PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مكعب روبيك

tohidkh
17-06-2008, 00:42
با سلام
راستش نمي دونستم اين درخواست رو بايد كجا مطرح كنم. ولي به نظرم بهترين جا ، همين انجمن موضاعات علمي اومد.
دوستان حتما مكعب روبيك رو ديد يا در موردش اطلاعاتي داريد. منظورم اينه:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه لطف كنيد يه مقاله فارسي براي حل كردن مكعب بذاريد.
يا حداقل چند تا راهنمايي كوچيك بكنيد.
با تشكر

aRThaS_08
17-06-2008, 07:31
اینو توی یه تاپیک دیگه دیدم !!!
موفق باشی :31:

tohidkh
17-06-2008, 08:39
اینو توی یه تاپیک دیگه دیدم !!!
موفق باشی :31:

دوست عزيز دستتون درد نكنه
خيلي جالب و عالي بود.
كاش ميتونستم راهش رو هم ياد بگيرم.

mstf666
17-06-2008, 12:24
من و دوستانم این مکعب رو از نمایشگاه کتاب خریدم.
من فقط تونستم یک سطحش رو درست کنم.(دوستم تا دو ردیف رو بلده)

خیلی در موردش تحقیق کردم و آخر بی خیالش شدم.
خیلی سخته.

aRThaS_08
17-06-2008, 14:34
من کلش رو بلدم !!!
اگه یادت باشه گفتم وضعیت مکعبتو بگو تا با دوربین ازش فیلم بگیرم و برات بزارم !!! :31:

mstf666
17-06-2008, 14:37
من کلش رو بلدم !!!
اگه یادت باشه گفتم وضعیت مکعبتو بگو تا با دوربین ازش فیلم بگیرم و برات بزارم !!! :31:

خوب تو واسه خودت بلدی اگر بخوام اینجوری حلش کنم که همون سایته هست.

حالا خودمونیم جدا بلدی؟

tohidkh
17-06-2008, 23:03
من کلش رو بلدم !!!

لطفا من رو هم راهنمايي كنيد.
فقط فارسي باشه (انگليسيم ضعيفه.)

magmagf
18-06-2008, 09:22
روبیک یه جور پازل مکانیکی هستش که در سال 1974 توسط یک مجسمه ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. بیست و پنج سال از برگزاری مسابقات جهانی مکعب روبیک میگزره و سال 2007 یک پسر شانزده ساله ژاپنی در مجارستان که محل برپایی همه ساله این مسابقه هست، برنده جایزه هفت هزار دلاری شد و رکورد مکعب روبیک، ” کلاسیک سه در سه در شش رنگ ” رو در 13 ثانیه ثبت کرد!!! اون تونست که بر 300 شرکت کننده که از 33 کشور اومده بودن پیروز بشه ه ه ه!!!
البته چند ماه بعد!!! تیبو ژاکینو فرانسوری تونست رکورد رو به 10 ثانیه برسونه!!! مکعب روبیک بعد از 25 سال همچنان علاقمندان زیادی رو در جهان داره ه ه ه!!!! از سال 1974 که ارنو روبیک، معمار مجارستانی مکعب روبیک رو ابداع کرد… تا به حال بیش از سیصد میلیون مکعب روبیک در سراسر جهان به فروش رسیده است. اولین مسابقه جهانی روبیک هم در سال 1982 در محل تولدش در بوداپست برگزار شد

magmagf
18-06-2008, 09:25
كتابي به اسم «رياضيات مكعب روبيك» هم به تاليف سياوش مير شهشهاني در بازار وجود داره شايد مطالبش براتون جالب باشه

elham-a
03-07-2008, 10:51
سلام
میشه لطفا آموزششو توی سایت بزارید

elector girl
26-02-2009, 14:38
بازی مكعب هاي رنگي با چهار مکعب انجام می گیرد. ابتدا وجه های مکعب هارا رنگ می کنیم.دررنگ آمیزی وجه های هر مکعب، تمام رنگ های قرمز(R)،سفید(w)،آبی(B)،زرد(Y)،ب ه کار رفته اند.ما می توانیم این چهارمکعب را به صورت های مختلفی رنگ آمیزی کنیم،که در این جا برای نمونه، شکل 1 را آورده ايم .

هدف این بازی، چیدن این مکعب ها در یک ستون است به طوری که در هر طرف این ستون، هر چهار رنگ(مختلف)دیده شوند. به روش هاي مختلف مي توان اين مكعب ها را روي هم چيد، با اين وجود ممكن است حتي يك جواب هم نداشته باشيم .
قبل از حل ،شما را با چند مفهوم ساده ی نظریه ي گراف آشنا می کنیم.
تعریف گراف: یک گراف شامل یک مجموعه ي V از راس هااست که با یک مجموعه ی E متشکل از زیر مجموعه های 2 عضوی V که یال نامیده می شوند،جفت شده اند.
مثال:
{ V = { a,b,c,d
{{ E ={{a,b},{a,d},{d,c},{c,b},{b,d

واصطلاحا" می گوییم یال های {a,b}و {a,d}از راس a خارج (یا به آن وارد)شده اند.
تعریف طوقه:يالي كه از راسa به خودش رسم مي شود را یک طوقه می نامند و با {a} نمايش مي دهند .

تعریف زیر گراف:زیر گراف، گراف G ،گرافی است که مجموعه ی راس ها ویال هایش،زیر مجموعه ی راس ها ویال های گراف G باشد.
حال به حل مساله می پردازیم.

در جریان حل این مساله ، گراف ما را یاری می کند که وضعیت را بهتر مجسم کنیم.در شکل 2 گرافی با چهار راس R,W,B,Y داریم.برای کشیدن گراف مربوطه،در هر مکعب هر سه جفت وجه روبه روی هم را بررسی می کنیم.مثلا" در مکعب(1)دو وجه روبه روی هم زرد وآبی هستند.پس یالی بین راس Y و راس B رسم می کنیم و آن را با (1) (که نشان گر مکعب 1 است)نشان می دهیم.دو یال دیگری که در این گراف با (1) نشان شده اند،متناظر دو وجه سفید و زرد و دو وجه قرمز وسفیدمکعب 1 هستند که روبروی هم می باشند. همین کار را برای مکعب های دیگر نیز انجام داده ایم وبه گراف شکل (2) رسیده ایم.برای طوقه ها نیز به همین روش،مثلا" طوقه ای که در راس B با 3 نشان گذاری شده است،دو وجه آبی روبه روی هم رادر مکعب3 نشان می دهد. این گراف 12 یال دارد و این یال ها به 4دسته ی3تایی تقسیم می شوند که یال های هر دسته با شماره ی یکی از مکعب ها،نشان گذاری شده است.در هر راس، تعداد یال هایی که از آن راس خارج یا به آن واردمی شوند،برابر است باتعداد وجه هایی از هر چهار مکعب که به آن رنگ هستند.(هر طوقه را دوبار می شماریم.)بنابراین گراف شکل (2)به ما می گوید که در این چهار مکعب،5 وجه قرمز،7 وجه سفید،6 وجه آبی و 6 وجه زرد داریم.

چهار مکعب را كه در یک ستون، روی هم قرار گرفته اند،درنظر مي گيريم و طرفين روبه روی هم در این ستون را بررسی می کنیم. برای دو طرف روبه روي هم در این ستون، یک زیر گراف از این گراف را متناظر می کنیم،با این خاصیت که :اين زير گراف داراي چهار راس(رنگ) و چهار يال بوده و هر نشان یک بار به کار رود.(در اين زير گراف، متناظر با هر راس ، دو يال قرار دارد.)حال اگر بتوانیم نتیجه ی مشابهی را برای دو طرف دیگر این ستون به دست آوریم حل مساله تمام است.برای این کار به زیر گراف دوم، مشابه شکل (3)الف،نیاز داریم که شامل هیچ یالی از شکل (3)الف نباشد. مطابق شکل (3)ب،چنین زیر گرافی وجود دارد.

شکل(4)،نشان می دهد که چگونه می توان این مکعب ها را با توجه به اطلاعات ارائه شده به وسیله ی زیر گراف های شکل (3) مرتب کنیم.

به طور کلی به ازای هر چهار مکعب دلخواه، یک گراف نشان دار می سازیم و می کوشیم که در آن دو زیر گراف چنان بیابیم که:
1- هر زیر گراف شامل هر 4 راس باشد و به ازای هر نشان به کار رفته، یک یال ،یعنی روی هم 4 یال داشته باشد.
2- در هر زیر گراف،هر راس دقیقا"روی دو یال قرار داشته باشد.(طوقه دو بار به حساب می آید.)
3- هیچ یال نشان دار گراف،نشان دار هم زمان در هر دو زیر گراف نباشد.

منبع :كتاب رياضيات گسسته و تركيبياتي
نويسنده : رالف .پ.گريمالدي

مترجم: بيژن شمس،محمد علي رضواني

اله
15-03-2009, 19:46
ویدئو آموزش حل مکعب روبیک فارسی 3gp

hoseinpb
19-03-2009, 11:14
سلام دوستان
راستش دیروز یدونه از این مکعبا که هر وجهش نه تا مربع رنگیه خریدم. بعد از این که قاطی پاتیش کردم دیگه نتونستم درستش کنم.
به چن تا نکته ی فیسوفانه هم پی بردم!:
1. مکعب یا بهتر بگم مربع وسطی هر وجه همیشه ثابته بنابرین باید رنگ مکعب های دیگه رو با رنگ مربع وسطی تنظیم کنیم.
2.کل رنگایی که توی این وسیله بکار برده شده فقط هموناییه که می بینیم. و پشت هیچ کدوم رنگی نیست.
که از نکته بالا نتیجه می گیریم
3. از 26 مکعبی که دیده می شه هر کدوم جای مخصوص خودشونو دارن.

درست کردن ظاهریه یه وجه کار ساده ایه ولی درست کردن صحیح همون وجه کار خیلی مشکلیه. همین جا از همه دوستان تقاضا می کنم اگه درست کردن همه وجهای این مکعب قانون یا قلق خاصی داره مطرح کنن.

و این نکته رو هم توجه کنید من تا اون حد گاگول نیستم. تو تست هوش استانداردی که مشاوره مدرسه تو اول دبیرستان ازمون گرفت من از 60 تا سوال به هر 60 تا جواب درست دادم. ولی نمی دونم این صابمرده چجوری درست می شه!
کم رنگ نوشتم تعریف از خود نباشه.

sina1415
19-03-2009, 11:23
من یه بار درست کردم ولی دیگه توش موندم

چند وقت پیش تو اخبار می گفت مسابقه همین مکعب ها بوده یه پسر انگلیسی در عرض 6 ثانیه اونو درست می کنه برنده شده...

من که شاخ در اوردم ...
من بیشتر از یه هفته دورش بودم تا درست شد ... ولی دیگه نمی شه

k1kz
19-03-2009, 11:34
من یه سایت پیدا کردم که میگه هر کسی با نیم ساعت آموزش براحتی میتونه اینو حل کنه اگه انگلیسیتون خوبه این سایت رو بخونین( step یک تا هشت )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولی راستش به نظر من وقت گذاشتن برای اینها خیلی برای آدم فایده نداره هر چند خودم بازیهای فکری خیلی سختتر هم انجام میدم و روی گوشی موبایلم حدود 10 تا بازی فکری آسون تا خیلی سخت دارم.ما بجای اینها میتونیم از هوش خدادادی استفاده خیلی مفیدتری کنیم

>

k1kz
19-03-2009, 22:06
سلام بر همه
کسی تا به حال بازی Fiver رو بازی کرده؟ من احساس میکنم یک فرمول یا یک روش ساده ریاضی داشته باشه.
این بازی رو میتونید از اینجا دانلود کنید :

قانون بازی هم ساده است: با هر کلیک 5 نقطه رنگش برعکس میشه باید همه نقاط رو سیاه کنیم.
هیچ تا به حال این مطلب رو شنیدین که اکثر بازی های فکری کامپیوتری یک مساله NP-Complete هستند یعنی هیچ الگوریتم شناخته شده مطمئن و سریعی وجود نداره که اینها رو بشه در زمان کوتاهی حل کرد.من اکثرا بجای بازی کردن سعی میکنم به این فکر کنم که چطور میشه به نظریه پیچیدگی محاسباتی رو توی این بازی ها احساس کنیم.

شما احساس میکنید که این بازی فرمول داره یا نه؟

>

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:20
سلام دوستان من عاشق این مکعب هستم ولی هر کاری می کنم نمی تونم بیشتر از دو طرفشو کامل کنم می شه کمک کنید

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:33
مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک سه مدل دارد یکی ۲×۲×۲ (روبیک جیبی)، یکی ۳×۳×۳ (انتقام روبیک) و دیگری ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها).

نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است
مکعب روبیک یک جورچین (پازل) مکانیکی است که در سال ۱۹۷۴ توسط یک مجسمه‌ساز و پروفسور معماری مجارستانی به نام ارنو روبیک ابداع شد. مکعب روبیک سه مدل دارد یکی ۲×۲×۲ (روبیک جیبی)، یکی ۳×۳×۳ (انتقام روبیک) و دیگری ۵×۵×۵ (روبیک پرفسورها).

نوع ۳×۳×۳ آن که رایجترین آنهاست نه سطح مربع شکل در هر طرف دارد، در مجموع پنجاه و چهار سطح می‌شوند که به اندازه بیست و هفت مکعب کوچک به هم چسبیده فضا را اشغال می‌کند. سطح مکعب روبیک را شش رنگ پوشانده‌است، هر وجه یک رنگ. مخترع آن نام مکعب جادویی را برای آن انتخاب کرد که در سال ۱۹۸۰ با نام مکعب روبیک در جهان پخش شد و می‌توان گفت که پرفروش ترین اسباب بازی جهان است

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:34
طرز کار:

اندازه هر طرف مکعب تقریبا برابر ۵٫۷۱۵ سانتیمتر و شامل بیست و شش مکعب کوچک است. مکعب مرکزی هر وجه تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز هستند و این برای آن است که دیگر مکعب‌ها متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. در نتیجه بیست و یک قطعه وجود دارد، هسته مرکزی دارای سه محور متقاطع است که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و بیست مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. مکعب روبیک دارای دوازده زاویه هست که دو رنگ را نشان می‌دهد، و هشت گوشه که سه رنگ را نشان می‌دهد، هر قسمت (هر زاویه) دو یا سه رنگ متفاوت را نشان می‌دهد، بدینگونه‌است که هیچگاه زاویه‌ای وجود ندارد که دو رنگ شبیه ( مثلا قرمز و قرمز ) را نشان دهد! در اغلب مکعبهای روبیک رنگ قرمز در مقابل رنگ نارنجی است ، زرد مقابل سفید و سبز مقابل آبی.

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:36
طرز کار:

اندازه هر طرف مکعب تقریبا برابر ۵٫۷۱۵ سانتیمتر و شامل بیست و شش مکعب کوچک است. مکعب مرکزی هر وجه تنها نمای مکعب است و متصل به مرکز هستند و این برای آن است که دیگر مکعب‌ها متصل شوند و توانایی چرخش را داشته باشند. در نتیجه بیست و یک قطعه وجود دارد، هسته مرکزی دارای سه محور متقاطع است که مرکز شش قطعه روی محورها را نگه داشته و به آنها و بیست مکعب کوچک پلاستیکی دیگر اجازه چرخش می‌دهد. مکعب روبیک دارای دوازده زاویه هست که دو رنگ را نشان می‌دهد، و هشت گوشه که سه رنگ را نشان می‌دهد، هر قسمت (هر زاویه) دو یا سه رنگ متفاوت را نشان می‌دهد، بدینگونه‌است که هیچگاه زاویه‌ای وجود ندارد که دو رنگ شبیه ( مثلا قرمز و قرمز ) را نشان دهد! در اغلب مکعبهای روبیک رنگ قرمز در مقابل رنگ نارنجی است ، زرد مقابل سفید و سبز مقابل آبی.

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:38
روش مرتب کردن

نکته: این روش ِ حل براساس لایه‌بندی "مکعب ِ روبیک" هستش. اگه "مکعب ِ روبیک" رو به صورت عمودی به 3 لایۀ مجزا تقسیم کنیم لایۀ بالایی (که اول مرتب میشه) رو "لایۀ اول"، دومین لایه رو "لایۀ میانی" و بالاخره لایۀ پائینی (که آخر همه مرتب میشه) رو "لایۀ آخر" می‌نامیم. ما می‌خوایم این لایه‌ها رو به ترتیب از بالا به پائین مرتب کنیم.
توجه: این مهم هستش که یه رنگ رو به عنوان سطح بالایی انتخاب کنین و برای افزایش سرعت عملتون همیشه با اون کار کنین. من با رنگ "سفید" کار میکنم و توضیحات ادامۀ متن هم با این فرض هستش که رنگ "سفید" به عنوان سطح بالایی انتخاب شده (یعنی فعلاً تا موقعی که دستتون راه بیوفته باید به هر سازی که من میزنم برقصین).

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:41
مرتب کردن این لایه 2 مرحله داره:

1- شکل دادن صلیب
از اینجا به بعد نیاز هستش که سلفون روی مغزت رو برداری و ازش استفاده کنی (درست هستش که با این کار مغزت از نویی درمیاد و دست دوم میشه ولی به هر حال هر چیزی یه بهایی داره که باید پرداخت تا به دستش آورد).
شکل دادن صلیب کار سختی نیست. کافیه 4 تا قسمت لبه‌ای در لایۀ اول (لبه‌هایی که یه سمت اون‌ها سفید رنگ هستش) رو سر جاشون قرار بدین. فقط بدونین که آخر این مرحله باید "مکعب ِ روبیک"تون شبیه شکل زیر باشه

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:43
شکل صلیب

بی باک بی بال
16-04-2009, 15:45
2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ اول (هر گوشه به صورت جداگونه)
وقتی صلیب رو شکل دادین برای تکمیل کردن لایۀ اول کافیه گوشه‌های این لایه رو به صورت جداگونه در جای خودشون بذارین. اولین کاری که باید بکنین اینه که این گوشه‌ها رو پیدا کنین. اون‌ها در یکی از لایه‌های اول یا آخر هستن (اگه به جای خاروندن کله‌ات به "مکعب ِ روبیک" نگاه کنی می‌بینی که لایۀ میانی قطعۀ گوشه‌ای نداره). این قسمت هم کار سختی نیست و بدون الگوریتم هم میتونین انجامش بدین اما برای اینکه اول کاری مغزتون گیریپاژ نکنه یکی از الگوریتم‌های این مرحله رو به صورت تصویری نشونتون میدم

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-04-2009, 15:58
سلام تشکر از این تاپیک مفید

:20:

من هم وقتی بچه بودم مکعب روبیک داشتم

اگر از مرتب کردنش در موندین یه راه دیگه هم برای مرتب کردن رنگها هست :

قطعاتشو از هم جدا کنین و بعد اونها رو مرتب و منظم سر جاشون قرار بدین

:27:

آسونه . نه ؟

:31:

چقدر سرِ دوستام کلاه گذاشتم من اینجوری

:43:
بهشون میگفتم بریزینش به هم من ظرف دو دقیقه مرتبش میکنم

:38:

بعد میرفتم تو یه اتاق دیگه مرتبش میکردم و بر میگشتم

:43:

یادش بخیر .

6 قطعه ای که در مرکز قرار دارند ثابت هستند و اگر در پوش روی اونها رو بردارین پیچی زیرش هست . اون پیچ رو یه کم شل کنید . بعد دوباره روکشش رو وصل کنین

حالا اگه قطعاتی که سر نبش هستند رو بکشید از جاش در میاد و بعد بقیه قطعات رو

البته مکعبِ روبیک برایِ تقویتِ قدرتِ تفکر هست نه برای تقویتِ قدرت تقلب

:13:

از روشی که گفتم فقط موقعی استفاده کنین که دیگه کفرتون در اومده و دوست دارین از نو شروع کنین

=====================

کس ندیدم که گم شد از رهِ راست

سعدی

بی باک بی بال
16-04-2009, 16:37
سر دوستا کلاه می گذاشتی سر خودت چی

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-04-2009, 23:53
سر دوستا کلاه می گذاشتی سر خودت چی

بله دوستِ عزیز شما درست میفرمایین . کسی که سر دیگران کلاه میذاره اول از همه سر خودش کلاه گذاشته.
:11:
اما اونوقتا بچه بودیم .من هنوز احساسم رو از اون وقتا به یاد دارم .

منظورم ضرر زدن به دوستام نبود بلکه فقط یه احساس لذتی میکردم که اونها نمیدونند من چطوری به این سرعت مرتبش میکنم .

برام لذت بخش بود که اونها فکر میکردند که من خیلی حرفه ای هستم تو مکعبِ روبیک . فقط همین .

اما همونطور که شما فرمودین سر خودم کلاه میذاشتم

بی باک بی بال
17-04-2009, 15:54
هنوزهم دلت می خواهد حلش کنی

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:04
تو این مرحله چند تا نکته هستش که باید بهشون توجه کنین:
- کار رو با گوشه‌ای از لایۀ اول شروع کنین که در لایۀ آخر قرار داره.
- اگه چند تا از گوشه‌های لایۀ اول در لایۀ آخر قرار دارن کار رو با گوشه‌ای شروع کنین که رنگ سفیدش به سمت پائین (روی سطح پائینی) نباشه.
- اگه گوشه‌ای در لایۀ اول قرار داره ولی جای اون اشتباه هستش و یا نیاز به چرخیدن داره باید اون رو به لایۀ آخر بیارین و دوباره سر جاش بذارین.
آخر این مرحله باید "مکعب ِ روبیک"تون شبیه شکل زیر باشه.

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:06
لایۀ میانی

مرتب کردن این لایه فقط 1 مرحله داره:
1- قرار دادن لبه‌های لایۀ میانی (هر لبه به صورت جداگونه)
برای انجام این مرحله میتونین از 2 الگوریتم زیر استفاده کنین.

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:09
تذکر: موقع اجرای الگوریتم‌ها باید رنگ آبی به سمت خودتون (سطح جلویی) باشه.
آخر این مرحله باید 2 لایۀ بالایی "مکعب ِ روبیک"تون مرتب شده باشه.

لایۀ آخر

مرتب کردن این لایه 4 مرحله داره:

نکته: قبل از اینکه کار رو ادامه بدین باید "مکعب ِ روبیک"تون رو برعکس کنین طوری که لایۀ آخر (با سطح زرد رنگ (رنگ مخالف رنگ سفید در اکثر "مکعب ِ روبیک"ها)) در بالای مکعب قرار بگیره.
1- شکل دادن علامت جمع (+)
حالا باید در سطح لایۀ آخر (سطح زرد رنگ) لبه‌ها رو طوری قرار بدیم که تشکیل یه علامت جمع (+) رو بدن.
تذکر: در این مرحله اهمیتی نداره که طرف دیگۀ لبه‌های لایۀ آخر با قطعات مرکزی در لایۀ میانی هماهنگ نباشن.
شکل زیر حالت‌های مختلفی که ممکنه به وجود بیاد رو نشون میده.

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:17
تذکر: در این شکل قسمت پائین تصویر سطح جلویی شما محسوب میشه و در واقع شما از بالا به "مکعب ِ روبیک" نگاه میکنین.

حالت اول حالتی هستش که می‌خوایم به اون برسیم.
در حالت دوم از الگوریتم 'f u r u' r' f و در حالت سوم از الگوریتم 'f r u r' u' f استفاده کنین.
حالت چهارم در حقیقت ترکیبی از حالت‌های 2 و 3 هستش. در این حالت میتونین از هر دو الگوریتم استفاده کنین. بار اول که یکی از الگوریتم‌ها رو اجرا میکنین یکی از حالت‌های 2 یا 3 به وجود میاد و برای بار دوم با اجرای الگوریتم مناسب علامت جمع (+) ایجاد میشه.
2- قرار دادن گوشه‌های لایۀ آخر در جای مناسب

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:19
تذکر: در این مرحله بدون درنظر گرفتن جهت قرار گرفتن گوشه‌ها فقط اون‌ها رو سر جاشون میذاریم.
در این قسمت تنها 2 حالت ممکن هستش:
- گوشه‌های نزدیک به هم نیاز به جابجایی داشته باشن. برای جابجایی اون‌ها "مکعب ِ روبیک" رو طوری میگیریم که گوشه‌های مورد نظر در سمت راست و بالای مکعب قرار بگیرن و الگوریتم L U' R' U L' U' R U2 رو اجرا میکنیم.
- گوشه‌های دور از هم (قطری) نیاز به جابجایی داشته باشن. در این شرایط همون الگوریتم قبلی رو 2 بار اجرا میکنیم.
3- مرتب کردن گوشه‌های لایۀ آخر
در این قسمت به جز حالت درست (مرتب بودن گوشه‌ها) 7 حالت مختلف دیگه ممکن هستش که در شکل زیر اومده.

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:22
در حالت اول الگوریتم R' U' R U' R' U2 R U2، در حالت دوم الگوریتم R U R' U R U2 R' U2 و در حالت‌های دیگه ترکیبی از این 2 الگوریتم رو استفاده میکنیم.
4- مرتب کردن لبه‌های لایۀ آخر
در این قسمت هم به جز حالت درست (مرتب بودن لبه‌ها) 4 حالت دیگه ممکن هستش که در شکل زیر می‌بینین.

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:24
برای حالت اول الگوریتم r2 u f b' r2 f' b u r2 و برای حالت دوم الگوریتم r2 u' f b' r2 f' b u' r2 رو استفاده میکنیم.
در حالت‌های دیگه با اجرای هر کدوم از الگوریتم‌های بالا به یکی از حالت‌های 1 یا 2 میرسیم که با اجرای الگوریتم مناسب لبه‌ها مرتب شده و "مکعب ِ روبیک" کامل میشه.
نکتۀ آخر: انصافاً جنبه داشته باشین و به جای اینکه الگوریتم‌ها رو حفظ کنین و برین توی کوچه برای ملت اِفه بیاین سعی کنین الگوریتم‌ها رو درک کنین.
ضمناً این روش برای مبتدی‌ها هستش. وقتی خوب اون رو یاد گرفتین توی "اینترنت" بگردین روش‌های حرفه‌ای‌تر که سرعت رو بالا میبره پیدا کنین

بی باک بی بال
17-04-2009, 16:26
شما می توانید با دانلود این نرم ابراز
مکعب خود را حل کنید

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Marichka
20-05-2009, 18:30
سلام دوستان

این لینک هم شامل 9 تا ویدیو در youtube‌ هست که مرحله به مرحله نحوه ی حل کردن این مکعب رو نشون میده.

موفق باشید :)

Hessam_7800gtx
05-06-2009, 20:18
یه سوال داشتم رکورد شما تو درست کردن مکعب با این روش چنده؟ من شنیدم حرفه ای ها با یه روش های دیگه میرن (که البته نمیدونم درسته یا نه).

Marichka
07-06-2009, 20:11
سلام

والا من خودم که تا یه وجه بیشتر نتونستم درست کنم. ولی حالا که صحبت رکورد زدن شد این ویدیو ها رو در یوتیوب پیشنهاد میکنم:

رکورد درست کردن روبیک 5*5 در یک دقیقه و 18 ثانیه:

این هم رکورد درست کردن روبیک 3*3 در 10 ثانیه!

و حل کردن روبیک 20*20 (مدل کامپیوتری سه بعدی) در حدود 10 دقیقه:

Hessam_7800gtx
07-06-2009, 20:51
والا من خودم با یه سری فرمول دیگه تو حدود 3 دقیقه میزنم می خاسم ببینم همونا رو تمرین کنم یا اینا رو یاد بگیرم؟؟!!

Marichka
09-06-2009, 19:24
سلام

خوب اگه با روش شما توی سه دقیقه درست میشه ظاهرا این روش بهتر باشه چون رکوردش 10 ثانیه هست!

tohidkh
22-06-2009, 16:50
سلام

با استفاده از این پست، تونستم چندین بار به طور کامل مکعب رو درست کنم.

ممنون.:40:

موفق باشید:11:

سلام دوستان

این لینک هم شامل 9 تا ویدیو در youtube‌ هست که مرحله به مرحله نحوه ی حل کردن این مکعب رو نشون میده.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] user%2Frubikc1367)

Hessam_7800gtx
23-06-2009, 15:24
سلام

خوب اگه با روش شما توی سه دقیقه درست میشه ظاهرا این روش بهتر باشه چون رکوردش 10 ثانیه هست!

حق با شما بود الان راحت 1.5 دقیقه میزنم ایشالا دارم میرم واسه زیر 1 دقیقه!!

Hessam_7800gtx
24-07-2009, 14:41
بهترین رکورد خودم :دی.البته یکی دیگه هم دارم 39 ثانیه ولی ازش فیلم ندارم.

aron110
11-08-2009, 21:25
اگه کسی روش حل مکعب روبیک رو به ٌصورت ساده داره بزاره
ممنون میشم
مخم دیگه هنگ کرده 1000 تا
:18::18::18::18:

Alone_In_Hell
11-08-2009, 21:39
تو youtube یه سری آموزش هست شاید دیدنش خالی از لطف نباشه
الان من آنتی پییلتررر ندارم نمیتونم پیدا کنم اما کلمه زیر رو سرچ کنید
How to Solve Rubik Cube

Xx Hossein xX
11-08-2009, 22:08
منم خیلی با این مکعب ها ور رفتم ! ولی هیچ وقت نتونستم بیشتر از یه وجه رو درست کنم ! خیلی سخته !

برای youtube از این لینک استفاده کنید ( من یه ۀموزش پیدا کردم ولی چیزی نفهمیدم ! )

rezaxp
11-08-2009, 22:18
آموزش فارسی:

sourena
11-08-2009, 22:24
23 مگ؟؟؟؟ مگه چی میخواد یاد بده؟؟؟

abban
11-08-2009, 22:48
خیلی راحتر از ان چیزی هست که فکر میکنید....یک سری الگوریتم دارد که بر پایه انها میتوانید مکعب را حل کنید فقط توضیح ان یک کمی زمان بر است چون باید با شکل انرا توضیح دهم.
دنبال youtube و امثالهم هم نروید چون گیجتان میکند و پشیمان میشوید.من اگر خدا خواست و وقت کردم اموزش انرا به ساده ترین شکل ممکن برایتان میگذارم که حتی یک بچه هم بتواند انرا درست کند.....من در 3 دقیقه انرا حل میکنم البته رکوردهای جهانی حدود 15 ثانیه است.
یادگاری من به شما....اگر خوشتان امد و دلتان خواست برای سلامتی زن و بچه من و موفقیتمان دعا کنید.

sourena
11-08-2009, 22:53
خیلی جالبه! من از اول بچگیم نتونستم اینو حل کنم!!!
آقا یعنی من خنگم؟؟؟ میشه یک کم توضیح بدید؟

pcforlife
11-08-2009, 22:56
23 مگ؟؟؟؟ مگه چی میخواد یاد بده؟؟؟
هیچی میخواد بگه که بهترین راه برای حل اون، کوبیدن اون به دیوار (ترجیحا با عصبانیت فراوان!:21:) و پس از به دست آوردن آرامش و نهایتا متصل کردن تکه های خورد شده!:27:
ولی خارج از شوخی، دانلودش کردم ببینم چیه. خوب بود میگم بدانلودینش!:18:
یاعلی

hfj
11-08-2009, 23:05
این سایت هم میتونه کمکتون کنه :

من خودم در عرض 30 دقیقه همه ی فرمول ها رو یاد گرفتم. و رکوردم 4 دقیقه است. البته رکورد جهانی 7 ثانیه به نام Erik Akkersdijk هست.
بهتون توصیه می کنم که آموزش فارسی رو هم دانلود کنید.

فایل ها به صورت جداگانه :

abban
11-08-2009, 23:20
خیلی جالبه! من از اول بچگیم نتونستم اینو حل کنم!!!
آقا یعنی من خنگم؟؟؟ میشه یک کم توضیح بدید؟

گفتم که خیلی راحت است....مثل اینکه دوستان زیادی هستند که راه حل ارائه میدهند اگر مفید بود که فبها اگر نبود من با کمال میل در همین جا با شکل و با تضمین یادگیری، انرا اموزش خواهم داد.

mr6768
12-08-2009, 01:55
حلش مثل آب خوردنه.
اولش خیال میکنی سخته ولی بعدش میفهمی چه آسونه .
برای حلش به صورت مبتدی فقط کافیه چند الگوریتم ساده یاد بگیری.
من خودم رکوردم 30 ثانیس.
توی امضام که می بینی.
بعد 2 ماه به این رکورد رسیدم.
برو تو سایت رسمی روبیک یه آموزش هست بگیر.
اگه انگلیسیت خوب باشه میفهمی.
اینو ببین :

حتما جاوا ( Java Runtime Enviroment ) هم دانلود کن از
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا به صورت انیمیشن یاد بگیری.

mr6768
12-08-2009, 01:58
راستی سوالی داشتی بپرس

mr6768
12-08-2009, 02:02
اگه تونستم خودم یه راه حل میزارم.
این وبلاگ هها و سایت های ایرونی خودشونم نفهمیدن چی گفتن ؟

aron110
12-08-2009, 18:11
هیچی میخواد بگه که بهترین راه برای حل اون، کوبیدن اون به دیوار (ترجیحا با عصبانیت فراوان!:21:) و پس از به دست آوردن آرامش و نهایتا متصل کردن تکه های خورد شده!:27:
ولی خارج از شوخی، دانلودش کردم ببینم چیه. خوب بود میگم بدانلودینش!:18:
یاعلی
ممنون
دانلودش کردی؟
چطور بود؟
میشه یاد گرفت

Breezy
12-08-2009, 18:27
خیلی باید جالب باشه ... من یه دونه از رفیقم گرفتم ، اون بی خیالش شده بود ... انقدر من و داداشم باهاش ور رفتیم شکست (پلاستیکی بود) ... الان میرم یه گشتی توی این سایت های شما بزنم یه چیزی یاد بگیرم .

aron110
12-08-2009, 21:46
کسی میدونه از این مکعبه جنس خوبشم میشه پیدا کرد که راحت بچرخه کجا میتونم گیر بیارم ؟
اینایی که تو خیابون 1000 تومن میفروشن خیلی بد میچرخه

hfj
12-08-2009, 22:31
کسی میدونه از این مکعبه جنس خوبشم میشه پیدا کرد که راحت بچرخه کجا میتونم گیر بیارم ؟
اینایی که تو خیابون 1000 تومن میفروشن خیلی بد میچرخه

دوست عزیز میتونی Magic Cube بگیری. جنسش تقریباً خوبه و از اون 1000 تومنی ها خیلی بهتره :

aron110
13-08-2009, 08:38
این Magic cube رو کجا پیدا کنم ؟
اسباب بازی فروشا دارن ؟
قیمتش چنده ؟

Ali.Asgari2006
13-08-2009, 16:52
حلش مثل آب خوردنه.
اولش خیال میکنی سخته ولی بعدش میفهمی چه آسونه .
برای حلش به صورت مبتدی فقط کافیه چند الگوریتم ساده یاد بگیری.
من خودم رکوردم 30 ثانیس.
توی امضام که می بینی.
بعد 2 ماه به این رکورد رسیدم.
برو تو سایت رسمی روبیک یه آموزش هست بگیر.
اگه انگلیسیت خوب باشه میفهمی.
اینو ببین :
حتما جاوا ( Java Runtime Enviroment ) هم دانلود کن از
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا به صورت انیمیشن یاد بگیری.

اگر آموزش روش F2L رو به فارسی بنویسی ممنون میشم ، من با روش معمولی رکوردم 1.58 هست دیگه پایینتر هم نمیاد :11:

pcforlife
14-08-2009, 00:32
ممنون
دانلودش کردی؟
چطور بود؟
میشه یاد گرفت
آره دانلودش کردم...
خداییش ارزششو داشت...
میشه یاد گرفت ولی با یه بار نگاه کردن آدم نمیفهمه...
یه چیزی... کسی که اونو یاد میده چندین بار تو فیلم میگه: اگه یهو جای مکعبا قاطی شد اصلا نگران نباشید" در صورتی که از همه مضطرب تر خود اون طرفه...:27: ولی واقعا دستش درد نکنه چند وقتی بود دنبال آموزش تصویری فارسی بودم...:5::10:

mr6768
15-08-2009, 19:02
اگر آموزش روش F2L رو به فارسی بنویسی ممنون میشم ، من با روش معمولی رکوردم 1.58 هست دیگه پایینتر هم نمیاد

دوست عزیز واسه یاد گرفتن روش F2L یا روش جسیکا فردریچ شما باید حدود 200 ، 300 تا الگوریتم یاد بگیری ؟
درسته سریع هست اما اصلا نمی ارزه .
فقط به درد کسایی میخوره که میخوان رکورد بزنن.
من خودم از روش لارس پتروس (جون) استفاده می کنم .
خیلی توپه.
اصلا هم حفظیجات نداره ولی یاد گرفتنش بابای آدم رو در میاره.

اینم از سایت رسمی خودش.
البته بگم که با این روش هیچوقت کمتر از 15 نمیشه زد.

mr6768
15-08-2009, 19:04
راستی قیمت روبیک های خوب تو ایران بین 4 تا 6 تومن هست.
ولی بدونین هیچ کدوم کیفیت روبیک های خارجی رو ندارن.
اگرم بخوایید از اینا به عنوان روبیک حرفه ای استفاده کنید باید روغن کاریش کنید مثل من !!!!

aron110
25-08-2009, 17:37
چجوری روغن کاریش کردی
یهنی توش روغن چرخ ریختی

FLAMEBOY
25-08-2009, 17:46
مسابقات حل روبیک رو دیدید؟ واقعا آدم هنگ میکنه..........
اگه کسی پیدا کرد لینکشو لطفا" بذاره

SHAHAB-P30
25-08-2009, 18:56
حالا یکی بگه اموزش فارسی کدوم یک از اینها هست

panther99
25-08-2009, 19:40
ما هم خواهان آموزش فارسي هستيم . راستي جنس خوبش چنده؟؟؟
از كجا پيدا كنيم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

victorman
29-08-2009, 08:56
دوستان خوبی و لذت این پازل به اینه که خودتون حلش کنید
اگه بخواید با اینجور راهنماها حلش کنید دیگه چه ارزشی داره
من قبلنا تو یکی دو روز حلش میکردم و نمیدونید چه حالی میداد اما یه روز شیطون گولم زد و رفتم سراغ راهنما ها اون دو روز ها تبدیل شد به پنج دقیقه اما چه فایده شدیدا پشیمونم چون هیچ حالی نمیده و حتی اگه بخوام خودمم حلش کنم باز ناخوداگاه مغزم میره طرف شیوه این راهنما
واقعا ناراحتم که یکی از لذت های فکری جهان رو از خودم گرفتم

Hessam_7800gtx
30-08-2009, 23:04
دوستان خوبی و لذت این پازل به اینه که خودتون حلش کنید
اگه بخواید با اینجور راهنماها حلش کنید دیگه چه ارزشی داره
من قبلنا تو یکی دو روز حلش میکردم و نمیدونید چه حالی میداد اما یه روز شیطون گولم زد و رفتم سراغ راهنما ها اون دو روز ها تبدیل شد به پنج دقیقه اما چه فایده شدیدا پشیمونم چون هیچ حالی نمیده و حتی اگه بخوام خودمم حلش کنم باز ناخوداگاه مغزم میره طرف شیوه این راهنما
واقعا ناراحتم که یکی از لذت های فکری جهان رو از خودم گرفتم
انصافا شما خودتون بدون راهنما ((((کامل)))) مکعب رو درست میکردید؟؟؟؟
ضمنا برای من که هدفم اینه بتونم یه رکورد زیر 20 ثانیه بزنم میفهمید این که بشینم فرمول ها رو خودم کشف کنم یعنی چی؟؟؟حد اقل یک سال طول میکشه تازه باز هم ممکنه که فرمول بهتر و سریعتری وجود داشته باشه!!
فرمول های کنونی روبیک نتیجه ی سالها تلاش استادان واقعی روبیک هستند که برای هر چه کمتر شدن زمان درست شدن مکعب تلاش کردند!!
البته شایدم شما علاقه ای به درست کردن سریع مکعب نداشته باشید و فقط به چشم یه سرگرمی به اون نگاه کنید که در اون مورد حق با شماست......

mr6768
09-09-2009, 22:50
آموزش کامل مکعب روبیک بالاخره نوشته شد :

javad2015
03-10-2009, 09:46
اگه کسی روش لارس پتروس رو بلده بزاره اگه با عکس باشه که دیگه بهتر.....این سایتای فارسی معلوم نیست چی گفتن!

m-n-a
07-11-2009, 08:18
منم منتظرم

icthossein
12-01-2010, 20:42
آقا دستتون درد نکنه ...مرکز فروش این مکعب در سایزهای 4x4x4,5x5x5,6x6x6,7x7x7در تهران کجاست...یه آدرس بدین البته من فقط دنبال نوع اورجینالش هستم ...دمتون گرم:5:

virus2009
21-01-2010, 19:49
دوست عزیز واسه یاد گرفتن روش F2L یا روش جسیکا فردریچ شما باید حدود 200 ، 300 تا الگوریتم یاد بگیری ؟
خیلی توپه.
اصلا هم حفظیجات نداره ولی یاد گرفتنش بابای آدم رو در میاره.

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداینم از سایت رسمی خودش.
البته بگم که با این روش هیچوقت کمتر از 15 نمیشه زد.

شما که از روش لارس پتروس استفاده میکنی یک آموزش کوچیک هم به ما بده تا ما هم یاد بگیریم.
اگر دانشت رو به دیگران هم انتقال بدی خیلی ثواب میکنی هاااا.:46:
من از روش معمولی استفاده میکنم.

BLACK7
14-02-2010, 11:52
سلام :46:

من چند تا آموزش نوشتم و آپلود کردم :10:
اینم لینکش:27:

و البته این یک آموزش دیگس:27:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیداین دو آموزش را خود بنده نوشتم :21:
و این هم آموزش روبیک 4*4

با تشکر :11: سوالی داشتید بپرسید:27:

friends.
15-02-2010, 13:24
فقط میتونم بگم که این فیلمارو ببنی:3:

vurhorston
04-04-2010, 14:54
خیلی توپه.

شما داری نسبت به روش پتروس تعصب نشون میدی چی چی 200 300 تا کل f2l که یاد گرفتن همه هم ضروری نیست 39 تا الگوریتمه.

vurhorston
05-04-2010, 21:20
سلام به همگی
یه سوال داشتم

مکعب روبیک چه روبطی به ریاضیات داره؟:19:

vurhorston
06-04-2010, 13:54
چرا این تاپیک خوابیده؟:41:
راستی هر کس می خواد روش فردریک رو یاد بگیره همینجا مطرح کنه.

virus2009
06-04-2010, 16:53
من می خوام یاد بگیرم:31:

tohidkh
06-04-2010, 18:58
چرا این تاپیک خوابیده؟:41:
راستی هر کس می خواد روش فردریک رو یاد بگیره همینجا مطرح کنه.

سلام.

منم میخوام :5:

avator20002000
06-04-2010, 19:10
اگه دنباله حلش هستيد سايت هاي زيادي هست به انگليسي ولي فارسيش فكر نكنم باشه!

davy jones
06-04-2010, 19:46
.
.
.
.

سلام.

منم میخوام :5:

سلام. اگه بخواین بنده روشی رو که خودم بلدم ( روش جیمز نورس ) رو براتون بذارم. منتها چون کار وقت گیریه اگه تقاضا بیشتر شد شروع میکنم.

موفق باشین.

Marichka
07-04-2010, 21:30
سلام

دوستان چند صفحه پیشتر همین تاپیک رو بگردید آموزش ویدیویی به زبان فارسی برای حل مکعب وجود داره.

ارتباط روبیک با ریاضیات هم این هست که الگوی مرتب کردن رنگها از یه سری الگوریتم ریاضیاتی به دست میاد.

موفق باشید

tohidkh
07-04-2010, 22:50
سلام

دوستان چند صفحه پیشتر همین تاپیک رو بگردید آموزش ویدیویی به زبان فارسی برای حل مکعب وجود داره.

ارتباط روبیک با ریاضیات هم این هست که الگوی مرتب کردن رنگها از یه سری الگوریتم ریاضیاتی به دست میاد.

موفق باشید
سلام.

فک کنم همون 8 یا نه تا ویدئو رو میگید.

بله روش خوبیه. من همون اول دانلودش کردم (فک کنم سال پیش بود)

تنها عیب این روش اینه که کمترین زمانش 2 دقیقه هست. :41:

یه روشی که بشه زودتر رکورد رو زد لازمه

حداقل در یه دقیقه

***Spring***
07-04-2010, 23:02
سلام ...

آموزش جامع و کامل حل مکعب روبیک - Mr6768 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

.

vurhorston
12-04-2010, 17:16
دوستان خیلی ببخشید که دیر شد
اینم فیلم های روش فردریک(خود منم با این ها کامل یاد گرفتم)
در ضمن بعد از این که این دو تا فیلم رو دیدین و تا حدودی f2l رو یاد گرفتین برای الگریتم های بهتر که باعث میشه سرعتتون بره بالا تر به لینک آخر برید.

part_1:
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنیدpart_2:

javan87
17-04-2010, 15:36
سلام وبلاگ جالب روبيك كه همه دارن توي اون ركوردها شون رو ثبت ميكنن
و يه فروشگاه كامل هم داره

maxpayne1372
21-04-2010, 18:32
سلام
یه سوال داشتم
این اسپری سیلیکون رو از کجا باید تهیه کرد؟
تو چه کاری کاربرد داره؟
اخه اسپری سیلیکون کامپوتری ها با تعمیر گاههای خودرو فرق داره
از کجا باید بگیرم؟(تو شهرستان)

Alireza SM
22-04-2010, 16:18
بچه ها هكعب 5*5 رو از كجا ميشه تهيه كرد ؟‌

habib 1
05-07-2010, 11:37
سلام سلام سلام و بازم سلام.
من اين جا ميخوام تا حدودي اين مكعبو آموزش بدم.لطفا شلوغ نكنيد به همه ميرسه.خوب اول بايد يه سطحو در نظر بگيريد.مثلا سطح قرمز يا هر سطح ديگه اي.:20:بايد مكعب هاي لبه اي رو قرار بديد.مثلا قرمز و سبز و قرمز و آبي و قرمز و رنگاي ديگه.و در سطح مكعبتون بايد يه شكل + صليب-plas-به علاوه- به وجود بياد تا اين جا اگه مشكليه بگيد.:11:

tohidkh
05-07-2010, 19:32
من اين جا ميخوام تا حدودي اين مكعبو آموزش بدم.لطفا شلوغ نكنيد به همه ميرسه.خوب اول بايد يه سطحو در نظر بگيريد.مثلا سطح قرمز يا هر سطح ديگه اي.:20:بايد مكعب هاي لبه اي رو قرار بديد.مثلا قرمز و سبز و قرمز و آبي و قرمز و رنگاي ديگه.و در سطح مكعبتون بايد يه شكل + صليب-plas-به علاوه- به وجود بياد تا اين جا اگه مشكليه بگيد.:11:
سلام.

دوست عزیز پیشنهاد میدم روش تون رو کامل بگید. البته همراه با عکس!

و یا اینکه روش های داده شده در این تاپیک رو یه مروری کنید و ببینید که روشی که شما ارائه میدید، قبلا گفته نشده باشه

ممنون :11:

davy jones
05-07-2010, 22:29
من اين جا ميخوام تا حدودي اين مكعبو آموزش بدم.لطفا شلوغ نكنيد به همه ميرسه.خوب اول بايد يه سطحو در نظر بگيريد.مثلا سطح قرمز يا هر سطح ديگه اي.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]بايد مكعب هاي لبه اي رو قرار بديد.مثلا قرمز و سبز و قرمز و آبي و قرمز و رنگاي ديگه.و در سطح مكعبتون بايد يه شكل + صليب-plas-به علاوه- به وجود بياد تا اين جا اگه مشكليه بگيد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگه روشتون اسم خاصی هم داره بگین لطفا

habib 1
06-07-2010, 17:33
اگه روشتون اسم خاصی هم داره بگین لطفا
اين روش رو جيمز جي نورس نوشته.اگه با اين آشنايي نداريد همينو ادامه بديم .خب؟:5:

davy jones
07-07-2010, 10:43
اين روش رو جيمز جي نورس نوشته.اگه با اين آشنايي نداريد همينو ادامه بديم .خب؟:5:

البته بنده آشنایی دارم ولی شما ادامه بدید:31:

روش جیمز جیمی نورس واقعا به درد از پایه شروع کردن واسه آموزش حل روبیک میخوره و روش فوق العاده ساده و مفهومیه.

از اینکه وقت میگذارید و روش رو آموزش میدید ممنون.:11:

habib 1
07-07-2010, 19:58
من اين روشو مينويسم . طي چند روز ديگه رو سايت ميذارم.هر موقع هم اشتباه نوشتم كمكم كنيد .ممنون:10:

habib 1
08-07-2010, 19:24
خب اينم قسمت اولش.اين مكعب 6 رنگ داره و هر شركتي يه طوري اين رنگا رو بغل هم ميذاره و يه طرح در مياره كه روي هم ميشه 30 تا طرح. پس ما نميتونيم براساس رنگها عمل كنيم.و حالت هاي مختلف مكعب چيزي حدود 45 كويينتيليون ميشه.(عمر كيهان به ثانيه 5 كويينتيليون ميشه):18:
ببخشيد براي تاخيرش:

ابتدا به معرفي سطوح مختلف مكعب ميپردازيم.
: Fسطح جلويي مكعب
T: سطح بالايي مكعب
B: سطح زيرين
L: سطح چپ
R: سطح راست
P: سطح پشتي

+:يعني سطح مورد نظر رو در جهت عقربه هاي ساعت بچرخونيد(يك چهارم دور يا همون 90 درجه)
-:يعني سطح مورد نظر رو در خلاف جهت عقربه هاي ساعت بچرخونيد(يك چهارم دور يا همون 90 درجه)
2:يعني سطح مورد نظر رونيم دور يا 180 درجه بچرخونيد(جهتش فرق نداره)
اول يك سطح رو به عنوان سطح Tدر نظر ميگيريم.
گام اول:جايگذاري و جهت دهي به مكعب هاي لبه اي-بالايي(FT-RT-LT-PT)
اين گام خيلي آسونه .پيشنهاد ميكنم خودتون يه امتحاني بكنيد و بايد شكل + روي سطح T مكعبتون به وجود بياد.همين
اگه يكي از مكعب هاي لبه اي-بالايي رو درست جايگذاري كرديد ولي جهت اون اشتباه بود مكعب رو بچرخونيد (بدون چرخاندن سطوح) تا مكعب مورد نظر در سطح LT قرار بگيره و فرمول زير رو اجرا كنيد
T- F+ L+ T+
در آخر شكلتون اينجوري ميشه:(مهم همون + است)

اگه تا اين جا نتونستيد درست كنيد يه بار ديگه با جزييات توضيح ميدم.

davy jones
09-07-2010, 12:42
عکس هم بذارین. اینجوری فهمیدنش آسون تره.
ممنون

emando
04-10-2010, 12:17
میدونم فضولی به حساب میاد ولی نیتم خیره :

ببینید دوستان من هم آموزشنامه ای برای این مکعب نوشتم که تا حالا در حدود 20-30 نفر از روی اون حل کردند که من اون رو برای شما هم می نویسم .

---------- Post added at 01:17 PM ---------- Previous post was at 01:12 PM ----------

نمیدونم کجا آپلود کنم ؟

emando
04-10-2010, 12:28
این سایت من نیست ولی میتونید توی اون آموزشنامه های دیگه رو دانلود کنید . ولی به جان خودم مال من خیلی آسونه ، چون همش با عکس توضیح دادم . باز هم شرمنده ی شما

davy jones
05-10-2010, 12:11
این سایت من نیست ولی میتونید توی اون آموزشنامه های دیگه رو دانلود کنید . ولی به جان خودم مال من خیلی آسونه ، چون همش با عکس توضیح دادم . باز هم شرمنده ی شما

اونوقت الان قصدت فقط تبلیغ این فرومه بود؟:27:

نمیدونم کجا آپلود کنم ؟

این همه آپلود سنتر وجود داره. بشمارم؟

emando
06-10-2010, 10:36
نه به خدا . من نمیتونم آپلود کنم . وگرنه ما رو چه به تبلیغ

davy jones
06-10-2010, 12:23
حالا چرا به جای آپلود کردن همینجا نمینویسی؟

اسم روشت رو هم بگو

emando
03-01-2011, 04:54
من هم روش ساده چیدن رو بلد هستم ، ولی با یکسری تکنیک های مخصوص !

حالا بگم ؟

davy jones
03-01-2011, 09:47
من هم روش ساده چیدن رو بلد هستم ، ولی با یکسری تکنیک های مخصوص !

حالا بگم ؟
بعد از قریب به 3 ماه تازه اومدی میگی بگم؟

به جهت اینکه در همین فروم، تاپیک تخصصی تری درباره ی مکعب روبیک وجود داره، این تاپیک قفل میشه و همه ی کاربران میتونن ادامه ی مباحث رو اونجا پیگیری کنن: (لینک زیر)

آموزش جامع و کامل حل مکعب روبیک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موفق باشین.
89/10/13