PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

s@har
28-10-2012, 21:43
سلام.چرا اگه شمع های ماشین 1.2.4رو از روی ماشین برداریم ماشین استارت نمیخوره اما تنها شمع شماره 3متفاوت با بقیه عمل میکنه یعنی وقتی اونو برمیداریم ماشین استارت میخوره اما روشن نمیشه درصورتی که سه شمع دیگه رو برداریم اصلا ماشین استارت نمیخوره ؟

خودم جواب سوالو از جایی پیدا کردم:31: میگم شما هم مستفیض بشین:31:
باز شدن شمع مانع استارت خوردن موتور نمیشه ، اگه یکی رو باز کنیم و بقیه وصل باشن ماشین روشن میشه ولی 3 کار میکنه ، فرقی هم نمیکنه کدوم باشه به شرط اینکه وایر اون شمع به بدنه نزدیک باشه . مدار استارت در موتورهای معمولی ربطی به مدار جرقه نداره ، فقط در خود مدار جرقه 1 و 4 همچنین 2 و 3 دو انتهای یک مدارند و همزمان جرقه میزنندمدار جرقه جدا از مدار استارت هست ، برای مثال حتی بدون باز بودن سوییچ هم میتونید با اتصال مستقیم باطری به اتوماتیک استارت ، عملکرد استارت رو ببینید . اگر هم اتفاقی استارت نخورده مشکل از جای دیگه بوده.

shiraz522
28-10-2012, 21:51
سلام
مبارکه :sq_25:
ببرید پیش یک تنظیم موتوری تا دیاگ بزنن ماشین رو و وضعیت سنسورها مشخص بشه شمع ها و وایرها بازدید بشه دریچه گاز و سنسورهاش چک بشه و در صورت نیاز تعویض یا تمییز بشن...
تسمه تایم باید بدونید کی عوض شده ...
من باشم دس به کیلومتر نمیزنم... بستگی به حس خودتون داره...
اگه که لاستیک های فابریک هستن بله حتما عوض کنید...
رنگ صفحخ کیلومترش خوبه من باشم دس نمیزنم اگه که سبز بود شاید...
درضمن ساکن کجای شیراز هستین تا بهتون آدم کار بلد معرقی کنم...

سلام ممنون از راهنماییت ...
من مرودشت هستم ...
شما زحمت بکش آدرس رو برام پ.خ کن ، که اگه مرودشت استاد کاربلد ندیدم بیارم شیراز...

Hamid Reza
28-10-2012, 22:46
سلام
امروز داشتم با 405 ام تو یه جاده بارونی میرفتم و کف زمین خیس بود با سرعت 80 90 تا یه دفعه یه چاله تو وسط جاده سبز شد و یه پراید جلوم زد رو ترمز و منم پشت سرش زدم رو ترمز اما اصلا ترمزا به خوبی عمل نکردن و انگار ماشین سر میخورد به جلو و پراید هم از آینه منو دید و سریع راه افتاد تا من نخورم به پشتش
حالا سوال واسم پیش اومده چرا اینطوری شد؟
اگه قرار بود سر بخوره خب پراید هم باید سر میخورد دیگه . چرا فقط ماشین من سر خورد؟
تازه پرایدش از این معمولیا بود ولی ترمز من ABS هست
مشکل از کجا میتونه باشه؟ الان فصل بارندگی هم هست میترسم دفعه بعد کار دستم بده

MojiOS
29-10-2012, 00:20
سلام
امروز داشتم با 405 ام تو یه جاده بارونی میرفتم و کف زمین خیس بود با سرعت 80 90 تا یه دفعه یه چاله تو وسط جاده سبز شد و یه پراید جلوم زد رو ترمز و منم پشت سرش زدم رو ترمز اما اصلا ترمزا به خوبی عمل نکردن و انگار ماشین سر میخورد به جلو و پراید هم از آینه منو دید و سریع راه افتاد تا من نخورم به پشتش
اگه قرار بود سر بخوره خب پراید هم باید سر میخورد دیگه . چرا فقط ماشین من سر خورد؟

لنت ترمز هات سالمن؟! من همین مشکل رو با سمند داشتم. رفتم لنتاش رو عوض کردم درست شد.
از لاستیک هم می تونه باشه. اگه صاف شده باشه رو سطح خیس لیز می خوره

shadows_funeral
29-10-2012, 02:10
سلام

مشکل کلا ترمزهای 405 هست. منم 405 داشتم همین مشکل رو داشت. متاسفانه اصلا ترمز قابل اعتمادی نداره. باید مراعات کنید. مخصوصا در هوای بارانی

yummy_boy
29-10-2012, 10:52
با سلام
از زیر ماشینم روغن میریزه و بعد از مدتی ماشین روغن کم میکنه
به یه مکانیک نشون دادم بردش رو چاله و گفت باید کاس نمد گیربکس رو عوض کنی از اونه
درست گفته ؟ می ترسم هزینه کنم عوضش کنم ولی از اون نباشه
کلا تعویضش چقدر هزینه داره؟ یکی بهم گفت اگه گیربکس رو باز کنه ممکنه بگه صفحه کلاچتم باید عوض شه و حسابی مکانیکه خرج اضافی بزاره رو دستت ؟ چیکار کنم؟

kasra2002
29-10-2012, 11:44
سلام

دوست عزیز به دو نکته مهم توجه کنید یکی اینکه در خودرو های با ترمز عقب کاسه ای حتما ترمز عقب همیشه تنظیم باشه بدینصورت که ترمز دستی شما بیش از 3 دندانه بالا نیاید و این عمل هر دو تا 3 ماه تکرار شود .چون تاثیر بسیار زیادی روی عملکرد خودرو شما بخصوص خانواده پژو داره
نکته بعدی بعد از جنس لنت و لاستیک نوع شتاب گیری و ترمز گرفتن شماست . با این سیستم جالب abs که داره شما اطمینان نکنید چون در سرعت پایین ترمز رو ضعیفتر هم می کنه ( درصورت وارد بودن میتونید خودتون بصورت abs ترمز بگیرید ) یعنی اگر دیدید ماشینتون داره لیز میخوره خیلی سریع ترمز رو کم و زیاد کنید ولی خیلی مواظب باشید و سعی کنید توی بارندگی فاصلتون رو با ماشین جلویی بیشتر حفظ کنید .
موفق باشید

kasra2002
29-10-2012, 11:49
با سلام
به یه مکانیک نشون دادم بردش رو چاله و گفت باید کاس نمد گیربکس رو عوض کنی از اونه
کلا تعویضش چقدر هزینه داره؟ یکی بهم گفت اگه گیربکس رو باز کنه ممکنه بگه صفحه کلاچتم باید عوض شه و حسابی مکانیکه خرج اضافی بزاره رو دستت ؟ چیکار کنم؟

معمولا مشکل از همونه و دومین جایی که شروع به روغن ریزی میکنه همون جاست و نیازی هم به اوراق کردن گیرباکس نداره با پیاده کردن درست میشه و اگر هم دیسک و صفحهتون ضعیفه یکباره عوض کنید که دوتا هزینه ندید .

kasra2002
29-10-2012, 11:50
میدونستید سینی زیر موتور ماشینهای جدید ایرانخودرو پلاستیکی شدند ؟؟؟؟!!!
خیلی جالبه

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-10-2012, 12:45
سلام

سلام .

هر جا ترمز معمولی نتونه ماشین رو متوقف کنه ,ترمز ABS هم نمیتونه ماشین رو متوقف کنه .
راز بهتر بودنِ ABS از ترمز معمولی فقط به خاطر امکانِ استفاده از فرمان و ترمز با هم هست .

====================+======================

توضیح بیشتر برای علاقمندان :

با دقت و حوصله بخونید , ضرر نمیکنید .

متاسفانه بيشتر مردم فکر میکنند مبدونند چرا ABS اختراع شد و چطور باید ازش استفاده کنند اما یه سری مسائل مهم رو نمیدونند .

در ماشین بدون ABS .

بیشتر مردم در مواقع خطر محکم میزنید رو ترمز و اگر ترمزها بدون ABS باشه چرخها قفل میشه و شروع میکنه به لیز خوردن .
(حتی روی آسفالت خشک هم ماشین لیز میخوره!!!)
چون با قفل شدنِ تایر و کشیده شدنش روی آسفالت , لاستیک به شدت داغ و ذوب میشه و بسیار نرم میشه و چسبندگیش به آسفالت خیلی خیلی کم میشه و ماشین انگار که روی یخ داره میره . همینجور لیز میخوره و میره جلو و به علت قفل بودن تایر , فرمان هم غیر قابل استفاده میشه و نمیشه تغییر مسیر داد و تصادف پیش میاد یا ماشین چپ میشه .

فقط راننده ی سوپر حرفه ای میدونه که با ترمز عادی باید در چنین مواقعی کمی فشار پا رویِ ترمز رو کم کنه تا چرخها بچرخه و بتونه با فرمان دادن ماشین رو از برخورد دور کنه .

=================================

اونجا بود که ABS اختراع شد تا کار همون راننده ی سوپر حرفه ای رو انجام بده و در موقع ترمز گرفتن چرخها قفل نشه اما اشتباهِ عده ی زیادی از مردم در استفاده از ABS اینه که میزنند رو ترمز [دیگه منتظر میشند تا ماشین وایسه !!!!]

در حالیکه باید همونطور که دارند پا رو فشار میدند روی ترمز , [با فرمان ماشین رو به چپ یا راست هدایت کنند تا مانع از برخورد بشند].

رانندگی با ABS خیلی ایمن تر از ماشین عادی هست اما این نکته ی مهم همیشه باید مد نظر باشه که در مواقع خطر , بعد از زدن روی ترمز , با فرمان باید ماشین رو از برخورد دور کنیم نه اینکه بشینیم و تماشا کنیم چی میشه و ماشین کِی می ایسته .

اگر مغز انسان با آموزش و تمرین , استفاده ی صحیح از ABS رو یاد بگیره اونوقت رانندگی باهاش براش خیلی ایمن تر از ترمز معمولی میشه .

همه میتونند در یک جای خلوت و با گذاشتن یک توپ پلاستیکی روی زمین , استفاده از فرمان و ترمز ABS رو تمرین کنند تا مغزشون خوب برنامه ریزی بشه یا باصطلاح عوام قِلِقِش دستشون بیاد و در یک موقعیتِ واقعی عکس العمل صحیح نشون بدند .

اما چیز بسیار مهمتر اینه که توجهِ دائم به جلو و رانندگی با سرعتِ مناسب , باعث میشه که به ندرت با خطر روبرو بشیم و مجبور بشیم به زدن روی ترمز .

=========================

در مغز انسان قسمتی هست که با تمرین و تکرار , کارها رو یاد میگیره و در خودش ذخیره میکنه و دیگه اتوماتیک وار اون کار رو انجام میده .
این قسمت اسمش "عقل باطن" با "شعور باطن" هست .
برای همین هست که انسان آموزش میبینه و تمرین میکنه.

کارهائی که در قسمت عقل باطن ذخیره میشه تبدیل به "عادت" میشه و اتوماتیک وار انجام میشه و احتیاج به نظارت و مراقبت نداره .

وقتی شما در حال رانندگی با بغل دستیتون حرف میزنید , رادیو گوش میدید , به کارهای روزمرتون فکر میکنید , در تمام این مدت , عقل باطن ماشین رو میرونه و ممکنه حتی نفهمید کِی به مقصد رسیدین.

در تمام این مدت عقل باطن داشته رانندگی میکرده .

عقل باطن هم بسیار مفید هست هم بسیار خطرناک .
وقتی که کارهای خوب در اون ذخیره میشه مفید هست .(عادتهای خوب مثل عادتِ اول سلام کردن یا بسم الله گفتن قبل از غذا خوردن یا مسواک قبل از خواب یا نرمش روزانه یا چک کردن حرارت موتور و سرعت و نگاه کردن در آینه ی عقب هر یک دقیقه یا کمتر یا حفظ خونسردی در مواقع خطر .

و بسیار خطرناک میشه وقتی عادتهای بد درونش ذخیره میشه مثل عادت به بکار بردنِ کلماتِ زشت و ناپسند در سخن گفتن یا عادت به آب دهان انداختن در خیابون یا عادت به آشغال ریختن تو خیابون و یا عادت به درگوشی حرف زدن یا مسخره کردن یا کِش رفتن(دزدی) و عادت به نگاه کردن به ضبط ماشین یا بغل دستی در موقع رانندگی و غیره .

==============================

با تمرین و تکرار , عقل باطن رو برنامه ریزی کنین تا در مواقع خطر از ترمز و فرمان با هم استفاده کنه اونوقت میبینید که ABS چقدر ارزشمنده .

<============================
یکی از کلکهایِ افسرانِ راهنمائی رانندگی برای اطمینان از صلاحیتِ داوطلب در موقع امتحان رانندگی اینه که با داوطلب حرف میزنند موقع رانندگی و ازش میپرسند اسمش چیه شغلش چیه ,کجا کار میکنه و غیره و در همون حال رفتارش رو زیر نظر دارند ببینند درست رانندگی میکنه یا حواسش پرت میشه و اشتباه میکنه .

اگر حواسش پرت نشد و درست رانندگی کرد , معنیش اینه که خوب آموزش دیده و خوب هم تمرین کرده و عقل باطنش برای رانندگی صحیح برنامه ریزی شده .
چنین شخصی قبولیش تضمین شده هست.

دوستان عزیز هیچ چیز بهتر از توجه دائم به جلو و رانندگی با سرعت مطمئنه نیست .
رانندگی با سرعت مطمئنه یعنی اینکه راننده تشخیص بده در کجا با چه سرعتی باید رانندگی کنه تا در امان باشه و بتونه در مواقع خطر ماشین رو بموقع متوقف کنه .

hossein.az
29-10-2012, 14:18
با سلام

بله مشکل از همونه .اگر صفحه کلاجتون ضعیف بود عوض کنید در غیر این صورت نه
اگر ماشینتون پراید, کاسه نمد گیریبکس 35 تومنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-10-2012, 15:54
تشکر از :
camaro lt
MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بابت جواباشون :دی

من 2 هفته پیش این پژو پارس رو خریدم که مدلش 88 هست !!!
اول : چه کارهایی رو باید انجام بدم و چه چیزهایی رو بازدید و در صورت لزوم تعویض کنم !!؟؟

سلام .
عجب سوالِ بجا و مهمی

آفرین به شما
:20:

شما با این کار پرونده ی چند چیز مهم رو باز کردین (امنیت , ایمنی ,و نگهداری از ماشینی که تازه خریدیم ) .

خیلی چیزها در این مورد برای گفتن هست .
البته دوستانِ عزیز , چند تا از چیزهای مهم رو ذکر کردند .
چند نکته ی مهم :

1-اگر به فروشنده و اطرافیانش اطمینان ندارید , حتماً قفلها رو عوض کنید .
تازه اگر خودش هم قابل اطمینان باشه ممکنه کلیدها افتاده باشه بدست کسی که قابل اطمینان نباشه .
مثال :
پسرش کلیدها رو داره و آدم درستی هم نیست اما چون ماشین ,ماشینِ باباش بوده کاری انجام نداده اما حالا که دیگه ماشین باباش نیست شاید بیاد ماشین رو بدزده .

یا اگر از بنگاه خریده باشین بعید نیست یه نفر کلید ساخته باشه تا بعدا ماشین یا زاپاستون رو بدزده .
همین بلا سر بنده اومد بیست سال پیش و یک روز بعد از خرید ماشین از بنگاه لاستیک زاپاس رو دزدیدند بدون شکستن قفل !!!!

2- دزد گیر رو چک کنین و تست کنین و اگر نداره براش دزدگیر بذارید .

3- چک کردن قطعاتی که مستقیما با جانِ شما و دیگران ربط داره مثل لاستیکها که پوسیده و ترک ترک نباشه , بادشون درست باشه و زباد از حد نباشه .
چکِ کامل سیستم جلوبندی و فرمان .
وقتی ماشین روی جک هست چرخهای جلو رو تکون بدین با قدرت . بناید هیچ لقی داشته باشه .
در یک خیابون خلوت یا اتوبان که کاملا مسطح باشه , فرمان رو رها کنید , باید ماشین مستقیم بره و به چپ و راست کشیده نشه وگرنه جلو بندی ماشین ایراد داره .
البته اگر به تعمیر ماشین علاقه داشته باشین خودتون میتونین تنظیمش کنین .

فرمان ماشین حتی یک میل هم نباید خلاصی داشته باشه یعنی با حرکت بسیار کم فرمان (میلیمتری) به چپ و راست باید تایرها هم به همون اندازه به چپ و راست حرکت کنه .

فرمان به هیچ وجه نباید لقی داشته باشه حتی به مقدار کم .
یه عده بخاطر لقی فرمان جانشون رو از دست دادند .

3- چک ترمز دستی . باید بتونه در شیبهای نسبتا تند هم ماشین رو نگه داره (در حالت ایستاده) .

4- چک کامل ترمزها و تستِ اون در یک خیابون خلوت .
باید تند برید بعد فرمون رو ول کنید و ترمز بگیرید .
نباید ماشین به چپ و راست کشیده بشه .
نباید ماشین به لرزش بیافته.
اگر ABS داره توی یه خبابون خلوت تستش کنید ببینید خوب کار میکنه .
باید محکم بزنید رو ترمز و با فرمان ماشین رو چپ و راست کنید .
باید فرمان کاملا آراد و تحت کنترل باشه و ماشبن هم زود متوقف بشه و چرخها به هیچ وجه قفل نشه.

لنتهای ترمز رو چک کنین تا بدونین چقدر مونده تا تمام بشه و به چراغ لنتها خیلی اطمینان نکنید چون ممکنه خراب باشه و کار نکنه .

5- تست چراغها .
از همه مهمتر استپ ترمز ,نور بالا زدن,چراغ دنده عقب و راهنمای دو طرفه و راهنما .

نور چراغهای پایین و غیره .

6- تسمه تایم .
حتما موقع خرید از فروشنده بپرسید کی عوض شده اما به حرفش اطمینان کامل نکنید .
تسمه تایم اگر پاره بشه باعث کج شدن سوپاپها و باز شدن سرسیلندر و تراشکارب و صدها هزار تومن خسارت میشه .
همیشه بهترین تسمه تایم رو بخرید حتی اگر قرض کنید .

7- چک آمپر حرارت و اطمینان از سالم بودنش .
چک مقدار آب رادیاتور .
اگر آب معمولی هست تو رادیاتور, حتما بکشینش و از بهترین نوع آب رادیاتور استفاده کنید .

8 - روغن موتور رو اگر نو نیست عوض کنید . فیلتررو هم عوض کنید باهاش .
یه دفترچه کوچیک بذارین تو داشبورد و تاریخ تعویض و تعمیر همه چیز رو با ذکر مارک و کیلومتر بنویسید . خیلی بدرد میخوره .

9- چک روغن گیربکس .

10- روغن کاری لولای درها با مقدار کنی روغن خوب .
گریسکاریِ قفل درها .

11- گریسکاریِ ریلِ بالابر شیشه ها با یک گریس نرم درجه یک و ضد حرارت (باید تو دریها باز بشه).

12 - چکِ شمها و تعویضشون در صورت لزوم .

ادامه دارد ...

camaro lt
30-10-2012, 00:09
در مورد ترمز A B S همانطور كه جناب MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتند، نبايد از اين سيستم انتظار معجزه داشت و اين در واقع مكملي براي رانندگي مناسب و مطمئن به حساب مياد، و البته در بعضي حالات ترمز A B S بيشتر از اونكه كمك بكنه، باعث خطر هم ميشه.
بطور مثال زماني كه در يك جاده شني يا سنگلاخ حركت ميكنيد، اگر بخاطر اتفاقي نياز به ترمز شديد بود، A B S باعث ميشه كه چرخها هنوز در حال گردش بوده و بدون قفل شدن ترمز بگيرن، كه البته به ظاهر خوبه اما در باطن و عملا متوجه ميشيد كه اگر قفل ميشدن ترمز گيري بهتر صورت ميگرفت و چرخهاي قفل شده بخاطر جمع شدن مقاديري از شن يا خاك و يا سنگ در جلوي خودشون و فرورفتن در توي سطح مسير، كارايي بهتري رو براي توقف سريع خودرو در شرايط خطرناك ارائه ميدادن.
البته اين هميشگي نيست و در بهتر بودن كارايي A B S هيچ شكي وجود نداره.

oghyanoos
30-10-2012, 11:58
همین دیروز بنده سوار بر 405 با سرعت 30 تا میرفتم که یهو مجبور شدم ترمز بگیرم! ماشین قشنگ سر خورد و به سپر پراید جلویی خورد!
این برای بار سوم هست در طول دو سال گذشته!

shiraz522
30-10-2012, 12:00
ادامه دارد ...

سلام
ممنون بابت راهنمایی ...
ادامه رو کی میگذارین ؟؟؟
منتظرم ...

یه خواهش هم از دوستان دارم :
اگه مثل من زیاد از فنی ماشین خبر ندارید حتما بپرسید ، چه اینجا توی نت چه بیرون و از دوستان و آشنایان ...
با این کار هم اطلاعات خودتون بالا میره هم از مشکلات احتمالی پیشگیری می کنید ...
همین دیگه :دی :sq_25:

kasra2002
30-10-2012, 12:44
همین دیروز بنده سوار بر 405 با سرعت 30 تا میرفتم که یهو مجبور شدم ترمز بگیرم! ماشین قشنگ سر خورد و به سپر پراید جلویی خورد!
این برای بار سوم هست در طول دو سال گذشته!

ترمز دستی تون رو حتما چک کنید که حداکثر دو تا 3 دندانه بیشتر نباید بالا بیاد

آقا مهندس
30-10-2012, 14:06
مييخواستم ببينم ماشين هاي كاربراتوري هم تنظيم موتور انجام ميدن؟مثلا 405/2000

total_overdose
30-10-2012, 22:57
مييخواستم ببينم ماشين هاي كاربراتوري هم تنظيم موتور انجام ميدن؟مثلا 405/2000

دوست عزیز اصلا تنظیم موتور ویژه ماشین های کاربرات هست! بکار بردنش برای خودروهای انژکتوری یجورایی اشتباه هست ...

آقا مهندس
30-10-2012, 23:19
منظورم دياگ بود.
مگه با كامپيوتر نيست.كاربرات ها كه كامپيوتر ندارن.چطوري تنظيم ميشن.كلا پيش تعميركار بري بايد چي بگي.

total_overdose
31-10-2012, 00:11
منظورم دياگ بود.
مگه با كامپيوتر نيست.كاربرات ها كه كامپيوتر ندارن.چطوري تنظيم ميشن.كلا پيش تعميركار بري بايد چي بگي.

ببین ذوست عزیز اصولا در خودرو انژکتوری و دیاگ چیزی تنظیم نمیشه مگر موارد جداگانه که ربطی به کارکرد موتور ندارن! بهتره بگیم عیب یاب برای انژکتور...
در کل تنظیم موتور برای خودروهای کاربرات هست از همه مهمتر تنظیم کاربرات هست بعد دلکو و ...

kasra2002
31-10-2012, 00:31
کاملا
و تنظیم کاربراتور - دلکو (+آوانس و ریتارد و اگه داشت پلاتین )- فیلر گیری در خودرو های دارای فیلر - تنظیم و سرویس شمع ها- فیلتر بنزین
به اینا می گن تنظیم موتور
رفع عیب سیستم های برقی و پاک کردن ایرور هاو گرفتن اطلاعات کار کرد ماشین در خودرو های دارای ecu با دستگاه دیاگ انجام می پذیره

MOHAMMAD_ASEMOONI
31-10-2012, 03:09
مييخواستم ببينم ماشين هاي كاربراتوري هم تنظيم موتور انجام ميدن؟مثلا 405/2000سلام .تنظیم کاربراتور و تنظیم دلکو و تنظیم پلاتین و فیلر گیری از مهمترین چیزهاست .در کاربراتور هم یک قطعاتی هست که بعد از چند هزار کیلومتر باید عوض بشه . اگه اشتباه نکنم بهش میگن کیتِ کاربراتور .اگر مصرف بنزین خوبه و دود سیاه دیده نمیشه و شمعها هم تمیز هست و گاز اگزوز بوی بنزین نمیده و موتور لرزش نداره و کششش (عجب کلمه ای ) یا همون قدرتش هم خوبه و موقع خاموش کردن بَک نمیزنه و با تک استارت روشن میشه و در حرکت هم ریپ نمیزنه بنابراین احتیاج به تنظیم موتور و تمظیم کاربرات نداره.

oghyanoos
01-11-2012, 12:21
موتور xu7 چگونه فیلرگیری میشه؟

آقا مهندس
01-11-2012, 16:43
سپاس. فيلر هم توضيح ميديد كجاي موتور هست و وضيفه اش چيه؟
از اين موارد اين 3تا مشكل داره

مصرف بنزین خوبه و دود سیاه دیده نمیشه و شمعها هم تمیز هست و گاز اگزوز بوی بنزین نمیده و موتور لرزش نداره و کششش (عجب کلمه ای ) یا همون قدرتش هم خوبه و موقع خاموش کردن بَک نمیزنه و با تک استارت روشن میشه و در حرکت هم ریپ نمیزنه بنابراین احتیاج به تنظیم موتور و تمظیم کاربرات نداره.

اين 3مورد رو مشكل داره. مصرف بالا/3تا استارت ميخوره تا روشن بشه/كمي بوي بنزين ميده/
كدوم قطعه ها رو بايد چك كنم.

Benygh
01-11-2012, 23:45
بلاخره یه پرشیا دوگانه کلاس جدید گرفتم ! ولی ELX تر و تمیز پیدا نکردم و تونستم ماشین یکی از آشنا ها گاز هم داشت با 20/800 بگیرم ازش، مدلشم برج 9 نود ...
فقط چون با گاز زیاد کار کردن کمی تنبله و شتاب و گاز خوری مناسبی نداره که تعمیرکار ها گفتن درست میشه چون من فقط با بنزین سوپر رانندگی میکنم.

به نظر شما درست میشه و یا تو ذاتشه که اینطوریه ؟‌حتی بعضا تو سبقت های داخل شهری کم میاره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اون پژویی که داشتم عالی بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

camaro lt
02-11-2012, 10:15
سپاس. فيلر هم توضيح ميديد كجاي موتور هست و وضيفه اش چيه؟
از اين موارد اين 3تا مشكل داره

مصرف بنزین خوبه و دود سیاه دیده نمیشه و شمعها هم تمیز هست و گاز اگزوز بوی بنزین نمیده و موتور لرزش نداره و کششش (عجب کلمه ای ) یا همون قدرتش هم خوبه و موقع خاموش کردن بَک نمیزنه و با تک استارت روشن میشه و در حرکت هم ریپ نمیزنه بنابراین احتیاج به تنظیم موتور و تمظیم کاربرات نداره.

اين 3مورد رو مشكل داره. مصرف بالا/3تا استارت ميخوره تا روشن بشه/كمي بوي بنزين ميده/
كدوم قطعه ها رو بايد چك كنم.

منظور شما احتمالا فيل تر بود.
فيل ترها براي تميز كردن سيالاتي كه در مسير اونها قرار گرفتن استفاده ميشه. در خودرو معمولا فيلترهاي مورد استفاده در مسير سوخت و هوا و روغن موتور قرار داره.
با توجه به نوع اتومبيل محل فيلترها هم متفاوته.
سه تا مشكلي كه گفتيد مربوط به تنظيمات كاربراتور و سوپاپ ميشه كه فكر نميكنم شما بتونين تنظيم و سرويس كنين. بهترين كار پيدا كردن يك تعميركار وارد و با تجربه و البته منصف هست كه اين كارها رو انجام بده. توصيه ميكنم از كساني كه خودروي مشابه شما دارند سوال كنين و ببينيد براي كارهاي فني به چه كسي مراجعه ميكنند؟

بلاخره یه پرشیا دوگانه کلاس جدید گرفتم ! ولی ELX تر و تمیز پیدا نکردم و تونستم ماشین یکی از آشنا ها گاز هم داشت با 20/800 بگیرم ازش، مدلشم برج 9 نود ...
فقط چون با گاز زیاد کار کردن کمی تنبله و شتاب و گاز خوری مناسبی نداره که تعمیرکار ها گفتن درست میشه چون من فقط با بنزین سوپر رانندگی میکنم.

به نظر شما درست میشه و یا تو ذاتشه که اینطوریه ؟‌حتی بعضا تو سبقت های داخل شهری کم میاره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اون پژویی که داشتم عالی بود [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
معمولا خودروهاي انژكتوري بعد از گاز سوز شدن چنين مواردي رو پيدا ميكنن. سرويس كامل انژكتورها و استفاده تناوبي از بنزين و گاز ، ميتونه اين مشكل رو به تعويق بندازه.
بعد از سرويس و تنظيم مجدد مشكل شما برطرف خواهد شد.

Yashar_satyr
02-11-2012, 11:58
سلام - یه پژو 405 مدل 87 تک سوز(1ماه پیش LGP شده) 3 ماه بیمه مانده قیمت 13 تومن - یکی از دوستانم می خواد بفروشه - فقط مشکلش اینه که وقتی می خوای استارت بزنی باید چند بار بزنی یا زیاد نگه داری

به تعمیر کار هم نشون دادم گفت که موتورش که خوبه - گفت باید وایر استارت رو عوض کنی درست میشه - اگه زیاد روشن باشه(در حالت ایستاده از اگزوز دود میاد ولی کم) و ماشین در حالت گاز خوبه ولی در حالت بنزین تلو تلو کار میکنه - خودش گفت که به مرور درست میشه

نظر شما چیه؟

oghyanoos
02-11-2012, 13:36

Abdolreza2012
02-11-2012, 16:09
سلام دوستان من از کجا بفهمم موتور ماشینم xu7 یا نه ؟
ماشینم پژو 405 مدل 90

mkhb401
03-11-2012, 00:05
سلام آينه هاي برقي بغل پژو ٤٠٥ هردو كار نمي كنند فيوزها را هم عوض كردم اما فرقي نكرد درضمن نور زمينه دكمه ها هم روشن هستندمشكل از كجاست؟ ممنون

shadows_funeral
03-11-2012, 00:12
سلام دوستان من از کجا بفهمم موتور ماشینم xu7 یا نه ؟
ماشینم پژو 405 مدل 90

با اجازه از دوستان:

تاپیک عیب یابی اولین تاپیک بخش فنی و تخصصی هست.

برای تشخیص موتور XU7 و TU5 درب موتور رو بالا بزنید و ببینید موتور ماشینتون شبیه به کدام یک از عکس های زیر هست

موتور XU7

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

موتور TU5

shadows_funeral
03-11-2012, 00:14
سلام آينه هاي برقي بغل پژو ٤٠٥ هردو كار نمي كنند فيوزها را هم عوض كردم اما فرقي نكرد درضمن نور زمينه دكمه ها هم روشن هستندمشكل از كجاست؟ ممنون

ممکنه هر دو موتور شیشه برقی سوخته باشن که احتمالش کم هست.
ممکنه اتصالی در سیم کشی (مخصوصا بخش دکمه های سمت راننده) شیشه برقی وجود داشته باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-11-2012, 00:34
ترمز دستی تون رو حتما چک کنید که حداکثر دو تا 3 دندانه بیشتر نباید بالا بیادسلام .سه دندونه کم نیست ؟ ممکنه لنتها با درام یا دیسک تماس دائم داشته باشه اینجوری . شاید شاید دنده ی پنجم بهتر باشه برای قفل کامل چرخهای عقب در سراشیبی

Abdolreza2012
03-11-2012, 01:28
با اجازه از دوستان:

ممنون
موتور ماشینم اولین عکسه موتورش xu7.
حالا کدوم از این موتورا بهتره از هر لحاظ؟

ŞHÍЯÍŃ
03-11-2012, 01:34
ممنون
موتور ماشینم اولین عکسه موتورش xu7.
حالا کدوم از این موتورا بهتره از هر لحاظ؟

دوست عزیز توی تاپیکش بپرسید فکر کنم به نتیجه بهتری برسید.

پژو 405 با موتور کم مصرف TU5 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

kasra2002
03-11-2012, 17:42

دوست عزیز موتور xu7 فیلر نداره و بجای اون چیزی بنام شم وجود داره که معمولا خیلی دیر نیاز به چک پیدا می کنه خیالت راحت دستش نزن

kasra2002
03-11-2012, 17:51
سلام .سه دندونه کم نیست ؟ ممکنه لنتها با درام یا دیسک تماس دائم داشته باشه اینجوری . شاید شاید دنده ی پنجم بهتر باشه برای قفل کامل چرخهای عقب در سراشیبی

نه دوست من این لنت ها مشکلی ندارند چون از 0 تا دندانه اول خیلی جای باز دارند ولی اگه خیلی آزاد باشند ترمز عقب دیر درگیر شده و جلو ماشین را فشار میارند که البته این عمل دو ماه یکبار چک بشه بهتره و حتما هر دو چرخ درست تنظیم شه که یکی قویتر و دیگری ضعیفتر نباشه
بقیه اش دیگه دست خودتونه

kasra2002
03-11-2012, 17:53
ممکنه هر دو موتور شیشه برقی سوخته باشن که احتمالش کم هست.
ممکنه اتصالی در سیم کشی (مخصوصا بخش دکمه های سمت راننده) شیشه برقی وجود داشته باشه

ببینید در صورتی که کلید سلکتور شکسته یا خراب بشه هم این اتفاق میوفته شما برق رو چک کنید اگه تا پای کلید دارید کلید مشکل اول شما خواهد بود حتی ممکنه از فیش پشتی شل یا خراب شده باشه
به هر حال توصیه اینه که همه دوستان آینه هاشون هر چند مدت یکبار ورزش بدند یعنی هر چهر طرف رو بچرخونند تا موتور ها و چرخدنده ها جام نکنند

oghyanoos
03-11-2012, 20:14
دوست عزیز موتور xu7 فیلر نداره و بجای اون چیزی بنام شم وجود داره که معمولا خیلی دیر نیاز به چک پیدا می کنه خیالت راحت دستش نزن
این شم لاتینش چجوری نوشته میشه؟

shiraz522
04-11-2012, 14:23
سلام دوستان

پژو پارسم که فعلا تک سوز هست
از کجا باید بفهمم که از پایه گاز سوز هست ( میخوام گازسوزش کنم) ؟؟؟
مدلش 88 هست و توی صفحه کیلومترش هم علامت CNG هست !!!

اگه از پایه گاز سوز نباشه به نظرتون گازسوزش کنم ؟؟ یا نه ؟؟ در بلند مدت مشکلی به وجود نمیاره ؟؟؟

shadows_funeral
04-11-2012, 15:57
سلام دوستان

پژو پارسم که فعلا تک سوز هست
از کجا باید بفهمم که از پایه گاز سوز هست ( میخوام گازسوزش کنم) ؟؟؟
مدلش 88 هست و توی صفحه کیلومترش هم علامت CNG هست !!!

اگه از پایه گاز سوز نباشه به نظرتون گازسوزش کنم ؟؟ یا نه ؟؟ در بلند مدت مشکلی به وجود نمیاره ؟؟؟

فقط موتور ملی پایه گاز سوز هست دوست من که روی پارس سوار نمی شه. البته روای سال رو هم با موتور پایه گاز سوز میدادن که تولیدش متوقف شد.
مشکلی که در بلند مدت برای خودرو های گاز سوز بوجود میاد به علت دمای بالاتر احتراق گاز به مرور سر سیلندر خورده می شه. اغلب مشکل روغن ریزی پیدا می کنن. صدای موتور بالا میره. دریچه سوپاپها خورده می شن. سوپاپها فرسوده می شن. و باید تمام اینم موارد عوض بشن. نظر شخصی بنده که خودرو گازسوز رو هم تجربه کردم اینه که نه این کارو نکنید. علاوه بر اینکه خودروتون هم بنزینی هست و بصورت استاندارد و کارخانه ای گازسوز نشده ممکنه در زمان گازسوز کردن استانداردها رعایت نشه و اتفاقات تاسف آوری که اغلب برای این خودروها میفرده خدایی ناکرده گریبان گیر شما بشه

hosein002
07-11-2012, 17:02
باسلام خدمت اساتید
گریبوکس ماشین هیچ عیبی نداشت واسگازینشو چک کردم فول بود ولی کمی سیاه شده بود رفتم عوضش کنم گفتند خارجی ها همش تغلبیه سراغ توتال رو گرفتم گفتند اصلیش گیر نمی یاد واینایی که تو بازاره {به توتال} شرکت بهران وتوتاله وتو ایران ساخته میشه بهتره همون بهرانو بگیری
بلاخره واسگازینو عوض کردم اونم بهران
رفتم مسافرت گریبوکس عالی دنده ها عالی وبدون صدا جا میرفت توراه برگشت گریبوکس به صدا افتاد وتو همه دنده ها به جز دنده عقب صدا میکنه صدایی مثل وار وار البته دنده تا تو زوره صدا نمیکنه
به نظر شما عیب از واسگازینه اونو عوض کنم یا ببرم گریبوکسو باز کنن

hosein002
08-11-2012, 01:05

alipencia
08-11-2012, 13:18
سلام دوستان من یک پراید دارم ..وقتی مثلا دارم با سرعت 120 تا میرم و یهو پدار گاز رو ول میکنم ماشین ناخوداگاه به سمت چپ منحرف میشه...مشکل از چی میتونه یاشه؟

hosein002
08-11-2012, 19:20
سلام دوستان من یک پراید دارم ..وقتی مثلا دارم با سرعت 120 تا میرم و یهو پدار گاز رو ول میکنم ماشین ناخوداگاه به سمت چپ منحرف میشه...مشکل از چی میتونه یاشه؟

باسلام احتمال زیروبند ماشین مشکل داره مثلا {بوش طبق-چپقی و...}
به یه زیروبند ساز ماهر نشون بده

alipencia
08-11-2012, 22:22
باسلام احتمال زیروبند ماشین مشکل داره مثلا {بوش طبق-چپقی و...}
به یه زیروبند ساز ماهر نشون بده

داداش منظورت همون جلوبندیه؟؟یا چیز دیگست؟

Actros
08-11-2012, 23:14
داداش منظورت همون جلوبندیه؟؟یا چیز دیگست؟

مشکلت از خیلی چیزا میتونه باشه . حتی باد لاستیک ! ولی برو همون جلو بندی ساز همه چیزو بده چک کنه

mr_khodaei2008
09-11-2012, 09:50
سلام . یه سوال . استفاده از بخاری باعث میشه اب رادیات کم بشه .؟ اخه میدونید من الان که هوا سرد شده اب رادیات ماشینم زودتر کم میشه میخام بدونم بخاطر استفاده از بخاری هست . ماشینم پراید مدل 84

camaro lt
09-11-2012, 20:12
سلام . یه سوال . استفاده از بخاری باعث میشه اب رادیات کم بشه .؟ اخه میدونید من الان که هوا سرد شده اب رادیات ماشینم زودتر کم میشه میخام بدونم بخاطر استفاده از بخاری هست . ماشینم پراید مدل 84

آب رادياتور بصورت معمول داخل راديات بخاري پرايد در حال گردشه و زمستان و تابستان هم فرقي نميكنه، چون مثل پيكان چيزي به نام شير بخاري نداره كه جريان آب رو قطع و وصل بكنه( تنها دريچه جهت وزش باد فن به اون باعث وارد مدار شدن هواي گرم بخاري ميشه)
اين كم شدن آب رادياتور به احتمال زياد ميتونه از موارد ديگه باشه كه همزماني اون با رسيدن فصل سرما و استفاده از بخاري، اين تصور رو براتون بوجود آورده كه مشكل از اونجاست، البته يه موردي كه گاها در پرايد پيش مياد، سوراخ شدن رادياتور بخاري است كه همين مسئله باعث نشت آب و كم شدن تدريجي آب رادياتور ميشه و چون اين آب داخل اتاق ريخته ميشه و به احتمال زياد به علت كم بودن زير موكت و فرش زير پايي ماشين از ديد پنهان ميشه، شما متوجه نميشيد.
در اولين مرحله، درب رادياتور، كليه جنتها و لوله هاي لاستيكي و فلزي مسير گردش آب رو چك كنين، درب بشكه تبخير و سلامتي كل اين سيستم رو چك كنين.خراب شدن واترپمپ هم ميتونه اين مشكل رو بوجود بياره.
پولكهاي موتور و سر سيلندر رو هم چك كنين چون نشتي از اونها هم همين مشكل رو بوجود مياره.
رادياتور بخاري رو هم چك كنين و با نگاهي به قسمت زير داشبرد و محلي كه احتمالا آب ريزش داره، از خشك بودن و سالم بودن اون مطمئن بشيد.

sh.k_5800
09-11-2012, 20:32
با عرض سلام وخسته نباشید خدمت شما دوستان عزیز

خواهشاً كمك كنيد:41:
از شما خواهش میکنم نگید طولانی هستش:46: چون خدایی مشکل دارم و خیلی تا الان خرج زیادی کردم
من یک پراید مدل 131sxسال 90 صفر از نمایندگی گرفتم که اوایل واقعاً خوب بود با شتاب عالی ولی بعد از گذشت 5 ماه با کارکرد 4000 تا ماشین به مشکل برخورد مشکل آن نداشتن شتاب خوب مثل قبل و مصرف بنزین زیاد که با کیلومتر 5500 تا به نمایندگی بردم که این کارها را انجام دادند تعویض روغن موتور + فیلتر هوا + تعویض روغن گیر بکس + فیلر گیری که با این کارا ماشین دوباره شتاب گرفت و خوب شد ولی بعد از یک هفته دوباره ماشین کم می آورد و وشتاب نداشت که دوباره بعد از یک ماه بردم این بار این کارا رو کرد پیاده و سوار کردن مجموع سیلندر اصلی + تنظیم سوپاپ + تنظیم موتور شامل تتنظیم فلتر هوا + تنظیم دلکو + تنظیم دور آرام = ولی باز همون طوری فرقی نکرد وقتی هم مراجعه میکنی جوابی نمیدن دیگه نمایندگی نبردم تا حلا دو جای مختلف و حرفه ای که کار تنظیم موتور هست بردم 3 بار هم دستگاه زدم ( دیاگ ) که گفتند هیچ مشکلی نداره نه ecuنه انژکتور هیچی _ یک جا که کار تخصصی تنظیم موتور انجام می داد بردم گفت شمع ها ایرانی هست یه دست شمع عوض کرد به نام valoe جعبه سبز رنگ داشت انداخت و یک با بار فیلر گیری کرد و دریچه گاز را باز کرد و یه مایع قرمز رنگ روی دریچه گاز می ریخت و میگفت گاز بده که بعد از آن ماشین آن چنان فرقی نکرد ولی باز بهتر شد از نظر شتاب ولی اگه دو نفر سوار میشدن باز کم میآورد بعد از یک هفته همین آش و همون کاسه یه مشکل جدید پیش اومد که صبح ها وقتی بی حکت بود ماشین دیر استارت میخورد و وقتی هم روشن مشد به حالت ریپ زدن بود که میرفت ماشین خاموش بشه که خودش خود به خود بدون اینگه پدال گاز رو فشار بدی گاز میگرفت ماشین گفتم شاید به خاطره باطری چون باطری صبا بود سبز رنگ هست ایرانی بردم یه باطری خشک مارک puma کره ای انداختم بازم خوب نشد – تو رو خدا ببخشید طولانی شد این بار یه جا بردم دیگه حرفه ای بودن چک کرد گفت این نوع شمعی که انداختی به درد پراید نمیخوره منظورش valoe بود این بار یه دست شمع دیگه انداخت که اسمش رو نمیدونم یه فیلتر هوا انداخت و خواست یه بار فیلر بزنه که دید فیلر شده دیگه انجام نداد دریچه گاز ( استپر) رو باز کرد یه اسپری زد و دوباره جا زد آقا این بار دیگه ماشین گاز که میدادی واقعاً گاز اصلی بود شتاب عالی بود مشکل استارت رو گفت از ایموبلایزر هست ولی من نمیدونم چرا بعد از یک هفته این ماشین همین مشکل کم آوردن و نداشتن شتاب = یعنی گاز میدی ولی ماشین شتاب نداره فقط داره گاز میخوره تسمه دینام هم عوض شده موتور لرزش داره و صدایی مثل زوزه که لای در میپیچه صدا میده در ضمن این ماشین مشکل ترمز داشت ترمز خالی میکرد من در کل لنت های عقب و جلو و همچنین پمپ ترمز که وسایل داخل آن عوض شد چون درگیر بود وقتی جک میزدی چرخ ها به زور میچرخید این باعث میشد جلوی شتاب رو بگیره که درست شد و بعد هم سیلندر دو چرخ جلو رو واشر هاش تعویض شد چون باد کرده بود خوب عقب و جلو نمیشد همه الان میخندن میگن این همه خرج کردی یه ماشین میشد بخری ولی آدم هی میگه الان این بار خوب میشه دیگه ولی هنوز مشکل داره خواهش میکنم کمک کنید راهنمایی کنید چون تا الان خیلی خرج کردم و هنوز مشکل دارم. در پایان صفتی مناسب برای سایپا پیدا نمی کنم ! و میذارم به عهده ی خودتون !!:31:
ممنون از اینکه لطف میکنید به من کمک میکنید:40:

camaro lt
10-11-2012, 00:58
من یک پراید مدل 131sxسال 90 صفر از نمایندگی گرفتم که........
در وهله اول بايد بگم كه خودروهاي توليدي اين چند سال اخير واقعا گوي سبقت رو در بي كيفيتي و پايين بودن امتياز خدماتي در دنيا از همه شركتهاي خودروسازي ديگه بردند.
مورد اتومبيل شما رو نميشه به همين صورت و فقط با توجه به گفته هاي شما و تعميرات و تعويض هايي كه انجام شده، متوجه شد.
در واقع يك سري اعمال و آزمايشات لازمه تا مشخص بشه، يكي از دوستان قديمي كه سني ازش گذشته و سالهاي درازي رو با مكانيكهاي آمريكايي كه قبل از انقلاب در ايران كار ميكردن ،گذرونده بوده و تجارب زيادي داره، هميشه اين جمله رو از اونها نقل ميكنه و ميگه ورد كلامشون بوده:
كارهاي فني و تعميرات، 80% وابسته به درك و شناخت و تشخيص چشمي و حسي است و 20% به تجهيزات و وسائل.
و خود من هم به تجربه ديدم كه كساني توي تعميرات وسائل مختلف موفق بودن كه به دور از انجام طوطي وار يك عمل و تكرار مكرر يه راه، نشستن، فكر كردن، تجزيه و تحليل كردن و در نهايت به نتيجه اي رسيدن.
خودروي شما شتاب نداره...
اين به خيلي چيزا مربوط ميشه و البته اينكه فرم نداشتن شتاب اون چطوريه هم خيلي مهمه.
مثلا ممكنه موتور دور بر نداره و خوب گاز نخوره و ماشين شتاب نگيره و يا برعكس خوب گاز ميخوره و دور به خوبي بالا ميره اما ماشين شتاب نميگيره.
توجه به اين نكات خيلي مهمه. گاهي ممكنه تعويض يه قطعه مثل شمع، موقتي مشكل رو حل كنه اما دوباره برگرده. خب اين نشون ميده به قضيه مشكل نزديك شديم اما دقيقا به اون نرسيديم. بطور مثال ممكنه فنرهاي سوپاپ از جنس خوبي نباشن و بعد از اينكه اون 3 يا 4 هزار كيلومتر رو كار كردن، حالت ارتجاعي خودشون رو به مقدار زيادي از دست دادن و به همين خاطر با يه تنظيم سوپاپ بهتر شده كه البته بازم دوباره بد شد. و يا از تنظيم خارج شدن تسمه تايم و يا ضعيف شدن كلاچ.
مشكل ترمزها هم يكي از همون دلايل بود كه به اون اشاره كردين و البته باعث تاسفه كه يك ماشين صفر كيلومتر بايد به اين زودي اينهمه وسائل عوض كنه در حاليكه يه خودروي 30 سال قبل هنوز خيلي از وسائل فابريك خودشو داره!
اون صداي زوزه به نظر ميرسه صداي مكش هوا از يه جايي باشه كه وارد موتور ميشه و همين تنظيم مقدار مناسب سوخت و هوا رو بهم ميزنه و باعث بد كار كردن موتور ميشه ( لرزشي كه مثل خراب شدن يكي از شمعها يا سوختن يكي از سوپاپها باشه) . ممكنه واشر منيفولد هوا يا دريچه گاز خراب شده باشه و از لاي اون هوا بكشه و يا يكي از لوله هاي مكشي هوا كه لاستيكي است پاره شده باشه.
در نهايت توصيه من اينه كه هركسي گفت فلان قطعه رو عوض كنين، سعي كنيد يك قطعه سالم دست دوم رو از يه ماشين ديگه ( دوست..آشنا..) جايگزين كنين تا اگر مشكل حل نشد هزينه اي نكرده باشيد و قطعه خودتون رو دوباره استفاده بكنيد.
اگر از فرم كار كرد موتور روشن و در حال حركت اون هم يه كليپ كوتاه تهيه كنين و اينجا بگذاريد ميتونه كمك بزرگي باشه.

kasra2002
10-11-2012, 16:44
در ادامه و با اجازه عرض کنم که مشکل موقتی در سنسور دور موتور و قبل از اون وای شمع و سیستم دلکو رو نیز چک کنید
فنر سوپاپ هم خیلی مشهوده که دوستمون فرمودند و ماشینتون گارانتی نداره دیگه ؟

hosein002
10-11-2012, 20:57
باسلام خدمت اساتید
گریبوکس ماشین هیچ عیبی نداشت واسگازینشو چک کردم فول بود ولی کمی سیاه شده بود رفتم عوضش کنم گفتند خارجی ها همش تغلبیه سراغ توتال رو گرفتم گفتند اصلیش گیر نمی یاد واینایی که تو بازاره {به توتال} شرکت بهران وتوتاله وتو ایران ساخته میشه بهتره همون بهرانو بگیری
بلاخره واسگازینو عوض کردم اونم بهران
رفتم مسافرت گریبوکس عالی دنده ها عالی وبدون صدا جا میرفت توراه برگشت گریبوکس به صدا افتاد وتو همه دنده ها به جز دنده عقب صدا میکنه صدایی مثل وار وار البته دنده تا تو زوره صدا نمیکنه
به نظر شما عیب از واسگازینه اونو عوض کنم یا ببرم گریبوکسو باز کنن
کسی جواب یا پیشنهادی نداره؟

kasra2002
10-11-2012, 21:15
کسی جواب یا پیشنهادی نداره؟

ببینید نمیشه دقیق گفت که از چیه چون صدار و نشنیدیم
ممکنه خیلی اتفاقی همزمان شده باشه شما اگه واسکازین هم مد قبلی و ریختید (نه شل تر و نه سفت تر)
امکان داره روغن جدید روانتر از قبلی بوده و باعث صدا باشه
در کل شما سطح روغن دنده رو چک کنید و از پر بودن آن مطمئن شید
بعد از اون به تعمیر کار وارد و مطمئن نشون بدید و اگه... مشکل بود اونوقت اقدام کنید شاید صدا از جای دیگه ای مثل چرخ باشه!!

sh.k_5800
10-11-2012, 21:38
در وهله اول بايد بگم كه خودروهاي توليدي اين چند سال اخير واقعا گوي سبقت رو در بي كيفيتي و پايين بودن امتياز خدماتي در دنيا از همه شركتهاي خودروسازي ديگه بردند.
مورد اتومبيل شما رو نميشه به همين صورت و فقط با توجه به گفته هاي شما و تعميرات و تعويض هايي كه انجام شده، متوجه شد.
در واقع يك سري اعمال و آزمايشات لازمه تا مشخص بشه، يكي از دوستان قديمي كه سني ازش گذشته و سالهاي درازي رو با مكانيكهاي آمريكايي كه قبل از انقلاب در ايران كار ميكردن ،گذرونده بوده و تجارب زيادي داره، هميشه اين جمله رو از اونها نقل ميكنه و ميگه ورد كلامشون بوده:
كارهاي فني و تعميرات، 80% وابسته به درك و شناخت و تشخيص چشمي و حسي است و 20% به تجهيزات و وسائل.
و خود من هم به تجربه ديدم كه كساني توي تعميرات وسائل مختلف موفق بودن كه به دور از انجام طوطي وار يك عمل و تكرار مكرر يه راه، نشستن، فكر كردن، تجزيه و تحليل كردن و در نهايت به نتيجه اي رسيدن.
خودروي شما شتاب نداره...
اين به خيلي چيزا مربوط ميشه و البته اينكه فرم نداشتن شتاب اون چطوريه هم خيلي مهمه.
مثلا ممكنه موتور دور بر نداره و خوب گاز نخوره و ماشين شتاب نگيره و يا برعكس خوب گاز ميخوره و دور به خوبي بالا ميره اما ماشين شتاب نميگيره.
توجه به اين نكات خيلي مهمه. گاهي ممكنه تعويض يه قطعه مثل شمع، موقتي مشكل رو حل كنه اما دوباره برگرده. خب اين نشون ميده به قضيه مشكل نزديك شديم اما دقيقا به اون نرسيديم. بطور مثال ممكنه فنرهاي سوپاپ از جنس خوبي نباشن و بعد از اينكه اون 3 يا 4 هزار كيلومتر رو كار كردن، حالت ارتجاعي خودشون رو به مقدار زيادي از دست دادن و به همين خاطر با يه تنظيم سوپاپ بهتر شده كه البته بازم دوباره بد شد. و يا از تنظيم خارج شدن تسمه تايم و يا ضعيف شدن كلاچ.
مشكل ترمزها هم يكي از همون دلايل بود كه به اون اشاره كردين و البته باعث تاسفه كه يك ماشين صفر كيلومتر بايد به اين زودي اينهمه وسائل عوض كنه در حاليكه يه خودروي 30 سال قبل هنوز خيلي از وسائل فابريك خودشو داره!
اون صداي زوزه به نظر ميرسه صداي مكش هوا از يه جايي باشه كه وارد موتور ميشه و همين تنظيم مقدار مناسب سوخت و هوا رو بهم ميزنه و باعث بد كار كردن موتور ميشه ( لرزشي كه مثل خراب شدن يكي از شمعها يا سوختن يكي از سوپاپها باشه) . ممكنه واشر منيفولد هوا يا دريچه گاز خراب شده باشه و از لاي اون هوا بكشه و يا يكي از لوله هاي مكشي هوا كه لاستيكي است پاره شده باشه.
در نهايت توصيه من اينه كه هركسي گفت فلان قطعه رو عوض كنين، سعي كنيد يك قطعه سالم دست دوم رو از يه ماشين ديگه ( دوست..آشنا..) جايگزين كنين تا اگر مشكل حل نشد هزينه اي نكرده باشيد و قطعه خودتون رو دوباره استفاده بكنيد.
اگر از فرم كار كرد موتور روشن و در حال حركت اون هم يه كليپ كوتاه تهيه كنين و اينجا بگذاريد ميتونه كمك بزرگي باشه.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ممنون از شما[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که وقتتون رو گذاشتین برای حل مشکل من

میخواستم بدونم این بار من پیش کسی ماشین رو باید ببرم که کار برق ماشین رو انجام میدن یا جای دیگه

مشکل شتابم به این صورت است که (خوب گاز ميخوره و دور به خوبي بالا ميره اما ماشين شتاب نميگيره) یعنی دنده 1 که میدی صدای

موتور در میاد سریع میدم دنده 2 که سرعت بگیره و دنده 2 سرعت به 60 به زور میرسه و دنده 3 هم خیلی باید گاز بدی دیگه صدای موتور

در میاد که 80 میرسه دنده 4 هم که باید سرعت رو 100 باشه مثلاً عقربه دوباره برمیگرده روی 80 خیلی که گاز میدی میره رو 100 ....

سری آخر که بردم مکانیکه نشست کلاً 3 نفر نشسته بودن تو ماشین که دور زد گفت: ماشین گاز میخوره ولی خوب شتاب نداره که گفتم

سیم کلاچ رو عوض کردم چون خیلی سفت بود بعد گفت خوب ریگلاج نشده که درست کرد و گفت دیگه خوب شد > دیگه خدایی نمیدونم

کلافم کرده همون سریع آخر استپر رو در آورد و یه اسپری زد دوباره گذاشت سر جاش نمیدونم یعنی استپر مشکل داره که شتاب نداره یا

صبح به زور استارت میخوره > به نظر شما استپر میتونه نقشی تو شتاب وسرعت داشته باشه . شنیدم عوض کردنش دنگ و فنگ داره

طرف باید وارد باشه سویچ خاموش باشه و سر باطری منفی جدا شده باشه و ecu دوباره فلش بشه البته فقط شنیدم اطلاعات گرفتم >

به نظر شما ازموارد زیر کدوم میتونه تاًثیر داشته باشه البته باسه من با مواردی که ذکر کردم 1. دریچه گاز 2. استپر 3. سنسور اکسیژن

4. صافی بنزیین 5. کویل 6. سوزن انژکتور حالا حسابی گیج شدم موندم البته ماشین وقتی گاز زیاد میخوره بعضی مواقع فن روشن

میشه و بعضی مواقع هم بوی خام سوزی میده و اینکه شنیدم توی پراید جدید یه فیلتر اضافه توی اگزوز گذاشتن که جلوی آلودگی هوا رو

بگیره که این باعث میشه شتاب کم بشه ؟ و آیا میشه ecu خراب یا ضعیف باشه که دستور بده به ماشین کم شتاب داشته باشه البته من

3 بار تا الان جاهای خوب بردم که دیاگ زدوم اگر ecu خراب باشه یا قطعاتی مثل استپر یا انژکتور آیا تو دیاگ نشون نمیده ---- فقط

ببخشید که سوالاتم درهم شده

Abdolreza2012
11-11-2012, 02:38
سلام
من 405 دارم مدله 90
صبح که استارت میزنم ماشین روشن شه یه صدای قیژ میده
بیشتره اوقات صبح یا وقتی که ماشین مدت زیادی خاموش بوده اینجوری میشه
میخواستم ببینم مشکلش چیه؟
چیکار باید بکنم؟
ممنون

kasra2002
11-11-2012, 17:20
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ممنون از شما[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] که وقتتون رو گذاشتین برای حل مشکل من

میخواستم بدونم این بار من پیش کسی ماشین رو باید ببرم که کار برق ماشین رو انجام میدن یا جای دیگه

مشکل شتابم به این صورت است که (خوب گاز ميخوره و دور به خوبي بالا ميره اما ماشين شتاب نميگيره) یعنی دنده 1 که میدی صدای

موتور در میاد سریع میدم دنده 2 که سرعت بگیره و دنده 2 سرعت به 60 به زور میرسه و دنده 3 هم خیلی باید گاز بدی دیگه صدای موتور

در میاد که 80 میرسه دنده 4 هم که باید سرعت رو 100 باشه مثلاً عقربه دوباره برمیگرده روی 80 خیلی که گاز میدی میره رو 100 ....

سری آخر که بردم مکانیکه نشست کلاً 3 نفر نشسته بودن تو ماشین که دور زد گفت: ماشین گاز میخوره ولی خوب شتاب نداره که گفتم

سیم کلاچ رو عوض کردم چون خیلی سفت بود بعد گفت خوب ریگلاج نشده که درست کرد و گفت دیگه خوب شد > دیگه خدایی نمیدونم

کلافم کرده همون سریع آخر استپر رو در آورد و یه اسپری زد دوباره گذاشت سر جاش نمیدونم یعنی استپر مشکل داره که شتاب نداره یا

صبح به زور استارت میخوره > به نظر شما استپر میتونه نقشی تو شتاب وسرعت داشته باشه . شنیدم عوض کردنش دنگ و فنگ داره

طرف باید وارد باشه سویچ خاموش باشه و سر باطری منفی جدا شده باشه و ecu دوباره فلش بشه البته فقط شنیدم اطلاعات گرفتم >

به نظر شما ازموارد زیر کدوم میتونه تاًثیر داشته باشه البته باسه من با مواردی که ذکر کردم 1. دریچه گاز 2. استپر 3. سنسور اکسیژن

4. صافی بنزیین 5. کویل 6. سوزن انژکتور حالا حسابی گیج شدم موندم البته ماشین وقتی گاز زیاد میخوره بعضی مواقع فن روشن

میشه و بعضی مواقع هم بوی خام سوزی میده و اینکه شنیدم توی پراید جدید یه فیلتر اضافه توی اگزوز گذاشتن که جلوی آلودگی هوا رو

بگیره که این باعث میشه شتاب کم بشه ؟ و آیا میشه ecu خراب یا ضعیف باشه که دستور بده به ماشین کم شتاب داشته باشه البته من

3 بار تا الان جاهای خوب بردم که دیاگ زدوم اگر ecu خراب باشه یا قطعاتی مثل استپر یا انژکتور آیا تو دیاگ نشون نمیده ---- فقط

ببخشید که سوالاتم درهم شده

سنسور rpm
دریچه گاز
پمپ بنزین(انژکتور)
حتی لوله ها و صافی
ولی قبل از اون دیسک و صفحه ( من مورد خراب دیسکو صفحه توی کیلومتر پایین زیاد دیدم)
همون فنر سوپاپ هم اگه ماشین سنگین دیگه اصلا جون نداره حتمیه

kasra2002
11-11-2012, 17:23
سلام
من 405 دارم مدله 90
صبح که استارت میزنم ماشین روشن شه یه صدای قیژ میده
بیشتره اوقات صبح یا وقتی که ماشین مدت زیادی خاموش بوده اینجوری میشه
میخواستم ببینم مشکلش چیه؟
چیکار باید بکنم؟
ممنون
دوست عزیز صدای قیژ یعنی چهه صدایی
صوت میزنه
تق تق می کنه
صدای مثل بلبرینگ میده؟
ماشینتون توی سرماست یا پارکینگ؟

صدا قبل از استارت موقع استارت یا در دقیقه اول روشن بودن هست؟
مدت زمان صدا حدودا چقدره؟

ولی معمولا تا این صدا اومد کلاچ بگیرید و ببینید
فرمون رو تکون بدید
بعد توضیح بدید تا کمکتون کنیم

khore mobile
11-11-2012, 22:32
افت لحظه اي دور موتور پرايد در زمان استارت!!

با سلام
من یه پراید131sx مدل 90 دارم.مدتیه وقتی ماشین رو روشن میکنم برای چند ثانیه دور موتور افت پیدا میکنه و مجدد به حالت عادی برمیگرده!
این اتفاق ربطی به سردی هوا نداره اما زمانی اتفاق میوفته که ماشین سرده یعنی مدت زیادی خاموش بوده.
استپر رو هم تمیز کردم تاثیری نداشت.فيلر گيري و تعويض صافي بنزين هم انجام شده.
علت چیه؟

sh.k_5800
12-11-2012, 00:07

از ماشین در حالت های مختلف فیلم گرفتم فایل شماره 1 . از داخل خودم گرفتم که استارت سوم ماشین به زور روشن میشه و ریپ میزنه میره که خاموش بشه دوباره خودش جون میگیره بدون اینکه من گاز بدم فایل 2. همون لحظه استارت هست که فقط برادرم از بیرون گرفته که نشون میده موتور ماشین رو دقیق نشون میده که تسمه دینام رو فایل 3. روشن بودن ماشین رو بعد از ده دقیقه کارکرد هست همون صدای زوزه موتور قشنگ معلومه فایل 4. از داخل هست دور موتور فایل 5 . دنده عقب گرفتم که خیلی دنده صدا میده در هنگام صبح هست همه ی این کارها یه توضیح در مورد دانلود فایل ها از برنامه Internet Download Manager استفاده کنید فقط آدرس فایل ها رو در Add Url برنامه کپی کنید و بعد دانلود کنید

1. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

2. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

3. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

4. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

5. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Abdolreza2012
12-11-2012, 01:26
دوست عزیز صدای قیژ یعنی چهه صدایی صوت میزنه تق تق می کنه صدای مثل بلبرینگ میده؟ ماشینتون توی سرماست یا پارکینگ؟ صدا قبل از استارت موقع استارت یا در دقیقه اول روشن بودن هست؟ مدت زمان صدا حدودا چقدره؟ ولی معمولا تا این صدا اومد کلاچ بگیرید و ببینید فرمون رو تکون بدید بعد توضیح بدید تا کمکتون کنیم ماشین تو حیاط و پارکینگ هم نیست دقیقا پایان استارت که ماشین روشن میشه صدای قییییییژ میده و حدود 1 تا 2 ثانیه طول میکشه مطمنم ربطی به کلاج و فرمون نداره حالا به نظرتون مشکلش چیه؟

hosein002
12-11-2012, 12:59
ماشین تو حیاط و پارکینگ هم نیست دقیقا پایان استارت که ماشین روشن میشه صدای قییییییژ میده و حدود 1 تا 2 ثانیه طول میکشه مطمنم ربطی به کلاج و فرمون نداره حالا به نظرتون مشکلش چیه؟

احتمال 99 درصد صدا از بوش سر استارت هست اگه خودت میتونی استارتو باز کن یه کم روغن بهش بزن وگرنه ماشینو ببر پیش باتری ساز

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-11-2012, 13:51
ماشین تو حیاط و پارکینگ هم نیست دقیقا پایان استارت که ماشین روشن میشه صدای قییییییژ میده و حدود 1 تا 2 ثانیه طول میکشه مطمنم ربطی به کلاج و فرمون نداره حالا به نظرتون مشکلش چیه؟

سلام.
البته در خیلی از موارد , تشخیص علتِ مشکل بدونِ دیدنِ ماشین و معاینه کار دقیق و با تضمینی نمیتونه باشه.
نظر دوستمون آقای hosein002 باحتمال 99% درسته .
سر استارتر یک چرخ دندانه داره که متحرک هست یعنی علاوه بر چرجیدن , از جاش هم میتونه حرکت کنه و با استارت زدن , یک آهنربای مغناطیسی که درون استارتر (در قسمتِ بالایِ استارتر ) باعث هُل دادنِ اون چرخدنده ی کوچیکِ سر استارتر میشه و از جاش حرکت میکنه و با فلایویل که یک چرخدنده ی بزرگِ چسبیده به میل لنگ هست درگیر میشه و بعدش شروع به چرخش میکنه و بعد از اینکه ماشین روشن شد و شما سوئیچ رو ول میکنید , با برگشتِ سوئیچ به عقب به صورت فنری , اون چرخدندانه هم به عقب بر میگرده و از فلایویل جدا میشه وگرنه همینطور با فلایویل میچرخه و استارتر صدمه میبینه .
احتمالا بخاطر ضعیف شدنِ فنرش , دیر برمیگرده عقب و برای چند لحظه همراه با فلای ویل میچرخه و صدای قیژ میده

شاید هم فنر توی سوئیچ ضعیف شده و با ول کردنِ سوئیچ , فورا بر نمیگرده عقب و برق استاتر دیر قطع میشه .
البته این احتمال ضعیف هست .

این هم عکسهاش

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] id_repair_-bosch-.htm

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .0.0...0.0...1c.1.BOjvOLkriWM

Abdolreza2012
12-11-2012, 14:44
سلام.
البته در خیلی از موارد , تشخیص علتِ مشکل بدونِ دیدنِ ماشین و معاینه کار دقیق و با تضمینی نمیتونه باشه.
نظر دوستمون آقای Abdolreza2012 باحتمال 99% درسته .
سر استارتر یک چرخ دندانه داره که متحرک هست یعنی علاوه بر چرجیدن , از جاش هم میتونه حرکت کنه و با استارت زدن , یک آهنربای مغناطیسی که درون استارتر (در قسمتِ بالایِ استارتر ) باعث هُل دادنِ اون چرخدنده ی کوچیکِ سر استارتر میشه و از جاش حرکت میکنه و با فلایویل که یک چرخدنده ی بزرگِ چسبیده به میل لنگ هست درگیر میشه و بعدش شروع به چرخش میکنه و بعد از اینکه ماشین روشن شد و شما سوئیچ رو ول میکنید , با برگشتِ سوئیچ به عقب به صورت فنری , اون چرخدندانه هم به عقب بر میگرده و از فلایویل جدا میشه وگرنه همینطور با فلایویل میچرخه و استارتر صدمه میبینه .
احتمالا بخاطر ضعیف شدنِ فنرش , دیر برمیگرده عقب و برای چند لحظه همراه با فلای ویل میچرخه و صدای قیژ میده

شاید هم فنر توی سوئیچ ضعیف شده و با ول کردنِ سوئیچ , فورا بر نمیگرده عقب و برق استاتر دیر قطع میشه .
البته این احتمال ضعیف هست .

این هم عکسهاش

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] id_repair_-bosch-.htm

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] .0.0...0.0...1c.1.BOjvOLkriWM

ممنونم هم از شما و هم از آقا حسین
این توضیحاتی که دادین مشخصه که کار من نیست درست کردنش و باید ببرم پیشه یه باتری ساز
مرسی

camaro lt
12-11-2012, 16:09
از ماشین در حالت های مختلف فیلم گرفتم.......
تمام كليپها رو كاملا به دقت ، و بارها و بارها نگاه كردم.
هرچند كه باز هم اينجوري نظر دادن مشكله اما چند مطلب مشخص شد:
توي كليپهاي استارت زدن، مشخصه كه ماشين تنظيم سوخت و هوا و به احتمال زيادتر تايم جرقه زني مناسبي براي روشن شدن نداره و اينها بايد از نو تنظيم بشه. درسته كه بارها پيش تعميركار برديد و دياك زديد اما حقيقت اينه كه كار رو درست و خوب انجام ندادن.همين ميتونه عامل بد روشن شدن، شتاب و قدرت كم باشه.
در كليپ سوم، اون زوزه به صداي دينام ميخوره كه مشكلي براش پيدا شده و گاهي توي ماشينها قبل از اينكه دينام از كار بيافته اين جور صداها بوجود مياد و ممكنه تا چند ماه ادامه داشته باشه.البته بهترين كار اينه كه تسمه دينام رو باز كنين و زماني كه موتور گرمه، اون رو روشن كرده و ببينين باز هم صداي زوزه مياد؟ همين كار رو هم در مورد تسمه كولر انجام بديد و اينجوري ميتونين به سرمنشاء صدا برسيد.
توي كليپ چهارم دور موتور ظاهرا خوبه و موتور هم به خوبي دور ميگيره.
در كليپ پنجم هم صداي خاصي بجز همان زوزه معمول دنده عقب كه توي همه ماشينها هست، چيز ديگه اي شنيده نميشه، از نظر من تا اينجا دنده عقب موردي نداره و نيازي به تعمير نيست.
استپر موتور رو با يكي كه سالم از روي يه ماشين ديگه باز كرديد تعويض كنين و نتيجه رو ببينين. اگر به تنظيم موتور هم رفتيد حتما ازش بخواهيد قبل از اينكه دستور خريد قطعه اي رو بده، خودش يه نمونه داشته باشه و روي ماشين ببنده تا مشخص بشه حرفش درسته و مشكل از همون قطعه است.
تا جايي كه من ديدم اكثر تنظيم موتورها همين كار رو ميكنن و اينجوري خرج خيلي كمتري روي دست صاحب خودرو گذاشته ميشه.

oghyanoos
12-11-2012, 19:46
سلام دوستان
کسی طریقه استفاده از دستگاه دیاگ را بلده؟ ما را راهنمایی کنه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-11-2012, 09:14
سلام دوستانکسی طریقه استفاده از دستگاه دیاگ را بلده؟ ما را راهنمایی کنه.سلام .شاید اینجا چیزی پیدا بشه که بدردتون بخوره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7%DA%AF&btnG=Google+Search&sei=ptuhUPeCIKKMiAKGi4GQBQ&gbv=2

oghyanoos
13-11-2012, 10:58
سیستم انژکتوری پراید هایی که الان تولید میشه از نوع کیا هست یا ساژم ؟؟
405 کدام نوع هست؟

kasra2002
13-11-2012, 14:46
افت لحظه اي دور موتور پرايد در زمان استارت!!

با سلام
من یه پراید131sx مدل 90 دارم.مدتیه وقتی ماشین رو روشن میکنم برای چند ثانیه دور موتور افت پیدا میکنه و مجدد به حالت عادی برمیگرده!
این اتفاق ربطی به سردی هوا نداره اما زمانی اتفاق میوفته که ماشین سرده یعنی مدت زیادی خاموش بوده.
استپر رو هم تمیز کردم تاثیری نداشت.فيلر گيري و تعويض صافي بنزين هم انجام شده.
علت چیه؟

متاسفانه این مشکل خیلی فراوان یافت میشه و بیشتر بر می گرده به استپر که در حالت سرد بودن موتور توانایی تنظیم بهینه رو از دست میده
اگه طولانی نیست و فقط دو سه دقیقه اوله بیخیال شدی وگرنه ممکنه! با تعویض استپر حل شه

kasra2002
13-11-2012, 14:47
سیستم انژکتوری پراید هایی که الان تولید میشه از نوع کیا هست یا ساژم ؟؟
405 کدام نوع هست؟

بیشتر زیمنس یا ساژم باید باشه ولی هیچ تضمینی نیست

kasra2002
13-11-2012, 14:53

یه احتمال قوی هست که دوستان فرمودند
بوش یا ااتوماتیک استارت
وبه این موضوع رسیدگی کنید که خودایی ناکرده به دنده استارت و فلایویل صدمه وارد نشه
کلاچ و فرمونو برای بلبرینگ کلاچ و سیستم هیدرولیک اگه ماشینتون داشته باشه گفتم

Abdolreza2012
13-11-2012, 16:21
دوستان یه سوال درباره تندر 90 دارم میخواستم ببینم کجا میتونم بپرسم؟
تاپیک مخصوص داره؟

camaro lt
13-11-2012, 21:16
اين تاپيك اختصاصي تندر 90 در انجمن هست. اگر بگرديد ممكنه بازهم تاپيكهايي در مورد مسائل جانبي اون پيدا كنين. اگر مشكل فني هم داريد اينجا ميتونين بگيد شايد بشه كمكي كرد [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

oghyanoos
14-11-2012, 15:00
ecu در خودروی 405 با موتور xu7 کجا نصب شده؟؟

Actros
15-11-2012, 11:22
ecu در خودروی 405 با موتور xu7 کجا نصب شده؟؟

کاپوت رو بزن بالا . اون بالا سمته راست دقیقه جلوی فرمون میشه از تو کاپوت . زیره یه محفظه پلاستیکی . اون پلاستیکو برداری میبینیش

Mohamad pehyton
15-11-2012, 20:02
من میخوام یک تویتا لند کروزFj_60مدل1983 بخرم میگه 12 تومان. با قیمتش مشکلی تدارم ولی تا حالا نداشتم حتی نمیدونم بالا ترین سرعتش چنده ؟من تویتا دوست دارم.کرونا و کارینا هم داشتم ولی تا حالا لندکروز نداشتم.از نظر فنی وشتابی چطوری ؟؟؟؟

shadows_funeral
16-11-2012, 10:20
من میخوام یک تویتا لند کروزFj_60مدل1983 بخرم میگه 12 تومان. با قیمتش مشکلی تدارم ولی تا حالا نداشتم حتی نمیدونم بالا ترین سرعتش چنده ؟من تویتا دوست دارم.کرونا و کارینا هم داشتم ولی تا حالا لندکروز نداشتم.از نظر فنی وشتابی چطوری ؟؟؟؟
فکر کنم جای این سوال اینجا نیست و به نتیجه نمیرسید. تو بخش خودروهای خارجی یا مشاوره خرید مطرح کنید

neopersia
16-11-2012, 15:54
سلام

ماشیدن 405 2000، واشر لاستیکی زیر شیلنگ باد که به بوستر ترمز وصل میشه خراب شده و از زیرش باد میده (همین که در عکس ضمیمه علامت زدم)
هر کجا گشتم نتونستم پیدا کنم. به نظرتون اگر با نوار تفلون محکمش کنم کافیه؟ وقتی ترمز گرفته میشه فشار باد در این قسمت تفاوتی میکنه؟

camaro lt
16-11-2012, 19:51
ماشیدن 405 2000، واشر لاستیکی زیر شیلنگ باد که به بوستر ترمز وصل میشه خراب شده و از زیرش باد میده....
براي اون لاستيك آب بندي نيازي نيست كه حتما مال خود پژو 2000 باشه چون اين لاستيك تقريبا توي اكثر ماشينها به يك شكل ساخته شده و فقط كمي در اندازه دهانه اون تفاوت جزئي است. ميتونين با داشتن نمونه كهنه و خراب خودش، به يدكي خودروهاي ديگه مثل پيكان ، پرايد، تويوتا، و غيره سر بزنين و نزديكترين نمونه به اون رو بگيريد.
هرگز از تفلن و وسيله ديگه براي آب بندي اون استفاده نكنين چون هيچوقت نميتونه به خوبي لاستيك اون آب بندي لازم رو انجام بده و چه بسا در يك آن نشتي پيدا شده و كمپرس موتور رو از اون ناحيه براي ترمزها و بوستر از دست بديد و در نتيجه ماشين بدون ترمز خواهد شد. حالا در چه سرعتي باشيد و كجا و در چه وضعيتي ديگه خدا داند!!

kasra2002
17-11-2012, 12:05
براي اون لاستيك آب بندي نيازي نيست كه حتما مال خود پژو 2000 باشه چون اين لاستيك تقريبا توي اكثر ماشينها به يك شكل ساخته شده و فقط كمي در اندازه دهانه اون تفاوت جزئي است. ميتونين با داشتن نمونه كهنه و خراب خودش، به يدكي خودروهاي ديگه مثل پيكان ، پرايد، تويوتا، و غيره سر بزنين و نزديكترين نمونه به اون رو بگيريد.
هرگز از تفلن و وسيله ديگه براي آب بندي اون استفاده نكنين چون هيچوقت نميتونه به خوبي لاستيك اون آب بندي لازم رو انجام بده و چه بسا در يك آن نشتي پيدا شده و كمپرس موتور رو از اون ناحيه براي ترمزها و بوستر از دست بديد و در نتيجه ماشين بدون ترمز خواهد شد. حالا در چه سرعتي باشيد و كجا و در چه وضعيتي ديگه خدا داند!!

کاملا دوست عزیز + اینکه معمولا توی کاربراتوری ها روی موتور هم تاثیر داره( جالبه)

camaro lt
17-11-2012, 14:19
معمولا توی کاربراتوری ها روی موتور هم تاثیر داره( جالبه)
بله تاثير داره، چون مكش هوا براي كاركرد بوستر ترمز ،از طريق موتور تامين ميشه و اگر لوله بوستر يا يكي از سوپاپهاي مربوط به اون( سوپاپ روي بوستر يا منيفولد) خراب بشه و هوا بكشه، اين هواي اضافي وارد جريان تركيب شدن سوخت و هوا شده و باعث بهم خوردن تناسب اون ميشه و در نهايت لرزش و بد كاركردن موتور رو به همراه خواهد داشت.
گاهي براي پيدا كردن محل دقيق نشت هوا، ( زماني كه صداي مكيده شدن و نشتي هوا رو ميشنويم اما محل دقيق رو نميتونيم تشخيص بديم)از آب استفاده ميشه و با ريختن مقدار كمي آب روي مناطقي كه شك داريم، تغيير صداي مكش و مكيده شدن آب به داخل ترك، شيار و يا شكاف و پارگي رو ميشه ديد. اين كار رو با روغن هم انجام ميدن اما كثيف كردن موتور رو به همراه داره.
در اتومبيل ،مرتبا بايد لوله هاي لاستيكي بنزين و هوا و آب و روغن ترمز و...رو چك كرد چون زير موتور و زماني كه درب كاپوت بسته است، شرايط سختي از نظر دما وجود داره و فشار و كشش و البته سرد و گرم شدنهاي متوالي عمر اين لوله ها و جنت و لوازم لاستيكي و پلاستيكي رو كاهش ميده، بخصوص كه قطعات مناسب و با كيفيت هم كلا در بازار كم شده.

hosein002
17-11-2012, 18:24
سلام

ماشیدن 405 2000، واشر لاستیکی زیر شیلنگ باد که به بوستر ترمز وصل میشه خراب شده و از زیرش باد میده (همین که در عکس ضمیمه علامت زدم)
هر کجا گشتم نتونستم پیدا کنم. به نظرتون اگر با نوار تفلون محکمش کنم کافیه؟ وقتی ترمز گرفته میشه فشار باد در این قسمت تفاوتی میکنه؟

با تایید عرایض دوستمان camaro lt
اگه واشر لاستیکی خودش گیر نیومد واشر قدیمی رو ببر یه مغازه واشر بری 30ثانیه ای دقیقا همونو برات میزنه

Mahdi/s
19-11-2012, 21:18
ســلام...

شماره 1 ايي كه علامت زدم فكر ميكنم دريچه گاز باشه ميخواستم ببينم وقتي ماشين خاموش هست نبايد درش بسته بشه..؟؟؟براي من باز بود..با دست ميخواستم ببندمش سفت بود ..ديگه زور نزدم..گفتم شايد نبايد بسته بشه....

سوال دوم...

ساسات ماشين فكر ميكنم مشكل داره...يعني وقتي ميكشي كامل برنميگرده سر جاش....سر همين پدال گاز تا آخر به نرمي حركت نميكنه....تا قسمتيش نرمه.....قسمت انتهايي بايد زور بيشتري بزني تا پدال رو تا ته فشار بدي...و يه صدايي هم ميده موقع فشار دادن پدال (خودم حس ميكنم سيم درگير هست و با فشار دادن وقتي آزاد ميشه صدا ميده...يه صداي تق..).حدس خودم شماره 2 يا 3 هست...ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

..[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kasra2002
20-11-2012, 13:30
سلام دوستان پرشیا xu7 دارم مدت کوتهیه که مخصوصا وقتی ماشین یکم سرد تره و یا اگه دنده گاز کم و زیاد کنم یه حلت توک شدید به ماشین وارد میشه البته کم پیش میاد ولی اگه مثلا توی دنده 4 مجبور شم گاز و کم و زیاد کنم .از چی میتونهباشه ماشین خیلی وقت نیست که دیاگ تنظیم شدهو شمع ها و فلتی بینزین چک و تمیز شده روغن هم از زمانی که با فیلترها عوض کردن 800 تا بیشتر نرفتم ممنون

kasra2002
20-11-2012, 13:33
ســلام...

شماره 1 ايي كه علامت زدم فكر ميكنم دريچه گاز باشه ميخواستم ببينم وقتي ماشين خاموش هست نبايد درش بسته بشه..؟؟؟براي من باز بود..با دست ميخواستم ببندمش سفت بود ..ديگه زور نزدم..گفتم شايد نبايد بسته بشه....

سوال دوم...

ساسات ماشين فكر ميكنم مشكل داره...يعني وقتي ميكشي كامل برنميگرده سر جاش....سر همين پدال گاز تا آخر به نرمي حركت نميكنه....تا قسمتيش نرمه.....قسمت انتهايي بايد زور بيشتري بزني تا پدال رو تا ته فشار بدي...و يه صدايي هم ميده موقع فشار دادن پدال (خودم حس ميكنم سيم درگير هست و با فشار دادن وقتي آزاد ميشه صدا ميده...يه صداي تق..).حدس خودم شماره 2 يا 3 هست...ممنون ميشم راهنمايي كنيد.

..[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

دوست عزیز دریچه گاز نباید تا آخر بسته بشه تا حالت سولوی ماشین حفظ بشه درمورد ساسات و سیم گاز هم خم شدن و کهنگی میتونه اونارو سفت کنه و همینطور خود کاربراتور .اگه اذیت میشید تمام سیستمو از کاربراتور تا سیم ها تمیز و بخوبی تنظیم نمایید .بالا بودن ساسات باعث بدکارکردن و مصرف بالای سوخت و گیر افتادن سیم گاز باعث بد گاز خوردن و در بعضی موارد خطر آفرین باشه شماره 2 سیم گاز شماست که در وضعیت مناسبی نیس و باید باز شه و تمیز شه و دوباره درست درجای خودش قرار بگیره . زیادی بالاست . شماره 3 سیم ساسات درست مشخص نیست ولی اونو هم تنظیم کنید و دریچه رو با فنر اون تنظیم کنید امیدوارم درست شه . درضمن اگر اشتباه نکنم 405 2000 هست ماشینتون ؟

Mahdi/s
20-11-2012, 13:38
.اگه اذیت میشید تمام سیستمو از کاربراتور تا سیم ها تمیز و بخوبی تنظیم نمایید .بالا بودن ساسات باعث بدکارکردن و مصرف بالای سوخت و گیر افتادن سیم گاز باعث بد گاز خوردن و در بعضی موارد خطر آفرین باشه ســلام...ممنون...خوب ساسات كدوم يكي از شماره ها هست...و سيم گاز......
==
ممنون ميشم از اطلاعات بقيه دوستان هم استفاده كنم...

kasra2002
20-11-2012, 13:45
دوست عزیز پست بالا ادیت شده دوباره بخونید لطفا

pedramsr
20-11-2012, 17:20
سلام دوستان ، من یه 8 ماهی میشه یه پراید هاچ بک نیمه انژکتور خریدم ، موقع تست همون روز که خریدم آمپر آبش تا 3/4 رفت به فروشنده گفتم چرا آمپرش اینقدر بالاست ؟ گفت مدلشه و الان فنش روشن میشه میاد پایین که فنش روشن شد و اومد پایینتر ، همینجوری این 8 ماه باش میرفتم و میومدم تا اینکه گاهی تا ماشین داغ بود کاپوتو میزدم بالا صدای قلیدن از رادیات میومد و تا دست به در رادیات میزدم یکم میلرزید ، تا هم سرده چندبار در رادیاتو باز کردم (آبش قهوه ای بود اما چرب نبود) هر 2 ماه 1 بار هم حدود 300 سی سی آب رادیات بش اضافه میکنم تا پر شه میخواستم بدونم کلا اینا طبیعیه؟ (تا حالا ماشین جوش نیاورده به طوری که آب از رادیات سر ریز کنه و قشنگ معلوم شه جوش آورده)

Mahdi/s
20-11-2012, 18:25
شماره 2 سیم گاز شماست که در وضعیت مناسبی نیس و باید باز شه و تمیز شه و دوباره درست درجای خودش قرار بگیره . زیادی بالاست . شماره 3 سیم ساسات درست مشخص نیست ولی اونو هم تنظیم کنید و دریچه رو با فنر اون تنظیم کنید امیدوارم درست شه . درضمن اگر اشتباه نکنم 405 2000 هست ماشینتون ؟ بله 2000 هست.....درمورد سيم گاز بيشتر توضيح ميدي..؟؟يعني چي بالاس...و سر جاش كجاست كه بايد بره..؟؟ممنون....

pouya_m
20-11-2012, 20:01
سلام به دوستان بزرگوار
من یه پرشیا مدل 87 که 70000 تا کار کرده دارم حدود سه ماهی هست صدای غیر طعبیی شنیده میشه صدایی شبیه کوبیدن یا ضریه تو موتور میاد (تقه مانند یا دنده مرده چق چق مانند) گاهی تو دور بالا هم میاد موقعه تعویض دنده هم میاد گازو کمو زیاد میکنم میاد در جا اروم گاز بدی میزونه اما وقتی یهو گاز میدی با یکی دو ضربه گاز میخوره یه مکانیک میگه بوش پیستونه یکی میگه ریتارده یکی میگه سیت سوپاپه یکی میگه پیستونت بغل میزنه آخ چی بگم به نظر شما مشکل از چیه؟
برقی ماشین کامل چک شده سنسورها و ecu
صدای سوپاپ شبیه چیه ؟صدای پیستون شبیه چیه؟
من خودم الکترونیک خوندم، سرچ کردم و به یه موضوع رسیدم مربوط به ناک سنسور چون یه جا خوندم یه پایه باید +5 ولت باشه و یکی ارسال سیگنال و یکی هم نویز گیره که این +5 رو ندارم سیم کشی هم سالمه شاید از این باشه ؟
نظر شما چیه؟

Pourya-pc
20-11-2012, 20:25
سلام به دوستان بزرگوار
من یه پرشیا مدل 87 که 70000 تا کار کرده دارم حدود سه ماهی هست صدای غیر طعبیی شنیده میشه صدایی شبیه کوبیدن یا ضریه تو موتور میاد (تقه مانند یا دنده مرده چق چق مانند) گاهی تو دور بالا هم میاد موقعه تعویض دنده هم میاد گازو کمو زیاد میکنم میاد در جا اروم گاز بدی میزونه اما وقتی یهو گاز میدی با یکی دو ضربه گاز میخوره یه مکانیک میگه بوش پیستونه یکی میگه ریتارده یکی میگه سیت سوپاپه یکی میگه پیستونت بغل میزنه آخ چی بگم به نظر شما مشکل از چیه؟
برقی ماشین کامل چک شده سنسورها و ecu
صدای سوپاپ شبیه چیه ؟صدای پیستون شبیه چیه؟
من خودم الکترونیک خوندم، سرچ کردم و به یه موضوع رسیدم مربوط به ناک سنسور چون یه جا خوندم یه پایه باید +5 ولت باشه و یکی ارسال سیگنال و یکی هم نویز گیره که این +5 رو ندارم سیم کشی هم سالمه شاید از این باشه ؟
نظر شما چیه؟

چون صدای تقه و کوبش از موتور بیرون میاد احتمال بیشتر میره مشکل مکانیکی باشه تا الکترونیکی ، با یه ECU جدا تست کنید و برقش رو کاملا چک کنید ، پارس و سمند سیستم برقی بسیار ساده ایی دارن اگر مطمئن شدید مشکل برقی و الکترونیکی نیست موتور گرامی رو باید بزارید پایین .

pedramsr
20-11-2012, 20:28
سلام دوستان ، من یه 8 ماهی میشه یه پراید هاچ بک نیمه انژکتور مدل 83 خریدم ، موقع تست همون روز که خریدم آمپر آبش تا 3/4 رفت به فروشنده گفتم چرا آمپرش اینقدر بالاست ؟ گفت مدلشه و الان فنش روشن میشه میاد پایین که فنش روشن شد و اومد پایینتر ، همینجوری این 8 ماه باش میرفتم و میومدم تا اینکه گاهی تا ماشین داغ بود کاپوتو میزدم بالا صدای قلیدن از رادیات میومد و تا دست به در رادیات میزدم یکم میلرزید ، تا هم سرده چندبار در رادیاتو باز کردم (آبش قهوه ای بود اما چرب نبود) هر 2 ماه 1 بار هم حدود 300 سی سی آب رادیات بش اضافه میکنم تا پر شه میخواستم بدونم کلا اینا طبیعیه؟ (تا حالا ماشین جوش نیاورده به طوری که آب از رادیات سر ریز کنه و قشنگ معلوم شه جوش آورده)

دوستان ج ما رو هم بدین

pouya_m
20-11-2012, 20:41
چون صدای تقه و کوبش از موتور بیرون میاد احتمال بیشتر میره مشکل مکانیکی باشه تا الکترونیکی ، با یه ECU جدا تست کنید و برقش رو کاملا چک کنید ، پارس و سمند سیستم برقی بسیار ساده ایی دارن اگر مطمئن شدید مشکل برقی و الکترونیکی نیست موتور گرامی رو باید بزارید پایین .
با سلام به دوست عزیز
امروز رفتم نمایندگی گفت فردا بیا تا با دستگاه کمپرس ماشینو چک کنم این چیو نشون میده گفت خالی شدن کمپرس احتراق رو بهم میریزه درسته؟
قبلا یه ecu هم رو ماشین گذاشتم ولی مشکل از اونم نبود.
یکی از مکانیکا گفت هیچ مشکلی نداره و 80% موتورا این مشکل رو دارن این یعنی چی؟
مرسی

amir2011
21-11-2012, 14:07
سلام
ماشين من ( پرايد كاربراتوري) يك مشكلي داره اونم اينه كه چند ساعتي كه خاموش بشه مخصوصا سر صبح بايد حتما چند قطره بنزين تو كاربراتش بريزم تا روشن بشه ؟

camaro lt
21-11-2012, 15:00
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نوشته شده توسط pedramsr [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام دوستان ، من یه 8 ماهی میشه یه پراید هاچ بک نیمه انژکتور مدل 83 خریدم ، موقع تست همون روز که خریدم آمپر آبش تا 3/4 رفت به فروشنده گفتم چرا آمپرش اینقدر بالاست ؟ گفت مدلشه و الان فنش روشن میشه میاد پایین که فنش روشن شد و اومد پایینتر ، همینجوری این 8 ماه باش میرفتم و میومدم تا اینکه گاهی تا ماشین داغ بود کاپوتو میزدم بالا صدای قلیدن از رادیات میومد و تا دست به در رادیات میزدم یکم میلرزید ، تا هم سرده چندبار در رادیاتو باز کردم (آبش قهوه ای بود اما چرب نبود) هر 2 ماه 1 بار هم حدود 300 سی سی آب رادیات بش اضافه میکنم تا پر شه میخواستم بدونم کلا اینا طبیعیه؟ (تا حالا ماشین جوش نیاورده به طوری که آب از رادیات سر ریز کنه و قشنگ معلوم شه جوش آورده)

آب رادياتور ماشين شما قهوه ايه؟؟؟؟!!!!!!
اولين كاري كه بايد بكنين
: صاحب قبلي ماشين، بجاي آب رادياتور و ضد جوش، ضد زنگ مناسب، فقط و فقط از آب معمولي استفاده كرده و الان كل رادياتور ، كانالهاي آب داخل سيلندر و سر سيلندر ، واتر پمپ و...دچار زنگ زدگي شده.
ماشين كه سرد بود جنت پايين راديات رو باز كنين و تمام آب رو تخليه كنين. اگر دوست داشتين ميتونين اون رو داخل يه تشت بريزيد تا بعد از ته نشين شدن ببينين توي اون چه خبره؟؟!!
جنت رو جا بزنين و نصف يه ليوان نفت سفيد داخل رادياتور بريزيد و پر از آب معمولي بكنين و يه دوري با ماشين بزنين و دوباره آب رو از جنت پايين كامل تخليه كنين.( به شير تخليه راديات اصلا دست نزنين كه خراب ميشه و كلي دردسر داره)
چندين بار اين كار رو انجام بديد تا تمام زنگهايي كه قابل تميز شدن با نفت هست از بين بره.( نفت سفيد چربه و البته براي جنتها مشكلي نداره)
بعد از اينكه مقدار زنگ كم شد( حدود 2 يا 3 بار نفت ريختن، و موقع تخليه ميبينين كه مقدار زنگ آب كمتر شده و آب تميزتر و شفافت تر بيرون ميريزه) حالا يه ليتر ضد( زنگ/ جوش/ يخ )توش بريزين و مابقي رو با آب رادياتور استاندارد پر كنين.
اگر در نواحي خيلي سرد زندگي ميكنين با توجه به سرماي هوا مقدار ضد يخ رو بيشتر بريزيد.
مخزن سر ريز رو هم باز كرده و تميز كنين كه حتما اونم پر از زنگه..درب رادياتور هم حتما داغون شده اون رو هم عوض كنين. كليه جنتها و لوله هاي فرعي آب رادياتور و بخاري رو چك كنين. احتمالا چند وقت ديگه درب ترموستات و واتر پمپ هم نشتي آب پيدا كنه كه بايد تعويض بشه.
تمام اين كارها رو كه كرديد ، به احتمال زياد بخشي از مشكلات حل ميشه در غير اين صورت به فشنگي فن و فشنگي نشانگر حرارت هم صدمه خورده كه بايد تعويض بشه، اگر در اين مورد اطلاعات فني نداريد حتما به تعميركار وارد مراجعه كنين، يا برقكار اتومبيل.

camaro lt
21-11-2012, 15:03
سلام
ماشين من ( پرايد كاربراتوري) يك مشكلي داره اونم اينه كه چند ساعتي كه خاموش بشه مخصوصا سر صبح بايد حتما چند قطره بنزين تو كاربراتش بريزم تا روشن بشه ؟
ساسات پرايد كاربراتوري از نوع اتوماتيك هست و به احتمال زياد از كار افتاده( يا بخاطر زنگ زدگي در مدار آب گرم اون و يا خرابي وكيوم و يا دلايل ديگه) بنزيني كه شما داخل كاربراتور ميريزيد، در واقع همون كار ساسات رو بصورت كاملا ابتدايي انجام ميده.
به مكانيك مراجعه كنين و اگر تعميركار كاربراتور خوبي سراغ داريد به اون مراجعه كنين.

Mahdi/s
21-11-2012, 23:13
ممنون ميشم پست 1833.......و..........1839.......هم يه نگاه بكنيد...
ببخشيد اسپم شد.....

pedramsr
22-11-2012, 00:45
آب رادياتور ماشين شما قهوه ايه؟؟؟؟!!!!!!
اولين كاري كه بايد بكنين
: صاحب قبلي ماشين، بجاي آب رادياتور و ضد جوش، ضد زنگ مناسب، فقط و فقط از آب معمولي استفاده كرده و الان كل رادياتور ، كانالهاي آب داخل سيلندر و سر سيلندر ، واتر پمپ و...دچار زنگ زدگي شده.
ماشين كه سرد بود جنت پايين راديات رو باز كنين و تمام آب رو تخليه كنين. اگر دوست داشتين ميتونين اون رو داخل يه تشت بريزيد تا بعد از ته نشين شدن ببينين توي اون چه خبره؟؟!!
جنت رو جا بزنين و نصف يه ليوان نفت سفيد داخل رادياتور بريزيد و پر از آب معمولي بكنين و يه دوري با ماشين بزنين و دوباره آب رو از جنت پايين كامل تخليه كنين.( به شير تخليه راديات اصلا دست نزنين كه خراب ميشه و كلي دردسر داره)
چندين بار اين كار رو انجام بديد تا تمام زنگهايي كه قابل تميز شدن با نفت هست از بين بره.( نفت سفيد چربه و البته براي جنتها مشكلي نداره)
بعد از اينكه مقدار زنگ كم شد( حدود 2 يا 3 بار نفت ريختن، و موقع تخليه ميبينين كه مقدار زنگ آب كمتر شده و آب تميزتر و شفافت تر بيرون ميريزه) حالا يه ليتر ضد( زنگ/ جوش/ يخ )توش بريزين و مابقي رو با آب رادياتور استاندارد پر كنين.
اگر در نواحي خيلي سرد زندگي ميكنين با توجه به سرماي هوا مقدار ضد يخ رو بيشتر بريزيد.
مخزن سر ريز رو هم باز كرده و تميز كنين كه حتما اونم پر از زنگه..درب رادياتور هم حتما داغون شده اون رو هم عوض كنين. كليه جنتها و لوله هاي فرعي آب رادياتور و بخاري رو چك كنين. احتمالا چند وقت ديگه درب ترموستات و واتر پمپ هم نشتي آب پيدا كنه كه بايد تعويض بشه.
تمام اين كارها رو كه كرديد ، به احتمال زياد بخشي از مشكلات حل ميشه در غير اين صورت به فشنگي فن و فشنگي نشانگر حرارت هم صدمه خورده كه بايد تعويض بشه، اگر در اين مورد اطلاعات فني نداريد حتما به تعميركار وارد مراجعه كنين، يا برقكار اتومبيل.

خیلی لطف دارین واقعا شما متخصص هستین و دقیقا اینایی که گفتید همش در مورد ماشین صدق میکرد داخل اون قوطی مخزن سر ریز اصلا در حد فاجعه زنگ به دیوارش هست ، اتفاقا پیش میکانیک مثلا وارد بردم یارو گفت آب رادیاتش کم بوده و باید هر هفته چک بشه آب و خودش ورداشت با آفتابه آب شیر ریخت توش ، گفت برو به سلامت !! اینم از تعمیر کارا ما !! 30 دیقه بعد از ماشین پیاده شدم دیدم داره بخار میاد از کاپوت دیدم آبهایی که اضافه کرده بود سر ریز شده بود از در رادیات (فک میکنم در رادیاتش ایراد داشته باشه چون خیلی راحتم بی هیچ زوری باز و بست میشه) ... حالا چندتا سوال آیا این نفت اضافه ریختنه خطرناک نیست؟ میترسم و اینکه نفت سفید از کجا میتونم گیر بیارم ؟ در مورد فشنگی هم باید بگم فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه چون آمپر از وسط که بیشتر میشه یه 4 دیقه فن روشن میشه و بر میگرده رو وسط یا پایین تر فن خاموش میشه ..... یه سوال دیگه کلا یه پراید سالم وقتی داغ باشه خاموشش کنیم همون وقت بریم در رادیاتشو باز کنیم چه اتفاقی می افته ؟ آیا طبیعیه آب یهو سر ریز کنه با فشار متوسط ؟ نه زیاد نه کم ؟ کلا علاعم جوش آوردن ماشین چیه ؟ ممنون

hamed malekpour
22-11-2012, 10:55
یه سوال من وقتی تو دنده 495تا100تا سرعت می رم ماشینم یه صدایی میدهصدای موتور زاد وکم می شه ماشینم هم سمند ال ایکسef7مدل 1388؟

camaro lt
22-11-2012, 11:50
ممنون ميشم پست 1833.......و..........1839.......هم يه نگاه بكنيد...
ببخشيد اسپم شد.....
در مورد پژو 2000 شما، اونهم يه ماشين كاربراتوري با ساسات دستي است كه مثل پيكانهاي كاربراتوري با دست تنظيم ميشد.
اما از گفته هاي شما اينطور متوجه شدم كه كاربراتور مدت خيلي زياديه كه سرويس نشده و مشكلاتي پيدا كرده.
در مورد اون دريچه، مربوط به ساسات هست و احتمالا وقتي همون ساسات دستي رو بكشيد و يا فشار بديد باز و بسته ميشه( كاربراتور ماشين شما از نوع ونتوري ثابت هست و سيستم ساسات اون كمي با مدلهاي كاربراتور پيكان تفاوت داره، كاربراتور پيكان از نوع ونتوري متحرك هست)
سفت بودن سيم ساسات ميتونه از خراب و گير داشتن اهرمهاي ساسات روي كاربراتور و البته خرابي و خشك و زنگ زده بودن سيم ساسات باشه كه خيلي اين موارد توي پيكان هم شايع بود.
همين قضيه هم در مورد سيم گاز هست كه ميتونه به علت فرسودگي و جدا شدن چند رشته، اصطكاك زيادي با ديواره داشته باشه و در جايي كه خم و پيچ ميخوره، بيشترين اصطكاك رو پيدا كنه.
اولين كار اينه كه سيمها رو باز كنين و بدون اينكه به كاربراتور متصل باشن، روان بودن و آزادانه حركت كردن اونها رو چك كنين. اگر متوجه شديد هنوز مشكل دارن، بايد تعويض بشه. البته در صورتي كه زنگ زدگي داشته باشن ميتونين با روغن زدن به اونها( ريختن آرام آرام روغن خيلي رقيق مثل روغن چرخ خياطي و يا روغن 10 از يه سمت ورودي سيم به غلاف) و حركت دادن مداوم اون، تمام بخش داخلي رو روغنكاري كنين و اينجوري مقدار اصطكاك خيلي كم شده و احتمالا اگر مشكل از خشكي و زنگ زدگي باشه رفع ميشه.
شماره 2 سم گاز و شماره 3 سيم ساسات هست.ميتونين از يكي بخواهيد تا پدال گاز رو فشار بده و شما ببيني كدوم سيم اهرم دريچه گاز رو حركت ميده؟ اون ميشه سيم گاز و بعدي هم مسلما سيم ساسات ميشه.
توضيحات جناب kasra2002 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) كاملا بجا بود و البته حتما به يه تعميركارز كاربراتور وارد و آشنا به اين مدل مراجعه كنين.

camaro lt
22-11-2012, 12:22
آیا این نفت اضافه ریختنه خطرناک نیست؟

اگر با روشي كه توضيح دادم استفاده كنين ، هيچ خطري نداره. من سالهاي زيادي هست كه هروقت ماشين ميخرم و يا ماشين دوستان و آشناها رو كه زنگ شديد داره، از همين روش استفاده ميكنم. به مشتريهايي هم كه نياز داشته باشن توضيح ميدم و اونها هم از همين روش استفاده ميكنن.
نفت سفيد چرب هست و خاصت خوردنگي نداره و براي يه مدت كوتاه چند دقيقه اي كه قراره سريع تخليه بشه، اونم با مقدار كمي كه ريخته شده( نصف يه ليوان) مشكلي بوجود نمياره. نفت تمام رسوبات و جرمهاي موجود در مسير رو حل ميكنه و بخش زيادي از كار رو انجام ميده.(هرگز از مواد شوينده مثل وايتكس و پودرهاي شستشوي ظرف و لباس و اسيد هاي پاك كننده و...استفاده نكنين)
براي پيدا كردن نفت سفيد، يه زماني توي بعضي از پمپ بنزين ها فروخته ميشد..حالا كمياب شده چون اكثرا از گاز شهري استفاده ميكنن. گاهي فروشندگان نفت سفيد هستند كه به صورت آزاد ميفروشن و يا اينكه ميتونين از تعميرگاهها سوال كنين كه از كجا تهيه ميكنن چون اونها هم براي كارهاشون معمولا از نفت سفيد و گازوئيل استفاده ميكنن.

یه پراید سالم وقتی داغ باشه خاموشش کنیم همون وقت بریم در رادیاتشو باز کنیم چه اتفاقی می افته ؟
كلا وقتي موتور يه اتومبيل رو خاموش كرديد( بعد از اينكه گرم شد) نبايد درب رادياتور رو باز كنين ، مگر تحت شرايط خاص و با دقت، چون انجام اين كار خيلي خطرناكه و ميتونه باعث وارد شدن صدمات شديد جسمي به شخص بشه، (پاشيده شدن آب جوش به صورت و چشمها )
اتفاقي كه رخ ميده اينه كه بر اساس مقدار داغ بودن آب داخل رادياتور، مقدار پاشيده شدن و بيرون ريختن آب هم متفاوته. مثلا اگر جوش آورده باشه آب با شدت بسيار زياد و به حالت فوران، مثل يك آتشفشان به بالا پرتاب ميشه و همراهش كلي بخار آب بسيار داغ هم خارج ميشه كه اون بخار خودش به تنهايي ميتونه سوختگي خيلي شديد بوجود بياره.
اينكه آب سر ريز ميكنه، اونهم با فشار متوسط طبيعيه چون آب بر اثر حرارت منبسط شده و حجم بيشتري پيدا كرده، حالا اگر موتور و يا سيستم خنك كننده مشكلي داشته باشه كه حرارت بالاتر از حد معمول بره، آب هم داغتر ميشه و با شدت و فشار بيشتري بيرون ميريزه.
اصولا تا زماني كه لازم نباشه نبايد درب راديات رو باز كنيم، مواردي مثل بازديد آب رادياتور در موقع سرد بودن ماشين، يا چك كردن وضعيت داخلي رادياتور و يا چك كردن سلامت خود درب رادياتور و البته ريختن آب راديات يا ضد جوش/ زنگ مناسب.

کلا علاعم جوش آوردن ماشین چیه ؟
علائم جوش آوردن ماشين، بر اساس اينكه در چه شرايطي باشه كمي متفاوته اما معمولا بيشترين حالتي كه پيش مياد، خروج شديد بخار آب از درب رادياتور هست كه حتي موقع رانندگي اون رو ميبينيم كه از زير كاپوت داره خارج ميشه، كم شدن توان و قدرت موتور و شنيده شدن صداي ياتاقانها و سوپاپ زدن موقع گاز دادن و يا شتاب گرفتن.
وضعيت رادياتور ماشين شما به نظرم خيلي وخيم باشه. وقتي آب را تخليه كردين،درب رادياتور رو باز كنين و كلا نگاهي به وضعيت كانالهاي اون بندازيد و ببينين چندتا از اونها كه در معرض ديد شماست باز هستند؟ به احتمال خيلي زياد تعدادي از اونها كاملا بسته و يا نيمه بسته هستند. حتي اونهايي كه به نظر باز ميرسه ممكنه در داخل و پايينتر از ديد شما رسوب داشته باشن.
رادياتورهاي جديد پرايد كه داراي مخزن پلاستيكي است و از آلومينيوم ساخته شده، كارايي خيلي بهتري نسبت به مدلهاي قديمي داره كه مسي بودن اما يكبار مصرف هستن و زماني كه خراب شدن ديگه قابل تعمير و بازسازي و سيخ زدن و..نيستن و كامل بايد تعويض بشه.
توصيه ميكنم قبل از ريختن آب رادياتور و ضد جوش ، حتما وضعيت درب ترموستات، رادياتور، و واتر پمپ را هم چك كنين چون خود ضد جوش و ضد زنگها و البته ضد يخ( كه تركيبات مشابه دارن) داراي خاصيت خورندگي و پاك كنندگي زنگهاست و ميتونه زنگهايي كه هنوز باقي مونده را پاك كنه كه اين باعث باز شدن يه سري منافذ در رادياتور، درب ترموستات و واترپمپ ميشه و نشتي آب بوجود مياد.
پولكهاي موتور و سر سيلندر رو هم چك كنين چون اونها هم ممكنه پوسيده باشن و داراي نشتي باشن و يا بعدا سوراخ بشه و مشكل بوجود بياره. همينطور رادياتور بخاري و كلا همه قطعاتي كه با آب در تماس بودن ، منجمله كاربراتور و سيستم ساسات اون كه داراي لوله هاي اتصال آب گرم هست.
ماشين شما حالت يه بيماري رو داره كه بايد مرحله به مرحله درمانش رو جلو ببرين و با دلسوزي و مراقبت به تمام اين موارد برسيد و از صحت و سلامت هر بخش مطمئن بشيد تا به حالت اوليه و استاندارد خودش برگرده.

pedramsr
22-11-2012, 12:34
اگر با روشي كه توضيح دادم استفاده كنين ، هيچ خطري نداره. من سالهاي زيادي هست كه هروقت ماشين ميخرم و يا ماشين دوستان و آشناها رو كه زنگ شديد داره، از همين روش استفاده ميكنم. به مشتريهايي هم كه نياز داشته باشن توضيح ميدم و اونها هم از همين روش استفاده ميكنن.
نفت سفيد چرب هست و خاصت خوردنگي نداره و براي يه مدت كوتاه چند دقيقه اي كه قراره سريع تخليه بشه، اونم با مقدار كمي كه ريخته شده( نصف يه ليوان) مشكلي بوجود نمياره. نفت تمام رسوبات و جرمهاي موجود در مسير رو حل ميكنه و بخش زيادي از كار رو انجام ميده.(هرگز از مواد شوينده مثل وايتكس و پودرهاي شستشوي ظرف و لباس و اسيد هاي پاك كننده و...استفاده نكنين)
براي پيدا كردن نفت سفيد، يه زماني توي بعضي از پمپ بنزين ها فروخته ميشد..حالا كمياب شده چون اكثرا از گاز شهري استفاده ميكنن. گاهي فروشندگان نفت سفيد هستند كه به صورت آزاد ميفروشن و يا اينكه ميتونين از تعميرگاهها سوال كنين كه از كجا تهيه ميكنن چون اونها هم براي كارهاشون معمولا از نفت سفيد و گازوئيل استفاده ميكنن.

كلا وقتي موتور يه اتومبيل رو خاموش كرديد( بعد از اينكه گرم شد) نبايد درب رادياتور رو باز كنين ، مگر تحت شرايط خاص و با دقت، چون انجام اين كار خيلي خطرناكه و ميتونه باعث وارد شدن صدمات شديد جسمي به شخص بشه، (پاشيده شدن آب جوش به صورت و چشمها )
اتفاقي كه رخ ميده اينه كه بر اساس مقدار داغ بودن آب داخل رادياتور، مقدار پاشيده شدن و بيرون ريختن آب هم متفاوته. مثلا اگر جوش آورده باشه آب با شدت بسيار زياد و به حالت فوران، مثل يك آتشفشان به بالا پرتاب ميشه و همراهش كلي بخار آب بسيار داغ هم خارج ميشه كه اون بخار خودش به تنهايي ميتونه سوختگي خيلي شديد بوجود بياره.
اينكه آب سر ريز ميكنه، اونهم با فشار متوسط طبيعيه چون آب بر اثر حرارت منبسط شده و حجم بيشتري پيدا كرده، حالا اگر موتور و يا سيستم خنك كننده مشكلي داشته باشه كه حرارت بالاتر از حد معمول بره، آب هم داغتر ميشه و با شدت و فشار بيشتري بيرون ميريزه.
اصولا تا زماني كه لازم نباشه نبايد درب راديات رو باز كنيم، مواردي مثل بازديد آب رادياتور در موقع سرد بودن ماشين، يا چك كردن وضعيت داخلي رادياتور و يا چك كردن سلامت خود درب رادياتور و البته ريختن آب راديات يا ضد جوش/ زنگ مناسب.

علائم جوش آوردن ماشين، بر اساس اينكه در چه شرايطي باشه كمي متفاوته اما معمولا بيشترين حالتي كه پيش مياد، خروج شديد بخار آب از درب رادياتور هست كه حتي موقع رانندگي اون رو ميبينيم كه از زير كاپوت داره خارج ميشه، كم شدن توان و قدرت موتور و شنيده شدن صداي ياتاقانها و سوپاپ زدن موقع گاز دادن و يا شتاب گرفتن.
وضعيت رادياتور ماشين شما به نظرم خيلي وخيم باشه. وقتي آب را تخليه كردين،درب رادياتور رو باز كنين و كلا نگاهي به وضعيت كانالهاي اون بندازيد و ببينين چندتا از اونها كه در معرض ديد شماست باز هستند؟ به احتمال خيلي زياد تعدادي از اونها كاملا بسته و يا نيمه بسته هستند. حتي اونهايي كه به نظر باز ميرسه ممكنه در داخل و پايينتر از ديد شما رسوب داشته باشن.
رادياتورهاي جديد پرايد كه داراي مخزن پلاستيكي است و از آلومينيوم ساخته شده، كارايي خيلي بهتري نسبت به مدلهاي قديمي داره كه مسي بودن اما يكبار مصرف هستن و زماني كه خراب شدن ديگه قابل تعمير و بازسازي و سيخ زدن و..نيستن و كامل بايد تعويض بشه.
توصيه ميكنم قبل از ريختن آب رادياتور و ضد جوش ، حتما وضعيت درب ترموستات، رادياتور، و واتر پمپ را هم چك كنين چون خود ضد جوش و ضد زنگها و البته ضد يخ( كه تركيبات مشابه دارن) داراي خاصيت خورندگي و پاك كنندگي زنگهاست و ميتونه زنگهايي كه هنوز باقي مونده را پاك كنه كه اين باعث باز شدن يه سري منافذ در رادياتور، درب ترموستات و واترپمپ ميشه و نشتي آب بوجود مياد.
پولكهاي موتور و سر سيلندر رو هم چك كنين چون اونها هم ممكنه پوسيده باشن و داراي نشتي باشن و يا بعدا سوراخ بشه و مشكل بوجود بياره. همينطور رادياتور بخاري و كلا همه قطعاتي كه با آب در تماس بودن ، منجمله كاربراتور و سيستم ساسات اون كه داراي لوله هاي اتصال آب گرم هست.
ماشين شما حالت يه بيماري رو داره كه بايد مرحله به مرحله درمانش رو جلو ببرين و با دلسوزي و مراقبت به تمام اين موارد برسيد و از صحت و سلامت هر بخش مطمئن بشيد تا به حالت اوليه و استاندارد خودش برگرده.

واقعا ممنون از شما مشکل اصلی درب رادیاتور بود ، تعویضش کردم با اینکه دیگه اون مشکل پیش نیومد به تعمیرکار گفتم کارهایی که شما گفتین رو انجام بده ؛ (تخلیه آب و شست و شو رادیات و .. و ریختن ضد یخ و .. ) گفت یه 2 روزی باش یرم اگه مشکل به وجود نیومد برم ضد یخ و ... بریزم بازم ممنون از شما

oghyanoos
22-11-2012, 18:09

Mahdi/s
23-11-2012, 22:30
ســـلام.......

اين چيه زير داشتبرد....؟//// به تو و بيرون فشار دادم چيزي نشد.....360 درجه كامل ميچرخيد..روش يه فلش سفيد رنگ هم داره...../405/2000

405 ديگه ايي موجود نبود چك كنم....پرشيا رو چك كردم نداشت.....

kasra2002
24-11-2012, 02:27
بله 2000 هست.....درمورد سيم گاز بيشتر توضيح ميدي..؟؟يعني چي بالاس...و سر جاش كجاست كه بايد بره..؟؟ممنون....

دوست من دندانه هایی رو می بینید که با یک پین خاری وصل شده اونو جوری تنظیم کنید که هم سیم درونی شل نباشه و هم روکش سیم کج و از جای خود برون نزنه

kasra2002
24-11-2012, 02:34
دوست عزیز این سوال چندین بار پاسخ داده شده موتور xu7 چیزی بنام فیلر نداره و بجای اون پدیده ای بنام شم هست که تنظیم اون راحت بهم نمیریزه وو با باز کردمن میل سوپاپ امکان پذیر می شه . و یک سری پولک وظیفه تنظیم فاصله رو بر عهده دارند و نیازی به تنظیم دورههای معمولا پیش نمیاد

kasra2002
24-11-2012, 02:36
دوستان بطور تجربی دیدم که ماشینی که از روز نو همیشه دارای آب رادیاتور خوب و ضد یخ بوده باز هم زنگ و جرم بسیاری ر رادیاتور و سیلندر بوجود آمده و حتی آب قهوا ای شده ای از چی می تونه باشه ....................... سوال پست صفحه 184 هم بی پاسخ ماند .ممنون

camaro lt
24-11-2012, 09:10
بطور تجربی دیدم که ماشینی که از روز نو همیشه دارای آب رادیاتور خوب و ضد یخ بوده باز هم زنگ و جرم بسیاری ر رادیاتور و سیلندر بوجود آمده ......
كاملا طبيعيه كه اين اتفاق رخ بده.
توضيح دقيق قضيه: آب معمولي خيلي سريع باعث زنگ زدن شده و كارايي و كيفيت خوبي نداره. بخاطر همين از آب رادياتور استفاده ميشه.
در حال حاضر آب رادياتور موجود در بازار( بشرط داشتن كيفيت مناسب) براي خودرو استفاده ميشه، اما توجه داشته باشين كه آب رادياتور هم به تنهايي نميتونه جلوي زنگ زدگي رو بگيره، چون در طي مدتي كه در موتور استفاده بشه، بخاطر سرد و گرم شدنهاي ممتد و طولاني و همينطور تركيب شدن با ناخالصيهاي وارد شده به آب رادياتور، كارايي خودش رو از دست ميده.
در اين حالت باز هم دوباره زنگ زدگي پيش مياد، منتها شدت اون و فاصله زماني ايجاد اين زنگ زدگي كمتر از آب معمولي هست. بفرض اگر آب معمولي در مدت يك ماه زنگ زدگي پيدا بكنه، آب رادياتور در فاصله 3 تا 5 ماه اين مشكل رو بوجود مياره.
براي رفع اين مشكل از مكملهاي آب رادياتور كه اونها رو بنام ضد يخ/ جوش/زنگ ميشناسيم استفاده ميكنند كه با تركيب شدن در آب رادياتور و با توجه به شرايط آب و هوايي منطقه، جلوي زنگ زدگي و رسوب گذاشتن رو در طولاني مدت ميگيره.
اما باز هم اين به تنهايي كافي نيست چون اون مواد تكميل كننده هم بعد از مدتي كارايي خودشون رو مثل وضعيت آب راديات از دست ميدن.
بنابر اين بايد هر چند وقت يكبار ، مقداري از اين مواد تكميل كننده رو دوباره به آب رادياتور اضافه كرد. مثلا هر سه يا چهار دفعه اي كه آب رادياتور رو به ماشين اضافه ميكنيم( موقع كم شدن آب رادياتور) يكبار هم از اين مواد تكميل كننده اضافه ميكنيم تا خاصيت ضد زنگ و رسوب بودن مواد موجود در آب رادياتور در حد بالا حفظ بشه.
و در نهايت كل آب رادياتور رو بايد سالي يكبار كاملا عوض كرد و از آب رادياتور جديد و مواد تكميل كننده تازه استفاده كرد.
در اين فرم نگهداري ( كه خودم سالهاست انجام ميدم و نتيجه خيلي خوبي هم گرفتم)زنگ زدگي وجود نخواهد داشت و اگر هم باشه بسيار ناچيز و جزئي است.
گاهي اين مكملهاي ضد يخ/جوش/زنگ رو با آب معمولي يا آب مقطر قاطي ميكنن كه البته از آب معمولي ريختن بهتره اما چندان مناسب نيست.
آب برفك يخچال، تصفيه كننده هاي خانگي، آب تقطير شده از كولرهاي گازي، آب معدني، آب جوشيده و كلا هر آبي كه بجز آب رادياتور استاندارد باشه براي رادياتور مضر بوده و حتي تركيب اون با مكمل هم چندان تاثير مثبتي نداره.

سلام دوستان پرشیا xu7 دارم مدت کوتهیه که مخصوصا وقتی ماشین یکم سرد تره و یا اگه دنده گاز کم و زیاد کنم یه حلت توک شدید به ماشین وارد میشه.....
من تصور ميكنم مشكل ماشين شما هنوز رفع نشده و اون دياك زدن چندان حرفه اي و اصولي نبوده.
تجربه كاري من ميگه كه اكثريت كساني كه داراي تنظيم موتور هستن و دياك ميزنن سواد و تجربه كافي براي اين كار رو ندارن و صرفا با خريد يه سيستم تنظيم موتور و يه دوره كوتاه ابتدايي و آموزش اوليه( بدون اينكه مباني دقيق و درست و علمي اون رو بدونن) وارد بازار كار ميشن و حالا چقدر مشكل بوجود بياد ديگه معلوم نيست.
بارها و بارها افرادي ميان و درخواست نصب آگهي افتتاح تنظيم موتور خودشون رو در فروشگاه ميكنن كه البته من هم انجام ميدم منتها بعد از چندتا سوال و جواب ساده از اون شخص و يا تجربه مشتريها كه با اون داشتن متوجه ميشم اين كاره نيست.
در طي تمام اين مدت تنها يك نفر رو ديدم كه واقعا وارد بوده و هر كاري انجام داده درست و دقيق بود و مشكل رفع شده. و البته خودش هم ميگفت كه درصد زيادي از مشكلات خودروهاي جديد بخاطر برنامه و اشتباهاتي برنامه اي و به اصطلاح خطا در برنامه يا همان Error رخ ميده كه بايد پيدا، و رفع بشه و گاهي هم برنامه جديد جايگزين كرده و آپ ديت كنن كه البته كمتر كسي اين كار رو ميكنه.
فكر ميكنم بايد اول با پرس و جو بگرديد و از كساني كه به تنظيم موتور مراجعه كردن بپرسيد كه چه نتيجه اي گرفتن و اگر خوب بوده اون تنظيم موتور كجاست؟ توي اين صنف هم مثل همه اصناف ديگه خوب و بد و ضعيف و قوي وجود داره.

oghyanoos
24-11-2012, 11:11
دوست عزیز این سوال چندین بار پاسخ داده شده موتور xu7 چیزی بنام فیلر نداره و بجای اون پدیده ای بنام شم هست که تنظیم اون راحت بهم نمیریزه وو با باز کردمن میل سوپاپ امکان پذیر می شه . و یک سری پولک وظیفه تنظیم فاصله رو بر عهده دارند و نیازی به تنظیم دورههای معمولا پیش نمیاد
در این موتور بادامک بر روی کاسه ای ضربه میزنه و سر سوپاپ هم توسط کاسه ضربه میخوره.
این شیم کجا قرار میگیره؟ در زیر کاسه و بالای سر سوپاپ؟؟
اسم این کاسه چیه؟ همون کاسه تایپیت هست اسمش؟

kasra2002
24-11-2012, 13:22
در این موتور بادامک بر روی کاسه ای ضربه میزنه و سر سوپاپ هم توسط کاسه ضربه میخوره.
این شیم کجا قرار میگیره؟ در زیر کاسه و بالای سر سوپاپ؟؟
اسم این کاسه چیه؟ همون کاسه تایپیت هست اسمش؟
بله دوست من . در زیر اون کاسه و فاصله اونو با سوپاپ پولک هایی قرار می دن که با مالش بادامک به کاسه کارو انجام بده و مثل موتور های دارای اسبک نیست که فیلر با پیچ و مهره تنظیم داشته باشه

kasra2002
24-11-2012, 13:29
من تصور ميكنم مشكل ماشين شما هنوز رفع نشده و اون دياك زدن چندان حرفه اي و اصولي نبوده.
تجربه كاري من ميگه كه اكثريت كساني كه داراي تنظيم موتور هستن و دياك ميزنن سواد و تجربه كافي براي اين كار رو ندارن و صرفا با خريد يه سيستم تنظيم موتور و يه دوره كوتاه ابتدايي و آموزش اوليه( بدون اينكه مباني دقيق و درست و علمي اون رو بدونن) وارد بازار كار ميشن و حالا چقدر مشكل بوجود بياد ديگه معلوم نيست.
بارها و بارها افرادي ميان و درخواست نصب آگهي افتتاح تنظيم موتور خودشون رو در فروشگاه ميكنن كه البته من هم انجام ميدم منتها بعد از چندتا سوال و جواب ساده از اون شخص و يا تجربه مشتريها كه با اون داشتن متوجه ميشم اين كاره نيست.
در طي تمام اين مدت تنها يك نفر رو ديدم كه واقعا وارد بوده و هر كاري انجام داده درست و دقيق بود و مشكل رفع شده. و البته خودش هم ميگفت كه درصد زيادي از مشكلات خودروهاي جديد بخاطر برنامه و اشتباهاتي برنامه اي و به اصطلاح خطا در برنامه يا همان Error رخ ميده كه بايد پيدا، و رفع بشه و گاهي هم برنامه جديد جايگزين كرده و آپ ديت كنن كه البته كمتر كسي اين كار رو ميكنه.
فكر ميكنم بايد اول با پرس و جو بگرديد و از كساني كه به تنظيم موتور مراجعه كردن بپرسيد كه چه نتيجه اي گرفتن و اگر خوب بوده اون تنظيم موتور كجاست؟ توي اين صنف هم مثل همه اصناف ديگه خوب و بد و ضعيف و قوي وجود داره.

ممنون از پاسخ کاملتون . به پمپ بنزین و قبل از او استپر شک کردم. البته این موضوعی که همیشگی نیست و مسخره و جالب اینجاست که بیشترین اتفاق رو در یک جای مشخصو در یک خیابان مشخص بعد از 8 تا 10 دقیقه اول حرکت و گهگاهی نیز در مسافت هایی با دنده ثابت مثلا 3 یا 4 که مجبور به کم و زیاد کردن گاز بودهه پیش اومده برام

kasra2002
24-11-2012, 13:31
در ضمن دستگاهی که برام نصب کرد از اونا بود که با کامپیوتره و نه لبتاب و یا از اون کوچک ها.. و به خواست خودم و برای هم تنظیم موتور و هم پاک کردن ایرور مهره آب که داشتم نصب کرد

Abdolreza2012
26-11-2012, 03:09
سلام تازیگیا وقتی بنزین میزنم بوی بنزین تو اتاق ماشین میاد این عادیه یا مشکلی هست؟ ماشین 405 glx

kasra2002
26-11-2012, 14:07
سلام به این موضوع عادت می کنید ولی میتونید درپوش بالای باک بنزین قسمتی که گیج قرار میگیره رو چک کنید از زیر صندلی عقب و زیر ماشین

ŞHÍЯÍŃ
26-11-2012, 14:13
سلام تازیگیا وقتی بنزین میزنم بوی بنزین تو اتاق ماشین میاد این عادیه یا مشکلی هست؟ ماشین 405 glx

سلام در پوش و واشر های پمپ بنزینتون رو حتما چک کنید!برای منم همین مشکل پیش اومده بود!پمپ بنزین شکسته بود و بنزین میریخت اطراف پمپ و پر شده بود از بنزین...

oghyanoos
26-11-2012, 14:22
سلام در پوش و واشر های پمپ بنزینتون رو حتما چک کنید!برای منم همین مشکل پیش اومده بود!پمپ بنزین شکسته بود و بنزین میریخت اطراف پمپ و پر شده بود از بنزین...
پمپ بنزین در این خودرو کجا قرار داره؟

Abdolreza2012
26-11-2012, 15:34
سلام در پوش و واشر های پمپ بنزینتون رو حتما چک کنید!برای منم همین مشکل پیش اومده بود!پمپ بنزین شکسته بود و بنزین میریخت اطراف پمپ و پر شده بود از بنزین... ممنون چه طوری چک کنم؟ خودم میتونم چکش کنم یا ببرم پیشه تعمیر کار؟

ŞHÍЯÍŃ
26-11-2012, 15:53
پمپ بنزین در این خودرو کجا قرار داره؟

باید زیر صندلی عقب سمت راست باشه.

ممنون چه طوری چک کنم؟ خودم میتونم چکش کنم یا ببرم پیشه تعمیر کار؟

چک کردنش که نشتی نداشته باشه کار راحتیه!صندلی عقب رو باز کنید از جلوی صندلی بلند کنید صندلی باز میشه بعد اون زیر یه درپوش مشکلی هست که بپیجونیدش باز میشه و پمپ بنزیین اونجاس چک کنید که تر نباشه!

اگر خیس بود احتمالا نشتی داره و باید یا واشر یا در صورت خرابی خود پمپ عوض بشه.معمولا میشه خیس نباشه ولی واشر ها فرسوده شده و بوش میاد داخل اتاق که باید واشر تعویض بشه توسط مکانیک.

Abdolreza2012
26-11-2012, 16:10
باید زیر صندلی عقب سمت راست باشه. چک کردنش که نشتی نداشته باشه کار راحتیه!صندلی عقب رو باز کنید از جلوی صندلی بلند کنید صندلی باز میشه بعد اون زیر یه درپوش مشکلی هست که بپیجونیدش باز میشه و پمپ بنزیین اونجاس چک کنید که تر نباشه! اگر خیس بود احتمالا نشتی داره و باید یا واشر یا در صورت خرابی خود پمپ عوض بشه.معمولا میشه خیس نباشه ولی واشر ها فرسوده شده و بوش میاد داخل اتاق که باید واشر تعویض بشه توسط مکانیک. مرسی ماشین برای زمستونه 90 امکان داره به این زودی واشراش فرسوده شده باشن و یا پمپش خراب باشه؟ اگر نشتی داشته باشه خطرناکه؟

hosein002
26-11-2012, 17:36
دوستانی که ماشینو میبرن دیاگ میزنن
هر وقت ماشینو بردید دیاگ بزنه قبلش به تعمیرکار بگید خطای اونو پاک نکن نشونم بده
بعد که خطا رو دیدید از چیه بگید پاکش کنه
اکثر ماشین ها یه مشکلی دیگه ای دارن و دیاگ نمی خوان ولی تعمیر کار یا نفهمیده یا حالشو نداره همه چیزو چک کنه
الکی میگه خطاشو پاک کردم برو مشکل حل شد و دستمزد میگیره
بعدا شما میبینی ماشین همون مشکل قبلی رو داره

ŞHÍЯÍŃ
26-11-2012, 20:16
مرسی ماشین برای زمستونه 90 امکان داره به این زودی واشراش فرسوده شده باشن و یا پمپش خراب باشه؟ اگر نشتی داشته باشه خطرناکه؟

کار از محکم کاری عیب نمیکنه شاید مربوط به شلنگ های بنزین باشه.ولی چک پمپ کار راحتیه که فکر کنم 5 دقیقه هم زمان نبره!اگر نشتی نداشت حتما ببرید پیش مکانیک چیز های دیگه رو چک کنه!
من اول بوی بنزین رو دست کم گرفتم اما وقتی از کنار پمپ بنزینم 2 لیتر بنزین خالی کردن یاد گرفتم که بنزین توی ماشین شوخی نیست...

دوستانی که ماشینو میبرن دیاگ میزنن
هر وقت ماشینو بردید دیاگ بزنه قبلش به تعمیرکار بگید خطای اونو پاک نکن نشونم بده
بعد که خطا رو دیدید از چیه بگید پاکش کنه
اکثر ماشین ها یه مشکلی دیگه ای دارن و دیاگ نمی خوان ولی تعمیر کار یا نفهمیده یا حالشو نداره همه چیزو چک کنه
الکی میگه خطاشو پاک کردم برو مشکل حل شد و دستمزد میگیره
بعدا شما میبینی ماشین همون مشکل قبلی رو داره

بله دقیقا بیشتر مکانیکا فکر میکنن خطا رو باید پاک کنن :دی نمیگه نگاه کنم ببینم خطا برای چیه!گاهی بعضی خطاها برای خرابی یه قسمت ماشینه.مثل کوئل ما که خراب بود و مکانیک همش خطاش رو پاک میکرد :دی

آخر بعد دو روز موندن ماشین توی نمایندگی عقل کل ها فهمیدن که خطا برای کوئل هست و تعویض اش کردن :دی

kasra2002
26-11-2012, 21:12
امروز که در بارنگی شدید بیرون رفتم مشکلم بطرز فجیحی بد تر شده بود و ماشین توی دنده 2 و 3 خیلی ریپ میزد و خلاص خوب گاز می خوره و وقتی از خیابون مورد نظر رد شدم یعنی پس از 10 دقیقه کار کرد ماشین بطرز عجیبی درست شد . مثل همیشه اینم بگم که امپر اب ماشین روی 75 بود که باز مشکل داشت (پرشیا 87)

oghyanoos
26-11-2012, 22:25
در موتور xu7 که فنر سوپاپ وجود نداره، کار بستن سوپاپ چگونه انجام میشه؟؟

kasra2002
27-11-2012, 00:48
فکر نمی کنم همچین چیزی باشه ها شما از کجا شنیدین که فنر نداره؟
این موتور فقط اسبک نداره که ربه بزنه و بجای اون میل بادامک سوپاپ هست که با مالش این کارو انجام میده

Mahdi/s
27-11-2012, 12:45
ســلام...
دوستان كسي نميدونه توي پست 1854 اوني كه زير داشبرد هست ..چيه و كارش چيه...؟؟

kasra2002
27-11-2012, 13:15
دوست عزیز خیلی مشخص نیست با وجود اینکه ماشین شما 2000 و مدل پایینه امکان هر چیزی وجود داره ممکنه اگه ماشینو دست دو خریده باشید نفر قبلی چیزی نصب کرده باشه . بیبینید سیم برق وصله یا سیم مثل سیم گاز به پشتش. ببینید به کجا وصله شاید کلید چراغی اضافه مثلا مه شکن بوده یا دزد گیر . و شاید دریچه ای چیزی اگه میتونید این اطلاعات و عکس بذارید تا بیشتر بشه کمک کرد

kasra2002
27-11-2012, 13:21
و چیزیایی که با توضویح دقیق تر شما با زمشخص میشه حتی میتونه ترموستات دیتس برای کولر هم باشه و یا از راه درو نمیشه تشخیص داد شاید کلید کشیدنی باشه نه چرخیدنی به هر حال اطلاعات کاملتری بدین لطفا . و جای اون آیا زیر فرمان هست کا سمت راست ماشین

Mahdi/s
27-11-2012, 18:17
ســلام.....

اگه ماشینو دست دو خریده باشید نفر قبلی چیزی نصب کرده باشه . بیبینید سیم برق وصله یا سیم مثل سیم گاز به پشتش. ببینید به کجا وصله شاید کلید چراغی اضافه مثلا مه شکن بوده یا دزد گیر بله دست دو هست....اما مطمئنم براي مه شكن يا دزد گير نيست.....

و چیزیایی که با توضویح دقیق تر شما با زمشخص میشه حتی میتونه ترموستات دیتس برای کولر هم باشه و یا از راه درو نمیشه تشخیص داد شاید کلید کشیدنی باشه نه چرخیدنی به هر حال اطلاعات کاملتری بدین لطفا . و جای اون آیا زیر فرمان هست کا سمت راست ماشینشايد شايد همون ترموستاتي كه ميگيد باشه چون پشت اون يه چيزي هست شبيه فن..فكر ميكنم به كولر ربط داشته باشه...اما به اون وصل نيست.....دوباره امتحان كردم كشيده نميشه فقط ميچرخه.....وزير داشبرد سمت شاگرد هست....

توس عكس ها تقريبا.مشخصه..يه سيمي كه شبيه سيم گاز هست از يه طرف بهش وصل شده و از طرف ديگه سوكت برق داره جفت سيم ها هم مشخص نيست كه از كجا اومده و به كجا ميره..:31:

Переклад не
27-11-2012, 19:00
ســلام.....
بله دست دو هست....اما مطمئنم براي مه شكن يا دزد گير نيست.....
شايد شايد همون ترموستاتي كه ميگيد باشه چون پشت اون يه چيزي هست شبيه فن..فكر ميكنم به كولر ربط داشته باشه...اما به اون وصل نيست.....دوباره امتحان كردم كشيده نميشه فقط ميچرخه.....وزير داشبرد سمت شاگرد هست....

توس عكس ها تقريبا.مشخصه..يه سيمي كه شبيه سيم گاز هست از يه طرف بهش وصل شده و از طرف ديگه سوكت برق داره جفت سيم ها هم مشخص نيست كه از كجا اومده و به كجا ميره..:31:

از کسی که خریدی بپرس اون کلیده چیه

oghyanoos
27-11-2012, 19:45
فکر نمی کنم همچین چیزی باشه ها شما از کجا شنیدین که فنر نداره؟
این موتور فقط اسبک نداره که ربه بزنه و بجای اون میل بادامک سوپاپ هست که با مالش این کارو انجام میده
آره فنر نداره.
دوستان کسی نیست اطلاعاتی در این باره بده؟

kasra2002
27-11-2012, 21:49
دوست عزیز همینه دیگه 1880
تنها تفاوتش اینه که هیچ ضربه ای وارد نمیشه و با مالش اسبک سوپاپ پایین میره

kasra2002
27-11-2012, 21:50
دوست عزیز دقیقا ترموستاته که احتمالا بصوزت دستی بروی کولر شما نصب شده تا هوا رو تنظیم کنه
شما کولر رو روشن کنید و با کم کردن این ترموستات ببینید کمپرسور خاموش میشه

alipencia
27-11-2012, 23:13
سلام اساتید...من پراید دارم جلوبندیش سر و صدا داره...بردم تعمیرکار گفت جلوبندیت باید تعمیر بشه و جلو رو زد رو جک چرخ و تکون داد لق میزد گفت جعبه فرمون هم باید باز بشه...من قبلا یکی از دوستام جعبه فرمون رو باز کرد بعدش فرمونش به شدت سفت شد...میخواستم بدونم الزاما جعبه فرمون باید باز بشه یا بهش دست نزنم فقط بگم جلوبندی رو تعمیر کنه؟

camaro lt
28-11-2012, 00:05
من پراید دارم جلوبندیش سر و صدا داره...
توي پرايد، عمدتا مشكل جلوبندي از بوشهاي طبق و لاستيكهاي موجگير بوجود مياد. و در مرحله بعدي خرابي سيبك طبق.
جعبه فرمان پرايد استهلاك كمي داره و اگر هم مشكلي داشته باشه بيشتر در سمت قُر قُري ها ( دوتا بازوي خارج شده از دو سمت جعبه فرمان) و سر روتها ( يا همان سيبك فرمان كه به انتهاي قُر قُري ها وصل ميشن و در نهايت به سگدست متصل هستند) بوجود مياد. گاهي هم لقي بخاطر خرابي بوش جعبه فرمان هست.
تجربه نشون داده كه بايد پيش چند تعميركار ببريد و گفته ها رو با هم چك كنين.
ميتونين با چند تست ساده هم خودتون متوجه بشيد كه خرابي از كجاست؟
از يك نفر بخواهيد كه فرمان رو مرتبا و با سرعت به اندازه اي كه فقط تايرها مختصري تكان بخورن، به چپ و راست حركت بده و شما با نگاه كردن به اتصالات متوجه بشيد كه حركت در كجا هرز ميره يا اصطلاحا خلاصي داره؟
با جك زدن زير ماشين و بلند كردن اونهم ميتونين اين آزمايش رو انجام بديد و نتايج رو مقايسه بكنين.
اينجوري بخش زيادي از مشكل رو متوجه ميشيد و احيانا از هزينه كردن اضافي ( و يا كلاه به سر رفتن توسط تعميركاران بي وجدان!) جلوگيري ميكنين.

oghyanoos
28-11-2012, 23:01
دوستان یه نفر درباره باز و بسته شدن سوپاپ در موتور xu7 توضیح بده

kasra2002
29-11-2012, 01:20
با پوزش و اجازه استادان میل سوپاپ یا میلبادامک در این موتور تشکیل شده از یک میله دارای 8 حلقه بادامی شکل که پشت سر هم و بصورت یکپارچه قرار گرفته اند که طرف بلندای بادامی هر حلقه با دیگری متفاوت بوده و هر کدام در جای مخصوصی می باشد . این میله بر روی سرسیلندر و روی سوپاپ ها نصب می گردد و بوسیله تسمه دندانه دار بنام تسمه تایمینگ به میل لنگ متصل است و به گردش در میاید . تعداد 8 عدد سوپاپ (4 دود و 4 سوخت) در سر سیلندر این موتور موجود است که همانند بقیه موتور ها هر کدام بوسیله یک فنر و خار محافظ به سر سیلندر چسبیده و در حالت بسته قرار دارند . کاسه ای روی هر کدام از این سوپاپ ها را می پوشاند انتهای این کاسه ها در تماس مستقیم با بادامک ها بوده که بنابراین با چرخش میل سوپاپ و رسیدن نوک هر بادامک به ای کاسه آن را به پایین هل داده و بنابر این باعث باز شدن سوپاپ مربوطه در زمان در نظر گرفته شده می گردد . با ادامه چرخش میل سوپاپ و گذشتن بادامک از نقطه اوج خود بار دیگر فنر قوی سوپاپ باعث چسبیدن آن به سر سیلند گشته و آن را مجددا بسته نگاه میداردبنابراین بادامک در حال مالیده شدن به کاسه بوده و با هل دادن آن به پایین باعث فشرده شدن و باز شدن سوپاپ می گردد . حال برای تنظیم مقدار و زمان دقیق باز شدن هر سوپاپ ( در حد میکرون و میلی ثانیه - همانند فیلر گیری - در اثر سایش و ... ) در زیر کاسه ها و فاصله بین آن با ته سوپاپ از پولک های بسیار نازکی بسته به تنظیم مورد نظر استفاده گردیده که موتور را از عمل فیلر گیری بی نیاز می نماید ...باز هم پوزش می خوام

pedramb66
29-11-2012, 19:12
با سلام. ما یه پژو پارس داریم که چند وقتیه صبحا(وقتی موتور سرده) وقتی میخوام روشنش کنم خیلی بد روشن میشه. اول که استارت خیلی بد میخوره. زور میزنه که استارت بزنه. وقتی هم که میخواد روشن شه زودی خواموش میشه. دو سه بار اینجوری میشه. وقتی که روشن شد اولش یه مقدار دود از اگزوز بیرون میاد بعدش دیگه خوبه. میخواستم بدونم باتریش مورد داره یا چیز دیگش. باتریشم از ایناست که روش نشانگر داره. وقتی خوبه سبزه وقتی شارژ نداره سفید و وقتی فاسد شده قرمزه. در حال حاضر سبزه. ممنون.

kasra2002
29-11-2012, 19:35
به نشانگر باتری توجه نکنید چون معمولا سفید نمی شه - شما 90 درصد باتری تون دیگه خرابه مخصوصا اگه دو سال از عمرش گذشته - مدل ماشینتون رو نگفتید . تنظیم موتور یادتون نره - در ضمن اگه سخت استارت می خوره اضلا گاز ندید و سوییچ رو باز بذارید و بعد از 10 ثانیه استارت بزنید- اگه خاموش شد یکم صبر کنرد دوباره روشن کنید -

pedramb66
29-11-2012, 21:01
به نشانگر باتری توجه نکنید چون معمولا سفید نمی شه - شما 90 درصد باتری تون دیگه خرابه مخصوصا اگه دو سال از عمرش گذشته - مدل ماشینتون رو نگفتید . تنظیم موتور یادتون نره - در ضمن اگه سخت استارت می خوره اضلا گاز ندید و سوییچ رو باز بذارید و بعد از 10 ثانیه استارت بزنید- اگه خاموش شد یکم صبر کنرد دوباره روشن کنید -

ممنون. مدل هشتادو چهار هست. باتری هم دو سال بیشتره روش گذاشتیم. فقط هم وقتی تو روز برای اولین بار میخوام روشن کنم اینجوریه. بعدش دیگه راحت استارت میخوره و روشن میشه. بعضی مواقع هم پیش میاد در طول روز که اصلا روشن نمیشه. استارت میخوره ولی روشن نمیشه. باید سوییچ رو کامل در بیارم دوباره استارت بزنم. همین امروز اینجوری شد. دو سه بار سوییچ رو در اوردم جا زدم روشن شد. البته صبح روشنش کرده بودم.

kasra2002
29-11-2012, 21:06
ممنون. مدل هشتادو چهار هست. باتری هم دو سال بیشتره روش گذاشتیم.
شیشه بالابر رو امتحان کنید کند شدخ حتما . پس باتری رو هم عوض کنید وشمع ها و ف ل ط ر بنزین رو چک کنید برای دود سیاه

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-11-2012, 23:30
شیشه بالابر رو امتحان کنید کند شدخ حتما . پس باتری رو هم عوض کنید وشمع ها و ف ل ط ر بنزین رو چک کنید برای دود سیاه

سلام .
دودِ سیاه علامتِ این هست که بنزینِ زیادی واردِ سیلندرها میشه . این مشکل ارتباطی با فیل تر بنزین نداره . فیل تر بنزین اگر کثیف باشه و خوب بنزین رد نکنه , در سرعتِ زیاد ماشین ریپ میزنه چون بنزین خوب بهش نمیرسه .
حالا با توجه به اینکه موتور کاربراتوری هست یا انژکتوری, باید دید چرا بنزینِ بیش از حد میره تو سیلندرها .
اگر کاربراتوری باشه به احتمال زیاد از کیتِ کاربراتور هست .
در ماشین انژکتوری یا از استپر موتور هست یا از برنامه ی کامپیوتر و دیاگ لازم داره یا سنسور مپ ایراد داره.
یا همونطور که گفتین شمعها هست که یا جنسش بده یا پلاتینهاش تنظیم نیست.

کثیف بودنِ فل تر هوا هم باعث بالا رفتن مصرف و دودِ سیاه میشه اما به مقدار کم .

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-11-2012, 23:50
با سلام. ما یه پژو پارس داریم که چند وقتیه صبحا(وقتی موتور سرده) وقتی میخوام روشنش کنم خیلی بد روشن میشه. اول که استارت خیلی بد میخوره. زور میزنه که استارت بزنه. وقتی هم که میخواد روشن شه زودی خواموش میشه. دو سه بار اینجوری میشه. وقتی که روشن شد اولش یه مقدار دود از اگزوز بیرون میاد بعدش دیگه خوبه. میخواستم بدونم باتریش مورد داره یا چیز دیگش. باتریشم از ایناست که روش نشانگر داره. وقتی خوبه سبزه وقتی شارژ نداره سفید و وقتی فاسد شده قرمزه. در حال حاضر سبزه. ممنون.

سلام .
باتریِ ماشینتون از نوع "اتمی" هست که شارژ اولیه لازم نداره و کارائیش خیلی بهتر از باتریهای معمولی هست .
بهترین نوعش در دنیا AC DELCO ساختِ امریکا هست که نوع درجه یکش 6 سال گارانتی داره!!!
همونطور که گفتین وقتی علامتِ باتری سبز هست یعنی شارژ هست و مشکلی نداره.
شما این چیزها رو چک کنید:
1- مطمئن بشید که قدرتِ باتری (آمپرش) برای ماشینتون مناسب باشه.
2- بستهایِ باتری رو باز کنین و سمباده بزنین تا مطمئن بشید که خوب وصل شده به باتری و خوب برق رد میکنه .
3- سیم برق استارتر رو هم چک کنید که چرب و کثیف نباشه و درست برق رو رد کنه .

4- اگر اینها درست بود و ماشینتون قبلا خوب استارت میخورده , پس استارتر ممکنه نیم سوز شده باشه البته اگر فقط در سرما زور میزنه پس سیم پیچش ایرادی نداره و
============================
در موردِ دود سیاه, متهم اول همون اِستِپِر موتور(موتور پله ای) هست چون در دور آرام (SLOW) کار تنظیم مقدار سوخت و هوا با اِستِپِر موتور هست.
از برنامه ی کامپیوتر هم ممکنه باشه که با دیاگ معلوم میشه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2012, 00:23
دوستان عزیز
متاسفانه بنزین ایران کیفیتش پائین هست و اکتانش استاندارد نیست و در زمستان باعث میشه ماشین درست کار نکنه .
اگر در مناطق خیلی سرد مثل شهرکرد هستین بهتره در زمستان از octan booster تقویت کننده ی اکتان استفاده کنید .
اگر نمیدونید چیه تو google image بنویسیدش تا عکسهاش رو ببینید.
اما در مصرفش افراط نکنید .

kasra2002
30-11-2012, 02:09
دوست عزیز ممنون از توضیحاتتون . فقط اینکه کیفیت باتری های چینی و کره ای در ایان متاسفانه جوری است که قبل از فاسد شدن مواد درون آن ( اکسپایر شدن) ممکنه از لحاظ داخلی قطع بشه و اول ضعیف شدن و بعد از کار افتادن رو داره . من خودم دو عدد از این باتری ها رو دارم delkor هستند که هردو پس از دو تا سه سال ابتدا مقداری ضعیف و سپس از کار افتادند . هردو علامت سبز شارژ رو دارند . و حتی یکی از آنها پس از شارژ بادستگاه چند ماهی را نیز دوباره کار کرد ولی پس از آن دستگاه تستر هم خالی شدن سریع باتری را نشان می داد . این باتری ها وقتی خراب می شوند ممکن است پس از شارژ یک یا دوبار هم استارت بزنند . و بارز ترین نشانه آن در خودرو های خانواده پژو سخت شدن بالا و گایین رفتن شیشه بخصوص شیشه سمت راست (شاگرد) می باشد. که حتی با چراغ جلو هم قابل تشخیص نیست. متاسفانه بدلیل ... گارانتی باتری ها از 1 سال یه سه ماه کاهش یافته و خیلی از برند ها نیز اصلا گارانتی ندارند . برای پرشیا باتر 74 آمپر مناسب ترین است (پرشیا 84 با موتور xu7 عرضه شده) - در مورئ ف ی ل ط ر بنزین هم منظورم این بود که با کثیف شدن امکان کاهش ورود بنزین و در نتیجه عدم روشن شدن بموقع و ورود بنزین زیاد به سیلندر می باشد. با تشکر از شما که استپر موتور را نیز یاداوری نمودید. پوزش از شما استاد گرامی

kasra2002
30-11-2012, 02:12
دوستان در مورد ماشین خودم (پرشیا 87 با توجه به مشکلی که پست های قبلی گذاشتم ) به نظر تون بنزین سوپر یکبار بزنم یا مکمل خاصی (برند خاص) یا نوع مخصوصی رو برای من پیشنهاد می دین . ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2012, 23:22
سلام دوستان .
وایر شمع از چیزهائی هست که معیوب بودنش باعث بد کار کردنِ موتور و بالا رفتن مصرف بنزین میشه . اگر وایر شمع ماشینتون کیفیتِ خوبی نداره میتونین از وایر شمع ماشینهایِ ژاپنی یا آلمانی یا امریکائی یا حتی کره ای استفاده کنید .
فقط کافیه سر و تَهش و طولش مناسب باشه برای ماشین شما . درسته گرانتره اما خیلی بیشتر عمر میکنه و کارائیش هم خیلی بهتر از ایرانی و چینی هست .

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2012, 23:42
بلبرینگها و کاسه نمدها هم استاندارد هستند در همه ی دنیا و اگر بلبرینگهای موتور یا چرخهای ماشینتون چینی یا ایرانی هست اصلاً نیازی نیست که اون رو بخرید .
فقط کافیه برید مغازه هائی که تخصصشون فروش انواع بلبرینگ و کاسه نمد هست و بلبرینگ ژاپنی یا اروپائی یا امریکائی یا کره ای بخرید .
گفتنش تاسف آوره اما متاسفانه هنوز در ایران بسیاری از قطعات بی کیفیت تولید میشه و این موضوع رو فقط کسی که قطعات با کیفیتِ خارجی رو دیده و استفاده کرده باشه متوجه میشه .
مثال:
در ایران پمپ بنزینهای پژو خیلی زود میسوزه و میگن از بنزین هست !!!!!! در حالیکه ماشینهایِ خارجی در ایران دارند با همون بنزین سالهای سال کار میکنند و مشکلی براشون پیش نمیاد .

بسیاری از قطعات در ایران عمداً کم کیفیت ساخته میشه تا مردم بدبخت رو بچاپند چون کسی نمیاد ماشین چند ملیونی رو برایِ صد هزار تومن بندازه دور . یعنی مجبورند این قطعات بی کیفیت رو بخرند .

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-12-2012, 00:03
دوستان در مورد ماشین خودم (پرشیا 87 با توجه به مشکلی که پست های قبلی گذاشتم ) به نظر تون بنزین سوپر یکبار بزنم یا مکمل خاصی (برند خاص) یا نوع مخصوصی رو برای من پیشنهاد می دین . ممنون

سلام.
گرچه بنزین باصطلاح سوپر در ایران از بنزین معمولیِ استاندارد هم کمتره یا خیلی زور بزنه باهاش برابری میکنه , اما فکر خوبی هست.
بذارید باک تقریباً خالی بشه و بعد ده پونزده لیتر سوپر بزنین ونتیجه رو ببینید که آیا تاثیر قابل توجه داره یا نه .
راستی قیمت سوپر با عادی چقدر فرق داره الآن؟

shadows_funeral
01-12-2012, 10:19
سلام.
گرچه بنزین باصطلاح سوپر در ایران از بنزین معمولیِ استاندارد هم کمتره یا خیلی زور بزنه باهاش برابری میکنه , اما فکر خوبی هست.
بذارید باک تقریباً خالی بشه و بعد ده پونزده لیتر سوپر بزنین ونتیجه رو ببینید که آیا تاثیر قابل توجه داره یا نه .
راستی قیمت سوپر با عادی چقدر فرق داره الآن؟
آزادش 200 تومن لیتری سهمیه ایش 100 تومن لیتری

kasra2002
01-12-2012, 12:22
بله دیروز سهمیه ای 50لیتر زدم لیتری 500 .... ممنون از شما یه تعمیر کار یکم ترسوندم ولی تنظیم موتور که البته هنوز پیشش نبردم و آشناست گفت که ممکنه از سنسور o2 باشه که با قطع کردن فیشش می خواد تست کنه که خرابه یا نه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-12-2012, 13:19
بله دیروز سهمیه ای 50لیتر زدم لیتری 500 .... ممنون از شما یه تعمیر کار یکم ترسوندم ولی تنظیم موتور که البته هنوز پیشش نبردم و آشناست گفت که ممکنه از سنسور o2 باشه که با قطع کردن فیشش می خواد تست کنه که خرابه یا نه .سلام . بله ,درسته . سنسور اکسیژن خیلی مهم هست که سالم و تمیز باشه وگرنه اطلاعاتِ غلط میده به کامپیوتر.باید چند وقت یک بار باز بشه تمیز بشه خصوصا تو ایران

hosein002
01-12-2012, 21:54
شمع و وایر شمع خوب چی بگیرم برا سمند

ŞHÍЯÍŃ
01-12-2012, 22:06
سلام . بله ,درسته . سنسور اکسیژن خیلی مهم هست که سالم و تمیز باشه وگرنه اطلاعاتِ غلط میده به کامپیوتر.باید چند وقت یک بار باز بشه تمیز بشه خصوصا تو ایران

فکر کنم سنسور اکسیژن 206 دم دست باشه...

چطوری باید تمیز بشه؟؟

اینی هست که دورش خط قرمز کشیده شده؟

ŞHÍЯÍŃ
01-12-2012, 22:12
:31:بعد یه چیزی ماشین ما توی شهر 100/10 میسوزونه.البته این برای زمانی هست که خیلی نرمال رانندگی میکنم :دی

شمع ها عوض شده!سوزن ها شستشو شده پارسال هم دوتاش رو عوض کردم.جلوبندی تازه درست شده.فیلتر هوا فیلتر روغن خود روغن فیلتر بنزین هم تعویض شده ولی باز هم ماشین مصرفش

بالاست!ولی توی جاده 6 تا 7میسوزونه!مشکل از کجاست؟

Actros
02-12-2012, 01:27
:31:بعد یه چیزی ماشین ما توی شهر 100/10 میسوزونه.البته این برای زمانی هست که خیلی نرمال رانندگی میکنم :دی

شمع ها عوض شده!سوزن ها شستشو شده پارسال هم دوتاش رو عوض کردم.جلوبندی تازه درست شده.فیلتر هوا فیلتر روغن خود روغن فیلتر بنزین هم تعویض شده ولی باز هم ماشین مصرفش

بالاست!ولی توی جاده 6 تا 7میسوزونه!مشکل از کجاست؟
زیاد می سوزونه
وایر کی عوض کردی ؟
چند تا کار کرده ماشین ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-12-2012, 01:28
فکر کنم سنسور اکسیژن 206 دم دست باشه...چطوری باید تمیز بشه؟؟اینی هست که دورش خط قرمز کشیده شده؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام . توی عکس درست پیدا نیست اما اگر به گلوی اگزوز وصل هست و سیم داره پس خودشه .باید سیمش رو جدا کنید بعد بازش کنید . اگر پوسیده و خورده شده دیگه عمرش تمومه باید عوض بشه اما اگر سالمه و فقط دود زده و سیاه هست دو سه ساعت بذارینش تو یه استکان بنزین تا خوب خیس بخوره بعدش با تکانهای شدید خوب بشورینش توی بنزین و بعد بذارید خوب خشک بشه و ببندینش .

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-12-2012, 01:55
دوستان عزیز حتماً اطلاع دارید که ماشین روی دور آروم (در حالتِ ایستاده) و سرعت کم بیشتر بنزین مصرف میکنه .
برای همینه که مصرفش توی شهر بیشتر از جاده هست .
حالا اگر سنسور اکسیژن خراب یا کثیف باشه یا وایر شمعها و شمعا درست نباشه یا فیلتر هوا خیلی کثیف باشه یا سنسور مپ ایراد داشته باشه یا برنامه ی کامپیوتر درست نباشه یا بنزین غیر استاندارد باشه یا فیلرها تنظیم نباشه یا دلکو میزان نباشه یا کیتِ کاربراتور کهنه باشه یا کویل ضعیف باشه یا اُرینگِ انژکتورها کهنه باشه و بنزین ازش نشت کنه و تبخیر به یا دربِ باک خراب باشه و تبخیر بنزین شدید باشه یا ارینگِ پمپ داخل باک(شناور) خراب باشه و تبخیر شدید باشه یا لوله های باک تا موتور نشتی و تبخیر داشته باشه , مصرف بنزین بالا میره .

تازه چیزهای دیگه هم اثر داره :
لاستیک کم باد
- رانندگی روی شن و برف و یخ
- خرابی جلوبندی
-بار و مسافر زیاد
- خرابی سیستم کولر و فشار زیاد به موتور (خرابی کمپروسور , کثیفی کندنسر کولر که جلوی ماشین هست و له شدن منافذش و گرفتن منافذش با شن و سنگریزه و حشرات)
- استفاده از کولر
- استفاده از همه ی چراغهای پر مصرف و پروژکتور
- بادِ مخالف
- سربالائی
- بلبرینگهای خراب چرخها
- ترمز دستی که میزان نباشه
- رطوبتِ زیادِ هوا(شرجی)
- موتور خسته و فرسوده (دارایِ پیستونِ گشاد و رینگ خراب) که ضریب کمپرسش پائین اومده

- خرابیِ دیسک و صفحه
-....

mhaf
02-12-2012, 10:44
شمع و وایر شمع خوب چی بگیرم برا سمند

وایر فرانتک بگیر
شمع هم ایکیوم بگیر

n_78
02-12-2012, 11:58
با سلام
بچه ها یه سوال وقتی اب میریزی داخل رادیات ماشین حتما باید هردوتا پیچ را باید هواگیری کرد؟؟
درضمن ماشین ما رادیات بخاریش سوراخ شده بود که عوضش کردیم اب رادیات کم میشد و میومد تو اطاق که تالان دبگه درست شد.
ولی من دیروز رادیات ماشین را پر از اب کردم یه دوری زدم وقتی دوباره رادیات راباز کردم دیدم اصلا اب پیدا نیست با چشم.
میخاستم ببینم این عادیه؟درضمن من فقط یه پیچ ها را هواگیری کردم.
یا اینکه جایی دیگه ماشین اب کم میکنه؟
ماشینم پرشیاست

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-12-2012, 12:32
با سلام بچه ها یه سوال وقتی اب میریزی داخل رادیات ماشین حتما باید هردوتا پیچ را باید هواگیری کرد؟؟درضمن ماشین ما رادیات بخاریش سوراخ شده بود که عوضش کردیم اب رادیات کم میشد و میومد تو اطاق که تالان دبگه درست شد.ولی من دیروز رادیات ماشین را پر از اب کردم یه دوری زدم وقتی دوباره رادیات راباز کردم دیدم اصلا اب پیدا نیست با چشم.میخاستم ببینم این عادیه؟درضمن من فقط یه پیچ ها را هواگیری کردم.یا اینکه جایی دیگه ماشین اب کم میکنه؟ ماشینم پرشیاستسلام .گمان نکنم ماشینهای امروزی که منبع انبساط داره احتیاجی به هواگیری داشته باشه چون سیستم طوری طراحی شده که حبابهای هوا بالاخره به منبع انبساط میرسه . در مورد اینکه بعد از دور زدن دیدین آب کم شده , اگر باز هم آب ریختین و باز هم پس از مدتی کم بشه دیگه از هوا نیست بلکه موتور نشتی داره . اما اگر فقط بار اول کم کرد و دیگه کم نکرد , از هوای توی لوله ها بوده و سیستم خنک کننده مشکلی نداره

oghyanoos
02-12-2012, 20:54
ترموستات 405 شبیه پراید هست؟ یعنی 405 هم مکانیکی هست؟

hosein002
02-12-2012, 21:46
وایر فرانتک بگیر
شمع هم ایکیوم بگیر
باسلام
میشه قیمت رو هم لطف کنی حدودشم باشه کافیه

camaro lt
02-12-2012, 22:50
همه ترموستات ها بوسيله حرارت باز و بسته شده و داراي خاصيت بيمتال ( دوفلز با ضريب انبساط و انقباض متفاوت) هستند.

منتها شكل و فرم اونها تا حدي فرق داره. مثلا مال پرايد با پژو فرق داره و نميشه به جاي هم استفاده كرد اما مدلهاي پيكاني با شورلت تناسب خوبي دارن و ميشه براي هردو نمونه خودرو استفاده كرد.

Hamid Reza
02-12-2012, 22:56
سلام
ترمز ماشینم تو ترمزهای ناگهانی پایین میگیره
تو ترمزهای معمولی خوب عمل میکنه ولی وقتی یه دفعه ترمز میگیرم میره پایین تر از حالت عادی میگیره
مشکلش چیه؟

یه مشکل دیگه اینکه وقتی بنزین ماشینم به یک چهارم میرسه شتاب ماشین به طرز کاملا محسوسی افت میکنه و طول میکشه ماشین سرعت بگیره ولی هر روقت باک رو تا آخر پر میکنم ماشین شتابش خوب میشه .
ماشین 405 هست و یک چهارم باک یعنی هنوز 17 18 لیتر بنزین تو باکه ولی نمیدونم چرا شتاب ماشین کم میشه

camaro lt
02-12-2012, 23:26
در مورد ترمز دلايل زيادي ميتونه وجود داشته باشه كه بيشترين اونها خرابي بوستر ترمز، خرابي سوپاپ بوستر ترمز، خرابي لوازم داخل پمپ ترمز اصلي است.

تمام اينها بايد از نزديك چك بشه تا ببينين كدوم مورد بوده.

در مورد شتاب كم در زمان كم شدن بنزين ميتونه به علت ضعيف شدن پمپ بنزين باشه كه ديگه نميتونه اون مقدار كم بنزين رو از ته باك بكشه و با فشار مناسب به انژكتورها برسونه و به همين دليل شتاب و قدرت ماشين كم ميشه.

پمپ رو باز كنين و فيل تر اون رو تميز كنين. مقدار پرتاب بنزين رو از لوله متصل به ريل سوخت چك كنين( در هر دو زمان پر و خالي بودن باك) و اين تفاوت رو مقايسه كنيد و در صورت لزوم پمپ نو بجاش بگذاريد.

heinrich_himmler
03-12-2012, 00:16
اين گفته‌ى حقير رو هميشه آويزه‌ى گوش كنيد: نمايندگى‌ها تعويض‌كار هستند، نه تعميركار.
در بهترين حالت، يه تعويض واسكازين گيربكس مشكل شما رو حل مى‌كنه. بدترين حالت هم اينه كه اصطلاحا آب‌هويج گرفته باشى و .... دنده‌هاى گيربكس رو به هم پيوند داده باشى كه در اين صورت بايد كلى هزينه كنى.
شما يه كم بيشتر اطلاعات بده ببينيم بلايى سر جعبه‌دنده آوردى يا اينكه ماشين نو خريدى و از اول مشكل داشته...

با سلام. یه مدتیه این دیدگاه همه جا فراگیر شده که نمایندگیها تعویضکارن نه تعمیرکار!
میخوام یکم در این مورد توضیح بدم:
ببینید سیستم دریافت و پرداخت کلیم نمایندگی و همچنین تعهدات نمایندگی به خودروساز یا قطعه ساز به این شکله که حق ایجاد هیچگونه تغییر یا تعمیری مگر با دستور مستقیم اون دو و فقط تا حد همون دستور رو نداره!
ضمنا قطعات جدید اکثرا یکبار مصرف طراحی و تولید میشن و بعد از خرابی یا فاقد شرایط تعمیرن یا اگرم تعمیر بشن دیگه نه عمر و نه کارایی گذشترو دارن.
امروز حتی قطعاتی مثل گیربکس یا موتور رو هم مستقیما تعویض می کنن برای بعضی خودروها و یک بخش این قضیه برمیگرده به همون یکبار مصرف شدن پروسه طراحی محصول.
تو این حالت نمایندگی و مکانیک حق یا توان دستکاری در قطعه رو ندارن کما اینکه بیرون هم روی اکثر قطعات دیگه تعمیر خاصی صورت نمیگیره و الان دیگه اکثر خرابیها با تعویض قابل حله.
ممنون و متشکر.

heinrich_himmler
03-12-2012, 00:17
سلام
ترمز ماشینم تو ترمزهای ناگهانی پایین میگیره
تو ترمزهای معمولی خوب عمل میکنه ولی وقتی یه دفعه ترمز میگیرم میره پایین تر از حالت عادی میگیره
مشکلش چیه؟

یه مشکل دیگه اینکه وقتی بنزین ماشینم به یک چهارم میرسه شتاب ماشین به طرز کاملا محسوسی افت میکنه و طول میکشه ماشین سرعت بگیره ولی هر روقت باک رو تا آخر پر میکنم ماشین شتابش خوب میشه .
ماشین 405 هست و یک چهارم باک یعنی هنوز 17 18 لیتر بنزین تو باکه ولی نمیدونم چرا شتاب ماشین کم میشه

مشکل ترمز مربوط به پمپ ترمز شماست و مشکل شتاب مال پمپ بنزین.

Abdolreza2012
03-12-2012, 01:50
دوستمون balrog سوالشو از کی پرسیده؟

n_78
03-12-2012, 15:19
سلام .گمان نکنم ماشینهای امروزی که منبع انبساط داره احتیاجی به هواگیری داشته باشه چون سیستم طوری طراحی شده که حبابهای هوا بالاخره به منبع انبساط میرسه . در مورد اینکه بعد از دور زدن دیدین آب کم شده , اگر باز هم آب ریختین و باز هم پس از مدتی کم بشه دیگه از هوا نیست بلکه موتور نشتی داره . اما اگر فقط بار اول کم کرد و دیگه کم نکرد , از هوای توی لوله ها بوده و سیستم خنک کننده مشکلی نداره

مرسی از جوابتون
اگه بخام بفهمم نشتی از کجاست باید چیکار کنم؟

mhaf
03-12-2012, 22:20
باسلام
میشه قیمت رو هم لطف کنی حدودشم باشه کافیه

ببین من فرانتک برای شهریور گرفتم 14 تومن
شمع هم ایکیوم یه زمانی 15 تومن بود الانو نمیدونم

Gth
04-12-2012, 11:54
سلام
اول اینکه بخوام بخاری پرایدم گرمتر کنه باید ترموستات قوی تر بندازم؟
دوم اینکه یه صدای ووره مانند تو ماشین میاد , احساس میکنم از بلبرینگ سمت راننده باشه ,البته ماشین راحت کار میکنه اما میخوام تا خرابتر نشده درستش کنم, چقد خرج بر میداره تعمیرش؟

n_78
04-12-2012, 12:15
اقا تورا خدا کمکم کنین یه مشکلی برا ماشینم پیش امده همه باطری سازی های اصفهان را رفتم فایده نداشته...
من اگه 6_7 ساعت ماشینم خاموش باشه باطری ماشینم خالی میکنه و دیگه استارت نمیخوره. باطری عوض کردم همونطوری شد بازم همه میگن برق دزدی داره ولی وقتی تست میکنن میگن نه برق دزدی هم نداره!!
میگن احتمالا وقتی ماشینت را خاموش میکنی برق یه جای ماشینت میچسبونه و مثل فن و... ولی من یه روز ماشین را گذاشتم تو حیاط چند ساعت تو حیاط بودم فن بکار نیافتاد.
اخه از کجا میتونه باشه این مشکل؟؟؟ دارم دیوونه میشم....
از سرباطری یا مغزی سویچ نمیتونه باشه؟؟؟
راستی ماشینم پرشیاست مدل 87 دوگانه.
تورا خدا کمکم کنین!!!!؟؟؟

camaro lt
04-12-2012, 13:28
اگر بخاري پرايد شما خوب گرم نميكنه، اول بايد مطمئن بشيد كه گردش آب در راديات بخاري بخوبي صورت ميگيره.

در مرحله بعد از سالم بودن دريچه ها، بخصوص دريچه تغيير وضعيت هواي سرد به گرم مطمئن بشيد، چون اكثرا بخاطر مشكل فني ، سيم متصل به دريچه جدا شده و يا دريچه خوب حركت نميكنه.

در مورد صدا بايد به مكانيك مراجعه كنين و هزينه تعمير رو بپرسيد، اما اگر منظور شما قيمت قطعات باشه، بايد ببينين چه قطعه اي ميخواد؟

اگر بلبرينگ چرخ ماشين شما طرح جديد باشه( اصطلاحا يك تكه و يا پژويي) هربلبرينگ از اين نوع از حدود 20 هزار تومان به بالا قيمت داره، و اگر طرح قديم باشه( دوتايي) بطور نسبي هر كدام بين 12 تا 15 هزار تومان به بالا قيمت داره( با توجه به نوع مارك )

اگر نياز به سگدست هم پيدا بكنين ممكنه براي يك سگدست تا 35 هزار تومان هم هزينه بشه.

قيمت كاسه نمدها و گريس و چيزهاي ديگه هم ميتونه اضافه بشه.

كلا اگر برق دزدي در يك ماشين وجود داشته باشه، موقعي كه سرباطري رو وصل ميكنين( مثلا مثبت) يه جرقه و اتصال كوتاه رو خواهيد ديد كه نشون ميده يه مصرف كننده ( و يا يك اتصال كوتاه در يه جايي از سيمكشي) وجود داره

براي ماشينهاي جديد انجام تستهاي معمول چندان جواب نميده و بايد به كامپيوترهاي عيب ياب و يا دياك مراجعه كنين تا اونها بتونن محل نشت احتمال برق رو پيدا بكنن( اگر واقعا اتصالي وجود داشته باشه)

اگر اتصال خيلي قوي باشه، ( مثلا اتصال مثبت به بدنه و منفي) اينجوري خيلي راحت پيدا ميشه چون فيوز اون ناحيه از سيم كشي مدام خواهد سوخت و حتي ممكنه خود سيمكشي هم آتش گرفته و بسوزه. مكانهايي كه احتمال وجود اتصالي هست رو با تست لامپ چك كنين، مثلا جعبه فيوز، جعبه كالسكه اي، رله هاي فن روي سيني جلو، موتورهاي بالابر تو دربها،پمپهاي قفل درب و اينجور چيزها.

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-12-2012, 13:34
اقا تورا خدا کمکم کنین یه مشکلی برا ماشینم پیش امده همه باطری سازی های اصفهان را رفتم فایده نداشته...من اگه 6_7 ساعت ماشینم خاموش باشه باطری ماشینم خالی میکنه و دیگه استارت نمیخوره. باطری عوض کردم همونطوری شد بازم همه میگن برق دزدی داره ولی وقتی تست میکنن میگن نه برق دزدی هم نداره!!میگن احتمالا وقتی ماشینت را خاموش میکنی برق یه جای ماشینت میچسبونه و مثل فن و... ولی من یه روز ماشین را گذاشتم تو حیاط چند ساعت تو حیاط بودم فن بکار نیافتاد.اخه از کجا میتونه باشه این مشکل؟؟؟ دارم دیوونه میشم....از سرباطری یا مغزی سویچ نمیتونه باشه؟؟؟راستی ماشینم پرشیاست مدل 87 دوگانه.تورا خدا کمکم کنین!!!!؟؟؟

سلام.
اول این تست رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین :
وقتی شب میرید خونه یا جائی قراره توقف 7-8 ساعته داشته باشین - سیم منفی باتری رو باز کنید و بعد از اون 7-8 ساعت دوباره نصبش کنین ببینین باتری برق داره و ماشین رو روشن میکنه یا نه ؟

بهتره این آزمایش رو دو یا چند بار انجام بدین تا کاملا از نتیجه مطمئن بشین . اگر از برق دزدی باشه ,با برداشتن سیم منفی دیگه باید مشکل برطرف بشه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-12-2012, 14:26
دوستان به نظرتون با استفاده از مولتی متر میشه برق دزدی رو پیدا کرد یا نه ؟

روش تست:
تمام مدارهای ماشین بدونِ استثناء یک فیوز داره.
1- سیم مثبتِ باتری رو بار میکنیم .
2- مولتی رو روی میلی آمپر میذاریم و قرار میدیم بین قطبِ مثبتِ باتری و سیم مثبت (سیم مثبتِ باتری به سیم منفی مولتی متر و سیم قرمز مولتی متر به قطبِ مثبتِ باتری وصل میشه )
3- ماشین خاموشه و سوئیچ رو هم برداشتیم .
4- اگر برق دزدی نباشه به نظرم فقط دزدگیر برق مصرف میکنه که مقدارش بسیار کم هست .
5- مقدار آمپر برق مصرفی رو یادداشت میکنیم .
6- حالا فیوزهای ماشین رو یکی یکی برمیداریم . اگر برق دزدی در اون مدار باشه ,آمپر مولتی متر افت میکنه وگرنه تغییری نمیکنه .
6- اما یادتون باشه اگر برق دزدی باشه و ماشین هم دزد گیر داشته باشه,ممکنه فیوز مدار دزدگیر رو بردارین و امپر افت کنه یا صفر بشه .
اگر صفر شد پس شما فیوز مدار دزدگیر رو برداشته اید و در ماشین هم برق دردی وجود نداره یا اینکه در همون مدار هم برق دزدی هست .
به هر حال با این روش میشه فهمید باتری در حال خالی شدن هست یا نه و از کدوم مدار .
به نظرتون این کار عملی هست؟

camaro lt
04-12-2012, 14:52
از نظر تئوري به نظر شدني هست. بايد عملا هم انجام بشه و نتيجه رو ديد.

گاهي ممكنه يه وسيله يا مثل يه رله در حالت خاموش بودن ماشين هم مصرف جزئي داشته باشه( مثل رله هاي دوكاره) و يا به دليل سيمكشيهاي متعدد اتصال كمي وجود داشته باشه( اما نه در حدي كه باطري خالي بشه)

n_78
04-12-2012, 22:13
سلام.
وقتی شب میرید خونه یا جائی قراره توقف 7-8 ساعته داشته باشین - سیم منفی باتری رو باز کنید و بعد از اون 7-8 ساعت دوباره نصبش کنین ببینین باتری برق داره و ماشین رو روشن میکنه یا نه ؟

بهتره این آزمایش رو دو یا چند بار انجام بدین تا کاملا از نتیجه مطمئن بشین . اگر از برق دزدی باشه ,با برداشتن سیم منفی دیگه باید مشکل برطرف بشه .
داداشم این سیمی که با یه مهره باز و بسته میشه را امتحان کردم اگه شب بازش کنی صبح استارت میخوره!!!
ولی این جالبه که همه باطری سازها که رفتم وقتی تست میکنن میگن برق دزدی نداره.... اونا با یه چراغ تست میکنن که دوتا سیم بهش وصله و..... با یه دستگاه دیجیتالی هم تست میکنن.
از دینام نمیتونه باشه؟ چند وقت پیش اینه بغل ماشین را عوض کردم ای اینه جدیده که گرفتم گرمکن نداشت و این طرفی که برام عوضش کرد سیم گرم کن را همینطوری رها کرد چون اینه گرم کن نداشت از این نمیشه؟
رادیات بخاری ماشینمم سوراخ شده بود چند روز پیش عوضش کردم البته فک نکنم ربطی به این داشته باشه.
یه نکته دیگه اینکه ماشین چند روزی بود با ناله روشن میشد تا اینکه دیگه روشن نشد.
دارم دیوونه میشم

hosein002
04-12-2012, 22:39
اقا تورا خدا کمکم کنین یه مشکلی برا ماشینم پیش امده همه باطری سازی های اصفهان را رفتم فایده نداشته...
من اگه 6_7 ساعت ماشینم خاموش باشه باطری ماشینم خالی میکنه و دیگه استارت نمیخوره. باطری عوض کردم همونطوری شد بازم همه میگن برق دزدی داره ولی وقتی تست میکنن میگن نه برق دزدی هم نداره!!
میگن احتمالا وقتی ماشینت را خاموش میکنی برق یه جای ماشینت میچسبونه و مثل فن و... ولی من یه روز ماشین را گذاشتم تو حیاط چند ساعت تو حیاط بودم فن بکار نیافتاد.
اخه از کجا میتونه باشه این مشکل؟؟؟ دارم دیوونه میشم....
از سرباطری یا مغزی سویچ نمیتونه باشه؟؟؟
راستی ماشینم پرشیاست مدل 87 دوگانه.
تورا خدا کمکم کنین!!!!؟؟؟

شما ماشینو پیش آغاسی بردی خیلی تجربه داره

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-12-2012, 23:28
داداشم این سیمی که با یه مهره باز و بسته میشه را امتحان کردم اگه شب بازش کنی صبح استارت میخوره!!!
ولی این جالبه که همه باطری سازها که رفتم وقتی تست میکنن میگن برق دزدی نداره.... اونا با یه چراغ تست میکنن که دوتا سیم بهش وصله و..... با یه دستگاه دیجیتالی هم تست میکنن.
از دینام نمیتونه باشه؟ چند وقت پیش اینه بغل ماشین را عوض کردم ای اینه جدیده که گرفتم گرمکن نداشت و این طرفی که برام عوضش کرد سیم گرم کن را همینطوری رها کرد چون اینه گرم کن نداشت از این نمیشه؟
رادیات بخاری ماشینمم سوراخ شده بود چند روز پیش عوضش کردم البته فک نکنم ربطی به این داشته باشه.
دارم دیوونه میشم

سلام .
دینام اگر کار نکنه چند علامت داره
1- ماشین رو روشن کنید و سیم منفی باتری رو بردارید . باید ماشین روشن بمونه .
اگر خاموش شد ,دینام کار نمیکنه
2- روشن شدن چراغ دینام .
3- خالی شدنِ تدریجی باتری اثناءِ رانندگی و ضعیف شدن نور چراغها و بوق و برف پاک کن خصوصاً در شب چون دارند از باتری برق میگیرند و داره شارژش تموم میشه .
در موردُ ارتباطِ تعویض رادیات به برق دزدی , بله میتونه ربط داشته باشه چون باید فن باز بشه , ممکنه موقع نصبش خطائی پیش اومده و باعث اتصالِ بسیار ضعیف یک سیم مثبت به منفی یا مثبت به بدنه شده .
سیم آینه هم همینطور . اگر با برداشتن سیم منفیِ باتری,ماشین راحت روشن میشه پس مشکل نه از باتری هست نه از دینام .
مشکل فقط برق دزدی هست .

روشی که خدمتتون عرض کردم پیداش میکنه اما احتیاج به یک مالتی متر دقیق و حوصله و دقت داره .

فقط یک چیز رو تصحیح میکنم :
مالتی متر باید بین سیم مثبت و سر مثبت باتری قرار بگیره .
چرا؟
چون آمپرِ جریانی که از سیم مثبت عبور میکنه خیلی قوی تر از سیم منفی هست چون مقدار زیادی از این برق در اون وسیله ی برقی مصرف میشه و جریان ضعیفی به باتری برمیگرده وگرنه باتری اصلاً خالی نمیشد.
پس مالتی متر باید حتماً بین سیم مثبت و سر مثبت باتری وصل بشه .

behrooz-sky
05-12-2012, 02:03
با سلام
من یه پژو پارس مدل 86 دارم (موتور معمولی 8 سوپاپ)
مشکلش اینه در حین حرکت وقتی به آرامی پدال گاز رو فشار میدی و دور موتور در محدوده 2000 تا 3000 قرار میگیره یه ذره صدای اضافی وارد موتور میشه (شک ندارم که صدای سوپاپ نیست چون فرق داره )و دور موتور که از 3000 گذشت کم میشه تا زمانی که پدال گاز رو ول کنم و دور موتور از 3000 پایینتر بیاد
یه توضیح بدم قبلا این صدا (کمتر و نرم تر )رو داشت ولی محدوده دو موتور (2200 تا 2900 )بود،بعد سرسیلندر رو کامل عوض کردم و یه سر سیلندر دسته دوم روش گذاشتم که دیگه صداش بدتر شد
یه جامکانیک نشون دادم میگفت ایراد نداره و از این حرفا
خودم حدس میزنم مربوط به استکانی زیر میل بادامک و یا قطعات اون محدوده باشه !!!!!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

soroosh_cz
05-12-2012, 10:26
با سلام.
یه ماهی میشه که پراید انژکتوری(مدل 83) موقع استارت زدن خیلی بد روشن میشه و سریع خاموش میشه. یعنی استارت اول خیلی طولانی حدود 3-4 ثانیه باید طول بکشه و موتور بعد از 2 ثانیه روشن بودن دوباره خاموش میشه، اگر بخوایم روشن بمونه، باید گاز بدیم وقتی هم گاز میدیم، دور موتور خود به خود کم میشه. مثلا اگر گاز 2500 بگیری تا 2500 میره بالا و یواش یواش میاد سر 2200، بعد از 5-6 ثانیه هم که گاز ندیم، برمیگرده سر 1000 و ریپ میزنه کمی تا روشن بمونه، بعدش همه چی عادی میشه.
فقط وقتی ماشین بیشتر از 8 ساعت خاموش باشه چنین مشکلی پیش میاد، یعنی فرضا اگر 4 ساعت خاموش باشه، خیلی خوب روشن میشه و با یه استارت حدود 0.5 تا 1 ثانیه ای روشن میشه.

ماشین رو یه روز نگه داشتیم تعمیرگاه که سرد بشه و چک کنن، گفتن مشکلی نداره، این بخاطر بنزینی هست که میزنین، ولی ما اکثر اوقات سوپر می زنیم. گفتن سوپر بزنید موتور تمیز بشه، زدیم هیچ فرقی نکرد.

مشخص ترین چیزی هم که احساس میشه اینه که مثل اینکه موتور به زور روشن میشه، یعنی تو استارت طولانی اول حس میکنم ماشین به شدت تکون میخوره، مثل این که پیستون ها یا میل لنگ با زور از جاش تکون بخوره. چیکارش کنیم؟ این اولین باریه که چنین مشکلی پیش میاد برای پراید. ممکنه مشکل از روغن موتور باشه؟

camaro lt
05-12-2012, 16:20
..من یه پژو پارس مدل 86 دارم (موتور معمولی 8 سوپاپ)
مشکلش اینه در حین حرکت وقتی به آرامی پدال گاز رو فشار مید...

یه ماهی میشه که پراید انژکتوری(مدل 83) موقع استارت زدن خیلی بد روشن میشه و سریع خاموش میشه......

دوستاني كه خودروهاي انژكتوري دارن و هميشه در مورد بد كار كردن موتور، شتاب و قدرت كم موتور، بد روشن شدن و مشكلات ديگه مربوط به موتور شكايت دارن يك مطلب رو هميشه به ياد داشته باشيد كه:

خودروهاي انژكتوري هم مثل كاربراتوري نياز به سرويس و نگهداري مناسب و به موقع داره و اينجور نيست كه چون ديگه در سيستم موتور اونها كاربراتور وجود نداره، پس نيازي به اينجور سرويسهاي دوره اي نيست، بلكه برعكس با توجه به شرايط فعلي قطعات موجود در بازار و خودروهاي بي كيفيت داخلي، هواي آلوده و بنزين نامرغوب، بايد خيلي بيشتر از نمونه هاي قديمي به اونها برسيد.

اصلي ترين مشكلاتي كه براي ماشينهاي انژكتوري بوجود مياد، خرابي سنسورها و استپر موتور و البته كثيف شدن مداوم انژكتورهاست كه بايد توسط افراد داراي تجربه و تخصص علمي و عملي كافي و دانش به روز سرويس، تعمير و يا تنظيم بشه و اينكه با اولين خرابي و يا ايراد موتور رو به گفته فلان مكانيك قديمي باز كنين و يا قطعه يا رو تعويض كنين كار صحيح و به صرفه اي نيست.

در اولين حركت بايد به تنظيم موتور دياك مراجعه كرده و تمام تنظيمات اون رو چك كرده و از سالم بودن قطعات مطمئن بشيد و در ادامه اگر نياز به سرويس و يا تعمير و يا تعويض بود انجام بديد.

اين مطلب را به ياد داشته باشيد كه هر انژكتور حكم يك كاربراتور كوچك رو براي يك سيلندر داره و مثل اون كاربراتور كه نياز به سرويس و تنظيم پيدا ميكنه، اينهم نياز به تميز شدن و يا حتي تعويض داره، همينطور بقيه قطعات مربوط به سيستم احتراق و سوخت رساني، و در صورت عدم رعايت اين موارد مسلما دچار مشكل و خرابي و بد كار كردن موتور خواهيد شد.

n_78
05-12-2012, 17:22
دارم دیوونه میشم
من سیم مثبت را شبا باز میکنم که میخام ماشین را 7_8 ساعت خاموش کنم....

n_78
05-12-2012, 17:24
سلام.

من اینکارا باسیم مثبت انجام دادم ماشین روشن شد....

behrooz-sky
05-12-2012, 18:41

دوستاني كه خودروهاي انژكتوري دارن و هميشه در مورد بد كار كردن موتور، شتاب و قدرت كم موتور، بد روشن شدن و مشكلات ديگه مربوط به موتور شكايت دارن يك مطلب رو هميشه به ياد داشته باشيد كه:

خودروهاي انژكتوري هم مثل كاربراتوري نياز به سرويس و نگهداري مناسب و به موقع داره و اينجور نيست كه چون ديگه در سيستم موتور اونها كاربراتور وجود نداره، پس نيازي به اينجور سرويسهاي دوره اي نيست، بلكه برعكس با توجه به شرايط فعلي قطعات موجود در بازار و خودروهاي بي كيفيت داخلي، هواي آلوده و بنزين نامرغوب، بايد خيلي بيشتر از نمونه هاي قديمي به اونها برسيد.

اصلي ترين مشكلاتي كه براي ماشينهاي انژكتوري بوجود مياد، خرابي سنسورها و استپر موتور و البته كثيف شدن مداوم انژكتورهاست كه بايد توسط افراد داراي تجربه و تخصص علمي و عملي كافي و دانش به روز سرويس، تعمير و يا تنظيم بشه و اينكه با اولين خرابي و يا ايراد موتور رو به گفته فلان مكانيك قديمي باز كنين و يا قطعه يا رو تعويض كنين كار صحيح و به صرفه اي نيست.

در اولين حركت بايد به تنظيم موتور دياك مراجعه كرده و تمام تنظيمات اون رو چك كرده و از سالم بودن قطعات مطمئن بشيد و در ادامه اگر نياز به سرويس و يا تعمير و يا تعويض بود انجام بديد.

اين مطلب را به ياد داشته باشيد كه هر انژكتور حكم يك كاربراتور كوچك رو براي يك سيلندر داره و مثل اون كاربراتور كه نياز به سرويس و تنظيم پيدا ميكنه، اينهم نياز به تميز شدن و يا حتي تعويض داره، همينطور بقيه قطعات مربوط به سيستم احتراق و سوخت رساني، و در صورت عدم رعايت اين موارد مسلما دچار مشكل و خرابي و بد كار كردن موتور خواهيد شد.

[/QUOTE]

ضمن سپاس از پاسخ شما
بنده قبلا سرویس سوزن انزکتور و استپ موتور و دیاگ اینا رو انجام دادم
اون ایرادی که خدمتتون گفتم مطمئنم مربوط به قطعات سرسیلندر هستش ، حالا ممکنه مربوط به استکانی سر سوپاپ باشه یا شیم گیری یا .. ؟؟؟؟؟؟
میدونین یه جوری مثل شل زدن قطعات سرسیلندر صدا میده
سپاس

total_overdose
05-12-2012, 21:21

ضمن سپاس از پاسخ شما
بنده قبلا سرویس سوزن انزکتور و استپ موتور و دیاگ اینا رو انجام دادم
اون ایرادی که خدمتتون گفتم مطمئنم مربوط به قطعات سرسیلندر هستش ، حالا ممکنه مربوط به استکانی سر سوپاپ باشه یا شیم گیری یا .. ؟؟؟؟؟؟
میدونین یه جوری مثل شل زدن قطعات سرسیلندر صدا میده
سپاس[/QUOTE]

سلام
اگه صدایی مثل چخ چخ چخ میده و یچیزه شله ایراد از جایه سوپاپ هاست که کمی جا باز کرده...بهتره بهش دست نزنین و خودتون رو تو خرج نندازین

heinrich_himmler
05-12-2012, 22:53
دوستانی که در خودروهاشون صدای آوانس دارن (همون صدای چخ چخ موقع شتابگیری یا گاز دادن به خصوص تو دنده های 3 به بالا) بجز گروه پراید بدونن ماشین مشکل نداره، مشکل از بنزینه.کاریم فعلا نمیشه کرد. تو گروه پراید دارها به خصوص گروه بوش X100 سرسیلند و میل سوپاپ و بعضی موارد یاتاقان باید بازدید بشه.

Abdolreza2012
06-12-2012, 03:11
سلام
چندتا سوال داشتم دقیق نمیدونم کجا باید بپرسم ولی اینجا میپرسم اگه جاش یجا دیگس بگید اون تاپیک پست بذارم
میخواستم ببینم مکمل بنزین خوبه استفاده کنم؟
دقیقا چیکار میکنه؟
طریقه ی مصرفش چه جوریه؟ (تا حالا استفاده نکردم)
نوع خوبش چیه؟
واینکه اگه حدود قیمتشو بگید ممنون میشم
ببخشید سوالا زیاد شد
با تشکر

hossein.az
06-12-2012, 11:05
سلام
چندتا سوال داشتم دقیق نمیدونم کجا باید بپرسم ولی اینجا میپرسم اگه جاش یجا دیگس بگید اون تاپیک پست بذارم
دقیقا چیکار میکنه؟
نوع خوبش چیه؟
ببخشید سوالا زیاد شد
با تشکر

پیشنهاد من اینکه شما اصلا مکمل استفاده نکن
مکمل جز اینکه باعث میشه ده باک ماشینت رسوب بگیره هیچ حسن دیگه ای نداره
شما به جای مکمل هر 2 تا باک که بنزین معمولی استفاده میکنید یه باک سوپر بزن
یا کلا از بنزین سوپر استفاده کن . تاثیرش خیلی بهتر و بیشتره روی خودرو

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-12-2012, 13:59
سلام
دقیقا چیکار میکنه؟
نوع خوبش چیه؟
ببخشید سوالا زیاد شد
با تشکر

سلام.
مکملها انواع مختلفی داره که مخصوص موتورهای دیزل و بنزینی هست .
معروفترین شرکت سازنده ی مکملها STP و BG هست
تولیداتش توی این سایت هست

اگر انگلیسیتون خوب نیست از گوگل ترجمه استفاده کنید

با موشک(ماوس) از جملات کپی بگیرید و بزنید تو گوگل ترجمه .

مكمل تميز كننده ی سیستم انژکتوری و کاربراتوری که دو نوع معمولی و غلیظ شده داره.
مکمل سرب که مخصوص موتورهایی هست که باید با بنزین سرب دار کار کنه یعنی تویِ دربِ باکش نوشته leaded fuel only.
اینجور موتورها آلیاژ سیلندر و سر سیلندر طوری هست که اگر بنزین بدونِ سرب استفاده بشه بشدت خوردگی پیدا میکنه و زود خراب میشه .
مكمل تقویت كننده ی اکتان برای بالا بردن قدرت انفجاری بنزین.
مکمل زمستانه مخصوص کار در سرمای شدید برای راحت روشن شدن موتور و یخ زدائی سیستم سوخت رسانی.
مکملی که مانع از کثیف شدن انژکتورها و کاربراتور میشه .

و غیره .
همه ی مکملها در ایران کاربرد داره اما باید دید کجا به کدومش و به چه مقدار احتیاج هست .
معمولاً مقدار مصرف و طریقه ی استفاده روی قوطیِ مکمل نوشته شده .
بنده هرگز انژکتور عوض نکردم و تعمیر و سرویس هم نکردم فقط با استفاده از مکمل انژکتور شور .

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-12-2012, 14:23
من سیم مثبت را شبا باز میکنم که میخام ماشین را 7_8 ساعت خاموش کنم....

سلام.
در کل فرقی نمیکنه که مثبت قطع بشه یا منفی .
مهم اینه که ارتباطِ باتری با مدارهای ماشین قطع بشه.

اما سیم منفی راحت تره و ایمنیش هم بیشتره چون ممکنه چیزی باعث اتصالِ سر مثبت باتری با بدنه ی ماشین بشه و باعث آتش سوزی بشه چون بستِ سیم مثبت روکش پلاستیکی داره.
اما اگر سر منفیِ باتری بدون عایق باشه تماسش با بدنه مشکلی بوجود نمیاره.
در تمام کاتالوگها هم نوشته برایِ قطع کردن برق , بستِ منفی رو باز کنید.

Abdolreza2012
06-12-2012, 14:53
سلام.
مکملها انواع مختلفی داره که مخصوص موتورهای دیزل و بنزینی هست .
معروفترین شرکت سازنده ی مکملها STP و BG هست
تولیداتش توی این سایت هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

اگر انگلیسیتون خوب نیست از گوگل ترجمه استفاده کنید

با موشک(ماوس) از جملات کپی بگیرید و بزنید تو گوگل ترجمه .

مكمل تميز كننده ی سیستم انژکتوری و کاربراتوری که دو نوع معمولی و غلیظ شده داره.
مکمل سرب که مخصوص موتورهایی هست که باید با بنزین سرب دار کار کنه یعنی تویِ دربِ باکش نوشته leaded fuel only.
اینجور موتورها آلیاژ سیلندر و سر سیلندر طوری هست که اگر بنزین بدونِ سرب استفاده بشه بشدت خوردگی پیدا میکنه و زود خراب میشه .
مكمل تقویت كننده ی اکتان برای بالا بردن قدرت انفجاری بنزین.
مکمل زمستانه مخصوص کار در سرمای شدید برای راحت روشن شدن موتور و یخ زدائی سیستم سوخت رسانی.
مکملی که مانع از کثیف شدن انژکتورها و کاربراتور میشه .

و غیره .
همه ی مکملها در ایران کاربرد داره اما باید دید کجا به کدومش و به چه مقدار احتیاج هست .
معمولاً مقدار مصرف و طریقه ی استفاده روی قوطیِ مکمل نوشته شده .
بنده هرگز انژکتور عوض نکردم و تعمیر و سرویس هم نکردم فقط با استفاده از مکمل انژکتور شور .
در کل پیشنهاد میشه استفاده کنم؟
چون یکی از دوستان میگه استفاده نکن چون باعث رسوب تو باک میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-12-2012, 15:10
در کل پیشنهاد میشه استفاده کنم؟چون یکی از دوستان میگه استفاده نکن چون باعث رسوب تو باک میشهسلام.شكی نیست که نظراتِ مردم با هم فرق میکنه . همسایه های جنوبیمون یه ضرب المثل دارند که میگه از دکتر نپرس , از آدم با تجربه بپرس .بنده 20 ساله از انواع مکملها استفاده میکنم . از مکمل سرب , انژکتور شور , کاربرات شور , مکمل تمیز کننده سیستم روغن و غیره . هرگز باک مشکلی پیدا نکرد . هرگز پمپ بنزین و شناور خراب نشد . هرگز انژکتور تعمیر و سرویس و تعویض نکردم. اما هرگز مکمل ایرانی استفاده نکردم ببینم خوبه یا نه (اگر هست) . برای همین چیزی راجع بهش نمیدونم اما مکملهای bg و stp واقعاً کارآمد هست اما باید به جا و درست استفاده بشه .[/b]

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-12-2012, 15:18
در ایران واقعاً به مردم ظلم شده .

آلیاژی و موادی که باهاش قطعاتِ ماشین ساخته میشه کیفیتش پایین هست . (عمداً و سهواً)
طراحی قطعات و دقتِ ساخت هم کم هست .(عمداً و سهواً)
بنزین استاندارد نیست .
بازار هم پر از قطعات تقلبی بی کیفیت هست .
جاده ها و خیابونها غیر استاندارد و پر از دست انداز و چاله چوله هست .

همه ی اینها دست به دست هم میده باعث بالا رفتن مصرف بنزین, کم شدن عمر قطعات, زود خراب شدن قطعات میشه .
همه ی این مشکلات یک طرف , بی اطلاعب و کم اطلاعی مردم از نحوه ی صحیح استفاده از ماشین و سرویس و تعمیر به موقع هم یک طرف .
بار تمام این مشکلات هم فقط و فقط بر دوش مردم بدبخت هست که هی باید پول خرج کنند و خرج کنند و تازه قطعات آشغال و بی کیفیت بخرند اون هم با پولی که روز بروز ارزشش پایین تر میاد .
چه ظلمی از این بالاتر؟

ŞHÍЯÍŃ
06-12-2012, 15:18
سلام.ماشین یه مشکل جدید پیدا کرده ماشین یه صدایی میده!

میبینید وقنی دنده عقب میرید ماشین یه زوزه ای میکشه و گاز رو ول میکنید یه صدای خاصی میده ماشین.همین حالت رو در حال حرکت به جلو داره ولی صدای ضعیفتر!

صدا زا چیه؟

camaro lt
06-12-2012, 16:10
صدا از خيلي چيزا ميتونه باشه و اينجوري معلوم نيست.

اگر در حال توقف هم اين صدا مياد، به احتمال زياد ميتونه از دينام و يا هرزگردهاي تسمه باشه چون معمولا در زمستانها بخاطر رطوبت زياد و خوردن آب به بلبرينگ و بوش و اينجور قطعات ، زنگزدگي بوجود آمده و صدا ميده.

اگر در حال حركت اين صدا مياد، پس دنبال عيب در قطعات متحركت چرخها، بلبرينگ، پلوس و سرپلوس و مشعلي و سه شاخه پلوس و..باشيد.

heinrich_himmler
06-12-2012, 19:23
سلام.ماشین یه مشکل جدید پیدا کرده ماشین یه صدایی میده!

میبینید وقنی دنده عقب میرید ماشین یه زوزه ای میکشه و گاز رو ول میکنید یه صدای خاصی میده ماشین.همین حالت رو در حال حرکت به جلو داره ولی صدای ضعیفتر!

صدا زا چیه؟

اگه صدا دقیقا مشابه همون صداییه که داری دنده عقب میری پاتو از رو گاز بر میداری و توی همه دنده ها هم هست پس گیربکس و مجموعه دیفرانسیل گزینه اول هستن.

ŞHÍЯÍŃ
07-12-2012, 01:14
صدا از خيلي چيزا ميتونه باشه و اينجوري معلوم نيست.

اگر در حال توقف هم اين صدا مياد، به احتمال زياد ميتونه از دينام و يا هرزگردهاي تسمه باشه چون معمولا در زمستانها بخاطر رطوبت زياد و خوردن آب به بلبرينگ و بوش و اينجور قطعات ، زنگزدگي بوجود آمده و صدا ميده.

اگر در حال حركت اين صدا مياد، پس دنبال عيب در قطعات متحركت چرخها، بلبرينگ، پلوس و سرپلوس و مشعلي و سه شاخه پلوس و..باشيد.

چون صدا وقتی گاز میدم میاد.

اگه صدا دقیقا مشابه همون صداییه که داری دنده عقب میری پاتو از رو گاز بر میداری و توی همه دنده ها هم هست پس گیربکس و مجموعه دیفرانسیل گزینه اول هستن.

بله ولی نه به اون شدت خیلی ضعیف هستش.مشکل میتونه از چیه گیرباکس و دیفرانسیل باشه؟

camaro lt
07-12-2012, 07:52
همون قطعات متحرك را چك كنين. هرزگردهاي تسمه موتور و خود دينام بيشترين مشكل را توي اين فصل پيدا ميكنند.

ميتونين از يك ميله يا لوله فلزي براي شنيدن صداي خرابي قطعه مورد نظر استفاده كنين و با گذاشتن يك سر اون ميله روي نقاط مورد نظر و گوش دادن به صداي منتقل شده در اون ( با نزديك كردن يا چسباندن گوش به انتهاي ديگه اون ميله) مثل يك گوشي پزشكي صداها را واضحتر و دقيقتر گوش كنين.

البته در نهايت براي تعويض قطعات بايد به تعميركار مراجعه كنين، اگر پيدا نكردين ، يك تعميركار وارد ميتونه به راحتي مشكل رو متوجه بشه.

kasra2002
07-12-2012, 16:53
با سلام
بچه ها یه سوال وقتی اب میریزی داخل رادیات ماشین حتما باید هردوتا پیچ را باید هواگیری کرد؟؟
درضمن ماشین ما رادیات بخاریش سوراخ شده بود که عوضش کردیم اب رادیات کم میشد و میومد تو اطاق که تالان دبگه درست شد.
ولی من دیروز رادیات ماشین را پر از اب کردم یه دوری زدم وقتی دوباره رادیات راباز کردم دیدم اصلا اب پیدا نیست با چشم.
میخاستم ببینم این عادیه؟درضمن من فقط یه پیچ ها را هواگیری کردم.
یا اینکه جایی دیگه ماشین اب کم میکنه؟
ماشینم پرشیاست
سلام دوست عزیز با توجه به توضیحتون ماشینتون باید از خانواده پژو باشه
در کل ماشین های غربی نیاز شدیدی به هوا گیری دارند
اگه این عمل رو انجام ندین مقدار کمی هوا باعث میشه که بعد از خاموش کردن خودرو بیشتر آب رادیاتور به بیرون بریزه و ماشین جوش بیاره بایستی حتما با مقدار زیادی آب و از هر دو پیچ روی و زیر ترموستات هواگیری انجام شه و حتما در موقع گرم بودن به هیچ عنوان باز نشه....... درضمن موتور xu7 (خانواده پژو) سمند پرشیا و .... وقتی درب رادیاتور رو ( سرررررررددددد) باز کنید باید آب رو در فاصله 10 سانتی (روی پوشش درونی) باشه و نه پر پر

kasra2002
07-12-2012, 17:02
در مورد برق دزدی یه نکته رو اضافه کنم که دزدگیر - ساعت و سیستم پخش از باتری استفاده می کنند ولی هیپ کدوم باتری تو رو حتی تا یکی دو هفته هم خالی نمی کنن
بهترین روش همون استفاده از مولتی متره می تونید فیوز های دزدگیر و ضبط و ساعت رو بردارید و از سر کلی باتری با مولتی متر امتحان کنید . سیستم صدا - دزدگیر - چراغ های درونی مثل داشبورد یا صندوق عقب - و ختی در خودرو باحال 405 چراغ خطر عقب با اتصالی میتوتنن دردسر درست کنن.

kasra2002
07-12-2012, 17:19
دوستان در مورد مکمل من هم مشکل دارم . مورد ماشیتم با بنزین سوپر بهتر شد ولی میگفت که ممکنه از سنسور اکسیسژن باشه
میگفت چون گرونه میتونی قطع کنی و یا همیشه بنزین سوپر و یا اکتان بریزم
نمی دونم چکار کنم با توجه به این که ارزون نیست !
پرشیا 87 xu7

kasra2002
07-12-2012, 17:34
یه مشکل دیگه هم دارم
پرشیا 87
چند روز پیش توی شیب ماشین رو پارک کردم و دنده 2 گذاشتم ولی ماشین راه افتاد
دنده عقب هم همینطور بود
حدسم به صفحه کلاجه
یکم کلاجو تنظیم کردم و پایین آوردم این مشکل بهتر شد و لی با مقایسه که کردم به نظرم زیادی گاز می خوره ماشین یعنی در دنده 4 با سرعت 90 دور موتور بالای 4000 و باید دنده 5 برم که در مقایسه با ماشین های مشابه 1000 تا بیشتره
نمی دونم چکار کنم
ماشین 60000 کارکرده و میگن شاید یه بار دیسکو صفحه عوض شده

ŞHÍЯÍŃ
07-12-2012, 17:52
سلام یکی از دوستان میخواد طبق های ماشین اش رو تعویض کنه!

206 هست دو مدل داره.اورجینال 71 و ایساکویی هم 40 تومن :دی فرقی داره؟چقدر؟اورجینالا کجایی هستن؟ایساکویی ها کجایی هستن؟

mhrss
07-12-2012, 19:05
سوال :(در ارتباط با پراید مدل 90)
آیا ریپ زدن خودرو در لحظه شروع به کار ماشین هنگام سرد بودن موتور با سنسور دمای آب در ارتباط می باشند ؟؟
جای این سنسور کجاست و چطور می توان به خراب بودن آن پی برد ؟؟
با سپاس

kasra2002
07-12-2012, 19:26
سوال :(در ارتباط با پراید مدل 90)
آیا ریپ زدن خودرو در لحظه شروع به کار ماشین هنگام سرد بودن موتور با سنسور دمای آب در ارتباط می باشند ؟؟
جای این سنسور کجاست و چطور می توان به خراب بودن آن پی برد ؟؟
با سپاس

بطور مستقیم نه ولی ممکنه روی ecu تاثیر بذارهمعمولا مشکل از استپر موتور یا سنسور rpm برای کم شدن گاز و دور موتور و ریپ زدن از چیزایی مثل دلکو شمع کثیف یا خراب و حتی وایر شمع می تونه باشه اگه جرقه ضعیف باشه در سرد بودن موتور انفجار کامل صورت نمی گیره و ماشین ریپ میزنه

camaro lt
07-12-2012, 19:53
اگر طبقهايي كه قيمت گرفتيد، داراي كيفيت باشن خيلي خوبه چون اصلي اونها( فرانسوي واقعي) چيزي حدود 100.000 تومان ( هر عدد) قيمت داره. البته بازهم من به اصلي بودن اونها شك دارم.

در حال حاضر ماركهاي زيادي هست اما مارك وجودي يكي از نمونه هاي خوب ساخت ايران بوده و فعلا قيمت جديدش رو ندارم. ايران خودرو هيچ توليدي نداره و هرچي گيرش بياد قوطي ميكنه و به اسم اصلي خودش ميفروشه.

hosein002
08-12-2012, 17:00
یه مشکل دیگه هم دارم
پرشیا 87
چند روز پیش توی شیب ماشین رو پارک کردم و دنده 2 گذاشتم ولی ماشین راه افتاد
دنده عقب هم همینطور بود
حدسم به صفحه کلاجه
یکم کلاجو تنظیم کردم و پایین آوردم این مشکل بهتر شد و لی با مقایسه که کردم به نظرم زیادی گاز می خوره ماشین یعنی در دنده 4 با سرعت 90 دور موتور بالای 4000 و باید دنده 5 برم که در مقایسه با ماشین های مشابه 1000 تا بیشتره
نمی دونم چکار کنم
ماشین 60000 کارکرده و میگن شاید یه بار دیسکو صفحه عوض شده

ماشین شما دیسک وصفحه کلاج می خواد باید عوض بشه

Abdolreza2012
08-12-2012, 18:51
سلام
کسی ماشین رانا نداره؟
میخواستم ببینم چه جور ماشینیه؟
راضین ازش؟

camaro lt
08-12-2012, 21:42
سلام
کسی ماشین رانا نداره؟
میخواستم ببینم چه جور ماشینیه؟
راضین ازش؟

شما ميتونيد سوال رو در تاپيكهايي كه در اين مورد هستند، مطرح كنيد

Mahdi/s
09-12-2012, 21:29
ســلام......

1854 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چیزی که باطری ساز نصفه و نیمه و زورکی جواب داد...گفت ماشین هایی که بعدا کولر روشون نصب شده اینو دارن برای تنظیم و ری استارت دریچه کولر......

n_78
09-12-2012, 22:36
اقا یه سوال فیوز اینه های پرشیا شماره چنده میخام برش دارم؟؟؟
قفل مرکزی هم فیوز داره؟

oghyanoos
09-12-2012, 23:13
سلام
هنگامی که ماشین را روشن میکنم (405) یه صدایی شبیه قر قر آب از سمت موتور میاد! خصوصا اوایل حرکت.
آیا صدا از سیستم خنک کننده هست؟
آیا باید هوا گیری بشه؟
طریقه هواگیری چگونست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2012, 00:57
سلامهنگامی که ماشین را روشن میکنم (405) یه صدایی شبیه قر قر آب از سمت موتور میاد! خصوصا اوایل حرکت.آیا صدا از سیستم خنک کننده هست؟آیا باید هوا گیری بشه؟طریقه هواگیری چگونست؟سلام . نمیدونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه .در بعضی از ماشینها صدایِ آب تویِ منبع انبساط توی ماشین شنیده میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2012, 01:02
دوستان در مورد مکمل من هم مشکل دارم . مورد ماشیتم با بنزین سوپر بهتر شد ولی میگفت که ممکنه از سنسور اکسیسژن باشه میگفت چون گرونه میتونی قطع کنی و یا همیشه بنزین سوپر و یا اکتان بریزمنمی دونم چکار کنم با توجه به این که ارزون نیست !پرشیا 87 xu7سلام .شما بازش کردین ببینین سالمه یا نه؟

hossein.az
10-12-2012, 10:41
یکی از دوستان
اگر ممکنه طریقه هواگیری برای 405 رو توضیح بدهند
ممنون میشم

hosein002
10-12-2012, 15:25
سنسور اکسیژن تو سمند 1800 کجا قرار داره و چه شکلیه؟

hosein002
10-12-2012, 15:26
سلام . نمیدونم منظورتون رو درست متوجه شدم یا نه .در بعضی از ماشینها صدایِ آب تویِ منبع انبساط توی ماشین شنیده میشه

منبع انبساط تو 405 کجا قرار داره؟

hosein002
10-12-2012, 15:48
یکی از دوستان
اگر ممکنه طریقه هواگیری برای 405 رو توضیح بدهند
ممنون میشم

موقعی که موتور كاملا سرده پيچ هواگيري روي درپوش ترموستات ویه پیچ که یکم بالاتر روی یه لوله 5سانتیه وآچار6پخی میخوره را باز کنید.

از درب رادياتور آنقدر آب بریزید تا خروج آب از پيچهای هواگيري كاملا بدون حباب صورت پذيرد.

پيچهای هواگيري و درب رادياتور را ببندید

ماشینو روشن کنیدو صبر کنید تا آنقدر گرم شه كه فن رادياتور فعال شود.
در صورتي كه آمپر آب در حالت نرمال قرار گرفت هواگيري را کامل انجام شده

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2012, 16:36
منبع انبساط تو 405 کجا قرار داره؟سلام .جای دقیقش رو نمیدونم اما دور و بر موتور یه منبع آب پلاستیکی هست که شیلنگهاش به رادیاتور و موتور وصله . همونه . مراقب باشین با منبع آب برف پاک کن اشتباه نشه . :20:

hosein002
10-12-2012, 17:00
سلام .جای دقیقش رو نمیدونم اما دور و بر موتور یه منبع آب پلاستیکی هست که شیلنگهاش به رادیاتور و موتور وصله . همونه . مراقب باشین با منبع آب برف پاک کن اشتباه نشه . :20:

من پرسیدم
405 سمند وپارس1800 سیتم آب خنک کننده مدار بسته و منبع انبساط ندارن
حالا بازم دورو بر موتور وشلنگهای آب رو چک میکنم ببینم داره یا نه

kasra2002
10-12-2012, 17:10
سلام .شما بازش کردین ببینین سالمه یا نه؟ نه متاسفانه

kasra2002
10-12-2012, 17:12
ســلام......

1854 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

چیزی که باطری ساز نصفه و نیمه و زورکی جواب داد...گفت ماشین هایی که بعدا کولر روشون نصب شده اینو دارن برای تنظیم و ری استارت دریچه کولر...... این مطمئنا ترموستاته و بصورت دستی نصب شده برای کمپرسور و نه دریچه

kasra2002
10-12-2012, 17:15
من پرسیدم
405 سمند وپارس1800 سیتم آب خنک کننده مدار بسته و منبع انبساط ندارن
حالا بازم دورو بر موتور وشلنگهای آب رو چک میکنم ببینم داره یا نه

منبع انبساط این موتور هها چسبیده به رادیاتوره و برای همین نیاز به هواگیری داره. طرز هواگیری رو هم دوستمون فرمودند . در صورت هوا داشتن این صدا بگوش میرسه و وقتی ماشین گرم رو خاموش کردید بیشتر آب آن خارج می شه . هیچگاه موتور گرم درب رادیاتور را تا 2 ساعت باز نکنید !

kasra2002
10-12-2012, 17:16
قفل مرکزی هم فیوز داره؟

مدل ماشین و جای جعبه فیوز رو مشخص کنید تا بشه راهنمایی کرد!

oghyanoos
10-12-2012, 19:51
موقعی که موتور كاملا سرده پيچ هواگيري روي درپوش ترموستات ویه پیچ که یکم بالاتر روی یه لوله 5سانتیه وآچار6پخی میخوره را باز کنید.

از درب رادياتور آنقدر آب بریزید تا خروج آب از پيچهای هواگيري كاملا بدون حباب صورت پذيرد.

پيچهای هواگيري و درب رادياتور را ببندید

ماشینو روشن کنیدو صبر کنید تا آنقدر گرم شه كه فن رادياتور فعال شود.
در صورتي كه آمپر آب در حالت نرمال قرار گرفت هواگيري را کامل انجام شده
خوب بعد از انجام این کار کل آب توی سیستم فقط آب معمولی میشه! پس تکلیف 50 درصد ضد یخ چی میشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2012, 20:02
خوب بعد از انجام این کار کل آب توی سیستم فقط آب معمولی میشه! پس تکلیف 50 درصد ضد یخ چی میشه؟سلام . از آب رادیاتورهائی که در ایران فروخته میشه خبر ندارم اما آب رادیاتcoolant که اینجا فروخته میشه و ساخت GM امریکا هست رویِ گالنش نوشته DON'T ADD WATER . یعنی آب اضافه نکنید چون خودش 50 درصدش آب مقطر و بقیه اش ضد یخ , ضد جوش , ضد زنگ و چرب کننده هست .

kasra2002
10-12-2012, 21:05
خوب بعد از انجام این کار کل آب توی سیستم فقط آب معمولی میشه! پس تکلیف 50 درصد ضد یخ چی میشه؟ مشکلی پیش نمیاد اگر در اخرین لحظه جای ورودی رو با ضد یخ عوض کنید و بذارید به جای اون از پیچ هواگیری اب رادیاتور خارج شه . توجه داشته باشید باید اب بصورت مداوم ریخته بشه وگرنه دوباره هوا وارد سیستم میشه بعضیا حتی بطری اب رو بصورت وارونه درون رادیاتور قرار میدن که لحظهای ورود اب قطع نشه . با این کار هردو کار رو همزمان انجام دادین .و خیالتون راحته . برای اب رادیاتور یه مارک ایران خودرویی هست که درون دبه ( نه بطری) و خاصیت ضد خورندگی زیادی داره و برای ضد یخ کاسپین یا بهران گزینه های خوبی هستند.

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2012, 22:12
نه متاسفانهسلام .بهتره اول سنسور اکسیژن رو باز کنید ,اگر پوسیده نیست و خورده نشده فقط تمیزش کنین طبق روش صفحه های قبل . اگر خراب بود عوضش کنید اما از مدار خارج کردنش یعنی مصرف سوخت بیشتر و در دراز مدت ضرر میکنید .جای سنسور روی گلوی اگزوز ,کنار موتور هست . یک سیم هم بهش وصل شده . در بعضی ماشینها از بالا دیده میشه و در بعضی باید از زیر باز بشه .

oghyanoos
10-12-2012, 23:15
مشکلی پیش نمیاد اگر در اخرین لحظه جای ورودی رو با ضد یخ عوض کنید و بذارید به جای اون از پیچ هواگیری اب رادیاتور خارج شه . توجه داشته باشید باید اب بصورت مداوم ریخته بشه وگرنه دوباره هوا وارد سیستم میشه بعضیا حتی بطری اب رو بصورت وارونه درون رادیاتور قرار میدن که لحظهای ورود اب قطع نشه . با این کار هردو کار رو همزمان انجام دادین .و خیالتون راحته . برای اب رادیاتور یه مارک ایران خودرویی هست که درون دبه ( نه بطری) و خاصیت ضد خورندگی زیادی داره و برای ضد یخ کاسپین یا بهران گزینه های خوبی هستند.
این آب رادیاتور داخل دبه چه مارکی هست؟؟
چه مقدار باید ضد یخ بریزم؟

n_78
11-12-2012, 19:31
مدل ماشین و جای جعبه فیوز رو مشخص کنید تا بشه راهنمایی کرد!
پرشیا 87 دوگانه جعبه فیوز سمت چپ فرمان ماشین اون پایین

hosein002
12-12-2012, 00:35
خوب بعد از انجام این کار کل آب توی سیستم فقط آب معمولی میشه! پس تکلیف 50 درصد ضد یخ چی میشه؟

دوست عزیز این روش هواگیری بصورت کلی بود
برای ضد یخ اگه ماشین مثلا 6لیتر آب بگیره شما 3لیتر آب بریزید بعد 3لیتر ضد یخ این کار باعث میشه آب از پیچهای هواگیری خارج بشه وضد یخ هدر نره
راستی ناراحت این نباش که فاصله ای بین آب ریختن و ضد یخ ریختن بیوفته یعنی اگه آب رو بریزی وچند دقیقه بعد درب ضد یخ را باز کنی وبریزی هیچ اتفاقی نمی یوفته و هوا گیری درست انجام میشه

hosein002
12-12-2012, 01:15
امروز بخاری ماشینو روشن کردم دیدم فن بخاری روی دور 4 کار میکنه هر چه کم وزیاد کردم یا خاموشش کردم هیچ فرقی نمی کنه فقط سوئیچو میبندم خاموش میشه ماشین سمنده و کلید فن کشویی

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-12-2012, 05:07
امروز بخاری ماشینو روشن کردم دیدم فن بخاری روی دور 4 کار میکنه هر چه کم وزیاد کردم یا خاموشش کردم هیچ فرقی نمی کنه فقط سوئیچو میبندم خاموش میشه ماشین سمنده و کلید فن کشویی

سلام .
کنترلِ سرعتِ فنِ بخاری در 90% ماشینها توسط یک قطعه ی الکترونیکیِ ساده هست که چند تا مقاومت توش هست .

وقتی برق از طریق مقاومتِ قوی تر بره برای فن,سرعتش خیلی کم میشه low .
وقتی برق مستقیماً بره برای فن ,سرعتش حداکثر میشه hight. يک مقاومت هم برای سرعت متوسط داره med.
اگر سیستم بخاری سمند هم همینجور باشه , به احتمال 99% اون قطعه خراب شده.

ARAS71
12-12-2012, 12:48
سلام
این دو تا پنچر گیر چه فرقی با هم دارند؟

پنچر گیر رو فقط یک بار میشه استفاده کرد؟

ممنون

camaro lt
12-12-2012, 13:39
در سيستم فن دمنده هواي بخاري و كولر پژو 405/ پارس/ سمند / ار دي / روا ، قطعه اي به نام مدولاتور فن وجود داره كه كارش همون تنظيم سرعت چرخش فن و مقدار وزش باد هست و با خراب شدن اون( كه خيلي هم شايع هست) اين مشكل بوجود مياد.

اين تصوير جلو و پشت قطعه است. توي بازار معمولا بين 15 تا 20 هزار تومان قيمت داره، البته نمونه هاي گرانتر هم وجود داره.

با تعويض اون مشكل حل ميشه.

kasra2002
12-12-2012, 13:49

مارکشو پیدا کنم به شما می گم ولی بدونید که شیشه ای نیست دبه سفید یا سبز داره آب درونش هم کمرنگ تره و خاصیت چربی خوب یداره برای ماشین شما در آب و هوای معمول ایران ( ونه در زیر کلی برف) یک لیتر کافیه

kasra2002
12-12-2012, 13:56
سلام دوستان
دیروز بارندگی شدیدی بود خیابان هها رو آب گرفته بود من هم در یکی از آنها یه دفه کیلومتر ماشینم از کار افتاد و تا شب فقط دو بار برای یک لحظه کیلومتر بالا اومد و دوباره از کار افتاد اینو هم بگم که هیچ تاثیری توی ماشین نداره و فقط سرعت رو نشون نمی دوه نمی دونم شاید سیم اون از گیرباکس آب خورده یا قطع شده می دونید کجا رو باید چک کنم اول .
و اینکه شنیده بودم با قطع شدن اون ماشین درست کار نمی کنه ؟؟؟؟؟؟

kasra2002
12-12-2012, 14:06
قفل مرکزی هم فیوز داره؟
فیوز های شماره 8 - 15(30آمپر) قفل مرکزی
30 (15آمپر ) برای ... از جمله آینه برقی

ARAS71
12-12-2012, 14:08
سلام دوستان
دیروز بارندگی شدیدی بود خیابان هها رو آب گرفته بود من هم در یکی از آنها یه دفه کیلومتر ماشینم از کار افتاد و تا شب فقط دو بار برای یک لحظه کیلومتر بالا اومد و دوباره از کار افتاد اینو هم بگم که هیچ تاثیری توی ماشین نداره و فقط سرعت رو نشون نمی دوه نمی دونم شاید سیم اون از گیرباکس آب خورده یا قطع شده می دونید کجا رو باید چک کنم اول .
و اینکه شنیده بودم با قطع شدن اون ماشین درست کار نمی کنه ؟؟؟؟؟؟

یه بار هم ماشینم این طور شده بود که عقربه آروم بالا و پایین می رفت و بردمش ایران خودرو یک قطعه شیار های خمیده شکل داشت رو عوض کردند

kasra2002
12-12-2012, 15:16
یه بار هم ماشینم این طور شده بود که عقربه آروم بالا و پایین می رفت و بردمش ایران خودرو یک قطعه شیار های خمیده شکل داشت رو عوض کردند
ممنون
بله اون دنده کیلومتر شماره ولی فکر کنم مشکل من برقی باشه دنبال فیش خروجی از گیرباکس می گردم (پرشیا 87)

camaro lt
12-12-2012, 21:00
سنسور كيلومتر پژو و سمند ،روي گيربكس سوار شده و تقريبا پشت موتور و جايي كه دسترسي و ديد آساني نداره.

كل باطري و جا باطري و لوله مكش هواي ----- موتور رو بايد باز كنين تا بتونين راحتتر كار كنين.

كثيف شدن كانكتها و اتصالات اون ميتونه مشكلات زيادي بوجود بياره.

با كنتاكت شور تمام اون اتصالات رو تميز كنين و كل سيمكشي اون بخش رو از نظر بريدگي و شل شدن و خراش معاينه كنين

kasra2002
12-12-2012, 21:49
سنسور كيلومتر پژو و سمند ،روي گيربكس سوار شده و تقريبا پشت موتور و جايي كه دسترسي و ديد آساني نداره.

كل باطري و جا باطري و لوله مكش هواي ----- موتور رو بايد باز كنين تا بتونين راحتتر كار كنين.

كثيف شدن كانكتها و اتصالات اون ميتونه مشكلات زيادي بوجود بياره.

با كنتاكت شور تمام اون اتصالات رو تميز كنين و كل سيمكشي اون بخش رو از نظر بريدگي و شل شدن و خراش معاينه كنين

ممنون پس حتما بارون و آب گرفتگی کار خودشو کرده از روی گود هم میشه چک کرد ... متاسفانه فردا باید برم برا تعویض دیسکو صفجه نمی دونم چه جنسیه که اینقدر زود این بلا رو آورد ولی فکر کنم با توجه به دور موتور بالا و مصرف و قدرت کم بهتره عوض کنم تا جایی دیگه رو خراب نکنه اینطور نیست؟

hosein002
12-12-2012, 21:59
در سيستم فن دمنده هواي بخاري و كولر پژو 405/ پارس/ سمند / ار دي / روا ، قطعه اي به نام مدولاتور فن وجود داره كه كارش همون تنظيم سرعت چرخش فن و مقدار وزش باد هست و با خراب شدن اون( كه خيلي هم شايع هست) اين مشكل بوجود مياد.

اين تصوير جلو و پشت قطعه است. توي بازار معمولا بين 15 تا 20 هزار تومان قيمت داره، البته نمونه هاي گرانتر هم وجود داره.

با تعويض اون مشكل حل ميشه.

لطفا عکس محل قرار گرفتن دقیق این قطعه رو بزارید

camaro lt
13-12-2012, 00:38
سنسور كيلومتر اگر واقعا خراب باشه كه بايد عوض بشه، تشخيص اين مسئله هم مثل هميشه به عهده يك تنظيم موتور وارد هست.البته اگر خودتون هم فكر ميكنين خراب شده، عوض كنين اما دياك بهتر از هر چيز ديگه اي جواب ميده.

متاسفانه من تا بحال مدولاتور فن بخاري/كولر پژو عوض نكردم، اما فكر كنم محلش در جايي پشت صفحه كنترل دكمه هاي بخاري و كولر باشه. اگر وارد نيستين بهتره به برقكار خودرو كه وارد به اين كار باشه مراجعه كنين.

kasra2002
13-12-2012, 13:01
کمرم شکست...
گیرباکس کاسه نمد قیفی خراب بود واسکازین می ریخت توی دیسک و صفحه دیسکش هم خیلی خوب نبود عوض شد همراه با سنسور کیلومتر و دسته موتور پایین 330000 خرج شد
و در این میان قطعات جلوبندی تا حدودی سیبک ها عوض شد + 106000
تا ببینم سنسور اکسیژن راحتم میذاره یا اونم 200 می خواد فعلا
راستی واسکازین 85-90 بهران ریختم چون به بهران عادت دارم ولی یکی می گفت145 بریزم؟

kasra2002
13-12-2012, 13:04

مارکش سینا SKG هست که جدیدا توی دبه سبز رنگه مایع درونش هم زلال و کمرنگ تره از بقیه مشورت کردم می گفتند چربیتش از بقیه بهتره برای ماشینتون هم توی آب و هوای فعلی 1 لیتر ضد یخ رو همراه با آب بریزید و از هواگیری مطمئن شید(ضد یخ رو در آخرین مرحله بریزید که هدر نره)

Mahdi/s
13-12-2012, 14:49
ســلام..

لطفا عکس محل قرار گرفتن دقیق این قطعه رو بزارید

متاسفانه من تا بحال مدولاتور فن بخاري/كولر پژو عوض نكردم، اما فكر كنم محلش در جايي پشت صفحه كنترل دكمه هاي بخاري و كولر باشه. اگر وارد نيستين بهتره به برقكار خودرو كه وارد به اين كار باشه مراجعه كنين.

توی نت عکس به درد بخوری پیدا نکردم...
اینجا رو ببین فن زیر داشبرد سمت شاگرد هست...برای 405 و پرشیا اینجاست....
توی این عکس مشخصه....

4 روز پیش مدولاتور رو 18 تومن خریدم...نمدی زیر داشتبر رو باز کنی فن رو میبینی....

این عکس هم ببین...شماره 7 مدولاتور هست..که روی فن پیچ میشه.........

camaro lt
13-12-2012, 16:43
تصوير جالبي بود، پس احتمالا خود شما هم بتونين راحت پيدا و عوض بكنين، البته اگر مشكل از همين باشه.

بنظر ميرسه الان اون مدولاتور رو بشه پشت اون كليد چرخان( كه بنظر يك ترموستات دستي ميرسه) پيدا كنين.فقط قبلش كابل منفي رو قطع كنين تا احتمالا اتصالي برق بوجود نياد.

اگر انجام داديد،حتما از مراحل انجام كار عكس بگيريد و نتيجه رو هم بنويسيد تا يك آموزش كامل داده باشيد، اينجوري از هزينه هاي برقكار و احتمالا خرابكاريهاي اونها هم نجات پيدا ميكنين!!

oghyanoos
13-12-2012, 19:41
مارکش سینا SKG هست که جدیدا توی دبه سبز رنگه مایع درونش هم زلال و کمرنگ تره از بقیه مشورت کردم می گفتند چربیتش از بقیه بهتره برای ماشینتون هم توی آب و هوای فعلی 1 لیتر ضد یخ رو همراه با آب بریزید و از هواگیری مطمئن شید(ضد یخ رو در آخرین مرحله بریزید که هدر نره)
ممنون
بعد از اینکه با آب رادیاتور هواگیری کردم، هنگام ریختن ضد یخ سیستم هوا نمیگیره؟