PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا(قابل توجه کرمانشاهی ها)

M_Abieteh
21-04-2008, 23:48
قوری قلعه؛ بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا

کرمانشاه - غار قوری قلعه بزرگترین و شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا در 86 کیلومتری شهر کرمانشاه در مسیر جاده پاوه و در شمال شهر جوانرود واقع است.

به گزارش خبرنگار مهر در کرمانشاه، این غار که هم اکنون به عنوان یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری استان کرمانشاه وغرب کشورمحسوب می شود، طبق نظر کارشناسان بزرگترین غار آبی آسیا و طولانی‌ ترین غار آبی ایران است.
علت نامگذاری غار به نام غار قوری قلعه؛
روستایی به همین نام در نزدیکی این غار قرار دارد که در ایام قدیم اطراف این روستا را قلعه های مختلفی در بر گرفته که شکل یکی از این قلعه ها شبیه قوری بوده است به همین دلیل نام این روستا و این غار به قوری قلعه نامگذاری شد.
در روایتی دیگر، اینکه چرا روستا و غار را قوری قلعه نامیده اند به دوره ساسانیان باز می گردد. درآن دوره دژی بزرگ و مستحکم بنا شد که هم اکنون نیز آثاری از آن به جای مانده است، این دژ به جهت بزرگی بعدها از سوی کرد زبانان آن منطقه به "گورا قلا" نامیده شد.

کلمه گورا در زبان کردی به معنای بزرگی و قلا به معنای قلعه یا دژ می باشد، در اثر گذشت زمان این نام به تدریج تغییر کرده و به نام های "گوری قلا"و در آخر به "قوری قلعه"معروف شده است.

بعدها پس ار ساختن آبادی در کنار دژ همان نام یعنی قوری قلعه به روستا اطلاق شد، از طرفی چون نزدیکترین محل سکونت به غار همین ده است؛ بنابر این اسم غار را نیز قوری قلعه گذشتند.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
قوری قلعه، یکی از زیباترین و با ارزش ترین غارهای آبی جهان با 65 میلیون سال قدمت

در سالهای 1355 تا 1356 گروهی از غارشناسان و جانورشناسان انگلیسی و فرانسوی در حالی که برای یافتن پستانداران از جمله خفاش در 80 کیلومتری کرمانشاه و در کوهستان های پوشیده از جنگل پاوه و اورامانات تلاش می کردند، این غار را کشف کردند، آنها 620 متر از عمق غار را طی کردند و به نقطه ای که آب هم سطح سقف غار بود رسیدند و با تصور اینکه این نقطه انتهای غار است، بازگشتند، البته بنا به اظهار برخی از مسئولان محلی، روستاییان این غار را در سالیان پیش از این شناسایی کرده بودند.

با تشکیل کمیته غار نوردی در کشور و پس از پنج سال تحقیق و مطالعه یک گروه غارشناسی توانست در سال 1368 در مرحله اول به عمق 2030 متری و سپس در مرحله دوم به عمق 3140 متری غار دست یابد. اعضای این گروه برای رسیدن به این عمق، حدود دوازده کیلومتر مسیرهای پیچ در پیچ غار را پیموده و نقشه برداری کردند. دستیابی به این عمق، غار قوری قلعه را به عنوان بزرگترین غار آبی آسیا و طولا نی ترین غار آبی ایران معرفی کرد.

به گفته کارشناسان قدمت این غار که از آهک "تروراسیک" و"کرتاسه" تشکیل شده و به 65 میلیون سال قبل و به دوره دوم زمین شناسی باز می گردد.

این غار در طول تاریخ به عنوان جان پناهی امن و دور از دسترس مورد استفاده قرار گرفته که کشف آثاری همچون کاسه، بشقاب و تعدادی ظروف و سکه از دوران "یزد گرد سوم"، حاکی از قدمت و استفاده از آن در دوران باستان است.

قوری قلعه، شگفت انگیز ترین غار آبی آسیا

بعد از گذراز دالان ورودی غار اولین مکان وسیعی که وجود دارد به "تالار مریم" نامگذاری شده است. این محوطه همانند دریاچه وسیعی است که گرداگرد آن را قندیل هایی بسیار زیبا با اشکال مختلف فرا گرفته است. این قندیل ها که هر یک اشکال خاصی را تداعی می کنند دلیل اصلی نامگذاری هر قسمت از این غار شده که به عنوان مثال وجود قندیلی به شکل حضرت مریم دلیل نامگذاری اولین تالار این غار به نام تالار مریم شده است.

علاوه براین در داخل غار و بر روی سینه داخلی آن می توان به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان آثار دیگری همچون فردوسی،‌ امیرکبیر، بابانوئل، شیرسنگی، ماهی، مارکبری، قارچ، برج پیزا، نیم رخ شیر، فیل، قلب، گل کلم، بستنی، کشتی، گردن غاز، آبشار، لاک پشت، نام حضرت محمد (ص) و نیز ماکت شهر پاوه را مشاهده کرد.

در عمق هزار متری غار تالاری وجود دارد که زیباترین حوضچه آبی جهان در آن توجه همه را به خود جلب می کند. در این محوطه قندیل هایی به شکل پرده ای وجود دارد که با دست زدن به هرکدام از آنها صدایی شبیه یکی از آلات موسیقی به گوش میرسد به همین دلیل این محوطه را "تالار بتهوون" نامگذاری کرده اند.

درعمق هزار و 500 متری غار، تالار عروس قرار دارد که زیبایی آن قابل توصیف نیست، جنس سنگهای این محوطه از کریستال سفید و براق است و اگر کسی بخواهد از روی آنها گذر کند جای پای او در این قسمت باقی می ماند.

ازسقف این محوطه قندیل هایی شبیه میله خودکار که جنسشان از رسوبات آهکی و حالت کریستال است به ارتفاع دو تا هشت متر پایین آمده است، این قندیل ها آنقدر نازک و شفاف است که با زدن یک دست هشت متر از آن فرو می ریزد.

در عمق دو هزار و 700 متری غار، چهار آبشار به ارتفاع 10 تا 12 متر وجود که در این عمق وجود چنین آبشار زیبایی باور پذیر نیست وهر بیننده ‌ای را مسحور خود خواهد کرد.

در بخش دیگری از این غار تونلی با نام "تونل برزخ" وجود دارد که به وحشتناکترین مکان این غار معروف شده است، طول این تونل 220 متر است که با عرض سه متر نیمی از آن را آب فرا گرفته است.

البته محوطه هایی که ذکر آن رفت، قابل بازدید برای عموم نیست و هم اکنون تنها 500 متر از این غار آماده سازی و نورپرداری شده و قابل بازدید است.
قوری قلعه، زیستگاه نادرترین خفاش دنیا

به گفته کارشناسان ژرفای این غار زیست گاه گونه ای نادر از خفاشان با نام خفاش "گوش موشی" است که باعث توجه بسیاری از جانورشناسان دنیا شده، اما به غیر از این گونه خفاش تاکنون گونه دیگری از حیات جانوری در غار یافت نشده است.

اما کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند که اطلاعات موجود نشان می دهد که تا قبل از تبدیل شدن این غار به یک غار نمایشی جمیعت قابل توجهی از مهره داران غارزی مانند خفاش ها و سمندر خال زرد در آن می زیسته اند.

قوری قلعه، غاری برای تمام فصول

درجه حرارت این غار از هفت درجه زیر صفر تا 11 درجه بالای صفر متغییر است، رطوبت نسبی آن 89 درصد است که این شرایط باعث شده در تمام فصول سال گردشگران به راحتی بتوانند از آن بازدید نمایند.

قوری قلعه، یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران

این غار در دامنه کوه شاهو و در یکی از کوهستانی ترین مناطق ایران واقع شده است. دره ای که غار قوری قلعه در آن قرار دارد از زیباترین دره های استان است که از ویژگی های جنگلی خاص و چشمه سارهای بی شمار با چشم اندازهای حیرت انگیز و جذاب برخوردار است.

وجود جنگل های متراکم با گونه های بلوط، انجیر کوهی، آلبالوی کوهی، بادام وحشی و همچنین حیواناتی چون گرگ، روباه، خوک، خرگوش ، کل و بز در اطراف این غار، زیبابی خاصی به آن بخشیده است.

این غار به همراه جنگلهای زیبای بلوط اطراف آن دارای پتانسیلی بی نظیر در جذب توریست های داخلی و خارجی است به همین دلیل قوری قلعه به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران به ثبت رسیده است.

علاوه بر همه این ها، این منطقه دارای ارزش تاریخی زیادی نیز می باشد، بقایای قلعه ای مربوط به دوران ساسانیان در نزدیکی غار وجود دارد و نیز 30 شی باستانی از جمله بقایای جمجمه انسان و سفالهای پیش از تاریخ در این جا کشف شده است.

این غار علاوه بر گردشگران که برای تفریح مراجعه می کنند مکان مناسبی برای غارنوردان، پژوهشگران، زمین شناسان و گروه های دیگر است.

با آماده سازی زیرساخت های لازم برای جهانگردان، استان کرمانشاه می تواند با دارا بودن آثاری همچون تاق بستان، کوه و سنگ نوشته بیستون،‌ نیایشگاه آناهیتا، صخره فرهاد تراش، غار قوری قلعه، شهر هزار ماسوله پاوه و سراب روانسر و چند نقطه دیگر به قطب گردشگری بین المللی تبدیل شود.

Actros
22-04-2008, 00:48
خیلی جای با حالیه
نزدیک شهرستان پاوه
میری توش یه حالی بهت میده که نگو

Bracket
22-04-2008, 00:56
اهههههه . عجب جایه باحالیه . اون عکس اول , واقعا خوشگله .

S H A H I N
22-04-2008, 01:01
من چند بار رفتم ، چند تا عکس هم گرفتم ، گرچه دوربین و عکاسی ممنوعه ! شگفت اوره

blackfox
22-04-2008, 01:29
(قابل توجه کرمانشاهی ها) !! خیلی ممنون که به ما کرمانشاهی ها یادآوری کردی ما یه همچین جایی هم داریم ، چون ما که اصلا خبر نداشتیم همچین جایی هست ، نه ؟!!

تازه کجاشو دیدی ، بیاید کرمانشاه ، من و نوید و بقیه بروبچ یه تور کرمانشاه گردی میبریمیمتون تا با جاهایی که پای هیچ بنی بشری باز نشده آشنا بشید ، مثل اتاق ووکی ! و ...

S H A H I N
22-04-2008, 01:31
طاق بستان ؟ دی:

Ehsan Studio
22-04-2008, 05:34
جای زیبایی.توی یکی از مسافرتها فکر کنم پارسال بود رفتم.
ولی من خیلی راحت فیلم و عکسم گرفتم ولی عکساش و نمی دونم چکار کردم ولی فیلمشو دارم.
در کل بابت اطلاعات ممنون.

SRT_71
22-04-2008, 14:55
آره جای باحال و خوشکلیه
مخصوصا اون قسمت هاش که توی فیلمشه (آدم نمی تونه بره)
من همین تابستون رفتم
عکس هم گرفتم
اتفاقا عکساشم توی تاپیک "عکسایی که در مسافرت گرفتید" گذاشتم
در کل کرمانشاه جای قشنگیه:20:
پیشنهاد می کنم که حتما برید:27:

hamidghoty
22-04-2008, 15:22
دستت درد نکنه
ولی شما همیشه متن های طولانی میزارید!

M_Abieteh
02-05-2008, 03:44
دستت درد نکنه
ولی شما همیشه متن های طولانی میزارید!

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نمیدونم والا.

sooshiyanet
02-05-2008, 03:54
ایول خیلی جالب بود , اقا مرسی جدی

==

اینجا محل دفن گنجینه کودکی ووکی بیده , از بچگی هر چیز با ارزشی داشت میرفته اینجا قایم میکرده

در ضمن اون ماکت و نقشه و مجسمه و اینا هم همش کار همین ووکی هستن

WooKMaN
02-05-2008, 17:29
(قابل توجه کرمانشاهی ها) !! خیلی ممنون که به ما کرمانشاهی ها یادآوری کردی ما یه همچین جایی هم داریم ، چون ما که اصلا خبر نداشتیم همچین جایی هست ، نه ؟!!

تازه کجاشو دیدی ، بیاید کرمانشاه ، من و نوید و بقیه بروبچ یه تور کرمانشاه گردی میبریمیمتون تا با جاهایی که پای هیچ بنی بشری باز نشده آشنا بشید ، مثل اتاق ووکی ! و ...

اين غاره كي افتتاح شده من خبر دار نشدم !؟‌ ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

حسين يادت باشه دست زن و بچمون رو بگيريم بريم ببينيم چيه اينه ! ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ضايست بچه كرمانشاه باشي اما اين غاره نرفته باشي ، نه !؟ ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

البته من چندين بار خواستم برما اما نشد ديگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ولي خب جز چشم انداز 50 ساله ي آينده خود اين سفر را قرار خواهيم داد ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اینجا محل دفن گنجینه کودکی ووکی بیده , از بچگی هر چیز با ارزشی داشت میرفته اینجا قایم میکرده

در ضمن اون ماکت و نقشه و مجسمه و اینا هم همش کار همین ووکی هستن

بابا لو نده ديگه ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوستان اگه رفتين غاره بعد چند تا ماكت آدماي غارنشين ديدين بايد حواستون جمع باشه ها ! ...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

چون اونا ماكت نيستن واقعا آدمن ! ...[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

معرفي ميكنم از چپ به راست ...

بهروز - امير - حسين - آرمين - محسن - آرش - اوراكل ... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اينم خودشون : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MICROSOFT_ADMINIST
02-05-2008, 21:22
اگه ممكنه يكي از دوستان زحمت ترجه تاپيك رو بكشه.

ZaHrA93
02-06-2013, 18:29
سلام
هیچ کدوم از عکسا برا من باز نمیشه:n03:

mehdi_08
03-06-2013, 12:53
سلام
هیچ کدوم از عکسا برا من باز نمیشه:n03:یا عکس ها پاک شدن یا شیلتر شدن
یه سرچ گوگل پر از عکس های غاره

mahi khanoom
14-06-2013, 10:44
ب نظرمن جای زیباییه:n16: