PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مراحل ساخت کلیپ ویدیویی

iman_edit
11-06-2008, 16:16
دوستان سلام،
اگه از دوستان کسی در مورد ساخت کلیپ های موزیک تجربه داره ممنون میشم راهنمایی کنه!
*مراحل ساخت یک کلیپ به چه صورت هست؟
خوب این واضحه که نوشتن فیلمنامه ،فیلمبرداری و مونتاژ و تدوین سه قسمت اصلی کار هستند. اما جزییات این مراحل به چه صورت هست؟ آیا در فیلمنامه کلیه ی صحنه ها تشریح میشود یا بیشتر کار به هنر تدوینگر بستگی دارد؟
در مرحله تدوین و افکت گذاری نحوه استفاده از نرم افزار ها به چه صورت است؟ مثلا پروژه اصلی ما ابتدادر پریمیر(یا ادیوس) ایجاد میشود؟ افترافکت چه زمان و چگونه به پریمیر کمک میکند؟ منظورم اینه که ورودی و خروجی افتر افکت چیست؟(فایل های پریمیر،avi ، و ... )
میدونم شاید خیلی مفهوم نرسوندم که چی میخوام، بابت وقتی که واسه خوندنش میزارین ممنون:31:

animeditor
11-06-2008, 22:00
سلام جمیعاً

داش ایمان عزیز ... بابا خیلی داری تخت گاز می ری! :دی
قبل از این که جواب سوالتو بدم می خوام یه موردو یادآوری کنم. اگه قوانین انجمن مونتاژ رو خونده باشی، یادت میاد که نوشته شده لطفاً توی پست ها از رنگ قرمز استفاده نشه. پس شما هم بزرگی کن و رنگ قرمز پست قبلی رو عوض کن.
ممنون و شرمنده.

در مورد جواب سوالت؛
مثل اینه که بگی چه جوری می شه از شرق تهران رفت به غرب تهران ... خب تعداد مسیرها خیلی زیاده. هر کسی نسبت به راحتی و بلدی خودش و شلوغ و خلوت بودن مسیر و عوامل دیگه تصمیم می گیره که از چه راهی بره.
فیلم سازی هم همینه.
شاید یک سری کارها و روش ها بین فیلم سازها مرسوم شده باشه و به نوعی جدیدترین روش (یا هر عنوان دیگه) باشه؛ ولی این به سلیقهء هر کسیه که با چه روشی و چه ابزاری کار کنه و با چی راحته.

فیلم نامه هم مثل آدرس مسیر توی مثال قبلیه. اگه دقیقاً آدرس رو دنبال کنی به مقصد می رسی؛ ولی ممکنه یه وقت حس کنی ااگه مقداری مسیر رو تغییر بدی، راهت آسون تر می شه.

این که مراحل تدوین چه جوریه؛ (بخوام بازم مثال بزنم) مثل خیاطیه. مواد اولیه رو آماده می کنن؛ الگو تهیه می شه؛ با قیچی و نخ و سوزن می افتن به جون پارچه که لباس درست بشه.

افتر افکت و پریمیر هم چون از یه شرکتن و خیلی با هم هماهنگن، به راحتی پروژه های همدیگه رو قبول می کنن؛ یعنی می شه پروژهء هر کدوم رو توی اون یکی باز کرد و کار ور انجام داد. یا این که می شه از یکی خروجی گرفت و وارد اون یکی کرد.

نتیجه گیری این که ...
مهم اینه تصمیم بگیریم که چه کاری می خوایم انجام بدیم و دنبال چه هدفی هستیم. ابزارها زیادن و به راحتی می شه با همشون کار کرد.

پ.ن:
توی این پست همه جور کاری یاد گرفتیم؛ بجز فیلم سازی :دی

التماس دعا
یا علی

Mohammadn17
11-06-2008, 23:48
سلام

مثال های جالبی زدید. فقط خیلی کلی بود.

من فکر می کنم اگه یه مقدار از تجربیات و روش های خودتون هم بگید بتونیم استفاده کنیم. یه سؤال هم داشتم: مسلما در افتر افکت امکاناتی هست که در پریمیر نیست و در پریمیر هم همینطور. اگه ما پروژه های این دو نرم افزار رو به هم انتقال بدیم،تکلیف اون افکت یا تغییری که فقط با اون یکی نرم افزار می شد انجام داد چی می شه؟
یه سؤال دیگه هم داشتم: فایل های این 2تا برنامه رو نمی شه با نرم افزاری convert کرد که توی edius و liquidو... باز بشه؟ به عبارت دیگه غیر از خروجی گرفتن از پروژه( که خیلی وقت گیره)، راهی برای استفاده از چند تا نرم افزار حین کار نیست؟

اگر یه توضیحی راجع به الگو یا همون نقشه هم بدید ممنون میشیم.یا اصلا اگه امکانش هست قسمتی از فیلمنامه ی یه کلیپ رو بذارید(رو رو کف می کنید؟؟؟)

یه تاپیکی هم دوران جوونی با عنوان "اصطلاحات رایج در فیلم برداری و تدوین" زده بودید، که فکر می کنم با این تاپیک هم مرتبط باشه، چرا دیگه بروزش نمی کنید؟؟
:43:
- نون اضافه؟..سالاد؟..ماست؟

iman_edit
14-06-2008, 02:38
سلام جمیعاً

داش ایمان عزیز ... بابا خیلی داری تخت گاز می ری! :دی
قبل از این که جواب سوالتو بدم می خوام یه موردو یادآوری کنم. اگه قوانین انجمن مونتاژ رو خونده باشی، یادت میاد که نوشته شده لطفاً توی پست ها از رنگ قرمز استفاده نشه. پس شما هم بزرگی کن و رنگ قرمز پست قبلی رو عوض کن.
ممنون و شرمنده.

در مورد جواب سوالت؛
مثل اینه که بگی چه جوری می شه از شرق تهران رفت به غرب تهران ... خب تعداد مسیرها خیلی زیاده. هر کسی نسبت به راحتی و بلدی خودش و شلوغ و خلوت بودن مسیر و عوامل دیگه تصمیم می گیره که از چه راهی بره.
فیلم سازی هم همینه.
شاید یک سری کارها و روش ها بین فیلم سازها مرسوم شده باشه و به نوعی جدیدترین روش (یا هر عنوان دیگه) باشه؛ ولی این به سلیقهء هر کسیه که با چه روشی و چه ابزاری کار کنه و با چی راحته.

فیلم نامه هم مثل آدرس مسیر توی مثال قبلیه. اگه دقیقاً آدرس رو دنبال کنی به مقصد می رسی؛ ولی ممکنه یه وقت حس کنی ااگه مقداری مسیر رو تغییر بدی، راهت آسون تر می شه.

این که مراحل تدوین چه جوریه؛ (بخوام بازم مثال بزنم) مثل خیاطیه. مواد اولیه رو آماده می کنن؛ الگو تهیه می شه؛ با قیچی و نخ و سوزن می افتن به جون پارچه که لباس درست بشه.

افتر افکت و پریمیر هم چون از یه شرکتن و خیلی با هم هماهنگن، به راحتی پروژه های همدیگه رو قبول می کنن؛ یعنی می شه پروژهء هر کدوم رو توی اون یکی باز کرد و کار ور انجام داد. یا این که می شه از یکی خروجی گرفت و وارد اون یکی کرد.

نتیجه گیری این که ...
مهم اینه تصمیم بگیریم که چه کاری می خوایم انجام بدیم و دنبال چه هدفی هستیم. ابزارها زیادن و به راحتی می شه با همشون کار کرد.

پ.ن:
توی این پست همه جور کاری یاد گرفتیم؛ بجز فیلم سازی :دی

التماس دعا
یا علی
سلام قربان،
خوب البته تقریبا حق با شماست من که خودمم اعتراف کرده بودم که خیلی قروقاطی پرسیدم.اما چرا فکر میکنید تخت گاز میرم؟
دوست داشتم از تجربیات دوستانی که کار کردن در این زمینه بدونم،میدونید، یه سری تجربیات و اطلاعات غیر فنی.مثل توی کارشون چه عواملی دخیل بودن، فیلمبرداری و فرمت های اونو دوربینی که باهاش کار کردن، تجربیات جدیدشون در افکت گذاری ها،و روشهایی که استفاده کردن و...
کلا چیزایی که فکر میکنید جالب باشه و به درد بخوره.امیدوارم منظورمو گفته باشم.