تا مساله هست که اذیت میکنه. گفتم از شما راهنمایی بگیرم.

من کدک ها رو از روی هما برای ubuntu 7.04 نصب کردم. اما اکثر برنامه ها بازم اونطور که باید mp3 رو پخش نمیکنند.

1- VLC قابلیت پخش رو داره، اما صدا واقعا خرابه. کافیه کمی ولوم رو زیاد باشه تا بلندگو ها شروع به خش خش کنن.

2- البته Real Player و Mplayer درست کار میکنند و کیفیت صدا خوبه.
اما بازم صدا یکم ضعیفه مثلا اگه تو ویندوز با چرخاندن کلید ولوم بلندگو روی 2 به مقدار بلندی صدای دلخواهم میرسم در لینوکس ولوم بلندگو رو باید روی 3 بذارم تا صدا همونقدر بلند باشه.

3- نمیدونم چطور در این برنامه ها چندین فایل رو باهاش باز کنم که وقتی یک آهنگ تموم شد خودش بره آهنگ بعدی. به عبارتی Playlist داشته باشه. الان هربار یه آهنگ تموم شه. باید آهنگ بعدی رو از هارد اجرا کنم. از منوی open هم که وارد پوشه آهنگها میشم اجازه Select All نمیده.:41:

خلاصه اینکه علت مشکلات صدا چیه؟ و اینکه چطور میتونم تعیین کنم یه تعداد آهنگ رو یکی بعد دیگری اجرا کنه؟

c0dest0rm
11-02-2008, 18:27
خسته نباشید
من میخوام با root تو سیستم login کنم ولی به من اجازه نمیده چرا؟

باید اول اجازه ورود روت رو بدید.
برید به
System --> Administration --> Login Window
در تب Security ، گزینه Allow local System administrator Login رو تیک بزنید.
در ضمن باید برای روت پسورد هم انتخاب کنید.
برید به :
System--> Administration--> Users and Groups
روی روت دابل کلیک کنید و در قسمت Set Password By Hand پسورد مورد نظرتون رو بدید ( این پسوردی که هست رو سیستم خودش ساخته)
شاد باشید.

rootnt
11-02-2008, 21:01
سلام به دوستان گل بخش لینوکس :11:

در زمینه پخش آهنگها در لینوکس چند تا مساله هست که اذیت میکنه. گفتم از شما راهنمایی بگیرم.

من کدک ها رو از روی هما برای ubuntu 7.04 نصب کردم. اما اکثر برنامه ها بازم اونطور که باید mp3 رو پخش نمیکنند.

1- VLC قابلیت پخش رو داره، اما صدا واقعا خرابه. کافیه کمی ولوم رو زیاد باشه تا بلندگو ها شروع به خش خش کنن.

اما بازم صدا یکم ضعیفه مثلا اگه تو ویندوز با چرخاندن کلید ولوم بلندگو روی 2 به مقدار بلندی صدای دلخواهم میرسم در لینوکس ولوم بلندگو رو باید روی 3 بذارم تا صدا همونقدر بلند باشه.

3- نمیدونم چطور در این برنامه ها چندین فایل رو باهاش باز کنم که وقتی یک آهنگ تموم شد خودش بره آهنگ بعدی. به عبارتی Playlist داشته باشه. الان هربار یه آهنگ تموم شه. باید آهنگ بعدی رو از هارد اجرا کنم. از منوی open هم که وارد پوشه آهنگها میشم اجازه Select All نمیده.:41:

خلاصه اینکه علت مشکلات صدا چیه؟ و اینکه چطور میتونم تعیین کنم یه تعداد آهنگ رو یکی بعد دیگری اجرا کنه؟
با gnome-volume-control یا alsa-mixer صدا رو تنظیم کن
زیاد هم سخت نگیر
only audacious

Ceramic
12-02-2008, 09:31
سلام به دوستان گل بخش لینوکس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3- نمیدونم چطور در این برنامه ها چندین فایل رو باهاش باز کنم که وقتی یک آهنگ تموم شد خودش بره آهنگ بعدی. به عبارتی Playlist داشته باشه. الان هربار یه آهنگ تموم شه. باید آهنگ بعدی رو از هارد اجرا کنم. از منوی open هم که وارد پوشه آهنگها میشم اجازه Select All نمیده.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

1. صدای خود VLC رو کم کنید و با ولوم اسپیکر صدا رو زیاد کنید

2. برنامه ی VLC گزینه ی View رو بزنید و از منوی ظاهر شده ، Playlist رو انتخاب کنید . این منوی جدید امکان مدیریت خوبی رو برای شما به وجود میاره .

3. متاسفانه امکان انتخاب یکباره ی فایل های صوتی رو نداره و باید دونه دونه با گرفتن کلید کنترل انتخاب کنید اما با راه اندازی Playlist ، در اونجا این قابلیت رو دارید که تکرار یکی از آهنگ ها ، یا تکرار همه شون ، یا پخش رندوم رو داشته باشین .

patrician1989
12-02-2008, 12:49
سلام به همه ی آزاد اندیشان عزیز
کسی میدونه برای defregment کردن هارد در اوبونتو ۷.۱۰ باید از چه برنامه ای استفاده کرد ؟ ممنونم

sudotux
12-02-2008, 13:04
سلام به همه ی آزاد اندیشان عزیز
کسی میدونه برای defregment کردن هارد در اوبونتو ۷.۱۰ باید از چه برنامه ای استفاده کرد ؟ ممنونم

سیستم فایل لینوکس ( EXT3 و ... ) طوری طراحی شده که نیازی به Defragment نداره !!

Gita
12-02-2008, 20:25
با gnome-volume-control یا alsa-mixer صدا رو تنظیم کن
زیاد هم سخت نگیر
only audacious

1. صدای خود VLC رو کم کنید و با ولوم اسپیکر صدا رو زیاد کنید

2. برنامه ی VLC گزینه ی View رو بزنید و از منوی ظاهر شده ، Playlist رو انتخاب کنید . این منوی جدید امکان مدیریت خوبی رو برای شما به وجود میاره .

3. متاسفانه امکان انتخاب یکباره ی فایل های صوتی رو نداره و باید دونه دونه با گرفتن کلید کنترل انتخاب کنید اما با راه اندازی Playlist ، در اونجا این قابلیت رو دارید که تکرار یکی از آهنگ ها ، یا تکرار همه شون ، یا پخش رندوم رو داشته باشین .

خیلی ممنون دوستان عزیز روش هایی که شما ارائه دادین بسیار کارآمد بود.:11:

rootnt عزیز، در alsa-mixer در ابتدا که صدا ضعیف بود دو گزینه PCM و Headphone هر دو حدودا 80 درصد بودند و وقتی اونها رو تقریبا تا آخر شاید تنها 5 درصد تا انتها فاصله داشت صدا کاملا خوب شد.
اشکالی نداره که این دو گزینه تا این حد زیاد باشن؟

Ceramic عزیز ممنون از راهنماییت، طبق عادتم تو ویندوز ولوم VLC رو نزدیک 60 درصد قرار داده بودم. و الان که حدودا 30 درصده خش خش بلندگو قطع شده.:11:بخاطر این مشکل کاملا بیخیال VLC شده بودم.

فقط یه چیزی این Real Player و Mplayer چطور؟ اون ها Playlist یا قابلیت انتخاب چند آهنگ ندارن؟

آخه هردوشون دکمه های Next Clip رو دارن پس احتمالا باید روشی برای انتخاب تعدادی آهنگ برای پخش باشه...

c0dest0rm
12-02-2008, 21:00
خب! دوباره سلام!فکر میکنم در حد یک کاربر ساده راه افتادم تا نیازمندی های روزانمو تامین کنم. تبریک به خودم بابت آزادیم و متشکرم از تمام دوستانی که اینجا و یا جاهای دیگه تلاش میکنند:40::11::11::40:

یک مورد هست که به شدت باعث ناراحتی من شده و اون اینه که تا به حال دو دفعه لینوکس هنگ کرده هر دو دفعه هم با فایرفاکس مشغول وبگردی بودم.
دوستان عزیزم، اگر مقاله یا نوشته ای در مورد فایل سیستم ها دارید معرفی کنید ممنون میشم. لطفا مقاله ای باشه که به صورت اجمالی، نه خیلی عمیق ، به طور کلی فایل سیستم ها رو معرفی کرده باشه و مزیت و معایبشون رو بگه چون من واقعا در تفکر ویندوزی پارتیشن بندی گیر کردم!
سوال بعدی که همین الان دارم دنبال پاسخش میگردم اینه که در فایل سیستم EXT3 پوشه Lost+Found چی هست که حجم زیادی هم اشغال میکنه!
آخرین سوالم که باز هم مربوط میشه به موضوع پارتیشن بندی در مورد Gparted Live CD هست.متاسفانه وقتی از مرحله بوت که حالت خط فرمان داره میگذرم یکدفعه مونیتور بهم میریزه! (مونیتور ال سی دی هست)! جستجو کردم در شبکه ولی کسی همچین مشکلی نداشته! خوشحال میشم اگر راه حلی به فکرتون میرسه ارائه کنید.
ممنونم.
شاد باشید.

rootnt
12-02-2008, 22:23
خب! دوباره سلام!فکر میکنم در حد یک کاربر ساده راه افتادم تا نیازمندی های روزانمو تامین کنم. تبریک به خودم بابت آزادیم و متشکرم از تمام دوستانی که اینجا و یا جاهای دیگه تلاش میکنند:40::11::11::40:

یک مورد هست که به شدت باعث ناراحتی من شده و اون اینه که تا به حال دو دفعه لینوکس هنگ کرده هر دو دفعه هم با فایرفاکس مشغول وبگردی بودم.
دوستان عزیزم، اگر مقاله یا نوشته ای در مورد فایل سیستم ها دارید معرفی کنید ممنون میشم. لطفا مقاله ای باشه که به صورت اجمالی، نه خیلی عمیق ، به طور کلی فایل سیستم ها رو معرفی کرده باشه و مزیت و معایبشون رو بگه چون من واقعا در تفکر ویندوزی پارتیشن بندی گیر کردم!
سوال بعدی که همین الان دارم دنبال پاسخش میگردم اینه که در فایل سیستم EXT3 پوشه Lost+Found چی هست که حجم زیادی هم اشغال میکنه!
آخرین سوالم که باز هم مربوط میشه به موضوع پارتیشن بندی در مورد Gparted Live CD هست.متاسفانه وقتی از مرحله بوت که حالت خط فرمان داره میگذرم یکدفعه مونیتور بهم میریزه! (مونیتور ال سی دی هست)! جستجو کردم در شبکه ولی کسی همچین مشکلی نداشته! خوشحال میشم اگر راه حلی به فکرتون میرسه ارائه کنید.
ممنونم.
شاد باشید.
تا اونجایی که می دونم اون پوشه lost found پوشه ایه که توسط برنامه fsck ساخته می شه و توش یه سری تنظیمات این برنامه و همچینین همونطور که از اسمش معلومه فایلهای خراب و یا درست شده رو توش قرار می ده
تو قسمت بوت gparted live cd گزینه بدون frame buffer رو انتخاب کنید و بعدمراحل بوت رو ادامه بدید

seyedmajid
13-02-2008, 15:21
سلام دوستان می خواستم بدانم چگونه در اوبونتو 7.1 می شود به اینترنت وصل شد؟وچگونه می شه برنامه هایی که دا خل سی دی آن هست را نصب کرد وبعد از نصب چه جوری آنهرا اجرا کرد؟:41:

sudotux
13-02-2008, 20:59
سلام دوستان می خواستم بدانم چگونه در اوبونتو 7.1 می شود به اینترنت وصل شد؟وچگونه می شه برنامه هایی که دا خل سی دی آن هست را نصب کرد وبعد از نصب چه جوری آنهرا اجرا کرد؟:41:

قبل از نصب برنامه باید به اینترنت وصل باشید و یا از سی دی هما برای نصب برنامه های اضافه استفاده کنید. راهنماهای اوبونتو را مطالعه کنید:

تاپیک Modems FAQ را مطالعه کنید:

سی دی هما را میتوانید از فروشگاه sito.ir تهیه کنید.

m a j r i x
13-02-2008, 22:02
فقط یه چیزی این Real Player و Mplayer چطور؟ اون ها Playlist یا قابلیت انتخاب چند آهنگ ندارن؟

آخه هردوشون دکمه های Next Clip رو دارن پس احتمالا باید روشی برای انتخاب تعدادی آهنگ برای پخش باشه...
سلام
یه نگاهی به این پلیر بنداز هم سبکه هم میتونی playlist درست کنی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Gita
14-02-2008, 09:17
سلام
یه نگاهی به این پلیر بنداز هم سبکه هم میتونی playlist درست کنی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
تشکر فراوان [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](17).gif

patrician1989
14-02-2008, 13:16
سلام آزاد اندیش
در خواست کمک :
من برنامه wammu که مال ارتباط گوشی با کامپیوتر هست رو روی ubuntu 7.10 خودم نصب کردم اما نمی دونم چرا با گوشیم (N71) ارتباط برقرار نمی کنه ؟ نه با بلوتوث و نه با usb ...
لطفا کمک کنید ...

patrician1989
14-02-2008, 13:36
راستی یادم رفت اون یکی مشکلم رو بگم . در بخش نرم افزارهای لینوکس همین انجمن درباره نصب دیکشنری stardict در آخرین مرحله نوشته : پوشه (stardict-quick_eng-persian-2.4.2) به آدرس/usr/share/stardict/dic کپی کنید ... اما من بعد از رایت کلیک و زدن کپی < وقتی به آدرسی که گفتم میرم و می خوام paste بزنم paste غیر فعال هست . یکی از دوستان می گفت باید با کاربر root وارد شی من هم در ترمینال با دستور sudo bash و وارد کردن پسورد وارد شدم اما بازم نشد .آیا باید دستور کپی و چسباندن پوشه از داخل ترمینال انجام بشه ؟ خواهش می کنم کمک کنید .

sudotux
14-02-2008, 15:06
سلام آزاد اندیش
در خواست کمک :
من برنامه wammu که مال ارتباط گوشی با کامپیوتر هست رو روی ubuntu 7.10 خودم نصب کردم اما نمی دونم چرا با گوشیم (N71) ارتباط برقرار نمی کنه ؟ نه با بلوتوث و نه با usb ...
لطفا کمک کنید ...

از برنامه ای که در تاپیک زیر معرفی شده استفاده کنید:

راستی یادم رفت اون یکی مشکلم رو بگم . در بخش نرم افزارهای لینوکس همین انجمن درباره نصب دیکشنری stardict در آخرین مرحله نوشته : پوشه (stardict-quick_eng-persian-2.4.2) به آدرس/usr/share/stardict/dic کپی کنید ... اما من بعد از رایت کلیک و زدن کپی < وقتی به آدرسی که گفتم میرم و می خوام paste بزنم paste غیر فعال هست . یکی از دوستان می گفت باید با کاربر root وارد شی من هم در ترمینال با دستور sudo bash و وارد کردن پسورد وارد شدم اما بازم نشد .آیا باید دستور کپی و چسباندن پوشه از داخل ترمینال انجام بشه ؟ خواهش می کنم کمک کنید .

دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

بعد از وارد کردن پسورد میتونید عمل copy & paste رو انجام بدید.

patrician1989
14-02-2008, 15:20
از برنامه ای که در تاپیک زیر معرفی شده استفاده کنید:

دستور زیر را در ترمینال اجرا کنید:

بعد از وارد کردن پسورد میتونید عمل copy & paste رو انجام بدید.
باید بگم واقعا ممنونم ! حل شد . شما می تونید یه مرجع از فرمانها رو به من معرفی کنید ؟
بعد اینکه من در بخش مقالات لینوکس تنها ۳.۴ تا مقاله بیشتر نتونستم دانلود کنم . آخه رپیدشیر میگه باید اکانت پولی داشته باشی... شما می تونید کمک کنید ؟ بازم ممنون ...

seyedmajid
16-02-2008, 16:16
آقا من نمي دونم چه جوري در اوبونتو7.1به اينترنت وصل بشم ونمي دونم چه جوري بايد برنامه هايي را كه نصب كردم اجرا كنم(مثلا++g)

patrician1989
16-02-2008, 16:47
آقا من نمي دونم چه جوري در اوبونتو7.1به اينترنت وصل بشم ونمي دونم چه جوري بايد برنامه هايي را كه نصب كردم اجرا كنم(مثلا++g)

دوست عزیز لطفا سوالتون درباره اجرای برنامه ها رو واضح تر عنوان کنید و درباره اتصال به اینترنت هم باید اول نوع اتصالتون رو بگید . و در ضمن اینجورسوالات رو بعد از جست و جو در انجمن بیان کنید تا از طرح سوال و جواب های تکراری جلوگیری بشه .

Amir Sadjad
16-02-2008, 16:55
برای اتصال به اینترنت :

برای شروع کار با لینوکس :

patrician1989
16-02-2008, 18:50
آقا کسی میدونه چه جوری میشه اوبونتو ۷.۱۰ رو به ۸.۴ ارتقا داد ؟

taia
16-02-2008, 19:25
آقا کسی میدونه چه جوری میشه اوبونتو ۷.۱۰ رو به ۸.۴ ارتقا داد ؟

برای اینکار از دستور

استفاده کنید البته توجه داشته باشید قبل از آن باید سیستم خودتون رو کاملا update کنید.
و در ضمن upgrade به یک ورژن beta ممکن مشکلات زیادی همراه داشته باشه.

patrician1989
16-02-2008, 20:56
برای اینکار از دستور

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداستفاده کنید البته توجه داشته باشید قبل از آن باید سیستم خودتون رو کاملا update کنید.
و در ضمن upgrade به یک ورژن beta ممکن مشکلات زیادی همراه داشته باشه.

منظورتون اینه که صبر کنم تا نسخه اصلی بیرون بیاد . فکر کنم حق با شما باشه آخه من قبلا یه تجربه کوچیک داشتم . قبلا از فایرفاکس نسخه ۲ استفاده می کردم بعد اون رو به ورژن ۳ بتا ۲ ارتقا دادم کلی خطا میداد و هیچ extension روش نصب نمی شد و کلی مکافات و در نهایت برگشتن به ورژن قبلی . اون که یه مرورگر بود و این سییییسسستم عامللل .

sudotux
16-02-2008, 21:58
باید بگم واقعا ممنونم ! حل شد . شما می تونید یه مرجع از فرمانها رو به من معرفی کنید ؟
بعد اینکه من در بخش مقالات لینوکس تنها ۳.۴ تا مقاله بیشتر نتونستم دانلود کنم . آخه رپیدشیر میگه باید اکانت پولی داشته باشی... شما می تونید کمک کنید ؟ بازم ممنون ...

البته خط فرمان لینوکس یک دنیاست ! و اگر در گوگل سرچ کنید منابع زیادی برای دستورات خط فرمان پیدا می کنید. در لینک زیر میتوانید بیشتر دستورات لینوکس را همراه با توضیح مشاهده کنید:

در مورد مقالات لطفا اسم مقاله را در پیغام خصوصی برای من بفرستید تا لینک جدید بهتون بدم!

یک تاپیک جالب و مفید هم درمورد نکات خط فرمان داریم که مطالعه اون خالی از لطف نیست !

patrician1989
17-02-2008, 11:34
بچه ها من امروز که کامپیوتر رو روشن کردم این پیغام خطا برام اومد و بعد هم که ubuntu 7.10 بالا اومد theme سیستم عوض شده بود و ......... خواهش می کنم راهنمایی کنین .

There was an error starting the GNOME Settings Daemon.

Some things, such as themes, sounds, or background settings may not work correctly.

The last error message was:

Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

GNOME will still try to restart the Settings Daemon next time you log in.

patrician1989
17-02-2008, 11:46
البته خط فرمان لینوکس یک دنیاست ! و اگر در گوگل سرچ کنید منابع زیادی برای دستورات خط فرمان پیدا می کنید. در لینک زیر میتوانید بیشتر دستورات لینوکس را همراه با توضیح مشاهده کنید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیددر مورد مقالات لطفا اسم مقاله را در پیغام خصوصی برای من بفرستید تا لینک جدید بهتون بدم!

یک تاپیک جالب و مفید هم درمورد نکات خط فرمان داریم که مطالعه اون خالی از لطف نیست !

حسین جان واقعا ممنونم . اما آدرس بالاییتون ----- بود . با هر مکافاتی بود با ----- شکن ازش رد شدم ولی خیلی منبع باحالی هست واقعا ممنون .:11:

sudotux
17-02-2008, 12:05
بچه ها من امروز که کامپیوتر رو روشن کردم این پیغام خطا برام اومد و بعد هم که ubuntu 7.10 بالا اومد theme سیستم عوض شده بود و ......... خواهش می کنم راهنمایی کنین .

There was an error starting the GNOME Settings Daemon.

Some things, such as themes, sounds, or background settings may not work correctly.

The last error message was:

Did not receive a reply. Possible causes include: the remote application did not send a reply, the message bus security policy blocked the reply, the reply timeout expired, or the network connection was broken.

GNOME will still try to restart the Settings Daemon next time you log in.

درکل نسخه ۷.۱۰ اوبونتو یکی از پر ایرادترین نسخه های این سیستم عامل بوده و باگ زیاد داره ! فکر می کنم نسخه ۸.۰۴ که یک نسخه LTS ( یعنی پشتیبانی بلند مدت ) هست به مراتب بهتر خواهد بود !

با ریست مجدد سیستم مشکل حل نشد ؟

patrician1989
17-02-2008, 12:24
درکل نسخه ۷.۱۰ اوبونتو یکی از پر ایرادترین نسخه های این سیستم عامل بوده و باگ زیاد داره ! فکر می کنم نسخه ۸.۰۴ که یک نسخه LTS ( یعنی پشتیبانی بلند مدت ) هست به مراتب بهتر خواهد بود !

با ریست مجدد سیستم مشکل حل نشد ؟
با ریست خطایی که گفتم دیگه نیومد و مشکل هم حل شد .اما بعد از وارد کردن اطلاعات login یه خطای یک ثانیه ای fullscreen در یک صفحه Msdos میاد اما در روند سیستم مشکلی ایجاد نمیشه .

patrician1989
19-02-2008, 11:15
کسی میدونه برای بالا رفتن سرعت بوت در اوبونتو چه کارایی باید انجام داد ؟ ممنون اگه کمک کنید .*ه

sudotux
19-02-2008, 12:25
کسی میدونه برای بالا رفتن سرعت بوت در اوبونتو چه کارایی باید انجام داد ؟ ممنون اگه کمک کنید .*ه

با غیر فعال کردن سرویس هایی که ازشون استفاده نمی کنید میتوانید کمی سرعت را بهتر کنید.

system --> Administration --> Services

اگر سرور نیستی -> bind9, mysql-ndb-mgm, mysql-ndb, mysql, apache2
اگه پرینتر یا اسکنر HP نداری -> hplip
اگه از شبکه استفاده نمی کنی -> samba
اگه از سیستم عامل دیگه ای تو اوبونتو استفاده نمی کنی -> vboxdrv

چند دقیقه طول می کشه تا سیستم بوت بشه ؟ آیا در هنگام بوت صفحه Splash رو میبینی یا صفحه سیاه میشه ؟

patrician1989
19-02-2008, 12:33
با غیر فعال کردن سرویس هایی که ازشون استفاده نمی کنید میتوانید کمی سرعت را بهتر کنید.

system --> Administration --> Services

اگر سرور نیستی -> bind9, mysql-ndb-mgm, mysql-ndb, mysql, apache2
اگه پرینتر یا اسکنر HP نداری -> hplip
اگه از شبکه استفاده نمی کنی -> samba
اگه از سیستم عامل دیگه ای تو اوبونتو استفاده نمی کنی -> vboxdrv

چند دقیقه طول می کشه تا سیستم بوت بشه ؟ آیا در هنگام بوت صفحه Splash رو میبینی یا صفحه سیاه میشه ؟
واقعا مفید بود . ممنونم

Inkareeeeeeeeee
20-02-2008, 19:42
... رپیدشیر میگه باید اکانت پولی داشته باشی... ...
فکر میکنم که انجمن رپیدشیر داشته باشیم اینجا ... امیدوارم که داشته باشیم ... ولی من یه لیست دارم که 80% اونها تا چند وقت پیش کار میکردند .
شما اینهارو یه تست بکن ببین هنوزم کار میکنه یا نه :

L=RS Login ID For Premium Account
P=RS Password For Premium Account

L: 10611 P: 181980
L: 26779 P: 9882830
L: 39609 P: 1266097
L: 39611 P: 2803042
L: 39340 P: 856055
L: 35305 P: 4068954
L: 17877 P: 4868118
L: 16501 P: 7213638
L: 43761 P: 7159266
L: 40414 P: 3201200
L: 47046 P: 2379681
L: 43145 P: 1639612
L: 43148 P: 4144494
L: 10611 P: 181980
L: 26779 P: 9882830
L: 39609 P: 1266097
L: 39611 P: 2803042
L: 39340 P: 856055
L: 34746 P: 7861243
L: 34978 P: 6943382
L: 34979 P: 3194204
L: 34980 P: 7812184
L: 20145 P: 7072148
L: 19159 P: 7932964
L: 20949 P: 2716739
L: 15156 P: 2679943
L: 18549 P: 4646182
L: 19365 P: 9667651
L: 18800 P: 9496722
L: 36272 P: 8961973
L: 36273 P: 8061013
L: 36274 P: 2961920
L: 36275 P: 8018801
L: 36276 P: 527330
L: 34976 P: 6650188
L: 40914 P: 2205558
L: 45203 P: 5266271
L: 45202 P: 4377824
L: 51704 P: 1140322
L: 40586 P: 4181392
L: 47191 P: 4690422
L: 47189 P: 2878020
L: 47191 P: 4690422
L: 47189 P: 2878020
L: 48004 P: 6866946
L: 48006 P: 4844644
L: 48008 P: 2515888
L: 40586 P: 4181392
L: 30439 P: 1117289
L: 45575 P: 2573305
L: 46042 P: 8271283
L: 46044 P: 3494441
L: 19944 P: 8254632
L: 15356 P: 7265802
L: 1556124 P: 287085
L: 1553257 P: 2834461
L: 1557259 P: 2146409
L: 1558158 P: 4132062
L: 1559224 P: 3623739
L: 1560259 P: 1927586
L: 1561499 P: 3960441
L: 1564397 P: 2927986
L: 1565064 P: 1913361
L: 1566974 P: 417932

m a j r i x
20-02-2008, 22:17
فکر میکنم که انجمن رپیدشیر داشته باشیم اینجا ... امیدوارم که داشته باشیم ... ولی من یه لیست دارم که 80% اونها تا چند وقت پیش کار میکردند .

سلام
چند تا نکته
۱- در انجمن اینترنت و شبکه تاپیک مخصوص راپید شر هست
۲- اگر هم قرار بود همچین کاری انجام بشه باید PM میدادی
با تشکر

patrician1989
22-02-2008, 11:35
آقا کسی میدونه تنظیمات turn of مانیتور در اوبونتو ۷.۱۰ کجاست و با کدوم گزینه میشه زمانش رو تغییر داد ؟

c0dest0rm
23-02-2008, 13:39
Salam!
bebakhshid nemitoonam Farsi Type konam!
in ERROR ro bebinid:
________
There was an error starting the GNOME Settings Daemon. Some things, such as themes, sounds, or background settings may not work correctly. The last error message was: Failed to execute program /usr/lib/control-center/gnome-settings-daemon: No such file or directory GNOME will still try to restart the Settings Daemon next time you log in.
_______
hamin ke Login mikonam mide!
che kar konam?! :(

patrician1989
23-02-2008, 14:22
Salam!
bebakhshid nemitoonam Farsi Type konam!
in ERROR ro bebinid:
________
There was an error starting the GNOME Settings Daemon. Some things, such as themes, sounds, or background settings may not work correctly. The last error message was: Failed to execute program /usr/lib/control-center/gnome-settings-daemon: No such file or directory GNOME will still try to restart the Settings Daemon next time you log in.
_______
hamin ke Login mikonam mide!
che kar konam?! :(
منم یه بار با این باگ برخورد کردم بعد با restart درست شد .

c0dest0rm
23-02-2008, 15:29
منم یه بار با این باگ برخورد کردم بعد با restart درست شد .

Restart javab nemide!
tanha rahi ke rooye net peida karde boodam in bood ke zamane Computer ro taghir bedim ke oonam kar nakard :((

taia
24-02-2008, 10:12
Restart javab nemide!
tanha rahi ke rooye net peida karde boodam in bood ke zamane Computer ro taghir bedim ke oonam kar nakard :((

دوست عزیز شما وارد محیط متنی شید : Ctrl + Alt + F1

و در آنجا با دستور sudo gedit /etc/network/interfaces
چک کنید که آیا خط auto lo در فایل باز شده هست یا نه

c0dest0rm
24-02-2008, 10:26
دوست عزیز شما وارد محیط متنی شید : Ctrl + Alt + F1

و در آنجا با دستور sudo gedit /etc/network/interfaces
چک کنید که آیا خط auto lo در فایل باز شده هست یا نه

سلام!
از راهنماییتون ممنونم ولی من مهاجرت کردم به کوبونتو. فکر میکنم همین جا هم بمونم! :31::11:

patrician1989
25-02-2008, 13:29
آقا یه فایل txt با نام nautilus-debug-log در homefolder من هست که هر چی پاکش می کنم دوباره بعد از راه اندازی مجدد سیستم دوباره ساخته میشه کسی میتونه راهنمایی کنه .
من هنوز درایور وایرلس لپ تالپم رو نصب نکردم . کسی میتونه من رو راهنمایی کنه ؟ حسین جان اگر شما بلدی من رو راهنمایی کن . مدل لپتاپم : dell inspiron 6400 (mm061

taia
25-02-2008, 15:33
آقا کسی میدونه تنظیمات turn of مانیتور در اوبونتو ۷.۱۰ کجاست و با کدوم گزینه میشه زمانش رو تغییر داد ؟
دوست عزیز مسیر زیر را دنبال کنید:
System -> Preference -> Power Management

آقا یه فایل txt با نام nautilus-debug-log در homefolder من هست که هر چی پاکش می کنم دوباره بعد از راه اندازی مجدد سیستم دوباره ساخته میشه کسی میتونه راهنمایی کنه .
من هنوز درایور وایرلس لپ تالپم رو نصب نکردم . کسی میتونه من رو راهنمایی کنه ؟ حسین جان اگر شما بلدی من رو راهنمایی کن . مدل لپتاپم : dell inspiron 6400 (mm061

فایلی که گفتید هم باز جز باگهای ۷.۱۰ هست که واقعا یکی از ورژنهایی بود که هرگز نباید منتشر می شد ولی...
نگران نباشید این باگ تاثیری بر عملکرد سیستم نداره ولی قابل ذکر هست این باگ مربوط به نسخه ی beta میشه! شاید بد نباشه یک upgrade بکنید سیستم رو!
برای اطلاعات بیشتر:

و این هم صفحه ی ریپورت این باگ:

بی صبرانه منتظر ۸.۰۴ هستیم! من خودم به ۷.۰۴ downgrade کردم خیلی وقته!

patrician1989
25-02-2008, 22:57
دوست عزیز مسیر زیر را دنبال کنید:
System -> Preference -> Power Management

فایلی که گفتید هم باز جز باگهای ۷.۱۰ هست که واقعا یکی از ورژنهایی بود که هرگز نباید منتشر می شد ولی...
نگران نباشید این باگ تاثیری بر عملکرد سیستم نداره ولی قابل ذکر هست این باگ مربوط به نسخه ی beta میشه! شاید بد نباشه یک upgrade بکنید سیستم رو!
برای اطلاعات بیشتر:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدو این هم صفحه ی ریپورت این باگ:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبی صبرانه منتظر ۸.۰۴ هستیم! من خودم به ۷.۰۴ downgrade کردم خیلی وقته!
دستت درد نکنه taia عزیز . خیالم رو راحت کردی اما در power management گزینه ای درباره مانیتور نیست . شما دقیقا کدوم گزینه رو می گید ؟:11:

patrician1989
26-02-2008, 10:51
فایل نصاب Apache HTTP Server رو برای اوبونتو ۷.۱۰ می خوام لطفا کمک کنید :20:

taia
26-02-2008, 16:38
دستت درد نکنه taia عزیز . خیالم رو راحت کردی اما در power management گزینه ای درباره مانیتور نیست . شما دقیقا کدوم گزینه رو می گید ؟

دوست عزیز گزینه نیست یک اهرم متحرک هست که زمان رو مشخص می کنه اهرم آخری هم مربوط به زمان stand by شدن مانیتور هست

فایل نصاب Apache HTTP Server رو برای اوبونتو ۷.۱۰ می خوام لطفا کمک کنید :20:

لینک مستقیم:

Blossom
26-02-2008, 17:15
سلام
آقا من رفتمخوابگاه و اینترنت ندارم.
وقتی هم که می‌رم سایت باید با این سیستم عامل مزخرف مایکروسافتکار کنم. اما وقتی لایو اوبونتو و پارسیکس هست چرا؟
ولی یه مشکل دارم، وقتی لایو بالا میارم دیگه اینترنتم به احتمال 90 درصد قط می‌شه! از شبکه هم هیچی بلد نیستم. اما گاهی بدون هیچ مشکلی اینترنت دارم. چکار باید کنم؟ اگه نکته‌ی خاصی باید بدونید، بگین تا من بنویسم.
مرسی.

Kurosh
26-02-2008, 17:36
می بخشید ، مطمئنا" سوالم قبلا" پرسیده شده ، ولی فرصت گشتن ندارم ، لطف کنین راهنمایی کنین:

من اولین باره که می خوام از ویندوز دل بکنم! سی دی ubunto 7.10 دارم...
اول: طریقه ی نصبش رو اگه نوشتین لینک پست رو بدید ، اگه نه ، لطف کنید یه آموزش اساسی بدین! تازه کار بیدم! این نکات هم ذکر بشه که: از طریق Bios باید نصب شه یا از تو خود ویندوز هم میشه؟ ، چقدر فضا نیاز داره؟ ، ...
دوم: در مورد نرم افزارها توضیح بدین ، نرم افزار های ویندوز به لینوکس می خوره؟ اگه نه ، نرم افزار هاشو چه جوری میشه گرفت؟
سوم: یکی از دوستان گفت Xp و ubunto رو نمیشه در کنار هم و در یک درایو نصب کرد...درسته؟

خدا کنه پشیمون نشم! چن تعریفش رو خیلی شنیدم...

patrician1989
26-02-2008, 19:18
دوست عزیز گزینه نیست یک اهرم متحرک هست که زمان رو مشخص می کنه اهرم آخری هم مربوط به زمان stand by شدن مانیتور هست

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدلینک مستقیم:

ممنون taia عزیز , شما روش تنظیمات وب سرور Apache در اوبونتو رو بلدی ؟ لطفا اگر امکان داره من رو راهنمایی کنید به کدوم قسمت برم !

Mehrdad-bx
26-02-2008, 20:48
می بخشید ، مطمئنا" سوالم قبلا" پرسیده شده ، ولی فرصت گشتن ندارم ، لطف کنین راهنمایی کنین:

من اولین باره که می خوام از ویندوز دل بکنم! سی دی ubunto 7.10 دارم...
اول: طریقه ی نصبش رو اگه نوشتین لینک پست رو بدید ، اگه نه ، لطف کنید یه آموزش اساسی بدین! تازه کار بیدم! این نکات هم ذکر بشه که: از طریق Bios باید نصب شه یا از تو خود ویندوز هم میشه؟ ، چقدر فضا نیاز داره؟ ، ...
دوم: در مورد نرم افزارها توضیح بدین ، نرم افزار های ویندوز به لینوکس می خوره؟ اگه نه ، نرم افزار هاشو چه جوری میشه گرفت؟
سوم: یکی از دوستان گفت Xp و ubunto رو نمیشه در کنار هم و در یک درایو نصب کرد...درسته؟

خدا کنه پشیمون نشم! چن تعریفش رو خیلی شنیدم...

فضای مورد نیازش به خودت بستگی داره، 4 گیگ بسته ولی من 20 گیگ گذاشتم چون هرچی نرم افزار بخواهی نصب کنی باید تو این درایو باشه، درایو رو باید از نوع ext3 بسازی در نتیجه در ویندوز دیده نمیشه چه برسه به این که ویندوز توش نصب بشه!!
نرم افزار های خاص خودش رو داره و اصلا فایل exe اجرا نمیکنه ( مثل setup بازی یا آیکون) ولی خوش بختانه نرم افزار هایی مثل wine (به خدا اسم نرم افزاره!!) این امکان رو به لینوکس میدهند که برنامه های ویندوز و البته فایل exe اجرا کنه.
نرم افزار هاشو میشه دانلود کرد (بیرون گیر نمیاد) و لی خود من از یکی 5 دی وی دی گرفتم که تمام نرم افزار های ubuntu توش بود.
اگه بازم کمک میخواهی در خدمتیم.

taia
26-02-2008, 22:04
ممنون taia عزیز , شما روش تنظیمات وب سرور Apache در اوبونتو رو بلدی ؟ لطفا اگر امکان داره من رو راهنمایی کنید به کدوم قسمت برم !
دوست عزیز چه تنظیمی مورد نظرتون هست؟
من خودم از php و mysql استفاده می کنم که شما می تونید lamp رو با دستور زیر نصب کنید:

و یا

برای نصب PostgreSQL به جای mysql هم می تونید از دستور زیر استفاده کنید:

و برای استفاده ی PostgreSQL و PHP هم دستور زیر را اجرا کنید:

حالا اگر شما از تنظیمات موردی دیگر مد نظر دارید بگید.
ممنون

Kurosh
27-02-2008, 13:54
فضای مورد نیازش به خودت بستگی داره، 4 گیگ بسته ولی من 20 گیگ گذاشتم چون هرچی نرم افزار بخواهی نصب کنی باید تو این درایو باشه، درایو رو باید از نوع ext3 بسازی در نتیجه در ویندوز دیده نمیشه چه برسه به این که ویندوز توش نصب بشه!!
نرم افزار های خاص خودش رو داره و اصلا فایل exe اجرا نمیکنه ( مثل setup بازی یا آیکون) ولی خوش بختانه نرم افزار هایی مثل wine (به خدا اسم نرم افزاره!!) این امکان رو به لینوکس میدهند که برنامه های ویندوز و البته فایل exe اجرا کنه.
نرم افزار هاشو میشه دانلود کرد (بیرون گیر نمیاد) و لی خود من از یکی 5 دی وی دی گرفتم که تمام نرم افزار های ubuntu توش بود.
اگه بازم کمک میخواهی در خدمتیم.
ممنون عزیز...

خواستم رو همون هاردی که ویندوز روش بود ، و توی فضای خالی مونده از هارد نصبش کنم ، اجازه نمی داد و می خواست کل هارد رو فرمت کنه...که خب به خاطر آرشیوم این امکان واسم نبود ....
یه هارد 15-16 گیگ گیر آوردم ، فرمتش کردم و رو اون ریختم...الان هر دو هارد رو بستم ، اگه بخوام برم تو ویندوز ، از تو Bios میگم اول اون هارد رو بوت کنه و ...

این نرم افزار Wine لینک دانلود داره؟ لطف می کنین؟

اگه این جوریه و خیلی از فایل ها رو نمی تونه اجرا کنه ، پس چه جوری انقدر طرفدار پیدا کرده؟
حالا با ایران کاری ندارم ، ولی خارجی هایی که از لینوکس استفاده می کنن ، اصلا" بازی نمی کنن؟ (منظورم سی دی های بیرونه ، نه بازیای خودش!)
همین طور اینکه نرم افزار های خاص خودش رو باید دانلود کنیم؟

یه چیز دیگه...یکی از دوستان میگفت چون لینوکس Open Source هست ، باهاش اینترنت رفتن خطرناکه...
اگه این جوریه این همه آدم چه جوری میان؟
خطرش ویروس و هکه؟
آنتی ویروس Xp رو با همون Wine میشه نصب کرد؟

در مورد درایور های سخت افزاری هم توضیح بدین ، چون الان گرافیک من رو بدون نصب شناخته ، Sound هم کار می کنه ، ولی مودم اصلا" نیست! از رو سی دیش هم که نمیشه نصبش کرد!

به طور کلی! این سری در مورد همین نرم افزار ها برام یه کم توضیح بدین...

ضمنا" اینکه چه مزایایی نسبت به ویندوز داره؟ میشه بدون ویندوز زندگی کرد؟ :دی

بازم ممنون

taia
27-02-2008, 17:53
اگه این جوریه و خیلی از فایل ها رو نمی تونه اجرا کنه ، پس چه جوری انقدر طرفدار پیدا کرده؟
دوست من اون خیلی فایلهایی که شما می گید، فایلهای ویندوز هست! لینوکس فرمت خودش رو داره که طبیعتا برعکس قضیه هم هست ویندوز نمی تونه فایلهای لینوکس رو اجرا کنه.

نرم افزار های خاص خودش رو باید دانلود کنیم؟
بله انواع نرم افزارهای قدرتمند لینوکس به صورت رایگان موجود هست.

یکی از دوستان میگفت چون لینوکس Open Source هست ، باهاش اینترنت رفتن خطرناکه...
دوست شما بیل گیتس نبود :46:
دوست من از نقاط قوت لینوکس نسبت به مک و ویندوز امنیت فوق العاده ی اون در شبکه هست، اکثریت سرور های قدرتمند از لینوکس و یا سولاریس استفاده می کنند.
شما اگر با ویندوز میاید اینترنت باید کمی ترسید نه با لینوکس :31:

آنتی ویروس Xp رو با همون Wine میشه نصب کرد؟
به آنتی ویروس نیازی نیست ولی فایروال لازم است.

ولی مودم اصلا" نیست! از رو سی دیش هم که نمیشه نصبش کرد!
در تاپیک مودم سرچ کنید و اگر مشکلتون بر طرف نشد پست بدید.
ممنون

Kurosh
28-02-2008, 02:47
ممنون taia عزیز...می بخشید من یه کم تازه کارم...سوال زیاد می پرسم!

چند تا چیز دیگه...من Ubunto م i386 هست ، 32 بیت حساب میشه دیگه؟ واسش آخرین نسخه Wine رو دانلود کردم ، توضیحاتی که دوستان تو تاپیک Wine داده بودند رو تو Terminal زدم ، ولی قبول نکرد...اگه میشه از بعد از دانلود Wine تا استفادش یه خورده توضیح بدین...(البته اگه جاش همون تاپیکه ، جواب ندین ، میرم همون جا می پرسم...)

چه جوری میشه با Ubunto اینترنت رفت؟ :دی!
من کل منوها و Place ها رو گشتم ، قاعدتا" باید از طریق Network باشه ، ولی اونجا یه Direct Connect بود ، یه Manually که توی دستی ، باید HTTP Server و STMP و ... از این جور چیزا (که من ازش سر در نمیارم!) وارد می کردیم...
اگه همون Manually رو باید زد ، یه توضیح در مورد اینکه چی باید بنویسیم میدی؟

یه سوال دیگه: همه سخت افزار ها رو خودش به طور خودکار می شناسه؟ چون الان به دقت! که نگاه کردم ، دیدم مودم هم شناخته شده!

و سوال آخر این پست!
یه کاربر معمولی و عادی مثل من ، که در استفاده از کامپیوتر هدف تفریحی داره ، می تونه از Linux استفاده کنه؟
منظورم اینه که Linux یه خورده بیش از حد حرفه ای نیست؟ به درد ماها می خوره؟

ممنونم ازت که جوابمو میدی!

taia
28-02-2008, 08:58
بعد از دانلود Wine تا استفادش یه خورده توضیح بدی
دوست عزیز، wine اصولا خودش رو به سیستم معرفی می کنه و فایلهای exe. رو با دابل کلیک می تونید اجرا کنید، اگر نشد کافی هست در ترمینال درستور زیر را بزنید:

چه جوری میشه با Ubunto اینترنت رفت؟
اگر مودم شما رو شناخته کافیست به network برید و در اوونجا کانکشن مودم رو فعال کنید و البته نرم افزارهای جانبی هم هست که می تونید در add/remove با سرچ dial up"" لیست آنها رو ببینید.

همه سخت افزار ها رو خودش به طور خودکار می شناسه؟
به طور کلی بله! ولی اگر موردی هم باشه اکثرا می شه حلش کرد، که خوب شما می گید همه چیز شناخته شده هست.

منظورم اینه که Linux یه خورده بیش از حد حرفه ای نیست؟ به درد ماها می خوره؟
دوست عزیز، تمام سیستم عاملها دو رو دارند، روی ساده و روی پیچیده، حتی همین ویندوز xp که شاید خیلی ها فکر کنند واقعا استادش هستند! توانایی هایی داره که شاید یک کاربر معمولی هیچ وقت به ذهنش هم نیاد یک همچین توانایی، لینوکس هم به همین ترتیب! روی ساده ی قضیه استفاده از اینترنت، که حالا چه مسنجر ها چه ایمیل چه ... پخش فایلهای موسیقی و فیلم، بازی، تفریحات گرافیکی، و غیره...
و روی حرفه ای قضیه هم از اختصاصی کردن یک توزیع برای خودتون تا کارهای سرور و ... هست.
مطمن باشید بدردتون می خوره.

c0dest0rm
28-02-2008, 10:55
سلام!
یک ویدئوی جالب روی یو تیوب دیدم، آپلودش کردم برای دوستانی که دسترسی ندارن بهش.
Nelson Mandela Talks about ubuntu - mandela interview of ubuntu
کد:

حجمش سه مگابایته و Resume هم تا 24 ساعت ساپورت میکنه.
دوستان لطف کنید اگر مقاله یا نوشته ای دارید در مورد فایل سیستم های لینوکس (Ext2,Ext3 و...) که به صورت اجمالی توضیح داده باشه به اشتراک بزارید. (اگر مقایسه کرده باشه که بهتر، اگر هم مقایسه نکرده باشه باز هم مشکلی نیست، خودم مقایسه میکنم!)
ممنونم.

taia
28-02-2008, 12:58
سلام!
یک ویدئوی جالب روی یو تیوب دیدم، آپلودش کردم برای دوستانی که دسترسی ندارن بهش.
Nelson Mandela Talks about ubuntu - mandela interview of ubuntu

البته احتمالا codestorm عزیز از توزیع دیگری استفاده می کنند ولی این فیلم در example های خود توزیع ابونتو هست و دوستانی که حتی cd live صرفا استفاده می کنند هم می تونند اوون رو ببینند.
بهرجهت ممنون

دوستان لطف کنید اگر مقاله یا نوشته ای دارید در مورد فایل سیستم های لینوکس (Ext2,Ext3 و...) که به صورت اجمالی توضیح داده باشه به اشتراک بزارید.
برای مقایسه که مطلب زیاد هست، ولی کلا مطلب زیر کلیات رو توضیح داده:

higher_sense
28-02-2008, 18:52
یکی از دوستان من فونتهای فارسی مورد نیاز رو با دستور apt-get روی اوبونتو ۷.۱۰ نصب کرده. میخوام بدونم که میتونم فونتهاش رو از سیستمش کپی کنم رو سیستم خودم ؟ یا اصلا برنامه هایی نصب کرده میتونم از سیستمش کپی کنم برای خودم یا اینکه حتما خودم باید به اینترنت وصل بشم ؟

c0dest0rm
28-02-2008, 20:01
البته احتمالا codestorm عزیز از توزیع دیگری استفاده می کنند ولی این فیلم در example های خود توزیع ابونتو هست و دوستانی که حتی cd live صرفا استفاده می کنند هم می تونند اوون رو ببینند.
بهرجهت ممنون

برای مقایسه که مطلب زیاد هست، ولی کلا مطلب زیر کلیات رو توضیح داده:

بنده هم از کوبونتو استفاده میکنم ولی تا به حال به Sample ها نگاه نکرده بودم.
بابت لینک ممنونم. ایده های خوبی داد.
یک مقایسه خیلی جالب پیدا کردم که نشون میده.....
نتیجشو نمیگم! خیلی طولانیه ولی ارزش خوندنو داره.

____
ویرایش اول:
این یکی از بالایی هم بهتره.

من که از Ext3 ,Ext2 مهاجرت کردم به XFS !
پایان ویرایش اول.
________
یک سوال دیگه دارم. من الان از کوبونتو 7.1 استفاده میکنم که متاسفانه KDE خیلی Crash میکنه. به نظرتون داونگرید کنم به 7.04؟ و سوال بعدیم اینه که، آیا اگر ورژن جدید بیاد، باید لایو دیسک رو دانلود کنیم و باهاش بوت کنیم و آپدیت کنیم؟ یا از طریق همون آپیدت منیجیر میشه؟
ممنونم:11: ببخشید سوالام زیاده! و گاها خسته کننده.:11::10::11:

Inkareeeeeeeeee
28-02-2008, 22:01
دوستان گرامی ، چجوری میشه DNS و IP رو تنظیم کرد ؟! ...
برای اینکه الان من لپتاپو سر کار به یه شبکه وصل کردم که باید تنظیماتشو انجام بدیم تا به اینترنت کانکت بشه

Kurosh
29-02-2008, 00:04
taia جان ، بازم ممنون از پاسخت...
فقط یه چیزی...من هنوز موفق به نصب Wine نشده ام ها! منظورم قبل از پست آخرت هم هست ، یعنی اون موقع هم هنوز نصبش نکرده بودم ، شما بعد از نصب رو توضیح دادین ، میشه یه توضیح کوچیک بدین که چه جوری بعد از Unzip کردنش ، میشه نصبش کرد؟
توی Terminal توضیح داده که از دستوری تو مایه های sudu apt-get wine با دو سه کلمه جا افتاده و ... اصتفاده کنید ، که وقتی می زنیم ، میگه Coomand Not Found ، با اینکه دقیقا" عسن خودش تایپ می کنم...
البته قبلش میگه که واسه نصب Wine باید Universe رو Enable کنید...کهه خب من هر چی گشتم ، نفهمیدم از کجا باید فعالش کنم..لطفا" یه توضیح بدید که Wine توی Ubunto 7.10 چه جوری نصب میشه!!

راستی یه چیز دیگه! واسه ی اینترنت ، من اون قسمت کانکشن رو رفتم ، از طریق مودم ، شماره و یوزرنیم و پسورد رو دادم ، ولی حالا از کجا میشه کانکت شد؟ منظورم دکمه ای به نام کانکته ، توی ویندوز اون شکلی بود ، اینجا چه جوری میشه کانکت شد؟
همین طور اینکه توی فیلد DNS سرور چی باید بنویسسم؟

taia
29-02-2008, 11:05
یک سوال دیگه دارم. من الان از کوبونتو 7.1 استفاده میکنم که متاسفانه KDE خیلی Crash میکنه. به نظرتون داونگرید کنم به 7.04؟ و سوال بعدیم اینه که، آیا اگر ورژن جدید بیاد، باید لایو دیسک رو دانلود کنیم و باهاش بوت کنیم و آپدیت کنیم؟ یا از طریق همون آپیدت منیجیر میشه؟

من خودم بعد از یک هفته استفاده از ubuntu ۷.۱۰ به ۷.۰۴ دانگرید کردم ولی با توجه به اینکه ۸.۰۴ به زودی منتشر میشه و انتظار هم میره که یکی از پایدارترین نسخه ها باشه (مانند تجربه ی بسیار عالی ۶.۰۶) فکر نمی کنم کار درستی باشه دانگرید در این زمان.
برای upgrade هم اگر سی دی رو بگیرید که بهتر اگر نه هم مانند ورژن های قبلی مثال زیر را ببینید:

taia
29-02-2008, 11:15
دوستان گرامی ، چجوری میشه DNS و IP رو تنظیم کرد ؟! ...
دوست من مسیر زیر رو برای DNS :
System -> admin -> Network -> DNS

برای تنظیمات IP هم دوباره :
System -> admin -> Network بعد بروی wired connection کلیک راست کنید ودر properties تنظیمات رو انجام بدید.

میگه که واسه نصب Wine باید Universe رو Enable کنید
برای فعال کردن این گزینه به مسیر زیر بروید:
System -> admin -> software sources و در انجا در قسمت downloadable from internet گزینه ها رو تیک بزنید.
دستور کامل هم برای نصب wine :
sudo aptitude install wine
و اگر اینترنت ندارید یا سرعت کم است از یکی از سرور های لینک زیر می تونید دانلود کنید و با دابل کلیک نصب کنید:

در کنار ساعت در سمت راست بالای صفحه عکس دوتا کامپیوتر هست روی آن کلیک کنید و بعد در dial up connections آن را فعال کنید برای تماس.
و البته راه دیگر و ساده تر استفاده از نرم افزار GNOME PPP هست.

Amir Sadjad
29-02-2008, 17:37
یکی از دوستان من فونتهای فارسی مورد نیاز رو با دستور apt-get روی اوبونتو ۷.۱۰ نصب کرده. میخوام بدونم که میتونم فونتهاش رو از سیستمش کپی کنم رو سیستم خودم ؟ یا اصلا برنامه هایی نصب کرده میتونم از سیستمش کپی کنم برای خودم یا اینکه حتما خودم باید به اینترنت وصل بشم ؟
فکر میکنم فونتها یک جایی در مسیر ect/X11 ذخیره شده باشه...

taia
29-02-2008, 21:41

تمام بسته هایی را که در روی سیستم نصب شده توسط دستورات می تونید در فولدر :

ببینید و با کپی آنها در سیستم خودتون آنها را نصب کنید، ولی عموما با مشکل dependency روبرو هستید.

patrician1989
01-03-2008, 00:24
سلام
من می خوام بدونم بعد از upgrade سیستم تکلیف برنامه هایی که نصب کردیم چی میشه ؟ تنظیمات چی ؟ ایا آدرس مخازن نرم افزاری به طور اتومات اضافه میشه ؟ اصلا upgrade بهتره یا پاک کردن سیستم عامل قدیمی و نصب سیستم جدید ؟ وقتی نسخه جدیدی از یه سیستم عامل میاد تا چند وقت بعد مخارن نسخه قبلی update میشن ؟
ممنون میشم کمک کنید . taia جان از اطلاعات مفید شما هم خیلی بهره می برم . واقعا خسته نباشی .

Blossom
01-03-2008, 10:26
سلام
آقا من رفتمخوابگاه و اینترنت ندارم.
وقتی هم که می‌رم سایت باید با این سیستم عامل مزخرف مایکروسافتکار کنم. اما وقتی لایو اوبونتو و پارسیکس هست چرا؟
ولی یه مشکل دارم، وقتی لایو بالا میارم دیگه اینترنتم به احتمال 90 درصد قط می‌شه! از شبکه هم هیچی بلد نیستم. اما گاهی بدون هیچ مشکلی اینترنت دارم. چکار باید کنم؟ اگه نکته‌ی خاصی باید بدونید، بگین تا من بنویسم.
مرسی.

نمي‌تونيد راهنماييم كنيد؟

taia
01-03-2008, 14:49
نمي‌تونيد راهنماييم كنيد؟

دوست عزیز، اگر از شبکه استفاده می کنید قبل از اجرای لایو سیم شبکه رو به سیستم متصل کنید، تا سیستم هنگام اجرا اجزای شبکه رو شناسایی کند.

من می خوام بدونم بعد از upgrade سیستم تکلیف برنامه هایی که نصب کردیم چی میشه ؟ تنظیمات چی ؟ ایا آدرس مخازن نرم افزاری به طور اتومات اضافه میشه ؟ اصلا upgrade بهتره یا پاک کردن سیستم عامل قدیمی و نصب سیستم جدید ؟ وقتی نسخه جدیدی از یه سیستم عامل میاد تا چند وقت بعد مخارن نسخه قبلی update میشن ؟

نه تمام برنامه ها سرجای خود باقی میمانند، ولی در کل امکان خرابی برنامه ها حتی برنامه های خود سیستم هست، اگر سرچ کنید می بینیند گزارشاتی مانند از بین رفتن عملکرد نوار سیستم بالا، عدم اجرای فایرفاکس و ...
در کل نصب مجدد یک سیستم خیلی بهتر است ولی خوب نیارمند نصب تمامی بسته ها هست که شاید کمی وقت گیر باشد.
به طور کلی هم تا هجده ماه از نسخه های عادی و تا سه سال از نسخه های LTS پشتیبانی میشود.

taia جان از اطلاعات مفید شما هم خیلی بهره می برم . واقعا خسته نباشی .
خواهش می کنم وظیفه ی تک تک ماست آنچه رو بلدیم در زمینه ی کد باز به هم معرفی کنیم :11:

Kurosh
01-03-2008, 17:51
دوست من مسیر زیر رو برای DNS :
System -> admin -> Network -> DNS

برای تنظیمات IP هم دوباره :
System -> admin -> Network بعد بروی wired connection کلیک راست کنید ودر properties تنظیمات رو انجام بدید.

برای فعال کردن این گزینه به مسیر زیر بروید:
System -> admin -> software sources و در انجا در قسمت downloadable from internet گزینه ها رو تیک بزنید.
دستور کامل هم برای نصب wine :
sudo aptitude install wine
و اگر اینترنت ندارید یا سرعت کم است از یکی از سرور های لینک زیر می تونید دانلود کنید و با دابل کلیک نصب کنید:

در کنار ساعت در سمت راست بالای صفحه عکس دوتا کامپیوتر هست روی آن کلیک کنید و بعد در dial up connections آن را فعال کنید برای تماس.
و البته راه دیگر و ساده تر استفاده از نرم افزار GNOME PPP هست.
taia جان ، می بخشید سوالات Wine رو در این تاپیک می پرسم ، ولی خب حالا که شروع کردم ، بالاخره به یه جایی برسم ...
فکر کنم گفتم بهت ، حالا دوباره میگم، من فایل 32-33 مگی Wine رو که deb هست قبلا" دانلود کردم ، با وجود اون بازم باید اون لینکی که دادی رو دانلود کنم؟
اگه نه ، از اون طریقه ی نصب apititude نشد ، میگه پیدا نکردم ... اصلا" از کجا می خواد پیدا کنه؟ من این فایل دانلودیم رو Unzip کردم و در یک فولدر روی Desktop گذاشتم ، حالا تو ترمینال چه جوری باید به دایرکتوری این فولدر راهنماییش کنم تا از اونحا نصب کنه؟
فهمیدی چی گفتم؟ :31:
منظورم اینه که الان فولدر من توی دایرکتوری /home/desktop/wine هست...حالا توی دستور sudu apititude install wine میشه این دایرکتوری رو جا داد تا بتونه پیدا کنه؟

در مورد کانکشن...
اون دو کامپیوتر توی پنل بالا نبود! خودم آوردمشون! :31: ولی روش که کلیک کنی ، پنجره ای باز میشه که یه چیزی به نام lo داره ، دکمه ی Configue خاموشه ، با عوض کردن lo روشن میشه ، ولی میگه که اسم غلطه!
سر در نمیارم ازش...
اون Modem Monitor رو هم که آوردم ، توی منوهاش دو تا گزینه ی Activate و Disable دایل آپ کانکشن داشت ، ولی خاموش بودن...
لازم به ذکره که قبلش توی Network دایل آپ کانکشن رو فعال و یوزر و پسی که می خواد رو دادم بهش...:40:

در هر حال ممنون ازت taia ی عزیز...خیلی زحمت می کشی...ببخشید زیادی سوال می کنم...:11:

taia
01-03-2008, 17:54
دوستان امروز نسخه ی alpha 5 رو دانلود کردم و حدود یک ساعتی باهاش کار کردم.
جدای آنچه در کرنل و xorg سیستم فرق کرده آنچه را به چشم می توان دید در زیر می گم.
وجود گزینه ی install در منوی بوت سی دی.
هنگامی که وارد سیستم می شوید موارد زیر را می توانید به خوبی حس کنید:
firefox 3 که در این یک ساعت مشکلی نداشت و فقط بعد از یک ساعت از 78 مگابایت رم برای اجرا بهره می برد.

Password & Encryption keys

Avahi server browser در منوی internet

دسته بندی فوق العاده در بخش synaptic که به کاربر اجازه می دهد بداند هر بسته مربوط به چه بخشی است.

وجود Screen & Graphic که واقعا تحولی است و به شما تمام امکانات کارت گرافیکتون رو می ده! :10:

قسمت Authorization که توانایی ارایه ی دسترسی برای کاربران مختلف به بخشهای سیستم رو می دهد.

پشتیبانی از فونت فارسی پیش فرض بهتر

در این یک ساعت با این که از روی سی دی اجرا میشد سرعت خوبی داشت و سیستم باگ خاصی از خود نشون نداد، مموری یوزیج همواره زیر 450 مگ ماند و حتی با بالارفتن مموری فایرفاکس این رقم تفاوت نکرد، سیستم فقط یکبار آن هم بدلیل همزمانی در اجرای دو برنامه برای چند ثانیه مکث داشت(که چون از روی سی دی اجرا میشد طبیعی بود)
سیستم من:
Compaq laptop
RAM : 512 Mb
CPU: Centrino 1.6 Ghz
Graphic card: Intel 128Mb

برای مشاهده ی تمام امکانات alpha 5 :

taia
01-03-2008, 18:01
taia جان ، می بخشید سوالات Wine رو در این تاپیک می پرسم ، ولی خب حالا که شروع کردم ، بالاخره به یه جایی برسم ...
فکر کنم گفتم بهت ، حالا دوباره میگم، من فایل 32-33 مگی Wine رو که deb هست قبلا" دانلود کردم ، با وجود اون بازم باید اون لینکی که دادی رو دانلود کنم؟
اگه نه ، از اون طریقه ی نصب apititude نشد ، میگه پیدا نکردم ... اصلا" از کجا می خواد پیدا کنه؟ من این فایل دانلودیم رو Unzip کردم و در یک فولدر روی Desktop گذاشتم ، حالا تو ترمینال چه جوری باید به دایرکتوری این فولدر راهنماییش کنم تا از اونحا نصب کنه؟

دوست عزیز اگر شما فایل deb. رو دانلود کردید دیگه unzip نمی خواد، کافیه روی فایل دابل کلیک کنید و فایل خودش نصب می شه!
اگر ممکن هم هست خروجی دستور sudo aptitude install wine رو اینجا بگزارید تا ببینیم مشکل چیه!! شما universal ها رو باز کردی؟

ardalan_zapata
01-03-2008, 20:02
سلام
من دیشب آخرین نسخه Ubunto از سایتش دان کردم بعد رایتش کردم رو سیدی و بوتش کردم بعد از مرحله ای که نوشته Ubunto و یه خط نارنجی پر میشه تو داس 3 تا ارور میده که یکی نوشته Unable to load page همچین چیزی
ممنون میشم کمک کنید

ardalan_zapata
01-03-2008, 20:28
ببینید اینو میگم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

taia
01-03-2008, 20:38
سلام
من دیشب آخرین نسخه Ubunto از سایتش دان کردم بعد رایتش کردم رو سیدی و بوتش کردم بعد از مرحله ای که نوشته Ubunto و یه خط نارنجی پر میشه تو داس 3 تا ارور میده که یکی نوشته Unable to load page همچین چیزی
ممنون میشم کمک کنید

دوست عزیز سایز عکس خیلی بزرگ هست!
در مورد ارورر شما اول مطمِن شید نسخه ی درست 64bit و یا 32bit رو دانلود کردید و اگر درست بود باید BIOS خودتون رو update کنید.

ardalan_zapata
01-03-2008, 21:04
آره مطمعنم
در ضمن من 64 بیت هم میتونم نصب کنم
اینم لینک عکس

Javad_Ed
06-03-2008, 13:22
سلام دوستان
یک سوال:
چطور برنامه ای که در kmenu نیست اما وجود داره رو ران کنم؟
باید در قسمتrun como... چه دستوری بنویسم؟
مثلا برای mplayer
که در قسمت لیست برنامه ها هست و تیکشم زده هست ولی توی kmenu نیست؟؟
ممنون

kasra_k
06-03-2008, 16:53
ترمینال رو بیار بزن mplayer به همین راحتی!

Javad_Ed
06-03-2008, 18:14
سلام
یه جایی گفتن برو روی فایلی که میخوای ‍خش شه و از قسمت open withe در آدر بنویس ام ‍لیر
خب
فایل ‍خش میشه و لی من به خوده ام ‍لیر دسترسی ندارم
اینم خروجی شما
[javad@localhost ~]$ mplayer
MPlayer 1.0-1.rc1.20mdv2008.0-4.2.1 (C) 2000-2006 MPlayer Team
CPU: Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.06GHz (Family: 15, Model: 4, Stepping: 9)
CPUflags: MMX: 1 MMX2: 1 3DNow: 0 3DNow2: 0 SSE: 1 SSE2: 1
Compiled with runtime CPU detection.
98 audio & 216 video codecs
Usage: mplayer [options] [url|path/]filename

Basic options: (complete list in the man page)
-vo <drv> select video output driver ('-vo help' for a list)
-ao <drv> select audio output driver ('-ao help' for a list)
vcd://<trackno> play (S)VCD (Super Video CD) track (raw device, no mount)
dvd://<titleno> play DVD title from device instead of plain file
-alang/-slang select DVD audio/subtitle language (by 2-char country code)
-ss <position> seek to given (seconds or hh:mm:ss) position
-nosound do not play sound
-fs fullscreen playback (or -vm, -zoom, details in the man page)
-x <x> -y <y> set display resolution (for use with -vm or -zoom)
-sub <file> specify subtitle file to use (also see -subfps, -subdelay)
-playlist <file> specify playlist file
-vid x -aid y select video (x) and audio (y) stream to play
-fps x -srate y change video (x fps) and audio (y Hz) rate
-pp <quality> enable postprocessing filter (details in the man page)
-framedrop enable frame dropping (for slow machines)

Basic keys: (complete list in the man page, also check input.conf)
<- or -> seek backward/forward 10 seconds
down or up seek backward/forward 1 minute
pgdown or pgup seek backward/forward 10 minutes
< or > step backward/forward in playlist
p or SPACE pause movie (press any key to continue)
q or ESC stop playing and quit program
+ or - adjust audio delay by +/- 0.1 second
o cycle OSD mode: none / seekbar / seekbar + timer
* or / increase or decrease PCM volume
x or z adjust subtitle delay by +/- 0.1 second
r or t adjust subtitle position up/down, also see -vf expand

* * * SEE THE MAN PAGE FOR DETAILS, FURTHER (ADVANCED) OPTIONS AND KEYS * * *

[javad@localhost ~]$

rasol296
09-03-2008, 11:23
سلام

من به تازگي كوبونتو نصب كردم
از همه چيزش راضيم و كار كردن باهاش لذت بخشه . فارسي،صدا،گرافيك و ... همه خوبن
من تجربه ي اولمه كه از لينوكس استفاده مي كنم و به همين خاطر ويندوز رو هم كنار لينوكسم دارم
اولين مشكلي و سوالي كه دارم اينه كه چرا در اين لينوكس كوبونتو هيچ فايل صوتي و يا تصويري اجرا نميشه ؟
از قسمت مولتي مديا با دو برنامه اوديو پلاير و مديا پلاير امتحان كردم . فايل مورد نظر رو همراه با نوع فرمتش شناسايي مي كنن ولي پخش نميكنن
لطفا به صورت قدم به قدم بهم بگين چكار كنم؟
من توي خونه به اينترنت هم وصل نيستم
با تشكر

Ceramic
09-03-2008, 12:17
سلام

من تجربه ي اولمه كه از لينوكس استفاده مي كنم و به همين خاطر ويندوز رو هم كنار لينوكسم دارم
اولين مشكلي و سوالي كه دارم اينه كه چرا در اين لينوكس كوبونتو هيچ فايل صوتي و يا تصويري اجرا نميشه ؟
از قسمت مولتي مديا با دو برنامه اوديو پلاير و مديا پلاير امتحان كردم . فايل مورد نظر رو همراه با نوع فرمتش شناسايي مي كنن ولي پخش نميكنن
با تشكر

از برنامه ي vlc player استفاده كنيد .

فرمت هايي مثل mpg ، avi ، mp3 و نظاير اون كه در ويندوز اجرا مي كنيد ، فرمت هاي آزاد نيستند و به همين دليل ، در لينوكس به طور پيش فرض پخش نميشن .

Javad_Ed
09-03-2008, 13:39
دوستان
چطور میتونم حات gui رو در mplayer فعال کنم؟؟؟
ممنون

taia
09-03-2008, 15:51
دوستان
چطور میتونم حات gui رو در mplayer فعال کنم؟؟؟
ممنون

دوست عزیز GUI های مختلفی برای Mplayer هست مانند :

امتحان کنید اینرو.

لیست کامل این GUI ها هم در سایت زیر هست + لینک دانلود آنها.

taia
09-03-2008, 15:55
سلام

با تشكر

قبلا مفصلا توضیح داده شده، هم در مورد کدک ها و هم انواع برنامه های جانبی برای پخش فایلهای صوتی و تصویری و همچنین تبدیل آنها در همین تاپیک سرچ کنید.
اگر هم به اینترنت دسترسی ندارید باید فایلهای نصب رو به صورت deb. دانلود کنید و در سیستم نصب کنید که البته با مشکل dependency یا به قولی وابستگی های بسته ها مواجه هستید ولی با یکم تلاش مشکل حل میشه.
هر مشکلی هم بود که بعد از سرچ حل نشد گزارش بدید تا کمکتون کنند دوستان:46:

c0dest0rm
09-03-2008, 19:53
سلام!
یک سوال دارم از دوستانی که تجربه کار با کوبونتو رو دارند.
من یک مدتی از کوبونتو 7.1 استفاده کردم و واقعا تجربه بدی بود.
خیلی Error میداد!
برای شما هم همینطوره؟ یا واقعا مشکل از منه؟!

Javad_Ed
09-03-2008, 20:49
سلام
نمیدونم چطور بگم
مشکل اینجاست
که میخوام نرم افزار های که توی kmenu نیست رو اجرا کنم
یکی گفت با kbfx حل میشه ،ولی من از توی ویندوز دان کردم دبیان نبود(تازه از پست 1149 شما فهمیدم که باید deb باشه)
خب :
1.از کجا deb ش رو گیر بیارم
2.از توی لینوکس با چه دستوری دان میکنه
یکی گفت با non kde app luncher (یه همچین چیزی )میشه اون ها رو لود کرد
ولی من نمیدونم باید به جای فولدر برنامه چه آدرسی بدم
ممنون

rasol296
10-03-2008, 14:31
از برنامه ي vlc player استفاده كنيد .

فرمت هايي مثل mpg ، avi ، mp3 و نظاير اون كه در ويندوز اجرا مي كنيد ، فرمت هاي آزاد نيستند و به همين دليل ، در لينوكس به طور پيش فرض پخش نميشن .

قبلا مفصلا توضیح داده شده، هم در مورد کدک ها و هم انواع برنامه های جانبی برای پخش فایلهای صوتی و تصویری و همچنین تبدیل آنها در همین تاپیک سرچ کنید.
اگر هم به اینترنت دسترسی ندارید باید فایلهای نصب رو به صورت deb. دانلود کنید و در سیستم نصب کنید که البته با مشکل dependency یا به قولی وابستگی های بسته ها مواجه هستید ولی با یکم تلاش مشکل حل میشه.
هر مشکلی هم بود که بعد از سرچ حل نشد گزارش بدید تا کمکتون کنند دوستان:46:

بازم سلام

ولا من برنامه mplayer و smplayer رو دانلود کردم .

فرمت اونا هم deb هست

توی این تاپیکو خیلی گشتم ولی متاسفانه از من مبتدی تر تا حالا نیومده بود !

لطفا بگین الان چکار کنم ؟

چیزی که من فکر کردم اینه که لینوکس کوبونتو من برای تکمیل شدنش به یه سری فایلها نیاز داره و باید اونا رو گیر بیارم و دانلود کنم و بعد نصب کنم . درسته ؟

مرسی:40:

...................................

و اما ادامه بحث

من بعد از مطالعه کلی مقاله به این نکات رسیدم
قسمت مولتی مدیا یه سری کدک خاص خودشو داره
gstreamer0.10-ffmpeg
gstreamer0.10-gl
gstreamer0.10-plugins-base
gstreamer0.10-plugins-good
.
.
.
.
که با استفاده از دستور sudo apt-get install و بعد از این دستور نام کدک مورد نظر شروع به نصب از طریق اینتذنت می کنه

اینا که تا حالا گفتم درسته ؟

..................

حالا بریم سراغ mplayer.deb من با استفاده از این دستور dpkg -i file adress and name.deb شروع به نصب کردم ولی این ارور رو داد

root@rasool-desktop:~# dpkg -i /media/sda9/mplayer_1.0rc2svn25873_i386.deb
Selecting previously deselected package mplayer.
(Reading database ... 65279 files and directories currently installed.)
Unpacking mplayer (from .../mplayer_1.0rc2svn25873_i386.deb) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of mplayer:
mplayer depends on libaa1 (>= 1.2); however:
Package libaa1 is not installed.
mplayer depends on libasound2 (>> 1.0.12); however:
Version of libasound2 on system is 1.0.10-2ubuntu4.
mplayer depends on libatk1.0-0 (>= 1.13.1); however:
Package libatk1.0-0 is not installed.
mplayer depends on libc6 (>= 2.5-0ubuntu1); however:
Version of libc6 on system is 2.3.6-0ubuntu20.
mplayer depends on libcaca0 (>= 0.99.beta11-1); however:
Package libcaca0 is not installed.
mplayer depends on libcairo2 (>= 1.4.2); however:
Version of libcairo2 on system is 1.0.4-0ubuntu1.
mplayer depends on libcucul0 (>= 0.99.beta11-1); however:
Package libcucul0 is not installed.
mplayer depends on libdv4; however:
Package libdv4 is not installed.
mplayer depends on libfaac0 (>= 1.24clean); however:
Package libfaac0 is not installed.
mplayer depends on libfontconfig1 (>= 2.4.0); however:
Version of libfontconfig1 on system is 2.3.2-1.1ubuntu12.
mplayer depends on libfreetype6 (>= 2.2); however:
Version of libfreetype6 on system is 2.1.10-1ubuntu2.
mplayer depends on libgcc1 (>= 1:4.1.2); however:
Version of libgcc1 on system is 1:4.0.3-1ubuntu5.
mplayer depends on libggi2 (>= 1:2.2.1); however:
Package libggi2 is not installed.
mplayer depends on libglib2.0-0 (>= 2.12.9); however:
Version of libglib2.0-0 on system is 2.10.2-1ubuntu3.
mplayer depends on libgtk2.0-0 (>= 2.10.3); however:
Package libgtk2.0-0 is not installed.
mplayer depends on liblame0 (>= 3.96.1); however:
Package liblame0 is not installed.
mplayer depends on liblircclient0; however:
Package liblircclient0 is not installed.
mplayer depends on libmad0 (>= 0.15.1b); however:
Package libmad0 is not installed.
mplayer depends on libpango1.0-0 (>= 1.16.2); however:
Package libpango1.0-0 is not installed.
mplayer depends on libpng12-0 (>= 1.2.13-4); however:
Version of libpng12-0 on system is 1.2.8rel-5.
mplayer depends on libpulse0; however:
Package libpulse0 is not installed.
mplayer depends on libsdl1.2debian (>= 1.2.10-1); however:
Package libsdl1.2debian is not installed.
mplayer depends on libstdc++6 (>= 4.1.2); however:
Version of libstdc++6 on system is 4.0.3-1ubuntu5.
mplayer depends on libungif4g (>= 4.1.4); however:
Package libungif4g is not installed.
mplayer depends on libxfixes3 (>= 1:4.0.1); however:
Version of libxfixes3 on system is 1:3.0.1.2-0ubuntu3.
mplayer depends on libxrandr2 (>= 2:1.2.0); however:
Version of libxrandr2 on system is 1:1.1.0.2-0ubuntu4.
mplayer depends on libxvidcore4 (>= 1:1.0.0-0.0); however:
Package libxvidcore4 is not installed.
mplayer depends on libconfhelper-perl; however:
Package libconfhelper-perl is not installed.
dpkg: error processing mplayer (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
mplayer

به نظر شما مشکل چیه ؟

اصلا من تا اینجا هر چی حرف زدم درست بوده یا نه ؟

AEZ_Best
10-03-2008, 18:42
منم edubunto دارم خيلي با حاله فقط يك مشكل داره exe و پخش فيلم و... اگر بر نامه اي داريد كمك كنيد

rootnt
10-03-2008, 22:24
بعضی از برنامه ها و فایلهای exe با برنامه wine ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) قابل اجراست
برای پخش فیلم و فایلهای صوتی و تصویری هم باید کدکهاش نصب بشه
توی پارسیکس به صورت پیشفرض نصبه

Kurosh
11-03-2008, 02:13
این codec ها رو از کجا باید بگیریم و چه جوری نصب میشن؟

rootnt
11-03-2008, 20:43
ببینید ۲ حالت داره
۱- شما از لینوکس به اینترنت دسترسی دارید: خیلی راحت با یک دستور از مخازن به صورت اتوماتیک دانلود و نصب می شه
مثلا با دستور
apt-get install ffmpeg
البته ابزارهای گرافیکی مثلا synaptic هم هست
۲- از لینوکس به اینترنت دسترسی ندارید: از هر جاییکه به اینترنت دسترسی دارید به اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) برید و با توجه به توزیعتون بسته مورد نظر رو همراه با بسته های وابسته دانلود کنید و هر جور که می تونید به لینوکس بیارید و با دستور dpkg نصبش کنید:
dpkg -i file-name.deb
همه اینها قبلا گفته شده بود

farzad919
11-03-2008, 22:37
دوستان عزیز

من به تازگی 7.01 Ubuntu را نصب کردم(64 بیتی) مشکل من در آوردن صفحات فارسی هست . فکر کنم عکس زیر به طور واضح این مشکل را نشان میده :

Encoding هم روی UTF-8 تنظیم هست تغییرش هم دادم اما نتیجه بخش نبود. اگه میشه یک را حل بگید.

:11::11::11::11:

من بابت پخش فایل های mp3 و avi جستجو کردم اما چیزی نفهمیدم میشه شماره پست اون مطلب را هم بنویسید.

ممنونم

kasra_k
11-03-2008, 22:39
یه فونت Tahoma بریز حله!

farzad919
11-03-2008, 23:02
کسری جان

شرمنده من خیلی تازه کارم میشه یک کم بیشتر توضیح بدید چه شکلی این کار رو باید کرد.

آیا توی Encoding فایرفاکس هم کاری باید بکنم ؟:13:

AliROCK
11-03-2008, 23:20
من برنامه vp*n connnection manager(ppp generic رو نصب کردم ولی تو لیست برنامه نیست کسی میدونه چه طوری از ترمینال اجراش کنم؟
راستی این فونتا رو کجا باید ریخت؟

c0dest0rm
12-03-2008, 00:42
کسری جان

شرمنده من خیلی تازه کارم میشه یک کم بیشتر توضیح بدید چه شکلی این کار رو باید کرد.

آیا توی Encoding فایرفاکس هم کاری باید بکنم ؟:13:

من برنامه vp*n connnection manager(ppp generic رو نصب کردم ولی تو لیست برنامه نیست کسی میدونه چه طوری از ترمینال اجراش کنم؟

من از روی این راهنما نصب کردم.
خیلی خوبه.

فونت tahoma & Arial هم که یک سرچ کنید هست. ‍‍پیدا نکردید بگید آپلود کنم. حتما پیدا میکنید :10::11:

AliROCK
12-03-2008, 14:25
اگه بتونی اون مشکل vp*n رو هم حل کنی دیگه همه چی تمومه بد جوری گیره این vp*n هستم

rasol296
13-03-2008, 10:09
بازم سلام

ولا من برنامه mplayer و smplayer رو دانلود کردم .

فرمت اونا هم deb هست

توی این تاپیکو خیلی گشتم ولی متاسفانه از من مبتدی تر تا حالا نیومده بود !

لطفا بگین الان چکار کنم ؟

چیزی که من فکر کردم اینه که لینوکس کوبونتو من برای تکمیل شدنش به یه سری فایلها نیاز داره و باید اونا رو گیر بیارم و دانلود کنم و بعد نصب کنم . درسته ؟

مرسی:40:

...................................

و اما ادامه بحث

من بعد از مطالعه کلی مقاله به این نکات رسیدم
قسمت مولتی مدیا یه سری کدک خاص خودشو داره
gstreamer0.10-ffmpeg
gstreamer0.10-gl
gstreamer0.10-plugins-base
gstreamer0.10-plugins-good
.
.
.
.
که با استفاده از دستور sudo apt-get install و بعد از این دستور نام کدک مورد نظر شروع به نصب از طریق اینتذنت می کنه

اینا که تا حالا گفتم درسته ؟

..................

حالا بریم سراغ mplayer.deb من با استفاده از این دستور dpkg -i file adress and name.deb شروع به نصب کردم ولی این ارور رو داد

root@rasool-desktop:~# dpkg -i /media/sda9/mplayer_1.0rc2svn25873_i386.deb
Selecting previously deselected package mplayer.
(Reading database ... 65279 files and directories currently installed.)
Unpacking mplayer (from .../mplayer_1.0rc2svn25873_i386.deb) ...
dpkg: dependency problems prevent configuration of mplayer:
mplayer depends on libaa1 (>= 1.2); however:
Package libaa1 is not installed.
mplayer depends on libasound2 (>> 1.0.12); however:
Version of libasound2 on system is 1.0.10-2ubuntu4.
mplayer depends on libatk1.0-0 (>= 1.13.1); however:
Package libatk1.0-0 is not installed.
mplayer depends on libc6 (>= 2.5-0ubuntu1); however:
Version of libc6 on system is 2.3.6-0ubuntu20.
mplayer depends on libcaca0 (>= 0.99.beta11-1); however:
Package libcaca0 is not installed.
mplayer depends on libcairo2 (>= 1.4.2); however:
Version of libcairo2 on system is 1.0.4-0ubuntu1.
mplayer depends on libcucul0 (>= 0.99.beta11-1); however:
Package libcucul0 is not installed.
mplayer depends on libdv4; however:
Package libdv4 is not installed.
mplayer depends on libfaac0 (>= 1.24clean); however:
Package libfaac0 is not installed.
mplayer depends on libfontconfig1 (>= 2.4.0); however:
Version of libfontconfig1 on system is 2.3.2-1.1ubuntu12.
mplayer depends on libfreetype6 (>= 2.2); however:
Version of libfreetype6 on system is 2.1.10-1ubuntu2.
mplayer depends on libgcc1 (>= 1:4.1.2); however:
Version of libgcc1 on system is 1:4.0.3-1ubuntu5.
mplayer depends on libggi2 (>= 1:2.2.1); however:
Package libggi2 is not installed.
mplayer depends on libglib2.0-0 (>= 2.12.9); however:
Version of libglib2.0-0 on system is 2.10.2-1ubuntu3.
mplayer depends on libgtk2.0-0 (>= 2.10.3); however:
Package libgtk2.0-0 is not installed.
mplayer depends on liblame0 (>= 3.96.1); however:
Package liblame0 is not installed.
mplayer depends on liblircclient0; however:
Package liblircclient0 is not installed.
mplayer depends on libmad0 (>= 0.15.1b); however:
Package libmad0 is not installed.
mplayer depends on libpango1.0-0 (>= 1.16.2); however:
Package libpango1.0-0 is not installed.
mplayer depends on libpng12-0 (>= 1.2.13-4); however:
Version of libpng12-0 on system is 1.2.8rel-5.
mplayer depends on libpulse0; however:
Package libpulse0 is not installed.
mplayer depends on libsdl1.2debian (>= 1.2.10-1); however:
Package libsdl1.2debian is not installed.
mplayer depends on libstdc++6 (>= 4.1.2); however:
Version of libstdc++6 on system is 4.0.3-1ubuntu5.
mplayer depends on libungif4g (>= 4.1.4); however:
Package libungif4g is not installed.
mplayer depends on libxfixes3 (>= 1:4.0.1); however:
Version of libxfixes3 on system is 1:3.0.1.2-0ubuntu3.
mplayer depends on libxrandr2 (>= 2:1.2.0); however:
Version of libxrandr2 on system is 1:1.1.0.2-0ubuntu4.
mplayer depends on libxvidcore4 (>= 1:1.0.0-0.0); however:
Package libxvidcore4 is not installed.
mplayer depends on libconfhelper-perl; however:
Package libconfhelper-perl is not installed.
dpkg: error processing mplayer (--install):
dependency problems - leaving unconfigured
Errors were encountered while processing:
mplayer

به نظر شما مشکل چیه ؟

اصلا من تا اینجا هر چی حرف زدم درست بوده یا نه ؟

آقا كسي نبود جوابه منو بده ؟!

c0dest0rm
13-03-2008, 11:05

از کجا نصب کردید؟! من توی سیناپتیک ندارم!

c0dest0rm
13-03-2008, 11:08
آقا كسي نبود جوابه منو بده ؟!

همه حرفهاتون درسته!
شما اگر روی فایلتون دابل کلیک کنید، میگه وابستگی های اون فایل رو دارید یا باید دانلود کنید!
اگر داشته باشید میگه:
dependencies satisfie
اگر هم نداشته باشید، به اینترنت وصل میشید و خودش دانلود میکنه. :11:

farzad919
13-03-2008, 13:18
دوست عزیز

مرسی از کمک و راهنماییت عالی بود.:8:

میشه در مورد پخش فایل های mp3 و avi هم راهنمایی کنید که چه جوری با پلیر خودش می تونم اجراش کنم. می دونم شاید تکراری باشه و قبلا بحث شده اما چیز خوبی تو بحث ها نیافتم. ( چه جوری codec ها را براش نصب کنم.) :20:

بازم ممنون

Blossom
13-03-2008, 13:42
Bebin douste man, shoma bayad to baste ha, baste ye makhsous mp3 ro peyda koni va nasb koni. Age to ubuntu be internet dastresi dari ke kafie ro mp3 2bar click koni va tebghe rahnama e ha, ouna ro nasa koni.
Age internet nadari, be
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید boro va baste haye gstrim ro search kon va ouna e ke be dardet mikhoran ro download kon va ro ubuntu nasb kon. Kare aasounie.
Mazerat ke en minevisam. Ba goushi o GPRS vasl shodam va goushim fa nadare

taia
13-03-2008, 15:19
میشه در مورد پخش فایل های mp3 و avi هم راهنمایی کنید که چه جوری با پلیر خودش می تونم اجراش کنم. می دونم شاید تکراری باشه و قبلا بحث شده اما چیز خوبی تو بحث ها نیافتم. ( چه جوری codec ها را براش نصب کنم.) :20:

دیدید خوب سرچ نکردید :46: دو.ست من تا الآن چندین بار در مورد کدک ها بحث شده مثلا پست زیر را یک نگاهی بندازید

موفق باشید :11:

AliROCK
14-03-2008, 12:42
از کجا نصب کردید؟! من توی سیناپتیک ندارم!

از قسمت add/remove
خیلی مهمه همه چی درسته فقط گیره این vp*n هست تو چند تا انجمن خارجی لینوکس هم گفتم حتی تو خوده فروم اوبنتو هم گفتم خیلیا گیره این vp*n هستن نمیدونم چرا هیچ کی اونجا جواب نداده
دوستان دیگه هم یه نگاه به این مشکل بندازن (majrix,rootnt) نا سلامتی مدیر هستینا:31:
گرافیکه اوبنتو منو کشته ویستا بیاد بوق بزنه:21:

rootnt
14-03-2008, 14:54
از قسمت add/remove
خیلی مهمه همه چی درسته فقط گیره این vp*n هست تو چند تا انجمن خارجی لینوکس هم گفتم حتی تو خوده فروم اوبنتو هم گفتم خیلیا گیره این vp*n هستن نمیدونم چرا هیچ کی اونجا جواب نداده
دوستان دیگه هم یه نگاه به این مشکل بندازن (majrix,rootnt) نا سلامتی مدیر هستینا:31:
گرافیکه اوبنتو منو کشته ویستا بیاد بوق بزنه:21:

به دلیل اینکه قبلا در موردش بحث شده بود

AliROCK
14-03-2008, 18:46
خب مدیر! الان خودم درستش کردم فقط نمیدونم چرا وقتی روی ok کلیک میکنم تا وصل بشه هیچی نشون نمیده نه error نه هیچی دیگه؟

farzad919
15-03-2008, 14:37
دیدید خوب سرچ نکردید :46: دو.ست من تا الآن چندین بار در مورد کدک ها بحث شده مثلا پست زیر را یک نگاهی بندازید

موفق باشید :11:

:11: بله حق با شما بود اما من وقتی این دستور را در ترمینال می زنم با این Error مواجه می شوم . میشه راهنمایی کنید ممنون

root@farzad-919:/home/farzad# sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package ubuntu-restricted-extras
root@farzad-919:/home/farzad#

یه سوال دیگه اینکه آیا راهی وجود داره تا Ctrl + c در terminal کار بکنه ؟

Linux Learner
15-03-2008, 16:28
به خدا اگه کمکم نکنید که کاربر قطعی لینوکس بشم تو اون دنیا از همتون شکایت میکنم! مخصوصا" شما m a j r i x جان!!!

من دارم ubuntu 6.10 رو کنار دوتا XP نصب میکنم! چاره ای ندارم! فقط یه مشکل! نمیتونم از هارد خود سیستم استفاده کنم.
یه هارد اکسترنال دارم، میشه رو اون نصب کنم؟
از اونجایی که بعد نصب لینوکس boot رو به دست میگیره، اگه هارد اکسترنال خاموش باشه، ویندوز بالا میاد؟

من از خیلی وقت پیشا طرفدار لینوکس بودم و هنوز هستم!!!!!!!
الآن هم وقتی دارم با ویندوز کار میکنم، دارم دیوونه میشم!

**********!!!!!!!!ککککککککمممممممم ممککککککککککک!!!!!!!!!***********

Ceramic
15-03-2008, 16:36
:11: بله حق با شما بود اما من وقتی این دستور را در ترمینال می زنم با این Error مواجه می شوم . میشه راهنمایی کنید ممنون

root@farzad-919:/home/farzad# sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
Reading package lists... Done
Building dependency tree
Reading state information... Done
E: Couldn't find package ubuntu-restricted-extras
root@farzad-919:/home/farzad#

یه سوال دیگه اینکه آیا راهی وجود داره تا Ctrl + c در terminal کار بکنه ؟

خروجي اي كه شما گذاشتين نشون ميده كه اصلا اين پكيج در مخازني كه آدرس نت شون در منوي سورس ليست شماگذاشته شده ، وجود نداره . اگه خيلي مصر هستين احتمالا بايد آدرس هايي از مخازن ديگه رو به ليست سورس اضافه كنين .

به جاي كليدهاي مورد نظر هم ميتونين از گزينه ي راست كليك ماوس استفاده كنين .

c0dest0rm
15-03-2008, 19:31
به خدا اگه کمکم نکنید که کاربر قطعی لینوکس بشم تو اون دنیا از همتون شکایت میکنم! مخصوصا" شما m a j r i x جان!!!

من دارم ubuntu 6.10 رو کنار دوتا XP نصب میکنم! چاره ای ندارم! فقط یه مشکل! نمیتونم از هارد خود سیستم استفاده کنم.
از اونجایی که بعد نصب لینوکس boot رو به دست میگیره، اگه هارد اکسترنال خاموش باشه، ویندوز بالا میاد؟

کافیه در موقع نصب گراب رو روی هارد اینترنال نصب کنید.
راستش من چه جوری شو بلدم! ولی به توضیحش مسلط نیستم! میترسم توضیح بدم، بد توضیح بدم خرابکاری بشه!
میسپرم به دست دوستان حرفه ایمون :10::11:

Kurosh
15-03-2008, 20:03
اگه از لینوکس به اینترنت دسترسی نداشته باشیم ، codec ها و Plugin ها رو چه جوری باید نصب کنیم؟ واسه دانلودش هم آدرس دقیق میدین؟

rootnt
15-03-2008, 23:34

به نظر من شما وقتی می خوای روی هارد خارجی خودتون اوبونتو رو نصب کنید هارد داخلی تون رو جدا کنید
یعنی طوری که بوت ویندوز و لینوکس اصلا به هم ربطی نداشته باشن
بعد اگر خواستی می تونی ویندوز رو به Grub اضافه کنی

اگه از لینوکس به اینترنت دسترسی نداشته باشیم ، codec ها و Plugin ها رو چه جوری باید نصب کنیم؟ واسه دانلودش هم آدرس دقیق میدین؟
شما اوبونتو یی ها که کارتون خیلی راحته
یا از طریق مخازن و با برنامه هایی مثل apt یا synaptic
و یا از طریق [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Linux Learner
16-03-2008, 13:47
به نظر من شما وقتی می خوای روی هارد خارجی خودتون اوبونتو رو نصب کنید هارد داخلی تون رو جدا کنید
یعنی طوری که بوت ویندوز و لینوکس اصلا به هم ربطی نداشته باشن
بعد اگر خواستی می تونی ویندوز رو به Grub اضافه کنی

منظورتون اینه که هارد اینترنال رو کلا" جدا کنم و رو هارد اکسترنال به طور مجزا لینوکس رو نصب کنم؟ خوب اونوقت بعد نصب اگه هارد اکسترنال رو جدا کنم و هارد اینترنال رو وصل کنم و کامپیوتر رو روشن کنم، چه اتفاقی میفته؟ ویندوز مثل قبلش بالا میاد؟ یا...

grub چیه؟ یه چیزی شبیه همون boot.ini ویندوزه؟

من از لینوکس چیز زیادی نمیدونم. خواهشا" ساده توضیح بدید!:19:

:40:ILOVELINUX:40:

AliROCK
16-03-2008, 20:25
بله یه چیزی شبیه boot.ini منتها 100 برابر قوی تر ;)

taia
16-03-2008, 20:40
منظورتون اینه که هارد اینترنال رو کلا" جدا کنم و رو هارد اکسترنال به طور مجزا لینوکس رو نصب کنم؟ خوب اونوقت بعد نصب اگه هارد اکسترنال رو جدا کنم و هارد اینترنال رو وصل کنم و کامپیوتر رو روشن کنم، چه اتفاقی میفته؟ ویندوز مثل قبلش بالا میاد؟ یا...

grub چیه؟ یه چیزی شبیه همون boot.ini ویندوزه؟

:40:ILOVELINUX:40:

ببینید دوست عزیز، شما ابتدا نصب کنید، ضمن اینکه اگر روی یک اکسترنال هارد دیسک نصب کنید اصلا به boot شما دست نمی خوره و شما هر موقع که می خواهید برید ubuntu باید از گزینه ی های boot مثلا USB HDD رو انتخاب کنید،
grub هم در واقع محل انتخاب OS برای لینوکس است:46:

Linux Learner
16-03-2008, 21:04
ببینید دوست عزیز، شما ابتدا نصب کنید، ضمن اینکه اگر روی یک اکسترنال هارد دیسک نصب کنید اصلا به boot شما دست نمی خوره و شما هر موقع که می خواهید برید ubuntu باید از گزینه ی های boot مثلا USB HDD رو انتخاب کنید،
grub هم در واقع محل انتخاب OS برای لینوکس است:46:

20GB فضا از هاردم رو حذف کردم. حالا هم نصبش میکنم دستتون درد نکنه!!!!:40:

Linux Learner
17-03-2008, 13:46
دوستان یه مشکل!!
من 20GB از هاردمو کلا" حذف کردم تا توش لینوکس نصب کنم.
موقع نصب در این قسمت که عکسشو گذاشتم باید کدوم گذینه رو بزنم تا از فضای بدون پارتیشن برای لینوکس استفاده کنه؟
بعد از گذینه دوم این ها نمایش داده میشن:
قسمت WARNING رو ببینید! من پارتیشن های دیگمو که NTFS هستند رو میخوام. نمیخوام همه هاردم از بین بره! چیکار کنم؟

kasra_k
17-03-2008, 20:21
از manually برو!

m a j r i x
17-03-2008, 20:52
سلام
چون شما از قبل 20G فضا آزاد کردید
در مرحله perpare disk space شما گزینه manually edit انتخاب کنید تا بتونید پارتیشن خالی شده رو بهش معرفی کنید
راستی قبل از نصب از اطلاعات مهم بک آپ بگیرید

AliROCK
18-03-2008, 03:19
الان visual effect روی extra هست چه جوری اون مکعب ۳ بعدی رو فعال کنم الان همه افکتها اجرا میشه ولی اون نه

taia
18-03-2008, 09:33
الان visual effect روی extra هست چه جوری اون مکعب ۳ بعدی رو فعال کنم الان همه افکتها اجرا میشه ولی اون نه

در synaptic باید بسته ی مربوط به compiz manager رو نصب کنید.

AliROCK
18-03-2008, 17:14
نصب کردم حالا از کجا فعالش کنم؟

kasra_k
18-03-2008, 20:07
با اجازه ی بچه های سایت بابت این لینک خارج از سایت!

چون راهنمای کاملی هست لینک دادم!

AliROCK
19-03-2008, 23:47
من همه کارای بالا رو انجام دادم همه چیزاشم نصب شد ولی کار نمیکنه رو برنامه که مربوط به compiz هست کلیک میمنک اصلا اجرا نمیشه شاید برا کارتم هست؟
geforce 7100 gs

Amir.b
20-03-2008, 09:03
من می خوام از طریق update manager سیستمم رو به روز کنم پیغام زیر رو میده :

E: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

E: _cache->open() failed, please report.

rootnt
20-03-2008, 09:21
خوب همون دستور رو اجرا کن ببین چی می گه:

Amir.b
20-03-2008, 09:33
خوب همون دستور رو اجرا کن ببین چی می گه:

dpkg: requested operation requires superuser privilege

c0dest0rm
20-03-2008, 09:50
dpkg: requested operation requires superuser privilege

اولش بزارید Sudo
اینجوری:
Sudo dpkg --configure -a

Inkareeeeeeeeee
20-03-2008, 10:51
دوستان درود بر شما
آیا برنامه ای شبیه آوت لووک روی لینوکس هست که من بتونم از قابلیتهای ایمیل و تقویم و ... استفاده کنم ؟!!!!

Linux Learner
20-03-2008, 12:50
وقتی رو manual میزارم هاردمو نشون میده و هیچ جوری به صورت اتوماتیک از فضای خالی ایجاد شده استفاده نمیکنه! میخواد من پارتیشن ها رو بسازم. من هم دقیقا" نمیدونم هر پارتیشنی چقدر باید باشه. و مهم تر اینکه آبونتوی من نمیتونه تو هارد اکسترنال من write کنه!
این تصاویر رو نگاه کنید!

وقتی میخوام access اونو به full تبدیل کنم این پیغام رو میده:

فقط هم میتونم فایل های داخل درایو رو ببینم و نمیتونم تو درایو چیزی کپی کنم چون میگه درایو Read-only است. چیکار کنم؟

m a j r i x
20-03-2008, 12:52
دوستان درود بر شما
آیا برنامه ای شبیه آوت لووک روی لینوکس هست که من بتونم از قابلیتهای ایمیل و تقویم و ... استفاده کنم ؟!!!!

KDE Kontact: get organized
Kontact Homepage
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

rootnt
20-03-2008, 15:13
وقتی رو manual میزارم هاردمو نشون میده و هیچ جوری به صورت اتوماتیک از فضای خالی ایجاد شده استفاده نمیکنه! میخواد من پارتیشن ها رو بسازم. من هم دقیقا" نمیدونم هر پارتیشنی چقدر باید باشه. و مهم تر اینکه آبونتوی من نمیتونه تو هارد اکسترنال من write کنه!
این تصاویر رو نگاه کنید!

وقتی میخوام access اونو به full تبدیل کنم این پیغام رو میده:

فقط هم میتونم فایل های داخل درایو رو ببینم و نمیتونم تو درایو چیزی کپی کنم چون میگه درایو Read-only است. چیکار کنم؟

باید با اجازه نوشتن یا اجرا موقع مونت بهش بدی
چه فرمتی داره؟

Amir.b
21-03-2008, 00:55
اولش بزارید Sudo
اینجوری:
Sudo dpkg --configure -a
واقعا ممنون . حل شد .

Sepideh_1989
21-03-2008, 02:17
سلام.
خسته نباشید
من اوبونتو 7.10 رو از اینترنت دانلود کردم ولی حالا نمی دونم چیجوری باید نصبش کنم !
دو تا فایل exe داره که یکیش پیغام زیر و می ده :
could not fine any appropriate CD
اون فایلم فقط واسه ستاپ برنامه FireFox و Thunderbird و Abiword هستش
ممنون میشک کمک کنید .

rootnt
21-03-2008, 03:09
باید فایل iso رو بصورت image burning روی cd بریزید و بعد کامپیوتر رو باهاش بوت کنید و نصبش کنید

behnam_tr
21-03-2008, 10:56
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام.من قصد دارم لینوکس اوبونتو را روی سیستمم همراه ویندوز xp نصب کنم.(البته روشش رو بلدم.!!)
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]و با دیدن این تایپیک و طرفداران این توزیع از لینوکس برای نصب علاقه ام بیشتر شد.
حالا میخاستم بفرمایید که آخرین نسخه اوبونتو چنده؟

AliROCK
21-03-2008, 12:00
نسخه ۷.۱۰
اوبنتو ۸.۰۴ هم به زودی میاد

behnam_tr
21-03-2008, 12:25
نسخه ۷.۱۰
اوبنتو ۸.۰۴ هم به زودی میاد

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مرسی و در ضمن به زودی یعنی کی؟

Amir.b
21-03-2008, 15:19
پکیج python-awn روی سیستمم نصب نمیشه . هیچ پیغامی هم نمیده . همه مراحل نصب انجام میشه ولی دکمه install به reinstall تبدیل نمیشه . کسی میتونه کمک کنه ؟
python-awn پیش نیاز awn manager هست . خواهش می کنم کمک کنید .

taia
21-03-2008, 17:16
پکیج python-awn روی سیستمم نصب نمیشه . هیچ پیغامی هم نمیده . همه مراحل نصب انجام میشه ولی دکمه install به reinstall تبدیل نمیشه . کسی میتونه کمک کنه ؟
python-awn پیش نیاز awn manager هست . خواهش می کنم کمک کنید .

دوست عزیز شما اگر از طریق synaptic برید مشکلی نخواهد بود، ضمن اینکه این بسته پیش نیاز awn manager نیست، شما بر چه اساسی این بسته رو پیش نیاز فرض کردید؟ نهایتا شما pythonfeedpareser رو نیاز داشته باشید.

Blossom
21-03-2008, 19:23
آقا من نمی تونم compiz رو فعال کنم روی لپتاپم. احتمالا گرافیک رو باید نصب کنم. درسته؟
Toshiba Tecra A9 - 9013
با چیپست گرافیکی:
Mobile Intel® 965 Express Chipset
البته توی وبسایت اینتل که می گردم به

می رسم که باز نمی شه.

یه چیز دیگه. کارد ریدر رو هم نمی شناسه. چطور کارد ریدر رو فعال کنم؟

rootnt
21-03-2008, 23:18
آقا من نمی تونم compiz رو فعال کنم روی لپتاپم. احتمالا گرافیک رو باید نصب کنم. درسته؟
Toshiba Tecra A9 - 9013
با چیپست گرافیکی:
Mobile Intel® 965 Express Chipset
البته توی وبسایت اینتل که می گردم به

می رسم که باز نمی شه.

یه چیز دیگه. کارد ریدر رو هم نمی شناسه. چطور کارد ریدر رو فعال کنم؟

شتابدهنده سه بعدی گرافیکهای چیپ اینتل mesa 3d هستش
mesa رو نصب کنید
مهم تنظیمات xorg.conf هستش ،باید فعالش کنید

AliROCK
22-03-2008, 00:29
من adsl دارم ولی تو showip.net نوشته IPWIRELESS CUSTOMERS
ip رو برا وایرلس نشون میده؟

Linux Learner
22-03-2008, 01:45
باید با اجازه نوشتن یا اجرا موقع مونت بهش بدی
چه فرمتی داره؟

فرمتش ntfs هست.
حتی تو نصب suse و ubuntu 64bit هم دچار مشکل شدم.

از کجا باید بفهمم که سیستمم واقعا" 64bit هست یا نه؟
موقع نصب suse میگه سیستمم 64bit هست. (مشکل نصب suse یه چیز دیگست که ربطی به این تاپیک نداره!)

c0dest0rm
22-03-2008, 10:48

نمیدونم این سوال با اوبونتو چه ارتباطی داره! ولی احتمالا شما از آی پی Share شده استفاده میکنید و Gateway تون هم وایرلس هست.

AliROCK
22-03-2008, 11:45
چون تو ویندوز اسمه isp رو مینویسه ولی تو اوبنتو اینجوری میشه

m a j r i x
22-03-2008, 11:52
دستور iwconfig اجرا کن
برای توضییحات بیشتر man iwconfig

AliROCK
22-03-2008, 12:00
نوشت
lo no wireless extensions.

eth0 no wireless extensions.

ppp0 no wireless extensions.
نمیدونم چرا تو showip مینویسه wireless !

ali zi zeperto
22-03-2008, 23:49
من با فدورا کار می کردم ولی به خاطر مشکلات تایپ فارسی که داره می خوام اوبونتو نصب کنم.اگه در اوبونتو هم این مشکل هست (موقعی که بین حروف انگلیسی تایپ فارسی می کنم ترکیب خط به هم می خوره) لطفا قبل از اقدام بگید که کاری نکنم.اگه مشکلی نداره لطفا بگید باید چی کار کنم یعنی چطوری فدورا رو پاک کنم و اوبونتو نصب کنم.من ویندوز ایکس پی هم دارم.ممنون :6:

AliROCK
22-03-2008, 23:58
البته اینجا تاپیک اوبنتو هست
فدورا که مشکلی نداره من که اوبنتو دارم مشکلی که گفتید رو تا حالا نداشتم با فدورا هم تایپ میکردم اینجوری نبود!

ali zi zeperto
23-03-2008, 00:20
من وقتی دارم تایپ فارسی می کنم اگه بینش بخوام انگلیسی تایپ کنم حروف انگلیسی رو اول خط تایپ می کنه .اگه سوال رو انجا نوشتم دیگه نخواستم یه تاپیک جدا درست کنم و اینجا رو مناسب تر دیدم.د رهر حال من فدورا 8 نصب کردم و تایپ فارسی هم میکنم ولی همونطور که گفتم نمی تونم ترکیبی از فارسی و انگلیسی بنویسم و به هممین خاطر هنوز با آفیس مایکرو سافت کارام رو انجام می دم.اگه تو فدورا مشکلی نداشتی کمی راهنمایی کن .من تازه کارم. :6:

Blossom
23-03-2008, 14:36
شتابدهنده سه بعدی گرافیکهای چیپ اینتل mesa 3d هستش
mesa رو نصب کنید
مهم تنظیمات xorg.conf هستش ،باید فعالش کنید

آقا یه سوال!
این xor.conf رو چطور فعال کنم؟
با ادیتش که به جایی نرسیدم!

rootnt
23-03-2008, 16:13
فایل etc/X11/xorg.conf/ فایل تنظمات xorg هست
منظور من اینه بود که با نصب mesa‌ و تنظیم xorg.conf پردازش 3d رو فعال کنید
دقیق نمی دونم ولی فکر کنم درایور کارت گرافیکتون هم i810 باشه
یه جستجو توی گوگل کنید راهنمای زیادی برای تنظیمش پیدا می کنید

Linux Learner
23-03-2008, 17:00
کسی راه حلی نداره که بتونم آبونتو رو رو هارد اکسترنالم نصب کنم؟

rootnt
23-03-2008, 17:39
کسی راه حلی نداره که بتونم آبونتو رو رو هارد اکسترنالم نصب کنم؟
چرا توی انجمن خود اوبونتو هست:

Linux Learner
24-03-2008, 23:24
هر طوری بود نصب کردم.

چرا آبونتو این فایل ها رو باز نمیکنه؟

من تو لینوکس اینترنت ندارم و نمیتونم پلاگین دانلود کنم.
سایتی هست که این پلاگین ها رو بصورت پکیج بده تا تو ویندوز دانلود کنم و تو لینوکس اجرا کنم؟

rootnt
24-03-2008, 23:55
باید برنامه ها و پلاگین های مورد نظر نصب بشه
برای اولی مثلا این:

برای دومی هم این:

Amir.b
25-03-2008, 09:55
در اوبونتو ۷.۱۰ وقتی صفحه کلید در حالت فارسی هست نمیشه از میانبر های صفحه کلید برای کپی و چسباندن اطلاعات استفاده کرد . کسی راه حلی داره ؟

Linux Learner
25-03-2008, 11:38
چطور هارد اینترنال خودمو mount کنم؟

الآن وقتی سیستم رو روشن میکنم اگه هارد اکسترنال روشن نباشه، گراب ارور میده! چیکار کنم تا بدون هارد اکسترنال بتونم xp رو بالا بیارم؟

کل پلاگین ها و پکیج های آبونتو رو آماده تو دی وی دی ندارند؟

چطور با root وارد بشم؟ پسورد user منو قبول نمیکنه! تو کل نصب هم فقط همین یه پسورد رو دادم.

Blossom
25-03-2008, 13:49
در اوبونتو ۷.۱۰ وقتی صفحه کلید در حالت فارسی هست نمیشه از میانبر های صفحه کلید برای کپی و چسباندن اطلاعات استفاده کرد . کسی راه حلی داره ؟

بله؛ این مشکل وجود داره البته در برنامه ها و نه خود اوبونتو. فکر کنم توی open office این مورد وجود نداشته باشه.
اما می تونید از کلید های SHIFT+Insert برای Paste و CTRL+Insert برای کپی و SHIFT+Delete برای کات استفاده کنید.

Amir.b
25-03-2008, 14:19
بله؛ این مشکل وجود داره البته در برنامه ها و نه خود اوبونتو. فکر کنم توی open office این مورد وجود نداشته باشه.
اما می تونید از کلید های SHIFT+Insert برای Paste و CTRL+Insert برای کپی و SHIFT+Delete برای کات استفاده کنید.
واقعا ممنون . کمک بزرگی به من کردید .

rootnt
25-03-2008, 16:13
چطور هارد اینترنال خودمو mount کنم؟

الآن وقتی سیستم رو روشن میکنم اگه هارد اکسترنال روشن نباشه، گراب ارور میده! چیکار کنم تا بدون هارد اکسترنال بتونم xp رو بالا بیارم؟

کل پلاگین ها و پکیج های آبونتو رو آماده تو دی وی دی ندارند؟

چطور با root وارد بشم؟ پسورد user منو قبول نمیکنه! تو کل نصب هم فقط همین یه پسورد رو دادم.

اول دستور fdisk -l# رو اجرا کنید تا متوجه بشید بلوکهای هاردتون کدومهاست
بعد یه دایرکتوری بسازید mkdir /mnt/hdxx#
و بعد بلوک مورد نظر رو با دستور مونت و آپشنهایی که داره به mnt/hdxx/ وصل کنید

شما باید سیستم عاملها رو که بصورت جداگانه روی هر دیسک نصب کردی اون یکی رو قطع می کردی
بعد می تونستی ویندوز رو به منوی گراب اضافه کنید
حالا شما هارد اکسترنال رو در بیار و سعی کنید بوت ویندوز رو درست کنی
من تا حالا این کار رو انجام ندادم (قبلا در موردش بحث شده بود) فکر کنم باید بری توی قسمت repair ویندوز و اونجا دستور fixmbr رو بزنی

ubuntu نسخه dvd هم داره

در صفحه login روی action کلیک کنید و configure the login manager رو انتخاب کنید بعد پسورد root رو بدید
یه صفحه باز می شه از سربرگ security تیک allow local administration login رو بزارید
** سعی کنید با کاربر روت وارد محیط گرافیکی نشید

Linux Learner
25-03-2008, 21:20
موقع نصب بعضی پکیج ها این ارور نمایش داده میشه:

تمامی پکیج هایی که درخواست میشه نصب شده اند.
مشکل چیه؟

rootnt
25-03-2008, 22:03
مطمئنی که ورژن بسته مورد نظر یا بستهای وابسته درسته
مثلا شما باید multiget یا ntfs-3g ای که دقیقا برای gusty (فرضا توزیع شما ubuntu gusty هست) باشه
به packages.ubuntu.com برید ور بسته مورد نظرتون رو همراه با بسته های وابسته به درستی دانلود کنید

Linux Learner
26-03-2008, 10:45
از کجا بدونم ubuntu من چیه؟
من از سی دی رایگان که ubuntu پخش میکرد و 5 تا 5 تا میداد گرفتم!

چطور با root وارد بشم؟
تو صفحه login جای username مینویسم root بعد هیچ پسوردی رو قبول نمیکنه!
انگار اصلا" root وجود نداره!
راه دیگه ای برای ارد شدن به root یا تبذیل user خودم به root وجود نداره؟

taia
26-03-2008, 21:01
از کجا بدونم ubuntu من چیه؟
من از سی دی رایگان که ubuntu پخش میکرد و 5 تا 5 تا میداد گرفتم!

چطور با root وارد بشم؟
تو صفحه login جای username مینویسم root بعد هیچ پسوردی رو قبول نمیکنه!
انگار اصلا" root وجود نداره!
راه دیگه ای برای ارد شدن به root یا تبذیل user خودم به root وجود نداره؟

دوست عزیز شما اگر روی جلد همون سی دی رو نگاه کنید ورژن شما رو زده احتمالا شما دارید از 6.06 و یا 6.10 استفاده می کنید راه دیگه هم در قسمت about ubuntu می نویسه.
در ضمن با توجه به اینکه ابونتو در بهترین حالت یک 100 مگابایتی برای update دانلود می کنه! بدون اوون update عملا کار با dependency ها سخت می شه چون بسیاری از بسته ها در این update نصب می شوند!
شما سعی کنید از آخرین نسخه ینعی 7.10 و یا با کمی صبر 8.04 استفاده کنید.
دوست من بارها گفتیم با root وارد شدن عواقب خوبی نداره :46:
root تمام سیستم شما رو به حالت تنظیم دستی تبدیل می کنه که این یعنی سیستم شما دست شماست! و اگر کوچکترین اشتباهی کنید ممکن سیستم رو از دست بدید! :46:
شما برای چی می خواهید root باشید مگر sudo کار شما رو حل نمی کنه؟

Linux Learner
27-03-2008, 01:28
sudo یه یوزره؟
چطور واردش بشم؟

من میخوام تمام premission های سیستم دست خودم باشه! یعنی هر کاری میخوام بکنم و ارور access denied رو نبینم.

حالا شما چی پیشنهاد میکنید؟

منظورم از ورژن آبونتو همون توزیعش بود. دوستمون rootnt گفته بودند:

مثلا شما باید multiget یا ntfs-3g ای که دقیقا برای gusty (فرضا توزیع شما ubuntu gusty هست) باشه

از کجا بفهمم کدوم توزیع بود؟

اون 100 مگ قابلیت resume داره؟ یا میشه با دانلود منیجر دانلودش کرد؟

taia
27-03-2008, 14:50
sudo یه یوزره؟
چطور واردش بشم؟
من میخوام تمام premission های سیستم دست خودم باشه! یعنی هر کاری میخوام بکنم و ارور access denied رو نبینم.
حالا شما چی پیشنهاد میکنید؟
منظورم از ورژن آبونتو همون توزیعش بود. دوستمون rootnt گفته بودند:
از کجا بفهمم کدوم توزیع بود؟
اون 100 مگ قابلیت resume داره؟ یا میشه با دانلود منیجر دانلودش کرد؟

خیر sudo یوزر نیست دوست عزیز، در واقع شما کافی هر دستوری رو که به امکانات root نیاز داره را با sudo همراه کنید برای مثال دستور نصب wine این هست aptitude install wine ولی این دستور به اجازه ی root نیاز داره که شما دستور را اینطور وارد می کنید sudo aptitude install wine که بعد از آن از شما پسورد می خواهد که پسورد یوزر خود را می زنید.

اولا آبونتو نیست :31: ابونتو هست :46: ثانیا برای اینکه ورژن توزیع خود را بفهمید

اون 100 مگ بله قابلیت resume داره البته اگر با خود ubuntu update manager درحال دانلود باشید،‌ در ضمن این 100 مگ شامل بیش از شاید ۱۰۰ بسته ی نرم افزاری باشد که دانلود آنها به ضورت تک تک :41:
در ایران سی دی به نام هما انگار فروخته می شه که تمام این بسته ها رو داره و شما کافی هست اون سی دی رو بخرید ولی من اطلاعی از اینکه از کجا ندارم.

Amir.b
27-03-2008, 15:10
برای اطلاعات و دریافت سی دی هما به تایپیک زیر مراجعه کنید .

Amir.b
27-03-2008, 15:16
خیر sudo یوزر نیست دوست عزیز، در واقع شما کافی هر دستوری رو که به امکانات root نیاز داره را با sudo همراه کنید برای مثال دستور نصب wine این هست aptitude install wine ولی این دستور به اجازه ی root نیاز داره که شما دستور را اینطور وارد می کنید sudo aptitude install wine که بعد از آن از شما پسورد می خواهد که پسورد یوزر خود را می زنید.

اولا آبونتو نیست :31: ابونتو هست :46: ثانیا برای اینکه ورژن توزیع خود را بفهمید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداون 100 مگ بله قابلیت resume داره البته اگر با خود ubuntu update manager درحال دانلود باشید،‌ در ضمن این 100 مگ شامل بیش از شاید ۱۰۰ بسته ی نرم افزاری باشد که دانلود آنها به ضورت تک تک :41:
در ایران سی دی به نام هما انگار فروخته می شه که تمام این بسته ها رو داره و شما کافی هست اون سی دی رو بخرید ولی من اطلاعی از اینکه از کجا ندارم.

نه آبونتو نه ابونتو اوبونتو دوستان من

Mehrdad-bx
27-03-2008, 15:53
دوستان من یه اوبونتو 7.10 دارم پدرمو درمیاره بالا بیاد، بعد از لودینگ اوبونتو یه صفحه سیاه پر از نوشته میاره که دو خط آخرش اینا هستند:

* checking file systems
fsck 1.40.2

که آخر خط دوم تاریخ رو داخل پرانتز نوشته
انقدر ریست میکنم تا یا خسته شم یا بیاد. بعضی موقع ها هم درایو هارو چک میکنه به درایو ویندوز که میرسه واویلا هنگ میکنه
به یکی گفتم گفت تو ترمینال بنویس
etc /fstab
جواب نداد، یعنی داد. ارور داد

Amir.b
27-03-2008, 16:03
مطمئنی نسخه ی نهاییش هست ؟ یعنی امکان داره نسخه ی بتا رو نصب کرده باشی ها .

Mehrdad-bx
27-03-2008, 18:36
مطمئنی نسخه ی نهاییش هست ؟ یعنی امکان داره نسخه ی بتا رو نصب کرده باشی ها .

نمیدونم اولین لینوکسی بود که نصب کردم!!

rootnt
27-03-2008, 18:55
خوب درایو ها و سیستم فایلهات مشکل داره
یادم میاد قبلا هم یکی همین مشکل رو داشت
احتمال زیاد مشکل از پارتیشنهای ویندوزه

Mehrdad-bx
27-03-2008, 20:12
چه کار کنم مثل زوزه درست کار کنه، چطور اون مشکلی نداره؟

taia
27-03-2008, 21:53
نه آبونتو نه ابونتو اوبونتو دوستان من

دوست من چون من روی نام این توزیع حساسم :46: می گم، صدای اول این اسم اوو نیست بلکه او هست یعنی اوبوونتوو :31: من این موضوع رو حتی در launchpad مطرح کردم و در آنجا هم تایید شد، گرچه تلفظ این کلمه همونطور که شما گفتید در انگلیسی اووبوونتوو هست ولی ملاک تلفظ اصلی و محلی آن است که ابونتو هست.
ممنون از حسن توجهتون.

rootnt
27-03-2008, 22:03

خوب کاری نداره
شما می تونی خودت چک کنی
با لایو سی دی ubuntu بوت کن و بعد پارتیشنی که روش ubuntu رو نصب کردی umount کن و بعد با دستور fsck یک بار چکش کن ببین اروری می ده یا نه
در هر صورت
شما می تونی با ویرایش فایل etc/fstab/ - در خط مربوط به پارتیشن / شماره ستون آخر که معمولا ۱ هستش رو به ۰ تغییر بدید - چک کردن پارتیشن روت در هر بوت رو خاموش کنید که دیگه چک نکنه

Blossom
28-03-2008, 16:30

من یادمه یکی از دوستان هم به این مورد بر خورده بود. شما ویندوز رو را بنداز و یه چک دیسک کن. بعدش اطمینان پیدا کن که ویندوز رو خاموش می کنی. هایبرنیت هم قبول نیست!

Amir.b
29-03-2008, 18:39
روش نصب نرم افزار با کد منبع رو کسی می تونه به من توضیح بده ؟ ممنون میشم .

taia
29-03-2008, 20:32
روش نصب نرم افزار با کد منبع رو کسی می تونه به من توضیح بده ؟ ممنون میشم .

بسیار ساده و راحت

ابتدا بسته را در یک فولدر از حالت فشرده در بیاورید، بعد در ترمینال وارد فولدر شوید و دستورات زیر را به ترتیب وارد کنید

بدیهی است بسته های ضروری را باید نصب کرده باشید

و یا از دستور
sudo apt-get install built-essential

Javad_Ed
31-03-2008, 01:57
سلام دوستان دو مشکل داشتم
1:وقتی میخوام رزولیشن تصویر رو در setting کارت گرافیک بالا ببرم میگه باید گزینه save رو انتخاب کنی تا بصورت پیش فرض در بیاد ولی سیو نمیشه و اخطار میده
اخطارشم چیزی نمیگه فقط میگه نمیتونم سیو کنم؟؟؟؟
مشکل 2:یخورده کلی هست
فرق i386 ،i586 ،i686 ،x86_64
چیه؟
سیستم من 32 بیتی هست پس باید نرم افزار هایی که x86_64 رو دا کنم دیگه ؟
ممنون

Blossom
31-03-2008, 02:13
سلام دوستان دو مشکل داشتم
1:وقتی میخوام رزولیشن تصویر رو در setting کارت گرافیک بالا ببرم میگه باید گزینه save رو انتخاب کنی تا بصورت پیش فرض در بیاد ولی سیو نمیشه و اخطار میده
اخطارشم چیزی نمیگه فقط میگه نمیتونم سیو کنم؟؟؟؟
مشکل 2:یخورده کلی هست
فرق i386 ،i586 ،i686 ،x86_64
چیه؟
سیستم من 32 بیتی هست پس باید نرم افزار هایی که x86_64 رو دا کنم دیگه ؟
ممنون

سوال دوم رو من جواب بدم.
این ها که فرمودین معماری CPU هستش.
معماری X86_64 هم برای CPU های 64 بیتیه نه 32 بیتی.
دیدن این صفحه ها هم برای اطلاعات بیشتر مفیده:

Javad_Ed
31-03-2008, 02:16
سوال دوم رو من جواب بدم.
این ها که فرمودین معماری CPU هستش.
معماری X86_64 هم برای CPU های 64 بیتیه نه 32 بیتی.
دیدن این صفحه ها هم برای اطلاعات بیشتر مفیده:

سلام ممنون
پس الان برای من i386 هست دیگه
پنتیوم 4
32 بیتی
درسته
راستش توی ویکی فارسی سرچ کرده بودم ولی چیزی نیومده بود

Blossom