PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : ریاضیات فقط با شکل!

sanih
12-04-2008, 17:48
بیادش و بیاریش

سلام و صد سلام به دوستان پی سی ورد:
آقا ما اومدیم یه تاپیک زدیم واسه آموزش یا هر چیز دیگری که مربوط به ریاضی بشه رو باشکل بررسی کنیم خدا وکیلی رو سفیدمون کنید.

درک یا عدم درک مسئله اینست!

به عقیده من صرفا کارکردن یا یک مشت فرمول و گزاره و ... بدون داشتن دید کلی واقعا بلا استفاده اس چرا دانش آموزی که تمام دوران دبیرستان با نمرات خوب از درس ریاضی وارد پیش دانشگاهی میشن و بعد موضوع واقعا قشنگ کنکور پیش میاد دیگه از اون نمرات زیبا خبری نیست:2:

نه واقعا چرا؟ معلومه دیگه اون درس رو حفظ کرده یاد نگرفته. واسه همین هم هست که بحث المپیاد ها و... پیش میاد.

خب یک حس نوع دوستی ایرانی یه چیزهایی داشت دورن ما میگفت و مارو کلافه کرده بود واسه اینکه از شرش راحت بشیم تصمیم به زدن این تاپیک کردیم تا شب راحت بخوابیم و "وز وز" این وجدانمون آذارمون نده.

سعی میکنم تو این تاپیک سئولاتی رو تا بحال چندین با تو کنکور اومده و یک چیزهایی که هر ریاضی دانی باید بدونه رو با شکلش برسی کنم.

پیشاپیش از کمکتون متچکرم.

یا حق

sanih
01-05-2008, 15:00
سلام.
بعد از فکر کنم یک ماه ما دوباره فعال شدیم.
امروز میخوام از یه مثال ساده شروع کنم.
این تابع رو در نظر بگیرید:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به نظرتون حد این تابع در منفی بینهایت چیه؟
میخواین از چه روشی برای حل این حد کمک بگیرید؟
بیاد اول ببینیم این تابع چه حرکات موزونی رو از خو به نمایش میذاره بعد میریم سراغ روش های پیشنهادی شما:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ظاهرا" زیباست ولی گول زیباییش رو نیاد خورد.
خب این تابع داره به سمت چپ حرکت میکنه آیا تضمینی هست که همینطو به سمت بینهایت حرکت کنه؟
میتونیم اینو از روی ضابطه بفهمیم؟
خب بیاید اینو از روی شکل بخونیم میخوایم به بینهایت بریم!
فرض کنیم که حرکت کردیم.کی میرسیم؟ آیا اصلا میرسیم؟
میشه جای بینهایت رو تعیین کرد؟اصلا بینهایت تو مکان خاصیه که بخوایم بسوی اون حرکت کنیم؟مفهوم بینهایت چیه؟
شندیم که یکی گفت شبیه عددی- دقت کنید که گفت عددی- خیلی خیلی بزرگ!مثل ام.
خب نظرتون درمورد این چیه:

ااا من یه بینهایت دیگه پیدا کردم.یکی ازدوستام همشو بعلاوه یک کرد چه جالب سه تا بینهایت و...
واقعا" بینهایت چیه.
خب ما یه جایی رو میگیریم بینهایت یه نقطه رو. من این نمودار رو میکشم:
و یه سکه رو روی این نمودار رها میکنم.این سکه کی به اون نقطه میرسه؟
بینهایت چیه؟از جنس عدد؟یا از جنس سلول خاکستری؟
تعریف بینهایت تو پست بعدی.
یاحق

sanih
03-05-2008, 21:52
سلام:
امروز میخوام بیشتر در مورد بینهایت صحبت کنم.
به نظر شما شما چرا دانشمندان ریاضی محور مختصات رو اینطور پیشنهاد کردند؟

چرا اینطوری نکشید؟

معنی اون پیکان هایی که به دور دست اشاره میکنه چیه؟بینهایت؟دوباره میپرسم مگه بینهایت یه جای خاصه؟که اون فلش ها بش اشاره میکنن؟
بهترین تعریف از بینهایت رو واستون مینویسم که از مهندس حمید رضا پور اشرفی یاد گرفتم(مولف کتاب های آیندگان(طراحان))رو واستون مینویسم:
وقتی میگیم بینهایت که:
1-متغیرمون قصد حرکت داشته باشه
2-قصد ایستادن نداشته باشه
3-هیچ وقت نایسته
پس بینهایت رو شناختیم و تعریف کردیم واسه همینه که میگیم یک بروی بینهایت حدودا" میشه 0 ولی خود صفر نمیشه یعنی نسبیه(اصلا از این اصطلاح خوشم نمیاد)و مطلق نیست ولی وقتی حد میگیریم یعنی میخوایم حدودش روپیدا کنیم اون وقت جواب ما که جواب حد هم هست یه جواب مطلقه.بعدا" کلا" اینو توضیح میدم.
تا پست بعد خداحافظ.
یاحق.