PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سريال يوسف پيامبر (ع)

صفحه ها : 1 2 3 4 5 [6] 7

ayshin
29-03-2009, 11:37
p>
< اين محقق و پژوهش‌گر افزود: كارگردان‌هاي ايراني به كمك كارگردان‌هاي كشورهاي مسلمان و حتي غير مسلمان مي‌توانند به ساخت اين نوع از سريال‌هاي قرآني بپردازند.
وي در خصوص عشق يوسف و زليخا در اين داستان اذعان داشت: عنصر عشق موتور محرك زندگي است و عشق بين يوسف و زليخا به عشق الهي تبديل شده كه بيننده را مجذوب خود نگه داشته است.

اینا رو که منم چند پست قبل گفتم ولی....

سلام
ببخشید دیر جواب دادم می دونین که اینجا چه شلوغه !

دوست عزیز شما خودت گفتی : افسانه جومونگ در قیاس با داستان حقیقی یوسفی پیامبر (ع) .
یارو 500 بار دور خودش می چرخه هیچ کس بهش حمله نمی کنه بعد 10 نفری دورش رو پر می کنن دو نه دونه حمله می کنن ! خوب معلومه اگه همشو با هم حمله کنن هیچ کس زنده نمیمونه ولی چون این افسانه هست دونه دونه حمله نمی کنن تا از جومونگ یه قهرمان در بیاد .</p>در مورد اینکه قرمز کردم می خوان فیلمو کش بدن تا همین جاش که 43 قسمت شده با همین ایناست .
اینا همش برای اینه که فیلمشون طولانی تر بشه و مردم بیشتری نگاه کنن .

شما چه بی رحمی !:27: شوخی کردم .
خوب اگه می خواهید ایرادشونو بهشون بگین مثلاً می تونین با احترام بگین بهتر بود اینجوری می ساختن چون اینجاش مشکل داشت .
نه اینکه بزنین تو ذوقشون فیلمی که ساختن کوفتشون بشه !

منم موافقم البته این که یکی یکی میان شاید به این دلیل باشه که قدیما همه باهم نمی جنگیدند.اول یکی میومد بعدش یکی دیگه.
د.ست عزیز این رو منم می گم ولی متاسفانه هنوز هیچ کسی حاضر به جواب دادن نشده.نمی دونم چرا؟!!!

احمدصالح پور
29-03-2009, 12:10
یه بار هم گفتم این سریال با سریال های خارجی قابل مقایسه نیست چون از دو سبک کاملا متفاوته.واینکه با سریال حضرت علی مقایسه شده بود خوب اون موقع کمی نوع پوشش مردم نزدیک به پوشش الان بود.داستان معلوم تر بود.تقریبن چیزی نداشت که مجبور باشن حذفش کنن تا ایجاد تناقض نشه و ...ولی اینجا کلی حذفی داره و مجبورن جاش یه چیزی بذارن که مسخره از آب در میاد.
عجب تفسیری !!!!!برای دفاع از سریال گفتی این سریال و سریالهای خارجی یه سبک متفاوت دارن راستی دوست عزیز نوع پولها هم فرق میکنه ؟؟؟هزینه ها رو میگم ...مگه سبک هزینه ها هم فرق میکنه میدونی چقدر برای این سریال آب بندی خرج شده ؟؟؟؟؟خداییش این تفسیرها و کل این سریال یه توهین مسلم به مخاطب هستش ....مردم رو چی فرض کردن ؟؟؟

B3HZ@D
29-03-2009, 12:16
کاملا تائید میشه
واقعا هیچ چیز این سریال به دل نمیشینه....
تازه حالا خالی بندی های این سریال کمتر از بقیه سریال های تاریخی امامان و پیامبران دیگه بوده

احمدصالح پور
29-03-2009, 12:18
خداییش ادم یه سریال خارجی میبینه اصلا" دوست داره برای همیشه تلویزیون رو خاموش کنه ....

Mamad_Madrid
29-03-2009, 12:28
در کل این سریال یک ننگ کامل برای صدا و سیما بود

prowler88
29-03-2009, 13:18
کاری به بازی بازیگراش ندارم ( که مرز افتضاح رو رد کرده و وارد محدوده ی خنده دار و مسخره شده). این یکی از بدترین سریال هاییه که من به عمرم دیدم. یکی از دوستان lost رو مثال زدن. وقتی شما این سریالو میبینی تو هر لحظه ش یه اتفاق جالب و غیرمنتظره می افته. درسته که داستان یوسف مشخص و محدوده. ولی یه جوری ساختن که میشه 5 تا قسمتش رو تو 2 تا جمله خلاصه کرد.
فیلم برداری هم که دیگه نگو. من به ندرت این سریالو نگاه میکنم. ولی یکی از قسمتاش که فرمانده ی لشکر با یارو که از کاهن های معبد بود شمشیر بازی میکرد تو یکی از صحنه ها دوربین اصلا یه طرف دیگه رو نشون میداد!
واقعا براشون متاسفم که این همه برای یه سریال هزینه کردن آخرشم این شد.

*Necromancer
29-03-2009, 13:48
توجه کنید، این فیلم رو الکی نساختن! حدود 10سال روی ساخت دکور لوکیشن ها کار کردن بعد فیلمبرداری شرو شد. (چند سال پیشا که داشتن صحنه های مربوطبه زندان زاویرا رو می گرفتن ما با دبیرستان رفته بودیم اونجا:31:) در ضمن پول ساخت سریال یعنی همین 4 میلیارد از جیب تهیه کننده خرج شده نه بیت المال! اگه یه سریال در حد لاست می خواید باید خیلی بیشتر از 4 میلیارد خرج بشه مگه الکیه؟؟؟

و یه چیز دیگه در مورد کاموا ! زنای اون موقع مصر باستانی همیشه مو هاشون رو می تراشیدن و کلاه گیس می ذاشتن! منظورم اینه که سعی نکردن با کاموا مثلا مو درست کنن برا بازیگرا که شما مسخره می کنید.

B3HZ@D
29-03-2009, 14:01
من هم اون قسمت جنگیدن رو دیدم
ولی سیاهی لشگر این فیلم افتضاح کار می کنن
واقعا مصنوعی بازی می کنن...

ayshin
29-03-2009, 14:35
عجب تفسیری !!!!!برای دفاع از سریال گفتی این سریال و سریالهای خارجی یه سبک متفاوت دارن راستی دوست عزیز نوع پولها هم فرق میکنه ؟؟؟هزینه ها رو میگم ...مگه سبک هزینه ها هم فرق میکنه میدونی چقدر برای این سریال آب بندی خرج شده ؟؟؟؟؟خداییش این تفسیرها و کل این سریال یه توهین مسلم به مخاطب هستش ....مردم رو چی فرض کردن ؟؟؟

ببین دوست عزیز من دیگه کاری به حرف های شما ندارم واسم هم مهم نیس چی می گی فقط یکم توی حرفات دقت کن که هر دم یه چی نگی.من همش می گم اگه مخالفی اگه ناقدی یا فیلم و سریال زیاد می بینی در یک کلام بگو اگه جای کارگردان بودی چی کار می کردی؟چرا گیر دادی به تفسیر من؟اگه می تونی و بلدی به این سوالم جواب بده.ممنون میشم.

ayshin
29-03-2009, 14:58
اصلا باید به جای این فیلم یه سریال عشقی سبک هندی می ساختن تا هم این همه زحماتشون نادیده گرفته نشه هم لااقل مردم ما که این همه فیلم دوست هستن لذت ببرن از دیدنش!عزیز من این حرفا چیه؟مگه لاست تو و این سریال سبک یکسانی دارن که مقایسه می کنی؟آخه اینو کدوم آدمی انجام می ده؟چرا اینو با سریال یا فیلمی مشابه مثل حضرت علی یا دکتر قریب یا مریم مقدس مقایسه نمی کنی؟که همشون تاریخی هستن؟مثلا جومونگ چه ربطی به این سریال داره که مقایسشون می کنی؟نکنه سبک اون هم مثل اینه؟خوبه یکی از دوستان گفت که جومونگ یک افسانس نه یه داستان واقعی.اگه کامل پست ها رو بخونی این همه به لاست گیر نمی دی.اصلا مگه لاست ساخت ایرانه؟!که با یه محصول ایرانی مقایسه می کنی؟چه می دونم شاید اینی که شما می گین نسخه ی ایرانیشه!همیشه این کار رو می کنیم.چیزی که واقعا براش زحمت بکشن رو اونقد تحقیر می کنیم که گندش درمیاد.مگه این سریال مرد 1000چهره مدیری پارسال چی یاد داد که امسال 2000چهرشو ساختن؟فقط چون اونقد تحویلش گرفتن تا امسال ادامه دادن.درسته این سریال کم و کاست کم نداره ولی همه میان می گن ننگه،افتضاحه یا...اگه نمی خواین نیگا نکنین.اگه نه نیگا می کنین لااقل یه راهنمایی کنین تا کارگردانه بدونه چی می خواین.ضمنا زیاد هزینه کردن دلیل نمی شه فیلم خوب از آب در بیاد که با کم هزینه کردن بد شه اگه اخبار اسکار امسال رو شنیده باشین فیلم زاغه نشین میلیونر که چندان هم هزینه ی زیادی نکرده بودن و حتی نمی خواستن بفرستنش سینما بهترین شد.

rosenegarin13
29-03-2009, 18:10
ننگ کامل

دیگه نه تا این حد
زحمت کشیدن ولی به دلایل مختلف نتیجه ی کار این شده
ولی با یه تقریب کلی میشه گفت گویای قصه هست
اصل هم همینه

omid-p30
29-03-2009, 18:28
اواخر بهتر شده

tekken god
29-03-2009, 20:59
و یه چیز دیگه در مورد کاموا ! زنای اون موقع مصر باستانی همیشه مو هاشون رو می تراشیدن و کلاه گیس می ذاشتن! منظورم اینه که سعی نکردن با کاموا مثلا مو درست کنن برا بازیگرا که شما مسخره می کنید.

سلام
نه دوست عزیز .
اینطور که شما می گی نیست .
این ها خواستن که نشون بدن زنان اشراف زاده در قدیم روسری و این جور چیزا نداشتن .
خواستن موهاشونو معلوم کنن . ولی چون حتّی اگه کلاه گیس طبیعی هم می ذاشتن مردم فکر می کردن که مو واقعیه و اعتراض می کردن و فیلم رو مثل فیلم های مهران مدیری بد جلوه می دادن و مورد ترور قرارش می دادن !
پس اینا هم فقط برای این که نمایی از باز بودن موها باشه ولی نشون بدن که موها واقعی نیست ، مو رو شبیه کاموا گذاشتن تا مورد ترور قرار نگیرن .
صد در صد جریانش همینه دلیل از این بهتر ؟

C0OPeR
29-03-2009, 22:09

این حرفی که شما میگی صحت داره ولی به نظر خودت الان توی فیلم اونایی که موی کاموایی دارن سرشون تراشیدست ؟ آیا تا بحال درباره این موضوع تو خود فیلم چیزی گفته شده ؟ بقیه افرادی که روسری دارن جزو مصریان باستان نیستن ؟

احمدصالح پور
29-03-2009, 22:39
توجه کنید، این فیلم رو الکی نساختن! حدود 10سال روی ساخت دکور لوکیشن ها کار کردن بعد فیلمبرداری شرو شد. (چند سال پیشا که داشتن صحنه های مربوطبه زندان زاویرا رو می گرفتن ما با دبیرستان رفته بودیم اونجا:31:) در ضمن پول ساخت سریال یعنی همین 4 میلیارد از جیب تهیه کننده خرج شده نه بیت المال! اگه یه سریال در حد لاست می خواید باید خیلی بیشتر از 4 میلیارد خرج بشه مگه الکیه؟؟؟

جدی؟؟؟ببخشین که ما تا به حال نمیدونستیم فیلمها و سریالهای سیما با پوال و سرمایه شخصی تهیه میشه (این دیگه از اون حرفا بود خدا وکیلی)...سریال در حد لاست ؟؟؟؟؟؟؟لطفلا" به این بهترین سریال قرن توهین نکنین چون اگه 4میلیارد سهله 20 میلیارد هم به کارگردان های ایرانی بدی از بس به فکر آب بندی خودشون هستن نمیتونن یک درصد هم شبیه اون رو بسازن اصلا" گفتن اینکه تو ایران میتونن مثل لاست رو بسازن یه توهین در حد یه فاجعه زیست محیطی هست به این سریال که هر قسمت بیست میلیون بیننده داره .....

sise
29-03-2009, 23:52
از یه طرف حس میشه یه ملت توهین میشه و از طرف دیگه میبینی که ملت شیفته این توهین ها هستن. خب ظاهرا مشکلی نیست!!
در ضمن امروز در یه مغازه فروش نوار و سی دی یه نفر سراغ سی دی های این مجموعه را می گرفت. و بی درنگ این گفته توی ذهنم تکرار شد که :
خلایق هر چه لایق

B3HZ@D
29-03-2009, 23:59
تائید میشه
همین سریال های ابکی به درد مردم ایران میخوره
تازه به به و چهچه هم می کنن...
وقتی قصد استفاده از مغزشون رو ندارن باید هم بدترین ها نصیبشون بشه

Sara
30-03-2009, 00:02
1.این همه میگین چرا با لاست مقایسه کردم . شما گفتین سریالهای خارجی با هر آرابشی بیان جلوی دوربین موردی نداره منم یه سریال محبوب و قوی رو مثال زدم که بگم اصلاً اینطور نیست . وگرنه هر کسی که لاست رو دیده باشه میدونه این سریال با خیلی از سریالهای هم رده خودش قابل مقایسه نیست چه برسه به یوسف پیامبر !!!
2. من کی گفتم مخاطب بالا دلیل بر کیفیته ؟! من گفتم به دلیل اینکه خیلی ها سریال لاست رو دیدن ، یوسف پیامبر هم به هر دلیل منطقی یا غیر منطقی مخاطب بالا داره ، همین !
3.لطفاً به جای اینکه به پستهای بقیه گیر بدیم و ازشون توقع داشته باشیم که به نوعی ما دوست داریم نقد کنن ( مثلاً بازم میگم مثلاً بگن اگه کارگردان بودن چطور این سریال رو میساختن ) خودمون در وهله اول این کار رو انجام بدیم .

*Necromancer
30-03-2009, 03:33
این حرفی که شما میگی صحت داره ولی به نظر خودت الان توی فیلم اونایی که موی کاموایی دارن سرشون تراشیدست ؟ آیا تا بحال درباره این موضوع تو خود فیلم چیزی گفته شده ؟ بقیه افرادی که روسری دارن جزو مصریان باستان نیستن ؟

اون بازیگرا که حتما مجبور نبودن سرشونو بتراشن!
در این مورد هم که اصلا ربطی به داستان نداه که بخوان چیزی بگن!
اونایی هم که کلاه گیس ندارن جزو اشراف نیستن! بالاخره این چیزا اون موقع هم چیز گرونی بوده و همه نمی تونستن استفاده کنن که!(کلاه گیس الانشم حدود 70_80 هزار قیمتشه چه برسه به اون موقع:27:)

جدی؟؟؟ببخشین که ما تا به حال نمیدونستیم فیلمها و سریالهای سیما با پوال و سرمایه شخصی تهیه میشه (این دیگه از اون حرفا بود خدا وکیلی)...

یعنی می خوای بگی مریم مقدس با پول بیت المال ساخته شد و بعد مردم برای تماشا کردنش بلیت سینما خریدن؟؟؟ اینم از همون حرفا بود!!!:31:

سلام
نه دوست عزیز .
اینطور که شما می گی نیست .
این ها خواستن که نشون بدن زنان اشراف زاده در قدیم روسری و این جور چیزا نداشتن .
خواستن موهاشونو معلوم کنن . ولی چون حتّی اگه کلاه گیس طبیعی هم می ذاشتن مردم فکر می کردن که مو واقعیه و اعتراض می کردن و فیلم رو مثل فیلم های مهران مدیری بد جلوه می دادن و مورد ترور قرارش می دادن !
پس اینا هم فقط برای این که نمایی از باز بودن موها باشه ولی نشون بدن که موها واقعی نیست ، مو رو شبیه کاموا گذاشتن تا مورد ترور قرار نگیرن .
صد در صد جریانش همینه دلیل از این بهتر ؟

اینم از یه جای معتبری پیدا کردم:

ثروتمندان مصری معمولآ کلاه گیس بر سر می گذاشتند در حالی که مردم عادی تنها می توانستند موهای
خود را بلند کنند که غالبآ کثیف بود و با سر بند می پوشاندند، البته پسران مصری در سن ۱۲ سالگی به بعد موهای خود را می تراشیدند و تنها یک رشته بافته شده را باقی می گذاشته که این کار خصوصآ برای جلوگیری از شپش و کک بوده است .

ayshin
30-03-2009, 11:43
13.لطفاً به جای اینکه به پستهای بقیه گیر بدیم و ازشون توقع داشته باشیم که به نوعی ما دوست داریم نقد کنن ( مثلاً بازم میگم مثلاً بگن اگه کارگردان بودن چطور این سریال رو میساختن ) خودمون در وهله اول این کار رو انجام بدیم .

دوست عزیز اگه پستهای قبلی منو خونده باشین می بینید که خودم یه چیزایی گفتم ولی چون دیدم ادامه داده نشد(از طرف دوستان دیگه)ادامه ندادم.

احمدصالح پور
30-03-2009, 17:26
اونایی هم که کلاه گیس ندارن جزو اشراف نیستن! بالاخره این چیزا اون موقع هم چیز گرونی بوده و همه نمی تونستن استفاده کنن که!(کلاه گیس الانشم حدود 70_80 هزار قیمتشه چه برسه به اون موقع:27:)

یعنی می خوای بگی مریم مقدس با پول بیت المال ساخته شد و بعد مردم برای تماشا کردنش بلیت سینما خریدن؟؟؟ اینم از همون حرفا بود!!!:31:

اینم از یه جای معتبری پیدا کردم:

بله دوست عزیز همون مریم مقدس هم با هزینه صدا وسیما(وطبیعتا" بیت المال )ساخته شده بد نیست ادم قبل اینکه حرفی رو بزنه در موردش تحقیق کنه ....ضمنا" آواتارت هم خیلی توپه!:27:

raz72592
30-03-2009, 22:55
کسی در مورد هزینه واقعی و میزان دستمزد ها اطلاع دقیقی داره؟

fandak
31-03-2009, 08:53
کسی در مورد هزینه واقعی و میزان دستمزد ها اطلاع دقیقی داره؟
مصطفی زمانی 350 میلیون تومان و 4 سال بدون بازی در هیچ فیلم

C0OPeR
31-03-2009, 09:28
اونایی هم که کلاه گیس ندارن جزو اشراف نیستن! بالاخره این چیزا اون موقع هم چیز گرونی بوده و همه نمی تونستن استفاده کنن که!(کلاه گیس الانشم حدود 70_80 هزار قیمتشه چه برسه به اون موقع)

عزیزم من نگفتم که بازیگر سرش رو بتراشه !! اون دوستمون گفتش که به این دلیل در فیلم از کلاه گیس استفاده میشه چون در مصر باستان سرها رو میتراشیدن حالا به نظرتون چند نفر از این موضوع اطلاع دارن ؟یا چند درصد افرادی که این فیلم رو میبینن به این اعتقاد دارن ؟!

مطمئن باش خود کارگردان هم این رو نمیدونه و فقط بخاطر اینکه فیلم مشکل شرعی پیدا نکنه از کلاه گیس استفاده شده .

halflife g
31-03-2009, 22:14
مصطفی زمانی 350 میلیون تومان و 4 سال بدون بازی در هیچ فیلم

نه دوست عزیز زمانی 350 میلیون نگرفته اتفاقا اون مبلغش پایین بوده میگن مبلغ زلی زیاد بوده چون هم از یوزار شناخته شده تره و هم ماشا الله 70 درصد سریال فقط زلی هستش

mohsentanha
01-04-2009, 03:46
350 میلیون؟؟؟؟؟؟؟؟؟
چه خبره بازیگره هالیوود انقدر نمیگیره
فندک جون منبع این خبر کدوم سایتیه؟؟

4870x2
01-04-2009, 15:14
اين فيلم كي تموم ميشه وقتي كه پدرش رو مي بينه يا وقتي كه يوسف ميميره؟؟

j.moqadam_88
01-04-2009, 17:43
خوب هست اما بعضي از قسمت ها رو خيلي كشش ميدن

raz72592
01-04-2009, 19:23
خوب هست اما بعضي از قسمت ها رو خيلي كشش ميدن

موافقم دیگه کسالت آوره دیگه یک ازدواج اونم به این سبک اینقر بالا وپائین نداره!!!!!!!!!!!!!!!

iman_s
02-04-2009, 02:14
اين فيلم كي تموم ميشه وقتي كه پدرش رو مي بينه يا وقتي كه يوسف ميميره؟؟
2 یا 3 قسمت دیگه بیشتر نمونده.مرگ یوسف هم نشون نمیدند.احتمالا مثل بقیه فیلمهایی که درباره این موضوع هست تا بعد از ملاقات با پدرش تموم میشه.تو روایات و قرآن هم تا همینجا توضیح دادند.

راستی یه سوال یوسف که به کنعان برنمیگرده پس چرا شاعر میگه:
یوسف گمگشته باز آید به کنعان غم مخور . . . کلبه اخزان شود روزی گلستان غم مخور !؟

B3HZ@D
02-04-2009, 05:03
شاعر منظورش از این شعر یه چیز دیگست
منظور ایشون شخص خاصیی مثل یوسف نیست

Sha7ab
02-04-2009, 09:31
من که از هفته پیش دیگه سریالو نمیبینم و به همه پیشنهاد میکنم نبینن . وقتمو از سر راه نیاوردم که ... :دی

raz72592
02-04-2009, 09:48
سلام شنیدم 3قسمت دیگ بشتر نمونده زلی بابا لالا کسی چیزی میدونه

B3HZ@D
02-04-2009, 12:40
من که از هفته پیش دیگه سریالو نمیبینم و به همه پیشنهاد میکنم نبینن . وقتمو از سر راه نیاوردم که ...

من که تا حالا یک قسمت رو کامل ندیدم...یک تیکه از فیلم رو که دیدم تا اخرش رو رفتم
واقعا حیف وقت که بذاری پای همچین فیلمی

mahsa1469
02-04-2009, 13:18
فکر کنم فیلم رو با سجده ی 11 برادر و پدر بر یوسف تمومش کنن
نظر شما چیه؟
خوشبختانه 3 قسمت دیگه تموم می شه

antonyomontanacuba
02-04-2009, 13:32
فیلم جابه ولی من هرچی تفاسیر رو نگاه میکنم بعضی قسمت هاش اصلا وجود خارجی نداره مثلا بعضی جای اون کاملا غیر منطقیه مثل: زن آخناتون که جزئ پیروان یوسف هست اما اصلا اینطور نیست طبق تاریخ و سایتهایی مثل ویکی پدیا نفر تیتی زنی بدکار وستمگر بوده و به زیبایی خودش خیلی مینازیده. همینطور فیلم باید ادامه پیدا میکرد تا قسمتی که وبا یا فکر کنم طاعون به تفیس میاد و همه میگن این نفرین عامونه و دوباره همه عامون پرست میشن در کل فیلم افتضاح قشنگیه با افکار آدم بازی میکنه...
:11:

altair
02-04-2009, 15:16
فیلم جابه ولی من هرچی تفاسیر رو نگاه میکنم بعضی قسمت هاش اصلا وجود خارجی نداره مثلا بعضی جای اون کاملا غیر منطقیه مثل: زن آخناتون که جزئ پیروان یوسف هست اما اصلا اینطور نیست طبق تاریخ و سایتهایی مثل ویکی پدیا نفر تیتی زنی بدکار وستمگر بوده و به زیبایی خودش خیلی مینازیده. همینطور فیلم باید ادامه پیدا میکرد تا قسمتی که وبا یا فکر کنم طاعون به تفیس میاد و همه میگن این نفرین عامونه و دوباره همه عامون پرست میشن در کل فیلم افتضاح قشنگیه با افکار آدم بازی میکنه...
:11:

:13: تو ویکی پدیا که نوشته بود این نفر تیتی یکتا پرست بود!

B3HZ@D
02-04-2009, 15:42
من که گفتم:

به غیر از این فیلم که توش پر از دورغ بود و یک افتضاح بود
یقیه سریال های امامان و پیامبران هم اینطوری بودن
مثل سریال مریم مقدس که عیسی رو زیر درخت نخل بدنیا میاره در صورتی که عیسی توی طویله یا همون اصطبل بدنیا میاد
یا این که سریال حضرت علی ایشون رو یک فرد فقیر نشون میدادن در صورتی که این حضرت یکی از ثروتمندان زمان خودش بوده و این ثروت برای فرزندانش حسن و حسین هم باقی میمونه

Dreamland
02-04-2009, 15:47
کی آخرین قسمتشه؟

raz72592
02-04-2009, 19:52
من که گفتم:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مثل سریال مریم مقدس که عیسی رو زیر درخت نخل بدنیا میاره در صورتی که عیسی توی طویله یا همون اصطبل بدنیا میاد
یا این که سریال حضرت علی ایشون رو یک فرد فقیر نشون میدادن در صورتی که این حضرت یکی از ثروتمندان زمان خودش بوده و این ثروت برای فرزندانش حسن و حسین هم باقی میمونه

عزیز دلم من واسه سریال های با موضوعیت ادیان ومذاهب تولیدی سیما تحقیق جامعی از منابع داخلی وخارجی وخارجی دارم که نزدیکترین سریال به واقعیت فقط سریالی بود که زندگی امام رضارو بپرده میکشید بود بقیه حاصل ایده یک مسئول پروژه و بهره گیری از ذهن خلاق و تخیل نویسنده گان داخلی وکمی کمک از مراجع و مبلغین مذهبی و نیز
از مدارک شبه مستند تهیه شده وفقط منظور نشوندن مخاطب پای تلوزیون توی یک ساعت مشخص میبا شد.توی صفحات قبل من قسمتی از تحقیقاتم رو در رابط با این سریال( یوسف پیامبر )باذکر منابع خارجی وداخلی وقرآن کریم روگذاشتم میتونی نگاهی بیندازی .
درضمن حضرت عیسی (ع )کی میگه توی تویله بدنیا اومده فقط گفته های شمارو میشه توی کارت پستال های قدیمی تائید کرد

rosenegarin13
02-04-2009, 20:03
راستی یه سوال یوسف که به کنعان برنمیگرده پس چرا شاعر میگه:
یوسف گمگشته باز آید به کنعان غم مخور . . . کلبه اخزان شود روزی گلستان غم مخور !؟

اینجا اومدن یوسف به کنعان اشاره داره به سر آمدن دوری و آمدن وصال
اصلا خود یوسف استعاره از معشوق هست یا کسی یا چیزی که منتظرشید
وگرنه جناب حافظ خودشون هم میدونستند

ayshin
02-04-2009, 20:30
من که گفتم:

از کجا می دونید این ها رو که با این قاطعیت می گین؟مگه اینا استغفرالله خدا هستند که بدونن اون موقع چی شده؟حالا شما اینو می گین 100تای دیگه از اینا تو دنیا وجود داره که کارگردان فقط یکیشو ساخته.حالا چون اینطوریه شما می گین دروغه؟چه تفسیری واقعا!من که تو ابتدایی یا راهنمایی خونده بودم (توی کتاب دینی)همه ی امامان زندگی خودشون رو وقف فقیرا می کردن چون توی جوامع فقیری زندگی می کردن به جز یه امام که یادم نیس کدوم ولی فکر کنم امام صادق(ع)که زندگی خوبی داشت چون توی جامعه مرفه ای زندگی می کرد.تو همین چند پست قبل دو نظر مختلف درباره ی نفرتیتی دادن.یکی موافق و یکی مخالف.چطور با یه بار کامل ندیدن این سریال این نظرات رو میدین؟جالبه!ضمنا مگه حضرت عیسی چون زیر درخت خرما به دنیا اومده یا توی اصطبل پیامبر شده؟

B3HZ@D
02-04-2009, 20:46
عزیز دلم من واسه سریال های با موضوعیت ادیان ومذاهب تولیدی سیما تحقیق جامعی از منابع داخلی وخارجی وخارجی دارم که نزدیکترین سریال به واقعیت فقط سریالی بود که زندگی امام رضارو بپرده میکشید بود بقیه حاصل ایده یک مسئول پروژه و بهره گیری از ذهن خلاق و تخیل نویسنده گان داخلی وکمی کمک از مراجع و مبلغین مذهبی و نیز
از مدارک شبه مستند تهیه شده وفقط منظور نشوندن مخاطب پای تلوزیون توی یک ساعت مشخص میبا شد.توی صفحات قبل من قسمتی از تحقیقاتم رو در رابط با این سریال( یوسف پیامبر )باذکر منابع خارجی وداخلی وقرآن کریم روگذاشتم میتونی نگاهی بیندازی .
درضمن حضرت عیسی (ع )کی میگه توی تویله بدنیا اومده فقط گفته های شمارو میشه توی کارت پستال های قدیمی تائید کرد

من سریال امام رضا رو ندیدم
ولی در مورد سریال امام علی و فیلم سینمایی که در مرو امام حسین بود حاضرم خیلی چیزها رو ثابت کنم
اگه تاپیکی برای این چیزا بود من واقعیت رو به شما می گفتم.
من کتاب هایی رو هم خوندم که البته مال خودم نبوده...ولی وقتی بخونین خیلی چیزها و حقایق رو در مورد تاریخ متوجه میشین...مگه این که بخوای به مطالعات دوران راهنمایی و دبیرستان بسنده کنین
اون چیزی هم که باید کارت پستال بشه اطلاعات ضعیف شماست که فکر می کنین هر چی رو که خوندی واقعیت و درست بوده

از کجا می دونید این ها رو که با این قاطعیت می گین؟مگه اینا استغفرالله خدا هستند که بدونن اون موقع چی شده؟حالا شما اینو می گین 100تای دیگه از اینا تو دنیا وجود داره که کارگردان فقط یکیشو ساخته.حالا چون اینطوریه شما می گین دروغه؟چه تفسیری واقعا!من که تو ابتدایی یا راهنمایی خونده بودم (توی کتاب دینی)همه ی امامان زندگی خودشون رو وقف فقیرا می کردن چون توی جوامع فقیری زندگی می کردن به جز یه امام که یادم نیس کدوم ولی فکر کنم امام صادق(ع)که زندگی خوبی داشت چون توی جامعه مرفه ای زندگی می کرد.تو همین چند پست قبل دو نظر مختلف درباره ی نفرتیتی دادن.یکی موافق و یکی مخالف.چطور با یه بار کامل ندیدن این سریال این نظرات رو میدین؟جالبه!ضمنا مگه حضرت عیسی چون زیر درخت خرما به دنیا اومده یا توی اصطبل پیامبر شده؟

من نمیگم خودشون رو وقف فقرا نمی کردن...میگم از وضعیت مالی خوبی برخوردار بودن
کی میگه توی جوامع فقیری زندگی می کردن؟
در مورد محل تولی عیسی هم بگم که متناسب با جای تولد پیامبر نشدن...شما انجیل رو هم بخونی نوشته که این حضرت توی اصطبل به دنیا اومدن
تا همین جا کافیه...چون توی این تاپیک نمی گنجه

rosenegarin13
02-04-2009, 20:51
آیا اینکه عیسی(ع) هرجایی به دنیا اومده باشه مهمه
واقعا خیلی مهمه که چه اتفاقی افتاده اون موقع؟مهم اینا نیست مهم اینه عیسی(ع)برای چی اومد
توجه به ظاهر چیزاست که آدمو از اصل دور میکنه
به اصل بچسبید همین توجه به فرعیاته که آدمو دور میکنه از خیلی چیزا
اینکه آقای سلحشور سریالو چطوری ساختن مهم نیست بالاخره نتیجه ی کارشو هرچی که هست داره به خورد ملت میده خوب یا بد.اگه اون بد ساخته معنیش این نیست که اینطوری بوده.حقیقت رو فقط یه نفر میدونه وتاحدی که ما بهش نیاز داریم تو کتابش گفته.اگه یه بار سوره یوسف رو بخونیم میبینیم که خیلی صریح وخیلی زیبا قسمت های مهم داستان روگفته و همین کافیه
اصلا نمیدونم اساس ساخت این سریالا چیه
اینکه جوونا ازپای ماهواره پاشن بشینن یوسف پیامبر ببینن
اونیکه میخواد میره مطالعه میکنه واسه خودش تصویرسازی هم میکنه احتیاج به فیلم هم نیست
یا حداقل اگه فیلم میسازن خوبشوبسازن نه اینکه مردم آرزوی تموم شدن سریال رو بکنن
واقعا نمیدونم چی بگم حیف بودجه حیف وقت و حیف خیلی چیزای دیگه که به پای این سریال به هدر رفت و حیف که دید جوونای ما داره نسبت به دین عوض میشه و خیلی چیزا جای دین رو دارن میگیرن چیزایی که فقط رنگ دین رو دارن و همین رنگ خیلی ها رو فریب داده

ayshin
02-04-2009, 20:55
می خوام از دوستانی که می گن این سریال سرشار از دروغه بپرسم واقعا وقتی این سریال رو دیدین رفتین یه نگاه به قرآن بندازین ببینین که واقعا قرآن چی می گه؟

لازمه بگم هیچ اتفاق این سریال برخلاف آیات قرآنی که لااقل توی سوره ی یوسف هست راجع به حضرت یوسف نیست و دروغ نگفتن.مثل خواب دیدن حضرت یوسف توی کودکی،انداختن ایشون توی چاه،نجاتش توسط یه کاروان،فروختنش به عزیز مصر،عزیز و ارزشمند شدنشون نزد خانواده ی عزیز مصر،قصد مراوده داشتن زلیخا با یوسف،پاره شدن لباس حضرت یوسف توسط زلیخا و شهادت کودک به گناهکار بودن زلیخا،زندانی شدن یوسف،دو زندانی وتعبیر خوابشون توسط حضرت یوسف،درخواست حضرت یوسف از زندانی آزاد شده برای یاد کردن ایشان نزد حاکم و ماندن ایشان در زندان به خاطر این کار،تعبیر خواب حاکم،نحوه ی آزاد شدنشون،حتی سمتی که اختیار کردن،آمدن برادرانشون برای گرفتن گندم،گذاشتن پولهاشون توی کیسه های گندمشون،درخواست آوردن بنیامین،آمدن حضرت یعقوب به مصرو بینا شدنشون.
اینها یه چکیده بود خودتون می تونین کامل نگاه کنین وببینین خلاف اینها توی فیلم هست؟
اگه چیزی هست که شما فکر می کنید دروغه به خاطر منابع و تفسیرهای مختلفی هست که وجود داره واین به خاطر نبود سواد درست وحسابی تو اون موقع یا نابود شدن منابع در طول زمان و اگه چیزی مونده باشه مطمئنا تفاسیر مختلفی از اونها وجود خواهد داشت.و نویسنده ی داستان سعی کرده چیزهایی رو کنار هم بذاره که هم تطابق داشته باشن هم جامعه ی کنونی به مطرح کردن اونها نیاز داشته باشه.ضمنا فقط اسامی یوسف ویعقوب و زلیخا و بنیامین توی این سوره اومده بودو در مورد اینکه زن حاکم مصر یا خود حاکم یا چیزای دیگه چیزی گفته نشده.یا لااقل توی این سوره نبود.اگه چیز دیگه ای اضافه شده برای افزایش جذابیت داستان بوده.

به نظر من این سریال از نظر داستانی مشکلی نداره ولی از نظر بازیگری واقعا در حقش کوتاهی شده.

rosenegarin13
02-04-2009, 21:00
اگه چیز دیگه ای اضافه شده برای افزایش جذابیت داستان بوده.

مشکل اینجاست به نظر من چرا باید اضافه کنن ایجاد جذابیت برای کیا؟

raz72592
02-04-2009, 21:29
نا پلئون بناپارت میگه تاریخ چیزی نیست جز یاوه های آدم های دست نشانده .

raz72592
02-04-2009, 21:37
می خوام از دوستانی که می گن این سریال سرشار از دروغه بپرسم واقعا وقتی این سریال رو دیدین رفتین یه نگاه به قرآن بندازین ببینین که واقعا قرآن چی می گه؟

لازمه بگم هیچ اتفاق این سریال برخلاف آیات قرآنی که لااقل توی سوره ی یوسف هست راجع به حضرت یوسف نیست و دروغ نگفتن.مثل خواب دیدن حضرت یوسف توی کودکی،انداختن ایشون توی چاه،نجاتش توسط یه کاروان،فروختنش به عزیز مصر،عزیز و ارزشمند شدنشون نزد خانواده ی عزیز مصر،قصد مراوده داشتن زلیخا با یوسف،پاره شدن لباس حضرت یوسف توسط زلیخا و شهادت کودک به گناهکار بودن زلیخا،زندانی شدن یوسف،دو زندانی وتعبیر خوابشون توسط حضرت یوسف،درخواست حضرت یوسف از زندانی آزاد شده برای یاد کردن ایشان نزد حاکم و ماندن ایشان در زندان به خاطر این کار،تعبیر خواب حاکم،نحوه ی آزاد شدنشون،حتی سمتی که اختیار کردن،آمدن برادرانشون برای گرفتن گندم،گذاشتن پولهاشون توی کیسه های گندمشون،درخواست آوردن بنیامین،آمدن حضرت یعقوب به مصرو بینا شدنشون.
اینها یه چکیده بود خودتون می تونین کامل نگاه کنین وببینین خلاف اینها توی فیلم هست؟
اگه چیزی هست که شما فکر می کنید دروغه به خاطر منابع و تفسیرهای مختلفی هست که وجود داره واین به خاطر نبود سواد درست وحسابی تو اون موقع یا نابود شدن منابع در طول زمان و اگه چیزی مونده باشه مطمئنا تفاسیر مختلفی از اونها وجود خواهد داشت.و نویسنده ی داستان سعی کرده چیزهایی رو کنار هم بذاره که هم تطابق داشته باشن هم جامعه ی کنونی به مطرح کردن اونها نیاز داشته باشه.ضمنا فقط اسامی یوسف ویعقوب و زلیخا و بنیامین توی این سوره اومده بودو در مورد اینکه زن حاکم مصر یا خود حاکم یا چیزای دیگه چیزی گفته نشده.یا لااقل توی این سوره نبود.اگه چیز دیگه ای اضافه شده برای افزایش جذابیت داستان بوده.

به نظر من این سریال از نظر داستانی مشکلی نداره ولی از نظر بازیگری واقعا در حقش کوتاهی شده. من بازم میگم برین نگاه کنید به مطالبیکه من در صفحه 121 بامرک شرح دادم بامد رک مستند قرآنی تاریخی علمی ادبی بعد بیان اظهار نظر کنید من بنظر همتون احترام میزارم
یه نگاه ضرری نداره نظرتون روهم میبینم اگر حق با شما بود حتما" ازتون تشکر خواهم کرد

B3HZ@D
02-04-2009, 22:14
نا پلئون بناپارت میگه تاریخ چیزی نیست جز یاوه های آدم های دست نشانده

این طرز فکر ایشون بوده
و گرنه تاریخ جهان یا یک کشور یا یک ملت خیلی مهمه....
نمیشه به راحتی از کنار تاریخ گذشت...اگه ایشون اینطوری گفته که باید براش تاسف خورد و همچنین برای کسانی که اینطوری فکر می کنن

raz72592
02-04-2009, 22:26
این طرز فکر ایشون بوده
و گرنه تاریخ جهان یا یک کشور یا یک ملت خیلی مهمه....
نمیشه به راحتی از کنار تاریخ گذشت...اگه ایشون اینطوری گفته که باید براش تاسف خورد و همچنین برای کسانی که اینطوری فکر می کنن

منظورش اینه که تاریخ هم دست کاری شده دوست عزیزم واسه پیدا کردن یک موضوع تاریخ باید منابع مختلفی بازدید ومقایسه وازمجمع بادلایل اجماع ومتفق به نتیجه رسید منو ببخش قصد بدی ندارم

ayshin
02-04-2009, 22:42
من بازم میگم برین نگاه کنید به مطالبیکه من در صفحه 121 بامرک شرح دادم بامد رک مستند قرآنی تاریخی علمی ادبی بعد بیان اظهار نظر کنید من بنظر همتون احترام میزارم
یه نگاه ضرری نداره نظرتون روهم میبینم اگر حق با شما بود حتما&quot; ازتون تشکر خواهم کرد

دوست عزیز قبل این که شما تذکر بدین خود من اینا رو خونده بودم.من که چیزی خلاف اینها نگفتم.گفتم؟خود این مطالب هم میگن که: اما در بخش دوم با توجه به عدم قطعیت روایات تاریخی لزوما واقعی و منطبق با حقایق نیست.(اگرچه می تواند باشد).منم همین رو میگم که اگه چیزی هست که نمی تونید قبول کنین حتما یا یه نظریه ای هست که شما نمی دونید یا یه تفسیر شخصی دیگه هست یا اصلا چیزیه که به داستان اضافه شده واسه جذب بیننده که البته به قول دوستان بهتر بود این هم نباشه و چیزی بدون مدرک اضافه نشه و ممکنه که مدرکی داشته باشه که ما نمی دونیم.به هر حال بهتره واسه این موضوع صبر کنیم سریال تموم شه و خود نویسنده این ها رو توی برنامه های نقد بگن.

ayshin
02-04-2009, 22:49
نا پلئون بناپارت میگه تاریخ چیزی نیست جز یاوه های آدم های دست نشانده .

شاید منظورش این باشه که مثلا وقتی یه شاهی که خوب نبوده واسه ی خوب بودن خودش مورخ ها رو مجبور می کردن که ازشون خوب بنویسن یا مثلا وقتی یه ملتی توی یه جنگی شکست می خورد نمی گفتن ترسو یا بی عرضه بودیم شکست خوردیم مورخ ها رو مجبور می کنن که بنویسن که حریف کلک زد نامردی کرد یا از این چیزا.این حتی در مورد امامان هم اتفاق افتاده که حاکمان وقت حدیث های پیامبر یا امامان رو نابود می کردن یا اونها رو به نفع خودشون تغییر می دادن.و چون تاریخ یه ملت مهمه سعی می کنن خوب ثبت شه.

Big-Boss
03-04-2009, 00:08
الان چند صفحه هست که بحث از مبدا خودش که سریال باشه فاصله گرفته و بحث دینی و مذهبی اخلاق جامعه تا دفاع از شاعر و نقل قول ها از سیاستمدارها (البته از سری نقل قول های فارسی که هیچ وقت زیان اصلیش پیدا نمیشه)
متاسفانه مشاهده میشه که همکار این قسمت rebecca (با تمام احترام) تنها با تشکر از پست های اینچنینی به سادگی از کنارشون میگزره و به هدف تاپیک که بررسی سریال و نقاط ضعف و قوت اون هست دقت نمیکنه
اینجاست که جای خالی مدیری مثل Amin عزیز حس میشه که بارها دیدیم در مقاطع زمانی مختلف بسیاری از پست های نامربوط به تاپیک (مثل گاهی اوقات پست های خود من!!) رو فارغ از نظر شخصی خودش پاک میکرد و نمیگذاشت انحرافی از موضوع اصلی پیش بیاد از همکار عزیز این قسمت هم خواهش میکنم همین رویه رو در پیش بگیرن

در باره ی اینکه بعضی دوستان روی منبع فیلم مشکل دارند یا حوادث فیلم به نظرشون با اون داستانی که شنیدند متفاوت هست باید بگم که: این سریال موضوعی رو انتخواب کرده که در مورد صحت وجود تاریخیش و یا صرفا یک داستان مذهبی بودنش خیلی جای بحث هست
پس یک سریال طرف هستید نه یک سند تاریخی (که حالا بخواهید در مورد شرایط حدوثش بحث بشه) یا نه چیز دیگه ...
منبع اصلی این داستان هم تورات سفر پیدایش هست
و بجز اون فقط در قران یکباره دیگه با این داستان روبرو میشویم
و اگه هردو این کتابها رو مطالعه کنید متوجه میشیدحالت فیلمنامه یا نمایشنامه نیست (با جزئیات کامل صحنه و نحوه قرار گیری اشخاص و اینقدر برای کارکترها دیالوگ گفته نشده ...)
پس بنابه این فیلمنامه نویس مجبور هست که چیزهایی رو خودش اضافه کنه (یعنی به داستان اصلی شاخ و برگ و جزئیات بده) چون اصل داستان حالت روایی یا کتاب داره نه حالت سناریو
حالا این وسط یه سری داستان ها و روایت ها و... هست که خارج از دو منبع (تورات و قران) هست که توسط افراد زیادی در گذر زمان نقل شده ( رمان خیلی مشهور سینوهه هم هست اونهم با ترجمه بد فارسی و تفاوت فاحش با نسخه اصلی که متاسفانه از اون کتاب هم الهام گرفته شده)
در کنار اینها توجه کنید که هدف سریال در کل جلب رضایت بیننده هست( که متاسفانه این سریال با این مخارج هنگفت از پس اون برنیومده) پس طبیعتا باید یه سری چهره های شناخته و فاکتورهای بسیار دیگه در کار استفاده بشه

اینقدر نگران اینکه فلان قسمت با فلان تفسیر نمیخونه نباشید چون اگه با اون تفسیر مورد نظر شما بخونه مطمعنا با یک تفسیر دیگه در تضاد خواهد بود و اونوقت یه شاکی دیگه خواهد داشت

کلا بهتره بیشتر روی جنبه هنری و تکنیکال سریال و نکات مربوط به اون بحث بشه نه روی مسائل حاشیه ای

ayshin
03-04-2009, 10:43
الان چند صفحه هست که بحث از مبدا خودش که سریال باشه فاصله گرفته و بحث دینی و مذهبی اخلاق جامعه تا دفاع از شاعر و نقل قول ها از سیاستمدارها (البته از سری نقل قول های فارسی که هیچ وقت زیان اصلیش پیدا نمیشه)
متاسفانه مشاهده میشه که همکار این قسمت rebecca (با تمام احترام) تنها با تشکر از پست های اینچنینی به سادگی از کنارشون میگزره و به هدف تاپیک که بررسی سریال و نقاط ضعف و قوت اون هست دقت نمیکنه
اینجاست که جای خالی مدیری مثل amin عزیز حس میشه که بارها دیدیم در مقاطع زمانی مختلف بسیاری از پست های نامربوط به تاپیک (مثل گاهی اوقات پست های خود من!!) رو فارغ از نظر شخصی خودش پاک میکرد و نمیگذاشت انحرافی از موضوع اصلی پیش بیاد از همکار عزیز این قسمت هم خواهش میکنم همین رویه رو در پیش بگیرن

در باره ی اینکه بعضی دوستان روی منبع فیلم مشکل دارند یا حوادث فیلم به نظرشون با اون داستانی که شنیدند متفاوت هست باید بگم که: این سریال موضوعی رو انتخواب کرده که در مورد صحت وجود تاریخیش و یا صرفا یک داستان مذهبی بودنش خیلی جای بحث هست
پس یک سریال طرف هستید نه یک سند تاریخی (که حالا بخواهید در مورد شرایط حدوثش بحث بشه) یا نه چیز دیگه ...
منبع اصلی این داستان هم تورات سفر پیدایش هست
و بجز اون فقط در قران یکباره دیگه با این داستان روبرو میشویم
و اگه هردو این کتابها رو مطالعه کنید متوجه میشیدحالت فیلمنامه یا نمایشنامه نیست (با جزئیات کامل صحنه و نحوه قرار گیری اشخاص و اینقدر برای کارکترها دیالوگ گفته نشده ...)
پس بنابه این فیلمنامه نویس مجبور هست که چیزهایی رو خودش اضافه کنه (یعنی به داستان اصلی شاخ و برگ و جزئیات بده) چون اصل داستان حالت روایی یا کتاب داره نه حالت سناریو
حالا این وسط یه سری داستان ها و روایت ها و... هست که خارج از دو منبع (تورات و قران) هست که توسط افراد زیادی در گذر زمان نقل شده ( رمان خیلی مشهور سینوهه هم هست اونهم با ترجمه بد فارسی و تفاوت فاحش با نسخه اصلی که متاسفانه از اون کتاب هم الهام گرفته شده)
در کنار اینها توجه کنید که هدف سریال در کل جلب رضایت بیننده هست( که متاسفانه این سریال با این مخارج هنگفت از پس اون برنیومده) پس طبیعتا باید یه سری چهره های شناخته و فاکتورهای بسیار دیگه در کار استفاده بشه

اینقدر نگران اینکه فلان قسمت با فلان تفسیر نمیخونه نباشید چون اگه با اون تفسیر مورد نظر شما بخونه مطمعنا با یک تفسیر دیگه در تضاد خواهد بود و اونوقت یه شاکی دیگه خواهد داشت

کلا بهتره بیشتر روی جنبه هنری و تکنیکال سریال و نکات مربوط به اون بحث بشه نه روی مسائل حاشیه ای

شرمنده ها ولی مثل اینکه این یه سریال دینی و تاریخی هست مگه چیز دیگه ای شما دیدین؟اگه نگاه کنید می بینید که بحث فقط درباره ی درست بودن یا نبودن منابع هست.همه ی این حرف ها رو که من هم توی پستهای قبلی گفته بودم.مشکل اینه که یکی بدون اینکه همه ی پستها رو درست بخونه میاد و یه نظر رو دوباره می ده.والا من هم گفتم که بهتره تا پایان سریال صبر کرد تا خود تهیه کنندگان توضیح بدن نیازی به پست دوباره ی شما نبود.

Sara
03-04-2009, 14:55
اینجاست که جای خالی مدیری مثل amin عزیز حس میشه که بارها دیدیم در مقاطع زمانی مختلف بسیاری از پست های نامربوط به تاپیک (مثل گاهی اوقات پست های خود من!!) رو فارغ از نظر شخصی خودش پاک میکرد و نمیگذاشت انحرافی از موضوع اصلی پیش بیاد از همکار عزیز این قسمت هم خواهش میکنم همین رویه رو در پیش بگیرن

من به عنوان همکار این قسمت از اول این تاپیک تا همین امروز تمام پستهای این تاپیک رو خوندم ، شما اگه فراموش کردین یه زمانی بوده که بحث در مورد سریال مربوط میشده به مدل مو و رنگ چشم مصطفی زمانی تا اینکه فقط سوتی گرفتن از سریال که دوستان به تشکر از پست های قبلی هم بسنده نمیکردن و حتماً باید خودشون سوتی رو برای هزارمین بار ذکر میکردن ، من فراموش نکردم . این سریال دقیقاً یک سریال دینی مذهبی تاریخی هست پس باید در همین حیطه هم در موردش بحث بشه بحث در مورد یک سریال فقط به جنبه های فنی یک سریال خلاصه نمیشه در مورد موضوع سریال منابع سریال و ... هم باید بحث بشه . در ضمن من ممکنه خیلی از پستهایی که میخونم رو اصلاً قبول نداشته باشم اما نمیتونم این پستها رو پاک کنم چون بر اساس نظر شخصی خودم که نمیتونم پستها رو پاک کنم . نه نظر شخصی خودم نه نظر شخصی شما .
+
اگه هر کاربری یک بار قوانین رو میخوند مطمئناًًً هیچ مشکلی پیش نمیومد . توی پستهای اخیر بعضی ها خیلی به اینکه مطالعه فراوانی دارن و ... تاکید میکنن . این نظر شخصی خودشونه و نیازی به ذکرش نیست .
+
وقتی نظرتون رو میگید هر چند صفحه یکبار دوباره تکرارش نکنین و بقیه رو ارجاع ندین به پستتون چون اگر کسی علاقه مند به خوندن مطالب شما باشه حتماً این کار رو میکنه .
+
فقط و فقط نظر خودتون رو بگید و اگر با نظر کسی مخالف هستین با دلایل درست و با احترام کامل به فرد مقابل در مورد پستش اظهار نظر کنین نه اینکه بگید اطلاعات نداری یا هیچی نمیدونی و از این قبیل ...

Big-Boss
03-04-2009, 22:06
سلام
امروز برای اولین بار حدود 20 دقیقه از این سریال رو دیدم و واقعا شوکه شدم
اولین چیز که شبیه یه جوک بود : پله های خروج اضطراری که مدت خیلی زیادی از عمرشون (از زمان ساخت آپارتمان) نمیگزره روی سیلوها بود اونهم توی بیش از چندهزارسال پیش

دومین چیز که واقعا جای تاسف داره به سادگی برخورد کردن با ازدواج دوم و چندم هست
خیلی راحت یوسف جلوی زنش از عشق خودش و زلیخا صحبت میکرد و ایضا اراده خدا در این کار
حتما دیدید یا میدونید چجور یه زن خورد میشه وقتی شوهرش با یه زن دیگه ازدواج یا ص ی غ ه یا هر چی دیگه انجام میده
واقعا میخوان زنها در مقابل یه همچین پدیده ای مثل زن یوسف باشند
واقعا جای تعجب این عقاید زن ستیز رو اینجور توی یه رسانه ملی به عنوان خواست و اراده خدا تلقین کنند
حتی اگه قصد صرفا روایت داستان باشه (که البته با اینهمه نیش و کنایه بیشتر نشون میداد سعی در عادی کردن این موضوع و جزء حقوق مرد نشون دادن هست) نباید به این شکل و فرم اون هم در قرن 21 مطرح بشه

B3HZ@D
03-04-2009, 23:13
وقتی میشه خیلی راحت چندین بار ازدواج کرد نباید باعث تعجب بشه
توی کتاب دینی مسلمانان هم خیلی راحت به این موضوع پرداخته

Dark Prince
03-04-2009, 23:20
واقعا این قسمت سریال زیبا بود. مخصوصا هنگام برخورد یوسف و بنیامین پس از شناخت.

RoYaYeEe_NiIiLi
03-04-2009, 23:48
من خودم کاملا با کارگردانی و بازی گریه این سریال مخالفم....ولی باید اقرار کنم،که این قسمتش واقعا به دلم نشست...واقعا که هم یوسف و هم بنیامین قشنگ بازی کردن....من می خواستم گریه کنم رو نشد...آخه همیشه پای این فیلم می خندیدم:27:....در کل این قسمتش قشنگ بود....بنیامین که کلللی ذوق کرد...خوشبحالش:27:

اماستیاف
03-04-2009, 23:53
به نظر من توی فیلم بنیامین خیلی زیباتر از یوسف هست....

یوزارسیف رو بیش از حد گریم کردن ....

C0OPeR
04-04-2009, 00:05
حتما دیدید یا میدونید چجور یه زن خورد میشه وقتی شوهرش با یه زن دیگه ازدواج یا ص ی غ ه یا هر چی دیگه انجام میده
واقعا میخوان زنها در مقابل یه همچین پدیده ای مثل زن یوسف باشند

البته منم کاملا موافقم که نباید به اینصورت بیان میشد و اینگونه به تصویر کشیده میشد !! ولی در مصر باستان معمولا اشراف و طبقه مرفه چندین زن داشتن و این یک امر عادی به حساب میومد .( تو خیلی از کتاب های تاریخی درج شده که فرعون و درباریان چندین همسر داشتن حالا ایشون که عزیز مصر هم بوده xD )

caca_caca888
04-04-2009, 00:09
به نظر من توی فیلم بنیامین خیلی زیباتر از یوسف هست....

یوزارسیف رو بیش از حد گریم کردن
بنیامین کجاش خوشگله؟؟؟
البته هر کسی یه نظری داره

من خیلی از قسمتاش دلم میخواست گریه کنم (برای زلیخا) اما انقدر شلوغ بود که روم نشد

زلیخا تو پیریش یوسف رو ملاقات کرد (همونجایی که آسناد زلیخارو برد پیش یوسف) اونجا من میخواستم گریه کنم ولی نشد

اون موقع خونه فامیلامون بودم برگشتم دیدم اشک تو چشمای همه جمع شده از جمله شوهر خالم

حامدرضائی
04-04-2009, 08:46
بنیامین کجاش خوشگله؟؟؟
البته هر کسی یه نظری داره
منظورمون اینه که بنیامین نسبت به بازیگره یوسف خوشگلتره
من تاحالا هم خیلی سعی کردم که به بازیگر یوسف به چشم خوشگلی نگاه کنم اما نتونستم

ayshin
04-04-2009, 09:17
سلام
امروز برای اولین بار حدود 20 دقیقه از این سریال رو دیدم و واقعا شوکه شدم
اولین چیز که شبیه یه جوک بود : پله های خروج اضطراری که مدت خیلی زیادی از عمرشون (از زمان ساخت آپارتمان) نمیگزره روی سیلوها بود اونهم توی بیش از چندهزارسال پیش

دوست عزیز مگه اونها پله های خروج اضطراریه؟اونا واسه این بود که اون موقع از طریق اونها توی سیلو ها گندم می ریختن.

دل تنگم
04-04-2009, 16:00
نامش رحيم است و نام خانوادگي‌اش نوروزي. حالا متوجه مي‌شويم كه چرا او در مجموعه «پس از باران» نقشش را آنقدر خوب ايفا كرد و نام خود را در بين هنرمندان ايران زمين تثبيت كرد. اگر به ياد داشته باشيد سريال «پس از باران» در فضاي گيلان مقابل دوربين رفت و رحيم نوروزي در نقش فرخ (برادر كتايون رياحي در آن سريال) چشم‌ها را خيره كرد و همه از او به عنوان يك بازيگر جوان و موفق ياد كردند. مي‌دانيد چرا در «پس از باران» موفق بود؟ به خاطر اينكه او اهل «شهر باران» (رشت) است. رحيم در يكي از روزهاي خوب خداوند، در يك روز باراني به سال 1349 در رشت به دنيا آمد و در همان جا رشد و پرورش يافت. گفتگو با او شرايط ويژه‌اي را مي‌طلبد، او سال‌ها بود كه گفتگو نمي‌كرد، چرايش را خدا مي‌داند و اين نظر مورد احترام است. اما حالا او مقابل ما نشسته و مي‌خواهد از روزهاي كاري‌اش بگويد. شش سال پيش بود كه با سريال «پس از باران» چهره شد و طي اين سال‌ها به دنبال كسب تجربه بيشتر بود، گرچه پيش از آن با كسب مدرك كارشناسي ادبيات نمايشي از دانشگاه آزاد هنر و معماري تهران فعاليت خود را از سال 69 با بازي در نمايش‌هاي صحنه‌اي آغاز كرد. او با بازي در مجموعه تلويزيوني «بازي براي بچه‌ها» در سال 75 اولين تجربه حضور خود را پشت سر گذاشت، در اين حين بازي در مجموعه «دنياي شيرين دريا» به كارگرداني بهروز بقايي در سال 77 حركت حرفه‌اي او را دچار تغيير كرد. وي پس از حضور مستمر در گروه تئاتر، توانست در اين عرصه خوش بدرخشد.... او با بازي در سريال حضرت يوسف(ع) و در نقش آخناتون با آن گريم جالب، دوباره احيا شد. ثمره زندگي‌اش يك دختر خوشگل و بانمك به نام «پناه» است. نام جالبي دارد، نامي كه براي‌مان در بين اسامي افراد، ناشناخته بود. اما «پناه» همه چيز باباست... نوروزي مي‌گويد: پناه زندگي باباست... گفتگوي متفاوت ما با رحيم نوروزي را بخوانيد.

به نظر شما تجربه شخصي يك بازيگر مي‌تواند در نحوه بازي‌اش تاثيرگذار باشد؟

نوروزي: بازيگري يك فن، تكنيك يا هنر نيست! كسي كه بازي مي‌كند بي‌شك از تجربيات زيستي خودش در نوع بازي‌اش استفاده مي‌كند. منظورم از تجربه زيستي، نحوه زندگي يك بازيگر، منطقه جغرافيايي و برهه تاريخي كه او پشت سر گذاشته و مشاهداتي كه در طول زندگي‌اش داشته و دارد. بخشي از اين تجربيات مادي و عيني و بخش ديگر هم ذهني و برگرفته از مطالعات، تحقيق و پژوهش آن فرد است.

پس به نظر شما منطقه جغرافيايي كه بازيگر در آنجا زندگي مي‌كند در نحوه بازي او تاثير گذار است؟

نوروزي: ببينيد من خودم متولد رشت هستم اما بيشتر از آنكه رشتي باشم خودم را ايراني مي‌دانم. مطمئنا طبيعتي كه من در آن بزرگ شدم، مه‌آلود بودنش و باران زيادش يك تجربه مضاعفي را در من به وجود آورده است اما من نمي‌توانم صرفا با تكيه بر داده‌هاي زيستي‌ام بازي كنم چرا كه مخاطب بازي من تمام مردم ايران هستند.

رحيم نوروزي نقش‌هاي متفاوتي را تجربه كرده است اما بيشتر در نقش‌هاي منفي جا افتاده است، علت اين مسئله چيست؟

نوروزي: كارهاي منفي من به مراتب از كارهاي مثبت من كمتر است اما نمي‌دانم چرا هر كسي من را مي‌بينند به نظرش تعداد نقش‌هاي منفي كه ايفا كردم بيشتر است!

شايد علتش اين باشد كه از پس نقش‌هاي منفي بهتر برآمديد، يا اينكه آن نقش‌ها پررنگ‌تر بودند، همين طور است؟

نوروزي: نمي‌دانم، شايد اين طور باشد. ولي در كل بايد بگويم كه شخصيت‌هاي منفي چون خنثي نيستند و فاعليت دارند، قابليت بيشتري دارند.

حرف بزنيد، رحيم نوروزي چطور آدمي است؟ مثل فيلم‌هايش، جدي است؟

نوروزي: (مي‌خندد) من دو خصوصيت خيلي متضاد دارم. گاهي اوقات خيلي بد عنق و بداخلاق هستم گاهي هم خوش مشرب و شوخ‌طبع!

چطور؟

نوروزي: بستگي به شرايطي دارد كه در آن قرار مي‌گيرم و اتمسفري كه از اطراف دريافت مي‌كنم.

فكر مي‌كنيد مردم با كدام نقش شما را شناختند و اسم‌تان بر سر زبان‌ها افتاد؟

نوروزي: من با دنياي شيرين دريا در سال 76 به مردم معرفي شدم ولي با مجموعه «پس از باران» اسمم بر سر زبان‌ها افتاد.
تحصيلات‌تان چيست؟

نوروزي: فوق‌ديپلم مرمت بناهاي باستاني و ليسانس ادبيات نمايشي دارم.

دوران دانشجويي‌تان به شما خوش گذشت؟

نوروزي:خيلي زياد، طوري كه احساس مي‌كنم بهترين دوران زندگي‌ام مربوط به همان چند سالي است كه دانشجو بودم.

اين روزها بزرگترين دغدغه رحيم نوروزي چيست؟

نوروزي: اين روزها كه نه، ولي هميشه دغدغه من آينده دخترم است. هميشه آرزو مي‌كنم او در بزرگسالي‌اش فردي با قدرت تشخيص و با شعور شود كه بد و خوب را به خوبي درك كند.

اسم دخترتان چيست؟

نوروزي: پناه.

چند سالش است؟

نوروزي: 5 سال دارد.

به موسيقي علاقه‌مند هستيد؟

نوروزي: هميشه از شنيدن صداهاي گوش‌نواز لذت برده و مي‌برم.

خودتان هم ساز مي‌زنيد؟

نوروزي: خير.

اگر بازيگر نمي‌شديد سراغ چه كاري مي‌رفتيد؟

نوروزي: قطعا نجاري! اگر هم سرمايه در اختيار داشتم به سراغ معاملات ملكي مي‌رفتم چون اين شغل‌ها به مراتب امنيت كاري بالاتري دارند.

شنيدم حسابي اهل ورزش هم هستيد؟

نوروزي: بله، به شدت علاقه‌مندم و به جرات مي‌توانم بگويم براي مدت كوتاهي اكثر ورزش‌ها را تجربه كردم اما متاسفانه اين روزها كمتر وقت مي‌كنم كه به ورزش بپردازم.

اهل الگوبرداري هستيد؟

نوروزي: اصلا، چون هيچ شخصي نمي‌تواند جاي ديگري قرار بگيرد و با شرايط او بازي كند.
بهترين فيلمي كه ديديد چه بود؟

نوروزي: غريبه و مه!

خانواده‌سبز: صداي چه كسي را در زندگي فراموش نمي‌كنيد؟

نوروزي: بدون شك مادرم.

يك بوم نقاشي روبه‌روي شماست، چه چيزي را در آن به تصوير مي‌كشيد؟

نوروزي: چيزي را نقاشي نمي‌‌‌كنم، با خط نستعليق روي آن مي‌نويسم چون هميشه به خطاطي علاقه‌مند بودم ولي هيچ وقت فرصت نشد به طور جدي به آن بپردازم.

تاثيرگذارترين فيلمي كه ديديد چه بود؟

نوروزي: بماني! خيلي دوست دارم آن فيلم را با نگاه خودم هم بسازم.

بزرگترين دستاوردي كه از بازيگري داشتيد چه بود؟

نوروزي: اينكه روي خودم بيشتر دقيق شوم و وجود خودم را بهتر بشناسم و خودم را بهتر پيدا كنم.

براي انتخاب يك نقش دستمزد آن كار هم براي‌تان مهم است يا...!؟

نوروزي: مسلما خيلي مهم است، من براي كسي مجاني كار نمي‌كنم.

به نظرتان بزرگترين مشكل سريال‌ها چيست؟

نوروزي: ضعفي كه در سوژه، موضوعات و داستان وجود دارد آن را به شدت تكراري مي‌كند.
اين روزها مشغول چه كاري هستيد؟

نوروزي: سركاري به نام «نردبان آسمان» هستم.

بازي در نقش «آخناتون» سريال حضرت يوسف(ع) هم به دل خيلي‌ها نشست، نظرتان راجع به اين كار چيست؟

نوروزي:كلا فضاهاي كارهاي تاريخي به دليل تفاوت سوژه‌هايش براي من بازيگر و مخاطب از جذابيت بيشتري برخوردار است.

از گريم‌تان در اين فيلم راضي بوديد؟

نوروزي: گريم جالبي بود و پس از 20 سال من را مجبور كرد كه موهايم را از ته بتراشم (با خنده!)

شما با اينكه تجربه بازي در سينما را هم داشتيد ولي اين روزها در اين رسانه كمتر ظاهر مي‌شويد چرا؟

نوروزي: من كار بازيگري‌ام را با تئاتر شروع كردم. خودم را هم موظف مي‌دانم سالي يكي دو كار تئاتر انجام بدهم. كار تلويزيون را هم به خاطر امرار معاشم انجام مي‌دهم ولي به سينما علاقه چنداني ندارم.

چرا؟

نوروزي: گفتن چرايش جاي بحث دارد كه جايش در اين مصاحبه نيست اما در كل يك‌سري سياستگذاري‌ها، برنامه‌ريزي‌ها، تهيه‌كننده‌ها، رانت‌ها و دست‌هاي پشت پرده وجود دارد! كه من به دنبال آن نيستم، در واقع آرامش را به هر چيزي ترجيح مي‌دهم. متاسفانه اينها بسيار هم تعيين‌كننده‌اند كه سينماي ما به قهقهرا برود يا به سوي فرهيختگي... در هر حال، با شرايط كنوني سنيما من ترجيح مي‌دهم كه نه به عنوان مخاطب به سينما بروم و نه اينكه در هيچ فيلم سينمايي بازي كنم!

در انتخاب يك نقش چه چيزي از همه بيشتر براي‌تان اهميت دارد؟

نوروزي: مسلما كارگردان!

بازيگر نقش مقابل‌تان براي‌تان مهم نيست؟

نوروزي: مسلما هر چه او به لحاظ بازي بهتر و بزرگتر باشد، احساس مسئوليتم نسبت به بازي‌ام بيشتر مي‌شود.

دوست داشتيد در رشته تحصيلي‌تان كه ادبيات نمايشي است فعاليت مي‌كرديد؟

نوروزي: بله و هميشه هم از اين بابت ناراحتم. من خيلي دوست دارم سرم تو كتاب باشد و بنويسم، اما متاسفانه اين روزها از آن دور افتادم.

مدت‌ها بود كه از شما هيچ گفتگويي چاپ نمي‌شد خوشحاليم كه اين روزها تن به گفتگو مي‌دهيد.

نوروزي: بله من سال‌ها بود كه در غار تنهايي‌ام زندگي مي‌كردم اما مدتي است كه تصميم گرفته‌ام از آن بيرون بيايم.

اگر قرار باشد از زندگي شخصي‌تان فيلم بسازند، فكر مي‌كنيد پررنگ‌ترين قسمت زندگي شما متعلق به چه دوراني است؟

نوروزي: دوران كودكي‌ام، به گذشته‌اي كه خانواده مفهوم داشت و همه سر يك سفره مي‌نشستيم و مادر براي همه ما غذا مي‌كشيد. به نظر من در گذشته ارزش‌ها بسيار مقدس بود.
كدام فيلم را خيلي دوست داشتيد؟

نوروزي: باورش مشكل است، اما «پاپيون»، داستان همان زنداني، من اين فيلم را بيش از 20 بار ديده‌ام، احساسات و پشتكاري كه در اين فيلم وجود داشت برايم واقعا جالب بود، من بازي هافمن و مك‌كوئين را در دنياي سينما مي‌پسندم.

موفق شدن در اين حرفه به خيلي از عوامل بستگي دارد، يك بازيگر صرفا مي‌تواند خود را مديريت كند و اگر باهوش باشد بايد بتواند توقعي كه از او دارند را برآورده كند.

بازيگري به عنوان هنر تئاتري، زبان بدن و حركت است. تئاترهاي خوب دنيا را ببينيد، حركات بدني كه انسان با وجودش آن را خلق مي‌كند، وجودي كه مهم‌ترين متريال آن اندام انسان است.

بازيگران برتر ايران قديم كه مي‌توانيم از آنها به عنوان هنرمند ياد كنيم، نوابغ خودجوشي بودند كه از استعداد ذاتي برخوردار بودند.

دوست دارم روزي از گره‌هاي روح خودم فيلم بسازم.

منبع: خانواده سبز

حامدرضائی
04-04-2009, 16:48
ضعفي كه در سوژه، موضوعات و داستان وجود دارد آن را به شدت تكراري مي‌كند.
تو سریال یوسف این اصل کم رعایت شده

نادر1368
04-04-2009, 17:56
من برخلاف همه که یه چیزایی دیدن از این سریال پر محتوا خوشم نیومد یا من ایراد دارم یا اونا حق مطلب رو ادا کردن رو نابلدند در جذب مخاطب دستی ندارند یا اینکه تکراریه همه داستان رو قران خوندیم در هر صورت من از مردان انجلس این کارگردان برومند وطن خوشم میمود پس برایش در سریال های بعدی ارزوی موفقیت و کامیابی میکنم.

حامدرضائی
04-04-2009, 19:23
من برخلاف همه که یه چیزایی دیدن از این سریال پر محتوا خوشم نیومد یا من ایراد دارم یا اونا حق مطلب رو ادا کردن رو نابلدند در جذب مخاطب دستی ندارند یا اینکه تکراریه همه داستان رو قران خوندیم در هر صورت من از مردان انجلس این کارگردان برومند وطن خوشم میمود پس برایش در سریال های بعدی ارزوی موفقیت و کامیابی میکنم.
نه بابا قرآن خوبه.اینا داستانو تکراری گفتن.
آقا تو قسمت دیروزه اون بنیامین چرا هیچ توجهی به بچه های یوسف نداشت؟؟ خوب این یکی دیگه از ضعفای فیلمه دیگه

Pejvak61
04-04-2009, 22:43
نه بابا قرآن خوبه.اینا داستانو تکراری گفتن.
آقا تو قسمت دیروزه اون بنیامین چرا هیچ توجهی به بچه های یوسف نداشت؟؟ خوب این یکی دیگه از ضعفای فیلمه دیگه

دقيقاً بعد از جدا شدن بنيامين از يوسف همينو گفتم. تمم خونوادمون شاهدن به خدا!

حامدرضائی
05-04-2009, 11:51
حالا مثلا بنیامین عموی پچه های یوسف بود
کارگردان دیگه اونجاشو حوصلا نکرده

nasrin
05-04-2009, 14:10
سلام
بعد از گذشت اين همه وقت از پخش سريال يوسف پيامبر اجازه بديد ما هم نظري راجع به اون بديم.
هر چند قران به مراتب زيباتر و هيجان انگيزتر توصيف كرده ولي وصف فيلمنامه هم با بسياري ايرادات كه بهش وارده باز هم خوبه و به دل ميشينه.
اكثريت ما از كودكي يوسف چيزي نميدونستيم و تمام اتفاقاتي كه در قصر افتاد رو من يكي كه بي خبر بودم. ولي داستان اصلي كه توي ذهن همه ما نقش بسته بوده مربوط به بزرگسالي يوسف هست. بنابراين باز هم هر كدوممون بنا به خونده هامون نظر ميديم.
يادمه وقتي دبيرستان بودم چندين كتاب مختلف با عناوين يوسف و زليخا ديده بودم كه هر كدوم داستان رو يك جوري تعريف كرده بودند.
متن اصلي داستان رو كه بذاريم كنار بقيه مربوط ميشه به كتابهاي تاريخي كه فيلمنامه نويس ازشون استفاده كرده.
هر چند سليقه شخصي و نظريات خودش و قطعا نظر كارگردان هم دخيل بوده .
مثل بينا شدن زليخا و آمدن يعقوب به مصر و ... حتي ازدواج يوسف با زليخا به امر خدا (من تا حالا اينو نشنيده بودم) ...
يكيش توي همين قسمت اخير، ديدار يوسف با بنيامين، پر بود از نقص و عدم دقت كارگردان !
به هر حال اصل موضوع چيز ديگه اي هست كه قطعا هر كسي حتي براي صدمين بار هم بخواد همين سريال رو بسازه بازم نقص خواهد داشت. به اين علت كه بيشترش ساخته ذهن خودش و كتابهايي هست كه ازش استفاده ميكنه!
اما با وجود اينها من ازش خوشم اومده !!

يه سوال هم دارم :
كسي راجع به ازدواج با دو تا خواهر كه تا زماني كه خواهر اول زنده هست شوهرش نميتونه با خواهرش ازدواج كنه خبر داره كه از كي دقيقا اين كار ممنوع شده ؟ (البته بر اساس اسلام)
اگه كسي از دوستان مسيحي يا يهودي هست ممنون ميشم بگيد كه توي دينتون اين مسئله مجازه يا خير !

موفق باشيد
يا علي

Big-Boss
06-04-2009, 01:15
يه سوال هم دارم :
كسي راجع به ازدواج با دو تا خواهر كه تا زماني كه خواهر اول زنده هست شوهرش نميتونه با خواهرش ازدواج كنه خبر داره كه از كي دقيقا اين كار ممنوع شده ؟ (البته بر اساس اسلام)
اگه كسي از دوستان مسيحي يا يهودي هست ممنون ميشم بگيد كه توي دينتون اين مسئله مجازه يا خير !

جواب سوالت از بحث تاپیک خیلی فاصله میگیره:
در باره ی یهودیت اطلاعی ندارم
در مسیحیت که ازدواج به طور کلی با بیش از یکنفر (چه مرد چه زن) در یک زمان نیست. ازدواج مسیحی عبارت است از یک مرد و یک زن هست. پس کلا این قضیه منتفی هست

در قانون ایران که در موارد زیادی برگرفته از شرع تشیع هست:
ماده1048 قانون مدنی : جمع بین دو خواهر ممنوع است اگر چه به عقد منقطع باشد.
همونطور که میدونید در تشیع دو نوع ازدواج هست دائم و موقت که قانون تاکید کرده حتی در صورت منقطع بودن هم ازدواج با دو خواهر ممنوع است
البته این حرمت تا جایی هست که یک خواهر در عقد باشد (خواه دائم خواه موقت) اما اگر به هر دلیلی طلاق,فوت و... ازدواج مرد با همسرش بهم بخوره اونوقت در این حال ازدواج با خواهر همسر سابق مانعی نداره
به طور کلی در آن واحد به هیچ وقت مرد نمیتونه با دو خواهر به هر نوعی ازدواج کنه

MaaRyaaMi
06-04-2009, 11:05

درپی پخش سریال حضرت یوسف(ع) به زبان عربی از طریق شبکه یک و قرآن سیمای جمهوری اسلامی ایران مردم 45 کشور جهان از این مجموعه تلویزیونی استقبال کرده اند.

به گزارش روابط عمومی شبکه الکوثر، این سریال پر مخاطب، از طریق شبکه الکوثر و سایت اینترنتی آن به نشانی alkawthartv.com نیز قابل مشاهده است و بخش عکس و خلاصه داستان هر قسمت از سریال حضرت یوسف پیامبر جزو بخش های پر طرفدار سایت الکوثراست.
این درحالی است که هزاران کاربر از مخاطبان الکوثر در قاره های مختلف ، از کشورهایی چون آمریکا، چین، آلمان، عربستان ، ایتالیا، اسپانیا ، کانادا، بحرین، بلژیک، قزاقستان، هلند، سوئد، انگلستان، فرانسه، مصر، تونس، کویت، امارات، یونان با ارسال ایمیل های مختلف نظرات خود را درباره سریال حضرت یوسف اعلام کرده اند.
بسیاری از قسمتهای سریال یوسف پیامبر توسط کاربران و بینندگان این شبکه نیز به فرمتهای اینترنتی تبدیل شده و در سایتهای اشتراک ویدئو از جمله یوتیوب و شیعه فیلم مورد توجه گروه وسیعی از کاربران جهانی قرار گرفته است.
سریال تلویزیونی حضرت یوسف كه ساخت آن حدود ده سال بطول انجامیده، از هفتم تیرماه گذشته شبهای جمعه از شبكه اول سیما پخش می شود و قرار است این كار به مدت یكسال ادامه یابد.
سال 1377 وقتی طرح اولیه‌ای برای ساخت سریال تلویزیونی جدیدی بر اساس قصه‌های قرآنی به پشت درهای مدیران تلویزیون رسید، هیچ كس فكر نمی‌كرد آماده شدن این سریال به مدت زمانی حدودا 10 ساله نیاز دارد.

كارگردان این سریال پرطرفدار، فرج الله سلحشور است و بازیگران بسیاری در آن ایفای نقش می كنند.

منبع: jamejamonline.ir

mohamad23
07-04-2009, 04:51
سريال «يوسف پيامبر» مورد استقبال جهان عرب واقع شد

خبرگزاري فارس: سريال «يوسف پيامبر» مورد استقبال جهان عرب و مخاطبان عرب زبان خاورميانه، شمال آفريقا و اروپا واقع شده است.

به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي شبكه الكوثر، شبكه الكوثر صدا و سيما همزمان با شبكه‌هاي سراسري (يك و قرآن) دوبله عربي سريال يوسف پيامبر را براي مخاطبان عرب زبان خاورميانه، شمال آفريقا و اروپا پخش مي‌كند.
بنابراين گزارش، شبكه ماهواره‌اي الكوثر صدا و سيما، از طريق ماهواره‌هاي هات برد نيل ست و عرب ست مخاطبان عرب زبان را زير پوشش برنامه‌اي دارد.
سايت اينترنتي الكوثر به نشاني
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید نيز امكان پخش مستقيم برنامه‌هاي خود را براي مخاطبان سراسر جهان فراهم كرده است.
گالري عكس و همچنين خلاصه داستان هر قسمت از سريال يوسف پيامبر، جزو بخش‌هاي پرطرفدار سايت اينترنتي الكوثر است.
هزاران ايميل و نامه رسيده از مخاطبان الكوثر از 45 كشور جهان ميزان علاقه‌مندي مخاطبان را به اين سريال جذاب نشان مي‌دهد و مخاطبان الكوثر از كشورهاي بحرين، بلژيك، مغرب، مصر، عراق، عربستان، اردن، ايران، يونان، نروژ، فيليپين، اتريش، اسپانيا، پاكستان، كانادا، انگلستان، گابون، هلند، ليبي، قزاقستان، تركيه، ايتاليا، موريتانا، دانمارك، چين، فلسطين، تونس، يمن، كويت، سودان، اسكاتلند، الجزاير، سوئد، آلمان، آمريكا، سوريه، فنلاند، امارات، لبنان، قطر، عمان و فرانسه با ارسال ايميل نظرات خود را درباره سريال يوسف پيامبر ابراز كرده‌اند.
بسياري از قسمتهاي سريال يوسف پيامبر توسط كاربران و بينندگان شبكه الكوثر به فرمت‌هاي اينترنتي تبديل شده و در سايت‌هاي اشتراك ويدئو از جمله يوتيوب و شيعه فيلم قرار گرفته و مورد بازديد گروه وسيعي از كاربران قرار گرفته است.

omid-p30
07-04-2009, 18:05
اسم هنرپیشه یوزارسیف چی بود ؟

Big-Boss
07-04-2009, 18:08
اسم هنرپیشه یوزارسیف چی بود ؟
مصطفی زمانی

Dark Prince
07-04-2009, 21:22
کسی از دوستان موسیقی متن این سریال رو داره؟

DaRiOuShJh
07-04-2009, 21:30
هی هی هی!
بازم اینا کلی هزینه رو صرف ساختن یه سریال کش دار و تحریف شده از نوعه خفن کردند!
من موندم اینا مگه مجبورن؟

cj-afshin
07-04-2009, 23:02
پس چرا مدل ریششو عوض نمی کنه؟یا موهاش رو مرتب تر نمیکنه؟

malkemid
08-04-2009, 11:50
پس چرا مدل ریششو عوض نمی کنه؟یا موهاش رو مرتب تر نمیکنه؟

چطوره ریش پروفسوری بذاره؟ یا موهاشو ژل بزنه؟!اون موقع همه همین بودن دیگه.

DaRiOuShJh
08-04-2009, 12:15
خوب برادر اینکه دارن از اوله فیلم موهاش رو با ژل و تافت نگه میدارن به اون تابلویی!×!

ولی گریمش زیاد جالب نیست

ولی در کل از جاهای مهم تری میلنگه که این چیزا توش گمه

Leyth
08-04-2009, 15:26
انصافا این یوسف (میانسال) واقعا شبیه پیامبر ها شده.

peyman_nn
09-04-2009, 16:20
ببخشید کلا چند قسمته ؟
چند قسمتش مونده

mdh7#
09-04-2009, 16:50
سوتی بزرگ تاریخی سریال یوسف پیامبر

سریال یوسف پیامبر در هفته های گذشته نشان داد که ِ فرعون از آمن هاتب چهارم به آخناتون تغییر نام داده و توسط حضرت یوسف (ع) غسل تعمید داده شد و به خدای یگانه (الله ) ایمان آورد . در حالی که تمام نگاره ها و تصاویر به دست آمده خلاف این را نشان میدهند!
[شخصیت شناسی آمن هاتب چهارم ( آخناتون )
در تمامی این نگاره ها و تصاویر آخناتون در حال پرستش خدای خورشید می باشد !

در ادامه میخوام از خانواده ی اخناتون بگم که:

آخناتون : آمن هاتب چهارم

مصر ٬ در زمان فرعون (پادشاه) آمن هاتب چهارم ٬
اعتقاد سنتی خود به خدایان متعدد را از دست داد
تا تنها خدای خورشید آتون ٬ رابپرستد.
تصویر نگاره ای از آخناتون در حال پرستش خدای خورشید

این گام انقلابی ٬ زمینه پرستش یک خدا در آئین عبری را به وجود آورد.
تصویر نگاره ای از آخناتون و همسر و فرزندانش به همراه خدای خورشید

آخناتون ٬ پسر فرعون آمن هاتب سوم ٬
در سال 1379 قبل از میلاد به عنوان آمن هاتب چهارم ٬ به تاج و تخت رسید.
با این وجود نامش را به افتخار آتون ٬ به آخناتون تغییر داد.
او همچنین پایتخت زیبای جدیدی به اسم آخناتون ساخت
و در آنجا به اتفاق همسرش نفرتیتی زیبا ٬ به حکمرانی پرداخت.

مذهب جدیدی که او به وجود آورده بود ٬ چندان دوام نیافت.
پس از مرگش جانشین او توتون خامن به پایتخت قدیمی ٬
طبس بازگشت و مردم مصر نیز به پرستش خدایان متعدد خود ٬ روی آوردند.

B3HZ@D
09-04-2009, 17:02
ایرانی ها استاد کش دادن سریال ها هستن
فکر کنم حالا حالا ها ادامه داشته باشه

MichaelMoore
09-04-2009, 18:22
جالبه داستان به این زیبایی ای رو نمیخوام ارزش کار رو پایین بیارم ولی الحق با داستانهای عشقی همراه کرده تا افراد زیادی رو با خودش همراه کنه به حدی که وقتی که من چندی پیش تو فرودگاه واسه رفتن به جایی بودم دهها نفر جلوی تلویزیون فرودگاه میخکوب وایساده بودن که انگار داره چه سریال رده اولی رو میده البته منکر نمیشم که کار الحق خوبیه ساخت سریالای مذهبی و پیامبران ولی نه تا این حد تغییر در داستان!(ساختار داستان نه خود داستان) و خیلی بهتر میشد با این هزینه ساخت

MichaelMoore
09-04-2009, 18:24
اصلا جالبه تو سریال اون بخش خود اخناتون هم گفت خدای خورشید...یعنی منظور خود خورشید بوده درسته؟؟پس اینطور
راستی تو فراعنه کسی نبوده که خود خدای یگانه رو پرستش کنه؟؟؟
.............
این بحث رو تو خود بخش حضرت یوسف میزاشتین بهتر نبود ممنون بابت مطلب زیباتون

mohsentanha
09-04-2009, 18:34
خدای خورشید میشه خدا( الله)

gmuosavi
09-04-2009, 19:29
ببخشید کلا چند قسمته ؟
چند قسمتش مونده

اینطور که من شنیدم هر هفته قسمتی که میخواد پخش بشه تدوین مجدد میشه و ممکنه قسمتهاش تغییر کنه

ولی آخرین خبری که کارگردانش گفت این بود که کلا 45 قسمته

RoYaYeEe_NiIiLi
10-04-2009, 21:59
خب جای امیده که یه کم پیشرفت کرده...داستان زندگی یعقوب از داستانه عشقولانه ی زلیخاه قشنگ تر بود...
به نظر من نباید حداقل چهره ی فرشته رو نشون می دادن....اگر پیامبر را رو نشون دادن شاید دلیلشون این بوده که خواستن آدم راحتتر باهاش رابطه برقرار کنه ولی با فرشته که آدم نمی خواد را بطه بر قرار کنه و حس بگیره...

mohammad_77
10-04-2009, 22:05
سلام.

فکر میکنم این قسمت بیشتر از قسمتهای دیگه جنبه آموزشی داشت , چون خدا به حضرت یعقوب گفت یوسف رو از دادی چون داشتی مثل من پرستشش میکردی .

( در ضمن دوبار تا شدن شمشیر این سربازا تابلو شد : یک بارش وقتی بود که سربازه شمشیر رو توی کیسه بنیامین میکرد ) .

اماستیاف
10-04-2009, 22:17
امشبش خیلی کند پیش رفت.یعنی اصلا پیش نرفت !

کل داستان این قسمت :
-وقتی بنیامین رو گرفتن برادرانش تک تک میگفتن چگونه بدون بنیامین برگردیم و جواب پدر رو چی بدیم و از این صوبتا ...
-وقتی رسیدن به شهر همه اعضای شهر ازشون پرسیدن بنیامین کجاست و از این صوبتا....
-تک تک خانواده یعقوب گیر داده بودن که چرا چشمهات اینجوری شده و از این صوبتا...

پایان

raz72592
10-04-2009, 23:20
سلام . همین الان نکته جالبی توی سریال دیدم همون جایی که همسر یوسف نبی مورد ازدواج زلیخاه با یوسف نبی رو پیش کشید دقیقا" همون مطلب را مطرح کرد که موقع ساخت مسجد گوهر شاد مشهد واسه جوان کارگری که عاشق دل شسته گوهر شاد آغا همسر شاهرخ شاه ازان جوان که بنا به پیش نهاد شه بانو اگر پس از 30روز ریاضت وخلوت با خداوند هنوز عاشق او بود اشان از شاه جدا می شوند وخود را به جوان عرضه خواهند کرد دقیقا" همان کلمات مو بمو بیان شد که من وقتی معبودی مثل خدا را شناختم چگونه میتوانم مهر کس دیگری را جایگزین کنم مدرک کتاب مسجد گوهر شاد کتابخانه آستان قدس رضوی واین خیلی استادانه اینجا استفاده شده است این قسمت سریال یک درام بتمام معنی بود وجاداره
که اینجاازآقای محمود پاک نیت بازیگری توانای کشورمان در نقش حضرت یعغوب نبی تقدیر بشه !

mahsa1469
11-04-2009, 07:41
بلآخره یعقوب نبی کور شد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Big-Boss
11-04-2009, 12:28
اکنون که به لطف جیب شما عزیزان و مرحمت ها و بخشش های رئیس محترم جمهور و تنی چند از نمایندگان مجلس از جیب مبارک پدرشان ، سریالی بدیع ، زیبا ، حرفه ای و آموزنده تهیه گردیده است ، از شما دوستان تقاضا می گردد به جای جک در آوردن ، هیزبازی و دنبال کردن رابطه عشقی یوسف و زلیخا به نکات اصلی این سریال که فرج الله عزیز این همه زور زده تا به شما بفهماند ، توجه فرمایید :

1- یکتا پرستان انسانهای بسیار مهربان، خوش قلب و خوبی هستند.
2- کاهنان معبد آمون و کلن غیر یکتا پرستان انسانهایی خنگ ، دست و پا چلفتی و احمقند.
3- بت ها موجوداتی بی عرضه هستند که هیچ کاری نمی توانند بکنند ولی خدا خیلی کار می تواند بکند.
4- کسانی که بت ها را می پرستند همگی بدون استثنا آخر کار بدبخت و بیچاره می شوند و یکتا پرستان خوش و خرم زندگی می کنند.
5- مخالفان یکتا پرستی همگی انسانهای دزد و شارلاتان و پدرسوخته اند و موافقان یکتا پرستی همگی زحمت کش و مظلوم و معصوم.
6- آدمهای خوب همگی ریش دارند و آدمهای بد همگی ریش و سبیلشان را می زنند.
7- یوسف چون خداپرست است، بسیار محبوب است ، بسیار باهوش است ، تمام حرفهایش درست از آب در می آید، همه او را دوست دارند ، بسیار آرام و متین است ، خوش قیافه است ، صدای دلنشینی دارد ، تمام کارهایش درست است.
8- زلیخا چون بت پرست بوده ، زشت می شود ، کور می شود ، گدا میشود ، بدبخت میشود.
9- افراد قبل از یکتاپرستی همواره در اضطراب ، خشم و عصبانیتند و بعد از گرایش به خداپرستی بسیار آرام ، متین و مهربان می شوند.
10- کسانی که حرف پیامبر را گوش نکنند به گرسنگی و بدبختی و قحطی دچار شده و کسانی که حرف های او را باور می کنند به آسایش می رسند.

با عنایت به اینکه شش میلیارد ناقابل صرف ساخت این فیلم ارزنده و گرانبها شده و هنوز عده کثیری در نخ رنگ چشم یوسف می باشند ، ذکر موارد بالا ضروری به نظر می رسید. از کلیه عزیزان تقاضا دارد که ده باراز روی موارد بالا نوشته و روزی سه بار با صدای بلند موارد فوق را تکرار نمایند. باشد که تاثیر کند

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید .

Farshad_61
11-04-2009, 12:33
متن بسیار ضعیف. دیشب وقتی برادرا برگشتند، وقتی یکیشون به یعقوب گفت که "بنیامین، پسرت رو بخاطر دزدی گرفتند"، من قشنگ دقت کردم، یعقوب اولین جمله ای که گفت این بود که (مضمونش این بود) که چرا تا الان بنیامین رو برادر خودتون خطاب می کردید و حالا که دزدی کرده می گید پسرت" بعد گفت که امکان نداره اون دزدی کرده باشه.
یعنی اول از همه بجای اینکه جا بخوره و از اینکه به بنیامین نسبت دزدی دادند شوکه بشه، برگشته میگه چرا بجای برادر بهش می گید پسرت. این طور عکس العملهای غیر منطقی که باورپذیر نیستند در این سریال فراوان است.

masoudtr
11-04-2009, 12:47
متن بسیار ضعیف. دیشب وقتی برادرا برگشتند، وقتی یکیشون به یعقوب گفت که "بنیامین، پسرت رو بخاطر دزدی گرفتند"، من قشنگ دقت کردم، یعقوب اولین جمله ای که گفت این بود که (مضمونش این بود) که چرا تا الان بنیامین رو برادر خودتون خطاب می کردید و حالا که دزدی کرده می گید پسرت" بعد گفت که امکان نداره اون دزدی کرده باشه.
یعنی اول از همه بجای اینکه جا بخوره و از اینکه به بنیامین نسبت دزدی دادند شوکه بشه، برگشته میگه چرا بجای برادر بهش می گید پسرت. این طور عکس العملهای غیر منطقی که باورپذیر نیستند در این سریال فراوان است.
حاجی چقدر نکته بینی ات بالاست
کاملا درست و دقیق گفتی همین چیزای ظریف خیلی تاثیر گذار است

ayshin
11-04-2009, 12:54
یه سوال مهم دارم:
وقتی یوسف بچه بود و انداختنش توی چاه وقتی اونی که سفید می پوشه توی چاه اومد وباهاش حرف زد مگه نگفت من جد تو هستم؟حالا دیشب یعقوب می گفت که فرشته ی وحی هستش.من اشتباه می کنم یا اینطوریه؟

M3HRD@D
11-04-2009, 13:45
واقعا حیف این شش میلیاردی که در اختیار سلحشور قرار دادند
داستان به این زیبایی را با ساخت این فیلم درپید خراب کرده است؟

nil2008
11-04-2009, 16:04
یه سوال مهم دارم:
وقتی یوسف بچه بود و انداختنش توی چاه وقتی اونی که سفید می پوشه توی چاه اومد وباهاش حرف زد مگه نگفت من جد تو هستم؟حالا دیشب یعقوب می گفت که فرشته ی وحی هستش.من اشتباه می کنم یا اینطوریه؟
دوست عزيز ازون اولشم بنده خدا فرشته وحي بود...:8:

cj-afshin
11-04-2009, 17:15
حادثه ی مهمش این قسمت فقط کور شدن یعقوب بود که

Raptor 2009
12-04-2009, 00:29
دوستان صحنه وسوسه زلیخا که حدود 20 قسمت پیش بود نسخه خارجی هم دارد و با دیدن این فیلم(نسخه خارجی یوسف) به هنر کپی برداری کارگردان پی میبرید
حتی زاویه های قرار گیری دو شخص در تصویر دوربین هم کپی برداری شده
صد هزار افرین به خرج الله

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

RoYaYeEe_NiIiLi
12-04-2009, 09:28
مگه نگفتن که مصطفی زمانی فعلا اجازه ی بازی در فیلمی رو نداره(به خاطر قرارداد فیلم یوسف)؟

raz72592
12-04-2009, 10:47
راستی تا پایان این سریال( اگه از دست این پست دلیت های دوست عزیزم اکوا نمیرم حتما" روانی میشم )چند قسمت دیگه مونده!

*Necromancer
12-04-2009, 17:39
سوتی بزرگ تاریخی سریال یوسف پیامبر

سریال یوسف پیامبر در هفته های گذشته نشان داد که ِ فرعون از آمن هاتب چهارم به آخناتون تغییر نام داده و توسط حضرت یوسف (ع) غسل تعمید داده شد و به خدای یگانه (الله ) ایمان آورد . در حالی که تمام نگاره ها و تصاویر به دست آمده خلاف این را نشان میدهند!
[شخصیت شناسی آمن هاتب چهارم ( آخناتون )
در تمامی این نگاره ها و تصاویر آخناتون در حال پرستش خدای خورشید می باشد !

در ادامه میخوام از خانواده ی اخناتون بگم که:

آخناتون : آمن هاتب چهارم

مصر ٬ در زمان فرعون (پادشاه) آمن هاتب چهارم ٬
اعتقاد سنتی خود به خدایان متعدد را از دست داد
تا تنها خدای خورشید آتون ٬ رابپرستد.
تصویر نگاره ای از آخناتون در حال پرستش خدای خورشید

این گام انقلابی ٬ زمینه پرستش یک خدا در آئین عبری را به وجود آورد.
تصویر نگاره ای از آخناتون و همسر و فرزندانش به همراه خدای خورشید

آخناتون ٬ پسر فرعون آمن هاتب سوم ٬
در سال 1379 قبل از میلاد به عنوان آمن هاتب چهارم ٬ به تاج و تخت رسید.
با این وجود نامش را به افتخار آتون ٬ به آخناتون تغییر داد.
او همچنین پایتخت زیبای جدیدی به اسم آخناتون ساخت
و در آنجا به اتفاق همسرش نفرتیتی زیبا ٬ به حکمرانی پرداخت.

مذهب جدیدی که او به وجود آورده بود ٬ چندان دوام نیافت.
پس از مرگش جانشین او توتون خامن به پایتخت قدیمی ٬
طبس بازگشت و مردم مصر نیز به پرستش خدایان متعدد خود ٬ روی آوردند.

من رفتم تو ویکیپدیا اونجا در مورد آتون نوشته بود که آتون خدای یگانه ست و مظهرش هم خورشیده! یعنی مظهرش خورشیده نه اینکه واقعا خود خورشید باشه(این تو چند قسمت پیش سریال هم گفته شده نا سلامتی 8 میلیارد خرج کردن!)
اینم لینک:

می تونید به قسمت انگلیسی اش هم مراجعه کنید:31:

اینم لینک مربوط به آخن آتون که در مودر آتون توضیح بیشتری داده:

mohamad23
13-04-2009, 15:12
نشست نقدوبررسي «يوسف پيامبر(ع)» در فارس/1
سلحشور: هيچ خلافي در روايت داستان حضرت يوسف(ع) صورت نگرفت
خبرگزاري فارس: كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» با حضور در خبرگزاري فارس به بسياري از سئوالاتي كه پيرامون پخش اين سريال به‌وجود آمده، پاسخ گفت. «سلحشور» در اين نشست، تأكيد كرد: هيچ خلافي در روايت داستان حضرت يوسف(ع) صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، فرج الله سلحشور (كارگردان)، محمود پاك نيت(بازيگر نقش يعقوب)، مهوش صبر كن(بازيگر نقش كاريماما) و آذين (مدير توليد پروژه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» با حضور در خبرگزاري فارس درباره اين سريال به گفت‌وگو نشستند كه در اين نشست، فرج‌الله سلحشور درباره دلايل موفقيت اين سريال در زمان پخش و جذب مخاطبان بسيار گفت: «من مهم‌ترين دليل را سطح اختلاف كلام خدا با بشر مي‌دانم. بالاترين دليل همين است. نه من كارگردان توانمندي هستم و نه بازيگران و عوامل اين سريال خيلي استثنايي هستند و نه عوامل منفي و ديگر دست‌اندركاران. اگر اين سريال متفاوت شده به اين دليل است كه كلام خداوند، در سطح ديگري از كلام انسان است و ما اين سريال را بر مبناي قرآن ساختيم و تأثير‌پذيري آن نيز به همين دليل است.»

## سريال «يوسف پيامبر(ع)» با عنايات الهي ساخته شد

كارگردان مجموعه پرمخاطب «يوسف پيامبر(ع)» درباره اثرات معنوي كه در طول ساخت سريال شامل او و گروهش شده نيز گفت: من هميشه به دوستان گفته‌ام و شايد ادعاي بزرگي باشد كه اين سريال را خدا ساخت. بارها و بارها ما شاهد عنايات الهي بوديم كه دست‌مان را مي‌گرفت و مسائلي را پيش مي‌آورد كه ما هيچ دخل و تصرفي در آن نداشتيم. همين‌ها عاملي بود كه ما را به خودمان متوجه مي‌كرد كه مبادا باورمان بشود كه ما كاره‌اي هستيم.
وي افزود: من احساس مي‌كردم خداوند متعال مي‌بيند كه كتابش را كه دوست دارد، توسط جمعي از بندگانش كه آنها را هم دوست دارد، در قالب تصوير ساخته مي‌شود. در حقيقت ما كاري را كرديم كه مبلغان مي‌كنند و قرآن را براي مردم تفسير كرديم. وقتي دست خدا را به‌عنوان پشتيبان كار مي‌بينيم، متحول مي‌شويم. من در اين كار هم صبر ياد گرفتم و هم تحمل ياد گرفتم.

## حركت‌هاي سالم، دست‌هاي ناسالم را رو مي‌كنند

وي در پاسخ به اين سئوال كه همزمان با پخش سريال «يوسف پيامبر» موج مخالفي عليه اين سريال شروع شد كه از سوي برخي مطبوعات نيز به آن دامن زده مي‌شد، دليل اين مخالفت‌ها چه بود؟، اظهار داشت: بروز اين اختلافات دو علت دارد. يكي اينكه من با اين سينما و اين حركت موجود تلويزيون موافق نيستم و بالطبع جريان موجود هم حركت مخالف را بر نمي‌تابد و سعي مي‌كنند كه حركت مخالف و شخص مخالف را به هر نحوي كه شده از گردونه هنر، سينما و تلويزيون بيرون بيندازند. دوم اين كه معمولا حركت‌هاي سالم دست‌هاي ناسالم را رو مي‌كنند. وقتي كه در سريالي كار درست انجام مي‌شود، خيلي از دست‌ها رو مي‌شود و خيلي از سوال‌ها براي ارباب رسانه از مسئولان بالا گرفته تا دست‌‌اندركاران سينما پيش مي‌آيد كه چرا اين كارها اينقدر با يكديگر متفاوت هستند.
وي ادامه داد: اين سوال‌ها براي بسياري از اصحاب هنر و رسانه و مطبوعات قابل تحمل نيست و يك بخشي از مخالفت‌ها نيز برمي‌گردد به تحمل نكردن اين حركت مخالف و بخشي هم برمي‌گردد به عدم آگاهي كساني كه انتقاد كرده‌اند. گاهي يك نفر دوست است اما در قضاوت و نتيجه‌گيري خود تعجيل كرده است و مطلبي را ارايه كرده كه اي بسا در قسمت‌هاي بعدي سريال پاسخ خود را گرفته. دوستاني كه متأسفانه ناآگاهانه و بدون قصد و غرضي به ما ضربه زده‌اند، نيز وجود داشته‌اند.

## هيچ خلافي در روايت داستان حضرت يوسف(ع) صورت نگرفته است

كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار فارس درباره تناقضات تاريخي موجود در سريال و اظهارنظرهاي متفاوت درباره روايت آن نيز تصريح كرد: در مورد سريال حضرت يوسف، اختلاف نظر‌ها زياد است. به قول طلبه‌ها خيلي از بخش‌هاي اين داستان محل مناقشه است. جايي هم كه اختلاف نظر وجود دارد، علما مي‌دانند كه نظر قطعي نبايد داد. چند قول وجود دارد و در اين ميان يكي ممكن است درست باشد. آنهايي كه از درصد علم و آگاهي كمتري برخوردارند حكم صادر مي‌كنند ولي اهل علم حكم صادر نمي‌كنند و مي‌گويند ممكن است اين قول باشد يا قول ديگري.
وي افزود: در مورد احتمالات داستان حضرت يوسف(ع) هم ما مجبور بوديم كه يكي از داستان‌هاي موجود از ايشان را به تصوير بكشيم. حال ديگري پيدا مي‌شود و مي‌گويد اين قول نبايد تصوير مي‌شد و قولي كه بنده مي‌دانم بايد ساخته مي‌شد و خيال مي‌كند قول خودش وحي منزل است و قولي كه سلحشور نقل كرده، خلاف است. اين نگاه‌ها غلط و غيرمحققانه است. ما بهترين نظر را در تاريخ پيدا كرده و سعي كرديم آن را به كار ببريم.
سلحشور عنوان داشت: ولي هر كسي كه با اين نظر مخالف است يا نظر ديگري غير از اين را در تاريخ مطالعه كرده، مي‌تواند بگويد آن چه شما مطرح كرده‌ايد، درست نيست در حاليكه آن نوع مطرح كردن درست نيست و بايد صادقانه بگويند كه اين نظر را سلحشور مطرح كرده اما چند قول ديگر نيز وجود دارد و مي‌تواند يكي از آنها باشد. ولي آنها قطعي نظر مي‌دادند و مردم هم چون آگاهي ندارند فكر مي‌كنند كه واقعا خلافي صورت گرفته است.
وي ادامه داد: در حالي كه من چندي پيش خدمت آيت‌الله مكارم‌شيرازي رسيدم كه ايشان فرمودند در اين سريال اشكالات جزئي وجود دارد كه اصلا قابل طرح نيست و اين كار اصلا منافاتي با قرآن ندارد و حتي ملحقات و حاشيه‌هاي سريال نيز ندارند. عالمي مثل ايشان به اين‌گونه نظر مي‌دهند و كسي هم كه تازه وارد مباحثي شده، آن گونه نظر مي‌دهد.

## ده سال است كه بر سر سناريوي سريال مشكل داريم / از تهمت‌زننده شكايت مي‌كنم

سلحشور در پاسخ به اين كه «ادعاي «شهاب‌الدين طاهري» مبني بر سرقت فيلمنامه‌اش توسط سلحشور به كجا رسيد؟» عنوان داشت: ايشان در مورد اين مساله حتي شكايت هم كرده‌اند.آقاي شهاب‌الدين طاهري به من تهمت زده كه من سناريوي خود را از روي سناريوي ايشان تقلب كرده‌ام. من در خبرگزاري فارس رسما اعلام مي‌كنم كه اگر نتواند اين مسئله را ثابت كند، رسما از او شكايت كرده و برخورد قانوني با او خواهم كرد.
وي ادامه داد: شايد از ده سال پيش تا به حال با ايشان سر سناريو كشمكش داريم. اولين قسمت‌هاي كارش را كه نوشته بود، به بنده و آقاي شورجه داد. يك بار هم از طريق آقاي لاريجاني چند قسمتي را به ما داد و ما خوانديم. در حالي كه آنها اصلا سناريو نبودند. يك چيزي بودند كه از روي كتاب «يوسف در آينه تاريخ» نوشته «توماس مان» آلماني ترجمه شده بود و در حقيقت از روي آن كپي صورت گرفته بود. اين آقا هيچ كلاس سناريونويسي در هيچ جاي عالم نديده و تا به حال، حتي يك اثر هم از او به فيلم يا سريال تبديل نشده است.
كارگردان سريال «مردان آنجلس» گفت: وقتي چنين آدمي بيايد و ادعا بكند كه سريال يوسف پيامبر(ع) را من نوشته‌ام و سلحشور از آن تقلب كرده، بايد جواب‌گو باشد. البته من هم شكايت كرده‌ام و جواب داده‌ام و سناريوي خود را هم ارايه داده‌ام و اگر سناريوي من با سناريوي ايشان شباهتي داشته باشد، مي‌پذيرم اما هنوز خبري نشده است. من فقط براي اين كه او تنبيه شود، قصد دارم با او برخورد كنم.

## از تعصب ناموسي تا جايگاه زليخا

وي همچنين در پاسخ به سوال ديگري با اين موضوع كه «مردم دوره زليخا بت‌پرست بودند، چرا كار زليخا اين قدر برايشان بد جلوه كرد؟ چون با غلامش مراوده داشت بد بود يا اگر پادشاه هم بود، اين كار بد جلوه مي‌كرد؟»، توضيح داد: به طور كلي علاقه و تعصب زن و مرد به يكديگر در تمام ملل بوده و سختي اين مسئله شدت و ضعف دارد. در مذهب آسماني، اين مسئله بسيار شديد‌تر و با يك تعريف و چارچوب‌بندي مشخصي است اما در فرقه‌هاي ديگر نه. ولي به هر حال اين وجود دارد. حتي بت‌پرستان هم به آن اعتقاد دارند و تفاوت انسان و حيوان هم در همين مسئله است. اما در مصر آن زمان، بيش از اين تعصب ناموسي، آن جايگاه اجتماعي مطرح بوده است. زليخا به‌عنوان يك اشراف‌زاده كه بزرگ‌ترين زن مصر در عصر خود بوده است، نبايد با برده‌ خود چنين ارتباطي را برقرار مي‌كرد. اين براي جامعه مصر قابل قبول نبود. كما اينكه بعدا خيلي از زنان مصري به فكر چنين ارتباطي مي‌افتند و معلوم مي‌شود كه آنها هم اگر موقعيتي پيش مي‌آمده، همين رفتار را داشتند و خيلي زنان صالحي نبودند كه بخواهند از چنين اعمالي شرم داشته باشند. اين به جايگاه زليخا بر مي‌گردد.

##مشاوران مذهبي در تمام لحظات توليد با ما بودند

نويسنده فيلمنامه سريال قرآني «يوسف پيامير(ع)» در ادامه درباره مشاوران مذهبي كه در ساخت اين سريال نقش داشته‌اند نيز اظهار داشت:
ما در ساخت سريال از استاد پرورش كه در خيلي از موارد به دفتر ما مي‌آمدند كمك مي‌گرفتيم كه در حال حاضر معتقد است كه در اين سريال هيچ عيبي نيست و آنهايي هم كه ايراد گر‌فته‌اند، اشتباه كرده‌اند. چند بار هم من با آقاي عسگراولادي صحبت‌هايي داشتيم و دوره‌اي كه قرار بود داستان را به فيلمنامه تبديل كنيم، با ايشان مراوداتي داشتم. سه نفر ديگر نيز بودند كه دكتراي علوم قرآني داشتند. آقاي قاسمي و مهدي غفاري و آقاي لنكراني كه روحاني از اعضاي دفتر ما بودند و يك مسئول تحقيق كه خودش فرد مطلعي در حوزه قرآن بود به اضافه بنده و مشاور هنري كه هر روز در هنگام خواندن متن دور هم بوديم و دو تن هم خارج از اين جمع حضور داشتند و به ما مشاوره مي‌دادند.

## داستان حضرت يوسف(ع) نبايد به دست نااهلان بيافتد

كارگردان و تهيه كننده سريال قرآني «يوسف پيامبر(ع)» در پاسخ به اين سوال كه «چرا بين قصه‌هاي قرآني، قصه حضرت يوسف(ع) را انتخاب كرديد؟»، اظهار داشت: من به تمام قصه‌هاي قرآني علاقه دارم و نمي‌توان گفت كدام يك از آنها اولي‌تر از ديگري است. ولي قصه‌هاي حضرت يوسف ويژگي‌‌اش اين است كه اگر به دست نااهل بيافتد ، ممكن است نتيجه معكوس بدهد.
وي ادامه داد: اگر اين داستان به دست سازندگان ناباب بيافتد، ممكن است ابعاد نفساني و جلوه‌هاي بد آموز قصه بيشتر مد نظر بيايد. همانطور كه در گذشته هم 18 بار از روي اين داستان فيلم و سريال و كارتون ساخته شده و همه هم به ابعاد عشقي و روابط يوسف و زليخا پرداخته است.من نگران بودم نكند يكبار ديگر اين اتفاق بيافتد. به همين دليل تلاش كرديم با دوستان تا اين داستان از ديدگاه قرآن و اهل بيت باشد و براي اولين بار يك داستان يوسف با ديد سالم و قرآني به جامعه ارائه شود وگرنه براي من اين داستان قرآني با ساير قصه‌هاي قرآني تفاوت ندارد، مگر اينكه اين قصه كامل‌تر و جذاب‌تر بيان شده و قصه‌هاي ديگر ناقص بيان شده‌اند.

## رحيم نوروزي شبيه فرعون بود

سلحشور درباره نقش فرعون (آمن هوتپ چهارم) در اين سريال با بازي رحيم نوروزي نيز در گفت‌وگو با فارس عنوان داشت:انتخاب رحيم نوروزي دليل خاصي نداشت. ما درباره اين نقش‌ها، سر هر كدام كه به توافق مي‌رسيديم، بازيگر را دعوت مي‌كرديم.فقط چهره‌اش تقريبا با نقشي كه ما مي‌خواستيم همخواني داشت. البته در توان آقاي نوروزي ترديدي نيست و ايشان بيشتر به تصوير آخناتوني كه در تاريخ ديده‌ايم، شباهت داشت.

## مصطفي زماني اولين انتخاب ما براي ايفاي نقش يوسف بود

«فرج‌الله سلحشور» با بيان اين كه ما از 2 الي 3 هزار نفر حرفه‌اي و غير حرفه‌اي براي ايفاي نقش حضرت يوسف(ع) تست گرفتيم، درباره نحوه انتخاب مصطفي زماني عنوان داشت: از بين همه اين افراد تنها كسي كه از همان اول كه از او تست گرفتيم و رويش به توافق رسيديم آقاي زماني بود و روي فرد ديگري به توافق نرسيديم.
وي درباره دلايل جدي شدن بحث حضور زماني در اين نقش تصريح كرد:اول اينكه چهره‌اش خوب بود. دوم اينكه از او چند بار تست گرفتيم و ديديم كه استعداد اين كار را هم دارد. پرس و جو هم كه كرديم. متوجه شديم شخصيت خوبي هم دارد.

## هيچ صحنه‌اي از سريال «يوسف پيامبر(ع)» حذف نشد

وي با بيان اينكه سريال «يوسف پيامبر(ع)» تفسير سوره حضرت يوسف(ع) است كه ما آن را با تصوير باز كرده‌ايم، درباره تعامل سازمان صدا و سيما با سازندگان اين مجموعه در زمان پخش آن گفت: تا به حال هيچ بخشي از سريال حذف نشده، فقط شنيدم شبكه الكوثر صحنه مربوط به حضرت يوسف(ع) كه به 5 تن و 14 معصوم اشاره مي‌كند، حذف شده كه آن هم به اين دليل بوده كه شايد مخاطبان اهل تسنن آن را نپسندند و ما در كل كار، هيچ حذف و اصلاحي نداشته‌ايم.
وي در ادامه افزود: البته صدا و سيما يك سنت غير حسنه و نادرستي را از گذشته در روند توليد سريال‌ها باب كرده كه هر سريال چندين بار براي اصلاح برآورد برود در حالي كه مجموعه ما از ابتدا تكليفش مشخص بود و ما اول سريال، بودجه آن را مشخص كرديم. ولي به‌خاطر اين سنت غلط، با ما هم مانند سريال‌هاي بلاتكليف رفتار كردند. در صورتيكه اگر اين دو مطلب را رعايت كنند، كيفيت سريال‌‌ها رشد چشمگيري خواهد داشت.
سلحشور گفت: تا متن‌ها تمام نشده و تصويب و نقد و بررسي نشده، صدا و سيما نبايد اجازه ساخت بدهد. بايد به مردم رحم كرد. هر كاري كه هنوز مشخص نيست چه خواهد شد، انصاف نيست جلوي دوربين برود. همچنين هر سريال را در همان ابتدا برآورد نهايي كنند. تكليف بودجه مشخص باشد و تا جلسات متعدد برگزار نشد، كار كليد نخورد و اگر كسي هم به تعهدات خود عمل نكرد، با او برخورد شود. قرارداد يعني قانون و توليدكنندگان بدانند كه وقتي قرارداد مي‌بندند بايد كار را انجام بدهند. ضمن اين كه تا كار كامل و اصلاح نشده، براي پخش نرود.

## تدوين سريال امري سليقه‌اي است

كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع) درباره تدوين كار و نقدهايي كه پيرامون ضعف اين بخش ارائه شده، نيز اظهار داشت: زندباف در مجموع به كيفيت كار خيلي كمك كرده است و شب و روزش را گذاشته. اگر او با همه وجودش و عاشقانه كار نمي‌كرد، به اين كار لطمه مي‌خورد.
وي با بيان اينكه ما بخش اعظم موفقيت‌ كارمان را مديون تلاش صادقانه حسين زندباف و همه دوستان هستيم، گفت:تدوين از مواردي است كه هر كس با تكنيك خود كار مي‌كند. ممكن است فرد ديگري به شكل ديگري تدوين كند. براي اين حكم قطعي نمي‌توان صادر كرد. اي بسا اگر فرد ديگري با تكنيك ديگر و با يك ضرباهنگ و ريتم ديگري كار را مونتاژ مي‌كرد، خراب مي‌شد و آرامشي كه در سريال وجود دارد و ريتم متين و آرام و روان سريال از ويژگي‌هاي مثبت سريال باشد. مهم اين است كه كار آقاي زندباف در اين دوره خوب بوده و جواب داده است.

## «جمال شورجه» را كارگردان دوم سريال مي‌دانم

سلحشور با عنوان اين كه اگر شورجه نبود، من از عهده ساخت سريال بر نمي‌آمدم، تصريح كرد: اگر اعلام كنيد كه كارگردان مشترك اين سريال كه بود؟ من مي‌گويم كه شورجه است و مديون او هستم. او در تمام طول كار، دست مرا مانند يك استاد گرفته و قدم به قدم راه برده و ما مديون او و اخلاق‌اش هستيم. ما هم از حمايت فكري، تكنيكي و تخصصي او بهره برديم و همه از اخلاق‌شان بهره برديم.

## شكل خاص عبادتي از دوران حضرت يوسف(ع) به‌دست نياورديم

وي درباره اين كه چرا نحوه عبادت دو پيامبري كه در اين سريال وجود دارند، به تصوير كشيده نشده، تصريح كرد: گاهي آنها را در حال دعا كردن مي‌ديديم. اما شكل خاص عبادتي را از آن زمان به‌دست نياورديم. يعني در تاريخ شكل خاصي از عبادت براي پيامبران نقل نشده، براي همين هم مقداري از نشان اين مقوله اكراه داشتيم.
وي گفت: البته در حال دعا كردن آنها را نشان داده‌ايم. گاهي مي‌بينيم كه حضرت يوسف(ع) دست به دعا برداشته است يا با خدا حرف مي‌زند. اما چون شكل عبادي خاصي در تاريخ نقل نكرده بودند، ما هم خيلي به آن نپرداختيم.

## بودجه سريال «يوسف پيامبر(ع)» يك چهارم ساير سريال‌هاي هم ‌رديف‌اش بود

كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» در ادامه نشست فارس در پاسخ به اين مطلب كه «بحث بودجه سريال يكي از مباحث چالش‌برانگيز سريال بود، چند سريال ديگر نيز هم رديف سريال «يوسف پيامبر(ع)» همزمان شروع به ساخت كردند، آيا توانستند با رقمي كمتر يا معادل بودجه اين سريال، كار را تحويل بدهند؟»، تصريح كرد: چند وقت پيش يكي از روزنامه‌ها تيتر زده بود كه پروژه حضرت يوسف 200 ميليارد ريال معادل 20 ميليارد تومان هزينه داشته است. اين خبر مصادف با زماني بود كه من با آقاي ضرغامي صحبت كرده بودم و از ايشان خواهش كرده بودم رقم اصلي بودجه اين سريال را اعلام كند.
وي افزود: بلافاصله نيز از سوي سيما فيلم اعلام شد كه 7 ميليارد تومان براي ساخت سريال هزينه شده كه ما 6 ميليارد و 400 ميليون آن را از تلويزيون گرفتيم و 600 ميليون هم خودمان از جاهاي مختلف جذب كمك كرديم. سريال‌هايي نيز كه همزمان با اين سريال ساخته شد، هنوز در حال ساخت است. پخش اين سريال به پايان رسيد، اما آنها هنوز تصويربرداري مي‌كنند. پس نمي‌توانيم بگوييم زمان آن سريال‌ها با زمان سريال ما متفاوت بوده است. هر قدر بودجه ما و آنهاست ، مي‌تواند مبناي قضاوت باشد. سريال‌ ما يك چهارم سريال‌هاي ديگر هزينه برداشته است.

## مسائل مالي سريال حساب و كتاب داشت

«فرج‌الله سلحشور» كه بازي در فيلم سينمايي «توبه نصوح» را در كارنامه خود دارد، درباره راه‌هايي كه در كم هزينه ساخته شدن اين سريال نقش داشت، گفت: در شروع كار ما سناريوي آماده داشتيم. وقتي سناريو نوشته شده، شما مي‌توانيد به‌طور دقيق برنامه‌‌ريزي كنيد. مي‌دانيد كه چه مقدار بازيگر داريد، چه مقدار دكور داريد، چقدر لباس مي‌خواهيد و چند روز كار داريد. ما برنامه‌ هر روز را هم روز قبل ارائه مي‌داديم و هر روز سركار مي‌رفتيم.
وي با بيان اين كه عوامل اين سريال تعطيلي نداشتند، اظهار داشت: گاهي سريال‌ها 6 الي 7 ماه تعطيل مي‌شوند در صورتي كه ما فقط 75 روز كه آن هم تعطيلات رسمي بود، كار را تعطيل كرديم. وقتي شما تعطيلات كمي داريد، بودجه كمتري خرج مي كنيد و سرعت كار بالا مي‌رود. همچنين وقتي كه قراردادهاي‌مان را بستيم، كلان نبود و آقاي آذين تلاش كرد تا قيمت‌هاي بالا نپردازد. سريال ما حساب و كتاب داشت و سر برج نيز دستمزدها پرداخت مي‌شد.
سلحشور افزود: دلسوزي خود عوامل نيز مسئله مهم ديگري بود. بچه‌ها با جان و دل كار مي‌كردند. مثلا ما براي ساخت مجسمه‌ها، خود را آماده كرديم تا براي هر كدام 5/2 تا 3 ميليون پرداخت كنيم. ولي بچه‌هاي فايبرگلاس خودشان گفتند ما خودمان اين‌ها را قالب‌گيري و تكثير مي‌كنيم تا ارزان‌تر از آب درآيد و در نهايت هر مجسمه‌ حدود 600 هزار تومان براي ما هزينه داشت. همچنين ما حدود120 الي 130 مجسمه در اين كار داشتيم كه روي هر كدام حدود 2 ميليون تومان صرفه‌جويي شد. بسياري از ستون‌هايي هم كه حدود 120 هزار تومان پولشان بود، ما با 20 هزار تومان ساختيم. آن هم به اين خاطر بود كه عوامل عاشقانه و دلسوزانه كار كردند، براي اينكه دستمزدهاي‌شان به موقع پرداخت مي‌شد و ما به آنها احترام مي‌گذاشتيم و به طرح‌ها و مشكلات‌شان رسيدگي مي‌شد.

## تضرع حضرت يوسف(ع) به درگاه خداوند به خاطر ترك اولي بود

اين كارگردان تلويزيون در پاسخ به اينكه برخي علما مانند شيخ حسين انصاريان معتقدند كه نبايد صحنه گريه و تضرع حضرت يوسف(ع) به تصوير كشيده مي‌شد، نيز اظهار داشت: در مورد سوره يوسف(ع) و بسياري از سوره‌ها و داستان‌هاي قرآن اختلاف نظر زياد است. بعضي‌ها با توجه به اين اختلاف نظر صحبت مي‌كنند كه در اين مورد آقاي انصاريان گفته بودند كه حضرت يوسف(ع) در اينجا كه مي‌گويد من پشيمانم، براي يك معصوم صحيح نيست و نبايد به تصوير كشيده شود، ولي تقريبا 60 تا 70 درصد مفسرين و مورخين نوشته‌اند كه حضرت يوسف(ع) در اينجا مرتكب ترك اولي شده است براي اين كه گناه براي پيامبران متصور نيست و مرتكب نمي‌شوند ولي در ترك اولي حتي در مورد پيامبر خودمان نيز وجود دارد.

## به دنبال قهرمان پروري در سريال نبوديم

فرج الله سلحشور در پاسخ به اين سوال كه «چرا فيلم‌برداري كار به نحوي است كه كلوز آپ كم است و بيشتر مديوم كار كرده‌ايد؟»، نيز اظهار داشت:در مورد رسول احدي كه خداوند رحمتش كند، بايد بگويم كه بهترين فيلمبرداري را انجام داده و اگر ما كلوزآپ كم گرفته‌ايم، به خاطر اين است كه به دنبال قهرمان‌پروري نيستيم. هرگاه حس لازم را نياز داشتيم، كلوزآپ هم داشته‌ايم. اعتقادي به چهره‌پروري ندارم و اين به نگاه من برمي‌گردد ضمن اين كه هر فيلم‌برداري جدا از قواعد اصلي تصويربرداري كه بايد رعايت شود، در كار خود به دنبال ويژگي‌هايي است.

## نمي‌خواهم سريال يوسف پيامبر(ع) را حلوا حلوا كنند

فرج الله سلحشور در ادامه گفت: من مطلبي را مي‌خواهم خطاب به دولتمردان بگويم كه اول اينكه از حركت مثبتي كه در جامعه انجام مي‌شود، بهره‌برداري بهينه كنند. سريال يوسف پيامبر(ع) يك اتفاق بود كه مي‌توان با تشويق از آن يك جريان سالم ايجاد كرد يا مي‌توانند با تنزل بخشيدن، آن را در سطح كارهاي معمولي عنوان كنند. اين كار به يك حركت لطمه مي‌زند. خواهش من اين است كه از اين اتفاق بهره‌برداري خوب بكنند.
وي افزود: من خودم را كارگردان و نويسنده نمي‌دانم و عوامل اين سريال هم خيلي ادعا ندارند. اما يك هنرپيشه قرآني و گروه قرآني را با گروهي كه كار لودگي و ضدارزشي مي‌كنند، در يك رده قرار ندهند و اين اقدام در شأن مسئولان فرهنگي يك كشور اسلامي نيست. اگر ارزش‌گذاري‌ها را متفاوت نكنند، دوغ و دوشاب قاطي مي‌شود. مثلا يك دانشمند عالم و فرهيخته را روز عيد در كنار خانم هنرپيشه‌اي قرار مي‌دهند كه افتخارش اين است كه يك پايش ايران و پاي ديگرش آمريكاست. وقتي از اين اشتباهات صورت مي‌گيرد، صحيح و ناصحيح قاطي مي‌شود. خواهش من اين است كه اين مرزها را رعايت كنند. من نمي‌خواهم سريال يوسف پيامبر(ع) را حلوا حلوا كنند، اما خواهشم اين است كه بچه‌هاي اين گروه‌ را با كساني كه كارهاي ضد اين مملكت انجام مي‌دهند، هم رديف و يكي نكنند.

## رئيس‌جمهور نظر مثبتي روي «يوسف پيامبر(ع)» دارد

فرج‌الله سلحشور در ادامه گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس اظهار داشت: رئيس جمهور اين سريال را ديده و من هم دو بار نظر ايشان را شنيدم كه نظر مثبت داشته‌ و گفته‌اند كه «من در 10 سال گذشته به ندرت اتفاق افتاده كه سريالي را ببينم، اما مقيدم سريال «يوسف پيامبر(ع)» را با خانواده و با توجه به همه گرفتاري‌هايم ببينم».

##در ساخت سريال از امكانات شخصي استفاده نكرديم

«فرج‌الله سلحشور» با بيان اين كه ما در تاريخ داريم كه حضرت يوسف(ع) همسري به نام «آسنات» داشته كه قطعا زليخا نبوده و دو فرزند هم داشته است، در ادامه اظهار داشت: انداختن عباي حضرت يوسف(ع) براي جوان شدن زليخا يك ايده از سوي ما بود و مي‌توانست به نحوه ديگري نيز تصوير شود اما ما قصد داشتيم قدرت خداوند را مستقيم به تصوير نكشيم، چون از حد و توان ما خارج است.
وي درباره شايعاتي مبني بر استفاده عوامل اين سريال از امكانات شخصي و گرفتن هدايا، اظهار داشت: ما در ساخت سريال كمك‌هايي جذب كرده ايم ولي هيچ هديه يا امكانات شخصي در توليد سريال از هيچ‌كس نگرفته‌ايم و تنها در ابتداي ساخت سريال، زمين‌هايي نزديك امام‌زاده داوود به ما معرفي شد كه من هم به اتفاق برخي دوستان، از آن زمين‌ها خريدم كه هيچ ربطي به سريال نداشت.

## مطبوعات زرد پاي خانواده‌ام را به مسائل حاشيه‌اي باز كردند
فرج‌الله سلحشور در پايان اين گفت‌وگو در پاسخ به اين سوال كه «چرا مسائل خانوادگي و اختلاف نظرهاي شما نيز در خلال پخش سريال در برخي از مطبوعات مطرح شد؟»، اظهار داشت: اين اقدام از جوانمردي و ماهيت حقيقي روزنامه‌ها و مجلات زرد پرده‌ بر مي‌دارد كه سعي مي‌كنند از هر ابزاري براي ضربه زدن به كسي كه خوش‌شان نمي‌آيد، استفاده كنند.
وي گفت: دختر من در كارهاي هنري فعاليت مي‌كند كه من هيچ وقت راضي نبودم، اما الان كارهاي خوب و سالمي انجام مي‌دهد. او مقصر نيست. مقصر روزنامه‌نگاراني هستند كه به دنبال ضربه زدن هستند. ما در جمهوري عدل اسلامي زندگي مي‌كنيم. در اين مملكت مسئله دردناك در مورد روزنامه‌نگاران اين است كه هر نيش و ضربه‌اي كه بخواهند مي‌زنند كه يا آدم بايد زندگي و سرمايه خود را بگذارد تا آن مسائل را حل كند و يا نوش جان كند و صدايش درنيايد وگرنه قضيه به همين منوال پيش مي‌رود.

گزارش از :مريم فيروزفر

mohamad23
13-04-2009, 15:13
نشست نقد و بررسي «يوسف پيامبر(ع)» در فارس/2
پاك‌نيت: حسادت دليل مخالفت با سريال «يوسف پيامبر(ع)» است
خبرگزاري فارس: بازيگر نقش حضرت يعقوب(ع) با اشاره به اين كه سه سال با حضرت يعقوب(ع) زندگي كردم، ‌اظهار داشت: حسادت از عوامل مخالفت با سريال «يوسف پيامبر(ع)» بوده است.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، فرج الله سلحشور (كارگردان)، محمود پاك نيت(بازيگر نقش يعقوب)، مهوش صبر كن(بازيگر نقش كاريماما) و محمد صادق آذين (مدير توليد پروژه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)») با حضور در خبرگزاري فارس پيرامون اين سريال به گفت‌وگو نشستند كه در اين نشست، محمود پاك نيت درباره نحوه حضورش در اين سريال گفت: من قبلا قرار بود در مجموعه «مردان آنجلس» با آقاي سلحشور كار كنم كه شرايط مهيا نشد و سر پروژه يوسف پيامبر(ع) مدير توليد سريال با من تماس گرفت و بعد با وي صحبت كردم و سناريو را تحويل داد و گفت برو بخوان و اگر خوشت آمد، بيا و نقش يعقوب را بازي كن.من هم با توجه به اينكه داستان دستم نبود، ولي از شيوه و روايت آن خوشم آمد و حضور در اين سريال را پذيرفتم.
وي درباره ميزان اطلاعات‌اش از شخصيت يعقوب اظهار داشت: هيچ اطلاع و آشنايي خاصي با اين نقش نداشتم و تنها قصه‌‌اي كه از دوران كودكي شنيده بودم تمام اطلاعات من از شخصيت حضرت يعقوب (ع) را تشكيل مي‌داد. هر چه كه بود همان متني بود كه از آقاي سلحشور گرفته بودم كه بسيار فراگير و از منابع بسياري اخذ شده بود و من براي آشنايي بيشتر هر قدر به منابع ديگر چنگ مي‌انداختم به همين ماجرا و روايت درون فيلمنامه مي‌رسيدم و از خود متن استفاده كردم كه با راهنمايي‌هاي آقاي سلحشور همراه بود.

## بازيگر نبايد در خطوط يك فيلمنامه كلاسيك دست ببرد

پاك نيت پيرامون آزادي عملش در اين سريال اظهار داشت: وقتي كه يك متن كلاسيك نوشته مي‌شود، يك بازيگر نبايد در ميان خطوط آن دست ببرد چون فيلمنامه اساسي و كلي است و چارچوبي دارد كه من نمي‌توانم آن را بشكنم. من فقط مي‌توانم درباره بازي خودم نظر بدهم و در اين حد آزاد بوديم و حتي درباره حركت‌ها و نگاه‌هاي‌مان نيز با يكديگر صحبت مي‌كرديم.
وي در بخش ديگري از اين نشست، درباره بازي با بازيگران جوان و كم تجربه در اين سريال نيز تصريح كرد: بازي با اين بازيگران هيچ تفاوتي نداشت و به نظر من آقاي زماني اين شخصيت را به خوبي در آورده و فكر كنم اگر كسي با نقش خود زندگي كند و ادا در نياورد و بازي نكند، موفق مي‌شود و هيچ فرقي نمي‌كند كه آماتور باشد يا حرفه‌اي.
وي ادامه داد: غيرحرفه‌اي بودن فقط در بازده كار تاثير دارد كه ممكن است يك نفر ديرتر بگيرد و ديرتر پس بدهد. كساني كه تازه وارد هستند به دليل اينكه شناختي از كاري كه انجام مي‌دهند، ندارند، ممكن است كمي ديرتر خود را با نقش وفق بدهند كه بارش به گردن كارگردان مي‌افتد كه بايد بيشتر توضيح بدهد و بيشتر حواس‌اش باشد.
بازيگر نقش يعقوب پيامبر(ع) با بيان اين كه به نظر من تمام بازيگراني كه براي اولين بار جلوي دوربين مي‌رفتند، خيلي راحت قضيه را مي‌گرفتند و راحت بازي مي‌كردند، عنوان داشت: مثلا آن پسري كه دوران كودكي بنيامين را بازي مي‌كرد، به قدري خوب كار مي‌كرد كه من شيفته بازيگري او شده بودم. مثلا در سكانسي كه من گندم مي‌آوردم و براي زمين گذاشتن آن كمك مي‌خواستم، اين پسر شروع به تكاندن خار و خاشاك از سر و روي من كرد و احساس مي‌كردم واقعا پسرم است.
وي افزود: اين اتفاق به خاطر اين بود كه او واقعا خود را به كار سپرده بود و راهنمايي‌هايي كه شده او را به اين مرحله رسانده است. مابقي اداست كه امروز بايد تمركز بگيرم و ... و همه كلاس گذاشتن است. وقتي كه دل دادي به كار و آن صداقت وجود داشت، نقش ايجاد و عمل مي‌شود. ديگر ادا در آوردن نيست و آن شخصيت زندگي كردن است. من بعضي وقت‌ها كه به خانه مي‌رفتم. احساس مي‌كردم كه هنوز يعقوبم چرا؟ چون باري كه از اين شخصيت روي دوش من بود، يك شخصيت سنگين بود.
پاك نيت در ادامه گفت: من در بسياري از كارها كه حضور دارم، بعد از پايان ساعت كارم، آن را فراموش مي‌كنم و به خانه نمي‌برم. ولي در مورد حضرت يعقوب مي‌خواستم كه اين شخصيت را درون خودم ايجاد كنم.همان باشم كه در اين نقش وجود دارد. اين بود كه اين بار را با خودم همه جا حمل مي‌كردم. در تمام اين سه سال با حضرت يعقوب(ع) زندگي كردم. آدم‌هايي كه با من كار كردند نيز همين گونه بودند. الان كه كار را مي‌بينم. متوجه مي‌شوم چقدر مصطفي زماني خوب كار كرده و در تمام لحظات دل به كار داده است. يا خانم رياحي چقدر خوب كار كرده است. من با خانم رياحي كارهاي بسياري انجام داده‌ام. ولي نقشي كه اينجا ايفا كرده سواي همه نقش‌هاست در اين كار رياحي بازي نكرده بلكه زندگي كرده است و همه اينها برمي‌گردد به رهبري كار و نظم آن به همراه صداقتي كه افراد از خود نشان دادند.

## حسادت از عوامل مخالفت با سريال «يوسف پيامبر(ع)» بود

اين بازيگر سينما، تلويزيون و تئاتر در بخش ديگري از اين نشست، با بيان اين كه خود بازيگر به نقطه‌اي مي‌رسد كه مي‌داند نبايد در كارش ادا در بياورد و بايد بازي كند، اظهار داشت: من معتقدم تمام كساني كه در اين سريال بازي مي‌كردند نسبت به توانشان خوب كار كرده‌اند در حاليكه من در برخي رسانه‌ها ديده‌آم كه از سر بي‌اطلاعي و يا از سر همان حسادتي كه يكي از محورهاي اصلي سريال يوسف نيز هست، اقدام به تخريب اين سريال كردند.
وي ادامه داد: اين آدم‌ها هم در زندگي خود حسادت دارند و اين حسادت است كه نمي‌گذارد آنها در زندگي خود، خوب تصميم بگيرند و اين حسادت متاسفانه به آنها لطمه زده است. البته رفته رفته كه كار پيش رفت، آنها هم متوجه شدند كه اشتباه كردند ولي ديگر نمي‌خواهند برگردند و اين نخواستن آنها را آزار مي‌دهد و هيچ وقت نمي‌تواند بگويند ما اشتباه كرديم.
پاك نيت تصريح كرد: يك خبرنگار پس از پخش قسمت سوم كار با من تماس گرفت و گفت اين كار بسيار ضعيف است و اگر كارگردان ديگري آن را مي‌ساخت بهتر بود. قسمت 10 يا 11 بود كه دوباره تماس گرفت و معذرت‌خواهي كرد و گفت من حالا متوجه مي‌شوم كه اين كار به خوبي ساخته شده اما در ابتداي كار برخي مدام به من فشار مي‌آوردند كه اين كار ضعيف ساخته شده و من تحريك شدم و گفتم كار ضعيف است. اما برخي همين شهامت را هم ندارند و حسادت همچنان آنها را مي‌خورد و راهي براي بازگشت ندارند. خود اين قصه به قدري مسائل زيادي را در برگرفته كه اگر ما در زندگي روزمره خود دقت كنيم بيشتر آنها را در اطراف خود مي‌بينم.
وي گفت: بازيگران بسياري در اين سريال ايفاي نقش كردند كه من هم يكي از آنها بودم، اگر بر فرض من در بخشي ضعف داشته‌ام، نمي‌توان گفت كه كل سريال ضعيف بوده است. من ضعف داشته‌ام و توانايي نداشته‌ام در حاليكه قصه بار خود را جلو مي‌برد و شايد حتي به من هم نياز نبود.

mohamad23
13-04-2009, 15:16
نشست نقد و بررسي سريال «يوسف پيامبر(ع)» در فارس/3
صبركن: متهم شدم كه با كارگردان فاميل هستم
خبرگزاري فارس: بازيگر نقش كاري ماما گفت: در جريان جوسازي‌هاي كه عليه سريال «يوسف پيامبر(ع)» صورت گرفت، به دليل حمايت از سلحشور، متهم شدم كه با كارگردان فاميل هستم.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، فرج‌الله سلحشور (كارگردان)، محمود پاك نيت(بازيگر نقش يعقوب)، مهوش صبر كن(بازيگر نقش كاريماما) و محمد صادق آذين (مدير توليد پروژه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)») با حضور در خبرگزاري فارس پيرامون اين سريال به گفت‌وگو نشستند كه در اين نشست، مهوش صبركن گفت: بازي در سريال حضرت يوسف براي من يك معجزه بود. اصلا فكر نمي‌كردم كه از من خواسته شود تا در اين سريال باشم چرا؟ چون پاك‌نيت حضور در اين سريال را پذيرفته بود و در آن كار مي‌كرد، به نظر من سازندگان فهرست بازيگران خود را بسته بودند و در اين سريال ديگر سراغ من نمي‌آمدند.
وي افزود: آن دوره، من بيكار هم بودم و خواست خدا بود كه دنبالم آمدند. در اين باره «پاك‌نيت» هيچ وقت با من صحبت نكرد. شايد چيزهايي راجع به تصميم گروه‌شان مي‌گفت اما درباره حضورم صحبت نكرده بود و اگر هم كسي از او درباره من مي‌پرسيد كه سركاري مي‌آيم يا خير؟ او پاسخ نمي‌دهد.
وي تصريح كرد: الهي شكر من را صدا كردند. رفتم. زياد با آقاي سلحشور آشنايي نداشتم. تنها چند سال قبل زمان ساختن «مردان آنجلس» كه ما تازه از شيراز به تهران آمده و اينجا غريب بودم. مرا دعوت كرده و عكسي از من انداخته بودند و ديگر هيچ برخوردي با ايشان نداشتم. تا اين كه ايشان آمدند توي اتاق و مرا ديدند و گفت پذيرفته شديد. من هم متن را خواندم و بار اول زياد هم متوجه اين شخصيت نمي‌شدم. تا اين كه دوباره خواندم و با پاك‌نيت صحبت كردم و پيرامونش با آقاي سلحشور و نجاريان هم صحبت كردم تا اين كه بالاخره به آنچه كه مي‌خواستم رسيدم.

## شخصيت «كاري‌ماما» را از درون متن‌ها بيرون كشيدم

«مهوش صبركن» در ادامه سخنان خود اظهار داشت: كاري‌ماما شخصيتي بود كه من نمي‌توانستم آن را در كتاب، خانواده و يا اطرافم پيدا كنم. من چون تئاتري‌ام، هميشه سعي مي‌كنم شخصيت‌ها را در كتابي، فيلمي، حتي شده در خانواده يا همسايه‌ها پيدا كنم. هرچه مي‌كردم نمي‌توانستم شخصيت كاري ماما را پيدا كنم. خيلي رويش فكر كردم و بيشتر از جملات و متن اين شخصيت را بيرون كشيدم. بازي‌هايي كه بايد ارائه مي‌دادم از جملات بيرون كشيدم و از برخوردهايي كه با زليخا و يوسف داشت به آن دست پيدا كردم.
وي در پاسخ به اين سوال كه چگونه به اين نگاه‌هاي خاص رسيديد؟»، گفت: من از جمله‌ها آن را بيرون كشيدم. در روابط اين شخصيت را پيدا كردم و خداوند خيلي به من كمك كرد و زماني كه تصوير را ديدم، باز هم فكر نمي‌كردم اين جور درآمده باشد. از خودم توقع نداشتم ولي شايد پررويي باشد اما از كارم راضي بودم.
«مهوش صبركن» همچنين درباره اين كه كاري ماما بر چه مبنايي به زليخا مشاوره مي‌داد، گفت: من در واقع فقط نديمه زليخا نبودم. من مادر و مشاور و وزير او بودم و اين عوامل باعث شد كه مثل يك مادر از خيلي چيزها او را حذر كنم. شايد آن عقيده كاري‌ماما و غلط و منفي بود اما به هر حال يك مادر است و اين است كه مي‌تواند چنين تأثيراتي بر زليخا بگذارد.

## متهم شدم كه با كارگردان فاميلم

بازيگر نقش كاري ماما درباره جو سازي هاي پيرامون اين سريال نيز گفت:من خيلي جاها محكوم مي‌شدم به اينكه آقاي سلحشور پسرخاله من هستند. در صورتي كه من اولين بار بود كه در اين سريال با ايشان همكاري مي‌كردم. ما پس از ترك شيراز و حضور در تهران چند سالي وقفه در كار داشتيم. من دو پسر داشتم كه بايد آنها را بزرگ مي‌كردم و همچنين معتقدم كه يك فرد موفق بهتر از دو نفر نيمه موفق است. به همين دليل من خودم را وقف پسرانم كردم و پاك نيت كار مي‌كرد. در حاليكه من دلم مي‌خواست در تهران رشد كنم آن هم در شرايطي كه از شهرستان آمده بوديم و خيلي تئاتري‌هاي تهران را نمي شناختيم.
وي ادامه داد: كار اولم با آقاي سلحشور بود. من تا به حال كارهايي انجام داده‌ام كه شايد تعدادشان كم بوده اما جزو كارهاي بزرگ بوده است. الهي شكر كم بود اما خوب بود. من در بسياري از كارهايي كه در پايتخت انجام دادم رفتار و كرداري را كه از آقاي سلحشور ديدم جاي ديگري نديدم. ايشان هميشه به همه احترام مي‌گذاشت. چيز خاصي را آقاي سلحشور انجام نمي‌دادند كه ديگران نتوانستند. همان احترامي را كه من مي‌توانم به آبدارچي و فيلمبردار و بازيگران مي‌گذاشتند. انجام احترام براي دست‌اندركاران سينما سخت نيست.
وي افزود: ديگري عدالتي بود كه در پرداخت دستمزدها انجام مي‌دادند. يك روز يك نفر نشد كه سراغ پولش را بگيرد. اينها در عالم سينما خيلي مهم است. رسيدگي به مسائل معنوي نيز جايگاه مهمي دارد. يك لحظه در اين چند سال من متوجه نشدم كه يك حرف ناشايست از دهان آقاي سلحشور يا شورجه بيرون بيايد. اينها ماندگار است. آن پول رفت و خرج شد. اين سريال تمام مي‌شود و سريال ديگري مي‌آيد ولي اين خاطرات خوب مي‌ماند.
«صبركن» با بيان اين كه «چرا يك بدي را كه در كاري مي‌بينيم، در ده جاي ديگر بيان مي‌كنيم اما كار خوب را كه مي‌بينيم نمي‌گوييم؟»، تصريح كرد: براي چه من شخصي كه صالح است و كار خوب انجام مي‌دهد را نمي‌گويم؟ چرا من كه اين مسائل را ديده‌ام از آنها حرف مي‌زنم متهم مي‌شوم كه پسرخانه سلحشور هستم؟ آنهايي كه انتقاد مي‌كنند فقط نقاط منفي را مي‌گويند. مثبت‌ها راهم بنويسند. آنها را هم زير آگران ديسمان قرار دهيم و بزرگ كنيم و بگذاريم اگر فرد ديگري قرار شد كاري نظير سلحشور انجام بدهد، اين راه را پيش بگيرد. چه اشكالي دارد؟ من به خاطر گفتن اين حرفها خيلي مورد تهاجم قرار گرفتم و هنوز بر حرف‌هايم پايبند هستم و خواهم بود و احترامي كه براي شخص آقاي سلحشور دارم تا آخرين لحظه عمرم باقي خواهد ماند. ما بايد شهامت و جسارت داشته باشيم.

mohamad23
13-04-2009, 15:17
نشست نقد و بررسي سريال «يوسف پيامبر(ع)» در فارس/4
آذين: در مورد بودجه «يوسف پيامبر(ع)» مدعي صرفه‌جويي هستيم
خبرگزاري فارس: مدير توليد مجموعه قرآني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: من در مورد بودجه اين سريال ادعا دارم و اگر برنامه‌ريزي‌هاي ما جهت صرفه‌جويي در توليد اين سريال نبود، بودجه آن چندبرابر مي‌شد.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، فرج الله سلحشور (كارگردان)، محمود پاك نيت(بازيگر نقش يعقوب)، مهوش صبر كن(بازيگر نقش كاريماما) و محمد صادق آذين (مدير توليد پروژه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)») با حضور در خبرگزاري فارس پيرامون اين سريال به گفت‌وگو نشستند كه در اين نشست، محمد صادق آذين درباره راهكارهاي استفاده شده در اين سريال به منظور صرفه‌جويي در بودجه گفت: من زماني به گروه سازندگان سريال پيوستم كه به دليل بحث بودجه كار تعطيل بود. در جلسات برآورد نيز اعلام شد كه ما دكور كشور مصر را مي‌خواهيم و ساختن اين دكور به مستندات تاريخي و فضاي باورپذير احتياج داشت.
وي افزود: آنها قبلا مكان‌ها را انتخاب كرده بودند و طبعا اين دكورسازي و بناسازي هزينه داشت. البته ما دكور نساخته و بنا ساختيم چون بايد در طول 3 سال اين دكورها در مقابل باد و باران سالم مي‌ماندند و ساختن اين حجم عظيم بودجه بسياري مي‌طلبيد و ما با عنايت حضرت حق و صداقت و درستي در اين سريال توانستيم كار را پيش ببريم.
آذين در ادامه تصريح كرد: من درباره بودجه اين سريال ادعا دارم چون بايد بسيار بيشتر از اين رقم مي‌شد. به‌طور متوسط ما روزانه 120 تا 130 نفر را غذا مي‌داديم و رقم همين غذا نجومي مي‌شود. 38 هزار متر دكور ساخته شد، ساخت مجسمه‌ها در ابعاد 8 و 9 متر كار سختي است آن هم به نحوي كه قابل حمل باشد. ما براي اولين بار، بچه‌هاي دانشكده را دور هم جمع كرديم و قالب يونوليتي زديم و پس از آن قالب فايبرگلاس زديم تا ماندگار باشد و در حال حاضر نيز دكورهاي اين سريال يك پشتوانه ملي است كه حداقل در كنارش مي‌توان 10 الي 15 پروژه ديگر را هم ساخت.
وي در ادامه اظهار داشت: به نظر من نظم، ترتيب، صداقت و درستي در كار تأثير بسياري داشت. آقاي سلحشور قصدش انجام كار بود و ما هم وسايل و ابزار را در خدمت كار تهيه مي‌كرديم. هيچ سياست عجيب و غريبي هم نداشتيم و درستي و صداقت كار آن را جلو مي‌برد و خلاقيت خاصي پشت اين صرفه‌جويي‌ها نبود.
وي در ادامه سخنانش درباره دكورهاي اين سريال نيز گفت: ساخت اين دكورها اطلاعات فني بسياري به دكورسازان ما اضافه كرد و تجربه‌اي گرفتند كه در كار بعدي به طور حتم موفق‌تر باشد.
آذين همچنين پيرامون حواشي ايجاد شده براي سريال «يوسف پيامبر(ع)» نيز عنوان داشت: حواشي ايجاد شده بچه‌ها را خيلي اذيت كرد. بچه‌هاي اين گروه افرادي دل سوخته با كم‌ترين توقع بودند كه دستمزد معمولي آنها كم‌تر از رقمي بود كه از اين سريال دريافت كردند. چرا اگر افرادي با سلحشور دشمني دارند، عوامل ديگر را هم پايين مي‌كشند؟ بودجه اين سريال را ضرب و تقسيم كنيد، هر سال 25 درصد نيز تورم داشته‌ايم. سه سال و نيم كار كرديم و حتي سر يك نفر درد نگرفت كه همه اين‌ها از عنايت حق است.
وي گفت: ما در طول سه سال هر روز توليد داشتيم و طي اين روزها به تعداد انگشتان دست، روز تعطيل نداشته‌ايم. اين مقوله در فيلم‌سازي نقش اساسي دارد و اگر يك روز كار تعطيلي شود 5 تا 6 ميليون هزينه سربار مي‌شود و نظم بهترين حرف است.

mohammad_77
13-04-2009, 22:33
در مورد سری قبل , البته من ندیدم ولی دو تا از دوستان میگفتند اون در مخفیه که بنیامین رو ازش بردند بیرون , ظاهرا لولاش معلوم بوده , یعنی لولاش این ور بوده :27: . چی بگم : :2:

البته سایر سریال ها هم سوتی داره شاید زیادی حساس شدیم .

raz72592
14-04-2009, 23:52
با توجه به این همه قوت قلب جناب سلحشور پس من نتیجه میگیرم که ایشان یکبار هم ننشسته یکی از قسمت های سریال رو ببینه این نظر شخصی منه با صحبت های آقای سلحشور هیچ جای نقد هم باقی نمیمونه واین مجموعه نامبر وانه

mahsa1469
15-04-2009, 09:56
ان شاءا... این هفته آخرین قسمته دیگه؟؟؟؟

raz72592
15-04-2009, 19:04
یعنی دیگه این سریال تموم شد برداشت (نقد وبررسی) اون دیدن داره!

hoomaan
16-04-2009, 01:11

45 قسمته . نمیدونم چندتاشو داده ؟

raz72592
16-04-2009, 16:08
راسته میگن این سریال تو کشور های دیگه همزمان اکران شده؟

نادر1368
16-04-2009, 19:06
راسته میگن این سریال تو کشور های دیگه همزمان اکران شده؟

من شنیدم تو کشورهای عربی یه سریال یوسف ساخته بودن پخش میکردن البته شنیدم اگه این سریال که عربا هم یه تختشون کمه(از باب اقتصاد گفتم![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif)

raz72592
17-04-2009, 12:21
سلام کسی خبر نداره امشب زمان پخشش کی هست؟

mahsa1469
17-04-2009, 12:50
سلام کسی خبر نداره امشب زمان پخشش کی هست؟
طبق معمول ساعت 10

Mamad_Madrid
17-04-2009, 13:13
چند قسمت دیگه از این سریال مونده؟

RoYaYeEe_NiIiLi
17-04-2009, 13:13
میگم معلوم نشد که آخرین قسمتش کی هست؟

usa is leader
17-04-2009, 16:27
هزاران بار تاسف بر بوجه ای که برای ساخت این سریال از بیت المال خرج شده ....(البته این نظر شخصی منه نظر سایر دوستان هم محترمه)

dampayi
17-04-2009, 22:04
می گم داداشه تو نوشتن چه سرعتی داشت !
من با روان نویس جلو قلم و دواتش کم آوردم!!!!
بنده خدا الهام حمیدیم که تو این قسمت فقط ضایع شد!!
از اون دیالوگ مسخره ی آخناتون که اگه می دونستم یوسف این جوری می شه اجازه ازدواج نمی دادم، گرفته تا خواستگاری جلوشو .. غیره...

من نمی دونم این صدای هل کشیدن زنا موقعی که زلیخا اکیو داد جزو موسیقی متن بود یا اون زنا هیدن بودنو ما کسیو ندیدیم !!
دوستان پشت صحنه مثل اینکه حوصلشون سر رفته بوده!

باور کنید دیالوگ های زن آخناتون رو بعدا اضافه کردن!!
فیلمنامه رو نوشتن بعد دیدن این دیالوگ نداره گفتن جای خندیدن یه دوبارم تایید کنه بد نیست!

خلاصه بازم خندیدیم !!!

Behsood
17-04-2009, 22:10
سلام
بازم من این سریال رو دیدم ...
یکی نیست بگه آخه چه مرضی داری؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اما به هر حال ...

لباساشون انگار بهتر شده نمیدونم چرا اینطوری حس میکنم!
خیلی هم شبیه اون نسخه آمریکاییه با بازی سر بن کینگزلی هست!
البته با این تفاوت که اون سیاه سسفید بوده اما تنوع رنگی داشته اما این یکی رنگیه اما همش سفیده! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ادای جملات توسط موج سیاهی لشکر متنوع سریال همچنان آن طرف تر از غیر طبیعیه!

قایم شدن زلیخا هم انصافا در نوع خودش نظیر نداشت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در کل پا شدم رفتم دیگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

masoudtr
17-04-2009, 23:07
عجب اگه حضرت یوسف واقعا اینجوری بوده من که خیلی بدم امد ازش
خدا بدور
واقعا مسخره بود اون هل کشیدن زن ها هم که مال خوزستانی هاست
چقدر هم پارتی بازی میکنه برای برادرش

RoYaYeEe_NiIiLi
17-04-2009, 23:19
اینجور چیزا رو نباید جدی گرفت...چون به دلیل کاگردانیه بدشه که پارتی بازی به نظر میاد:31:
یوسف به ذات خود ندارد عیبی/هر عیبی که هست از کاگردانان ماست:31:
ممنون:11:

deluge28
17-04-2009, 23:22
اين فرعونه ماشاءا.... جه دستي در امور خير داره..............

نادر1368
17-04-2009, 23:30
من قبل تر هم گفته بودم مثل یه بسیجی مخلص هستن تا پیامبر!یعنی حضرت یوسف علیهم السلام شانش کمتر از امامان معصوم و بزررگوار ماست چی میشد چهرش رو نشون نمی دادین؟!اخه من چه گناهی کردم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gifدر هر صورت من این قسمت رو ندیدم بمونه برای فردا!

MSHOCK
17-04-2009, 23:31
با دستو پا خیر می کنه onh odva kni .
این قسمت یکمی نمک داشت .

Behsood
17-04-2009, 23:37
سلام
نه رفیق ...
این یوسفی هست که کارگردان می خواسته باشه ...
اصلا این همه انتقاد مراجع و این حرف ها هم برای همین بوده دیگه ...
ایشون یوسف رو پرسونالیزه کرده!! یعنی شخصی اش کرده ...
من دوست داشتم این طوری باشه ...

iman_s
18-04-2009, 00:20
نمیدونم یوسف الگوی م... بوده یا یوسف رو از روی م... الگو برداری کردند؟!
از سفرهای استانی......... تا جمع کردن دوست و آشناهاش دورو بر خودش و اعطای مقامات بزرگ بهشون.

rosenegarin13
18-04-2009, 00:26
این تیکه زلیخا خیلی بد کارگردانی شده بود
خودشو قایم کرده بود
مسخره
بیشتر این قسمت شبیه طنز بود

Mahdi_P30
18-04-2009, 01:26
خوش به حال خودم كه اصلا اين سريالو نديده و نخواهم ديد و نظري هم طبيعتا نميدم!
چون نه از كارگردانش خوشم مياد نه از مصطفي زمانيش!!
والسلام!

Behsood
18-04-2009, 01:28
خوش به حال خودم كه اصلا اين سريالو نديده و نخواهم ديد و نظري هم طبيعتا نميدم!
چون نه از كارگردانش خوشم مياد نه از مصطفي زمانيش!!
والسلام!
سلام
تجربه کردن یه همچین موردی از تجربه نکردن اش بهتره به نظرم!
حد اقل اش اینه که قد بهتر از این رو بیشتر میدونیم ...

raz72592
18-04-2009, 02:25
بابا ما که اصلا"نفهمیدیم این قسمت چه پیامی داد تورو خدا اگه کسی برداشتی داره به ما همبگه درکش کنیم.

اینجا رو سربزنیدامیدوارم واستون مفید باشه

nil2008
18-04-2009, 06:44
بابا ما که اصلا"نفهمیدیم این قسمت چه پیامی داد تورو خدا اگه کسی برداشتی داره به ما همبگه درکش کنیم.

اینجا رو سربزنیدامیدوارم واستون مفید باشه
دوست عزیز
به نظر من پیام این هفته اش این بود که:
ازدواج دوم همیشه راحت تر و آسونتر از اولیه ،خرجش هم کمتره،عروس هم خوشگلتره...:10:
همین .یا حق

nil2008
18-04-2009, 06:50
دوست عزیز قراربوده چهل و پنج قسمت باشه 28/1/88 قسمت چهل و سومش رو نشون دادن
قاعدتا"دو قسمت دیگه میمونه اگه اتفاق غیر منتظره ای پیش نیاد 11/2/88 باید تموم بشه
البته از اولش قرار بوده 28/1 تموم بشه یعنی ما باید دیشب قسمت آخر رو میدیم

mahsa1469
18-04-2009, 07:57
این لاوی ها چه قدر خنگ بود اون که همه چیز رو گفت حتی یه جا گفت (کسی مرا با نام کنعانیم صدا زد ) از برده بودن و عزیز مصری اش هم گفت اما بازم متوجه نشد که یوسفه !!!!!!!!!!!!!!!
من فکر کردم اونجایی که می گه به برادراش خبرهای زیادی براتون دارم می خواد بگه که عزیز مصر برادر گرگ خورده ی خودشونه!!!!!!!!
یوسف که قبل از خواندن نامه ی پدرش قصد نداشت به برادراش بگه که یوسفه پس چه طور زلیخا سند رو با خودش آورده بود!!!
چرا وقتی یوسف با زلیخا در معبد امون حرف می زد مردم ساکت بودن تازه زلیخا قبل از اون که به عبادت مشغول بود و بیرون نیومده بود یعنی هیچ کی از جوون شدنش تعجب نکرد !!!

حامدرضائی
18-04-2009, 08:33
خیلی ناقص درست کردن بابا
حالا چطوری حضرت یعقوب با اون تندی برای نامه سخن میگفت و شمعون هم مینوشت؟

mojtaba007
18-04-2009, 11:03
زمانی که حضرت یوسف داشت برای مردم حرف میزد هیچکدومتون به تشویق های مردم دقت کردین:41:

یکیشون که فقط دهنش مثل صفر انگلیسی باز بود و همینطور نگه داشته بود بدون اینکه این دهن تکونی بخوره:19::31:

و یکیشون دست هاشو مشت کرده بود و مشتشو پرت میکرد من که فکر کردم داره میگه مرگ بر شاه:27:

mohamad_beauty
18-04-2009, 11:13
درسته توی سیاهی لشکر خوب عمل نشده مثل بیشتر فیلم های ایرانی اما سعی کنید بیشتر نقد به فیلم باشه ونه نقدی که احیانا توهین به اصل داستان بشه که قرانیه

Wisdom
18-04-2009, 11:14
دوستان یک سوال فنی برام پیش امده

مگه برادران یوسف اون رو توی چاه ننداختن و یک کاروان که صاحب اون همون مالک بود یوسف رو از توی چاه بیرون کشیدن و بعد فروختن به پوتی فار

الان این سند فروختن یوسف که برادر هاش فروخته بودنش به 18 درهم ( چقدر مفت ) از کجا امد ؟

حامدرضائی
18-04-2009, 11:18
خب تا حالا این همه این سریالو تماشا کردیم
بعد قسمتی که کاهن ها رو گرفتن دیگه فیلم جذابیت قبلی رو نداره

Wisdom
18-04-2009, 12:02
اوایل این سریال رو ندیدم

منظورم این بود که مگه برادران یوسف با مالک ملاقات داشتن که یوسف رو فروختن ؟ اون هم به قیمت 18 درهم و این سند فروش دست به دست گردیده تا به زلیخا رسیده و آخر هم شد سند اینکه برادران یوسف اون رو فروختن !
تا جایی که میدونم یوسف رو توی چاه میندازن بعد کاروانیان اون رو پیدا میکنن ( همون مالک ) و به عزیز مصر میفروشن
الان 2 بار فروختن شد !
یک بار فروختن به مالک
و یک بار هم فروختن به پوتی فار

فکر کنم این بار واضخ باشه سوالم :دی

masoudtr
18-04-2009, 13:14
اخر این سریال در کشورهای مختلف
آمریكا = یوزارسیف درخواست بانو زلیخا رو می قبولید و همه چیز به خوبی تمام می شد!

كره = آخناتون دو تا شاهزاده داشت كه باهم سر یه دختر دعواشون می شد سر گرفتن تاج و بعدشم همدیگرو می كشتن و آخر سر هم یوزارسیف دختره رو می گرفت!

هند = یوزارسیف تازه یه جایی كه عاشق شده بود، یادش می افتاد كه یه پدری داره و در پی پدرش هم متوجه میشه كه پدرش از مادر او یه بچه ی دیگه هم داشته! وقتی میره برادرشو پیدا كنه میاد می بینه كه در عشق شكست خورده و یكی دیگه دختره رو گرفته!

روسیه = در حین فیلم یوزارسیف به انرژی هسته ای دست پیدا می كنه و در رقابت با كاهنان معبد آمون سعی میكنن كه یك انسان به فضا بفرستند و یوسف موفق میشه با اختلاف 10 دقیقه یه مرد رو به ماه بفرسته!

مكزیك = یوزارسیف و آنخمائو (كاهن معبد) وای میسن رو برو هم و آخناتن گیتار می زنه و اون دو تا دوئل میكنن و كاهنان معبد هم وای میسن تماشا! سر ساعت آنخمائو كشته میشه!

اسپانیا = در حین فیلم 100 زوج عاشق با همدیگه ازدواج میكنن و در این حین كاهنان و یوزارسیف فامیل میشن و همه چیز به خوبی و خوشی تمام میشه!

انگلیس = كاهنان شبانه بوسیله ی تونل گندم ها رو كش میرن و قحطی 3 سال زودتر شروع میشه و یوزارسیف كشته ميشه و بعدشم كاهنان گاو پرست میشن!

فرانسه = همینو بدونید كه همه چیز اون طوری كه نمی خواهید تموم میشه

DaRiOuShJh
18-04-2009, 13:32
به موارد بالا ایران رو هم اضافه کنم:

1. تا جایی که امکانش هست داستان تحریف و از فیلـــتر و چایی صاف کن و .... رد میشه

2. خداپرستی و یکتاپرستی چند 1000 سال سریعتر در بین بشر رایج میشه!

3. در کتاب های تاریخی زلیخا به حاج خانوم زلیخا تغییر نام پیدا میکنه

ayshin
18-04-2009, 13:36
وا وی لا چی بوداين قسمت؟:2:گند کل سريال تو يه قسمت دراومد.من که نتوستم کلشو نيگا کنم(براي اولين بار)
هر چي فکر مي کنم نمي تونم بفهمم چرا زليخا خودشو قايم کرده بود؟؟!!!:39::39::39:خيلي مسخره بود.:41:آخه کارگردان چي فکر مي کرد؟:41:چي رو مي خواست نشون بده؟چطور بود يه آهنگه هندي و 4 تا درخت مي ذاشتن تایه رقص گروهی هندی شامل اخناتون و همسرش،برادرش،بنیامین،کلفت های زلیخا و مردمی که اونجا حضور داشتن با سر دستگی یوسف و زلیخا انجام می دادن که چي بهت جواب مثبت دادم؟:39::39::39:آبروي خودشو برد کارگردان با اين سکانس.:2:
آخه به آخناتون چه ربطي داره که به يوسف مي گه زليخا کي جواب مي ده اونم چي؟پيش زنش.
ضمنا چرا یوسف به خانوادش ازبهترین زمین ها می بخشید؟:18:

Ni_nigc
18-04-2009, 13:43
دوستان یک سوال فنی برام پیش امده

مگه برادران یوسف اون رو توی چاه ننداختن و یک کاروان که صاحب اون همون مالک بود یوسف رو از توی چاه بیرون کشیدن و بعد فروختن به پوتی فار

الان این سند فروختن یوسف که برادر هاش فروخته بودنش به 18 درهم ( چقدر مفت ) از کجا امد ؟

مالك يوسف رو به پوتيفار فروخت .
احتمالا هر كسي كه جنسي رو به شخص ديگري مي فروخت ، سندش رو هم به اون مي داد .

ayshin
18-04-2009, 13:48
اوایل این سریال رو ندیدم

منظورم این بود که مگه برادران یوسف با مالک ملاقات داشتن که یوسف رو فروختن ؟ اون هم به قیمت 18 درهم و این سند فروش دست به دست گردیده تا به زلیخا رسیده و آخر هم شد سند اینکه برادران یوسف اون رو فروختن !
تا جایی که میدونم یوسف رو توی چاه میندازن بعد کاروانیان اون رو پیدا میکنن ( همون مالک ) و به عزیز مصر میفروشن
الان 2 بار فروختن شد !
یک بار فروختن به مالک
و یک بار هم فروختن به پوتی فار

فکر کنم این بار واضخ باشه سوالم :دی
آخه فکر کنم اون اوایل وقتی از چاه کشیدنش بیرون برادراش اومدن و گفتن این برادرمونه یا نوکرمونه واینطوری به مالک فروختن.

حامدرضائی
18-04-2009, 13:52
مدیریت این تاپیک خیلی سخت گیره
بابا اومدیم به یکی از کاربرا سوالشو جواب دادیم دیدیم مال ما که هیچی دوسه صفحه هم پاک کردن

BehzadKiNG
18-04-2009, 13:55
من فکر کنم داره از اینا حرف می کشد . . .
یعنی می خواد بگه این سند رو به پدرشون نشون می دهد که اونها بترسند ولی در اصل اونا قبول می کنند راستش را بگویند و توبه کنند . . .

raz72592
19-04-2009, 09:19
من تازه اینجا رو دیدم!
عجیب سریال مزخرفیست و تحملش فوق العاده سخت! سخت نگیر
یوسف قشنگ زلیخاه زیبا بنیا مین دلنشین دکور خیلی قشنگ هزینه خیلی بالا مخاطبین فراوان راضی وناراضی همه توی بررسی این سریال پیدا میشه این نظرمن کوتاه مختصر وشاید هم مفید در باره این سریل هست.

نادر1368
19-04-2009, 13:16
سخت نگیر
یوسف قشنگ زلیخاه زیبا بنیا مین دلنشین دکور خیلی قشنگ هزینه خیلی بالا مخاطبین فراوان راضی وناراضی همه توی بررسی این سریال پیدا میشه این نظرمن کوتاه مختصر وشاید هم مفید در باره این سریل هست.

درسته!این سریال ببین چقدر بیننده داشته انقدر جذابه که به ریز ترین جزئیات هم توجه میشه باید به عوامل ان فیلم جایزه داد یک زن دیگه به یوسف قدری ادب و تربیت پیامبری به بنیامین جان اعزام یعقوب به المان برای درمان چشم و برای برادران کرایه حمام عمومی به مدت یک سال و چند صد کیلو گندم امریکایی به ابادی کنعان:27:.

Mamad_Madrid
19-04-2009, 22:02
خداوکیلی اگه این سریال رو یه کارگردان مثل فخیم زاده میساخت الان چیز دیگری بود.... حداقلش این بود صحنه های جنگش رو خوب میساخت.

reza2pars
20-04-2009, 10:21
خداوکیلی اگه این سریال رو یه کارگردان مثل فخیم زاده میساخت الان چیز دیگری بود.... حداقلش این بود صحنه های جنگش رو خوب میساخت.

مهم ترين نقطه ضعف اين سريال كارگرداني ضعيف هستش

ayshin
20-04-2009, 17:46
اکثر سریال های ایرانی پایان خوبی ندارن :41:مثل شهریار یا یه سریال طنزی مثل خشایار(زیر اسمان شهر بود دیگه؟!!)دلیلش رو هم نمی دونم.خود این سریال هم در آغازش با اینکه مشکلاتش کم نبود ولی بهتر از الانش بود.ولی الان واقعا خراب شده حتی بدتر از اول شده!و نظرم کاملا برگشته.:13:
دیروز داشتم صفحات اول تاپیک رو می خوندم صفحات دو یا سه بود. که دوستان گفته بودن بهتر بود به جای این سریال یه سریالی که مربوط به تاریخ خودمون باشه می ساختن.منم با این نظر موافقم.مثل کشورهای دیگه که افسانه هاشون رو به تصویر می کشن ما هم این کار رو می کردیم.مثل همین جومونگ یا ادیسه یا...به نظر من بهتر بود یه داستانی مثل رستم و سهراب یا یه داستان کم هزینه تر مثل شیرین و فرهاد رو می ساختن تا هم هزینش کمتر باشه هم لااقل سندش رو داشتن و کارگردان مجبور نبود محدود به تاریخ باشه و بیشتر وقتشو صرف انجام تحقیقات کنه تا ااینطور از بازیگری و دکور و...غافل نشه.چون قرار بود چیزی رو بسازه که داستانش معلومه و مجبور نبود چیزی واسه ی جذب بیننده اضافه کنه که با نظر بیننده ها مغایرت داشته باشه.البته نظر من یه سریال تاریخی نیست چون واقعا ما سریال تاریخی زیاد و به اندازه ی کافی داریم و به مقدار کافی هم تکرارشون کردن:19:

نادر1368
20-04-2009, 19:19
اره خیلی خوب میشد یوسف میشد سهراب یعقوب رستم زلیخا تهمینه و بنیامین در نقش بازوبند رستم!حماسه افرینی میکردیم که ندیدی و بیا ببین(فردوسی!)ما باید کلا قید فیلم تاریخی رو بزنیم.

ayshin
20-04-2009, 22:18
اره خیلی خوب میشد یوسف میشد سهراب یعقوب رستم زلیخا تهمینه و بنیامین در نقش بازوبند رستم!حماسه افرینی میکردیم که ندیدی و بیا ببین(فردوسی!)ما باید کلا قید فیلم تاریخی رو بزنیم.
چرا مسخره می کنین؟اگه شما نتونین مطمئنن تو این مملکت یکی مثل همین فردوسی که اینا رو گذاشته واسه ما می تونه بسازه.همش اینا رو می گین که می زنین تو ذوقشون.:41::13::13:

MSHOCK
20-04-2009, 22:24
به نقاط حساس رسیده. قسمتهای قبلش کلا قابل تحمل واسه اینجانب نبود .

M.N.P
20-04-2009, 23:35
به نقاط حساس رسیده. قسمتهای قبلش کلا قابل تحمل واسه اینجانب نبود .

آره این تازگیا یه کمی قشنگتر شده.

spam
20-04-2009, 23:45
به نظر من سریال خوبیه :31:
البته شاید یه جاهایی با واقعیت های دینی که علما میگن :31: همخوانی نداشته باشه ولی در کل منهای یه سری جزئیات سریال خوبیه :46:

بهتر بود به جای این سریال یه سریالی که مربوط به تاریخ خودمون باشه می ساختن.منم با این نظر موافقم.
یه نکته رو در نظر داشته باشین . حمایتی که از فیلمها و سریالهای مذهبی میشه همیشه بیشتر از سریالهای منحصرا تاریخی هستش :27:

K E Y H A N
21-04-2009, 00:54
من که مدت هاست دیگه سریال رو دنبال نمیکنم و یک جورایی دچار زدگی شدم !!

اما خوب برای اتلاف وقت وسیله مناسبی هست .

god girl
21-04-2009, 08:24
به نظر من قسمت هایه اولش خیلی بهتر بود اما حالا دارن الکی کشش میدن موضوع رو ضعف تو کارگردانی اش هم خیلی تو چشم میاد اما شاید دلیلش طولانی شدن پروژه بوده که خودش دلیله خوبی واسه خستگی کارگردان و بقیه عوامل فیلم هست

usa is leader
21-04-2009, 12:18
چرا مسخره می کنین؟اگه شما نتونین مطمئنن تو این مملکت یکی مثل همین فردوسی که اینا رو گذاشته واسه ما می تونه بسازه.همش اینا رو می گین که می زنین تو ذوقشون.:41::13::13:

کسی که عرضه نداره با پول بی زبان بیت المال سریال خوب بسازه غلط میکنه میسازه نباید زد توی ذوقش باید با لنگه کفش زد تو ملاجش...(هر چند اینا با این هم از رو نمیرن هر چی باشه قضیه هاپولی کردن میلیاردها تومان هستش و بسی جیب منتظر )

ayshin
21-04-2009, 17:16
کسی که عرضه نداره با پول بی زبان بیت المال سریال خوب بسازه غلط میکنه میسازه نباید زد توی ذوقش باید با لنگه کفش زد تو ملاجش...(هر چند اینا با این هم از رو نمیرن هر چی باشه قضیه هاپولی کردن میلیاردها تومان هستش و بسی جیب منتظر )
شما حرص پولتون رو می خورین یا حرص اینکه سریال خوبی نیست؟:2:الان چندین صفحست که بحث فقط و فقط روی این موضوعه.بهتر نیست بحث رو عوض کنین؟دیگه همه می دونن این سریال بابت هزینه ای که شده خوب از آب درنیومده.:41:
به نظر من این سریال رو باید یه گروه دیگه اداره می کرد یه گروه نامی تر ودر عین حال اکتیو تر.هم کارگردانی هم بازیگری.ما بازیگر خوب زیاد داریم.نمی دونم چرا از یه همچین سریالی برای معرفی بازیگران بی نام و نشانی استفاده کردن؟

نادر1368
21-04-2009, 19:37
سریال ختم به خیر شدس حالا میخواین بحث رو عوض کنین!به نظر شما کدام بازیگرا مناسب بودن!دیگه از این فراتر نمیتونستن کیفیت داشته باشن هرکی رو می اوردن فقط اعتبار اون بازیگر لطمه میدید!مهم کارگردان هستش که بلده چطوراز امکاناتی که داره نهایت استفاده رو ببره همین مردان انجلس در مقایسه با این سریال واقعا فوق العاده بود.

ayshin
21-04-2009, 20:58
آره دیگه.امروز می گین این سریال که تموم شد فردا که یکی مثل این ساختن بازم روز از نو روزی از نو!!!:2:می شینین می گین زیاد هزینه کردن.کارگردانش خوب نبودو از این جور چیزا یکی نیس به شما بگه آخه این کارگردان چه گناهی داره وقتی که هر چی ساخت زدن تو سرش که این چیه؟و یکی حتی نگفت آخه چرا کارت بده؟یکی نگفت اگه این جا رو اینطور می ساختی اگه از این منبع استفاده می کردی اگه این موضوع رو انتخاب می کردی اگه با این گروه همکاری داشتی اگه اینجا فیلم برداری می کردی یا ....من خوشم میومد.خداییش چند صفحه از این تاپیک رو خوندین؟تو این صفحاتی که خوندین چند نفر به اینا جواب داده؟خوب شما که ایراد می گیرید خوب راه حلش رو هم بگین.:10:
اصلا من یه کارگردان.من سلیقه ی شخصی خودم رو با افکار و استدلال هام دارم.می خوام سریال یوسف رو دوباره بسازم.چی کار کنم که تکرار مکررات نشه؟بینم چند نفر جز مسخره کردن این سریال واقعا می تونن خودشون تشخیص بدن که چرا این سریال بده.زورتونو بزنین.اگه کسی تونست بگه که چی کار کنم من عقب نشینی می کنم وگرنه باید به کارگردان حق بدین که اینو ساخته چون حتی خودتون هم جاش بودین نمی تونستین بهتر از این بسازین.:31:

نادر1368
21-04-2009, 23:16
یکی نیس به شما بگه آخه این کارگردان چه گناهی داره وقتی که هر چی ساخت زدن تو سرش که این چیه؟و یکی حتی نگفت آخه چرا کارت بده؟یکی نگفت اگه این جا رو اینطور می ساختی اگه از این منبع استفاده می کردی اگه این موضوع رو انتخاب می کردی اگه با این گروه همکاری داشتی اگه اینجا فیلم برداری می کردی یا ....من خوشم میومد.خداییش چند صفحه از این تاپیک رو خوندین؟تو این صفحاتی که خوندین چند نفر به اینا جواب داده؟خوب شما که ایراد می گیرید خوب راه حلش رو هم بگین.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif
اصلا من یه کارگردان.من سلیقه ی شخصی خودم رو با افکار و استدلال هام دارم.می خوام سریال یوسف رو دوباره بسازم.چی کار کنم که تکرار مکررات نشه؟بینم چند نفر جز مسخره کردن این سریال واقعا می تونن خودشون تشخیص بدن که چرا این سریال بده.زورتونو بزنین.اگه کسی تونست بگه که چی کار کنم من عقب نشینی می کنم وگرنه باید به کارگردان حق بدین که اینو ساخته چون حتی خودتون هم جاش بودین نمی تونستین بهتر از این بسازین.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gif
فردا پس فردا میزگرد صمیمانه ای تشکیل میشه و نقد میکنن![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gifالبته من زیاد تلوزیون بخصوص شبکه اول!رو نمیبینم یه چند قسمتی از این سریال اونم میان برنامه ها دیدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).gifخوب نبود!کلا خوب نبود!ادم سریال ها و فیلم های تاریخی خارجی رو که میبینه خوب انتظارشم میره بالا ولی باید قبول کرد ما نمی توانیم!

raz72592
22-04-2009, 14:44
سریالی بود که بد یا خوبش به نظر هرکسی یه چیزه با وضعیت فعلی من میگم دستشون درد نکنه !

raz72592
23-04-2009, 20:00
راستی کسی خبر داره این راسته که اسپانسر های این سریال از اعضاء مجلس یا هیئت دولت بودن یا فقط یک شایعه است ؟

Mamad_Madrid
24-04-2009, 15:24
تو اخبار میگفت کشورهای همسایه مثل افغانستان بشدت از این سریال استقبال کردن. من موندم از چی این سریال خوششون اومده!

Eshghe_door
24-04-2009, 20:15

«حجت‌الاسلام وحیدی» مهم‌ترین ایراد مجموعه «یوسف پیامبر(ع)» را به تصویری مربوط دانست كه سریال از حضرت یوسف ارائه می‌دهد كه بیشتر در حد یك انسان خوب و جوانی متدین است كه نمونه آن را در دوره انقلاب و دفاع‌مقدس می‌دیدیم تا یك پیامبر الهی.

«حجت‌الاسلام وحیدی» در مورد سریال حضرت یوسف(ع) گفت: ابتدا باید از زحمات كارگردان دلسوز و انقلابی آقای سلحشور، كه همیشه دغدغه ساخت سریال‌های مذهبی و عقیدتی را داشتند و هنر خود را در راه ترویج ارزش‌ها و معرفی الگوهای برتر بشری صرف كرد و در این راه قطعاً بی‌مهری و بی‌انصافی‌های زیادی دیده و شنیده اند، تشكر كرد.
این محقق مسائل دینی ادامه داد: در این زمانه‌ای كه همت غالب هنرمندان ما به تصویر كشیدن مسائل مبتذل عشقی، خشونت و كشمكش است، هنرمندی پیدا شده كه یك سوره از قرآن را سرلوحه كار خود قرار داده و زندگی زیبای حضرت یوسف(ع) را به تصویر درآورده و با آرزوی موفقیت برای او و الگو قرار گرفتن كار او برای همه هنرمندان عزیز كشورمان نكاتی را دوستانه و از سر خیرخواهی به این سریال متذكر می‌شوم.
وی در خصوص مهم‌ترین ایرادهای وارده به این مجموعه گفت: یوسف این فیلم تصویر یك پیامبر الهی نیست بلكه انسان خوبی است كه همواره او را در اندازه جوانان متدین و خوبی كه در زمان انقلاب و دفاع مقدس می‌دیدیم، ارزیابی می‌كنم.
این محقق مسائل دینی گفت: سئوال این است كه اگر بخواهیم جوانی تمام اولیای خداوند را به تصویر بكشیم، یك چیزی در حد همین یوسف است كه در این فیلم می‌بینیم. توقع داشتم وقتی این سریال را نگاه می‌كردم، خود را در برابر پیامبر بزرگی ببینم كه بر قلب و جانم مسلط است و هیبت او سراسر وجودم را بلرزاند(نه پیامبری کاخ نشین...). چیزی كه تجربه‌اش را در بازی «آنتونی كوئین» در نقش حمزه و عمر مختار با همه وجود حس كردم. البته توقع دیدن بازی «آنتونی كوئین» را از كارگردان یوسف پیامبر نداریم.
وی تصریح كرد: زیاد نشان دادن حضرت یوسف در این فیلم از ارزش و اعتبار حضرت كاسته و كارگردان این فیلم برای كوچك‌ترین كارها، چهره یوسف را خرج كرده است و كاری نكرده تا مخاطب با فكر و خیال خود، یوسف را پیدا و او را در ذهن خود بسازد و همین دلیل، موجب كم شدن هیبت او در دل‌ها شده است.
وحیدی ادامه داد: هنوز یادمان نرفته كه مرحوم مصطفی عقاد بدون آن كه پیامبر را نشان دهد، چگونه سیمای پر نور نبی خاتم را به همه جهانیان نشان داد و بدون آن كه تصویری از امیرالمؤمنین(ع) نشان دهد با نشان دادن نوك ذوالفقار آن حضرت، شجاعت و جنگ‌آوری آن امام را به رخ بینندگان كشید، خیلی از كارهای یوسف را می‌شد با نشان ندادن او، نمایش داد تا جایی كه سخنان بزرگ را در سكوت می‌توان منتقل كرد.
وی در خصوص نقش زلیخا گفت: پر رنگ شدن نقش قطام و حاشیه‌ای شدن نقش امام، كه اشتباه آقای میرباقری در سریال امام علی(ع) بود، در این سریال هم تكرار شد تا جایی كه زلیخا، شخصیت دوم فیلم نقش خود را پا به پای حضرت یوسف بازی كرد. به طوری كه بیان می‌شود درس‌هایی كه از زلیخا برای به دست آوردن معشوق و گذشت از همه چیز فراگرفته‌می‌شود، از یوسف نمی‌توان فراگرفت و نیز میتوان نام این سریال را یوسف و زلیخا قرار داد اما این در حالی است كه در سوره یوسف بیش از صد آیه مربوط به حضرت یوسف و فقط پنج آیه مربوط به مسائل زلیخا است و 95 آیه مباحث حضرت را مطرح می‌كنند.
حجت‌الاسلام وحیدی در مورد نقش حضرت یعقوب بیان داشت: حضرت یعقوب این فیلم اصلاً در حد و قواره یك پیامبر بزرگ الهی نیست، اینكه پیامبری به خاطر گم شدن فرزند خود تمام امور پیامبری را رها و در گوشه‌ای عزلت و دست از هدایت انسان‌ها بردارد و با فرزندان خود رفتاری قهرآمیز داشته باشد و با ظاهری ژولیده و نامرتب كه خلاف شأن نبوت است، منتظر دریافت خبری از یوسف خود باشد، مطلوب نیست.
این محقق علوم دینی تصریح كرد: بارداری زنان یعقوب در دو قسمت پشت سر هم، تغییر دین فرعون مصر خیلی سریع و آسان، ازدواج، بارداری و متولد شدن فرزند یوسف در یك قسمت، بی‌توجهی یوسف به زلیخا در طول سال‌هایی كه عزیز مصر شده در حالی كه زلیخا برای رشد یوسف زحمت زیادی كشیده و یوسف سال‌های سال از محبت این خانم بهره‌مند بوده، از یك پیامبر الهی پذیرفتنی نیست و بعید است كه وی نسبت به كسی كه به این اندازه به او محبت كرده تفقدی نداشته باشد.
وی افزود: وضعیت زننده حجاب آقایان و بانوان در این سریال، نقص عصمت نبی مهم‌ترین برداشت‌های ضعیفی است كه مورد استهزای مردم هم قرار گرفته است.
این محقق مسائل دینی افزود: عدم حضور چند كارشناس قوی و خبره و مورد تأیید مراجع و بزرگان حوزه در نظارت بر نوشتن سناریوی این سریال بزرگ‌ترین ایرادی است كه می‌توان به این سریال وارد كرد.
وی در پایان از زحمات همه دست‌ اندركاران ساخت این مجموعه و بازی خوب آقای عباس امیری و خانم كتایون ریاحی كه جبران بسیاری از ضعف‌های بازی دیگران است، نهایت تشكر و قدردانی را اعلام كرد.

mojtaba007
24-04-2009, 22:06
این قسمت یه نکته مهم داشت
ولایت چیز خوبیه

ayshin
24-04-2009, 22:24
انصافا بازیگری این قسمت بهتر از قسمت قبل بود.:10:ولی بخشهای اضافی فوق العاده زیاد بود.:41:ضمنا چرا وقتی یوسف لباسش رو می داد به برادراش زلیخا پشتش به دوربین بود؟:19:

KAKAJOKER
24-04-2009, 22:26
سلام یه سوال : نام اصلی بازیگر نقش یهودا چیست ؟

MohandesMCD
24-04-2009, 22:31
ما میخام یه شمال بریم از 2 روز قبلش بند و بساطمون رو جمع میکنیم.اینا شب تصمیم گرفتن کوچ کنن برای فردا صبح!!!
راستی بنیامین با اون لباس مصریش که سفید بود 20روز تو راه بود تا به کنعان برسه ولی لباسش تمیز مونده بود!!!
ولی با این قسمتش خیلی حال کردم.قشنگ بود
داستان رو هم تغیر دادن حضرت یوسف با اسب نمیاد پیش پدرش.با پای پیاده میاد

XMAN9
24-04-2009, 22:31
اين قسمتش منو خيلي تحت تاثير قرار داد.

Sha7ab
24-04-2009, 22:35
این قسمت یه نکته مهم داشت
ولایت چیز خوبیه
یه نکته دیگه هم داشت :
توبه خوب است !

smahdis
24-04-2009, 22:43

مگر جايي گفتن يا نشون دادن حضرت يوسف (ع) سوار اسب شده؟ كجاست من هنوز نديدم؟

در هر حال، در قسمت بعد بايد اين طور باشه كه حضرت يوسف (ع) سوار اسبه و وقتي پدرش مياد، كمي جو گير ميشه و از اسب پايين نمياد به همين دليل هم فرشته وحي مياد و ميگه كه به خاطر اين كارت، ديگه از نسل تو پيامبري زاده نخواهد شد. البته اين چيزيه كه من شنيدم.

ولي اين قسمتش خيلي بهتر از قسمت هاي قبلي بود. جاهايي كه برادراش رو نشون ميده و به خصوص پدرش رو، خيلي قشنگ تر از جاهاي ديگه هست.

masoudtr
24-04-2009, 23:03
در هر حال، در قسمت بعد بايد اين طور باشه كه حضرت يوسف (ع) سوار اسبه و وقتي پدرش مياد، كمي جو گير ميشه و از اسب پايين نمياد به همين دليل هم فرشته وحي مياد و ميگه كه به خاطر اين كارت، ديگه از نسل تو پيامبري زاده نخواهد شد. البته اين چيزيه كه من شنيدم.
این کاملا درست است و موثق

Fate2646
24-04-2009, 23:18
این قسمتش خوب بود
چند قسمت دیگه مونده اخرشو میخوان چجوری تموم کنن

Sara
25-04-2009, 07:37

برادر حضرت یوسف بود که با اسب اومد و پیراهن یوسف رو برای پدرش آورد .

MSHOCK
25-04-2009, 14:10
این قسمتش خوب بود
چند قسمت دیگه مونده اخرشو میخوان چجوری تموم کنن
آخرشو سرهم میکنن.
چیزی که همیشه دیدیم.

*Necromancer
25-04-2009, 14:14
چطور وقتی زلیخا گفت "یوسف رو پوتیفار برای همسرش زلیخا هدیه آورد" اون لاوی برگشت گفت "یوسف را به شما هدیه داد؟"!!! مگه نباید از جوون بودن زلیخا تعجب کنه؟ اصلا از کجا باید می دونست این همون زلیخاست؟

4039
25-04-2009, 14:28
چطور وقتی زلیخا گفت "یوسف رو پوتیفار برای همسرش زلیخا هدیه آورد" اون لاوی برگشت گفت "یوسف را به شما هدیه داد؟"!!! مگه نباید از جوون بودن زلیخا تعجب کنه؟ اصلا از کجا باید می دونست این همون زلیخاست؟

شما انتظار داری جریان به اون مهمی مسکوت بمونه .خب مسلما همه از اون جریان باخبر شدن دیگه . مگه قسمتای قبلو ندیدی برادران یوسف یک مدت توی مصر توی کاخ پیش یوسف بودن خب مطلع شدن دیگه .

*Necromancer
25-04-2009, 14:37
الان که تکرارشو نشون می ده سوالم یادم اومد! اون پیرمردی که با یعقوب حرف می زنه کیه؟

اگه من کارگردان بودم صحنه حرف زدن یعقوب با پیرمرد رو طوری فیم می گرفتم که بقیه حظار همون جوری بی حرکت ایستادن (یعنی زمان براشون متوقف شده:31:) در همون حال یعقوب جلوشون نشسته داره با رو به روش حرف می زنه! خیلی باحال تر می شدا!

gmuosavi
25-04-2009, 16:47
اون پیرمردی که با یعقوب حرف می زنه کیه؟

همونه كه توي چاه با يوسف حرف ميزد
احتمالا يه فرشته اي چيزي بايد باشه

honura
25-04-2009, 16:49
این فیلم از واقعیت خیلی دوره.

نادر1368
25-04-2009, 16:58
فکر کردم ابراهیم یا اسحاق علیه کلهم سلام هستن پس فرشته بودن!خوب در هر حال به نظر من محمود پاک نیت نقششو خوب بازی میکنه.

deluge28
25-04-2009, 18:00
اشتباه شد...

franch
26-04-2009, 15:01
استقبال بي نظير مردم بحرين از سريال يوسف پيامبر (ع)

خبرگزاري فارس: روزنامه اخبار الخليج چاپ بحرين در گزارشي به قلم «محمد القصاص» به استقبال گسترده و بي نظير مردم از سريال يوسف پيامبر (ع) كه از كانال عرب زبان الكوثر پخش مي‌شود، اشاره مي‌كند.

به گزارش خبرگزاري فارس، در اين گزارش كه تصويري از يكي از صحنه‌هاي سريال يوسف پيامبر (ع) نيز در آن درج شده، آمده است: شب‌هاي جمعه صدها نفر از مردم بحرين براي مشاهده قسمت‌هاي مختلف سريال تلويزيوني يوسف پيامبر همه كارهاي خود را رها كرده و تا پاسي از شب به مشاهده اين سريال 45 قسمتي مي‌نشينند و با شوق و اشتياق فراوان، ماجراهاي جديدي از سريال و داستان حضرت يوسف پيامبر را دنبال مي‌كنند.

RoYaYeEe_NiIiLi
27-04-2009, 22:15
این مردم کشور های عربی از بس سریال های خودشون مسخرس،تا یه جا یه فیلم می سازه جو گیر میشن:27:

دل تنگم
28-04-2009, 00:21
حدود ساعت هفت بعدازظهر از پنجره آخرین طبقه از ساختمان «اعتماد» بیرون را نگاه می‌کنم. هوا آنقدر شتابان به سوی بهار می‌تازد که انگار نه انگار امسال زمستان را فراموش کرده است. منتظر «مصطفی زمانی» هستم، بازیگر نقش حضرت یوسف(ع) در سریالی به همین عنوان؛ مجموعه یی پرمخاطب و پرحاشیه که جمعه شب‌هایمان را از شبکه اول سیما پر می‌کند کاری از «فرج الله سلحشور» به سفارش «سیمافیلم». مصطفی زمانی یک راست از سر تمرین پروژه جدیدش به اینجا آمده اما خسته به نظر نمی‌رسد. نه تمرین، تست گریم و دورخوانی خسته اش کرده است و نه پیمودن چند طبقه و رسیدن به «قله» ساختمان. نمی‌دانم این از جوانی و سلامت او وام می‌گیرد یا اینکه رشد کردن در زادگاه سرسبزش «محمودآباد» مازندران هوایی در هوای آلوده شهر ما برایش ذخیره کرده است. یوزارسیف ما جوانی است ۲۶ ساله که با ظاهر واقعی «مصطفی زمانی» جوان تر هم به نظر می‌رسد. با دیدن سیمای او به این فکر می‌افتم که یقیناً می‌شد گریم بهتری روی چهره اش برای این نقش پیاده کرد.

* سریال حضرت یوسف (ع) با حاشیه آغاز شد. بد نیست ما هم با این حاشیه‌ها آغاز کنیم. آن زمان که این مجموعه در باکس پخش شبکه اول قرار گرفت و آنونس و تیزرهای آن پخش شد، اولین واکنش‌ها نسبت به انتخاب شما برای این کاراکتر اسطوره یی، مذهبی چندان مثبت نبود. عده یی عقیده داشتند گزینه‌های بهتری هم وجود داشت و عده یی دیگر معتقد بودند باید برای این نقش از یک چهره پذیرفته شده و حرفه‌یی استفاده می‌شد. قاعدتاً این واکنش که به نوعی پیشداوری هم بود می‌توانست برای شما بسیار آزاردهنده باشد. چطور آن شرایط را گذراندید؟

در حقیقت واکنش خاصی نداشتم چرا که از همان ابتدا بعد از انتخاب این گریم روی چهره ام انتظار چنین واکنش‌هایی را داشتم. در حقیقت گریمی‌که در کار با آن بازی می‌کردم، همان گریمی‌بود که اولین بار روی چهره من تست شد. وقتی فهمیدم قرار است با این چهره نقشم را بازی کنم با خود فکر کردم باید بتوانم نقشم را باور کنم و همه هم و غم من این بود که چطور می‌توانم به این گریم و به این ظاهر چیزی اضافه کنم تا قابل قبول تر باشد. اینکه همه منتظر دیدن چهره یوسف بودند و کنجکاو که چه کسی قرار است نقش او را بازی کند کاملاً طبیعی بود. در حقیقت هر گزینه‌یی با آن چیزی که مردم از چهره یوسف انتظار داشتند تناقض داشت. حتی اگر زیباترین آدم هم برای این نقش انتخاب می‌شد باز هم نمی‌توانست همه را قانع کند چرا که زیبایی یک امر کاملاً نسبی و سلیقه‌یی است و هر کس از یوسف تصویری در ذهن دارد. به یاد جمله‌یی از آقای «محمود پاک نیت» می‌افتم که به نظر من بسیار صحیح است. او می‌گفت؛ «یوسف فقط یکی بود، همان یک نفر و هیچ کس نمی‌تواند شبیه او باشد.» به همین دلیل واکنش‌ها برای من خیلی دور از تصور نبود اما می‌دانستم داستان یوسف و شخصیت اوست که می‌تواند مخاطب را جذب کند و باید مورد قضاوت قرار بگیرد. خیلی‌ها عقیده داشتند مثلاً پسرشان، خواهرزاده شان یا... برای این نقش مناسب تر بودند اما واقعیت این است که ملاک انتخاب برای این نقش صرفاً زیبایی نبود. جنس صدا، کلام، نوع سخن گفتن، حتی حسی را که قرار است داشته باشد هم در نظر گرفته بودند و با این پارامترها مرا انتخاب کردند. این را هم اضافه کنم نقش یک پیامبر از قبل نوشته شده، این شخصیت را مردم می‌شناسند و انتخاب یک بازیگر برای این نقش بسیار سخت است و کسانی که بازیگر را انتخاب می‌کنند فقط می‌توانند بگویند او از عهده این نقش برمی‌آید یا نه اما نمی‌توانند دخل و تصرفی در آن نقش داشته باشند چرا که این تعهد بزرگی است؛ تعهدی که باید بسیار آگاهانه مواظب باشیم به شخصیت مقدس آن لطمه نزنیم. حضرت یوسف(ع) پیامبر محبوبی است. او همیشه مثل یک استعاره است. یوسف ذات شخصی خود ماست پس برای پرداختن به او باید خیلی زحمت کشید. تمرکز من روی آن بود که هر کس می‌تواند خود را در او ببیند. به یاد دارم وقتی می‌خواستم اولین پلان از یوسف را ببینم همه دقت و نگرانی من این بود که آیا آن چیزی که باید، درآمده یا نه. چرا که عقیده دارم همه آدم‌ها در خلوت خودشان خوب قضاوت می‌کنند و اگر من راست بگویم و با خودم صادق باشم دیگران مرا باور می‌کنند. وقتی متوجه شدم دروغ نگفتم، دلگرم شدم که حتماً مخاطب باورم خواهد کرد. من بازیگری بودم که برای اولین بار جلوی دوربین می‌رفتم و بیشتر از اینکه برایم مهم باشد که قیافه مرا خواهند پسندید یا خیر، به این فکر می‌کردم که آیا مخاطب من آن دیالوگی را که از دهانم بیرون می‌آید خواهد پذیرفت یا نه. البته منظورم این نیست که کاملاً از بازی خودم راضی هستم، خیلی وقت‌ها هم کارم را نمی‌پسندم که بیشتر به دلیل طولانی بودن بعضی از سکانس‌هاست و این موردی است که حتی در پروژه‌های‌هالیوودی هم پیش می‌آید. گاهی خودم قضاوت می‌کنم که در این سکانس بازیگوشی کرد ه ام یا انرژی کافی را نگذاشته ام. بازی در نقش یک پیامبر آن هم در یک پروژه تلویزیونی کار دشواری است. هر حرکت اضافی یا اشتباهی می‌تواند به حساب آن شخصیت گذاشته شود و این خطای جبران ناپذیری است و من این تعهد را به شدت حس می‌کردم. من از بازی ام در نقش یوسف پیامبر از آن جهت راضی هستم که صداقت را در آن می‌بینم.

* یک بازیگر حرفه‌یی که چندین تجربه بازی دارد کم کم در موقع گرفتن سکانس‌ها یا نهایت دیدن راش‌های کار می‌تواند تا درصد بالایی در مورد ضعف و قوت کارش قضاوت کند به بیان بهتر کار را مونتاژ نشده می‌بیند. اما در مورد شما که تجربه اول‌تان است، یقیناً دیدن آن روی صفحه تلویزیون جذابیت خاصی دارد؛ جذابیتی نزدیک به نگاه بیننده و کنجکاوی به همان اندازه.

من فکر می‌کنم جزء معدود آدم‌هایی هستم که پلان به پلان فیلم را می‌بینم و حتی قسمت‌هایی بوده که بارها و بارها دیده ام و برایم تازگی دارد و یک قسمت‌هایی از مجموعه را خیلی دوست دارم و جاهایی هم هست که به نظرم خیلی معمولی می‌آید. حالا اگر اجازه بدهید برای تنوع هم که شده من از شما چند سوال دارم.

* حتماً، بفرمایید.

سوال من این است که روزنامه‌یی که نامش اعتماد است و داعیه نقد دارد و عقیده دارد منش آن قضاوت صحیح است و مردم نقدهایش را می‌خوانند و به نقدهایش اعتماد دارند چطور بعد از پخش سه قسمت از این مجموعه در موردش اظهارنظر می‌کند آن هم برای یک مجموعه ۴۵ قسمتی که هر قسمت آن هم حداقل ۵۰ دقیقه است. آیا وقتی یک مدیرعاملی برای یک پروژه شخصی را به مدت پنج سال انتخاب می‌کند و به او سمت می‌دهد می‌تواند پس از یک ماه در مورد کارش قضاوت کند، جلسه تشکیل دهد و عزلش کند؟ مگر اینکه فاجعه یی رخ داده باشد که مسلماً در سه قسمت اول یوسف پیامبر اتفاق خاصی که مستحق نقدهای روزنامه اعتماد باشد نبود (البته این مورد فقط مربوط به اعتماد نمی‌شود چون شما رودرروی من قرار دارید از اعتماد کد می‌آورم) گرچه حالا مشکلی نیست و خوشحالم نظرها تغییر کرده اما قضاوت با شما که آیا این از کمر تبر زدن بود یا خیر.

* در مورد این مثالی که زدید یک مدیرعاملی را که برای پنج سال انتخاب شده باشد بدون هیچ اتفاق خاصی می‌شود بعد از یک هفته هم عزل کرد که توضیح بیشتر در مورد آن به صفحه تلویزیون ارتباط چندانی ندارد اما اینکه بعد از پخش سه قسمت از سریال در مورد آن نباید قضاوت می‌شد باید بگویم این مطالب از طرف افراد صاحب نظر به روزنامه ارسال می‌شد و اعتماد هم بدون هیچ نظر شخصی و فقط به دلیل همان باوری که به آن اشاره دارید این نقدها و یادداشت‌ها را کار می‌کرد و هیچ کدام از این نقدها مربوط به نویسندگان روزنامه نبوده است ضمن اینکه با نظر شما که برای قضاوت کمی‌ زود بود، موافقم.

شما در نظر بگیرید یکسری کارهای تلویزیونی است که در سینما جواب نمی‌دهد و برعکس یکسری کارها هم اگر در سینما باشد بازده بهتری دارد. اما این کار برای مردم ساخته شده است و قضاوت زودهنگام در مورد آن کم لطفی بود ضمن اینکه وقتی یک مطلب در یک روزنامه به خصوص چاپ می‌شود، در حقیقت نام آن روزنامه را یدک می‌کشد نه نام نویسنده. کسی نمی‌گوید فلانی، فلان نقد را کرده است بلکه می‌گوید این نقد در روزنامه اعتماد نوشته شده است و به این طریق در ذهن‌ها می‌نشیند و من فکر می‌کنم مطالب سلیقه یی و گاه جانبدارانه انتخاب شده است.

* فکر نمی‌کنم این طور باشد. به قول خود شما یکی از سختی‌های پرداختن به شخصیت‌های مذهبی و ملی همین است که داستان از پیش تعریف شده است و همین به منتقدان و صاحب نظران به خصوص مذهبی اجازه می‌دهد ما طی تعداد پخش سه قسمت از یک سریال ۴۵ قسمتی در مورد آن قضاوت کنند. مورد دیگر اینکه در پروژه‌های «الف» که بودجه‌های میلیاردی به آن تعلق می‌گیرد حساسیت‌ها از هر حیث بالا می‌رود. اینکه فکر کنیم سلیقه‌های شخصی و انگیزه‌های فردی هم در نگاه به آن وجود دارد کاملاً طبیعی است چرا که برنامه سازی که بودجه تامین دکور فضای یک لوکیشن ۴+۶ را ندارد یا برنامه اش به دلیل کمبود مالی قطع می‌شود یا فیلمش نیمه کاره می‌ماند یا سریال سازی که جا برای استراحت عواملش در زمان تولید کارش ندارد و گاه مجبور می‌شود برای پرداخت اقساط عواملش به هر دری بزند روی یک پروژه عظیم حساس است و این حساسیت در مورد تمام سریال‌های ویژه الف بوده و هست. حالا بعضی از این سریال‌ها و پروژه‌ها می‌توانند نظرها را تغییر دهند و بعضی نمی‌توانند. عامل دیگری که موجب قضاوت‌ها پیرامون این سریال در همان ابتدای کار شد اینکه آقای سلحشور آن دقت و حساسیت را که در داستان و فضاسازی قسمت‌های داستان مصر زندگی حضرت یوسف در مصر به خرج دادند در کنعان و شخصیت‌های آن و تعلیق قصه نداشتند و این شامل دکور، لباس، گریم و حتی انتخاب بازیگران نیز می‌شد. در یک سریال تلویزیونی به این وسعت که سال‌ها خبر از ساخت آن بود و همه منتظرش بودند، شروع داستان بسیار مهم است و باید با قدرت آغاز شود و بیشترین وسواس معطوف به شروع و پایان کار باشد.

شما در نظر بگیرید آقای محمود پاک نیت یکی از بهترین هنرمندان ما هستند و به اندازه یی توانا که بازی‌های قبلی ایشان خیلی پررنگ در ذهن ما نقش بسته است. او را با «شب دهم»، «پس از باران»، «خانه‌یی در تاریکی» و... یعنی نقش‌هایی مرموز، خطرناک و منفی به یاد داریم که سخت‌ترین نقش‌ها هم بوده است. نهایت اینکه ذهن ما به سال‌های دورتر و شخصیت خاکستری او در سریال پدرسالار و روزی روزگاری هم برسد، اما به سختی نقش‌های مثبت او را به یاد می‌آوریم. حال با توجه به دقت و وسواسی که برای انتخاب بازیگر نقش یوسف شده بود و به قول خودشان هزاران نفر را تست کردند، آیا آقای پاک نیت گزینه مناسبی برای یعقوب نبی بود یا بازیگر نقش بنیامین که حتماً می‌دانید نبوت از نسل بنیامین نبی ادامه دارد، آیا شخصیت شفافی از او می‌بینیم. یعقوب پیامبر خیلی به سادگی در کنعان گم شد و تاریخ و کتب مقدس را در رابطه با او خیلی زود کنار گذاشتیم به طوری که الان آنقدر که ما آخناتون را می‌شناسیم، از بنیان این قصه یعنی کنعان به دوریم. شما این تصور را نکنید که نظرها برگشته، بلکه این سریال به قسمت‌های قابل توجه و خوب خودش یعنی سکانس‌های بسیار خوب مصر رسیده و بازی‌های قابل توجهی که هر منتقدی را راضی می‌کند. یک تیم تصمیم می‌گیرد تا بازیگری را برای یک نقش انتخاب کند یا اینکه برای نقش دیگری در نظر بگیرد. حال این انتخاب می‌تواند درست باشد یا خیر و می‌شود آن را پذیرفت یا امتناع کرد. حتی به قول شما می‌شود قسمت‌هایی از سریال را با قسمت‌های دیگری از آن مقایسه کرد. اما به نظر شما این نقد منصفانه است که بعد از سه قسمت بنویسیم؛ «از همین حالا معلوم است که چه سریال ضعیفی است» یا اینکه «چرا میلیاردها خرج آن شده است». وقتی منتقد می‌نویسد و از کلمه «میلیارد» استفاده می‌کند اولاً باید بنویسد این یک دوربین ۳۵ است یا ویدئو. هم آن منتقدانی که می‌نویسند و هم آن کسانی که اهل فن هستند فرق این دو را می‌دانند، اما آیا مخاطبی که فیلم را می‌بیند هم این اطلاعات را دارد. آیا مخاطب این تخصص را دارد که یک لوکیشن که باید کامل ساخته شود، توجه کنید ساخته شود نه بازسازی شود، چه هزینه یی می‌برد؟ یا یک سریال ۴۵ قسمتی چقدر نگاتیو لازم دارد؟ وقتی یک کار ویدئویی است می‌شود صد برداشت گرفت و در دو ساعت یک حلقه دو هزار تومانی حرام کرد. اما ۱۲۰ هزار تومان نگاتیو برای چهار دقیقه فیلم ۳۵ میلی متری است. در یک کار ویدئویی، نور به صورت دیجیتال تنظیم می‌شود و بازیگر حس خاصی ندارد. استرس هم ندارد، نگران نگاتیو هم نیست وقتی یک منتقد این تفاوت‌ها را می‌داند اما لحاظ نمی‌کند و به مخاطب القا می‌کند برای این مجموعه میلیاردها هزینه شده، منصفانه نیست. البته در آخر این قسمت از حرف‌هایم این را هم اضافه کنم که حالا دیگر نقد‌ها عادلانه شده و من از خواندن شان لذت می‌برم و چیز یاد می‌گیرم چرا که واقعی است و این نشان می‌دهد منتقد وادار شده کار را دنبال کند و دنبال نقد درست باشد.

* برگردیم به خود شما. چه خبر از شهرت؟

باور کنید الان حدود دو ماه است که سعی می‌کنم عکس‌هایم را از روی کیوسک‌ها جمع کنم چرا که واقعاً نمی‌خواهم وارد این نوع فضا شوم. این نوع فضا دنیایی که من برای آینده ام می‌خواهم نیست. از هر ۱۰ عکسی که از من روی جلد بعضی از نشریات چاپ شده هشت تا از آنها مونتاژ است. لباسی را که هرگز نمی‌پوشم روی تن من مونتاژ می‌کنند و من بسیار آزار می‌بینم چرا که نمی‌خواهم این عکس‌ها معرف شخصیت من باشد. جالب اینکه وقتی سعی می‌کنم جلوی این اتفاق‌ها را بگیرم، همین حرکت من تبدیل به حاشیه می‌شود. ای کاش بتوانم از همین جا خواهش کنم به شخصیت افراد احترام بگذاریم. مونتاژ عکس یک نفر، به سخره گرفتن خصوصیات شخصی اوست یا نوشتن در رابطه با زندگی خصوصی یک بازیگر که تازه پایش را به این وادی گذاشته چه واقعیت داشته باشد، چه نداشته باشد، تجاوز به حریم خصوصی اوست و اگر این اتفاق‌ها نشانه شهرت است یا شهرت می‌آورد، من نه می‌پسندم و نه می‌گذارم به این نوع شهرت برسم.

* یکی از نکات مثبت بازی شما این است که به رغم اینکه این سکانس‌ها رج زده شده و با توجه به طولانی بودن زمان تولید و فاصله سکانس‌ها و تایم زیاد مجموعه، تفاوت محسوسی در نوع بازی شما دیده نمی‌شود مگر اینکه به عمد و به دلیل بالا رفتن سن و تجربه کاراکتر حضرت یوسف باشد و این در مورد بازیگری که اولین تجربه را دارد بسیار قابل تامل است.

این درست مثل مواد اولیه‌یی است که شما برای ساختن یک شیء به کار می‌برید. شما اگر آن را با وسواس انتخاب کنید، تراش زدن آن خیلی زحمت ندارد. من در شخصیت، نقشم را باور کرده بودم و به همین دلیل خیلی در بازی دچار دگرگونی در نوع ارائه آن نمی‌شدم.

* شما در تماس تلفنی که با هم داشتیم، گفتید «از قسمت سی و پنجم به بعد را خیلی دوست دارید»، دلیلش چیست.

از قسمت سی و پنجم به بعد داستان پرپیچ و خم زندگی حضرت یوسف به اوج می‌رسد و جمع می‌شود. مثلاً در قسمت سی و ششم که پخش شد و من در یک جمع خانوادگی نگاه می‌کردم هم کار را می‌دیدم و هم نیم نگاهی به عکس العمل بقیه داشتم، واقعاً نمی‌شد یک لحظه از بازی «خانم ریاحی» گذشت و چشم برداشت. اگر شما سر صحنه بودید، می‌دیدید چطور ما در این سکانس آخر بی اختیار برای ایشان دست می‌زدیم چرا که بازی نمی‌کردند، زندگی می‌کردند و این یعنی اوج بازیگری و من می‌دیدم چطور خیلی از آدم‌هایی که به راحتی اشک به چشم نمی‌آورند، گریه می‌کردند. خود من یکی از ویژگی‌هایی را که در زندگی حضرت یوسف دوست دارم این است که هر لحظه از آن را می‌توانیم به گوشه‌یی از زندگی خود متصل کنیم. زندگی یوسف برای کسانی که از پدر و سرزمین شان دور مانده اند، باورپذیر است، برای آنها که عشقی تعریف نشده داشته اند، برای کسانی که در کودکی مادرشان را از دست داده اند و برای کسانی که مورد حسد برادرشان قرار گرفته اند. هر گوشه‌یی از این داستان، تلنگری به زندگی خود ماست؛ چیزی که روح تو را غربال می‌کند و از قسمت سی و پنجم به بعد این درام به اوج می‌رسد. مثلاً همه کنجکاوند بدانند داستان یوسف و زلیخا چه می‌شود. این دو قرار است به یک تفاهم برسند. حالا دیگر این دو یک خدا را می‌پرستند و قرار است از صلح بگویند و از انسانیت و یک نقطه مشترک. و باید دید یوسف چطور این عشقی را که از خود دور می‌کرد، خواهد پذیرفت. حالا این یوسف می‌خواهد صحبت از عشق بکند. عشق به معنای آرامش داشتن، زمانی که در کنار او هستی. اینجا است که معنی یک چشم خون و یک چشم اشک حس می‌شود حتی عشق یوسف به برادرانی که یک روز او را به چاه انداخته بودند. مثلاً یک سکانس که من خیلی آن را دوست دارم نامه‌یی است که یعقوب به یوسف می‌نویسد و من هر کاری کردم که در این سکانس گریه نکنم، نتوانستم چرا که با این یوسف زندگی کرده بودم و احساسش را درک می‌کردم. نامه با این جمله شروع می‌شد؛ «از یعقوب نبی به عزیز مصر» و هر بار این جمله اشک مرا درمی‌آورد. او خطاب به عزیز مصر نوشت، اما این عزیز مصر پسر گمشده اوست.

* آیا طی ساخت درخصوص فیلمنامه تغییراتی هم صورت گرفت؟

فکر نمی‌کنم. در این گونه مجموعه‌های بزرگ و پرهزینه معمولاً اول کار نوشته می‌شود و توافق‌ها روی آن صورت می‌گیرد و بعد تولید را شروع می‌کنند.

* این مساله یی که می‌خواهم عنوان کنم تقریباً تمام حرفه‌ها را دربر می‌گیرد، اما در بازیگری خیلی بیشتر به چشم می‌آید. اینکه وقتی کسی به عنوان تازه وارد قدم به این عرصه می‌گذارد، به خصوص اگر قرار باشد در راس این هرم قرار بگیرد، معمولاً با یکسری پس زدن‌ها از جانب بقیه عوامل مواجه می‌شود. تعارف است اگر بخواهیم بگوییم همه با آغوش باز از یک چهره جدید استقبال می‌کنند. در مورد شما چطور بود؟

من هم این مشکل را داشتم و هنوز هم دارم و فکر می‌کنم طبیعی باشد و اصلاً هم ناراحت نمی‌شوم. دوستانی که به من نزدیک هستند بهتر می‌توانند در مورد من قضاوت کنند. من جای خودم را می‌شناسم و به باورهای دیگران هم احترام می‌گذارم. عقیده دارم باید در فضایی که می‌شود قضاوت اخلاقی کرد، آدم‌ها را دید.

* بیشتر منظور من عوامل پروژه حضرت یوسف است. آیا به عنوان شخصی که تازه وارد این حرفه شده‌اید، دوستان پذیرای شما بودند؟
این بخشی از فرهنگ ما است که باید آن را بپذیریم، به قول شما منحصر به حرفه خاصی هم نمی‌شود. حتی اگر بخواهید یک سوپرمارکت بزنید یقیناً واکنش‌هایی از نزدیک‌ترین سوپر به خود خواهید داشت. من در جای دیگری هم گفتم دوست دارم نیمه پر لیوان را ببینم چون نیمه خالی لیوان برای همه هست. اگر در مورد بازی و حضور من موضعی گرفته نمی‌شد، نشان می‌داد کار من قابل تامل و موضع گیری نیست. برای من مهم این بود که این موضع گیری‌ها بجا و واقعی باشد. گاه صحبت‌هایی به گوش من می‌رسید اما نکته مثبت اینجاست که حالا همه این عزیزان دوستان خوب من هستند. وقتی منصفانه فکر می‌کنم، می‌بینم گاهی من هم نسبت به آنها موضع می‌گرفتم. همه ما آدمیزادیم و این هم یکی از خصلت‌های بشر است.

* و همکاران تان خارج از این پروژه.

می‌دانید، گاهی یک سوءتفاهم‌هایی پیش می‌آید. مثلاً بعد از این پروژه به من فیلمنامه‌یی پیشنهاد می‌شد که احساس می‌کردم این داستان و این شخصیت را دوست ندارم یا به بازی من نمی‌خورد و قبول نمی‌کردم. بعد می‌شنیدم که می‌گویند؛ «این فکر کرده کی هست؟ دو روزه آمده و حالا صاحب سبک و نظر هم شده،» اما این درست نیست. انتخاب حق من است. من یک قدم برداشتم و این قدم گرچه قدم اول است اما گام بلندی بوده و حالا دلم می‌خواهد گام دوم را بلندتر بردارم. در رابطه با همین فیلمنامه که اشاره کردم با یکی از دوستان سینمایی مشورت کردم و او گفت؛ «مبادا بگویی فیلمنامه را دوست نداشتم چرا که به آنها برمی‌خورد. بهانه بیاور. مثلاً بگو در سفر هستم.» اما من دروغ گفتن را دوست ندارم. چوبی را که انسان از صداقت بخورد به دروغ ترجیح می‌دهم.

* تا به حال به جوانی در عالم هنر غبطه خوردید؟

باور کنید آن چیزی که من به دنبالش هستم مطلوب و جایگاه خود من است و به جایگاه کس دیگری غبطه نمی‌خورم. مثالی می‌زنم، فرض کنید یک نفر یک پنت‌هاوس داشته باشد و از بودن در آن لذت ببرد و با آن فخر بفروشد اما شاید عشق من یک کلبه در یک جای سبز و آرام باشد.
صحبت شما مرا یاد یک داستان خارجی و قدیمی ‌می‌اندازد که روزی یک پدر ثروتمند از پسرش پرسید چه می‌خواهد و پسر گفت؛ یک توپ تخم مرغی و پدر برایش یک ماشین اسباب بازی خرید. بعدها دوباره پرسید چه می‌خواهی، پسر دوباره گفت؛ توپ تخم مرغی و پدر برایش یک دوچرخه خرید. هدیه‌ها هر روز بهتر و بهتر می‌شد اما پسر خوشحال نبود. او فقط یک توپ تخم مرغی می‌خواست.
بله، کاملاً همین است.

* جوان‌هایی که در بازیگری به شهرت می‌رسند، به خصوص آنهایی که به قول شما گام بلندی برمی‌دارند احتمالاً با دو احساس متفاوت دست به گریبان می‌شوند؛ عده‌یی به یک پوچی می‌رسند که واقعاً قله این بود؟ آن آرزویی که داشتم، اینجا هم که خبری نیست و عده یی دیگر با ولعی خاص به هیچ چیز قانع نمی‌شوند و شتابزده ادامه می‌دهند. شما جزء کدام دسته اید؟

من ذاتاً جاه طلبی را دوست دارم. جاه طلبی به معنای اینکه انرژی داشته باشید که جاهای خالی را پر کنید اما نه جای دیگران را. من تحت هر شرایطی اخلاقی هستم و خط قرمز زندگی من «اخلاقیات» است. منظورم شخصیت و اخلاق شخصیتی است وگرنه خیلی هم اهل شوخی و مزاح هستم. در مورد قله‌یی که گفتید، حقیقت دارد. خود من وقتی به این قله رسیدم دیدم تپه‌یی بیشتر نیست و حالا به دنبال قله می‌گردم.

* حضرت یوسف برای شما یک قله بود که شناخته شوید، اما حالا روی لبه تیغ هستید و همه چیز برمی‌گردد به بازی بعدی شما و همچنین انتخاب صحیح یا غلط و نحوه برخورد شما با این حرفه در آینده. دقیقاً لب مرز ایستاده اید که با یک تلنگر می‌توانید به این طرف یا آن طرف خط پرتاب شوید. آیا وسواس لازم را برای کار بعدی و انتخاب درست دارید، با توجه به اینکه می‌دانم هم اکنون مشغول مراحل پیش تولید یک فیلم سینمایی هستید.

این را باید باور کنیم که موقعیتی مثل شخصیت حضرت یوسف برای یک بازیگر دو بار تکرار نمی‌شود؛ یک شخصیت منحصر به فرد، محبوب و باور شده. من خیلی صبر کردم تا چیزی که احساس می‌کنم صلاح من است را انتخاب کنم. اما این را هم باید می‌دانستم اگر بخواهم منتظر نقشی در حد و اندازه یوسف بمانم، می‌بازم و از سوی دیگر اگر می‌خواستم یک کار پیش پاافتاده یی را بپذیرم هم نابود می‌شدم. فکر کردم با یک کار خوب شروع کنم. کارگردان‌های خوب، تهیه کنندگان خوب و فیلمنامه‌های خوب خیلی سخت بازیگر را انتخاب می‌کنند. اما من فکر می‌کنم این انتخابی که کرده ام، درست ترین گزینه بوده است. در سنین من بازیگران خوب زیادی هستند. بنابراین فقط سعی می‌کنم خوب باشم و خودم را ثابت کنم و نمی‌توانم توقع این را داشته باشم که بزرگ ترین کارگردان ایران به من و بازی من اعتماد کند. به هر حال اگر من بخواهم به انتظار آنها بمانم، فرصت‌های خوب را از دست می‌دهم.

* در مورد پروژه یی که مشغول آن هستید، بگویید.
اسم این پروژه «آل» است به کارگردانی «بهرام بهرامیان» و تهیه کنندگی «علی معلم».

* فکر می‌کنم انتخاب خوبی باشد، به خصوص که آقای معلم در زمینه ارائه فیلم‌هایش بسیار کوشا و تواناست و آقای بهرامیان هم سابقه خوبی دارند.

علاوه بر اینکه به نظرم کار خیلی خوبی است، مساله تجاری یک پروژه هم برای من خیلی مهم است و خیلی دوست دارم علاوه بر اینکه کار خوب باشد، گیشه خوبی هم داشته باشد و مهم تر اینکه گیشه را نگه دارد و فکر می‌کنم این اتفاق بیفتد.

* اسم داستان کمی ‌مرموز است. این «آل» در ژانر تریلر است؟
تا حدودی بله. اصولاً یک داستان مرموزی است.

* چه چیز این پروژه برای شما جالب تر است؟

من بعد از اینکه در یک جلسه کارگردان این کار، بهرام بهرامیان را دیدم حس کردم که می‌شود در کنار او به جنگ رفت و کارکردن با او به هر ریسکی می‌ارزد.

* کم کم به انتهای گفت وگویمان می‌رسیم، بد نیست برای اینکه دوباره به حضرت یوسف برگردیم و صحبت متنوع تری داشته باشیم از شما بپرسم چقدر خوب اسب سواری می‌کنید، آیا اصولاً با این ورزش آشنا هستید. سوار و پیاده شدن شما خیلی کابویی و‌هالیوودی است؟

(می‌خندد) اتفاقاً من به شدت از اسب می‌ترسم و در این مجموعه با اسب آشنا شدم آن هم نه با اسب‌های مخصوص سوارکاری، که می‌دانید این نوع اسب‌ها بسیار گران هستند و معمولاً صاحبان‌شان هم آنها را به راحتی در اختیار کسی نمی‌گذارند. این اسب‌هایی که در سریال می‌دیدید در حقیقت اسب‌های گله بودند و فکر می‌کنم اولین باری بود که سواری می‌دادند و من اولین راکب آنها بودم. چندین بار هم زمین خوردم. در حقیقت من و اسب‌ها با هم سواری را یاد گرفتیم. من روزهای پرمشغله‌یی داشتم؛ سواری می‌کردم، سر صحنه بودم، سالن بدنسازی می‌رفتم و به عنوان یک فرد مجرد، نصف شب که به خانه می‌رسیدم باید به امور آن هم می‌پرداختم، حتی پخت و پز هم می‌کردم.

* چه چیزی در دل تان مانده و دوست دارید بگویید تا با آن خداحافظی کنیم، معمولاً اولین چیزی که به ذهن می‌رسد صادقانه ترین چیز است.

اولین چیزی که به ذهنم می‌رسد و دوست دارم بگویم این است که گاهی جایی می‌روم و خودم را کنار می‌کشم و گوشه‌یی می‌نشینم. این به دلیل آن است که خودم را کوچک‌تر از بقیه می‌بینم نه اینکه حس کنم من کاری کرده‌ام که شما نکرده اید، یا چیزی می‌دانم که شما نمی‌دانید و آرزوی من اینکه هیچ چیز موجب نشود تا صداقتم را از دست بدهم و از خودم و باورهایم دور شوم.

منبع: اعتماد

اماستیاف
29-04-2009, 12:36
گزارش فارس از روند توليد و آخرين قسمت «يوسف پيامبر(ع)»؛
سلحشور يوسف گمگشته را به كنعان بازمي‌گرداند
خبرگزاري فارس: قسمت پاياني مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» جمعه اين هفته 11 ارديبهشت ماه به روي آنتن مي‌رود.

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، فيلم برداري سريال حضرت يوسف(ع) روز 27 خرداد ماه سال 83 كليد خورد و و پس از گذشت 1129 روز تصويربرداري اين مجموعه روز 27 فرودين ماه سال 86 در شهرك دفاع مقدس به پايان رسيد.
بنابراين گزارش اين مجموعه تلويزيوني در 45 قسمت 50 دقيقه اي براي سيما فيلم توليد ‌شد و تدوين هم زمان آن نيز توسط «حسين زندبافـ» انجام شد.صداگذاري اين مجموعه را «محمدرضا دلپاك» انجام داد و «پيمان يزدانيان» موسيقي‌اش را ساخت.
در اين مجموعه تلويزيوني كه جزء پروژه‌هاي الف سيما فيلم به شمار مي‌رود و كار نگارش آن چهارسال به طول انجاميده، «جمال شورجه» به عنوان مشاور كارگردان حضور داشته است.
در اين مجموعه 20 بازيگر بازيگر نقش اول، 20 بازيگر نقش دوم و 40 بازيگر نقش سوم بازي كردند و در برخي از صحنه‌ها هزار تا 1200 نفر سياهي لشكر حضور داشته‌اند.
بازيگراني چون محمود پاك نيت، كتايون رياحي، پروانه معصومي، جعفر دهقان، جهانبخش سلطاني، مهوش صبركن، ليلا بلوكات، مصطفي زماني، رحيم نوروزي ، زهرا سعيدي، سعيده عرب، نسرين يكسايي، فرشته سرابندي، الهام حميدي، پانته‌آ مهدي‌نيا، امير حسين مدرس، اسماعيل سلطانيان ، محمد علي سليمان تاش، محمد قاسم پورستار، عباس اميري ، سروش كهوري نژاد، داوود شيخ، زهيرياري، اردلان شجاع كاوه، رضا آقاربيع، اسرافيل علمداري ، علي بكائيان، ناصر فروغ، كوروش زارعي، سيروس اسنقي، مجتبي بيطرفان، حسين جعفري و ارسلان قاسمي نژاد در اين سريال قرآني به ايفاي نقش پرداخته‌اند.
بودجه اين سريال در زمان توليد يكي از بحث برانگيزترين مباحث موجود بود كه فرج الله سلحشور در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس درباره بودجه گفت: چند وقت پيش يكي از روزنامه‌ها تيتر زده بود كه پروژه حضرت يوسف 200 ميليارد ريال معادل 20 ميليارد تومان هزينه داشته است. اين خبر مصادف با زماني بود كه من با آقاي ضرغامي صحبت كرده بودم و از ايشان خواهش كرده بودم رقم اصلي بودجه اين سريال را اعلام كند.
وي افزود: بلافاصله نيز از سوي سيما فيلم اعلام شد كه 7 ميليارد تومان براي ساخت سريال هزينه شده كه ما 6 ميليارد و 400 ميليون آن را از تلويزيون گرفتيم و 600 ميليون هم خودمان از جاهاي مختلف جذب كمك كرديم. سريال‌هايي نيز كه همزمان با اين سريال ساخته شد، هنوز در حال ساخت است. پخش اين سريال به پايان رسيد، اما آنها هنوز تصويربرداري مي‌كنند. پس نمي‌توانيم بگوييم زمان آن سريال‌ها با زمان سريال ما متفاوت بوده است. هر قدر بودجه ما و آنهاست ، مي‌تواند مبناي قضاوت باشد. سريال‌ ما يك چهارم سريال‌هاي ديگر هزينه برداشته است.

*خلاصه‌اي از داستان حضرت يوسف:

برادران، يوسف را به كارواني به بهايي اندك مي‌فروشند. آنها سپس به نزد پدر برمي‌گردند و با نشان دادن پيراهن خون آلود يوسف به پدر مي‌گويند كه گرگ يوسف را دريده است. كارواني كه يوسف را از برادرانش خريده، وي را به مصر مي‌برد و به بوتيفار عزيز مصر به بهايي بالا مي‌فروشد.
عزيز مصر يوسف را به همسرش زليخا هديه مي‌دهد. يوسف درقصر بزرگ عزيز مصر رشد مي‌كند و به سن بلوغ مي‌رسد و زليخا عاشق يوسف مي شود و براي به دست آوردن او مكرها مي انديشد. وقتي يوسف درمقابل زليخا تسليم نمي‌شود او را به زندان مي‌اندازند. 14سال بعد فرعون خواب مي‌بيند كه هفت گاو لاغر هفت گاو فربه را مي خورند و هفت خوشه خشك هفت خوشه سبز را از بين مي‌برند. تمام خواب گزاران مصر ازتعبير خواب فرعون عاجزمي مانند. يوسف خواب فرعون را تعبير مي‌كند و مي گويد قراراست پس ازهفت سال وفور نعمت هفت سال خشكسالي مصر را فرا گيرد و بدين ترتيب از زندان آزاد مي‌گردد. يوسف پس از آزادي به عنوان عزيز مصر تلاش مي‌كند تا مصر را از خشكسالي نجات دهد. در دوران خشكسالي كنعان نيز به قحطي دچار مي شود. برادران يوسف به مصر پناه مي آورند تا ازعزيز مصركمك بگيرند. يوسف با برادران روبه رو مي شود و آنها را مي شناسد اما آنها يوسف را نمي شناسند. يوسف به برادران كمك مي‌كند و از آنها مي خواهد اگر گندم بيشتري مي خواهند در سفر بعدي برادر ديگرشان را نيز با خود بياورند. در سفر بعدي آنها برادر كوچكتر خود بنيامين را نيز با خود مي‌آورند. يوسف با نقشه‌اي حساب شده برادر تني خود را نزد خود نگه مي‌دارد.
حضرت يعقوب نامه‌اي براي عزيز مصر مي‌نويسد تا بنيامين را آزاد كند و برادران نامه را به نزد يوسف مي‌برند. يوسف آنها را از كار زشت‌شان درباره يوسف آگاه مي‌كند و بدين ترتيب آنها يوسف را مي‌شناسند. يوسف برادران را مي‌بخشد و آنها به كنعان برمي‌گردند و پدر را به نزد يوسف (ع) مي‌برند.
انتهاي پيام/ا

:.:.: Hamid :.:.:
29-04-2009, 16:35
خدا رو شکر داره تموم میشه. آخه اینم شد سریال؟؟؟

نه اینطوری نگو ! درسته که بعضی جاهاش سوتی زیاد داشت خصوصا این قسمتهای آخر ولی اگه دقت کنی توی این فیلم مثل خیلی از فیلمهای تاریخی دیگه بحث اختلافی بین مردم نداشت و اکثر ماها به مسائلی که در این فیلم به آن اشاره شد اعتقاد داریم و میدونیم که حقیقت داره ولی واقعا سوتی زیاد داشت میترسم خارجیها به این نوع فیلم ساختن ما ایرانی ها (با این همه سوتی) بخندند.

raz72592
30-04-2009, 11:41
سلام همین الان توی برنامه خانواده اعلام کرد فرداشب آخرین قسمت این مجموعه پخش خواهد شد.

gmuosavi
30-04-2009, 19:40
تصاوير قسمت آخر :

اماستیاف
01-05-2009, 22:00
بسیار ضعیف !
امشبش دیگه آخر فیلم کمدی بود !!!

-تا اونجا که ممکن بود آب بسته بودن توی سریال .40 دقیقه برای وصال یوسف و باباش تلف شد.
یک تیکش داشتن میدویدن که اونم فرج صحنه آهستش کرد.
وسطش 60 بار هم خوردن زمین که صدای افتادن بشکه خالی روی زمین رو روش گذاشته بودن.

-اون لباس چی بود فرعون پوشیده بود.شبیه شلوار کردی بود که وسطش رو با قیچی بریده باشن !
تمام پر و پاچش پیدا بود !!!

-برادرانش هم که به شیوه 1-3-2-4 سجده کردن !!!!

....

Mokafating
01-05-2009, 22:10
بچه های p30world بر من ولایت دارند من پاهایتان را می بوسم :42::37::22:

MohandesMCD
01-05-2009, 22:10
خب همونطور که قبلا شنیده بودیم حضرت یوسف با اسب نیومد جلوی پدرش که پیاده بود.ولی معلوم نشد چرا بچه های حضرت یوسف پیامبر نشدن هیچکدوم(جریانش رو تو اینترنت حتما شنیدید)
کسی شمرد حضرت یعقوب چند بار افتاد رو زمین و بار آخر چند بار قل خورد روی زمین؟
قضیه ی رژه چی بودش ملت اومدن بیرون شهر ؟ نمیشد توی شهر انجام میشد؟
یوسف هم تا به پدرش برسه شده بود عین کارتون فوتبالیستها که یه شوت میزنن و قسمت بعدی میرسه به دروازه!!!
تو راه هم که داشتن کوچ میکردن نصفه شبی هیچکس نگهبانی نمیداد.نه راهزنی بوده اون قدیما تو مسیر نه حیوون خطرناکی
کلا من نا امید شدم از این قسمت آخرش واقعا
ایشالا تو یوزارسیف 2 همه این مشکلات برطرف میشه ;)

halflife g
01-05-2009, 22:17
کسی شمرد حضرت یعقوب چند بار افتاد رو زمین و بار آخر چند بار قل خورد روی زمین؟

این تیکش خیلی بامزه بود اخر خنده

matador
01-05-2009, 22:33
-برادرانش هم که به شیوه 1-3-2-4 سجده کردن !!!!

....

اینو خیلی باحال گفتی کلی خندیدم !!

gog2000
01-05-2009, 22:50
بلاخره سريال تمام شد. پيش بيني من ديدين درست از اب درامد.

قضيه برداشته شدن پيامبرى از يوسف هم نشون نداده نشد همون بهتر تموم شد كارگردان هر چي دلش خاست نشون داد نه أصل قضيه رو.

رأستى اين صحنه ملاقاتشون هم بيشتر به جاى اينكه باشكوه و جذاب باشه خيلي خنده دار بود من كه مردم از خنده مخصوصا اون صحنه كه يعغوب از بالا كوه قل خورد افتاد پايين!!

Amin
01-05-2009, 22:53
من که کلا 4-5 قسمت بیشتر ندیدم
اما تو این این قسمتهایی که دیدم
یوزارسیف چرا اینقدر جوون و پیر میشد
مثل اینکه یادشون میرفته دفعه قبل کجای مو و ریشش رو سفید کردن
یعنی نمیتونستن از گریم قبلی عکس بگیرن ؟!
چقدر آماتور !

starpars
01-05-2009, 23:41
اين كه ميگن يوسف گمگشته باز آيد به كنعان غم مخور , نشد كه , به جاي اينكه يوسف بره كنعان كنعانيان اومدن نزد يوسف

gmuosavi
01-05-2009, 23:58
اگه داستانش قوي نبود اصلا موقعيت حالا رو نداشت

خيلي ضعف داشت
مثلا دو قسمت پيش توي كنعان ، خانواده يعقوب داشتند باهم صحبت ميكردند صداي موتور برق ميومد !!! ( صد بار گفته شد بايد اين كار دوبله ميشد )
يا همين گريم كه دوستان اشاره كردند
يا خيلي چيزهاي ديگش

ولي هر قدر هم كه ضعف داشت اس ام اس هاش خوب بود ! :27:

resident_evil
02-05-2009, 00:01
وای خدا کلی خندیدیم خدا پدر مادرشونو بیامرزه اینقدر مارو شاد کردن : دی
اون صحنه که داشتن میدویدن طرف هم دیگه خدای خنده بود : دی ! شده بود ماتریکس ...
هی اون میخورد زمین هی این میخورد زمین ...
بعد زلیخا گفت ببین یوسف چه اشکی میریزه بعد دوربین نشونش داد همون لحظه یه دونه اشک به زور اومد : دی
اونجام که یارو رفت پیغام داد به یوسف که بابات اومده بعد گفت 6 روز پیش !!! 6 روز تو راه بود یه بار هم ما شب رو ندیدیم : دی
بعد به جای اینکه این همه وایسن تا یوسف بیاد خودشون میرفتن سریع تر به شهر میرسیدن : دی
راستی مگه حضرت یوسف بچه داشته ؟؟؟
اون شترم خیلی باحال بود اون لبو دهنش منو کشته بود : دی
در کل تاریخ رو بردن زیر سوال اونم از نوع پیامبر ...

اماستیاف
02-05-2009, 00:19
خوب شد اشاره فرمودید:

این پیک iq چرا خودش سوار اسب نشد و 6 روز راه رو با ارابه به صورت ایستاده طی طریق کرد ؟

Behsood
02-05-2009, 01:15
سلام
خوب شد تموم شد آخیش [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

خدا خیرشون بده که این فرهنگ چند شلواره شدن آقایون رو دارن از طریق رسانه ی ملی فراگیر میکنند [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اون تیکه اش آخر خنده بود ...

یوسف! ... یوسف ... چه کسی مرا به نام عمرانی ام (یا یه چیزی تو همین مایه ها) صدا کرد؟

کتایون ریاحی این شکلی ظاهر میشود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

این هم خودم در همون لحظه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ragbar12
02-05-2009, 03:40
يوزارسيفم به سلامتي تموم شد!
يعقوبم باز امد!
اين فيلم هر چي بود بود!!! ولي طبق امار مو قع پخشش تو بعضي شهرا ترافيك كه هيچي پشه هم پر نميزد:19::31:
اين يعني سريال موفق بوده!!!!

*Necromancer
02-05-2009, 04:52
بالاخره قصه ما به سر رسید!
آخرش نفهمیدیم اون پیرمرده کیه!

من اگه کارگردون بودم آخر سریال عکس شخصیت ها ر ونشون می دادم بعد می گفتم سر هر کی چه بلایی میاد!
مثلا عکس آخناتون میاد گوینده می گه: آخناتون مثلا بعد از چند سال به دست سینوهه به قتل ریید و سلسلش هم منقرض شد!
عکس مثلا لاوی می اومد: نبوت از خانئدان یوسف خارج شد رفت تو فرزندان لاوی!
...
!
اصل فیلم به نکته اخلاقی تهش بود که نشون ندادن! اونجا یعقوب نبی باید از شتر می پرید پایین همه راهو می دوید و زمین می خورد اما یوسف باید رو اسبش می موند!

جمله قصار آخر فیلم ولی خوب بود! یهودا به شمعون می گه: آیندگان خواهند دید که به قوم بنی اسراییل ، یهودی می گویند نه یوسفی!!! کرک و پرم ریخت با این جمله:31:

Behsood
02-05-2009, 05:07
اصل فیلم به نکته اخلاقی تهش بود که نشون ندادن! اونجا یعقوب نبی باید از شتر می پرید پایین همه راهو می دوید و زمین می خورد اما یوسف باید رو اسبش می موند!
سلام
این نکته داره.
این اتفاق افتاده ...
و خداوند هم حضرت یوسف رو مجازات کرد.
مجازات هم این بود که پیامبر بعدی از فرزندان یوسف نبود و به نوعی این امتیاز رو از یوسف به خاطر کارش گرفت.
و همین طور هم شد و پیامبران بعدی از فرزندان و نوادگان یوسف نبودند ...

یه پند آموزنده ی خوب که میشد خیلی بهتر از این بیان بشه و لزوم احترام به والیدین رو نشون بده اما خب اینطوری نشون داده شد!

پ.ن : در مورد مکان و زمان دقیق این اتفاق اطلاع دقیق ندارم اما همچین چیزی اتفاق افتاده.

masoudtr
02-05-2009, 08:29
از اول این سریال تحریف شده بود

mf.designing
02-05-2009, 08:58
بالاخره قصه ما به سر رسید!
آخرش نفهمیدیم اون پیرمرده کیه!

من اگه کارگردون بودم آخر سریال عکس شخصیت ها ر ونشون می دادم بعد می گفتم سر هر کی چه بلایی میاد!
مثلا عکس آخناتون میاد گوینده می گه: آخناتون مثلا بعد از چند سال به دست سینوهه به قتل ریید و سلسلش هم منقرض شد!
عکس مثلا لاوی می اومد: نبوت از خانئدان یوسف خارج شد رفت تو فرزندان لاوی!
...
!

جمله قصار آخر فیلم ولی خوب بود! یهودا به شمعون می گه: آیندگان خواهند دید که به قوم بنی اسراییل ، یهودی می گویند نه یوسفی!!! کرک و پرم ریخت با این جمله:31:

این آخری رو که گفتید راس میگی ! من که ناراحت شدم . این یعنی چه ؟ توهین بود یا تعریف . مگه ما نمیگیم یهودی ها دو دستن یهودی های عادی مثه همه آدم ها و یهودی هایی که ما آدم نمیدونیمشون ! یعنی صهیونیست ها ؟! این که این بیاد بگه که یهودی ها (یعنی کلا) از نسل آدمی پلید مثه یهودان یعنی همشون از نسل این شره هستن ؟؟؟ این خیلی نامردی بود خوش نیومد اصلا !! حیف . آخه چرا توهین . مگه ما هم میهن یهودی نداریم ؟ مگه اونام مثلا نماینده ندارن ؟ اگه ما اعتقدمون اینه چرا ؟ چرا ؟ :2::13:

saman65
02-05-2009, 09:14
دقیقا.هدف از ساختن سریال یکی این بود که بگن همه یهودی ها از نسی یهودا هستن.پس بدن.بعد هم اینکه بگن همه پیامبرها میدونستن منجی میاد.تا جایی که من یادمه قبلنا فقط خوندیم که همه پیامبرها از آمدن حضرت محمد(ص) خبر داشتند...

M A X I M U M
02-05-2009, 09:21
اون پيرمرد آخريه حضرت خضر (ع) هستش كه تا روز قيامت زنده است ...

mf.designing
02-05-2009, 09:29
دقیقا.هدف از ساختن سریال یکی این بود که بگن همه یهودی ها از نسی یهودا هستن.پس بدن.بعد هم اینکه بگن همه پیامبرها میدونستن منجی میاد.تا جایی که من یادمه قبلنا فقط خوندیم که همه پیامبرها از آمدن حضرت محمد(ص) خبر داشتند...

آره . به منجی هم نافرم گیر داده بودن ! ما اعتقاد داریم درست ولی چرا اینو به یهودیا بستن ؟!

Wisdom
02-05-2009, 09:31
بهتر بود کار به این مهمی و سنگینی مثل حضرت یوسف به کارگردان با تدبیر و تجربه ای داده میشد تا انقدر این سریال که در مورد یک پیامبر مقدس که در موردش یک سوره از قرآن هم آمده مسخره و مضحکه عام و خاص نمیشد

از اس ام اس هایی که برای این سریال ساختند و صحنه های که بسیار ساده فیلم برداری شده بودند و عدم استفاده از جلوه های ویژه برای زیباتر شدن و حقیقی تر جلوه دادن صحنه های فیلم
این فیلم با این هزینه میتونست خیلی خیلی بهتر از این در بیاد
از لحاظ آماری و پر بیننده بودن سریال هم مردم ایران رو همه ما میشناسیم
اگر توی اون ساعت شاسخین Saskhin هم نشون میداد مردم ما میشستن نگاه میکردند ، پس پربیننده بودن سریال دلیل بر موفقیت سریال نیست

متاسفم برای آقای سلحشور که به خیال خودشون یک فیلم تاریخی ساختن

bahar5358
02-05-2009, 09:32
لطفا يكي بگه چرا بايد نسل پيامبر بعدي از نسل آدمي مثل يهودا باشه با اون پيشينه !!! مگه بچه اي كه از پدر يا مادر بذ ذات متولد ميسه ميتونه ادم خوبي باشه ؟؟؟اونم آدمي مثل يهودا!!

mf.designing
02-05-2009, 09:36
متاسفم واسه صدا و سیما و کارگردانی مثه آقای صلحشور و البته ما مردم که به پای این سریال نشستیم !

ayshin
02-05-2009, 09:47
بچه ها تکرارش چند می ده؟من ندیدم.ظاهرن این طور که می گن دیشبش ماتریکس 2009 ایرانی بود.بگین ما هم ببینیم.

masoudtr
02-05-2009, 09:50
لطفا يكي بگه چرا بايد نسل پيامبر بعدي از نسل آدمي مثل يهودا باشه با اون پيشينه !!! مگه بچه اي كه از پدر يا مادر بذ ذات متولد ميسه ميتونه ادم خوبي باشه ؟؟؟اونم آدمي مثل يهودا!!
بابا اینا داستان را تحریف کردن این 100 بار

shahshahani
02-05-2009, 10:01
بابا ناسلامتی 40 سال بود همدیگه رو ندیده بودن...
شما هم اگه بعد از 40 سال باباتو ببینی 10 بار که هیچی 100 بار میخوری زمین..!!
به نظر من زمین خوردن هاش جالب بود و به سکانس حس داده بود.

M.N.P
02-05-2009, 10:02
بچه ها تکرارش چند می ده؟من ندیدم.ظاهرن این طور که می گن دیشبش ماتریکس 2009 ایرانی بود.بگین ما هم ببینیم.

ساعت 3 دیگه احتمالا.
صحنه ی دویدن پرد و پسر سمت هم رو افتضاح بازی کردن.

malkemid
02-05-2009, 11:34

هیچکی از پدر و مادر بد ذات متولد نمی شه!

در کل قسمت آخر خیلی تبلیغاتی بود...

s2010
02-05-2009, 11:46

قسمت پایانی مجموعه تلویزیونی «یوسف پیامبر(ع)» جمعه این هفته 11 اردیبهشت ماه به روی آنتن می‌رود.
فیلم برداری سریال حضرت یوسف(ع) روز 27 خرداد ماه سال 83 كلید خورد و و پس از گذشت 1129 روز تصویربرداری این مجموعه روز 27 فرودین ماه سال 86 در شهرك دفاع مقدس به پایان رسید.
بنابراین گزارش این مجموعه تلویزیونی در 45 قسمت 50 دقیقه ای برای سیما فیلم تولید ‌شد و تدوین هم زمان آن نیز توسط «حسین زندبافـ» انجام شد. صداگذاری این مجموعه را «محمدرضا دلپاك» انجام داد و «پیمان یزدانیان» موسیقی‌اش را ساخت.
در این مجموعه تلویزیونی كه جزء پروژه‌های الف سیما فیلم به شمار می‌رود و كار نگارش آن چهارسال به طول انجامیده، «جمال شورجه» به عنوان مشاور كارگردان حضور داشته است.
در این مجموعه 20 بازیگر بازیگر نقش اول، 20 بازیگر نقش دوم و 40 بازیگر نقش سوم بازی كردند و در برخی از صحنه‌ها هزار تا 1200 نفر سیاهی لشكر حضور داشته‌اند.
بازیگرانی چون محمود پاك نیت، كتایون ریاحی، پروانه معصومی، جعفر دهقان، جهانبخش سلطانی، مهوش صبركن، لیلا بلوكات، مصطفی زمانی، رحیم نوروزی ، زهرا سعیدی، سعیده عرب، نسرین یكسایی، فرشته سرابندی، الهام حمیدی، پانته‌آ مهدی‌نیا، امیر حسین مدرس، اسماعیل سلطانیان ، محمد علی سلیمان تاش، محمد قاسم پورستار، عباس امیری ، سروش كهوری نژاد، داوود شیخ، زهیریاری، اردلان شجاع كاوه، رضا آقاربیع، اسرافیل علمداری ، علی بكائیان، ناصر فروغ، كوروش زارعی، سیروس اسنقی، مجتبی بیطرفان، حسین جعفری و ارسلان قاسمی نژاد در این سریال قرآنی به ایفای نقش پرداخته‌اند.

بودجه این سریال در زمان تولید یكی از بحث برانگیزترین مباحث موجود بود كه فرج الله سلحشور در گفت‌وگو با خبرنگار رادیو و تلویزیون فارس درباره بودجه گفت: چند وقت پیش یكی از روزنامه‌ها تیتر زده بود كه پروژه حضرت یوسف 200 میلیارد ریال معادل 20 میلیارد تومان هزینه داشته است. این خبر مصادف با زمانی بود كه من با آقای ضرغامی صحبت كرده بودم و از ایشان خواهش كرده بودم رقم اصلی بودجه این سریال را اعلام كند.
وی افزود: بلافاصله نیز از سوی سیما فیلم اعلام شد كه 7 میلیارد تومان برای ساخت سریال هزینه شده كه ما 6 میلیارد و 400 میلیون آن را از تلویزیون گرفتیم و 600 میلیون هم خودمان از جاهای مختلف جذب كمك كردیم. سریال‌هایی نیز كه همزمان با این سریال ساخته شد، هنوز در حال ساخت است. پخش این سریال به پایان رسید، اما آنها هنوز تصویربرداری می‌كنند. پس نمی‌توانیم بگوییم زمان آن سریال‌ها با زمان سریال ما متفاوت بوده است. هر قدر بودجه ما و آنهاست ، می‌تواند مبنای قضاوت باشد. سریال‌ ما یك چهارم سریال‌های دیگر هزینه برداشته است.
منبع: فارس نیوز

NASIM BAHAR
02-05-2009, 13:17
صحنه ی دویدن پرد و پسر سمت هم رو افتضاح بازی کردن.
تایید میشه..........خیلی خندیدم این صحنه رو که دیدم.....اون با مخ میرفت رو زمین تا بلند میشد نوبت اون یکی بود:دی :دی:دی........خیلی بهتر از این می تونست باشه.......در کل سریال خوبی بود .....ولی نه خیلی خوب.......

smahdis
02-05-2009, 13:45
سلام،
اون پيرمرده حضرت ابراهيم بود. چون چند بار هم تو فيلم در موردش صحبت ميكرد (جدم ابراهيم عمويم اسماييل).

ديشب داداشم تا اون صحنه افتادن و بلند شدن رو ديد رفت. گفت اين سريال مذخرف بودنش تمومي نداره بهتره بريم بخوابيم بابا...

يكي گفت چرا پيامبري به نسل يهودا منتقل شد. اينطور نيست كي گفته؟ پيامبر كه حتما از خونه اونا ساخته نميشه... (فكر كنم ديگه از اون خونه كسي پامبر نشده باشه)

يكي هم در مورد يهودي ها و مسلمان ها يه چيزهايي گفت. فكر كنم اين حرف مطهري باشه كه گفت: مسلمون ها با مسيحي ها ميتونن زندگي كنن اما با يهود جماعت خير.

* BriAnNa *
02-05-2009, 13:57
وای خدا این قسمت آخر خیلی پایه خنده بید ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اونجایی که یعقوب نبی میره بالا اون تپه که بیان استقبالش این شتره که روش نیشسته بود خیلی فکش باحال بود ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ayshin
02-05-2009, 15:24
1.کارگردانی:افتضاح اندر افتضاح
2.بازیگری:کمتر از متوسط
3.گریم:ضعیف
4.دکور:انصافا خوب بود
5.لباس ها:آخر ها بهتر شد
6.داستان:عالی
7.فیلم نامه:افتضاح
8.مطابقت با واقعیت:با اونی که تو قرآن بود مطابقت داشت بقیشو نظری ندارم
9.اوج سریال:قایم شدن زلیخا و صدا کردن یوسف که با فجایع طبیعی برابری می کرد:38::9:
10.محتوا:پشم بیشتر ایمان بیشتر.(مثلا اون فرشته یا اونی که می گین حضرت خضر بود از یوسف بیشتر ریش و سبیل داشت):42:
11.پیشنهاد:دوبلور های ایرانی خیلی قوی هستن.دوبله ی ایران عالیه پس سریال سازی چرا؟؟؟:7:
اوایل این سریال رو دوس داشتم چون فکر می کردم آخرش می خوان این رو نشون بدن که چرا حضرت محمد(ص)بهترین بشر بوده و هست.با نشون دادن اشتباهات یعقوب و یوسف مطمئن شدم ولی حالا متوجه می شم اشتباه می کردم اینا می خواستن بگن.....واقعا شرمم می شه بگم.آخه چرا؟بهتره ایرانی ها از ساختن سریال های مذهبی دست بکشن والا صدای کشورهای مسلمان دیگه در میاد.چرا یه داستان قرآنی رو دست مایه ی خنده کردن؟:4:
این قسمت آخری من همش احساس می کردم الانه که فک شتره بیفته:26::26:

4MaRyAm
02-05-2009, 15:33
سلام،
اون پيرمرده حضرت ابراهيم بود. چون چند بار هم تو فيلم در موردش صحبت ميكرد (جدم ابراهيم عمويم اسماييل).

نه بابا، حضرت خضر بود

franch
02-05-2009, 16:00
سجادپور: «يوسف پيامبر(ع)» نمره قبولي مي‌گيرد

خبرگزاري فارس: دبير هيئت اسلامي هنرمندان با اشاره به اين كه «سريال «يوسف پيامبر(ع)» دقيق‌ترين محتواي ممكن را دارد» گفت: «يوسف پيامبر» نمره قبولي مي‌گيرد.

«عليرضا سجادپور» تهيه كننده سينما و تلويزيون و دبير هيئت اسلامي هنرمندان در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، در مورد سريال «يوسف پيامبر(ع)»،گفت: كم‌تر پيش مي‌آيد كه راجع به اتمام سريالي نظر سنجي شود و همين نظرخواهي درباره محتوا و پايان‌بندي اين سريال،نشان‌دهنده حساسيت آن در بين مخاطبان عام و خاص است.
وي ادامه داد: به طور كلي، نحوه ارائه سريال «يوسف پيامبر(ع)»به سليقه و نوع نگاه هنري گروه برمي‌گردد ضمن آن كه پايان‌بندي‌ها هميشه با اختلاف سليقه مواجه هستند و «يوسف پيامبر(ع)»هم از اين قاعده مستثني نيست.
وي در مورد محتواي سريال افزود: سريال «يوسف پيامبر(ع)» دقيق‌ترين محتواي ممكن را دارد و اگر هم بحثي وجود دارد، در ساختار آن است. البته اين هم بدان معنا نيست كه محتوا ضعف ندارد اما بايد توجه داشت كه نقاط كليدي كار از منابع درست استفاده شده و در ديالوگ‌هاي فيلم جاي گرفته بود.
وي با اشاره به ويژگي‌هاي قسمت پاياني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: با توجه به برخي نگاه‌هاي عرفاني، گم‌شدن «حضرت يوسف(ع)» در كنار غيبت «حضرت مهدي(عج)» روايت شده بود كه تقارن اين نگاه، نگاهي جالب بود.
وي در مورد پايان بندي سريال افزود: پايان‌بندي سريال هم بد نبود و از نظر معارفي مي‌تواند قابل تحسين باشد.
«سجادپور» گفت: من در مجموع سريال «يوسف پيامبر(ع)»را مجموعه‌اي خوب و قابل استفاده ديدم چنانچه در كشورهاي مسلمان ديگر هم از اين سريال استقبال شده و بازتاب آن ديده مي‌شود.
وي گفت: به هر حال مي‌شود انتظار داشت سريال‌هاي ديگري كه با اين حال‌وهوا ساخته مي‌شوند، از دقت بيشتر و پرداخت بهتري برخوردار باشند.
«سجادپور» همچنين گفت: در مجموع «يوسف پيامبر(ع)» نمره قبولي مي‌گيرد.

franch
02-05-2009, 16:01
فهيم: «يوسف‌پيامبر» يك سريال «ماهواره خاموش‌كن» بود

خبرگزاري فارس: سردبير مجله سينما‌رسانه، با بيان اين كه «يوسف‌پيامبر(ع) يك مجموعه ماهواره‌خاموش‌كن» بود،‌گفت: اين سريال يك بار ديگر ثابت كرد كه آنچه همه مي‌خواهند، اين است كه يك قصه خوب تعريف شود و «فرج‌الله سلحشور» اين كار را به‌خوبي انجام داد.

«محمد‌تقي‌فهيم» ‌در گفت‌و گو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس در مورد سريال «يوسف‌پيامبر»ساخته‌فرج الله‌سلحشور، گفت: اين سريال به عنوان كاري به قول معروف ماهواره خاموش كن و گره‌گشاي ترافيك،يك بار ديگر ثابت كرد كه مردم اصلا به دنبال صحنه‌هاي آن‌چنان عظيم و حركت پرتعدد دوربين و تراولينگ‌هاي مختلف با حركت و كرين‌هاي با ارتفاع و سيار و ...نيستند و آنچه همه مي‌خواهند، اين است كه يك قصه خوب تعريف شود. يعني همين كار كه «سلحشور»انجام داد.
وي ادامه داد: همين كه آقاي «سلحشور» توانسته يك قصه آشناي قرآني را طوري بسرايد كه مردم با وجود آشنا بودن با سر و ته و حوادث داستان آن، بازهم در انتظار ديدن آن باشند و مرتب آن را تعقيب كنند و در محافل و ميهماني‌ها بازگو كنند و يادآوري كننده زمان پخش آن باشند،اين يعني توفيق خالقان «يوسف‌پيامبر» ضمن اينكه در مجموع، «فرج‌الله سلحشور» و گروهش از پس ارائه اثري آبرومند از نظر رقابت با خروجي‌هاي هم‌سنگ امكانات ايران برآمده‌اند.

Behroooz
02-05-2009, 16:07
کسی یک منبع مستند داره که بدانیم سرنوشت این قوم بعد از یوسف چه شد؟

Behroooz
02-05-2009, 16:29
سالها بعد پیامبری به نام یحقوق در بین بنی اسراییل بوده . این قوم به اسارت میافتند
و سرانجام توسط کورش هخامنشی نجات داده میشن .
مزار یحقوق نبی اکنون در تویسرکان همدان است

mahsa1469
02-05-2009, 17:19
بد تر از این نمی تونستن تمومش کنن

*NO*
02-05-2009, 17:33
خلاصه با همه بدی و خوبیش تموم شد / درسته که در حد حرفه ای نبود البته به نظر من که از نظر هزینه ای خوب بودو لی از اونجایی که این سریال ها رو یکبار می سازند معمولا برای همین باید بهترین ساخته بشه از نظر فیلنامه ضعیف بود
در کل خسته نباشید می گم

PLAΨMID
02-05-2009, 19:59
توي روايت هست كه يوسف وقتي پدرشو ميبينه از اسب پياده نميشه و به همين خاطر خداوند مجازاتش ميكنه و پيامبران بعدي رو از نسل بنيامين قرار ميده ؟؟؟

iAR11
02-05-2009, 20:14
خدارو شکر بالاخره تموم شد.

gmuosavi
02-05-2009, 20:30
توي روايت هست كه يوسف وقتي پدرشو ميبينه از اسب پياده نميشه و به همين خاطر خداوند مجازاتش ميكنه و پيامبران بعدي رو از نسل بنيامين قرار ميده ؟؟؟

چنين چيزي صحت نداره
خواست خداوند بوده كه پيامبرا از نسل بنيامين باشند

kaveh.VB
02-05-2009, 21:05

جزو اسرائیلیات هست/ توی سوره یوسف نوشته هنگامی که با هم ملاقات کردند یوسف پدر و مادر خود را بر تخت ( احتمالا تخت پادشاهی ) نشاند و آنگاه پدر و مارد و برادرانش به سجده افتادند

ارمغان جنون
02-05-2009, 21:30
امبدوارم ازین پس اگه می خوان همچین سریال هایی بسازن و بودجه به این هنگفتی خرج کنند دیگه از آقای سلحشور استفاده نکنند تا مردم ریال رو به خاطر ارزشهای واقعی خودش تماسا کنند نه واسه کرکرو خنده.
راستی شنیدم ایشون قراره سریال حضرت موسی رو هم بسازه درسته؟امیدوارم صحت نداشته باشه.

NASIM BAHAR
02-05-2009, 23:16
این شتره که روش نیشسته بود خیلی فکش باحال بود ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تایید میشه:دی:دی:دی

franch
03-05-2009, 12:03
شورجه: به «يوسف پيامبر» نمره 18 مي‌دهم

خبرگزاري فارس: مشاور كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر» با اشاره به ويژگي‌هاي اين مجموعه پرمخاطب گفت: اين سريال فقط در برخي ظرايف دچار ايراد بود و به همين دليل من به آن نمره 18 مي‌دهم.

جمال شورجه در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس گفت: ‌هم من و هم آقاي سلحشور كارگردان سريال، كار را با دقت پي‌گيري كرده‌ايم و من به حضور برخي از اشكالات در آن واقف هستم.
وي افزود: اين سريال،‌ كار سنگيني بود و فشارهايي هم به روي دوش ما بود، كه اگر اين فشارها نبود و ما فرصت بيشتري داشته و تأمل بيشتري مي‌كرديم، كار بهتر از اين چيزي كه روي آنتن رفت، مي‌شد. در حال حاضر اين سريال مثل ديكته نوشته شده است و ما مي‌توانيم آن را بازبيني كرده و زير و زبر برخي جملات را درست كنيم.
شورجه تصريح كرد: سريال «يوسف پيامبر» غلط بزرگ املايي ندارد و تنها بايد كمي در جزئيات بيشتر دقت مي‌كرديم از جمله گريم تا باعث شود اين سريال نمره بالاتري بگيرد.
وي ادامه داد: استقبال چشمگير مردم در داخل و خارج از كشور از اين سريال، و جلب و جذب بيش از 95 درصد مردم، نشان مي‌دهد كه اين سريال نمره خوبي مي‌گيرد. البته مردم مانند اهل فن خيلي به جزئيات توجه نمي‌كنند و بيشتر پي‌گير خط روايي داستان هستند.
مشاور كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: اين سريال مديران ما را متقاعد كرده كه با كارهاي ديني و مذهبي هم مي‌توان مردم را جذب كرد و صرفا با كارهاي سطحي و لودگي به دنبال اين نباشيم كه مخاطبان خود را جذب كنيم.اگر به تاريخ سيماي ايران بنگريم، مي‌بينيم آثاري كه مخاطبان بيشتري داشته در محتوا خيلي چشمگير نبوده‌ و سطحي و مبتذل بوده‌اند.
شورجه تصريح كرد: «يوسف پيامبر(ع)» حجت را تمام كرد و ديديم كه مي‌توان با دعوت به اخلاق، دين خداپرستي، عشق به خدا و عشق‌هاي الهي مخاطبان از خرد و كبير و زن و مرد را جذب كرد.
وي در پاسخ به اين سوال فارس كه در نهايت به كارگردان سريال «يوسف پيامبر» چه نمره‌اي مي‌دهيد؟ اظهار داشت: نمره من به اين سريال بالاي 15 و قطعي‌تر بگويم 18 است. اين كمبود نمره را هم در ظرايف مي‌بينم. به خاطر اينكه ما در پاره‌اي از جزئيات مي‌توانستيم دقت بيشتري داشته باشيم. البته آن هم اجتناب ناپذير است. به خاطر طولاني بودن كار و تعدد شخصيت‌ها و اين كه ما سكانس‌هايي داشتيم كه مثلا زمستان در تابستان و يا تابستان در زمستان تصويربرداري مي‌شد و دقت نظر بسياري لازم داشت و ما در اين زمينه نتوانستيم جزئيات را اعمال كنيم.
وي درباره محتواي كار نيز عنوان داشت: من با اندوخته كمي كه دارم، در اين زمينه ايرادي در كار نمي‌بينم و بسياري از علما هم ديده‌اند و كار را پسنديده و محتواي آن را تأييد كرده‌اند.
شورجه گفت: داستان‌هاي قرآني خيلي دقيق در قرآن روايت نشده‌اند و در ساخت چنين آثاري قرآن به اندازه 25 تا 30 درصد بيشتر مورد منبع قرار نمي‌گيرد و الباقي آن از تاريخ و تفاسير و قصه‌هاي مختلف تاليف شده و برداشت‌ها متفاوت و مختلف است و هركس تفسيري كه خود اعتقاد دارد مي‌پسندد و اين مساله خيلي محل اعراب و اشكال نيست.

franch
03-05-2009, 12:08
نشست هم‌انديشي «يوسف پيامبر(ع)» برگزار مي‌شود

خبرگزاري فارس: نشست هم‌انديشي سريال «يوسف پيامبر(ع)» با حضور عوامل و بازيگران اين سريال فردا، ساعت 16 در فرهنگ‌سراي رسانه برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي فرهنگ‌سراي رسانه، اين نشست توسط فرهنگ‌سراي رسانه با مشاركت دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم (دفتر تهران) با حضور عوامل و بازيگران اين سريال برگزار مي‌شود.
در اين نشست جواد شمقدري (مشاور هنري رياست جمهوري)، فرج الله سلحشور (نويسنده و كارگردان سريال يوسف پيامبر)، جمال شورجه (كارگردان سينما) و كارشناسان مذهبي حضور دارند و به آسيب‌شناسي چهره‌پردازي از شخصيت‌هاي ديني در رسانه با بررسي موردي سريال «يوسف پيامبر(ع)» مي‌پردازند.
اين برنامه روز دوشنبه 14 ارديبهشت ساعت 16 در فرهنگ‌سراي رسانه واقع در ميدان ولي‌عصر (عج)، ابتداي بلوار كشاورز ،جنب پايگاه انتقال خون، شماره 28 بر گزار مي‌شود همچنين حضور براي علاقمندان آزاد است.

nil2008
03-05-2009, 13:42
منم منتظر چنین چیزی بودم
مجازات یوسف بخاطر غرور در مقابل پدرش.

Mahdi/s
03-05-2009, 15:02

دوسته عزیز.....این روایت نه تو قرآن اومده...نه تو هیچ کتابه معتبر دیگه ..نه پیامبران بعد از یوسف اینو تایید کردن..این..موضوع اشتباهی هست که بین مردم افتاده...و دلیله ادامه نسل ربطی به این موضوع نداره

:.:.: Hamid :.:.:
03-05-2009, 22:23
دوسته عزیز.....این روایت نه تو قرآن اومده...نه تو هیچ کتابه معتبر دیگه ..نه پیامبران بعد از یوسف اینو تایید کردن..این..موضوع اشتباهی هست که بین مردم افتاده...و دلیله ادامه نسل ربطی به این موضوع نداره

بابا این بحثهای اختلافی رو ول کنید مهم مسائل مذهبی و نکات اعتقادی جالب و خوبی بود که تو فیلم گذاشته بودند حالا میخواد حضرت یوسف در حال زمین خوردن و همینطور هم حضرت یعقوب در حال قل خوردن به هم برسند یا اینکه میخواد طور دیگه ای بشه در کل مهم اینه که به هم رسیدند.(کلا فیلم خوب شروع و خوب تموم شد)

ghermezeteh
03-05-2009, 23:19
دوستان کسی میدونه یوسف به زبان عبری چجوری تلفظ میشه؟

Behsood
04-05-2009, 01:38
شورجه: به «يوسف پيامبر» نمره 18 مي‌دهم
از 100 بوده احتمالا ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

محمد88
04-05-2009, 08:26
ولی این روایت که پیامبری از نسل یوسف نبی برداشته شد ، از روایات خیلی معروفه...
و در ضمن وقتی آقای سلحشور شعر برخی شعرا رو منبع خودش قرار داده ؛ چطور از یک همچین روایتی چشم پوشی کرده؟؟
راستی من از یکی از ناظران کیفی این فیلم خوندم که ( راست یا دروغش با خودتون ) ؛ میانگین برداشت این فیلم حدودا سه دقیقه ( شایدم بیشتر ) در روز بوده ؛ در حالیکه فیلمهای معمولی که توسط
کارگردانان حرفه ای ساخته میشه میانگینشون حدود 2 دقیقه در روز است...حالا به نظر شما (و در صورت صحت این خبر ) این کار که یک کار تاریخیه و کار تاریخی مسلما از کارهای معمولی سخت ساخت تره ، یه کم در ساختش بی توجهی نبوده؟؟