PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : تکنولوژی بلوتوث (Bluetooth)

Mojtaba N87
07-07-2008, 10:38
رابط بلوتوث به USB که سخت افزار ارتباط بلوتوث را از طریق پورت USB فراهم می‌کند
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بلوتوث (به انگلیسی: Bluetooth) یک استاندارد صنعتی برای شبکه‌های شخصی بیسیم می‌باشد که با عنوان استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵٫۱ نیز شناخته می‌شود. این شبکه در حوزه کامپیوترهای شخصی و لوازم الکترونیکی شخصی مانند گوشیهای تلفن همراه، دوربین‌های دیجیتال و PDA‌ها (Personal digital assistants) کاربرد دارد و راهی برای انتقال بیسیم اطلاعات بین دستگاه‌های دیجیتال از طریق فرکانس رادیویی برد کوتاه امن و ارزان قیمت و قابل دسترس برای عموم فراهم می‌کند.

خاستگاه نام و تاریخچه

بلوتوث از نام پادشاه دانمارکی (Harold Bluetooth Blatant) در قرن ۱۰ برگرفته شده او کسی بود که دیپلماسی را از جنگ به سمت گفتگو سوق داد مخترعان فناوری بلوتوث فکر می‌کردند این نام مناسب برای فناوری آنهاست که به وسایل مختلف اجازه می‌دهد نوعی گفتگو با هم داشته باشند.

استاندارد بلوتوث اولین بار توسط Ericsson توسعه و گسترش یافت و بعدها به‌وسیله گروه SIG که در ۲۰ می‌۱۹۹۹ تأسیس شد و اعضای آن شرکتهایی چون:Sony Ericsson, IBM,Intel,Toshiba,Nokia بودند که بعدها شرکتهای کامپیوتری دیگری هم به آنها پیوستند. بلوتوث تحت استاندارد IEEE ۸۰۲٫۱۵٫۱ شناخته می‌شود

ali.xcalibor در سال ۱۹۹۸ شرکت ال.ام. اریکسون علاقه مند شد تا گوشی تلفنهای همراه تولیدی او بتوانند بصورت بی سیم به ابزارهای دیگر (مثل کامپیوترهای جیبی) وصل شوند. اریکسون و چهار شرکت دیگر (آی بی ام، اینتل، نوکیا و توشیبا) یک کنسرسیوم (SIG) تشکیل دادند تا استانداردی بی سیم برای اتصال ابزارهای مخابراتی/رایانه‌ای و ابزارهای جانبی آنها طراحی کنند که بردی کوتاه، مصرف توان پایین و قیمتی ارزان داشته باشد. نام این پروژه، بلوتوث انتخاب شد که برگرفته از نام «هرالد بلاتاند دوم» (مشهور به Bluetooth)، یکی از پادشاهان وایکنیگ اسن. (۹۸۱-۹۴۰) که دانمارک و نروژ را با هم متحد کرد (البته با زور و بدون کابل!).

کاربردها و مصارف بلوتوث

هدست بلوتوث

۱- ایجاد یک شبکه بیسیم برای کامپیوترهای رومیزی با یک پهنای باند کوچک

۲- استفاده در تجهیزاتی مثل printer ,mic,keyboard

۳- بلوتوث فروش زیادی در تلفنهای سلولی داشته‌است که آنها را قادر ساخته که به کامپیوترها وPDAs و handsfree‌ها وبسیاری دیگر از دستگاهها متصل شوند و به این ترتیب یک شبکه بیسیم LAN را ایجاد می‌کنند

۴- انتقال فایلها (مثل عکس و mp۳ و غیره) بین گوشی‌های موبایل و PDAs و کامپیوترها از طریق OBEX

۵- handset بلوتوث برای گوشی موبایل و smart phone‌ها

۶- دستگاههای اندازه گیری و Test

۷- ابزارهای پزشکی

۸- گیرندهای GPS

۹- اتومبیل و استفاده به‌عنوان handsfree تلفن در آن

۱۰- کنترل از راه دور تلویزیون بجای اینفرارد

۱۱- وسایل کمک شنوایی

۱۲- playstation ۳ و Nintendo Revolution از بلوتوث برای جوستیک خود استفاده خواهند کرد و...

مشخصات فنی

Bluetooth یک سیتم رادیویی برای مصارفی با توان پایین در یک برد کوتاه (۱۰ سانتی متر ۱۰ متر و ۱۰۰ متر)که معمولاً در یک ریزتراشه ارزان پیاده سازی می‌گردد.

بلوتوث به دستگاههای دیجیتال اجازه می‌دهد که با یکدیگر ارتباط داشته و اطلاعات را با نرخ مناسبی منتقل کنند به شرطی که در برد رادیویی هم قرار گرفته باشند. برد رادیویی این فناوری از مرتبه ابعاد یک اتاق بوده و در رده‌های پرتوان حداکثر به ۱۰۰ متر می‌رسد، این برد به کلاس (رده) توان محصول pستگی دارد.

سه رده توان برای محصولات این فناوری وجود دارد :

رده ۱: متر ۱۰۰ ۱۰۰mW ~۲۰dBm

رده ۲: متر ۱۰ ۲٫۵mW ~۴dBm

رده ۳: متر ۱ ۱mW ~۰dBm

یک دستگاه بلوتوث که نقش یک master را ایفا می‌کند می‌تواند با ۷ دستگاه که نقش slave را بازی می‌کنند ارتباط برقرار کند این شبکه که یک گروه ۸ تایی را تشکیل می‌دهد piconet(خوشه بلوتوث) نامیده می‌شود.

نسخه‌های مختلف استاندارد

Bluetooth ۱٫۰ and ۱٫۰B

ویرایش ۱٫۰ و ۱٫۰B مشکلات متعددی داشت و سازندگان مختلف مشکلات بزرگی در برقراری ارتباط محصولاتشان با هم داشتند این ویرایش مجبور بود آدرس سخت افزاری(BD-ADDR) وسیله بلوتوث را تحت پروسه handshaking ارسال کند و غیر ممکن بود که این کار به صورت بینام و گمنام انجام شود.

Bluetooth ۱٫۱

در نسخه ۱٫۱ خیلی از مشکلات نسخه B ۱٫۰ آشکار و برطرف گردید.پشتیبانی کانال‌های بدون رمزگذاری نیز به آن اضافه شد و آشکارساز قدرت سیگنال دریافتی نیز به آن اضافه گردید.(RSSI)

Bluetooth ۱٫۲

این ویرایش همانند ویرایش‌های قبلی است فقط با کمی تغییر در آن که عمده موارد اضافه شده شامل:سیستم سازگار طیف وسیع پرش فرکانسی(AFH:Adaptive Frequency-hopping spread spectrum) که پایداری در مقابل تداخل فرکانس رادیویی با استفاده از بکارگیری طیف وسیعی از پرش فرکانسها را ایجاد می‌کند
بالا بردن سرعت ارسال در عمل
اتصال گسترده هماهنگ (extended Synchronous Connections) که بهبود کیفیت صوت را با ارسال مجدد package‌های خراب شده و آسیب دیده را سبب می‌گردد
Host Controller Interface (HCI) support for ۳-wire UART
HCI access to timing information for Bluetooth application

Bluetooth ۲٫۰

این ویرایش ویرایش تکامل یافته ۱.x است تغیررات عمده شامل ایجادو ارائهEnhanced data rate (EDR) با نرخ ارسال و دریافت ۲٫۱ Mbit/s.سه برابر سریعتر در ارسال
مصرف توان پایین تر به‌وسیله کاهش Dutycucle
مختصر کردن سناریو ارتباط چندگانه با استفاده از عرض باند قابل دسترس بیشتر
اصلاح کردن (BER:bit error rate)

آینده بلوتوث

ویرایش بعدی بلوتوث به عنوان LISBON نامیده شده که شامل یک تعداد مشخصه‌هایی از جمله افزایش امنیت و قابلیت استفاده بیشتر از بلوتوث که ویژگی‌های اصلی آن به ترتیب زیر است:Atomic Encryption Change: این توانایی به ارتباط رمزگذاری شده این امکان را می‌دهد که بطور تناوبی کدهای رمزی خود را تغییر دهد تا بدین وسیله امنیت افزایش یابد
Extended Inquiry Response: این توانایی سبب می‌شود در طول پروسه بازبینی و درخواست اطلاعات بیشتری جمع آوری شده و به دستگاهها امکان -------- بهتری را جهت ارتباط می‌دهد. این اطلاعات شامل نام وسیله و لیستی از خدمات ارائه شده و یکسری اطلاعات تکمیلی دیگری است.
Sniff Subrating: سبب کاهش توان مصرفی وقتی که وسایل در وضعیت sniff low power هستند می‌گردد این توانایی بویژه در هنگام ارتباط و انتشار داده‌های نامتقارن بکار می‌رود. این وضعیت در هنگام برقراری ارتباط با وسایلی چون mic و keyboard سبب افزایش طول عمر باتری از ۳ تا ۱۰ برابر می‌شود.
QoS Improvements: سبب خواهد شد که وقتی ترافیک مخابراتی در یک خوشه piconet بالاست داده‌های صوتی و تصویری با کیفیت بالا ارسال شوند.
Simple Pairing: به شکل اساسی وظیفه بهبود در جفت شدن وسایل بلوتوث را به عهده دارد.بطوریکه در یک زمان هم کاریی و هم امنیت افزایش میابد.انتظار می‌رود که این مورد به طور قابل توجهی در استفاده از بلوتوث افزایش یابد. ویرایش بعد از LISBON " SEATTLE نامیده می‌شود که مشخصه و ویژگی‌های بیشتری را دارد که عمده آنها روی(UWB: ultra wide band) متمرکز شده‌است. این خصیصه امکان استفاده از بلوتوث را در عرض باند بسیار بالای رادیویی فراهم می‌کندکه بدنبال آن ارسال و انتقال اطلاعات داده‌ها را با سرعت بسیار بالا فراهم می‌کند.

بانوي ايراني، مادر معنوي بلوتوث

ماريا خورسند، بانوي 49 ساله ايراني، يكي از مديران مشهور صنعت آي‌تي جهان است. هر چند ايراني‌ها در ميان مديران رده‌بالاي صنعت آي‌تي چندان كم‌شمار نيستند، اما خورسند يكي از بلندپايه‌ترين و در عين حال معدود زنان ايراني فعال در اين رشته است. امروز ديگر همه با تكنولوژي بلوتوث آشنا هستند و كمتر گوشي تلفن همراهي در جهان ساخته مي‌شود كه به اين تكنولوژي مجهز نباشد. حال حتماً تعجب مي‌كنيد اگر بشنويد كه ماريا خورسند در زمان مديريت خود در شركت اريكسون سوئد، رياست اين پروژه انقلابي را بر عهده داشته است و در واقع مادر معنوي تكنولوژي بلوتوث محسوب مي‌شود.

majid_n
07-07-2008, 16:49
سلام
هر موقع بلوتوث رو نصب میکنم قسمتایی از کامپیوتر مثل فون تری دایل اپ و مودمم به هم میریزه
چکار کنم

ممنون از راهنماییتون

Hadi King
07-07-2008, 17:30
سلام
هر موقع بلوتوث رو نصب میکنم قسمتایی از کامپیوتر مثل فون تری دایل اپ و مودمم به هم میریزه
چکار کنم
ممنون از راهنماییتون
ببين دوست من موقعي كه بلوتوث ميزني بعد از چند دقيقه يا ...USB بلوتوث داغ ميكنه يا نه اگه داغ ميكنه مشكل داره خرابـــــه داره به قطعــــه هاي ديگه هم تاثير ميزاره به خاطر اينه :18:
موفق باشيد!:40:

majid_n
08-07-2008, 16:37
ببين دوست من موقعي كه بلوتوث ميزني بعد از چند دقيقه يا ...USB بلوتوث داغ ميكنه يا نه اگه داغ ميكنه مشكل داره خرابـــــه داره به قطعــــه هاي ديگه هم تاثير ميزاره به خاطر اينه :18:
موفق باشيد!:40:

سلام
داغ نمیکنه ولی بیشتر برنامه پشت خطی رو ( فون تری دایل اپ) رو از کار میندازه

Havbb
17-07-2008, 09:20
تو ایران هست؟ باید یکی بخرم. در ضمن اینجوری خطر ابتلا به ویروس خیلی زیاد میشه (میشینم با مهمونامون بلوتوث بازی اونا به موبایل من با کا مپیوتر :31:)

panther99
16-11-2008, 22:55
دوستان من يه سوال دارم . اين A2dp كه در ورژن جديد بلوتوث هست چي كار ميكنه ؟؟؟؟
كسي ميدونه؟؟؟

Mojtaba N87
18-11-2008, 20:25
دوستان من يه سوال دارم . اين A2dp كه در ورژن جديد بلوتوث هست چي كار ميكنه ؟؟؟؟
كسي ميدونه؟؟؟

برای اتصال گوشی به هدفون های استریو و بلوتوثه .

اطلاعات بیشتر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

mhshaker71
17-01-2009, 02:28

برنامَش رو دارین ؟

mohammad_1ta
17-01-2009, 15:58

برنامَش رو دارین ؟

برای چه گوشی ای میخواین؟

mhshaker71
17-01-2009, 21:35
برای چه گوشی ای میخواین؟
برای گوشی n82

mhshaker71
28-01-2009, 21:38
کسی نیست جواب بده؟

merikh_merikh
22-04-2009, 11:45
منم کنترل از راه دور تي وي را براي پي1 ميخام.
اگه هست زحمتشو بکشين.
ممنون