PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : کاشت هویج؟

hamidma
12-08-2007, 15:38
ممنون از راهنماییتون.
ایا شما تجربه کاشت مستقیم بذر خیار و یا گوجه و یا هویچ را در باغچه داشته اید؟ یا اینکه از نشاء موجود در بازار استفاده کرده اید؟

AaVaA
12-08-2007, 15:53
ممنون از راهنماییتون.
ایا شما تجربه کاشت مستقیم بذر خیار و یا گوجه و یا هویچ را در باغچه داشته اید؟ یا اینکه از نشاء موجود در بازار استفاده کرده اید؟

تجربه ی کاشت مستقیم گوجه با بذر ور داشتم
ولی در مورد خیار تجربشو دیدم..کار سختیه که زحمت زیاد داره ..اگه بتونین از نشا استفاده کنین بهتره
موفق باشید:11:

hamidma
12-08-2007, 22:49
تجربه ی کاشت مستقیم گوجه با بذر ور داشتم
ولی در مورد خیار تجربشو دیدم..کار سختیه که زحمت زیاد داره ..اگه بتونین از نشا استفاده کنین بهتره
موفق باشید:11:

با تشکر
شما دقیقا کی بذر گوجه رو کاشتید؟ در در مورد گوجه خوندم که باید برای کاشت مستقیم اردیبهشت این کار رو کرد. درسته؟ در مورد خیار و هویچ هم اگه اطلاع دارید که دقیقا کی باید بذرش رو کاشت ممنون می شم.

hamidma
15-08-2007, 01:21
من اینجا که پرسیدم گفتند که نشاء خیار و گوجه رو می شه تو مهر و ابان گیر اورد. شما چه زمانی می تونید تهیه کنید؟ ( با توجه به شهرتون )

AaVaA
15-08-2007, 05:40
با تشکر
شما دقیقا کی بذر گوجه رو کاشتید؟ در در مورد گوجه خوندم که باید برای کاشت مستقیم اردیبهشت این کار رو کرد. درسته؟ در مورد خیار و هویچ هم اگه اطلاع دارید که دقیقا کی باید بذرش رو کاشت ممنون می شم.

سلام
بله من اردیبهشت یا اواخر فروردین بود که مستقیم گوجه رو کاشتم...تا اواسط مرداد هم گوجه میداد.

در مورد خیار چون اون تجربه به زمستون خورد..نمیتونم بهتون پیشنهاد کنم!

در مورد هویج اطلاعی ندارم

اگه شما اطلاعاتی در مورد هویج پیدا کردید خوشحال میشم منم بدونم:11:

اینجا ما نشای گوجه رو تا اواخر اردبهشت خیلی راحت تهیه میکردیم...چون زمان دیگه سراغش نرفتیم نمیدونم دقیقا کی اینجا میشه پیدا کرد!
اما نشای گوجه رو بچه ها از کرج اوردن ..ماه اردیبهشت بود.

hamidma
15-08-2007, 14:14
سلام
بله من اردیبهشت یا اواخر فروردین بود که مستقیم گوجه رو کاشتم...تا اواسط مرداد هم گوجه میداد.

در مورد خیار چون اون تجربه به زمستون خورد..نمیتونم بهتون پیشنهاد کنم!

در مورد هویج اطلاعی ندارم

اگه شما اطلاعاتی در مورد هویج پیدا کردید خوشحال میشم منم بدونم:11:

اینجا ما نشای گوجه رو تا اواخر اردبهشت خیلی راحت تهیه میکردیم...چون زمان دیگه سراغش نرفتیم نمیدونم دقیقا کی اینجا میشه پیدا کرد!
اما نشای گوجه رو بچه ها از کرج اوردن ..ماه اردیبهشت بود.

با تشکر فراوان از راهنمایی های شما

من امروز مقداری بذر بادمجان هم خریداری کردم. گفتند که اگه در یه محل مناسب بشه برای نشاء شدن بکاری می شه الان کاشت.
قصدم اینه که داخل اتاق تو گلدون بذرشون رو بکارم و در زمان مناسب به با غچه انتقالشون بدهم.

AaVaA
15-08-2007, 20:01
کار خوبیه

موفق باشید

khalsiyah1
25-01-2011, 16:28
فردا 06/11/89 میخوام بطور آزمایشی در سطح محدودی هویج بکارم
کسی ، دوستی ، کارشناسی ، تجربه ای داره ممنون میشم در اختیارم بذاره .
با تشکر خالسیاه.

saeednag
28-01-2011, 09:17
پرورش هویج
اینو تو یه سایت دیدم کپی کردم براتون
هویج ، گیاهی است دوساله كه ریشه آن عمودی بوده و قسمت وسط ریشه گوشتی وخشبی و به رنگ زرد میشود كه هویج مصرفی را تشكیل میدهد.
به هر میزان كه این قسمت ظریف تر و ضخامت آن كمتر باشد ، هویج مرغوب تر خواهد بود .
برگ های این گیاه دندانه دندانه و ساقه گل آن درسال دوم ظاهر میشود .
برای مصرف ، محصول هویج ، در سال اول و یا فصل زراعتی اول برداشت می شود و به منظور بذرگیری درسال دوم مورد استفاده قرار میگیرد .
گل های این گیاه، سفید رنگ و ریز می باشند كه در سال دوم به صورت چتری از داخل غلافی در راس ساقه گل خارج می گردند .
هویج به صورت ، خام و پخته مصرف می شود .
آب هویج را به عنوان آب میوه مصرف می نمایند .
این گیاه دارای ویتامین " A " زیاد است و اغلب پزشكان و مردم مجرب مصرف آن را توصیه می كنند .
از هویج در ترشی ها نیز استفاده می شود .

آب و هوا و خاك : هویج ، در هر آب و هوا و خاكی می روید .
ولی در زمین های نرم و عمیق بهار نتیجه می دهد .
برای آن كه ریشه هویج كه همان قسمت خوراكی و مورد استفاده گیاه است صاف و خوش تركیب باشد ، بایستی در زمین هائی به گشت آن پرداخت كه اجسام سخت مانند : سنگ وگیاهان نپوسیده در زمین نباشد.
زمین مورد استفاده برای كشت هویج احتیاج به مقدار كافی مواد غذائی (كود ) دارد .
بایستی محل كاشت این گیاه را با كودهای لازم تقویت نمود .
در صورتی كه بخواهند كود حیوانی به خاك بدهند ، بایستی در پائیز سال قبل اقدام گردد تا كود كاملا پوسیده شود .

روش كاشت : این گیاه وسیله بذر تكثیر می شود .
بذر هویج كوچك و به رنگ های خاكستری و سبز و معطر می باشد .
شكل بذر هویج كمی محدّب و دارای خار است و اغلب این خارها موجب می شوند كه چند بذر بع هم بچسبند .
به همین علت بایستی در زمان كاشت ، بذرها را كمی به یكدیگر مالید تا ازهم جدا شوند .
بذر انواع زودرس را می توان در اسفندماه كاشت .
البته در محل های محصور و بطور كلی پس از گذشت سرمای زمستان و بعد از عید نوروز در فروردین ماه می توان هویج را كاشت .
طرز كاشت هویج به صورت خطی و یا دستپاش می باشد .
در هردو صورت بایستی پس از سبز شدن گیاه ، زمین را از علف های هرز وجین كرد و در صورت لزوم هویج ها را تُنُك كرد . در صورتی كه بذر هویج و تربچه را به نسبت مساوی باهم مخلوط نموده بكارند ، همزمان با سبز شدن هویج ها تربچه ها قابل برداشت می شوند و چون تربچه را برداشت می كنند خود به خود فضای لازم برای رشد و نمو هویج باز می شود و از یك زمین در یك زمان دو استفاده شده است .
در طریقه خطی ، فاصله بین خطوط ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر مناسب است و بایستی دقت شود كه روی بذرها زیاد خاك داده نشود .
از زمان كشت بذر ، تا برداشت محصول هویج نسبت به انواع زودرس و دیررس ۳ تا ۶ ماه به طول می انجامد

---------- Post added at 10:17 AM ---------- Previous post was at 10:13 AM ----------

فردا 06/11/89 میخوام بطور آزمایشی در سطح محدودی هویج بکارم
کسی ، دوستی ، کارشناسی ، تجربه ای داره ممنون میشم در اختیارم بذاره .
با تشکر خالسیاه.
دوست عزیز هویج نیاز به خاکی داره که متراکم نباشه تا شکل هویج شکل مطلوبی داشته باشه.و یکی دیگه اینکه خاک کلوخ نداشته باشه.

pocke
27-04-2011, 18:52
من هویج کاشتم ولی حس نمی کنم رشد کرده باشه...........

در مورد خیار هم با بذر تابستون کاشتم...خوب بود ..باید زود بچینی نزاری از یه حدی بیشتر رشد کنن وگرنه به عنوان بذر فقط می تونی از خیاره استفاده کنی.

1navid
27-04-2011, 19:29
من گوجه کاشتم بذرش رو اوایل فروردین تو گلدون کاشتم بعد اینکه 10 سانت قد کشید و جون گرفت منتقلش کن تو گلدون بزرگ یا باغچه بعد اینکه 6 تا برگ پهن داد بهش کود بده بعد هم بار میده