PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کمک برای علت زیاد نشان دادن حجم اطلاعات درایوها

ffs1978
07-07-2008, 15:08
من از درایو c که حجم میگیرم 4 گیگ نشون میده اما وقتی بازش میکنم و همه رو انتخاب میکنم و حجم میگیرم میشه 2 گیگ !!!!

با آنتی ویروسهای avira, bitdefender هم اسکن کردم چیزی نشون نداد !!!

میشه راهنماییم کنید !؟

mahdi7610
07-07-2008, 15:26
من از درایو c که حجم میگیرم 4 گیگ نشون میده اما وقتی بازش میکنم و همه رو انتخاب میکنم و حجم میگیرم میشه 2 گیگ !!!!

با آنتی ویروسهای avira, bitdefender هم اسکن کردم چیزی نشون نداد !!!

میشه راهنماییم کنید !؟
سلام دوست عزیز

این به این خاطر هست که فایلهایی سیستمی ویندوز به صورت مخفی و سوپر هایدن هستن و شما اونها را نمی بینید .
و شما فقط از فایلهای قابل روئیت حجم گرفتید .

ابتدا وارد My Computer شوید .

بعد از مشاهده لیست درایوها از نوار بالا بروی گزینه Tools کلیک کرده سپس گزینه Folder Options را انتخاب کنید

در پنجره جدید باز شده گزینه View را انتخاب کنید و بروی گزینه Show hidden files and folders کلیک کنید تا دایره آن توپر شود .
کمی پایینتر تیک گزینه Hide Protected Operationg System Files را بر دارید.حالا ok کنید

حالا به درایو c نگاه کنید فایلهای مخفی دیده می شوند .

یه فایل به اسم system volum information هست که اگه موس را روش نگه دارید مقدار اون را صفر نشون می ده .
این به این خاطر هست که این پوشه در محدوده یوزر شما نیست .
اگه شما این پوشه را به یوزر خودتون replace کنید می بینید که مقدار اون چند مگابایت هستش . حتی گاهی به 1 گیگ هم می رسه .
یه پوشه دیگه به اسم pagefile هست که اون هم مقدارش گاهی به چند گیگ می رسه . البته حجمش این فایلهای توی سیستم های مختلف فرق می کنه .

اگه همه این کارها را بکنید و بعد حجم بگیرید متوجه می شید که همون مقدار 4 گیگ را نشون می ده .

موفق باشی .

ffs1978
08-07-2008, 12:44
ببین دوست عزیز وقتی ویندوز با کل فایلهاش نصب میشه نهایتاً میشه 1.5 گیگ !!!! دیگه 4 گیگ که نمیشه !!!!

در ضمن اون کاری رو هم که شما گفتید انجام دادم تغییری حاصل نشد چون ctrl+A رو میگیرم کل فایلها رو انتخاب میکنه

من فکر کنم ترویانه !! اما نمیدونم چطوری تعطیلش کنم ؟!

ffs1978
12-07-2008, 09:35
خبری نیست ؟ کسی جواب نمیده !!!!!!!!!!!!!!!!

nw_nk
12-07-2008, 10:05
خبری نیست ؟ کسی جواب نمیده !!!!!!!!!!!!!!!!

ببین دوست عزیز وقتی ویندوز با کل فایلهاش نصب میشه نهایتاً میشه 1.5 گیگ !!!! دیگه 4 گیگ که نمیشه !!!!

در ضمن اون کاری رو هم که شما گفتید انجام دادم تغییری حاصل نشد چون ctrl+A رو میگیرم کل فایلها رو انتخاب میکنه

من فکر کنم ترویانه !! اما نمیدونم چطوری تعطیلش کنم ؟!

سلام

اگر نمایش فایلهای سیستمی و مخفی رو هم فعال کردید و باز حجم نشان داده شده در Properties کل فایلها خیلی کمتر از اندازه فایلهای موجوده:

احتمالا فضا توسط فایلهایی اشغال شده که اسمشون به شما نشون داده نمیشه و حتی ممکنه در Properties هم حساب نشن. معمولا بعضی از برنامه های کاربردی, مثل قرنطینه ضد ویروس ها, فایلهای رو طوری روی هاردتون نگه میداره که شما بهشون دسترسی نداشته باشید. یعنی اون فایلها حجمی از پارتیشن شما رو گرفتن اما اصلا دیده نمیشن. در خیلی نرمافزارهای دیگر هم همچین روشی به کار برده میشه. یعنی نرمافزار از مقداری از فضای پارتیشن استفاده میکنه اما شما فایلی یا ... نمی بینید که اون فضا رو گرفته باشه.

راه حل:

اگر ویندوز روی پارتیشن مورد نظر هست, هنگام نصب مجدد ویندوز, گزینه فرمت یا حداقل فرمت سریع رو انتخاب کن. نه گزینه Leave with no change.

اگر ویندوز روی اون پارتیشن نیست, اطلاعاتش رو منتقل کن به یک پارتیشن دیگه و فرمتش کن. بعد اطلاعات رو برگردون.

...

بعد از فرمت باید معمولا زیر 100 مگ از پارتیشن خالی مشغول باشه و بقیه اش Free.

(اون مقدار هم مربوط به ساختار فایل و ... میشه.)

hoax3r
12-07-2008, 10:16
با سلام

ابزار TuneUp Disk Space Explorer که داخل مجموعه TuneUp هست هم میتونه بهتون کمک کنه
این برنامه میاد تمام درایوی که براش مشخص شده رو میگرده همه فایلهای رو با حجمشون از بزرگ به کوچیک نشون میده
بعد میتونید برسی کنید که مشکل از چه فایلهایی هست.

البته قبل استفاده طبق گفته دوستان فایل های مخفی و سیستمی رو هم با تنظیمشون کنید که دیده بشن

شاد باشید

registry110
25-08-2009, 20:00
سلام دوست نازنین

ای کاش شما سیستم عامل ویندوزتونم اشاره میکردید تا بشه یه راه حل درست داد ولی برای اینکه واقعاً بفهمید که فضای هاردتون کجا در رفته یه کار دیگه هم بکنید
با استفاده از سربرگ security در Properties پوشه System Volume Information ، ایجاد تغییرات و نمایش این پوشه رو برای شناسه کاربری خودتون آزاد کنید و بعد وارد بشید. احتمالاً اونجا فضای گمشده رو پیدا میکنید.

زنده باشید