PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : اصطلاحات تخصصی عکاسی دیجیتال

صفحه ها : 1 [2]

khabgard7
11-05-2011, 22:05
این رو متوجه شدم فقط نمی دونم چه کمکی میخواد!

اگر منظور شما این هست که چگونه باید این تنظیمات فعال بشه و اسمش چی هست، برای کانن:

اسمش هست Color Accent و برای تنظیمش باید مد عکاسی رو SCN انتخاب کنید و بعد توسط تنظیمات برید روی Color Accent و بعدش رنگ رو انتخاب کنید.

امیدوارم که توضیحات کافی بوده باشه.

موفق باشید

ممنون میشم بگید این تنظیماتی رو که گفتید برای نیکون تو کدوم قسمت هست

Zalamen
27-05-2011, 11:38
سلام.
(10x زوم اپتیکال +10x زوم دیجیتال) با( 20x زوم اپتیکال) از لحاظ زوم با هم برابر هستن؟

tirdad_60
28-05-2011, 18:17
سلام.
(10x زوم اپتیکال +10x زوم دیجیتال) با( 20x زوم اپتیکال) از لحاظ زوم با هم برابر هستن؟

زوم دیجیتال در واقع یک حقه بازاری هست و کیفیت عکس رو ویران میکنه
زوم اپتیکال توسط خود لنز انجام میگیره که باز هم در زوم بالا افت کیفیت مشهوده

mehdi30nema
30-05-2011, 06:56
بچه ها منظور از Live view چیه ؟

tirdad_60
05-06-2011, 17:06
بچه ها منظور از Live view چیه ؟

سلام
به دیدن تصویر برای عکاسی از مونیتور دوربین گفته میشه

ELSIN
17-08-2011, 15:01
هرآنچه در مورد دوربین DSLR باید بدانید

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مهمترین و اصلی ترین مزیت دوربین های DSLR نسبت به دوربین های Compact یا دوربین های دیجیتال اتوماتیک این است که دارای لنز قابل جدا شدن و همچنین کنترل دستی هستند. این دو مزیت به کاربر اجازه می دهند وسعت تصویر، کیفیت و نور عکس، برجسته کردن سوژه و سایر افکت ها را به راحتی انتخاب کنند. در ادامه هر آنچه در مورد دوربین های DSLR باید بدانید را عنوان خواهیم کرد.

یه مطلب کامل عالی و با ارزش که به درد همه میخوره

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

kamy_R
04-09-2011, 18:09
سلام
HDR چیه؟

Pejvak61
05-09-2011, 07:16
زوم دیجیتال در واقع یک حقه بازاری هست و کیفیت عکس رو ویران میکنه
زوم اپتیکال توسط خود لنز انجام میگیره که باز هم در زوم بالا افت کیفیت مشهوده

با قسمت اول موافقم ولي با قسمت دوم شديداً مخالف هستم.
اگر شما زوم اپتيك كنيد و كيفيت بياد پايين دلايل بسيار زيادي ميتونه داشته باشه ولي الزاماً زوم اپتيك اشكالي نداره.
نوع و كيفيت لنز، ISO، ديافت تا اونجايي كه ميدونم ميتونه مؤثر باشه ولي در عكاسي از حيات وحش از لنزهاي تله بسيار قوي استفاده ميشه كه نه تنها كيفيت رو پايين نمياره بلكه عكس هاي فوق العاده اي ميگيره.

kamy_R
19-09-2011, 01:32
سلام
HDR چیه؟

آقا کسی مارو راهنمایی نمیکنه؟

Aless
19-09-2011, 09:40
مخفف High Dynamic Range هستش
قبلا توی همین انجمن هم بحث شده
توی نت هم در موردش نوشته شده

بازم اگه چیزی برات مبهمه بپرس تا بیشتر با هم صحبت کنیم.

h_starboy
22-09-2011, 11:00
دوستان لطفا یه مختصری در مورد حسگرهای ccd و cmos توضیح بدید و بگید کدوم بهتره در کل .
البته خودم یه تحقیقی کردم متوجه شدم ccd با کیفیت تر هستش و دوربینهای حرفه ای تر از ccd استفاده میکنن و cmos هم انرژی کمتری مصرف میکنه و در کل مقرون به صرفه تره .
حالا دوستان اگه توضیح بیشتری بدن ممنون میشم .

Nocturne
04-11-2011, 20:00
سلام. سرعت شاتر با پارامتر ISO تعیین میشد؟
ISO 80 یعنی چند ثانیه شاتر باز میمونه؟

ELSIN
04-11-2011, 20:41
دوستان لطفا یه مختصری در مورد حسگرهای ccd و cmos توضیح بدید و بگید کدوم بهتره در کل .
البته خودم یه تحقیقی کردم متوجه شدم ccd با کیفیت تر هستش و دوربینهای حرفه ای تر از ccd استفاده میکنن و cmos هم انرژی کمتری مصرف میکنه و در کل مقرون به صرفه تره .
حالا دوستان اگه توضیح بیشتری بدن ممنون میشم .

در کل cmos بخاطر خدا :31:

نقل قول از سایت عکاسی :

آشنائی با CMOS

در سال 1998 سنسورهای CMOS بعنوان تکنولوژی ثبت تصویر جایگزین برای CCD ابداع گردید. تکنولوژی مورد استفاده در ساخت CMOS همان تکنولوژی است که در سراسر جهان برای ساخت میلیونها ریزپردازنده و حافظه مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجا که روی این تکنولوژی کار زیادی صورت گرفته و تولید آن در حجم انبوه می باشد، ساخت چیپ های CMOS نسبت به CCD ارزانتر در می آید. دیگر مزیت این سنسورها نسبت به CCD اینست که توان مصرفی آنها پایینتر می باشد. بعلاوه، در حالی که CCD تنها برای ثبت شدت نوری که بر روی هر یک از صدها هزار نقاط نمونه برداری می افتد کاربرد دارد، می توان از CMOS برای منظورهای دیگر، نظیر تبدیل آنالوگ به دیجیتال، پردازش سیگنال های لود شده، تنظیم رنگ سفید (white Balance) ، و کنترل های دوربین و ... استفاده نمود. همچنین می توان تراکم نقاط و عمق بیتی تصویر را به راحتی بدون افزایش بیش از اندازه قیمت، بالا برد.
بخاطر این مزیتها و سایر مزایا، بسیاری از تحلیل گران صنایع اعتقاد دارند که نهایتا تمام دوربین های معمولی دیجیتال از CMOS استفاده خواهند نمود و CCD فقط در دوربینهای حرفه ای و گرانقیمت بکار خواهد رفت. در این تکنولوژی مشکلاتی از قبیل تصاویر دارای نویز و عدم توانایی در گرفتن عکس از موضوعات متحرک وجود دارد که امروزه با رفع این مشکلات، CMOS در حال رسیدن به برابری با CCD می باشد. (این تکنولوژی تا جایی پیش رفته که هم اکنون در قویترین دوربین حرفه ای Canon بنام EOS-1Ds با بیش از 11 مگاپیکسل وضوح از این سنسور استفاده شده است- مولف)
تا بحال سنسورهای تصویر CMOS با استفاده از تکنولوژی 0.35 تا 0.5 میکرونی ساخته شده اند و چشم انداز آینده آن استفاده از تکنولوژی 0.25 میکرون می باشد. سنسور Faveon با 16.8 مگاپیکسل (یعنی قدرت ایجاد تصاویری با وضوح 4096*4096 پیکسل) اولین سنسوری است که با استفاده از تکنولوژی 0.18 میکرون ساخته شده است و یک پرش بزرگ را در صنعت ساخت سنسور تصویر CMOS ینام خود ثبت نموده است. استفاده از تکنولوژی 0.18 میکرون امکان استفاده از تعداد بیشتری از پیکسل ها را در فضای فیزیکی معین فراهم کرده و بنابر این سنسوری با وضوح بالاتر به دست می‌آید. ( لازم به ذکر است چون از لحاظ فیزیکی تصویر ایجاد شده توسط لنز تصویری پیوسته بوده و بدون هیچگونه نقطه و ناپیوستگی می باشد، هر چه بتوان پیکسلهای سنسور را کوچک تر نمود و تعداد بیشتری از آنها را در ناحیه تشکیل تصویر قرار داد، می توان عکسی با وضوح بالاتر و نزدیکتر به تصویرحقیقی گرفت – مولف) ترانزیستورهای ساخته شده با استفاده از تکنولوژی 0.18 میکرون کوچکتر بوده و فضای زیادی از ناحیه سنسور را اشغال نمی کنند که می توان از این فضا برای تشخیص نور استفاده نمود. این فضا بطور کارآمدی، امکان طراحی سنسوری را که دارای پیکسل های هوشمندتری بوده، و در حین عکس برداری تواناییهای جدیدی را بدون قربانی کردن حساسیت نوری به دوربین می دهد، فراهم می کند.
با استفاده از این تکنولوژی 70 میلیون ترانزیستور و 4096*4096 سنسور، فقط در فضایی برابر با 22mm*22mm قرار داده می شود و سرعت ISO آن برابر با 100 بوده و محدوده دینامیکی آن 10 استپ است!! انتظار میرود، بعد از 18 ماه از تولید این سنسور استفاده از آن در وسایل حرفه ای نظیر اسکنرها، وسایل تصویری پزشکی ، اسکن پرونده ه و آرشیو موزه ها شروع شود. در آینده ای طولانی تر، انتظار می رود که این تکنولوژی بطور وسیعی در وسایل معمولی موجود در بازار استفاده گردد.

آشنائی با CCD

CCD قلب دوربین های دیجیتال بوده و جای شاتر و هم فیلم را در دوربین های معمولی می گیرد. ظهور این تکنولوژی به سال 1960، زمانی که تلاش برای تولید حافظه های ارزان و در مقیاس بالا در حال انجام بود بر می‌گردد. در ابتدا استفاده از این تکنولوژی برای گرفتن تصویر به مخیله دانشمندانی که بر روی آن کار می کردند نیز خطور نمی کرد.
در سال 1969، Willard Boyle و George Smith از CCD برای نگهداری اطلاعات استفاده کردند. اولین CCD مربوط به تصویر برداری به فرمت 100 * 100 پیکسل، در سال 1974 توسط شرکت Faichild Electronics تولید گردید. در سال‌ بعد این وسیله در دوربین های تلویزیونی برای رسانه های تجاری و بعدا در تلسکوپ ها و وسایل تصویر برداری پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. مدتها پس از این زمان بود که CCD در دوربین های دیجیتالی مورد استفاده عموم به فروشگاههای خیابانی راه پیدا نماید.
این وسیله نظیر چشم انسان ولی بصورت الکترونیکی کار می‌نماید. هر CCD از میلیونها سلول بنام فتوسایت یا فتودیود تشکیل شده است. این نقاط در واقع سنسورهای حساس به نوری هستند که اطلاعات نوری را به یک شارژ الکتریکی تبدیل می‌نمایند. وقتی اجزای نور که فتون نامیده می شود وارد بدنه سیلیکون فتوسایت می شود، انرژی کافی برای آزادسازی الکترونهایی که با بار منفی شارژ شده اند ایجاد می‌ گردد. هر چه نور بیشتری وارد فتوسایت شود، الکترونهای بیشتری آزاد می شود. هر فتوسایت دارای یک اتصال الکتریکی می باشد که وقتی ولتاژی به آن اعمال می شود، سیلیکون زیر آن پذیرای الکترونهای آزاد شده می شود و همانند یک خازن برای آن عمل می کند. بنابر این هر فتوسایت دارای یک شارژ ویژه خود می باشد که هر چه بیشتر باشد، پیکسل روشنتری را ایجاد می کند.
مرحله بعدی در این فرآیند بازخوانی و ثبت اطلاعات موجود در این نقاط است. وقتی که شارژ به این نقاط وارد و خارج می شود، اطلاعات درون آنها حذف می شود و از آنجایی که شارژ هر ردیف با ردیف دیگر کوپل می شود، مثل اینست که اطلاعات هر ردیف پشت ردیف قبلی چیده شود. سپس سیگنال ها در حد امکان بدون نویز وارد تقویت کننده شده و سپس وارد ADC می شوند.
فتوسایت های روی یک CCD فقط به نور حساسیت نشان می دهند، نه به رنگ. رنگ با استفاده از فیلترهای قرمز – سبز و آبی که روی هر پیکسل گذارده شده است شناسایی می شود. برای اینکه CCD از چشم انسان تقلید کند، نسبت فیلترهای سبز دو برابر فیلترهای قرمز و آبی است. این بخاطر اینست که چشم انسان به رنگهای زرد و سبز حساس تر است. چون هر پیکسل تنها یک رنگ را شناسایی می کند، رنگ واقعی (True Color) با استفاده از متوسط گیری شدت نور اطراف پیکسل که به میان یابی رنگ مشهور است، ایجاد می شود.
جدیدا فوجی فیلم در طراحی CCD دست به ابداع جالبی زده است. این شرکت بجای استفاده از آرایش مربعی برای فتوسایت ها، از فتوسایت های کاملا متفاوت هشت ضلعی بزرگتری که در ردیفهایی با زاویه 45 درجه مرتب شده اند استفاده کرده است. با این کار مشکل نویزهای سیگنال که برای فشردگی فتوسایتها بر روی CCD محدودیت ایجاد می کرد حل شده است. با این کار رنگهایی واقعی تر و محدوده دینامیکی وسیعتر و حساسیت به نور بالاتر به دست می آید که نتیجه آن عکسهای دیجیتالی شارپ تر و با رنگهای جذاب تر می باشد.

البته این مطالب مال سال ۸۲ هست و الان سنسور های CMOS بخاطر مصرف پایین تر ، ارزان تر و سرعت بیشتر توی دوربین ها حرفه ای استفاده میشه
بزرگ ترین برتری CCD هم نویز کم تره ، فکر نکنم چیزی جا گذاشته باشم :31:

سلام. سرعت شاتر با پارامتر ISO تعیین میشد؟
ISO 80 یعنی چند ثانیه شاتر باز میمونه؟

خیر
1/500 یعنی عکس در یک پانصدوم از ثانیه گرفته شده ، همون سرعت شاتر
ISO هم میزان حساسیت سنسور به نوره که هرچی بالا بره نویز بیشتر میشه مثلا همون ISO 80

به هر دو عزیز توصیه میشه این صفحه ها رو مطالعه کنند

Nocturne
04-11-2011, 21:27
خیر
1/500 یعنی عکس در یک پانصدوم از ثانیه گرفته شده ، همون سرعت شاتر
ISO هم میزان حساسیت سنسور به نوره که هرچی بالا بره نویز بیشتر میشه مثلا همون ISO 80

سرعت شاتر با کدوم مولفه تعیین میشه؟

ELSIN
05-11-2011, 01:36
سرعت شاتر با کدوم مولفه تعیین میشه؟

این

Nocturne
05-11-2011, 02:59
این

من تو دوربینم چنین کلمه ای - exposure time - نمی بینم. باید با همون کم کردن iso این کارو کنم؟
(هر چی iso کمتر میشه سرعت شاترم کمتر میشه)

Damian
05-11-2011, 08:13
من تو دوربینم چنین کلمه ای - exposure time - نمی بینم. باید با همون کم کردن iso این کارو کنم؟

احتمالا دوربین شما در حالت P هست چون این اتفاق در این حالت میفته

Nocturne
05-11-2011, 16:53
احتمالا دوربین شما در حالت P هست چون این اتفاق در این حالت میفته

نمیدونم
فقط میدونم p همون حالت دستی هست. چند حالت محدود دیگه داره که مثل p نمیشه مثلا iso رو تعیین کرد..

ELSIN
05-11-2011, 17:38

درسته چون این عکس مال ویندوزه
باید این جور باشه چون همه این ها به هم مربوط هستند
راسی دوربینت چی بود
این سه تا لینک رو بخون تا کامل دست بیاد

Nocturne
05-11-2011, 19:17
باز لینک تحویلم داد. لینکها دیدم
من میخوام بدونم حداقل سرعت شاترم رو که تو مشخصاتش خونده بودم 2 ثانیه س با چی میتونم اعمال کنم؟ با همون iso؟ پایین ترینش 80 است. یعنی 80 همون 2 ثانیه میکنه؟

---------- Post added at 07:17 PM ---------- Previous post was at 07:17 PM ----------

راسی دوربینت چی بود
w530.......

ELSIN
05-11-2011, 20:27
باز لینک تحویلم داد. لینکها دیدم
من میخوام بدونم حداقل سرعت شاترم رو که تو مشخصاتش خونده بودم 2 ثانیه س با چی میتونم اعمال کنم؟ با همون iso؟ پایین ترینش 80 است. یعنی 80 همون 2 ثانیه میکنه؟

---------- Post added at 07:17 PM ---------- Previous post was at 07:17 PM ----------

w530.......

ههههههههه
خوب اگه اون صفحه ها رو بخونی میتونی بفهمی اما تابلوه که نخوندی

با با اصلا دوربینت قابلیت کنترول دستی شاتر و دیافو نداره

Aperture priority No
Shutter priority No
Manual exposure mode No

Nocturne
05-11-2011, 20:37
ههههههههه
خوب اگه اون صفحه ها رو بخونی میتونی بفهمی اما تابلوه که نخوندی

با با اصلا دوربینت قابلیت کنترول دستی شاتر و دیافو نداره

Aperture priority No
Shutter priority No
Manual exposure mode No

خب واسه همین نخوندم دیگه. اون مال دوربینای حرفه ایه
ضمنا من نگفتم "خوندم" گفتم "دیدم" یعنی بررسی کردم. کلماتی چون سرعت شاتر رو سرچ کردم
اتفاقا تو همون لینک اولی هم به رابطه میان سرعت شاتر و iso اشاره کرده بود

ELSIN
05-11-2011, 22:49
خب واسه همین نخوندم دیگه. اون مال دوربینای حرفه ایه
ضمنا من نگفتم "خوندم" گفتم "دیدم" یعنی بررسی کردم. کلماتی چون سرعت شاتر رو سرچ کردم
اتفاقا تو همون لینک اولی هم به رابطه میان سرعت شاتر و iso اشاره کرده بود

به هرحال دوربینت اصلا این مد یا این حالت دستی رو نداره :41:

Nocturne
05-11-2011, 23:41
پس با همون کم کردن iso هست

ELSIN
06-11-2011, 00:00
پس با همون کم کردن iso هست

اره اینم یه جورشه، اما بهتره iso رو بالا نبری تا نویز عکس هات زیاد نشه
برای این کار هم سعی کن دست تکون نخوره :10::46:

mohammadirani
11-11-2011, 13:57
سلام دوستان

زوم اپتیکال و دیجیتال چه فرقی دارند؟

حالت ماکرو چیه؟

فوکوس در حالت ماکرو یعنی چی؟

بعد وقتی میگن فوکوس 50 سانتی متر یعنی اشیاء تا فاصله 50 سانتی رو واضح میگیره؟

بعد میگن فوکوس 0 سانتی متر یعنی چی؟

mohammadirani
11-11-2011, 14:20
پاورشات چیه؟

مقاوم در برابر ضربه رو میگن پاورشات؟

vvc
11-11-2011, 18:38
پاورشات چیه؟

مقاوم در برابر ضربه رو میگن پاورشات؟
پاور شات یه سری از مدلهای دوربین کانن هست که شرکت این نام رو برای اونا
انتخاب کرده در کل یک اصطلاحه ولی معنی اصلیش یعنی قدرت ضربه

ali_ab
12-12-2011, 22:40
با سلام به دوستان عزیز

ممنون میشم این دو اصطلاح رو توضیح بفرمائید
1-موتور فوکوس ؟ چه تفاوتی داره که روی بدنه باشه یا روی لنز؟
2-live view؟
از لطف و محبت دوستان بی نهایت سپاسگزارم
پاینده و کامیاب باشید

Damian
13-12-2011, 00:47
با سلام به دوستان عزیز

ممنون میشم این دو اصطلاح رو توضیح بفرمائید
1-موتور فوکوس ؟ چه تفاوتی داره که روی بدنه باشه یا روی لنز؟
2-live view؟
از لطف و محبت دوستان بی نهایت سپاسگزارم
پاینده و کامیاب باشید

1- اگر بدنه موتور فوکس داشته باشد میتوانیم در همه نوع لنز چه با موتور چه بی موتور اتوفوکس کنیم
2- امکانی است که میتوان در آن فریم را به جای چشمی بر روی LCD مشاهده کرد

amin_caragt2
13-12-2011, 07:47
سلام دوستان

زوم اپتیکال و دیجیتال چه فرقی دارند؟

حالت ماکرو چیه؟

فوکوس در حالت ماکرو یعنی چی؟

بعد وقتی میگن فوکوس 50 سانتی متر یعنی اشیاء تا فاصله 50 سانتی رو واضح میگیره؟

بعد میگن فوکوس 0 سانتی متر یعنی چی؟

1. زوم اپتیکال به وسیله فاصله عدسی های لنز از یکدیگر اتفاق میوفته و این زوم از کیفیت کم نمیکنه اما زوم دیجیتال فقط بزرگنمایی نرم افزاری و از کیفیت کم میکنه

2. حالت ماکرو اصتلاحا به عکاسی از سوژه خیلی نزدیک اطلاق میشه

3. فکوس یعنی شفافسازی به وسلیه عدسی دوربین که قبل از عکس گرفتن سوژه واضح کنیم بعد عکس بگیریم

4. بله

5. یعنی حتی سوژه به لنزم بچسبه بازم میتونه واضح سازی کنه و عکس تار نمیشه

kia.Tahamtan
14-12-2011, 20:09
سلام دوستان
مراسم عروسی دارم.
می خواستم ببینم در مورد عکاسی و فیلمبرداری مجلس با کیفیت Full HD و HD میسر هست یا اصولا" این مسائل تبلیغات موسسه های مجالسی هست؟
احساس می کنم اکثر این موسسات از عدم اطلاعات مشتریان سواستفاده می کنن.

mInI_ClockEr
14-12-2011, 22:26
1- اگر بدنه موتور فوکس داشته باشد میتوانیم در همه نوع لنز چه با موتور چه بی موتور اتوفوکس کنیم
2- امکانی است که میتوان در آن فریم را به جای چشمی بر روی LCD مشاهده کرد

با سلام
ببخشید چرا اکثر عکاسان با چشمی عکس میاندازن در صورتی که دوربین های دیجیتال امروزی همشون LCD دارن ؟؟؟
توضیحی وجود داره که قانع کننده باشه؟؟؟
اگر قانع کننده هست پس چرا روی دوربین های حرفه ایی هم LCD هست؟؟؟؟

Damian
15-12-2011, 00:18
[/B][/COLOR]

با سلام
ببخشید چرا اکثر عکاسان با چشمی عکس میاندازن در صورتی که دوربین های دیجیتال امروزی همشون LCD دارن ؟؟؟

فکر میکنم به خاطر اینه که وقتی از چشمی استفاده میشه کنترل بهتری بر دوربین داریم ( من که دلیلم اینه )
LV هم در بسیاری از موارد کارایی داره مثلا عکاسی از پرنده در آب در حالی که شما در قایق هستید ( مخصوصا LCD گردان که متاسفانه نیکون از آن بی بهره است یا حداقل تا جایی که من میدونم اکثر مدلهای نیکون همین طورند )

toolhelp
15-12-2011, 12:11
[/B][/COLOR]

با سلام

شما اگر يه مدت دوربين حرفه اي بدست بگيريد بعد از مدتي ناخودآگاه به استفاده از چشمي آن عادت خواهيد كرد زيرا :

كادربندي از داخل چشمي دقيقتر انجام ميشه
لرزش دوربين به دليل اينكه 3 تكيه گاه داره كمتر ميشه
فوكوس در حالت چشمي بسيار سريعتر و دقيقتر انجام ميشه

وجود LCD بيشتر براي ديدن سريع عكسها بعد از عكاسي است گرچه ميتوان در حالت نمايش زنده از LCD - Live View هم عكاسي كرد.

toolhelp
15-12-2011, 12:17
سلام دوستان
مراسم عروسی دارم.
می خواستم ببینم در مورد عکاسی و فیلمبرداری مجلس با کیفیت Full HD و HD میسر هست یا اصولا" این مسائل تبلیغات موسسه های مجالسی هست؟
احساس می کنم اکثر این موسسات از عدم اطلاعات مشتریان سواستفاده می کنن.

اصطلاح HD , Full HD فقط براي فيلم برداري معني دارد و در حال حاضر دوربينهاي فيلمبرداري حرفه اي بسيار گرانقيمتي وجود داره كه ميتونه به صورت Full HD فيلمبرداري كنه و كيفيت فيلم بسيار بالا ارائه بده ولي حتما بايد در تلويزيون Full HD ديده شه تا با كيفيت واقعي قابل ديدن باشه

بيشتر دوربينهاي عكس برداري حرفه اي هم ميتونن به صورت Full HD فيلم برداري كنن ولي مسلما امكاناتي كه دوربينهاي مخصوص فيلم برداري دارن رو ارائه نميكنن

kia.Tahamtan
15-12-2011, 18:47
اصطلاح HD , Full HD فقط براي فيلم برداري معني دارد و در حال حاضر دوربينهاي فيلمبرداري حرفه اي بسيار گرانقيمتي وجود داره كه ميتونه به صورت Full HD فيلمبرداري كنه و كيفيت فيلم بسيار بالا ارائه بده ولي حتما بايد در تلويزيون Full HD ديده شه تا با كيفيت واقعي قابل ديدن باشه

بيشتر دوربينهاي عكس برداري حرفه اي هم ميتونن به صورت Full HD فيلم برداري كنن ولي مسلما امكاناتي كه دوربينهاي مخصوص فيلم برداري دارن رو ارائه نميكنن

ممنون دوست عزیز.
تلویزیون من Full HD هست.پلیر بلوری هم دارم.به همین دلیل میخوام مراسم عروسیم فیلم و عکس Full HD باشه.
میخوام بدونم فیلمبرداری Full HD بشه باید با چه فرمتی و با چه حجمی فیلم رو تحویل بگیرم و فریب نخورم.
البته میدونم ابعاد Full HD باید 1080*1920 باشه.

toolhelp
15-12-2011, 19:36
ممنون دوست عزیز.
تلویزیون من Full HD هست.پلیر بلوری هم دارم.به همین دلیل میخوام مراسم عروسیم فیلم و عکس Full HD باشه.
میخوام بدونم فیلمبرداری Full HD بشه باید با چه فرمتی و با چه حجمی فیلم رو تحویل بگیرم و فریب نخورم.
البته میدونم ابعاد Full HD باید 1080*1920 باشه.

دوست عزيز همونطور كه گفتم اصطلاح Full HD براي عكس استفاده نميشه.
رزولوشن فيلم در اين حالت 1080*1920 است با فريم ريت 25 تا 60 ميتونه باشه و در هر dvd حدود 30 ذقيقه از اين فيلم جا ميشه...

kia.Tahamtan
15-12-2011, 19:44
دوست عزيز همونطور كه گفتم اصطلاح Full HD براي عكس استفاده نميشه.
رزولوشن فيلم در اين حالت 1080*1920 است با فريم ريت 25 تا 60 ميتونه باشه و در هر dvd حدود 30 ذقيقه از اين فيلم جا ميشه...

پس با این حساب یا باید 4DVD و یا یک بلوری تحویل بگیرم.
اینکه فرمت avi رو تبدیل به mpeg2 کنه و حجم رو کم کنه کیفیت هم کم میشه؟بطور کلی تبدیل فرمت ها باعث کاهش کیفیت میشن؟
با همون فرمت خام قابل تحویل و نمایش هست؟

toolhelp
15-12-2011, 19:52
پس با این حساب یا باید 4DVD و یا یک بلوری تحویل بگیرم.
اینکه فرمت avi رو تبدیل به mpeg2 کنه و حجم رو کم کنه کیفیت هم کم میشه؟بطور کلی تبدیل فرمت ها باعث کاهش کیفیت میشن؟
با همون فرمت خام قابل تحویل و نمایش هست؟

مسلما فيلم بعد از ويرايش و تدوين در برنامه هاي مخصوص اينكار ممكنه بارها فرمتش تغيير كنه ولي ديگه به مهارت تدوينگر مربوط ميشه كه فيلم نهايي رو با چه كيفيتي آماده تحويل كنه...

mInI_ClockEr
17-12-2011, 01:56
فکر میکنم به خاطر اینه که وقتی از چشمی استفاده میشه کنترل بهتری بر دوربین داریم ( من که دلیلم اینه )
LV هم در بسیاری از موارد کارایی داره مثلا عکاسی از پرنده در آب در حالی که شما در قایق هستید ( مخصوصا LCD گردان که متاسفانه نیکون از آن بی بهره است یا حداقل تا جایی که من میدونم اکثر مدلهای نیکون همین طورند )

شما اگر يه مدت دوربين حرفه اي بدست بگيريد بعد از مدتي ناخودآگاه به استفاده از چشمي آن عادت خواهيد كرد زيرا :

كادربندي از داخل چشمي دقيقتر انجام ميشه
لرزش دوربين به دليل اينكه 3 تكيه گاه داره كمتر ميشه
فوكوس در حالت چشمي بسيار سريعتر و دقيقتر انجام ميشه

وجود LCD بيشتر براي ديدن سريع عكسها بعد از عكاسي است گرچه ميتوان در حالت نمايش زنده از LCD - Live View هم عكاسي كرد.

و یه چیزی الان دوربین های حرفه ایی چشمی شون مثل همین HS20 الکتریکی هست یا نه ؟؟؟
و اینکه الان اگه من با HS20 فوجی بخوام عکس بندازم بهتر هست با چشمی نیگاه کنم یا نه با LCD ؟؟؟؟
یوقتی ضایع نباشه یه عکاس که SLR داشته باشه ببینمون بخنده بهمون ؟؟؟؟

Damian
17-12-2011, 02:12
و یه چیزی الان دوربین های حرفه ایی چشمی شون مثل همین HS20 الکتریکی هست یا نه ؟؟؟
و اینکه الان اگه من با HS20 فوجی بخوام عکس بندازم بهتر هست با چشمی نیگاه کنم یا نه با LCD ؟؟؟؟
یوقتی ضایع نباشه یه عکاس که SLR داشته باشه ببینمون بخنده بهمون ؟؟؟؟

نه چشمی SLR ها اپتیکاله
و واقعا تکنولوژی بالایی دارن
به دلیل اینکه سالهای سال از اختراع اون میگذره یعنی این قطعه به قدری مهمه که تک لنزی شدن دوربینها مدیون پیشرفت این قطعه است.
در رابطه با چشمی دوربین شما حقیقتش اینه که من چون زیاد با چشمی SX30 حال نکردم و فکر میکنم چشمی دوربین شما در همین سطح باشه پیشنهاد میکنم از ال سی دی استفاده کنید ولی از اونجایی که وزن دوربین شما بالاست فکر میکنم لرزش دست در هنگام استفاده از چشمی کمتر باشه

mInI_ClockEr
17-12-2011, 15:11
نه چشمی SLR ها اپتیکاله
و واقعا تکنولوژی بالایی دارن
به دلیل اینکه سالهای سال از اختراع اون میگذره یعنی این قطعه به قدری مهمه که تک لنزی شدن دوربینها مدیون پیشرفت این قطعه است.
در رابطه با چشمی دوربین شما حقیقتش اینه که من چون زیاد با چشمی SX30 حال نکردم و فکر میکنم چشمی دوربین شما در همین سطح باشه پیشنهاد میکنم از ال سی دی استفاده کنید ولی از اونجایی که وزن دوربین شما بالاست فکر میکنم لرزش دست در هنگام استفاده از چشمی کمتر باشه

با سلام
تو مشخصات چشمی این دوربین اینجوری زده ببینید
و برای SX30 رو یه چیز دیگه زده ببیند لطفاً
من که نفهمیدم که چجوری هستن این دو تا دوربین کدوم بهتر هست که از چشمی نگاه کرد؟؟؟؟؟

kia.Tahamtan
17-12-2011, 22:48
مسلما فيلم بعد از ويرايش و تدوين در برنامه هاي مخصوص اينكار ممكنه بارها فرمتش تغيير كنه ولي ديگه به مهارت تدوينگر مربوط ميشه كه فيلم نهايي رو با چه كيفيتي آماده تحويل كنه...

سلام دوست عزیز
دوباره سوالی برام پیش اومد
دوربین های Full HD هنگام فیلمبرداری روی هارد خاصی ضبط می کنن؟(با توجه به اینکه با حجم و کیفیت بالایی نیاز دارن)
معمولا با چه فرمت هایی ضبط میشن؟
اگه رو هارد خاصی ضبط میشن ، چه قیمتی دارن؟ گران قیمت هست؟

toolhelp
17-12-2011, 23:15
سلام دوست عزیز
دوباره سوالی برام پیش اومد
دوربین های Full HD هنگام فیلمبرداری روی هارد خاصی ضبط می کنن؟(با توجه به اینکه با حجم و کیفیت بالایی نیاز دارن)
معمولا با چه فرمت هایی ضبط میشن؟
اگه رو هارد خاصی ضبط میشن ، چه قیمتی دارن؟ گران قیمت هست؟

سلام

بستگي به نوع دوربين داره ولي كارتهاي مموري با سرعت و ظرفيت بالا هم وجود داره كه معمولا از اونها استفاده ميشه. مثلا با يك مموري كارت 32 گيگ ميتونيد تقريبا 4 ساعت فيلم برداري full hd داشته باشين.

Damian
18-12-2011, 01:17
با سلام
تو مشخصات چشمی این دوربین اینجوری زده ببینید

و برای SX30 رو یه چیز دیگه زده ببیند لطفاً

من که نفهمیدم که چجوری هستن این دو تا دوربین کدوم بهتر هست که از چشمی نگاه کرد؟؟؟؟؟
EVF مخفف Electronic ViewFinder هست
در نتیجه این دو حداقل از نظر نوع تفاوتی با هم ندارند

kia.Tahamtan
18-12-2011, 22:11
سلام دوستان .
1- برای داشتن تصویر Full HD با چه فرمتی بهتره تصویر ضبط شه تا کیفیت بالاتری داشت؟کدام Codec مناسبتره؟
2- تفاوت کدک و فرمت در چیه؟
3- کدام فرمت برای صدا مناسبتر و با کیفیت تره؟ mpeg? aac? dts?
با سپاس.

kia.Tahamtan
24-12-2011, 20:36
سلام

بستگي به نوع دوربين داره ولي كارتهاي مموري با سرعت و ظرفيت بالا هم وجود داره كه معمولا از اونها استفاده ميشه. مثلا با يك مموري كارت 32 گيگ ميتونيد تقريبا 4 ساعت فيلم برداري full hd داشته باشين.

دوست عزیز من برا فیلمبرداری مراسمم که میخوام HD باشه بدلیل هزینه فیلم که میگن و سخت بودن کار حدود 30درصد بیشتر و برای full HD 60درصد بیشتر طلب میکنن. میخوام بدونم این مسائل واقعیت داره یا بازارگرمی ومیخوان جیب مردم خالی کنن

toolhelp
24-12-2011, 20:55
دوست عزیز من برا فیلمبرداری مراسمم که میخوام HD باشه بدلیل هزینه فیلم که میگن و سخت بودن کار حدود 30درصد بیشتر و برای full HD 60درصد بیشتر طلب میکنن. میخوام بدونم این مسائل واقعیت داره یا بازارگرمی ومیخوان جیب مردم خالی کنن

اطلاعي از اينكه قيمت بالاتره يا نه ندارم ولي در full HD 60 در هر ثانيه 60 فريم برداشته ميشه و فيلم در اين حالت بسيار نرمتر و طبيعيتر به نظر مياد ولي حجم فايل فيلم خيلي زياد ميشه و عمليات پروسس اون هم سنگين و وقتگير ميشه البته با داشتن سيستمهاي قوي مشكلي به وجود نمياد ولي نميدونم روي قيمت نهايي چقدر تاثير داره... البته فيلم برداري ntsc با 60 فريم در ثانيه نقاط ضعفي هم داره كه مهمترينش چشمك زدن نورهاي موجود در محيط فيلم برداري است ( انگار منابع نور در فيلم پر پر ميزنن) بهترين حالت full hd با سيستم پال و 25 فريم در ثانيه است كه با فركانس برق شهر و منابع نور شهري تداخل كمتري پيدا ميكنه.

mInI_ClockEr
24-12-2011, 23:47
با سلام
ببخشید سرعت شاتر که میگن 30 ثانیه هست بهتر هست???
یا 15 ثانیه ؟؟؟؟
یکی گفته که بستگی به سوژه داره در حال حرکت باشه فلو میشه ؟؟
میشه کاملتر و یجوری که من بفهمم توضیح بدید ؟؟؟
من اصلاً نفهمیدم چی به چی هست
منظورش این بوده که اگه سرعت شاتر 15 ثانیه باشه و سوژه هم متحرک باشه مثل بازیکن فوتبال عکس کش دار و تار میافته؟؟؟
یکی کمکی کنه ممنون میشم

kia.Tahamtan
26-12-2011, 18:25
سلام دوستان با بودجه550 کدام دوربین را پیشنهاد می کنید؟
خودم Canon sx30 پسندیدم.مزایا و معایبش چیه؟
با سپاس.

5DII
31-01-2012, 20:56
سلام دوستان با بودجه550 کدام دوربین را پیشنهاد می کنید؟
خودم Canon sx30 پسندیدم.مزایا و معایبش چیه؟
با سپاس.

سلام

پیشنهاد بنده اینه کمی صبر کنید تا وضع بازار از این حال در بیاد و ثبات پیدا کند و بعد از آن خرید را انجام دهید.

شاد باشید.....

ELSIN
31-01-2012, 23:15
سلام

پیشنهاد بنده اینه کمی صبر کنید تا وضع بازار از این حال در بیاد و ثبات پیدا کند و بعد از آن خرید را انجام دهید.

شاد باشید.....

سلام عزیز
لطفا هنگام پاسخ به پستی به تاریخ اون پست توجه کنید
ممنون

mous3030
05-03-2012, 03:08
چه تنظیمی برای وایدترین حالت ممکنه باید انجام بدیم . دوربین فوجی اف 600

ELSIN
05-03-2012, 22:48
زوم نکنید همین

mous3030
11-03-2012, 20:47
1-از یه اتاق با چند لوستر پر نور میخوام عکس بگیرم طوریکه لوسترا و چراغا و لامپاش کاملا واضح باشه الان که از ال سی قبل و بعد از عکاسی که نگاه میکنم لوسترها اصلا معلوم نیست پر از نویزه و هاله ای از نور ....
2- بهترین تنظیم برای عکاسی در شب در محیطهای نسبتا کم نور با لامپها و چراغای رنگ ورنگ ( تقریبا محیطهای رومانتیک در رستورانها و کافی شاپها....)
دوربین فوجی فیلم اف 600

Farshadd
12-03-2012, 13:54
سلام

من یه w570 گرفتم.

یه سوال دارم: این دوربین حالت ماکروی ثابت نداره؟

یعنی نمیشه به صورت دستی اونو روی ماکرو بذاریم و حتما باید از تنظیمات اتومات خودش بره روی ماکرو؟

ELSIN
12-03-2012, 23:41
1-از یه اتاق با چند لوستر پر نور میخوام عکس بگیرم طوریکه لوسترا و چراغا و لامپاش کاملا واضح باشه الان که از ال سی قبل و بعد از عکاسی که نگاه میکنم لوسترها اصلا معلوم نیست پر از نویزه و هاله ای از نور ....
2- بهترین تنظیم برای عکاسی در شب در محیطهای نسبتا کم نور با لامپها و چراغای رنگ ورنگ ( تقریبا محیطهای رومانتیک در رستورانها و کافی شاپها....)
دوربین فوجی فیلم اف 600

باید پانوراما بگیرید تا کل محیط توی عکس باشه
بهترین راه نوردهی زیاد با سه پایه هست

سلام

من یه w570 گرفتم.

یه سوال دارم: این دوربین حالت ماکروی ثابت نداره؟

یعنی نمیشه به صورت دستی اونو روی ماکرو بذاریم و حتما باید از تنظیمات اتومات خودش بره روی ماکرو؟

سلام
مبارک باشه :10::11:
باید داشته باشه معمولا عکس یه گل رو برای ماکرو میزارند

Farshadd
13-03-2012, 00:52
باید پانوراما بگیرید تا کل محیط توی عکس باشه

سلام
مبارک باشه :10::11:
باید داشته باشه معمولا عکس یه گل رو برای ماکرو میزارند

سرچ کردم نداره.
منبع:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

For Macro focusing, you can get as close as 5cm at wide-angle. While you can't set the camera into Macro manually, the W570's iAuto Mode will automatically adjust for you as your subject swells into view. You'll also have your choice of Spot, Center, or Multi, with 9 Autofocus points, which you can set in the Menu while in Program Mode.
از این مسخره تر نمیشه. یکم زورم میومد برم 650بدم hs20 رفتم اینو گرفتم. از اینکه ارزونه خیلی رازی هستم. ولی افسوس. اتوماتش خیلی زیاده.

با زومش اصلا نمیشه ماکرو گرفت.

mous3030
30-03-2012, 22:57
[QUOTE=ELSIN;6900565]باید پانوراما بگیرید تا کل محیط توی عکس باشه

سلام. ظاهرا متوجه منظورم نشدین عرضم اینه که از یه چراغ پر نور مثل لوستر یا لامپ چطور عکس بگیرم که نور اطرافش بطور هاله نباشه و نویز نداشته باشه و پرتوهاو اشعه های که با چشم دیده نمیشد درش نباشه ...
ممنون

masoudtr
31-03-2012, 00:50
[QUOTE=ELSIN;6900565]باید پانوراما بگیرید تا کل محیط توی عکس باشه

سلام. ظاهرا متوجه منظورم نشدین عرضم اینه که از یه چراغ پر نور مثل لوستر یا لامپ چطور عکس بگیرم که نور اطرافش بطور هاله نباشه و نویز نداشته باشه و پرتوهاو اشعه های که با چشم دیده نمیشد درش نباشه ...
ممنون
شما اگه میخوای نور نداشته باشه که باید چراغ را خاموش کنی :31:
ولی جدا از شوخی
شما باید دیاف را تا میتونی ببندی و زمان نور دهی را تا میشه زیاد کنی البته نه به صورتی که عکس خراب بشه
یعنی سرعت پایین شاتر مثلا 10 ثانیه و دیاف بسته مثلا f22 چون زمان نور دهی زیاد هم هست باید از پایه استفاده کنی که دستت نلرزه
برای اینکه تصویر هم نویز دار نشه از iso پایین استفاده کن مثلا 100
ایشون در پست قبلی درست گفتن

memit
01-04-2012, 22:05
من HX100 سونی دارم. کلا 4 عدد قابل تغییر داره.
ایزو
روشنایی
سرعت که من نمیدونم مقیاسش چطوره!
و دیافراگم که کنارش F هست و اونم باز نمیدونم مقیاسش چطوره!
کسی دو مورد آخر رو میگه چطوریاس؟ هر چی عدد دیافراگ بالاتر باشه یعنی بازتره و نور بیشتری به سنسور میرسه؟

mehran_286
02-04-2012, 00:17
سلام دوستان

در مورد سنسور های دوربیین اطلاعات میخواستم

مثلا فرق CCD با CMOS یا LIVEMOS چیه ؟؟

کدوم بهتره و........

با تشکر

memit
02-04-2012, 17:50
pict bridge چیه؟

a.g g.a
03-04-2012, 11:39
من HX100 سونی دارم. کلا 4 عدد قابل تغییر داره.
ایزو
روشنایی
سرعت که من نمیدونم مقیاسش چطوره!
و دیافراگم که کنارش F هست و اونم باز نمیدونم مقیاسش چطوره!
کسی دو مورد آخر رو میگه چطوریاس؟ هر چی عدد دیافراگ بالاتر باشه یعنی بازتره و نور بیشتری به سنسور میرسه؟

سلام

ایزو یا همون حساسیت:
فکر کنم بشه بهش حساسیت سنسور به نور هم گفت،وقتی شما حساسیت رو بالا می برین عکس روشن تر میشه هر چی دوربین شما حرفه ای تر باشه با حساسیت بالا نویز کمتری به عکس میده مثلا در بعضی دوربین های حرفه ای حساسیت 3200 عادیه ولی اگه من با دوربینم(DSC_H20)حساسیت 3200 رو انتخاب کنم توی عکس فقط نویز دیده میشه،فکر کنم دوربین شما توی نویز زیادی در حساسیت های بالا نداشته باشه ولی کلا دوربین های کامپکت(دوربین های لنز سر خود)نسبت به دوربین های حرفه ای نویز زیادی به عکس میدن

در مورد روشنایی:
وقتی شما مقداری رو برای روشنایی انتخاب می کنید خود دوربین با تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر اون مقدار روشنایی رو به دست میاره

سرعت شاتر:
زمان باز بودن شاتر،مقیاسش ثانیه هست ولی نوع نوشتن دوربین ها با هم فرق می کنه فکر کنم دوربین شما این طوری باشه وقتی می نویسه 60 یعنی 1/60 ثانیه و وقتی می نویسه 3(بعدش علامت ثانیه من روی کیبوردم ندارم علامت ثانیه رو)یعنی 3 ثانیه چون من خودم سونی دارم این طوری می نویسه برای بعضی از دوربین ها همون 1/60 می نویسه و برای 3 ثانیه هم 3

هر چی سرعت شاتر بالاتر باشه عکس تاریک تر میشه و سوژه بهتر فریز میشه،برای همین سرعت شاتر رو باید بر اساس میزان تحرک سوژه و نور محیط تنظیم کرد

با پایین آوردن سرعت شاتر سوه های متحرک توی عکس کشیده میشن نمونشو میشه توی عکس هایی دید که توی شب از ماشین های در حال حرکت گرفته شدن و نور چراغ های ماشینا توی عکس کشیده شده(به شکل چند خط نورانی)

دیافراگم:
اندازه باز بودن دیافراگم،هر چی دیافراگم بازتر باشه(عدد کوچیکتر)عمق میدان(محدوده فوکوس)کمتر میشه و عکس روشنتر میشه،برای همین اندازه دیافراگم رو باید بر اساس نور محیط و محدوده فوکوس مورد نیاز سوژه تنظیم کرد

لازم میدونم یه توضیحی هم درباره عمق میدان بدم
عمق میدان یعنی محدوده ای که توی فوکوس قرار می گیره وقتی شما از یک سوژه عکس می گیرین و روی یه نقطه از اون فوکوس می کنین اگه عمق میدان رو بالا ببرین قسمت هایی که روی نقطه فوکوس نیستن واضح تر میشن و اگه عمق میدان رو پایین بیارین قسمت هایی که وری نقطه فوکوس نیستن تار میشن

امیدوارم مفید بوده باشه

homo2121
03-04-2012, 12:00
سلام دوستان
یه دوربین fz18 پاناسونیک دارم راهنما یا سایتی هست که راجع به گزینه های مختلف عکاسیش کمک کنه؟منظورم حالت شب اسپرت ابر وغیره هستش
ممنون

memit
03-04-2012, 12:05
سلام

ایزو یا همون حساسیت:
فکر کنم بشه بهش حساسیت سنسور به نور هم گفت،وقتی شما حساسیت رو بالا می برین عکس روشن تر میشه هر چی دوربین شما حرفه ای تر باشه با حساسیت بالا نویز کمتری به عکس میده مثلا در بعضی دوربین های حرفه ای حساسیت 3200 عادیه ولی اگه من با دوربینم(DSC_H20)حساسیت 3200 رو انتخاب کنم توی عکس فقط نویز دیده میشه،فکر کنم دوربین شما توی نویز زیادی در حساسیت های بالا نداشته باشه ولی کلا دوربین های کامپکت(دوربین های لنز سر خود)نسبت به دوربین های حرفه ای نویز زیادی به عکس میدن

در مورد روشنایی:
وقتی شما مقداری رو برای روشنایی انتخاب می کنید خود دوربین با تنظیم دیافراگم و سرعت شاتر اون مقدار روشنایی رو به دست میاره

سرعت شاتر:
زمان باز بودن شاتر،مقیاسش ثانیه هست ولی نوع نوشتن دوربین ها با هم فرق می کنه فکر کنم دوربین شما این طوری باشه وقتی می نویسه 60 یعنی 1/60 ثانیه و وقتی می نویسه 3(بعدش علامت ثانیه من روی کیبوردم ندارم علامت ثانیه رو)یعنی 3 ثانیه چون من خودم سونی دارم این طوری می نویسه برای بعضی از دوربین ها همون 1/60 می نویسه و برای 3 ثانیه هم 3

هر چی سرعت شاتر بالاتر باشه عکس تاریک تر میشه و سوژه بهتر فریز میشه،برای همین سرعت شاتر رو باید بر اساس میزان تحرک سوژه و نور محیط تنظیم کرد

با پایین آوردن سرعت شاتر سوه های متحرک توی عکس کشیده میشن نمونشو میشه توی عکس هایی دید که توی شب از ماشین های در حال حرکت گرفته شدن و نور چراغ های ماشینا توی عکس کشیده شده(به شکل چند خط نورانی)

دیافراگم:
اندازه باز بودن دیافراگم،هر چی دیافراگم بازتر باشه(عدد کوچیکتر)عمق میدان(محدوده فوکوس)کمتر میشه و عکس روشنتر میشه،برای همین اندازه دیافراگم رو باید بر اساس نور محیط و محدوده فوکوس مورد نیاز سوژه تنظیم کرد

لازم میدونم یه توضیحی هم درباره عمق میدان بدم
عمق میدان یعنی محدوده ای که توی فوکوس قرار می گیره وقتی شما از یک سوژه عکس می گیرین و روی یه نقطه از اون فوکوس می کنین اگه عمق میدان رو بالا ببرین قسمت هایی که روی نقطه فوکوس نیستن واضح تر میشن و اگه عمق میدان رو پایین بیارین قسمت هایی که وری نقطه فوکوس نیستن تار میشن

امیدوارم مفید بوده باشه

با سپاس
با این حساب اگر یه عکس با نور کم بخواهیم که ماکرو باشه و عمقش کم باشه، باید با دیافراگم باز و سرعت بالا و فوکوس نزدیک (حداقل دوربین) عکس برداری کنیم. درسته؟
در واقع عدد روی دوربین برای کنار F بالا و برای عدد شاتر هم بالا باشه. ایزو هم تقریبا 100،200 باشه

a.g g.a
03-04-2012, 21:32
با سپاس
با این حساب اگر یه عکس با نور کم بخواهیم که ماکرو باشه و عمقش کم باشه، باید با دیافراگم باز و سرعت بالا و فوکوس نزدیک (حداقل دوربین) عکس برداری کنیم. درسته؟
در واقع عدد روی دوربین برای کنار F بالا و برای عدد شاتر هم بالا باشه. ایزو هم تقریبا 100،200 باشه

بله فقط برای عکس های ماکرو بهتره عمق میدان زیاد باشه البته این طوری بکگراند خیلی خوب نمیشه و واضح میشه که میشه بعدش با فتوشاپ تارش کرد(برای عکس های ماکرو بهتره بکگراند تار باشه تا حواس آدمو از سوژه اصلی دور نکنه)
...
نمیشه یه راه کلی پیدا کرد بستگی به موقعیت داره ممکنه گاهی اوقات برای عکس های ماکرو هم عمق میدان کم بهتر باشه ولی معمولا عمق میدان زیاد برای عکس های مناسب تره

memit
15-04-2012, 20:27
چطور میشه عکسی گرفت که فوکوس صفحه ای داشته باشه
یعنی روی سوژه فوکوس بشه و جلو و پشت سوژه تار نشون داده بشه.

part gah
15-04-2012, 20:49
ســـــــــــلام
خوب یه جا دیگه سوالاتو پرسیده بودی گفتی دوربین SLR نیست پس مشکل منو داری.توی دوربین های دیجیتال اگه دکمه عکسبرداری رو تا نصفه فشار بدی به راحتی میتونی فوکوس رو روی شی مورد نظرت تنظیم کنی و عکسبرداری تو انجام بدی.من اینکارو میکنم.حالا بازم شاید راه حل های دیگه ای هم باشه.

**** اگه از فوکوسی که شد روی شی مورد نظرت نبود باز دست تو بردار دوباره نصفه فشار بده فوکوس میره روی یه شی دیگه.

memit
15-04-2012, 21:34
ســـــــــــلام
خوب یه جا دیگه سوالاتو پرسیده بودی گفتی دوربین SLR نیست پس مشکل منو داری.توی دوربین های دیجیتال اگه دکمه عکسبرداری رو تا نصفه فشار بدی به راحتی میتونی فوکوس رو روی شی مورد نظرت تنظیم کنی و عکسبرداری تو انجام بدی.من اینکارو میکنم.حالا بازم شاید راه حل های دیگه ای هم باشه.

**** اگه از فوکوسی که شد روی شی مورد نظرت نبود باز دست تو بردار دوباره نصفه فشار بده فوکوس میره روی یه شی دیگه.

درود
آخه مشکل بیشتر روی جلوی سوژه هست و الا آپشنی هست که پشت سوژه رو تار کنه.

part gah
19-04-2012, 12:17
ســـــــــــلام

جلو و پشت سوژه تار بشه تکنیک فتوشاپیه شاید و عکس نیست.آخه ما یا باید پشت و محو کنیم یا مثلا سوژه بین محدوده باشه....بزار با مثال توضیح بدم
سوزه یه خوشه انگور روی درخت مو......
برگ های نزدیک به علت عدم فوکوس محو.....خوشه انگور به علت سوژه بودن واضح .....بکگراند هم که هر چی دورتر شده محو به نظر میاد.
منظورت اگه این باشه این توی عکاسی دیجیتال که یه فاصله ی خاصی داشته باشی این عکس و میتونی بندازی اما توی SLR ها با دست بردن توی دیافراگم میتونی تغییر وضوح عکس و یا بقولی عمق میدان رو برای خودت دستکاری کنی.

mehr film
01-08-2012, 00:30

این کار یا باید به صورت نرم افزاری صورت بگیره . یا با لنز های تیلت شیفت