PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سريال يوسف پيامبر (ع)صفحه ها : 1 2 [3] 4 5 6 7

جادوگر جوان
01-12-2008, 13:55
چون كشوراي غربي در صنعت فيلمسازي يه چيزي حدود 100 سال نه 50 سال از ما جلوترن
خوب چرا ما نباشیم
چرا وقتی میتونیم آموزش ببینیم و خوب عمل کنیم اینکارو انجام نمیدیم

smohs
01-12-2008, 15:06
خوب چرا ما نباشیم
چرا وقتی میتونیم آموزش ببینیم و خوب عمل کنیم اینکارو انجام نمیدیم
فكر نميكنم به اين سادگي كه شما ميگيد باشه
اونا اسرار كارشون رو به همين راحتي فاش نميكنن
علاوه بر اين يه ضرب المثل ميگه هرچقدر پول بدي آش ميخوري
ميدونين اونا چقدر پول و نيروي انساني مجرب خرج يه كار هر چند كوچيك ميكنن؟
البته ما هم نيروي انساني داريم ولي مجرب نيستن
پول رو هم كه اصلا" صحبتشو نكنين

attractive_girl
01-12-2008, 16:05
با سلام به همه ی کاربران
نمیدونم چقدر با این نظر موافقین؟ ولی با کمی دقت در سریالی که شش میلیارد هزینه برده ،در سکانس فرار یوسف و حرکتش به سمت در، هفت در به ده یازده در تبدیل شده بود که جای تامل داره.با اینهمه زحمت وخرج چرا فکرشو نکردن؟در کل سریال با متن قرآنیش تا این قسمت مطابقت داره و قابل قبوله دست همه ی عواملش درد نکنه .حالا تا بعد؟...

سلام.من هم متوجه این مسئله شدم.به نظر من نیست اون تیکه ی فیلم خیلی حساس بوده ،کارگردان و دست اندرکارانو جو گرفته برای خودشون هی در اضافه کردن:31:

گلشید
01-12-2008, 18:02
بهتر نیست تا اخرش ببینیم بعد اظهار نظر کنیم

جادوگر جوان
01-12-2008, 19:06
فكر نميكنم به اين سادگي كه شما ميگيد باشه
اونا اسرار كارشون رو به همين راحتي فاش نميكنن
علاوه بر اين يه ضرب المثل ميگه هرچقدر پول بدي آش ميخوري
ميدونين اونا چقدر پول و نيروي انساني مجرب خرج يه كار هر چند كوچيك ميكنن؟
البته ما هم نيروي انساني داريم ولي مجرب نيستن
پول رو هم كه اصلا" صحبتشو نكنين
به نظر من اونا در بعضی مواقع کمتر پول خرج میکنن
مثلا فیلم 300 را اگه دیده باشید
بیشتر آدمها و کارها کامپیوتری بود
پس به جای اینکه برای بازیگر پول خرج کنن اومدن و این پولا رو خرج
آموزش دیدن تدوینگراشون کردند
باید در ایران هم همینطوری بشه
کارهای کامپیوتری بیشتر انجام بدن

gog2000
02-12-2008, 10:44
به نظر من اونا در بعضی مواقع کمتر پول خرج میکنن
مثلا فیلم 300 را اگه دیده باشید
بیشتر آدمها و کارها کامپیوتری بود
پس به جای اینکه برای بازیگر پول خرج کنن اومدن و این پولا رو خرج
آموزش دیدن تدوینگراشون کردند
باید در ایران هم همینطوری بشه
کارهای کامپیوتری بیشتر انجام بدن


به خيال خودشون اينهمه خرج ميكنن و بازيگر استفاده ميكنن كه سريال طبيعي تر بشه ولي سر يك صحنه كوچك كامپيوتري مثل پرواز چند تا كلاغ ميمونن و همه زحمات خودشونم به باد ميدن.:8:

mehdi_360
02-12-2008, 11:14
واقعا این سریال 6 ملیارد هزینه برده؟!!!!!!!!!

جادوگر جوان
02-12-2008, 11:45
واقعا این سریال 6 ملیارد هزینه برده؟!!!!!!!!!
بله پس چی؟
چون از قدرت کامپیوتر بی بهره هستند
اگر بلد بودند استفاده کنن از کامپیوتر
به جای ساخت مجسمه های غول پیکر و ...
از کامپیوتر استفاده میکردند پول کمتری هم خرج میشد و جذابیتشم بیشتر میشد

mohamad23
02-12-2008, 13:14
«از ديدن رنگ‌هاي نسخه‌ي تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)»شوكه شده‌ام»
علت برخي از نقص‌هاي صحنه‌اي سريال«يوسف پيامبر(ع)» در گفت‌وگو با مجيد ميرفخرايي


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مدير هنري سريال «يوسف پيامبر(ع)» گفت: به علت نوع كپي‌كشيده شده از نسخه‌ي 35 ميلمتري اين مجموعه، بسياري از رنگ‌ها در سريال «يوسف پيامبر(ع)» از بين رفته و كشته شده است.
مجيد ميرفخرايي در اين گفت‌وگو، به خبرنگار سرويس تلويزيون خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) درباره‌ي علت برخي از نقص‌ها در طراحي صحنه، لباس و چهره‌پردازي پاسخ گفت و هم‌چنين مستندات تاريخي دكورهاي اين پروژه تاريخي را توضيح داد.
اين پيشكسوت طراحي صحنه و لباس فيلم و سريال‌ها درباره‌ي سريال «يوسف پيامبر(ع)، تصريح كرد: در برخي سكانس‌ها نور زياد و در بعضي ديگر نور كم است. چون اتالوناژ لازم انجام نشده است، البته فوت فرد باصلاحيتي مانند «رسول احدي»- مدير فيلمبرداري سريال «يوسف پيامبر(ع)»- از بد شانسي‌هاي ما بود. فرد دلسوزي مانند او بايد به‌طور مداوم بر عملكرد لابراتور بر اين سريال نظارت مي‌كرد تا اين بلا بر سر مجموعه «يوسف پيامبر(ع)» نيايد و تناسب رنگ‌ها در نسخه‌ي تلويزيوني حفظ شود.
او در ادامه گفت: از ديدن رنگ‌هاي نسخه‌ي تلويزيوني شوكه شده‌ام. در نسخه‌ي 35 ميلمتري، شدت رنگ تا اين حد اصلا وجود نداشت. چون با فيلتر‌گذاري، رنگ‌ها ملايم‌تر شده بود. البته همين اتفاق براي سريال «روشن‌تر از خاموشي» نيز روي داد.
ميرفخرايي كه طراحي لباس و صحنه‌ي سريال‌هايي چون «امام علي(ع)»،«مردان آنجلس» را در كارنامه‌ي كاري خود دارد، درباره‌ي پررنگ شدن نقش و نگاره‌هاي ديواره‌ها به نسبت بازي، ديالوگ، گريم و ديگر عناصر سريال گفت: اين نقش و نگاره‌ها وجود دارد و اكنون نيز در مصر ديده مي‌شود و تنها رنگ آن‌ها رفته است. در اين سريال «ايستايي دوربين» موجب زياد ديده‌ شدن نقش و نگاره‌ها شده است.
وي ادامه داد: در اين سريال زماني كه شخصيتي در حال صحبت است، تمركز بيشتري برصورت او مي‌شود، در نتيجه مخاطب فرصت مي‌كند تا به اطراف او نيز نگاه كند. اگر دوربين حركت داشت، مخاطب يك لحظه فضايي را مي‌ديد و از آن گذر مي‌كرد.

ميرفخرايي هم‌چنين با تاكيد بر اين كه «ديالوگ‌ها براي فرج‌الله سلحشور - كارگردان سريال - مهم بود» گفت: چون ديالوگ‌ها قرآني بود، كارگردان اصرار به گفته شدن آن‌ها داشت. در نتيجه تمركز بيشتري بر صورت بازيگران مي‌شد، البته مكان‌هايي مانند محوطه‌هاي بيروني، خالي از نقش و نگار بودند. از سوي ديگر اگر برخلاف منابع موجود عمل مي‌كرديم، مخاطبان به ما ايراد مي‌گرفتند.
مدير هنري سريال «يوسف پيامبر(ع)» در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه هماهنگي صحنه، لباس و چهره‌پردازي اين مجموعه چگونه صورت مي‌گرفت؟ گفت: هماهنگي بين لباس و صحنه وجود داشته است؛ اما هماهنگ‌كردن چهره‌پردازي و لباس بايد از طريق كارگردان محقق شود. البته من به‌عنوان مدير هنري يا طراح چهره‌پردازي مي‌توانستم نظر بدهم، ولي تصميم و تاييد نهايي از سوي كارگردان صورت مي‌گرفت.
او اضافه كرد: سعيد ملكان- طراح چهره‌پردازي «يوسف پيامبر(ع)»- فرد صاحبنظري است. اما نهايتا كارگردان، راس هرم يك سريال است. من هم تا حدي مي‌توانستم اظهار نظر كنم. البته در كار خودم (طراحي صحنه و لباس) ديدگاه‌هاي خود را بيان مي‌كردم. درهر حال تلاش شده است كه هماهنگي لباس، صحنه وجود داشته باشد.
ميرفخرايي در پاسخ به اين پرسش ايسنا كه آيا به‌عنوان مدير هنري نمي‌توانستيد اظهار‌نظر كنيد؟ تاكيد كرد: مدير هنري هنوز در ايران صد‌درصد جانيفتاده است. تا اين جا هم هنر كرده‌ام كه توانسته‌ام مدير هنري را مطرح كنم. مدت زمان زيادي نياز است تا مدير هنري در كشورمان جاي خود را باز كند و او بتواند درباره‌ي ابعاد مختلف يك فيلم يا سريال اظهار نظر كند.
او درباره‌ي نكاتي مانند كثيف‌نشدن لباس نقش «يوسف(ع)» با وجود كار در معدن يا خوني و پاره‌نشدن لباس او پس از تحمل 50 ضربه شلاق، گفت: اين اشكالات وجود داشته است. خودم نيز به آن‌ها اعتراض دارم، البته مي‌دانم كه لباس كثيف شده بود، اما بايد ميزان آن بيشتر مي‌شد. روشن شدن رنگ‌ها هم در فرايند كپي، اين اشكال را تشديد كرد. در كهنه كردن لباس نيز سهل‌انگاري شده بود.
ميرفخرايي درباره‌ي ميزان تطابق طراحي زندان «زاويرا» با مستندات تاريخي گفت: در ساخت آثار تاريخي بايد امانت‌دار باشيم. اما اگر صرفا در مبناي تاريخ عمل كنيم نياز به خلاقيت از بين مي‌رود. در واقع وظيفه‌ي ما دراين گونه فيلم‌ها يا سريال‌ها الهام‌گرفتن از واقعيت‌هاي تاريخي و انطباق آن با تكنيك كارگردان و ميزانسن است.
او در پاسخ به اين پرسش كه آيا زندان‌ها در زمان «حضرت يوسف (ع)» اين‌گونه بود؟ اظهار كرد: سلول‌ها بايد دو سه نفري يا انفرادي بود، البته مركزيتي نيز بوده است كه زندانيان در آن تجمع مي‌كردند. در فيلم «باراباس» هم در لحظاتي، جمع‌شدن زندانيان به تصوير در مي‌آيد. هر چند كه به ضرورت فيلمنامه نيز مجبور بوديم همه زندانيان را يك جا جمع كنيم و جايي كه اين اتفاق مي‌افتاد، مركز اجتماعات آنان بود.
طراح صحنه و لباس سريال «شيخ مفيد» همچنين در زمينه‌ي پژوهش‌هاي صورت گرفته براي طراحي دكور سريال «يوسف پيامبر (ع)» گفت: پژوهش ما به دو دسته تقسيم مي‌شد. دسته‌اي از آن شامل منابع نوشتاري دو - سه جلدي 200 -300 صفحه‌اي بود كه سلحشور دراختيار ما قرار داد. دسته‌ي ديگر پژوهش‌هاي تصويري بود كه به اين منظور مطالبي را از اينترنت استخراج كرديم؛ علاوه برآن با هزينه‌ي شخصي به فرانسه سفر كردم و يك هفته در موزه‌ي «لوور» پاريس (كه پس از مصر، غني‌ترين تحقيقات تصويري درباره‌ي مصر را در اختيار دارد)، درباره‌ي تاريخ مصر باستان نمونه‌برداري و عكسبرداري كردم.
او ادامه داد: براساس اين پژوهش‌ها شهرهاي «ممفيس» و «طبس» را در شهرك دفاع مقدس ساختيم. حتي لباس‌ها هم براساس نقش‌هاي مصري طراحي شد. البته ضمن تلاش براي مغاير نبودن لباس‌ها با مستندات تاريخي، تغييراتي در آن‌ها داديم. چون به عنوان نمونه بالا تنه مصريان بدون لباس بود.
ميرفخرايي ادامه داد: موهاي بافته‌شده براي نقش «زليخا» تقريبا براساس تصاوير است. چون زنان در آن زمان با كلاه گيس در مجامع ظاهر مي‌شدند. چنين گريمي را در فيلم «كلوپاترا» هم مي‌بينيم. بنابراين باتوجه به منابع تاريخي، تلاش كرديم، تصاوير به تاريخ نزديك باشند.
مدير هنري سريال تاريخي «در چشم باد» با بيان اين‌كه دكورهاي سريال «يوسف پيامبر(ع)» از نظر عظمت، دست‌كم در ايران و حتي در كارهاي قبلي خودم بي‌سابقه بوده است، گفت: تاكنون براي سريال‌هاي تاريخي مجسمه‌ي 9 و 12 متري و قصر 12 متري نداشته‌ايم. البته در ساخت آن‌ها از فايبرگلاس استفاده شده است كه در دكورهاي امروزي كاربرد دارد. در واقع تحقق اين كار، قدمي در جهت صنعتي‌شدن كاردكور بوده است. چون از چوب و تير و تخته فاصله گرفتيم به استفاده از مواد جديد نزديك شديم.
او با اشاره به بخش‌هاي متفاوت طراحي دكور و لباس سريال «پوسف پيامبر(ع)» اظهار كرد: سه نوع بخش در اين زمينه وجود داشت. پوشش مردم كنعان به طرف اهالي فلسطين، لباس مردم فدان به سمت بابل نزديك بود. بنابراين بيشتر شبيه اعراب بودند؛ دسته‌ي سوم مصريان بودند كه پوشش مردم طبس و ممفيس را براساس نوع لباس پوشيدن مردم شمال آفريقا و مصر طراحي كرديم.
ميرفخرايي در پايان با اشاره به بازخورد سريال «يوسف پيامبر(ع)» گفت: مردم از اين مجموعه استقبال كرده‌اند. اين سريال ضعف‌ها و قوت‌هايي دارد، بنابراين نبايد تنها عيب‌ها را برجسته كرد.

mohamad23
02-12-2008, 13:15
پاسخ سلحشور به انتقادات اخير حسين انصاريان

خبرگزاري فارس: «فرج‌الله سلحشور» كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر» به اظهارات و انتقادات اخير حجت الاسلام حسين انصاريان پاسخ داد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به گزارش خبرگزاري فارس، «فرج‌الله سلحشور» كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر» در گفت‌وگوي مشروح با سايت پايگاه اطلاع‌رساني هيأت اسلامي هنرمندان ضمن پاسخ به پرسش‌هايي در خصوص توليد اين مجموعه پرمخاطب، نسبت به برخي انتقادات (از جمله انتقادات اخير ‌حسين انصاريان) موضع گرفت.
بنا بر اين گزارش، وي در پاسخ به انتقادات حجت الاسلام حسين انصاريان نسبت به قسمت 22 سريال (كه مي‌گويد صحنه‌اي كه حضرت يوسف (ع) از ساقي پادشاه مي‌خواهد بي‌گناهي او را به شاه خبر و موجب آزادي او گردد، خلاف نص صريح قرآن است چرا كه همه انبياء و امامان از خطا و اشتباه مصون‌ هستند) گفت:
بنده از رهنمود و ارشاد آقاي انصاريان تشكر مي كنم، اما خود ايشان بهتر از بنده مي‌دانند اين نسبت گناه از نوع سيئات‌المقربين است و انبياء و اولياء ترك اولي و ظريف‌ترين تغافل را براي خود بزرگ‌ترين گناه مي‌دانند در حالي كه براي مردم عادي آن خطا اصلاً گناه محسوب نمي‌شود. اين مطلب كه حضرت يوسف (ع) از آن زنداني نجات يافته بخواهد كه از او نزد اربابش ياد كند صريح آيه قرآن است و يك ترك اولي براي حضرت يوسف (ع) محسوب مي شود كه همه مفسران هم اين را قبول دارند. البته اين از بزرگواري و عظمت روح يوسف است كه چنين ترك اولايي را براي خود گناهي بزرگ مي‌داند نه اين كه خدايي نكرده واقعاً گناهي مرتكب شده باشد.
وي در اين گفت‌وگو، در پاسخ به اين موضوع كه «آقاي انصاريان معتقد است وقتي كه حضرت يوسف (ع) از غير از خدا طلب آزادي مي‌كند به گريه و زاري مي‌افتد و آن گاه فرشته‌اي نازل مي‌شود و مي‌فرمايد: اكنون كه مشكل خودت را به غير از خدا گفتي، اراده خدا بر اين است كه هفت سال ديگر به عمر زنداني تو اضافه شود كه اين جريمه متناسب با جرم نيست و اين بخش از سريال،‌ حضرت حق را ظالم و غيرعادل معرفي كرده است.»، ‌اظهار داشت:
در پاسخ به اين انتقاد بايد بگويم چند سال حضرت موسي (ع) براي كشتن يك قبطي آواره گرديد و شباني و بيابان گردي كرد. حضرت ايوب (ع) چندين سال براي چه به بيماري و گرفتاري دچار شد؟ حضرت يعقوب (ع) نيز چهل سال به فراق مبتلا شد فقط براي اينكه فرزندانش فقيري را دست خالي بازگرداندند. آيا خداوند نعوذبالله به اين بزرگان ظلم كرده است؟ اگر بپذيريم كه حضرت يوسف (ع) در محضر خداوند از غير استمداد جسته باشد براي مردم عادي گناه نيست ولي براي يك پيامبر آيا گناه كوچكي است؟ و آيا هفت سال زنداني شدن به قيمت جلب توجه و كسب رضاي خدا عذاب بزرگي است؟ و نعوذبالله ظلم خداوند در حق بنده اي چون يوسف است؟! در ثاني چرا اين گونه نبينيم كه اين ترك اولاي حضرت يوسف (ع) و گريه و انابة او براي گناهان سازنده است و راه توبه و انابه را به مردم آموزش مي‌دهد؟ كما اين كه حاج آقا رحيميان رئيس بنياد شهيد به بنده فرمودند : عكس‌العمل حضرت يوسف (ع) و زاري او براي من سازنده بود و اين نظري كاملاً متفاوت با نظر آقاي انصاريان است، چرا ما بايد فقط ابعاد منفي را ببينيم؟ اما بنده حقير چند گلايه هم از اين استاد عزيز و بزرگوارم دارم آيا اين سريال كه اين همه مورد استقبال مردم، علما و بزرگان قرار گرفته عامل انحراف جامعه شده؟ آيا اين سريال هيچ حُسني نداشت كه شما قبل از همه، معايب آن را متذكر شديد؟ استاد عزيز و بزرگوار، آيا امكان نداشت كه اشكال حقير را به خودم تذكر مي‌داديد و فرصت سوءاستفاده را به بيمار دلان نمي داديد؟ و اي عزيز بهتر نيست براي اين كه در فضاي كلي سينما و تلويزيون قرار بگيريد لااقل بعضي از آثار را ملاحظه كنيد تا ببينيد كه اين دو به كجا مي‌روند و تكليف چيست؟ و مطلب ديگر آيا همان گونه كه از يك اثر مذهبي انتقاد كرديد از آثار ضدمذهب، ضداسلام و روحانيت، آثار مستهجن و بدآموز سينما و تلويزيون هم تاكنون انتقاد كرده و انتقاد را به عرصه مطبوعات و منظر عموم هم كشانده‌ايد؟ و سؤال آخر اين كه گمان نمي‌كنيد بنده بهتر است به‌جاي فيلم مذهبي، فيلم‌هاي ويلايي و كنار دريايي مثل بسياري از فيلمسازان بسازم؟ اميدوارم خداوند شما و حقير را توفيق خدمتگذاري به خود و بندگانش عنايت فرمايد و توفيق شاگردي اهل بيت و قرآن و روحانيت را از حقير نگيرد.

mahsa1469
02-12-2008, 16:01
ببخشید اینو میپرسم ولی شما تا حالا بجز سریال ایرانی فیلم دیگه ای دیدید؟:21:
اگه فقط ترانه مادری و 4چارخونه و... دیده باشید(به احتمال زیاد همینطوره!!) خب طبیعیه که با مفهومی به نام جلوه های ویژه آشنایی ندارید!!

ولی کلا محض اطلاع در سینمایی حرفه ای امروز این پدیده جلوه های ویژه کاربرد زیادی داره و وقتی نمیشه یه صحنه رو به کمک عوامل محیطی و طبیعی ساخت به کمک کارگردان میاد

نمونه هاش هم مثل : Batman , superman ,spiderma,the lord of the rings,.....میشه گفت تمام فیلم های امروزه مخصوصا ژانرهای اکشن و فانتزی و ....
لطفا خود فیلم های ایرانی رو بگید

Sara
03-12-2008, 16:22
در آخرین قسمت پخش شده از سریال «یوسف پیامبر(ع)» از زبان یوزارسیف، اراده‌ی خداوند علت فراموشی ساقی «آمن هوتپ» برای یاد‌كردن از یوسف نزد فرمانروای مصر بیان شد. این درحالیست كه در تفسیرهایی چون «المیزان» و «نمونه»، شیطان، علت این فراموشی دانسته شده‌است یا دست‌كم در «مجمع‌البیان» علتی برای این فراموشی ذكر نشده است.
در قسمت بیست‌وسوم سریال «یوسف پیامبر(ع)» كه بخش‌هایی از آیه‌ی ۴۲ سوره‌ی یوسف (ع)در آن به تصویر كشیده شده بود، یوزارسیف در پاسخ یكی از زندانیان كه از علت بیان‌نشدن خواسته‌ی آزادیش از سوی «ایناروس» (ساقی آمن هوتپ) به فرمانروا را پرسید ،گفت:« همان كه نمی‌خواهد یوزارسیف به غیر متوسل شود. همان كه غیور است و اشتغال بندگان را به اغیار نمی‌پسندد. همان نیز می‌تواند «ایناروس» را دچار فراموشی كرده باشد.»
این درحالیست كه در جلد ۱۱ «تفسیر المیزان» -تالیف علامه محمد حسین طباطبایی -آمده است:« در آیه‌ی «وقال الذی ظن انه ناج منهما اذكرنی عند ربك فانسیه الشیطان ذكر ربه فلبث فی ‌السجن بضع سنین» همه‌ی ضمیرهایی كه در قال و درظن و در لبث هست به یوسف بر می‌گردد و معنای آن این است كه یوسف به آن كسی كه می‌پنداشت كه او به زودی نجات می‌یابد گفت كه مرا در نزد ربت یادآوری كن و چیزی به او بگو كه عواطف او را تحریك كنی شاید به وضع من رقتی كند و مرا از زندان بیرون آورد.
و اگر از اعتقاد یوسف به ظن: پندار تعبیر كرد با این‌كه یوسف نسبت به آن چه كه در تعبیر خواب آن دو گفته بود یقین داشت نه پندار به شهادت این‌كه دنبالش تصریح كرده به این‌كه این دو تعبیر به‌طور قطع واقع خواهد شد و نیز اضافه كرد كه خدایش علم تاویل احادیث را به او آموخته ،شاید بدین جهت بوده كه كلمه ظن در مطلق اعتقاد استعمال می‌شود و درقرآن هم نظایرش هست، مانند آیه «الذین یظنون انهم ملاقوا ربهم.»
و...
«ضمیرهایی كه درجمله «فانسیه الشیطان ذكرربه» هست همه به كلمه الذی بر می‌گردد و معنایش این است كه: شیطان از یاد رفیق زندانی یوسف محو كرد كه نزد ربش از یوسف سخن به میان آورد و همین فراموشی باعث شد كه یوسف چند سالی دیگر در زندان بماند.
وبنا به گفته‌ی ما معنای ذكر رب، یاد‌كردن نزد رب است نه یاد خدا. كلمه «بضع» عدد كمتر از ده را گویند.
واما این‌كه دو ضمیر مذكور را به یوسف برگردانیم و درنتیجه معنا چنین شود كه شیطان یاد پروردگار یوسف(ع) را از دل او ببرد و لاجرم در نجات یافتن از زندان دست به دامن غیر آورد و به همین جهت خدا عقابش كرد و چند سال دیگر در زندان بماند، هم‌چنان كه بعضی از مفسرین هم گفته‌اند و چه بسا به روایت هم نسبت داده باشند (احتمال ضعیفی است كه) با نص مخالفت دارد.
چون صرفنظر از ثنایی كه خداوند دراین سوره از آن جناب نموده تصریح كرده براین‌كه او از مخلصان بوده.
و نیز تصریح كرد كه مخلصان كسانیند كه شیطان درایشان راه ندارد و اخلاص برای خدا باعث آن نمی‌شود كه انسان به غیراز خدا متوسل به سبب‌های دیگر نشود. زیرا این از نهایت درجه نادانی است كه آدمی توقع كند كه به‌طور كلی اسباب را لغو بداند و مقاصد خود را بدون سبب انجام دهد.
بلكه تنها و تنها اخلاص سبب می‌شود كه انسان به سبب‌های دیگر دلبستگی و اعتماد نداشته باشد.
ودر جمله‌ی «اذكرنی عند ربك» قرنیه‌ای كه دلالت كند بر دلبستگی یوسف (ع) به غیر خدا وجود ندارد.
به‌علاوه جمله «وقال الذی نجا منهما و وادّكر بعد امّهٔ ...» خود قرنیه روشنی است بر این‌كه فراموش‌كننده ،ساقی بوده نه یوسف».
براسا این گزارش در «تفسیر نمونه» -تالیف آیت الله ناصر مكارم شیرازی-به آیه ۴۲ سوره‌ی حضرت یوسف (ع) این‌گونه پرداخته شده است:«و به آن یكی از آن دوكه می‌دانست رهایی می‌یابد گفت: مرا نزد صاحبت (سلطان مصر) یادآوری كن، ولی شیطان یاد‌آوری را نزد صاحبش از خاطر وی برد و به‌دنبال ان چند سال در زندان باقی ماند.»
در صفحه‌های جلد ۹ آمده است:« اما دراین هنگام كه احساس می‌كرد این دو به‌زودی از او جدا خواهند شد، برای این‌كه روزنه‌ای به آزادی پیدا كند و خود را از گناهی كه به او نسبت داده بودند، تبرئه نماید، به یكی از آن دو رفیق زندانی كه می‌دانست آزاد خواهد شد سفارش كرد كه نزد مالك و صاحب اختیار خود (شاه) از من سخن بگو تا تحقیق كند و بی‌گناهی من ثابت گردد (وقال للذی ظن انه ناج منهما اذكرنی عند ربك) اما این غلام فراموشكار آنچنان كه راه و رسم افراد كم ظرفیت است كه چون به نعمتی برسند صاحب نعمت را به دست فراموشی می‌سپارند، به كلی مساله یوسف را فراموش كرد.
ولی تعبیر قرآن این است كه شیطان یادآوری از یوسف را نزد صاحبش از خاطر او برد (فانساه الشیطان ذكر ربه) و به این ترتیب یوسف به‌دست فراموشی سپرده شد و چند سال در زندان باقی ماند (فلبث فی‌السجن بضع سنین) در این‌كه ضمیر «انساه الشیطان» به ساقی شاه بر می‌گردد یا به یوسف، در میان مفسران گفت‌وگو است. بسیاری این ضمیر را به یوسف بازگردانده‌اند بنابراین معنی این جمله چنین می‌شود كه شیطان یاد خدا را از خاطر یوسف برد و به‌همین دلیل به غیر از او توسل جست. ولی با توجه به جمله قبل كه یوسف به او توصیه می‌كند مرا نزد صاحب و مالكت بازگو كن، ظاهر این است كه ضمیر به شخص ساقی باز می‌گردد و كلمه «رب» در هردو جا، یك مفهوم خواهد داشت. به جمله ی «وادّكر بعد امّهٔ» (بعد از مدتی بازیادش آمد) كه در چند آیه بعد درهمین داستان درباره‌ی ساقی می‌خوانیم نشان می‌دهد كه فراموش كننده او بوده است و نه یوسف.
بر اساس این گزارش در جلد ۱۲«تفسیر مجمع‌البیان»-تالیف شیخ ابوعلی الفضل ابن الحسن ابن الطبرسی- تا حدودی متفاوت به‌علت فراموشی ساقی فرمانروای مصر پرداخته شده و آمده است: «فأنساه الشیطان ذكر ربه» یعنی شیطان در آن‌حال خدای تعالی را از یاد یوسف برد و به‌جای آنكه به‌خدای سبحان استغاثه كند و نجات خود را از خدا بخواهد به‌مخلوق خدا متوسل شد و از كسی كه از زندان بیرون می‌رفت درخواست كرد تا پیش آقایش ،نام او را ببرد با این‌كه شایسته مقام یوسف آن بود كه در این‌باره به‌خدا توكل كند.
«فلبث فی‌ السجن بضع سنین» و چندسال دیگر در زندان بماند و به‌گفته‌ی ابن‌عباس: هفت سال دیگر ماند و همین معنی از امام سجاد و امام صادق (ع) نیز روایت شده.
و حسن و جبائی و ابن‌اسحاق و ابی‌مسلم گفته‌اند: معنای آیه این است كه شیطان از یاد ساقی برد كه نام یوسف را نزد شاه ببرد و فراموش كرد و درنتیجه یوسف چند سال در زندان ماند و روی این معنی، تقدیر آیه چنین است «فانساه الشیطان ذكر یوسف عندربه»
گفتنی است این در حالی است كه فرج الله سلحشور-نویسنده،كارگردان و تهیه‌كننده‌ی سریال«یوسف پیامبر(ع)»-در مصاحبه‌های اخیر خود بر استفاده از تفسیرهایی چون «المیزان» در تمامی دیالوگ‌های سریال تاكید داشته است.

ایسنا

mstf666
03-12-2008, 19:19
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جادوگر جوان
03-12-2008, 19:25
بچه فریدون کناره
مدیریت صنعتیم خونده

mahsa1469
04-12-2008, 12:17
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohamad23
05-12-2008, 10:33
سلحشور: تركيه‌اي‌ها «يوسف پيامبر(ع)» را براي پخش خريدند

خبرگزاري فارس: كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: كشور تركيه اين سريال را براي پخش از شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشور خريداري كرده است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] فرج الله سلحشور در گفت‌وگو با خبرنگار راديو و تلويزيون فارس درباره اقدامات انجام شده براي فروش بين المللي مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: ما نبايد به‌دنبال بازاريابي براي سريال باشيم و سيما فيلم و تلويزيون بايد اين كار را انجام بدهند.
وي افزود: با اين احوال فكر مي‌كنم تا به حال كشور تركيه اين سريال را براي پخش خريده است و پس از طي مراحل دوبله سريال به تركي، از اين كشور پخش خواهد شد.
وي در ادامه گفت: البته اين سريال در بيروت پايتخت لبنان به زبان عربي دوبله مي‌شود و پس از آن از شبكه الكوثر به روي آنتن مي‌رود كه فكر مي‌كنم اين شبكه حدود 23 كشور عرب زبان را تحت پوشش خود قرار مي‌دهد.
سلحشور گفت: سريال يوسف پيامبر(ع) از شبكه قرآن نيز در حال پخش است و اگر به خوبي بازاريابي صورت بگيرد، سريال با فروش بيشتري در سطح دنيا مواجه خواهد شد.

attractive_girl
05-12-2008, 12:03
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

من عاشق این عکسشم:40:
------------------------------------
به نظر من الهام حمیدی بازیگر مناسبی به جای کتایون ریاحی در نقش زلیخا نبود.اخه با اون چشای مشکیش چه ربطی به اوم چشای سبز داره؟؟؟
به نظرم هانیه توسلی خوب بود.
البته از اول به نظرم باید یه زلیخای دیگری رو میذاشتن.چون کتایون ریاحی سنش زیاد بود.
اگه اول هانیه توسلی بود بعد کتایون ریاحی و دوباره جوونیاش همون هانیه توسلی رو میذاشتن خیلی بهتر بود!!!
این نظر من بود به همراه چند تا از دوستام

Leyth
06-12-2008, 00:36
یک قضیه ی بودار ...


به تاج آمن هوتب اگه دقت کرده باشید، دقیقا شبیه به تاج مجسمه ی کورش است!
همون مجسمه ای که در داستان سفر دانیال به ذوالقرنین معروف است.

یا اشتباه تاریخی است... یا اشتباه بنده...

aroosak_kooki
06-12-2008, 04:07
این صحنه ی خواب آمن هوتب چهارم رو چقدر قشنگ درست کرده بودن ....!!! مخصوصا" اون گاو ها رو ... معلوم بود خیلی زحمت کشیدن ...

من این جلوه های ویژه رو با فیلم های خارجی مقایسه نمیکنم ولی در حد خودمون قشنگ بود...

mohamad23
06-12-2008, 04:51
در گفت‌وگو با فارس تشريح شد
ناگفته‌هاي فرج‌الله سلحشور درباره سريال «يوسف پيامبر»


خبرگزاري فارس: كارگردان سريال تلويزيوني «يوسف پيامبر» مي گويد من ابتدا فيلم-داستان را نوشتم سپس فيلم‌نامه را. اما از آنجايي كه فيلمنامه اصلي ده جلد 200 صفحه‌اي بود كسي حاضر به خواندن آن نشد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، كارگردان سريال تلويزيوني «يوسف پيامبر» در گفت‌وگوي مشروح با فارس، به انتقادات و شائبه‌ها در خصوص روايت، انتخاب بازيگران، بودجه توليد سريال و ... با صراحت پاسخ داد.
براي پنجشنبه ساعت 11 قرار مصاحبه را تنظيم كردم. ساختمان سريال «يوسف پيامبر» بنايي دو طبقه و قديمي بود كه در يكي از كوچه‌هاي فرعي ميدان هفت تير قرار داشت. باورش كمي سخت بود كه تمامي مراحل تدوين سريال در اين ساختمان انجام شده باشد. زنگ ساختمان را به صدا در آورده و با راهنمايي خانم منشي وارد طبقه اول شدم. داخل راهروي ساختمان چند تابلو از نماهاي سريال يوسف نصب شده بود تا مشخص شود اين ساختمان جهت انجام پروژه سريال «يوسف پيامبر» اجاره شده است.
دفتر كار آقاي كارگردان يك اتاق كوچك 15 متري بود. در زدم و به محض ورود با روي خندان و چهره بشاش آقاي سلحشور پذيرايي شدم. يك قفسه كتابخانه، چند مبل مندرس، يك ميز اداري، يك دستگاه تلويزيون به همراه يك دستگاه ويدئو تمام امكانات دفتر نويسنده و كارگردان سريال را تشكيل مي‌داد. روي ميز آقاي كارگردان كنار يك لب‌تاپ برگه‌هاي پرينت شده نظرات بينندگان به چشم مي‌خورد كه نشان مي‌داد آقاي سلحشور نظرهاي بينندگان را به طور جدي دنبال مي‌كند.
كمتر از يك ساعت به وقت شرعي باقي مانده بود و از آنجايي كه مي‌دانستم ايشان اهل نماز اول وقت است، رفتم سراغ اصل موضوع تا مصاحبه‌ام نيمه تمام نماند.

* چرا علاقه‌اي به مصاحبه كردن نداريد؟
- بسم الله الرحمن الرحيم. منتظرم بخش‌هايي از سريال «يوسف پيامبر» ديده شود تا حرفي براي گفتن داشته باشم. اين طور نباشد كه هنوز مردم سريال را نديده‌اند و پاسخ بسياري از سؤال‌هايشان را نگرفته‌اند، در حالي كه پاسخ اكثر شبهات‌شان در خود سريال نهفته است و وجود دارد. بنابراين نيازي به توضيح پيشاپيش من نيست. بهتر است كه سريال ديده شود تا خود به خود پاسخ سؤالات داده شود، دست آخر اگر سؤالي ماند به آن مي‌پردازيم.

* فكر نمي‌كنيد اگر به برخي سوالات و شبهات سريع‌تر پاسخ داده نشود، ممكن است عده‌اي از بينندگان سريال را از دست بدهيد؟
- بنده فكر مي‌كنم سريال «يوسف پيامبر» سير صعودي خود را تا انتها حفظ كند و مطمئن باشيد هرچه جلوتر برويم، سريال روانتر و جاافتاده‌تر خواهد شد.

* بخش عمده‌اي از انتقادات در زمينه فيلم‌نامه صورت مي‌گيرد. جنابعالي به عنوان نويسنده سريال، تا چه حد متن فيلم‌نامه را مطابق با منابع شيعي و به دور از اسرائيليات مي‌دانيد؟
- بنده مطالب راجع به اسرائيليات را به هيچ وجه قبول ندارم. فكر مي‌كنم منابعي كه براي نگارش فيلم‌نامه استفاده كرديم تا به امروز با اين استحكام در مورد سوره يوسف استفاده نشده است. بنده معتقدم تاكنون اين قدر قوي و مستدل به سوره مباركه يوسف از طرف هيچ كدام از نويسندگان، محققين و مفسرين نگاه نشده است. و كمتر تفسيري تاريخي وجود دارد كه موارد زيادي از اسرائيليات در آن رخنه نكرده باشد و به لطف خدا در مورد سريال «يوسف پيامبر»، وجود اين مورد بسيار بسيار كم است. حالا اگر كسي ردپايي از اسرائيليات در اين سريال سراغ دارد عنوان كند تا ببينيم آيا واقعاً جزء اسرائيليات هست يا نه.

* در مورد اسرائيليات مواردي مطرح شده است، اگر ممكن است به چند مورد از آن پاسخ دهيد. به عنوان مثال ازدواج دو خواهر در شريعت اسلام حرام اعلام شده است و از آنجايي كه ما معتقديم دين خدا از آدم تا خاتم يكي است، بنابراين زمان حضرت يعقوب نيز اين حكم جاري و ساري بوده است. بنابراين عده‌اي معتقدند حضرت يعقوب پس از فوت همسرش، خواهر ايشان را به همسري اختيار مي‌كند. چه پاسخي بر اين مدعا داريد؟
- نظر مرحوم علامه طباطبايي و بسياري از مفسرين با اين‌ها موافق نيست. بسياري از مفسرين و تاريخ‌دانان ما معتقدند كه در اديان گذشته ازدواج همزمان با دو خواهر ممكن بوده است. ضمن اين كه آيه قرآن نيز بر اين نكته تصريح مي‌كند، بنابراين نمي‌تواند جزء اسرائيليات باشد.

* اتفاقاً عده‌اي خلاف نظر شما را دارند و دليل آن را هم آيه 23 سوره نساء عنوان مي‌كنند.
- بله، در سوره مباركه نساء ازدواج همزمان با دو خواهر حرام اعلام شده است اما بلافاصله بعد از آن گفته شده است «الا ما قد سلف». بنابراين آيه قرآن تصريح مي‌كند كه در گذشته ازدواج همزمان با دو خواهر وجود داشته است و اسرائيليات يعني مطالبي كه حقيقت ندارد، در حالي كه در گذشته جمع بين دو خواهر وجود داشته است.

* مورد بعدي فوت مادر حضرت يوسف(ع) است. عده‌اي معتقدند مادر حضرت يوسف(ع) فوت نمي‌كند و بعدها به همراه حضرت يعقوب و پسرانش وارد مصر مي‌شود، در صورتي كه در سريال شما مادر حضرت يوسف(ع) فوت مي‌كند؟
- بسياري از مفسرين ما معتقدند كه مادر حضرت يوسف فوت كرده است و خاله آن حضرت است كه وارد مصر مي‌شود. كما اين كه در فرهنگ اسلامي خاله مثل مادر است، چه برسد به آن كه خاله همسر پدر نيز باشد. ضمن اينكه تمامي تاريخ‌نويسان و داستان نويسان معتقدند مادر حضرت يوسف در جواني از دنيا رفته است.

*شما در سريال‌تان حضرت يوسف(ع) را دو بار فروختيد اما موضوع فروش آن حضرت درتنها يك بار در قرآن بيان شده است، چه پاسخي داريد؟
- بله، در قرآن يوسف فقط يك بار فروخته مي‌شود كما اين كه خيلي مطالب مهم ديگر هم در قران بيان نمي‌شود. چرا كه قرآن بنايش بر اطاله كلام نيست، قرآن به ذكر يك مثال اكتفا مي‌كند و ما بخشي از اطلاعات‌مان را بايد از طريق كتب تاريخي تكميل كنيم. به عنوان مثال در مورد برتري حضرت يوسف(ع) نسبت به برادرانش، هم حضرت يعقوب و هم حضرت يوسف چندين بار خواب مي‌بينند كه در تاريخ آمده است اما در قرآن ذكر نشده است.

* يكي ديگر از اشكالاتي كه به فيلمنامه شما وارد مي‌كنند، سن كم حضرت يعقوب هنگام تولد يوسف (ع) است، چرا كه يعقوب سريال شما حدوداً 45-50 ساله است اما دربرخي منابع نقل شده است كه يعقوب (ع) در سنين پيري صاحب يوسف مي‌شود و اين سن گاهي تا 90 سالگي هم ذكر شده است.
- معمولاً به اين شبهات توسط آقاي طاهري دامن زده مي‌شود. منابع مطالعاتي ايشان اكثراً منابع خارجي غير ديني بوده است، علي‌الخصوص رماني به نام ژوزف كه توسط شخصي به نام توماس نوشته شده است. اين ادعا به هيچ وجه سنديت ندارد. حضرت يعقوب در اوان جواني به كنعان رفته و با دختر دايي‌اش ازدواج مي‌كند. ايشان بعد از ازدواج هفت سال در كنعان كار مي‌كند. حضرت يعقوب از همسر اولش صاحب شش فرزند مي‌شود كه اگر اين كودكان شير به شير هم به دنيا آمده باشند مي‌شود حدود هفت سال. هفت سال هم طول مي‌كشد تا حضرت يعقوب با خواهر دوم (راحيل) ازدواج كند. اگر به دنيا آمدن فرزندان راحيل را هم هفت سال در نظر بگيريم جمعاً مي‌شود 21 سال.
حضرت يعقوب هم هنگام ازدواج جوان بوده است يعني حداكثر 30 سال. بنابراين از جمع اين دو عدد مي‌توان نتيجه گرفت كه حضرت يعقوب هنگام ولادت يوسف (ع) 45 تا 50 سال داشته است.

* شما از آقاي طاهري نام برديد. ايشان مدعي است كه استخوان‌بندي فيلمنانه شما دقيقاً با كتاب دوجلديشان تفاوتي ندارد و اين دو فقط در نازك‌كاري متفاوتند. اين ادعا تا چه حد صحت دارد؟
- اين ادعا به هيچ وجه صحت ندارد. البته ناگفته نماند فكر مي‌كنم خود خداوند هم العياذبالله استخوان‌بندي داستانش را از فيلم‌نامه آقاي طاهري ياد گرفته است! چون اسكلت داستاني كه در قرآن ذكر شده شبيه اسكلت كتاب آقاي طاهري است. مسلماً ادعاي آقاي طاهري را هر كسي در طول تاريخ مي‌تواند مطرح كند، چرا كه منبع همه داستانها يكي‌ست. بنابراين همگي شبيه به هم هستند.

* شما كتاب آقاي طاهري را خوانده‌ايد؟
- اصلاً و ابداً. من فقط يك بار جلد اين كتاب را ديده‌ام. دقيقاً به همين دليل اين كتاب را نخواندم كه مبادا روزي به كپي‌برداري از آن متهم شوم. در ضمن به خاطر تهمتي كه آقاي طاهري بارها و بارها به عنوان جاعل به بنده روا داشته‌اند، در روز قيامت از ايشان نخواهم گذشت و در دنيا فقط به خاطر پدر بزرگوارشان مي‌گذرم. از ايشان استدعا دارم نظرات علما را در سايت سيما فيلم بخوانند، گمان مي‌كنم اين علما از پدر ايشان عالم تر باشند. ضمن اينكه ايشان مي توانند سناريوي بنده را با كتاب پدرشان مقايسه كنند.

* شما مدعي شده‌ايد كه 60 جلد تفسير و منبع مختلف را مطالعه كرده‌ايد، اما در اوايل سريال از ذكر نام آنها در تيتراژ امتناع كرديد، چرا؟
- براي اين كه همين الان هم تيتراژ سريال طولاني است و قسمت زيادي از زمان خود سريال را اشغال مي‌كند. البته اخيراً نام منابع را نيز به تيتراژ اضافه كرده‌ايم. من از تمام 60 جلد تفسير شيعه كپي تهيه كرده بودم و حتي بسياري از بخشهاي عربي آن را هم دادم برايم ترجمه كردند. بنده آيه به آيه داستان را مطالعه مي‌كردم و شرح و بسط آن را در اين 60 جلد تفسير مي‌خواندم.

* براي بررسي صحت و سقم فيلم‌نامه‌اي كه نوشتيد چه اقداماتي انجام داديد؟ آيا فيلم‌نامه را جهت بازبيني به مراجع عظام ارائه كرديد؟
- من ابتدا فيلم-داستان را نوشتم سپس فيلم‌نامه را. فيلم-داستان را به چند نفر از علما در قم وتهران ارائه كردم اما از آنجايي كه فيلم‌نامه اصلي ده جلد 200 صفحه‌اي بود كسي حاضر به خواندن آن نشد.

* يكي از منتقدان فيلم‌نامه شما حضرت آيت‌الله سبحاني هستند. آيا فيلم‌نامه‌تان را به دفتر ايشان هم ارائه كرديد؟
- متأسفانه خير.

* آيا انتقادات ايشان را وارد مي‌دانيد؟
- خير. زيرا ايشان عنوان كردند من در سريال اسرائيليات مي‌بينم اما مصداقي براي آن عنوان نكردند. مثلاً ايشان ازدواج همزمان دو خواهر را رد نكردند اما گفتند چرا اين مورد در سريال نشان داده شده است. بنابراين مطلبي كه صحت آن تأييد مي‌شود ديگر اسرائيليات نيست، چرا كه اسرائيليات يعني دروغ و تحريف.

* آقاي سلحشور اگر از اشكالات محتوايي كه بگذريم برخي اشكالات تاريخي هم عنوان شده است. عده‌اي دكورها و صحنه‌آرايي را فاقد مؤلفه‌هاي تاريخي لازم براي بيان عظمت مصر عنوان مي‌كنند. حتي اشكالات دقيق‌تري هم عنوان مي‌كنند، از جمله اينكه مي‌گويند ميوه موز صد سال قبل از ميلاد مسيح (ع) وارد مصر شده است در صورتي كه حضرت يوسف سه‌هزار سال قبل از ميلاد مي‌زيسته. شما در سريال‌تان از اين ميوه استفاده كرده‌ايد، آيا روي مسائل تاريخي هم اشراف داشتيد؟
- ما تحقيق كرديم اما نه روي تاريخچه موز و نه تا اين حد. تاريخچه موز ربطي به زندگاني حضرت يوسف(ع) ندارد و ما بنا را بر اين گذاشتيم كه نعمت‌هاي خدا از قديم موجود بوده است. اين ايرادات به نوعي ايرادات بني‌اسرائيلي هستند.

* در مورد مسائل تكنيكي نيز ايرادات فراواني مطرح شده است. از جمله اولين اين انتقادها انتخاب بازيگران اصلي سريال است. به عنوان مثال از انتخاب خانم رياحي براي ايفاي نقش زليخا انتقاد شده است و انتخاب خانم آسايش براي ايفاي نقش قطام در سريال امام علي (ع) را هوشمندانه‌تر مي‌دانند. فكر نمي‌كنيد مي‌توانستيد انتخاب‌هاي بهتري در بخش بازيگران سريال داشته باشيد؟
- من به دنبال بازيگري بودم كه سن و سالي از وي گذشته باشد و چهره‌اش هم بتواند گريم جواني را بپذيرد و هم گريم پيري را. از تمام بازيگران موجود كه چهره‌شان مستعد اين دو منظور بود تست گرفتيم كه بهترين گزينه خانم رياحي بود. ما از خيلي از بازيگران تست گرفتيم از جمله خانم طباطبايي، خانم گودرزي ، خانم رياضي و خيلي‌هاي ديگر. نا گفته نماند كه از خيلي از چهره‌هاي جوان‌تر تست گرفتيم اما جواب نگرفتيم، چون با گريم جواب نمي‌دادند.

* به چه دليل؟ اتفاقاً چهره جوان را راحت‌تر مي‌توان پير كرد اما چهره ميانسال را به سختي ‌مي‌توان جوان كرد.
- نه با گريم در نمي‌آمد. وقتي كه با گريم چهره را پير مي‌كرديم باز هم مشخص بود كه شخص جوان است. تنها چهره‌اي كه هم گريم جواني روي چهره‌اش جواب داد و هم گريم پيري، خانم رياحي بود، ضمن اين كه توان بازيگري‌اي كه از خانم رياحي ديديم در بازيگران ديگر نديديم.

* اتفاقاً عده‌اي از بازي متوسط خانم رياحي انتقاد مي‌كنند و مي‌گويند خانم رياحي در آن سكانس معروفي كه همه منتظر ديدنش بودند نتوانست چهره زليخاي مغرور، مستحكم و مدبر را به تصوير بكشد.
- ببينيد اين روايتي كه ما در اين سكانس ارائه كرديم يكي از چندين روايت مختلفي بود كه عنوان شده است. متأسفانه برخي تفاسير صحنه‌هاي ناجوري از اين رويداد نقل مي‌كنند كه اصلاً قابل ذكر نيست. من اينها را قبول نداشتم و اين تفسيري كه نشان دادم را قبول دارم. اتفاقاً بسياري از علما با بنده تماس گرفتند و روايت نمايش داده شده را تأييد كردند و گفتند اين تفسير بهترين نگاه به اين حادثه بوده‌است.
اگر هم به هر شكل ديگري جز اين نگاه مي‌كرديم مفسده داشت. البته عده‌اي عنوان مي‌كنند كه مي‌توانستيد اين صحنه را طولاني‌تر كنيد و يوسف مي‌توانست نصايح بيشتري داشته باشد. همچنين زليخا هم مي‌توانست ولوله بيشتري بكند. طبيعي است كه بايد تبعات سوء آن را هم مي‌پذيرفتيم و احتمال وقوع بدآموزي زياد بود كه ما سعي كرديم از آن اجتناب كنيم.

* اگر تفسير ارائه شده شما را بپذيريم، باز هم ايراداتي بر آن وارد است، از جمله آن كه شما شخصيت مقتدري چون زليخا را خرد كرديد. زليخايي كه در تاريخ همواره از قدرت، اقتدار و عظمت آن ياد شده است و حتي حافظ شيرازي هم به اين نكته اشاره كرده است. قاعدتاً يكي از اصلي‌ترين مواردي كه باعث برجسته شدن شخصيت حضرت يوسف(ع) مي‌شود، علاوه بر زيبايي و عصمت، ايستادگي در برابر زني مقتدر و مستحكم به نام زليخا است، نه زليخايي كه اينچنين در سريال شما ضعيف و شكننده است. اين طور فكر نمي‌كنيد؟
- به نظر من زليخا در سريال يوسف(ع) با قدرت و اقتدار برخورد مي‌كند و به يوسف مي‌گويد كه من صاحب تو هستم و تو برده مني و هر چه از تو بخواهم بايد برآورده كني.

* اتفاقاً يكي ديگر از ايراداتي كه به اين سكانس وارد مي‌كنند ديالوگ زليخا است كه به يوسف(ع) مي‌گويد: «من مي‌خواهم خودم را در اختيار تو بگذارم»، چرا كه زليخا يوسف را براي خودش مي‌خواست نه اين كه بخواهد خود را در اختيار يوسف قرار دهد؟
- زليخا چه مقتدر باشد چه شكننده اين عين آيه قرآن است كه زليخا مي‌گويد من براي تو هستم و در قرآن بيان شده است كه زليخا به دنبال رسيدن به نفسانيات خودش بوده است، ضمن اين كه اين مسأله با بينش مذهبي ما هم در تضاد است. ما نمي‌توانيم زن شوهرداري كه به دنبال خيانت و گناه است را مثبت و مقتدر نشان بدهيم. اين زن به دنبال هواي نفس خودش است، شايد بعدها تغيير كند اما در اين مرحله به دنبال نفسانيات است و گناهكار است.

* از نقش زليخا كه بگذريم انتقادات بسياري متوجه نقش يوسف(ع) است. عده‌اي معترض هستند كه چرا شما چهره يوسف را نشان داديد و اي كاش اجازه مي‌داديد بكر بودن چهره يوسف(ع) و تصويري خيالي كه هر كس از اين چهره در ذهن دارد دست نخورده باقي بماند.
- ما به روايات و دستورهاي دين گوش مي‌كنيم. در دين مقدس اسلام نسبت به نشان دادن چهره انبياي الهي هيچ منعي وجود ندارد و تنها به تصوير كشيدن چهره پيامبر اكرم(ص) و ائمه معصومين(ع) نهي شده است، كما اين كه در همين كشور خودمان قبلاً ده‌ها فيلم مذهبي كه غربي‌ها ساخته‌اند و انبياء را به بدترين شكل به تصوير كشيده‌اند، نمايش داده‌ايم و هيچ‌كس هم اعتراضي نكرده است.

* اما قبول داريد كه چهره يوسف(ع) يك چهره خاص است؟
- ببينيد قداستي كه برخي از ما براي نشان دادن چهره انبياءالهي قائل مي‌شويم بيشتر متأثر از نظرات شخصي و سليقه مذهبي خودمان است. من گمان مي‌كنم اگر چهره قهرمان يك فيلم نشان داده نشود تأثير چنداني نخواهد داشت، چرا كه بيننده نمي‌تواند با آن ارتباط برقرار كند.

* يعني شما با فيلم محمد رسول الله (ص) ارتباط برقرار نكرديد؟
خير. در اين فيلم، با شخصيت محمد رسول‌الله به عنوان پيامبر عظيم‌الشأن اسلام در آن حد كه بايد، ارتباط برقرار نكردم، اما با حمزه به عنوان عموي پيامبر خيلي خوب ارتباط برقرار كردم. البته از آنجايي كه مصطفي عقاد كارگردان بزرگي بوده و بازيگران برجسته‌اي هم در فيلم حضور داشتند و همچنين هزينه هنگفتي براي ساخت آن خرج شد، اين فيلم، فيلم خوبي از آب درآمد. به نظر من هنوز فيلمي كه حق مطلب را در مورد پيامبر اسلام(ص) ادا كرده باشد، ساخته نشده است.

* شما اشاره كرديد به هزينه‌هاي هنگفت فيلم محمد رسول الله (ص). مگر شما هم هزينه‌هاي ميلياردي براي ساخت سريال يوسف(ع) در اختيار نداشتيد؟
- ما يك مدير روابط عمومي داشتيم كه مجبور به اخراج وي شديم، به دليل اين كه ايشان به وظيفه‌اش به خوبي عمل نمي‌كرد. ايشان بعد از اين در مقطعي جريان مدير روابط عمومي سيمافيلم شد و شروع به دروغ‌گويي و سخن‌پراكني در مورد سريال يوسف كرد. جالب اين كه مسؤولان سيما فيلم كه خود از عوامل صدا و سيما بودند، مانع دروغگويي‌هاي ايشان نشدند. مسؤولان سيمافيلم رقم‌هاي دروغيني كه ايشان به عنوان هزينه ساخت سريال مطرح مي‌كردند را مي‌شنيدند اما سكوت مي‌كردند و اين هنوز هم براي من يك معماست. رقم‌هايي مثل 10، 12 و حتي 14 ميليارد تومان براي ساخت سريال يوسف(ع) عنوان شده است كه هيچ كدام واقعيت ندارد. قرارداد ما با صدا و سيما شش ميليارد و چهارصد ميليون تومان بوده كه البته هنوز نزديك به سيصد ميليونش را دريافت نكرده‌ايم. البته كمك‌هاي ناچيزي هم از منابع مختلف دريافت كرديم كه در كل بودجه ساخت سريال به 7 ميليارد تومان رسيد.

*‌‌ فكر نمي‌كنيد 7 ميليارد تومان مبلغ زيادي است؟
- خير. 7 ميليارد تومان در حال حاضر هزينه ساخت دو فيلم سينمايي فاخر است. مثل فيلم «روز رستاخيز» آقاي درويش و فيلم «ملك سليمان» آقاي بحراني. ما يك سريال 45 قسمتي ساختيم نه يك فيلم دو ساعته. آن هم يك سريال تاريخي با آن دكورهاي عظيم و هزينه‌هاي خاص خودش. ضمن اين كه همين الآن هم سريال‌هاي رتبه «الف ويژه» در حال ساخت هستند كه رقم‌هاي بالاي 18 ميليارد و 22 ميليارد هزينه كرده‌اند و البته هنوز هم ناتمام مانده‌اند.

* برگرديم به چهره يوسف (ع). به چه صورت فرد مناسب براي بازي در نقش يوسف (ع) را انتخاب كرديد؟
- ما نزديك به دو سال متوالي از افراد مختلف، اعم از حرفه‌اي و غيرحرفه‌اي تست گرفتيم. آلبوم‌هاي بسياري تهيه شد و مجدداً تك‌تك چهره‌هاي داخل آلبوم را بررسي كرديم و از ايشان تست گرفتيم و سرانجام آقاي زماني را انتخاب كرديم.

* آقاي زماني قبل از سريال «يوسف پيامبر» هم سابقه بازيگري داشت؟
- خير، ايشان اصلاً بازيگري نكرده بودند. چهره ايشان براي ايفاي نقش يوسف(ع) مناسب بود، ضمن اين كه از ايشان تست گرفتيم و احساس كرديم مي‌تواند از عهده اين نقش برآيد. بنابراين 5-6 ماه كلاس فشرده بازيگري بطور خصوصي براي ايشان برگزار كرديم تا براي ايفاي نقش آماده شود.

* قرارداد آقاي زماني به چه صورت بود؟
- ايشان تا نوروز 87 با ما قرارداد داشت و ماهيانه 500 هزار تومان دريافت مي‌كرد. سعي كرديم ايشان را تأمين كنيم تا نقش ديگري تا قبل از شروع سريال ايفا نكند. چرا كه بكر بودن چهره ايشان برايمان مهم بود. مثلاً آقاي اردلان شجاع‌كاوه نقش فرشته وحي را براي ما بازي كرد اما به دليل بازي در چند نقش كمدي، قبل از شروع سريال، اين نقش در ذهن بينندگان تخريب شد.

* در حال حاضر خبري از پروژه‌هاي جديد بازيگري آقاي زماني داريد؟
- ايشان هنوز براي بازي در فيلمي مشغول به كار نشده است و بنا هم ندارد تا پايان سريال «يوسف پيامبر» در نقش ديگري ظاهر شود. اين تصميمي است كه خودش گرفته و محبتي است كه به سريال دارد.

* راجع به بازيگر كودكي سريال «يوسف پيامبر» هم انتقاداتي شده است و عده‌اي معتقدند اگر جاي بازيگران يوسف و بنيامين عوض مي‌شد بهتر بود.
- شايد جاذبه‌هاي بصري بنيامين بيشتر از يوسف بود اما خشونتي كه در چهره بنيامين وجود دارد در چهره يوسف نيست.

* شما عنوان كرديد كه بكر بودن چهره حضرت يوسف(ع) برايتان مهم بود و دوست نداشتيد مردم ذهنيتي منفي از بازيگر آن در خاطرشان داشته باشند. در مورد بازيگر نقش حضرت يعقوب اين حساسيت وجود نداشت؟ با توجه به اين نكته كه آقاي پاك‌نيت قبلاً ‌نقش منفي هم بازي كرده‌اند، از جمله حضورشان در سريال روزي-روزگاي كه براحتي از ذهن بينندگان پاك نخواهد شد.
- بازيگران ديگري هم بودند كه مي‌توانستند اين نقش را بازي كنند اما به خاطر شخصيت مثبت و معتقدي كه از آقاي پاك‌نيت سراغ داشتم، همچنين توانمندي ايشان در بازيگري باعث شد كه انتخاب شوند.

* اين مطلب كه خودتان مايل به بازي در اين نقش بوده‌ايد حقيقت دارد؟
- بدم نمي‌آمد ولي رها كردن پشت دوربين در كارگرداني يك نقيصه است. كارگردان بايد پشت دوربين باشد تا بر كارش تمركز داشته باشد.

* حدوداً‌ 23 فيلم، كارتون و سريال از داستان حضرت يوسف(ع) ساخته شده است. شما تا قبل از ساخت اين سريال چه تعداد از آنها را ديديد؟
- من فقط يوسفي كه قبل از انقلاب در ايران ساخته شده بود را ديده‌ام. يك نسخه هم از ايتاليايي‌ها ديدم كه بسيار ضعيف بود و به نظر مي‌رسيد قصد تخريب و تحقير تمدن مصر را داشته‌اند. من در نديدن اين فيلم‌ها تعمد داشتم،‌ زيرا نمي‌خواستم از آنها تأثير بپذيرم.

* همزمان با پخش سريال يوسف در ايران، اين سريال با دوبله عربي از شبكه الكوثر پخش مي‌شود. آيا نظارتي بر دوبله سريال داريد؟
- متأسفانه من هنوز موفق به ديدن دوبله عربي سريال نشده‌ام. بر دوبله آن هم هيچ نظارتي نداشته و ندارم. فقط مشاوره‌اي با مدير دوبلاژ داشتم و بازيگران اصلي را معرفي كردم تا صداهاي بهتري برايشان انتخاب كنند.

* در حال حاضر برخي سايت‌هاي اينترنتي اقدام به ضبط سريال از تلويزيون و قرار دادن آن براي دريافت توسط كاربران مي‌كنند. قصد نداريد سريال «يوسف پيامبر» را پس از اتمام با كيفيت بالا و قيمت مناسب به دست مخاطبان و علاقمندان برسانيد؟
- سروش سيما چنين قصدي دارد و قرار است طي سه مرحله و در هر مرحله 15 قسمت از سريال را روانه بازار كند. تا آنجا كه بنده خبر دارم اولين 15 قسمت سريال براي پخش آماده شده است.

*‌ و صحبت آخر؟
- عده‌اي از سر دلسوزي و خيرخواهي از سريال انتقاد مي‌كنند. عده‌اي نيز با سينماي مذهبي مخالفند و انتقاد و كوبيدن سريال از سوي آنها امري عادي است. در اين ميان سكوت دوست براي بنده بي‌معني و غير قابل هضم است. متأسفانه در جنگي كه دشمنان عليه سريال «يوسف پيامبر» به‌راه انداخته‌اند من حمايتي از جانب دوستان نمي‌بينم و اگر هم حمايتي بوده است بسيار كم و نادر بوده. آيا دوستان اين سريال را يك سريال مذهبي و قابل دفاع نمي‌دانند يا اين كه نسبت به اين سريال بي‌تفاوتند؟ اگر يوسف يك سريال مذهبي نيست كه قصور از من است و سكوت دوستان قابل فهم. اما اگر اين طور كه از اخبار و شنيده‌ها بر‌ مي‌آيد سريال يوسف يك اثر مذهبي است، بي‌تفاوتي ايشان در مقابل اين همه عنادي كه آشكارا مي‌بينند براي من قابل درك نيست. لااقل روش مسلماني نيست، شيوه امر به معروف نيست.
بنده شخصا‌ً وظيفه خود مي‌دانم كه زمينه رشد و تشويق آثار مذهبي را فراهم كنم و اگر اثر خوبي در تلويزيون ببينم تماس مي‌گيرم و كارگردان آن را تشويق مي‌كنم و يا در محفلي از آن اثر تعريف مي‌كنم ولي متأسفانه خيلي از مذهبيون ما سكوت كرده‌اند و دشمن با تمام توان و عنادش اين سريال را مي‌كوبد و هيچ كس هم چيزي نمي‌گويد. اين براي من به هيچ وجه قابل فهم نيست.

* با اين صحبت‌هايي كه فرموديد باز هم منتظر كار جديدي از سوي شما باشيم يا خير؟
- با اين همه عنادي كه با سريال يوسف صورت گرفت و با اين همه بي‌تفاوتي و بي‌مهري‌اي كه دوستان نسبت به ما داشتند ديگر انگيزه‌اي براي كار كردن ندارم. واقعاً نمي‌دانم براي چه كسي بايد كار كنم؟!

گفت و گو از محمد حسين‌كلهر
فارس

gog2000
06-12-2008, 10:45
من كل اين داستانو ديدم تا ببينم اين خوابشو چجوري نشون ميدن؟؟؟
واقعا كه چقدر هم زحمت كشيدن:31:

اصلا معلوم نبود چي هستش واقعا اگه كسي داستانو نميدونست كه هفت گاو لاغر هفت گاو چاق را ميخورند از اين تصوير ميتونست حدث بزنه يا بفهمه همچين اتفاقي داره ميفته ؟؟؟؟:27:
يك تصوير تاريك و مات كه فقط چند تا گاو بزور توش معلومه
انگار اين گرافيستشون اينارو با Paint ميسازه:31:

راستي اين حرفهاي كه فرمانروا به اون معبرين هم ميزد خيلي جالب بود و كاملا امروزي بود مخصوصا اونجا كه ميگه

برويد خودتان را در رود نيل غرق كنيد

مگه اون زمانم اين جوري حرف ميزدن:31:

اون معبرا گفتن گاو در تعبير خواب به معناي سال است در حالي كه هيچ ربطي ندارد و گاو به معناي مال و روزي و ثروت است.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hsn57
06-12-2008, 11:15
به نظر من اين سريال از نظر تاريخي مشكل دارد

مثلا اينكه در اين سريال سينوهه با حضرت يوسف معاصر هست ولي سينوهه در كتاب خودش اصلا به يوسف اشاره نكرده است

به نظر شما اينگونه نيست

fandak
06-12-2008, 11:51
البته یه سوتی دادن تو این قسمت دیشب :

حضرت یوسف چون از آینده اطلاع داره ( با توجه به اینکه به اون زندانی گفت که تو تا چند ساعت دیگه آزادی . )

وقتی ایناروس ( ساقی امون هوتپ ) به دیدار حضرت یوسف (ع) رفت و خواست تعبیر خواب را بداند . ولی حضرت یوسف (ع) ایناروس را نشناخت و گفت تو کیستی ؟! ( با اینکه از آینده خبر داشت )

smohs
06-12-2008, 12:02
البته یه سوتی دادن تو این قسمت دیشب :

حضرت یوسف چون از آینده اطلاع داره ( با توجه به اینکه به اون زندانی گفت که تو تا چند ساعت دیگه آزادی . )

وقتی ایناروس ( ساقی امون هوتپ ) به دیدار حضرت یوسف (ع) رفت و خواست تعبیر خواب را بداند . ولی حضرت یوسف (ع) ایناروس را نشناخت و گفت تو کیستی ؟! ( با اینکه از آینده خبر داشت )
شما داريد يه اشتباه ميكنيد:
حضرت يوسف هم يك بشري است مثل ديگران ولي اگر خدا اراده كند ميتونه از آينده هم اطلاع بده
بنابراين اين درست نيست كه فكر كنيم چون حضرت يوسف پيامبره هميشه از آينده اطلاع داره

جادوگر جوان
06-12-2008, 13:13
چرا ان گاوها اینقدر کامپیوتری حرکت میکردند
بابا حالا که زحمت کشیدن یه قسمتشو کامپیوتری کردن
چرا دقت نکردن

*Necromancer
06-12-2008, 14:48
اون صحنه گاو ها خوب بود وقتی دارید تکرارشو می بینید روشنایی تلوزیون رو زیاد کنید!!


!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
خوب این کیه؟

franch
06-12-2008, 14:56
تنها اشكال سريال به نظر من اين بود كه ايناروس بعد از 7 سال چهره اش هيچ تغييري نكرده بود!
تازه موهاشم واقعا خيلي تابلويه كه مصنوعيه.

roohi_rsh
06-12-2008, 15:11
اتفاقا این قسمتش به یه جایی رسید حداقل زرتی تموم نشد اما واقعا هر چی من نیگاه کردم که این گاوا چطوریه اینقدر تاریک بود که نتونستم ببینم من فکر کردم ماله تی ویه منه پس ماله شما هم اینطور بوده

Arash0065
06-12-2008, 15:26
به نظر من اين سريال از نظر تاريخي مشكل دارد

مثلا اينكه در اين سريال سينوهه با حضرت يوسف معاصر هست ولي سينوهه در كتاب خودش اصلا به يوسف اشاره نكرده است

به نظر شما اينگونه نيست
چون به تمام پزشکان مخصوص دربار مصر میگفتند سینوهه و سینو در لغت به معنی پزشک واین سینوهه با اون سینوهه معروف فرق داره

mahsa1469
06-12-2008, 15:41
درسته که خواب دیروز رو مثل تموم خواب های دیگه ای که نشون دادن خوب نشون ندادن ولی از نظر من نمی تونیم رو خوابه ایراد بگیریم چون خود ما هم خوابهای این چنینی و این مودلی می بینیم خوب خوابه دیگه واقعیت نیس که!!!!!!!!!

deluge28
06-12-2008, 23:16
واقعا حیف بود....چرا صحنه گاوها اینقدر تاریک بود ؟؟؟!!!!!!سر وصداش که خیلی باحال بود....اگه روشن ترش می کردن عالی بود.....اوایل خوابش، انتخاب رنگش خوب بود ...اون حالتی که فقط رود نیل رو نشون می داد که خروشان بود....واقعا مثل خواب بود ولی بعدش دیگه خیلی تاریک بود....

tohidkh
06-12-2008, 23:22
واقعا حیف بود....چرا صحنه گاوها اینقدر تاریک بود ؟؟؟!!!!!!سر وصداش که خیلی باحال بود....اگه روشن ترش می کردن عالی بود.....اوایل خوابش، انتخاب رنگش خوب بود ...اون حالتی که فقط رود نیل رو نشون می داد که خروشان بود....واقعا مثل خواب بود ولی بعدش دیگه خیلی تاریک بود....
باید اعتراف کرد که صحنه ی گاو ها خیلی جالب و حرفه ای بود.
ولی در عوض گندم ها خیلی ضایع بودند.

Dreamland
06-12-2008, 23:28
تنها اشكال سريال به نظر من اين بود كه ايناروس بعد از 7 سال چهره اش هيچ تغييري نكرده بود!
تازه موهاشم واقعا خيلي تابلويه كه مصنوعيه.
120% موافقم
نمیدونم کی به این مدرس گفت بره ریش و پشمشو بزنه
قیافش شده مثه بچه های اول دبستان
همه تو لین سریال پیر شدن به جز این یارو ايناروس
واقعا عجیبه
تمام

smohs
06-12-2008, 23:41
واقعا حیف بود....چرا صحنه گاوها اینقدر تاریک بود ؟؟؟!!!!!!سر وصداش که خیلی باحال بود....اگه روشن ترش می کردن عالی بود.....اوایل خوابش، انتخاب رنگش خوب بود ...اون حالتی که فقط رود نیل رو نشون می داد که خروشان بود....واقعا مثل خواب بود ولی بعدش دیگه خیلی تاریک بود....
حالا چرا گير دادين به اون صحنه تاريك؟
به نظر من اون صحنه رو عمدا" تاريك كرده بودن تا جزئيات كارو بپوشونن كيفيت اصلي كار معلوم نشه(اگه روشن بود الآن يه عده ميومدن ميگفتن بابا اين چي بود با پينت درست كرده بودن:31:)

MohandesMCD
07-12-2008, 00:06
آره اون كلاغ هاش خيلي ضايع بود بخصوص تو قسمت قبلي اومدن نوك زدن به كله ي يارو
تازه رگ پاشم كه زدن رنگ و روش سفيد نشد اصلا.
اين قسمت هم كه ايناروس داشت يادش ميومد گردن آكوپيس صاف بود حالت افتاده نداشت اصلا مثل يه جسد
چيزه ضايعش اين بود كه كلاغها اومدن سراغ جسد يارو اونوقت زنش كه پايينه بد و بيراه ميگه به كلاغ ها.خب بابا يه سنگي چيزي بردار پرت كن طرفشون خيلي سخته؟

gog2000
07-12-2008, 10:58
حالا چرا گير دادين به اون صحنه تاريك؟
به نظر من اون صحنه رو عمدا" تاريك كرده بودن تا جزئيات كارو بپوشونن كيفيت اصلي كار معلوم نشه(اگه روشن بود الآن يه عده ميومدن ميگفتن بابا اين چي بود با پينت درست كرده بودن:31:)

خاب منم كه همينو گفتم البته تو تاريكي هم معلوم بود با paint ساختن:31::31:

جادوگر جوان
07-12-2008, 13:44
کی گفته با پینت ساختن با فتوشاپ بود
در ضمن از قصد نورشو کم کردن که تابلو نشه با فتوشاپ درست کردن
:دی

Wisdom
07-12-2008, 14:26
به نظرم برای بار اول توی ایران فوق العاده بود

همه ما این فیلم رو با فیلم های تاریخی هالیوود و ... مقایسه میکنیم
اینجا ایرانه و تجهیزات فیلم برداری بسیار ابتدایی
جلوه های ویژه چند ساله که توی صنعت سینمای ما وارد شده

Morteza4SN
08-12-2008, 05:11
سلام
صوت و آهنگ تيتراژ آغازين سريال رو جدا كردم :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

كيفيت : 128 kb

fandak
08-12-2008, 09:00
این سریال یه چیزه دیگست
فوق العاده بی نظیره

دل تنگم
08-12-2008, 09:28
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

كارگردان مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: كشور تركيه اين سريال را براي پخش از شبكه‌هاي تلويزيوني اين كشور خريداري كرده است. فرج الله سلحشور درباره اقدامات انجام شده براي فروش بين المللي مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» گفت: ما نبايد به‌دنبال بازاريابي براي سريال باشيم و سيما فيلم و تلويزيون بايد اين كار را انجام بدهند.

وي افزود: با اين احوال فكر مي‌كنم تا به حال كشور تركيه اين سريال را براي پخش خريده است و پس از طي مراحل دوبله سريال به تركي، از اين كشور پخش خواهد شد.

وي در ادامه گفت: البته اين سريال در بيروت پايتخت لبنان به زبان عربي دوبله مي‌شود و پس از آن از شبكه الكوثر به روي آنتن مي‌رود كه فكر مي‌كنم اين شبكه حدود 23 كشور عرب زبان را تحت پوشش خود قرار مي‌دهد.

سلحشور گفت: سريال يوسف پيامبر(ع) از شبكه قرآن نيز در حال پخش است و اگر به خوبي بازاريابي صورت بگيرد، سريال با فروش بيشتري در سطح دنيا مواجه خواهد شد.

منبع : فارس

جادوگر جوان
08-12-2008, 11:20
به نظر من اگر ما از این فیلم انتقاد یا ایراد میگیریم
مال اینه که محصول ساخته شده کشور خودمونه
و دوست داریم دیگه جای این انتقادها نباشه
باور کنید اگه فیلمهای ما در حد هالیوودم بود من بازم ازش انتقاد میکردم

s_paliz
09-12-2008, 00:48
به نظر من تو این فیلم یه عناصر فیلم سازی هنری وحرفه ای توجه نشده.فیلمبرداری اصلا جاب نیست و شدیدا از جذابیت فیلم کاسته اگه فیلم حضرت مریم(س) یادتون باشه فیلم برداری درحد هالیوود (تیم ملی) بود.ازنظر بازیگرهاهم در بعضی نقشا مثه کاهنای معبد بازیگرای خوبی انتخاب نشده.موسیقی فیلم بد نیست
شما اگه کتاب سینوهه پزشک فرعون رو خونده باشید(اگه نخوندید پیشنهاد برادرانه میدم بخونید) اتفاقاتی که تو قصر و تو شهر میافته خیلی به اون کتاب شبیه هست.

attractive_girl
09-12-2008, 11:35
تنها اشكال سريال به نظر من اين بود كه ايناروس بعد از 7 سال چهره اش هيچ تغييري نكرده بود!
تازه موهاشم واقعا خيلي تابلويه كه مصنوعيه.

میدونین که مصری ها کچل می کردن و کلاه گیس می ذاشتن.یعنی اصلشم مو نداشتن همه کلاه گیس بوده.حتی زن های مصر هم همه کچل بودن و کلاه گیس میذاشتن در اون زمان.
پس طبیعیه که موهاشون تغییری نکرده چون در واقع کلاه گیس بوده !
برای اطلاعات بیشتر هم میتونین به کتاب سینوهه پزشک دربار مراجعه کنین

*PARASTOO*
12-12-2008, 01:20
به نظر من تو این فیلم یه عناصر فیلم سازی هنری وحرفه ای توجه نشده.
به نظر هم هیچ کدوم از فیلم های ایرانی توشون این عناصر رعایت نمیشه.

بازیگرهاهم در بعضی نقشا مثه کاهنای معبد بازیگرای خوبی انتخاب نشده
این رو باهاتون موافقم , کاهنان افتضاح هستند.

mohamad23
12-12-2008, 19:02
زلیخای ایرانی و زلیخای خارجی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Big-Boss
12-12-2008, 22:22
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Jang Bogo
13-12-2008, 00:01
جایی که زلیخا توی زندان داشت برای دیگر زنان حرف میزد ، من تاثیر فرکانس موبایل رو روی صدای تلویزیون احساس کردم ، برای شما هم همین بود یا من اشتباه میکنم ؟

Legend
13-12-2008, 00:13
جایی که زلیخا توی زندان داشت برای دیگر زنان حرف میزد ، من تاثیر فرکانس موبایل رو روی صدای تلویزیون احساس کردم ، برای شما هم همین بود یا من اشتباه میکنم ؟

اااا
واسه منم بود...فكر كردم واسه گوشيمه...پس مشكل از خودشون بوده...:27:

s_paliz
13-12-2008, 00:18
جایی که زلیخا توی زندان داشت برای دیگر زنان حرف میزد ، من تاثیر فرکانس موبایل رو روی صدای تلویزیون احساس کردم ، برای شما هم همین بود یا من اشتباه میکنم ؟
واسه ماهم همین طور آخه میگن گوشی فرجی زنگخورش بالاست:5:
بهترین و تنها صحنه قشنگ فیلم موقع ورود یوزارسیف به قصر آمن هوتب 4 بود اونجا که یه لحظه فیلم و یواش کردن :18: خیلی هالیوود بود

™Symbian
13-12-2008, 01:11
جایی که زلیخا توی زندان داشت برای دیگر زنان حرف میزد ، من تاثیر فرکانس موبایل رو روی صدای تلویزیون احساس کردم ، برای شما هم همین بود یا من اشتباه میکنم ؟

درسته.

اگه اشتباه نکنم این قسمت 25 بود ..... چند قسمت دیگه مونده ؟؟؟؟

Sara
13-12-2008, 02:34
سلام

دوستان عزیز و نکته سنج لطف کنید و سعی کنید هر هفته روزهای متوالی و پستهای متوالی راجع به رینگ تون موبایل زلیخا و مدل موی بازیگران سریال و خوشتیپ تر بودن یوسف اوریجینال و کش اومدن زمان سریال و از این قبیل نکات اسپم خور بحث نکنید ! اینطور نباشه هر هفته یکی یه کشفی بکنه و بقیه هم تایید کنن و پست بدن . از هر ده تا پست پنج تا اسپم یا خلاف قوانین هست یه مقدار رعایت کنین تا مجبور نشم تاپیک رو جیره بندی کنم .
ممنون

nakhle007
13-12-2008, 02:56
چرا شخصیت های این فیلم اینقدر به کتاب سینوهه نزدیکه ؟( آمن هوتپ ، هورم هب ، سینوهه )
واقعا شخصیت سینوهه و حضرت یوسف در یک زمان در مصر بودن؟؟؟
بعید میدونم....
چون توی کتاب سینوهه حتی به غذایی هم که خوردن اشاره میکنه و امکان نداره که اگه حضرت یوسفی بود مطلبی در موردش گفته نمیشد
ولی من وقتی منابع عظیم و مهم آخر فیلم رو میخونم به سوال خودم شک میکنم
حالا باز نمیدونم کجای کار اشکال داره

gog2000
13-12-2008, 11:56
مشكل اساسي كه در اين سرياله اينكه گذر زمان رو اصلا خوب نشون نميده
و گويا گذر زمان صرفا شامل بازيگران اصلي ميشود

در اين قسمت زليخا و بوتيفار بسيار پير شده بودن و چهره شون تغيير كرده بود

در حالي كه اون غلام سياه و اون زنان كه در مهماني زليخا بودن انگار نه انگار كه بيشتر 10 سال گذشته هيچ تغييري نكردن البته اين مطلب شامل ديگر بازيگران اين سريال هم ميشود


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]اين صحنه ورود يوزارسيف هم خيلي هيجان انگيز بود 2 هفته ما رو معطل خودش كرد تا اينو نشون بده:13:
مثل صحنه ميهماني زليخا بود البته اون خيلي بهتر بود :20:

اين زن فرمانروا هم مثل اينكه زياد از يوزارسيف بدش .....:31:


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

nil2008
13-12-2008, 13:22
:thumbsup:
مشكل اساسي كه در اين سرياله اينكه گذر زمان رو اصلا خوب نشون نميده
و گويا گذر زمان صرفا شامل بازيگران اصلي ميشود

در اين قسمت زليخا و بوتيفار بسيار پير شده بودن و چهره شون تغيير كرده بود

در حالي كه اون غلام سياه و اون زنان كه در مهماني زليخا بودن انگار نه انگار كه بيشتر 10 سال گذشته هيچ تغييري نكردن البته اين مطلب شامل ديگر بازيگران اين سريال هم ميشود


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


اين زن فرمانروا هم مثل اينكه زياد از يوزارسيف بدش .....:31:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
کاملا" موافقم البته در مورد گریم ... بوتیفار و زلیخای طفلکی جور بقیه رو کشیدن و نزدیک بیست ،سی سال پیر شدن:23:
در ضمن تصویر آخری که گذاشتین مربوط به الهام حمیدی میشه که نقش زلیخا رو بازی میکنه.اون موقعی که بوتیفار میمیره و زلیخا جوونتر از قبل و زیباتر میشه وبه همسر ی حضرت یوسف در میاد:27:

mahsa1469
13-12-2008, 14:59
:thumbsup:
کاملا" موافقم البته در مورد گریم ... بوتیفار و زلیخای طفلکی جور بقیه رو کشیدن و نزدیک بیست ،سی سال پیر شدن:23:
در ضمن تصویر آخری که گذاشتین مربوط به الهام حمیدی میشه که نقش زلیخا رو بازی میکنه.اون موقعی که بوتیفار میمیره و زلیخا جوونتر از قبل و زیباتر میشه وبه همسر ی حضرت یوسف در میاد:27:
نه بابا این الهان حمیدی هست اما نه در نقش زلیخا بلکه در نقش همسر یوسف
زلخا هم وقتی جوون می شه بر می گرده به گریم اولش:31:

چه قدر فیلم کند پیش می ره دارن الکی کشش می دن اون موقع نابینا شدن یعقوب رو نشون ندادن :41:(قسمت بعد تعبییر خواب و ناتوانیه کاهنان)

لوگان
13-12-2008, 16:12
یکم بیخ.دی کش میدن. مثلا از قصر تا زندان زاویرا رو نشون میده که یارو داره طی میکنه. حوصله آدم سر میره.

gog2000
13-12-2008, 16:38
یکم بیخ.دی کش میدن. مثلا از قصر تا زندان زاویرا رو نشون میده که یارو داره طی میکنه. حوصله آدم سر میره.

اره همينطوره بيخودي دارن كشش ميده و حوصله ادمو سر ميبره:13:
و به قولي كليات رو فداي جزئيات ميكنن

مسائل پيش پا افتاده و جزئي رو اينهمه كش ميدن

ولي مسائل اصلي و مهم سريال خيلي زود نشون ميدن و رد ميشن و فقط سمبل ميكنن:5:

الان داره دو قسمت ميده تا يوسف بياد و خودش براي فرمانروا تعبير خاب كنه ولي اين قسمت هم تمام شد و ....

راستي اين قضيه نابينايي يعقوب هم كه اتفاق نيوفتاد سريال تمام شد پس كي ميخاد نابينا بشه؟؟؟

franch
13-12-2008, 17:47
گريم ايناروس خيلي تابلو هستش بعداز ده سال جوون تر هم شده!

mohammadirani
13-12-2008, 18:20
چرا شخصیت های این فیلم اینقدر به کتاب سینوهه نزدیکه ؟( آمن هوتپ ، هورم هب ، سینوهه )
واقعا شخصیت سینوهه و حضرت یوسف در یک زمان در مصر بودن؟؟؟
بعید میدونم....
چون توی کتاب سینوهه حتی به غذایی هم که خوردن اشاره میکنه و امکان نداره که اگه حضرت یوسفی بود مطلبی در موردش گفته نمیشد
ولی من وقتی منابع عظیم و مهم آخر فیلم رو میخونم به سوال خودم شک میکنم
حالا باز نمیدونم کجای کار اشکال دارهمطمئینن یوسف زمان سینوهه نبوده ولی دلیلی که باعث شده کارگردان چنین کاری رو انجام بده تنها به خاطر حدس و گمان بوده

اگه کتاب سینوهه رو خونده باشین بعد از اینکه فرعون بزرگ میمیره و پسرش فرعون میشه یک سری عقایدی رو با خودش میاره
اول اینکه به دشمنی با امون میپردازه و دوم اینکه یکتاپرستی را رواج میدهد.در معابد امون مجسمه ها ( همان بت ها ) را میشکند و جای انها را خالی میگذارد و میگوید خدای جدید در همه جا هست و دیده نمیشود.( همان پروردگار یکتا)
همچنین این فرعون جدید بر خلاف فرعونیان قبلی با خواهر خود ازدواج نکرد
سرانجام این فرعون جدید با حیله و نیرنگ امونیان و توسط خود سینوهه به قتل میرسدراستی یه مورد دیگر تو این سریال چرا اشاره نشده که فرعونیان با خواهر خود ازدواج میکردند؟؟؟؟

به طوریکه وقتی سینوهه به سرزمین ترکیه امروزی وارد میشود و میبیند در انجا ازدواج خواهر و برادر ممنوع است بسیار تعجب میکند.

حالا به چه دلیلی تو این سریال هیچ گونه اشاره ای نشده من نمیدونم

mohammadirani
13-12-2008, 18:22
نه بابا این الهان حمیدی هست اما نه در نقش زلیخا بلکه در نقش همسر یوسف
زلخا هم وقتی جوون می شه بر می گرده به گریم اولش:31:

چه قدر فیلم کند پیش می ره دارن الکی کشش می دن اون موقع نابینا شدن یعقوب رو نشون ندادن :41:(قسمت بعد تعبییر خواب و ناتوانیه کاهنان)

هیچ جای قران نیومده که زلیخا جوان میشود.حالا باید ببینیم ته این سریال چی میشه

mohammadirani
14-12-2008, 00:24
در ضمن باید به یه چیز هم توجه کنیم و اونم هزینه ساخت این سریاله

باور کنید خیلی کمه حتی اگه 12 میلیارد حدود 11 میلیون دلار باشه

برای همین خوب در نیومده

شما نگا کنید یه فیلم در پیت هالیوود بالای 20 میلیون دلار هزینه داره
برای همونه که اونا میشن شاهکار و برای ما این طوری میشه

اصلا از ابهت اون زمان مصر تو فیلم نشونی نمیبینیم جز حرف

Big-Boss
14-12-2008, 03:01
در ضمن باید به یه چیز هم توجه کنیم و اونم هزینه ساخت این سریاله

باور کنید خیلی کمه حتی اگه 12 میلیارد حدود 11 میلیون دلار باشه

برای همین خوب در نیومده

شما نگا کنید یه فیلم در پیت هالیوود بالای 20 میلیون دلار هزینه داره
برای همونه که اونا میشن شاهکار و برای ما این طوری میشه

اصلا از ابهت اون زمان مصر تو فیلم نشونی نمیبینیم جز حرف

اینجوری نیست که میگی!:21:
اولا به نسبت مخارج اونا حساب کنی شاید این چند برابر بشه:18:

در ثانی برای مثال سریال امام علی چقدر براش خرج شد؟ (حتی به اضافه تورم و ... که حساب کنی احتمالا تو زمان خودش خیلی کمتر از این تو زمون خودش هزینه داشته)
ولی اون کجا و این کجا؟ بعد از این همه سال هنوز آدم می خواد دوباره ببینه
چه سریالش چه هر دو مدل فیلم سینمایی که ازش ساختن

ضمنا همیشه به هزینه نیست
تو همون هالیوود کم نبوده فیلم های با بودجه اندک که موفقیت زیادی کسب کرده
راکی (نسخه اول) با حدود 1 میلیون دلار ساخته شد! ولی حدود 300 میلیون فروخت!

اگه کسی کارش رو بلد باشه میشه:8:

gog2000
14-12-2008, 11:22
يكي از دلائلي كه همه از اين قبيل سريال ها انتقاد ميكنن اينه كه همه اصل داستانو ميدونن

و اين هنر كارگردانه كه اين داستان رو چطور نمايش بده و بيننده رو جذب كنه

وگرنه اگه قرار باشه بدون استفاده از جلوه هاي ويژه و ابتكارات به نمايش در بياره كه مثل كتاب قصه بچه ها ميشه و

صرفا قصه رو كه همه ميدونيم اخرش چي ميشه رو تعريف ميكنه و نميتونه هيچ جذابيتي داشته باشه

خاب سريال اصحاب كهف- امام رضا- امام علي و.....

همه اخرش رو ميدونستن ولي خيلي بهتر از اين سريال ارائه شدند و اينقدر هم با داستان اصلي فاصله نداشتند.


البته يكي از دلائل انتقاد هم اينكه به هر حال بيننده خودش رو جذب كرده و سريالي ارزش انتقاد رو داره كه ارزش ديدن رو داشته باشه

عبد الرحمان
14-12-2008, 11:27
از هر چه که درباره ی این سریال بگذریم از جلوه های ویژه ی قوی و جذاب آن ـ در قیاس با سایر تولیدات داخلی ـ نمی توان گذشت. خصوصا صحنه ی گاو ها در قسمت 24

masoudtr
14-12-2008, 11:45
یکی از کاهنای مصر هم لهجه مشهدی غلیظ داره

mahsa1469
14-12-2008, 12:23
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 600.jpg


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mahsa1469
14-12-2008, 12:24
سلشحور پشت صحنه "یوسف پیامبر"
* آیت‌الله‌ سبحانی با انتقاد از بخش‌هایی از مجموعه تلویزیونی "یوسف پیامبر" برخی مسائل تصویر شده در آن را از اسرائیلیات و نامتناسب با شرایط امروز دانست. وی گفت: گرچه ازدواج یک مرد با دو خواهر در دوران رسالت حضرت یعقوب (ع) حرام نبوده، ولی دلیلی نداشت این مسئله در سریال گنجانده شود، زیرا بیننده در شرایط امروز از آن برداشت غیرصحیح دارد.
فرج‌الله سلحشور کارگردان هم در پاسخ گفت: برای نظر حضرت آیت‌الله سبحانی کاملاً احترام قائل و معتقدم علم امثال بنده برای اینکه به سینمای مذهبی پرداخته شود، کفاف نمی‌دهد. من آنچه در تاریخ و تفاسیر ما وجود دارد آورده‌ام و چیزی اضافه‌تر از آن در سریال عنوان نشده است. اگر هم موضوعی در سریال وجود دارد که به اسرائیلیات برمی‌گردد، مقصر کتاب‌ها و علمای ما هستند که اسرائیلیات را وارد کتاب‌های ما کرده‌اند.
وی تصریح کرد: سئوال اینجاست که چرا تا امروز علما و بزرگان ما این اسرائیلیات را از کتاب‌های ما خارج نکرده و کتاب‌ها اصلاح نشده‌اند تا امثال بنده بی‌سواد، این کتاب‌ها را بخوانیم و اسرائیلیات وارد آثار ما بشود؟ این قصور به گردن بزرگان و علمای ماست که در این زمینه کوتاهی کرده‌اند و من فقط هر آنچه در کتاب‌ها بوده، ‌به تصویر کشیده‌ام.
این پاسخ سلحشور می‌تواند سرسلسله توجیهات این فیلمساز و همه کسانی باشد که مورد انتقاد قرار می‌گیرند. آن هم با توسل به اینکه هر آنچه موجود بوده به تصویر کشیده شده نه بیشتر نه کمتر.

mahsa1469
14-12-2008, 12:29
هیچ جای قران نیومده که زلیخا جوان میشود.حالا باید ببینیم ته این سریال چی میشه
بله در قرآن نیومده توی قرآن فقط خواب ها و به چاه انداختن و در کل مختصری از زندگی یو سف اومده نه آنچه ما داریم میبینیم اما توی داستانهایی که تعریف می کنن و قصه هایی که از حضرت یوسف شنیدیم جوان شدن زلیخا هست:46:

nil2008
14-12-2008, 12:30
به نظر من اگر ما از این فیلم انتقاد یا ایراد میگیریم
مال اینه که محصول ساخته شده کشور خودمونه
و دوست داریم دیگه جای این انتقادها نباشه
باور کنید اگه فیلمهای ما در حد هالیوودم بود من بازم ازش انتقاد میکردم

به نظر من هم دوستی که از آدم انتقاد کنه بیشتر پیشرفتتو می خواد:10: تا دشمنی که الکی ازت تعریف کنه و توی عقب موندگی نگهت داره.:21:
البته انتقاد سازنده...

mohamad23
16-12-2008, 02:58
نشست خبری "یوسف پیامبر" در انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان

نشست خبری مجموعه تلویزیونی "یوسف پیامبر" شنبه سی‌ام آذرماه ساعت 10 با حضور عوامل و دست‌اندرکاران در انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار می‌شود. به گزارش خبرگزاری مهر، روابط عمومی انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان اعلام کرد در این مراسم فرج‌الله سلحشور نویسنده و کارگردان و جمعی از دست‌اندرکاران این مجموعه در حال پخش حضور می‌یابند و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ می‌دهند.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
"یوسف پیامبر" داستان زندگی این پیامبر را از زمان تولد تا میانسالی محور کار قرار داده و از بازیگران آن می‌توان به کتایون ریاحی (زلیخا)، مصطفی زمانی (یوسف)، محمود پاک‌نیت (یعقوب)، فرشته سرابندی، جعفر دهقان، فرامرز مهرجو، زهرا سعیدی، مریم بخشی، سودابه علیپور، کورش زارعی و امیرحسین مدرس اشاره کرد.
پخش این مجموعه 40 قسمتی به نویسندگی، کارگردانی و تهیه‌کنندگی سلحشور از جمعه هفتم تیرماه ساعت 22 آغاز شده و ادامه دارد. علاقمندان برای حضور در این نشست می‌توانند به خیابان استاد نجات‌اللهی، خیابان سپند غربی، پلاک 32، طبقه همکف مراجعه کنند.


مهر

traveler
16-12-2008, 17:54
سلام .به نظر من این سریال بسیارجالب و دیدنی. این سریال شامل نکات اخلاقی زیادی.یکی از این شخصیت های جالب به نظر من پوتیفار بود و جالب تر از همه اینکه طرفدار حق بود و بسیار روشن فکر.امیدوارم ما هم بتونیم گفتن حق و راستی رو یاد بگیریم.

aliani
16-12-2008, 20:51
آقا من میخوام نظرم رو برگردونم راهی هست ؟
آخه کم کم داره سریال جا میوفته موعظه های این قسمت از سریال هم خیلی بهتر شده بود کلا بهتر شده :)

mohamad23
17-12-2008, 17:38
بازیگر نقش خردسالی یوسف: بعد از بازی در سریال یوسف نقشهایم را با حساسیت بیشتری انتخاب می کنم

ساری - خبرگزاری مهر: سید حسین جعفری با اشاره به اینکه از بین 600 بازیگر برای این نقش انتخاب شدم، گفت: پس از اجرای نقش حضرت یوسف تصمیم گرفتم کارهایم را با حساسیت بیشتری انتخاب کنم. به گزارش خبرنگار مهر، سید حسین جعفری که برای شرکت در مراسم جشن غدیر شهرداری و شورای شهر ساری حضور یافته بود در حاشیه این مراسم در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: از دوران ابتدائی در مدرسه کار تئاتر می کردم و در آخرین سال فعالیتم بهترین بازیگر استان مازندران در بخش تئاتر مدارس شدم.
وی افزود: در آخرین کار مدرسه، خودم کارگردان و بازیگر بودم و در این بخش تئاتر میز بهترین بازیگر استان شدم.
جعفری که اهل فریدونکنار مازندران است با تاکید بر اینکه برای پذیرش نقش حضرت یوسف اضطراب فراوانی داشتم، تصریح کرد: با کمک کارگردان این سریال اضطراب من کمتر و عشق برای نقش آفرینی در این نقش در وجودم مضاعف شد.
وی با بیان اینکه قرار گرفتن در چاه، بازار برده فروشان و مصر از جمله نقش هائی بود که اجرای آنها به نقش آفرینی بدون اضطراب نیاز داشت، خاطرنشان کرد: در حین بازیگری سریال یوسف چند کار تاریخی به بنده پیشنهاد شد که نپذیرفتم.
جعفری که هم اکنون در سال سوم رشته ریاضی فیزیک درس می خواند اولویت کاری خود را تحصیل دانسته و بیان داشت: یکی از بهترین پروژه های جهانی که به من پیشنهاد شد سریال "ملک سلیمان" بوده است.
وی با اشاره به نظرسنجی یکی از نشریات هنری مرتبط با فیلم سازی اظهار داشت: تا ماه قبل، 85 درصد جمعیت کشور بیننده سریال حضرت یوسف بودند که 94 درصد آنان اعلام رضایت کرده اند.
جعفری در پاسخ به اینکه از بین تئاتر، تلویزیون و سینما کدامیک را برای آینده حرفه ای بازیگری خود انتخاب می کند، اظهار داشت: سینما ماندگارتر است.

mohamad23
17-12-2008, 17:52
یک بازیگر سریال یوسف: مصطفی زمانی یک شبه ره صد ساله را طی نکرده است

شیراز - خبرگزاری مهر: محمد امین سلیمان تاش گفت: بر خلاف گفته برخی از روزنامه ها و محافل مصطفی زمانی یک شبه ره صد ساله را طی نکرده و در این راه چندین سال تلاش کرده است. به گزارش خبرنگار مهر در شیراز، سلیمان تاش در مراسم جشن جوان در سینما سعدی شیراز افزود: مصطفی زمانی برای ایفای این نقش نزدیک به دو سال تلاش کرده و کلاسهای مختلفی را برای آمادگی جسمانی خود گذارنده است.
وی عنوان کرد: مصطفی زمانی طی این دو سال تمام متون و علم بازیگری را به صورت کنسرو شده و دقیق یاد گرفت و توانست به صورت مناسب نیز از عهده ایفای نقش خود برآید.
سلیمان تاش گفت: بر خلاف عده ای از هنرمندان کنونی سینمای ایران که فقط از ویژگی چهره خوب برخوردارند و هنری را نمی توانیم از آنها در آثار خودشان ببینیم، زمانی علاوه بر چهره خوب از تکنیک قوی بازیگری نیز برخوردار بوده و مجموعه این عوامل باعث شده که او بازیگر قدرتمندی باشد.
این بازیگر سریال یوسف پیامبر گفت: در یکی از صحنه های فیلم مصطفی زمانی مجبور شد که 14کیلو به وزن خود در یک مقطع زمانی اضافه کند و چنین کاری را نیز به خوبی انجام داد به همین خاطر او را می توان یک بازیگر با تکنیک دانست.
وی در بخش دیگری از سخنان خود نیز بیان کرد: من پس از 12 سال دوری از کار بازیگری با فیلم یوسف پیامبر دوباره به عرصه تلویزیون و سینما راه یافتم و خوشحالم که توانستم در این سریال نقش خود را به خوبی ایفا کنم.

جادوگر جوان
18-12-2008, 13:55
خاب سريال اصحاب كهف- امام رضا- امام علي و.....

همه اخرش رو ميدونستن ولي خيلي بهتر از اين سريال ارائه شدند و اينقدر هم با داستان اصلي فاصله نداشتند.
ما همه یه داستانی کلی از یوسوف و زلیخا میدونیم
و تا حالا جزئیات برامون نامشخص باقی مونده بود
اگر توجه کنید
چندین کتاب از اثرات متخصصین دینی در آخر سریال نام برده شده
که نویسنده با توجه به آنها فیلمنامه را نوشته
در ضمن اونقدر کارشناسهای دینی رو اینگونه فیلمها دقت نظر دارند که
قسمتی از فیلم ساخته ذهن نویسنده نباشه
چون اگر اینگونه باشه تحریف بزرگی میتونه در قران و سایر کتابهای بیان کننده واقعیت یوسف و زلیخا باشه
در هر حال منظور من اینه که به هیچ وجه نمیتونه این فیلم با اصل موضوع یوسف و زلیخا تناقض داشته باشه
و همه اونها به درستی انجام افتاده

gmuosavi
18-12-2008, 14:22
از این تصاویر زیاده
یکیشو برای اینکه بفهمیم دورو برمون چه خبره گزاشتم
وگرنه اصلا مخالف این سریال نیستم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MaaRyaaMi
18-12-2008, 21:44
از این تصاویر زیاده
یکیشو برای اینکه بفهمیم دورو برمون چه خبره گزاشتم
وگرنه اصلا مخالف این سریال نیستم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


اینا چیه الان؟؟؟؟!

attractive_girl
19-12-2008, 01:52
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به نظر من ماله خودمون از همه خوشمل تره:27:

attractive_girl
19-12-2008, 01:55
به نظر من هم دوستی که از آدم انتقاد کنه بیشتر پیشرفتتو می خواد:10: تا دشمنی که الکی ازت تعریف کنه و توی عقب موندگی نگهت داره.:21:
البته انتقاد سازنده...
هر چند نمیدونم جریان چیه ولی با گفته ی شما موافقم.موافقم

gmuosavi
19-12-2008, 15:31
اینا چیه الان؟؟؟؟!

مشخصه که
بفهمیم تو فیلمهای دیگه از چه قیافه هایی برای زلیخا استفاده شده

MohandesMCD
19-12-2008, 15:48
منم از سریال داره خوشم میاد.خیلی بهتر شده.کلا سریال داره پیشرفت میکنه
فقط و فقط زلیخای وطنی :دی

attractive_girl
19-12-2008, 19:44
ببینیم امشب چی میشه.

sepehr_x50
19-12-2008, 19:56
من فیلمش رو هم دانلود کردم (از راجر یانگ).

کسی دیده؟!

danielo
19-12-2008, 20:01
چند قسمت دیگه مونده؟

fandak
19-12-2008, 20:33
چند قسمت دیگه مونده؟
40 قسمته کلا

tohidkh
19-12-2008, 22:15
من فیلمش رو هم دانلود کردم (از راجر یانگ).

کسی دیده؟!
ممکنه آدرس سایتش رو بدین منم دان کنم؟

mahn90
19-12-2008, 22:28
سلام من اومدم نقد و بررسیشو بخونم همش با اسپم مواجه شدم بابا
اینجا جای شعار نیست که

ولی به نظرم با این همه خرج باید خیلی بهتر از این میشد و بعضی جاهاش خیلی غیر واقعی است

راستی این زن آمونهوتم 4 کیه ؟؟؟؟؟؟
اسمشو میخوام

جادوگر جوان
20-12-2008, 10:47
ببینم کسی لینک دانلودشو نداره؟

Wisdom
20-12-2008, 10:58
راستی این زن آمونهوتم 4 کیه ؟؟؟؟؟؟

لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی

کلاً بیشتر اسم ها و بیشتر وقایع از کتاب سینوهه هستش

یک سوال فنی ؟
الان با آزاد شدن زندانی ها اگر طبق کتاب سینوهه بریم جلو باید زندانی ها دست به قتل و غارت بزنن
ولی اینجا حضرت یوسف درستکاری اون ها رو تظمین کرد !!!!

mohamad23
20-12-2008, 17:50
سلحشور: سرعت و نظم پروژه يوسف پيامبر(ع) بي‌سابقه بود


خبرگزاري فارس: «فرج‌الله سلحشور» گفت: توليد پروژه يوسف پيامبر(ع) يك اتفاق و حادثه بود و من اين را ادعا مي‌كنم، چرا كه سرعت و نظم حاكم بر اين سريال يك حادثه در عرصه فيلمسازي بود و تا به‌امروز هيچ‌كس نمي‌تواند ادعا كند كه با چنين نظمي، چنين سريالي را ساخته است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به گزارش خبرنگار راديو و تلويزيون فارس، جلسه نقد و بررسي مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» امروز در انجمن روزنامه‌نگاران مسلمان برگزار شد و كارگردان و ساير عوامل اين سريال به سوالات خبرنگاران در اين زمينه پاسخ دادند.
بنا بر اين گزارش، فرج‌الله سلحشور كارگردان مجموعه، مجيد ميرفخرايي؛ مدير صحنه و لباس سريال، ‌محمدصادق آذين؛ مدير توليد، ‌محمد تقي فهيم؛ منتقد و نمايندگان رسانه‌هاي جمعي حضور داشتند.

*سريال «يوسف پيامبر(ع)» هر چه هست همين است

بنابر اين گزارش در اين مراسم كه اجراي آن برعهده فهيم بود، سلحشور گفت: معمولا در مورد يك اثر وقتي مي‌توان قضاوت كرد كه ديده شده باشد و پيش از آن خيلي مبنا ندارد، ما هم در اوايل پخش سريال كمي وارد عرصه جواب دادن شديم كه اشتباه است و بسياري از پاسخ‌ها در آينده سريال وجود دارد. صبر كرديم و بعد از قسمت 16 و 17 شروع به پاسخ دادن كرديم. سريال يوسف پيامبر هر چه هست همين است، تحفه درويش.
آذين نيز گفت: من وقتي وارد سريال شدم كه يك توقف كوتاه مدت داشت و بعد از آن حدود سه سال در اين كار بودم.طبعا سريالي با چنين حجم سنگين و وضعيت آب و هوايي روند توليد سختي داشته است.
وي افزود: به نظر من اين مجموعه جزو سريال‌هايي است كه شايد منظم‌ترين شيوه كار را داشته است و طبق برنامه‌ريزي‌ها، ما به جز روزهاي جمعه همه روزها سر كار بوديم و مشكلي هم پيش نيامد. البته اين هماهنگي كار سختي است و همزمان آقاي ميرفخرايي كار دكور را انجام مي‌داد. ما 4 دكور مجزا داشتيم كه بايد بودجه آنها نيز تامين مي‌شد.
وي ادامه داد: از ابتدا تا انتها حتي يك روز هم به خاطر تغييرات آب و هوايي تعطيل نكرديم، چون لوكيشن‌هاي متعددي داشتيم. من اين آمار را روز به روز و ماه به ماه ارائه داده‌ام. روزي 350 نفر را جا به جا كردن سخت بود ولي عنايت حضرت حق و لطف دوستان و رفاقت افراد در پشت دوربين منجر شد كارها به نحو احسن پيش برود.
ميرفخرايي نيز گفت: اين كار با پشتوانه حضور و تجربه‌ام در سريال مردان آنجلس انجام شد و نكته‌اي كه در اين كار مهم بود ساخت دكورهاي مصر با اين وسعت و مطرح كردن تمدن مصر در ايران بود كه پيش از اين اتفاق نيفتاده و براي من بسيار جذاب بود.
وي افزود: با منابعي كه آقاي سلحشور در اختيار من قرار داد، با كاري كه بايد انجام مي‌دادم بيشتر آشنا شدم و سفرهايي نيز به مالزي و فرانسه داشتم و در بازديد از موزه لوور تحقيقات من كامل شد. من با 60 الي70 نفر از طراحان مختلف صحنه و لباس و ... كار كردم كه تجربه جديدي بود.ضمن اينكه كار توليد سريال در سكوت گذشت اما بازخوردي كه داشت بسيار خوب بود وحتي خارجي‌هايي كه مرا سواي هر بغضي ديده‌اند اين كار را تحسين كرده‌اند، ما جواب كار خودمان را گرفته‌ايم.

* توليد پروژه يوسف پيامبر (ع) يك اتفاق و حادثه بود

در ادامه سلحشور در توضيحي درباره توليد اظهار داشت: توليد پروژه يوسف پيامبر (ع) يك اتفاق و حادثه بود و من اين را ادعا مي‌كنم. سرعت و نظم حاكم بر اين سريال يك حادثه در عرصه فيلمسازي بود و تا به امروز هيچ كس نمي‌تواند ادعا كند كه با چنين نظمي چنين سريالي را ساخته است.
وي افزود: ما در اين سريال «لردي» كار مي‌كرديم و از كله‌سحر سر صحنه مي‌رفتيم و حدود ساعت9 كار را شروع كرده و تا 4:30 الي 5 بعد از ظهر آن را به پايان مي‌رسانديم و هيچ درگيري بين عوامل سريال به وجود نيامد.
به گزارش فارس، در ادامه اين نشست فهيم اين سوال را مطرح كرد كه در سريال يوسف پيامبر (ع) به نظر مي‌رسد كه تنها زيبايي يوسف است كه همه را به وحدانيت جذب مي‌كند و ساير فاكتورهاي يك پيامبر در دعوت به يكتاپرستي خيلي مورد توجه قرار نگرفته است.
در پاسخ به اين سوال سلحشور گفت: اين هم تعبيري بود كه ما شنيديم. آيا زيبايي مي‌تواند انسان‌ها را به سمت توحيد جذب كند؟ تا به حال به اين مساله فكر نكرده بودم. اعتقاد من بر اين است كه داستان يوسف پيامبر(ع) از ابتدا تا انتها توحيد است و همه اتفاق‌ها ساخته و پرداخته از منبع ديگري است كه هدايت مي‌شود و دستي بالاي همه دست‌ها حوادث را رقم مي‌زند.
وي تصريح كرد: كسي مثل حضرت يوسف(ع) نمي‌تواند فقط براي حل مشكلات مالي يك كشور بحران زده بيايد و ماموريتش در آن حد باشد. يكتاپرستي يكي از دغدغه‌هاي حضرت يوسف(ع) بوده و زليخا در طول عمرش مدام در حال تغيير است تا جايي‌كه يكتاپرست مي‌شود و اين نمايش توحيد است.
ميرفخرايي نيز در پاسخ به سوال ديگري با اين مضمون كه طراحي صحنه طوري صورت گرفته كه مخاطب احساس مي‌كند تمام ماجرا در كنار هم و در يك لوكيشن كوچك و بسته رخ مي‌دهد، گفت: لوكيشن زندان از لوكيشن كاخ فاصله دارد. ما در كار خود يكسري امانت‌داري داريم كه مربوط به تاريخ است اما پيش از شروع كار ما روي تمام پلان‌ها، نقش‌ها و صحنه‌ها فكر كرده و درباره آن صحبت كرده بوديم.
ميرفخرايي ادامه داد: ما در اين سريال يك مجموعه شهر داريم كه شامل همه چيز مي‌شود مانند ميدان نقش جهان اصفهان و در يك مجموعه شهري قرار دارد. عين همان در مصر اتفاق افتاده است و ما بر اساس اسناد تاريخي اين دكور را ساخته‌ايم.مثلا در لباس‌هاي مصر رنگ سفيد حاكم است و غلظت سفيدي را در رنگ‌ها داريم و سازنندگان هم تاكيد داشتند كه اين اتفاق بيفتد. ما يك تعهد سناريو داشتيم و يك تعهد تاريخي و به هر دوي آنها عمل كرديم.
وي در پاسخ به خبرنگار فارس درباره اينكه طراحي لباس در اين سريال يكنواخت بوده و در سرتاسر آن افراد از يك نوع لباس استفاده مي‌كنند و حتي لباس افراد داخل قصر با افراد جامعه و حتي زندان نيز تفاوتي ندارد، اظهار داشت: اين بحث كاملا سليقه‌اي است اگر احساس مي‌كنيد كه لباس‌ها خيلي يكنواخت است و شما را خسته مي‌كند سليقه شما است و خود من با رنگارنگ بودن مخالفم.اگر كاري رنگارنگ باشد به اصطلاح مي‌گوييم كار لاله زاري شده و ما تلاش كرديم تا از اين بعد فاصله بگيريم.
سلحشور نيز در پاسخ به اين سوال گفت: كتان سفيد تنها توليد مردم مصر در آن دوران بوده است و دلايلي نظير گرما مجبورشان مي‌كند كه از اين لباس بيشتر استفاده كنند. ضمن اينكه در اين كار دوربين ما مدام در سطح شهر مي‌چرخد و مردم نقش دارند. اين كمي صحيح است كه ما در قصر زياد هستيم چون موضوع ما در قصر است و بعد از اين بيشتر در جامعه خواهيم بود.
خبرنگار ديگري سوالاتي با اين مضمون كه جزئيات دكور با اين وسعت و عظمت در فيلمبرداري ديده نمي‌شود و همچنين تابوتي كه براي دفن فرعون از آن استفاده شد بايد حدود 400 الي 500 كيلو وزن داشته باشد در صورتي كه در سريال اين تابوت توسط 4 فرد معمولي برداشته شد و در صحنه‌اي كه يوسف از زندان آزاد شد او را با تخت روان حمل كردند در صورتي كه مسافت زندان تا قصر طولاني است و اين جا به جايي از عهده افراد پياده بر نمي‌آيد، پرسيد كه ميرفخرايي در پاسخ به اين سه سوال گفت: فيلمبرداري اين كار توسط مرحوم «رسول احدي» انجام شد كه ما از اول و قبل از اينكه كار را شروع كنيم به همراه آقاي سلحشور و شورجه چندين بار درباره آن صحبت كرديم ، نيازها گفته مي‌شد و ما كار مي‌كرديم ، تمام دكورها 360درجه و با ارتفاع مناسب ساخته شده و اگر نياز دكوپاژ عدم استفاده از كرين بوده، صلاحديد بوده و ما محدوديتي در ساخت دكور نداشته‌ايم.
مدير صحنه و دكور مجموعه تلويزيوني يوسف پيامبر (ع) در پاسخ به سوال مربوط به تابوت نيز تصريح كرد: من فيلم‌هاي بسياري ديده‌ام وحتي در موزه لوور نيز اصل اين تابوت‌ها را ديده‌ام كه با استفاده از چوب بسيار نازك ساخته شده و حتي ابزار كار آن دوران را هم ديده‌ام البته من جنس چوب را نمي‌دانم، نه فلز بود و نه مفرغ ، همه چوب نازك بودند و رويشان نيز با ابزار چوبي خراطي شده بود. در مورد تخت روان نيز بايد بگويم كه در آن دوره با تخت روان حركت مي‌كردند و افراد زير آن جابه‌جا مي‌شدند.
سلحشور نيز در پاسخ به سوال اول اين خبرنگار گفت: هر كس مي‌خواهد بگويد ما كاربلديم، از كرين استفاده مي‌كند و كساني كه مي‌خواهند تقليدي كوركورانه كرده باشند از كرين استفاده مي‌كنند و حركت‌هاي بالا و پايين غير منطقي دوربين استفاده مي‌كنند تا خبرنگاران هم بگويند به به چه حركتي!
خبرنگار ديگري عدم هماهنگي تاريخ‌ها را در سريال عنوان كرد كه مثلا مدت زنداني حضرت يوسف (ع) در چند قسمت مختلف به طور متفاوتي ارائه شده و در يكي اعلام شده كه كمتر از 7 سال است و در ديگري عنوان شده كه بيشتر از 10 سال است كه سلحشور در پاسخ به اين سوال گفت: اشتباه زماني رخ داده است در تاريخ پيدا كردن زمان زنداني حضرت يوسف (ع) سخت است ، تاريخ مي‌گويد كه 14 سال است ولي در قرآن آمده كه 7 سال است و قطعا زماني را در زندان سپري كرده كه بنابر روايات قرآن 7 سال به آن افزوده شده است.با توجه به اين نكته ما هر دو تاريخ را در سريال استفاده كرديم.

*در قرآن نيز زياد به حضرت «يعقوب(ع)» پرداخته نشده است

در ادامه اين نشست محمدتقي فهيم سوالي را با اين مضمون مطرح كرد كه نقش حضرت يعقوب در اين سريال خيلي پررنگ نيست و ما او را به عنوان پيامبر تنها در جايي مي‌بينيم كه در فراغ فرزندش تمام كارهاي اجتماعي خود را متوقف كرده و گوشه عزلت گزيده است.
سلحشور در پاسخ به اين سوال اظهار داشت: ما در قسمت‌هاي اول سريال حضرت يعقوب را مي‌بينيم كه كار مي‌كند و جلساتي براي مردم مي‌گذارد و حتي در بيرون مي‌بينيم كه مشكلات مردم را حل مي‌كند و اين‌گونه نيست كه اصلا او را در جامعه نبينيم اما ما خيلي مقصر نيستيم چون قرآن زياد به او نپرداخته و من معتقدم كه قرآن خيلي از ما عاقل‌تر است و اگر ضرورتي بود در قرآن بيشتر به آن پرداخته مي‌شد.البته منابع اسرائيلي نيز به آن پرداخته‌اند كه براي ما قابل اتكاء نيست.
وي در پاسخ به سوالي پيرامون اينكه تهيه كنندگي و كارگرداني اين سريال برعهده يك نفر بوده است، نيز ادامه داد: ما در اين سريال تاخير و مشكلي نداشته‌ايم. ممكن است با بعضي افراد مشكل داشته باشيم اما معلوم نيست كه ما مقصر باشيم. من شنيده‌ام كه برخي با وافور و منقل در سر اين كار حاضر شده اند نمي‌شد كه ما آنها را نگه داريم ضمن اينكه اين سريال از نظر مردم مطلوب بوده است و اگر مردم معيار هستند يعني كارگرداني را پذيرفته‌اند چطور در سريال‌هاي ديگر مي‌گويند مردم معيار اصلي هستند اما به سريال ما كه رسيد مي‌گويند پاي مردم را وسط نكشيد يك بوم و دو هوا كه نمي‌شود و اگر مردم كار را پذيرفته‌اند يعني كارگرداني درست از آب درآمده است.
سوال ديگري در مورد جلوه‌هاي ويژه‌ يوسف پيامبر(ع)‌ مطرح شد و اينكه بخش به تصوير كشيدن خواب فرعون از نقاط قوت سريال محسوب مي‌شود كه آذين در پاسخ به اين سوال اظهار داشت: ما در بحث جلوه‌هاي ويژه خيلي قوي نيستيم و در اين كار با افرادي نظير دكتر معتمدي كار كرده‌ايم كه تجربه‌اندوزي خوبي بود. آن زمان كه اين سريال ساخته مي‌شد مجسمه‌سازان قوي نبودند و براي اولين بار در ايران مجسمه‌هايي با اين ابعاد ساخته شد كه ماندگار و سبك است.
بچه‌هاي دانشگاه تهران به همراه عادل بزدوده اين قالب‌ها را ساختند كه تجربه‌اي براي سينماي ايران شد. اگر تجربه‌اي را پيگيري كنيم به سرمايه ملي تبديل مي‌شود.
سلحشورنيز در پاسخ به اين سوال گفت: ما يكسري از اين بخش‌ها را زنده گرفته ايم و برخي جلوه‌هاي ويژه هستند از آنجايي كه گاو‌ها به زير زمين رفتند و از آب بيرون آمدند زنده گرفته شده و خوردن گاو‌ها توسط يكديگر كامپيوتري است و كار سختي بود و ما با ساخت مجسمه‌هاي آنها اين بخش‌ها را فيلمبرداري كرديم.
كارگردان سريال يوسف پيامبر (ع) درباره نشان دادن چهره پيامبران در سريال‌هاي ايراني گفت: معمولا مي‌گويند كه چهره انبياء را نشان ندهيد اما در روايات شيعه نشان دادن چهره معصومين ايراد دارد نه انبياء و منابع آن نيز وجود دارد. شايد انبياء بني اسرائيل هم‌طراز علماي ما هستند و هم رتبه انبياء و اولياي ما نيستند و به اين دليل است كه نشان دادن تصوير آنها اشكالي ندارد.
وي ادامه داد: در مورد نشان دادن چهره انبياء نيز خود مي‌دانيد كه تا آن را نشان ندهيد جذابيت ايجاد نمي‌شود.وقتي مي‌گويند به چهره نپردازيد يعني به قداست انبياء نپردازيد و يهودي‌ها و وهابي‌ها طوري به جامعه اسلامي نگاه مي‌كنند كه چهره انبياء نشان داده نشود و در نتيجه به قداست آنها و اصل كار آنها پرداخته نشود و ما نبايد با اين ترفند آنها را همراهي كنيم.
وي با بيان اينكه زيبايي معيار خاصي ندارد و در هر جايي يك‌جور معنا مي‌شود اظهار داشت: ما شمايلي از ائمه خود داريم كه برخي از نقاشان آنها را با توجه به تصور خود كشيده‌اند ممكن است فرد ديگري بيايد و يوسف ديگري پيدا كند و تعريف ديگري از زيبايي ارائه شود.
ميرفخرايي نيز گفت: زنان ايراني بيشترين آمار عمل بيني را دارند كه براي ساخت فيلم مشكل ايجاد مي‌كند چون ما نمي‌توانيم يك زن دهاتي را نشان بدهيم و همه قيافه‌ها شهري است و شما فيلم‌هاي مسيح را هم كه ببينيد هر مسيحي حال و هواي خود را دارد. هر كسي دوست دارد نزديك به خود پيغمبرش را ببيند و اين خوب است كه اينقدر آزادانه نسبت به پيامبر صحبت شده است.

*بازيگران سريال بدون ديكتاتوري انتخاب شده‌اند

سلحشور در پاسخ به سوال فارس درباره نحوه انتخاب بازيگران نيز گفت: انتخاب‌ها توسط من، آقاي شورجه، سلمانيان و نجاريان انجام شده و ديكتاتوري هم وجود نداشته به‌جز در مورد انتخاب نقش يوسف كه من اصرار داشتم بكر باشد و تا به حال ديده نشده باشد. البته در مورد زليخا هم همين نظر را داشتم و معيارهايمان هم زيبايي و هم گذشته مثبت او بود و برايمان مهم بود كه بازيگر نقش يوسف پيامبر (ع) آدم مومني بوده و با مذهب بيگانه نباشد.
وي افزود: سينما و تلويزيون هم برايم ارزش ومعيار نيست، معيار اين بود كه تكليفم را نسبت به خدا و بندگانش انجام داده‌ام يا خير. تاثيرگذاري و بازخوردها هم خوب بوده و تاثير خوبي داشته و انتخابم هم با همين ملاك بوده و به اين فكر كرده‌ام كه اگر روزي دست در دست بازيگر نقش يوسف نزد خدا رفتيم پس‌گردني نخورم و خداوند بگويد با فرد فاسدي فيلم ساخته‌اي و براي من فيلم ساخته‌اي يا براي سينما؟ من خود را متعلق به اين سينما و تلويزيون نمي‌دانم و خود را يك فرد مجرد مي‌دانم كه به دنبال آرمان‌هايم هستم و در اين سريال افرادي را انتخاب كرده‌ام كه لامذهب نبوده و با مهر آشنا باشند.
كارگردان مجموعه تلويزيوني يوسف پيامبر (ع) درباره اينكه زليخا در قسمتي كه اين هفته از تلويزيون پخش شد، نسبت به ساير زنان حاضر در مصر پيرتر شده و آنها تغييري نكرده‌اند نيز گفت: معمولا زنان بين 30 تا 37 سال خيلي با هم تفاوتي ندارند مگر اينكه زجر ، مصيبت و سختي انسان را پير كرده باشد و اين فراغ است كه زليخا را پير كرده است و اصل زليخاست كه تغيير مي‌كند و در نهايت به يكتاپرستي واقعي مي‌رسد.
وي در مورد گريم كار نيز گفت: من برخي ايرادها را در اين زمينه قبول دارم و ضعف هايي هم وجود دارد اما خوشحالم كه براي جواني مانند ملكان اين فرصت را فراهم كردم تا خود را محك بزند و تجربه‌اي بيندوزد.

*شكايت سلحشور از مدير روابط عمومي سريال «يوسف پيامبر(ع)»

به گزارش فارس، در ادامه بخشي از اين نشست به حواشي سريال اختصاص داده شد و سوال اول پيرامون فيلمنامه و ادعاي فردي بود كه اظهار كرده بود سلحشور اين سريال را بر مبناي فيلمنامه او ساخته است كه سلحشور در اين رابطه گفت: بنده در طول عمرم هيچ فيلمنامه‌اي از سريال يوسف پيامبر (ع) نخوانده‌ام. تنها متني بود كه 10 سال پيش به ما داده بودند و ما پس داديم. در مورد فيلمنامه آقاي طاهري نيز بايد بگويم كه ما اين فيلمنامه را با فيلمنامه آقاي طاهري به بيت رهبري فرستاديم و آنجا مشخص شد كه اين دو فيلمنامه هيچ شباهتي با هم ندارند.
كارگردان مجموعه يوسف پيامبر (ع) درباره بودجه سريال و اينكه عنوان شده است اين سريال با بودجه بسياري ساخته شده گفت: ما در ابتداي كار برآوردي با رقم 5/6 ميليارد تومان ارائه كرديم ضمن اينكه آقايان برادري ، كاسه‌ساز، علي اكبري و ايران نژاد نيز 4 برآورد بين 6 ميليارد و 200 ميليون تومان تا 5/6 ميليارد تومان ارائه كرده‌اند، اما تلويزيون به خاطر سنت غلطي كه دارد و براي ساخت يك سريال چندين برآورد ارائه مي‌دهند اين رقم را نپذيرفت و در مرحله اول 5/2 ميليارد براي آغاز كار گرفتيم و فكر كرديم با گرفتن كمك از جاهاي ديگر مي‌توانيم مابقي بودجه را تامين كنيم اما كل كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي ما به 600 ميليون تومان هم نرسيد كه من ريز آن را به آقاي ضرغامي ارائه كردم.
وي ادامه داد: اما متاسفانه آقاي استادي روابط عمومي كار بعد از اخراج از سريال شروع به شايع پراكني نسبت به ان كرد و ادعا كرد كه در ساخت اين سريال حيف و ميل‌هاي زيادي صورت گرفته و بازيگران دستمزدهاي بسياري داشته‌اند. در حالي كه الان بازيگر شخص اول مختار ماهي 17 ميليون تومان دستمزد مي‌گيرد در حالي كه در سريال يوسف پيامبر (ع) آقاي پاك نيت در ماه 5/1 ميليون مي‌گرفت و وقتي كار نداشت ماهي 750 هزار تومان دريافت مي‌كرد و خانم رياحي نيز ماهي 5/3 ميليون تومان مي‌گرفت.
ما كمترين دستمزدها را پرداخت كرديم و من آخرين برآوردم رقم 6 ميليارد و 400 ميليون تومان است كه تا 2 ماه پيش امضاء شده در حالي كه آقاي استادي عنوان كرده كه ما 6 ميليارد ديگر نيز به جز بودجه اين سريال داشته‌ايم و من از او شكايت كرده‌ام و بايد جواب بدهد كه 6 ميليارد را از كجا آورده و اين تهمت‌ها بايد جواب داده شود.
در ادامه اين نشست استادي كه خود نيز در جلسه حضور داشت نسبت به اين سخنان واكنش نشان داد و گفت:من از اين سريال اخراج نشده‌ام. شما گفتيد كه اين پروژه يك كار قرآني است و خودش پيش مي‌رود و نيازي به تبليغات ندارد.ح
سلحشور نيز به وي پاسخ داد: شما همزمان با اين پروژه چندين كار ديگر نيز در دست داشتيد و همين منجر شد تا به خوبي از عهده كارتان بر نياييد و حتي چندين بار ما مهمان‌هايي داشتيم كه براي بازديد به پشت صحنه آمدند ولي شما حضور نداشتيد.
درگيري لفظي سلحشور و استادي با وساطت فهيم پايان گرفت و سلحشور در پاسخ به سوالي درباره منابع ذكر شده در كار گفت: من مي‌توانم 200منبع ديگر به تيتراژ سريال اضافه كنم و كسي هم نمي‌تواند بگويد دروغ گفتي. بعضي دروغ‌ها را مي‌توان گفت كه نمي‌توان ثابت كرد و ايراد گرفتن از متن مذهبي كار سختي نيست اما مهم اين است كه آنچه كه من مطرح كردم با قرآن همخواني دارد يا خير؟

*زماني نقش حضرت يوسف(ع) را في سبيل‌الله بازي كرد

كارگردان مجموعه تلويزيوني يوسف پيامبر (ع) در پاسخ به سوال خبرنگار فارس درباره ميزان دستمزد مصطفي زماني بازيگر نقش حضرت يوسف (ع) و شايعاتي پيرامون معافيت او از سربازي نيز اظهار داشت: براي كسي كه پيش از اين بازيگر نبوده و بازيگر نيست دستمزد خيلي اهميت ندارد و حاضر است مزد نگيرد و مجاني بازي كند تا آن نقش را ايفا كند،آقاي زماني نيز از ما مزد نخواست و آنچه كه ما بابت اين سريال به او پرداخت كرديم دستمزد نبود تنها پولي بود تا اموراتش بگذرد و در حقيقت آقاي زماني براي ما رايگان و في سبيل‌الله بازي كرده است.
وي افزود: درباره سربازي‌اش هم صحبت كرده‌ايم تا بتوانيم معافش كنيم چون او سال‌هايي را كه در اين سريال بازي مي‌كرد به سربازي نرفت ، صحبت‌هايي شده و تا به حال هم معافيت ايشان تقريبا قطعي شده است.
مدير توليد اين سريال در پايان اين نشست با بيان اينكه ما 38 هزار متر دكور داشتيم اظهار داشت: بناهاي اين سريال واقعي و ماندگار است و سه سال 300 نفر را جا به جا كردن و غذا دادن كار سختي است و اين بودجه در حال حاضر براي ساخت يك فيلم سينمايي كافي است.
الان بودجه اين سريال پتكي شده كه برسرشان مي‌كوبند، دستمزدها در اين سريال بسيار پايين بوده مثلا دستمزد آقاي ميرفخرايي دستمزد يك طراح صحنه درجه 2 است. اين پروژه دو هزار و 500حلقه نگاتيو داشته است كه اين هزينه رقم بسيار بالايي است ضمن اينكه تورم نيز مشكل ديگري است و تغيير نرخ خريد مايحتاج اصولا از مشكلاتي است كه براي سريال‌هاي تاريخي به وجود مي‌آيد.
سلحشور نيز سخنان خود را اينگونه به پايان برد كه :بگذاريد پشت پرده اين سريال را براي شما بگويم.
وي گفت: عواملي كه وارد عرصه سينما و تلويزيون مي‌شوند يا بايد دربست آن را قبول داشته باشند يا بايد نابود شوند و اين اصلي است كه تعريف شده و متاسفانه مطبوعات هنري، جناحي و خطي سعي مي‌كنند كه سلحشور يا بايد تابع سينما و تلويزيون شوند و يا بايد بگذارد و برود و بايد هر بهانه‌اي تراشيده شود تا نباشد.
وي افزود: اگر وحي هم نازل شود كه اين قدر بودجه مصرف نشده آنها قبول نمي‌كنند و در اين زمينه مشكلات ديگر نيز وجود دارد چرا هيچ كس نمي‌پرسد كه اين سريال چقدر تاثير مثبت داشته است.
ميرفخرايي نيز در پايان سخنان خود گفت: رنگ فيلم آنچه كه شما مي‌بينيد نيست ما راش‌هايي كه از اين سريال ديديم خوب بود و در تبديل آن به نسخه تلويزيوني مشكلات بسياري به وجود آمده و رنگ سريال از بين رفته است.
سلحشور نيز در اين رابطه گفت: اي كاش تبديل اين سريال را به خارج از كشور داده بوديم چون نگاتيوها در تبديل كيفيت خود را از دست داده‌اند و اميدوارم كه بتوانيم با مذاكراتي كه شده نسخه‌اي از اين سريال را به خارج از كشور بفرستيم تا نسخه ديجيتالي از آن را در دست داشته باشيم.

MaaRyaaMi
20-12-2008, 17:51
الان با آزاد شدن زندانی ها اگر طبق کتاب سینوهه بریم جلو باید زندانی ها دست به قتل و غارت بزنن
ولی اینجا حضرت یوسف درستکاری اون ها رو تظمین کرد !!!!

واقعا؟؟؟!!! چرا آخه؟


مشخصه که
بفهمیم تو فیلمهای دیگه از چه قیافه هایی برای زلیخا استفاده شده

فکر نمی کردم کشورای دیگه همچین فیلمی ساخته باشن!!!

gmuosavi
20-12-2008, 18:17
فکر نمی کردم کشورای دیگه همچین فیلمی ساخته باشن!!!

این سریال هجدهمین یا نوزدهمین کار هست که برای یوسف و زلیخا ساخته می شه !

Big-Boss
20-12-2008, 18:18
فکر نمی کردم کشورای دیگه همچین فیلمی ساخته باشن!!!

:31: بسی قبل از صدا و سیمای ایران بسیار ساخته اند.
در نسخه های مختلف!!

shamabady
20-12-2008, 19:20
ممکنه آدرس سایتش رو بدین منم دان کنم؟


ببینم کسی لینک دانلودشو نداره؟

تو این آدرس انواع لینک هاش هست برید دانلود کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

mahn90
21-12-2008, 01:01
من شنیدم زن امون هوتب چهارم هم بد بوده مثله زلیخا راسته ؟؟؟؟؟

یا من در آوردی هست ؟؟؟؟؟؟

به نظر شما چرا ما هر شخصیت رو از دین میخوایم بزارم باید ریش داشته باشه همین یوسف بدون ریش خیلی خوشمل تره اگع عکسشو دیده باشین

befermatooo
21-12-2008, 01:15
یک سوال فنی ؟
الان با آزاد شدن زندانی ها اگر طبق کتاب سینوهه بریم جلو باید زندانی ها دست به قتل و غارت بزنن
ولی اینجا حضرت یوسف درستکاری اون ها رو تظمین کرد !!!!

باید صبر کرد و ببینیم که سریال به کجا میرسه

اما اگه طبق کتب تاریخی عمل نشه مشخص میشه که اینا بازم دینشونو قاطی شعور خودشون کردن و فقط میخوان بگن که پیامبرا اشتباه نمیکنن !@@

Leyth
21-12-2008, 01:52
لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی
کلاً بیشتر اسم ها و بیشتر وقایع از کتاب سینوهه هستش
یک سوال فنی ؟
الان با آزاد شدن زندانی ها اگر طبق کتاب سینوهه بریم جلو باید زندانی ها دست به قتل و غارت بزنن
ولی اینجا حضرت یوسف درستکاری اون ها رو تظمین کرد !!!!


اگر از روی کتاب سینوهه جلو برویم؟


آقا تو رو خدا این کتاب رو ول کنید! هر جا میری بحث سر اینه! همه هم فکر میکنن این سینوهه کی بوده که همچین حرفهایی رو زده! بابا جان این سینوهه ی داخل کتاب ساخته ی ذهن یک نویسنده ی فنلاندی و صد البته مسلط به ریزه کاری های زبان انگلیسیه.

نمیگم سینوهه ای وجود نداشته... شاید سینوهه نامی داشتیم... اما اگه به آثار شکسپیر دقت کنید تاثیر اون آثار رو تو این کتاب به وضوح می بینید!

مثلا:

هر وقت می شنوم مردی بد بخت شده می فهمم که زنی او را بد بخت نموده است.
این جملات دقیقا بوی ادبیات انگلیسی و قبلا هم گفتم شخص شخیص شکسپیر می دهند... . (حالا حتما میگید شکسپیر نام دار و پرچم دار ادبیات، از سینوهه پزشک تقلید کرده است.)

یا اول داستان(!) که از زبان سینوهه است... تاثیر ادبیات مدرن لاتین توش بارزه!

این کتاب به هیچ وجه از زبان سینوهه نیست! (بر فرض اگر سینوهه ای هم وجود داشته باشد) .

اما قصد بنده توهین به نویسنده ی کتاب و یا خوانندگان محترمش نیست! دقت نویسنده و شدت مستند بودن کارش...و صد البته تاثیر گذاری اون تو مخاطب تحسین برانگیزه... . یک کتاب داستان عالی که همه رو پای خودش می نشونه. اما استناد به این کتاب در زمینه ی تاریخی، کاری بس نابخردانه است... . امید وارم از این جملات ناراحت نشوید :11: و بعضی از عبارات رو توهین تلقی نکنید...

با تشکر...!

sina1100
21-12-2008, 19:30
اسم بازیگر نقش همسر پادشاه آمن هوتب چهارم رو کسی میدونه ؟

leila*
21-12-2008, 19:39
اسم بازیگر نقش همسر پادشاه آمن هوتب چهارم رو کسی میدونه ؟
چقدر خوب بود یه صفحه قبل رو می خوندی


لیلا بلوکات در نقش ملکه نفر تی تی

fandak
21-12-2008, 20:20
لیلا بلوکات

bleu2u4u
22-12-2008, 03:02
بهترين صحنه سريال تا به اينجا تواين قسمت بود

همون جا كه پوتيفار زليخا رو نفرين ميكنه

دل تنگم
22-12-2008, 03:55
«مصطفی زمانی» بازیگر کشف شده فرج‌الله سلحشور آن موقع که برای اولین‌بار در نقش حضرت یوسف یا به تعبیری زیباترین مرد تاریخ، مقابل دوربین رفت شاید هیچگاه نمی‌توانست تصور کند که دارد یکی از جنجالی‌ترین نقش‌ها را در بحث‌برانگیزترین مجموعه‌های تاریخی- مذهبی تلویزیون ایفا می‌کند. به‌هرحال این را می‌توان به‌نوعی خوش‌شانسی او و به تعبیری بدشانسی او قلمداد کرد که بازیش در سایه این جنجال‌ها، کمرنگ یا پررنگ‌تر جلوه داده شده است. گفت‌وگوی کوتاهی با او درباره همین قضایا کرده‌ایم.


*به‌نظر شما آمار مرکز تحقیقات صداوسیما یا نقدهایی که بر سریال «حضرت یوسف» وارد شده، کدام به واقعیت نزدیکتر است؟


یکسری نقدهایی که به این سریال می‌شود حاکی از این است که در ساختار موفق نبوده ولی آماری مبنی بر اینکه این مجموعه، کم‌مخاطب بوده منتشر نشده است. شاید بتوان این‌طور نتیجه گرفت که کلیت مجموعه، منتقدان را راضی نکرده است. منتقدان این مجموعه هم دو دسته‌اند که به‌نظر من یک عده، منتقدانی هستند که کاملا درست می‌گویند و حق دارند. به‌هرحال هر سریال یا اثری می‌تواند بهتر ساخته شود ولی چیزی که من از آن مطمئن هستم این است که تیم سازنده این سریال، سعی کرده صادقانه کارش را انجام دهد. حالا اگر از دیدگاه منتقدان، کمی و کاستی هم مشاهده می‌شود به اختلاف‌نظرهای تیم سازنده کار با منتقدان مربوط می‌شود که این اختلاف‌نظرها معمولا همه‌جا مرسوم است. بنابراین ما نمی‌توانیم نظر منتقدان را نادیده بگیریم ولی در درصد بالایی از نقدهایی که من خوانده‌ام به‌راحتی بوی دعواهای شخصی که برخی، با کارگردان پروژه و یا با تیم سازنده این مجموعه دارند حس می‌شود و کاملا مشهود است. این را فقط من نمی‌گویم بلکه خیلی از منتقدانی هم که برعلیه سریال نوشته‌اند عنوان کرده‌اند که بعضی از نقدها واقعا ناعادلانه است.مسئله این است که نوع نگاه منتقدان با نوع نگاه جامعه متفاوت است. منتقدان همیشه ظریفتر نگاه می‌کنند و جزئیات را درنظر می‌گیرند، به همین دلیل هم منتقد نامیده می‌شوند و با مخاطب عام تفاوت دارند. به‌هرحال کسی که نگاه تیزبینانه‌ای دارد مطمئنا عیب‌های بیشتری را می‌بیند ولی همین نگاه تیزبینانه، می‌تواند قوت‌های یک اثر را هم بهتر ببیند. سریال «حضرت یوسف»، بنا به آمار و اظهارنظرهای مردم و شنیده‌هایمان در جذب مخاطب عام، موفق بوده است. دلیل این استقبال هم به‌نظرم مربوط به جذابیت داستان است و این قصه، همیشه مخاطب خودش را داشته است به همین علت، داستانی که درباره حضرت یوسف روایت می‌شود دغدغه مخاطب ندارد ولی اینکه نوع روایت این قصه چگونه باشد می‌تواند مورد بحث قرار گیرد. درواقع نظرسنجی‌ها و تحلیلهایی که راجع به این مجموعه شده است بیشتر به نوع ساخت و پرداخت آن مربوط می‌شود که به‌نظر من در مواردی به شکلی درست به آنها اشاره شده است و گاهی هم غرض‌ورزی آشکاری، در این نقدها دیده می‌شود. بیشتر نقدها به این سریال درمورد ساختار بوده چون محتوای این سریال، قابل نقد نیست. چارچوب داستان قرآنی است و بیشتر نقدهایی که شده، نقدهای فنی بوده که منتقدان به آن پرداخته‌اند. من گاهی ناراحت می‌شوم که می‌بینم برخی به دلیل وجود مشکلات شخصی‌شان با کارگردان سریال به نقد غرض‌ورزانه می‌پردازند.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


به‌عنوان بازیگر اصلی مجموعه چقدر از کار خودتان راضی هستید؟ آنهم با توجه به اینکه نقش «یوسف» اولین تجربه تصویری شما است؟


بازیگری که نقش محوری یک مجموعه را ایفا می‌کند نمی‌تواند هیچ عذری برای مخاطب بیاورد که مثلاً کار اولش بوده و تجربه‌ای نداشته است. ولی منتقدان این موارد را هم باید لحاظ کنند. به هر حال من نقش اصلی مجموعه‌ای چند میلیاردی را برعهده داشتم که بخش قابل توجهی از کار به من بستگی داشت. البته این را هم بگویم که قضیه بودجه میلیاردی مجموعه هم خیلی بحث انگیز شده است.به هر حال من سعی کردم در جهت تفکر کارگردان پیش بروم چون صاحب اصلی اثر ایشان هستند. من در زمینه بازی تجربه‌ای نداشتم ولی سعی کردم با حداقل توانائی‌هایی که دارم کارم را جلو ببرم و خودم هم به شخصه از بازی‌ام راضی هستم، آنهم به این دلیل که می‌دانم چقدر برای این نقش زحمت کشیده‌ام و نود درصد توانائی‌هایم را در آن مقاطعی که جلوی دوربین بوده‌ام به کارگرفته‌ام. البته باید تا پایان مجموعه صبر کنیم تا به نتیجه بهتری دست یابیم، من در نقش 45 سالگی حضرت یوسف هم بازی کرده‌ام و اینکه حالا نظر من با مخاطبان و منتقدان چقدر منطبق باشد به نظرم باید تا پایان سریال منتظر ماند. من در این مجموعه نقش یک پیغمبر را ایفا کرده‌ام و همین حساسیت کارم را بالا برده است. یعنی اگر یک نگاه اشتباه هم داشته باشم باید جواب پس بدهم.

آیا این تغییر چهره بیش از حد شما در راستای نزدیک شدن به نقش‌تان صورت گرفته است؟


تغییر دادن چهره واقعی من بستگی به ذهنیت کارگردان از این نقش دارد. در واقع احساس من این است که کارگردان معتقد بوده که چشم‌های شرقی معصوم‌تر هستند و من حق نداشته و ندارم که در مورد گریم چهره‌ام دخالت کنم. ولی من سعی کردم در حد توانایی‌ام کار کنم که مخاطب حداقل پیامبرگونه بودن یوسف را درک کند. ضمن اینکه یوسف، پیغمبری نیست که فقط مشغول ارشاد باشد. اصلا دلیل جذابیت داستانی مثل «حضرت یوسف»، این است که یوسف در چند ژانر بیان می‌شود، آنهایی که دوست دارند کارهای مذهبی را دنبال کنند به خواسته‌شان می‌رسند، آنهایی که دوست دارند یک داستانی که ریتم عاشقانه‌ای دارد را دنبال کنند هم به خواسته‌شان می‌رسند و حتی آنهایی که دوست دارند بخش‌های مربوط به زندگی اجتماعی و سیاسی یوسف را ببینند هم موفق می‌شوند. چالشی که یوسف با زلیخا دارد و دعوت مردم به یکتاپرستی و همین‌طور بازگشت او به اصل و ریشه خودش که داستان یعقوب را شامل می‌شود هم در این قصه، گنجانده شده است. آنچه من در این مجموعه رعایت کرده‌ام این است که سعی کنم صادقانه بازی‌ام را انجام بدهم.

به‌عنوان یک مخاطب، این مجموعه را تایید می‌کنید یا به آن انتقاد دارید؟


اظهارنظر من نمی‌تواند بی‌طرفانه باشد. من در ناخودآگاهم حسهایی به این مجموعه دارم. من زحماتی را که برای آن کشیده شده است، دیده‌ام و شاهد مواردی بوده‌ام که البته دلیلی ندارد که منتقد یا مخاطب از آن مطلع شود. بنابراین نمی‌توانم نظر بی‌طرفانه‌ای درمورد این کار داشته باشم. بنابراین فقط می‌توانم بگویم من این مجموعه را خیلی دوست دارم. البته یکسری کم‌وکاستی‌ها وجود دارد که مشهود است و در کار دیده می‌شود. ولی این کاستی‌ها در هر کاری اجتناب‌ناپذیر است و باید بپذیریم که سلیقه‌های مختلفی این آثار را می‌سازند. سلیقه آقای سلحشور یا هر کارگردانی، نقد خودش را می‌طلبد.

mohamad23
22-12-2008, 05:58
مصطفي زماني در نقش يوسف پيامبر يوزارسيف و الهام حميدي در نقش آشات همسر يوزارسيف در کنار خدمتکاران و نديمه هاي قصر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MaaRyaaMi
22-12-2008, 12:04
مصطفي زماني در نقش يوسف پيامبر يوزارسيف و الهام حميدي در نقش آشات همسر يوزارسيف در کنار خدمتکاران و نديمه هاي قصر

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


:21:
بابا من این عکسو که صفحه های قبل گذاشتم ...

jnicou
22-12-2008, 13:13
تو زمان فردين ، ( زمان شاه )

يه فيلم سينمايي به نام حضرت يوسف ساخته شد . بازيگرانش رو دقيقا يادم نيست ، اما آخر اون زليخا رسيد به يوسف [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اونم به نوع خودش جالب بود ، اما آيا توي اين نسخه اي كه الان ساختن ، زليخا مال يوفوس ميشه بازم ؟

fandak
22-12-2008, 14:09
زلیخا پیر می شه و گدا می شه کسی یهش اعتنا نمی کنه
روزی یوسف (ع) از راهی می گذره و زلیخا رو می بینه در حال گدایی
با هم صحبت می کنن . زلیخا به یوسف(ع) میگه از خدات بخواه منو جوون کنه و خوشگل و ترو تازه

خدا هم اون رو جوون می کنه .
این بار یوسف(ع) عاشق زلیخا می شه و نه یک دل بلکه صد دل عاشق زلیخا
و این بار زلیخا هست که ناز می کنه و می گه باید عشقت رو به من ثابت کنی و ....
تا اینکه ازدواج می کنن
-----------------------------------------------
یکی از دوستان هم تو این تاپیک گفته بود که وقتی یوسف (ع) از دنیا می ره . زلیخا اینقدر گریه می کنه گریه می کنه کور می شه و همونجا می میره و قبرش در کنار یوسف (ع) هست
این یعنی عشق خالصانه بدون ریا و خیانت
عاشق واقعی بود

البته عشق فقط عشق خدا

mahn90
23-12-2008, 00:22
و این بار زلیخا هست که ناز می کنه و می گه باید عشقت رو به من ثابت کنی و ....
تا اینکه ازدواج می کنن
-----------------------------------------------
یکی از دوستان هم تو این تاپیک گفته بود که وقتی یوسف (ع) از دنیا می ره . زلیخا اینقدر گریه می کنه گریه می کنه کور می شه و همونجا می میره و قبرش در کنار یوسف (ع) هست
این یعنی عشق خالصانه بدون ریا و خیانت
عاشق واقعی بود

البته عشق فقط عشق خدا

یوسف چطوری ثابت میکنه ؟؟؟؟؟

قبر حضرت یوسف کجاس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Big-Boss
23-12-2008, 01:09
قبر حضرت یوسف کجاس ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تورات سفر پیدایش 50:26


یوسف در سن صد و ده سالگی در مصر در گذشت و جسد او را مومیایی کرده در تابوتی قرار دادند.

franch
23-12-2008, 01:27
این بار یوسف(ع) عاشق زلیخا می شه و نه یک دل بلکه صد دل عاشق زلیخا
و این بار زلیخا هست که ناز می کنه و می گه باید عشقت رو به من ثابت کنی و ....
تا اینکه ازدواج می کنن
پس يه دفعه بگو اخر سريال ميشه فيلم هندي:31:

جادوگر جوان
23-12-2008, 10:59
زمانی که یوسف عاشق زلیخا میشه
زلیخا تصمیم میگیره که سه شبانه روز به درگاه خدا رازو نیاز کنه
اونجاست که یوسف میفهمه که عشق چه درد سختیه
و یک عمر زلیخا با درد عشقش چی کشیده

fandak
23-12-2008, 15:42
عکس ها از دیدگاه مدیران اشکال شرعی داشت!!!!

fandak
23-12-2008, 15:42
عکس ها از دیدگاه مدیران اشکال شرعی داشت!!!!

کاپیتان رضائی
23-12-2008, 19:35
ازآنجایی که میگفتن قراربود بازیگرایی هم از لبنان یا ترکیه بیارن بجای مصطفی زمانی ، چه اطلاعاتی از اونهادارین؟

mohamad23
23-12-2008, 19:57
نظر دانشجويان و اساتيد دانشگاه تهران درباره‌ي سريال فرج‌الله سلحشور؛
«جذابيت داستان زندگي حضرت يوسف(ع) مهمترين دليل تماشاي اين سريال است»


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مركز تحقيقات صدا و سيما در آخرين نظرسنجي خود درباره‌ي سريال«يوسف پيامبر(ع)»، نظرات جمعي از اساتيد و دانشجويان دانشگاه تهران در باره اين مجموعه را پس از پخش 21 قسمت از اين سريال 45 قسمتي اعلام كرد.

به گزارش گروه دريافت خبر ايسنا، با توجه به اين نظرسنجي، نزديك به 77 درصد پاسخگويان 21 قسمت پخش شده از سريال را (تا زمان نظرسنجي) تماشا كرده‌اند كه از اين بين، حدود 24 و نيم درصد، موفق به ديدن همه قسمت‌ها شده و بيش از 24 و نيم درصد نيز به تماشاي بيشتر قسمت‌هاي آن نشسته‌اند.

بنابراين گزارش 24 و نيم درصد پاسخگويان كه از اساتيد و دانشجويان دانشگاه تهران بوده‌اند، مهم ترين دليل تماشاي اين مجموعه را جذابيت داستان زندگي حضرت يوسف عنوان كرده، بيش از 67 درصد مواردي چون دكور و فضا سازي سريال و حدود 70 درصد نيز طراحي لباس وگريم بازيگران را در حد خيلي خوب و خوب مطرح كرده‌اند.

در ادامه اين نظر سنجي37 و نيم درصد از پاسخگويان به استفاده خيلي خوب از كارشناسان مذهبي در اين مجموعه اشاره داشته‌اند.

حدود 20 درصد مهم‌ترين پيام داستان سريال را پاكدامني حضرت يوسف(ع) و حدود 13 و نيم درصد غلبه بر هواي نفس ،10و نيم درصد توكل داشتن به خدا و حدود 10درصد هم ايمان و ارتباط با خدا بيان كرده‌اند. در نهايت80و نيم درصد طرح نكات اخلاقي و ارزش هاي ديني زندگي حضرت يوسف را جزو همان مهم ترين پيام‌هاي مجموعه برشمرده‌اند.

اين نظرسنجي نشان مي دهد43 درصد از پرسش شوندگان ميزان معرفي شخصيت پيامبرانه حضرت يعقوب
(ع) را در اين سريال به اندازه خيلي زياد و زياد دانسته‌اند و از طرفي حدود 75 و نيم درصد معرفي و شناساندن شخصيت حضرت يوسف(ع) را خيلي خوب وخوب توصيف كرده‌اند. بيش از 47درصد بينندگان نيز اين سريال را الگوي خوبي براي زندگي نوجوانان و جوانان دانسته‌اند.

mohamad23
23-12-2008, 20:00
زمانی که یوسف عاشق زلیخا میشه
زلیخا تصمیم میگیره که سه شبانه روز به درگاه خدا رازو نیاز کنه
اونجاست که یوسف میفهمه که عشق چه درد سختیه
و یک عمر زلیخا با درد عشقش چی کشیده

یوسف عاشق نمیشه چون در دل پیامبران خدا و معصومین فقط عشق خدا وجود داره و عشق مادی درش راه پیدا نمی کنه ممکنه به زلیخا علاقمند بشه ولی نه اون طوری که زلیخا شده بود.

dampayi
25-12-2008, 21:56
نوع فیلمبرداری و تعداد زیاد دیالوگ ها سبب شده وقتی به سریال نگاه می کنم احساس کنم توی سالن تاترم!

beauty
26-12-2008, 13:55
واقعا سریال محشریه

من که خیلی عاشق یوسف شدم

هر جایی باشم خودمو ساعت 10 میرسونم خونه

منتظرم تموم بشه تا dvd هاشو بخرم از اول ببینم

دوستان باز هم عکس از این سریال بزارید

nakhle007
27-12-2008, 02:27
آقا این که شد دو تا زن.....
یعنی یوزارسیف هم با الهام حمیدی و هم با کتایون ریاحی ازدواج میکنه ؟ ( بابا ایولله )

از اینجا به بعد سریال رو کمتر کسی میدونست
بیشتر داستانهایی که برای ما میگفتن تا تعبیر خواب فرعون و عزیز شدن یوسف و اینا بود
فیلم قشنگی شد....

دل تنگم
27-12-2008, 08:00
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

fandak
27-12-2008, 09:26
آقا این که شد دو تا زن.....
یعنی یوزارسیف هم با الهام حمیدی و هم با کتایون ریاحی ازدواج میکنه ؟ ( بابا ایولله )

از اینجا به بعد سریال رو کمتر کسی میدونست
بیشتر داستانهایی که برای ما میگفتن تا تعبیر خواب فرعون و عزیز شدن یوسف و اینا بود
فیلم قشنگی شد....

اتفاقا تا آخرش من همه داستان رو می دونم
کتاب قصه های قرآنی نویسنده آیت ا... اشتهاردی

تازه خیلی اتفاقات جالب بعد از این ها می افته


خسته نباشید
به شما جوونا چی یاد دادن پس

Ehsan Studio
27-12-2008, 11:08
سلام
همین الان یه ایمیل تبلیغاتی اومد برام...
ببینید..
--------------------------------------------------------------------
يوسف پيامبر به روايت راجر يانگ

نسخه آمريكايي يوسف و زليخا

محصول 1995

با بازي مونيكا بلوچي monica bellucci
Dominique Sanda ... Leah
Warren Clarke ... Ednan
Monica Bellucci ... Pharaoh's Wife
Stefano Dionisi ... Pharaoh
Valeria Cavalli ... Asenath
Kelly Miller ... Tamar
Gloria Carlin ... Bilah
Michael Angelis ... Reuben
Vincenzo Nicoli ... Simeon


2 CD

اگر از دوستداران و علاقمندان سريال يوسف پيامبر

اين فيلم بي نظير را از دست ندهيد !

تفاوت تا چه حد...!!!!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جادوگر جوان
27-12-2008, 11:32
به نظر من نسخه ایرانیش از آمریکایش جذابتره

S0R3N4
27-12-2008, 11:40
بله!
ایرانیش قشنگ تره!
ولی روز به روز قشنگ تر شد فیلم!اوایل به دید یه فیلم اشغال میدیدم که حتی زحمت نگاه کردن هم به خودم نمیدادم!آخه خیلی مزخرف بود اوایل!از اون موقع مصطفی زمانی بازی میکنه میبینم فیلم رو!

کاپیتان رضائی
27-12-2008, 14:19
ای بابا این فیلم که ایرانیش 20000 مرتبه از آمریکایی که زیباتره!!!

4039
27-12-2008, 17:05
به نظر میرسه سریال رفته رفته داره قشنگ تر میشه .جالبه آمار نظر سنجی تاپیک هم تایید کننده این مطلبه .یادمه اوایل 45 درصد به ضعیف بودن این سریال رای داده بودن که این آمار کم کم داره تعدیل میشه.اما از یک مساله نمیشه چشم پوشی کرد . اینکه روی تغیره چهره بازیگرها خوب کار نکردن و آثار گذر زمان روی چهره بعضی بازیگرها بخوبی اعمال نشده.

دل تنگم
27-12-2008, 17:13
همزمان با سومين سالگرد تاسيس شبكه جهاني الكوثر، مخاطبان عرب زبان اين شبكه سريال‌هاي«يوسف پيامبر(ع)» و «صاحبدلان» را به عنوان سريال‌هاي برتر انتخاب كردند.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]در دومين دوره از برگزاري جشنواره اينترنتي كه از طريق سايت اينترنتي شبكه الكوثر به نشاني
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید برگزار شد، مخاطبان اين شبكه در 16 موضوع برترين‌هاي الكوثر را انتخاب كردند.

بنابر اين گزارش، برنامه «مطارحات في العقيده» به عنوان بهترين برنامه مذهبي،‌ «قضيه ساخنه» به عنوان بهترين برنامه سياسي، «مع المشاهدين» به عنوان بهترين برنامه اجتماعي، «الاسره» بهترين برنامه خانواده، «في ضيافته الكوثر» بهترين برنامه شبكه در ماه رمضان، «او مثبت» بهترين برنامه از نظر گرافيك و دكور، «سبيل الرشاد» بهترين مستند،‌ سريال «يوسف پيامبر(ص)» به عنوان بهترين سريال تاريخي و بهترين دوبلاژ، سريال «صاحبدلان» بهترين سريال اجتماعي، «جعفر دهقان» و «كتايون رياحي» به عنوان بهترين بازيگران به خاطر حضور در سريال «يوسف پيامبر(ع)»، «احمد نجف» و «غدير مرتضي» به عنوان بهترين مجريان شبكه و «اسماء باستي» و «بلال الزين» به عنوان بهترين گوينده و خبرنگار شبكه انتخاب شدند.

کاپیتان رضائی
27-12-2008, 19:25
خب تو اینجا این فیلم تحلیل میشه یا فقط تعداد مخاطب ها رو میشماریم؟

shamabady
27-12-2008, 20:08
به نظر من هم فقط نقش زلیخاه تو یوسف راجر یانگ بهتر انتخاب شده وگرنه ازبقیه لحاظ چه داستان چه اتخاب بازیگر و صحنه ها و... یوسف ایرانی خیلی بهتره البته فقط مشکلش اینه که یه مقدار شبیه فیلم هندیه

befermatooo
27-12-2008, 21:10
به نظرم باید بجای بازیگر نقش ذلیخا یک بازیگر نو ظهور رو میآوردند

اینطوری جذاب تر میشد

و اینکه دیگه خیلی دارن زیاده روی میکنن !!!


همه دارن بهش احترام میکنن حتی زانی که توی بند بود !!!؟

دیگه تا این حد هم که نبوده

hoomaan
27-12-2008, 23:51
به نظر من نسخه ایرانیش از آمریکایش جذابتره

خداییش هنر پیشه های خودمون هم خیلی خوشگل ترن !! البته مونیکا بلوچی استثنای تاریخ سینماست !!!

soliman
01-01-2009, 01:39
تنها عیب این فیلم اینه که دیالوگهای زیادی داره و وقت زیادی رو به دیالوگهاش اختصاص داده اند.

shamabady
01-01-2009, 10:58
آقا ببینم این کاغذ کی اختراع شد زمان حضرت یوسف کاغذ بود
آخه تو این فیلم راجر یانگ از کاغذ استفاده میکنند حالا باز شانس آوردیم خودکار نداشتن

Big-Boss
01-01-2009, 11:05
1.در مصر باستان پاپیروس بوده!
2.زمان یوسف کی بوده؟! (از نظر تاریخی)

attractive_girl
01-01-2009, 18:04
حضرت يوسف عليه السلام فرزند يعقوب فرزند اسحاق فرزند ابراهيم عليهم السلام از پيامبران بزرگ الهي و اولين پيامبر بني اسرائيل بود.
نام يوسف 25 بار در قرآن آمده و سوره اي نيز به نام او موجود است. اين سوره داستان زندگي يوسف را به عنوان احسن القصص (بهترين قصه‌ها) از آغاز تا پايان بيان كرده است. حضرت يعقوب عليه السلام 12 پسر داشت. يوسف و بنيامين از زني به نام راحيل بودند كه بسيار محبوب يعقوب بود و در جواني درگذشت. از اين رو يعقوب اين يادگاران او را بيشتر از فرزندان ديگرش دوست مي‌داشت.
زيبايي بي‌نظير يوسف نيز به علاقه پدر نسبت به وي افزوده بود. حضرت يوسف (ع) ثمره يك عشق چهارده ساله بود. داستان اين عشق مربوط به زماني است كه حضرت يعقوب (ع) هنگامي كه به سرزمين دايي خود آمد دلباخته دختر دايي خود راحيل شد.

aliani
01-01-2009, 19:34
من میخوام نظرم رو درباره ی سریال عوض کنم چکار کنم ؟! :)

masoudtr
01-01-2009, 19:42
مونیکا بلوچی که تو فیلم یوسف پیامبر بازی نکرده

Amin
01-01-2009, 20:38
من میخوام نظرم رو درباره ی سریال عوض کنم چکار کنم ؟! :)
سلام
متاسفانه/خوشبختانه
بعد از رای دادن تو نظرسنجی
نمیتونید نظرتون رو تغییر بدین

مونیکا بلوچی که تو فیلم یوسف پیامبر بازی نکرده

چرا عزیز
تو نسخه خارجی ساخته راجر یانگ
Ben Kingsley و مونیکا بلوچی بازی میکنند


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

R e Z a
01-01-2009, 20:47
جالبه که بیشتر شخصیت های فیلم اعم از پوتیفار , زلیخا , یوسف و ... پیر شدن ولی این کاعنای معبد بیدی نیستند که با این بادا بلرزن ,از زمان بچگی یوسف تا الان تکون نخوردند ماشاا...
پوتیفار که به درجه روحانیت ارتقا یافت (در عرض کمتر از 1 هفته !!! ), رزلیخا هم که آخر هر چی مضلومیت (کلی دلم براش میسوزه, خیلی پیر شده تفلکی )

ir-dgm
01-01-2009, 20:56
جالبه که بیشتر شخصیت های فیلم اعم از پوتیفار , زلیخا , یوسف و ... پیر شدن ولی این کاعنای معبد بیدی نیستند که با این بادا بلرزن ,از زمان بچگی یوسف تا الان تکون نخوردند ماشاا...
پوتیفار که به درجه روحانیت ارتقا یافت (در عرض کمتر از 1 هفته !!! ), رزلیخا هم که آخر هر چی مضلومیت (کلی دلم براش میسوزه, خیلی پیر شده تفلکی )
خدمتکار زلیخا هم پیر نشده
ناراحت زلیخا نباش چشمه کمکش میکنه میشه دختر 14 ساله......

franch
02-01-2009, 00:16
نكته اي كه در اين سريال هست اينكه الان هفت هشت قسمتي هست كه از حضرت يعقوب نشون نميده و معلوم نيست كي نابينا ميشه.

gog2000
02-01-2009, 20:25
بنا به بعضي اظهارات اين داستان يوسف از روي كتاب اسرائليات ساخته شده

و در قسمتي نيز به قضيه هولوكاكست ميخاد اشاره كنه و حالا چه ربطي داره معلوم نيست؟؟؟

در ضمن اين نام يوزارسيف نيز گويا يك نام كاملا ساختگي است چون در هيچ منبعي به چنين نامي اشاره نشده
و در همه جا به نام يوسف اشاره شده!!!!!!!!!!!!

MohandesMCD
02-01-2009, 20:59
جالبه که بیشتر شخصیت های فیلم اعم از پوتیفار , زلیخا , یوسف و ... پیر شدن ولی این کاعنای معبد بیدی نیستند که با این بادا بلرزن ,از زمان بچگی یوسف تا الان تکون نخوردند ماشاا...
پوتیفار که به درجه روحانیت ارتقا یافت (در عرض کمتر از 1 هفته !!! ), رزلیخا هم که آخر هر چی مضلومیت (کلی دلم براش میسوزه, خیلی پیر شده تفلکی )

نه دیگه 40روز حدودا گذشتش که ریشهای پوتیفار اون مقدار شدش.کاهن های معبد هم کچل هستن مو ندارن چه جوری پیرشون کنن:31:
اون کاهنه بود که افتاد زندان.الان یه زخم رو کلش اضافه شده اگه اشتباه نکرده باشم.ایده ی جالبی بودش این قضیه

shamabady
03-01-2009, 00:45
آقا امشب فیلم رو دیدید
اون جلوی قصر که همه برای سخرانی یوسف (ع) جمع شده بودند به تصویری که در آخر جمعیت قرار داده بودند توجه کردید
تصویر اهرم مصر و یک قایق بود که خیلی خیلی ضایع و تابلو بود که تصویر گذاشتن اون آخر
و حالا از طراحی صحنه بگزریم تو همین صحنه سخنرانی دیگه آخر فیلم هندی شده بود همه هرچیزی رو سریع قبول میکردند و میگفتند چقدر خوبه
خیلی ضد حال روش کار شده بود

Wisdom
03-01-2009, 12:53
گویا آقای سلحشور یادش رفته پوتی فار رو مومیایی کنه بفرسته به غرب
تا جایی که میدونم مومیایی کردن 1 یا 2 ماه طول میکشیده ولی اینجا به 1 ساعت نکشید فرستادنش غرب !!!

gmuosavi
03-01-2009, 19:05
اون ور آب مومیامی می شه !

==============

باز جای شکرش باقیه که مثل مردان آنجلس نشد !
( یادتونه که.
تو اون صحنه که مردم بعد از 300 سال اون چند نفر رو می بینند شعار که میدند ؛ خوب که دقت کنید دارند می گند : ما اهل کوفه نیستیم ! )

باز این بهتره !

Sara
03-01-2009, 22:10
تیتراژ سریال :

دانلود یک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 387%2F05%2F20080805135456769.zip)

دانلود دو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 387%2F05%2F20080805135456941.zip)

tebyan

banoye kochak
04-01-2009, 12:39
واقعا فیلم جالب و زیباییه
حدا اقل از هم نوع آمریکاییش خیلی بهتره
هم شخصیتهای بهتری توش به کار برده شده هم
سکانسها بسیار زیبا گرفته شده

s_paliz
04-01-2009, 15:08
دوستان برای جزیی تر کردن بررسی وهیجانی تر شدن بیاید به هرکدوم یه نمره بدیم از 10 نمره.
1- فیلم برداری = 0
2-صدا = 6
3- موسیقی = 8 به خاطر حضور کامکار
4- طراحی صحنه = 9
5- دیالوگها = 5
.... اگه چیز دیگه ای به نظرتون میاد بگین.


اون ور آب مومیامی می شه !
توی غرب فقط غربستونه دی:

vahid_vaezinia
04-01-2009, 15:16
دوستان برای جزیی تر کردن بررسی وهیجانی تر شدن بیاید به هرکدوم یه نمره بدیم از 10 نمره.
1- فیلم برداری = 0
2-صدا = 6
3- موسیقی = 8 به خاطر حضور کامکار
4- طراحی صحنه = 9
5- دیالوگها = 5
.... اگه چیز دیگه ای به نظرتون میاد بگین.

گریم = - 0 -

Kaptian Black
04-01-2009, 15:59
فیلم برداری : 7 اشکالی ندیدم !
موسیقی : 1 ( آخه آهنگ هاش با تم مصری جور در نمیاد )
طراحی صحنه : 3 ( بهتر از این ایران نمیتونه ) (کار هرکسی نیست خرمن کوفتن :31: )
دیالوگ : -10 ! واقعا تاتری و ادبیاتی مسخره حرف میزنن :2:
گریم : 2 (ایرانه دیگه :31: )
داستان 8 : همین داستانشه که فیلم رو سر پا نگه داشته !:27:
شخصیت ها : 8 :20: تقریبا از بازیگران خوبی استفاده شده .... به جز کتی :27:

s_paliz
04-01-2009, 18:08
فیلم برداری : 7 اشکالی ندیدم !
موسیقی : 1 ( آخه آهنگ هاش با تم مصری جور در نمیاد )
طراحی صحنه : 3 ( بهتر از این ایران نمیتونه ) (کار هرکسی نیست خرمن کوفتن :31: )
دیالوگ : -10 ! واقعا تاتری و ادبیاتی مسخره حرف میزنن :2:
گریم : 2 (ایرانه دیگه :31: )
داستان 8 : همین داستانشه که فیلم رو سر پا نگه داشته !:27:
شخصیت ها : 8 :20: تقریبا از بازیگران خوبی استفاده شده .... به جز کتی :27:

یکی ازنقاط قوت فیلم موسیقیشه مخصوصا موسیقی متن چون نی و عود و شاید کمانچه از سازهای اصیل مصر هستن.
گریم: 5 اونقدر هم ضایع نیست
داستان: 8 داستانی که ما شنیدیم یخورده فرق داشت
لازمه بگم اون مجسمه ها همه واقعین 100%
فیلم برداریش واقعا افتضاحه مثل تله تاتره

ir-dgm
05-01-2009, 00:13
1- فیلم برداری = 0
2-صدا =4
3- موسیقی =7
4- طراحی صحنه = 7
5- دیالوگها = 4
6- منفی 10

banoye kochak
05-01-2009, 13:49
سلام دوستان میگم اینا نمیتونستن برن یک جای گرم مثلا تو کیشی قشمی جایی بازی کنن که تو این سرما اینقدر آستین کوتاه نپوشند
و اینقدر هم بخار از دهانشون خارج نشه؟

nil2008
06-01-2009, 19:27
این هم نظر من دوستان عزیز:
از 10 نمره.

1- فیلم برداری = 8
2-صدا = 8
3- موسیقی = 6
4- طراحی صحنه = 9
5- دیالوگها = 7

befermatooo
07-01-2009, 00:58
فیلم برداری که معمولیه و به قول کتووسی دیجیتالم کجا بود :دی

صدا هم که خوبه

موسیقی هم میشه روش حساب کرد

طراحی صحنه که خوب بوده

دیالوگ که افتضاحه !!!

انتخاب بازیگران که بنظر من اصلا درست انتخاب نشدن !!! قیاف هها به حلبی آباد تهران نمیرسه چه برسه به مصری !!!

بنظرم باید نقش ذلیخا رو به یک بازیگر نو میدادن

s_paliz
07-01-2009, 21:08
مثل اینکه باید در مورد فیلمبرداری دوستان رو روشن کنم آخه فیلم برداری مسافرخونه سعادت ازاین قشنگتره
شما اگه فیلمبرداری حضرت مریم رو یادتون باشه که خیلی از این فیلم قدیمی تره 100 برابر بهتر از این بود.اصلا واقعا هنری بود مثل هالیوووود.به نظر من فیلم برداری= 0

کاپیتان رضائی
07-01-2009, 23:44
انتخاب بازیگران که بنظر من اصلا درست انتخاب نشدن !!! قیاف هها به حلبی آباد تهران نمیرسه چه برسه به مصری !!!

بنظرم باید نقش ذلیخا رو به یک بازیگر نو میدادن
صب کن صب کن. اینو خوب اومدی
میخواستن از ترکیه و لبنان هم بازیگر بیارن اما نیووردن

PLAΨMID
08-01-2009, 00:04
صب کن صب کن. اینو خوب اومدی
میخواستن از ترکیه و لبنان هم بازیگر بیارن اما نیووردن
منم موافقم .
البته از لبنان و تركيه كه نه . از همين ايران ميشد يه بازيگر بهتر بجاي نقش زليخا بذارن . مثل نقش خود يوسف (ع) .

کاپیتان رضائی
08-01-2009, 10:48
منم موافقم .
البته از لبنان و تركيه كه نه . از همين ايران ميشد يه بازيگر بهتر بجاي نقش زليخا بذارن . مثل نقش خود يوسف (ع) .
اون بجای خود. ولی این بازیگران خوشگل چی میشه؟؟؟؟ متاسفانه پیدا نکردن دیگه

Kaptian Black
08-01-2009, 14:21
یه چیزه سریال هم اذیت میکنه ..این که این جناب آمن هوتب 4 زیادی به یوسف جان ارادت داره ... نا سلامتی فرعون بید آخه یه ذره باید خودشو بگیره ....:31: تا یوسف رو میبینه انگار مجنون لیلی رو دیده :27::31:

PLAΨMID
08-01-2009, 17:09
یه چیزه سریال هم اذیت میکنه ..این که این جناب آمن هوتب 4 زیادی به یوسف جان ارادت داره ... نا سلامتی فرعون بید آخه یه ذره باید خودشو بگیره ....:31: تا یوسف رو میبینه انگار مجنون لیلی رو دیده :27::31:
آره . همش داره از يوسف تعريف ميكنه و يوسف هم كه اصلا اصلا بهش احترام نميذاره . يكم غير واقعيه .

befermatooo
08-01-2009, 17:54
آره . همش داره از يوسف تعريف ميكنه و يوسف هم كه اصلا اصلا بهش احترام نميذاره . يكم غير واقعيه .

البته من اطلاعات تاریخیم خوب نیست اما واقعا دارن زیاده روی میکنن !!!

میره زندان همه طرفشن حتی رییس زندان !!!

توی قصر همه طرفشن !!!

اون شراب دار قصر هم که خودش یک پا معرکس با اون نقش بیخودش !!!

در کل ایرانی ها اگه برن تو مسابقات جهانی حدس سکانس حتما یک پای اسکارن : دی

PLAΨMID
08-01-2009, 21:45
من فكر مي كنم منابع تاريخي خوبي نداشتن . مجبور شدن داستان پردازي كنن . به همين علت اين سريال موفقيت سريال هاي ديگه مذهبي مثل سريال امام علي (ع) رو نداشت . هرچند پر خرجتر از اونها بود .

gmuosavi
08-01-2009, 21:57
من فكر مي كنم منابع تاريخي خوبي نداشتن . مجبور شدن داستان پردازي كنن . به همين علت اين سريال موفقيت سريال هاي ديگه مذهبي مثل سريال امام علي (ع) رو نداشت . هرچند پر خرجتر از اونها بود .


:18::18: :13::13:
یه نگاه به منابعش بنداز !

PLAΨMID
08-01-2009, 22:21
اگه منظورتون قرآنه ، بايد بگم در قرآن و يا ساير كتب آسماني اين داستان خيلي كلي تر از اين حرفها بيان شده . منظور من سر جزيياتش بود كه خيلي جالب طراحي نشده .
اگه منابع ديگه اي مد نظرتونه بفرماييد ؟؟

gmuosavi
08-01-2009, 22:50
اگه منظورتون قرآنه ، بايد بگم در قرآن و يا ساير كتب آسماني اين داستان خيلي كلي تر از اين حرفها بيان شده . منظور من سر جزيياتش بود كه خيلي جالب طراحي نشده .
اگه منابع ديگه اي مد نظرتونه بفرماييد ؟؟

.مجموعه ی تحقیقات حضرت یوسف(ع) هشت هزار صفحه مطلب فشرده :

- تحقیق و تفسیر سوره ی حضرت یوسف(ع) ازتمامی تفاسیر شیعه.

-تحقیق داستان یوسف و یعقوب (ع) از تمام قصص ها ، تاریخ های انبیاء و داستانهای پیامبری

-تحقیق داستان یوسف و یعقوب (ع) از تاریخ های طبری یعقوبی ، بیهقی. کامل این اثر : ناسخ التواریخ بلعمی ، تاریخ تمدن

-تمامی روایات مربوط به حضرت یوسف(ع) از معصومین که در بهارالانوار آمده(در دوجلد)

-تمامی رومانهای مربوط به داستان حضرت یوسف(ع)

-دهها جلد تفسیر اهل تسنن و تفاسیر فرعی و مهم و کتب عهد عتیق و جدید

تحقیقات مذکور مدون و صحافی شده تحویل سیما فیلم شد و به اقرار مسئولین سیما فیلم تاکنون در مورد هیچ سریالی در این حد گسترده تحقیقات نشده و اینهمه مرتب و صحافی شده تحویل سیما فیلم نداده اند.


قرآن کريم

تفسير جوامع الجامع(فضل بن حسن طبرسی)

نهج البلاغه

تفسير اثنی عشری(حسینی شاه عبدالعظیمی)

اصول کافی(ثقه الاسلام کلینی)

تفسير احسن الحديث(سید علی اکبرقرشی)

تحف العقول(حسن حرانی (ره))

تفسير برهان(سیدهاشم بحرانی)

علل الشراِيع(شیخ صدوق)

تفسير لاهيجي

عيون اخبار الرضا(شیخ صدوق)

تفسير کنزالدقائق

ميزان الحکمه(ری شهری)

تفسير شُبّر

بحار الانوار(علامه مجلسی)

تفسير انوار درخشان

تفسير الميزان (علامه طباطبائی )

تفسير گازُر(خواجه عبدا...انصاری)

تفسير قمی ( علی ابن ابراهيم )

تفسير قرطبی(ابوعبدا... قرطبی)

تفسير نور الثقلين(حویزی)

تفسير فرات کوفی

تفسير منهج الصادقين(ملافتح ا...کاشانی)

تفسير روان جاويد(آیت ا... ثقفی)

تفسير نمونه ( آية مکارم شيرازی )

تفسير ابوالفتوح رازی

فسير سوره يوسف ( احمد طوسی )

تفسير جامع

تفسير مجمع البيان ( آية طبرسی )

روضة الکافی

تفسير تبيان (شیخ طوسی)


تفسيرآیت الله جوادی آملی

تفسير عياشی(ابونصرعیاشی)

تفسير الجوهر الثمين


تفسير روح البيان(اسماعیل بروسی)

کنز العمال(سیوطی)

تفسير نور ( محسن قرائتی )


نوادر راوندی

تفسير کاشف(علامه محمد جواد مغنیه)


لطايف الاشارات(قشیری)

تفسير و خاص تقريب القرآن(حسینی شیرازی)


حياة القلوب مجلسي

تفسير کشف الاسرار ( ميبدی )


اکمال الدين شيخ صدوق

تفسير الجوير الثمين

تاريخ ابن اثير

تفسير سوره يوسف ( ابوبکر عتيق نيشابوری )

تورات . عهد عتيق ( سِفر تکوين )

تفسير صافی(ملامحسن فیض)

نبرد ايمان و عشق ( عبدالحسين حائری )

تفسير اطيب البيان(عبدالحسین طیب)

احسن التواريخ ( آية ا... لواسانی)

تفسير کشف الحقايق(میر محمد علوی)

پيامبران ( جواد فاضل )

مصر

حدائق الحقايق (ملا مسکینی)

النص والاجتهاد ( سيد شرف الدين )

يوسف ( توماس مان )

سيره پيامبران در قرآن ( جوادی آملی )

تاريخ يعقوبی

تاريخ طبری ( جرير طبری )

تاريخ بلعمی

تاريخ انبياء ( رسولی محلاتی )

تاريخ انبياء ( عماد زاده ی اصفهانی )

تاريخ انبياء ( علامه مجلسی )

قصص الانبياء ( راوندی )

قصص الانبياء ( سيد نعمت الله جزايری )

تاريخ قصص قرآنی ( صدر البلاغی )

سيرالملوک و تاريخ انبياء (محمد جويری )

مستدرک سفينة البحار ( شيخ علی نمازی )

تاريخ جامع اديان ( علی اصغر حکمت )

جمال انسانيت ( صالحی نجف آبادی )

منتهی الآمال ( شيخ عباس قمی (ره) )

امالی شيخ صدوق

کشف الظنون ( حاج خليفه )

لطايفی از قرآن کريم (ميبدی )

داستانهای شگفت انگيز قرآن مجيد

منشور جاويد ( تفسير موضوعی )

مروج الذهب ( مسعودی )

ابياتی از ابو سعيد ابوالخير-فردوسی

ابیاتی از پروین اعتصامی- جامی

PLAΨMID
08-01-2009, 22:59
قبول ، ولي اون كتاب ها هم دليل مستند واسه دقيق بودن جزيياتش ندارن . چون اين داستان يه داستان مذهبيه وتنها سند تاريخيش هم قرآن و بقيه كتب آسماني هستن . اين كتاب ها هم از قرآن برگرفته شده اند .
به هر حال ( منظورم اينه كه كم آوردم:31:) : اين مجموعه اشكالات زيادي داره و داستان پردازيش هم از اين قضيه مستثني نيست .
موفق باشين .

azadeh_23
09-01-2009, 00:07
از همه ی دوستان به خاطر مطالب مفید و خواندیشون متشکرم.
به نظر من داستان حضرت یوسف حالا چه به صورت فیلم چه داستان مکتوب چه آیات قرآن داره یک پیام عمیق رو به آدم می رسونه ، این که صبر و سکوت و بخشش روح رو قوی میکنه...

gmuosavi
09-01-2009, 03:06
پیرو پست قبلی در این رابطه ،
مقایسه بازیگران و کارگردان حضرت یوسف ( ع )


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


از خودمون خوشکل تره !

==================================

تصاویر جدید :

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

s_paliz
10-01-2009, 02:36
شرط میبندم این فیلم رو از کتاب سینوهه درست کردن چون شباهت های خیلی زیادی توش هست

R e Z a
10-01-2009, 03:24
دوستان عزیز
سلام
اون موسیقی متنی که بیشتر مواقع به همراه حضرت یوسف پخش میشه رو کسی داره ؟حالت غم انگیزی هم داره. منظورم اون موسیقی ای هستش که همراه با فلوت و ویالون نواخته می شه

شاهزاده خانوم
10-01-2009, 07:40
شرط میبندم این فیلم رو از کتاب سینوهه درست کردن چون شباهت های خیلی زیادی توش هست

خواهشا شرط نبند چون خود کتاب سینوهه است (حداقل تا این قسمت)ولی فقط تو این موندم که چرا سینوهه ازش حرفی نزده

Hulk 2
10-01-2009, 11:23
به نظر من جاي انتقاد نداره
ديشب هم عالي بود

جادوگر جوان
10-01-2009, 11:30
دیشب اونجا که آمنهوتب یوزارسیفو سریع به پیش خودش میخونه
یه لحظه ریشش و موهاش مشکی میشه دوباره سفید میشه
احتمالا این سکانسها را قبلا بازی کرده
درضمن ابتدای این فیلم
اون کسی که قرآن میخونه واقعا تلاوت زیبایی داره رو من که خیلی تاثیر میذاره
انقدر که من مشتاقم اون یه تیکه اولشو گوش بدم برا کل فیلم اینطور نیستم

PLAΨMID
10-01-2009, 14:38
ميگم دوستان ، توي تاريخ واقعا آمينهوتپ خداپرست ميشه ؟؟؟:18:

befermatooo
10-01-2009, 14:58
اون صحنه ای که آخن آتون میره مجسمه آمن هوتپ رو میندازه پایین چقدر غیر طبیعی مجسمه میافته

انگار که توش پر کاه ریخته باشن و یکی تهشو گرفته باشه !!!

s_paliz
10-01-2009, 17:32
شرط میبندم این فیلم رو از کتاب سینوهه درست کردن چون شباهت های خیلی زیادی توش هست

تایید میشه....

تاپیک سینوهه پزشک فرعون:


برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Sha7ab
11-01-2009, 00:30
کسی میدونه "الهام حمیدی" تو این فیلم چه کارس؟

R e Z a
11-01-2009, 00:43
کسی میدونه "الهام حمیدی" تو این فیلم چه کارس؟

دقیق نمی دونم ولی تا اونجایی که فهمیدم نقش زن حضرت یوسف رو بازی می کنه
درست می گم دوستان ؟

s_paliz
11-01-2009, 01:52
دقیق نمی دونم ولی تا اونجایی که فهمیدم نقش زن حضرت یوسف رو بازی می کنه
درست می گم دوستان ؟

درسته زن یوزارسیو میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohsen_frn
11-01-2009, 12:57
بخشی از صحبت های فرج الله سلحشور با مجله خانواده سبز(قسمت هایی که در مورد سینوهه بوده)

1.یکی از منابع تحقیق ام سینوحه بوده و بعضی از مسائل مصر به معابد را ازاین کتاب الهام گرفته ام.خود سینوهه حکیم هم عصر حضرت یوسف(ع) و آمن هوتپ چهارم بوده است

2.سینوهه یکی از اسطوره های مصر است و این گونه که در کتب فرهنگی مصر نقل شده حقیقت خارجی ندارد.کتاب سینوهه یک رمان است،تاریخ نیست که سندیت داشته باشد.هرنویسنده ای طبیعی است که یک سری اسامی از مصر را برای پرسناژهای خود باید انتخاب کند.نویسنده سینوهه دوست داشته او را هم عصر آمن هوتب چهارم فرض کنند.

3.داستان یوسف و زلیخا نه تنها دررمان سینوهه که در هیچ منبع تاریخی نیست.چراکه بعد از امن هوتب چهارم،داماد او حورم هب به حکومت رسید.حورم هب با کمک بانو تی(همسر امن هوتب سوم)همه اثار و نشانه ها و دست اوردهای یوسف(ع)را از بین برد.چرا که این مقطع از تاریخ که با همه اعصار شرک و بت پرستی مصر متفاوت بود،نباید مثل یک ننگ در دامن مصر باقی می ماند

s_paliz
11-01-2009, 15:38
ميگم دوستان ، توي تاريخ واقعا آمينهوتپ خداپرست ميشه ؟؟؟:18:

توی تاریخو نمیدونم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ولی توی کتاب سینوهه که میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

rosenegarin13
11-01-2009, 15:45
نقل قول:

اون کسی که قرآن میخونه واقعا تلاوت زیبایی داره رو من که خیلی تاثیر میذاره


درست مثل من
خیلی قشنگ میخونه
من چون درس دارم تی وی نمیبینم به جز
یوزارسیف

Wisdom
11-01-2009, 15:48
3.داستان یوسف و زلیخا نه تنها دررمان سینوهه که در هیچ منبع تاریخی نیست.چراکه بعد از امن هوتب چهارم،داماد او حورم هب به حکومت رسید.حورم هب با کمک بانو تی(همسر امن هوتب سوم)همه اثار و نشانه ها و دست اوردهای یوسف(ع)را از بین برد.چرا که این مقطع از تاریخ که با همه اعصار شرک و بت پرستی مصر متفاوت بود،نباید مثل یک ننگ در دامن مصر باقی می ماند

عجب....
پس حکایت آقای سلحشور رو هم شنیدیم و دیدیدم

alirezajigar69
11-01-2009, 15:48
بچه ها كسي ميدونه ارامگاه يوسف پيامبر كجاست:13:

azadeh_23
11-01-2009, 19:49
با تشکر از نظرات خوب دوستان راجع به فیلم حضرت یوسف.
به نظر من این فیلم یک پیام خیلی مهم داره صبر، سکوت و بخشش ... هیچ چیز مثل صبر روح رو قوی نمی کنه و در داستان حضرت یوسف آدم ها سالها در سکوت صبر می کنن ...

mohsen_frn
11-01-2009, 20:48
این پست شما را فکر کنم قبلا یه جا خونده بودم

mohsen_frn
11-01-2009, 21:19
بعد از پخش قسمت 29 مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر(ع) مشخص شد که تاکید فرج الله سلحشور نویسنده و کارگردان این سریال بر استفاده از منابع تاریخی برای نوشتن فیلمنامه این فیلم، چندان اطمینان برانگیز نیست زیرا اگر ایشان فقط به سهل الوصول ترین منابع تاریخی یعنی جلد اول مجموعه 14 جلدی تاریخ تمدن ویل دورانت هم مراجعه می کرد به راحتی می توانست دریابد که اشتباهی فاحش در روایت داستان حضرت یوسف در این سریال رخ داده است. براساس داستانی که در قسمت 29 مجموعه یوسف پیامبر(ع) به تصویر درآمد این پیامبر الهی بعد از آنکه به مقام عزیزی مصر در دربار فرعون آمنهوتب چهارم منصوب شد با تدبیر توانست دومین فرمانروای امپراتوری بزرگ دنیای قدیم را یکتاپرست کند.
این در حالی است که براساس روایت های معتبر تاریخی که در رأس آن عهد قدیم قرار دارد، حضرت یوسف(ع) که فرزند یازدهم حضرت یعقوب(ع) است حدود سال های 1600 پیش از میلاد مسیح در سرزمین کنعان به دنیا آمد و بعد از اتفاقاتی که برایش رخ داد به مقام نیابت سلطنت مصر رسید.
این تاریخ برابر است با دوره تاریخ مصر میانه که با یک رخداد مهم تاریخی همزمان شده است. در حدود 1674 ق.م
13 سال بعد از مرگ یکی از مقتدرترین فراعنه مصر یعنی آمنمحت سوم (با آمنهوتب ها که مربوط به دوره جدید هستند اشتباه نشود) برسر جانشینی وی نزاعی درگرفت که سرزمین بزرگ و حاصلخیز نیل را ضعیف کرد. نتیجه این ضعف حمله قبایل بیابانگرد آسیای صغیر به مصر و در دست گرفتن حکومت شد.
این حاکمان بیگانه که بیش از دو قرن بر سرزمین مصر حکومت داشتند را در تاریخ هیکسوس ها یا حکومت چوپانان می شناسند. در این دوره حکومت سختگیری های دوران فراعنه عهد قدیم را نداشت هرچند حاکم خود را به عنوان پسر خدا معرفی می کرد اما سختگیری مذهبی به شدت گذشته وجود نداشت. به گفته بسیاری از منابع تاریخی حضرت یوسف(ع) در زمان یکی از همین پادشاهان چوپان به دربار بوتیفار عزیز مصر رسید و بعد هم توانست عزیز مصر شود. حدود
300 سال بعد از این دوره یعنی حدود 1380 ق.م زمانی که مصریان با شکست دادن پادشاهان چوپان بار دیگر حکومت سرزمین نیل را به دست گرفتند، فرعونی به حکومت مصر رسید که ویل دورانت با استناد به منابع دست اول مصری او را شاه زندیق نامیده است که مورخان او را به نام آمنهوتب چهارم می شناسند. او که جانشین پدرش آمنهوتب سوم شد شاعری بود که از تسلط بیش از حد کاهنان معبد آمون به تنگ آمد و خدای جدیدی را به مصر معرفی کرد به نام «آتون» و با برداشتن پسوند آمون خود را اخناتون یعنی راضی کننده آتون نامید. اخناتون براساس مجسمه ای که از او به دست آمده است مردی لاغر اندام با پلک های بزرگ و کاسه سر دراز بوده است که به گفته برخی از منابع احتمالاً به بیماری صرع دچار بود. او پایتخت جدیدی به نام اخناتون ساخت که در زمان بسیار کوتاهی به شهری آباد تبدیل شد. اما این پایتخت زیبا در حمله هیتی ها و جنگ های مذهبی از بین رفت. خود اخناتون نیز در جنگ داخلی شکست خورد و در اثر شدت یافتن بیماری درگذشت و با توجه به اینکه دارای پسری نبود، دامادش توت عنخ آتون که بعدها پسوند آمون یافت (همان فرعونی که مومیایی اش در موزه بریتانیا نگهداری می شود) به مقام پادشاهی مصر رسید. آنچه در قسمت بیست و نهم سریال پرخرج یوسف پیامبر(ع) صرفنظر از تمام مشکلات ساختاری به چشم می خورد این بود که برای نویسنده و کارگردان ظاهراً اهمیتی نداشته که فاصله میان این دو اتفاق بیش از 300 سال بوده است.

منبع سایتbest-ir

Sara
11-01-2009, 21:55
سیدشهاب‌الدین طاهری که فیلمنامه دو جلدی «حضرت یوسف صدیق» را سال 1380 با هزینه شخصی چاپ و منتشر کرده، در گفت‌وگو با مهر ماجرای تولید مجموعه «یوسف پیامبر» و اشتباه‌های تاریخی و قرآنی آن را شرح داده است.
به گزارش مهر، این نویسنده و پژوهشگر در این گفت‌وگو با ارايه اسناد و مدارک به شرح جریان نوشته شدن داستان زندگی حضرت یوسف (ع) در قالب فیلمنامه، انتشار آن، ارايه فیلمنامه به رئیس وقت سازمان صدا و سیما و پس از آن فرج‌الله سلحشور کارگردان یوسف پیامبر و در نهایت ساخته شدن مجموعه بر پايه فیلمنامه‌ای دیگر پرداخته است.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

برای شروع از نگارش فیلمنامه «حضرت یوسف صدیق» بفرمایید. ظاهرا خرداد 78 به رئیس مرکز سیمافیلم نامه نوشته و خلاصه فیلمنامه را ارايه داده بودید. درباره ساخت پروژه با سلحشور و جمال شورجه صحبت کرده بودید و آنها هم اعلام کرده بودند پس از پایان قراردادهایی که در دست دارند تولید آن را آغاز می‌کنند؛ محمدعلی نجفی هم اعلام آمادگی کرده بود.
سیدشهاب‌الدین طاهری: سال 1370 شروع به نوشتن فیلمنامه حضرت یوسف کردم. البته هميشه نمی‌نوشتم، بلکه منابعی همزمان از کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌های قدیم و جدید پیدا و از آنها استفاده می‌کردم. علاقه‌مندی من برای نگارش فیلمنامه یوسف به زیبایی داستان زندگی ایشان برمی‌گردد. وقتی خداوند داستان حضرت یوسف را «احسن القصص» تعبیر می‌کند، ما هم علاقه‌مند می‌شویم.
وقتی خداوند می‌فرماید بهترین قصه است، ما هم کنجکاو می‌شویم که قصه چیست. بهره بردن از کتاب قرآن، تفاسیر و دیگر کتاب‌ها تا سال 77 ادامه داشت و تا آن زمان من حدود هشتصد سکانس درآوردم كه اگر همه آنها را می‌خواستم کتاب کنم، چهار تا پنج جلد بیشتر درمی‌آمد.
همان سال در برنامه‌ای که در وزارت ارشاد برگزار شد و سلحشور مشغول دوبله و صداگذاری مجموعه «مردان آنجلس» بود، با او درباره ساخت پروژه یوسف صحبت کردم و پرسیدم پس از مردان آنجلس چه کاری دارد و پیشنهاد دادم پروژه یوسف را کار کند. پس از پخش «مردان آنجلس» جلسه‌ای با سلحشور در دفتر ایشان به اتفاق کارگردانی به نام مهرداد گودرز گذاشتیم.
بخشی از دستنوشته‌ها را با خودم برده بودم و آنها از من خواستند این دستنوشته‌ها را در اختیارشان بگذارم، اما من پاسخ منفی دادم و سلحشور در پاسخ من گفت: درست است نباید به سینماگران اعتماد کرد. بعد هم گفت بعد از پخش مجموعه «مردان آنجلس» روی این پروژه کار می‌کنم.
بعد از پخش مجموعه عوامل آن خدمت مقام معظم رهبری رفتند. دکتر لاریجانی رئیس وقت صدا و سیما هم همراهشان بود. در آن جلسه، ایشان گفت: تولید مجموعه «حضرت موسی» را در دستور دارند. آن زمان به سلحشور زنگ زدم و گفتم داستان حضرت موسی چیست. مگر قرار نبود داستان حضرت یوسف را کار کنید؟ او هم پاسخ داد آقای دکتر لاریجانی این را خواسته است.
تا این‌که من مجبور شدم با برخی کارگردان‌ها نظیر محمدعلی نجفی کارگردان «سربداران»، جمال شورجه، داود میرباقری و ... مکاتبه کنم. از میان آنها، نجفی اعلام آمادگی کرد. شورجه گفت درگیر پروژه داستان روایت انقلاب است و میرباقری هم گفت که بعد از ساخت امام علی (ع) یک مقدار روی او حساس شده‌اند.
با سیمافیلم هم مکاتبه داشتم و خلاصه روایت داستان را به رئیس مرکز دادم. آن زمان فهیمی‌فر، مشاور امور فرهنگی بود. آنها من را به افرادی معرفی و پس از شش تا هفت ماه، خلاصه دستنوشته ما را ابتدایی و نسنجیده عنوان کردند که روایت مصرشناسی آن ضعیف است، زلیخا را بردید بالا و یوسف را پايین آوردید و ... بعد هم من به آنها گفتم اصلا فیلمنامه را نخوانده‌اید.
ظاهرا پانزدهم آذر ماه سال 1378 نامه‌ای به مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشتید؟
ـ بله، نامه‌ای به آیت‌الله ‌هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشتم و ایشان هم موافقت کردند و نامه‌ای به دکتر لاریجانی نوشتند که از داستان یوسف استفاده کنید، اما باز هیچ پاسخی به ما داده نشد. حتی یک پاسخ منفی هم ندادند که دست‌كم بگویند این مسأله قابل طرح نیست که ما کنار برویم.
پس از مدتی، تلاش کردم با دکتر لاریجانی حضوری صحبت کنم. به همین دلیل به آیت الله مکارم شیرازی متوسل شدم که ایشان هم زنگ زدند و بعد از دفتر دکتر لاریجانی وقت ملاقاتی برای پنجم آذر 1379 به من دادند. در نیم ساعت ملاقات، همه مدارک و خلاصه سکانس‌ها را با خود بردم. هنوز فیلمنامه یوسف را به صورت کتاب درنیاورده بودم، اما آقای لاریجانی گفتند: کامل است.
بعد هم پرسیدند چه برنامه‌ای دارم و آیا می‌خواهم خودم کار کنم یا نه. من هم گفتم فیلمنامه را آوردم تا در اختیار صدا و سیما قرار دهم، چون نه پولش را دارم، نه کارگردان هستم. او پاسخ داد: کدام یک از کارگردانان مد نظر شماست؟ من هم آقایان فخیم زاده، شورجه، میرباقری و... را نام بردم، اما آقای لاریجانی همه را بنا به دلایلی رد کردند.
مخصوصاً نام سلحشور را اول نبردم تا ببینم نظر ایشان چیست. تا اینکه خود ایشان نام سلحشور را بردند. به دکتر لاریجانی گفتم: او داستان حضرت موسی را در دست دارد که پاسخ داد سلحشور پس از دو سال تنها پانزده بخش از داستان حضرت موسی را نوشته و حالا که برای شما آماده است، پیش آقای سلحشور بروید، من هم به او زنگ می‌زنم که سریع روی این مجموعه کار کند.
نتیجه چه شد؟
ـ من آن شب عجله کردم و از آقای لاریجانی نوشته‌ای نگرفتم. همان شب به سلحشور جریان را گفتم و او هم پاسخ داد هر وقت خودشان زنگ زدند، من هم این کار را انجام می‌دهم. دو سه ماه گذشت و هر چه با آقای لاریجانی و دفترشان تماس گرفتم، نشد. بعد از مدتی آقای سلحشور گفت نمی‌تواند داستان حضرت موسی را رها کند. تا اینکه برای موقعیت خودم احساس خطر کردم.
چرا؟
ـ چون نیمی از فیلمنامه را در اختیار آقای لاریجانی قرار داده بودم و ایشان هم آن را به آقای سلحشور داده بود.
چه سالی فیلمنامه حضرت یوسف را در قالب کتاب منتشر کردید؟
ـ سال 79 پس از شنیدن پاسخ منفی از طرف سلشحور، مجبور شدم فیلمنامه را در قالب کتاب درآورم و سال 80 آن را در دو جلد با هزینه شخصی منتشر کردم. البته فیلمنامه را خیلی خلاصه کردم. مثلاً آن سکانس سه قسمتی از حرکت حضرت یعقوب از فدان به کنعان، حدود بيست سکانس بوده که من خیلی خلاصه‌اش کردم.
پس از انتشار فیلمنامه حضرت یوسف با سلحشور تماس نگرفتید؟
ـ در تماس بودم، اما گفت اگر بخواهم فیلم حضرت یوسف را بسازم، فیلمنامه‌اش را خودم می‌نویسم. از آقای شورجه کمک گرفتم و او گفت سلحشور چون درگیر پروژه حضرت موسی است، این مجموعه را نمی‌سازد و او قول صحبت با سلحشور را داد. پس از مدتی پیگیری دلسرد شدم.
از قرار کتاب فیلمنامه حضرت یوسف را برای چند نفر فرستاديد؟
ـ بله، پس از این‌که پیگیری‌هایم نتیجه نداشت، تصمیم گرفتم این کتاب را برای مقام‌های رسمی نظام بفرستم. به همین دلیل، کتاب را همراه نامه‌ای که شرح ماجرا را داده بودم، به مجمع تشخیص مصلحت، حجت‌الاسلام ناطق نوری، لاریجانی و... فرستادم. البته در ابتدای کتاب در صفحه یادداشت، دو پاراگراف غیر از مقدمه نوشتم و از تمام کسانی که با من همکاری کردند، تشکر کردم.
در این سال‌ها فیلمنامه را به سیمافیلم ندادید؟
ـ همان اوایل که ارايه دادم، بلایی به سر من آوردند که زده شدم. گفتم وقتی نمی‌خواهند من دیگر نمی‌توانم کاری کنم. این اتفاق در زمان مهندس حیدریان افتاد. من این کتاب را به بزرگان دادم. تا اینکه به بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی فرستادیم که حدود دو سال در اختیار این بنیاد قرار گرفت و روی آن کار کردند.
بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی وقتی فیلمنامه یوسف را مطالعه کردند، چه پاسخی دادند؟
ـ آنها گفتند یک واو فیلمنامه با قرآن مغایرت ندارد؛ یعنی روح آن قرآنی است جز مسائل تاریخی. بعد از انتشار کتاب در نشریاتی مثل کیهان، اطلاعات، قدس، خراسان، جام جم، همشهری و ... معرفی شد. بيشتر هم به من معترض شدند، چرا این کتاب را در اختیار آنها قرار دادم یا اصلاً چاپش کردم. من هم گفتم مگر من از کسی طلبکارم؟ این کتاب را چاپ کردم تا مردم استفاده کنند.
چه اشکالی دارد حالا یکی هم بیاید فیلمش را بسازد. حتی در کتاب هم اشاره نکردم از مطالب آن استفاده نشود، فقط گفتم که اجازه کتبی از من بگیرند. من به آقایان سلحشور و شورجه نامه نوشتم که حاضرم با شما همکاری کنم. شما چرا نمی‌خواهید این همکاری را قبول کنید. حداقل 50 درصد تحقیقات شما را این کتاب نمی‌دهد؟
ظاهرا برای تولید پروژه با رئیس حوزه هنری هم صحبت کرده بودید؟
ـ بله، همان زمان که کتاب چاپ شد، آن را در اختیار آقای بنیانیان قرار دادم و او گفت چون کار پرهزینه است، ما نمی‌توانیم بودجه آن را تأمین کنیم و این کار در توان صدا و سیماست.
از زمان آغاز پروژه یوسف در جریان بودید؟
ـ بله.
در طول ساخت پروژه اقدامی نکردید؟
ـ نه. وقتی به وزارت ارشاد و دکتر لاریجانی شکایت کردم، وزارت ارشاد جواب کتبی به من نداد، بلکه شفاهی گفت صبر کنید مجموعه تمام شود و بعد شما مجموعه را با کتاب مقایسه کنید. اگر دیدید با کتاب یکی است، آن موقع شکایت کنید. در آن زمان بهتر می‌توان به شکایت رسیدگی کرد.
آیا در این باره با کسی مشورت نکردید؟
ـ با دو وکیل صحبت کردم، نظر آنها هم مثل دوستان وزارت ارشاد بود. در حال حاضر بخش‌‌هایی که از این مجموعه پخش شده اشکالات زیادی دارد و اصلاً آدم نمی‌داند برخی از قسمت‌های این مجموعه را از کجا درآورده‌اند و به خورد جامعه اسلامی می‌دهند.
تا چه اندازه مجموعه «یوسف پیامبر» به فیلمنامه شما وفادار بوده و تا چه حد تحریف شده است؟
ـ اگر کتاب را همچون ساختمان فرض کنیم، اسکلت مجموعه با کتاب یکی است، اما در نازک‌کاری آقای سلحشور از روایت‌های جعلی و تورات استفاده کرده است. وقتی در قرآن خداوند می‌فرماید یهودیان هر چیزی را تحریف می‌کنند، از خود تورات گرفته تا همه داستان‌های گذشته را تحریف کردند و به نفع خودشان درآورند.
مسیر کتاب با مجموعه یکی است، اما در برخی بخش‌ها اختلاف دارد. مثلاً در مورد ازدواج دو خواهر. اگر بخواهیم توراتی در نظر بگیریم آنها اشکالی نمی‌گیرند، چون در تورات دست برده‌اند و زنا، لواط، شراب و... مشکل ندارد و هر کس هر کاری کرد، اشکالی ندارد و با توبه تمام می‌شود. آیا ما اینها را در قرآن داریم؟
در تورات می‌خوانیم زمانی که حضرت یوسف را در چاه می‌اندازند، روایت می‌شود حضرت یعقوب جزع می‌کند و لباسش را عوض می‌کند و پلاس می‌پوشد و می‌گوید من دیگر در سوگ این پسر باید بنشینم تا برسم به گورم. ولی در قرآن می‌فرماید: نه جزع کرد نه لباسش را پاره کرد... .
مسأله پیغمبر خداست. او چنین حرکاتی انجام نمی‌دهد و با متانت با بچه‌هایش صحبت کرد و فرمود: این کاری که شما انجام دادید، نفس شیطانی شما را به این راه وادار کرد و این کار شما عمل درستی نبود و من صبر می‌کنم صبری جمیل و به انتظار خواسته الهی منتظر می‌نشینم.
در رابطه با دو خواهر وقتی قرآن می‌فرماید ما به هیچ کس اجازه نداده‌ایم و در سوره نساء ازدواج محارم را یک به یک نام می‌برد و آن را حرام اعلام می‌کند. شیعه معتقد است از اول، خداوند آنچه را حرام کرده تا آخر قیامت حرام است. چطور حرامی را در زمان جاهلیت انجام می‌دادند و حضرت یعقوب هم این کار را انجام می‌دهد؟
اگر پیغمبر با دو خواهر ازدواج می‌کرد، پس او و جاهلان چه فرقی با هم دارند؟ در صورتی که از آدم تا خاتم، مطلقا هیچ پیغمبری پیدا نمی‌کنید که مرتکب گناه یا حرامی شده باشد و حرام خدا را حلال یا حلال خدا را حرام بکند. ما چنین چیزی در تاریخ نداریم، چرا چنین نسبتی را به پیغمبران می‌بندند؟
ممکن است او ادعا کند اسکلتی که شما به آن اشاره کردید، در تاریخ وجود دارد و او به آنها بسنده کرده است. به هر حال مستندات تاریخ را که نمی‌توان تغییر داد؟
ـ کتاب من زودتر از فیلمنامه او نوشته شده است. آیا شما فیلمنامه‌تان را به جایی ارايه دادید؟ آیا به پژوهش‌های صدا و سیما ارايه دادید؟ در حالی که من هر جا فیلمنامه را ارايه داده‌ام، سند مکتوب دارم و تاریخ‌ها مشخص است. کتاب من در اختیار بزرگواران قرار گرفت تا اگر روزی افرادی مثل سلحشور آمدند این حرکت را انجام دادند، مچشان را بگیرم که این کتاب من است.
حتی بنیاد پژوهش‌های صدا و سیما در قم از سلحشور فیلمنامه خواست اما او ارايه نداد، ولی کتاب من در این بنیاد قرار گرفت. در حوزه علمیه قم در اختیار آیت‌الله مکارم بود. برای من سؤال است که چرا تا پنج بخش نخست نام نویسنده سلحشور عنوان شده، اما از قسمت پنج یا شش در تیتراژ اسم نویسنده حذف شده است؟
چرا وقتی می‌نویسند شصت جلد تفاسیر شیعه جزو منابع فیلمنامه است، چرا اسم یک تفسیر را نمی‌برند؟ مگر من در پايان کتابم این منابع را ذکر نکرده‌ام. چرا او این کار را نکرد؟ گذاشتند اگر کسی ادعایی کرد بعد ارايه دهند؟ 65 منبع در پايان جلد دوم کتاب ذکر کردم که البته بیشتر بود و منابع عربی هم ذکر نکرده‌ام.
مثلا از کتاب «العایش فی الحقیقه» استفاده کردم که در مورد فراعنه زمان حضرت یوسف بود یا کتاب «مصر فی الاصول القدیمه» که در این کتاب فرعون زمان حضرت یوسف فردی خداپرست بوده است. من مطالب این کتاب را با قرآن مقایسه کردم و استنادمان از قرآن است.
وقتی در قرآن آمده که حضرت یوسف را کنار دست خود نشاند و گفت تو همه کاره مملکت بشو، این دلیل بر خداپرستی این فرد است و موارد دیگر را نیز در کتاب‌های دیگر درآوردیم. بعضی از کتاب‌ها که مربوط به فراعنه است نامی از یوسف نیست یا برخی از کتاب‌ها درباره حضرت یوسف هست، اما نامی از فراعنه نیست.
حضرت یوسف درست در زمان آمون سوم و چهارم زندگی کرد که در کتاب‌های مصرشناسی نامی از یوسف نیست. حال چطور شد آقای سلحشور که سال 81 یا 80 که پروژه حضرت موسی را از او گرفتند، بلافاصله این تحقیقات را انجام داد و به ساخت فیلم رسید؟ اصلاً منطقی نیست و تا قبلش هم اعلام کرده بود من درگیر پروژه حضرت موسی هستم.
حالا همان سال 80-81 آقای سلحشور تحقیقات پروژه یوسف را آغاز کرد؟ چرا یک روحانی در این مشاوره‌ها نیست؟ ما نسبت به آقای عسكراولادی احترام قايلیم، اما من شک دارم ایشان چنین مسائلی را که در فیلم شاهدش هستیم، به عنوان مشاور مذهبی تأیید کرده باشند. برخی بخش‌های این مجموعه جعل شده است. افرادی که احادیث را جعل کردند، چه کسانی بودند؟
درباره تغییرات فیلمنامه توضیح بفرمایید؟
ـ شمایی که فیلم را از داخل کتاب بنده درمی‌آورید و جاهایی از آن را تغییر می‌دهید و می‌گویید مادر حضرت یوسف فوت می‌کند، این فوت مادر در روایات ما را نمی‌آورید که ناظر بر این است که ایشان فوت نکرد و در تواریخ و تفاسیر آمده که همین مادر به همراه يازده فرزند دیگرش و حضرت یعقوب وارد مصر می‌شوند و خواب سي سال پیش حضرت یوسف آنجا تعبیر می‌شود.
در مورد حضرت جبرئیل که وارد چاه می‌شود، روایات متعدد است که هم خود جبرئیل بوده و هم صدایی همراه با توده‌ای نور. اگر این صدا و نور را انعکاس می‌دادیم که بهتر بود. این یک مقدار آن ابهت پیامبری را بیشتر منعکس می‌کند. سلحشور تصویری نادرست از حضرت یعقوب نشان داده است. زمانی یعقوب با خواهر دیگر ازدواج کرد که خواهر اول از دنیا رفت.
یعنی لیا که صاحب شش فرزند ذکور بود و یک دختر فوت می‌کند و بعد با راحیل ازدواج می‌کند که حضرت یوسف در بيشتر کتب حتی در تورات آمده که یوسف فرزند پیری یعقوب است. همه تورات اشتباه نیست. ما از مطالب درست تورات با تطبیق روایات اسلامی استفاده می‌کنیم.
زمانی که حضرت یعقوب از فدان به کنعان می‌آید، تمام کاروان و احشام بیش از پنج هزار رأس بوده، اما در تصاویری که ما دیدیم، این عظمت نشان داده نشده و حضرت یعقوب بسیار ساده به تصویر کشیده شده است. از طرفی پیغمبر خدا پرخاشگر و عصبانی نشان داده می‌شود. این مسائل را از کجا آوردید؟ من مانده‌ام اشکال این کتاب چه بوده که برخی از مطالبش را عوض کردید؟
کی حضرت یوسف را در غل و زنجیر کردند؟ کی دو بار فروختند که در قسمت هشتم نشان داده می‌شود. وقتی برادرها یوسف را در چاه می‌اندازند، دیگر در قرآن آیه‌ای نسبت به اینها گفته نمی‌شود که آنها برمی‌گردند سر چاه. آنها زمانی می‌آیند که یوسف را از چاه بیرون کشیده و برده‌اند و این برادران می‌آیند ببینند یوسف هست یا نه که می‌بینند نیست.
پس چرا فروش حضرت یوسف را دو بار نقل می‌کنید؟ وقتی قرآن می‌گوید یک بار چرا شما می‌گویید دو بار؟ شما همه تفاسیر را باید می‌خواندید، نه یک تفسیر. واکنش جهانی این مجموعه چه می‌شود؟ در آینده به فرزندانمان چه بگوییم؟ آیت‌الله سبحانی مسأله‌ای را مطرح کردند، ولی کامل نگفتند یا اگر کامل گفتند منعکس نشد.
آقای سلحشور می‌گوید چرا علما نمی‌آیند؟ علما چه کار کنند؟ من فرزند یک عالم هستم. اجدادم مرجع هستند، چرا من را پس می‌زنید؟ چرا اینگونه‌ عمل کردید؟ چرا بیش از ده میلیارد تومان هزینه چنین فیلمی کردید؟ پاسخ بیت‌المال و خدا و مردم را چه می‌دهید؟ مردم آنچه را از جعبه جادو می‌بینند، حقیقت می‌دانند. من کتاب را در اختیارتان قرار دادم، پس چرا این‌گونه کردید؟

click_dez
12-01-2009, 02:19
بخشی از صحبت های فرج الله سلحشور با مجله خانواده سبز(قسمت هایی که در مورد سینوهه بوده)

1.یکی از منابع تحقیق ام سینوحه بوده و بعضی از مسائل مصر به معابد را ازاین کتاب الهام گرفته ام.خود سینوهه حکیم هم عصر حضرت یوسف(ع) و آمن هوتپ چهارم بوده است

2.سینوهه یکی از اسطوره های مصر است و این گونه که در کتب فرهنگی مصر نقل شده حقیقت خارجی ندارد.کتاب سینوهه یک رمان است،تاریخ نیست که سندیت داشته باشد.هرنویسنده ای طبیعی است که یک سری اسامی از مصر را برای پرسناژهای خود باید انتخاب کند.نویسنده سینوهه دوست داشته او را هم عصر آمن هوتب چهارم فرض کنند.

3.داستان یوسف و زلیخا نه تنها دررمان سینوهه که در هیچ منبع تاریخی نیست.چراکه بعد از امن هوتب چهارم،داماد او حورم هب به حکومت رسید.حورم هب با کمک بانو تی(همسر امن هوتب سوم)همه اثار و نشانه ها و دست اوردهای یوسف(ع)را از بین برد.چرا که این مقطع از تاریخ که با همه اعصار شرک و بت پرستی مصر متفاوت بود،نباید مثل یک ننگ در دامن مصر باقی می ماند

با حرفهای آقای سلحشور موافق نیستم
خیلی راحت میتونست بجای سینوهه یه اسم دیگه بذاره که نه شبهه ای ایجاد بشه نه بخواد بعدا توضیح بده چرا اینجوری شده.
من فکر میکنم سلحشور با این کارش به بعد تحقیق فیلم خیلی ضربه زده

aliani
12-01-2009, 15:40
یا ابالفضل ....

با این چیزای که سیدشهاب‌الدین طاهری در مورد تحریف داستان حضرت یوسف (والبته تحریف تاریخ) گفت بهتره بیخیال سریال شد مثل اینکه خیلی جاهاش خلاف واقعیت هست !!!

آدم میمونه چی بگه !

gmuosavi
13-01-2009, 18:22
داشتم وبگردی میکردم به این مطلب جالب بر خوردم !
بخونید !


سينوهه يا يوسف

از كرامات شيخنا فرج‌الله سلحشور كارگردان باسواد سريال يوسف پيامبر همين بس كه در تازه‌ترين شاهكار خود تاريخ را 300 سال كش داد و جريان تغيير خداي آمون به اتون را كه در زمان آمنهوتب چهارم در سال 1380 قبل از ميلاد اتفاق افتاده بوده را به قرن 16 قبل از ميلاد يعني زمان حضرت يوسف وصل كرد و به شيوه خودش همچنان جعل تاريخ كرد. ظاهرا جناب ايشان برخلاف اين كه خيلي‌ها معتقدند از منابع تاريخي دست‌هزارم هم استفاده نكرده است و منبع اصلي فيلم يوسف پيامبر هيچ كتابي نيست جز منبع دست اولي چون سينوهه پزشك فرعون مصر. به قول يكي از استادان صاحب‌نظر تاريخي ايشان في‌الواقع بدون هيچ خجالتي رمان تاريخي سينوهه نوشته ميكا والتري ( احتمالا با ترجمه مرحوم ذبيح‌الله منصوري) را جلوي روي خودشان گذاشتند و سعي كردند تا زيباترين داستان مذهبي جهان يعني داستان يوسف (ع) را شبيه آن كنند.
البته بايد اعتراف كنم كه قطعا بايد زودتر به استفاده اين كارگردان بزرگ پي مي‌بردم اما از آن جا كه اصلا تمايلي به ديدن اين سريال كه فقط بيت‌المال را حرام كرده ندارم كمتر پاي ديدنش نشستم و تازه زمان‌هايي هم كه تلويزيون داشت اين فيلم را نشون مي‌داد يا نگاه نمي‌كردم يا حواسم به ديدنش نبود كه فشار خونم بره بالا كه ببينم كاهنان معبدش با اون كله‌هاي كچل در حالي كه آنخ را عين كيف دستشون گرفتن و از اين طرف به اون طرف مي‌رن بدون اين كه بدونن اين چيزي كه دستشون گرفتن علامت وحدت جنسي و نماد زندگي است نه عصا. يا اين كه يوسف چشم روشني كه مجبور شده لنز تيره بذاره و از نظر زيبايي شناسي زنانه هيچ جذابيتي نداره چه شباهتي به مردي داره كه تمام زنان مصر عاشقش بودند؟! تازه وقتي حرف مي‌زنه براي اين كه نشون بده خيلي مهم و زيباست سعي مي‌كنه با تفاخر و غرور به همه نگاه كنه و يك ابروش رو بالاتر ببره كه ديگران نگاهش كنند. اما جمعه اين هفته چون جايي مهمون بودم مجبور بودم پاي تلويزيون بنشينم و ببينم كه ايشان چگونه با تاريخ اعجاز كرده و حتي دريغ كرده كه به سهل‌الوصول‌ترين منابع تاريخي كه تو هر كتابخونه‌اي پيدا مي‌شه و خوندنش خيلي سخت نيست يعني جلد اول مجموعه 14 جلدي تاريخ تمدن ويل‌دورانت هم مراجعه كنه و بفهممه كه حضرت يوسف در زمان اخناتون زندگي نمي‌كرده. نمي‌فهمم سلحشور از تاريخ سر در نمي‌آره بين اين گروه بزرگ توليد يكي نبوده كه فقط به اندازه يه ارزن تاريخ بدونه تا به ايشون گوشزد كنه كه استاد وقتي قراره تاريخ را و به و بسازي حق نداري از خودت داستان در بياري؟!
براساس داستاني كه در قسمت 29 مجموعه يوسف پيامبر به تصوير در آمد اين پيامبر الهي بعد از آن كه به مقام عزيزي مصر در درباره فرعون آمنهوتب چهارم منصوب شد با تدبير توانست دومين فرمانرواي امپراطوري بزرگ دنياي قديم را يكتاپرست كند. نكته خنده دارش اين جا بود كه وقتي اخناتون به يكتاپرستي شد غسلي را انجام داد كه مندائيان و صائبين كه پيروان حضرت يحيي( همدوره حضرت عيسي ع) انجام مي‌دهند و در هيچ آيين ديگري چنين آيين تشرفي وجود ندارد.
براساس منابع معتبر تاريخي كه تا كنون منتشر شده است و ما از آن ها خبر داريم هيچ فرعوني ( حتي آمنهوتب چهارم) داعيه يكتاپرستي نداشته است. در هيچ منبعي حتي عهد عتيق هم گفته نشده كه حضرت يوسف (ع)كه فرزند يازدهم حضرت يعقوب (ع) است كه در حدود سال‌هاي 1600 پيش از ميلاد مسيح در سرزمين كنعان به‌دنيا آمد و بعد از اتفاقاتي كه برايش رخ داد به مقام نيابت سلطنت مصر رسيد؛‌ فرعون را به دين خودش دعوت نكرده است.
منابع تاريخي آورده‌اند حضرت يوسف در دوره تاريخ مصر ميانه كه با يك رخداد مهم تاريخي همزمان شده است، زندگي مي‌كرده است. در حدود 1674 ق.م سيزده سال بعد از مرگ يكي از مقتدرترين فراعنه مصر يعني آمنمحت سوم( با آمنهوتب‌ها كه مربوط به دوره جديد بودند اشتباه نشود) برسر جانشيني وي نزاعي درگرفت كه سرزمين بزرگ و حاصلخيز نيل را ضعيف كرد. نتيجه اين ضعف حمله قبايل بيابانگرد آسياي صغير به مصر و در دست گرفتن حكومت شد.
اين حاكمان بيگانه كه بيش از دو قرن بر سرزمين مصر حكومت داشتند را در تاريخ هيكسوس‌ها يا حكومت چوپانان مي‌شناسند. در اين دوره حكومت سختگيري‌هاي دوران فراعنه عهد قديم را نداشت و هرچند حاكم خود را به عنوان پسر خدا معرفي مي‌كرد اما سختگيري مذهبي به شدت گذشته وجود نداشت. به نوشته عهد عتيق حضرت يوسف در زمان يكي از همين پادشاهان چوپان به درباره بوتيفار عزيز مصر رسيد و بعد از هم توانست عزيز مصر شود. ايشان در سن پيري بعد از اين كه قحطي بزرگي در كنعان به وجود آمد افراد خانواده‌اش را كه در تاريخ به بني اسرائيل مشهورند را به مصر كوچ داد و در پيري هم در مصر مرد و باز به نوشته عهد عتيق موميايي و در همين سرزمين دفن شد. 300 سال بعد از اين دوره يعني حدود 1380 ق.م زماني كه بار ديگر مصريان با شكست دادن پادشاهان چوپان بار ديگر حكومت سرزمين نيل را بدست گرفتند، فرعوني به حكومت مصر رسيد كه ويل‌دورانت با استناد با منابع دست اول مصري او را شاه زنديق و ساير مورخان او را به نام آمنهوتب چهارم مي‌شناسند. او كه جانشين پدرش آمنهوتب سوم شد شاعري بود كه از تسلط بيش از حد كاهنان معبد آمون به تنگ آمد و خداي جديدي را به مصر معرفي كرد به نام «آتون» و با برداشتن پسوند آمون خود را اخناتون يعني راضي كننده آتون ناميد. بسياري از مورخان معتقدند منظورش خداي يگانه بوده است؛ اما براساس منابعي كه از دوران اين فرعون بخصوص اشعاري كه از خود او مانده است آتون در واقع خدايي است كه در خورشيد زندگي مي‌كند و منشا حيات در جهان است. برخي از مصرشناسان اين خدا را شبيه آدونيس مي‌دانند. اخناتون براساس مجسمه‌اي كه از او به دست آمده است مردي لاغر اندام با پلك‌هاي بزرگ و كاسه سر دراز بوده است كه به گفته برخي از منابع احتمالا به بيماري صرع دچار بود. يكي ديگر از نكات مهم درباره آمنهوتب همسرش بود كه منابع تاريخي از او به عنوان يكي از زيباترين زنان مصر نام بردند. در منبع غير قابل اطميناني مانند سينوهه از اين زن به نام نفرنفرتي نام برده شده است كه به معناي زيباي زيبا است. البته اين زيبايي را بايد در زمان خودش سنجيد. اما به نظرم سرديسي از اين زن به دست آمده است كه نشون مي‌ده زيبا بوده است و هيچ ربطي با اين نفرنفرتي با اون موهاي كاموايي و اون تيكه آهن روي سرش نداشت. اخناتون پايتخت جديدي به نام اخن اتون ساخت كه در زمان بسيار كوتاهي به شهري آباد تبديل شد. اما اين پايتخت زيبا در حمله هيتي‌ها و جنگ‌هاي مذهبي از بين رفت. خود اخناتون نيز در جنگ داخلي شكست خورد و در اثر شدت يافتن بيماري درگذشت. البته يك نظرهم مي‌گويد كه كشته شد. به هر حال با توجه به اين كه داراي پسري نبود، دامادش توت عنخ آتون كه بعدها پسوند آمون يافت( همان فرعوني كه موميايي‌اش در موزه بريتانيا نگهداري مي‌شود) به مقام پادشاهي مصر رسيد.
حالا اين دو تا موضوع چه ربطي داشت كه آقاي سلحشور قصد كرده است تا يك سينوهه اسلامي با قرار دادن حضرت يوسف در كنار آمنهوتب تاريخ را 300 سال بكشه؟!برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

gmuosavi
13-01-2009, 18:58
این رو هم الان دیدم !

----------------------

زندگی حضرت یوسف (ع) تاکنون در سراسر جهان در قالب بیش از 20 فیلم سینمایی بلند و کوتاه، سریال تلویزیونی و انیمیشن به تصویر کشیده شده است. چند وقتي است شاهد پخش سریال تلویزیونی حضرت یوسف (ع) به کارگردانی (فرج‌الله سلحشور) از شبکه يك سیمای جمهوری اسلامی ایران هستیم که با استقبال بینندگان این شبکه روبرو شده است.
اگر از فیلم کم اهمیت (یوسف و زلیخا) به کارگردانی (سیامک یاسمی) که پیش از انقلاب اسلامی، در سینمای ایران ساخته شد بگذریم، در کنار فیلم انیمیشن (خورشید مصر) ساخته بهروز یغمائیان که نخستین فیلم انیمیش ساخته شده در ایران است که به زندگی حضرت یوسف(ع) می‌پردازد. می‌توانیم بگوییم که فیلم (فرج‌الله سلحشور)، اولین فیلمی است که از زندگی حضرت یوسف بر اساس مستندات و حقایق قرآنی ساخته شده است.
بر اساس اطلاعات کسب شده بیش از 19 فیلم در این باره در قالب فیلم‌های سینمایی بلند و کوتاه، سریال‌های تلویزیونی و انیمیشن در کشورهایی چون آمریکا، ایتالیا، فرانسه و انگلستان نیز ساخته شده که همگی براساس روایات مختلفی که از انجیل وجود دارد ساخته شده‌اند .

انیمیشن کوتاه و خانوادگی "یوسف و برادرانش":
این فیلم محصول کشور آمریکا در سال 1990 میلادی است که (دان لوسک) آنرا کارگردانی کرده است.
(دنیس مارکز)، فیلمنامه‌نویس آمریکایی فیلمنامه این انیمیشن را براساس زندگی حضرت یوسف به روایت انجیل نوشته است.

فیلم سینمایی "یوسف فروخته شده توسط برادرانش":
این فیلم بلند سینمایی به کارگردانی (وینسنت لورانت، هیلبرون) در سال 1904 ساخته شده است.
در این فیلم که براساس روایت زندگی انجیل از زندگی حضرت یوسف ساخته شده است، حضرت یوسف پس از آنکه مورد حسادت برادران خود قرار می‌گیرد، توسط آنها به بازار برده فروش‌ها برده شده و فروخته می‌شود.

فیلم "یوسف فرزند یعقوب نبی":
این درام سینمایی که به (یوسف در سرزمین مصر) نیز شهرت دارد، محصول کشور آمریکا در سال 1914 میلادی است.
این فیلم به کارگردانی (ایوگن مور) و با بازی (جیمز کروز) و (جان لنبرگ) ساخته است.

فیلم "داستان یعقوب و یوسف":
این فیلم تلویزیونی در سال 1974 به کارگردانی (میالیس کوکا گیانسین) در آمریکا جلوی دوربین رفت.
داستان این فیلم که توسط (ارنست کینوی)، فیلمنامه‌نویس آمریکایی، نوشته شده است، شامل دو بخش است: در بخش اول حضرت یعقوب پس از آنکه با دسیسه‌، با مادرش (برکت) را از عیسو، برادرش می‌دزد از قوم خود می‌گریزد. بخش دوم نیز داستان تولد حضرت یوسف و فروخته شدن او توسط برادرانش و به قدرت رسیدنش در مصر است.

فیلم "یوسف پسر یعقوب":
این فیلم کوتاه در سال 1913 به کارگردانی (هنری آندریانی) در فرانسه جلوی دوربین رفت. داستان این فیلم نیز براساس روایت انجیل ساخته شده است.

فیلم "یوسف":
این فیلم سینمایی محصول کشور آمریکا در سال 1995 است.
این فیلم به کارگردانی (راجر یانگ)، کارگردان آمریکایی برنده جایزه امی و با بازی (بن کینزلی)،بازیگر برنده اسکار، (مارتین لندو)، بازیگر برنده اسکار و (لسلی آن وارن)، بازیگر برنده امی و نامزده جایزه اسکار، (پل مرکریو) و (مونیکا بلوچی) ساخته شده است.
در این فیلم (بن کینزلی) در نقش عزیز مصر، (لسلی آن وارن) در نقش زلیخا و (پل مرکریو) در نقش حضرت یوسف بازی کرده‌اند.

فیلم "لحظات ارزشمند داستان یوسف":
این یک انیمیشن بلند سینمایی است که در سال 1998 در آمریکا ساخته شد.

فیلم "یوسف و کت رنگارنگ و شگفت‌انگیز رویا":
این فیلم موزیکال در سال 2000 به کارگردانی (دیوید مالت) و نویسندگی (تیم رایس) در انگلستان جلوی دوربین رفت. در این فیلم (دانی اوسموند)، (ماریا فریدمن) و (ریچارد آتنبرو) ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم "یوسف":
این فیلم سینمایی در سال 1920 به کارگردانی مشترک (رومولو باچینی) و (آلفردو رابرت) و بازی (ددی دالتنو) و (ایتوره مازانتی) در ایتالیا ساخته شد.

فیلم "یوسف رویا پرداز":
این انیمیشن درام در سال 1962 به کارگردانی (برادران گروس) و نویسندگی (ناتان گروس) در فلسطین اشغالی جلوی دوربین رفت.
این فیلم 80 دقیقه‌ای که نسخه فرانسوی آن به نام (یوسف فروخته شده توسط برادرانش) شهرت دارد، در همان سال نامزد جایزه نخل طلای کن شد، ولی نتوانست این جایزه را از آن خود کند.

فیلم "یوسف و کت رنگارنگ":
این انیمیشن 50 دقیقه‌ای به نویسندگی (وودی لی) در سال 1999 در استرالیا ساخته شد.

فیلم "یوسف در مصر":
این انیمیشن کوتاه و خانوادگی محصول کشور آمریکا در سال 1992 است.
(ریچارد ریچ)، این انیمیشن 30 دقیقه‌ای را کارگردانی کرده و نویسندگی آن را نیز (برایان نیسن) به عهده داشته که در فیلم نقش حضرت یوسف را بازی کرده است. اين انیمیشن که براساس روایت تورات از زندگی حضرت یوسف ساخته شده است، داستان حضرت یوسف پس از فروخته شدن در بازار برده فروش‌هاست، او که توسط برادرانش فروخته شده به مصر آورده می‌شود، کشوری که مردمش خدای ابراهیم را نمی‌شناسند و او تنها و وحشت‌زده مجبور می‌شود تا رسالت پدرش یعقوب را ادامه دهد.

فیلم "یوسف و برادرانش":
این فیلم صامت و سیاه و سفید با مدت زمان یک ساعت و 33 دقیقه، سال 1922 به کارگردانی (کارل فروئلیش) در کشور آلمان ساخته شد.
این فیلم نیز براساس روایت انجیل از زندگی حضرت یوسف ساخته شده است.

فیلم "یوسف و برادرانش":
این انمیشن کوتاه خانوادگی، به کارگردانی (دان لوسک) در آمریکا ساخته شد.
این فیلم که به اسم (بزرگترین حادثه:داستانی از بایبل:یوسف و برادرانش) نیز شهرت دارد، محصول سال 1990 میلادی است.

فیلم "یوسف در مصر":
این فیلم کوتاه و درام، یک فیلم صامت و سیاه و سفید است که در سال 1912 در کشور ایتالیا ساخته شد.

فیلم "یوسف در سرزمین مصر":
این فیلم که به نام (یوسف و برادرانش) نیز شهرت دارد، در سال 1932 به کارگردانی (جورج رونالد) در کشور آمریکا جلوی دوربین رفت. در این فیلم 80 دقیقه‌ای که به زبان عبری ساخته شده است، (بن آدلر)، (آیدا آدلر) و (سونیا آدلر) ایفای نقش کرده‌اند.

فیلم "یوسف مقدس":
این فیلم کوتاه و صامت، محصول کشور فرانسه در سال 1916 میلادی است که کارگردانی آن را (راجر ----) به عهده داشته است.

فیلم "افسانه حضرت یوسف در مصر":
این فیلم تلویزیونی یک درام موزیکال 95 دقیقه‌ای است که در سال 1990 به کارگردانی (پیر جوردن) در کشور فرانسه ساخته شده است.

malkemid
14-01-2009, 01:24
واقعا باید سازندگان این فیلم رو یه حریمه حسابی کرد...یکی از ضعیفترین فیلمهایی بود که تو عمرم دیدم...در حد اون سریال ترکی که از تلویریون پخش می شه بود!

mohamad23
14-01-2009, 16:30
قوكاسيان: «يوسف پيامبر» بايد دوبله مي‌شد


خبرگزاري فارس: يك منتقد با بيان اين كه سريال «يوسف پيامبر» مي‌توانست بهتر باشد، گفت: سريال بايد دوبله مي‌شد،جهانبخش سلطاني لهجه تهراني -اصفهاني‌ دارد و بعضي صداها خوب در نيامده است.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

زاون قوكاسيان در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبري فارس «توانا»، در مورد سريال «يوسف پيامبر» گفت: «يوسف پيامبر» در مجموع سريال بدي نيست، مي‌توانست بهتر باشد به طور مثال در اولين قدم سريال بايد دوبله مي‌شد، جهانبخش سلطاني لهجه تهراني -اصفهاني‌ دارد و بعضي صداها خوب در نيامده است.
وي ادامه داد: سريال جلوه‌هاي ويژه خوبي ندارد و در مقايسه با فيلم‌هاي خارجي 50 سال پيش ما خيلي عقب هستيم اگر چه ميليوني خرج مي‌كنيم اما جلوهاي ويژه خوبي نداريم.
قوكاسيان تصريح كرد: در اين سريال حركات دوربين خيلي كم است و با يك دوربين گرفته شده در حالي كه مي‌توانست كارگردان با چند دوربين كار كند و نماهاي زيادي را بگيرد ولي ما مي‌بينيم در اكثر پلان‌ها دوربين تقريبا ثابت است. از نور خوبي هم استفاده نشده و در بعضي مواقع درشت نمايي شده است و لنز خوبي هم استفاده نشده است.
وي گفت: كارگردان روي چهره حضرت يوسف (ع) مي‌توانست بهتر كار كند تا چهره را روحاني‌تر كند و نوري به صورت يوسف بتابد تا جلوه روحاني‌تري بگيرد.
قوكاسيان تصريح كرد: نويسنده مي‌توانست به ديالوگ‌ها بهتر و عميق‌تر بپردازد چون خيلي از حرف‌هاي سريال فلسفي است.
اين منتقد در مجموع چهره‌پردازي سريال را خوب ارزيابي نكرد و گفت: گريم‌ها بسيار ضعيف است مخصوصا صورت زنان سريال خيلي بد گريم شده و مي‌توانست گريم‌ها بهتر باشد.
قوكاسيان در مجموع بازي‌ها را خوب ارزيابي كرد و افزود: از بازي جعفر دهقان بسيار لذت بردم، كتايون رياحي هم خوب بازي كرده ولي بعضي بازي‌هاي فرعي در نيامده است و كلا صحنه‌ها شلوغ است و بازي‌ها بيشتر ازاين نمايان نمي‌شود.
اين منتقد در ادامه در مورد دكورها افزود: در مجموع دكورها خوب است و حركت جديدي انجام شده است زيرا دكورها متنوع است و درست چيده شده است.
قوكاسيان تصريح كرد: سريال دوره افول خود را سپري مي‌كند زيرا قصه يوسف(ع) است و قصه حضرت يعقوب (ع) رها شده و جزئيات سريال بسيار زياد است و مخاطب را خسته مي‌كند.

FarzadSport
14-01-2009, 16:49
همۀ شما بدون شک، داستان زندگی حضرت یوسف را شنیده اید و یا در کتاب ها خوانده اید. این ماجرا یکی از شیرین ترین داستان هایی است که به طور کامل در قرآن نقل شده. این روزها پخش سریال تاریخی، مذهبی یوسف پیامبر همه را کنجکاو و مشتاق کرده تا بنشینند و داستان فرج ا... سلحشور را با آنچه در تخیل خودشان ساخته اند مقایسه کنند و ببینند این یوسف مصری چه شکلی بوده است؟
سریال یوسف پیامبر یکی از چند پروژۀ بزرگ سیمای جمهوری اسلامی است که ساختنش یک دهه به طول انجامید و حالا چند ماهی است که جمعه شب ها آنتن شبکه یک را تسخیر کرده و مهمان ما می شود. این سریال در 46 قسمت 50 دقیقه ای، با هنر نمایی 180 بازیگر، آمادۀ نمایش شده تا شمایل مصر نشینان و نحوۀ تعامل این پیامبر کنعانی را با متمدنین مصری نشان دهد. تولید این سریال تاریخی، مذهبی سی و دو ماه طول کشیده و لوکیشن هایش ابتدا بیخ گوش خودمان در بیابان های اطراف قم و بعد در شهرک سینمایی دفاع مقدس انتخاب شده است. برای ساخت صحنه های این فیلم، دکوری حدود 25 هزار متر مربع از مصالح حقیقی؛ مثل چوب و سنگ ساخته شده و این کار تقریبا یک میلیارد تومان خرج روی دست تهیه کننده اش گذاشته است؛ یعنی چیزی معادل بر آورد اولیه ساخت این فیلم! در مورد میزان هزینۀ ساخت سریال یوسف پیامبر علیرغم تلاش تهیه کننده اش در شفاف سازی میزان خرج و مخارج آن به آمارهای متناقض و عجیب و غریبی بر می خوریم که بهتر است راجع به آن صحبت نکنیم.
قصۀ زندگی حضرت یوسف تا به حال 17 بار جلوی دوربین رفته که در این میان سلحشور معتقد است، یکی از بهترین نسخه های این فیلم تاریخی را آماده کرده است. او برای ساخت این پروژه هر چه منبع رسمی یا به قول خودمان توپ، سراغ داشته، از کتب معروف دینی خودمان بگیر تا کتب عهد عتیق، همه را خوانده و از آنها استفاده کرده است؛ شاهدش هم تیتراژ چهار دقیقه ای سریال است. در این تیتراژ به اسامی زیاد و معروفی؛ مثل اسم دو رئیس جمهور بر می خوریم.
سلحشور، دو فیلم تاریخی، مذهبی ایوب نبی و مردان آنجلس را هم در کانامه دارد که نمره های بدی هم از آنها نگرفته است؛ ولی نوع ساخت و نگارش یوسف پیامبر، زیاد به مذاق گروهی خوش نیامده و عده ای هم توقع بیشتری از آن داشته اند. در نسخۀ ایرانی یوسف، داستان، پیش از تولد حضرت یوسف و در شهر فدان شروع می شود، شهری که در قلب تمدن بزرگ بابل قرار داشته، تمدنی که به باغ های روانش مشهور است؛ اما فدان بسیار حقیرانه به تصویر در آمده و در هنگام نمایش نمای بیرونی شهر که خیلی هم کوتاه است، این شهر به روستایی در حاشیۀ کویر شبیه است، در حالی که انتظار می رفت این شهر با سر سبزی و عظمت بیشتری به نمایش در آید. این مشکل در صحنه های بعدی و در تصویر مصر متمدن هم وجود دارد و به قول معروف توی ذوق می زند. با وسعت ساخت و سازی که برای به نمایش در آوردن این سریال انجام شده، بزرگنمایی و نمایش عظمت بیشتری از آن انتظار می رفت تا مصر و شهرهای دیگر برای بیننده باور پذیر باشد. در این کار نباید قدرت جادویی جلوه های ویژه را فراموش کنیم. کارگردان با کار بیشتر و دقت نظر بالاتری در به کار گیری گروه جلوه های ویژه می توانست صحنه ها ی دلخواه بیننده را به تصویر بکشد. در این سریال، دورنمای زندگی مردم دو تمدن بزرگ به نمایش در آمده؛ ولی تا آنجا که ما دیده ایم تصویر مردم فدان ناقص و مبهم است. مردم این شهر نه اهل خرید بودند و نه فروش؛ چرا که هیچ اثری از مغازه ها و کسب و کار و زندگی فدانی ها به نمایش در نیامده است. گویا مردمش کاری جز تماشای سوزاندن منحرفین دینشان و پرستش بت و رفتن به معبد نداشته اند. می توان گفت کارگردان، در شروع مجموعه شتابزده عمل کرده است. در مورد نمایش زندگی مردم مصر نیز شاید هنوز برای قضاوت زود باشد؛ اما اگر مثل زندگی مردم فدان باشد نتیجه از پیش معلوم است. در بخش نخست سریال، نقش محوری داستان را یعقوب بازی می کند که محمود پاک نیت اجرای آن را به عهده گرفته است؛ اما نوع پرداخت این بازیگر از نقش یعقوب انتظارات مردم را بر آورده نکرده است. در مورد کودکی یوسف نیز به وجه مشخصۀ این پیامبر؛ یعنی زیبایی اش توجه چندانی نشده و با آنچه در تصور بیننده است از زمین تا آسمان تفاوت دارد. در چهرۀ یوسف جوان هم زیبایی با آن توصیفی که در تاریخ و روایات آمده است وجود ندارد و می توان گفت این یوسف ارزش دست بریدن را ندارد. هر چند که کارگردان، عنوان می کند تاکیدش تنها بر زیبایی ظاهری نبوده؛ ولی در مورد نوع بازی این بازیگر هم باید بعدها نظر داده شود.
ساخت سریال های تاریخی، مذهبی از سیاست های چند سال اخیر رسانۀ ملی است و همان طور که انتظار می رود باید هدفی بالاتر از سرگرمی افراد داشته باشد. در سریال یوسف پیامبر هم به چند موضوع مختلف اشاره شده و انواع ارزش ها و تفکرات در قالب آن بیان شده است؛ به عنوان نمونه سعی شده که صهیونیسم به فرزندان ناخلف یعقوب، نسبت داده شود.

نگاه کارشناس
حجت الاسلام میرخندان، پژوهشگر مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما در گفتگوی اختصاصی با رویش:
بخش عمدۀ اطلاعات سریال های تاریخی، مذهبی از طریق روایات به دست می آید. داستان ازدواج حضرت یعقوب با دو خواهر، در کتاب معتبر بحارالانوار آمده؛ ولی کیفیت آن ذکر نشده است و در مورد اینکه همزمان با دو خواهر ازدواج کرده یا اینکه بعد از فوت یکی از آنها با دیگری ازدواج کرده نمی توان صحبتی کرد. با توجه به اینکه نمی دانیم در زمان پیامبری حضرت یعقوب حکم ازدواج با دو خواهر به چه صورت بوده است نمی توان نام آن را اسرائیلیات گذاشت. به عنوان مثال با علم به اینکه در هیچ زمانی از روزگار، شراب خوردن حلال نبوده، اگر روایتی پیدا کنیم که پیامبری شراب خورده است، بدون شک این روایت جزﺀ اسرائیلیات است؛ چرا که اصل شراب خواری حرام است و پیامبران از این کار مبرا هستند.
بحث انگیز ترین بازیگر این سریال، محمود پاک نیت است. کارگردان می توانست از افراد بهتری برای ایفای این نقش استفاده کند. در این سریال، یعقوب، مؤلفه های یک پیامبر را ندارد و روی دیالوگ های یعقوب کار اساسی نشده است. علاوه بر اینکه بازیگر نتوانسته با تمام توانش نقش را خوب از کار در بیاورد، در این نقش هیچ نقطۀ اوج و گره خوردگی اصلی وجود ندارد تا معنویت در آن نمود پیدا کند. در بعضی از موارد شائبه هایی هم دیده می شود. یعقوب با پسران دیگرش هیچ ارتباطی برقرار نمی کند و هنگامی که فرزندان به دام شیطان می افتند، او هیچ تلاش مهمی برای کمک به فرزندانش نمی کند؛ حتی در گریم و لباس پوشیدن پسران یعقوب هم بیننده، تمایز و تبعیض را می بیند. در این فیلم، نقش برادران یوسف، بیش از اندازه مخدوش و سیاه معرفی می شود. در واقع برادران یوسف تصمیم به قتل او دارند؛ اما آقای سلحشور، دلیل کینه و نفرت برادران را به خوبی پرورش نداده و آن را قابل لمس نکرده است. برادرانی که بیست سال از یوسف بزرگ تر هستند باید دلایل موجه و بزرگی برای حسادت به او و قتلش داشته باشند. متاسفانه کارگردان برای اینکه بتواند بعضی از مسائل را در بیننده جا بیندازد از مسائل دیگر کم گذاشته و کم کاری کرده است.
دیالوگ هایی که در این مجموعه استفاده شده پیچیده هستند وگاهی دیالوگی که از زبان افراد گفته می شود با رفتار آنها سنخیت ندارد. ما از نوع گویش و کلماتی که در گذشته استفاده می شده اطلاعات کافی نداریم و نمی توان در مورد انتخاب نوع گویش بحث کرد؛ ولی یکی از مواردی که به آن توجه نشده نوع گفتار درست برای افراد مختلف است

caca_caca888
15-01-2009, 19:32
از نظر من باید یه تاپیک دیگه برای نظرسنجی این فیلم بزنیم چون خیلیا عقیدشون عوض شده...
و احتمالا باید نتیجه ی اون یکی نظرسنجی از این بهتر باشه چون اولاش خیلیا میگفتن بده ولی الان میگن خوبه...
من که از همون اول عالیه رو انتخاب کردم...

a6l3i
15-01-2009, 20:23
از نظر من باید یه تاپیک دیگه برای نظرسنجی این فیلم بزنیم چون خیلیا عقیدشون عوض شده...
و احتمالا باید نتیجه ی اون یکی نظرسنجی از این بهتر باشه چون اولاش خیلیا میگفتن بده ولی الان میگن خوبه...
من که از همون اول عالیه رو انتخاب کردم...
موافقم caca جون !

caca_caca888
16-01-2009, 21:38
من نظرشو دادم ...
حالا اگه میخاید این کارو بکنید باید مدیران رو هم در جریان بزارید...
فکر کنم بشه همین نظر سنجی رو هم ریست کرد(از سوی مدیران)
قفل که میشه ریستش رو نمیدونم...

البته همین الانشم رایی که خوب هستش بیشتر از ضعیفاست...

jnicou
16-01-2009, 22:55
فکر کنم بشه همین نظر سنجی رو هم ریست کرد(از سوی مدیران)
قفل که میشه ریستش رو نمیدونم...

آره ، ميشه . ميتونن نظر سنجي رو حذف كنند ،‌يكي ديگه بزارن .

ارسلان قاسمی.
16-01-2009, 23:04
من به فیلمش کار ندارم اگه نگاه کنم بخاطر کتایون ریاحی ازش خیلی خوشم میاد
سلام
ولی به نظر من این فیلم مخاطبهای بسیاری داشته اون هم به خاطر خود فیلمه نه به خاطر بازیگراش
لطفا نگرش سطحی و ابتدایی نداشته باشی
با تشکر

لوگان
16-01-2009, 23:53
اه اه اه. عجب قسمت بی محتویی بود. .حالم بهم خورد. 1 ساعت از عمر ما رو حروم کردن! وقت طلاست. من میخوام فردا برم دادگستری شکایت کنم پول عمرم رو بدن.:31:
از اولش تا تهش دارن گندم جمع میکنن. اه اه اه.

ir-dgm
17-01-2009, 00:01
سلام
سه تا سوژه از این قسمت
1- می می سابو(سیاه پوسته) زخمی شده بود و داشت میمرد ولی یکروز ه نشد که حالش خوب شد و درضمن یوزارسیو هم انگار نه انگار شمشیر خورده بود.....
2- اون قسمتی که کاهن داشت مالک را بخاطر ذخیره کردن گندم با ساقه یوزارسیف مسخره میکرد دهنش بسته بود ولی صدای خنده میومد.....یعنی دوبله....
3- یوزارسیف بعد از اینکه مالک میگه استقبال مردم خوب نبوده و با مردم صحبت میکنه سوار ارابه میشه ولی تو سکانس بعدی از اسب پیاده میشه و میره به مرده میگه با ساقه ذخیره کن نه بدون ساقه

Leyth
17-01-2009, 00:04
با سلام

نوازندگی "بانو" زلیخا در این قسمت خیلی برا من جالب بود.
خانم کتایون ریاحی واقعا طوری با حس چنگ می زد که آدم فکر می کرد نوازندگی بلده.

beauty
17-01-2009, 00:20
1- می می سابو(سیاه پوسته) زخمی شده بود و داشت میمرد ولی یکروز ه نشد که حالش خوب شد و درضمن یوزارسیو هم انگار نه انگار شمشیر خورده بود.....


یک روز نشده بود ، چندین روز یا شاید چندین ماه از اون اتفاق گذشته ، منتها گذر زمان رو زیرنویس نمیکنه

و باید اینقدر توجه داشته باشی تا متوجه بشی چه زمانی گذشته

در ضمن یوسف که شمشیر نخورده بود ، می می سابو مانع این کار شد و اصلا ضربه ای به یوسف نخورد2- اون قسمتی که کاهن داشت مالک را بخاطر ذخیره کردن گندم با ساقه یوزارسیف مسخره میکرد دهنش بسته بود ولی صدای خنده میومد.....یعنی دوبله....

بله این سکانس رو دوبله کرده بودند ، میشد خیلی بهتر درش آورد

سکانس های دیگه ای هم به این شکل دیده شده بود


3- یوزارسیف بعد از اینکه مالک میگه استقبال مردم خوب نبوده و با مردم صحبت میکنه سوار ارابه میشه ولی تو سکانس بعدی از اسب پیاده میشه و میره به مرده میگه با ساقه ذخیره کن نه بدون ساقه

خب بعد از صحبت با کشاورز ها ، حالا ساعت ها بعد یا فردای اون روز مشغول نظارت مجدد میشه که اون شخص رو میبینه

این خیلی خوبه که شما اینقدر ریز بین هستی ولی باید بیشتر به معنی و مفهومی که میخواد سریال برسونه دقت و تمرکز کرد

سوای این ایراد های کوچک ، این سریال منو خیلی تحت تاثیر قرار میده

بعد از دیدن این سریال حداقل تا چند روز سعی میکنم کارهای خوبتری انجام بدم یا مثلا با مردم مهربونتر باشم

ir-dgm
17-01-2009, 00:26
در ضمن یوسف که شمشیر نخورده بود ، می می سابو مانع این کار شد و اصلا ضربه ای به یوسف نخورد
اول فیلم نگهبانه خواست یوسف را بکشه که خورد به دستش بعد یوسف میزنتش(مثل جت لی) بعد مالک(اژدها واد میشود) میاد طرف تا خورد داره لگد میزنه.....

shamabady
17-01-2009, 00:51
آقا اینارو ول کنید اون سنگ های به اون بزرگی رو بگید چقدر سبک بودند
مخصوصا اونجا که 3 نفر از زیرش گرفته بودند و دو نفر بالا میکشیدند کاملا تابلو بود که وزن نداره و داره عدا در میارند :دی

Kaptian Black
17-01-2009, 01:18
ای بابا همه اینجا بیکار نشستن فقط از سریال سوتی بگیرن :27: (یکیشم خودم :31: الان دوره سرم داره گندم میچرخه :31: ) از ایران انتظار هالیوود دارین ؟:2:

jnicou
17-01-2009, 01:29
كلا لگد يوسوف به اون كه ميخواست با شمشير بزنتش ، حمله ي اون شخص بهش ! كلا كارگرداني اين سكانس بيخود بود !

Rjoun
17-01-2009, 01:41
دوستان بيل(وسيله كشاورزي) چه سالي اختراع شد؟

اماستیاف
17-01-2009, 01:53
یک جعبه مقوایی رو دو نفر با کمترین فشار میکشیدن .(مثلا یک تکه سنگ بزرگ و سنگین بود که مصریهای اون زمان با شیوه های خاص خودشون جابجا میکردن)
اون کسانی که کشاورزی میکردن معلوم بود تا حالا یکبار این وسایل رو دستشون نگرفتن.


من تا حالا توی این تاپیک نظر ندادم.اما این داستان حضرت یوسف که یکی از زیباترین داستانهای قرآنیه، بسیار ضعیف و با تحریف به تصویر کشیده شده.
اون چیزی که باعث میشه اکثر ما جمعه شبها شبکه یک رو نگاه کنیم داستان بسیار زیباست نه یک فیلم قوی.

در یک کلام میتونم بگم فیلمش خیلی مصنوعیه !

Leyth
17-01-2009, 03:15
در مورد سیلو های گندم باید بگم که تحقیق خوبی انجام داده بود. چون این روش در مصر کلن اجرا میشده برای فرار از قحطی و اون رو به کشورهای همسایه ای مثل پارس یاد دادند (احتمالا در زمان داریوش اول)

اما قضیه ی ذخیره کردن با خوشه رو من جایی نشنیده بودم.

من خودم زیاد مطمئن نیستم... اما اگه گندم با خوشه ذخیره بشه، احتمال سبز شدن اون در سیلو بالا میره.
یکی از دلایل خرمن کوب گندم هم اینه که رطوبتش گرفته بشه. حالا بازم بیان اون همه سنگ رو این ور و اون ور ببرن تا رطوبت به سیلو ها نرسه... بهتر بود فیلم نامه نویس این سریال سعی میکرد از خودش چیزی در نیاره.

پیشنهاد می کنم اگه می خواهید فیلمی ببینید که از زندگی یوسف ساختند، انیمیشن " یوسف پادشاه رویاها" رو از شرکت دریم ورکس ببینید.
Josef King of Dreams

ElmO
17-01-2009, 03:39
.... اما این داستان حضرت یوسف که یکی از زیباترین داستانهای قرآنیه، بسیار ضعیف و با تحریف به تصویر کشیده شده.
اون چیزی که باعث میشه اکثر ما جمعه شبها شبکه یک رو نگاه کنیم داستان بسیار زیباست نه یک فیلم قوی.

در یک کلام میتونم بگم فیلمش خیلی مصنوعیه !

کاملا موافقم ..
به نظر من علتش ، شاید استفاده از منابع زیاده !!
این دفعه و در این فیلم ، از اون ور بوم افتادن .. !
بعضی اوقات به خودم میگم اینا اگه از این همه منبع استفاده کردن ، خوب لابد این چیزی
که نشون میدن درسته .. اما بعد به این نتیجه میرسم که از کجا معلوم منابع درست بوده باشن ؟! ...

کلا تجربه نشون داده فیلمها و سریالهای تاریخی ، با هر قوت و ضعفی که ساخته بشن ، محبوبن ..
و مردم ، همونطور که دوستمون گفتن ، به خاطر داستان زیبایی که ازش سراغ دارن و یا
علاقه شون به دونستن از تاریخ کشورشون یا دینشون ، اونو با جدیت دنبال میکنن ..

سربداران ، هزاردستان ، سلطان و شبان ( فک کنم البته ) ، مردان آنجلس ، امام علی (ع) ،
ولایت عشق ( امام رضا (ع) ) و .. .. .. یوسف پیامبر (ع) ..

به نظر من یوسف پیامبر از تمام مجموعه های قبلی ضعیف تر ( از نظر ساخت ) بوده و این برای
"احسن القصص" ( از نظر خود قرآن ) ، واقعا خوب نیست ..

توی اینکه این سریال پربیننده ست شکی نیست ..
اما باید ببینیم چرا پر بیننده ست ؟!!
چرا سیما فیلم موقع پخش این سریال زیرنویس میکنه که ایده های قرانی تون رو به ما بگید !! ؟
اینا خودش جواب سواله به نظر من ..

یا حق

:40:

*Necromancer
17-01-2009, 04:01
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
این پائولت گودارده ها!:31:


دوستان بيل(وسيله كشاورزي) چه سالي اختراع شد؟
اون یارو داشت با بیل بازی می کرد کار نمی کرد که!
فک کنم قرار بود اون ته مهای کادر باشه:31:به نظر من یوسف پیامبر از تمام مجموعه های قبلی ضعیف تر ( از نظر ساخت ) بوده و این برای
"احسن القصص" ( از نظر خود قرآن ) ، واقعا خوب نیست ..ببینید درسته که یکمی فیلم ضعیفه اما این نظر شماست!
شاید ندونید اما 10 سال روی دکور مصر باستان کار شده!
این یعنی اصلا نخواستن کار آبکی بسازن!

befermatooo
17-01-2009, 05:50
حرفهای دوستان تایید میشه !!!

اونها طوری زمین ها رو شخم میزدن که انگار قراره توی هر 3 در 3 متر تنها 1 دانه گندم کشت بشه !!! طرف قامتش راسته و با همون شکل داره زمین رو شخم میزنه اونم در فواصل چند متر !!!!

و همنی که دوستمون بهش اشاره داشت مشخص بود که دارن یک کارتون رو حرکت میدن و فشاری که بهشون وارد می اومد حرفم رو تصدیق میکنه . من نیگم واقعا یک سنگ بزرگ و ... را حرکت بدن اما حداقلش اینه که صحنه سازی درستی انجام بدن و ببیننده بتونه درک کنه که برده ها در آن زمان به چه سختی کار میکردنند !!!

بیل !!!! از شاهکارهای این سریال بود . با همین فرم و شکل بدون کوچیکترین دستکاری درش تا بشه گفت مال دوران فرعونیانه !!! فکر کنم قبل از برداشت این لوکیشن رفتن از ابزار یراق سر کوچه خریدن : دی


دوستمون به نکته جالب اشاره کرد . منابع زیاد !!!

به علت منابع زیاد اونها دچار سردرگمی شدند و بنظر میاد خماستن از هر منبعی در سریال استفاده بشه و این میتونه دلیل بر ناهماهنگی داستانی و باستانی باشه !!! هر چند خیلی از منابع از حقیقت دور هستند !!!
در مورد سریال میشه یک حرف رو زد :


حتی در انتخاب بازیگران اصلی هم از سیاهی لشگر استفاده شده چه برسه به دیگران !!!

dampayi
17-01-2009, 13:59
البته از این سریال می شه نتیجه گرفت آخ.ندها اون موقع هم آدمای جالبی بودن[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](33).gif

اینو بد اومدیا!!!!!!!:18:

:31:

ارسلان قاسمی.
17-01-2009, 14:00
بله این سکانس رو دوبله کرده بودند ، میشد خیلی بهتر درش آورد

سکانس های دیگه ای هم به این شکل دیده شده بود
اون با صدای یکی از زندانی های سابق زاویرا (موسفیده) دوبله شده بود
درسته

کاپیتان رضائی
17-01-2009, 14:53
اون با صدای یکی از زندانی های سابق زاویرا (موسفیده) دوبله شده بود
درسته
اولا که حالت چطوره پسر؟ خوش اومدی به پیسی ورلد.(تو همون بازیگر کوچکی یوسفی؟:18:)
دوم دلیل دوبله شدن اون چی بود؟ آیا نمیتونس حرفایی که دوبله شده رو خودش بگه؟

halfblod
17-01-2009, 15:11
دوستان بيل(وسيله كشاورزي) چه سالي اختراع شد؟
بيل چند هزار سال قبل تر از حضرت يوسف بوده...
اما اين بيلي كه در اين فيلم ديشب ديدين مال چين هست و اسم اين بيل ها بيل چيني هست و مردمان گذشته چين اين بيل را ساختن نه مردم مصر! توي تاريخشان هست. اين نشانه اوج كارگرداني كارگردان است

ارسلان قاسمی.
17-01-2009, 18:25
اولا که حالت چطوره پسر؟ خوش اومدی به پیسی ورلد.(تو همون بازیگر کوچکی یوسفی؟)
دوم دلیل دوبله شدن اون چی بود؟ آیا نمیتونس حرفایی که دوبله شده رو خودش بگه؟
دلیل دوبله شدنشو نمیدونم
اگه دوستان میدونن بگن استفاده کنیم

gmuosavi
17-01-2009, 20:03
برای بعضی از شخصیتها دوبله شده بود
مثل مادر آخن آتون

ولی نمیدونم چرا کسانی مثل جهانبخش سلطانی و خود یوسف و... براشون دوبله نشد ؟!!!

==============================

امروز نسخه آمریکایی فیلم رو دیدم به کارگردانی راجریانگ
البته نمیشه گفت ولی اگه بین این دو نسخه یکی رو بخوام انتخاب کنم من کار سلحشور رو (باهمه ضعف هایی که داره) میبینم
این متنی که می نویسم نظر منه و تقریبا کاری هم با نسخه های دیگه فیلم ندارم
البته ببخشید که من یوسف رو جوزف صدا می کنم چون به نظرم اینها دو نفرند !

به نظر من راجر یانگ یه کمی بیشتر از سلحشور تاریخ رو تغییر داده

جوزف ( که عکسش رو تو پستهای قبل دیدین) اصلا به زیباترین آدم نمیخورد! ( حتی یه کمی هم ... )

توی بازار برده فروشان ده ساله نبود ! ( حدود هفده سال ! )

توی کل فیلم چهره جوزف ده ساله ( ابتدای فیلم ) و جوزفی که عزیز مصر شده و برادراش رو می بینه هیچ فرقی نمیکنه !

من شنیدم زلیخا پیراهن یوسف رو پاره می کنه ولی اینجا یه چیزی مثل دامن پوشیده بود که اون پاره شد ! اصلا کلا در اومد و تو دست زلیخا بود !

زلیخا که معروف بوده یکی از زنان زیبای مصره ، من که دیدمش چندشم شد ! ( کلا قیافش به این جوزف می خورد !)

یعقوب اصلا نابینا نمیشه !

کلا خیلی مشکل داشت ( گفتم من فعلا کاری به نسخه آقای سلحشور ندارم و در مورد این فیلم صحیت می کنم )

احتمالا بعدا عکسهایی از فیلم رو میزارم

click_dez
18-01-2009, 00:29
اما قضیه ی ذخیره کردن با خوشه رو من جایی نشنیده بودم.

من خودم زیاد مطمئن نیستم... اما اگه گندم با خوشه ذخیره بشه، احتمال سبز شدن اون در سیلو بالا میره.در مورد ذخیره سازی با خوشه باید بگم که فکر می کنم تو قرآن به این اشاره شده که باید با خوشه ذخیره بشه چون گویا گندم بدون خوشه دوام چندانی نداره. البته تو فیلم دلیلش رو چیز دیگه ای میگه که احتمالا به این دلیل که نمیخوان کاهن ها بفهمن (به نظرم یکی از معدود نکات مثبت فیلمه)
این سوال برام بود که چطور میخوان بدون اینکه کاهن ها بفهمن تنها راه ذخیره سازی با خوشه ست، گندم ذخیره کنن
امروز نسخه آمریکایی فیلم رو دیدم به کارگردانی راجریانگ


این فیلم بر اساس آیات قرآنه؟؟

franch
18-01-2009, 00:51
نقد شفاهي سريال‌هاي روي آنتن/ سلطان‌محمدي: «يوسف پيامبر» واكنش مثبت مردم و علما را دربرداشته ‌است


خبرگزاري فارس: يك منتقد با بيان اين كه سريال يوسف واكنش مثبت مردم و علما را دربرداشته‌است، گفت: سريال داراي نقط قوت و ضعف بسيار است.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


«حسين سلطان‌محمدي» در گفت‌و‌گو با باشگاه خبري فارس «توانا»، در مورد سريال يوسف پيامبر(ع)گفت: كار در مجموع از لحاظ اجرا خوب است و واكنش مثبت مردم و علما را در برداشته‌ است.
وي ادامه داد: بعضي منتقدان هم‌كه موشكافانه سريال را دنبال مي‌كنند اين سريال را پذيرفته‌اند و بعضي‌ها هم ايراداتي را به سريال وارد مي‌كنند.
سلطان‌محمدي تصريح كرد: آقاي سلحشور سعي كرده كار را براي مخاطبان ساده كند و از زبان محاوره امروزه در اين سريال استفاده كرده است و از جملات فلسفي استفاده نكرده كه فهمش براي مخاطبان سخت باشد و در مجموع، وي توانسته خوب گروه را مديريت كند. كار قابل‌استفاده است.
اين منتقد در ادامه در مورد بازي‌هاي سريال «يوسف پيامبر» افزود: بازي‌ها مي‌توانست بهتر و پخته‌تر باشد، بعضي بازي‌ها شتاب‌زده است و انتخاب بعضي بازي‌ها خوب نيست.
وي تصريح كرد: بازيگراني مثل كتايون رياحي،جعفر دهقان،محمود پاك‌نيت، پروانه معصومي و عباس اميري، بازيگران محوري سريال هستند كه هر هفته كار آنها ديده مي‌شوند و بزرگي‌شان به چشم مي‌آيد.
سلطان محمدي دكور سريال را عالي دانست و افزود: دكورها متنوع‌اند و حرف براي گفتن دارد و چيدمان دكورها هم خوب از آب درآمده است.
اين منتقد در ادامه در مورد فيلم‌نامه سريال، افزود: فيلم‌نامه ثبات ندارد و بر اصول خود پايبند نيست.
وي در ادامه درباره استفاده از تك دوربين گفت: توليد پروژه‌اي به اين عظمت كه 4 سال فيلم‌برداري دارد با تك دوربين خيلي سخت است ولي اين سليقه كارگردان است. او اين ترفند را به‌كار گرفته و از نظر فيلمبرداري هم، در قسمت‌هايي، حركات دوربين فوق العاده است و در جاهايي دوربين ثابت است.
«سلطان‌محمدي» چهره‌پردازي سريال «يوسف پيامبر» را خوب ندانست و افزود: گريم‌ها در مجموع خوب نيست و تنوع ندارد.
اين منتقد درباره برخي حواشي و نكات پيش آمده پيرامون سريال تصريح كرد: ايرانوس در اول سفره دار عزيز مصر بود و فعلا بايد سفره دار آمن هوتب چهارم باشد اما ايرانوس در كنار يوسف مي‌چرخد و خادم يوسف است و اتفاقات را به يوسف بازگو مي‌كند. اين دو كار را چگونه انجام مي‌دهد؟
وي ضمن انتقاد از برخي صحنه‌ها از جمله صحنه حمله به يوسف، ادامه داد: نام الهام حميدي را در تيتراژ شروع سريال «يوسف پيامبر» مي‌بينيم. اكنون قسمت‌هاي زيادي از سريال گذشته و ايشان هنوز در سريال حضور ندارد و در روزنامه‌ها مي‌خوانيم كه ايشان همسر اول يوسف مي‌شود.
سلطان محمدي با اشاره به اين كه «در بخش‌هايي از سريال عظمت و سيره يوسف گم شده است» و «حواشي سريال رنگ و بوي ديني ندارد» در پايان گفت: اما اميدوارم زحمت دوستان خوب باشد و با اجر بماند.

REGISTERED USER
18-01-2009, 01:46
آقا این دختره الهام حمیدی چی کاره است ؟

اسمش توی تیتراژ آغازین هست ولی هنوز نیومده !!!

بابا داستان به این قشنگی ، زحمت هم کشیده شده !

ایرانی جماعت میاد توی نظر سنجی ، اولین دکمه ای رو که میزنه بدون فکر ضعیفه ! خوب یعنی چی ؟

ارسلان قاسمی.
18-01-2009, 10:35
بابا داستان به این قشنگی ، زحمت هم کشیده شده !

ایرانی جماعت میاد توی نظر سنجی ، اولین دکمه ای رو که میزنه بدون فکر ضعیفه ! خوب یعنی چی ؟

از نظر سنجی دوستان باید تشکر کرد . چون باید نکات ضعف و قوت این سریال معلوم بشه که سریال های آتی بهتر ساخته و تدوین بشن
ولی خب این یکم کم لطفی هست که دوستان نظر ضعیف بدن!
با تشکر

gmuosavi
18-01-2009, 16:37
آقا این دختره الهام حمیدی چی کاره است ؟با یوزارسیف ازدواج می کنه :20:
اسمش توی تیتراژ آغازین هست ولی هنوز نیومده !!!

فکر کنم دیگه تو پشت صحنه ها ببینیمش :27:

malkemid
18-01-2009, 17:28
بابا داستان به این قشنگی ، زحمت هم کشیده شده !

ایرانی جماعت میاد توی نظر سنجی ، اولین دکمه ای رو که میزنه بدون فکر ضعیفه ! خوب یعنی چی ؟

خوب الکی به به چه چه کنیم که نمیشه دوست عزیز...
به نظر من واقعا این سریال ضعیفه...بیشتر ضعفشم بخاطر بد بازی کردن بعضی از بازیگراست و بعضی جاهای فیلمنامش دیگه خیلی تصنعی و ساختگیه...
مثلا فقط به عنوان یک مثال از صدها... یه جا من دیدم رفته بود تو مزرعه پیش یه خونواده ای...بعد که رفت و اونا اسمشو پرسیدن و به طرز واقعا خنده داری شروع کردن که وای...او عزیز مصر بود...با ما غذا خورد و فلان و بهمان...من بیننده وقتی این صحنه ها رو می بینیم حس می کنم کار گردان می خواد یه چیزی رو به زور بچپونه تو مخ بیننده که مثلا یوسف آدم بزرگوار و خوبی بود...آیا برای نشون دادن این موضوع راه واقع گرایانه ای نبود که به این شکل پیش پا افتاده بخواد به زور به بیننده القا بشه؟!

Mahiar0
18-01-2009, 17:45
آقا این دختره الهام حمیدی چی کاره است ؟

اسمش توی تیتراژ آغازین هست ولی هنوز نیومده !!!

اره منم پوسترش رو دیدم
هنوز که نیومده
من داستان اصلی نمیدانم
پس ازدواج میکنه یوسف
فکرمیکردم با زلیخا ازدواج میکنه

محمد88
18-01-2009, 18:15
بابا داستان به این قشنگی ، زحمت هم کشیده شده !

ایرانی جماعت میاد توی نظر سنجی ، اولین دکمه ای رو که میزنه بدون فکر ضعیفه ! خوب یعنی چی ؟

خیلیها نظرشون رو زمانی دادن که اوایل فیلم بود.... و واقعا اون اوایل ضعیف بود.
من فکر میکنم اگه الآن یا زمانی که تموم بشه یه نظر سنجی بگیریم ، میبینیم که نظرها یه چیزه دیگرند.

caca_caca888
18-01-2009, 18:17
در مورد ذخیره سازی با خوشه باید بگم که فکر می کنم تو قرآن به این اشاره شده که باید با خوشه ذخیره بشه چون گویا گندم بدون خوشه دوام چندانی نداره. البته تو فیلم دلیلش رو چیز دیگه ای میگه که احتمالا به این دلیل که نمیخوان کاهن ها بفهمن (به نظرم یکی از معدود نکات مثبت فیلمه)
این سوال برام بود که چطور میخوان بدون اینکه کاهن ها بفهمن تنها راه ذخیره سازی با خوشه ست، گندم ذخیره کنن

تایید میشه ... میخواستم بگم که گفتی...

آقا این دختره الهام حمیدی چی کاره است ؟

اسمش توی تیتراژ آغازین هست ولی هنوز نیومده !!!
فکر کنم یکی از زنای یوسف باشه...
میدونی کیه؟؟ همونی که تو خیلی دور خیلی نزدیک بازی میکرد...پرستاری که تو روستا بود...

بابا داستان به این قشنگی ، زحمت هم کشیده شده !

ایرانی جماعت میاد توی نظر سنجی ، اولین دکمه ای رو که میزنه بدون فکر ضعیفه ! خوب یعنی چی ؟
درسته...بعضیا نگاه میکنن و همش ازش الکی ایراد میگیرن و میخندن...

با یوزارسیف ازدواج می کنه
ای بابا ما که میخایم جواب هر کی رو بدیم یکی از ما زودتر گفته...
از این عکس معلومه که زنشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

به نظر من واقعا این سریال ضعیفه...بیشتر ضعفشم بخاطر بد بازی کردن بعضی از بازیگراست و بعضی جاهای فیلمنامش دیگه خیلی تصنعی و ساختگیه...
اگه بازیگرای حرفه ای هم که بزارن میگید به شخصیت این بازیگر نمیخوره(مثل یعقوب) تو بیشتر فیلم های مذهبی از بازیگرای معروف استفاده نمیکنند...

caca_caca888
18-01-2009, 18:26
پرشین استار - مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» به كارگرداني «فرج الله سلحشور» در شبكه‌هاي خارجي به نمايش در مي‌آيد.
به نقل از فارس ، مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» به كارگرداني فرج الله سلحشور و از محصولات مركز سيما فيلم، در شبكه‌هاي خارجي به نمايش در مي‌آيد.
شبكه جهاني الكوثر از چندي قبل، پخش سريال «يوسف پيامبر(ع)» را در لبنان شروع كرده است. اين مجموعه هر هفته جمعه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از اين شبكه پخش مي‌شود.
بنابراعلام روابط عمومي پروژه «يوسف پيامبر(ع)»، طي هفته جاري، ششمين قسمت اين مجموعه از شبكه الكوثر پخش مي‌شود. دوبله «يوسف پيامبر(ع)» كه در اين شبكه به زبان عربي روانه آنتن شده در كشور لبنان انجام مي‌گيرد و تا به حال، چهار قسمت سريال جهت دوبله تحويل واحد دوبلاژ عربي شبكه الكوثر شده است.
تلويزيون سراسري افغانستان نيز از مدتي قبل اقدام به پخش سريال كرده كه با استقبال اهالي اين كشور مواجه شده است.به دليل نزديكي زبان دو كشور ايران و افغانستان، سريال «يوسف پيامبر(ع)» به زبان فارسي و بدون هيچ دوبله و يا زيرنويسي در آن كشور روانه آنتن شده است .
تلويزيون تركيه نيز به تازگي اين سريال را براي پخش در نظر گرفته است.
تلويزيون ايران نيز تا به حال پانزده قسمت از «يوسف پيامبر(ع)» را براي علاقه‌مندان و بينندگان اين شبكه پخش كرده است.
اين سريال در 45 قسمت، سير زندگي حضرت يوسف (ع) را از كودكي تا بزرگسالي و زماني كه به عزيزي مصر مي رسد، روايت كرده است.
فرج الله سلحشور در مقام نويسنده، كارگردان و تهيه كننده، اين مجموعه را براساس داستان قرآني يوسف (ع) براي مركز سيما فيلم تهيه و توليد كرده است.

خبرش قدیمیه ولی ممکن شما نشنیده باشید ...من که خودم نشنیده بودم.
فقط انتظار نداشته باشید که آمریکا نشونش بده...همین بسه دیگه...مگه ایران میاد فیلمای آنجلینا جولی رو نشون بده؟؟؟

کاپیتان رضائی
18-01-2009, 18:57
با یوزارسیف ازدواج می کنه
البته اول جوونی زلیخا رو خدا بهش برمیگردونه بعد با یوسف ازدواج میکنن

caca_caca888
18-01-2009, 19:02
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

به این تاپیک مراجعه کنید تا عکس هایی از آینده این فیلم(ازدواج و...)به همراه توضیح ببینید

ارمغان جنون
18-01-2009, 19:55
این قسمتش خیلی خنده دار بود مخصوصا اونجا که یوزارسیف رفت تو مزرعه با اون خونواده ناهار خورد.
کلا میشه به این سریال در ژانر طنز نگاه کرد و خندید.

کاپیتان رضائی
18-01-2009, 20:10
این قسمتش خیلی خنده دار بود مخصوصا اونجا که یوزارسیف رفت تو مزرعه با اون خونواده ناهار خورد.
کلا میشه به این سریال در ژانر طنز نگاه کرد و خندید.
لطفا بریم سر اصل مطلب
حالا به غیر انتقاد ها

franch
19-01-2009, 00:56
پرشین استار - مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» به كارگرداني «فرج الله سلحشور» در شبكه‌هاي خارجي به نمايش در مي‌آيد.
به نقل از فارس ، مجموعه تلويزيوني «يوسف پيامبر(ع)» به كارگرداني فرج الله سلحشور و از محصولات مركز سيما فيلم، در شبكه‌هاي خارجي به نمايش در مي‌آيد.
شبكه جهاني الكوثر از چندي قبل، پخش سريال «يوسف پيامبر(ع)» را در لبنان شروع كرده است. اين مجموعه هر هفته جمعه‌ها ساعت 20:30 به وقت تهران از اين شبكه پخش مي‌شود.
بنابراعلام روابط عمومي پروژه «يوسف پيامبر(ع)»، طي هفته جاري، ششمين قسمت اين مجموعه از شبكه الكوثر پخش مي‌شود. دوبله «يوسف پيامبر(ع)» كه در اين شبكه به زبان عربي روانه آنتن شده در كشور لبنان انجام مي‌گيرد و تا به حال، چهار قسمت سريال جهت دوبله تحويل واحد دوبلاژ عربي شبكه الكوثر شده است.
تلويزيون سراسري افغانستان نيز از مدتي قبل اقدام به پخش سريال كرده كه با استقبال اهالي اين كشور مواجه شده است.به دليل نزديكي زبان دو كشور ايران و افغانستان، سريال «يوسف پيامبر(ع)» به زبان فارسي و بدون هيچ دوبله و يا زيرنويسي در آن كشور روانه آنتن شده است .
تلويزيون تركيه نيز به تازگي اين سريال را براي پخش در نظر گرفته است.
تلويزيون ايران نيز تا به حال پانزده قسمت از «يوسف پيامبر(ع)» را براي علاقه‌مندان و بينندگان اين شبكه پخش كرده است.
اين سريال در 45 قسمت، سير زندگي حضرت يوسف (ع) را از كودكي تا بزرگسالي و زماني كه به عزيزي مصر مي رسد، روايت كرده است.
فرج الله سلحشور در مقام نويسنده، كارگردان و تهيه كننده، اين مجموعه را براساس داستان قرآني يوسف (ع) براي مركز سيما فيلم تهيه و توليد كرده است.

خبرش قدیمیه ولی ممکن شما نشنیده باشید ...من که خودم نشنیده بودم.
فقط انتظار نداشته باشید که آمریکا نشونش بده...همین بسه دیگه...مگه ایران میاد فیلمای آنجلینا جولی رو نشون بده؟؟؟
يكم ريز تر مينوشتي:13:

کاپیتان رضائی
19-01-2009, 01:00
يكم ريز تر مينوشتي:13:
وجدانا من اینارو با ذره بین خوندم. نمیدونم چی نوشته ولی عجب نوشته ها

REGISTERED USER
19-01-2009, 01:20
فکر کنم یکی از زنای یوسف باشه...
میدونی کیه؟؟ همونی که تو خیلی دور خیلی نزدیک بازی میکرد...پرستاری که تو روستا بود...

میشناسم کیه ... زیر تیغ هم بازی کرد الان هم داره توی آخرین دعوت بازی می کنه

بازیگر قدیمی و خوبی هست ... مسلط

malkemid
19-01-2009, 03:19
اگه بازیگرای حرفه ای هم که بزارن میگید به شخصیت این بازیگر نمیخوره(مثل یعقوب) تو بیشتر فیلم های مذهبی از بازیگرای معروف استفاده نمیکنند...

اتفاقا به نظر من بازیگر غیر حرفه ای دلیل نمیشه که انقدر ضایع بازی کنه...بستگی به کارگردان هم داره که چطور بازی بگیره ازشون...چه بسا بازیگرایی که تو اولین سریالشون فوق العاده بودن...هم به مدد استعدادشون و هم توانایی کارگردان.

franch
19-01-2009, 13:46
سلحشور در گفت‌وگو با فارس:
نسخه سينمايي «حضرت يوسف(ع)»به جشنواره فيلم فجر نمي‌رود


خبرگزاري فارس: : به دليل عدم تأمين بودجه نسخه سينمايي «حضرت يوسف(ع)»، اين اثر به جشنواره بيست‌و‌هفتم فيلم فجر نمي‌رود.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]«فرج‌الله سلحشور» كه قرار بود نسخه سينمايي «حضرت يوسف(ع)» را در جشنواره بيست‌و‌هفتمين فيلم‌فجر داشته باشد، در اين باره به خبرنگار سينمايي فارس گفت: فيلم حضرت يوسف امسال آماده نمايش نمي‌شود، چون تأمين بودجه براي نسخه سينمايي‌اش نشده است.و اين موضوع ظاهرا براي مسئولين تلويزيون خيلي مهم نيست.
وي گفت: ما حدس مي‌زديم كه تلويزيون نسبت به اين مسئله اقبال نشان دهد ولي تا اين لحظه هنوز علي‌رغم مطرح كردن آن، هيچ نشان تمايلي از طرف آنها نديديم و فعلا تهيه نسخه سينمايي متوقف خواهد بود.
سلحشور درباره احتمال اكران عمومي نسخه سينمايي اين سريال به فارس گفت: ممكن است كه نسخه سينمايي آن را اكران كنيم ولي بايستي ديد كه اين كار در بررسي‌ها و آمارهاي مردمي تا چه حد با اقبال مواجه مي‌شود و اگر درصد قابل قبولي از آمار وجود داشته باشد، آن را نه صرفا در جشنواره بلكه براي اكران عمومي آماده كنيم.
وي گفت: داشتن نسخه كامل سينمايي سريال حضرت يوسف(ع) اين حسن را دارد كه براي نمايش خارج از كشور نيز كاملا قابل انتقال باشد، چون پكيج سريالي آن، شامل سي‌دي‌هاي متعددي خواهد بود ولي نسخه سينمايي مي‌تواند راحت‌تر و قابل دسترس‌تر باشد.
به گفته كارگردان سريال حضرت يوسف(ع)، 15 قسمت از اين سريال توسط مؤسسه فرهنگي سروش تهيه و تكثير مي‌شود و 15 قسمت ديگر آن بزودي در ايران پخش خواهد شد.

franch
19-01-2009, 18:30
«يوسف پيامبر(ع)» هر چه جلو مي‌رود بهتر ديده مي‌شود


خبرگزاري فارس: يك منتقد با اشاره به اين كه وقتي ما سخت افزار و جلوه‌هاي ميداني و ويژه نداريم، ضرورتي ندارد كه سريال‌هايي نظير «يوسف پيامبر(ع)» بسازيم، گفت: از حق نگذريم، هرچه سريال جلوتر مي‌آيد، يوسف بهتر مي‌شود و كار بهتر ديده مي‌شود.


[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


حسن شيخ‌حائري در گفت‌و گو با خبرنگار باشگاه خبري فارس«توانا»، در مورد سريال يوسف پيامبر گفت:سريال «يوسف پيامبر» اثر تاثيرگذاري نيست و در مقايسه با سريال‌هاي مذهبي كه تاكنون كار شده نمره قابل قبولي نمي‌گيرد.
شيخ‌حائري تصريح كرد: سريال حدود هفت ميليارد هزينه و سي و دو ماه فيلم‌برداري داشته است و با اين زمان و هزينه بايد گفت به اثر متوسط و معمولي ختم شده است. ما در سريال عظمت دو پيامبر بزرگ و عظيم‌الشان حضرت يعقوب(ع) و يوسف (ع) را نمي‌بينيم و ازتصاوير ساده استفاده شده و حق مطلب ادا نشده است.
اين منتقد ادامه داد: وقتي ما سخت افزار و جلوه‌هاي ميداني و ويژه نداريم، ضرورتي ندارد كه اين نوع سريال‌ها را بسازيم.در بحث محتوا و متن هم سريال ايراد دارد. سلحشور دو هزار صفحه فيلم‌نامه نوشته و به علما فرستاده و علما هم نخوانده‌اند.
وي با بيان اين كه سلحشور ايرادات سريال را پاي علما نوشته است، تصريح كرد: چه كسي وقت دارد دو هزار صفحه را بخواند، بايد چكيده و خلاصه مطلب براي صاحب نظران و علما فرستاده مي‌شد.
شيخ حائري با بيان اين كه طرح ازدواج دو خواهر خوب نيست و ضرورت ندارد در سريال به آن پرداخته شود، افزود: درجايي كه يوسف مي‌گويد من اشتباه كردم آيا درست است؟ مگر ما به كودكان‌مان تفهيم نكرديم كه پيامبران اشتباه نمي‌كنند و دروغ نمي‌گويند؟ اين مسئله بايد تبيين و تفهيم مي‌شد.
وي گفت: صحنه به گودال افتادن يوسف تحريف شده است. برادرانش او را نمي‌زنند فقط در گودالي درون چاه قرار مي‌دهند تا از پدر جدايش كنند. بعد به او مي‌گويند اگر كارواني آمد با آنها برو. ولي ما در سريال مشاهده مي‌كنيم كه برادران يوسف را با كتك به چاه پرت مي‌كنند و اين درست نيست.
شيخ حائري دكورهاي سريال را خوب دانست و افزود: در مجموع چيدمان دكورها خوب و متنوع است و حرف براي گفتن دارد ولي جلوه‌هاي ويژه كار اصلا خوب نيست و گروه مي‌توانست كنعان كه زير مجموعه بابل است و در تاريخ بسيار به آن پرداخته شده را حداقل با كامپيوتر درست ‌كند، اما نماها تبديل به اثري معمولي شده است.
اين منتقد با بيان اين كه داوود ميرباقري و مهدي فخيم زاده كارگرداناني هستند كه سريال‌هاي تاريخي ساخته‌اند و مي‌شد از آنها مشاوره گرفت، اظهار داشت: از حق نگذريم، هرچه سريال جلوتر مي‌آيد، يوسف بهتر مي‌شود و كار بهتر ديده مي‌شود.

M3HRD@D
20-01-2009, 15:02
اگه دقت کرده باشید تو این قسمت قبلی فیلم موقع جمع کردن گندم یکی از بازیگران می گوید یا (علی)
(در زمانی که هنوز دین اسلام نیومده بود)

befermatooo
20-01-2009, 15:58
اگه دقت کرده باشید تو این قسمت قبلی فیلم موقع جمع کردن گندم یکی از بازیگران می گوید یا (علی)
(در زمانی که هنوز دین اسلام نیومده بود)

خیلی باهال بود !!!

اگه بشه اون قسمت رو پیدا میکنم و دانلود تا مطمئن بشم که همچین چیزی گفته شده !!!

چه باهال !!!

franch
20-01-2009, 17:15
اگه اينجوري باشه كه خيلي ضايع هست. البته تكرار اين سريال رو شبكه قران ظهر جمعه هم ميذاره.

s_paliz
21-01-2009, 04:30
سلام اگه یادتون باشه چند قسمت پیش وقتی ایناروس رفت زندان به یوسف بگه آزاده یوسف ایناروس رو یادش نیومد...حالا:::
وقتی برادرای یوسف برای گندم گرفتن بیان مصر یوسف احتمال زیاد با اولین نگاه میشناسه نکته همین جاست یعنی حکمت و از این حرفا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

s_paliz
21-01-2009, 12:08
این کشاورزه که یوسف رفت پیشش چندتا لقمه خورد چرا یوسف رو نمیشناخت مگه چند قسمت قبل موقعی که یوسف برا مردم حرف میزد اونجا نبود!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

اگه دقت کرده باشید تو این قسمت قبلی فیلم موقع جمع کردن گندم یکی از بازیگران می گوید یا (علی)
(در زمانی که هنوز دین اسلام نیومده بود)
یوسف نگفت علی یارت؟؟

befermatooo
21-01-2009, 16:06
به قول برنامه نویس ها سریال باگ داره : دی

علتش رو هم قبلا هم گفتم و اون استفاده از منابع زیاده !!! اونقدر منابعشون زیاد بود که فکر کنم تحقیق کاملی برای صدق مطالب منابع نکردن !!!

زیادی خواتن بزرگنمایی کنن وقایع رو . اینکه امکانات که نداشته باشی از این بهتر که در نمیاد !!! پس نباید خورده بهشون گرفت !!!

s_paliz
21-01-2009, 23:32
به قول برنامه نویس ها سریال باگ داره : دی

علتش رو هم قبلا هم گفتم و اون استفاده از منابع زیاده !!! اونقدر منابعشون زیاد بود که فکر کنم تحقیق کاملی برای صدق مطالب منابع نکردن !!!

زیادی خواتن بزرگنمایی کنن وقایع رو . اینکه امکانات که نداشته باشی از این بهتر که در نمیاد !!! پس نباید خورده بهشون گرفت !!!
این سوتی ها ضعف کارگردانه و ربطی به منابع نداره.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مگه منبعی غیر از سینوهه و قرآن توش هست؟!!!!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

BehzadKiNG
22-01-2009, 00:34
این کشاورزه که یوسف رفت پیشش چندتا لقمه خورد چرا یوسف رو نمیشناخت مگه چند قسمت قبل موقعی که یوسف برا مردم حرف میزد اونجا نبود!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟

یوسف نگفت علی یارت؟؟

نه بابا ! یوسف در حال سرکشی از شهرهای دیگر مصر که اونها رو دید!
سخنرانی تو طبس انجام گرفته بود . . . :46: