PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : آموزش و بحث درباره اورکلاک کارتهای گرافیک - نسخه دوم

صفحه ها : [1] 2 3

Stream
20-06-2008, 16:24
سلام

با توجه به اینکه آموزش ارائه شده در تاپیک آموزش اوركلاك كارتهاي گرافيك(كارت گرافيك خود را منفجر كنيد) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) تا حدی قدیمی است و نیازهای کاربران را به طور کامل پوشش نمی دهد تصمیم گرفتیم نسخه دوم تاپیک آموزش اورکلاک کارتهای گرافیکی رو ارائه بدیم. مسلما در ابتدا مطالعه تاپیک اول خالی از لطف نیست.

موضوع تاپیک: اورکلاک
نوع تاپیک: آموزش
سطح آموزش: مقدماتی - متوسط

توجه: با خواندن این مطلب شما هر گونه تغییراتی در کارت گرافیکی خود را با مسئولیت خودتان انجام خواهید داد و در صورت بروز مشکل هیچ گونه مسئولیتی متوجه من و سایر دوستان و همکاران نخواهد بود.

--------------------------------------------------------------------------------------------

ابتدا برای اورکلاک کارت گرافیک خود نیاز به یکی از برنامه های اورکلاک دارید. ما در این تاپیک جامع ترین برنامه یعنی RivaTuner را آموزش خواهیم داد و سایر برنامه ها هم عملکردی مشابه خواهند داشت. آخرین نسخه برنامه RivaTuner رو می توانید در پایان همین آموزش دانلود کنید.

پس از نصب RivaTuner وارد برنامه شوید. تصویری مشابه عکس زیر را مشاهده خواهید کرد:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در قسمت Driver Settings روی قسمت Customize کلیک کنید:

از قسمت Customize گزینه مشخص شده یعنی System settings را مشخص کرده و بر روی آن کلیک کنید. پس از صفحه System tweaks برای شما به نمایش در خواهد آمد:

حتما دقت کنید قسمتهای مشخص شده دقیقا همانند عکس فوق تنظیم شده باشند. در این قسمت شما سه کمیت قابل تنظیم را مشاهده می کنید:

Core Clock: فرکانس کلی هسته یا GPU کارت گرافیک شما.
Shader Clock: این کمیت از سری Geforce 8 اضافه شده است و فرکانس واحدهای سایه زنی یا همون Shader هاست. Shader Clock بصورت یک ضریب به Core Clock وابسته است و با بالا رفتن Core Clock، همواره Shader Clock هم بالا می رود.
Memory Clock: فرکانس چیپهای مموری استفاده شده در کارت گرافیکی.

در تب Fan هم می توانید دور فن کارت گرافیک خود رو تنظیم کنید.

چگونه و چقدر اورکلاک کنیم؟

حالا که با برنامه RivaTuner آشنا شدیم این سوال پیش می آید که چقدر می توان کارت گرافیک را اورکلاک کرد. روال کلی اینگونه است:

ابتدا باید از وضعیت سیستم خود مطلع شوید. به تاپیک های دستیابی به حداکثر دمای Gpu فقط در 15 دقیقه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و Benchmark و بحث درباره نسخه های مختلف 3DMark ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه کنید و از حداکثر دمای کارت گرافیک خود و امتیاز کارت گرافیک خود در آخرین نسخه 3DMark مطلع شوید.
در صورتی که دمای کارت گرافیک شما طبیعی بود و امتیاز مناسبی نسبت به قطعات خود به دست آوردید می توانید اورکلاک را شروع کنید.
Core Clock و Memory Clock را حدود 5 درصد افزایش دهید. قسمت "Link Clocks" را فعال کنید تا Shader Clock هم به همراه Core Clock اورکلاک شود.
دوباره با استفاده از تاپیک معرفی شده در قسمت اول از مناسب بودن دمای کارت گرافیک اطمینان حاصل کنید. در صورتی که دمای کارت گرافیک کماکان مناسب بود و در طول مدت زمان دستیابی به حداکثر دمای کارت گرافیک سیستم کاملا استیبل بود می توانید به قسمت دوم مراجعه کرده و مراحل را مجددا تکرار کنید.
بعد از چند بار تکرار مراحل فوق دوباره با برنامه 3DMark یک تست جدید بگیرید و نتیجه بدست آمده را با نتیجه بدست آمده در مرحله یک مقایسه کنید.

چند نکته:

- در صورتی که موقع بالا بردن Clock ها یا در حین تست تغییرات غیر منتظره ای در تصویر مشاهده کردید، مثل نقاط ریز سفید یا به هم خوردن رنگ پنجره ها، یا شاهد Restart شدن سیستم خودتون بودید، سیستم شما ناپایدار بوده و کارت گرافیک خود را بیش از حد اورکلاک کرده اید.

- در صورتی که شاهد بالا رفتن دمای کارت بودید می توانید دور فن کارت گرافیک را بیشتر کنید.

- حتما همیشه از آخرین نسخه درایور کارت گرافیکی خود استفاده کنید.

---------------------------------------

RivaTuner 2.09 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

COPYRIGHT 2008 - P30world Hardware Team

sinaset
26-06-2008, 21:36
سلام دوستانمن دوتا کارت گرافیک دارم دوتا 6600gtمن همیشه سعی می کردم سیستم و کارت گرافیک رو اور کلاک کنم ولی کمتر موفق به این کار شودمولی یه بار یه نرم افزار گیرم اوردم باهش کارت گرافیک رو اور کردم هی چندتا چندتا می بردمش بالابعد احساس کردم زیاد فرقی نکردبعدان متوجه شودم که نتها کمکی نکرد بلکه گرافیک رو هم پایین اورده و از اون حالت براق در امدهایا همه کارت گرافیک تو اور کلاک اینطوری می شنند یا من اشتباه کردم؟

Stream
27-06-2008, 16:10
سلام دوستانمن دوتا کارت گرافیک دارم دوتا 6600gtمن همیشه سعی می کردم سیستم و کارت گرافیک رو اور کلاک کنم ولی کمتر موفق به این کار شودمولی یه بار یه نرم افزار گیرم اوردم باهش کارت گرافیک رو اور کردم هی چندتا چندتا می بردمش بالابعد احساس کردم زیاد فرقی نکردبعدان متوجه شودم که نتها کمکی نکرد بلکه گرافیک رو هم پایین اورده و از اون حالت براق در امدهایا همه کارت گرافیک تو اور کلاک اینطوری می شنند یا من اشتباه کردم؟
مشخصات سیستم شما چیه؟ طبق روش بالا اورکلاک کردید؟

sinaset
27-06-2008, 16:30
مشخصات سیستم شما چیه؟ طبق روش بالا اورکلاک کردید؟
سلام
البته الان دیگه نیاز ندارم برای کارت گرافیک جدید که به امید خدا تو راه می خواستم اطلاعات داشته باشم(4870)
فقط می خواستم بدونم چرا تاثیری خاصی نداشه بعدش چرا کیفیت رو اورده بود پایین
بطوری که براقی از محیط گرفته شوده بود؟:10::11:

Stream
27-06-2008, 16:32
سلام
البته الان دیگه نیاز ندارم برای کارت گرافیک جدید که به امید خدا تو راه می خواستم اطلاعات داشته باشم(4870)
فقط می خواستم بدونم چرا تاثیری خاصی نداشه بعدش چرا کیفیت رو اورده بود پایین
بطوری که براقی از محیط گرفته شوده بود؟:10::11:
اینکه کیفیت تصویر فرق کنه نشون دهنده اینه که اورکلاک مناسبی انجام نشده. (یا زیاد اورکلاک شده، یا درست اورکلاک نشده)

sinaset
27-06-2008, 16:40
اینکه کیفیت تصویر فرق کنه نشون دهنده اینه که اورکلاک مناسبی انجام نشده. (یا زیاد اورکلاک شده، یا درست اورکلاک نشده)
سلام دوست من
دستت درد نکونه انشالله بعد از خرید 4870 مزاحمتون می شم تا یه اورکلاک خوبیش بکونیم:10::11::11:
------
احتمالان اشتباه اورکلاک کردم فکر کنم و زیادم فکر کنم اورکلاکش کردم:31:

murizaki_2000
11-07-2008, 12:07
من میخوام یه کم به هسته و رمهای کارت گرافیکم ولتاژ بدم . میشه در این مورد منو راهنمایی کنید .

Stream
11-07-2008, 12:47
من میخوام یه کم به هسته و رمهای کارت گرافیکم ولتاژ بدم . میشه در این مورد منو راهنمایی کنید .
هم از راه تغییرات بایوس میشه به Voltmod کرد و هم تغییرات سخت افزاری روی برد کارت که هر کدوم تاثیر متفاوتی خواهند داشت. مموری هم به نظر من خیلی ولتاژ دادن براش مناسب نیست و بهتره با تغییرات تایمینگ ماکزیمم فرکانس رو بالاتر برد. (البته وقتی بحث سر رکورد زنی باشه قضیه کلا فرق می کنه.)

به نظر من ایمن ترین راه استفاده از بایوسهای مود شده و تست شده ای است که توی دیتابیس های سایتهایی مثل MVKTech.net یا TechPowerUp وجود داره.

murizaki_2000
11-07-2008, 19:35
میشه اسم نرم افزاری رو که باید دانلود کنم بگید !!!! کارت من 3870 هست ....... یه بایوس پیدا کردم ولی نمیدونم با چی باید بایوس رو آپدیت کنم ....

Stream
11-07-2008, 19:56
میشه اسم نرم افزاری رو که باید دانلود کنم بگید !!!! کارت من 3870 هست ....... یه بایوس پیدا کردم ولی نمیدونم با چی باید بایوس رو آپدیت کنم ....
از طریق برنامه ATIFlash باید بایوس رو فلش کنید:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

کار باهاش ساده است فقط کافیه این مراحل رو طی کنید:

- یک فلاپی Bootable درست کنید و با فلاپی بوت بشید (یا فلش)

- برنامه ATIFlash رو که دانلود کردید توی فلاپی Extract کنید و بایوس جدید رو هم همانجا قرار دهید.

- ابتدا دستور زیر رو برای Backup گرفتن از بایوس فعلی اجرا کنید:

- حالا با دستور زیر بایوس جدید رو آپدیت کنید:

- و Restart !

اون عدد 0 هم نشون دهنده اینه که بایوس کارت کدوم PCI-Express فلش بشه. در صورتی که یک کارت دارید از 0 استفاده کنید!

"مسئولیت دستکاری بایوس کارت گرافیک به عهده خودتان است! با این کار احتمال Void شدن گارانتی هم وجود داره. (که البته توی ایران اکثر گارانتی ها نمی تونند این رو چک کنند!)"

murizaki_2000
11-07-2008, 20:16
ممنون از اینکه اینقدر سریع جواب میدید . یه سوال دیگه : از کجا بفهمم بایوس جدید چه تغییراتی میده ؟؟

Stream
11-07-2008, 20:29
ممنون از اینکه اینقدر سریع جواب میدید . یه سوال دیگه : از کجا بفهمم بایوس جدید چه تغییراتی میده ؟؟
معمولا همراه بایوس توی سایتها یک سری توضیحات درباره اش داده شده.

برنامه خوبی برای دیدن و ویرایش اطلاعات بایوس های ATI ندیدم. فکر کنم بهترین برنامه های کار با کارتهای گرافیک ATI همون BIOS Edit باشه که توسط سایت Radeon.ru منتشر میشه.

murizaki_2000
11-07-2008, 20:42
کار نکرد ..... ولی در هر حال ممنونم .

Stream
11-07-2008, 20:50
کار نکرد ..... ولی در هر حال ممنونم .
چه موردی کار نکرد؟ BIOS Edit یا ATIFlash ؟

مشکل چی بود؟

murizaki_2000
11-07-2008, 21:21
biosedit که همون اول کار نکرد ...... ولی وقتی با فلاپی بوت میشم و فرمانها رو می نویسم اتفاقی نمی افته !!! چند تا سوال :
این که گفتید atiflash رو تو فلاپی extract کنم یعنی داخل فلاپی یه فولدر به اسم atiflash بوجود بیاد یا اینکه مستقیما" داخل فلاپی بازش کنم ؟؟؟؟ چون وقتی میخوام داخل فلاپی extract کنم یه فولدر بوجود میاره .
اون فاصله هایی که توی دستورات نوشتید باید باشه یا نه ؟؟ راستش من زیاد بلد نیستم از فرامین dos استفاده کنم .
راستی فایلی که من دانلود کردم با پسوند sb هست !!! فرقی میکنه یا باید حتما" rom باشه ؟؟؟ من توی دستور چه پسوندی بذارم ؟؟ ممنون میشم جواب بدید .

Stream
11-07-2008, 21:35
پس یکم بیشتر توضیح می دم:

فایل atiflash رو که دانلود می کنید یک فایل زیپ شده است که توش یک فایل به اسم ATIFlash.v3.59.exe وجود داره. این فایل رو باید اجرا کنید و محتوات اون فولدری که درست میشه رو توی فلاپی کپی کنید یعنی فایلهای atiflash.exe و dos4gw.chg .

الان چک کردم مثل اینکه نسخه 3.60 هم منتشر شده. پس بهتره از این نسخه استفاده کنید.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدکار با این فایل راحت تر است. فایل رو دانلود کنید و هر بعد از Extract دو فایل atiflash.exe و dos4gw.chg رو داخل فلاپی کپی کنید. بعد همون دستورات رو اجرا کنید. حتما قبل از اجرای هر دستوری چک کنید در درایو فلاپی باشید. ( با دستور :A )

فکر نمی کنم مشکلی با فایلهای sb هم وجود داشته باشه. توی دیتابیس سایت TechPowerUp ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])بایوسهای bin وجود دارند با اونها هم مشکلی نیست. توی دستور باید دقیقا اسم فایل رو بنویسید. اگه اسم فایل بیشتر از 8 کاراکتر هست اسمش رو عوض کنید تا کم بشه مثلا بشه a.sb .

murizaki_2000
11-07-2008, 22:47
خوب همه کارها انجام شد و نتیجه اش رو هم گذاشتم ....... ولی این فایده ای نداره !!! بازم مثل قبل وسط اجرای 3dmark هنگ می کنه !!!

من فکر می کنم باید یه کم ولتاژ بدم ...... فقط نمیدونم چجوری ..... این فایلی رو هم که گرفتم گفته بود بدون دستکاری ولتاژ انجام شده ...... حالا نمیدونم باید به هسته کارت ولت اضافه کنم یا کلا" پاورم کم میاره !!!

Stream
11-07-2008, 23:14
خوب همه کارها انجام شد و نتیجه اش رو هم گذاشتم ....... ولی این فایده ای نداره !!! بازم مثل قبل وسط اجرای 3dmark هنگ می کنه !!!

من فکر می کنم باید یه کم ولتاژ بدم ...... فقط نمیدونم چجوری ..... این فایلی رو هم که گرفتم گفته بود بدون دستکاری ولتاژ انجام شده ...... حالا نمیدونم باید به هسته کارت ولت اضافه کنم یا کلا" پاورم کم میاره !!!

ممکنه اون بایوس چیز مناسبی نباشه! توی آرشیوها بگردید شاید مورد بهتری باشه. ولی من اورکلاک بالاتر از این رو بدون افزایش ولتاژ دیده بودم!

متاسفانه شخصا درباره چگونگی تغییر ولتاژ توی بایوسهای ATI اطلاعی ندارم دسترسی هم به یکی از این کارتها برای تست ندارم.

درباره همین موضوع توی فروم XtremeSystems توضیح داده شده:

murizaki_2000
12-07-2008, 11:04
من دقيقا" متوجه نميشم ...... الان چه تغييري تو بايوسي كه من استفاده كردم داده شده ؟؟؟؟ اينكه حد بالا و پايين فركانسها رو دستكاري كنند چه كمكي ميتونه بكنه ؟؟؟!!!!
يه بار cpu رو گذاشتم رو 3.6 و يه تست 3dmark گرفتم . مشكلي نبود تا زمان تست سي پي يو ..... اينجا بود كه سيستم هنگ كرد و من ولتاژ سي پي يو رو از 1.4 به 1.425 رسوندم . اين بار مشكلي پيش نيومد و تست كامل انجام شد . من حس مي كنم الان هم همين وضعيت رو دارم ...... فركانس gpu رو بردم بالا و وسط تست هنگ مي كنه .... پس احتمالا" اينجا هم بايد يه كم ولتاژ بدم ولي چجوري ؟؟؟!!!

Mahdi_Moosavi
12-07-2008, 12:55
من دقيقا" متوجه نميشم ...... الان چه تغييري تو بايوسي كه من استفاده كردم داده شده ؟؟؟؟ اينكه حد بالا و پايين فركانسها رو دستكاري كنند چه كمكي ميتونه بكنه ؟؟؟!!!!
يه بار cpu رو گذاشتم رو 3.6 و يه تست 3dmark گرفتم . مشكلي نبود تا زمان تست سي پي يو ..... اينجا بود كه سيستم هنگ كرد و من ولتاژ سي پي يو رو از 1.4 به 1.425 رسوندم . اين بار مشكلي پيش نيومد و تست كامل انجام شد . من حس مي كنم الان هم همين وضعيت رو دارم ...... فركانس gpu رو بردم بالا و وسط تست هنگ مي كنه .... پس احتمالا" اينجا هم بايد يه كم ولتاژ بدم ولي چجوري ؟؟؟!!!

اینو در نظر داشته باشه که در صورتی که افزایش ولتاژ برای GPU داشته باشی .. کولینگ استوک نمیتونه از پس دفع حرارت بر بیاد ... در اون صورت بیشتر به مشکل بر میخوری !

murizaki_2000
12-07-2008, 13:29
يعني حتي براي يه تست گرفتن هم نميشه از كولينگ استوك استفاده كرد ؟؟!!!

Rohallah_tavakoli
12-07-2008, 14:15
سلام دوستان............من تو برند evga کارت 8600gts super locked رو دیدم که core clock 720mhz و memory clock 2100mhz داره!!!!!!!!!!!

حالا من یه lead tek 8600gts دارم میتونم با اورکلاک به اون سرعت برسونم؟؟؟؟؟؟؟ آیا خطری نداره؟؟؟ اگه خطر داره چرا evga اورکلاک کرده؟؟؟

لطفا راهنمایی کنید؟؟؟

ممنون

Stream
12-07-2008, 14:30
يعني حتي براي يه تست گرفتن هم نميشه از كولينگ استوك استفاده كرد ؟؟!!!

برای یک تست شاید مشکلی نباشه ولی اصولا ولتاژ دادن به GPU و حدی Memory ها شدیدا دمای GPU رو بالا می بره.

سلام دوستان............من تو برند evga کارت 8600gts super locked رو دیدم که core clock 720mhz و memory clock 2100mhz داره!!!!!!!!!!!

حالا من یه lead tek 8600gts دارم میتونم با اورکلاک به اون سرعت برسونم؟؟؟؟؟؟؟ آیا خطری نداره؟؟؟ اگه خطر داره چرا evga اورکلاک کرده؟؟؟

لطفا راهنمایی کنید؟؟؟

ممنون

دوست عزیز اورکلاک تا این حد خطرناک نیست. می تونید خودتون هم به اون مقدار برسید.

از توی بایوس تا حدی میشه ولتاژ رو تنظیم کرد. ولی ولتاژ دادن مثل CPU نیست اینجا با چندین ولتاژ سر و کار دارید بعضی وقتها لازمه بعضیهاشون کم بشند و بعضی ها زیاد. اینجا چیزی به اسم Auto گذاشتن ولتاژها وجود نداره :31: (البته تا اونجا که من می دونم!)

musa
12-07-2008, 15:17
به شخصه توصيه ميكنم به فكر آپديت يا تغيير در بايوس نباشيد !

من هم چند وقت پيش به فكر همچين كاري افتادم و بايوس رو آپديت كردم و بعد از restart ديگه سيستم بالا نيومد به همين راحتي به همين خوشمزگي

Rohallah_tavakoli
13-07-2008, 16:36
stream جان لطفا کمی درباره نحوه اورکلاک توضیح بده؟؟؟ مثلا چجوری تو بایوس کارت گرافیک این تغییرات رو ثبت کنم؟؟

ممنون

Stream
13-07-2008, 18:34
stream جان لطفا کمی درباره نحوه اورکلاک توضیح بده؟؟؟ مثلا چجوری تو بایوس کارت گرافیک این تغییرات رو ثبت کنم؟؟

ممنون
چه نيازي هست توي بايوس ثبت كنيد؟ هر موقع نياز داشتيد اوركلاك كنيد و بعد از آن هم دوباره به حالت Default برگرديد. من اصلا ذخيره پروفايل هاي اوركلاك شده رو در بايوس توصيه نمي كنم.

Rohallah_tavakoli
14-07-2008, 08:54
stream جان.... کلا رسوندن سرعت core clock650 به 720 و memory clock2000 به 2100 چقدر تو performance تاثیر داره؟؟؟

راستی بایوس اورکلاک شده تو وب هست؟؟؟ اگه هست میشه بزای کارت من پیدا کنید؟؟؟ با چه برنامه ای میشه بایوس رو دست کاری کرد؟؟

Stream
14-07-2008, 12:20
stream جان.... کلا رسوندن سرعت core clock650 به 720 و memory clock2000 به 2100 چقدر تو performance تاثیر داره؟؟؟

راستی بایوس اورکلاک شده تو وب هست؟؟؟ اگه هست میشه بزای کارت من پیدا کنید؟؟؟ با چه برنامه ای میشه بایوس رو دست کاری کرد؟؟

شما داريد بيشتر از 10 درصد كارتتون رو اوركلاك مي كنيد. توي كارايي هم بالاخره تاثير داره و خودش رو نشون مي ده.

اينجا مدل كارت گرافيكتون رو سرچ كنيد بايوس هاي زيادي پيدا مي كنيد!

براي اديت كردن فايل هاي بايوس بايد از NiBiTor و براي ذخيره بايوس بر روي كارت گرافيكتون بايد از nvflash استفاده كنيد.

Rohallah_tavakoli
14-07-2008, 16:26
تشکر strean جان بابت اطلاعات مفیدتان..........

فایل بایوس رو پیدا کردم با core clock 710mhz همین هم برای امتحان کافیه...

لطفا طریقه آپدیت کردن بایوس رو مرحله به مرحله توضیح دهید...

shamy
17-07-2008, 11:36
سلام

كارت گرافيك من MSI 3850-256 bit-256mb Gddr3 هستش.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [/URL]
وضعيت فعلي اون 668MHz Core 1656MHz Memory
به نظر شما بهترين حالت و اندازه براي اوركلاك اين كارت چقدره؟(منظورم تا حديه كه به كارت وكارايي وطول عمرش لطمه جدي نزنه)

سوال ديگم اينه كه اين آرم و توضيحاتش رو جلد كارتم هست.مي شه در موردش توضيح بدين؟

و

MSI DOT Express Technology is the most advanced Dynamic Overclocking Technology Express enabling supreme overclocking, cooling and de-noise performance. It is an advanced overclocking engine, designed to deliver up to 10% extra performance and greatly enhances the synchronized GPU & DDR performance.

Stream
17-07-2008, 14:57
تشکر strean جان بابت اطلاعات مفیدتان..........

فایل بایوس رو پیدا کردم با core clock 710mhz همین هم برای امتحان کافیه...

لطفا طریقه آپدیت کردن بایوس رو مرحله به مرحله توضیح دهید...

برنامه nvflash رو از سايت TechPowerUp دانلود كنيد و اون رو در يك فلاپي Bootable قرار دهيد. از طريق فلاپي بوت بشيد و دستور زير رو براي Backup گرفتن وارد كنيد:

و براي فلش كردن بايوس از دستور زير استفاده كنيد:

shamy
17-07-2008, 16:57
اگه ممكنه درمورد پست 30 هم يه نظر بديد.:11:

Stream
17-07-2008, 17:29
سلام

كارت گرافيك من MSI 3850-256 bit-256mb Gddr3 هستش.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [/URL]
وضعيت فعلي اون 668MHz Core 1656MHz Memory
به نظر شما بهترين حالت و اندازه براي اوركلاك اين كارت چقدره؟(منظورم تا حديه كه به كارت وكارايي وطول عمرش لطمه جدي نزنه)

سوال ديگم اينه كه اين آرم و توضيحاتش رو جلد كارتم هست.مي شه در موردش توضيح بدين؟

و

MSI DOT Express Technology is the most advanced Dynamic Overclocking Technology Express enabling supreme overclocking, cooling and de-noise performance. It is an advanced overclocking engine, designed to deliver up to 10% extra performance and greatly enhances the synchronized GPU & DDR performance.
تا 10 درصد اوركلاك مشكلي بوجود نمياره.

تكنولوژي D.O.T هم يكي از قابليت هاي نرم افزاري كارتهاي گرافيك MSI است كه باعث ميشه كارت گرافيك در شرايط مختلف Overclock يا Underclock بشه.

shamy
21-07-2008, 20:57
سلام
کارت گرافیک من 3850 بابرنامه riva tuner محدودیت اورکلاک داره وبیشتراز 1000 mhz اجازه اور مموری رو نمیده.البته dot اون هم خاموشه.
اگه میشه یه راهکار واسه این مشکل بهم بدید؟
درضمن سرعت فن کارت از 40% بیشتر نمیشه حتی در حین بازی.
میشه سرعت فنو رو 70 یا 80 % فیکس کرد؟
توبرنامه techpower gpu-z هم قسمت shader اون خاموشه.چرا؟

Stream
21-07-2008, 22:00
سلام
کارت گرافیک من 3850 بابرنامه riva tuner محدودیت اورکلاک داره وبیشتراز 1000 mhz اجازه اور مموری رو نمیده.البته dot اون هم خاموشه.
اگه میشه یه راهکار واسه این مشکل بهم بدید؟
درضمن سرعت فن کارت از 40% بیشتر نمیشه حتی در حین بازی.
میشه سرعت فنو رو 70 یا 80 % فیکس کرد؟
توبرنامه techpower gpu-z هم قسمت shader اون خاموشه.چرا؟
با RivaTuner ميشه دور فن رو هم تنظيم كرد. (توي آموزش صفحه اول يك اشاره كوچك بهش شده!)
اوركلاك بيشتر Memory رو هم با بقيه برنامه ها مثل ATiTool تست كنيد.
Shader Clock بصورت جداگانه فقط توي كارت هاي گرافيك سري 8 به بعد NVIDIA وجود داره.

bijan666
22-07-2008, 09:04
دوستان میشه با دستکاری در تنضیمات بایوس دور فن رو مثلا رو 70 فیکس کرد که در محیط غیر از ویندوز هم فن با 70% کار کنه؟؟؟
گرافیک من 8800GTS512 هست ود حالت نرمال فن روی 37 کار میکنه که دما تا 90 بالا میره ولی وقتی با rivatuner یه حالی به فن میدم 60% دما به 50 میرسه

Stream
22-07-2008, 11:49
دوستان میشه با دستکاری در تنضیمات بایوس دور فن رو مثلا رو 70 فیکس کرد که در محیط غیر از ویندوز هم فن با 70% کار کنه؟؟؟
گرافیک من 8800GTS512 هست ود حالت نرمال فن روی 37 کار میکنه که دما تا 90 بالا میره ولی وقتی با rivatuner یه حالی به فن میدم 60% دما به 50 میرسه
بله ميشه. شما ابتدا NiBiTor رو دانلود كنيد، بايوستون رو ذخيره كنيد و دور فن رو تغيير بديد. بعد با روشي كه در پست 31 گفتم بايوس كارتتون رو آپديت كنيد.

bijan666
22-07-2008, 23:41
اقا این فایل بایوس کارت گرافیک منه
من که نتومستم دور فن رو در حالت عادی روی 65% بذارم
شما این کار رو واسم میکنی بی زحمت

Mahdi_Moosavi
23-07-2008, 01:05
اقا این فایل بایوس کارت گرافیک منه
من که نتومستم دور فن رو در حالت عادی روی 65% بذارم
شما این کار رو واسم میکنی بی زحمت

این فایل رو تست کن : دانلود با حجم 38 کیلوبایت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

فایل رو zip کردم ، قبل از فلش حتمآ unzip ش کن .

توجه : این فایل از نظر شخص بنده هیچ گونه مشکلی نداره و کاملا سالم هست ! هر گونه مشکل احتمالی مربوط به احتمال بروز خطا در عملیات فلش توسط اپراتور خواهد بود .

پس بنده هیچ گونه مسئولیتی در قبال مشکلات احتمالی رو قبول نمیکنم .

.
.
.

با تشکر .

shamy
23-07-2008, 11:43
سلام
چرا حات معمولی کارت من MSI HD 3850 256 MB کلاک های اون به این اندازه هست؟(core: 690 - memory : 829)

درصورتی که توی سایتش مموری کلاکش 1670 تا هست؟

MicroSystem
23-07-2008, 12:44
سلام
چرا حات معمولی کارت من MSI HD 3850 256 MB کلاک های اون به این اندازه هست؟(core: 690 - memory : 829)

درصورتی که توی سایتش مموری کلاکش 1670 تا هست؟
آخرش رفتي 3850 خريدي
829 رو بايد در 2 ضرب كني.

MicroSystem
23-07-2008, 12:45
آقا تا حالا واسه كسي اين مشكل پيش امده كه بايوس رو دستكاري كنه سيستم ديگه بالا نياد؟
يكبار واسه من پيش امد سيستم بالا ميامد ولي تصوير نداشت. ديسك استارت آپ ساختم گذاشتم توي دستگاه و سيستم رو روشن كردم درست شد(بدون اينكه سيستم تصوير بده گرافيك فلاش شد)
يكبار ديگه اصلا سيستم بالا نمي امد ولي گرافيك رو گذاشتم روي يه سيستم ديگه بالا امد ولي تصوير نداشت مثل حالت قبل درستش كردم
حالا اگه مثلا اين گرافيك روي سيستمهاي ديگه هم ميگذاشتم بالا نميامد چكار بايستي ميكردم

Stream
23-07-2008, 13:35
آقا تا حالا واسه كسي اين مشكل پيش امده كه بايوس رو دستكاري كنه سيستم ديگه بالا نياد؟
يكبار واسه من پيش امد سيستم بالا ميامد ولي تصوير نداشت. ديسك استارت آپ ساختم گذاشتم توي دستگاه و سيستم رو روشن كردم درست شد(بدون اينكه سيستم تصوير بده گرافيك فلاش شد)
يكبار ديگه اصلا سيستم بالا نمي امد ولي گرافيك رو گذاشتم روي يه سيستم ديگه بالا امد ولي تصوير نداشت مثل حالت قبل درستش كردم
حالا اگه مثلا اين گرافيك روي سيستمهاي ديگه هم ميگذاشتم بالا نميامد چكار بايستي ميكردم
اين احتمال وجود داره و وقتي يكم بيشتر سراغ دستكاري هاي بايوس بريد بيشتر اتفاق مي افته!
راحت ترين راه حل هم خريد يك كارت گرافيك PCI قديمي هست. اگه احيانا مشكلي براي كارت گرافيك اصلي پيش بياد با PCI ميشه بالا اومد و مشكل بايوس كارت اصلي رو حل كرد. (البته اين كار هميشه امكان پذير نيست!)

shamy
24-07-2008, 09:19
آخرش رفتي 3850 خريدي
829 رو بايد در 2 ضرب كني.

سلام
نه مال اون دوستم بود که گفتم.می خواست بره مسافرت چندماهی ازش قرض گرفتم.
الآن با catalyst قسمت اوردرایو کلاکها رو دست زدم( 760 - 1053 )
یکم بهتر شده ولی باز زیادجالب نیست.

shamy
27-07-2008, 10:00
واسه پست 44 هم اگه می شه یه نظر بدید؟

MJNeghabi
29-07-2008, 14:53
مشخصات سیستم:

CPU: pentium4 2.66GHZ
MAIN: GA-8I945PL-G
RAM: KINGSTON 512MB 533 & ADATA 512MB 533
VGA: XFX GEFORCE 8400 GS 256MB UP TO 512MB

DEFAULT SETTING:
core 459MHZ - memory 400MHZ - shader 918MHZ - cpu 2.66GHZ

OC SETTING:
core 634MHZ+38% - memory 500MHZ+25% - shader 1242MHZ+35% - cpu 3.20GHZ+20%

3D MARK05 SCORE:
DEFAULT 3367 – OC 4360+29%

راستی میدونستید 3D MARK05 SCORE به تنظیمات PERFORMANCE/QUALITY خود کارت (منظورم تنظیمات خود 3D MARK نیست) وابستگی شدیدی داره، طوری که وقتی تو NVIDIA CONTROL PANEL کارت OC نشده، تنظیمات 3D رو از PERFORMANCE به QUALITY تغییر دادم امتیاز از 3367 به 2340 افت کرد !!!

حالا یک 8400GS overclock edition دارم !!!

shamy
01-08-2008, 22:30
راستی میدونستید 3D MARK05 SCORE به تنظیمات PERFORMANCE/QUALITY خود کارت (منظورم تنظیمات خود 3D MARK نیست) وابستگی شدیدی داره، طوری که وقتی تو NVIDIA CONTROL PANEL کارت OC نشده، تنظیمات 3D رو از PERFORMANCE به QUALITY تغییر دادم امتیاز از 3367 به 2340 افت کرد !!!

منم تائيدميكنم.توي كاتاليست تنظيمات رو از Quality به PERFORMANCE تغييردادم بازي gears of war رو كه با رزوليشن 800*600 گير ميزد الآن خوب اجرامي كنه(ATI 3850 )

Johnny Grey
02-08-2008, 12:14
سلام دوستان
سه تا سوال داشتم
می خواستم ببینم از این قسمت Overdrive تو Catalyst هم برای اورکلاک کردن میشه استفاده کرد یا اینکه فقط برای بررسی توانایی کارته
چون وقتی فرکانس هسته و مموریو تغییر میدم فقط یه گزینه میاد واسه تست و بعد از تست کردن گزینه Accept که بعد از زدن این دکمه در قسمت Current Clock Setting هیچ تغییری صورت نمیگیره.

ضمنن میخواستم بدونم آیا اور کردن 4850 با توجه به دمای بالا صلاح هست یا نه؟
البته من فن رو برای سه تا پروفایل تنظیم کردم.35.45.65 که دماهای 60.53و49 رو میده.

در ضمن من نمیتونم Crysis رو در حالت Very High با Anti 8x بازی کنم.کارت کم میاره.آیا طبیعیه؟

ممنون میشم به سوالاتم پاسخ بدید.

Stream
02-08-2008, 14:48
سلام دوستان
سه تا سوال داشتم
می خواستم ببینم از این قسمت Overdrive تو Catalyst هم برای اورکلاک کردن میشه استفاده کرد یا اینکه فقط برای بررسی توانایی کارته
چون وقتی فرکانس هسته و مموریو تغییر میدم فقط یه گزینه میاد واسه تست و بعد از تست کردن گزینه Accept که بعد از زدن این دکمه در قسمت Current Clock Setting هیچ تغییری صورت نمیگیره.

تا اونجا که من می دونم اون قسمت برای اورکلاک کارت گرافیک بکار می ره و باید تغییرات اعمال بشند.

ضمنن میخواستم بدونم آیا اور کردن 4850 با توجه به دمای بالا صلاح هست یا نه؟
البته من فن رو برای سه تا پروفایل تنظیم کردم.35.45.65 که دماهای 60.53و49 رو میده.

در صورتی که نیاز به اورکلاک ندارید دلیلی نداره اورکلاک کنید. فقط وقتی اورکلاک کنید که با چند فریم بالاتر در بازیها واقعا تفاوت رو احساس کنید... مثلا افزایش 17 فریم به 22-23 (نه افزایش 50 به 60!)

در ضمن من نمیتونم Crysis رو در حالت Very High با Anti 8x بازی کنم.کارت کم میاره.آیا طبیعیه؟

کاملا طبیعیه... کارت گرافیک شما به هیچ وجه نمی تونه CRYSIS رو با این تنظیمات اجرا کنه. برای این تنظیمات باید به فکر Crossfire باشید!

superior
02-08-2008, 15:14
یا خدا

دوستن سلام و ببخشید که چند تا سوال ابتدایی دارم!:

1. اورکلاک کردن کارت گرافیک موجب افزایش دمای زیاد کارت گرافیک میشه؟

2. کارت گرافیک من 128MB و Gigabyte GeForce 7100 GS هست. من میتونم اورکلاک رو انجام بدم؟ راستی ویندوز من ویستا هست و بخاطر همین برنامه های کاربردی داخل CD کارت گرافیک نصب نمی شوند.

3. کارت گرافیک من فن نداره. آیا باید بعد از اورکلاک کردن فن بذارم؟

4.سوال غیر مرتبط: کارت گرافیک من از DirectX 9 پشتیبانی میکنه در حالی که ویستا فقط 10 رو قبول داره(و بصورت پیش فرض داره) . این میتونه بر کیفیت گرافیک من اثر بذاره؟

ممنون.

Stream
02-08-2008, 17:04
1. بستگی داره چقدر اورکلاک کنید... ولی همیشه اورکلاک باعث افزایش دما میشه.

2. می تونید با آموزش ابتدای همین تاپیک اورکلاک کنید...

3. کارت گرافیک شما اونقدر قوی نیست که اورکلاک کردنش هم تاثیری در کارایی کلی داشته باشه! حالا که کارتتون فن نداره بهتره سراغ اورکلاک نرید.

4. مشکلی نیست ویندوز ویستا با DirectX 9.0c هم سازگاری کامل داره.

sinaset
02-08-2008, 17:19
سلام دوستان
یه سوالی داشتم
یکی از دوستان در چند پست قبل پرسیده بود

که کارت گرافیکشون 4850 بود
خواستم بدونم من کارت گرافیکم 4870 ( که تا چند روز دیگه میاید:31: )
ایا می شه کرایس رو روی Very High بازی کرد
یا اگر نشود باید اورش کرد تا بشه...
یه سوال دیگه داشتم
وقتی تویه بازی تعداد فرم کارت گرافیک به 0 برسد چه اتفاقی می افتد؟
و اگر مثلان 10 یا 8 برسد چه اتفاقی می افتد؟
:10::11:

shamy
02-08-2008, 18:19
وقتی فرکانس هسته و مموریو تغییر میدم فقط یه گزینه میاد واسه تست و بعد از تست کردن گزینه Accept که بعد از زدن این دکمه در قسمت Current Clock Setting هیچ تغییری صورت نمیگیره.

دوست عزيز شما بايد بعدازتغييركلاكها و تست كردن وقبول كردن كلاك ها توسط نرم افزار كاتاليست بايد گزينه APPLY رابزنيد تا تغييرات اعمال شود.

shamy
02-08-2008, 19:07
خواستم بدونم من کارت گرافیکم 4870 ( که تا چند روز دیگه میاید:31: )

كارت 4870 واقعا" كارت قدرتمنديه.
به نظرمن مي تونه اگه نشد 100 درصد با اور كردن ميشه.

Johnny Grey
02-08-2008, 20:30
اول از همه از دوستان بابت جوابشون متشکرم
در ثانی بالاخره متوجه شدم این قضیه اورکلاک در کاتالیست به چه صورتی
میگم تا بقیه دوستان به مشکل من برنخورن
قضیه اینه که اورکلاک زمانی عمل میکنه که شما در محیط 3d باشید اون موقع current clock ساعت اور شده رو نشون میده اما در محیط دوبعدی ویندوز همون حالت پیش فرض رو داره که به نظر من این کار خیلی عالیه و فشار به کارت نمیاد
من خودم با gpu-z این رو امتحان کردم و مطمئن شدم

ولی به یک نکته پی بردم که کلا بازیها با کارت های nvidia عملکرد بهتری داره.این قضیه کاملا تجربی و نظر شخصیه خوده منه
و در کل من که با هر دو کار کردم با این که الان خودم از ati استفاده میکنم ولی به نظرم کارتهای nvidia در شرایط مساوی بهترن و اختلاف اندک قیمتشون هم برای همینه.(شرمنده که این قسمت ربطی به اور کردن نداشت)

Stream
02-08-2008, 23:12
خواستم بدونم من کارت گرافیکم 4870 ( که تا چند روز دیگه میاید[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] )
یه سوال دیگه داشتم
وقتی تویه بازی تعداد فرم کارت گرافیک به 0 برسد چه اتفاقی می افتد؟
و اگر مثلان 10 یا 8 برسد چه اتفاقی می افتد؟

بله می تونید در رزولوشن های 1280x1024 به پایین و بدون Anti-Aliasing روی Very High بازی کنید. با اورکلاک هم خیلی قضیه تغییر نمی کنه...
Frame Rate هر چقدر هم پایین بیاد هیچ اتفاقی نمیفته... فقط شما تصویر رو شکسته شکسته و به نوعی همراه با لگ می بینید!

ولی به یک نکته پی بردم که کلا بازیها با کارت های nvidia عملکرد بهتری داره.این قضیه کاملا تجربی و نظر شخصیه خوده منه
و در کل من که با هر دو کار کردم با این که الان خودم از ati استفاده میکنم ولی به نظرم کارتهای nvidia در شرایط مساوی بهترن و اختلاف اندک قیمتشون هم برای همینه.(شرمنده که این قسمت ربطی به اور کردن نداشت)

دوست عزیز اینها نظرات شخصی شماست و هیچ گونه جنبه علمی و فنی نداره... لطفا از عنوان اینگونه مطالب چه در محل درست و چه در محل نادرست خودداری کنید!

shamy
03-08-2008, 12:00
سلام دوستان
امروز رفتم سراغ کاتالیست ویه سری تغییرات توش دادم .کارت گرافیکم منفجر شد. Gears of war رو با رزولیشن 1024*768 با تنظیمات بالا اجراکردم درصورتی که قبلا" حتی با اورکلاک هم تو 800*600 باتنظیمات پایین هم گیر می زد.
رفتم تو تنظیمات 3D کاتالیست تمام گزینه ها رو به performance تغییر دادم و-aliasing Anti هم به پایین ترین حد ممکن رسوندم.

vegas
03-08-2008, 12:58
سلام دوستان
امروز رفتم سراغ کاتالیست ویه سری تغییرات توش دادم .کارت گرافیکم منفجر شد. Gears of war رو با رزولیشن 1024*768 با تنظیمات بالا اجراکردم درصورتی که قبلا" حتی با اورکلاک هم تو 800*600 باتنظیمات پایین هم گیر می زد.
رفتم تو تنظیمات 3D کاتالیست تمام گزینه ها رو به performance تغییر دادم و-aliasing Anti هم به پایین ترین حد ممکن رسوندم.
چه کارت گرافیکی داری ؟

linuxboy
03-08-2008, 13:06
intel 945 gm اور کلاک میشه؟

shamy
03-08-2008, 19:22
چه کارت گرافیکی داری ؟

MSI ATI Radeon 3850

superior
04-08-2008, 06:04
1. بستگی داره چقدر اورکلاک کنید... ولی همیشه اورکلاک باعث افزایش دما میشه.

2. می تونید با آموزش ابتدای همین تاپیک اورکلاک کنید...

3. کارت گرافیک شما اونقدر قوی نیست که اورکلاک کردنش هم تاثیری در کارایی کلی داشته باشه! حالا که کارتتون فن نداره بهتره سراغ اورکلاک نرید.

4. مشکلی نیست ویندوز ویستا با DirectX 9.0c هم سازگاری کامل داره.
یا خدا

آقا دستت درد نکنه

ببخشید که در محل غیر مرتبط مطرح میکنم

شما میگی با DirectX 9.0c سازگاری کامل داره . من چند بار سعی کردم DirectX 9.0c رو نصب کنم ولی نشد و وقتی میرم توی اطلاعاتDirectX میگه من DirectX10 دارم!!!

Stream
04-08-2008, 14:22
یا خدا

آقا دستت درد نکنه

ببخشید که در محل غیر مرتبط مطرح میکنم

شما میگی با DirectX 9.0c سازگاری کامل داره . من چند بار سعی کردم DirectX 9.0c رو نصب کنم ولی نشد و وقتی میرم توی اطلاعاتDirectX میگه من DirectX10 دارم!!!
شما وقتی DirectX 9.0c رو نصب می کنید فایل ها و DLL های DirectX 9.0c ویندوزتون آپدیت میشن و فایل های DirectX 10 سر جاشون باقی می مونند. ویندوز شما فایلهای DirectX 10 رو همیشه داره ولی چون کارت گرافیکتون پشتیبانی نمی کنه همیشه از همون DirectX 9.0c استفاده میشه.

golmohammadi
04-08-2008, 21:44
RivaTuner كه در صفحه نخست معرفي شده در اون لينك 3 تا هست
دو تاش اروپا و يكي امريكا
كدومشو دانلود كنيم بهتره؟
يا فرقي نداره ؟

Mahdi_Moosavi
04-08-2008, 21:59
RivaTuner كه در صفحه نخست معرفي شده در اون لينك 3 تا هست
دو تاش اروپا و يكي امريكا
كدومشو دانلود كنيم بهتره؟
يا فرقي نداره ؟

اونا لینک از سرورهای مختلف هست . ربطی به خود برنامه نداره .

toorajjj
05-08-2008, 11:44
اقا سلام منيك 7200gs دارم كه اول با برنامه ati دماش تا 86 ميرفت حالا خودم دوتا فن بستم دماش از 65 با لا نميره حالا چقدر ميتوانم اور كلاك كنم ؟

H M R 0 0 7
05-08-2008, 13:50
سلام دوستان
من یه 8800GT دارم(اسپارکل)
حداکثر دمای اونو با نرمافزاره ATITool تست کردم و به 82-83 درجه رسید.وقتی سرعت فن رو با نرم افزار Exper Tools تا آخر بردم بالا ،دما تا 70 درجه اومد پایین.وضعیت گرافیکم در حالت عادی اینه:
Core Clock = 600
Shader Clock = 1500
Memory Clock = 892

میخوام بدونم تا چه قدر میتونم هر کدوم رو بالا ببرم.
و یک چیز دیگه...اگه سرعت فن همیشه تا آخر زیاد باشه مشکلی پیش نمیاد؟ چه قدر امکان داره فن از کار بیفته؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.

Mahdi_Moosavi
05-08-2008, 16:54
سلام دوستان
من یه 8800GT دارم(اسپارکل)
حداکثر دمای اونو با نرمافزاره ATITool تست کردم و به 82-83 درجه رسید.وقتی سرعت فن رو با نرم افزار Exper Tools تا آخر بردم بالا ،دما تا 70 درجه اومد پایین.وضعیت گرافیکم در حالت عادی اینه:
Core Clock = 600
Shader Clock = 1500
Memory Clock = 892

میخوام بدونم تا چه قدر میتونم هر کدوم رو بالا ببرم.
و یک چیز دیگه...اگه سرعت فن همیشه تا آخر زیاد باشه مشکلی پیش نمیاد؟ چه قدر امکان داره فن از کار بیفته؟

ممنون میشم راهنمایی کنید.

اگه صدای فن اذیتت نمیکنه ، مشکلی پیش نمیاد !

برای شروع کار میتونی هر کدوم از کلاک ها رو 15% افزایش بدی . درصورتی که دما حداکثر 80 تا 85 باشه میتونی کلاک ها رو 3% درصد 3% درصد ببری بالا و تست بگیری ... . با همون ATI TOOL تست بگیر . هم تست پایداری و هم تست Max temp رو انجام میده !.

sinaset
05-08-2008, 17:14
سلام دوستان
کسی نسخه جدید
RivaTuner
رو نداره
اخه این نسخه 209
کارت گرافیک 4870 رو ساپورت نمی کنه.............

Mahdi_Moosavi
05-08-2008, 18:43
سلام دوستان
کسی نسخه جدید
RivaTuner
رو نداره
اخه این نسخه 209
کارت گرافیک 4870 رو ساپورت نمی کنه.............

آخرین نسخه فعلا همون ورژن 2.09 هست . هنوز ورزن جدیدتر نیومده !

golmohammadi
05-08-2008, 22:42
آخرین نسخه فعلا همون ورژن 2.09 هست . هنوز ورزن جدیدتر نیومده !

اگه ميشه لطف كن و يه لينك از همين ورژن بهم بده ممنون

Mahdi_Moosavi
05-08-2008, 23:03
اگه ميشه لطف كن و يه لينك از همين ورژن بهم بده ممنون

دانلود با حجم 2.3mb ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

H M R 0 0 7
07-08-2008, 21:25
اگه صدای فن اذیتت نمیکنه ، مشکلی پیش نمیاد !

برای شروع کار میتونی هر کدوم از کلاک ها رو 15% افزایش بدی . درصورتی که دما حداکثر 80 تا 85 باشه میتونی کلاک ها رو 3% درصد 3% درصد ببری بالا و تست بگیری ... . با همون ATI TOOL تست بگیر . هم تست پایداری و هم تست Max temp رو انجام میده !.

آقا من 15 درصد اضافه کردم.ولی وقتی رفتم تو بازی بعد از چند ثانیه صفحه قفل شد! کامپیوتر تقریبا هنگ میکرد ولی نمیشد گفت کاملا هنگ کرده باشه چون دکمه های صفحه کلید تا حدودی کار میکرد.
بعد Core وshader clock رو فقط 7-8 درصد نسبت حالت دیفالت افزایش دادم ولی Memory Clock رو تا 22-23 درصد از حالت دیفالت بیشتر کردمش و هیچ مشکلی توی بازی پیش نیومد.
به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه؟
کدوم رو بیشتر کنم تاثیرش بیشتره؟

Mahdi_Moosavi
07-08-2008, 23:22
آقا من 15 درصد اضافه کردم.ولی وقتی رفتم تو بازی بعد از چند ثانیه صفحه قفل شد! کامپیوتر تقریبا هنگ میکرد ولی نمیشد گفت کاملا هنگ کرده باشه چون دکمه های صفحه کلید تا حدودی کار میکرد.
بعد Core وshader clock رو فقط 7-8 درصد نسبت حالت دیفالت افزایش دادم ولی Memory Clock رو تا 22-23 درصد از حالت دیفالت بیشتر کردمش و هیچ مشکلی توی بازی پیش نیومد.
به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه؟
کدوم رو بیشتر کنم تاثیرش بیشتره؟

از برندی مثل sparkle همچین انتظاری میرفت ! دلیلش اینه که این برند معمولا با محدود کردن تغذیه GPU برای پایین اومدن دما ، مانع این میشه که GPU جا برای اورکلاک کردن داشته باشه !

هر کدوم تقریبا تاثییرات مشابه دارند .

H M R 0 0 7
08-08-2008, 11:11
از برندی مثل sparkle همچین انتظاری میرفت ! دلیلش اینه که این برند معمولا با محدود کردن تغذیه GPU برای پایین اومدن دما ، مانع این میشه که GPU جا برای اورکلاک کردن داشته باشه !

هر کدوم تقریبا تاثییرات مشابه دارند .

ممنون
یعنی نمیشه کاریش کرد؟؟ چه بد :41:

*Ali*
09-08-2008, 16:13
سلام
آقا یه مشکلی وجود داره
برنامه riva tuner من اصلا تو قسمت driver setting گزینه costomize نداره:

sinaset
11-08-2008, 21:18
سلام
آقا یه مشکلی وجود داره
برنامه riva tuner من اصلا تو قسمت driver setting گزینه costomize نداره:
سلام دوست من
اپدیت گرافیک شما نصبه؟

sinaset
11-08-2008, 21:19
سلام دوستان
کسی نمی دونه نسخه جدید RivaTuner برای سری 3800 کی میاید...؟:20::11:

sinaset
12-08-2008, 20:44
سلام دوستان
خواستم بدونم pcie frequency چیه ؟
و اور کلاک کردن این چه فایده داری اصلان بدرد می خوره یا نه تاثیر گزار است؟

Stream
12-08-2008, 21:40
سلام دوستان
کسی نمی دونه نسخه جدید RivaTuner برای سری 3800 کی میاید...؟:20::11:

این رو باید از مسئولان سایت Guru3d بپرسید!

سلام دوستان
خواستم بدونم pcie frequency چیه ؟
و اور کلاک کردن این چه فایده داری اصلان بدرد می خوره یا نه تاثیر گزار است؟

فرکانس اسلات PCI-Express روی مادربورد هست؛ به طور ساده در اورکلاک کارت گرافیک تاثیر بخصوصی نداره.

sinaset
13-08-2008, 13:22
این رو باید از مسئولان سایت Guru3d بپرسید!

فرکانس اسلات PCI-Express روی مادربورد هست؛ به طور ساده در اورکلاک کارت گرافیک تاثیر بخصوصی نداره.
سلام ارمان جان
ممنون بابت پاسخ
ببخشید یعنی این امکان زیاد تاثیری نداره و فقط برای قشنگیه؟:20::31:

Stream
13-08-2008, 14:14
سلام ارمان جان
ممنون بابت پاسخ
ببخشید یعنی این امکان زیاد تاثیری نداره و فقط برای قشنگیه؟:20::31:
نه برای قشنگی نیست ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و کاربردهایی هم داره؛ ولی همونطور که گفتم بطور ساده توی اورکلاک کارت گرافیک تاثیر بخصوصی نداره...

sinaset
14-08-2008, 20:17
Nvidia هم همین طور هست البته برندهای مرجع.تنوع اورکلاک انویدیا بیشتر از اتی هست.
سلام یاسر جان
یه سوالی هم من داشتم
منظور از بردهای که اورکلاک شودن چیه؟:13:
یعنی این که یه بردی به نام
4870
که در حالت پیش فرض
GPU clock 750
va
memory 900
در حالت اورکلاک کارت
میشه
GPU clock 850
va
memory 1300
?
خوب این رو که می شه به صورت دستی هم انجام داد
یعنی به خاطره این که افزایش قیمت دارند؟( البته فکر نکونم به خاطره این دلیلی باشه)
می تونید کمی توضیح بدید
ممنون می شم:11:

yasser1680
14-08-2008, 20:37
سلام یاسر جان
یه سوالی هم من داشتم
منظور از بردهای که اورکلاک شودن چیه؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](19).gif
4870
که در حالت پیش فرض
GPU clock 750
va
memory 900
در حالت اورکلاک کارت
میشه
GPU clock 850
va
memory 1300
?
یعنی به خاطره این که افزایش قیمت دارند؟( البته فکر نکونم به خاطره این دلیلی باشه)
می تونید کمی توضیح بدید
ممنون می شم

دقیقا همین طور هست. و هیچ امکاناتی نسبت به برندهای مرجع ندارند.

becareful
15-08-2008, 21:14
سلام یاسر جان
یه سوالی هم من داشتم
منظور از بردهای که اورکلاک شودن چیه؟:13:
4870
که در حالت پیش فرض
GPU clock 750
va
memory 900
در حالت اورکلاک کارت
میشه
GPU clock 850
va
memory 1300
?
می تونید کمی توضیح بدید
ممنون می شم:11:
آره به صورت دستی هم میشه انجام داد ولی کارت های اورکلاک شده اول امکان داره خنک کنندگی شون فرق کنه و مهمتر ولتاژ بالاتری برای مموری و gpu داشته باشن که بیشتر میشه اورکلاک کرد و شاید نیاز به عوض کردن بایوس هم نباشه که این خیلی مهمه...

ali_ranger22
15-08-2008, 21:46
Nvidia هم همین طور هست البته برندهای مرجع.تنوع اورکلاک انویدیا بیشتر از اتی هست.

نه به نظرم یکی نیست .چون برند هایی که برای انودیا کارت میزنن معمولا از برد های مختلف...خنک کنندگی متفاوت... تکنولوژی های خود اون برند که روی کارت پیاده میشه و... استفاده میکنن که روی کیفیت و کارایی گرافیک تاثیر زیادی میزاره...

behradsn
15-08-2008, 22:00
نه به نظرم یکی نیست .چون برند هایی که برای انودیا کارت میزنن معمولا از برد های مختلف...خنک کنندگی متفاوت... تکنولوژی های خود اون برند که روی کارت پیاده میشه و... استفاده میکنن که روی کیفیت و کارایی گرافیک تاثیر زیادی میزاره...

این به همین دلیله که انویدیا جی پی یو های خودشو میفروشه مثل ای تی آی برروی برد نصب نمیکنه و بعد بفروشه

این نکته را هم در مورد اورکلاکینگ کارت ها بگم مخصوصاً در انویدیا

کارت های انویدیا که توسط خود کارخانه تولید میشوند با اورکلاک دستی شما خیلی تفاوت داره

در کارت هایی که شرکت سازنده اورکلاک میکنه هم فن و سینک های حرفه ای نصب شده هم برنامه ریزی بایوسش مقداری متفاوت هست

مارک رم ها ممکنه فرق کنه و برد های حرفه تر با مقاومت کمتر استفاده میشه

دیود ها ، کنترلر ها ، خازن های بهتری استفاده میشه و ...

یعنی شما اگر یک کارت اورکلاک شده خریداری کنید باز مینونید اونو دستی اورکلاک کنید و به کلاکی برسید که هسچوقت کارت معمولی رو دستی نمیتونید به اون برسونید

پس بهتره کارت اورکلاک شده بخرید (مخصوصاً در کارت های انویدیا)

alborz_k
15-08-2008, 22:12
این به همین دلیله که انویدیا جی پی یو های خودشو میفروشه مثل ای تی آی برروی برد نصب نمیکنه و بعد بفروشه

این نکته را هم در مورد اورکلاکینگ کارت ها بگم مخصوصاً در انویدیا

کارت های انویدیا که توسط خود کارخانه تولید میشوند با اورکلاک دستی شما خیلی تفاوت داره

در کارت هایی که شرکت سازنده اورکلاک میکنه هم فن و سینک های حرفه ای نصب شده هم برنامه ریزی بایوسش مقداری متفاوت هست

مارک رم ها ممکنه فرق کنه و برد های حرفه تر با مقاومت کمتر استفاده میشه

دیود ها ، کنترلر ها ، خازن های بهتری استفاده میشه و ...

یعنی شما اگر یک کارت اورکلاک شده خریداری کنید باز مینونید اونو دستی اورکلاک کنید و به کلاکی برسید که هسچوقت کارت معمولی رو دستی نمیتونید به اون برسونید

سلام. البته شاید این جا برای بحث کردن برای اورکلاک مناسب نباشه ولی باید بگم که با قسمت اول حرف شما موافقم ، ولی خرید یک کارت اورکلاک شده برای کسی که می خواد اورکلاک کنه توصیه نمی شه ، چون هسته ی هر کارتی یک ظرفیتی داره و بیش از اون اورکلاک نمی شه ، و این دیگه به جنس قطعات کارت بستگی نداره.(مثلأ کارت8800gt فوقش تا 725 مگاهرتز اورکلاک بشه و چه کارت معمولی بگیرید ، چه کارت اورکلاک شده، اخرش همینه.)
و به نظر من برای خرید یک کارت مخصوص اورکلاک، باید به برند سازنده اش توجه کرد.که مهم ترین چیزه.
حتی بعضی از سازنده ها که کارشون ساختن کارت گرافیک از قطعاتی با ظرفیت بالا تر استفاده می کند. (مثلأ یک قطعه ی حافظه می تونه در فرکانس 1950 مگاهرتز کارکنه،ولی بنا به صلاح دید سازنده در فرکانس 1800 کار می کنه)

Benygh
15-08-2008, 22:18

با حرف شما موافق نیستم !
چون میشه با تعویض بایوس اون کارت اورکلاک نشده با بایوس کارت اورکلاک شده و کمی دستکاری در خنک کنندگی گرافیک مثل قرار دادن فن و ... میتونید بر روی اون باز هم اورکلاک کنید !
برای مثال کارت من 8800GTX Asus هست که با بایوس EVGA 8800GTX SuperOverclocked عوض شده و روش هم اور کردم ! فقط مشکل دما دارم که با تهویه مناسب حل شده !

alborz_k
15-08-2008, 22:23
با حرف شما موافق نیستم !
چون میشه با تعویض بایوس اون کارت اورکلاک نشده با بایوس کارت اورکلاک شده و کمی دستکاری در خنک کنندگی گرافیک مثل قرار دادن فن و ... میتونید بر روی اون باز هم اورکلاک کنید !
برای مثال کارت من 8800GTX Asus هست که با بایوس EVGA 8800GTX SuperOverclocked عوض شده و روش هم اور کردم ! فقط مشکل دما دارم که با تهویه مناسب حل شده !

سلام.
پس با من موافقی:31::10::27::5::8:
در ضمن یادم رفت که بگم که اگر کسی می خواد کارتش رو خیلی اورکلاک کنه بهتره که از خنک کننده ابی استفاده کنه، چون تأثیرش خیلی بیشتره.:21:

behradsn
15-08-2008, 23:53
با حرف شما موافق نیستم !

بنده حرف شما را قبول ندارم دوست عزیز

به عنوان مثال در باره کارت 8800GT

چی پی یو کلاک استوک : 600مگاهرتز

مموری کلاک استوک : 900مگاهرتز

در کارت اورکلاک شده EVGA e-GeForce 8800 GT Akimbo

جی پی یو کلاک : 720 مگاهرتز

مموری کلاک : 1000مگاهرتز

همین کارت در حالم اورکلاک دستی :

جی پی یو کلاک : 775 مگاهرتز استوک بوده 600 بنابراین 175 مگاهرتز بیشتر!

مموری کلاک : 1010 مگاهرتز که افکتیوش میشه 2020 مگاهرتز از 1800 مگاهرتز استوک 220 مگاهرتز بالاتر!

پس با این اوصاف شما نمیتونید یک کارت 8800GT استوک را با یک فن (البته نه با خنک کننده آبی) به راحتی به این کلاک برسونید. مگراینکه این ورژن از کارت شرکت EVGA را خریداری کنید بعد دستی اورکلاک کنید

درضمن لازم به ذکر هم هست که فقط و فقط دمای جی پی یو یا رم نیست که در کارت گرافیکی مانعی برای اورکلاک کردن است. با بالارفتن بیش از حد کلاک در حالت لود جی پی یو حتی اگر دما خیلی هم زیاد نباشد با کارکردن زیاد سیستم هنگ خواهد کرد ویا افت پرفورمانس خواهید داشت. اورکلاک کردن جی پی یو و یا رم کارت گرافیکی محدود تر از سی پی یو و رم خود سیستم است.
فقط دیدن کلاک بالا دلیل به بالرفتن قدرت کارت نیست ، کارت شما باید قادرباشد با آن کلاک درست کارکند. بنده خودم بارها کلاک را بالابرده ام و دیده ام که بیش از حد که بالا میرود افت فریم ایجاد میکند بجای اینکه قدرت کارت بالا برود...

این هم بگم این اورکلاک هایی که در سایت ها هست همش بصورت سیف مطرح میشه که اگر خواننده ها خواستند اورکلاک کنند با مشکل مواجه نشوند و نویسنده زیر سئوال نره

مطمعناً بالاتر هم میشه اورکلاک کرد

منبع :

Benygh
16-08-2008, 11:33
فقط دیدن کلاک بالا دلیل به بالرفتن قدرت کارت نیست ، کارت شما باید قادرباشد با آن کلاک درست کارکند. بنده خودم بارها کلاک را بالابرده ام و دیده ام که بیش از حد که بالا میرود افت فریم ایجاد میکند بجای اینکه قدرت کارت بالا برود...
خوب مگه من همچین حرفی زدم ؟
ممئنا من هم بعد از انجام هر گونه تغییرات توی کلاک تست هایی انجام میدم ! در ضمن در صورت یکی بودن چیپ های مموری و چند چیز دیگه این دو کارت میشه از تغییر بایوس استفاده کرد !

alborz_k
16-08-2008, 23:47
بنده حرف شما را قبول ندارم دوست عزیز

به عنوان مثال در باره کارت 8800GT

چی پی یو کلاک استوک : 600مگاهرتز

مموری کلاک استوک : 900مگاهرتز

در کارت اورکلاک شده EVGA e-GeForce 8800 GT Akimbo

جی پی یو کلاک : 720 مگاهرتز

مموری کلاک : 1000مگاهرتز

همین کارت در حالم اورکلاک دستی :

جی پی یو کلاک : 775 مگاهرتز استوک بوده 600 بنابراین 175 مگاهرتز بیشتر!

مموری کلاک : 1010 مگاهرتز که افکتیوش میشه 2020 مگاهرتز از 1800 مگاهرتز استوک 220 مگاهرتز بالاتر!

پس با این اوصاف شما نمیتونید یک کارت 8800GT استوک را با یک فن (البته نه با خنک کننده آبی) به راحتی به این کلاک برسونید. مگراینکه این ورژن از کارت شرکت EVGA را خریداری کنید بعد دستی اورکلاک کنید

درضمن لازم به ذکر هم هست که فقط و فقط دمای جی پی یو یا رم نیست که در کارت گرافیکی مانعی برای اورکلاک کردن است. با بالارفتن بیش از حد کلاک در حالت لود جی پی یو حتی اگر دما خیلی هم زیاد نباشد با کارکردن زیاد سیستم هنگ خواهد کرد ویا افت پرفورمانس خواهید داشت. اورکلاک کردن جی پی یو و یا رم کارت گرافیکی محدود تر از سی پی یو و رم خود سیستم است.

این هم بگم این اورکلاک هایی که در سایت ها هست همش بصورت سیف مطرح میشه که اگر خواننده ها خواستند اورکلاک کنند با مشکل مواجه نشوند و نویسنده زیر سئوال نره

مطمعناً بالاتر هم میشه اورکلاک کرد

منبع :

من حرف شما رو به طور کلی قبول دارم،ولی چند تا نکته رو باید یاداور بشم:
1-اون کارتی که شما مثال زدید ساخت evga هست، یعنی برترین تولید کننده های کارت جیفورس و این توانایی اورکلاک در سایر کارت ها صدق نمی کنه.و قیمت کارتاش تو ایران بالاست ، که اون هم به خاطر کیفیتشه.(تا اون جایی که من می دونم ، قیمت کارت اورکلاک نشده ی evga هم قیمت مدل اور کلاک شده ی xfx هست.)
2-اابته تا اون جایی که من می دونم ، کارت اور نشده ی این برند رو می شه تا(735و 2100)اور کلاک کرد و حالا باید بررسی بشه که خرید این کارت برای چند درصد اورکلاک بیشتر به صرفه هست یا نه.
3-و البته یک نکته ی جالب باقی می مونه و اون اینه که شما با اون پول می تونید کارت 8800 gts یا ati 4850 بگیرید. که کاراییشون بدون اورکلاک و ریسکش بیشترن.
4- شما فراموش کردید که ما اورکلاک می کنیم تا در هزینه صرفه جویی کنیم. نه این که قوی ترین کارت یک دسته رو بگیریم و اون رو اور کلاک کنیم.

MILIN3M
17-08-2008, 00:43
ببینم کارت evga 8800 gts 512 رو بالاترین کلاکی که براش میشه زد رو چنده؟؟که پایدارم بمونه

Stream
17-08-2008, 01:00
ببینم کارت evga 8800 gts 512 رو بالاترین کلاکی که براش میشه زد رو چنده؟؟که پایدارم بمونه
Shader بطور Linked، بدون دستکاری بایوس هسته تا 820 مگاهرتز کاملا Stable با EVGA Precision یا RivaTuner به سادگی (فقط با بالا بردن کلاک ها) اورکلاک میشه. بعد از اون دیگه کاملا Stable نیست.

حافظه هم بستگی به سری ساخت داره، چون توی سریهای مختلف از چند نوع چیپ حافظه استفاده شده که قابلیت اورکلاکشون متفاوته.

MILIN3M
19-08-2008, 00:57
Shader بطور Linked، بدون دستکاری بایوس هسته تا 820 مگاهرتز کاملا Stable با EVGA Precision یا RivaTuner به سادگی (فقط با بالا بردن کلاک ها) اورکلاک میشه. بعد از اون دیگه کاملا Stable نیست.

حافظه هم بستگی به سری ساخت داره، چون توی سریهای مختلف از چند نوع چیپ حافظه استفاده شده که قابلیت اورکلاکشون متفاوته.
ارمان تو این عکس بگو مموری تا چند ببرم؟؟؟ درایور اخرین ورژنش اینه؟؟ اور کلاک کردم دور فن رو 100 کنم؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Stream
19-08-2008, 01:15
من که نوع چیپهای حافظه کارت گرافیک شما رو نمی دونم! ولی بر اساس Release Date حدسم اینه که همون چیپهای Reference باشه، از 1000 کم کم (50 تا 50 تا) بالا برید و تست کنید تا کجا Stable می مونه.

آخرین نسخه درایور هم 177.79 است که از اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])می تونید دانلود کنید.

sajjad_setam
19-08-2008, 09:48
من یه برنامه برای اورکلاک گرافیکم می خوام. اگه ممکنه یه آموزش مختصر بزارید.
ati.2600pro 512mb. 128 bit.ddr2

javadshahvand
19-08-2008, 09:53
من یه برنامه برای اورکلاک گرافیکم می خوام. اگه ممکنه یه آموزش مختصر بزارید.
ati.2600pro 512mb. 128 bit.ddr2

MILIN3M
19-08-2008, 12:17
آخرین نسخه درایور هم 177.79 است که از ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])می تونید دانلود کنید
ارمان این نسخه بتا هست درسته؟؟whql هنوز نیومده نه؟؟

MILIN3M
19-08-2008, 12:32
که نوع چیپهای حافظه کارت گرافیک شما رو نمی دونم
چجوری میشه تشخیص داد..؟امکان پذیر هست بفهمم؟

Stream
19-08-2008, 14:20
ارمان این نسخه بتا هست درسته؟؟whql هنوز نیومده نه؟؟

درسته بتا هست و هنوز نسخه WHQL منتشر نشده. من توصیه می کنم حتما همین نسخه بتا رو نصب کنید. (برای استفاده از PhysX هم باید حداقل همین نسخه رو داشته باشید.)

چجوری میشه تشخیص داد..؟امکان پذیر هست بفهمم؟

راحت ترین راه، باز کردن فن و Heat sink روی کارت گرافیک و دیدن مدل چیپهای مموری! ولی همونطور که گفتم همون 50 مگاهرتز 50 مگاهرتز بالا ببرید از روی رفتارش هم میشه تشخیص داد چه مدلی است.

hamedchtsz
20-08-2008, 21:12
سلام
آیا 8500 جی اس رو میشه اور کلاک کرد؟

behradsn
21-08-2008, 02:00
سلام
آیا 8500 جی اس رو میشه اور کلاک کرد؟

بله دوست عزیز

خوشبختانه کارت شما یکی از کارتهایی است که با اورکلاک تغییر محسوسی را خواهید دید

اما اگر کارت شما دارای فن نمیباشد حتماً باید فن تهیه کنید بعد اقدام به اورکلاک کنید که هم اورکلاک بهتری داشته باشید هم جایی برای ریسک باقی نماند...

golmohammadi
21-08-2008, 10:51
اين كارت فن نداره
من يه هفته داشتمش
در عمل از 8400 gs زياد قوي نيست در حالي كه بايد قويتر باشه ...
براي اوركلاك حتما فن لازمه

behzoo
21-08-2008, 23:46
اقا من یه 8600 دارم با برند xfx که اور کلاک خود کارخونس با این مشخصات 620/800/1457 من توی خیلی از سایت ها دیدم که 8600 ها خیلی بیشتر از مال من اور شدن ولی من تا میام مال خودم رو اور کنم سیستم هنگ میکنه البته اینم بگم فقط تو بازی ها اینجوری میشه دمای کارتمم هم با atitool 79 هستش حالا میشه یه راهنمایی کنید در ضمن کارتم 256 ddr3 هس اخه میخوام بدونم بقیه چه جوری اور میکنن

alborz_k
21-08-2008, 23:50
اقا من یه 8600 دارم با برند xfx که اور کلاک خود کارخونس با این مشخصات 620/800/1457 من توی خیلی از سایت ها دیدم که 8600 ها خیلی بیشتر از مال من اور شدن ولی من تا میام مال خودم رو اور کنم سیستم هنگ میکنه البته اینم بگم فقط تو بازی ها اینجوری میشه دمای کارتمم هم با atitool 79 هستش حالا میشه یه راهنمایی کنید در ضمن کارتم 256 ddr3 هس اخه میخوام بدونم بقیه چه جوری اور میکنن
سلام.
از چه نرم افزاری برای اور استفاده می کنی؟
پاورت چیه؟
تا چه حد که اور می کنی، هنک می کنه؟

behradsn
22-08-2008, 00:04

احتمال اینکه از رم ها باشه زیاده

شما رم هارا اور نکنید فقط جی پی یو را اور کنید ببینید باز هنگ میکند ؟

اگر باز هم هنگ کرد ممکن است از دمای جی پی یو در زمان اور یا پاور کارت باشد

در ضمن کارت شما ورودی برق مجزا ندارد و برق را از پرت میگیرد بنابراین در حالت اور ممکن است با کمبود برق مواجه شود

(در بعضی از مادربورد ها یک ورودی برق برروی مادر برد برای پورت پی سی آی اکسپرس قرارداده شده که ولتاژ پورت را در صورت اورلود تامین میکند) اگر از این مدل نباشه مادر برد شما احتمال اینکه از کمبود برق مصرفی باشه زیاده.

alborz_k
22-08-2008, 00:11
البته من فکر نکنم که مشکل از برق مهیا شده از مادربرد باشه.خیلی از دوستام این مدل کارت و با این برند رو به راحتی تا حدود 675و1550و850 اور کردن و مشکلی هم نداشتن.

behzoo
22-08-2008, 00:51
من از riva tuner استفاده میکنم اخرین درایور هم گرفتم 177 پاورم هم که green 530ab هس مین هم giga m52l-s3 هستش

alborz_k
22-08-2008, 01:04
من از riva tuner استفاده میکنم اخرین درایور هم گرفتم 177 پاورم هم که green 530ab هس مین هم giga m52l-s3 هستش
خوب سیستمت مشکل نداره.
حالا شما اول پردازنده کارت رو اور کلاک کن(اول به فاصله ی 10 تا 10 تا بعد به فاصله ی 5 تا 5 تا و ....) پیش برو بعد از هر بار اور کلاک یک بازی سنگین رو اجرا کن.
بعدش برو سراغ کارت گرافیک.(به همون روش بالا)
اگر حوصله ی این کار رو نداری فرکانس ها رو روی 660 و 830 قرار بده و بعد اگرپایدار بود یواش یواش زیاد کن.

behzoo
22-08-2008, 02:32
اقا تا 640/1508/800 بیشتر نتونست دووم بیاره بعد دیگه شروع کرد به ارورر دادن البته من برای تست پایداری از 3dmark استفاده میکنم ولی برای محکم کاری کرایسیس هم بازی کردم اخرش هم به عدد بالا رسیدم

Blizzard
22-08-2008, 17:00
سلام.
من چون خنک کننده خوبی گیر نیاوردم ، زدم به سیم آخر....
الان دارم از یخ برای خنک کردن استفاده می کنم . واقعا هم رازی ام . چون دمای Gpu همیشه زیر 10 درجه است .
خنک کننده ار این بهتر؟؟؟

behradsn
22-08-2008, 17:11
سلام.
من چون خنک کننده خوبی گیر نیاوردم ، زدم به سیم آخر....
الان دارم از یخ برای خنک کردن استفاده می کنم . واقعا هم رازی ام . چون دمای Gpu همیشه زیر 10 درجه است .
خنک کننده ار این بهتر؟؟؟

لطفاً به ما هم آموزش بده ماهم از این شیوه جدید و فوق العاده استفاده کنیم :31:

Blizzard
22-08-2008, 17:15
سلام.
عزیزم اون بستگی به جرات آدم داره .
آخه فکر کنم بعضی ها کارت گرافیک شون به جونشون بسته ست .:31::31::31:

golmohammadi
22-08-2008, 20:47
با يخ كه نميشه ...
مگر اينكه محفظه اي جهت اينكار تعبيه شده باشه ...
شوخي خوبي بود

Blizzard
23-08-2008, 00:26
سلام.
خوب منم که همین طوری یخ روی Gpu نذاشتم .
البته بگم اورکلاک های حرفه ای از یخ خشک مستقیما واسه خنک کردن استفاده میکنن .همین چند وقت پیش نمایندگی GiGABYTE تو تهران یه چند نفر حرفه ای رو آورده بود که ازیخ استفاده می کردن .
دیگه در آخر بگم من 1300 دلار ندام برم اون دستگاه لعنتی که مثل فریزر میمونه رو بخرم . پس این قدر گیر ندین .

Stream
23-08-2008, 00:37
سلام.
خوب منم که همین طوری یخ روی Gpu نذاشتم .
البته بگم اورکلاک های حرفه ای از یخ خشک مستقیما واسه خنک کردن استفاده میکنن .همین چند وقت پیش نمایندگی GiGABYTE تو تهران یه چند نفر حرفه ای رو آورده بود که ازیخ استفاده می کردن .
دیگه در آخر بگم من 1300 دلار ندام برم اون دستگاه لنعتی که مثل فریزر میمونه رو بخرم . پس این قدر گیر ندین .
دوست عزیز برای بقیه جالب بود که از یخ برای خنک کردن GPU استفاده می کنید. اگه روشتون رو توضیح بدید (به همراه چند عکس) مسلما همه می تونند این روش رو امتحان کنند و یا با ابتکارهای جدید بهتر و بهینه ترش کنند.

alborz_k
23-08-2008, 11:34
اقا تا 640/1508/800 بیشتر نتونست دووم بیاره بعد دیگه شروع کرد به ارورر دادن البته من برای تست پایداری از 3dmark استفاده میکنم ولی برای محکم کاری کرایسیس هم بازی کردم اخرش هم به عدد بالا رسیدم
سلام. ديگه سايه زن رو بيشتر از اين اور نكن ممكنه اسيب ببينه.
ابته بايد حافظه تا 825 رو راحت دوام بياره.

M659
27-08-2008, 17:33
سلام.
بابا این 4850 لعنتی مگه جا برای اور میذاره؟
من همین الان فنم رو 41 درصد هستش و دما روی 55 ، گذاشتمش که از 55 درجه بالاتر، میره رو 61درصد .
وقتی بار میذارم رو دوشش کارت بلا استثنا روی 80 درصد کار میکنه.
کسی رتبه اورکلاک این 4850 ها رو داره؟ (کارتم Asus EAH4850 هستش)

behradsn
27-08-2008, 18:46
سلام.
من همین الان فنم رو 41 درصد هستش و دما روی 55 ، گذاشتمش که از 55 درجه بالاتر، میره رو 61درصد .

سعی کن هر جوری شده هوایی که فن از کنار هیت سینک میده بیرون رو بسمت بیرون تحویه کنی

نباید اینقدر داغ بشه

من 4870 دارم و دمام با 37 درصد فن در حالت لود حداکثر میشه 67 درجه

Stream
27-08-2008, 19:12
سلام.
کلا 4850 همینطوره! البته دمای بالاش توی اورکلاک مشکلی ایجاد نمی کنه چون خیلی خوب توی دماهای بالا عمل می کنه.
حتی خیلی ها با خنک کننده استوک این کارتها رو ولتمود هم کردن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی کلا برای اورکلاک لازمه از یک خنک کننده بهتر استفاده بشه، توی فروم های خارجی (مثل XtremeSystems یا overclock.net یا TechPowerUp) هم تجربه های خوبی هست که به درد می خوره.

becareful
28-08-2008, 23:08
سلام.
این 2 کار رو بکن بد نیست (برای 4850 مناسبه) اول کیست back vent باید داشته باشه : (خیلی کیس ها دارن) هر چی بزرگتر بهتر اگه نداره خودت درست کن این back vent :

اگه بزرگ باشه یا کلا اصلا بودنش به خنک تر کار کردن خودش و حتی مادر برد هم کمک میکنه.
دوم هم پلیت های پشت که پایین کارتهست که برای pci slot هست رو بردار .مثل این :
شاید فکر کنی کارهای عجیب یا بی موردی هست...ولی خیلی تاثیر داره...برای سیستم هایی که پاورشون پایین هست خیلی توصیه میشه.:34:

behradsn
01-09-2008, 12:09

RivaTuner v2.10

<LI itxtvisited="1">Fixed core clock gating detection code for G8x and newer display adapters. RivaTuner no longer erroneously detects core clock generator switching to PCI-E bus clock and no longer monitors wrong 100MHz core / shader clock under certain conditions (e.g. wrong shader clock on GeForce GTX 260 / 280 series in idle mode).
Driver-level fan control is no longer forcibly switching to direct fan control mode when driver-level system tweaks dialog is being closed and "Fan" tab is not in focus.

What's new:

<LI itxtvisited="1">Added ForceWare 177.xx drivers family support. <LI itxtvisited="1">Updated databases for Detonator and ForceWare drivers. Added databases for ForceWare 175.16, 175.19, 177.26, 177.35, 177.39, 177.41, 177.66, 177.70, 177.72, 177.73, 177.79, 177.83, 177.89 and 177.92. <LI itxtvisited="1">Added Catalyst 8.5, 8.6, 8.7 and 8.8 drivers detection. Updated Catalyst 8.5, 8.6, 8.7 and 8.8 certified SoftR9x00 patch script (for Windows 2000/XP drivers only).
<LI itxtvisited="1">Improved NVIDIA GT200 graphics processors family support. Thanks to Jacob Freeman @ EVGA for providing NVIDIA GeForce GTX 260 display adapter sample for testing. <LI itxtvisited="1">Added AMD RV770 graphics processors family support. Now almost all RivaTuner's features including overclocking, low-level fan control and hardware monitoring are fully available on AMD RADEON HD 48x0 series display adapters. Thanks to Hilbert Hagedoorn @ The Guru of 3D for providing AMD RADEON HD 4850 display adapter sample for testing. Please take a note that currently RivaTuner doesn't support direct access to generic I2C bus and flashrom on RV770 GPUs, so generic I2C bus access based features (e.g. RADEON HD 4870 X2 fan control and monitoring) and VGA BIOS image dumping features are currently not available. <LI itxtvisited="1">Improved set of technologies aimed to improve RivaTuner startup and usage safety in conjunction with other hardware monitoring and diagnostics related tools: - Previously used low-level I2C synchronization protocol is now also applied to driver-level fan control calls to prevent possible conflicts between low-level I2C transactions and internal driver-level I2C transactions. Please take a note that to take full effect the protocol must be supported by other tools used simultaneously with RivaTuner, so please ensure that you're using this version of RivaTuner with the latest versions of other monitoring or diagnostics related software products (e.g. Everest or EVGA Precision).
<LI itxtvisited="1">Updated bundled RivaTunerStatisticsServer v2.8.0 utility: - New server uses improved hook notification system and more aggressive hooks unload routines aimed to minimize the situations which require system reboot during server uninstallation.
- Added new OSD rendering mode. Optional configurable OSD background improves OSD text readability in some applications and prevents it from merging with solid color screen. Please take a note that new mode doubles performance hit caused by OSD rendering so it is recommended to use in only when needed via the server's application profiles.
-Updated pseudo-3D applications list.
<LI itxtvisited="1">Updated exceptions list for bundled D3DOverrider utility. <LI itxtvisited="1">Improved hardware monitoring module: - Now hardware monitoring plugin activation wizard module enables ADT7473 plugin by default on GeForce GTX 260 / 280 series display adapters.
- Improved memory clock gating detection for GeForce GTX 260 / 280 series display adapters.
- Improved VT1103.dll plugin:
- Added support for voltage regulator output and average current monitoring on NVIDIA GeForce GTX 260 / 280 series. Please take a note that Volterra voltage regulators are rather sensitive to frequent polling and may return false data under heavy load, so it is not recommended to use VRM monitoring in daily monitoring sessions.
- Added support for serial VID encoding mode for VT1165 voltage regulators to provide proper voltage regulator output monitoring on AMD RADEON HD 4870 and GeForce GTX 260 / 280 series display adapters.
- The plugin no longer uses hardware database to detect used VID encoding mode. Now the plugin directly reads hardwired VID encoding mode defined by configuration resistors.
- Optimized average current monitoring implementation for VT1105/VT1165 voltage regulators. Now the plugin pre-calculates and pre-caches maximum output current instead of calculating it on each average current read request.
Minor UI changes and improvements.

لینک دانلود

لینک سایت

alborz_k
01-09-2008, 16:51
سلام.
سلام. من هم این کارت رو با برند سافایر دارم. ولی به خاطر این که از درایو 8.5 استفاده می کردم ، اورکلاکش نکردم.
البته مجله ی عصر ارتباط ، کارت club3d رو تا 700 و 2200 اورکلاک کرده بود .(به وسیله ی نرم افزار خودش)
البته من خودم هم بعد از این که مادربردم درست بشه ، کارت رو با ریواتیونر اورکلاک می کنم و نتیجه رو بهت می گم.

ali_ranger22
01-09-2008, 21:26
این rivatuner 2.09 برای اور کردن 4850 کار میده?؟

ویرایش:ببخشید دو پست قبل رو ندیدم!

Stream
01-09-2008, 21:44

نسخه RivaTuner 2.10 اورکلاک کارتهای گرافیک این سری رو پشتیبانی می کنه.

alborz_k
01-09-2008, 21:44

نه. اصلأ شناساییش نمی کنه.

alborz_k
01-09-2008, 21:45
نسخه RivaTuner 2.10 اورکلاک کارتهای گرافیک این سری رو پشتیبانی می کنه.
با این نسخه میشه فرکانس سایه زن رو به صورت جدا اورکلاک کرد؟

Stream
01-09-2008, 21:54
با این نسخه میشه فرکانس سایه زن رو به صورت جدا اورکلاک کرد؟
Multiplier فرکانس Shader ها در این سری هم 1 هست و قابل تغییر نیست. (حداقل هنوز!)

یعنی اندازه Shader Clock و Core Clock یکی است.

alborz_k
01-09-2008, 23:00
Multiplier فرکانس Shader ها در این سری هم 1 هست و قابل تغییر نیست. (حداقل هنوز!)

یعنی اندازه Shader Clock و Core Clock یکی است.
من تو یک مقاله خونده بودم که فرکانس سایه زن این کارت ها بیش تر از فرکانس هسته هست .
نوشته بود که فرکانس سایه زن 4850 ، 850 و 4870 ،1050 هستش.

yasser1680
03-09-2008, 00:47
Nvidia Bios Editor Nibitor V4.5

قابلیتهای جدید :

ساپورت کارت 9800GT

ساپورت کارت 9400GT

ساپورت کارت 9500M GS

ساپورت GX2 BackUP

لینک غیر مستقیم دانلود :

xero.1992
04-09-2008, 02:18
البرز جان فک کنم stream درست میگه.تو همون عصر ارتباط هم نوشته بود که امکان افزایش shader clock هنوز وجود نداره
البته باید با افزایش shaderclock coreclock هم افزایش پیدا کنه که اگه این طور باشه عالی:20:ه
stream جان ایا این طوره؟

Stream
04-09-2008, 02:32
من تو یک مقاله خونده بودم که فرکانس سایه زن این کارت ها بیش تر از فرکانس هسته هست .
نوشته بود که فرکانس سایه زن 4850 ، 850 و 4870 ،1050 هستش.

قبل از عرضه صحبت هایی مبنی بر اینکه فرکانش Shader ها با فرکانس هسته تفاوت داشته باشه بود ولی موقع عرضه مشخص شد فرکانس Shader ها کماکان همون فرکانس هسته است.

البرز جان فک کنم stream درست میگه.تو همون عصر ارتباط هم نوشته بود که امکان افزایش shader clock هنوز وجود نداره
البته باید با افزایش shaderclock coreclock هم افزایش پیدا کنه که اگه این طور باشه عالی:20:ه
stream جان ایا این طوره؟

درسته. وقتی Core Clock رو بالا می برید Shader Clock هم بالا میره (چون همیشه مقدارشون یک عدده)

becareful
05-09-2008, 13:26
برنامه ای به خوبی riva tunner برای کارت های 4000 ati ندیدم...فقط متاسفانه مانیتورینگ دما نداره...

alborz_k
05-09-2008, 15:08
برنامه ای به خوبی riva tunner برای کارت های 4000 ati ندیدم...فقط متاسفانه مانیتورینگ دما نداره...

ریواتیونر نسخه ی 2.1 دمای کارت رو نشون نمی ده؟:18:

xero.1992
05-09-2008, 16:12
نسخه 2.10 RivaTuner همه چی رو به طور مانیتورینگ نشون میده.من خودم دیشب باهاش کار کردم.مگه میشه؟

behradsn
05-09-2008, 21:26

چرا!

مانیتورینگ دما داره و خوب هم کار میکنه

mehdy.z
05-09-2008, 23:17
باسلام

من یک کارت 3870 msi oc دارم که به طور طبیعی هسته روی 800 کار میکنه می خواستم بدونم کسی میدونه این کارتو چقدر می تونم اور کنم ؟

behradsn
06-09-2008, 08:53
باسلام

من یک کارت 3870 msi oc دارم که به طور طبیعی هسته روی 800 کار میکنه می خواستم بدونم کسی میدونه این کارتو چقدر می تونم اور کنم ؟

با دیدن ری ویو کارت شما در سایتها میشه فهمید که چقدر اور میشه

اما بهتری اینه که شما خودت قدیم به قدیم اور کنی مثلاً تا 860 مگاهرتز 20 هرتز 20 هرتز بری بالا بعد از اون 10 هرتز 10 هرتز

بعد هرجا که سیستم دیدی هنگ کرد 20 یا 30 هرتز از اون فرکانس پایین تر قرار بده بعد با ATI Tools مقاومت کارت رو در او فرکانس تست کن

اگه مقاوم بود و سیستم هنگ نکرد تمومه :20:

xero.1992
06-09-2008, 21:56
سلام به دوستان گل,کسی می دونه 4850 sapphire تا چقدر اور میشه. با RivaTuner و یا با ATITOOL یا با هر نر افزار دیگه ای چقدر اور میشه؟

اگه سرعت فن رو مثلا (با RivaTuner) زیاد کنی تا چقدر؟

Benygh
06-09-2008, 22:39
اگه سرعت فن رو مثلا (با RivaTuner) زیاد کنی تا چقدر؟
سرعت که از از صد درصد نمیره بالا تر !
با Riva اورکلاک کنید ! اموزشش تو پست اول باید باشه !

xero.1992
06-09-2008, 23:43
سرعت که از از صد درصد نمیره بالا تر !
با Riva اورکلاک کنید ! اموزشش تو پست اول باید باشه !
دوست من من فقط می خوام بدونم,,بدون اینکه سرعت فن زیاد کنی تا چقدر اور میشه؟
وبا افزایش سرعت فن تا چقدر؟
:)

Benygh
07-09-2008, 00:10
دوست من من فقط می خوام بدونم,,بدون اینکه سرعت فن زیاد کنی تا چقدر اور میشه؟
وبا افزایش سرعت فن تا چقدر؟
سلام
افزایش سرعت فن ضرری به غیر از صداش نداره مکه فکر نکنم مشکلی ایجاد کنه !
اگه منظورتون فن خارجی هست که خودتون میذارید در صورتی که فن مناسب باشه و تهویه خوب تاثیر خوبی میذاره ولی تا تست نکردید نمیشه نظر داد !

becareful
07-09-2008, 00:20

نسخه 2.10 RivaTuner همه چی رو به طور مانیتورینگ نشون میده.من خودم دیشب باهاش کار کردم.مگه میشه؟
ببخشید...من اشتباه کردم...فحش دادم :31:! نمیدونم چرا اون شب ندیدمشو روش کلیک نکردم :eh:.

xero.1992
07-09-2008, 11:43
دوستان من فقط میخوام بدونم HD4850 Sapphire تا چقدر OVERCLOCK میشود؟

behradsn
07-09-2008, 12:44

شما قدم به قدم خودت اور کنی بهتره

چون در سایتها دقیقاً فرکانسی که مینویسند حداکثر اور یا اور کناسب نیست

بهتره خودتون به فرکانس مناسب کارت دست پیدا کنی

alborz_k
07-09-2008, 15:26
سلام. من با نسخه ي كاتاليست 8.5 ، تا 680 و 2200 اوركلاك كردم و مشكلي نداشتم.
البته پس فردا كه مادربردم رو از گارانتي بگيرم با ريواتيونر اوركلاكش مي كنم و مقدار اوركلاك و نتايجش رو تو بازي ها بهت مي گم.

xero.1992
07-09-2008, 18:48
ممنوووون از behradsn .همین کار انجام میدم,چون من در عصر ارتباط دیدم club3d رو تا اخر که overdrive اجازه میده اور کرده ولی دما رو در این حالت نگفته بودن و به این خاطر پرسیدم.:)

از alborz هم ممنوو اوون. اقاایی :)

سوال: main من هم GA-M65S-S3 که چیپش Nforce560 فقط اشاره کنید تواناییش در اور CPU چقدر؟(جای دیگه گفتم جواب ندادن)

alborz_k
07-09-2008, 21:35
ممنوووون از behradsn .همین کار انجام میدم,چون من در عصر ارتباط دیدم club3d رو تا اخر که overdrive اجازه میده اور کرده ولی دما رو در این حالت نگفته بودن و به این خاطر پرسیدم.:)

از alborz هم ممنوو اوون. اقاایی :)

سوال: main من هم GA-M65S-S3 که چیپش Nforce560 فقط اشاره کنید تواناییش در اور CPU چقدر؟(جای دیگه گفتم جواب ندادن)
در حد asus crosshair نیست ، ولی خوبه.
البته باید بگم که دلیل بالا بودن دمای 4850 ، دور فنش هست که در اکثر اوقات رو 24% می چرخه ، و اگر دور فن رو زیاد کنیم ، مشکل دما مرتفع می شه.

ali_ranger22
07-09-2008, 21:41
دوستان نمیشه یه کاری کرد که 4850 توی بازی ها دور فنش بالا نره حداقل نه تا 100 % ?؟

alborz_k
07-09-2008, 21:48
دوستان نمیشه یه کاری کرد که 4850 توی بازی ها دور فنش بالا نره حداقل نه تا 100 % ?؟

100%؟:19::19:
دور فن کارت من هیچ وقت این قدر زیاد نمی شه ، حتی در زمان اورکلاک.
مدل کارتت چیه؟

xero.1992
07-09-2008, 22:41
100%, بپا کیس پرواز نکنه...!!!!!

behradsn
07-09-2008, 23:42

من فکر میکنم شما یه ادیت بایوس باید بکنی تا مشکلت حل بشه...

احتمالاً در دمای 80 به بالا روی دور 100 درصد تنظیم شده (دربایوس)

ali_ranger22
08-09-2008, 11:05
من فکر میکنم شما یه ادیت بایوس باید بکنی تا مشکلت حل بشه...

احتمالاً در دمای 80 به بالا روی دور 100 درصد تنظیم شده (دربایوس)
یعنی بالای 80 بره مشکلی به وجود نمیاره?؟

behradsn
08-09-2008, 11:29
یعنی بالای 80 بره مشکلی به وجود نمیاره?؟

اگر دور فن شما میره رو 100 درصد احتمال بالارفتن دمای جی پی یو ازبیش از 85 درجه صفر میشه

خیلی بد نیست که با بالارفتن دمای جی پی یو کارت عکس العمل نشون میده و سرعت فن را بالا میبره

اما 100 درصد یک مقدار زیاده و صداش تاراحت کننده است

معمولاً روی دمای 100 درجه دور فن روی 100 درصد میره چون این سری از جی پی یو ها تا 110 درجه تحمل حرارتی دارند

M659
08-09-2008, 13:10

شما مدل کارت رو بگو.
من خودم EAH 4850 از ایسوس دارم و یک نرم افزار Bundle که با خودش بود Asus Smart Doctor بود که سرعت فن رو میتونی تنظیم کنی چه مقدار باشه، البته محدودشم هم میتونی تعیین کنی:

در کل کارت من در حالت لود سنگین(مثلا کرایسیس- که با این کارت 10-15 فریم می گرفتم) از حالت Fast که 80% بیشتر نمی شد.
ولی وقتی سیستم رو روشن میکنم تا موقعی که Smart Doctor لود نشه کارت روی 80 و این هاست که اون وقت سرعت فن میره رو 100 درصد که دیوانه کنندس.
60 و 80 هم زیاده ولی وقتی توی بازی هستی دیگه نمی فهمی:31:

به نظرم باید یک بایوس مود شده بریزیم روی کارت که خارج از محیط سیستم عامل هم روی حداقل% 40 باشه.
کسی سراغ نداره؟

Mahdi_Moosavi
08-09-2008, 13:36
.....................

ali_ranger22
08-09-2008, 14:33
منم اسوس دارم الان اسمارت داکتر رو پاک کردم با riva کار میکنم بهتر شد...آخه من هی میترسم گرافیک ذوب شه! دما یه دفعه میره بالای 80

alborz_k
08-09-2008, 14:46
منم اسوس دارم الان اسمارت داکتر رو پاک کردم با riva کار میکنم بهتر شد...آخه من هی میترسم گرافیک ذوب شه! دما یه دفعه میره بالای 80
سلام. من سافاير دارم ، دما از 80 كمتر نمي شه و دور فن از 30 بيشتر.
مشكلي هم برام پيش نيومده. فقط هلوگرام فونيران در پشت كارت داره ذوب مي شه.

xero.1992
09-09-2008, 16:40

بیخیال عزیز,مگه کشکی که ذوب بشه,هیچیش نمیشه حتی بالای 90 درجه.

سلام. من سافاير دارم ، دما از 80 كمتر نمي شه و دور فن از 30 بيشتر.
مشكلي هم برام پيش نيومده. فقط هلوگرام فونيران در پشت كارت داره ذوب مي شه.

دوست من , منم سافایر دارم ولی در حالت idle 77c و لود به 90 نمیرسه.در ضمن کیسمم خنک.

سوال:من با Rivatuner سرعت فن رو در حالت Fixed روی 34% گذاشتم و دما در حالت idle خیلی خوب اومد پایین.64c
اما وقتی اومدم با ATITOOL اخرین دما رو بگیرم,دما داشت از 90 میزد بالا که بستمش.البته سرعت فن هم به نسبت رفت بالا نه به اندازه حالتAuto که دما را زیر 90 نگه میداشت.

ایا مشه کاری کرد که در حالت idle یک سرعت فن , و در حالت load یک سرعت فن دیگه و یا اینکه به نسبت دما زیاد بره بالا داشته باشد؟

alborz_k
09-09-2008, 18:03
بیخیال عزیز,مگه کشکی که ذوب بشه,هیچیش نمیشه حتی بالای 90 درجه.

دوست من , منم سافایر دارم ولی در حالت idle 77c و لود به 90 نمیرسه.در ضمن کیسمم خنک.

سوال:من با Rivatuner سرعت فن رو در حالت Fixed روی 34% گذاشتم و دما در حالت idle خیلی خوب اومد پایین.64c
اما وقتی اومدم با ATITOOL اخرین دما رو بگیرم,دما داشت از 90 میزد بالا که بستمش.البته سرعت فن هم به نسبت رفت بالا نه به اندازه حالتAuto که دما را زیر 90 نگه میداشت.

ایا مشه کاری کرد که در حالت idle یک سرعت فن , و در حالت load یک سرعت فن دیگه و یا اینکه به نسبت دما زیاد بره بالا داشته باشد؟
سلام. من الان نمی تونم جوابت رو به صورت دقیق بدم ، چون مادربردم سوخته و 2هفته پیش برای گارانتی فرستادمش ، اما دیروز که تماس گرفتم ، با پررویی تمام گفتن که مادربردتون باید عوض بشه ، اما مادربرد نداریم بهتون بدیم.
به احتمال زیاد شما در نرم افزار ریواتیونر می تونید سرعت فن رو در حالت 2بعدی و 3بعدی تنظیم کنید. به صورتی که در بازی ها سرعت فن بیشتر بشه.

alborz_k
09-09-2008, 18:27
تا 105 درجه برای این کارت ها مجازه.

hamedchtsz
10-09-2008, 16:13
سلام.
من کارت گرافیک 8400 GS دارم که فن هم داره.می خواستم ببینم آیا با روشی که توضیح دادید قابلیت اور کلاک خوبی داره؟
مشخصات سیستم من:
Mb: abit nf2sv
Cpu: AM2 - Athlon 64 LE-1620 2.4GHz
Ram:1 gig ocz bus 800
می خوام Cpu رو به این مدل ارتقاءبدم.
AM2 - ATHLON 64 Bit X2 Dual Core 4600+
بهتره عملیات اور کلاک رو قبل از ارتقاء Cpu انجام بدم یا بعدش؟
ممنون.

alborz_k
10-09-2008, 17:38
سلام.
من کارت گرافیک 8400 GS دارم که فن هم داره.می خواستم ببینم آیا با روشی که توضیح دادید قابلیت اور کلاک خوبی داره؟
مشخصات سیستم من:
Mb: abit nf2sv
Cpu: AM2 - Athlon 64 LE-1620 2.4GHz
Ram:1 gig ocz bus 800
می خوام Cpu رو به این مدل ارتقاءبدم.
AM2 - ATHLON 64 Bit X2 Dual Core 4600+
بهتره عملیات اور کلاک رو قبل از ارتقاء Cpu انجام بدم یا بعدش؟
ممنون.
سلام. این کارت اورکلاک می شه. ولی چون خیلی ضعیفه ، نباید ازش انتظار بالایی داشته باشی.
اول پردازنده رو عوض من بعدش برو سراغ اورکلاک.

superior
12-09-2008, 23:28
یا خدا

دوستان یکی بگه من چه طوری میتونم از دمای GPU مطلع بشم؟ شما با چه نرم افزاری اونو تحت نظر دارید؟
البته Hmonitor رو بخاطر نقص در رجیستری نمیتونم بریزم. لطفا کمک کنید.

alborz_k
14-09-2008, 10:28
یا خدا

دوستان یکی بگه من چه طوری میتونم از دمای GPU مطلع بشم؟ شما با چه نرم افزاری اونو تحت نظر دارید؟
البته Hmonitor رو بخاطر نقص در رجیستری نمیتونم بریزم. لطفا کمک کنید.
rivatuner بهترين نرم افزار هست.
البته از gpu-z هم مي شه استفاده كرد.

yasser1680
16-09-2008, 05:03
TechPowerUp Radeon Bios Editor V1.15 (153.8) Kb

ali_ranger22
17-09-2008, 15:05
Riva Tuner 2.11

alihacker2008
18-09-2008, 22:33
مي خواستم ازدوستان سوال كنم كارت gigabyte gf 9600gsoروتاچقدرميشه اوركرد كه موردي پيش نياد باسيستم زير:
main:asus p5q
ram:ocz 2gig ddr2 800
cpu:q6600
case:silent stormباسه فن 12سانتي مترمربعي

alihacker2008
18-09-2008, 22:39
تا 105 درجه برای این کارت ها مجازه.
يعني ميشه روش چايي دم كرد اگه ميشه توروخداجواب بدين ماسماورنداريم:31:

alborz_k
18-09-2008, 22:43
Riva Tuner 2.11

سلام.
من 2.11 رو نصب کردم. ظاهرأ فقط اسم کارت گرافیک رو کاملتر می نویسه و تفاوت دیگه ای با نسخه ی 2.1 نداره.
ممنون که لینک دانلود رو گذاشتی.

alborz_k
18-09-2008, 22:46
يعني ميشه روش چايي دم كرد اگه ميشه توروخداجواب بدين ماسماورنداريم:31:
چایی می شه دم کرد که هیچی ، نیمرو هم می شه سرخ کرد. کلأ کار ماکروفر رو انجام می ده.
وقتی می گم مجازه یعنی این که در این دما یک دفعه نمی سوزه ، ولی قطعأ عمر چیپ و همچنین کاراییش پایین می اد. دمای 105 برای این کارت ، مثل دمای 70 برای core 2 dual 8400 هستش.

Öracle
28-09-2008, 08:58
حالا که با برنامه RivaTuner آشنا شدیم این سوال پیش می آید که چقدر می توان کارت گرافیک را اورکلاک کرد. روال کلی اینگونه است:

ابتدا باید از وضعیت سیستم خود مطلع شوید. به تاپیک های دستیابی به حداکثر دمای Gpu فقط در 15 دقیقه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) و Benchmark و بحث درباره نسخه های مختلف 3DMark ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مراجعه کنید و از حداکثر دمای کارت گرافیک خود و امتیاز کارت گرافیک خود در آخرین نسخه 3DMark مطلع شوید.
در صورتی که دمای کارت گرافیک شما طبیعی بود و امتیاز مناسبی نسبت به قطعات خود به دست آوردید می توانید اورکلاک را شروع کنید.
Core Clock و Memory Clock را حدود 5 درصد افزایش دهید. قسمت "Link Clocks" را فعال کنید تا Shader Clock هم به همراه Core Clock اورکلاک شود.
دوباره با استفاده از تاپیک معرفی شده در قسمت اول از مناسب بودن دمای کارت گرافیک اطمینان حاصل کنید. در صورتی که دمای کارت گرافیک کماکان مناسب بود و در طول مدت زمان دستیابی به حداکثر دمای کارت گرافیک سیستم کاملا استیبل بود می توانید به قسمت دوم مراجعه کرده و مراحل را مجددا تکرار کنید.
بعد از چند بار تکرار مراحل فوق دوباره با برنامه 3DMark یک تست جدید بگیرید و نتیجه بدست آمده را با نتیجه بدست آمده در مرحله یک مقایسه کنید.

با سلام .
ببخشید کارت گرافیک من اینه »

Geforce 8600 256 MB Gddr 3 128 MB Gigabyte

خواستم ببینم اینو تا چقدر میتونم اورکلاک کنم .

ممنون میشم ...

alborz_k
28-09-2008, 18:22
با سلام .
ببخشید کارت گرافیک من اینه »

Geforce 8600 256 MB Gddr 3 128 MB Gigabyte

خواستم ببینم اینو تا چقدر میتونم اورکلاک کنم .

ممنون میشم ...
به احتمال زیاد باید به اعداد 650 و 1500و 1700 برسید . البته میزان اورکلاک کارت های گرافیک با یک هسته و حتی با یک مارک با هم فرق دارند.
برای اورکلاک از ریواتونر و برای تست پایداری از کرایسس استفاده کن.
البته اول تا 600 و 1600 اورکلاک کن و بعدش اعداد بالا رو تست کن.

hamed_TT
29-09-2008, 06:08
سلام

تاپیگتون خیلی مفیده ممنون ، ببخشید گرافیک من 9600 GT میخواستم اوور کلاکش بکنم ولی از اونجایی که تجربه نداشتم

گفتم فایل بایوس گرافیکما بذارم شما برام به اندازه ای که زیاد فشار رو گرافیک نیاره و خوبم اور بشه برام تغییرش بدید ،

اگه هم میشه سرعت فن را موقعی که سیستم ریست میشه رو حداقل بذارید چون حالا رو حداکثر ه !!

(راستی از کجا میتونم بفهم گرافیکrev چنده رو بردش چیزی نزده ؟ )

با برنامه atitool تونستمcore 760mh و memory 1170mh اور کنم (گفتم شاید لازم باشه بدونید )

این فایل بایوس

alborz_k
29-09-2008, 11:08
سلام

تاپیگتون خیلی مفیده ممنون ، ببخشید گرافیک من 9600 GT میخواستم اوور کلاکش بکنم ولی از اونجایی که تجربه نداشتم

گفتم فایل بایوس گرافیکما بذارم شما برام به اندازه ای که زیاد فشار رو گرافیک نیاره و خوبم اور بشه برام تغییرش بدید ،

اگه هم میشه سرعت فن را موقعی که سیستم ریست میشه رو حداقل بذارید چون حالا رو حداکثر ه !!

(راستی از کجا میتونم بفهم گرافیکrev چنده رو بردش چیزی نزده ؟ )

با برنامه atitool تونستمcore 760mh و memory 1170mh اور کنم (گفتم شاید لازم باشه بدونید )

این فایل بایوس

سلام دوست عزیز ، اورکلاک کارت گرافیک به وسیله ی بایوسش کار خیلی خطرناک و پردردسری هست چون اگه یک بار اعداد رو اشتباه بزنی و یا موقع تغییر بایوس برق بره ، اون وقت دیگه کارت قابل استفاده نیست و بایوسش باید دوباره نوشته بشه که او هم کار هر کسی نیست و باید بره گارانتی ، در ضمن کارت از گارانتی هم خارج می شه و من به شما توصیه می کنم کهاز نرم افزار هایی استفاده کنید که از داخل درایو کارت تغییرات رو ایجاد می کنند و دیگه این خطرات رو ندارند . و برای شما که کارت جیفورس رو دارین ، بهترین انتخاب riva tuner هست که کارت رو خیلی خوب راه می اندازه. شما تغریبأ کارتتون رو تا حداکثر اورکلاک کردین ، اما فکر کنم که فرکانس حافظه رو خیلی بالا دادین و ممکنه که پایدار نباشه ، برای تست ، نیم ساعت کرایسس بازی کن.
اگه به اعداد 780و1900و2250 به ترتیب هسته ، سایه زن ، حافظه برسید خیلی عالی می شه.

hamed_TT
29-09-2008, 20:53
ممنون از راهنماییتون

hamed_TT
29-09-2008, 23:33
سلام

من گرافیکا یه کمکی اور ولتاژ و اور کلوک کردم بعدم فلشش کردم الانم با حداکثر دمای 73 درجه داره به خوبی کار میکنه

فقط نفهمیدم این مقداری که اور ولتاژ کردم چه تاثیری داشت ؟!!

الان تو فرکانسهای core 760mh و memory 1100mh کار میکنه و تو بازی کرایسیس وار هد روی گیمر و AA2 مقدار 25 FPS بهم

میده . البته ابجکت کوالیتی روی حداکثره و در زرولیشن (1440*900)

alborz_k
29-09-2008, 23:39
سلام

من گرافیکا یه کمکی اور ولتاژ و اور کلوک کردم بعدم فلشش کردم الانم با حداکثر دمای 73 درجه داره به خوبی کار میکنه

فقط نفهمیدم این مقداری که اور ولتاژ کردم چه تاثیری داشت ؟!!

الان تو فرکانسهای core 760mh و memory 1100mh کار میکنه و تو بازی کرایسیس وار هد روی گیمر و AA2 مقدار 25 FPS بهم

میده .

از چه نرم افزاری استفاده کردی؟
برای اورکلاک تا این حد ، اصلأ نیازی به اورولتاژ نیست.
ممکنه که آسیب بزنی

hamed_TT
29-09-2008, 23:44
از چه نرم افزاری استفاده کردی؟
برای اورکلاک تا این حد ، اصلأ نیازی به اورولتاژ نیست.
ممکنه که آسیب بزنی

NiBiTor.v4.5b و NVFlash 5.62

یعنی اگه بخوام از این بیشتر اور کلاک کنم باید از اور ولتاژ استفاده کنم ؟

خوب من قصد دارم core را به 800mh و حافظه را به 1222 برسونم ولی فعلا یه مشکل بزرگتر دارم

از روزی که این سیستم را بستم 1 روز درست کار نداده ، همه قطعاتشم عوض کردم درست نشد

فقط مونده پاورش اونم همین روزا عوض میکنم اگه درست نشد مشکلشا اینجا میگم شاید با هم

فکری بفهمیم چشه :41:

hamed_TT
29-09-2008, 23:59
خوب الام شما میگید من چیکار کنم مقدار ولتاژارا برگردونم به حالت عادی ؟ یعنی امکان داره مشکل ساز بشند ؟

با اینکه الان به نظر عادی میاد ؟

alborz_k
30-09-2008, 00:09
NiBiTor.v4.5b و NVFlash 5.62

یعنی اگه بخوام از این بیشتر اور کلاک کنم باید از اور ولتاژ استفاده کنم ؟

خوب من قصد دارم core را به 800mh و حافظه را به 1222 برسونم ولی فعلا یه مشکل بزرگتر دارم

از روزی که این سیستم را بستم 1 روز درست کار نداده ، همه قطعاتشم عوض کردم درست نشد

فقط مونده پاورش اونم همین روزا عوض میکنم اگه درست نشد مشکلشا اینجا میگم شاید با هم

فکری بفهمیم چشه :41:
کلأ اگه ولتاژبه صورت غیر منطقی و زیاد به کارت گرافیک برسه ، امکان سوختنش خیلی بالا می ره. و به احتمال خیلی زیاد شما به بیش از 780 و 1150 نمی رسید . اورکلاک تا این حد هم بسیار زیاد و تأثیر گذار هست و دلیلی نداره که شما برای چند مگاهرتز بیشتر ، چنین فشاری رو به کارت بیارین و ریسک کنید.
کلأ سعی کن که ولتاژ رو اصلأ دستکاری نکنی . و با همون ولتازپیش فرض اورکلاک کن.
میزان افزایش ولتازچه قدر هست؟

hamed_TT
30-09-2008, 05:44
کلأ اگه ولتاژبه صورت غیر منطقی و زیاد به کارت گرافیک برسه ، امکان سوختنش خیلی بالا می ره. و به احتمال خیلی زیاد شما به بیش از 780 و 1150 نمی رسید . اورکلاک تا این حد هم بسیار زیاد و تأثیر گذار هست و دلیلی نداره که شما برای چند مگاهرتز بیشتر ، چنین فشاری رو به کارت بیارین و ریسک کنید.
کلأ سعی کن که ولتاژ رو اصلأ دستکاری نکنی . و با همون ولتازپیش فرض اورکلاک کن.
میزان افزایش ولتازچه قدر هست؟

شما درست میگید ، ولی بیشتر از روی کنجکاوی این کارا کردم چند باری هم به مشکل بر خوردم وقتی فرکانس

شادر را رو 2000 بردم سیسم هی بایوزش دیفالت میشد و صفحه پر از نقطه شده بود و دیگه بالا نمیومد فکر

کنم شانس اوردم ، مقدار 2/1 ولت اور ولتاژ کرده بودم که حالا برش گردوندم به حالت عادی الان رو فرکانس

765mh و 1850mh و 1100mh ست شده و مشکلی نداره .

SIMON137
02-10-2008, 21:37
سلام ، من این برنامه رو ریختم ، بعدش اجرا کردم ، به مرحله اورکلاک نرسید ، اون تیک رو زدم ، گفت می خوای ریستارت کنی ؟ ریستارت کردم دیگه وقتی توی ویندوز میای هیچ چیز نشون نمی ده همه چیز خط خط سفید و سبزه ، بعد یک مدت هم مانیتور میره روی حالت استندبای ... چه کنم؟ می خواستم روی ویستا هم تست کنم ، ترسیدم گفتم اگه بازم اینجوری بشه چجوری ویندوز رو بالا بیارم دیگه همین رو هم ندارم .

alborz_k
03-10-2008, 23:28
سلام ، من این برنامه رو ریختم ، بعدش اجرا کردم ، به مرحله اورکلاک نرسید ، اون تیک رو زدم ، گفت می خوای ریستارت کنی ؟ ریستارت کردم دیگه وقتی توی ویندوز میای هیچ چیز نشون نمی ده همه چیز خط خط سفید و سبزه ، بعد یک مدت هم مانیتور میره روی حالت استندبای ... چه کنم؟ می خواستم روی ویستا هم تست کنم ، ترسیدم گفتم اگه بازم اینجوری بشه چجوری ویندوز رو بالا بیارم دیگه همین رو هم ندارم .
سلام کارت گرافیکت چیه؟

SIMON137
04-10-2008, 13:41
سلام کارت گرافیکت چیه؟

geforce 7100 gs
اول صفحه اینجوری میشه

بعدش این ارور رو میده:

alborz_k
09-10-2008, 01:34
geforce 7100 gs
اول صفحه اینجوری میشه

بعدش این ارور رو میده:

مطمئنی که کارت گرافیکت 7100 هست؟ این فرکانس ها بیشتر شبیه فرکانس کارت 9800 هستن. اصلأ در کارت های سری 7 که نمی شه فرکانس سایه زن رو جدا تنظیم کرد. عکس ریوا تونر رو از سیستم خودت گرفتی؟
درایو کارت گرافیکت دچار مشکل شده ، برای حلش شما می تونی به صورت safe mode وارد ویندوز بشی ، و درایو کارت و نسخه ی ریواتونر رو پاک کرده و درایو کارت رو مجددأ بریزی ، با این کار مشکلت حل می شه.

alborz_k
10-10-2008, 16:18
سلام دوستان . این همم اورکلاک من با کارت سافایر 4850 ، البته بیشتر از این ها هم اورکلاک می شه.:5:

امير موسر
14-10-2008, 10:22
سلام!!

منم اور کردم :31: خیلی خوشحالم !!!

البته با راهنمایی اقا ارمان .... :10:

کارتم ضعیف بود یکمی حال دادم بهش !

دمای کارت هم 68C

120 فریم pes 2008 به من میده ! 768*1024 High Quality

بیشتر هم جا داره ؟

behradsn
14-10-2008, 18:15
سلام!!

منم اور کردم :31: خیلی خوشحالم !!!

البته با راهنمایی اقا ارمان .... :10:

کارتم ضعیف بود یکمی حال دادم بهش !

دمای کارت هم 68C

120 فریم pes 2008 به من میده ! 768*1024 High Quality

بیشتر هم جا داره ؟

دمات بالاست یک مقدار اگه کارتت از این بدون فن هاست فن روش نصب کن اگه نه کی سعی کن تحویه کیسو مناسب کنی

درمورد اور هم مموری رو بیشتر از این اور نکن اما جی پی یو رو تا جایی اور کن که سیستم هنگ کنه

قدم به قدرم

هر قدم 20 مگاهرتز اور کن اگه دیدی هنگ کرد از فرکانسی که گذاشتی و هنگ کرد 40 نگاهرتز پایین تر بگذار

اینطوری میشه گفت تا آخر اور کردی ، هیچ میکلی هم پیش نمیاد

درمورد مموری هم تا این حد کافیه چون مموری خیلی حساسه نسبت به اور مخصوصاً اینکه روی مموری های کارت شما هیتسینک نباید باشه تا اونجاییکه من میدونم

موفق باشی

امير موسر
14-10-2008, 19:30
دمات بالاست یک مقدار اگه کارتت از این بدون فن هاست فن روش نصب کن اگه نه کی سعی کن تحویه کیسو مناسب کنی

درمورد اور هم مموری رو بیشتر از این اور نکن اما جی پی یو رو تا جایی اور کن که سیستم هنگ کنه

قدم به قدرم

هر قدم 20 مگاهرتز اور کن اگه دیدی هنگ کرد از فرکانسی که گذاشتی و هنگ کرد 40 نگاهرتز پایین تر بگذار

اینطوری میشه گفت تا آخر اور کردی ، هیچ میکلی هم پیش نمیاد

درمورد مموری هم تا این حد کافیه چون مموری خیلی حساسه نسبت به اور مخصوصاً اینکه روی مموری های کارت شما هیتسینک نباید باشه تا اونجاییکه من میدونم

موفق باشی

اره کارت سایلنته ! ولی تحویه کیس مناسبه ....
یه قدم دیگه رفتم >>>>> GPU : 570
دما تو حالت معمولی 1 درجه افزایش داشت ولی تو گیم حدوده 2-3 درجه بیشتر گرم میکرد ! مثلا 77-78
فکر کنم کافی باشه !

alborz_k
15-10-2008, 17:26
سلام دوستان . این هم آخریا اورکلاک من با کارت سافایر 4850 هست. البته در مورد پایداریه 100% اون مطمئن نیستم. چون سیستمم یک کم ایراد داره و من نمی دونم که حتی مشکل اصلی سخت افزاری هست و یا نرم افزاری. در ضمن من دارم 3dmark vantage رو دانلود می کنم و هر وقت که دانلودش تموم شده ، افزایش نتایج رو در این فروم می زارم.

mazzi
22-11-2008, 11:55
سلام
بچه ها پیشنهادتون برای کارت گرافیکی من چیه؟
آیا این کارت من اصلا ارزش اورکلاک کردن داره؟

alborz_k
22-11-2008, 16:52
سلام

سلام. كارت شما يك كارت ضعيفه و بعد از اوركلاك نبايد انتظار معجزه داشته باشي ، اما اين كارت به دليل كار در فركانس پايين ، قابليت اوركلاك مناسبي داره.

mazzi
22-11-2008, 18:18
سلام. كارت شما يك كارت ضعيفه و بعد از اوركلاك نبايد انتظار معجزه داشته باشي ، اما اين كارت به دليل كار در فركانس پايين ، قابليت اوركلاك مناسبي داره.

سلام دوست عزیز
می دونم که کارت ضعیفی هستش
واسه همینم گفتم که اصلا ارزش اورکلاک داره یا نه
به هر حال حالا که مستعد هستش تو اورکلاک به نظر شما چیکارش کنم؟
من به کم هم قانع هستم

Kaptian Black
22-11-2008, 20:01
سلام

قبل از اور برو درایور کارتت رو آپدیت کن خیلی قدیمیه

am_merman01
24-11-2008, 01:05
سلام خدمت همه دوستان عزیز
یه سوال مهم داشتم من تازه 4850 گین وارد خریدم (به خودم تبریک میگم) .
میخواستم بدونم اگه کارت رو اور کلاک کنم از گارانتی خارج میشه؟ اگه خدایی نکرده موقع اور کلاک کردن یا بعد از اون کارت دچار مشکل بشه اونوقت میشه بردش برای گارنتی یا قبول نمیکنن؟

Kaptian Black
24-11-2008, 06:50
دوستان ببینید ذغالی ترین کارت گرافیک رو هم آور کردیم البته خیلی بیشتر از این هم میشد ولی پایداری کارت کم میشد

aliomidvar
27-11-2008, 20:32
سلام من کارت گرافیکم GeForce 7100 GS هستش و کارم عکاسیه وقتی می خوام رو فایلهای عکس با حجم زیاد کار کنم دچار مشکل میشم لطفاً بگید چکار کنم

alborz_k
27-11-2008, 21:31
سلام من کارت گرافیکم geforce 7100 gs هستش و کارم عکاسیه وقتی می خوام رو فایلهای عکس با حجم زیاد کار کنم دچار مشکل میشم لطفاً بگید چکار کنم
مشخصات کامل سیستمتون رو می گید؟

Molecule
30-11-2008, 18:48
سلام كارت منati 9550 هست ميشه اوركلاك كرد اصلا ارزششو داره؟

biejan
30-11-2008, 18:56
دوستان این سیستم من:
پاور 780 گرین 165 چوغ
مادر برد گیگا بایت 94 چوغ
سی پی یو 6600 کواد 8 مگ 220 چوغ
گرافیک 4850 160 چوغ
رم ا داتا 4 گیگ
حرارت کارت گرافیک گاهی تا 85 درجه می رود آیا عادی است> لطفا جواب سریع

Mahdi_Moosavi
30-11-2008, 20:03
دوستان این سیستم من:
پاور 780 گرین 165 چوغ
گرافیک 4850 160 چوغ
رم ا داتا 4 گیگ

بله عادیه .

musketeer
30-11-2008, 20:24
گرافیک 4850 160 چوغ

چه برندی؟ مطمئنی 160 چوق؟

marcus1999
01-12-2008, 08:30
دوستان این سیستم من:
پاور 780 گرین 165 چوغ
گرافیک 4850 160 چوغ
رم ا داتا 4 گیگ

از کجا در اوردی 4850 160 چوق ؟؟؟؟؟؟؟

حداقل 220 به بالاس !

ebru_gundes_206
05-12-2008, 15:39
اساتید محترم من با این برنامه یه کم کارت گرافیکرو اور کردم و یه تست کوچولو گرفتم مشکلی نبود دما هم از 44 بالاتر نرفت ولی حالا که برنامه ی ریوا تیونر رو اجرا می کنم ساعت هسته و مموری رو دتکت نمی کنه !!!!

smallfrank
05-12-2008, 20:51
سلام
8500 gt رو چه قدر میتونم اورکلاک کنم؟

alborz_k
05-12-2008, 21:10
اساتید محترم من با این برنامه یه کم کارت گرافیکرو اور کردم و یه تست کوچولو گرفتم مشکلی نبود دما هم از 44 بالاتر نرفت ولی حالا که برنامه ی ریوا تیونر رو اجرا می کنم ساعت هسته و مموری رو دتکت نمی کنه !!!!
نسخه ی ریواتونر و مدل کامل کارتت چیه؟؟؟

ebru_gundes_206
05-12-2008, 23:21
Riva Tuner Version 2.20

Graphic 7600 GT Leadtek -128bit 256 MB

alborz_k
06-12-2008, 02:15
riva tuner version 2.20

graphic 7600 gt leadtek -128bit 256 mb
خوب چک کن ببین که نسخه ی درایو کارت گرافیکت درسته و اگه نسخه ی به روز ترش هست ، با اون عوضش کن.

ICEBOYS
07-12-2008, 03:00
سلام

جی فورس 9500 یک گیگ با این مشخصات را چقدر میتونم اورکلاک کنم

gpu : 650 mhz

shader :1625mhz

memory :400mhz

منظورم اینه که تا چه حدی این اعداد را تغییر دهم مشکلی پیدا نمیشه

لطفا جواب دهید

ICEBOYS
07-12-2008, 03:04
سلام

جی فورس 9500 یک گیگ با این مشخصات را چقدر میتونم اورکلاک کنم

gpu : 650 mhz

shader :1625mhz

memory :400mhz

منظورم اینه که تا چه حدی این اعداد را تغییر دهم مشکلی پیدا نمیشه

لطفا جواب دهید

vivid806
07-12-2008, 16:25
من تقریباً خودم رو دارم میکشم
گرافیک من با هیچ برنامه ای اور نمیشه!!!
کانالیست 8.12 رو هم گرفتم ولی تغییرات اعمال شده رو روی گرافیک نمیاره و در GPUZ تغییری حاصل نمیشه!!! در RivaTuner هم که کلاً کلاک و مموری گرافیک رو نشون نمیده اصلاً
گرافیک هم ATI 4870X2 هست راهنمایی لطفاً

mohmrg
07-12-2008, 23:34
با سلام خدمت تمامی استادان

گرافیک من 7300 gs هست و با برنامه که 15 دقیقه گزاشتم اشکشو دربیاره چقدر میتونم اور کنم اخه بالاترین دمای گرافیک فقط به 71 رسید به نظر شما خوبه , بده ؟

چیکار کنم رو چند بزارم ؟

چقدر میتنونم اور کنم؟

alborz_k
08-12-2008, 10:24
با سلام خدمت تمامی استادان

گرافیک من 7300 gs هست و با برنامه که 15 دقیقه گزاشتم اشکشو دربیاره چقدر میتونم اور کنم اخه بالاترین دمای گرافیک فقط به 71 رسید به نظر شما خوبه , بده ؟

چیکار کنم رو چند بزارم ؟

چقدر میتنونم اور کنم؟

سلام. دما براس اين كارت تا 80 مجازه. براس اوركلاك كارت كرافيك نمي شه يك حرف قطعي زد. شما اول ، 10 تا10 تا پردازنده ي گرافيكي رو اوركلاك كن و 1 ربع كرايسس بازي كن. بعدش مقادير افزايش فركانس رو كم كن و مثلأ 5 تا 5تاش كن. تا به نهايت اوركلاكش برسي.
بعد از اون به همين روش حافظه رو اوركلاك كن.

o_omid
08-12-2008, 14:41
مي خواستم بدونم اصلا براي چي اوركلاك بايد كرد ايا اين كار بر روي بازي هم تاثير مطلوبي داره.
كارت گرافيك من Geforce 8400gs هستش من بايد دماي گرافيك و ... رو بر روي چه عددي بزارم.

vivid806
09-12-2008, 00:00
مي خواستم بدونم اصلا براي چي اوركلاك بايد كرد ايا اين كار بر روي بازي هم تاثير مطلوبي داره.
كارت گرافيك من geforce 8400gs هستش من بايد دماي گرافيك و ... رو بر روي چه عددي بزارم.

با اورکلاک معمولاً هزینه کمتر رو با استفاده بیشتر تجربه میکنید
اولاً که توصیه نمیشه (حداقل من توصیه نمیکنم)
ثانیاً بله در بازی تاثیر داره اما نه زیاد و نه اونقدری که بشه روش حساب کرد البته این برای گرافیکهای رده پایین بیشتره

گرافیک شما که اصلاً توصیه نمیکنم اور کنید بیشتر باید به فکر تعویض باشید اگر بازی میکنید مخصوصاً که gs هست

masterpc
09-12-2008, 08:52
با کارت گرافیک 8400gs 256mb هم می شود crysis و بیشتر بازیهای روز را در حالت تنظیمات گرافیکی low و در وضوح تصویر 600*800 بدون مشکل بازی کرد.....

با اورکلاک این کار در بهترین حالت 15-20% افزایش سرعت پیدا می کنید ... که البته فقط کارایی کارت شما ناپایدار در محیطهای مختلف کاری می شود و یک جاهایی ممکنه اذیت کنه و گیر کنه و یا هنگ و....

برای این کارت گرافیک اورکلاک توصیه نمی شه و اگر هم خواستی انجام بدی تنظیمات رو نهایتا تا 10% بالا ببر و تست کن .

اورکلاک هم با riva tuner در کارتها و سیستمهای مختلف که تجربی است.
این هم لینک دانلودش:

alborz_k
10-12-2008, 12:01
با کارت گرافیک 8400gs 256mb هم می شود crysis و بیشتر بازیهای روز را در حالت تنظیمات گرافیکی low و در وضوح تصویر 600*800 بدون مشکل بازی کرد.....

با اورکلاک این کار در بهترین حالت 15-20% افزایش سرعت پیدا می کنید ... که البته فقط کارایی کارت شما ناپایدار در محیطهای مختلف کاری می شود و یک جاهایی ممکنه اذیت کنه و گیر کنه و یا هنگ و....

برای این کارت گرافیک اورکلاک توصیه نمی شه و اگر هم خواستی انجام بدی تنظیمات رو نهایتا تا 10% بالا ببر و تست کن .

این هم لینک دانلودش:

البه به ندرت پیش می اد که که افزایش کارایی به 20% برسه و در اکثر موارد از 10% بیشتر نمی شه.!!!

alborz_k
10-12-2008, 12:02
من تقریباً خودم رو دارم میکشم
گرافیک من با هیچ برنامه ای اور نمیشه!!!
کانالیست 8.12 رو هم گرفتم ولی تغییرات اعمال شده رو روی گرافیک نمیاره و در gpuz تغییری حاصل نمیشه!!! در rivatuner هم که کلاً کلاک و مموری گرافیک رو نشون نمیده اصلاً
گرافیک هم ati 4870x2 هست راهنمایی لطفاً

از کدوم نسخه ی ریواتونر استفاده می کنی؟؟؟
نسخه ی 2.2 رو نصب کن!

sasoolee
27-12-2008, 07:23

این هم لینک دانلودش:

من این کارت رو داشتم ... البته با برند xfx

میتونی کارت گرافیک رو از 450 برای پردازنده و 400 برای رم به 590 و 445 برای رم ( البته 100% پایدار برسونی) نتیجه کار هم از این قراره که جایی که حدود 25 فریم در ثانیه داری به حدود 30 میرسه...

اما بهترین کار اینه که بری اونو عوضش کنی! !

yasser1680
29-12-2008, 21:30
RivaTuner Ver 2.22 Released - Add Skin Support

Download

ویژه گیهای جدید

mooli70
30-12-2008, 11:15
دوستان من این کارت گرافیکو اورکلاک کنم یا نه؟ نظرتون چیه خودم یه کم شک و ترس دارم ! -
XFX 8600 DDR2 1024MB (540mhz)
دمای اونم با 15 دقیقه تست به 80 رسید و ثابت موند دیگه - راستی گرافیکم فن هم داره .

SIMON137
01-01-2009, 13:29
من این گرافیک رو اور کنم چقدر بازده داره ؟
gtx280 point of view 1024mb

D3vil_A
02-01-2009, 00:19
سلام دوستان چه جوری میشه از طریق بایوس گرافیک اور کرد؟؟؟؟؟؟ و همچنین آپدیت بایوس گرافیک با برنامه نیبیتور کسی بلده ؟؟؟؟
من آخرین بایوس کارتم رو آپدیت کردم ولی پسوندش Appliction و باید تبدیلش کنم ولی بلد نیستم میشه یکی یک توضیحی بده؟؟؟ ممنون

Stream
02-01-2009, 00:30
سلام دوستان چه جوری میشه از طریق بایوس گرافیک اور کرد؟؟؟؟؟؟ و همچنین آپدیت بایوس گرافیک با برنامه نیبیتور کسی بلده ؟؟؟؟
من آخرین بایوس کارتم رو آپدیت کردم ولی پسوندش Appliction و باید تبدیلش کنم ولی بلد نیستم میشه یکی یک توضیحی بده؟؟؟ ممنون
با NiBiTor فقط میشه بایوس رو ادیت کرد، برای فلش کردن بایوس باید از برنامه nvflash استفاده کنید.

D3vil_A
02-01-2009, 00:50
سلام ببخشید نمی دونستم سوال رو کجا بپرسم ولی من بایوس کارت رو از سایت ایسوز دانلود کردم و یک برنامه می خوام که از تو محیط ویندوز بشه بایوس کارت رو آپدیت کرد؟؟
2-چه جوری اون فایلی که دانلود کردم (پسون Application ) چه جوری تبدیل کنم و میشه یک برنامه همونطوری که گفتم برام معرفی کنید ممنون

Stream
02-01-2009, 00:58
سلام ببخشید نمی دونستم سوال رو کجا بپرسم ولی من بایوس کارت رو از سایت ایسوز دانلود کردم و یک برنامه می خوام که از تو محیط ویندوز بشه بایوس کارت رو آپدیت کرد؟؟
2-چه جوری اون فایلی که دانلود کردم (پسون Application ) چه جوری تبدیل کنم و میشه یک برنامه همونطوری که گفتم برام معرفی کنید ممنون
من نمی دونم ASUS از چه تکنیکی برای آپدیت کردن بایوس استفاده می کنه ولی راه کلی گرفتن فایل BIN یا ROM و آپدیت توسط nvflash (چه از طریق نسخه ویندوز و چه از طریق نسخه DOS)

به دستورالعمل های سایت ASUS مراجعه کنید.

D3vil_A
02-01-2009, 01:00
سلام خود سایت گفته فایل رو باز میکنی روی 8800 کلید میکنی و صبر میکنی برای فلش شدن بد سیستم رو ریست میکنی همین!

Stream
02-01-2009, 01:02
سلام خود سایت گفته فایل رو باز میکنی روی 8800 کلید میکنی و صبر میکنی برای فلش شدن بد سیستم رو ریست میکنی همین!
پس همین کار رو انجام بدید !

mehran_286
02-01-2009, 12:15
سلام خدمت دوستان
برای اورکلاک کردن حتما باید 3dmarkاستفاده کنیم ؟
دمای کارت من توسط atitool حداکثر 87 درجه بود
ایا اورکلاک کردن با این درجه مناسب هستش یا نه ؟
یه سوال حداکثر دما رو یه توضیح مختصر میدید (منتایپیکش رو خوندم ولی چیزی دستگیرم نشد)

yasser1680
02-01-2009, 15:31
Nvidia Bios Editor - NiBiTor V4.7 Download

Download

Read More

salim60
05-01-2009, 11:33
سلام به دوستان
معذرت می خوام شاید 10روزی میشه که تو سایت های مختلف حیرانم تا بتونم دوربین فیلمبرداری رو به طور مستقیم به کارت گرافیک نصب کنم ولی هرچی گشتم چیز به درد بخوری پیدا نکردم اگر ممکن باشه کمکم کنید.ضمنا کارتم Nvidia وفکر می کنم 4500باشه

داری ورودی خروجی
s-Video وکابل تبدیل هم هستش ولی من نمی تونم لطفا منو راهنمایی کنیم. متشکرم

SANBOR
09-01-2009, 16:53
دوستان این قضیه اورکلاک چیست و چه کاری میکند

SANBOR
09-01-2009, 17:00

Kaptian Black
09-01-2009, 18:42

اورکلاک یعنی بالا بردن سرعت اون قطعه ... :5:
اورکلاک : افزایش کلاک کاری قطعه .... ( چی گفتم :31: )

Kaptian Black
09-01-2009, 18:44
این جا کسی تجربه ی اور 9800 پلاس رو داشته ؟ چه قدر اور میشه ؟ اصلا اور میشه یا خودش تا ته اور شده ؟

SANBOR
10-01-2009, 11:38
چیزی مال cpu
AMD Athlon(tm) 64 Processor 3200+
نداری

UNnamed_Boy
12-01-2009, 18:52
با سلام و درود .
دوستان یه کارت گرافیک نسبتآ قدیمی دارم اگه میتونید تو نحوه ی اورکلاک کردنش کمکم کنید .
مدل ASUS 6200 Torbo cash 512 راستی با ASUS Smartdoctor بلدم اگه راه دیگهایی سراغ دارد یه راهنمایی بکنید .
ممنون .

bleu2u4u
13-01-2009, 02:09
من امروز میخواستم ببینم اورکلاک گرافیک و cpu چقدر توی بازی تاثیر داره بخاطر همین اومدم
اول از همه بدون اور کردن توی gta اندازه گرفتم دیدم 49 فریم بهم میده
بعد با نرم افزار مادر بردم 15 درصد(که خیلی کمه) cpu رو اور کردم و رفتم تو بازی دیدم شدش 57 فریم !!!
بعد اومدم کارت گرافیکم رو تا خرخره اور کردمو و رفتم دیدم کمتر از 1 فریم تاثیر گذاشته ( 0.9 فریم )
یعنی اورکلاک کردن کارت گرافیک اینقدر تاثیرش کمه یا توی این بازی بخصوص اینجوری بوده

Mahdi_Moosavi
13-01-2009, 13:56
من امروز میخواستم ببینم اورکلاک گرافیک و cpu چقدر توی بازی تاثیر داره بخاطر همین اومدم
اول از همه بدون اور کردن توی gta اندازه گرفتم دیدم 49 فریم بهم میده
بعد با نرم افزار مادر بردم 15 درصد(که خیلی کمه) cpu رو اور کردم و رفتم تو بازی دیدم شدش 57 فریم !!!
بعد اومدم کارت گرافیکم رو تا خرخره اور کردمو و رفتم دیدم کمتر از 1 فریم تاثیر گذاشته ( 0.9 فریم )
یعنی اورکلاک کردن کارت گرافیک اینقدر تاثیرش کمه یا توی این بازی بخصوص اینجوری بوده

در GTA IV توانایی پردازنده خیلی مشهود تره . اینجا ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) رو مطالعه کنید ، بررسی شده .

bleu2u4u
13-01-2009, 18:04
یعنی توی بازی ای مثل کرایسیس این اختلاف بیشتره میارزه که کارت گرافیکم رو هم اورکلاک کنم
vga:4850

Mahdi_Moosavi
13-01-2009, 19:36
یعنی توی بازی ای مثل کرایسیس این اختلاف بیشتره میارزه که کارت گرافیکم رو هم اورکلاک کنم
vga:4850

بله ، در Crysis توانایی GPU خیلی خیلی بیشتر از CPU به چشم میاد .

ضمنا Crysis اصلا Multi Thread نیست .

Mostafa NBA
14-01-2009, 12:12
من گرافیکم 7300 جی تی گیگابایت هستش.

Core: 450 و mem: 400 . اینو میشه اور کرد؟ در ضمن این گرافیک فن نداره, من میتونم برای اینکه دماش بالا نره توی کیس, زیره گرفیک دو تا فن بخوابونم؟ یعنی تاثیر داره؟

happyfeat
14-01-2009, 13:55
سلام خدمت همه دوستان و مدیران محترم
کارت گرافیکی من 8800gt هستش بدون اور کلاک
core clock 600
shader clock 1500
memory clock 900
با برنامه ati tools حد اکثر دمای کارتم را اندازه گیری کردم تا 94 درجه بالا رفت دمای کارتم
می خواستم با برنامه riva tuner کارتم را اورکلاک کنم و نیاز دارم بدونم چه قدر و تا چه اندازه می تونم clock های کارتم را بالا ببرم
اگه ممکنه حداکثر و میزان وسط این clock ها را بگید ممنون میشم

planetmercury
14-01-2009, 14:08
من گرافیکم 7300 جی تی گیگابایت هستش.

Core: 450 و mem: 400 . اینو میشه اور کرد؟ در ضمن این گرافیک فن نداره, من میتونم برای اینکه دماش بالا نره توی کیس, زیره گرفیک دو تا فن بخوابونم؟ یعنی تاثیر داره؟

این کارت خیلی قدیمی شده و دیگه ارزش اور رو نداره چون خیلی فرقی به حالش نمیکنه،

planetmercury
14-01-2009, 14:09
سلام خدمت همه دوستان و مدیران محترم
کارت گرافیکی من 8800gt هستش بدون اور کلاک
core clock 900
shader clock 2250
memory clock 1350
با برنامه ati tools حد اکثر دمای کارتم را اندازه گیری کردم تا 94 درجه بالا رفت دمای کارتم
می خواستم با برنامه riva tuner کارتم را اورکلاک کنم و نیاز دارم بدونم چه قدر و تا چه اندازه می تونم clock های کارتم را بالا ببرم
اگه ممکنه حداکثر و میزان وسط این clock ها را بگید ممنون میشم

8800 کور کلاکش 660 تا 700 هست!

happyfeat
14-01-2009, 14:16
8800 کور کلاکش 660 تا 700 هست!
شرمنده من اشتباه دیده بودم تو برنامه riva tuner
پست بالا را ادیت کردم حالا تا جه قدر میشه اور کرد ؟

planetmercury
14-01-2009, 16:03
شرمنده من اشتباه دیده بودم تو برنامه riva tuner
پست بالا را ادیت کردم حالا تا جه قدر میشه اور کرد ؟

اگر دماش تا 94 میره اورش نکنی بهتره چون همینجوری دماش خیلی بالا هست!

happyfeat
14-01-2009, 19:25
اگر دماش تا 94 میره اورش نکنی بهتره چون همینجوری دماش خیلی بالا هست!
دوست من این حد اکثر دما با ati tools با دور فن 30 درصد بود
اگه دما بالا تر بره فن به طور auto دورش زیاد میشه و خنک میکنه که من تو تست فن را رو حالت دستی تنظیم کرده بودم