PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : فرق بين جاوا و جاوا اسكريپت

mina555
07-11-2005, 11:25
آيا فرقي بين زبان برنامه نويسي جاوا و جاوا اسكريپت وجود دارد؟

hamidreza_buddy
09-11-2005, 16:36
بر خلاف اسمشون ربطی به هم ندارن

جاوا همونجوری که گفتین یه زبان برنامه نویسیه که بیشتر هم برای نوشتن برنامه های تحت شبکه و کدهای server-side استفاده میشه.( server-side مثل زبان php یا asp که روی اطلاعاتی که از طرف شما فرستاده میشه روی سروری که سایت روی اون هست پروسس انجام میشه مثلا وقتی user password رو توی یاهو وارد می کنید اطلاعات رو به سرور یاهو می دهید و اونجا پروسس روی انها انجام میشه)
ولی جاوا اسکریپت یه سری اسکریپت های client-side هستند.
یه چیزی تو مایه های html ولی کمی قابلیت پروسس دارند . مثلا میتونن کنترل کنند که ایا تو یه فرم کمتر از 5 کاراکتر وارد نکرده باشی و ....

تکنیک برتر
09-11-2005, 22:47
سلام
بله ربطی به هم ندارن ولی هر دو از به آخول هستند جاوا اسکریپت تحت زیا جاوا ساخته شده است که جاوا اسکریپک به صورتی ساده شده است و درک مفاهیم مربوط به آن پایین آمده است.
ممنون

mpsjavad
10-11-2005, 01:06
با سلام ..

==============++=================+PDF@@@
اشنايي كامل با ActiveX و Java
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
==============++=================

mina555
14-11-2005, 06:52
ممنون از همگي

taghi_ramzi
03-12-2005, 01:18
سلام
فکر کنم آدرسو درست اومدم !
لطف کنید تعریف و فرق اینها رو به من بدین
فایل پی دی افی که تو قسمت آموزش بود گرفتم و خوندم ولی گیجتر شدم

فایل با پسوند java
فایل با پسوند class
فایل با پسوند JS

از همه مهمتر تو سورس بعضی از اچ تی ام ال ها هم میبینم
که یه قسمت به صورت جاوا نوشته شده
یکی منو روشن کنه

تقی گیج و ویج

hamidreza_buddy
04-12-2005, 11:09
سلام
فکر کنم آدرسو درست اومدم !
لطف کنید تعریف و فرق اینها رو به من بدین
فایل پی دی افی که تو قسمت آموزش بود گرفتم و خوندم ولی گیجتر شدم

فایل با پسوند java
فایل با پسوند class
فایل با پسوند JS

از همه مهمتر تو سورس بعضی از اچ تی ام ال ها هم میبینم
که یه قسمت به صورت جاوا نوشته شده
یکی منو روشن کنه

تقی گیج و ویج

ببینید اول باید مفهوم client side code و server side code رو بگم
مثلا فرض کنید می خواهیم چک کنیم که توی یه فرم ( مثلا جایی که توش پاسورد وارد می کنیم ) متن وارد شده باید بین 6 تا 12 کاراکتر باشه.
می تونیم از کد client side استفاده کنیم و اطلاعات رو روی خود کامپیوتر بدون فرستادن به سرور پردازش کنه.
اینی که میگی تو یه فایل html کد جاوااسکریپت وجود داره. مثل اینکه کد html از سایت به کامپیوتر منتقل می شه و اونجا توسط browser نمایش داده می شه این کد هم توسط browser می تونه مثلا طول کاراکترهای یک فرم رو تشخیص بده.

ولی کد سرور ساید هیچوقت به کامپیوتر شما منتقل نمی شه . بلکه اطلاعات به اون فرستاده می شه و روی اطلاعات پردازش انجام می شه و کد سرورساید مذکور کد html تولید می کنه و کد html به کامپیوتر شما منتقل شده و توسط browser نمایش داده می شه. مثلا اگه بخواهیم طول کاراکترهای وارد شده بین 6 تا 12 باشند
if( طول کاراکترها بین 6 و12 نباشد)
کد html خطا را تولید کن
else
کد html عادی را تولید کن

و بعد این کد html تولید شده به کامپیوتر فرستاده می شود.

اگه کد سرور ساید به کامپیوتر شما منتقل میشد اون موقع شما همه فایل های پاسورد و نحوه رمزگذاری پاسورد و ... را به راحتی می دیدید !!!
javascript یک زبان client-side هست.
زبان java زبانیست که می توان با آن هم برنامه های معمولی کامپیوتر و هم کدهای server side تولید کرد.

اگه قصد دارید که یکی از این ها رو یاد بگیرید اول ـJava رو یاد بگیرید. البته چون ربطی به هم ندارن جفتشو یاد بگیری بهتره ولی اول Java رو

taghi_ramzi
04-12-2005, 23:56
ممنون تا حدودی فهمیدم
فرق بین فایلهای با پسوند کلس و جاوا رو هم تا حدودی فهمیدم
ولی اینا چه فرقی با فایل با پسوند js دارن ؟

من اگه زبون سی بلد نباشم ( که نیستم ) میتونم این جاوا رو یاد بگیرم ؟

hamidreza_buddy
05-12-2005, 14:32
من خودم شخصا با java کار نکردم ولی اینطور که از اسمش معلومه فایل های با پسوند ..java سورس کد های برنامه اند و فایل های با پسوند .class کلاس های استفاده شده در برنامه اند ( حالا چون با کلاس ها آشنا نیستی خیلی مهم نیست که دقیقا بدونی )
فایل های با پسوند .JS فکر می کنم (مطمین نیستم) فایل های javascript هست. مثلا چون ممکنه تعداد خط های کد زیاد بشه یه قسمتیشونو تو یه فایل جدا ذخیره می کنند .(البته فکر کنم باید از بچه هایی که با javascript آشنان جواب بدن)

در مورد یادگیری java حتما لازم نیست C بلد باشید ولی آشنایی با یه زبان برنامه نویسی ساده مثلا Basic pascal خیلی خیلی کمکت میکنه. در کل اگه قبلا کمی برنامه نویسی (به هر زبانی ) کار کرده باشی بهتر متوجه میشی. البته چون دستورات زبان جاوا به سی شباهت داره برای همین ممکنه شنیده باشی که باید سی بلد باشی .

یه کتاب خوب برای شروع از اول (کتاب Java how to program که نویسندش dietel & deitel هست. این کتاب کمی مبانی برنامه نویسی رو هم گفته و برای کسی که تا حالا برنامه نویسی نکرده خیلی خوبه. البته این کتاب به زبان انگلیسی هست و فکر نمی کنم ترجمه شده باشه. اگه تو یکی از شهرهای بزرگ باشی می تونی تو کتابفروشی پیداش کنی. قیمتشم فک کنم حدود 11 تومن باشه.

mpsjavad
05-12-2005, 16:35
با سلام ..

ممنون حميد رضا جان من كه خيلي به دردم خورد و استفاده كردم ..

تشكر از توضيحات مفيدت .

site_hamid
25-04-2007, 19:39
دوست عزیز این کتاب رو بخون مطلب دستت میاد:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]