PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسش درباره ی پارتنوکارپی (بکرزایی)

moslem.b
25-09-2006, 18:01
من می خوام بدونم کدوم یکی از گیاهانی که تولید میوه ی خوراکی می کنن توانایی بکرزایی دارن ؟

سیب و گلابی و زردآلو و هلو رو می دونم موز رو هم که Dianella جان گفت این توانایی رو

داره ولی بجز اینا بازم هم گیاهان دیگه ای هستن که قادر به بکرزایی باشه

Marichka
26-09-2006, 22:46
من می خوام بدونم کدوم یکی از گیاهانی که تولید میوه ی خوراکی می کنن توانایی بکرزایی دارن ؟

سیب و گلابی و زردآلو و هلو رو می دونم موز رو هم که Dianella جان گفت این توانایی رو

داره ولی بجز اینا بازم هم گیاهان دیگه ای هستن که قادر به بکرزایی باشه

سلام مسلم جان
در ضمن يادم رفت اينو بگم كه پرتقال هم جزو ميوه هايي هست كه قادر به پارتنوكارپي هستش. به طور كلي ميوه ها با به كار بردن غلظتهاي متفاوتي هورمون اكسين بدون لقاح قادر هستن ميوه توليد كنن. مكانيسم توليد ميوه در اين گياهان اينه كه بعد از لقاح و تشكيل تخم هورمون اكسين در تخم لقاح يافته توليد ميشه كه باعث رشد فرابر ميوه و تشكيل ميوه هستش. حالا براي به دست آوردن ميوه هاي مرغوبتر از نظر تجاري ميان از لقاح شكوفه هاي گياه مورد نظر جلوگيري مي كنن و در عوض به صور مصنوعي غلظتهاي معين شده از هورمون اكسين رو اسپري مي كنن روي گياه و فرابر ميوه شروع به رشد مي كنه مثل پرتقال هاي بدون دانه اي كه حتما ديدي. و در كل ميوه هاي خانواده رزاسه كه اهميت كشاورزي دارن رو به طريق پارتنوكارپي عمل ميارن مثل همين سيب-گلابي-پرتقال-هلو و ... كه همگي از همين خانواده بوده و اهميت كشاورزي و اقتصادي دارن.

موفق باشي
فعلا ;) :)

mrjonoobi
13-01-2016, 15:05
انجیر هم بروش پاتنوکارپی تولید میشود

فرستاده شده از UQM13Aِ من با Tapatalk