PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : مقایسه دوربین P1-n90-n71-n70-6120

Mohammad
24-03-2008, 02:25
سلام به همگی
امروز بصورتی کاملا اتفاقی تصمیم گرفتم بر حسب گوشی های در دسترس مقایسه ای بین کیفیت دوربین آنها صورت بدم.مگه ما از GSMarena چی کمتر داریم؟!:46: از این به بعد هم سعی می کنم هر وقت فرصتی مناسب پیدا کردم این تجربه رو دوباره تکرار کنم و در اختیار دوستان هم قرار بدم.
در این مقایسه از گوشی های سونی اریکسون P1 و مدل های نوکیا N90-N71-N70 و 6120 استفاده شده است.
همه مدل های نوکیا از آخرین فیرم موجود بهره مند بودن ولی P1 خیر.
عکس های گرفته شده شاید ارزش هنری چندانی نداشته باشن ولی بدلیل وسایل موجود متفاوت و رنگ های مختلف و همچنین نور و سایه برای مقایسه, عکس های مناسبی هستن.
4 عکس در حالت های اتوماتیک(نرمال)-حالت مایکرو و در تاریکی با استفاده از فلش گرفته شد.متاسفانه مدل های N71-N70 و 6120 فاقد فوکوس اتوماتیک و حالت مایکرو بودن که این یک نکته منفی به شمار می رفت.
به منظور نتیجه گیری بهتر از یک سیستم امتیاز دهی استفاده کردم و برای هر عکس 10 امتیاز در نظر گرفتم و بر حسب اون به هر عکس نمره ای دادم.
در حالت کلی تر میشد مواردی مثل امکانات دوربین و همچنین سرعت و عملکرد دوربین رو در نظر گرفت که من این موارد رو در نظر نگرفتم و معتقدم تاثیر محسوسی در نتیجه نهایی هم نداشت.
معتقدم برای مقایسه بهتر بود عکس های بیشتری می گرفتم و نتیجتا اونطور بهتر میشد مقایسه کرد ولی خب بعضی عکس های گرفته شده سهوا پاک شدن و مقیسه ما به 4 عکس محدود شد.ایشالا برای دفعات بعد...:20:
با این توضیحات مقدماتی به بررسی عکس ها می پردازیم...

عکس اول:در حالت اتوماتیک(نرمال) و در فضای آزاد
گرفته شده با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با 6120 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N71 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N90 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N70 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به رنگ گل موجود در عکس دقت کنید. P1 و N90 رنگ گل رو به بهترین شکل ممکن منتقل کردن.N71 رنگ گل رو پررنگ تر از واقعیت و در دو مدل دیگر نیز متمایل به زرد و قرمز نشان داده اند.با توجه به شرایط نوری حاکم P1 عکسی با روشنی و وضوح بیشتر گرفته است.بنابراین برای عکس اول:
P1 :10
N90:9
N71:8
N70:6
6120:4

عکس دوم:حالت مایکرو در فضای آزاد
گرفته شده با P1 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با 6120 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N71 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N90 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

گرفته شده با N70 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
نتیجه کاملا مشخص...N90 در این زمینه واقعا حرفه ای عکس می گیره...متاسفانه P1 به هیچ وجه انتظار منو برآورده نکرد و نتونست فوکوس لازم رو انجام بده.عدم نشان دادن رنگ واقعی در عکس 6120 کاملا ملاحظه میشه و دو مدل N71 و N70 عکس های بسیار نزدیکی گرفتن ولی نویز N71 در این عکس کمتر هست. بنابراین برای عکس دوم:

N90:10
P1:8
N71:7
N70:6
6120:4

عکس سوم: حالت اتوماتیک(نرمال) در فضای داخل

بررسی عکس های این مرحله واقعا وقت گیر بود ! P1 عکس واقعا قشنگی گرفت ضمن اینکه N90 باز هم کمی کدر و البته نسبت به N70 و N71 با نویز بیشتری عکس گرفته است.با این وجود رنگ ها رو طبیعی تر منتقل کرده.روشنایی موجود در عکس N71 هم قابل توجه هست.همچنین اگه دقت کنید تفاوت فاحشی در رنگ زرد موجود در عکس 6120 و سایر عکس ها ملاحظه می کنید.با این توضیحات نتیجه برای عکس سوم اینکه:

P1:10
N90:9
N71:9
N70:8.5
6120:7

عکس چهارم:محیط تاریک و با استفاده از فلش

متاسفانه در این مرحله به دلیل در دسترس نبودن N70 موفق نشدم عکسش رو قرار بدم.در ادامه عرض می کنم.
در این مرحله N90 نتیجه ای مایوس کننده به جا گذاشت ! عملکرد فلش N71 هم واقعا خوب بود.اینم اضافه کنم که گوشی های سونی اریکسون قبل از گرفتن عکس و هنگام فشار دادن دکمه دوربین فلش رو برای رویت سوژه مورد نظر روشن می کنند ولی نوکیا اینطور نیست و به نظر من این یک مزیت می تونه باشه.همونطور که عرض کردم عکس N70 در این مرحله در دست نیست ولی با توجه به تجربه هایی که دارم میشه عکسش رو حدس زد که بهتر از 6120 خواهد بود. با بررسی عکس ها حتما با من هم عقیده خواهید بود که:

P1:10
N71:9
N70:8
6120:7
N90:6

و اما نتیجه کلی:

P1: 38
N90: 34
N71: 33
N70: 28.5
6120:22

---------
امیدوارم در آینده بتونم باز هم از این مقایسه های اختصاصی پی سی ورلد قرار بدم.ممنونم.

siamak5561
24-03-2008, 05:29
بهتر بود پی1 رو با ک800 و ن73 و کلا دوربین های 3 مگ مقایسه می کردی!

H M R 0 0 7
24-03-2008, 09:17
بهتر بود پی1 رو با ک800 و ن73 و کلا دوربین های 3 مگ مقایسه می کردی!

موافقم.
ولي در كل مقايسه خيلي خوبي كردي.جاي تحسين داره:11:

Highbury
24-03-2008, 09:24
خیلی زحمت کشیدی واقعا دستت درد نکنه در اینکه پی1 اول میشد شکی نبود و اینکه ان90 بهترین دو مگاپیکسلی در بین نوکیایی ها هست هم شکی نبود اما خیلی جالب بود مقایستون

Mohammad
24-03-2008, 11:23
سلام خدمت اساتید امر...
من همون اول عرض کردم که بر حسب گوشی های در دسترس این ریوو رو انجام دادم ولی در آینده حتما این امر رو محقق می کنم.
ضمن اینکه اصلا مشخص نبود که P1 اول میشه! به صرف اینکه یه گوشی دوربینش 3.2 هست و دیگری 2 نمیشه در مورد کیفیت عکس ها قضاوت کرد چون مگاپیکسل فقط نشاندهنده سایز عکس هست. به واقع قبل از بررسی عکس ها فکر می کردم که N90 اول بشه چون دارای یه دوربین حرفه ای هست ولی نتیجا عملا چیز دیگری شد.
به هر حال ممنونم از لطف دوستان.

boy iran
24-03-2008, 11:31
مرسی محمد جان

خیلی کامل و جالب بود

موفق باشی

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

R@R#M@N
24-03-2008, 12:07
محمد جان
واقعآ خوب بود
ولی ای کاش عکس thumb هم میذاشتی (همون عکس در اندازه کوچیک)
در کل عالی بود
در مورد این حرفت هم باید بگم که

سلام خدمت اساتید امر...
من همون اول عرض کردم که بر حسب گوشی های در دسترس این ریوو رو انجام دادم ولی در آینده حتما این امر رو محقق می کنم.
ضمن اینکه اصلا مشخص نبود که P1 اول میشه! به صرف اینکه یه گوشی دوربینش 3.2 هست و دیگری 2 نمیشه در مورد کیفیت عکس ها قضاوت کرد چون مگاپیکسل فقط نشاندهنده سایز عکس هست. به واقع قبل از بررسی عکس ها فکر می کردم که N90 اول بشه چون دارای یه دوربین حرفه ای هست ولی نتیجا عملا چیز دیگری شد.
به هر حال ممنونم از لطف دوستان
والا مگا پیکسل نشان دهنده سایز عکس نیست
هر چی مگاپیکسل بالاتر باشه پیکسلهای توی عکس بیشتر در نتیجه عکس واضح تر هست
اینو که خودت که استاد مایی بهتر میدونی !!

ali racer
24-03-2008, 12:56
و یه نکته دیگه تاریخ معرفی به بازار ان 90 و پی 1 هستش
که نشون میده
ان 90 مربوط به دو نسل قبل میشه !

Pejman3
24-03-2008, 13:54
رزلوشن یا مقدار پیکسل مهمترین مشخصه یه دوربین دیجیتال است ولی به علت اینکه خیلی از دوربین ها و گوشی ها با استفاده از نرم افزار این مقدار را بیشتر میکنند عملاً معنی خودش رو از دست داده.

همین قضیه در مورد توان خروجی بلندگوها PMPO هم صدق میکنه.

بنابراین جزئیات یا Details تصویر بهترین راه برای مقایسه دوربین هاست.

Mohammad
24-03-2008, 13:57
بهراد جان حرفت رو قبول دارم ولی بازم معتقدم به هیچ وجه این کافی نیست چون فقط وضوح مطرح نیست بلکه انتقال مناسب رنگ ها و... عوامل دیگری هم دخیل هستن.
علی جان حرف شما هم درسته ولی همونطور که می بینید همین گوشی دو نسل پیش عکس های مایکرویی داره که ...! ضمن اینکه چون گوشی های سری N نوکیا سری مولتی مدیا هستن و سری P سونی اریکسون سری تجاری نتیجه برای من کمی جالب بود.گرچه P1 رو با نتایج بدست آمده کاملا تحسین می کنم.در کل دوربین N90 یه دوربین حرفه ای بود و هست.

بنابراین جزئیات یا Details تصویر بهترین راه برای مقایسه دوربین هاست.
صحبت های پژمان عزیز هم تایید میشه.
کاری رو که من شروع کردم جای پیشرفت بسیاری داره.
از نظرات دوستان ممنونم.

amir2011
25-03-2008, 03:01
سلام خدمت اساتید امر...
به هر حال ممنونم از لطف دوستان.
ممنون...
ولی در آینده سعی بشه از گوشیهایی این بررسی انجام بشه که جز گوشیهای بورس بازار و به روز باشه...
در ثانی فکر کنم رابطه کیفیت عکس با تعداد پیکسل یک رابطه مستقیم باشه هر چند که تعداد پیکسل همه چیز نیست و نوع لنز و ... هم تاثیر به سزایی داره...
ولی به نظر من کاملا شخص بود P1 اول میشه...!

H M R 0 0 7
25-03-2008, 09:10
يه چيزي كه من همين امروز تو عكسها دقت كردم تفاوت وضوح تصوير بين مدلهاي سوني اريكسون و نوكياست.
وضوح توي نوكيا 300dpi و توي سوني اريكسون 72dpi هست. قاعدتا 300dpi بهتره ولي چرا سوني اريكسون با 72dpi كار ميكنه؟

seyyedi
25-03-2008, 10:13
دوستان سلام
گر چه وقت نکردم عکسا رو ببیینم
ولی کار جالبیه

Rjoun
25-03-2008, 10:21
يه چيزي كه من همين امروز تو عكسها دقت كردم تفاوت وضوح تصوير بين مدلهاي سوني اريكسون و نوكياست.
وضوح توي نوكيا 300dpi و توي سوني اريكسون 72dpi هست. قاعدتا 300dpi بهتره ولي چرا سوني اريكسون با 72dpi كار ميكنه؟
نوكيا عكس هايي رو كه ميگيره متفاوت تر از ساير گوشي هاست.
چون نه تنها سوني بلكه سامسونگ هم داراي 72dpi هستش.
حالا ديگه من نمي دونم علت اين تفاوت چيه. خوبه يا بده.

در ضمن از ايجاد كننده تاپيك هم ممنونم و يه خسته نباشي هم به ايشون ميگم چون واقعا كاره وقتگيري رو انجام دادن
ممنونم

Mohammad
25-03-2008, 10:21
دقیقا همینطور هست در تمامی مدل ها...چراش رو من هم نمی دونم.:8:

R@R#M@N
25-03-2008, 11:45
اگه دقت کرده باشید 6630 یا 6600 هم 300 دی پی آی هستن
این اعداد الکی هستن
محمد جان در کل دستت طلا
اگه تونستی دفعه ی بعدی گوشیهای هم رده رو مقایسه کن
مثلآ ن73 با ک800 (البته این که نتیجش معلومه)
یا ک850 با ن82 یا ن95 !!!
بازم ممنون

ali racer
25-03-2008, 12:33
ک850 با ن82

که البته نتیجه اون هم معلومه !:31:

Mohammad
25-03-2008, 23:52
سلام به همگی دوستان...
از لطفشون ممنونم...
ریوو بعدی تقریبا آمادست...P1 & N73 !
خیلی دنبال K800 یا k850 گشتم ولی متاسفانه هنوز پیدا نکردم...
ممنونم.

corey
25-03-2008, 23:57
دستت درد نکنه جالب ولی اگه 5مگاها پیدا کنی و مقایسه کنی واقعا عالی میشه

R@R#M@N
26-03-2008, 12:58
سلام به همگی دوستان...
از لطفشون ممنونم...
ریوو بعدی تقریبا آمادست...P1 & N73 !
خیلی دنبال K800 یا k850 گشتم ولی متاسفانه هنوز پیدا نکردم...
ممنونم.
ریویوو جدیدت عالی بود
مرسی
ک850 گیر آوردی خیلی عالی میشه

که البته نتیجه اون هم معلومه !
من که شک دارم !!
راستی عکسای C902 رو دیدی
فوق العاده عکس میگیره
C702 هم همینطور (غوغاست ک800 رو گذاشته تو جیبش)

kiarash3500
02-04-2008, 15:21
خیلی زحمت کشیدی واقعا دستت درد نکنه در اینکه پی1 اول میشد شکی نبود و اینکه ان90 بهترین دو مگاپیکسلی در بین نوکیایی ها هست هم شکی نبود اما خیلی جالب بود مقایستون

راستي يه سوال نوكيا ديگه دو مگاپيكسلي فوكوس دار نزد؟

R@R#M@N
02-04-2008, 15:57
والا من فکر میکنم فقط همین یه ن90 بود
البته باید نوکیایی ها بیان و نظر بدن

Mohammad
02-04-2008, 16:19
خیر...دو مگا پیکسلی فوکوس دار فقط همین N90 بود و بس.