PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بحث طراحی خوررو

MICRO VGA
05-07-2008, 10:36
در این تایپیک در رابطه با عوامل زیر بحث خاهد شد

چه عواملی در طراحی موثر است؟
چه طرح هایی باعث پر فروش شدن یک خودرو میشود
طرح های زیبا و زشت
بهترین طرح ها را چه اشخاص یا شرکت هایی کشیده اند
چگونگی طراحی در شرکت های مطرح

rami_hemi
05-07-2008, 11:52
به نظرم تاپیک خوبی میشه اگه دوستان لطف کنن و صد البته اسپم ندن و روحیه کشی نکنن.
خب از کجا شروع کنیم .
یکی اینکه عوامل زیادی توی یه طراحی دخیل هست .تجربه طراح امکانات موجود که میتونه دست طراح رو باز کنه و ذهن اون رو به خلاقیت وادار کنه .مثلا یک طراح که بدونه در مورد کاربرد مواد توی طرح محدودیت زیادی نداره سعی میکنه تا حد امکان از متریالهای بهتری توی طرحش استفاده کنه و از خواص اونها برای بهتر شدن طرح استفاده کنه.
نمیشه گفت چه طرحی توی فروش خودرو تاثیر داره .چون تنها طراحی نیست و فاکتورهای زیادی هستن .مثلا کاربردی بودن .ولی در کل طرح باید با فرهنگ جامعه مصرف کننده همخوانی داشته باشه به تور مثال توی ایران بهترین انتخاب همون طرح سدان ناچ بک (صندوق دار چهار در)چون با توجه به فرهنگ جامعه اتومبیلهای خانوادگی بیشتر مورد توجه هستن .یک طراح باید از بازار مقصد همخبر داشته باشه.
این هم یه چند تا از نظرات من در مورد دو بند اول

MICRO VGA
05-07-2008, 13:42
:5:مزدا موتر ژاپن با طرح های زیبای خودرو های کانسپت اش در طی یک سال اخیر باعث برگرداندن اصالت طرح های ژآپنی به اتومبیل شد:5:طرح هایی مثل ناگاره و......
در ضمن کی گفته طراحی رو فروش خودرو تاثیر نداره؟پس چرا یه خودرو با کیفیت متوسط فرانسوی که از نظر جاداری بدترین خودرو در رده خودش است به رقم فروش 7 میلیونی دست پیدا میکند !!! منظورم همان 206 خودمونه!!!!

rami_hemi
05-07-2008, 16:26
نگفتمک تاثیر نداره .گفتم تنها چیز موثر نیست .مثلا همین 206 نسبت به هزینه ای که داره از امکانات بهتری برخوردار هست مصرف مناسبی داره (داشت با توجه به استاندارهای زمان تولیدش)طراحی تاثیر داره و لی تنها عامل نیست .در واقع طراحی همون بسته بندی هست برای خودرو در مقابل این حرف باید بگم اتومبیلی مثل لوگان که میشه گفت طراحی خیلی ساده و معملی داره با توجه به قمتش و هزینه ها و مشخصات فنی و نسبتا ارزان بودنش(البته در اروپا)خودروی محبوبی هست .اگه خوب هم توجه کنی گفتم کاربردی بودن خودرو.مثلا توی یه جامعه عممویت چه اتومبیلی نیاز هست .به فرض توی ایران اتومبیلهایی مثل سمند و 405 یعنی سدانهای چهار در ناچبک و کلا اتومبیلهای صندوقدار بیشتر مورد توجه هستن .هیچوقت هم نمیشه گفت اصلا طراحی تاثیری توی فروش اتومبیل نداره .یه طراحی معقول و متناسب حتما لازم نیست خیلی پیچیده باشه میتونه در عین سادگی کاملا جذاب باشه مثل طرح لوگان .مثلا طرحی مثل سورن یا 206 اس دی میشه گفت تناسب خوبی ندارن و این رو هم میشه توی فروششون دید .و این رو هم نمیشه گفت همیشه یه طرح مدرن و پیچیده همیشه موفق هست .چون نسبت به بازار فروش سلیقه ها هم عوض میشه .

MICRO VGA
05-07-2008, 17:01
نگفتمک تاثیر نداره .گفتم تنها چیز موثر نیست .مثلا همین 206 نسبت به هزینه ای که داره از امکانات بهتری برخوردار هست مصرف مناسبی داره (داشت با توجه به استاندارهای زمان تولیدش)طراحی تاثیر داره و لی تنها عامل نیست .در واقع طراحی همون بسته بندی هست برای خودرو در مقابل این حرف باید بگم اتومبیلی مثل لوگان که میشه گفت طراحی خیلی ساده و معملی داره با توجه به قمتش و هزینه ها و مشخصات فنی و نسبتا ارزان بودنش(البته در اروپا)خودروی محبوبی هست .اگه خوب هم توجه کنی گفتم کاربردی بودن خودرو.مثلا توی یه جامعه عممویت چه اتومبیلی نیاز هست .به فرض توی ایران اتومبیلهایی مثل سمند و 405 یعنی سدانهای چهار در ناچبک و کلا اتومبیلهای صندوقدار بیشتر مورد توجه هستن .هیچوقت هم نمیشه گفت اصلا طراحی تاثیری توی فروش اتومبیل نداره .یه طراحی معقول و متناسب حتما لازم نیست خیلی پیچیده باشه میتونه در عین سادگی کاملا جذاب باشه مثل طرح لوگان .مثلا طرحی مثل سورن یا 206 اس دی میشه گفت تناسب خوبی ندارن و این رو هم میشه توی فروششون دید .و این رو هم نمیشه گفت همیشه یه طرح مدرن و پیچیده همیشه موفق هست .چون نسبت به بازار فروش سلیقه ها هم عوض میشه .
:5:البته که شما تا حدودی درست میگی یک خودرو باید با یرای فروشش در بازار های جهانی یه حداقل هایی رو داشته باشه :5: ولی شما توجه کن که در آن زمان پژو 206 که یک خودرو در حد متوسط اروپا بود تونست که شرکت پژو رو از برشکستگی وادغام نجات بده و اگه به خودرو هایی که بعد از اون شرکت پژو به بازار داد توجه کنی در 100 درصد اون ها از مدل 206 الهام گرفته شده بود:5: