PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرض کنید میخوایم یه کادری درست کنیم که کاربر بتونه تو اون تایپ کنه و بعد هم بخواد کاد

vibaampr
04-12-2005, 21:16
فرض کنید میخوایم با RichTextBox یه کادری درست کنیم که کاربر بتونه تو اون تایپ کنه و بعد هم بخواد کادر رو ببنده. باید چیکار کنم؟(Visual Basic.Net 2003)

bithiah
05-12-2005, 17:48
دوست عزیز
شما می تونین یه Container مثل PictureBox روی فرمتون بذارین و روی اون یه RichTextBox قرار بدین. و مثلا یه دکمه روی PictureBox هم برای ناپدید کردن اون بذارین، اما روش بهتر و رایج تر اینه که یک برنامه MDI(Multiple-Document Interface( ایجاد کنین. در برنامه های MDI یک Parent Window (فرم مادر)داریم که فرم های دیگه ای رو با نام Child Window (فرم فرزند) در خود جای میده و این فرمها بهیچ وجه نمی تونند از چاچوب پنجره اصلی خارج بشند. برای ساختن چنین برنامه ای:
1. یه Windows Apllication جدید ایجاد کنین- در اینصورت بصورت پیش فرض یه فرم بنام Form1 در برنامه تازه ساخته شده دارین،
2. فرم ها در VB .net یک Property دارند بنام IsMdiContainer. مال Form1 رو True کنین.
3. فرم جدید دیگه ای هم به برنامتون اضافه کنین- نام این فرم Form2 می شود. خواهید دید که Form2، کلاس فرمهای فرزند خواهد بود،
4. در رویداد Load فرم مادر(Form1)، آرایه ای از فرمهای فرزند رو که به تعداد دلخواه تعریف کرده اید ایجاد کرده و با استفاده از یک حلقه اونها رو ظاهر کنین. برای مثال اگه شما فرمهای فرزند Form2 و Form3 رو به برنامه اضافه کردین:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدبهمین ترتیب هم می تونین هر کنترلی رو که مایلین روی فرم فرزند ایجاد کنین.

vibaampr
05-12-2005, 22:51
سلام. از اين كه سريع جوابم رو دادين ممنونم
اما منظور من فرم هاي Mdi و Sdi نبود.
همونطوری که ما میتونیم توی Word یه مربع یا مستطیل یا ... بسازیم، من هم میخوام به کاربر این امکان رو بدم
یعنی فقط یدونه RichTextBox داریم و همونطوری که میتونیم تو اون تایپ کنیم، حالا میخوایم بجای تایپ یه کادر تو اون بذاریم و هر وقت که خئواستیم ادامه ی تایپ رو انجام بدیم.

حالا برای این که بذارم کاربر بتونه یه شکل رو وارد محیط متنی برنامه(RichTextBox) بکنه، بلاید چیکار کنم؟

vibaampr
07-12-2005, 01:41
من نميدونم چيكار كنم
كلا خودم هم مي فهمم كه يه نموره نامفهوم صحبت مي كنم اما نميدونم چجوري اين مشكل رو برطرف كنم ;)
آيا اين يكي هم نامفهومه؟

تکنیک برتر
07-12-2005, 02:47
سلام دوست عزیز شما می خواهید که داخل خود RichTextBox یکی دیگه
RichTextBox درست کنید اگر میشود یه کم توضیح بده

vibaampr
07-12-2005, 23:21
نه
من فقط یه ریچ تکست باکس دارم

و میخوام توی اون یه چهارگوش رو رسم کنم(مثل ورد که میذاره اشکال هندسی رو تو محیط متنی رسم کنی)

یعنی در حقیقت میخوام این امکان رو به کاربر بدم که بتونه با برنامه ی من یه چهار گوش رو داخل محیط متنیش بوجود بیاره