PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : دایره المعارف گیاهی ؟؟

ashkmehr
18-07-2007, 15:35
سلام به همه دوستان . رشته من ربطی به زیست نداره (الکترونیک) اما علاقه زیادی دارم . من زیاد مسافرت میرم و گیاهان و حشرات جالبی میبینم که خیلی دوست دارم راجع بهشون اطلاعات داشته باشم.
دنبال کتابی می گردم که این اطلاعات رو داشته باشه مثلا یه چیزی مثل "دایرة المعارف گیاهان موجود در ایران" (البته ظاهرا کتابی با این اسم وجود نداره) کتابی که عکس گیاه رو داشته باشه ویه توضیحاتی هم راجع بهش داده باشه . واسه حشرات هم همینطور .
ممنون میشم راهنمایی کنید.
شاد باشید...

Marichka
19-07-2007, 23:42
سلام به همه دوستان . رشته من ربطی به زیست نداره (الکترونیک) اما علاقه زیادی دارم . من زیاد مسافرت میرم و گیاهان و حشرات جالبی میبینم که خیلی دوست دارم راجع بهشون اطلاعات داشته باشم.
دنبال کتابی می گردم که این اطلاعات رو داشته باشه مثلا یه چیزی مثل "دایرة المعارف گیاهان موجود در ایران" (البته ظاهرا کتابی با این اسم وجود نداره) کتابی که عکس گیاه رو داشته باشه ویه توضیحاتی هم راجع بهش داده باشه . واسه حشرات هم همینطور .
ممنون میشم راهنمایی کنید.
شاد باشید...

سلام دوست عزيز

با توجه به اين كه ايران از لحاظ گستره و تنوع گياهي و جانوري خيلي وسيع هست مولفان و زيست شناس هاي ايراني كمتر به دنبال تاليف يه دايرا المعارف كامل در اين مورد هست چون اولا خيلي طول ميكشه و بعد اين كه كتاب در يك جلد خلاصه نميشه ‌! :31:

البته اين كار به سرپرستي يك دانشمند خارجي علاقمند به پوشش گياهي ايران چندين ساله (بيشتر از 20 سال به نظرم) شروع شده و الان به جدل ششم رسيدن فكر مي كنم. كه عكس گونه ي گياهي رو به همراه نام علمي و شرح مختصري از اون البته به زبان لاتين (نه انگليسي) نوشتن.

ولي در موردي كه مد نظر شما هست كتابچه هاي زيادي هست كه فون و فلور ايران رو منطقه به منطقه آورده.
(فون(Fauna) =پوشش جانوري، فلور (Flora)=پوشش گياهي)
مثلا فلور منطقه ي كرج يا فلور نواحي كويري ايران يا فون درياي خزر و به همين ترتيب كه با مراجعه به كتابفروشي هاي مرتبط با علوم زيستي و گياه شناسي به آسوني در دسترس هستن.

موفق باشيد

ashkmehr
20-07-2007, 13:01
سلام دوست عزيز

با توجه به اين كه ايران از لحاظ گستره و تنوع گياهي و جانوري خيلي وسيع هست مولفان و زيست شناس هاي ايراني كمتر به دنبال تاليف يه دايرا المعارف كامل در اين مورد هست چون اولا خيلي طول ميكشه و بعد اين كه كتاب در يك جلد خلاصه نميشه ‌! :31:

البته اين كار به سرپرستي يك دانشمند خارجي علاقمند به پوشش گياهي ايران چندين ساله (بيشتر از 20 سال به نظرم) شروع شده و الان به جدل ششم رسيدن فكر مي كنم. كه عكس گونه ي گياهي رو به همراه نام علمي و شرح مختصري از اون البته به زبان لاتين (نه انگليسي) نوشتن.

ولي در موردي كه مد نظر شما هست كتابچه هاي زيادي هست كه فون و فلور ايران رو منطقه به منطقه آورده.
(فون(Fauna) =پوشش جانوري، فلور (Flora)=پوشش گياهي)
مثلا فلور منطقه ي كرج يا فلور نواحي كويري ايران يا فون درياي خزر و به همين ترتيب كه با مراجعه به كتابفروشي هاي مرتبط با علوم زيستي و گياه شناسي به آسوني در دسترس هستن.

موفق باشيد

سلام بابت اطلاعاتی که دادی ممنون دوست عزیز.
. بازم اگه کسی کتاب خاصی رو میشناسه که می تونه کمک کنه ممنون میشم اسمشو بگه .
شادباشید...

Marichka
20-07-2007, 13:42
سلام بابت اطلاعاتی که دادی ممنون دوست عزیز.
. بازم اگه کسی کتاب خاصی رو میشناسه که می تونه کمک کنه ممنون میشم اسمشو بگه .
شادباشید...

سلام

خواهش مي كنم؛
در مورد نام خاص بستگي به منطقه اي داره كه قصد دارين به اونجا سفر كنين و بايد همونطور كه گفتم نام اون منطقه رو بدونين و بعد كتابي مرتبط با پوشش گياهي اون منطقه رو از كتابفروشي درخواست كنين.

البته اطلس جامع پوشش گياهي ايران هم هست كه اون واقعا كتاب قطور و سنگيني هست و براي همراه بردن در مسافرت چندان مناسب نمي تونه باشه + اين كه ممكنه براي هر منطقه خيلي كامل نباشه چون جامع تمام مناطق هست.

موفق باشيد

SorenofPersia
26-06-2009, 23:07
با درود.

من دنبال دایره المعارف گیاهی به صورت تصویری هستم، من یک سال هست شروع به کار نگهداری گل و گیاه کرده ام ولی اسم بعضی از گیاهان رو اصلاً نمی دونم که بتونم راجع بهشون اطلاعات بیشتری بدست بیارم.

این موضوع خیلی برام مهم است.
البته من تاپیک " ♣ گیــــاه شـــناســـی مصــــور ♣" کاربر Dianella ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) را دیدم ام.
این تاپیک بسیار عالی است و شروع بسیار خوبی است ولی اولاً هنوز کامل نشده و بیشتر راجع به گیاهان کمیاب اطلاعات می دهد، گیاهانی که من باهاشون سر کار دارم خیلی عمومی هستند و فکر نمی کنم فعلاً در تاپیک مورد نظر عکسی از آنها قرار بگیرد.

لطفاً به من در این زمینه کمک کنید.
با سپاس.

طباطبائی
28-06-2009, 11:58
سلام
کتاب فلور ایران تالیف اقای دکتر قهرمان تقریبا کامل میباشد وتمام گیاهان بصورت مصور با منطقه رویش ذکر گردیده.البته فکر میکنم در 27جلد می باشد و گران قیمت .ولی کتاب جامعی می باشد

alizadsar
07-11-2009, 21:38
اقا کسی فلور دکتر قهرمان را نداره من چند برگ ازش اسکن میخوام؟؟؟