PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کاتالیزور و کاهش شتاب

xqg50
06-04-2008, 08:23
سلام: کسی اطلاعی از کاتالیزور نصب شده روی خودرو های جدید (405)داره بعضی ها میگن بعد از چند سال باید درش آورد چون شتاب و سرعت خودرو را کم میکند

Hektor
09-04-2008, 17:54
کلا کاتالیزور چند اسب بخار از توان موتور کم میکنه علتش هم اینه که تا حدی از خروج سریع اگزوز جلوگیری میکنه.ضمنا از فلزات بسیار قیمتی که تا چند برابر طلا قیمت دارند مثل پالادیوم بعنوان کاتالیزگر در اون استفاده شده که با بنزین نامرغوب بسرعت خراب میشوند

xqg50
12-04-2008, 09:15
کلا کاتالیزور چند اسب بخار از توان موتور کم میکنه علتش هم اینه که تا حدی از خروج سریع اگزوز جلوگیری میکنه.ضمنا از فلزات بسیار قیمتی که تا چند برابر طلا قیمت دارند مثل پالادیوم بعنوان کاتالیزگر در اون استفاده شده که با بنزین نامرغوب بسرعت خراب میشوند خراب شدن كاتاليزور ميتونه باعث كاهش بيشتر قدرت موتور بشه و كلا در آوردنش خوبه يا نه

Ceramic
12-04-2008, 09:57
کلا کاتالیزور چند اسب بخار از توان موتور کم میکنه علتش هم اینه که تا حدی از خروج سریع اگزوز جلوگیری میکنه.ضمنا از فلزات بسیار قیمتی که تا چند برابر طلا قیمت دارند مثل پالادیوم بعنوان کاتالیزگر در اون استفاده شده که با بنزین نامرغوب بسرعت خراب میشوند

بنزين نامرغوب هم كه اصلا در ايران پيدا نميشه!

من كه هميشه بنزين سوپر مي زنم ، هر بار صافي بنزين رو عوض مي كنم از توش يه خروار آب و آت و آشغال مي ريزه بيرون !

Hektor
12-04-2008, 15:03
خراب شدن كاتاليزور ميتونه باعث كاهش بيشتر قدرت موتور بشه و كلا در آوردنش خوبه يا نه
پس اول بذار یک مقدار با منبع کاتالیست بیشتر آشنا بشیم تا به جوابت بهتر و دقیق تر برسی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منبع کتالیست بصورت لانه زنبوری معمولا ساخته میشه که از جنس سرامیک هست که روی این سطوح سرامیکی, فلزات بسیار گرانقیمتی مثل پلاتین و پالادیوم و رودیوم (قیمت جهانی این فلزات بعضا چندین برابر طلاست) استفاده شده که در چند مرحله تغییر شیمیایی از نوع احیاء و اکسیداسیون بر روی گازهای خروجی موتور انجام میدهند تا گازهای کم خطرتری ایجاد کنند

مثلا این واکنشهای شیمیایی داخل بخش احیاگر انجام میشه: 2NO => N2 + O2 or 2NO2 => N2 + 2O2
و این واکنش در بخش اکسید کننده : 2CO + O2 => 2CO2

همونطور که قبلا هم نوشتم ناخالصی موجود در بنزین خصوصا سرب موجود در بنزینهای معمولی بسرعت موجب
تخریب این مواد کاتالیست بشه اما به ساختار لانه زنبوری سرامیکی طبیعیه نمی تونه آسیبی برسونه پس سلامت و یا خرابی مواد کاتالیست موجب بهبود یا کاهش تهویه ی اگزوز نمیتونه باشه
بلکه خود این ساختار که در شکل زیر میبینی باعث کاهش سرعت خروج گازهای اگزوز میشه

Ceramic honeycomb catalyst structure

به همین خاطر هست کسانیکه مثلا خودروهای داخلی که کاتالیست داره رو خریداری می کنند بخاطر پایین بودن توان موتورهای خودروهای مونتاژ داخل,همون ابتدا اقدام به باز کردن این بخش از مسیر و شبکه ی اگزوز می کنند مخصوصا کسانیکه برای Racing و مسابقات می خواهند استفاده کنند

البته در حال حاضر برای بهبود تهویه ی موتور اقدام به نصب کاتالیست های چند راهه می کنند اما در هر صورت باز هم بخاطر تاثیر منفی روی تهویه ی موتور, چند اسب بخار از توان موتور می کاهه

بنزين نامرغوب هم كه اصلا در ايران پيدا نميشه!

من كه هميشه بنزين سوپر مي زنم ، هر بار صافي بنزين رو عوض مي كنم از توش يه خروار آب و آت و آشغال مي ريزه بيرون !

همینطوره

ehsssssan
24-06-2008, 20:29
hektor جان واقعا دس خوش داداش
اطلاعاتی خوبی در مورد مکانیک خودرو داری داداش

shahramcat
24-06-2008, 21:57
در 206 برداشتن منبع مشکلی نداره میتونی برداری و 4 اسب بخار به توان کلی اضافه کنی از اونور آلایندگی ماشین بیشتر میشه .

تو زانتیا دست زدن به کاتالیزر مساوی با تعطیل شدن موتور هست چون کاتالیزر حکم تنظیم کننده سوپاپهارو در زانتیا داره و کلا ماشین موتورش بهم میریزه .

تو 405 هم فکرنکنم به احتمال زیاد به راحتی میشه برداشت اما ممکن هست یک صدای زوزه مانند اما کم به ماشین اضافه بشه .

Mahdi_Moosavi
16-03-2009, 15:03
دوستان ، من هم در این مورد دو دل هستم !

سمند مدل 83 هست ، از اول هم دست خودم بوده و حدود 90000 کیلومتر کار کرده .

به نظرتون برش دارم یا نه ؟ مصرف بنزین رو افزایش نمیده ؟

avecina.ir
16-03-2009, 15:21
سلامم...

دوستان ، من هم در این مورد دو دل هستم !

سمند مدل 83 هست ، از اول هم دست خودم بوده و حدود 90000 کیلومتر کار کرده .

به نظرتون برش دارم یا نه ؟ مصرف بنزین رو افزایش نمیده ؟
حاجی شما که واسه حفظ محیط زیست٫به کاربرا توصیه میکنین C1E و EIST را فعال کنن اگه منبع کاتالیستی ره برداری اووونوقت نمیگی آلایندگی هوا میره بالا و یخهای پنگوئنهای قطبی آب میشه و دیگه جایی واسه زندگی ندارن؟؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دو دل بودن اگه از لحاظ بالا رفتن خروجی های الوده ی اگزوز هستش که بجاست ولی اگه بخاطر کاهش قدرت موتوره که درست نیستش چون تهویه ی موتور بهتر هم میشه و بخاطر همین توان موتور چند اسبی اضافه میشه و همین باعث قدری کاهش مصرف بنزین هم میشه.......من همین چند ماه قبل بخاطر پوسیدگی و سوراخ شدگی منبع اگزوز مجبور شدم کپملت هم منبع بزرگه هم کوچیکه ره عوض کنم و از انواعی گذاشتم که سرامیک و کاتالیزور نداره......صدای اگزوز خیلی باحالتر و گوشنوازتر و قویتر شده و روووی تهویه ی موتور هم تاثیر مستقیم داره........البته شما اینکاره نکن چون پنگوئنها.......:27:

Mahdi_Moosavi
16-03-2009, 15:30
سلامم...

حاجی شما که واسه حفظ محیط زیست٫به کاربرا توصیه میکنین c1e و eist را فعال کنن اگه منبع کاتالیستی ره برداری اووونوقت نمیگی آلایندگی هوا میره بالا و یخهای پنگوئنهای قطبی آب میشه و دیگه جایی واسه زندگی ندارن؟؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دو دل بودن اگه از لحاظ بالا رفتن خروجی های الوده ی اگزوز هستش که بجاست ولی اگه بخاطر کاهش قدرت موتوره که درست نیستش چون تهویه ی موتور بهتر هم میشه و بخاطر همین توان موتور چند اسبی اضافه میشه و همین باعث قدری کاهش مصرف بنزین هم میشه.......من همین چند ماه قبل بخاطر پوسیدگی و سوراخ شدگی منبع اگزوز مجبور شدم کپملت هم منبع بزرگه هم کوچیکه ره عوض کنم و از انواعی گذاشتم که سرامیک و کاتالیزور نداره......صدای اگزوز خیلی باحالتر و گوشنوازتر و قویتر شده و روووی تهویه ی موتور هم تاثیر مستقیم داره........البته شما اینکاره نکن چون پنگوئنها.......:27:

بابت توضیحاتت ممنون .

مصرف سوخت چی ؟ بیشتر میشه ، کمتر میشه ؟ ( سهمیه 80 لیتری سال آینده ... )

حالا یه فکری هم برای پنگوئن ها هم می کنم . :31:

D r i v e r
18-03-2009, 18:30
بابت توضیحاتت ممنون .

مصرف سوخت چی ؟ بیشتر میشه ، کمتر میشه ؟ ( سهمیه 80 لیتری سال آینده ... )

حالا یه فکری هم برای پنگوئن ها هم می کنم . :31:
فکر کنم با برداشتن بار سنگینی به نام منبع کاتالیست از سر راه خروج دود موتور مصرف یکم هم کاهش پیدا کنه(فکر میکنم)
شما با پنگوئن ها کار نداشته باش به فکر گرفتن برگه معاینه فنی باش که به خاطر بالا رفتن آلایندگی خودرو و قطب جنوب و پنگوئن ها و صد البته خرس های قطبی و .... به شما گیر میدن :21::27:

Mahdi_Moosavi
19-03-2009, 02:07
فکر کنم با برداشتن بار سنگینی به نام منبع کاتالیست از سر راه خروج دود موتور مصرف یکم هم کاهش پیدا کنه(فکر میکنم)
شما با پنگوئن ها کار نداشته باش به فکر گرفتن برگه معاینه فنی باش که به خاطر بالا رفتن آلایندگی خودرو و قطب جنوب و پنگوئن ها و صد البته خرس های قطبی و .... به شما گیر میدن :21::27:

حالا شوخی به کنار ، فکر این مورد رو هم کرده بودم . برای مثال آیا آلایندگی سمند بدون کاتالیزور ( البته اگه بعد از 4 سال هنوز هم کار کنه ) از پیکان بیشتر میشه ؟

مصلمه که اینطور نیست ، همین الان خیلی ها بدون کاتالیزور هم برگه معاینه فنی رو براحتی اخذ می کنند .

ehsankalak
19-03-2009, 02:22
سلام: کسی اطلاعی از کاتالیزور نصب شده روی خودرو های جدید (405)داره بعضی ها میگن بعد از چند سال باید درش آورد چون شتاب و سرعت خودرو را کم میکند
باخیال راحت برش دار ! اصولا تنها مورد استفادش برای کاهش آلودگی محیط زیسته که اونم برای ماشینای تولید داخل یه چیز بی معنیه ! از مزایاشم میشه به کاهش سرعت خروج دود از سیلندر که باعث افت قدرت موتور میشه اشاره کرد ! ( اگه گیر نمیدادن من خمره ای اگزوزم باز میکردم ! حالا چرا بی معنیه چون وقتی شما همون زانتیا رو هم ببری نمایندگی برای سرویس کاتالیزور رو باز میکنن و چون منفذاش گرفته و خرج تعویضشم بالاست با ضربه سرامیک توشو خورد میکنن و دوباره میبندن سرجاش میگن برو به سلامت !! پس باخیال راحت درش بیار بنداز دور ( یا باضربه سرامیک توشو خورد کن بعد ببند سرجاش ) فرقیم نمیکنه ماشین چیه !!

ahriman323
21-03-2009, 17:10
پراید هم کاتالیزور داره؟
کدوم قسمت هست دقیقا؟اگزوز باز میشه یا باید برش بخوره بعد جوش بشه؟درد سر داره نه!

sascovach
23-03-2009, 00:52
همینجوریش تو تهران نمیشه نفس کشید، اگه همه برش دارن که دیگه...

D r i v e r
23-03-2009, 01:30
پراید هم کاتالیزور داره؟
کدوم قسمت هست دقیقا؟اگزوز باز میشه یا باید برش بخوره بعد جوش بشه؟درد سر داره نه!
فکر کنم کاربراتور ها ندارن
فکر میکنم که پیچی هم هست
فکر میکنم که جاش هم زیر موتور هست
فکر میکنم چیزی به صورت آماده هست که جای منبع کاتالیست بذاری
فکر میکنم کلا 20 -30 دقیقه کار داشته باشه اگه بدی اگزوز سازی

ehsankalak
23-03-2009, 02:06
پراید هم کاتالیزور داره؟
سلام دوست عزيز
کاتاليزور عمرش حدود 150000 کيلومتر يا 4 سال کاريه که قيمتشم بسته به مدل ماشين حدود 150 تا 400 تومن هست و تواني که از موتور تلف ميکنه حدودا 7 درصد هست بهتم توصيه ميکنم اگه خواستي برش داري کامل از مدار خارجش کن ( يادتم نره که از اگزوز ساز بگيريش شايد بعدا به کارت خورد البته داخل يه پلاستيک درست و حسابي و دور از دسترس نگه داريش کن چون سرطان زاست خالي کردنشم زمانيه که ديگه عمرش تموم شده باشه و عملا بي تاثير شده ) حالا چرا ميگم کامل از مدار خارجش کن ؟ براي اينه که اگه خاليش کني صداي خروجي از اگزوز زياد ميشه ! يه نکته ديگه اينکه به هيچوجه تا زمانيکه عمر کاتاليزورتون تموم نشده خاليش نکنيد چون خودتونم متوجه شديد که قطعه ارزشمنديه ! براي يه سره کردنشم ميتوني از لوله ها ي رابط که براي مدلاي مختلف ماشين تو بازار هست استفاده کني قيمتشم از 10 تا 15 تونمه ! اتصال کاتاليزور به لوله اگزوزم دو حالت داره : اکثرا بوسيله بست هاي حلقويه يا جوش خورده ! يه نکته ديگه : اگه سنسور اکسيژن موتور قبل از کاتاليزور باشه برداشتنش مشکلي نداره ولي اگه محل سنسور روي کاتاليزور يا بعد از اون باشه بايد بعد از برداشتنش يه پتانسيومتر جاي سنسورش بزاريد که البته کار مکانيکه! ( کار پتانسيومتر يه جورايي مثل شبيه سازي حالت نرماله ! ) البته همه اين توضيحات براي ماشينايي هست که دوتا سنسور اکسيژن دارن !

hossein4504
17-02-2013, 22:41
سلام من405tu5دارم اگرکاتالیست بردارم به نظر شمامصرفش با لا نمیره؟

rami_hemi
24-02-2013, 16:13
نه بالا نمیره و شاید کمتر هم بشه
هر چقدر مسیر خروج دود بدون مانع باشه توان موتور بالا میره و مصرف تا حدودی پایین میاد .