PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اطلاعات کامل در مورد پردازنده های Pentium 4 با سوکت 775 LGA

safir_filthy
29-11-2005, 15:24
سلام به دوستان مشتاق چیپست های انتیل .
در ایران آخرین نسل پردازندها یPentium 4 با هسته Prescott و فناوری تولید 90 نانو در دو مدل 478 و 775 پینی قابل خریداری می باشد. ضمن اینکه از اواسط تابستان 1383 تولید برد های ویژه سوکت 478 متوقف شده است و اینکه دور، دور پردازنده پنتیوم 4 مبتنی بر هسته Prescott و سوکت LGA 775 مکی باشد. من تصمیم گرفتم تا ویژگی های پردازنده Pentium 4 با هسته Prescott و سوکت LGA775 را به عنوان آخرین نسل فعلی و در دسترس (البته در هنگام نوشتن این مقاله) خدمت این دسته از عزیزان مطرح کنم ، تا با شناخت جزئیات کافی و درک ویژگی ها و امتیازات آن، اقدام به خرید و انتخاب پردازنده مورد نیاز نمایند.
ویژگی های مذکور عبارتند از :
تکنولوژی Hyper-Threading
تکنولوژی Hyper Pipelined
مجموعه دستورات Streaming SIMD Extension 3
گذرگاه سیستم با فرکانس 800MHz
اجرای پویا و پیشرفته دستورات
حافظه نهان L2 با ظرفیت 1M
واحد Floating Point/Multimedia توسعه یافته
حافظه نهان ردیابی اجرا
هسته سریع اجرایی
تکنولوژی 4-Wire
در ادامه تاحد امکان به بررسی جزئی مربوط به هر یک از موارد فوق خواهیم پرداخت :

تکنولوژی Hyper-Threading
تکنولوژی Hyper-Threading یک پردازنده فیزیکی را قادر می سازد که دو کد مستقل را کهThread بخشی از یک برنامه می باشد که مستقل عمل میکند. یک پردازنده که ا زتکنولوژی HT استفاده می کند، در واقع شامل دو پردازنده منطقی است که هرکدام از این پردازنده های منطقی، دارای حالت کاری مخصوص به خود می باشد. این حالت کاری Architectural State (AS) نامیده میشود. منظور از AS این است که پردازنده منطقی شامل رجیستر های قطعه، رجیستر های کنترلی، رجیستر های ردیابی و رجیستر های همه منظوره مخصوص به خود می باشد. ضمنا" هر پردازنده منطی در حالت AS دارا یکنترل کنند پیشرفته قابل برنامه ریزی وقفه:
Controller Advanced (APIC) Programmable Interrupt
مخصوص به خود است. اگر یک کامپیوتر دارای پردازنده مبتنی بر تکنولوژی HT باشد، پس از روشن شدن و راه اندازی اولیه کامپیوتر، هر پردازنده منطقی می تواند بصورت مستقل از پردازنده های دیگر، حالت های Halt، وقفه و اجرای مستقیم یک Thread را داشته باشد. در این وضعیت، هر دو پردازنده منطقی در اصل بر روی یک Die قرار گرفته و کامپیوتر در اصل یک پردازنده فیزیکی دارد. ضمن اینکه در یک پردازنده فیزیکی مبتنی بر تکنولوژی HT، پردازنده منطقی، منابع اجرایی هسته پردازنده را بصورت اشتراکی استفاده نمی کند. این منابع شامل موتور اجرایی، حافظه های نهان، واسط گذرگاه سیستم و نرم افزارهای قرار داده شده در حافظه Rom می باشند.

تکنولوژی Hyper Pipelined
شرکت Intel برای رسیدن به فرکانس بالا در پردازنده مذکور، طول خط لوله را افزایش داده است. از یک دیدگاه، طولانی تر شدن خط لوله باعث می شود که فعالیتی که در هر مرحله خط لوله انجام می شود، ساده تر انجام پذیرد. از دیدگاهی دیگر، طولانی شدن خط لوله پردازنده، بر روی بازدهی نهایی پردازنده بصورت مستقیم اثر منفی می گذارد. چرا که اگر به هر دلیل روند عملیات در خط لوله متوقف شود، بازسازی عملیات انجام شده، زمان زیادی را تلف می کند. تلفیق دو دیدگاه شرح داده شده، و افزایش راندمان کاری، با استفاده از تکنیک های پیش واکشی سخت افزار و پیش بینی انشعاب امکان پذیر شده است.

مجموعه دستورات Streaming SIMD Extension 3
شرکت اینتل مجموع دستوراتی را تحت نام SSE3 به مجموعه دسترات پردازنده Pentium 4 اضافه نکوده است. مجموعه دستورات SSE3 عبارتند از:
1. یک دستور تبدیل عدد صحیح به ممیز شناور:
(Store Integer and Pop from x87-FP with Truncation) FISTTP
2. سه دستور بار گذاری و انتقال :
DUPLICATE / LOAD / MOVE
3. یک دستور بارگذاری 128 بیتی : LDDQU
4. دو دستور جمع / تفریق فشرده :
ADDSUBPS/ ADDSUBPD
5. چهار دستور جمع / تفریق افقی :
HADDPS , HSUBPD , HADDPD , HSUBPS
6. دو دستور سنکرون نمودن دو Agent
7. دو دستور Monitor و Nwait جهت سنکرون نمودن دو عامل اجرایی پردازنده به کار می روند. دستور Monitor جهت تنظیم بازه مورد استفاده عملیات مونیتورینگ ذخیره سازی
Write-Back بکار می رود. دستور NWAIT نیز در رابطه با فعال سازی پردازنده منطقی، جهت ورود به حالت بهینه، و در زمان انتظار، جهت عملیات ذخیره سازی Write-Back بکار می رود.
به بیان دیگر، با کمک دو دستور Monitor و Nwait می توان عملیات خط لوله یک پردازنده منطقی را تا زمانیکه خط لوله پردازنده منطقی دوم، در حال نوشتن بر روی حافظه است، متوقف نموده. بنابراین امکان اجرای دو Thread با سرعت بسیار بالا وجود دارد.

گذرگاه سیستم با فرکانس 800MHz
پردازنده Pentium 4 با فرکانس 800MHz ، پهنای باندی معادل با 6.4 GB در ثانیه را جهت گذرگاه سیستم فراهم می نماید. این پهنای باند در اصل با استفاده از چهار مسیر ارسال داده مستقل که فرکانس 200 مگاهرتزی دارند، و با استفاده از عملیات با فرینگ حاصل می شود.

اجرای پویا و پیشرفته دستورات
با استفاده از پیش بینی انشعاب و اجرای خارج از رده و حدس و گمانی دستورات (تا 100 دستور ) این امکان بوجود می اید که پردازنده کارایی ایده آلی داستهخ باشد.

حافظه نهان L2 با ظرفیت 1M
حافظه نهان L2 با ظرفیت 1 مگابایت، دارایTransfer Cache Advanced (ATC) می باشد. (ATC)وظیفه هدایت توان عملیاتی و تبادل اطلاعات بین هسته پردازنده و حافظه نهان L2 را بر عهده دارد. دارای رابطه 256 بیتی (32بیتی) می باشد که باعث تبادل داده در هر سیکل Clock هسته می شود. هسته Prescott در مقایسه با هسته Northwood که دارای 512KB حافظه نهان L2 است، دارای حافظه نهان L2 به ظرفیت 1MB می باشد. ضمنا" با توجه به فناوری ساخت 90 نانو، افزایش 512KB به 1MB تاثیری در تغییر اندازه سطح Die پردازنده بوجود نیاورده است.

واحد Floating Point/Multimedia توسعه یافته
با استفاده از یک درگاه 128 بیتی ممیز شناور و یک درگاه ثانویه برای انتقال داده ها، اشکال 3 بعدی و گرافیگی نمایش داده شده، بسیار صاف، صیقلی و نرم (Smooth) خواهد بود.

حافظه نهان ردیابی اجرا
حافظه نهان L1 ، به دوقسمت حافظه نهان داده L1 و حافظه نهان ردیابی اجرا L1 تقسیم میشود. حافظه نهان داده L1 دارای ظرفیت برابر با 8 کیلوبایت و حافظه نهان ردیابی اجرا، ریز عمل های کدگشایی (Decode) شده را در خود نگهداری می نماید که باعث حذف کدگشا از حلفه اجرایی و کاهش تاخیر خط لوله می شود.

هسته سریع اجرایی
پردازنده Pentium 4 دارای دو واحد ALU می باشد که با دو برابر فرکانس هسته پردازنده، عملیات خود را انجام می دهند. با وجود این دو واحد سریع، دستورات پایه ای از نوع صحیح، مانند جمع، تفریق،AND منطقی ،OR منطقی، و ... در نصف یک سیکل Clock اجراء می شوند. بعنوان مثال پردازنده Pentium 4 560 دارای فرکانس کاری 3.60GHz می باشد و هسته اجرایی آن با سرعت 7.2GHz عمل می کند.

تکنولوژی 4-Wire
با افزایش توان عملیاتی پردازنده Pentium 4 نیاز به راه حل های مناسب برای کاهش درجه حرارت پردازنده احساس می شود. نسل قبلی Heat sinkهای (سیستم هلی کاهش دما) پردازنده های Intel که بعنوان Intel-Box شناخته می شوند، در برگیرنده یک مدار جهت کنترل سرعت فن می باشند. این مدار حاوی یک سنسور حرارتی است که درجه حرارت محیط را اندازه می گیرد. این مدار کنترلی، سرعت فن خنک کننده را با توجه به درجه حرارت اعلام شده توسط سنسور تنظیم می نماید . شرکت Intel جهت رفع اشکالات نسل قبلی خنک کننده ها، تکنولوژی 4-Wire Fan Speed Control را ارائه نموده است. در این تکنولوژی، کابل مرتبط به Heat sink، دارای رشته سیم چهارمی شده است. این سیم چهارم، انتقال دهنده یک سیگنال از طرف برد اصلی به Heat sink جهت کنترل سرعت چرخش فن پردازنده است. همچنین یک دیود حرارتی در پردازنده، درجه حرارت واقعی پردازنده را اندازه گیری کرده و سپس پردازنده اطلاعات لازم را پیرامون درجه حرارتبه برد اصلی ارسال می نماید. بدین طریق برد اصلی از اطلاعات ارسالی استفاده نموده و در بهینه ترین حالت، سرعت فن پردازنده را کنترل می نماید.

ببخشید که اگر غلط املایی داشت :blush:

safir_filthy
30-11-2005, 22:53
ای بابا لطفا"اگه زحمتی نیست نظرتون رو بدید الان دو روزه این مطلب و نوشتم هنوز کسی نه گفته خوبه نه گفته بده بابا حالمون رو نگیرید

mojtaba_z
05-12-2005, 15:46
:biggrin: دمت گرم!!!!!!! :tongue:

safir_filthy
05-12-2005, 19:44
ایول آقا مجتبی دمت گرم بالاخره بعد از حدود سه هفته ینفر تعریف تاپیک ما رو داد پیر شی ججییییییییییییییگر

Apachi
11-12-2005, 12:00
دوست عزيز يك ويژ ه گي مهم يادتون رفته و اون وجود Emt64 در سري جديد اين پردازنده ها

'POP'
23-12-2005, 10:33
safir_filthy عزيز ، خيلي ممنون . لطفا ادامه بده ،چرا كه اين دست مقالات براي انجمن لازم هست. مطمئن هستم مجتبي( مهندس سخت افزار ستاد مشترك) كه نوشته "دمت گرم " ، لابد خيلي استفاده كرده (يا مفيد ديده) كه اونو گفته... .
فقط يك نكته ي نسبتا مهم : منبع استفاده شده رو حتما ذكر كن تا بعدا نويسنده ي اصلي يا كس ديگه اي طلبكار نشه و...! مثلا براي اين مقاله بالا: ماهنامه ي دانش و كامپيوتر -ش 44 ص19 -(تاليف آقاي سيد احمد حسيني).
;)

AB
27-12-2005, 15:20
Lga 2.66

این سی پی یو 64 بیت هستش؟؟؟

IVAN
02-01-2006, 08:01
فقط يه سوال پس چرا اينها از 478 ارزونترن

STAYWITHME
03-01-2006, 14:39
مرسی جالب بود ولی و چرا 478 رو متوقف کردن ؟

maryam22
07-01-2006, 12:26
سلام

شرکت اینتل که سازنده سی پی یو اینتل و پخش کننده چیپش هم هست برای فروش اجناس جدیدش ساختن سی پی یو های 478 را متوقف کرده و تنها به قراردادهای قدیمش عمل میکنه

خوب اینم یکی از سیاستهای اینتل برای فروش محصولاتش هست
راستی من خودم این 775 ها را تست کردم برای کسی که میخواد گرافیک کار کنه یا کار وب داشته باشه(کلا کارهای تخصصی) میتونم بگم عالیه

ببخشید سرتون را درد اوردم

مرسی از توجهتون

safir_filthy
08-01-2006, 12:55
سلام دوستان من فعلا" گيرم ولي يعي مي كنم مطالب رو ادامه بدم
اقا فريد چشم من حتما" برا يدفعه بعدي منبع ذكر مي كنم

محمد امين
24-01-2006, 00:57
سلام دوستان
من از یک فروشنده و یکی از دوستانم شنیدم که این پردازنده ها خیلی بیش از حد داغ میکنن. کسی میدونه این واقعیت داره یا نه؟ یه خورده هم تفاوت قیمتها عجیبه مثلا من 2.8 با سوکت 478 رو حدود 130 تومن قیمت کردم ولی 2.8 با سوکت 775(یعنی همین تکنولوژ :blink: ;) ی جدید) رو حدود 100 تومن!! یه خورده عجیبه که با یک تغییر سیاست این همه تغییر قیمت اتفاق بیفته. خوب اینطوری دیگه هیچ کس پردازنده غیر Lga نمیخره ولی هنوز پردازنده های قبلی با این همه اختلاف قیمت و بالاتر به فروش میرسند. آدم شک میکنه که نکنه مشکلی داشته باشن!؟

Nvidia
24-01-2006, 01:15
منم با حرف این دوست عزیز موافقم . CPU های LGA خیلی داغ میکنن یه مدت با یدونه 3GHZ کار می کیردم. بعد از مدتی به حدی CPU داغ میکرد که سیستم REstart می شد !!!

gircha_mircha
24-01-2006, 03:47
خیلی ممنوووووووووووووووووون

safir_filthy
24-01-2006, 11:35
بابا چه خبرتونه من خودم 3GHz دارم الان تزش خيلي رازيم نه داغ ميكنه نه دستگاه ريست ميشه تازه مني كه تو اهوازم . اگه اينجوري بود كه اينقدر بازار جهاني به سمت همچين cpu هايي گرايش پيدا نمي كرد تازه دوستان توليد 478سوكته هم داره تموم ميشه يعني فكر كنم ديگه توليد نمي شه.
من خودم كه از cpu رازي هستم چون قبلا" 1.7 داشتم ولي براي كاراي گرافيكيه سنگين مثل رندر كردن درست جواب نمي داد و به سيستم خيلي فشار مي يومد ولي با اين cpu 775 ديگه حتي جيكشم در نميياد
خلاصه منكه رازيم

محمد امين
24-01-2006, 15:05
سلام
بالاخره ما كه نفهميديم چي شد؟ آره توليد 478 پيني از تابستان پارسال متوقف شده ولي پس اينايي كه ميگن مشكل داره چي؟
يكي از دوستان كه واردتره يا از مديران لطفا راهنمايي كنن

safir_filthy
25-01-2006, 11:26
بابا اينم يه سري اطلاعات كامل در مورد cpu هاي اينتل
بد نیست که یه توضیحی در مورد نحوه نام گذاری جدید اینتل بدم امیدوارم خوشتون بیاد . تمام مطالب این رو من از سایت xbitlabs ترجمه و ویرایش کردم که باید خیلی بیشتراز این میشد اما سربازی نمی ذاره .

سوکت 775
سوکت جدید اینتل که سوکت T هم نامیده می شود . تفاوت اصلی ظاهری این سوکت با سوکت قبلی اینتل که در نگاه اول مشهود است اختلاف بسیار زیاد بین پینهای اتصال چیپ و مادربورد هست که از 478 به 775 عدد ارتقا پیدا کرده است. lga775 هیچکدام از پینهای متعارف دیگر سی پی یو ها رو نداره در عوض در کف صاف اون تعداد بسیار زیادی نقطه به چشم می خورد.پینهای اتصالی لازم بجای سی پی یو بر وری مادر بورد تعبیه می شود .
این چیپ در جای خود بوسیله مکانیزم قفل داری که نسبت به انواع قبلی کارآیی بهتری دارد در جای خود محکم می شود . این سازوکار به یوزر اجازه میدهد که بدون اینکه فشار بیجایی به سی پی یو و سوکت بیاورد آنها را در جای خودش نصب کند.
با اضافه شدن تعداد پایه های سی پی یو (این سوکت نسبت به سوکت قبلی 62% بزرگتر شده) دراین خانواده پردازنده آپشنهای بیشتری برای طراحی در دست تیم طراحی اینتل قرار می گیرد. در این سوکت اولین سطح تماس الکتریکی افزایش پیدا کرده که منجر به دو برابر شدن خطوط اصلی انتقال نیرو به چیپ شده است. به عبارت دیگر هر منطقه خاص از پردازشگر با فاصله کمتری به لاین نیروی مورد نیاز و خط انتقال اطلاعات خود وصل می شود و الکترونها برای نفوذ به ترانزیستورهای پنهان در سطوح بعدی تراشه فاصله کمتری را طی میکنند . پایه های بیشتر باعث کاهش فشار بار برروی گذرگاهها شده(مثلا اگر تعداد درهای یک سالن بیشتر باشد فشار در گره ها یا همون درها در هنگام ورود و خروج کمتر می شود) درمجموع مقاومت الکتریکی درهرترانزیستور پایین می آید(چون ترانزیستورهای بیشتری از حالت سریال به پارالل سویچ می شوند) و با کم شدن انحراف ناشی از مقاومت ... انتقال الکترون در مجموعه ای با بیش از 10 ملیون ترانزیستور روانتر و مطمئن تر صورت می گیرد در نتیجه ترانزیستور ها می توانند در ولتاژهای اسمی پایینتری کار می کنند و ولتاژ کمتر یقیننا مصرف نیروی کمتری را به همراه خواهد داشت.
پس این روش(اضافه کردن پایه ها) کمک به حل دو مشکل بزرگ می کند : اول اینکه مقدار بسیار زیادی در نیرو صرفه جویی میشود و نیز تولید حرارت چیپ پایین می آید(هرچند که در ابتدا برای خوشحالی زود بود چون تراشه های جدید با این معماری چندان هم خنک از کار در نیامدند اما رفته رفته و با اصلاحات صورت گرفته قابلیتهای این کوچ سوکتی نمایان شد و دماهای پردازنده ها پایین آمد).
دوم اینکه :از آنجا که اضافه کردن پایه ها پایداری بیشتر پردازنده در فرکانسی پردازشی بالاتر(کلاک سی پی یو) را در پی خواهد داشت . بنابراین سوکت lga775 یک پیش زمینه مطمئن را برای حرکت به سمت باسهای سریعتر فراهم میکند و دست طراحان در این زمینه باز خواهد بود . معماری بر پایه lga775 باسهای تا 1066 مگاهرتز و بالاتر و پهنای باندی تا 8.5 گیگ راتضمین می کند. به همین دلیل به نظر میرسد که عمر این سوکت کمتر از سوکت 478 نباشد .اینتل قصد دارد که تمام سی پی یو های جدید دسکتاپ خود در 2 سال آینده را (مثل دوهسته ای ها) را بر روی این سوکت ارائه دهد و lga775 حداقل تا سال 2006 دستخوش تغییر نخواهد شد.پیشبینی می شود که بعد از سال 2006 هنگامی که تکنولوژی 65 نانومتری در سیستمهای دسکتاپ جای خود را باز کرد طراحان اینتل سوکت جدیدی برای پشتیبانی از آن ارائه دهند.
نامگذاری سی پی یو ها:
اینتل اعلام کرده که هدف اصلی از نامگذاری جدید کمک به آندسته از خریداران غیر حرفه ای است که تخصصی در این زمینه ندارند زیرا درحقیقت محصولات اینتل مشتمل بر جند خانواده پردازنده با خصوصیات ریشه ای متفاوت است روش سنتی که تا اکنون مورد استفاده بود نامیدن بر اساس فرکانس کاری پردازنده بود که گمراه کننده است .مثلا امروزه اینتل چندین دسته پردازنده متفاوت ارئه می کند که در زیر به تعدادی اشاره میکنم :

Pentium 4 XE(extreme edition)
این پردازنده مبتنی بر تکنولوژی 130 نانومتریبا هسته گالاتین و مجهز به 2مگا بایت کش ال 2 . این پردازنده یکی از قوی ترین تراشه های دسکتاپ در ارائه ماکزیمم بازدهی است و انواع فرکانسی 3.2 و 3.4 و دارای باس 800 و پشتیبانی از تکنولوژی HT . این پردازنده کیفیت عملکرد بسیار مطلوبی دارد هرچند که قیمت آن در حدود 1000 دلار است.
Intel P4
یک گروه بزرگ و کلی .پردازنده مبتنی بر تکنولوژی 130 نانومتری با هسته NorthWood و با 512 یا 1024 کیلو بایت کش و یا با تکنولوژی 90 نانومتری با هسته Prescott به همراه 1024 کیلو بایت کش و با پشتیبانی از باس 533 یا 800 و فن آوری HT .این مدل شایع ترین مدل اینتل است.

Intel Celeron
این اسم برای P4 ساده شده بکار میرود(به منظور کم کردن هزینه) استفاده می شود گرچه این پردازنده از هسته NorthWood بهره می برد ولی کش آن تنها 128 کیلو است و غالبا از فن آوری HT پشتیبانی نمی کند باس این پردازنده 400 است که به این علت کاآیی این پردازنده کم شده و حتی نوع 2.8 آن از یک پردازنده 2.4 باس 800 ضعیفتر عمل می کند.

Intel Celeron D
این پردازنده بر پایه هسته Prescott بنا شده و کش آنها 256 و باس 533 و از HT پشتیبانی می کنند و به عنوان پردازنده ارزان قیمت شناخته می شوند. بدیهی است این تعداد انواع پردازنده مخصوصا اینکه از همه آنها می توان مدلهایی با سرعت مشابه یافت برای عموم بسیار سردرگم کننده است . به مثال زیر توجه کنید:
Pentium 4 2.8 Northwood with 533MHz bus
Pentium 4 2.8A on Prescott core with 533MHz bus
Pentium 4 2.8C on Northwood core with 800MHz bus and Hyper-Threading support
Pentium 4 2.8E on Prescott core with 800MHz bus and Hyper-Threading support
Celeron 2.8GHz with 400MHz bus and 128KB L2 cache
Celeron D 2.8 with 533MHz bus and 256KB L2 cache
دقیقا به همین دلیل اینتل تصمیم گرفت از نوع جدید نامگذاری استفاده کند .
در این نامگذاری تراشه :
با یک عدد 3 رقمی که معرف معماری پردازنده است + سرعت پردازنده + FSB + حافظه کاشه پردازنده +تکنولوژی های اضافه(مانند HT)
این نامگذاری بسیار شهودی خواهد بود و حتی کابران آماتور هم براحتی می توانند از آن استفاده کنند .
در مجموع پردازنده های اینتل درسه سری دسته بندی خواهد شد :
7XX و 5XX و 3XX
درست مانند خریدن یک اتوموبیل BMW که سری 7 آن بالاترین کیفیت و سری 5 با کیفیت خوب و قیمت مناسب و سری 3 ارزان قیمت .
البته این نوع نامگذاری از سری جدید پردازنده های اینتل آغاز شده و فقط برای مدلهای دسکتاپ و موبایل کاربرد دارد. پردازنده های سرور اینتل مانند Xeon و یا ایتانیوم همچنان با سرعت ساعتشان نامیده می شوند .
جدول زیر دسته بندی این پردازنده ها را به ترتیب نشان می دهد:
در لینکهای زیر می تونید جدول زمانبندی ارائه محصولات دو شرکت رو ببینید:
اینتل:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ای ام دی:

m1love
31-01-2006, 02:39
سلام و خسته نباشید
لطفا یه مادربرد خوب در حدود قیمت 100 تومان برای این سری از سی پی یو معرفی کنید . اگه از مارک asus هم معرفی کنید ممنون میشم.

safir_filthy
20-02-2006, 21:11
سلام دوستان ببخشید که دیر به دیر سر می زنم آخه پشت در کنکور گیرم
یه سری اطلاعات در مورد تفاوت AMD و intel فکر کنم که به دردتون بخوره
منبع : دانستنيهاي كامپيوتر،الكترونيك و مخابرات

تفاوت های CPU های AMD وIntel عبارتند از:
1-AMD براساس معماری اجرایی 9 مرحله ای ساخته شده است اما معماری پردازنده های Intel شش مرحله ای می باشد.بدین معنا که AMDدر هر چرخه کاری 9عملیات را انجام میدهد در حالی که Intel فقط 6 عمل را می تواند انجام دهد.
2-AMD از640Kb Cache برخوردار است در حالی که Intel ، از 532Kb بر خوردار است هر چقدر که میزان Cache پردازنده بیشتر باشد ، پردازنده کارایی بیشتری خواهد داشت اطلاعات بیشتری میتواند ذخیره کند ودیگر لازم نیست پردازنده برای بدست آوردن اطلاعات یا دستور ها مدت زمان بیشتری را رفت و برگشت به حافظه برد اصلی برای جذب اطلاعات یا دستور العمل ها صرف کند.
3- AMD از مس برای اتصال ترانزیستور های بکار رفته در پردازنده ها استفاده میکند در صورتی که در ساختمان پردازنده های Intel آلومینیوم بکار رفته است.مس هادی الکترسیته بهتری است ، ازاین رو پهنای اتصالهای بین ترانزیستورها را به میزان چشمگیری کاهش می یابد .که این امر باعث مصرف کمتر مواد اولیه و در نتیجه منجر به کاهش هزینه می شود این دلیل ارزان تر بودن AMD نسبت به P4 است.
4- از دیگر تفاوت های میان AMD وIntel میتوان به راندمان Cache بروی چیپ اشاره کرد ، AMD از معماری انحصاری استفاده میکند که راندمان بیشتری نسبت بیشتری نسبت به طراحی معماری غیر انحصاری Intel دارد.
5-AMD از تکنولوژی پردازش موازی در مقایسه با Hyper -Threading اینتل استفاده میکند ، در بسیاری از کاربردهای امروزی فعال بودن Hyper -Threading کارائی پائین تری ارائه میدهد ، نتایج تحقیقات بیشمار منتشر شده در نشریات رایانه ای و پایگاهای اطلاعاتی معتبر بیانگوی این پدیده هستند.
6-یکی دیگر از مهمترین نکات برتر پردازنده های AMD واحد ممیز شناور آن است که از FPU اینتل بسیار قویتر میباشد که این امر باعث اجرای سریع تر برنامه های چند منظوره( MultiMedia) میشود.
7- زمانی که اینتل P4 را طراحی کرد طول PIPELINE را از 10 مرحله در P3 به 20 مرحله افزایش داد Intel همین تغیر توانست که تعداد عملیاتی که در چرخه عملیاتی انجام می شود بصورت قابل ملاحظه ای کاسته میشود و از طرف دیگر افزایش طول PIPELINE نیازمند افزایش تعداد ترانزیستور ها برای انجام همان تعداد عملیات میباشد که این امر باعث افزایش اندازه هسته و بالا رفتن قیمت تولید میشود . در حالی که AMD با وجود افزایش فرکانس پردازنده های خود طول pipeline را به همان اندازه p3 یا k6 ثابت نگهدارد .

hamed-dvb
22-02-2006, 03:59
با سلام وبا تشکر از اطلا عات کامل شما
دوست عزیز من قصد خرید سیستم 64 bit اینتل را داشتم اما با این تفاصیر که شما فرمودید دلسرد شدم چون به amd زیاد علاقه ندارم حالا اگر من سیستمی بر مبنای اینتل 3gig 64 bit 2 mb cash بخرم آیا با نرم افزار های مختلف در هنگام کار به مشگلی میخورم یا نه؟
در صورت امکان بفرمایید که برای این سی پی یو چه مارک و مدلی از مادر برد را انتخاب کنم وهمچنین آیا احتیاج به تعویض کارت گرافیک هم است سیستمی که در حال حاضر استفاده میکنم از این قرار است
cpu intel 3 gig 1 mb cash ht
mother board giga 8s655fx
ram 512 ddr 400 singel chanel kingston
vga ge forcefx 5200 128mb
لطفا مرا راهنمایی بفرمایید
متشکرم

hamed-dvb
04-03-2006, 03:23
ای بابا حا لا که به ما رسید دیگه کسی نیست جواب بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

safir_filthy
01-05-2006, 14:37
استراتژی اول اینتل :

از Pentium Pro به Pentium III به Pentium M ( میتوان آن را مسیر سنترینو نام گذاری کرد )

این مسیر پردازنده های خنک، با فرکانس پایین و کم مصرف اینتل است. (توجه کنید که چطور اینتل دارد پردازنده های سرور و لپتاپ خود را یکی می کند.

استراتژی دوم اینتل :

از 386 به 486 به پنتیوم 1 و 2 به پنتیوم 4 ( که می توان آن را مسیر پنتیوم 4 نام گذاری کرد)

این مسیر پردازنده های پر مصرف، گرم و با فرکانس های بالا اینتل است که با رسیدن به سقف 4 گیگاهرتز از رده خارج خواهد شد.

استراتژی سوم اینتل :
ایتانیوم 1 ، ایتانیوم 2، ایتانیوم 3

خلاصه اینکه پردازنده های مربوط به استراتژی 2 به بن بست فنی رسیده اند و عملا پنتیوم 5 یا پنتیوم 4 بالای 4 گیگاهرتزی دیگر به بازار نخواهد آمد و یا اگر بیاید تنها نام تجاری آن پنتیوم است. استراتژی 3 اینتل ، که پر خرج ترین پروژه تاریخ آی تی پس از پروژه (موفق) آی.بی.ام 360 است بسیار به کندی پیش می رود. (منتقدان پروژه ایتانیوم را "ایتانیک" نام گذاری کرده اند) و عملا چیزی که باقی می ماند استراتژی فعلی اینتل یعنی سنترینو است که قطعا در برابر رقبایی مانند اولترا اسپارک، اپترون و پاور پی سی حرفی برای گفتن ندارد.

پس در آینده باید چه پردازنده ای بخریم؟

پردازنده های ایتانیوم به دلیل ساختار 64 بیتی شان توانایی اجرای نرم افزار های 32 بیتی فعلی را به صورت مستقیم ندارند و تنها راه اجرای برنامه مرد نیاز شما بر روی این پردازنده این است که یا صبر کنید تا نسخه 64 بیتی آن نوشته شود ( مثلا فتوشاپ64 بیتی به بازار بیاید) یا این که از نرم افزار های شبیه ساز استفاده کنید.
خوب چون آمدن نسخه های 64 بیتی نرم افزار ها مدت زیادی به طول خواهد انجامید پس باید به سراغ شبیه سازی برویم. هر شبیه سازی موجب افت بازده پردازنده خواهد شد، محققیت اعلام کرده اند ایتانیوم با نرم افزار شبیه سازی شده هم سرعت یک پردازنده زئون با سرعت مشایه خواهد بود. در حالی که این موضوع برای محققین ممکن است هیجان انگیز باشد، قطعا شما علاقه ای ندارید که پول خود را برای پردازنده ای بسیار مدرن خرج کنید و سپس سرعت آن را با شبیه سازی پایین بیاورید. این مانند خریدن یک پورشه و تبدیل آن بازدن یک کلید به فولکس واگن است چون فرضا برای پورشه شما هنوز جاده ای ساخته نشده است.

یک نکته کوچک قابل ذکر دیگر درباره ایتانیوم سخت افزار آن است، تمام کسانی که با سیستم عامل ویندوز تجربه کاری دارند به خوبی به خاطر می آورند که مهاجرت از پردازنده های 16 بیتی اینتل به پردازنده های 32 بیتی چه ضرر های جبران ناپذیری از نظر مالی و زمانی برای مدیران شبکه به ارمغان آورد. حالا خودتان را تصور کنید که در حال جستجو برای درایور 64 بیتی برای کارت گرافیک یا صدای کامپیوتر تایوانی خود هستید تا بفهمید چرا هیچکس علاقه ای به ایتانیوم نشان نمیدهد.

حالا شما خواهید گفت که این استراتژی کند مهاجرت به ایتانیوم چیز جدیدی نیست و اینتل و مایکروسافت همینطور که توانسته اند بخش اعظم بازار آی.تی را ده ها سال عقب مانده تر از بقیه بخش های بازار نگه دارند،این بار هم می توانند با یک استراتژی 20 ساله به آرامی سخت افزار و نرم افزار 64 بیتی را به جامعه آی.تی بفروشند. متاسفانه یا خوشبختان این گزینه نیز دیگر شدنی نیست ، به دلیل این که این بار رقبای اینتل و مایکروسافت نه بر روی پلت فرم های بسته و کوچک خود مانند مک، دیجیتال، اس.جی.آی ، بلکه در بازار x86 و ویندوز در حال رقابت سخت با اینتل و مایکروسافت هستند.( یعنی مردم نیازی ندارند برای نسخه 64 بیتی ویندوز یا پردازنده بعدی اینتل صبر کنند و می توانند به جای آنها از پردازنده های اپترون یا از لینوکس، مک او.اس یا سولاریس استفاده کنند).

بیشترین خطر بازار اینتل را زمانی تهدید می کند که "سوخت" پردازنده های کلاسیک پنتیوم به پایان برسد در حالی که از پردازنده های جدید تر 64 بیتی هنوز خبری نیست. این جا دقیقا جایست که فرصت مجال به پردازنه های رقیب یعنی اپترون می دهد که در عین 64 بیت بودن می توانند بدون شبیه سازی نرم افزار های 32 بیتی موجود را استفاده کنند. اینتل این روز ها در تدارک تولید پردازنده ای از خانواده زئون است که دارای امکان پشتیبانی 64/32 بیتی به طور همزمان می باشد و این می تواند حضور اینتل را در بازاری که خودش 30 سال پیش به وجود آورد دوباره معنی دار کند.

دکتر اندرو گروو - Andre Groove- مدیر عامل اینتل زمانی می گفت " تنها ذهنیت های پارانووید زنده می مانند". امروزه ظاهرا زمان مرگ یکی از این محصولات خوش بین رسیده است.

منبع : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

safir_filthy
01-05-2006, 14:38
اینتل،رقیب سرسخت خود را از پای در آورد.
اینک پنتیوم 4 پرسرعت ترین پردازنده ی دنیا را در خود جای داده است:
دراولین آزمایش،پردازنده ی 3.2 گیگاهرتزی اینتل،آتلون اکس پی 3200+ را دوشقه کرد!
فناوری فرانت باس 800 مگاهرتزی اینتل برگ برنده ای بود که ای ام دی را از پای انداخت. چرا که آتلون اکس پی 3200+ تنها 400 مگاهرتز قدرت دارد. سرعت تصاویر رزولوشن 1024 در 768 در محصول اینتل 128 فریم در ثنیه و در آتلون اکس پی،102 فریم است.
شرکت xis اینک دسکتاپ خود مجهز به 3.2 را 3778 دلار و سیستم مجهز به آتلون را 3319 دلار به فروش می رساند.
به گفته ی کوین کریول از کارشناسان برجسته میکروپراسسور محصول 3.2 گیگاهرتزی آخرین مدل از نسل پنتیوم 4 قبل از ورود پریسکات است.
تراشه ی پریسکات در نیمه ی دوم سال 2004 به بازار رضه می شود.پریسکات تراشه ای جدید مبتنی بر 90 نانومتر به همراه یک مگابایت L2Cache (دو برابر 5.2 کیلوبایت کنونی) است.
محصول دیگر از سری پردازنده های 13 با نام SS3 می باشد که تمرکز اصلی این پردازنده بحث توسعه ی امنیتی است.
به گفته ی کریول اینتل شروع به توسعه ی فناوری Hyperthreading کرده است.(در پردازنده های جدید) در این فناوری پردازنده 2 کار و عملیات را با هم انجام داده که محصول پریسکات با توسعه ی buffering خود این کار را به نمایش خواهد گذاشت.
با توجه به این ویژگی ها اینتل در نظر دارد،پنتیوم 4 را در همین جا تمام کند و محصولی مانند پریسکات را به عنوان پنتیوم 5 وارد بازار کند.
اگر چنین اتفاقی بیفتد سری بعد از پریسکات یعنی Tejas هم با عنوان پنتیوم 5 به دست مصرف کنندگان خواهد رسید.

safir_filthy
01-05-2006, 14:38
دو شرکت بسیار معروف تولیدکننده ی سی پی یو هستند که دنیا را به تصرف در آورده اند.البته شرکت های دیگری همچون IBM نیز هستند که در تولید سی پی یو و کامپیوترهای کیفی(لب تاب) شرکت دارند.شرکت اینتل ابتدا پردازنده ی Pentium1 یا همان Pentium را تولید کرد (هم زمان با ورود ویندوزهای 1 و 2) و بعد با سرعتی بهتر و بالاتر Pentium2 را وارد بازار کرد.اینتل تا Pentium 2 500 پیش رفت و تصمیم به ساخت پردازنده ی پنتیوم 3 با کیفیت بالاتر کرد. هم زمان با این تراشه،AMD دست به کار شد و محصول آتلون را وارد بازار کرد که با پنتیوم 3 مقابله می کرد. این دو شرکت با هم بسیار رقابت کردند.طوری که اینتل برای تولید تراشه های 1200 به بالا از پردازنده ی دیگری به نام Pentium4 استفاده کرد که بسیار سرعت بالایی داشت.AMD هم بیکار نماند و پردازنده ی Athlon XP را روانه ی بازار کرد.خیلی ها طرفدار اینتل و خیلی ها طرفدار ای ام دی هستند و به راستی نمی توان گفت که کدام بهترند.چون همین که Intel پردازنده ای جدید می دهد AMD دست به کار شده و بالاتر آن را می دهد.و همین طور آن ها در حال رقابتند. هر دو شرکت محصولی را که از تراشه ی Pentium 3 و Athlon قوی تر و از Pentium4 و Athlon XP ضعیف تر باشد را برای کسانی که توانایی خرید تراشه های خیلی بالا را ندارد ارایه می کنند.این محصول در اینتل،Celeron و در AMD نيز ،Duron نامیده می شود که این دو نیز در جای خود در حال رقابتند.

خوب تو این قسمت می خوام یه چیزایی در مورد حرفایی که پشت سر سلرون می زنن رو بگم که تمامی اونا الکی و بی مورد هست .

خب یکی از چیزایی که مردم یم گن اینه که سلرون همون پنتیوم هست!چی می گه اگه پنتیوم بود چرا اسمش رو سلرون گذاشتن هااا

یه چی می گیا!؟ خب از همون اول که پردازنده ی سلرون اومد با به بازار مردم گفتن که سلرون یه مدل پنتیوم هست در حالی که این طوری نمی باشد و سلرون از یه گروه و خانواده ی دیگر می باشد نه از خانواده ی پنتیوم خب حالا که از سلرون گفتم اینم داشته باشین

سلرون رو اینتل برای اینکه یه پردازنده ی ارزون به بازار داده باشه طراحی کرده و آن را به بازار فرستاده است که جالبه بدونین ما می توینم دو تا پردازنده از یه خانواده رو با هم مقایسه کینم اما نمی تونیم پنتیوم رو با سلرون مقایسه کنیم پس مجبوریم بریم رو قیمت که خودتون بهتر می دونین تو ایران چه شکلی هست!؟

البته اگه می خواهید که این دوتا رو با هم مقایسه کنین اول اینتل رو با ای ام دی مقایسه کنین بعد!؟

خب یه چی دیگه که مردم می گن اینه که سلرون حافظه ی دورنی کهبه اون کشش (Cach) می گن نداره؟

وقتی که اینتل این محصول رو روانه ی بازرا کرد در اولین سری که به بازار اومد این مشکل وجود داشت که در همون مدل اومدن یه حافظه ی 128 کیلو بایتی ایجاد کردن و با نام 300A دیگری به نام

این پردازنده از کچ 128 کیلو بایتی استفاده می کنه و از اون به بعد تمامی محصولات سلرون اینو دارن من تعجب می کنم چه جوری مردم اینا رو باور می کنن!؟

یه جیز دیگه اینه که پنتیوم 2 با سرعت 600 مگا هرتز شما می خواین؟

البته اگه وجود داشته باشه که نداره!؟

شرکت اینتل تونست پنتیوم 2 را نا 450 مگا هرتز ارتقا دهد و نتوانست بالا تر ببره که بعد این پنتیوم 3 با 500 مگا هرتز اومد تو این مدت مغازه دارا سلرون رو جای پنتیوم 2 قالب می کردن اگه کلاه سرتون رفته به من ربطی نداره(چه ربطی داشت!!؟؟)در ضمن بازم می گم پنتیوم 2 آخرین سرعتش 450 مگا هرتز هست نه 600 مگا هرتز!!!؟؟

بعد از این یکی می رسیم به یکی دیگه از اون شاخداراش پنتیوم 4 ب حافظه ی 128 کیلو بایتی می خواین!؟

نه بابا! پنتیومی با این صنعت و ابتکار و خلاقیت و ... که توش به کار رفته فقط 128 کیلو بایت حافظه همه ی شما می دونین که اینتل یا همون پنتوم بگم بهتره همیشه پردازنده های خودش رو با 256 و 512 کیلو بایت به بازار داده پس این 128 کیلو بایت دیگه چه مسخره بازیه!؟؟
خب حالا بیاین دلیل اینو بررسی کنیم؟

خب وقتی که سلرون پیشرفت کرد حافظه اون به 256 مگابایت رسید و به سرعت 1.4 گیگ هم رسید اما بریا برد های پنتیوم 3 نه پنتیوم 4 و با ورود پنتیوم 4 به بازار سلرون فقط 128 کیلو بایت حافظه بیرا این برد ها داره و اینم دیگه زد تو سر دلالا که سلرون رو جای پنتیوم قالب می کردن و اونام گفتم پنتیوم 4 با128 کیلو بایت حافظه!!؟؟

ensan2
02-05-2006, 17:42
سلام
بسيار جالب بود و مفيد. يه سوال:
سرعت يه سي پي يو 3 با L2 1mb بیشتره یا سي پي يو 3 با L2 2mb ؟

mndbnt
02-05-2006, 19:09
سلام
خسته نباشي
ولي مواظب باش زمين نخوري .
تكنولوژي ام اي دي در سري اتلون همه مي دونن كه هم سردتر كار مي كند و هم بازدهي بيشتري نسبت به اينتل 775 دارند .
اين پردازنده ها به شدت داغ مي كنند . چرا كه اگر اين جوري نبود يه فن مانند كله آدم روي سي پي يو نمي ذاشت .
تازه خود شما آقاي safir مگه تاژيك نزدين كه سي پي شما داغ مي كند حالا چرا دفاع مي كنيد ؟
بچه ها به لينك پايين برين و ببين آقا سفير چي گفتن ؟ :blush:

آقا اي ام دي بخرين . من طرفدار اي ام دي نيستم چون دل خوشي ازش ندارم ولي خدايش هم سردتر كار مي كند و با سرعت بييشتر .

Mezzo
03-05-2006, 02:04
سلام
آقا اي ام دي بخرين . من طرفدار اي ام دي نيستم چون دل خوشي ازش ندارم ولي خدايش هم سردتر كار مي كند و با سرعت بييشتر .

هم سردتر و هم سريعتر . پس چرا طرفدار AMD نيستي mndbnt جان ؟

mndbnt
03-05-2006, 13:25
میدونی چرا Mezzo جان چون ای ام دی اتلون 2800 داشتم حالم را گرفت . فرستادم گارانتی . هنوز پس نگرفتم .
به خاطر گارانتی می گم و الان هم که دارم ارتقا می دم همون ای ام دی اتلون 2800 را می گیرم . البته خیلی ها به من پیشنهاد دادند که اینتل 775 بگیرم اما به کمک p30world فهمیدم که داغ می کند ؟

safir_filthy
03-05-2006, 21:23
سلام به دوستان اولا" من خودم توي شهر گرمي زندگي مي كنم كه زير آواتارم نوشته بعدش هم چون شهره ما رطوبت بالايي داره اصلا" AMDَ به دردم نمي خوره ولي توي این رطوبت و گرما صد رحمت به اینتل که خیلی حال میده بعدشم تازه تاپیک من در مورد نیم سوز شدن نه داغ کردن cpu . در ضمن amd به طور حرفه اي كار ميكنه ((مثلا" فقط براي كار هاي گرافيكي يا بازي كردن )) مورد استفاده است ولي اينتل هر دو رو در خودش جا داده.

mndbnt
03-05-2006, 21:41
خيلي طرفداري نكن . همه مي دونن كه اينتل در بازي و كار هاي گرافيكي كم مي آره .
و همچنين نيم سوز شدن سي پي يو در اثر داغ شدن سي پي يو اتفاق مي افتد .
يه سوال دارم : چرا اينتل كه سي پي يو هاي سوكت 478 سردتر بودند . و الان براي اين سي پي يو هاي جديد يك فن مانند كله آدم گذاشتند و تا 5000 دور هم قدرت چرخش داره ؟ در صورتي كه اي ام دي قبل از اتلون براي سي ژي يو هاي خودش اين كار را مي كرد و حالا سردتر هم شده ؟

MaFia
03-05-2006, 22:35
دوستان لطفا بحث اي ام دي رو اينجا نيارن
اينجا تاپيك براي اين نوع پردازنده هست نه تاپيك براي اي ام دي و مقايسه

در مورد گرما 775 هم من اصلا قبول ندارم من الان يه 3 دو مگ كش دارم و رو دما هم حساس هستم اصلا تا حالا گرما بالايي ازش نديدم

mndbnt
03-05-2006, 23:32
تعصب زیادی خوب نیست . اینقدر جوش نخور .
اگر در تاپیک یه سرچ کنی می بینی که ای ام دی های اتلون از 775 اینتل خیلی سردتر و با سرعت بیشتر کار می کنند .
مخصوصا ای ام دی سوکت 939 که دیگه حرف نداره . البته من تجربه سوکت 754 را دارم و تعریف سوکت 939 را در تاپیک خوندم.

Gabana
03-05-2006, 23:43
بحث تعصب نيست و تجربه به من اينو گفته كه :
ما يه 2800 Lga 775 گرفتيم و بعد به خاطر دماي بالاش و صداي بسيار زياد فنش مجبور شديم عوضش كنيم
اگه دقت كرده باشيد فن هاي Lga 775 هوشمند هستن و با دماي زياد سرعتشون بيشتر ميشه
گاهي دور اين فن ها به حدي مي رسه كه صداش مخ آدمو مي خوره - حتي براي 3000 هم همين مشكل رو ديدم
اما الان كه Amd 3000 هستش ديگه چنين مشكلي نيست و در سخت ترين شرايط دما از 45 بيشتر نميشه و فنش هم با 4000 هزار دور كاملا بي صدا مي چرخه :d

Mezzo
04-05-2006, 02:52
اشتباه نكنيد. بحث دما صرفا مقايسه اي هست و تفاوت اونقدرها نيست كه باعث كاهش كارايي
بشه. هر دو شركت در پردازنده هاي جديدشون فن آوري هايي براي تنظيم درجه حرارت و ولتاژ
مصرفي ابداع كردن كه جاي هيچ نگراني باقي نميگذاره . (آن نگراني كه مثلا در مورد Athlon xp
وجود داشت.) حالا AMD هاي جديد چند درجه خنكتر هستند ولي اين تنها دليل انتخاب AMD
نميتونه باشه . چه بسا مواردي كه اينتل خيلي كاراتر نشون داده.(مثلا Video Encoding )
بنابراين بسته به كاربرد بايد بين ايندو يكي رو انتخاب كرد .

Renjer Babi
04-05-2006, 06:22
سلام مطلبتون خیلی مفید بود

mndbnt
04-05-2006, 14:25
به نظرم من امروزه فقط بايد اي ام دي خريد . اينتل جديد ديگه اينتل قبلي نيست كه سرد كار كند . الان دما اينتل 775 در حالت عادي 40 با بالا است و اگر كار ميكس انجام بدي خدا مي دونه تا چند ميره . در صورتي كه اي ام دي اينجوري نيست . در هنگامي كه سي پي يو كار سنگيني انجام نمي دهد از سي پي يو كمتري استفاده مي كند و فقط در كار هاي سنگين مثل ميكس و بازي از تمام قدرت سي پي يو استفاده مي كند . و به خاطر همين سردتر و با سرعت بيشتر كار مي كند .

Mezzo
04-05-2006, 23:23
من اينتل Pentium 4 3GHz 2M Cache داشتم كه با فعال بودن EIST در حالت Idle دماي cpu حدود 36
و در حالت Load 100% از 51 بالاتر نميرفت ( در 30 دقيقه) يك توضيح اينكه رساندن Cpu usage در Cpu هاي
اينتل كه hyperthreading در اونها فعال باشه به 100% كم اتفاق مي افته و معمولا از 50% بيشتر نميشه
مگه از نرم افزارهاي خاصي استفاده بشه . ولي در AMD (تك هسته اي) هر پردازش كوچكي ميتونه تمام توان
cpu رو بصورت لحظه اي بگيره كه در اين حالت مثلا اگه موس در حال حركت باشه نشانگر پرش ميكنه يا لحظه اي
فريز ميشه .(ميتونيد با فايل latency موجود در شاخه CPU-Z كه دانلود كردين امتحان كنيد)

براي AMD Athlon 64 3500 939 512K Cache با فعال بودن CNQ حداقل دما 33 و حداكثر 46 هست با حداكثر دور
فن 2100 كه نشون ميده AMD در كنترل حرارت خيلي موفق بوده.

mndbnt
05-05-2006, 00:34
من از هر كسي كه اي سي پي يو را خريده اظهار مي كند كه دما سي پي يو اينتلش به 63 رسيده . البته اينتل 2.8 بوده است . در 3. نمي دونم . ولي مثل اينكه از آقاي safir نيم سوز شده است .
هر كسي سليقهع خاص خودش را دارد و نمي توان كسي را مجبور كرد حتما اينتل بخرد يا اي ام دي .
در هر صورت موفق باشيد .

*Batman*
05-05-2006, 01:43
بابا خنك بودن Amd درست.ولي Ddr2 رو چيكارش ميكنيد؟
1مگ كش رو چيكارش ميكنيد؟

من فقط به خاطر دو مورد بالا مجبور شدم اينتل بگيرم.الان هم از Ram با باس 533 استفاده ميكنم((ddr2))

اگه Amd دو تا مسئله بالا رو حل كنه من فرداش ميرم Amd ميگيرم.البته ميدونم كه Cpu با كش 1 مگ هم زده ولي قيمتش آسمونيه.

mndbnt
05-05-2006, 14:33
درسته كه قيمتش آسمونيه ولي ارزش را دارد. اگر از ddr 2 پشتيباني نمي كند ولي با همان رم ddr 400 سرعتش از اينتل بيشتر .
خودم 2.8 سوكت 754 داشتم با ddr 400 . از 3 اينتل بهتر كار مي كرد و خنكتر و سريعتر .
البته خبر هايي شنيدم كه amd اخيرا سي ي يو هايي داده است كه ddr 800 را ساپورت مي كنند البته چندان موفقيت آميز نبوده است . تازه اگر بوده باشد به قول خودتون قيمتش آسمونيه .

safir_filthy
26-06-2006, 15:45
راستی کسی تا حالا با cpu های دوهسته ای اینتل کار کرده .
اگر کسی تا حالا کار کرده تجربه خودشو بنویسه.
من که خودم به شخصه خیلی با این cpu حال کردم . برای یکی از دوستان که البته مایه دار بود یه 2.8 فول 2m کش گرفتیم که از لحاظ سرعت واقعا" هم تا نداشت هم باش رندیر فوتوشاب رو انجام دادیم هم با یولید فیلم رو کپچر می کردیم.
حالا بگید amd بهتره

amin_metal1370
26-06-2006, 16:14
دوست عزيز لازم نيست زياد منتظر باشي چون تعداد زيادي از بچه هاي اينجا(ازجمله خودم)در پي خريدن دو هسته اي اينتل هستيم.

Devil Lord
27-06-2006, 03:08
مشکل ساپورت نکردن بعضی از انواع رم در Amd به این الته که کنترل کننده اصلی رم در خود Cpu قرار داده شده که باعث افزایش کارایی میشه ولی این مشکل که همون ساپورت نکردن رم های با سرعت بیشتر و مدلهای جدیدتره رو به همراه داره در صورتی که اینتل این قسمت رو تو چیپست های مادربورد قرار میده که یکم کاراییش کمتره ولی ساپورت کردن انواع رم در چیپ های مختلف میسر میشه

safir_filthy
27-06-2006, 10:12
vampire جان این مطلب چقدر در سرعت سیستم می تونه تأثیر بزاره بعد منظورت از کارییش کم می شه چیه یعنی از باس کلی رم نمیشه نهایت استفاده رو کرد یا از فضای رم؟
ممنون میشم توضیح بدید

Gabana
27-06-2006, 10:41
در اين موردي كه Viper جان اشاره كردن :
AMD اومده Memory Controller رئ داخل پردازنده قرار داده و بدين ترتيب پردازنده بصورت مستقيم با حافظه ارتباط بر قرار مي كنه
اما در اينتل هنوز كنترلر حافظه داخل چيپ شمالي هستش و پردازنده ابتدا با چيپ شمالي و سپس با حافظه ارتباط برقرار مي كنه .
همين امر باعث شده كه Performance مربوط به حافظه در پردازنده هاي AMD بيشتر باشه .
اما سوكت ها ي قديمي AMD توانايي پشتيباني از DDR رو دارن . بهمين دليله كه مدل هاي جديد رم يعني DDR2 667 , DDR2 800 در اين سوكت ها ساپورت نمي شن . اما در AM2 ساپورت مي شن .

safir_filthy
28-06-2006, 14:51
راستی من یه سوال برام پیش امده می خواستم ببینم در سری جدید cpu های intel جای memory controller گذاست داخل مین هست یا جاش تغییر کرده اصلا" اگه میشه دوستان یه توضیح کامل در این مورد بدن ممنون میشم

Gabana
28-06-2006, 22:12
خير در سري جديد اينتل باز هم Memory Controller در داخل چيپست هستش .
اما اينتل قبول كرده كه وجود كنترلر حافظه در داخل پردازنده Performance رو به نحو قابل ملاحظه اي افزايش مي ده .
در همين مورد از سخن گوي اسنتل سوال شده كه چرا در داخل نسل جديد Memory Controller رو بصورت ادغام شده بكار نبرديد؟
كه جواب هم اين بود كه مي خواستن از فضاي مانده براي افزايش Cache و بكار بردن توابع كنترلي استفاده كنن .

موفق باشيد .

vahidpsr
08-07-2006, 09:24
با سلام
قيمت آتلون 64 بيتي 3200 اكنون 100 تومان در بازار است ولي قيمت اينتل 3000 با دو مگ كش نيز حدودا 110 تا 120 تومان هست دو مگ كش به معناي وجود دو پردازشگر دو هسته اي است ولی با اجرا کردن برنامه ریاضی لینگو متوجه شدیم پنتیوم دو هسته ای فقط با 50 درصد توان سی پی یو کار می کند و آتلون 3200 با 100 درصد توان ، نتیجه کار این بود که زمان پردازش آتلون نصف زمان پنتیوم دو هسته ای بود یعنی دو برابر سرعت بیشتری داشت. ولی آیا می توان هر دو هسته پنتیوم را فعال کرد که برای اجرای یک برنامه از 100 در صود توان سی پی یو استفاده کند یعنی هر دو هسته یک برنامه را اجرا کنند؟ اگر می توان این کار را انجام داد چگونه باید اقدام کرد؟
با تشکر.

safir_filthy
08-07-2006, 22:08
سلام وحید جان این دومگ کش که میگی داخل پردازش وسرعت محاسباتی تأثیر داره وربطی به دوهسته ای نداره بعدشم CPU های دوهسته شرکت قیمتش با معمولی ها فرق داره تازه سرعتشم به طور وحشت ناکی بالاست و فکر کنم که تا حدود 4مگکش داره.
اگر میخواهی از توان 100 درصد CPU های INTEL استفاده کنی باید باشس رم رو بالا ببری، فکر کنم باید باس رم ddr2 667 باشه که فکر کنم بالا تر این هم باشه اون موقه است که میتونی از تمام قدرت cpu استفاده کنی.
اگر داخل setup سیستم بری همه این ها رو متوجه میشی

vahidpsr
10-07-2006, 10:33
وجود دو حافظه کش جداگانه یک مگ (که با هم دو مگ می شوند) طراحی اینتل برای شبیه سازی cpu های دو هسته ای است و در اصل این cpu ها برای آنهایی که توانایی خرید cpu دو هسته ای اصل را ندارند ساخته شده است ، افزایش باس رم در مواقعی موثر است که به طور عادی مثلا وقتی شما یک برنامه ریاضی را اجرا می کنید با زدن دکمه alt+del+ctrl و با مشاهده قسمت performance مقدار cpu usage به 100 رسيده باشدو شما با افزايش باس رم به عملكرد بهتر cpu كمك خواهيد كرد. ولي در شرايطي كه cpu usage همواره در حالت 50 درصد باشد (حتي وقتي برنامه فوق العاده سنگين رياضي اجرا مي شود cpu usage در حالت 50 درصد قرار گيرد) افزايش باس رم نمي تواند مقدار cpu usage را به 100 در صد برساند.
در اينتل دو مگ كش همواره cpu usage بيشتر از 50 درصد نمي شود حتي در كارهاي بسيار سنگين و بدين ترتيب مي توان دو برنامه را همزمان اجرا كرد اين نشاندهنده طراحي اينتل براي شبيه سازي دو هسته اي است . آيا راهي وجود دارد كه در اين نوع cpu ها از 100 درصد توان استفاده كرد؟

m654
10-07-2006, 12:26
وجود دو حافظه کش جداگانه یک مگ (که با هم دو مگ می شوند) طراحی اینتل برای شبیه سازی cpu های دو هسته ای است و در اصل این cpu ها برای آنهایی که توانایی خرید cpu دو هسته ای اصل را ندارند ساخته شده است ، افزایش باس رم در مواقعی موثر است که به طور عادی مثلا وقتی شما یک برنامه ریاضی را اجرا می کنید با زدن دکمه alt+del+ctrl و با مشاهده قسمت performance مقدار cpu usage به 100 رسيده باشدو شما با افزايش باس رم به عملكرد بهتر cpu كمك خواهيد كرد. ولي در شرايطي كه cpu usage همواره در حالت 50 درصد باشد (حتي وقتي برنامه فوق العاده سنگين رياضي اجرا مي شود cpu usage در حالت 50 درصد قرار گيرد) افزايش باس رم نمي تواند مقدار cpu usage را به 100 در صد برساند.
در اينتل دو مگ كش همواره cpu usage بيشتر از 50 درصد نمي شود حتي در كارهاي بسيار سنگين و بدين ترتيب مي توان دو برنامه را همزمان اجرا كرد اين نشاندهنده طراحي اينتل براي شبيه سازي دو هسته اي است . آيا راهي وجود دارد كه در اين نوع cpu ها از 100 درصد توان استفاده كرد؟
احتمالا برنامه ای که روش تست کردین برای اتلن ای ام دی بهینه شده ضمنا اون قابلیت مولتیتسکینگ هست نه دو هسته ای بودن ارزان ترین پردازنده ی دوهسته ای سری 9 اینتل 920 هس که حدود 180 تومان قیمت داره ضمنا 4مگ کش و فرکانس کاری 2.8 گیگاهرتز داره البته این سیپییو ها تفاوتشون توی برنامه هایی که برای چند هسته ای ها بهینه شده باشند نشون میدن با اینحال فرکانس کاری این پردازنده بشرط داشتن پاور و فن قوی و مادربردی خوب تا 4.5 گیگاهرتز قابل افزایش است که رقم کوچکی نیست!

vahidpsr
11-07-2006, 16:42
اصلا به cpu و برنامه هيچ كاري نداشته باشيم . من مي خوام بدون چرا هر برنامه اي (ويژوال بيسيك. فتوشاپ . لينگو و.....) كه با اين cpu :

INTEL - P4 - FULL - LGA - 3.0 (Hyper Threading Technology - BOX 800 - 2MB Cache - 631)

اجرا می کنیم cpu usage در قسمت performance بیشتر از 50 درصد بالاتر نمی رود و به بدین صورت می توانیم دو برنامه را همزمان با هم اجرا کنیم(بدون هیچ گونه مشکلی) مثلا رندر فتوشاپ را همزمان با راه انداختن یک حلقه سنگین از ویژوال بیسیک می توانیم اجرا کنیم (هر چند سرعت نهایی انجام کار مانند سرعت یک پنتیوم 2000 خواهد شد)

*Batman*
12-07-2006, 01:38
اصلا به cpu و برنامه هيچ كاري نداشته باشيم . من مي خوام بدون چرا هر برنامه اي (ويژوال بيسيك. فتوشاپ . لينگو و.....) كه با اين cpu :

INTEL - P4 - FULL - LGA - 3.0 (Hyper Threading Technology - BOX 800 - 2MB Cache - 631)

اجرا می کنیم cpu usage در قسمت performance بیشتر از 50 درصد بالاتر نمی رود و به بدین صورت می توانیم دو برنامه را همزمان با هم اجرا کنیم(بدون هیچ گونه مشکلی) مثلا رندر فتوشاپ را همزمان با راه انداختن یک حلقه سنگین از ویژوال بیسیک می توانیم اجرا کنیم (هر چند سرعت نهایی انجام کار مانند سرعت یک پنتیوم 2000 خواهد شد)

خوب شما اینجا سیستم عامل رو دست کم گرفتید.همه چیز به CPU و سخت افزار ختم نمیشه.
سیستم عامل با استفاده از الگوریتم های مختلف زمان بندی موجب میشه که ما چند برنامه رو همزمان با هم داشته باشیم.در حالی که CPU در هر بازه زمانی که سیستم عامل طی عملیات پیچیده ای اونو تعیین میکنه یه تیکه از یه برنامه رو اجرا میکنه و دوباره یه تیکه از برنامه بعد برنامه بعد و ....... .
اصطلاح اجرای همزمان یا پردازش موازی مستلزم استفاده از دو یا چند پردازنده ست.یا همون CPU های دو هسته ای. یادتون باشه که سیستم عامل نقش کلیدی داره و توضیح وظایف اون بسیار مفصل و جالبه.

vahidpsr
12-07-2006, 09:24
ببخشيد كدوم سيستم عاملي است كه اجازه نمي دهد هر برنامه اي نهايتا از 50 درصد توان cpu استفاده كند . مشكل در اين نيست كه چرا مي توان دو برنامه همزمان را اجرا كرد (در ويندوز تا 100 تا برنامه همزمان هم اجرا مي شود) مشكل اينجا است كه چرا يك برنامه حتي سنگين را اجرا مي كنيم فقط از 50 درصد توان cpu استفاده مي كند و به همين دليل زمان پردازش بالا مي رود .
طبيعي است وقتي فقط 50 درصد cpu شما در حال استفاده است به راحتي مي توانيد يك برنامه ديگر هم همزمان اجرا كنيد تا از آن 50 درصدي كه بلا استفاده است هم استفاده كنيد.
آيا در setup اوليه بايوس و يا در ويندوز گزينه اي بايد فعال شود تا در مورد اين cpu خاص از 100 درصد توان براي اجراي "يك برنامه" استفاده شود؟

m654
19-07-2006, 09:41
ببخشيد كدوم سيستم عاملي است كه اجازه نمي دهد هر برنامه اي نهايتا از 50 درصد توان cpu استفاده كند . مشكل در اين نيست كه چرا مي توان دو برنامه همزمان را اجرا كرد (در ويندوز تا 100 تا برنامه همزمان هم اجرا مي شود) مشكل اينجا است كه چرا يك برنامه حتي سنگين را اجرا مي كنيم فقط از 50 درصد توان cpu استفاده مي كند و به همين دليل زمان پردازش بالا مي رود .
طبيعي است وقتي فقط 50 درصد cpu شما در حال استفاده است به راحتي مي توانيد يك برنامه ديگر هم همزمان اجرا كنيد تا از آن 50 درصدي كه بلا استفاده است هم استفاده كنيد.
آيا در setup اوليه بايوس و يا در ويندوز گزينه اي بايد فعال شود تا در مورد اين cpu خاص از 100 درصد توان براي اجراي "يك برنامه" استفاده شود؟
مثل اينكه بايد زنگ بزني مركز گارانتي!
آها گرفتم آره دادا هس احتمالا شما Spead Step رو اوردی پایین(روی 1.5 گیگاهرتز) خوب برو توی سیستم پراپرتیز بذارش روی 3GHz!

safir_filthy
19-07-2006, 21:24
سلام بچه ها يه مقاله خوندم جديدا" نوسته كه cpu هاي دو مگ كش intel دو هسته دارن كه يكيش مجازي و يكسش اصلي براي همين سرعت يكم بيشتر ولي نوشته بود كه تاثيرش انقدر محسوس نيست كه متوجه بشيم ولي بازم از 478 بيشتر

m654
19-07-2006, 21:45
سلام بچه ها يه مقاله خوندم جديدا" نوسته كه cpu هاي دو مگ كش intel دو هسته دارن كه يكيش مجازي و يكسش اصلي براي همين سرعت يكم بيشتر ولي نوشته بود كه تاثيرش انقدر محسوس نيست كه متوجه بشيم ولي بازم از 478 بيشتر
خوب اونكه زياد تاثير نداره دوهسته اي به چيز ديگس

Mezzo
20-07-2006, 01:41

بخاطر فعال بودن هايپرتريدينگ هست و خيلي هم چيز خوبيه . اگه غير فعالش كني مثل Amd
هر كار كوچكي هم بكني لود 100% ميشه.
البته با فعال بودن هايپرتريدينگ اگه يك كار سنگين مثل تبديل فرمتهاي ويديويي انجام بدب 100% ميشه.

Ehsan65
21-08-2006, 00:47
سلام
خواستم از مطلب جالب و پر اسفاده شما تشکرکنم و بگم اگه میشه ادامه بدین