PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : Ibs سندرم روده تحريك پذير

iceman10
17-04-2008, 12:43
سلام دوستان!!!!!
اين بيماري داره هروز شايع تر ميشه !:41:
هيچ درمانيام نداره
اين تاپيك واسه اين زدم كه كساني كه از اين بيماري رنج مي برن بيان تا با هم حرف بزنيم
اين بيماري و بيشتر بشناسيم تا شايد بتونيم بهش غلبه كنيم!
اگرم كسي تجربه داره كمك كنه!:19:
فراموش نكنيد كه اصلي ترين چيزي كه اين بيماري و تشديد مي كنه استره/البته علت اين بيماري استرس نيست

اين بيماري تو دوران خدمت خيلي اذيت ميكنه بايد بهش حداقل معافي از رزم بدن كسي اطلاعي داره بياد تو
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

iceman10
17-04-2008, 12:49
من حدود 2 ساله اين بيماري و دارم يه روز خوبه ي روز ...
همه جورم دكتر رفتم!!
كسي سوالي داشت در خدمتم

iceman10
17-04-2008, 14:48
كاهش درد روده تحريك پذير با داروهاي ضدافسردگي

--------------------------------------------------------------------------------

جام جم آنلاين: به نظر مي رسد دوزهاي كم داروي آمي تريپتيلين در كاهش علايم سندرم روده تحريك پذير (ibs) موثر است. تصويربرداري از مغز نشان داده است طي تورم دردناك انتهاي روده بزرگ در افراد مبتلا به Ibs منطقه اي در مغز كه مربوط به درد و احساسات است ، فعاليت غيرطبيعي وجود دارد. به گزارش مدلاين پلاس ، محققان تاثير دوزهاي اندك آمي تريپتيلين را در كاهش اين فعاليت مورد بررسي قرار دادند. همچنين به دليل آن كه استرس عامل مهم تحريك كننده سندرم روده تحريك پذير است ، اين گروه اثرات دارو را طي استرس روحي مورد مطالعه قرار دادند. با بررسي بيماران Ibs كه آمي تريپتيلين مصرف مي كردند در مقايسه با افرادي كه پلاسبو به آنها داده شد ، مشخص شد طي دو هفته درمان ، ميزان درد كاهش يافت و اين تاثير در طي استرس بيشتر بود.

به گفته محققان آمي تريپتيلين علايم سندرم روده تحريك پذير را كاهش مي دهد و اين مرطوب به تاثير دارو بر سيستم عصبي مركزي است. دارو با كاهش ادراك درد يا به وسيله كاهش حالت تهاجمي نشانه هاي مربوط به استرس عمل مي كند.

memarzade
17-04-2008, 18:10
سلام بچها منم اين مريضي و دارم خيليم اذيتم ميكنه يه هفتس شديد شده نمي تونم برم دانشگاه :13:
الان كه در موردش حرف ميزنم بهترم
iceman10 شما در حال حاضر دارويي مصرف ميكني؟

iceman10
17-04-2008, 18:42
نه عزيزم داروي خاصي مصرف نميكنم
بهترين درمانش فكر نكردنه
ورزش مخصوصا شنا خيلي مفيده
صحبت كردن در موردش و اينكه بدوني خطرناك نيست خيلي كمكت مي كنه

tekno2006
18-04-2008, 09:40
نه عزيزم داروي خاصي مصرف نميكنم
بهترين درمانش فكر نكردنه
ورزش مخصوصا شنا خيلي مفيده
صحبت كردن در موردش و اينكه بدوني خطرناك نيست خيلي كمكت مي كنه

دوستان
با اینکه هر بیماری بدبختی خاص خودشو داره ولی باز خدا رو شاکر باشید که بیماری های پردردسر دیگه شامل حالتون نشده
می دونید افراد تالاسمی تنگی درچه میترال دیابتی ها و هپاتیت و غیره چه زجری می کشند؟
امیدوارم با پیروی از الگوی خاص زندگیتون و ادامه درمان بر این بیماری که بیشتر اعصاب خورد کن هستش غلبه کنید
با تشکر

shalineh
18-04-2008, 10:14
مشخصه این سندرم تغییر در اجابت مزاج و درد شکم بدون وجود هرگونه اختلال فیزیکی میباشد. این بیماری هیچ نشانه یا شاخص آزمایشگاهی یا رادیولوژیک برای تشخیص ندارد و صرفا با علائم بالینی و اخذ شرح حال از بیمار قابل تشخیص است.
ملاک های مهم برای تشخیص این بیماری عبارتند از:
درد شکم به مدت حداقل 12 هفته در یک سال اخیر ( لازم نیست این 12 هفته متوالی باشد) البته به شرطی که این درد شکمی دارای ویژگیهای زیر باشد: با اجابت مزاج، برطرف شود - در مواقع درد تعداد دفعات اجابت مزاج یا شکل مدفوع تعییر نماید.
فراموش نکنید که این بیماری در اکثر موارد ، در افراد جوان زیر 45 سال مشاهده میشود.
برای درمان ، بهترین روش مشاوره با بیمار و تغییر در رژیم غذایی می باشد. از خوردن قهوه، کلم، حبوبات، دی ساکاریدها و هر غذایی که علائم را تشدید کند خودداری کنید. رژیم غذایی پرفیبر ، و داروهای حاوی سبوس از بهترین درمانها هستند.
مصرف داروهای ضد اسپاسم نیم ساعت قبل از غذا، موثر می باشد. حتما میدونید که سر دسته این داروها ، بلادونا و دی سیکلومین می باشد.
در مواقعی که بیماتر دچار اسهال ناشی از تحریک روده ها میشود، میتوان از داروهای آنتی دیاره نظیر دیفنوکسیلات ( صد البته به صورت موقت ) استفاده کرد.
داروهای آنتی دپرسیون بویژه داروهای سه حلقه ای نظیر ایمی پرامین یا سیتالوپرام نیز بخشی از درمان هستند ( فراموش نکنید که Ibs یک بیماری مرتبط با مود یا خلق بیمار میباشد).
از دارهای ضد نفخ مثل دایمتیکون هم میتوان بعنوان درمان علامتی استفاده کرد.
منبع: دکتر شالینه

memarzade
18-04-2008, 12:40
مرسي از راهنماياتون
ولي اكثر اين داروهها فقط علائم و كم مي كنن وگرنه درمان بيماري نيستند

iceman10
18-04-2008, 12:51
سلام مجدد خدمت دوستاي عزيزم من بايد سريع برم
فقط خواستم بگم كه اين بيماري نيست كه درمان داشته باشه اكثر كسايي كه اين بيماري رو دارن زيادي حساسن مثه خودم.
من يه مدت داروي ضد افسردگي با دوز پايين استفاده كردم خيلي موثر بود ولي نبايد بهش معتاد شد/
خدمت دوسته عزيزمم بگم كه اين Ibs وقتي حاد شه خيلي زجر آورتر از ديابته فقط خطرناك نيست
بدي ديگه اي كه داره اينه آدم رو از زندگي و خوب شدن ناميد مي كنه :41:
توي خيلي از موارد باعث افسردگي شده يا حتي سوتغذيه كه طرف از ترسه اينكه حالش بد نشه غذا نمي خوره

iceman10
24-04-2008, 14:37
سلام سلام اقا من رفتم پيش يه دكتر فوقالعاده كه اسمشو نمي ارم شاياد بگن تبليغاته هرچند نيازي نداره
برام قرص ترنيتيلين تجويز كرد خيلي جواب داد آرام بخشه
امتحان كنيد

eMer@lD
03-08-2008, 16:45
یکی از بیماریهای شایع روده بزرگ می باشد و یکی از علل شایع اسهال های مکرر و اختلال در سیستم گوارشی است. این نوشتار آگاهی لازم را در مورد این بیماری به خوانندگان خواهد داد. چندین بیماری در دستگاه گوارش سبب اسهال های مکرر و بطور کلی باعث اختلال در سیستم جذب و دفع در دستگاه گوارش می شوند که گاهی علایم بیماری از نظر بیمار یکسان است و چنانچه بیمار درگیر این علایم بشود دچار نگرانی و اضطراب اینکه آیا این بیماری منجر به سرطان روده بزرگ یا بطور کلی سرطان دستگاه گوارش می شود خواهد شد باید یادآور شوم که I.B.S. باعث سرطان در دستگاه گوارش نمیشود بنابراین فقط نگرانی و اضطراب از گرفتاری سرطان سبب تشدید و تکرار علایم بیماری می شود.
Irritable bowel syndrome چیست؟
در این بیماری مشکل اصلی در روده می باشد. و بنابراین مواد غذایی یا خیلی سریع و یا خیلی کند از روده خارج می شود در نتیجه بیمار درگیر اسهال و یبوست متناوب و مکرر است.این بیماری به نام های دیگری مانند روده بزرگ حساس Irritable Colonو یا و Spastic Colon خوانده مب شود که همه سبب اختلال در نحوه کار روده بزرگ می شود.
باید یادآور شوم که نام دیگر رود بزرگ Colon می باشد. و لیکن بخاطر داشته باشید که این بیماری با بیماری های دیگر کولون که باعث سرطان روده بزرگ می شوند کاملاً متفاوت است و این بیماری باعث سرطان روده بزرگ نخواهد شد.علایم این بیماری زمانی که بیمار در استرس باشد بیشتر بروز می کند افرادی که درگیر I.B.S. هستند با کوچکترین تغییرات در زندگی مانند مسافرت تغییر در روتین روزانه، حتی رفتن به پارتی علایم بیماری آن ها شدید و ظاهر می شود. اگر خوراک سالم نخورند اگر غذای پرچرب بخورند درد و علایم ظاهر می شود . بانوان اکثراً نزدیک عادت ماهیانه بیماریشان شدت پیدا می کند.
این بیماری چه علایمی دارد؟
احساس نفخ شکم ؛ یبوست ؛ اسهال بخصوص پس از خوردن خوراک و یا صبح زود ؛ احساس داشتن دفع مدفوع بلافاصله پس از اینکه دفع کافی انجام شده است ؛ احساس دفع مدفوع بگونه اضطراری ؛ درد شکم و کرمپ شکم که پس از دفع مدفوع برطرف شود.
چگونه بیماری تشخیص داد می شود.
با مراجعه به پزشک و با توجه به زمان و تکرارعلایم بیماری اکثراً بیماری تشخیص داده می شود و لیکن اکثراً پزشک از شما آزمایش خون و آزمایش کولونوسکوپی Colonoscopy (برای روده بزرگ) انجام خواهد داد که بتواند صددرصد تشخیص را مسجل کند وسایر بیماری های روده بزرگ که سبب علایمی مشابه با I.B.S. می شوند را کنار بگذارد.چگونگی درمان
بیمار خودش به بهترین نحو می تواند بیماریش را درمان و دردش را کم کند. با خوردن غذاهای سالم، و اجتناب از غذاهایی که سبب ناراحتی می شود، در این بیماری چون استرس نقش مهمی دارد بهتر است که در صدد برطرف کردن آن برآیند.
غذاهای حاوی فیبر زیاد چگونه به درمان این بیماری کمک می کند؟
غذاهای حاوی فیبر زیاد چون به روده کمک می کند که بهتر و راحت تر کار خود را انجام دهد لذا در درمان این بیماری بسیار موثرند. فیبر ها به دو گونه هستند.1- گروهی از فیبرها در آب و مواد آبکی حل می شوند این گروه سبب بهبودی در اسهال و یبوست هر دو می شوند، مانند متاموسیل که اغلب شما با آن آشنا هستید. 2- گروهی از فیبرها در آب و مواد آبکی حل نمی شوند این گروه ممکن است اندکی مدفوع را شل تر و اسهال را بدتر کنند، این نوع فیبر در میوه ها و سبزی ها، نان سیاه و Cerealوجود دارند.
کوشش کنید آرام آرام مقدار فیبر دریافتی روزانه را بالا ببرید. و از تعداد کم شروع کنید و آرام آرام آنرا زیاد کنید چرا که اگر از آغاز با مقدار زیاد شروع کنید احساس نفخ در شکم خواهید کرد و لیکن آرام آرام که مقدار فیبر غذایتان را بالا ببرید دستگاه گوارش شما عادت می کند و نتظیم خواهد شد.
آیا غذاهایی هستند که سبب I.B.S. بشوند.
هیچ خوراکی باعث I.B.S. نمی شود و لیکن بعضی از خوراکی ها سبب تحریک روده بزرگ شده و باعث شروع بیماری و بدترشدن آن می شوند. مانند غذاهای پرچرب و یا نوشیدن کافئین.
چربی و کافئین سبب انقباض روده می شوند که دردناک است. و بیمار احساس دل پیچه می کند. اگر بیمار بیشتر از نفخ شکم رنج می برد بهتر است غذایی که گاز فراوان تولید می کند مانند لوبیا، کلم و بعضی او میوه ها پرهیز کند. بنابراین بهتر است که رژیم خود را بگونه ای تنظیم کنید که از موادی که باعث درد روده می شود و یا علائم بیماری را بدتر می کند پرهیز کنید. و لیکن تا مطمئن نشده اید که غذا سبب شدت گرفتن بیماری در شما می شود بدون جهت از خوردن آن پرهیز نکنید.
آیا لبنیات مشکل را بیشتر می کند؟
لبنیاب در صورتی که بیمار مشکل آنزیم Lactose داشته باشد میتواند علائم بیماری را شدید کنند. در این صورت باید از لبنیات پرهیز کرد و یا مقدار دریافتی آنرا به حداقل رسانید. و لیکن بهتر است ابتدا با پزشک خود در این باره مشورت کنید و بدون جهت لبنیات را از رژیم خود حذف نکنید.
استرس را چگونه درمان کنیم؟
ورزش درمان بسیاری از بیماریها از جمله استرس می باشد. و لیکن گاهی بیمار احتیاج دارد که اندکی فراتر برود و از دارو هم کمک بگیرد که در این مورد پزشک بیمار را یاری خواهد داد،گاهی بیمار لازم است با Counselor (مشاور) گفتگو کند و کمک بگیرد.
آیا دارو روی این بیماری اثر دارد: بطور کلی درمان قاطع برای این بیماری وجود ندارد و بیماری را می توان بطور کلی ریشه کن و یا درمان کرد. ولیکن اگر بیمار علایم بسیار شدید داشته باشد بهر حال داروهایی هستند که درد و رنج این بیماری را کمتر کنند و بیمار راحت تر باشد.
آیا این بیماری به مرور بدتر می شود و عوارض بد دارد؟
اگر چه بیماری که I.B.S. دارد همیشه درگیر بیماری است ولیکن هرگز این بیماری باعث سرطان در روده نمی شود. و احتیاج به جراحی ندارد. و عمر بیمار را هم کوتاه نخواهد کرد. فقط آزارش زمانی است که دل پیچه، در شکم و اختلال در دفع مدفوع بیمار را آزار می دهد.
چگونه بیماری را خودتان کنترل کنید؟
از خوردن غذاهای پرچرب بپرهیزید ؛ هر روز مقدار زیادی آب بنوشید ؛ مقدار غذارا کاهش و لیکن دفعات دریافتی را افزایش کنید ؛ با استرس خود مبارزه کنید و کوشش کنید راهی برای کاهش و از بین بردن استرس خود پیدا کنید ؛ از دریافت دارو های ملین پرهیز کنید تنها از فیبرهای محلول در آب استفاده کنید ؛ اگر مرتب از ملین استفاده کنید روده شما به آن معتاد خواهد شد و تنبل میشود و دیگر مشکل است که بتواند کار خود را انجام دهد ضیعف می شود و بیماری بدتر خواهد شد.

internet_user22
23-09-2009, 18:46
با سلام

موضوع: IBS

من 33 سال دارم و از سال 1376 IBS دارم ، بعد از گذشت اين همه سال واقعا نميتوانم بگويم آي بي اس يك بيماري هست يا نه چراكه در برخي از موارد آنقدر آثار آن محدود بوده كه من آنرا كاملا فراموش كرده و در برخي از موارد كاملا بلعكس ،براي من از زماني كه دانشجو بودم شروع شد درست در زمانيكه بيشترين استرس را بخاطر امتحانها داشتم همانگونه كه در يكي از كامنتها اشاره شده علت بيماري استرس نيست ولكين استرس نقش اساسي در حاد شدن بيماري ايفا مي نمايد علي ايحال من براي كمك به سايرين ابتدا علايم باليني و سپس برخي از راهكار ها كه در اين سالها به آن رسيده ام را در ادامه توضيح ميدهم :

علايم باليني :

وجود نفخ شديد و يا احساس نفخ ،اجابت مزاج كاملا نامنظم ، دفع موكوس(مايعات مخاطي كه شبيه آب دهان ميباشد )مدفوع تخمير شده و كم حجم ، احساس عدم دفع كامل هنگام اجابت مزاج ، دفع همراه با يبوست ،
مدفوع آبكي و به شكل اسهال ، عدم تحمل گاز و بيقراري هنگام احساس وجود گاز و يا مدفوع در روده، احساس نياز به اجابت مزاج بيش از چند بار در روز

راهكارها :
قبل از هر چيز بايد توضيح دهم كه من علايم بالا را در خود مشاهده كردم و آنها ا لزاما در كليه بيماران يكسان نيستند با توجه به وجود مدفوع شل و شبيه اسهال من واقعا نميتوانستم به پزشكان بگويم كه اسهال دارم و يا يبوست بعدها متوجه شدم كه من در حقيقت داراي اسهال خفيفي ميباشم كه خود به يبوست مبدل ميشود از آنجا كه در يك بيمار آي بي اسي از يك سو تكرر دفع و از سوي ديگر تخمير مدفوع وجود دارد حجم مدفوع در هر مرحله بسيار كم بوده كه اين منجر به عدم تحريك حركات دودي روده ها شده و در نتيجه يبوست را به همراه خواهد داشت بنابراين يكي از بهترين راهكارها افزودن به حجم مدفوع از راه خوردن غذاهاي حاوي فيبر به همراه آب فراوان ميباشد يكي از ميو هايي كه سرشار از فيبر ميباشد و من تاكنون نتوانستم چيزي مشابه آنرا ببينم
موز ميباشد چند ساعت بعد از غذا موز خورده و سپس بتدريج آب بنوشيد البته سبزيجات نيز حاوي فيبر ميباشد وليكن برخي از آنها نظير تره و يا سبزيجاتي كه ترد نيستند باعث عصبي شدن دستگاه گوارش ميشوند كه درست همان چيزي است كه براي آي بي اس خوب نيست در هر صورت هركسي ميتواند به تجربه مواد غذايي فيبري مناسب خود راپيدا كند
خوردن فيبر از يك سو و استفاده از داروهاي آرام بخش نظير كليدينيوم سي ميتواند تا حد زيادي مشكل را حل كند ، قطعا نفخ علت آي بي اس نيست ولي ميتواند نتيجه آن باشد وليكن همين نفخ ميتواند باعث تحريك و در نتيجه تشديد آي بي اس شود ، سعي كنيد هنگام نفخ شديد به سمت چپ خود (جهت فشار وارد شده به راست روده)به پهلو خوابيده و با شل كردن عضلات خود گاز روده هاي خود را به آرامي خارج نماييد ضمنا در برخي از موارد كه بيماري حاد ميشود مصرف برخي از آنتي بيوتيكها و ضد آميبها نيز مفيد واقع ميشوند (نظير مترونيدازول)
اگر در اثر بيماري دچار شقاق مقعد (هموروئيد) شده ايد حتما توصيه ميكنم حداقل يك روز درميان در حمام براي مدت 30 الي 45 دقيقه در تشت آب گرم بشنيد كه بسيار مؤثر است
(سعي كنيد سطح آب انقدر نياشد كه بيضه هادر آب قرار گيرد البته براي آقايان ) من توصيه ميكنم از خوردن چاي بشدت پرهيز كنيد علارغم آنكه تصور ميشود چاي آرام بخش ميباشد وليكن تاثير بسيار منفي آنرا در اين بيماري احساس كردم البته 7 سال طول كشيد تا متوجه همين نكته ساده شوم ( بازهم ممكن است تاثير آن در افراد مختلف متفاوت باشد) همچنين توصيه ميكنم در صورت امكان از توالت فرنگي استفاده كنيد تا بعلت استفاده مكرر از دستشويي دچار آرتروز زانو و همچنين خستگي و عصبي شدن نشويد و در نهايت توصيه ميكنم به هيج وجه به بيماري خود فكر نكنيد چراكه آثار اين بيماري به تدريج و با افزايش سن بسيار محدود ميشوند
در صورت علاقمندي ميتوانم در كامنت ها بعدي توضيحات بيشتري بدهم

Aloneman2005
19-08-2015, 00:37
من هم همون علائم بالا رو دارم تقریبا از سن 14 سالگی داشتم گاهی وقت ها در طول ماه 5 6 روزش حالم بده . یعنی طوری میشم گه اگر یکمی غذا بخورم باید یه 10 20 باری دست به اب بشم ولی وقتی میرم دستشویی چیزی جز خلط نمی بینم . بعضی وقت ها طوری میشه که اینقدر به روده ها فشار وارد میشه که احساس میکنم همشون دارن از حاشون در میان در کل بگم دیگه هر موقع دیدم اینجوری سریع میرم برای خودم یه 1 2 کیلو کیوی میخرم میخورم خیلی اروم میشم میتونم بگم خوبم میکنه راه دیگه ای هم داره میتونید اینقدر برید دستشویی که روده هاتون و معده کاملا خالی بشه ممنون