PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : كلوپ خودروهاي آمريكايي

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 [23] 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46

mohamad.hejazi
28-10-2012, 16:33
سلام
سرکاریه.

به این میگن یه ماشین با اصالت!
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohamad.hejazi
28-10-2012, 16:33
سلام
سرکاریه.

sony2009
28-10-2012, 17:33
سلام
سرکاریه.

سلام محمد جان به نظر خودمم هم سرکاری اومد طرف موبایلش هم خاموشه...
راستی لینک شما رو هم دیدم قطعا که خیلی اصیله اما خودم امریکایی های دهه 70 تا 90 رو ترجیح میدم...(سلیقه)

sony2009
28-10-2012, 17:36
دوستان این رو هم زیارت کنید:

سعید سوپری
28-10-2012, 23:39
دوستان ماشین من نواست وقتی با سرعت ۳۵ تا۴۰ باسر گاز میرم یه کم که گاز را شل میکنم که سرعتم بیشتر نشه زود دنده۳ میده مثل دنده مرده میشه به نظر شما این موردی نداره یا عیب محسوب میشه میشه کاریش کرد که دیر تر دنده بده؟

MJ1970
29-10-2012, 10:02
کنترل تعویض دنده ها به بالا و پایین در گیربکس 350 با 3 قطعه انجام میشه یکیش ساعت گیربکس هست که سوپاپ کنترل فشار روغن خط اصلی روی ان قرار داره که با عقب و جلو رفتنش دنده ها جابه جا میشه و از یک طرف به قطعه ی دوم وصل میشه که وکیوم هوای گیربگس هست(که با یه شلنگ فلزی به مکش موتور وصله) و از طرف دیگر به مسیر روغنی که از قطعه ی سوم میاد یعنی گاورنر وصله و در واقع گاورنر چون به شافت خروجی گیربکس وصله هرچه سرعت بالاتر بره باله هاش بازتر میشه و اجازه ی عبور فشار روغن بیشتری رو از سمت اویل پمپ گیربکس میده و این فشار روغن به سوپاپ تعویض دنده اعمال میشه و در مورد ماشین شما اگه مثلا ماشین تو سرپایینی که دور موتور پایینه و سرعت راحت بالا میره دنده سبک میده که مشکلی نداره ولی اگه تو سربالایی دنده سبک رو زود میده و (دنده مرده میده)این اشکال هستش چون فشار زیادی به موتور میاد .البته توضیحات بالا یه حالت کلی رو بیان میکنه و قضیه پیچیده تره . ماشین شما تو کدوم حالت دنده رو سبک میکنه؟

amir_toos
29-10-2012, 14:02
سلام. من تو خیابون بودم شلنگ فشار هیدرولیک ام از جای پرس کنده شد! باز کردم دوباره دادم پرس! نصب کردم و روغن ریختم . اما حالا وقتی که فرمون تا ته میره اون صدای زوزه خفیف ( فابریکه! ماله فشار شکنه ) خیلی کم شده! امکانش هست که فشارشکن خراب شده باشه و به این خاطر شلنگ رو کنده بود؟؟؟
ماشین ام بیوکه. اورینگ داخل هیدرولیک رو عوض کرده بودم ( موقع جمع کردن موتور ) هم یکی بزرگه دور. هم جای سوپاپ و اتصال لوله ها!!! تا قبل از کنده شدن شلنگ اون زوزه صدای نرمال داشت! ولی الان خیلی کم شده!!! میترسم که فشار رو کم نکنه و دوباره پرس رو بکنه!!!

سعید سوپری
29-10-2012, 22:24
ممنوم از شم دوست من با اطلاعاتی که شمادر مورد گریبکس دادید متوجه شدم از این لحاظ مشکلی نداره چوت تو سر بالایی هرچه بیشتر تخته گاز میرم دیرتر دنده میده حتی با۲ تا۹۰تاهم رفتم بعد ۳داد.راستی یه سوال دیگه از یه نفر شنیدم که گفت گریبکس نوا یه چیزی تو مایه ها پیچ ریگلاژداره که تو سرعت ماشین وشتابش تاثیر داره چنین چیزی هست؟راستی ماشین من وقتی میزنم دنده عقب با یه مکث دو سه ثانیه ای راه میافته جریان چیه؟

MJ1970
29-10-2012, 23:30
تغییر صدای پمپ هیدرولیک فکر کنم به خاطر تغییر در سفتی یا شلی تسمه باشه و بعید میدونم دلیل دیگه ای داشته باشه.
اون پیچ داخل وکیوم گیربکس قرار داره و با یه پیچگوشتی دوسوی ریز میشه سفت یا شلش کرد و هرچی بسته تر باشه دنده ها رو بیشتر پر میکنه ولی تاثیری تو شتاب اولیه نداره اگه ماشینتون دنده مرده نمیده اصلا بهش دست نزنید.در مورد دنده عقب من همه ی صفحات گیربکسم رو نو بستم و فیلتر و 2 تا صافی داخل رو هم نو کردم و دیگه اینچنین مشکلی ندارم و به طور کلی تاخیر در راه افتادن میتونه از فرسودگی صفحات باشه و یا از گرفتگی فیلترها که فشار روغن رو کم میکنه.البته اگه روغن گیربکس هم کم باشه این اتفاق میوفته .حتما روغن رو فول کنید ماشین روشن باشه روی سطح صاف و دنده رو روی D قرار بدید بعد روغن رو فول کنید.

mohamad.hejazi
30-10-2012, 14:16
تغییر صدای پمپ هیدرولیک فکر کنم به خاطر تغییر در سفتی یا شلی تسمه باشه و بعید میدونم دلیل دیگه ای داشته باشه.
اون پیچ داخل وکیوم گیربکس قرار داره و با یه پیچگوشتی دوسوی ریز میشه سفت یا شلش کرد و هرچی بسته تر باشه دنده ها رو بیشتر پر میکنه ولی تاثیری تو شتاب اولیه نداره اگه ماشینتون دنده مرده نمیده اصلا بهش دست نزنید.در مورد دنده عقب من همه ی صفحات گیربکسم رو نو بستم و فیلتر و 2 تا صافی داخل رو هم نو کردم و دیگه اینچنین مشکلی ندارم و به طور کلی تاخیر در راه افتادن میتونه از فرسودگی صفحات باشه و یا از گرفتگی فیلترها که فشار روغن رو کم میکنه.البته اگه روغن گیربکس هم کم باشه این اتفاق میوفته .حتما روغن رو فول کنید ماشین روشن باشه روی سطح صاف و دنده رو روی D قرار بدید بعد روغن رو فول کنید.

فرمایشهای شما درسته فقط روغن گیربکس موقع چک کردن باید دنده در حالت p باشه.

MJ1970
30-10-2012, 15:52
ماشین من که تازه اتوماتش کرده بودم و هنوز هیچ روغنی داخل گیربکس و توربین نبود حدود 9 لیتر روغن گرفت در حالت p و من از هر کس پرسیدم میگفت حدود 10 لیتر یا بیشتر روغن باید بخوره که این یکی دو لیتر رو وقتی ریختم که ماشین رو دنده و در حالت d بود. البته اگه روغن کمی اضافه تر باشه بهتر از کم بودنشه و البته این جور نیست که مثلا هرچی بیشتر خواستیم روغن بریزیم بشه چون فورا از یه سوراخ بالا گیربکس سرریز میشه. راستی شما برای گیربکستون چقدر روغن خریدید (البته بعد از تعمیر) ؟اگر ممکنه شما هم خواستید گیربکس رو روغن بریزین یه بار تست کنید که چقدر میگیره و اعلام بفرمایید .

camaro lt
30-10-2012, 16:35
توي دستگاههايي كه با روغن هيدروليك كار ميكنن، معمولا اولين موردي كه براي آزمايش اندازه گيري سطح روغن بايد رعايت بشه در زمان گرم بودن اون سيستم است.
براي گيربكسهاي اتوماتيك هم اول بايد مقداري گرم باشه ( در جا كار كرده باشه و بهتر اينكه حركت كرده باشه) و بعد از اينكه در حالت R چند متري به عقب رفتيم( چون در دنده عقب بيشترين مقدار مكش روغن در مدارهاي گيربكس انجام ميشه) اون رو در حالت P قرار داده و اندازه رو غن رو از روي گيج متوجه بشيم.
البته اگر كسي باشه كه كمك كنه و لازم نباشه كه مدام در حالت P بگذاريم و پياده بشيم، در حالت R يا D هم ميشه سطح روغن رو اندازه گرفت و تقريبا نزديك به همون چيزيه كه در حالت P وجود داره.
براي فرمان هيدروليك هم همينطوريه، كمي گرم بشه، فرمان رو تماما به سمت چپ و راست بچرخاينم و بعد اندازه و سطح روغن رو از روي گيج متوجه بشيم.
در مورد تعميرات توربين، من هيچوقت نديدم كه اين تعميرات توي ايران درست و اساسي انجام شده باشه و هميشه بازم دوباره مشكل پيدا ميكردن و ناچار به تعويض بودن. بخصوص تراز و بالانس كردن كه خيلي حساس و سخت بود.
يه زماني توربين نو( در واقع تعميري كه از امارات و كويت ميآوردن) حدود 50 تا 60 تومان بود و خيلي هم خوب و عالي جواب ميداد....
الان ديگه سالهاست از اون زمانه خوش دور شديم!!
..............................
امروز يه خوش شانسي داشتم!
يك استارت دست دوم خريدم، به قيمت 45 تومان.
آزمايش اوليه كه انجام دادم ، ديدم استارت تقريبا خوب ميچرخه البته كمي صدا داره. اتوماتيك هم خوب كار ميكنه.
من براي سري اون كه اگر پيدا و نو باشه، بايد حدود 50 تومان ميدادم، اتومات خالي درجه يك هم تقريبا همين قيمت، اما اينو با اين قيمت گير آوردم خيلي عاليه.
چند وقت ديگه كه فرصت كردم سرويسش ميكنم و براي زاپاس ميگذارم صندوق عقب.

از اين مدل پونتياك سالها قبل دوبار توي تهران ديدم. مشكي بود.اين يكي قرمز.
مدل 1987 يعني دقيقا 25 سال قبل. فكرش رو بكنين كه اين الان از نظر دولت فرسوده به حساب مياد و بايد اوراق بشه و بجاش يه پرايد يا سمند و 206 بياد توي خيابان...
با توجه به قيمتهاي مسخره اي كه روي ماشينهاي وطني و بدون كيفيت گذاشته شده ( مثل 206 تيپ معمولي 31 ميليون و يا 207 بالاي 40 ميليون،) قيمت 55 توماني اين اصلا گران نيست..
واقعا اگر امكانش بود حتما ميخريدمش..

mohamad.hejazi
30-10-2012, 17:27
من 12 لیتر روغن خریدم حالا باید ببینم مکانیک چند لیترش رو استفاده میکنه.

سعید سوپری
30-10-2012, 23:43
​ممنونم ازشما دوست عزیز.راستی این پیچ که گفتی کجای گریبکس قرار داره چه جوری میشه بهش دسترسی پیدا کرد؟این وکیوم کجاهست؟

MJ1970
31-10-2012, 08:32
وکیوم روی خود گیربکس نصبه اگه از سمت شاگرد برید زیر ماشین (البته بدون چاله سخته)میبینیدش و همون شلنگ مکش هوای موتور بهش وصله اول باید شلنگ رو جدا کنید و بعد با یه پیچگوشتی دوسوی ریز (از فازمتر کوچکتر) پیچ داخل وکیوم رو تغییر بدید و همون جایی که شلنگ وارد میشه داخلش یه پیچ برنجی هست و هرچه در جحت ساعتگرد پیچیده بشه فاصله دنده ها بیشتر میشه و دنده ها رو بیشتر پر میکنه البته پیشنهاد میکنم اگه مشکلی ندارید بهش دست نزنید چون تنظیم مجددش سخته و کسانی که گیربکس رو با کیت کامل تعمیر میکنن این وکیوم هم داخل کیتشون هست و تنظیم هم هست و اون هم عوض میکنن.

hooly
31-10-2012, 17:56
سلام به همه دوستان
چند وقتی پی گیر مک وان بودم ولی متاسفانه بیشترشون داغون شدن.تا اینکه امروز یه شورولت امپالا 1964 دیدم تو یه کارگاه که به بهترین صورت نگهداری شده بود.دود از سرم بلند شد .به هر صورتی بود قولنامه کردم.قرار شد کارهای بیمه رو انجام بده فردا ماشین بیارم.ماشین 5ساله بیمه نشده.فردا عکس میگیرم تا دوستان نظر بدن و راهنمایی کنن

mohamad.hejazi
31-10-2012, 18:11
مبارک باشه منتظر عکس ها و مشخصات این جواهر هستیم.

hooly
01-11-2012, 16:08
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])دوستان عزیز سلام
اینم از امپالا 64 رنگ فابریک(به غیر از درب جلو سمت شاگرد) موتور وگیربکس تعویض 8سیلندر 350[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

hooly
02-11-2012, 08:32
شیشه جلو خیلی خط و خش داره.شب رانندگی باهاش سخته.چون فابریکه دلم نمیاد عوضش کنم.دوستان چه پیشنهادی میکنین؟؟
موتور کیت تک تسمه داره و فن برقی بنز 230 نصب شده صداش خیلی زیاده انگار هواکش صنعتی روشن می شه البته منبع اگزوزهای ماشین هم منبع بنز 230 .صداش اصلا شبیه امریکایی نیست.به غیر از صدای فن ماشین کاملا silent هست

camaro lt
02-11-2012, 10:30
خودروي زيباييه
براي خراشهاي شيشه جلو، يك روشي قديمي هست كه البته خيلي زمان ميبره و بايد با صبر و حوصله انجام بديد.البته توصيه ميكنم اول روي يه شيشه مستعمل مال يك ماشين ديگه آزمايش بكنين و وقتي از نتيجه راضي بوديد روي ايمپالا انجام بديد.
قديمها براي جلا دادن شيشه ساعتهاي مچي، از پوليش بسيار نرم استفاده ميكردند و با مالش پوليش روي سطح شيشه ساعت ( بوسيله دست يا چرخ دوار ابردار) لايه نازكي از سطح شيشه برداشته شده و شيشه جلا و درخشش اول خودش رو پيدا ميكنه.
سالها قبل براي شيشه يه ماشين اين كار رو انجام داديم اما خيلي خيلي زمان برد و انرژي زيادي هم صرف شد تا فقط يه قسمت اون رو درست كنيم. البته ميتونين از دستگاههاي پليش كه رنگ آميزيهاي خودرو استفاده ميكنن هم استفاده كنين. فكر كنم قيمت اون حدود 40 يا 50 تومان باشه( اگر گرونتر نشده باشه!)
براي پليش مورد استفاده هم از چند ساعت ساز بپرسيد شايد بدونن دقيقا چي بايد استفاده كرد؟
ما از پليش نرم استفاده كرديم.
باز هم توصيه ميكنم حتما قبلش روي يه شيشه ديگه آزمايش كنين و اگر از نتيجه راضي بوديد اين كار رو انجام بديد.
توي آگهي ها هم گاهي تبليغ رفع خراش و ترك شيشه رو ميبينم. از اونها هم سوال كنين بد نيست اما براي هر كاري قبلش خوب تحقيق كنين چون شيشه اين نمونه فكر نكنم به راحتي پيدا بشه و اگر آسيب ببينه واقعا دردسر سازه.
براي اگزوز هم به اگزوز فروشيها مراجعه كنين تا از نمونه هاي مورد استفاده در كاپريس و بيوك براش نصب كنه. اينجوري صداي موتور و البته توان اون هم بهتر ميشه.
در مورد فن برقي هم كه اگر ميخواهيد بمونه كه هيچ، اگر نه همون سيستم پروانه استاندارد خودش از نظر من بهتره.

hooly
02-11-2012, 16:57
ممنون از راهنمایی خوب و دقیق جناب camaro lt عزیز حتما پیگیری می کنم.امروز ظهر خواستم برم با امپالا دور بزنم استارت نخورد , باطری خالی شده بود. حسابی زد حال خوردم.:sq_3:

سعید سوپری
02-11-2012, 22:56
دوستان کسی میدونه فن چه ماشینی صدای کمتری داره میخوام بخرم میخوام تا جایی که میشه صداش کم باشه وپر قدرت

rami_hemi
03-11-2012, 13:11
واسه موتور نوا فکر کنم بهترین مورد فن بوش مرسدس بنز باشه
آقا سعید رادیاتور نوا میتونید بگید تقریبا اندازه چه ماشینی هست ؟ میتونید دنبال فن های ac delco باشید که البته گرون هستن ولی مخصوص ماشینهای آمریکای هستن
دوستان یه خبر عجیب البته با این وضع بازار مشکلی زیاد هم عجیب
الدزمبیل کاتلاس سیرا ال اس 2 20 میلیون تومن بهم قیمت دادن البته اتاق ماشین جلو عقب پلمب بود و دماغه و اتاق کاملا سر جاش بود حتی تریم داخلی هم سالم سالم بود .
سالم بودن جلو عقب ماشین رو از فیت بودن دماغه و جا پلاکی و سپر عقب میشد فهمید

amir_toos
04-11-2012, 22:41
فن 206 از همه بهتره...

mohamad.hejazi
05-11-2012, 19:05
ممنون از راهنمایی خوب و دقیق جناب camaro lt عزیز حتما پیگیری می کنم.امروز ظهر خواستم برم با امپالا دور بزنم استارت نخورد , باطری خالی شده بود. حسابی زد حال خوردم.:sq_3:

دوست عزیز مبارک باشه این ماشین رو قبلآ دیده بودم واقعآ ماشین استسناییه.
فقط بزار این ماشین فابریک بمونه.
موتور فابریکش رو دارید؟

diyukis
05-11-2012, 19:21
سلام خدمت دوستان.
یه سوال
لاستیک ابگیر بیرون نوا خشک شده و از بین رفته.
اون لاستیکو از کجا تهیه کنم و چطوری جا بزنم؟؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اون سمت چپیه زه ابگیر هست که لاستیکاش از بین رفته.
سمت راستی هم که فکر کنم فروشنده اشتباه بهم داده.چون بنظر میاد برای قسمت داخل اتومبیل و ابگیر داخل محسوب میشه.
اگر اشتباه نکنم علی اقا میگفتن از این لاستیک متری ها که برای رنو هست هم میشه استفاده کرد.درسته؟؟
به هر حال من نمیدونم راهنماییم کنید.:sq_25:

نمای نزدیک:

hooly
05-11-2012, 20:22
سلام دوستان
جناب حجازی عزیز متاسفانه موتور گیربکس خودش موجود نبود.وقتی امپالارو دیدم به قدری خوشم امد که حاضر بودم هر قیمتی که باشه بخرم.البته خیلی سخت راضی شد بفروشه قیمتشم کاملا نامعقول گفت.اگه بیشتر میگفت بازم می خریدم.
امروز باطری گرفتم و اب پاش شیشه شورو درست کردیم.ساعت و رادیو رو دادم تعمیر کنن.تا چند روزه اینده منبع اگزوز و فن برقی تعویض میکنم.تقریبا 2 ساعت شیشه جلو پولیش کردم از کت و کول افتادم.ولی هنوز فرقی نکرده واقعه کاره سختی حلا میفهمم camaro lt عزیز چی کشیده تا شیشه رو پولیش کنه.
و اما موضوع اصلی که نمی تونم واسش تصمیم بگیرم؟؟
نمیدونم ماشین رنگ کنم یا نه.......
دوستان عزیز لطفا راهنمایی کنید
ارادتمند شما کامبیز:20:

camaro lt
05-11-2012, 22:17
سلام آقا محسن.
بله درسته، شما ميتونين از همون روشي كه براي ترميم آبگير لبه شيشه بيروني نوا استفاده كردم، خيلي راحت استفاده كنين و دوباره مثل روز اولش اون رو بكار ببرين. فكر كنم قبلا هم روي پونتياك انجام دادين و اينم درست مثل همونه و البته آسونتر چون آبگيرهاي نوا به بلندي پونتياك نيست و اون خم انتهايي رو نداره.
من عكسها رو دوباره گذاشتم و اگر باز نياز به توضيحي بود دوباره توضيح ميدم.البته در مورد لاستيكهاي آبگير نو اين رو بگم كه مال هم ماشيني كه پيدا كرديد به شرطي كه بلندي اون اندازه يا از مال نوا بيشتر باشه ميتونين استفاده كنين.

camaro lt
05-11-2012, 22:25
سلام جناب كامبيز
خسته نباشيد، بله درسته انجام اين كار خيلي زمان و انرژي ميبره.
اون سالها من و چندتا از دوستان به نوبت ساعتها روي يه قسمت كار كرديم تا تونستيم فقط به اندازه مساحتي حدود 30 در 30 سانت رو با پليش درست كنيم!!
البته همانطوري كه گفتم ميتونين از دستگاههاي پوليش برقي هم استفاده كنين كه خيلي كار رو راحتتر و سريعتر انجام ميده و يا به تعميركاران ترك و خراش شيشه كه تبليغ ميكنن رجوع كنين تا شايد اونها با روش و هزينه بهتري اين كار رو انجام بدن.
در مورد رنگ ماشين ، چون گويا خيلي جاها فابريك مونده، من فكر ميكنم دست نخوره بهتره. شايد بهتر اين باشه كه به يه رنگ اميز خبره مراجعه كنين و ازش راهنمايي بگيرين كه بهترين كار براي حفظ و نگهداري اين رنگ چيه؟ مثلا پوليش زدن و يا احيانا لكه گيريهاي جزئي و يا ترميمي كه چندان به چشم نخوره.
موتور اصلي اون چند سيلندر بوده؟ توي سند چي نوشته؟

mohamad.hejazi
05-11-2012, 22:35
سلام دوستان
جناب حجازی عزیز متاسفانه موتور گیربکس خودش موجود نبود.وقتی امپالارو دیدم به قدری خوشم امد که حاضر بودم هر قیمتی که باشه بخرم.البته خیلی سخت راضی شد بفروشه قیمتشم کاملا نامعقول گفت.اگه بیشتر میگفت بازم می خریدم.
امروز باطری گرفتم و اب پاش شیشه شورو درست کردیم.ساعت و رادیو رو دادم تعمیر کنن.تا چند روزه اینده منبع اگزوز و فن برقی تعویض میکنم.تقریبا 2 ساعت شیشه جلو پولیش کردم از کت و کول افتادم.ولی هنوز فرقی نکرده واقعه کاره سختی حلا میفهمم camaro lt عزیز چی کشیده تا شیشه رو پولیش کنه.
و اما موضوع اصلی که نمی تونم واسش تصمیم بگیرم؟؟
نمیدونم ماشین رنگ کنم یا نه.......
دوستان عزیز لطفا راهنمایی کنید
ارادتمند شما کامبیز:20:
من اگر جای شما بودم نه ماشین رو رنگ میکردم و نه فن برقی روش نصب میکردم.
فن برقی اون دسته افراد میزارن که میخوان از ماشین استفاده روزمره انجام بدن ولی شما که یه آخر هفته با ماشین بیرون میرید براتون فکر نکنم فن برقی تاثیری داشته باشه.

hooly
06-11-2012, 06:18
متاسفانه صاحب قبلی امپالا فن برقی و منبع اگزوز بنز نصب کرده.از فن برقی خوشم نمی اد و می خام پروانه بذارم.در مورده اگزوز هم حتما تعویض می کنم. تا جایی که در توانم باشه امپالا رو به حالت فابریک میرسونم

hooly
07-11-2012, 21:38
سلام جناب كامبيزخسته نباشيد، بله درسته انجام اين كار خيلي زمان و انرژي ميبره.
اون سالها من و چندتا از دوستان به نوبت ساعتها روي يه قسمت كار كرديم تا تونستيم فقط به اندازه مساحتي حدود 30 در 30 سانت رو با پليش درست كنيم!!
البته همانطوري كه گفتم ميتونين از دستگاههاي پوليش برقي هم استفاده كنين كه خيلي كار رو راحتتر و سريعتر انجام ميده و يا به تعميركاران ترك و خراش شيشه كه تبليغ ميكنن رجوع كنين تا شايد اونها با روش و هزينه بهتري اين كار رو انجام بدن.
در مورد رنگ ماشين ، چون گويا خيلي جاها فابريك مونده، من فكر ميكنم دست نخوره بهتره. شايد بهتر اين باشه كه به يه رنگ اميز خبره مراجعه كنين و ازش راهنمايي بگيرين كه بهترين كار براي حفظ و نگهداري اين رنگ چيه؟ مثلا پوليش زدن و يا احيانا لكه گيريهاي جزئي و يا ترميمي كه چندان به چشم نخوره.
موتور اصلي اون چند سيلندر بوده؟ توي سند چي نوشته؟

موتور اصلی 6سیلندر بوده.ولی بعد از تعویض موتور 8شده وتو سند هم 8سیلندر نوشته شده.
امروز با یکی از دوستام قرار گذاشتم رفتیم تهران پیش چند تا نقاش که شنیده بودم تو کارشون خبره هستن.بیشترشون گفتن که رنگ کامل نکن.ماشین پولیش بشه و درب شاگرد لکه گیری بشه.ودرب صندوق عقب رنگ بشه چون دیگه چیزی از رنگ نمونده بود
زه کامل (به غیر از روی کاپوت و صندوق)فابریک و نو گیر اوردم قیمت 2 میلیون تومان!!!!
لاستیک دور درب و صندوق نو و فابریک 500هزار تومان!!!!
خیلییییی وحشتناکه
کارایه برقی ماشین تموم شد خیلی خوب از اب درامد.فقط کیلومتر شمار صدای خرخر اروم و یکنواختی می ده که انم فردا می برم درستش کنم
راستی دیروز 3ومین صاحب ماشین باهم تماس گرفت و گفت میخاد بیاد ماشین ببینه.بنده خدا از شیراز امده بود تهران دنبال ماشین از هنجا هم امد کرج تا ماشین ببینه.یه جوری به ماشین نگاه کرد و دست می کشید که من حالم گرفته شد.گفت اگه مجبور نبودم هیچ وقت نمی فروختم
منم بهشون گفتم بشین پشت فرمون باهم بریم دور بزنیم.خیلی انسان شریف و فهمیده بودن

diyukis
07-11-2012, 21:58
یه جوری به ماشین نگاه کرد و دست می کشید که من حالم گرفته شد.گفت اگه مجبور نبودم هیچ وقت نمی فروختم

یعنی همین چیزاست که ادمو شیفته این خودرو ها میکنه.صاحباش طوری باهاشون رفتار میکنن که انگار روح دارن.و واقعیت اینکه همینطور هم هست.این خودرو ها واقعن روح دارن و میشه باهاشون ارتباط برقرار کرد.ارتباط کلامی،عاطفی و روحی و روانی.
خیلی زیباست اما بعضی مواقع دردآور از اینکه یکی مجبور میه بخاطر روزگار چیزی بگذره که باهاش همه جوره ارتباط برقرار کرده.

mohamad.hejazi
07-11-2012, 22:01
در مورد رنگ کردن ماشین بیشتر فکر کن.
لاستیک دور در قیمش رو خوب گفته همین که پیدا شده غنیمته.

amiva
09-11-2012, 12:11
سلام دوستان، و خسته نباشید خدمت همه و دوستانی که اخیرا به فروم پیوستند
عرض کنم که بنده دنبال یه کامارو 78ی هستم (همینجور که قبلا بودم) اما اخیرا شرایطش جور شده (پارکینگ، پول، وقت و ... ) از دوستان خواهش میکنم اگه چیزی به پستشون خورد بنده رو بی خبر نذارند. اولویت اول تا سومم کامارو 78 ه ، در درجه بعد کامارو مدل 71 یا 72 در درجه بعد هم بقیه کوپه های امریکایی :sq_8:
کلا اگه دوستان کمک کن ما بتونیم یه آمریکایی داشته باشم ! بیرون از نت هم به چندتا دلال سپردم. بودجه زیاد مهم نیست فقط مهم اینه که قیمت به ماشین بیاد (با توجه به بازار فعلی!) ماشین هم در درجه اول بدنه و داخل اتاق سالمی داشته باشه، اما رنگ و تزیینات و اینجور چیزا برام مهم نیست چون برنامه دارم یه دست حسابی بهش بکشم ....

ببخشید که زیاد حرف زدم، امیدوارم دوستان اگه جایی یه همچین چیزی برا فروش دیدند من رو تو ذهنشون تضور کنند! :11::11::11: کمکی کنید تا این یار جدا افتاده به معشوقش برسونید ...

hooly
09-11-2012, 20:34
سلام به همه
امروز هرچی با خودم کلنجار رفتم نشد که نشد
میخاستم ماشین رنگ کنم .اما پشیمون شدم.دیشب پدرم یه مثال زد که از رنگ کردن ماشین منصرف شدم.گفت منه پیرمرد مو و سبیل و ابرو رنگ کنم .خط و چروک صورتمو از بین ببرم . به نظرت چه طور میشم؟؟گفتم از نظر من خوشایند نیست
یه سوال از کجا می تونم بفهمم که این گیربکس که رو ماشینه 350 یا 400 بدونه اینکه به مکانیک نشون بدم؟؟

camaro lt
09-11-2012, 22:59
با يك نگاه ساده به اون ميتونين متوجه بشيد:
اين تصاوير 350

اين هم تصاوير 400

با يك نگاه به اندازه گلداني عقب موقعيت قرار گرفتن وكيوم گيربكس و محفظه گاورنر و ضمائمي مثل اين راحت ميتونين تفاوت رو متوجه بشد

.................................................. .......

ايمپالا SS ؟؟!!
جناب حجازي فكر كنم بايد رد اينو بگيرين كه داستانش چيه؟؟!!

mohamad.hejazi
09-11-2012, 23:22
یه راه دیگه هم هست برای تشخیص نوع گیربکس که اونم کارتل گیربکسه.
کارتل گیربکس 400 با 350 فرق داره عکسش رو داشتم ولی پیدا نکردم ولی یه نشونه دیگه هست رفتی زیر ماشین یه نگاه به کارتل گیربکس بنداز ببین یه نوشته کف کارتل گیربکس حک شده یا نه اگه نوشته داره گیربکس 400 هستش.

ویرایش:
عکسش پیدا شد:

hooly
10-11-2012, 21:46
لعنت خدا به کسی که سرعت گیر غیر استاندارد وسط بلوار میزاره:sq_10:
منبع اگزوزم محکم خورد به سرعت گیر صدا اگزوز سمت راننده عوض شد.زیر ماشین نگاه کردم. سوراخ یا پارگی نداشت فقط یکم قر شده.شاید توری یا چیزه دیگه ای اون تو شکسته یا ریخته باشه ...
در جا که کار می کنه صداش مثل صابقه ولی وقتی حرکت میکنم و گاز می دم صداش عوض میشه

diyukis
10-11-2012, 22:44
نوای یکی از دوستان وقتی سر گاز و اروم میریم مشکلی نداره.اما وقتی پدال گازو به یکباره فشار میدیم مخصوصن توی سرعت بالای 80 تا،ماشین دل دل میزنه و کلن کم میاره.
مشکل از پمپ شتاب کاربرات میتونه باشه؟؟
چه موارد دیگه ای ممکنه همچین مسئله ای رو پیش بیارن؟؟؟
راه حل چیست؟؟

sony2009
11-11-2012, 11:53
دوستان یکی این لینک رو ببینه و مشخصات فنی رو که لاتین نوشته یه توضیح واسه من بده..ممنون

mohamad.hejazi
11-11-2012, 12:23
سلام
محسن جان عیب از همون کاربراتوره.یا پمپ شتاب و یا اینکه کاربراتور آشغال گرفته.
البته از دلکو هم میتونه باشه ولی بیشتر از کاربراتوره.
شمعها هم اگه خیلی داغون باشه همین مشکل پیش میاد.
شما بده کاربراتور رو یه سرویس بکنن.
میتونی که اسپری کاربراتور شور هم بزنی ولی شاید تاثیری نداشته باشه.

diyukis
11-11-2012, 13:37
مرسی محمد جان.
شمع هارو عوض کردیم.دلکو هم روزی سه بار تنظیم میکنم.اخه چراغ دلکو دارم فرتو فرت تنظیم میکنم.:sq_2:
منم شکم به پمپ شتاب و یا اشغال هست.البته ماشینی که گرفتیم برا دوستم خیلی وقت بود بلا استفاده مونده بود.
احتمال زیاد میدم که کارب باید سرویس بشه.
البته این حالت قبلن کمتر بود الان دو روزیه شدید تر شده.
محمد جان بازم ممنونم از راهنماییت.
مرسی.
-----------------------------

اینم اون اصطلاحات لاتین:
Engine 460 Ford ( 7,800 CC ) . Edelbrock Carburetor 700 . Blower . Thrush Exhaust . Traction Control . LightWeight Rims . Bf GoodRich tire....'s . Momo Steering Wheeموتور 460 فورد ایشون اشتباه حجمو نوشتن 7800 سی سی در حالیکه حجمش دقیق میشه7538 سی سی.
کاربرات ادلبروک 700 سی اف ام.
بلوئر نصب کردن.
سیستم اگزوزشون ظاهرن با منبع تراش هست.
اگه اشتباه نکنم سیستم کنترل هرزگردی هم نصب شده.
تایر بی اف گودریچ و رینگ مومو.

صحت و سقم گفته ها رو باید از نزدیک رفت و ماشینو بررسی کرد.

hooly
11-11-2012, 16:40
سلام اقا محسن
در باره چراغ دلکو یکم توضیح می دی.نشنیده بودم به نظر جالب می اد؟

diyukis
11-11-2012, 17:52
سلام اقا محسن
در باره چراغ دلکو یکم توضیح می دی.نشنیده بودم به نظر جالب می اد؟

سلام دوست عزیز.بنظر من این ابزار برای هر کسی که ماشین کاربراتی داره واجبه.چون سر 6 ماه نشده پوولش بهتون بر میگرده.من یکی خریدم خیالمو راحت کردم.
مطلب زیر هم نقل قولی هست از توضیحات کامل دوست عزیزمون در کلوب TT که در قسمت جیپ آهو فعالیت میکنند.چون کامل و واضح بود همونو براتون میزارم اینجا.پیشاپیش ازشون تشکر میکنم.

چراغ دلکو که اسم صحیحش Timing Light هست برای تنظیم دقیق دلکو استفاده میشه... در حقیقت تنظیم تایم جرقه زنی...
این وسیله در اشکال و انواع مختلفی ساخته میشه ولی اساس کارشون یکی هست... شکل و قیافه! و تجهیزاتشون و امکاناتشون هست که کمی فرق داره...
به هر جهت برای کار با این وسیله قبلش باید نکاتی رو بدونید... عنایت داشته باشید چون در مورد آهو دارم صحبت میکنم، نکاتی که میگم در مورد این ماشین هست...
ولی با این حال، بین بقیه ماشین ها هم در اساس کار تفاوتی نیست... ممکنه شکل و ظاهر برخی قسمت ها یا اطلاعات کارخونه ای فرق بکنه... در ادامه متوجه عرضم میشید...
روی پولی سر میل لنگ ماشین، اونی که به موتور از همه نزدیک تره، یه شاخص وجود داره که به صورت یه خط فرو رفته هست... ممکنه تو برخی ماشین ها یه خط برجسته باشه یا یه ساچمه قلنبه یا همچین چیزهایی!...
وقتی موتور خاموش هست پیداش کنید!...
تو ماشین ما یه خط فرو رفته هست...
برای اینکه این خط رو بهتر بتونید ببینید با دستمال تمیزش کنید و داخل شیارش رو با رنگ سفید یا قرمز یا با گچ سفید پر کنید...
بعداً متوجه میشید چرا این کار رو کردیم!...
اگه موقعیت پولی جایی بود که این خط، معلوم یا دم دست نبود!، با گردش کم میل لنگ اون رو بیارید جای مناسب!...
میتونید وایر کوئل رو جدا کنید و بعد یه استارت کوچولو! بزنید تا میل لنگ بگرده!... گفتم وایر رو در میاریم که ماشین روشن نشه!...
به هرجهت برای رنگ کردن!، من از رنگ قرمز استفاده کردم!:
معمولاً قسمت بالای این پولی یا کنارش در چپ یا راست، روی سینی موتور یا بدنه اون، یه صفحه مدرج هم وجود داره...
حالا ممکنه اعداد این درجه بندی ها با هم فرق بکنه یا شکل و جاشون... بسته به طراحی ماشینه دیگه!:
ولی واسه ما این شکلیه!:
یعنی از 0 تا 25 درجه بندی شده!... اون عبارت Before هم به معنی "قبل از نقطه مرگ بالا"! هست یعنی Before Top Dead Center...
که به اختصار BTDC گفته میشه و برای راحتی بیشتر میگن Before!!...
قبل از صفر هم که تو ماشینهای ما مدرج نمیشه، با کلمه After که مراد از اون "بعد از نقطه مرگ بالا"! هست یعنی After Top Dead Center شناخته میشه که به جهت راحتی میگن After!!...
یعنی قبل از نقطه مرگ بالای پیستون 1 و بعد از نقطه مرگ بالای پیستون 1!!...
به هر جهت برای اینکه بتونید اعداد و درجه ها رو بخونید، لازمه این قسمت رو با دستمال آغشته به بنزین که خوب پاک میکنه!، پاکش کنید!...
اعداد باید به صورت خوانا معلوم باشن!...
یعنی اینجوری!:
حالا دیگه هم اعداد قابل مشاهده هستن و هم صفحه مدرج!...
اساس کار این چراغ اینه که وقتی شمع 1 جرقه میزنه، به صورت یه فلاش چشمک میزنه و موقعیت اون شاخص روی پولی رو، در برابر اعداد صفحه مدرج نشون میده!...
حالا میشه فهمید تایم جرقه زنی دست هست یا نه!...
قبل از ادامه کار حتماً حتماً باید بدونید، عدد شاخص در برنامه تون آپ ماشین شما، توسط کارخونه، چه عددی تعیین شده و شاخص باید جلوی چه عددی قرار بگیره!...
برای آهو با موتور 258 این عدد 15 به علاوه/منهای 1 درجه هست!... یعنی بین 14 تا 16 درجه باشه خوبه و درسته!...
البته اگه ماشین در ارتفاع زیادی از سطح دریا مورد استفاده قرار میگیره، این عدد 19 به علاوه/منهای 1 درجه هست!... یعنی بین 18 تا 20 درجه...
حالا شیلنگ وکیوم ادونس دلکو رو در بیارید و با یه چیزی کورش کنید!... نباید وکیوم در ادونس دلکو اثر بذاره و الا نمیشه درست تنظیمش کرد!...
حالا کانکتور دو فیش یونیت مگنت رو جدا کنید و دو فیش مربوطه رو با یه سیم به صورت یکسره به هم وصل کنید... این کار به این خاطر هست که ریتارد الکترونیک از کار بیافته تا بشه تایم رو دقیق تنظیم کرد!...
حالا در حالتی که ماشین خاموش هست، دور موتور سنج رو به موتور وصل کنید!... بله!... برای تنظیم با چراغ دلکو به دور موتور سنج هم نیاز دارید!...
حالا میریم سراغ چراغ دلکو!... بیشتر چراغ دلکو ها حداقل سه تا سیم دارن... اون که گیره قرمز داره رو به قطب مثبت باطری وصل کنید... اون گیره مشکیه رو به قطب منفی وصل کنید!...
میمونه یه سیم دیگه که سرش یه کانکتور خاص داره که از نوع القایی یا Inductive هست... بهش کابل Pickup هم میگن!...
این رو وصل میکنید به کمر وایر شمع سیلندر شماره 1!... این سیلندر، نزدیکترین سیلندر به پولی سر میل لنگ هست!...
این کانکتور یه حالت کشویی داره و وقتی بازش میکنید میتونید وایر رو داخلش جا بدید و کشویی رو رها کنید تا برگرده سر جاش!...
قط یه نکته خیلی مهم داره که اونم جهت قرار دادنش روی وایر هست!... شما باید جوری اون رو روی وایر قرار بدید که فلشی که روش کشیده شده به سمت شمع قرار بگیره!... یعنی اگه در امتداد فلش، وایر رو دنبال کنید، برسید به شمع!!!... نمیدونم گرفتید چی میگم یا نه!... ولی معمولاً رو خود کانکتور با شکل نشون داده میشه!...
اکیداً توصیه میکنم!، اکیداً!، اکیداً!، شدیداً!، به نحو بسیار خطرناک! و وحشتناک!! توصیه میکنم!... بازم میگم اکیداً توصیه میکنم!!... از اینجا به بعد رو خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی مراقب باشید!...
مراقب چی؟!... مراقب دستتون!... که یه وقت نکنیدش لای تسمه یا توی پروانه و از این قبیل موارد!... از لباس آستین بلند یا گشاد هم استفاده نکنید!... ممکنه بره لای تسمه و پولی یا پروانه!...
حتی الامکان در مسیر چرخش پروانه هم قرار نگیرید!... چون منبعد حواستون به کارهای دیگه هست!، نکنه غافل بشید از اینکه تسمه ها و پولی ها و پروانه دارن با سرعت و قدرت میگردن!...
اولین باری که خودم با این چراغ لعنتی بی همه چیز! کار کردم، نوک یکی از انگشت هام (انگشت انگشتری دست چپ) به خاطر اینکه غرق در ماجرا! شده بودم، گرفت به سر پروانه و به اندازه یه پسته! گوشت نوک انگشتم کنده شد و چسبید به زیر کاپوت!!!... نصف ناخنم هم قیچی شد!...
شانس آوردم استخونش قطع نشد!... دو ماه طول کشید تا گوشتش برگشت و تقریباً یک سال و نیم سال طول کشید که انگشتم شد مثل روز اول!...
من خیلی شانس آوردم... ولی ممکنه شما یا خودم برای مرتبه بعد!، خوش شانس نباشیم... به همین خاطر میگم خیلی مراقب باشید...
به خدا منم فکر میکردم حواسم جمعه!... ولی یه لحظه اتفاق افتاد... همچین که خودم هم نفهمیدم چی شد!... فقط شنیدم یه چیزی گفت "زرت!!!!!!!!!!!!!"... و یکی از انگشت هام اول بی حس شد! و بعد شروع کرد به سوختن!!... خلاصه خیلی مراقب باشید...
ضمناً مراقب باشید که سیمهای چراغ هم نرن لای تسمه یا تو پروانه!...
حالا ترمز دستی ماشین رو بکشید و با گفتن بسم الله! ماشین رو روشن کنید!... کلیه لوازم برقی ماشین باید خاموش باشن!...
صبر کنید تا موتور به دمای کارکرد نرمالش برسه و به اصطلاح ترموستات باز کنه و آب داغ بیاد تو رادیاتور و رادیاتور هم داغ بشه...
حالا به دور موتور نگاه کنید... اگه بین 530 تا 670 دور در دقیقه بود که هیچی!... خوبه!... در غیر این صورت، یعنی اگه کمتر یا بیشتر بود تنظیمش کنید... دور متعادل 600 هست ولی بین 530 تا 670 هم قابل قبوله و ایرادی نداره...
توضیح اینکه اول که ماشین رو روشن میکنید دور موتور بالا هست و همینجور که گرم میشه کم کم میاد پایین... یعنی از دور ساسات میاد پایین تر... وقتی موتور کاملاً گرم شده این عدد باید بین 530 تا 670 باشه...
مثلاً تو این عکس ها دور موتور اول 900 بود بعد کم کم اومد پایین و تو عکس بعدی رسید به 720 و وقتی موتور گرم شد روی 610 قرار گرفت و ثابت شد!... البته از این آخری دیگه عکس نگرفتم!...
همونجور که میبینید، نمونه مورد استفاده قرار گرفته، خودش دارای دور موتور هست...
حالا که دور موتور رو تنظیم کردید و در حالت استاندارد قرار داره، با دقت چراغ رو به شکل کلت! یا هفت تیر! و به سبک فیلم های وسترن! بگیرید دستتون!...
اون رو از همین جایی که تو عکس میبینید به سمت صفحه مدرج و پولی نشونه بگیرید!... میگم از همین جا، چون تنها جای ممکن که روبروی صفحه هست، همینجا هست!...
حالا دور موتور رو ببرید روی 1600 دور در دقیقه و همونجا نگهدارید و با انگشت سبابه تون ماشه رو بکشید!...
حالا چراغ همزمان با جرقه زدن سیلندر 1 شروع میکنه به پرتاب فلاش به روی پولی و اعداد صفحه!...
تو این وضعیت میتونید شاخص رو، که علامت زده بودید و رنگش کرده بودید، به خوبی ببینید!... درسته که پولی داره میگرده، ولی با پرتاب فلاش ها جوری شاخص رو میبینید که انگار سر جاش ثابت ایستاده و هیچ حرکتی نداره!... اینجایی که ایستاده مقابل یکی از اعداد صفحه مدرج هست!... عدد رو بخونید!...
به این فیلم که خودم با کمک یکی از دوستان گرفتم نگاه کنید تا متوجه بشید منظورم چیه!... البته به خاطر پرتاب فلاش، دوربین گول خورده! و نتونسته خوب و با کیفیت ضبط کنه!... صدای موتور هم مزید بر علت شده!... ولی با کمی دقت و یکی دو بار نگاه کردن متوجه ماجرا میشید!... به شاخص روی پولی که قرمز رنگ هست و جلوی صفحه مدرج دیده میشه دقت کنید!...
اگه دیدید بین 14 تا 16 قرار داره یعنی خوبه و موتور تنظیمه!... اگر نه!، همونجور که موتور روشنه، پیچ پایه دلکو رو کمی شل کنید، اینقدری که دلکو فقط با دست بچرخه!...
اگه زیاد شلش کنید خودش میچرخه!... حالا کمی به چپ یا راست بچرخونید...
دوباره با چراغ، شاخص رو بخونید!... هر وقت بین 14 تا 16 قرار گرفت یعنی خوبه!...
همونجا پیچ دلکو رو سفت کنید!...
بعد دوباره شاخص رو بخونید که یه وقت موقع سفت کردن پیچ، تنظیم به هم نخورده باشه!...
وقتی تموم شد، موتور رو خاموش کنید و کابل ها رو جدا کنید و شیلنگ وکیوم ادونس رو هم وصل کنید و کانکتور دو فیش یونیت مگنت رو هم بزنید سر جاش! و دیگه تموم!...
اگه کاربراتورتون هم تنظیم باشه، الان دیگه برق ماشینتون در بهترین حالت ممکن تنظیم شده!...
امیدوارم به درد اون دوستمون خورده باشه!...
تاکید میکنم درجه توصیه شده توسط کارخونه سازنده رو باید بدونید تا بتونید دقیق تنظیم کنید... به عبارت بهتر باید بدونید وقتی شاخص کجا قرار میگیره تنظیم هست...
زحمت پیدا کردنش هم میافته گردن خود صاحب ماشین!!!!... مثلاً میگن 6 درجه BTDC در 550 RPM... یه همچین چیزی!... یا مثل ماشین های ما دو تنظیم در دو ارتفاع داره!...
درانتها تشکر دوباره میکنم از دوست عزیزی که همچین پست خوب و کاملی رو برای چراغ دلکو و تنظیم دلکو زدند.

dmk
19-11-2012, 10:22
سلام به همه دوستان گل آمریکایی باز

یه سوال دارم کمربند ایمنی برای نوا رنگ آبی یا سرمه ای پیدا میشه یا نه اگه میشه قیمت دارین
من دارم یه نوا سی 6 بازسازی میکن البته میدونم بعضی ها میگن آخه نوا چیه که بازسازی بشه ولی عشق دیگه برای اولین بار هم هست این کارو میکنم صافکاری، نقاشی، تودوزیم هم آماده شده الان قراره فقط کارای برقیش انجام بشه و شیشه هاش نصب بشه و دیگه کار تزئیناتشو شروع کنیمو تودوزی نصب بشه البته تازه ابتدای کار هستم لطفا راهنماییم کنین

در رابطه با صافکاری سپرهای عقب و جلو و آبکاریشون هم کمکم کنین تعمیر کنم یا بخرم

با سپاس سرتونو درد آوردم

mohamad.hejazi
19-11-2012, 10:27
سلام دوست عزیز ورودتون رو به سایت تبریک میگم.
اول از همه چند تا عکس از ماشینتون بزارید تا ببینیم ماشینتون در چه مرحله ایه.
نوا ماشین بسیار خوبیه و ارزش بازسازی رو داره کی گفته ارزش نداره؟
شما ساکن کدام شهر هستین؟کمربند پیدا میشه خیالتون راحت.
سپر هم نیاز به آبکاری نداره چون سالمش رو دونه ای 40-50 میتونین بخرین یعنی جفتش 100 تومن.

camaro lt
19-11-2012, 14:42
جناب dmk به كلوپ خودروهاي آمريكايي خوش آمديد.
همانطور كه جناب حجازي گفتند، نوا ماشين خوبيه و دليلي نداره كه اونو بي ارزش بدونين.
اتفاقا من هم يه نوا سي 5 مدل 1370 بازسازي كردم و تمام مراحل رو توي همين تاپيك با شرح و تصوير گذاشتم و الانم دارم ازش استفاده ميكنم.
هر كاري از دست ما بر بياد دريغ نداريم، اعم از راهنمايي و به اشتراك گذاشتن تجارب، تبادل اطلاعات فني و كمك براي پيدا كردن قطعات و دسترسي به تعميركاران و مكانهاي فروش قطعات دست دوم و فروشگاههاي لوازم يدكي آمريكايي و كلا هر چيزي كه باعث بهتر شدن روند بازسازي و كمتر شدن هزينه ها بشه.
كاشكي از مراحل مختلف بازسازي عكس ميگرفتين و الان اينجا نشون ميداديد!
مطمئن باشيد چند سال ديگه اون عكسها براي خودتون خيلي خيلي جالب و خاطره انگيز و ارزشمند خواهد شد، پس فرصت رو از دست نديد و از همين الان تا ميتونين از تمام كارهايي كه دارين انجام ميديد عكس بگيريد و نگه دارين.
خودتون چقدر فني هستين و چه مقدار از كارها رو خودتون انجام دادين؟

dmk
21-11-2012, 12:32
سلام دوستای گل از توجه شما ممنونم آقای حجازی و Camaro it گرامی

من تقریبا از همه مراحل بازسازی عکس گرفتم حتما خدمتتون تقدیم میکنم من ساکن تهران هستم خودم زیاد فنی نیستم در مورد ماشین که صفر صفرم من خودم از نوا خوشم میاد منظورم بعضی از دوستای ....... خودم بود که نوا رو بدترین ماشین آمریکایی میدونن کلا هم عاشق و دیوانه فورد موستانگ 1969 هستم . امروز هم دارم میرم کرج داشبرد و کنسول و مچی های در رو که داده بودم درست کنن تحویل بگیرم اگر میتونین یه کمکی کنین کمربند آبی و سپرهاشو امروز گیر بیارم چون خیلی باهاتون کار دارم :sq_25: حالا حالا ها مرسی از محبتتون

diyukis
21-11-2012, 19:04
اقا شما که تهرانی مشکلی از بابت لوازم نباید داشته باشی.
یه سر به اوراقی های شوش و خاوران بزنی همه چیز پیدا میکنی.فقط قیمتا دستت باشه که بعضی از این اوراقی ها ادمای ناجنسی هستن.
ماشالا لوازم نوا توی تهران کمو کسری نداره.هر چی بخواهید هست.بنظر من توی اوراقی های لوازم در حد نو هم میتونین پیدا کنید.

mohamad.hejazi
22-11-2012, 00:07
دوست عزیز آقا محسن راست میگه شما که تهرانی مشکل لوازم نداری تازه اونم نوا.
شما برای سپر یه سر به اوراقی های شوش یا خاوران بزن.
برای کمر بند و سایر لوازم هم یه سر به پاساژ طوس بزن.جهان بلیزر اکثر قطعات نوا رو حتی نو داره.

MJ1970
22-11-2012, 00:25
کمربند ایمنی نوا رو از جهان بلیزر تازگی قیمت گرفتم جفتی 80 تومان.

dmk
22-11-2012, 13:13
سپاس از دوستای گل من نمیدونم از چه طریق تشکر کنم که زیر پستهای دوستان لایک بشه راهنمایی کنید لطفا
این چندتا عکس هم تقدیم شما دوستان نظرات شما برام خیلی مهمه چون خیلی حرفه ای هستین
ببخشید که اندازه عکسها کوچیک هستن چون اینترت سرعت بالا ندارم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

dmk
22-11-2012, 13:16

mohamad.hejazi
22-11-2012, 14:04
سلام.
من که حرفه ای نیستم ولی این عکسها رو دیدم کلی لذت بردم.ظاهرآ برای ماشین سنگ تمام گذاشتین کیفیت رنگ ماشین هم اینطور که تو عکسها پیداست خیلی خوبه.
الان ماشین تو چه مرحله ایه؟
فنی ماشین رو چه کار کردید؟
زیر ماشین هم قیر یا موم پاشیدین؟

dmk
22-11-2012, 17:56
سلام
دوست گلم
الان تو مرحله نصب لوازم مثل داشبرد و کیلومتر و این چیزاست و همچنین چسبوندن موکت و نصب صندلی ها و شیشه ها
زیر ماشین رو نمیدونم الان باید قیر بریزم یا آخر کار فنی هم مشکلی نداره اگه منظورتون تقویت باشه پولش رو ندارم :sq_8:

MJ1970
22-11-2012, 19:33
رنگتون خیلی خوب شده .برای تغییر رنگ در مدارک ماشین چکار کردید؟داشبرد رو چطور بازسازی کردید و چقدر خرجش شد .الان داشبرد نو کولر دار که فکر کنم تایوانی باشه 240 هست.به جای قیر به نظر من از موم استفاده کنید چون تو سرما نمیشکنه و نمیریزه و خیلی بهتر و با دوام تره.

camaro lt
22-11-2012, 21:10
هزينه كامل رنگ آميزي چقدر شد؟
دستمزد و رنگ و بتونه و وسائل ديگه جداگانه چقدر شد؟
رنگ تينري است يا روغني؟
متاليك يا معمولي؟

diyukis
22-11-2012, 22:31
منم به نوبه خودم تحسین میکنم پشتکار و علاقه شما رو.
کد رنگ ماشین خاصی رو در نظر گرفتید ؟؟؟

dmk
23-11-2012, 00:28
سلام خدمت همگی
برای تغییر رنگ فقط رفتیم تعویض پلاک درخواست دادیم بعد از تکمیل کار کارت ماشین عوض میشه - داشبرد رو بردیم فایبرگلاس خیلی داغون بود با هزینه رنگ کنسول و مچی های در و قاب پشت فرمون 400 هزار تومن - هزینه نقاشی یک و هشتصد شد- رنگش هم تینری متالیک هست - رنگ رو هم خودمون ساختیم که تک باشه داشبرد و کنسول و مچی های درها و قاب پشت فرمون رو هم آبی کردیم که با تو دوزی سفید بهتر به چشم بیاد
میشه راهنمایی کنین موم که فرمودین دقیقا کجای ماشین میریزن از کجا تهیه باید کرد
راستی چراغای جلو رو هم گرد خریدم دونه ای 20 تومن (چراغارو تغییر دادم)

MJ1970
23-11-2012, 01:42
موم وقتی روی سطح فلزی که بعدا در معرض رطوبت قرار میگیره مثل کف کابین از داخل و یا زیر ماشین باشه یه حالت ضد اب ایجاد میکنه و مقاومتش از قیر که قبلا استفاده میشد بیشتره و در سرما قیر پوسته میشه و میشکنه و گاهی باعث افزایش پوسیدگی هم میشه ولی این خیلی مقاومه .از رنگ فروشهای اتومبیل میتونید در قوطیهای 500 گرمی و در رنگهای مختلف تهیه کنید و حلالش هم اب هست .بعد از خشک شدن رنگ پذیر هم هست و یه مقدار که شلش کنید میتونید با قلم یا پیستوله روی سطح فلزی استفاده کنید.یکی از جاهای مهم دیگه هم داخل پالانی های 4 چرخ هست مخصوصا پالانیهای چرخهای عقب.

mohamad.hejazi
23-11-2012, 11:48
دوستان من میخوام کف ماشین رو موم بپاشم ولی دیروز رفتم پیش یه نقاش و اون پیشنهاد داد قیر بپاشم به دلیل اینکه گفت موم خیلی گرون در میاد و به صرف نیست.
ولی به نظر خودم موم بهتره به فابریک هم نزدیکتره.
کسی از قیمتش خبر نداره؟

MJ1970
23-11-2012, 12:54
مگه چند تا میخواد استفاده کنه که این حرف رو زده؟من فکر کنم 2 کیلو هم کافی باشه که نهایتا 20 تومان هم نمیشه.من 500 گرمیش رو 3700 تومان خریدم.بعد حسنی که داره بعد از خشک شدن رنگش شفاف میشه و تازه رنگ پذیر هم هست.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohamad.hejazi
23-11-2012, 13:04
شما این رو از رنگ فروشی ها تهیه کردید؟
با چه وسیله ای موم رو پاشیدید؟
یه سوال مهم دیگه:
موم رو مثلآ به گاردان-دفرانسیل -گیریبکس-و سایر پیچ های اتاق و شاسی و....پاشیده بشه اشکالی داره؟

amir_toos
23-11-2012, 18:58
این نوا عجب رنگ زیبایی خورده! مبارک باشه و به خیر و خوشی استفاده بشه

diyukis
23-11-2012, 20:57
محمد جان منم در مورد پامچال تعریف و تمجید زیادی شنیدم.خودم تجربشو نداشتم.اما بنظرم بد نیست یه قوطی بگیری و یه تست کنی اینو.

mohamad.hejazi
23-11-2012, 21:51
بعد از تعطیلات میرم میگرم تست میکنم خبرش رو میدم.

MJ1970
23-11-2012, 23:05
بله رنگ فروشیها دارند و تا جایی که میدونم 2 نوعه یکی که با دستگاه میزنن (سفت تره و برا ماشین جدیدا که یه قطعه هایی از بدنه مثل داخل صندوق و اینها رو عوض میکنن درزها رو باهاش میگیرن) و نوع دیگه همینه که دیدید .من پالانیهام رو با موم پوشوندم و بعد رنگ کردم.برا زیر ماشین به نظرم جاهایی که در معرض پوسیدگی هستند مثل 4 تا کفی ها از داخل زیر موکت و از زیر ماشین و داخل پالانیها مخصوصا چرخهای غقب کافی باشه و برای پاشیدن اول باید با یه سمباده ی زبر (مثلا 100)و یا برس سیمی سطح رو تمیز کرد و بعد باپیستوله یا باقلم سطح رو پوشوند و من از قلم استفاده کردم چون موم رو زیاد شل نکردم و در دو مرحله سطح رو پوشوندم.

mohamad.hejazi
23-11-2012, 23:17
سلام.
MJ1970 جان(ببخشید اسمتون رو نمیدونم)عکسی از ماشین که موم پاشیدین ندارین؟
میخوام ببینم چه شکلی میشه؟

amir_toos
24-11-2012, 18:41
موم کرم رنگ هستش. یک تیکه زیر سینی برف پاکن رو موم زدم! جایی که خار شیشه هست! اونم اسپری بود

MJ1970
24-11-2012, 19:18
سلام
الان عکسی ندارم ولی در اولین فرصت حتما .
در ضمن لایه ای که تشکیل میده اگه با قلم زده بشه خیلی نازک میشه و فوق العاده محکم و با چسبندگی خیلی زیاد(چند برابر رنگ) و اگر رنگ نشه تقریبا دیده نمیشه.

mohamad.hejazi
25-11-2012, 01:14
سلام.
جناب کامارو ال تی من یادمه شما روغن و فیلتر روغن ماشینتون رو سر 500 کیلومتر اول عوض کردید.
اگر امکانش هست توضیح بدید که به چه دلیل این کار رو کردید؟چون 500 کیلومتر ماشینم داره نزدیک میشه و میخوام بدونم روغن رو عوض بکنم یا نه.

camaro lt
25-11-2012, 08:39
من هروقت تعمير موتور انجام ميدم، اولين روغن رو ، روغن ارزان فله اي ميريزم و سر 500 كيلومتر عوض ميكنم.
با اين كار اولين ذرات سابيده شده و براده هاي احتمالي از موتور كه بخاطر آب بندي ياتاقان، سوپاپ، رينگ و پيستونها و بقيه قطعات بوجود آمده، خيلي زود از موتور خارج ميشه.
روغن ارزان روهم بخاطر اينكه قراره زود تعويض بشه استفاده ميكنم و گاهي بعد از 500 كيلومتر و اولين تعويض، دوباره همين كار رو انجام ميدم تا 1000 كيلومتر برسه و بعد از تعويض دوم، روغن و فيل تر مرغوب و درجه يك استفاده ميكنم.
در طي 500 كيلومتر اول سرعت رو از 45 تا 50 كيلومتر بيشتر نميبرم و در 500 كيلومتر دوم نهايت تا 100 كيلومتر سرعت برم، و بعد از پر شدن 1000 كيلومتر و اطمينان از آب بندي كامل اونوقت ديگه براي سرعت و شتاب گرفتن آزاد ميشه.
همين كار رو در مورد ماشينهاي صفر كيلومتر انجام دادم و نتيجه خوبي داشته، بخصوص براي گيربكس پرايد كه عدم تعويض روغن اون در طي آب بندي شدن مشكلاتي رو بوجود مياره.

MJ1970
25-11-2012, 09:25
داشتم کارای بازسازی یه فورد موستانگ فست بک النور 1967 که یکی از اعضای tt انجام دادن رو میدیدم که به یکی از عکسها که دقت کردم یه ریورا 1973 دیدم و گفتم شاید بد نباشه عکس رو اینجا قرار بدم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

camaro lt
25-11-2012, 09:49
بله اين ماستنگ رو ميشناسم و يه بار پيگيرش شدم كه نميفروخت( ماشين رو كلا زير 3 تومان خريد، قيمت دقيقش رو نميدونم) و الان ديگه كار اون تمام شده ( جريان مال حدود 2 سال قبل بود)
اون ريويرا 73 را هم دنبالش بودم و تا اونجايي كه يادمه حداقل دو دست چرخيده تا اينجا رسيده.
گويا يه زماني داشته ميرفته براي اوراق شدن كه يكي ميخره و ميبرتش ، مدتي در خونه طرف خوابيده بوده..بعد اون ميفروشه به اين و ميرسه اينجا.
يه چندباري هم در حومه تهران ديد شده( فكر كنم شهريار) .
كل لوازم موتور عوض شده و الان قطعات ادلبروك روش بستن و حسابي تقويت شده است. احتمالا تا الان هم بدنه رو به راه شده.
همون سال من از صاحب ماستنگ قيمت ريويرا رو پرسيدم و با كمي مكث و سكوت گفت:
قابل نداره!! 40.000.000 تومان!!!
خب البته احتمالا بخاطر اون تقويت موتور با ادلبروك اينقدر گران شده!!
گاهي اينجور موارد هست كه بايد چرخيد و پيدا كرد، منظورم قبل از اينكه دست دلال جماعت بهش برسه، منتها زمان و فرصت ميخواد تا كل مملكت رو بگردي و به تمام گاراژها و اوراقيها و حتي بقول يكي از دوستان باغها و منازل قديمي سر بزني تا شايد يه همچين چيزايي توش پيدا بشه..

mohamad.hejazi
25-11-2012, 14:55
سلام.
پس حتمآ روغن رو عوض میکنم ولی ای کاش زوتر میگفتید که با ماشین تند نرم چون هنوز 500 کیلومتر پر نشده 120 تا تو اتوبان باهاش رفتم.:41:

camaro lt
25-11-2012, 16:50
120 كيلومتر در ساعت؟؟!!!:sq_2:
خب اشكال نداره..الان اگر موردي پيدا نشده، مشكلي نيست، چون بيشترين مشكل مال زمانيه كه تعميرات به خوبي انجام نشده باشه كه البته اينطوري كه ديديم شما هم مثل من واقعا بهترين كار رو انجام دادين.
پمپ روغن كه عوض شده، فشار روغن هم بالا رفته و اين خودش نكته مثبته، منتها هنوز بايد باهاش مثل يه بيماري كه داره دوره نقاهت رو ميگذرونه رفتار كنين.
روغن الان همين روغن رو ميتونين نگه دارين و سر 800 عوضش كنين( با فيل تر) و اونوقت دوباره يه روغن خوب بريزين.
احتمالا نياز به يه تنظيم سوپاپ مجدد باشه( احتمالش خيلي كمه) و البته يه سرويس مجدد و تنظيم كاربراتور.
مرتبا وضعيت روغن، سطح اون، مقدار آب رادياتور و دماي آب رو چك كنين.درجه آب جيوه اي داره؟
ترموستات درجه كم بگذاريد( من امروز ترموستات 74 درجه گذاشتم)
گيربكس در چه حاليه؟ همه چيز خوب و مرتب كار ميكنه؟

mohamad.hejazi
25-11-2012, 17:44
بله 120 کیلومتر:sq_24:
روغن رو فردا میرم عوض میکنم چون تا فردا 500 تا رو رد میکنه.
یکمی(خیلی کم جوری که گوشت رو باید تیز کنی)صدا سوپاپ میده.
مرتب چک میکنم نه روغن کم کرده و نه آب.
گیربکس رو متاستفانه خوشم نیومد!
البته نکته مثبتش این بود که زوزه دنده 1 گیربکس قطع شد ولی تعویض دنده ها نرم نیست.به مکانیک نشون دادم میگه این وکیومهایی که توی کیتهای گیربکس هست آشغاله و گفت باید یه وکیوم اصلی سالم پیدا کنی.بعد گفت اگر با وکیوم هم درست نشد ایراد از گاونره.
خلاصه تضمین داد که داخل گیربکس خوب جمع شده.(خداییش هم قبل از اینکه ماشین رو بردم پیشش تحقیق کردم همه میگفتن گیربکس عالی جمع میکنه)
آمپر آب اتری دارم توی ترافیک بالای 80 نمیره.قبل از تعمیر موتور آمپر تا 95 هم میرفت البته تو تابستون.

camaro lt
25-11-2012, 18:02
منم اين مشكل صداي سوپاپ رو دارم و دنبال رفع كردنش هستم، كمي به لنگرهاي دلكو شك دارم كه فكر ميكنم براي دور بالا و شتاب خوب عمل نميكنه.
اما كلا اكثرا از كيفيت بد بنزين مينالن..
در مورد گيربكس، بيشتر مشكل مربوط به همون گاورنر و وكيوم هست كه جناب MJ1970 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هم باهاش برخورد داشته و تجربه عملي نشون داده بيشتر مشكل از همين دوتا قطعه است. به هر حال وقتي خوشد تعمير كرده به عهده خودشه كه همه چيز رو تمام و كمال و مرتب تحويل بده.
توي تابستان كه حرارت خيلي بالا ميره و البته بدون ترموستات باشه حدود همينه( اهواز كه وحشتناكه!!) يكي از دلايل هم همون فن 4 پره است كه البته بخاطر كم صدا بودن دوستش دارين:sq_25: اما فن برقي جلوي راديات رو هم روشن كنين حتما خنك ميشه.

MJ1970
25-11-2012, 19:49
بله معمولا همون گاورنر و وکیوم مشکل ایجاد میکنن.من نوا رو کلا با حدود 300 هزار تومان اتومات کردم (گیربکس و توربین و فلایویل و پدال و رادیاتور(البته رادیات رو مجانی گرفتم و در حد نو هم بود)سیم سبقت و روغن بهران و دسته دنده و گلویی فرمان بیوک بی 4 و صفحات و کیت کامل واشرها و یکدست اورینگ فلزی و لاستیکی) و در زمان تست متوجه ایراد گاورنر شدم و نو اون رو 35000 تومان پیدا کردم ولی اینقدر دست دست کردم که الان دیگه نوش پیدا نمیشه و اگر هم باشه شاید 70000 تومان هم ندن.گاهی چرخ دنده اون تیز میشه و با تعویضش حل میشه ولی همون که قبلا 3000 تومان بود الان 15000 تومان شده.

mohamad.hejazi
25-11-2012, 23:36
پس یعنی گاورنر هم تو تعویض دنده تاثیر داره؟
ماشین من موقع تعویض دنده که میرسه زور میزنه و یهو وارد دنده بعدی میشه!

MJ1970
26-11-2012, 09:35
منظورتون چیه از زور زدن؟:18:
یکی از 3 قطعه ی مهم در تعویض دنده گاورنر هست و وکیوم مدولاتور و ساعت هم هستند ولی معمولا گاورنر و وکیوم مشکل پیدا میکنند .گیربکس شما قبل از تعمیر چطور بود یعنی دنده ها رو چطور عوض میکرد (سر جای خودش بود یا نه و با دور موتور مناسب بود یا نه) اگه قبلا و با وکیوم قبلی مشکل نداشت پس همون وکیوم جدید تنظیم نیست یا مشکل داره و وکیوم قبلی رو نصب کنید و یا همین جدیده رو میکانیک براتون تنظیم میکنه (البته اگه خراب نباشه).اگه دور موتور زیادی بالا بره و بعد دنده بده گیربکس شوک میده (فکر کنم منظورتون همین بود) که با کمی شل کردن پیچ داخل وکیوم حل میشه و اگه برعکس بود و ماشین دنده مرده بده که شوک هم نداره و حتی تو سربالایی هنوز ماشین دور نگرفته گاهی دنده تا 3 هم میره و صفحات گیربکس سریع میسوزه که در این حالت باید پیچ داخل وکیوم رو سفت کرد.البته اگه یا این کارا حل نشه باید سراغ گاورنر رفت.

amir_toos
26-11-2012, 09:37
پس این تعویض دیر دنده ماله گاورنر هست؟!
منم گیربکس ام رو تابستون دادم یکی از بهترین گیربکس ساز های مشهد برام جمع کرد 400 تومن فقط اجرت گرفت!
الان تعویض دنده ها خیلی بالا عمل میشه!
وکیوم هم داخل کیت بوده!
کیت من ترن استار + روغن ای سی دلکو!
شافت وسط هم تعویض شده
توربین رو نگاه کرد گفت باز نشده و کاملا سالم هست
====
یک سوال دیگه هم داشتم. من زمانی که موتور رو باز کردم اویل پمپ رو دست نزدم! همونی بود دوباره نصب کردم!!!! از کجا متوجه شم که مشکل نداره؟!
قبل از بستن چند بار نفت داخلش کردم و با میلش چرخوندم.. تمیز شد

amir_toos
26-11-2012, 15:16
علی آقا .
این صفحه سبزه که ماله بوق هست که سوراخ داره ! زغال میره داخلش! نمیدونم چی شده همش به دستک راهنما اتصال پیدا میکنه! با سو بالا بوق هم میزه!
چی کار کنم!؟
دورش رو تا حدی که امکان داشت چسب کاری کردم ولی چون روی پیچ میسابه دوباره اتصال میکنه!!!

camaro lt
26-11-2012, 21:44
بله همينطوره، اون پيچ نگهدارنده دسته راهنما گاهي به قيفي بوق ( همان قطعه پلاستيكي سبز) اتصالي ميكنه البته نبايد مشكلي بوجود بياد چون اون پيچ داخل خود بدنه دسته اشاره پيچ شده و كاملا عايقه و اتصال منفي نبايد داشته باشه.
احتمالا يه منفي بدنه به اون اتصال كرده( مثلا يه پيچ غير استاندارد كه بلندتر از حد نياز باشه و به بدنه پوسته فرمان متصل بشه)
با تست لامپ چك كنين و ببينين اصلا اون پيچ منفي داره يا نه؟اگر داشت بايد رفع بشه.

amir_toos
26-11-2012, 22:00
ممنون بابت راهنمایی علی آقا
فرمایش شما کاملا درسته. ولی میدونین که روی 99 % بیوک و نوا ( یا هر ماشینی که این ستون فرمون رو داره ) میان یک سیم از پایین ( نمیدونم کجا ) میارن داخل ستون بعدش زیر پیچ دستک قرار میدن/ کمی پیچ دستک هم شل میکنن اون موقع دستک به ستون اتصال پیدا میکنه در نتیجه سو بالا زده میشه! کاره غیر اصولی هستش! چون همچین چیزی تو این نوع تعریف نشده و یک دستکاری محسوب میشه.!
پیچ رو من نگاه کردم! آمریکایی مشکی ( آب بلک داده شده ) بود! سوراخ اضافی زده نشده بود!
این کاری که میان انجام میدن سر راهش به خاطر جریان زیاد یک رله قرار میدن! اما موقعی که شما دارین سو بالا میزنین اگر دستون روی قسمت فلزی دستک باشه یک شوک بهتون داده میشه!
من امروز با این مشکلی که پیش اومد ( اتصال قیف به پیچ ==> بوق+سوبالا هم زمان با دستک) اون سیم رو به طور کامل جمع کردم! چون میخوام حدالمقدور فابریک باشه.
====
اون استپشن که فرمان روشن شدن دنده عقب رو میده عصر باز کردم. سرویس کردم و بدون بستن چک کردم دیدم درسته و وقتی که اون قسمت پلاستیکی حرکت میکنه و در یک خونه ای جا می افته برق رو وصل میکنه! اما وقتی بستم نگاه کردم دنده رو عوض میکنم اون اصلا حرکتی نداره! در صورتی که فرمون هم باهاش میچرخه! دست کردم اون سوراخ رو لمس کردم باز بود!
دلیلش چیه؟ چه جوری بررسی کنم
ناگفته نماند قبلا اصلا کار نمیکرده! خواستم راه اندازی کنم که این جوری بود...!
خیلی خیلی بابت توضیحات مفیدتون متشکر هستم

MJ1970
26-11-2012, 23:29
جناب amir toos در مورد گیربکس شما هم مثل اقای حجازی از وکیوم جدید استفاده کردید و من همیشه فکر میکردم اگر وکیوم نو باشه خودش تنظیم شده هست و دیگه نیازی به تنظیمش نیست ولی ظاهرا این طور نیست و وکیوم شما هم به یه تنظیم نیاز داره.این هم یه نمایش ساده از کارکرد گیربکس اتومات (با گاورنر مکانیکی ) با توجه به حرفه ای بودن تعمیرکاران گیربکس شما و جناب حجازی به نظر من اشکال از همون وکیوم مدولاتور هست.البته اگر با تنظیم اونا حل نشه باید سراغ گاورنر رفت.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MJ1970
26-11-2012, 23:44
امروز دلکوی نوا رو برای سرویس باز کردم.تصاویر اون رو بعدا قرار میدم.

camaro lt
27-11-2012, 00:24
اون استپشن که فرمان روشن شدن دنده عقب رو میده عصر باز کردم........
اون قطعه و يا در واقع كليد كشابي ،كه براي اتصال برق چراغهاي دنده عقب كار ميكنه، همونطور كه خودتون هم متوجه شديد بوسيله نيروي مكانيكي چرخش پوسته فرمان كنتاكت رو انجام ميده.
اولين مرحله اينه كه ببينيم آيا پوسته فرمان چرخش كامل و به اندازه رو براي درگير كردن كنتاكتهاي اون انجام ميده؟
نكته دوم، اون كليد كشابي به اندازه كافي جاي رگلاژ براي تنظيم شدن با مقدار چرخش پوسته فرمان رو داره؟
نكنته سوم تميز بودن داخل كليد كشابي است كه معمولا بوسيله اسپري كنتاكت شور انجام ميشه.
شما اون رو بيرون و بدون سوار كردن چك كرديد، و چراغهاي دنده عقب روشن شد. پس كار ميكنه.
حالا دقيقا در محل خودش سوار كنين و بايد كار بكنه. اگر كار نكرد يعني به اندازه كافي كليد كشابي به كنتاكتهاي داخلي خودش اتصال نميكنه و اين يعني بايد رگلاژ بشه.
مرحله اول رگلاژ اينه كه بوسيله دوتا پيچي كه اون كليد رو روي پوسته نگه ميداره اين كار رو بكنين و با شل كردن پيچها و فشار دادن كليد به سمتي كه چراغهاي دنده عقب روشن بشه، اون رو رگلاژ كنين. اگر انجام شد ، پيچها رو سفت كرده و چند بار انجام بديد تا از درست كار كردنش مطمئن بشيد.
اگر كار نكرد، بايد روي اهرمي كه متصل به پوسته فرمان هست كار كنين و اون رو مقداري رگلاژ كنين تا بتونه پوسته رو كمي بيشتر و به اندازه اي كه كليد كشابي رو به مقدار كافي بچرخونه رگلاژ كنين.البته من اين كار رو كردم و بازم نتيجه نگرفتم چون رگلاژ جديد لينكهاي دنده باعث شده بود كه نتونم انجام بدم و تناسب اونها بهم ميخورد. در عوض راه ساده تر اينكه كمي جاي رگلاژ كليد كشابي رو با سوهان زدن بيشتر كردم و مشكل حل شد.

از قرار گيري دقيق زائده كليد كشابي در محل منفذ پوسته فرمان مطمئن بشيد چون گاهي اشتباهي درست سوار نشده و كار نميكنه.

mohamad.hejazi
27-11-2012, 01:07
سلام.
بله دقیقآ درسته ماشین موقع تعویض دنده شوک بهش وارد میشه.
در مورد زمان تعویض دنده با گیربکس قبلی باید بگم که گیربکس قبلی اندازه همین گیربکس جدید موقع تعویض دنده شوک بهش وارد میشد ولی گیربکس قبلی دنده هارو کمی زودتر عوض میکرد.
البته مکانیک گفت چون ماشینت 6 سیلندره و اتقش سنگینه من جوری گیربکس رو تنظیم کردم که دنده ها رو کامل پر بکنه و بعد بره دنده بعدی تا کشش ماشین بهتر بشه.(البته من خودم دوست دارم زود 3 دنده رو عوض کنه این طوری صدای پروانه موتور بالا نمیره یه جورایی صدای موتور کمتر داخل اتاق میاد)
من الان با زمان تعویض دنده ها مشکلی ندارم فقط تعویض دنده ها رو نرم عوض نمیکنه.

amir_toos
27-11-2012, 12:23
علی آقا این یکی من با شما خیلی فرق داره!!!!
دستی که حرکت میدم میره تو خونه مربوط روشن میشه! مشکل من فکر کنم رلگلارژ باشه!
ولی چرا ستون که میچرخه اینو حرکت نمیده؟ یعنی میشه خوب جا زده نشده باشه؟؟؟
مشهد که داره بارون میاد هوا خوب شد دوباره باز میکنم ببینم قضیه اش چیه
درضمن بگم که من سوکت رو قطع کردم که کامل جمعش کنم ماشین روشن نمیشد! یعنی میشه گفت یک خط فرمان استارت هم از این صادر میشه!

amir_toos
27-11-2012, 12:31
ببخشید من در مورد گیربکس اطلاعات زیادی ندارم. میخواستم بدونم این جایی گه گاردن هست داره کمی روغن میده!!!
در صورتی که کاسه نمد نو هم داره یعنی کیت کامل عوض شده!!!
چه جوری عوضش کنم!
قبل از این که ماشین رو روشن کنم ( تعمیر ) 5لیتر روغن ریختم فول شد. این روغن ها اون زمانی که کار میکردم دیدم چند قطره نشتی کرد! ولی با خودم فکر میکردم که حرکت کنم آبندی میشه! چند روز پیش چک کردم دیدم هنوز داره چیکه میکنه!!!
موتور که روشن شد صبر کردم روغن ها بره تو توربین بعدش 4 لیتر دیگه ریختم کامل فول شد!
این مشکل برای چی پیش اومده؟ سنبل کاری گیربکس ساز؟؟؟

جهت شادی دوستان تاپیک

camaro lt
27-11-2012, 13:46
يكي از دلايل حركت نكردن كليد كشابي دنده عقب، درست جا نخوردن و سوار نشدنه اونه. چند بار هم براي من پيش آمده كه متوجه نبودم و درست سوار نكردم، در حاليكه پيچها رو هم بسته بودم و به نظر ميرسيد همه چيز مرتبه.
متاسفانه جاي بدي هم قرار گرفتي و دسترسي و ديد كافي نداره و حتما بايد نور كافي داشته باشيد تا بتونين زبانه اون رو در شيار مربوطه دقيقا جا بزنين.
بيوك شما اتوماتيك هست پس بصورت استاندارد فقط در حالت P روشن و خاموش ميشه( مثل گيربكس دستي كه فقط در وضعيت دنده عقب و با فشردن كلاچ روشن و خاموش ميشه و سوئيچ در مياد)
بنابراين بايد اين وضعيت، لينك مرتبط با پوسته فرمان و ماهك گيربكس و ليور دنده رو چك كنين تا احيانا مشكلي داشت اون رو رفع كنين.
اگر تمام حالتها رو اين سوئيچ كشابي ميتونه انجام بده، ( قبل از سوار شدن در جاي خودش) پس اين نشون ميده مشكل از رگلاژ هست.
در مورد روغن ريزي گيربكس معمولا پيش مياد و جنس كاسه نمدها و اورينگهاي توي كيتها اكثرا مناسب نيست و اونها رو دوباره جداگانه خريداري ميكنن. بيشتر موقع نصب از چسب محكمي مثل دوقلو يا جديدا چسب هل هم ديدم استفاده ميشه تا دور كاسه نمد( محلي كه با بدنه قطعه در تماس هست) را كاملا آبندي بكنه.
براي تعويض كاسه نمد ته گيربكس بايد گاردان باز بشه.قبلش با چسب دو قلو آبندي كنين شايد درست شد. چربي رو حتما پاك كنين تا چسب خوب بچسبه.

amir_toos
27-11-2012, 13:59
پس دوباره میرم سر وقت رگلارژ
---
به جای اون چسب های دو قلو و قطره ای میشه از چسب مزدا هم استفاده کرد؟؟
مثلا دور کاسه نمد رو اول خوب تمیز کنم. چسب بزنم . جا بزنم بعدش دورش رو با انگشت خوب چسب کاری کنم!
===
یک مشکل دیگه هم هست با هوزینگ ( کوزه ) ترموستات دارم!! روزی که موتور رو روشن کردم آب خالی+بدون ترموستات بود! هیچ مشکلی نداشتم! اما الان 4 باره که باز و بسته میکنم! ترموستات 74 گذاشتم ضد یخ هم ریختم! همش نشتی داره! تو tt مطرح کردم ولی نتیجه ای نگرفتم!!!
میشه مراحل اصولی چسب کاری و نصب ترموستات رو توضیح بدین!!! من خیلی چسب کاری کردم!!!
خوده ترموستات رو وقتی روی مونیفلد قرار دادم خوب دورش رو چسب کاری کردم. حتی قبلش هم سنباده زدم بود...نیم ساعت منتظر شدم خشک بشه
روی خوده کوزه هم واشر ضخیم با چسب زیاد زدم اونم نیم ساعت صبر کردم خوب خشک بشه
بعد از یک ساعت ( دو تا نیم ساعت ها ) طرف دیگه واشر رو چسب زدم و نصب کردم! پیچ ها رو متوسط به بالا سفت کردم!
یعنی دیگه موندم چی کار کنم!
ممنون

camaro lt
27-11-2012, 16:19
یک مشکل دیگه هم هست با هوزینگ ( کوزه ) ترموستات دارم....
اصلا نيازي به اينهمه چسب زدن و چسب كاري نيست!! در واقع حتي يه نوك سوزن چسب هم لازم نداره!
من فرض رو بر اين ميگيرم كه درب ترموستات( يا بقول شما كوزه) سالم و محل نشيمن اون روي مني فولد هوا ( در موتور 8 سيلندر) و يا در روي هوزينگ تقسيم آب ( در شش سيلندر) كاملا هموار و سالمه، كه معمولا همينجوريه و درب ترموستاتهاي موجود توي بازار علي رغم كيفيت نه چندان خوب و دوام كم، اما داراي نشيمنگاه كفسابي شده هستند.
دو روز قبل براي نوا خودم ترموستات 74 درجه سوار كردم و كل ماجرا 5 دقيقه بيشتر طول نكشيد، مشكلي هم نداره و نشتي آب هم ديده نميشه.
1. محل تماس هر دو سطح درب ترموستات و مانيفولد هوا رو كاملا از چسب و واشر قبلي تميز كنين.
2. يه واشر نو و سالم مقوايي معمولي بخريد ( اگر وارد باشين از جعبه شيريني هم ميشه درست كرد)
3. هر دو سطح درب ترموستات و مانيفولد هوا( جايي كه درب سوار ميشه) و هر دو سمت واشر رو كاملا با گريس آغشته كنيد، جوري كه يه لايه روي اون بپوشانه، نيازي نيست خيلي زياد بزنين ، اين گريس فقط براي آب بندي اوليه است.
4. ترموستات رو در جاي خودش قرار بديد. دقت كنين اون رو اشتباهي سر و ته نگذاريد، و البته قبل از اينكه سوار بشه، محل نشستن لبه هاي ترموستات در جاي خودش ( در روي منيفولد هوا) رو تميز كنين( كه احتمالا الان پر از چسب شده). مطمئن بشيد كه ترموستات درست در جاي خودش نشسته.
5. درب ترموستات رو سر جاي خودش سوار كنين و هر دوتا پيچ رو با دست (در صورت امكان بدون آچار)تا جايي كه ممكنه ببنديد. براي اينكه ميخواهيم مطمئن بشيم دنده هاي پيچها درست درگير شدن و به اصطلاح دنده رو دنده نباشه.
6.با آچار به نوبت و بصورت كاملا مساوي شروع به سفت كردن پيچها بكنيد، پيچها بايد دقيقا متناسب و هماهنگ سفت بشه تا يكي بيشتر از ديگري فشار وارد نكنه، در غير اين صورت ممكنه درب ترموستات بشكنه.
پيچها رو با بكس سفت ميكنين، پس مراقب باشيد سهولت سفت كردن با اين ابزار ، حد و اندازه مقدار سفت كردن رو از دست شما خارج نكنه و بيش از حد سفت نكنين. اگر زيادي سفت كنيد احتمال شكستن درب ترموستات هست و يادتون باشه اين قطعه هيچ بار و فشار آنچناني سنگيني مثل سرسيلندر و گيربكس روش نيست كه بخواهيد اينقدر سفت كنين!
وقتي به حد متناسب و معمولي سفت شد، جنت رو جا بزنيد، آب بريزيد و ماشين رو روشن كنين.
احيانا اگر چند قطره نشتي ديدين، مهم نيست چون در طي چند روز آينده واشر مقوايي درب ترموستات بخاطر نفوذ آب ، باد كرده و پف ميكنه و خود بخود آبندي ميشه. ميتونين كمي ( به اندازه 1/4 يا نيم دور) پيچها رو سفت تر بكنين.
اگر مراحل رو درست انجام بديد و قطعات مورد نظر هم مشكلي نداشته باشن، نبايد نشتي شديدي بوجود بياد، در غير اين صورت به احتمال قوي يه جاي كار رو اشتباه انجام دادين و يا اينكه نشيمنگاه درب ترموستات تراز و مسطح نيست و درست كفسابي نشده.
در مورد چسب زدن دور كاسه نمدها، از چسب مزدا هم ميشه استفاده كرد منتها اگر خود كاسه نمد و يا جاي نشيمن اون در روي قطعه مورد نظر( در اينجا مثلا گلداني انتهاي گيربكس) مشكل داشته باشه چسب هم چندان كارايي نميتونه داشته باشه.
گاهي اوقات چسب زيادي بيشتر از اونكه مفيد باشه، كار رو بدتر ميكنه.

amir_toos
27-11-2012, 17:50
طبق فرمایش شما این مراحلی که فرمودین انجام دادم
حتی بدون قطره ای چسب مزدا.
بستم روشن کردم. گرم شد.( ترموستات باز کرد ) آب رادیات رو اضافه کردم.
ولی هنوز کمی نشتی در قسمت پیچ طرف راننده هست! متاسفانه امکان سفت کردنش نیست! چون لوله با بستش جلو آچار رو گرفته!
این نشتی به مرور بر طرف میشه دیگه؟؟؟
چون من یک لیتر ضد یخ قبلا اضافی کردم و این 4 باری که باز و بسته کردم نزدیک به 90 درصدش از بین رفته! ولی رنگ سبزش هنوز هست!
گفتم اگر دیگه کاری نیست شیر تخلیه رادیات رو باز کنم و یک 4لیتر کامل خالی کنم!
این رسوبات آب امکان پر کردن اون نشتی رو داره ولی به نظر شما وقتی که ضد یخ اضافه شد آیا ممکنه که دوباره نشتی شروع بشه؟؟
ممنون

camaro lt
27-11-2012, 21:35
پيچ سمت جنت( سمت راننده) كمي بد جا است و مشكل سفت كردن داره اما با كمي تلاش ميتونين اين كار رو بكنين.
با استفاده از يك رابط بلند كه به بكس مربوطه وصل شده، و كمي فشار به جنت اين كار انجام شدنيه( خودم بارها همين مشكل رو داشتم!) اگر قسمت پيچ اون بست جنت رو در سمت مناسبي قرار بديد جاي بيشتري براي عبور بكس و رابط اون وجود خواهد داشت.
اگر كمي سفت بشه( در صورت داشتن جاي سفت شدن بيشتر) احتمال زياد نشتي برطرف ميشه و البته در چند روز آينده هم واشر آبندي ميشه.
اگر با سفت كردن برطرف نشد، ممكنه مشكلي در قسمت درب ترموستات و محل عبور اون پيچ وجود داشته باشه.
در اين صورت درب ترموستات رو عوض كنين و يه نمونه ديگه بخريد( اگر چدني اون رو پيدا كنين خيلي بهتره و تا سالها ديگه باهاش مشكلي نداريد)
يه راهنمايي:
هروقت قصد باز كردن جنت بالا ( يا پايين) درب ترموستات و تعويض اون و كلا باز كردن سيستم آب رو داريد، نيازي به باز كردن جنتها نيست،
ميتونين به راحتي و با استفاده از يه لوله مناسب كه به داخل رادياتور فرستاديد و مكش آب و ريختن اون داخل يه ظرف نگهداري كنين و دوباره از همون داخل رادياتور بريزيد ( درست مثل كشيدن بنزين از باك ماشين)
اينجوري نيازي به باز و بسته كردن جنتها نيست و رادياتور و كل سيستم آب تا ميزان زيادي تخليه ميشه.
اگر صرفا قصد باز كردن درب ترموستات رو دارين، نيازي به تخليه كامل آب رادياتور نيست، تنها تا حدي تخليه كنين كه سطح آب از حد درب ترموستات پايينتر بياد.

hooly
28-11-2012, 15:17
سلام دوستان
بعد از غیبت چند روزه برگشتم.شیشه جلو امپالا64 پیدا کردم.یکی تو کرج هست که میگه 500و نصبش 80.به نظرم خیلی گرون میگه ولی شنیدم کارش خیلی درسته.یکی هم اصفهان هست که میگه 300 قیمتش مناسبه ولی بدیش اینکه ندیده میخرم :41:
در مورده رنگ هم به این نتیجه رسیدم که اگه بخوام رنگ کنم کل ماشین رنگ بشه. اول با رنگ بر . رنگ پاک کنن و ماشین اهن شه وبعد یه رنگ عالی درجه 1 بخوره
امروز صبح هوا اینجا زیر صفر بود ماشین روشن کردم تا بعد از چند روز یه دوری بزنم تا هم خودم و هم باطری ماشین شارژ بشه:31:.گیربکس با تاخیر 5 و 6 ثانیه ای عمل کرد البته بعد از طی کردن 700و800 متر دوباره امتحان کردم خیلی خوب و به موقع عمل کرد. سردی هوا روش تاثیر گذاشته؟؟

aminbest
28-11-2012, 16:44
با سلام من مشکل درباره ترمز بیوک پیش اومده که انشااله با راهنمایی های شما حل بشه.
ماشین من لنتهای جلو نو است لنتهای عقب هم تو وضعیت بدی نیستن رگلاژ هم هستن.روغن ترمز کامله.هواگیری هم انجام شده.
حالا مشکل:ماشین راه میوفته ترمز که میزنم خوبه ولی بعضی موقع ها یه دفعه ترمز تا آخر میره و چراغ ترمز روشن میشه.یه صدای فس هم موقع پدال زدن میده احتمالا میخاید بگید که هوا داره ولی نه اینطور نیست چون سیستم نشتی نداره و همیشه هم روغنش کامل بوده ولی امروز یه دفعه اینطوری شد.

amir_toos
28-11-2012, 18:16
با اجازه بزرگان
اون پمپ زیر پایی ( روی بوستر نصب میشه ) حتما خالی میکنه! شاید هم بوستر!
باید پمپ باز بشه ببین داخل سیلندرش بررسی بشه سالم هست یا نه!
ترجیحا به ترمز ساز مراجعه کنین بهتره! چون قسمت خطرناکی هست و نمیشه زیاد باهاش شوخی کرد

camaro lt
28-11-2012, 21:14
مشکل درباره ترمز بیوک پیش اومده....
صداي خروج هوا طبيعيه و اين نشان ميده كه كمپرس هوا داخل بوستر هست، منتها به احتمال زياد ديافراگم بوستر كش آمده و يا دچار نشتي شده كه كم كم زياد ميشه و ترمز كاملا از كار ميافته، ترممز سفت شده و ضعيف ميشه و بدرستي كار نميكنه.
تعمير بوستر كار تعميركار بوستر هست و معمولا خودشون هم وسائل رو دارن و سرويس كامل انجام ميدن.
يكي ديگه از مشكلات معمول خراب شدن واشر لاستيكي پشت پمپ ترمز است كه مابين پمپ و بوستر قرار ميگيره. تعويض اون كار سختي نيست و خودتون ميتونين راحت انجام بديد.

شیشه جلو امپالا64 پیدا کردم.یکی تو کرج هست که میگه 500و نصبش 80 .......
با توجه به خاص بودن ماشين شما و اينكه تزئيناتي اون واقعا كم و نايابه، اگر شيشه درجه يك و سالم باشه خوبه، در واقع بايد خيلي خوشحال باشيد كه پيدا كردين!!
شنيدم كارگاهي هست كه طبق سفارش شيشه هاي خاص رو ميسازه و كيفيت بالايي هم داره و البته قيمت تمام شده هم زياده. توي اصفهان گويا يكي هست اما آدرسي ندارم. شايد جناب حجازي خبر داشته باشه.

aminbest
28-11-2012, 21:23
بله صحبت شما درسته ولی چرا ترمز من بجای سفت شدن شل شده

camaro lt
28-11-2012, 21:35
ممكنه سيستم هوا داشته باشه. اينكه نشتي روغن نداره نميتونه دليل بر نداشتن هوا باشه و احتمال اينكه هواگيري رو كامل انجام نداده باشيد هست.
اگر موقع رانندگي، پدال ترمز سفت شد و ترمز ضعيف گرفت اين نشانه كمبود و يا نبود كمپرس هوا از سمت بوستر هست كه اونهم دلايل مختلفي داره.
اگر پدال تا آخر ميره و سفت نيست ولي ترمز خوب نميگيره ، ميتونه دليلش وجود هوا در مدار ترمز باشه.
كلا بايد كمپرس بوستر و خود اون رو چك كنين تا از كاركرد درست اون مطمئن بشيد.

amir_toos
28-11-2012, 22:03
علی آقا طبق فرمایش شما در مورد هوا , اگر اون سوپاپ یک طرفه هم سر راه شلنگ هوا نباشه میتونه این مشکل رو بوجود بیاره؟
من رفتم از یک ترمز ساز یک عدد سوپاپ گرفتم اما سوپاپ ریز بود کردم تو شلنگ! اما یک مدل هایی دیگه دیده بودم بین شلنگ قرار میگرفتن! فرقی هم داره؟؟
یک فیلتر ریزی هم هست که بین شلنگ ها قرار میدن! از فروشنده پرسیدم کارش چیه گفت صافی روغنه!!! صحت داره این موضوع؟
من که نخریدم! اشکالی که نداره؟؟؟
روی اکثر ماشین ها دیدم اون صافی بود!!!!!

camaro lt
29-11-2012, 00:15
اون سوپاپ يك طرفه براي جلوگيري از برگشت هوا از موتور به بوستر گذاشته شده و توي همه ماشينها هست. اگر نباشه و يا خراب بشه در كار بوستر تاثير منفي داره.
چيزي به نام فيل تر روغن توي اين مجموعه وجود نداره چون قرار نيست روغن ترمز از اونجا به موتور مكيده و سوخته بشه، گاهها ممكنه بخاطر خرابي لوازم پمپ ترمز، روغن به داخل بوستر نشت بكنه و در ته اون جمع بشه اما جوري نيست كه وارد موتور بشه و البته حتي در اين صورت هم نديدم كه قطعه اي به نام فيل تر روغن سر راهش بگذارن.
سوپاپ هوا رو بايد متناسب با خود ماشين بخريد و يا نزديك به فرم اون. من تاحالا از اون مدل سوپاپ كوچكي كه گفتين ( يا همون فيل تر روغن سر راه لوله) نديدم، روي هيچ مدل ماشين آمريكايي هم نديدم!
اگر ممكنه از اون عكسي بگذاريد.
لاستيك آبندي دور اون سوپاپ هم مهمه و اگر خراب بشه مكش هوا مختل شده ، قدرت بوستر و ترمز كم شده و موتور بد كار ميكنه.

amir_toos
29-11-2012, 07:06
اون سوپاپ اندازه فیلتر سیگار بود! تو شلنگ فشار دادم جا زدم! ترمز ساز گفت ماله زانتیا هست!!!!
اون سوپاپ بزرگ رو هنوز موفق به پیدا کردنش نشدم!!!
افیلتر هم میگفتن واسه روغنه موتوره! اگر بخار روغنی چیزی اومد داخل بوستر نره!!!

MJ1970
29-11-2012, 14:13
امروز دلکوی نوا رو که سرویس کرده بودم و مگنت و چکش برق و ذغال درب دلکو و درب دلکو رو عوض کرده بودم نصب کردم (اول با تنظیمات اولیه که علامت زده بودم)ولی روشن نشد و استارت سنگین شد و با 45 درجه چرخوندن درجهت پادساعتگرد استارت تیز شد و ماشین روشن شد.لرزش موتور کمتر شده بود ولی حس میکنم قدرتش کم شده بود (شاید به خاطر سرد بودن باشه).البته قبلا نوشته روی درب اون کاملا موازی موتور بود و یه فرق اساسی که داشت این بود که شما دلکو رو در هر جهتی که میچرخوندی چندان تاثیری رو کارکرد موتور نداشت که الان داره و الان اگه یه میل اینور اونور بشه تغییر کارکرد موتور کاملا محسوسه.یه مشکلی که با سردتر شدن هوا مشاهده کردم اینه که وقتی موتور چند زوز استارت نخوره (مثلا 3 روز و بعد که روشن میشه دود ابی نسبتا زیادی میکنه که وقتی موتور کمی گرم میشه کاملا محو میشه!!(البته من تو موتورهای خراب برعکس این ماجرا رو دیدم )البته موتور اصلا (به اصطلاح ایرانیها که برعکس میگن کمپرس نداره!) از درب موتور و لوله بخار روغن به هیچ وجه بخار روغن خارج نمیشه.البته قبلا که هنوز ضدیخ نریخته بودم و مجاری اب رو نشسته بودم این مشکل رو نداشت(شستن با یه پاکت پودر ماشین به دلیل وجود چربی و گازوییل داخل موتور و رادیاتور به دلیل استفاده مکانیک از گازوییل برای شستن قطعات موتور)البته یکی دوبار اینجوری شده که بار اول قطعا دود سفید بود اما امروز به نظرم ابی بود!حالا خودم شک کردم اب از یه جایی نشت میکنه داخل محفظه احتراق.....عزیزان راهنمایی کنن

aminbest
29-11-2012, 17:00
مشکل حل شد.
امروز بردومش بوستر سازی یارو گفت که این مشکل یعنی پایین رفتن پدال از بوستر نیست باید بری بدی تعمیرکارت پمپ ترمزت رو چک کنه هیچی حالا من تعمیر کار از کجا تو شرق پیدا کنم خودش یه تعمیرکار آمریکایی بهم معرفی کرد که گفت کارش خوبه و مورد تاییده.باشه ما هم رفتیم پیش اون.اون هم تو اولین کار پمپ بالا رو باز کرد اوازم رو که در آورد دیدیم که لوازم بد نیست پس مشکل از کجاست؟.ای بابا این سیلندرش که تو سه جا قلوه کن شده که بخاطر همین کمپرس رو رد میکرده.بیا اینم یه خرج دیگه.رفتیم سیستم پمپ بالا رو کامل گرفتیم بستیم رو ماشین و مشکل ما کامل حل شد.بازم ممنون از راهنماییهای شما.
خرجهایی که شد:
1-محفظه روغن و پمپ بالا نو 75هزار تومان
2-2 عدد روغن واگنر 21 اینم دونه ای 5 هزار تومان(گرون شده دیگه)
3-اجرت هم 20 هزار تومان(هر کاری کردیم پایین نیومد)
حالا میخواستم بچه های تهران درباره این تعمیرگاهی که بردم نظر بدن(ما که رفتیم پول رو هم دادیم)ولی این یارو گوش بریده یا نه؟اگه بهتر سراغ دارید ممنون میشم معرفی کنید
تعمیرگاه:بزرگراه رسالت بعد از چهار راه دردشت تعمیرگاه جی ام (تو یه کوچه ای بود)اوستا جلیل
قطعه فروش:نظام آباد بعد از چهار راه گلبرگ فروشگاه حسن شیرین زاد

mohamad.hejazi
29-11-2012, 17:34
سلام.
این تعمیرکاری که معرفی کردید رو من زیاد پیشش رفتم(برای خورده کاری) کارش رو دوست داشتم منتها یکی از بچه های اینجا ظاهرآ موتور پیشش تعمیر کرده و گفته که قطعات نو روی ماشین نبسته پس باید بالاسرش وایساد.
قطعه فروشی که میگید شرق تهرانه دیگه؟جنسش جور بود؟لوازم تزیئنی هم داره؟
پمپ ترمز رو هندی گرفتید یا اصلی؟اگه هندی نباشه قیمتش خوبه.

MJ1970
29-11-2012, 18:12
با سلام خدمت شما جناب aminbest حسن رو که میشناسم سال 85 که اولین شورلتم رو خریدم رفتم پیشش و چون نزدیک مکانیکی ابراهیم زنگنه بود(تعمیرکار امریکایی که یه 100 متر پایینتر اوندست خیابونه)و اون موقع یه نوا 58 به رنگ زرد قناری و 90 درصد بیرنگ و با کارکرد فوق العاده کم(به تایید زنگنه به حدی کم که ذغال دینام و استارتش فابریک بود و هیچ یک از لوازمش دست نخورده بود و به جرات میتونم بگم که من تا حالا نوای زرد به اون تمیزی ندیدم) خلاصه ما برای یه سری سرویس پیش زنگنه رفتیم و یه سری لوازم از حسن گرفتیم ولی خب قیمتاش خیلی بالاس .همین پمپ ترمز رو من به تازگی قیمت گرفتم حدود 50 تومان البته اینم بگم پمپهای توی بازار 90 درصد چینی هستند که بعضی ها همون رو توی پاکت چاپ اصلی ac delco خیلی بالاتر میدن.برای خرید تهران ماشین در چراغ برق بدنیست.اون میکانیک هم خیلی خیلی میشناسم.شرح ماوقع رو تو تاپیک جناب حجازی نوشتم .در ضمن هیچ وقت ازش قطعه نخرید چون اکثرشون ...برای مثال من جعبه ی واشرم رو خودم از توی وسایلش بیرون کشیدم (چون علامت زده بودم)و دیدم واشر منیفول و یه چیزای دیگه رو عوض نکرده و گفت که مال خودت سالم بود منم بش گفتم اگه سالم بوده پس نو رو برداشتی برا خودت و ازش گرفتم ولی بقیه ی چیزا رفت تو دفینه پیش بقیه.همین زنگنه که گفتم قیمت بالا میگیره کارشم تا جایی که من پیشش رفتم حرف نداره و دستش پاکه حداقل.

aminbest
29-11-2012, 20:12
پمپ رو خوده میکانیکه گفت که چینیه بهش گفتم لوازم اصلی بگیرم بیارم برای همین پمپ عوض کنی گفت نه این خوش خوب کار میکنه احتیاجی نداره.
حالا یه سوال احتیاج به هواگیری داره یا نه.بهش گفتم گفت که از الا هواگیری کردم.احنیاجی نداره.حالا موندم چیکار کنم.

camaro lt
29-11-2012, 22:01
شک کردم اب از یه جایی نشت میکنه داخل محفظه احتراق.....
دود مه مانند ، براي اين موقع سال عاديه چون رطوبت موجود در دود اگزوز، بخاطر سرماي هوا سريع سرد شده و بخار بوجود مياد( مثل ابر)
اما اگر مسئله دود آبي رنگ روغن باشه، اين ميتونه چند دليل داشته باشه، كه يكي از اونها نفوذ روغن، به مقدار كم از طريق رينگهاي پيستون به اتاق احتراق، و يا از طريق گايد سوپاپها ( خرابي گايد) باشه كه اين دومي معمولا خيلي شديده و زياد به نظر نميرسه ماشين شما اين مشكل رو داشته باشه.
در رابطه با ورود آب به موتور، اگر وارد روغن بشه كه بازم بستگي به مقدار آب داره.
اگر كم باشه ، سريع بخار ميشه و تنها مقدار كمي از قطرات آب رو روي درب روغن موتور ميبينيم.
اگر زياد باشه كه قاطي روغن شده و اون رو به رنگ شيري كدر درمياره.
دهانه خروجي اگزوز رو چك كنين و با يه پارچه تميز توي اون بكشيد و اثر باقي مانده روي پارچه رو به دقت نگاه كنين كه چي توي اون هست؟
دوده سياه؟ دود كمرنگ مايل به قهوه اي؟ ذرات روغن سوخته؟ آب ؟
هركدوم از اينها معني خودش رو داره.
شمعها رو هم باز كنين و چك كنين كه چه رنگي هستند و آيا رسوب و كثيفي خاصي دارن؟

امروز بردومش بوستر سازی یارو گفت که این مشکل یعنی پایین رفتن پدال از بوستر نیست باید بری بدی تعمیرکارت پمپ ترمزت رو چک کنه..
خب خوشحالم كه مشكل حل شد( اگر از نزديك معاينه بشه هميشه جواب بهتري ميشه گرفت) اما اي كاش قبلش اينجا ميگفتيد كه نياز به باز كردن پمپ داريد، اونوقت توضيح ميدادم تا خودتون انجام بديد و هزينه تعمير نداشته باشين.
در مورد هواگيري، چون پمپ رو باز كرده پس نياز داره. البته معمولا مقداري روغن با سرنگ داخل وروديهاي متصل به پمپ ميزنن( قبل از بسته روي پمپ) كه هوا خارج بشه. اما من كلا اين روش رو قبول ندارم و تمام چرخها رو كامل هواگيري ميكنم تا اگر موردي باشه از هوا نداشتن سيستم ترمز مطمئن باشم.

aminbest
29-11-2012, 22:26
بله شما درست میگید.ولی من نمیدونستم که پمپش خرابه. علامتهاش رو اینجا گفتم خیلی ها گفتن بوستر خرابه.شما هم گفتید امکان داره هوا داشته باشه.خب به هر حال مشکل حل شد ممنون.

رضا صادقی
29-11-2012, 23:56
سلااااااام به دوستاي گل گلاب امريكن كار
آقا ما مدتي نبوديم ماشالا چقد بچه هاي امريكايي باز و بچه هاي جديد اومدن اينجا خيلي لذت ميبرم
متاسفانه من هنوز قسمتم نشده بيام توي جمع آمريكايي باز ها:sq_3:

hooly
30-11-2012, 07:58
سلام
دوستان در باره دوده سیاهی که از اگزوز میریزه زمین یه راهنمایی می خواستم.البته اکثر ماشینهای امرییکای موقع روشن کردن دوده سیاه میریزه رو زمین.چرا؟و ایا راهی هست که بشه کمش کرد یا از بین برد؟؟

amir_toos
30-11-2012, 09:35
با اجازه برزگان
اون دود سیاه فکر کنم از انبار اگزوز آخر باشه!

MJ1970
30-11-2012, 17:13
راستی تصمیم به خرید یه دستگاه جوش برای کارای ماشین دارم و با هواگاز و استیلن اشنایی دارم و با هواگاز هم کار کردم ولی دردسر پر کردن اکسیژن و اینا رو داره و تصمیم به خرید اینورتر (جوش برق گرفتم )البته از این کوچیکاش.حالا به نظر دوستان میشه به کمک این دستگاه بدنه ماشین رو برای رفع پوسیدگی جوش کرد و ایا کسی تجربه این کارو داره؟چون نگرانم ورق رو سوراخ کنه و یا جوشش تمیز درنیاد.

camaro lt
30-11-2012, 19:49
راستی تصمیم به خرید یه دستگاه جوش برای کارای ماشین دارم.....
تصميم خيلي خوبيه، چون منم كم كم به اين فكر افتادم كه خودم دست بكار صافكاري بشم!
با تجربه هاي جسته گريخته اي كه توي صافكاري داشتم و يه جورايي سر و ته داستان رو فهميدم، ميشه اين كار رو شروع كرد و البته در حين كار خودمون هم كم كم تجربه بيشتر بدست ميارم. حقيقت خرابكاريها و اهمال كاريها و از كار زدن و دزدينهاي صافكارها رو كه ميبينم، ميگم خب نهايتش خودم خراب بكنم دلم نميسوزه! عوض چيزي ياد ميگيرم..
چند وقت ديگه ميخوام يه سري وسائل صافكاري اوليه ( صافكاري سرد و بدون رنگ) را بگيرم و براي تمرين روي چهارتا در و كاپوت باقي مانده از نوا كه به درد نميخوره تمرين كنم.،
و اما در مورد دستگاه جوشكاري.
تا اونجايي كه من متوجه شدم، بيشترين كيفيت كاري رو ميشه با جوش استيلن و اكسيژن بدست آورد.
اكسيژن رو كه كارخانه هاي اكسيژن سازي دارن و توي سيلندرهاي مخصوص خودش ميفروشن ، اما براي استيلن دو راه وجود داره.
راه اول كه خيلي متداول هست استفاده از دستگاه تركيب سنگ كاربيد و آب هست كه همه ديدين و با اون گاز استيلن درست شده و استفاده ميكنن.
از مزاياي اون اينه كه گاز رو ميشه هروقت خواستيم تهيه كنيم و البته نگهداري و سرويس و تعميرات هم لازم داره.
قيمت اون خيلي بالا رفته و فكر كنم الان حدود 300 تومان به بالا باشه.بنابراين براي ما كه كارمون صافكاري نيست و نياز مداوم به اون رو نداريم انتخاب خوبي نخواهد بود.
راه بعدي خريد گاز استيلن هست كه بازم مثل اكسيژن، توي كارخانه توليد ميشه و در كپسولهاي بزرگ و مخصوص فروخته ميشه، فكر كنم يه سيلندر پر گردن اون حدود 50 تومان بشه ( البته قيمت خود سيلندر جداست)
اينجور كه از يه اگزوز ساز شنيدم، اين گاز كارخانه اي مزيت خيلي بهتري نسبت به گاز تهيه شده در سيستمهاي قديمي داره، چون تصفيه شده و كاملا بدون ضايعات و ناخالصي هست. كپسول اونهم مثل دستگاه كاربيد نيازي به سرويس و تعميرات نداره. به نظر ميرسه براي امثال ما بهترين انتخاب باشه.
البته تركيب گاز شهري( سيلندر گاز خانگي) با اكسيژن هم هست كه اون گويا حرارت بيشتري براي برشكاري و سوراخكاري ايجاد ميكنه و معمولا در كارهاي سنگين ساختماني استفاده ميشه( با دسته نازل بزرگ) بعضي از صافكارها هم ديدم كه استفاده ميكنن اما كلا در صافكاري خودرو ، حرارت رو براي گرم كردن يه نقطه و موج گيري و يا جوش دادن قطعات به همديگه استفاده ميشه و اگر برشكاري هم لازم باشه نيازي به حرارت آنچناني نيست.
و اما دستگاه جوش برق.
اگر منظور شما جوش قوس الكتريك باشه كه اصلا مناسب اين كار نيست چون بسيار سخت و ترد و شكننده است و البته جوش دادن دو بخش از فلز نازك بدنه با اون، حتي با آمپر خيلي كم( مثلا 25 ) خيلي دشوار و نتيجه بسيار بد و افتضاحه!
و اين جوش بلافاصله در اولين تكانها و تنشهاي بدنه دوباره شكسته ميشه.
مدتها قبل دستگاه جوشكاري از نوع ميگ رو معرفي كردم و يه نمونه اونم توي بازار ديدم و عكسش رو هم گذاشتم. اون موقع قيمت يه دستگاه قابل حمل دستي اون حدود 1.200.000 تومان بود!! الان كه ديگه خيلي بالاتر رفته.
ظاهرا از برق مستقيم استفاده ميكنه و باري جوش اون هم بصورت رول كه پيچيده شده دور يه قرقره است كم كم از دسته جوشكاري بيرون مياد و استفاده ميشه.
اما اونهم به درد نميخوره چون هم هزينه خيلي زيادي داره و هم نميتونه براي گرم كردن و موجگيري استفاده بشه( مثل جوش قوس الكتريكي)توي يه فيلم آموزشي ديدم كه بخشي از بدنه يه فولكس رو با اين جوش ميگ، وصله زدن كه البته خيلي ناشيانه و ابتدايي بود و اصلا ظرافتي نداشت و روي اون وصله رو با بتونه كاملا پر كردن.
بنابراين به نظر من تنها انتخاب بين جوش استيلن و اكسيژن و يا گاز و اكسيژن هست.

MJ1970
30-11-2012, 22:41
پس با این تفاسیر همون گاز مایع و اکسیژن جواب کار ما رو میده .الان کپسول 10 کیلویی اکسیژن حدود 130 هزار تومان هست و با 4500 تومان هم پر میکنن و گاز مایع هم یه پیک نیک هم جواب میده و میمونه یه مانومتر (حدود 50000 تومان)و یه رگلاتور گاز (10000 تومان) و چند متر شلنگ و یه سری جوش (حدود 100000 تومان ) البته من با این لوازم صافکاری هم کردم و جوشش هم با برنج عالیه.ولی کپسول استیلن یه 8 پوندیش رو 25000 تومان پر میکنن که برای جوشکاری بهتره ولی خب یه مانومتر میخواد و خب گرونتر درمیاد.

امروز لوازم جوش هواگاز رو گرفتم.کلا شد 145000 تومان و فقط یه کپسول اکسیژن مونده اونم حدود 130000 تومانه.

camaro lt
01-12-2012, 22:39
ممكنه ازشون عكس بگذاريد؟
قيمت تك تك وسائل با مارك شركت سازنده هم بنويسيد خيلي ممنون ميشم.، چون ميخوام مقايسه بكنم ببينم از اينجا بخرم بهتره يا تهران؟
البته هنوز برنامه خريد اون وسائل رو ندارم و اول بايد با صافكاري سرد شروع كنم.
در مورد كپسول گاز پيك نيكي ، به نظر من خيلي كمه و ممكنه وسط كار تمام بشه. البته براي كارهاي بزرگ و يه بازسازي كلي واقعا كمه اما براي يه صافكاري جزئي يا بخش مختصري از ماشين، شايد خوب باشه.
شما وسائل صافكاري سرد هم خريدين؟ منظورم همون انواع مشته و قالب بدنه و اينجور چيزها.
در مورد جوش زر با جوش آهن با آهن اينجور كه شنيدم بازهم تفاوتهايي هست كه بايد در نقاط مختلف از يكي از اين دو نوع استفاده بشه.
تجربه شما در اين مورد چيه؟
من ديدم كه اتصال قطعات بزرگ به بدنه رو با جوش آهن ( منظور استفاده از سيم آهني با شعله) و براي وصله كاري جزئي و يا اتصالهاي معمولي از زر جوش استفاده ميشه، البته اينم قطعي نيست و خلاف اين رو هم ديدم ولي دوست دارم بدونم اصول علمي و دقيق اون چيه؟
متاسفانه وقتي از يه صافكار ميپرسم، نميتونه با دلايل علمي برام توضيح بده و گاهي يه سري اراجيف رو بجاي توضيح تحويلم ميدن!!! يك توضيح مختصر در مورد اتصال مانومتربه لوله ها و نازل بفرماييد.
الان عكسها باز شد و ديدم!!
نظرتون در مورد ايجاد يه تاپيك مخصوص علم صافكاري چيه؟ رد و بدل كردن تجاربي كه شخصا در اون مورد داشتيم( منظور خودمون انجام داديم) و توضيح در مورد وسائل و روشها و ابداعات جديد و البته پروژهايي كه در ادامه ميتونه براي هركدوم از ما وجود داشته باشه؟

MJ1970
02-12-2012, 07:50
در مورد مانومتر ساخت چین و با گارانتی 15 ماهه و مارک (اروا) و قیمت 50000 تومان
سر پیک جوش هواگاز هم با همین مارک و گارانتی وقیمت 70000 تومان که مجموعه کاملی بود و 4 تا سری کامل از شماره 1 تا 4 داشت و 4 تا یدکی به همراه عینک مخصوص.
البته یه قوطی پودر (تنه کار)که مثل روغن لحیم در لحیمکاری عمل میکنه و 500 گرمیش رو 5000 تومان خریدم و 4 متر شلنگ دوقلوی مخصوص کره ای هم 20000 تومان.
فشار موجود در گپسول اکسیژن خیلی زیاده(حدود 100 بار )به همین دلیله که کپسولش هم خیلی ضخیمه و سنگین و برای جوشکاری قشار باید کمتر از 5 بار باشه (اگر فشار کپسول مستقیما وارد شلنگ بشه ممکنه شلنگ بترکه) و نیاز به یه مانومتر هست تا فشار مخزن و فشار خروجی رو نشون بده که با دو درجه ای که داره این کارو میکنه و با شیری که روش هست میشه فشار خروجی رو کم و زیاد کرد و مانومتر مورد نظر من به کپسول اکسیژن بسته میشه و شلنگ خروجی اکسیژن هم به اون وصل میشه.من فقط به جوش برنج لازم داشتم پس دیگه تصمیم به خرید کپسول استیلن یا کاربیت نگرفتم چون دمای مورد نیاز چه برای صافکاری و چه برای جوشکاری برنج رو با گاز مایع میشه تامین کرد.البته با استیلن دما خیلی بالاتره و اونوقته که به راحتی میشه با سیم جوش اهن کار کرد و با گاز مایع من نتونستم جوش اهن بدم ولی به نظر من کیفیت جوش برنج بهتره و به راحتی نمیشکنه مخصوصا برای بدنه و از طرفی هزینه گاز استیلن خیلی بالاتره البته مصرف گازش هم در مقابل اکسیژن خیلی کمتره کلا در جوش هواگاز اکسیژن هست که حرف اول رو میزنه و مصرفی تره البته در صورت خرید کپسول استیلن به یه مانومتر مخصوصش هم نیازه .درمورد استفاده از پیک نیک با توجه به چند تا جوش کاری که من کردم متوجه شدم که اکسیژن با سرعت بالاتری مصرف میشه و مثلا 5 بار کپسول 10 لیتری رو پر کردیم در حالی که هنوز کپسول 11 کیلویی گاز 2 کیلو هم مصرف نشده و با توجه به وزن بالای اون جابجاییش خیلی سخت میشه و همین پیک نیک هم سبکه و فکر کنم خیلی کار کنه.البته شما اگه جا دارید و مثل ما اپارتمان نشین نیستید پیشنهاد میکنم از سیلندر 20 کیلوی اکسیژن استفاده کنید چون در حین کار این تموم شدن اکسیژن هست که بیشتر مشکل ایجاد میکنه و البته اگر سیلندر 11 کیلویی هم دارید میتونید استفاده کنید و البته با رگلاتور (من با پیک نیک رگلاتور نمیخوام چون میشه با شیر به صورت خیلی کم بازش کرد).در مورد ایجاد تاپیک جداگانه من تجربیات خاصی ندارم جز گرفتن موج و بتونه 4 درب و 2 گلگیر نوا که روی زمین انجام دادم و البته جاهایی رو هم صافکاری کردم که خیلی سخت نبود (در حد چند تا قری) با کمک 2 قطعه صافکاری سرد که یکیش مشتی (که پشت ورق میگگیرند و یکی هم که روی ورق ضربه میزنه) ولی دوستان نظر بدن تا اگه لازم دونستن ایجاد بفرمایید.

aminbest
02-12-2012, 09:18
سلام ببخشید بحث تون سر صافکاری رو قطع میکنم.ولی یه سوال درباره ترمز بیوک داشتم دوباره.
اگه دیده باشید پمپ و بوستر بیوک با یه شیب زیاد نسبت به اطاق نصب شدن و اگر توی پمپ رو دیده باشید میبینید که سوراخ های تو قسمت بالای محفظه قرار داره یعنی تو حالت عادی همیشه روغتن پایین محفظه است و سوراخ بالای محفظه.البته همیشه روغن روی سوراخها هست که پمپ بشه ولی تو یه شتاب گیری اساسی یا نه در صورت کم شدن حتی یکم از روغن در اصل دیگه اون روغنی که به سوراخ نمیرسه بدرد نمیخوره و ترمز هوا میگیره حالا یه راهی نیست که بشه این بوستر و پمپ رو صاف تعبیه کرد که همیشه حتی اگر روغن ترمز هم کم شد مشکلی پیش نیاد

camaro lt
02-12-2012, 11:04

نيازي به صاف كردن پمپ ترمز نيست و من تا حالا هيچ مشكلي از اين نظر نداشتم. اگر منظور شما از سوراخ، اون سوراخ بين ديواره دوتا مخزن پمپ باشه، اون نبايد بصورت استاندارد وجود داشته باشه و اين سوراخ رو بعضي مكانيكها با مته ايجاد ميكنن تا روغن از مخزن بزرگ به كوچك راه داشته باشه.

اگر سوراخهاي ورودي روغن به سيلندر رو ميگين، كه بازهم مشكلي نيست و با ريختن به اندازه روغن و چك كردن سطح روغن در هر چند وقت يه بار ، چنين مشكلي وجود نمياد.

اگر به لاستيك درب مخزن توجه كنين براي هر بخش از مخزنها، در روي اون لاستيك بخشي رو اضافه در نظر گرفتن كه به صورت ليواني لاستيكي باز ميشه و با اين كار وقتي داخل پمپ هست، سطح روغن رو بالا مياره و مشكلي هم پيش نمياد.

شما ميتونين حتي اون ليوانهاي لاستيكي رو با فشار دادن جمع كنين و كل مخازن رو پر از روغن كنين و اينجوري روغن بيشتري توي پمپ ميمونه.

mohamad.hejazi
02-12-2012, 15:56
دوستان یه سوال دارم.
به نظرتون برای جلوبندی و گاردان ماشین گریس نسوز(قرمز رنگ)بزنیم بهتره یا از همین گریس های معمولی که تعویض روغنی ها دارن.؟؟؟
من حرفی ندارم برم گریس پمپ دستی بخرم و داخلش رو گریس نشوز آمریکایی قرمز بزنم و خودم ماشین رو گریس کاری کنم به شرطی که بدونم گریس نسوز برای ماشین بهتره.

camaro lt
02-12-2012, 16:26
گريس نسوز رو براي بلبرينگها استفاده ميكنن و گريس معمولي رو براي گريسكاري عادي.

از نظر كلي گريس نسوز خيلي بهتره(هرچند كه در عمل براي جلوبندي نيازي به استفاده از نوع نسوز نيست و هردو در اون مكان يه كار رو انجام ميدن)

من هميشه از گريس معمولي استفاده ميكنم كه با پمپ دستي سر روتها و سيبكها رو گريسكاري ميكنم و مشكلي هم با گريس معمولي نداشتم. هردو نوع ضد آب و روان كننده هستن، منتها گريس نشوز در حرارتها و فشارهاي بالا( در بلبرينگ چرخها و چهارشاخه گاردان) وضعيت و كارايي خودش رو حفظ ميكنه اما گريس معمولي اينجور نيست، و توي جلوبندي هم اون مقدار فشار و حرارت مثل بلبرينگها رو نداريم.

بنابر اين استفاده از گريس معمولي( البته استاندارد) فرقي با گريس نسوز نداره( در مورد جلوبندي)

amir_toos
02-12-2012, 16:53
سلامی گرم خدمت همه دوستان
ببخشید صدای سوت کشیدن هنگامی که ترمز سفت انجام میدم برای چی هست؟
ترمز عادی صداش نمیاد یا شاید هم بقدر باشی که من متوجه نمیشم!
ولی وقتی که ترمز محکم میزنم که سریع تر ایست داشته باشم صدای سوت رو میشنوم! صدای صوت ظریفی هست !!!
درضمن من دیسک نو-لنت نو ( تعویض دوباره بخاطر سوت قبلا! ) بلبرینگ هر دو طرف دیسک نو - کاسه نمد نو - شلنگ ترمز نو -لوازم تو کلیپر ترمز نو- گردگیر پیستون تو کلیپر نو - پمپ زیر پایی راننده نو !!!! گریس stp قرمز از 10 سال پیش داشتم برای بلبرینگ ها زدم
ممنون

MJ1970
02-12-2012, 19:13
...................

aminbest
02-12-2012, 19:55
بابا باز خوبه ما اینجا رو داریم که سوالهامون رو بپرسیم.
من میخواستم برای بیوکم یه فیلتر هوای اسپرت نصب کنم.مثل این:
البته من خودم فکر میکنم با این سیستمی که الان به صورت استاندارد روش هست هوا بیشتری نسبت به فیلتر هوای اسپرت بهش میرسه.
میخواستم نظر شما اساتید رو بدونم.

aminbest
02-12-2012, 20:01
ولی خودم فکر میکنم با این سیستمی که الان به صورت استاندارد روش هست هوا بیشتری نسبت به فیلتر هوای اسپرت بهش میرسه.

mohamad.hejazi
02-12-2012, 20:21
گريس نسوز رو براي بلبرينگها استفاده ميكنن و گريس معمولي رو براي گريسكاري عادي.

از نظر كلي گريس نسوز خيلي بهتره(هرچند كه در عمل براي جلوبندي نيازي به استفاده از نوع نسوز نيست و هردو در اون مكان يه كار رو انجام ميدن)

من هميشه از گريس معمولي استفاده ميكنم كه با پمپ دستي سر روتها و سيبكها رو گريسكاري ميكنم و مشكلي هم با گريس معمولي نداشتم. هردو نوع ضد آب و روان كننده هستن، منتها گريس نشوز در حرارتها و فشارهاي بالا( در بلبرينگ چرخها و چهارشاخه گاردان) وضعيت و كارايي خودش رو حفظ ميكنه اما گريس معمولي اينجور نيست، و توي جلوبندي هم اون مقدار فشار و حرارت مثل بلبرينگها رو نداريم.

بنابر اين استفاده از گريس معمولي( البته استاندارد) فرقي با گريس نسوز نداره( در مورد جلوبندي)
بسیار خب برای جلوبندی همون گریس معمولی کفاف میده ولی برای گاردان که تحت فشاره چی؟؟؟چون سفری که من با ایمپالا داشتم تو راه چهار شاخی گاردان ماشین خراب شد بعد که گاردان رو باز کردیم مکانیک گفت گریس به چهار شاخی نرسیده بوده!!در صورتی که قبل مسافرت ماشین رو گریس کاری کامل کردم.
پس به نظر شما گریس نشوز برای گاردان و چهار شاخی بهتره؟

ولی خودم فکر میکنم با این سیستمی که الان به صورت استاندارد روش هست هوا بیشتری نسبت به فیلتر هوای اسپرت بهش میرسه.
تا اونجا که من متوجه شدم عکس اول فیلتر هوای اسپرت نیست.
صاحب ماشین 2 تا فیلتر سر راه هواکش گذاشته برای اینکه کمتر آشغال وارد کاربراتور بشه.من فکر میکنم اینطوری نفس ماشین بیشتر گرفته میشه.
همون فابریکش بهتره هوای خنک هم وارد کاربراتور میشه.

camaro lt
02-12-2012, 21:38
صداي سوت در اين وضعيت( با توجه به تمام كارهايي كه انجام دادين) مربوط به كيفيت پايين لنت ترمزهاست.

چه نوع لنتي استفاده كردين؟

روي ماشين من لنت پارس سوار بوده و چون مقدار كافي بود عوض نكردم اما گاها اون صداي سوت رو داره. خيلي از دارندگان خودروهاي ديگه هم كمتر تمايل به استفاده از لنت پرس دارن چون ظاهرا كيفيت اون خيلي كم شده.

بله ، براي چهارشاخه گاردان از گريس نسوز استفاده كنيد.

بايد اونقدر گريس بزنين تا از محل چهارشاخه ها و سر هركدام از كنسها گريس بيرون بياد.

amir_toos
02-12-2012, 21:47
من لنت خارجی( چینی ) استفاده میکنم
دفعه اول FVP خریدم که تقریبا 500 کیلومتر کار کردم دیدم اعصابم بیشتر ارزش داره رفتم یک دست لنت دیگه خریدم
البته از کیفیت این لنت جدیده بیشتر راضی هستم! الان 3هزار کیلومتر استفاده کردم
ایرانی رو تجربه نکردم
بار اول خودم نصب کردم! اما بار دوم به دلیل کمبود وقت و نداشتن حوصله رفتم پیش ترمز ساز! جالبه الان که دوباره به سوت افتاده ه فروشنده قطعه میگم
همش تاکید داره که جنسش سالم هست و من بلد نیستم نصب کنم که اینجوری میشه
منم در جوابش گفتم همون ترمز سازی که مورد تاییدت بوده بردم! حالا چی؟؟
جوابی که گرفتم : ماشین تو مشکل داره! ما روزی 100 تا از اینا میفروشیم کسی مشکل نداشته اولین باره که تو میای!!
گفتم من مثل بقیه مشتری هات نیستم که ماشین رو ماهی یکبار روشن میکنن 10 کیلومتر راه میرن! من روزی 30-40 کیلومتر روی شاخش هست که راه میرم!
به عنوان یک ماشین معمولی دارم استفاده میکنم!
بازم حرف قبلی خودش رو تکرار کرد! منم دیگه بحث نکردم
گفتم باشه! مشکلی نداره! ! !
متاسفانه انصاف از بین فروشنده ها از بین رفته

mohamad.hejazi
02-12-2012, 21:56
این لنت متالیک که آخرین عکسه رو من روی ماشینم انداختم چند وقته جنسش خوبه سوت نمیکشه.
فروشنده هم میگفت لنت نرمیه خوب میچسبه صدا هم نمیده ولی در عوض زود تموم میشه.

amir_toos
02-12-2012, 22:00
این لنت متالیک که آخرین عکسه رو من روی ماشینم انداختم چند وقته جنسش خوبه سوت نمیکشه.
فروشنده هم میگفت لنت نرمیه خوب میچسبه صدا هم نمیده ولی در عوض زود تموم میشه.

نکنه این تموم شده؟!ً که صوت میزنه :31:
روزای اول که خیلی عالی بود! اصلا صدایی نبود! یک چند روزی هست که این جوری شده!
خب میشه گفت دقیقا کارکرد یک لنت چقدر هست؟؟؟؟ مثلا 5 هزار تا عوض کنیم؟

mohamad.hejazi
02-12-2012, 22:09
نه بابا 5 هزارتا که خیلی زوده....!
من لنت های عقبم رو دادم جنس خوب موجود در بازار رو کوبیدن جلو هم از همین چینی ها انداختم فعلآ مشکل سوت کشیدن ندارم.

MJ1970
02-12-2012, 22:10
قضیه این لنتهای پرچ شده یا چسبی چیه ؟
فابریکها پرچی هستند و پارس چسبی.ممکنه چسب یه موقع ول کنه؟

camaro lt
02-12-2012, 22:41
خوشبختانه من هيچوقت در مورد لنت ترمز مشكل اينجوري و به اين شدت نداشتم،

البته لنت پارس رو اصلا براي آمريكايي قبول ندارم ( خوشبختانه ديگه هم نميسازه!) الان با همين لنتهاي پارس كه از قديم روي ماشين بوده كماكان سر ميكنم و ميدونم تا مدتها ازش بايد استفاده كنم، اما يه زماني يه دست لنت ايراني به نام ايده آل لنت خريدم كه جنس خيلي خوبي دارن.

از اين نوع لنت براي پژو فروخته بودم و مشتريها خيلي راضي بودن. متاسفانه به دليل ورود اجناس بي كيفيت و بسيار ارزان چيني، اين شركت نتونست از نظر قيمت با اونها رقابت كنه و ورشكست شد.

قوطي هاي سبز رنگي داشت و شبيه والو فرانسه ساخته بودن.

سوت كشيدن ميتونه به ديسك چرخ هم مرتبط باشه اما وقتي همه چيز نو و سالم بسته شده ديگه مشكل از خود لنت هست، و البته گاهي يه لنت صدا دار رو از روي يه ماشين باز كني و روي يه ماشين ديگه ببندي صدا نميده!!

( راستي چقدر جالب ميشد اگر واقعا روزي 100 دست لنت آمريكايي ميفروخت!! اين يعني تعداد آمريكاييها خيلي زياد شده و دوباره روي دور افتادن!!)

در مورد لنتهاي چسبي ، من هيچوقت نديدم اونها كنده بشه، حتي بوده كه لنتهاي وارداتي خريدم ( براي فروشگاه) كه مدتها توي آب بودن و بخشي از اونها كمي خراب شده بوده اما هيچ مشكلي از نظر ترمز گرفتن نداشتن.

لنتهاي پرچي هم گاهي استفاده كردم اما فرقي توي كارايي اونها نديدم. شايد بيشترين امكان خوبش اين باشه كه بتونين بعدها لنت مورد نظر خودتون رو روي كفشك خالي اون بكوبين( مثل لنتهاي عقب) كه البته اين كار جنبه اقتصادي نداره مگر اينكه واقعا ناچار بشيد.

مثلا سالها قبل يه مدل اُلدزمبيل كوپه بود كه لنتهاي جلوي اون كمي با مدلهاي ما تفاوت داشت و اصلا گير نمي آمد و تنها شانسي كه داشت اين بود كه كفشكهاي اون سوراخدار بود و با مراجعه به لنت كوبي و نصب و پرچ كردن لنت نو روي اونها مشكل رو حل كرد.

يه مطلبي رو هم شنيدم( كاملا مطمئن نيستم واقعا جواب بده) اينكه بعضي لنتها داراي يه شيار مركزي هستند كه لنت رو به دو بخش مجزا تقسيم ميكنن. اون شيار گويا براي عبور هوا جهت خنك شدن و البته خروج آب در هنگام خيس شدن و نهايتا خروج سريع خاك سائيده شدن لنت هست، و گفته شده كه توي كم شدن صدا خيلي تاثير داره...

اون شيار رو ميشه راحت با يه اره آهن بر روي لنتها ايجاد كرد و اگر قصد كنار گذاشتن اين لنتهاي نو رو دارين، شايد ارزش آزمايش كردن رو داشته باشه و اين كار به رفع صداي اضافي كمك كنه و جواب بده.

aminbest
04-12-2012, 09:54
سلام جناب camaro it نظر شما رو هم درباره اون سوالی که مربوط به سیستم هوارسانی و فیلتر هوا میشه رو میخام.ممنون

camaro lt
04-12-2012, 12:26
خب نظر من هم دقيقا مثل فرمايش جناب حجازي هست و اون فيل تر اضافه كار خاصي بجز تصويه بيشتر هوا انجام نميده، كه در قبال كم شدن قدرت و توان موتور اصلا منطقي نيست.

اون نوع فيل تر توي بازار اصطلاحا به فيل تر حرفه اي معروف شده و در واقع يه فيل تر با كيفيت پايين و درجه 3 هست كه براي ماشينهاي گاز سوز( بخصوص پرايد انژكتوري) ساخته شده، چون اونها مدام بخاطر برگشت و تجمع گاز در محفظه فيل تر هوا( كه پلاستيكي است) و احتراق و انفجار اون، ناچار به تعويض دوباره اون محفظه هستند و اين نوع فيل تر با جايگزين شدن، ديگه اون مشكل رو نداره و البته گويا كمي تنفس رو براي ماشين( زماني كه با گاز كار ميكنه و توان اون كمتر ميشه) بهتر ميكنه.

اما براي خودرويي مثل شورلت اصلا منطقي نيست. واگر هم فيل تر اصلي خودش رو برداشته باشه و تنها اين فيل تر رو سر راه كارب گذاشته باشه كه ديگه خيلي بدتره!

amir_toos
04-12-2012, 14:13
یک قانونی هست که خودم ساختم و همیشه اونو رعایت میکنم
هر گونه دستکاری یا تغییر یا اختلال در سیستم اصلی ( فابریک ) باعث بهم پاشیدگی خواهد شد! لذا قبل از هرگونه عملی عاقبت کار خود را پیش بینی کنید! و حدالمقدور دستکاری یا تغییری ایجاد نکنید!

diyukis
04-12-2012, 18:15
دوستان فشنگی روغن خوب چه مارکی توی بازار هست؟؟

mohamad.hejazi
04-12-2012, 20:27
دوستان فشنگی روغن خوب چه مارکی توی بازار هست؟؟
سلام
تک فیش یا 2 فیش؟
ماشین من تک فیش بود اصفهان رو زیر و رو کردم اصلی گیرم نیومد.
ولی 2 فیش اصلی ای سی میگفتن داریم.
من تک فیش تایوانی گرفتم قوطی زرد و سفید رنگ داشت راضی هستم.

amir_toos
04-12-2012, 21:34
یک سوال داشتم.
من از این پرون صندوق های کادیلاک خریدم! متاسفانه با بد بختی نصب کردم!
دفعه پیش ( کاری نداریم که چی شد ) فیوز برق اصلی دزدگیر سوخت! سر همین پرون!
یک رله بوق پراید که 4 سیم هست دارم.
میخواستم بدون چی جوری باید نصب کنم! با توجه به این که این پرون هم از جنس پمپ های در به صورت مگنی عمل میکنه و برای قطب منفی از اتصال بدنه استفاده میشه و همین طور فرمان برق دزدگیر هم یک عدد سیم بیشتر نیست!!!
پایه های روی این رله بدین صورته
30-87
85-86
پایه 87 رنگش فرق داره
فقط برق مثبت باید باید دیگه!
یکی راهنمایی ام کرد گفت برق اصلی باید به رله بدی بعد اون برق دزدگیر تحریک کننده میشه و جریان رو وصل میکنه! متوجه نشدم...!
ممنون

camaro lt
04-12-2012, 22:36
چند ماه قبل با تصوير و دقيق روش نصب اينجور آفتماتها رو در همين تاپيك توضيح دادم،اما الان متاسفانه نميدونم كدام صفحه بود؟؟!!

بصورت مختصر توضيح ميدم:

پايه 85 منفي است كه بايد از بدنه ماشين به اون يه منفي بدين

پايه 86 مثبت هست كه بايد از برق مثبت ماشين ( سر باطري يا سر اتومات استارت يا مغزي سوئيچ استارت، هركدوم كه نياز بود) بگيريد و به يه كليد قطع و وصل متصل و از اون كليد به اين پايه وصل كنين

پايه 30 مثبت هست كه اونهم از سرباطري يا اتومات ميگيرين

پايه 87 كه خروجي مثبت هست و براي مصرف كننده است( مثل فن يا چراغ يا بوق و يا همين پمپ باز كننده درب)

در بعضي از آفتماتها 5 پايه وجود داره كه پايه پنجم كه معمولا وسط قرار داره به شماره

87a

نشان داده شده كه در اين وضعيت براي مصارف خاص بكار ميره ( اگر نياز بود توضيح ميدم)

MJ1970
04-12-2012, 23:00
جدیدا یه مطلبی در مورد رنگ کردن داشبرد و ... میخوندم و همه این مشکل رو داشتند که رنگ با هر کیفیتی بعد از یه مدت پوسته میشد و از قبل بدتر میشد و اونجا بود که یه نفر روش جدید و ابتکاریی پیدا کرده بود که ظاهرا از یه ماده ای که در صنعت چاپ مصرف داره (به نام ریتارد یا ریتاردو) استفاده کرده بود و اون رو با رنگ پلاستیک (رنگی که برای چاپ روی پلاستیک کاربرد داره)مخلوط کرده و روی سطح داشبورد و رودری پاشیده بود به گونه ای که رنگ به کمک اون حلال که عرض کردم به خورد پلاستیک داشبرد و رودریهای بلیزر رفته بود و طوری که گفته بود دیگه اصلا پاک بشو نبود.حالا ایا از شما عزیزان از جزییات دقیق اینکار خبر داره ؟اگه بشه اینکارو کرد خیلی عالی میشه.
راستی امروز یکی از دورگلگیرهای عقبم رو که ضربه خورده و پوسیده بود با فرز بریدم و یه دور گلگیر نو روش جوش دادم کارش که کامل شد عکس میزارم.

camaro lt
05-12-2012, 00:00
در مورد اين نوع رنگ كردن داشبرد چيزي نشنيدم، اما توي داشبرد سازي، بارها روش كار اونها رو ديدم كه وقتي رنگ رو روي فايبرگلاس ميپاشن، كاملا پوشش درست كرده و ماندگار ميشه.

البته اگر داشبرد فقط مشكل رنگ داشته باشه، ديگه نيازي به فايبر زدن نيست، اما بشخصه تا حالا نديدم كه يه داشبرد صرفا رنگش بريزه و خراب بشه( مگر اينكه مواد شيميايي قوي مثل اسيد روي اون ريخته شده باشه) و اكثرا بخاطر ترك و شكستگي تعمير و رنگ شدن.

camaro lt
05-12-2012, 16:08
امروز سري به تعميرگاه دوستم زدم.

اين نوا اونجا بود، مدل 65 كه توسط يكي از مشتريها بتازگي از تهران خريداري شده و بار كاميون به اينجا آورده بود تا بازسازي كنه.

بدنه پوسيدگي و بتونه زيادي داشت،داشبرد و داخلش تا حدي مناسب بود.

از نظر فني بايد بازسازي و اورهال كامل ميشد و الان موتور در حال تعمير هست. و احتمالا بعد از اون نوبت گيربكس اتومات ميرسه.

لاستيكها هم بد نبودن،

پلاك هنوز تعويض نشده و به نام صاحب قبلي مونده.

با اين خصوصيات به نظر شما چقدر خريداري شده؟

mohamad.hejazi
05-12-2012, 16:27
سلام.
عکسها کاملآ واضح نیست ولی با این حساب که موتور و گیربکس تعمیر میخواد من فکر کنم 3.5 نهایت 4 فی بخوره البته با بیمه.

MJ1970
05-12-2012, 16:58
راستی الان به نام میزنن؟اخه چند وقت پیش میگفتن دیگه به نام نمیزنن.
همین کارا که فرمودید با وضعیت افتضاح قیمتها کلی خرجش میشه .ولی فکر کنم با این حال بازار که پراید شده 14 تومان حدود 4 یا 5 بیرزه.اگه جدیدا قیمتها رو دیده باشید جدیدا کاپریسهایی که قبلا 10 یا 11 قیمت میزدن شدن 18-20
یا مثلا بیوکهایی که نهایتا با 6 یا 7 تومان میشد خرید اگهی میکنن 12-15 میلیون تومان!!!!!!

mohamad skystar
05-12-2012, 18:08
تيون چلنجر 880 اسب بخار در نيويورك

راي آمريكايي ها بي شك مدل چلنجر دوج يكي از محبوب ترين و پر هوادار ترين خودرو هاست. مدلي كه بي شك نامش با تاريخ خودرو سازي آمريكا گره خورده و نمي تواند مجموعه خودرو هاي ماسل مشهور و تاريخي را بدون نام مدل هاي گوناگون دوج چلنجر تصور نمود. همين اهميت تاريخي براي اين كه تيونر هاي مشهور آمريكا را به فكر هر چه قوي تر نمودن اين مدل بياندازد كفايت مي كند. تا پيش از اين نام هاي بزرگي كه همي سردمدار آن هاست براي هر چه بيشتر قوي نمودن اين خودور تلاش هايي را انجام نمودند كه آخرين محصول تيونينگ ان ها نيز دوج چلنجر تنظيم شده توسط خود همي است كه 6400 سي سي حجم موتور را با 470 اسب بخار قدرت در هم آميخته بود تا هيچ جاده اي توان مقاومت در برابر چرخ هاي اين چلنجر را نداشته باشد. اين 470 اسب بخار هم گويي براي خواباندن عطش علاقه مندان به اين خودور كافي نبود و باعث شد تا چندي پيش يك تيونر نيو يوركي دست به كار شود و براي هر چه قوي تر كردن خودروي محبوب نيمي از آمريكايي ها دست به كار شود.
bpr نيو يورك به اين ترتيب اولين قدم را با تراشيدن موتوري 7 ليتري آغاز كرد تا اين گونه 880 اسب بخار را از وجود چلنجر بيرون بكشد. براي مهار اين همه توحش bpr سر سيلندر جديدي را نيز براي هيولاي دست ساز خود تراشيد كه نشانه آن را مي توان روي اينتيك بزرگ در نظر گرفته شده براي درپوش كاپوت اين خودرو يافت.bpr سيستم اگزوز جديدي را نيز براي اين خودرو تدارك ديده تا اين گونه بازدم چارجر وحشي با مشكل روبرو نباشد . توان توليد شده از سوي موتور 7 ليتري توسط گيربكس توليد شده توسط كمپاني هات راد جنوبي به كمك فنر هاي مسابقه اي ايباخ در كنار رينگ هاي 20 اينچي جلو و 22 اينچي به چرخ ها مي رسد تا اين گونه اسفالت جاده ها ميزبان اين همه قدرت و توان باشند.

mohamad.hejazi
05-12-2012, 19:08
راستی الان به نام میزنن؟اخه چند وقت پیش میگفتن دیگه به نام نمیزنن.
همین کارا که فرمودید با وضعیت افتضاح قیمتها کلی خرجش میشه .ولی فکر کنم با این حال بازار که پراید شده 14 تومان حدود 4 یا 5 بیرزه.اگه جدیدا قیمتها رو دیده باشید جدیدا کاپریسهایی که قبلا 10 یا 11 قیمت میزدن شدن 18-20
یا مثلا بیوکهایی که نهایتا با 6 یا 7 تومان میشد خرید اگهی میکنن 12-15 میلیون تومان!!!!!!
سلام.
متاستفانه اصفهان که هنوز به نام نمیزنن مگر اینکه شناسنامه خریدار صادره از کلان شهر ها نباشه!
قیمتها هم واقعآ رفته بالا ولی هنوز توی کوچه پس کوچه ها میشه نوا و بیوک 3-2 تومنی پیدا کرد.

camaro lt
05-12-2012, 21:36
متاسفانه اين گوشي جديد من كيفيت عكسهاش خوب نيست و ناچارا بايد باهاش بسازم تا يه روز بندازمش دور!!!

و اما در مورد قيمت اين نوا:

6.500.000 تومان!!!

باور كنين اگر مال من بود ، خجالت ميكشيدم قيمتي بالاتر از 2.5 روش بذارم..

اما بقول شما قيمتها بالا رفته، حتي براي نمونه هايي كه بايد ميليونها تومان خرج ظاهر و باطن اونها كرد.

پس قدر ماشينهاتون رو بدونين و مطمئن باشيد اگر بخواهيد يه روزي دوباره يه آمريكايي رو بخريد و بازسازي كنين، ديگه با 1 ميليون و 2 ميليون چيزي كه پيدا نميشه هيچ، شايد نزديك به 8 تا 10 ميليون هم فقط بايد خرج اون بكنين تا تازه بشه اسمش رو ماشين آمريكايي گذاشت.

اينجور كه دوستم ميگفت، اين آقا فقط چيزي حدود 600 هزار تومان پيستون خريده!! فقط پيستون تنها، بدون رينگ و ياتاقان و...

اميدوارم وقتي كاملا بازسازي شد دوباره ببينمش و ازش عكس بگيرم!!

در مورد بنام زدن، من تونستم تعويض پلاك و بنام زدن رو انجام بدم( كه البته داستاني مفصل داره)

به بخش شماره گذاري رهنمايي و رانندگي شهر خودتون ( و نه راهگشا) مراجعه كنين و مشكل رو بگين، تا رسيدگي كنن.

امروز شنيدم يه بيوك 65 رو تعويض پلاك كردن و مثل نوا من سريال اون ق شده.

diyukis
06-12-2012, 00:31
سلام
تک فیش یا 2 فیش؟
ماشین من تک فیش بود اصفهان رو زیر و رو کردم اصلی گیرم نیومد.
ولی 2 فیش اصلی ای سی میگفتن داریم.
من تک فیش تایوانی گرفتم قوطی زرد و سفید رنگ داشت راضی هستم.

والا دو فیش میخوام برای نوا.
امیدوارم اینجا چیز خوب گیرم بیاد.
----------
با این وضعیت قیمتها دو دستی باید بچسبیم به ماشینامون و هر روز هم دورشون بگردیم.البته از یه منظر که پراید حلبی شده 14 میلیون میشه انصاف به خرج داشت که یه نوای خوووووب حداقل 7 تا 8 قیمتش باشه.

mohamad.hejazi
06-12-2012, 09:55
دقیقآ.
من الان اگر بخوام 14 میلیون پول پراید 1 بار مصرف رو بدم.به جاش میام یک نوای 2-4 تومنی میخرم و 7-8 میلیون که خرجش کنم به خدا بهترین و کم آزارترین ماشین میشه!
فشنگی 2 فیش اصلی گیر میاد.

اون نوا رو بالا برداشته ولی امیدوارم براش خیر داشته باشه.

MJ1970
06-12-2012, 10:27
جناب camaro lt لطفا در مورد روش تنظیم دقیق سوپاپها توضیح بفرمایید.
1-موتور گرم باشه یا سرد(موتور شما انگار سرد و روی زمین تنظیم سوپاپ شد)؟
2-برای سفت کردن پیچ اسبکها (همون یه پیچ رو برا تنظیم سوپاپ داره دیگه)تا چه حد سفت بشه؟من تنظیم سوپاپها توسط میکانیک برای نوای شما رو دیدم در حالت موتور روشن یه دستش رو اچار رو پیچ بود و با یه دست میزان چرخش میل راهنمای سوپاپ رو چک میکرد و تا یه جا سفت میکرد.میزان بازی یا چرخش میل راهنمای سوپاپ چقدر باشه و تا کجا پیچها رو سفت کنیم.
من احساس میکردم سوپاپهام تنظیم نیست و یه مقدار پیچ اسبکها رو سفت کردم البته با موتور روشن بعضی میل راهنماهای سوپاپ در جا میچرخید و با مقداری سفت کردن پیچ این چرخش متوقف شد .روش کارم اینطور بود که اول وقتی موتور خاموش و سرد بود میل لنگ رو میچرخوندم تا هر دو سوپاپ بسته شه بعد پیچها رو سفت میکردم وقتی هر 12 سوپاپ تمام شد موتور رو روشن کردم و باز مقداری سفت کردم.
الان به نظرم سوپاپها رو زیاد سفت کردم (به خاطر لرزشی که موتور داره )حالا لطفا روش دقیق رو بفرمایید.

camaro lt
06-12-2012, 14:11
در واقع من بار اول كه تنظيم سوپاپ براي شورلت انجام دادم، سالها پيش بود و از روي دست يه كهنه كار جي ام ياد گرفتم.

هيچوقت از فيلر استفاده نكردم و تنها با شنيدم صداي موتور و سوپاپها و وضعيت كار كرد اون متوجه ميشدم كه تنظيم شده يا نه؟

روش كار من اينجوريه كه وقتي موتور گرم و روشن هست، تنظيم ميكنم.

اول خوب گوش ميكنم ببينم كدوم سوپاپ صداي چق چق ميده؟ اين علامت شل و يا سفت بودن بيش از حد اسبك اون هست.

بعد اون رو تا حدي كه صدا قطع بشه شل يا سفت ميكنم، خيلي آهسته و با حوصله.

وقتي كه صداي تمام سوپاپها يكي شد، اينبار با دست ميزان لقي اونها رو اندازه ميگيرم، و يكي يكي از جلو شروع به شل يا سفت كردن اونها ميكنم تا وقتي كه متوجه بشم بيش از حد سفت يا شل كردم و موتور به لرزش افتاده و اونوقت حد ميانه اي براي اون در نظر ميگيرم.

در همين حال به دقت صداي هر سوپاپ گوش ميدم و لرزش موتور رو هم در نظر ميگيرم و اينكه با توجه به وضعيت آب و هوايي( زمستان يا تابستان)مقدار خلاصي رو كمي كمتر يا بيشتر در نظر ميگيرم، البته اين مقدار خلاصي اونقدر جزئي هست كه تنها با حس يه موقعيت توي كاركرد اون سوپاپ خاص بدست مياد و يه جورايي تجربه ذاتي آدم ميشه كه گفتنش سخته! مثل اينكه بخوام نفس كشيدن يا راه رفتن رو براتون توضيح بدم!

وقتي كه چند بار خودتون تنظيم كردين و در حركت و شتاب نتيجه كار خودتون رو ديدين، اصطلاحا اون لِم كار دستتون مياد و متوجه ميشيد كه كجا و كي بايد سفت تر و كجا كمتر و شل تر باشه؟

بعد از تعمير موتور و براي بار اول كه قراره روشن بشه، به اين دليل كه تنظيم خاصي در نظر گرفته نشده و تمام اسبكها تنها بصورت حدسي سفت شدند، لازمه كه تنظيم اوليه سرد انجام بشه تا موتور بتونه به فرم كاركرد عادي خودش نزديك بشه و اونوقت كه به حالت استاندارد نزديك شد و به گرماي كاركرد عادي رسيد، تنظيم دومي كه براي شرايط واقعي كاركرد موتور لازمه رو انجام ميديم.

الان شما بگذاريد موتور گرم بشه و بعد همين رويه رو انجام بدين، ابتدا يكي يكي سوپاپها رو تا حدي كه لرزش از بين بره سفت يا شل بكنين و بعد ميزان خلاصي اسبكها رو با دست بسنجيد و ببينين چقدر بازي اضافي داره؟ و در ادامه اون مقدار اضافي رو با توجه به دماي معمول هواي منطقه و اينكه چه مقدار به موقعيت لرزش موتور نزديك يا دور ميشيد، كمتر و يا بيشتر بكنين.

در واقع گوش و حواس ما جاي فيلر رو ميگيره و من مطمئن هستم با استعدا فني خوبي كه داريد، خيلي راحت بعد از چند بار آزمون و خطا ، كاملا به اين كار مسلط ميشين.

سعید سوپری
06-12-2012, 15:20
سلام دوستان من مدته نمیتونم وارد انجمن بشم نمیدونم عیب از سیستم منه یا انجمن هربار که وارد میشم آخرین صفحه بحث را بهم نشون نمیده به نظر شما باید چکار کنم النم شانسی آوردمش مثلا اگه صفحه۵۴۰ را انتخاب کنم خودش میره صفحه۵۴۶ یا یجه دیگه اما قبلا وقتی صفحه آخر را انتخاب مسکردم راحت وارد مشد اما حالا آخری را هم که انتخاب میکنم میپره یجا دیگه میشه کمکم کنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟

سعید سوپری
06-12-2012, 15:40
سلام دوستان من یه نوا دارم الان که هوا سرد شده صبح که روشن میکنم خیلی باید گرم بشه تا راه بیافته یعنی بعد از ده تا ۱۵دقیقه وقتی دنده میزن با یه مکث ۳ یا۴ثانیه را ه میافته گریبکس اتومات هستش اما دنده عقب که میزنم با مکث طولانی تری راه میافته حدود۱۰تا۱۵ ثانیه وگه هی وقتی میخواد عقب بره یه لرزشی هم میکنه تا حرکت کنه اگه چیزی میدونید لطفا راهنماییم کنید؟؟؟راستی مصرف ماشینم را هم تا جایی که میشد کم کردن به حدی که وقتی ناگهانی گاز میدم اول کم میاره بعد حرکت میکنه به قول مکانیکها اول ماشین کپ میکنه بعد شتاب میگیره اما با این حساب مصرفش زیاده تو شهر۱۸ میسوزونه وبیرون ۱۵ در صورتی که ۲ماه پیش بیرون شهر۱۰ تا مصرف کرده بود به نظر شما عیب از کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohamad.hejazi
06-12-2012, 17:01
سلام جناب سعید
مشکل ورود به انجمن رو اینجا مطرح کنید تا پیگیری کنند:

در مورد مشکل ماشین هم اول از همه روغن گیربکس رو چک کنید.اگر روغن کم داشته باشه همین مشکل یه وجود میاد.
میتونه فیلتر گیربکس هم کثیف شده باشه و جلوی عبور روغن رو بگیره.
و در آخر اگر بازم عیب بر طرف نشد صفحات گیر بکس ضعیف شده.

مصرف ماشین هم تا اونجایی که من میدونم کار اشتباهی کردید با این کار به موتور ماشین فشار میاد.
شما اصفهانی درسته؟خواستید یه مکانیک خوب پیشنهاد میکنم(همون که موتور و گیربکس ماشین من رو تعمیر کرد)برید پیشش تا کاربراتور رو سرویس بکنه خوش انصاف هم هست.
ماشینتون بالا مصرف میکنه عیب از خیلی جاها میتونه باشه باشه ولی اول از همه کاربراتور....بعد شمع ها-فیلتر هوا-وکیوم دلکو-و....

camaro lt
06-12-2012, 22:12
سرويس پمپ ترمز چرخهاي جلو شورلت

اين نمونه پمپ در اكثر خودروهاي آمريكايي جنرال موتورز تقريبا مشابه هم هست و اين نمونه رو روي شورلت نوا، كامارو، ايمپالا، كاپريس كلاسيك، بيوك اسكاي لارك ، پونتياك فاير برد و ترانس آم و مدلهاي ديگه ميتونين ببينين و كلا تركيب ساختمان و فرم كاري خيلي مشابه نمونه هاي ديگه است.

امروز براي سرويس اونها، بازشون كردم تا داخل سيلندرها رو تميز كنم و روان بشن.

اول لوله متصل به پمپ رو باز ميكنيم

بعد دوتا پيچ نگهدارند پمپ به روي سگدست رو باز ميكنيم و پمپ كاملا جدا ميشه

دور پيستون يه گردگير هست كه بايد اول اون رو در بياريم، در آوردن اون با استفاده از يك سنبه و يا آچار نوك تيز و ضربات نسبتا محكم چكش امكان پذيره . اين گردگير بصورتي سوار شده كه جا زدن دوباره اون امكان نداره و ديگه نميشه سوارش كرد و البته نبودنش هم چندان مشكلي بوجود نمياره.

حالا از محل نصب لوله ترمز به سيلندر، يه سنبه با قطر مناسب وارد اون ميكنيم ، دقت كنين كه سنبه بيش از حد قطور نباشه وگرنه به رزوه هاي سوراخ پيچ لوله ترمز صدمه ميخوره.

با ضربات چكش به سنبه، كم كم پيستون حركت كرده و از جاي خودش خارج ميشه

داخل سيلندر يك اورينگ لاستيكي هست كه داخل شيار قرار گرفته، اون رو با دقت در مياريم و با آب شسته و خشك ميكنيم

پيستون و داخل سيلندر پمپ را كامل با آب شسته و با يك تكه سمباده نرم به خوبي تميز ميكنيم تا كليه جرمها و رسوبات و زنگها پاك بشه

اورينگ رو جا ميزنيم، پيستون و داخل سيلندر را هم با روغن ترمز چرب ميكنيم و در نهايت پيستون رو با ضربات ملايم تا آخر جا ميزنيم.

پمپ آماده سوار شدنه، دوباره لنتها رو سوار كرده و پيچهاي پمپ به سگدست و لوله ترمز را بسته،و هواگيري ميكنيم.

سعید سوپری
07-12-2012, 00:55
ممنونم جناب حجازی اگه آدرس ومشخصات اون مکانیک را بدی ممنون میشم من اصفهانیم.ودیگه اینکه این فیلتر گیربکس کجا هست چطور میشه فهمید کثیفه وعوضش کنم؟

amir_toos
07-12-2012, 10:07
سلامی گرم خدمت همه دوستان
جا داره درگذشت آقای حمید ترک زبان رو به همه دوستان و خانواده محترم ایشون تسیلت عرض کنم
====
برای ترمیم داشبود چه کارایی باید انجام بدم؟
اینم عکس ترک ها!
میخوام یک جوری باشه که یک دست بشه و کمترین آثار ترمیم بجا بمونه

camaro lt
07-12-2012, 12:27
عجب...

من الان اين رو متوجه شدم كه اون بنده خدا فوت كرده، البته اشنايي با اون مرحوم نداشتم ، فقط گاهگاهي سري به وبلاگ اون ميزدم..

خدا رحمتش كنه..

داشبرد را فقط بايد تعمير كنين، كار داشبرد ساز هست و البته بايد مهارت كافي داشته باشه.

البته ميشه مثلا با بتونه يا چسب دوقلو و يا خمير پلاستيك و چيزهايي مشابه اين ، تركها رو پر كرد و با رنگ مثل خودش اون رو رنگ زد، اما اينكه كار چطوري از آب در بياد و نتيجه چقدر قابل قبول باشه معلوم نيست.

amir_toos
07-12-2012, 13:08
ممنون علی آقا
معمولا داشبورد ساز ها چه جوری کار میکننن؟
چون اگر اونا هم با بتونه سنگی و چسب قرار کار کنن اینو که خودم هم میتونم انجام بدم!
داشبورد یک حالت دون دون بودن داره! چه جوری میشه بعد از ترمیم اون حالت دون دون بودن رو براش ایجاد کرد؟

camaro lt
07-12-2012, 13:33
تا اونجايي كه من ديدم و روي ماشين خودم هم انجام دادن، تركها با فايبر گلاس پر شده و رزين ميزنن تا كاملا سفت بشه،البته بقيه جاهاي سالم رو هم كمي رزين و فايبر ميزنن تا با محلهاي ترميم شده هماهنگ باشه.

بعد بتونه سنگي زده ميشه و خطوطي كه احتملا در بازسازي از بين رفته دوباره ترميم و ساخته ميشه.

اگر اشتباه نكنم يكدست سمباده 2000 يا شايد هم نرمتر بزنن تا سطح كار كاملا صاف و يكدست شده و كمترين پستي بلندي رو پيدا كنه،و در ادامه رنگ ميزنن.

اون فرم و حالت نقش دار و زبر و يا دانه دانه ( بر اساس اينكه فرم اصلي سطح داشبرد چه شكلي بوده) بوسيله همين حالت رنگ زدن بوجود ميارن و گويا با تنظيم پيستوله رنگ آميزي و زياد كردن غلظت رنگ، حالت زبر و دانه اي به اون ميدن، البته بعضي داشبردسازها كه از قديم كارشون اين بوده معمولا قالبهاي آماده براي ماشينهاي متداول دارن كه كار رو خيلي تميزتر در مياره.

اما الان ديگه با توجه به تعداد كم خودروهاي قديمي و اينكه مراجعه براي تعمير داشبرد خيلي خيلي كم شده، ديگه صرف نميكنه كه اينجور وسائل كار رو نگه دارن و براي اينجور كارها وقت و انرژي بگذارن، و البته تعمير سپر ماشينهاي جديد كه همش پلاستيكي هست خيلي راحتتره و درآمد بيشتري هم براشون داره، داشبرد مدلهاي جديد هم كه معمولا هم نو و هم دست دوم اون پيدا ميشه.

شما بايد اول بگردين و ببينين اصلا طرف شما كسي باقي مانده كه اين كار رو انجام بده؟ و اگر هست اونوقت كيفيت كارش رو بخواهيد بسنجيد چون واقعا ديگه كسي پيدا نميشه، توي اهواز فقط يه نفر انجام ميداد و تازه اونهم با كلي ناز و ادا..!!!

mohamad.hejazi
07-12-2012, 13:40
ممنونم جناب حجازی اگه آدرس ومشخصات اون مکانیک را بدی ممنون میشم من اصفهانیم.ودیگه اینکه این فیلتر گیربکس کجا هست چطور میشه فهمید کثیفه وعوضش کنم؟

سلام.
آدرس مکانیک:از بزرگراه که وارد خیابان آتشگاه میشید اولین تقاطع نه دومین تقاطع رو که میپیچید صاف روبروی دومین تقاطع یه کوچه هست که داخل کوچه تعمیرگاه مکتوبیان هستش.
کارتل گیربکس رو که باز کنید صافی گیربکس معلومه اون رو باید باز کنید و یه نو جاش بزارید هزینه زیادی هم نداره حتی اگه خیلی کثیف باشه افزایش شتاب هم دارید.ولی پیشنهاد میکنم چون تا حالا این کار رو انجام ندادید بزارید مکانیک این کار رو انجام بده.

جناب کامارو کیفیت عکسها خیلی بهتر شده.
ممنون.

camaro lt
07-12-2012, 16:37
فيل تر گيربكس اتوماتيك در داخل كارتل اون قرار گرفته و با دوتا پيچ به سنگ ساعت متصل شده و يك واشر كوچك هم زيرش هست، و براي دسترسي به اون بايد اول كارتل رو باز كنيد و روغن كامل تخليه بشه.

بعضي از نمونه ها فلزي و بعضي ديگه كاغذيه هست.كاغذيها رو تعويض ميكنن اما فلزي رو اگر پاره نشده باشه فقط با بنزين يا تينر ميشورن و دوباره سوار ميكنن.

اين عكس فيل تر با واشر اون و همينطور واشر كارتل گيربكس هست.

اينهم چند كليپ از روش سوار كردن فيل تر

.....................

ممنون جناب حجازي، البته اين عكسها رو دوستم و با گوشي آنچناني خودش گرفت!!!

سعید سوپری
07-12-2012, 17:32
​ممنومنم جناب حجازی و کامارو جان از راهنماییتون

diyukis
07-12-2012, 18:38
در مورد شل و سفت کردن سوپاپها بحث بود که امروز فرصتی دست داد که برم سراغ نوا.
علی اقا اون مراحلی که فرموده بودید رو پیاده کرد.
وقتی زیادی سفت میکردم صدای چق چق میداد و موتور می لرزید
وقتی زیادی شل میشد صدای تیک تیک تیک بلندی میداد.
بینشونو در نظر میگرفتم.تقریبن میتونم بگم از 12 تا 8 تا تقریبن بی صدا شدن اما 4 تا رو هر کاری کردم صداشون قطع نشد.
بنظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟؟؟؟

یه چیزی که حدس میزنم اینطوری هست باید بقدری سفت کنیم تا موتور به لرزش در بیاد و صدای چق چق بده وقتی این حالت پیش اومد کافیه تا خیلی کم شلش کنیم طوری که لرزش و صداغ از بین بره.من حدسم اینه با این روش بشه صدارو کلن از بین برد.اگه بخواهیم زیادی شلش کنیم در دور موتور بالا بازم صدای تیک تیک تیک میاد.
درسته؟؟

MJ1970
07-12-2012, 18:55
من هنوز روشی که جناب camaro lt فرمودن رو وقت نکردم انجام بدم ولی در مورد سوپاپهای نوای خودم با اینکه سوپاپها رو تا حدی سفت کرده بودم که موتور به لرزش افتاده اصلا صدای سوپاپ نمیاد و فکر کنم اگه سوپاپها به طور هماهنگ سفت بشه دیگه اصلا صدا نمیاد چون به علت سفت کردن زیاد اصلا سوپاپ تا اخر بسته نمیشه که به سیت سیت سوپاپ برخورد کنه و صدا بده!
البته نوای من کمی قدرتش افت کرده که حدس میزنم به علت باز ماندن سوپاپها در زمان احتراق باشه (خودم برای اولین بار چند ماه پیش سوپاپها رو دست زدم).فکر کنم باید یه جوری تنظیم کرد که در زمان احتراق دو سوپاپ سوخت و هوا بسته باشه.

camaro lt
07-12-2012, 19:38
خب ميشه گفت تقريبا تنظيم سوپاپ همينه و بايد كم كم با انجام دادن اين كار خصلت ماشين خودتون رو بشناسيد و لِم كار دستتون بياد چون اين وسط خيلي چيزا تاثير داره، مثل سالم بودن سوپاپها، آب بندي بودن سيتها و لبه سوپاپها، سالم بودن استكاني تايپيت ها، بالا بودن كمپرس موتور و حتي فشار هواي محل سكونت هم تاثير داره.

وقتي كاملا سفت ميكنين ديگه جايي براي خلاصي و در واقع اون انبساط باقي نگذاشتيد و اگر هم زياد شل كنين خلاصي خيلي ميشه و سوپاپ دير عمل ميكنه.

اون فاصله خاص و بسيار مهم رو با صداي سوپاپ و موتور و وضعيت كاركرد اونها بايد پيدا كنين و بجاي استفاده از فيلر( كه توي اين مدلها چندان بكار نميره) از حواس و درك ذهني خودتون استفاده كنين.

چند بار انجام بدين خيلي خوب بهش مسلط ميشيد.

من بارها و بارها موتورهاي 8 سيلندر رو در حالت روشن و گرم تنظيم سوپاپ ميكردم و اونايي كه با مسائل فني آشنايي نداشن ، با تعجب و گاهي هم حيرت نگاه ميكردن و ميگفتن: چطوري از پس اينهمه سوپاپ كه دارن بالا و پايين ميپرن بر ميايي؟؟!!

منم ميگفتم: فقط بايد دوستشون داشته باشي تا حسابي باهات رفيق بشن!!!!!!

:sq_25:

mohamad.hejazi
07-12-2012, 20:55
حق با جناب کاماروئه اصلآ وقتی در قالپاق موتور رو بر میداری و حرکت سوپاپ ها رو میبینی لذت و کیف خوبی داره!:20:
در حالا حاضر موتور ماشینم رو دور موتور پایین وقتی که سر گاز با ماشین راه میرم کمی صدای سوپاپ میاد ولی رو دور بالا نه.
ولی گذاشتم موتور ماشین کمی آبندی بشه بعد به فکر صدای سوپاپ باشم.

راستی جناب کامارو مکانیکم میگه هنوز موتور ماشینت کامل آبندی نشده و وقتی که 7-8 هزار تا با ماشین راه رفتی تازه موتور سر حال میشه!
میخواستم ببینم آیا شما هم همچین چیزی رو متوجه شدین؟؟(منظور اینکه هر چقدر بیشتر با ماشین راه برین کارکرد موتور بهتر میشه)

تا امروز حدود 1000 کیلومتر با ماشین راه رفتم
ولی با این همه حال نفس ماشینم نسبت به قبل خیلی بهتر شده.

camaro lt
07-12-2012, 21:42
خب اون آب بندي كامل كه واقعا همه چيز با هم جفت و جور بشه رو ميشه گفت در كيلومترهاي بالاي 4000 ميشه بدست آورد، اما بعد از 1000 كيلومتر اول ميشه ماشين رو گاز داد و سرعتهاي بالاي 100 هم رفت.

مسلما هرچقدر با ماشين بيشتر حركت كنيم( به شرط رعايت حال و نگهداري مناسب) كار كرد اون هم بهتر ميشه.

گاهي وقتها هم نيازه كه موتور رو در دورهاي بالا بگازونيم و به اصطلاح ماشين رو بتازونيم!!

چند وقت قبل يك نيسان سايپا( وانت) مشكل موتوري پيدا كرد و يكي از سيلندرها جواب نميداد. بعد از باز كردن سر سيلندر متوجه شدند كه يكي از سوپاپهاي هوا به علت جرم گرفتن، حركت خوبي نداشته و كيپ شده بوده و حتي كمي هم خم شده بود! كه البته با تعويض اون سوپاپ مشكل حل شد و اين بخاطر كاركرد موتور در مدت چندين سال در دورهاي پايين بوده كه باعث جرم گرفتن شده بوده.

وقتي با دور بالا و سرعت بريم( البته در جاي مناسب) بخش زيادي از اين دودها و جرمها خود بخود كنده و پاك ميشه، بخصوص كه كيفيت بنزين هم خيلي پايينه.

البته ماشينهاي ما كه تازه موتورشون اورهال شده، فعلا نيازي به اون تاخت و تاز ندارن!!

در مورد ايمپالا، مسلما با وجود رينگ و پيستون جديد و سيلندر تراش خورده كه كاملا با هم در آب بندي هستند و كمپرس از اون رد نميشه، بايد هم قدرت موتور بالا بره و توان افزايش پيدا بكنه و بايد اول از همه به اون مكانيك با وجدان و وارد آفرين گفت( كه كار تميز و بي عيب ارائه داده) و بعد از جيب شما كه تقبل هزينه ها رو به عهده داشته!!

امروزي يه چرخي توي نت زدم و همينجوري چندتايي بيوك و نوا براي فروش ديدم، بعضي از اونها نوشته بودن موتور تازه تعمير،و سرحال..قطعات نو شده، ميل سوپاپ..سوپاپها..پمپ روغن و پيستون و و..و.. همه نو و جديد..

و البته قيمت مثلا 6 ميليون!!

اين يه جورايي مشكل داره كه چطوري يه موتور رو با كيفيت بالا تعمير كرده( با قيمتهاي جديد) و همه چيز رو نو كرده و موتور كاملا سرحال شده اما قيمت كل ماشين بفرض 5 يا 6 ميليون شده؟؟؟!! در حاليكه همين تعميرات معمول ديگه حداقل از 2 ميليون به بالا شروع ميشه و براي امروز فكر كنم به 3.5 هم برسه( بستگي به وسائل مورد نياز داره).

قبلا ميشد يه جوري توجيه كرد كه طرف پول لازم داره و ميخواد زير قيمت بفروشه اما الان كسي كه نياز به پول داشته باشه ديگه نمياد 2 ميليون هم خرج بكنه و بعد ماشين رو 5 ميليون بفروشه( اونم در حاليكه ادعا ميكنه بدنه و تودوزي و گيربكس و برق و كولر و لاستيك و...همه و همه سالم و اوكي هستند)!!

hossein.az
08-12-2012, 00:06
حمید آمریکایی رفت!

حمید آمریکایی از معروفترین آمریکایی بازهای ایران سرانجام در آغوش بلیزرش، ته دره دار فانی را وداع گفت
روحت شاد و یادت گرامی مرد

mohamad.hejazi
08-12-2012, 00:28
روحش شاد...
اگر تهران یا کرج بودم حتمآ مراسم شرکت میکردیم....

diyukis
08-12-2012, 12:03
روحش شاد یادش گرامی.

----------
دوستان از زیر پای راننده اب میده داخل کابین نوا.محلش هم شبکه های جلوی شیشه جلو ماشین هست.اونجا ات و اشغال جمع شده.الان مشکل اینجاست که برف پاک کن براحتی در نمیاد.
باید با زور برف پاک کن رو باز کنم تا اون شبکه رو بردارم؟؟؟
قلقی چیزی نداره؟؟؟

و یه سوال:
عدد تنظیم دلکو برای نوا چنده؟؟؟منظورم اینه وقتی خواستیم با چراغ دلکو تنظیم کنیم نشانگر روی پولی باید روی چه عددی فیکس بشه؟؟؟

camaro lt
08-12-2012, 14:00
پايه هاي برف پاكن در شورلت بوسيله يك خار در جاي خودش محكم شده.

اگر پايه ها سالم باشن، يك خار كوچك تيغه اي شكل در كنار محل سوار شدن پايه بر روي هزار خاري وجود داره كه اون از در آمدن پايه در موقع حركت ماشين يا چرخش برف پاكن جلوگيري ميكنه.

اون خار سمت داخل پايه نصب شده و از بيرون فقط بخش كوچكي از اون رو ميتونين ببينين.

توي تصوير لبه اون خار رو كه در زير پايه وجود داره، با نوك خودكار نشون دادم.

براي بيرون آوردن پايه، بهترين كار اينه كه با يك آچار دو پهلو، كه اون رو زير پايه اهرم كرديد، آرام آرام فشار بديد تا پايه از جاي خودش خارج بشه.

مراقب باشيد به رنگ و شبكه صدمه نخوره، ميتونين محلي كه قراره آچار به بدنه بخوره و فشار بياره رو با يك تكه پارچه ضخيم بپوشانيد تا به رنگ ماشين خراش وارد نشه.

از همه طرف اين كار رو انجام بديد و كم كم بيرون مياد. البته ممكنه اول سخت باشه چون سالهاست كه از جاي خودش خارج نشده.

مراقب باشيد خار نشكنه كه ديگه نمونه اون به راحتي پيدا نميشه، مگر اينكه خار پايه مدلهاي پيكان قديمي رو پيدا كنين و با دردسر براي اون جفت و جورش كنين.

براي جازدن هم كافيه به مقدار خيلي كمي اون رو چرب كنين و با فشار دست و يا ضربه چكش لاستيكي اون رو جا بزنين.

diyukis
08-12-2012, 14:32
ممنون از توضیحاتت علی اقای عزیز.
خار مورد نظر یافت شد.با پیچ گوشتی دو سو یه کم دادمش بالا و با کمی فشار در اومد.
اون شبکه رو هم در اوردم و ....
با انبوهی از خاک و گِل و برگ و ات اشغال مواجه شدم.
همشو دراوردم و تمیز کردم.
و بعد دوباره همه چیرو بستم سر جاش.شیشه شورو هم مرتب تنظیم کردم و شبکه رو بستم.
با ظرف کمی اب ریختم و دیدم خوشبختانه فعلن خبری از اب زیر پای راننده نیست.

amir_toos
08-12-2012, 15:19
سلام
ببخشید بوش های در رو چه جوری عوض کنم؟

mohamad.hejazi
08-12-2012, 15:26
سلام.
امیر جان حالا که اومدی یه سوال دارم شما که موتور و گیربکس بیوکت رو کامل تعمیر کردی با بهترین قطعات موجود الان صفر تا صد ماشینت چنده؟

amir_toos
08-12-2012, 21:38
اندازه گیری نکردم!!!
من فشار زیاد نمیارم! چند بار هم گفتم : این روغن جدید ریختن خیلی تو شتاب گیری کسر میاره! نسبت به اون روغنه!
این مشکل تعویض دیر دنده هم منم داشتم
اما کمی کم خوب شده. نرم داره عوض میکنه
الان 3هزار تا کار کرده داره یواش یواش آبندی میشه! کلی با روز اولش فرق کرده

amir_toos
08-12-2012, 21:54
یک سوال دیگه هم داشتم
اون صدای فش فش موقعی که پدال ترمز رو فشار میدم مربوط به بوستر میشه؟
یعنی پد وسط از بین رفته؟؟؟
بوستر تویوتایی مشکی دو پره ای هست ( من عوض نکردم! روی ماشین بوده )

mohamad.hejazi
08-12-2012, 21:55
چه روغنی ریختین؟؟

دوستان از این مکملهای بنزینی که توی بازار هست چطوره؟بریزم؟توی اینترنت که سرچ کردم همه بد میگفتن!ولی یه مارکیش رو توی پمپ بنزین دیدم روش نوشته بود مطمئن مصرف کنید!:n02:

amir_toos
08-12-2012, 22:03
اون روغن اولی که داستان داره ( فکر کنم یادتون باشه )
اینی که بعد از 1000 تا ریختم سوپر پیشتاز بهران!
این دفعه میخوام ایرانول 16000 بریزم ببینم چه جوریه!
تکتاز بهران هم نباید بد باشه

camaro lt
08-12-2012, 22:17
براي تعويض بوشهاي دربها ، اگر تاحالا تجربه نداشتيد، حتما از يه نفر وارد كمك بگيريد، و البته حتما بايد يه نفر كمك دست شما باشه( هرچند كه خودم كسي رو نداشتم كمك بكنه!!) چون براي برداشتن و گذاشتن درب روي لولاها ، با وجود وزن زياد در و متعلقات اون و البته احتياط براي صدمه نخوردن رنگ و نيافتادن درب روي زمين، كار واقعا سختيه!

اول تمام وايركشي كه به دربها وصل ميشه رو باز كنين، و البته زير در به اندازه كافي كُنده درخت و چوب بگذاريد تا وزن در از روي لولاها كم بشه و در زمان در آوردن يكدفعه روي زمين نيافته.

بعد يه پين بالا و پايين دربهاي جلو رو بايد با كمك قلم و چكش در بياريد. اون پيمها در بخش پايين خودشون يه خار دارن كه بايد در بياد.

بعد با كمك قلم و چكش پيمها رو در بياريد.

درب آزاد شده و اون رو از روي لولاهاي ستون بيرون بكشيد.فنر برگردان هم از لاي درب آزاد ميشه.

camaro lt
08-12-2012, 22:26
بوشهاي قديمي رو در بيارين، احتمالا خوردگي و سائيدگي توي اونها ديده ميشه.

هر در 4 تا بوش ميخوره كه يكي از اونها با سه تاي ديگه تفاوت داره و جاي اونهم مشخصه.

بوشها رو قبل از سوار كردن بايد با پيم مربوطه آب بندي كنين . كمي گريس بزنين و روي پيم سوار كنين تا بتونه جا بره، [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

بعد بوشها رو روي دربها سوار كنين، دقت كنين كه هر بوش در محلي كه نسبت به پيم آب بندي شده قرار بگيره.

درب رو دوباره جا بزنين و پيمها رو با چكش و سنبه دوباره سوار كنين. فنر برگردان رو هم بايد جا بزنين كه كمي قلق ميخواد و مشكله.

به احتمال زياد بعد از سوار كردن درب با بوشهاي جديد، نياز به رگلاژ و جفتگيري داشته باشه كه بايد در اين مورد هم وارد باشيد.

اين مربوط به دربهاي جلو بود.

mohamad.hejazi
08-12-2012, 22:37
اون روغن اولی که داستان داره ( فکر کنم یادتون باشه )
اینی که بعد از 1000 تا ریختم سوپر پیشتاز بهران!
این دفعه میخوام ایرانول 16000 بریزم ببینم چه جوریه!
تکتاز بهران هم نباید بد باشه
این دفعه که ایرانول 16000 هزار ریختین نتیجه اش رو بگین که خوب بوده یا نه.
یعنی از قدیمیترین مکانیکهای اصفهان(به چشم خودم دیدم که ماشین از تهران و شیراز اومدن پیشش برای تعمیر موتور و گیربکس)میگه ایرانول 16000 با خیال راحت بریز.
یه بار دیگه ام یه مکانیک وارد دیگه گفت بهران تکتاز بریز
ولی من بین اینها ایرانول رو انتخاب کردم.

camaro lt
08-12-2012, 23:02
من الان ايرانول 16000 ريختم.

بد نيست اما حس ميكنم وقتي موتور هنوز سرده، بخصوص توي استارت اول صبح، روغن هنوز به اندازه كافي روان نيست و چراغ روغن كمي دير خاموش ميشه( با اينكه فشار روغن بالا و پمپ هم نو هست).

فكر ميكنم اين روغن از نظر اتومات بودن گريد ، كيفيت پايينتري نسبت به بهران داشته باشه.

كلا من محصولات بهران، بخصوص روغن موتور و روغن هيدروليك اون رو خيلي بيشتر از ماركهاي ديگه قبول دارم.

mohamad.hejazi
08-12-2012, 23:56
مشکل دیر خاموش شدن چراغ روغن رو من قبل از تعمیر موتور ماشینم داشتم.
به طوری که موقعی که ماشین کاملآ سرد بود و همه روغن ماشین ته نشین شده بود ماشین رو که روشن میکردم چراغ روغن 4 تا 6 ثانیه بعد خاموش میشد!
ولی بعد از تعمیر موتور موقعی که ماشین رو روشن میکنم چراغ روغن 1 ثانیه بیشتر روشن نمیمونه.
الان ماشین شما چند ثانیه چراغ روغنش روشن میمونه؟

بهران هم حرف نداره.

camaro lt
09-12-2012, 01:10
قبل از تعمير موتور، چراغ با تاخيري حدود 2 ثانيه خاموش ميشد، كه البته با توجه به روغن كثيفي كه توي اون بود قابل قبوله، و بعد از تعمير هم حدود همان يك ثانيه كه گفتين تاخير داره.

البته من در مقايسه با كامارو حس ميكنم كه چراغ روغن بيشتر روشن ميمونه، چون در مورد كامارو حتي به ثانيه هم نميكشيد و خاموش ميشد.

فكر كنم خود فشنگي روغن هم تاثير داره چون فشنگي دو فيشه است و گويا كمي فشار بيشتر براي كنتاكت كردن لازم داره، وگرنه فشار اصلي خود روغن بالاست ولي كيفيت روغن از نظر روان بودن در هواي سرد و اينكه بايد اتوماتيك به غلظت كمتر تبديل بشه، زياد خوب نيست و همين باعث روشن موندن چراغ براي مدت يك ثانيه و كمي بيشتر ميشه.

متاسفانه بهران كم شده بود و پيدا نكردم و ناچارا ايرانول ريختم، دفعه بعد حتما از بهران استفاده ميكنم.

اين كليپ رژه بيوك هاي ريويرا دم قايقي در هلند هست. خيلي جالبه، 1000 بار نگاهش كردم!! البته يه دونه هم از دهه 60 بين اونهاست.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] of Riviera by Buick 2nd Annual Meet Cruisin_ 2007 Part 1 [[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]].flv ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]].flv/)

amir_toos
09-12-2012, 11:49
ممنون علی آقا بابت توضیح
===
این دفعه تکتاز رو امتحان میگم بعدش ایرانول !
چون زود به زود به 5000 تا میرسم! مصرف ام زیاده
==
من چه قبل از تعمیر و چه بعد از تعمیر به محض اینکه ماشین روشن میشد چراغ خاموش میشد. یعنی زیر 1ثانیه! خیلی خیلی سریع! در صورتی که اویل پمپ من کارکرده هست! عوضش نکردم
فشنگی هم فابریکی تک سیم بالاشه

mohamad.hejazi
09-12-2012, 12:22
دوستان من هر دفعه که روغن موتور رو میکشم داخل موتور رو (از درب روغن)با کمپروسر باد میگیرم تا تمام روغن ها خالی بشه.
حالا به فکرم افتاد که نکنه این کار برای موتور ضرر داشته باشه؟مثلآ برای لاستیکهای گاید و.....؟؟؟؟

MJ1970
09-12-2012, 12:43
امروز همانطور که جناب camaro lt فرموده بودند نوا رو تنظیم سوپاپ کردم (3 بار پشت سر هم تکرار کردم) تا لرزش موتور کاملا برطرف شد.
قبلا توی کابین هم لرزش موتور حس میشد اما الان کاملا حل شد.
با تشکر از راهنمایی علی اقای گل.

amir_toos
09-12-2012, 13:43
محمد جان
من که میرم تعویض روغن پیچ رو باز میکنه میذارم خوب خالی بشه! 10 دقیقه صبر میکنم
این ساکشن ها فکر نکنم زیاد جالب باشه! جنبه تزئینی داره
راستی کسی از دوستان از این تیغ های برف پاکن نقره ای که قدیما بود , نو سراغ نداره؟
دلم لک زده برای اون زمانا

camaro lt
09-12-2012, 13:50
خوشحالم كه تونستم كمكي بكنم و مشكل حل شد.

در مورد هوا گرفتن، اينجوري كه شنيدم، ممكنه بر اثر فشار زياد هوا در داخل موتور، بعضي از اورينگها و كاسه نمدها گشاد بشه يا كمي از جاي خودشون بيرون بيان كه نهايتا روغن ريزي شديد رو به همراه داره.

نيازي به گرفتن هوا نيست، اگر توي خونه خودتون تعويض روغن رو انجام بديد و سر حوصله اين كار رو بكنين تقريبا بالاي 98% روغن تخليه ميشه.

من هميشه ميگذارم يه روز صبح تعطيل،كه تمام روغن در كارتل جمع شده ، پيچ كارتل رو باز ميكنم و ميذارم خوب سر حوصله روغن خالي بشه، شايد نيم ساعت يا بيشتر!! جوري كه ديگه هر 10 دقيقه يه قطره روغن از محل تخليه ميچكه!!

فيل ترنو ميبندم و روغن جديد ميريزم.( البته روغن سوخته رو هيچوقت در آبراه يا زمين نبايد ريخت چون آلودگي خيلي شديد درست ميكنه، اون رو توي همون ظرف روغن نو كه خالي شده ميريزم و ميدم به يه تعويض روغني تا با بقيه روغنهاي سوخته بازيافت بشه)

اينجوري ديگه نيازي به مراجعه به تعويض روغني نيست( حقيقتش هر بار و براي هر ماشيني كه رفتم تعويض روغن، يه خرابكاري انجام دادن و ديگه بهشون اطميناني ندارم) ، و معمولا بيشترين صدمه رو به همون پيچ تخليه روغن ميزنن كه با آچار بكس قوي و بشدت سفت ميكنن جوري كه كس ديگه اي نتونه باز بكنه و يا كل پيچ و رزوه ها خراب بشه يا ببره و يا هرز بشه...و سر همين هم چند بار داستاني داشتم تا مشكل رو برطرف كردم.

MJ1970
09-12-2012, 14:15
من سال 88 از اون تیغه های فابریک نقره ای پیدا کردم(فروشگاه بهمن) فقط 5500 تومان !!!!!! اون موفع مال 405 اشغالیش 4000 تومان بود
تازگی یه مدل استیل خیلی زیبا (به گفته فروشنده امریکایی) دیدم 16000 تومان

diyukis
09-12-2012, 15:42
دوستان یه سوال فنی.

این موتور 250 که روی نوا مونتاژ ایران هست تولید چه سال آمریکاست؟؟؟؟

amir_toos
09-12-2012, 18:19
انبار اگزوز آخری رو من دیدم میخوان عوض کنن میان یکی از لوله ها رو میبرن و دوباره وقتی که جا زده شد جوش میدن!!!
چون گیر میکنه به دفرنسیال!
چه جوری عوض کنم که نیاز نباشه برش ایجاد بشه!
یک سوال دیگه! اون لوله بزرگ اگزوز که به انبار آخر وصل میشه باید در محل اتصال جوشکاری بشه؟ بستی نیست؟

MJ1970
09-12-2012, 18:43
من تا حالا 2 بار اگزوز نوا عوض کردم و برای منبع عقبی (البته نوا 1 خروجی و بیوک 2 خروجی هست) در هر دو بار برای اتصال منبع به لوله واسط از جوش استفاده کردم ولی اگر بخواهید پیچی بشه باید یه فلنج اگزوز تهیه کنید (جناب حجازی فرمودن سایز لوله ظاهرا با خاور یکیه)پس احتمالا فلنچ اگزوز خاور به لوله نصب بشه و یه تکه به منبع و یه تکه به سر لوله واسط اگزوز وصل میشه و یه واشر مخصوص هم نصب میشه و اتصالش میشه پیچی.

amir_toos
09-12-2012, 18:56
برای بیرون کشیدن و نصب مجدد چه کنم؟
چون کله گاوی مانع کار هست!!!
از طرفی هم کار با فرز چون نزدیک باک هست خطر ناکه!!!

MJ1970
09-12-2012, 19:08
اگر به اگزوز سازی مراجعه میکنید که خودشون میدونن .اما اگر خودتون تصمیم به این کار دارین منبع اگزوز که با بست مخصوص به ماشین وصله و برای بیرون اوردنش بست رو باز کنید و با اره اهنبره اتصال با لوله واسط رو ببرید (از جای مناسب)البته فرز هم میشه و اگر از عینک مخصوص استفاده کنید و باک نشتی نداره خطری نداره(من خودم داشتم پوسیدگی کف عقب سمت شاگرد رو برای تعویض میبریدم که به دلیل حواس پرت لوله بنزین هم بریدم!!!) ولی با اره اهنبر هم میشه.منبع عقب که دراومد نوبت به لوله واسط اگزوز هست که در سر دیگر به منبع وسط بسته شده و 2 تا پیچ و مهره داره و اونها رو هم که باز کنید لوله ی واسط هم بیرون میاد. بعد باید فلنچ را متصل کرد و میزون کرد.

amir_toos
09-12-2012, 19:25
نه منظور من این بود انبار که بالای دف قرار داره آیا وقتی آزاد بشه همین جوری بیرون میاد؟؟ گیر نمیکنه؟
چون دیدم یکی از لوله ها رو میبرن که بیرون بیاد! باز برای نصب هم , انبار نو رو هم یک لوله رو میبرن !!!!
برای همین میخواستم بدونم راهی نداره که انبار نو بریده نشه؟!

MJ1970
09-12-2012, 19:40
والا تا جایی که من اطلاع دارم و دوباری که منبع عقب عوض کردم هیچ وقت مشکلی در بیرون اوردن منبع کهنه نداشته و البته منبع عقب رو اگزوزساز با هواگاز از طرف لوله واسط جدا میکرد و از طرف دیگه هم یه بست داشت که اون رو باز میکرد و منبع رو درمیاورد و منبع جدید رو هم به لوله واسط جوش میکرد و هیج برش و دست کاری به منبع جدید نمیکرد و داخل چال هم با دیفرینسیال هیچ مشکلی نداشت!!!

amir_toos
09-12-2012, 20:20
پس من برم یک اگزوز سازی بدم عوض کنه خودم هم نظارت کنم!
چون برام اما بود چرا انبار جدید هم دست میزنن! روی چندتا ماشین دیده بودم!!! برای همین سوال برام پیش اومده بود!
خیلی ممنون بابت راهنمایی
بست خاور زیاد به دلم نمیچسبه! همون جوش فکر کنم بهتر باشه!
من از جای مونیفولد اگزوز که دوراهی داره تا انبار آخر رو نو خریدم! پارس اگزوز
دوراهی رو موقع تعمیر خودم عوض کردم! پیچ جدید هم گذاشتم.
ولی از سمت راننده کمی هوا میکشه که باید بیشتر سفت بشه :n02:
متاسفانه انبار وسط من رو برداشتن و یک سره کردن! یک لوله جوش کاری کردن به بست ها!! دلیل اینکار چیه؟؟
من انبار وسط+لوله وسط+انبار آخر رو هم تهیه کردم

MJ1970
09-12-2012, 20:37
یه نکته اینکه اگزوزهای تولید پارس خودرو تا جایی که من استفاده کردم خوب بوده ولی لوله ها و گلویی رو خیلی دقیق نمیسازن برای مثال من گلویی اگزوزم رو عوض کردم و نمونه فابریک قشنگ از جای مناسب خم خورده بود ولی نمونه پارس خودرو دقیقا از زیر پیچ کارتل رد شد و من تا مدتی نتونستم روغن رو از کارتل تخلیه کنم تا اینکه ناچارا جای پیچ کارتل رو عوض کردم و اوردم زیر کارتل!!!!!
خلاصه مراقب قطعات قبلی باشید و به نظر من اونها رو نگه دارید که مثل من گرفتار نشید(قطعات قدیمی گاهی بدجوری به درد میخوره)
راستی منبع وسط همیشه برای من مشکل ساز بوده (هر کاریش میکنم باز به سرعتگیرها برخورد میکنه و له میشه و صدای اگزوز زیاد میشه )چه تو نوای قبلیم که بکر بود و چه تو نوایی که الان دارم.البته اگر باشه و جوری نصب شه که له نشه صدا کمتره (هرچی منبع بیشتر صدا کمتر)و بودنش بهتره.شاید علت برداشتنش همین بوده!!!
راستی لوله واسط رو از کجا و با چه قیمتی تهیه کردید؟من نتونستم تو تهران پیدا کنم .حتی خود شرکت پارس اگزوز هم نداشت و ظاهرا تولید نمیکرد دیگه!!!

amir_toos
09-12-2012, 21:28
پس احتمالا به خاطر این دست انداز ها برداشتن!
قیمت اون لوله رو یادم نیست!!!
دوراهی رو 40 خریدم! انبار آخر 65( جدیدا)
انبار وسط هم 35
حالا درست یادم نیست باید یک خر وار فاکتور رو زیر و رو کنم ببینم کجا درج شده!
چون یک چیزی نزدیک به 6 میلیون من فقط لوازم نو و استوک سالم خریدم!!!!! برای یک بیوک خیلی زیاده!!!!!!!:n04: و سعی کردم که حدالمقدور همگی اصلی باشه! گرچه بعضی چیزا به ناچار ایرانی تهیه شد!

camaro lt
09-12-2012, 21:56
اتفاقا ديروز متوجه شدم انبار عقب نوا سوراخ شده!!

قبلا انبار جلو رو نو كردم و عقب رو هم كه دست ساز بود تعمير كردم اما انگار چندان فايده نداره و بايد عوض بشه.

توي كامارو، انبار جلو نداشت و انبار عقبش هم دست ساز و خيلي محكم بود، و البته صداي بسيار زيباي 8 سيلندر رو هم بخوبي به گوش ميرساند!!

اگر تعداد انباره ها خيلي زياد باشه قدرت موتور هم كم ميشه.

براي 8 سيلندر ، فكر كنم اگر يه انباره خوب و محكم عقب بگذارن، ديگه نيازي به انبار جلو نباشه.

جناب امير، اون 6 تومان لوازم رو مطمئن باشيد الان بايد خيلي گرونتر بخريد، و فكر ميكنم آمريكايي هميشه ارزش اين هزينه ها رو داره!!

amir_toos
09-12-2012, 22:03
پولا روز به روز بی ارزش میشه علی آقا! فقط و فقط این تصمیم رو داشتم که ماشین خوب سوار شم! چون اصلا با این اسباب بازی ها کنار نمیام!!
راستی این قانون چیه؟؟ مثل اینکه دیگه تردد خودروی بالای 20 سال ممنوع شد! چندتا از بچه های تهران رفتن پارکینگ!!!
میشه کسی این موضوع رو توضیح بده؟ تکلیف ما چیه؟؟
باید تاکسی توریست کار کنیم؟؟؟

camaro lt
09-12-2012, 22:22
تردد 20 سال به بالا ممنوع شد؟؟!!

اي بابا..باز چه داستاني راه افتاده؟؟

احتمالا بخاطر آلودگي شديد هواي تهران اينجوري كردن اما نيمشه كه الكي يهويي يه قانون از يه جايي كه معلوم نيست كجاست در بياد و زندگي مردم رو بريزه بهم..

منكه زير بار اين حرفها نميرم..ماشينهاي صفر كيلومتر خودشون بدترين آمار آلودگي و تصادف و كيفيت پايين رو دارن، اونوقت چسبيدن به 4 تا ماشين كلاسيك و قديمي كه اكثرشون هم يا خوب بازسازي شدن و يا خيلي كم راه ميرن و اونها رو عامل همه اين مصيبتها ميبينن..

ديگه واقعا از اين چرنديات خسته شدم..اصلا ديگه به اين حرفهاشون اهميت نميدم..

mohamad.hejazi
09-12-2012, 22:45
سلام.
برای نصب انباره اگزوز ماشین من اگزوز کار از جوش استفاده نکرد.
یه بستهایی هست برای مینی بوسه(یه اسمی داشت دقیقآ یادم نیست!فکر کنم کوبلین بود!)با اونها انباره اگزوز رو نصب کرد فقط اگزوز کیپ کیپ نشد.یعنی یکم صدا هوا میداد که اگزوز کار گفت یه چند روز باهاش بچرخ تا آهنهاش داغ بشه و بچسبه به هم.
چند روز که باهاش تابیدم رفتم پیشش یه آچار کشی کرد و خوب شد.
میگفت حسن این کار اینه که برای تعویض انباره بعدی فقط کافیه 2 تا پیچ بست رو باز کنی و انباره نو را نصب کنی!

====
این منع تردد چیه؟من که بعید میدونم همچین قانونی اجرا شده باشه.

تیغه برف پاکن استیل نقره ای رنگ اصفهان هم دیگه گیر نمیاد.ولی 1 ماه پیش که برای خرید رینگ تهران رفته بودم چراغ برق دیدم هنوز دارن.!مارک anco جعبه زرد رنگ.

MJ1970
09-12-2012, 22:59
تا جایی که من متوجه شدم ودر اخبار دیدم این چند روز به خودروهای دودزا و یا بدون معاینه فنی گیر دادن و اونها رو فرستادن پارکینگ. و البته ماشینهای قدیمی رو خیلی شدیدتر چک میکردن تا جایی که من دیدم و اگر دودزا هم نبود برای چک کردن معاینه فنی نگهشون میداشتن!!!حالا تلخی ماجرا اینه که برای ترخیص ماشینهای بالای 20 سال اونطور که متوجه شدم یکی از مدارکش تعهد محضری هست مبنی بر اینکه اگر دوباره تردد کرد و تو پارکینگ خوابید دیگه ترخیص نشه و.....
خدا بخیر کنه من که معاینه فنیم تموم شده و این چند روز اصلا بیرون نیومدم و احتمالا معاینه رو بخرم!!!!!

amir_toos
09-12-2012, 23:15
ظاهرا هنوز هیچ منبع رسمی این خبر رو درج نکرده!!!
گفته شده بیشتر روی ماشین های پلاک قدیم زوم هست!! اونایی که پلاک ملی دارن دیگه تو شهر های بزرگ پلاک نمیکنن!!!

MJ1970
09-12-2012, 23:27
حقیقتش این چیزی که عرض کردم شرح یک مصاحبه بود که پخش شد و این صحبتها صحبتهای ماموری بود که کارهای خودروهای توقیف شده رو انجام میداد.
البته این رو نگفتم که دوستان امریکایی سوار و عاشق رو نگران کنم .من هیچ وقت از ماشینم دست نمیکشم و هر کی بهش چپ نگاه کنه...:n24:
فقط قصدم تاکید بر داشتن معاینه فنی و سلامت ظاهری ماشین بود که کسی بهش گیر نده.
البته ماشین خودم هم مشکلی نداره فقط الان تقریبا همش رو بتونه کردم و همه تزیینات بازه و فکر کنم اینجوری معاینه نگیره و باید براش بخرم که یه موقع نخوابوننش.

camaro lt
10-12-2012, 00:11
خب اگه مشكلشون فقط معاينه فني و دودزا بودن باشه كه حق دارن، البته نميدونم چرا اين قانون رو فقط براي امثال ما اجرا ميكنن؟؟!! و زورشون به شركتهاي خودروسازي نميرسه؟؟!!

من بعد از اتمام بازسازي بلافاصله معاينه رو گرفتم و مشكلي نداره، هر بار هم كه لازم بشه بازم معاينه رو ميگيرم و تمام عوارض شهرداري و پرداخت كردم و بيمه كامل هم هستم، يعني دهن همه رو بستم!!

اما باور كنين هنوز يه ماشينهايي ميبينم تردد ميكنن كه...

اينبار كه يكي از اونها رو ديدم عكسشو ميگيرم و براتون توضيح ميدم.

mohamad.hejazi
10-12-2012, 00:18
سلام.
دوستان تفاوت گیربکس 350 پوسته خرگوشی با معمولی چیه؟
امروز داشتم آرشیو عکسهای ایمپالا رو میدیدم که متوجه شدم گیربکس قبلی ایمپالا پوسته خرگوشی بود!

amir_toos
10-12-2012, 09:00
خب منم جو رو عوض کنم
برای خرید یک ایمپالا 76 باید به چه چیز هایی دقت کنم؟
یکی شنیدم داشبورد رو چرم کشیده بودن! یشمی تو کرم!!!
صندلی برقی داشت.کولر.موتور 350 قرمز-رنگ عالی/بدنه بدون موج/ پلاک ملی-بیمه- / خطر ها سالم / موتور تازه تعمیر/ گیربکس تازه تعمیر/ تودوزی بسیار سالم و نو
ظاهرا همه آپشن ها سالم بود
چند فی میخوره؟
یکی از دوستانم درصدد خرید یک ایمپالا هست. اینو دید به من خبر داد ولی من اطلاعاتی از این بابت نداشتم!!!

mohamad.hejazi
10-12-2012, 11:49
سلام.
اگه صندلی برقی داره احتمال خیلی زیاد شیشه برقی و قفل مرکزی هم داره.
کاپریس نبوده؟
عکسهای ماشین رو باید دید که ماشین چطور بازسازی شده.
ولی اگه خوب بازسازی شده به نظر من 10 تومن میارزه.
الان ایمپالا من 10 تومن پام وایساده تازه رنگ هم میخواد.
بهش بگو بره زیر ماشین و کف ماشین رو نگاه کنه پوسیدگی زیاد نداشته باشه.
بگو در کاپوت رو بزنه بالا و پیچ های سینی گلگیر جلو که بغل لاستیکهای بین اتاق سر جلو ماشینه رو بررسی کنه.ایمپالا از جلو که تصادف کنه اول از همه جای پیچ های سینی گلگیر میبره.
تا حالا چند تا ایمپالا دیدم که در اثر تصادف پیچهای سینی گلگیر جوشی بوده.
یه دور با ماشین بزن و بیفت توی دست انداز ببین گلگیرهای جلو ماشین تکان میخوره یا نه!
و در آخر بگو باهاش 120 تا پر کنه ببینه ماشین زیاد لرزش نداشته باشه-دف نخونه
دیگه بقیه اش رو که خودت استادی!

amir_toos
10-12-2012, 13:20
والا بهش 15 قیمت دادن! !! حالا باید خودم هم برم ببینم چه جوریه! یارو گفته تضیمینی چند روز سوار شو اگر خوب بود بردار!!! فروشنده آشنا هست!
گفته از تهران آوردم
من که ندیدم!!!
اگر بشه آخر هفته که صبح کلاس ندارم برم خودم از نزدیک تو روشنایی ببینم!
نه ایمپالا بودنش که هست!

amir_toos
10-12-2012, 14:39
بیوک من جای شلنگ گاز کولرش فشنگی نداره!!! مثل این صاحب قبلی برداشته!!!
اون فشنگی کارش اینه که وقتی گاز کم بود کولر رو کلاج نکنه! درسته؟؟؟؟
خب من چه جوری براش جور کنم؟!
علی آقا روی نوا شما هست که برام عکساشو بذاری؟
اصلا نیازه من بذارم؟

camaro lt
10-12-2012, 16:11
بعد از جستجو و تحقيق زياد در مورد كيت كلاچ، اين نمونه رو پيدا كردم كه ظاهرا خوب جواب ميده و بدون لرزش و با كيفيت بالا و شتاب خوبي رو روي ماشينهاي دنده اي داره.

ديسك ، مارك ساچ و صفحه سي ان سي كه ننوشته ساخت كجاست؟ البته اينها رو از كويت ميارن و گويا در ايران جواب خوبي داده. يك نمونه ديگه هم به نام چمپيون با قوطي زرد داشت كه نمونه اون رو الان روي ماشينم دارم و افتضاحه.

با مقايسه ديسك ساچ با نمونه چمپيون، تفاوتهايي رو در فنرهاي خورشيدي، و بعضي چيزهاي ديگه ديدم كه ميتونه دليل تفاوت كيفيت اونها باشه.

با يكي از كساني كه روي نوا خودش سوار كرده بود صحبت كردم و گفت كاملا خوب عمل ميكنه و شكايتي نداشت.

احتمال زياد هفته ديگه كيت رو عوض كنم.

قيمتش قبل تابستان 140.000 تومان بود و الان به 210.000 تومان رسيده.

فشنگي فشار گاز كولر همونطور كه خودتون گفتين، براي قطع كردن جريان برق به مگنت كمپرسور و جلوگيري از چرخش اون با گاز و روغن كم استفاده ميشه تا جلوي سوختن و جام كردن كمپرسور گرفته بشه و توي همه ماشينها هست و ضروريه.

اگر توي اوراقيها بگرديد نمونه هاي دست دوم اون زياده و اگر نه ميشه از نمونه هاي پرايد و با استفاده از پرس شيلنگ استفاده كنين. احتمالا خود كولر سازها داشته باشن و بتونن براش جور كنن.

با كمي جستجو اين سايت رو در مورد صفحه كلاچ پيدا كردم كه چيني هست.

amir_toos
10-12-2012, 17:06
ممنون علی آقا!
از سیستم کاملش هم میشه بی زحمت عکس برام بذارید؟
خیلی راغب شدم که راه اندازی کنم!
متاسفانه کولر ساز های حال اصلا به این ماشین ها وارد نیستن! حتی نمیدون چه شماره گازی میخوره!!!
میگن بیوک هم مگه کولر داره؟ :n04:
برای همین نمیشه به حرف این جور آدما اطمینان کرد

aminbest
11-12-2012, 11:07
سلام من تعجب میکنم چرا کسی اینجا درباره این موضوع منع تردد خودروهای بالای بیست سال تو هفت کلان شهر صحبت نمیکنه.یعنی انقدر برای شما و ما عادی شده.
بابا میگیرن میبرن ها بعدش هم دیگه تموم شد.حالا خر بیار باقالی بار کن.

amir_toos
11-12-2012, 11:49
والا من سرچ کردم خبر ماله خرداد ماه!!!
الان دارن شایعه درست میکنن!
اونم واسه آلودگی هوا بوده!!!!

camaro lt
11-12-2012, 12:12
چشم آقا امير عكس كامل از همه بخشهاي كولر ميگيرم و نشون ميدم.

در مورد منع تردد، همونطور كه آقا امير گفت، مربوط به دودزا بودن ماشين و نداشتن معاينه فني است.

اگر اين مشكلات رو نداشته باشه، و پلاك ملي هم داشته باشه، كسي نميتونه جلوي تردد رو بگيره.

اونهايي كه توقيف شدن، حتما همين مشكل رو داشتند، البته با توجه به قوانيني كه مرتبا عوض ميشه معلوم نيست در آينده چي بشه، اما اون قضيه پلاكهاي تاريخي و فدراسيون اتومبيلراني و چيزهايي از اين دست، مسلما بايد تاثيري در قضيه داشته باشه.

من از اواسط دهه 70 يادمه مرتبا از اين حرفها ميزدن، اما در كل اگر ماشين مشكل خاصي نداشته باشه، نبايد مزاحمتي براش درست بشه.

اگر بخوان واقعا چنين قانوني بگذارن كه منع تردد باشه، بايد اعلام كلي و عمومي بشه، قانونش تصويب بشه و از همه مهمتر بودجه براي جايگزيني و خريد اوراقي اون ماشينها رو آماده بكنن كه در حال حاضر چنين خبري نيست..

از طرفي برگزاري نمايشگاههاي خودروهاي كلاسيك در شهرهاي مختلف ، خودش يه جور مغايرت با اينجور قوانين به حساب مياد.

من ديگه به اين حرفها توجهي نميكنم و ماشينم رو تميز و مرتب نگه ميدارم، كاري هم ندارم كه اصولا نيازي به معاينه فني باشه يا نه، چون همه مدارك رو كامل دارم و نگه ميدارم.

اگر روزي هم گفتن به هيچ عنوان تردد نميشه كرد، فقط من تنها كه نيستم، صدها هزار نفر ديگه هم هستن كه همچين مشكلي پيدا ميكنن پس اونوقت هم ناچارا بايد براي اين خيل بزرگ صاحبان ماشينهاي كلاسيك از همه مدل فكري بكنن، اگر هم هيچ راهي نباشه، ماشين رو توي حياط نگه ميدارم و هر چند وقت يه بار آخر شب روشنش ميكنم و يه دوري توي محله ميزنم و دوباره پاركش ميكنم، تا بعدا چي بشه..

پس بيجهت خودتون رو ناراحت نكنين، اين هم بخشي از ماجراي ماشين آمريكايي داشتنه، هركس بخواد نگه داره بايد صابون اين داستانها رو هم به تنش بماله و اگر دنبال دردسر نيستين، همون پرايد و سمند و405 و...بهتره.

aminbest
11-12-2012, 12:37
بله صحبتهای شما دورست عزیز جناب کامارو درسته.من واقعا از بودن شخصی مثل شما که تو این موضوع(ماشینهای آمریکایی)به ما مشاوره میده و تو حل کردن مشکلات ما حتی ذره ای هم کم نمیذاره واقعا خوشحالم.
بگفته یکی از معصومین:ذکات علم نشر آن است.خدا شما رو برای ما نگه داره.

amir_toos
11-12-2012, 13:02
من چیزی ندیدم کسی رو نگه داشته باشن!
متاسفانه شایعات برخی افراد بی کار در نت هست!!!!
علی آقا سرور ما هستن! فقط به عشق ایشونه که تو این سایت میام.... انسان به با مرامی ایشون ندیدم/
خدا نگه دارت باشه داداش

amir_toos
11-12-2012, 13:09
محل: نمایشگاه بین المللی اهواز- انتهای کیانپارس
زمان: جمعه ساعت 5 بعداز ظهر

جریان چیه علی آقا ؟ نمایشگاه دارین؟

diyukis
11-12-2012, 13:16
دوستان یه سوال فنی.

این موتور 250 که روی نوا مونتاژ ایران هست تولید چه سال آمریکاست؟؟؟؟

کسی اطلاعی در این مورد نداره؟؟؟
اخه برای تنظیم دلکوی موتور نوار نیاز شدید به دونستن این موضوع دارم.:n16:

aminbest
11-12-2012, 14:04
سلام
اینو فقط محض اطلاع میذارم.کپی از فروم همسایه.دیگه چیکار کنیم ما که تازه آمریکایی خریدیم دلمون شور میزنه:
سلام...
زندگی تو تهران در کنار مزایایی که داره، معایبی هم داره... همونجور که هر خدمتی که قراره به ملت ارائه بشه، اول هم وطنان پایتخت ازش بهره مند میشن!، به همون ترتیب هر چوبی هم که قراره به پاچه ملت بکنن!، باز هم اول پاچه هم وطنان پایتخت رو مورد عنایت قرار میده!!...
این وضعیت هم از این قاعده مستثنی نیست... سفت و سخت گرفتن ها همیشه در تهران بیشتر از جاهای دیگه بوده...
ولی دوستان، مثل کبک سرمون رو تو برف فرو نکنیم... با نادیده گرفتن ظاهر این موضوع، باطن موضوع منتفی نمیشه!... فعلاً دارن میگیرن، جدی جدی هم میگیرن!... جهت اطلاع دوستانی که نمیدونن یا هنوز باورشون نشده، یا ترجیح میدن باور نکنن! و چشمشون رو ببندن و دلشون رو خوش بکنن!!، یا هر چیز دیگه ای که پیش خودشون فکر میکنن عرض میکنم، فرقی بین خودروی شخصی، عمومی، کامیون، وانت، تاکسی و غیره نیست... از هر مدل و نمونه ای که فکر بکنید گرفتن... فقط تا روز هجدهم 6 هزار تا فرسوده گرفتن... فرسوده یعنی سواری بالای 20 سال و غیره!!... نه دودزا و هر چیز دیگه ای!... از هر چیزی که شما فکر کنید توش بوده... رنو 5 بوده تا بنز و بی ام و... آمریکایی بوده، تا ژاپنی و انگلیسی... سواری سدان بوده، شاسی بلند هم بوده... هر کس بد شانسی آورده و به پستشون افتاده رو خفت کردن و گرفتن...
من نمیدونم چرا یه سری از دوستان دارن سرسری میگیرن و فکر میکنن چون تا الان خودشون گیر نیافتادن و چیزی ندیدن پس هیچ خبری هم نیست!!!!... نه آقا جان!، فعلاً دارن میگیرن!...
یکی افتاد زمین دستش شکست! و نرفت مدرسه!!... ناظمه زنگ زد خونشون چرا نمیاد!، گفتن خورده زمین دستش شکسته!!... ناظمه برگشت گفت پس چرا من که تا الان 50 دفعه خوردم زمین هنوز یه بار هم دستم نشکسته!!!؟!!؟!!؟!؟!!؟!!!!...
توجیه و استدلال ها و حرفهای برخی از دوستان هم عین حرف همون ناظم میمونه!!!...

قبلاً هم گفتم، ربطی به دود کردن و نکردن و کامیون و وانت و غیره نداره... ای کاش به خودتون یه ذره!!!! زحمت میدادید میرفتید ستاد ترخیص خودتون از نزدیک می دیدید!... من نمیدونم چرا عادت کردیم به نادیده گرفتن مشکلات و فکر میکنیم همه چی آرومه!!!!!... مثل مسئولین محترم مملکت که مشکلات رو با نادیده گرفتنش نفی میکنن!!!... اصلاً عادت کردیم به تنبلی!... نشستیم تو خونه و حتی حاضر نیستیم یه کم به خودمون زحمت بدیم بریم خودمون ببینیم و از شک و تردید دربیایم!! تا بفمیم چه خاکی داره تو سرمون میشه!!!...
چون به ما نزدیک بود من رفتم... امروز اونجا بودم... چون خودمون هم ماشین مدل 64 داریم و مثل همتون نگرانیم و به مشکل برخوردیم... به هر کس که به پستشون خورده گیر دادن... بازم بگید خبری نیست!!!!!!!!!!!!!...
اون فیلم رو میتونید تو آرشیو شبکه خبر ببینید... تو تلویزیون هم پخش شد و نشون دادن... تو اون فیلم، آخرش داره به صراحت میگه ماشینهای فرسوده باید از تهران و کلانشهرها برن بیرون!... باز هم بگید واسه کامیون و اتوبوس و وانته!!!... بازم بگید واسه دودزا ها بوده!!!... اولش داره به صراحت میگه ماشین فرسوده یعنی چی و سن فرسودگی برای هر ماشین چقدره، براتون مینویسه!، بازم میگید با سواری کاری ندارن!؟... الله اکبر!...
ممکنه شما به پستشون نخورده باشید!، ممکنه تو شهر شما خبری نباشه، ممکنه رویه فعلی عوض بشه، ممکنه احمقانه باشه!، ممکنه نتونن ادامه بدن!، و هزار احتمال دیگه!...
ولی الان خطر جدیه! و هر لحظه ممکنه ماشینتون رو بگیرن بکنن تو!!!!...
حالا هی بگید خبری نیست!، خبری نیست!!...
موقعی که پلاک قدیم رو ملی ندادن، هی نشستید گفتید مگه میشه!؟، مگه میتونن؟!... مگه این و مگه اون!!!... چقدر از این پست ها زدید!؟... نه خدایی چقدر زدید!؟... چی شد؟!... تونستن یا نه!؟... اتفاق افتاد یا نیافتاد!؟...
چشمتون رو نبندید آقایون!، خوب بازش کنید و گوشهاتون رو هم تیز کنید و حواستون به دور و برتون باشه که گیر نیافتید... دلتون رو هم به حرف های الکی خوش نکنید...
هر چند من هم مثل خیلی از دوستان امیدوارم این رویه عوض بشه و بیچاره نشیم... من خودم دیوانه وار عاشق ماشینم هستم و به هیچ وجه نمیتونم تصور کنم همچین اتفاقی پایدار باشه... اما فعلاً اوضاع خوب نیست...
خوش بین باشید که به خاطر کارشناسی نبودن موضوع و ایرادات آتی که پیش میاره، رویه عوض بشه... ولی تا عوض نشده سعی نکنید سر خودتون رو شیره بمالید و دو نفر هم که خبر ندارن پاشن بیان بیرون و گیر بیافتن و تازه اون موقع بفهمن چه بلایی سرشون اومده... جانب احتیاط رو از دست ندید و مدتی تا تعیین تکلیف موضوع دندون سر جیگر بذارید و ریسک نکنید...

از فصل زمستون به شدت متنفرم!!!!... چون هر وقت یه چوبی تو سر ما بدبخت های قدیمی سوار خورده، درست تو فصل سرما که آلودگی تجمع میکنه و اینورژن اتفاق میافته رخ داده!!...

diyukis
11-12-2012, 14:34
جواب من به نویسنده:
خوب بر فرض هم همه ماها این موضعو رو دیدیم و بهمون اثبات شد؟؟؟چیکار میشه کرد؟؟؟
بیاییم توی نت داد و فغان و امصیبتا راه بندازیم و اشو از اینی هم که هست شورترش کنیم و دشمن شاد کن بشیم؟؟؟؟
که چی بشه آخرش؟؟؟
اگه کسی وجودشو داره 20 لیتر بنزین بگیره بره جلو مجلس هم خودشو اتیش بزنه هم ماشینشو بلکه فرجی بشه.اگرم وجود این کارو نداریم بهتره سکوت کنیم و اینقدر فضارو ملتهب نکنیم.

اینا بخوان کاری رو بکنن منتظر اجازه ملت نمیمونن.
دومن صحبت بی مورد کردن در این باره اونم توی فضای مجازی التهاب ماجرا رو بیشتر و بیشتر میکنه.کافیه یه ماه این بحث داغ بمونه بعدش هم برای مردم عادی میشه و خیلی راحت طرحشون پیاده میشه.

اینو صد هزار بار گفتم اقا بیخیال بشید

اونی هم که هم که میترسه از عاقبت این داستان همین الان بره ماشینشو یه میلیون زیر قیمت بفروشه که حداقل ضرررش 1 میلیون باشه.وانستید که دو ماه بعد ماشینتونو 1.5 ازتون بزوووور بخرن و ضرر چند میلیونی کنید.

والسلام.:n24:

camaro lt
11-12-2012, 14:35
از همه دوستان بخاطر لطفي كه دارن متشكرم!

بله توي اهواز نمايشگاه قطعات يدكي خودرو گذاشتن( چند وقت قبل تهران بود) و گويا چندتا كلاسيك هم ميارن( حالا چي چي باشه نميدونم!! ولي يه سري ميزنم و ببينم چي هست و عكس هم ميگيرم)

در مورد اولين سري موتورهاي 6 سيلندر 250 اينچي نوا، اينجوري كه توي اين سايت آمريكايي تاريخچه نوا نوشته از سال 1975 شروع شد كه دليل اصلي اونهم بحران نفتي اون سال و رسيدن هر ليتر بنزين به 1$ بوده كه باعث كوچك شدن حجم موتورها و كم مصرفتر شدن ماشينها شد و در واقع شروع يك دوره جديد از خودروهاي پوني آمريكايي با موتورهاي كم حجمتر و ضعيفتر.

mohamad.hejazi
11-12-2012, 14:35
این چند روزه من از جلوی هزار تا پلیس راهنمایی رد شدم و هیچ کدوم کاری باهام نداشتن.
حتی دیروز کمربند نبسته بودم سر چهار راه جلوم رو گرفتن 15 تومن جریمه نوشتن ولی کاره دیگه نداشتن....
ماشینی که معینه داشته باشه دیگه خیلی بعیده توقیفش کنند.

dmk800i
11-12-2012, 14:37
دوستای گل کاپریس مارو خفت کردن ولی ما در رفتیم . من دارم دیوونه میشم من تازه یه نوا رو به زندگی داشتم بر میگردوندم کلی خرجش کردم الان چه کنم آخه اینا دارن چه میکنن پرایداشون باد کرده دولت پول کم آورده دارن مثل همیشه سر ملتو زیر آب میکنه تو تهران که ترکوندن
پس کجاس حمایت از خودروهای کلاسیک نفرین به شما که آسایش ملت و گرفتین هر روز تو ترس زندگی میکنیم راستی بعد از این نوبت لباس آقایونه به نام طرح شیما وای خدااااااااااااااااااااااا ااااااااااا

mohamad.hejazi
11-12-2012, 14:50
سلام.
ورودتون رو به سایت تبریک میگم.
شما ساکن کدوم شهر هستین؟

camaro lt
11-12-2012, 14:54
خب در اينكه ريش و قيچي دست اونهاست شكي نيست، اما بقول آقا محسن، چيكار ميتونيم بكنيم؟

چيزي كه مشخصه اينه كه بيشتر توي تهران گير دادن كه بخاطر آلودگي شديد هوا دچار مشكل شده.

اما فرم برخورد غير قانوني بوده و نبايد همه رو با يه چوب برونن..اوني كه ماشينش مرتبه و معاينه فني داره نبايد چوب بقيه رو كه بدون تعمير اساسي و دودزا بودن تردد ميكنن رو بخوره.

ممكنه اين طرح براي شهرهاي ديگه هم مثل تهران به شدت اجرا بشه اما كاري از دست من و شماي نوعي بر نمياد، چرا؟

چون من فكر ميكنم بايد با زبان خودشون باهاشون حرف زد..

اونها حرف از قانون ميزنن، خب ما هم بايد حرف از قانون بزنيم..

و زبان ما كي هست؟

فدراسيون اتومبيلراني كه باني جريان خودروهاي كلاسيك هست و اون پلاك تاريخي رو هم با هماهنگي با راهنمايي و رانندگي رونمايي كردن.

خب غير از اون ما به كجا دستمون بنده؟ اگر گفتن بياييد يك طومار امضاء كنيم و اظهار وجود كنيم، همه حاضريم، اگر جناب دكتر صالحخو كه باني اين قضيه هست ، كاري انجام بده و همكاري بخواد، خب بايد دنبالش باشيم، اما بدون يك سازماندهي و تشكل قانوني كه خود دولت هم قبول داشته باشه ، چه كاري از ما ساخته است؟؟

الان به خودمون نگاه نكنين كه ماشينها رو تعمير ميكنيم و خرج ميكنيم و مرتب نگاه ميداريم، يه عده هستن كه واقعا بجاي ماشين، گاري سوار ميشن و هيچ هزينه اي نميكنن( حالا يا ندارن و يا صرفشون نميكنه نميدونم) اما اكثرا چوب اونها رو ميخوريم و اونها آبروي امثال ما رو ميبرن..

بايد جوري باشه كه حساب كار ما با اونها جدا باشه و اينهم فقط توسط همون فدراسيون و قوانين كه قراره گذاشته بشه امكانپذير هست و نه چيز ديگه.

mohamad.hejazi
11-12-2012, 15:01
حرف جناب کامارو صحیحه....
بعضی از ماشینها هستن که تو سطح شهر هم کم نیستن.
مثل یه سری از پیکانهای قدیمی-رنو ها-و یه سری از ماشینهای دیگه که واقعآ داغون هستن و جدآ هم آلودگی دارن.
خب باید با اونها برخورد بشه نه ماشینی مثل نوای جناب کامارو یا ایمپالا من که تازه تعمیر هستن و ظاهر خوبی هم دارن.
من یه کلیپ دیدم نمیدونم شما هم دیدید یا نه اینطور که متوجه شدم فقط توی تهران اونم یه سری مینی بوس خاور و اتوبوش که دود میکردن رو خوابوندن.

dmk800i
11-12-2012, 15:15
من ساکن تهرانم چرا پستهای من تعدادش 1 شده من 1 یا 2 هفته پیش عکسای نوام رو براتون گذاشتم

پس چرا این فدراسیون هیچ کاری نمیکنه میدونید تو تهران چه ماشینایی رو گرفتن به کاپریس ما که معاینه هم داره تازه سلامتش هم در حد عالیه گیر دادن پلیسه تا برگشت تو گاریش L90 کاغذاشو بیاره ما جیم شدیم یکی از دوستام 50 تومن بهشون داده ولش کردن گفتن ما سهمیه امروزمون رو تحویل دادیم یه دشت تپل بده بزن به چاک ولی بیرون نیار که شاید شانس نیاری

diyukis
11-12-2012, 15:17
تا بوده همین بوده.صورت مسئله رو پاک میکنن.
حتمن توی جاده ها بارها دیدی که کامیون های جدیدی مثه آکتروس و ... وقتی معکوس میکشن چنان دودی ازشون بلند میشه بیا و ببین...
خوب مقصر کیه؟؟مقصر اون بی پدر مادریه که میاد پشت تلویزیون و میگه گازوییل ما شده یورو 4.در حالیکه اشغالترین گازووییل موجود در دنیا اگه نباشه با قدرت میتونم بگم جز 5 گازوییل اشغال دنیاست.
چرا باید کامیونی که قیمتش 200 میلیون تومن هست اینطوری دود کنه؟؟بنظرتون چیزی غیر از کیفیت فوق العاده پایین بنزین و گازووییل تولیدی کشور هست؟؟؟

اینا هم همش بهانست برای فروش محصولات داخلی و البته درآمدزایی برای دولت.شما یه حساب سر انگشتی بکنید میبینید که یه پرایدی که قیمت واقعیش بیشتر از 5 میلیون تومن نیست بالغ بر 13 میلیون فروخته میشه.حالا شما پیدا کنید پرتغال فروش را.
فکر کنم این بحث تموم بشه بهتره.چون بحث کردن ما عملن فایده ای که نداره هیچ بلکه ضرر داره.
--------------
علی اقا بابت سایت ها ممنونم.
عجب نوا کوپه های خوشگلی توی اون سایت بودنا.لامصب با ادم حرف میزنه.
من عاشق جلو پنجره مدل پایین نوا هستم.:n20:

dmk800i
11-12-2012, 15:18
نه محمد عزیز به خدا کلی آمریکایی و آلمانی و ... خودم دیدم کم لطفی نکنین به خدا دروغ نمیگم

mohamad.hejazi
11-12-2012, 16:00
من نگفتم شما دروغ میگید گفتم توی اون ویدیو اینطور بود.

camaro lt
11-12-2012, 20:22
ببينين قضيه خيلي خيلي ساده است:

توي تلويزيون گفته شده به علت آلودگي شديد هواي تهران، تردد خودروهاي بدون معاينه فني و دودزا ممنوعه.

تا اينجا هيچ مشكلي نيست و كاملا قانونيه، منتها مثل هر چيز ديگه اي توي اين مملكت، يه قانون رو ميشه صد جور بالا و پايين كرد و اون كسي كه مجري قانون باشه اين وسط ميتونه كلي با اين قانوني كه حد و حدود مشخصي نداره بازي بكنه و يا حتي كاسبي بكنه.

نمونه هم همين قضيه. مثلا گفته شده خودروهاي قديمي كه فاقد معاينه فني هستند حق تردد ندارن، حالا اون افسر راهنمايي كه بايد تا شب تعداد مشخصي ماشين به قول خودشون قديمي رو تحويل پاركينگ بده، ديگه منتظر نميشه كه من و شما براش توضيح بديم اون قانون چي گفته و دستور چي بوده!!

اون روش خودشو بكار ميبره كه هر ماشيني از نظرش مورد داشت بايد بره پاركينگ، اين وسط اگر تونست يه پولي هم به جيب بزنه كه كاسبي كرده و اگر نه، اون ليست كذايي خودشو پر كرده.

مسلما خودشون هم خوب ميدونن داستان چيه اما به خريت زدن خيلي آسونتره تا درست عمل كردن.

كاپريس شما هم نمونه خوب همين قضيه است كه كلا قانوني كه اجراء اون به شكلي ديگه است رو طبق ميل خودش به اين شكل اجرا ميكنه و يا دوست شما كه با 50.000 تومان مشكل رو حل كرد.

اين وسط خيلي از ماشينهايي هم كه واقعا مشكلساز هستند تردد ميكنن و تا اسم فرسوده و قديمي مياد، زود يكي دوتا از اونها رو نشون ميدن و ميگن: ايناها!! همينها باعث تصادف و مرگ و آلودگي و دودزا بودن و ترافيك و مصرف بالاي سوخت و ....هستن!! خب بعدش هم به امثال شما و من گير ميدن.

ماشينهايي هم كه الان پاركينگ رفتن مطمئن باشيد نميتونن نگه دارن و يه جريمه ازشون ميگيرن و ميگن برو معاينه بگير يا تحويل اوراقي بده.

فدراسيون هم اين وسط كسي براش تره خورد نميكنه و تنها تا همين جا تونسته كار رو پيش ببره، مطمئن باشيد همين الان كلي تماس با جناب صالح خو گرفته شده و آه و ناله كردن، اما از اون بنده خدا هم كار خاصي بر نمياد جز اينكه نهايتا بازم جلسه و كمسيون برگزار كنه و هي بگه فرسوده داستانش يه چيز ديگه است و كلاسيك و ارزشمند يه چيز ديگه.

با اين حساب من توصيه ميكنم تا آب از آسياب بيافته و اين مسخره بازي هاي فصلي رد بشه، دوستان ساكن تهران فعلا با ماشينها تردد نكنن تا وضعيت به حالت عادي برگرده..

الان وضعيت شير تو شيره و هيچ حساب و كتابي نيست، پس بيخودي دنبال قاعده و قانون منطقي نباشيد، كه تا بوده وضعيت همين بوده...

سعید سوپری
12-12-2012, 13:53
دوستان کسی میدونه باتری ودینام نوا چند آمپره اگه بخوام باتری را قویتر کنم باید دینام هم عوض بشه ؟نکته دیگه من ماشینم که روشنه چراغها را میزنم وقتی گاز میدم نورش بیشتر میشه بخاری هم همیجوره گاز که میدم بیشتر کارمیکنه تا اینکه گاز ندم به نظر شما عیب از چیه ؟البته تو استارت زدن هیچ عیبی نداره راحت روشن میشه راستی بوق هم گاهی ضعیف میزنه

amir_toos
12-12-2012, 20:12
والا این مشکلی که شما میگی گاز میدم پر نور میشه منم داره! ولی سیم کشی من کاملا سالم هست و تازگی همه چی سرویس شده!
دینام فابریک باید 55 آمپر باشه! مارک دلکو رمی
باتری هم 74 باشه خوبه! من که 74 گذاشتم! گرچه پیشنهاد میدن 60 !!!

MJ1970
12-12-2012, 20:35
من که دینام 115 امپر المانی و باتری 88 امپر و سیمکشی در حد نو دارم هم این حالت رو تجربه کردم و یه نیش گاز که میدم دور همه چیز بالاتر میره.البته با دینام فابریک هم همینطور بود.نوای قبلی هم که در حد صفر بود این حالت رو داشت و بعید میدونم این مشکل خاصی باشه.در واقع دور حداقل دینام باید به حدی بالا بره که امپر لازم رو تامین کنه.

camaro lt
12-12-2012, 20:46
اين قضيه شدت يافتن نوردهي چراغها و افزايش سرعت فن اتاق و..با بالا رفتن دور موتور( دينام) تقريبا در همه ماشينها هست منتها شدت اون متفاوته و بستگي به ساختار و طراحي سيمكشي و البته ساختمان و كيفيت دينام داره.

بطور معمول نبايد اينجوري باشه و يا اگر هست در حد خيلي كمي باشه( نوا من هم خيلي كم اين قضيه رو داره كه خيلي محسوس نيست و اصلا به حساب نمياد)، اما ميشه مشكل رو در آفتمات دينام جستجو كرد كه يكي از وظايف اون يكسان كردن شدت جريان در دورهاي مختلف چرخش موتور و دينام هست.

مسلما بعد از سالها كاركرد و فرسوده شدن قطعات الكتريكي دينام و البته تعويض اونها با قطعات غير اصلي، نميشه انتظار يك كاركرد درجه يك رو داشت،

باطري 74 آمپر به بالا باشه بهتره، چون كولر و خودش آمپر زيادي مي طلبه، و از طرفي دينام بطور معمول 65 آمپر بايد باشه( 55 آمپر هم هست) اما كمتر ديگه بدرد نميخوره.

امروز عصر رفتم نمايشگاه و از خودروهاي كلاسيك آمريكايي عكس گرفتم، كه براتون ميگذارم...

amir_toos
12-12-2012, 21:37
من که دینام 115 امپر المانی و باتری 88 امپر و سیمکشی در حد نو دارم هم این حالت رو تجربه کردم و یه نیش گاز که میدم دور همه چیز بالاتر میره.البته با دینام فابریک هم همینطور بود.نوای قبلی هم که در حد صفر بود این حالت رو داشت و بعید میدونم این مشکل خاصی باشه.در واقع دور حداقل دینام باید به حدی بالا بره که امپر لازم رو تامین کنه.

ببخشید شما دینام بوش استفاده میکنین؟ چند خریدین؟
باتری 88؟ سواری تا 74 بیشتر نبود!!! میشه توضیح بدین! چند خریدین؟
ممنون

MJ1970
12-12-2012, 21:50
بله دینام بوش هست و چند ماه پیش 85000 تومان خریدم و باتری هم یه نمونه صبا باتری داره که تونستم تو جاباتری جاش کنم 110000 تومان .البته باتری به شدت گران شده.

راستی اصل خبر رو پیدا کردم (قضیه تعهد محضری فقط مربوط به خودروهای دودزا بوده و ربطی به قدیمی بودن نداره).پس نگران این موضوع نباشید.درضمن تعداد خودروهای 20 سال به بالا فقط در تهران 100 هزار تا اعلام شده و خودروهایی که از شهرستانها در هرماه وارد تهران شده یا از ان عبور میکنند 24 میلیون سفر اعلام شده که بیش از 30 درصد انها با خودروهای بالای 20 ساله!! ضمنا در حال حاضر حتی کسانی که برای اسقاط ثبت نام کردند (حدود 1 سال یا بیشتر) هنوز اسقاط نشده و دلیلش هم اینه که بودجه برای این کار ندارن.دوستان به نظر من فعلا نگرانی بی مورده .چون خودشون هم میدونن این قانون خیلی غیر کارشناسی هست و همواره به غیر قابل اجرا بودن اون اعتراف کردن.مثلا چطور میتونن 100 هزار تا بالای 20 سال رو توقیف کنن؟؟؟؟

amir_toos
12-12-2012, 22:21
ممنون بابت راهنمایی
===
پس جریان مشخص شد! برای پیگیری متشکرم

camaro lt
12-12-2012, 22:39
امروز عصر سري به نمايشگاه خودرو و قطعات يدكي زدم و البته چون توي رسته كاري من بود، بيشتر به شركتهاي ساخت قطعات نگاهي انداختم( كه نسبت به سالهاي گذشته خيلي كم شده بودن) و چون تقريبا با همه اونها آشنايي داشتم، چيز جديد در كارشون نديدم.

بعد رفتم سراغ كلاسيكها كه يكي از دوستان قديمي كه عضو فعال كميته كلاسيك خوزستان بود رو اونجا ديدم كه مشغول سروسامان دادن به اوضاع و مرتب كردن برنامه ها و...بود.

كمي گپ زديم و قضيه اين بگير و ببند ها پيش كشيده شد و داغ دلها تازه شد..

ميگفت، تعداد زيادي از خودروهاي كلاسيك كه واقعا هيچ مشكلي نداشتند، صرفا بخاطر حماقتهاي بعضي از مسئولين ، در همين توقيفها در تهران صدمه شديد ديده كه با بلند كردن و يدك كشيدن با جراثقال به زير بندي و بخشهاي جلوي خودرو صدمات شديدي وارد شد، بخصوص نمونه هايي از كامارو و پونتياك كه همه ميدونين دماغه هاي فايبر گلاس اونها چقدر توي اين جور نقل و انتقالها ميتونه صدمه ببينه و تعمير اونها چقدر مشكل و پر هزينه است.

از نگرانيها و گفتگوهاي زياد جناب صالحخو با مسئولين راهنمايي و رانندگي و كساني خبر داد كه چندان دلسوزانه عمل نميكنن و فقط به صورت مقطعي حرفي زده ميشه و از ياد ميره...

و اون هم مثل من عقيده داشت كه هنوز اون انسجام لازم وجود نداره و ورود يك عده كه صرفا با ديدن اين خودروها به وجد ميان و خريداري ميكنن، بدون در نظر گرفتن شرايط نگهداري و رسيدگيهاي لازم و فني بودن و...باعث ميشه كه بعد از چند وقت اون خودرو از وضعيت استاندارد خودش خارج شده و با اون وضعيت بد موتوري و دودزا بودن و فرسودگي بدنه و...تردد كرده و باعث زير سوال رفتن بقيه كلاسيكهاي موجود در ايران بشه كه نتيجه اونهم همين برخوردهاي زشت و بي منطق هست كه ديديم.

براي اين چند روز اجازه مخصوص گرفته شده كه كلاسيكهاي بدون پلاك كه صرفا برچسب كميته كلاسيك دارن و يا با پلاك قديمي هستند بتونن تردد بكنن( براي نمايشگاه) و فعلا مزاحمتي براشون بوجود نياد.

صحبتهايي هم شده كه از اين به بعد در مراكز اسقاط خودرو حتما بايد يك كارشناس رسمي از كميته كلاسيك وجود داشته باشه تا خودروهاي خاص رو شناسايي و از اسقاط شدن اونها جلوگيري بكنه، چراكه تا حالا تعداد زيادي از خودروهاي خاص و واقعا منحصر بفرد، از روي ناداني صاحبان قبلي و مسئولين زير تيغ تيز گيوتين رفتند و نابود شدند، خودروهايي مثل مدلهاي مختلف پونتياك و كامارو از دهه 60 و 70، دوج كورنت و هورنت، فوردهاي ماستنگ مك وان، انواع وانتهاي جمس و بليزر و حتي نمونه هايي كه توي خود آمريكا واقعا كمياب و منحصر بفرد به حساب مياد، مثل سريهاي اوليه رامبلر آمريكن( كه نمونه هاي جديدتر اونها در ايران با نام آريا و شاهين مونتاژ ميشدن) و خيلي نمونه هاي ديگه( بدون در نظر گرفتن مدلهاي ديگه اروپايي و ژاپني و كشورهاي ديگه).

البته هنوز خيلي مونده تا واقعا بشه به بعضيها حالي كرد كه داستان ما و اين ماشينها چيه؟! چون گاهي چيزهايي ميشنويم كه از هر منطق و ديد واقع بينانه اي خاج هست، مثلا اين دوست ما ميگفت حتي به اسم كميته كلاسيك خودروهاي آمريكايي هم گير داده بودن و ميگفتن كه نگيد آمريكايي!! و از يه نام ديگه استفاده كنين!!!

به هر صورت من فكر ميكنم وقتي هنوز عده اي مثل ما باشن كه با وجود تمام اين مشكلات، ماشينها رو خريداري، بازسازي و در وضعيت مطلوب نگهداري ميكنن، ميشه اميد داشت كه در آينده مسئولين ناچار بشن وجود همه ما كلاسيك داران رو به رسميت بشناسن و براي ايجاد يك ساختار مناسب و فرهنگ سازي در بين غير حرفه اي ها و مردم عادي، بشه كاري كرد..

ماشينها تقريبا تكراري بودن و اونها رو از سالهاي قبل هم ميشناختم ، و البته از غير آمريكاييها هم عكس گرفتم، چون درد ما و اونها همه يكي هست كه بايد به حساب بياييم...

از اونجايي كه اين مسئله بيشتر براي ما آمريكائي سوارها مهمه، عكسها رو توي كلوپ گذاشتم و اگر نيازي بود بعدا در تاپيك تصوير خودروهاي آمريكايي هم ميگذارم.

camaro lt
12-12-2012, 22:41