PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كامپيوتر باحال ( نكاتي كاربردي در داشتن سيستي پر سرعت )

Sinagood
10-12-2004, 06:49
اگه كامپيوتر جديد گرفتي و مشخصات خوبي هم داره من بهت پيشنهاد مي كنم اينكار ها رو بكني

درايو ها رو NTFS كنيد و در فرمت defaut فرار دهيد

نصب سرويس پك 2 روي اكس پي

virtual memory رو زياد كني (هر دو عدد رو تا ميشه بالا ببر يعني 4096)

به اين ترتيب :System >advanced>performance>advanced>virtual memory>change

اگر خواستيد برنامه اي نصب كنيد در درايو ويندوز نصب نكنيد

سرويس هايي كه نياز نداريد رو در Administrative Tools و سپس services غير فعال كنيد و همچنين component عاي اضافي را نيز با كمك سي دي ويندوز غير فعال كنيد

اسكرين سيور رو غير فعال كنيد

همچنين از active desktop به هيچ وجه استفاده نكنيد

و اگر هم بعضي از كار هايي كه گفتم و براي زياد كردن سرعت بود شما را خسته مي سازد بايد از style xp يا theme هاي معمولي استفاده كنيد

تنظيمات زبان و quick launch رو هم در taskbar اضافه كنيد

اين متن رو در run كپي كنيد تا ويندوز مسنجر كه پر از مشكلات امنيتي هست پاك شود

RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\inf\msmsgs.inf,BLC.Remove

همچنين اگر نمي خواهيد كه پنجره ي dont send نمايش يابد اين كار را بكنيد

system prorerties>advances>error reporting و error reporting رو غير فعال كنيد

تبديل ساعت ويندوز به يك ساعت اتمي دقيق :

روي ساعت خود كليك كنيد و به internet time برويد و سرور time.nist.gov رو انتخاب كنيد و زمان خود را با آن آپديت كنيد

براي افزايش سرعت اينترنت و شبگه به اين لينك برويد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

و همچنين براي رفع مشكل شناخت صحيح DVD-RAM در ويندوز XP به اين لينك:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

براي بسته شدن يك راه هك شدن و ... اين كار را بكنيد

براي اين كار ابتدا از طريق Run وارد Regedit شده و كليد زير را بيابيد :
HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ Explorer \ My Computer \ NameSpace \ DelegateFolders
حالا در زير مجموعه پوشه DelegateFolders به دنبال پوشه اي با نام {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} بگرديد. حالا براي اينكه اين پوشه را از بين ببريد بايد اين كليد را پاك ( Delete ) كنيد. بعد يك بار سيستم خود را Restart كنيد تا تغييرات اعمال شود

افزايش سرعت End Task و جلوگيري از Crash كردن سيستم

ابتدا از طريق Run وارد قسمت Regedit شده و كليد زير را بيابيد :
HKEY_CURRENT USER\Control Panel\Desktop
سپس در صفحه سمت چپ به دنبال كليدي به نام LowLevelHooksTimeout بگرديد. ( اگر اين كليد وجود نداشت يك كليد از نوع String به همين نام بسازيد. ). حال ميتوانيد يك عدد را برحسب ميلي ثانيه به دلخواه به آن اختصاص دهيد. اين مقدار همان ميزان زمان End Task را تعيين ميكند. براي مثال شما ميتوانيد عدد 3500 را كه معادل 3.5 ثانيه است را به آن اختصاص دهيد.

و سپس يكي از هر گروه برنامه ها را اينستال كنيد

يك آنتي ويروس عالي: bitdefender , DR web , kaspersky , F-Prot Antivirus
يك آنتي تروجان عَالي: Trojan Hunter, Anti Trojan Shield , trojan remover
يك آنتي اسپاي َعالي:Spyware Doctor , Spy sweeper 3.2 , Pest Patrol , Giant Antispyware

اگر رايتر داريد Nero 6.6

اينها هم براي باز كردن فايل هاي كم حجم شده :Power archiver , winrar

همچنين حتي اگر نمي خواهيد كه ازStyle XP استفاده كنيد مي توانيد از اين سه استفاده كنيد:
Longhorn Transformation Pack 7.0 و FlyakiteSP2 v1.0 و WinterFunPack2004forWindowsXP

ديكشنري :Babylon Pro

كار با عكس: Photoshop و ACD See 7

از من مي پرسي مرور گر فقط اپرا opera كه امنيت و سرعتش سر تا پا با آي اي فرق داره

و دانلود منيجر هم :FlashGet چون كه reply مي كنه بي نهايت اما اگه از يه سرور خوب دانلود مي كني هميشه DAP 7.3

و برا چت هم Trillian كه امنيت داره و همچنين از همه زيبا تر ساخته شده و كاملتر

و اگه مي خواي از ياهو مسنجر استفاده كني بايد از Y!Tunnel هم بهره ببري

نكته: از هر ابزاري كه برا چت استفاده مي كني يادت باشه كه كيت ditdefender رو برا ياهو و هاتميل استفاده كني

اگه از شكلك ها زياد خوشت مي آيد اينم بزار getsmile

استفاده از ابزار براي ديدن تلويزيون آنلاين درست نيست چون در سايت [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] همه ي كانال ها يي كه برنامه ها ندارند هم هست و همچنين راديو مي خواي win amp و Real player كه هستند.

اگه با IRC كار مي كني بايد اين نرم افزار رو داشته باشي :mIRC

و اينم بگم كه افرادي كه مي گن مديا پلير ها با هم فرق دارند و سرشون بحث مي كنند بدونند كه فرق چنداني ندارند چون همشون فيلم رو تا حد كيفيتي كه داره نشون مي دهد اما Real player و QuickTime براي نمايش بعضي نوع فايل ها لازم اند پس پديا پلير هم :
Real playe و QuickTime و win amp چون win amp تلويزيون و راديو هم داره و ...

هميشه داشتن يك برنامه براي داشتن كامپيوتري منظم لازم است كه من به شما TuneUp Optimizer رو پيشنهاد مي كنم.

با اين شرايط ويندوز شما كامل است

اگر كسي نكته ي جديدي دارد در همين تاپيك بنويسد

x-ray
10-12-2004, 08:02
برای قطع کردن صدای مودم هنگام اتصال به اینترنت می تونید عبارت atm0 را در قسمت تنظیمات مودم در قسمت advanced بنویسید
نمی دونم ربط داشت یا نه :wink:

hajHasan
10-12-2004, 10:15
من شخصا از sp2 ويندوز خوشم نمياد چون آدمو محدود ميكنه
يك فايروال قوي مثل zonealarm يا kerio هم بهتره نصب باشه
براي ديدن فيلم powerdvd 6 عاليه
divx هم براي بعضي كارها لازم ميشه
يك نرم افزار كاتالوگ سي دي مثل advanced file organizer براي مديريت سي دي ها بسيار مفيد است
و يك نرم افزار كمكي براي كار با فايلها كه من از total commander استفاده ميكنم و بسياري از كارها را آسانتر ميكند

دو سوال هم براي من پيش آمد
نظر شما ذر رابطه با internet download manager چيه ؟ به نظر من از flashget بهتره يا لااقل هم رده اونه.
و در مورد dvd ram كمي توضيح دهيد. ظاهرا بيشتر دي وي دي درايو ها اين فرمت را ساپورت نمي كنند؟

Sinagood
10-12-2004, 10:55
نظر شما ذر رابطه با internet download manager چيه ؟ به نظر من از flashget بهتره يا لااقل هم رده اونه.

فعلا حتي در فروم هاي خارج هم همه مي گن flashget :lol:

اين dvd ram (منظور همون DVD-Drive هست) رو همه مي خونن DVD-Rom و اينجا اشتباه تايپ شده

من شخصا از sp2 ويندوز خوشم نمياد چون آدمو محدود ميكنه

ميشه بگي از چه نظر محدود مي كنه؟
الآن داشتن اين لازمه چون بعضي پچ ها ي مايكروسافت در windows update فقط در صورت وجود سرويس پك نمايش مي يابد و بعضي هم اگر دستي پيدا كنيد اينستال نمي شوند

يك فايروال قوي مثل zonealarm يا kerio هم بهتره نصب باشه

بگه كاملا درسته من كارم ناقص بود (اگرچه كه bitdefender خودش داره)
اما من امكانات شركت Steganos رو به همه ترجيح مي دهم

براي ديدن فيلم powerdvd 6 عاليه

به جرات ميتونم بگم كه همشون يكي هستند و فقط در اسم مي گويند كه ما فيلم را روشن تر نمايش مي دهيم اما همه همان فيلم را با كيفيت خودش نمايش مي دهند

divx هم براي بعضي كارها لازم ميشه

اين برنامه DR.DIVX براي كار هاي تخصصي هست و داشتن آن روي سيستم خيلي لازم نيست (اما codec هم تا حدودي مهم هستند)

يك نرم افزار كاتالوگ سي دي مثل advanced file organizer براي مديريت سي دي ها بسيار مفيد است
و يك نرم افزار كمكي براي كار با فايلها كه من از total commander استفاده ميكنم و بسياري از كارها را آسانتر ميكند

اينها كاملا تخصصي هستند و هيچ ربطي به اين قسمت ندارند. خود Windows Explorer كه توانايي باز كردن پوشه ها را از دست نداده كه مردم برن سراغ اين جور برنامه ها

Amir_P30
10-12-2004, 13:41
سينا جان ممنون از مقالت

كمك كم داري استا ميشي :mrgreen: :mrgreen: :wink:

pedramonline
11-12-2004, 02:45
من كه حسابي لذت بردم
مرسي از اين مقاله خوبت

koorosh
15-12-2004, 19:29
سلام.در مورد internet download managerبايد بگم برانه خيلي خوبيه.فقط نمي دونم چرا زياد كاربراي اينترنت در ايران باهاش آشنا نيستن.من فكر ميكنم برنامه خوش دست با كارايي خوبيه.سرعتش حتي از download acceleratorهم بيشتره.البته نظر من اينه

Navid
15-12-2004, 21:29
مقاله بسیار عالی بود
:D

بازم از این کارا بکنید وسعی کنید این تاپیک و ادامه بدید :mrgreen:

hajHasan
16-12-2004, 04:16
من زياد به نظر فروم هاي خارج اهميت نمي دم . مهم كارايي برنامه در خطوط ايرانه كه من هيچ برتري در flash get نسبت به idm نديدم :D
فرمت dvd-ram يكي از فرمتهاي مطرح dvd است كه با dvd-rom فرق دارد. اما چه فرقي من نمي دونم. اميدوار بودم يكي از دوستان در موردش 2 خط توضيح بده
sp2 ويندوز بعضي از برنامه ها را در اجرا محدود مي كند مثلا برنامه هاي file sharing البته شايد در نسخه هاي جديد فكري براي sp2 بكنند اما بيشتر افراد حرفه اي كه من ديدم به همون sp1 راضي بودند
در مورد power dvd , كيفيت و البته امكانات آن در پخش فيلم به خصوص فيلمهاي dvd از jetaudio 6 , media player 10 , يكي دو تا مديا پلير ديگه كه تست كردم ، بهتر بود
total commander بسياري از كارهاي windows explorer را راحت تر و سريعتر انجام مي دهد ( چيزي كه بيشتر كاربران ويندوز احتياج دارند ) شما خودت امتحان كردي يا نه ؟
اگر بر روي دستگاهتان رايتر داريد و هر چند روز از نرم افزارهاي دانلود شده يا پروژه هايتان كپي مي گيريد داشتن يك نرم افزار كاتالوگ سي دي برايتان ضروري مي شود.

حرف آخر : اينها فقط پيشنهاداتي بود كه شخصا در طي چند سال كار با ويندوز و كلي نرم افزار بدست اوردم و مطمئنا دوستان ديگر ، نظرات و پيشنهادات بهتري خواهند داشت كه اميدوارم تجربياتشان را در انجمن قرار دهند تا همه استفاده كنيم اما جناب سينا ، نسبت به نظرات خودتان فكر كنم كمي متعصب هستيد يا من جوابتان را با لحن بدي خواندم :?:

Sinagood
16-12-2004, 08:26
total commander

من هم از معروف تر از اينها استفاده كردم و ازش راضي بودم چون اگر بخواهي تنها دنبال dll ها يا فايلهاي مخصوصي در يك برنامه بگردي خوبه اما اينها نياز هاي امنيت سيستم هستند؟

من نميدونم كي اسم تاپيك رو عوض كرده اما بحث من درباره ي راحتي نبود. بحث درياره ي داشتن ويندوزي بود كه امن و سريع كار كند

من ميدونم dvd-ram فرق داره امااينجا منظور DVD-DRIVE بود. dvd-ram كه من نميدونم هست يا نه يعني مي توني مثل ديسكت يا هارد ديسك هر وقتي خواستي دو تا فايل رو برداري و جايگزين كني.

اگه sp2 آدم رو مجدود مي كنع يعني اينكه اگه مايكروسافت ويندوز جديدي داد بيزون نخري چون برنامه ها در آن كار نميكنند.
هر كاري كه sp2 كرده برا امنيته

نميدونم شما چرا ميگي idm اما من اينو بگم كه پس از پچ كردن فلش گت ميشود بي نهايت لاين باز كرد. مثلا من با سرورهاي خوب با سرعت 80 دانلود ميكنم اما در ضعيف ها با سرعت 1 كيلو بايت. و با آزمايشي كه كردم هر يك لاين مي تونه همون مقدار اضافه كنه يعني اگر 80 تا لاين باز كنم ديگه 80 كيلوبايت تمومه

اين يدونه هم نه به امنيت و نه به كامل بودن ويندوز ربط داره اما بگم كه بهتر از ميا پلير هست در امكانات اما در پخش تا خود تلويزيون نباشه 40 درصد كيفيت رو از دست ميدي اما بعيد مي دونم كه هيچ برنامه اي بتونه حدود 5 درصدرو هم برگردونه. من هم از power dvd استفاده كردم اما اگر واقعا قصد برنامه ريختن كمتر و سرعت بيشتر رو داريد بايد در اينجا هم صبر كنيد. نميگم هيچ فرقي ندارند اگر من مايكروسافت بودم power dvd رو به جاي مدياپلير مي گذاشتم (البته اگه open sourse بود)

aliakbari
16-12-2004, 23:09
برای کارهای امنیتی ویندوز مثل پسورد گذاشتن روی فایل ها، ساختن یک درایو مجازی و مخفی با فایل های مخفی، باز گرداندن فایل های پاک شده، پاک کردن فایل ها به طوری که هرگز قابل بازیافت نباشن، مدیریت پسورد هایتان، پاک کردن ردپا در کامپیوتر بعد از کار با اینترنت و غیره برنامه Steganos Security Suite به شدت توصیه میشه.
برای سالم نگه داشتن کامپیوتر از هر جهتی که فکرشو بکنی برنامه TuneUp Utilities 2004 خیلی عالیه.

توی ویروس یاب ها BitDefender خیلی محشره که فایروال هم هست. سرعت Updateش هم از اکثر Antivirus های معروف بالاتره.

MaSoOd
17-12-2004, 00:37
سینا میگه که :
virtual memory رو زياد كني
ولی وقتی اونو 4096 می کنم سرعت shutdown و start ویندوز خیلی خیلی کم میشه

Sinagood
17-12-2004, 00:42
اوخ آقا مسعود اينو يادم رفت بگم كه :اين گزينه براي پردازنده هاي 64 بيتي بهتر عمل مي كند.تا جايي كه اتلون 64 قابليت چند ترابايت حافظه ي مجازي هم ميده :shock:

aliakbari
19-12-2004, 09:19
ببينم براي اينكه مودم صداش قطع شه بايد كجا تايپ كرد؟ atm0

DJ-Punisher
05-08-2006, 00:15
برای بالا بردن سرعت اینترنت در قسمت تظیمات مودم درadvanced این عبارت را با حروف کوچک تایپ کنید

at&fx

br0991
05-08-2006, 01:44
ممنون سینا جان ، قسمت حذف ویندوز مسنجرش به دردم خورد
2 نکته هم بگم :
از همین الان بهتون توصیه می کنم ، برید آنتی ویروس اوریجینال تهیه کنید
من توی این چندین سال کار با کا مپیوتر ، که همه کاری هم با هاش می کنم ، بعد از نصب انواع آنتی ویروسهای معروف و کرک کردن آنها و به خیال خودمون رجیستر کردن اونها ، بعد از مدتی یا سرعتم رو می گرفت و یا به نحوی خراب می شد و یا ویروسی رو نمی شنا خت و با عث دردسرم می شد
ولی از موقعی که آنتی ویروس اوریجینال سیمانتک رو تهیه کردم با ورم نمی شه که اینقدر قوی باشه و حتی یه ذره هم سرعت کا مپیوترمو نگرفته ، و موقع بالا اومدن کامپیوتر اولین برنامه ای هست که سریع لود می شه
و همه نو ع ویروسی رو هم تا حالا شنا خته
پیشنهاد می کنم حتما تهیه کنید
و در ضمن در مورد نوع ویندوز هم بهتون بگم ویندوز هایی که توی بازار ایران می فروشند ، بعضی ها شون نا قص هستند و با هم فرق می کنند ، پس سعی کنید یک ویندوز کامل و اصل پیدا کنید

Kolubive
13-08-2006, 12:25
اگر خواستيد برنامه اي نصب كنيد در درايو ويندوز نصب نكنيد

این هم مسئله ی مهمی هستش . چون اگه برنامه های زیادی در درایو ویندوز نصب کنید و اهل Defragment کردن هارد هم باشید سرعت کند و دقت هم کمتر می شه برای این که مسیر فایلهای Program File که به صورت پیش فرض درایو C هست رو تغییر بدین و یا پوشه های دیگر از قبیل Cash folder ; Cookies Folder;History folder;Recent Files Folder ; StartUp folder; و Font folder رو تغییر بدین می تونین با استفاده از نرم افزار System Mechanic این کار را براحتی انجام بدین
به این ترتیب که مسیر زیر رو در نرم افزار مورد نظر دنبال کنید
Optimize==>Tweak windows settings==>Global System==>Windows Path
و به سادگی می تونین مسیر فولدرهای ذکر شده از جمله Program File رو عوض کنین و بعد از اون هنگام موقع نصب نرم افزاری درایو پیش فرض همون درایوی خواهد بود که شما انتخاب کرده اید نه درایو C .

دوستان اگه کسی ترفند رجیستری اش رو می دونه اینجا بگه

ببينم براي اينكه مودم صداش قطع شه بايد كجا تايپ كرد؟ atm0

این مسیر رو دنبال کن :

Control Panel ==>Phone and Modem Option==>Modems==>Peroperties==>Advanced==>Extra Initialization Commands

در ضمن استفاده از نرم افزارهایی حجیم مثل فتوشاپ یا آکروبات ریدر برای افراد غیر حرفه ای توصیه نمی شه به جای اونها به ترتیب از نرم افزارهای کم حجم جایگزین شده از جمله Photo Studio و Foxit Reader استفاده کنید

Kolubive
14-08-2006, 19:05
با سلام :)

این مطالب هم ادامه ی مطالب جناب آقای سینا می باشد که نسبت به مطالب یه سال گذاشته جدیدترند و قابل استفاده تر و بیش مربوط به بخش سخت افزاری می شوند ;)

با كامپيوترتان مثل يك موجود زنده رفتار كنيد! مثل يك دوست خوب. با او مهربان باشيد تا با شما مهربان باشد! لازم نيست قربان صدقه‌اش برويد، فقط با آن مهربان باشيد و به آن برسيد و به عنوان كارفرمايي خوب به آن احترام بگذاريد تا برايتان كار كند. اگر كامپيوترتان خوب كار نمي‌كند مطمئن باشيد كه غير از پايين بودن مدل برخي قطعات، بخش عمده‌اي مربوط به عدم شناخت شما از مسائل سخت‌افزاري و نرم‌افزاري آن است. من كساني را مي‌شناسم كه بالاترين قطعات و جديدترين سيستم‌ها را دارند اما كامپيوترشان به اندازه يك پنتيوم 2 كارايي ندارد و مثل دوران ماقبل ويندوز است. پس خوب مشكلات سيستمي‌ و ترافزار و خشك‌افزارش را بشناسيد و تر و خشكش كنيد و به آن برسيد و از دستش عصباني نشويد! آنها هم به نوعي احساس دارند! مگر نه!؟

● حتماً و حتماً وقتي احساس كرديد كامپيوترتان در بهترين حالت است و درايورها و نرم‌افزارهاي مورد نظرتان را نصب كرده‌ايد يك Point در بخش Restore براي آن تعريف كنيد و از آن بهتر در بخش بك‌آپ از آن پشتيبان‌ بگيريد و در گوشه‌اي از هاردتان نگهداري كنيد و از همه‌ي اينها بهتر، پشتيبان‌گيري ASR است كه با يك فلاپي تمام ويندوز و برنامه‌هاي شما را در صورت لزوم بازمي‌گرداند و چنان فايده‌اي دارد كه وقتي مجبور شويد ويندوز را فرمت كنيد به اهميت طلايي آن پي خواهيد برد و صد البته به هوش پيشگيري خودتان و اين امكان عالي مايكروسافت درود خواهيد فرستاد!

● خانه‌تكاني كنيد. نرم‌افزارهاي اضافه را رفع نصب كنيد. مراقب نرم‌افزارهاي جاسوسي باشيد و جاسوس‌كش و ويروس‌كش‌تان را به روز كنيد. كليدهاي رجيستري اضافه بسياري هم اينك روي سيستم شما وجود دارند كه بايد پاك شوند. نرم‌افزارهاي خوب و بد در اين مورد زيادند. پس از ‌آن سيستم را حتماً هر چند وقت يك بار ديفراگ كنيد. همه‌ي اينها را شنيده‌ايد. كمي هم رم را ارتقا دهيد تا ويندوز شما سرحال‌تر و قبراق‌تر بتازد. هيچ چيز نخريديد حداقل كمي رم بخريد.

● اگر تازه سيستم مي‌خريد يا مي‌خواهيد يك هارد اضافه نصب كنيد، از هاردهاي جديد S-ATA يا همان SATA استفاده كنيد. ولي اول ببينيد مادربردتان هارد ساتا را پشتيباني مي‌كند، يعني شكاف مخصوص آن را دارد يا نه. اين هاردها سريع‌تر از هاردهاي معمولي IDE و ATA هستند. خلاصه عطا را ول كنيد و ساتا را بچسبيد كه در حين كار حرفه‌اي متوجه تفاوت سرعت آن خواهيد شد.

● شما DVD رايتر يا حداقل دي‌وي‌دي خوان نداريد؟ پس چي داريد!؟ تا مدت‌ها پيش گران بود ولي الان خيلي ارزان‌تر از گذشته است. دي وي دي رام روي كامپيوتر نداشته باشيد يعني نصف‌العيش‌تان بر فناست كه ايزد در بيابانت دهد باز! براي پشتيبان‌گيري از ويندوز و پرونده‌هاي سنگين و تماشاي دي‌وي‌دي و خيلي چيزهاي ديگر. ارزشش را دارد كه پولي براي آن كنار بگذاريد.

● به جاي استفاده‌ي مداوم از سي‌دي نصب برنامه‌ها و درايورها، همه‌ي چيزهايي را كه مي‌خواهيد در يك فولدر با نام My Toolsيا هر چه دوست داريد بريزيد كه هميشه دم دست باشند و ديگر اين همه دنبال سي دي درايور فلان قطعه سر در كارتن‌هاي انباري نكنيد! اگر هارد بالايي داريد تمام نرم‌افزارهاي خام مورد نيازتان را از ويندوز گرفته تا ديگر نرم‌‌افزارهاي كاربردي دسته‌بندي كرده و در فولدرهاي مخصوصي بريزيد. اين كار در دوام سي‌دي‌درايو شما مفيد است و نيز اطبا گفته‌اند رفع قولنج و نفخ نيز كند.

● اگر اي‌ميل‌هاي متعدد داريد مي‌توانيد در بخش تنظيمات همه آنها را به يك اي‌ميل مانند جي‌ميل يا ياهو فوروارد كنيد كه از همه باخبر باشيد و همه يكجا متمركز شوند.

● يكي را مي‌شناسم كه به سبك قديمي تنظيم تلويزيون با مشت، عادت دارد وقتي برنامه‌اي خوب كار نمي‌كند روي مانيتور مشت بزند! از اين گذشته مانيتور شما دارد «پرپر» مي‌زند. نمي‌بينيد؟ احساس نمي‌كنيد؟ خب دو حالت دارد:1- يا مي‌دانيد و درايور مانيتورتان را نصب كرده و در تنظيمات كارت گرافيكي Screen Refresh rate آن را روي بالاترين مگاهرتز مربوطه گذاشته‌ايد كه ديگر پرپر نمي‌زند 2- يا نمي‌دانيد كه بهتر است مثل اولي بدانيد.

● از كي‌بردهاي كوچك استفاده كنيد. آنها فضاي كمتري مي‌گيرند و قابليت مانور ماوس در فضاي باقيمانده بيشتر مي‌شود. اگر هم به كي‌بردهاي پت و پهن عادت كرده‌ايد، از ما گفتن بود.

● كامپيوتر نازنين شما مثل خودتان هر چند وقت يك‌بار نياز به تميز شدن دارد. «اسپري كف» كه به صورت يك قوطي اسپري و ارزان قيمت هست با يك دستمال نرم و يك برس نرم كوچك، وسايل حمام كامپيوترتان هستند. اگر هم بلديد، حجامتي بگيريد بد نيست! اسپري كف را به شيشه مانيتور نزنيد.

● شما هنوز ماوس‌هاي قديمي داراي گوي غلتان داريد!؟ حمله‌ي روس‌ها به ايران را هم حتماً به خاطر داريد!؟ ماوس فقط ماوس‌هاي اپتيك. مقداري هزينه‌ي بيشتر در حفظ سلامت و اعصاب شما مؤثر خواهد بود.

● آن كامپيوتر بيچاره را چرا لاي فشار ميز و اشياء مختلف چپانده‌ايد؟ چرا مانيتور را به ديوار تكيه داده‌ايد؟ خوش‌تان مي‌آيد شما را هم اين‌طور بچلانند؟ بگذاريد كامپيوترتان نفس بكشد و اطراف آن باز باشد. مخصوصاً مانيتور كه به فضاي نفس كشيدن كافي نياز دارد.

● زنگ تفريح: شايد اين را ديده باشيد شايد هم نه. در محيط Word آفيس تايپ كنيد:
(rand(1,1=
يا دقيقا همين جمله را كپي پيست كنيد و بعد اينتر را بزنيد. جمله عجيبي مي‌آيد: روباه قهوه‌اي سريع،از روي سگ تنبل پريد! اگر تعداد آن عددها را هم بيشتر كنيد يا آنها را برداريد كه فقط پرانتزها بماند، خط‌ها بيشتر مي‌شوند. کدي براي تست کي‌برد است که تمام حروف انگليسي از a تا z را در آن جمله داراست.

● از كيس‌هاي بزرگ و فول استفاده كنيد. آنها غير از جادار بودن خنك‌ترند و سرعت سيستم شما به خاطر گرما پايين نمي‌آيد. كيس‌هاي چرخدار با امكان جابجايي آسان هم خوبند. تصميم بگيريد كه مي‌خواهيد آن را روي زمين بگذاريد يا روي ميز.

● حتماً هنگام خريد كيس غير از شكل و ظاهر به جنس بدنه و وزن آن توجه كنيد. هر كيس زيبا و شيكي لزوماً كيس خوبي نيست. سعي كنيد كيس‌هاي آلومنيومي داراي تهويه و شكل مناسب بخريد كه اگرچه گرانند ولي سبكند و حرارت را از خود عبور داده و سيستم درون آنها خنك‌تر است. سعي كنيد مثل من عاشق كيس‌هاي فول آلومينيوم و داراي فن‌هاي متعدد باشيد! هر چقدر هم كه سيستم شما مدل بالا و پيشرفته باشد كيس بد موجب استهلاك زودرس آن خواهد شد. دلمه كه نمي‌پيچيد! كامپيوتر نازنين شما شايسته‌ي يك كيس خوب است. همه‌ي اينها مشروط به داشتن پول است ولي خب يك ضرب‌المثل انگليسي مي‌گويد: ما آن‌قدر پولدار نيستيم كه جنس ارزان بخريم. وقتي چند برابر پول صرف اجناس بنجل كرديد معني اين مثل نغز را درك خواهيد كرد!

● فكر مي‌كنيد پاور از سي‌پي‌يو مهم‌تر نيست؟ چرا هست. پاورها غير از مدل‌هاي مختلف حداقل سه نوعند: يك نوع پاور درپيتي كه مستقيماً برق را به مادربرد مي‌دهدNon PFC كه اكثر پاورها همين طورند و اگر ديديد با نوسان برق مادربردتان سوخت مجرم اصلي همين است. نوع ديگر پاورهاي Passive PFC و Active PFC هستند كه البته گران‌ترند ولي جريان برق و فركانس ورودي را كنترل مي‌كنند كه همين طور بي‌خود و بي‌جهت روي مادربورد بدبخت نريزد و تغيير ولتاژ و نويز برق را هم مي‌گيرند. پس اگر پول داشتيد يك پاور اكتيو يا حداقل پسيو بگيريد كه ارزان‌تر است.

● اگر هم نخواستيد پول براي پاور خرج كنيد حداقل حتماً يك محافظ برق خوب بگيريد. نوسان‌هاي برق در ايران را كه ديده‌ايد. نديده‌ايد؟ اما كامپيوتر نازنين شما مي‌بيند و به اين شوك‌ها حساس است.

● سعي كنيد براي قطعات داخلي مختلف فن‌هاي يدكي داشته باشيد (مخصوصاً فن سي پي يو و كارت گرافيك) آنها بعد از مدتي چنان گرد و خاك مي‌گيرند كه به صورت لايه‌ي چربي درمي‌آيند و پاك كردنشان هم فايده‌اي ندارد و بعد سر و صداي گوشخراش آن اعصاب‌تان را خط‌ خطي خواهد كرد. تازه اگر در محيط پرگرد و غباري باشد امكان دارد فن سي‌پي‌يو بعد از مدتي سنكوب كند و بعد صداي دل‌انگيز انفجار سي‌پي‌يو. داشتن يكي دو فن يدكي كه ارزان‌قيمت هم هستند، راه خوبي براي پيشگيري است.

● هر چند وقت يك‌بار كامپيوترتان را باز كنيد و قطعات داخلي آن را با جارو برقي و يا سشوار گردگيري كنيد. كارت‌ها و رم‌ها را هم با دقت جدا كنيد و درز اسلات‌ها را خوب گردگيري كنيد. آهاي شما! بله شما! با آن سيم ظرفشويي مي خواهيد چيكار كنيد!؟ فقط پارچه نرم و بدون پرز.

● براي بالا بردن سرعت شماره‌گيري مودم در كنترل پنل و تنظيمات مودم در بخش modems به بخش Properties برويد و از آنجا در Advanced در نوار خالي Extra setting تايپ كنيد: S11=50 با اين عمل پس از اولين كانكت مجدد شما، سرعت شماره‌گيري‌تان بيشتر خواهد شد.

● از تركيب يك فايروال و يك آنتي‌ويروس استفاده كنيد مانند زون‌آلارم و پاندا يا هر آنتي‌ويروس ديگر و آنها را براي يكديگر و براي بخش امنيتي ويندوزتان تعريف كنيد.

● ويندوز خود را حتماً به‌روز كنيد. براي اين كه سرعت اينترنت پايين نيايد بخش اتوماتيك آپديت را غيرفعال كرده و هر بار با ورود به صفحه آپديت شركت مايكروسافت ببينيد سيستم شما چه نرم‌ازارها و پچ‌هاي امنيتي لازم دارد. اول پچ‌هاي امنيتي را يكي يكي يا چندتاچندتا به صورت دستي انتخاب كرده و دانلود كنيد. اگر مثل من ويندوز قانوني مايكروسافت داريد كه خوش به حال‌تان چون پچ‌هاي امنيتي بيشتر به اضافه‌ي Windows Defender و اكسپلورر7 و ديگر چيزها را مي‌توانيد دانلود كنيد.

● اين اصل را به خاطر بسپاريد: در كار با كامپيوتر هيچ وقت مشكل غير قابل حلي وجود ندارد مگر اين كه سخت‌افزاري باشد. كامپيوتر شما خراب نشده، بد كار نمي‌كند و اصولاً مشكلي وجود ندارد مگر اين كه مربوط به قطعه‌اي سخت‌افزاري باشد مثلاً سوخته يا شكسته باشد. كامپيوتر شما در حد و توان خودش به شرط اين كه قطعاتش با هم متناسب باشند، خوب كار مي‌كند. او شما را مي‌شناسد و فرمان‌هايتان را درك مي‌كند، بايد شما هم سعي كنيد او را بشناسيد و مشكلاتش را درك كنيد!

منبع : نقطه سر خط