PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : پرسش درباره ی گونه ای گیاه

*NashenaS*
01-05-2006, 19:14
Dianella جان سلام ...

ممنون از زحمتي كه مي كشي واسه اين تاپيك... :)

1- پيشنهاد مي كنم براي گياه هايي كه معرفي مي كني يه عكس هم بزاري جزاب تر مي شن.

2- يه موردي بود مي خاستم ازت بپرسم... ببين يه گياهي هست كه وقتي ايران بوديم كوه كه مي رفتم از دل صخره هاي (جاهاي بكر) مي شد كندش... بهش مي گن كلترم فكر كنم . نمي دونم اسم فارسيش يا حتي انگليسيش چيه. چون نديدم كسي استفاده كنه. اما اين گياه خيلي خيلي دارويي هست و عطر واقعا خوبي هم داره...

مي توني پيدا كني اين گياه رو برام؟

من هم سعي مي كنم تو اين مدت ببينم مي تونم عكسش رو پيدا كنم يا نه...
ممنون مي شم. :)

Marichka
01-05-2006, 20:43
Dianella جان سلام ...

ممنون از زحمتي كه مي كشي واسه اين تاپيك... :)

1- پيشنهاد مي كنم براي گياه هايي كه معرفي مي كني يه عكس هم بزاري جزاب تر مي شن.

2- يه موردي بود مي خاستم ازت بپرسم... ببين يه گياهي هست كه وقتي ايران بوديم كوه كه مي رفتم از دل صخره هاي (جاهاي بكر) مي شد كندش... بهش مي گن كلترم فكر كنم . نمي دونم اسم فارسيش يا حتي انگليسيش چيه. چون نديدم كسي استفاده كنه. اما اين گياه خيلي خيلي دارويي هست و عطر واقعا خوبي هم داره...

مي توني پيدا كني اين گياه رو برام؟

من هم سعي مي كنم تو اين مدت ببينم مي تونم عكسش رو پيدا كنم يا نه...
ممنون مي شم. :)

سلام اشكان جان
ممنون كه به اينجا سر زدي ;)
در مورد عكس حق با توئه بايد بزارم ولي متاسفانه بيشتر عكسا تحت كپي رايت هستن ولي باشه در مورد مطالب قبلي و همينطور جديد سعي ميكنم اينو رعايت كنم. :blush:
اين گياهي هم كه ميگي اگه گلبرگاي صورتي يا زرد يا سفيد خيلي ظريف داره گمونم خودمم تو كوه ديده باشم ممكنه يه جور گل ناز باشه. نمي دونم ولي در موردش مي پرسم.

بازم ممنون و موفق باشي هميشه :happy:

*NashenaS*
07-06-2006, 00:51
تاپیک رنگین و قشنگی شده ها... تبریک می گم... :)

دوست من از Morrisons یه دونه از این "بن ساي" ها گرفته بود £50... آدم و یاد خیلی جاها میندازه... :rolleye:

راستی خانم دکتر این گیاهی که سپرده بودم پیدا نشد؟ :tongue: گیاه طبی که توی جاهای دست نخورده کوه ها پیدا می شه... عطر واقعا خوبی هم داره... اسم فارسیشم بلد نیستم میبینی تورو خدا؟ :sad:

Marichka
07-06-2006, 01:09
تاپیک رنگین و قشنگی شده ها... تبریک می گم... :)

دوست من از Morrisons یه دونه از این "بن ساي" ها گرفته بود £50... آدم و یاد خیلی جاها میندازه... :rolleye:

راستی خانم دکتر این گیاهی که سپرده بودم پیدا نشد؟ :tongue: گیاه طبی که توی جاهای دست نخورده کوه ها پیدا می شه... عطر واقعا خوبی هم داره... اسم فارسیشم بلد نیستم میبینی تورو خدا؟ :sad:

به سلام جناب ناشناس :happy:
از اين ورا؟ خوش اومدي ;) از لطفت ممنونم. آره اين كه گفتي عكس هم بذارم ايده ي خوبي بود تاپيك رنگ و لعاب دار شده! اين بن ساي ها هم خيلي قشنگن خداييش اون موقع كه تو كارتون اي كيو سان ميديدم مي گفتم اينا چرا اينجورين! :blink:
در ضمن اون گياهي كه مي گفتي ببين يكي از اينا نيستش:

1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

4 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اگه از اينا باشه كه اسم جنسش sedum هست. اما اينايي كه مي بيني چند تا گونه ي مختلفه اين جنسه. به فارسي هم گل ناز ميشه اسمش كه خاصيت دارويي هم داره و بوي خيلي خوبي هم داره. حالا نمي دونم شايد همين بوده باشه.

در ضمن بنده علي الحساب يه دانشجوي ترم آخر بيچاره :sad: بيشتر نيستم :laughing: :tongue:
موفق باشي و سلامت ;)

*NashenaS*
07-06-2006, 02:39
به سلام جناب ناشناس :happy:
از اين ورا؟ خوش اومدي ;) از لطفت ممنونم. آره اين كه گفتي عكس هم بذارم ايده ي خوبي بود تاپيك رنگ و لعاب دار شده! اين بن ساي ها هم خيلي قشنگن خداييش اون موقع كه تو كارتون اي كيو سان ميديدم مي گفتم اينا چرا اينجورين! :blink:
در ضمن اون گياهي كه مي گفتي ببين يكي از اينا نيستش:
1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
3 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
4 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
اگه از اينا باشه كه اسم جنسش sedum هست. اما اينايي كه مي بيني چند تا گونه ي مختلفه اين جنسه. به فارسي هم گل ناز ميشه اسمش كه خاصيت دارويي هم داره و بوي خيلي خوبي هم داره. حالا نمي دونم شايد همين بوده باشه.
در ضمن بنده علي الحساب يه دانشجوي ترم آخر بيچاره :sad: بيشتر نيستم :laughing: :tongue:
موفق باشي و سلامت ;)
سلام...

ممنونم از لطفت... راستش هیچ کدوم از این عکس هایی که گزاشتی نبود.. :blush: . من مجبورم یا عکسش و بکشم یا یه ورژنش رو اسکن کنم یا خلاصه یه جوری نشونت بدم... ببین.... آویشن و اینا رو می شناسی دیگه؟ فکر می کنم توی اون دسته ها دسته بندی می شه...

حالا I'll let u know دیگه... :tongue:

*NashenaS*
15-08-2006, 13:24
سلام...

از بين همه چيز هايي كه گزاشتي فكر مي كنم "اكليل كوهي" پست #276 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گياه بزرگ وسط تصوير شبيه ترين چيزي بود به اون گياهي كه من دنبالش بودم... اما مشخصاتي كه براش نوشته شده بود و همچنين اون گل هاي روي گياه مچ نمي شه! شايد من نديدم و نمي دونم راجه بهشون!

ايا اين اسم ها.. اسم هاي استاندارد اين ها هست؟ (يعني در تكست بوك ها به همين اسم ازشون ياد شده؟)

ممنون. :)

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Marichka
19-08-2006, 10:03
;)
سلام...

از بين همه چيز هايي كه گزاشتي فكر مي كنم "اكليل كوهي" پست #276 گياه بزرگ وسط تصوير شبيه ترين چيزي بود به اون گياهي كه من دنبالش بودم... اما مشخصاتي كه براش نوشته شده بود و همچنين اون گل هاي روي گياه مچ نمي شه! شايد من نديدم و نمي دونم راجه بهشون!

ايا اين اسم ها.. اسم هاي استاندارد اين ها هست؟ (يعني در تكست بوك ها به همين اسم ازشون ياد شده؟)

ممنون.

سلام
این گونه ای که گذاشتم گونه ی دارویی اکلیل کوهی هست. ولی شاید گونه ای که شما دیدی یه گونه ی زینتی باشه. در این صورت امکانش هست که فقط نام جنس این گیاه یعنی Rosemarinus رو سرچ کنی و نتیجه گونه های مختلفی هست که باید ببینی اونی که مدنظرت هست رو پیدا می کنی :tongue: :happy:
در مورد اسامی هم بله این اسامی :
1- اسم علمی هر گونه هست؛
2- چون بین اسامی علمی هم گاهی چند جور بودن دیده میشه برای نتیجه مطلوب باید رایج ترینش که بین المللی هست رو سرچ کرد که این نامها همون پرکاربردترین اونها هست. البته چند جور بودن خیلی عمومیت نداره و مشکلی در رده بندی کلی ایجاد نمی کنه. ;)

حالا که بحث نامها شد شاید بد نباشه مهنی چند تا از این اسم گونه ها رو هم بدونیم :happy:
مثلا همین officinalis كه اسم اين گونه اكليل كوهي هست يعني: "دارويي"
يا sativum كه به طور مثال اسم گونه ي Crocus sativum (زعفران) هست يعني: "كاشته شده" يا همون اهلي شده به دست انسان ;)
يا erectum كه در اسم گونه ي بعضي گياهان همينطور يك جنس از انسانهاي اوليه (قبل از انسان ذيشعور) هست به معني "افراشته" هست.

اميدوارم مفيد بوده باشه.

در ضمن avish_148 عزيز در مورد زالزالك هم در اولين فرصت مطلب مورد نظرتون رو قرار مي دم.

همگي موفق شاد باشين :happy:

*NashenaS*
19-08-2006, 13:23
;)

سلام
این گونه ای که گذاشتم گونه ی دارویی اکلیل کوهی هست. ولی شاید گونه ای که شما دیدی یه گونه ی زینتی باشه. در این صورت امکانش هست که فقط نام جنس این گیاه یعنی Rosemarinus رو سرچ کنی و نتیجه گونه های مختلفی هست که باید ببینی اونی که مدنظرت هست رو پیدا می کنی :tongue: :happy:
در مورد اسامی هم بله این اسامی :
1- اسم علمی هر گونه هست؛
2- چون بین اسامی علمی هم گاهی چند جور بودن دیده میشه برای نتیجه مطلوب باید رایج ترینش که بین المللی هست رو سرچ کرد که این نامها همون پرکاربردترین اونها هست. البته چند جور بودن خیلی عمومیت نداره و مشکلی در رده بندی کلی ایجاد نمی کنه. ;)

حالا که بحث نامها شد شاید بد نباشه مهنی چند تا از این اسم گونه ها رو هم بدونیم :happy:
مثلا همین officinalis كه اسم اين گونه اكليل كوهي هست يعني: "دارويي"
يا sativum كه به طور مثال اسم گونه ي Crocus sativum (زعفران) هست يعني: "كاشته شده" يا همون اهلي شده به دست انسان ;)
يا erectum كه در اسم گونه ي بعضي گياهان همينطور يك جنس از انسانهاي اوليه (قبل از انسان ذيشعور) هست به معني "افراشته" هست.

اميدوارم مفيد بوده باشه.

همگي موفق شاد باشين :happy:
سلام وخيلی ممنون از توضيح کاملت ... عکس هاش و ديدم همه بوته های بزرگن اما اين خيلی کوچيک بود... بعد برگ هاشم لطيف تر بود ... مثل اينکه از رو اينا نمی تونم بگم.. بايد حتما بوش کنم تا بفهم :sad: ....

راستی توی گوگل مثل اينکه تلفظ اسم اين رو Rosmarinus نوشته بود... اما فکر کنم دليلش همونيه که گفتی...
بازم ممنون از زحمتت .. ماشالا زياد می دونی :) .... باشه ايشالا اومدم ايران پيداش می کنم :happy: : .

يا حق. :)