PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : چگونه می توان قسمتهایی از یک فیلم را سیاه و سفید و بقیه را رنگی کرد ؟

shahroozvaz
16-04-2008, 01:06
با سلام خدمت دوستان و استادان عزیزم ؛

حتما در کلیپ و تیزرها دیده اید که بخشهایی از یک پلان ، سیاه و سفید و بخشهایی از همان پلان رنگی است ... مثلا در یک صحنه یک زن را در یک خیابان یا یک اتاق می بینیم که کل خیابان یا اتاق و همچنین دست و صورت آن زن ، سیاه و سفید است ، اما لباس آن زن رنگی است !

کسی از دوستان میدونه این کار چطور انجام میشه ؟ آیا این کار در premier هم قابل اجراست ؟ لطفا مرا به شکل کاملی راهنمایی کنید ...

با تشکر فراوان

power2e
16-04-2008, 16:17
سلام این کار در ادیوس خیلی جالب تر و با توانایی های بیشتر انجام میشه
اما در پریمیر به کمک افکت video---->image control ----> color pass می تونید این کار رو انجام بدین

lolipop
18-04-2008, 14:47
سلام

ببحشید من پا برهنه میپرم وسط....

میشه توضیح بیشتر بدین؟

اخه من همین مسیر رو میرم اما تمام فیلمم سیاه و سفید میشه زیاد هم این ور و اون ور کردم اما نشد.

مرسی.:11:

shahroozvaz
18-04-2008, 17:20
سلام این کار در ادیوس خیلی جالب تر و با توانایی های بیشتر انجام میشه
اما در پریمیر به کمک افکت video---->image control ----> color pass می تونید این کار رو انجام بدین

با سلام و تشکر از توجه و راهنمایی شما ؛

بله ، فیلتری که شما گفتید همین کار رو انجام میده ، اما با قدرت و کارایی کم !! من منظورم انجام اینکار بصورت حرفه ای و آپشنال تر از این بود ... من شنیدم که پلاگینی برای این کار است که خیلی حرفه ای این کار رو انجام میده ... شاید از سری Boris باشه ... مطمئن نیستم ... لطفا اگه کسی اطلاعی در این مورد داره ، ما رو راهنمایی کنه ...

با تشکر

asd33
18-04-2008, 22:06
با سلام
دوست عزیز میتونی از پلاگین synthetic aperture color finesse 2.1.7 که روی پریمیر سوار میشه استفاده کنی

power2e
18-04-2008, 23:35
سلام

ببحشید من پا برهنه میپرم وسط....

میشه توضیح بیشتر بدین؟

اخه من همین مسیر رو میرم اما تمام فیلمم سیاه و سفید میشه زیاد هم این ور و اون ور کردم اما نشد.

مرسی.:11:

بعد از این مسیر روی setup در تب effect controls کلیک کن در پنجره باز شده به کمک قطره چکان رنگ مورد نظرت رو از ویو clip sample انتخاب کن اما چیز جالبی نمیشه بهتر چیزی که دوستان گفتند رو امتحان کنید

omid.sarmad
18-04-2008, 23:49
با سلام خدمت دوستان و استادان عزیزم ؛

حتما در کلیپ و تیزرها دیده اید که بخشهایی از یک پلان ، سیاه و سفید و بخشهایی از همان پلان رنگی است ... مثلا در یک صحنه یک زن را در یک خیابان یا یک اتاق می بینیم که کل خیابان یا اتاق و همچنین دست و صورت آن زن ، سیاه و سفید است ، اما لباس آن زن رنگی است !

کسی از دوستان میدونه این کار چطور انجام میشه ؟ آیا این کار در premier هم قابل اجراست ؟ لطفا مرا به شکل کاملی راهنمایی کنید ...

با تشکر فراوان
سلام.دوست عزیز شما می تونید به سادگی بخشهایی رو از یک فیلم سیاه سفید کنید یا هر افکت دیگری رو به آن اعمال کنید.برای اینکار شما باید از یک matte (همون ماسک) استفاده کنید.
ولی چیزی که شما می خواین (یعنی رنگی بودن لباس یا سیاه و سفید بودن خیابون) روش دیگه ای داری.
برای اینکار میشه تصاویر رو با هم ترکیب کرد.مثلا اون خانومه روی پرده آبی فیلمبرداری و با پس زمینه خیابون ترکیب می کنن.بحث لباس هم به همین صورته فقط یه کم پیچیده تره.

shahroozvaz
19-04-2008, 01:00
سلام.دوست عزیز شما می تونید به سادگی بخشهایی رو از یک فیلم سیاه سفید کنید یا هر افکت دیگری رو به آن اعمال کنید.برای اینکار شما باید از یک matte (همون ماسک) استفاده کنید.
ولی چیزی که شما می خواین (یعنی رنگی بودن لباس یا سیاه و سفید بودن خیابون) روش دیگه ای داری.
برای اینکار میشه تصاویر رو با هم ترکیب کرد.مثلا اون خانومه روی پرده آبی فیلمبرداری و با پس زمینه خیابون ترکیب می کنن.بحث لباس هم به همین صورته فقط یه کم پیچیده تره.

با سلام و تشکر از شما ؛

ولی دوست من این چیزی که شما میگید با چیزی که من می خواهم متفاوته ! می دونم میشه جلوی پرده آبی اینکارها رو انجام داد ، اما من راجع به کلیپ هایی صحبت می کنم که قطعا از روش حذف بک گراند استفاده نمیشه ، و این مسئله کاملا از ساختار صحنه و جنس فیلم و تلفیق قسمتهای رنگی و سیاه و سفید مشخصه ( مثلا مثالی که گفتم کاملا نشون میده از Chroma Kay استفاده نشده ؛ مثلا زنی در حال رقص که بدنش سیاه و سفیده اما لباسش که درحین همان رقص در حال حرکته کاملا رنگیه و مثالهای دیگه ) . در ضمن این افکت جدیدا در بسیاری از کلیپ ها و تبلیغات تلویزیونی ایرانی و خارجی استفاده میشه که این امر نشون میده که کار خیلی دشواری نیست که نیاز به ویژوال افکت های هالیودی داشته باشه اگر کسی اطلاعی از چگونگی اینکار داره لطف کنه و ما رو هم راهنمایی کنه...

با تشکر

omid.sarmad
19-04-2008, 09:41
با سلام و تشکر از شما ؛

ولی دوست من این چیزی که شما میگید با چیزی که من می خواهم متفاوته ! می دونم میشه جلوی پرده آبی اینکارها رو انجام داد ، اما من راجع به کلیپ هایی صحبت می کنم که قطعا از روش حذف بک گراند استفاده نمیشه ، و این مسئله کاملا از ساختار صحنه و جنس فیلم و تلفیق قسمتهای رنگی و سیاه و سفید مشخصه ( مثلا مثالی که گفتم کاملا نشون میده از Chroma Kay استفاده نشده ؛ مثلا زنی در حال رقص که بدنش سیاه و سفیده اما لباسش که درحین همان رقص در حال حرکته کاملا رنگیه و مثالهای دیگه ) . در ضمن این افکت جدیدا در بسیاری از کلیپ ها و تبلیغات تلویزیونی ایرانی و خارجی استفاده میشه که این امر نشون میده که کار خیلی دشواری نیست که نیاز به ویژوال افکت های هالیودی داشته باشه اگر کسی اطلاعی از چگونگی اینکار داره لطف کنه و ما رو هم راهنمایی کنه...

با تشکر
سلام عزیزم.دقیقا همونطور است که شما فرمودید.اینکار نه خیلی پیچیدس و نه خیلی عجیب و غریب.
به من هم یه دوربین بدین براتون درست می کنم.
فقط دقت کن دوست عزیز اول اینکه برای تغییر رنگ پس زمینه ساده ترین راه همون کروماکی هست و تقریبا همه از همین راه استفاده می کنند.برای تغییر رنگ قسمتهای خاصی از تصویر،از تمایز رنگ استفاده می کنند.
مثلا شما در حین فیلمبرداری از اون خانم در یک پس زمینه آبی می تونی از یه لباس رنگی (معمولا سبز های براق) استفاده کنی.با اینکار می تونی لباس رو هم کروماکی معکوس کنی .در این حال تصویر خانمی که زیر است سیاه سفید می کنیم و تمام.حتی رنگ لباس رو هم می تونیم تغییر بدیم.
چون این نوع رنگا درصد تغییر پذیریه بالایی دارند.

lolipop
19-04-2008, 11:29
بعد از این مسیر روی setup در تب effect controls کلیک کن در پنجره باز شده به کمک قطره چکان رنگ مورد نظرت رو از ویو clip sample انتخاب کن اما چیز جالبی نمیشه بهتر چیزی که دوستان گفتند رو امتحان کنی

من هم همین کارو کردم.با قطره چکان گرفتم رو صورت یکی تو فیلم اما همه فیلمم سیاه و سفید میشه.

arash_irani
19-04-2008, 12:20
سلام دوست عزيز
من نه ميگم اين کار سادست و نه مشکل
ببينيد اگر اين کار سادست پس چرا بعد از هشت جواب به سوال بالا جواب قانع کننده اي داده نشده ؟؟
ببينيد آسان هست براي اهلش
اينو به ياد داشته باشين با پريمير و يا اديوس هم ميشه ولي بهتر از نرم افزار هاي ويرايش نرم افزار هاي خلق جلوه هاي ويژه هستش شايد تکراري باشه بگم افتر افکت ، کاملوسشن ، فوشن ، شک ، نوک و... که در اين زمينه ميتونند خيلي حرفه اي تر عمل کنند
البته نرم افزارهاي مثل کامبوسش و .. به دليل حوصله و حرفه اي بودن يکم سخته باهاش کار کنيد ولي خب راحت تز از همه همون افتر افکت هست که قدرت زيادي هم براي اينجور کار ها داره
البته اينو هم بگم حوصله در اين گونه کار ها حرف اول رو ميزنه (چون براي هر کاري معمولا روش خاصي هست ) مثلا اگر شما بخواين براي اين کار يه فيلم رو به همين صورت در بياريد شايد براي اين فيلم يک روش داشته باشه ولي براي فيلم ديگه يه روش ديگه رو بايد تجربه کنيد
من اين آموزش رو براتون از سايت Creative Cow قرار ميدم اگر سرعت اينترنتتون خوب باشه ميتونيد دانلود کنيد و ببينيد وگرنه بگين تا من مراحل کلي رو براتون توضيح ميدم (البته فکر کنم دانلود کنيد خيلي بهتر باشه )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

شما در اين صفجه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ميتونيد آموزش رو ببینید و یا اینکه اینو با حجم 49.38 MB دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])کنید (قابلیت رزیوم هم داره)

اگر قصد دانلود کردین و نرم افزاری برای دیدن فایلهای flv ندارین میتونید از این نرم افزار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برای دیدن فایلهای FLV استفاده کنید

ممنون و موفق باشید :11:
یا حق

Javad_Ed
19-04-2008, 13:17
ممنون آرش جان گذاشتم برای دان
لطف کردی

power2e
19-04-2008, 14:23
[

من هم همین کارو کردم.با قطره چکان گرفتم رو صورت یکی تو فیلم اما همه فیلمم سیاه و سفید میشه
شما similarity رو از 5 به 100 نزدیک کنید تاثیر رنگ بیشتر میشه

asd33: با سلام
دوست عزیز میتونی از پلاگین synthetic aperture color finesse 2.1.7 که روی پریمیر سوار میشه استفاده کنی
من این فایل رو دانلود کردم البته 2.1.8 رو اما serial نداشتم نشد نصب کنم اگه شما لینک دانلودش رو دارید لطفا بزارید
اما اگه انصاف هم رعایت کنیم ادیوس خیلی خوب این کار رو میکنه با ابزارایی که ----- chrominance داره میشه حتی چند طیف رنگی luminance یا روشنایی شماره رنگ تاثیر پدیری و حذف رنگ ... به چیز دلخواه برسیم

shahroozvaz
20-04-2008, 04:00
سلام دوست عزيز
ببينيد اگر اين کار سادست پس چرا بعد از هشت جواب به سوال بالا جواب قانع کننده اي داده نشده ؟؟
اينو به ياد داشته باشين با پريمير و يا اديوس هم ميشه ولي بهتر از نرم افزار هاي ويرايش نرم افزار هاي خلق جلوه هاي ويژه هستش شايد تکراري باشه بگم افتر افکت ، کاملوسشن ، فوشن ، شک ، نوک و... که در اين زمينه ميتونند خيلي حرفه اي تر عمل کنند
البته نرم افزارهاي مثل کامبوسش و .. به دليل حوصله و حرفه اي بودن يکم سخته باهاش کار کنيد ولي خب راحت تز از همه همون افتر افکت هست که قدرت زيادي هم براي اينجور کار ها داره
البته اينو هم بگم حوصله در اين گونه کار ها حرف اول رو ميزنه (چون براي هر کاري معمولا روش خاصي هست ) مثلا اگر شما بخواين براي اين کار يه فيلم رو به همين صورت در بياريد شايد براي اين فيلم يک روش داشته باشه ولي براي فيلم ديگه يه روش ديگه رو بايد تجربه کنيد
من اين آموزش رو براتون از سايت Creative Cow قرار ميدم اگر سرعت اينترنتتون خوب باشه ميتونيد دانلود کنيد و ببينيد وگرنه بگين تا من مراحل کلي رو براتون توضيح ميدم (البته فکر کنم دانلود کنيد خيلي بهتر باشه )

شما در اين صفجه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])ميتونيد آموزش رو ببینید و یا اینکه اینو با حجم 49.38 MB دانلود ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])کنید (قابلیت رزیوم هم داره)

اگر قصد دانلود کردین و نرم افزاری برای دیدن فایلهای flv ندارین میتونید از این نرم افزار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])برای دیدن فایلهای FLV استفاده کنید

یا حق

با تشکر از شما دوست و استاد عزیزم ؛

متاسفانه من فعلا به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارم ؛ اگه لطف کنی و روش کار رو در افترافکت همینجا توضیح بدی خیلی ممنون میشم

امیدوارم همیشه پیروز و پیشرو باشید ...

shahroozvaz
20-04-2008, 04:01
سلام دوست عزيز

یا حق

با تشکر از شما دوست و استاد عزیزم ؛

متاسفانه من فعلا به اینترنت پرسرعت دسترسی ندارم ؛ اگه لطف کنی و روش کار رو در افترافکت همینجا توضیح بدی خیلی ممنون میشم

امیدوارم همیشه پیروز و پیشرو باشید ...

omid.sarmad
20-04-2008, 08:49
سلام دوست عزيز

سلام آرش عزیز.دلیلش اینه که کسایی که میان تو این فوروم معمولا برای پیدا کردن جوابهای خودشون می یان و عمدتا هم مبتدین.منظور من از ساده اینه که با ترکیب چند عمل ساده میشه اینکارو کرد.

shahroozvaz
21-04-2008, 15:18
سلام آرش عزیز.دلیلش اینه که کسایی که میان تو این فوروم معمولا برای پیدا کردن جوابهای خودشون می یان و عمدتا هم مبتدین.منظور من از ساده اینه که با ترکیب چند عمل ساده میشه اینکارو کرد.

با سلام ؛
دوست عزیز شما مطمئنی که همه کساییکه وارد این فرووم میشن مبتدی هستن ؟ البته شما استاد ما هستید و ما همیشه شاگرد کوچیک شما ... اما تدوین غیر خطی در ایران تنها چند ساله که بخاطر تیزر و کلیپ های موسیقی کمی افکتیو و به روز شده ؛ حتی همین الانش برای تدوین بسیاری از برنامه های تلویزیونی معمولا فقط از ابتدایی ترین امکانات برنامه های تدوین استفاده میشه و اصولا نیازی به استفاده از روش های افکت سازی پیش نمیاد ... به خاطر همینه که بعضی از دوستان که حتی مدرس تدوین هستند از بعضی از روش های افکت گذاری اطلاعی ندارند و مجبورند در چنین سایتهایی از تجربیات گرانقدر استادانی مانند : آقای آرش و ... استفاده کنند ... باز هم از طرف خودم و همه دوستان مبتدی ! از زحمات دوستان عزیز در این فرووم تشکر میکنم ...

shahroozvaz
21-04-2008, 15:50
با تشکر از دوست و استاد عزیزم آرش ؛

میخواستم خواهش کنم که اگه امکان داره لطف کنی و روش کار رو در افترافکت همینجا توضیح بدی خیلی ممنون میشم

امیدوارم همیشه پیروز و پیشرو باشید ..

omid.sarmad
21-04-2008, 19:57
با سلام ؛
دوست عزیز شما مطمئنی که همه کساییکه وارد این فرووم میشن مبتدی هستن ؟ البته شما استاد ما هستید و ما همیشه شاگرد کوچیک شما ... اما تدوین غیر خطی در ایران تنها چند ساله که بخاطر تیزر و کلیپ های موسیقی کمی افکتیو و به روز شده ؛ حتی همین الانش برای تدوین بسیاری از برنامه های تلویزیونی معمولا فقط از ابتدایی ترین امکانات برنامه های تدوین استفاده میشه و اصولا نیازی به استفاده از روش های افکت سازی پیش نمیاد ... به خاطر همینه که بعضی از دوستان که حتی مدرس تدوین هستند از بعضی از روش های افکت گذاری اطلاعی ندارند و مجبورند در چنین سایتهایی از تجربیات گرانقدر استادانی مانند : آقای آرش و ... استفاده کنند ... باز هم از طرف خودم و همه دوستان مبتدی ! از زحمات دوستان عزیز در این فرووم تشکر میکنم ...
سلام.
:41:

shahroozvaz
23-04-2008, 15:51
با تشکر از دوست و استاد عزیزم آرش ؛

میخواستم خواهش کنم که اگه امکان داره لطف کنی و روش کار رو در افترافکت همینجا توضیح بدی خیلی ممنون میشم

امیدوارم همیشه پیروز و پیشرو باشید ..

دوست عزیزم آرش جان امکانش هست این لطف رو در حق ما انجام بدی ؟؟؟؟!!! :13: :13: :19:

shahroozvaz
28-04-2008, 22:20
دوست عزیزم آرش جان امکانش هست این لطف رو در حق ما انجام بدی ؟؟؟؟!!! :13: :13: :19:

استاد عزیزم آرش جان ، پررویی من رو ببخشید ؛ اما من بازهم خواهش میکنم تا طریقه سیاه و سفید کردن قسمت هایی از یک فیلم رو بصورت اجمالی در همین جا توضیح دهید ....

با تشکر فراوان

Javad_Ed
29-04-2008, 01:41
استاد عزیزم آرش جان ، پررویی من رو ببخشید ؛ اما من بازهم خواهش میکنم تا طریقه سیاه و سفید کردن قسمت هایی از یک فیلم رو بصورت اجمالی در همین جا توضیح دهید ....

با تشکر فراوان
سلام
تقصیر آرش جان نیست
کم میاد سرش شلوغه ،امضائش رو ببینید
شاید هم بیاد و این تاپیک رو نبینه ...
بهتره بریم دنبال آموزش نوشتاری ببینیم پیدا میشه

shahroozvaz
30-04-2008, 02:22
سلام

بهتره بریم دنبال آموزش نوشتاری ببینیم پیدا میشه

خیلی ممنونم ، خیلی ممنونم ...

ممنونم که حداقل شما جواب من رو دادید ... :31: انگار هیچکس این پست رو نمیدید ...

حالا که باید امیدمون رو از استاد آرش خان ببریم ، بنده هم مثل شما تلاش میکنم تا آموزشی متنی رو پیدا کنم و در همین پست بزارم

با تشکر فراوان

shahroozvaz
07-05-2008, 00:58

با سلام مجدد و عذرخواهی مجدد خدمت استاد عزیز آقای آرش ایرانی ؛

آرش جان دیدم که دوباره پست زدی ، امیدوارم همیشه پستهای جدید ازت ببینیم ... بازم می خواستم خواهش کنم اگر ممکنه و اگر وقت دارید تکنیک سیاه و سفید کردن بخشهایی از فیلم رو همینجا توضیح دهید ؛ آخه حجم اون آموزش خیلی زیاده و دایل آپ جواب نمیده ... در شرکت هم ADSL دارم ولی متاسفانه دانلودش بسته است

پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم :11:

یا علی

shahroozvaz
10-05-2008, 00:38
با سلام مجدد و عذرخواهی مجدد خدمت استاد عزیز آقای آرش ایرانی ؛

آرش جان دیدم که دوباره پست زدی ، امیدوارم همیشه پستهای جدید ازت ببینیم ... بازم می خواستم خواهش کنم اگر ممکنه و اگر وقت دارید تکنیک سیاه و سفید کردن بخشهایی از فیلم رو همینجا توضیح دهید ؛ آخه حجم اون آموزش خیلی زیاده و دایل آپ جواب نمیده ... در شرکت هم ADSL دارم ولی متاسفانه دانلودش بسته است

پیشاپیش از لطف شما سپاسگزارم :11:

یا علی

با سلام خدمت آرش ایرانی عزیز ؛ من اینقدر این پست رو بالا میارم تا بالاخره جواب من رو بدی ...

با تشکر :27:

arash_irani
11-05-2008, 03:07
سلام شهروز جان
من که تو اون تاپیک برات یه فایل 4 مگی گذاشته بودم :

اینم یه آموزش برای این کار هستش البته با حجم کمتر و شیوه ای متفاوت با اون یکی
امیدوارم که به دردت بخوره

ممنون و موفق باشید
یا حق

shahroozvaz
13-05-2008, 01:31
سلام شهروز جان
من که تو اون تاپیک برات یه فایل 4 مگی گذاشته بودم :

اینم یه آموزش برای این کار هستش البته با حجم کمتر و شیوه ای متفاوت با اون یکی
امیدوارم که به دردت بخوره

ممنون و موفق باشید
یا حق

آرش جان خیلی ممنون ، واقعا لطف کردی ... من اصلا اون فایل 4مگی که گفتی رو ندیده بودم .. شرمنده :11:

امیدوارم بتونم جبران کنم

موفق باشی

shahinj
04-02-2009, 14:13
با سلام : با تشکر از ممارست شهروز جان و تشکر بیشتر از آرش ارانی به خاطر تمام زحمات بی دریغ تان ....
آرش جان من تاپیک 9m پیدا نکردم
با تشکر فراوان.

specter-1369
04-02-2009, 14:17
افکت leave color hdk این کارو به سادگی انجام میده
فقط توجه داشته باشید برای کارایی بیشتر این افکت باید اون آبجکت مورد نظر رنگ گرم و فضای اطراف رنگهای سردی داشته باشه یا بر عکس مثلا قرمز و آبی یعنی دو رنگ متفاوت

srt-digital
05-02-2009, 10:12
اما اگه انصاف هم رعایت کنیم ادیوس خیلی خوب این کار رو میکنه با ابزارایی که ----- chrominance داره میشه حتی چند طیف رنگی luminance یا روشنایی شماره رنگ تاثیر پدیری و حذف رنگ ... به چیز دلخواه برسیم

کسی هست اینو بیشتر توضیح بده و یه آموزش کوچولو از chrominance برامون بزاره
با تشکر

g_monireh
06-12-2012, 15:53

کسی هست اینو بیشتر توضیح بده و یه آموزش کوچولو از chrominance برامون بزاره
با تشکر
سلام شرمنده من اينو از يه سايت كپي كردم اميدوارم بدرد بخوره:46:

جدا کردن رنگ در تصاوير
در اين تمرين ما روش جدا سازي يک رنگ يا طيفي از يک رنگ را در تصاوير ثابت يا متحرک آموزش مي‌دهيم از آنجا که رديابي و تشخيص يک رنگ در تصاوير متحرک فرآيند پيچيده‌اي دارد و به عواملي مانند نور، حرکت جسم، مقدار سايه‌ها و غيره ... بستگي دارد لذا لازم است براي کسب نتيجه بهتر موارد زير را در نظر بگيريد.
1 ـ از تصاوير کيفيت بالا مانند DV يا HDV استفاده کنيد تصاوير DVD5 خيلي مناسب نمي‌باشند به دليل اينکه معمولا مقدار Video Bitrate اين گونه تصاوير زير 6000 مي‌باشند.
2 ـ رنگ کليدي يا Key Color را بر روي رنگ‌هاي يکدست و خالص قرار دهيد مثلا رنگ قرمز (R=255, G=0, B=0) يا آبي (R=0, G=0, B=255) و از رنگ‌هاي ترکيبي مانند زرد (R=255, G=255, B=0) کمتر استفاده کنيد.
3 ـ سوژه‌اي را در تصوير انتخاب کنيد که داراي حرکت يکنواخت و نرم باشد. حرکات تند و سريع مانع از رديابي دقيق رنگ‌ها مي‌شوند.
فيلتري را که ما مي‌خواهيم براي اين تمرين استفاده کنيم ----- Chrominance است. اين ----- براي جداسازي و تفکيک يک رنگ در تصاوير از رنگ‌هاي ديگر بکار مي‌رود. عملکرد اين ----- تا حدودي شبيه ----- Region است. رنگ تفکيک شده مانند يک منطقه انتخاب شده مي‌ماند که مي‌توان داخل يا خارج آن را با ديگر فيلترهاي Edius پوشش داد.
----- Chrominance را از پوشه Video Filter در پالت Effect انتخاب کنيد و به فايل ويديويي Football اعمال کنيد. در اين تمرين مي‌خواهيم رنگ پيراهن داور را نگه داشته و باقي تصوير را سياه و سفيد کنيم (شکل 8 ).

شکل 8 به پالت Information برويد و پنجره تنظيمات ----- را باز کنيد. در سمت چپ پنجره ----- چهار روش انتخاب رنگ وجود دارد. روش اول Color Picker است که براي انتخاب يک رنگ مشخص در تصوير به کار مي‌رود. بقيه روش‌ها که به ترتيب Ellipse، Fan، Rectangleناميده مي‌شوند( شکل 9 ) براي انتخاب و تفکيک کردن طيفي از رنگ‌ها استفاده مي‌شوند.

شکل 9 براي انتخاب و جداسازي رنگ پيراهن داور، ابزار Color Picker را انتخاب کنيد و بر روي قسمتي از پيراهن که رنگ آن مشخص تر است کليک کنيد تا نمونه رنگ آن برداشته شود رنگي که به اين صورت در پنجره ----- مشخص مي‌شود رنگ کليدي يا Key Color ناميده مي‌شود و با رنگ سفيد در برنامه مشخص مي‌گردد. براي مشاهده Key Color گزينه Show Key را فعال کنيد. قسمت‌هاي مشکي، بيانگر بخش‌هاي انتخاب نشده تصوير مي‌باشند که به نام Outside در پنجره ----- مشخص مي‌شوند. خطوط خاکستري نيز منطقه مشترک بين دو ناحيه سفيد و سياه را مشخص مي‌کند که به نام Edge در پنجره ----- مشخص شده است( شکل 10 ). هر چه تضاد بين منطقه سياه و سفيد بيشتر باشد و خطوط خاکستري کمتري در تصوير باشد تفکيک و جداسازي رنگ به نحوه مطلوب تري انجام مي‌شود.

شکل 10 اگر منطقه سفيد از محدوده سوژه خارج شده باشد و در قسمت‌هاي ديگر تصوير نيز مشاهده شود بيانگر عدم انتخاب دقيق رنگ مي‌باشد شايد لازم باشد که مرحله انتخاب رنگ دوباره تکرار شود تا نتيجه بهتري حاصل شود در صورتي که به نتيجه دلخواه نرسيديد بايد از ديگر ابزارهاي انتخاب رنگ استفاده کنيد.
بخش Color/Luminance براي تنظيمات دقيق‌تر Key Color مي‌باشد پارامتر Base باعث افزايش يا کاهش دامنه رنگ انتخاب شده مي‌شود و پارامتر Range نيز محدوده ناحيه Key Color را مشخص مي‌کند. بايد پارمترها را به دقت تغيير دهيد تا به بهترين نتيجه ممکن برسيد. تنظيماتي را که ما براي اين تمرين در بخش Color/Luminance وارد کرديم در شکل 11 نشان داده شده است.

شکل 11 اکنون به بخش Effect برويد و در کادر Outside ----- Monotone را انتخاب کنيد پارامتر Show Key را غيرفعال کنيد تا اثر افکت را در تصوير مشاهده کنيد(شکل 12).

شکل 12 مهمترين فاکتور ----- chrominance انتخاب درست رنگ است. هر چقدر که انتخاب رنگ دقيق‌تر باشد مراحل جداسازي بهتر انجام مي‌شود بنابراين شايد لازم باشد Color Picker را در نقاط مختلف رنگ امتحان کنيد تا به بهترين رنگ براي نمونه‌برداري برسيد. در صورتي که بخواهيد بيش از يک رنگ را در تصوير نگه داريد بايد از ديگر ابزارهاي انتخاب مانند Ellipse Selection استفاده کنيد. اين ابزارها محدوده‌اي از رنگ‌ها را به عنوان Key Color انتخاب مي‌کنند و عملکرد بهتري بر روي رنگ‌هاي ترکيبي دارند.
در قسمت دوم تمرين ما براي نگه داشتن رنگ لباس بازيکنان و سياه و سفيد کردن رنگ چمن از ابزار Fan Selection استفاده کرديم( شکل 13 ). از آنجا که دو نوع رنگ سبز در زمين چمن مشاهده مي‌شود محدوده ابزار Fan Selection را در نواحي سبز کم رنگ و پر رنگ قرار داديم.

شکل 13 مشکلي که وجود دارد رنگ سبز موجود در شماره و پيراهن بازيکنان است که همراه با رنگ سبز چمن از تصوير جدا مي‌شود. براي اينکه رنگ سبز شماره و پيراهن، تغيير نکند بايد محدوده آن را از بخش تاثيرات ----- خارج کنيد بهترين روش براي اجراي اين تمرين Rotoscope کردن بازيکنان در برنامه‌هاي Compositing است. از آنجا که برنامه‌هاي تدوين قادر به Rotoscope کردن تصاوير نيستند نمونه بسيار ساده آن را با ----- Region بر روي شماره پيراهن انجام مي‌دهيم.
----- Region را به فايل Football اضافه کنيد و کادر نقطه‌چين را در اطراف شماره پيراهن تنظيم کنيد( شکل 14) . بر اساس حرکت بدن بازيکن، کليد فريم تعريف کنيد تا در تمام زمان کليپ، کادر نقطه چين را بر روي پيراهن داشته باشيد.

شکل 14 در پنجره ----- Region به بخش Outside برويد و ----- Chrominance را به منطقه بيروني کادر نقطه‌چين اعمال کنيد. اکنون مي‌توانيد تنظيمات Chrominance را بدون نگراني از تاثير آن بر روي رنگ شماره انجام دهيد. پس از تنظيم دقيق Key Color به بخش Inside ----- Chrominance برويد و ----- Monotone را انتخاب کنيد ( شکل 15 ).

شکل 15 نکته: در پروژه ارسال شده، دوبار از ----- Region استفاده کرديم. يکبار براي شماره 20 و بار دوم براي شماره پيراهن 9 .

shahajiji
29-12-2016, 01:42
سلام و خسته نباشید به مدیریت سایت و اعضای محترم.میخواستم بدونم همین کار رو ، یعن تغییر رنگ قسمتی از فیلم با استفاده از طیف رنگی با افکتی مانند chrominance برای افتر افکت هم وجود داره؟
اگه داره میشه لطفا یا آموزشش رو بزارید یا یه لینک برای آموزشش معرفی کنید؟

shahajiji
01-01-2017, 20:51
هیچکس جواب ما رو نمیده اینجا؟