PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Ubuntu

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24

thelastblack
29-04-2013, 23:42
با سلام
امیدوارم سئوالم رو جای درستی مطرح کرده باشم
من دو تا هارد روی سیستم دارم که هر دو همزمان متصل هست
روی یکی که سیستم عاملی نداره اومدم لینوکس نصب کنم که بعد از نصب متوجه شدم همه درایوها بصورت مجموع دراومده و شده یک پارتیشن!:n28:
توی لینوکس هم که میرم خبری از اطلاعاتم نیست
توی ویندوز هم که میام(با اون یکی هارد)پارتیشنهای هارد دیگه رو نشون نمیده در حالی که توی دیوایس منجر هر دو هارد توسط سیستم شناسایی میشه
اگه میشه کمک کنید این پارتیشنهای گم شده رو پیدا کنم و اطلاعات رو برگردونم
با سپاس

به نظر میاد شما زدی کل هارد رو با لینوکس فرمت کردی. خیلی بد شده.
تو ویندوز دنبال یه برنامه واسه برگردوندن پارتیشن‌ها بگرد. تو گوگل بسرچ:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
و یه برنامه بگیر که بتونه پارتیشن‌ها رو برگردونه. البته هیچ چیز قطعی نیست و کاملا شانیسه.
فقط تا میتونی از هارد معیوب کمتر استفاده کن تا شانست بیشتر باشه

saeed330
30-04-2013, 14:38
به نظر میاد شما زدی کل هارد رو با لینوکس فرمت کردی. خیلی بد شده.
تو ویندوز دنبال یه برنامه واسه برگردوندن پارتیشن‌ها بگرد. تو گوگل بسرچ:

و یه برنامه بگیر که بتونه پارتیشن‌ها رو برگردونه. البته هیچ چیز قطعی نیست و کاملا شانیسه.
فقط تا میتونی از هارد معیوب کمتر استفاده کن تا شانست بیشتر باشه
سلام
من active partition recovery نصب کردم هارد رو اسکن کرد و همه پوشه هامو تونست پیدا کنه ولی وقتی روی پارتیشن ریکاور میزنم خطای زیر رو میده
اور لب شدن پارتیشن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

saeediranzad
01-05-2013, 12:37
سلام
من active partition recovery نصب کردم هارد رو اسکن کرد و همه پوشه هامو تونست پیدا کنه ولی وقتی روی پارتیشن ریکاور میزنم خطای زیر رو میده
اور لب شدن پارتیشن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام
یعنی با پارتیشن بندی فعلی شما تداخل داره. روی هم افتاده اند.
مسیری که برای ریکاوری میدهید باید با محل اصلی فرق داشته باشه.
اگه جواب نداد روی یک هارد اکسترنال یا فلش مموری ریکاوری کنید.

moji khan
04-05-2013, 19:35
دوست عزیز، سورس کرنل رو بگیر توش بگرد:
kernel.org
من کرنل کار نیستم که جوابتو بدم ولی گشتن توی سورس کرنل خیلی هم سخت نیست. یه نگاه بنداز واست خوبه :دی

اقا من توی کرنل swapرو جستجو کردم
اینا رو اورد :
frontswap.c
frontswap.h
frontswap.h
mtdswap.c
swap.c
swap.h
swap_state.c
swapfile.c
swapfile.h
swapops.h
swsusp-and-swap-files.txt
از کجا بدونم این هممون چیزی یه که دنبالش می گردم (مدیریت حافظه مجازی)
پس فردا هم اخرین محلت تحویله :n04:5نمره هم هست:n28:
یکی می دونه اصلا کد های مدیریت حافظه مجازی رو از کجا پیدا کنم؟؟؟؟؟؟
ممنون

SIMON137
05-05-2013, 23:32
2 تا درایو داریم با محتوای کاملا مشابه
فقط حجم یکی 2 گیگ بیشتر از اون یکی هست ، ولی محتوا مشابه هست.

آخر اسم یک درایو B1 هست و دیگری B
در اصل یکی از اینها درایو اصلی هستن و اون یکی کپی ناقصی از نسخه اصلی
حالا باید یکیشون رو فرمت کنم ، به نظرتون کدوم درایو اصلی هست ؟
منطق میگه اونی که B هست باید اصلی باشه ، ولی مطمئن نیستم.
اونی که B1 هست حجم بیشتری داره

چه کنم ؟

saeediranzad
06-05-2013, 11:49
2 تا درایو داریم با محتوای کاملا مشابه
فقط حجم یکی 2 گیگ بیشتر از اون یکی هست ، ولی محتوا مشابه هست.

آخر اسم یک درایو B1 هست و دیگری B
در اصل یکی از اینها درایو اصلی هستن و اون یکی کپی ناقصی از نسخه اصلی
حالا باید یکیشون رو فرمت کنم ، به نظرتون کدوم درایو اصلی هست ؟
منطق میگه اونی که B هست باید اصلی باشه ، ولی مطمئن نیستم.
اونی که B1 هست حجم بیشتری داره

چه کنم ؟
معما است؟
درایوها برای دخیره است یا سیستم نصب شده؟
1-اگه سیستم نصب شده: اونی که بوت میشه و مشکل نداره را نگهدارید.
2-cmp /dev/hda /dev/hdb
3- در این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])میگه از هر دو درایو لیست تهیه کن و در فایل ذخیره کنید و بعد دستور diff file1 file2
را اجرا کنید.

SIMON137
06-05-2013, 14:58
معما است؟
درایوها برای دخیره است یا سیستم نصب شده؟
1-اگه سیستم نصب شده: اونی که بوت میشه و مشکل نداره را نگهدارید.
2-cmp /dev/hda /dev/hdb
3- در این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])میگه از هر دو درایو لیست تهیه کن و در فایل ذخیره کنید و بعد دستور diff file1 file2
را اجرا کنید.

یه جوری بگی نگی

تصور کن کلا اوبونتو نصب نیست
یه درایو C و D و E داریم برای ویندوز ، حالا قرار هست از C بک آپ ایمیج بگیریم ( که در حال حاضر ویندوز توش هست ) و بعد از فرمت کردن و نصب ویندوز اونو برگردونیم.
درایو مورد نظر فرمت میشه و بک آپ برگردونده میشه ولی کاشف به عمل میاد بک آپ گرفته شده ، از D بوده نه C :n29:
در نتیجه دو تا درایو کاملا مشابه الان دارم که طبعا یکیش اصلی هست.:n02:

حالا برای تشخیص بهتر اوبونتو رو روی فلش بوت بالا آوردم درایو هارو چک کنم
این دو تا درایو رو با نام یکسان میشناسه فقط آخر یکی یه دونه 1 اضافه می کنه

کار این دستور چی هست ؟

saeediranzad
07-05-2013, 10:29
خوب؛ اگه فقط یک عدد1 اضافه میکنه؛ بخاطر تشابه دو درایو هست.
اولی را نگهدارید. (اصلاْ چه فرق میکنه؟) تازه؛ جای درایوها معلوم میکنه کدوم اصلیه.
یعنی شما سه تا ویندوز روی CوDوE داشتید؟:n29:
به هرحال انگار شما مشکل خاصی ندارید. پس چرا دودل هستید؟

SIMON137
07-05-2013, 13:08
خوب؛ اگه فقط یک عدد1 اضافه میکنه؛ بخاطر تشابه دو درایو هست.
اولی را نگهدارید. (اصلاْ چه فرق میکنه؟) تازه؛ جای درایوها معلوم میکنه کدوم اصلیه.
یعنی شما سه تا ویندوز روی CوDوE داشتید؟:n29:
به هرحال انگار شما مشکل خاصی ندارید. پس چرا دودل هستید؟

ترتیب که نداره کلا درهم میزنه اوبونتو

بحث اینه که کلا الان ویندوزی نیست دیگه

یکی از این دو درایو 3 گیگ بیشتر از اون یکیه نمی دونم چرا ، بحث اینه که اون ۳ گیگ میپره ، در درجه بعدی ممکن هست اون کپی یه کپی ناقص باشه و بخشی از فیلم و تصاویر داخل درایو به دلیل ناقص بودن اجرا نشه :n13:

من فقط یه ویندوز رو c داشتم

saeediranzad
08-05-2013, 06:16
چرا ترتیب نداره؟ Gparted با همون ترتیب Disk management در ویندوز همه پارتیشنها را نشون میده.
شما بکآپ C را میخواستی که حالا نداری.
ویندوز را روی C نصب کنید و D را هم که از قبل داشتید و بکآپش بدردتون نمیخوره.
من یک درایو برای دخیره همه جور فایل دارم که همه سیستمهایی که نصب میکنم به اون دسترسی دارند.
یعنی بقیه پارتها سیستم هستند.

SIMON137
08-05-2013, 08:53
چرا ترتیب نداره؟ Gparted با همون ترتیب Disk management در ویندوز همه پارتیشنها را نشون میده.
شما بکآپ C را میخواستی که حالا نداری.
ویندوز را روی C نصب کنید و D را هم که از قبل داشتید و بکآپش بدردتون نمیخوره.
من یک درایو برای دخیره همه جور فایل دارم که همه سیستمهایی که نصب میکنم به اون دسترسی دارند.
یعنی بقیه پارتها سیستم هستند.

با این حساب پس این B1 میشه همون C ما

Gparted ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بریم برای فرمت ...

Joaquin
15-05-2013, 22:07
چقد از این یونیتی بدم میاد... اخ

alen sherif
19-05-2013, 20:44
سلام:n16:
تو نرم افزار WINEمیشه ویژوال بیسیک یا برنامه هایی که برای برنامه نویسی ویندوز هست رو اجرا کرد

hossein01994
20-05-2013, 16:03
این لینوکس خوبه من نصبش کنم؟
برنامه و بازی میخونه؟

xperiah
29-05-2013, 17:30
سلام من تو سیسیتم عامل اوبنتو هستم و بارتیشن هاردم حذف شده ...
یکی از دوستان گفت برنامه بارتیشن ویزارد بوتتیبل رو دانلود و آی اس او رو اکسترکت کن و رایت کن روی ..
همه رو انجام دادم ...بعد گفت از بوت سی دی رو اجرا کن!نمیدونم وقتی که میخوام سی دی رو از بوت اجرا کنم این میاد:اررور:
reboot and selecet proper boot device or insert boot madia in selecet boot device and prereec leg
روی این سی دی اینطوریه روی بقیه مثل سی دی ویندوز اینطور نیست!
چی کار کنم؟

mohsen0000000000
30-05-2013, 05:21
این لینوکس خوبه من نصبش کنم؟
برنامه و بازی میخونه؟

برا بازی نیست.

jalaladdin
19-06-2013, 10:02
من سیستم با این مشخصات سخت افزاری هارد 40 گیگابایت و رم 1 گیگا بایت لینوکس ابونتو ریختم اما نمیدانم چرا سرعتش بایینه!!!

spirit's
20-06-2013, 16:37
سلام دوستان
دوتا سوال دارم درباره این اوبونتو
من اینو کنار ویندوز توی یه درایو نصبیدم
یکیش اینه که وقتی بالا میاد توی صفحه بوت لودر چطور میتونم وین رو فرست بوت کنم؟(البته بگم چندتا گزینه دیگه هم اونجا هست که برام بلاستفاده)
دومی فن لب تاپمه یکسره کار میکنه حتی مواقعی که هیچ کاری ازش نیست توی وین اصلا اینطور نبود یه نرم افزار از مخزن نصب کردم که منابع رو مونیتور میکنه اونم دیدم حتی کار سی پی یو خیلی پایین بود زیر ده درصد بازم این فن یکسره کار میکرد :n28:
(این پست رو از وین مینویسم فن صداش درنمیاد سیستم هم خنک)

mb1372
05-08-2013, 21:05
سلام دوستان
من فایل ایمیج اوبنتو رو گرفتم.حجمش 780 مگابایته. سوالم اینه که چطوری میشه روی سی دی 780مگابایت رایت کرد؟!!!!:n13:

Thor God
05-08-2013, 22:35
با نرم افزار :n02:
با اولترا ايزو ، آشامپو و نرو به راحتي ميشه رايت كرد
سرچ كني مشكلت حل ميشه

thelastblack
06-08-2013, 00:34
سلام دوستان
من فایل ایمیج اوبنتو رو گرفتم.حجمش 780 مگابایته. سوالم اینه که چطوری میشه روی سی دی 780مگابایت رایت کرد؟!!!!:n13:
دوست عزیز روی سی دی نمیشه، یا روی دی وی دی یا روی فلش باید رایت کنی.

Ahmad24
06-08-2013, 02:23
سلام دوستان
فن لب تاپمه یکسره کار میکنه حتی مواقعی که هیچ کاری ازش نیست توی وین اصلا اینطور نبود یه نرم افزار از مخزن نصب کردم که منابع رو مونیتور میکنه اونم دیدم حتی کار سی پی یو خیلی پایین بود زیر ده درصد بازم این فن یکسره کار میکرد :n28:
(این پست رو از وین مینویسم فن صداش درنمیاد سیستم هم خنک)

احتمالا درایور کارت گرافیک نصب نیست (درایور درست و حسابی نصب نیست)

spirit's
08-08-2013, 14:14
احتمالا درایور کارت گرافیک نصب نیست (درایور درست و حسابی نصب نیست)
گرافیکم ati 5650 هستش توی قسمت نصب درایور ها رفتم یه درایور بود که گزینه ریکامندد داشت با سه تا زیر مجموعه که اولی انتخاب شده بود

thelastblack
09-08-2013, 23:03
گرافیکم ati 5650 هستش توی قسمت نصب درایور ها رفتم یه درایور بود که گزینه ریکامندد داشت با سه تا زیر مجموعه که اولی انتخاب شده بود

شما تو software center دنبال fglrx-updates بگرد و بسته رو نصب کن. دقت کن اگه بسته رو ندیدی، بعد از سرچ اون پایین روی show technical کلیک کن.

arezoo936100
10-08-2013, 12:25
میخوام از فلش ایمیج بگیرم : روش ها و یا کلا فرمت استانداردی برای این کار وجود داره <؟ مثلا برای سی دی iso هست برای فلش هم فرمت استاندارد ی هست و نرم افزاری که ترجیها اوپن سورس باشه باهاش بشه این کار رو انجام داد معرفی می‌کنید؟

delta7
10-08-2013, 13:23
هدفت چیه؟
خب میتونی این کار رو با همون برنامه هایی که از سی دی ایمیج میگیرن انجام بدی ولی معمولا سی دی چون بوت هست و واسه اینکه بوتش خراب نشه ازش ایمیج میگیرن وگرنه با کپی فرقی نداره

arezoo936100
10-08-2013, 15:02
هدفت چیه؟
خب میتونی این کار رو با همون برنامه هایی که از سی دی ایمیج میگیرن انجام بدی ولی معمولا سی دی چون بوت هست و واسه اینکه بوتش خراب نشه ازش ایمیج میگیرن وگرنه با کپی فرقی نداره

هدف ایمیج گرفتن از فلش بوت هست... (مثل همین فلش بوت های لینوکس یا حتی ویندوز و ..)
برنامه ای هست که از فلش ایمج گرفت که بعد برای باز کردنش به صورت فلش مجازی بشه ازش استفاده کرد؟

arezoo936100
10-08-2013, 15:02
البته هدف اصلی که بخوام جزيی توضیح بدم این هست:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MrGee
10-08-2013, 23:53
من خودم قبلا زیاد این کارو انجام میدادم. وقتی تو ویندوز بودم از ghost استفاده می کردم و تو لینوکس هم از برنامه partimage.
البته برنامه های دیگه ای مثل clonezilla و ... هم هست و زیاده کافیه سرچ بکنید.
اگه قصدتون از این کار تنها بوت کردن فلش از VMware هست. نیازی به image گیری نیست چون تو VMware میشه خود فلش رو هم مستقیم بوت کرد.
XyProblem ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

thelastblack
11-08-2013, 02:56
میخوام از فلش ایمیج بگیرم : روش ها و یا کلا فرمت استانداردی برای این کار وجود داره <؟ مثلا برای سی دی iso هست برای فلش هم فرمت استاندارد ی هست و نرم افزاری که ترجیها اوپن سورس باشه باهاش بشه این کار رو انجام داد معرفی می‌کنید؟

بهترین ابزار استفاده از dd هست. ترمینالیه ولی عالیه واسه ایمیج گرفتن و کار کردن.
اگه صرفا قصد بوت با فلش تو vmware رو داری نیاز به این کارا نیست، فلش رو مستقیم بوت میکنه.

MrGee
11-08-2013, 11:27
dd کنده، تازه از کل دیسک image میگیره حتی فضاهای خالی. ddrescue فکر کنم این مشکل رو نداره و فقط از قسمت های استفاده شده image می گیره و قابلیت recovery هم داره.

mansor_1381
14-08-2013, 19:35
وقتی سایز بلاک dd رو ببریم بالا سرعت خواندن و نوشتش بالا میره بعدش میشه خروجی dd رو بجای اینکه مستقیما توی فایل ذخیره بشه به یک pipe داد و فشرده اش کرد تا فضاهای خالی رو از image نهایی حذف بشه
مثلا یک همچین دستوری :

S0R3N4
02-09-2013, 14:44
سلام دوستان
دلیل محبوبیت بیش از اندازه ی اوبونتو نسبت به بقیه توزیع ها چیه؟
چرا این محبوبیت و کاربر رو Open SUSE نداره؟!

S0R3N4
02-09-2013, 15:02
سلام دوستان

Thor God
02-09-2013, 16:23
به خاطر اینه که پشتیبانی های اوبونتو زیاد هستن و تبلیغ زیادی داره
کار باهاش هم آسون تره. و دسکتاپ زیبایی هم داره

در ظمن چون لقمه آماده هست طرفدار داره.

فکر کنم تو رتبه های برترین لینوکس ها ، مینت از همه بالا تر باشه و اوبونتو بعدش قرار داشته باشه.

من که تو دسکتاپ با اپن سوزه بیشتر از همه حال می کنم و تو خط فرمان با دبیان.

thelastblack
02-09-2013, 17:14
سلام دوستان
بیشتر به خاطر تبلیغات اولیه ای بوده که canonical روش انجام داد. اول کاربرا زیاد میشن، بعد منابع آموزشی زیاد میشه، بعد دوباره کاربر زیاد میشن. و کاربر زیاد دوباره کاربر میاره. کاربر دسکتاپ هم فقط به راحتی کار و زیبایی اهمیت میده، و اوبونتو هم طوری القا کرده که انگار خوش اینا رو خیلی بهتر داره.
در کل میشه گفت فقط تبلیغات!

Sent from my Xperia Arc S using Tapatalk

MrGee
02-09-2013, 21:16
بجز اینها یه شرکت تجاری هم پشت سر این توزیعه که داره براش پول خرج می کنه ولی اپن سوزه این طور نیست.
canonical یونیتی رو توسعه داده، با مذاکراتی که انجام داده موتور بازی سازی stram رو به لینوکس آورده، مرکز نرم افزاری خوبی داره و برای گوشی ها و تبلت ها هم برنامه داره.

S0R3N4
05-09-2013, 13:37
طرز کار باهاش تو مایه های ویندوز (لقمه ی آماده) هست یا با خط فرمان و اینجور چیزا هم باید سر و کله بزنیم؟!!
راستی؛میشه یه چندتا اسکرین شات ازش بذارید؟؟!!من که چند سال پیش 2 روز نصبش کردم افسردگی گرفتم برگشتم به ویندوز؛ولی همیشه Open SUSE برام جذاب بوده؛

فکر کنم تو رتبه های برترین لینوکس ها ، مینت از همه بالا تر باشه و اوبونتو بعدش قرار داشته باشه.
از چه نظر؟؟؟
اوپن سوسه پس چی؟

MrGee
05-09-2013, 16:18
به نظر من اگه شما اصلا نمی خوایید با ترمینال سرو کله بزنید کلا از لینوکس استفاده نکنید چون لینوکس با اینکه تو زمینه دسکتاپ خیلی پیشرفت کرده ولی هنوز بی نیاز از خط فرمان نیست و احتمالا یه روز مجبور میشید برای حل مشکلتون از خط فرمان استفاده کنید.
برای اسکرین شات هم کاری نداره کافیه به سایت خود ابونتو برید یا اینکه تو گوگل سرچ کنید.

S0R3N4
07-09-2013, 02:41
چند درصده کارای روز مره رو میشه بدون ترمینال گذروند؟@

saeediranzad
07-09-2013, 05:12
چند درصده کارای روز مره رو میشه بدون ترمینال گذروند؟@
همه اش را!
بستگی به کارهای روزمره داره.
من دو نسخه (توزیع) دارم که فقط گاهی برای پینگ یا رفع بعضی مشکلات میروم سراغ ترمینال.
یعنی اگر دنبال انگولک کردن نباشم نیازی به ترمینال ندارم (مثلاْ در مینت؛ من اوبونتو ندارم)

Thor God
07-09-2013, 11:19
طرز کار باهاش تو مایه های ویندوز (لقمه ی آماده) هست یا با خط فرمان و اینجور چیزا هم باید سر و کله بزنیم؟!!
راستی؛میشه یه چندتا اسکرین شات ازش بذارید؟؟!!من که چند سال پیش 2 روز نصبش کردم افسردگی گرفتم برگشتم به ویندوز؛ولی همیشه Open SUSE برام جذاب بوده؛
از چه نظر؟؟؟
اوپن سوسه پس چی؟

برای شروع یه کم باید با خط فرمان کار کنین. یه چند تا پک نصب میکنی تا بتونی فرمت های ویندوزی مثله MP3 رو اجرا کنی و چند تا کاره کوچولو دیگه که آموزشش تو اینترنت فت و فراوونه و آسون. بعد از اون دیگه همش با محیط دسکتاپ کار می کنید. مینت که نصب کنی دیگه 1 درصد هم احتیاج به خط فرمان نیست.
در ظمن ویندوز هم لقمه آماده نیست. برای نصب 1 بازی هزار تا وصله میخواد. برای دیدن وب هم فلش باید نصب کنید. برای دیدن خیلی از فرمت ها باید کی ام پلیر نصب شه. برای بالا بردن امنیت هم احتیاج به نصب آنتی ویروس هست که کلی از رم و پردازنده رو الکی اشغال می کنه. برای کارهای گرافیکی هم باید فوتوشاپ نصب کنی. در صورتی که تمام اینها دیفالت روی لینوکس نصبه. شاید قدرتش به اینها نرسه اما بالاخره نصبه و رایگانه.
آفرین! اپن سوزی عالیه.

اپن سوس نه ، اپن سورس ! یعنی سورس باز یا همون کد باز. یعنی کد های اون سیستم عامل باز هست و شما متونید به راحتی اون ها رو بررسی کنید و به صورت دلخواه تغییر بدید. اما ویندوز اینطوری نیست و شاید یه پروژه جاسوسی عظیم پشتش باشه. :n04:

به نظر من اگه شما اصلا نمی خوایید با ترمینال سرو کله بزنید کلا از لینوکس استفاده نکنید چون لینوکس با اینکه تو زمینه دسکتاپ خیلی پیشرفت کرده ولی هنوز بی نیاز از خط فرمان نیست و احتمالا یه روز مجبور میشید برای حل مشکلتون از خط فرمان استفاده کنید.
برای اسکرین شات هم کاری نداره کافیه به سایت خود ابونتو برید یا اینکه تو گوگل سرچ کنید.

به شخصه با ترمینال لینوکس بیشتر از نصب کردن نرم افزار کار نکردم.
البته برای یادگیری که تمرین دارم. مثلا همین HOST کردن و ساخت پوشه و فایل و کار با NANO و کارهای IP وشبکه و ....
اما برای کار ها روزمره بیشتر نصب نرم افزار نیست.

MrGee
07-09-2013, 13:53
من با ابونتو و مینت زیاد کار نکردم احتمالا اونا زیاد نیازی به خط فرمان ندارن یعنی حتی برای نصب برنامه هم مدیربسته های گرافیکی خوبی هست ولی، تا وقتی که مشکلی پیش نیومده، اگه مشکلی پیش بیاد بعد از سرچ احتمالا با راه حل های خط فرمانی رو به رو می شید و اگه سوال هم بپرسید میگن تو خط فرمان فلان دستور رو وارد کنید، به هر حال نمی شه گفت به اندازه ویندوز بی نیاز از خط فرمانه

Thor God
07-09-2013, 13:58
حق با شماست عمده مشکلات رو با خط فرمان رفع می کنن.

خودمم زیاد با مینت و اوبونتو کار نکردم. اوایل خیلی از مینت خوشم میومد ولی الان زیاد خوشم نمیاد. بیشتر با اپن سوزی و دبیان خط فرمانی کار می کنم.

S0R3N4
08-09-2013, 01:45
اپن سوس نه ، اپن سورس ! یعنی سورس باز یا همون کد باز. یعنی کد های اون سیستم عامل باز هست و شما متونید به راحتی اون ها رو بررسی کنید و به صورت دلخواه تغییر بدید. اما ویندوز اینطوری نیست و شاید یه پروژه جاسوسی عظیم پشتش باشه.
من عرض کردم اوپن سوسه یا سوزه نه اپن سورس

دلیل انتخاب شما از لینوکس و کنار گذاشتن و ویندوز و مکینتاش در یک کلام چیه؟؟؟رایگان بودن؟متمایز بودن و یا ....؟؟؟
به نظرتون ارزش این رو داره آدم کوچ کنه به سمت لینوکس...؟

Thor God
08-09-2013, 12:35
من عرض کردم اوپن سوسه یا سوزه نه اپن سورس

دلیل انتخاب شما از لینوکس و کنار گذاشتن و ویندوز و مکینتاش در یک کلام چیه؟؟؟رایگان بودن؟متمایز بودن و یا ....؟؟؟
به نظرتون ارزش این رو داره آدم کوچ کنه به سمت لینوکس...؟

آها! خب معمولا به اسم اپن سوزه یا سوزی تلفظ می کنن. در کل اشتباه از بنده بود. شرمنده.:n02:

بنده که نگفتم ویندوز رو کنار گزاشتم ! هنوز برای گیم ویندوز نصبه و گاها وبگردی هم با ویندوز انجام میدم ( بعد از گیم ها ) کلا با هر دو سیستم عامل دوست هستم. مثله خیلی ها هم هیچ کدوم رو برتر نمیدونم و از هر دو به جاش استفاده می کنم. به مک هم تا به حال احتیاج پیدا نکردم.
من اوایل خوشم میومد که یه سیستم عامل جدید رو تجربه کنم و شنیده بودم گیک های کامپیوتر لینوکس کار می کنن ! برای من جالب شد و خواستم یکبار هم که شده نصب داشته باشم. اما بعدش وابسته شدم. یک سری فعالیت ها و کارهای جدید داشتم که نیاز به لینوکس بود.

هیچ وقت هم در مورد سیستم عامل ها قضاوت نمی کنم. چون تا به حال بررسی علمی یا تخصصی نخوندم و نداشتم. در ظمن برای اینکه بفهمی کدوم سیستم عامل بهتره به حرف هیچکی گوش نده! همش رو با هم تو vmware نصب کن و بررسی کن ببین با کدوم بیشتر حال می کنی.

این وسط طرفدارای مکینتاش و لینوکس (مخصوصا مکینتاش) سر و صداشون بیشتره و بیشتره ادعای برتری می کنن.

موفق باشی دوست من

teraktor2003
03-10-2013, 17:51
سلام
این نرم افزار های ubuntu رو با ویندوز معمولی می شه دانلود کرد و بعد برد روی لینوکس نصب کرد؟
اگه اره لطفا یه سایت برای دانلود معرفی کنین
ممنون.

senaps
03-10-2013, 18:24
تقریبا همه‌ی نرم‌افزار ها سایت خودشون رو دارن که میتونین تشریف ببرید و پیدا کنین و دانلود کنین....
فقط اینجوری قدری نصب کردنشون برات سخت خواهد شد! که البته یه خط کده و خیلی سریع یاد میگیرید! :)

teraktor2003
03-10-2013, 19:21
ممنون
الان من روی vmware اوبونتو نصب کردم
اگه از سافتور سنتر خود اوبونتو نصب و دانلود کنم کجا ذخیره می شه تا دفعه بعد دوباره دانلودش نکنم؟

thelastblack
03-10-2013, 23:14
ممنون
الان من روی vmware اوبونتو نصب کردم
اگه از سافتور سنتر خود اوبونتو نصب و دانلود کنم کجا ذخیره می شه تا دفعه بعد دوباره دانلودش نکنم؟

تو مسیر زیر میره، ولی صرفا داشتن اینا کافی نیست. باید یه بار روی سیستم جدید apt-get update رو اجرا کنی بعد اینا رو بریزی تو همین پوشه و برنامه ها رو نصب کنی.
/var/cache/apt/archives
در ضمن، کلی چیز اونجا هست، باید همه رو بگیری

Who said "Sent from my Xperia Arc S using tapatalk 2"?

Http://Admin
04-10-2013, 10:13
سلام
این نرم افزار های ubuntu رو با ویندوز معمولی می شه دانلود کرد و بعد برد روی لینوکس نصب کرد؟
اگه اره لطفا یه سایت برای دانلود معرفی کنین
ممنون.

اگه میخواین از توی ویندوز دانلود کنید سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست
که باید از طریق خط فرمان اقدام به نصبشون کنی چون سورس برنامه هستن

thelastblack
04-10-2013, 11:47
اگه میخواین از توی ویندوز دانلود کنید سایت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست
که باید از طریق خط فرمان اقدام به نصبشون کنی چون سورس برنامه هستن

من پیشنهاد نمیدم. اگه این کارو تا حالا نکردین احتمالا خیلی گیج کننده هست.

04-10-2013, 12:05
من پیشنهاد نمیدم. اگه این کارو تا حالا نکردین احتمالا خیلی گیج کننده هست.

منم همین نظر رو دارم ولی چون سایت خواستن من معرفی کردم
ولی میتونه مرجع خوبی باشه چون مثل ویندوز برنامه ها اونطور که باید معروف نیستن ( نسبت به ویندوز ) و تازه وارد ها اغلب گیج میشن میتونن برنامه ها رو تو سایت اتنخاب کنن و از تو سافتوار سنتر نصب کنن که راحت تر هم باشه

thelastblack
04-10-2013, 13:00
منم همین نظر رو دارم ولی چون سایت خواستن من معرفی کردم
ولی میتونه مرجع خوبی باشه چون مثل ویندوز برنامه ها اونطور که باید معروف نیستن ( نسبت به ویندوز ) و تازه وارد ها اغلب گیج میشن میتونن برنامه ها رو تو سایت اتنخاب کنن و از تو سافتوار سنتر نصب کنن که راحت تر هم باشه

موافقم، این کار بهتره

teraktor2003
04-10-2013, 13:23
ممنون از سایت
می شه یه لیستی از نرم افزار های محبوب خودتون بذارین برای ما اماتورها؟
ضمنا من نمی دونم چرا سرعت اینترنتم داخل اوبونتو اینقد پایینه!!! به خاطر نداشتن دانلودر می تونه باشه؟ تقریبا یک دهم شده سرعتم...اما تو ویندوز هیچ مشکلی نیس و با سرعت 200 دانلود می کنم...

thelastblack
04-10-2013, 13:53
ممنون از سایت
می شه یه لیستی از نرم افزار های محبوب خودتون بذارین برای ما اماتورها؟
ضمنا من نمی دونم چرا سرعت اینترنتم داخل اوبونتو اینقد پایینه!!! به خاطر نداشتن دانلودر می تونه باشه؟ تقریبا یک دهم شده سرعتم...اما تو ویندوز هیچ مشکلی نیس و با سرعت 200 دانلود می کنم...

تو فایرفاکس افزونه downloadthemall رو نصب کن، واسه دانلود خیلی خوبه.
چیزه خاصی مد نظرم نیست غیر از بسته زیر که نصبش کن، حدود هفتاد مگ هست
ubuntu-restricted-extras
واسه پخش فرمتهای صوتی و تصویری هست. اگه هم از پلیر ویدیوی اوبونتو راضی نیستی این خوبه
gnome-mplayer
اگه هم واسه کار خاصی برنامه میخوای تو software center سرچ کن، پیدا نکردی اینجا بپرس شاید کمکی تونستیم بکنیم...

teraktor2003
04-10-2013, 14:00
ممنون از شما
یه سوال داشتم تو یه اموزش repository گفته بود این دستور رو برای نصب بزنین
sudo add-apt-repository ppa:apt-fast/stable
اول اینکه repository دقیقا چی هست؟
دوم اینکه من اینو می زنم اخطار زیر رو می ده در صورتی که در اموزش تصویری طرف راحت نصب می کرد...
اخطار: command not found
تو نت یه سرچی کردم گفته بودن یه کامند های دیگه قبلش باید زده بشه اونا رو هم امتحان کردم ولی فرقی نکرد...

04-10-2013, 14:20
ممنون از شما
دوم اینکه من اینو می زنم اخطار زیر رو می ده در صورتی که در اموزش تصویری طرف راحت نصب می کرد...
تو نت یه سرچی کردم گفته بودن یه کامند های دیگه قبلش باید زده بشه اونا رو هم امتحان کردم ولی فرقی نکرد...

اول باید اینو نصب کنی : add-apt-repository t با دستور زیر
sudo apt-get install software-properties-common

thelastblack
04-10-2013, 14:52
ممنون از شما

به فاصله ها، حروف بزرگ و کوچیک و - خیلی دقت کنید. Command not found یعنی احتمالا اشتباه زدید.
در ضمن apt-fast رو پیشنهاد نمیدم، شاید سرعت دانلود رو ببره بالا ولی گاهی کش apt رو به هم میریزه و داستان درست میکنه.

teraktor2003
04-10-2013, 17:36
اول باید اینو نصب کنی : add-apt-repository t با دستور زیر
sudo apt-get install software-properties-common
اینم نصب کردم بازم همون پیام میاد!!!

به فاصله ها، حروف بزرگ و کوچیک و - خیلی دقت کنید. Command not found یعنی احتمالا اشتباه زدید.
در ضمن apt-fast رو پیشنهاد نمیدم، شاید سرعت دانلود رو ببره بالا ولی گاهی کش apt رو به هم میریزه و داستان درست میکنه.

الان یه repository که خودتون نصب کردین رو برام می نویسین کپی کنم ببینم کار می کنه یا نه؟

naamre
13-10-2013, 20:18
سلام دوستان

من به تازه گی قصد داشتم که ubuntu نصب کنم به این دلیل که تصور می کردم شاید کارت گرافیک رو کمتر درگیر کنه و به طور کلی دمای کارت گرافیک پایین تر باشه؟ فکر می کنم تصورم غلط بوده درست می گم؟ علت تلاش برای نصب این سیستم هم همون طوری که اشاره کردم اینه که کات گرافیک لب تاپم سوخت و تعمیر شده الان تو ویندوز 7 وقتی از browser ها استفاده می کنم و می رم تو وب دما بین 70 تا 80 هست و کمی آزار دهنده در حالت عادی هم که 62 تا69 . راستش یه بار هم سعی کردم برای نصب 12.04. اما وقتی پنجره try و install ظاهر شد try رو انتخاب کردم که با بالا اومدن محیط ubuntu سیستم دچار کرش شد و محیط کاملا به ریخته دیده می شد که با خاموش کردن لب تاپ تونستم از این محیط خارج شم. اشکال چی بود کارت گرافیک ساپورت نمی شه؟شاید بهتر باشه قیدش رو بزنم!؟

senaps
13-10-2013, 21:20
من به تازه گی قصد داشتم که ubuntu نصب کنم به این دلیل که تصور می کردم شاید کارت گرافیک رو کمتر درگیر کنه و به طور کلی دمای کارت گرافیک پایین تر باشه؟ فکر می کنم تصورم غلط بوده درست می گم؟ علت تلاش برای نصب این سیستم هم همون طوری که اشاره کردم اینه که کات گرافیک لب تاپم سوخت و تعمیر شده الان تو ویندوز 7 وقتی از browser ها استفاده می کنم و می رم تو وب دما بین 70 تا 80 هست و کمی آزار دهنده در حالت عادی هم که 62 تا69 . راستش یه بار هم سعی کردم برای نصب 12.04. اما وقتی پنجره try و install ظاهر شد try رو انتخاب کردم که با بالا اومدن محیط ubuntu سیستم دچار کرش شد و محیط کاملا به ریخته دیده می شد که با خاموش کردن لب تاپ تونستم از این محیط خارج شم. اشکال چی بود کارت گرافیک ساپورت نمی شه؟شاید بهتر باشه قیدش رو بزنم!؟

با بالااومدن نسخه‌ها، کار گرافیکیش سنگین تر میشه قدری و نیاز گرافیکش میره بالا...
پس اگر اخرین نسخه‌ی اوبونتو رو با این هدف که بر خلاف ویندوز سخت افزار نمی‌خواد دارید نصب میکنین، کلا در اشتباه میباشید...
اما اگر خیر، قصدتون اینه که به گرافیک فشار نیاد، خوب مشکل بخصوصی نیست... وقتی از سیستم به حال لایو استفاده میکنین، طبیعتا سخت‌افزار شما قدری بیشتر اذیت میشه و بیشتر باید کار بکنه چون سیستم عاملش لایو هستش و از یه دیسک میاد نه از خود هارد...
وانهی قدری کرش و اذیت کردن طبیعیه...
میتونین با کمی تنظیمات قدرت گرافیکی و استفاده‌ی گرافیکی سیستم رو بیارید پایین...
همچنین، میتونین از نسخه‌های سبک تر اوبونتو استفاده کنین( کلا توزیع های دیگه‌ که بر اساس اوبونتو ساخته شدن)...

اصولا شاید سخت‌افزارتون ضعیف تر از نسخه‌ای از اوبونتو باشه که میخواید نصب بکنین...

Mutan
13-10-2013, 22:05
ُسلام من میخوام ابونتو 13.04 رو کنار ویندوز 7 نصب کنم.اول با گزینه shrink تو manage disk یه کم فضا خالی کردم.ولی وقتی قسمت پارتیشن بندی تو نصب ابونتو اومد گزینه add برای فضای خالی غیر فعال بود.چون 4 تا primary داشتم یکیشو logical کردم ولی باز هم مشکلم حل نشد اگه دوستان می تونن کمک کنن.

thelastblack
13-10-2013, 22:30
ُسلام من میخوام ابونتو 13.04 رو کنار ویندوز 7 نصب کنم.اول با گزینه shrink تو manage disk یه کم فضا خالی کردم.ولی وقتی قسمت پارتیشن بندی تو نصب ابونتو اومد گزینه add برای فضای خالی غیر فعال بود.چون 4 تا primary داشتم یکیشو logical کردم ولی باز هم مشکلم حل نشد اگه دوستان می تونن کمک کنن.

اگه میتونی دستی پارتیشن بندی کن. یکم بزار واسه swap، بقیه رو هم بده یه پارتیشن ext4بساز و mount point رو هم / بزار.
Swap بهتره اندازه رمت باشه
این کارا رو از خود نصب اوبونتو بکن، تو بخش پارتیشن بندی باید آخرین گزینه باشه.
فقط حواست باشه به پارتیشن های ویندوز دست نزنی و فقط فضای خالی رو پارتیشن بندی کنی.

Mutan
13-10-2013, 22:45
منم این کارایی که گفتید رو می خوام انجام بدم ولی وقتی تو بخش پارتیشن بندی رو فضای خالی کلیک می کنم گزینه add فعال نیست یعنی نمی تونم روت و سواپ بسازم .

thelastblack
13-10-2013, 23:32
منم این کارایی که گفتید رو می خوام انجام بدم ولی وقتی تو بخش پارتیشن بندی رو فضای خالی کلیک می کنم گزینه add فعال نیست یعنی نمی تونم روت و سواپ بسازم .

تو محیط لایو یه برنامه هست به اسم gparted، ببین با اون کاری از پیش میره؟
اگه نشه احتمالا به خاطر همون primary هاست. میدونم سه تا داری ولی شاید اوبونتو خنگ بزنه گاهی.

naamre
14-10-2013, 09:02
با بالااومدن نسخه‌ها، کار گرافیکیش سنگین تر میشه قدری و نیاز گرافیکش میره بالا...
پس اگر اخرین نسخه‌ی اوبونتو رو با این هدف که بر خلاف ویندوز سخت افزار نمی‌خواد دارید نصب میکنین، کلا در اشتباه میباشید...
اما اگر خیر، قصدتون اینه که به گرافیک فشار نیاد، خوب مشکل بخصوصی نیست... وقتی از سیستم به حال لایو استفاده میکنین، طبیعتا سخت‌افزار شما قدری بیشتر اذیت میشه و بیشتر باید کار بکنه چون سیستم عاملش لایو هستش و از یه دیسک میاد نه از خود هارد...
وانهی قدری کرش و اذیت کردن طبیعیه...
میتونین با کمی تنظیمات قدرت گرافیکی و استفاده‌ی گرافیکی سیستم رو بیارید پایین...
همچنین، میتونین از نسخه‌های سبک تر اوبونتو استفاده کنین( کلا توزیع های دیگه‌ که بر اساس اوبونتو ساخته شدن)...

اصولا شاید سخت‌افزارتون ضعیف تر از نسخه‌ای از اوبونتو باشه که میخواید نصب بکنین...

البته مسئله از قدری کرش خارج بود و کاملا هنک کرد در مورد سخت افزارم فکر نمی کنم سیستمم تا این حد ضعیف باشه cpu dual core 2ghz و رم 2g در ضمن کارت گرافیکم gforce 8600 هست من الانم 7 رو راحت و بدون مشکل استفاده می کنم در ضمن با 8 هم مشکلی نداشتم. این موضوع می تونه به آنتی ویروس comodo که روی سیستم داشتم بستگی داشته باشه؟ هرچند من از رو windows بوت نکردم و سیستم رو ریستارت کردم و از روی dvd بوت شد.
البته سوال کلی اینم هست که دمای کارت گرافیک در محیط ubuntu به طور کلی پایین تر از windows هست یا فرقی نمی کنه همچنین میزان دگیریش. در مورد windows 8 که من تست کردم کارت گرافیک یکی دو درصد بیشتر دگیره و دماش هم دو سه درجه ای بالاتره نسبت به 7. در مورد تنظیمات گرافیک هم می شه بیشتر توضیح بدید. ممنون

thelastblack
14-10-2013, 11:00
البته مسئله از قدری کرش خارج بود و کاملا هنک کرد در مورد سخت افزارم فکر نمی کنم سیستمم تا این حد ضعیف باشه cpu dual core 2ghz و رم 2g در ضمن کارت گرافیکم gforce 8600 هست من الانم 7 رو راحت و بدون مشکل استفاده می کنم در ضمن با 8 هم مشکلی نداشتم. این موضوع می تونه به آنتی ویروس comodo که روی سیستم داشتم بستگی داشته باشه؟ هرچند من از رو windows بوت نکردم و سیستم رو ریستارت کردم و از روی dvd بوت شد.
البته سوال کلی اینم هست که دمای کارت گرافیک در محیط ubuntu به طور کلی پایین تر از windows هست یا فرقی نمی کنه همچنین میزان دگیریش. در مورد windows 8 که من تست کردم کارت گرافیک یکی دو درصد بیشتر دگیره و دماش هم دو سه درجه ای بالاتره نسبت به 7. در مورد تنظیمات گرافیک هم می شه بیشتر توضیح بدید. ممنون

تو زمینه گرافیک، و دمای اون، نظر شخصی من اینه که ویندوز بهتره (خودم کاربر 100% لینوکسم)
ولی در مورد عمر باطری، میتونه رقابت کنه، البته باید یکم دستکاری بشه ولی بعدش بهتر میشه.
سیستمت واسه اوبونتو کم نیست ولی باید یکم انتظار فشار به سیستمت رو داشته باشی، یونیتی و mir هنوز کاملا نپختن.

saeediranzad
15-10-2013, 07:01
@naamre
شما دمای کارت گرافیک را از کجا میخونید. میشه هم در ویندوز و هم در لینوکس متنش را بگذارید؟
مثلاْ من دمای cpu را در هردو دارم. ولی کارت گرافیک؟

thelastblack
15-10-2013, 07:51
@naamre
شما دمای کارت گرافیک را از کجا میخونید. میشه هم در ویندوز و هم در لینوکس متنش را بگذارید؟

دقیقا یادم نیست ولی یه برنامه بود که تو یونیتی اون بالا منوش میومد و این چیزا رو مینوشت. یه سرچ کنی گوگل پیدا میشه.
من اینو از روی کارکرد فن لپتاپم و شارژ نگه داشتنش گفتم، دما رو ندیدم.
یه برنامه هست به اسم jupiter که واسه کم کردن مصرف خوبه. تو مخازن نیست باید تو گوگل سرچ کنی. Ppa داره، روش نصبش هم همه جا هست.

mansor_1381
15-10-2013, 08:07
@naamre

توی لینوکس اینه :

apt-get install lm-sensors

بعدش نیاز به ریبوت داره تا مازولهای موردنظرش لود بشه بعد ار ریبوت این دستور رو اجرا کنید :

sensors

naamre
15-10-2013, 10:59
توی لینوکس اینه :

apt-get install lm-sensors

بعدش نیاز به ریبوت داره تا مازولهای موردنظرش لود بشه بعد ار ریبوت این دستور رو اجرا کنید :

sensors

می شه لطف کنید و بگید دمای کارت گرافیک تو کارای معمول مثل استفاده از وب در چه حدودی تغییر می کنه چون اون دوستون از صدای فن این موضوع رو گفته بود.

mansor_1381
15-10-2013, 13:36
می شه لطف کنید و بگید دمای کارت گرافیک تو کارای معمول مثل استفاده از وب در چه حدودی تغییر می کنه چون اون دوستون از صدای فن این موضوع رو گفته بود.

هر کارت گرافیک دمای خودشو داره بستگی به پاور و مادربورد هم داره

nvidia 8400GS حدودا ۷۰ درجه

saeediranzad
16-10-2013, 07:45
در واقع دمای کارت گرافیک چندان اهمیتی نداره. من مخصوصاْ پرسیدم.
چیزی که مهمه و فن را به گردش درمیاره دمای cpu هست.
sudo sensors-detect
این نشون میده که شما چه سنسورهایی دارید.
من روی پنل ماته sonsors-applet دارم که دمای cpu را نشون میده.
و روی ویندوز هم core temp که اون هم دمای cpu را نشون میده.

naamre
19-10-2013, 18:09
@naamre

راستش من هنوز لینوکس نصب نکردم و فعلا مردد هستم چون متوجه نشدم هنگی که توی سیستم باهاش مواجه شدم در صورت نصب واقعی اوبانتو هم مواجه می شم یا نه و لی روی ویندوز کافی گجت GPU رو نصب کنید برنامه های مختلف دیگه ای هم هست.

roham_06
20-10-2013, 19:30
سلام دوستان من اوبانتو رو نصب کردم اما وای فای پیدا نمیکنه اصلاف چیکارش کنم :n28:

hamdoo
17-11-2013, 00:15
سلام
چرا موقع نصب اوبونتو، قسمت پارتیشن بندی ،پارتیشن های موجودم رو نمیاره.... اصلا انگار به رسمیت نمیشناسه پارتیشن های موجودم رو:n13: . کل هاردم رو به صورت پارتیشن بندی نشده، نشون میده.

senaps
17-11-2013, 12:53
چرا موقع نصب اوبونتو، قسمت پارتیشن بندی ،پارتیشن های موجودم رو نمیاره.... اصلا انگار به رسمیت نمیشناسه پارتیشن های موجودم رو:n13: . کل هاردم رو به صورت پارتیشن بندی نشده، نشون میده.

بله اسم درایو ها رو نشون نمیده.... فک کنم ایراد از NTFS بودنشون هستش که گنو کلا اون رو نمی‌شناسه!!!....

کاری که من میکنم اینه که درایو ها رو حفظ میکنم یا می نویسم! ملا درایو فلان، فلان گیگ حجم داره، فلان گیگ ازش خالیه! و همینجوری برا همه... بعدش موقع نصب طبق اطلاعاتی که بهم میده شناساییشون میکنم و فظای کاملا خالی هم که مشخصه و میدیم به خود اوبونتو....

بعدا توی سیستم، میتونید درایو ها رو وارد بشین و استفاده بکنین ولی همچنان اسمشون همینجوری قر و قاطی باقی می‌مونه! :)

hamdoo
17-11-2013, 15:29
نه اینطور نیست که نشونشون بده و ندونه چی هستن. اصلا میزنه تو 500 GB فضای unallocated از هاردت داری(هاردم 500 ـه). بدون هیچگونه پارتیشن بندی...در ضمن وقتی دیدم اینطوره یه درایو با فرمت ext4 درست کردم که اصلا اون رو هم نشون نمیده...

senaps
17-11-2013, 16:20
نه اینطور نیست که نشونشون بده و ندونه چی هستن. اصلا میزنه تو 500 GB فضای unallocated از هاردت داری(هاردم 500 ـه). بدون هیچگونه پارتیشن بندی...در ضمن وقتی دیدم اینطوره یه درایو با فرمت ext4 درست کردم که اصلا اون رو هم نشون نمیده...

کدوم نسخه؟! الان دارم 12.4 رو دوباره دانلود میکنم بهت میگم چطوریه دقیقش... ولی کامل نشون میده.... اون قسمت که میگه هاردت 500 گیگه و مشخص نیست چی به چیه، یه فلش سمت چپش داره که اون رو میزنی و کل درایو ها رو برات نشون میده... مگر اینکه مشکل داشته باشه سیستم کلا....
حالا بذا دانلود بشه مال خودم بهتون بهتر میگم که چی به چیه...

hamdoo
17-11-2013, 17:19
یه مشکلی که هست اینه که ، وقتی به صورت live میارم بالا و تو کنسول میزنم fdisk -l میگه

در صورتی که هارد من mbr هست نه gpt .

thelastblack
18-11-2013, 07:58
یه مشکلی که هست اینه که ، وقتی به صورت live میارم بالا و تو کنسول میزنم fdisk -l میگه

در صورتی که هارد من mbr هست نه gpt .

به جای fdisk بزن gdisk ببین چیزی میاره، اگه اوورد یعنیgpt هست دیگه.
میشه gpt رو به mbr تبدیل کرد، بدون اینکه اطلاعات از دست بره، تو گوگل سرچ کن پیدا میشه.

Sent by me using my device from here right now.

saeediranzad
18-11-2013, 08:11
1- موقع نصب که از Gparted استفاده میکنه که همه پارتیشنها را نشون میده.
2- من الآن درگیر تبدیل MBR به GPT هستم(مصیبتیه). حیف GPT نیست که تبدیلش کنید؟

hamdoo
18-11-2013, 19:04
1- موقع نصب که از Gparted استفاده میکنه که همه پارتیشنها را نشون میده.
2- من الآن درگیر تبدیل MBR به GPT هستم(مصیبتیه). حیف GPT نیست که تبدیلش کنید؟
1-دقیقا برای من هیچی نشون نمی داد بماند، میگفت unallocated هست کل هاردت...:n08:
2-هارد من mbr بود ولی چون قبلا یه بار gpt بوده مثل این که خوب تبدیل نشده بوده. که با دستور (برنامه ) fixparts درستش کردم. وقتی زدم گفت یه اثراتی از gpt هست. میخوای فقط از mbr استفاده کنی؟ گفتم آره بعد w رو زدم که تغییرات رو روی هاردم write کنه بعد درست شد. بدون از دست فتن اطلاعاتم.

حالا یه سوال: شما چرا میخوای تبدیل کنی به gpt ؟ مگه لینوکس با gpt میتونه کار کنه؟ هارد من که mbr بود و فقط یه آثاری از gpt پیدا بود مشکل داشت باهاش. یا شاید هم چون ناقص بوده این طور بوده؟:n13:

thelastblack
18-11-2013, 22:06
1-دقیقا برای من هیچی نشون نمی داد بماند، میگفت unallocated هست کل هاردت...:n08:
2-هارد من mbr بود ولی چون قبلا یه بار gpt بوده مثل این که خوب تبدیل نشده بوده. که با دستور (برنامه ) fixparts درستش کردم. وقتی زدم گفت یه اثراتی از gpt هست. میخوای فقط از mbr استفاده کنی؟ گفتم آره بعد w رو زدم که تغییرات رو روی هاردم write کنه بعد درست شد. بدون از دست فتن اطلاعاتم.

حالا یه سوال: شما چرا میخوای تبدیل کنی به gpt ؟ مگه لینوکس با gpt میتونه کار کنه؟ هارد من که mbr بود و فقط یه آثاری از gpt پیدا بود مشکل داشت باهاش. یا شاید هم چون ناقص بوده این طور بوده؟:n13:

لینوکس با gpt مشکلی نداره، من opensuse رو رو سیستمم ریخته بودم و gpt هم بود. مشکلی نداشتم.
ولی بعدش که archbang ریختم کلی سر نصب داغون شدم. اخر هم mbr کردم و هم از syslinux استفاده کردم. گراب اصلا نمیشناخت، احتمالا درست بلد نبودم.

Sent by me using my device from here right now.

Ahmad24
19-11-2013, 07:12
لینوکس با gpt راحتتر کار میکنه تا ویندوز.اگر هارد gpt باشه هم حتما تو مرحله نصب شناسایی میشه.
فقط یه نکته مهم.gpt مایکروسافت مثل خود مایکروسافت باید بره گمشه !!! گرچه در اساس فرقی با pure gpt که در لینوکس استفاده میشه نداره.اما برای بوت صحیح از طریق grub نیاز به یه
پارتیشن بدون فرمت به حجم ۲ مگابایت درست در ابتدای هارد دیسک داریم.grub به صورت هوشمند stage 1.5 خودشو روی این پارتیشن بی فرمت قرار میده تا بتونه عملیات بوت رو انجام بده.ضمنا این پارتیشن باید پرچم bios_grub داشته باشه.gpt مایکروسافت یه پارتیشن مخفی ۲۰۰ تا ۵۰۰ مگابایتی در ابتدای هارد قرار میده و طبیعیه که با وجود اون نشه لینوکس رو از طریق grub بوت کرد.اما بالعکس بوت ویندوز از طریق pure gpt مشکلی نداره.
تو gpt هروقت اراده کنید میتونید طرح پارتیشن رو عوض کنید( بدون از دست رفتن اطلاعات) و چون همه پارتیشنها primary هستند مشکلات mbr رو نداره.ضمن مزایای دیگه ای که داره.
من از MBR استفاده میکردم تا بالاخره با استفاده ز gdisk در لینوکس اونو تبدیل کردم به gpt البته اطلاعاتم سرجاش موند اما بلافاصله بعد از تبدیل دیگه هارد بوتیبل نیست و باید grub رو از طریق livecd دوباره نصب کرد.
ضمنا برای نصب ویندوز باید با استفاده از همون gdisk طرح پارتیشن رو از MBR Protected به MBR-Hybrid تغییر داد.

saeediranzad
19-11-2013, 08:18
من الآن چند روزی هست که گرفتار همین هستم. هنوز هم به نتیجه نرسیدم.
Gdisk گمون کنم هم تو Gparted باشه و هم تو Parted Magic . سیدی لایو هردو را دارم.
ولی ویدیویی دیدم که انگار اول مک (هکینتاش) را نصب میکنه و اون هم هارد را GPT میکنه. اگر اینطور باشه بنظرم از حالت قبلی بهتر باشه.
اون ویندوزی که اجازه نصب لینوکس نمیده مال لپتاپهای جدید باید باشه. (بعد از 2011) که البته میشه دورش زد.
لپتاپ من قدیمیه . یعنی اصلاْ UEFI نیست.

Ahmad24
19-11-2013, 09:13
لازم نیست کامپیوتر از بوت امن یا UEFI پشتیبانی داشته باشه تا بشه از gpt استفاده کرد.کامپیوتر من هم نسبتا قدیمیه و مجهز به UEFI نیست.اما اونو از MBR به gpt تبدیل کردم.(بماند که میشه UEFI رو به صورت نرم افزاری هم نصب کرد).
بعضی از کارها تو دنیای لینوکس فقط از طریق ترمینال قابل انجامه.حالا یا اصلا frontend گرافیکی براش درست نشده یا واسط گرافیکی از همه خاصیتهای نرم افزار پس زمینه اصلی پشتیبانی نمیکنه.
کلا واسط گرافیکی که ما باهاش کار میکنیم خودش هیچکارس و متکی به سرویس ها یا نرم افزارهای خط فرمانی پس زمینس(تو ویندوز هم با مخفی کاری بیشتر همینه) تنها کاری که میکنه رها کردن کاربر از تایپ دستورات با صفحه کلیده که البته خیلی هم عالیه منتهی انعطاف پذیری و قدرت رو کاهش میده.

hamdoo
20-11-2013, 00:16
لینوکس با gpt راحتتر کار میکنه تا ویندوز.اگر هارد gpt باشه هم حتما تو مرحله نصب شناسایی میشه.
فقط یه نکته مهم.gpt مایکروسافت مثل خود مایکروسافت باید بره گمشه !!! گرچه در اساس فرقی با pure gpt که در لینوکس استفاده میشه نداره.اما برای بوت صحیح از طریق grub نیاز به یه
پارتیشن بدون فرمت به حجم ۲ مگابایت درست در ابتدای هارد دیسک داریم.grub به صورت هوشمند stage 1.5 خودشو روی این پارتیشن بی فرمت قرار میده تا بتونه عملیات بوت رو انجام بده.ضمنا این پارتیشن باید پرچم bios_grub داشته باشه.gpt مایکروسافت یه پارتیشن مخفی ۲۰۰ تا ۵۰۰ مگابایتی در ابتدای هارد قرار میده و طبیعیه که با وجود اون نشه لینوکس رو از طریق grub بوت کرد.اما بالعکس بوت ویندوز از طریق pure gpt مشکلی نداره.
تو gpt هروقت اراده کنید میتونید طرح پارتیشن رو عوض کنید( بدون از دست رفتن اطلاعات) و چون همه پارتیشنها primary هستند مشکلات mbr رو نداره.ضمن مزایای دیگه ای که داره.
من از MBR استفاده میکردم تا بالاخره با استفاده ز gdisk در لینوکس اونو تبدیل کردم به gpt البته اطلاعاتم سرجاش موند اما بلافاصله بعد از تبدیل دیگه هارد بوتیبل نیست و باید grub رو از طریق livecd دوباره نصب کرد.
ضمنا برای نصب ویندوز باید با استفاده از همون gdisk طرح پارتیشن رو از MBR Protected به MBR-Hybrid تغییر داد.

خیلی ممنون... بر اطلاعاتمان افزوده شد...اما اگه الان طرح پارتیشن رو gpt کردیم هیچ جا به مشکل بر نمی خوریم؟ چون یه بار موقع نصب 7 گفت باید mbr کنی و در همین حین من یه بار کل اطلاعاتم رو از دست دادم.:n03:

حالا سوال اصلی اینه که grub رو چه طور باید نصبش کرد و بهش گفت که مثلا این سیستم عامل رو بیار؟ چون از اول که لینوکس نصب کردم لینوکس بالا نمی اومد مستقیم شیرجه میرفت تو ویندوز بعد با boot-repair یه کارایی کردم خودم هم نفهمیدم. بعدش گراب رو می آورد ولی ویندوزم تو لیستش نبود.اصلا گراب کجا نصب میشه؟ تو لینوکس؟

saeediranzad
20-11-2013, 10:34
لازم نیست کامپیوتر از بوت امن یا UEFI پشتیبانی داشته باشه تا بشه از gpt استفاده کرد.کامپیوتر من هم نسبتا قدیمیه و مجهز به UEFI نیست.اما اونو از MBR به gpt تبدیل کردم.(بماند که میشه UEFI رو به صورت نرم افزاری هم نصب کرد).
بعضی از کارها تو دنیای لینوکس فقط از طریق ترمینال قابل انجامه.حالا یا اصلا frontend گرافیکی براش درست نشده یا واسط گرافیکی از همه خاصیتهای نرم افزار پس زمینه اصلی پشتیبانی نمیکنه.
کلا واسط گرافیکی که ما باهاش کار میکنیم خودش هیچکارس و متکی به سرویس ها یا نرم افزارهای خط فرمانی پس زمینس(تو ویندوز هم با مخفی کاری بیشتر همینه) تنها کاری که میکنه رها کردن کاربر از تایپ دستورات با صفحه کلیده که البته خیلی هم عالیه منتهی انعطاف پذیری و قدرت رو کاهش میده.
بستگی داره کامپیوتر (مادربرد) ساخت چه سالی باشه.
UEFI از بهار وتابستان 2011 به بعد وارد بازار شد.
من تا آنجا که حوصله داشتم مطلب خواندم. کاملترین مطالب در این زمینه از سایت Rod Smith ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])هست.
من همه مطالبش را نخواندم؛ ولی همه اش از مشکلات میگه.
من با Gparted هارد را به GPT تبدیل کردم. ولی بعد همه چیز از دست رفت. دوباره MBR کردم و ویندوز را repair کردم.
تبدیل Legacy Bios به UEFI امکان نداره. RodSmith یک روش بنام DUET داره که خودش دردسریه و من از خیرش گذشتم.
حتا خواستم Hybrid MBR کنم. ولی دیدم کلی مشکل براش ذکر کرده. و بعد من ندیدم به سال ساخت اشاره بکنه که این ابهام را بیشتر میکنه.

Ahmad24
20-11-2013, 15:19
خیلی ممنون... بر اطلاعاتمان افزوده شد...اما اگه الان طرح پارتیشن رو gpt کردیم هیچ جا به مشکل بر نمی خوریم؟ چون یه بار موقع نصب 7 گفت باید mbr کنی و در همین حین من یه بار کل اطلاعاتم رو از دست دادم.:n03:

حالا سوال اصلی اینه که grub رو چه طور باید نصبش کرد و بهش گفت که مثلا این سیستم عامل رو بیار؟ چون از اول که لینوکس نصب کردم لینوکس بالا نمی اومد مستقیم شیرجه میرفت تو ویندوز بعد با boot-repair یه کارایی کردم خودم هم نفهمیدم. بعدش گراب رو می آورد ولی ویندوزم تو لیستش نبود.اصلا گراب کجا نصب میشه؟ تو لینوکس؟

تبدیل MBR به gpt خطری نداره اما بالعکس هیچ تظمینی نیست.MBR-Hybrid کردن هم خطری نداره(با وجود warning که میده) فقط ویندوز حداکثر 4پارتیشن(عملا گاهی 3 پارتیشن) رو بیشتر نمیشناسه.من که لینوکس و سیستمم عاملهای یونیکسی رو به عنوان سیستم عامل اصلی دارم این امر برام مشکلی نیست.من الان ویندوز 7 رو روی پارتیشن آخر نصب دارم و آخرین باری که بوتش کردم 2 ماه پیش بود ضمنا لینوکس فدورا و آرچ و همچنین FreeBSD رو نصب دارم.تو تصویر پست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هم layout پارتیشنها مشخصه.grub الان روی mbr قرار داره اما اگر بخوام سیستم عامل جدید نصب کنم به هیچ وجه اجازه تغییر mbr رو نمیدم.اضافه کردن سیستم عامل جدید به grub خیلی سادس.هر وقت سیستم عامل جدید نصب بشه اگر لینوکس باشه باید تو نصب اون grub رو روی پارتیشن ریشه(یا پارتیشن بوت در صورت وجود) نصب کنید و بهش اجازه ندید روی کل هارد(یعنی mbr)نصب بشه.بعدا میشه یه ورودی به منوی grub (یا یه ورودی تو دیتابیس BCD ویندوز ویستا به بعد یا boot.ini ویندوز xp و 2003) ایجاد کرد.در مورد ویندوز که ساده تر هم هست مثلا من ویندوز رو که نصب کردم با باز کردن gparted مشخص شد روی dev/sda12/ نصب شده.این ورودی رو به انتهای منوی grub(معمولا فایل boot/grub/grub.cfg/) اضافه کردم :

C6C23030C2302759 که uuid پارتیشن ویندوزه که از طریق gparted به راحتی بدست میاد.از دو خط که با دستورات set و search شروع میشند یکیش کافیه.
البته دستور grub-mkconfig(یا grub2-mkconfig) اضافه کردن سیستم عامل جدید رو اتوماتیک انجام میده.
اینکه اطلاعاتتون رو از دست دادید تقصیر کسی نبوده جز خودتون.هر کاری رو با اطلاعات کامل و چشم باز باید انجام داد.قبلش میتونید با یه سیستم مجازی همه چیز رو تمرین کنید(vmware یا virtualbox)
گراب با استفاده از دستور grub-install(یا grub2-install) نصب میشه.نصب روی کل هارد :

نصب روی پارتیشن لینوکس :

سکتور راه انداز بوت منیجر(مثل grub) یا روی MBR نصب میشه(پیشفرض) یا روی سکتور صفر پارتیشن نصبی لینوکس(پارتشنی که شما موقع نصب مشخص میکنید) به این سکتور میگن PBR که میشه از این سکتور که در قالب یه فایل میشه کپیش کرد برای بوت از طریق ویندوز استفاده کرد.
برای تبدیل به هیچ وجه از رابط گرافیکی gparted استفاده نکنید فقط خود gdisk.بهتره از طریق livecd یا رفتن به مد تک کاربره اینکارو انجام داد.(در هر حال اول تو ماشین مجازی و با بک آپ کامل)
بیشتر افراد هیچ نیازی به تبدیل MBR به gpt ندارند.یعنی هیچ مزیت محسوسی حس نمیکنید مگر اونکه مثل من هر از گاهی بخواید layout پارتیشنها رو تغییر بدید بدون اینکه سیستم عاملهای فعلی یا اطلاعات از دست بره.من معمولا دیستروهای دیگه رو به طور دوره ای نصب و تست میکنم. و اینقدر باتجربه شدم که از ماشین مجازی استفاده نمیکنم البته بک آپ گیری باید انجام بشه.در مورد بوت علاوه بر مطالبی که گفتم پستهای گذشته من رو یه سرچی بکنید مطالب خوبی پیدا میکنید.شما نیاز به دانش در مورد فرآیند boot chainloading دارید.

UEFI برای یه کاربر عادی خانگی اصلا مفهومی نداره.جامعه گنو به چشم دیکتاتوری مایکروسافت بهش نگاه میکنه و نظر خوبی راجع بهش نداره.راهکارهای امنیتی زیادی وجود داره و UEFI چیز دندونگیری نیست.حتی تراشه TPE هم برای یه کاربر خونگی ارزشی نداره.استفاده از پارتیشن encrypt شده home/ و استفاده از OTFE برای یه کاربر معمولی حداکثر امنیت رو به ارمغان میاره.
به طور خلاصه خیلی از تکنولوژیها کاربران خاص خودشونو دارند و به درد عموم نمیخورند.

GHAGHALEELEE
21-11-2013, 01:30
درود دوستان
من نرم افزار vmware workstation رو دانلود کردم و میخوام نصب کنم.چه توزیعی از لینوکس رو دانلود کنم؟ فقط میخوام با محیط لینوکس اشنا بشم.اگر وبسایت مرجعی میشناسید جهت دانلود ممنون میشم معرفی کنید.
سپاس فراوان

saeediranzad
21-11-2013, 13:47
وبسایت لینوکس و نرم افزارهای آزاد که فراوونه.
ولی هیچکدوم به مختصر و جامع بودن دیستروواچ نیست. Distrowatch.com
این هم به زبان فارسیlinuxreview.ir

Ahmad24
21-11-2013, 20:52
هارد من دارای طرح پارتیشن gpt هست و 12 پارتیشن داره.grub روی سکتور صفر یا همون MBR نصبه و بوت کامپیوتر از طریقه گرابه.یه ویندوز 7 نصب دارم.یه ورودی در منوی بوت گراب برای ویندوز داره.ویندوز در درایو آخر یعنی dev/sda12/ قرار داره.
دیشب لینوکس 8.1 رو دانلود کردم و تصمیم به نصبش(به جای ویندوز 7) گرفتم.پارتیشن ویندوز حدود 24 گیگ ظرفیت داشت که برای ویندوزهای جدید حجم کمیه و قبل از نصب ویندوز 8.1 مجبور بودم حجمش رو افزایش بدم.پارتیشن قبل از پارتیشن ویندوز یعنی dev/sda11/ پارتیشن home متعلق به لینوکس آرچ هست که ظرفیت بالایی نزدیک 31 گیگ داشت که عملا بلااستفاده مونده بود.سیستم فایل این پارتیشن لینوکسی xfs بود که یکی از نقاط ضعف این سیستم فایل عدم پشتیبانی اون از resize هست.از محتویات پارتیشن home بک آپ گرفتم .
با livecd لینوکس مینت کامپیوتر رو بوت کردم.دو پارتیشن آخر(پارتیشن home لینوکس و پارتیشن ویندوز) رو بوسیله gparted حذف و ۲ پارتیشن با حجم جدید و با همون سیستم فایلها(xfs و ntfs) ایجاد کردم.منتهی 20 گیگ برای لینوکس و 35 گیگ برای ویندوز در نظر گرفتم.بک آپ پارتیشن home لینوکس رو restore کردم.این پارتیشن home مربوط به لینوکس Arch بود و باید uuid جدید این پارتیشن رو در فایل etc/fstab/ به روز میکردم.تو همون livecd مینت از طریق خط فرمان پارتیشن ریشه لینوکس آرچ رو mount و فایل /etc/fstab/ اونو با uuid جدید پارتیشن home به روز کردم.

با دستور blkid تو ترمینال میشه uuid یه پارتیشن رو بدست آورد.(یا توی همون gparted) دقت کنید من livecd رو از طریق یه هارد اکسترنال usb بوت کردم که به این ترتیب هارد اینترنال اصلی میشه sdb (و نه sda)
هارد اکسترنالی که من دارم بوتیبله و علاوه بر livecd لینوکس مینت و آرچ از اون برای نصب ویندوز هم استفاده میکنم و اینجوری دیگه نیازی به dvd ندارم.هارد اکسترنال با grub4dos(از طریق ویندوز و 2-3 هزار سال پیش) بوتیبل شده.فقط ایمیج ویندوز رو اکسترکت کردم روی هارد اکسترنال(قبلا برای نصب ویندوز 7 و 8 ورودی بوت لازم رو در منوی بوت اون ایجاد کرده بودم وهمین اکسترکت کردن کافی بود) و نصاب ویندوز رو راه انداختم.اما نمیشد ویندوز رو نصب کرد.یه گام رو فراموش کرده بودم.طرح پارتیشن هارد اصلی سیستم من به صورت gpt و MBR-hybrid بود.این هیبرید بودن برای ویندوز لازمه(نصب یا بوت) اما با هر تغییری در جدول پارتیشن mbr-hybrid به mbr-protected(حالت پیشفرض gpt) تغییر میکنه.
کامپیوتر رو از طریق سیستم عامل اصلی(آرچ) بوت کردم و با دستور gdisk در خط فرمان مجددا اون رو به وضعیت MBR-hybrid تبدیل کردم.موقع تبدیل از شما خواسته میشه 3 تا پارتیشن معرفی کنید.من 3 پارتیشن ntfs دارم با شماره های 8 و 9 و 12(پارتیشن نصبی ویندوز) که اونها رو اضافه کردم و پارتیشن 12 رو به عنوان bootable ست کردم.
ری استارت کردم و نصاب ویندوز 8.1 رو راه انداختم و ویندوز نصب شد.با اولین ری استارت اثری از grub نبود و ویندوز مستقیما بوت میشد.انگار نه انگار لینوکسی نصبه.نصاب ویندوز سکتور صفر رو رونویسی میکنه و بوت سکتور خودش رو جایگزین میکنه.
کامپیوتر رو از هارد اکسترنال و اینبار با cd آرچ لینوکس بوت کردم.
کلا موقعی که میخواید grub رو نصب مجدد کنید با livecd همون دیسترو اصلی که نصب کردید(یا هر لینوکس دیگه ای) اینکار رو بکنید و پارتیشنهای لینوکس نصبی رو mount کنید و به اون chroot کنید.سپس با دستور grub-install به راحتی میتونید دوباره grub رو روی هارد اصلی نصب کنید.لینوکس آرچ من ۳ تا پارتیشن داره احتمالا شما فقط یه پارتیشه ریشه دارید.مراحلی که من طی کردم :

توی آرچ chroot زدن راحته اما تو سایر دیستروها چند دستور اضافی میخواد من یه فایل متنی دارم که به عنوان راهنمای chroot میشه بهش نگاه کرد.(شما به راهنمای اصلی دیستروی خودتون رجوع کنید)

بعد از ری استارت دوباره گراب اومد اما یه قدم دیگه مونده بود.لینوکس رو بالا آوردم و uuid پارتیشن ویندوز رو در منوی بوت گراب به روز کردم(boot/grub/grub.cfg/) البته با دستور grub-mkconfig اینکار اتوماتیک انجام میشه.ویندوز جدید نصب و به راحتی از منوی بوت گراب قابل دسترسی است.
این نصب یه سیستم عامل بود تو یه سیستم مولتی بوت با 4 سیستم عامل مستقر.

GHAGHALEELEE
27-11-2013, 04:53
سلام
بچه ها من ابونتو رو از سایت اصلیش دانلود کردم توی vmware اول ازم یوزر و پسورد خواست من هم یه چیزی همینطوری دادم بعد این ارور عکس رو داد.

farzad02
28-11-2013, 01:07
سلام
بچه ها من ابونتو رو از سایت اصلیش دانلود کردم توی vmware اول ازم یوزر و پسورد خواست من هم یه چیزی همینطوری دادم بعد این ارور عکس رو داد.

سلام
تا جاییکه یادمه همیشه موقع نصب یوزر و پس رو خودت تعیین میکنی
یوزر و پسورد دیفالت معمولا نداریم. اگر یادت نیست، باید موقع بوت بری توی recovery mode و یکسری اقداماتی انجام بدی

GHAGHALEELEE
28-11-2013, 13:27
درودی دیگر
چند تا کار انجام دادم باعث شد نصب بشه گفتم اینجا بگم اگر کسی به مشکل من بخورد شاید حل بشه:
1.رم پیش فرض با 1 گیگ باشه ولی من چون رمم کم بود روی 256 مگ گذاشته بودم که کردم 512 مگ.
2.موقع نصب تمام دانلودها و استفاده از نت رو متوقف کردم (یک اپدیت خیلی کوچک هست که باید درست انجام بشه ، در حد چند کیلو.البته این اپدیت رو هم خود vmware انجام میده اتومات)
3.من اینو نمیدونستم ابونتو کلا موقع نصب همون یوزر و پسورد عین ادمینستوری ویندوز میخواد که هر چی دوست داشتید میتونید بدید ولی full name رو بهتره اسم سیستم عامل و ورژن مورد استفاده اش بدید.❁

afshin b
03-12-2013, 13:51
سلام
من ميخوام رو سيستمم كه ويندوز سون 32 بيت داره و 2 گيگ رم DDR2 ، اوبونتو نصب كنم. كاربردم هم براي نرم افزار مهندسي openFoam هست.
دوتا سوال داشتم:
1. اوبونتو 12.04 نصب كنم يا 13.10؟
2. 32 بيت نصب كنم يا 64؟
تشكر

saeediranzad
04-12-2013, 08:21
سلام
من ميخوام رو سيستمم كه ويندوز سون 32 بيت داره و 2 گيگ رم DDR2 ، اوبونتو نصب كنم. كاربردم هم براي نرم افزار مهندسي openFoam هست.
دوتا سوال داشتم:
1. اوبونتو 12.04 نصب كنم يا 13.10؟
2. 32 بيت نصب كنم يا 64؟
تشكر

OpenFOAM is developed and tested on Linux, but should work with other POSIX systems. OpenFOAM-2.2.2 and ThirdParty-2.2.2 have been tested on the following Linux distributions:

[*=left]Ubuntu 12.04 (precise), 12.10 (quantal), 13.04 (raring),
[*=left]OpenSuSE 12.1, 12.2 and 12.3
[*=left]Fedora 17, 18 and 19

سلام
اگر 2 گیگ رم دارید نیازی به 64 بیت نیست. ولی نمیدونم 32بیت بهتره یا 64 بیت. (یعنی الزامی نیست ولی مشکلی هم نداره.)

Ali_RNT
06-12-2013, 17:11
سلام دوستان.من اوبونتو ۱۳.۰۴ دارم.تازه نصب کردم و مشکل اصلیم اینه که با چه کلید هایی حالت ضفحه عوض میشه؟؟؟تو ویندوز آلت و شیفت بود...

milad_gta
07-12-2013, 01:39
سلام دوستان.من اوبونتو ۱۳.۰۴ دارم.تازه نصب کردم و مشکل اصلیم اینه که با چه کلید هایی حالت ضفحه عوض میشه؟؟؟تو ویندوز آلت و شیفت بود...

خیلی وقته از اوبونتو استفاده نکردم ولی فکر کنم Alt+Shift سمت چپ هست یا، پنجره + Shift

Zygmma
13-12-2013, 21:01
من اوبونتو 13.10 رو روي VMware نصب کردم ولي هر پکيجي که بخوام نصب کنم به اين شکل با مشکل مواجه ميشم ميشه راهنمايي کنيد .. ‌(به عنوان مثال cmatrix)

اينم از etc/apt/sources.list/

ali11500
18-12-2013, 15:53
آیا مخازن رو با دستور sudo apt-get update بروز کردی؟

ali6049
18-12-2013, 22:32
سلام دوستان. من میخوام اوبونتو رو روی هارد اکسترنال نصب کنم.. آیا امکانش هست که بدون اینکه درایو رو فرمت کنم یه پارتیشن دیگه روی هارد درست کنم و اونو روش نصب کنم؟

Sent from my GT-I9100G using Tapatalk

Ali_RNT
19-12-2013, 08:04
سلام دوستان. من میخوام اوبونتو رو روی هارد اکسترنال نصب کنم.. آیا امکانش هست که بدون اینکه درایو رو فرمت کنم یه پارتیشن دیگه روی هارد درست کنم و اونو روش نصب کنم؟

بله.در مرحله ی انتخاب روش نصب Some thingelse رو انتخاب کنید و روی هارد اکسترنالتون یک پرتیشن ایجاد کنید و اون رو انتخاب کنید.

Mohammad401
19-12-2013, 16:55
سلام دوستان،
من بعد از اینکه اوبونتو 13.04 رو نصب میکنم سیستم ریستارت میشه ولی مستقیما میره تو ویندوز 8.1 هرکاریم میکنم موقع شروع نمیپرسه کدوم سیستم عاملو میخوای. لطفا راهنماییم کنین............:n13:

Zygmma
19-12-2013, 17:44
آیا مخازن رو با دستور sudo apt-get update بروز کردی؟

سلام بله فايده اي نداشت ..

دوستان راه حلي ندارن ؟

thelastblack
19-12-2013, 18:34
سلام دوستان،
من بعد از اینکه اوبونتو 13.04 رو نصب میکنم سیستم ریستارت میشه ولی مستقیما میره تو ویندوز 8.1 هرکاریم میکنم موقع شروع نمیپرسه کدوم سیستم عاملو میخوای. لطفا راهنماییم کنین............:n13:

پارتیش بندی هارد چطوره؟

Mohammad401
19-12-2013, 22:18
پارتیش بندی هارد چطوره؟

هاردم بیسیکه. الان دوتا primary برا نصب ویندوز دارم با دوتا logical . برا نصب لینوکسم یه دونه ext4 primary با یه swap logical

روانپریش
19-12-2013, 22:33
دوستان این خبر رو تایید میکنین؟

اوبونتوی جدید مانند مایکروسافت قدیم، نرم افزار جاسوسی دارد/ نصب نکنید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

Mohammad401
20-12-2013, 10:33
بابا کسی نیست به سوال ما جواب بده؟؟؟ تورو خدا ضروریه...

Ali_RNT
20-12-2013, 11:18
بابا کسی نیست به سوال ما جواب بده؟؟؟ تورو خدا ضروریه...

موقع نصب کدوم گزینه رو انتخاب کردید؟؟؟

thelastblack
20-12-2013, 11:24
هاردم بیسیکه. الان دوتا primary برا نصب ویندوز دارم با دوتا logical . برا نصب لینوکسم یه دونه ext4 primary با یه swap logical

موقع نصب دستی پارتیشن و mount point ها رو تعیین کردی؟ اگه اره، دقت کن موقع تعیین پارتیشن ها یه گزینه هست واسه انتخاب محل نصب بوت لودر، اونو هاردت انتخاب کن حتما.
در نهایت اگه نشد، تو ویندوز با easyBCD لینوکس رو به بوت ویندوز اضافه کن.

Mohammad401
20-12-2013, 18:52
موقع نصب کدوم گزینه رو انتخاب کردید؟؟؟

گزینه ی something else رو.

Mohammad401
20-12-2013, 18:59
موقع نصب دستی پارتیشن و mount point ها رو تعیین کردی؟ اگه اره، دقت کن موقع تعیین پارتیشن ها یه گزینه هست واسه انتخاب محل نصب بوت لودر، اونو هاردت انتخاب کن حتما.
در نهایت اگه نشد، تو ویندوز با easyBCD لینوکس رو به بوت ویندوز اضافه کن.

mount point رو / انتخاب کردم بوت لودر هم روی هارده. باeasyBCD هم تو منوی بوت یه ubuntu ایجاد کردم ولی وقتی انتخابش میکنم صفحه سیاه میشه و یه چیزایی مینویسه مثل اینکه سیستم عامل رو پیدا نکرده بعد باید ریستارت کنم. یعنی راهی وجود نداره؟؟؟

Ali_RNT
20-12-2013, 19:52
گزینه ای به اسم install alongside windows نبود؟؟؟

Mohammad401
20-12-2013, 21:36
گزینه ای به اسم install alongside windows نبود؟؟؟

چرا بودش، ولی من نمیخوام تو درایو ویندوز نصب کنمش.
چون اونوقت باید با هر بار تعویض ویندوز ابونتو رو هم از نو نصب کنم.

ali6049
21-12-2013, 10:27
سلام دوستان. امکان استفاده از کانکشن ss*tp تو اوبونتو هست؟ من sst*p client رو نصب کردم ولی گزینه ش تگ قسمت network connections نیوند.

Ali_RNT
21-12-2013, 10:28
نخیر این گزینه روی درایو ویندوز نمی نصبه.از آخرین پارتیش شما به همون اندازه که توی مرحله بعد انتخاب میکنید برمیداره و یک پارتیشن جدید میسازه.البته فرمت اون تو ویندوز پشتیبانی نمیشه.بعد روی اون پارتیشن نصب میشه.

نگران بوت لودر هم نباشید.بوت لودر GRUB رو نصب میکنه...

senaps
31-12-2013, 19:52
دوستان این ویندوز ۸ اعصابم رو خراب کرده....
الان میخوام اوبونتو ۱۲.۴ ۶۴ بیت رو دانلود کنم و نصب کنم رو لپ‌تاپ و بعدش، روی ویرچوال ماشین ویندوز ۸ و ویژوال استودیو رو نصب کنم...

ایا شدنی هست؟ ویرچوال باکس با این مسئله مشکلی نداره؟! :))))))))

راستی، تو سایت اوبونتو هرچی روی لینک دانلود اوبنونتو ۱۳.۱۰ یا ۱۲.۴ ۶۴بیت کلیک میکنم، بازم ۱۲.۴ ۳۲ بیت رو بهم میده؟ چرا؟؟؟
میشه لطفا یکی از دوستان نسخه‌ی ۶۴ بیت از ۱۲.۴ یا ۱۳.۱۰ رو برا من لینک دانلودش رو بده که دانلود کنم؟؟( توی سایت همونجور که گفتم، خیلی اذیت میکنه و اخرش هم ۳۲ بیت ۱۲.۴ رو میده!)

Ali_RNT
31-12-2013, 20:50
712:

13.10 نسخه 64 بیت... ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

12.04 نسخه 64 بیت... ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بله نصب ویندوز شدنیه.فقط باید بعد از نصب ویندوز در ویرچوال باکس Guest additions رو فعال کنید تا به فایل ویژوال استودیو روی هارد دسترسی داشته باشه...

senaps
31-12-2013, 22:57
این برا AMD هستش ایرادی ایجاد نمیکنه برا کور 3 اینتل؟

فک کنم 13.10 بهتر باشه و همون رو دانلود کردم... انشاالله LTS‌ بعدی! :)

روانپریش
01-01-2014, 00:17
دوستان لینک نسخه 32 بیتی اخرین نسخه رو میدن بعد لینکش این قابلیت رو داره که هر وقت انلاین شدم مقداری ازش دانلود کنم چون حجمش زیاده

raeesi
01-01-2014, 00:36
دوستان لینک نسخه 32 بیتی اخرین نسخه رو میدن بعد لینکش این قابلیت رو داره که هر وقت انلاین شدم مقداری ازش دانلود کنم چون حجمش زیاده

بفرما دوست عزیز
لینک اخرین نسخه ۳۲ بیتی برای میزان رم زیر ۲ گیگ با قابلیت رزیوم (استوپ و ادامه دانلود) از سرورهای وطنی تأید شده توسط وب‌سایت اوبونتو:

raeesi
01-01-2014, 00:38
این برا AMD هستش ایرادی ایجاد نمیکنه برا کور 3 اینتل؟

فک کنم 13.10 بهتر باشه و همون رو دانلود کردم... انشاالله LTS‌ بعدی! :)

خیر دوست عزیز
هر دو پروسسور از معماری ۶۴بیت استفاده می‌کنند و هیچ مشکلی پیش نمیآد :-)

روانپریش
01-01-2014, 11:35
بفرما دوست عزیز
لینک اخرین نسخه ۳۲ بیتی برای میزان رم زیر ۲ گیگ با قابلیت رزیوم (استوپ و ادامه دانلود) از سرورهای وطنی تأید شده توسط وب‌سایت اوبونتو:

چرا پسوند فایل اینجوریه؟

mohammadi_4u
01-01-2014, 11:42
چرا پسوند فایل اینجوریه؟

چون ایمیج هست .فرمت استاندارد هست.فرمتش درسته.

Sent from my LT22i using Tapatalk 2

Ali_RNT
01-01-2014, 11:53
712:با نرم افزار Ultra ISO میتونید رایتش کنید.میتونید فایل هاش رو هم استخراج کنید و فایل wubi.exe رو اجرا کنید تا کنار ویندوز بدون نیاز به پارتیشن جداگانه و بدون نصب گروب نصب شه...

روانپریش
01-01-2014, 11:57
712:با نرم افزار Ultra ISO میتونید رایتش کنید.میتونید فایل هاش رو هم استخراج کنید و فایل wubi.exe رو اجرا کنید تا کنار ویندوز بدون نیاز به پارتیشن جداگانه و بدون نصب گروب نصب شه...

یعنی بدون نیاز به بوت شدن میتونم نصبش کنم کنار ویندوز؟
بعد این نسخه نرم افزارهای کامل روشه یا باید براش دانلود کنم؟

Ali_RNT
01-01-2014, 13:11
712:نخیر شما برای اجرا نیاز دارید تا بوتش کنید.توی منوی بوت ویندوز یک گزینه به اسم اوبونتو اضافه میشه.شما هر بار که روشن میکنید میتونید ویندوز یا اوبونتو روانتخاب کنید.

برخی نرم افزار های مهم نصب شدن.ولی تعداد نرم افزار های نصب شده به مینت نمیرسه.نرم افزار های نصب شده در مینت خیلی بیشتره.

در هر صورت شما نرم افزار های نصب شده نباید دلیل انتخابتون باشه.نرم افزار هارو باید دانلود و نصب کنید.ولی یه سری نرم افزار های مهم مثل فایرفاکس، لیبره آفیس و نمایش پی دی اف روش نصبه...

senaps
02-01-2014, 01:02
اقا من نصبم تموم شده بود، اورد گفت حالا توی اوبونتو وان لاگین کن، منم حوصله نداشتم مشخصات اکانت اوبونتو وان وارد کنم لیتر رو زدم الان زد و هنگ کرد سیستم :| چرا اینجوری کرد عاخه؟؟
دارم قاطی میکنم خداییش....
راستی، اوبونتو مولتی تاچ تاچ‌پد و بلوتوث رو شناخت! ولی روشنایی صفحه رو نمی‌تونم باهاش کنترل کنم :( کسی راهی داره؟ لپ تاپ ایسر هستش...

---------------------------------------
دوستان الان نصب کردم تموم شد رفت....
فقط نمیدونم داره به شدت فایل زبان از سرور ایرانی دانلود میکنه و منم گذاشتم دانلود بکنه....
فقط این روشنایی مونیتور چطوری حل میشه؟

روانپریش
04-01-2014, 20:33
دوستان میشه اوبونتو رو از روی فلش بوت کرد و زنده بالا اورد و باهاش کارکرد؟

raeesi
04-01-2014, 20:48
اقا من نصبم تموم شده بود، اورد گفت حالا توی اوبونتو وان لاگین کن، منم حوصله نداشتم مشخصات اکانت اوبونتو وان وارد کنم لیتر رو زدم الان زد و هنگ کرد سیستم :| چرا اینجوری کرد عاخه؟؟
دارم قاطی میکنم خداییش....
راستی، اوبونتو مولتی تاچ تاچ‌پد و بلوتوث رو شناخت! ولی روشنایی صفحه رو نمی‌تونم باهاش کنترل کنم :( کسی راهی داره؟ لپ تاپ ایسر هستش...

---------------------------------------
دوستان الان نصب کردم تموم شد رفت....
فقط نمیدونم داره به شدت فایل زبان از سرور ایرانی دانلود میکنه و منم گذاشتم دانلود بکنه....
فقط این روشنایی مونیتور چطوری حل میشه؟

قاطی نکن داداش مشکلات برای همه پیش میان. لابد یه اشکالی توی اون پروسه پیش اومده.
من هیچ‌وقت از ubuntu one استفاده نکردم و چنین مشکلی هم برام پیش نیومده.
الآن هم کوبونتو نصب کردم و چنین مشکلی که شما میگی برام پیش نیومده

دوستان میشه اوبونتو رو از روی فلش بوت کرد و زنده بالا اورد و باهاش کارکرد؟

بله، شما همون فایل ISO رو رایت کن روی فلش و اوبونتو رو باهاش بوت کن
UnetBootIn ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم توی این مسیر همراه شماست :-)

jojojona
06-01-2014, 23:38
سلام
کسی از دوستان میدونه احتمالا چه ویژگی های جدیدی قراره تو 14.4 اضافه بشه؟:n16:

روانپریش
07-01-2014, 22:48
سلام
کسی از دوستان میدونه احتمالا چه ویژگی های جدیدی قراره تو 14.4 اضافه بشه؟:n16:

کی قراره این نسخه جدید بیاد؟
یعنی میشه روزی این سیستم عامل مث ویندوز قوی بشه؟

V i r u s e r
07-01-2014, 22:59
تا قوی بودن رو چی معنی کنید.
همین الان گنو/لبنوکس به نظر من از ویندوز خیلی قوی تره.

senaps
07-01-2014, 23:08
دوستان برا روشنایی صفحه راه‌حلی هست که بتونم کلید های فانکشن رو راه بندازم؟؟؟
فانکشن کار میکنه و یه اسلایدر رو میاره که کم و زیاد میشه ولی مشکل اینه که نور صفحه رو کم و زیاد نمیکنه!!!! چیکار باید بکنم که کم و زیاد بکنه باهاش؟؟؟؟
یه سری اسکریپت انلاین هست که مثلا بزنم و نور صفحه بره به چند درصد، ولی اونا به کار من نمیاد چون من ممکنه یه لحظه دارم عکس میبینم و میخوام چند ثانیه نورش رو زیاد بکنم و دوباره برگده!! بخوام برا یه کار ساده برم کد اجرا بکنم یا فایل مربوطه رو پیدا کنم و رانش کنم(اگر مثلا دستورات رو توی یه فایل ذخیره کنم مثلا!) باز عقلانی نیست!....

همچنین وب‌کم لپ‌تاپ رو چیکار کنم؟؟؟؟ همه‌ی برنامه‌های وبکم رو نصب کردم و هیچکدوم وب‌کم رو نشناخت و ارور مربوط به فایل Video نات فاند رو میده بهم... :(

روانپریش
08-01-2014, 00:15
همین الان گنو/لبنوکس به نظر من از ویندوز خیلی قوی تره.

دلیلتون؟؟؟؟

V i r u s e r
08-01-2014, 02:58
دلیلتون؟؟؟؟

سلام
از نظر نقطه نظر یک برنامه نویس؛ هسته ی لینوکس امکانات خیلی بیشتری بیشتری در اختیار برنامه نویس قرار می ده و عملا برنامه نویس محدودیتی در کد زدن نداره.
از نقطه نظر یک مدیر سیستم؛ سیستم عامل گنو/لینوکس به شدت انعطاف پذیر هست و در هر شرایطی قابل اجرا و تنظیم هست. برخلاف ویندوز؛ لینوکس محدودیتی برای مدیر سیستم قرار نمیده و همیشه فرض بر این هست که مدیر سیستم (Root)‌دقیقا می دونه داره چیکار می کنه. حتی اگه بخواد یکی از مهم ترین فایل های سیستمی رو پاک کنه
در ویندوز این امکانات برای کاربر وجود نداره و همیشه ویندوز یه جور حالت "من میدونم که چی برای شما خوبه و شما نمیدونی درست و غلط چیه" برای کاربر داره. البته این به این معنی نیست که ویندوز انعطاف پذیر و قابل مدیریت نیست بلکه در ویندوز انجام کار های خارج از معمول خیلی سخت تر از انجام اون ها در لینوکس هست.

از نقطه نظر یک کاربر معمولی ویندوز راحتتر از لینوکس هست چون هدف اصلی ویندوز کاربران معمولی و عادی هست که خیلی نمی خوان در سیستمشون تغییرات ایجاد کنن در حالی که در لینوکس دقیقا عکس این صادق هست و همیشه کاربر پشت سیستم به عنوان ارباب و دستور دهنده ی سیستم عامل عمل می کنه و این سیستم عامل عموما کاربر های حرفه ای (Power user) رو هدف می گیره
:n16:

روانپریش
08-01-2014, 13:24
سلام
از نظر نقطه نظر یک برنامه نویس؛ هسته ی لینوکس امکانات خیلی بیشتری بیشتری در اختیار برنامه نویس قرار می ده و عملا برنامه نویس محدودیتی در کد زدن نداره.
از نقطه نظر یک مدیر سیستم؛ سیستم عامل گنو/لینوکس به شدت انعطاف پذیر هست و در هر شرایطی قابل اجرا و تنظیم هست. برخلاف ویندوز؛ لینوکس محدودیتی برای مدیر سیستم قرار نمیده و همیشه فرض بر این هست که مدیر سیستم (Root)‌دقیقا می دونه داره چیکار می کنه. حتی اگه بخواد یکی از مهم ترین فایل های سیستمی رو پاک کنه
در ویندوز این امکانات برای کاربر وجود نداره و همیشه ویندوز یه جور حالت "من میدونم که چی برای شما خوبه و شما نمیدونی درست و غلط چیه" برای کاربر داره. البته این به این معنی نیست که ویندوز انعطاف پذیر و قابل مدیریت نیست بلکه در ویندوز انجام کار های خارج از معمول خیلی سخت تر از انجام اون ها در لینوکس هست.

از نقطه نظر یک کاربر معمولی ویندوز راحتتر از لینوکس هست چون هدف اصلی ویندوز کاربران معمولی و عادی هست که خیلی نمی خوان در سیستمشون تغییرات ایجاد کنن در حالی که در لینوکس دقیقا عکس این صادق هست و همیشه کاربر پشت سیستم به عنوان ارباب و دستور دهنده ی سیستم عامل عمل می کنه و این سیستم عامل عموما کاربر های حرفه ای (Power user) رو هدف می گیره

من توی فارومهای زیادی که مخصوصی لینوکس و توزیعاش هست فعالیت میکنم
چیزی که میبینم همه شاکین ازش که سخت افزارها رو نمیشناسه
مثلا طرف 1 هفته گشته تا تونسته به سختی وایرلس رو بهش بشناسنونه بعدش هم با سرعتی نصف ویندوز وصل شده
یا نشناختن پرینتر و کلی سخت افزارهای دیگه

V i r u s e r
08-01-2014, 17:25
مثلا طرف 1 هفته گشته تا تونسته به سختی وایرلس رو بهش بشناسنونه بعدش هم با سرعتی نصف ویندوز وصل شده

سلام
البته بنده حرف شمارو قبول دارم که سخت افزار های زیادی هستند که با لینوکس میشکل دارن. ۲ تا دلیل داره:
۱. سازنده های سخت افزار برای نوشتن درایور لینوکس هزینه و وقتی صرف نمیکن. که اینم خودش ۲ تا دلیل داره:
- کاربر های لینوکس بسیار کم هستند و اون شرکت سخت افزار سازی ترجیح می ده منابعش رو صرف اکثریت کنه تا اقلیت.
- کاربر های لینوکس عموما از نصب کردن درایور های Proprietary که کدباز نیستن امنتاع می کنن. که این یعنی یا شرکت سازنده باید درایورش رو کدباز کنه یا از همون اقلیت گنو/لینوکس باز ها؛ اقلیت خیلی کمتری از اون درایور استفاده خواهند کرد.
۲. اون سخت افزار به خصوص با بقیه مدل ها و برند های مختلف خیلی فرق می کنه و نیاز به یک درایور مجزا داره. بیشتر سخت افزار ها طوری هستند که نحوه ی ارتباطشون با سیستم عامل به یک صورت هست و یک درایور ممکنه انواع مختلف از برند ها و مدل های مختلف اون قطعه رو راه اندازی کنه.
مثلا برای چیپ بلوتوث که اکثر چیپ ها از نظر کارکرد شبیه هم هستن و درایوری که براش وجود داره همشونو راه میندازه. ولی ممکنه یه چیپ خاص باشه که با اون درایور کار نکنه؛ در این صورت باید منتظر باشید که یک برنامه نویس درایورشو بسازه یا خودتون دست بکار بشید
اما در عوض کارت های گرافیک خیلی خاص هستند و هر چیپ درایور خودشو لازم داره. شما عمرا با درایور اینتل نمی تونید چیپ AMD رو راه اندازی کنید و بالعکس

در کل این به قدرت سیستم عامل مربوط نمیشه. به جا افتادنش مربوط میشه.

senaps
08-01-2014, 17:49

من از نصب کردن درایور تنفر دارم....
کرک ویندوز 7 لپ‌ تاپم خراب شد، ویندوز 8 نصب کردم(قبلا چند بار برا رفع مشکلات سیستمم از اوبونتوی زنده استفاده کرده بودم) دیدم که ویندوز 8، علاوه بر بلوتوث، وبکم و روشنایی صفحه، مولتی تاچ تاچ پدم رو هم نمیشناسه!! در حقیقت من اصلا فکر میکردم که مولتی تاچ و بلوتوث نداره لپ تاپ چون هرچی درایور مربوط به لپ تاپ و سخت افزار هاش بود رو نصب میکردم و هیچی به هیچی!!...
در حال حاضر، من تو لپ تاپم پیشفرض و بدون هیچ کاری شبکه رو دارم، پرینتر رو دارم، بلوتوث رو هم دارم! مولتی تاچ تاچ پد رو هم دارم...
چیزی که ندارم، روشنایی صفحه و وبکم هستش که متاسفانه توی ویندوز ۸ هم در دسترس نبودن و باید برم درایور هاش رو پیدا کنم...

بحث درایور در لینوکس، یه مسئله‌ی قدیمی بودش که مثلا سالهای 85 و اینا، تقریبا 80 درصد سخت افزار هات نیاز به درایور داشتن!! ولی فکر میکنم اگر درست یادم باشه، حداقل توی اوبونتو 8.10 که سیدی اوریجینالش از سایت اوبونتو برام فرستاده شد، این مشکل دیگه نبود و بعد از نصب روی سیستم قدیمیم، کل سخت افزار ها رو میشناخت...
این اولین باری هستش که من شخصا دارم به مشکل درایور میخورم و مشکلم هم این نیست که درایور برا سیستمم نیست، مشکلم اینه که درایور براش نگشتم ببینم هست یا نیست! در حقیقت من نمیدونم چرا باید برا سیستم عاملم برنامه ی اضافه‌ای نصب بکنم که بخواد سخت افزار هام رو بشناسه؟ پس موقع نصب چیکار میکرده اگر نشناخته؟؟؟ نهایتش اینه که خودش باید طی یک اپدیت درایور رو دانلود کنه چون من یکی که این کار رو نمیکنم!!!!

ولی اگر باسکریپتی برای حل مشکلم باشه، خوشحال میشم و استفاده میکنم و میخونمش ببینم چطوری نوشته شده و چیزی هم یاد میگیرم! :)...

روانپریش
08-01-2014, 18:51
یعنی منم بعد از نصب اوبونتو باید داریور هر کدوم از سخت افزار هام رو به لینوکس دانلود کنم و نصب کنم یا خودش اتوماتیک میشناسشون؟

V i r u s e r
08-01-2014, 19:05
چیزی که ندارم، روشنایی صفحه و وبکم هستش که متاسفانه توی ویندوز ۸ هم در دسترس نبودن و باید برم درایور هاش رو پیدا کنم...
از چه دسکتاپی استفاده می کنید؟
این دستور رو امتحان کنید:

برای وبکم پکیج libv4l رو نصب کنید. البته ممکنه در ابونتو به نام دیگه ای باشه.

V i r u s e r
08-01-2014, 19:09
یعنی منم بعد از نصب اوبونتو باید داریور هر کدوم از سخت افزار هام رو به لینوکس دانلود کنم و نصب کنم یا خودش اتوماتیک میشناسشون؟

سلام
هسته ی لینوکس طوری طراحی شده که ۹۰٪‌ سخت افزار بدون نیاز به درایور توش کار می کنن.
البته اونهایی که کار نمی کنن معمولا برای راه انداختنشون دنگ و فنگ زیادی وجود داره چون اگه راحت بود درایورش رو توی هسته قرار می دادند :n02:
یه چیز دیگه ای هم هست. ممکنه لینوکس سخت افزار رو شناسایی کرده باشه ولی برنامه ای برای استفاده از اون نرم افزار روی سیستم نصب نشده باشه. البته فکر می کنم ابونتو بیشتر برنامه های مورد نیاز رو داشته باشه.

senaps
08-01-2014, 19:15
از چه دسکتاپی استفاده می کنید؟

الان یونیتی هستم...

این دستور رو امتحان کنید:

بله این دستور هست، ولی مسئله اش اینه که من ممکنه لحظه‌ای بخوام روشنایی رو کم و زیاد کنم... ایده‌ای دارین که چطوری برنامه نویسیش کنم که با فانکشن ها کار کنه؟ خلاصه یه جوری که بتونم سریع مقدارش رو عوض کنم...
اینجوری باید یا توی فایل بنویسمش، یا اینکه همیشه ترمینالم باز باشه(که هست!) و این دستور رو تند تند توش بزنم که قدری از حوصله خارجه...

برای وبکم پکیج libv4l رو نصب کنید. البته ممکنه در ابونتو به نام دیگه ای باشه.
عه؟ بذا یه تست بکنم شاید جواب داد ممنون...

V i r u s e r
08-01-2014, 19:47
الان یونیتی هستم...

بله این دستور هست، ولی مسئله اش اینه که من ممکنه لحظه‌ای بخوام روشنایی رو کم و زیاد کنم... ایده‌ای دارین که چطوری برنامه نویسیش کنم که با فانکشن ها کار کنه؟ خلاصه یه جوری که بتونم سریع مقدارش رو عوض کنم...
اینجوری باید یا توی فایل بنویسمش، یا اینکه همیشه ترمینالم باز باشه(که هست!) و این دستور رو تند تند توش بزنم که قدری از حوصله خارجه...

عه؟ بذا یه تست بکنم شاید جواب داد ممنون...

سلام
البته من اخرین باری که از ابونتو استفاده کردم هنوز یونیتی اختراع نشده بود.
اما مطمئنن یه تنظیمی داره که بتونید یک Keyboard Shortcut اضافه کنید. توی قسمت تنظیمات کیبورد باشه احتمالا
وقتی پیداش کردید کافیه دکمه های Fn کیبورد که مربوط به روشنایی هستن رو طوری تنظیم کنید که با هربار زدن دستور خاصی رو اجرا کنن.
برای زیاد کردن:

برای کم کردن

موفق باشید

raeesi
08-01-2014, 20:45

دوست عزیز GNU/Linux همین الآن همه‌جوره از ویندوز قوی‌تر هست.

دوستان برا روشنایی صفحه راه‌حلی هست که بتونم کلید های فانکشن رو راه بندازم؟؟؟
فانکشن کار میکنه و یه اسلایدر رو میاره که کم و زیاد میشه ولی مشکل اینه که نور صفحه رو کم و زیاد نمیکنه!!!! چیکار باید بکنم که کم و زیاد بکنه باهاش؟؟؟؟
یه سری اسکریپت انلاین هست که مثلا بزنم و نور صفحه بره به چند درصد، ولی اونا به کار من نمیاد چون من ممکنه یه لحظه دارم عکس میبینم و میخوام چند ثانیه نورش رو زیاد بکنم و دوباره برگده!! بخوام برا یه کار ساده برم کد اجرا بکنم یا فایل مربوطه رو پیدا کنم و رانش کنم(اگر مثلا دستورات رو توی یه فایل ذخیره کنم مثلا!) باز عقلانی نیست!....

همچنین وب‌کم لپ‌تاپ رو چیکار کنم؟؟؟؟ همه‌ی برنامه‌های وبکم رو نصب کردم و هیچکدوم وب‌کم رو نشناخت و ارور مربوط به فایل Video نات فاند رو میده بهم... :(

دوست عزیز شما اطلاعات سخت‌افزارهایی که مشکل دارن رو ندادی! گرافیک شما هم احتمالا یک سری از مدل‌های انویدیاست چون تا جاییکه یادمه این مشکل توی درایور لینوکس بعضی از مدل‌های انویدیا وجود داره و باید بصورت دستی حلش کنی
در مورد وب‌کم هم ببین وب‌کمت درایوری برای لینوکس داره یا نه؟ نیازی نیست که حتما درایور رسمی داشته باشه، کافیه که برای چیپ درایور شما توسط هر سازنده یا دولوپری یه درایور نوشته شده باشه، میتونی ازش استفاده کنی.

سلام

البته ناگفته نمونه که توزیع‌هایی مثل ubuntu و fedora و mint و pclinux os و امثالهم تمرکزشون بیشتر روی یوزرهای خونگی و کاربرهای تازه‌وارده و انصافا هم توی چند سال اخیر برای ورود به این حیطه تلاش‌های خیلی خوبی شده و نتایج قابل توجهی هم بدست آوردن. صدالبته که ماهیت و کرنل لینوکس این اجازه‌رو نمیده که از کاربر حرفه‌ای غافل بشن چون توی هسته سیستم‌عامل امکانات مورد نیاز کاربر حرفه‌ای گنجونده شده :n02:

دوست عزیز این ربطی به قدرت سیستم عامل نداره! این از ضعف تولیدکننده‌های سخت‌افزار خبر میده که سخت؛‌افزارهاشون درایور درست و حسابی نداره و بنظرم اینجا میشه قدرت لینوکس رو نشون داد که با وجود اینکه خیلی از سخت‌افزارها سالهاست که پشتیبانیشون متوقف شده اما توی جدیدترین توزیع‌های لینوکسی براحتی میشه ازشون استفاده کرد

من خودم TV Tuner و کارت --- و چندتا قطعه دیگه دارم که بعد از ویندوز XP هیچ درایوری براشون ارایه نشده و توی ویندوز 7 و 8 نصب نمیشن اما توی جدیدترین نسخه از هر توزیع لینوکس میشه براحتی راه‌اندازی و ازشون استفاده کرد.
توی لینوکس با یه فرمان چند کاراکتری شما میتونی اطلاعات مورد نیاز برای پیدا کردن درایور یک سخت‌افزار رو پیدا کنی در صورتیکه توی ویندوز باید کلی مراحل عجیب و غریب بری و از اونجاییکه جامعه کاربران ویندوزی با خط فرمان تقریبا بیگانه‌اند برای پیدا کردن درایور اونوقت باید یک بانک درایور رو امتحان کنی تا ببینی کدوم بهش میخوره در صورتیکه برای لینوکس همینکه اون شناسه‌رو توی گوگل سرچ کنی ۹۹٪ اوقات توی همون صفحه اول به نتیجه مطلوب میرسی و یا حداقل ۵۰٪ جوابت رو می‌گیری!

senaps
08-01-2014, 20:51
توی لینوکس با یه فرمان چند کاراکتری شما میتونی اطلاعات مورد نیاز برای پیدا کردن درایور یک سخت‌افزار رو پیدا کنی در صورتیکه توی ویندوز باید کلی مراحل عجیب و غریب بری و از اونجاییکه جامعه کاربران ویندوزی با خط فرمان تقریبا بیگانه‌اند برای پیدا کردن درایور اونوقت باید یک بانک درایور رو امتحان کنی تا ببینی کدوم بهش میخوره در صورتیکه برای لینوکس همینکه اون شناسه‌رو توی گوگل سرچ کنی ۹۹٪ اوقات توی همون صفحه اول به نتیجه مطلوب میرسی و یا حداقل ۵۰٪ جوابت رو می‌گیری!

حالا کدش چی هست؟! :)....
اصلا از کجا معلوم لپ‌تاپم قابلیت لانچ موشک نداشته باشه و من ازش بی‌خبر باشم؟ لااقل بگید برم بگردم ببینم سیستم چی داره چی نداره! :)

raeesi
08-01-2014, 21:27
حالا کدش چی هست؟! :)....
اصلا از کجا معلوم لپ‌تاپم قابلیت لانچ موشک نداشته باشه و من ازش بی‌خبر باشم؟ لااقل بگید برم بگردم ببینم سیستم چی داره چی نداره! :)

این ۲تا دستور اطلاعات سخت‌افزارهای جانبی متصل به کامپیوتر رو نشون میدن:

lsusb
lspci

برای وب‌کم باید از lsusb استفاده کنی

توصیه می‌کنم این مطالب رو هم از دست ندی:

برای مشکل گرافیکت هم به این ۲تا لینک مراجعه کن:

اول به لینک ازادراه مراجعه کن و مراحل خود آموزشی که بهرام نوشته‌رو تا انتها برو اگه حل نشد اونوقت یه سر به کامنت‌ها هم بزن دوستان اطلاعات خوبی باشتراک گذاشتن. توصه می‌کنم اگه روش بهرام کار نکرد یا نپسندیدی اول کامنت‌هارو کامل بخونی و بعد دست بکار شی

توی لینک دوم هم آخرین پاسخ رو بخون و مطابق اون پیش برو (اگه لینک اول کارساز نبود)

روانپریش
08-01-2014, 21:38
بفرما دوست عزیز

دوستان این لینکی که من دارم دانلود میکنم اخرین نسخس؟

raeesi
08-01-2014, 21:43
آره داداش نسخه saucy آخرین نسخه ارایه شده اوبونتوه

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

jojojona
09-01-2014, 11:54
اوبونتو 14.04 که یک نسخه ی LTS است با نام Trusty Tahr عرضه خواهد شد!اگر از دوست خوبمان، گوگل، بپرسید، به شما می گوید که Tahr نوعی بز است که زیستگاهش در کوهستان های هند و هیمالیا است
هفدهم آوریل 2014 به عنوان تاریخ انتشار Ubuntu 14.04 LTS تعیین شد .

تاریخ های اعلام شده توسط کنونیکال ممکن است تغییر کنند و لزومی به ثبت دقیق آنها نیست .

خواهر و برادرهای اوبونتو ؛ زوبونتو ، لوبونتو و کوبونتو با دو نسخه آلفا و بتا زودتر از اوبونتو برای آزمایش در دسترس خواهند بود .

برنامه انتشار ubuntu 14.04 LTS :

آلفا 1 – 19 دسامبر

آلفا 2 – 23 ژانویه

بتا 1 – 27 فوریه

نسخه نهایی بتا – 27 مارس

نسخه کاندید انتشار – 10 آوریل

اوبونتو 14.04 – 17 آوریل
منبع ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

روانپریش
12-01-2014, 12:57
دوستان من ubuntu-13.10-desktop-i386.iso رو بعد از یک هفته تونستم دانلود کنم
حالا یه فلش 4 گیگ دارم میخوام بریزم روش و با فلش زنده بالا بیارمش اگه خوب نصبش کنم
چجوری باید عمل کنم فرمت فایل iso هستش

senaps
12-01-2014, 14:36
YUMI رو دانلود کنین، مراحل کار باهاش خیلی خیلی ساده هستن...

فقط موقع نصب، به شدت دقت کنین که هارد رو به فنا ندین!! خیلی ها اولین بار(منجمله خودم!) هارد رو فرمت کردیم اشتباهی!...

روانپریش
12-01-2014, 14:59
YUMI رو دانلود کنین، مراحل کار باهاش خیلی خیلی ساده هستن...

فقط موقع نصب، به شدت دقت کنین که هارد رو به فنا ندین!! خیلی ها اولین بار(منجمله خودم!) هارد رو فرمت کردیم اشتباهی!...

دوستانم من همه مراحل رو رفتم فقط موندم چجوری سیستم با فلش بالا بیارم؟هر چی توی بایوس میرم و تغیر میدم نمیتونم راهنماییم کنید لطفا

روانپریش
13-01-2014, 14:19
دوستان مشکل رفع شد اوبونتو رو با فلش زنده بالا اوردم تا مودم رو روشن کرد اینترنت رو شناخت فقط نتونستم موسیقی پخش کنم و سرعت موسم خیلی پایین بود

senaps
13-01-2014, 14:25
فرمت MP3 با پکیج خود اوبونتو نمیاد و باید نصبش کنی که همه نصب میکنن مثل K lite codec pack خودمون تو ویندوز می‌مونه که باید نصب بشه...
در خصوص سرعت موس هم میتونی توی تنظیمات درستش کنی...
ممکن هم هستش که از سرعت سیستم بوده باشه...

روانپریش
13-01-2014, 23:51
چرا ابونتو مدام هنگ میکنه مجبورم هی ریستارت کنم؟چیزی مثل الت کنترل دیلیت ویندوز ندازه بشه هنگ رو رفع کرد؟کلا مشکل چیه هی هنگ میکنه؟

kases
14-01-2014, 00:38
چرا ابونتو مدام هنگ میکنه مجبورم هی ریستارت کنم؟چیزی مثل الت کنترل دیلیت ویندوز ندازه بشه هنگ رو رفع کرد؟کلا مشکل چیه هی هنگ میکنه؟

از چه نسخه ای استفاده میکنید؟

اگر به صورت لایو دارید استفاده می کنید شاید به خاطر باگهایی که داره باشه اما اگر اوبونتو رو نصب کردید اپدیتش کنید تا مشکلات به کمترین حد ممکن برسه.

روانپریش
14-01-2014, 09:37
از چه نسخه ای استفاده میکنید؟

اگر به صورت لایو دارید استفاده می کنید شاید به خاطر باگهایی که داره باشه اما اگر اوبونتو رو نصب کردید اپدیتش کنید تا مشکلات به کمترین حد ممکن برسه.

اره به صورت زنده استفاده کردم
بعد میخوام در کنار ویندوز ایکس پی ازش استفاده کنم
3 تا داریو دارم سی / دی / ای
نمیخوام توی درایو سی نصبش کنم میخوای توی درایو دی نصبش کنم باید درایو رو خالی و فرمت کنم؟

ali11500
14-01-2014, 13:34

به نام خدا
سلام
برنامه‌ی system monitor که به صورت پیشفرض نصب هست، می‌تواند برنامه‌ها را ببندد.
براش یک میانبر هم درست کن.

روانپریش
14-01-2014, 19:35
به نام خدا
سلام
برنامه‌ی system monitor که به صورت پیشفرض نصب هست، می‌تواند برنامه‌ها را ببندد.
براش یک میانبر هم درست کن.

خب برای نصب در کنار ایکس پی چیکار کنم؟

senaps
14-01-2014, 19:41
اموزش های نصب رو دنبال کنی درست میشه! :)...
اموزش های زیادی برای نصب کردن در کنار سیستم عامل کنونی هست!!‌ابتدا بای حدود 20-25 گیگ فضا براش باز کنی بعد...
بعدشم، اگر سیستمتون قدیمیه، بهتره این نسخه رو نصب نکنین و یه نسخه‌ی قدیمی تر مثل 9.4 یا 9.10 نصب کنین! :)
یا یه سیستم دیگه! :)

vissoto
14-01-2014, 19:51
بهتر است تا اساتید یک راهنمایی تصویری ارایه نداده اند از نصب خودداری نمایید (خطر بر فنا رفتن کل هارد وجود دارد)

همه ورژن های لینوکس (قبل از 13:n02:) را می توان از داخل ویندوز مانند یک نرم افزار معمولی نصب کرد!)

روانپریش
14-01-2014, 21:54
بهتر است تا اساتید یک راهنمایی تصویری ارایه نداده اند از نصب خودداری نمایید (خطر بر فنا رفتن کل هارد وجود دارد)

همه ورژن های لینوکس (قبل از 13:n02:) را می توان از داخل ویندوز مانند یک نرم افزار معمولی نصب کرد!)

من نسخه 13/10 رو دانلود کردم
بعد من چون روی داریو سی ویندوز ایکس پی دارم و داریو سی توسط دیپ فریز منجمد شده میخوام درایو ای رو بهش اختصاص بدم یکی از دوستان این روش رو پیشنهاد کرد میذارم ببیند درست گفتن:

تمام اطلاعات از ایی به دی منتقل کن،طوری‌که ایی که پارت اره خالی بشه
بعد روی مای‌کامپیوتر راست کلیک و برو قسمت منجمنت، توی ستون سمت چپ اخرین به اسم دیسک‌منجمنت یا همچین چیزی
توی قسمت مرکزی چیزی که باز میشه تما درایوات قابل مشاهده هست روی ایی که اخری هست راست کیلیک و بعد دلیتش کن
قسمت دلیت شده اخر دیسک باید قرار بگیره
با لایو اوبونتو بیا بالا روی نصب بجا ترای کلیک کن تا وارد قسمت نصب بشی احتمالا تا جای که یاد دارم اولین صفحه برای نصب قسمت نصب کدک‌هاست که می‌پرسه اونو رد و صفحه دوم فکرکنم وافای باشه دقیق یادم نیست
اما صفحه نصب اصلی اگه پارت اخر پارتیشنتو دلیت کرده باشی فکر چهارتا گزینه میشه اولی با این مضموم که زبان نصب فارسی باشه میگه نصب در کنار ویندوز اکس‌پی یا هر ویندوز که داری دوتای دیگه بی موردو خطری و اخری سایر یا نصب دستی
اگه انگلیسی زبان نصب باشه گزینه اولی میشه along side windows و اخری میشه something else

senaps
14-01-2014, 22:15
سلام....
خیر من که متوجه نشدم چی گفتم برا نصب! :)...

این مطلب رو بخونین و طبق این پیش برین بهتره...!!!

تصویری و تمیز براتون گذاشته که چی به چیه...

روانپریش
14-01-2014, 22:31
سلام....
خیر من که متوجه نشدم چی گفتم برا نصب! :)...

این مطلب رو بخونین و طبق این پیش برین بهتره...!!!

تصویری و تمیز براتون گذاشته که چی به چیه...

این ایجاد پارتیشن رو توسط ویندوز 7 توضیح داده من ویندوزم ایکس پی هستش

senaps
14-01-2014, 22:44
مراحل نصب رو من عرض کردم! وگرنه پارتیش رو بر اساس ویندوز XP و اموزش خودتون برید...
البته میتونید از چند درایو، فضای خالی باز کنین که فک کنم ایکس‌پی این مورد رو هم ساپورت میکرد...

فقط، این مورد رو حواستون باشه که اگر خدایی نکرده کوچیکترین اشتباهی بکنین(مرحله‌ی پارتیشن بندی) خیلی سریع هاردتون رو به ظاهر فرمت میکنه.... برای این مسئله، باید دیسک زنده‌ی اوبونتو یا یه سیستم متصل به نت دم دستتون باشه....( مثلا مطمئن بشین که ساختن کانکشن با اوبونتو) رو بلدین اگر از کانکشن استفاده میکنین...!!!
چون اگر مشکلی پیش بیاد، بتونین سوال بپرسین!

اگر هم اشتباهی هارد رو کامل فرمت کردین، دست به چیزی نزنین تا یه سری برنامه‌ی مربوط به هارد رو بهتون معرفی کنیم هارد رو برگردونین...
خلاصه حفظی نرین جلو مخصوصا پارتیشن بندی رو!! من بعد از چند سال داشتن اوبونتو، هنوز توی یه کامپیوتر دیگه صفحه‌ی دقیق اموزش نصب رو باز میذارم و اصلا استفاده هم نمیکنم ازش، ولی اگر جایی چیزی یادم رفت، از اون استفاده میکنم!!...

kases
15-01-2014, 11:19
اره به صورت زنده استفاده کردم
بعد میخوام در کنار ویندوز ایکس پی ازش استفاده کنم
3 تا داریو دارم سی / دی / ای
نمیخوام توی درایو سی نصبش کنم میخوای توی درایو دی نصبش کنم باید درایو رو خالی و فرمت کنم؟

اره درایو D رو خالی کن بعد برو برای نصب............
مواظب باش تو ساختن پارتیشن اشتباه نکنی
ممکنه همه اطلاعاتت از بین بره
من اولین بار که لینوکس نصب کردم 400 گیگ از اطلاعاتم پرید داشتم سکته میزدم:n05:

Mehrdad092000
16-01-2014, 03:00
سلام
میخوام از این os استفاده کنم اما نمیخوام دردسر بکشم روی بوتو پاک شدن پارتیشن هاردو اینا چیکار کنم بهترین راحشه ؟؟
ویندوز خودم 8.1 هستش

Ahmad24
16-01-2014, 05:49
سلام میخوام از این os استفاده کنم اما نمیخوام دردسر بکشم روی بوتو پاک شدن پارتیشن هاردو اینا چیکار کنم بهترین راحشه ؟؟ویندوز خودم 8.1 هستشنصب و استفاده تو ماشین مجازی vmware یا virtualbox یا استفاده از اون به صورت دیسک زنده بدون نصبدانشجوها اوبونتو یا دبیان رو تو ماشین مجازی نصب و استفاده میکنند که راه حل خوبیه.هروقت خواستید به عنوان سیستم عامل اصلی استفاده کنید یه تحقیق مفصل راجع به مشکلات نصب و پارتیشن بندی بکنید و بعد نصب کنید.

روانپریش
16-01-2014, 13:05
سلام
میخوام از این os استفاده کنم اما نمیخوام دردسر بکشم روی بوتو پاک شدن پارتیشن هاردو اینا چیکار کنم بهترین راحشه ؟؟
ویندوز خودم 8.1 هستش

روی یه فلش بریزیدش و زنده باهاش کار کنید اگه خوب بود نصب کنید نصبش سادس

دوستان چجوری کدک mp3 رو نصب کنم؟

senaps
16-01-2014, 14:44

رو نصب کنین.... کافیه برید توی ترمینال( دگمه ویندوز، بنویسی ترمینال!) و بعدش:
sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras
بعدش رمز عبور رو وارد میکنین و چند لحظه‌ی بعدش یه Y و بعد نصب میشه! :)...

Mehrdad092000
16-01-2014, 17:44
نصب و استفاده تو ماشین مجازی vmware یا virtualbox یا استفاده از اون به صورت دیسک زنده بدون نصبدانشجوها اوبونتو یا دبیان رو تو ماشین مجازی نصب و استفاده میکنند که راه حل خوبیه.هروقت خواستید به عنوان سیستم عامل اصلی استفاده کنید یه تحقیق مفصل راجع به مشکلات نصب و پارتیشن بندی بکنید و بعد نصب کنید.

ممنون
سرعت کم نمیشه که تیو مجازی؟ لایو یه سری کار کردم اما حال نداد سرعت کمه بعدشم این صدای dvd میره رو مخ :ِd

Mehrdad092000
16-01-2014, 17:45
روی یه فلش بریزیدش و زنده باهاش کار کنید اگه خوب بود نصب کنید نصبش سادس

دوستان چجوری کدک mp3 رو نصب کنم؟

نصب کنار ویندوز 8.1 با هم راحته؟

V i r u s e r
16-01-2014, 17:53
نصب کنار ویندوز 8.1 با هم راحته؟

90% کسایی که انجام دادن چون بلد نبودن پارتیشن بندیشون خراب شد اطلاعاتشون از بین رفت
پیشنهاد من اینه که تا وقتی که هنوز یاد نگرفتید با گنو/لینوکس کار کنید نصبش نکنید. یا اینکه کلا بیخیال ویندوز شید و لینوکس خالی نصب کنید تا یاد بگیرید.
توضیع پیشنهادی بنده هم OpenSUSE هست. کلا Ubuntu رو به کسی پیشنهاد نمی کنم چون منفور ترین توضیع بین لینوکس بازها هست و البته هرچقدر هم باهاش کار کنید هیچی از کار کردن با لینوکس یاد نمی گیرید.

روانپریش
16-01-2014, 19:22
کلا Ubuntu رو به کسی پیشنهاد نمی کنم چون منفور ترین توضیع بین لینوکس بازها هست و البته هرچقدر هم باهاش کار کنید هیچی از کار کردن با لینوکس یاد نمی گیرید.

اتفاقا من نصب کردم خیلی عالی بود بعدش اوبونتو از پشتیبانی وسیعی برخوداره توی ایران
ولی اپن سوزه حتی یه فاروم درست حسابی نداره

senaps
16-01-2014, 20:48
اتفاقا من نصب کردم خیلی عالی بود بعدش اوبونتو از پشتیبانی وسیعی برخوداره توی ایران

پشتیبانی داریم تا پشتیبانی!!...
اوبونتو یه شوخی زیبا با گنو لنوکسه!...
ولی از اونجایی که من کارهایی که میخوام رو راحت باهاش انجام میدم، ازش استفاده میکنم...! :)

Ahmad24
16-01-2014, 20:56
ممنونسرعت کم نمیشه که تیو مجازی؟ لایو یه سری کار کردم اما حال نداد سرعت کمه بعدشم این صدای dvd میره رو مخ :ِdکسی از dvd استفاده نمیکنه بلکه فایل ایزو رو استفاده میکنن.سرعت کم نمیشه مگر اینکه یه سیستم خیلی قدیمی باشه یا سخت افزار سیستم مجازی رو کم در نظر بگیرید.لینوکس بسیار کم مصرف تر از ویندوزه.حتی میتونم بگم تو محیط مجازی تا حدی سرعت بالاتره.به خاطر سادگی سخت افزار مجازی و بهینه سازیهای نرم افزارهای مجازی ساز. مثلا من تو سیستم حقیقی 6 پورت sata دارم که فقط از یکیش استفاده میکنم اما ظاهرا چون به صورت ساختار raid قرار دارند تا حدود 10 ثانیه وقفه در بوت سیستم ایجاد میکنند(کرنل تک تک پورتها رو برای تست وجود هارد چک میکنه) اما تو محیط مجازی شما میتونید پیکربندی سخت افزار مجازی رو بهینه کنی.بخصوص اگر cpu از مجازی سازی پشتیبانی داشته باشه.با شما موافقم که محیط live به جز در موارد اضطراری دلچسب نیست(البته وقتی حرفه ای شدید میتونید محیط live رو همانند محیط نصب دایم کنید).اما مجازی ساز شما رو به طور کامل با محیط کاربری لینوکس آشنا میکنه و از جهت userland تفاوتی حس نمیکنید.در هر حال پس از آشنایی و تسلط بهتر میتونید با خیال راحت روی هارد نصب کنید اما برای شروع محیط مجازی خیلی بهتره.

V i r u s e r
16-01-2014, 22:04
ولی اپن سوزه حتی یه فاروم درست حسابی نداره

البته در این که تعداد کاربراش خیلی زیاده شکی نیست. منم خیلی قصد بحث درباره این موضوع ندارم. یه سرچ ساده بزنید می فهمید چرا ابونتو منفور هست.
چند تا از دلایلش رو هم می گم:
۱. رسما برنامه جاسوسی نصب می کنه تو سیستم هیچکس صداش در نمیاد؛‌ می گن که اگه دوست ندارید می تونید خاموشش کنید :n08:
۲. Canoncial و توصعه دهنده های ابونتو برای لینوکس هیچ کاری انجام ندادن. تعداد پچ هایی که ابونتو برای لینوکس فرستاده از تعداد پچ های جنتو هم کمتره. یعنی عملا دارن مفت مفت استفاده می کنن. البته از نظر قانونی مشکلی نیست ولی این باعث میشه که اعتبار Canoncial پیش کاربر های حرفه ای تر زیر سوال بره (اونایی که خودشون برنامه های ازاد مینویسن و به ساختشون کمک می کنن) بعنی عملا بود و نبود ابونتو برای دنیای لینوکس هیچ فرقی نداره.
اما حالا شما بیا شرکت Red Hat رو نگاه بکن؛ شاید اگه Red Hat نبود لینوکس نصف توصعه دهنده های الانش رو نداشت.
۳. سازنده های ابونتو با سازنده ی بقیه ی برنامه های ازاد ساز مخالف میزنن. مثلا چند تا توزیع به پروژه ی Wayland کمک کردن ولی ابونتو میره یه پروژه ی دیگه که دقیقا قراره کار Wayland رو انجام بده استارت میزنه اسمشم میزاره Mir. حالا Upstart و Unity که بماند
و کلی کارای دیگه

حالا اینا مهمه یا یه فروم درست و حسابی؟
به غیر از ابونتو بقیه ی توزیع ها از خیلی جهات شبیه هم هستن و معمولا مشکلاتشون به توزیع خاص مربوط نمیشه به خاطر همین می گم OpenSUSE. چون اپن سوزه هم یه جورایی برای کاربرای تازه وارد ساخته شده ولی کمتر از ابونتو خنگ شده که کمک می کنه بعدا بتونید راحتتر یه توزیع دیگه رو امتحان کنید. حالا اگه دوست نداشتید توزیع های دیگه مثل PCLinuxOS هم خوبن. Fedora هم خیلی خوبه ولی چندان برای تازه وارد ها مناسب نیست.

من خودم با ابونتو ۹.۰۴ شروع کردم. توزیع های خیلی زیادی رو امتحان کردم. Debian, Fedora, CentOS, OpenSUSE و چند تای دیگه که یادم نمیاد. اخرین توزیعی هم که نصب کردم Arch بود و الان هم ارچ دارم؛ واقعا توزیع عالی ای هست اما برای تازه وارد ها نیست. به زودی هم قصد دارم Gentoo رو امتحان کنم.

بگذریم. در هر حالت خواستم بگم صرفا ابونتو تنها توزیع توی دنیا نیست. خیلی از حرفه ای هارو میشناسم که با همین ابونتو حال می کنن (مثل جناب senaps) ولی خوب ابونتو برای خیلی بیشتر از حرفه ای ها یه جورایی مسخره است. کافیه یه سر به IRC های توزیع هایی مثل Arch یا Gentoo بزنید ببینید چطوری Ubuntu رو مسخره می کنن.. :n02:

روانپریش
16-01-2014, 23:23
من که اوبونتو رو انتخاب کردم و خیلیم ازش راضیم

Ahmad24
17-01-2014, 08:23
من که اوبونتو رو انتخاب کردم و خیلیم ازش راضیم

شما چند تا دیسترو رو تست کردی؟
کاربرای حرفه ای بالاخره میرن به سمت دیستروهای خالص یعنی یه سیر طبیعی وجود داره از مینت و اوبونتو به دبیان.تو لینوکس این مهمه که شما بفهمی چه اتفاقی میوفته.
یه موقعی تو یه فروم دیگه بحث شد من پیش بینی کردم بالاخره یه روز گندش درمیاد اوبونتو یه پروژه MI6 هست و کلا به انگلیسی جماعت اعتماد کردن خطاست.

تو لینوکس یه اصطلاحی هست میگن کسی که یه دیسترو رو یاد میگیره همون دیسترو رو یاد میگیره و نه لینوکس رو.اما کسی که اسلکویر یا جنتو رو یاد میگیره لینوکس رو یاد میگیره
کسی که آرچ رو یاد میگیره ورودی و خروجی پایه رو شفاف یاد میگیره در عین حال درگیر پیچیدگیهای فنی نمیشه.
V i r u s e r ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز من جنتو رو تست نکردم اما به احتمال زیاد خیلی زود برمیگردی سراغ آرچ.اونم به یه دلیل مهم سادگی آرچ در عین حرفه ای بودنش.
آرچ و جنتو ۲ تا مشخصه دارن که خیلی مهمه اول اینکه هر دو کاربرای خودشونو power user فرض میکنن(جنتو بیشتر) و دوم rolling release هستند(آرچ بیشتر)
به روز بودن نرم افزارها برای من خیلی مهمه و در عین حال حالم به هم میخوره هر ۶ ماه بخوام یه ورژن جدید آپگرید کنم(یاد فدورا و سیستم مزخرف آپگریدش افتادم).جنتو source-based هست در حالیکه آرچ binary-based
اگر شما مثل من ۱۶۷۱ پکیج نصب داشته باشید و بخواید همیشه اونها رو به روز نگه دارید و بدونید برای نصب KDE و Xorg از منبع تا ۸ ساعت زمان لازمه !!! با احتیاط میرید سراغ Source-based با وجود همه مزایایی که کامپایل از سورس داره.من فقط کرنل و تعداد کمی از پکیج ها رو از سورس نصب میکنم.کرنل حدود یک ساعت طول میکشه کامپایل و نصبش.
کافیه یه سرچ بزنی Arch vs Gentoo در اینکه جنتو فوق العاده قدرتمند و یه سروگردن از آرچ بالاتره شکی نیست.در اینکه قابلیت سفارشی کردن سیستم در جنتو بیشتره شکی نیست ولی به همون اندازه زندگی کامپیوتری رو پیچیده تر میکنه.

در عوض توصیه میکنم BSD رو تست کنی.هم دبیان و هم آرچ رفتن سراغ هسته BSD.البته FreeBSD نه مشتقاتش.NetBSD بهترینه تو BSD ها ولی نه برا یه کاربر عادی مثل من.البته من از BSD بدم اومده چون فقط سیستم فایل خودشو درست ساپورت میکنه(عین ویندوز) که اونم به دلیل اینه که فقط سرورها رو هدف قرار داده.امیدوارم در آینده نزدیک مثل لینوکس به کاربران دسکتاپ هم نظر لطفی بکنه.هر روز distrowatch رو چک میکنم ببینم کی میاد این FreeBSD 10

senaps
17-01-2014, 10:33
۱. رسما برنامه جاسوسی نصب می کنه تو سیستم هیچکس صداش در نمیاد؛‌ می گن که اگه دوست ندارید می تونید خاموشش کنید :n08:

روی این حساب و کتاب شما، باید از اینترنت استفاده نکنیم و همینجوری بشینیم به خونه های همدیگه کابل بکشیم تا کسی ازمون جاسوسی نکنه!!!!
شما میدونی و من هم میدونم که بیت به بیت اطلاعاتی که ما میگیریم و میفرستیم، توی خود ایران و توی احتمالا ISP ای که ایران ازش اینترنت گرفته و توی خود منبع اصلیش(عامریکا) مورد بررسی قرار میگیره و الان هم داره گندش در میاد که مثلا ساعت مچی های شرکت فلان، به NSA دارن دیتا میدن و مسخرس که فکر کنیم که خفن ترین ادم‌های دنیا و خفن ترین سخت افزار های دنیا که از لینوکس ها استفاده میکنن، توسط NSA دنبال نشدن و زیر نظر نیستن و جاسوسی نمیشه دیتاشون!!... :)))))))))

واسه همین من زیاد این مورد رو بهش توجهی ندارم...

و به نظرم، اوبونتو یه جور اسباب بازی شیک و حرفه‌ایه... مثلا یه تفنگ بادی قدرتمند با شکل و ظاهری شبیه به اسلحه‌ی واقعی!!... ولی دلیل نمیشه که نشه ازش به عنوان یه اسلحه‌ ی تفنگ بادی استفاده نکرد... شاید کلاش نباشه، ولی یه PCP هستش!!... میشه باهاش هرکاری کرد...!!

من برام فرقی نمیکنه که ابزار های امنیتی یا IDE های برنامه نویسیم روی چه سیستمی باشن! تا زمانی که جوری که من میخوام برام کار میکنن، هر جا باشن برام مهم نیست...

چیزی که من از سیستم عاملم میخوام اینه که بتونه موقع انجام کارهام،(مثلا برنامه نویسی یا خوندن مقالات برنامه نویسی!) برام همزمان موزیک هم پخش بکنه...!!...

------------------
راستی، اکانت چیز پی ان من داره تموم میشه! میگم چروکسی مروکسی چی داریم را خونواده اوبونتو؟؟ تماشای ویدیو های یوتوب با سرعت کامل خودم بسیار برام مهمه و دیگر هیچ! :)

V i r u s e r
17-01-2014, 11:19
راستی، اکانت چیز پی ان من داره تموم میشه! میگم چروکسی مروکسی چی داریم را خونواده اوبونتو؟؟ تماشای ویدیو های یوتوب با سرعت کامل خودم بسیار برام مهمه و دیگر هیچ! :)
می تونید Tor رو به صورت Daemon نصب کنید که موقع بالا اومدن سیستم اجرا بشه.
بعد با افزونه ی foxyproxy برای فایرفاکس طوری تنظیمش کنید که برای سایت های .. شده کافیه alt-f2 رو بگیرید تا به لیستش اضافه کنه تا از tor باز بشن. اینطوری برای سایت های باز مستقیم بدون واسطه باز میشن با سرعت بالا.
در مورد جاسوسی عرض کنم که بله بنده مطلعم و به حریم خصوصی خودم خیلی اهمیت می دم. به خاطر همین هم از هیچ کدوم از سرویس های گوگل استفاده نمی کنم چون میدونم ۱۰۰٪‌مستقیما همه ی اطلاعاتو داره می فرسته برای NSA. از یه سری سرویس های مایکروسافت هم که استفاده می کنم برای کارای کم اهمیت مثل فرستادن ایمیل برای استادمه.. بیشتر ترافیکم هم از Tor رد میشه. بگذریم این بحث خودش یه تاپیک جدا می خواد.

V i r u s e r ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزیز من جنتو رو تست نکردم اما به احتمال زیاد خیلی زود برمیگردی سراغ آرچ.اونم به یه دلیل مهم سادگی آرچ در عین حرفه ای بودنش.
آرچ و جنتو ۲ تا مشخصه دارن که خیلی مهمه اول اینکه هر دو کاربرای خودشونو power user فرض میکنن(جنتو بیشتر) و دوم rolling release هستند(آرچ بیشتر)
به روز بودن نرم افزارها برای من خیلی مهمه و در عین حال حالم به هم میخوره هر ۶ ماه بخوام یه ورژن جدید آپگرید کنم(یاد فدورا و سیستم مزخرف آپگریدش افتادم).جنتو source-based هست در حالیکه آرچ binary-based
اگر شما مثل من ۱۶۷۱ پکیج نصب داشته باشید و بخواید همیشه اونها رو به روز نگه دارید و بدونید برای نصب KDE و Xorg از منبع تا ۸ ساعت زمان لازمه !!! با احتیاط میرید سراغ Source-based با وجود همه مزایایی که کامپایل از سورس داره.من فقط کرنل و تعداد کمی از پکیج ها رو از سورس نصب میکنم.کرنل حدود یک ساعت طول میکشه کامپایل و نصبش.
بله. متوجه هستم. من حدود ۳ ساله دارم با ارچ کار می کنم. یه جور حالت خسته کننده بهم دست داده.
طبق تحقیقاتی که انجام دادم جنتو توی نرم افزار های جدید خیلی سریع نیست ولی در بحث تغییر و شخصی سازی از ارچ خیلی بهتره. البته نه اینکه ارچ ضعیف باشه ها
الان تنها مشکلم اینه که نصب و کانفیگش و درست کردن مشکلاتش یه هفته وقت می گیره که وقتشو ندارم.. کلا همه ی توزیع ها رو که بار اول نصب می کنی باید بگردی چند روز ببینی کم و کاستی هاشون چیه رفعشون کنی. بعد از بار اول دیگه می دونی چه خبره سریع انجام می دی

روانپریش
17-01-2014, 12:00
دوستان چجوری ایکون های دستکتاپم رو مثل ویندوز کنم؟یعنی اون نوار گوشه سمت چپ رو بچینم روی دسکتاپ؟

saeediranzad
17-01-2014, 13:40
1- بحث کدوم توزیع بهتره مثل بحث طرفداران باشگاههای فوتبال بی نتیجه است. ولی از اینکه آف تاپیکه خوشم میآد.
2- من GentooBSd دیدم؛ ولی ArchBSd ندیدم.
3- هر توزیع سخت و پیچیده ای یک راه آسان هم داره. برای Arch بروید سراغ Manjaro و Antergos؛ برای FreeBSD ->PCBSD.
البته به شرطی که نخواهی پیچیدگیها را یاد بگیری.
4- جناب روانپریش: شما باید اول سراغ Zorin میرفتید یا Mint.

raeesi
17-01-2014, 13:50
دوستان چجوری ایکون های دستکتاپم رو مثل ویندوز کنم؟یعنی اون نوار گوشه سمت چپ رو بچینم روی دسکتاپ؟

موقع لاگین به سیستم وقتی که میخوای یوزر و پسورد رو وارد کنی، محیط کار رو روی گنوم کلاسیک تنظیم کن و وارد شد همون محیط رو خواهی داشت

senaps
17-01-2014, 13:57

تور رو قبلا داشتم، قبلا که به نظرم بدترین گزینه می‌اومد... امیدوارم لااقل الان درست شده باشه؟

raeesi
17-01-2014, 15:05
بعد با افزونه ی foxyproxy برای فایرفاکس طوری تنظیمش کنید که برای سایت های .. شده کافیه alt-f2 رو بگیرید تا به لیستش اضافه کنه تا از tor باز بشن. اینطوری برای سایت های باز مستقیم بدون واسطه باز میشن با سرعت بالا.
در مورد جاسوسی عرض کنم که بله بنده مطلعم و به حریم خصوصی خودم خیلی اهمیت می دم. به خاطر همین هم از هیچ کدوم از سرویس های گوگل استفاده نمی کنم چون میدونم ۱۰۰٪‌مستقیما همه ی اطلاعاتو داره می فرسته برای NSA. از یه سری سرویس های مایکروسافت هم که استفاده می کنم برای کارای کم اهمیت مثل فرستادن ایمیل برای استادمه.. بیشتر ترافیکم هم از Tor رد میشه. بگذریم این بحث خودش یه تاپیک جدا می خواد.

بله. متوجه هستم. من حدود ۳ ساله دارم با ارچ کار می کنم. یه جور حالت خسته کننده بهم دست داده.
طبق تحقیقاتی که انجام دادم جنتو توی نرم افزار های جدید خیلی سریع نیست ولی در بحث تغییر و شخصی سازی از ارچ خیلی بهتره. البته نه اینکه ارچ ضعیف باشه ها
الان تنها مشکلم اینه که نصب و کانفیگش و درست کردن مشکلاتش یه هفته وقت می گیره که وقتشو ندارم.. کلا همه ی توزیع ها رو که بار اول نصب می کنی باید بگردی چند روز ببینی کم و کاستی هاشون چیه رفعشون کنی. بعد از بار اول دیگه می دونی چه خبره سریع انجام می دی

می‌بخشید گوگل اطلاعات شمارو به سازمان‌های امنیتی میده اونوقت شما از مایکروسافت استفاده می‌کنی؟!!! جک جالبی بود!
مایکروسافت حتی پسوردهای شمارو هم بصورت plain text ذخیره می‌کنه در صورتیکه گوگل همه اطلاعات شمارو کد می‌کنه و ورود ۲ مرحله‌ای رو همیشه توصیه می‌کنه
مسئله اسکایپ که اطلاعاتش دارن پایش میشن اونم توسط خود مایکروسافت و نیروی انسانی (نه ربات) اونهمه جنجال بپا کرد اونوقت شما از سرویس‌های مایکروسافت استفاده می‌کنی چون گوگل ناامنه؟
مثل این میمونه که ما بگیم که به CIA اعتماد نداریم و اسناد محرمانه‌مونو میدیم دست موصاد که برامون نگه‌دارن تا از دسترس CIA دور نگهشون داره!

raeesi
17-01-2014, 15:08
تور رو قبلا داشتم، قبلا که به نظرم بدترین گزینه می‌اومد... امیدوارم لااقل الان درست شده باشه؟

اگه منظور شما سرعت پایین شبکه Tor هست که نه هنوزم همونطوره و بدلیل ماهیت Tor و شبکه‌ش فقط در صورتی سرعتش بالا میره که تعداد کاربرهایی که ترافیکشون رو شیر می‌کنند بالا بره و اونایی که ترافیک شیر می‌کنند سرعت اینترنت بالایی داشته باشند که نیازمند اینه که سرعت اینترنت جهانی افزایش پیدا کنه.

senaps
17-01-2014, 15:09
بحث اینه که اون بیرون همه دارن همه‌ی اطلاعات رو پایش میکنن و به نفع خودشون استفاده میکنن، ولی ما اینجا موندیم و تو توهم حریم خصوصییم...!!!!
حریم خصوصی هیچ معنیی نداره و دستگاه های امنیتی هم برای اشخاص و مردم هیچ اهمیتی قائل نمیشن بلکه جامعه براشون مهمه!!...
پس برای اونا مهم نیست یه نماینده یا یه شخص عادی داره تو ایمیلش چی میگه تا زمانی که چیزایی که میگه، منجر به کشتن مردم یا مسئولین نشه...

متاسفانه ما تو کشور همچین سیستمی نداریم و هزار سال هم مونده تا این اینترانت رو راه بندازن! :)...

البته بحث خیلی گسترده هستش و نمیشه اینجا بهش پرداخت...
فکر میکنم موضوع حریم خصوصی، صرفا در زمانی مهم هستش که ما بین NSA و دیگران انتخاب دیگه‌ای داشته باشیم!! فعلا که همشون با هم توی به قول خارجی های Same Page هستن و فرقی نمیکنه کدوم داره جاسوسی میکنه، چون همه اطلاعات رو دارن! :)

V i r u s e r
17-01-2014, 15:39
عرض کردم که این بحث تاپیک جدا می خواد.
و عرض کردم که برای چیزای غیر ضروری مثل ایمیل دوم.
و البته این موضوع ه مایکروسافت در ویندوز جاسوسی می کنه بحثی اثبات نشده هست. اما این که اوبونتو میاد رسما می گه که اره ما اطلاعات شما رو داریم جمع می کنیم خیلی ضایع هست
ورود ۲ مرحله ای وقتی خودش به همه چیز دسرسی داره مثل اینه که پولتو بزاری بانک. بقیه مردم عادی نمی تونن پولتو بدزدن ولی دولت هر لحظه عشقش بکشه پولتو ورمیداره بدون اینکه بفهمی
در مورد اسکایپ هم دوست دارم بیشتر مطالعه کنم اگر لینکی دارید بفرمایید. تا جایی که می دونم تمام اطلاعات فرستاده شده رمز گذاری شدست و به خاطر همین معلوم نیست داره جاسوسی می کنه یا نه. (ما فرض رو میزاریم که داره جاسوسی میشه.) به هر حال فرقی نداره بنده که تمام ارتباطات اینترنتیم رو با IRC انجام می دم با i2p
ضمن اینکه من تاحالا نشنیدم که به ایمیل های مایکروسافت حمله بشه (شاید به خاطر کم استفاده تر بودن) ولی گوگل چندین بار شنیدم. مایکروسافت هم 2FA‌ Authentication داره. یه جوری حرف میزنید انگار گوگل مخترع حریم خصوصی بوده.
البته نه این که من چیزی داشته باشم که برای کسی مهم باشه ها! ولی بحث جالبیه. اگه همه ی مردم کاراشونو با tor انجام بدن دیگه هیچ سازمانی نمی تونه بفهمه کی داره چی کار می کنه. فقط می تونه بفهمه چه کارایی داره انجام میشه

raeesi
17-01-2014, 15:53
عرض کردم که این بحث تاپیک جدا می خواد.
و عرض کردم که برای چیزای غیر ضروری مثل ایمیل دوم.
و البته این موضوع ه مایکروسافت در ویندوز جاسوسی می کنه بحثی اثبات نشده هست. اما این که اوبونتو میاد رسما می گه که اره ما اطلاعات شما رو داریم جمع می کنیم خیلی ضایع هست
ورود ۲ مرحله ای وقتی خودش به همه چیز دسرسی داره مثل اینه که پولتو بزاری بانک. بقیه مردم عادی نمی تونن پولتو بدزدن ولی دولت هر لحظه عشقش بکشه پولتو ورمیداره بدون اینکه بفهمی
در مورد اسکایپ هم دوست دارم بیشتر مطالعه کنم اگر لینکی دارید بفرمایید. تا جایی که می دونم تمام اطلاعات فرستاده شده رمز گذاری شدست و به خاطر همین معلوم نیست داره جاسوسی می کنه یا نه. (ما فرض رو میزاریم که داره جاسوسی میشه.) به هر حال فرقی نداره بنده که تمام ارتباطات اینترنتیم رو با IRC انجام می دم با i2p
ضمن اینکه من تاحالا نشنیدم که به ایمیل های مایکروسافت حمله بشه (شاید به خاطر کم استفاده تر بودن) ولی گوگل چندین بار شنیدم. مایکروسافت هم 2FA‌ Authentication داره. یه جوری حرف میزنید انگار گوگل مخترع حریم خصوصی بوده.
البته نه این که من چیزی داشته باشم که برای کسی مهم باشه ها! ولی بحث جالبیه. اگه همه ی مردم کاراشونو با tor انجام بدن دیگه هیچ سازمانی نمی تونه بفهمه کی داره چی کار می کنه. فقط می تونه بفهمه چه کارایی داره انجام میشه

میبخشید میشه سورس کد شدن اطلاعات رو به من بگین؟
اسکایپ تا زمانی که یک شرکت مستقل بود بله همه‌چیش کد میشد ولی از زمانیکه توسط مایکروسافت خریداری شد دیگه از این خبرها نیست
ضمنا، اینکه شما می‌فرمایید نشنیدین به سرویس‌های مایکروسافت حمله بشه لابد بدلیل کم‌طرفدار بودن سرویس‌های این شرکت توی ایرانه وگرنه من مدت زیادی با دوستانم توی کشورهای آسیای شرقی ارتباط داشتم، همیشه مشکلاتی چون نفوذ به سرویس‌های مایکروسافت رو می‌دیدم چون اونجا سرویس‌های مایکروسافت، سال‌ها پرطرفدارترین سرویس بودن.
یه نمونه هم که اخیرا خیلی جنجال بپا کرد رو می‌تونین اینجا ببینین: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ضمنا اینکه حساس ترین نقطه حساب کاربری شما (رمز عبور) بصورت plain text هست بنظرتون خود خطر (فراتر از زنگ خطر) نیست؟
واقعا حرفاتون برام عجیبه چون اولین شخصی هستید که من باهاش برخورد کردم که فکر می‌کنه سرویس‌های مایکروسافت امن‌تر از گوگل و کانونیکال و ... هستند.
ضمن اینکه اگه شما یه نگاه به موافقت‌نامه خیلی از وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها بندازی توشون بصراحت ذکر شده که از اطلاعات شما برای پیشرفت سرویس و تحلیل و بررسی کیفیت خدمات‌رسانی استفاده میشه. شما میتونی اینو غیرفعال کنی
حتی شما زمانیکه دبیان نصب می‌کنی حین مراحل نصب ازتون اینو می‌پرسه و بصورت پیش‌فرض هم این امکان تیک خورده مگر اینکه شما تیکش رو برداری تا غیرفعال شه.

در مورد tor هم من بشخصه ازش بخاطر سرعت پایینش استقاده‌ای نمی‌کنم و برام هم مهم نیست اگه با وجود سرویس تونلینگ کد شده شخصی که دارم باز هم اطلاعاتم خونده بشه، اهمیتی نداره چون اطلاعاتم اونقدر حساس نیست که بخواد به منافع شخصی و یا ملی صدمه‌ای وارد کنه ;)

farzad02
17-01-2014, 15:59
فکر نمیکنم cia و nsa و موساد و .... چیزهایی که رو کامپیوتر ما هست به دردشون بخوره!!! یا بحث ایمیلها و ....
حالا چه می خوان جمع بکنن و چه جمع نکنن.....

اگر هم سندی داریم روی هارد یا به صورت آنلاین صحبتی می کنیم که ممکنه به دردشون بخوره، معلومه که نباید اصلا از سرویسهای عمومی استفاده کرد. دیگه اگر خیلی مجبوریم یک سندی رو در اینترنت ارسال کنیم که حساسه، باید حداکثر رمزنگاری ممکن رو روش اعمال کنیم! بعد بفرستیم

در کل جدا از بحث این سازمانها، کامپیوتری که به اینترنت وصله، امنیتش خیلی کمه و خیلی ها ممکنه دسترسی بگیرن. اگر اطلاعات مهمی دارید، از سیستم عامل درون vmware برای اتصال به اینترنت استفاده کنید
سیستمهای عمومی خدمات اینترنتی هم همیشه احتمال نفوذ و دستبرد بهشون هست

روانپریش
17-01-2014, 16:42
موقع لاگین به سیستم وقتی که میخوای یوزر و پسورد رو وارد کنی، محیط کار رو روی گنوم کلاسیک تنظیم کن و وارد شد همون محیط رو خواهی داشت

مشکل اینه که اتوماتیک لوگین میشم

thelastblack
17-01-2014, 17:09
مشکل اینه که اتوماتیک لوگین میشم

الان رو دسکتاپ اصلا ایکونی نیست؟ اگه نیست برنامه unity tweak رو نصب کن یه گزینه داره رو دسکتاپ ایکون میاره هرطور میخوای بچین.

روانپریش
17-01-2014, 17:46
برنامه ای هست که بدون ریستارت کردن از ویندوز به اوبونتو برم یا از ابونتو به ویندوز؟

Mehrdad092000
17-01-2014, 19:07
90% کسایی که انجام دادن چون بلد نبودن پارتیشن بندیشون خراب شد اطلاعاتشون از بین رفت
پیشنهاد من اینه که تا وقتی که هنوز یاد نگرفتید با گنو/لینوکس کار کنید نصبش نکنید. یا اینکه کلا بیخیال ویندوز شید و لینوکس خالی نصب کنید تا یاد بگیرید.
توضیع پیشنهادی بنده هم OpenSUSE هست. کلا Ubuntu رو به کسی پیشنهاد نمی کنم چون منفور ترین توضیع بین لینوکس بازها هست و البته هرچقدر هم باهاش کار کنید هیچی از کار کردن با لینوکس یاد نمی گیرید.

کسی از dvd استفاده نمیکنه بلکه فایل ایزو رو استفاده میکنن.سرعت کم نمیشه مگر اینکه یه سیستم خیلی قدیمی باشه یا سخت افزار سیستم مجازی رو کم در نظر بگیرید.لینوکس بسیار کم مصرف تر از ویندوزه.حتی میتونم بگم تو محیط مجازی تا حدی سرعت بالاتره.به خاطر سادگی سخت افزار مجازی و بهینه سازیهای نرم افزارهای مجازی ساز. مثلا من تو سیستم حقیقی 6 پورت sata دارم که فقط از یکیش استفاده میکنم اما ظاهرا چون به صورت ساختار raid قرار دارند تا حدود 10 ثانیه وقفه در بوت سیستم ایجاد میکنند(کرنل تک تک پورتها رو برای تست وجود هارد چک میکنه) اما تو محیط مجازی شما میتونید پیکربندی سخت افزار مجازی رو بهینه کنی.بخصوص اگر cpu از مجازی سازی پشتیبانی داشته باشه.با شما موافقم که محیط live به جز در موارد اضطراری دلچسب نیست(البته وقتی حرفه ای شدید میتونید محیط live رو همانند محیط نصب دایم کنید).اما مجازی ساز شما رو به طور کامل با محیط کاربری لینوکس آشنا میکنه و از جهت userland تفاوتی حس نمیکنید.در هر حال پس از آشنایی و تسلط بهتر میتونید با خیال راحت روی هارد نصب کنید اما برای شروع محیط مجازی خیلی بهتره.

ممنون از شما
منظورم از لایو روی بوت cdبود نه مجازی سازی
همون روی مجازی نصبش میکنم بهتر
cpu a10-5700
4gb ram 1600
ولی توی مجازی من با ویندوز حال نکردم سرعت یکم کم بود با لینوکس ببینیم چطوره
شما چیو پیشنهاد میدید برای نصب ؟ اوبونتو یا؟ نرم افزطار مجازی کدومو؟

روانپریش
17-01-2014, 19:44
چیکار کنم این پلیر پیش فرض اوبوتنو فقط فایلی رو که انتاخاب میکنم پخش و تکرار کنه؟

V i r u s e r
17-01-2014, 19:59
ممنون از شما
منظورم از لایو روی بوت cdبود نه مجازی سازی
همون روی مجازی نصبش میکنم بهتر
cpu a10-5700
4gb ram 1600
ولی توی مجازی من با ویندوز حال نکردم سرعت یکم کم بود با لینوکس ببینیم چطوره
شما چیو پیشنهاد میدید برای نصب ؟ اوبونتو یا؟ نرم افزطار مجازی کدومو؟

سلام دوست عزیز. برای مجازی سازی Virtual box کم حجم و سبکه و می تونه نیاز هاتون رو براورده کنه. Vmware هم هست که امکانات خیلی هیجان انگیزی داره ولی حجمش بالاست و فکر نمی کنم لازمتون بشه
هر توزیعی گیرتون اومد میتونید نصب و استفاده کنید. برای تازه کار ها Ubuntu, OpenSUSE‌ پیشنهاد میشه(البته من شخصا اوبونتو رو پیشنهاد نمیکنم دلیلشم عرض کردم). ویندوز چون یکم انتظاراتش از سخت افزار بالاست برای مجازی شدن یکم پردازنده ی بهتری رو میطلبه. ولی برای گنو/لینوکس هیچ مشکلی نخواهید داشت. میتونید ۵۱۲ مگابایت رم به سیستم مجازی اختصاص بدید
میتونید Damn Small Linux و Puppy linux رو هم که به شدت کم حجم هستند رو امتحان کنید

thelastblack
17-01-2014, 20:36
برنامه ای هست که بدون ریستارت کردن از ویندوز به اوبونتو برم یا از ابونتو به ویندوز؟
خیر امکان نداره

چیکار کنم این پلیر پیش فرض اوبوتنو فقط فایلی رو که انتاخاب میکنم پخش و تکرار کنه؟
گزینه. Repeat داره، بزنش

senaps
17-01-2014, 20:55
گزینه. Repeat داره، بزنش

کزینه‌ی ریپیت دوتا فلش هستن که رفتن توی هم!! <- -> ولی قاطی شدن با هم!!... راحت میتونین پیداش کنین! :)

Mehrdad092000
17-01-2014, 21:14
سلام دوست عزیز. برای مجازی سازی Virtual box کم حجم و سبکه و می تونه نیاز هاتون رو براورده کنه. Vmware هم هست که امکانات خیلی هیجان انگیزی داره ولی حجمش بالاست و فکر نمی کنم لازمتون بشه
هر توزیعی گیرتون اومد میتونید نصب و استفاده کنید. برای تازه کار ها Ubuntu, OpenSUSE‌ پیشنهاد میشه(البته من شخصا اوبونتو رو پیشنهاد نمیکنم دلیلشم عرض کردم). ویندوز چون یکم انتظاراتش از سخت افزار بالاست برای مجازی شدن یکم پردازنده ی بهتری رو میطلبه. ولی برای گنو/لینوکس هیچ مشکلی نخواهید داشت. میتونید ۵۱۲ مگابایت رم به سیستم مجازی اختصاص بدید
میتونید Damn Small Linux و Puppy linux رو هم که به شدت کم حجم هستند رو امتحان کنید

خوب کدومش بلخره ؟:D
من هم اینوVirtual box دانلود کردم هم اینو Vmware
اره ویندوز یجوری کند بود حتی Xp مصل vps ها من قبلا فکر میکردم مشکل از نتمه .vps کنده نگو کلا مجازیش اینجوریه
توی مجازی لینوکس و مک که اینجوری نیستن ؟

V i r u s e r
17-01-2014, 22:04
خوب کدومش بلخره ؟:D
من هم اینوVirtual box دانلود کردم هم اینو Vmware
اره ویندوز یجوری کند بود حتی Xp مصل vps ها من قبلا فکر میکردم مشکل از نتمه .vps کنده نگو کلا مجازیش اینجوریه
توی مجازی لینوکس و مک که اینجوری نیستن ؟

مک که نمی تونم نظر بدم
لینوکس هم خوب مسلما به سرعت سیستم حقیقی نمیرسه ولی افت سرعتی باهاش احساس نخواهید کرد.
همون Virtual Box رو استفاده کنید

--

یه نکته ی جالب. حجم درایو لینوکس شما چقدره؟ برای من ۲.۵ گیگ

senaps
17-01-2014, 22:15
اقا حالا تا بحث سر مجازی ساز ها هستش، من یه درایو 100 گیگ مجازی درست کردم که توی ویندوز بریزم( رو لپ تاپم فقط اوبونتو دارم!)...
بعد موقعی که پارتیشن ساخته شد، ازم خواست ایزوی نصب ویندوز رو بهش بدم که رو لپ‌تاپ نبود و کنسل کردم و دوباره ریست کردم سیستم رو و الان دیگه قبول نمیکنه که بخوام برم تو نصب ویندوز و ارور میده که سیستم عامل یافت نشد!!... :|
راهی هست غیر از اینکه پارتیشن رو پاک کنم و دوباره بسازم؟؟؟( پارتیشن به صورت درایو حقیقی و توسط ویرچوال باکس ساخته شده)

V i r u s e r
17-01-2014, 22:21
اقا حالا تا بحث سر مجازی ساز ها هستش، من یه درایو 100 گیگ مجازی درست کردم که توی ویندوز بریزم( رو لپ تاپم فقط اوبونتو دارم!)...
بعد موقعی که پارتیشن ساخته شد، ازم خواست ایزوی نصب ویندوز رو بهش بدم که رو لپ‌تاپ نبود و کنسل کردم و دوباره ریست کردم سیستم رو و الان دیگه قبول نمیکنه که بخوام برم تو نصب ویندوز و ارور میده که سیستم عامل یافت نشد!!... :|
راهی هست غیر از اینکه پارتیشن رو پاک کنم و دوباره بسازم؟؟؟( پارتیشن به صورت درایو حقیقی و توسط ویرچوال باکس ساخته شده)

توی Virtual box میرید تو Devices بعد تو بخش CDrom بهش فایل ایزوی ویندوز رو میدید بعد سیستم مجازی رو ریستارت می کنید
۱۰۰ گیگ برای مجازی زیاده ۲۵ گیگ کافیه. البته بستگی به کاری که می کنید هم داره

روانپریش
17-01-2014, 23:39
خیر امکان نداره

گزینه. Repeat داره، بزنش

کلا هر فایلی رو باهاش باز میکنم توش ذخیره میشه وباز پخشش میکنه

senaps
18-01-2014, 11:43
۱۰۰ گیگ برای مجازی زیاده ۲۵ گیگ کافیه. البته بستگی به کاری که می کنید هم داره

نه خوب میخوام روش ویندوز 8 و بعد ویژوال استودیو و یه سری برنامه‌ی دیگه مربوط به دات‌نت نصب بکنم که لازمم میشن گاهی...(مثلا تو دانشگاه و از این حرفا)...
واینا نیازشون بر اساس تجربه‌ی شخصیم، حداقل! :) 100 گیگ هستش...

V i r u s e r
18-01-2014, 12:23
نه خوب میخوام روش ویندوز 8 و بعد ویژوال استودیو و یه سری برنامه‌ی دیگه مربوط به دات‌نت نصب بکنم که لازمم میشن گاهی...(مثلا تو دانشگاه و از این حرفا)...
واینا نیازشون بر اساس تجربه‌ی شخصیم، حداقل! :) 100 گیگ هستش...

البته من که ویندوز ۷ با ویژوال استودیو و افیس نصب کردم ۱۶ گیگ شد :n02: ولی کار درستی می کنی چون بعدا اضافه کردن هارد سخته.
کلا من عادت دارم تا جایی که ممکنه صرفه جویی کنم در منابع

نمیدونم از این قابلیت استفاده می کنی یا نه ولی برای بقیه هم می نویسم.
میدونید که x-org یه قابلیت داره که چندید دسکتاپ (Workstation) بسازه. این خیلی چیز بدرد بخوری هست. میتونید دسکتاپ منیجرتون رو طوری تنظیم کنید که اگر با موس به بقلای صفحه فشار اوردید بره تو Workstation قبلی یا بعدی.
حالا کافیه تو یه Workstation ویندوز مجازی رو باز کنی و Fullscreen کنی. هرموقع خواستی بری تو لینوکس با موس یکم به سمت چپ صفحه فشار میاری میری تو صفحه ی لینوکس. یا برعکس یکم به سمت راست صفحه ی لینوکس میری میره تو صفحه ی ویندوز. خیلی راحت و اسون.. لازم هم نیست که هی Fullscreen کنی و این حرفا :n02:

senaps
18-01-2014, 12:39
نه من ویندوز 8 رو نصب کردم، خودش تنهایی کل هارد 40 گیگم رو گرفت و رفت پی کارش مجبور شدم جاش رو با اوبونتو توی هارد 500 گیگ عوض کنم...

اره این روش رو استفاده میکنم! :)...

Mehrdad092000
19-01-2014, 06:28
دوستان پس برای اونایی که تازه میخوان با لینوکس اشنا شن اوبونتو خوبه ؟
64 بگیرم یا 32 بیت ؟با توجه به اینکه میخوام روی ماشین مجازی نصبش کنم
راستی اگه میشه یه اموزش راحت نصب هم بزارین

Ahmad24
19-01-2014, 07:40
دوستان پس برای اونایی که تازه میخوان با لینوکس اشنا شن اوبونتو خوبه ؟
64 بگیرم یا 32 بیت ؟با توجه به اینکه میخوام روی ماشین مجازی نصبش کنم
راستی اگه میشه یه اموزش راحت نصب هم بزارین

برای نصب ۶۴ بیت روی ماشین مجازی باید اطمینان حاصل کنید سخت افزارتون بخصوص cpu از مجازی سازی پشتیبانی داره.ساده ترین راهش اینه که تست کنید ببینید ۶۴ بیت تو ماشین مجازی بالا میاد یا نه !!!!
فقط پشتیبانی پردازنده کافی نیست :
تو این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و این یکی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) راهکارهایی رو نوشته که متوجه بشید سخت افزار از مجازی سازی پشتیبانی داره یا نه.
اگر محدودیت حافظه دارید ۳۲ بیت بهتره.برای تست مهم نیست ۳۲ بیت نصب کنید یا ۶۴ بیت.
تو ماشین مجازی برای اینکه سرعت بالاتر باشه اولا هارد مجازی رو از نوع Fixed ایجاد کنید ثانیا حتما چک کنید فایل هارد مجازی یک تکه باشه و fragment نباشه.با wincontig تو ویندوز و filefrag تو لینوکس میشه اطمینان حاصل کرد فایل یک تکه باشه.اگر هارد مجازی روی یه هارد اکسترنال ایجاد بشه باز هم کارایی افزایش پیدا میکنه.تو ویندوز xp نرم افزارهای ماشین مجازی سریعتر اجرا میشند تا ویندوزهای جدیدتر و باز کارایی بالاتره.
برای نصب اوبونتو آموزش فارسی به صورت pdf زیاد پیدا میشه.تو همین فروم بگردید پیدا میکنید.فقط تنظیمات ماشین مجازی تو بالا رفتن سرعت تاثیر دارند.
من الان از ماشین مجازی استفاده نمیکنم چون دیستروهای ۶۴ بیت دانلود میکنم اما سخت افزارم از مجازی سازی پشتیبانی نداره و در ضمن با تجربه ای که دارم دیگه خرابکاری نمیکنم و نیاز کمتری به ماشین مجازی دارم.
با توجه به اینکه میشه ویندوز و لینوکس رو روی فایل نصب کرد(بدون نیاز به پارتیشن بندی) از این جهت هم نیازی به ماشین مجازی ندارم.(چون نیاز ندارم جدول پارتیشن سیستم رو دستکاری کنم)

روانپریش
19-01-2014, 13:55
دوستان چجوری باید گراب رو تغیر بدم که اول گزینه بوت ویندوز باشه؟

33505775
19-01-2014, 16:32
دوستان چجوری باید گراب رو تغیر بدم که اول گزینه بوت ویندوز باشه؟
اول دستور زیر را بزن

بجای nano میتونی از kwrite با هر text editor دیگه ای استفاده کنی
به خط نوشته

وقتی کامپیوترت روشن شد ببین ویندوز گزینه چندمه یه دونه از عدده کم کن بعد به جای عدد پیش فرض گراب دیفالت (معمولا صفر) بذار
سیوش کن و کد زیر را بزن

موفق باشید

روانپریش
19-01-2014, 20:13
اول دستور زیر را بزن

بجای nano میتونی از kwrite با هر text editor دیگه ای استفاده کنی
به خط نوشته

وقتی کامپیوترت روشن شد ببین ویندوز گزینه چندمه یه دونه از عدده کم کن بعد به جای عدد پیش فرض گراب دیفالت (معمولا صفر) بذار
سیوش کن و کد زیر را بزن

موفق باشید

ممنون دوست عزیز
ببین موقع روشن شدن سیستم 5 تا گزینه میاد به این صورت:
ubuntu
acvande ubuntu
memory test
memory test
windose xp

العان من بخوام ویندوز بیاد اولین گزینه دقیقا باید چه عددی رو بزنم؟

33505775
19-01-2014, 20:36
ممنون دوست عزیز
ببین موقع روشن شدن سیستم 5 تا گزینه میاد به این صورت:
ubuntu
acvande ubuntu
memory test
memory test
windose xp

العان من بخوام ویندوز بیاد اولین گزینه دقیقا باید چه عددی رو بزنم؟
می خوای گزینه پیش فرض و عوض کنی با ترتیب گزینه ها را
اگر ترتیب و می خوای بگو اون یه راه دیگه داره البته من نمی دونم چرا می خواین ترتیب و عوض کنید
ولی اگر می خوای کاری کنی که وقتی کامپیوتر روشن شد گزینه پیش فرض ویندوزت باشه اون فایلی که گفتم با هر چی که دوست داری مثل gedit یا kwrite یا nano با مجوز روت ویرایش کن و اون جا عدد 4 را بزن سیوش کن و اون دستور که گفتم بزن تا فایل گراب بروز شه

روانپریش
19-01-2014, 20:41
می خوای گزینه پیش فرض و عوض کنی با ترتیب گزینه ها را
اگر ترتیب و می خوای بگو اون یه راه دیگه داره البته من نمی دونم چرا می خواین ترتیب و عوض کنید
ولی اگر می خوای کاری کنی که وقتی کامپیوتر روشن شد گزینه پیش فرض ویندوزت باشه اون فایلی که گفتم با هر چی که دوست داری مثل gedit یا kwrite یا nano با مجوز روت ویرایش کن و اون جا عدد 4 را بزن سیوش کن و اون دستور که گفتم بزن تا فایل گراب بروز شه

ممنون عزیز
مجوز روت دیگه چجوریه؟من یه اکانت بیشتر ندارم تو اوبونتو

33505775
19-01-2014, 20:59
ممنون عزیز
مجوز روت دیگه چجوریه؟من یه اکانت بیشتر ندارم تو اوبونتو
همون sudo که اول هر دستور می زنی یعنی شما اول دستور

بعدم ویرایشش می کنی و سیوش می کنی توی gedit و kwrite که محیط گرافیکی هستش و سیو کردن کاری نداره
اما اگر تو nano ویرایش کردی بعد از ویرایش اول ctrl + o را بزن تا سیو شه برای بستن هم ctrl + x را بزن
بعدم دستور زیر را بزن تا این کارا که انجام دادی رو بوت لودر انجام شه

روانپریش
19-01-2014, 23:44
چیکار کنم که این پلیر پیش فرض فقط موزیکهای رو که انتخاب میکنم پخش کنه
یعنی مثلا موزیک های که قبلا گوش دادم دوباره نخونه

Mehrdad092000
20-01-2014, 01:39
برای نصب ۶۴ بیت روی ماشین مجازی باید اطمینان حاصل کنید سخت افزارتون بخصوص cpu از مجازی سازی پشتیبانی داره.ساده ترین راهش اینه که تست کنید ببینید ۶۴ بیت تو ماشین مجازی بالا میاد یا نه !!!!
فقط پشتیبانی پردازنده کافی نیست :
تو این لینک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و این یکی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) راهکارهایی رو نوشته که متوجه بشید سخت افزار از مجازی سازی پشتیبانی داره یا نه.
اگر محدودیت حافظه دارید ۳۲ بیت بهتره.برای تست مهم نیست ۳۲ بیت نصب کنید یا ۶۴ بیت.
تو ماشین مجازی برای اینکه سرعت بالاتر باشه اولا هارد مجازی رو از نوع Fixed ایجاد کنید ثانیا حتما چک کنید فایل هارد مجازی یک تکه باشه و fragment نباشه.با wincontig تو ویندوز و filefrag تو لینوکس میشه اطمینان حاصل کرد فایل یک تکه باشه.اگر هارد مجازی روی یه هارد اکسترنال ایجاد بشه باز هم کارایی افزایش پیدا میکنه.تو ویندوز xp نرم افزارهای ماشین مجازی سریعتر اجرا میشند تا ویندوزهای جدیدتر و باز کارایی بالاتره.
برای نصب اوبونتو آموزش فارسی به صورت pdf زیاد پیدا میشه.تو همین فروم بگردید پیدا میکنید.فقط تنظیمات ماشین مجازی تو بالا رفتن سرعت تاثیر دارند.
من الان از ماشین مجازی استفاده نمیکنم چون دیستروهای ۶۴ بیت دانلود میکنم اما سخت افزارم از مجازی سازی پشتیبانی نداره و در ضمن با تجربه ای که دارم دیگه خرابکاری نمیکنم و نیاز کمتری به ماشین مجازی دارم.
با توجه به اینکه میشه ویندوز و لینوکس رو روی فایل نصب کرد(بدون نیاز به پارتیشن بندی) از این جهت هم نیازی به ماشین مجازی ندارم.(چون نیاز ندارم جدول پارتیشن سیستم رو دستکاری کنم)
اها ممنون
من زیاد نمیخوام برم لینوکس بعضی وقت ها بیشتر کارام توی همون ویندوز هستش مک و لینوکس توی کجازی نصب کنم ببینم چجوریه
کدوم نسخه لینوکسو پیشنهاد میکنید ؟همشونو میتونم دانلود کنم اخه هر کدومو توی سایت دانلود مخابراتم گذاشته میتونم سرعت بالا بگیرم اما اپدیت نیست میخوام امتحان کنم ببینم کدوم خوبه انتخاب کنم بعد جدیده انتخابمو دانلود کنم

روانپریش
20-01-2014, 14:00
اها ممنون
من زیاد نمیخوام برم لینوکس بعضی وقت ها بیشتر کارام توی همون ویندوز هستش مک و لینوکس توی کجازی نصب کنم ببینم چجوریه
کدوم نسخه لینوکسو پیشنهاد میکنید ؟همشونو میتونم دانلود کنم اخه هر کدومو توی سایت دانلود مخابراتم گذاشته میتونم سرعت بالا بگیرم اما اپدیت نیست میخوام امتحان کنم ببینم کدوم خوبه انتخاب کنم بعد جدیده انتخابمو دانلود کنم

اوبونتو ۱۳.۱۰ رو دانلود و نصب کن خیلی عالیه من همین العان دارم باهاش کار میکنم:n16:

روانپریش
20-01-2014, 21:22
دوستان من چند روزه اوبونتو ۱۳.۱۰ نصب کردم باید اپدیتش کنم؟
چجوری بفهمم اصلا آپدیت هست یا نه؟

V i r u s e r
20-01-2014, 21:38
اها ممنون

لینوکس یک نرم افزاری هست که هسته ی سیستم عامل رو تشکیل میده. اخرین نسخش ۳.۱۲ هست و بیشتر توزیع های گنو از لینوکس به عنوان هسته ی سیستم عامل استفاده می کنن.
چیزی که شما دنبالشی توزیعی از گنو/لینوکس هست
توزیع های گنو/لینوکس خیلی زیادن (حدود ۳۰۰ تا) که شما بسته به چیزی که یه سیستم عامل انتظار داری یکی از این توزیع ها رو دانلود می کنی. بعضی از توزیع ها برای کاربر های مبتدی هستند مثل Ubuntu, PCLinuxOS و OpenSUSE
بعضی دیگه برای سبکی و کم حجم بودن بهینه میشن مثل DSL و PuppyLinux
یه سری برای برنامه نویس ها. برای سرور های وب و ....
شما که اولین بار می خواید گنو/لینوکس رو امتحان کنید یکی از توزیع هایی که برای کاربرای میتدی بهینه شدن رو دانلود و نصب کنید.

Ahmad24
20-01-2014, 23:29
اها ممنون

مینت برای آغاز کار عالیه. ubuntu studio که کدکها رو نصب داره خوبه.اپن سوزه رو خیلی از کاربرای تازه کار باهاش راحت هستند.فدورا هم برخلاف اینکه میگن برای کاربرای تازه کار نیست هیچ پیچیدگی نداره و نرم افزارهاش به روز هستند و معروفه به اینکه در لبه تکنولوژی حرکت میکنه.البته تعداد زیاد دیگه ای هم هست که برای کاربرای تازه کار بهینه شدند.به ترتیبی که گفتم اگر گیر آوردید دانلود کنید فقط اگر اسپین kde گیر آوردید بهتره(گرافیک چشم نوازی داره) اسپینهای enlightenment هم زیبا هستند.(منظور از اسپین ویرایشهای با دسکتاپ غیر پیشفرض هستند بعضی از دیستروها با چند دسکتاپ متفاوت ارایه میشند)

Mehrdad092000
21-01-2014, 09:14
پس اونجور که شما میگین من همون ابونتو 32 بیت میریزم
مشکلی پیش نمیاد که ؟ توی مجازی میخوام 32 بریزم
ویندوز خودم 8.1 هستش 64بیت

Ahmad24
21-01-2014, 09:44
هیچ مشکلی پیش نمیاد.

jojojona
22-01-2014, 20:50

Hello
I was searching for a long time how to enable ad-hoc connections on my HTC chacha and finally I found it!, so I decided to share my experience with you
btw I found many ways but guess what?! most of them didn’t work [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
lets stop talking and start enjoying the unlimited internet connection on your mobile [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
Ubuntu Users

First of all you had to install hostapd
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
“In simple words, hostapd allows you to create software wifi access points allowing decent amount of configuration options. In rest of this post, I will show how to create a software access point in Linux using hostapd and share your internet to the devices through it”

To Install hostapd just type this command on the terminal

sudo apt-get install hostapd

Then, open a text editor program, for example gedit. Copy the following into it.

interface=wlan0
driver=nl80211
ssid=MyAP
hw_mode=g
channel=11 wpa=1
wpa_passphrase=MyPasswordHere
wpa_key_mgmt=WPA-PSK wpa
_pairwise=TKIP CCMP
wpa_ptk_rekey=600
Please don’t forget to fill in the name of your network after “ssid=”, as well as the password after “wpa_passphrase=”.
After all these, save the file as hostapd.conf in your home folder.
Then create a normal ad-hoc network from the wireless menu from the top bar click on “Create New Wireless Network“
after the new network created successfully proceed to the next and the final step
Now, in your terminal:

sudo hostapd hostapd.conf
Turn the wifi connection on in your devices and enjoy the fast network share

Resources

روانپریش
22-01-2014, 21:41
دوستان من وقتی لپ تاپ رو روشن میکنم خودش خودکار وایرلس رو میشناسه و روشن میکنه ولی من نیازی بهش ندارم و خاموشش میکنم چجوری کاری کنم که دیگه خودکار خودش روشن نکنه وایرلس رو؟:n03:

senaps
22-01-2014, 23:16
اون به نظرم سخت افزاری هستش و خود لپ‌تاپ پیش‌فرض وقتی بوت میکنه وایرلس رو روشن میکنه چون تو ویندوز هم همینطوری بود فک کنم

V i r u s e r
22-01-2014, 23:30
میشه تنظیمش کنید که ماژول وایرلس لود نشه و خودتون دستی اجراش کنید.
ولی با upstart من بلد نیستم.
کل باتری ای هم که صرفه جویی میشه کلا شاید ۵ دقیقه باشه

روانپریش
22-01-2014, 23:39
میشه تنظیمش کنید که ماژول وایرلس لود نشه و خودتون دستی اجراش کنید.
ولی با upstart من بلد نیستم.
کل باتری ای هم که صرفه جویی میشه کلا شاید ۵ دقیقه باشه

بله منم میخوام که اتوماتیک روشن نشه وایرلس چون بهش نیازی نداره فقط برق بیخودی مصرف میکنه

raeesi
23-01-2014, 00:41
دوستان من وقتی لپ تاپ رو روشن میکنم خودش خودکار وایرلس رو میشناسه و روشن میکنه ولی من نیازی بهش ندارم و خاموشش میکنم چجوری کاری کنم که دیگه خودکار خودش روشن نکنه وایرلس رو؟:n03:

این دستور رو توی خط فرمان بزن:

بالاتر از exit 0 این عبارت رو وارد کن:

حالا با استفاده از کلید‌های ترکیبی Ctrl+X سعی در خروج از برنامه می‌کنی که ازت می‌پرسه میخوای ذخیره کنی؟ y و بعد Enter میزنی و ذخیره میشه و خارج :-)
حالا سیستم ریستارت کن. قاعدتا باید کارت وایرلس خاموش شده باشه
نکته: اگه کارت وایرلس شما اسمی بجز wlan0 داره، باید همون اسم رو جایگزین این واژه کنی

روانپریش
23-01-2014, 20:49
تغیر اندازه نشانگر موس رو چجوری انجام بدم؟

33505775
23-01-2014, 21:16
تغیر اندازه نشانگر موس رو چجوری انجام بدم؟
ما برای این که بتوانیم از طریق گراقیک موس را مدیریت کنیم ابتدا باید از طریق غیر گرافیکی موس را عوض کنیم
برای این کار دستور زیر را بزنید

اگر می خواهید تم موستان را عوض نکنید فقط 0 را بزنید سپس اینتر را فشار دهید
دستور زیر را بزنید

حال نرم افزار dconf-editor را باز کنید
همانند شکل زیر عمل کنید کاملا در تصویر مشخص است یعنی به ترتیب به
org
gnome
desktop
interface

روانپریش
24-01-2014, 00:16
من وقتی میخوام وارد ایمیلم توی یاهو بشم یا کلا سایتی که اولش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هست صفحه مورد نظر باز نمیشه و این ارور رو میده: The connection has timed out

The server at login.maktoob.com is taking too long to respond.

The site could be temporarily unavailable or too busy. Try again in a few moments. If you are unable to load any pages, check your computer's network connection. If your computer or network is protected by a firewall or proxy, make sure that Firefox is permitted to access the Web.

روانپریش
01-02-2014, 13:05
دوستان حذف کامل اوبونتو به چه صورت هست؟

V i r u s e r
01-02-2014, 20:54
دوستان حذف کامل اوبونتو به چه صورت هست؟

درایو ابونتو رو فرمت کنید و با دیسک ویندوز MBR را دوباره بازسازی کنید

روانپریش
01-02-2014, 21:00
درایو ابونتو رو فرمت کنید و با دیسک ویندوز MBR را دوباره بازسازی کنید

درایو اوبونتو رو از توی ویندوز فرمت کنم؟

raeesi
02-02-2014, 07:24
من حین سفر یلحظه سر زدم به تاپیک
یکی از عزیزان ورژن قدیمی توصیه کردند که توصیه خیلی عجیبیه! ما توی دنیای لینوکس همچین توصبه‌هایی نداریم عزیزم!

اگه سخت‌افزار ضعیفه، شما یه میزکار ساده‌تر انتخاب کن، بسته‌هایی که فدرت پردازشی بالا میخوان رو با بسته‌هایی که همون کارو با منابع کم‌تر انجام میدن نصب کن
مثال: بجای اوبونتو از زوبونتو یا لوبونتو استفاده کن که میز کاری بمراتب خیلی سبک‌تر و توزیعی بمراتب سریع‌تر روی سخت‌افزار ضعیف بهتون میدن
با نصب ورژن‌های قدیمی شما عملا خودتو میندازی توی راه عدم امنیت و باگ‌هایی که توی نسخه‌های قدیمی وجود داشته و دیگه آپدیتی براشون ارایه نمیشه
اگه ورژن غلطان رو نصب نمی‌کنید، من ورژن‌های پایدار با پشتیبانی بلند مدت (LTS) رو توصیه می‌کنم
اما ورژن قدیمی؟ هرگز، هرگز و هرگز
برای نصب کنار ویندوز با امنیت خاطر هم توی همین تاپیک قبلا به یکی از دوستان گفته بودم، یکم صفحات قبلیو مرور کنین متوجه میشین

Sent from my Nexus 4 using Tapatalk

روانپریش
02-02-2014, 12:58
اوبونتو از زوبونتو یا لوبونتو

تفاوت این 3 نسخه بیشتر در چیه؟

Hapoofesgeli
02-02-2014, 15:38
تفاوت این 3 نسخه بیشتر در چیه؟

تنها تفاوتشون توی میزکار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] D8%B2%DB%8C) هست.
اوبونتو از unity ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])استفاده می کنه.
زوبونتو از xfce ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]).
و لوبونتو از lxde ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]).
که دو تا آخری از یونیتی سبک/سریع ترن.
انتخاب بین این ها بستگی به سلیقه ی شخصی و مشخصات سیستم داره...

روانپریش
02-02-2014, 22:28
من مشکلم با این نور مانیتور حل نشد هی باید دستی کمش کنم بعد از هر ریست:n28:

senaps
03-02-2014, 12:58
من مشکلم با این نور مانیتور حل نشد هی باید دستی کمش کنم بعد از هر ریست:n28:

برا من که اصلا کار نکردن اون ایکس‌بکلایت متاسفانه هر کاری میکنم، نه تونستم وبکم رو راه بندازم و نه نور مونیتور رو و نه میکروفون رو! :)

روانپریش
03-02-2014, 13:11
برا من که اصلا کار نکردن اون ایکس‌بکلایت متاسفانه هر کاری میکنم، نه تونستم وبکم رو راه بندازم و نه نور مونیتور رو و نه میکروفون رو! :)

چه باید کرد؟:n28:

senaps
03-02-2014, 13:55
راستش من زیاد دنبالش نکردم...
حوصله نکردم براش چون زیاد برام مهم نبوده این دو مشکل...

شما نور صفحه‌ات کم میشه ولی میخوای اتوماتیکش کنی یعنی؟
میشه مشکلت رو یه بار برا من درست توضیح بدی که چی به چی هستش؟

روانپریش
03-02-2014, 13:57
راستش من زیاد دنبالش نکردم...
حوصله نکردم براش چون زیاد برام مهم نبوده این دو مشکل...

شما نور صفحه‌ات کم میشه ولی میخوای اتوماتیکش کنی یعنی؟
میشه مشکلت رو یه بار برا من درست توضیح بدی که چی به چی هستش؟

آره عزیز به صورتی دستی با کلید fn کم و زیاد میشه اما بعد از هر ریست دوباره تنظیم بهم میخوره:n28:

senaps
03-02-2014, 14:42
آره عزیز به صورتی دستی با کلید fn کم و زیاد میشه اما بعد از هر ریست دوباره تنظیم بهم میخوره:n28:

یه ایده‌ی کلی :
الان ظاهرا ما نیاز داریم که یه اپ خیلی ساده، قبل از خاموش شدن سیستم وضعیت صفحه‌ی نمایش رو بررسی و ذخیره و کنه و موقع روشن شدن درصد اون رو بخونه و دوباره اعمال بکنه...!!!

به نظرم کار ساده‌ای میباشه!!... فکر نمی‌کنم برنامه‌ای برای اینکار وجود داشته باشه، پس لزوما باید خودمون بنویسیمش!...
ببینم فرصت میشه یا نه! :)....
اتفاقا ایده‌ی جالبی هم میباشه...

روانپریش
03-02-2014, 18:31
یه ایده‌ی کلی :
الان ظاهرا ما نیاز داریم که یه اپ خیلی ساده، قبل از خاموش شدن سیستم وضعیت صفحه‌ی نمایش رو بررسی و ذخیره و کنه و موقع روشن شدن درصد اون رو بخونه و دوباره اعمال بکنه...!!!

به نظرم کار ساده‌ای میباشه!!... فکر نمی‌کنم برنامه‌ای برای اینکار وجود داشته باشه، پس لزوما باید خودمون بنویسیمش!...
ببینم فرصت میشه یا نه! :)....
اتفاقا ایده‌ی جالبی هم میباشه...

دمت گرم من به خاطر همین سعی میکنم کمتر باهاش وارد شم:n03:

bushido
04-02-2014, 13:28
سرعت دانلودم توی ویندوز به ۴۰۰ میرسه ولی ابنتو بیشتر از ۴۰ نمیاد می خوام سرعت اپت گیتشو با سنترشو افزایش بدم یه راه کار آمد بگید توی نت راههای زیادی گفته ولی چند تاشونو استفاده کردم فایده نداش یه راه موثر بگید که خودتونم ازش استفاده کردید ممنون