PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : درخـــواســـت مـــقـــالات مرتـــبـــط با گـــیـــاه شـــناســـی و کشـــاورزی

صفحه ها : [1] 2

royaye_talkh55
10-03-2006, 23:03
سلام دوستان
من به يك مقاله با اين نام نيازمندم اگر دوستان در اين مورد چيزي پيدا كردند ممنون ميشم كه قرار بدهند
راستي اگه در مورد گوجه فرنگي بود ديگه عالي ميشه

piishii
02-04-2006, 23:59
سلام دوباره درباره محتويات پروتوپلاسم گياهان مطلبي ميخواستم .
راستي من خودمم واقعا سرچ ميكنم بعد ميام اينجا هم كمك ميگيرم .
كسي كه كمك ميكنه اگه لطف كنه كه بگه چه جوري سرچ كرد يا اينكه سايت خاصي رو سراغ داره براي مقالات ؟
چه فارسي چه انگليسي ;)

jafarniya
22-05-2006, 12:58
مقالاتي در مورد كشاورزي (مركبات _موز_ پسته_ گذار از كشاورزي سنتي _ نحوه توزيع كود شيميايي ) مي خواهم

جواد كاظميان
22-05-2006, 23:02
سلام
ببين اينها به دردت ميخوره

اصلاحی فرد - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
وبلاگ زراعت، باغبانی و گیاهان دارویی

باغبانی علمی - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
آشنایی با روش های علمی و کاربردی کاشت و پرورش گیاهان

دانه های روغنی ( کلزا, گلرنگ, آفتابگردان و سویا) - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
وبلاگی در مورد زراعت دانه های روغنی و اطلاعات عمومی در مورد دانه های روغنی

علوم و تحقیقات کشاورزی - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -

کشاورز تنها - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
ارائه مقالات تخصصی در زمینه کشاورزی

کشاورز جوان - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
مجله اینترنتی دانشجویان و مهندسین کشاورزی

کشاورزی - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
وبلاگی راجع به مهندسی کشاورزی، کشت و آبیاری

کشاورزی ایران - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
اخبار مربوط به کشاورزی از مطبوعات ایران

کویر - محیط زیست - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
ارائه اطلاعات زیست محیطی

مارانتا - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
وبلاگ فضای سبز و باغبانی

مدیریت کشاورزی - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
نقد و بررسی وضعیت کشاورزی

مهندسی کشاورزی - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
وبلاگ دانشجویی مهندسی کشاورزی

وبلاگ گیاه پزشکی نوین - [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] -
مقالاتی در باره گیاهان و آفات و بیماری های گیاهان و نیز حشرات

avish_148
17-08-2006, 16:46
در مورد زالزالك به خصوص در مورد مورفولوژي آن كمي اطلاعات مي خواستم .
اگه مقاله يا مطلبي در مورد آن داريد ممنون ميشم كه جواب بدهيد

mohammad99
19-10-2006, 22:45
دوستان یه سری مطالب درباره کاکتوس می خوام
مرسی ممنون
فقط خبرشو با پیغام بهم بدید

ehsan100
19-01-2007, 00:41
سلام
خیلی احتیاج دارم برای پایان ترم نمره داره ممنون می شم :
1-بافت پارانشیم
2-کلانشیم
3-آناتومی ریشه
4-فیزیولوژی اندامهای گیاهی
در مورد یکی از موارد بالا حداقل 5 صفحه بشه.
واقعا احتیاج دارم.
ممنونم.

Vmusic
19-01-2007, 07:46
سلام
خیلی احتیاج دارم برای پایان ترم نمره داره ممنون می شم :
1-بافت پارانشیم
2-کلانشیم
3-آناتومی ریشه
4-فیزیولوژی اندامهای گیاهی
در مورد یکی از موارد بالا حداقل 5 صفحه بشه.
واقعا احتیاج دارم.
ممنونم.

ببین این مطالب به کارت میاد

توضیح بافت پارانشیم ومریستم

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

V E S T A
11-02-2007, 14:50
سلام

من مطلبی درباره علفهای هرز وکنترل آنها ميخوام اگه کسی مقاله فارسی ميشناسيد لطفاَ معرفی کنيد ممنون ميشم.:biggrin:

Vmusic
11-02-2007, 16:56
سلام

من مطلبی درباره علفهای هرز وکنترل آنها ميخوام اگه کسی مقاله فارسی ميشناسيد لطفاَ معرفی کنيد ممنون ميشم.:biggrin:

با سلام خدمت شما دوست عزیز خوشبختانه در این مورد یه تاپیک توپ داریم ...

علفهاي هرز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

می تونید در مرود انواع علف های هرز اطلاعاتی کسب کنید ..

پیشنهاد می کنم یه سری هم به تاپیک زیر بزنید و موضوعات مختلف رو تو انجمن ببینید ...

فهرست كامل از كليه مقالات علمی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

V E S T A
13-02-2007, 03:20
مرسی:biggrin:

اگه درباره علفهای هرز و کنترل آنها کتاب فارسی ميشناسيد ممنون ميشم معرفی کنيد;) ;)

V E S T A
13-02-2007, 03:22
من درزمينه قارچ شناسی دنبال مقاله فارسی وانگليسی ميگردم اگه کسی ميشناسه معرفی کنه:laughing:

Marichka
13-02-2007, 13:14
مرسی:biggrin:

اگه درباره علفهای هرز و کنترل آنها کتاب فارسی ميشناسيد ممنون ميشم معرفی کنيد;) ;)

سلام دوست عزيز

در مورد درخواست كتاب بهتره به انجمن آموزشهاي الكترونيكي مراجعه كنيد:

من درزمينه قارچ شناسی دنبال مقاله فارسی وانگليسی ميگردم اگه کسی ميشناسه معرفی کنه:laughing:

در مورد قارچ شناسي هم در انجمن علمي اين تاپيك وجود داره:

در ضمن دوست خوبم براي اين كه سريع به پاسختون برسين مي تونين از اين تاپيك ها قبل از طرح پرسش خودتون استفاده كنيد:

فهرست كامل از كليه مقالات علمي

راهنماي تاپيك هاي فهرست بندي شده

شاد و پيروز باشيد

zeinab hamidi
12-03-2007, 20:16
سلام اسم فارسي گياه papaver somniferum را مي خواستم

و هر مطلبي كه راجع با اين گياهمي توانيد بهم بديد

Marichka
12-03-2007, 21:46
سلام اسم فارسي گياه papaver somniferum را مي خواستم

و هر مطلبي كه راجع با اين گياهمي توانيد بهم بديد

سلام دوست عزيز

Papaver somniferum در واقع همون گياه خشخاش (اپيوم) هست كه از اون آلكالوئيد ترياك به دست مياد و كاربردهاي دارويي همينطور سواستفاده هاي دارويي داره.

يه سري اطلاعات بيشتر:

افيون: يك ناركوتيك، مسكن و ضد اسپاسموديك قوي است كه جهت رفع درد در تمام انواع بكار مي رود. در تمام سنت هاي طب گياهي، بعنوان دارويي سرد كه توليد كاهش فعاليت فيزيكي، تسكين و منع فعاليت سيستم عصبي، درد و سرفه مي كند ياد شده است. همچنين بعنوان دارويي مفيد در اسهال حاد و سرفه هاي شديد مفيد است.

موفق باشيد:)

V E S T A
20-03-2007, 17:28
سلام دوستم:

هرکی يه مطلب خوب درباره (yeast Fungi (ascomycota داره خواهشن بذاره:19: مرسی ميشم:40:

Aryanv
27-03-2007, 22:40
سلام
من يه مقاله ی ۱۵-۲۰ صفحه ای در مورد شپشک سياه زيتون می خوام.(ترجيحا به زبان فارسی)
کسی هست که بتونه در اين مورد کمکی کنه.
ممنون ميشم.

Vmusic
27-03-2007, 23:02
سلام
من يه مقاله ی ۱۵-۲۰ صفحه ای در مورد شپشک سياه زيتون می خوام.(ترجيحا به زبان فارسی)
کسی هست که بتونه در اين مورد کمکی کنه.
ممنون ميشم.

اگه مقاله در این حدود پیدا کردم می زارم...

این ببین چه طور بید

Aryanv
27-03-2007, 23:16
اگه مقاله در این حدود پیدا کردم می زارم...

این ببین چه طور بید

آره اينو قبلا تو تاپيک آفت شناسی ديدم.خوب بود.اگر بازم مطالب بيشتری پيدا کردی .ممنون ميشم.

zeinab hamidi
29-03-2007, 00:12
سلام در باره شكل و ويزگي هاي گياه خشختش هر جا ميرم مطلب نداره اگه سايت بهم معرفي كنيد ممنون ميشم

Aryanv
29-03-2007, 16:15
تثبيت ازت
آيا کسی از دوستان هست که اطلاعات يا مطالبی در مورد ارتباط تثبيت ازت و کشت به روش ديمکاری و گياهان تيره لگوميناسه يا بقولات داشته باشه؟
یا دست کم به طور کلی یه چیزهایی درمورد تثبیت ازت.
کسی در اين مورد می تونه کمک کنه؟
ممنون

V E S T A
31-03-2007, 12:15
سلام دوستم:

هرکی يه مطلب خوب درباره (yeast Fungi (ascomycota داره خواهشن بذاره:19: مرسی ميشم:40:

ای بابا..

يعنی درخواست من اينقدر غير ممکنه؟؟؟؟:18: :18: :18:

The End
31-03-2007, 20:05
سلام
دوستان اگه میشه در مورد چای سفید , خواص اون و .... مطلبی سایتی مقاله ای چیزی دارید معرفی کنید ممنون از شما :40:

Vmusic
02-04-2007, 16:57
سلام
دوستان اگه میشه در مورد چای سفید , خواص اون و .... مطلبی سایتی مقاله ای چیزی دارید معرفی کنید ممنون از شما :40:

اینجا لازمه برا اشنایی بیشتر دوستان عرض کنم که چای انواع گوناگونی داره مانند چای سیاه، چای سفید، چای سبز و ... که هر کدومم انواع مختلفی داره !!

من در رابطه با چای سفید اطالاع زیادی ندارم ولی سعی می کنم حتما براتون پیدا کنم ....

تو این مقاله یه اطلاعاتی در رابطه با چای و انواع اون داده شده که می تونید ازش استفاده کیند ...

و تو این پست هم مطالبی در رابطه با مصرف چای ذکر شده که براتون پی دی اف کردم تا راحت بتونید مطالعه کنید

Vmusic
02-04-2007, 17:05
تثبيت ازت
آيا کسی از دوستان هست که اطلاعات يا مطالبی در مورد ارتباط تثبيت ازت و کشت به روش ديمکاری و گياهان تيره لگوميناسه يا بقولات داشته باشه؟
یا دست کم به طور کلی یه چیزهایی درمورد تثبیت ازت.
کسی در اين مورد می تونه کمک کنه؟
ممنون

دوست عزیز در رابطه با تثبیت ازت تونستم مطالبی در رابطه با تثبیت به روش همیاری پیدا کنم
که اونو در قالب وورد و پی دی اف می زارم !!
در رابطه با کشت دیم کاری هم ببین این به کارت میاد !!

Vmusic
02-04-2007, 17:24
سلام در باره شكل و ويزگي هاي گياه خشختش هر جا ميرم مطلب نداره اگه سايت بهم معرفي كنيد ممنون ميشم

اگه منظورتون خشخاش هستش !!

The End
04-04-2007, 12:09
اینجا لازمه برا اشنایی بیشتر دوستان عرض کنم که چای انواع گوناگونی داره مانند چای سیاه، چای سفید، چای سبز و ... که هر کدومم انواع مختلفی داره !!

من در رابطه با چای سفید اطالاع زیادی ندارم ولی سعی می کنم حتما براتون پیدا کنم ....

تو این مقاله یه اطلاعاتی در رابطه با چای و انواع اون داده شده که می تونید ازش استفاده کیند ...

و تو این پست هم مطالبی در رابطه با مصرف چای ذکر شده که براتون پی دی اف کردم تا راحت بتونید مطالعه کنید

جعفر عزیز با تشکر از شما , اون پست رو مطالعه کردم مفید بود اما در مورد چای سفید چیزی ننوشته بود و همچنین 2 فایل PDF هر دو رو دانلود کردم اما باز نمیشوند , لطفا شما یه چکی بکنید ببینید بعد از دانلود فایلها باز میشوند یا نه ؟
ممنون:40:

Vmusic
04-04-2007, 13:05
جعفر عزیز با تشکر از شما , اون پست رو مطالعه کردم مفید بود اما در مورد چای سفید چیزی ننوشته بود و همچنین 2 فایل PDF هر دو رو دانلود کردم اما باز نمیشوند , لطفا شما یه چکی بکنید ببینید بعد از دانلود فایلها باز میشوند یا نه ؟
ممنون:40:

ادوب ریدر اگــــــه داری باز می شه !!
چک کردم درستـــــــــه !!
اگه باز نمی شه برا تو وورد بزارم برات !!
چای سفید هم ببینم پیدا کردم می زارم !!

The End
04-04-2007, 14:30
نه ممنون مشکل از من بود
در هر صورت من همچنان پیگیرم اکه مطلبی در مورد چای سفید پیدا شد ممنون میشم بزارید
آخه الکی که نمیشه کیلویی 60 هزار تومان باشه:31:

sara2007
24-04-2007, 15:21
سلام[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](16).gif
من در مورد دوتا گیاه (تاریخهای کاشت,داشت, برداشت):
gincko bilobaجینگو یا جینکو
salvia sclarea مریم گلی کبیر
مطالبی میخواستم.واقعآ ممنون میشم اگه کمکم کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif مرصی,سارا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](45).gif

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Vmusic
27-04-2007, 19:45
سلام[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من در مورد دوتا گیاه (تاریخهای کاشت,داشت, برداشت):
gincko bilobaجینگو یا جینکو
salvia sclarea مریم گلی کبیر
مطالبی میخواستم.واقعآ ممنون میشم اگه کمکم کنید.

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] مرصی,سارا[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

جینکوی چینی

Ginko biloba

توضیحات : گیاهی استپایا ، بهاره ، با برگ‌های پهن و بریده و ساقه‌های بلند.

این گیاه بیشتر به صورت عصارش معروفه که اگه خواستی برا اونم یه چیزی می زارم !!

در رابطه با زمان کاشت داشت برداشتم من باغبانی زیاد وارد نیستم ولی پی گیر می شم می گم !!
برا هر دوتاش می زارم برات

پراکنش و خاستگاه
خاستگاه راسته جینکوآلس متعلق به دوره پرمین (200 تا 225 میلیون سال پیش) می‌باشد. به نظر می‌رسد که تکامل این گیاه در دوره ژوراسیک (100 میلیون سال پیش) به اوج خود رسیده باشد و فرم برگهای جینکو از آن زمان تغییر نکرده است. جینکو پراکندگی بسیار وسیعی در سطح کره زمین داشته است و فسیل آن تقریبا در هر مکانی از جمله استرالیا و نیوزیلند یافت می‌شود. شایان ذکر است که فسیل گونه دیگری به نام Baiera برگهایی بسیار شبیه به برگهای جوان جینکو و برگهایی که از پایه درخت تولید می‌شوند دارد. از این سابقه مشخص می‌شود که چرا جینکو با نام فسیل زنده نامیده می‌شود. تکامل این درخت در حدود 125 میلیون سال پیش هنگامی که هنوز دایناسورها بر روی زمین پرسه می‌زدند پایان یافت و از آن زمان بدون تغییر باقی مانده است.

جینکو بیلوبا در حقیقت یک عضو تنهای زنده از نژاد مقتدر گیاهان شاخه خود است و بنابراین پیوست با ارزش و دقیقی میان حال و گذشته دور زمین محسوب می‌شود. امروزه درخت جینکو بطور طبیعی در مناطق کوهستانی دور در چین شرقی می‌روید با این حال بطور مصنوعی در مناطق وسیعی از جهان از جمله چین ، کره و ژاپن کاشته می‌شود. قدیمی‌ترین نمونه‌های جینکو در باغهای کهن معابد ، قصرها و پرستشگاه‌های ژاپن وحود دارد و چند درخت مشهور جینکو نیز در این مکانها قرار دارد. جینکو به دلیل مقاومت در برابر آلودگی هوا در شهرهای آلوده بسیرا مناسب است و نیز در برابر حملات قارچی و حشره ای و آفات مقاوم است.
معرفی گیاه
جینكو قدیمی ترین گونه درختی است. این گیاه از قدرت سازگاری فوق العاده ای، برخوردار است به طوری كه حتی در عصر یخبندان و بمب اتمی هیروشیما، بقای خود را حفظ كرد. یك درخت واحد ژینكو می تواند تا ۱۰۰۰ سال عمر كند و ارتفاع آن به ۱۲۰ پا برسد. این گیاه دارای شاخه های كوتاه با برگهای پنكه ای است و میوه غیرخوراكی دارای بوی تندی تولید می كند.
میوه این گیاه حاوی تخم داخلی خوردنی است. هر چند كه طب گیاهی چین در طول قرنهای متمادی هم از برگ جنیكو و هم از تخم آن استفاده كرده است، لیكن تحقیقات كنونی روی عصارهٔ ‌جنیكوی استاندارد معطوف شده است كه از برگ آن حاصل میشود. عصارهٔ‌ مذكور فوق العاده غلیظ و به مراتب مؤثر تر از سایر فرآورده های حاصل از سایر برگها است.

تركیبات گیاه
جنیكو مركب از "گلیكوزید جنیكو"، چندین نوع مولكول "ترپین" مختص این گیاه (گینكولید و بیلوبالید) و اسیدهای عالی است. تصور می رود مولكولهای ترپین خاص باعث میشود جنیكو از خاصیت مبارزه با بسیاری از اثرات پیری برخوردار باشد. این ویژگی ترپین شامل بهبود گردش خون، كاهش تورم و حفاظت از آسیب دیدگی سلولهای مغز در اثر كمبود اكسیژن می گردد.

اون یکی هم خودت مطلب گذاشتی !!

mania2000
08-05-2007, 08:46
سلام من يك مقاله درباره يك نوع ميوه گرمسيري مي خواهم. (به فارسي) باتشكر

iRANARIA
09-05-2007, 12:44
سلام
مقاله ای درمورد بیماریهای ویروسی حبوبات میخواستم.(نخودوعدسو...)انگلی سی یا فارسی فرقی ندتره فقط 4-5صفحه باشه
ممنون.

M.R.2
10-05-2007, 12:10
آدرس جایی که بشه مقاله ای در مورد (لکه ی برگ آلترناریا ) پیدا کرد.

M.R.2
10-05-2007, 12:13
مقاله ای در مورد آنتراکتوز بادام می خواستم.
ممنون اگه راهنمایی کنید.

amin_rogh
25-05-2007, 14:20

مقاله ای در مورد آنتراکتوز بادام می خواستم.
ممنون اگه راهنمایی کنید.

amin_rogh
25-05-2007, 15:54
سلام
مقاله ای درمورد بیماریهای ویروسی حبوبات میخواستم.(نخودوعدسو...)انگلی سی یا فارسی فرقی ندتره فقط 4-5صفحه باشه
ممنون. h
امیدوارم بدردتون بخوره

amin_rogh
25-05-2007, 16:01
سلام من يك مقاله درباره يك نوع ميوه گرمسيري مي خواهم. (به فارسي) باتشكر

سلام به این تاپیک مراجعه فرمایید.

samirahatam
31-05-2007, 21:31
ژن درماني گياهان دارويي يك مقاله 30تا40 صفحه به همراه عكس هاي مربوطه لطفا

amin_rogh
03-06-2007, 12:31
ژن درماني گياهان دارويي يك مقاله 30تا40 صفحه به همراه عكس هاي مربوطه لطفا

سلام دوست من
امیدوارم که این بهت یه زمینه بتونه بده

DoNkHoWaN
03-06-2007, 15:13
با سلام
من یه مقاله در باره کنه دو نقطه ای می خوام :2:
دستتون درد نکنه :31:

ali reza majidi 14
06-06-2007, 13:26
اولا عضویتتون رو تبریک می گم دوما این که فکر کنم جواب سوال شما اینجا باشه

Vmusic
06-06-2007, 13:30
قبلا جوابشون داده شده !![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ممنون !!

Hidden-H
30-06-2007, 13:05
سلام
من مقاله ای در مورد کمپوست نیاز دارم
فقط عجله دارم
ممنون می شم کمکم کنین
amin_rogh
01-07-2007, 11:57
سلام
من مقاله ای در مورد کمپوست نیاز دارم
فقط عجله دارم
ممنون می شم کمکم کنین
سلام امید وارم بدردتون بخوره.برگرفته از

کمپوست مخلوطی از مواد آلی مختلف خصوصاً آزولا بوده که توسط میکروارگانیسمها در یک محیط گرم، مرطوب و با تهویه مناسب تهیه شده و مواد و عناصر غذایی خود را در خاک به شکل قابل جذب در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

%
عنصر

5/3 – 5/2
نیتروژن

00/1 – 15/0
فسفر

50/5 – 25/0
پتاسیم

25/1 – 45/0
کلسیم

50/0 – 25/0
منیزیم

75/0 – 20/0
گوگرد

50/3 – 15/0
سلسیم

25/1 – 15/0
سدیم

75/0 – 50/0
کلر

50/0 – 04/0
آلومینیوم

50/0 – 04/0
آهن

2500 - 60
منگنز(ppm)

250 - 2
مس (ppm)

750 - 25
روی (ppm)

فواید استفاده از کمپوست:

• در ایجاد کشاورزی پایدار مناسب است و از کاهش محصول جلوگیری کرده و باعث افزایش آن می‌گردد.

• ذخیره کننده بزرگی از عناصرو آب بوده و به این ترتیب اعتماد و دلگرمی کشاورزان با استفاده از آن در مزارع بیشتر می‌شود و قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• باعث بهبودی ساختمان خاک شده و عملیات شخم را آسانتر می‌کند همچنین قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• هوموس و مواد آلی خاک را افزایش داده و بعضی از ویتامین‌ها، هورمونها و آنزیمهای مورد نیاز را تأمین می‌کند که این مواد نمی‌توانند بوسیله کودهای شیمیایی تأمین گردند. بنابراین در خاکهای با کمبود مواد آلی بسیار مفید و مناسب می‌باشد.

• در جلوگیری از تغییر اسیدیته خاک همانند یک بافر عمل می‌کند.

• وقتی که در هنگام مرحله کمپوست شدن درجه حرارت به 60 درجه یا بیشتر می‌رسد، عوامل پاتوژن و بیماریزا، تخم انگلها، بذور علفهای هرز را از بین برده و آنها را نابود می‌کند.

• کمپوستی که کاملاً آماده شده و رسیده باشد، براحتی با خاک در حال تعادل قرار می‌گیرد و تهویه خاک را بهبود می‌بخشد.

• کودهای اضافه شده را براحتی و با جلوگیری از تلف شدن و هدر روی در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

• بسیاری از عناصر‌و مواد غذایی پر‌مصرف‌و ‌کم‌مصرف را که در‌خود داشته است در خاک آزاد کرده‌و در اختیار‌گیاه قرار می‌دهد.

• وزن مخصوص ظاهری خاک را به شدت کاهش داده و بنابرای برای خاک سنگین و رسی بسیار مناسب و مفید است.

• چون ظرفیت نگهداری عناصر در سطح آن زیاد می‌شود، بنابراین در کاهش عناصر و مواد غذایی گیاه در خاکهای سبک و شنی بسیار مناسب و مفید است.

• آزولا گیاهی مفید برای شالیزار می‌باشد در صورتیکه رشد مناسب و معقولی در منطقه داشته باشد. ولی اقلیم و شرایط منطقه و همچنین افزایش آلودگی آبها در منطقه به عناصر مختلف خصوصاٌ ازت و فسفر باعث رشد زیاد‌و بی‌رویه آن شده است بطوریکه امروزه تهدیدی بسیار جدی برای شالیزارها، استخرها، آب‌بندانها و تالابها شده و رشد برنج و جمعیت آبزیان را در معرض خطر قرار داده است.

رایس کمپوست RICE COMPOST

کمپوست مخلوطی از مواد آلی مختلف خصوصاً آزولا بوده که توسط میکروارگانیسمها در یک محیط گرم، مرطوب و با تهویه مناسب تهیه شده و مواد و عناصر غذایی خود را در خاک به شکل قابل جذب در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

فواید استفاده از کمپوست:

• در ایجاد کشاورزی پایدار مناسب است و از کاهش محصول جلوگیری کرده و باعث افزایش آن می‌گردد.

• ذخیره کننده بزرگی از عناصرو آب بوده و به این ترتیب اعتماد و دلگرمی کشاورزان با استفاده از آن در مزارع بیشتر می‌شود و قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• باعث بهبودی ساختمان خاک شده و عملیات شخم را آسانتر می‌کند همچنین قابلیت ذخیره آب در خاک را افزایش می‌دهد.

• هوموس و مواد آلی خاک را افزایش داده و بعضی از ویتامین‌ها، هورمونها و آنزیمهای مورد نیاز را تأمین می‌کند که این مواد نمی‌توانند بوسیله کودهای شیمیایی تأمین گردند. بنابراین در خاکهای با کمبود مواد آلی بسیار مفید و مناسب می‌باشد.

• در جلوگیری از تغییر اسیدیته خاک همانند یک بافر عمل می‌کند.

• وقتی که در هنگام مرحله کمپوست شدن درجه حرارت به 60 درجه یا بیشتر می‌رسد، عوامل پاتوژن و بیماریزا، تخم انگلها، بذور علفهای هرز را از بین برده و آنها را نابود می‌کند.

• کمپوستی که کاملاً آماده شده و رسیده باشد، براحتی با خاک در حال تعادل قرار می‌گیرد و تهویه خاک را بهبود می‌بخشد.

• کودهای اضافه شده را براحتی و با جلوگیری از تلف شدن و هدر روی در اختیار گیاه قرار می‌دهد.

• بسیاری از عناصر‌و مواد غذایی پر‌مصرف‌و ‌کم‌مصرف را که در‌خود داشته است در خاک آزاد کرده‌و در اختیار‌گیاه قرار می‌دهد.

• وزن مخصوص ظاهری خاک را به شدت کاهش داده و بنابراین برای خاک سنگین و رسی بسیار مناسب و مفید است.

• چون ظرفیت نگهداری عناصر در سطح آن زیاد می‌شود، بنابراین در کاهش عناصر و مواد غذایی گیاه در خاکهای سبک و شنی بسیار مناسب و مفید است.

• مقدار کاه تولید شده برای هر هکتار شالیزار حدود 1 تا 5/1 تن برآورد می‌گردد. این مقدار کاه در سالهای اخیر پس از کمباین در شالیزارها رها شده و با آزاد کردن نیترات، باعث آلودگی آبهای سطحی و زیرزمینی منطقه شده که به شدت برای انسان و دام خطرناک است.

• آزولا گیاهی مفید برای شالیزار می‌باشد در صورتیکه رشد مناسب و معقولی در منطقه داشته باشد. ولی اقلیم و شرایط منطقه و همچنین افزایش آلودگی آبها در منطقه به عناصر مختلف خصوصاٌ ازت و فسفر باعث رشد زیاد‌و بی‌رویه آن شده است بطوریکه امروزه تهدیدی بسیار جدی برای شالیزارها، استخرها، آب‌بندانها و تالابها شده و رشد برنج و جمعیت آبزیان را در معرض خطر قرار داده است.

منبع:شرکت تحقیقاتی تولیدی سالم‌ساز محیط گیل

V E S T A
02-07-2007, 13:41
سلام:20:

من باید درباره گياه آفتابگردان (ويژگی های عمومی،اختصاصی،شرايط ونحوه کاشت،داشت،برداشت،افات و

بيماریهای اختصاصی...) یه گزارش بنويسم کسی از دوستان می تونه به من کمک کنه؟:19:

ممنون می شم :11:

amin_rogh
02-07-2007, 15:06

من باید درباره گياه آفتابگردان (ويژگی های عمومی،اختصاصی،شرايط ونحوه کاشت،داشت،برداشت،افات و

بيماریهای اختصاصی...) یه گزارش بنويسم کسی از دوستان می تونه به من کمک کنه؟:19:

ممنون می شم :11:

salam
in az site sazmane park ha ast
آفتابگردان گياهي يك ساله و چندساله، داراي سه نوع ريشه است : نخست، ريشه اصلي كه تا 4/2 متر در عمق زمين فروميرود. دوم ، ريشه هاي فرعي كه در 25 سانتيمتري عمق خاك پراكنده ميشوند و مهمترين بخش ريشه را تشكيل ميدهند و سوم ، ريشه هاي سطحي كه نزديك به سطح خاك هستند.
ساقه آفتابگردان اندكي خشن است، قطر آنها 5/2 تا 5/7 سانتيمتر است و ارتفاعشان تا 4 متر ميرسد. برگها به طور متناوب روي ساقه ميرويند. اين برگها عريض، تخم مرغي يا مثلثي شكل دندانه دار ، كركدار و زبر هستند. از اين روي، گوسفندان، بويژه برهها، از خوردن آن امتناع ميكنند. طول برگها به 40 سانتيمتر و عرض آنها به 15 تا 20 سانتيمتر ميرسد. برگها رو در روي آفتاب قرار گيرند به طوري كه پهنك برگهايي كه در معرض نور هستند، همراه با تغيير جهت آفتاب تغيير جهت ميدهند و همواره به حالتي تقريباً عمود بر اشعه آفتاب قرار ميگيرند. پهنك برگ آفتابگردان، به هنگام طلوع خورشيد به سوي مشرق، در غروب به سوي مغرب و در ظهر رو به بالاست.
گلهاي آفتابگردان در انتهاي ساقه ميرويند و گل آذين آن به صورت كلاپرگ (كپهاي) است. اين گلها روي نهنج (طبق) قرار دارند. قطر طبق در حدود 5 تا 15 سانتيمتر است. ليكن در پارهاي اوقات به 40 سانتيمتر ميرسد. طبق داراي 800 تا 1500 گل است. گلهاي اطراف طبق كاسبرگ و گلبرگ دارند. رنگ گلبرگها معمولاً زرد يا قهوهاي مايل به قرمز است و عمر گلها اغلب به 6 هفته ميرسد. اين گلها اندام زايشي ندارند. از اين روي بارور نميشوند، ليكن حشرات، بويژه زنبور عسل را به سمت طبق هدايت ميكنند.گلهاي داخل طبق كاسبرگ ندارند اما اندام ماده و نر دارند و بارور ميشوند و توليد دانه ميكنند. امروزه ثابت شده است كه گلهاي وسط ديرتر از گلهاي كناري ميرسند.
طبق گل آفتابگردان از صفحهاي به رنگ خرمايي يا تقريباً سياه كه به سمت پايين خم شده تشكيل يافته است. تعداد آنها 1 تا 6 است. در بعضي از واريته ها طبقها هم روي شاخه هاي فرعي، هم در نوك ساقه اصلي به وجود ميآيند، در صورتي كه در بيشتر ارقام معمولاً يك طبق در انتهاي ساقه اصلي ديده ميشود.
آفتابگردان خود بارور نيست، گرده افشاني آن بيشتر توسط حشرات انجام ميگيرد و در بعضي از واريته ها گرده افشاني به طور مستقيم است.
تعداد كرومـوزوم هـاي آن، در ارقام يك سـاله، 17 = n است. در صورتي كه اين تعداد در ارقام چنـد ساله آن 34= n2 و 57 = n3 است. ميوه آفتابگردان نوعي «فندقه» است كه در اينجا با «دانه» مترادف گرفته ميشود. دانه ها بر روي طبق آفتابگردان در امتداد دايره هاي متحدالمركز و فشرده به هم داخل حجره ها قرار دارند.
نياز اقليمي
آفتابگردان گياهي است مخصوص مناطق نيمه گرمسير تا گرمسير . بهترين موقع جوانه زدن اين گياه وقتي است كه دماي خاك در حدود 10 درجه سانتيگراد باشد. مجموع درجه حرارت از زمان كاشت تا هنگام برداشت اين گياه 2600 تا 2800 درجه سانتيگراد است. آفتابگردان در صفر درجه سانتيگراد از بين ميرود.
اين گياه در هنگام گل دادن در برابر مدت تابش نور حساسيت زيادي ندارد. از اين روي، جزو گياهان بي تفاوت (خنثي) به شمار مي آيد.
آفتابگردان در اوايل كاشت به آب كمتري نياز دارد. ليكن پس از رشد كافي، يعني از موقع گلدهي به بعد، مقدار آب مصرفي آن افزايش مييابد، بر طبق آزمايشهاي به عمل آمده، اين گياه از زمان كاشت تا هنگام برداشت در هر هكتار به 4 تا 7 هزار متر مكعب آب احتياج دارد.
آفتابگردان حساسيت زيادي به خاك ندارد و در هر نوع خاكي مي تواند رشد كند. ليكن در زمينهاي سفت و سنگين و زهكشي نشده مسلماً محصول خوبي نخواهد داد. اين گياه در خاكهاي شني ـ رسي يا رسي ـ شني با واكنش 7 معمولاً بهترين محصول را به بار ميآورد و در برابر شوري خاك مقاومتي بسيار اندك دارد.

روش ازدياد
آفتابگردان از طريق كاشت بذر تكثير ميشود.
بذر آفتابگردان بايد عاري از تخم علفهاي هرز باشد. شكسته و پوك نباشد و داراي قوه ناميه خوبي باشد.
بهترين زمان كاشت آن در تهران از اواسط فروردين تا اواخر ارديبهشت است. براي كاشت اين گياه، چاله هايي به عمق 3 تا 6 سانتيمتر ايجاد ميشود و سپس 2 تا 3 بذر را با هم بطور رديفي در داخل هر چاله قرار داده و روي آنها را با خاك پركنند. البته بهتر است كه بذرها را چند ساعت پيش از كاشت در آب قرار دهند.
كاربرد
با توجه به اينكه آفتابگردان از جمله گياهاني است كه عمر گلدهي آن حداكثر تا 6 هفته به طول ميانجامد ميتوان از آن در سطح پاركها و ميادين بصورت كشت رديفي استفاده كرد.
اين روش كاشت آفتابگردان در زيباسازي و جلوه گري آبنماها و اطراف آنها سودمند ميباشد. به علاوه كشت آفتابگردان در گلجاي ها (فلاورباكس) براي تزيين حياط هاي كوچك، تراس ها، بالكن ها و پشت بامهاي منازل توصيه ميگردد. براي اين منظور، بهتر است انواع پرورش يافته اين گياه مورد استفاده قرار گيرند كه معروفترين آنها عبارتند از :
Helianthus annuus nanus :
اين گياه به خورشيد زرد و زرد طلايي معروف است. بلندي آن 50 تا 60 سانتيمتر ميباشد. گلهاي دوتائي به مقدار زياد ديده ميشوند. زمان كشت اين گياه از اوائل ارديبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهي آن اواسط مرداد تا اواسط مهر است.
از اين نوع آفتابگردان، بيشتر براي تزيين دسته گل استفاده ميكنند، همچنين كشت آن در گلجاي ها براي تزيين حياط هاي كوچك، تراس ها، بالكن ها و پشت بام هاي منازل توصيه ميگردد.
Helianthus cucumerifolius :
اين گياه زرد طلائي ميباشد. بلندي آن حداكثر به 150 سانتيمتر ميرسد. بوته آن به صورت كپه است. گلها متعدد ، كوچك و قطر آنها 8 سانتيمتر ميباشد. زمان كشت اين گياه اوائل ارديبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهي اواسط مرداد تا اواسط مهر است.
جهت كاشت در پاركها و ميادين در اطراف آبنماها پيشنهاد ميگردد.
Helianthus debilis :
اين گياه به خورشيد زيباي پاييزي معروف است. گياهي است پا بلند كه بلندي آن به 200 سانتيمتر ميرسد. رنگ گلبرگها طلائي و برنزي است. كشت آن از اوائل ارديبهشت تا اوائل خرداد و زمان گلدهي آن اواسط مرداد تا اواسط مهر ميباشد. از اين گونه بيشتر براي تزيين دسته گل استفاده ميشود.
Helianthus intermedius
گياهي پابلند به بلندي 250 سانتيمتر ميباشد. رنگ گلهاي زرد، قهوه اي، برنزي و ارغواني است و بعضي از گلها نيز دورنگ ميباشند. زمان كشت اين گياه اواسط فروردين تا اواسط ارديبهشت و زمان گلدهي آنها اوائل مرداد تا اوائل مهر است. اندازه گلها متوسط و ساقه ها قوي ميباشند. كشت اين نوع آفتابگردان مخصوصاً نوع دو رنگ آن در پاركها و ميادين در اطراف آبنماها توصيه ميگردد.

V E S T A
03-07-2007, 09:40

دستت درد نکنه عزيز همونيه که می خواستمه:20: :20: :20:

فقط کاشکی درباره بيماری و افات با علف هرز مزارع آفتابگردان هم یه کمی توضيح داشت

بازم از کمکت ممنون:11:

اگه از دوستان کسی درباره آفات و بيماری و علف هرز مزارع آفتابگران مطلبی داره ممنون می شم کمک کنه:11:

magmagf
03-07-2007, 09:52

دستت درد نکنه عزيز همونيه که می خواستمه:20: :20: :20:

فقط کاشکی درباره بيماری و افات با علف هرز مزارع آفتابگردان هم یه کمی توضيح داشت

بازم از کمکت ممنون:11:

اگه از دوستان کسی درباره آفات و بيماری و علف هرز مزارع آفتابگران مطلبی داره ممنون می شم کمک کنه:11:

1- یکی از بیماریهای قارچی در آفتابگردان زنگ آفتابگران میباشد که عامل آن قارچی است با نام Puccina helianthi دراثر این قارچ لکه های قهوه ای رنگی در پشت برگها بوجود می آید. که در نهایت برگها زرد می شوند و می ریزند.
زنگ آفتابگردان sunflower rust

عامل بیماری قارچ Puccinia helianthi است. این بیماری از خوزستان، آذربایجان، مازندران و ... گزارش شده است. این زنگ تک میزبانه است و فقط روی آفتابگردان دیده میشود. تلیوسپورقارچ دوسلولی است و یوریدیوسپورهای تک سلولی خاردار دارد. ایسیوم و بازیدیوم قارچ دیده نشده است ولی احتمالاً تشکیل میشوند. در بوشهر و برازجان هم به طور پراکنده دیده شده است زیرا آفتابگردان را در زمستان می کارند و قارچ به هوای مرطوب نیاز دارد. این بیماری در ایران اهمیت اقتصادی ندارد ولی مبارزه با ارقام صورت میگیرد.

2- یکی دیگر از بیماریهای قارچی در آفتابگردان سفیدک داخلی است که عامل ان قارچی است بنام Plasmopora helianthi که طریقه انتقال این قارچ از طریق خاک و بذر آلوده است. که از طریق ریشه وارد گیاه شده و گیاه را الوده میکند. که بهتر است در این موارد از بذور ضد عفونی شده استفاده کنیم.

neda_mds
10-10-2007, 21:08
با سلام.لطفا اگر مقاله یا سایتی میشناسید معرفی کنید.تشکر

van
08-11-2007, 10:50
مقاله درمورد سنجش از دور با موضوع جنگل می خواستم. ممنون

VICTOUR
23-11-2007, 08:23
سلام
مطالبه این تایپیک خیلی تو تحقیق هام کمک کرد.بسیار سپاسگذار
میشه کمکم کنید تا چند تحقیق پیدا کنم.هر چی گوگل و یاهو گشتم چیزه به درد بخوری پیدا نکردم
1:اهمیت خاک ورزی حفاظتی در کشاورزی
2:مقاله در مورد شخم حفاظتی
ممنون

soroushsilvern
28-11-2007, 15:45
سلام دوست عزیز خسته نباشید.تو را به خدا اگه میشه یه تحقیق درباره برداشت گیاه جو به من بدید.خواهشا هر چه سریعتر آخه وقتم خیلی کمه.ممنون

naeimeh.s
01-12-2007, 23:33
1-ناقل mg در غشا تیلاکوئید که منیزیم رو از داخل لومن به استروما انتقال میده چگونه ناقلی هست؟
2-آیا حالت انتقال شتاب گرفتهenhanced transmission در چرخه ی زندگی انگلshistosoma دیده میشه؟

naeimeh.s
02-12-2007, 18:41
سلام آدرس یک سایت مرجع که عنوان پایان نامه های کارشناسی ارشد مهندسی جنگل رو داشته باشه می خوام. ممنون میشم اگه سریع جواب بدین.

فکر کنم این مفید باشه:

برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید

Mostafa_Amol
02-12-2007, 23:54
سلام :20:
ببخشید من دو تا مقاله می خوام در مورد " اصلاح و بذر گیری گل اطلسی یا آماریلیس " و " کشت و بافت این دو گل یا هر گل دیگه ای" که اگه فارسی بود چه بهتر ....
سپاسگذارم. :11:

naeimeh.s
08-12-2007, 17:55
سلام :20:
ببخشید من دو تا مقاله می خوام در مورد " اصلاح و بذر گیری گل اطلسی یا آماریلیس " و " کشت و بافت این دو گل یا هر گل دیگه ای" که اگه فارسی بود چه بهتر ....
سپاسگذارم. :11:

dreammcenroe
20-12-2007, 15:52
سلام من فوری فوری فوری به یک مقاله انگلیسی در مورد جلبک نیاز دارم که ترجمه ی فارسی هم داشته باشه

pedi_buzzard
21-12-2007, 00:40
سام علیک.با تشکر از تاپیک جالبتون و کمکای راه گشاتون.از احالی فن خواهش می کنم اینجانب را در یافتن مقاله ای مرتبط با سیکل زندگی.علایم بیماری و ... قارچ "زنگ لوبیا"(Uromyces phaseoli) یاری فرمایید.با تشکر .

secure
23-12-2007, 16:00
سلام

من دو تا سرفصل مقاله دارم در مورده اصلاح نباتات .یه بنده خدایی لینک کامل این دو تا مقاله رو میخواست .کسی داره ؟؟

در ضمن این دو تا PDF فقط سر فصل ها هستند .

اصلاح نباتات

اصلاح نباتات زراعی

Boye_Gan2m
13-01-2008, 12:43
سام علیک.با تشکر از تاپیک جالبتون و کمکای راه گشاتون.از احالی فن خواهش می کنم اینجانب را در یافتن مقاله ای مرتبط با سیکل زندگی.علایم بیماری و ... قارچ "زنگ لوبیا"(Uromyces phaseoli) یاری فرمایید.با تشکر .
این قارچ ها ،قارچهای بازیدیومیست هستند،هر چی سرچ کردم مطلب جامعی پیدا نکردم.

Mostafa_Amol
27-01-2008, 15:03

سلام ... خیلی از لطفتون ممنونم و خیلی شرمنده .... راستش همون موقع اون کسی که ازم این مقاله رو خواسته بود تو ی دانشگاشون گیر آورد و منم دیگه نیومدم اینجا تا ببینم کسی بهم جواب داده یا نه و شرمندم که خیلی دیر دارم از شما تشکر می کنم .
بازم خیلی ممنونم .
موفق باشید .
یا حق:11:

lahij_web
02-02-2008, 16:57
سلام و خسته نباشید .
مقاله ای درباره علوم زیستی گیاهی رو هر چی گشتم چیزی پیدا نکردم . درباره Chitin (( ماده ای موجود در قارچ )) .
اگه کسی برخورد داشته لطف کنه .
ممنون

Ali Alone
20-02-2008, 12:20
سلام دوستان عزیز لطفا اگه زحمتی نیست واسم یه مقاله در مورد << اقتصاد در جنگل >> بزارید ممنونم یا علی

TAVAKOLI546
04-03-2008, 17:18
يه نفر روش پيوند درختان ميوه را همراه با عكس توضيح بدهد ممنونم

Marichka
05-03-2008, 23:16

سلام

یه سری مطالب پایه:

دید کلی
پیوند در لغت بدین معنی است که طی آن قسمتی از یک گیاه را روی گیاه دیگر طوری قرار می دهند که آندو پس از مدتی با یکدیگر جوش می خورند. به طوری که گیاه حاصل از اتحاد آنها می تواند به صورت یک گیاه مستقل به رشد و نمو خود ادامه دهد.

برخی از پژوهشگران پیوند زدن را فن خاصی می‌دانند که طی آن بخشی از یک گیاه با قسمتی از گیاه تعویض می‌شود تا با ایجاد تکیه گاه مناسب شرایط تغذیه و رشد گیاه جدید فراهم شود. برخی دیگر پیوند را انتقال بخشی از یک گیاه روی قسمتی از گیاه دیگر با هدف گیاه افزایی یا برای عادت دادن گیاه جدید به شرایط محیطی ویژه تعریف می‌کنند.

از نظر باغبانی ، قسمتی را که بخشهای هوایی یک گیاه پیوند شده را بوجود می‌آورد، پیوندک یا فرازیست و بخش دیگر که رشد گیاه را شامل می‌شود، پایه یا فروزیست می‌نامند. بدون تردید هر قدر این دو قسمت از نظر صفات ژنتیکی مشابه و از لحاظ گیاه شناسی دارای خویشاوندی نزدیکتری باشد به همان نسبت جوش خوردن بافتها در پیوندگاه آسانتر و پایداری پیوند مطمئن‌تر است.
تاریخچه پیوند
اسناد و مدارک موجود بیانگر این واقعیت است که چینی ها چندین دهه قبل از میلاد مسیح با دانش پیوند زدن گیاهان آشنا بوده‌اند. در زمان امپراطوری روم نیز این فن مرسوم بوده است.
سیرتحولی پیوند
در طی قرون سیزدهم تا شانزدهم میلادی علاقه به پیوند زدن گیاهان قوت گرفت و موجب شد تا تعداد زیادی از گیاهان از کشورهای خارجی و زیستگاههای اصلی به اروپا منتقل شوند. ناگریز گیاهان وارداتی را با روش پیوندزنی افزایش داده و نگهداری کردند. با این حال در این مقطع زمانی اهل فن هنوز از انواع پیوندها اطلاعات کامل نداشتند. در اواخر قرن هیجدهم ضمن آشنایی با نحوه جریان شیره گیاهی ، اعمال برخی از پیوندها مانند پیوند مجاورتی ممکن گردید. در همین راستا طرح پیوند سه گیاه با یکدیگر ارائه شد. با گذشت زمان و پیشرفت علوم باغبانی مسائل مربوط به جوش خوردن و اتحاد بافتهای پایه بطور جدی بررسی شد. در طی قرن نوزدهم انجام روشهای مختلف پیوند در گیاهان بررسی شد.
نقش پیوند و اهداف آن
پیوند کردن درختان میوه به منظور ایجاد یک ترکیب پیوندی مطلوب ، زمانی امکان‌پذیر است که شرایط محیطی و وضعیت فیزیولوژیکی گیاه برای تشکیل یک اتحاد پیش بینی شده مناسب باشد. در ضمن موفقیت در این مهم به عوامل دیگری از جمله ساختار گیاه – زمان و نحوه اجرایی فنون پیوندزنی بستگی دارد. معمولا از اواخر خرداد تا اواخر تابستان زمان مناسب برای انجام پیوندهای جوانه (کوپیوندها) است. اما پیوندهای چوبی (چو پیوندها) را باید در اواخر زمستان تا دیر وقت همزمان با آغاز رشد گیاه اجرا کرد.

پیوند زدن درختان میوه اغلب با هدف افزایش توان باردهی درخت و بهبود کمی و کیفی محصول انجام می‌شود. با وجود این تعویض ساختار رویشی و باردهی درخت ، تنظیم گرده افشانی در باغ ، استفاده از ویژگیهای پایه‌های پیوندی به منظور دست رسی به گیاهان کوتاه قد تا بسیار قوی ، استفاده از میان پایه‌ها برای رفع برخی از عوارض و نارسایی‌های پیوندی ، ترمیم زخمهای وارد شده به تنه – ریشه و شاخه‌های اصلی درخت ، تسریع در آغاز باردهی و موارد بسیار دیگر از اهدافی هستند که همیشه در ایجاد ترکیب‌های پیوندی مورد توجه‌ اند.
انواع مختلف پیوندها
پیوندهای جوانه شامل

* پیوند سپری (پیوند T یا Tبرعکس)
* پیوند وصله‌ای
* پیوند لوله‌ای
* پیوند تراشه‌ای

پیوندهای چوبی شامل

* پیوند اسکنه‌ای یا شکافی
* پیوند تاجی یا پوستی
* پیوند ترصیعی
* پیوند نیمانیم

پیوندهای مجاورتی شامل

* پیوند مجاورتی انتهایی
* پیوند مجاورتی جانبی
* پیوند مجاورتی کمانی

مباحث مرتبط با عنوان

* پیوند جوانه‌ای
* پیوند چوبی
* پیوند وصله‌ای
* پیوند لوله‌ای
* پیوند تراشه‌ای
* پیوند اسکنه‌ای
* پیوند تاجی
* پیوند ترصیعی
* پیوند نیمانیم
* پیوند مجاورتی

منبع : سایت رشد

چند عکس از روشهای مختلف پیوند زدن درختان:

موفق باشید :20:

ahriman323
16-03-2008, 09:17
سلام دوستان یک فلش در مورد رشد و نمو در گياهان میخواستم:41:

ممنون میشم اگه بذارین:10:

Marichka
16-03-2008, 22:37
سلام دوستان یک فلش در مورد رشد و نمو در گياهان میخواستم:41:

ممنون میشم اگه بذارین:10:

سلام دوست عزیز

در قالب تاپیکی جدید ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) براتون قرار دادم.

موفق باشید :20:

france
28-03-2008, 00:06
باسلام من تحقیق در مورد گل مریم.رزین.می خواستم اگر امکان داره به انگلیسی باشه. فارسی هم بود ممنون میشم.

amin2000
31-03-2008, 08:59

با اجازه دیانلا خانم این هم تاپیک مخصوص وسایل پیوند زدن:

Solly
01-04-2008, 20:17
يه مقاله ترجيحا فارسي در مورد گياه مريم گلي (Salvia sp)
-تاريخچه
-ويژگي هاي گياه شناسي
-اقليم شناسي
نياز دارم
متشكرم :11:

Marichka
02-04-2008, 15:54
يه مقاله ترجيحا فارسي در مورد گياه مريم گلي (Salvia sp)
-تاريخچه
-ويژگي هاي گياه شناسي
-اقليم شناسي
نياز دارم
متشكرم :11:

سلام

نتایج به دست اومده از جستجو در اهمین انجمن:

مقالات ویکی پدیا برای چند گونه ی معروف این گیاه:

موفق باشید

france
02-04-2008, 23:04
باسلام من تحقیق در مورد گل مریم.رزین.می خواستم اگر امکان داره به انگلیسی باشه. فارسی هم بود ممنون میشم.

دوستان عزیز لطفا یه نگاهی به این درخواست هم بکنید.

Solly
05-04-2008, 20:46
:31: خيلي انجمن خوبيه فقط فعاليتشو بيشتر كنيد.
متشكرم خدا از مديريت كمتون نكنه:11:

sina1363
08-04-2008, 19:41
سلام دوستان کسی در مورد گیاه علف برنجی یا oryzopsis اطلاعی داره ؟ متشکر می شوم اگه کمکم کنید :11:

amin_rogh
09-04-2008, 15:15
سلام دوستان کسی در مورد گیاه علف برنجی یا oryzopsis اطلاعی داره ؟ متشکر می شوم اگه کمکم کنید :11:
سلام
امیدوارم بدردتون بخوره

اگه چیز دیگه ای دیدم براتون میزارم
موفق باشید

sina1363
09-04-2008, 16:35
آقا دستت درد نکنه چون فارسی که پیدا نمی شه اگه انگلیسی هم بود برام بزار بازم متشکرم زحمت دادیم

ehsan100
12-04-2008, 10:28
يه مقاله در مورد كشاورزي مي خواستم هر چي باشه حدود 7-8 صفحه اي باشه براي 20 دقيقه كنفرانس ساده و قابل بيان باشه يه مورد خوب و ساده و قابل بيان در 20 دقيقه كنفرانس.
اگه عكس هم داشته باشه براي ارائه بهتره.

ممنونم.

moslem.b
21-04-2008, 07:48
اطلاعاتی در مورد کاشت نارنگی می خوام

یه سری اطلاعات مثل تاریخ کاشت و نوع خاک و . . . می خوام

ehsan100
24-04-2008, 10:21
مقاله اي در مورد آفتهاي برنج و نحوه مقابله با آنها رو مي خواستم.
ممنونم.

mpeg
29-04-2008, 13:05
سلام آقا 1 مقاله 6-7 صفحه ای میخوام راجب علف کشها
میخوام انگلیسی باشه اگر هم با ترجه فارسی یاشه که دیگه محشره فقظ خواهشن سریع بگین

Ali Alone
29-04-2008, 16:38
agha bi zahmat ye maghale dar movrede karborde eghtesad dar jangal bezar kheili zarorie mer30

fingulii
02-05-2008, 22:14
سلام اینجا کسی مقاله در مورد حفاظت آب و خاک داره ..یا تاثیر رسوب بر فرسایش یا فرستایش خاک در حد 7...8 صفحه

negar_sabetan
03-05-2008, 10:36
سلام.ميشه به مباحثي در مورد گياه پزشكي هم بپردازيد.
خيلي متشكر ميشم.:20:

radepa
05-05-2008, 17:20
سلام من یک مقاله 10-20-30 صفحه ایی واسه اقتصاد کشاورزی می خواستم.
در مورد تورم و تاثیرش بر قیمت محصولات زراعی و از این جور چیزها ممنون می شم

amin2000
05-05-2008, 19:11
سلام.ميشه به مباحثي در مورد گياه پزشكي هم بپردازيد.
خيلي متشكر ميشم.

danielmoodi
11-05-2008, 08:00
بچه ها اگر رشته و مقالات علوم دامی را هم به این بخش اضافه کنید خیلی توپ میشه:20:
و اگر یک مقاله در زمینه فحلی کسی داره که به من بده که من خیلی ازش ممنون میشم!(البته فارسی)
خیلی اینجا علوم دامی جاش خالیه واقعا

ehsanvafadari
17-05-2008, 15:10
لطفا اگه کسی در مورد پرورش فلفل دلمه ای اطلاعاتی داره به من بده با تشکر:10:

VICTOUR
23-05-2008, 12:02
سلام
كسي ميتونه مطلبي در مورد "بادزدگي سيب زميني" در اختيارم قرار بده.
تو نت مطلب جالبي پيدا نكردم
ممنون

ariaee
17-06-2008, 16:14
سلام به همه دوستان.لطفا اگر درمورد گياه شفلورا مقاله يا مطلبي هرچند كوتاه داريد برام بفرستيد.birgan7@yahoo.com

amin2000
03-07-2008, 23:37
سلام آقا 1 مقاله 6-7 صفحه ای میخوام راجب علف کشها
میخوام انگلیسی باشه اگر هم با ترجه فارسی یاشه که دیگه محشره فقظ خواهشن سریع بگین
تاپیک علف کش ها

سلام اینجا کسی مقاله در مورد حفاظت آب و خاک داره ..یا تاثیر رسوب بر فرسایش یا فرستایش خاک در حد 7...8 صفحه

amin2000
06-07-2008, 08:12
لطفا اگه کسی در مورد پرورش فلفل دلمه ای اطلاعاتی داره به من بده با تشکر:10:

اینجا هست

Antonio Andolini
06-07-2008, 10:30
ُسلام

در مورد این موارد زیر مقالاتی رو می خواستم .....

اثر کود سولفات آمونیوم در خاک های شور

اثر کود آهن بر گندم

عملکرد رقم کویر در خاک های شور

روش های آبیاری در خاک های شور

اثر کودهای ریزمغذی بر گندم

روش های کشت گندم در خاک های شور

با سپاس فراوان

death knight
17-07-2008, 23:42
كسي يه گزارش كاراموزي كشاورزي نداره

arashf
20-07-2008, 11:12
سلام دوستان
لطفا يه مقاله راجع به ليسيانتوس و شيوه تكثير و نگهداريش مي خوام

V E S T A
07-08-2008, 12:44
سلام دوستان:43:

برا گزارش کار کاراموزی،درباره وسايل و تجهيزات آزمايشگاه روش کارو...مطلب ميخاستم

کسی ميتونه کمکم کنه ممنون ميشم:11:

amin_rogh
17-09-2008, 23:07
سلام دوستان
لطفا يه مقاله راجع به ليسيانتوس و شيوه تكثير و نگهداريش مي خوام
خدمت شما
How to grow Lisianthus

Probably one of the prettiest bulb-looking flowers (but not grown from a bulb) is Lisianthus. A native to the mid-south region of the US, this half-hardy perennial is commonly grown as an annual. Its more common names are the Texas Bluebell and Tulip Gentian while its botanical name is Eustoma Grandiflora.
Lisianthus is part of the Gentianaceae ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) family which covers 70-80 genera and 900-1200 species.
Lisianthus' light green leaves are reminiscent of a succulent's foliage pointing almost upright as it tries to conserve water use. The flowers, on the other hand, look like tulip flowers as they begin to open. In fact, they more closely resemble the Alyogyne ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) that I have growing in my garden.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] first planted this bunch of lisianthus seedlings in another bed but moved them because they were becoming claustrophobic. Having since moved them to another garden bed they have done much better and produced an awesome show of colour.
Lisianthus are extremely easy to grow as a seedling and can be propagated from tip cuttings after flowering has finished. They can be grown as perennial plants but are more akin to being replaced or at least cut back significantly.
Lisianthus can grow well in containers and do very well as an indoor plant provided they are kept on a window-sill. They don't require too much water but enjoy a moist soil more than a dry one.
مرجع>

shivashiva
08-10-2008, 19:41
سلام دوستان
من اطلاعاتی در موردکاربرد
هوا شناسی در گیاه پزشکی میخوام
کسی می تونی به من کمک کنه با تشکر

Saghi_ZEA
11-10-2008, 21:04
درمورد شاهدانه موقع کشت ایا میشه در گلدان کشت کرد
خوص گیاهی و دارویی و ...
مطلب میخوام
ممنون میشم کمک کنید

Marichka
11-10-2008, 21:15
درمورد شاهدانه موقع کشت ایا میشه در گلدان کشت کرد
خوص گیاهی و دارویی و ...
مطلب میخوام
ممنون میشم کمک کنید

سلام

در این تاپیک اسم "شاهدانه" رو سرچ کنید: مواد مخدر ... !!! ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 87)

همینطور این موارد در انجمن وجود داره:

موفق باشید

shivashiva
12-10-2008, 23:42
سلام دوستان
کسی در مورد کاربردهوا درگیاه پزشکی پیدا نکرد
لطف کنید برام پیداش کنید بهش خیلی احتیاج دارم

golshahi
27-10-2008, 22:07
سلام دوستان

من حدود 20 صفحه مقاله در مورد Striga SP یا همون ساحره یا جادوگر نیاز دارم!

ممنونم

m.marigold
05-11-2008, 14:31
من به مقاله درباره ی مراحل کاشت،داشت و برداشت گیاه پنبه یا آفتابگردان می خواستم.خیلی فوری...ممنون!

geda_ahany
23-11-2008, 18:05
سلام
من درخواست مقاله فارسي يا انگليسي در مورد "تاثير بيوفرتيلايزرها بر روي حبوبات" را دارم.
لطفا در صورت امكان به email من ارسال كنيد.
hamid_seyedashrafy@yahoo.com

death knight
23-11-2008, 18:20
من به مقاله درباره ی مراحل کاشت،داشت و برداشت گیاه پنبه یا آفتابگردان می خواستم.خیلی فوری...ممنون!
من از تاریخ میلادی سر رشته ندارم اگر هنوز میخای پی ام بزن تازه بردم کنفرانس دادم
البته بیشتر مرتبط با افات و بیماریها هست

x841128hi
23-11-2008, 21:04
من به مطالبی در مورد چاودار نیاز دارم ممنونم

amin_rogh
25-11-2008, 13:13
من به مطالبی در مورد چاودار نیاز دارم ممنونم

چاودارگیاهی از نوع غلات که ارتفاعش تا دو متر هم می رسد.خوشه های دراز و برگ های پهن دارد. بیشتر در زمین های خشک و آهکی می روید، دانه هایش برای تهیة آرد و نان به کار می رود.((شوخی))

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

امیدوارم بدردتون بخوره

ستاره شمس
26-11-2008, 18:24
سلام من جزوات کارشناسی ارشد مدیریت کشاورزی رو میخوام

kh.golkar
14-12-2008, 10:39
یه تحقیق آماری آماده میخوام در هر زمینه ای که باشه مشکلی نیست...هرچه سریعتر بهتر
با تشکر

میناکیا
14-12-2008, 20:40
سلام دوستان من علاقه مند به شناختن گیاهان هستم (باتصویر)(کتاب یا سایت)لطفا مرا راهنمایی کنید

sarmast65_ata
16-12-2008, 15:37
سلام بچه ها
من یه مقاله می خوام در رابطه با درس بیوتکنولوژی ( در مورد گیاه کلزا ) فقط تنها چیزی که برام مهمه اینه که متن انگلیسی باشه و ترجمش همراه متن باشه توی اینترنت سرچ کردم زیاد چیزی پیدا نکردم متن یا فارسیه یا انگلیسی ولی میخوام ترجمه باشه و متن انگلیسی اش رو هم داشته باشم واقعآ ممنون میشم اگه کمک کنید من دانشجوی کارشناسی ارشد رشته زراعت هستم.
ممنونم

ehsan100
18-12-2008, 12:13
سلام
مقاله اي مي خواستم در مورد مثلا:
عملكرد باغبانان يا شاليكاران يا گندم كاران يا ... در اين چند سال اخير
در كل عملكرد يكي از بخش هاي كشاورزي در اين چند سال اخير
بيشتر در مورد آمار و ارقام باشه
ممنونم.

IOC
22-12-2008, 21:03
مقاله ای در مورد ............... کمبود عناصر غذایی در سبزی کرفس می خواهم.

Ahmad-Ra
02-01-2009, 14:17
عرض سلام دوستان گل...
یه مقاله نهایت 5 صفحه ای انگلیسی در مورد اقتصاد کشاورزی ( Agriculture economics ) میخواستم.

کسی هست بتونه واسم پیدا کنه ؟؟ خیلی ممنون میشم.

در ضمن اگر مقاله به طوری باشه که ترجمه شده فارسی هم باشه که دیگه عالی میشه ولی اگر نشد هم زیاد مهم نیست. مرسی بازم.

AaVaA
02-01-2009, 16:43
عرض سلام دوستان گل...
یه مقاله نهایت 5 صفحه ای انگلیسی در مورد اقتصاد کشاورزی ( Agriculture economics ) میخواستم.

کسی هست بتونه واسم پیدا کنه ؟؟ خیلی ممنون میشم.

در ضمن اگر مقاله به طوری باشه که ترجمه شده فارسی هم باشه که دیگه عالی میشه ولی اگر نشد هم زیاد مهم نیست. مرسی بازم.

ببین این به دردتون میخوره؟

بیشتر از 5 صفحه است اما بیشترش نموداره :31:

arsniyas
04-01-2009, 20:15
سلام و خسته نباشيد
من بايد يك تحقيق در مورد كاربردهاي بيوتكنولو‍ژي در مقابله با استرس خشكي براي دانشگاه پيدا كنم اگر مي شود منرا راهنمايي كنيد يا سايتهاي مرتبط را به من معرفي كنيد .

با تشكر قبلي

france
04-01-2009, 22:48
سلام و خسته نباشيد
من بايد يك تحقيق در مورد كاربردهاي بيوتكنولو‍ژي در مقابله با استرس خشكي براي دانشگاه پيدا كنم اگر مي شود منرا راهنمايي كنيد يا سايتهاي مرتبط را به من معرفي كنيد .

با تشكر قبلي

سلام

shima*
14-01-2009, 20:25
سلام
چند تا مقاله مي خوام در مورد " نقش باكتري ها و قارچ ها در مقاومت به خشكي " هر چي سرچ كردم چيزي پيدا نكردم انگليسي و فارسي فرق نمي كنه !
نمي دونم به انگيليسي چيرو سرچ كنم
اگه مي شه راهنماييم كنيد

نارون67
10-02-2009, 09:39
سلام.من چند تا مقاله درمورد تغذیه درخت هلو میخوام فارسی و انگلیسی فرقی نمیکنه.
مرسی

tazkare
16-03-2009, 19:44
سلام
من اطلاعاتی راجع به دلیل نامگذاری stemphyllium و تاریخچه آن

و راجع به بیشینه اگروباکتریوم در ایران

و کمپوست و نقش آن در مدیریت کنترل بیماری های خاکزاد
مطلب میخواستم
متشکرم

aaaammmm87
20-03-2009, 11:23
این چند تا رو می خواستم تاثیر بررسی خواص شیمیایی زیر بر گونه های جنگلی
اهن،المینیوم،مس،روی،بور،ز نیگ،کلسیم،اهک،فسفر ،سدیم
بر روی گونه های زیر
بلوط -بادام-ارس-بنه

سه مقاله لاتین و یک مقاله فارسی!

-----------------------------------------------------------------
تاثیرات استفاده از عکس های هوایی و سنجش از راه دور و تشخیص اتش سوزی جنگل
7 مقاله لاتین و 2 تا هم فارسی

منابع ÷یشنهادی استاد
برای اولی

برای دومی

:11:

arsniyas
02-04-2009, 14:48
سلام و خسته نباشيد

من يه نمونه نوشته شده پروپوزال براي كارشناسي ارشد رشته بيوتكنولوژي كشاورزي مي خواهم . يا حداقل رشته هاي مرتبط

ممنون

saieh sadegi
08-04-2009, 10:38
سلام من مطلبی در مورد خود عقیمی وخود ناسازگاری و دگر ناسازگاری ،پارتنو کاربی ،بکرزایی میخوام
واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنین

reza_usa66
12-04-2009, 01:11
سلام من در مورد اندامکهای سلولی گیاه یا بافتهای گیاهی مقاله میخواستم اگه میشه کمکم کنید آخه آخر ترم به نمرش نیاز دارم

مرسی

atena.sadra
17-04-2009, 20:35
سلام مقاله لاتين با ترجمه درمورد يكي از بافت هاي گياهي

virangar666
23-04-2009, 12:50
عرض سلام خدمت همه سروران
من یه مقاله در باره گوجه می خواستم.البته بیشتردر باره ریشه.ساقه و برگ های این گیاه.بیشتر ریخت شناسی گوجه.تعداد صفحاتش هم مهم نیست.فقط مفید باشه.هر کدوم از دوستان لطف کنن و بذارن ممنون میشم

pocke
23-04-2009, 20:45
سلام دوستان
من به يك مقاله با اين نام نيازمندم اگر دوستان در اين مورد چيزي پيدا كردند ممنون ميشم كه قرار بدهند
راستي اگه در مورد گوجه فرنگي بود ديگه عالي ميشه

گوجه فرنگی از جمله صیفی جاتی است که به دلایل فراوان کشت آن قابل صرفه است. زیرا این محصول در غذاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و آنجا که به صورت اصلی وجود ندارد به صورت رب گوجه باعث خوشمزگی غذا می شود.به همین دلیل است که در کشت گوجه فرنگی واریته هایی در نظر گرفته شده است که دقیقا با شرایط مصرف گوجه فرنگی مطابق است. گوجه فرنگی ریز در اندازه های ۵ تا ۲۰ گرمی و همین طور گوجه فرنگی هایی با اوزان تا ۲۵۰ گرم تولید شده است که به خاطر استفاده از تکنیک های جدید علاوه بر مقاومت بالا در برابر بسیاری از ویروس ها و بیماری ها استعداد دوام و تازگی را تا مدت طولانی دارا می باشد.
شایان ذکر است که علاوه بر تنوع شکل و اندازه رنگ های زرد و نارنجی به کمک گوجه فرنگی های قرمز آمده است.

کشت گوجه فرنگی در گلخانه
انواع کشت گوجه فرنگی: حال که تصمیم گرفته اید در گلخانه خود بذر گوجه فرنگی را کشت کنید قبل از هر چیز باید بدانید چه نوع بذری را انتخاب و تهیه نمائید. بذر گوجه فرنگی را بر اساس نحوه مصرف آن می توان تقسیم بندی نمود زیرا این میوه را به صورت تازه خوری, رب, سس یا کنسرو می توان مصرف نمود. به همین منظور اولین تقسیم بندی بر اساس تازه خوری و صنعتی می باشد. در حال حاضر در ایران برای کشت گوجه فرنگی در گلخانه تنها از ارقام تازه خوری استفاده می شود. دومین تقسیم بندی بر اساس همرسی استوار است . که به سه دسته همرس - غیر همرس و بینابین تقسیم می شود . معمولا در گلخانه های ایران از واریته های غیر همرس در برداشت های طولانی مدت و از واریته بینابین در مناطقی که مدت برداشت کوتاه تر است استفاده می شود. سومین تقسیم بندی بر اساس وزن میوه است . امروزه برای مصرف تازه خوری گوجه فرنگی از گوجه چری با وزن ۵ تا ۲۰ گرم تا گوجه هایی به وزن ۲۵۰ گرم استفاده می شود. نا گفته نماند که هر چه وزن گوجه فرنگی سنگین تر باشد مدت بیشتری برای رسیدن به باردهی نیاز دارد . مثلا گوجه چری که حدود ۵ تا ۲۰ گرم است پس از نشاء حدود ۶۰ روز برای برداشت محصول نیاز دارد. به تازگی در بازار تولید واریته های دیگری پا نهاده است که کلاستر نام دارد .اصولا چیدن میوه به صورت خوشه ای با اصطلاح کلاستر خوانده می شود . با پیشرفت تکنولوژی در تولید بذر واریته هایی به بازار معرفی شده است که در برابر نماتد یا ویروسهایی که در منطقه ای فعال هستند مقاومت داشته و می توان با توجه به مشکلات موجود ارقام مورد نظر را انتخاب نمود.
طول دوره جوانه زنی: طول دوره جوانه زنی تا ظهور برگ های لپه ای در سطح خاک معمولا ۶ روز است واز ۴ تا ۶ هفته نشاء آماده انتقال به زمین اصلی است . برای اینکه بذر گوجه فرنگی بتواند به خوبی جوانه زده و رشد نماید تا زمان رشد مطلوب بوته بهتر است آن را در محل خزانه نگهداری نمود که هم در استفاده از امکانات گلخانه بتوان صرفه جویی کرد و هم گیاه بتواند در ابتدا رشد خوبی داشته باشد. به همین منظور قسمتی از گلخانه را برای گلدان های نشاء در نظر گرفته و یا محلی را برای خزانه انتخاب می کنیم انتخاب گلدان مناسب که حجم ریشه درون آن به خوبی فعالیت کند حائز اهمیت است . دما رطوبت نور فاصله بوته ها نقش مهمی در رشد یک گیاه سالم در خزانه را دارد . برای مثال سطحی برابر ۱۰×۱۰ سانتی متر برای هر بوته باید در نظر گرفت . ضمنا باید از محلهایی استفاده کرد که کاملا ضد عفونی شده و آفات و بیماری ها در محل نشاء موجود نباشد.

دمای مناسب: بهترین دما برای جوانه زنی ۳۰ درجه سانتی گراد می باشد و بعد از جوانه زنی دما را تا ۲۴ درجه در مواقع روز و ۱۸ درجه در هنگام شب تقلیل می دهیم.با توجه به اینکه بیشترین فعالیت ریشه ها در عمق ۳۰ سانتی متری خاک می باشد قبل از انتقال نشاء های گوجه فرنگی به زمین اصلی باید بسترهای مناسب که تا عمق ۸۰ سانتی متری قابلیت نفوذ ریشه را داشته باشد محیا نمود در این صورت باید علف های هرز را پیش از انتقال نشاء حذف و پاکسازی نمود و بخصوص از دو گیاه سس و گل جالیز نباید غافل گردید که این دو مشکلات فراوانی را برای گیاه ایجاد می نمایند .بهتر است با رویت سس یا گل جالیز آنها را از کنار بوته جدا کرده و پاکسازی نمود آنگاه مواد آلی و کودهای شیمیایی را در اندازه مناسب و با راهنمایی آزمایشگاه های خاک شناسی تدارک دیده و استفاده نمود . بهترین ph برای گوجه فرنگی 5/8 تا 5/5 می باشد و تراکم کشت را 2 تا 5/2 بمته در متر مربع می توان انتخاب نمود.
علاوه بر مسائلی که در مورد تراکم کشت خیار عنوان شد نحوه پایین کشی بوته گوجه فرنگی دلیل دیگری است برای انتخاب تراکم بوته. شکل بستر را می توان به صورت ذوزنقه که در بالا ۴۰ سانتی متر و در پایین ۷۰ سانتی متر در نظر گرفته و به فاصله حدود ۵۰ تا ۶۰ سانتی تر از یکدیگر روی بستر حفره هایی به اندازه گلدان های نشاء در ۲ طرف به صورت زیکزاک و یا در یک خط ایجاد نمود. سپس نشاء گوجه فرنگی را در حفره ها قرار داده و با اضافه کردن خاک یا پیت موس به اطراف آن بوته را در محل انتخاب مستقر کرده و سپس آبیاری نمود تا نفوذ آب جایگزین هوای اضافی اطراف ریشه گردد.
هرس :همه می دانیم که هرس به منظور ایجاد تعادل بین رشد بوته شاخ وبرگ و مقدار ریشه و میوه است به همین منظور بوته گوجه فرنگی را تا زمانی که به ۳۰ سانتی متری نرسیده است هرس نمی کنیم و اجازه می دهیم رشد خود را انجام دهد زمانی که ارتفاع بوته به ۳۰ سانتی متری رسید اولین هرس را انجام می دهیم. این هرس شامل حذف گل ها و شاخه های فرعی است پس از انجام این مرحله هرس در تمام طول رشد بوته تمام شاخه های فرعی را حذف می کنیم و در کشت های کوتاه مدت بعد از رسیدن بوته به ارتفاع ۳۰ سانتی متری بوته را به صورت دو شاخه به نخ های مهار می بندیم, با انجام این کار دیگر نیازی به پایین کشی بوته نیست .بر اساس تجارب کیفیت و میزان محصول بوته ای که پایین کشیده شده است بهتر و بیشتر است بدیهی است پس از رسیدن این دو شاخه به ارتفاع مفید گلخانه جوانه انتهایی آن را حذف می کنیم تا گل های موجود در بوته به میوه تبدیل شود. پس از برداشت محصول این بوته ها از گلخانه حذف شده و زمین برای کشت بعدی آماده می شود . البته کشاورزان با تجربه جهت همسان کردن اندازه میوه ها بر اساس بضاعت گیاه و نوع واریته گلها و یا میوه های اضافی بر روی خوشه را هرس می کنند و به تعداد مشخصی از گلها اجازه می دهند تا به میوه برسند . گوجه فرنگی گیاهی است اتوگارد که معمولا قبل از باز شدن گل تلقیح گل صورت گرفته است. به همین دلیل به ندرت می توان در شرایط خاص تلقیح خارجی را در آن مشاهده نمود.
تلقیح : در فضای گلخانه هیچ گونه عامل محرکی مانند باد و یا حشرات برای تلقیح وجود ندارد برای رفع این مشکل می توان به چند طریق عمل کرد. اول استفاده از زنبورهای مخصوص که عمر آنها فقط یک فصل استو به طور غیر مستقیم باعث شک به گیاه شده و عمل لقاح را باعث می گردد. دوم استفاده از ویبراتورهای برقی است که در هر دو یا سه روز یکبار با لرزش خوشه ها عمل لقاح را صورت می دهد. راه سوم این است که می توان در کشت زمستانه از هرمن تلقیح کننده استفاده نمود. و بالاخره راه چهارم این است که با ایجاد شک در سیمهای مهار و یا ضربه مستقیم بر روی گلها باعث گرده افشانی یا در نهایت عمل تلقیح گردیم. نکته حائز اهمیت در عمل تلقیح گلهای بوته گوجه فرنگی دمای موجود در گلخانه می باشد که باید بین ۲۰ تا ۲۵ درجه بوده و رطوبت آن نیز کم باشد.
زمان تلقیح : بهترین زمان برای این کار بین ساعات ۱۱ تا ۲ بعد از ظهر می باشد که فضای گلخانه از رطوبت کمتر و دمای بیشتری برخوردار است به همین خاطر امکان تلقیح در دمای ۲۸ تا ۳۰ درجه کاهش می یابد و در دمای ۱۳ تا ۱۵ درجه امکان تلقیح وجود ندارد و عدم تلقیح گل ریزش گل را در پی خواهد داشت. به هر حال پس از تلقیح گل میوه بین ۱۸ تا ۳۵ روز زمان لازم دارد تا قابل برداشت باشد٫ و حالا بوته گوجه فرنگی به زمان ثمر دهی خود رسیده و در این مرحله باید به گونه ای برخورد نمود که حداکثر برداشت را کسب کرد. زمانی که برگ های نزدیک به هر خوشه میوه چیده می شود میوه امکان بهتری برای رنگ گیری پیدا می کند. نکته قابل ذکر دیگر اینکه بدیهی است 50 درصد خوشه میوه رنگ بگیرد و 50 درصد دیگر از حالت سبز بودن تغییر رنگ داده و کم کم قرمز می شوند . بنابراین در صورتی که نیمی از خوشه واریته کلاستر به رنگ نهایی در آمده باشد می توان ان را چید و به بازار عرضه نمود. چنانچه مسافت مزرعه تا بازار کم باشد و نیمه سبز خوشه فرصت رنگ پذیری نداشته باشد می توان از محلی که دمای آن گرمای مناسبی جهت تغییر رنگ گوجه دارد استفاده نمود. در صورتی که واریته ها به صورت کلاستر و یا همرس نباشد بهتر است گوجه های رسیده را در زمان خاص خود برداشت کرد. مسلما اندازه گوجه فرنگی هر چقدر درشت تر باشد زمان تبدیل گل به میوه و رسیدن آن هم طولانی تر خواهد بود. امروزه بسیاری از کشاورزان به خاطر تقاضای مناسب مصرف کننده تمایل زیادی به کشت گوجه های چری دارند و این به دلیل میزان باردهی فراوان رنگ های قرمز صورتی و زرد و شکل های مختلف آن است که باعث قیمت بالای این واریته شده است. زمانی که بوته ها به سقف مفید گلخانه می رسند لازم است برگ های پائین را هرس نمود و اگر نخ ها به صورت قرقره ای به سیم آویزان است می توان با بازکردن ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از نخ قرقره در یک جهت نخ ها را روی سیم حرکت داده که این عمل باعث می شود ساقه از پائین روی بستر و یا شاسی های مخصوص قرار گیرد و انتهای بوته در فاصله ۳۰ تا ۵۰ سانتی متری سقف مفید گلخانه برسد. این روش به کشت دراز مدت مربوط می شود.

pocke
23-04-2009, 20:52
سلام من مطلبی در مورد خود عقیمی وخود ناسازگاری و دگر ناسازگاری ،پارتنو کاربی ،بکرزایی میخوام
واقعا ممنون میشم اگه کمکم کنین

دید کلی
در هر جاندار ، اعم از اینکه تک جنسی باشد یا هرمافرودیت ، بسیار اتفاق می‌افتد که نتوانند جفت مناسبی پیدا کنند. بیشتر چنین گامتهای ناموفقی پس از اندک زمانی متلاشی می‌شوند. اما در موارد استثنایی ، گامتهای منفرد می‌توانند رشد کنند و افراد بالغ طبیعی بوجود آورند. این پدیده را بکرزایی (Parthenogenesis) گویند. از آنجا که هیچ جاندار نری در این نوع تولید مثل شرکت ندارد تا ماده ژنتیک خود را به اشتراک بگذارد، فرزندان حاصل کاملا شبیه مادر هستند و در واقع یک کلون هستند. در طبیعت کلونها در نتیجه تولید مثل غیر جنسی پدید می‌آیند. بکرزایی ، شکل ویژه‌ای از کلون کردن است که به انواع تولید مثل تعلق دارد.

بکرزایی در چه جاندارانی رخ می‌دهد؟
در بسیاری از آغازیان ، هر نوع گامت می‌تواند به شیوه بکرزایی رشد کند. در جانوران ائوگام ، فقط تخمکها گاهی می‌توانند به این شیوه رشد کنند. از اینرو ، بکرزایی طبیعی مثلا در روتیفرها ، زنبورها و دیگر حشرات اجتماعی صورت می‌گیرد. و در پرندگانی از قبیل بوقلمون و مرغ خانگی نیز بندرت رخ می‌دهد. آپومیکسی نوعی بکرزایی است که در گیاهان رخ می‌‌دهد. در این پدیده ، جنین از طریق لقاح حاصل نمی‌شود. بلکه از یاخته‌های داخل کیسه جنینی و یا یاخته‌های خورش اطراف کیسه جنینی بوجود می‌آید. در بکرزایی گامتی که قادر به بکرزایی است، از نظر کنش تفاوتی با هاگ ندارد یعنی هر دوی آنها سلولهای زاینده‌ای هستند که می‌توانند مستقیما به فرد بالغ تبدیل شوند.
بکرزایی طبیعی
حشرات اجتماعی از جمله زنبورها ، جانورانی هستند که در آنها پدیده بکرزایی اتفاق می‌افتد. به این ترتیب که ، هنگامی جمعیت یک کندو زیاده از حد شود. ملکه و چند زنبور نر و چندین هزار کارگر از کلونی جدا می‌شوند. ملکه و زنبور نر با هم جفت تشکیل می‌دهند. اسپرم‌های دریافت شده توسط ملکه در کیسه‌ای واقع در درون شکم ذخیره می‌شوند. اسپرمهای دریافت شده از همین یکبار جفتگیری تا آخر دوره تخمگذاری ملکه باقی می‌مانند.

در میان تخمهایی که یکی یکی در جایگاههای شانه کندو زنبور نهاده می‌شوند، حتی در بدن ملکه جوان هم بعضی از آنها بارور نمی‌شوند. در ملکه پیری که ذخیره اسپرم خود را به پایان رسانده ، هیچکدام از تخم‌ها بارور نمی‌شوند. تخم‌های بارور نشده ، زنبورهای نر را می‌سازند. چنین رشد محروم از پدری را که معمولا در میان حشرات اجتماعی فراوان است، بکرزایی طبیعی گویند.
بکرزایی مصنوعی
در بعضی از گونه‌های جانداران ، با استفاده از وسایل آزمایشگاهی ، بکرزایی مصنوعی ایجاد می‌کنند. مثلا می‌توان با فرو کردن سوزن بر سطح تخمک بارور نشده قورباغه (همراه با تدابیر دیگر) ، آن را وادار به رشد کرد. نیش سوزن بر سطح تخمک ، اثری چون نفوذ اسپرم دارد و رشد آن را سبب می‌شود. سرد کردن تخمک بارور نشده یا تحریک کردن آن با اسیدهای قوی از دیگر راههای بکرزایی مصنوعی به شمار می‌روند.
بکرزایی در روتیفرها
رده روتیفرها جز شاخه آشلمنت‌ها یا کرم سانان رده بندی می‌شوند و شامل 1500 گونه هستند. روتیفرهای ماده در طول بهار و تابستان تخمک‌هایی تولید می‌کنند که بدون لقاح ، روتیفرهای ماده دیگری را پدید می‌آورند. این ماده‌ها نیز بدون لقاح تولید مثل می‌کنند و به این روش ، نسلهای ماده متوالی حاصل می‌آید. در پاییز ، ماده‌ها چند تخمی کوچکتر از بقیه می‌گذارند که از آنها نرهای کوچکی حاصل می‌آیند.

نرها می‌توانند اسپرم تولید کنند که با تخمک لقاح یافته و تخم حاصل می‌شود که دارای پوسته‌ای ضخیم است که می‌تواند شرایط نامساعد را تحمل کند. در شرایط مساعد مثلا در بهار سال بعد ، از این تخم‌ها ، کرمهای ماده حاصل می‌شود. در بعضی از اقسام روتیفرها ، اصولا جنس نر دیده نمی‌شود و افراد همگی حاصل از رشد تخمک‌های لقاح نیافته هستند که رشد بدون لقاح یا بکرزایی است.

بکرزایی در گیاهان
بذرهای غیر جنسی یا نامیزه (Ampomict) در اثر پدیده آپومیکسی حاصل می‌شوند. پدیده آپومیکسی نوعی بکرزایی بشمار می‌رود و جنین‌ها در اثر بی نر زایی (Agamosprmy) حاصل می‌شوند. در پدیده آپومیکسی ، تولید مثل غیر جنسی جانشین تولید مثل جنسی در اندامهای اختصاص یافته به تولید مثل جنسی می‌گردد.
آپومیکسی مداوم
در این حالت ، کیسه جنینی از سلول مادری تخم حاصل می‌شود و دیپلوئید می‌باشد. اما سلول مادری تخم تقسیم میوز ناقص انجام می‌دهد و در نتیجه سلول تخم همانند گیاه مادری دیپلوئید بوده و جنین غیرجنسی نیز که دیپلوئید می‌باشد بطور مستقیم از هسته تخم و بدون عمل لقاح حاصل می‌شود. این حالت در گیاهانی مانند پیاز ، گل قاصدک ، سیب و تمشک دیده می‌شود.
بکرزایی هاپلوئید
این پدیده را آپومیکسی غیر مداوم نیز می‌نامند. در این حالت جنین غیر جنسی از سلول تخم زا که هاپلوئید است، بوجود می‌آید و نهال تولید شده نیز هاپلوئید خواهد بود. این پدیده بندرت افتاق می‌افتد. برای مثال در 25 هزار نهال هلو احتمال دارد که 4-3 نهال هاپلوئید مشاهده شود.
آپوگامی
در این حالت جنین‌های غیر جنسی از دو سلول قرینه در کیسه جنینی مثلا در سوسن ، و یا جنین هاپلوئید از سلولهای متقاطر در کیسه جنینی مثلا در سیاهدانه حاصل می‌شوند.
اهمیت پدیده بکرزایی در گیاهان
از آنجایی که اکثر گیاهان تولید شده در پدیده آپومیکسی زا سلولهای پایه مادری می‌باشند، در نتیجه گیاهان بوجود آمده شبیه پایه مادری می‌باشند. در این نوع گیاهان ، تفرقه صفات کمتر مشاهده می‌شود. بذور غیر جنسی نیر شبیه بذرهای جنسی مراحل مختلف نونهالی ، انتقال و بلوغ را سپری می‌کنند. بذرهای حاصل از بکرزایی سریعتر رشد می‌کنند. از آنجایی که این بذرها معمولا فاقد ویروس هستند، در نتیجه نهالهای تولید شده ، عاری از ویروس خواهند بود.

pocke
23-04-2009, 20:58
سلام من در مورد اندامکهای سلولی گیاه یا بافتهای گیاهی مقاله میخواستم اگه میشه کمکم کنید آخه آخر ترم به نمرش نیاز دارم

مرسی

دید کلی
بافتها گروهی از سلولها هستند که خاستگاه یکسان دارند. انواع گوناگون از بافتها ریشه‌ها ، ساقه‌ها و برگها را بوجود می‌آورند. در پیکر همه گیاهان دو نوع بافت وجود دارد. بافتهای مریستمی و بافتهای بالغ. بافتهای مریستمی بافتهایی هستند که از سلولهای تمایز نیافته تشکیل شده اند و می‌توانند منشا و خاستگاه سایر بافتها باشند. بافتهای بالغ بافتهایی هستند که برحسب نیاز گیاه و بر طبق عملکرد آن قسمت از گیاه بوجود می‌آیند و کارهای مختلفی را انجام می‌دهند.

بافتهای مریستمی
بافت مریستمی متشکل از سلولهای نابالغ و تمایز نیافته‌اند که دارای توان تقسیم مکررند. مریستمهای حقیقی دارای اختصاصات زیر می‌باشند.
سلولهای ایزودیامتریک هستند. (اندازه وجوه برابر دارند.)

مدور و چند وجهی بوده و به شکل فشرده قرار گرفته‌اند و فضای بین سلولی در آنها دیده نمی‌شود.

دیواره نازک پکتوسلولزی دارند و هرگز دیواره ثانویه ندارند.

سیتوپلاسم متراکم با هسته درشت داشته و واکوئل مشخص و مواد ارگاستیک (مواد غیرزنده) ندارند.
انواع بافت مریستمی
مریستم انتهایی
در انتهای همه ریشه‌ها و ساقه‌ها یافت میشوند. از مریستم انتهایی ساقه ، برگها ، ساقه‌ها ، گلها تمایز می‌یابند. در بعضی از گیاهان آوندی پست مریستم انتهایی فقط از یک سلول انتهایی تشکیل شده که در عده‌ای دیگر از گیاهان پست و همه گیاهان آوندی عالی از تعدادی سلول بنیادی تشکیل شده است.
مریستم جانبی
این مریستمها به موازات محور طولی اندام یعنی در پیرامون اندام واقع شده‌اند. این مریستمها مسئول افزایش ضخامت اندامها هستند. این مریستمها درون بافتهای اولیه بوجود می‌آیند. ولی بافت ثانویه تولید می‌کنند که مریستمهای ثانویه شامل کامبیوم آوندی و کامبیوم چوب پنبه است.

مریستم میان گرهی
در واقع بخشی از مریستم انتهایی هستند که توسط بافتهای بالغ از مریستم انتهایی جدا شده‌اند و معمولا در پایه میان گرههای برخی گیاهان مانند بیشتر تک لپه‌ایها و دم اسبیان وجود دارند. در پایه برگها هم هستند و مسئول رشد طولی اندامند. برخلاف مریستم انتهایی بلاخره کاملا ناپدید می‌شوند. مریستمها را بر اساس خاستگاه به مریستم اولیه و ثانویه تقسیم می‌کنند. سلولهای اولیه آنهایی هستند که از سلول جنینی تشکیل شده‌اند. این سلولها اختصاص به انتهای ریشه و ساقه دارند. ولی مریستم ثانویه از تمایز زدایی بافتهای دائمی بوجود می‌آیند و شامل کامبیوم آوندی و کامبیوم چوب می‌باشند.
بافتهای بالغ
بافتهای تمایز یافته‌ای هستند که از بافتهای مریستم بوجود می‌آیند. تقسیمات زیادی در آنها صورت نمی‌گیرد. این سلولها درشتتر از سلولهای مریستمی‌اند. سیتوپلاسم کم ، واکوئل مشخص و مواد ارگاستیک (مواد غیره زنده) دارند. در بدو بلوغ مرده‌اند. پر از آب یا هوا هستند. ویژگی بافتهای بالغ داشتن فضای بین سلولی است که این فضای بین سلولی زمانی که بافتها تمایز می‌یابند، یعنی از جنینی به شرایط دائمی منتقل می‌شوند، بوجود می‌آیند.

بافتهای بالغ را نیز همچون مریستمها بر اساس خاستگاه به بافتهای اولیه و ثانویه رده بندی می‌کنند. بافتهای اولیه از مریستم اولیه بوجود می‌آیند و بافتهای ثانویه از مریستم ثانویه بوجود می‌آیند. بافتهای بالغ را به بافتهای ساده و مرکب رده بندی می‌کنند که بافتهای ساده همه از یک نوع سلول تشکیل شده‌اند که همه یک نوع کار انجام می‌دهند. ولی بافت مرکب مانند بافت آوندی از چندین نوع سلول تشکیل شده است.
پارانشیم
بخش اعظم پیکر گیاهان علفی را تشکیل می‌دهد. این بافت متشکل از سلولهای پارانشیمی است که این سلولها زنده‌اند و دیواره اولیه دارند ولی گاهی دیواره ثانویه هم در آنها دیده میشود.سلولهای این بافت از لحاظ مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی تنوع زیادی را نشان میدهند.پارانشیمها در التیام زخمها ، ترمیم اندامها و جوش خوردن پیوندها شرکت دارند. اکثر فعالیتهای متابولیکی گیاه توسط سلولهای پارانشیمی گیاه انجام می‌شود. مثل فتوسنتز ، تنفس ، جذب ، ذخیره ، ترشح. انواع سلولهای پارانشیمی عبارتند از :

کلانشیم
ازسلولهای کلانشیم تشکیل شده که این سلولها ممکن است پارانشیم مانند باشند. ولی سلولهای کلانشیم تخصص یافته و طویل‌ترند. دارای دیواره اولیه هستند که ضخامت آن یکنواخت نبوده و در بعضی قسمتها خصوصا در گوشه‌ها ضخیم‌تر است. سلولها زنده‌اند و ممکن است دارای کلروپلاست باشند. بافت کلانشیم بافت مقاوم اندامهای در حال رشد است. اندامهایی که در حال طویل شدن هستند.

کلانشیم بافت مقاوم گیاهان دو ‌لپه‌ای است و در تک‌ لپه‌ای‌ها دیده نمی‌شود. بافت مقاوم تک لپه‌ایها اسکلرانشیم است و در ریشه کلانشیم دیده نمی‌شود. بافت کلانشیم در ساقه‌ها و دمبرگها و در برگها در رگبرگهای درشت آن دیده می‌شود. انواع بافت کلانشیم با توجه به شکل سلول و ضخامت دیواره شامل کلانشیم زاویه‌ای ، کلانشیم مماسی و کلانشیم حفره‌ای است.
اسکلرانشیم
این بافت نیز مانند کلانشیم بافت مقاوم گیاه است ولی برخلاف کلانشیم هم دیواره اولیه دارد و هم دیواره ثانویه و در اکثر مواقع دیواره چوبی شده دیواره‌ها خاصیت الاستیکی دارند. یعنی در صورت وجود فشار یا کشش دیواره تغییر شکل می‌دهد و زمانی که فشار برطرف شد به شکل اولیه بر می‌گردد. بافت اسکلرانشیم بافت مقاوم اندامهای بالغ است. اندامهایی که رشد طولی آنها پایان یافته اسکلرانشیم جایگزین کلانشیم می‌شود. دو نوع بافت اسکلرانشیم وجود دارد که شامل اسکلرانشیم هادی ، اسکلرانشیم مکانیکی است که خود به دو نوع اسکلرید و فیبر تقسیم می‌شود.

بافتهای مرکب
بافت محافظ
همانطوری که از نامش پیداست وظیفه محافظت از پیکر گیاه را بر عهده دارند که این بافت محافظ در پیکر اولیه اپیدرم و در پیکر ثانویه گیاه پریدرم می‌باشد و از انواع مختلف سلولها تشکیل یافته‌اند.
بافت آوندی
شامل دو نوع بافت فلوئم یا آبکشی و بافت گزیلم یا چوبی می‌باشد که هر دو از انواع مختلف سلولها تشکیل شده که وظایف متعددی نیز دارند. گزیلم انتقال آب و کانیها را از ریشه به بخشهای هوایی بر عهده دارد و علاوه بر انتقال در نگهداری و ذخیره هم مشارکت دارد. فلوئم نیز انتقال شیره پرورده و ترکیبات آلی ساخته شده در برگها را به سایر بخشهای گیاه بر عهده دارد.

فرهاد1352
25-04-2009, 14:17
سلام برو به سایت

کاشی
15-05-2009, 23:53
سلام من مقاله انگلیسی جدید ( ترجیحا ترجمه شده ) در مورد آبیاری بارانی میخوام . ممنون

irandegan
17-05-2009, 10:14
عوامل موثر در کیفیت چمن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
مینا چمنی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
شرایط محیطی احداث باغ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
چمن های محکم و با دوام برای زمین های بازی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
میوه های درمانگر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
خشخاش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
کاری یوتا (Caryota ) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
جوامع مهم جنگلی ناحیه ایران.تورانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
گواوا(زیتون) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
خواص دارويي گل ميخک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
آقطی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
گیاه دارویی افسنطین Artemisia absinthium ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
جوامع مهم جنگلی ناحیه ایرن-تورانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
تعريف جنگل و انواع آن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
تمشك Rubus idaeus ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
جنگل های شاخه زاد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
طرز ساخت گل ستاره ای و برگ های پاپیتال از فوم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
اصول شمع سازی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
شیرین بیان ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
پوشش گياهي استان مازندران ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
گل یخ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
ابريشم ایرانی (شب خسب) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
پیرتر-pyrethrum: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
ایجاد چرخه آکواریم، بدون ن به ماهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
تنظیم PH در آکواریم های آب شیرین ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
خانواده ماهی های طلایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])-
‏ارقام پسته ایران‏ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
ابريشم ایرانی (شب خسب) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
انواع علف‌هاي هرز گندم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
روش هاي كشت گندم ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
کود معدنی(زئولیت)در کشاورزی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])-
گلدهي درختان پسته (flowering): ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
بيماری های متابوليک در گاوهای شيری-METABOLIC DISORDERS IN DAIRY COWS ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
بیماری سرطان ریشه و ساقه مو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])-
هورمونهای گیاهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
ترخون ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
نخل روغنی . نام علمی guineensis Elaeis ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
چگونه میتوان کمبود مواد غذایی را در مو شناخت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
سياهك سخت جو Barley covered smut ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
توله مار Eirenis coronella coronella ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])-
گلکاری ( گیاهان یکساله و دوساله) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
كاربرد روشهاي سنجش از دور و سيستمهاي اطلاعات جغراٿيايي در منابع آب و خاك ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
برنامه ريزي آبياري گامي مهم براي دستيابي به کشاورزي پايدار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
کنه حنایی گوجه فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
هورمون های گیاهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
بررسی شاخص¬های مکانیزاسیون در کشت گلخانه¬ای گل رز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
[عنوان ندارد] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
بسته بندی مواد غذا یی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

coopro
26-05-2009, 19:42
با سلام
در مورد گندم دابل هاپلوئيد هر گونه اطلاعات و مرجعي داريد برام بزاريد
باتشكر

ramin_pilot
27-05-2009, 09:23
سلام دوستان خسته نباشید.
بی زحمت چندتا کتاب یا مقاله فارسی درباره آموزش کشت و کار می خواستم آخه یک زمین کوچیک دارم می خواستم ببینم چی و چگونه یه گیاه یا گل یا هزچیزه دیگری توش بکارم .
مرسی.

سالک
29-05-2009, 02:16
اطلاعاتی راجب گل نسرین میخواهم.
با تصویر باشه بهتره.

EELI
30-05-2009, 11:52
SALAM DAR MORED (LISIANTHUS TISSUE CULTURE MAGHALE FARSI VA LATN LAZEM DARAM MAMNUN

ali shah
03-06-2009, 23:41
سلام:
بنده برای درس ازاقلیم شناسی گزارش بازدید ازیک هواشناسی لازم دارم فرقی نمیکنه از چه ایستگاهی باشه لطفا help me .

ali shah
03-06-2009, 23:56
سلام:
بنده برای درس ازاقلیم شناسی گزارش بازدید ازیک هواشناسی لازم دارم فرقی نمیکنه از چه ایستگاهی باشه لطفا help me .

pariya dehghan
05-06-2009, 19:00
سلام من مطالبي در مورد گياهان حشره خوار ميخواهم

pocke
07-06-2009, 14:48

حيدري بهرام,سعيدي قدرت اله*,سيدطباطبايي بدرالدين ابراهيم,سوئناگا كازوهيرو

* دانشکده کشاورزي، دانشگاه صنعتي اصفهان

به منظور بررسي تنوع ژنتيکي صفات مختلف در گندم نان (Triticum aestivum L.) در لاين هاي دابل هاپلوئيد حاصل از تلاقي دو رقم Fukuho-Kumogi وOligo – Culm ، 157 لاين دابل هاپلوئيد در قالب طرح بلوک هاي کامل تصادفي با 3 تکرار و در مزرعه تحقيقاتي دانشگاه صنعتي اصفهان از لحاظ صفات مورفولوژيک و زراعي مورد ارزيابي قرار گرفتند. برآورد ضرايب تنوع ژنتيکي و فنوتيپي براي صفات مختلف نشان داد که لاين هاي مورد مطالعه از نظر طول آخرين ميانگره، تعداد سنبله بارور در واحد سطح، ارتفاع بوته، تعداد دانه و عملكرد دانه در سنبله اصلي داراي تنوع ژنتيکي بيشتري در مقايسه با ساير صفات از جمله وزن حجمي، تعداد روز تا رسيدگي، تعداد روز تا سنبله دهي و گرده افشاني بودند. ضريب تنوع ژنتيکي براي تعداد روز تا رسيدگي، ارتفاع بوته، تعداد سنبله بارور در واحد سطح و عملکرد دانه به ترتيب برابر با 19.9, 20.7, 1.2 و 13.7 درصد بود. برآورد قابليت توارث خصوصي براي اکثر صفات بسيار بالا بود و بين 63% ( براي عملکرد دانه در واحد سطح) تا 99% (براي ارتفاع بوته) متغير بود. با استفاده از تجزيه خوشه اي، لاين هاي مورد مطالعه به سه گروه مجزا با 55, 54 و 50 لاين طبقه بندي شدند و ميانگين مربعات بين گروه ها براي همه صفات به جز عملکرد دانه در واحد سطح بسيار معني دار بود. نتايج اين مطالعه نشان داد که تنوع ژنتيکي قابل توجه اي از نظر صفات مهم زراعي و اقتصادي در بين لاين هاي دابل هاپلوئيد مورد بررسي وجود دارد و مي توان اين صفات را از طريق برنامه هاي انتخاب بهبود داد. وراثت پذيري خصوصي عملکرد دانه در واحد سطح نسبت به بقيه صفات کمتر بود، اما با توجه به وراثت پذيري بالاي بعضي از اجزاي عملکرد دانه شامل تعداد دانه در سنبله، عملکرد دانه در سنبله و وزن هزار دانه مي توان از آنها به عنوان شاخص انتخاب براي بهبود عملکرد دانه استفاده كرد.

ali shah
07-06-2009, 22:27
سلام:

لااقل راهنمایی کنید

pocke
08-06-2009, 17:50
سلام:
بنده برای درس ازاقلیم شناسی گزارش بازدید ازیک هواشناسی لازم دارم فرقی نمیکنه از چه ایستگاهی باشه لطفا help me

می گم پیدا کردی جون خودت جمع کن واسه ترم دیگه ی من.

پیش پیش مرسی.

ali shah
09-06-2009, 13:46
می گم پیدا کردی جون خودت جمع کن واسه ترم دیگه ی من.

پیش پیش مرسی.

به نظر من ازهمین الان باید یه فکری بکنی من که به هر دری زدم بسته بود.

pocke
09-06-2009, 21:28
به نظر من ازهمین الان باید یه فکری بکنی من که به هر دری زدم بسته بود.

من هنوز نمی دونم در مورد چی هست که بخوام تحقیق کنم.

ali shah
10-06-2009, 17:36
جیگر جون پس چی رو میگی برام جمع کن؟من دنبال یه گزارش بازدید از ایستگاه هواشناسی هستم که یک سری از نکات جزئی مانند ترتیب قرار گرفتن ابزارها نوع انها وکاربردهاهستم.

pocke
10-06-2009, 21:08
جیگر جون پس چی رو میگی برام جمع کن؟من دنبال یه گزارش بازدید از ایستگاه هواشناسی هستم که یک سری از نکات جزئی مانند ترتیب قرار گرفتن ابزارها نوع انها وکاربردهاهستم.

خوب من که هنوز درسه رو نگرفتم.انشاا.. ترم دیگه دچارش می شم.

خوب چه نوع ابزار هایی داخلش به کار می ره.اصلن ما چرا این درس رو بخونیم؟؟
دقیق تر می گی در مورد چی هست؟؟؟(البته ببخشید)

ali shah
11-06-2009, 13:49
نه بابا خواهش میکنم,داخل ایستگاه همون دماسنج,فشار سنج,باران نگار وخیلی ازوسیله های دیگه ای است که به برسی اب وهوا مربوط میشود.
درس ازمایشگاه اقلیم شناسی مربوط به برسی عوامل جوی مانند ساعات افتابی روز,رطوبت نسبی,میزان بارش,شدت وجهت باد,در یک دوره و... می پردازد که به صورت نمودار ارائه میشود.البته به شیوه تدریس استاد و رشته هم بستگی دارد.

pocke
11-06-2009, 17:49
نگفتی حالا به چه درد می خوره.

خوب شاید اگر اقلیم منطقه رو بهتر بشناسیم گیاه مناسب تر ی واسه زمین انتخاب کنیم.

ali shah
12-06-2009, 00:06
بابا ایول تودیگه دست خیلی رو(مخ به کار گیرها) از پشت گره زدی.شما که خودت سوال پرسیدی بعد هم جواب دادی.انشاا.. ترم دیگه دچارش می شی تمام سوال ها تون رو کامل تر میگیرید.

pocke
17-06-2009, 18:15
انشاا.. ترم دیگه دچارش می شی تمام سوال ها تون رو کامل تر میگیرید.

درسه نمره بیاره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

ali shah
19-06-2009, 23:10
درسه نمره بیاره یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
سعی میکنم گزارش بازدید رو اماده کنم و بزارم تو همون انجمن تا انشاا.. باکمک اون نمره بیاری.

pocke
20-06-2009, 06:53
سعی میکنم گزارش بازدید رو اماده کنم و بزارم تو همون انجمن تا انشاا.. باکمک اون نمره بیاری.

مرسی.

یعنی گزارش کارت به خوبی منه !!!!!!!!!!!!!!!!

فکر نکنم(شوخی کردم)

ali shah
21-06-2009, 16:45
مرسی.

یعنی گزارش کارت به خوبی منه !!!!!!!!!!!!!!!!

اگه اماده هست بزار؟؟؟

pocke
21-06-2009, 19:50
اگه اماده هست بزار؟؟؟

گزارش کار من در باره با قارچ و ماشین آلات کشاورزی و نماتد هست.(اینها همش کار خودمه)

اگه خیلی دوست داری برم بازار انقلاب واست گزارش بخرم.

گزارش کارهای اون ها هم 20 هست.

Fxsignal
22-06-2009, 14:31
دوستان کسی طرح توجیهی گلخانه هیدروپنیک کشت گل رز ترجیها جدید رو داره !

و آیا دوستان میدونند استفاده از تسهیلاتش بخ چه شکل هست !؟ وثیقه هم لازم داره

pocke
22-06-2009, 17:19
و آیا دوستان میدونند استفاده از تسهیلاتش بخ چه شکل هست !؟ وثیقه هم لازم داره

من استادم گلخانه داره در اومد گفت که برای کارش یه یک میلون فکر کنم وثیقه می زاری اگر کارت گرفت که گرفت اگر هم نه که

دیگه برو در کار فرار.

کجا می خوای این کار رو انجام بدی .
منظورم اینه کدوم شهر ؟؟

pocke
22-06-2009, 17:21
رو یک میلیونش مطمئن نیستم شاید یک میلیارد بود.

خدایش درست یادم نیست.حلا یه میلیون بود یا یه میلیارد.یک رو داشت.

ali shah
27-06-2009, 11:39
گزارش کار من در باره با قارچ و ماشین آلات کشاورزی و نماتد هست.(اینها همش کار خودمه)

اگه خیلی دوست داری برم بازار انقلاب واست گزارش بخرم.

گزارش کارهای اون ها هم 20 هست.
قارچ که دیگه تکراری شده.رشته شما که ماشین الات نداره اگه داره که داره دیگه کاریش نمیشه کرد حالا گزارش رو چرا نزاشتی ترسیدی بدزدندد.راستی نکنه از همون انقلاب خریدی!!!

pocke
30-06-2009, 07:33
قارچ که دیگه تکراری شده.رشته شما که ماشین الات نداره اگه داره که داره دیگه کاریش نمیشه کرد حالا گزارش رو چرا نزاشتی ترسیدی بدزدندد.راستی نکنه از همون انقلاب خریدی!!!

من می گم تو هر کدوم از اون هایی که من گفتم رو بگی می زارم.

ماشین آلات کشاورزی هم جزئی از درسامون بود.

خوب حالا بین ماشین آلات کشاورزی و قارچ و نماتد کدوم رو می خوای بزارم.؟؟؟

ali shah
30-06-2009, 13:24
من می گم تو هر کدوم از اون هایی که من گفتم رو بگی می زارم.

ماشین آلات کشاورزی هم جزئی از درسامون بود.

خوب حالا بین ماشین آلات کشاورزی و قارچ و نماتد کدوم رو می خوای بزارم.؟؟؟
فعلا ماشین الات رو بزار اگه وقت کردی بقیه رو هم بزار.

hamidma
21-07-2009, 12:49
با سلام و احترام

یک درخواست دارم از دوستان گرامی
من به دنبال یک منبع مناسب و مرجع در مورد درخت ها هستم. اگر کتاب باشد و به زبان فارسی که بهتر. مقاله هم خوب است.

بی صبرانه منتظر پاسخ شما هستم.

manghalzoghali
09-08-2009, 19:55
شدیدا نیازمند جزوات ارشد باغبانی هستم کسی هست کمک کنه؟

irandegan
13-08-2009, 23:24

برای استفاده از مقاله مورد نظر آدرس آن را داخل مرورگر خود کپی پست کنید.

لیست مقاله و تحقیق درختکاری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
لیست مقاله و تحقیق درختکاری

انگور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
پیوند ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ولكامريانا پايه اي مناسب براي توليد نهالهاي پيوندي ليموترش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انواع ناسازگاری پیوند با مقابله های آنها: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بادام Almond : ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

صادرات پسته ايران از زمان هخامنشيان آغاز شد ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اسم من انار است ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه ها و خواص آن ها(1) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه ها و خواص آن ها(2) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه ها و خواص آن ها(1) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چغاله بادام: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

نارنگی پرتقال ونارنج ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کشمشاستاندارد در درجه بندی محصول کشاورزی کشمش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

رشته کشاورزی باغبانی (علوم باغبانی) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه زردآلو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاشت پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پيوند درختان پسته: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

همه چیز در مورد کیوی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درخت انارو خرما و پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ریشه درختان میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سیستم های ریشه ( Roots systems) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

عناصر باغ ايراني ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

آشنایی با انگور Grape SeedExtract ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

avocado :نوعی میوه شبیه انبه یا گلابی بزرگ ، اوکادو: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

pineapple:(گ . ش. ) آناناس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

papaya:عنبه هندی، پاپایه ، میوه عنبه هندی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

BANANA موز ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

TAMARIND:تمبر هندی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MULBERRY:توت سفید، توت معمولی، شاه توت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

oliveزیتون ، درخت زیتون ، رنگ زیتونی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

pomegranateانار، درخت انار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

persimmonخرمالو، خرمندی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انجیر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اقلیم های ایران از نظر پرورش درختان میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

هلو میوه ی زیبایی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درخت انارو خرما و پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

روشهاي كاشت و توليد نهال پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

عناصر باغ ايراني: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انتخاب پایه: بهترین پایه باید دارای شرایط زیر باشد: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

زمان مناسب برای پیوند زدن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پیوند قاشی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

احتیاط های لازم در موقع پیوند کردن نباتات تیغی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انواع مختلف پیوندهای مجاورتی: ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

:: آشنایی با پیوند جوانه bud ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پیوند پلی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

پیوند شکافی جانبی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تهیه پیوندک ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

كاكائو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

معرفی درخت زیتون OLIVE ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ریشه درختان میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تنك كردن شيميايي سيب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاربرد هورمون سایتوکیتین در باغبانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

عوامل موثر درتشکیل میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ساكنين اوليه استراليا بوميهاي استراليايي از برگهاي اكاليپتوس براي درمان جراحات و پايين آوردن تب اس ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

توت فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درمانی لیمو ترش ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

حرکات سریع گیاهی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بررسي ازدياد درون شيشه اي برخي از ارقام گلابي آسيايي (Pyrus serotina Rehd.): ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انگور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه های درمانگر ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

بادام زمینی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چگونه میتوان کمبود مواد غذایی را در مو شناخت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تاثیر کود در مرکبات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

موطن اصلی و قدمت درخت پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گوجه فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درختان ميوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

‏ارقام پسته ایران‏ ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گلدهي درختان پسته (flowering): ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تولید محصولات باغی و زراعی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

كاهش ضايعات محصولات باغي در دوره پس از برداشت ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

کیوی kiwifruit نام علمی : Actiniadia deliciosa خانواده : Actiniadiaceae ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

قلمه انگور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])-

گیاه توت ‌‌فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

بيماری های درختان زيتون (۲): ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

محصولات باغبانی گرمسیری ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پسته ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

میوه ها و خواص آن ها ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درخت وانيل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

درخت وانيل ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گیاه توت ‌‌فرنگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

تاريخچه علم باغبانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اصول تغذیه مرکبات ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

توت فرنگي ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

عوامل موثر درتشکیل میوه ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

کاکائو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

پیوند زدن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

قلمه زدن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

قلمه زدن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گردو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

انار ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

کاربرد بیوتکنولوژی در باغبانی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -
فرهنگ لغت باغبانی ( دیکشنری باغبانی) ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

فرهنگ لغت باغبانی ( دیکشنری باغبانی) 2 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) -

خواص سیب ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

irandegan
28-08-2009, 04:46
دوستان عزیز امروز براتون بیش از 5000 مقاله کلیه گرایشهای کشاورزی ، شیلات و دامپروری آماده کردم که میتونید استفاده کنید .
توجه داشته باشید که آدرس لیست مقالات کنارش درج شده است.
مثلا: مقالات کشاورزی: آدرس مقاله
لیست مقالات

مقالات ترویج و آموزش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات آبیاری: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اکولوژی: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات خاکشناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياهان دارويي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياه شناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اقتصاد کشاورزي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت عمومي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت بقولات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت غلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت گياهان صنعتي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :

مقالات درختکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گلکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات سبزيکاري و صيفي جات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات فضاي سبز- چمن و گلهاي زينتي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات بيماريهاي گياهي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره شناسي و آفات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات علف هاي هرز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره کش ، قارچ کش وعلف کش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات ماشین های کشاورزی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات تراکتور : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کمباين : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کولتيواتور، کودکارو بذرکار: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات امور دامی: : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گوسفند و بز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گاوداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات مرغداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زنبورداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات شيلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

irandegan
28-08-2009, 05:03
دوستان عزیز امروز براتون بیش از 5000 مقاله کلیه گرایشهای کشاورزی ، شیلات و دامپروری آماده کردم که میتونید استفاده کنید .
لیست مقالات

مقالات ترویج و آموزش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات آبیاری: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اکولوژی: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات خاکشناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياهان دارويي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گياه شناسي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات اقتصاد کشاورزي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت عمومي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت بقولات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت غلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زراعت گياهان صنعتي[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] :

مقالات درختکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گلکاري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات سبزيکاري و صيفي جات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات فضاي سبز- چمن و گلهاي زينتي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات بيماريهاي گياهي : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره شناسي و آفات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات علف هاي هرز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات حشره کش ، قارچ کش وعلف کش: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات ماشین های کشاورزی : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات تراکتور : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کمباين : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات کولتيواتور، کودکارو بذرکار: [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات امور دامی: : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گوسفند و بز : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات گاوداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات مرغداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات زنبورداري : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

مقالات شيلات : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

shams183
13-09-2009, 23:11
لطفاً من در رابطه با اثر تراكم بر عملكرد و اجزاء عملكرد برنج مقاله ميخوام لطفاً كمكم كنيد

ali shah
19-09-2009, 07:19
لیست مقالات

دوست عزیز این مقاله ها باز نمیشوند :41:راهنمایی بفرمایید.

pocke
07-10-2009, 14:56
hamidma

ببین در چه مورد کتاب می خوای در مورد درخت ها.

اصول باغبانی داریم.
هرس و بهروری درختان داریم.پرورش گل ها و گیاهان زینتی داریم.

!fateme
07-10-2009, 18:48
پيشنهاد ميكنم از دانشگاهتون يا حتي ساير دانشگاها يه دانشجوي ارشد باغباني پيدا كنيد ازش كمك بگيريد حتي اساتيد هم نمي تونن به اندازه ي اين افراد كمكتون كنن.

pocke
07-10-2009, 19:42
از استاد ها کمک بگیری هم خوبه.

Ali-ss
07-10-2009, 21:28
سلام مقاله هایی در مورد مسائل پس از برداشت میوه ها می خواهم اگر انبه باشه دیگه بهتر

!fateme
08-10-2009, 10:23
از استاد ها کمک بگیری هم خوبه.
پوکه جان استادا زیاد تو جو کنکور نیستن دنبالشم نیستن اونا بیشتر دنبال مطالب و کتابای جدید در مورد رشتشونن منابع خوبی معرفی میکنن ولی خیلی هم خوانی با سوالای کنکور نداره دانشجوها بیشتر میدونن که از چه منابعی بیشتر تو کنکور سوال میاد .

pocke
14-10-2009, 23:11
خوب راستش نمی دونم ولی استاد های ما نه اکثرن جونن کتاب های خوبی معرفی می کنن.

مثلن استادمون گفت سلسله قارچ ها جدیدن تغییر کرده بعضی کتاب ها رو معرفی کرد.یا کنه چند تا سوال گفت که جزئ سولات ارشد بود

نمی دونم ولی استاد های من خیلی تو نخ این هستن که بچه ها ارشد شرکت کنن.

در ضمن خودشون هم ارشد درس می دن.

Mandana.B
17-10-2009, 17:03
سلام دوستان.
من یک مقاله می خوام درباره ی گیاه تک لپه که در ایران حداقل 5 گونه داشته باشه و از گل ها هم نباشه ترجیحا غلات یا گیهان علفی باشه،البته غلات هم نه یه گیاه خیلی معمولی مثل گندم.
کسی می تونه کمکم کنه؟
ممنون می شم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Mandana.B
17-10-2009, 17:07
سلام دوستان.
من یک مقاله می خوام از گیاه تک لپه که بیشتر از 5 گونه در ایران داشته باشه. از گل ها نباشه ترجیحا غلات یا گیاه علفی باشه.البته در مورد غلات هم یه گیاه خیلی معمولی مثل گندم نباشه.
کسی می تونه کمکم کنه؟
ممنون میشم.[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamidrj
27-10-2009, 20:15
سلام خدمت دوستان واساتید محترم
من یه سری مقاله درباره جوانه زنی گیاه جعفری به زبان انگلیسی میخوام
اگه لطف کنید ممنون میشم

pocke
29-10-2009, 10:17
خوب در مورد چی گندم موخوای؟؟؟؟

Zibaye_vahshi
02-11-2009, 10:44
:19::19::19::19::19::19::19::19::19::19::19:

فوری فوری

یه مقاله در مورد منطقه آرام(خفته) در ریشه . جون مادرتون هر چی دربارش میتونید واسم جمع کنید

pocke
03-11-2009, 16:13
این مقاله ای که گفتی یعنی چی؟؟؟

کدوم منطقه ی ریشه می شه؟؟؟

اگه پیدا کردی اینجا بزار منم استفاده کنم.

البته یه تاپیک در موردش درست کن

kaveh dadkhah
03-11-2009, 16:17
باسلام در كورد انواع كود مي خواستم
مرسي

شـیـفــو
05-11-2009, 18:45
این سایتو چک کنید مطالب خوبی در همه زمینه داره

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] agri.edo.ir

Mahiar0
08-11-2009, 19:08
مقاله درمورد تاثیر اقلیم بر کشاورزی میخوام
البته چند عکس که توی عکس نشان بده
وروی هر عکس بشه توضیح داد
ودرمورد هر عکس یه 4و5 دقیقه ای توضیح بدیم

تاثیر رطوبت
دما
تابش خورشید(نور)
باد
و...

بیشتر برام عکس مهمه 10 و15 تا عکس باشه مثلا نشان بده سرما این مقدار تاثیر می گذارد فلان دردد
که تو پاور پوینت نشان بدم

sweet_mahsa
08-11-2009, 21:23
سلام
من راجع به بیماری های چمن مطلب می خوام
اگه کتاب خوبی هم میشناسید معرفی کنید
ممنونم

saberiran
16-11-2009, 10:29
با سلام و خسته نباشید به همه دوستان .بی زحمت اگه کسی از دوستان مطلب درباره گل بنفشه داره برام ایمیل کن ممنون میشمbandjeams@yahoo.com

alex_pk
30-11-2009, 11:44
سلام دوستان
من زیاد وارد نیستم تو این موارد برای یکی از دوستان یه سری عکس از گرده ها میخوام
با نام علمی pollen
شدیدا ضروریه
اینرو رو صفحه دسکتاپ داشته منم براش ویندوز نصب کردم همش پرید!

ممنون میشم کمک کنید.
هر گرده ای باشه مشکلی نیست فقط عکس ها زیاد باشه و همراهشون اسمشون باشه.
تشکر.

green house
02-12-2009, 11:13
سلام
من راجع به بیماری های چمن مطلب می خوام
اگه کتاب خوبی هم میشناسید معرفی کنید
ممنونم

در این کتابها می تونید مطالب زیادی در زمینه بیماریهای چمن پیدا کنید .
1 -کتاب چمن فناوری احداث و نگهداری
تالیف : مهندس افشین فلاحیان
انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد
چاپ اول زمستان 1380

2 - کتاب مديريت احداث و نگهداري چمن
دکتر محسن کافی
موسسه فرهنگي و هنري شقايق روستا
سال 1381
3 -کتاب چمن ها کاشت و نگهداري براي داشتن فرشي سبز و زيبا
دکتر محسن کافی - دکتر نادری
انتشارات نداي ضحي
سال 1384
4-کتاب احداث چمن
فرحناز زمان خانپور
انتشارات سازمان پارکها و فضای سبزشهر تهران
سال 1370

موفق باشید

green house
02-12-2009, 11:23
سلام دوستان
من زیاد وارد نیستم تو این موارد برای یکی از دوستان یه سری عکس از گرده ها میخوام
با نام علمی pollen
شدیدا ضروریه
اینرو رو صفحه دسکتاپ داشته منم براش ویندوز نصب کردم همش پرید!

ممنون میشم کمک کنید.
هر گرده ای باشه مشکلی نیست فقط عکس ها زیاد باشه و همراهشون اسمشون باشه.
تشکر.

سلام

تو این فروم عکسهای میکروسکوپ الکترونی ازدانه های گرده هست بعضی هاش هم اسم علمی گیاه زیرش هست .
pollen یعنی دانه گرده .در حالت کلی

تو گوگل گرده رو فارسی سرچ کنید خیلی عکس براتون میاره .

موفق باشید.

virangar666
04-12-2009, 01:52
سلام
من یه مقاله ساده و قابل فهم به زبان شیرین فارسی در باره تنش گرما در گیاهان میخوام.
اگه کسی داشت ممنون میشم بذاره.ممنون

virangar666
06-12-2009, 11:51
یعنی واقعا یه همچین متنی رو که من خواستم نبود.تو رو خدا بچه ها کمکم کنید.کارم بد گیره این تحقیقه.کنفرانس دارم.حداقل یه کتاب در این زمینه معرفی کنید
ممنون

Kasra 91
11-12-2009, 19:44
بی زحمت میشه یه تحقیق و مقاله اماده درباره گیاه که کامل باشه همراه با عکس باشه برای پاورپوینت 20 صفحه یا بیشتر

خیلی ممنون

راستی منبع هایی معتبر درباره گیاه شناسی انگلیسی و فارسی میشه معرفی کنین؟

hipo
31-12-2009, 19:45
من یه تحقیق راجع به سیستماتیک نماتودها میخواستم ؟

sara22.sabz
07-01-2010, 09:37
مقاله در مورد گياهان دارويي

Pooryia_khan
15-01-2010, 12:02
با سلام

من دنبال یه مقاله در مورد فلانین و لیگنان می گردم . که برای گیاهان می خوام . اگر ممکنه یه مقاله برام پیدا کنید چه فارسی چه انگلیسی ممنون می شم . اما اگه فارسی باشه بهتره . { در مورد شناسایی , خواص شیمیایی و فیزیکی , روشهای جداسازی }

morsadr
31-01-2010, 12:43
سلام دوستان
من یک کتاب یا مقاله جامع در مورد باغبانی مخصوصا درختان میوه می خواستم . در مورد نگهداری آبیاری کود های شیمیایی و طبیعی و مخصوصا هرس درختان میوه. در صورت امکان راهنمایی بفرمائید . :11:

mostafa_mvm
12-02-2010, 20:23
گل بنفشه تا اوسطه خرداد گل میده اگه ازت وفسفر و پتاس به مقدار لازم بدی تو رشد و گل دهی تاثیر خوبی داره

Mina jan
18-02-2010, 21:35
سلامکتاب "گیاه شناسی پایه" نوشته ی "احمد قهرمان" را لازم دارم.میشه لطفا pdf آن را برام بذاری؟ممنون

AaVaA
08-03-2010, 16:06
گل بنفشه دو قسم است 1 - بنفشه معطر 2 - بنفشه سه رنگ
بنفشه معطر در حاشیه جنگلها بیشه ها و كنار جویبارها مى روید و چون گلهاى آن در طب زیاد مصرف مى شود بعضى هم آنرا مى كارند و از اساس ‍ آن در عطر سازى استفاده مى كنند.
برگهاى گل بنفشه معطر، كامل و بزرگ و به واسطه دمبرگ بزرگى به ریشه متطل است و ریشه آن پر مو و رشته رشته است ، و ساقه ندارد و برگها و گل آن مستقیما از ریشه در مى آید وقتى بنفشه در كنار جویبارها و بیشه ها به گل مى نشیند پیام آور بهار است .
شما گل و برگ بنفشه را در فروردین با دقت بچینید و سعى كنید روى هم انباشته نكنید، بلكه آنرا در سبدى بصورت طبقات نازك بریزید و در جایى كه هوا عبور كند بگذارید تا خشك شود گل بنفشه سه رنگ در ایران بنام بنفشه فرنگى معروف است و در نواحى شمال ایران كه هوا مرطوب و از نظر آب و هوا چون كشورهاى اروپایى است میروید.
بنفشه سه رنگ به حالت وحشى مى روید و گلها و برگ آن كوچكتر از بنفشه اى است كه مى كارند گلهاى بنفشه سه رنگ از اواسط ماه فروردین پیدا مى شود و تا ماه مهر دوام مى آورد و در گلهاى آن رنگ بنفش سیر و سفید و زرد دیده مى شود و هر گاه پنج گلبرگ دارد.
بنفشه چه دارد؟
تمام قسمتهاى گیاه بنفشه مخصوصا ریشه آن داراى ویولین است ، طبق آخرین تجربه هاى علمى كه روى گیاه بنفشه بعمل آورده اند معلوم شده است بنفشه داراى موسیلاژ، آسید سالیسیلیك ، ماده رنگى ، معلوم ، قند ایرون ، آسید مالیك و ویولین مى باشد
اسلام و بنفشه
براى بنفشه در اسلام دو مصرف دیده مى شود.
1- مصرف داخلى 2 - مصرف خارجى
درباره مصرف داخلى آن پیامبر اكرم (ص ) مى فرماید: لو علم الناس ما فى البنفسج لحسوه حسوا
اگر مردم مى دانستند خداوند در بنفشه چه خواصى قرار داده است از آن بسیار مى خورند.
بنفشه اگر تازه باشد شكم را استراحت مى دهد، صفرا را كم مى كند، سینه را پاك كرده و آنژین را درمان مى كند، شما وقتى بنفشه را براى درمان برونشیت ، سیاه سرفه ، گریپ ، میگرن ، زكام ، و یا اختلالات كلیه مصرف مى كنید فوائد آنرا مشاهده خواهید كرد.
در پزشكى جدید برگهاى بنفشه را براى درمان سرطان ، داروى متوثرى مى دانند و در حال حاضر مشغول مطالعه درباره آن هستند، در سال 1905 یك پزشك انگلیسى به نام (گوردون ) اعلام داشت كه بنفشه را خیسانیده و آن را به عنوان مصرف داخلى و خارجى به كار برده و ناراحتى دمل هاى دردناك را آرام و حجم آنها را كم كرده است
و مى بینیم پیشوایان اسلام در مورد درمان بیماریها به وسیله بنفشه دستوراتى داده اند، از جمله امیر المومنین (ع ) مى فرماید:
اكسروا حر الحمى بالبنفسج و الماء البارد
حرارت تب را بوسیله بنفشه و آب خنك از بین ببرند.
پیروان مكتب بقراط حكیم ، بنفشه را براى سردرد، آفتاب زدگى و بیماریهایى عفونى همراه با تب و لرز تجویز مى كردند.
نیمر و لوكل با موفقیت ، بنفشه را در معالجه برو نشیت بكار برده اند
درمان برونشیت
جوشانده گل بنفشه خشك را با عسل ، شیرین كنید و هر روز سه تا پنج بارو هر بار یك فنجان از آنرا بنوشید
مصارف استعمال خارجى بنفشه نیز فروان است و براى درمان انواع آنژین ، برفك ، خون ریزى لثه و امراض پوستى ، به كار مى رود.
درمان آنژین 30 تا 50 گرم گل بنفشه خشك را در یك لیتر آب سرد بریزید و ظرف محتوى آنرا روى آتش بگذارید تا به جوش آید، سپس آتش ‍ را خاموش كنید و 15 دقیقه بگذارید بماند تادم بكشد بعد آن را به عنوان دواى غرغره مصرف كنید.
براى درمان برفك نیز به همین طریق باید از گل بنفشه استفاده نمود و اگر برفك در دهان است آن را غرغره كنید و اگر درجاى دیگر است مانند محلول شستشو مصرف نمایید .
و نیز با همین جوشانده اگر روزى دو بار دهان را شستشو دهید تحریكات لثه ها را متوقف مى كند و آنها را محكم مى سازد و در نتیجه دیگر دچار خونریزى لثه ها نمى شوید
روغن بنفشه
پیشوایان اسلام در مصارف استعمال خارجى بنفشه به روغن آن تاءكید فرموده اند و روغن بنفشه را در چند مورد براى مالیدن ، به سر و بدن یا پیشانى و در موارد دیگر، براى چكاندن در بینى تجویز نموه اند: قال ابو عبدالله (ع) نعم الدهن البنفسج لیذهب بالداء من الراس و العین فادهنوا به
امام صادق (ع ) مى فرمودند: روغن بنفشه روغن بسیار خوبى است زیرا دردهاى سر و چشم را از بین مى برد، پس آنرا بكار ببرید.
دیوسكورید برگ بنفشه را بصورت ضماد براى ورم چشم و اختلافات بصرى مصرف مى كرد
عن ابى عبدالله (ع ) دهن الحاجبین بالبنفسج فانه یذهب بالصداع
امام ششم مى فرماید: روغن بنفشه را به ابروان خود بمالید زیرا سردرد را از بین مى برد.
در زمان امام صادق (ع ) مردى از استر افتاده بود و مغزش صدمه دیده بود، آنحضرت فرمودند روغن بنفشه در بینى او بچكانید، با این دستور آن مرد بزودى بهبود یافت
دانشمندان اثرات نیكوى بنفشه را بر زخمهاى جلدى بسیار گفته اند، و لیكن پیشوایان اسلام ، بنفشه را به كمك روغن ها (مانند كنجد یا بادام ) موثر و بهتر دانسته اند.
برگهاى بنفشه را در كمى آب مى پزند و آنرا له كرده و به صورت ضماد در مى آورند و براى معالجه ترك خوردن و زخمهاى جلدى سرپستان خانمها استفاده مى كنند، در این مورد بخصوص ، برگهاى تازه بنفشه را هم میتوان له كرده و بصورت ضماد استعمال كرد
جوشانده بنفشه خشك را به ترتیبى كه تهیه آن را در مورد آنژین شرح دادیم آماده كنید و مثل محلول شستشو با قطعه اى پنبه روى بثورات زخمهاى جلدى خود بمالید
طبق تجربیات زیاد، در مواقعى كه بینى ، خشك مى شود یا انسان گریب شده باشد و بینى او گرفته شده باشد، روغن بنفشه ، بهترین درمان است .

slender
02-04-2010, 21:39
در مورد چه علف هرزی؟

efatdrikvand
13-04-2010, 10:22
مقاله اي در مورد گياه شناسي كاشت وداشت و برداشت گياه رازيانه با نام علمي foeniculum vulgare
مي خواستم ممنون ميشم راهنمايي كنيد

باغبون
14-04-2010, 00:32
سلام دوستان
من یک کتاب یا مقاله جامع در مورد باغبانی مخصوصا درختان میوه می خواستم . در مورد نگهداری آبیاری کود های شیمیایی و طبیعی و مخصوصا هرس درختان میوه. در صورت امکان راهنمایی بفرمائید . :11:
کتاب اصول باغبانی دکتر خوشخو اطلاعات خیلی جامع و مفیدی راجع به باغبانی داره،کتاب میوه کاری جلیلی مرندی کتاب مفیدیه،کتاب میوه معتدله دکتر سیاری انتشارات دانشگاه ایلام اطلاعات خوبی راجع به هرس داره:20:

باغبون
14-04-2010, 00:42
بی زحمت میشه یه تحقیق و مقاله اماده درباره گیاه که کامل باشه همراه با عکس باشه برای پاورپوینت 20 صفحه یا بیشتر

خیلی ممنون

راستی منبع هایی معتبر درباره گیاه شناسی انگلیسی و فارسی میشه معرفی کنین؟

کتاب گیاه شناسی دکتر احمد قهرمان کتابه کاملیه:20:

Mahziar-7
18-04-2010, 19:10
سلام
دنبال یه مقاله ترجیحا عکسدار با توضیحات ساده در مورد آموزش روش های تکثیر (پیوند و قلمه و پاجوش و خواباندن) برای بچه های دوره راهنمایی می گردم. ممنون میشم کمکم کنید.

باغبون
18-04-2010, 21:45
سلام
دنبال یه مقاله ترجیحا عکسدار با توضیحات ساده در مورد آموزش روش های تکثیر (پیوند و قلمه و پاجوش و خواباندن) برای بچه های دوره راهنمایی می گردم. ممنون میشم کمکم کنید.

سلام به آدرسی که براتون گذاشتم یه سر بزنین مطلب خوبی داره

aaaammmm87
23-04-2010, 14:11
سلام
در مورد این چند تا موضع یه مقاله خوب و کامل میخواستم هم فارسی و هم لاتین
1* بن بری درختان ( فارسی + لاتین )
2*سیستم انتقال هایی High lead ( منظور انتقال تنه های درخت و این حرفاست )! (فارسی + لاتین)
3*بررسی وضعیت تجدید حیات درخت بلوط (فارسی + لاتین )

باغبون
23-04-2010, 19:12
سلام
در مورد این چند تا موضع یه مقاله خوب و کامل میخواستم هم فارسی و هم لاتین
1* بن بری درختان ( فارسی + لاتین )
2*سیستم انتقال هایی High lead ( منظور انتقال تنه های درخت و این حرفاست )! (فارسی + لاتین)
3*بررسی وضعیت تجدید حیات درخت بلوط (فارسی + لاتین )

سلام دوست من شما رشتتون چیه ؟ جنگلکاری میخونین؟ من راجع به چیزایی که میگین اطلاعاتی ندارم!منظورتون از سیستم های انتقال همون سرشاخه کاریه؟

aaaammmm87
24-04-2010, 12:17
سلام دوست من شما رشتتون چیه ؟ جنگلکاری میخونین؟ من راجع به چیزایی که میگین اطلاعاتی ندارم!منظورتون از سیستم های انتقال همون سرشاخه کاریه؟
سلام رشتم منابع طبیعی هست . منظورم انتقال درختان بریده شده توسط سیستم های هوایی تله فریک و این حرفا هست

Ali Alone
27-04-2010, 18:00
سلام دوستای عزیز
تو رو خدا کمک کنید یه مقاله انگلیسی همراه ترجمه اش میخوام در مورد " آبزی پروری"

Pooryia_khan
15-05-2010, 10:43
با سلام

من یه مقاله 20 صفحه ایی در مورد بیماریهای باکتریهای و قارچی اکالیپتوس می خواستم . ترجیحا انگلیسی باشه .
ممنون می شم .

virangar666
18-05-2010, 14:21
سلام خدمت همه سروران و اساتید خودم
بچه ها من یه مقاله ساده و جامع و قابل درک در باره علفکش های بازدارنده های فتوسنتز در فتوسیستمII میخوام.
یه کنفرانس دارم هفته بعد.پس تو رو خدا زود تر اگه کسی میتونه کمکم منه.یا حداقل یه کتابی معرفی کنه که مبحثی در این باره داخلش نوشته شده باشه
فقط زودتر
ممنون

نام کاربری
20-05-2010, 12:32
سلام
من دنبال کتابهای کشاورزی(کتاب و نه ایبوک و بیشتر در مورد گیاهان گلخانه ای) میگردم. لطفا اگر کسی انتشارات خاص یا فروشگاه خاصی سراغ داره معرفی کنه.هرچی جامع تر باشه بهتر. ممنون

باغبون
21-05-2010, 13:39
سلام
من دنبال کتابهای کشاورزی(کتاب و نه ایبوک و بیشتر در مورد گیاهان گلخانه ای) میگردم. لطفا اگر کسی انتشارات خاص یا فروشگاه خاصی سراغ داره معرفی کنه.هرچی جامع تر باشه بهتر. ممنون

من سایت خاصی نمیشناسم ولی میتونم چندتا کتابه مفید معرفی کنم بیشتر دنبال چه گیاهانی هستین ؟گل؟سبزی؟ میوه؟ا
ولی کلا کتاب اصول باغبانی دکتر خوشخو یه اطلاعات کلی و مفید راجع به باغبانی بهتون میده .لطفا بگین در چه موردی میخواین اطلاعات کسب کنین تا کمک کنم

نام کاربری
21-05-2010, 19:23
من سایت خاصی نمیشناسم ولی میتونم چندتا کتابه مفید معرفی کنم بیشتر دنبال چه گیاهانی هستین ؟گل؟سبزی؟ میوه؟ا
ولی کلا کتاب اصول باغبانی دکتر خوشخو یه اطلاعات کلی و مفید راجع به باغبانی بهتون میده .لطفا بگین در چه موردی میخواین اطلاعات کسب کنین تا کمک کنم

سلام دوست عزیز
اگه بخوام جزئی تر بگم دنبال کتابهایی با این موضوع ها میگردم: کشت هیدروپونیک ، پرورش گلهای آپارتمانی ، پرورش گلهای گلخونه ای

pocke
26-05-2010, 20:21
گل های آپارتمانی

حس حسنی زاده

فکر کنم خوبه

باغبون
27-05-2010, 07:17
سلام دوست عزیز
اگه بخوام جزئی تر بگم دنبال کتابهایی با این موضوع ها میگردم: کشت هیدروپونیک ، پرورش گلهای آپارتمانی ، پرورش گلهای گلخونه ای

سلام دوست من ، کشت هیدروپونیک -دکتر احمد ارزانی دانشگاه صنعتی اصفهان ، تکثیر گیاهان آپارتمانی :سازمان پارکها و فضای سبز تهران(کلا کتابهای شهرداری کتابهای خوبین)،کتاب گلکاری دکتر خیلقی هم اطلاعات خوبی راجع به گیاهان اپارتمانی داره ،کتاب گلکاری عملی دکتر کافی جلد یکش راجع به رز داوددی میخک بنت القنسول لیزیانتوس و...... اطلاعات خیلی کامل داره کامل داره ولی جلد دوش اون موقع که من جلد یک و خریدم هنوز چاپ نشده بود ولی الان بپرسین شاید چاپ شده باشه من از جلد یکش که خیلی راضی بودم .جلد دوش باید در مورد گیاهان اپارتمانی باشه

نام کاربری
27-05-2010, 13:39
خیلی متشکر

_nAeImE_
11-06-2010, 02:00
...........

_nAeImE_
11-06-2010, 02:00
.............

BestProgrammer
15-06-2010, 19:38
سلام دوستان عزیز

من یه مقاله در مورد کاکتوس خاردار (نام علمی و تاریخچه) می خوام.

فوری
با تشکر

ali3dw
04-07-2010, 17:42
09357859384 ابراهیمی
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) حتما ببینید
اغباني، گلخانه،زراعت،گياهپزشكي، علوم دامي، خاكشناسي، ماشينهاي كشاورزي و مهندسي آب

فقط 1000 تا 1500 تومان

B13 فيلم آموزشي علمي عملي هرس مركبات
B14 فيلم آموزشي كاشت ، داشت و برداشت توت فرنگي
B15 فيلم آموزشي علمي عملي هرس انگور
B16 فيلم آموزشي علمي عملي هرس درختان سيب
B17 آموزش پيوند زدن
۱۸ B گلكاري مكانيزه
۱۹ B آموزش باغباني راهنماي جامع و كامل باغ و باغبانيMS Gardening
20 B Perfect Plants بيش از ۲۰۰۰ گونه گياهي - داراي ***** هاي جستجو بر اساس نيازهاي شما
B21 دايره المعارف باغباني سانست Sunsets Western Garden
B22 نرم افزار گياهشناسي Botanica
B23 مجموعه گلهاي زينتي در دنيا
54 B طراحي فضاي سبز نرم افزارهاي جامع ، جديد و حرفه اي طراحي فضاي سبز 4CD
55 B طراحي فضاي سبز (صدها الگو براي طراحي)
B83 راهنمايي عملي پرورش گياهان آپارتماني 2CD
84 B پرورش گلهاي آپارتماني ( زينتي ) نرم افزار مصور و جامع كاشت و پرورش صد گياه زينتي در ايران
85 B كاشت درختان مثمر در اراضي شيب درا و كم بازده با استفاده از سامانه هاي آبگير و سوپر جاذب ها
B88 راهنمايي عملي درختكاري
B89 احداث و احياي تاكستان ديم
99 B راهنماي جامع كشت ، داشت و برداشت زيتون
144 B راهنماي جامع كشت ، داشت و برداشت پسته فارسي
B145 مديريت باغ پسته (موسسه تحقيقات پسته كشور)
108 B كاشت ، داشت و برداشت انار
146 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت سيب + فيلم آموزشي سيب پاكوتاه(مالينگ مرتون)
147 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت انگور
148 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت مركبات + مركبات در اينترنت
B152 برداشت و سورتينگ مركبات
149 B آموزش فشرده كاشت ، داشت و برداشت بادام + فيلم آموزشي ارقام دير گل بادام
150 B فيلم آموزشي خرما
151 B فيلم آموزشي كاشت ، داشت و برداشت فندق
۶۲ B آموزش كشت خربزه
۱۰۶ C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان باغي
33D بيماري هاي گياهان زينتي و رزها بصورت مصور و جامع(كامل و گويا حفظ نباتات آمريكا )APS
35D آفات درختان ميوه معتدله نرم افزار جامع با گويا همراه تصوير
۵۶ K تعيين نياز آبي گياهان زراعي ايران تعيين نياز آبي گياهان باغي و زراعي در كل كشور ( كاربردي و تخصصي) بر اساس آمار دقيق هواشناسي و اقليمي 30 ساله كل مناطق كشور
110D بيماريهاي مهم خانواده كدوئيان APS نرم افزار جامع و مصور از سري حفظ نباتات آمريكا (خيار و ... )
74 D آفات ، بيماريها و علف هاي هرز سيب //
73D آفات ، بيماريها و علف هاي هرز مركبات //
35D آفات درختان ميوه معتدله نرم افزار جامع با گويا همراه تصوير
107D بيماري هاي درختان ميوه نيمه گرمسيري وگرمسيري APS بيماري هاي مهم درختان ميوه گرمسيري ، مركبات و نيشكر و شش ميوه ديگر
۲۲ C مرجع كامل تشخيص علائم كمبود عناصر
۲۳ C مرجع كامل علائم كمبود و مسموميت عناصر در گياهان زراعي
105 C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان زراعي
۱۰۶ C علائم كمبود عناصر غذائي ماكرو در گياهان باغي
۱۰۹ C راهنماي استفاده عناصر كم مصرف در كشاورزي
J7 فيلم مستند آموزشي كشت هيدروپونيك
J8 فيلم آموزشي كشت توت فرنگي در گلخانه
9 J آموزش كشت گوجه فرنگي در گلخانه
10 J آموزش كشت خيار در گلخانه 3CD
11J آموزش كشت فلفل در گلخانه
۱۷J فيلم مستند كشت گلخانه اي گلهاي رز ، آنتوريوم و ژربرا فيلم آموزشي 3CD
J18 پرورش گل در بستر هايدرپونيك
۳۲J كشت قارچ دگمه ايي ، صدفي و شي تاكه 4CD
J33 كشت قارچ دگمه ايي ، صدفي(اسلايد پاورپوينت)+ نرم افزار شناسايي انواع قارچEn + فيلم آموزشي مصرف بهيته آب و سوخت در پرورش قارچ
۵۰J آموزش احداث گلخانه 2CD
۵۱J گلخانه هاي هلند
۵۲J طراحي سيستم تهويه و حرارتي گلخانه ها
53 J مبارزه با آفات گلخانه اي
60J اصول كاشت در خزانه
J61 آزمايش آب و خاك + انتخاب بذر مناسب
J62 معرفي گلخانه هاي مدرن (فيلم تبليغاتي)
J63 تهيه و توليد نشاء
J64 فيلم آموزشي دما در گلخانه و كنترل آن
D 109 بيماريهاي قارچي در گلخانه هاي خيار فيلم آموزشي
۱۰۳ J مديريت گلخانه

france
23-09-2010, 18:58
سلام ..

دوستانی که دنبال تهیه مقاله‏های علمی و مهم از سایت‏های معتبر مثل :

jstor / sciencedirect / springerlink / karger / proquest /oxford journals / IEEE / heinonline / University of British Columbia / The University oF Manchester

هستند ، در تایپک ذیل درخواست خودشونو بیان کنن:

تهیه مقاله علمی از سایتهای jstor/sciencedirect/springerlink/karger/proquest/oxford journals/IEEE/heinonline

Maryam Nikkhahi
06-10-2010, 17:06
سلام
من به تازگی عضو این سایت شدم ، و هنوز مهارت لازم در بکارگیری امکانات رو ندارم .
میشه لطفا به من در بدست آوردن اطلاعاتی ار یه گیاه که من فقط ازش یه عکس دارم کمک کنید ؟
من نمی دونم چطوری می تونم عکس رو آپلود کنم اینجا .

خیلی ممنون می شم از لطفتون

france
06-10-2010, 19:13
سلام
من به تازگی عضو این سایت شدم ، و هنوز مهارت لازم در بکارگیری امکانات رو ندارم .
میشه لطفا به من در بدست آوردن اطلاعاتی ار یه گیاه که من فقط ازش یه عکس دارم کمک کنید ؟
من نمی دونم چطوری می تونم عکس رو آپلود کنم اینجا .

خیلی ممنون می شم از لطفتون

سلام..

خوش اومدید. به پست ذیل نگاهی بندازید انواع اموزش ها بصورت PDF موجوده:

mohhamadchenari
10-10-2010, 21:43
سلام

من مطلبی درباره آفات وبيماريهاي گياهي وکنترل آنها ميخوام اگه کسی مقاله فارسی ميشناسه لطفاَ معرفی كنند ممنون ميشم

mojtaba2321
18-10-2010, 21:49
درود
مقاله یا مقالاتی در مورد کاشت هیدروپونیک در گلخانه میخواستم.

france
20-10-2010, 19:01
سلام

من مطلبی درباره آفات وبيماريهاي گياهي وکنترل آنها ميخوام اگه کسی مقاله فارسی ميشناسه لطفاَ معرفی كنند ممنون ميشم

سلام

لینک ذیل رو مشاهده کنید مطالب مفیدی در خصوص انواع افات بیان کرده:

آفات و بيماريها

کنترل آفات انباری توسط خاک های دیاتومه

روش‌هاي کنترل آفات گياهان زينتي

france
20-10-2010, 19:19
درود
مقاله یا مقالاتی در مورد کاشت هیدروپونیک در گلخانه میخواستم.

سلام...

کشت هیدروپونیک و انواع بستر

نچه را كه شما از يك كشت و توليد اقتصادي و سودده تجسم مي كنيد را ما با اتكا به دستاوردهاي جديد علمي وعملي روز دنيا در قالب كشت هيدروپونيك براي شما به واقعيت مبدل مي سازيم . توليد بالا ، هزينه برگشت پذير، مديريت آسان ، كاهش هزينه هاي كارگري و مازاد ، از دستاوردهاي اين شيوه محسوب شده و توليد و سود شما را تضمين مي نمايد.

مقاله دو صفحه ای در این خصوص:

اجرای کشت هیدروپونیک صیفی جات و گل به روش گلدانی

پرورش گل رز گلخانه ای کشت خاکی و هیدروپونیک

باغبون
12-11-2010, 17:10
سلام ،یه مقاله معتبردر مورد اثر کمبود و زیادی فسفر در باغات مرکبات میخوام اگه کسی چنین مقاله ابی داره برام بذاره ممنون میشم

nafas
13-11-2010, 20:09
سلام

چند مقاله راجع به انواع آبیاری میخوام !
در مورد همه چیش باشه !

pocke
13-11-2010, 20:48
رودل نکنی.

خوب دقیق بگو چی؟؟؟

من پاس کردم .شاید گزارش کارام به دردت خورد.دقیق یگو چیو می خوای.

من حسش رو ندارم همش رو بزارم.

nafas
13-11-2010, 23:03
رودل نکنی.

خوب دقیق بگو چی؟؟؟

من پاس کردم .شاید گزارش کارام به دردت خورد.دقیق یگو چیو می خوای.

من حسش رو ندارم همش رو بزارم.

نه !!!!!

خب دقیق گفتم دیگه یه بنده خدایی از آشنایان ما میخواد تحقیق تحویل بده ! استادشون گفته باید 30 تا صفحه بیشتر باشه از من کمک خواست !
منم گفتم کمکش میکنم

حالا شما هر چقدر تونستی بزار !
حقیقتش استاد گفته موضوع آزاد درباره کشاورزی ولی خب گفت فعلا بگرده ببینه درباره آبیاری چیزی توش در میاد براش که بتونه جمع جورش کنه

حالا شما هر چقدرش رو تونستی بزار !

اگه ای دی اس ال داری یه که فایل نت کن آپ کنش !
اگه هم سختته که هر چقدر تونستی :11: !

بازم مرسی !

pocke
14-11-2010, 10:21
ببینم چیکار می کنم....

آخه چرا حالا اینو انتخاب کرده ؟؟؟

nafas
14-11-2010, 21:16
ببینم چیکار می کنم....

آخه چرا حالا اینو انتخاب کرده ؟؟؟

نمدونم اگه چیزه بهتری سراغ داری بهم بگو رو اون بسرچم شاید بهتر باشه !

مرسی :10:

france
14-11-2010, 22:03
سلام

چند مقاله راجع به انواع آبیاری میخوام !
در مورد همه چیش باشه !

سلام..

ببینید:

pocke
16-11-2010, 19:02
بیماری های گیاهی خوب مطلب پیدا می کنی.

مثلا سفیدک پودری.یا زنگ گندم ...سیاهک یا نماتد ها ....اینها بیماری گیاهی بودن

فکر کنم اینها خوب سرچ بزنی بیشتر 30 تا بشه.

خود نماتد 30 رو پر می کنه.

و اما افت گیاهی.از سن گرفته زنجرک ها پسیل ها سوسک پستخوار .ملخ ها .ترپس ها .شته ها.جیرجیرک ها.پروانه کله مرده
پروانه مرکبات

آبدزدک و ...........

SajjadKAZ2003
26-11-2010, 04:20
سلام
من تحقیق یا مقاله ای میخوام در رابطه با قطره چکانهای داخلی و خارجی
که شامل تاریخچه و کاربرد و دبی و فشار و قیمت و... این قطره چکانها باشه
ممنون

ravi
27-11-2010, 18:24
این کتاب رو میخواستم و ترجیحا pdf ممنون

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

pocke
13-04-2011, 16:38
سلااااااااام

من یه موضوع در مورد اقتصاد و کشاورزی می خوام .به روز باشه........

sourena
13-04-2011, 17:07
سلااااااااام

من یه موضوع در مورد اقتصاد و کشاورزی می خوام .به روز باشه........

برید توی گوگل سرچ کنید....پیدا میشه :)

pocke
14-04-2011, 11:26
آخه معتبر باید باشه و علمی.......

pocke
14-04-2011, 13:03

این هست ولی در مورد کشاورزی چیزی به اون صورت نگفته..

باغبون
21-04-2011, 06:55
سلام من دنبال مقاله فارسی در مورد:موارد کاربد زغال فعال و نقش آن در کشت بافت گیاهی میگردم ممنون میشم اگه کمکم کنید

ebsa_856
03-05-2011, 15:08
سلام
من يك تحقيق درباره رابطه هواشناسي با رشته گياه پزشكي ميخوام.ميتونيد كمكم بكنيد

pocke
11-05-2011, 20:53
آره گلم در مورد بیماری آتشک سرچ کن ....کمکت می کنه..

در بیماری های گیاهی ما اکثرا از روی دما پیش بینی می کنیم که گیاه ممکنه هست چه نوع بیماری بگیری ....

لکه سیاه سیب هم سرچ کن ...پیدا نکردی پست خصوصی بده

شفق جون
15-05-2011, 09:24
سلام
عكس در مورد افات وبيماريهاي جاليزي سراغ داريد؟

شعيب
31-05-2011, 14:03
سلام دوستان. یه سوال داشتم. پریفری (Periphery) اصطلاحاً به کدام قسمتهای ساقه یا ریشه نبات گفته میشه؟ کسی میدونه؟

S@l@m
14-06-2011, 15:19
:20:سلام با تشکر از همه عزیزانی که در بهتر و پر بارتر شدن این سایت زحمت میکشن
من یه مقاله در مورد نحوه پیوند زدن درختان میخاستم که به زبان ساده و برای مبتدیا باشه تا من بتونم با استفاده از اون یه کارایی تو باغمون بکنم و هر چیزی رو که بشه به هم پیوند بزنم ببینم چطور میشه

باغبون
23-06-2011, 12:30
:20:سلام با تشکر از همه عزیزانی که در بهتر و پر بارتر شدن این سایت زحمت میکشن
من یه مقاله در مورد نحوه پیوند زدن درختان میخاستم که به زبان ساده و برای مبتدیا باشه تا من بتونم با استفاده از اون یه کارایی تو باغمون بکنم و هر چیزی رو که بشه به هم پیوند بزنم ببینم چطور میشه
سلام دوست من
من فقط میتونم یه کتاب به شما معرفی کنم کتاب ازدیاد نباتات دکتر خوشخو جلد دوم در مورد قلمه و ÷یوند توضیح داده انواع ÷یوند...توضیح داده

abbas evil
16-07-2011, 12:08
:41:سلام به همه دوستان ببخشيد من يك دانشجو هستم ولي به دلايلي مجبور به تغيير رشته شدم در دوره كارشناسي الان يك درخواست كمك دارم اگه كمك كنيد خيلي ممنون ميشم دنباله يك مقاله كامل درباره گل كوكب ميگردم مثلاً معرفيش،گونه هاش ، تكثيرش،.... چون به اين رشته آشنا نيستم اصلا نميدونم چكار كنم.

Mohammad
16-07-2011, 13:12
:41:سلام به همه دوستان ببخشيد من يك دانشجو هستم ولي به دلايلي مجبور به تغيير رشته شدم در دوره كارشناسي الان يك درخواست كمك دارم اگه كمك كنيد خيلي ممنون ميشم دنباله يك مقاله كامل درباره گل كوكب ميگردم مثلاً معرفيش،گونه هاش ، تكثيرش،.... چون به اين رشته آشنا نيستم اصلا نميدونم چكار كنم.

گل كوكب

جنبه هاي كلي
گل كوكب بومي مناطق مرتفع مكزيك وديگركشورهايآامريكاي مركزي مي باشد كوكب شامل 4 بخش /27 گونه /و4 نوع درون بخشي است وازخانواده كمپوزيته است گل كوكب داراي انواع پاكوتاه و افراشته (80-90سانتی متر)مي باشد ساقه بيشتر اين گل توخالي وابتدا داراي برگهاي ساده بعد داراي برگهاي مركب بعدازتشكيل 5تا 7جفت برگ مريستمهاي انتهايي يك گل توليد كرده وگلها به تدريج روي محور هاي برگي شكل مي گيرند
كوكب گلي است دائمي يعني چند ساله ريشه ها متورم غده اي وسيستم ريشه داراي يك ریشهء اصلي وفرعي كه منشاء آنهادارایمحييطيۀ ريشه است وبعداز ظهور4تا8برگ 20 تا30 ريشه نا بجا برروي قاعدۀ لپه تشكيل مي شود سپس در انتهايي ترين نقطه تاجي تشكيل مي شود كه جوانه هاي هوايي سالهاي بعدي رشد را دارا مي باشد
به علت وجود دامنه وسيعي ازانواع واندازۀ گل كوكب انجمن باغباني انگلستان گلهاي كوكب رابه 10 به گروههاي زير تقسيم كرده است
1.تك گلها

2.گلهاي انموني
3.گلهاي كالرت
4.گل صدتوماني
5.دكوري
6.توپي

7.مسلسلي
8.كاكتوسي
9.نيمه كاكتوس
10.انواع متفرقه

دورۀرشدونمو
كوكبها گياهان بالا رونده /زميني/ علفي/با دوام باراحهء دلپذير هستندهمۀ كوكبهاي باغي ازريشه هاي غده اي توسعه مي يابند كوشيني و اينابا دريافتندكه در دماي 15 سانتيگرادو با دورۀ نوري 13تا14ساعته بيشتر كولتيوار هارشد خواهند كرداما در فضاي آزاد كوكب به دماهاي يخبندان سال كه باعث مرگ جوانه ها يا كاهش جوانه وگلدهي ميشود ونيز به دماهاي زياد تابستان رفتاري متناوب نشان مي دهداز آنجا كه رشد كوكبهاي نخست در مناطق خنك مي باشد بيشتر تحقيقات بر توليد و گلدهي آنها در اين شرايط متمركز شده است.
فرايند گل دهي
خانم كريجت نخستين فردي بود كه نمو كوكب را گزارش كرد .او دريافت كه آغازش گل تا مدتي بعد از كاشت شروع نمي شود. يعني آغازش گل در مورد آنهايي كه در گلخانه پيش رس مي شوند بعد از تشكيل 5 جفت يرگ و در مورد آنهايي كه در مرزعه كاشته ميشوند بعد از تشكيل 7 جفت برگ اتفاق مي افتد. مقاله وي شامل جزئياتي از ترسيم ريخت شناسي انواع برگريشه غده اي و نمو گل كوكب است. بارت و دي هرتاق تصوير الكتروني نمو گل را تهيه كردند.آانها نشان دادند كه آغازش گل حدود 15 تا 25 روز بعد از كاشت ريشه هاي غده اي در دماي شب 17 درجه سانتيگراد گلخانه آغاز ميشود و 100 درصد انها 25 تا 32 روز بعد از كاشت داراي قوۀ توليد مثل هستند. اين تحقيق تنوع جمعيت را كه در اين كولتيوار به كار برده شده را نشان مي دهد
دراين گروهها گلها/گلهاازنظر قطربايكديگر مقايسه مي كنند
1.گلهاي بزرگ با قطر بيش از25 سانتي متر
2گل هاي بزرگ با قطر 20تا25سانتي متر
3.گلهاي متوسط باقطر 10تا15 سانتي متر
4.گلهاي مينياتوري به ندرت بيشتراز 10سانتي متر

به طور معمول تنها روش استفاده از پيش رسي كوكب براي توليد گلهاي گلداني در بهار است. به منظور تهیهۀ گلهاي بريده در فضاي باز كشت مي شود.
اختلالهاي فيزيولژيكي
عقيمي گل و كوري جوانۀ انتهايي دو اختلال عمده در پيش رس كردن گل كوكب است. بطور معمول عدم تكامل گل در ارقامي ديده مي شود كه به دورۀ نوري و دماي ويژۀ مرحلۀ پيش رس نمي توانند جواب بدهند. بنابراين تنها ارقام انتخاب شده براي پيش رس در توليد گياهان گلداني استفاده مي شوند.
نكات لازم درباره غده ها
حداقل اندازه گياه يا غده ريشه اي گزارش نشده است. در اين تحقيقات دريافتيم كه ريشه هاي غده اي 80 تا 120 گرم توانايي رشد را دارند. كونيشي واينابا دريافتند كه ريشه هاي غده اي كه تازه برداشت شده اند به يك دوره استراحت قبل از رشد جوانه و گل دهي نياز دارند. اما اين نياز در كولتيوارهاي مختلف متفاوت است. اين دوره استراحت به وسيله دماي كم انبار شكسته مي شود. كونيشي و اينابا همچنين دريافتند كه جوانه هاي جانبي گياهان با دوره نوري كمتر از 12 ساعت رشد نمي كنند

سيستمهاي تكثير
از لحاظ تجاري كوكبها به وسيلۀ بذرو قلمه تكثير مي شودكه روش قلمۀ ساقه بيشتر كاربرد دارد .تكثير به روش توليدغده ايكه داراي تاج متداول نيست وفقط توسط علاقه مندان به اين كار انجام مي شود .
اصلاح /اهداف ومشكلات:
كوكب به اساني اصلاح مي گردد و هر ساله تعداد زيادي از گزينشهاي جديد حاصل مي شودواين امربه توليد دامنه وسيعي از رنگ /نوع/قطر گل وارتفاع گياه مي شود دي هرتاق در سال 1990 تعدادي از معيار هاي انتخاب گل كوكب را براي كاشت باغي /گلداني /گل شاخه اي بيان كرد در مورد گياهان باغي .تحمل جوانه ها به گرما وسرماي زيادريشه هاي غده اي7 عامل مهم هستند
1.دامنه وسيعي از رنگها و انواع گل در دست رس باشند.
2.ارتفاع گياه بدون استفاده از مواد هوموني بايد 30 تا40 سانتي متر باشد.
3.دركمتر از70 روز در دماي15تا17 سانتي گراد پيش رس شوند.
4.قطر گياه بايد بيشتر از 10 سانتي متر باشد.
5.عاري از ويروس باشد.
6.ساختار برگي خوبي داشته باشد.
7.هر ريشه 2تا3ساقه گل دهنده داشته باشد.
توليد گل شاخه اي
1.دامنه وسيعي از رنگها /اندازه ها وانواع گلها در دست رس باشند.
2.عمر گل شاخه اي بايد بيشتر از 5 روز باشد.
3.گلهابايدبه اساني قابل حمل باشد.
4.گل ها بايد عطر دار باشند.
5.مقاومت گل ها به ويروس خيلي زياد باشد.
6.ساقۀ گل قوي ومحكم باشد
عوامل خارجي موثر در رشد گياه

دما دما كوكب را از پنج جهت تاثير قرار ميدهد:
1) دما بر دوره انبار ريشه غده اي اثر مي گذارد.
2) دما در سرعت رشد جوانۀ رويشي اثردارد.
3) دما به همراه دورۀ نوري تاثير متقابلي بر گل دهی دارد.
4) دما به همراه دورۀ نوري تاثير متقابلي بر غده اي شدن ريشه ها دارد.
5) دما از طريق سرماي جزئي در رشدانتهايي جوانه ها اثر مي گذارد كه منجر به مقاوم شدن ريشه هاي غده اي مي شود. كونيشي و اينابا دريافتند كه با دورۀ نوري 13 ساعته و دماي حداقل 10 درجه سانتيگراد كيفيت گل در مقايسه با 5 يا 15 درجه سانتيگراد افزايش مي يابد. رشد گياهان در دماي 10 درجه سانتيگراد نسبت به رشد آنها در دماي 5 يا 15 درجه سانتيگراد به دوره نوري طولاني نياز دارد. آنها همچنين دريافتند كه شعاع و طبق گل با كاهش دماي شب افزايش مي يابد.اثر دوره نور بر گل دهي غده اي شدن ريشۀ كوكب به طور گسترده اي مطالعه شده است همچنين تاثير شدت نور نيز گزارش شده است. اين مطالعات توسط رانگر و كوكس هال در سال 1985 نيز بررسي شده است. بيشتر مطالعات دامنه وسيعي از واكنشها به دورۀ نوري را نشان مي دهد. كولتيوارهاي زيادي در دورۀ نوري 12 تا 14 ساعته گل مي دهند. اما بعضي كولتيوارها روز خنثي هستند در صورتي كه بقيه در دورۀ نوري كمتر از 16 ساعت گل نمي دهند.
روزهاي كوتاه تعداد كل گلچه هاي تشكيل شده را كاهش مي دهد و نسبت سطح طبق گل براي هر گلچه را افزايش مي دهد. در بيشتر بررسيها و گزارشها روزهاي كوتاه باعث جلوگيري از تشكيل گل و يا موجب عدم تكامل گل مي شود. در حالي كه دورۀ نوري 16 ساعته يا بيشتر گل دهي را به تاخير مي اندازد.شدت نور كم نه تنها گل دهي را به تاخير مي اندازد بلكه درصد گياهان گل دهنده را نيز كاهش مي دهد.مهمترين اثر متقابل دورۀ نوري با گل دهي القاي غده اي شدن ريشه در روزهاي كوتاه است. موزر و هرس نشان دادند كه طول روز بحراني كه 11 تا 12 ساعت است فقط به 5 چرخه القائي كه انجام فرايند را ميسر مي سازد منجر مي شود. حداكثروزن تازۀ ريشه هاي غده اي در دماي 16 تا 21 درجه سانتيگراد اتفاق مي افتد و در دماي 10 و 27 درجه سانتيگراد متوقف مي شود. مطالعات تشريحي تورم ريشه ها توسط ائوبا گزارش شده است. ريشه هاي جانبي كه متورم مي شوند بر روي بخش قاعده لپه تشكيل شده مي شوند. ريشه هاي غده اي و جانبي ساختمان تشريحي مشابهي دارند و از ريشه هاي افشان متمايزند. خزان زودرس در فصل رشد تعداد ريشه هاي تشكيل شده را كاهش مي دهد و سايه باعث مي شود كه قطر ريشه هاي متورم كم شود.
نيازههاي زراعي
خاك:
گل كوكب به خاك زهكشي شدۀ خوب و خاكهاي شني حاوي مواد آلي نيازمند است. اين گلها آب زيادي نياز دارند و مواد آلي مناسب به حفظ و تعادل آب كمك مي كند. گل كوكب به يك برنامهء كود دهي خوب نيازمند است. ال گاماسي و مصطفي ثابت كردند كه ازت و فسفر مهمترين عناصر مورد نياز گلهاي كوكب هستند. مقادير نسبتا كم پتاسيم و كلسيم براي رشد بهينه و نيز براي توليد ريشه هاي غده اي و حفظ تعداد گلهاي توليد شده لازم است
توليد پياز
جنبه هاي كلي :
لنگ اسلگ در سال 1989 مهمترين نيازهاي ضروري براي توليد كوكبهاي ريشه دار را تهيه كرد.كوكبها در بهار بعد از برطرف شدن خطر سرماي بهاره در خرداد ماه كاشته مي شود وبعد از بين رفتن گلها در اثر سرما كه معمولا در اواخر مهر و اوايل آبان رخ ميدهد برداشت مي شوند. بعد از برداشت ريشه هاي غده اي به منظور فروش ويا به عنوان پایه مادري جهت ازدياد درجه بندي و انبار مي شوند. ريشه هاي غده اي كوكب به وسيلۀقلمه هاي ساقه توليد مي شوند. بيران و هالوي در سال 1973 اثر سايه را در سخت ريشه زايي و سهل زايي كولتيوارها بررسي كردند.انها نتيجه گرفتند سايه باعث مي شود كه ساقه ها علفي باقي بماند و همچنين انها گزارش دادند زماني كه قلمه ها جوانه هاي فعال رويشي داشته باشند به سختي ريشه مي دهند و ريشه زايي در جوانه هاي زايشي به مراتب كمتر از جوانه هاي رويشي است.

بيماري:
بيماريهاي زيادي بر گل كوكب تاثير مي گذارند. اين بيماريها عبارتند از:
1)كپك خاكستري
2) بيماري لكه برگي
3) ويروسهاي شامل: ويروس موزائيك خيار ويروس پيچيدگي تنباكو ويروس سوختيگي گوجه فرنگي ويروس پژمردگي موضعي گوجه فرنگي
بيماري لكه برگي سركوسپورايي گياهان زينتی:
لكههاي ايجاد شده بر روي گياهان زينتي در دو سطح برگ آن به صورت نقطههاي قهوهاي خرمايي رنگ به قطر بيش از دو ميلي‌متر ديده ميشود. اين لكهها به تدريج تيره‌تر و گرد و نامسطح با هاله زرد رنگ ديده ميشوند. گاهي لكه‌ها بهم پيوسته و عامل پژمردن گياه مي‌شوند. لكه برگي سركوسپورا روي بافت لاستيك هنديافيكوس پلاست به صورت تغيير رنگ سطح برگ ظاهر ميشود و نواحي گرد كمي برجسته، ريز به رنگ سبز تيره و روشن مشاهده ميشود. استروماي سياه ريزي از عامل بيماري روي زخمها تشكيل ميگردد و برگهايي كه آلودگي شديد دارند جدا ميشوند. اما همين لكه برگي سركوسپورا روي گياهان زينتي به صورت لكه­هاي برجسته خرمايي در سطح برگ ظاهر مي‌شوند و به تدريج اين لكهها قهوهاي تيره شده و به ندرت به قطر يك ميليمتري بالغ مي‌شوند. البته روي فلادميرون يا برگ قلبي لكههاي زرد كوچك تا قطر 27 ميليمتر بالغ مي‌شوند. مركز لكهها فرورفته، سوخته و حاشيه‌ي آن‌ها به رنگ زرد ديده ميشود

آفات:
حشراتي كه مي توانند بر گل كوكب اثر بگذارند عبارتند از:
1)شته ها
2)سوسكهاي ژاپني
3)تريپسها
4)كرمهاي خاكي
شته ها (Aphids
اولين گروه اين راسته شته ‌ ها مىباشند که تحت عنوان بالا خانواده آفىدوييده SpellEAphidoidea)) طبقه ‌ بنديمىشوند. شته ها موجوداتي کوچک با ابعاد تا ميلىمتر، داراي ظاهرى گلابى شکل، بدني بسيار نرم، قطعات دهاني از نوع زنَنده مَکنده بوده و از شيره گياهان تغذيه مى کنند. از ديگر ويژگیهاي ساختماني اين گروه از حشرات مىتوان به عضوى به نام ( SpellECurnicule) که در سطح پشتى پنجمين حلقه شکم قرار دارد نام برد. دامنه ميزبانى اين حشرات بسيار گسترده بوده و شته‌ها تقريباً روى تمام گياهان در جمعيت ‌ هاي بسيار بالا ديده مى شوند و از شيره گياهان تغذيه مى کنند. شته‌ها يکي از آفات بزرگ گياهان زينتي هستند. تغذيه شته‌ها از شيره گياهان علاوه بر اينکه باعث ضعف گياه مى شود، همچنين باعث پيچيده شدن برگ‌ها، بد شکل شدن برگ‌ها و ترشح عَسَلک (شيره گياهى) مى شود.شته‌ها پس از مکيدن شيره گياهان مقدار زيادى عَسَلک دفع مى کنند اين ترشحات دفع شده روى سطوح پائيني برگ‌ها و سرشاخه ‌ها ريخته و باعث مى شود که مقدار زيادى گرد و خاك روى سطح گياهان جذب شود که از عمل فتوسنتز نيز در گياهان جلوگيري مى کند. همچنين تغذيه آن‌ها باعث انتقال بيماري هاي ويروسي در گياهان مختلف مى شود. اغلب در طبيعت شته‌ها با جمعيت ‌ هاى بالا بر روي گياهان مشاهده مى شوند. جمعيت شته‌ها در برگيرنده مراحل مختلف سني آن ها مى باشد. پوره هاي مختلف سني و همچنين حشرات کامل شته‌ها بر روي گياهان، در حال تغذيه از شيره گياهى مشاهده مى شوند.
ترپسها
کلمه ي ( Thysano) به معني ريشک و( Ptera) به معني بال مي باشد و اين اشاره به اين مطلب دارد که حاشيه بال هاي اين حشرات داراي ريشک ‌ هاي بلندي است.
Thysanoptera
( Thysanoptera) در برگيرنده ي حشرات بسيار کوچکی مي باشد. اين حشرات از شيرهء گياهي روي برگ ها با تراکم هاي زياد تغذيه مي ‌ کنند و بدين وسيله به گياهان خسارت وارد مي ‌ کنند. همچنين در روي گل هاي زينتي مخصوصاً روي خود گل ها با جمعيت بالا و در لابه‌ لاي گلبرگ ها از شيره گياهي تغذ يه مي کنند. تغذيه تريپس‌ها از گل ها باعث ايجاد لکه ‌ هاي زرد رنگ در روي گل ها و برگ هاي گياهان مي شود و اگر تغذيه با تراکم بالا باعث خشک شدن برگ گياهان نيز مي‌ گردد.
تفاوت بين قطعات دهاني تريپس ‌ ها با شته ها
قطعات دهاني در تريپس ها، تقريباً يک ساختمان نامتقارن و مخروطي شکل دار د. در قسمت پشتي آن لب بالا، قسمت جانبي را آرواره هاي پائيني يا (Maxillae) و قسمت زيرين را لب پائين تشکيل مي دهد و داراي سه ( Stylet) مي‌باشد ، بر خلاف قطعات دهاني شته ها که داراي چهار ( Stylet) مي باشند. تريپس ها داراي قطعات دهاني سه ( Stylet) هستند. يکي از آن ها مربوط به آرواره بالا و دو تاي ديگري مربوط به آرواره ي پائين ميباشد در واقع در تريپس ها يكي از آرواره هاي بالا از بين رفته است.
تريپس ها به دو زير راسته تقسيم مي شوند که عبارتند از:
حشرات زير راسته ( Terebrantia) داراي شکم با انتهاي مخروطي و تخم هاي ريز هستند، لذا اين حشرات تخم خود را در داخل بافت گياهان قرار مي ‌ دهند. اما در زير راسته ( Tubuifera) حلقه هاي انتهايي شکم اين حشرات باريک شده و ساختمان لوله اي شکل پيدا کرده است. اين حشرات تخم خود را در شکاف هاي مختلف، در محل ‌ هاي مختلف يا زير پوسته درختان قرار مي ‌ دهند.
در زير راسته ( Terebrantia) ، خانواده ‌ هاي ( Aeolothripidae) و ( Thripidae) از اهميت ويژه اي برخوردارند. تعدادي از گونه ‌ هاي اين دو خانواده، در روي گياهان زينتي ايجاد خسارت مي کنند. مخصوصاً خانواده ( Thripidae) در صدمه زدن به گياهان از اهميت زيادي برخوردارند.
يکي ديگر از گونه هاي تريپس ها به نام ( Thrips tabaci) در تمام جهان انتشار يافته اند كه در گلخانه ها و بر روي گياهان زينتي مشاهده مي ‌ شوند. اين حشرات در تراکم هاي بالا و بر روي گياهان زينتي فعاليت مي کنند و خسارات سنگيني به محصولات گلخانه اي و گياهان زينتي وارد مي ‌ کنند.در زير راسته ( Tubulifera) خانواده ( Phlaecthripidae) داراي اهميت بيشتري مي باشد و در کشور ما نيز نمونه هايي از آن گزارش شده است.
تريپس ها حشراتي شکارگر هستند، گرچه برخي گونه ها ي گياهخوار و برخي ديگر از اسپور قارچ تغذيه مي کنند . دگرديسي در تريپس ها همانند شپشک هاي نوع نر مي باشد. در واقع دگرديسي بينابيني دارند، بخشي از رشد بال ها در طي سنين اول تا دوم پورگي در داخل بدن و بخشي از رشد بال ‌ ها در خارج بدن اتفاق مي ‌ افتد. تريپس‌ها غالباً مرحله شفيرگي را در سطح خاک، يا داخل طي مي کنند، بنابراين مبارزه با آن ‌ ها بسيار مشکل است. زيرا مبارزه شيميايي يا بيولوژيکي بر آن بخش از حشرات که در داخل خاک قرار دارند تاثيري ندارد.

منبع :

===

گل کوکب جنسی از تیره مرکبه Composees و اصل آن از مکزیک میباشد .

از این گیاه بیش از بیست گونه شناخته شده و به واسطه تنوع رنگ و شکل و زیبائی آن مورد توجه بیشتر باغداران می باشد .

ارتفاع گونه های مختلف آن از 60 تا 180 سانتیمتر و قطر گلها از 50 /2 تا 20 سانتیمتر می باشد که بستگی به گونه و طرز کاشت آن دارد .

رنگ گلها سفید ، زرد ، قرمز ، بنفش و یا ترکیبی بین رنگهای ذکر شده می باشد .

گل کوکب را با اجرای روشهای مخصوص میتوان خیلی درشت تر از حد معمول نسبی تا حدود سی سانتیمتر قطر نیز پرورش داد .

کوکب در مقابل سرما و یخبندان بسیار حساس بوده و باید غده های زیر زمینی آنرا قبل از سرما و یخبندان بیرون آورده آنها را خشک و تمیز کرده به طریقی که گفته خواهد شد نگهداری کنند .

گلهای کوکب اواخر تابستان و اوائل پائیز ظاهر میشوند .

روش ازدیاد و پرورش گل کوکب :

برای بدست آوردن بوته های تازة کوکب بیشتر بوسیله تقسیم غدد ریشه آن یا قلمه زدن انجام میشود و برخی از گونه های کوکب را می توان بوسیله بذر اواخر زمستان در گلخانه نیز تکثیر نمود .

1 ـ تقسیم ریشة کوکب ـ این غدد یا ریشه های گوشتی که در اصطلاح عموم به پیاز کوکب مشهور است و این ریشه ها را نباید در همان حالی که در پائیز سال قبل از خاک خارج کرده اند بکارند ، زیرا از این ریشه ها انبوهی شاخه بیرون خواهد آمد که گرچه انتهای هر شاخه یک گل پیش رس میدهد اما پس از آنها از بوته گل غیر از شاخ و برگهای بیهوده و کم گل یا بدون گل تا آخر سال چیزی باقی نخواهد ماند .

بنا به آنچه گفته شد این ریشه ها را باید قسمت کرده و هر قسمت را جداگانه در محل خود بکارند ، البته باید دانست آن قسمت از این غده ها قابل پرورش و بوجود آوردن بوته کامل تازه خواهد بود که انتهای آن غده یک قسمت از شاخه سال گذشته که در قاعده آن نزدیک به غده چشمه های جای جوانه آتیه وجود داشته باشد .

زیرا تنها این غدد قابل بوجود آوردن بوتة کامل میباشند .

کوکب برای رشد و نمو به آفتاب و آب فراوان در تابستان نیاز دارد.

کمبود آب و رطوبت درتابستان ازغنچه کردن مجدد آن جلوگیری خواهد کرد .

برای پرورش گلهای درشت و بزرگتر از حد معمول باید غده ها را که معمولا درعمق 15 سانتیمتری میکارند در عمق 20 تا 25 سانتیمتری زمین بعد از پایان یخبندان و اوائل بهار بکارند .

در زمان کاشت مقداری کود پوسیده دامی در زیر غده ها بریزند و طبیعی است برای داشتن گیاه نیرومندی که تاب تحمل گلهای بزرگ را داشته باشد باید رطوبت و غذای بیشتری فراهم کرد .

برای داشتن گل درشت باید ساقه قویتر را انتخاب نمود و پاجو»های دیگر را هرس کرد و برای یک شاخه فقط دو عدد غنچه در نظر گرفت و بقیه را چید .

یکماه پس از باز شدن اولین گل از غنچه بعدی میتوان استفاده کرد .

در صورتی که گل بزرگ مورد نظر نباشد میتوان غنچه ها را بحال خود گذاشت ولی چیدن غنچه های اضافی در بعضی از واریته های کوکب مانند پومپون و مینیاتور ضروری است .

برای این منظور پس از نمایان شدن چهار جفت از برگها آخرین غنچه و کمی بعد دو تا چهار غنچه ای که اول بر روی ساقه ظاهر شده اند را باید چید .

این روش باعث قویتر شدن ساقه با شاخه های بیشتر میشود .

کوکب هائیکه بوسیله بذر در گلخانه سبز شده اند هنگام بهار وقتیکه در باغچه کاشته میشوند باید هفت تا هشت سانتیمتر عمیق تر از قبل یعنی حد اقل در عمق بیست تا بیست و پنج سانتیمتری کاشته شوند .

در پائیز قبل از شروع یخبندان و سرما باید غده ها را سالم و بدون بریدگی از زیرخاک بیرون آورد و پس ازتمیز کردن چند ساعت در محل خشکی قرار داد سپس درمکانی خنک و خشک با درجه حرارت پنج الی شش درجه سانتیگراد سرتاسر زمستان نگاهداری نمود .

انبار کردن این غده ها در زمستان به توجه بیشتری نیاز دارد و باید توجه نمود که غده ها کاملا خشک نشوند و در عین حال نباید رطوبت هم بحدی باشد که محیط مساعد برای نشو و نمای بیماریهای قارچی بوجود آورد .

گاهی هم غده ها را در ماسه نرم و خشک نگاهداری می کنند و گه گاه برای جلوگیری از خشک شدن کامل روی آنها را آبپاشی میکنند .

در بهار این غده ها را از هم جدا نموده و بطور مجزا می کارند و بهتر است که دو تا سه هفته قبل از کاشت آنها را در محیط گرم و مرطوب نگاه داشته و سپس اقدام به کشت نمود

منبع :

abbas evil
17-07-2011, 22:15
واقعاً به من لطف کردید وبه من خیلی کمک کردید حالا اگه امکان داره چند فایل PDF درباره گل کوکب به من معرفی کنید.ممنون و تشکر فراوان:20: