PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كلوپ خودروهاي آمريكايي

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

amir_toos
20-01-2013, 07:33
ممنون کامارو جان
===
آره همین کاری که شما فرمودی من انجام دادم. از یدک فروش تا مکانیک آمریکایی این آقا رو نشونی دادن!! حالا شاید همکارشونه هوای همدیگه رو دارن..!
چند دفعه دنبال بعضی از کارا بودم با پرس جو فرد آمریکایی کار رو پیدا کردم که کارش حرف نداشت و با علاقه کار میکرد
مثلا : نصب دزدگیر : هیچ کسی وارد به سیم کشی این جور ماشینا نبود حتی نمایندگی های معتبر دزدگیر. افراد دیگه هم ادعا داشتن ولی وقتی که میگفتم نصب کن جا میزدن! هیچ جایی هم دزدگیر خالی نمیداد که خودم بیام ببینم چی کار میشه کرد! همه شعار میدادن بیار نصب کنیم ؟! وقتی میدید میگفت کاره من نیست؟! منم میگفتم بده من خودم نصب میکنم که ...!!
تا آخر یک با یک آقایی آشنا شدم که تعمیرات پخش خودرو +سیستم+دزدگیر داشت. از قرار معلوم خودش هم بیوک داشت. بیوک نقره ای تمیز. مدل 59. فکر کنم بعضی از دوستان آگهی فروشش رو تو نت دیده باشن که برداشته
زحمت کشیدن گفتن صبح اول وقت 8صبح اینجا باش تا هم سیم های زیر رو مرتب کنم هم دزدگیر نصب کنیم.همون روزی هم که رفتم به قدری این آقا با حوصله و با دقت کار میکرد که اشک تو چشمان من جمع شده بود . انگار با کارش انس گرفته بود. بحث سنبل کار که زود تر پول رو بگیره اصلا نبود.
خلاصه ایشون سیستم قفل مرکزی رو هم تقویت کرد( قبلا کمی ضعیف عمل میکرد ) 2تا رله فن 405 قرار دادن و برق مستیقم گرفتن. حالا هم دزدگیر خیلی محکم درها رو باز و بسته میکنه هم شاسی های روی در خوب عمل میکنه.! زمین تا آسمون فرق کرد.
اگزوز : همین طور که میدونین انبار اگزوز انتهایی بیوک و نوا خیلی سخت باز و بسته میشه البته تو بیوک بیشتر. من به اگزوز ساز های دیگه اطمینانی نداشتم از یدک فروش و دوتا مکانیک سوال کردم همشون یک نفر رو ادرس دادن.
با اون بنده خدا صحبت کردم گفت این بست هایی که من میگم بدرد خودت میخوره:n02: انبار اگزوز های ایرانی مثل فابریک نیست که هوا نکشه! گفت تو کاریت نباشه !!! تو کار بزرگترا دخالت نکن
انبار انتها رو یک طرفشو برید. گذاشت بالا لوله وسط رو جوش داد. یک سر لوله دیگه هم گذاشت جوش داد.! بعدش دو طرف لوله ها رو گرم کرد و با تایل لیور لوله ها رو خم داد تا با چرخ ها هماهنگ بشن! خیلی از کارش خوشم اومد با این ریزه کاری ها هم دقت داشت.
===
حالا منظور اینکه همیشه هم اشخاصی که معرفی میکنن مثل تعریفی که میکنن درست از آب در نمیاد
==
صافکار دیگه هم همه یا شاگردن یا افراد بی تجربه! کارشون پراید و پژو هست! تازه صافکار های حالا که کار نمیکنن! یاد گرفت قعطه ها رو عوض میکنن! یک گلگیر کامل عوض میکنه میگه فلان قدر بده! 4تا پیچ رو باز بسته میکنه! میگه صافکارم!
برای همین اگر نتونستم کسی رو پیدا کنم خودم دست بکار میشم! حداقلش اینه یک تجربه ای هم پیدا کردم و کار رو خودم خراب کردم نه یک فرد ناشی!

MJ1970
20-01-2013, 09:32
....................

amir_toos
20-01-2013, 10:57
بفرمائید . امید وارم موج هایی که مد نظرم هست تو عکس قابل دیدن باشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در شاگرد رو سوارخ زده بودن آینه گذاشته بودن و چون این جنون فابریک در بنده بود :n02: آینه باز کردم. جاش رو هم کمی چسب آکواریوم زدم که آب داخل نره! فکر کنم این جوشکاریش کاره هر کسی هست زیاد چیزه خاصی نیست !

camaro lt
20-01-2013, 16:00
همه عكسها رو نگاه كردم، بدنه ساختار خودش رو داره و بقول معروف شيرازه اون از بين نرفته( برخلاف ماشينهايي كه اصلا هيچ كجاي اونها با جاي ديگشون هماهنگ نيست) منتها به علت صافكاريهاي ناشيانه و نه چندان حرفه اي، موجها و ناهماهنگي هايي توش ديده ميشه.

من فكر ميكنم اگر قصد دارين يه بدنه تميز و مرتب از توش در بياريد، بهترين كار اينه كه اول تمام رنگ و بتونه رو كامل از بدنه پاك كنين و بقول معروف بدنه رو آهن خالي بكنين تا كاملا دست صافكار براي موجگيري و رگلاژ باز باشه، چون اينجوري اون ناخودآگاه بخشي رو كه داره تعمير و موجگيري ميكنه، ناچاره با بخشهاي كناري متناسب بكنه كه خودشون هم موج دارن و هم وجود بتونه و رنگ تا حد زيادي نسبتها رو بهم ميزنه و سطح كار مشخص نيست.

اون پوسيدگيها و زدگيهاي جزئي هم مسئله چندان مهمي نيست و با يه تعمير ساده درست ميشه.

البته مهم همون صافكار مورد نظره كه واقعا خوب كار بكنه.

ديروز درب خرابي كه قبلا از ماشين باز كردم رو براي تمرين مورد استفاده قرار دادم.

چند وقت قبل تعدادي ابزار صافكاري خريدم تا تمرين صافكاري معمولي و بدون رنگ رو انجام بدم.

براي شروع سعي كردم بخشي از درب رو با ضربه و فشار كج كنم اما واقعا كار سختي بود!

شايد باورتون نشه اما ناچارا حدود 20 بار با جفت پا و تمام وزن روي اين قسمت درب پريدم تا بالاخره فرو رفت، بدنه خاصيت فنري و ارتجاعي داشت و در چند بار اول به هيچ وجه كج نشد و دوباره با شدت به حالت اول خودش برگشت، و ناچارا با تمام وزن و قدرت روش پريدم تا اينجوري بشه.

از اين وسائل براي صافكاري استفاده كردم، سه مدل مُشتي و يه قلب بدنه آبكاري كه براي صافكاري بدون رنگ استفاده ميشه، يه چكش لاستيكي و يه پتك و يه پايه چوبي ميز و يه تكه الوار مستطيل شكل، شايد خنده دار بياد اما توي صافكاري بعضي چيزاي خيلي جزئي و پيش پا افتاده ميتونه كمك و ابزار خوبي باشه.

اول با استفاده از تكه الوار مستطيلي شكل، و از پشت درب، يك سر اون رو روي محل خم شده گذاشتم و البته سعي كردم كه بصورتي نباشه تا اثر ضربه جا بگذاره، بعد با پتك ضرباتي به انتهاي ديگه الوار زدم تا بخش بزرگي از خم شدگي رو صاف كردم، البته بخاطر وجود موانع زياد و بزرگ بودن اين تخته، كار ساده اي نبود و كلي بايد اينور و اونورش ميكردم.

بعد با استفاده از مُشتي هاي مختلف، و بر اساس محل مورد نظر براي ضربه، از داخل در به نقاطي كه بيشترين فرو رفتگي رو داشت ضربه زدم،گاهي هم از همون الوار و يا پايه چوبي ميز استفاده كردم اما بخاطر وجود شاسي فلزي بيروني در كه محل سوار شدن رودري است كار ساده اي نبود و مرتب بايد تعيين ميكردم كجا بايد ضربه بزنم و با دست مقدار صاف شدن رو متوجه بشم.

حالت فنري و قدرتمند اين ورق بدنه واقعا كار رو سخت ميكرد.

بعد با استفاده از قالب بدنه براق( و براي ضربات محكمتر، قالب بدنه معمولي) و استفاده از همان مُشتي هاي مختلف شروع به موجگيري كردم، كه راحت نبود و همون حالت فنري و شكل ناپذير ورق بدنه به اين راحتي با ضربه شكل نميگرفت و نشون ميداد كه واقعا به حرارت نياز داره،

قبل از اين كار براي جلوگيري از صدمه ديدن رنگ، اون بخش رو گريس ماليدم.

در نهايت نتيجه اين شد،

قبلا روي بدنه پرايد و پيكان يك سري صافكاريهاي خيلي جزئي و ابتدايي با وسائل خيلي سده انجام داده بودم ولي نه بصورت عمده و حرفه اي. اما روي بدنه شورلت اصلا به اين صورت كار نكرده بودم و واقعا استحكام زياد اون رو متوجه شدم.

كمي ديگه روش كار كردم و سعي كردم با زياد كردن شدت ضربات و البته صرف زمان بيشتر كار تميزتري داشته باشم كه به اينجا رسيدم..

البته هنوز موج داره اما خيلي از اولش بهتر شده.

شايد اگر يه صافكار اين كار رو انجام ميداد ميگفت: بقيه موجها رو بايد رنگ آميز بگيره!! اما من قانع نيستم و ميدونم بايد خيلي از اين بهتر باشه.

البته ميدونم كه تعريفي نداره چون بدنه محكم اجازه صافكاري بدون رنگ و بدون استفاده از حرارت رو نميده واز طرفي همونطور كه جناب محمد گفتن، گارد داخل درب يكي از موانع اصلي براي كار روي اين قسمتهاست.

خيلي از صافكارها شاسي داخلي ( محل رودري) را ميبرند و تا جاي دست باز شده و بعد از تمام شدن كار دوباره جوش ميدن، اون گارد رو هم بعضيها باز ميكنن اما اگر ابزار مناسب رو داشتم( قالب بدنه بلند و ديلم هاي سركج) كه دست خيلي از صافكارها ديدم، احتمالا درست كردن بخشهاي پاييني خيلي بهتر و راحتتر ميشد.

يكي از دلايل ديگه اين بود كه درب روي ماشين سوار نيست و من بايد مرتبا اون رو با پا و تكيه دادن به درخت و ديوار و زمين و..مهار ميكردم تا نيافته!!

خلاصه اينكه فكر ميكنم بازم تمرين كنم و كم كم ابزارهاي مناسبتر رو بخرم بتونم كار بهتري انجام بدم، چون وقتي خرابكاريهاي بقيه صافكارها رو ميبينم متوجه ميشم بهتر از اونها ميتونستم عمل كنم.

يك تجربه اي كه بدست آوردم اين بود كه شدت تصادفي كه توي خودروهاي ديگه( مثل پرايد يا پژو) بوجود مياد و ميشه اونها رو بدون رنگ درست كرد، در شورلت خيلي بيشتره و البته وقتي بدنه شورلت صدمه ببينه و رنگ خراب نشه، اون مقدار صدمه در خودروي ايراني ديگه نيمتونه بدون رنگ درست بشه، و البته در شورلت هم بخشي از موجها باقي ميمونه و شايد براي كار تميزتر به حرارت دادن و موجگيري با شعله نياز باشه.

MJ1970
20-01-2013, 16:21
بسیار عالی بود شما که به صورت سرد اینقدر کارتون تمیزه اگر از شعله هواگاز استفاده کنید که دیگه محشره.
امیر اقا ماشین سرپایی دارین و همانطور که جناب کامارو فرمودن اگر به طور اساسی بدنه رو درست کنید خیلی عالیه.البته زحمت و هزینه زیاد داره ولی در عوض کار هم خیلی زیبا میشه.

amir_toos
21-01-2013, 16:07
بسیار عالی بود شما که به صورت سرد اینقدر کارتون تمیزه اگر از شعله هواگاز استفاده کنید که دیگه محشره.
امیر اقا ماشین سرپایی دارین و همانطور که جناب کامارو فرمودن اگر به طور اساسی بدنه رو درست کنید خیلی عالیه.البته زحمت و هزینه زیاد داره ولی در عوض کار هم خیلی زیبا میشه.

قابل شما رو نداره قربان..
راستی امروز داشتم یک دینام خراب سمند رو نگاه میکردم میدیدم که امکانش هست روی بیوک نصب کنم. گرچه پژو و سمند لوازمشون یکی هست. ( وارد این بحث نمیشم)
روی دینام های فابریک بیوک و نوا قسمت بالایی یک سوکت دو سیم هست!؟ اون برای چیه؟؟؟ یکی قرمز برزگ و یکی مشکی نازک. ( تحریک دینام؟؟؟؟)
عقب هم یک سیم وصل هستش. اون برای شارژ باتری هست؟؟؟
روی این دینام پزو نگاه میکنم فقط پشتش 2تا جای سیم داره! یکی که جای شارژه و یکی دیگه کوچیک تره؟!
میشه توضیح بدین ببینم دقیقا اینا چی هستن و سیستم کاریشون چه جوریه؟!
چون برام قبلا هم سوال بود اگر روزی خواستم دینام دیگه بذارم باید چی کار کنم؟! حالا من فرض رو بر این میذارم که میخوام این دینام رو نصب کنم؟! پایه که مشکلی نداره فقط بحث سیمکشی هست..
ممنون

MJ1970
21-01-2013, 16:31
.......................

amir_toos
21-01-2013, 16:50
ممنون بابت راهنماییتون.. ( اسم شریف شما رو نمیدونم )
یادمه علی آقا ( کامارو ال تی ) گفته بودن که وقتی خواستیم دینام رو عوض کنیم حتما به فکر لوازم یدکی دینام باشیم! مثلا اگر روزی آفتومات خراب شد خواستیم عوض کنیم با مشکل هزینه ای یا عدم وجود قطعه رو به رو نشیم!
میخواستم بدونم این دینام آلمانی ها وضعیت قطعاتش چه جوریه؟! مثلا من یک جا دیده بودم 120 آمپر بوش بالای بیوک نصب کرده بودن و خیلی هم راضی بودن.!
اصلا این دینام پزو که من در دست دارم قابل بازسازی هست؟! پدرم 5 ساله پیش اینو عوض کرد. یادش هم نیست چند خریده!
گفتم اگر ارزش داره اینو باز کنم لوازم داخلش رو همه رو نو کنم؟! یک موقع هست دینام نو به صرفه تر در میاد؟!
روی دینام هم هیج جایی از آمپر صحبت نشده؟! چه جوری میتونم متوجه شم چند آمپر هست؟! ( فکر کنم برای پژو و خانواده اش 90 آمپر باشه چون فن دو قلو دارن! شاید هم کمتر باشه البته در این زمینه اطلاعی ندارم از روی حدس و گمان گفتم )
یا اصلا بگردم همون بوش 120 آمپر پیدا کنم؟!
ممنون

MJ1970
21-01-2013, 17:58
.......................

amir_toos
21-01-2013, 18:29
آها... ممنون
در مورد پایه گفتین این دینام پژو پایه هاش درست مثل فابریک دلکو رمی هستش. یعنی میشه گفت یکی هستن
من سیستم + دزدگیر+ در آینده نچندان دور یک فن برقی 206 در جلو برای کمک به کولر
ماشین وقتی روشنه گاز میدم نور لامپ و دور فن بخاری تغییر محسوسی دارن!
همین طور وقتی سیستم بخواد بیس بزنه با کمبود برق مواجه میشم و همیشه صدا رو سعی میکنم در پایین نگه دارم!
اما وقتی ماشین خاموش تمام برق از روی باتری هست مشکلی ندارم !چون باتری 74 اتمی دارم!
گفتم این دینام رو تعمیر نکنم! چون 55 آمپر واقعا کمه! فردا روز فن هم بخوام بذارم اوضاع بد تر میشه!
پس اگر این طوریه سراغ دینام آلمانی نمیرم! همین دینام پژو که پایه خوبی داره باز کنم ببینم چه جوریه!؟ خوبیه دیگه هم اینه که پروانه خنک کن داخله فقط پولی رو عوض میکنم
حالا باید بازار رو یک دور بزنم! احتمالا برای پژو امکانش هست 120 آمپر هم داشته باشن!
یک جایی دیدم 160 آمپر فروختن! ولی اون موقع کنجکاو نبودم قضیه رو پیگیر شم!!!!

MJ1970
21-01-2013, 18:59
..........................

camaro lt
21-01-2013, 23:12
چند بار ديدمش...

نظرتون در مورد بلايي كه سر چراغهاي عقب آورده چيه؟

وضعيت تعميراتي دينامهاي ديگه، بخصوص دينام پژو و سمند خيلي مشكل و پر هزينه است و معمولا وقتي دو قطعه اصلي اون خراب بشه ، اونقدر هزينه تعمير بالا ميره كه خريدن يه دينام نو به صرفه است تا تعمير قبلي.

فكر كنم بهترين كار همون دينام كاپريس مدل بالا باشه.

برنامه هايي روي رادياتور بخاري( آمريكايي) انجام دادم كه نتيجه اون رو بزودي براتون ميگم!!

MJ1970
21-01-2013, 23:49
......................

diyukis
21-01-2013, 23:59
با کمال احترام برای سلیقه صاحب خودرو و اینکه باید بگم خودرو برای ایشون هست و ایشون هم اختیار اموالشونو دارن که به هر نحوی دوست دارن ازش استفاده کنند.
اما نظر شخصی خودم؛هیچی فابریک نمیشه مگر اینکه یه فیس لیفت حرفه ای و اساسی پیاده بشه.
مثل همون کامارو 76 که در قائمشهر توسط آقای شاهانی مقدم استاد اتومکانیک دانشگاه صنعتی نوشیروان بابل و عضو فدراسیون اتومبیلرانی یه فیس لیفت اساسی شده.

camaro lt
22-01-2013, 00:09
از شيشه و سپر عقب معلومه 75 ،76 يا 77 بوده اما چه فرقي ميكنه...اصل اينه كه گند زده به هرچي اصالت و زيبايي طراحي اصلي ماشين.

وقتي يه عده جوگير تازه به دوران رسيده ،وارد دنياي آمريكايي بشن، نتيجه بهتر از اين نيست.

.................

يه زماني من هم براي كامارو دنبال دينام آمپر بالا بودم كه در نهايت به دينام كاديلاك 100 آمپري رسيدم. البته كمي حجيمتر از نمونه 65 آمپر خودش بود و با كمي دستكاري ميشد سوارش كرد، كه ديگه كار به اونجا نرسيد...

من ترجيح ميدم از دينام آمريكايي كه به باز و بسته كردن و تعميراتش آشنا هستم ، استفاده كنم تا مال يه ماشيني مثل پژو كه اكثرا روي خود پژو و سمند ها هم خرج ميتراشن.. الان يه دينام 90 آمپري استام صنعت براي پژو حدود 150 هزار تومان به بالا در مياد كه با توجه به دردسرهاي اون چندان به صرفه نيست مگر ديگه از روي ناچاري باشه.

MJ1970
22-01-2013, 00:37
.....................

sony2009
22-01-2013, 07:35
بابا صد رحمت به همون کاماروهه برادرها! :n06: شاهکار ابن دوستمون رو که احتمالا تو همین سایت دیدید :n19: کاش خدا پول اینها رو به ما میداد....نمی دونم می خواسته سمند رو مفتخر کنه یا کامارو رو خوار و خفیف؟

hossein.az
22-01-2013, 10:13
این عکس رو دیشب گرفتم
ببخشید اگه کیفیت پایینه
واقعا ماشین زیبا و تمیزی بود
[img=[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

amir_toos
22-01-2013, 15:12
خب ادامه بحث صافکاری رو پیش بگیریم.
به نظرتون با توجه به اینکه بدنه ماشین من نسبتا اوضاع خوبی داره میتونم با لوازم سرد خودم شروع به صافکردن بکنم؟

MJ1970
22-01-2013, 17:19
.......................

amir_toos
22-01-2013, 18:03
لوازم فکر کنم چند مدل مشتیه و قالب بدنه نیازه هست. فرز رو دارم ( مینی)
یک سری لوازم جوشکاری تو کارگاه هستش. باید برم ببینم چیه؟!
قیمت کپسول های استیلن چند شده؟؟؟
با جوش برق ( اینورتر ) نمیشه کار کرد؟؟؟
ممنون

MJ1970
22-01-2013, 18:33
....................

amir_toos
22-01-2013, 20:38
اها...
خب من به این خاطر میگم استیلن بگیرم گه چون بعضی جاها نیازه اندک جوشکاری هم انجام بشه! به طور مثال عوض کردن تیکه گلگیر عقب و جوشکاری زیر در شاگرد! بعضی از جاها هم که پارکابی ها رو باز کرده بودم نیاز به یک خال داشت!
منتظر توضیحات مفید شما هستیم جواد آقا

MJ1970
22-01-2013, 22:46
...............

amir_toos
23-01-2013, 11:16
لبه عقب سمت راننده از بین رفته بود! با بتونه سنگی لبه ساختن! برای جلو گیری از ادامه پوسیدگی تو خرداد ماه این کار رو انجام دادم!!!

Kourosh9
24-01-2013, 04:17
سلام به همه دوستان ..

در سدد خرید کامارو (1970-73) هستم .

ساکن اهواز هستم .

اطلاعات خاصی راجب مراحل بازسازی و ... ندارم .

واسه همینم اینجا عضو شدم و به کمکتون نیاز دارم .

یکی یم پیدا کردم . چراغای عقب جفت گرد . جلو مشابه 1975 !! که یکم واسم عجیبه !!!!

شخصا" علاقم به پلیموس بارا کودا س که بعلت نبودن و گرونیش قیدشو زدم .. و مدتیه درگیر کامارو یی هستم که گفتم خدمتتون /.

واسه خریدشم تا 6.000.000 تومان هم میدم .

ممنون میشم اگه با حدود مخارج بازسازیش آشنام کنید . ( هزینه رنگامیزی کامل .. اجزای داخلی .. و .. و ... و.. .. .. )

hossein.az
24-01-2013, 09:45
... و سرانجام پلاک کلاسیک[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دنیای‌خودرو- مهندس بابک وفایی: بحث صدور پلاک ویژه برای خودروهای کلاسیک و آنتیک تقریباً عمری به اندازه صفحه «کلاسیک و آنتیک» در این هفته‌نامه دارد! بارها صحبت از نهایی شدن آن به میان آمد و حتی چندی قبل تصاویری از این پلاک منتشر نیز شد اما باز هم خبری از عرضه این پلاک نبود تا جایی که بسیاری از مالکان خودروها به طور کامل داستان طولانی پلاک کلاسیک را به فراموشی سپرده بودند. //
اما در ماه جاری و پس از آنکه پلیس راهور در طرح ضربتی مبارزه با آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور، جلوی تردد خودروهای با سن بالا را گرفت و در این میان آن‌گونه که شنیده‌ها حکایت می‌کند، تعدادی از خودروهای کلاسیک با ارزش نیز توقیف شدند، صدای اعتراض مالکان بلند شد. هر چند این مشکل با کاهش آلودگی و البته رایزنی‌های انجام گرفته تا حد زیادی بر طرف شد اما هر چه بود مسئولان را به فکر راه چاره دائمی انداخت. داستان دنباله‌دار پلاک‌های کلاسیک از یک سو در گیر و دار ادارات و دستگاه‌ها و بخشنامه‌های مختلف گرفتار بود و از سوی دیگر در اختلاف نظرهای میان فدراسیون اتومبیل‌رانی و کانون جهانگردی اما از قرار معلوم این دو متولی پلاک‌های کلاسیک سرانجام از در آشتی درآمدند و ماه آینده به طور مشترک و البته رسمی از طرح نهایی پلاک کلاسیک رونمایی خواهند کرد.
آنگونه که در سایت فدراسیون آمده است در جلسه میان این دو سازمان که «برای هماهنگی و رونمایی از پلاک‌های خودروهای کلاسیک با حضور نائب رئیس فدراسیون و مدیرعامل کانون جهانگردی تشکیل شد، بعد از بحث و تبادل نظر و توافقات به عمل آمده مقرر گردید کانون جهانگردی و فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی و فرماندهی ناجا در ماه آینده به اتفاق نسبت به رونمایی پلاک‌های خودروهای کلاسیک اقدام نمایند و بعد از آن براساس ضوابط و مقررات FIA و کمیته کارشناسی تشخیص خودروهای کلاسیک نسبت به تحویل پلاک‌های تاریخی اقدام گردد.‌«
حضور هر سه نهاد ذیربط در امر پلاک کلاسیک در کنار هم حداقل نشان‌دهنده اتفاق نظر میان دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط در این زمینه است. این مراسم (که البته هنوز تاریخ آن مشخص نیست) هر چند بیشتر جنبه نمادین دارد اما می‌تواند آغازی باشد برای پروسه طولانی صدور پلاک‌های کلاسیک، پروسه‌ای که البته هنوز تا اجرایی شدن راه درازی در پیش دارد. با توجه به گستردگی بحث پلاک‌های کلاسیک، در شماره آینده به طور ویژه و در گفت‌وگو با مسئولین امر بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت تا جزییات بیشتری از نحوه صدور، فرآیند بررسی خودروها، دستگاه مسئول و ... مشخص شود.

camaro lt
24-01-2013, 16:05
اينجور كه متوجه شدم جوش گاز و اكسيژن توانايي جوشكاري ورق فلزات را نداره و حرارت كمتري نسبت به جوش استيلن و اكسيژن داره، و بايد فقط با اون زر جوش داد.

و البته زر جوش هم مشكلاتي داره كه يكي دوام كمتر نسبت به جوش آهن بوده و ديگه اينكه زير كار رو براي رنگ آميزي خراب ميكنه.

چند وقت قبل يكي از دوستان رفته بود صافكاري و براي بخشي از بدنه مقداري زر جوش زده بودن، وقتي پيش رنگ آميز رفتيم اول اون قسمتهاي زر جوش رو خوب سنباده و سنگ زدن( كه همين باعث ضعيف شدن جوش شد) و بعد چند لايه رنگ غليظ روي زر جوشها زده شد.

از رنگ آميز علت اون رنگ غليظ زدن رو پرسيدم و گفت:

زر جوش با بتونه خيلي مشكل بوجود مياره و به مرور زمان و از زير كار شروع به باد كردن و برآمده شدن ميكنه و كل كار رو خراب ميكنه، اينجوري يه لايه محافظ روي اون ميزنيم تا احتمال اين قضيه كمتر بشه.

من فكر ميكنم استيلن بهتر باشه و براي تكه كاري از جوش استيلن بكار ببريم تا اين مشكل بوجود نياد

جوش اينورتر( برق مستقيم) رو توي بعضي فيلمهاي آموزشي ديدم كه البته جالب در نمياد و فقط براي نقطه جوش اونهمم در مقياس كم به كار ميره و البته از اون روش هم نميشه براي گرم كردن و موجگيري بدنه استفاده كرد.

جناب

Kourosh9 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

لطفا اگر ممكنه از اون كامارو مورد نظر كه پيدا كرديد عكسهايي بگذاريد( داخل و خارج و توي موتور...) و همينطور يك مقداري در مورد وضعيت سند و مدارك و پلاك و قيمت و...توضيح بديد تا بتونيم بهتر راهنمايي كنيم.

Kourosh9
24-01-2013, 16:42
بله .. حتما" ..

با تشکر ..

amir_toos
25-01-2013, 12:50
سلامی دوباره
داشتم امروز تو فکر در ها بیوک بودم که به ذهنم چرا در های ماشین من استپ نداره!
3تا در استپ نداره!!! فقط در شاگرد ( جلو ) استپش هست.!
میشه بی زحمت از استپ اون سه در برام عکس تهیه کنین! و بگین چه جوری میتونم براش استپ جور کنم؟!
ممنون

mohamad.hejazi
25-01-2013, 13:04
سلامی دوباره
داشتم امروز تو فکر در ها بیوک بودم که به ذهنم چرا در های ماشین من استپ نداره!
3تا در استپ نداره!!! فقط در شاگرد ( جلو ) استپش هست.!
میشه بی زحمت از استپ اون سه در برام عکس تهیه کنین! و بگین چه جوری میتونم براش استپ جور کنم؟!
ممنون
سلام.
استپ چیه؟

amir_toos
25-01-2013, 13:37
STOP !!!
در ها رو که باز میکنه یک چیزی مثل ریل هست که خونه به خونه در رو نگه میداره نیمذاره بسته بشه

mohamad.hejazi
25-01-2013, 14:12
آهاااااااااان
استوپ منظورته من حدسم step بود.گفتم نشنیدم تا حالا.
بیوک ما هم درهای عقبش همین طوره.

amir_toos
25-01-2013, 15:12
یعنی بازش میکنی خود به خود بسته میشه؟! اصلا حالت استوپ نداره؟

mohamad.hejazi
25-01-2013, 17:45
فقط درهای عقب این حالت رو داره.
جلو استوپ داره.

amir_toos
25-01-2013, 21:03
جلو هم داره! جای لولا پایین رو نگاه کن! یک فنر داره با یک صفحه دندونه دار.تو چند مرحله در رو نگه میداره! مگر اینکه برداشته باشن! در راننده من نداره ولی شاگرد هستش

amir_toos
25-01-2013, 22:34
نظرتون چیه بگیرم ماشین رو آهن کنم بعدش صافکاری و رنگ؟!

camaro lt
25-01-2013, 22:54
توي تمام بيوك و نوا هايي كه تا الان ديدم، دربهاي عقب ترمز ندارن، و نميدونم چرا؟ چون اين يه نقص به حساب مياد.

شايد هم فقط در نمونه هاي مونتاژ ايران اينجوري شده، به هر حال دست شركتهاي خودروساز ايراني وقتي به ماشيني بخوره معمولا از اينجور شيرينكاريها هم انجام ميدن.

چندتا عكس يادگاري از نوا خودم كه مدتي پيش گرفتم.

qarikhan
26-01-2013, 00:16
سلام بنده در تاپیکی سوالی پرسیدم و دوستان بزرگوار من رو به اینجا راهنمایی کردند این هم متنی که من در تاپیک مشاوره خرید خودرو ارسال کردم

دوستان این ماشین های قدیمی خارجی شورلت و کادیلاک و .... به درد می خورند یا خیر راستش من عاشق ماشین های قدیمی ام اما نمی دونم خریدش فایده ای هم داره یا نه مثلا اگه خراب بشه قطعاتش گیر میاد و اینکه سوختشون از پیکان بیشتره یا نه اگه ماشین قدیمی خریدم چی بخرم؟؟
از نظر قدرت چطور اند قدرتی عمل می کنند سرعت چی؟؟
می ترسم دوستان بگند قصد تبلیغات دارم برای همین لینک آگهی های مربوط به ماشین های قدیمی رو نمیذارم فقط از دوستان می خوام بنده رو راهنمایی کنند

این دست از ماشین ها تو خاکی چطور عمل می کنند قدرتمند اند؟؟؟ خیلی ممنون می شم اگه منو راهنمایی کنید

camaro lt
26-01-2013, 01:10
سلام بنده در تاپیکی سوالی پرسیدم و دوستان بزرگوار من رو به اینجا راهنمایی کردند این هم متنی که من در تاپیک مشاوره خرید خودرو ارسال کردم

دوستان این ماشین های قدیمی خارجی شورلت و کادیلاک و .... به درد می خورند یا خیر راستش من عاشق ماشین های قدیمی ام اما نمی دونم خریدش فایده ای هم داره یا نه مثلا اگه خراب بشه قطعاتش گیر میاد و اینکه سوختشون از پیکان بیشتره یا نه اگه ماشین قدیمی خریدم چی بخرم؟؟
از نظر قدرت چطور اند قدرتی عمل می کنند سرعت چی؟؟
می ترسم دوستان بگند قصد تبلیغات دارم برای همین لینک آگهی های مربوط به ماشین های قدیمی رو نمیذارم فقط از دوستان می خوام بنده رو راهنمایی کنند

این دست از ماشین ها تو خاکی چطور عمل می کنند قدرتمند اند؟؟؟ خیلی ممنون می شم اگه منو راهنمایی کنید

دوست گرامي

سوالاتي كه پرسيديد، بسيار كلي بود و پاسخ اونها بسيار وسيع و گسترده و مفصل است، درست مثل توضيح چگونگي عملكرد و كارايي يك خودرو.

هر چند وقت يكبار از اين نوع سوالات پرسيده ميشه و پاسخ به اونها هم تقريبا مشابه هست. اگر نگاهي به كلوپ و پستهاي اون بندازيد خيلي از جوابها رو پيدا ميكنين و متوجه ميشيد كه دقيقا اين ماشينها به درد شما ميخوره يا نه؟

هرجوابي كه اينجا داده بشه صد در صد نيست و به خيلي چيزها بستگي داره و حتي به نوع استفاده شما و ديدگاهي كه به يه ماشين داريد و توقعي كه از داشتنش داريد ،فرق ميكنه.

به درد بخور بودن يا نبودنشون بستگي به نوع استفاده شما، روش نگهداري، شرايط استفاده، تجربه هاي فني و علمي و عملي شما، توانايي هاي ابتكاري شما، وضعيت اقتصادي و مالي شما و خلاصه دهها مورد ديگه برميگرده.

و در ادامه وضعيت قوانين حاكم بر اونها كه ميتونه مدام تغيير بكنه..

مسلما قطعات يدكي به اندازه خودروهاي امروزي راحت پيدا نميشه اما كسي كه توي اين برنامه باشه و سالها با اين ماشينها سروكار داشته باشه ميتونه قطعات رو بدست بياره.

يك چيز رو در مورد خودروي آمريكايي بايد گوشزد كنم كه اگر دنبال ماشين كم مصرف( به نسبت خودروهاي امروزي) هستين، اصلا دنبال آمريكايي نباشيد و طرفش نياييد، چون اگر ديد شما از خريد و نگهداري اون داشتن يه ماشين كم مصرف هست، بشدت شما رو نا اميد ميكنه، و البته اگر نگاهتون چيز ديگه اي باشه اونوقت داستان خيلي فرق ميكنه...

قدرت و سرعت اونها هم متناسب با بدنه و موتور و گيربكس مورد استفاده در اونهاست،و منظور شما رو از اين سوال دقيقا متوجه نشدم، همينطور توي خاكي بودن ...

تبليغاتي كه ميبينيد، همينطور خودروهايي رو كه بطور مستقيم ديدين، ميتونين اينجا نشون بديد تا بقيه هم بتونن در مورد اون مورد نظر بدهند.

camaro lt
26-01-2013, 14:18
[QUOTE=camaro lt;7443408]

چند بار ديدمش...

نظرتون در مورد بلايي كه سر چراغهاي عقب آورده چيه؟

احتمالا منظور جناب كوروش از اون كامارو با چراغهاي گرد عقب كه دماغه 76 داشته همين بوده!!

amir_toos
26-01-2013, 22:27
یک سوال برام پیش اومده! لولا های در های جلو بیوک پدرم به اتاق جوش داده شده ( فابریک ) ولی لولا های درهای جلو بیوک خودم میبینم پیچی هست! پیچ های کارخونه ای هست! دستی زده نشده
جریان چیه!؟
مدل ماشین خودم 68 هست ولی پدرم 64

MJ1970
26-01-2013, 23:16
...................

rami_hemi
27-01-2013, 00:44
دوستان فقط جاتون خالی
روز جمعه 6 بهمن برای دیدن درگ تهران بودم و واقعا زیبا بود
امشال امریکایی ها سهم بیشتری رو به خودشون اختصاص دادن ولی زمانهای خوبی به جا نذاشتن
سریعترین فکر میکنم یه کامارو مدل 75 بود که زیر 14 ثانیه بود
یک دوج چارجر و یک تراک شوی از زیباترین های این مسابقات بودن فقط جای تمام دوستان خالی اونجا صدای موتور v8 آمریکایی که اکثرذا هم کامارو بودن برای من یکی بسیار گوش نواز بود .
محمد با علی جمهیری حرف میزدیم اگه کامارو فروشی هست یا من یا اون ما خریداریم و تنها دلیل ما برای خرید ساخت یه درگ استر هست خواهش میکنم اگه قصد فروش داری به من یا علی جمهیری خبر بده
اگه اتاق نسبتا تمیزی هم سراغ داری خبر بده 6 هم باشه مشکلی نیست چون ماشین برای درگ جمع میشه و به احتمال قوی موتوری غیز از موتور خودش روش بسته بشه
باز من اصفهان هم میام و سر راه هم علی رو از کاشان همراه خودم میکنم تا هم دوست عزیز خودمون رو ملاقات کنیم هم از اطلاعات خوبت استفاده کنم
راستش از وقتی درگ رو دیدم به این همه تعلل خودم توی کار روی یه امریکایی افسوس میخورم با این همه دوست خوب پر از اطلاعات طلایی چرا دست به این کار نزدم . باز هم دیر نیست ولی میخوام چند تا طرح خودم رو مطرح کنم و راهنمایی بگیرم ازتون .

MJ1970
27-01-2013, 15:44
.......................................

mohamad.hejazi
27-01-2013, 18:43
دوستان فقط جاتون خالی
روز جمعه 6 بهمن برای دیدن درگ تهران بودم و واقعا زیبا بود
امشال امریکایی ها سهم بیشتری رو به خودشون اختصاص دادن ولی زمانهای خوبی به جا نذاشتن
سریعترین فکر میکنم یه کامارو مدل 75 بود که زیر 14 ثانیه بود
یک دوج چارجر و یک تراک شوی از زیباترین های این مسابقات بودن فقط جای تمام دوستان خالی اونجا صدای موتور v8 آمریکایی که اکثرذا هم کامارو بودن برای من یکی بسیار گوش نواز بود .
محمد با علی جمهیری حرف میزدیم اگه کامارو فروشی هست یا من یا اون ما خریداریم و تنها دلیل ما برای خرید ساخت یه درگ استر هست خواهش میکنم اگه قصد فروش داری به من یا علی جمهیری خبر بده
اگه اتاق نسبتا تمیزی هم سراغ داری خبر بده 6 هم باشه مشکلی نیست چون ماشین برای درگ جمع میشه و به احتمال قوی موتوری غیز از موتور خودش روش بسته بشه
باز من اصفهان هم میام و سر راه هم علی رو از کاشان همراه خودم میکنم تا هم دوست عزیز خودمون رو ملاقات کنیم هم از اطلاعات خوبت استفاده کنم
راستش از وقتی درگ رو دیدم به این همه تعلل خودم توی کار روی یه امریکایی افسوس میخورم با این همه دوست خوب پر از اطلاعات طلایی چرا دست به این کار نزدم . باز هم دیر نیست ولی میخوام چند تا طرح خودم رو مطرح کنم و راهنمایی بگیرم ازتون .
هر موقع تشریف آوردین قدمتون به روی چشم.
فقط تا آخر هفته من اصفهان نیستم.

camaro lt
30-01-2013, 00:40
اگر يادتون باشه خيلي وقت قبل از روي مجلات دانشمند قديمي دهه 40 و 50 تصاويري رو كه مربوط به مقالات معرفي خودروهاي روز دنيا و آمريكا بود رو ميگرفتم. تعدادي ديگه از مجلات به دستم رسيده كه كم كم ازشون عكس ميگيرم

اينها مدلهاي 1971

شورلت ايمپالا

موتور 8 سيلندر قدرت 245 حجم باك 108 ليتر شتاب صفر تا 96، 11.4 ثانيه حداكثر سرعت 157 كيلومتر

دوج كورنت بروگهام

موتور 8 به حجم 6281 قدرت 300 اسب بخار حجم باك 95 ليتر شتاب صفر تا 96 كيلومتر 8 ثانيه حداكثر سرعت 176 كيلومتر

پيلموت فيوري III

موتور 8 سيلندر 5904 قدرت255 اسب حجم باك 104 ليتر شتاب صفر تا 96 كيلومتر 10.3 ثانيه حداكثر سرعت 174.5 كيلومتر در ساعت

پونتياك ونتورا مدل II

موتور 8 سيلندر حجم 5035 حجم باك 72 ليترقدرت 200 اسب بخار شتاب صفر تا 96 كيلومتر 14.3 ثانيه حداكثر سرعت 162.3 كيلومتر در ساعت.

MJ1970
30-01-2013, 10:59
.................

vahid_tse
30-01-2013, 13:00
من یه ماشین خوب پیدا کردم
اینم لینکش:

camaro lt
30-01-2013, 13:34
درسته، من هم فكر ميكنم با اين حجم و قدرت موتورهايي كه دارن، سرعتهاي بيشتري بايد داشته باشن، البته يك مورد هم هست كه ابعد و وزن بعضي از اين مدلها واقعا خيلي بالاتر از نوا و بيوك بوده، و احتمالا به نوعي محدوديت سرعت هم براشون در نظر گرفتن( مثل بعضي مدلهاي كاپريس دهه 80 كه كيلومتر اونها تا 140 كيلومتر بيشتر درجه بندي نشده بود)

نوا به راحتي تا سرعتهاي 170 ميرسه و اگر زياد در قيد و بند سلامت موتور نباشيم تا 180 هم فكر كنم برسه ( حتي بيشتر) البته اگر يك گيربكس داراي اوردرايو داشت خيلي راحت به بالاي 200 هم ميرسيد، و نداشتن اوردرايو توي ماشينهاي آمريكايي بزرگترين مانع اونها براي رسيدن به سرعتهاي بالاتر به حساب مياد.

دوست گرامي

vahid_tse ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

شما ميتونين در تاپيك خودروهاي فولكس موارد خودتون را عنوان كنين، اينجا صرفا به خودروهاي آمريكايي تعلق داره. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
30-01-2013, 13:58
................

camaro lt
30-01-2013, 15:52
البته گيربكسهاي 700 كماكان پيدا ميشه و حتي نمونه هاي كاملا سالم و مرتب اونم هست كه با قيمتهاي نسبتا خوب بشه خريد، اما مشكل اينجاست كه دنده 4 اونها يا همان اوردرايو ديگه كار نميده و فقط مثل 350 يا 400 فقط سه تا دنده عوض ميكنه.

علت اونم ( در كاپريس كلاسيك) خرابي حسگرها و البته كامپيوتر ماشين بوده كه ديگه قطعات و يدكي اونها پيدا نميشه( يا اگر باشه بسيار گران بوده) و از طرفي نبود علم و تخصص كافي براي تنظيم و نصب و تعميرات اين وسائل جانبي الكترونيكي.

مشكل اصلي تمام كاپريسهايي كه گيربكس 700 رو برداشتن و 350 بجاي اون گذاشتن هم همينه.

حالا روي يه ماشيني مثل بيوك ايران يا نوا كه اصلا از روز اول اينجوري طراحي نشده ، مشكل خيلي بيشتره.

من خيلي سعي كردم بتونم اين مسئله رو حل كنم( بصورت تئوري) و يه 700 روي كامارو سوار كنم اما نشد.

شايد اگر يك تيم وارد فني و مهندسي ( در سطح بالاي الكترونيكي) باشن بتونن به نوعي اين مسئله رو حل كنن كه بفرض با زدن يك دكمه در سرعتهاي بالا( مثلا 90 كيلومتر به بالا) گيربكس به دنده 4 بيافته ( مثل حالتي كه بصورت دستي دنده پرايد يا پژو را در سرعت بالا به دنده 5 ميزنيم)

براي اين كار يك گيربكس سالم 700 با كليه متعلقات اون و ادوات فني و مهندسي الكترونيكي و نقشه هاي برق و ابزارهايي كه بشه با اون شدت جريانات ورودي و خروجي به اتصالات الكترونيكي گيربكس رو در حالت كاركرد سالم اندازه گرفت وجود داره. مدتي دنبالش بودم اما پيدا نكردم. توي سايتهاي خارجي هم چيز خاصي در موردش ننوشته، چون ظاهرا وقتي خراب بشه ديگه كامل عوض ميكنن و از تعمير خبري نيست.

MJ1970
30-01-2013, 16:05
.....................

camaro lt
30-01-2013, 18:02
اين نمونه هاي 700 كه من توي ايران و روي كاپريس ديدم بايد به اون كامپيوتر و اي سي يو متصل باشن و همه چيز درست كار بده تا در سرعت مشخص شده به دنده 4( اوردرايو) وارد بشه.

خيلي از كاپريسها گيربكس 700 رو دارن اما ديگه اوردرايو كار نميده و تنها مثل يه 350 ميتونه سه دنده عوض بكنه، احتمالا اون بليزر و كامارو هم اينجوري بودن و از 700 فقط يه اسم رو داشتن و نه عملكرد واقعي !!

اينجوري كه دوست مكانيك ما ميگفت، 700 اگر مشكل پيدا كنه و اوردرايو كار نده، ديگه نميشه مثل 350 ازش كار كشيد و بايد خيلي مراعات كرد ، چون ساختار دنده سوم اون گيربكس 700 جوري نيست كه بتونه مثل 350 تحمل فشار و قدرت سرعتهاي بالا رو داشته باشه و حتما بايد در اون سرعت مشخص ( احتمالا 95 يا 100 كيلومتر) وارد دنده 4 و اوردرايو بشه، و در غير اين صورت به مرور با تحمل سرعتهاي بالا گيربكس بشدت فرسوده شده و به قول معروف صفحات اون ميسوزه و در نهايت از كار ميافته.

بنابراين بطور ناخواسته بايد سرعت زير اين حد مشخص نگه داشته بشه تا فشاري بر اون وارد نشه.

aminbest
30-01-2013, 18:51
به نظر من اگه همین گیربکس های 350 در حد خوب باشن و تر و تمیز زیاد احتیاجی به عوض کردن اونها با گیربکسهای دیگه نیست.من که با همین گیربکس 350 روی بیوکم هیچ مشکلی ندارم هم خوب میشه باهاش معکوس کشید البته با سیم سبقت و هم تو دنده سه اونقدرا هم که دربارش خونده بودم صداش زیاد نیست و البته کششی هم که داره به نظر من خوبه چون یه جا تو جاده قم به تهران یه ماکسیما بقلم اومد و داشت ازم سبقت میگرفت من تو سرعت 130 بودم والبته با یه اشاره یه گاز تونستم راحت پا به پای اون(کنارش) که تو حالت سبقت هم از من بود راه بیام و اصلا هم احساس کم آوردن نکردم از لحاظ اینکه یه دنده دیگه میخواد یا چیز دیگه و یا اینکه صدای موتور زیاد شده و اذیت میکنه.در کل نظرم اینه که همین گیربکس 350 با توجه به فراوانی قطعات و کیت و سازگاری که با ماشینای ما داره به نظرم بهترین هست.
حالا البته ما شاگردیم و در حضور شما اساتید داریم درس پس میدیم.

camaro lt
31-01-2013, 00:59
در كيفيت 350 كه شكي نيست، اما وقتي با يه 700 بروني و در سرعتهاي بالا نرمتر شدن كاركرد موتور رو ببيني، و اينكه چقدر ماشين راحتتر به سرعتهاي بيشتر با فشار كمتر به موتور ميرسه واقعا ارزش يه اوردرايو رو حس ميكني..بخصوص اگر يه دورشمار موتور هم وجود داشته باشه و دقيقا نشون بده چقدر اين اوردرايو توي كاركرد تاثير مثبت داره.

متاسفانه توي گيربكسهاي دستي هم اوردرايو ندارن( مدلهاي خودمون) و اگر ميشد يه گيربكس دستي مدل بالا از امارات آورد كه روي اينها بشه سوار كرد، واقعا معركه ميشد.نمونه هايي هستن كه تا 6 دنده جلو هم ميخوره....

اونوقت ببينم كدوم ماشين جديدي ميخواد شاخ و شونه بكشه؟؟؟!!!!!

MJ1970
31-01-2013, 10:22
اتفاقا خیلی دنبال مدل 5 سرعته ی دنده ای بودم ولی نتونستم پیدا کنم.البته پیدا کردنش هم در کشورهای عربی خیلی راحت نیست چرا که انجا هم اتومات مصرف بیشتری داره و دنده ای کم پیدا میشه!!
این یه نمونه 5 سرعته هست .

camaro lt
31-01-2013, 13:58
فكر كنم گيربكسهاي دستي 5 و 6 دنده و حتي بيشتر هم كه مال خودروهاي آمريكايي باشه، در امارات پيدا ميشه، نو و دست دوم، منتها باز مشكل اينه كه با ماشينهاي ما جور در بياد.

مثلا اولين مشكل انطباق پوسته گيربكس با گلداني هاي ما و يا گلداني اونها با انتهاي سيلندر ماشينهاي ما است. مورد بعدي فرم شيفترها و اينكه طول و اندازه و محل اونها با ماشينهاي ما جور در بياد، كيت كلاچ هم يكي ديگه از مشكلاته..و شايد كمترين دردسر مربوط به دسته گيربكس و گاردان باشه كه ميشه اونها رو جور كرد.

camaro lt
01-02-2013, 11:40
در مورد رادياتورهاي بخاري موردي رو اشاره كرده بودم كه دارم كارهايي انجام ميدم.

بعد از اينكه ديدم راديات ايراني جوابگو نيست و گرماي مناسبي براي بخاري تامين نميكنه، دوباره به سراغ رادياتهاي به ظاهر خراب رفتم و اينبار بهتر و بيشتر اونها رو معاينه كردم.

سعي كردم خرابي اونها رو دقيقا مشخص كرده و خودم دست بكار تعمير اونها بشم كه اگر هم نتوانستم حداقل كاري انجام داده باشم.

با استفاده از فشار هوا و غوطه ور كردن در آب محل دقيق سوراخ شدگي رو پيدا كردم، در واقع سوراخها تنها باز شدن پرس بخشي از لوله بود كه دقيقا در معرض ديد قرار داشت و همينطور كمي از اطراف گلويي لوله هاي ورودي و خروجي نشت داشت !!

اونها رو پيش رادياتور ساز بردم و دقيقا نشان دادم كجاها رو بايد لحيم بكنه، و درست شدند..

متاسفانه سوار كردن و باز بسته كردن بخاري خيلي دردسر داره و من خودم باعث اين اشتباه شدم كه به حرف رادياتور ساز اعتماد كردم كه ميگفت درست كردن اينها محاله و اصلا امكان نداره..!!!و خودم مجددا تست نكردم..جالب اينجاست كه خودش هم اقرار ميكرد كه ما حوصله اينجور آزمايشات رو نداريم و ميگيم خرابه!!

حالا بايد يك روز فرصت كنم و راديات بخاري رو عوض كرده و ببينم مشكل حرارت حل شده يا نه؟ كه اميدوارم درست شده باشه..

به همه دوستان توصيه ميكنم خودشون مجددا رادياتورهاي بخاري رو تست كنن و سر حوصله دنبال خرابي اونها باشند!!

mohamad.hejazi
01-02-2013, 18:30
امروز من به این نتیجه رسیدم که علت گرم نکردن بخاری, رادیاتور آب ماشین من میتونه باشه!
چون تقریبآ یادمه از اون روز که رادیاتور فابریک ماشین رو با نمونه 5 لول ایرانی عوض کردم دیگه بخاری ماشینم مثل قبل نشد.!
البته این فقط یه فرضیه است!

rami_hemi
01-02-2013, 19:43
قبلا جنس رادیاتور چی بود محمد؟ برنجی بود یا آلو مینیوم ؟
برای موتوری با این حجم سخته که ماشین خوب گرم نکنه اب رو مگر اینکه رادیاتور کلا دما رو زیاد پایین بیاره یا اینکه ترموستات ماشینت همیشه باز بمونه .

camaro lt
01-02-2013, 20:11
خب بگذاريد اين تئوري رو بررسي كنيم:

رادياتور ماشين براي خنك كردن آب در گردش توي موتور بكار ميره و اگر نتونه اين كار رو به درستي انجام بده، پس موتور داغ ميكنه.

از طرفي اگر به دلايلي دماي آب موتور پايين بمونه( مثل نبودن ترموستات مناسب در زمستان يا سرماي بسيار شديد) بنابراين پس تاثير خودش رو روي هواي خروجي بخاري ميگذاره.

تجربه من ميگه كه حتي اگر آب رادياتور به خوبي گرم باشه( بر اساس نشانگر درجه حرارت) ولي رادياتور بخاري مشكل داشته باشه( مثل همين طراحي بد رادياتور بخاري ايراني در ماشين خودم) پس اون حرارت زياد نميتونه به هواي عبوري از داخل رادياتور بخاري منتقل بشه( هرچند كه خود رادياتور بخاري به خوبي گرم شده باشه)

حالا وضعيت ماشين شما:

رادياتور ماشين شما در گذشته اصلي بوده و آب به خوبي خنك ميشده، بخاري هم خوب گرم ميكرده( با وجود ترموستات براي موتور)

حالا رادياتور عوض شده و بخاري خوب گرم نميكنه، پس يا اين رادياتور بايد قدرت خنك كنندگي خيلي بالايي داشته باشه( كه فكر نميكنم ايراني اينجوري باشه!) و يا ترموستات موتور نصب نشده( كه گفتيد نصب كردين و خوب هم عمل ميكنه)

با اين حساب تصور من اينه كه مشكل از رادياتور ماشين نيست، مضاف بر اينكه شما با يك نگاه به درجه نشانگر حرارت موتور ميتونين دماي آب رو بسنجيد( كه ظاهرا اين درجه وجود داره و دما در حدود 80 درجه هست، مثل ماشين من)

و البته با سرويس بخاري ، مشكل احتمالي گرفتگي و نشت آب رو هم رفع كرديد.

بنابراين من فقط ميتونم به يك چيز شك كنم و اون عملكرد بد و اشتباه دريچه ها است كه هواي سرد بيرون رو مرتبا با هواي گرم شده قاطي ميكنه و يا برعكس بخش زيادي از هواي گرم شده رو به سمت بيرون اتاق هدايت ميكنه.

گاهي اوقات ممكنه يك مشكل در كنار مشكل ديگه يا رخ بده و به نوعي ذهن رو از قضيه اصلي منحرف كنه، مثلا تعويض رادياتور ماشين با خرابي يكي از دريچه ها( كه متوجه اون نشديد) هم زمان بشه و بعدا خوب كار نكردن بخاري رو مرتبط با اين تعويض رادياتور بدونين، در حاليكه رادياتور در اين بين تقصيري نداره!

يكبار ديگه به دقت و سر حوصله، تمام دريچه ها و كانالها و كاركرد و و اتصال اونها رو چك كنين.

MJ1970
01-02-2013, 22:02
.................

camaro lt
02-02-2013, 16:59
اين ريويرا 1971 رو كه توي مشهد بود ميشناسم، حدود سه سال قبل آگهي فروش زده بود، فكر كنم 15 تومان.

اسم ام اس دادم و گفتم واقعا قصد فروش داريد؟

گفت نه، فقط ميخوام قيمت بگيرم، به پولش احتياجي ندارم..

گفتم هركسي اين شانس رو نداره كه بتونه به يه ريويرا دم قايقي دست بزنه، ديگه چه برسه به اينكه صاحبش بشه و اونو برونه!! قدرشو بدون!!!

تشكر كرد...

و ظاهرا نفروخت و فقط يك قيمت گرفت..

خيلي تميزه، و واقعا يكي از بهترينها در ايران به حساب مياد، صاحبش واقعا ماشين سواره.

حالا اين جوك رو ببينين!!

اين عكسها رو يك نفر ديگه گرفته و با صاحبش هم صحبت كرده:

پونتياك گراند آم ( احتمالا مدل 1971 يا 72 بايد باشه)

طرف با صاحبش صحبت كرده و اينها رو شنيده:

ماشين موتور روشن تحويل ميدم،گيربكس اتومات( البته معلوم نيست كلا فني در چه وضعيه) ، تزئينات و داشبرد و تودوزي و رودريها كلا نابود شده..

پلاك قديم داره و حتما بدهي بيمه و عوارض و...

حالا با اين اوصاف فكر ميكنين چه قيمتي داده؟

20.000.000 تومان!!

البته صاحبش گفته، پسرم بياد قيمت بهتري ميده!!

پسرش اومده و گفته:

از اين ماشين كلا 1000 تا بيشتر ساخته نشده و ديگه وجود نداره!!

اين قيمت تميزش 70.000.000 است و من اينو 20.000.000 ميفروشم و با 10.000.000 كه خرجش بشه ميشه يه ماشين تميز و 40.000.000 سود ميكنين....!!!!!!!!

ديگه چيزي نميگم، خودتون بگيد....

راستي سپر جلو هم كه مال بيوك ايران سوار كرده...

diyukis
03-02-2013, 00:09
شاید منظورشون 20 میلیون ریال باشه هااا:n02:

mohamad skystar
03-02-2013, 00:49
Dodge Challenger RT Redline 2013بازهم دوج
باز هم چلنجر و اینبار خط قرمز برای سال 2013
خط قرمز برای رقیب ها.
دوستان عزیز آمریکایی باز دیگه با پیشینه این خودرو
و تولیدش و دلایل تولیدش از قدیم تا به امروز آشنایی دارن و من اشاره ای میکنم
به مشخصات فنی یکی از برترین خودروهای کلاس اسپرت و عضلانی آمریکا

موتور : 8 سیلندر
حجم موتور : 5700 CC
قدرت : 375 اسب بخار
گربکس : 6 دنده دستی

camaro lt
03-02-2013, 14:01
پونتياك گراند آم مدل 1973

موتور 8 حجم 6560 قدرت 230

باك بنزين 112.5

صفر تا 96 : 9.5 ثانيه

حداكثر سرعت 192

مركوري مارگيوس بروگهام 1973

موتور 8 حجم 7544

باك بنزين 99

صفر تا 96: 10.8

حداكثر سرعت 192

camaro lt
03-02-2013, 16:50
كامارو Z/L1 مدل سال 1969 تا قبل از مدل Z/1 سال 2013 پرقدرترين و سريعترين كامارو توليدي شركت شورلت بود.
اين اتومبيل داراي يك موتور تمام آلومينيومي هشت سيلندر به قدرت 430 اسب بخار بود و مسافت 400 متر را در 12 ثانيه طي ميكرد و در خط پايان سرعت آن به 193 كيلومتر در ساعت ميرسيد.
اين كامارو صرفا براي شركت در مسابقات ساخته شده بود، آنهم فقط به تعداد 69 دستگاه!

camaro lt
03-02-2013, 23:52
بالاخره مشكل حل شد و تئوري من در مورد طراحي رادياتور بخاري اثبات شد!!

امروز رادياتور آمريكايي تعمير شده رو بعد از تست مجدد براي اطمينان از نداشتن نشتي،و با انجام يك سري حركات پيچيده آكروباتيك سوار كردم!!!

نتيجه كار عالي بود!!

در يك دور آزمايشي كه زدم، بخاري بخوبي گرم ميكرد و البته هنوز حرارت كاملا بالا نرفته بود و بايد كمي بيشتر راه ميرفتم،( ترموستات 74 درجه سوار شده و البته امشب هوا خيلي سردتر شده و حرارت آب تا حدود نزديك به 70 رسيده بود) و اين نشون ميده كه بازهم جاي گرمتر شدن داره.

موقعي كه رادياتورها رو تعويض ميكردم، با دقت بيشتري تفاوت اونها رو بررسي كردم و ديدم كه راديات ايراني در محلي كه بايد قرار بگيره فضاي خالي زيادي رو بجا ميگذاره كه هوا با سرعت از اون فضا عبور ميكنه، در حاليكه راديات آمريكايي كاملا محفظه محل قرار گيري راديات رو پر كرده و گردش هوا در اون خيلي آرام و آهسته تر صورت ميگيره كه اين باعث ميشه هوا فرصت گرم شدن داشته باشه.

از طرفي شبكه فشرده راديات آمريكايي ، همانطوري كه قبلا گفتم باعث ميشه كه هوا بصورت زيگ زاگ عبور بكنه و مسير طولاني تري رو نسبت به نمونه ايراني طي بكنه.

حتي اين تفاوت رو با غوطه ور كردن رادياتورها در آب هم ميشد متوجه شد، چون هوايي كه لابلاي شبكه راديات آمريكايي بود ، بسختي خارج ميشد و بعد از بيرون آوردن از آب، بايد با تكانهاي شديد، آب رو از لابلاي شبكه اون خارج ميكردم و در واقع مثل يك اسفنج آب رو در خودش نگه ميداشت، در حاليكه در نمونه ايراني اينجور نبود و خيلي راحت هوا و آب از لابلاي شبكه عبور ميكرد.

بر اساس اين تجربه، ميتونم بگم كه:

1.اگر دنبال داشتن يك بخاري واقعي و گرم هستيد، رادياتور بخاري ايراني به درد نميخوره و حتما از راديات اصلي آمريكايي استفاده كنين.

2. دريچه ها و كانالهاي هوا رو چك كنين تا از وضعيت جهت حركت و مسير هوا كاملا مطمئن باشيد.

3. با توجه به وضعيت آب و هوايي ترموستات مناسب انتخاب كنين، و البته ميشه با گذاشتن يك تكه مقوا در جلوي رادياتور ماشين، بطور موقتي گرماي موتور رو بيشتر كرد و در زمان ديگه اون رو برداشت.

................................................ سال 1965...
كمپاني شورلت ، مدل ماليبو Z16 را ساخت،كه داراي موتوري با 300 اسب بخار قدرت و شتاب صفر تا 100 اون 6.2 ثانيه بود!
و تا 260 كيلومتر در ساعت سرعت ميگرفت!!!
يعني هر ماشين ژينگول فينگولي امروزي كه جرات بكنه باهاش كورس بگذاره رو راحت قورت ميده و توي افق و غبار معروفش محو ميشه..!!!

MJ1970
04-02-2013, 00:19
....................

camaro lt
04-02-2013, 12:13
متاسفانه دسترسي به اون مدولاتور دريچه ها به سادگي امكان نداره و ميدونين كه كلي داستان داره تا داشبرد باز بشه، كاشكي قبلا ازش عكس گرفته بودم.

اما الان با روشن كردن ماشين و نگاهي به وضعيت دريچه ها، موقعيت باز و بسته بودن اونها رو در هر حالت متوجه شدم.

البته دوتا دريچه ديگه هم هست كه دسترسي و نگاه كردن اونها به اين صورت امكان نداره و داخل كانال زير شبكه جلوي شيشه( در بيرون) و ورودي كانال هواي فن قرار دارن كه يكي از اونها رو چند وقت قبل باز كردم و از كاركردنش مطمئن شدم، ولي همانجوري كه گفتيد، شايد با تعيين وضعيت اين سه دريچه داخلي بشه ترتيب درست رو متوجه شد.

سه عكس از دريچه ها گرفتم و هركدوم رو نام گذاري ميكنم تا توي جدولي كه مينويسم براي شما قابل شناسايي باشه.

تصوير اول مربوط به صفحه كنترل دريچه ها است و من فقط موقعيت قرار گيري كليد كنترل رو به همان صورتي كه روي اون نوشته ، مينويسم.

تصوير بعدي دريچه پايين سمت راست و پيش پاي شاگرد ، كه بصورت مختصر ( شاگرد) مينويسم

دريچه بعدي مربوط به ورودي اصلي به اتاق است كه با يك زانويي به كانالهاي مربوط به دريچه هاي روي داشبرد( روبروي راننده و شاگرد) متصل ميشه ولي من زانويي رو در آوردم تا وضعيت باز و بسته بودن اونها مشخص بشه و اسم اين دريچه را ( وسط ) ميگذارم.

دريچه بعدي مربوط به انتقال هوا از پايين به بالا و سمت دريچه هاي پشت شيشه جلو هست كه براي بخار گيري و ذوب يخ روي شيشه جلو بكار ميره و اسم اين دريچه رو ( بالا) ميگذارم، البته اين دريچه مستقيم ديده نميشه و وقتي براي بالا رفتن هوا و رسيدن به پشت شيشه بسته باشه، براي هواي خروجي زير پاي راننده و شاگرد باز به حساب مياد، اما من يك وضعيت اون رو مشخص ميكنم تا قضيه پيچيده نباشه.

شاگرد وسط بالا

off بسته بسته بسته

MAX باز باز بسته

NORM بسته باز بسته

BI/LEVEL بسته نيم باز بسته

VENT بسته باز بسته

HTR بسته بسته بسته

DEF بسته بسته باز

بازهم سوالي داشتيد در خدمتم

camaro lt
04-02-2013, 12:26
من هم از اين پمپها دارم و باهاش گريسكاري ميكنم، ولي خيلي از گريسخورها در موقعيت بدي قرار دارن و حتما بايد از يك لوله انعطاف پذير براي رساندن گريس به گريس خور اون قطعه استفاده كرد، مثلا روت وسط هميشه اين مشكل رو داره كه با اين لوله هاي ثابت امكان گريسكاري خوبي براش وجود نداره، بخصوص كه ما هم چاله تعميرات نداريم و بايد زير ماشين دراز بكشيم!

لوله هاي مخصوص اين پمپها توي بازار هست و از ابزار فروشيها ميتونين بخريد، اما من از يك لوله پمپ ترمز چرخ جلو پيكان استفاده كردم كه رزوه هاي اون با رزوه پمپ و سري گريسخور مشابه است و همان كار رو ميكنه.

البته وقتي با اينجور لوله هاي لاستيكي ميخواهيم گريسكاري كنيم، معمولا اين مشكل وجود داره كه سري نازل گريس بخوبي روي گريسخور فشرده نميشه و گاهي گريس از كناره هاي اون بيرون ميريزه.

من فكر ميكنم احتمالا نازل گريسخور داراي سه نظام خوبي نيست و نميتونه بخوبي گريسخور قطعه مورد نظر رو محكم و ثابت بگيره.

MJ1970
04-02-2013, 12:43
................

vanhelcing
04-02-2013, 13:03
دوستان با داشبرد ترک خورده چه کاری میشه کرد ؟!!!
داشبرد نو یا استوک هم به هیچ وجه گیر نیومد
دوستام گفتن بتونه پلاستیک . در موردش کسی چیزی میدونه ؟ از کجا میشه تهیه کرد ؟
نمیشه روکش چرم کرد ؟

camaro lt
04-02-2013, 13:26
خواهش ميكنم، كار خاصي نبود و البته من براي تعويض راديات بخاري اين قطعات رو قبلا باز كرده بودم و الان از فرصت استفاده كرده و عكس گرفتم، و امروز هم بقيه وسائل رو بستم و كار تمام شد و بخاري به خوبي كار ميكنه و گرماي خوبي داره.

دريچه زير شبكه( بيرون) و دريچه اي كه در بخش ورودي كانال هوا قرار داره( بعد از دريچه بيرون) براي ورود هوا هستند.

اين دريچه دوم به راحتي قابل دسترسي نيست و فكر كنم بايد كل گلگير باز بشه تا بتونيم ببينيمش.

من فقط بعد از باز كردن شبكه بيروني و دريچه اولي( كه عكسهاش را قبلا گذاشته بودم) تونستم با وارد كردن دستم در داخل كانال، از باز و بسته شدن اون اطمينان پيدا كنم.

در مورد دريچه شاگرد، اون فقط زماني باز ميشه كه هواي داخل رو بخواهند به بيرون منتقل كنند، و يا از هواي داخل براي خنك كردن يا گرم كردن دوباره اتاق استفاده كنن( با توجه به وضعيت بقيه دريچه ها) و هواي خروجي از اون دوباره به سمت فن مكيده ميشه، و وقتي باز بشه كمي صداي فن رو بهتر ميشه شنيد.

در مورد داشبرد، من دادم تعمير كردن و در كل خوب از آب درآمد و چون يك لايه فايبر گلاس روي اون زدن، ديگه شكسته نميشه و بر اثر حرارت و آفتاب و سرما گرما ترك نمي خوره. سالها پيش زماني كه داشبرد سازي رونقي داشت و بيشتر براي پيكان تعمير ميكردن، اين بهترين و ارزانترين روش بود و خوب هم جواب ميداد( البته اگر طرف وارد باشه)

در مورد اين نمونه داشبرد كه عكس گذاشتيد، من فكر نميكنم جور در بياد چون توي نوا كلا دريچه هوا روي داشبرد دوتا داره( روبروي شاگرد) فقط مدل سي 1 دريچه نداشت .

MJ1970
05-02-2013, 09:25
این کامارو چند وقت پیش اگهی شده 9.8 میلیون و الان اگهی شده 15 میلیون همونیه که چند وقت پیش صحبتش شد.البته ظاهرا در کل خوب بوده.
اگهیش به تازگی

aminbest
05-02-2013, 10:33
سلام
خوب بالاخره این مشکل بخاری ماشین شما هم حل شد.بسلامتی.ماشین من هم مشکلی در مورد بخاری نداره.فقط یه سوال که البته شاید برای شما دوستان عزیز ساده و پیش پا افتاده باشه و اونم اینه که برای رسیدن به رادیاتور بخاری و خود فن اصلی چه جاهایی رو باید باز کنیم و اصلا چطوری باید به اونا برسیم؟اگر عکسی چیزی هم دارید ممنون میشم بذارید.

camaro lt
05-02-2013, 11:18
عجب!! اين كامارو كه همون فاجعه اعظمي بود!!با اون چراغهاي عقبش!

من از نزديك ديدمش و تميز نيست، جداي از وضعيت چراغهاي عقب، اصلا اين قيمت ارزش نداره.

طرف بشدت جو گير شده، گويا قيمت پرايد بدجوري روش تاثير گذاشته!!ظاهرا ماشين اول دست( رضا) بوده و بعد ( عباس) اون رو خريده!!! با 15 ميليون كامارو و پونتياك مرتب ميشه خريد، نه اين....

براي باز كردن فن كولر و بخاري بايد كل پالاني سمت راست رو باز كنين تا بتوني راحت به فن دسترسي داشته باشي، البته اگر وارد باشي فقط باز كردن چندتا از پيچهاي اون هم كافيه.

مهره وسط پروانه اون رو باز كنين و به بوشهاي دور اون روغن بزنيد، اگر وارد باشي ميتوني پرس اون رو باز كني و مستقيما به بوشها گريس بزني.

براي باز كردن رادياتور بخاري بايد اول يونيت بخاري كه داخل اتاق قرار داره باز بشه.

اگر وارد نيستين، بايد قوطي داشبرد( جعبه اي كه مال داشبرد ماشين و از جنس مقوا ساخته شده) و كنسول وسط و البته نشانگر حرارت و پخش صوت( اگر در جايي به غير از محل راديو ماشين سوار باشه، باز كني+ كاور و وكيوم دريچه شاگرد،و جنتهاي آب كه به رادياتور وصل شده و بايد از داخل گلگير باز بشه.

البته اگر مهارت داشته باشي با كمي حوصله و دقت ميشه بدون باز كردن اونها يونيت رو در آورد.

اين يونيت با چندتا پيچ و مهره به بدنه وصل شده كه باز كردنشون كمي وقت ميبره.

دوتا از اونها بيرون( شايد هم سه تا) و احتمالا دو يا سه تا هم داخل قرار داره، چون توي ماشينهاي ما احتمال اينكه پيچي رو قبلا باز كرده باشن و نبسته باشن هست، پس اول تمام پيچهاي داخل رو باز كنين و بعد سراغ پيچهاي بيرون بريد.

دوتا از مهرهاي بيرون سمت راست يونيت كولر قرار دارن و با يونيت بخاري مشتركه.

موقعي كه همه باز شدن بايد آرام با دست اون رو به بيرون بكشيد و البته خيلي دقت كنين كه لوله ها كشيده نشه، به جاي فشار نياد و ضربه و صدمه نخوره، بخصوص زماني كه لوله هاي رادياتور بخاري داره از محل يونيت كولر خارج ميشه.

بيرون كه اومد، پيچهاي نگهدارنده درب محفظه راديات بخاري رو باز كنين و بعد 4تا پيچ نگهدارند پايه اونه رو باز كنين(راديات با تسمه به درب محفظه متصل شده) اهرم تنظيم دريچه هواي كولر و بخاري هم كه با سيم وصل شده رو بايد باز كنين، البته اگر وارد باشيد با كمي ور رفتن با اون بازم ميشه راديات رو بيرون آورد.

خلاصه كار خيلي پر زحمت، پر دردسر و حساسي به حساب مياد و بايد خيلي وقت بگذاري و با دقت و تحمل بالا روش كار كني.

aminbest
05-02-2013, 17:16
سلام
باز هم مثل همیشه کامل بود.خیلی ممنون از راهنمایی کامل شما.فقط یه سوال داشتم که البته فکر کنم که منظور من هم همونی که شما میگید باشه ولی چون من اسمش رو بلد نیستم.احتمالا نمیتونم منظورم رو کامل برسونم اونم در مورد پالانیهاست که گفنید باید باز بشه.منظور شما از پالانیها کجاست؟
اینجا:
البته من سمت چپ رو چون بیشتر تو عکس معلوم بود مشخص کردم.
ممنون میشم از کمکتون

aminbest
05-02-2013, 17:18
سلام
باز هم مثل همیشه کامل بود.خیلی ممنون از راهنمایی کامل شما.فقط یه سوال داشتم که البته فکر کنم که منظور من هم همونی که شما میگید باشه ولی چون من اسمش رو بلد نیستم.احتمالا نمیتونم منظورم رو کامل برسونم اونم در مورد پالانیهاست که گفنید باید باز بشه.منظور شما از پالانیها کجاست؟
اینجا:
البته من سمت چپ رو چون بیشتر تو عکس معلوم بود مشخص کردم.
و اگر همونه چطور اینا رو باید باز کنم.
ممنون میشم از کمکتون

camaro lt
05-02-2013, 20:36
بله دقيقا همان قطعه اي كه نشون دادين اسمش پالاني است. كلا به تويي گلگيرها پالاني ميگن.
باز كردن پالاني سمت راست براي دو چيز لازمه:
1. باز كردن كامل موتور فن كولر و بخاري كه داخل گلگير جاسازي شده.
2. باز كردن جنت پايين رادياتور بخاري كه از بالا دسترسي به اون خيلي مشكله.
البته من هميشه براي اين كار چندتا از پيچها رو باز ميكنم و زماني كه پالاني تا حدي آزاد شد كار رو انجام ميدم، چون در آوردن كامل پالاني مستلزم باز كردن چرخ هست كه اونم بايد جك بزنيم و پيچ باز كنيم و..!!
اگر نخواستين پالاني رو كامل در بيارين، تمام پيچهاي اون رو باز كنين و در نهايت بين بدنه و پالاني يك قطعه چوب بزرگ قرار بديد( در محل بين پلاني با پا ركابي) تا يك فاصله ايجاد بشه و شما بتوني راحتتر دستت رو داخل ببري و پيچها رو باز و بسته بكني.
البته اينجوري هم باز يك مقداري ممكه مشكل باشه چون پالانيها كلا حالت فنري و محكمي دارن و خيلي نيرو براي خم نگهداشتن اونها لازمه.
الان مشكل بخاري شما چيه كه ميخواهين باز كنين؟ اگر ايرادي نداره، بيجهت زحمت نكشين چون اصلا كار ساده سرگرم كننده اي نيست، و همش استرس و مراقبت ميخواد كه چيزي نشكنه، خراب نشه، كج نشه، سوراخ نشه،...!!!
ممكنه از ماشينتون بيشتر بنويسيد؟ عكس هم بگذاريد؟
امشب رفته بودم پيش دوستم كه يدكي شورلت داره و راديات ايراني رو دادم برام بفروشه و گفت اتفاقا ديشب يكي در به در دنبال راديات ميگشته!!
براش توضيح دادم كه اين سالمه و كار ميكنه اما حرارت خوبي نداره و خيال نكنه مثل آمريكايي كار ميده!!!..
گفت: خريد و فروش ماشينهاي آمريكايي خيلي رونق گرفته و ديشب از مشهد يكي اومده اهواز و يه كاپريس نسبتا تميز رو به قيمت 16 تومان خريده( احتمالا مدل 87 به بالا بوده).يه نفر هم تازه اومده بود وسيله بخره براي يه بيوك بي 3 مدل 64 كه از اصفهان خريده بود و ميگفت تميزه و فقط موتورش مورد داره..من هم فرستادمش پيش دوستم كه تعميرگاه داره و گفتم بهش بگو من فرستادمت تا حسابي سنگ تمام بگذاره..
يكي از از ايلام گيربكس 350 خريده بود كه با باربري براش فرستادن..
خلاصه رونقي گرفته اين بازار آمريكايي...
اما من هنوز در تعجبم چون توي اهواز آمريكايي خيلي كم شده و اتفاقا توي مشهد ماشينهاي بهتري پيدا ميشه، گويا اون آقاي مشهدي خودش چندتايي آمريكايي داشته و بازم ميخواسته بيشتر داشته باشه!!
آدم اين چيزا رو كه ميبينه خيلي انرژي مثبت ميگيره!!!!!:n19:

aminbest
05-02-2013, 21:21
نه من الحمدالله بخاری و یا فن ماشینم مشکلی نداره و مثل اسب کار میکنه.همینطوری جهت فوضولی فقط میپرسیدم.من کلا عادت دارم تا وقت خالی دارم درباره همه چیز اطلاعات بدست بیارم تا یه وقت که احیانا اگر مشکلی برام پیش بیاد و وقت اون موقع خیلی مهم میشه دیگه نرم دنبال پیدا کردن راه حل و بتونم تو کمترین زمان ممکن حلش کنم.من دیگه نمیدونم درباره ماشینم چی میخواید بدونید.قبلا تو همین تاپیک دربارش توضیح دادم.حالا هم دوباره یه چیزایی ازش میگم.
بیوک بی 3 مدل 1366 موتور سیاه گودورنچ.بازم الحمدالله مثل ساعت کار میکنه گیربکس اتوماتیک اونم که مشکلی نداره مثل موتورش.ازکسی که خریدمش اون خودش تازه رفته بود 5 تا لاستیک نو براش خریده بود یعنی الان لاستیکاش 95 درصد داره.کمپرسور کولر خودش اینطور که خودش میگفت خراب شده بود و رفته یه زانتیایی براش خریده و نصب کرده البته گاز نداره ولی کولر که میزنم کلاچش کار میکنه و وارد مدار میشه.تودوزی کامل سالم ولی داشبود چند جا ترک داره و یه جا خیلی عمیقه.برچسب های صندوق و داخل موتور رادیاتور و روی در ها همه نصب هستن.بیزر کمربند کار میکنه.یارو خودش رفته چراغهای پشت کیلومتر رو یخی کرده که واقعا قشنگ شده.جلو و عقب رو تا جایی که خودم میتونستم نگاه کردم و چک کردم تصادف نداره.من خودم از ماشین بیشتر برای آخر هفته استفاده میکنم و زیاد بیرون نمیارمش.من خودم 6.5 میلیون خریدمش که البته با یه سری خرجهایی مثل چادر و عوض کردن پمپ کامل ترمز وتعوض پلاک و بالاخره خورده کاری ها 7 در اومد.
راستی یه سوال اون گیربکس 350 چند فروخته شد؟ و آیا بهتره که آدم یه گیربکس کامل بخره یا بره یه کیت بخره و بده براش عوض کنن؟
اگر چیز دیگری هست بگید در خدمتم.
ممنون از راهنماییتون برای پالانیها

MJ1970
05-02-2013, 21:57
.....................

camaro lt
05-02-2013, 23:27
قيمت گيربكس رو نميدونم، اما براي تعمير بايد ببينين چه چيزهاي از گيربكس خودش سالمه و چي خرابه و يه حساب سر انگشتي بكنيد معلوم ميشه بدرد ميخوره يا نه؟
گاهي ممكنه پوسته گيربكس ايراد داشته باشه و يا دو يا سه تا از قطعات اصلي اون مثل درامها خراب باشن ، اينجوري خريد يه سالم بصرفه به نظر مياد.آقا محمد كه خيلي واردتر هستن، چون تعمير رو خودشن انجام دادن.
قيمت اون بيوك اصفهاني كه گفتم 1.400.000 بوده ، احتمالا ببرتش پيش دوستم براي تعميرات..اگر ديدمش حتما عكس ميگيرم..
كاشكي از اون ماستنگ عكس ميگرفتين، دلم ميخواد ببينم اون نقاش در ازاي 8 تومان چه كاري تحويل ميده؟ و مقايسه كنيم با كارهاي بازسازي بدنه در آمريكا و اون رنگهاي پر جلوه و فوق العاده اي كه ميزنن.
آقا محمد ممكنه از ست دستگاه جوشكاري خودتون يه عكس كامل بگذاريد؟ بخصوص اون كپسول استيلن كه ببينم دقيقا از چه نوعي است.

MJ1970
06-02-2013, 01:13
.......................

MJ1970
06-02-2013, 13:43
ببخشید دیر شد این هم یکسری عکس از لوازم جوش

camaro lt
06-02-2013, 15:11
تشكر جناب محمد،

كلا اين ست چقدر قيمت داشت؟( با حساب قيمتهاي قديم!)

من متوجه شدم بايد كپسول استيلن بگيرم بنابراين حتما بايد ماليمتر جداگانه، يكي براي اكسيژن و يكي براي استيلن داشته باشم؟

اتومبيلهاي مدل 1975

شورلت مونزا

موتور 8 حجم 4350

قدرت 115 ( داراي موتورهاي 4 سيلندر 85 اسب و احتمالا موتور وانكل هم بوده)

باك 70 ليتر شتاب صفر تا 96 12.3 ثانيه

سرعت 176 كيلومتر در ساعت

كرايسلر كوردبا

موتور 8 حجم 6560 قدرت 165 اسب

باك 97 ليتر

صفر تا 96 10.7 ثانيه سرعت 177.6

چند نمونه ديگه از اتومبيلهاي جديد سال 75 ( كامارو براي اولين بار فرم شيشه عقب رو عوض كرد)

Auss
06-02-2013, 15:21
اقایون فرد چطوره ؟
کلی میگم

با تشکر

MJ1970
06-02-2013, 19:07
...................

aminbest
06-02-2013, 20:26
سلام
راستی یه سوال مگه گاورنر دنده ای چشه که میگید بدرد نمیخوره؟و مگر جور دیگه ای هم گاورنر هست؟البته من بگم که تا حالا گاورنر رو هم ندیدم چه از نزدیک و چه عکسش.البته میدنم چی هست بصورت تئوری و اینکه تنظیم کننده گیربکس برای رفتن به دنده بعدیه.ولی اینکه کجا نصب میشه و اصول کارش هم چیه رو نمیدونم
البته اگر شما اساتید عزیز یه توضیح کاملی درباره گیربکس 350 اتوماتیک بدید و اصول کارش رو از دنده یک که راه میوفته تا برسه به دنده 3 و موقعی که معکوس میدیم با سیم سبقت یا موقعی که سرعت کم میشه و خودش دنده کم میکنه بدید خیلی ممنون میشم.اگر هم عکسی باشه که چه بهتر.
ممنون میشم از شما دوستان و اساتید عزیز

MJ1970
06-02-2013, 22:42
....................

MJ1970
07-02-2013, 18:50
...............

aminbest
08-02-2013, 12:42
سلام
ممنون محمد جان واقعا کامل بود.من واقعا از داشتن اساتیدی مثل شما در زمینه خودرو و بخصوص خودرو آمریکایی خوشحالم و فکرکنم اگر من برم ساعتها پیش یه مکانیک ماهر بایستم میتونم این مطالبی رو که شما دوستان تو این فروم توی این چند روز بهم یاد دادید یاد بگیرم.
خیلی ممنون از راهنماییتون.خدا شما رو حفظ کنه

amir_toos
08-02-2013, 12:58
سلامی دوباره خدمت علی آقا و جواد آقا ( دو استاد بزرگ ما )
آقایون یک سوال داشتم!
در حدود یک ماه ( شاید کمتر) میزان آب رادیات ام به اندازه 2 لیوان کم شده! یعنی سیلندر مویه کرده؟ سر سیلندرها تابستون موقعی که داشتم موتور رو تعمیر میکردم دادم تست آب چیزی دیده نشده.!
رادیات هم کاملا سالم. سرویس اساسی شده
نشتی آب هم از جایی دیده نمیشه!
پس سیلندر میتونه مشکل باشه!
البته گفتم از شما عزیزان سوال کنم ببینم این طبیعی هست؟ چون با توجه به اینکه این مدت هوای نسبتا سرد و برفی داشتیم شاید تاثیر گذاشته باشه!
خیلی ممنون

MJ1970
08-02-2013, 13:35
................

camaro lt
08-02-2013, 13:55
تشكر از شما دوستان.
در مورد آب رادياتور و كم شدن اون، يك سري موارد رو اگر در نظر بگيريد مشخص ميشه كه مقدار كم شدن طبيعي است يا نه.
با توجه به موردي كه گفتيد( كم شدن آب به ميزان دو ليوان در حدود يك ماه) به نظر نميرسه كه مشكلي داشته باشه، چون با توجه به ميزان كاربردي كه از ماشين ميكنين(و گويا هر روز مسافت طولاني با اون رانندگي ميكنيد) اين طبيعيه.
منتها يك سري موارد رو بايد در نظر بگيرد و بر اون اساس نتيجه بگيريد.
اول اينكه همانطور كه جناب محمد گفتن، نشت داشتن جنتها و راديات و درب رادياتور و درب ترموستات و كلا هر نشتي آب در سيستم خنك كننده باعث ميشه كه مقدار آب موتور خيلي سريعتر از حالت عادي كم بشه، اون نشتي رو اگر هست بايد پيدا و رفع كنين.
دوم در مورد درب رادياتور است كه بايد كاملا سالم بوده و سوپاپهاي اون بخوبي عمل كرده و آب بندي مناسبي با گلويي رادياتور داشته باشه تا سيكل رفت و برگشت آب در زمان گرم و سرد شدن آب رو به مخزن تبخير و خود رادياتور بخوبي انجام بده وگرنه آب وارد مخزن تبخير ميشه اما به رادياتور برنميگرده، و يا از دور درب رادياتور به بيرون نشت ميكنه.
هميشه مقداري از آب رادياتور به مرور زمان و بر اثر حرارت موتور تبخير ميشه، اين تبخير شدن هم بستگي به حرارت موتور و شرايط آب و هوايي محل داره و ميتونه از مقدار جزئي تا حد زيادي تغيير بكنه.
در هر صورت براي اطمينان يكبار تمام جنتها و دربها و رادياتورها و درب ترموستات و مخزن تبخيرو..و.و.. كاملا چك كنين تا مطمئن بشيد كه نشت آب وجود نداره.
اگر ترك در سيلندر و سر سيلندر باشه، بايد آب وارد روغن بشه و در اين حال روغن شيري رنگ ميشه و موتور داغ ميكنه.
اما گاهي آب به مقدار خيلي كمي وارد روغن شده و بر اثر حرارت موتور و روغن داغ، بلافاصله بخار شده و فرصت تركيب شدن با روغن رو پيدا نميكنه، در اين حالت ممكنه ذرات ريز آب رو روي درب روغن موتور و يا بخش بالايي گِيج روغن ببينين و اين احتمال هست كه از همان عامل باشه. منتها بازهم اين وضعيت 100% نيست و ممكنه دلايل ديگه هم داشته باشه( مثل نفوذ هواي مرطوب زمستان به داخل موتور از طريق درب روغن و يا كاربراتور)

amir_toos
08-02-2013, 14:59
خیلی ممنون.
جواد آقا عکس ها رو باید مرتب کنم. سعی میکنم امشب یا فردا برای شما تمام عکس ها رو اینجا قرار بدم.
متشکرم که وقت گذاشتید و تمام پست ها رو دیدین.نظر لطف شماست. بنده حقیر در کنار شما و علی آقا چیزی نیستم.
اینم یک دونه عکسی که دم دست بود آپلود کردم.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

amir_toos
08-02-2013, 18:00
اینم نوای 8سیلندر آمریکایی ( راست یا دروغش پای آگهی دهنده )

MJ1970
08-02-2013, 19:39
بعیده قانونی باشه ولی اگه باشه عالیه.
راستی ظاهرا معاینه فنی 3 ماهه شده!

camaro lt
08-02-2013, 20:18
كاديلاك فليت وود 1970
موتور 8 حجم 7736
قدرت 375
حداكثر سرعت 180 كيلومتر و مصرف 27 ليتر در 100 كيلومتر

(فورد)لينكلن كنتينانتال 1970
موتور 8 حجم 7560
قدرت 365
حداكثر سرعت 175 كيلومتر
مصرف 27 ليتر در 100 كيلومتر

كرايسلر امپريال كراون لبارون 1970
موتور 8 حجم 7206 قدرت 350
حداكثر سرعت 190
شتاب صفر تا 100 در 10 ثانيه
مصرف 25 ليتر در 100 كيلومتر
اون نوا 8 سيلندر، حقيقت داره چون نوا در اصل توي آمريكا بيشتر 8 سيلندر توليد شد تا 6 سيلندر، فكر كنم دو سال قبل بود كه جناب حجازي اين رو ديد و عكس گرفت كه بسيار تميز و با قيمت بسيار پاييني فروخته شد( اگر اشتباه نكنم 2.500.000 ) كه من دير قضيه رو متوجه شدم چون دنبالش بودم.
نفري كه اون رو خريد گويا گاز سوزش كرد و اگر هنوز سرپا و سالم نگه داشته شده باشه، فكر كنم ارزش خريدن رو داره.
البته اون موقع رينگهاي اسپرتي مدل كامارو زيرش سوار بود و گويا آينه هاي تيپ آمريكايي( مثل آينه هايي كه من سوار كردم) رو داشت.
اگر الان ماشين خودم رو نداشتم، ميخريدمش!!

amir_toos
08-02-2013, 22:05
جواد آقا فکر نکنم دیگه نیازی به توضیح من باشه ( در حضور استاد بزرگ علی آقا )
بخش اول باز کردن موتور:
>>>>نحوه کار به طور خیلی خلاصه
1- باز کردن رادیات آب 1.1- باز کردن پروانه جلو 2-باز کردن دوتا پیچ دسته موتور 2.1-(بعضی وقت ها ) باز کردن پیچ دسته گیربکس ( موتور با گیربکس بیاد بیرون) 3-جدا کردن سیم ها شامل سیم های استارت.برق دلکو 4- بیرون کشیدن دلکو ( چون موقع بلند کردن به فایروال گیر میکنه) البته من این کار رو کردم شاید هم بشه با دلکو بلند کرد 5- جدا سازی کاپوت از لولا ها 5- باز کردن هرچی لوله و شنگی که متصل هست! مثل هوای بوستر.لوله بنزین و...! 6- با احتیاط قلاب یا زنجیر را در محل قرارگیری نصب کرده و موتور را به آرامی به بالا کشیده!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ی[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
08-02-2013, 22:45
بسیار عالی بود .پس سیلندر استاندارد باقی موند و با تعویض رینگ و یاتاقان و واشرها موتور تعمیر شد.درسته؟

camaro lt
09-02-2013, 13:35
اين عكسهاي موتور مربوط به چه زماني بود؟ به تازگي باز كرديد يا قديميه؟

يك تبليغ مربوط به سال 1343

بيوك وايلد كت 1965

MJ1970
09-02-2013, 18:43
این چراغ عقب کامارو هم داستانی داره!!!!

البته این از قبلی بهتره ولی اگر همش قرمز بود بهتر بود

amir_toos
09-02-2013, 21:57
بسیار عالی بود .پس سیلندر استاندارد باقی موند و با تعویض رینگ و یاتاقان و واشرها موتور تعمیر شد.درسته؟
قربان شما. نه متاسفانه سیلندر من 040 و میلنگ هم 030 بود. جریان رو از صاحاب دوم جویا شدم ( آشنا هست ) ظاهرا روزی که اولین بار موتور باز میشه به علت لبه زیاد همه خونه ها 030 تراش میخوره. اما یک خونه بیشتر از حد بوده! مجبور شدن همه رو 040 بزنن! این باری که من باز کردم میشه دفعه دوم ولی 040 !!!!
من دیدم لبه نزده! دادم تراش کار برام پالیش کرد که با رینگ جدید میذارم خوب آبندی بشه. میلنگ هم همه خونه ها یکی بود نیازی به تراش نبود! اونم پالیش شد
سوپاپ دو تا خونه سوخته بود! خوشبختانه استاندارد بود تراش خورد شد تعمیر اول.! تست آب هم شد مشکلی نداشت.
لوازم موتوری که مصرف شد : 1- بوش میل سوپاپ 2- میل سوپاپ نو 3-یک دست سوپاپ فدرال موگول اصلی 4- رینگ پرفکت 5-یاتاقان ( ثابت و متحرک) فدرال موگول 6-دنده سر میلنگ جی ام 7-دنده سر میل سوپاپ جی ام ( از نوع چدنی) 8-زنجیر تایم 9-یک دست پولک ( به غیر از پولک میل سوپاپ) 10- 16عدد تایپت استکانی 11-یک دست واشرجات کامل ویکتور 12-قرقر تسمه سوار روی پولی سر میلنگ 13-شمع و وایر شمع اتولایت 14-تعویض 8 عدد پیچ سر سیلندر ( به علت خوردگی که در آب بوجود آمده بود) از مکانیک گرفتم 15-پمپ بنزین نو ( جدیدا عوض کردم تقریبا یک ماه پیش) 16-کاربراتور نو ( کارتر 4دهنه)
تا جایی که یادم بود اینا هست حالا اگر بازم چیزی بود میگم

amir_toos
09-02-2013, 22:22
یک سوال
من کاربرات کارتر دارم نو هم هست ولی نمیدونم چرا زیاد به دلم نمیچسبه؟! شلنگ هوای بوستر از جلو شده! پایه کولر بسته نمیشه! و... برای همین تو ذوق ام زده
تو فکر این بود یک روچستر فابریک بذارم! اون دوست مکانیک ام گفت یکی برات جمع میکنم ( از چیزایی که داره قاطی پاتی یکی توش جمع جور میکنه ) که همه چی ردیف باشه! با توجه به اینکه الان همه لوازم داخل کارب هم موجوده میتونم بهش لوازم نو بدم برام ببنده! مثل واشر ها و...!
حتی خودم قبلا یک دست کیت گرفته بودم که عوض کتنم ولی کارب ام بیش از اونی که فکر میکردم خراب بود! پیچ ها هرز شده!!! جای صافی بنزین هرز که با چسب دو قلو بسته شده بود ! خیلی افتضاح!!!
حالا گفتم برم پیشش بگم یک چیزه تمیز برام جمع کنه. نظرتون چیه؟! این کارتر رو بذارم کنار باز یک روزی لازم میشه ( الانم که اوضاع لوازم یدکی بسیار خراب شده)
بهم قیمت 250 رو داد!
منتظر نظرات سازنده تون هستم.
حالا یک چیزی شنیدم گفتم بگم ببینم درسته یا نه؟؟؟ چند جا شنیدم که گفتن کارب نو یک چیزه دیگه هست! فکر روچستر جمع شده نباش اصلا به درد نمیخوره!؟!

MJ1970
10-02-2013, 13:42
یک سوال من کاربرات کارتر دارم نو هم هست ولی نمیدونم چرا زیاد به دلم نمیچسبه؟! شلنگ هوای بوستر از جلو شده! پایه کولر بسته نمیشه! و... برای همین تو ذوق ام زده تو فکر این بود یک روچستر فابریک بذارم! اون دوست مکانیک ام گفت یکی برات جمع میکنم ( از چیزایی که داره قاطی پاتی یکی توش جمع جور میکنه ) که همه چی ردیف باشه! با توجه به اینکه الان همه لوازم داخل کارب هم موجوده میتونم بهش لوازم نو بدم برام ببنده! مثل واشر ها و...! حتی خودم قبلا یک دست کیت گرفته بودم که عوض کتنم ولی کارب ام بیش از اونی که فکر میکردم خراب بود! پیچ ها هرز شده!!! جای صافی بنزین هرز که با چسب دو قلو بسته شده بود ! خیلی افتضاح!!! حالا گفتم برم پیشش بگم یک چیزه تمیز برام جمع کنه. نظرتون چیه؟! این کارتر رو بذارم کنار باز یک روزی لازم میشه ( الانم که اوضاع لوازم یدکی بسیار خراب شده) بهم قیمت 250 رو داد! منتظر نظرات سازنده تون هستم. حالا یک چیزی شنیدم گفتم بگم ببینم درسته یا نه؟؟؟ چند جا شنیدم که گفتن کارب نو یک چیزه دیگه هست! فکر روچستر جمع شده نباش اصلا به درد نمیخوره!؟! از این کارب جدید که روی ماشینتون سوار هست عکس قرار بدید لطفا(عکسها طوری باشه که گویای مشکلات نصب کمپرسور کولر و لوله بوستر باشه )شاید با همین حال بشه کاری کرد. ضمنا اگر کارب قبلی ماشین خوب کار میکنه (از نظر مصرف و شتابگیری و استارت و ساسات) میشه جا پیچهاش رو با تراشکاری درست کرد و در مورد جای فیلتر بنزین که رزوه هاش خراب شده میتونید فیلتر رو بردارید و مهره رو به تنه ی کاربراتور جوش بدید تا دیگه نشتی هم نداشته باشه و یه فیلتر بزرگ قبل از کاربراتور ببندید. من با اینکه جای فیلتر بنزین کاربراتورم سالم هست فیلترش رو برداشتم و همین کارو کردم. 250 تومان برای کاربراتور دست دوم به نظرم زیاده.

mohamad.hejazi
13-02-2013, 19:32
دوستان شدیدآ مواظب ماشینهاتون باشید که یه وقت مفت نفروشید.
چند روزی تهران بودم به دنبال ماشین به خدا یه قیمتهایی دیدم تازه اونم رو چه لگنهایی!!!
قیمتها بالا رفته, پای معامله هر ماشینی هم که میرفتم تا میگفتم تخفیف بده طرف میگفت الان پراید شده 18 تومن و از این حرفها!

camaro lt
13-02-2013, 22:10
بله، كاملا درسته.

الان بخاطر وضعيت جديد قيمتها، ديگه نميشه ماشيني كه واقعا سرحال و مرتب باشه رو با قيمت پايين خريد.

يه زماني بفرض بيوك ايران رو كه مرتب بود ، با قيمتهاي 2.500 يا 3 تومان پيدا ميشد اما الان حداقل بايد بابت همچين ماشيني 8 تا 10 تومان پرداخت كرد.

اكثر كساني كه ماشينهاشون رو ارزان فروخته بودن( پرايد، سمند، 206، ....) ديگه توانايي خريد ماشين صفر يا دست دوم مدل بالا رو ندارن، و ناچارا ميان سراغ دست دومهاي مدل پايين كه بهترين اونها از نظر كيفيت و دوام و فراواني قطعات آمريكايي است.

از حدود 3 سال قبل من ديگه لوازم پيكان نمي آوردم، چون چندان مشتري نداشت، اما حدود 6 ماه ميشه كه درخواستهاي لوازم يدكي براي پيكان دوباره زياد شده! علت هم راه انداختن دوباره پيكانهاي خوابيده و خراب هست كه با هزينه نسبتا كمي براي استفاده و خريد و فروش تعمير ميشن.

در هر صورت اين بالا رفتن قيمت ديگه برگشت نداره چون وقتي قيمت خودروهاي بي كيفيت داخل اينقدر زياد شده، ديگه نميشه توقع داشت كسي ماشين مرتب و سرحال خودشو كه با دقت و حوصله بازسازي كرده مفت بفروشه.

چند روز يه بار ماشين رو بيرون ميارم، چند نفر مشتري براش مياد، منم خودمو خسته نميكنم و فقط با يه ( خير ، فروشي نيست..) خيالشون رو راحت ميكنم...

mohamad.hejazi
13-02-2013, 22:44
منم دلم برای اون روزهایی که کامارو رو خریدم 600 ایمپالا رو خریدم 2.5 و... تنگ شده.
واقعآ دیگه اون روزها نمیاد.
این سری که تهران بودم تو خیابون یه بیوک 57 بی5 کرم دیدم و خوشحال شدم که ماشین مورد علاقمو پیدا کردم رفتم پیش صاحبش گفتم آقا فروشیه؟گفت بله.گفتم چه قیمت؟گفت 15 تومن!به خدا اگه تا 9 تومن هم میداد میخریدمش اما تا بهش گفتم تخفیف گفت آقا پراید شده 18 اینو بفروشم چی بخرم.
خلاصه نداد.
یه بلیزر 78 قهوه ای هم دیدم طرف میگفت 18 در صورتی از نظر من 8 بیشتر نمی ارزید.
یه کاپریس 77 هم دیدم تا 11 اومد ولی اونم 6 بیشتر ارزش نداشت.

MJ1970
14-02-2013, 11:10
................

aminbest
14-02-2013, 13:51
سلام
امروز رفتم برای ماشین یه سری لوازم خریدم که فکر کنم شما هم ببینید خوبه و نظرتون هم بدید بد نیست
اول یه فیلتر روغن که یارو گفت که خارجیش هست 20هزار وایرانیش 5 هزار که ایرانیش رو گرفتم
بعد یه مگنت گرفتم که اصلیش رو میگفت 70 هزار و تایوانیش رو میگفت 30 هزار که تایوانیش رو گرفتم
یه ترموستات 74 درجه که 10 هزار الیته فکر کنم ماله خود ماشین یخورده بزرگتر از این باشه.ولی بهش گفتم برای بیوک بده و همین رو داد.
و اما اصل ماجرا شمع اصلی ACDELCO که فقط همین یک دست رو تو مغازه داشت و میگفت که زمان شاه خودش از کویت آورده و اصل آمریکاییه و روش نوشته ساخت شیطان بزرگ از جعبه اش معلومه که اصلیه.اینا هم دونه ای 5هزار که شد 40 هزار.
ممنون میشم اگه نظرتون رو هم درباره اینا بدید.من اینا رو از بهمن شورلت تو تهران گرفتم

MJ1970
14-02-2013, 14:42
خرید خوبی کردید فقط اون مگنت تا جایی که من میدونم چینی هست ولی درجه 1 (فکر کنم کلا یونیپوینت ها همه چینی هستند) و من 1.5 سال پیش 8 هزار تومان خریدم .ولی کیفیت خیلی خوبی داره و من به تازگی رو ماشین بستم و عالی کار میکنه.کلا بهمن اکثر جنسهای فنی رو از قدیم داره و اکثرا اصلی هستن.برای خرید تزیینات خیلی خوب نیست و کمی گرونتر میده.

mohamad.hejazi
14-02-2013, 15:22
بهمن شورلت رو منم ازش خرید کردم آم خوبی به نظر میاد.
فیلتر روغن رو مکانیک من میگه ایرانی نگیر محفظه هاش با اصلی فرق داره.
مگنت هم همیشه 1 عدد زاپاس داخل ماشین داشته باشید که اگر خدا نکرده سوخت زاپاس داشته باشید.
اون شمع ها هم واقعآ پیداست زیر خاکیه.

camaro lt
15-02-2013, 13:11
بیوک یکی از اشناها به گفته ی خودش 7 کار میکنه و روغنسوزی داره و موتورش لرزش زیادی داره ولی هنوز تعمیر نکرده (البته ماشین رو زیر 1 تومان خریده ولی خیلی بکره).
دیروز یکسری تنظیمات براش انجام دادم (سیم شیفتر اتومات که نو خریده بود سفت بود و تنظیم شد و سیم سبقت که خوب عمل نمیکرد که تنظیم شد و تنظیم دور موتور که تا حد ممکن انجام شد و نصب یکسری شلنگ مکش که به کاربراتور میخوردن).من متوجه شدم که لوله های مکشی که به کاربراتور نصب میشن مکش خیلی ضعیفی دارن حتی خیلی خیلی کمتر از موتور نوای خودم!!!البته کاربراتور هم سرویس میخواد.من خیلی از جزییات موتور 8 سر در نمیارم ولی وقتی هواکش باز بود و موتور روشن بود حتی اگر تا انتها گاز میدادیم 2 دهانه ی بزرگ کاربراتور باز نمیشد(فکر کنم بسته بودنشون) و صاحب ماشین از مصرف اصلا راضی نبود!!!!
حالا به نظر شما اشکال از موتور هست که کمپرسش کم شده و خوب مکش نمیکنه و یا اینکه منافذ کاربراتور جرم گرفتن؟واینکه ایا با سرویس کاربراتور میشه این مشکل رو فعلا رفع کرد؟

با توضيحاتي كه دادين، مشخصه كه سالهاست به موتور رسيدگي درست نشده، و بطور كلي از حالت استاندارد خارج شده.

من فكر ميكنم بهترين كار ، تعمير كامل موتور باشه، چون الان هركاري بكنيد، تنها جنبيه و اصل داستان كه خود موتور هست، مشكل داره.

amir_toos
15-02-2013, 19:41
ببخشید دوستان من تابستون که موتور رو جمع کردم در قسمت سرویس دلکو فقط وکیوم رو عوض کردم + لنگرک ها خورده شده بود که دادم جوش آرگون دادن! بعدش مته نمیخورد دادم تراش کاری اسپارک کرد!!! جنس خشکه هست حالا حالا خورده نمیشه! بدون بوش پلاستیکی فیکس شد! ( کاری نداریم)
میخواستم بدونم این مگنت رو چه جوری میشه فهمید که مشکل داره؟!
آیا نیاز هست عوض کنم؟!

MJ1970
15-02-2013, 22:47
تعویضش ضروری نیست ولی بد نیست یکی یدکی همراه داشته باشید .من یکی داشتم (از همینا که بالا عکسش هست و در سرویس دلکو بستم رو دلکو و قبلی رو یدکی برداشتم .البته من چکش برق و درب دلکو هم 2 سال پیش نو خریده بودم که همه ی نوها رو بستم رو دلکو و قبلی ها هم تمیز کردم و یدکی برداشتم.البته خیلی وقتها هم فیوز دلکو میسوزه و قیمتی هم نداره و اون هم یدکیش لازمه.ولی در کل اگه یه دلکو کامل دست دوم سالم داشته باشید خیلی به صرفه تره (حدود 50 تا 80 میشه خرید).

امروز یکسری لوازم یدکی برای ماشین خریدم و یک گاورنر هم خریدم 10 تومان.البته قیمت نو اون 75000 تومان شده .
یک استارت کامل گرفتم و 2 تا پمپ هیدرولیک (برای 2 تا یکی کردن البته جفتش هم میشه ردیف کرد) .ضمنا 2 تا پمپ بنزین هم برای یدکی گرفتم.(اینها هم جمعا 85000 تومان)

shehriban2002
16-02-2013, 14:49
سلام دوستان من به تازگی عضو انجمن شدم، قبلا یه نوا 56 داشتم که زیاد سرحال نبود ولی بازم لذت میبردم ازش! الان یه مدته قصد خرید نوا مدل بالا و تمیز دارم اما قیمتها عجیب غریب شده یکی میگه 17 یکی میگه 27! خلاصه یه 71 پیدا کردم که خودش میگه 4 تومن ولی خوب کار داره، بدنه صافکاری و ریکلاژ میخواد، تودوزی و داشبرد و رودری باید تعویض بشه، فنی هم فعلا صاحبش نبود که ببینم در چه حاله. نظر دوستان چیه؟ بخرم همچین چیزی رو؟ ته تهش چند بخرم خوبه؟ خودم هم تجربه بازسازی دارم و کم و بیش دست به آچارم ولی زمان آزاد زیاد ندارم... ممنون میشم راهنمایی کنید

camaro lt
16-02-2013, 23:06
خودروهاي مدل 1973
مركوري مونتري

ماستنگ مك وان

فورد تورينو
فورد گالاكسي كوپه

فورد تاندربرد

جناب shehriban2002 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
باعث خوشحاليست كه به جمع ما پيوستيد.
در مورد وضعيت قيمتها حق با شماست، البته من فكر ميكنم هنوز بشه خودروهاي نسبتا خوبي با قيمت معقولانه تر پيدا كرد، ولي بايد وقت گذاشت و بيشتر جستجو كرد.
در باره اين نوا 71 ، بهترين كار اينه كه از اون عكس بگيريد و اينجا بگذاريد، تا همه با هم در مورد اون بتونيم بهتر نظر بديم.
وضعيت فني اون هم خيلي مهمه و اينكه كلا چقدر كار داره.
تصميم گيري به اين صورت دقيق نيست و اينكه شما از اون ماشين چه برداشتي كرديد، تا برداشتهاي هركدام از ما ميتونه خيلي متفاوت باشه.
در هر صورت اگر از بخشهاي مختلف اون، تصاوير واضح و كاملي بگيريد، بخصوص قسمتهاي مختلفي كه مشكل داره، ميشه نظر دقيقتري داد
جناب محمد، دلكو رو دقيقا چند خريديد؟ كاملا سالم بود و كار ميداد؟
من چند قطعه يدكي ( مگنت، خازن دلكو و شش پر و بوبين) رو تهيه كردم اما فكر ميكنم داشتن يه كوئل سالم و آماده نصب بهتر باشه.
البته قيمت اون رو هنوز نگرفتم، شايد من هم يكي بگيرم

shehriban2002
17-02-2013, 08:46
با تشکر از شما دوست عزیز بنده کیان هستم و خوشحالم که وارد جمع شما شدم، راستش من موفق نشدم صاحب ماشین رو ببینم و فعلا فقط عکسهای خارج ماشین رو دارم، آمار که گرفتم گویا موتر تعمیر کامل یا حتی تعویض باید بشه و دیف هم زوزه داره و در کل تنها نکته مثبت این ماشین مدلش هست! اینم عکسا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
17-02-2013, 09:36
جناب محمد، دلكو رو دقيقا چند خريديد؟ كاملا سالم بود و كار ميداد؟
من چند قطعه يدكي ( مگنت، خازن دلكو و شش پر و بوبين) رو تهيه كردم اما فكر ميكنم داشتن يه كوئل سالم و آماده نصب بهتر باشه.
البته قيمت اون رو هنوز نگرفتم، شايد من هم يكي بگيرم

[/QUOTE]

دلکو رو فعلا نگرفتم و دلکوی فابریک خودم رو با لوازم نو سرویس کردم و نصب کردم.
لوازمی که دیروز گرفتم استارت بود 34000 تومان و 2 تا پمپ بنزین بود هر عدد 5 هزار تومان و 2 عدد پمپ هیدرولیک بود که هر عدد 20000 تومان شد.
در حال حاضر استارت رو برای سرویس باز کردم و باید یک دست ذغال براش بگیرم .پمپ های هیدرولیک هم هنوز نشستم تا عکس بگذارم.
راستی یکی از پمپ بنزینها 2 تا خروجی داره و یکیش رو با شلنگ کور کرده بودن و ظاهرا مال 8 سیلندر ها بوده و روی 6 سیلندر بسته بودنش. ولی برای نصب مشکلی نداره.
مگه موتور 350 دو تا شلنگ به کاربراتورش میخوره؟

این نوا 71 عجب جلوپنجره ی خوشگلی داره.خیلی ابکاریش سالم مونده.به نظرم بد نیست و اتاقش روپاست.موتورش چه مشکلی داره که باید عوض بشه نکنه سیلندرش ترکیده؟راستی لاستیک هم میخواد و فکر کنم حدود 1 تومان بشه (البته قیمت جدید ندارم).,ولی در مورد قیمت و اینکه چقدر بخرید تا بصرفه سایر عزیزان باید راهنمایی کنن.

camaro lt
17-02-2013, 13:42
پمپ بنزينها 5000 تومان؟؟!! پس دست دومه، اميدوارم كار بكنن چون من زياد به دست دوم اينجور قطعات اطمينان ندارم.

توي موتورهاي 8 سيلندر، يكي از لوله هاي خروجي پمپ مربوط به برگشت بنزين به باك بوده كه گويا كور شده، البته توي نوا هم فكر كنم بشه اون برگشت رو متصل كرد فقط بايد لوله هاي برگشت روي ماشين نصب بشه.( توي بعضي نواهاي آمريكايي گويا وجود داره)

در مورد نوا 71 توي عكس، فقط ميشه در مورد بدنه نظر داد كه ظاهرا خوب مونده و مشكل خاص و حادي نداره، حتي رنگ اونهم مشكل نداره و شايد با يه پوليش جلا پيدا كنه،البته پاركابها مشخص نيست و ممكنه زنگ زدگي داشته باشه كه اونهم درست ميشه.

تزئينات اون( زهوار ابرويي جلو، زهوار آبگير شيشه درب راننده و مابقي دربها، ) توي عكس معلومه كه نياز به تعويض و بازسازي داره.

جلو پنجره اگر اصلي باشه تقريبا خوب مونده و اونم با تعمير جزئي مرتب ميشه.

در مورد داخل ماشين زياد معلوم نيست چه وضعي داره.

داشبرد به نظر بد نمياد، البته از اين زاويه مشخص نيست. رودريها هم كه تا حدي مشخصه به نظر بدك نيست.

تودوزي هم احتمالا در همون حد باشه.

واما فني:

تجربه من ميگه، وقتي يه ماشين اينجوري بخوابه، مشكل فني بزرگي داره. ظاهرا سي 5 بايد باشه چون من ليور دنده دستي اون رو ديدم، پس مشكل گيربكس نيست چون گيربكسهاي دستي به اين مفتي از كار نميافتن.

پس مورد موتوري داره و اونجوري كه گفته شده، ممكنه نياز به تعويض سيلندر داشته باشه. زوزه ديفرانسيال هم داره.

در مورد اين ماشين، با توجه به چيزهاي كه توي عكس ديدم، و با توجه به حدس و گمانهايي كه در مورد وضعيت فني اون ميتونم بزنم،اگر ماشين روشن بشه و بتونه راه بره،و اگر مدارك جور باشه و مشكلي در پلاك شدن و انتقال سند وجود نداشته باشه، حدود تا 2تا 2.5 قيمت خوبيه( با توجه به وضعيت داخل و زير ماشين و مشكل فني و...)

اما اگر واقعا مشكل فني اون خيلي حاد باشه كه اصلا روشن نشه و نتونه حركت كنه( حتي به اندازه اي كه بشه باهاش براي تعميراتش اينور و اونور رفت) اونوقت قيمت بشدت مياد پايين و من بيشتر از 1.5 روي اون قيمت نميگذارم.

البته باز هم بگم كه اين برداشت من صرفا از روي عكس و توضيحاتي بوده كه دادين و ممكنه وضعيت ماشين بهتر و يا بدتر باشه كه اين رو با معاينه دقيق ميشه متوجه شد.

تعميرات و بازسازي فني و موتور در حال حاضر بسيار پر هزينه و سنگين شده و ديگه مثل گذشته با 500 يا 700 تومان نميشه يه موتور رو بازسازي كرد، بلكه اون 600 يا 700 تومان فقط ميتونه براي خريد يكدست رينگ و پيستون صرف بشه( البته اگر گرانتر نشده باشه!!)

بنابر اين اگر فروشنده گفت يه تعمير ساده ميخواد هزينه نداره باور نكنين كه اگر اينجور بود خودش انجام ميداد.

خيلي از ريزه كاريهاي ديگه هم هست كه ممكنه اول به نظر نياد اما بعدها واقعا مشكلساز و هزينه بر باشه، مثل ماجراي بخاري ( كه اگر پستهاي ما رو دنبال كنين متوجه ميشيد!) يا وضعيت جلوبندي و كمك فنر ها كه اگر خيلي مورد داشته باشن، اونها هم تعميرات پرهزينه اي دارن.

حتي كار نكردن يكي از ادوات و نشانگرها مثل درجه باك بنزين ميتونه خرج سنگيني روي دست شما بگذاره.

پس قبل از هر چيزي سعي كنين تمام اين مسائل رو چك كنين و اگر نشد، قيمت رو جوري بديد كه بتونه جبران خرابيهاي احتمالي كه وجود داره( و خيلي هم دور از ذهن نيست) را بده..

گويا بايد با فروشنده اصلي صحبت كنين و اون از خصوصيات ماشين و وضعيت اون براتون بگه( و البته با نشان دادن سلامت هر بخش حرفش رو اثبات كنه) چون اونه كه بايد ثابت كنه ماشينش هموني هست كه ميگه، وگرنه تعريف كردن كاريه كه همه بلدن....

shehriban2002
17-02-2013, 13:57
سلام مجدد دوستان!
واقعا ممنونم که وقت گذاشتید و با حوصله همه جوانب رو برام توضیح دادید. به محض اینکه بتونم صاحب ماشین رو ببینم توضیحات بیشتری میدم، ولی در مورد داشبورد بگم که کلا ترکه تو عکس مشخص نیست! رودریهام غیر راننده بقیه خوبن. مشکل موتوریش نمیدونم چیه ولی موافقم قطعا مشکل حادی داره. نوا C6 بوده دستیش کردن. ببینیم چطور میشه بازم میگردم موارد بهتری بلکه پیدا کنم و با کمک دوستان بازسازی رو شروع میکنم.

mohamad.hejazi
17-02-2013, 15:48
سلام.
جلوی ماشین رو حتمآ دقت کنید تصادف شدید نداشته باشه.توی عکسها اینطور به نظر میاد که جفت گلگیرها سر جای خودشون نیستن.(شاید هم من اشتباه میبینم)
در کل ماشین بدی نیست ولی مطمئن باشید خورده خرج خیلی داره هر چقدر ارزانتر بخرید قدرت خرج کردن روی ماشین بیشتر میشه.

MJ1970
18-02-2013, 11:31
استارتی که برای یدکی خریدم رو برای سرویس باز کردم و همه ی قطعاتش خوب بود به غیر از کله استارت که به دلیل سفت کردن بیش از حد یکی از پیچها ترک ریزی خورده .
البته تا وقتی که ترک گسترش پیدا نکنه میشه ازش استفاده کرد ولی اگر بشه جوش ارگون بخوره خب مطمین تر هست (البته باید دید هزینه ی جوشش میارزه!!)
البته جاهایی هم میشناسم که استارت اوراق میکنن و یک بار کله استارت اصلی در حد رو ازش خریدم 7 تومان (پارسال) شاید یکی برا همین خریدم!
این هم کله استارت که از ترکش عکس گرفتم البته اگر دیده بشه.
میشه گفت حساس ترین و مهم ترین قسمت استارتهای امریکایی همین کله استارت هست که بعضا به علت واشر گزاری میشکنه و یکبار برای من به همین علت شکست.
اصلا استارت نوا رگلاژ نداره و اگر دنده و کله استارت سالم باشه و البته دنده فلایویل اونوقت درگیری مناسب و استاندارد استارت و فلایویل اتفاق میفته.البته ترکی که در زیر مشاهده میکنید به علت سفت کردن بیش از حد پیچ استارت به سیلندر هست و بعضی مکانیکها فکر میکنن که چون استارت های امریکایی سنگین هستند باید با سفت کردن بیش از حد دو پیچ اتصال به سیلندر مهار بشن در حالی که یک اهرم نگهدارنده که انتهای پوسته استارت رو به تنه ی سیلندر برقرار میکنه برای همین منظور هست که این کار رو به خوبی انجام میده.
البته ترک زیر رو تا وقتی که کله استارت رو بخوبی نشستم ندیدم.

camaro lt
18-02-2013, 15:07
بيشتر تركها ، تا اونجايي كه ديدم، بخاطر جنس بد سري استارت هم بوده.
بعضي سري ها ساخت ايران و خيلي بي كيفيته، و تا حالا چندبار باهاشون مشكل داشتم. ولي سري آمريكايي به اين راحتي خراب نميشه و خيلي دقيق و تميز ساخته شده.
تو 8 سيلندر هم يك پايه كمكي براي استارت وجود داره كه البته در 99% 8 سيلندرهايي كه ديدم، اون پايه در تعميرات قبلي برداشته و ديگه بسته نشده، بطوري كه خيلي ها تصور ميكنن توي 8 سيلندر فقط همون دوتا پيچ سري براي بسته شدن وجود داره.

اگر خواستيد اون ترك درست بشه، ميتونين از جوش آلومينيوم هم استفاده كنين، البته نميدونم چقدر جواب بده، اما اگر آلومينيوم قراضه داريد، با همون شعله جوشكاري شايد بشه ترك رو تا حدي ترميم كرد.
ظاهرا استارت خوبيه، الان اتوماتيك خالي از 70 هزار تومان بيشتر شده، البته گويا بازم بالاتر رفته.
براي ماشينهاي اتومات هميشه يه استارت كمكي توي صندوق عقب لازمه.

diyukis
18-02-2013, 19:40

MJ1970
21-02-2013, 15:38
علی اقا اگه بخوام داشبرد رو فایبر کنم به چه چیزهایی نیاز دارم و موادش رو باید چطور تهیه کنم ؟
من 2 سال پیش داشبرد رو با چرم روکش کردم و بد هم نشد ولی جنس چرم جالب نبود و افتاب که خورده رنگ باخته.اگه بشه تصمیم دارم چرم رو بردارم و یه لایه فایبر روش بزنم و با رنگ مرغوب رنگش کنم .
ولی اطلاعاتی از فایبر ندارم و اینکه ایا باید لایه ی قبلی داشبرد رو کاملا بتراشم و به اهن برسونم و بعد فایبر کنم یا اینکه نیازی نداره ؟

camaro lt
21-02-2013, 22:39
تا اونجايي كه من ديدم، يك لايه نازك روي سطح داشبرد زده ميشه تا علاوه بر اينكه فرم ظاهري و شكل اصلي اون رو حفظ بكنه، تمام تركها و خرابيها و شكستگيها رو هم ترميم كرده و پوشش بده.
شخصا تجربه عملي در مورد فايبر گلاس ندارم، اما ديدم كه با استفاده از الياف فيبر شيشه و استفاده از رزين و مواد سخت كننده اون، لايه هايي بر روي سطح داشبرد ايجاده ميكنن و البته مهارت و دقت در اين بين خيلي بايد زياد باشه، بخصوص براي داشبرد و قطعات تزئيني كه داراي خطوط و زواياي خاصي است كه اگر درست در نياد، كل كار رو از ارزش ميندازه.
وقتي داشبرد رو كاملا روكش كردن، در ادامه با سمباده كاري و پرداخت سطح، آماده رنگ زدن ميشه كه در اينجا هم باز مهارت و دقت خيلي مهمه و با استفاده از پيستوله رنگ اميزي و پاشيدن رنگ به صورت نسبتا غليظ و در چند نوبت، بيشترين شباهت به رنگ و فرم سطح كار بوجود ميارن.و حتي سطح رو در حد امكان بصورت نقش و نگارهاي اصلي خودش بازسازي ميكنن.
فكر نميكنم انجام اين كار توسط خودمون كه تابحال انجام نداديم، چندان خوب از آب در بياد.
البته اين روزها هم ديگه كسي داشبرد سازي نميكنه و منم خيلي گشتم تا يه نفر رو كه قديمي اين كار بود پيدا كردم، اما به احتمال زياد توي تهران هنوز هست.
دقت كنين طرف واقعا داشبرد ساز باشه و نه اينكه تعميرات قطعات معمولي فايبر گلاس و يا سپر رو انجام بده، چون تفاوت زيادي در كار روي داشبرد با بقيه وسائل هست.

MJ1970
25-02-2013, 17:31
سلام دوستان
پمپهای هیدرولیکی که برای 2 تا یکی کردن خریده بودم خرد کردم و یکیشون فقط فولیش لنگ میزد و پوسته ی نسبتا سالمی داشت و دیگری پوسته ی خیلی خراب ولی فولی سالم و بدون تاب داشت ولی ماه و ستاره ی هر دو کاملا سالم بود (البته ظاهرا) و روی کار که بره کاملا معلوم میشه چطورن.یکیشون هم کیت واشرجات و کاسه نمدهای نو داشت (البته ژاپنی) و دیگری کاسه نمد و اورینگهاش همه فابریک بودن.البته بعید میدونم کاسه نمد ژاپنی جوابگو باشه و کاسه نمد فابریک اینها خیلی کم روغن میده و خیلی عمر میکنن .البته هر دو قابل بازسازی هستن و میشه پوسته هاشون رو با لوازم صافکاری و حرارت صاف کرد و پوسته ی سالمتری که من جدا کردم هم کمی میزان کردن میخواد ولی ترکیبش کاملا سالمه.البته وقتی کاملا صاف و صیقلی شد احتمالا ابکاری میشه.

اینها هم سوپاپ های کنترل فشار پمپهای هیدرولیک هستن و یه صافی ریز هم دارن که در سرویس باید پاک بشن و این دو هم خیلی جرم داشتن.ضمنا تا جایی که بنده اطلاع دارم کارشون اینه که اجازه ندن فشار روغن پمپ هیدرولیک از یه حدی بیشتر بشه و فشار رو در یه حد ثابت میکنن.

ضمنا همانطور که استاد کامارو فرموده بودن سعی کردم ترک کله ی استارت رو با هواگاز جوش بدم و ابتدا با برنج و بعد با الومینیوم ...
اما برنج که اصلا روی سطح کار نمی ایستاد و الومینیوم هم اصلا چسبندگی نداشت!فکر کنم جنسش چدن باشه !!
فکر کنم علاجش فقط ارگونه.

amir_toos
25-02-2013, 20:04
جواد آقا من روزی که داشتم پمپ رو سرویس میکردم اصلا نتونستم کامل اوراق کنم برای تعویض کیت!
از چه نوع پولی کشی استفاده کردین؟
یک سوال دیگه هم داشتم! آیا وقتی پمپ ضعیف میشه با گاز دادن فرمون نرم میشه؟
الان درجا که هست گاز میدم فرمون کمی نرم میشه! البته خیلی نا محسوس تازه 1 هفته هست متوجه شدم!
میخواستم بدونم طبیعی هست یا نه!
گفتم شاید درجا فشار کامل رو باید تامین کنه و نیازی به بالا بردن دور نباشه!
ممنون

MJ1970
25-02-2013, 23:01
اصلا نیازی به فولی کش نیست و من فولی رو از داخل (یه خار فنری داره) ازاد کردم و محور با فولی کش یکجا خارج میشه.مشکل شایع پمپ هیدرولیک همین قضیه هست که فرمودین.
من هم تجربه ی این رو دارم .
اون سوپاپی که در عکسها مشاهده فرمودید (روغنی که فشرده شده رو به جعبه فرمون میفرسته و اولش یه صافی توری ریز هست ) باید روغن به یه فشاری برسه تا اون سوپاپ اجازه ی عبور روغن رو بده و گاهی صافیش کثیف میشه و تقریبا بسته میشه و روغن اصلا وارد سوپاپ نمیشه و به همین دلیل فرمان سفت میشه (چون روغن نمیتونه وارد جعبه فرمان بشه) البته به طور فابریک برای گرفتن پلیسه ها در داخل پمپ هیدرولیک یک اهنربا وجود داره که بعضا توسط میکانیکها سرقت میشه .معمولا با بالاتر بردن دور موتور کمی فرمان نرمتر میشه .
گاهی هم ماه و ستاره ی پمپ هیدرولیک مشکل پیدا میکنه و روغن به خوبی پمپ نمیشه.باید پمپ رو با دقت اوراق کنید و خوب تمیز کنید تا مشخص بشه مشکل کجاست .
اگر لازم بود بفرمایید تا تصاویر گویاتری قرار بدم.

amir_toos
25-02-2013, 23:24
ممنون بابت توضیحات کاملتون
الان که اصلا امکان باز کردنش نیست! !!!
اون آهن ربایی که گفتین رو داشت! یک چیزی گرد مثل قرص.
اگر اون زمان رسید که خواستم باز کنم. مزاحتمون میشم که با کمک شما اوراق کنم.

camaro lt
26-02-2013, 22:45
چند باري كه اين پمپها رو باز و سرويس كردم، متوجه شدم بيشترين مشكل نشتي رو از سمت نافي اتصل لوله به پمپ دارن كه با يك اورينگ كه بين پوسته مخزن و خود پمپ وجود داره آب بندي ميشه.
اين اورينگ كه توي عكسها هم مشخصه، مقطع مربع شكل داره و متاسفانه توي بازار اورينگها يا خيلي ظخيم بودن كه باعث جا نرفتن درست و له شدن زير فشار بسته شدن نافي ميشد، و يا خيلي باريك بودن كه آب بندي درستي ايجاد نميكرد .
نهايتا دوتا باريك روي هم گذاشتم و با كمي چسب قطره اي بهم متصل شدن تا موقع بستن جا بجا نشه و مشكل نشتي حل شد

......................................
شورلت مونت كارلو 1970
موتور 8 حجم 7446
قدرت 360
گيربكس در دو مدل اتوماتيك و دستي
شتاب صفر تا 96 كيلومتر 7.1 ثانيه
حداكثر سرعت 208 كيلومتر در ساعت

هورنت ( A M C)

موتور 8 حجم 4986
قدرت 210
حجم باك 86 ليتر
شتاب صفر تا 98 كيلومتر 9.6 ثانيه
حداكثر سرعت 160 كيلومتر در ساعت

فورد ماستنگ مك وان
موتور 8 حجم 11500سي سي
قدرت 360
دو مدل گيربكس اتوماتيك سه دنده و چهار دنده
قيمت در ايران( سال 1349) 120 تا 140 هزار تومان
در آمريكا ( سال 1970) حدود 22 تا 30 هزار تومان ( با توجه به قيمت دلار در آن سال)

aminbest
27-02-2013, 20:07
سلام
من امروز یه سوالی برام پیش اومد که هرچی تو اینترنت گشتم نتونستم دربارش چیزی یا عکسی پیدا کنم.اون اینه که توربین گیربکس 350 اصلا چه شکلیه؟اول فکر کردم اون قطعه خونه خونه که داخلش کارپیچ برای حرکت روغن داره است که فهمیدم اون انگار ساعت گیربکسه.بعد فکر کردم اون قطعه ای هست که روی فلایویل نصب میشه که اونم تورک کانورتور.پس دیگه چی میمونه.من که چیز دیگه ای یادم نمیاد.اگه شما میتونید با عکس کمکم کنید.
ممنون از کمک و راهنمایی شما دوستان

MJ1970
28-02-2013, 12:09
توربین یا مبدل گشتاور همونیه که با 3 تا پیچ و مهره به فلایویل پیچ شده و یه شفت داره که وارد گیربکس میشه و به زبان فارسی بهش میگن مبدل گشتاور.اگر مثلا در ebaymotors بخواهید ببینید باید سرچ کنید
th350 torque converter.
این هم یه لینک از ebay

camaro lt
28-02-2013, 14:51
بنا به درخواست يكي از دوستان روش تعويض لنتهاي جلو و همچنين نصب آفتمات رو توضيح ميدم.
بعد از باز كردن چرخ جلو، فرمان رو تماما به سمتي ميديم كه دسترسي به پشت پمپ و پيچهاي اون راحت باشه.
با يك ميله يا اهرم مناسب،كه وارد فاصله بين يكي از لنتها ( لنت سمت پيستون پمپ) و ديسك چرخ جلو كرديم، اون رو كامل به عقب فشار ميديم تا براي باز و بسته كردن پمپ و همچنين نصب لنتهاي نو فضاي كافي بوجود بياد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوتا پيچ بلند نگهدارنده پمپ بر روي سگدست رو باز ميكنيم. اين پيچها با آچار آلن باز و بسته ميشه و اگر خيلي سفت بود كمي آب يا روغن ترمز به محل رزوه هاي اون بزنين و با وارد كردن يك لوله به انتهاي آچار( براي بلندتر شدن طول دسته آچار) و فشار متناسب و آرام، اون رو باز كنين.
پيچها رو در بياريد تا پمپ آزاد بشه

احتمالا بخاطر گرد و غبار و جرم، پمپ هنوز سفت بوده و به راحتي در نمياد، و با فشرار دادن يك اهرم به زير اون، از جاي خودش خارج ميشه.
پمپ از جاي خودش در مياد و دوتا كفشك لنت رو در داخل اون وجود داره.
كفشك لنت سوار شده سمت پيستون داراي يك خار فنري براي قرار گرفتن روي پيستون است كه موقع سوار كردن مجدد لنت نو، بايد روي اون كفشك قرار بگيره. نبودن اين خار مشكلي ايجاد نميكنه اما براي سوار كردن بايد كمي دقت كنين تا كفشك به درستي در محل خودش قرار گرفته و جابجا نشه.
كفشك دوم كه سمت بيروني ديسك ترمز سوار ميشه داراي دو سوراخ براي عبور پيچها است كه با كفشك سمت پيستون ( سوراخ پيچ نداره) متفاوته و اين تفاوت دو كفشك در هر سمت رو نشون ميده.
بعد از سوار كردن و بستن لنتها و پمپ، و در نهايت چرخ، حتما قبل از حركت ،موتور رو روشن كرده و چندبار پدال ترمز رو فشار بديد تا اون فاصله ايجاد شده اوليه كه با فشار اهرم بين ديسك و لنت درست شده، پر شده و لنتها بخوبي با ديسك تماس گرفته و ترمز گيري به درستي انجام بشه.

camaro lt
28-02-2013, 15:08
بطور كلي براي سوار كردن آفتمات( رله) در سر راه هر وسيله الكتريكي كه در ماشين وجود داره، ميتونين از اين روش استفاده كنين.
ابتدا شماره پايه ها رو مينويسم و بعد توضيح در مورد نحوه كار
اگر به زير رله نگاه كنين كنار هر پايه يه شماره حك شده. اين شماره نشون ميده كه اون پايه بايد به چه برقي و چه وسيله اي وصل بشه.
الان فرض ميكنيم كه ميخواهيم يك رله براي يك فن برقي كه جلوي ماشين سوار كرديم نصب كنيم. روش كار اينه:
شماره 85 به برق منفي وصل ميشه، يعني يه برق از بدنه ماشين گرفته و به اون وصل ميكنيم، معمولا اين برق رو از نزديكترين جا كه ميتونه همون پيچ نگهدارنده رله به بدنه ماشين باشه ميگيرن.

شماره 86 كه برق مثبت كليد به اون وصل ميشه، يعني از كليد روشن و خاموشي كه براي اون فن در ماشين نصب كرديم، يه برق مثبت به اين پايه ميديم. البته اون كليد خودش قبلا يه برق مثبت از سر باطري و يا سر اتومات استارت گرفته .

شماره 30 كه يك برق مثبت مستقيم از سر باطري يا اتومات استارت گرفته و به اون وصل ميكنيم. اين برق براي روشن كردن اون فن بكار ميره ، پس بايد از جاي مطمئن و قوي و محكمي گرفته بشه كه معمولا سر باطري و يا اتوماتيك استارت( كه كابل مثبت به اون وصل شده) گرفته ميشه.

شماره 87 كه از اين پايه برق مثبت به مصرف كننده و يا همان فن متصل ميشه

شماره 87a كه اين پايه وسط به حساب مياد و زماني كه اون فن داراي چند دور متفاوت باشه ازش استفاده ميشه( مثل فن كولر و بخاري) و از اين پايه برق رو به مقاومت فن يا شنت فن ميده تا در اون بنا به وضعيت كليد سرعت فن ، دور فن كم و زياد بشه.
در حالت معمولي( فن تك سرعته، چراغ، بوق، پروژكتور ، موتور شيشه بالابر، و..) اين پايه وسط استفاده نميشه.

توصيه ميكنم بجاي اينكه از فيش و سيم جداگانه براي هر پايه استفاده كنين، از اين سوكتهاي آماده استفاده كنيد تا كار تميز و مرتبي داشته باشيد و البته اتصال بسيار محكم و خوب و با دوامي هم داره و زماني كه نياز به تعويض رله باشه، به راحتي از جاي خودش بيرون آورده شده و دوباره رله نو سوار ميشه و ترتيب پايه ها و برق اونها هم بهم نميخوره.

MJ1970
28-02-2013, 15:35
جناب علی اقا الن شماره ی چند باید برای باز کردن دو پیچ الن خور لازمه ؟
چون من دیدم اکثرا با عنبر قفلی بازشون میکنن ولی من خوشم نمیاد
راستی امروز متوجه شدم زمانی که موتور روشن هست کمی دود از اطراف منیفول اگزوز خارج میشه و قبلا هم که موتور تعمیر شده بود میکانیک واشر نو رو برای خودش برداشته بود و منیفول رو با واشر کهنه و کمی چسب مزذا بسته بود و من متوجه این شدم و خودم واشر فابریک رو که علامت زده بودم از وسایلش بیرون کشیدم!!!

ممکنه منیفول تاب داشته باشه؟یا اینکه فقط واشر منیفول باید عوض بشه یا با 2 تا واشر ببندمش؟

camaro lt
28-02-2013, 22:20
آلن 3/8 اينچ استفاده ميكنم، البته گاهي ممكنه به دليل زنگ زدگي و جام كردن پيچ، به راحتي باز نشه، كه در اين حال با زدن چند ضربه نسبتا محكم به سر پيچ ( در راستاي طولي اون) پيچ كمي تكان خورده و احتمالا باز ميشه.
اگر بازهم باز نشد با استفاده از روغن ترمز( كه خاصيت خورندگي و تميز كننده جرم و زنگ داره) و يا آب كه باعث نرم شدن زنگها ميشه، پيچ رو براي باز كردن آماده ميكنم. البته استفاده از اهرم بلند بر روي آچار آلن ميتونه كمك بزرگي باشه و با فشاردادن متناوب و كمي سفت و كمي شل كردن، اون رو باز كرد.
اگر بازهم باز نشد، اينبار ناچارا از انبر قفلي استفاده ميكنم كه البته فقط يكبار به اين مرحله رسيدم!!
و اگر باز هم باز نشد ، ديگه ناچارا بايد با حرارت دادن پيچ اون رو شل كرد.
در مورد دود خارج شدن، معمولا فشار خروجي دود در سمت مانيفولد اگزوز اونقدر زياده كه اگر منفذي باشه با شدت بيرون مياد و به راحتي ميشه محل اون رو با گرفتن دست در نزديك محل متوجه شد( خروج دود با حرارت و وزش زياد) و صداي ناهنجاري هم درست ميكنه
ممكنه دود بخاطر سوختن چربي و روغن و يا گريس و چيزي از اين نوع باشه كه روي اون ريخته شده.
اگر به نشتي اون شك داريد، ميتونين با آب صابون چك كنين( وقتي موتور تازه روشن شده و داغ نيست) و اينجوري بهتر ميشه فهميد از كجا نشتي داره.
اگر از اون نشتي داشت بهتره باز كنين و ببينين وضعيت واشرها چطوريه؟ اگر تاب داشته باشه( با خط كش فلزي چك كنين بهتره تا با ديد غير مسلح) اونوقت با توجه به مقدار تاب داشتن ميشه يا از دو واشر استفاده كرد و يا با كف تراشي مشكل رو حل كرد.

diyukis
28-02-2013, 23:47
درورد علی اقا با توجه به تجربه شمادر مورد رفع مشکل افتادگی درب های ماشین بنظرتون برای رفع این مشکل چه میشه کرد. البته در ماشین من میزان افتادگیش زیاد نیست در حد نهایتن نیم سانتی متر.اما خوب همین مقدار هم باید رفع بشه. راه حل شما چیه؟؟؟

camaro lt
01-03-2013, 00:43
اگر منظور شما، دربهاي پونتياك باشه،بهترين كار جفتگيريه كه به نظر من برعكس بزرگتر بودنش( نسبت به دربهاي بيوك و نوا) ساده تر جفتگيري ميشه چون داراي پيچهاي رگلاژ هم روي ستون و هم داخل در است و اين كار رو خيلي راحتتر ميكنه.
البته اگر خودتون براي جفتگيري اقدام ميكنين حتما كمك دست داشته باشيد چون دربها خيلي سنگينه و چون شيشه و وسائل اونهم روش سواره، سنگينتر هم شده و تنهايي كار راحتي نيست و ممكنه بيافته و مشكل بوجود بياره..

diyukis
01-03-2013, 00:53
والا این افتادگی که صحبتش هست برای درب عقب لینکلن هست و میخوام رفعش کنم. منظور شما از جفت گیری چیه؟؟ من اطلاعاتی در این زمینه ندارم.ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

aminbest
01-03-2013, 08:45
سلام
از شما ممنونم برای راهنمایی درباره تعویض لنت و آفتامات و همینطور اون تورک کانورتور.خیلی کارم رو راه انداختید.فقط یه سوال دیگه درباره تورک کانورتور که اصول کارش چطوریه و روغن توی اون هم جریان داره یا نه.
مثل همیشه ممنون از راهنماییتون

MJ1970
01-03-2013, 11:41
درون توربین هم روغن جریان داره و برای درک بهتر طرز کار توربین مطلب زیر را مطالعه بفرمایید.

camaro lt
01-03-2013, 12:52
تنظيم و رگلاژ دربهاي خودرو كه بتونه به راحتي باز و بسته شده و بصورت متناسب و هماهنگ با بقيه خطوط بدنه قرار بگيره، اصطلاحا جفتگيري در ناميده ميشه.
در خودروهاي آمريكايي ( مثل بيوك و نوا) هر در داراي 2 لولا و هر لولا داراي 2 بوش برنجي است كه در روي لولاها سوار شده و پيم فولادي از بين اونها ميگذره تا بين پيم و لولا اصطكاك نباشه و در به راحتي باز و بسته بشه.

البته بجز اينكه اين پيمها و بوشها ممكنه خوردگي پيدا كرده و در از رگلاژ بيافته، خود پيچهاي نگهدارنده لولاها هم ممكنه شل شده و از رگلاژ خارج بشه و با تنظيم مجدد و سفت كردن اونها ميشه درب رو رگلاژ كرد. همينطور با تنظيم زبانه قفل درب.
احتمالا لينكلن هم داراي پيچهاي تنظيم لولا هم روي ستون و هم روي درب باشه و اين كار رو خيلي راحتتر ميكنه، منتها اگر تاحالا انجام ندادين سعي كنين از راه ساده كه همون تنظيم از طريق پيچهاي لولاهاست شروع كنين تا كم كم براتون جا بيافته كه عيب از كجاست و آيا نياز به تعويض بوش داره يا نه؟

سعید سوپری
02-03-2013, 18:48
سلام دوستان من دنبال یه نوا روبراه میگردم واسه سواری خودم میخوام کسی سراغ داره لطفا بهم بگید خسته شدم از بس اینطرف اونطرف گشتم؟راستش یکی تهران پیداکردم سی۵خودش اتومات کرده خلیلی تعریف سالمی و روپایی شو میکنه مدل۶۵میگه۳۸۰۰اما میگه رنگ میخواد بیمه نداره ولاستیکهاشم تعریفی نداره گاز سوزه به نظر دوستان میارزه؟چقدر خرجه این کاراشه؟میترسم پاشم برم تهران و ارزش خرید نداشته باشه؟از دوستانی که تهرانند میشه خواهش کنم اگه میشه یه سری بهش بزنند ببینند چطوره؟ممنون میشم اینم شماره طرفه۰۹۳۳۵۵۱۵۶۷۲

camaro lt
03-03-2013, 01:21
شما اول ببين ميتوني پلاكش كني؟ مسئله خودروهاي بالاي 25 سال رو هميشه در نظر بگيريد كه دردسر ساز نشه.
گيربكس اگر درست كار بده خوبه وگرنه حدود 1.500.000 هزينه تعويض و اورهال كلي با دستمزد اون ميشه.
لاستيكها 4 حلقه الان احتمالا بالاي 1 ميليون در مياد( رقم دقيق ندارم)
رنگ معمولي ديگه از 1.500.000 كمتر نيست، و البته به زيركار هم خيلي بستگي داره.
نداشتن بيمه هزينه سنگيني بوجود مياره كه اگر چندسال متوالي بيمه نداشته باشه ، اونم بالاي ميليون ميرسه.
گازسوز بودن ميتونه صدماتي به موتور و سرسيلندر و سوپاپها وارد كرده باشه..
با اين اوصاف حتما بايد با يه نفر وارد كه با آمريكايي آشنا باشه و يا مكانيك باتجربه اون رو معاينه كنين.

diyukis
03-03-2013, 09:46
این ماشین دوستمه میخواد بفروشه ببین اگه بکارت میاد زنگ بزن.
البته شماره مال خودمه و من براش اگهی کردم چون خودش از امریکایی زیاد سرش نمیشه.

MJ1970
03-03-2013, 09:49
یه کاربراتور از قبل داشتم و همه چیزش سالم بود فقط کفه ی پایینی اون (حوضچه کاربراتور) در بعضی جاها کمی تغییر حالت داده بود(تاب داشت).فعلا کاملا بازش کردم و کفه ی بالا و حوضچه ی خالی اون باقی مونده.
همانطور که در تصاویر مشاهده میکنید کفه ی بالایی به راحتی امکان کف تراشی رو داره ولی حوضچه در 4 نقطه بلندی داره و کف تراشی رو دچار مشکل میکنه!
حالا از عزیزان کسی تجربه ی کف تراشی و تاب گیری حوضچه ی کاربراتور رو داره؟
گفتم شاید دستگاهی باشه که بتونه با وجود بلندیهای روی حوضچه اون رو تراش بده!
البته اگر بشه واشری برای اون برید که جنس نرمتری داشته باشه و نسوز هم باشه و در بنزین حل نشه میشه بدون تراش مشکل هوا کشیدن رو حل کرد.

این هم نوای من در انتظار اتمام کارهای بدنه و انشالله رنگ....
یه مشورت دیگه هم میخوام با دوستان داشته باشم و اونهم در مورد چرم سقف هست .یه جایی چرم سقف پیدا کردم که به گفته ی خودش اصلی هستن و در رنگهای مختلف!
با توجه به اینکه من تجربه ای در این مورد ندارم دوستانی که ماشینشون سقف چرمی داره یا تجربه ای در این زمینه دارن لطفا عکسها رو ببینن و بگن ایا این چرم کیفیت مناسبی داره یا نه و اینکه به نظر شما چه رنگیش به ماشین کرم میخوره؟

camaro lt
03-03-2013, 14:14
در مورد كاربراتور اگر خيلي تاب داشته باشه، كف تراشي بيفايده است و فقط هزينه ميشه و هيچ نتيجه اي نداره، البته كج بودن بخشهاي ديگه( در صورتي كه آب بندي رو خراب نكنه) مشكلي نداره.
فكر كنم همون دو واشر بستن بهتر باشه و اگر جواب نگرفتيد، ديگه قيد اين كارب و هزينه كردن روي اون رو بزنين( من هرچقدر روي كاربهاي مشكلدار هزينه كردم بي نتيجه بود و هميشه به اين نتيجه رسيدم كه اگر يه سالم و يا نو ميخريدم بهتر و ارزانتر در مي آمد)
در مورد چرم سقف تجربه عملي ندارم و فقط ماشينهاي ديگه رو ديدم، اگر حتما تمايل به چرم كردن داريد، همرنگ خودش بگيريد، اينها هيچ كدام تناسبي نداره!
از نظر فرم و طرح به نظر ميرسه طوسي رنگ بهتر باشه چون نقشهاي ريزتر و فشرده تر و سطح هموارتري داره كه ذرات غبار و خاك رو كمتر در خودش نگه ميداره.
حتما زير كار رو خوب عايق كاري كنين كه هيچ آبي نفوذ نكنه وگرنه بعدها مشكلات شديدي در مورد زنگ زدگي سقف پيدا ميشه .
نگهداري از چرم سقف هم خودش برنامه جداگانه اي داره، مثل پوليش زدن و واكس متوالي براي جلوگيري از خشك و شكننده شدن، ترميم سوراخهاي ايجاد شده و تميز نگه داشتن اون و جلوگيري از برخورد با اشياء تيز و شاخه هاي درختان و ....

MJ1970
03-03-2013, 21:48
به نظر شما میشه یه واشر از جنس نرمتر براش برید و با اینکار کاملا مشکل رو حل کرد یا اینکه جاهایی که مشکل دارند رو با همان روشی که در موتور استفاده کردید لاینر گذاری کرد؟
درباره ی چرم سقف اینکه فرمودید همرنگ باشه منظورتون چرم کرم (مثل رنگ)هست یا همان چرمی که در بیوکهای کرم سقف چرمی استفاده شده(به طور فابریک)؟
مثل این بیوکها (البته نمیدونم اینها فابریکه یا نه)
راستی اون مشکلی که در مورد اتاق داشتم رو تونستم تا 90 درصد حل کنم (بدون رفتن به صافکاری )چون صافکارها وعده ی بعد از عید رو میدادن.

diyukis
04-03-2013, 10:02
علی آقا بفرمایید
بیوک ریویرا مدل 1971 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) , بیوک ریویرا مدل 1971 , کلاسیک دودرب ,
09122619095

Lamanta
04-03-2013, 12:03
حذف..........

camaro lt
04-03-2013, 14:49
براي كاربراتور تا جايي كه من ديدم ، نهايتا از دوتا واشر استفاده بشه و اگر جواب نداد ديگه كار خاصي نميشه كرد. كفسابي هم تا حدي جواب ميده كه البته بايد با دقت و حوصله زياد انجام بشه.
براي چرم سقف منظورم همرنگ بودن بود.
بيوكها بطور استاندارد چرم سقف دارن كه رنگ متناسبي با بدنه داره، البته توي نمونه هاي دهه 50 شمسي، براساس رنگ بدنه ، رنگ چرم متفاوت با كرمي بود. مثلا براي خاكستري از چرم مشكي استفاده ميشد و براي آبي از چرم آبي كمرنگ.
در مورد اون ريويرا، صد درصد يه نمونه تميز بايد باشه كه قيمت بالايي ميگه، وگرنه براي بازسازي بود خيلي زودتر از ما برده بودنش!
يه S M S دادم تا قيمت و رنگش رو ببينم چيه، شايد بشناسمش...!!
اون استيشن بيشتر شبيه بيوك به نظر مياد، البته توي سرچ چيزي مشابه اون نديدم،

sony2009
04-03-2013, 17:31
اون استیشن بالا رو دوستمون آگهی کرده دوج کرونت 76 هستش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

aminbest
04-03-2013, 18:28
سلام
دیدم دریاره چرم سقف داره بحث میشه گفتم چندتا سوال بپرسم
1-برای نگهداری از چرم چه کارایی باید انجام داد؟
2-سوراخهایی که توی چرم به وجود آمده و پوسیدگیهای خود چرم رو چطوری باید ترمیم کرد؟
ممنون

camaro lt
05-03-2013, 00:44
سلام
دیدم دریاره چرم سقف داره بحث میشه گفتم چندتا سوال بپرسم
1-برای نگهداری از چرم چه کارایی باید انجام داد؟
2-سوراخهایی که توی چرم به وجود آمده و پوسیدگیهای خود چرم رو چطوری باید ترمیم کرد؟
ممنون

نگهداري از چرم سقف هم خودش برنامه جداگانه اي داره، مثل پوليش زدن و واكس متوالي براي جلوگيري از خشك و شكننده شدن، ترميم سوراخهاي ايجاد شده و تميز نگه داشتن اون و جلوگيري از برخورد با اشياء تيز و شاخه هاي درختان و ....
خراش و بريدگي و سوراخ شدگي اگر خيلي بزرگ و شديد باشه، بايد به تودوزي مراجعه كنين تا رفعش كنه( احتمالا با يك برش مشابه محل صدمه ديده، و چسباندن روي اون ترميم بشه)
اما مشكلات كوچك رو فكر كنم خودتون بتونين ترميم كنين مثل پر كردن با چسب آكواريم تا آب نفوذ نكنه و البته رنگ مشابه بقيه نقاط چرم رو روي اون بزنين تا همرنگ بشه.
اگر كل چرم خراب شده كه ديگه ارزش كار كردن نداره و بهتره تعويض بشه.

از جواب sms من به ريويرا خبري نشد، اما يه نفر گويا باهاش تماس گرفته و قيمت داده 50 ميليون.....

diyukis
05-03-2013, 01:40
یه زمانی قیمت همچین ریویرایی چیزی حدود 15 بود با سه برابر شدن دلار میشه حدس زد قیمت این نمونه ها به کجا میرسه.

اینم نمونه هایی از این دست و این قیمت ها:
45 میلیون...

احتمالن 80 میلیون...

120 میلیون....

50 میلیون....

:n13:

sony2009
05-03-2013, 08:03
اون استیشن بالا رو دوستمون آگهی کرده دوج کرونت 76 هستش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
بچه ها من فکر کنم دوج بالا ماشین دچار دستخوش شده و از این مدل بیوک برای بازسازیش استفاده شده این لینک رو ببینید:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
05-03-2013, 09:36
یکی از نمونه های اسکای لارک 1969 که خیلی هم تک بود و حدود دو سال یا بیشتر هم در تعمیرات و بازسازی اون زحمت کشیده شده بود و مشابه اون در بالا (البته با پلاک ملی)120 میلیون قیمت داشت چندی پیش در کنار خیابان پارک بوده که یه ماشین باهاش برخورد میکنه و به این شکل درمیاد و بیمه هم به این بهانه که ماشین قدیمی هست فقط 500 تومان خسارت میده و با این پول هم که هیچ کاری نمیشه براش کرد و برای فروش گذاشتنش

camaro lt
05-03-2013, 14:29
بايد مابقي خسارت رو از مقصر ميگرفت و رضايت نميداد، متاسفانه قبل از اينكه كار به بيمه و بررسي كارشناس بيمه و ارزيابي خسارت برسه، راهنمايي و رانندگي يه امضاء از صدمه ديده ميگيره كه ديگه رضايت دادم و شكايتي ندارم!!
اگر قبول نكنه پرونده رو به جريان نميندازه و ميگه بريد خودتون با هم كنار بيايين!!
همين بلا سر من اومد ( سال 84) و يكي زد عقب كامارو كه پارك كرده بودم كنار خيابان...( داستانش خيلي مفصله..)
نميدونم الان قوانين فرقي كرده يا نه، اما اگر اين اتفاق رخ داد و صدمه ديدين، هرگز رضايت نديد تا زماني كه مطمئن شديد كل هزينه خسارت رو دريافت ميكنين.

behrouz.m
06-03-2013, 13:58
سلام
آقا عجب جایی درس کردین
دم همه گرم

MJ1970
06-03-2013, 21:22
چند روز پیش به جلوبندی نوا نگاه میکردم و به نکته ای برخوردم و فکر کردم بد نیست با شما دوستان مطرح کنم.اون هم اینه که در طبقهای بالا اون بخشی که به شاسی متصل میشن در دوطرف واشر هایی دارند و مثلا در سمت راننده در سمت کابین حدود 1 سانتیمتر واشر داره ولی در سمت جلوی ماشین نداره
تصویر اول و دوم مربوط به سمت راننده هست که اختلاف مقدار واشرها رو نشون میده.

و سمت شاگرد هم اختلاف داره!

سوال اینه که نمیدونم این واشرها فابریک بودن و یا بعدا اضافه شدن ؟
ماشین در حال حرکت مقداری به سمت راست متمایل هست ولی فرمان اصلا نمیزنه و حرکت ناگهانی هم اصلا نداره حتی با 150 کیلومتر سرعت امنحانش کردم ولی در زمان حرکت در مسیر مستقیم باید کمی فرمان را به سمت چپ بگیرم!!
ممکنه طبقها قبلا بر اثر ضربه مشکل پیدا کردن و خواستن با واشر گذاری میزانش کنن؟
البته تصمیم دارم در اولین فرصت (احتمالا بعد از رنگ) جلوبندی رو باز کنم و از نو ببندم و یه جک 10 تن با مارک نوا هم گرفتم.ولی اگر بدونم طبقها مشکل دارند از قبل نمونه ی سالم رو تهیه و اماده میکنم.

amir_toos
07-03-2013, 09:55
با اچازه علی آقا.
اطلاعاتی که من دارم ولی نمیدونم درست هست یا نه
اون واشر ها برای تنظیم هستش. ظاهرا فابریکه اما برای شما فکر کنم واشر طرف دیگر هم روی اون واشر ها قرار دادن.
احتمال میدم قبلا تصادفی داشته که باعث شده سر چرخ کمی مایل بشه! اینجوری با مهار کردنش تونستن صاف کنن!
اون چیزی هم که گفتن شروع حرکت باید کمی فرمون رو به چپ بدم بعدش درست میشه از همین قضیه آب میخوره

MJ1970
07-03-2013, 10:13
سلام
فقط در شروع حرکت اون حالت نیست و کلا با هر سرعتی این مشکل رو داره و با افزایش و کاهش سرعت مشکلش کم و زیاد نمیشه و کلا در حال حرکت فرمان کمی به سمت چپ باید مایلتر باشه و اینطور نیست که فقط در شروع حرکت این حالت باشه.
من خودم به طبق های سمت راننده مشکوک هستم چون از همون سمت هم قبلا ضربه داشته و روی گلگیر قبلی سمت راننده اثر تصادف بود ولی شاسی مشکل نداره و طبقهای سمت راننده کلا فنر سمت راننده رو شل نگه داشتن و ارتفاع سمت راننده رو 1.5 سانتی منر کمتر از سمت شاگرد نگه داشتن!
راهنمایی بفرمایید چکار کنم چون به هیچ وجه نمیشه با واشرگذاری مشکل رو اصولی حل کرد و قطعا لاستیک سابی پیدا میکنه.پس اون واشرها به طور فابریک وجود دارن ؟
اگه مطمین بشم طبقها مشکل داره کلا عوضشون میکنم و کاملا فابریک میشه.

camaro lt
07-03-2013, 14:19
در مورد اون واشرها( لاينر) ، فرمايش جناب امير كاملا درسته، البته در تمام خودروهاي آمريكايي، حتي بصورت نو، اين لاينرها وجود داره و براي تنظيم طبق بالا بكار ميره ( لاينرهاي اصلي آمريكايي تقريبا شكل آچار تك سر رو داره كه دسته بسيار كوتاهي داشته باشه)
از اين لاينرها براي تنظيم فرم قرار گرفتن طبق بالا و درنهايت تنظيم كجي و راستي و البته زاويه انحراف تاج تاير( بالاترين قسمت تاير در حالت توقف و حالت عمود بر سطح زمين) به سمت داخل و بيرون، استفاده ميشه كه روي تنظيم فرمان تاثير داره.
اين لاينرها بين پايه طبق و پايه شاسي كه به خود شاسي متصل شده قرار گرفته و با كم و زياد شدن تعداد اونها اين انحنا تغيير ميكنه، البته محدوديتي در اين كار وجود داره و اونهم كمبود فضاي نصب اين لاينرهاست.
كشيده شدن بسيار كم تاير به يك سمت( در حدي كه ماشين شما داره) لاستيك سابي بوجود نمياره، مگر اينكه تاج تاير و يا زاويه ( to in و to out ) از يه حدي بيشتر بشه كه اونوقت حتي ميتونه باعث شنيده شدن صداي لاستيك در نرمترين و ارامترين ترمزها بشه و در حين حركت هم اين صدا بخوبي شنيده ميشه و كشيدن ماشين به يه سمت هم كاملا و با مقدار زيادي مشهوده.
در كنار تنظيم با لاينر، كه براي طبق بالا استفاده ميشه، تنظيم طول ميله متصل به سر روتها هم هست( كه به سگدست وصل شدن) و اونها بيشترين مقدار تاثير در كشيده شدن به يك سمت رو دارن، البته تمام اينها ميتونه با خرابي شاسي و تصادف داشتن ماشين دچار تغييراتي شده و تنظيم مجدد بخواد و اگر صدمه ديدن شاسي از يك حدي بيشتر باشه با اين تنظيمات چندان نميشه مشكل رو رفع كرد.
اگر اندازه هاي شاسي رو بگيريد و از يك صافكار واقعا ماهر در مورد تنظيم و چك كردن شاسي كمك بگيريد بهتره چون گاهي لازمه شاسي با وينچ كشيده و تنظيم بشه كه اين خودش نيازمند ابزار كار هست كه اونها دارن.

و اينهم دوهزارومين پست....!!!

MJ1970
07-03-2013, 15:41
در مورد شاسی تا جایی که در توان خودم بود چک کردم و نتیجه ای که بهش رسیدم این بود که طبقها به دلیل ضربه ای که به سگدست سمت راننده خورده کمی تغییر شکل دادن و به همین دلیل هم با اینکه فنر چپ و راست ماشین با هم از نظر ارتفاع یکی هستن ولی وقتی فنرها در تعمیر جلوبندی (2 سال قبل) جا زده شد سمت راننده 1.5 سانتیمتر پایینتر می ایسته!!
و فکر کنم محلی که فنر سمت راننده درونش قرار میگیره کمی جا باز کرده و احتمال میدم با تعویض طبقهای سمت راننده حل بشه.ولی اینها فقط حدسیات خودم هست و ممکنه اشتباه کنم.
البته ماشین رو به چند صافکار و شاسی کش هم نشون دادم ولی صرفا از دور یه نگاه میکنن و یکیشون گفت شاسی اینها تیر اهنه و امکان نداره تکون بخوره!دیگری هم که همه به اسمش قسم میخوردن یه نگاه کرد و گفت شاسی سالمه.
البته من خودم با متر فاصله های دو سرشاسی و چرخها رو طولی و عرضی و ارتفاعی چک کردم و مشکلی ندیدم و فکر میکنم که برای چک کردن شاسی به صورت کاملا دقیق و میلیمتری راهی به جز اندازه گیری وجود نداره.
در حال حاضر جاهایی که به نظر شما میشه چک کرد (شاسی)و من چک نکردم رو بفرمایید تا در حد توان چک کنم.فعلا که صافکار خوبی به غیر از جاهایی که بردم مد نظرم نیست و فعلا چاره ای نیست جز اینکه تا حد ممکن خودم چک کنم.

Misha.G
07-03-2013, 15:55
just camaro
:n20:

MJ1970
07-03-2013, 22:59
در مورد جلوبندی نوا داشتم تحقیق میکردم که به چیزای جالبی رسیدم و اینجا لینکش رو قرار میدم .
در مورد تعویض جلوبندی نوا 1970 هست که لوازم جدید روش میبندن و ترمزها از کاسه ای به دیسکی تبدیل میشه و نکته ی جالبش این بود که بوش طبقهای جدید گریس خور دارند و مشکل بوش طبقهای قدیمی اینه که گریس خور ندارند و معمولا جیر جیر میکنن بعد از یه مدت ....

aliaghil
07-03-2013, 23:05
در مورد جلوبندی نوا داشتم تحقیق میکردم که به چیزای جالبی رسیدم و اینجا لینکش رو قرار میدم .
در مورد تعویض جلوبندی نوا 1970 هست که لوازم جدید روش میبندن و ترمزها از کاسه ای به دیسکی تبدیل میشه و نکته ی جالبش این بود که بوش طبقهای جدید گریس خور دارند و مشکل بوش طبقهای قدیمی اینه که گریس خور ندارند و معمولا جیر جیر میکنن بعد از یه مدت ....

اگه می تونی گیر بیاری از همین بوش جدیدا بنداز، بخاطر گریس خور بودنش از شر سر و صدای اضافی راحت میشی.

camaro lt
08-03-2013, 16:41
پونتياك فاير برد 1968
موتور 6 سيلندر قدرت 175 اسب بخار
گيربكس 3 دنده دستي
و 8 سيلندر قدرت 330 اسب بخار حجم 400 اينچ با گيربكس اتوماتيك
حداكثر سرعت 193.5 كيلومتر درس ساعت
شتاب صفر تا 100 كيلومتر 7.9 ثانيه
مصرف 26 ليتر در 100 كيلومتر

پونتياك گراند پري
موتور 8 سيلندر حجم 428 اينچ
قدرت 370 اسب بخار
داراي سيستم ضربه گير فنر بندي پنومتيك در عقب با كمپرسور و مخزن هوا
حجم باك 95 ليتر
شتاب صفر تا 100 كيلومتر، 8.1 ثانيه
حداكثر سرعت 220 كيلومتر در ساعت

( فورد) مركوري سايكلون 1970
موتور 8 سيلندر كبرا جت رم اير
حجم 7035 سي سي
قدرت 347 اسب بخار
حجم باك 100 ليتر
شتاب صفر تا 100 كيلومتر، 5.8 ثانيه
طي مسافت 400 متر در زمان 14.8 ثانيه
( كرايسلر) دوج چالنجر 1970
موتور 8 سيلندر حجم 7216 سي سي
قدرت 375 اسب بخار
حجم باك 85.5 ليتر
شتاب صفر تا 100 كيلومتر، 6.5 ثانيه
طي مسافت 400 متر در مدت 14.2 ثانيه

amir_toos
09-03-2013, 18:30
بحث در مورد جلوبندی شد
میخواستم بدونم ارزش داره کل جلوبندی رو نو کنم؟
یک چیزی حدود 800 تومن آب میخوره ( به غیر از بوش های طبق که قبلا موگ اصلی تهیه کرده بودم ولی هنوز عوض نکردم )
البته مشکلی هم نداره فکر کنم 2-3 تا از اون سیبک ها گریس کاری قبلا نشده از بین رفته و شل شده. ولی خب جنس نو باز یک چیزه دیگه ای هست!
منم که استفاده هر روز و به قول یارو گفتنی زیرپا هست نمیخوام هر روز یک جاش در بره و اذیت کنه. یک دفعه عوض کنم باز تا 10 سال هیچیش نمیشه. باز اگر عمری باقی بود عوض میکنیم :n01:
====
2- این منجیت هایی که ماله مزدا هست میذارن زیر فنر های جلو که کمی بیاد بالا اشکالی نداره؟ یعنی تو نرمی و تعادل فرقی هم میکنه؟!
آخه این زبون بسته من از بس که پایین هست همش به این دست انداز ها گیر میکنه! مجبورم مایل برم که خیلی جلب توجه میکنه! گفتم جلو رو یک لایه منجیت بذارم عقب هم بدم بادگیری کنن به یک اندازه بیاد بالا که دیگه گیر نکنه

MJ1970
09-03-2013, 20:27
من دو سال پیش که جلوبندی رو دادم سرویس کنن ارتفاع جلو رو افزایش دادم و تعمیرکار فنرها رو باز کرد و 2 تا بوش مخصوص که لبه هم داشتن روی فنرها قرار داد و بست و ارتفاع ماشین بیشتر شد ولی نتیجه ی خیلی بدی داشت به این صورت که فنربندی جلو بسیار خشک شد و پایداری ماشین در پیچها خیلی بد شد و من هم تصمیم گرفتم خودم مجددا جلوبندی رو باز کنم و اولا اون بوشها رو خارج کنم و بعد اینکه یه سرویس کلی انجام بدم.البته نوای قبلی هم که داشتم منبع اگزوز وسطش به سرعتگیرها میگرفت و ارتفاعش کم بود و فنرهای عقبش رو دادم بادگیری و ارتفاع عقب رو کمی افزایش دادم ولی باز هم نشیمن عقبش خراب شد و سرنشینهای عقب رو خیلی اذیت میکرد و خلاصه اینکه به نظر من بهتره که اصلا به ارتفاع فابریک دست نخوره و بهترین راه اینه که زیر و بند ماشین خوب جمع بشه تا به زمین نگیره.

amir_toos
09-03-2013, 21:10
آخه جواد آقا اون زمان که این ماشین طراحی شد فکر دست انداز های تو ایران رو نکرده بودن! اصلا هیچ جای دنیا چیزی که ما داریم ندارن :n02:
البته من فکر کنم ارتفاع ماشین منو کم کرده باشن! حدسی دارم میگم!
چه جوری میشه ارتفاع دقیق رو حساب کرد؟
اندازه های فابریک رو من ندارم اگر میشه بگین چه جوری باید چک کنم و چه مقداری هست. حداقل مشخص بشه بدون ارتفاع فابریک هست یا کم شده!

MJ1970
09-03-2013, 21:29
درسته واقعا بعضی دست اندازها خیلی بی حساب هستن.
در مورد ارتفاع من ارتفاع دقیق رو نمیدونم ولی اینو میدونم که فنرهای جلوی بیوک با نوا متفاوت هست و فنربندی جلو بیوک کمی از نوا راحتتره و نرمتره.البته اگه یه نوای فابریک رو با یه بیوک فابریک از نظر ارتفاع جلو مقایسه کنین ارتفاع جلوی بیوک کمی کمتر هست.ضمنا اگر زمانی فنرهای جلو رو باز کنید میشه متوجه شد فابریک هستن و یا دستکاری شدن .
البته شما میتونید با اون بیوکی که دارید بازسازی میکنید هم مقایسه کنید .من پیگیر کارهای قشنگتون در بازسازی بیوک هستم.
راستی در مورد هزینه ی ابکاری بعضی قطعات هم بفرمایید (مثلا هواکش یا پمپ هیدرولیک و ....)

amir_toos
10-03-2013, 09:06
خب در مورد کم بودن ارتفاع بیوک فابریک از نوا فابریک درسته! بخاطر موتورش هست.
خیلی متشکرم.
والا همین طور که قبلا گفتم اون آبکاری ها توسط پدرم انجام شده. حدود 8 سال پیش! قیمت اون موقع کجا الان کجا! تازه طرف آشنا پدر بوده فاکتوری رد و بدل نشده! منم هنوز نتونستم کل مبلغ کار رو پیدا کنم. ولی فاکتور های اجناس رو تونستم پیدا کنم :n02:

MJ1970
10-03-2013, 11:57
به غیر از وزن موتور که علی اقا بهتر میدونن چقدر فرق دارن و بهتر میتونن راهنمایی کنن یکبار از یه اوراقچی این مطلب رو شنیدم که داشتن با یه نفر دیگه در مورد فنرها صحبت میکردن و یه فنر رو میخواستن بفروشن و فروشنده گفت این فنر فابریک 8 سیلندرهاست!
به همین دلیل فکر میکنم فنرهای جلو 6 سیلندرها با 8 سیلندرها فرق میکنه!البته باز هم استاد علی اقا بهتر میتونن راهنمایی کنن که اصلا این مطلب درسته یا نه؟

camaro lt
10-03-2013, 14:19
در واقع من هم تابحال بطور جدي دنبال مقدار تفاوت وزن اين دو نمونه موتور نبودم، هرچند كه از نظر تئوري اينجور به نظر مياد كه هشت سيلندر سنگينتر از 6 باشه، اما در عمل و با تجربه هاي شخصي بنظرم ميرسيد كه برعكس باشه!
مثلا هرزمان كه تعميرگاه دوستم ميرم و گاهي نيازه كه يه موتور 8 سيلندر رو كه آماده شده،با كمك هم از روي ميز كار برداريم و به زير جراثقال ببريم، ميبينم كه سه نفري اين كار رو ميشه انجام داد، اما در مورد 6 سيلندر تابحال اين كار رو انجام نداديم و اكثرا موتور روي يك حمال فلزي با چرخهاي بلبرينگي روي زمين مونتاژ شده و با همون وضعيت به زير جراثقال براي بلند كردن و نصب روي ماشين برده ميشه.
البته موتور 8 بخاطر كوتاهتر بودن و جمع و جور بودنش احتمالا وضعيت بهتري براي بلند كردن داره تا 6 سيلندر، اما با جستجو در نت اين نتايج رو ديدم:
وزن موتور 8 سيلندر (350 اينچ) 400 پوند ( 182 كيلو)
وزن موتور 8 سيلندر (350 اينچ)با متعلقات( دينام، استارت، كاربراتور، مانيفولد اگزوز، روغن موتور ....) حدود 550 تا 650 پوند ( 250 تا 295 كيلو)
وزن موتور 6 سيلندر (250 اينچ) 440 پوند ( 200 كيلو)
با اين حساب اگر وزن موتور خالي نوا 200 كيلو باشه، كه از وزن موتور خالي 8 سيلندر ( با وزن 182 كيلو) حدود 18 كيلو بيشتره، پس ميشه نتيجه گرفت كه وزن موتور كامل نوا هم احتمالا بيشتر از موتور 8 كامل باشه.
البته اين به چيزهاي ديگه هم بستگي داره كه بفرض چه مدل مانيفولد اگزوز روي اونها سوار باشه و يا مدل كاربراتور و پروانه و يا دينام و اينجور چيزها چي باشه، ولي تا اينجا كه به نظر ميرسه قضيه با اون چيزي كه فكر ميكرديم فرق داره.
در مورد اندازه فنر ها من تفاوتي نديدم، احتمالا اون چند كيلو بيشتر و كمتر زياد فرقي براش نداره و با يه مقدار كم و زياد كردن خم ( بار) فنر هاي عقب، ( در خود كارخانه و خط توليد) اين مسئله رو حل ميكنن.
منهم فكر ميكنم حالت استاندارد ارتفاع از همه چيز بهتره و دستكاري اون زياد جالب نيست.
چندسال قبل يه بيوك ديدم كه ارتفاع اون به حدي از زمين كم شده بود كه يه قلوه سنگ ( در حد يه سيب معمولي) زير اون گير ميكرد و البته مشكلات زيادي براي حركت در خيابان داشت.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ngine

aminbest
10-03-2013, 17:04
سلام
امروز یه سوالی برام پیش اومد که گفتم با شما هم در میون بذارم شاید جوابی براش پیدا بشه.
امروز داشتم با ماشین ور میرفتم که متوجه این قسمتی که تو عکس مشخص شده شدم که حالت یه وکیومه که با یه شیلنگ به کاربراتور وصل میشه و با مکش کاربراتور در حالت روشن بودن ماشین دریچه ورودی به فیلتر هوا رو از جلو میبنده هوا از قسمت داخل محفظه کاپوت از روی منیفول کشیده میشه که اگه درست متوجه شده باشم برای زمستوناس که ماشین بهتر روشن بشه و زودتر هم گرم بشه و هوای گرم بره توی کاربراتور.تا اینجا مشکلی نیست.من فکر میکردم که با گرم شدن ماشین اون دریچه به حالت اولش برمیگرده و هوا از جلو ماشین کشیده میشه اما امروز متوجه شدم که اون دریچه در تمام مدتی که ماشین روشنه و هوا از طریق او لوله که به کاربراتور وصله کشیده میشه همیشه بسته است و همیشه در حالت مکش هوا از داخل محقظه کاپوت هست و حتی در حالتی که موتور کاملا گرمه و حداقل یک ساعت هم کار کرده به حالت باز برنمیگرده.البته با جدا کردن اون شیلنگ که به کاربراتور وصله اون دریچه باز میشه و هوا از جلو ماشین کشیده میشه.حالا میخواستم شما دوستان یه راهنمایی بکنید در باره اون دریچه که همینطوریه یا باید با گرم شدن موتور باز بشه و تغییر مسیر بده تو ورود هوا به کاربراتور؟

سعید سوپری
10-03-2013, 18:04
سلام دوستان من چندروز پیش پرسیدم دنبال یه نوا میگردم که یکی از دوستان یه نوا معرفی کرد میخواستم ببینم قیمتش چنده؟

total_overdose
10-03-2013, 22:22

camaro lt
10-03-2013, 22:54
در مورد اون دريچه جانبي هوا، همانطوري كه اشاره كرديد، زمان سرد بودن موتور هوا رو از سمت فرعي جاي فيل تر هوا وارد ميكنه، كه البته اون بخش بايد به لوله خرطومي متصل به مانيفولد اگزوز وصل باشه( چيزي مانند همين وضعيت در پرايد كاربراتوري وجود داره)
البته اون دريچه با يك سوئيچ ترموستات الكتريكي كار ميكنه كه اين سوئيچ در داخل محفظه فيل تر هوا وجود داره و لوله وكيوم به اون وصل شده و سپس به موتور متصل ميشه.
زماني كه موتور سرد هست، اون سئيچ هم باز بوده و هوا از لوله مكيده شده و دريچه فرعي باز مانده تا هواي گرم مانيفولد مكيده بشه و به سمت كاربراتور بره.
اما با گرم شدن موتور ، محفظه فيل تر هوا هم گرم شده و در ادامه سوئيچ ترموستات شير هوا هم گرم ميشه و در اين حالت مسير هوا رو بسته و اون دريچه هم بسته شده و هوا فقط از سمت دهانه اصلي وارد ميشه.
متاسفانه عكسي از اون پيدا نكردم اما تقريبا به شكل دايره و داراي دو تيغه فلزي است كه داخل محفظه فيل تر هوا قرار گرفته و لوله هاي وكيوم به اون متصل شده.
تقريبا شبيه به اين:

TopGear
11-03-2013, 00:15
سلام دوستان
چه خبر
حالتون چطوره خوبین

جعبه فرمان ایمپالا مشکل خلاصی داره مکانیکم گفت عوضش کنیم یک جعبه فرمان کادیلاک بگیر گفتم چرا مال کادیلاک گفت فرمونش بیشتر میچرخه، به نظرتون کار درستیه این کار؟

amir_toos
11-03-2013, 10:35
قبلا هم در مورد کلاج پروانه سوال کرده بودم اما این دفعه در مورد نوع اون میخواستم اطلاعاتی کسب کنم
برای موتور 350 مثلا بیوک میشه از کلاج و خوده پروانه های هم خانواده اش مثل بلیزر-ایمپالا-کاپریس-حتی کادیلاک استفاده کرد؟
چه تفاوتی هایی بین اینا هست؟!
اصلا چرا روی بیوک کلاج نیست؟! ارزان تر تموم بشه؟؟؟

MJ1970
12-03-2013, 19:20
قبلا هم در مورد کلاج پروانه سوال کرده بودم اما این دفعه در مورد نوع اون میخواستم اطلاعاتی کسب کنم
برای موتور 350 مثلا بیوک میشه از کلاج و خوده پروانه های هم خانواده اش مثل بلیزر-ایمپالا-کاپریس-حتی کادیلاک استفاده کرد؟
چه تفاوتی هایی بین اینا هست؟!
اصلا چرا روی بیوک کلاج نیست؟! ارزان تر تموم بشه؟؟؟

اتفاقا موتوری که من گیربکس اتومات رو ازش باز کردم موتور 6 سیلندر قرمز بود (از همونا که کویلش جداست) ولی روش کلاچ پروانه نصب بود.ولی روی نواها تا حالا ندیدم.موتور 350 هم همینطوره و روی بعضی ماشینها کلاچ پروانه داره ولی رو بیوک ایران ندیدم.یه زمانی دنبالش بودم که برا نوا نصب کنم و جنس چینی بود حدود 30 -40 هزار تومان و جنس اصلیش هم حدود 80 هزار تومان ولی الان رو نمیدونم.
برای نصب هم پروانه های هر ماشینی که سایز رادیاتور و بادگیرش با بیوک یکی هست و جا پیچهاش یکیه به هم میخورن.
راستی مگه میخواین کارکرده ببندین ؟

سعید سوپری
12-03-2013, 19:46
​دوستان کسی میتونه به من کمک کنه دنبال یه نوا تمیز میگردم کسی سراغ داره؟

amir_toos
12-03-2013, 21:46
اتفاقا موتوری که من گیربکس اتومات رو ازش باز کردم موتور 6 سیلندر قرمز بود (از همونا که کویلش جداست) ولی روش کلاچ پروانه نصب بود.ولی روی نواها تا حالا ندیدم.موتور 350 هم همینطوره و روی بعضی ماشینها کلاچ پروانه داره ولی رو بیوک ایران ندیدم.یه زمانی دنبالش بودم که برا نوا نصب کنم و جنس چینی بود حدود 30 -40 هزار تومان و جنس اصلیش هم حدود 80 هزار تومان ولی الان رو نمیدونم.
برای نصب هم پروانه های هر ماشینی که سایز رادیاتور و بادگیرش با بیوک یکی هست و جا پیچهاش یکیه به هم میخورن.
راستی مگه میخواین کارکرده ببندین ؟

آره تو این فکر بودم بگیرم به کلی سیستم پروانه رو درست کنم ! چیه الکی یک سره هست فشار میاره! تو کفی که سرعت 120 تا اینقدری فشار باد هست که خنک خنک میشه نیازی نیست در گیر باشه ولی اینجوری با اون سرعت اونم درگیره. کلی تو مصرف و صدا هم تاثیر داره.
حالا اگر بشه دست دوم خوب بگیرم! پروانه که باید عوض بشه! حالا کلاجش باید ببینم جنس خوب آمریکایی یا تایوانی اگر گیر میاد برم بگیرم ببندم.
تو شهر هم شاید روزی هوا سرد باشه اصلا نیازی نباشه که بخواد خنک کنه! یا صبح های زود! میخوای سریع تر ماشین گرم بشه عمل معکوس میشه! همش داره خنک میکنه !
اگر سیستمی به صورت الترونیکی بشه درست کرد که سنسور داشته باشه و اون فرمان گرفتن کلاج رو انجام بده به کلی از شر اون حرارتی ها که زود به زود خراب میشن راحت میشدیم!
باید همه اینا بررسی و ازمایش بشه. تئوری اصلا فایده نداره

MJ1970
12-03-2013, 21:59
در مورد کلاچی که الکتریکی باشه چیزی نشنیدم ولی اگه جنس اصلی کلاچ پروانه معمولی گیر بیارید خیلی کار میکنه.نمونش یه مدل کلاچ پروانه رو پاترول دیدم که فابریک هم بود و بعد از 10 سال فوق العاده کار میداد .حالا جنس امریکایی دیگه جای خود داره.

diyukis
12-03-2013, 23:10
سلام دوستان چه خبر حالتون چطوره خوبین جعبه فرمان ایمپالا مشکل خلاصی داره مکانیکم گفت عوضش کنیم یک جعبه فرمان کادیلاک بگیر گفتم چرا مال کادیلاک گفت فرمونش بیشتر میچرخه، به نظرتون کار درستیه این کار؟ والا فکر نکنم جعبه فرمون امریکایی ها از نظر عملکرد خیلی با هم فرق کنن.اما از نظر میزان دور چرا فرق دارن اما از نظر عملکرد و کیفیت همشون خوبن.من روی فایربرد جعبه یه ماشین شش سیلندر انداختم و مشکلی هم ندارم.

MJ1970
14-03-2013, 14:29

MJ1970
15-03-2013, 18:44
​دوستان کسی میتونه به من کمک کنه دنبال یه نوا تمیز میگردم کسی سراغ داره؟

amir_toos
16-03-2013, 14:41
قیمت کلاج آمریکایی ( به گفته فروشنده) 195 تومان! یک پروانه 7 پر هم لازمه که قیمتی نداره
نصب کنم؟؟؟

diyukis
16-03-2013, 19:05
من یه چیزایی در مورد کلاچ پروانه پاترولی شنیدم و اینکه توان و کارکرد خوبی هم داره.از جنس امریکایی هم بیشتر در دسترس هست و فکر کنم ارزونتر هم باشه.
یه تحقیقی کن ببین اصلن میشه رو بیوک نصب کرد یا نه.

mohamad.hejazi
17-03-2013, 10:51
سلام.
امیر جان به نظر من نصب کن
من روی بیوک نصب کردم تازه آمریکایی اصل اصل هم فکر نمیکنم باشه ولی واقعآ ماشین بی صدا میشه.

MJ1970
17-03-2013, 12:37
همانطور که دوستان هم فرمودن اگه جنس اصلی باشه خوبه فقط پروانه ی خودتون مگه بهش نمیخوره ؟چون همون پروانه 7 پر فابریک فکر نکنم چندان ارزون باشه.یه مکانیک که خودش نصب کرده بود میگفت که برای جنس اصلی 350000 تومان هزینه کرده!

amir.cdi
17-03-2013, 12:50
اینم سالاری که دنده یکش چرخ جلورو از رو زمین بلند میکنه سالار RS

sony2009
17-03-2013, 14:59
دوست عزیز اون عکس یه دونه نیست که با نوشتن اسمتون به نام خودتون زدید...کاور کلی تیشرته!

دوستان کسی از قوانین تردد خودروهای امریکایی خبر جدیدی نداره؟

camaro lt
18-03-2013, 01:18
براي موتورهاي 6 سيلندر خطي ، نديدم كه كلاچ پروانه نصب شده باشه. شايد به دليل فضاي خيلي كم و فاصله ناكافي كه بين پروانه و رادياتور وجود داره.
اگر بشه احتمالا نصب بكنم،

MJ1970
18-03-2013, 05:40
اتفاقا من روی موتور 6 قرمز دیدم.نصبش فکر خیلی خوبیه.
البته نمبدونم که با کلاچ 8 سیلندرها فرق داره یا نه ولی ممکنه یکی باشه.

camaro lt
19-03-2013, 15:47
بله ظاهرا وجود داره، اما نميدونم توي ايران گير مياد و اگر باشه چنده؟
از يدك شورلت اينجا سوال كردم گفت نيست( شايد هم اون خبر نداشته) اما بازهم بايد سر بزنم به اوراقيها، اما اگر بود حتما نو ميخرم چون به دست دوم اين قطعات هيچ اطميناني نيست.

پيشاپيش سال نو بر همه دوستان مبارك!

mohamad.hejazi
19-03-2013, 21:46
سلام.
کلاج پروانه 6 سیلندر با 8 هیچ فرقی نداره روی نوا هم من دیدم نصب کردن صدای زیاد پروانه نوا رو میگیره..
فقط باید پروانه ماشین رو عوض کنین که قیمت دست دوم سالمش از 15 تومن هست تا 35 تومن.مدل تایوانش هم هست.

پیشاپیش عید نوروز بر تمام دوستان مبارک باد.

camaro lt
19-03-2013, 22:08
بسيار خب، پس بايد دنبال يك نمونه سالم پروانه باشم و البته كلاچ فن نو!
اميدوارم اگر پيدا شد و نصب كردم ، از پس تابستان وحشتناك اهواز بر بياد، چون گرماي اينجا اصلا با هيچي شوخي نداره!!
جناب حجازي، در مورد اين كامارو روي تريلي توضيحي دارين؟ احتمالا كامارو خودتونه؟
و اون تريلي داستانش چيه؟ خيلي برام جالبه چون داشتن يه تيرلي كوچك براي حمل ماشين، كه بشه پشت يه آمريكايي ديگه، مثل كاپريس يا نوا بسته بشه ، از آرزوهاي بزرگ من بوده و هست!!

mohamad.hejazi
19-03-2013, 22:47
بله جناب کامارو,کاماروی خودمه که توی این عکس دارم منتقلش میکنم به پارکینگ.
این کامیونت هم خیلی آدم خوش انصافیه باهاش زیاد کار کردم هر حمل و نقلی که انجام میده بسته به مسافت از 25 میگیره تا 50.

diyukis
20-03-2013, 17:13
دوستان آغاز سال 7035 آریایی و 3751 زرتشتی و 2572 شاهنشاهی و 1392 شمسی خجسته باد.
---------------
توو سایتی که علی آقا گذاشتن قیمت یه کلاچ پروانه حدود 40 دلار هست که به پول ما میشه حدودا 120 تا 140 هزار تومن.اینجور لوازم یه همتی میخواد از طرف اعضا که مثلن پول بزاریم و دسته جمعی خرید کنیم.هم قیمت خیلی پایین میاد هم اینکه جنس نو روو ماشینامون میبندیم.
الان همین کلاپ پروانه رو اگه استوک بخواهیم بخریم باید 150 پوول بدیم.:n24:

I.LIKE.U
20-03-2013, 19:04
سلام.
اگر یک کامارو 2011 با پلاک گذر موقت بخوام به پلاک ملی تبدیل کنم باید چکاری انجام بدم؟
آیا اصلاً امکانش هست؟

diyukis
20-03-2013, 19:54
امکان پذیر نیست.

camaro lt
20-03-2013, 21:20
پلاك كردن يك خودروي گذر موقت، يا منطقه آزاد، تقريبا انجام نشدنيه، چون انواع و اقسام قوانين دست و پا گير و بعضا من درآوردي و فلبداهه وجود داره كه سر راه اين قضيه است و در نهايت با بند معروف (پ) احتمال حل شدنش هست و البته اون بند خيلي خيلي سنگينتر از توان من و شماست( شما رو كه نميدونم اما در توان من يكي نيست!!)

البته من شنيدم( فقط شنيدم) كه افرادي تونستن و پلاك كردن ، اما به چشم خودم هنوز نديدم و اينكه چقدر هزينه كرده باشن.

همين قوانين دست و پا گير در مورد واردات قطعات هم وجود داره و بخصوص در مورد اون فن كلاچ كه جناب آقا محسن گفتن، خريدنش با وضعيت انتقال ارز ، و مشكلات گمركي و پستي ، معلوم نيست چي از آب در بياد وگرنه به نظر من هم روش خوبيه ( اگر يكدفعه يه قانون من درآوردي بوجود نياد كه واردات اين اجناس رو منع كنه و اونها رو به عنوان كالاي قاچاق ضبط و مصادره بكنن!!)

خلاصه اينكه توي اين قضايا بيشتر بايد ريسك كرد تا شايد به جايي رسيد، مثل داشتن همين ماشينها كه خودش يه جور ريسك بزرگه..

rozbeh85
20-03-2013, 22:38
توو سایتی که علی آقا گذاشتن قیمت یه کلاچ پروانه حدود 40 دلار هست که به پول ما میشه حدودا 120 تا 140 هزار تومن.اینجور لوازم یه همتی میخواد از طرف اعضا که مثلن پول بزاریم و دسته جمعی خرید کنیم.هم قیمت خیلی پایین میاد هم اینکه جنس نو روو ماشینامون میبندیم.
الان همین کلاپ پروانه رو اگه استوک بخواهیم بخریم باید 150 پوول بدیم.:n24:

به نظرم اگر مایل به خرید بودید از سایت

خرید بکنید،معروفترین لوازم یدکی فروشی هست و جنس هاش یکه.
البته جنس هاش نسبتاً گرونه ولی خوب گرونیه کیفیت هست و به نظرم می ارزه. من خودم تا حالا هرچی ازش گرفتم راضیم.
مسئله دیگه همونطوری که علی آقا گفتند در مورد کالای قاچاق است، در مورد اینطرف قضیه هم صدق میکنه.
ما یک دفعه خواستیم یه قطعه مکانیکی واسه ماشین پدر بفرستیم، مثل واشر اینها، تا دیدن اسم ایران رو محموله خورده گفتند باید بری تاییده بگیری که جنس تحریمی نیست و هیچ ضمانتی هم به رسیدنش ما نمیدیم.
آنقدر بالا پایین داره که مسافری خیلی راحتره.

mohamad.hejazi
21-03-2013, 10:23
امروز من یه کلاج پروانه نو به ظاهر ساخت آمریکا خریدم 120 تومان.
هنوز وقت نکردم نصبش کنم.

yamnazh
21-03-2013, 12:29
دوستان سلام.درود به همه کلاسیک بازا.
من یه شورلت نوا مدل 1368 گرفتم بدون اطلاع از قوانین.
CNG خور کردن و پلاک ملی داره و تا اخر سال92 بیمه.معاینه فنیش همتا 15فروردین 92 هست.
میخوام بدونم من حق تردد با این ماشینو تمیزمو دارم یا نه ؟ یا فقط تا 15 فروردین میتونم برونم اینو.
دوستان من تازه کارم کمکم کنین .... خودروی من جزو ماشینای بالای 20 سال هست و ایا اسقاط شده هست ؟ کمک ....

camaro lt
21-03-2013, 12:59
دوستان سلام.درود به همه کلاسیک بازا.
من یه شورلت نوا مدل 1368 گرفتم بدون اطلاع از قوانین.
CNG خور کردن و پلاک ملی داره و تا اخر سال92 بیمه.معاینه فنیش همتا 15فروردین 92 هست.
میخوام بدونم من حق تردد با این ماشینو تمیزمو دارم یا نه ؟ یا فقط تا 15 فروردین میتونم برونم اینو.
دوستان من تازه کارم کمکم کنین .... خودروی من جزو ماشینای بالای 20 سال هست و ایا اسقاط شده هست ؟ کمک ....

سلام دوست گرامي، به كلوپ خودروهاي آمريكايي خوش آمديد.
در اين مورد خيلي چيزها ميتونم بگم، خيلي چيزها گفته شده، خيلي از مسائل نامشخص و مبهمه و البته در نهايت خيلي از مسائل هم تقريبا معلوم شده.
اما...
اما مسئله اصلي اينه كه شما ظاهرا به ماشينت علاقه داري و اون رو مرتب و تميز نگهداري ميكني و همه موارد فني و قانوني اون( معاينه فني، مدارك شامل سند و كارت خودرو و بيمه و عوارض شهرداري و..) رو داره و اين اصل قضيه است.
حالا هر چند وقت يكبار يكي بياد و يه قانون مسخره از خودش در بياره و باهاش ملت رو آزار بده، بي هيچ وجه منطقي و عادلانه نيست و نبايد زير بار اين حرفها رفت.
بارها و بارها در طول تمام اين سالها، و حتي زماني كه كمتر كسي با ماشينهاي آمريكايي آشنايي داشت، از اين جور دردسرها درست ميكردند و تازگي نداره، اما در نهايت خودشون ناچار شدن با شرايط كنار بيان و تا حدي به ما حق بدن و عقب بشينند( تصويب شدن پلاك خودروهاي كلاسيك)
اگر واقعا به ماشين خودتون علاقه داريد، نبايد از اين چيزا بترسيد و جا بزنين.
نهايتش حق تردد نداشته باشه، توي پاركينگ و يا حياط خانه نگهداري ميكنيم و چند شب يه بار يه دوري باهاش همون اطراف ميزنيم تا ماشين نخوابه، و منتظر ميشيم تا يه روزي مشكل حل بشه و بتونيم مثل بقيه آزادانه تردد كنيم، اما اينكه به زور ماشين رو بگيرند و بريم تحويل بديم و اوراق كنيم و بجاش سمند و پرايد و 206 و...بخريم، منكه هرگز اين كار رو نميكنيم.
هيچ قانوني وجود نداره كه بشه كسي رو وادار كرد از مال و اموال شخصي خودش كه هيچ فساد و خيانت و ضديتي با جامعه نداره، چشم پوشي كنه، و بشه اون رو ازش بزور گرفت، قانوني هم كه وضع ميشه بايد در جهت منافع و حمايت افراد باشه و نه ضديت با اونها.
حالا اگر فكر ميكنين براتون سخته و نگران هستيد، بفروشيد، و اگر نه بيخيال اين داستانها باشيد و از داشتن ماشينتون لذت ببريد و با ما همراه بشيد!
اگر تونستيد چندتا عكس از داخل و بيرون و موتور اون بگذاريد.
هر سوال و مشكل فني هم داشتيد مطرح كنين تا بتونين از تجارب دوستان توي كلوپ استفاده كنيد

yamnazh
21-03-2013, 13:17
قربون داداش .همونطور که گفتم ماشین تیپ c6 نوا مدل 1368 هست.از اریاشهر تهران گرفتم.مال یه خانوم دکتر 55 ساله بود.
ظاهرا از 1368 ماشین خواب بوده و ایشون برای تحصیل رفته امریکا و اخره عمری برگشته به وطن. ماشینو 5 ساله میگه را انداختم و گازسوز کردم.
اما نتونستم برونمش و گذاشتم پارکینگ. ماشین 8603 تا دقیقا به کیلومتر را رفته.واقعا خیلی خیلی تمیزه و فکر کنم مفت ازش گرفتم. ماجرای خرید من این بود
که توی بوستان پونک من مغازه دارم و اومده بود برای خرید و اتفاقی گفت ماشین خوابیده دارم برا فروش !!! منم از خدا خواسته 10 تومن معامله کردمو بردم سریع
تعویض پلاک.اما کارشناس اونجا بهم زمزمه کرد که حواست باشه نمیتونی ببری خیابون !!!
خلاصه نمیدونم چی بگم و از ترسم فعلا خوابوندم خونه.خدایی از ازادی تا ورداورد تو جاده مخصوص "بجز چراغ ایرانخودرو" هر ماشینی رو خواستم گرفتم.
تا 180 تا سرعتو بالا برم اما کپ کردم !!!! عجب ماشینی ... ایویل امیریکا ایول شورلت ...
پرشیا هم داشتم 206 تیپ 5 هم داشتم - زانتیا داشتم .... این کجا و اینا کجا .... خدایی اخر سواری ...بالای 90 تا حس میکردم ماشین داره کف خواب میشه خودبخود ...
هنگ کرده بودم.دوربین ندارم اولین فرصت عکس میذارم

mohamad.hejazi
21-03-2013, 23:58
سلام جناب yamnazh ورودتون رو به سایت تبریک میگم.
اینطور که از تعریفهای شما شنیدم ظاهرآ شما آدم خوش شانسی هستید که همچین ماشینی به تورتون خورده.
منتظر عکسهای ماشین هستم.راستی رنگ فابریکه؟
فقط حیف که سی ان جیه چون موتور ماشین رو خراب میکنه.

camaro lt
22-03-2013, 01:05
هرچند كه هنوز عكسهاي ماشين رو نديديم، اما با توصيفاتي كه كرديد، يكي از بكرترين و سالمترين نواهاي ايران رو صاحب شديد كه واقعا اين قيمت 10 ميليون براي اون توي اين شرايط عاليه،

اگر به ماجراهاي بازسازي و داستانهاي اون، تهيه لوازم، تعميرات، سرو كله زدن با صافكار و مكانيك و رنگ آميز و تودوزكار و برقكار و جلوبند ساز و..و.و. دقت كنين، متوجه خواهيد شد كه جمع كردن يه ماشين آمريكايي( و يا حتي يه ماشين امروزي مثل 206 يا پرايد) چقدر هزينه و دردسر و مصيبت داره كه آخرش بازم يه چيزايي رو كم داره و باز بايد بهش ور بري!

مطمئن باش اصلا ضرر نكردي چون حداقل اينه كه يه ماشين ايمن و مطمئن و سالم خريدي كه خيلي جاها مثل يه مرد و دوست و رفيق واقعي كنارت ميمونه و باهات همراهي ميكنه...

و در مورد حق تردد، الان توي همون تهران خيليها قديميتر از اين مدل رو دارن( بنز، تويوتا، فولكس، فيات،جيپ..) و دارن باهاش تردد ميكنن و مشكلي هم نيست، البته به شرط سلامت و مرتب بودن همه چيز.

خيلي وقتها ممكنه يه افسر گير بده كه اون نه بخاطر قانون بلكه بخاطر ترسوندن طرف و البته سركيسه كردنه اونه!

همانطوري كه گفتم، قوانين خيلي درهم و آشفته است و چون زير بناي درستي نداره و باعث ايجاد هرج و مرج و آشفتگي در جامعه ميشه، بنابراين گاهي فقط در يك مقطع كوتاه بصورت نمادين و ظاهري گير ميدن( مثل چند ماه قبل در زمستان و در تهران) كه البته مشخصه پاي منافع خيليها اين وسط دخيله و براي كسب درآمد اين كار رو كردن و نه دلسوزي براي مردم..

حالا من هرچي بگم ممكنه شما هنوز نگران باشي ، اما كم كم كه با شرايط و اوضاع و داستانها و قضايا و...آشنا شدي، ديگه مثل ما گوشتون پر ميشه از اين حرفها و ديگه اهميت نميدي!!!

در مورد گازسوز بودن، اگر واقعا مشكل بنزين داري، بگذار بمونه، اما كمتر از گاز استفاده بكن چون كلا اين سيستم گازسوز هم توي ماشين خطرناكه، هم به مرور باعث فرسودگي موتور ميشه( بخصوص سرسيلندر و سوپاپها).

amir_toos
28-03-2013, 16:05
سلام.تبریک سال نو
آمپر بنزین من یک مشکلی پیدا کرده.! میدونم از پنل هست.عقبه فول رو رد کرده و رفته تقریبا ساعت 3 !!!
یک آمپر بنزین دیگه دارم اما نمیدونم کالیبر هست یا نه! ( باز شده از روی پنل دیگه ای هست ولی قبلا کار میکرده. سالم هم هست از ماشین خودم بازکردم البته پنل کامل تعویض شد بخاطر برش هایی که خورده بود.)
میخواستم بدونم چه جوری تست کنم ( برق بدم ) که عقربه به فول بره تا بدونم چقدر هست که کالیبر شه! کدوم پایه ها هست؟ مثبت کدوم؟ منفی کدوم؟
پست های قبلی رو مطالعه کردم و چیزی دست گیرم نشد.
خیلی ممنون.

camaro lt
29-03-2013, 00:04
براي چك كردن درجه باك بايد اون رو در بياريد و با دست حركت بديد تا ببينين آيا عقربه نشانگر بنزين در پانل هم متناسب با اون حركت ميكنه يا نه؟البته سوئيچ بايد باز باشه و برق رو بهش وصل كنين.
اگر نكرد احتمالا از رئوستا درجه باك بايد باشه و در وهله دوم از همان مشكل مقاومت پشت درجه داخل پانل كه قبلا توضيح دادم( توي همين لينك كه گذاشتيد)
اگر سيم مثبت را به بدنه وصل كنين( برق مثبت درجه توي باك) در اين صورت درجه نشانگر بايد تا آخر بالا بره كه نشان ميده مدار سالم بوده و قطعي نداره.
براي تست اون نشانگر دومي كه دارين، ميتونين اون را جاي نشانگر قبلي سوار كنيد و تست كنيد، اگر هم از درجه توي باك مطمئن هستيد، پس از مقاومت پشت آمپر ايراد بوجود آمده كه حل اون با همان روشي كه توضيح دادم( نصب يك لامپ مينياتوري ) قابل حل خواهد بود.

amir_toos
29-03-2013, 12:58
خیلی ممنون علی آقا.
من یک آمپر بنزین دیگه دارم/ اشتباه کردم عقربه و از روش کندم! باز دوباره گذاشتم! چرخید!!!! از کالیبر بودن خارج شد!
میخواستم بدونم به کدوم یک از اون 3تا پایه پشتش باید برق بدم که نشانگر روی فول قرار بگیره تا منم عقربه بردارم و روی فول قرار بدم!!!
چون هیچ راهی نداره!!! باید برق بگیره تا روی فول بره که بشه عقربه رو تنظیم کرد.
سپاس

amir_toos
29-03-2013, 13:23
همین الان علی آقا رفتم زیر ماشین رو نگاه کردم! یک سیم قهوه ای از باک آمده بود تو صندوق . پیداش کردم دیدم به یک سیم قرمز سوکت خورده!
سوکت رو جدا کردم. از بدنه به سیم قرمز وصل کردم دیدم نشانگر رفت روی E !!! مگه نباید روی F بره؟؟؟
برای اطمینان به سیم قهوه ای هم برق دادم اما تاثیری نداشت.!
با سیم اتصال بدنه که جدا میشد ( از سیم قرمز) عقربه میرفت از فول هم رد میکرد در حالت ساعت 3 قرار میگرفت.
من که گیج شدم!!!

camaro lt
29-03-2013, 18:48
توي درجه باك ( داخل باك)دوتا سيم وجود داره:
يكي كه از بدنه درجه، به بدنه ماشين وصل شده( و با يه پيچ زير صندوق عقب و تقريبا نزديك به گلويي باك به بدنه متصل شده)
يكي كه از روي خود درجه باك و متصل به سيم پيچ رئوستا( مقاومت متغيير) به مثبت متصل شده و به سيم كشي كلي ماشين و درنهايت به پشت پانل( سوكت اصلي پشت پانل) وصل ميشه.
وقتي كه درجه توي باك سالم باشه و برق به اون وصل بشه،و البته درجه نشانگر هم سالم باشه، مقدار بنزين درست نشون داده ميشه.
اگر برق مثبت درجه رو به بدنه وصل كنين و سوئيچ رو باز كنين، درجه بايد تا آخر بالا بره، و فول نشون بده، يعني كه شما با اين كار اون مقاومت متغيير ( رئوستا) رو از مدار خارج كردين و جريان برق كمترين مقدار مقاومت رو داره و درجه بيشترين شدت جريان رو دريافت كرده و در حالت بيشترين مقدار سوخت قرار ميگيره.
اگر چيزي غير از اين باشه احتمال زياد درجه نشانگر توي پانل مشكل داره و مشكل هم از همان مقاومت كاشي( مستطيل شكل كه پشت درجه پانل هست) بوجود مياد و راه تعمير اون رو هم توضيح دادم و لينك اون را هم خودتون گذاشتيد، بنابراين با امتحان دوباره اين روش احتمال زياد مشكل شما حل بشه.
وقتي كه اين كار رو انجام دادين، اون نشاگر دومي رو هم كه عقربه اون رو درآورديد، ميتونين به همين طريق تنظيم كنين.
نكته مهم اينكه اون درجه نشانگر رو بصورت جداگانه به برق متصل نكنين و حتما روي محل خودش در پانل سوار بشه و سوكت پانل رو وصل كنين تا بصورت استاندارد و دقيق بتونه كار بكنه.

amir_toos
29-03-2013, 19:48
ممنون علی آقا. واقعا لطف میکنید که اینجوری با حوصله وقت میذارید و جواب ما تازه کار ها رو میدین.
با توجه به اینکه من یک مقاومت دیگه هم دارم. اونو اول عوض میکنم ببینم مشکل حل میشه یا نه.

Nono_Tick
30-03-2013, 20:15
سلام.تبریک سال نو!
درود به همه کلاسیک بازا!مخصوصان کامارو بازاش!
من یک مشکل بزرگ دارم!شهر ما تازه منطقه ازاد شده!
من یه کامارو 2013 گرفتم,و الان دنباله وسایلشم!ایا تو تهران نمایندگی یا فروشگاهی هست؟چون نزدیک ترین شهر به ما تهرانه!
اگه دوستان جاییو سراغ دارن لطفا معرفی کنن بهم!
ماشینم کیت ار اس رو نداره!دنباله چراغ نئون جلوشم!

camaro lt
30-03-2013, 20:29
سلام.تبریک سال نو!
درود به همه کلاسیک بازا!مخصوصان کامارو بازاش!
من یک مشکل بزرگ دارم!شهر ما تازه منطقه ازاد شده!
من یه کامارو 2013 گرفتم,و الان دنباله وسایلشم!ایا تو تهران نمایندگی یا فروشگاهی هست؟چون نزدیک ترین شهر به ما تهرانه!
اگه دوستان جاییو سراغ دارن لطفا معرفی کنن بهم!
ماشینم کیت ار اس رو نداره!دنباله چراغ نئون جلوشم!

سلام دوست گرامي،سال نو شما هم مبارك.
به كلوپ خوش آمديد
لطفا قبل از هر چيز از اتومبيل خودتون تصوير بگذاريد، داخل، بيرون، موتور) و در موردش توضيحاتي بديد( قيمت خريد، وضعيت فني، موقعيت و وضعيت تردد در سطح كشور، مدارك، و....)
مسلما مورد بسيار جالبيه كه توي كلوپ مطرح ميشه و در ادامه با همكاري بقيه دوستان سعي ميكنيم مشكل شما رو حل بكنيم.
در حال حاضر اينطور كه من متوجه شدم، بيشتر وارد كنندگان خودرو در مناطق آزاد، به نوعي فروشنده و تامين كننده قطعات يدكي اونها هم هستند، شايد بتونين از وارد كنندگان اين نوع خودروهاي پلاك منطقه آزاد ،قطعه مورد نظر رو تهيه كنيد، چون در غير اين صورت تصور نميكنم بصورت رسمي قطعات خودروهاي آمريكاي روز وارد كشور بشه( برعكس مدلهاي ژاپني و كره اي و يا حتي اروپايي) چون كلا واردات خودروهاي آمريكايي بصورت انبوه و مثل نمونه هاي ديگه در كشور وجود نداره و اگر هم باشه قيمتهاي بسيار گزافي دارن.

r00t
31-03-2013, 02:57
خسته نباشید به همه دوستان . به شخصه علاقه شدیدی به shelby gt 500 1967 دارم . ( بیشتر از هر ماشین دیگه ای ) چند تا سوال داشتم 1- مشخصات فنی shelby gt 500 1967 و shelby gt 350 1967 رو می خواستم .2 - تو ایران مدل سالم پیدا میشه اگر آره حدود قیمتش و چجوری میشه از نزدیک یکی از اینها رو دید ؟ 3 - این مدل النور gt 500 قضییش چیه ؟ و آیا از نظر فنی فرقی با gt 500 معمولی داره ؟ 4 - مدل fastback چه فرقی با gt500 معمولی داره ؟ببخشید که زیاد شد . پیشاپیش ممنون

Nono_Tick
31-03-2013, 04:06
فعلا یه عکس از کابینش می زارم!فردا عکس می گیرم ازش می زارم براتون دوسته عزیزم!
ماشینم مدلشLt2 2013!
فول آپشن سفارش تگزاسه!گرم کن صندلی,سانروف,برچسب هود,سیستم صوتی Boston با 9 اسپیکر,هد آپ دیسپلی,کروز کنترل,صندلی های برقی,نئون رو درب ها,4 تا گیج رو هم داره!
145 خریدمش با تمامی هزینه های پلاک منطقش!
داخل استان گیلان ترددم بلا مانعست!
سالی یک بار مو تونم گذرموقتش کنم و 30 روز برم هرجای کشور!!بعد 30 روز اگه برنگردم روزی 11500 تومان جریمه می شم!تو این مدت هم موتور ماشینو پلمپ می کنن!
تنها بدی منطقه ازاد GPS اشه که نمی زاره شما بیشتر از 120 تا برین!اگه برین درجا جریمه می شین!خارج از منطقه هم شین 500000 هزار تومان جریمه می شین و باید سریع برگردین,اگه برنگردین ماشینتون جنسه قاچاق به حساب می یاد!!!!
مدارک ماشین هم کارت ماشینه و بیمه شخص ثالث!از همشون براتون عکس میگیرم می فرستم!
متاصفانه فروشنده ها خیلی بد قولی می کنن!من هنوز که هنوزه فیلتر روغن و حتی خود روغن هم به دستم نرسیده!!!
موتور ماشین 3600cc با گیربکس 7 دندست,که اتوماته!
اینم عکس از کابین:

سعید سوپری
31-03-2013, 12:47
​سلام دوستان کسی نوا فروشی سراغ داره لطفا خبربدید؟میخوام

Nono_Tick
31-03-2013, 16:18
سلام و وقت به خیر به دوستان!اینم عکس هایی از ماشین!امروز صبح گرفتم!ببخشید اگه زیاد خوب عکس نگرفتم!عکاسیم تعریفی نداره!:دی

behrouz.m
31-03-2013, 16:25
آقا مبارکت باشه

behrouz.m
31-03-2013, 16:26
ولی خیلی زور داره
120تا!
نامردیه

Nono_Tick
31-03-2013, 16:45
ممنون داداش!قابلتو نداره!
-
خداییش 120 تا خیلی کمه!من فقط یه بار تخت کردم که اونم 148 تا پر شد و جریمه شدم!:n03:

hossein.az
31-03-2013, 17:40
ممنون داداش!قابلتو نداره!
-
خداییش 120 تا خیلی کمه!من فقط یه بار تخت کردم که اونم 148 تا پر شد و جریمه شدم!:n03:

من یکبار gps اپیروس عموم رو بردم نمایندگی و قطعش کردن
برای جریمه هایی که توی پلیس راه میشد
شما پیگیری کن ببین راهی شاید داشته باشه برای مواقعی که تخته گاز میکنی و میخوای تست شتاب و سرعت باش بگیری
gps قطع کنی

amir_toos
31-03-2013, 19:01
آقا مبارک باشه. به خوشی استفاده کنی

Nono_Tick
31-03-2013, 20:56
حسین جان من امارشو در آوردم!2 نوع Gps داریم!یکی که از فندک ماشین استفاده می شه و یکیم از نوع کاملا پلمپه!از شانس من ماله من کاملا پلمپه!!!عملا کاریش نمی شه کرد....
-
ممنون امیر جان,قابلتو نداره داداش...

camaro lt
31-03-2013, 21:23
ماشين فوق العاده جذابي است، با رنگي گيرا و پر اببهت...
اگرچه تصويرهاي زيادي از كامارو نسل جديد توي نت ديدم، اما ديدن يكي از اينها در داخل كشور، چيز ديگه اي به حساب مياد، بخصوص وقتي از نزديك ببيني..
مثل امروز كه يه زردش رو ديدم، با پلاك گذر موقت كه درست نبش خيابان ما ايستاده بود و تا خواستم دور بزنم و ازش چندتا عكس شكار كنم، غيبش زد!
درست مثل همين.

كاملا با بودنش فضاي اطرافش رو تحت تاثير قرار داده بود و جذابيت طراحي بدنه، ديگه جايي براي عرض اندام ماشينهاي طراز اول كره اي و ژاپني نگذاشته بود،( ديگه چه برسه به وطني!!)
در مورد كيت R S توي نت جستجو كردم اما نتيجه اي نداشت و چيزي نديدم، اين كيت دقيقا براي چه منظوري استفاده ميشه و محل نصب اون كجاست؟شايد با داشتن اطلاعات اوليه، بهتر بشه پيگيري كرد.

Nono_Tick
01-04-2013, 02:42
ممنون از هندونه هایی که بهم دادی! :دی :ایکس

یه توضیحی در مورد کیت های اتاق جدید کامارو بدم!
Rs یه نو کیته که رو تمامیه مدل های کامارو نصب می شه![کیت Rs شامل یه بال،دفیوزر،چراغهایی نئون جلو+رینگ ۲۰ اینچ به پهنای ۸اینچ جلو و رینگ 20 به پهنای ۹ اینچ عقب]!این ماشین که الان عکسشو دارین میبینین!کامارو 2Lt،یعنی‌ فول آپشن!یعنی‌ داخله این کامارو با کامارو Ss هیچ فرقی‌ نمی‌کنه!
کامارو کلا ۷ مدل داره!
1LS,2LS,1LT,2LT,1SS,2SS,ZL1!!!!!!
کیت‌های کامارو هم Synergy™ Series Special Edition,45th Anniversary Package,RS Package هستن!
محل نصبشم یا توسط کارخونست یا Dealer ها که همون نمایندگی های Chevi محصوب می شن!
یعنی‌ عملا دوستانی که به موتور V6 می گن کامارو Rs, به کًل فازشون اشتباس:دی،Rs هم یه نوع کیته!
کیت Rs رو همه ۶ ورژن کامارو نصب می‌شه به غیر از ZL1 که کیت Rs شاملش میشه و خودش بدون تقاضای خریدار اونو داراست:)

ماشین من تمام آپشن های کیت Rs رو داره جز چراغ جلوشو,من هم دنباله اون چراغام!!!!دنباله یکیم که وسایلشو برام بیاره!

saeidkhaleghi
01-04-2013, 08:15
با سلام خدمت همه دوستان ماشین باز [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

یه سوال داشتم . جدیداً از مدل این ماشین خیلی خوشم اومده و خیلی دلم میخواد داشته باشمش.
ولی متاسفانه من اطلاعاته زیادی راجب اینطور ماشین ها ندارم :(:n28:

کسی میتونه منو راهنمایی کنه برای خرید این ماشین؟ چه چیز هایی ملاک خرید هست و حداقل و حد اکثر قیمیتی ک شما برای این ماشین میزارید برای من خیلی مهمه...

تصویر ماشین :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 2.0%29.JPG/800px-Chevrolet_Impala_Coupe_%28Orange_Julep%2C_Version_ 2.0%29.JPG

camaro lt
01-04-2013, 11:19
جالبه، من توي جستجوها بيشتر به همين كيتهاي بدنه برميخوردم اما تصور كردم كيت تقويت موتور و اينجور چيزا باشه.
پس با اين حساب شما بايد با نمايندگي فروش قطعات GM در خارج از كشور تماس بگيريد، به نظرم اگه با يكي از نمايندگيها در امارات تماس بگيريد، اون قطعه كيت رو براتون بفرسته و اينجا تحويل بگيريد،
معمولا دوستاني كه براي يه قطعه كمياب مشكل دارن از خارج خريد ميكنن( ترجيحا آمريكا) و وسيله ميرسه دستشون، گاهي هم يكي براشون از اونجا ميخره و ميفرسته كه اونهم خوبه.
كساني هستن كه از امارات قطعه ميارن اما فكر كنم اين وسط خيلي روي قيمت بكشن و بصرفه نباشه.
.........................................
دوست گرامي saeidkhaleghi ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نيازي به زدن يك تاپيك جداگانه نيست و همينجا ميتونين سوال خودتون رو مطرح كنين تا بيشتر در موردش صحبت بشه.
اون ماشين مورد نظر شما يك شورلت ايمپالا كوپه مدل 1967 و بسيار كمياب و ارزشمند كه خيلي از ماها دنبالش هستيم و توي ايران تعداد كمي از اونها هست و به راحتي پيدا نميشه( چه بصورت تميز و يا خراب كه بازسازي بشه)
البته اگر بگرديد حتما پيدا ميكنين اما اينكه در چه شرايطي باشه مشخص نيست.
قيمتها هم ديگه مثل گذشته نيست و الان يه نوا معمولي كه مرتب و تميز باشه، ديگه كمتر از 5 تومان پيدا نميكنين، مگر اينكه طرف بخواد سريع رد بكنه و به پول احتياج داشته باشه كه اونهم خيلي خيلي كم پيش مياد، بر اين اساس قيمت يه ايمپالا كوپه ديگه خيلي بيشتره..
ملاك خريد در مورد هر ماشين و البته كسي كه ميخواد بخره فرق ميكنه، مثلا يكي ممكنه صرفا ماشين رو كلكسيوني بخواد و حتي با اون 100 متر هم رانندگي نكنه، بنابراين توي پاركينگ خونه نگهداري ميشه و نيازي به مدارك و سند و پلاك و كارت سوخت و..و.و.نداره.
يكي ديگه ممكنه بخواد ازش استفاده بكنه بنابراين از نظر مدارك بايد كامل و بدون نقص باشه، اين ديگه به خودتون بستگي داره.
ماشين هرچقدر كمياب باشه، حساسيت كمتري روي اون وجود داره( از نظر فني) چون ديگه به اين راحتي نميشه يكي ديگه رو پيدا كرد و شايد شانس پيدا كردن يه نمونه ديگه كه با خواسته ها و مشخصات مورد نظر ما جور دربياد زياد نباشه بنابراين بايد هموني رو كه پيدا كرديم بگيريم و بازسازي كنيم.( البته اين نظر شخصيه من بود)
و اما مهمترين و سخترين بخش كار، بازسازي كه نياز به حوصله و دقت و صرف زمان و انرژي و دقت زياد و داشتن اطلاعات فني بالا و بقول معروف دست به آچار بودن داره، همينطور سرمايه كافي براي خريد و هزينه كردن قطعات و تعميرات و كارهاي ديگه ، كه اينهم هرچقدر ماشين خاصتر و كميابتر باشه، هزينه ها بيشتر و بالاتر ميره.
خيليها وسط كار خسته شده و كم ميارن و ماشين رو با قيمت پايين و ضرر ميفروشن، و گاهي هم ممكنه دردسرهاي ديگه اي براشون درست بشه( مثل داستان فرسوده و تعويض پلاك و...) كه اينهم ماجراهاي خاص خودشو داره و بايد پوست كلفتي داشته باشيد تا زير بار اين حرفها و فشارها و قوانين مسخره و بي سر و ته نرويد و كم نياورين...
من نميخوام شما رو دلسرد بكنم ، اما پشت اين ظاهر جذاب و گيرا و فريبنده خودروهاي آمريكايي، كه نگاه و نظر هر كسي رو به خودش جلب ميكنه، يك دنيا دردسر و خون دل و گرفتاري و اعصاب خورد شدن و..و..و.. وجود داره كه به چشم اونايي كه دستشون توي كار نيست نمياد..حتي توي ساده ترين و معمولي ترين مسائل و جزئياتي كه ممكنه به ذهن شما خطور نكنه، مثل درست كار نكردن درجه باك بنزين و يا نداشتن يكي از زهوارهاي تزئيني دور شيشه.
بنابراين اگر حوصله و توان و انرژي و اعصاب اينجور شرايط رو دارين، كه عاليه، اما اگر نه ، بهتره فعلا فقط به جمع كردن اطلاعات و زياد كردن معلومات فني خودتون بپردازيد تا براي يك كار خوب و تميز آمادگي لازم رو پيدا كنين.

amir_toos
01-04-2013, 11:52
سلام.
علی آقا طبق فرمایش شما اون لامپ رو هم قرار دادم اما !!! خودم کامل گیج شدم. جریان چیه!!
بذارید از اول توضیح بدم!
آمپر 3 شاخه داره. یکی مثبت-منفی-روئستا باک
بردم پای باتری چک کردم ببینم مشکلی هست یا نه
مثبت به مثبت / دوتا منفی ها هم به منفی
نتیجه اینه نشانگر به سمت E میره.! و کامل متوقف میشه!
آمپر دیگه هم باز کردم و همین تست رو زدم دیدم فرقی نداره!
قاعدتا پس باید مقاومت مشکل داشته باشه.!
این با مقاومت + لامپ ( از نوع پشت آمپر خودش) قرار دادم بازم نتیجه همین بود.!
یک سیم از صندوق کشیدم آوردم سر باتری گفتم شاید تو مسیر مشکل داشته باشه.! وصل کردم بازم از F رد شد و به سمت ساعت 3 رفت!
سیم رو دوباره به منفی زدم رفت رویE !!!
من فکر نکنم این به سمت F بره! یا همه مون داریم اشتباه میکنیم یا من یک جای کارم مشکل داره که هنوز متوجه نشدم!
خب دستور چیه علی آقا؟؟؟؟

saeidkhaleghi
01-04-2013, 12:22
خیلی خب. مثن ک من تو بد مخمصه ای گیر افتادم! از یه ترف شدیداً این ماشین رو دوست دارم و میخوامش! هرطور شده حتی اوراقیشو.چون من از دوران کودکی این ماشینو میخواستم :n29:
از یه طرف وضعیت مالی نامتناسب. و از یه طرف حرف های شما ک شیدیداً رو من تاثیر منفی گذاشت ولی همچنان من خاهانه این ماشینم!
من تابحال از خودم ماشینی نداشتم و تصمیم گرفتم اولین ماشینی ک میخرم یک ماشین زیبا و خاص باشه ک این مدل شورلت مدنظرم بودو هست
شما میتونید منو تو مسیر درست قرار بدید تا سر اولین ماشینی ک میخوام بخرم ضرر نکنمو به یکی از آرزو های خیلی خیلی قدیمیم برسم؟
و این که هیچ اطلاعاتی راجب فنی ماشین ها ندارم چه برسه به ماشنی های کلاسیک آمریکایی
با این چیزایی ک الان بشما گفتم فکر میکنم نظر شما این باشه ک این قضیه رو ولکنم تا اطلاعاتم راجب ماشین ها بیشتر شه و وضعیت مالیم مساعد شه بعدش سمت این ماشین ها برم.
ولی همچنان خیلی شوق برای خرید این ماشین دارم

خیلی ممنون جهت پاسخ:n16:

سعید سوپری
01-04-2013, 12:29
دوستان من اطلاعاتی در مورد کروز کنترل کاپریس میخوام چی هست؟کارش چیه؟

camaro lt
01-04-2013, 14:05
سلام.
علی آقا طبق فرمایش شما اون لامپ رو هم قرار دادم اما !!! خودم کامل گیج شدم. جریان چیه!!
بذارید از اول توضیح بدم!
آمپر 3 شاخه داره. یکی مثبت-منفی-روئستا باک
بردم پای باتری چک کردم ببینم مشکلی هست یا نه
مثبت به مثبت / دوتا منفی ها هم به منفی
نتیجه اینه نشانگر به سمت E میره.! و کامل متوقف میشه!
آمپر دیگه هم باز کردم و همین تست رو زدم دیدم فرقی نداره!
قاعدتا پس باید مقاومت مشکل داشته باشه.!
این با مقاومت + لامپ ( از نوع پشت آمپر خودش) قرار دادم بازم نتیجه همین بود.!
یک سیم از صندوق کشیدم آوردم سر باتری گفتم شاید تو مسیر مشکل داشته باشه.! وصل کردم بازم از F رد شد و به سمت ساعت 3 رفت!
سیم رو دوباره به منفی زدم رفت رویE !!!
من فکر نکنم این به سمت F بره! یا همه مون داریم اشتباه میکنیم یا من یک جای کارم مشکل داره که هنوز متوجه نشدم!
خب دستور چیه علی آقا؟؟؟؟
فكر كنم يه چيزي رو درست انجام نداديد.
قبل از هر كاري، نشانگر توي پانل رو سر جاي خودش ببنديد و اون رو بيرون چك نكنين.
درجه توي باك رو هم به سيمهاي خودش متصل كنين.
با باز كردن سوئيچ و تست معمولي ببينين چه اتفاقي ميافته؟
با بالا و پايين بردن بازوي درجه توي باك، بايد درجه نشانگر هم به سمت پر و خالي حركت بكنه.
اگر حركت نكرد يا درجه توي باك خرابه يا نشانگر صفحه( البته به شرطي كه سيم كشي سالم باشه)
همين تست رو با دومين نشانگر صفحه هم انجام بديد تا ببينين اونهم همين مشكل رو داره يا نه؟
سيم مثبت درجه توي باك رو به بدنه وصل كنين و باز سوئيچ باز بكنين و ببينين نشانگر توي صفحه كجا قرار ميگيره؟
در نهايت اگه مشخص شد كه نشانگر توي صفحه ايراد داره( خراب شدن مقاومت پشت آمپر) از اون روش لامپ استفاده بكنيد( لامپ ريز و نه سايز بزرگ )
متاسفانه من از راه دور نميتونم نظر قطعي بدم چون شما اون رو از محل خودش بيرون آورديد و به برق وصل كردين كه همين كار ممكنه به اون صدمه زده باشه. تا زماني كه لازم نيست نبايد بيرون از مدار برق ماشين، به اين درجات برق مستقيم وصل كرد.
================================

دوستان من اطلاعاتی در مورد کروز کنترل کاپریس میخوام چی هست؟کارش چیه؟
كروز كنترل در اكثر ماشينهاي خارجي موجود در بازار وجود داره و كار اون تنظيم سرعت ثابت در يك مسير طولاني است.
مثلا بفرض دارين با سرعت 80 يا 100 كيلومتر در اتوبان حركت ميكنين و قراره چند ساعت همين مسير رو طي كنين، براي اينكه نيازي به فشار پدال گاز و نگه داشتن اون در زمانهاي طولاني نباشه، سيستم كروز كنترل بصور خودكار( و با زدن دكمه) وارد عمل شده و سرعتي كه در همان موقع داريد رو ثابت نگه ميداره و ديگه نيازي نيست پاي شما روي پدال گاز فشار وارد بكنه.
زماني كه ترمز رو فشار بديد بصورت خودكار ، كروز كنترل از مدار خارج ميشه و دوباره كنترل سرعت و پدال گاز در اختيار خودتون قرار ميگيره.
در بعضي مدلها سيستم جوري عمل ميكنه كه در سربالايي به پدال گاز بيشتر فشار مياره تا افت توان و سرعت در سربالايي بر روي ماشين تاثير نگذاره و همچنان همان سرعت ثابت رو داشته باشه.
كروز كنترل از قطعات پيچيده اي كه همزمان از سيستمهاي مغناطيسي و مكشي( ويكوم) و الكترونيكي و مكانيكي هستند استفاده ميكنه و در كاپريس كلاسيك هم وجود داره اما تابحال فقط يكي رو ديدم كه سالم بوده و كار ميداده و بقيه بعد از خراب شدن، بخاطر نبودن توان و اطلاعات فني و قطعات، ديگه كار نكردن و ماشين بدون كروز كنترل بوده.
گويا براي بعضي از مدلهاي ماشين آمريكايي كيتهاي كروز كنترل وجود داره كه با نصب اونها ماشين اين قابليت رو پيدا ميكنه اما توي ايران نديدم و فقط بايد سفارش بديد تا از آمريكا براتون بفرستند.
دكمه هاي كنترل كروز در كاپريس روي دسته راهنما سمت چپ قرار داره

برادرم تونست يه عكس از اون كامارو زرد بگيره، البته فقط از پشت سرش!!

amir_toos
01-04-2013, 14:22
ممنون.
من صبح که پنل رو باز کردم از پشت دنبال کردم ببینم کدوم سیم ها از روی سوکت به اون 3 شاخه میخوره!
بررسی کردم دیدم یکی از سمت باک میاد-یک منفی- یک مثبت!
طبق فرمایش شما سوئیچ رو باز کردم دیدم برق داره میاد! با مولتی متر دیجیتال چک کردم که مثبت و منفی رو پیدا کنم!
ولتاژی بین 12-13 سر سیم بود! سر باتری هم همین!
من اولش فکر کردم تو مسیر شاید یک مشکلی برای سیم باک هست. ناچار یک سیم بلند از محل سوکت صندوق به سمت باتری آوردم!
به پایه وصل کردم. همین طور مثبت و منفی! بازم تائیری نداشت ( که در پست قبلی خدمتون عرض کردم)
الان کنجکاو شدم! با استفاده از همون سیم بلند این دفعه برق مثبت رو وصل کردم! یک عدد لامپ کوچک ( از همون پشت آمپری ها + پاتروم مخصوص سوکت دار) بردم! اول وصل کردم به سیم برگشت باک! لامپ روشن نشد!
به سیم اتصال بدنه زیر هم وصل کردم بازم روشن نشد!
فکر کنم اتصال بدنه باک قطع شده!!!
اومدم الان چک کنم دیدم شما پست گذاشتید. گفتم خدمتون بگم که جریان چیه!
حالا الان یک استراحت کوتاهی کنم میرم سر وقت اتصال آهن اون زیر.! شاید همونه که داره اذیت میکنه ( خداکنه) باز دوباره نتیجه آزمایش ام رو میگم.
خیلی خیلی متشکرم

amir_toos
01-04-2013, 14:49
مشکل پیدا شد..!
در تو باکه!!!
من سیم برق مثبت از باتری بردم زیر باک. با مولتی متر سیم برگشت از باک ( قهوه ای) رو چک کردم هیچ برقی ازش نمیاد!
حتی به سیم اتصال زیر یک سیم دیگه از بدنه دادم که اطمینان داشته باشم بدنه وصله!
مجبورم باک رو باز کنم ببینم جریان چیه.!

amir_toos
03-04-2013, 20:08
سلام به همگی دوستان عزیز.
بالاخره بعد از اینکه مشکل رو پیدا کردم که از سمت باک هستش
امروز وقت کردم و باک رو باز کردم.
باز کردن باک دو پیامد خوبی در پی داشت.
1- متوجه شدم سیم قهوه ای ( برگشت بدنه ) از جاش خارج شده. سوکت اون نر و مادگی هستش. جا زدم دیدم آمپر درست شد.! البته قبلش بنزین ها رو خالی کرده بودم.دوباره سر ریز کردم دیدم آمپر بالا میره و درست شده.
2- شلنگ رفت بنزین خیلی خشک شده بود. متاسفانه قبلا شخص یا مکانیکی که این کار رو کرده متوجه نبوده که اینجا باک بنزین هست نه حوض آب! چون شلنگ آب استفاده کرده بود!!! همین طور شلنگ هوا بنزین هم پوسیده شده بود. خلاصه هر 3 شلنگ رو نو گذاشتم
----
اما نتیجه کلی که در اینکار عاید من شد و بد نیست اینجا مطرح کنم که باعث گمراهی نشه چون خودم هم گمراه شده بودم!
1-وقتی که سیم آمپر به بدنه وصل میشه باید کامل رو E قرار بگیره ( در صورتی که همه میگفتن F )
2- اگر سیم جریان آمپر وصل نباشه از فول رد میشه و در حالت ساعت 3 قرار میگیره ( منظورم نشانگر درچه بنزین هستش)
--
ناگفته نماند این موارد در بیوک ( ایران) اینجوری هست. شاید تو هم خانواده ها اینجور نباشه!
موفق باشید

camaro lt
04-04-2013, 01:01
من تصور ميكردم باك رو باز كرديد و درجه بيرون از باك قرار داره و ميتونين اون رو با دست حركت بديد، بخاطر همين مرتب ميگفتم درجه رو بالا و پايين كنين!!
توي باك رو هم بهتره خوب بگرديد چون گاها اشياء زائد و خارجي ميافته اونجا و ممكنه به بازوي درجه باك گير بكنه و مشكل بوجود بياره، اون لوله هاي رفت و برگشت بنزين هم تماما عوض كنين كه خيلي راحت بعد از خشك شدن ميتونه ترك بخوره و نشت بنزين بوجود بياد.
حركت عقربه بنزين بعد از اتصال بدنه ممكنه بر اساس نوع سيم كشي و يا ادواتي كه سر راه سيم كشي باشه فرق بكنه، اما در هر صورت بايد به يه سمت متمايل بشه، لاستيك آب بندي دور حلقه درجه باك رو هم چك كنين اگر خراب بود حتما تعويض بشه.

MJ1970
05-04-2013, 20:39
با سلام خدمت دوستان عزیز و تبریک بابت سال نو
این عکس رو در تیونینگ تاک قرار داده بودن(حیف از اون ماشین سبز)

camaro lt
05-04-2013, 23:09
اون ريويرا 73 بود كه چند سال قبل توي نت عكسهاش رو ديدم .
همينجا افتاده بود و از شيشه به جلو هيچي نداشت، و در واقع تنها يه بدنه خالي بدون موتور بود.
پيگير اونهم شدم و گويا توي يه گاراژ اوراقي در اطراف تهران بود ( ظاهرا شهريار) و سند هم نداشت و قيمت چيزي حدود 5 يا 7 تومان گذاشته بود!!!
حداقل به قيمت نداد كه يكي بخره و از قطعات سالم اون براي يدكي استفاده بكنه...

amir_toos
07-04-2013, 11:19
سلام.
بالاخره یک صافکار پیدا کردم که هم ارزون باشه هم وارد باشه .
رفتم صحبت کردم که 4تادر+2گلگیر جلو+ کاپوت+صندوق عقب جدا جدا بدم با راحتی کار کنه. اینا تموم شد ماشین رو ببرم روی عقبش کار کنه.
چند وقتی بود تو این فکر بودم که یک کسی رو پیدا کنم که بابت میل ام کار کنه همین طور ماشین هم پیشش نخوابه!
میخواستم بدونم من میخوام درها رو باز کنم سوکت برقش از کجا باید آزاد کنم؟ داخل در هست؟ تو اتاق هست؟! ( منظورم از جای گردگیرش هست)
همین طور بیرون آوردن شیشه ها به چه صورته؟
ممنون

mohamad.hejazi
07-04-2013, 13:17
سلام.
این بلیر هم تازه قسمت من شده.
مدل 78
اتومات
ماشین بدی نیست ولی نگهش نمیدارم.

scope82
07-04-2013, 15:43
سلام علی آقا
سلام آقای حجازی
سال نوتون مبارک
امیدوارم سال خوبی رو پیش رو داشته باشید :)
آقای حجازی؟ الآن چندتا ماشین دارید شما؟ اون ایمپالا قهوه ایه رو فروختی؟