PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كلوپ خودروهاي آمريكايي

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

camaro lt
12-12-2012, 22:44
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

camaro lt
12-12-2012, 22:49

camaro lt
12-12-2012, 23:06
شايد خيلي از ماها بعد از اينهمه دردسرهايي كه از طرف راهنمايي و رانندگي برامون بوجود مياد، بگيم كه كميته كلاسيك كاري نميكنه، اما واقعا اينجور نيست و اين كميته و بخصوص شخص جناب صالحخو هركاري در توانش بوده انجام داده كه تا همينجا هم تونسته وضعيت رو به نحوي اثبات بكنه، نمونه اونهم همين نمايشگاههاي كلاسيك بوده.

اينجور كه از دوستم شنيدم، كل بودجه ساليانه كميته زير 15 ميليون تومان بوده كه به هيچ كجا نميرسيد، و اگر قرار بود با اين بودجه بخوان نمايشگاه كلاسيك برگزار بكنن، اصلا امكانش نبود، چرا كه همين سالني كه ميبينين، كرايه اي حدود 70 و چند ميليون تومان بريا اين چند روز نمايشگاه رو داشته!! ولي با تلاشهاي جناب صالحخو، و پافشاري ايشون تونسته اين بودجه رو در كميسونها تصويب بكنه و براي اين كار اختصاص بده.

من بشخصه از زحمات ايشون، هرچند به ديد من و امثال من نياد، كمال تشكر رو دارم.

MJ1970
12-12-2012, 23:15
بسیار عالی
:33:
راستی هنوز نوا و بیوک نمایشگاهی نشدن؟مثلا بنز و فولکس نه چندان تک هست ولی نوا یا بیوک نیست!!!
جای نوای شما خالیه اونجا

camaro lt
13-12-2012, 00:28
در نمايشگاههاي ديگه كه توي بقيه شهرها برگزار شده، نوا و بيوك و بقيه نمونه هاي آمريكايي هم بوده، اگر بقيه آمريكايي سوارهاي اهواز هم قرار بود توي سالن باشن، واقعا جا كم ميامد، اما شايد فقط تعدادي از اونها شرايط شركت كردن رو داشته باشن، چون هنوز نمونه هايي رو ميبينم كه در شرايط خوبي نيستن و با وضعيت بد بدنه و فني دارن تردد ميكنن و همين هم يكي از عوامل مشكلساز براي بقيه است.

بهر حال چون كلا خودروهاي آمريكايي هميشه يه سرو گردن بالاتر از بقيه ماشينها، جلب توجه ميكنن، هميشه بازديدكنندگان زيادي داره، و اگر تعداد و تنوع زيادتر بشه به نفع خودمون هم هست.

شايد بخاطر اون هيبت و ظاهر قدرتمند و ساختارهاي ساده و خطوط زيباي بدنه باشه كه توي طراحيهاي دهه 60 و 70 آمريكا خيلي خودنمايي ميكرد.

براي شركت در اين نمايشگاهها بايد عضو رسمي كميته بشيم. شايد عضو بشم، اما اميدوارم اين باعث نشه كه بيشتر زير ذره بين قوانين آنچناني راهنمايي و رانندگي و يا سازمانهاي ديگه قرار بگيرم!

مثلا سازمان حفاظت از محيط زيست كه بجاي رسيدگي به وضع فاضلابها و آلودگي شديد رودخانه، به اگزوز 4 تا كلاسيك كه هفته اي يك يا دوبار روشن ميشن گير ميده!!

دوتا عكس از گردهمايي امريكايي سوارها در هلند ( اواخر تابستان) كه يكي از دوستان هلندي كه خودش هم دوتا بيوك ريويرا داره( طلايي و قرمز)، در اون شركت كرده بود.

جالبه كه هلنديها علاقه خاصي به مدلهاي آمريكايي ، بخصوص ريويرا دم قايقي دارن و شايد بيشترين تعداد دم قايقي بعد از آمريكا در هلند پيدا بشه!!

camaro lt
13-12-2012, 14:25
بخشهاي اصلي كولر شورلت.

در دو مدل بيوك و نوا،و يا بقيه خودروهاي خانواده جي ام، معمولا قطعات اصلي كولر تشابه زيادي دارن و تنها تو يه سري ملزومات جانبي تفاوت وجود داره.

مثلا در موتور هاي 8 سيلندر( مثل بيوك ايران) كمپرسور در سمت چپ موتور قرار گرفته و از نوع سوزني است و در نوا با موتور خطي شش، كمپرسور در سمت راست هست و البته مدلهاي اين كمپرسورها هم متفاوته.

اين كمپرسور نمونه معروف به راديالي است كه در نوا استفاده ميشه و البته در بعضي نمونه هاي كاپريس كلاسيك دهه 80 هم ديدم.

اينها دوتا لوله رفت و برگشت متصل به رادياتور كولر در جلوي ماشين( كنداسور) هستند كه گاز بعد از خروج از اين مرحله به سمت كمپرسور حركت ميكنه.

اينهم همان فشنگي فشار گاز هست كه اگر گاز از حدي كمتر بشه برق مگنت كمپرسور را قطع ميكنه تا بدون گاز و روغن كار نكنه.

اين مجموعه كامل يونيت كولر هست كه داخل اون اواپراتور وجود داره و در واقع گاز تحت فشار با ورود به اون بصورت بخار بسيار غليظي ميشه( توسط اسپكشن والو) و بشدت سرد شده و باعث خنك شدن هواي عبوري از لابلاي لوله هاي اون ميشه، و در بازگشت از خشك كن ( دراير) كه همون كپسول براق فلزي است عبور ميكنه و دوباره به سمت كندانسور حركت ميكنه.

هوا هم توسط فن مربوطه كه داخل گلگير سمت راست و در ادامه همين يونيت هست دميده ميشه، البته در نمونه هايي مثل كاپريس و يا بليزر اين فن بيرون از گلگير بوده و ديده ميشه.

اين ترموستات كولر هست كه بر روي بدنه يونيت نصب شده و يك لوله باريك از اون بيرون‌امده و به لوله خروجي اواپراتور( يا همان تبخير كننده) متصل شده تا در دماي مشخص شده اي برق كولر رو قطع بكنه و دما در حد تنظيم شده اون، باقي بمونه.

اينجا هم روي يونيت هست كه من بجاي آفتمات خراب دور فن، از يه آفتمات جديد استفاده كردم و در كنارش هم مقاومت فن وجود داره كه تعداد سرعتهاي چرخش فن كولر/ بخاري رو مشخص ميكنه. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در كل تنها فرقي كه كولر بيوك با نوا داره در محل قرار گيري كمپرسور و مدل كمپرسور هست و در بقيه چيزها يكسانه.

گاز مورد استفاده در اونها ، تا جايي كه من يادم هست و روي كمپرسورها ها نوشته شده از نوع آر 12 است و البته ممكنه بشه از گازهاي جديد هم استفاده كرد، ولي اينكه تاثيري داشته باشه( مثبت يا منفي) دقيقا اطلاعي ندارم.

سرويس و راه اندازي كولر يك خودرو كه سالها كار نكرده بايد با طي كردن مراحل مختلفي انجام بشه كه اولين اونها نشت يابي و تعمير و يا تعويض بخشهاي صدمه ديده ، شستشوي داخلي مدارها و لوله ها توسط مواد مناسب اين كار و تست مجدد وكيوم و در نهايت گاز گيري است و همه يان كارها رو هم يك كولر ساز وارد بايد انجام بده كه تجربه و دستگاههاي لازم رو داشته باشه.

MJ1970
13-12-2012, 15:01
نوای من کمپرسور کولر نداشت و چون کمپرسور فابریکش 350000 تومان بود و تازه ,بازسازی شده بود یه کمپرسور ساندن 508 ساخت سنگاپور (نو)که با گاز 134 کار میکرد خریدم (150000 تومان البته 2 سال پیش)و از طرفی چون شیر انبساط اوابراتور رو ازش بریده بودن یه شیر انبساط مخصوص گاز 134 هم خریدم و در ورودی اوابراتور پرس کردم و البته هنوز کمپرسور رو نصب نکردم.البته این مدل کمپرسور رو توی خیلی از ماشینهای امریکایی دیدم و ظاهرا قدرت کمتری از موتور میگیره.
یه دور گلگیر عقب هم نصب کردم که هنوز کامل جوشش نکردم ولی چند تا عکس قرار میدم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

amir_toos
13-12-2012, 18:28
آقا ببخشید! شما که دور گلگیر رو عوض کردین! ورق رو چه جوری به این شکل زیبا خم دادین! منم خیلی وسوسه شدم لوازم صافکاری رو تهیه کنم و دستبکار شم!
خیلی تمیز کار کردید!
خسته نباشید

MJ1970
13-12-2012, 18:56
از لطف شما ممنونم.
اون ورق به صورت اماده در لوازم فروشیها هست و حداقل برای نوا و بیوک نیازی به خم و ساخت ورق نیست و قیمتش 18000 تومان بود.
البته هنوز کارش تموم نشده .کامل که شد عکس قرار میدم.

amir_toos
13-12-2012, 21:45
از لطف شما ممنونم.
اون ورق به صورت اماده در لوازم فروشیها هست و حداقل برای نوا و بیوک نیازی به خم و ساخت ورق نیست و قیمتش 18000 تومان بود.
البته هنوز کارش تموم نشده .کامل که شد عکس قرار میدم.

از لوازم یدکی آمریکایی باید تهیه بشه یا جای دیگه هست! چون تو اون فروشگاه همچین چیزی ندیده بودم! اصلا در مورد آماده بودن ورق دور گلگیر اطلاعی نداشتم!
آیا فقط برای عقب هست؟
اگر توضیحی در این مورد بفرمائید خیلی ممنون میشم.
سپاس

MJ1970
13-12-2012, 22:00
من فقط برای عقب دیدم و فکر نکنم جلو خیلی مصرف داشته باشه (به دلیل قطور بودن ورق پالانی جلو و ابگیر نبودن انها).از یدکی فروشهای شورلت باید تهیه کنید و توی تهران که اکثرا دارن. برای تعویضشم اول ورق جدید رو روی گلگیر غقب جوری نگه داشتم که سر و ته ورق روی جای خودش قرار بگیره و بعد با ماژیک یه خط روی گلگیر انداختم و همانطور که در عکس دیدید یک سانت جا گذاشتم و بعد با فرز تمام دور گلگیر پوسیده رو بریدم .البته بیرون با هواگاز میبرن و اصلا دقیق و تمیز نمیشه.بعد هم با سیم جوش برنج جوش دادم .البته باز بیرون با سیم جوش اهن جوش میدن و چون حرارت بیشتری میدن گلگیر رو دچار اعوجاج میکنن و اگر پول خوبی خرج کنید و صافکار هم هم حرفه ای باشه دوباره میتونه گلگیر رو میزان کنه.من از برنج استفاده کردم که به دلیل ذوب سریعتر خیلی کمتر مشکل ایجاد میشه.ضمنا اگر دور گلگیر خودتون از هم نپاشیده و خیلی نازک نشده به نظرم همون با تکه های کوچک ورق درست بشه بهتره .

MJ1970
13-12-2012, 22:23
دوستان یه چیزی به ذهنم رسید و فکر کردم مطرح کنم و به نظرم ضرری نداره.
برای رسانه ای شدن موضوع منع تردد و مشکلات این طرح و اینکه همه ی خودروهای بالای 20 سال الاینده محیط زیست نیستن دوستان میتونن به اخبار 20:30 پیامک بدن و اگر تعداد پیامکها به حدی برسه اونها به بررسی مشکل میپردازند (ان شاالله) شمارش هم 30002030

camaro lt
13-12-2012, 23:16
مقدار استحكام زر جوش نسبت به جوش با آهن چقدر فرق ميكنه؟

شايد در دراز مدت زرجوش زودتر خودش رو ول بكنه و ترك بخوره.

اون يك سانت اضافه رو براي اتصال دو لبه گذاشتيد؟ اينجوري به احتمال زياد آب در لاي لبه اضافي باقي ميمونه و دوباره باعث پوسيدگي ميشه.

من از يك صافكار كهنه كار آمريكايي شنيدم كه ميگفت اگر دوتا لبه تيكه كاري رو مستقيما روبروي هم بگذارن و جوش بخوره، خيلي دوام بالاتري پيدا ميكنه و ديگه آب پشتش جمع نميشه.

البته به نظر من بهترين كار بعد از تمام شدن جوشكاري و موجگيري، رنگ آميزي غليظ تمام نقاطيه كه در ديد نيست و احتمال زنگ زدگي زياده، و البته بعدش استفاده از خميرهاي پلاستيك و يا همان موم براي پوشش و آب بندي كامل ناحيه ترميم شده، البته اگر دسترسي خوبي داشته باشيم، چون اون قسمت بدجايي هست و دسترسي به پشت اون تقريبا ناممكنه.

براي موجگيري هم بايد مشته رو در پشت محل گرم كردن نگه داريم و با قالب بدنه ضربه بزنيم كه اينهم باز بخاطر همون دسترسي بد به ناحه داخلي گلگير خيلي سخته.

شما از چه راهي استفاده ميكنين؟

اين كليپ رو مدتها پيش ديده بودم و خيلي خيلي جالبه!

اينهم سايت اون شركت سازنده

سعید سوپری
14-12-2012, 00:00
دوستان من یه نوا دارم میخوام بفروشمش اگه کسی خواست بگید مدل ۶۵ کرم رنگ سی۶ ۴لاستیک نو فنی سالم زیزوبند را دوماهه نو کردم تودوزی صندلی و سقف وکف پوش نو اماده سواریه خودم چندبار باهاش مسافرت رفتم کاملا راحته قیمتم ۶۲۰۰گفته بودم اما پول لازمم کسی پای معامله بیاد کمترم میدم

MJ1970
14-12-2012, 11:18
علت استفاده صافکارها از مفتول اهن یکی قیمت پایینترشه و دیگری اینکه نیازی به پودر تنه کار نداره.البته با ترکیب اکسیژن و گاز مایع (به دلیل دمای کمتر از ترکیب اکسیژن و استیلن) عملا هم نمیشه اهن رو جوش داد و علت استفاده من از برنج هم همینه. ضمنا استفاده از برنج در بدنه و در ورق به نظرم بهتر هم هست.البته در جاهایی هم جوش اهن باید استفاده بشه و عملا اونجا برنج کاربردی نداره مثل شاسی و جاهایی که بار و فشار بهش وارد میشه.ولی ورق بدنه خودرو به نظرم هرچه سریعتر جوش بخوره و کمتر حرارت ببینه بهتره چون ورق در معرض حرارت زیاد به سرعت ترد میشه و بعدا راحتتر میشکنه.ضمنا من در جوشی که دادم فقط در 1 نقطه ورق موج افتاد و خوشبختانه جای مناسبی بود و به راحتی صافش کردم .البته موج افتادن ورق بیشتر در قسمت وسیعتر اتفاق میفته و مثلا بغلهای درب عقب خیلی به سختی موج میفته.
ضمنا علت 1 سانت فاصله ای که گزاشتم هم این بود که :
1-ورق اماده 100% مشابه فابریک ساخته نشده و خطا داره پس باید به روشی خواب اون مثل گلگیر بشه.
2-اگر بخواهیم لب به لب جوش بدیم کار خیلی سخت میشه.
البته همانطور که میدانید داخل گلگیرهای عقب هم مثل جلو پالانی دارد و اگر این پالانی خوب اببندی بشه اصلا اب نباید به داخل ورق اصلی گلگیر برسه و البته روش اصولی که برای ماشینهای خیلی اس استفاده میشه اینه که چون همیشه اول پالانی میپوسه و اب به گلگیر میرسه و وقتی اون هم پوسید و رنگ خراب شد تازه ما متوجه میشیم که پوسیدگی داریم برای اصلاح اون باید پالانی داخل گلگیر بیرون بیاد و یدونه مشابه براش ساخت و یا نمونه نو تهیه کرد و اون رو نصب کرد و با اینکار دیگه تا 20 سال گلگیر بیمه شده.البته من برای نوا برنامه دیگری دارم و اون هم اینه که بعد از اتمام کار داخل گلگیر رو کاملا با موم میپوشونم و اب دیگه به هیچ وجه نمیتونه وارد بشه.

camaro lt
14-12-2012, 11:51
پس كلا پيشنهاد شما بعد از تجربه هايي كه داشتيد اينه كه استفاده از گاز و اكسيژن( زر جوش) بهتر از استيلن و اكسيژن( جوش آهن) هست؟

در مورد شاسي كاملا حق با شماست و زر جوش نميتونه كار خاصي بكنه و خيلي براي اين قضيه ضعيفه، و البته تا جايي كه من ديدم براي شاسي هاي ضعيفي كه قوطي ورق آهن هست( مثل پرايد يا پيكان) از جوشكاري آهن با نازل بزرگ و تيكه كاري استفاده ميشه . و در مورد شاسي هاي فلزي كه از بيم و يا تيرچه هاي فلزي قطور هست( مثل انواع خودروهاي آمريكايي يا كاميونها) حتي از جوشكاري با قوس الكتريكي و تيكه كاري با اون استفاده ميشه. بخصوص در مورد بليزرها زياد ديدم كه نزديك محل نصب جعبه فرمان بر روي شاسي هميشه بخاطر فشارهاي زياد و ضربه ترك برميداره و ناچاره جوشكاري ميكنن( اين يكي از خصلتهاي بد و نقاط ضعف شاسي بليزر هست)

سوال در مورد صافكاري و..خيلي زياده اما ميگذارم تا شما تصاوير نهايي كار رو بگذاريد و بعد ميپرسم!!

اينهم يك سيستم نه چندان جديد در آمريكا( و البته خيلي جديد براي ما!) در هنر صافكاري..

diyukis
14-12-2012, 14:17
سلام.
وقت همگی بخیر.
علی اقا در راستای اون اتفاقی که دیروز خدمتتون عرض کردم،امروز رفتم اون شیلنگ رو عوض کردم اما بازم ماشین از دو به سه نمیکشه.
حتی الان با دور بالا هم دنده از دو به سه جا نمیره.یعنی فعلن دنده سه نداریم.
بنظر شما مشکل از چی میتونه باشه؟؟این لوله هم از کاربرات ماشین میاد میخوره به گیربکس.انتهاش هم طبق فرمایش شما شیلنگ پلاستیکی داره.
حالا بنظر شما وکیوم گیربکس باید عوض بشه؟؟؟
اینم عکس از زیر ماشین.
اینی که فلش زدم وکیوم گیربکس هست؟؟؟
خودم میتونم عوضش کنم؟؟

برای اطلاع دوستان عرض کنم که ماشین دوستم نوا هست که از دیروز دیگه دنده 3 نمیده.ماشین هم اتوماته.

MJ1970
14-12-2012, 15:32
دوستان عزیز پیرو صحبتهایی که بین کلاسیک سواران tt انجام شد برای اعتراض به اجرای منع تردد خودروهای کلاسیک متنی اماده شد که در tt قرار شد برای اخبار 20:30 ارسال بشه تا شاید گزارشی تهیه بشه و قضیه به گوش همه برسه.شماره پیامک 30002030 این هم متن پیامک:
مدتی است شاهد متوقف کردن و منعه تردد خودروهایه کلاسیک دارایه معاینه فنی و حمل انها به پارکینگ و نگهداری انها در بدترین شرایط در این پارکینگها و در مواردی صدور برگه اسقاط برای ان ها به بهانه عمره بالایه 20 سال این خودرو ها هستیم.تاکنون هیچ راهکار عملی برای جلوگیری از این فاجعه تاریخی توسط راهور ناجا اعلام نگردیده.
لطفا موضوع را پیگیری نموده تا بیش از این به این خودروها که قسمتی از تاریخ وتمدن کشور میباشند و با زحمات فراوان توسط عده ای از علاقه مندان حفظ شده اند صدمات جبران ناپذیر وارد نشود.
با تشکر
از شما عزیزان هم هر کس میتونه این پیامک رو بفرسته تا بلکه اقدامی صورت بگیره.

camaro lt
14-12-2012, 15:33
اگر مشكل از وكيوم باشه، يا لوله هواي اون بايد نشتي داشته باشه و يا خود وكيوم خراب شده كه با يك تست مشخص ميشه.

لوله هوا رو از انتهاي وكيوم جدا كنين و با يك وسيله باريك و بلند( مثل يك تكه سيم آهني) كه به راحتي بتونه وارد مجراي وكيوم بشه، داخل اون فرو برده و كمي بچرخانيد، بعد بيرون بكشيد.

اگر سيم روغني شده بود( روغن گيربكس) يعني ديفراگم وكيوم خراب شده و نشتي داره و نميتونه به درستي عمل بكنه و همين عامل ماندن در دنده دو هست.

براي تعويض، كافيه پيچ پايه اون رو باز كنين( پيچي كه الان در عكس تا حدي مشخصه اما روي اون رو گل و رسوب گرفته) بعد وكيوم رو بيرون بكشيد.

يك لينك به انتهاي وكيوم وصل شده كه به داخل گيربكس و به يك لينك ديگه متصل هست. اون رو جدا كنين و وكيوم جديد رو به همين ترتيب سوار كنين و لوله رو هوا رو وصل كنين.

من احتمال ميدم مشكل از همين باشه چون خيلي شايع هست. البته جناب

MJ1970 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

هم كه تجربه خوبي در مورد گيربكس اتومات دارن، حتما راهنمايي بهتري ميتونن بكنند.

MJ1970
14-12-2012, 15:59
میتونه از تنظیم سیم سببقت هم باشه چون برای من هم این مشکل قبلا پیش اومده و سیم سبقت باید تنظیم بشه و اگر سفت شده باشه و با فشار دادن پدال گاز زودتر از موقع کشیده بشه عمل تعویض دنده دچار مشکل میشه و یه مسیر روغن که با سیم سبقت عمل میکنه اجازه تعویض به دنده سبک رو نمیده.سیم سبقت باید جوری باشه که وقتی پدال گاز رو تا ته چسبوندیم به کف ماشین سیم سبقت در اون لحظه کشیده شده باشه.اجالتا کمی شلش کنید و دوباره تست کنید.البته من از وضعیت گیربکس شما و میزان روغن و یا وضعیت صفحات و غیره اطلاعی ندارم.ولی اگر سطح روغن فول باشه و فیلتر ها پر نباشن و مشکل دیگه ای نباشه اول سیم سبقت رو تست کنید و اگر مشکل از اون نبود.اون وقت پیچ داخل وکیوم رو حدود 2 دور شل کنید(در جهت پادساعتگرد)و دوباره تست کنید و اگر حل نشد بعد وکیوم رو تعویض کنید.

سعید سوپری
14-12-2012, 17:19
دوستان کسی میدونه چطور میتونم فیلتر وروغن گیربکس نوارا عوض کنم اصلا کار من هست یانه؟البته تا حدی خودم دست به آچار هستم. واینکه چقدر روغن وچه روغنی میخواد؟وقیمت فیلترش چنده چی تو بازار هست؟

diyukis
14-12-2012, 17:25
میتونه از تنظیم سیم سببقت هم باشه چون برای من هم این مشکل قبلا پیش اومده و سیم سبقت باید تنظیم بشه و اگر سفت شده باشه و با فشار دادن پدال گاز زودتر از موقع کشیده بشه عمل تعویض دنده دچار مشکل میشه و یه مسیر روغن که با سیم سبقت عمل میکنه اجازه تعویض به دنده سبک رو نمیده.سیم سبقت باید جوری باشه که وقتی پدال گاز رو تا ته چسبوندیم به کف ماشین سیم سبقت در اون لحظه کشیده شده باشه.اجالتا کمی شلش کنید و دوباره تست کنید.البته من از وضعیت گیربکس شما و میزان روغن و یا وضعیت صفحات و غیره اطلاعی ندارم.ولی اگر سطح روغن فول باشه و فیلتر ها پر نباشن و مشکل دیگه ای نباشه اول سیم سبقت رو تست کنید و اگر مشکل از اون نبود.اون وقت پیچ داخل وکیوم رو حدود 2 دور شل کنید(در جهت پادساعتگرد)و دوباره تست کنید و اگر حل نشد بعد وکیوم رو تعویض کنید.
ممنونم از توضیحات دوستان.
والا گیربکس مشکلی نداشت.تاخیر هم نداشت.روغنش هم فول بود.
الان دنده 1 به 2 خیلی خوبه اما 2 به 3 دیگه نمیکشه.
یعنی ممکنه از سیم سبقت باشه؟؟؟
اگر از سیم سبقت نبود متهم اصلی همون وکیوم هست که باید بررسی بشه.
فردا پیگیرش میشم و نتیجه رو اطلاع میدم.
بازم ممنونم از علی آقا و جنابMJ1970 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

aminbest
14-12-2012, 18:05
سلام آقای کامارو ما منتظر اون موضوعی هستیم که گفتید.با تصویر توضیح میدید.ممنون

camaro lt
14-12-2012, 20:37
دوستان گرامي كه داراي خودروي آمريكايي ، و يا هر خودروي ديگه اي از هر كشور و شركت سازنده اي هستين كه مورد تهديد توقيف شدن و اسقاط هست و يا در چند سال آينده به سن تعريف شده (اسقاطي!)ميرسه، لطفا خوب توجه كنين و قضيه را جدي بگيريد،

من اون پيام كوتاه نوشته شده براي اخبار 20.30 كه دوستمون نوشته بود رو فرستادم، شما هم اينكار رو بكنين و به هركسي كه دسترسي داريد و ميدونين اين قضيه براش اهميت داره، بگيد تا بفرسته.

ظاهرا بايد خودمون دست بكار بشيم و كسي به كمك ما نمياد كه در غير اين صورت يا بايد ماشينها رو تحويل بديم و نابود شدن اونها رو شاهد باشيم، و يا بگذاريم به يك خواب زمستاني طولاني فرو رفته و براي سالها در گوشه حياط يا پاركينگ منزل، متوقف بشن تا چه پيش بياد؟..( در واقع يك توقيف خود ساخته)

در هر صورت اگر هم انجام اين كار فايده اي نداشته باشه، اما حداقل اونها متوجه ميشن كه نميتونن به اين سادگي ها ما رو از اين خواسته بحق و انساني خودمون دلسرد و جدا بكنن.

متشكرم

.....................

جناب

aminbest ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد قضيه درجه نشانگر بنزين، اگر اجازه بديد فردا مطلب را بنويسم، چون بايد يكي دوتا عكس آماده بكنم تا توضيحات من دقيقتر و واضحتر باشه.

......................

جناب سعيد سوپري گرامي

شما ميتونين با باز كردن پيچهاي كارتل روغن گيربكس، كل روغن رو تخليه كنين( منهاي روغن داخل مدارات خنك كننده و توربين)

انجام دادنش كار سختي نيست و خود شما اگر كمي دقت كنين ميتونين از پسش بر بياييد.

فيل تر داخل اون رو هم كه براتون با عكس نشون دادم چطوري نصب شده و با دوتا پيچ به روي سنگ قرار گرفته، اون پيچها رو باز كنين و فيل تر رو ( در صورت كاغذي بودن) تعويض ، و در صورت فلزي بودن، با بنزين يا تينر بخوبي شستشو داده و دوباره ببنديد. اگر كاغذي بود سعي كنين نوع فلزي اون رو بخريد.

واشر زير اون رو فراموش نكنين.

وقتي كارتل رو دوباره بستيد( اگر لازم بود واشر اون رو هم عوض كنين و فقط مقدار كمي چسب مزدا بزنين)، اونوقت مقدار 6 يا 7 كوارتر ( حدود 5.5 تا 6.5 ليتر ) روغن هيدروليك ( مارك بهران بهتره) داخال اون بريزيد( از محل گيج نشانگر روغن گيربكس).

بعد موتور رو روشن كنين و ترمز دستي رو بگيريد.

در همين حال شيفتر تعويض دنده رو به مدت 10 ثانيه( براي هر وضعيت 10 ثانيه) در تمام حالات قرار بديد و در نهايت دنده رو در حالت پارك بگذاريد. بعضيها ميگن كه بهتره بجاي اين 10 ثانيه، فقط چند متر دنده عقب حركت كرده و بعد توقف و در پارك قرار بديم.

و آخر سر با چك كردن گيج روغن گيربكس، مقدار مورد نياز روغن رو به اون اضافه كنين تا به حد فول برسه. توجه كنين كه موتور بايد روشن باشه تا پمپ و توربين كار بكنه و روغن در مدارات بچرخه تا بتونين مقدار صحيح روغن رو متوجه بشيد.

camaro lt
14-12-2012, 23:06
اين ديگه از اون كارهاست!!

تنها دم قايقي كه به استيشن تبديل شده، در هلند!!

camaro lt
15-12-2012, 14:16
تعمير نشانگر درجه باك بنزين شورلت

بنا به خواست دوست گرامي

توضيحاتي در مورد بازديد و تعمير نشانگر باك بنزين شورلت را براتون تكرار ميكنم. اين روش قابل اجرا روي اكثر خوروهاي سواري خانواده جنرال موتورز هست و من روي چندين كامارو، بيوك و نوا و حتي كاپريس كلاسيك انجام دادم.

بخاطر اينكه بخشي از تصاوير مورد نياز رو نگرفته بودم( در زمان اولين سرويس) بنابر اين روي همين تصاويري كه وجود داره توضيح ميدم و اگر نياز بود جزئيات بيشتر رو ارائه خواهم داد.

مشكل اصلي كه براي نشاگر باك بنزين اتومبيلهاي آمريكايي بخصوص شورلت بوجود مياد، خراب شدن نشانگر بنزين در پانل هست و اين رو بايد با تست كردن متوجه شد.

البته مورد بعدي هم كه خراب شدن شناور داخل باك هست، گاهي قابل ترميم بوده ولي اكثرا نياز به تعويض كامل داره كه در صورت نياز روش تعمير و جايگزيني اون رو هم توضيح ميدم.

قبل از هرچيز بايد از درست كار كردن درجه باك مطمئن باشيم و براي اين تست بايد كل باك بنزين رو باز كرده و اون رو چك كنيم.

براي اين كار اول قطب منفي( يا مثبت) باطري رو باز ميكنيم.

كل بنزين داخل باك بايد كامل تخليه شده باشه و يا نهايتا مقدار خيلي كمي بنزين داخل اون باشه تا موقع باز كردن سنگين نباشه.

لوله هاي رفت و برگشت بنزين رو كه به باك متصل شده جدا ميكنيم.دقت كنين جاي صحيح هركدام از لوله ها رو به ياد داشته باشيد( عكس بگيريد بهتره) تا موقع سوار كردن اشتباه نكنين.

در زير باك دو تسمه فلزي وجود داره كه از يه سر به بدنه متصل شده و از سر ديگه با يك پيچ به داخل بدنه پيچ شده، اين دو تسمه نگهدارنده كل باك در جاي خودشون هستند.

قبل از باز كردن اين دوتا پيچ، اول بايد سيمهاي منفي و مثبت متصل به درجه توي باك رو جدا كنين. سيم منفي به بدنه پيچ شده و سيم مثبت رو ميتونين در داخل صندوق عقب كه بوسيله يك فيش به سيمكشي ماشين متصل شده پيدا كنين و فيش اون رو در بياريد.

سپس زير باك رو با يك شئي مناسب ميگذاريم كه بتونه باك رو بعد از باز شدن تسمه ها نگهداره و نگذاره زمين بيافته. و در نهايت اون دوتا پيچ رو باز ميكنيم.

بعد از باز كردن و بيرون آوردن باك از جاي خودش، روي اون رو با دستمال نم دار بخوبي تميز ميكنيم تا خاك و غبار باقي نمونه و وارد باك نشه.

بعد حلقه نگهدارنده باك رو كه بصورت چرخشي در جاي خودش چفت شده را با استفاده از يك سنبه و چكش و ضربات ملايم كم كم باز ميكنيم تا حلقه آزاد شده و درجه رو بتونيم در بياريم. لاستيك آب بندي زير اين حلقه رو برداريد و كل درجه رو با كمي مهارت و جابجايي ميتونين از باك بيرون بكشيد.

زماني كه اون رو در آوردين، ميتونين داخل باك رو به خوبي بررسي كرده،و با كمي بنزين شستشو و تميز كنين و احيانا اگر شئي داخل اون باقي مونده بود، اون رو خارج كنين ، چرا كه گاهي اوقات وجود اشياء خارجي( مثل لوله هاي بنزين براي كشيدن بنزين كه داخل باك افتاده) ميتونه باعث اشتباه نشان دادن درجه بنزين بشه. وقتي كه داخل باك كاملا تميز شد، به مرحله بعدي ميريم.

camaro lt
15-12-2012, 14:54
وقتي كه درجه باك بيرون آورده شد،فيش مثبت اون رو وصل ميكنيم و و يك نفي هم به سيم منفي اون ميديم.

بعد سرباطري را وصل كرده و سوئيچ رو باز ميكنيم تا برق پشت آمپر بياد و نشانگر ها به كار بيافتند.

در اين حالت، با حركت دادن آرام درجه باك( بازوي شناور) به سمت بالا وپايين، درجه نشانگر روي صفحه كيلومتر هم بايد حركت بكنه و تمام منطقه حركتي خودش رو كامل طي كرده و پوشش بده و نشون بده كه در زمان حداقل يا حداكثر مقدار بنزين در باك، اون رو با نشانگر خودش ميتونه مشخص بكنه.

اگر از اين تست جواب مثبت گرفتيد و درجه سالم بود، همه چيز رو جاي خودش ميبنديم، و اگر نه، بايد ببينين درجه روي پانل چه نوع حركتي داره و اين مقدار حركت دقيقا در كجا كم، زياد و يا قطع ميشه؟

اون محلي كه تغيير رو متوجه شديد، بر روي بدنه شناور( بخشي بيضي شكل) علامت ميزنيد تا براي آزمايشات بعدي بتونين معاينه دقيقتر داشته باشيد.

گاهي اوقات اين عدم دقت در نشان دادن ميتونه بخاطر نامتوازن بودن كنتاكت اتصال بر روي مدار سيم پيچ رئوستا( مقاومت متغيير) بوجود بياد كه البته احتمالش كمه و معمولا دلايل ديگه اي باعث اين قضيه ميشه.

اما اگر مشكل از اونجا بود، بايد با دقت و حوصله و نهايت ظرافت يك چك آپ و تست از داخل مدارات درجه باك انجام بديم كه اين رو در مرحله بعدي توضيح ميدم.

اما شايع ترين مشكلي كه ميتونه باعث اين عدم دقت نشانگر بنزين باشه، مشكل شدت جريان اضافي در مدار پشت آمپر هست كه به دستگاه نشانگر نصب شده در صفحه كيلومتر ارسال ميشه.

براي اينكه از اين قضيه مطمئن بشيم، بايد يك تست جداگانه انجام بديم كه ساده ترين اون، اتصال برق مثبت و منفي درجه باك باز شده، به مدار درجه باك يه ماشين ديگه از همون نوع درجه و صفحه نشانگر هست كه ببينيم آيا بر روي اين يكي هم اشتباه نشون ميده يا درست؟

اگر اشتباه بود كه يعني درجه باك خرابه و بايد سرويس، و يا در صورت شدت زياد خرابي تعويض بشه و اگر درست عمل ميكرد،

يعني كه مشكل در صفحه پانل و نشانگر درجه بنزين هست كه بايد اون رو چك كنيم، و اين مطلب رو در ادامه توضيح خواهم داد.

sony2009
15-12-2012, 16:23
ذوستان نظرشون در مورد الدرزموبیل و شورلت سیلبرتی چیه؟ قیمتها حدود 8 تا 10 هستند...یکی از دوستان برای زیر پا میخواد...لوازمش پیدا میشه؟

diyukis
15-12-2012, 16:41

camaro lt
15-12-2012, 16:48
حالا فرض رو بر اين ميگيرم كه بعد از تست دوم كه در پست قبلي توضيح دادم، متوجه شديم كه درجه نشانگر ما( درجه توي باك) سالم بوده و مشكل از جاي ديگه است.

براي اينكه از وصل بودن اتصال برق از درجه توي باك تا مدار پشت آمپر مطمئن بشيم،برق مثبت درجه رو وصل ميكنيم و برق منفي رو كه بايد به منفي درجه وصل بشه، مستقيما به بدنه متصل ميكنيم.

در حالت و هنگامي كه سوئيچ رو باز ميكنيم، درجه نشانگر پانل بايد تا حد فول بالا بياد و وقتي منفي رو قطع ميكنيم به سمت خالي برگرده.

در اين حالت متوجه ميشيم كه مدار برق تا پشت نشانگر پانل سالمه و قطعي نداره، اما اين فقط اتصال صحيح مدار رو نشون ميده و مشكل اصلي در جاي ديگه است.

براي انجام مرحله بعدي بايد كل پانل رو باز كنيم.

اگر داخل اون خاكي بود ، به ترتيب طلق شفاف و صفحه كاور فلزي را هم در مياريم و كاملا با دستمال نم دار بخوبي تميز ميكنيم.

حتي ميتونين با باز كردن سه تا پيچ نگهدارنده درجه نشانگر بر روي صفحه، او رو از جاي خودش خارج كرده و گردگيري كنين( دقت كنين كه چطوري باز كرديد و از تمام مراحل عكس بگيريد تا چيزي رو فراموش نكنين و با استفاده از يك قلم مو تميز و با دقت و حوصله اون رو گردگيري كنين) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

در اينجا توجه شما رو به يك قطعه كوچك و البته بسيار مهم در پشت پانل خودروهاي آمريكايي جلب ميكنم كه نقش بسيار مهمي در درست نشان دادن ادوات نشانگر،بخصوص درجه بنزين، حرارت( در خودروهايي كه بصورت استاندارد نشانگر عقربه اي حرارت دارن) و آمپر دينام( كه اونهم بايد بصورت استاندارد و فابريك در ماشين باشه) دارند.

اين قطعه كوچك كه در واقع يكجور مقاومت سراميكي است، درست در پشت اين ادوات آنالوكي وجود داره و باعث دقيق و ميزان بودن نشانده مربوطه ميشه.

در پشت درجه نشانگر بنزين كه باز شده و بين دوتا پايه اون دقت كنين و اون رو ببينين كه تقريبا به شكل يك آدامس شيك سفيد رنگ قرار گرفته و وسط اون به رنگ آبي ديده ميشه.

اين مقاومتها وقتي خراب بشه ديگه نشانگر درست كار نميكنه و البته نو اينها در بازار وجود نداره و دست دوم اون خيلي خلي به سختي پيدا ميشه.

اما راه حلي كه بسيار ساده، كارآمد و ارزان هست پيدا كردم كه ميتونه اون رو دوباره به كار بگيره و درجه مثل روز اول كار بكنه.

براي درست كردنش بايد يك لامپ فشاري سايز ريز داشته باشيد، از نوع لامپهايي كه معمولا در پشت پانل خودروهايي مثل پرايد استفاده ميشه و نمونه بزرگتر اون رو ما آمريكايي سوارها در پانل، اشاره هاي بغل جلو و خطرهاي بغل عقب بيوك و نوا و كامارو داريم.

اين لامپ داراي دوپايه نازك سيمي است كه اونها رو به آرامي و با دست باز ميكنيم تا كاملا كشيده بشه. بعد به انتهاي هركدوم از پايه هاي سيمي، يه رشته سيم با همان قطر اضافه كرده و به خوبي لحيم كاري ميكنيم.

حالا يك تكه مقواي نسبتا ضخيم( مثل مقواي در جعبه كفش يا شيريني) رو برميداريم و درست به اندازه اون مقاومت چهار گوش، بريده و بر روي اون مقاومت ميگذاريم. محل عبور پايه هاي پيچ رو هم در اين واشر مقوايي عايق كه ميسازيد ، در بياريد. بعد دو سر سيمهاي لحيم شده به پايه لامپ رو دور هر كدام از پايه هاي پيچي درجه نشانگر، بخوبي ميپيچانيم و مطمئن ميشيم كه اتصال كامل پيدا كردند و بعد درجه رو در جاي خودش قرار داده و نهايتا پيچهاي پايه اون رو ميبنديم.

حالا با اتصال مجدد درجه توي باك و روشن كردن سوئيچ، نشانگر دوباره به كار ميافته و مقدار درست بنزين رو در داخل باك نشون ميده.

اين ترفند ساده بسيار كارآمده بوده و من الان روي نوا خودم بكار بردم و بخوبي داره عمل ميكنه، البته اين قضيه مربوط به زماني است كه بدونيم مشكل از اون مقاومت پشت آمپر بوجود آمده باشه. در نهايت همه چيز رو بعد از تست دوباره سر جاي خودش ميبنديم و باك رو بنزين ميزنيم تا ببينيم درجه بازهم درست نشون ميده يا نه؟ كه البته در صورت اجراء صحيح موارد بالا، مشكل حل شده و درجه به درستي كار خواهد كرد.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
15-12-2012, 20:30
جناب camaro lt امپر بنزین من هم وقتی بنزین در باک خیلی کم میشه عقربش شروع به بازی کردن میکنه و دایما چپ و راست میره!!!
البته هنوز وقت نشده باک رو باز کنم .ولی این اشکال توی نوای قبلیم هم بود (دقیقا مثل همین) البته اون زمان به اون مقاومت پشت امپر بنزین شک کردم و سال 86 نو اون رو پیدا کردم (فابریک 7000 تومان) و عوضش کردم ولی هیچ تغییری نکرد!
1-حالا به نظر شما اشکال رو کجا جستجو کنم؟
2-شما از لامپ پشت امپر پراید به جای مقاومت پشت امپر بنزین استفاده کردید ؟(یعنی مقاومت فابریکش سر جاش موند و بازش نکردین)؟
3-یه سوال دیگه اینکه کاربراتور من (همون کاربراتور نوا سی 1) خیلی تمیزه و با تک استارت روشن میکنه و اصلا دود سیاه نمیکنه و تو شتاب و سبقت هم عالیه ولی حس میکنم یه مقدار مصرف ماشین رو بالا برده و البته سوزن و ژیگلورش فابریکه (روش علایمی حک شده بود این علایم تو کارب نوا سی 6 قبلیم ABOA بود و توی این ABS هست)سوال اینه که اون پیچ زیر کاربراتور که یه فنر هم داره رو توی این کارب باید خیلی باز باشه تا موتور بدون لرزش کار کنه و گاهی نگران میشم که نکنه یهو بیفته !اون پیچ کارش چیه و هرچه بازتر بشه میزان بنزین ورودی بیشتر میشه دیگه درسته؟

camaro lt
15-12-2012, 22:49
در مورد نوسان درجه بنزين، من دليل واقعي اون رو نميدونم، جز اينكه احتمالا درجه توي باك چيزي بجز درجه استاندارد خودش بوده باشه.

مثلا در كامارو كه داشتم، اين درجه باك كار نميكرد، و البته كل مدار سالم بود و فقط اون درجه توي باك خراب شده بود.

متاسفانه نمونه اصلي اونهم پيدا نميشد، و ناچارا با چند آزمون و خطا بوسيله درجه هاي شناور توي باك ماشينهاي ديگه، متوجه شدم كه بيشترين دقت و هماهنگي رو درجه توي باك پيكان داره كه ميتونه با سيستم برق و مدار كامارو هماهنگ در بياد!!

بنابراين با استفاده از يه درجه توي باكي پيكان از مارك خوب( فكر كنم فدرال موتور يا ام، دابليو، اچ، بود) و نصب اون روي باك كامارو( كه خودش داستاني ديگه داره!) تونستم درجه باك اون كامارو را دوباره راه بندازم، اما مشكلي كه داشت همين بازي كردن درجه نشانگر پانل بخصوص زماني كه بنزين از نيمه كمتر ميشد، بود و البته اين مشكل چندان معضلي نبود و من ديگه لم كار دستم بود كه چقدر بنزين توي باك هست.

حالا البته اين احتمال وجود داره كه اون نوا قبلي شما و همين يكي هم درجه خودروي ديگه اي رو براشون خورانده باشن.

اما اگر اينجور نباشه، يه احتمال ديگه هست كه مثلا بنا به دلايلي فاصله بين دو يا چند رشته سيم موجود در مقاومت متغيير داخل باك( همون درجه توي باك) زياد شده باشه و اينجوري يك نوع خلاصي و ناهماهنگي در نشان دادن بوجود آمده باشه، كه البته با باز كردن درجه و معاينه دقيق اون ميشه اين قضيه رو متوجه شد.

در مورد اون لامپ، همانطوري كه خودتون گفتيد، لامپ رو نصب كردم و البته مقاومت پشت آمپر هم سرجاي خودش ماند و اون رو برنداشتم.درواقع اون لامپ با عبور جريان از خودش، اون مقدار ناهماهنگي و نوسان رو ميگيره و اين يه جور ابداع بوده كه بعضي از برقكارهاي قديمي اون رو متوجه شدن و ممكنه اگر شما هم انجام بديد اين مشكل نوسان حل بشه( البته شايد نياز باشه لامپهاي بزرگتر يا كوچكتر بكار ببرين و باز هم همون آزمون و خطا رو انجام بديد كه در عين حال كه نوسان نداشته باشه اما مقدار سوخت رو دقيق نشون بده)

در عكس با نماي طراحي فرضي فرم نصب لامپ رو نشون دادم كه هر پايه رو به يكي از پايه هاي اصلي درجه وصل كردم و مقاومت هم سر جاي خودش هست و البته يه واشر مقوايي عايق هم قبل از نصب لامپ بين لامپ و مقاومت قرار دادم.

در مورد كاربراتور، اون پيچ كه روي كفي سوار شده( در نوا يكي هست و در بيوك و كلا موتورهاي 8 دوتا وجود داره) به نام پيچ دورآرام معروفه كه بنزين رو در زماني كه ماشين ساكن ايستاده و موتور گاز نميخوره، بنزين رو به دهانه ورودي ميپاشه و موتور با اون بنزين كار ميكنه. وقتي سفت بشه مسير بنزين كم و موتور ميلرزه و بايد تا زماني كه لرزش تمام نشده اون رو كم كم باز كنيم.

اگر خيلي بايد باز كنين و مصرف هم زياده، اين ميتونه نشان دهند فرسودگي سوزن و ژيگلورهاي ديگه هم باشه و كلا كاربراتور نياز به سرويس و تعمير كلي داره( منظور تعويض كل سوزنها و ژيگلورها).

نوك اون سوزن ممكنه فرسوده شده باشه ( گاهي كج هم ميشه) و يا فنرش ضعيف شده باشه( كه با كمي كش آوردن اون مشكل برطرف ميشه)

اما اگر يه دونه نو يا دست دوم سالم بگيريد بهتره.

amir_toos
16-12-2012, 14:34
ببخشید بکشن فرمون کامارو روی بیوک میشه سوار کرد؟؟ کسی تا حالا این کارو انجام داده؟!
چون غربیلک فرمون بیوک به وسط پام گیر خیلی نزدیکه و برای پیاده شدن کمی اذیت دارم! سوار شدن مشکل نیست پیاده شدن باید جفت پارو بدم بیرون بعدش از صندلی بلند شم:n02: صندلی هم تا ته عقبه!

sony2009
16-12-2012, 14:44
ذوستان نظرشون در مورد الدرزموبیل و شورلت سیلبرتی چیه؟ قیمتها حدود 8 تا 10 هستند...یکی از دوستان برای زیر پا میخواد...لوازمش پیدا میشه؟

دوستان به ما تازه کارها هم برسید...:n16:

amir_toos
16-12-2012, 15:04

تا اونجایی که من در جریان هستم بیوک و نوا خیلی برای زیر پا مناسب هست! چون لوازمش همه چی پیدا میشه ! اگر فابریک نباشه حداقل ایرانی وجود داره که کار لنگ نمونه!

diyukis
16-12-2012, 16:50

الدزمبیل سالم و ترو تمیز هم گزینه خوبیه برای زیر پا.چون مصرفش بهینه تر از دهه 70 ها هست.لوازمش هم تو تهران و شهر های بزرگ کسی لنگ نمیمونه.هر چند فعلن در کلان شهرها خریدن این خودرو ها کمی ریسک محسوب میشه.سلبریتی هم شباهتهای زیادی به الدزمبیل داره.هم مصرفش بهینه هست هم لوازمش پیدا میشه.به شرطی که سالم باشه.
--------------
علی آقا اون روشی رو هم که برای تست وکیوم گیربکس فرمودید انجام داد و یه سیم نازک داخلش فرو کردم که بدنه سیم به مقدار خیلی ی ی کم روغنی شده بود.
البته نوک و دهنه ورودی وکیوم هم کمی روغنی بود.
با این اوصاف فکر میکنید وکیوم خراب شده باشه؟؟؟

این پیچ داخل وکیوم دقیقن کجا قرار داره؟؟؟؟

mohamad.hejazi
16-12-2012, 16:51
سلام.
سلبریتی رو تجربه ندارم.
ولی الدزمبیل اگه سالم باشه بسیار ماشین خوب و پر شتابیه.
قطعاتش هم تهران زیاد هست لنگ نمیمونی.
اگه الدزمبیل سالم گیر آوردی بزن تو گوشش.

هم زمان شد با پست محسن عزیز.

aminbest
16-12-2012, 17:32
سلام جناب کامارو
ممنون خیلی اطلاعات کامل و روش خوبی رو برای تصحیح خطا آمپر از پشت پنل رو به ما دادید.حالا اگر مشکلی نیست درباره خرابی از توی باک و عوض کردن شناور و چون الان شناور نو گیر نمیاد خوروندن یه شناور دیگه به اون هم یه توضیحاتی بدید ممنون میشم.

camaro lt
16-12-2012, 22:31
جناب

amir_toos ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد تعويض فرمان بيوك با كاپريس، تا اونجايي كه يادم هست و ديدم، تشابهات زيادي از نظر اندازه ها و فرم و ساختار فرمانهاي مدلهاي مختلف آمريكايي با هم وجود داره.

پوسته و دسته راهنما و غربيلك و دسته برف پاكن، كروز كنترل، استپ بالا( در مدلهاي جديدتر)روي اونها وجود داره و گاها ديدم كه روي نمونه هاي پايينتر هم سوار ميشه.

مثلا فرمان كامل با پوسته و متعلقات كاپريس ( كه بشكن بود) رو روي كامارو بيس سوار كرده بودن و خوب هم كار ميداد( البته يه سري متعلقات كار نميداد، مثل كروز كنترل)

شايد تنها در اندازه فاصله ميله ها تا جعبه فرمان( بخاطر طولهاي متفاوت جلوي مدلهاي مختلف) تفاوتي وجود داشته باشه.

جناب محسن، ممكنه وكيوم خراب شده باشه و البته گاهي ديدم كه مقدار روغن نشت كرده اونقدر زياده كه به محض كشيدن لوله وكيوم، روغن سر ريز بكنه توصيه ميكنم اول تست جناب
mj1970

رو اول انجام بديد(جدا كردن سيم سبقت از اهرم كارب) و بعد اگر جواب نداد سراغ مرحله بعدي بريد. اگر يه وكيوم سالم داشته باشيد و آزمايشي سوار كنين حتما زودتر نتيجه ميگيريد.

جناب

aminbest ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد درجه بنزين، شما از خرابي اون مطمئن هستيد؟ چون بيشتر خرابيها از همون مقاومت پشت آمپر بوجود مياد و ممكنه درجه توي باك ماشين شما كاملا سالم باشه ولي عوضش كنين و البته مشكل هم حل نخواهد شد.

در هر صورت روش تعويض با نمونه هاي ديگه، همانطور كه گفتم تست اندازه حركت عقربه با استفاده از درجه خودروهاي گوناگون بود تا ببينم كدوم بيشتر با نمونه خودش هماهنگي داره( دنبال درجه باك ماشينهايي بودم كه درجه توي پانل اونها تقريبا هم اندازه نمونه كامارو باشه و عقربه تقريبا همان رنج حركتي رو داشته باشه).

در اين مورد من پيكان رو با بيشترين تشابه ديدم و البته در كل هم خوب بود و جواب داد.

در مورد بيوك و نوا كه درجه توي صفحه اونها خيلي بزرگتره و دامنه حركتي بيشتري داره، ممكنه پيكان جواب نده( شايد هم خوب باشه و بايد تست كرد.)

تست كلي هم اينه كه سيم مثبت كه به درجه توي باك ماشين شما ميره رو از فيش جدا كنين و به مثبت درجه جديد وصل كنين، و يك منفي بدنه هم به درجه جديد بدين، سوئيچ رو باز كنين و آرام با دست شروع به حركت دادن بازوي شناور بكنيد تا ببينين درجه توي پانل هم هماهنگ و متناسب و با تمام دامنه كامل، در صفحه حركت ميكنه يا نه؟

هر درجه باكي كه تونست از اين آزمايش اول قبول بيرون بياد، اونوقت بايد اون رو جوري روي ميله درجه باك وصل كنين كه بازوي شناور اون بتونه دقيقا تمام ارتفاع حداقل و حداكثر ظرفيت باك رو حركت كنه و درواقع مقدار بنزين رو اينجوري نشون بده( البته رئوستا درجه قبلي خودش كه خراب شده رو بايد از روي اون جدا كنين تا جا براي نصب نمونه جديد باشه)

اون بخشي كه شما براي سوار كردن نياز دارين، همان قسمت رئوستا يا مقاومت متغيير با بازوي شناور هست كه بايد به نوعي روي باقي لوله درجه باك قبلي سوار بشه( يا با جوش زر و يا با سيم مفتول و يا بست فلزي پيچي يا همان قفيس)

اونقدر بايد تنظيم كنين تا اين دامنه دقيقا و هماهنگ و بدون كم و زياد با درجه تو صفحه هماهنگي پيدا كنه.

البته تا زماني كه كاملا مطمئن نشديد كه مشكل از درجه باك هست، اون رو دستكاري نكنين.

..................

امروز عصر گيربكس رو باز كردم و كيت كلاچ كامل پياده شد، همراه با فلايويل.

بعد از تعميرات و تعويضهاي لازم، براتون با شرح كامل و عكس ، توضيح ميدم.

amir_toos
17-12-2012, 08:55
ممنون علی آقا.
از کاسه نمد ته گیربکس ام جایی گه گاردن نصب میشه روغن میده!
متاسفانه تا به حال تجربه کار روی گیربکس نداشتم! فقط در حدی که از موتور باز یا بسته کرده باشم!
برای تعویض اولین کار اینه که گاردن رو باز کنم!
بعدش باید چی کار کنم؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمائید چه جوری اون کاسه نمد رو عوض کنم!
سپاس

camaro lt
17-12-2012, 16:19
بله بايد گاردان باز بشه، اتومات باشه يا دستي.

البته قبلش اون كاسه نمد رو بخريد و آماده داشته باشيد تا جا بزنين، قبل از سوار كردن، كمي چسب واشر ساز يا دوقلو دور اون( قسمت فلزي كه با پوسته گيربكس در تماس هست) بزنين و با ضربات‌ آرام چكش به روي بخشهاي فلزي اون و متناسب در همه محيط كاسه نمد، اون رو سوار كنين.

انجام اين كار بدون استفاده از چاله تعميرات مشكله.

camaro lt
17-12-2012, 20:37
تعويض ديسك و صفحه كلاچ( كيت كلاچ) شورلت نوا

ديروز عصر براي رفع ايرادات كلاچ، به تعميرگاه دوستم رفتم، و ماشين رو روي چاله برده و آچارها رو آماده كرده، لباس كار پوشيده و دست به كار شدم!

مشكلات كلاچ عبارت بود از لرزش بسيار زياد، در هنگام شروع حركت در دنده يك( بخصوص زمان گرم شدن مجموعه كلاچ) و شتاب كم ماشين و مرده بودن حركت اوليه.

در مورد كيت كلاچي كه روي ماشين سوار كرده بودم، اين كيت قبلا دو روز روي يك نوا ديگه بسته شده بود، و بعدا به قصد اتوماتيك كردن اون رو درآورده بود.مارك ديسك اونهم چمپيون بود كه قوطيهاي زرد رنگي داره، و صفحه مارك سي ان سي .

با توجه به نو بودن قطعه، من از اون استفاده كردم( هرچند كه در طي همان دو روز هم درست كار نكرده بود).

لرزش داشتن در كيتهاي كلاچ شورلت تقريبا يك مشكل قديميه( كه البته علت اون رو متوجه شدم)، اما چون شتاب لازم رو هم نميتونست بوجود بياره، ناچارا ديگه تصميم به تعويض اون گرفتم.

براي اينكه بازهم اين مشكل رو در كيت جديد نداشته باشم، ناچارا تمام نمونه هاي موجود در بازار رو چك كردم، با چند تعميركار ديسك و صفحه كلاچ صحبت كردم و مشكل رو در ميان گذاشتم و البته گاهي جوابهاي ضد و نقيضي هم ميشنيدم.

در نهايت نمونه اي كه چند وقت قبل عكس اون رو گذاشتم(ديسك ساچ) با صفحه ( سي ان سي) رو انتخاب كردم، كه بر اساس گفته هاي فروشنده و البته يكي كه روي نوا سوار كرده بود و كاملا راضي بود، خريداري كردم( سال گذشته 140.000 تومان بود و الان 210.000 تومان شده، كه البته تا اين لحظه هم بيشتر شده بود اما به همان قيمت سابق خريداري شد)

اين تصاوير ديسك و صفحه اول، در زمان بستن موتور بود كه داراي لرزش و شتاب كم ماشين شده بود.

به محلهاي سايش ديسك و صفحه كه تقريبا نيمي از سطح اونها رو شامل شده، دقت كنين.

اين وضعيت نشون ميده كه در ماشين قبلي هم اين ديسك و صفحه درست عمل نميكرده( كه من حدس ميزدم از خرابي فلايويل اون باشه) اما خود كيت هم مشكل داشته و با اين سطح تماس كم مسلما شتاب كمي رو هم باعث ميشده و البته ايراد لرزش هم به جاي خودش باقي بود.

سعید سوپری
18-12-2012, 00:19
دوستان من قبلا هم گفتم گیربکس ماشینم تو دنده عقب با مکس ۴ یا۵ثانیه ای حرکت میکنه البته الان که هواسرده صبحها مکثش بیشتر میشه وبرای حرکت جلو هم این اتفاق میا فته روغن وفیلتر گیربکس را عوض کردم ولی فرقی نکرد حتی تو روغن قبلیش براده آهن وجود داشتبه نظر شما عیب از کجاست؟چقدر خرجشه؟

camaro lt
18-12-2012, 00:28
در اين تصويرها دوباره همان ديسك و صفحه و فلايويل رو ميبينين كه ديروز باز شده( نمونه روي ماشين) و با توجه به اين چند ماه كار كرد، بخش سائيده شده رو ميتونين ببينين كه هنوز نهايتا نيمي از كل سطح رو شامل شده و نشون ميده كه عيب اصلي در خود همين ديسك و صفحه است ( با توجه به سالم بودن فلايويل ماشين من) و البته سطح فلايويل هم نشون ميده كه درگيري و سطح تماس كامل نبوده( دليل كم بودن شتاب)

از طرفي دو بخش در سطح ديسك و فلايويل ديده ميشه كه در سمت مقابل هم بيشترين سائيدگي رو داشتند و لكه هاي مشكي نشان از فشار زياد و حرارت داره كه نشان ميده ديسك تاب داشته و بصورت نامتوازن و كج بر سطح صفحه كلاچ فشار وارد ميكرده و همين هم يكي ديگه از دلايل شتاب كم و البته لرزش زياد بوده.سعي كردم با عكسهاي زيادي كه گرفتم، وضعيت رو كامل نشون بدم.

mohamad.hejazi
18-12-2012, 01:17
دوستان من قبلا هم گفتم گیربکس ماشینم تو دنده عقب با مکس ۴ یا۵ثانیه ای حرکت میکنه البته الان که هواسرده صبحها مکثش بیشتر میشه وبرای حرکت جلو هم این اتفاق میا فته روغن وفیلتر گیربکس را عوض کردم ولی فرقی نکرد حتی تو روغن قبلیش براده آهن وجود داشتبه نظر شما عیب از کجاست؟چقدر خرجشه؟
شما احتمال خیلی زیاد صفحات گیربکس ضعیف شده و چاره ای نداری که کیت عوض کنی.
الان قیمت کیت 350 400 تومنه
200 تومن هم مزد مکانیکه
120-30 تومن هم روغن
40-50 تومن هم خورده ریزهای دیگه میخوای.

اگر هم یه گشت کوچولو بزنی میتونی گیربکس 350 به شرط پیدا کنی با 300 تا 500 تومن.ولی تعمیر کنی خیالت راحتتره.

camaro lt
18-12-2012, 01:44
اين مجموعه ديسك و صفحه كلاچ شورلت هست كه ديروز خريدم، به قيمت 210.000 تومان كه البته الان بيشتر هم شده. اين نمونه مستقيما از كويت وارد شده و چون در ايران هنوز از نمونه هاي شورلت دنده دستي وجود داره، بازار خريد اين مدلها هم هست.

با توجه به جستجوها و تحقيقاتي كه در نت و جاهاي ديگه كردم، متوجه شدم بهترين جواب رو داده.

ديسك مارك ساچ ساخت مكزيك و صفحه ساخت چين با مارك سي ان سي .شركت ساچ در واقع يك كمپاني آلماني است كه در سالها پيش من كيت كلاچ پيكان اون رو ميفروختم و خيلي هم خوب جواب ميداد.

صفحه قبلي ماشين هم سي ان سي بود كه در كل هنوز سالمه و ميشه ازش استفاده كرد ولي من ترجيح دادم عوض بشه.

تعداد فنرهاي صفحه قديم و جديد فرق داره، قديمي 5 تا و جديد 6 تا، البته داخل اون فنرها باز يك فنر ديگه قرار داره كه در كل تعداد رو به دوبرابر ميرسونه.

سعید سوپری
18-12-2012, 12:42
ممنون از شما جناب حجازی .راستی کسی سپر عقب نوا سراغ داره چند قیمته؟لوازم فروشها که خیلی گرون میگن

mohamad.hejazi
18-12-2012, 16:19
سپر نوا لوازم فروشها حدود 40-50 سالمش رو میدن و اگر اروزنتر میخوای یه سر به اوراقچی محمودیان(نجف آباد)بزن شاید ارزانتر هم داشت.
ا

camaro lt
18-12-2012, 17:14
نوبت سوار كردن كيت جديد رسيد و تقريبا مثل روش قبلي، اول فلايويل بسته و پيچهاي اون خوب محكم شد، بعد صفحه (از طرف مسطح) روي فلايويل قرار ميگيره و بعد ديسك رو روي اون ميگذاريم و با دست نگه ميداريم( اگر كمك داشته باشيد بهتره) و چند تا از پيچها رو بصورت موقت ميبنديم تا كل مجموعه جاي خودش بيايسته.

يك شافت راهنما از هزار خاري صفحه عبور ميديم تا كيت بصورت متناسبي در جاي خودش قرار بگيره و براي ورود شافت گيربكس آماده باشه.

بقيه پيچها رو هم بسته و بخوبي سفت ميكنيم، گلداني رو هم بسته، دوشاخه و بلبرينگ كلاچ را هم سوار ميكنيم و گيربكس را جا زده و تمام متعلقات رو ميبنديم.

بعد از سوار كردن كامل و بستن تمامي پيچها و اتصال لينكها و رگلاژ كردن و ...نوبت به آزمايش كلاچ جديد رسيد كه ببينم بازهم لرزش و تكان شديد داره؟ و شتاب ماشين هنوز هم كم بود يا نه؟

خوشبختانه تمام موارد برطرف شده بود...

لرزش بكلي رفع شده و ديگه هيچ اثري از اون وجود نداشت، چندين كيلومتر رانندگي كردم تا كل مجموعه كلاچ گرم بشه و مرتبا در دنده يك نيم كلاچ حركت كردم، اما اثري از لرزشهاي شديد قبلي نبود.

و در مورد شتاب، بسيار خوب عمل كرده و شتاب خيلي بالاتر رفته بود، بخصوص براي تست، با شتاب و تخته گاز حركت كردم و ماشين بخوبي خودش رو از جا كند و با بكسواد شديد حركت كرد، در حاليكه در قبل خيلي بسختي شتاب ميگرفت.

البته هنوز بايد چند مدتي بگذره تا كيت جديد كاملا آب بندي بشه و از طرفي حس ميكنم هنوز كمي جا براي بهتر شدن هست كه اينو ديگه بايد به پاي كيفيت بد بنزينها و توان كمتري كه براي موتور ايجاد ميشه گذاشت.

حالا برميگرديم سر مشكل اصلي كه لرزش بود و اينكه بفهميم دقيقا كجاي سيستم ايراد داشته كه چنين موردي رو سبب شده؟

بيشترين تقصير ها معمولا به گردن ديسك ميافته چون بايد بالاترين سطح تماس رو با بيشترين هماهنگي و تراز ايجاد بكنه و اگر كمي در اين وضعيت ناهماهنگي و عدم توازن وجود داشته باشه، باعث لرزش و شتاب كم خواهد شد.

در آزمايشي كه چند بار انجام دادم، با استفاده از يك خط كش يا وسيله اي كاملا صاف ، و قرار دادن بر روي دو سطح بالاي بدنه ديسك، و اندازه گيري فاصله لبه اون تراز با سطح ديسك بوسيله يك شاخص، مقدار نامتوازن بودن ديسك نسبت به بدنه اون رو چك كردم.

اين كار رو در تمام سطح انجام دادم( هر دو محل پيچ كردن به سطح فلايويل در روبروي هم) و جالب اينجا بود كه در همان دو نقطه مورد نظر كه بيشترين مقدار فشار وارد شده بود، بيشترين كجي و انحراف هم وجود داشت.

با استفاده از اين روش مقدار تفاوت رو متوجه شدم و بر روي شاخص علامت زم كه چيزي حدود يك ميليمتر بود و اين مقدار كج بودن بر روي كار و زمان گرفتن كلاچ و فشار زياد وارد شده از سمت فنرهاي خورشيدي، ميتونه مشكلات زيادي مثل همان لرزش بوجود بياره.

با استفاده از يك گونيا مقوايي ساده، اين آزمايش رو تكرار كردم و باز هم همين مشكل رو در ديسك متوجه شدم،و كاملا مشخص شد كه عيب اصلي از اين قطعه بوده. گاهي اوقات با بستن قطعه روي دستگاه تراشكاري و چرخش اون با سرعت بالا( مشابه وضعيت بسته شدن روي فلايويل و چرخش موتور) ميشه اين مشكل رو متوجه شد اما همين روش هم به سادگي ميتونه كيفيت بد و پايين قطعه رو نشون بده.

MJ1970
18-12-2012, 20:28
من قبلا این مشکل لرزش رو داشتم (زمانی که ماشینم دنده ای بود) خلاصه حل نشد تا اینکه اتوماتش کردم.ولی 6 سیلندر دنده ای یه چیز دیگست.
راستی وقت کردید یه تست شتاب بگیرید.

mohamad.hejazi
18-12-2012, 20:57
من صفر تا صد ایمپالا رو گرفتم 18 ثانیه شد.!
ولی خوبه چون کاپریس 77 سالم داشتم صفر تا صدش 15 تا بود.

camaro lt
18-12-2012, 21:48
براي تست شتاب خيلي چيزها بايد رعايت بشه، مثلا تمام لوازم اضافي توي صندوق عقب در بياد، مثل تاير زاپاس، جك، آچار چرخ و جعبه ابزار و هرچي كه اونجاست، حتي فكر ميكنم كفي هاي ماشين ( لاستيك يا قاليچه ها) و البته داشبرد را هم بايد خالي كرد تا ماشين واقعا سبك بشه.

باد تايرها تنظيم، و در يك روز مناسب با هواي متعادل، و البته مسيري مناسب بدون مانع و دست انداز و مزاحم و موتور و گيربكس و ديفرانسيال و تايرها گرم و آماده...

اونوقت ميشه يه تست تقريبا نزديك به استاندارد گرفت.

ولي از همه اينها گذشته، كيفيت بد بنزين يكي از موانع اينكار هست!!

ديروز اين شل جلو نوا رو تو فروشگاه ديدم، كه بنظر نو و خيلي سالم ميرسه، گويا يه نفر اونجا گذاشته تا بفروشه، همراه با دوتا قاب چراغ نوا. احتمالا بايد تايواني باشه، ولي رنگ شده. اگر اشتباه نكنم قيمت رو 120 تومان گفته بود، اگر نوا اين مدلي داشتم ميگرفتمش چون خيلي سالم بود.

اين عكس رو چند روز قبل توي نت ديدم خيلي بامزه است!! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
18-12-2012, 21:57
جناب camaro lt در ادامه بررسی کاربراتور که مشکل خام سوزی داره و ماشین بنزین زیاد میخوره.چند مدل سوزن و ژیگلور که در ابزار داشتم پیدا کردم.یه مدل ایرانی داره و 2 مدل هندی و البته اینها هر کدوم شماره مربوط به خود دارند یعنی هر سوزن با ژیگلور خودش مچ میشه و البته نمونه امریکایی و فابریک که روی خود کاربراتور هست هم سایز مربوط به خود را دارد به طوری که زمانی که اون رو خریدم و سرویس میکردم متوجه گشادتر بودن ژیگلور ان نسبت به بقیه نمونه ها شدم و البته سوزنش هم کلفت تر بود.چون همون موقع نگران مصرف شدم ژیگلور ایرانی که تنگ تر بود رو نصب کردم با سوزن فابریک!ولی اصلا ماشین روشن نشد. مجددا یک نمونه سوزن نازکتر هندی رو به جای سوزن فابریک نصب کردم ولی باز هم روشن نشد!در مرحله اخر همون سوزن و ژِگلور فابریک که خیلی بررسی شون کردم و هیچ خش یا خوردگی یا اعوجاج و خم شدگی هم نداشت و در حد نو بود رو نصب کردم و اونجا بود که روشن شد و تنظیمش کردم .حالا به نظر شما کدوم سوزن و ژیگلور رو نصب کنم ایرانی یا؟و با توجه به اینکه ماشین اصلا دود نمیکنه به نظر شما ممکنه عیب از تنظیم شناور باشه؟

diyukis
18-12-2012, 22:53
اینم تصاویر دل انگیز وکیوم گیربکس 350.
امروز هر کاری کردم مشکل حل نشد بلکه از تنظیم خارج شد و الان دنده 2 هم نمیکشه .زمانی میره دنده دو که کلن پارو از رو گار بر میدارم.
تنظیمش بهم خورده.البته خودم هنوز اعتقاد دارم مشکل خیلی حادی نباید باشه.
حالا فردا اگر رفتم پیش مکانیک مشخص میشه مشکل چیه.

mohamad.hejazi
18-12-2012, 22:59
سلام.
مشکل از گاورنر هم میتونه باشه ببر پیش مکانیک متوجه میشه.

camaro lt
19-12-2012, 00:20
در مورد سوزن و ژيگلور كاربراتور، يه بار مكانيكي رو ديدم كه يك سري سوزنهاي استاندارد اندازه گيري داشت( چيزي مثل فيلر با قطرهاي مختلف) كه دقيقا شماره گذاري شده بودن و براي تعيين دقيق اندازه ژيگلورها بكار ميرفت.

اينجور كه متوجه شدم، بعضي وقتها از يك سري ژيگلورهاي ديگه هم كه مشابه نمونه نصب شده در آمريكايي بود استفاده ميكرد، مثلا ژيگلور كاربراتورهاي تويوتا سواري و يا وانت، و يا نمونه هاي اروپايي( ظاهرا از نظر رزوه يكي هستند و قطر سوراخها فرق داره). اما هيچوقت سايزهاي كمتر رو بكار نميبرد چون همون اعتقادي رو داشت كه همه ما داريم و اينكه مصرف موتور دقيقا مشخص شده و كمتر از اون رو نميشه استاندارد بدونيم و به موتور صدمه ميخوره.

در مورد خام سوزي، شايد بهتر باشه اول ببينين دقيقا مصرف ماشين در خارج شهر چقدره؟ و در داخل شهر چقدر؟( از اونجايي كه ماشين شما هنوز كامل نشده و استفاده عملي و مداومي نداره كه بشه بر اساس اون دقيقتر نظر داد، پس نميتونيم بگيم دقيق چقدر مصرف داره)

اينكه بخوبي روشن ميشه نشون ميده سوزن و ژيگلور مناسبه، اما براي شتاب و قدرت و كشش هم بايد توان كافي داشته باشه.

اگر خام سوزي داشته باشه( از نظر من يعني سر شمعها و دهانه اگزوز دوده سياه غليظي جمع شده) پس كارب تنظيم نيست.

اما اگر دود نميكنه، و سر شمعها هم تميزه، و البته مقدار دقيق مصرف رو هم در كيلومتر محاسبه كردين،و بيشتر از حد معمول نيست، پس ديگه نيازي به تنظيم و تغيير مجدد سوزنها نداره، و البته اون سوزن شناور فقط مربوط به زمانيه كه مقدار بنزين از حد مشخصي در پياله بنزين كمتر بشه و با پايين رفتن شناور، دوباره بنزين به پياله وارد ميشه و ارتباطي با مصرف زياد يا كم نداره(يك چيزي مثل شناور كولر آبي ، در واقع خرابي سوزن شناور و يا تنظيم نبودن شناور به فلوت كردن يا همان سر ريز بنزين و يا كم شدن بيش از حد بنزين در پياله منجر ميشه)

يكي از دلايل مصرف بالا، كثيف بودن فيل تر هوا، يا نداشتن اون هست كه تناسب هوا و سوخت بهم ميخوره.

نشتي بنزين از هرجايي هم ميتونه به سريعتر خالي شدن بنزين باك منجر بشه، و البته تنظيم نبودن ساسات كه خودش داستاني داره، و البته در زمستان بخاطر سرماي هوا و اينكه موتور در دماي پايينتر كار ميكنه، مصرف كمي بالاتر ميره و اينجاست كه بودن يك ترموستات مناسب خيلي مفيده تا دماي كاركرد موتور سريع به حد نرمال برسه.

يه تجربه خوبي كه در مورد كارب داشتم اينه كه تا زماني كه واقعا نياز نشده ، نبايد بهش دست زد، چون هر بار باز و بسته كردن يه جور تنظيم رو بهم ميزنه و براي تنظيم مجدد بايد خيلي انرژي گذاشت و مراحل مختلف كاركرد موتور و شرايط آب و هوايي و ..رو در نظر گرفت.

dmk
19-12-2012, 15:20
سلام به همه دوستای گل به زودی عکسهای داشبورد و کنسول نوا رو که داده بودم بازسازی براتون قرار میدم
راستی سپر عقب و جلو رو که فرموده بودین 40 یا 50 هست تو تهران که کردن تو پاچمون چون پیدا نکردم به این قیمت یکی پیدا کردم که دونه ای 100 حساب میکنه یعنی 200000 تومان جفتش آب میخوره گفتم اگه سر حال باشه ازش میخرم تو کرج

diyukis
19-12-2012, 15:23
سپر نوا 200 هزار تومن؟؟؟:n19:
یا خداااا مگه چه خبره؟؟؟
داداش بیخیال یه کم دندون رو جیگر بزار اینور اونرو بگرد قیمت پایینتر گیر میاری.
الان یه بیوک اوراقی بدون سند رو میتونین 1 میلیون بخرید که کلی هم لوازم داره روش.بیخیال بابا.
از این پولا ندید.حیفه بخدا.

mohamad.hejazi
19-12-2012, 16:23
سپر رو خیلی گرون میگه.
خاوران سر زدید؟
من سپر عقب سالم بیوک با گل سپر و لاستیک روی سپر فابریک رو خریدم 45 تومن اونم از لوازم فروش نه اوراقچی.

محسن جان چی شد گیربکس ماشین عیبش چی بود؟
کادیلاک ما هم همین عیب رو داشت از گاورنرش بود.

MJ1970
19-12-2012, 16:27
من 4 تا درب کامل بیوکی در حد نو با رودری و شیشه وقفل مرکزی و شیشه بالابر کامل به همراه 2 تا گلگیر نوا با پالانی در حد نو و کم بتونه و یک عدد شیشه شور فابریک و 2 تا مچی در فابریک و 3 عدد چراغ رو گلگیر فابریک و سالم رو خریدم 300 تومان .البته اول میگفت 700 تومان ولی خیلی راحت گفتم که من 300 بیشتر ندارم و خلاص و یه فکر کرد و گفت باشه!!!
اگر خریدار لوازم کوتاه نیاد فروشنده ها سریع کوتاه میان .علتش هم اینه حداقل توی بیوک و نوا به علت وفور لوازم و ارزش پایین تر ماشین زیاد لوزمشون تک و کم نیست و طرف میدونه اگر نفروشه باید به قیمت ذوب بفروشه.مخصوصا قطعاتی مثل درب و گلگیر و سپر
فروشنده هم یکی از اوراقچی های شوش بود که انبار اصلیش تو شریف اباد ورامینه و اسمش هم جواد زارع هست.

amir_toos
19-12-2012, 18:09
جناب MJ1970 میشه اگر زحمتی نیست عکسی از صحفه زیر باتری و نحوه قرار گیری باتری ماشینتون برام قرار بدین!؟
چون منم میخوام از این 90 آمپر های صبا باتری بگیرم گفتم شما که انجام دادین ببینم به چه صورت میشه!
ممنون

diyukis
19-12-2012, 18:32
سپر رو خیلی گرون میگه.
خاوران سر زدید؟
من سپر عقب سالم بیوک با گل سپر و لاستیک روی سپر فابریک رو خریدم 45 تومن اونم از لوازم فروش نه اوراقچی.

محسن جان چی شد گیربکس ماشین عیبش چی بود؟
کادیلاک ما هم همین عیب رو داشت از گاورنرش بود.

والا امروز مکانیک گفت از قبل به یکی قول داده پس قرار شد فردا صبح زود برم پیشش تا ببینیم مشکلش چیه.

camaro lt
19-12-2012, 21:54
اميدوارم با يه تعمير و تنظيم ساده درست بشه، اما خواهش ميكنم مثل سايه كنار اون تعميركار بمونين و از هر كاري و حركتي كه ميكنه عكس بگيرين و سوال كنين تا ما هم يه چيزي ياد بگيريم.( اگر هم شما رو دنبال خريد وسيله يا فرستاد، يكي رو كنارش بگذاريد تا دقيق عكس بگيره!!)

اينجور موقعيتها رو نبايد راحت از دست داد، و همين مشكل ميتونه عامل ياد گرفتن يه چيز جديد بشه،هرچند كه اين چند روز بخاطر اين مشكل ،براي شما و دوستتون ناراحت كننده بوده.

بقول ديل كارنگي فقيد:

اگر يه ليموترش داريد، به بخت خود لعنت نفرستيد، بلكه با اون يك ليموناد خوشمزه و گورا درست كنين!!

MJ1970
19-12-2012, 23:19
جناب MJ1970 میشه اگر زحمتی نیست عکسی از صحفه زیر باتری و نحوه قرار گیری باتری ماشینتون برام قرار بدین!؟
چون منم میخوام از این 90 آمپر های صبا باتری بگیرم گفتم شما که انجام دادین ببینم به چه صورت میشه!
ممنون

حتما البته باتری من 88 امپر صبا هست نه 90 و یه سایز مخصوص داشت که قبل از این ندیده بودم و تغییرات خاصی هم لازم نداره غیر از اینکه دو عرض مستطیل جاباتری رو باید صاف کرد.

MJ1970
19-12-2012, 23:30
راستی اقا محسن الان یه چیزی یادم افتاد که اینقدر ساده بود اصلا فراموشش کردم که بگم و شما قبل از هرکاری چک کنید.اونهم اینه که زیر ماشین یه سری اهرم برای تعویض دنده وجود داره که ماشین من شیفتر کنسولی نداره و اتومات فرمونی هست ولی مال شما کنسولی هست ولی فرق خاصی نداره و اون اهرمها قابل تنظیم هستند و اگر پیچش شل بشه و تنظیمش به هم بخوره مثلا شما دنده رو تو d میگذاری و ماشین میره روی l2 و احتمال داره این باشه و تازه یه بوش که نگهدارنده میله تعویض دنده در شاسی هست ممکنه در بره و تنظیم به هم بخوره !!
کاش زودتر یادم می افتاد و میگفتم تا قبل از هرکاری چک میکردید .ضمنا احتمالا پیچ داخل وکیوم رو سفت کردید وگرنه من یک بار اون پیچ رو سفت کردم و ماشین خیلی دیر دنده میداد و الان شلش کردم و مشکلش حل شد .در جهت ساعتگرد سفت میشه .

diyukis
19-12-2012, 23:40
اميدوارم با يه تعمير و تنظيم ساده درست بشه، اما خواهش ميكنم مثل سايه كنار اون تعميركار بمونين و از هر كاري و حركتي كه ميكنه عكس بگيرين و سوال كنين تا ما هم يه چيزي ياد بگيريم.( اگر هم شما رو دنبال خريد وسيله يا فرستاد، يكي رو كنارش بگذاريد تا دقيق عكس بگيره!!)

اينجور موقعيتها رو نبايد راحت از دست داد، و همين مشكل ميتونه عامل ياد گرفتن يه چيز جديد بشه،هرچند كه اين چند روز بخاطر اين مشكل ،براي شما و دوستتون ناراحت كننده بوده.

بقول ديل كارنگي فقيد:

اگر يه ليموترش داريد، به بخت خود لعنت نفرستيد، بلكه با اون يك ليموناد خوشمزه و گورا درست كنين!!

بله تذکر بجایی دادید.اگه نمیگفتید ممکن بود گوشی دوربین دارمو یادم بره و نتونم عکسی تهیه کنم.حتمن این کارو میکنم.

راستی اقا محسن الان یه چیزی یادم افتاد که اینقدر ساده بود اصلا فراموشش کردم که بگم و شما قبل از هرکاری چک کنید.اونهم اینه که زیر ماشین یه سری اهرم برای تعویض دنده وجود داره که ماشین من شیفتر کنسولی نداره و اتومات فرمونی هست ولی مال شما کنسولی هست ولی فرق خاصی نداره و اون اهرمها قابل تنظیم هستند و اگر پیچش شل بشه و تنظیمش به هم بخوره مثلا شما دنده رو تو d میگذاری و ماشین میره روی l2 و احتمال داره این باشه و تازه یه بوش که نگهدارنده میله تعویض دنده در شاسی هست ممکنه در بره و تنظیم به هم بخوره !!
کاش زودتر یادم می افتاد و میگفتم تا قبل از هرکاری چک میکردید .ضمنا احتمالا پیچ داخل وکیوم رو سفت کردید وگرنه من یک بار اون پیچ رو سفت کردم و ماشین خیلی دیر دنده میداد و الان شلش کردم و مشکلش حل شد .در جهت ساعتگرد سفت میشه .
ممنونم از یادآوریتون.اول باید عرض کنم خدمت شما که اون بوش نگهدارنده که روی شاسی قرار میگیره رو چک کردم و سر جاش نشسته بود.
در مورد بهم خوردن تنظیم هم مشکل مشابه رو تجربه کردم اما در این مورد دیروز حتی لحظاتی تجربه اینو داشتم که ماشین میره دنده سه اما زمانی که کاملن پامو از روی گاز بر می داشتم.فقط در این صورت میرفت سه که این نشون میده پس شیفتر تنظیمش بهم نخوره.البته احتمالا.

در مورد اون پیچ وکیوم هم دیروز کاملن شلش کردم طو.ری که زبانه پیچ از لوله وکیوم زده بود بیرون اما بازم خبری نشد و دنده توی یک میموند.این اواخر دیگه به دو هم نمیرفت.
فردا دلو رودشو میریزیم پایین ببینیم چی میشه.
شاید یه مشکل ساده باشه شایدم یه مشکل بزرگ.
هر چیزی ممکنه.
:n16:

MJ1970
20-12-2012, 16:29
دوستانی که دسته موتور عوض کردن یه توضیح در مورد پیچها میدید لطفا.
اینکه اگر الان بخوام دسته موتور ها رو عوض کنم پیچهایی که دسته موتورها رو به شاسی میبندن رو میشه از یک طرف باز کرد؟( مهره هاش فیکس هست یا باید از اون طرف با اچار نگهشون داشت؟

camaro lt
20-12-2012, 21:35
زماني كه موتور براي تعمير پياده بود، دسته موتورها رو هم عوض كردم، منتها پيچها بشدت سفت و زنگ زده بود و عملا استفاده از ابزار معمولي جوابگوي بازكردن نبود و توان و انرژي زيادي هدر ميرفت.بايد از سمت داخل شاسي با آچار مهره نگه داشته بشه و اين كار واقعا سختيه.

ناچارا با سنگ جت اونها رو بريدم و دسته هاي كهنه آزاد شد.

با مته سايز بزرگتر، محل سوراخها رو كمي بزرگ كردم و پيچهاي فولادي نو بكار بردم و دسته ها بخوبي سوار شد.

بعد از سالها آب و گِل خوردن به پيچها، بخصوص كه توي اكسل جلو و در فضاي بسته باشه، مسلما بشدت زنگ زده سفت هستن و ديگه ارزش نداره براي باز كردن اونها با آچار كلي كُشتي بگيريم!!

دسته هاي جديد ساخت هند بود كه گويا جنس خوبي دارن و به قيمت هركدام 16.500 خريدم( سال گذشته) البته قبلش يك مدل ديگه بود كه گويا كيفيت خوبي نداشت و فلز بكار رفته در ساخت اون خيلي نازك بود و قيمتش هم هر عدد 9000 تومان بود و پس دادم و با اينها عوض كردم.

ضخامت فلز دسته موتورها رو هميشه در نظر داشته باشيد كه به اندازه كافي قطور باشه.

diyukis
20-12-2012, 23:52
خوب دوستان امروز ماشینو بردیم تعمیرگاه.
شرایط ماشینو به مکانیک گفتم.اول کار رفت سراغ وکیوم گفت کی دستش زده گفتم خودم.
بعدشم رفت سراغ گاورنر.اونو در اورد که کاملن کثیف و لجنی بود.همون جا فهمید روغن ماشین بشدت قدیمی و کثیف و نامرغوب هست.
کارتل رو باز کردیم و متاسفانه با صحنه های عجیب غریبی روبرو شدیم.تمام فیلتر گیربکس پر از براده های صفحات و پلیسه بود.به طوری که کاملن سیاه و لجنی شده بود.
وضعیت روغن هم خراب طوری که رنگ روغن شکلاتی یا قهوه ای شده بود.
روغنو خالی کردیم.البته فقط 4 لیترش خالی شد کارتل شستشو داده شد.فیلترو هم تمیز کردیم و بستیمش.
اینم عکس های امروز.

عکس های قبل تمیز کاری و موقع کثیف بودن:

اینم وضعیت روغن

بعد از تمیز شدن:
اینجا میتونین تفاوت رو ببینین

اینم روغن ته تشت

-------------------
جشن آیین میتراییسم،
میلاد میترا؛الهه مهر،
خدای شکست ناپذیر خورشید ،
میراث بجای مانده از عمق تاریخ ،
به تمامی قلب های به تپش در آمده این آیین باستانی تبریک و شادباش باد.

camaro lt
21-12-2012, 00:33
الان وضعيت كاركرد گيربكس چطوريه؟

روغن نو ريخيتن، يا قراره سرويس كامل بشه؟ چون اينجوري كه معلومه هنوز داخل مجراها و توربين و پمپ و درامها و لاي صفحات و..و..و..پر از اين روغن كثيف و جرمهاست.

اگر قصد باز كردن و سرويس نداره، پس حداقل ميتونين چند بار روغن هيدروليك ارزون بخريد، بريزين داخل گيربكس يه چند كيلومتر دور بزنين و باز تخليه كنين تا كم كم داخلش تميز بشه و روغنهاي قبلي همه خارج بشن،بخصوص توربين كه خيلي بايد مراقبش باشيد.

diyukis
21-12-2012, 00:47
دقیقن همینه.چون گیربکس به طور کامل باز نشد پس مسلمن تمام اون 12 لیتر روغن کثیف خارج نشد.
تصمیم بر این شد که هر هفته ای یه بار با ساکشن مقدار 4 تا 5 لیتر روغنو میکشیم و از بالا سر ریز میکنیم.
این کارو به تعداد چند بار انجام میدیم تا درصد روغن تمیز به مقدار زیاد بره بالا.
در مرحله آخر هم از کارتل روغنو تخلیه میکنیم و یه صافی تمیز میندازیم تا خیالمون راحت بشه.
تنها راه هم همینه مگر اینکه گیربکس کامل پیاده بشه که اونم هزینه های خاص خودشو داره.

MJ1970
21-12-2012, 00:49
جناب علی اقا
زمانی که جلوبندی و موتور سوار هستن میشه از زیر اچار رو داخل شاسی برد و مهره رو از داخل نکه داشت و یا اقدام خاصی لازم داره؟(یعنی باز کردن جلوبندی یا مثلا روی خرک بردن ماشین؟

camaro lt
21-12-2012, 09:12
وقتي موتور سواره، مسلما كار به اين راحتي نيست.
البته دسترسي به پيچهاي دسته موتور امكان داره اما سخته. مهره ها رو بايد از داخل شاسي با آچار بگيرين و سمت ديگه رو باز كنين.
اگه روي چاله تعميرات باشه يا روي يه جك كه ماشين رو كامل بلند كنه خيلي بهتره و روي كار تسلط پيدا ميكنين، اما بايد خود موتور هم از دسته موتورها جدا بشه و با جك موتور رو بالا ببريد تا دسته ها آزاد بشه. اين روش رو تقريبا روي همه ماشينها انجام ميدن.
آقا محسن الان وضعيت كاركرد گيربكس چطوره؟ دنده ها خوب و به موقع عوض ميشه؟ صدايي و يا تكان و ضربه اي نميزنه؟

diyukis
21-12-2012, 11:57
والا فعلن وضعیت گیربکس خوبه و مثه زمان قبل خرابی هست.حتی اولی که روغنو ریخیتیم و رفتیم تست کردیم متوجه شتاب بیشتر ماشین شدم که اینم مربوط که تمیز بودن صافی گیربکس هست.اما با توجه به روغن الوده مطمئنم بازم بزودی اون صافی کثیف میشه.منتها دفعه بعد این کارو خودم انجام میدم.اگر سر سوزنی میدونستم مشکل از این میتونه باشه 50 هزار تومن دستمزد پرداخت نمیکردم برای 3 ساعت کار.
اما چیزی که مسلمه اینکه هنوز روغن خیلی کثیف و الودست.طوری که دیروز وقتی گژ رو کشیدم دیدم که اثری از اون رنگ شفاف و قرمز هیدرولیک نیست و رنگش شکلاتی شده.
به هر حال این جابجایی روغن نو با روغن کهنه باید چند باری انجام بشه تا بشه اطمینان حاصل کرد که 70 درصد روغن تمیز شده.

MJ1970
21-12-2012, 14:37
امروز یه سایت پیدا کردم که تا حالا ندیده بودم و ادرسش رو اینجا قرار میدم تا دوستانی که اشنا نشدن یه سر بزنن.
البته دوستان مجزا ادرس رو وارد کنن چون به طور مستقیم باز نمیشه.
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]این)
این سایت مربوط به دبیرخانه صیانت از خودروهای تاریخی هست.جایی داره برای عضویت و بخش عکسها رو اگر ببینید خیلی از ماشینهایی که از نظر خیلیها کلاسیک نیست اونجا کلاسیک به حساب میاد.(بنز 230 .بنز 190.شورلت کاپریس 77.ب ام و 2002.و بلیزر و.......)
البته یه عده بر این باورند که فقط کامارو و پونتیاک و ماشینهای عجیب و غریب کلاسیکند ولی ظاهرا این چیزها نیست.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سعید سوپری
21-12-2012, 16:00
دوستان ماشین من وقتی در حرکته مثلا با دنده۲توی سرعت ۴۰یه کم که گاز رو شل میکنم زود دنده۳ میده به نظر شما این عادیه یا با شل وسفت کردن اون پیچ وکیوم خوب میشه ؟اون پیچ وکیوم که میگن کجا هست خودم میتونم بهش دست بزنم؟یه مورد دیگه هم هست من وقتی تو حرکتم حتی تو جاده صاف عقب ماشین صدایی مثل قیرچ قیرچ میده حتی عقب ماشینو با دست فشار دادم پایینو بالا هم صدا میداد دقیقا مثل فنری که خشک کار میکنه لطفا کمک کنید عیب از چیه آیا روغن کاری چیزی میخواد یا تعمیر وتعویض نیاز داره البته بارون که میباره وهوا مرطوبه بیشتر صدا میکنه عیب از چیه؟

camaro lt
21-12-2012, 16:10
شما يه نگاهي به پستهاي اخير ما چند نفر توي تاپيك بندازيد، خيلي چيزها دستگيرتون ميشه و ميتونين از تجربه هاي ما استفاده كنين.

مثلا در مورد گيربكس، چند وقته روغن اون رو چك نكردين؟ اصلا چك كردين؟ تميزه؟ فيل ترش در چه وضعيه؟

در مورد صداي عقب، مال فنرهاي شمش عقب هست و از محل اتصال به شاسي و لاي بوشهاي لاستيكي اون مياد.

خشك شدگي عامل اين صداست .

كمي روغن يا گريس به محل اتصال و بوشها بزنين تا كم كم چرب بشه و صدا هم رفع بشه.

اگر هم يه مقداري بيشتر از ماشينتون بنويسيد، عكس بگذاريد و توضيح بديد بهتر ميتونيم كمك كنيم.

......................

خيلي جالبه

سعید سوپری
21-12-2012, 16:57
ممنونم از شما کامارو جان

dmk
22-12-2012, 11:26
سلام به همگی

والا از بد روزگار تو تهران ماشینای مارو دارن جمع میکنن فعلا یه طرح مسخره گذاشتن که بالای 20 سال از رده خارجه ما کاپریسمونو که گذاشتیم تو پارکینگ ببینیم چی میشه برای همین نمی تونم برم خاوران یا جاهای دیگه وسیله ندارم. رفتم کرج از دوست و آشنا با کلی التماس تازه با این قیمت سکتمون دادن حالا نمیدونم چه خاکی تو سرم کنم الان chevy nova رو گذاشتم دست برقکار کارای برقیش رو تموم کنه در حال حاضر گیر سپر عقب و جلو ، کمربند آبی هستم که کلا گیر نیاوردن رنگ آبیش رو . راستی شما اخبار جدیدی از پلاک تاریخی ندارین که اعصاب مارو راحت کنه نمیدونم این فدراسیون چه میکنه اصلا هیچ حمایتی در کار نیست هیچ خبری ..............

MJ1970
22-12-2012, 15:57
فعلا که توقیف نمیکنن.ولی نا امید نباشید .انشالله یه خبرای خوبی میشه!!

diyukis
22-12-2012, 17:33
سلام.
به نظرتون خودمون میتونیم زیربندی ماشینو ردیف کنیم؟؟؟
چیزایی از قبیل تعویض کمک ها یا شمش ها و بوش ها و ....چه جلو و چه عقب
امکانش هست؟؟؟؟دردسر خاصی داره؟؟؟

MJ1970
22-12-2012, 19:11
اتفاقا من هم باید فنرهای جلو رو باز کنم .قبلا کمی ارتفاع جلو رو دادم بالا بردن ولی نرمی ماشین کم شده و میخوام سرجای خودش برگردونم ولی تا جایی که دیدم خارج کردن فنرها سخت هست و نیاز به 2 تا جک و 2 تا خرک داره تازه همونطور که علی اقا فرمودن کمی خطرناک هست.ولی اگر نخواهید فنرها باز بشه مثل نوای جناب( camaro lt) اونوقت کار ساده تر میشه ولی در کل به یه جک قوی و حداقل 2 تا خرک استاندارد نیاز دارید و البته دقت کافی چون خطرات خودشو داره اینکار
البته فنرهای شمش عقب ماشین من هم کمی صدا میده و تا به حال اصلا باز نشده و باید بازشون کنم.البته اگر جلوبندی ساز حرفه ای و منصف سراغ داشته باشید به نظر حقیر بهتره که بیرون انجام بشه .من تهران یکی سراغ دارم و تا به حال دوتا نوا بردم و برام باز کرده و کارش هم عالی بود و اجرتش هم مناسب.اینبار هم اگر بشه همونجا میبرم.

amir_toos
23-12-2012, 15:53
ببخشید برای فنر شمش های عقب چه کارایی میشه انجام داد؟ منظورم نرمی و صدا گیری هست!

camaro lt
23-12-2012, 17:07
براي فنرهاي عقب، تا اونجايي كه امكان داره باز نكنين چون بوشهاي استفاده شده در خود ماشين خيلي عالي و با كيفيت هست و اگر باز كنين و خراب بشه ديگه به اين راحتي پيدا نميشه.

فنر هاي عقب رو فقط براي تعويض فنر شكسته يا باد گيري( يا| بار گيري| هنوز نميدونم كدومش درسته؟؟!!) باز ميكنن و دردسر زيادي داره.

اگر ارتفاع عقب ماشين خوبه، پس نيازي به دستكاري نداره. اگر صدا ميده فقط كمي بوشها و فنر ها رو گريس بزنين تا كم كم چربي به داخل بوشها و لاي فنر ها نفوذ بكنه و صدا رفع ميشه.

براي كمك فنر هاي جلو كار خاصي لازم نيست انجام بديد جز جك زدن و باز كردن چرخ و باز كردن كمك كهنه و بستن كمك نو، چون اندازه اونها كوچك و اتصال تنها با سه تا پيچ برقرار ميشه( دوتا به انتهاي كمك و متصل به طبق و يكي سر كمك و متصل به شاسي)

كمكهاي عقب هم راحته و با باز كردن چرخ ميتونين عوض كنين.

در مورد فنرهاي جلو داستان فرق داره چون مثل پيكان يا پرايد نميشه با فنر جمع كن اونها رو جمع كرد، چون خيلي قطور و محكمه.

جا زدنشون هم خيلي سختتر از درآوردنه. موقع جا زدن هم بايد توجه كنين كه فنر به درستي قرار بگيره چون سمت شاسي(محلي كه سر فنر داخل شاسي قرار ميگيره) داراي فرم و شكل خاصي هست كه مشابه همان سر فنر ساخته شده و بايد فنر درست در محل خودش جا بگيره) اگر غير از اون باشه فنر بلندتر به نظر مياد و يه سمت ماشين بالاتر قرار ميگيره. بايد با چشم نگاه كرد و دقيقا در محل قرار داد.

براي جا زدن هم كم كم با فشار وزن خود ماشين و البته ديلم و اهرم كردن فنر جا ميره و يه داستاني داره.

براي اين كار حداقل به يه كمك دست كه فني و البته قوي هم باشه نياز دارين، يه بار ناچار شدم فنر جلوي يه كامارو كه مال يكي از دوستان بود رو باز و بسته كنم( طبق بريده بود و هيچ كاري هم نميشد كرد) خلاصه بگم كه به معناي واقعي بدون داشتن وسيله مناسب بيچاره شدم تا طبق رو عوض كردم!! دوستم هم كه كاري ازش بر نميامد فقط نگاه ميكرد و فكر ميكرد كه چرا اينجوري شده؟؟؟!!

diyukis
23-12-2012, 19:48
دلم برای صداش تنگ شده بود.:n20:

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

camaro lt
23-12-2012, 20:23
ديروز يه قوطي نيم كيلويي موم خريدم (5000 تومان) و تمام بخشهاي لبه داخلي گلگير رو بعد از شستن، عايق و آب بندي كردم. خيلي خوب عمل ميكرد( بهتر از خمير پلاستيك)

البته فردا بايد كمي از اون رو با آب رقيق كنم و بريزم لاي گلگير هاي جلو( محلي كه با بازكردن دربهاي جلو، ميتونين بخشي از تويي گلگيرهاي جلويي رو ببينين) و اين بخش معمولا خيلي سريع زنگ ميزنه( سمت جلوي پاركابي ها) چون برگ و خاك زياد جمع ميشه( با يه تكه سيم آهني سر كج تمام برگها رو درآوردم و كامل شستم) توصيه ميكنم شما هم اين كار رو بكنين.

MJ1970
24-12-2012, 14:43
این هم باتری 88 امپر صبا که عرض کردم البته تازه گلگیر های جدید و پالانی های جدید رو بستم و هنوز کارا کامل نشده و مثلا مخزن انبساط و ... رو نبستم.

و اینم یه عکس از گلگیر راننده جدید که البته قبل از نصب روی زمین بتونه و صیقل خورده.

camaro lt
24-12-2012, 21:18
كارهاي بتونه و آستر و رنگ را هم خودتون انجام داديد؟

لولاهاي كاپوت رو ببنديد بهتره، اينجوري ممكنه لبه هاي كاپوت كج بشه كه صاف كردنشون خيلي سخته.

ماشين الان كجا خوابيده؟ توي تعميرگاه يا پاركينگ شخصي خودتون؟ مراقب قالپاقها هم باشيد، شنيدم يكدست تميز اصلي اونها بالاي 200.000 تومان ارزش داره.

camaro lt
24-12-2012, 21:33
خيلي وقتها ممكنه توي صحبتهايي كه ميشه، بعضيها ماشين آمريكايي( مدلهاي پايين) رو نا امن و غير مطمئن بدونن، و بيشترين دليل اونها هم يك سري فرمولهاي رياضي و فيزيك هست كه انتقال نيرو در اجسام سخت رو دليل اين قضيه ميدونن ( و بدجوري هم روي اين حرفشون تعصب دارن!!) و بارها و بارها با اينجور افراد برخورد داشتم..
سالها تجربه و داشتن ماشينهاي آمريكايي و ديدن تصادفات مختلف اونها، به من عملا ثابت كرده كه اين تصور كاملا اشتباهه و در واقع خودروهاي آمريكايي بطور كلي، يكي از ايمنترين بدنه ها رو در تصادفات دارن و بيشترين حمايت و امنيت رو براي سرنشينان فراهم ميكنن، حتي بيشتر از خودروهاي مدرن چند ده ميليون توماني و داراي تجهيزات خيلي خاص...
در اين تصوير يك شورلت كامارو 1975 را ميبينيد كه خيلي وقت قبل، دچار تصادف شديدي شد و راننده اون براي اجتناب از برخورد با يك پرايد ناشي كه انحراف داشته، ناچارا به سمت راست اتوبان حركت ميكنه كه متاسفانه به عقب يك كاميون پارك شده برخورد كرده و خسارت ديده.(كاميون هم كنارش پارك شده).
توجه داشته باشيد كه طبق گفته راننده كامارو، حدود 100 ...كيلومتر سرعت داشته و راننده هم كمربند نبسته بوده!
به نظر شما راننده چي شده؟؟
هيچي...!! صحيح سالم پياده شد، و شايد نهايتا با چند كوفتگي و خراش جزئي كه اگر كمربند ميبست اونها رو هم نداشت...
ديگه توضيح بيشتري لازم نيست، اينهم سايت مورد نظر كه شايد خيلي از شماها بشناسيد و قضيه رو بدونين..
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گويا الان توسط يه نفر با ذوق خريداري شده و در حال بازسازيه.

بايد بگم كه بازسازي اين ماشين، در شرايط كنوني واقعا يك كار بزرگ و تحسين برانگيزه، بخصوص با وضعيتي كه براي آينده مبهم چنين خودروهايي درنظر گرفته شده و كمبود قطعات، هزينه هاي بالاي قطعات يدكي و دستمزدها و....

MJ1970
24-12-2012, 21:39
بله قطعات جدید بدنه که خریدم رو قبل از نصب بتونه کردم و کاملا اماده شدند.لولاها هم تازه یک جفت در حد نو از رو یه ماشین دولتی باز کردم(35000 تومان) و در اسرع وقت میبندم.
در حال حاضر ماشین در پارکینگ خودمون هست و تا یک ماه به همین شکل میخوابه تا فرصت برای کارهای بعدیش پیدا کنم.
در مورد قالپاقها هم این مدل 65 رو 3 تا بیشتر ندارم و 2 تاش هم ارم نداره و یکدست 58 کامل در حد نو با ارمهای کامل دارم.

mohamad.hejazi
25-12-2012, 12:20
سلام.
امروز رفتم پیش یه نقاش برای موم پاشی کف ماشین.
گفت فقط 100 تومن اجرت میگیرم.
کسی میدونه داخل گلگیر و کف ماشین رو بخوام موم بپاشم چند عدد قوطی نیم کیلویی موم استفاده میشه؟
حدود 20 عدد قوطی نیم کیلیویی موم گفت میخواد.!

MJ1970
25-12-2012, 12:36
میزان مصرف موم بستگی به ضخامت لایه مورد نظر داره و اجرت رو که به نظرم خیلی بالا گفته (من برای نوای خودم نقاش پیدا کردم که با 100000 تومان استر و رنگ رو میپاشه البته بدنه رو خودم اماده میکنم از نظر بتونه و سمباده و نقاش فقط 3 ساعت میپاشه!!!)البته مهمتر از موم اینه که جاهایی که میخواهید موم بخوره باید از هرگونه خاک و چربی و الودگی پاک باشه و قبل از هر کاری زیرشویی مناسب و حسابی لازمه و جاهایی که پاک نشه باید با گازوییل یا تینر خوب پاک بشه تا موم به سطح بچسبه .20 قوطی خیلی زیاده اونم برای پاشیدن چون برای این کار موم با اب باید شل بشه و اون وقت میدونید 20 قوطی یعنی چی؟البته به نظر من اگه یه چال پیدا کنید و بعد از زیرشویی با یه برس سیمی زیر ماشین رو بکشید و بعد موم رو با قلم به جاهایی که لازمه بزنید بهتره چون اگر موم رو با کاردک یا قلم به صورت سفت تر استفاده کنید خیلی سریعتر پوشش میده و لایه ضخیمتری هم میشه و کار سختی هم نیست من خیلی جاها رو با دست موم کاری کردم و موم رو شل هم نکردم.برای سطوح صاف میتونید با یه کاردک پلاستیکی معمولی هم موم رو پخش کنید (در حد یه لایه 1 میلیمتری).البته این هم بگم که همه ی کف هم به نظر من لازم نیست فقط جاهایی که در معرض اب و رطوبت هست لازمه.

mohamad.hejazi
25-12-2012, 13:09
نقاش گفت موم 505 مخصوص پاشیدن باید بگیری.یعنی میخواد با پیستوله مخصوص موم رو بپاشه.چطوره؟
یه سوال دیگه:
هنوز بعضی جاهای زیر ماشین موم فابریکش رو داره آیا روی اینها موم بپاشم مشکلی پیش نمیاد؟

قبل از موم پاشی چند بار زیر ماشین رو میشورم.

MJ1970
25-12-2012, 15:42
همین موم که جناب علی اقا تهیه کردن هم قابلیت پاشیدن با پیستوله رو داره .از اون 505 که گفته تا حالا نشنیدم ولی همینها هم به خوبی جوابگو هستن.
اگر رنگ یا موم قدیمی جایی از زیر ماشین باقی مونده باشه و پوسته نکرده باشه مشکلی نداره و نیازی به کندن نداره و با یک لایه موم یکپارچه روش رو بپوشونید .البته قبل از پاشیدن استفاده از برس سیمی خیلی خوبه.

mohamad.hejazi
25-12-2012, 15:53
برس سیمی اگه بکشم که مومهای قبلی کنده میشه.؟
روی باک هم موم بپاشم؟

سیم های ترمز دستی چی؟
دفرانسیل؟
انباره اگزوز؟
رام گیربکس؟

MJ1970
25-12-2012, 16:23
برس سیمی رو از این جهت عرض کردم که هرقدر هم کف ماشین رو با فشار اب بشورن باز یه لایه نازک تا برس نخوره نمیریزه(البته این نظر من هست و معمولا کارگرهای کارواش اونقدر زیر رو خوب نمیشورن اونم برای ماشینهای ما که چند دهه از عمرشون میگذره و چون مشتری روی ماشین رو میبینه و معمولا کسی زیر رو نگاه نمیکنه و کارگرهای کارواش هم از همین ماجرا استفاده میکنن!)پس شما خودتون اگر نظارت کافی به شستشو داشته باشین و از تمیز شدن همه ی گرد و خاک کف مطمین شدید اونوقت دیگه برس هم لازم نیست.
به نظر من مهمترین جاهایی که در معرض پوسیدگی هستند :
1_پالانیهای گلگیرهای عقب
2_پالانیهای گلگیرهای جلو از داخل چرخها و همچنین از داخل کاپوت قسمتهای جلویی که به سینی پیچ میشن شدیدا به علت تجمع اب در معرض پوسیدگی هستن و من زمانی که گلگیرها و پالانیها باز بود اونها رو اهن کردم و بعد مومکاری و بعد رنگ مشکی و بعد بستم!
3_کفیهای ماشین مخصوصا از داخل و بعد از زیر ماشین
اینهایی که عرض کردم در درجه اول به نظر من واجب هستن و بعد بد نیست که زیر باک هم بخوره البته کف صندوق از داخل هم استفاده از یه لایه موم خوبه.دیگه مثلا دیفرانسیل و رام گیربکس و اینها به نظرم اصلا لازم نداره
و منبع اگزوز هم فکر کنم بد نیست منبع عقب بخوره البته فکر کنم بیشتر پوسیدگی که در زیر منبع عقب اتفاق میفته از داخل و به علت تجمع اب در زمستان باشه (البته این فقط یه فرضیست )در مورد علت پوسیدگی زودتر منبع عقب باید علت رو از علی اقا پرسید.:n13:

camaro lt
25-12-2012, 16:41
جناب محمد آقا ،خيلي جالبه كه اكثر كارها رو خودتون انجام دادين( صافكاري و آماده سازي زير كار رنگ)

من يكبار كامارو رنگ زدم اما بخاطر نداشتن وسيله مناسب، چندان جالب از آب در نيامد،.

هزينه هاي دريافتي واقعا خيلي زياده، من فكر نميكنم حل كردن موم در آب و پاشيدن اون زير بدنه( كه نياز به تخصص و تبحر و دقت آنچناني هم نداره) اينقدر قيمت داشته باشه..

توصيه ميكنم همونطوري كه آقا محمد گفتن ،سر حوصله خودتون زير ماشين رو تميز كنين( داخل گلگيرهاي عقب رو با آب و برس پلاستيكي بشوريد) و با كمي رقيق كردن مومها، با برش بزنين و اينجوري خيلي تميزتر و دقيقتر در مياد، كلي هم توي هزينه ها جلو ميافتين.خيلي از جاها رو هم بايد موم رو بصورت غليظ و با دست بزنين يا كاردك، درست مثل ماشينهاي نو كه موم كاري ميكنن.

در مورد منبع اگزوز، چون داغ ميشه ممكنه موم بسوزه،و نيازي به اين كار نداره، البته براي آزمايش يك قسمت اون رو موم بزنين تا ببينين چي ميشه؟

بيشتر پوسيدگيهاي منبع اگزوز از سمت داخل منبع شروع ميشه كه دسترسي نداريم، و اينهم بخاطر رطوبت جمع شده ناشي از آب موجود در هواي ورودي به موتور هست كه گاها صبحها كه موتور سرد هست ميبينيم بصورت بخار سفيد مه و قطره هاي آب از اگزوز ميچكه( اين قضيه توي منبع اگزوز پرايد خيلي رايجه)

MJ1970
25-12-2012, 16:57
نظر لطف شماست استاد عزیز . بنده خدمت شما اساتید درس پس میدم.:n26:

البته من هم همین نوا رو یکبار رنگ کردم و به همان دلایلی که فرمودید رنگ زبر و مات شد(کمپرسورم کوچک بود و 50 لیتری بود و این در حالیه که برای رنگ کردن ماشین اونم قطعات بزرگ بدنه امریکایی باید از کمپرسورهای تسمه ای با ظرفیت بالای 150 لیتر استفاده کرد) .

mohamad.hejazi
25-12-2012, 17:02
اون نقاش که فی رو خیلی زیاد گفت حالا فردا میرم چند جا دیگه میپرسم.
ولی اگه با قلمو خوب در میومد خودم میتونستم این کار رو انجام بدم مزد هم نمیدادم.

camaro lt
25-12-2012, 21:36
تشكر جناب محمد، شما لطف داريد،

دقيقا همين مشكل رو من هم داشتم و براي رنگ آميزي بايد مخزن هواي بزرگ و البته كمپرسور قدرتمند داشته باشيم، چون فشار هواي كم( با كمپرسور ضعيف) باعث ميشه كه رنگ فقط به صورت ذرات درشت پاشيده بشه و موقع خشك شدن سطح كار زبر ميشه( درست مثل اينكه بجاي درست شدن ذرات ميكروني، به شكل تُف پاشيده بشه!!)

از طرفي مخزن كوچك باعث ميشه مرتب مقدار هواي فشرده كم بشه و براي پر شدن بايد صبر كنيم و اين بازهم مشكل زيادي بوجود مياره.

البته قيمت بالاي اين تجهيزات و مورد استفاده كم اون باعث ميشه كه زياد براي خريد اين وسائل رغبتي نداشته باشم، مضاف بر اينكه اصولا رنگ آميزي بايد در شرايط مناسب مكاني و آب هوايي صورت بگيره و كلي داستانهاي قبلي هم داره، اما وقتي خرابكاريهاي اين استادان رنگ‌آميز رو ميبينم و البته دستمزدهاي بالاي اونها، گاهي دوباره تصميم ميگيرم خودم دست بكار بشم..

ولي براي صافكاري كه دردسرهاي خيلي كمتري نسبت به رنگ‌آميزي داره، داشتن وسائل و انجام دادن كار خيلي لذتبخش تر و منطقي تر به نظر مياد.

amir_toos
27-12-2012, 10:53
سلام دوستان.
چندتا سوال داشتم!
1- این فن گرم کن شیشه عقب به نظرم زیاد قوی نیست که کاملا بخار رو بگیره! تو فکر المنت هستم! شیشه عقب یک کادیلاک رو دیدم المنتی بود! فابریک اینجوری هست یا براش گذاشته بودن؟؟؟
2- چه جوری المنت تهیه کنم ؟ چون میخوام قوی و سریع بخار گیری کنه! اصلا تو این چند روز که برف شدید تو مشهد اومده عقب رو دید نداشتم!
3-زنجیر چرخ پژو به بیوک میخوره؟ تو کوچه اصلا نمیشه ماشین رو حرکت داد! دیشب هم اومدم خونه اینقدر گاز دادم که هرچی یخ بود آب شد که لاستیک به آسفالت گیر کنه بیام داخل!!! میترسم پلوس یا بلبرینگ ها یک کاریشون بشه!
4- نحوه بستن زنجیر چرخ چه جوریه؟ متاسفانه تا حالا از نزدیک ندیدم!
ممنون

hooly
28-12-2012, 18:28
سلام دوستان
بعد از غیبت کبری برگشتم.بیشتر لوازمی که نیاز بود تونستم تهیه کنم.و به این نتیجه رسیدم که به دوستانی که لوازم ماشینهای امریکایی از خارج از کشور وارد میکنن وگرونتر از قیمت میفروشن باید اطمینان کنم و خوشبین باشم به عنوان مثال ارم عقب وجلو .لاستیک های ضربه گیر به صورت کامل سفارش دادم.و از طریق اقوام در امریکا به دبی پست شد.وبعد از مدتها انتظار توسط مسفار به دستم رسید.متاسفانه اشتباهی مدل 63 فرستاده بودن.پک کامل لاستیک ضربه گیر 119.99 دلار.ارم هر کدام53.88 دلار که جمعا 227.75 دلار +63.56 دلار بیمه مالیات...کلا 291.31 تا دبی .یه هزینه هم به دوستمون دادیم که از دبی اورد به کرج که اینو اصلا حساب نمی کنم
291.31*30000=8.739.300 ریال پول جنسی دادم که اشتباه بود.یقه هیچکس هم نمیتونم بگیرم
لیست کامل لوازمی که تهیه کردم با قیمت براتون میزارم
یه چند تا لوازم لازم دارم که به کمکتون احتیاج دارم تا بتونم به بهترین صورت ماشینو درستش کنم

camaro lt
28-12-2012, 20:40
گرمكن شيشه عقب توي بيوك و نوا همون فن برقي هست كه ديدين، البته اگر خوب و درست كار بكنه جواب ميده، ولي شايد براي يخ ضخيم ديگه چاره نكنه. المنت توي كاديلاك بصورت فابريك وجود داره. يه زماني منم ميخواستم براي شيشه عقب كامارو المنت بذارم اما نبود، سالها قبل چيزهايي شبيه المنت بود كه ميچسباندن شيشه عقب و تقريبا مثل المنت فابريك عمل ميكرد اما ديگه ازشون نديدم.

اگر خوب عمل نميده ممكنه سرعت تند اون كار نميكنه( دكمه خراب باشه) يا شبكه رو اشتباه نصب كرده باشيد، سمتي كه شبكه چند جهت داره بايد در مسير خروجي قرار بگيره.

سايز تاير آمريكايي ( بيوك و نوا و كامارو و پونتياك ) معمولا همون 14( مثل پژو كه اونم 14 است)، هست منتها بايد ببينين اندازه طول ديواره هم يكيه يا نه( در مورد پژو)

فكر كنم بايد روي تاير ببندين و آزمايش كنين.

اگر خيلي برف شديده و يخ بندان و بايد مدام استفاده كنين، بهتره از لاستيكهاي يخ شكن استفاده كنين كه كارايي بهتر و دردسر كمتر دارن.

سلام جناب

hooly

از اين وسائلي كه خريدين عكس ميذاريد؟ مال چه ماشينيه دقيقا؟

اگر مال شورلت مدل 63 باشه خيلي عاليه، شما ميتونين اونها رو توي نت آگهي كنين و با قيمت خوبي بفروشيد چون خواهانش هست.

hooly
29-12-2012, 17:31
سلام لوازمی که سفارش دادم واسه امپالا 64 عکس تعدادی از لوازم میذارم.ببخشید که نمی تونم از همه لوازم عکس بذارم
لاستیک ضربه گیر 119.99
بوش طبق 8عدد جمعا 239.92
ارم عقب و جلو 107.76
اینه بغل 1 جفت 99.76
زه دور ماشین با بست و کلیپس 799.88
مغزی کلید 1دست کامل 98.88
لاستیکهای دور در دست کامل279.52
لاستیک صندوق عقب 89.88
برچسب داخل داشبرد(درباره استفاده از کمربند) 2.90
برچسب داخل صندوق(نحوه استفاده از جک)2.90
درب باک 25.99
جمعا 1867.38 دلار+466.84 بیمه مالیات...2334.22 دلارهزینه تا دبی +هزینه اوردن جنسها از دبی به ایران که در 3مرحله انجام شد که تقریبا 1میلیون تومان هزینه شد

hooly
29-12-2012, 17:37
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MJ1970
29-12-2012, 19:57
سلام مبارکه ان شالله اینجوری که شما پیش میری باید شدیدا مراقب ماشین باشید و به نظرم جز در پارکینگ شخصی (نه پارکینگ مجتمع) نگهش ندارید چون شدیدا دلرباست.:n06:
راستی یواش یواش باید برای گرفتن سند کلاسیک اماده باشید .ماشین شما واقعا ارزشمنده.

اینهم عکس از نوای قبلیم که بدون رنگ بود و کارکردش خیلی پایین بود و متاسفانه از دست دادمش . ضمنا به طور اتفاقی اونو تو کرج دیدم و از روی ارم شورلت دست ساز روی پلاکش شناختمش (چون کار خودم بود).البته خیلی چیزهای دیگه هم بود.شیشه هاش سبز فابریک بود و تودوزیش هم یه لایه مخمل فوق العاده زیبا و مرغوب اضافی که روی روکش فابریکش بود.از همه مهمتر رنگ تک و زیباش بود.یادش بخیر چه مسافرتهایی باهاش میرفتم .

camaro lt
29-12-2012, 23:11
چه وسائل نابي گرفتين!

هرچند كه گويا زياد به دردتون نميخوره اما مطمئن هستم يكي كه دنبال اينها باشه ميتونه ارزش اين وسائل رو بفهمه، اگر واقعا نياز نداريد، از تك تك اونها عكس بگيريد و با شرح توي يكي از سايتهاي خريد و فروش خودرو( بخصوص آمريكايي) بگذاريد تا مشتري خوب و دست به نقد اون پيدا بشه.

الان نمونه هاي موجود در ايران اكثرا يا چيني و يا تايواني است و ساخت خود آمريكا يا كانادا خيلي خيلي كم و گران شده بخصوص اون آينه ها و علائم و لاستيكهاي دور درب كه خيلي بينظيره.

اگر خودم ايمپالا 63 داشتم همشو برميداشتم!!

جناب محمد، نوا شما هم رنگ جذابي داشت و هم خيلي تميز بود، اميدوارم صاحب جديدش قدر اون رو بدونه.

داستان نوا زرد شما با كامارو زرد من انگار يه جورايي شبيه هم هستن..

راحت از دست داديمشون..

گويا زرد قناريها هميشه يه تراژدي دارن...!!

:n28:

hooly
30-12-2012, 21:33
سلام دوستان
ممنونم از همه دوستان.ماشین تو پارکینگ خودم هست و چادر کشیدم.بعد از نوروز کاراش شروع میکنم.لوازمی که اشتباه شده بود قراره فردا بفروشم.یکی از دوستای خوبم زحمت کشیدن و مشتری اوردن.
ارم یکی از قالپاقها ترک داره . امروز نتونستم پیدا کنم.اگر از دوستان کسی سراغ داره لطفا راهنمایی کنه
و اما در مورده مابقی زههای ماشین به این نتیجه رسیدم که ابکاری کنم.چون سلم هستن و فقط به مرور زمان جلای کروم از بین رفته و مات شده.دیگه سفارش از امریکا تعطیله:n09:
1 خیلی هزینه بالایی داره
2 تو خود امریکا هم جنس اصلی به معنای واقعیUSA خیلی کم گیر می اد و اکثرا تایوانی هست(البته تایوانی درجه 1)
در مورد ابکاری اطلاعاته خوبی دارم.چون سرو کله زدن با ابکار و پرداختکار قسمتی از شغلم هست
اطلاعات در مورد ابکاری و پولیش کاری در پست بعدی:n02:

camaro lt
30-12-2012, 21:44
سايتهاي خيلي زيادي وجود داره كه بطور تخصصي در مورد قطعات ايمپالا كار ميكنن، و بيشتر اونها هم تا اونجايي كه ديدم ساخت شركتهاي متفرقه آمريكايي و بعضا مكزيكي بودن، البته چين و تايوان هم مثل هميشه هست.

مشكل اينجاست كه بايد يه نفر وارد و فني باشه كه بتونه دقيقا قطعه مورد نظر رو سفارش بده و براي شما بفرسته، كه اين معمولا خيلي مشكلتر از پيدا كردن خود قطعه است!!

در مورد آبكاري، من مدتها دنبال آبكاري بعضي از قطعات موتور كامارو بودم، كه البته ديگه فرصت نشد..

اما ممكنه بعضي از قسمتهاي نوا رو بخوام آبكاري بكنم، اگر نتيجه كار كارگاهي كه شما باهاش كار ميكنين خوب بود، ممكنه ما هم مشتري بشيم!! :n06:

amir_toos
31-12-2012, 11:24
تو فکر خرید یک بیوک دیگه بودم که ماشین خودم رو تکمیل کنم ( کاملا فابریک حتی با پیچ های آمریکایی) ولی الان دیگه ماشین ارزون اوراقی پیدا نمیشه که همه چیزش سالم مونده باشه!
یک راه وجود داره اونم خرید یک بیوک بکر و دست نخورده و صد البته با قیمت خیلی بالا! به نظرتون ارزش داره؟!

aminbest
31-12-2012, 16:52
سلام
من یه بیوک مدل 1366 دارم که چرم سقفش داره از بین میره و ترک برداشته.البته دست من اینطوری نشده دست صاحب قبلیش اینطوری شده و حالا که من گرفتمش میخوام عوضش کنم حالا چندتا سوال دارم.
1-برای عوض کردن چرم سقف باید حتما شیشه ها جلو و عقب در بیاد؟چون من که نگاه کردم شیشه ها رو با چسب اکواریوم چسبوندن و دیگه با بغیر از شکستن در نمیان؟
2- شما جایی رو میشناسید تو شرق تهران که سقف ماشین رو چرم بزنه؟ و اگه قیمتی هم دارید ممنون میشم
3-اگه خودم چرم بگیرم میتونم انجامش بدم؟(پدرو تو کار چرم و کفاشی سررشته داره)
4-اگه قرار شد ببرم بیرون بزنن اگه خودم چرم قبلی رو در بیارم و کاراش ور انجام بدم زنگ بری و پوسیدگی گیری چقدر طول میکشه تا برام چرم بزنه؟

camaro lt
31-12-2012, 23:41
در مورد خريد يه بيوك جديد و تميز، البته نظر بدي نيست اما پيدا كردن همچين ماشيني كه واقعا اونجور تميز باشه به اين راحتي نيست و اكثرا داراي مشكلاتي در بدنه و بخصوص فني هستن و فراموش نكنين ديگه مشكلات فني مثل قديم با هزينه هاي كم قابل رفع شدن نيست و الان يه تعمير موتور ساده حداقل چيزي بين 1.5 تا 2 تومان خرج داره( منظور از ساده يعني اصلا تعويض سرسيلندر، ميل لنگ، ميل سوپاپ) نداشته باشيم.

بنابراين اگر ماشين خودتون رو با حوصله بازسازي كنين من فكر ميكنم بهتره تا اينكه يه ماشين ديگه بخريد و پول هنگفتي به طرف بديد و تازه بعد از چند ماه متوجه بشين كه اصلا فني سالمي نداشته.

براي چرم سقف، اولين كار اينه كه با يه تودوزكار وارد به اين مسئله مشورت كنين.

فكر نميكنم نيازي به در آوردن شيشه ها باشه و فقط زهوارهاي دور شيشه كافيه.شيشه ها با چسب آكواريم چسبيده شده و با استفاده از تيزبر راحت ميشه چسبها رو بريد و شيشه رو درآورد.

گرفتن سوراخهاي سقف با صافكاري هم خيلي هزينه ميبره و هم باعث صدمه ديدن بقيه جاها ميشه و البته دردسرهاي خودشو داره( باز كردن كليه تودوزي سقف و احيانا كاورهاي بغل)و البته نتيجه چندان خوب يهم نداره چون سطح صاف اون موج برميداره كه بايد با كلي بتونه هموار بشه.

بهترين كار كه نتيجه خوبي هم ميده روكش كردن با فايبر گلاس و پرداخت و بتونه سنگي زدن اون و رنگ‌آميزي زير كار براي چرم زدنه( بارها اين روش رو ديدم و اگر درست انجام بشه نتيجه عاليه)

روكش سقف بايد توسط يه فرد وارد و ماهر انجام بشه و اگر شما اين تجربه رو داريد انجام بديد( البته وسائل كار رو هم بايد داشته باشيد، مثل چرخ دوخت مناسب)

براي اين قضيه خودرو فرسوده هم بايد معاينه فني داشته باشيد، خب اگر نداريد، سعي كنين بگيريد و يا فعلا كمتر تردد بكنين.

mostafadc
01-01-2013, 13:06
ميخواستم بدونم اوپل هايي كه الان به ايران اومده, ساخت آلمان هست يا آمريكا

hooly
01-01-2013, 20:06
سلام خدمت دوستان
خوب بحث ابکاری وپولیش کاری(پرداختکاری)
مهمترین موردی که باعث می شه ابکاری رویه فلزات خوب بشه زیرسازی فلز مورد نظر هست.یعنی قطعهء مورد نظر باید پرداخت خوبی داشته باشه.
درباره ابکاری پلاستیک و ابکاری در خلاء(وکیوم)اگه سوالی داشتین ببپرسین تا توضیح بدم.چون بحثش خیلی مفصله.ابکاری الکتریکی روی اکثر فلزات انجام میشه مثل اهن.مس.برنج.روی(ZINC) .المینیوم.البته ابکاری المینیوم سختتر از روی و ابکاری روی سختتر از اهن و برنج هست.روش کلی ابکاری یه قطعه به عنوان مثال شیشه بالابر دستی (پیکان.شورلت...)جنس مواد اولیه zn بعد از مرحله دایکاست(ریخته گری تحت فشار)و تراشکاری میره پرداختکاری مراحل پرداخت
1پلیسه گیری 2سمباده زبر(برای از بین بردن اکسید)3سمباده نرم یا کشده3گیلانس4روکار وشستشو به وسیله نفت گرم و خشک کردن با خاک اره
حالا جنس خام اماده شده برای ابکاری.مراحل ابکاری
1اتصال زنی.2 شستشو و چربیگیری3اسیدکاری4مس5شستشو6 نیکل7شستسو8کروم9شستسو و خشک کن
البته خیلی خیلی خلاصه گفتم.اگه سوالی داشتین در خدمتم

camaro lt
01-01-2013, 21:23
توضيحات خوبي دادين، تا حدي با اصول اوليه اون آشنايي دارم، اما در مورد پرداخت و صيقلي كردن سطح كار هميشه توي خودروها امكانش نيست.

مثلا فرض كنين بخواهيم مانيفولد هواي يك موتور هشت سيلندر رو آبكاري كنيم( كه اصطلاحا به اون ميگن سنگ وسط يا سنگ موتور) . اين قطعه اگر دقت كرده باشيد، معمولا داراي زبري مختصري هست چون از يك قطعه چدن يك تكه ريخته گري شد و بخاطر فرم و شكل خاصش امكان پرداختكاري و صيقل كردن سطح اون به اين سادگي وجود نداره،

براي اين مشكل چكار ميكنن؟ چون توي تصاوير نت موتورهاي زيادي رو ديدم كه سنگ اونها آبكاري شده و درخشندگي و جلاء خوبي دارن، مثل اين تصوير كه به نظر من بهشت ما آمريكايي سوارهاست!!

و البته يه بهشت ديگه!!

اون ريويرا دوست آمريكايي كه دارم و در حال بازسازي بود يادتونه؟

تا الان به اينجا رسيده، البته گويا زياد اهل عكس گرفتن نيست اما كم كم داره روش كار ميكنه.

mohamad.hejazi
01-01-2013, 22:09
ميخواستم بدونم اوپل هايي كه الان به ايران اومده, ساخت آلمان هست يا آمريكا

سلام.
منظورتون کدوم سری از اپله؟
یه سری اپل با نام شورولت رویال قبل از انقلاب وارد ایران شد.
اپل های بعد انقلاب هم مثل کورسا و... ساخت خود آلمان هستن همون شورلت رویال هم تا اونجایی که شنیدم ساخت آلمانه فقط تحت لیسانس آمریکا بوده.

rami_hemi
02-01-2013, 06:19
کلا اپل ها ساخت آلمان بودن ولی یک سری از اپل رکوردها تحت نام شورلت رویال تحت لیسانس شرکت مادر در ایران مونتاژ شدن و بعد از سال 1977 خط تولید این سری با نوا جایگزین شد .
دلیل این نامگذاری هم محبوبیت برند های امریکایی در اون دوره بین مردم و عدم مقبولیت برند اپل بین مردم بود .
و اما با اجازه دوستان تا جایی که میدونم چدن رو نمیشه آبکاری کرد و اون جلا رو به دست اورد اولا برای آبکاری باید سطح فلز و یا قطعه باید صاف و سیقلی باشه
در مورد سنگ وسط و بخصوص موتورهای شارژر دار توقیت شده برای اینکه جریان هوا هم به راحتی و با کمترین اصتکاک حرکت کنه از استیل استفاده میکنن که ذاتا سطح سیقلی داره .

camaro lt
02-01-2013, 12:29
در مورد آبكاري، كمي جستجو كردم و پاسخي كه به يه پرسش پيدا كردم نشون ميده در مورد هموار بودن سطح مشكلي نيست و گويا با همون آبكاري مس تا حدي اين سطح صيقل پيدا ميكنه، و انجام مراحل بعدي كار رو آسونتر ميكنه.

البته بازم بايد بگردم و ببينم داستان چيه؟

hooly
02-01-2013, 18:18
سلام دوستان
حرف شما کاملا درسته علی اقا.اب مس تا حدودی زبری و سوسه(خلل و فرج ریز سطح کار) می پوشونه.البته چون امپر دستگاه رکتیفایر باید برای هر قطعه جداگانه محاصبه بشه سوسه های کار مس کمتری نسبت به سطح کار می گیره و بنا بر این قطعه ای که به این صورت ابکاری بشه بعد از گذشت زمان از همون قسمت سوسه دار شروع به اکسید شدن میکنه و ابکاری به قول معروف بلند میشه.البته واسه ابکاری اینجور قطعه ها راه حل هست.یعنی تو 2 مرحله مس میدن.1 مس اسیدی با امپر بالا در مدت 40 تا 50 ثانیه.و بعد از شستشوی دقیق مس سیانوری(محیط قلیای)با امپر پایین و زمان بالای 15 دقیقه.البته این روش برای قطعات خاص استفاده می شه.البته تو محدوده تهران . کرج . قزوین 2 تا ابکاری می شناسم که وان مس اسیدی و سیانوری دارن.مرحله بعدی نیکل موازی دادن وبه حداقل رسیدن فاصله کاتد به اند هست.یه مثال می زنم واسه اینکه بتونین تجسم کنین .اگه دقت کرده باشین شیرهای ابی که تو خونه استفاده میشه.بعد از مدتی کدر و زرد می شه و بعد دونه های زبری رو شیر می زنه که با کشیدن دست متوجه میشین.این یعنی زیر کار سوسه داشته و ابکاری بعد مدتی داره بلند میشه.حلا اگه از دوستان کسی شیرالات KWC داشته باشه فرقشو می فهمه.چون هزینه پرداخت و ابکاری این شرکت 7 برابر بقیه شرکتها هست چون اب مس اسیدی 2 میکرن مس سیانوری 5 میکرن نیکل 18 مکرون کروم کاتالیزوری 10 میکرون . قطعه ای که به این صورت ابکاری بشه تا سالهای طولانی جلای ابکاری حفظ میشه و فقط کافی دستمال روش بکشی میشه مثل روز اول

سعید سوپری
02-01-2013, 19:22
سلام دوستان یه سوال دارم چرا بیشتر ماشینهای آمریکایی آمپر آب فابریک ندارند؟

سعید سوپری
02-01-2013, 21:23
دوستان من میخوام یه بیوک بخرم یه کم اطلاعات میخواستم لطفا راهنماییم کنید مصرفش چقدره؟بی۱-بی۲-بی۳و... چه فرقی باهم دارن کدومشون بهتر وفول تره هنگام خرید چه چیزایی را باید در نظر بگیرم ؟رو چه چیزاییش باید بیشتر حساسیت نشون بدم؟قبلا نوا داشتم در مقایسه با نوا چه فرق ها و شباهتایی داره؟لطفا راهنمایی کنید ممنونم

camaro lt
02-01-2013, 21:28
اطلاعات خوبي دارين آقا كامبيز، پس ديگه براي آبكاري وسائل موتور ماشينهامون شما رو داريم ديگه؟؟؟!! :n06:

اينجا يه زماني كارگاه آبكاري بود اما انگار براش به صرفه نبود و جمع كرد، اما آبكاري روي هست كه به درد نميخوره( به دليل كدر بودن).

به هر حال براي آبكاري اگر خود كارگاه برنامه اي براي صيقلي كردن داشته باشه كه بهتره.

آمپر آب اكثر ماشينهاي آمريكايي فقط چراغ داره كه بعد از گرم شدن تا حد مشخصي، چراغ اخطار روشن ميشه و واقعا براي من هم سوال بوده كه چرا آمپر دقيق نگذاشتن؟

كامارو من آمپر آب آنالوگ جداگانه داشت، كه البته جيوه اي هم براش نصب كردم.

احتمالا نمونه آمپر آب آنالوگ رو يه چيز خاص و لوكس ميدونستن.

hooly
02-01-2013, 22:21
در خدمتم علی اقا.شما خلیی لطف داری.به قدری از راهنمایی های شما استفاده کردم که نگووووووووو...
فقط یک مساله مهم
اگر که قصد داشتین قطعه ای ابکاری کنین به هر ابکاری اعتماد نکنید.اکثر ابکارها به صورت تجربی وشاگرد بودن کار یاد گرفتن.اطلاعات پایینی دارن و احتمال اینکه قطعه خراب بشه زیاده.البته اگر قطعه اهن یا برنج باشه درست کردنش کاری نداره.ولی اگر روی یا المنیوم باشه به احتمال خیلی زیاد نمی شه کاری روش انجام داد.
ابکاری روی (گالوانیزه)میشه کاری کرد که براق بشه ولی عمر زیادی نداره.
در مورد سنگ وسط یا منیفولد اگر جنسش چدنی باشه ابکاری معمولی نمی شه کرد.راه داره ولی خیلی پر هزینه است.اولا ابکارا سری کار هستن.و اگه قرار باشه ابکاری که مورد نظر من هست رویه قطعه انجام بدن کله خط باید بخوابه ph محلولهای وان تغییر کنه امپر مورد نظر محاسبه بشه.....تقریبا 3 روز وقت ابکار گرفته میشه که علاوه بر پول ابکاری پول 3 روزهم می گیره
یکی از روشهای ابکاری چدن(منیفولد)اول با رنگ بر رنگ از بین میره بعد اسید شویی میشه.سپس جاهای که نباید ابکاری بشه با در پوش لاستیکی پوشونده میشه و با چسب حرارتی اببندی میکنن.بعد میره ویبره(نوعی پرداخت معروف به سانتریفیوژ)کاری که ویبره می کنه اینه که به صورته تقریبا برابر یک لایه در حد دهم از قطعه بر میداره.سپس میره گالوانیزه گرم(همون ابکاری که تیر چراغ برق میشه)بعد میره گالوانیزه زینکاته حالا منیفولد چدنی شده منیفولدی که بیرونش شده روی و چسبندگی خوبی به چدن داری بعدش هم میره ابکاری...
البته کسی که بخواد همچین کاری انجام بده نمیتونه ببره یه کارگاه و بگه این کارو انجام بده هر کدوم تو کارگاه و کارخونه جدا انجام می شه وتقریبا هزینه 3 به بالا می شه.ولی اگر المینیومی باشه خیلی راحتره و ارزونتر
کارخونه گالوانیزه گرم تهران (فیروزا)برای گالوانیزه کردن موتور 2 میلیون خواست.چون 1 روزه کامل خط ابکاری می خوابه.تازه اشنا هستیم و خیلی بهم لطف کرد که گفت انجام میدم

سعید سوپری
02-01-2013, 22:52
​دوستان کسی منو راهنمایی میکنه لطفادر مورد بیوک؟

camaro lt
03-01-2013, 00:28
خيلي خيلي ممنون جناب كامبيز، اگر زماني تصميم داشتم حتما از راهنمايي و توصيه هاي شما استفاده ميكنم.

آقا سعيد، در مورد بيوك ايران يا همون اسكاي لارك معروف، مطلب خاصي وجود نداره كه خيلي خاص باشه و با توجه به اينكه نوا داشتين پس خيلي خيلي بهتر ميتونين تصميم بگيرين.

موتورهاي همه اونها( نمونه هاي موجود در ايران) همه 8 سيلندر 350 هستند كه با توجه به نوع كاربراتور تا 18 ليتر هم مصرف دارن( به شرط سلامت همه چيز).

نمونه هاي بي 1 و 2 و 3 در يك سري وسائل مثل فرم صندليهاي يك تكه جلو و يا مجزا، شيشه هاي برقي يا دستي، داشتن كولر و يا گيربكس دستي سه دنده و 4 دنده و يا اتوماتيك ، آنتن و راديو و اينجور چيزها تفاوت داشتن. مدل بي 3 اون از همه مجهزتر هست.

براي خريد بايد همه چيز رو چك كنين، داخل ، خارج، بدنه، فني، موتور، گيربكس، جلوبندي، كولر، بخاري، لاستيكها، خلاصه هرچي داره و نداره..چون هر چيزي حتي به نظر خيلي عادي و معمولي به نظر بياد و چندان مهم نباشه، ميتونه براتون بعدا واقعا پر هزينه و مشكلساز بشه.كلا ديگه روي همه چيز بايد حساس باشيد، و ببينين اون ماشين مورد نظر به قيمتي كه گفته ميشه ميارزه يا نه؟

اوضاع و احوال قيمت وسائل يدك و دستمزد تعميرات و هزينه هاي ديگه باعث شده كه واقعا يه ماشين تميز و مرتب رو نشه با قيمت پايين خريد، و اگر كسي داره ماشينش رو ارزون ميفروشه حتما شك كنين كه يه چيزيش هست!! مگر اينكه واقعا سير شده باشه و يا بشدت به پول احتياج داره.

اگر يه بيوك بي 1 تميز پيدا كردين ، به نظر من ارزش بيشتري نسبت به يه بي 3 مدل 70 خراب داره، چون ميتونين با چند كار خاص روي اون در حد همون بي 3 ارتقاء بديد( البته اين نظر من هست)

تفاوت بيوك و نوا بيشتر در فرم جلوپنجره و چراغها و ابرويي و سپرها و يك سري تزئينات داخلي و خارجي است. اما ساختار و شاسي هر دوتا يكيه.

اگر چيزي پيدا كردين حتما ازش عكس بگيريد، داخل و خارج و موتور و...و در مورد همه چيزش سوال كنين..و اينجا بنويسيد. و البته حتما با كسي كه وارد هست بريد براي چك كردن و بازهم نشون مكانيك بديد. از نظر تصادفات شديد و مشكلات پنهاني بدنه و شاسي هم حتما چك كنين.

و مورد آخر كه از نظر من از همه مهمتره:

از نظر اصالت شماره هاي بدنه و موتور، اسناد و مدارك كامل كارت و سند و پلاك ايران و كارت سوخت و بدون مشكل و البته داشتن مجوز تغيير پلاك و سند خوردن هم چك كنين و تا زماني كه كاملا مطمئن نشدين هرگز معامله نكنين، مگر اينكه اين چيزها براتون مهم نباشه.

سعید سوپری
03-01-2013, 09:48
ممنونم از شما جناب کامارولطف کردید.یه سوال دیگه هم دارم کاربراتور های بیوکها مگه باهم فرق هم دارند؟ فرقشون تو چیه کدومشون بهتره وچطور میشه فهمید؟

aminbest
03-01-2013, 10:23
سلام
آقا ما اگه اینجا رو نداشتیم چیکار میکردیم.خب حالا
امروز اومدم اون قسمت کیلومتر و تموم سیستم جلو رو باز کنم که بعد از باز کردن پیچهای صفحه کیلومتر دیدم اصلا نمیشه تکونش داد چونکه گیر میکرد به فرمون نه خود فرمون بلکه به قسمت بازو فرمون.حالا یه سوال برام پیش اومده.برای باز کردن صفحه کیلومتر حتما باید فرمون از اون دوتا پیچ زیرش که بالا نگه میدارش باز بشه تا فرمون بیاد پایین و یه وسوال دیگه پیچهای صفحه کیلومتر رو که باز کردم با تکون دادن تمام اون جایی که صفحه بهش وصله یعنی اون جایی که کلید چراغها و کولر و رادیو ماشین بهش وصله نشونگر دنده هم تکون میخود.حالا اگه بخوام درش بیارم مشکلی برای نشونگر دنده پیش نیاد.
اگه میشه شیوه باز کردن کامل صفحه کیلومتر و آمیرها رو جوری که بیارم بذارم رو زمین بگید که مشکلی برای باز کردن نداشته باشم و یه دفعه نیام تو باز کردن گند بزنم به ماشین.ممنون میشم از سیر تا پیاز باز کردن صفحه کیلومتر رو برام بذارید
ممنون

aminbest
03-01-2013, 11:28
این سیستم انژکتور برای موتور 350 شورلت زده شده جدید هم هست.کسی خبری ازش نداره.خوبه یا نه.قیمتش تو سایتهای فروش خارجی چیزی حدود 3 میلیونه بدرد میخوره بدیم برامون از اونور آب بیارن
نظرتون رو بدید

camaro lt
03-01-2013, 14:20
براي بازكردن كيلومتر نوا/بيوك اول سرباطري رو باز كنين

در مورد بعضي بخشها تصوير ندارم و سعي ميكنم با توضيح دقيق، راهنمايي كنم)

بعد بايد همان دوتا پيچ نگهدارنده پوسته فرمان رو باز كنين تا فضاي كافي براي كار كردن و درآوردن كل مجموعه باشه.

بعد تمام پيچهاي نگهدارنده قاب كه زير لبه داشبرد هست و همينطور قسمت زير رو باز ميكنيم، در اين حالت كل مجموعه آزاد شده اما هنوز نميشه اون رو بيرون آورد چون متعلقاتي به اون وصله كه بايد آزاد بشه.

اول بايد كليد چراغها باز بشه. براي اين كار كليد رو بكشيد ( مانند موقعي كه ميخواهيد چراغها رو روشن كنين).

بعد بايد با دست يك دكمه برجسته فلزي كوچك(بايد با يكي از دستها به پشت محل كليد چراغ وارد كرديد،اون دكمه كه تقريبا اندازه نوك يك چوب كبيرت هست را پيدا كنين) رو كه روي سطح صاف اون كليد وجود داره فشار بديد و همزمان شاسي كليد چراغ رو بيشتر بيرون بكشيد تا شاسي با ميله متصل به اون كاملا بيرون بياد.اگر نتونستين كمي با اون بازي كنين تا آزاد بشه، ممكنه اول براتون سخت باشه..

بعد مهره نگهدارند كه دور بخش بيروني كليد قرار داره رو باز كنين تا كل كليد از بخش پلاستيكي كيلومتر جدا بشه.

در مرحله بعد پانل كنترل كولر و بخاري رو باز ميكنين كه با يه پيچ به همون قاب پلاستيكي وصل شده.

در اين مرحله پانل كمي آزادتر شده و تا حدي به سمت جلو ميشه كشيده بشه،

در اين مرحله با دست سوكت اتصال سيمكشي رو از محل خودش بيرون مياريم( دوتا خار نگهدارنده داره كه با فشار دادن همزمان اين دوخار سوكت در مياد، مراقب باشيد خارها نشكنه)

روكش سيم كيلومتر هم به محل پنيون كيلومتر با يك خار فلزي متصل شده كه با يك دست خار رو فشار داده و با دست ديگه سيم كيلومتر رو جدا ميكنيم.

در اين مرحله كلا پانل آزاد شده.( دقت كنين اگر سيم يا وسيله اي ديگه به پانل متصل باقي مونده جدا كنين و اون رو به زور بيرون نكشيد)

پانل كه بيرون آمد، به راحتي ميتونين پيچهاي نگهدارنده قاب شفاف و صفحه فلزي اون رو پيدا كنين.البته اگر نيازي به باز كردن اون نداريد، بهتره باز نشه.

camaro lt
03-01-2013, 14:44
كلا توي هشت سيلندرها دو مدل كاربراتور نصب ميشه( البته همين دو مدل، داراي نمونه هاي بسيار زياديه كه بوسيله كد از همديگه مشخص ميشه و با توجه به نوع موتور و بدنه و گيربكس روي موتور نصب ميشه) اما در اختصار به دو دسته دو دهنه و چهار دهنه تقسيم شده.

نمونه هاي دو دهنه تقريبا مشابه كاربراتور نوا است منتها با دو دريچه كه براي هشت سيلندر جوابگو باشه و ظاهرا از نظر مقدار شتاب و قدرت توان كمتري رو بوجود مياره( و بيشتر توي نمونه هاي شورلت وارداتي ديدم، مثل بعضي از مدلهاي كامارو)

و نوع ديگه كه خيلي بيشتر بكار ميره 4 دهنه است كه دو دهنه اول تقريبا كمي بزرگتر از دهانه هاي مدل دو دهنه است ،و دو دهنه عقبي بزرگ و براي زمان شتاب و معكوس كشيدن عمل ميكنه و مصرف بيشتري هم داره.

بيوك ايران، تا اونجايي كه من ديدم هميشه 4 دهنه داشته

سعید سوپری
03-01-2013, 17:24
مرسی جناب کامار حالا این کاربراتور۴دهنه که گفتی دو دهنش هنگام شتاب باز میشه چقدر مصرف را بالاتر میبره؟وکلا به جزتو شتاب اولیه یا معکوس هنگام حرکت با سرعت بالا به چه سرعتی که برسه عمل میکنه؟جناب کامارو شرمنده اینقدر سوال میپرسم فقط میخوام هنگام خرید اطلاعاتم زیاد باشه میخوام بدونم آیا بیوکهای ایران قفل مرکزی فابریک دارند؟سیستم ترمز بیوک مثل نواست؟

aminbest
03-01-2013, 17:42
ممنون آقای کامارو توضیحات کاملی بود مثل همیشه ولی توش درباره نشونگر دنده صحبتی نکردیدن.

این سیستم انژکتور برای موتور 350 شورلت زده شده جدید هم هست.کسی خبری ازش نداره.خوبه یا نه.قیمتش تو سایتهای فروش خارجی چیزی حدود 3 میلیونه بدرد میخوره بدیم برامون از اونور آب بیارن
نظرتون رو بدید
درباره این سیستم اطلاعاتی داره و آپیا اصلا بدرد بخور هست.تو یوتیوب هم چندتا فیلم ازش هست که نشون میده هم نصبش آسونه و هم انگار کاراییش بالاس هم سنسور اکسیژن داره و هم ECU هم همه تنظیماتش به وسیله یک تبلت که به صورت وایرلس با ECU ارتباط برقرار میکنه انجام میشه.حالا شما هم یه نگاهی بکنید و آیا به نظرتون بدرد میخوره که بدیم از اونور آب برامون بیارن.

hooly
03-01-2013, 17:59
سلام
کربراتور منم 4 دهنهquadrajet هست.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
وقتی که تخته گاز می کنم.و دنده معکوس میده دوده سیاه میده بیرون.مشکل بعدی اینکه وقتی معکوس 3 به 1 میده حالت گیجی داره یعنی 3 ثانیه طول میکشه انگار بین دنده 2 و دنده 1 شک داره:n13:
با مگان هم همین مشکل داشتم که بعد از چند بار مراجعه به نمایندگی متوجه شدم همه مگانها اینطوری هستن
گیربکس 350 و موتور 305 هست

mohamad.hejazi
03-01-2013, 18:46
سلام.
جناب کامبیز کاربراتور ماشین رو پیش یک کاربرات ساز ماهر ببرید چون نیاز به سرویس داره.احتمالآ مصرف ماشینتون هم بالاست.
معکوس ماشینتون هم مشکل داره احتمال زیاد از سیم معکوسه یا خراب شده و یا تنظیم نیست.
اونم نشون یک مکانیک بدید میفهمه ایراد از کجاست.
سیستم معکوس ماشین از زیر پداله یا از گیربکس؟
راستی معکوس 3 به 1 نمیده 3 به 2 و یا 2 به 1 میده چون هیچ وقت 2 تا دنده کم نمیکنه.
منتها معکوس 2 به 1 یکم قویتره برای همین به نظر میاد از 3 میره به 1.

camaro lt
03-01-2013, 21:21
مصرف در حالت معمولي حدود 18 ليتر در 100 كيلومتر هست، البته اين مصرف داخل شهر نسبي حساب شده، گاهي ميتونه كمتر از اين باشه و يا شايد هم بيشتر كه بستگي به فرم رانندگي و مقدار ترافيك و وزن بار ماشين و سرنشينان و يا استفاده از كولر باشه.

در مورد مقدار مصرف موقع شتاب گرفتن، دقيقا نميشه عددي رو گفت چون اينهم باز به خيلي چيزها بستگي داره.

كلا موتور 8 سيلندر واقعا از نظر شتاب و قدرت كم نمياره، بخصوص اگر يك گيربكس دستي روي اون نصب باشه به راحتي ميتونه از پس هر ماشين جديدي بر بياد و يا شانه به شانه اونها حركت كنه. بارها با بيوك 56 كه گيربكس 4 دنده دستي داشت، شتاب و كشش رو آزمايش كردم و جدا از مقدار اونهمه قدرتي كه در اختيار راننده است و زير پدال ميتوني داشته باشي لذت ميبري و ديگه زياد به عقربه نشانگر درجه بنزين نگاه نميكني!!!

اكثرا اون دوتا دريچه بزرگ رو از كار ميندازن( با خارج كردن لينك اهرم حركت اون دو دريچه از لينكهاي دريچه هاي جلويي) تا مصرف موقع شتاب بالا نباشه، كه البته ديگه اون شتاب بالا رو هم از ماشين ميگيره.

در حالات عادي اون دريچه ها بسته هستن و فقط زماني كه پدال گاز تا انتها فشرده بشه اونها باز ميشه، احتمالا وقتي تخته گاز بره باز خواهند ماند. اين رو ميشه وقتي ماشين خاموشه، با حركت دادن اهرم دريچه ها ديد و متوجه شد كه تا كجا بايد فشرده بشن تا باز بمونن.

بيوك بي 3 فكر كنم بيشترين امكانات رو داره و قفل مركزي رو هم داره، كه البته بايد ديد سالم مانده يا نه؟

ترمزهاي بيوك و نوا دقيقا مثل هم هستند و تفاوتي نداره، حتي كامارو هم مثل اونهاست، و احتمال 99% پونتياك.

كلا خودروهاي جنرال موتورز دهه 70 و 80 و حتي تا حد بسيار زيادي دهه 60 ميلادي در خيلي چيزها با هم اشتراك دارن و اين كار تهيه وسائل يدك رو خيلي آسانتر ميكنه.

شما الان بايد اول بيوك مورد نظر رو پيدا كنين و بعد به مسائل جزئي اون بپردازيد كه چي داره و يا نداره؟ چون با توجه به وضعيت بازار و موقعيت كنوني ، چندان حق انتخابي باقي نمانده و بايد با كمترين بودجه بهترين رو پيدا كرد كه كار ساده اي نيست.

جناب

در مورد نشانگر دنده توي صفحه كيلومتر، متاسفانه من هنوز نمونه سالمي رو نديدم كه بتونم از نزديك چك كنم كه چطور عمل ميكنه؟

ظاهرا بوسيله يك رشته سيم نازك فولادي و با حركت شيفتر( در نمونه هاي شيفتر روي كنسول وسط ماشين) اين كار انجام ميشه و عقربه روي پانل رو مقابل علامت دنده مورد نظر قرار ميده.معمولا هم اون سيم پاره ميشه كه درست كردنش بدون داشتن وسيله يدكي مناسب خيلي سخته، اما اگر يه روز ببينم و بتونم دقيقتر معاينه بكنم شايد راهي براش پيدا كنم.

سعید سوپری
04-01-2013, 08:20
ممنونم کامارو جان اطلاعات خوبی دادید. فقط درمورد مصرف که گفتید۱۸ودرشهر نسبی حساب میشه منظورت چیه ؟یعنی توجاده ۱۸؟وتو شهر بیشتره؟

camaro lt
04-01-2013, 09:50
مصرف توي شهر حدود 18 ليتر هست، و البته اين بطور نسبي حساب شده و ميتونه بيشتر يا كمتر هم بشه.

مثلا فرض كنين شما عادت داري هميشه با شتاب زياد، معكوس كشيدن،و دنده هاي سنگين و پر گاز حركت كني، پس مصرف هم بالاتر ميره.

يا اگر هميشه ماشين داراي بار و وزن زيادي باشه،اينها و خيلي از عوامل ديگه به مصرف ماشين بستگي داره، مثل مقدار و حجم ترافيك و اينكه چقدر پشت چراغ قرمز بموني( با موتور روشن) و يا جريان ترافيك خيابان چقدر باشه.

بطور متوسط مصرف توي شهر حدود 18 ليتر ميشه و گاهي هم با رعايت يه سري چيزها تا 16 و يا 15 هم كمتر ميشه.

خارج شهر چيزي حدود 15 و كمتر هم ميتونه باشه( با توجه به همون نوع رانندگي و وزن ماشين و...)

سعید سوپری
04-01-2013, 11:53
ممنون کامارو جان

سعید سوپری
04-01-2013, 11:59
راستی کامارو جان اینکه گفتی گاهی اون دوتا دهنه کاربراتور را میبندنداگه تو حالت عدی مثلا حداکثر سرعت ماشین ۱۶۰ بوده بعد از بسته شدن دوتا دهنه دیگه به این سرعت نمیرسه؟یا تو سر بالاییها کم میاره؟وبا توجه به بسته بودن دوتا دهنه در مقایسه با نوا بازم از نوا پیشی میگیره یا نه یا نسبت به نوا زور وسرعتش کمتر میشه؟

aminbest
04-01-2013, 12:26
در موردد مصرف فقط بگم من خودم یه بیوک دارم مدل 1366 همه چیز سالمه موتورش هم الحمدالله عالیه(البته یه برچسب بزرگ GoodWrench 350 روشه که نمیدونم با موتورای معمولی فرقی میکنه یا نه و موتور مشکی هم هست)من تو شهر مصرف صدی 16 و 18 رو هر دو رو تجربه کردم.ولی تو جاده شاهکار بود صدی 13 که به نظر من عالی بود.البته سرعت هم همش روی 120 بود البته بگم بعضی جاها هم به 180 رسید ولی سعی کردم همیشه روی 120 باشه.این ماشینا با بدنه سنگینشون چون تو شهر مداوم در حالت حرکت و ترمز و دوباره حرکت هستید برای به حرکت درآوردن این بدنه سنگین باید گاز بدی برای همین مصرفشون بالاس ولی تو جاده چون گاز به صورت عادی یه جا ثابته برای همین مصرفشون پایین میاد. البته نسبت به موتورشون که 5700سی سی چیزی مصرف نمیکنه صدی 18.شما همین لندکروز های 4500 میدونی مصرفشون تو شهر زیر صدی 20 نمیاد
خواستم درباره مصرف کمکتون کرده باشم.

camaro lt
04-01-2013, 12:38
دوتا دهنه اضافي، براي شتاب گرفتن سريعتر ساخته شده و معمولا تا زماني كه پدال از يه حدي بيشتر فشرده نشه اون دوتا باز نميشه.

رسيدن به سرعت نهايي با دو دهنه جلويي امكانپذير هست ،اما شتاب اوليه كه بايد توسط اون دو دريچه اضافي ايجاد بشه ديگه وجود نخواهد داشت( درواقع اون دوتا دريچه كمكي براي پمپ شتاب هستند) و ماشين با قدرت خودش رو از حالت سكون خارج نميكنه.

همان دو دريچه اولي، براي سربالايي و شتاب معمولي جواب ميده اما توان موتور ديگه اون چيزي كه استاندارد خودش بايد باشه نيست( توي شتابها و تخته گاز كردن اوليه و به اصطلاح بكسواد) و اين رو در مقايسه با يه بيوك ديگه كه دريچه هاي اضافي كاربراتورش عمل بكنه متوجه ميشيد( در وضعيتي كاملا مشابه كه همه چيز هر دو ماشين كاملا سالم و استاندارد باشه)

در مقايسه با نوا بازهم شتاب بيشتري داره چون حجم موتور بالاتر و قدرت بيشتر و البته ورودي بالاي هوا و سوخت كاربراتور و تغذيه بيشتر موتور نسبت به نوا،باعث ميشه كه از نوا شتاب بالاتري داشته باشه.

شما الان هرچي بپرسيد( كه البته خوب هم هست) اونجوري كه بايد و شايد متوجه جريان نخواهي شد، چون عملا بايد يه بيوك داشته باشي و با چند و چون قضيه از نزديك و بطور واقعي برخورد كني تا كم كم فرق اين دوتا و تفاوت و تشابه بيوك و نوا رو ببيني.

مسلما در همان روزهاي اول ،ماشين دل بخواهت نيست و بايد روش كارهايي انجام بدي تا هموني بشه كه ميخواهي، بخصوص در مورد كاربراتور و شايد هم مثلا گيربكس.

اكثر ما كه ماشينهامون رو براي مدتهاي زيادي صاحب هستيم، و يا حتي سالهاست از اونها استفاده ميكنيم، هر چند وقت يكبار بايد براي سرويس و تنظيم و خيلي چيزها اقدام كنيم( همه ماشينها، چه قديم و يا جديد اينطوريه) و تا اوني بشه كه دلمون ميخواد كار ميبره، بخصوص بعد از يه تعمير موتور يا بازسازي كه براي برگشتن به فرم اصلي كاركرد موتور بايد چند وقتي صبر كنيم تا همه چيز آب بندي بشه و روال عادي خودش رو بدست بياره و اونوقت يكي يكي سراغ ايرادات و اشكالهاي ديگه مثل ناميزان بودن دلكو، تنظيم مجدد كاربراتور و مصرف سوخت، تنظيم مجدد سوپاپها و يا چيزهاي از اين دست بريم.

بنابراين زياد نگران اين قضيه باز يا بسته بودن دريچه ها نباشيد چون اونها درست شدني هست، شما بايد دنبال سلامت واقعي موتور و گيربكس، بدنه و جلوبندي و ديفرانسيال و داخلي و تزئينات و كلا همه چيز ماشين باشي، و مسائل جانبي رو كه با يه تعمير و يا تعويض قابل حل شدنه ، در درجه دوم اهميت بگذاري.

همونطور كه قبلا هم گفتم، حتما بايد با يه نفر كه سالها آمريكايي داشته و واقعا فني و دست به آچار هست و از جزئيات سر در مياره براي خريد ماشين مورد نظرتون هماهنگ كني و البته بازهم با چك آپ كامل و بازديد و معاينه فني از طرف يك مكانيك خودروي آمريكايي كه واقعا دلسوزانه عمل بكنه، ماشين رو بازديد بكني و البته بعد از تمام اينها، بازهم جايي براي مشكلات بعدي در ذهنت بگذاري چون بقول معروف ماشين آب و آتيشه و ممكنه چند ماه بعد به هر دليلي يه مشكل فني بزرگ يا كوچك براش بوجود بياد.

........................

يك خبر خوب،

MJ1970
04-01-2013, 17:41
یه جفت دسته موتور برای نوا خریدم (چند هفته پیش)هر عدد 12500 تومان
البته ابتدا یه مارک دیگه که به اسم اصلی میفروختن رو میخواسم بگیرم که هر عدد 28000 تومان بود ولی همشون بدون بسته بندی بودن و از نظر کیفیت بوش داخلی هیچ فرقی با نمونه ایرانی نداشتن !!!!
خلاصه یکی از لوازم فروشهای پاساژ طوس گفت که اونها رو روی پوسته اصلی زدن و هیچ فرق خاصی با ایرانی نداره خلاصه این شد که همون ایرانی رو گرفتم .البته یه نمونه دیگه که چینی بود و روی برچسب MADE IN CHINA اون برچسب MADE IN INDIA زده بودن:n22: هم بود که دونه ای 11000 تومان بود ولی بوشهای داخلیش اصلا جاپیچ فلزی نداشت و بوشها توش لق میزد.خلاصه همون تولید ملی رو گرفتم.

mohamad.hejazi
04-01-2013, 18:05
در موردد مصرف فقط بگم من خودم یه بیوک دارم مدل 1366 همه چیز سالمه موتورش هم الحمدالله عالیه(البته یه برچسب بزرگ GoodWrench 350 روشه که نمیدونم با موتورای معمولی فرقی میکنه یا نه و موتور مشکی هم هست)من تو شهر مصرف صدی 16 و 18 رو هر دو رو تجربه کردم.ولی تو جاده شاهکار بود صدی 13 که به نظر من عالی بود.البته سرعت هم همش روی 120 بود البته بگم بعضی جاها هم به 180 رسید ولی سعی کردم همیشه روی 120 باشه.این ماشینا با بدنه سنگینشون چون تو شهر مداوم در حالت حرکت و ترمز و دوباره حرکت هستید برای به حرکت درآوردن این بدنه سنگین باید گاز بدی برای همین مصرفشون بالاس ولی تو جاده چون گاز به صورت عادی یه جا ثابته برای همین مصرفشون پایین میاد. البته نسبت به موتورشون که 5700سی سی چیزی مصرف نمیکنه صدی 18.شما همین لندکروز های 4500 میدونی مصرفشون تو شهر زیر صدی 20 نمیاد
خواستم درباره مصرف کمکتون کرده باشم.
سلام.
موتورش ماشینتون عوض شده.
موتور گود رنج چند سال پیش یه سری از کویت وارد ایران شد که ریبیلد شده بود.موتورهای خوبی هم هستن.

MJ1970
04-01-2013, 19:10
از این موتورها (گود رنج)روی یه کاپریس (فکر کنم مدل 78 بود) دیدم .البته احتمالا از نظر فنی یه فرقایی باید داشته باشه که دقیقا نمیدونم.
البته اگه بشه مجوز گرفت بدم نمیاد یه موتور 8 رو ماشینم باشه:n05:
من یه سری موتور 454 شورلتی که تولید سالهای مختلف بودند رو در ebay motors دیدم که در سالهای مختلف همون موتور قدرتهای مختلفی داشتند و یه 454 که روی مونت کارلو 1973 بود خیلی قوی بود (حدود 460 اسب) و همون 454 در سالهای بعد قدرت کمتری داشته (خیلی کمتر) .شاید اینهم همینطور باشه!

aminbest
04-01-2013, 19:14
سلام.
موتورش ماشینتون عوض شده.
موتور گود رنج چند سال پیش یه سری از کویت وارد ایران شد که ریبیلد شده بود.موتورهای خوبی هم هستن.
نه موتور اصلی خودشه تو سند هم زده .سند کارخونش هم گم شده بود رفتم از کارخونه المثنی گرفتم تو اون هم همین موتوره شمارش یکیه.تو اینترنت گشتم درباره این موتورا کمترین اسب بخاری رو که براشون نوشته 195 اسبه حالا نمیدونم اینا هم همینطورن یا نه.

camaro lt
04-01-2013, 20:27
خب ظاهرا تنها راه اينه كه مقدار قدرت موتور رو با استفاده از يه دستگاه به نام دينامومتر ميشه قدرت رو اندازه گرفت،البته فكر كنم اين وسيله خيلي خاص باشه و بيشتر توي شرايط آزمايشگاهي ازش استفاده ميشه.

مقدار حجم موتور و ورودي هوا و سوخت و البته نيروي گشتاور هم براي محاسبه استفاده ميشه ، اما در مورد اين موتور خاص ( Goodwrench) با جستجويي كه كردم به مطالب خيلي جالبي برخوردم كه نشون ميده اين موتور اصولا بيشتر از اون چيزي كه تصور ميكنيم قدرت داره.

اين موتور براي خودروهاي توليدي از سالهاي 1973 تا 1985 قابل نصب بوده و قدرت اون 260 اسب بخار و گشتاور 350 فوت بر پوند هست!

( البته با استفاده از كارب 4 دهنه ويژه اين موتور و نصب هدرز)

شركت جنرال موتورز آمريكا اين موتور رو براي مدت سه سال يا 100.000 مايل ( بيش از 160.000 كيلومتر) گارانتي كرده!

از خود شركت ميتونين اين موتور رو سفارش بديد( البته نه توي ايران!) و با تركيبي از كارب معمولي يا ادلبروك و هدرزهاي مختلف، مانيفولدهاي آلومينيومي و قالپاقهاي سوپاپ كرومي و استيل و كلي متعلقات ديگه..!!

خلاصه اينكه شما يه موتور خيلي خاص روي ماشينت داري، قدرش رو بدون!!

/10002/-1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MJ1970
04-01-2013, 21:15
خیلی جالب شد !!!!!260 اسب بخار
پس واجب شد یه عکس از موتورتون بگذارید.
راستی علی اقا در مورد تعویض موتور نوا با 8 سیلندر نظرتون چیه؟راستش من عاشق 8 سیلندر هستم ولی حوصله فروش ماشین و خرید یه 8 سیلندر رو ندارم و از طرفی ماشین خودم یه رنگ بخوره و بلبرینگ چرخها هم سرویس بشه دیگه کاری نداره و واقعا خیلی روش کار کردم.از طرفی یه انباری پر لوازم نوا دارم.
من زمانی که موتور عوض کردم میتونستم 8 ببندم ولی ترسیدم به مشکل قانونی بخورم ولی بعدا فهمیدم که بیخود ترسیدم!رویه کار اینطور بود که :
1-موتور جدید رو بستم و یه فاکتور از مکانیک گرفتم .
2-رفتم تعویض پلاک و یه نامه برای مرکز معاینه فنی گرفتم.
3-رفتم معاینه فنی و اتفاقا 2 تا امریکایی سوار خفن اونجا کار میکردن و از همون موقع که وارد شدم قربون صدقه ی ماشین میرفتن و سرهنگ اصلی از بیوک بیرنگش میگفت و کسی هم که ماشین رو سوار شد تا تست کنه از نوای سی 3 که تازه فروخته بود حرف میزد:n08:.خلاصه به تنها چیزی که نگاه نکردن همون موتور و شماره اون بود.
4-بعد برگشتم تعویض پلاک تا ماشین رو از نظر شماره موتور چک کنند که اونهم چک نکردند و کسی که باید شماره رو میخوند بهم گفت که من حال ندارم تو خودت نگاه کن و شماره موتورو ببین!!:n04:
5-خلاصه یه نامه برا اگاهی زدن و رفتم اگاهی بعد گفتن ماشین رو ببر پارکینگ و فیشش رو برامون بیار .بعد یه برگ بازجویی از متهم به من دادند و یه نفر هم از من بازجویی کرد (اینکه چرا موتور عوض میکنی و کجا عوض کردی و ...) .
6-بعد یه نامه دادن برا راهنمایی و رانندگی و رفتم اونجا تا یه کارشناس رو با من بفرستن پارکینگ تا موتورو ببینه .خلاصه یه کارشناس با من فرستادن پارکینگ تا موتورو چک کنه و جالب اینه که اونهم شماره موتورو نگاه نکرد و ازم 30 تومان گرفت و بعدا فهمیدم که اگر همون اول پولش رو میدادم دیگه لازم نبود حتی بریم سر ماشین!!!!کارشناس خیلی پولکی بود و اگه 8 سیلندر هم میبستم کاری نداشت و تایید میکرد .همش میگفت که ماشینت رو از دست نده که خیلی توپه!!
7-بعدم دوباره من رو فرستادن تعویض پلاک تا پلاک جدید رو بگیرم. تمام
البته الان نمیدونم با توجه به بحث مدل و ... بازم بشه موتور عوض کرد یا نه؟

camaro lt
04-01-2013, 22:23
خب براي تعويض موتور چندتا مسئله هست و تا اونجايي كه يادم هست دوتا مشكل قانوني وجود داشت كه گويا در سالهاي اخير زياد بهش گير نميدن( يا شايد فقط اهواز اينقدر سختگيره).

اول اينكه بواسطه يه قانوني كه نميدونم از كجا دراومده بود، تغيير در تعداد سيلندر و فرم اتاق خودرو ممنوع بود.

اون موقعها( توي دهه 70 و يه سال قبل از خريد كامارو) يه جيپ ويليز آمريكايي داشتم كه ماجرايي بود! موتورش 4 سيلندر و بسيار بد قلق كه واقعا سرطان بود و خيلي از دستش عذاب كشيدم، به همين خاطر تصميم داشتم موتورش رو با يه نمونه شهباز 6 سيلندر عوض كنم، اما با توجه به طول بيشتر موتور شهباز 6 سيلندر، و جاي كم نمونه 4 سيلندري، امكانش نبود .

بنابراين تصميم داشتم بجاش از يه موتور 8 سيلندر شورلت استفاده بكنم كه هم قدرت خوبي داشت و هم با طول كم ميتونست به راحتي زير كاپوت جيپ جا بشه، منتها از اونجايي كه( متاسفانه!!) من هميشه دنبال رعايت قوانين و قانون هستم، با شنيدن اين جواب از شماره گذاري كه قانون اجازه نميده، منصرف شدم..

و البته قصد داشتم مثل نمونه هاي جيپ گلدن ايگل و رنگيد، اون رو از وضعيت كروك در بيارم و اتاق فايبر گلاس براش بگذارم كه اونم از نظر اين قانون كذايي امكان نداشت!

البته همون موقع خيلي ها اتاق فايبر از يه كارگاه در شيراز ميخريدن و سوار ميكردن كه گويا خيلي هم تميز و خوب ساخته شده بود و كسي هم كاري به كارشون نداشت!!

اما در مورد نوا، گويا يه مشكل خاص بزرگ هست و اونم كاپوت ماشين، كه بخاطر فرم و ارتفاع كمتر نسبت به بيوك، موقع بستن به درب محفظه فيل تر هوا برخورد ميكنه و كاپوت كامل بسته نميشه، حتي يكي رو هم ديدم كه اين كار رو كرد اما كاپوت رو نيمه باز ميگذاشت و كامل نمي بست.

فكر كنم نمونه هاي نوا 8 سيلندر آمريكايي فرم دسته موتورهاي خاصي بايد داشته باشن كه موتور رو در وضعيت پايينتري نسبت به بيوك قرار ميده تا درب موتور بسته بشه. و يا شايد محفظه فيل تر هواي اونها كمي متفاوت باشه.متاسفانه هنوز نتونستم يه نوا 8 فابريك رو از نزديك ببينم كه مطمئن بشم. توي نت هم چيزي مشخص نيست.

به هر حال اگه الان موتور نوا شما سالمه و مشكلي نداره، فكر ميكنم استفاده از همين موتور بهتر باشه چون با توجه به داستانهاي عجيب و غريبي كه در مورد ماشينهاي قديمي داره در مياد تا جايي كه امكان داره بايد سعي كنيم از دسترس آزار و اذيتهاي اين جماعت دور بشيم و كمتر باهاشون سرو كار داشته باشيم!!!

aminbest
04-01-2013, 22:41
تو اولین فرصت حتما براتون عکس از موتورش میذارم.

MJ1970
05-01-2013, 15:33
با تشکر از شما استاد گرامی
نمیدونم چرا در مورد سقف این حرف رو زد!ولی بروگهام فکر کنم عقب سقفش یه لایه فایبرگلاس باشه.ایا بروگهام فرق دیگری هم داره؟
راستی این حافظه مربوط به صندلی برقی چطور عمل میکنه؟
منظورتون از نامیزانی در قسمت جلو همون فیلر هست ؟

hooly
05-01-2013, 19:40
ممنون جناب حجازی
دوستان کسی کاربراتور ساز خوب تو کرج می شناسه؟؟
امید به خدا از این هفته شروع می کنم به باز کردن تزیینات ماشین و کارای پرداخت و ابکاری شروع می کنم.سعی میکنم از مراحل کار عکس بگیرم :n09:

amir_toos
05-01-2013, 22:56
سلام.
ماشین وقتی روشنه گاز میدم چراغ ها رو نگاه میکنم پر نور میشه گاز رو ول میکنم ( درجا ) کم نور میشه!
فن بخاری هم تو حرکت وقتی گاز میدم پر دور میشه باز گاز که ول میشه صداش تغییر میکنه.
فکر کنم ماله آفتومات دینام باشه. دینام که 55 آمپر هست نظرتون چیه ارتقا بدم؟
یک دینام 110 بوش.
سوکت های برقی میخوره؟؟
پایه هاش که فکر کنم میخوره. من بیشتر نظرم روی سوکتش هست

camaro lt
05-01-2013, 23:47
تشكر جناب محمد

بله اين تصوير مدل بروگهام(كالسكه اي)هست كه خيلي طرفدار داره و به نوعي يه سر و گردن از كاپريسهاي معمولي بالاتره،

يكي از تفاوتهاي عمده كه من توي اين نمونه متوجه شدم، فرم موتور و ميل لنگ اون بوده كه توي ايران به ميلنگ گرد معروف شد( انتهاي ميل لنگ بجاي فرم دايره ناقص، بصورت كاملا گرد هست) و اينجور كه از بعضي تعميركاران آمريكايي شنيدم شتاب بيشتري نسبت به نوع معمولي داره( شايد موتور از همون نوع گود رنچ بوده) البته اينكه تا الان هم همين مختصات رو داشته باشه معلوم نيست.گيربكس 700 و كروز كنترل و صندليهاي برقي هم جزو استاندارهاي اون بوده.

حافظه صندلي مربوط به تنظيمات اون هست كه حتما بعد از تنظيم شدن و فشار دكمه مشخص ( كنار خود صندلي) براي شخص خاصي به حافظه اون سپرده بشه و شايد با شماره و يا دكمه مجزا عمل بكنه. در هر صورت چيز پيچيده اي نيست.

قسمت فيلر جلو كمي ناموزون و موجداره كه فكر ميكنم بواسطه تصادف اينجور شده باشه چون اين بخشها خيلي محكم و بادوام ساخته شده و بدون وارد شدن فشار و ضربه شديد مشكل پيدا نميكنه، بخصوص مال كاپريس كه لبه اون روي سپر قرار ميگيره( بر عكس نوا و بيوك كه زير سپر هست) بنابراين به راحتي ميتونه با ضربه تغيير شكل بده.

مدل بروگهام بخاطر زيبايي خاصي كه داشت يكي از موفقترين مدلهاي كاپريس بود كه بخاطر همين حتي بعد از ورود سري جديد كاپريسهاي به اصطلاح تخم مرغي، بازهم بصورت سفارشي ساخته ميشده و نمايندگيهاي فروش شورلت در كشورهاي حاشيه خليج فارس خريدار عمده اون بودن بخصوص الغانم كه مارك اون رو هم پشت صندق يك سري از كاپريسهاي بروگهام( بيشتر مدلهاي 90 و 91) ديده ميشد.

جناب
amir_toos

مشكل دينام،احتمال داره از آفتمات باشه اما ذغالها هم كوتاه شده باشه ميتونه اين قضيه رو بوجود بياره، باز و بسته كردن دينام ساده است، و اگر يه بار انجام بديد خودتون بلد ميشيد.

هر دينام ديگه اي خواستيد بگذاريد، جداي از اينكه چقدر با ماشين همخواني داره( از نظر پايه ها، پولي تسمه و فيشهاي ارتباطي) بايد ببينين يدكي اون گير مياد و آيا موقع تعميرات بعدي مشكل پيدا نميكنين؟

خيليها اشتباه ميكردن و دينام پژو ميبستن كه آمپر بالا داره اما وقتي خراب ميشد و پاي تعميرات پر هزينه و يدكي گران ميرسيدند تازه ميفهميدن چه اشتباهي كردن.

كافيه دو وسيله از دينام پژو، مثل آفتمات( كه زياد خراب ميشه) و بالشتك يا آرميچر بسوزه، تعمير اون بسيار پر هزينه است و ديگه مثل اول نميشه و صرف در اينه كه يه دينام نو خريداري بشه.

بنابراين من توصيه ميكنم حتما از نمونه هاي آمريكايي استفاده كنين، حالا مال كاديلاك يا الدزمبيل كه آمپر بالاتر داره.

aminbest
06-01-2013, 14:18
سلام امروز برام یه مشکل پیش اومد که به کمک شما ایشالا حل بشه.
امروز یه دفعه چراغ روغن ماشینم خاموش شد.یعنی دیگه با باز کردن سوییچ دیگه روشن نمیشه.برای اولین کار رفتم سراغ فیوزها ولی همه سالم بودن.رفتم سراغ فشنگی روغن سیمش رو جدا کردم یه منفی بهش دادم دیدم چراغ بازم روشن نمیشه.یه چراغ با سیم برداشتم و خودم یه مدار براش درست کردم و جدا خود فشنگی رو تست کردم که دیدم وقتی ماشین رو روشن میکنم چراغه خاموش میشه.پس فشنگی سالمه.بعد رفتم سراغ چراغ پشت آمپر دیدم اون هم سالمه و نسوخته.حالا نمیدونم چیکار کنم.سیم رو از توی محفظه کاپوت پیدا کردم ولی دیگه وقتی میاد پشت جعبه فیور دیگه گمش میکنم.و تو اتاق هم پیداش نمیکنم.سیم فشار روغن تو کاپوت آبیه توی اتاق هرچی سیم آبی بود رو چک کردم ولی اون نبود.دیگه نمیدونم کجا رو باید چک کنم.یعنی امکان داره از اون صفحه پشت کیلومتر باشه و جاییش سوخته یا اتصالی کرده باشه.خداییش باز کردن صفحه کیلومتر بیوک خیلی سخته.حالا میخواستم ببینم کسی هست که این مشکل براش پیش اومده باشه و خودش حل کرده باشه.فشنگی ماشین من تک فیشه.تو کلوپ همسایه کسایی بودن که این مشکل رو داشتن ولی یکی اینکه ماله اونا 2 فیش بود و یکی دیگه اینکه بردن دادن بیرون درست کردن براشون.راستی الگه بخوام من ماله خودم رو 2 فیش کنم سیم فیش دوم رو از کجا باید بگیرم
ممنون میشم کمک کنید.

amir_toos
06-01-2013, 19:43
خیلی ممنون جناب کامارو.
===
چند روز پیش دیدم روی سیفون ماشین خیلی کثیف شده. فکر کنم بخاطر ضد یخ ها بوده ( چون چند روز قبلش داشتم رادیات پر میکردم کمی بیرون پاشید! ) تمیز کردم بعدش دیدم بوی بنزین داره!!! از محفظه ی آزاد کن بخار شاید هم هوا سیفون.
احتمال دادم حتما یک ترک ریز و یا سوراخی در پرده دیافراگم ( اگر اشتباه نگفته باشم ) اینجاد شده !
یک سیفون نو به قیمت 68 تومن آمریکایی ( ولی نه مارک ac) چون حوصله نداشتم بردم جای یک مکانیک که از دوستام هم هست برام عوض کنه.وقتی دید گفت این سیفونت مرخص شده چه جوری راه میرفتی؟!:n04:
خلاصه عوض کرد. منم 10 تومن بهش دادم.
حالا میخواستم بدونم دلیل اصولی و عملی و فنی خراب شدن سیفون چیه؟ چرا اینجوری شده بود؟؟؟

aminbest
06-01-2013, 20:57
خیلی ممنون جناب کامارو.
===
چند روز پیش دیدم روی سیفون ماشین خیلی کثیف شده. فکر کنم بخاطر ضد یخ ها بوده ( چون چند روز قبلش داشتم رادیات پر میکردم کمی بیرون پاشید! ) تمیز کردم بعدش دیدم بوی بنزین داره!!! از محفظه ی آزاد کن بخار شاید هم هوا سیفون.
احتمال دادم حتما یک ترک ریز و یا سوراخی در پرده دیافراگم ( اگر اشتباه نگفته باشم ) اینجاد شده !
یک سیفون نو به قیمت 68 تومن آمریکایی ( ولی نه مارک ac) چون حوصله نداشتم بردم جای یک مکانیک که از دوستام هم هست برام عوض کنه.وقتی دید گفت این سیفونت مرخص شده چه جوری راه میرفتی؟!:n04:
خلاصه عوض کرد. منم 10 تومن بهش دادم.
حالا میخواستم بدونم دلیل اصولی و عملی و فنی خراب شدن سیفون چیه؟ چرا اینجوری شده بود؟؟؟

ماشینتون چی هست؟
این سیفونی که میگید چی هست دیگه؟اولین باره اسمش رو میشنوم

camaro lt
06-01-2013, 21:02
جناب

aminbest

شما تستهاي اوليه رو به خوبي انجام دادين و حالا مشخص شده كه عيب از مدار هست، اما دوتا مدار داريم:

يكي مدار سيم كشي كه تا پشت سوكت اتصال به پانل ميرسه( و با اون سوكت به پانل وصل ميشه) و يكي ديگه مدارهاي پشت پانل كه به صورت چاپي و روي طلق عايق طراحي شده و به ادوات و نشانگرها و لامپهاي پانل ميرسه.

در حال حاظر شما چاره اي جز باز كردن پانل نداريد چون بايد هر دو مدار رو تا اون سوكت و بعد از سوكت ( مدار پشت آمپر) چك كنين و براي اين كار لازمه كه سوكت از محل خودش خارج بشه.

جناب amir_toos

منظور شما رو از سيفون متوجه نشدم،همينطور ديافراگم ( ديافراگم چه قسمتي؟ بوستر ترمز؟ ويكوم ساسات؟ يا ادوانس دلكو؟)

اگر توضيح دقيقتر و با عكس بگذاريد ممنون ميشم.

amir_toos
06-01-2013, 21:09
منظورم پمپ بنزین بود...

camaro lt
06-01-2013, 21:50
دليل اصلي خرابي پمپهاي بنزين مكانيكي، در درجه اول پاره شدن و يا كش آمدن ديافراگم داخل اون هست كه باعث ميشه پمپ ديگه نتونه بنزين رو از باك مكش بكنه و يا بخاطر كش آمدن ديافراگم، قدرت مكش اون كم بشه.

معمولا توي تابستان خيلي بيشتر خودشو نشون ميده چون گرماي شديد هوا، و البته گرماي زيادتر موتور، باعش شدت انبساط و كش آمدن ديافراگم داخل اون ميشه و مكش بشدت كاهش پيدا ميكنه و يا اصلا متوقف ميشه.

در اين موقع براي علاج موقتي از خنك كردن پمپ بنزين با آب و يا گذاشتن يك كيسه كوچك پر از شن مرطوب جهت خنك نگه داشتن اون استفاده ميشه.

گاهي هم دريچه هاي يك طرفه داخل پمپ خراب ميشه كه اين خيلي كمتر رخ ميده.

mohamad skystar
07-01-2013, 17:26
بررسی مشخصات فنی خودروهای 2013 – موستانگ شلبی

گونه کانوتیبلِ نسخه gt500 فورد موستانگ «شلبی»، بدون شک یکی از موفق ترین تولیدات این کمپانی است، که برای اولین بار در سال 1966 به جهانیان معرفی شد، و توانست به سرعت خود را در قلب عاشقان ماسل کارهای اصیل آمریکائی جا کند. در ادامه این این خبر به بررسی مشخصات فنی مدل جدید این خودرو می پردازیم.
به گزارش وب سایت مجله ماشین، اطلاعات فنی منتشر شده، مربوط به نمونه مورد آزمایش است.
حجم پیشرانه، تعداد و آرایش سیلندرها: 5.8 لیتری، 8 سیلندر، v شکل (با سوپرشارژر)
حداکثر قدرت (اسب بخار – دور در دقیقه): 662 – 6500
حداکثر گشتاور (نیوتن متر – دور در دقیقه): 855 – 4000
نحوه انتقال نیرو: محور عقب
نوع جعبه دنده: 6 سرعته دستی
شتاب اولیه: 3.6 ثانیه
حداکثر سرعت: 321 کیلومتر در ساعت
وزن خالص: 1800 کیلوگرم
مصرف در سیکل ترکیبی: 15.7 لیتر در هر یکصد کیلومتر
قیمت پایه: 59995 هزار دلار

منبع : مجله ماشین

camaro lt
07-01-2013, 21:15
واقعا اوج پيشرف صنعت خودرو سازي آمريكا رو از همين يه قلم ميشه متوجه شد كه ماستنگ به موتوري به حجم 5.8 هشت سيلندر ، چنين گشتار بالا، قدرت 662اسب بخار، با دو توربو، و شتاب صفر تا 100 اون 3.5 ثانيه، سرعت 320 كيلومتر در ساعت، فقط 15.7 ليتر مصرف ميكنه!يعني فقط از نظر حجم و تعداد سيلندر با موتورهاي متداول شورلتهاي هشت سيلندر توي ايران تشابه داره،و در بقيه موارد، واقعا يه چيز ديگه است!

توي مجله car & driver چيزاي جالبي در موردش نوشته، حتما بخونيد.

aminbest
07-01-2013, 21:46
یه فکر تخیلی:n02::اگه میشد یه روزی یه موتور و گیربکس از اینا وارد کنی :n04:بعد ببندی رو بیوک.:n08:فقط این وسط یه مشکل داره اونم اینکه اگه جای دسته موتوراش یکی نباشه چیکار کنیم.:n03: اگه دسته تعویض دندش برای تو اتاق اومدن جاش یکی نباشه اونوقت نمیتونم ببندم:n10:.

camaro lt
07-01-2013, 23:03
مشكلي از اين نظر نيست.

اگر بشه با قيمت مناسبي گيرآورد و بدون دردسرهاي شماره گذاري براي شماره بلوك سيلندر، راحت ميشه با كمي دستكاري، اين نوع موتورهاي جديد رو با گيربكس اونها توي ماشينهاي خودمون سوار كنيم.

اما مشكل دياك و كامپيوتر و داستانهاي ديگه اي مثل قطعات يدكي و...هست.

مطمئنم الان ميشه راحت موتور و گيربكس دست دوم كامارو يا ماستنگ مدل 2004 يا 2010 رو كه چندان كار نكرده يا حتي در حد نو هست رو از كويت يا امارات خريداري كرد، چون اونجا كسي نمياد ماشين تصادفي رو بازسازي بكنه و همشون اوراق ميشن.

diyukis
08-01-2013, 01:12
یه بیوک B5 سرمه ای دیدم که ماشین نسبتا خوبی بود.
به اندازه سه چهار تیکه کوچیک باید رنگش لکه گیری میشد.بقیه رنگ خوب بود.
تودوزی و داشبرد هم فابریک بود اما تودوزی خیلی کم زدگی داشت.داشبرد هم ترک ریز داشت.
جلو و عقب ماشین پلمپ بود و ضربه نداشت.
نیاز به یه جفت لاستیک نو داشت.
رینگ های فوق العاده نو بودن.قریبلکش هم همینطور.
وضعیت موتور هم خوب بود و داخل محفظه موتور و زیر کاپوت فابریک و دست نخورده بود.
کلا ماشین خوبی بود و استعداد فوق العاده شدن رو داشت.
قیمتشو هم 7.5 گفتن.
ماشین روغن ریزی هم نداشت و شرایطش خوب بود.
بنظرتون می ارزید؟؟
نظر خودم اینه که می ارزید مخصوصا اینکه تیپ کم یابی هم هست و البته موتور و گیربکس رو هم کاملا و با قدرت به شرط می دادن.
خیلی دلم بود معامله بشه.

mohamad.hejazi
08-01-2013, 12:34
یه بیوک B5 سرمه ای دیدم که ماشین نسبتا خوبی بود.
به اندازه سه چهار تیکه کوچیک باید رنگش لکه گیری میشد.بقیه رنگ خوب بود.
تودوزی و داشبرد هم فابریک بود اما تودوزی خیلی کم زدگی داشت.داشبرد هم ترک ریز داشت.
جلو و عقب ماشین پلمپ بود و ضربه نداشت.
نیاز به یه جفت لاستیک نو داشت.
رینگ های فوق العاده نو بودن.قریبلکش هم همینطور.
وضعیت موتور هم خوب بود و داخل محفظه موتور و زیر کاپوت فابریک و دست نخورده بود.
کلا ماشین خوبی بود و استعداد فوق العاده شدن رو داشت.
قیمتشو هم 7.5 گفتن.
ماشین روغن ریزی هم نداشت و شرایطش خوب بود.
بنظرتون می ارزید؟؟
نظر خودم اینه که می ارزید مخصوصا اینکه تیپ کم یابی هم هست و البته موتور و گیربکس رو هم کاملا و با قدرت به شرط می دادن.
خیلی دلم بود معامله بشه.
سلام.
عکسی ازش نگرفتید؟
به نظر من میارزه.رنگ فابریک بود دیگه؟
بی5 تیپ خاصیه یه روزی میشه که همه دنبال بی5 میفتن.

diyukis
08-01-2013, 13:44
نه محمد جان چون بالا سر ماشین رفته بودیم برای خرید ،اگه عکس می نداختیم ممکن بود صاحبش توهم بزنه و ....
آره رنگ ماشین 50 درصد فابریک بود.اما چند تا لکش باید درست میشد.مصه دور گلگیرا.
جلو عقب سالم سالم بود.
کلا وضعیت خوب روو به بالایی داشت و با کمی رسیدگی میشد یه چیز آس ازش در آورد.
حیف خودم پوول نداشتم وگرنه برای خریدش درنگ نمیکردم.
در کل تیپ خیلی توپیه این b5 و البته اون موتور و گیربکس دستیش جای هیچ کمبودی رو نمیزاره برای صاحبانش.
بنظر من کسی اگه میخواد قدرت آمرکایی رو تجربه کنه این b5 ها بهترین گزینست.

MJ1970
08-01-2013, 17:48
سلام اقا محسن
b5 داشبرد هلالی داره ؟چون من b4 سوار شدم و داشبرد هلالی داشت با صندلی یه تکه.گیربکسش چی مثل نوا سی 5 هست یا 3 دندس؟من با b4 خیلی حال کردم .ولی تا حالا b5 ندیدم.به همین دلیل دسته دنده نوا رو اوردم رو فرمون و دنبال صندلی یه تکه هم براش هستم.
دفرانسیل چی؟کلاچداره یا معمولیه.

amir_toos
08-01-2013, 18:10
ببخشید میشه بگین این دف کلاج دار دقیقا چیه و با معمولی چه فرقی داره؟! مزیت؟؟؟
ممنون

diyukis
08-01-2013, 19:10
سلام اقا محسن
b5 داشبرد هلالی داره ؟چون من b4 سوار شدم و داشبرد هلالی داشت با صندلی یه تکه.گیربکسش چی مثل نوا سی 5 هست یا 3 دندس؟من با b4 خیلی حال کردم .ولی تا حالا b5 ندیدم.به همین دلیل دسته دنده نوا رو اوردم رو فرمون و دنبال صندلی یه تکه هم براش هستم.
دفرانسیل چی؟کلاچداره یا معمولیه.
سلام بر محمد آقای گل.درست گفتم؟؟
داشبرد b5 خطیه.یعنی کیلومترش دایره ای نیست و بطور خطی و افقی هست.کلا داشبردش با بیوک معمولی ها فرق میکنه.
نکته جالب گیربکسش هست که 4 دنده جلو هست.از این گیربکس ها که باید برای دنده عقبش شیفترو بکشیم سمت بالا و بعد دنده رو جا بندازیم.
b5 هم یکی از اون تیپ های خاص بیوک هست.من خیلی ازش خوشم اومد.شنیده های من میگه چون این تیپ، تیپ اسپورت بیوک بوده دارای موتور های شاتون کوتاه بودن برای شتاب گیری های بهتر و سریعتر.
جالب اینجا بود صاحب ماشین وقتی ماشین روشن بود بمن گفت ماشینو بندازم دنده عقب و وقتی ماشین توی دنده بود سوئیچو چرخوند و ماشینو خاموش کرد و سوئیچو هم برداشت.بعدش به من گفت حالا ببین میتونی دندشو خلاص کنی.هر کار کردم گیربکس رو از حالت دنده عقب خلاص کنم نشد که نشد.:n02:
راستی این ماشین کولرش هم سالم بود منتها فقط باید شیلنگاش تعویض میشد.
هنوز موندم که چرا دوستم راضی به معامله ماشین نشد.:n24:
-----------

diyukis
08-01-2013, 19:34
ببخشید میشه بگین این دف کلاج دار دقیقا چیه و با معمولی چه فرقی داره؟! مزیت؟؟؟
ممنون

اقا من رفتم توضیح بدم که دیدم چیزایی که نوشتمو خودمم سر در نیاوردم یعنی خوب توضیح ندادم.گشتم یه پست از علی هافکلاچ پیدا کردم میزارم اینجا.
قبلا حق کپی رایت رو میدم به علی اقا هافکلاچ از اعضای تی تی.

دفرانسيل يه گيربكسه كه يه ورودي و دوتا خروجي داره
خوب اگه نيروي ورودي هميشه 50-50 بين دو خروجي تقسيم بشه ماشين تو اولين پيچ چرخ داخليش هرزگردي ميكنه و منحرف ميشه و يا حتا چپ ميشه
خوب براي جلوگيري از اين اتفاق يه هوزينگ طراحي كردن متشكل از چند تا دنده پينيون و شافت و ... كه وضيفش اينه كه اجازه بده چرخها بتونن با رعت متفاوتي حركت كنن و گشتاور با توجه به سرعت چرخش بينشون منتقل بشه
اين عمل رو بهش ميگن ديفرنشل يا فرانسويش ميشه دفرنسيل ( چيزي كه اجازه اختلاف و تفاوت رو ميده) منظور اختلاف سرعته

حالا ماشيناي عادي با اين موضوع كم به مشكل بر ميخورن
اما به هر حال بر ميخورن ديگه
مثلا اگه يكي از چرخها چسبندگيش از دست بره همه ي گشتاور به اون چرخ منتقل ميشه و چرخي كه رو زمينه به خاطر مقاومت استكاك از حركت مي ايسته

براي جلوگيري از اين موضوع قفل دفرانسيل ساخته شده و كلاچ دفرانسيل
قفل براي ماشيناي بيابوني يا باري خوبه و به كار سواري نمياد ( چون نيرو رو 50-50 ميكنه)
اما كلاچ
يه مجموعه هاي صفحه هاي فولادي و كربني يا سراميكي هستن كه با يه سري فنر در كنار هم قرار گرفتن كه در حالت عادي رو هم ميتونن بلغزن
اينها رو روي هوزينگ دفرانسيل در جهت هاي خروجي ميذارن
فنر اين كلاچ ها به اختلاف گشتاور حساسه و اگه اختلاف بين دو سمت از يه حدي كه از قبل تو كار خونه محاسبه شده بالاتر رفت كلاچها رو فشده ميكنن كه اختلاف گشتاور يا سرعت دوتا خروجي برگرده به همون محدوده اي كه تعريف شده
اينجوري اگه يه چرخ تماسش از زمين جدا بشه مقدار قابل توجهي از گشتاور به چرخ روي زمين هم وارد ميشه و ماشين از حركت نمي ايسته
البته كلاچها مخروطي هم هست كه به جاي صفحه ي صاف مروطي هستن و درگيريشون هم بيشتر و قويتره
ولي چند صفحه اي ها دقيقتر هستن و عمومي تر

كاربردهاشم براي ماشيناي اسپرته كه تو پيچ پايدارتر عمل كنن و همچنين براي دريفت هم مناسبه
امنيت رانندگي بالا ميره
تو جاهاي ليز و موقع شتابگيري هم كمك زيادي ميكنه

MJ1970
08-01-2013, 20:16
بله ارادتمندم.
پس گیربکس b5 عین نوا c5 هست چون نوا هم دقیقا همینطوره و دنده که روی عقب میره گلویی فرمون میچرخه و فرمان هم قفل میشه.
من قبل از اینکه اتومات کنم رفتم یه گیربکس 4 دنده دیگه از رو موتور ابی بیوک باز کردم (چون گیربکس خودم زوزه داشت).وقتی برای بازدید و تعمیر بازش کردم دیدم این موتور 8 چه بلایی به سر دنده زیر گیربکس اورده(چرخدنده مربوط به دنده یک روی گیربکس رو کچل کرده بود).این گیربکسهای 4 دنده جلو نسبت به 3 سرعته brogwarner به مدارای بیشتری در دنده 1 و عقب نیاز دارند و اگه تیک اف انجام بشه زود در دنده 1 و عقب به زوزه میفتن(مخصوصا با موتور 8).اگر دنده زیر اینها رو مقایسه کنید متوجه حرف بنده میشید که چقدر brogwarner دنده های قدرتمندی داره و خوراک تیک افه.البته شتاب دنده 1 در 4 سرعته ها بیشتره و معکوس بهتری برای سبقت از دنده 4 به 3 میده ولی خروجی هردو یکسانه.خلاصه اون گیربکس رو با اتومات عوض کردم.ولی با این حال اگه گیربکسش هم سالم مونده باشه عالیه.

camaro lt
08-01-2013, 20:17
اين بيوك بي 5 كه شما ديدي، مدل چه ساليه؟

من مدل 58 سوار شدم و دنده هم همون 4 دستي بود كه شتاب خوبي داشت و صفحه پانل هم كه البته فرم قديمي و نه چندان زيبايي داره.

وضعيت گيربكسهاي دستي و اتوماتيك بيوك و نوا يكيه و فرقي نميكنه، الان نوا من هم سي 5 و دنده دستي 4 هست و دقيقا همين وضعيت رو داره كه بايد توي دنده عقب بگذاري تا سوئيچ خارج بشه و غير از اون امكان نداره، براي استارت زدن هم بايد كلاچ فشار داده بشه، در واقع براي ايجاد امنيت اين كار رو كردن.

كاپوت نمونه هاي قديمي بيوك اسكاي لارك اين مدلي هم با فرم جديدتر كمي تفاوت داره و بخش جلوي كاپوت در لبه هاي برجسته گرد و پخ ساخته شده اما در نمونه بالاتر زاويه تيز و تندي داره.

براي ديفرانسيال هم اگر لازم نياز باشه ، ميشه با ديفرانسيالهاي كلاچدار جايگزين كرد، البته بايد از نظر اندازه و عرض همخواني داشته باشه.

اگر ماشين تميز باشه، حدود 5 ميارزه، نه بيشتر چون مدلش پايينه، توي بيوك و نوا و كاپريس مدل بالا و پايين توي قيمت تاثير داره(‌برعكس ماسل).

diyukis
09-01-2013, 00:23
این ماشین مدلش 57 بود.
علی اقا جسارتا نظر من برعکس شماست.مدل این ماشینا دیگه تاثیری توی قیمت نداره.چرا؟چون اگر قرار بر عدم تردد باشه باید گفت که دیگه مدل 57 تا 70 همشون غیر قابل تردد هستن.اتفاقا مدلای پایین تر چون مال قبل انقلاب بودن نظارت بیشتری روی تولیدشون میشد پس شک نکنید کیفیتشون بهتر از مدلای بعد از انقلاب هست.

camaro lt
09-01-2013, 01:12
بله منم در كل قبول دارم، اما منظورم تميز بودن ماشين( كه معمولا مدلهاي بالاتر سالمتر ماندن) بود. و البته اينكه در مورد ماسلها چون نمونه هاي مدل بالاتر رو نداريم( در ايران) بنابراين همين قديميها ارزش بيشتر دارن و البته بازهم چون خود ماسلها ذاتا هرچي قديميتر باشن( و البته تميزتر) قيمت بالاتر دارن.

الان تعداد زيادي بيوك و نوا وجود داره( به نسبت كامارو و پونتياك) و بنابراين دست خريدار خيلي بازتره و شانس انتخاب بيشتري داره، روي اين حساب ديگه يه مدل پايين مثلا 58 نميتونه اونجوري كه مدلهاي 65 قيمت دارن ، ارزش گذاري بشه( در صورت تساوي شرايط سلامت ماشين)

اما در هر صورت اين ماشينها بازم با تمام اين احوال بيشتر بر اساس توافق خريدار و فروشنده قيمت گذاري ميشه تا اينجور معادلات .

diyukis
09-01-2013, 02:26
بلهفرمایش شما متین.بحث ماسل ها که جداست.بین کاپریس ها هم مدل بالاها با ارزش تر هستن.
اما بیوک b5 هم تیپ کم یابی هست برای همینه قیمتش کمی بالاتر از بیوک b3 فی میخوره.
البته منکر این نیستم اون ماشین برای خوب شدن خرج داشت اما متاسفانه بازار اینطوری شده دیگه.
از یه طرف غیر منطقیه از یه طرف منطقی.اگه از بحث قیمت دلار و لوازم و .. نگاه کنیم منطقی میشه و اگه از طرف دیگه نگاه کنیم غیر منطقیه.هر چند الان پراید شده 15 میلیون پراتیدی که ارابه مرگ هست و ...
کلن الان باز خودرو اینطوری شده.ماکسیما شده 80 میلیون:n24:حالا بنظرتون ماکسیما می ارزه؟؟ نه والا.

MJ1970
09-01-2013, 11:43
همین 2 -3 سال پیش من موارد فوق العاده ای رو به قیمتهای خیلی پایینی میدیدم ولی گذشت اون زمان.نمونش یه بلیزر شایان بودکه خودم قولنامه کردم 2600000 تومان که به دلایلی به هم زدم!یا یکی از دوستانم کامارو 76 قرمز 8 سیلندر اتومات که اتاق و تزیینات و موتور فوق العاده ای داشت رو خرید 3 میلیون(با مدارک کامل).اون زمان کامارو بیرنگ 78 که شیشه برقی هم داشت پیدا کردم 5 میلیون!چرا راه دور بریم خودم نوای زرد بیرنگ که عکسش هم قرار دادم و دوستان دیدن رو با کارکرد 68000 و 15 سال خواب خریدم 2700000 تومان!یا همین سال 88 کادیلاک بیرنگ با اپشنهای سالم که برای دیدنش رفتم 6 میلیون قولنامه شده بود!راستی قبل از نوا میخواستم یه مالیبو 1981 بگیرم که دست دلال بود.و اتاقش فوق العاده نو بود و از داخلش و کیفیت داخل کابین هرچی بگم کم گفتم !داخلش نو نو بود به رنگ قرمز و داشبرد فوق العاده تمیز و نویی داشت .موتورش 6 سیلندر خوجینی بود که سیلندر ترکونده بود.گیربکسش هم 3 دنده دستی بود.فروشنده تاکید میکرد ماشین مال یه شهردار بوده:24:.البته بیش از 2000 لیتر بنزین داشت و با بینه و معاینه فنی (معاینه رو خریده بود) قیمت رو 1 میلیون میگفت!!!!که چون ماشین لوازم تزیینات و موتوریش تو بازار نبود برنداشتم.

TopGear
09-01-2013, 12:34
سلام علیکم جمیعاً
دوستان میدونید این قطعه چیه و کارش چیه؟
بعد از اینکه هفته پیش کاربراتور رو دادم سرویس متوجه شدم که دیگه نیستش یعنی میکانیک نبستتش دوباره

MJ1970
09-01-2013, 13:00
سلام (با اجازه اساتید)
اون قطعه گازبرقی کاربراتور هست و معمولا جای فیش اون به دلیل بی دقتی میشکنه !ولی ظاهرا برای شما این مشکل هم نداره.پس برید از مکانیک پسش بگیرید(خدا کنه عمدا بازش نکرده باشه).این قطعه برای ماشینهای کولردار امریکاییه و زمانی که کولر روشن میشه مثل پمپ قفل مرکزی عمل میکنه و با فشاری که به اهرم گاز کاربراتور میاره دور موتور رو بالاتر میاره تا افت دوری که به علت مقاومت کمپرسور ایجاد شده رو جبران کنه.در مواقعی که از کار هم بیفته باز هم بازش نمیکنن چرا که به راحتیی میشه به کمک اون دور موتور رو در دور ارام تنطیم کرد و اگر نباشه به جاش یه مهره میبندن که تنظیم دور با مهره سختتره.توی نوا هم این قطعه هست ولی شاید به کاربراتور شما نخوره.حتما پسش بگیرید(امان از این مکانیک ها).این عکس مربوط به کارب نوای خودم هست که جافیش گاز برقی اون شکسته ولی از نظر کارکرد فرقی با کارب (فکر کنم 2 دهانه باشه مال شما)شما نداره.

camaro lt
09-01-2013, 14:31
قيمتهايي كه گفتين واقعا عاليه، چون از سالها قبل از اون قيمتها بالا رفته بود و من هرچي گشتم ديگه يه كامارو يا پونتياك كه براي بازسازي مناسب باشه و بتونم حدود 2 يا 3 بگيرم وجود خارجي نداشت.

من اسفند 85 كامارو فروختم(1.600.000) و همون سه چهار ماه بعدش فهميدم كه چقدر قيمتها تغيير وحشتناكي كردن.

به هر حال گذر زمان و تورم قيمتها رو بالا برده،...

دوست گرامي جناب TopGear

خيلي وقت بود كه خبري از شما نبود! چه خبرا؟ كاشكي يه مقداري از كارايي كه روي ماشين كرده بودين با عكس اينجا مينوشتيد،

راستي يه توصيه خيلي خيلي مهم و حياتي، اينكه هيچوقت ماشين رو پيش مكانيك تنها نگذاريد چون داستانهايي بوجود مياد كه بيا و ببين..
نمونه ساده اونم همين اتفاقي كه براي كارب ماشين شما افتاده.

rami_hemi
09-01-2013, 15:34
علی جان شما کدوم مکانیکی میبری ماشینت رو ؟ هر مکانیکی دیگه نبر
گذشت اون زمانی که مکانیکهای تبریز نمونه بودن و درست به هیچ جیزی رحم نمیکنن . من برات پر سو جو میکنم بهترین مکانیک آمریکایی رو پیدا میکنم .

amir_toos
10-01-2013, 09:30
سلام. من روزی که کارب کارتر خریدم یک همچین چیزی بالاش بود! از فروشنده سوال کردم که کار این چیه؟! گفت من وارد نیستم شماره یک مکانیک رو گرفت گفت صحبت کن.این از اینا نصب میکنه
بنده خدا اونم گفت وقتی کولر میگیره کمی گاز میده ... من با خودم فکر میکردم مگر میشه؟! یک سیم خیلی نازک بتونه فشار بده!؟ با خودم گفتم حتما مربوط به معکوس کش برقی هستش.. !
الان دیدم در مورد اون قطعه داره صحبت میشه و شما هم فرمودید که مربوط به گاز دادن برای گرفتن کولر میشه!
خب اگر اینجوری باشه من بیام از برق کلاج کولر استفاده کنم؟ یا اصلا نیازی نیست!؟
اگر دقت کرده باشین این کارب ها مستیقم سوار نمیشه و مشکل اصلی اون با سیم گاز و سیم سبقت هستش! عکس هاشو پیدا نکردم. پیدا کنم با توضیح نشون میدم که چوری باید جور کرد...!

MJ1970
10-01-2013, 10:25
اگر سیمکشی ماشین سالم باشه نیازی به گرفتن برق از کمپرسور نیست و یه فیش برای اتصال به گازبرقی وجود داره.ضمنا با یه سیم که به مثبت باتری وصله میتونید به سر جافیش گازبرقی اتصال بدید و در موقعی که موتور روشنه در صورت سلامت قطعه کارکرد اون رو ببینید.
البته من از یه مکانیک در مورد کارایی دیگر گاز برقی اینطور شنیدم که این قطعه زمانی که میخواهید موتور رو خاموش کنید برای جلوگیری از ادامه کارکرد موتور (بعضی موتورها پس از بستن سویچ کمی به کار ادامه میدن !) برای لحظه ای وارد عمل شده و زمانی که برق سر شمعها و کویل قطع شد کمی پدال رو فشار میده که موتور پس نزنه و کارکردش متوقف بشه.البته در مورد این کارایی من فقط شنیدم و با توجه به اینکه کاربراتوری که الان دارم گاز برقی نداره و گاز برقی ماشین قبلیم هم توسط مکانیک عزیز مورد عنایت قرار گرفت و از کار افتاد نمیدونم که کارایی دوم صحت داره یا نه .
در این مورد استاد (camaro lt) باید ما رو روشن کنن:n02:

camaro lt
10-01-2013, 13:38
ممنونم جناب محمد

قضيه همون چيزيه كه خود شما هم فرمودين و اين قطعه به نام چوك كولر يا ساسات كولر معروفه و با برق كار ميكنه و به صورت يك آهنرباي موقتي در مياد و شافت يا همان پيم مورد نظر به سمت بيرون حركت كرده و با فشار به خروسكي اهرم كاربراتور باعث بيشتر شدن فشار گاز كاربراتور ميشه( بجاي فشار دادن به پدال گاز)

همين كار رو توي ماشينهاي ديگه هم ممكنه به صورتهاي ديگه انجام بدن، مثلا توي پرايد بوسيله يه وكيوم با فشار هوا كه لوله اون به شير برقي هوا وصل شده انجام ميشه.

با چرخش اين قطعه تنظيم دور موتور( به اصطلاح سِلو) هم انجام ميشه( در نوا) اما در موتورهاي 8 سيلندر پيچ تنظيم سلو جداگانه است و ربطي به اين قطعه نداره.

و در مورد خاموش كردن موتور بعد از بستن سوئيچ، اولين باره كه اينو ميشنوم و ممكنه اين كار رو هم انجام بده اما تابحال من نديدم.

در حال حاضر اين قطعه چوك كولر روي كارب ماشين من سواره و عمل هم ميكنه منتها چون كولر گاز گيري نشده و البته زمستان هم هست، از اون استفاده نكردم( فيش برق اون رو در آوردم تا بيهوده قطع و وصل نكنه).

فكر كنم بتونين دست دوم اون رو توي اوراقيها پيدا كنين و يا توي تعميرگاه كاربراتور از روي كاربهاي دست دوم باز كنن،

سعید سوپری
10-01-2013, 13:54
سلام دوستان من بالاخره نوا را فروختم دنبال یه بیوکم کسی سراغ داره؟ یه چیزی ترو تمیز و مناسب

MJ1970
10-01-2013, 15:20
سلام .به سلامتی پس بالاخره فروختین.میشه بفرمایید ماشین رو چند فروختین؟
و چقدر میخواین برای خرید بیوک هزینه کنید؟(شاید به موردی برخوردم و خدمت شما معرفی کردم).

aminbest
10-01-2013, 16:57
سلام دوستان من بالاخره نوا را فروختم دنبال یه بیوکم کسی سراغ داره؟ یه چیزی ترو تمیز و مناسب
سلام میشه بگید کدوم شهر هستید.تا بتونیم بهتر کمکتون کنم.

amir_toos
10-01-2013, 19:53
داشتم یک سرچی میکردم اینو دیدم! تو سایت tt . جناب هومایون 8 اتومات اینو گذاشتن

Goodwrench 350 !
چیزی که واضح هست اینه که این موتور با موتور فابریک جایگزین شده ، یه 350 مشکی دقیقا شبیه سایر موتورهای 350 شورولت با یه فرق کوچیک : درب روغن در سوپاپ ، سمت راست گوشه بالا ، خب این فرقی بود که من تو نگاه اول متوجه شدم ( ممکنه جای درب سوپاپ چپ و راست تغییر کرده باشه ) البته این چیزی بود که تو یه نگاه متوجه شدم و شاید اگه موتور تمیز بشه و دقیق تر بررسی بشه فرقای دیگه ای هم داشته باشه
برچسب خوش نقش و نگار جی ام گودرنچ از زیر اونهمه جرم بشدت خودنمایی می کرد جوری که تو این فکر رفتم این باید یه چیز خاص باشه الان هم که یه سرچ مختصری کردم اینارو متوجه شدم :
بلوک 4 پیچ
تایپیت هیدرولیک
پیستون تخت با شاتون ال تی 1
ضریب کمپرس : 8.5 به 1

چیزای دیگه هم هست مثلا این موتور با اینتیک ادل براک و هدرز هوکر هم عرضه شده که تو این حالت 249اسب بخار قدرت و 330 پاوند تورک داشته (اینی که من دیدم اینتیک ( سنگ وسط ، منیفولد ) بیوکی آبی رنگ روش نصب شده بود)
پایین ترین قدرتی که برای این موتور گفته شده 195 هست و اعداد تا 255 ادامه داره. ضمنا پیک قدرت و گشتاور تو دورهای بالاتری نسبت به 350 معمولی بدست میومده دیگه اینکه این موتور توسط جی ام روی تراک ها اواخر دهه 70 و اواسط دهه 80 نصب میشده

camaro lt
10-01-2013, 21:25
البته يه مورد هست و اينكه ممكنه درب قالپاق سوپاپها مال يه گودرنچ باشه و خود موتور يه 350 معمولي بيشتر نباشه، مضاف بر اينكه با جابجا كردن درب سوپاپها با همديگه ، راحت ميشه محل درب روغن رو هم جابجا كرد.

در هر صورت اگر موتور اماده به كار بشه و تست كنن شايد بشه بيشتر ازش اطلاعات بدست آورد.

امشب بعد از چند روزي كه ماشين خواب بود ، باهاش بيرون رفتم و جلوي درب فروشگاه پارك كردم..

حقيقتش رو بگم، ديگه خسته شدم از بسكه اينجور سوالات رو شنيدم::22:

آقا اين نوا مال كيه؟؟!!:n13:

ما شماست؟؟؟؟!!!:n02:

فروشيه؟؟؟؟!!!!:n01:

حالا اينها چند ميارزن؟؟؟؟!!!:n05:

چطور ماشينيه؟؟؟؟!!!:3:

خوبن؟؟؟؟!!:sq_19:

لوازمشون گير مياد؟؟؟؟!!:44:

تند ميرن؟؟؟!!:34:

قوي هستن؟؟؟؟؟!!!:n25:

....؟؟؟!!:8:

......؟؟؟!!!:n19:

......؟؟!!!:n07:

و در ادامه اين جملات رو ازشون ميشنوم:

واقعا اينها ماشينن....:n23:

حرف ندارن...:n06:

مَردن..مَـــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـرد....!!!:26:

آخر كلاسه اين ماشينا..!!:15:

....!!:1:

.......!!!:38:

.........!!!!:35:

....!!!!!!!:42:

خلاصه منم با صبر و حوصله جواب ميدادم تا اين حس خوب و مثبت رو در بين غير حرفه اي ها بوجود بيارم كه آمريكايي سوارها، كلا يه قشر باحال و با معرفتن و سر حوصله و كامل همه چيزو براشون توضيح ميدن!!!:n26:

يه روز ميرسه كه همه ما و ماشينهامون به تاريخ ميپيونديم و افسانه ميشيم...

mohamad.hejazi
10-01-2013, 21:48
سلام بر محمد آقای گل.درست گفتم؟؟
داشبرد b5 خطیه.یعنی کیلومترش دایره ای نیست و بطور خطی و افقی هست.کلا داشبردش با بیوک معمولی ها فرق میکنه.
نکته جالب گیربکسش هست که 4 دنده جلو هست.از این گیربکس ها که باید برای دنده عقبش شیفترو بکشیم سمت بالا و بعد دنده رو جا بندازیم.
b5 هم یکی از اون تیپ های خاص بیوک هست.من خیلی ازش خوشم اومد.شنیده های من میگه چون این تیپ، تیپ اسپورت بیوک بوده دارای موتور های شاتون کوتاه بودن برای شتاب گیری های بهتر و سریعتر.
جالب اینجا بود صاحب ماشین وقتی ماشین روشن بود بمن گفت ماشینو بندازم دنده عقب و وقتی ماشین توی دنده بود سوئیچو چرخوند و ماشینو خاموش کرد و سوئیچو هم برداشت.بعدش به من گفت حالا ببین میتونی دندشو خلاص کنی.هر کار کردم گیربکس رو از حالت دنده عقب خلاص کنم نشد که نشد.:n02:
راستی این ماشین کولرش هم سالم بود منتها فقط باید شیلنگاش تعویض میشد.
هنوز موندم که چرا دوستم راضی به معامله ماشین نشد.:n24:
-----------
سلام.
همش رو درست گفتین جز مورد اول.
داشبورد کیلومتر خطی و کیلومتر گرد هیچ ربطی به تیپ ماشین نداره.به مدل ربط داره.
فقط مدلهای 56 به پایین کیلومتر خطی دارن.
57 به بالا همه داشبئرد مدل بالایی میشن.
بیوک بی 5 هم از 56 تولید شده تا 59.
اکثرآ هم 57 هستن با گیربکس 4 دنده که مثله سی5 هست.

diyukis
10-01-2013, 22:28
مرسی محمد جان از راهنماییت.این موردی که گفتی رو نمیدونستم تا حالا.جالب بود.
به نظر من کیلومتر قدیمی ها خوشگلتر بوده حس کلاسیک بیشتری داره.
پس با این حساب قیمت این B5 هم خیلی بیراه نبود چون سال تولیدشون خیلی محدود بوده و البته ظاهرا موتورهاشونم فرق میکرده با بیوک معمولی ها.

mohamad.hejazi
10-01-2013, 22:40
بیوک نوا کادیلاک هر چی قدیمیتر کیفیت بهتر
من خودم بی4 و بی5 رو خیلی دوست دارم.
بی5 که خدای شتابه از کامارو 8 اتومات هم زرنگتره
به عنوان مثال این بیوک بی5 مدل 57
البته آینه های ماشین فابریکش نیست.(فابریکش تخم مرغیه)

amir_toos
10-01-2013, 23:42
البته يه مورد هست و اينكه ممكنه درب قالپاق سوپاپها مال يه گودرنچ باشه و خود موتور يه 350 معمولي بيشتر نباشه، مضاف بر اينكه با جابجا كردن درب سوپاپها با همديگه ، راحت ميشه محل درب روغن رو هم جابجا كرد.

در هر صورت اگر موتور اماده به كار بشه و تست كنن شايد بشه بيشتر ازش اطلاعات بدست آورد.

امشب بعد از چند روزي كه ماشين خواب بود ، باهاش بيرون رفتم و جلوي درب فروشگاه پارك كردم..

حقيقتش رو بگم، ديگه خسته شدم از بسكه اينجور سوالات رو شنيدم::22:

آقا اين نوا مال كيه؟؟!!:n13:

ما شماست؟؟؟؟!!!:n02:

فروشيه؟؟؟؟!!!!:n01:

حالا اينها چند ميارزن؟؟؟؟!!!:n05:

چطور ماشينيه؟؟؟؟!!!:3:

خوبن؟؟؟؟!!:sq_19:

لوازمشون گير مياد؟؟؟؟!!:44:

تند ميرن؟؟؟!!:34:

قوي هستن؟؟؟؟؟!!!:n25:

....؟؟؟!!:8:

......؟؟؟!!!:n19:

......؟؟!!!:n07:

و در ادامه اين جملات رو ازشون ميشنوم:

واقعا اينها ماشينن....:n23:

حرف ندارن...:n06:

مَردن..مَـــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـرد....!!!:26:

آخر كلاسه اين ماشينا..!!:15:

....!!:1:

.......!!!:38:

.........!!!!:35:

....!!!!!!!:42:

خلاصه منم با صبر و حوصله جواب ميدادم تا اين حس خوب و مثبت رو در بين غير حرفه اي ها بوجود بيارم كه آمريكايي سوارها، كلا يه قشر باحال و با معرفتن و سر حوصله و كامل همه چيزو براشون توضيح ميدن!!!:n26:

يه روز ميرسه كه همه ما و ماشينهامون به تاريخ ميپيونديم و افسانه ميشيم...

من که همیشه چپ چپ نگاهشون میکنم . سوار میشم یک خط تیک آف از خودم بجا میذارم که جواب تمام سوالاتشون داده بشه :n02:

MJ1970
11-01-2013, 00:25
خیلی از مردم اینطور فکر میکنند و مثلا یه پراید میخرن و با خودشون فکر میکنن که (وای پراید عجب امکانات فولی داره). و حتما دیدید که وقتی به یه ماشین کلاسیک قدرتمند میرسن که داره با ابهت و سرعت معمولی حرکت میکنه خودشون رو میکشن تا ازش سبقت بگیرن و یه نگاه (به خیالشون عاقل اندر سفیه) به راننده ماشین قدیمی میکنن .خلاصه کلی با خودشون حال میکنن و میگن نیگاه کنید اینا دیگه راه نمیرن:n19: البته حرفهای بی اساس مسیولین هم تاثیر زیادی در شکلگیری تفکر مردم داره.
البته خب خیلیها هم از رو ناچاری سوار پرایدن و کلی با دیدن یه ماشین کلاسیک تمیز حال میکنن و خوب میفهمن.
واقعا کلاسیک سوارها یه اخلاق خاص و با معرفتی دارن(اکثریت) و مخصوصا امریکایی سوارها:n16:

سعید سوپری
11-01-2013, 01:28
من نوا ۶۵ داشتم ۵۵۰۰ فروختم بیشتر دنبالشم یه بیوک تو همین مایه ها پیدا کنم راستی من اصفهانماتفاقا دیروزم شمال بودم یه نوا اونجا بود رفتم بخرم اما پشیمون شدم قیمت ۳تومن بود مدل۶۷ دیدم با تعریف هایی که صاحبش کرده می ارزه اما چشمتون روز بد نبینه ماشین رو دیدن نداشت در درجه اول یه اتاق میخواست تو دوزی نداشت لاستیک نداشت بیمه نداشت

camaro lt
11-01-2013, 02:25
نوا شما اگر واقعا تميز بود بيشتر از 5.500 ارزش داشت، كاشكي چندتا عكس ازش ميگذاشتين.

از اين يكي هم حداقل عكسي بگيريد و بذاريد تا ببينيم چي بوده؟ چه تعريفهايي كرده و شما چي ديدين؟

اينجا رسم بر اينه كه هركسي موردي ميبينه كه به نظرش مناسب مياد ، علني اعلام ميكنه و در صورت امكان عكس هم ميگذاره تا احيانا از اعضاء اگر كسي تمايل داشت ، اونهم دنبال قضيه باشه.

سعید سوپری
11-01-2013, 09:38
فعلا عکس ازش ندارم اما کلا یه اتاق میخواست چون همه جاش پوسیده بود۴حلقه لاستیک میخواست تودوزی میخواست رو به درها چهارتا خراب و شکسته بودبیمه هم نداشت حساب کردم حدود ۳تا ۳ونیم خرجش بود فقط یه موتور و گیربکس خوب داشت

diyukis
11-01-2013, 10:43
بله ؛B5 ها آینه هاشون شبیه آینه کامارو و فایربرد هست که اون ماشینی هم که من دیدیم آینه هاش هنوز فابریک بودن.شیشه های کل ماشین هم فابریک بودن هنوز.
------
اتاق بیوک از اتاق کامارو و فایربرد سبکتره؟؟

camaro lt
11-01-2013, 13:49
پس با اين حساب قيمت خيلي خوبي دادين چون ماشين شما خيلي كار داشته، بخصوص كار بدنه و تودوزي و تزئيناتي كه واقعا پر دردسر و بسيار پر هزينه است و من ميتونم بگم حداقل 6 تومان خرج معمولي داشته.

در مورد وزن بيوك و كامارو، تا اونجايي كه من جستجو كردم، متوجه شدم وزن اين دو مدل تقريبا مشابه هم هست و با توجه به نوع گيربكس و مدل موتور حدود 1500 تا 1600 كيلو متغيره و البته بازهم به مقداري تفاوت جزئي در متعلقات ديگه اي كه دارن ( هردو كوپه دو در و داراي موتورهاي 8 سيلندر و گيربكس اتوماتيك باشن)

اما موتورهاي 6 سيلندر سبكتره و مقداري وزن كمتر ميشه( هم توي بيوك و هم كامارو)

و با اين حساب ميشه گفت بيوك 4 درب ايران وزن بيشتري نسبت به كامارو داره چون دوتا درب و متعلقات اونها و شيشه به وزن ماشين اضافه شده.

سعید سوپری
11-01-2013, 13:59
دوستان من یه نوا با این مشخصات پیدا کردم گفته3200 نظرتون چیه میارزه؟ نواسی6 مدل 68 موتور تازه تعمیر1200خرجش کرده همه چیش نوشد بافاکتور. به گفته فروشنده گیربکس درحدنو بسیار قوی ونرم.توربین 400 نو بسته روش شتابش عالیه.فرمون زیر دست به نرمیه پنبه. مصرف بنزین تو کفی صدی10 میخوره. جلوپنجره راهنماهای جلو وچراغای عقب فابریک خوش هستن.شیشه بالابرها سالم بخاری سالم وروشن.تمام برقی هاوامپرها سالم وهمه چیزش کار میکنه. شیفتر گیربکسش ماله گالانته چراغداره بانشانگر دنده در روز وشب.ماشین تازه تودوزی شده وکفی یک تکه انداخته فقط رودریاش خوب نیست. داشبورد سالم وبدون ترک.(تعمیری نیست)جلوعقب ماشین پلمپه ضربه نخورده ولی دورتادور به علت مالیدگی داخل شهری رنگ شده اما بازم بتونش خیلی کمه کل ماشین فقط یه پوسیدگی داره اونم دایره گلگیر عقب سمت شاگرده همین.شیشه ها ی این ماشین سفارشی سبز هستن حتی جلو. ماشین یکسال معاینه داره 4ماه بیمه داره با10سال تخفیف بیمه . 4تا قالپاق فابریک نوا تمیز هم روش میده به خریدارش راستی دوگانه سوز هم هست باکپسول 80 لیتری کل اواپراتور کولر تازه سرویس وشستشو شده باد کولر وبخاری عالیه.روغن موتور بعلاوه فیلتر روغن تازه عوض شده.کل قطعات جلوبندی گریس کاری شده.عیب های ماشین:رودری ها. چند قلم مالیدگی جزئی روی بدنه. خرابی رنگ .لاستیک ها ضعیف. خب دوستان لطفا کمک کنیدو نظر بدید چطوره این ماشین ؟

سعید سوپری
11-01-2013, 14:01
کسی سراغ داره رو دریها نوا چن قیمته؟واینکه گازی که روش بسته به موتور آسیب نرسونده؟ خودش که میگه مشکل نداشته وبالا15ساله که گازی شده البته مایع.هرچند من اگه بخرمش گاز رو ازش باز میکنم

camaro lt
11-01-2013, 14:21
دوست عزيز،

ما كه نديد و فقط بر اساس يك سري گفته ها نميتونيم نظر بديم، حتي عكس هم نگذاشتيد!

با توصيفاتي كه كردين، و با توجه به نوا خودتون كه خيلي مشكل داشت و هزينه زيادي داشت و البته با قيمت خوبي فروختين، و اين كه مدل بالاتر داره و گويا خيلي سرحالتر از ماشين شماست و البته خيلي هم ارزونتره، پس ميشه با يه حساب دو دوتا چهارتا گفت كه بله خوبه بخريد....

اما اين نظر من بر اساس گفته هاي شماست و نه ديد مستقيم خودم از ماشينهايي كه ديدين و خريد و فروش كردين.

رودري رو بايد بريد پاساژ طوس توي چراغ برق داره ولي گرونه، اگر وارد باشين ميتونين مال خودشو بازسازي كنين( بستگي داره چقدر صدمه ديده باشه)

گاز سوز بودن ماشين رو اصلا قبول ندارم بخصوص توي آمريكايي كه اين كار رو يه جور توهين ميدونم به ذات اين ماشينها و هيبت و صلابت اونها...

چه سالم باشه يا نه از قيمت كم كنين و البته وسائل گاز سوز رو باز كنيد.

MJ1970
11-01-2013, 14:35
این نوایی که فرمودید رو میشناسم (مال یه نفره که تو کرج خرید و فروش امریکایی میکنه).حمید کامارو هست دیگه.الان فکر کنم حدود 350 تا 400 قیمت نو (رودری باشه).ضمنا اگهیش رو حدود 2 ماهی هست که تو سایت ایران ماشین زده.البته ظاهرا خودش هم میکانیک امریکاییه.چند ماه پیش میخواستم یه اتاق کامل بیوک (با همه تزیینات ازش بگیرم 500 تومان)البته اتاقش ظاهرا خوب بود ولی مدارک نداشت و منصرف شدم.
ضمنا این نوا رو قبلا3600 اگهی کرده بود .من هر وقت میخوام دنبال ماشین بگردم تا جایی که بشه سراغ ماشینهای بالای شهر میرم!معمولا افرادی که وضع مالی بهتری دارن هم معامله باهاشون راحتتره و هم اینکه معمولا ماشینهای بهتری دارن.مثلا نمیرن شیفتر گالانت رو بجای فابریک نصب کنن.و شما مطمین باش هیچ دلالی نمیاد موتور رو مثل جناب حجازی یا استاد علی خودمون جمع کنه و بهترین لوازم رو روش ببنده.معمولا با لوازم کهنه و اشغال موتور جمع میکنن.اگر برای خرید میخواهین تا کرج بیاین یه مورد دیگه هم که مدل 70 و ددنده ای هست هم به تازگی اگهی شده و بد نیست اون هم ببینین .البته گیربکسش دنده ای هست و ایراد داره ولی تا جایی که از اگهیش معلوم بود تزییناتش سالم بود و تصادف سنگین نداشت .راستی مگه دنبال بیوک نبودین.چون تجربه نوا رو دارین بهتره یه تنوع بدین و یه چیز دیگه بردارین.این هم لینک اگهیش.

MJ1970
11-01-2013, 14:49
ایتم یه بیوک 58

سعید سوپری
11-01-2013, 14:56
بله دوست من بیشتر دنبال بیوک بودم اما این نوا را که دیدم گفتم اگه اینجور که میگه باشه وعیب نداشته باشه وارزش داشته باشه میخرم ولی ظاهرا باید بهش شک کنم

camaro lt
11-01-2013, 15:05
اين آقاي حميد كامارو همون مرحوم حميد ترك زبان نيست كه توي كرج بود؟

اونم يه همچين چيزايي رو گاه گاهي خريد و فروش ميكرد و گاها توي نت تبليغي از ماشينهاش ميديدم.

قيمت اين نوا با توجه به چيزايي كه ميگه واقعا شك برانگيزه و تا يه چك آپ كامل نشه نميشه بهش اعتماد كرد.

بقول جناب محمد بهتره با تامل و حوصله بيشتري بگرديد و بيشتر سراغ صاحبان اصلي ماشينها تيو نقاط بالاي شهر و خيابانهاي پرت و دور افتاده باشيد كه ممكنه چيزهاي خوبي گيرتون بياد.

متاسفانه توي اهواز ديگه چيز بدرد بخوري پيدا نميشه كه اگر بود خودم قبل نوا ميگرفتم، اگر اون قيمتهايي كه جناب محمد گفتن توي سه سال قبل براي كامارو ديده بودن، اينجا بود ،روي هوا ميزدمشون!!

اگر يه ماسل مناسب هم براي بازسازي پيدا كردين بد نيست درموردش فكر كنين.

diyukis
11-01-2013, 15:07
اگر برای خرید میخواهین تا کرج بیاین یه مورد دیگه هم که مدل 70 و ددنده ای هست هم به تازگی اگهی شده و بد نیست اون هم ببینین .البته گیربکسش دنده ای هست و ایراد داره ولی تا جایی که از اگهیش معلوم بود تزییناتش سالم بود و تصادف سنگین نداشت .راستی مگه دنبال بیوک نبودین.چون تجربه نوا رو دارین بهتره یه تنوع بدین و یه چیز دیگه بردارین.این هم لینک اگهیش.

من این ماشینو از نزدیک دیدم.ماشین خوب و سالمیه.فقط مشکلش همون صدای گیربکس هست که اونم رفع میشه.وضعیت کلی ماشین خیلی خوبه و به نسبت پولی که پرداخت میکنین ماشین خوبی رو صاحب میشید.اگر نیتتون خرید نوا هست میتونین روی این تمرکز کنید.تازه رنگ هم هست و اتاق خوبی داره.شاید قیمتو هم کمی براتون پایین هم بیارن.

diyukis
11-01-2013, 15:18
علی اقا؛ حمید کامارو مرحوم ترک زبان نیستن.
این حمید کامارو کارش همینه بعضی وقتا میشه ماشینای خوبی ازش گرفت اما نه همیشه.
در مورد یه ماشین خاص هم الان یه گرند پریکس 75 تو تی تی آگهی شده 4200 فکر کنم.اما حیف پلاک قدیمه.اگر مشکل پلاک برای کسی قابل حل باشه گزینه خوبیه.

سعید سوپری
11-01-2013, 16:20
​دوستان تعویض یک گیربکس دستی نوا با اتوماتیک چقدر هزینه د اره؟ به صرفه هست ؟وآیا خوب و اصولی از آب در میاد؟

MJ1970
11-01-2013, 16:22
حمید کامارو شخص دیگری هستند و گاهی هم ماشینهاش بد نیست.
اون پونتیاک گرند نیست فکرکنم (اگه همون باشه )لمانز کوپه نوشتن توی اگهی.ولی خیلی کارداره و فکر نکنم زیر 10 میلیون خرجش باشه و تازه پلاک هم نداره.ونسبت به فایربرد که (شما دارین و فیلمش رو دیدیم)حرفی برای گفتن نداره و به نظر من این قدر نمی ارزه (البته این نظر منه).راستی فایر برد قرمز که فیلمش رو گذاشتید تا جایی که معلوم بود خیلی تمیز بود .مدل چه سالیه و چند وقته داریدش؟من یه دونه همین رنگی ولی مدل 1970 فایربرد رو چند هفته پیش تو منطقه 1 تهران دیدم و خیلی لذت بردم.اخه تا به حال 1970 رو ندیده بودم.

در مورد گیربکس اگر نوا دنده ای باشه و مثل ماشین جناب (camaro lt) گیربکس و دیسک و صفحه نو باشه خیلی از اتومات بهتره(مصرف فوق العاده بهتر و شتاب بالاتر و صدای کمتر در دور بالا) .البته اگر برای مسافرت استفاده بشه.ولی اگر بیشتر تو شهر مصرف داره همون اتومات راحتتره.ولی تا جایی که بنده حقیر تجربه دارم تبدیل به اتومات در حالتی خوبه که همه ی قطعات از جنسهای وارداتی (نه کهنه و از اوراقی) باشه و همه چیز با حوصله از بازار خریداری بشه عللخصوص گیربکس و توربین.و اینکار هم هزینه زیادی داره .اخرین بار که من پیگیر این قضیه شدم 1300000 تومان قطعه لازم داشت (با دلار 1200).الان خیلی بالاتره.البته میشه از اوراقی هم خرید که در اون صورت دردسر زیادی داره و به نظرم نمی ارزه.اگر اتومات دوست دارید از اول اتومات بخرید که خیلی راحتتر و به صرفه تره و حداقل میتونید ماشین رو روشن کنید و گیربکس و توربین و صفحات و سلامتیشون رو براحتی متوجه بشید .الان یه رادیاتور 5 لول اتومات نو فکر نکنم زیر 400 هزار تومان باشه .کیت گیربکس حدود 400 تومان شده.توربین نو هم زیر 200 تومان نیست.
ولی لوازم دنده ای خیلی گرون نشده چون فروششون کمتره و 150 تا 200 تومان دیسک و صفحه هست و دنده زیر فابریک نو هم حدود 50000 تومان سراغ دارم.کلا تعمیر دنده ارزونتره.

سعید سوپری
11-01-2013, 16:45
​ممنونم ازشما دوست خوب

camaro lt
11-01-2013, 17:10
همانطور كه جناب محمد گفتن، گيربكس اتوماتيك الان خيلي گرون در مياد و با توجه به وضعيت قيمتها و شرايطي كه هست متوسط حدود 1.500 ميشه كه شامل تمام وسائل مورد نياز و اورهال و نصب و راه اندازي هست. البته اين قيمت رو من از طرف دوستم كه تعميرگاه داره و انجام ميده گفتم، چون گاها ميان سراغش و ميخوان كه دستي رو به اتومات تبديل كنن.

اما صرفا هزينه نيست چون همونطور كه ميدونين روش تعمير و تميز كار كردن و از همه مهمتر با وجدان بودن خيلي مهمه كه اين خودش يه دنيا ارزش داره.

بنابراين اگر اتومات هست و قصد دارين تعمير كنين بهتره تا اينكه از دستي به اتومات تبديل كنين چون خيلي چيزها نياز به سرويس و تعمير جزئي داره و ديگه لازم به خريد نيست.

گيربكس دستي هم خوبه ، براي كسي كه چندان براش نرم بودن كلاچ و عوض كردن دنده مهم نباشه( البته بعد از تعويض كيت كلاچ يه مقداري پدال كلاچ نرمتر شده) اما پيدا كردن كيت كلاچ كه لرزش نداشته باشه خودش داستانيه كه حتما ماجراي من رو دنبال كردين!!

اما به نظر من قبل از تمام اين قضايا، بايد خودتون پيگير بشين كه الان اون مدلي كه قصد خريد داريد، به نام شما پلاك و سند ميخوره يا نه؟

ظاهرا كمي در داستان انتقال سند خودروها تغييراتي بوجود آمده و اگر سند نزنن( در دفترخانه) مشكلي نداره( اگر سند سبز مركز شماره گذاري راهنمايي و رانندگي صادر شده باشه)

از نظر منطقي حرف درستيه چون وقتي پلاك و كارت و سند راهنمايي رانندگي به نام خريدار صادر شده و از نظر قانون، خريدار صاحب جديد به حساب مياد، ديگه چه لزومي داره كه باز يه سند ديگه به نام اون بخوره كه دقيقا همون وضعيت اعتباري رو ميخواد بوجود بياره( و يا شايد يه پله كمتر از اون چون دفترخانه قانونگذار نيست)

البته توي اين مملكت نميشه زياد به اين چيزا استناد كرد و بر اساس اون پيش رفت كه ممكنه خيلي راحت با يه قانون و تبصره جديد كل اين قضيه باز زير سوال بره...

diyukis
11-01-2013, 17:32
حمید کامارو شخص دیگری هستند و گاهی هم ماشینهاش بد نیست.
اون پونتیاک گرند نیست فکرکنم (اگه همون باشه )لمانز کوپه نوشتن توی اگهی.ولی خیلی کارداره و فکر نکنم زیر 10 میلیون خرجش باشه و تازه پلاک هم نداره.ونسبت به فایربرد که (شما دارین و فیلمش رو دیدیم)حرفی برای گفتن نداره و به نظر من این قدر نمی ارزه (البته این نظر منه).راستی فایر برد قرمز که فیلمش رو گذاشتید تا جایی که معلوم بود خیلی تمیز بود .مدل چه سالیه و چند وقته داریدش؟من یه دونه همین رنگی ولی مدل 1970 فایربرد رو چند هفته پیش تو منطقه 1 تهران دیدم و خیلی لذت بردم.اخه تا به حال 1970 رو ندیده بودم.

امان از حواس داغووون.
اره اون ماشین لمانز بود.من اشتباه گفتم گرند پریکس.
اره خوب کار زیاد داره اما ماشین خاصی هست منتها به شرطی که پلاک داشته باشه.اگر پلاک نداشته باشه که هیچ.ما الان با ماشینای پلاک شدمون هزار تا مشکل داریم وای به حال پلاک نشده.کسی بتونه براش پلاک کنه و بعد بیاد روش هزینه کنه گزینه خوبی در غیر اینصورت مشکل آفرین میشه براش.
والا ماشی من 74 هست.ای بدک نیست اما باب دل خودم نیست.میدونی چیه هر چی تجربه توی این زمینه بالاتر که میره توقع بیشتر میشه.من اینو سال 88 خریدم و اکر اون روز تجربه امروزو داشتم ماشین اماده نمیخریدم.ماشین کاردار میخریدم که خودم با سلیقه و حساسیت خودم جمعش کنم.الانم به همه دوستام همین پیشنهادو میدم.اما خوب کیه که گوش بده:n24:
ماشینم از نظر فنی خدارو شکر مشکلی نداره اتاقشم خوبه اما هنوزم خیلی جا داره بهتر بشه.

منم در کل مخلف تبدیل گیربکس دستی به اتومات هستم.اتومات لذت های خاص خودشو داره.توی نوا مصرف کمتر میشه و از طرفی هم تنبلی موتور 6 با گیربکس دستی جبران میشه.توی 8 سیلندر که گیربکس دستی غوغا میکنه.
اتفاقا یکی از دوستان میگفت اگر لوازم گیربکس دستی اصل گیر بیاد کلاچ آمریکایی ها فوق العاده نرم هم میشه.چون ایشون رو بلیزرشون همین تجربه رو داشتن و لوازم اصل بستن و فوق العاده هم راضی بودن طوری که میگفتن کلاچ بلیزر از ماشینای روز هم نرم تر شد.

amir_toos
11-01-2013, 22:57
جناب کامارو یک سوال فنی داشتم!
آیا به نظر شما کلاچ پروانه برای بیوک مناسب هست؟! من که دیدم روی اکثر موتور های 350 روی ماشین های دیگه هستش.
برام سوال بوده چرا بیوک نداره؟! آیا اندازه رادیات فرقی داره؟
چون این پروانه فنری که فابریک هستش برای زمستون اصلا مناسب نیست و خیلی دیر آمپر آب بالا میره! حتی تابستون هم در حرکت جاده اصلا نیاز به اون شدت باد پروانه نیست در حرکت خنک میشه.
از مکانیک های بیرون قبلا سوال کرده بودم! یکی گفت خوبه یکی میگفت بدرد نمیخوره!!!
میخواستم بدونم دلیل عملی و فنی چی میتونه باشه؟! آیا اوضاع بهتر میشه یا بد تر!
درضمن رادیات ماشین منم 5 لول هست
ممنون

camaro lt
11-01-2013, 23:43
كلاچ فن در كل بودنش بهتر از نبودنه، منتها اگر قطعه سالم باشه و البته وقتي خراب شد بازهم يه نو بخريد و سوار كنين.

توي هواي معتدل تابستان شما، وجود اون مشكل خاصي بوجود نمياره اما براي سمت ما كه بطور معمول هوا در تابستان حدود 45 تا 53 درجه در سايه است( و حتي خيلي بيشتر) ديگه وجودش چندان مناسب نيست و همون پروانه اصلي با پره هاي فنري خم شو هم گاهي كم مياره!

البته اين كلاچ فن فكر كنم بيشتر از اونكه براي سرد و گرم كار كردن موتور باشه( بجاي ترموستات) براي كم شدن صداي پروانه بكار ميره كه خيلي هم موثر هست و البته نرمتر كار كردن موتور و كمتر شدن نسبي مصرف سوخت( به دليل راحتتر چرخيدن موتور)

شايد توي ايران بخاطر همون گرمسير بودن شرايط استفاده از اون چندان مورد نظر نبوده و البته بصورت استاندارد نصب نميشه و در صورت تمايل ميگذاشتن.

براي فضاي زيادي كه بين پروانه بيوك با راديات وجود داره سوار كردن اون خيلي آسونه، حتي براي نوا هم هست( با توجه به فاصله كم پروانه نوا با رادياتور)

شما توي زمستان حتما بايد از ترموستات استفاده كنين تا به سرعت و بدون نياز به طي كردن مسافت زياد موتور سريع گرم بشه.

من اگر مشكل تابستانهاي داغ و بسيار طولاني اينجا رو نداشتم، حتما استفاده ميكردم. البته خراب شدن اون كه گويا خيلي هم متداوله واقعا از نظر هزينه مشكلسازه،

قيمت امروز كلاچ فن رو ندارم، شايد اين هفته سري به يدكي شورلت بزنم و سوال كنم چون خودمم دوست دارم بيشتر با اين قطعه آشنا بشم.

amir_toos
11-01-2013, 23:48
من برای زمستون از ترموستات 82 استفاده میکنم! آیا نیازه دوباره در تابستون 74 قبلی رو نصب کنم یا نه ! همین 82 خوبه!؟

camaro lt
12-01-2013, 08:55
هرچند كه اصولي همينه كه ماشين هميشه ترموستات داشته باشه، اما براي ماشينهاي ما كه سرسيلندر چدني دارن،و انتقال حرارت در اونها به خوبي سرسيلندرهاي آلومينيومي نيست، بهتره كه ترموستات رو تابستانها در بياريم.

البته نميدونم گرماي تابستان مشهد هم مثل اهواز نابود كننده است يا نه؟!

رادياتورهاي جديد آلومينيومي هستن و انتقال و تبادل حرارتي خوبي بوجود ميارن و البته سرسيلندرهاي آلومينيومي كه واقعا خوب جواب ميده، ولي توي ماشينهاي ما و يا خودروهاي ديگه مثل پيكان و چند مدل ديگه، حتي با وجود يه ترموستات درجه پايين مثل همون 74 درجه، باز مشكل خنك كردن بوجود مياد و توي بعداز ظهرهاي داغ و يا ترافيك ( بخصوص وقتي كولر بزنيم) احتمال جوش آوردن ماشين خيلي زياده چون وجود خود ترموستات( حتي اگر هميشه باز باشه) خودش يه مانع براي گردش راحت و سريع آب به حساب مياد.

از نظر من اون 74 يا حتي 72 درجه هم نبايد باشه ديگه چه برسه به 82 درجه!!

اما حالا شما بايد خودتون تشخيص بديد كه اصولا توي تابستان اونجا نيازي به ترموستات هست يا نه؟( با توجه به ميانگين دما و شرايط رانندگي )

MJ1970
12-01-2013, 10:34
من هم مشکل داغ کار کردن موتور رو داشتم و متوجه شدم این داغ کار کردن در دور پایین اتفاق می افته و زمانی هست که در ترافیک هستم.الان که فن برقی هست فرق اساسی که با پروانه داره اینه که در ترافیک دور بالا فعال میشه و دیگه مثل پروانه موتور داغ نمیشه.البته با وجود این از ترموستات 72 استفاده میکنم و یه کاری که امتحانش کردم اینه که یه مقدار از فنر ترموستات رو بریدم تا زودتر باز بشه و موثر هم واقع شد و سریعتر موتور خنک میشه ولی دیگه بخاری یه مقدار ضعیف کار میکنه.

mohamad.hejazi
12-01-2013, 11:49
سلام.
امیر جان منم رو بیوک کلاج پروانه بستم خیلی صدای موتور کمتر شده تو تابستان اصفهان هم اصلآ آمپر بالا نیومد در کل بنداز خوبه ولی اصلی بنداز جنس های متفرقه 1 سال بیشتر کار نمیدن.

amir_toos
12-01-2013, 13:00
از همه دوستان بابت راهنمایی متشکرم.
تکمیل فرمایش دوستان :
فکر کنم شدید ترین گرمای مشهد به 35 درجه هست. البته هر سال متفاوت بوده
خب کلاج پروانه چه مارکی خوبه؟؟ قیمت هاش چه جوریه؟! باید یک پروانه کادیلاک یا بلیزر بخرم درسته؟؟؟
مثلا خراب میشه پروانه یک سره میشه یا اصلا دیگه کار نمیکنه؟؟؟؟
ممنون

mohamad.hejazi
12-01-2013, 13:06
کلاج فقط دست دوم سالم اصلی یا نو مارک ای سی دلکو بگیر.
خراب که میشه یه سره میشه تازه یه جورایی صدای پروانه بیشتر میشه چون شما باید برای نصب کلاج, پروانه هم عوض کنی(معمولی 7 پر بگیر)بعد کلاج که خراب میشه تازه پروانه معمولی مثل فابریک بیوک پیچشی نیست که تو دور بالا صدا کمتر بشه.
قیمت کلاج اصلی من 6 ماه پیش قیمت داشتم 170 تومن.

amir_toos
12-01-2013, 15:16
دست دو سالم اصلی, خراب نمیشه؟
از کجا میشه فهمید که کلاج سالم هست؟!
کلاج نو اصلی اگر بگیرم چقدر برام کار میکنه؟؟؟

mohamad.hejazi
12-01-2013, 15:34
من هر چی ماشین داشتم که کلاج فابریک داشته سالم بوده و خراب نشده.
روش سالم بودنش هم یکم سخته از پشت کامپیوتر توضیح دادن!
ببین موقعی که ماشین سرده درب کاپوت رو باز کن و استارت بزن و برو کنار موتور و به صدای موتور توجه کن و با دست یکم گاز رو نگه داره(چون رو حالت سلو صدای پروانه فرقی نمیکنه) و چند ثانیه صبر کن تا کلاج به کار بیفته اون وقت میبینی که چقدر صدای پروانه کم میشه و اینجوری متوجه میشی که کلاج سالمه.
بعضی وقتها میشه که کلاج خراب میشه و از همون موقع که موتور رو روشن میکنی پروانه کلاج میکنه و بی صدا میشه هواست باشه این کلاج خرابه.بعضی وقتها هم کلاج خراب که میشه دیگه کلاج نمیکه همون طور که گفتم صدای پروانه زیاد تر هم میشه.
اگه دوست داری ماشین بی صدا بشه به علاوه کمی مصرف بیاد پایین تر حتمآ کلاج نصب کن.

MJ1970
12-01-2013, 18:06
علت خرابی کلاچ پروانه چیه؟روی بعضی ماشینها دیدم و با وجود کارکرد زیاد هنوز فابریک و سالم بوده!مثل موتور پاترول 4 سیلندر یا بنز 300 .
فکر نکنم مکانیزم خیلی پیچیده ای داشته باشه و تا جایی که بنده دیدم یه فنر داخلش داره.شاید علت یکسره شدن کثیف شدنش باشه!

camaro lt
12-01-2013, 19:10
به نظر ميرسه كه كلاچ فن يه جورايي شبيه توربين گيربكس اتوماتيك كار ميكنه و درواقع يكجور كوپلينگ به حساب مياد و توي جستجوهايي كه كردم، تونستم ساختمان دروني كلاچ فن رو پيدا كنم و با شماره گذاري توضيح ميدم.

البته قبل از اون يك توضيحي در مورد كلاچ فن بايد بدم و اينكه ظاهرا دو مدل هست كه يكي بوسيله فنر بي متال كار ميكنه( فنري كه داراي دو نوع فلز با ضريب انبساطي متفاوت هست) و نمونه ديگه كه داراي فنر الكتريكي هست و مثل آهنرباي موقت كار ميكنه و البته هردو داراي روغن هستن كه به مايع ويسكوزيته معروفه، و البته بازم يه توضيح كوتاه در مورد ويسكوزيته: ويسكوزيته مقياس اندازه گيري مايعات در برابر فشار و كشش هست.

بطور مثال آب ويسكوزيته خيلي كمي نسبت به روغن موتور داره چون مثلا وقتي يه سنگ رو توي آب ميندازيم، مقدار زيادي آب و قطره هاي اون به اطراف پخش ميشه يا وقتي روي زمين ميريزيم، زمان پخش شدن اون خيلي كوتاه و سريع هست اما براي روغن موتور اينجور نيست و هرچقدر روغن موتور( يا هر مايع ديگه حتي فلزات مذاب) داراي غلظت بيشتري باشن ، ويسكوزيته بالاتري دارن.

اين مايع( كه احتمالا چيزي مشابه روغن هيدروليك بايد باشه) در داخل محفظه كلاچ فن وظيفه انتقال حرارت به فنر بي متال و همچنين بخشي از انتقال نيرو رو به عهده داره.

1 كاسه نمد( براي جلوگيري از خروج روغن يا همان مايع ويسكوزيته)

2 ديسك متحرك( جهت انتقال نيروي چرخشي به شافت پروانه)

3 مايع ويسكوزيته( كه ميتونه هرنوع روغن يا مايعي باشه كه بر اساس زمان درگير شدن پروانه و گرم شدن فنر بي متال انتخاب بشه)

4 محفظه عملياتي ( كه توي اون روغن در حال گردش و چرخش هست و فنر بيمتال هم در اونجا قرار داره)

5 فنر بي متال

احتمالا خرابي اين قطعه بخاطر عمر زياد و فرسودگي قطعات اون بايد باشه بخصوص فنر بي متال كه بخاطر سرد و گرم شدن متوالي ميتونه شكسته بشه و در درجه دوم نشتي روغن داخل اون بخاطر خرابي كاسه نمد، و البته كيفيت بد ساخت هم يكي از دلايل خرابي اونهاست.

ظاهرا نمونه هاي روي بنز يا نيسان پاترول كيفيت خوبي داشتن كه تا الان كار داده اما نمونه هاي آمريكايي، يا دست دوم و اوراقي بوده كه عمرشون رو كردن، و يا تقلبي ساخت چين و هند بودن،

من شخصا از وسائل دست دوم اينچنيني كه حساسيت و قيمت بالايي داره، استفاده نميكنم، (مثل توربين گيربكس) و سعي ميكنم نو و درجه يك اون رو پيدا كنم تا فقط يه بار هزينه كنم و تا سالها راحت باشم.

MJ1970
12-01-2013, 20:19
راستی مدتی بود که به توربین استوک که رو ماشین بستم شک داشتم و فکر میکردم مشکل شتاب ماشین از اون باشه.اما به تازگی متوجه شدم وقتی ماشین سرد هست و هنوز راه نرفته تا گیربکس گرم بشه شتاب دنده 1 (در زمان کند ماشین )کم هست ولی برعکس شتاب دنده عقب شاید 3 برابر دنده 1 باشه (در حالت گیربکس سرد).ولی زمانی که ماشین 200 متر راه رفت کاملا تغییر میکنه و شتاب در دنده 1 هم کاملا افزایش پیدا میکنه(کند ماشین خیلی خوب میشه).اینجا بود که متوجه شدم توربین سالم بوده و بیخود بهش شک داشتم.و صدایی که قبلا گفتم در ابتدای حرکت (به صورت ناله خفیف شنیده میشه) شنیده میشه از توربین نیست چون این صدا در دنده عقب وجود نداره!! و همانطور که فرمودید در حالت موتور روشن و دنده p خوب گوش کردم و توربین هیچ گونه صدایی نداره.
پس میشه احتمال داد جنس صفحات که توی بازار هست خوب نیست و یا کاسه کلاچ مربوط به دنده 1 مشکل داره.البته زمانی که گیربکس باز کردم و قطعات رو بخوبی شستم هیچ گونه مشکل در هیچ قطعه ای موجود نبود و حتی خط و خش و فرسودگی هم در قطعات مختلف نبود.زمان تعمیر گیربکس یه تعداد محدود عکس گرفته بودم که اتفاقی پیداشون کردم(البته برای بستن مجدد قطعات از جاهای خاصی گرفته بودم).

aminbest
12-01-2013, 20:55
آقای کامارو گفتن که شما فقط با سری اطلاعاتی که از اینترنت بدست آوردید و دیدن فیلمهای یوتیوب به تنهایی گیبرکس رو باز کردید.آفرین برشما که واقعا عجب دل و جراتی داشتید که این گیربکس رو دست زدید.موفق باشید.راستی برای اولین بار که دست زدی به نظرت سخت بود باز کردنش یا نه؟ و یه سوال دیگه شما برای باز کردن گیربکس موتور رو هم در اوردید یا نه؟و اینکار رو کجا انجام دادید؟تو خونه با وساءل کامل یا شما هم یه دوست تعمیرکار دارید که یه گوشه تعمیرگاهش رو به شما داد برای انجام کارتون؟
اما در مورد گیربکس.ماله من هم همینطوره(بیوک).البته تو همه دنده ها شتاب خوبی داره ولی فقط تو دنده یک همون صدا رو میده اونم البته نه تو کل دنده یک دقیقا وقتی که دارید حرکت میکنید و میرسید به چراغ قرمز دقیقا 1 ثانیه قبل از وایسادن یعنی فکر کنم موقعی که صفحات دارن یه حالت نیم کلاج به زبون خودمون رو میگیرن اون صدا رو میده که فکر کنم همونطور که خودتون نوشتید اون صدای ناله خفیف ماله جنس بد صفحاته.البته فکر نکنم حالا حالا ها مشکلی پیش بیاره.

MJ1970
12-01-2013, 22:36
نظر لطف شماست.
من علاقه زیادی به مکانیکی ماشینهای امریکایی دارم .در مورد سختی کار هم چون از قبل تمامی نقشه ها و تصاویر گیربکس 350 و 700 و 400 رو از اینترنت گرفته بودم و حتی فیلمهای تعمیرات گیربکس 350 توسط 3 استادکار امریکایی رو از اینترنت گرفته بودم و با دقت گیربکس رو باز کردم و پس از شستشوی کامل و رنگ کردن پوسته گیربکس تمامی صفحات و اورینگها و کاسه نمدها و واشرها رو نو کردم و حتی اویل پمپ هم کاملا خرد کردم و واشرجات اون رو تعویض کردم.خلاصه همراه یکی از کلیپها که یه استادکار امریکایی که از بقیه حرفه ای تر بود(مثل جناب camaro lt خودمون) گیربکس رو جمع کردم و موقع بستن بعضی قسمتها سخت تر بود و قلق خاصی داشت مثل جا زدن یه دیسک فلزی که روی صفحات دنده عقب قرار میگرفت و با یه خار مخصوص به انتهای پوسته قفل میشد (این یه مقدار سخت بود) و بقیه قسمتها به نظرم خیلی مشکل نبود و در کل اگر موقع بستن واشری چیزی جا نمونه و همه قطعات استاندارد و اصلی باشن به مشکل خاصی برنمیخورید.اما متا سفانه دیگه قطعات هم معمولا خوب نیستن(مثل همین صفحات).من ماشین رو توی پارککینگ مجتمع و در ساعات نصف شب (هر شب 12 شب تا حدود 3 )رو ماشین کار میکردم برای جلو گیری از حساسیت همسایه های لگن سوار.البته ماشبن چند تا کار داشت که همه رو با هم انجام دادم(رفع روغن ریزی میل لنگ موتور و تعویض کارتل روغن -تعمیر کامل جعبه فرمون و پمپ هیدرولیک -تبدیل کامل به اتومات-باز کردن کامل سیمکشی از رو ماشین از داخل کاپوت و داخل اتاق و تعمیر و تقویت اون و نصب مجددش ) البته برای بستن گیربکس به موتور بستنش نسبت به گیربکس دنده ای راحتتره ولی به یه جک سوسماری و یه نفر کمکی نیازه.من هم تجهیزات خیلی خاصی نداشتم فقط همین اچار های لازم و جک و ...برای تعویض کاسه نمد ته میل لنگ و باز کردن کارتل هم به کمک یه میله 2 متری اهنی قوی که دو سرش رو روی گلگیر ها دوطرف قرار داده بودم و پیچ اتصال موتور به دسته موتورها رو باز کردم و موتور رو از عقب (وقتی گیربکس باز بود)با زنجیر به وسط میله بستم و با قرار دادن قطعات چوب زیر میله از دوطرف موتور از پشت حدود 30سانتیمتر بالا امد (البته با قطعات چوب جلوی حرکت موتور به جلو و عقب رو گرفته بودم.و با این کار مشکل موتور بدون بالا اوردن کامل حل شد و البته کارتل که باز شد کپه انتهایی میللنگ رو باز کردم و یه تکه از نیمم دایره حلالی ته میللنگ که روی کپه بود و یه تکه هم قسمت بالای میللنگ بود که با یه پیچگوشتی نازک هلش دادم تا شد بچرخه و بیرون بیاد و با اینکار کاسه نمد ته میللنگ هم نو شد.

mohamad.hejazi
13-01-2013, 00:01
مشکل صدای ناله رو منم فقط تو دنده 1 دارم ولی مکانیک گفت مشکلی ایجاد نمیکنه.
من دوست دارم یه توربین نو بخرم کسی سراغ نداره؟حدود قیمتش چنده؟

MJ1970
13-01-2013, 08:03
اخرین بار حدود 250 بود.ولی اگه توربین باشه باید روی دنده عقب همین صدا رو بده!

TopGear
13-01-2013, 10:14
سلام
ممنون از توضیحات دوستان، رفتم و پس گرفتم ولی اون یدونه سیم که تو عکس هست کنده شده بود، سیمش که مهم نیست؟

علی جان شما کدوم مکانیکی میبری ماشینت رو ؟ هر مکانیکی دیگه نبر
گذشت اون زمانی که مکانیکهای تبریز نمونه بودن و درست به هیچ جیزی رحم نمیکنن . من برات پر سو جو میکنم بهترین مکانیک آمریکایی رو پیدا میکنم .
ناچاراٌ پیش عمواوغلی میبرم.
ممنونم آقا رامین

دوست گرامي جناب TopGear

خيلي وقت بود كه خبري از شما نبود! چه خبرا؟ كاشكي يه مقداري از كارايي كه روي ماشين كرده بودين با عكس اينجا مينوشتيد،

راستي يه توصيه خيلي خيلي مهم و حياتي، اينكه هيچوقت ماشين رو پيش مكانيك تنها نگذاريد چون داستانهايي بوجود مياد كه بيا و ببين..
نمونه ساده اونم همين اتفاقي كه براي كارب ماشين شما افتاده.

علی آقا راستش کاری روی ماشین انجام ندادم تازه کاراشو شروع کردم حتماً اینجا هم مینویسم
بله باید مراقب بود حتی وقتی که مکانیک میفرسته دنبال یه قطعه ای تا برگردی میبینی خرابکاری کرده، منم بالاسرش بودم فقط آخرش موقع بستن کاربرات رفتم صافی بنزین بگیرم بیام که اینطور شد

camaro lt
13-01-2013, 14:28
اون سيم برق مثبت براي عمل كردن چوك گاز كاربراتور هست و اگر كنده شده ميتونين يك تكه سيم به اون محل اتصل لحيم كنين( اينهم يه دسته گل ديگه از مكانيك جماعت!!)

MJ1970
14-01-2013, 01:09
کسی میدونه که این داره دقیقا چیکار میکنه؟:n13:

mohamad skystar
14-01-2013, 01:35
Cadillac ATS 2013
کادیلاک ats به واقع یکی از جذاب ترین تولیدات این خودروساز است که برای اولین بار در ماه جولای سال 2012 معرفی گشت و همان سال از طرف دو نشریه معتبر خودروئی به عنوان «خودروی برتر سال» و «برترین سدان لوکس سال» برگزیده شد.
در ادامه این این خبر به بررسی مشخصات فنی نسخه جدید این خودرو که با نام premium collection شناخته می شود می پردازیم.
اطلاعات فنی منتشر شده، مربوط به نمونه مورد آزمایش است.
حجم پیشرانه، تعداد و آرایش سیلندرها: 3.6 لیتری، 6 سیلندر، v شکل
حداکثر قدرت (اسب بخار – دور در دقیقه): 321 – 6800
حداکثر گشتاور (نیوتن متر – دور در دقیقه): 372– 4800
نحوه انتقال نیرو: محور عقب
نوع جعبه دنده: 6 سرعته اتوماتیک
شتاب اولیه: 5.4 ثانیه
حداکثر سرعت: 250 کیلومتر در ساعت
وزن خالص: 1570 کیلوگرم
مصرف در سیکل ترکیبی: 12.8 لیتر در هر یکصد کیلومتر

amir_toos
14-01-2013, 07:50
فکر کنم داره دنده های رو کرانویل رو ساعت میزنه ببینه همه سالم یا یک دست اند!!!

این دف کلاج داره دیگه؟؟؟؟

MJ1970
14-01-2013, 09:44
این دیف برای یه شورلت k2500 1995 هست ولی نمیدونم که معمولیه یا کلاچدار!ولی تصمیم داشتم دیف ماشینم رو باز کنم و بلبرینگهای کامل اون رو عوض کنم(البته اگر لازم باشه).چون یکیشون توی سرعت بالا یه صدای خیلی خفیفی داره که البته از دور تکرار صدا بیشتر به نظر میاد صداش با دور پلوس ها هماهنگه تا پینیون.فقط یه نکته هست و اونم این دستگاهه واینکه اگر دیف رو کامل باز کنم باید حتما با ساعت تنظیم بشه یا بدون اونم میشه؟واینکه نمیدونم این دستگاه دقیقا چیکار میکنه؟و روش کارش چطوریه؟

camaro lt
14-01-2013, 13:29
اون در حال تراز و به اصطلاح آب بندي كرانويل و پنيون با همديگه است و بوسيله اون ساعت اندازه گيري كه در تراشكاريها خيلي كاربرد داره، مقدار انحراف و جلو عقب بودن يا بالا و پايين بودن دنده هاي كرانويل با پنيون رو نسبت به هم ميسنجه.

انجام اين كار خيلي حساس و مهمه چون اشتباه در اون يا درست انجام ندادنش باعث زوزه كشيدن ديفرانسيال ميشه.

براي تراز نگه داشتن اين دو قطعه نسبت به هم( بعد از اندازه گيري هاي دقيق) از لاينر مناسب استفاده ميشه تا در جاي خودشون ثابت بمونه.

معمولا از رنگ زدن بر روي يكي از قطعات هم استفاده ميشه تا اثر رنگ از دندانه يكي ، بر روي دندانه هاي ديگري باقي بمونه و اينجوري محل تماس دو دندانه رو با هم متوجه بشن كه آيا به سمت لبه داخلي هست يا خارجي؟

چقدر انحراف داده و يا محل تمام و سطحي كه نيرو بر اون وارد ميشه يكسان در كل اون دندانه پخش ميشه يا نه؟

بهترين حالت هم به شكل يه بيضي يا مستطيل با گوشه هاي پخ هست كه درست در وسط دندانه كرانويل و پنيون ايجاد بشه.

معمولا كرانويل و پنيون رو در روي هوزينگ خودشون و بيرون از پوسته ديفرانسيال آب بندي و در نهايت سوار ميكنن.

تا الان فقط يه نفر رو ديدم كه اين كار رو خوب انجام ميده و دردسرهاي اون خيلي زياده و كمتر تعميركاري حاضر ميشه زير بار اين ريسك بره!

يه زماني كرانويل و پنيون اصل آمريكايي بود به قيمت 300.000 تومان اما كسي نبود كه اونها رو با هم آب بندي بكنه، اكثرا به تعويض كامل ديفرانسيال يا كله گاوي رو ميارن كه هم بصرفه تر هست و دردسر خيلي كمتر هم داره و اكثرا ضمانت هم داره.

فكر كنم اگر با يه خِبره اين كار مشورت كنين خيلي بهتر باشه چون ممكنه راحت قطعه سالم ماشين به دليل يه اشتباه كوچك ، بعد از مدتي خراب بشه و ديگه مثل خودش رو گير نياريد.

MJ1970
14-01-2013, 14:35
اتفاقا خودم هم نگران این ماجرا بودم و به همین دلیل بهش دست نزدم تا حالا.البته یه بار مکانیک دیفرانسیل ماشین رو چک کرد (یه دوری با ماشین زد) و گفت صدا از یکی از بلبرینگهاست و زوزه نمیکشه (از کرانویل و پینیون در هیچ سرعتی صدا درنمیاد) و روغنریزی هم ندارم.
حالا اگر بخوام فقط پولوسها رو خارج کنم و بلبرینگها ش رو چک کنم چی ؟
فکر کنم 4 تا بلبرینگ میخوره درسته؟اونوقت دیگه نیازی به دستکاری و از تنظیم خارج کردن کرانویل و پینیون نیست.
راستی پلوسها رو چطور باید بیرون اورد؟

amir_toos
14-01-2013, 14:49
پلوس ها دوتا بیشتر بلبرینگ ندارن... اونا هم سر دسته های گله گاوی هست ( پشت طبق ترمز)
راستی کامارو جان الان کرانویل و پینیون اصلی گیر میاد؟؟؟ من میخواستم بخرم ولی تابستون هرچی گشتم چیزی اصلی پیدا نشد. هندی- پاکستانی بود..! فروشنده هم میگفت اصلا بدرد نمیخوره کسی راضی نبوده!

camaro lt
14-01-2013, 21:35
احتمال اينكه زوزه از بلبريلنگ باشه هست، اما تا وقتي باز نشه( بلبرينگها) و كُنس اونها از نظر سلامت چك نشه نميشه فهميد.

براي بيرون آوردن پلوسها، بايد بعد از باز كردن درب پشت ديفرانسيال، شافت نگهدارنده پلوسها رو باز كنين.

اين شافت داخل بخش چرخنده هوزينگ قرار داره مه كرانويل روي اون سوار شده، و بوسيله يك پيچ كوچك در محل خودش محكم ميشه تا از جا در نياد.

وقتي كه درب رو باز كرديد، اين شافت رو راحت ميتونين پيدا كنين كه در انتهاي اون سر يه پيچ كوچك مشخصه و با باز كردن اون پيچ و كمي تكان يا ضربه ملايم شافت از جاي خودش خارج ميشه و با خروخ شافت، فضاي كافي براي حركت پلوسها به سمت داخل ديفرانسيال بوجود مياد.

البته قبل از اين كار چرخهاي عقب رو باز كنين و كاسه ترمز رو هم در بياريد.

در همين حال با فشار دادن پلوس به سمت داخل، كمي فاصله بين بخش انتهايي پلوس با هرزگرد سر اون ايجاد ميشه و در اين صورت ميتونين راحت واشر هلالي شكلي كه نگهدارنده دنده هرزگرد به سر پلوس هست رو در بياريد و بعد از اين كار پلوس كاملا آزاد ميشه و ميتونيد اون رو از پوسته ديفرانسيال بيرون بياريد.

متاسفانه من از اين بخش عكسي ندارم و با جستجو توي نت تونستم عكسهايي كه تا حدي وضعيت رو مشخص كنه پيدا كنم( البته اين ديفرانسيال توي عكس گويا از نوع كلاج دار بايد باشه)

كرانويل و پنيون اصلي ديگه راحت پيدا نميشه، و البته اگر هم باشه چندان به درد نميخوره چون كسي نيست كه بتونه واقعا حرفه اي روش كار بكنه، آب بندي و سرويس و لاينر گذاري كنه و تضمين بده كه اون قطعات آمريكايي و درجه يك رو با روش تعميراتي خودش خراب نميكنه...

من توصيه ميكنم دنبال يه ديفرانسيال سالم دست دوم باشيد كه خيلي بهتره، مگر اينكه اون تعميركار درجه يك رو داشته باشيد كه از پس آب بندي ديفرانسيال بر بياد.

MJ1970
15-01-2013, 14:24
با تشکر از توجه و اطلاعات شما عزیزان برای جمع بندی مطلب و تکمیل اطلاعات در این مورد
1-ایا در سر چرخهای عقب مثل جلو دو تا بلبرینگ در هر سمته یا همون یکی هست که از مدلهای کنس داره؟
2-ایا اگر پلوسها خارج شد و خواستم 2 تا بلبرینگ داخلی هم چک کنم و اون 4 تا پیچ نگهدارنده سیستم داخلی دیف رو باز کردم (فکر کنم کل هوزینگ خارج میشه)و فقط پینیون داخل میمونه ایا با توجه به اینکه به پیچهای کرانویل دست نزدم و کل هوزینگ خارج شده باز هم تنظیم بهم میخورi و نیاز به ساعت داره؟
ببخشید که تعداد سوالات زیاد شد.

سعید سوپری
15-01-2013, 19:18
​دوستان فرق نوا سی ۵ با سی۶ چیه؟

mohamad.hejazi
15-01-2013, 19:38
​دوستان فرق نوا سی ۵ با سی۶ چیه؟

سلام.
تنها فرقشون اینه که سی 5 دنده دستیه(4 دنده جلو)و سی 6 اتوماته.

camaro lt
15-01-2013, 20:56
توي چرخهاي عقب شورلت و در هر سمت، مثل اكثر خودروهاي ديفرانسيال عقب، يك بلبرينگ سوار ميشه.

البته ميشه گفت دو مدل بلبرينگ كه با توجه به وضعيت سلامت پلوس از يكي از اين دو نمونه استفاده ميشه.

قبل از اينكه در مورد اين دو نمونه توضيحي بدم، بهتره بدونين كه بلبرينگهاي چرخ عقب شورلت، داراي كنس داخلي نيست و محل قرار گيري ساچمه ها، مستقيما بر روي خود پلوس هست و هر بلبرينگ فقط يك كنس خارجي داره كه توي عكسهاي قبلي كاملا مشخصه.

چرا به اين شكل ساخته شده، نميدونم...

شايد تاثيري در حركت و قابليتهاي هدايت و مانور پذيري ماشين داشته باشه و يا به جهت ايمني و بازديد اجباري كنس اين كار رو كردن، كه البته از نظر من يك نقطه ضعف طراحي توي شورلت به حساب مياد.

وقتي كه بر اثر كار كرد و فرسودگي، بخشي از پلوس كه ساچمه ها روي اون قرار ميگيرند، خورده بشه،ناچارا بايد بلبرينگ رو عوض كنن، منتها چون پلوس هنوز قابل استفاده است، و البته بخشي كه ساچمه بايد روي اون حركت كنه، به اصطلاح كچل كرده، بنابراين از نمونه دوم بلبرينگها كه مشابه اولي است استفاده ميشه منتها با اين تفاوت كه اين مدل بلبرينگ داراي كنس خارجي بزرگتري نسبت به نمونه استاندارد هست و ساچمه ها رو در محل جديدي از پلوس قرار ميده كه سالم باقي مانده.

به اين نمونه دوم بلبرينگها، بلبرينگ ترميمي گفته ميشه.

توي عكس يك كنس بلبرينگ ترميمي رو ميبينين كه البته ساچمه هاي اون نيست. مابين دو فنر حلقه اي كه داخل اون وجود داره، ساچمه ها يا همان رولها قرار ميگيره و البته اين مدل بلبرينگ داراي كاسه نمد هم هست و ديگه مثل نمونه هاي قبلي نيازي به سوار كردن كاسه نمد مجزا نداره.

توي تمام خودروهاي سواري آمريكايي، از اين فرم بلبرينگ كه بدون كنس هست و مستقيما روي پلوس سوار ميشه، وجود داره. البته شنيدم بعضي مدلها مثل بيوك سنچري و يا شورلت مونت كارلو داراي بلبرينگ داراي دو كنس هستند( مثل چرخ عقب پيكان)

در مورد پلوسها يك نكته خيلي مهم رو بگم و اينكه وقتي خراب شدن و ديگه بخش محل بلبرينگ اونها از بين رفت، بايد عوض بشه و هرگز اونها رو تعمير نكنيد و از پلوسهاي تعميري هم هرگز استفاده نكنين چون خطرات بسياري زيادي داره كه ميتونه منجر به صدمات جاني و مالي زيادي بشه.

در مورد بلبرينگهاي هوزينگ، همانطور كه گفتيد، با درآوردن كامل هوزينگ، ميتونين دوتا بلبرينگ اون رو هم عوض كنين و البته تا زماني كه كرانويل از جاي خودش ( توي هوزينگ) خارج نشه، تنظيم بهم نميخوره و مشكلي پيش نمياد.

يك بار اين كار رو انجام دادم و البته چون كرانويل مشكل داشت و زوزه ميكشيد، ناچارا كل ديفرانسيال رو عوض كردم.

شما گفتيد كه صدايي از كرانويل و پنيون نميشنويد، و صدا فقط مال بلبرينگ بوده، چطوري مطمئن هستين كه صدا دقيقا از كجاست؟

MJ1970
15-01-2013, 21:26
یه میکانیک که قبلا ازش نوشتم وقتی موتور رو جمع کرد ماشین رو تست کرد و اینو گفت (البته صدا خیلی خیلی کمه و اگر کسی دقت نکنه اصلا متوجه نمیشه).البته اون میکانیک به علت تجربه زیاد فکر کنم تشخیصش درسته.با توجه به اینکه دور بلبرینگ پینیون چند برابر بلبرینگهای پلوس هست(در حال حرکت) با دقتی که به دور تکرار صدا کردم به نظرم صدا برای همون بلبرینگهای پلوس باشه و صدا با دور چرخها تکرار میشه نه پینیون (شایدم همانطور که فرمودید پلوسها کمی خوردگی پیدا کرده).ولی صدای زوزه اصلا نداره و روغن هم نمیده.

mohamad skystar
16-01-2013, 12:13
Chevrolet Corvette C7 Stingray 2014باز هم شورولت و بازهم کوروت
اینبار برای 2014
معروف ترین سوپر اسپرت شورولت مدل کوروت هست
که از دیرباز تا کنون عرضه شده و افرادی که علاقه مند به خودروهای آمریکایی هستن
با پیشینه این خودرو آشنایی دارن. امروزه کمتر کسی هست که در کلاس خودروهای اسپرت
نام کوروت رو نشنیده باشه و شورولت هم هر ساله نسل جدیدی از این خودرو رو با اندکی تغییرات
معرفی میکنه. کوروت با قدرتی معادل 450 اسب بخار رقیب سرسختی برای ائودی R8 و پورشه 911 Carrera
خواهد بود.

موتور : 8 سیلندر
حجم موتور : 6200 CC
قدرت : 450 اسب بخار
گیربکس : 6 دنده اتوماتیک - 7 دنده دستی

MJ1970
18-01-2013, 09:14
یه فیس لیفت دیگه ولی نه پراید و نه پژو بلکه تبدیل کادیلاک دهه 70 به cts

camaro lt
18-01-2013, 13:40
مبحث رادياتور بخاري در تاپيك ايمپالا 1973 جناب حجازي رو اينجا ادامه ميدم:

اتفاقا رادیات بخاری نوای قبلی من هم سوراخ شد (فابریک بود و داخل ماشین رو سریع داغ میکرد) خلاصه وقتی بازش کردیم و خواستیم تعمیرش کنیم رادیاتور ساز گفت قابل تعمیر نیست و ناچارا نمونه ایرانی خریدیم(اون موقع 30 تومان بود سال 86) و تعویض کردیم البته بماند که لوله هاش میزون نبود و در نصب اول نشتی پیدا کرد و دوباره لحیم شد ولی بالاخره نصب شد. جواب کارو میداد ولی یادمه دیرتر گرم میشد و گرمای قوی قبلی رو نداشت ولی اینطور نبود که جواب نده.در کل فکر کنم بشه از اوراقیها سالمش رو خرید حتی شاید بشه با نهایتا 100 تومان یه بخاری کامل با رادیات و دریچه ها پیدا کرد.نوای جدید هم بخاریش رو سرویس کردم ولی تا جایی که یادمه رادیاتور فابریک روشه ولی مشکلش اینه که باد بالا نمیاد (فن هم سرویس شده و داخل محفظه گلگیر و خود بخاری کاملا تمیز و شسته شدش) ولی باد بالا نمیاد و پاشش باد شدیدا کمه!!!

شايد نمونه اي كه شما گرفتين، بهتر از ايني بوده كه من خريدم، چون اين گرماي خيلي كمي رو ميتونه به باد عبوري از خودش منتقل بكنه .

امروز باز هم رادياتور اصلي رو كه سوراخ شده، به دقت معاينه كردم و بازم متوجه شدم كه داستان همون سطح تماس زياد اين اصلي ها با هوا است( نسبت به سطح كمتر در نوع ايراني) و البته فرمي كه باعث ميشه هوا به صورت زيگ زاگ از ميان رادياتور آمريكايي عبور بكنه و مدت بيشتري با گرماي رادياتور در تماس باشه.

كلا راديات آمريكايي لوله هاي كتابي و پهني داره و با فاصله كم از همديگه قرار گرفتن و پره هاي تبادل حرارتي زيادي بين لوله ها وجود داره.

خيلي گشتم اما نيست..يه اوراقچي قديمي تكه اي از رادياتور ماشين رو نشونم داد( آمريكايي) و گفت من اينو نگه داشتم تا براي خودم رادياتور بخاري درست كنم چون ايراني جواب نميده.

اگر دريچه ها مشكل داشته باشن و درست كار نكنه، اون شدت كم دمش هوا رو خواهيد داشت.دوتا دريچه پشت شبكه رو هم چك كنين، همينطور دريچه اصلي كه با سيم كنترل ميشه.

ديروز دنبال يه بخاري برقي بودم( مدل جيپ صحرا) تا ببينم از نظر ابعاد و اندازه ميتونه توي ماشين جاسازي بشه يا نه؟ اما پيدا نكردم.

بخاري لندرور هم ديدم اما اونم آبي بود و حجيم..

امروز هم به فكر افتادم كه براي تعمير رادياتور خودم آزمايشاتي بكنم و نهايتا اگر موفق نشدم، فرقي نكرده چون الان اون رادياتور عملا هيچ استفاده اي نداره و فقط يك تكه مس و برنج به حساب مياد!!

MJ1970
18-01-2013, 15:43
بله ممکنه یه شرکت (مثل رادیاتور ایران) برای یه ماشین تولیداتش متفاوت باشه مثلا رادیاتور 5 لول اتومات که من بستم تولید رادیاتور ایران بود و همین شرکت 2 مدل دیگه هم تولید کرده یکیش 3 لول معمولی(اتومات) هست که 90 لول ریز داشت و یه نمونه ی دیگه داشت که همین 90 لول رو داشت ولی لولهای اون بسیار قویتر و پهنتر بود که به 3 لول یخچالی مشهورن و میگفتن که از 5 لول معمولی هم قویتره ولی من پیدا نکردم و ظاهرا در یه دوره تولید شده بودن و من نمونه 5 لول خریدم که مثل فابریک حدود 160 لول کوچک داره.ممکنه مشکل رادیات شما هم چیزی مثل این باشه.
در مورد فشار پاشش باد در ماشین من تا وقتی دریچه ها رو نبسته بودم (دریچه های انتقال باد به داشبرد )باد با فشار از خروجی پایین خارج میشه ولی وقتی دریچه ها رو بستم و سعی کردم که اون اهرم روی محفظه بخاری که دریچه فلزی رو تنظیم میکنه میزون کنم ولی جای دقیقش رو نمیدونم و تنظیم نشد و علت بالا نیامدن باد هم همین قضیه هست.
ضمنا همانطور که فرمودید باز کردن مجدد سیستم بخاری و پالانی و ... خیلی دردسر داره و همون یه بخاری کوچک داخلی خیلی بهتر هست .

amir_toos
19-01-2013, 21:01
راستی بحث صافکاری چی شد؟!
من امروز رفتم پیش یک صافکار ( از خیلی ها شنیدم که صافکار ماشین آمریکایی هست و کارش تمیزه) اولش که گفت ماشین کثیفه من اینجوری کار رو نمیبینم! رفتم کارواش ..! بعدش شروع کرد به چرت پرت پرونی... منم یک کلام گفتم چند ؟؟؟ چند روزه؟! 15 روز !600 تومن !!!:n04:
همون موقع که داشت چرت و پرت میپروند داشت روی یک ام وی ام کوچیک ها میکرد. یک دستگیره به عقبش بسته بود با پیچ 6 با دیلم انداخت داخل که ورق رو بکشه بیرون پیچه یک تیکه از ورق رو جر داد!!! به قول یارو گفتی تر زد به ماشین مردم..!
از اونجا فهمیدم این بابا اون جوری که تعریف میکنن کار درست نیست..!
تقریبا 2 ماه پیش یک جا یک بنده خدایی پیر مردی بود گفتم حاجی چند میگیری اینو آماده رنگ تحویل ام بدی!؟ گفت یک هفته 100 تومن! گفتم این موج ها شو کامل درست میکنی؟! گفت موج گیری کاره من نیست کاره نقاشته :n02: اینم از این بابا
گفتم برم یک مشت خرت پرت صافکاری بگیرم خودم شروع کنم..!
خب بجث رو ادامه بدین ما تازه وارد ها هم بتونیم شروع کنیم.!
موج گیری چه جوریه؟؟؟
یادمه یک تیکه از گیلگیر عوض شده بود میشه مراحل کار رو توضیح بدین؟!

camaro lt
19-01-2013, 21:24
اتفاقا امروز اولين تجربه صافكاري رو روي درب ماشين داشتم، البته درب دست دوم و كهنه اي كه پوسيدگي شديد داره و به درد نميخوره و براي تمرين نگه داشتم.

عكسها رو گرفتم و با توضيح مينويسم تا يه مقداري از وضعيت كار روي بدنه آمريكايي آشنايي پيدا كنين، چون واقعا داستان كار كردن روي بدنه آمريكايي با تمام ماشينهاي فعلي موجود ايراني زمين تا آسمان فرق ميكنه.

براي پيدا كردن صافكار مناسب، من فكر ميكنم بهتره اول با تعميركارها، نقاشان خودرو، و البته يدك فروش و صاحبان خودروهاي آمريكايي توي شهر خودتون صحبت كنين و هركسي رو كه پيشنهاد دادن بريد و از نزديك نمونه هاي كار، طرز برخورد و حرف زدن( كه نشون بده اصلا حرف حساب رو متوجه ميشه يا نه) و وضعيت كارگاه و روش كاري اون رو ببينين و اونوقت متوجه ميشيد كه واقعا بدرد ميخوره يا نه؟

مثل هميني كه ديدين و با خرابكاري روي ماشين مردم عملا نشون داد اينكاره نيست.