PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بهشت کانتور

shape
08-07-2008, 17:53
*هیچ کس ما را از بهشتی که کانتور برای ما ساخته نمیتواند خارج کند.* "دیو ید هیلبرت"(اواتار من <------)
از انجایی که نظریه مجموعه ها نقش زیادی در ریاضیات عصر حاضر دارد فقدان تاپیکی درباره ی این مبحث رو حس کردم و این تاپیک رو درست کردم . کمکم کنید که کاملش کنیم.با هم :10::10::10:

shape
09-07-2008, 01:24
سلام

بحث رو با قضیه کانتور شروع می کنیم.فرض کنید هتلی دارای بی نهایت اتاق است که به صورت 1و2و3و... شماره گذاری شده اند

و در هر اتاق شخصی حضور دارد.یکی به این هتله میاد و اتاق می خواد.صاحب هتل چیکار باید بکنه؟

خوشبختانه صاحب هتل باهوشه و کار باحالی میکنه.(اسمایلی که می خندد)صاحب هتل میگه همه راس ساعت مشخصی از اتاق

خود بیرون بیان و هر کی بره به اتاقی با شماره ی یکی بیشتر از شماره اتاقش .یعنی مثلا کسی که در اتاق شماره چهار هست به

اتاق شماره پنج بره.حالا اتاق شماره یک خالی میشه و اون یه نفر میره اتاق شماره یک.

جالب بود نه؟ این اولین مثالیه که وقتی وارد مبحث مجموعه های نا متناهی میشید مطرح میشه و دید تازه ای به ادم میده چون

میبینیم بی نهایت با اعدادی مثل 1و2و3و50و100و... فرق داره.مشخصه یه همچین کاریو نمیشه با این جور عدد ها کرد

در اینجا مجبوریم مفهوم تساوی رو کمی تعمیم بدیم:

فرض کنید سوار یه اتوبوس شدید.کی میگید تعداد صندلی ها و مسافر ها برابر است؟ وقتی که دو شرط برقرار باشه:

1.روی هر صندلی یکی نشسته باشه.

2.کسی سر پا نباشه

بیاید دو شرط بالا رو بیشتر و بهتر توضیح بدیم.فرض کنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مجموعه ی صندلی ها و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مجموعه ی مسافر ها باشد.هنگامی

میگوییم کاردینال یا اندازه این دو مجموعه برابر است [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که تابعی مثل [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] وجود داشته باشه که

هم یک به یک باشه هم پوشا.

با همین تعریف یعنی وجود چنین تابعی مفهوم تساوی رو تعمیم دادیم.دیگه بسه فعلا سعی کنید ثابت کنید

* [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] *

یعنی بین هر دو تا یه تابع پوشا و یک به یک پیدا کنید.

منتظر نظرها و سوالات و جواب سوال بالا هستم.

shape
09-07-2008, 13:29
سلام

امیدوارم از پست قبلیه خوشتون اومده با شه .

بحث رو درباره ی مجموعه های نامتناهی ادامه میدیم.قبل از هر چیزی لازمه بدونید جواب سوالی که تو پست قبل مطرح شد رو تو

پست بعدی میدم.

حالا به یه جایی رسیدیم که باید مفهوم شمارا و ناشمارا بودن رو شرح بدیم.دیدیم یا حداقل خواهیم دید که مجموعه اعداد گویا و

صحیح با مجموعه ی اعداد طبیعی هم کاردینال هستن.به هر مجموعه ی هم کاردینال با مجموعه ی اعداد طبیعی,مجمو عه ی

شمارا میگن.

دیگه تعریف نا شمارایی مشخصه.به هر مجموعه ی نا متناهی که هم کاردینال با اعداد طبیعی نباشه ,مجموعه ی نا شمارا میگن

*به عنوان سوال این پست ثابت کنید که [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ناشماراست.

تعریف مجموعه ی توانی یادتونه؟ مجموعه ی همه ی زیر مجموعه های یه مجموعه ...حالا به نظرتون کاردینال مجمو عه ی توانی
اعداد طبیعی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چیه؟

در ادامه خواهیم دید که این مجموعه هم کاردینال با [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است و در نتیجه ناشماراست.قبل از هر چیز به نتیجه ی مسئله ی هتل

کانتور توجه کنید.

این نتیجه اینه:اضافه کردن تعداد متناهی عدد به یک مجموعه ی نا متناهی کاردینال اون مجموعه رو عوض نمیکنه.خودتون هم

میتونید اینو اثبات کنید.اسونه...

با توجه به چیزی که گفتم داریم:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یه عبارت جالب دیگه:

اینگونه ثابت میکنیم که به هر نقطه ی بازه ی یه نقطه از [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نسبت میدیم به صورت یک به یک و پوشا.بیاید بازه ی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] رو خم

کنید و باهاش یه نیم دایره بسازید.

حالا طوری روی محور قرارش بدید که محور در وسط کمان بر کمان مماس باشه.مرکز نیم دایره و یه نقطه ی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دلخواه روی کمان

درنظر بگیرید . حالا خط گذرنده از مرکز نیم دایره و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] رو بکشید تا محور رو در یه نقطه قطع کنه.اسم این نقطه رو هم بذارید

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .این تابع هم یک به یکه هم پوشا.پس حکم اثبات شد.

هم کاردینالی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] هم بمونه بعدا میگم.خودتون هم روش فکر کنید.

تا پست بعدی خدا حافظ.

shape
05-08-2008, 17:53
اونقدر ننوشتید تا پست خوابید,واقعا که...
خوب خودم مینویسم
میخوایم اینو حل کنیم

ببینیم تناظر 1-1 با [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یعنی چی.یعنی اینکه ما میتونیم اعضای مجموعه رو روی اعداد طبیعی محور بذاریم و اونارو رو یه نیم خط

بچینیم.پس کافیه با نظم اعداد صحیح و گویا رو بچینیم روی یه نیم خط.

برای این کار صفر و اعداد طبیعی رو روی نیم خط به ترتیب صعودی میذاریم.حالا منفی هر عددو سمت راستش مینویسیم.

مشخصه که همه ی اعداد صحیح نوشتو شده پس [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

واسه این یکی مساله رو اینطوری حل میکنیم:اول صفر رو روی سر پاره خط مینویسیم.حالا تو مرحله ی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ام تمام کسر های ساده
شده رو که جمع صورت و مخرجشون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] میشه رو به ترتیب صعودی اعداد صورت مینویسیم.بعد منفی هر عدد رو سمت راستش

میذاریم.به همین راحتی همه ی اعداد گویا رو رو یه پاره خط چیدیم .یعنی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shape
17-08-2008, 22:56
هاسدورف یکی از کتاب هایش را که درباره توپولوژی بود, با این مضمون به کانتور اهدا می کند:"تقدیم به خالق نظریه مجموعه ها,گئورگ کانتور,با تحسین توآم با سپاس."

سلام

خداییش نشستید پشت کامپیوتر فقط مطلب میخونید؟ یه ذره هم بنویسید.
تو 12 روز فقط یه پست تشکر نوشتید(که البته خلاف مقرراته)
چیم از شماها کمتره؟خودم مینویسم:

دوتا سوال مونده بود.اونارو حل میکنیم:

یکی این بود که [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ناشماراست:

یادتونه ثابت کردم [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]؟اگ ه نیست برید پست 3 رو بخونید.

پس ثابت میکنیم که [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ناشماراست.فرض کنید شمارا باشه یعنی بشه با یه ترتیب مرتبشون کرد:

حالا این عدد باحال رو در نظر بگیرید

به نظرتون تابلو نیست که این عدد تو لیست ما نیومده؟

اگه نیست دقت کنید که این عدد با همه ی عددها فرق داره ,یعنی به ازای هر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]عد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]امی ن رقم با [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فرق میکنه

پس به تناقض میرسیم که نشون میده [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ناشماراست

هنوز یه سوال مونده,اونم شماها حل کنید

m1367m2006
19-08-2008, 17:02
shape جون این اخریه عشق من تو ریاضیه که نبوغ کانتور را نشون میده و روش قطریه کانتوره
که من معمولا اول جزوهام می نویسمش
این نوشتن جملات بزرگان نظریه مجموعه ها هم ادامه بده
ممنون خیلی زیاد

m1367m2006
21-08-2008, 09:50
فک کنم اخرین سوالی که مونده اینه که مجموعه اعداد گنگ ناشماراست
می دانیم مجموعه اعداد گنگ بنابر تعریف برابراست با مجموعه اعداد حقیقی (R) منهای مجموعه اعداد گویا (Q) که این مجموعه نامتناهی است حال باید نشان دهیم که R_Qیا همان مجموعه اعداد گنگ ناشماراست
اثبات برهان خلف:
فرض کنیم R_Q شمارای نا متناهی است
[طبق پست شماره 4 می دانیم مجموعه اعداد گویا شماراست]
قضیه: اجتماع دو مجموعه شمارا شماراست
اجتماع دومجموعه R_Q و Qبرابراست با Rکه طبق قضیه باید مجموعه ای شمارا باشد اما این نتیجه با جواب بدست امده در پست 6 در تناقض است پس فرض خلف باطل وحکم برقرار است:8:

shape
21-08-2008, 12:36
مرسی بابت پستتون
ولی سوالی که مونده بود این بود"هم کاردینالی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]"

اینم با یه ایده ی باحال حل میشه. تعریف کنید:

اگه یه کمی دقت کنید می فهمید که این تابع یک به یکه و ضمنا:

خب دیگه مسئله ی دیگه ای نمونده واز پست بعد میریم سراغ درس!

m1367m2006
21-08-2008, 12:58
سلام
ممنون از اینکه اخرین سوال را جواب دادید
یه پیشنهاد وانتقاد
اول اینکه فک میکنم از بد جایی شروع به نوشتن نظریه مجموعه ها کردی:41:
اول بخش باید مفهوم مجموعه واصوله موضوعه را بگی که اساس بهشت کانتورند:46:
دوم درسته که مجموعه های شمارا ونا شمارا با اعداد اصلی در ارتباطند ولی در بیشتر کتابها در مورد این موضوع ها
در دو بخش توضیح داده شده
اون بالا بنویس در مورد کدوم بخش حرف میزنی تا بتونم کمک کنم
یزدان جان حالا خودت بگو کدوم پیشنهاده و کدوم انتقاد:31:
ممنون:10:

shape
21-08-2008, 21:40
به قول سنایی:
"به حرص ار شربتی خوردم,مگیر از من که بد کردم بیابان بود و تابستان و اب سرد و استسقا"

همه ی چیزهایی که من نوشتم مطالبی هستن که از این ور اون ور گیر اوردم و خوندم و متاسفانه تا حالا یه کتاب هم درباره ی اینجور چیزا نخوندم و احتمالا بعدا هم نخواهم خواند چون قراره برم برق.
شما که این همه طالب کمک کردنی,شروع کن درسارو با ترتیب بنویس,ما هم اگه کمکی از دستمون بر بیاد,دریغ نمیکنیم
قبوله؟(من کاملا جدی ام)

یزدان جان حالا خودت بگو کدوم پیشنهاده و کدوم انتقاد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

گیر نده, نمیدونم

m1367m2006
22-08-2008, 20:17
گیر نده, نمیدونم
سلام گیر ندادم که:31:

متاسفانه تا حالا یه کتابهم درباره ی اینجور چیزا نخوندم دوست داری یه کتاب معتبربهت معرفی کنم

قبوله؟(من کاملا جدی ام) مگه من گفتم شوخی ام

چون قراره برم برق.
یعنی چی می خواهم برم برق فک کنم هنوز نتایج نیومده:46:
چشم من این تاپیک را ادامه میدهم فقط یه سوال
این R,N با چی مینویسی
راستی بهت برخورد خیلی جدی جواب دادی
دانستن عیب نیست
میلاد:10:

m1367m2006
23-08-2008, 16:54
کسی که بی خبر از پیشنیان باشد,به سپری کردن زندگی در دنیای تنگ وتاریک خود محکوم است(مثل ارمنی)
برهمین اساس اولین درس را با یه پیشینه ای از بوجود امدن نظریه مجموعه ها شروع می کنم این نکات ودرس ها برگرفته شده از چندین کتاب و استباط های خودمه من این درس را با یکی از بهترین اساتید کشور پاس کردم که هر جا لازم بود از جزوه ایشون هم استفاده میکنم راستی درس ها در سطح مقدماتی ومتوسطند:46:
.................................................. .................................................. .....

جرج کانتور در سالهای1872-1874ضمن مطالعه روی سری های نامتناهی مثلثاتی(فوریه) به مفهوم مجموعه پی بردو به وجودحداقل دونوع مجموعه نامتناهی تشخیص داد.
کانتور با انتشارمقاله هایی در ژورنال کرل تولد نظریه مجموعه ها رااعلام نمود و تا سال 1878 مقاله های دیگری چاپ کرد.
نظریه مجموعه ها مرکز توجهریاضی دانانی چون ددکیندو وایرشترواس واقع گردید ضمن اینکهافرادی مانند کرونکر(عضو هیئت تحریریه نشریه کرول) مخالف او بودندکسانی مانند او فقط به ساختارهای متناهی در ریاضی عقیده داشتندو معتقد بودند ساختارهای نا متناهی ساخته ذهنیت بشر استدر نتیجه دستاورد های کانتور را بی ارزش می دانستند
با انتشار 6 مقله در فواصل سالهای 1895-1897 این نظریه انسجام بیشتری یافت
مفهوم مجموعه از نظر کانتور:هردسته از اشیا معین و متمایز که در فکر ما مصداق داشته باشد یک مجموعه خواهد بود
(این تعریف چنان که در پست های بعدی گفته می شود تعریف مناسبی نیست)
ادامه دارد.....:8:
.................................................. .........................
یزدان خان دیدی جدی ام:31:

shape
05-09-2008, 19:43
یعنی چی می خواهم برم برق فک کنم هنوز نتایج نیومده[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
چشم من این تاپیک را ادامه میدهم فقط یه سوال
این R,N با چی مینویسی
راستی بهت برخورد خیلی جدی جواب دادی
دانستن عیب نیست
میلاد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
نتایج اومد و من دارم میرم برق
این R,N رو اینجوری مینویسم:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
جدی بود ولی اصلا یهم برنخورد
در مورد کتاب هم اگه معرفی کنی ممنون میشم

shape
08-09-2008, 18:20
درباره ی مطالعات کانتور:
در 1870 کانتور ثابت کرد که اگه دو سری فوریه نقطه به نقطه به یه تابع حدی همگرا بشن , ضرایب برابری باید داشته باشن.

سال بعد این قضیه رو تعمیم داد و ثابت کرد اگه همگرایی و برابری حدود در همه ی نقاط الا تو یه مجموعه متناهی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برقرارباشه , بازم ضرایب برابرند.سال بعدش کانتور دنبال مجموعه های نامتناهی بود که مثل اون اولیه خاصیت یکتایی(یعنی برابری

ضرایب فوریه) براشون برقرار باشه.

کانتور ثابت کرد اگه تعریف کنیم :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] و [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] یه نقطه انباشنگی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است

و واسه یه K داشته باشیم:

اون وقت این مجموعه خاصیت یکتایی رو داره.پس اگه f یه تابع غیر ثابت باشه که بیرون همچین مجموعه ای صفر بشه
سری فوریه نداره.

Maxwell_1989
12-09-2008, 14:46
اگه اشتباه نکنم این حرفایی که دوست عزیزم shape گفت،در مورد گ.کانتور هستش.آخه یه پ.کانتور هم داریم تاریخ ریاضی نویسه.اینا با هم نسبتی دارن؟

shape
12-09-2008, 14:55
نه, حرفام درباره counter بود همو نکه تو CPU هست

خب معلومه بحث درباره ی گئورگ کانتوره

m1367m2006
13-09-2008, 15:46
سلام
باتشکر از راهنمایی وپست های دوست خوبم Shape عزیز
تا اونجا پیش رفتیم که کانتور تعریفی از مجموعه ارائه داد و بعد با ادامه انتشار مقالات خود و ابداع مفاهیمی چون اعداد اصلی و ترتیبی و... نظریه خود را تتبین کرد وحالا ادامه ماجرا....
درک کانتور ازمفهوم مجموعه وجود مجموعه همه مجموعه ها را رد نمی کرد, این باعث پیدایش پارادوکس هایی مانند(عدد ترتیبی, مجموعه کلیه اعداد ترتیبی) شدو مانتور دستاورد های خود را مورد شک قرار داد.
تا اینکه در سال 1902 برتراند راسل با زبانی ساده پارادوکسی ارائه کرد که وجود مجموعه همه مجموعه ها را مورد تردید قرار میداد.
پارادوکس راسل
راسل در پارادوکس خود برطبق تعریف کانتور از مجموعه ای سخن گفت که همان مجموعه همه مجموعه ها یا مجموعه جهانی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] بودومجموعه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] را تعریف نمود که به مجموعه راسل مشهور است. طبق تعریف کانتوروجود چنین قابل درک است.
حال سوال اینجاست که[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چه نوع مجموعه ای است اگر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] در این صورت طبق تعریف مجموعه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] چون[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] دارای خاصیت عناصر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] است بایستی [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که تناقض است.اگر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ان گاه طبق تعریف مجموعه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] می بایست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که بازهم تناقض است.

ادامه دارد.............

ظرافت را حال کردید:8:

sasadegh
05-10-2012, 01:46
سلام
یه سوال واسه من پیش امده خیلی دنبالش گشتم ولی بی نتیجه بود اگه لطف کنین ممنون میشم جواب بدین یا یه کتاب بهم معرفی کنین
عدد اصلی یا کاردینال مجموعه کانتور c میشه و برابر با R (مجموعه اعداد حقیقیه) خوب من اثبات دقیق این را میخوام اگه میدونین که همینجا بنویسین یا منبع معرفی کنین یا واسم میل کنین ممنونم
zerr000@yahoo.com

kohen7
06-11-2013, 11:12
سلام از پستتون لذت بردم واقعا جایی یا تو کتابی توضیح نداده بودن اینارو من مدتی هست همه جا دنبال نشونه هایی از کانتور میگردم چون ما تو درس توپولوژی سوالی داریم به این شرح که کاردینال یک مجموعه نامتناهی با کاردینال توپولوژی متمم متناهی روی این مجموعه برابر هست چرا؟؟ من از این استفاده کرده بودم که کاردینال مجموعه نامتناهی با کاردینال مجموعه همه زیر مجموعه های متناهی این مجموعه نامتناهی برابر هست اما اثبات همین موضوع رو نمیدونم یعنی نمیتونم تابعی یک به یک و پوشا بین این دو مجموعه مثلا N و مجموعه همه زیر مجموعه های متناهی اعداد طبیعی برقرار کنم خواهشا کمکم کنید هر چه سریع تر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:n27: