PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسش درباره ی لاکی بامبو

ahwaz88
21-11-2007, 10:52
دوستان سلام
حدود 17 روز پیش سه شاخه بامبو خریدم که یکی از آنها دو جوانه هم داشت
آنها را در آب گذاشته بعد خاک ژله ای نو در آب ریختم رنگ آب رنگ خاک ژله ای شد بعد از یک هفته ساقه بامبو ها شروع به پلاسیده شدن کرد
حالا بامبوها ساقه ای پلاسیده دارند و جوانه ها نیز رشد نکردند خواهشمند است اگر روشی موجود هست بامبوها را نجات دهم با تشکر

Marichka
21-11-2007, 11:14
دوستان سلام
حدود 17 روز پیش سه شاخه بامبو خریدم که یکی از آنها دو جوانه هم داشت
آنها را در آب گذاشته بعد خاک ژله ای نو در آب ریختم رنگ آب رنگ خاک ژله ای شد بعد از یک هفته ساقه بامبو ها شروع به پلاسیده شدن کرد
حالا بامبوها ساقه ای پلاسیده دارند و جوانه ها نیز رشد نکردند خواهشمند است اگر روشی موجود هست بامبوها را نجات دهم با تشکر

سلام دوست عزیز

چند پست بالاتر:

بامبوهای خوش یمن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

فکر میکنم در رابطه با سوالتون مطالبی داشته باشه.

موفق باشید :20:

ahwaz88
21-11-2007, 13:47
سلام دوست عزیز

چند پست بالاتر:

بامبوهای خوش یمن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

فکر میکنم در رابطه با سوالتون مطالبی داشته باشه.

موفق باشید :20:

دوست خوبم متشکرم
من پستی که معرفی کردی حدود 4 ماه پیش از یه سایت دیگه،3 ماه پیش از یه روزنامه و حدود 1ماه پیش در ایمیلم خوندم فکر میکردم کسی می تونه راهنمایی بیشتری کنه

Marichka
22-11-2007, 09:05
دوست خوبم متشکرم
من پستی که معرفی کردی حدود 4 ماه پیش از یه سایت دیگه،3 ماه پیش از یه روزنامه و حدود 1ماه پیش در ایمیلم خوندم فکر میکردم کسی می تونه راهنمایی بیشتری کنه

سلام

یه سری اطلاعات بیشتر که امیدوارم مفید باشه:

بامبو نیاز به خاک ندارد! بامبو را می‌توان در آب یا «ژل‌خاک‌ها» نگهداری کرد. اما برای رشد بهتر آن از تقویت‌کننده‌های مایعی استفاده می‌شود که به آب آنها اضافه می‌کنند، گل‌فروشی‌ها آن را با نام «غذای بامبو» می‌نامند.

استقبال از بامبو‌ها بازار فروش پررونق‌تری را برای فروش غذای بامبو ایجاد کرد! اگرچه برای داشتن این نوع گیاه باید یکبار هزینه کرد، اما برای نگهداری و رشد آن باید هر چند ماه یک بار غذای بامبو را با قیمت 1500 تا 2500 تومان تهیه کرد!

اگر بامبو را در دمای 15 تا 40 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگهدارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده خواهید بود.

نکته جالب توجه در بامبو عدم نیاز آن به نور خورشید است! اما در واقع بامبو نیز مانند سایر گیاهان به نور خورشید نیاز دارد، اما اگر آن را از نور دورتر نگهداری کنند در جست‌وجوی نور به طور مداوم بلند می‌شود! همچنین می‌توان پیچش‌های بامبو را قطع کرد و آن را به این طریق تکثیر کرد.

+

خاک ژله ای به نظرم درست کردنش یه مراحلی داشته باشه و اینطور که میگین فقط اون رو به آب اضافه کردین احتمال داره خوب حل نشده باشه و مواد معدنی اون به حالت محلول و قابل دسترس برای گیاه در نیومده باشه که باعث شده گیاه از بین بره. یا این که بد حل شده و اکسیژن در خودش حل نکرده و گیاه دچار خفگی شده.

من خودمم اتفاقا یه بسته خاک ژله ای گرفتم چند وقتی هست ولی فرصت نکردم درستش کنم و گیاهی رو داخلش قرار بدم اگر نیازی هست بفرمایید تا مراحل دقیق درست کردن خاک ژله ای رو براتون بنویسم از روی دستورالعملی که توی بسته ی این خاک هست.

پایدار و پیروز باشید

rmb_ali
06-05-2008, 20:00
هر چند که این پست مال 167 روز پیشه ولی من زندش میکنم چون موضوش برام جالبه
دوستان خاک ژله ایی اصلا برای گیاه زنده مناسب نیست و به علت ماده ایی که دارخ باعث پوسیدگی گیاه میشه برای بامبو بهترین چیز همون آب ساده هست و در صورتی آب که تغییر رنگ داد اونو عوض کنید در غیر اینصورت احتیاجی به تعویض اب نیست
در ضمن عکس بامبو خودم که نزدیک به 4 سال دارمشو براتون میزارم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

saman.g
21-05-2008, 01:27
tozihe kameltar bedid lotfan

am_merman01
22-05-2008, 01:47
هر چند که این پست مال 167 روز پیشه ولی من زندش میکنم چون موضوش برام جالبه
دوستان خاک ژله ایی اصلا برای گیاه زنده مناسب نیست و به علت ماده ایی که دارخ باعث پوسیدگی گیاه میشه برای بامبو بهترین چیز همون آب ساده هست و در صورتی آب که تغییر رنگ داد اونو عوض کنید در غیر اینصورت احتیاجی به تعویض اب نیست
در ضمن عکس بامبو خودم که نزدیک به 4 سال دارمشو براتون میزارم

سلام خدمت دوستان عزیز:10:
حرف دوستمون کاملا تایید میشه .
خاک ژله ای به علت عدم وجود تهویه مناسب باعث خفگی گیاه میشه .
همینطور به خاطر اینکه یه محیط مناسب رشد به حساب میاد باعث میشه که خیلی از قارچ ها و عوامل بیماری زا توی اون رشد کنند و به گیاه آسیب بزنند.
در کل خاک ژله ای برای استفاده کوتاه مدت و معمولا برای گاهای شاخه بریده به کار میره .
در مورد بامبو هم من حدود یک ساله که 11 شاخه بامبو دارم که اونارو توی آب خالی نگه داشتم و به هیچی چیز دیگه ای هم نیاز ندارند و خیلی هم شاداب و سرسبز هستند .

rmb_ali
22-05-2008, 18:50
tozihe kameltar bedid lotfan

در چه موردی توضیح بدم

e110
26-06-2008, 22:00
دوست عزیزم سلام در ابتدا باید بگویم احتمال دارد بامبوها مرده باشند اما در نا امیدی بسی امید است آنها را از خاک خارج کنید وقسمت پوسیده را ببرید وآنرا در ماسه بادی قرار دهید ودر نور کافی آفتاب قرار دهید وهر روز به اندازه لازم آبیاری نمایید به امید خدا ریشه خواهد زد

نارون67
24-01-2009, 08:02
سلام.من 4 تا قلمه بامبو داشتم.که دوتاشون مردن.
الان دوتی دیگه مونده.که یکی از انها هم داره زرد میشه.توی اب نگه داشتم ونور کمی داره و دور از باد هم هست.
مشکل چیه چطوری نچاتش بدم

khezr132
25-01-2009, 09:40
سلام دوستان
اخيرا من هم به جمع بامبوداران اضافه شدم:20:.بامبوهايي كه گرفتم بدون ريشه هستند .لذا دوسئوال برام پيش اومده.
1-انتهاي ساقه اونهارو اوريب بريدم،تا ريشه زايي بهتر انجام بشه.اين كار درسته يا اينكه بايستي صاف بريده بشه!:41:
2-چه مدت طول ميكشه تا ريشه ها ظاهر بشن؟
ببخشيدا ، يه سئوال ديگه::11:
3- برگهاش دارن از نوك شروع به زرد شدن ميكنن و اين زردي به طرف دمبرگها رو به گسترش است ،كسي از دوستان ميتونه دليل اونو توضيح بده؟البته خونه كه رفتم ازش عكس ميگيرم و اينجا آپلود ميكنم.

نارون67
30-01-2009, 09:06
اره بامبوهای من هم همین اینجوری شدن.قلمه بدون ریشه بود فکر کنم 2 ماه طول کشید تا ریشه خوب و کامل داد.
ولی از نوک شروع به زرد شدن کرد.دوتاشون از بین رفتن.یکی دیگه همه اینجوری داره میشه

khezr132
01-02-2009, 11:03
سلام نارون،من بامبو رو به داخل گلخانه ام منتقل كردم و بلافاصله فرايند زرد شدن متوقف شد و در همون وضعيت باقي موند .لذا فكر ميكنم مشكل در تامين رطوبت بود . بنابراين بايد كم كم اونو به محيط داخل خانه منتقل كنم تا به شوك رطوبتي عادت كنه.فقط سئوالي كه براي من باقي موند اينه كه انتهاي ساقه بامبو بايستي اريب بريده بشه يا صاف؟ كه هنوز رفقا پاسخي ندادند

AaVaA
02-02-2009, 03:16
1-انتهاي ساقه اونهارو اوريب بريدم،تا ريشه زايي بهتر انجام بشه.اين كار درسته يا اينكه بايستي صاف بريده بشه!:41:
2-چه مدت طول ميكشه تا ريشه ها ظاهر بشن؟
ببخشيدا ، يه سئوال ديگه::11:
3- برگهاش دارن از نوك شروع به زرد شدن ميكنن و اين زردي به طرف دمبرگها رو به گسترش است ،كسي از دوستان ميتونه دليل اونو توضيح بده؟البته خونه كه رفتم ازش عكس ميگيرم و اينجا آپلود ميكنم.

سلام
1. بهتره که اریب بریده بشه..چون هم سطح تماس برای جذب آب بیشتر میشه و هم اینکه امکان از بین رفتن و له شدگی منافذ کمتر میشه

2.بامبوهای بدون ریشه ی من تقریبا تو 2 هفته ریشه دار شدن
اگه بامبوهاتونو توی آب نگه میدارین..توصیه میکنم هر ده روز آب گلدون رو عوض کنید
حتما قطره ی (غذای) بامبو رو تهیه کنید و هر ده روز که آب رو عوض میکنید ، به ازای هر شاخه یک قطره به آب اضافه کنید

3- فکر میکنم جواب سوال سومتون هم رفع شده باشه..تا عادت کردن به محیط و نور جدید ..ممکنه یک یا دوتا از برگهاشو از دست بده که در صورت جبران مواد غذایی و نور و آب کافی این مشکل هم به زودی رفع میشه

khezr132
02-02-2009, 07:48
AaVaA عزيز ، ازپاسخ جامع شما كمال تشكر را دارم ،پيروز و سربلند باشيد:11:

majid42
06-02-2009, 19:06
سلام دوستان
من حدود 8 ماه پیش سه تا بامبو خریدم یکیش که ساقه اش داشت زرد میشد از بالا به پایین ولی از بالا بریدم گذاشتمش تو آب یه کم که ریشه زد گذاشتمش تو خاک برگ الان دو هفته است که مونده سالمم هست اون دوتا ولی تو این 8 ماه شاید یکی دو سانت رشد کرده میخوام بدونم چیکارش کنم خیلی رشدش کنده غذاشم هر ده روز میدم آبشم عوض میکنم نمیدونم چی کار کنم کمکم کنید ممنون میشم.

khezr132
09-02-2009, 08:06
majid42 سلام
لطفا راجع به بامبويي كه تو خاك برگ گذاشتي ، احوالشو چند وقت يكبار گزارش كن تا ماهم بدونيم بامبو تو آب بهتر رشد ميكنه يا تو خاك.

khezr132
09-02-2009, 08:32
بامبو به خودی خود گیاهی شگفت انگیز و دارای انرژی صلح آمیز و خردمندانه است.
بامبوهای خوش یمن یا (Lucky Bamboo) از محبوبترین ابزارهای کارگشایی در فنگ شویی به شمار میروند و جالب اینجاست که این گیاهان، بیش از هر وسیله دیگر فنگ شویی مورد غفلت و بی توجهی قرار میگیرند. من خود شاهد دهها و صدها بامبوی خوش یمن بوده ام که برای زنده ماندن تلاش میکردند، ظاهرشان نشانه بی توجهی و تنها نشانه بارز خوش یمنی آنها، موفقیت در امر “بقا” بود.

هرچند مراقبت از این بامبوها ساده است و خود گیاه هم اصولا مقاوم و صبور است، اما مانند هر موجود زنده دیگری نیازمند توجه و علاقه است. از لمس کردن آن نترسید و مراقبش باشید. هرچه باشد بمبو به خاطر نیروی حیات و رشد قدرتمند خود دارای ارج و قرب شده و خوش یمن لقب گرفته است.

راستی چرا این بامبو، خوش یمن است؟
بامبو به خودی خود گیاهی شگفت انگیز و دارای انرژی صلح آمیز و خردمندانه است. این گیاه به ما می آموزد که چگونه انعطاف پذیر و در درون باز و آزاد باشیم تا روح ما بتواند آزادانه در درونمان حرکت کرده و وجود ما را درمان کند.

اگر این شانس را داشته باشید که بامبو در باغچه خانه شما بروید، میدانید که صدای این گیاهان تا چه حد آرامش بخش و تقریبا صدایی متعالی است. این صدا در مورد زنگوله های بادی که با بامبو ساخته میشوند و همچنین کفپوشهای بامبو نیز صادق است. به طور کلی، دلیل اصلی اینکه این گیاه خوش یمن دانسته میشود این است که این گیاه میتواند با قرار گرفتن در شرایط مناسب، هر پنج عنصر اصلی فنگ شویی آب، آتش، خاک، چوب و فلز را در محیط زیست خود وارد کند. به این ترتیب که:

• چوب: خود گیاه
• خاک: زمینی که گیاه از آن میروید
• آب: آبی که گیاه با کمک آن رشد میکند
• آتش: روبان قرمز یکه به نشانه آتش به گیاه یا به ظرف آن بسته میشود.
• فلز: اگر ظرفی که بامبو در آن قرار میگیرد شیشه ای باشد، در دسته عنصر فلز قرار میگیرد. اگر گلدان از جنسی چون سفال یا سرامیک باشد، معمولا سکه یا تصویری فلزی به همراه دارد.

تعداد ساقه های گیاه بامبو نیز بسیار مهم است و هر تعداد ساقه معنای متفاوتی دارد:
• ۳ برای خوشبختی
• ۵ برای سلامتی
• ۲ برای عشق و ازدواج
• ۸ برای ثروت و فراوانی
• ۹ نیز که عددی خوش یمن محسوب شده و عددی برای خوشبختی و شانس در همه امور زندگی است.

توصیه هایی مختصر و مفید برای نگهداری از بامبوی خوش یمن
میلیونها تن از صاحبان خوش شانس بامبوی خوش یمن در سراسر جهان میدانند که این گیاه، برای منزل و محل کار بهترین انتخاب است زیرا تنها به دو سه سانتیمتر آب در ظرفش و نور غیر مستقیم آفتاب نیاز دارد تا خوش و خرم باشد.

بامبوی خوش یمن چیست؟
گیاهی که قرنهاست به نام بامبوی وش یمن شناته میشود، اصلا بامبو نیست و از دسته گیاهان دراکانیا Dracaena و ویشاوند جهش یافته خانواده سوسنیان است که در جنگلهای بارانی تاریک مناطق حاره در آسیای جنوب شرقی و آفریقا میروید.

این گیاه به چه مقدار مراقبت نیاز دارد؟
نیازهای اصلی این بامبو بدین شرح است: تمیز نگهداشتن آب آن با تعویض هفتگی. مقدار آب باید تا اندازه ای باشد که تقریبا تا ۲.۵ سانتیمتری بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد. این گیاه نور فراوان اما غیر مستقیم آفتاب و دمای ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد را ترجیح میدهد. هرچند درباره غذا دادن به این گیاه عقاید متلفی وجود دارد، اما بامبوی خوش یمن هم یک موجود زنده است و بدنیست هر از گاهی مقداری کود ملایم، مانند کود بنفشه آفریقایی به آب آن اضافه شود. از آنجایی که رشد گیاه با مقدار غذای آن متناسب است، با تغذیه آن با مقادیر اندک کود میتوانید همواره گیاه را در اندازه ای قابل کنترل نگهدارید.

چرا برگهای گیاه زرد میشوند؟
دو عامل اصلی زرد شدن برگ بامبو از این قرارند: ۱) نور مستقیم بیش از حد و ۲) آب لوله کشی مورد استفاده برای گیاه بیش از حد نمک یا فلوراید دارد. برای اینکه گیاهتان دوره پربار و جدیدی آغاز کند، آن را از تابش مستقیم نور آفتاب دور کرده و آب آنرا تنها از آب ----- شده یا آب معدنی طبیعی تامین کنید.

یا میتوان بامبوی خوش یمن را قلمه زد؟
بله. ساقه های تازه را میتوان با استفاده از یک چاقوی تیز از گیاه اصلی جدا نمود. ساقه باید از زیر بند بریده شود و در آب تازه و تمیز قرار بگیرد. برای سرعت بخشیدن به رشد جوانه های تازه، اسپری کردن مختصر ساقه با آب نیز توصیه میشود.

تعویض گلدان بامبو چگونه است؟
بامبو نیز مانند هر گیاه خانگی گلدانی دیگر میتواند به گلدانی در حدود ۵ سانتیمتر بزرگتر از گلدان اولیه منتقل شود یا به طور دائم در مخلوطی از ماسه و خاک که به خوبی زهکشی شود (آب اضافه آن خارج شود) کاشته شود. برای جلوگیری از پوسیدگی ریشه، باید در بین هر دو آبیاری ، خاک گیاه را بررسی کنید و درصورتی که سطح روی آن خشک شده باشد، آنرا آبیاری نمایید

khezr132
09-02-2009, 08:38

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

اين بامبوها از بامبوهاي من فقط يه كمي بزرگترن

majid42
09-02-2009, 19:05
majid42 سلام
لطفا راجع به بامبويي كه تو خاك برگ گذاشتي ، احوالشو چند وقت يكبار گزارش كن تا ماهم بدونيم بامبو تو آب بهتر رشد ميكنه يا تو خاك.

چشم حتما این کارو میکنم تا حالا که خوب مونده ولی هنوز رشد نکرده چون ریشه هاش کم بود گذاشتم تو خاک خاکشم فقط خاکبرگ خالیه از یکی از این کسایی که بامبو میفروخت پرسیدم گفت فقط بزار تو خاکبرگ . بهر حال من سعی میکنم هر چند وقت یکبار احوالشو براتون بگم فعلا بای.

khezr132
11-02-2009, 09:33
اين بامبوها از بامبوهايي كه من دارم فقط يه كمي بزرگتره

khezr132
31-03-2009, 22:59
بامبوهای خوش‌شانس

می‌گویند که بامبو شانس می‌آورد، اماباید تعداد آن فرد باشد! برای شانس آوردن باید تعداد بامبوهایی که در خانه نگهداری می‌کنید سه،پنج و... به هر حال فرد باشد در غیر این صورت بدشانسی می‌آورد. شاید همین خرافه که در ایران نسبت به بعضی کشورهای آسیای شرقی سابقه کوتاه‌تری دارد یکی از عوامل رونق بازار فروش این نوع گیاه خاص باشد. البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه‌های کهنی دارد!

بامبو که در زبان فارسی‌ به‌ نی‌ خیزران شهرت دارد،گیاهی‌ است‌ که‌ در دامنه کوه‌ها و تپه‌هایی‌ که‌ دارای رطوبت‌ 65 تا 90 درصد باشد روئیده یا کشت می‌شود. میزان رطوبت‌، حرارت‌ ‌موجود در منطقه و نوع خاک، تعیین‌کننده کیفیت و مرغوبیت بامبو است و هر چه‌ میزان‌ رطوبت‌ و حرارت‌ بیشترباشد، کیفیت محصول بهتر خواهد بود.

گیاه بامبو که‌ تاکنون بیش از 662 نوع آن شناخته شده دارای قطر و ضخامت‌های متفاوت ‌‌است‌ و در حال حاضر بهترین‌ نوع بامبو در ژاپن‌، چین و به‌طور کلی کشورهای شرق آسیا و هند ‌روئیده و کشت می‌شود. در ایران می‌توان لیالستان لاهیجان، علی‌آباد (در فاصله سخت‌سر و تنکابن‌)، قاسم‌آباد رودسرو تقریبا بیشتر نقاط شمال کشور را از مساعدترین‌‌ مناطق رویش‌ بامبو به‌ حساب آورد.
بامبو از چهار قسمت سطح‌ داخلی (دارای پوشش‌ نرم)، دیافراگم‌ (متصل‌کننده بخش‌های ‌ساقه‌ به‌ یکدیگر) میانه‌ و پوشش‌ رویه‌ که‌ بسیار سخت ودیرشکن است‌ تشکیل شده و‌ دیافراگم‌ کاملا فشرده‌ بوده‌ و آب در آن نفوذنمی‌کند.

البته بامبوهایی که در گل‌فروشی‌های تهران و شهرستان‌های بزرگ کشوربرای مصارف زینتی به فروش می‌رسند از انواع داخلی آن نیستند بلکه نوع خاصی از بامبوهستند که به «لاکی بامبو» شهرت دارند. نام علمی این نوع بامبو «دراسینا» است.

میهمان خوش‌شانس

حدود دو سال پیش برای اولین بار گل‌فروشی‌های تهران گیاهی را با نام «بامبو» (bambou )عرضه کردند. اوایل مردم استقبال آنچنانی از بامبوی تازه ‌وارد نکردند. اما به مرور شکل جالب آن، شرایط نگهداری آسان و دیدن بامبوها در ژورنال‌های دکوراسیون خارجی عاملی برای استقبال مردم از این نوع گیاه شد و پس از آن خرافه‌های وارداتی نقش عمده‌ای در افزایش تقاضا برای این نوع بامبو ایفا کرد. شرایطبه شکلی بود که پس از مدت کوتاهی بسیاری از واردکنندگان گل و گیاه به شدت نسبت به وارد کردن این نوع بامبو اقدام کردند.

اگرچه شانس‌آور بودن بامبو برای نگهدارندگان آن یک خرافه به نظر می‌رسد، اما از شواهد امر پیداست که خود بامبو واقعا گیاه خوش‌شانسی است!

در حال حاضر در اکثر منازل هر جا که به اندازه یک گلدان کوچک فضا وجود داشته باشد زیر پنجره، گوشه اتاق و... سه شاخه بامبو وجوددارد. دفاتر کار هم شامل این قاعده می‌شوند.

به قول بعضی از خریداران بامبو، این گیاه هم باکلاس است، هم نگهداری آن آسان است، اگر شانس هم بیاورد چه بهتر!

در بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهای آسیای شرقی به بامبو اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌دهند. فستیوال فرهنگی بامبو در چین یکی از آنهاست. این فستیوال سه روزه که از ?? دسامبر (?? آذرماه) آغاز می‌شود بخش‌های مختلفی دارد. بامبو یکی ازقدیمی‌ترین گیا‌هان چین و بااهمیت‌ترین درخت این کشور است که می‌توان آن را در اکثرخانه‌های این کشور مشاهده کرد.

فستیوال فرهنگی بامبو برای حفاظت و نحوه پرورش صحیح و گسترده آن تشکیل می‌شود. در این فستیوال کشاورزان، مردم عادی وکارشناسان در جلساتی به ارائه راهکار و نظراتشان برای استفاده بهتر و نگهداری ازاین گیاه می‌پردازند. سپس در هنگام عصر مراسم شعرخوانی، سرود، رقص و آواز نیز برگزار می‌شود.

بامبوهااز کجا می‌آیند؟

کشت و پرورش «لاکی بامبو» در داخل کشور بسیار پرهزینه است. این گیاه که معمولا از مالزی و تایلند وارد می‌شود در شرایط طبیعی آب و هوایی کشور نمی‌روید.

بنابراین هر بامبویی که در کشور وجود دارد وارداتی است. این روزها خصوصا بعد از تعطیلات نوروز در کنار خیابان‌ها هم بامبوفروخته می‌شود.

لاکی‌بامبو که در اصطلاح واردکنندگان گل و گیاه از «گیاهان زنده» به شمار می‌رود به هیچ وجه قابلیت قاچاق شدن را ندارد! یعنی به لحاظ حساسیتاین نوع گیاهان نمی‌توان آنها را به صورت زمینی و راه‌های معمول قاچاق وارد کرد. تنها راه حمل‌ونقل آن راه هوایی است!

نکته قابل توجه آنجاست که واردات بامبو از حدود 8 ماه قبل به کشور ممنوع شده است. اما همزمان با اعلام این ممنوعیت عرضه بامبو در کشور افزایش پیدا کرده و تا امروز ادامه دارد. قیمت هر شاخه بامبوی پیچ‌دار پیش از اعلام ممنوعیت واردات آن بین 4 تا 5 هزار تومان بود اما پس از اعلام ممنوعیت واردات بامبو به داخل کشور قیمت آن افزایش یافت، تا امروز که بعضی از انواع «پرپیچ» بامبو گاه تا 8 هزار و 500 تومان قیمت دارند.
در این شرایط این سوال به وجود می‌آید که بامبو‌هایی که فروخته می‌شوند از کجا می‌آیند؟ با توجه به اینکه به طور یقین این بامبو‌ها از راه‌های غیرقانونی به کشور وارد می‌شوند احتمال ورود بعضی از آفت‌ها و بیماری‌های خاص گیاهان به داخل کشور وجود دارد، چرا که در زمانی که بامبو به طور قانونی به کشور وارد می‌شد پس از ورود بامبوها را در قرنطینه نگهداری می‌کردند.

نحوه نگهداری و شرایت رشد بامبو

بامبو نیاز به خاک ندارد! بامبو را می‌توان در آب یا «ژل‌خاک‌ها» نگهداری کرد. اما برای رشد بهتر آن از تقویت‌کننده‌های مایعی استفاده می‌شود که به آب آنها اضافه می‌کنند، گل‌فروشی‌ها آن را با نام «غذای بامبو» می‌نامند.

استقبال از بامبو‌ها بازار فروش پررونق‌تری را برای فروش غذای بامبو ایجاد کرد! اگرچه برای داشتن این نوع گیاه باید یکبار هزینه کرد، اما برای نگهداری و رشد آن باید هر چند ماه یک بار غذای بامبو را با قیمت 1500 تا 2500 تومان تهیه کرد!

اگر بامبو را در دمای 15 تا 40 درجه سانتی‌گراد و دور از نور مستقیم خورشید و باد مستقیم کولر نگهدارید و رطوبت لازم را برای آن فراهم کنید پس از مدت 5 تا 7 ماه شاهد قد کشیدن عجیب این گیاه پیچ خورده خواهید بود.
منبع : کلوپ آموزش ایرانیان

ehsant1986
15-04-2009, 19:24
سلام دوست عزيز
به احتمال فراوان بامبوي شما دچار قارج داخلي ساقه شده.از جايي از ساقه كه سالم است آن را برش بدهيدو آن را در آب بدون كلر و در نور ملايم قرار دهيد.يكي از مشكلات خاك ژله اي قارچي شدن آن است.

khezr132
28-04-2009, 09:59
نوشته شده توسط nil2008
باسلام به شما دوست عزیز وتبریک بخاطر تایپک پر محتوایی که ایجادکردی
من سه تا شاخه بامبو دارم که تایلندی هست و داخل آب ازش نگهداری می کنم می خواستم بدونم اگه ساقه بامبو بعد از یکماه ریشه بزنه:
اولا" آیا میشه ساقه رو با ریشه قلمه زد؟قلمه ی اونو کجا و چه جوری نگهدارم؟
ثانیا" این ریشه بمونه بهتره یا باید جدا بشه؟
خلاصه وجودش باعث ازبین رفتن گیاه میشه؟یانه؟باید چیکارش کنم؟
با تشکر

دوست گرامي
نميدونم منظور شما از قلمه زدن بامبو چيه ! اگه منظور شما قطع كردن ساقه هست ، اين ساقه جديد رو به ميزان سه بند كه در آب بگذارين ، ريشه دار ميشه و بعد از يه مدتي بايستي برگ هم بده اما مال من كه سه ماهه قلمه زدم هنوز برگ نكرده . شما دليلي نداره ريشه هارو قطع كني . فقط مواظب باش كه هر 10 تا 15 روز يكبار آبشو عوض كني تا ريشه ها خزه نبنده .
تا زماني كه ريشه ها تميز و سفيد رنگه ، سالمند اما اگه ديدي آب گلدونت زود به زود كدر ميشه و رنگ ريشه ها تيره شده ، احتمالا گنديده و در صورت بروز چنين حالتي بايد انتهاي ساقه گنديده رو ببري و ريشه هاي فاسد رو هم جدا كني و دوباره در آب جديد بگذاري تا ريشه هاي جديد بياره

nil2008
28-04-2009, 18:30
نوشته شده توسط nil2008
باسلام به شما دوست عزیز وتبریک بخاطر تایپک پر محتوایی که ایجادکردی
من سه تا شاخه بامبو دارم که تایلندی هست و داخل آب ازش نگهداری می کنم می خواستم بدونم اگه ساقه بامبو بعد از یکماه ریشه بزنه:
اولا" آیا میشه ساقه رو با ریشه قلمه زد؟قلمه ی اونو کجا و چه جوری نگهدارم؟
ثانیا" این ریشه بمونه بهتره یا باید جدا بشه؟
خلاصه وجودش باعث ازبین رفتن گیاه میشه؟یانه؟باید چیکارش کنم؟
با تشکر

دوست گرامي
نميدونم منظور شما از قلمه زدن بامبو چيه ! اگه منظور شما قطع كردن ساقه هست ، اين ساقه جديد رو به ميزان سه بند كه در آب بگذارين ، ريشه دار ميشه و بعد از يه مدتي بايستي برگ هم بده اما مال من كه سه ماهه قلمه زدم هنوز برگ نكرده . شما دليلي نداره ريشه هارو قطع كني . فقط مواظب باش كه هر 10 تا 15 روز يكبار آبشو عوض كني تا ريشه ها خزه نبنده .
تا زماني كه ريشه ها تميز و سفيد رنگه ، سالمند اما اگه ديدي آب گلدونت زود به زود كدر ميشه و رنگ ريشه ها تيره شده ، احتمالا گنديده و در صورت بروز چنين حالتي بايد انتهاي ساقه گنديده رو ببري و ريشه هاي فاسد رو هم جدا كني و دوباره در آب جديد بگذاري تا ريشه هاي جديد بياره
با سلام وتشکر از راهنمایی بسیار خوب و جامعتون
ممنون که مشکلم ر.و حل کردین
به امید توفیق روز افزونتان.یاحق

sara elmbaz
23-01-2011, 01:21
با سلام . تجربه شخصی در مورد لاکی بامبو داشتم که فکر کردم نوشتنش در اینجا شاید به زنده موندن گیاهی کمک کنه .
برای گندیده نشدن ساقه بامبو یک تکه ذغال کوچک در آب آن بندازید .این کار از لهیده شدن و ایجاد باکتری در آب جلوگیری میکند . ظرف یا گلدان گیاه رو هر چند مدت یکبار با آب و نمک خوب تمیز کنید .به این روش که نمک رو توی دستتون بریزید و به بدنه گلدان بسابید و بعد خوب آبکشی کنید .
از خاک زله ای اصلا استفاده نکنید شاید گیاه شما حساسیت بدهد .قطره هایی که در بازار موجود است عالی است . و آخرین پیشنهاد اگر روزی خواستید تکه ای از بامبو رو بزنید از چاقویی تیز یا تیغ استفاده کنید .فقط قبل از اون چاقو رو روی حرارت مستقیم گاز بگیرید و استریل کنید و خنک که شد استفاده کنید .از الکل یا مایع های ظرفشویی برای شستشو یا استریل استفاده نکنید . موفق باشید

ser adam
29-01-2011, 14:54
من دو تا بامبو خریدم که به پیشنهاد دوستم قلمه یکیشونو اندازه 20 سانت بریدم و اونو جدای از دو تا بامبو نگه داشتم...دوستم میگه اون قلمه دوباره برگ میده و ریشه میزنه....آیا این درسته؟توی اب گذاشتمش...مثل دو تا بامبوهام.

یاس بلور
15-06-2011, 13:25
سلام من در مورد بامبو ی خودم مطلبی تایپ کردم اما نوشته من تو این تاپیک نمیاد چرا این سایت اینطوریه؟

Mohammad
15-06-2011, 13:47
سلام من در مورد بامبو ی خودم مطلبی تایپ کردم اما نوشته من تو این تاپیک نمیاد چرا این سایت اینطوریه؟
پست های شما برای مدتی بعد از تایید به نمایش در خواهد امد .:20:
+ اینکه لطفا برای تشکر از دکمه تشکر زیر هر پست استفاده کنید .

saeedehmn
24-08-2011, 14:23
سلام دوستان. من یک سال ونیم پیش پنج تا بامبو خریم چند ماه پیش یکیش زرد شد الان هم یکی دیگش زرد شد فقط ساقه هاش زرد میشه برگهاش سبز میمونه شرایط نگهداریش هم خوبه .

extreme2006gh
30-05-2014, 08:58
یکی از بامبوهای من از قسمتی که پیچ خورده از داخل ساقه سیاه شده و حالت کپک زدگی داره و داره گسترش به بالا و پایین ساقه پیدا میکنه به نظر دوستان باید برش بزنم و اون قسمت رو قطع کنم
درست از زیر برگهاش اینطوری شده

وقتی گرفتمش اون قسمت ضربه خورده بود و فکر میکنم همون باعث خرابی شده
ممنون میشم راهنمایی کنید

saeedbastami
27-07-2014, 22:35
سلام من چند روز پیش متوجه شدم که از توی ظرف شیشه ای که بامبو ها داخلش هستن بوی بدی بیرون میاد وقتی خالی کردم آب گندیده بود ساقه های بدون ریشه از داخال نرم شده بودند و برگها تقریبا بی نشاط شده چند بار آب رو عوض کردم ولی هرروز بو میگیره ساقه های گندیده رو با چاقو قطع کردم ولی هر دفعه که آبو عوض میکنم میبینم نرم شده و گندیده لطفاً کمک کنید این ایمیل من هست ممنون میشم : saeedbastami@yahoo.com