PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : سوال درمورد لينك كردن درافترافكت (Motion Tracking)

ahmad_montagh
12-06-2008, 21:15
سلام.ببخشيد كه من بازمزاحمتون شدم.
ميخواستم ببينم كه درافترافكت ميتوان يك شي رابه شي ديگري Linkكرد.
مثلا فرض كنيد كه يك دست مسيري راطي ميكند وماميخواهيم يك متن رابه
آن پيوند دهيم تاهرمسيري راكه دست طي ميكند متن هم همان مسير راطي كند.
اميدوارم كه منظورم رامتوجه شده باشيد.

Javad_Ed
12-06-2008, 22:48
سلام.ببخشيد كه من بازمزاحمتون شدم.
ميخواستم ببينم كه درافترافكت ميتوان يك شي رابه شي ديگري Linkكرد.
مثلا فرض كنيد كه يك دست مسيري راطي ميكند وماميخواهيم يك متن رابه
آن پيوند دهيم تاهرمسيري راكه دست طي ميكند متن هم همان مسير راطي كند.
اميدوارم كه منظورم رامتوجه شده باشيد.

سلام
فرض کنید یه text دارید
و اون رو با ساختن کی فریم از پایین چپ به بالا راست ببرید....
حالا فرض کنید یه فیل psd هم دارید توی تایم لاین از قسمت parent فایل psd ,تکست خودتون رو انتخاب کنید حالا با هم حرکت میکنند
یا از کنار همون فایل psd در قسمت parent یه حلال مانند میبیند روش کلیک کنید و نگه دارید وروی text خود ول کنید
موفق باشید

ahmad_montagh
13-06-2008, 10:11
خيلي ممنون ازاينكه جواب من را داديد.امامنظور من همچين چيزي نبود
شمافرض كنيد كه ازيك صحنه فيلم برداري شده است ودرآن صحنه يك
فرددرحال حركت است وماميخواهيم يك شي رابه آن پيوند دهيم تا هر
حركتي راكه آن فرد طي ميكند شي موردنظر ماهم همان كارراانجام
دهد يعني مثل يك برچسب به فرد بچسبد.

Javad_Ed
13-06-2008, 12:42
خيلي ممنون ازاينكه جواب من را داديد.امامنظور من همچين چيزي نبود
شمافرض كنيد كه ازيك صحنه فيلم برداري شده است ودرآن صحنه يك
فرددرحال حركت است وماميخواهيم يك شي رابه آن پيوند دهيم تا هر
حركتي راكه آن فرد طي ميكند شي موردنظر ماهم همان كارراانجام
دهد يعني مثل يك برچسب به فرد بچسبد.
سلام
البته مطمئن نیستم ها
ولی اینه که شما میگید نمیشه چون اون شخص در فیلم هست و یک کاراکتر جدا نیست که شما به اون لینک کنید
جز اینکه مثلا تصویر یک نفر رو پرده گرفته باشید حالا میتونید لینک کنید بهش چون جدا از پس زمینه هست
ولی خب همینطوری که شما میگید هم میشه که خودتون پوزیشن شیئتون رو تغییر بدید و دنبال اون شخص ببرید
امیدوارم جوابم درست باشه

arash_irani
15-06-2008, 02:42
سلام دوستان :11:
چرا جواد جان خوبم میشه و واقعا افتر افکت استاد این کاره اقا خوب هم استاده خوببببببببببب :27:

Motion Tracking چیه اصلا :: :13:
از اسمش پیداست دنبال کردن یک حرکت در ناحیه انتخاب شده (کلا کنترل بر روی حرکت ها)

به چه دردی میخوره :
کاربردهای زیادی داره یکیش در مثال پایین عرض کردم کاربر بنا به نیاز خودش میتونه خیلی استفاده کنه یک مثال دیگه این که برای بریدن فیلم ( مثلا برنامه نود) کاری کنه حداقل لرزش دوربین رو بگیره و به راحتی برش رو انجام بده :27:

ببینید همون مثال شما :
فیلمهایی که از ائمه دیدین میشه گفت با این روش انجام شده حالا یا با افتر و یا با نرم افزار دیگه
(چون صورت ائمه رو در اینجور فیلمها نمیبینید)

توجه : برای این گونه کارها (دنبال کردن حرکت ) روی گزینه Track Motion کلیک کنید

حالا روش : :8:
1- شما کلیپ ویدیویی رو به وارد افتر میکنید
2- اگر از افتر 7 و یا CS3 استفاده میکنید از لیست کشویی بالا سمت راست (Workspace) گزینه Motion Tracking رو انتخاب کنید
3- حالا از کلیپتون با استفاده از کشیدن و راها کردن بر روی آیکون کامپوزیشن در پنجره پروجکت یه کامپوزیشن بسازید
4- در پنجره Tracker Controls بر روی دکمه Track Motion و یا Stabilize Motion یک بار کلیک کنید

نکته : ببینید اگر پروجتون چندین لایه داره (که در این روشی که شما خواستین حتما هم حداقل دو لایه وجورد دارن ) میتونید در پنجره تایم لاین لایه مورد نظرتون رو انتخاب کنید و بعد بر روی کلید های Track Motion و یا Stabilize Tracking کلیک کنید و یا در همان پنجره تایم لاین دوبار بر روی لایتون کلیک کنید میبینید که در پنجره Motion Tracking در مقابل گزینه Motion Source همون لایه در لیست کشویی قرار داره

5- میبینید که در پنجره کامپوزیشن لایه ای که شما از اون یک کامپوزیشن ساختین وارد شده و دو مربع کوچیک یکی در وسط و یکی دور تا دور اون احاطه کرده که بالاشون نوشته Track Point 1

نکته1 :: (اگر اون مربع ها رو نمیبینید در همون پنجره در پایین بر کلید روبروی Viewکلیک کرده و گزینه Motion Tracker Points رو انتخاب کنید )
نکته 2:: ترکر پوینت 1 برای جابجایی و کنترل در حرکت Position (محور X,Y) هستش و شما در صورتی که میبینید شی مورد نظرتون حالت چرخش یا بزرگتر شدن هم در هنگام حرکت داره از پنجره Tracker Controls گزینه های Rotation و یا حتی Scale رو هم فعال کنید (دقت داشته باشید در صورت نیازتون )

6- حالا کافیه اون مربع ها رو از گوشه بکسید و این طرف اون طرف ببرید (یکمی باهاش ور برید )
موس رو آهسته روی این مربع ها ببرید میبینید که موس به چندین شکل در میاد یعنی در واقع بر هر قسمتی از این مربع ها که میبرید یه شکل میشه در همان حالتی که شکل موس عوض میشه دکمه چپ موس رو فشار بدین و به بالا و پایین و بکشید (یا چپ و راست )

الف - کلیک کردن در گوشه های اضلاع مریع میتونید اندازه مربع (منطقه تحت نظر گرفته شده ) رو افزایش داد
ب - کلیک کردن در هر نقطه از فضای خالی مربع ها میتونید منطقه تحت الحفظ رو جابجا کنید
ج - کلیک کردن بر روی هر کدوم از اضلاع مربع بیرونی میتونید فقط اون مربع رو جابجا کنید (که البطه این مربع ها هیچ وقت همدیگه رو قطع نمیکنند
د - نقطه وسط رو هم میتونید جابجا کنید نقطه وسط مربع داخلی در واقع اصلی ترین جای قضیه

7 - خب مشخصه که دنبال کردن یک حرکت در یک برنامه زبان نفهم ( که مثلا بهش پای این آقا رو داشته باش تا ... ) باید یه رسم و رسومی و یه قواعدی داشته باشه
خب برای همین هم شما می بایست این مربع ها رو جوری تنظیم کنید که مثلا یک قسمت از کلیپ اولا تا انتهای موشن ترکینگ در صحنه وجود داشته باشه (البته راهی هست که بشه بعد تغییر داد که نیاز به یه آموزش جداگانه داره ) و ثانیا رنگ اون نقطه و منطقه یه جورایی باید با محیط اطراف تفاوت داشته باشه مثلا یه نقطه مشکی که در وسط یه منطقه حالا بلفرض کوچیک

اگر در مرکز مربع ها دقت کنید میبینید که یک نقطه ای هم در مرکز قرار داره (قسمت ( د ) در شماره 6 که اگر موس رو روی اون هم ببرید میتونید اون نقطه رو جابجا کنید در واقع اون مرکز مربع کوچیک وسطی هستش که در مواردی که صحنه جوری هستش که فضای مناسب برای اینکار (موشن ترکینگ ) باید نقطه سقل بر روی گوشه باشه استفاده میشه
خب مربع وسط هم که منطقه دور نقطه سقل رو تحت پوشش میده یادتون باشه که مربع هاتون نه زیاد کوچیک باشن و نه زیاد بزرگ

نکته مهم : شما باید یه نقطه خوب پیدا کنید (که با چند بار امتحان کردن خودتون میفهمید قضیه رو )

نکته مهمتر : شما برای این کارتون که میخواین حرکت شخصی رو دنبال کنید باید اون نقطه از شخص رو که میخواین چیزی بهش بچسبونید رو انتخاب کنید و یا در واقع موشن ترکینگ اون نقطه رو تحت نظر بگیرین

توجه : در مواردی غیر از این حالت مثلا گرفتن لرزش دوربین و یا دنبال کردن حرکت دوربین که در پروژه های دیگه خیلی هم کارامد هستن نیازی به دنبال کردن چیز خاصی نیست چون ما با کسی کار نداریم فقط با حرکت دوربین کار داریم پس هر نقطه ای که بهتر بود رو انتخاب میکنیم

8- حالا در هر نقطه زمانی که شما میخواین حرکت اون شخص رو دنبال کنید در پنجره تایم لاین دسگیره زمانی رو در اون نقطه از زمان قرار بدین

9- حالا بر رو دکمه ► در صورتی که بخواین به جلو حرکت کنید و یا دکمه ◄ در صورتی که بخواین به عقب حرکت رو تعقیب کنید در پنجره Tracker Controls فشار بدین و خوب و بسته به اینکه افکتی روی لایه گذاشته باشین و یا نه و همینطور بسته به قدرت سیستم تعقیب نقطه مورد نظر شروع میشه
خوب دقت کنید که منطقه انتخابی شما اولا در دید شما باشه و ثانیا اون نقطه مسیر خودش رو دنبال کنه چون اگر منطقه ایجاد شده برای تعقیب خوب نباشه برنامه بیچاره زبان نفهم هم مسیری رو که خودش فکر میکنه درسته رو دنبال میکنه

ترفند خیلی مهم این قسمت: ببینید خیلی وقتها انتخاب یک نقطه خیلی کار مشکلی میشه پس باید چی کار کرد و هر کاری میکنیم نمیتونیم خوب موشن ترکینگ کرد
راه حل مناسب : شما در اینجا باید با اعمال کردن یک افکت از زیر مجموعه Color Correction مثلا Levels و بازی کردن با دستگیره ها رنگ کلیپ رو جوری درست کنید که در اون نقطه که شما میخواین موشن ترکینگ کنید مخصوصا نقطه وسط با سایر محل انتخابی در مربع ها تفاوت کنه و بعد از اتمام موشن ترکینگ اون افکت رو از پنجره Effects Controls پاک میکنید

نکته دیگر و مهم : در هر جایی که دیدن برنامه داره مسیر رو عوض میکنه سریع دست خود رو بر روی کلید SpaceBar کیبور بذارین و از ادامه حرکت جلوگیری کنید و یا اگر دیدین که فقط در چند فریم این کار انجام شد میتونید با بزرگنمایی تایم لاین و همینطور تصویر با بردن دسگیره زمانی در پنجره تایم لاین دقیقا به اون نقطه از زمان اون نقطه از موشن ترکینگ که در جای دیگر قرار گرفته رو با روش دستی جابجا کنید و دقیقا بزارید روی همون قسمتی که شما میخواستین دنبال بشه و برای فریم بعدی هم یادتون باشه که با کلید های Ctrl + → , ← به یک فریم بعد و یا قبل برکشته و دستی تنظیم میکنید البته تا چند فریم اشکال نداره ولی بیشتر شد معمولا یکم سخته که مسر رو طبیعی دنبال کنید

10 - خب جای سخت کار تموم شده و شما باید حالا شیی که میخواین (مثلا اون نور رو) به منطقه ترکینگ شده اعمال کنید رو بنا به سلیقه خودتون و با چند کلیک و تنظیم ساده اون رو به اون نقطه از شخص متصل کنید تا تمام حرکت ها بر روی شی مورد نظر هم به کار گرفته بشه
خب برای این کار لایه دوم ( مثلا من اینجا یه لایه نوشته و یا یه لایه Solid سفید رنگ کوچیک رو در نظر میگیرم ) رو حتما باید بالا قرار داده باشین( البته بازم بسگی به این داره که شما چند تا لایه داشته باشین و همینطور Mode لایه هاتون رو چی گذاشته باشین )

الف - بر روی دکمه Edit Target کیلک کرده و در پنجره باز شده مطمین شوید که لایه ای که میخواین به لایه ترکینگ شده متصل کنید انتخاب شده باشه و کلید Ok رو محبت کنید بفشارید
ب - بر روی دکمه Apply کلیک کرده و اگر خواهان (که معمولا اینجوری هستش ) اعمال حرکت بر روی دو محور X , Y هستین انتخاب کنید و کلید Ok رو فشار بدین

11 - همینطور که میبینید خود به خود به کامپوزیش بر میگردین و در تایم لاین زیر لایه ای که بهش حرکت رو اعمال کردین کلی Keyframe ایجاد شده میبینید که هر کدادم در هر فریم برای جابجایی در محور X, Y اون لایه ایجاد شده و که طبیعتا میتونید خودتون هم دست کاری کنید و تنظیمات دقیق تر ایجاد کنید

12 - حالا میتونید روش های دیگه رو هم به کار ببرید به همین آسونی مثلا لرزش دوربین رو بگیرید و یا حرکت دوربین رو دنبال کنید و شیی رو در صحنه قرار بدین و اون شی در صحنه طبیعی جابجا بشه

13 - موشن ترکینگ خیلی استفاده داره به جرات میتونم بگم در اکثر جلوه های ویژه ازش استفاده میشه و کار کردن و نتایج خیلی لذت بخشه با کار مداوم میتونید به این عرایض بنده برسید

14 - نمیخواستم اینقدر طولش بدم ولی دیدم هر کجاش رو نگم شاید خییلی ها سر در گم بشن از همتون بابت زیاده گویی و همینطور ساده گویی معذرت میخوام امیدوارم که اهل فن و استادان بنده رو به خاطر این همه زبان درازی عفو کنند ولی چون تو تاپیک های دیگه هم دیده بودم در این مورد صحبت شده گفتم بد نیست تا یه شبه آموزشی باشه که بقیه هم استفاده ای کرده باشن :11:

همیشه و همه جا خوب و خوش و سلامت باشین :40:
یا حق

Javad_Ed
15-06-2008, 13:57
سلام
ارش جان
ممنون بابا تو نمیای نمیای یه بار هم میای میترکونی ها
من گفتم مطمئن نیستم:31:
فعلا به افتر افکت گفتم منتظر وایسه کنکور بدم بعد میام سراغش:31:
اگه خدا بخواد تا از 8 تیر تا آخر شهریور full time (بعلت بیکاری )میخوام افتر و مایا یاد بگیرم
حدود 200 گیگ آموزش جمع کردم (کی میخواد این همه رو نگاه کنه:دی)
ممنون بابت توضیح کاملت :11:

arash_irani
16-06-2008, 02:06
سلام جواد جان
قابلی نداشت عزیز
راستی اینو هم اضافه کنم اگر بخواین آموزش رو بخونید و با فایلی اون رو عملا انجام ندین هیچی دستگیرتون نمیشه پس محض امتحان حتما روی یک پروژه کار کنید
ممنون و موفق باشید
یا حق

ahmad_montagh
16-06-2008, 19:45
آرش جان واقعا نميدونم چه جوري بايد تشكر كنم.ماشاالله به اين استعداد
من كه لذت بردم ازاين آموزش دادن شما:20:

arash_irani
17-06-2008, 03:21
خواهش میکنم احمد جان قابل شما رو نداشت عزیز
اختیار داری زیاده گویی و پر حرفی بود
امیدوارم که استفاده کنی من چون خودم از افتر افکت لذت میبرم

ahmad_montagh
18-06-2008, 15:50
سلام آرش جان.
خواستم ببينم كه اگه براتون مانعي نداره حالا كه صحبت ازMotion Trackingشد يك توضيح مختصري هم درمورد برش دادن فيلم توسط Motion Trackingبدهيد.البته هرساعتي كه وقت داشتين
ديگه بايد اين بنده حقير روببخشين(ميدونم كه زياده خواهي)

arash_irani
18-06-2008, 17:08
سلام
احمد جان من نگفتم موشن ترکینگ برای برش و یا حذف جاهای قسمتهایی از فیلم هستش گفتم میتونید در اینجور مواقع ازش استفاده کنید

ببینید نرم افزار افتر افکت مجموعه ای از ابزار ها رو در اختیارتون قرار میده (مثلا یک شرکت که هر کسی مسوول یک قسمت هستش ) حالا به طور مثال اگر شما قصد دارین شخصیتی رو از صحنه جدا کنید و شما فیلمتون رو با هندی کم فیلمبرداری کرده باشین که صحنه نیز زیاد شلوغ پلوغ هستش و امکان Keying هم نیست باید چی کار کرد
خب یه راهی که اکثر کاربران عادی انجام میدن شیوه ماسک هستش
و چون با هندی کم فیلمبرداری شده (بدون پایه ) به دلیل لرزش دوربین کار بسیار دشلوار میشه و بعدشم اگر بتونی ببری به دلیل لرزش شخص جدا شده از تصویر کل وقتی وارد صحنه جدید میشه به دلیل لرزش دوربین اصلا با پشت صحنه جور در نمیاد
بنابر این حتما باید قبلش لرزش دوربین رو از بین ببرید که با Motion Tracking این کار به آسونی انجام میشه

ممنون و موفق باشید
یا حق

ahmad_montagh
18-06-2008, 18:53
شما ببخشيد
آخه من زياد حرفه اي نيستم واين افترافكت اونقدرگسترده است كه هرقسمتش نياز به يك آموزش ويژه داره
تشكر ازاين كه به اين سرعت جواب بنده رادادين.

M Like Mother
21-06-2008, 17:47
از آموزشتون در باره Motion tracking ممنونم