PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

kasra2002
03-08-2012, 23:14
سلام
میدونم که جواب به این سوال دادن خیلی مشکله ولی سمند من بعد از 6 سال جلوبندیش سرویس و لاستیک ها ی اون عوض شد و از اون به بعد ماشین یه حالت بدی پیدا کرد ابتدا لقی و سرو صدای زیادی داشت که با بررسی نمایندگی به کاسه نمد پلوس راست بود و عوض کردند ولی بازهم یه صداهای میده و اینکه ماشین شله یعنی نمیکشه و لاستیک سایی ناداره ولی حس می کنم یه چیزیش لقه و به جز صداهای عجیبی که توی دستانداز میده بدون گیجی فرمون ماشینو برا خودش به ازاد می کنه
کجاشو باید چک کنم ؟
البته یکی از کمک های عقب هم خالی کرد و اونو عوض کردم ولی حس می کنم ماشین دیگه به زمین مثل قبلش چسبیده نیست؟

موضوع بعدی اینکه دیسک و صفحه رو هم عوض کردم و تنظیمم موتور هم شده ولی ماشین رو خیلی بیجون تر از قبل حس می کنم موتور بد کار نمیکنه ولی نفس ندارهو خوب شتاب نمیگره (نفسش خوب باز بود و من 200 تا هم باش رفتم ولی فشار بدی به اون نیاوردم)
سمند 84 با 100000 کارکرد خانگی

The Auditor
04-08-2012, 08:24
شما باید سریع بدادش می رسیدی موتور لرزشی چیزی نداشت این آخریا؟
هیییییییییچ علامتی حاکی از غیرعادی بودن نداشت. تازه من سریع متوجه شدم چون تا دیروزش کاملا درست کار میکرد وگرنه راحت 500-600 خرج میذاشت رو دستم. ترموستات عمل نکرده بود و در نتیجه واشر سوزونده بود. هر دو تعویض شدند.. 200 تومن... یکی رو من میشناسم واشر سوزوند 600 خرجش شد.

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-08-2012, 09:32
هیییییییییچ علامتی حاکی از غیرعادی بودن نداشت. تازه من سریع متوجه شدم چون تا دیروزش کاملا درست کار میکرد وگرنه راحت 500-600 خرج میذاشت رو دستم. ترموستات عمل نکرده بود و در نتیجه واشر سوزونده بود. هر دو تعویض شدند.. 200 تومن... یکی رو من میشناسم واشر سوزوند 600 خرجش شد.
سلام .
دوستِ عزیز یه مطلبی رو خدمت شما و بقیه ی دوستان عرض میکنم که از روی حُسن نیت هست و امیدوارم ناراحت نشید :
خرابیهایِ بزرگ همیشه یه علامتهائی داره .
ما یا تجربه نداریم یا سهل انگار هستیم که باعث میشه نتونیم از اون جلوگیری کنیم .
وقتی آمپر حرارت میره بالا , راننده باید عین خلبانی که به محض شنیدن صدای مشکوک فوری در اولین فرودگاه فرود میاد عمل کنه . خلبان فرود میاد و دیگه پرواز نمیکنه تا مطمئن بشه که مشکل برطرف شده .
بالا رفتن آمپر در ماشین هم از نشانه های احتمالی یک مشکل بزرگ هست .
باید با نزدیک شدن آمپر به خط قرمز :
1-سریعا کنار زد و ماشین رو خاموش کرد
2-با لمس لحظه ای منبع انبساط و لوله ی رادیاتور حرارت رو سنجید
3- صبر کرد تا موتور خنک بشه و بعد در منبع انبساط رو برداشت و مطمئن بشیم که
آب رادیات به اندازه داره
4-روشن کنیم و صبر کنیم تا ببینیم آیا آب گردش داره یا نه؟
5-آیا حرارت باز بالا میره یا نه ؟
همه ی این آزمایشهای ساده کلی اطلاعات ارزشمند بهتون میده و خودتون میتونین بفهمین که عیب از کجاست .
•اگر آب هست اما جریان نداره و حرارت داره میره بالا از ترموستاته.
اگر در منبع انبساط که باز هست آب جریان داره• و لوله ها حرارتش طبیعی هست اما آمپر میره بالا , فشنگی خرابه یا حتی آمپر یا شاید از کامپیوتر باشه .
اگر آب جریان نداره اما با کمی گاز دادن آب میاد• تو منبع انبساط , آب رادیات کم داره معنیش نشتیِ آب هست .
.
با این آزمایشهای ساده که بعد از سرد شدن موتور , فقط 3-4 دقیقه طول میکشه همه چیز مشخص میشه .
•••فقط در یک حالت میتونین به راهتون ادامه بدین (اگر دیدین آب هست و جریان داره و حرارت لوله ها طبیعی هست اما آمپر میره بالا) .
وگرنه باید تا رفع مشکل ماشین رو خاموش کنید .
اینجوری با هزینه ی کم چه بسا خودمون هم بتونیم درستش کنیم و کلی پول از این جیبمون دربیاریم بذاریم تو اون یکی جیبمون و بگیم دستت درد نکنه اوستا کارت خیلی درسته .

:20:

حالا اون دویست تومن و مخارج دیگه رفته دیگه فدای سرتون اما تجربه ی گرونقیمتش رو هرگز فراموش نکنید .
ممنون که زحمت کشیدین و ماجرا رو اینجا نوشتین .
شکی نیست که این مشکل برای همه ما ممکنه پیش بیاد .
اما حالا دیگه اونهائی که ارزش تجربهایِ دیگران رو میدونند,نمیذارند کار به باز شدن سرسیلندر و اینا بکشه .

در ضمن مراقب مکانیکهای بی وجدان و مکانیکهایی که با حدس و گمان ماشین تعمیر میکنند باشید .
هر دوشون خطرناکند.
شما مطمئن هستی که واشر سرسیلندر سوخته بود؟
بازش کرد ؟
شما دیدین که عوضش کنه؟

The Auditor
04-08-2012, 10:00
راستش من تا دیدم آمپر رفته بالا وایسادم کنار و خاموش کردم و رادیاتورو آبو اینجور چیزا رو چک کردم ظاهرا عادی بود. همه چیز برمیگرده به اشتباه روز قبل این اتفاق که وقتی دیدم آمپر از وسط رفته بالاتر و به خط سوم رسیده، نگه نداشتم و گفتم شاید داره چرت میگه.. اونجا بوده که حتما مشکل شروع شده... :41:
والله من که خودم مطمئن نیستم واشر سوخته بود چون نه آب روغن قاطی شده بود نه از اگزوز آب میومد نه چیز دیگه. فقط اینو مطمئنم ترموستات یه ایرادی داشته حتما.. من تنها چیزی که دیدم این بود که پیچ های سرسیلندر آچار خورده بود و گووووویا باز شده بود اما باز هم مطمئن نیستم تعویض شده باشه. یارو یه واشر آورد گفت این مال شما بوده اما من که باور نمیکنم. احتمال داره طرف بازشم کرده باشه اما دیده واشر مشکلی نداره و دوباره بسته باشه! و فقط ترموستاتو عوض کرده باشه چون توی فاکتور ترموستاتم نوشته بود عوض شده.
گفت اگه ظهر اینجا بودی میدیدی بازش کرده بودیم و داشتیم عوضش میکردیم.. (گه خورده)
ولی خداییش آب بندی سوپاپا خیلی روی عملکرد موتور تاثیر مثبت گذاشته. حتی کولرمم جون گرفته! :31:
(دیگه 200 دادم رفت پی کارش. دیگه بهش فکر نمیکنم.. :37: )

ghasem2020
08-08-2012, 00:47
من موقعي كه ماشين روشنه ولي وايسادم پدال ترمز رو فشار ميدم و ول ميكنم يه صدايي داره.
به خصوص اگه تو شيب باشه اين صدا بيشتر ميشه و محسوس تر.
به نظرتون وقتش رسيده لنت رو عوض كنم ؟
چراغ لنتم كه روشن نشده !

بهترين مارك لنت ترمز چي هستش و چه قيمتي ؟
كلاً عوض كردن لنتا + دستمزد چقدر ميشه ؟

mohamad skystar
08-08-2012, 01:00
من موقعي كه ماشين روشنه ولي وايسادم پدال ترمز رو فشار ميدم و ول ميكنم يه صدايي داره.
به خصوص اگه تو شيب باشه اين صدا بيشتر ميشه و محسوس تر.
به نظرتون وقتش رسيده لنت رو عوض كنم ؟
چراغ لنتم كه روشن نشده !

بهترين مارك لنت ترمز چي هستش و چه قيمتي ؟
كلاً عوض كردن لنتا + دستمزد چقدر ميشه ؟

این صدا از کجا میاد؟ جلو یا عقب؟ اگر در حالت ایستاده هم این صدا میاد دلیل بر تعویض لنت نیست.
ماشینتون چی هست؟ آخرین باری که لنت عوض کردین کی بوده ؟ از اون موقع ماشین چقدر کارکرده؟

ghasem2020
08-08-2012, 02:14
این صدا از کجا میاد؟ جلو یا عقب؟ اگر در حالت ایستاده هم این صدا میاد دلیل بر تعویض لنت نیست.
ماشینتون چی هست؟ آخرین باری که لنت عوض کردین کی بوده ؟ از اون موقع ماشین چقدر کارکرده؟

من صدا رو از زير پام ميشنوم. از جلو باشه فك كنم.
وقتي حركت ميكنم و ترمز ميزنم اين صدا نمياد ولي خوب احساس ميكنم ترمز گيري ماشين ضعيف تر شده.

405 مدل 88 دارم.
ماشين زير پاي خودم نبوده و دو سه ماهه كه اونو خريدم.
به نظرم تا حالا لنت واسش عوض نشده.
البته كاركرد ماشين هم زياد نبوده و نزديك 35 هزار تا كار كرده تو اين چند سال.

camaro lt
08-08-2012, 10:01
من صدا رو از زير پام ميشنوم. از جلو باشه فك كنم.
وقتي حركت ميكنم و ترمز ميزنم اين صدا نمياد ولي خوب احساس ميكنم ترمز گيري ماشين ضعيف تر شده.

405 مدل 88 دارم.
ماشين زير پاي خودم نبوده و دو سه ماهه كه اونو خريدم.
به نظرم تا حالا لنت واسش عوض نشده.
البته كاركرد ماشين هم زياد نبوده و نزديك 35 هزار تا كار كرده تو اين چند سال.
با اجازه دوستان..
اتومبيل شما به گفته خودتون دو ، سه ماهه خريداري شده و دست دوم هست. بنابر اين از خيلي مسائل و مشكلات اون خبر نداريد و ممكنه بعضي چيزها نياز به بازديد، تعمير، يا تعويض و رگلاژ و..داشته باشه( ماشين صفر كيلومتر اين نيازها رو داره واي به حال دست دوم!!)
توصيه ميكنم در اولين فرصت ماشين رو پيش يك مكانيك مجرٌب و با تجربه و صد البته منصف و دست پاك ببريد و يك چك كامل انجام بديد. از جمله بازديد لنتها، ترموستات، تسمه تايم ، تسمه موتور( كولر و هيدروليك و دينام) چراغها، تنظيم فرمان و جلوبندي و كمك فنرها، درجات و نشانگر ها و خلاصه هر چيزي كه بايد بازديد بشه. روغن موتور و فيل +تر اون و فيل+تر بنزين و هوا و در صورت نياز فيل+تر هواي اتاق را هم تعويض كنين.
يك سري چك كردن ها ساده است و خودتون هم ميتونين انجام بديد( در صورت كه فني باشيد).

esmoeil
08-08-2012, 23:22
سلام دوستان :20:
2 ماه پیش پراید 132 خودم را از سایپا گرفتم و باحاش خیلی حال میکردم :8:، چون می گفتن که دنده مرده نرو منم رو دور موتور 3.5-4 بهش دنده می دادم بعد از 1000 کیلومتر هم باهاش 140-150 می رفتم تا اینکه خدا روز بد نیاره :41:صدای موتورش دراومد (خورخور میکنه )بردم نمایندگی اسبک و میل اسبک عوض کردن تا چند روز خوب کار می کرد بعدش یکی دوبار بالای 120 رفتم دوباره همونجوری شد بردم نمایندگی میل سوپاپ و اویل پمپ عوض کردن تا یک روز خوب بود همینکه از شهر خارج شدم و برای 10 ثانیه سرعتم رفت بالای 120 دوباره صدای موتور دراومد ، حالا دیگه صدای موتور کاملا عوض شده و کلا صدا می کنه و وقتی هم دور موتور میره بالای 3 صداش شدیدتر میشه و فقط باید باهاش دنده مرده رفت ، یه مکانیک گفت مال اینه که روغن خوب نمی رسونه نمیدونم خلاصه هنوز فرصت نکردم ببرم نمایندگی ، خواهشآً بگین دلیلش چیه و چجوری درست میشه و اینکه سوارش میشم مشکلی نداره ؟ :9:

پیش پیش از لطف بی منتتون ممنونم :7:

kasra2002
09-08-2012, 17:28
2 ماه پیش پراید 132 خودم را از سایپا گرفتم و باحاش خیلی حال میکردم :8:، چون می گفتن که دنده مرده نرو منم رو دور موتور 3.5-4 بهش دنده می دادم بعد از 1000 کیلومتر هم باهاش 140-150 می رفتم تا اینکه خدا روز بد نیاره :41:صدای موتورش دراومد (خورخور میکنه )بردم نمایندگی اسبک و میل اسبک عوض کردن تا چند روز خوب کار می کرد بعدش یکی دوبار بالای 120 رفتم دوباره همونجوری شد بردم نمایندگی میل سوپاپ و اویل پمپ عوض کردن تا یک روز خوب بود همینکه از شهر خارج شدم و برای 10 ثانیه سرعتم رفت بالای 120 دوباره صدای موتور دراومد ، حالا دیگه صدای موتور کاملا عوض شده و کلا صدا می کنه و وقتی هم دور موتور میره بالای 3 صداش شدیدتر میشه و فقط باید باهاش دنده مرده رفت ، یه مکانیک گفت مال اینه که روغن خوب نمی رسونه نمیدونم خلاصه هنوز فرصت نکردم ببرم نمایندگی ، خواهشآً بگین دلیلش چیه و چجوری درست میشه و اینکه سوارش میشم مشکلی نداره ؟ :9:

از خیلی چیزا میتونه باشه ولی شما سر سیلندرتون رو هم چک کنید که شاید اون باعث این خرابی ها باشه

armita z
09-08-2012, 21:44
ممكنه راه حل دقيق قاطي كردن اب وروغن در 206 رو بفرماييد /llممنون ميشم

camaro lt
10-08-2012, 11:45
ممكنه راه حل دقيق قاطي كردن اب وروغن در 206 رو بفرماييد /llممنون ميشم
من درست متوجه منظور شما نشدم!
راه حل دقيق قاطي كردن آب و روغن توي موتور؟!
احتمالا منظور شما راه صحيح رفع مشكل آب و روغن قاطي كردن بايد باشه.
وقتي يه موتور آب و روغن قاطي ميكنه يعني كه بنا به دلايلي مجراهاي آب و روغن موتور با هم ارتباط پيدا كرند و اين هم بطور معمول دو دليل داره.
1. واشر سر سيلندر به دليل فرسودگي يا حرارت شديد سوخته و باعث از بين رفتن آب بندي سيلندر و سر سيلندر شده و آب و روغن قاطي ميشه.
2. در بدنه سيلندر و احتمال بيشتر در سر سيلندر يك يا چند ترك در كانالهاي آب و روغن اون بوجود آمده و باعث قاطي شدن آب و روغن شده.مورد اولين مورد يعني سوختن واشر سر سيلندر خيلي بيشتر رخ ميده.
در هر دو حالت بايدسر سيلندر و يا در صورت نياز كل موتور باز شده و تمام قطعات بازديد و سرويس بشن و دليل اين اتفاق مشخص شده و رفع عيب بشه.

armita z
10-08-2012, 11:50
[QUOTE=armita z;7148545]ممكنه راه حل دقيق قاطي كردن اب وروغن در 206 رو بفرماييد /llممنون ميشم[/

تعمير كار گفت:طبيعا بعد 8سال تموم 206ها واشر سرسيلنئدر خاصيتشونو از دست ميدن.مدتي قبل متوجه چرب شدن درپوش مخزن اب شدم گفتن چيزي نيس تاكه ديروز درپوش مثل اينكه با خامه اغشته شده باشه واب داخل مخزن بسيار غليظ وپرروغن بررسي كردن گفتن با تعويض واشر ‌‌/همراه كمي شايد تراشكاري /مشكل حل شه. سوالم اينه كه ممكنه بخاطر دير شدن صدمه خورده باشه وايا با اين راهكار ارايه شده مشكل برطرف ميشه؟لازم ذكره كه توي8سال بسيار مدارا كردم با موتور وكاركرد ش100km هزار بيش نيست.البته احساس ميكنم موضوع به حدود يه ماه قبل كه نيم ليتر روغن كم كرده بود وبراي اولين بار كاهش بي دليلش بر ميگرده

با سپاس فراوان از اساتيد بزرگوار

esmoeil
10-08-2012, 16:21

میشه دلیلایی رو که به ذهنتون میرسه بنویسین شاید تونستم با نمایندگی مطرح کنم و به نتیجه برسم .

بازم ممنون از لطف بی منتتون

camaro lt
10-08-2012, 21:37
اشتباه اول شما اين بوده كه موتور صفر و آب بندي نشده رو بشدت تحت فشار قرار دادي( دور موتور 3500 تا 4000 ) و اين واقعا براي يه موتور نو خيلي زياده. و البته بعد از اون هم فشار رو خيلي بيشتر كردين( سرعتهاي 140 و 150 كيلومتر)
بر عكس راهنمايي ( يا در واقع چاه نمايي) نمايندگي شما بايد تا 1000 كيلومتر اول با دور موتور كم و سرعت پايين( حدود 50 كيلومتر در ساعت) حركت ميكردين تا موتور كامل آب بندي بشه.
بعد از 500 كيلومتر اول روغن و فيل تر روغن رو عوض كرده و دوباره همين كار رو در كيلومتر 1000 انجام ميدادين تا تمام براده ها و ذرات باقي مانده از سايش و آب بندي شدن موتور كامل خارج بشه و اونوقت يه روغن خوب با فيل تردرجه يك استفاده ميكردين.
اگر چراغ روغن ماشين خاموش ميشده پس مشكل فشار روغن نداشتيد و البته تعويض مجدد پمپ روغن هم مشخص ميكنه كه مشكل از پمپ نبوده.اون تعويض ميل اسبك هم هيچ فرقي ايجاد نكرده بود منتها چون تنظيم مجدد سوپاپ انجام شد براي يه مدت كوتاهي خوب شده اما با فشاري كه دوباره به موتور وارد شد مشكل برگشت.
اينجور كه مشخص شده شما بايد موتور رو كامل باز كنين و يه بازديد و تعمير اساسي انجام بديد.

esmoeil
10-08-2012, 23:40
Camaro جان مرسی از دقت و توجهت
میشه بگی منظورت از تعمیر اساسی چیه ؟ چه قسمتی ؟ و اینکه آیا نمایندگی ( شهرستان ) میتونه مشکلو حل کنه ؟
و دیگه اینکه وقتی درست شد چیکار کنم دوباره مشکل تکرار نشه .
و سوم اینکه از کجا میتونم اطلاعات دقیقتری در مورد برخورد با ماشین و موتور ماشین پیدا کنم ( از عوض کردن روغن و پر کردن آب شیشه و عوض کردن دنده گرفته تا تعمیر موتور خلاصه راننده حرفه ای شدن )

camaro lt
11-08-2012, 16:00
میشه بگی منظورت از تعمیر اساسی چیه ؟ چه قسمتی ؟ و اینکه آیا نمایندگی ( شهرستان ) میتونه مشکلو حل کنه ؟
و دیگه اینکه........
منظور از تعمير اساسي، پياده كردن و باز شدن تمام قطعات موتور و بازديد اونها و در صورت نياز تعمير، تراش، تعويض و سرويس قطعه هاي آسيب ديده و داراي مشكل هست، چيزي كه اصطلاحا به تعمير موتور كامل معروفه.
اگر كسي به شما پيشنهاد كرد كه تنها يه بخش رو باز كنين و به بقيه كاري نداشته باشيد ، توجه نكنين چون اينطور كه متوجه شدم وضعيت موتور ماشين شما با يه سرسيلندر باز كردن يا تعويض ياتاقانها از زير حل نميشه و تنها كار رو نيمه انجام داده و بعد از مدتي دوباره مشكل برميگرده و خرج قبلي بيهوده تلف ميشه.
در مورد نمايندگيها و اينكه وظيفه خودشون رو به نحو احسن انجام بدن من خيلي شك دارم نمونه اونهم همين دستور العملي بوده كه به شما دادن!!
به احتمال 100% اين مورد موتور رو ديگه جزو گارانتي حساب نميكنن پس حتما لازم نيست سراغ نمايندگي بريد مضاف بر اينكه اگر پيش اونها باشه شما دسترسي كامل نداريد كه ببينين چه كارايي دارن روي موتور انجام ميدن؟( مكانيكهاي آزاد كه بالاي سرشون ايستادي از كار ميدزدن و كلي مشكل درست ميكنن واي به حال نمايندگي كه ماشين رو دم در تحويل ميگيرن و ديگه اجازه ورود به صاحبش رو نميدن...)
اگر مكانيك آشنا داريد كه قبلا كار براتون انجام داده و شما ازش مطمئن هستي به اون مراجعه كني بهتره. كلا اينجور حساب كنين كه داريد دنبال يه دوست خانوادگي ميگردين و بايد براي سالها با اون رفت و آمد خانوادگي داشته باشيد و بچه خودتون رو كه همون ماشين هست به دستش بسپاريد. اينجوري بايد حساسيت بخرج بدين چون تعميرات هزينه زيادي ميبره و اگر درست انجام نشه و از كار بدزدند و مشكل بوجود بياد شما اين وسط ضرر كردي و اونهم پولش رو گرفته و رفته و دست شما هم به جايي بند نيست..
براي اينكه بعدها دوباره دچار مشكل نشويد و روش نگهداري صحيح خودرو و يك سري تعميرات ابتدايي و بازرسي هاي دوره اي و تنظيمات و ..رو ياد بگيريد، بهترين كار استفاده از تجارب ديگران و مشاوره با افرادي هست كه سالها ماشين داشتن و البته بصورت صحيح ماشين رو نگهداري كردند، چون هستند افرادي كه بعد از سالها صاحب خودرو بودن هنوز اصول اوليه نگهداري رو بلد نيستند.
سايتهاي مختلف رو در اين مورد ميتونين پيدا كنين و بخونيد. كتابهايي هم در اين باره نوشته شده. در همين تاپيك و انجمنهاي ديگه هم هستندافرادي كه بتونن راهنمايي كنن و از مشاوره با اونها استفاده كنين.

esmoeil
11-08-2012, 23:10
بازم مرسی camaro جان
ماشین رو نشونه یه تعمیرکار دادم گفت روغن خوب بالا نمیاد یعنی درپوش روغن رو باز کرد و خودم دیدم روغن کم میپاشه ( با یه پراید دیگه مقایسه کردیم ) حالا بردم نمایندگی ، سرمکانیک گفت سر سیلندر رو باز کنن قرار شده فردا بهم خبرشو بدن ، یعنی بازم احتمال داره که درست بشه دوباره خراب بشه یا همون حرف شما ( کار رو نصفه و نیمه انجام بده ؟ ) یا یه جور دیگه بپرسم یعنی بازم لازمه همه جای موتور چک بشه ؟ اگه اونا این کارو نکردن خودم اصرار کنم که این کارو بکنن ؟ (قبول نمی کنن که میگن درست شده ) اینجاش فشار میاره که صفر گرفتم اذیتم نکنه و نندازتم تو نمایندگی و تعمیرگاه ( خودم کردم که حقمه ... )

ممنون از لطف بی منتتون

esmoeil
11-08-2012, 23:51
راستی camaroجان حالا که کار از کار گذشته ووقتی درست شد چجوری باهاش برم ، دورموتور چند باشه ؟ سرعت چقدر میتونم برم ؟ بالای 120 هم مجازم ؟

camaro lt
12-08-2012, 11:07
راستی camaroجان حالا که کار از کار گذشته ووقتی درست شد چجوری باهاش برم ، دورموتور چند باشه ؟ سرعت چقدر میتونم برم ؟ بالای 120 هم مجازم ؟
اين بخش از پست قبلي رو دوباره مينويسم و با دقت بخونين. در مورد همه خودروهاي صفر كيلومتر چه داخلي يا خارجي بايد رعايت كنين همينطور در مورد تمام موتورهاي تعمير و بازسازي شده خودروهاي قديمي چه داخلي يا خارجي. غير از اين انجام بديد ، به احتمال زياد موتور را دوباره راهي تعميرگاه ميكنين.
شما بايد تا 1000 كيلومتر اول با دور موتور كم و سرعت پايين( حدود 50 كيلومتر در ساعت) حركت ميكردين تا موتور كامل آب بندي بشه.
بعد از 500 كيلومتر اول روغن و فيل تر روغن رو عوض كرده و دوباره همين كار رو در كيلومتر 1000 انجام ميدادين تا تمام براده ها و ذرات باقي مانده از سايش و آب بندي شدن موتور كامل خارج بشه و اونوقت يه روغن خوب با فيل تردرجه يك استفاده ميكردين.
وقتي موتور كاملا آب بندي شد اونوقت تا سرعتهاي نزديك 100 هم ميتونين بريد( بدون فشار آوردن زياد) و بعد از 1500 كيلومتر كه از اون گذشت ميتونين بيشتر هم بريد منتها توصيه ميكنم اين كار رو نكني چون نه جاده ها مجاز به چنين سرعتي هستند و نه كشش اين سرعت رو دارن و نه ايمني ماشين در حد اين سرعتهاست و نه اينكه اقتصاديه...

asdgh
14-08-2012, 10:55
سلام.چراخ اخطار ترمز دستی وقتی که ترمز دستی بالاست دیگه روشن نمیشه.یعنی تا یه مقدار که بالا میاد روشن میشه ولی وقتی ترمز دستی کاملا بالاست چراغش خاموش میشه.ماشینم پراید 131 sl هستش.کسی میتونه راهنمایی کنه؟
یه مشکل دیگه هم دارم فرمون موقه چرخیدن جیییر جییر میکنه.

camaro lt
14-08-2012, 11:57
سلام.چراخ اخطار ترمز دستی وقتی که ترمز دستی بالاست دیگه روشن نمیشه....
به احتمال زياد مشكل از كليد فشاري زير دسته ترمز بايد باشه كه بخوبي عمل نمي كنه.
اون رو باز كنين و بيرون چك كنيد.
در مورد صداي فرمان، اگر صدا از خود غربيلك فرمان باشه كه اين ميتونه علتش سابيده شدن غربيلك به قاب دور دسته راهنما باشه كه اين رو توي اكثريت پرايدهاي جديد ديدم و بخاطر كيفيت بد مونتاژ و قطعات و جنس نامرغوب اونهاست.
غربيلك رو باز كنين و زير اون محلي كه با قاب دسته راهنما در تماس هست رو مشخص كرده و كم كم از اون بسابيد( با سمباده خيلي نرم 2000 يا سوهان نرم ناخن. مرتبا بايد سوار كنين تا ببينين مشكل رفع شده يا نه؟ گاهي اوقات سرد و گرم شدن هم توي اين قضيه تاثير داره.
اگر صدا از جلوبندي باشه كه بايد كامل سيستم تعليق و جلوبندي رو چك كنين تا مورد پيدا بشه.

BEBETO1
14-08-2012, 18:39
با سلاممن پژو 206 مدل 89 دارمچند روزی هست که وقتی گاز میدم دور موتور بیشتر از یک حد نمیره و بعد از اون گاز که میدی ریپ میزنه؟؟چراغ زرد رنگ روی داشبورد هم روشن شده؟؟مشکل از چیه؟؟

camaro lt
14-08-2012, 20:14
با سلاممن پژو 206 مدل 89 دارمچند روزی هست که وقتی گاز میدم دور موتور بیشتر از یک حد نمیره
علائمي كه گفتيد نشون ميده ايراد از طرف استپر موتور و سنسور هاي مختلف موتور هست. اينجور مشكلات رو تنها يك تنظيم موتور وارد ميتونه تشخيص بده و رفع بكنه. بايد از دياك استفاده بشه و اينجوري و با گفتن يه حدس و گمان نميشه مشكل را بررسي و رفع كرد.
منتها دقت كنين اول از همه از تبحر و كاركرد صحيح اون جناب تنظيم موتور مطمئن بشيد. از كساني كه قبلا به اينجور افراد يا مراكز مراجعه كردند سوال كنين تا بتونيد پيش شخص واقعا وارد و آگاه بريد وگرنه نه تنها مشكل رو حل نميكنه بلكه چندتا مشكل ديگه هم + خرج اضافه و سنگين روي دست شما ميگذاره.

BEBETO1
14-08-2012, 22:31
با سلاممن پژو 206 مدل 89 دارمچند روزی هست که وقتی گاز میدم دور موتور بیشتر از یک حد نمیره و بعد از اون گاز که میدی ریپ میزنه؟؟چراغ زرد رنگ روی داشبورد هم روشن شده؟؟مشکل از چیه؟؟
البته لازم به ذکر است من چند روز پیش با دستگاه کارواش کل موتور را شستشو دادم

آیا ممکنه چیزی اتصال کرده باشه؟؟

mohamad skystar
14-08-2012, 23:36
البته لازم به ذکر است من چند روز پیش با دستگاه کارواش کل موتور را شستشو دادم

آیا ممکنه چیزی اتصال کرده باشه؟؟

تا میشه سعی کنید موتور رو شستشو ندین بیشتر با دستگاه باد گردگیری کنید.
بله احتمالش هست که ماله همین باشه و آب به برخی قطعات الکترونیکی خودرو آسیب رسونده باشه و در نحوه کارکرد خودرو تاثیر منفی گذاشته باشه.

BEBETO1
15-08-2012, 00:15
خوب کسی میدونه کدوم قطعه احتمال خرابیش هست؟
مثلا فیوز خاصی سوخته باشه؟؟

roohe_sargardan
15-08-2012, 01:22
سلام
بنده یک پژو 405 مدل 83 دوگانه سوز (cng) دارم که روی بنزین قطع و وصل میکنه یعنی دور موتور واسه خودش بالا پایین میشه به خوصوص در دنده های سنگین. شدت قطع و وصل به حدیست که سریع دسته موتور رو خراب میکنه (این مشکل خیلی قدیمیه قبل از اینکه گاز سوزش کنم هم این مشکل رو داشت) چند بار چند جای مختلف بردمش تعمیر ولی هیچ وقت کاملا رفع نشده کمتر شده ولی رفع نشده بعد از مدتی دوباره خراب میشه . اینم بگم روی گاز هیچ قطع و وصلی نداره دور موتور ثابت روی 1 خسته شدم لطفا کمک کنید
پمپ بنزینش رو همین چند روز پیش خریدم (اصلی)
دریجه گازش هم همینطور
شمع و وایر شمع هم نو گرفتم
استوپرشم نوی نو
موتورشم تازه تعمیره

arash59b
15-08-2012, 04:39

بهتره با دستگاه دیاگ یه تست بگیری اگه از سنسورها باشه معلوم میشه

ممکنه از سنسور ناک هم باشه ولی به نظرم از همون استپره

shadows_funeral
15-08-2012, 07:15
سلام دوستان. یه سوال داشتم خدمتتون. بنده وقتی پدال کلاج ماشینم رو فشار میدم یک صدای غرچ بدی ازش میاد. می خواستم بدونم چطوری می شه این صدا رو قطع کرد؟ ممنون

armin_punisher6
15-08-2012, 15:01
سلام بچه ها.من 405 2000 دارم و 3ساله دارم کولرشو گاز میزنم و هر سال خالی میکنه.امسال تقریبا 2 ماه پیش گاز زدم و الان خالی کرده.یکی تست کرد گفت کمپرسورش نشتی داره.کمپرسور 2000 با 1800 فرق میکنه؟قیمتش چنده؟

arash59b
15-08-2012, 18:29
سلام دوستان. یه سوال داشتم خدمتتون. بنده وقتی پدال کلاج ماشینم رو فشار میدم یک صدای غرچ بدی ازش میاد. می خواستم بدونم چطوری می شه این صدا رو قطع کرد؟ ممنون

ماشین چینه؟

وقتی پدال رو گرفتی این صدا رو میده یا وقتی میخوای کلاچ رو درگیر کنی؟

احتمال دار ه از بلبرینگ کلاچ باشه

camaro lt
16-08-2012, 13:05
به هيچ وجه نميشه اينطوري دقيق نظر داد و صد در صد نياز به دستگاه دياك داريد تا مشخص بشه. البته چون موتور شسته شده ، اين احتمال وجود داره كه اتصال كوتاهي بين كانكتورها و اتصالات و سوكتها بوجود آمده باشه و باعث بهم خوردن تنظيم و ايجاد خطا در كامپيوتر خودرو شده باشه.
هرگز سعي نكنين با دستكاري غير اصولي مشكل رو پيدا كنين چون خيلي راحت ميتونه باعث بدتر شدن وضعيت و يا حتي مخارج سنگيني براي شما بشه.

AmirF3
16-08-2012, 22:10
سلام. روشن کردن کمپرسور کولر ماشین در چه دور موتوری مناسب تره؟ مثلا اگه در حال حرکت و دور موتور 3000 کمپرسور رو روشن کنیم به اون قسمت مگنتی که قفل میشه و نیرو رو به کمپرسور منتقل میکنه فشار میاد؟

armin_punisher6
16-08-2012, 22:42
کسی نیست جواب بده؟

total_overdose
17-08-2012, 00:15
دوست عزیز قانون خاصی در این مورد نیست اما شما همیشه چه در موقع روشن کردن کولر و چه خاموش کردن یه لحظخ کلاچ بگیر و عمل رو انجام بده بعد کلاچ رو ول کن!

shadows_funeral
17-08-2012, 04:45
ماشین چینه؟

وقتی پدال رو گرفتی این صدا رو میده یا وقتی میخوای کلاچ رو درگیر کنی؟

احتمال دار ه از بلبرینگ کلاچ باشه

سمند. وقتی پدال کلاج رو فشار میدم این صدا رو میده. به نظرم از داخل اتاق زیر همون کلاج هم میاد

camaro lt
17-08-2012, 11:11
سمند. وقتی پدال کلاج رو فشار میدم این صدا رو میده. به نظرم از داخل اتاق زیر همون کلاج هم میاد
واسطه بين سر سيم كلاچ اتومبيلهاي 405 سمند و پارس ، با پدال كلاج ، يه قطعه پلاستيكي هست كه مرتبا فرسوده شده و ميشكنه و ممكنه هر جايي اين اتفاق بيافته. احتمالا اون داره سابيده ميشه و آخرهاي عمرش هست. اون قطعه رو چك كنين و حتما چندتا از اين قطعه رو توي ماشين داشته باشيد تا احيانا نياز شد سريع عوض كنين. يك خار فلزي هم داره كه اگر خواستيد بگيريد حتما از نوع فولادي بخريد.
از اون قطعه پلاستيكي، نمونه فلزي هم ساخته شده كه ديگه مشكل شكسته شدن رو نداره اما بعضيها گفتند كه باعث سفت شدن كلاج ميشه ولي من تا بحال نديدم كه تغييري توي سفت يا شل بودن كلاج داشته باشه.
عامل ديگه اينكه احتمال داره داخل سيم كلاج خشك و زنگ زده شده باشه كه بايد باز كنين و مقداري روغن داخل اون بريزيد تا كم كم به سرتاسر سيم و داخل غلاف اون نفوذ كرده و صداي اون از بين بره و احتمال زياد پدال هم نرمتر خواهد شد.
بوشهاي خود پدال كلاج با كشكولي پدالها هم اگر مورد پيدا كرده باشن ميتونه صدا بوجود بياره.
اگر اينها نباشه ديگه برميگرده به سيستم ديسك و صفحه و بلبرينگ كلاج كه اون داستاني جدا داره..

sonkia
19-08-2012, 01:54
سلام دوستان
من سه چهار ماهی میشه یه 206 وی8 خریدم, تاحالا هم هیچ مشکلی نداشتم, امروز ماشین رو روشن کردم و کولر رو زدم(البته فقط فن, و دکمه AC رو نزدم) فن مثل همیشه شروع به کار کرد ولی بعد از 30ثانیه شدت بادش به کمترین حالت رسید و هر چقدر هم دکمه کم و زیاد رو میزدم هیچ تغییری تو شدت بادش ایجاد نمیشد, وقتی کمپرسور رو میزدم, کمپرسور به خوبی کار میکرد ولی بازم شدت باد تغییری نمیکرد.
کولر رو که خاموش روشن میکردم دوباره فن به مدت 30ثانیه بطور طبیعی کار میکرد(یعنی میشد شدت بادش رو کم و زیاد کرد) ولی دوباره بعد از 30ثانیه شدت پرتاب باد فن روی کمترین حالت ثابت میشد.
تا اینکه ماشین رو یکبار خاموش روشن کردم, بعد دیگه این مشکل واسم پیش نیومد و کولر عین اولش بدون مشکل کار کرد.
حالا خواستم بدونم آیا ماشینم مشکلی داره؟نیازه ببرم به نمایندگی نشونش بدم؟

total_overdose
19-08-2012, 14:41
سلام
فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه! پیش میاد بعضی موقع قاطی کنه اما به ندرت! چون سیستم کولرش الکترونیکیه...
اینجوری شد سر مثبت باتری ماشینو قطع کن یه نیم شاعت بعد دوباره بزن جا ....
البته یه روش برای ریست کردنش هم هست اما در خاطرم نیست چطوریه دقیق! یه سرچ بزنی احتمالا روشش پیدا کنی!

xfazelx
21-08-2012, 10:19
مشکل از دسته متور ماشینه
ترک یا شکسته احتمالا

arash59b
22-08-2012, 00:34
سلام

اطلاعاتی در مورد انواع موتور هایی که روی تیپ ها مختلف 206 میزاند می خواستم و اینکه تفاوت شون تو کدوم قسمت ها است؟

چرا برخی از تیپ ها بعد از یک سال اینقدر افت قیمت زیادی دارند؟

kasra2002
22-08-2012, 19:00
سلام من جواب اولم رو نگرفتم اینه که
سمند 84 بعد از 6 سال برای اولین بار جلوبندی سرویس شد و یه سری لاستیک ها عوض شد
یکی از کمک فنر های عقب روغن خالی کرد و عوض شد
الان احساس می کنم که ماشین یکم توی دست نیست البته گیجی فرمون و کشیدن و لاستیک سایی نداره
ولی یه مقدار مخصوصا توی دست انداز ها اون چسبندگی فبلی رو نداره
یه مقدار نفس هم کم شده که البته بعد از تعویض دیسکو صفحه و واسکازین ایجوری شده
ممنون میشم کمک کنید
موضوع بعدی این که 206 مدل 83 اگه سنسور اکسیژن خراب باشه چه مشکلی بیش میاره ماشین دوست من الان دو ساله که خرابه و چراغ چک روشنه ولی هیچ فرقی نداره و کار میکنه
ممنون

mohamad skystar
22-08-2012, 20:07
سلام

اطلاعاتی در مورد انواع موتور هایی که روی تیپ ها مختلف 206 میزاند می خواستم و اینکه تفاوت شون تو کدوم قسمت ها است؟

چرا برخی از تیپ ها بعد از یک سال اینقدر افت قیمت زیادی دارند؟

در ایران 2 نوع موتور برای انواع 206 در نظر گرفته شده:

موتور TU5
4 سیلندر 16 سوپاپ با 1600 CC حجم موتور و قدرت 110 اسب بخار
این موتور روی تیپ های زیر نصب شده:
تیپ 5 - تیپ 6 - SD V1 - - SD V2- SD V8 - SD V9 - SD V10 و پژو 207

این موتور به دلیل مصرف سوخت پایین و بازده مطلوب بر روی محصولات دیگه مانند :
پژو 405 - سمند LX و پژو پارس هم نصب شد.

موتور TU3
4 سیلندر 8 سوپاپ با 1400 CC حجم موتور و 75 اسب بخار قدرت
این موتور روی تیپ های زیر نصب شد:
تیپ 2 - تیپ 3 - SD V20

در کل شرکت پژو برای 206 تعداد 11 نوع موتور تعریف کرد که در عکس زیر هست:

55036

داش يعقوب
23-08-2012, 11:35
سلام خدمت همه سروران گرامي ..

من مدت يك هفته است پرايد 132 صفر كيلومتر خريدم ..از وقتي كه تحويل گرفتم وقتي ماشين 3 يا 4 ساعت خاموش ميمونه .. موقعي كه استارت ميزنم ..به مدت 2 ثانيه دور موتور ميره رو 20 بعد از اگزوز ماشين يه دود آبي ميزنه بيرون قطع ميشه ...

حالا نظر شما چيه .. اين طبيعيه؟

ببرمش نمايندگي يا صبر كنم سرويس اوليه برسه ؟

ماشين فقط 200 تا كار كرده .بايد به 1000 تا برسه بعد برم سرويس .. تا اون موقع با اين وضعيت مشكلي پيش نمياد ؟

====================

حالا دوستان كي تجربه ماشين صفر دارن يا از ماشين سر در ميارن .. ممنون ميشم اگه راهنماييم كنن .. مرسي [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ŞHÍЯÍŃ
23-08-2012, 12:26
:31:سلام یه چندی مشکل برای ماشین پیش اومده به شرح ذیل میباشند!

کمک ها روغن میدن:31:قابل درست شدن هست یا باید تعویض بشه؟بعد اگه همینطوری بمونه تعویضش نکنم چه مشکلی پیش میاد؟؟

بعد یه صدای بسیار آزار دهنده وقتی میزنم دنده عقب یا از حالت خلاص میرم یک کم گاز میدم یه صدای زوزه ای میاد ضبط اش کردم 200 کیلوبایت هستش به نظرتون برای چیه؟؟

camaro lt
23-08-2012, 19:51
كمك فنرها كه كلا وقتي خراب شد كامل تعويض ميشه و تعمير در كار نيست.( يه زماني حدود 15 سال قبل كمكهاي جلوي پيكان رو بعضيها تعمير ميكردن كه البته مشخص نبود درست از آب در بياد يا نه اما الان ديگه اصلا چنين چيزي توي خودروهاي جديد امكان نداره)
حدود قيمت كمك جلو 206 هر عدد بين 32 تا 35 هزار تومان و كمك عقب حدود 25 تا 30 هزار تومان هست كه بستگي به مارك و البته شرايط بازار و بازهم البته انصاف و وجدان فروشنده داره
اگر تعويض نكنيد به مرور خرابي اونها بيشتر شده و توان جذب ضربه رو از دست داده و ضربات به اتاق و شاسي منتقل ميشه و باعت صدمه ديدن و احيانا ترك خوردن بخشهاي ضعيف اتاق، سر و صداي زياد و هدايت بد رانندگي ميشه.
در مورد اون صدا زياد مشخص نبود چون صداهاي جانبي ديگه هم توي اون شنيده ميشد منتها اينكه توي دنده گذاشتن و كمي گاز دادن باعث اين صدا ميشه نشون ميده كه احتمالا مشكل از ديسك و صفحه كلاچ ميتونه باشه.
البته چون موقع حركت دنده يا يا دنده عقب موتور دور آرام داره و شما بهش گاز ميدي، ممكنه از دينام هم باشه كه بلبرينگ اون خراب شده باشه.
درب موتور رو باز كنين و از كسي بخواهيد همين كار رو بكنه( توي دنده گذاشتن و آرام حركت كردن ) و دقت كنين صدا از كدام سمت مياد؟ سمت دينام كه طرف چپ موتور هست يا سمت گيربكس كه طرف راست اونه؟

ŞHÍЯÍŃ
23-08-2012, 20:05
كمك فنرها كه كلا وقتي خراب شد كامل تعويض ميشه و تعمير در كار نيست.( يه زماني حدود 15 سال قبل كمكهاي جلوي پيكان رو بعضيها تعمير ميكردن كه البته مشخص نبود درست از آب در بياد يا نه اما الان ديگه اصلا چنين چيزي توي خودروهاي جديد امكان نداره)
حدود قيمت كمك جلو 206 هر عدد بين 32 تا 35 هزار تومان و كمك عقب حدود 25 تا 30 هزار تومان هست كه بستگي به مارك و البته شرايط بازار و بازهم البته انصاف و وجدان فروشنده داره
اگر تعويض نكنيد به مرور خرابي اونها بيشتر شده و توان جذب ضربه رو از دست داده و ضربات به اتاق و شاسي منتقل ميشه و باعت صدمه ديدن و احيانا ترك خوردن بخشهاي ضعيف اتاق، سر و صداي زياد و هدايت بد رانندگي ميشه.
در مورد اون صدا زياد مشخص نبود چون صداهاي جانبي ديگه هم توي اون شنيده ميشد منتها اينكه توي دنده گذاشتن و كمي گاز دادن باعث اين صدا ميشه نشون ميده كه احتمالا مشكل از ديسك و صفحه كلاچ ميتونه باشه.
البته چون موقع حركت دنده يا يا دنده عقب موتور دور آرام داره و شما بهش گاز ميدي، ممكنه از دينام هم باشه كه بلبرينگ اون خراب شده باشه.
درب موتور رو باز كنين و از كسي بخواهيد همين كار رو بكنه( توي دنده گذاشتن و آرام حركت كردن ) و دقت كنين صدا از كدام سمت مياد؟ سمت دينام كه طرف چپ موتور هست يا سمت گيربكس كه طرف راست اونه؟

نه بابا اگه35بود که تا الان عوض کرده بودم طرف گفت جفتش حدود 160 170 تومن شده!راست و دروغش بمونه پای خودش برای همین پرسیدم قابل تعمیر هست یا نه وگرنه 35 تومن که زیاد چشم گیر نیست!

برای صدا هم بردم تعمیرگاه طرف یه نشست پشت اش صدارو شنید گفت برا توپی یا نمیدونم چیه هست چون وقتی فرمون کامل به یه طرف میچرخه و ماشین حرکت میخواد بکنه صداش در میاد که گفت هیچی نیست!

ممنونم ازتون بابت پاسخ:46:

775e
23-08-2012, 20:33
سلام
وقتی با 405 کولر روشن یه کم با هاش تند میری یعنی دور موتور بالا 3.5 میاد بعد از چند دقیقه مثلا وقتی از سر سرعت گیر رد میشم ماشین خاموش میشه عیبش از چیه؟
تقریبا وقتی کلاج می گیرم خاموش میشه اما اگه باهاش اروم رانندگی کنم این مشکل اصلا پیش نمیاد
ماشی 40هزارتا تقریبا رفته بنظر شما طبق گفته دفتر چه شمع های ماشین رو عوض کنم؟

camaro lt
24-08-2012, 00:11
نه بابا اگه35بود که تا الان عوض کرده بودم طرف گفت جفتش حدود 160 170 تومن شده
بايد ببينين چه ماركي رو گفته؟
بله ممكنه يه مارك مشابه فرانسوي كه ديگه توي بازار نيست رو بگه اصلي و يه قيمت انچناني بگه. اما من كه خودم فروشنده لوازم يدكي هستم و كارم اينه دارم به همين قيمت كه گفتم ميفروشم. بارها ديدم اجناس ارزان و تقلبي رو به اسم اصلي به ملت بيچاره و از همه جا بيخبر انداختن..خيلي بايد مراقب باشيد.
اون صدا اگه از سرپلوس باشه بايد سريع عوض كنين وگرنه يه جايي در ميره و ماشين ديگه حركت نميكنه.اسم دقيق قطعه رو بپرسيد

mojtabasaze
24-08-2012, 09:43
سلام
من یه 405 بنزینی مدل 91 دارم. 10000تاکاردشه. مشکلش اینه که بعضی وقتا روشن نمیشه که شرایظش از این قراره:
1- استارت میخوره و چراغ صفحه کیلومتر همه روشن هستن
2- بنزین سالمه(بنزین میرسونه)
3- به سرد و گرم بودن موتور ربطی نداره ممکنه اول صبح روشن نشه یا ممکنه الان خاموشش کنی و دوباره استارت بزنی و دوباره روشن نشه
4- در این حالت برق قطع میشه(به شمع ها برق نمیرسه)
5- رله دوبل- سنسور دورموتور- آنتن ایموبلایزر- قطع کن اضطراری بنزین و باطری عوض شده ولی بی فایده بوده
6- چندتا تعمیرگاه رفتم گفتن اشکال از ایموبلایزرشه
راستی یادم رفت بگم. وقتی روشن نشه اگه حدود 30دقیقه صبرکنم روشن میشه.. و نمایندگی گفته باید ECUو ایموبلایزرش عوض بشه
و در نهایت یه خطا از دیاگ میده که نوشته invalid signal. dtc not peresent at time of request. warning....
خواهشا اگه کسی چیزی میدونه لطفا راهنمایی کنه دارم دیوونه میشم

mojtabasaze
24-08-2012, 10:03
سلام
من یه 405 بنزینی مدل 91 دارم. 10000تاکاردشه. مشکلش اینه که بعضی وقتا روشن نمیشه که شرایظش از این قراره:
1- استارت میخوره و چراغ صفحه کیلومتر همه روشن هستن
2- بنزین سالمه(بنزین میرسونه)
3- به سرد و گرم بودن موتور ربطی نداره ممکنه اول صبح روشن نشه یا ممکنه الان خاموشش کنی و دوباره استارت بزنی و دوباره روشن نشه
4- در این حالت برق قطع میشه(به شمع ها برق نمیرسه)
5- رله دوبل- سنسور دورموتور- آنتن ایموبلایزر- قطع کن اضطراری بنزین و باطری عوض شده ولی بی فایده بوده
6- چندتا تعمیرگاه رفتم گفتن اشکال از ایموبلایزرشه
راستی یادم رفت بگم. وقتی روشن نشه اگه حدود 30دقیقه صبرکنم روشن میشه.. و نمایندگی گفته باید ECUو ایموبلایزرش عوض بشه
و در نهایت یه خطا از دیاگ میده که نوشته invalid signal. dtc not peresent at time of request. warning....
خواهشا اگه کسی چیزی میدونه لطفا راهنمایی کنه دارم دیوونه میشم

john nash
24-08-2012, 11:10
دوستان چند وقته وقتی سرعتم پایینه یه صدای صوتی که قطع و وصل میشه از چرخ عقب ماشینم میاد و وقتی هم ترمز میگیرم از چرخ های جلو هم صوت میاد

بردم نمایندگی گفتن لنته چون ناخالصی داره (البته بدون نیگاه کردن)

بعد گفتن فعلا چون ماشین 5500 کار کرده زوده واصه تعویض لنت بیخیال شو، چون عوض هم بکنی همه ی لنت ها حتی خارجیش هم باز صدا میده

میخواستم ببینم راست میگن یعنی عوض نکنم؟

اگه نه بهترین جنس برای لنت پراید چی هست؟

armin_punisher6
24-08-2012, 13:55
دوستان چند وقته وقتی سرعتم پایینه یه صدای صوتی که قطع و وصل میشه از چرخ عقب ماشینم میاد و وقتی هم ترمز میگیرم از چرخ های جلو هم صوت میاد

بردم نمایندگی گفتن لنته چون ناخالصی داره (البته بدون نیگاه کردن)

بعد گفتن فعلا چون ماشین 5500 کار کرده زوده واصه تعویض لنت بیخیال شو، چون عوض هم بکنی همه ی لنت ها حتی خارجیش هم باز صدا میده

میخواستم ببینم راست میگن یعنی عوض نکنم؟

اگه نه بهترین جنس برای لنت پراید چی هست؟
همه لنت های خارجی صدا نمیدن.مثلا من برای 405 لنت جلو تکستار و عقب rw گرفتم که اصلا صدا نمیده.

775e
24-08-2012, 14:01
سلام
وقتی با 405 کولر روشن یه کم با هاش تند میری یعنی دور موتور بالا 3.5 میاد بعد از چند دقیقه مثلا وقتی از سر سرعت گیر رد میشم ماشین خاموش میشه عیبش از چیه؟
تقریبا وقتی کلاج می گیرم خاموش میشه اما اگه باهاش اروم رانندگی کنم این مشکل اصلا پیش نمیاد
ماشی 40هزارتا تقریبا رفته بنظر شما طبق گفته دفتر چه شمع های ماشین رو عوض کنم؟
کسی نبود جواب منو بده؟

camaro lt
24-08-2012, 16:29
سلام
وقتی با 405 کولر روشن یه کم با هاش تند میری یعنی دور موتور بالا 3.5 میاد بعد از چند دقیقه
احتمال زياد مشكل مثل هميشه از استپر موتور بايد باشه كه كثيف شده و نياز به سرويس داره. قبل از هركاري يك دياك بگيريد و ببينين نتيجه چي هست؟ تعويض شمعها هم اگر لازم بود انجام بديد.

john nash
24-08-2012, 17:06
همه لنت های خارجی صدا نمیدن.مثلا من برای 405 لنت جلو تکستار و عقب rw گرفتم که اصلا صدا نمیده.

لنت های جلو و عقب فرق دارن کلا یا شما مختلف کار گذاشتی؟

kasra2002
24-08-2012, 17:11
کسی نبود جواب منو بده؟

شما میتونید شمع ها رو تمیز و چک کنید خاموش شدن هم میتونه از خیلی چیزا باشه استپر موتور - سنسور rpm
حتیشمع و وایر

kasra2002
24-08-2012, 17:16

بهترین لنت ایرانی برا پراید جلو (لنت ساز یا پارس ) عقب ( تندر یا پارس) صدا ندارند لنت خارجی هم اگه تقلبی باشه خشک و ناخالصه و به صدا میوفته
شما لنت ها رو چک کرده و سنباده بزنید ممکنه مشکل شما حل شه البته بستگی به میزان مصرف لنت شما هم داره
مثلا کسیو میشناسم که با پراید 8000 لنت رو نابود کرد ولی خود من روی 25000 تا 28000 عوض می کردم تازه هنوز زود بود برای پراید
ولی مگان هم دیدم که 25000 نابود شد ولی 206 هم بوده که 65000 عوض کرد

armin_punisher6
24-08-2012, 22:16
تکستار فکر نمیکنم برای عقب داشته باشه.ولی از جایی که داشتم میگرفتم آشنام بود گفت برای عقب rw خیلی جنس خوبیه و منم واقعا راضیم.

775e
24-08-2012, 23:57
احتمال زياد مشكل مثل هميشه از استپر موتور بايد باشه كه كثيف شده و نياز به سرويس داره. قبل از هركاري يك دياك بگيريد و ببينين نتيجه چي هست؟ تعويض شمعها هم اگر لازم بود انجام بديد.
ممنون فردا میبرمش
ممکنه از فیلتر سو خت باشه
...

دقیقه نگرفتم اما اگه باهاش اینجور برم
حتما باید یه بار خاموش کنه تا برسم خونه

Last Night
25-08-2012, 20:25
راستش منم یه 131 صفر داشتم.یه بار اومدم روشنش کنم هرچی استارت میزدم روشن نمیشد.
اعصابم خورد شد گفتم بیا اینم ماشین صفر.
بعد سوییچو یک بار بستم دوباره باز کردم و استارت زدم روشن شد.

دلیلش به نظرم این بود که ایموبلایزر سوییچو شناسایی نمیکنه.موتور استارت میخوره اما روشن نمیشه.
من شکم به ایموبلایرزه.

Last Night
25-08-2012, 20:31
طبیعی نیست. نباید اینطوری باشه.

بهتره ببریدش نمایندگی.

داش يعقوب
25-08-2012, 21:27
سلام دوستان يه تاپيك زدم .. هيشكي محل نزاشت .. گفتم اينجا بگم شايد كمكي بكنيد[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

من يك هفته است 132 صفر از نمايندگي تحويل گرفتم .. از همان روز اول وقتي ماشين 3 يا 4 ساعت خاموش ميمونه بعد كه استارت ميزنم به مدت 2 يا 3 ثانيه يه دود آبي ميده بيرون !!!!![ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

حالا اين از چي ميتونه باشه ؟

روغن سوزي ؟

مشكل داشتن سوپاپ ؟

مشكل داشتن سيستم احتراق ؟

يا چيز ديگه :9:

LightningII
25-08-2012, 21:33
دود سیاه --------> تنظیم نبودن نسبت هوا به سوخت و ورود بیشتر بنزین به سیلندر ها .
دود سفید-------->نشت آب به داخل سیلندرها از واشر سر سیلندر و یا سوراخ شدن بدنه ی سیلندر مثلاً در اثر ترکیدن پوسته ی موتور در زمستان .
دود آبی ----------> روغن سوزی . --------- دلیل-------->معمولاً مربوط به اشکال رینگ پیستون است .

داش يعقوب
25-08-2012, 21:42
دود سیاه --------> تنظیم نبودن نسبت هوا به سوخت و ورود بیشتر بنزین به سیلندر ها .
دود سفید-------->نشت آب به داخل سیلندرها از واشر سر سیلندر و یا سوراخ شدن بدنه ی سیلندر مثلاً در اثر ترکیدن پوسته ی موتور در زمستان .
دود آبی ----------> روغن سوزی . --------- دلیل-------->معمولاً مربوط به اشکال رینگ پیستون است .

دادا در مورد اين روغن سوزي خيلي سرچ كردم .. فكر نكنم برا من روغن سوزي داشته باشه ... چون 2 يا 3 ثانيه لحظه روشن شدن ماشين دود ميده فقط :3:

LightningII
25-08-2012, 22:08
دود آبی دلیل دیگه ای جز سوختن روغن نداره .
ولی چون ماشینتون نو هست و روی اون فشار نیاوردید روغن سوزی با تعریف رایجش ممکنه در مورد ماشینتون صدق نکنه و ایراد از رینگهای فشاری و روغنی روی پیستون نباشه .
ممکنه از جای دیگه ای مقداری روغن کم کم وارد سیلندر میشه و همونجا تدریجاً جمع میشه و با استارت زدن میسوزه و شما برنگ آبی میبینید . حتماً ببرید نمایندگی تا محل نشت روغن پیدا شه .

داش يعقوب
26-08-2012, 11:40
آره مي برمش نمايندگي .. ولي به دليل اجلاس سران يه هفته تعطيله .. حالا به ميخواستم بدونم تو اين مدت .. با استفاده ماشين مشكل بزرگتر پيش نياد ؟

775e
26-08-2012, 11:56
سلم دوستان
بردمش نمایندگی فیلتر سوختشو عوض کرد و شمع هاشم عوض کرد خوب شده کلا ماشین شتابش با لا رفته
حالا باید ببرمش فیلتر روغنشو عوض کنم بنظر شما فیلتر روغن چی بزارم روش

Reza Razor
27-08-2012, 12:57
دوستان چند روز پیش بود دیدم 206ـه هرکاری میکنم روشن نمیشه
کلی مکانیک آوردم سر ماشین کسی سر درنیاورد چشه
همه چیشم چک کردن از پمپ بنزین و سوخت رسانیش تا سیستم برق و باتری و ECu و کوئل و کوفت و ...
تعطیلی بود ایران خودرو تعطیل فرستادم خونه یه ککانیکه قول داد یروزه درستش میکنه و گفت مشکل خاصی نداره
الان بعد 10 روز الاف کردن و بدون اینکه یه قطعه عوض کنه میگه درست کردم 350 تومنم درستمزدشه چون خیلی رو ماشین کار کرد مثلا
میخوام بدونم این دسمزد منطقیه وقتی حتی یه قطعم عوض نکرده ؟ میفرستادم نمایندگی بدون تعویض قطعه ایراد گیری میکردن همچین دستمزدی میگرفتن؟
مثل اینکه ECU از تنظیم خارج شده بود

armin_punisher6
27-08-2012, 13:38
دادا در مورد اين روغن سوزي خيلي سرچ كردم .. فكر نكنم برا من روغن سوزي داشته باشه ... چون 2 يا 3 ثانيه لحظه روشن شدن ماشين دود ميده فقط :3:
منم 405 2000 دارم.روشن میکنم حدود 2 ثانیه کمی دود سیاه از اگزوز میده.دلیلش چیه؟

داش يعقوب
27-08-2012, 16:44
دود آبی دلیل دیگه ای جز سوختن روغن نداره .
ولی چون ماشینتون نو هست و روی اون فشار نیاوردید روغن سوزی با تعریف رایجش ممکنه در مورد ماشینتون صدق نکنه و ایراد از رینگهای فشاری و روغنی روی پیستون نباشه .
ممکنه از جای دیگه ای مقداری روغن کم کم وارد سیلندر میشه و همونجا تدریجاً جمع میشه و با استارت زدن میسوزه و شما برنگ آبی میبینید . حتماً ببرید نمایندگی تا محل نشت روغن پیدا شه .

رفيق امروز ماشين رو بردم نمايندگي ياروهه يه نيگاه به اينور اونورش انذاخت گفت اصلا برا روغن نيست .. گفت اون دود بخاره كه من فكر مي كنم آبيه .. خلاصه گفت ماشين رو بردار ببر ..

حالا اين فيلم رو تهيه كردم ببين .. پس اين دود چيه ..
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

neopersia
28-08-2012, 11:33
سلام دوستان

کسی اطلاع داره این کابل که عکساشو ضمیمه کردم برای چیه؟
مثل اینکه از یه جا شکسته اما نتونستم پیدا کنم به کجا وصل بوده! ماشین 405 کاربراتیه

mdk96
28-08-2012, 16:10
سلام دوستان
مدل 141 بعد از دو هفته که روشن میکنم موقع استارت سر وصدای تق تق و لرزش شدید داره تا روشن بشه و باید کاز را 10 ثانیه نگه داشت تا خاموش نشه . باطری را شارژ کردم . فرداش باز همین جور شد . مدل 87 و هنوز باطریش عوض نشده.
لطفآ راهنمایی بفرمایید. به باطری و شمع مشکوکم اما یکبار که روشن بشه برای همون روز دفعات بعد خوب روشن میشه.
با تشکر فراوان.

karvas
28-08-2012, 18:15
سلام دوستان
مدل 141 بعد از دو هفته که روشن میکنم موقع استارت سر وصدای تق تق و لرزش شدید داره تا روشن بشه و باید کاز را 10 ثانیه نگه داشت تا خاموش نشه . باطری را شارژ کردم . فرداش باز همین جور شد . مدل 87 و هنوز باطریش عوض نشده.
لطفآ راهنمایی بفرمایید. به باطری و شمع مشکوکم اما یکبار که روشن بشه برای همون روز دفعات بعد خوب روشن میشه.
با تشکر فراوان.
یعنی باتری 4 ساله کار میکنه جلل الخالق باتری برا من هنوز یک سال نیم بیشتر کار نکرده احتمالش زیاده برا شمع باشه فکر میکنم وقتی مشکل پیش میاد که موتور سرد هست چون میگی برا دفعه های بعدی مشکل نداره

mdk96
28-08-2012, 19:19
[QUOTE=karvas;7186071]یعنی باتری 4 ساله کار میکنه جلل الخالق باتری برا من هنوز یک سال نیم بیشتر کار نکرده احتمالش زیاده برا شمع باشه فکر میکنم وقتی مشکل پیش میاد که موتور سرد هست چون میگی برا دفعه های بعدی مشکل نداره[/QUOTE

همینطوره مشکل از وقتی شروع شد که برای 2 هفته روشنش نکردم . در صمن باطریش ظرف 5 روز اگه روشن نکنم میخوابه که باید بره زیر شارژ.

camaro lt
28-08-2012, 23:08
مدل 141 بعد از دو هفته که روشن میکنم موقع استارت سر وصدای تق تق و لرزش شدید داره تا روشن بشه و باید کاز را 10 ثانیه نگه داشت تا خاموش نشه
باطري و شمعها رو تعويض كنين..خيلي وقته كه عمرشون به سر رسيده!!!

مثل اینکه از یه جا شکسته اما نتونستم پیدا کنم به کجا وصل بوده! ماشین 405 کاربراتیه
هرچند كه زياد با مدلهاي 2000 پژو 405 سروكار نداشتم اما اين شبيه سنسور دور موتور هست كه معمولا سمت فلايويل سوار ميشه. بخش انتهايي موتور و جايي كه به گلداني گيربكس متصل ميشه رو چك كنين. اگر يه 2000 ديگه ديدين ميتونين از روي اون راحتتر مشخص كنين كه جريانش چيه؟

775e
29-08-2012, 00:45
سلام اگه یه باک پر بنزین سوپر به 405 تزریق کرد براش مشکلی پیش میاد
میگن که هر باک 10 تا 15 لیترشو سوپر باید زد اگه کلشو سوپر زد براش مشکل پیش میاد.

mdk96
29-08-2012, 01:17
سلام به همگی
آیا میشه صافی هوای کولر پراید را شستشو داد؟ اگر میشه چطور باید بهش دسترسی پیدا کرد.
ممنون

neopersia
29-08-2012, 15:35
هرچند كه زياد با مدلهاي 2000 پژو 405 سروكار نداشتم اما اين شبيه سنسور دور موتور هست كه معمولا سمت فلايويل سوار ميشه. بخش انتهايي موتور و جايي كه به گلداني گيربكس متصل ميشه رو چك كنين. اگر يه 2000 ديگه ديدين ميتونين از روي اون راحتتر مشخص كنين كه جريانش چيه؟

از پاسختون ممنونم.
بله همونطور که گفتید به نظر میرسه سنسور دور موتور باشه. حالا یه سوال دیگه برام پیش اومده. این ماشین اصلاً آپمر دور موتور نداره. این سنسور چه کاری انجام میده؟
فکر میکنم قبل از اینکه بشکنه هم قطع بوده. قطع بودنش تأثیری در کارکرد موتور داره؟

MasoudBJ
29-08-2012, 15:47
سلام
میشه یکی توضیح بده که هنگام داغ کردن اتومبیل اولین کارهایی که باید کرد چیه؟
و چه کارهایی نباید کرد؟

mohamad skystar
29-08-2012, 16:56
اگر منظورتون بالا رفتن آمپر آب باشه
باید سریع ماشین رو خاموش کنید
درب موتور رو باز کرده و صبر کنید تا دمای رادیاتور پایین بیاد حدود 1 ساعت باید صبر کنید
بعد در مرحله اول آب رادیاتور رو چک کنید اگر کم کرده بود اضافه کنید و از سوراخ نبودن رادیاتور مطلع بشید
اگر نه مشکل از جای دیگه میتونه باشه مثلا
فشنگی آب - ترموستات و یا از کار افتادن فن های خنک کننده رادیاتور همچنین سوختن فیوزهای فن رادیاتور که باعث میشه فن ها کار نکنن

این موارد روباید بررسی کنی.
اگر منظورت از داغ کردن قسمت دیگه ماشین هست بگو تا بررسی بشه

MasoudBJ
29-08-2012, 17:35
ممنون ولی من شنیده بودم که نباید ماشین رو خاموش کرد

mohamad skystar
29-08-2012, 17:47
ممنون ولی من شنیده بودم که نباید ماشین رو خاموش کرد

اگر ماشین رو خاموش نکنید که احتمال به وجود اومدن مشکلات دیگه و آسیب رسیدن به سایر قطعات دیگه همچنین سوختن موتور هست.

Last Night
29-08-2012, 18:39
سلام
میشه یکی توضیح بده که هنگام داغ کردن اتومبیل اولین کارهایی که باید کرد چیه؟
و چه کارهایی نباید کرد؟

دو حالت داره:
اگه که مایع خنک کننده یا بخار از رادیاتور بیرون بزنه(جوش اورده) موتور خاموش و سوییچ در موقعیت on تافن به طور خود کار بکار بیفته

اگه مایع از رادیاتور بیرون نمیزنه (موتور داغ کرده)خاموش نکن و بذار موتور در جا کار کنه و منتظر بمون تا موتور اروم خنک بشه.اما اگه دمای موتور پایین نیومد خاموش کن و صبر کن تا خنک بشه.

بعد

saeed774
30-08-2012, 00:44
سلام دوستان

تو ماشین های کاربراتور تا جایی که میدونم سنسور دور موتور وجود نداره ، این سنسور به احتمال خیلی زیاد سنسور ضربه یا Knock هست که یه جایی باید اطراف سنسور اکسیژن و جلوی خروجی اگزوز و نزدیک موتور باشه ، دقیق نمیدونم متاسفانه.
اگر هم این سنسور نباشه موتور بصورت بد و لرزش دار کار میکنه و حتی ممکنه صبح ها دیر روشن بشه و موقع شتاب گیری موتور ریپ بزنه .

D r i v e r
30-08-2012, 04:20
اگر ماشین رو خاموش نکنید که احتمال به وجود اومدن مشکلات دیگه و آسیب رسیدن به سایر قطعات دیگه همچنین سوختن موتور هست.
موتور ماشین رو نباید خاموش کرد به این علت که پیستون ها و رینگ ها به شدت داغ شدن و ممکنه بر اثر خاموش کرن موتور به بلوک موتور پیوند بخورن
باید سعی کرد یواش یواش موتور ماشین رو خنک کرد

camaro lt
31-08-2012, 01:25
آیا میشه صافی هوای کولر پراید را شستشو داد؟ اگر میشه چطور باید بهش دسترسی پیدا کرد.
توي پرايد چيزي به نام ----- هواي اتاق وجود نداره. كل راديات تبخير كننده يا به اصطلاح evaporator ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5BHNlYwNvdi10b3AEY29sbwNzazFfaW50bAR2dGlkAwRwb3MDM Q--/SIG=1fci35ktv/EXP=1346391779/**[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5xK6ZQBVTncmWtPFYkdCMrQGMuQIMNMkZic3k8ymHPxtqOvCSi 7ve_TnSC2QGcNBVtI-TDT1auPB8gpVeeeuokqbEZ_zMTlZx98PTtF_MpoQpfQ14KVNVV njAaKLbjbCd7ajaLds3bRnhbdCNCRpYQT1oeRbiYs3rqSGpa98 uoL4vtGGLtjqNhWW5JKDTO6hzG0tArJv3H1mETewqhuDxHprX0 5PGFvyxJebtzaRG7BQiVP4ND16hHftEsRCSbrblWgf40rFUnPa qUU8o7kLdtFrL2_BzkZWwXZtk0GO6zt0IhPlbKt81oSDGVdD1S 8G-DxEJOBlPRvW-zmNmnowutFh3mWxAmY3M9Q1Ncpx5iIhiFB3oV0t1Qb4le_6alC 5M8chiop5k-L8o) داخل يك قوطي پلاستيكي زير داشبرد سوار شده. براي بازكردنش بايد درب قوطي داشبرد رو باز كنين( كامل پياده بشه) البته لوله هاي اون به كل مدار كولر متصله و نبايد بازش كنين چون گاز خارج ميشه.

گرم كردن موتور.
دو حالت داره.
1. ممكنه بلافاصله متوجه بشيد كه ماشين داره كم كم از حد عادي بيشتر گرم ميشه و مدام حرارت بالاتر ميره.
در اين حال ماشين رو متوقف كرده و موتور رو خاموش ميكنين و بعد از خنك شدن اون، بايد دنبال دليل گرم كردن بگردين تا مشكل پيدا و حل بشه
2. ماشين گرم ميكنه و شما متوجه نيستي( به هر دليلي متوجه گرم شدن ماشين نشدين، مثلا حواستون نبوده يا درجه نشانگر اب درست كار نميكرده..)
در اين حال ماشين جوش مياره و حرارت به شدت بالا ميره و اينهم خنك كردنش دو حالت داره.
الف. اگر براي خنك كردنش آب كافي در دسترس بود، موتور رو روشن ميگذاريم و كم كم آب روي راديات ميريزيم تا حرارت كم بشه و بعد با احتياط درب راديات رو باز ميكنيم و آب ميريزيم تا آرام خنك بشه...
ب. اگر آب در دسترس نداشتيم، اول موتور رو خاموش ميكنيم، بعد واير دلكو به كوئل رو در مياريم ( اگر انژكتوري بود كابل برق متصل به يونيت احتراق). اين كار رو براي جلوگيري از روشن شدن موتور ميكنيم.
بعد به فاصله هر 30 ثانيه يك تك استارت ميزنيم تا موتور كمي بچرخه و از جام كردن رينگها و ياتاقانها جلوگيري بشه. و البته با وجود قطع شدن برق احتراق موتور با اين استارت روشن نميشه.
اين كار رو تا زماني كه حرارت به حد كافي كم شد و البته آب كافي براي خنك شدن موتور پيدا شد ادامه ميديم.

kasra2002
31-08-2012, 13:14
موتور ماشین رو نباید خاموش کرد به این علت که پیستون ها و رینگ ها به شدت داغ شدن و ممکنه بر اثر خاموش کرن موتور به بلوک موتور پیوند بخورن
باید سعی کرد یواش یواش موتور ماشین رو خنک کرد

اگر مشکل از جام کردن ترموستات باشه با روشن گذاشتن موتور نه تنها سودی نمی برید بلکه حتما موتور می سوزه
اون برا ماشین های قدیمی تر بود که میبایست اب بچرخه
ویا در ماشین هایی که به جز پژو دارای تسمه واتر پمپ جدا هستند اگر تسمه پاره باشه باز هم باید خاموش کرد

mr_khodaei2008
31-08-2012, 15:39
اقا بعضی وقتا بوی بنزین میزنه توی ماشین . هیچ جا هم نشتی نداره

saeed774
31-08-2012, 15:55

چک کن ببین شیلنگ های کنیستر و شیر برقی اون سرجاش باشن و سوراخی روی شیلنگ ها بوجود نیومده باشه .

camaro lt
31-08-2012, 22:19
توي پرايد معمولا بوي بنزين توي اتاق از خرابي و شكستگي حبابگير توي صندوق عقب و يا پوسيده شدن لوله هاي اون بوجود مياد. حبابگيرها رو ميتونين در سمت چپ صندوق و پشت موكت پيدا كنين.
اون رو چك كنين و در صورت لزوم تعويض بشه. مراقب باشيد محل نصب لوله رو اشتباه نكنين

775e
02-09-2012, 14:09
نظر شما در باره دوتا از آپشن هایی که رو ماشین ها میده چیه
یکی eco saving یکی دیگه eco p power
میگه یکشون مصرف رو پایین میاره یکی دیگه قدرت و افزایش میده
قیمت هاشونم خیلی بالاست 200 300 تومنی هست توسایت خوده مرکز تیونینگ ایرانخودرو زده بود.(اسمش الان یادم نیست)

D r i v e r
03-09-2012, 00:10
نظر شما در باره دوتا از آپشن هایی که رو ماشین ها میده چیه
یکی eco saving یکی دیگه eco p power
میگه یکشون مصرف رو پایین میاره یکی دیگه قدرت و افزایش میده
قیمت هاشونم خیلی بالاست 200 300 تومنی هست توسایت خوده مرکز تیونینگ ایرانخودرو زده بود.(اسمش الان یادم نیست)

برای چه ماشین و چه موتوری؟!
برای Xu7 معمولی دیگه؟!

Mahdi/s
07-09-2012, 00:01
ســلام.....
2تا سوال داشتم....تقريبا بي ربط هست به تاپيك...سرچ هم كردم چيزي يافت نشد...براي اينكه نظم انجمن بهم نخوره گفتم هميجا بپرسم.... ==== چطوري ميتونم چراغ اخطار براي ماشين وصل كنم....داشتم نگاه ميكردم..ديدم ميتونم از ترمز ها كه 2رشته هست سيم بگيرم...دقيق نميدونستم چطوريه ....گفتم از اساتيد يه مشورتي بگيرم.......اگه نكته خاصي داره ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد...
-------------------------
سوال دوم قيمت يه جفت آيينه با هزينه تعويض اش رو ميخواستم بدونم....ميخوام اآيينه هايي كه پايينش مشكي هست بالاش رنگ بدنه با اونا تعويض كنم...روي پرشيا....هاي قديمي بود...نه زياد قديم...فكر ميكنم بين سال 85تا 89...اگه اشتباه نكنم 405 جديد ها هم اين شكلي هست .... آخه يه سري روش راهنما داره اونا مد نظرم نيست.... و اينكه چون براي پرشيا تنظيم كردن آيينه برقي هست اون آيينه رو روي 405 بزاري مشكلي پيش نمياد..؟؟
عكس از نت:
55884
======
ماشين : 405/كاربراتور/

alipencia
07-09-2012, 12:29
سلام دوستان...یک مشکلی امروز واسم پیش اومد..صبح که ماشین رو استارت زدم اصلا استارت نمیخورد...قبلا هم یک بار اینطور شده بود باتری رو عوض کردم درست شد...باتری تا دیروز مثل ساعت داشت کار میکرد...نمیدونم دلیلش چیه...به نظر شما چی میتونه باشه؟ضمنا دینام تست شد مشکل نداشت(پراید صبا ۸۷)

camaro lt
07-09-2012, 12:56
چطوري ميتونم چراغ اخطار براي ماشين وصل كنم.....
ميتونين از رشته سيمي كه براي يكي از چراغهاي ترمز عقب برق ميرسونه، استفاده كنين و البته اول بايد سيمي كه برق رو به كنتاكت ترمز منتقل ميكنه پيدا كنين كه كار مشكلي نيست و با يه آزمايش ساده و نگاه كردن به هُلدر خطر عقب ميتونيد متوجه بشيد.
سيم متصل به خطر اضافه پشت شيشه( يا هركجاي ديگه كه قصد نصب كردن را داريد) بايد به اون سيم كنتاكت روشن شدن خطر ترمز متصل بشه و اگر اين كار رو از كانكتهاي سيمكشي انجام بديد بهتره و اگر نه يك مقداري از روكش سيم رو برداشته و سيم خطر اضافه رو به اون متصل كرده و با حسب برق عايقكاري كنين. منفي را هم كه از بدنه ميگيريد..

دوم قيمت يه جفت آيينه با هزينه تعويض اش رو ميخواستم بدونم...
كلا قيمت جفت اونها الان چيزي حدود 80 تا 100 هزار تومان در مياد( البته بستگي به جنس اون هم داره ) ارزانتر هم پيدا ميشه اما بايد بگرديد. اگر تهران هستين، سري به چرغ برق بزنين كه معمولا ارزانتر از همه جا هست.هزينه نصب هم مشخص نيست و اين ديگه به انصاف و توافق طرفين داره.
تنظيم آينه توي پرشيا و 405 به يك سورت انجام ميشه و اگر كانكتورهاي سيم اونها با هم هماهنگ باشه مشكلي پيش نمياد.

یک مشکلی امروز واسم پیش اومد..صبح که ماشین رو استارت زدم اصلا استارت نمیخورد........
چراغهاي آمپر روشن ميشه؟
برق منفي و مثبت رو چك كنين. سرباطريها رو باز و تميز و مجددا ببنديد. اتصال منفي بدنه و مثبت به اتومات استارت رو چك كنين.
اگر برق پشت آمپر مياد، احتمالا اتومات استارت اشكال پيدا كرده. چندتا ضربه به اون بزنين و ممكنه راه بيافته اما در كل اگر استارت ايراد داشت بايد سرويس بشه.

alipencia
07-09-2012, 21:43
برق پشت امپر میاد...قبلا برده بودم پیش تعمیر کار یک سیم از سر مثبت وصل کرد به استارت و ماشین استارت خورد...منم از سر ناچاری فارغ از درست یا غلط بودن این کارو انجام دادم...خیلی به زور استارت خورد انگار باطری کشش نداشت...بلافاصله بعد از خاموش شدن ماشین دیگه استارت نمیخوره

camaro lt
07-09-2012, 23:09
گويا برق با شدت مناسب و كافي به اتوماتيك استارت نميرسه چون برقكار با سيم مستقيم برق داده به اتومات و استارت خورده.
اتومات استارت و كلا استارت رو چك و سرويس كنين. احتمال خرابي مغزي سوئيچ هم هست. بايد پيش برقكار وارد ببريد تا مشخص بشه. اگر فني نيستين تعميرش كار شما نيست

Mahdi/s
07-09-2012, 23:50
ممنون بابت راهنمايي...:20:
==========

تنظيم آينه توي پرشيا و 405 به يك سورت انجام ميشه و اگر كانكتورهاي سيم اونها با هم هماهنگ باشه مشكلي پيش نمياد. نه سوال من اين بود كه براي 405 قديمي ها به صورت دستي انجام ميشه..براي پرشيا با اون آيينه به صورت برقي....ميخواستم بدونم مشكلي پيش نمياد اون آيينه روي اين ماشين چون هيچ سيم كشي نداره..
پيشاپيش ممنون..

camaro lt
08-09-2012, 10:15
براي نصب آينه برقي پرشيا به روي 405 قديمي با آينه دستي، هيچ مشكلي از نظر اندازه پيچها و پايه ها وجود نداره اما دو مسئله بوجود مياد:
1. سيم كشي برق براي آينه هاي برقي جديد بايد انجام بشه .
2. دكمه هاي تنظيم آينه كه روي درب پژو سوار ميشه، در مدلهاي قديمي دستي وجود نداره. بايد جاي اين دكمه ها روي رودريها در بياد و البته سيم كشي مربوط به اونها رو هم انجام بدهند.
اين برنامه رو بايد بديد به كسي كه قبلا انجام داده و بتونه تميز و مرتب مطابق با استاندارد خود برق ماشين پرشيا امروزي در بياره، بخصوص محل دكمه ها و جاي دقيق اونها كه از زيبايي و نظم خوبي برخوردار باشه.

demo007
09-09-2012, 23:34
پراید 131 دارم کفش امروز خورد به جدول باک بنزینش یه کم فرو رفت به نظرتون مشکلی براش پیش نمیاد؟

alipencia
09-09-2012, 23:47
دوستان مشکل باتری ماشین من حل شد...اشکال از سوختن یکی از فیوزهای اصلی بود که باتری شارژ نمیشد...حالا ی سوال..لازمه باتری رو بدم واسه شارژ یا خودش با دینام ماشین شارژ میشه؟باتری اتمی

hossein.az
09-09-2012, 23:48
پراید 131 دارم کفش امروز خورد به جدول باک بنزینش یه کم فرو رفت به نظرتون مشکلی براش پیش نمیاد؟

اگه اثری از شکستگی و سوراخشدگی وجود نداره نه.

mhaf
10-09-2012, 09:11
دوستان مشکل باتری ماشین من حل شد...اشکال از سوختن یکی از فیوزهای اصلی بود که باتری شارژ نمیشد...حالا ی سوال..لازمه باتری رو بدم واسه شارژ یا خودش با دینام ماشین شارژ میشه؟باتری اتمی

اگه ماشين روشن ميشه نيازي نيست بدي شارژ كنن ماشينو روشن كن بعد از نيم ساعت شارژ كامل شده

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-09-2012, 15:30
پراید 131 دارم کفش امروز خورد به جدول باک بنزینش یه کم فرو رفت به نظرتون مشکلی براش پیش نمیاد؟سلام اگر سوراخ نشده و خراش عمیق هم برنداشته,فقط مشکلش اینه که حجم باک به اندازه ی فرورفتگی کم شده.

aboumoslem
11-09-2012, 20:31
با سلام خدمت دوستان عزیز ، چند وقتیه که شیشه سمت شاگرد بعضی موقع ها بالا یا پایین نمیره ، کمی که شیشه رو با دست بالا و پایین می دم و یا به در ضربه می زنم راه میفته!!!!!!!!!!!
در ضمن از سمت راننده شیشه فقط پایین می یاد و بالا نمیریه تازه دکمه سمت راننده تازه گرفتم و سالمه
لطفا کمک کنید در مواقع حساس که می خوام پارک کنم ، شیشه لج می کنه و بالا و پایین نمیره!!!!!!!!!!!!!:18:

aboumoslem
11-09-2012, 20:53
کسی نیست جواب بده

arash59b
11-09-2012, 21:15
دوست عزيز خودروتون چيه؟ اگه براساس نوع خودروتون تو انجمن مربوطه سوال تون رو بپرسيد زودتر جواب مي گيريد

يكي از بيشترين موارد خرابي شيشه بالا بر خودروها از موتورشون هست كه معمولا ضعيف شده يا نيم سوز ميشن يا مي سوزن

ممكن هم هست يكي از سيم هاي اتصال بين موتور بالابر و كليد جدا شده باشه

اگه سر در مياريد با احتياط روكش در رو باز كنيد و با اهم متر اتصالات رو چك كنيد

aboumoslem
11-09-2012, 21:38
ضمن تشکر ، ماشین پراید 84 ، چون جدیدا روی شیشه خش میفته ممکنه گیر داشته باشه ؟ در ضمن چجوری می تونم سالم بودن موتورش رو تست کنم؟

camaro lt
12-09-2012, 00:43
مشكل شيشه بالابر بيشتر براي پرايد رخ ميده بخصوص سمت شاگرد چون از مدار تقسيم برق كه همون دكمه بالابر سمت راننده است فاصله بيشتري داره و اين افت جريان رو باعث ميشه.
چند عامل براي اين مشكل وجود داره:
1. سيم كشي برق درب سمت راست فرسوده شده و بايد تعويض بشه.
2. كليد بالابر سمت چپ نميتونه جريان كافي براي موتور سمت راست برسونه
3. موتور سمت راست ضعيف شده و ذغالهاش در حال تمام شدنه.
ريل و ماهوتي هاي شيشه مشكل پيدا كردن و بايد تعمير يا تعويض بشه.
براي رفع بيشتر اين مشكلها معمولا ميان يك آفتمات تقويت كننده براي اون موتور بالابر نصب ميكنن تا كارايي بهتري پيدا كنه. ست كامل اون آفتمات هم توي بازار آمده و چيزي بين 4 تا 6 تومان قيمت داره و برقكار نصب ميكنه( خودتون فني باشيد ميتونين)
البته اينهم يه راه موقتي و بايد مشكل رو اساسي حل كرد

arash59b
12-09-2012, 06:12
كلا بالابر پرايد هرجاش خراب بشه بهتر و بهصرفه تر هست همش رو يه جا عوض كني

ست كاملش كه كيفيت خوبي داشته باشه دورو بر ٣٥ تومن ميشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-09-2012, 10:18
سلام .
خیلی از مردم موقع بالا بردن شیشه , دکمه رو اونقدر نگه میدارند که شیشه میره بالا میخوره به بالای قاب و بعدش تودری پُف میکنه از فشار موتور!!!
باید به محض داخل شدنِ سر بالای شیشه در لاستیکِ بالا,دست رو از روی دکمه بردارین تا نه به شیشه فشار بیاد نه به ریلها نه به موتور و سیم و چرخ دنده هاش.
برای پایین آوردن هم همینطور.
البته در ماشینهای گرانقیمت ,بالابر اتوماتیک هست و به محض رسیدن به نقطه ی ماکسیموم موتور خودش خاموش میشه .
در ماشینهای بسیار گرانقیمت ,سنسور هم داره و اگر دست یا سر یا هر چیز دیگه لای پنجره باشه ,به محض تماس باهاش ,شیشه ده سانت میاد پائین و متوقف میشه .

MicroSystem
12-09-2012, 22:14
دوستان من پرايدم رو 9 ماهه از نمايندگي تحويل گرفتم امروز وقتي اومدم روشن کنم ديدم که بعد از استارت زدن موتور پت پت ميکنه و روشن نميشه سه چهار بار استارت زدم روشن نشد البته استارت رو زياد نگه نميداشتم چون صداي غير عادي ميداد بالاخره استارت رو زياد گرفتم موتور با پت پت روشن شد يه چند ثانيه پت پت ميکرد و بعد همه چي عادي شد.

رفتم بيرون يه دوري زدم و چند بار هم ماشين رو خاموش کردم و روشن کردم ديگه هيچ مشکلي نداشت

به نظرتون مشکل چي بوده؟ من تا حالا ماشين نداشتم نميدونم عاديه يا نه؟

camaro lt
13-09-2012, 00:55
خير عادي نيست.
در خودروهاي انژكتوري بطور معمول بد روشن شدن و بد كار كردن موتور به احتمال قوي از سيستم احتراق و تنظيم جرقه اون بايد باشه كه اينهم تنظيم و تعميراتش كار يك نفر آشنا و با مهارت و دانش كافي به همراه ابزار و تجهيزات مناسبه.
ماشين رو در درجه اول به نمايندگي نشون بديد و مشكل رو براشون بگين. اگر نتيجه نگرفتيد به يك تنظيم موتور وارد كه مطمئن هستيد قبلا روي ماشين ديگران كار انجام داده و مهارت و دانش كافي داره نشون بديد

MicroSystem
13-09-2012, 12:48
خير عادي نيست.
در خودروهاي انژكتوري بطور معمول بد روشن شدن و بد كار كردن موتور به احتمال قوي از سيستم احتراق و تنظيم جرقه اون بايد باشه كه اينهم تنظيم و تعميراتش كار يك نفر آشنا و با مهارت و دانش كافي به همراه ابزار و تجهيزات مناسبه.
ماشين رو در درجه اول به نمايندگي نشون بديد و مشكل رو براشون بگين. اگر نتيجه نگرفتيد به يك تنظيم موتور وارد كه مطمئن هستيد قبلا روي ماشين ديگران كار انجام داده و مهارت و دانش كافي داره نشون بديد
ممنون
اين نکته جاي تعجبه که مشکل فقط همون يکبار رخ داد و بعد از اون همه چيز عادي شد. الان همه چيز عاديه باز به نظرتون مشکل رو به نمايندگي بگم؟

camaro lt
13-09-2012, 17:42
خب به احتمال قوي، يك گير مكانيكي جزئي بوده كه رفع شده، مثلا ممكنه بين دهانه يكي از شمعها يك ذره كوچك دوده سوخته شده توي سيلندر گير كرده باشه و اون شمع و در نهايت اون سيلندر براي چند لحظه اي از كار افتاده و بر اثر فشار كمپرس موتور اون ذره به بيرون و اگزوز پرت شده و مشكل حل شده باشه( چند باري اين قضيه رخ داده و خيلي بعيد نيست)
و يا يك گير كوچك توي استپر موتور كه اونهم به خودي خود رفع شده.
اگر اين مشكل ديگه وجود نداره، پس نيازي به مراجعه براي تعمير نيست بخصوص كه بدون وجود علامتي از ايراد مشكل بشه اين عيب جزئي و آني رو پيدا كرد و البته با توجه به سابقه بسيار درخشان نمايندگي ها در خرابتر كردن اوضاع ، بهتره كه آلان در فكر مراجعه به اونجا نباشيد! بقول معروف سري كه درد نميكنه دستمال نمي بندند!
يك بازديد ساده رو خودتون انجام بديد:
واير شمعها رو چك كنين كه احيانا از محل اتصال خودشون بر روي شمع و كوئل احتراق شل نشده باشند، همينطور كانكت هاي اتصال برق به كوئل احتراق ، استپر موتور و مابقي سنسورها را هم يك بازديد چشمي داشته باشيد. گاهي ممكنه بخاطر يك شل بودن جزئي موتور بد روشن بشه يا اصلا روشن نشه.

mhaf
14-09-2012, 19:44
سلام
دوستان یه مشکلی برام پیش اومده
ماشینم بعد از اینکه سی ان جی شده تو شتاب ریب میزنه تا حالا اینطوری نبود خیلی عالی کار میکرد اما الان بعضی وقت ها رو بنزین هم بد کار میکنه
بعضی وقت ها هم احتراق نابجا داره
در ضمن دیروز رفته بودم شمال تو شمال خیلی بد تر کار میکرد
اینم بگم که وقتی کا ماشین گرمتر میشه بیشتر ریب میزنه
دلیلش چی میتونه باشه؟
پراید کاربراتوری هست مدل 82 CLC هست اما قبلی غیر فعالش کرده

FC.Barcelona
14-09-2012, 23:09
سلام
ماشینم بعد از اینکه سی ان جی شده تو شتاب ریب میزنه تا حالا اینطوری نبود خیلی عالی کار میکرد اما الان بعضی وقت ها رو بنزین هم بد کار میکنه
دلیلش چی میتونه باشه؟

احتمالا بصورت میکسری گازسوز شده و این نوع گازسوز بودن تنظیم دوره ای میخواد(مثل کاربراتور)

mhaf
15-09-2012, 15:57
احتمالا بصورت میکسری گازسوز شده و این نوع گازسوز بودن تنظیم دوره ای میخواد(مثل کاربراتور)
آره به صورت میکسری گازسوز شده
اما تازه دو هفته است
تنظیم دوره ای نمیخواد

oghyanoos
15-09-2012, 18:26
برفک زدن اطراف سیستم کولر دلیلش چیه؟

camaro lt
16-09-2012, 00:06
ميتونه از زياد بودن درجه ترموستات باشه كه باعث ميشه حتي در زماني كه هواي داخل خودرو كاملا خنك شده، باز كمپرسور درگير بمونه و همچنان به سردتر كردن ادامه بده.
مورد ديگه عدم وجود جريان هوا بر روي راديات كولر داخل اتاق ( اِواپراتور) هست كه يا فن خراب شده و به خوبي وزش نداره ، يا احيانا اگر ----- هوا سر راهش هست، اون ----- به قدري كثيف شده كه نميگذاره هوا از داخلش عبور كنه و به راديات برسه. بخاطر همين سرماي ايجاد شده در اطراف خود راديات باقي مانده و راديات شروع به برفك و يخ زدن ميكنه.
اگر امكان داره نوع خودرو و محل دقيق برفك زدن و شرايط ديگه را هم بگيد. عكس هم بگذاريد ميتونه كمك بزرگي بكنه.

mhaf
16-09-2012, 08:22
سلام
دلیلش چی میتونه باشه؟

آره به صورت میکسری گازسوز شده
اما تازه دو هفته است
تنظیم دوره ای نمیخواد

کسی نمیدونه؟
ببینم شمع دوپلاتینه بندازم و وایرها رو عوض کنم احتمال داره درست بشه؟

mhaf
17-09-2012, 08:01
کسی نمیدونه؟
ببینم شمع دوپلاتینه بندازم و وایرها رو عوض کنم احتمال داره درست بشه؟
مرسی از راهنمایی همه!
خودم مشکلو حل کردم
میگم شاید به درد بقیه بخوره
شمع دوپلاتینه KLG انداختم با وایر شمع Frantec فرانسه
الان ماشین پرواز میکنه

oghyanoos
17-09-2012, 10:05
دسته موتور چیه؟ و کجا قرار داره؟

FC.Barcelona
17-09-2012, 13:52
دسته موتور قطعه ای فلزی لاستیکی است معمولا, که موتور را به بدنه ماشین وصل میکنه و شکل و اندازه این قطعه تویه هر نوع ماشینی میتونه فرق کنه

oghyanoos
17-09-2012, 15:49
دسته موتور قطعه ای فلزی لاستیکی است معمولا, که موتور را به بدنه ماشین وصل میکنه و شکل و اندازه این قطعه تویه هر نوع ماشینی میتونه فرق کنه
در 405 چند تا هست؟ کجا نصب شده؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-09-2012, 17:34

سلام
یکی از علتهاش کم گاز بودنِ کولر هست .
اگر نصف evaporator یخ بزنه ,علتش کم گاز بودن هست
=================================
یک علت دیگرش نامناسب بودن expantion هست كه گاز رو اسپری میکنه توی اِواپروتور
اکپنشن یک ترموستات داره که سیمش باید کاملا چسبیده باشه به لوله ی خروجیِ ؟از اوپراتور .
وقتی خیلی سرد میشه راه گاز رو میبنده و فشار بالا میره و دکمه فشار سنج توی درایر dryer کمپروسور رو خاموش میکنه .
درست وصل نبودنِ سیم اکسپنشن به لوله ی گاز یا خراب یودنش یا غیر استاندارد بودنش باعث یخ زدن اوپراتور میشه

oghyanoos
17-09-2012, 20:21
سلام
یکی از علتهاش کم گاز بودنِ کولر هست .
اگر نصف evaporator یخ بزنه ,علتش کم گاز بودن هست
=================================
یک علت دیگرش نامناسب بودن expantion هست كه گاز رو اسپری میکنه توی اِواپروتور
اکپنشن یک ترموستات داره که سیمش باید کاملا چسبیده باشه به لوله ی خروجیِ ؟از اوپراتور .
وقتی خیلی سرد میشه راه گاز رو میبنده و فشار بالا میره و دکمه فشار سنج توی درایر dryer کمپروسور رو خاموش میکنه .
درست وصل نبودنِ سیم اکسپنشن به لوله ی گاز یا خراب یودنش یا غیر استاندارد بودنش باعث یخ زدن اوپراتور میشه
لطفا یه لینک بدید که سیستم کولر را واضح توضیح داده باشه
ممنون

mhaf
18-09-2012, 08:07
دوستان یه سوالی
اگه تو سرعت مثلا بالای 60 تا از ماشین یه صداهایی بیاد مثلا زوزه بکشه دلیلش چی میتونه باشه؟
حتی وقتی که خلاص بکنم هم این صدا بیاد
خود من حدث میزنم از بلبرینگ چرخ ها باشه
جز اون چی؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-09-2012, 15:59
لطفا یه لینک بدید که سیستم کولر را واضح توضیح داده باشه
ممنون

سلام

طرز کار کولر ماشین خیلی ساده هست

اگر خوب درکش کنیم اونوقت در استفاده ی صحیح از اون و نگهداری و تعمیرش خیلی بدردمون میخوره .

طرز کارش اینجوریه :

شما فن fan رو روشن میکنید
بعد دکمه ی کولر رو میزنید
برق میره تو آهنربای الکتریکیِ کلاچ کمپروسور و در نتیجه کلاچ درگیر میشه و کمپروسور شروع به چرخیدن میکنه و گاز رو فشرده میکنه .
گاز فشرده و گرم شده میره تو رادیاتور کولر Condenser (از بالا) .
بعد از خنک شدن و مایع شدن از پائین کندنسر خارج میشه و میره تو درایر dryer .
اونجا رطوبتش گرفته میشه و به صورت مایع میره تو اکپنشن expansion.

اکپنشن کارش اینه که گاز مایع رو مثل سر پیف پاف یا رنگ اسپری , میپاشه تو اوپراتور evoprator.
قطرات بسیار ریز سریعا گرمای اوپراتور رو جذب میکنه و تبدیل به گاز میشه .
اوپراتور هم بسیار سرد میشه و با عبور بادِ fan از لابلایِ روزنه هاش هوای اتاق رو خنک و خشک میکنه .
بخار آب هوای اتاق کم کم روی اوپراتور به
صورت قطرات آب در میاد و میچکه پائین و از لوله مخصوصی میره به بیرون اتاق و ما میبینیم که در شرجی زیاد از زیر ماشین آب میچکه که همون رطوبت داخل کابین هست .
اکسپنشن یک لوله ی باریک داره که به ترموستات درون اکپنشن وصل هست.
وقتی اوپراتور بیش از حد داره سرد میشه و داره میره به سمت برفک زدن , ترموستات اکسپنشن عمل میکنه و راه ورود گاز به اوپراتور رو میبنده در حالیکه کمپروسور همچنان داره کار میکنه و گاز رو فشرده میکنه.
بنابراین فشار گاز تو لوله ها بالا میره .
در همون موقع سوئیچ اتوماتیکِ فشارسنج که روی درایر نصب شده و برق کلاچ کولر ازش میگذره , برق کلاچ کمپروسور رو قطع میکنه و کمپروسور خاموش میشه و برای مدتی فقط فنِ توی اتاق کار میکنه و از یخ زدن اوپراتور جلوگیری میشه .
حدود دو سه دقیقه بعد که سرمای اوپراتور کم میشه ,ترموستات اکسپنشن دوباره راه گاز رو باز میکنه و فشار گاز تو لوله ها میاد پائین و سوئیچ روی درایر دوباره برق کلاچ کمپروسور رو وصل میکنه و کمپروسور روشن میشه .
حالا که طرز کارش رو درک کردیم اگر مشکلی پیش بیاد راحت پیداش میکنیم .
یا به موقع کولر رو سرویس میکنیم تا مشکلی پیش نیاد .
بزرگترین مشکل جام شدن کمپروسور هست که بخاطر بی تجربگی راننده یا مکانیک پیش میاد اگرنه کمپروسور خوب تا 15 سال هم عمر میکنه بعدش هم احتیاج به تعمیر داره نه تعویض .

درایر دو سال یک بار باید عوض بشه .
در روز شرجی نباید درایر عوض بشه چون کمترین رطوبتی رو کارش اثر میذاره .
درپوشهای درایر تا آخرین لحظه قبل از نصب نباید برداشته بشه تا رطوبت نگیره .
کندنسر باید اول فصل گرما با فشار و
قوی آب و مایع ظرفشوئی خوب شسته بشه و سنگریزه هاش رو در بیارین و با نوک سنجاق قفلی لبه های له شده رو با دقت و حوصله صاف و باز کنید .

فیلتر داخل اتاق حداقل سالی یکبار باید تمیز یا تعویض بشه .
گاز یا روغن نامناسب یا بی کیفیت کمپروسور رو خراب میکنه .
عایق کردن لوله ی گاز سرد که از اتاق میره به کمپروسور تاثیر زیادی در کار کولر داره .

خیلی چیزهای دیگه هم هست که باید بدونیم .
اما باشه برای بعد .
اگر استادان عزیز هم مطالبی رو بیان کنند ممنون میشیم.
یا حق

oghyanoos
18-09-2012, 18:35
دستت درد نکنه.
خیلی مفید بود.
لطفا اطلاعات دیگر را هم قرار دهید.

oghyanoos
18-09-2012, 18:56
سلام

طرز کار کولر ماشین خیلی ساده هست

اگر خوب درکش کنیم اونوقت در استفاده ی صحیح از اون و نگهداری و تعمیرش خیلی بدردمون میخوره .

طرز کارش اینجوریه :

شما فن fan رو روشن میکنید
بعد دکمه ی کولر رو میزنید
برق میره تو آهنربای الکتریکیِ کلاچ کمپروسور و در نتیجه کلاچ درگیر میشه و کمپروسور شروع به چرخیدن میکنه و گاز رو فشرده میکنه .
گاز فشرده و گرم شده میره تو رادیاتور کولر Condenser (از بالا) .
بعد از خنک شدن و مایع شدن از پائین کندنسر خارج میشه و میره تو درایر dryer .
اونجا رطوبتش گرفته میشه و به صورت مایع میره تو اکپنشن expansion.

اکپنشن کارش اینه که گاز مایع رو مثل سر پیف پاف یا رنگ اسپری , میپاشه تو اوپراتور evoprator.
قطرات بسیار ریز سریعا گرمای اوپراتور رو جذب میکنه و تبدیل به گاز میشه .
اوپراتور هم بسیار سرد میشه و با عبور بادِ fan از لابلایِ روزنه هاش هوای اتاق رو خنک و خشک میکنه .
بخار آب هوای اتاق کم کم روی اوپراتور به
صورت قطرات آب در میاد و میچکه پائین و از لوله مخصوصی میره به بیرون اتاق و ما میبینیم که در شرجی زیاد از زیر ماشین آب میچکه که همون رطوبت داخل کابین هست .
اکسپنشن یک لوله ی باریک داره که به ترموستات درون اکپنشن وصل هست.
وقتی اوپراتور بیش از حد داره سرد میشه و داره میره به سمت برفک زدن , ترموستات اکسپنشن عمل میکنه و راه ورود گاز به اوپراتور رو میبنده در حالیکه کمپروسور همچنان داره کار میکنه و گاز رو فشرده میکنه.
بنابراین فشار گاز تو لوله ها بالا میره .
در همون موقع سوئیچ اتوماتیکِ فشارسنج که روی درایر نصب شده و برق کلاچ کولر ازش میگذره , برق کلاچ کمپروسور رو قطع میکنه و کمپروسور خاموش میشه و برای مدتی فقط فنِ توی اتاق کار میکنه و از یخ زدن اوپراتور جلوگیری میشه .
حدود دو سه دقیقه بعد که سرمای اوپراتور کم میشه ,ترموستات اکسپنشن دوباره راه گاز رو باز میکنه و فشار گاز تو لوله ها میاد پائین و سوئیچ روی درایر دوباره برق کلاچ کمپروسور رو وصل میکنه و کمپروسور روشن میشه .
حالا که طرز کارش رو درک کردیم اگر مشکلی پیش بیاد راحت پیداش میکنیم .
یا به موقع کولر رو سرویس میکنیم تا مشکلی پیش نیاد .
بزرگترین مشکل جام شدن کمپروسور هست که بخاطر بی تجربگی راننده یا مکانیک پیش میاد اگرنه کمپروسور خوب تا 15 سال هم عمر میکنه بعدش هم احتیاج به تعمیر داره نه تعویض .

درایر دو سال یک بار باید عوض بشه .
در روز شرجی نباید درایر عوض بشه چون کمترین رطوبتی رو کارش اثر میذاره .
درپوشهای درایر تا آخرین لحظه قبل از نصب نباید برداشته بشه تا رطوبت نگیره .
کندنسر باید اول فصل گرما با فشار و
قوی آب و مایع ظرفشوئی خوب شسته بشه و سنگریزه هاش رو در بیارین و با نوک سنجاق قفلی لبه های له شده رو با دقت و حوصله صاف و باز کنید .

فیلتر داخل اتاق حداقل سالی یکبار باید تمیز یا تعویض بشه .
گاز یا روغن نامناسب یا بی کیفیت کمپروسور رو خراب میکنه .
عایق کردن لوله ی گاز سرد که از اتاق میره به کمپروسور تاثیر زیادی در کار کولر داره .

خیلی چیزهای دیگه هم هست که باید بدونیم .
اما باشه برای بعد .
اگر استادان عزیز هم مطالبی رو بیان کنند ممنون میشیم.
یا حق
پس اون چیزی که ما شارژ یا گازش میکنیم همین کمپرسور هست؟
زمانی که اواپراتور در حال برفک زدن یا یخ زدنه، اگه کمپرسور را خاموش کنیم تا فن به تنهایی کار کنه، مشکل یخ زدگی موقتا حل میشه!؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-09-2012, 00:19
پس اون چیزی که ما شارژ یا گازش میکنیم همین کمپرسور هست؟
زمانی که اواپراتور در حال برفک زدن یا یخ زدنه، اگه کمپرسور را خاموش کنیم تا فن به تنهایی کار کنه، مشکل یخ زدگی موقتا حل میشه!؟

سلام.
آفرین . میبینید با درکِ طرز کار یک سیستم چقدر راحت میشه مشکلات رو پیدا و حل کرد؟

کاملاً درسته . با خاموش کردنِ کولر و روشن موندنِ فن , برفکها کم کم آب میشه .
البته این کار رو باید اکسپنشن انجام بده با کمکِ سوئیچ اتوماتیکِ فشار که رویِ درایر نصب هست .

================================

در موردِ شارژ کولر , وقتی گاز میزنیم تو کولر , این گاز در همه ی قسمتها وجود داره ( کمپروسور,کندنسِر,درایر,اکس نشن,اپراتور, لوله های رابط) .
اما همونطور که در عکس میبینید , سیستم به دو قسمتِ پرفشار(قرمز) و کم فشار (آبی) تقسبم شده.

از کمپروسور تا ورودیِ اکسپنشن پرفشار و از ورودیِ اپراتور تا کمپروسور کم فشار هست .

والوِ تزریق گاز به سیستم رویِ لوله ی گاز سرد(کم فشار ) قرار داره و وصل کردن کپسول گاز به قسمتِ پرفشار(قرمز) بسیار خطرناک هست و ممکنه باعث ترکیدن کپسول گاز بشه .

============================

یکی از علتهایِ جام شدنِ کمپروسور , مسدود شدنِ سوراخ اکسپنشن هست که باعث میشه به کمپروسور خیلی فشار بیاد .

اگر با اکسپنشن اصلی هم تعویض نشه یا درست نصب نشه , کمپروسور اصلا off نمیکنه و یکسره کار میکنه و باعث برفک زدن اوپراتور و کم شدن قدرت خنک کنندگی بشه .
========================
کثیف بودنِ کندنسر باعث میشه گاز فشرده و گرم خوب خنک نشه و در نتیجه کمپروسور زور بزنه و عمرش کم بشه و مصرف بنزین هم زیاد میشه .

خراب شدنِ رله ی فنِ کندنسر باعث میشه گاز درونِ کندنسر خنک نشه و در حالتی که ماشین ایستاده و کولر روشنه کمپروسر به شدت زور بزنه و حتی ماشین خاموش بشه یا کمپروسر گیرپاچ کنه.

=====================+

یه چیزی که بیشتر مردم اشتباه میکنند در موردش:
فکر میکنند لوله ای که در موقع کار کردن کولر سرد میشه , گاز رو میبره تو اتاق برای خنک شدنِ اتاق .
درحالیکه اون لوله گاز رو از اوپراتور میبره به کمپروسور و گاز درونش گازی هست که مقدار زیادی از سرماش رو داده به اوپراتور برای خنک کردن هوای اتاق .

=========================

ماشینی که اوپراتورش فیلتر هوا نداره , بهتره خودتون یک تکه اسفنج کولر گازیِ خانگی رو چهارلا کنین با چسب نواریِ آلمنیوم بچسبونین به ورودیِ هوای اوپراتور تا گرد و خاک کمتری بهش برسه و یک ماه یک بار هم اسفنج رو بشورید .

oghyanoos
19-09-2012, 10:35
ماشینی که اوپراتورش فیلتر هوا نداره , بهتره خودتون یک تکه اسفنج کولر گازیِ خانگی رو چهارلا کنین با چسب نواریِ آلمنیوم بچسبونین به ورودیِ هوای اوپراتور تا گرد و خاک کمتری بهش برسه و یک ماه یک بار هم اسفنج رو بشورید .
پراید ها و 405 فیلتر دارند؟

camaro lt
20-09-2012, 11:02
پراید ها و 405 فیلتر دارند؟
اگر منظور شما فيل ترهواي اتاق باشه، در 405، 206، سمند و پرشيا اين فيل تر وجود داره و بايد هر چند وقت يكبار تعويض بشه، اما در پرايد چيزي به نام فيل ترهواي اتاق وجود نداره و فقط سرويس و شستن اواپراتور و محفظه پلاستيكي اون كه پشت درب داشبرد قرار گرفته انجام ميشه.
البته باز كردن اون مستلزم باز كردن لوله هاي اتصال گاز هست كه هيمن باعث خروج گاز ميشه، بنابر اين زماني اين كار بايد انجام بشه كه گاز كولر براي تعميرات تخليه شده باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-09-2012, 15:11
سلام .
در موردِ نشتیِ گاز کولر :
مهمترین قسمتها که ییشتر نشتیها از اون هست:
اورینگِ لوله هایِ رابط .
والوِ شارژ گاز.
واشر کمپروسور .

اگر نشتی بسیار کم باشه و با زدنِ کف صابون به لوله ها و کمپروسور نشه پیداش کرد , اونوقت با تزریق یک نوع مایع سبز رنگ که زیر نور ماوراء بنفش نورانی میشه (در تاریکی) راحت میشه نشتی رو پیدا کرد .

هر وقت میخواید سیستم رو گاز میزنید حتما سعی کنید تمام اورینگها رو عوض کنید و از بهترین نوع اورینگ استفاده کنید که ژاپنی و امریکائی و المانی هست و بعدش کره ای .

اورینگها به مرور زمان فاسد و خراب میشه و نشتی بوجود میاره .

روی همه ی کمپروسورها نوع گازش و روغنش نوشته شده.
مثل عقاب بالای سر مکانیک وایسید و مطمئن بشید که گاز و روغن اشتباهی نمیزنه وگرنه داغ کمپروسور رو بدلتون میذاره .

وقتی با سرعت بالای شصت کیلومتر در حرکتید قبل از روشن کردن کولر پا رو رو کلاچ بگذارید بعد کولر رو بزنید بعد پا رو از رو کلاچ بردارید .

اگر در حالت ایستاده و کولر روشن ماشین خیلی لرزش داره,احتمالا فن کندنسر کار نمیکنه . کاپوت رو باز کنید و کولر رو بزنید . باید بمحض روشن شدن کولر,فن کمدنسر هم روشن بشه .
اگر نشد ,یا فیوزش سوخته یا رله اش خراب شده یا سیمش درست وصل نیست یا سوخته .

ابوالفضل کاشانی
24-09-2012, 22:30
سلام جناب
منم قبلا یه ماشین داشتم که یه همچین ایرادی داشت و اون مشکلش از هیچی نبود بجز سیم گازش .توی دنده 3 شتاب می گرفت ولی دنده 4 که میزدم سرعتش کم می شد خلاص هم راهت گاز می خورد ولی سیمش رو عوض کردم درست شد.

P-VFX
26-09-2012, 12:15
درودخودرو پراید مدل 79 دارم که 1 ماه پیش تعمیر کل کردم، صدای تق تق از موتور میومد. بعد از بررسی که تعمیرکار کرد گفت باید سر سیلندر عوض بشه. ما هم گفتیم چشم. اما بعد از عوض کردن سر سیلندر ماشین در دور پایین مثل 1.5 تا 2 ریپ خیلی خفیف میزنه هم در حرکت هم در جا.(قبل از تعویض سر سیلندر اصلا ریپ نداشت). همچنین شتاب عالی هست. و در سرعت بالا مشکل نیست یا به علت دور بالا من متوجه ریپ نمیشم. شمع، وایر و وکیوم ساسات رو هم عوض کردم . از نوع خوب انداختم. اما تاثیری نداشت. صبح هم خوب روشن میشه اما خیلی بد کار میکنه.لطفا کمک کنید.
:13:

M.Amorous
28-09-2012, 10:09
سلام دوستان. خسته نباشید.
پیش از هر چیز من حدود 1 سال و نیم هست که یک باتری اتمی گرفتم برای ماشینم (سمند).
دیروز عصر برای کاری رفتم بیرون و چون بوشهر زندگی می کنیم و هوا گرمه کولر روشنه همیشه. صدای ضبط هم بالا بود. ماشین رو گذاشتم پارکینگ و وقتی برگشتم استارت زدم ولی با کمال تعجب دیدم چراغ سقف خاموش شد. ماشین هم درست کار نمی کرد چون باتری کاملا خالی شده بود. یعنی وقتی گاز میدادم چراغ سقف نورش بیشتر میشد. خلاصه من با نادیده گرفتن این موضوع رفتم جای دیگه که کار داشتم و وقتی برگشتم دیگه ماشین روشن نشد! با هل دادن هم روشن نشد. دیگه با کابل باتری به باتری روشن کردم و امروز هم رفتم یه باتری اتمی دیگه خریدم.
حالا سوالم اینجاست که عمرش طبیعی بوده؟

oghyanoos
28-09-2012, 10:26
چند وقتی هست 405 من کشش موتورش کم شده! دلایلش چیه؟

camaro lt
28-09-2012, 11:30
خودرو پراید مدل 79 دارم که 1 ماه پیش تعمیر کل کردم، صدای تق تق از موتور میومد.....
گاهي اوقات به دليل دقت نكردن و يا نداشتن تجربه كافي، تايمينگ ( زمانبندي) موتور اشتباه ميشه. در حال حاضر با عوض شدن سرsسيلندر اين احتمال وجود داره كه با يك يا دو دنده جابجا و جلوتر يا عقبتر بسته شدن تسمه تايم، موتور دچار اينجور مشكلاتي بشه. به خود همون مكانيك رجوع كنيد و از اون بخواهيد تايمنگ و تنظيم سوپاپها رو مجددا چك بكنه.

پیش از هر چیز من حدود 1 سال و نیم هست که یک باتری اتمی گرفتم برای ماشینم ...
مارك و مدل باطري كه گرفتيد چيه؟ معمولا عمر باطري در سخت ترين شرايط بين يك تا 1.5 سال ميتونه متغير باشه اما اگر استفاده صحيح و نگهداري درست هم در كنار اون بگذاريم( + كيفيت خوب باطري) احتمال اينكه تا 2.5 سال هم جواب بده هست. در حال حاضر بعضي باطري ها تا 16 يا 18 ماه هم گارانتي بدون قيد و شرط دارن( مثل باطري باتيس ساخت ايران)

چند وقتی هست 405 من کشش موتورش کم شده! دلایلش چیه؟
دلايل زيادي ميتونه داشته باشه. از كثيف بودن filterهاي هوا و بنزين گرفته تا فرسودگي و خراب شدن شمعها و واير شمعها، تنظيم نبودن سوپاپها و يا حتي كم شدن باد تايرها..
يك چك آپ كامل انجام بديد و البته به تنظيم موتور وارد هم مراجعه كنين.

M.Amorous
28-09-2012, 12:21
باتری مارک پوما بود. مدلش رو نمیدونم. باتری کهنه رو تهویل گرفت مغازه دار :9:

Mohamad pehyton
29-09-2012, 21:07
با سلام
من 206 مدل 58 تیپ 2 خریدم 11و600 خوبه یا نه ؟؟؟؟
این روش ضبط خودش هست منم رفتم براش یکی از این fm ها که به فندک میخوره خریدم وقتی خرکت نمیکنم مشکلی نداره ولی وقتی خرکت میکنم خش خش میکنه(ولی رادیو رو خیلی خوب میگیره حتی تو حرکت ) چی کارش باید بکنم تا درست بشه ؟؟؟؟؟
هر چند وقت یک بار بوق هشدار میزنه و میگه

Mohamad pehyton
29-09-2012, 21:08
با سلام
من 206 مدل 58 تیپ 2 خریدم 11و600 خوبه یا نه ؟؟؟؟
این روش ضبط خودش هست منم رفتم براش یکی از این fm ها که به فندک میخوره خریدم وقتی خرکت نمیکنم مشکلی نداره ولی وقتی خرکت میکنم خش خش میکنه(ولی رادیو رو خیلی خوب میگیره حتی تو حرکت ) چی کارش باید بکنم تا درست بشه ؟؟؟؟؟
هر چند وقت یک بار بوق هشدار میزنه و میگه

stop
باید چه کار کنم مشکل چیه

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-09-2012, 21:23
stop
باید چه کار کنم مشکل چیه

سلام .
اول فرکانس ام پی 3 پلیر رو عوض کنید ببیند درست میشه یا نه .
بالاترین فرکانس و پائین ترین رو انتخاب امتحان کنید .
اگر درست نشد , موقعی که ماشین وایساده چند تلنگر بهش بزنین ببینین خش خش میکنه .
اگه آره, پس مشکل ازداخل ام پی پلیر هست یا جای فندک .
آنتن ماشین هم اگر شُل باشه رادیو خش خش میکنه موقع حرکت .
یادتون باشه خش خش رو همه ی فرکانسها مثل هم نیست و روی موج Sw وMW خیلی بیشتر از اف ام هست و روی اف ام هم تو فرکانسهای مختلف شدتش کم و زیاد میشه

alipencia
29-09-2012, 21:30
دوستان حالا که بحث باتری رو کردن باتری اتمی ایرانی که قیمتش حدود 80 هست چطوره؟؟

Mohamad pehyton
29-09-2012, 23:12
ممنون
من ماشین که تو حرکت نباشه خش خش نمکنه ولی وقتی سرعت 20 تا بیشتر میشه شروع به خش خش میکنه ولی همون موقع تو خرکت من میزنم رو رادیو اصلا مشکل نداره
حالا این مهم نیست
این در پشت راننده باز نمیشه مثل اینکه (اگه فنری چیزی بوده در رفته) تعمیر کار میگه 15 هزار تومان برات درست میکنم ولی به نظز من گرونه

اگه کسی بلده لطفا راهنمایی کنه

ŞHÍЯÍŃ
30-09-2012, 16:05
سلام تو معاینه فنی به شکستگی شیشه گیر میدن؟!

شیشه جلو ماشین چند تا ترک دار!

camaro lt
01-10-2012, 22:21
سلام تو معاینه فنی به شکستگی شیشه گیر میدن؟!
در كل معاينه فني يعني كه خودرو سالم و مرتب باشه، هم از نظر ظاهري و هم باطني و فني. در اين مورد شيشه هم بر اساس قائده و قانوني كه وجود داره، بايد تعويض بشه و مشكلي نداشته باشه ولي ديدم كه با همين وضعيت و حتي شرايط خيلي بدتر هم تونستن معاينه فني بگيرن! البته مشخصه كه اون ديگه اسمش معاينه فني نيست و يه جور معامله است!!
در هر صورت بهتره كه براي داشتن ايمني و زيبايي خودرو شيشه را هم عوض كنيد

دوستان حالا که بحث باتری رو کردن باتری اتمی ایرانی که قیمتش حدود 80 هست چطوره؟؟
من از باطري ايراني مارك باتيس استفاده ميكنم كه خيلي خوب و عالي كار ميده و البته ضمانت طولاني مدت هم داره.نمونه مورد نظر شما چه ماركيه؟ اگر باتيس بگيريد خيلي بهتره. در مورد قيمت هم كه اصلا روي قيمتهاي الان هيچ حسابي نيمشه كرد، بخاطر داستان $ !!

من ماشین که تو حرکت نباشه خش خش نمکنه ولی وقتی سرعت...

این در پشت راننده باز نمیشه ...
بعضي از اف ام پليرها اين مشكل رو دارن و من هم گاهگاهي با اون همين مسئله رودارم كه با تنظيم و كمي دستكاري تا حدي درست ميشه. نمونه هاي گران قيمت 50 هزار توماني هم تقريبا همين موارد رو دارن پس زياد حساس نباشيد.
اگر اون درب باز نميشه يعني اتصال لينك و ضامن قفل جدا شده و كلا ارتباط دسته هاي باز كننده درب از داخل و بيرون و ضامن قفل جدا شده.
اگر فني باشيد ميتونين خودتون درست كنين. اول رودري رو باز كنين تا بتونين داخل درب رو بررسي و چك كنين و اينجوري مشكل رو پيدا خواهيد كرد. گاهي يه ايراد خيلي كوچك وجود داره كه ممكنه بابتش هزينه بسيار زيادي بديد.

alipencia
02-10-2012, 14:07
من از باطري ايراني مارك باتيس استفاده ميكنم كه خيلي خوب و عالي كار ميده و البته ضمانت طولاني مدت هم داره.نمونه مورد نظر شما چه ماركيه؟ اگر باتيس بگيريد خيلي بهتره. در مورد قيمت هم كه اصلا روي قيمتهاي الان هيچ حسابي نيمشه كرد، بخاطر داستان $ !!والا نمیدونم مارکش دقیق چی بود...فروشنده گفت واسه باطری سازی سپاهانه اگر اشتباه نکنم...با 18 ماه گارانتی...ولی شک دارم که ایرانیش خوب باشه..

Mohamad pehyton
02-10-2012, 21:06
ممنون کامرو من تخصص ندارم مجبورم بدم به تعمیرکار..

اون fm هم تقریبا درست شد یک جا داشت که فلش میخورد من هم فلشم رو به اون میزدم ولی یک جای دیگه هم داشت که یک کابلی مثل nokia بش میخورد گوشیم رو که بش وصل کردم هیچ مشکلی نداشت حتی سرعت 120..

باز هم ممنون

hamid eshaghe
02-10-2012, 22:04
سلام من یه پژو 405 مدل 83 تمیز دارم امروز تو سر بالایی یکم نیم کلاج کردم یه بویی اومد بوی سوختگی می خواستم بدونم آیا صفحه کلاج تموم کردم؟؟؟؟در ضمن ماشینم کم کار کرده

mhaf
03-10-2012, 08:37
سلام من یه پژو 405 مدل 83 تمیز دارم امروز تو سر بالایی یکم نیم کلاج کردم یه بویی اومد بوی سوختگی می خواستم بدونم آیا صفحه کلاج تموم کردم؟؟؟؟در ضمن ماشینم کم کار کرده

سلام
نه برادر من وقتی نیم کلاچ بگیری بایدم بوی سوختگی صفحه کلاچ بیاد
اگه صفحه تموم بشه یا فنرهاش خراب بشه اصلا نمیشه با ماشین رانندگی کرد که
هیچی نیست عادیه

DIOR2011
03-10-2012, 11:23
اقا معاینه فنی از چه سالی اجباری (چند سال)؟

mhaf
03-10-2012, 21:19
اقا معاینه فنی از چه سالی اجباری (چند سال)؟

lسن ماشین از پنج سال که بگذره باید معاینه فنی بگیری.

oghyanoos
03-10-2012, 22:34
وقتی ترمز میگیرم از چرخ های عقب صدای صوت میاد در حالی که یک ماه نشده لنت های ترمز رو عوض کردم. دلیلش چیه؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-10-2012, 02:24
وقتی ترمز میگیرم از چرخ های عقب صدای صوت میاد در حالی که یک ماه نشده لنت های ترمز رو عوض کردم. دلیلش چیه؟؟سلام .99% احتمال داره که لنتها استخونی (خشک) هست و براده اش زیاده .این صدای سابیده شدن برادهای لنت هست .اگر کم باشه , بعد از مدتی صدا رفع میشه اما اگر همه ی لنت اینجوری باشه , این صدا مهمونتون هست تا وقتی که لنت رو عوض کنید.:20:

oghyanoos
04-10-2012, 10:11
سلام .99% احتمال داره که لنتها استخونی (خشک) هست و براده اش زیاده .این صدای سابیده شدن برادهای لنت هست .اگر کم باشه , بعد از مدتی صدا رفع میشه اما اگر همه ی لنت اینجوری باشه , این صدا مهمونتون هست تا وقتی که لنت رو عوض کنید.:20:
چطوری لنت ها رو میشه دید که آیا این مشکل داره یا نه؟
405

ŞHÍЯÍŃ
04-10-2012, 16:13
چطوری لنت ها رو میشه دید که آیا این مشکل داره یا نه؟
405

خب باید چرخ ها باز بشه دیگه.بعد بدید براتون لنت هارو باد بگیرن شاید دست بشه.

oghyanoos
04-10-2012, 21:18
من به آموزش مراحل و طریقه باز کردن موتور 405 نیاز دارم. دوستان کمک کنن. مرسی

amirfiri
07-10-2012, 11:11
سلام
شستشوی انژکتور پرشیا چه فوایدی داره؟
به درد می خوره اصلا؟

lovely_killer
07-10-2012, 21:40
سلام دوستان

امروز یه ترمز شدید زدم که باعث شد چرخ ها قفل کنه و چند متری ماشین کشیده شد و وقتی ترمز درگیر بود ماشین یه مقدار یه چپ و راست منحرف میشد.
یه مدت که رانندگی کردم چند جای مسیر آب ریخته بود و خیس بود. به محض اینکه از روش رد میشدم ماشین به طرز خطرناکی لیز میخورد و تقریبا نیم دور میچرخید مثل وقتی که روی یخ ترمز کنی. فرمان هم کاملا گرفته بودم ولی نمیشد کنترلش کرد.
میخوام ببینم این مشکل به خاطر ترمزیه که کردم یا مشکل ممکنه از جعبه فرمان و تلسکوپیش یا قسمت دیگه ای باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.ماشین پراید هستش.

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-10-2012, 22:36
سلامشستشوی انژکتور پرشیا چه فوایدی داره؟به درد می خوره اصلا؟سلام.استفاده از انژکتور شورهائی که توی باکِ بنزین میریزند خیلی تاثیر داره البته بشرطی که درجه یک باشه .

ŞHÍЯÍŃ
07-10-2012, 23:00
سلام
شستشوی انژکتور پرشیا چه فوایدی داره؟
به درد می خوره اصلا؟

سلام
حرفه میزنید؟!شستشوی انژکتور ها تاثیر خیلی زیادی تو افزایش قدرت و کمتر شدن مصرف داره!

مخصوصا اگه شستشو با دستگاه باشه که هم از سلامت سوزن ها مطلع میشید هم کاملا تمیز میشن.

سلام.استفاده از انژکتور شورهائی که توی باکِ بنزین میریزند خیلی تاثیر داره البته بشرطی که درجه یک باشه .

فکر نکنم شستشو با مکمل ها مثل شستشو با دستگاه تاثیر داشته باشه.من تا حالا شستشو دهنده مکملی ندیدم یه جوریش هست که اسپری هست باید از دریچه گازاسپری کنید و گاز بدید تا سوزن ها تمیز بشه.

ولی هیچی به شستشو با دستگاه نمیرسه من یه هفته پیش این کار رو انجام دادم کشش ماشین به طور قابل توجهی بیشتر و مصرف کمتر شده هزینه اش هم 30 هزار تومن هست.

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-10-2012, 00:41
سلام دوستان

امروز یه ترمز شدید زدم که باعث شد چرخ ها قفل کنه و چند متری ماشین کشیده شد و وقتی ترمز درگیر بود ماشین یه مقدار یه چپ و راست منحرف میشد.
یه مدت که رانندگی کردم چند جای مسیر آب ریخته بود و خیس بود. به محض اینکه از روش رد میشدم ماشین به طرز خطرناکی لیز میخورد و تقریبا نیم دور میچرخید مثل وقتی که روی یخ ترمز کنی. فرمان هم کاملا گرفته بودم ولی نمیشد کنترلش کرد.
میخوام ببینم این مشکل به خاطر ترمزیه که کردم یا مشکل ممکنه از جعبه فرمان و تلسکوپیش یا قسمت دیگه ای باشه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.ماشین پراید هستش.

سلام دوستِ عزیز .
بنده نمیدونم شما چند سالتونه و چند ساله رانندگی میکنید اما اینطور که از نوشته ی شما پیداست , گمان کنم و بازهم میگم گمان کنم شما در فوت و فنِّ رانندگی تجربتون کم هست .
ماشین رویِ سطح خیس و لغزنده خودبخود لیز نمیخوره خصوصا رویِ آب مگر اینکه مستقیم حرکت نکنه و با سرعتِ بیش از حد بپیچین .

البته عواملی مثل نوع لاستیک و قدیمی بودنش و گرانیگاه ماشین (نسبتِ ارتفاع به عرض ماشین) هم نقش داره .
اما تسلط به فرمان و دنده و گاز و درکِ میزانِ سرعت لازم برای پیچیدن در مسیر خیس یا برفی , یخ زده , چرب , شنی و خاکی و آسفالت نرم و آسفالت زبر و اطلاع از گرانیگاه ماشین (جیپ یا سواری) خیلی تاثیر داره در رانندگی در مسیر خیس و لغزنده.

مثال:
پژو 206 پایداریش در پیچها بیشتر از ماتیز هست .
و 206 بیشتر از جیپ هست .
(ارتفاع بیشتر یعنی پایداری کمتر)

مثال 2:
پایداری یک 206 با بار بندِ پر از بار کمتر از یک 206 خالی هست.

==================================

البته منظور بنده این نیست که شما بی اطلاع هستین از این مسائل .
اما به نظرم شما اطلاعاتتون از میزان پایداری ماشینتون در سر پیچها و روی مسیر لغزنده کافی نیست .

==============================

توی جبهه بارها شاهدچپ شدن جیپهای لندکروز بودم که علتش هم ناوارد بودنِ راننده ها در هدایت ماشین بود .

amirfiri
08-10-2012, 11:32
سلام
حرفه میزنید؟!شستشوی انژکتور ها تاثیر خیلی زیادی تو افزایش قدرت و کمتر شدن مصرف داره!

مخصوصا اگه شستشو با دستگاه باشه که هم از سلامت سوزن ها مطلع میشید هم کاملا تمیز میشن.

فکر نکنم شستشو با مکمل ها مثل شستشو با دستگاه تاثیر داشته باشه.من تا حالا شستشو دهنده مکملی ندیدم یه جوریش هست که اسپری هست باید از دریچه گازاسپری کنید و گاز بدید تا سوزن ها تمیز بشه.

ولی هیچی به شستشو با دستگاه نمیرسه من یه هفته پیش این کار رو انجام دادم کشش ماشین به طور قابل توجهی بیشتر و مصرف کمتر شده هزینه اش هم 30 هزار تومن هست.
منظورم با دستگاه بود که شما هم انجام دادین.
یه سرچی در این باره که کردم دیدم نظراتی که واسه این کار داده شده از 0 تا 100 فرق می کنه!
یکی گفته انزکتور جدا بشه! یک گفته نشه! یکی گفته کلا اشتباهه! یکی گفته بهتر از این کاری نیست!....
خواستم نظر دوستان رو هم در اینجا بدونم.
ممنون

ŞHÍЯÍŃ
08-10-2012, 18:29
منظورم با دستگاه بود که شما هم انجام دادین.
یه سرچی در این باره که کردم دیدم نظراتی که واسه این کار داده شده از 0 تا 100 فرق می کنه!
یکی گفته انزکتور جدا بشه! یک گفته نشه! یکی گفته کلا اشتباهه! یکی گفته بهتر از این کاری نیست!....
خواستم نظر دوستان رو هم در اینجا بدونم.
ممنون

چند مدل شستشو هست یه مدل که بدون باز کردن سوزن ها هست یه مدلم سوزن ها باز میشه و به دستگاه وصل میشه و به مدت حدود 45 دقیقه یا 30 دقیقه با فشار بالا یه مایعی از داخل سوزن های رد میشه یه مدلم هست که دو مرحله ای هست یه مرحله یه دستگاه ر به یه جای موتور وصل میکنن و یه مایعی داخل انژکتور پمپ میشه و بعد هم با همون دستگاه از داخل دریچه گاز یه چیزی رو میفرستم توی سوزن ها .خیلی روش خوبی هست حتما امتحان کنید ولی باز بشه و به سدنگاه وصل بشه بهتره دقیقه میبینید که سوزن ها چطوری کار میکنن و معلوم میشه کدومشون خرابن تا عوضشون کنید.

camaro lt
09-10-2012, 07:22
فكر كنم بايد دنبال سي دي آموزشي باشيد. تا الان چنين چيزي نديدم كه با تصوير يا كليپ آموزش تعميرات پژو را نشون بده. شايد با جستجو توي سايتهاي مختلف خودرويي چنين چيزي پيدا كنين.

کاوه541
09-10-2012, 09:58
وقتی ماشین خاموشه بازم سفته؟

shadows_funeral
09-10-2012, 10:10
وقتی ماشین خاموشه بازم سفته؟

دوست عزیز منظورتون دقیقاچیه؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟

ŞHÍЯÍŃ
09-10-2012, 10:50

کتابچه و سی دیش توی بازار موجود هست.من کنار پاساژ ایرانیان(پایین تر از میدان ولیعصر) دیدم یه مغازه داره برای بیشتر ماشین ها.

کاوه541
09-10-2012, 11:36
سلام
من ماشینم آب کم میکنه :41:
هر چی سوراخ سمبه هاشو میگیرم، باز از یه جا دیگه میزنه بیرون.
در مخزن آبشم 3 - 4 بار عوض کردم، باز درست نشد.
وقتی ماشین سردم هست باز منبع آبش تحت فشاره (باز که میکنم صدا میده)
پریروز یه جا نشون دادم، میگه مشکل واشر سر سیلندره!
به نظر شما همینه؟؟
کسی این مشکلو نداشته؟؟
اره از واشر سر سیلندرت هست

کاوه541
09-10-2012, 11:39
سلام
من ماشینم آب کم میکنه :41:
هر چی سوراخ سمبه هاشو میگیرم، باز از یه جا دیگه میزنه بیرون.
در مخزن آبشم 3 - 4 بار عوض کردم، باز درست نشد.
وقتی ماشین سردم هست باز منبع آبش تحت فشاره (باز که میکنم صدا میده)
پریروز یه جا نشون دادم، میگه مشکل واشر سر سیلندره!
به نظر شما همینه؟؟
کسی این مشکلو نداشته؟؟

3 مطلب. اول این که اطلاعاتی که میگی کافی نیست. دو این که عیب یابی عملکرد گیرباکس کاره اوستاکاره. سوم این که هرگز به نمایندگی ها اعتماد نکن. ( اینو از روی تجربه چند میلیون تومنی میگم).
امیدوارم هرچه زودتر مشکل پیدا شه.:10:

وقتی ماشین خاموشه بازم دنده بد جا میره؟

oghyanoos
09-10-2012, 19:59
کتابچه و سی دیش توی بازار موجود هست.من کنار پاساژ ایرانیان(پایین تر از میدان ولیعصر) دیدم یه مغازه داره برای بیشتر ماشین ها.
جایی برای دانلودش پیدا نمیشه؟؟

ŞHÍЯÍŃ
09-10-2012, 20:44
جایی برای دانلودش پیدا نمیشه؟؟

من جایی ندیدم برای 206 کلی گشتم نبود ولی خورد خورد هست مثلا باز کردن شمع و ........

oghyanoos
12-10-2012, 00:07
درب های پژو 405 من صدا میده؟ باید چکارش کنم؟

total_overdose
12-10-2012, 00:17
درب های پژو 405 من صدا میده؟ باید چکارش کنم؟

چجور صدا میده دوست عزیز؟ از کجاش صدا میده؟ کارکرد ماشین؟ تصادفی ضربه ای چیزی از ناحیه درها داشتین؟ تاحالا درهارو ریگلاژ کردین؟ زبونه های رویه ستون ماشین که در قفل میشه بهشون رو نگاه کن رویه استوانه بینش یک پلاستیک پوشیده شده ببین سالمه یا خورده شده...

oghyanoos
12-10-2012, 10:57
چجور صدا میده دوست عزیز؟ از کجاش صدا میده؟ کارکرد ماشین؟ تصادفی ضربه ای چیزی از ناحیه درها داشتین؟ تاحالا درهارو ریگلاژ کردین؟ زبونه های رویه ستون ماشین که در قفل میشه بهشون رو نگاه کن رویه استوانه بینش یک پلاستیک پوشیده شده ببین سالمه یا خورده شده...
مدل 88، سی هزار کار
ماشین به جایی نخورده
ریگلاژ نکردم
چطوری خودم ریگلاژ کنم؟

rami_hemi
12-10-2012, 11:25
اگه مشکلی با اینگلیسی بودن ندارید من این کتاب رو میذارم کلا بدنه و تا حدودی هم تعمیرات معمولی پژو 405 هست برای خود من که در مورد باز و تعمیر کردن آینه و سرویسهای هفته گی خیلی کمک کرده

hossein.az
12-10-2012, 11:57
مدل 88، سی هزار کار
ماشین به جایی نخورده
ریگلاژ نکردم
چطوری خودم ریگلاژ کنم؟

سلام اقیانوس جون (ببخشید اسمتونو نمیدونستم)
اگه منظورتون صدای خرت خرت و تلق و تلوق کردن روی دست اندازها و عموما در رانندگی شهریه
یه راهکار هست که من خودم روی پارس چند سال پیش تست کردم و جواب داد
اون لاستیک دور دربهای ماشینتون رو کاملا با دستمال نمدار پاک کنید و بذارید خشک بشه بعد با وازلین یا پارافین که نظر من بیشتر روی پارافین هست روی لاستیک ها بکشید ,کلا تمام صدا بر طرف میشه اگر مشکل ریگلاز نداشته باشه که با تعاریفی که کردید از ماشینتون فکر میکنم با همین کار برطرف میشه.
البته هر چند مدت یکبار مثلا هر یکمها یکبار این کارو انجام بدید چون اگه خاک بگیره لاستیک ها دوباره مثه الان صدا میده

برای ریگلاژ هم اگه خودت میخوای انجام بدی باید اون زبانه ای که روی بدنه هست را با دست محکم بگیری که اصلا از جای اصلی خودش تکون نخوره بعد با اچار ستاره ای پیچهارو یکم شل کنید و با جابجایی حیلی کم در جهتی که فکر میکنید در راحتتر بسته میشه (با توجه به شرایط خودش)جابجا میکنید ,البته اصلا بتون پیشنهاد نمیکنم خودتون این کارو بکنید چون بعضی اوقات بر اثر بی دقتی افتضاح ببار میاره ,نمونش خودم که یکبار کلی سر این قضیه گرفتار شدم دست آخر هم مثه اولش نشد (باور کنید سر همین در ماشینو فروختم)
باید بدید صافکار ماهر و مجرب براتون این کارو انجام بده البته به فنی بودن خودتونم بر میگرده خیلیها بهتر از صافکار اینکارو انجام میدند

سبز باشید

oghyanoos
12-10-2012, 18:23
پارافین از کجا میشه تهیه کرد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-10-2012, 19:03
پارافین از کجا میشه تهیه کرد؟سلام . از داروخونه ,عطاری و احتمالا فروشنده گان وسایل آزمایشگاهی

hossein.az
13-10-2012, 00:05
پارافین از کجا میشه تهیه کرد؟

این مغازهایی که وسایل خیاطی میفروشند یا یکسری لوازم ازمایشگاهی میتونید تهیه کنید.

سبز باشید

total_overdose
13-10-2012, 00:21
مدل 88، سی هزار کار
ماشین به جایی نخورده
ریگلاژ نکردم
چطوری خودم ریگلاژ کنم؟
ببین دوست عزیز پیشنهاد میکنم زبونه های ذر رو با نمونه پارس elx عوض کنی که یک لاستیک رویه قسمت آهنیش داره و تا حدود 70 یا 80 درصذ صدا ناشی ار ارتعاشات رو میگیره.
قبل از گرونیها دونه ای 3تومن بود

oghyanoos
13-10-2012, 18:24
ببین دوست عزیز پیشنهاد میکنم زبونه های ذر رو با نمونه پارس elx عوض کنی که یک لاستیک رویه قسمت آهنیش داره و تا حدود 70 یا 80 درصذ صدا ناشی ار ارتعاشات رو میگیره.
قبل از گرونیها دونه ای 3تومن بود
یعنی این رو عوض کنم صداش قطع میشه؟
صداش یه جوریه که هر کسی فکر میکنه در کامل بسته نشده!

oghyanoos
13-10-2012, 18:39
ماشین پرایدی هنگامیکه سرعتش از هشتاد به بالا میره صدای سوت از قسمت سمت راست موتور میاد(فردی که روی صندلی شاگرد نشسته بهتر میشنفه)
این مشکل از کجاست؟

total_overdose
13-10-2012, 22:47
یعنی این رو عوض کنم صداش قطع میشه؟
صداش یه جوریه که هر کسی فکر میکنه در کامل بسته نشده!

ببین دوست عزیز من که نمیتونم تضمین بدم با اینکار صد در صد حله! اما قول میذم راضی خواهید بود با انجام اینکار

Mohamad pehyton
14-10-2012, 20:15
سلام ..من امروز ماشینم (206 مدل 85 تیپ2) رو که از خونه زدم بیرون ،اومدم از یک پل با ارتفاع 30 یا 40 برم بالا که سروته کنم سمت چپ کاپوت (به سمت خود کاپوت که وایسیم) افتاد پایین (از ارتفاع 30 یا 40 سانتی) و رو زمین پر از اب شد گشتم دیدیم از پمپ اب برف پاکن است.

1_اگه بخوام عوضش کنم چند میشه؟
2_راه حل دیگه ایی جز عوض کردن داره؟
3_به نطر شما مشکلی برای قسمت دیگه ایش پیش نیامده؟

ŞHÍЯÍŃ
14-10-2012, 20:58
:31:سلام گفتم دیگه تاپیک نزنم هیمن جا بپرسم فقط دوستان زود جواب بدن خیلی فوریه.

امروز از طرف نمیدونم کجا زنگ زده بودن به خاطر خوش حسابی تو بیمه :دی بهمون کارت طلایی 5ستاره ایران خودرو میدن فقط اشتراک یکسالش میشه 80 هزار تومن.

اینطور که میگفت تمام تعمیرات رایگان.هزینه حمل با یدک کش رایگان.فقط موقع خرابی اگه لازم به تعویض قطعه ای باشه هزینه اون قطعه گرفته میشه و تمام اجرت ها رایگانه آهان

اجرت صافکاری هم به صورت رایگان هست.:31:نظرتون چیه؟؟خوبه؟بگیریم؟

mohamad skystar
14-10-2012, 23:01

امروز از طرف نمیدونم کجا زنگ زده بودن به خاطر خوش حسابی تو بیمه :دی بهمون کارت طلایی 5ستاره ایران خودرو میدن فقط اشتراک یکسالش میشه 80 هزار تومن.

اینطور که میگفت تمام تعمیرات رایگان.هزینه حمل با یدک کش رایگان.فقط موقع خرابی اگه لازم به تعویض قطعه ای باشه هزینه اون قطعه گرفته میشه و تمام اجرت ها رایگانه آهان

اشتراک کارت طلایی 5 ستاره برای یکسال 80 هزار تومان؟؟
به نظر من همون بیمه ماشین بدنه و شخص ثالث رو تمدید کنید ارزشش بیشتره خصوصا بیمه بدنه که دائما دارین برای هر مدل ماشینی که در آینده هم بخرید هست.

ŞHÍЯÍŃ
14-10-2012, 23:33
اشتراک کارت طلایی 5 ستاره برای یکسال 80 هزار تومان؟؟
به نظر من همون بیمه ماشین بدنه و شخص ثالث رو تمدید کنید ارزشش بیشتره خصوصا بیمه بدنه که دائما دارین برای هر مدل ماشینی که در آینده هم بخرید هست.

گفت بیشترش فکر کنم حدود 360 تومن توسط بیمه پرداخت شده!فردا سوالات بیشتر رو ازش میپرسم.

اگه همینطوری که میگن باشه خوبه بگیرم؟

ماشینمون کلی خرج داره :دی همش رو میذم درست میکنن فقط هزینه لوازم رو میدم:دی

همش تا آخر سال تمدیده!

Mohamad pehyton
14-10-2012, 23:43
سلام ..من امروز ماشینم (206 مدل 85 تیپ2) رو که از خونه زدم بیرون ،اومدم از یک پل با ارتفاع 30 یا 40 برم بالا که سروته کنم سمت چپ کاپوت (به سمت خود کاپوت که وایسیم) افتاد پایین (از ارتفاع 30 یا 40 سانتی) و رو زمین پر از اب شد گشتم دیدیم از پمپ اب برف پاکن است.

1_اگه بخوام عوضش کنم چند میشه؟
2_راه حل دیگه ایی جز عوض کردن داره؟
3_به نطر شما مشکلی برای قسمت دیگه ایش پیش نیامده؟

camaro lt
15-10-2012, 00:37
اگر فني باشي ، بايد چرخ جلو راست و تويي گلگير باز كني و كل مجموعه مخزن و پمپ آبفشان رو در بياري و چك كني تا مشخص بشه شكستگي و ترك از كجاست و تعويض بشه.قيمتها مدام در حال تغييره و هيچ ثباتي نداره.
معمولا تنها راه حل تعويضه مگر اينكه مشكل خاصي نباشه و با يه چسب زدن ساده و يا جا زدن لوله درست بشه.
اگر وارد نيستي به برقكار خودرو مراجعه كن.

shadows_funeral
15-10-2012, 10:09

دوست من کارت طلایی برای امداد خودرو هستش و تا 4 ستاره بیشتر نداره. هزینه 4 ستارشم حدود 750 تومن برای یک سال در میاد. اصلا 5 ستاره نداره. والا منم از وقتی ماشینو خریدم از اینجور تبلیغاتیا بهم زنگ میزنن ولی تهشونو در آوردم دیدم هیچ چیزی جز گرفتن پول از ملت نیستن. مورد تایید ایرانخودرو هم نیستن. می تونید زنگ بزنید 096440 بپرسید راسته یا نه.
کارت طلایی 4 ستاره که بیشترین امکاناتو به شما میده شامل خدمات زیر هستش:

كارت طلايي چهار ستاره1.امداد رساني در تمام نقاط كشور به صورت شبانه روزي2. انتقال رایگان سرنشینان خودروی حادثه دیده به نزدیکترین شهر در صورت امکان و یا پرداخت هزینه بر اساس ضوابط شرکت3. انتقال رایگان خودروی حادثه دیده به نزدیکترین نمایندگی مجاز در صورت امکان و یا پرداخت هزینه بر اساس ضوابط شرکت4. جبران خسارت وارده به خودرو ، ناشی از سوانح و تصادفات طبق ضوابط5. جبران خسارت سرقت خودرو و قطعات سرقت شده خودرو طبق ضوابط6. تعمیر خودرو مطابق استانداردهای تعمیراتی شرکت ایران خودرو طی دوره اشتراک7. تضمین کیفیت و دوام رنگ خودروی تعمیر شده طی دوره اشتراک8. انجام رایگان سرویس های دوره ای: تا سقف 60000 کیلومتر9. پرداخت هزینه توقف خودرو د رتعمیرگاههاي مجاز: 150.000 ریال تا سقف 60 روز طبق ضوابط 10. جايگزين نمودن خودرو هاي سرقتي طبق ضوابط11. تعویض لاستیک مستهلک حداکثر چهار حلقه در یک دوره اشتراک پس از طی 60000 کیلومتر کارکرد در سطح خدمات چهار ستاره
تذکر :چنانچه در خسارت وارده مشترک مقصر حادثه باشد 100% هزینه توقف پرداخت می گردد .

ماشین من کارت طلایی 3 ستاره داره. یه تصادف باهاش داشتم کل درهای سمت راست و زه و ... اش رو برام عوض کرد. نزدیک 800 - 900 هزار تومن پولش می شد. تعمیرگاه هم می برم همش مجانی در میاد چه قطعه بخواد چه نخواد. اینو فتم بدونی طرف یه ریگی تو کفشش بوده که گفته برای تعویض و قطعه پول میگیریم. گول این تبلیغات تلفنیرو نخور

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-10-2012, 15:19
:31:سلام گفتم دیگه تاپیک نزنم هیمن جا بپرسم فقط دوستان زود جواب بدن خیلی فوریه.امروز از طرف نمیدونم کجا زنگ زده بودن به خاطر خوش حسابی تو بیمه :دی بهمون کارت طلایی 5ستاره ایران خودرو میدن فقط اشتراک یکسالش میشه 80 هزار تومن.اینطور که میگفت تمام تعمیرات رایگان.هزینه حمل با یدک کش رایگان.فقط موقع خرابی اگه لازم به تعویض قطعه ای باشه هزینه اون قطعه گرفته میشه و تمام اجرت ها رایگانه آهان اجرت صافکاری هم به صورت رایگان هست.:31:نظرتون چیه؟؟خوبه؟بگیریم؟

سلام .

شما باور میکنید اینها بیان چیزی رایگان به کسی بدند؟

همه ی اینها عوام فریبی هست .

راز کارشون اینه :
دهها هرار نفر پول پرداخت میکنند اما فقط صدها نفر از خدماتشون استفاده میکنند .

درست مثل بیمه که ملیونها نفر اجبارا مشترک میشن اما کمتر از 10 درصدشون از خدمات بیمه استفاده میکنند

تازه همونهائی هم که از این خدمات استفاده میکنند , همچین مجانی هم نیست چون اولاً دیگران پولش رو پرداخت کرده اند ثانیاً قیمتها رو دولا پهنا باهاشون حساب میکنند و قطعاتی که اصلا نیاز به تعویض نداره یا میشه تعمیرش کرد رو تعویض میکنند و قطعاتِ نو هم طوری طراحی و ساخته شده تا عمرش کم باشه .یعنی از ده طرف جیبِ مشتربها رو خالی میکنند .

خدا رحمت کنه سنائی رو که گفت :

چو دزدی با چراغ آید گزیده تر بَرَد کالا.

ŞHÍЯÍŃ
15-10-2012, 18:46
:31:جهت اطلاع دوستان این چیزی که گفتم رو کامل پرسیدم برای امداد خودرو هستش همه سوال هایی که برای محکم کاری هست رو پرسیدم.

گفت اگه شک داری میتونی شماره سریال یا خود کارت رو ببری امداد خودرو استعلام بگیری که الکی نباشه.

یکی از چیزای خوبی که داره گفت میتونی ببری تعمرگاه های خصوصی تعمیر کنی فاکتور با مهر و امضا بیاری هزینه اش رو بهتون میدیم :دی

دوستان اگه این کارت بیاد من میبرم ماشین رو نو میکنم مشکلی پیش بیاد میرم اونجارو رو سرشون خراب میکنم :دی

به زنه هم گفتم اگه مشکلی پیش بیاد اتفاق های خوبی نمی افته :دی گفت اگه مشکلی پیش اومد میتونید کارت رو پس بدید و پولتون رو بگیرید :دی

بعد تمام اطلاعات ماشین رو داشتن!!مالک آدرس شماره پلاک.

ولی خودم یه جوری دارم میشم شک تو دلم افتاده هنوز پول رو پرداخت نکردم :دی فردا زنگ میزنم دفتر مرکزی امداد خودرو داستان رو تعریف میکنم!!

ŞHÍЯÍŃ
15-10-2012, 21:50
خب دوستان زنگ زدم امداد خودرو تا بیام توضیح بدم خودش فهمید گفت که اینا کارتاشون تقلبی هستش!هیچ ربطی هم به امداد خودرو ندارن!!:31:

وضعیتی داریم :دی

shadows_funeral
16-10-2012, 06:29
خب دوستان زنگ زدم امداد خودرو تا بیام توضیح بدم خودش فهمید گفت که اینا کارتاشون تقلبی هستش!هیچ ربطی هم به امداد خودرو ندارن!!:31:

وضعیتی داریم :دی
عرض کردم خدمتتون دوست عزیز. به این تبلیغات تلفنی اصلا توجه نکنید. اصولا اگه کارت طلایی 5 ستاره هم موجود باشه باید امکاناتش بیشتر از 4 ستاره باشه نه کمتر و همینطور قیمتش.!!!

shadows_funeral
16-10-2012, 06:32
سلام .

شما باور میکنید اینها بیان چیزی رایگان به کسی بدند؟

همه ی اینها عوام فریبی هست .

راز کارشون اینه :
دهها هرار نفر پول پرداخت میکنند اما فقط صدها نفر از خدماتشون استفاده میکنند .

درست مثل بیمه که ملیونها نفر اجبارا مشترک میشن اما کمتر از 10 درصدشون از خدمات بیمه استفاده میکنند

تازه همونهائی هم که از این خدمات استفاده میکنند , همچین مجانی هم نیست چون اولاً دیگران پولش رو پرداخت کرده اند ثانیاً قیمتها رو دولا پهنا باهاشون حساب میکنند و قطعاتی که اصلا نیاز به تعویض نداره یا میشه تعمیرش کرد رو تعویض میکنند و قطعاتِ نو هم طوری طراحی و ساخته شده تا عمرش کم باشه .یعنی از ده طرف جیبِ مشتربها رو خالی میکنند .

خدا رحمت کنه سنائی رو که گفت :

چو دزدی با چراغ آید گزیده تر بَرَد کالا.
خیلی هم مجانی نیست دوست من. کارت طلایی 3 ستاره حدود 600 تومن برای من آب خورد. تازه یه درصدی از خسارتو باید خودت بدی. الیته امکانات خوبی ارائه میده. مثلا تا حالا برای تعمیرگاه ، سرویسهای دوره ای پولی ندادم و خوب کارت طلایی 3 ستاره به بالا بیمه بدنه هم حساب می شه.
فکر کنم تا حدودی با توجه به قیمت بالای خودروها (هرقدر قیمت خودرو بالاتر باشه بیمه بدنه هم بالا میره) کارت طلایی به صرفه باشه

یه خاطره بگم: ما ماشینمونو 2 هفته نبود از نمایندگی تحویل گرفته بودیم یه روز تلفن زنگ زد بعد از کلی حرف زدن گفت شرکت ما بخاطر خوش حسابی اینکه 4 سال ماشین شما تصادف نداشته و از بیمه استفاده نکردید 30 درصد هم به شما تخفیف میده. منم زدم زیر خنده گفتم خانم محترم من ماشینمو 2 هفته هم نیست تحویل گرفتم. بنده خدا کلی ضایع شد من و مون کرد بعدشم یهو قطع کرد.:sq_2:

camaro lt
16-10-2012, 07:35
سالهاست كه وضعيت گارانتي خودروهاي نو و صفر كيلومتر مشكلدار و پر از عيب و نقصه.
بارها و بارها هم خودم ديدم كه مشتريها با اين مشكلات كه از قبيل قبول نكردن گارانتي از طرف شركت، تعميرات ناقص ، استفاده از قطعات بي كيفيت ، گرفتن بخشي از هزينه تعميرات به هر بهانه ( كه كاملا مشخص بود نبايد گرفته ميشد) و سردواندن صاحب خودرو ، طرف ميشن و هيچ تغييري هم در ساختار اين سيستم كه ارتقاء كيفي واقعي پيدا بكنه بوجود نيامده.
همين الان دوتا پژو ( يكي 207 اتوماتيك و يكي پارس با موتور 206 )كه هر دو هم فقط چندماه از كاركرد اونها ميگذره دچار ايراد فني بزرگي شدند و بلا استفاده يه گوشه خوابيدن.... چرا؟ چون قطعه مورد نظر هم براي تعمير پيدا نميشه!!( قابل توجه كساني كه تصور ميكنن خودروي ايراني و صفر كيلومتر همه چيزش به راحتي و سهولت گير مياد).
وقتي وضعيت گارانتي و تعهدات يه شركت با اينهمه تبليغ و خودستايي و داستان سرايي و منم منم كردن اينجوري باشه، ديگه تكليف آگهي ها و تبليغات متفرقه كه خودشون رو به نوعي به اين سيستم گارانتي شركتها ميچسبانن معلومه.

faridfa
16-10-2012, 12:44
منم یه 131sl گرفتم دور موتورش وقتی استارت میزنم میره رو 2 به بالاا و برمیگرده پایین اکثر موقعه ها هم رو 2 میمونه و کلا تو حرکت هم همین طوری میشه دور موتورم بازی میکنه میره بالا میاد پایین مثلا اگه رو دنده 2 گاز ندم بهش به خاطر بازی کردن خود به خودی دور موتور ماشین دل دل میزنه !!! !!! ایراد از چی هست ؟لطفا! راهنمایی کنین

yummy_boy
16-10-2012, 13:08
ا سلام خدمت مهندسی عزیز
من با کمال تاسف یه کلاه سرم رفت اساسی ولی خوب باید رفعش کرد
من یه پژو پارس مدل 82 خریدم که ظاهرش خیلی تمیز بود
وقتی باهاش رانندگی کردم گیربکس و موتورش عالی بود
ولی متاسفانه به خاطر اعتماد بی جا به یک دوست متوجه چسبی که روی سیلندر به دلیل ترک روی سیلندر ریخته شده بود نشدم
حالا که زنگ میزنم به صاحب قبلیش میگه این ماشین 4 سال دسته منه همینطوری هیچ مشکلی نداشتم باهاش دستش نزن
گیج شدم به خدا
تو اصفهان هستم بردم نمایندگی گفت با 500 الی 600 هزار تومان واست جای ترک رو درست میکنم با ضمانت (جای ترک رو در میاره بعد یه قطعه به جاش میزاره و جوش میده)
نمی دونم چیکار کنم
صاحب ماشین خودش میگه هیچیش نمیشه
ولی خو بالاخره عیبه دیگه باید رفع شه
از دوستان اگه تجربه ای در این زمینه داره ممنون میشم کمکم کنه

camaro lt
16-10-2012, 14:36
منم یه 131sl گرفتم دور موتورش وقتی استارت میزنم میره رو 2 به بالاا و برمیگرده پایین.......
مشكل به احتمال زياد از استپر موتور بايد باشه.رفع ايراد نياز به تخصص و دستگاه دياك داره. اگر نمايندگي مناسبي در نظر داريد حتما به اونجا مراجعه و در صورت نبود، به يه تنظيم موتور وارد و با وجدان رجوع كنيد.

من با کمال تاسف یه کلاه سرم رفت اساسی ولی خوب باید رفعش کرد......
مشكل شما چند وجه داره.
آيا ميخواهي خسارت خرابي سرسيلندر رو از صاحب قبلي بگيري؟ در اين صورت بايد از طريق قانوني اقدام كني كه احتمالا نتيجه خوبي هم نخواهي گرفت چون موقع سند خوردن دقيقا نوشته شده كه خودرو به روئيت كامل خريدار رسيده و سالم تحويل گرفته.
اما اگر دنبال تعمير سرسيلندر هستين اين هم نميتونه نتيجه خوبي به دنبال داشته باشه.
تا اونجايي كه من تجربه داشتم، جوشكاري ، دوختن و درز گيري سيلندر و سرسيلندر چاره و راه حل مناسب و مطمئني نيست ، بخصوص براي سرسيلندر كه تحت فشار و حرارت بالاتري نسبت به سيلندر كار ميكنه.
اگر تا الان خوب بوده پس همينجوري نگه داريد و استفاده كنين تا روزي كه خراب بشه( كه معلوم نيست كي باشه..)
البته توصيه ميكنم از همين الان يه سرسيلندر درجه يك بخريد و نگه داريد تا هم بخاطر گرانتر شدن ، پول اضافي نديد و هم زمان مورد نياز بلافاصله از اون استفاده كنين.
ماشين رو به يك مكانيك وارد نشون بديد تا مشخص بشه اين ترك دقيقا كجا قرار داره و چه مقدار با كانالهاي آب و روغن ارتباط پيدا كرده؟ مقدار صدمه و ناحيه اي كه ترك خورده ميتونه مشخص كنه كه تا چه حد ميتونين روي كاركرد مناسب موتور حساب كنين.
و توصيه آخر اينكه سعي كنين از مسافرتهاي طولاني با اين وضعيت خودداري كنيد چون ممكنه بخاطر فشار زياد در سرعتهاي بالا( و احيانا استفاده از كولر و گرمتر شدن موتور) چسب جدا شده و وسط مسافرت و كوه و بيابان و نصف شبي براي شما گرفتاري زيادي بوجود بياره.

yummy_boy
16-10-2012, 14:50
ممنون دوست من
حتماً کارهایی که شما گفتین انجام میدم
باید ببرم به یک تعمیر کار ماهر نشون بدم

smh420
17-10-2012, 01:44
با سلام
میخوام برای پراید ضد یخ بریزم ولی نمیدونم چطوری.لطفا کامل توضیح دهید.
ممنون

camaro lt
17-10-2012, 08:15
میخوام برای پراید ضد یخ بریزم ولی نمیدونم چطوری.لطفا کامل توضیح دهید.
اول بفرماييد كه در حال حاضر داخل رادياتور ماشين چي ريخته شده؟
آب معمولي ؟ آب رادياتور خالي؟ آب رادياتور با ضد زنگ، ضد جوش؟ آب مقطر؟...
و اينكه شرايط آب و هوايي شهر محل سكونت شما چطوريه؟

smh420
17-10-2012, 14:57
اول بفرماييد كه در حال حاضر داخل رادياتور ماشين چي ريخته شده؟
آب معمولي ؟ آب رادياتور خالي؟ آب رادياتور با ضد زنگ، ضد جوش؟ آب مقطر؟...
و اينكه شرايط آب و هوايي شهر محل سكونت شما چطوريه؟

من ماشینو چند ماهی بیشتر نیست خریدم.از اون کسی هم که خریدم نپرسیدم ولی به احتمال زیاد آب معمولی یا مقطر.ما مشهدیم.

camaro lt
17-10-2012, 16:32
من ماشینو چند ماهی بیشتر نیست خریدم.از اون کسی هم که خریدم نپرسیدم ولی به احتمال زیاد آب معمولی یا مقطر.ما مشهدیم.
ريختن آب معمولي، آب مقطر ، آب برفك يخچال ، آب معدني و كلا هر چيزي بجز آب رادياتور و ضد يخ،جوش و زنگ استاندارد ، در رادياتور ماشين باعث صدمه ديدن كل سيستم خنك كننده و البته مجراهاي عبور آب در سيلندر و سر سيلندر ، و پوسيدگي سريع تمام لوله هاي انتقال آب و جنتهاي رادياتور، درب رادياتور و حتي پولكهاي موتور و سر سيلندر خواهد شد.

من فرض رو بر اين ميگيرم كه شما خودتون فني هستيد و ميتونين تمام راهنمائيها و كارهايي كه ميگم رو انجام بديد ، در غير اين صورت از فردي كه وارد باشه كمك بگيريد و انجام بديد.
اول از همه ببينين دقيقا چه چيزي توي رادياتور ريخته شده؟
اگر آب معمولي باشه، به احتمال قوي زنگ زدگي هم در كل موتور و رادياتور وجود داره و اينو ميشه با باز كردن درب رادياتور و بازديد مايع درون مخزن تبخير، متوجه شد و زنگ و آب قهوه اي و تيره و رسوبات رو داخل اون رو ببينين.
اول از همه جنت پايين رادياتور را باز كنين تا آب كلا تخليه بشه.به آب ريخته شده دقت كنين و مقدار زنگ زدگي و رسوبات كه ميبينيد دقت كنين. جنت رو موقتا جا بزنين و رادياتور رو باز هم پر از آب معمولي بكنين و باز دوباره جنت رو در بياريد و آب را تخليه كنين.سر لوله آب رو داخل رادياتور بگذاريد و اجازه بديد تا با سر ريز شدن اب زنگها هم شسته و خارج بشه.
هر بار كه اين كار رو انجام ميديد آب تميزتري خارج ميشه و مقدار زنگ زدگي داخل اون هم كمتر ميشه.
اگر زنگ زدگي داخل رادياتور و موتور كم باشه، ميتونين با اين روش مقداري از اون رو پاك كنين . اما اگر خيلي زياد باشه بايد از روش ديگه استفاده كرد.
يك سري پودرها و يا مايعات شستشو كننده براي رادياتور و سيستم خنك كننده موتور وجود داره كه اين كار رو انجام ميدن. البته من با تجربه اي كه داشتم هيچ كدوم تاثير چنداني نداشته و بهترين روش استفاده از نفت سفيد بوده.
براي اين كار مقدار يك استكان نفت سفيد داخل رادياتور بريزيد و مابقي رو آب معمولي پر كنين. براي مدت 10 دقيقه موتور كار بكنه و بعد دوباره جنت پايين رو باز كنين تا كل مايع تخليه بشه.
اين كار رو چندين بار انجام بديد و هر بار يك استكان نفت سفيد بريزيد و آب پر كنين. هر بار كه تخليه انجام ميشه، ميبينين كه مقدار زنگ زدگي داخل آب هم كمتر شده و آب تخليه شده شفافيت بيشتري پيدا ميكنه.به هيچ وجه از سفيد كننده ها ، گازوئيل ، پودر لباسشويي و يا مايعات شستن ظروف و دست استفاده نكنين.
زماني كه حس كرديد ديگه بيشتر از اون آب تميزتر نخواهد شد، كل آب رو تخليه ، جنت رو جا زده و بست رو محكم كنين.
در ادامه بايد بخشهاي صدمه ديده احتمالي از زنگ زدگي رو تعويض كنين و اين ميتونه شامل درب رادياتور، جنتهاي بالا و پايين رادياتور، لوله هاي انتقال آب فلزي و لاستيكي بخاري و ساسات ( در مدلهاي كاربراتوري) ،و بازديد پولكهاي موتور و سر سيلندر و اطمينان از سالم بودن اونهاست.
چون شما در ناحيه سرد سير زندگي ميكنين، بنابر اين با توجه به وضعيت دماي زمستان بايد از مقدار مناسب ضد يخ استفاده كنين. معمولا روي هر قوطي ضد يخ جدولي نوشته شده كه تناسب مقدار دما و ضد يخ مناسب براي اون دما رو نشون داده .
بطور مثال براي دماي تا 12- درجه زير صفر بايد 25% از حجم سيستم خنك كننده را با ضد يخ پر كنيد. براي 18- درجه تا 34% و براي 37- درجه تا 50% از حجم اون با ضد يخ پر بشه.
براي مشهد من فكر كنم با توجه به سرماي زمستان چيزي حدود 25 %تا 30 % از ضد يخ استفاده كنين و مابقي را با آب رادياتور پر كنيد.
مخزن سر ريز و تبخير را هم باز كرده و بخوبي تميز كنين و تمام زنگهاي داخل اون رو بشوريد. از سالم بودن درب مخزن و لوله متصل به اون( لوله اتصال به رادياتور و لوله متصل به درب براي مكش) مطمئن شويد.
تمام مراحلي كه انجام داديد صرفا بخش اول سرويس بود چون دقيقا مشخص نيست كه رادياتور و سيستم خودروي شما چه مقدار زنگ زدگي داشته؟
اين موضوع را هم در نظر بگيريد كه بعد از مدتي با ريختن مايع ضد يخ، احتمال شروع نشتي آب رو در بعضي نقاط خواهيد داشت كه بايد اون بخش تعمير و يا تعويض بشه. بطور مثال ممكنه واترپمپ دچار نشتي بشه و يا يكي از پولكها سوراخ شده و آب خارج بشه و يا درب ترموستات نشتي پيدا بكنه. خود ترموستات هم ممكنه بخاطر زنگ زدگي خراب شده باشه و درست عمل نكنه كه بايد تعويض بشه. اين اتفاق بخاطر قدرت تميز كنندگي بالاي مايع ضد يخ، ضد رسوب است كه زنگهاي بيشتري رو تميز كرده و احيانا مجراهايي براي خروج آب بوجود مياد.
اگر از روز اول هميشه داخل موتور از ضد رسوب و جوش و آب رادياتور استاندارد استفاده ميشد، نيازي به اين مقدار بازديد و سرويس مجدد و پيگيري نداشت.
به هر حال چون ماشين را تازه گرفتيد، و براي مدت زمان زيادي استفاده ميكنين بهتره كه از همين الان وضعيت اون رو به حال استاندارد اوليه برگردانيد تا از خرابي قطعات و صدمه ديدن بخشهاي مختلف موتور جلوگيري بشه.

oghyanoos
17-10-2012, 20:21
فیلتر هوای 405 کجای موتور قرار داره؟

camaro lt
17-10-2012, 20:49
فیلتر هوای 405 کجای موتور قرار داره؟
در محلي كه با فلش قرمز نشان داده شده. اگر بازكردن اون رو بلد نيستيد از يك فرد مطلع سوال كنين.

oghyanoos
17-10-2012, 22:18
فیلتر هوای اسپورت چه فرقی با این فیلترهای معمولی میکند؟

camaro lt
18-10-2012, 07:14
فیلتر هوای اسپورت چه فرقی با این فیلترهای معمولی میکند؟
اين نوع فيل تر كه بنا به سليقه افراد، اسمهاي مختلفي از قبيل: اسپورت ، حرفه اي، مسابقه اي ، گاز سوز و غيره نامگذاري شده، در واقع يك فيل تر هوا بدون داشتن محفظه است كه براي ورود راحتتر هوا به موتور و بالاتر رفتن راندمان كاري موتور ( شتاب و قدرت بالاتر) استفاده ميشه.
تا اونجايي كه من ديدم، توي ايران بيشتر براي خودروهاي گاز سوز استفاده شده( بخصوص پرايد) چون سابقه تركيدن محفظه فيل تر هوا در پرايدهاي گاز سوز خيلي زياده و اين بخاطر جمع شدن گازهاي محترق نشده در همان محفظه رخ ميده.
با اين نوع فيل تركه ديگه محفظه اي ندارن اين مشكل رفع ميشه اما نميدونم كارايي اون نوع در تميز نگه داشتن هواي ورودي به موتور چقدر ميتونه باشه چون يك بار از نزديك يه نمونه رو نگاه كردم و متوجه شدم در ساخت اون چندان كيفيت مد نظر نبوده و تنها به قيافه و پر جلوه بودنش توجه داشتند.

saeid_sale
18-10-2012, 20:14
سلامو آقا این ماشین من از دیروز استارت که میزنم (البته گاهی اوقات)یه صدای وینگ می زنه و روشن نمی شه انگار درست استارت نمی خوره چند تا که می زنم استارت می خوره و روشن می شه. به نظر شما مشکل از چیه؟

oghyanoos
18-10-2012, 23:22
پراید را استارت که میزنم یه گاز شدیدی موتور میخوره! دلیلش چیه؟

AmirF3
19-10-2012, 19:35
سلام. نمیدونم سوالمو جای خوبی پرسیدم یا نه؟ ما یه پیکان داریم که میخایم ردش کنیم ولی چند روز پیش تو کوچه باتریشو دزدیدن. میخواستم ببینم باتری دست دوم جایی گیر میاد که بگیریم فعلا راه بیوفته؟ با تشکر

ŞHÍЯÍŃ
19-10-2012, 21:04
سلام. نمیدونم سوالمو جای خوبی پرسیدم یا نه؟ ما یه پیکان داریم که میخایم ردش کنیم ولی چند روز پیش تو کوچه باتریشو دزدیدن. میخواستم ببینم باتری دست دوم جایی گیر میاد که بگیریم فعلا راه بیوفته؟ با تشکر

معمولا باتری فروشی ها و باتری سازا باتری دسته دوم دارن ببینید میتونید ازشون بگیرید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-10-2012, 21:52
پراید را استارت که میزنم یه گاز شدیدی موتور میخوره! دلیلش چیه؟سلام .چقدر طول میکشه تا درست بشه ؟ چند ثانیه ؟ از کی اینجوری شده ؟ خوذش سرعتش میاد پائین یا باید یه گاز بدین درست بشه؟

camaro lt
19-10-2012, 21:59
سلامو آقا این ماشین من از دیروز استارت که میزنم (البته گاهی اوقات)یه صدای وینگ می زنه و روشن نمی شه انگار درست استارت نمی خوره چند تا که می زنم استارت می خوره و روشن می شه. به نظر شما مشکل از چیه؟
ماشين شما دقيقا چيه و چه مدلي؟
اون صداي خاص رو كه اينجوري نميشه متوجه شد!! اما چند عامل رو خدمت شما ميگم و تست كنين تا شايد بشه متوجه مشكل شد.
اول از همه سر باطريها رو كاملا تميز و محكم كنين.
تمام اتصالات مثبت و منفي بدنه و استارت رو چك كنين تا محكم و اتصال قوي داشته باشن
اگر موارد بالا درست بود و باز مشكل داشتيد، به يك وسيله نسبتا سنگين چند ضربه نسبتا ملايم به بدنه استارت بزنين. احتمال داره ذغالها كوتاه شده باشن و نياز به تعويض داشته باشه و اينجوري كمي با ضربه جابجا شده و تماس با كلكتور آرميچر برقرار شده و استارت ميخوره.
در نهايت اگر فني نيستين بهترين كار مراجعه به برقكار اتومبيل است و البته فراموش نكنيد كه:
هيچوقت و به هيچ دليلي ماشين رو پيش تعميركار تنها نگذاريد و هميشه يكنفر آدم مطمئن كنار ماشين و ناظر بر اقدامات اون داشته باشيد...

oghyanoos
19-10-2012, 23:18
سلام .چقدر طول میکشه تا درست بشه ؟ چند ثانیه ؟ از کی اینجوری شده ؟ خوذش سرعتش میاد پائین یا باید یه گاز بدین درست بشه؟
تا استارت میزنم
خودش میاد پائین

smh420
19-10-2012, 23:49
سلام.روشن کردن بخاری تو مصرف سوخت تاثیر داره؟

rami_hemi
20-10-2012, 02:15
اگه منظورتون این هست که یک لحظه دور شمار میره و برمیگرده این مورد تمام ماشنهای انزکتوری هست موتور اول به وسیله استارت با حداکثر دور میچرخه و تواولین لحظه یک گاز محکم میخوره .
=====================
در مورد بخاری باید بگم نه تاثیری نداره
بخاری از گرمای آب رادیاتور استفاده میکنه و یکی از مزیتهای بخاری اینه که وقتی فن ماشنی از کار می افته شما میتونی با روشن کردن بخاری ماشین به دف گرمای مایع خنک کننده کمک کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-10-2012, 10:57
سلام.روشن کردن بخاری تو مصرف سوخت تاثیر داره؟

سلام .
اگر بخوایم به قولِ معروف مو رو از ماست بکشیم و خیلی دقیق و باصطلاح مهندسی موضوع رو بررسی کنیم(البته بنده مهندس نیستم),به کار انداختن هر وسلیه ی برقی در ماشین,مصرف سوخت رو اندکی افزایش میده و رابطه ی مستقیم داره با مقدار برق مصرف شده توسط اون وسیله .
یعنی هر چی "واتِ" مصرفیش بالاتر باشه,مقدار بنزین ببشتری مصرف میشه .

================================================== ==========

توضیح بیشتر برای علاقمندان :

یادمه بچه که بودیم ,دوچرخه ای داشتم که دینام داشت .

وقتی دینام رو میچسبوندم به تایر و چراخها رو روشن میکردم انگار یکی دیگه هم سوار دوچرخه بود و سنگین میشد اما تا چراغها رو وخاموش میکردم ,دوچرخه سبک میشد با وجودیکه دینام هنوز داشت میچرخید .

علتش اصلیِ اصلیش این بود که دنیا طوری طراحی و خلق شده که مفتی و مجانی چیزی به کسی نده .

دینام اگر به مدار وصل نباشه و برق ازش نکشین راحت میچرخه اما به محض اینکه به مدار وصل بشه و به یک مصرف کننده ی برق وصل بشه بسیار سفت و سنگین میشه و دیگه براحتی نمیچرخه.

اگر با ماشینهائی که موتورشون قدرت زیادی نداره مثل ماتیز و پراید امتحان کنید, میبینبد که وقتی ماشین روشنه (در حال ایستاده) اگر همه ی چراغها رو با هم یهو روشن کنید موتور صداش تغییر میکنه و کمی لرزش پیدا میکنه و باصطلاح زور میزنه .
چون دینام به مدار وصل میشه و شروع میکنه به برق تولید کردن و درنتیجه به سختی میچرخه و به موتور فشار میاره در نتیجه موتور زور میزنه .
در حال حرکت هم باعثِ کم شدنِ اندکِ قدرتِ موتور میشه بنابراین باید اندکی بیشتر گاز داد .
حالا اگر شما فنِ بخاری و برف پاک کن و برف آب کن و چراغها و ضبط و شارژر موبایل و چراغ توی کابین رو با هم روشن کنید اونوقت دینام خیلی برق باید تولید کنه یعنی خیلی سفت میچرخه در نتیجه فشار زیادی به موتور میاره و مصرفِ سوخت رو افزایش میده .
اینکه مصرف سوخت چند درصد زیاد میشه ,بستگی به قدرت موتور و مقدار برق مصرفی داره .
در یک ماشین 8 سیلندر , روشن کردنِ فنِ بخاری اثر نامحسوس میذاره رو موتور اما باز هم به مقدار بسیار کم مصرف سوخت رو افزایش میده .
شاید بگین برق از باتری گرفته میشه . درسته اما به محض گرفتن برق از باتری ,دینام بهش برق میده تا خالی نشه . هر چی برق بیشتری بکشین از باتری,دینام هم برق بیشتری بهش میده برای شارژ شدن.

برق بیشتر یعنی بنزین بیشتر یعنی هزینه (پول) بیشتر

این رو به لیست عوامل افزایش مصرف سوخت که در همین تاپیک درج شده اضافه کنید . ( مصرف برق بیشتر مساویست با مصرف ینزین بیشتر )

همین موضوع (چیزی در این دنیا مجانی نیست) برایِ خردمندان(أولوا الألباب) یک نشانه و علامت هست .

oghyanoos
20-10-2012, 18:22
دمتون گرم که اینقدر با حوصله جواب میدین:sq_8:

smh420
21-10-2012, 00:31
سلام .
اگر بخوایم به قولِ معروف مو رو از ماست بکشیم و خیلی دقیق و باصطلاح مهندسی موضوع رو بررسی کنیم(البته بنده مهندس نیستم),به کار انداختن هر وسلیه ی برقی در ماشین,مصرف سوخت رو اندکی افزایش میده و رابطه ی مستقیم داره با مقدار برق مصرف شده توسط اون وسیله .

وقتی دینام رو میچسبوندم به تایر و چراخها رو روشن میکردم انگار یکی دیگه هم سوار دوچرخه بود و سنگین میشد اما تا چراغها رو وخاموش میکردم ,دوچرخه سبک میشد با وجودیکه دینام هنوز داشت میچرخید .

علتش اصلیِ اصلیش این بود که دنیا طوری طراحی و خلق شده که مفتی و مجانی چیزی به کسی نده .

دینام اگر به مدار وصل نباشه و برق ازش نکشین راحت میچرخه اما به محض اینکه به مدار وصل بشه و به یک مصرف کننده ی برق وصل بشه بسیار سفت و سنگین میشه و دیگه براحتی نمیچرخه.

اگر با ماشینهائی که موتورشون قدرت زیادی نداره مثل ماتیز و پراید امتحان کنید, میبینبد که وقتی ماشین روشنه (در حال ایستاده) اگر همه ی چراغها رو با هم یهو روشن کنید موتور صداش تغییر میکنه و کمی لرزش پیدا میکنه و باصطلاح زور میزنه .
چون دینام به مدار وصل میشه و شروع میکنه به برق تولید کردن و درنتیجه به سختی میچرخه و به موتور فشار میاره در نتیجه موتور زور میزنه .
در حال حرکت هم باعثِ کم شدنِ اندکِ قدرتِ موتور میشه بنابراین باید اندکی بیشتر گاز داد .
حالا اگر شما فنِ بخاری و برف پاک کن و برف آب کن و چراغها و ضبط و شارژر موبایل و چراغ توی کابین رو با هم روشن کنید اونوقت دینام خیلی برق باید تولید کنه یعنی خیلی سفت میچرخه در نتیجه فشار زیادی به موتور میاره و مصرفِ سوخت رو افزایش میده .
اینکه مصرف سوخت چند درصد زیاد میشه ,بستگی به قدرت موتور و مقدار برق مصرفی داره .
در یک ماشین 8 سیلندر , روشن کردنِ فنِ بخاری اثر نامحسوس میذاره رو موتور اما باز هم به مقدار بسیار کم مصرف سوخت رو افزایش میده .
شاید بگین برق از باتری گرفته میشه . درسته اما به محض گرفتن برق از باتری ,دینام بهش برق میده تا خالی نشه . هر چی برق بیشتری بکشین از باتری,دینام هم برق بیشتری بهش میده برای شارژ شدن.

این رو به لیست عوامل افزایش مصرف سوخت که در همین تاپیک درج شده اضافه کنید . ( مصرف برق بیشتر مساویست با مصرف ینزین بیشتر )

همین موضوع (چیزی در این دنیا مجانی نیست) برایِ خردمندان(أولوا الألباب) یک نشانه و علامت هست .
ولی مصرف بخاری از کولر کمتره،درسته؟موقع روشن کردن بخاری هم باید کلاچ رو بگیریم؟

smh420
21-10-2012, 01:26
سلام .

smh420
21-10-2012, 01:30

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-10-2012, 03:24
سلام.
بله ,کاملاً درسته . تاثیر کولر بر مصرفِ بنزین خیلی بیشتر از بخاری هست چون بخاری فقط یک موتور برقی داره(فنِ داخل اتاق) اما کولر , علاوه بر اون فن , آهنربایِ الکتریکیِ کلاچ کولر و فنِ رادیاتور موتور رو هم روشن میکنه .
و از همه مهمتر , خودِ کمپروسور کولر که مستقیماً از میل لنگ نیرو میگیره(توسط تسمه ی کولر) و نیروی زیادی از موتور میگیره برایِ چرخیدن و فشرده کردنِ گاز .

===============================

همونطور که میدونین , علتِ گرفتنِ کلاچ در موقع کولر روشن کردن,فقط برای محافظت از کلاچ کمپروسور کولر هست .
اما بخاری نیازی به کلاچ گرفتن نداره چون فقط فنِ توی اتاق کار میکنه وقتی که بخاری رو روشن میکنید .

===============================

اگر دوست دارین طرز کار بخاری به شکل مختصر :
آبی که درونِ موتور هست و کارش خنک کردنِ موتوره , دو مسیر رو طی میکنه .
یک قسمت میره تو رادیاتور موتور تا خنک بشه البته بعد از اینکه خوب گرم شد و حرارتش رسید به حدی که ترموستات راهِ آب رو به سمتِ رادیاتور موتور باز کنه .
و یک قسمتِ دیگه که بعد از گرم شدن میره تو رادیاتور بخاری که تویِ اتاق زیر داشبورد هست(البته اگر شما کلیدِ قرمز آبی رو چرخونده باشید به سمتِ قرمز تا راهِ آبِ گرم به سمتِ اتاق باز بشه) بعدش از رادیاتور بخاری میره بیرون و با آبِ سرد شده ای که از رادیاتور موتور میاد یکی میشه و دوباره واردِ بدنه ی موتور میشه و بعد از گرم شدن دوباره میره توی رادیاتور بخاری .
كار به جريان انداختنِ آب رو هم "واتر پمپ" به عده داره که چسبیده به موتور هست (در مسیر آبِ سردی که از رادیاتور موتور میاد)
واتر پمپ رو در مسیر آب سرد گذاشته اند تا کمتر تحت تاثیر پوسیدگی و خوردگی قرار داشته باشه چوم آب داغی که از موتور خارج میشه اثر تخریبیش خیلی بیشتر آب خنک شده در رادیاتور هست.

oghyanoos
21-10-2012, 20:24
تفاوت شمع دو زمانه با شمع های معمولی چیه؟
آیا در مصرف سوخت تفاوتی دارند؟

saeed774
21-10-2012, 22:01
پراید را استارت که میزنم یه گاز شدیدی موتور میخوره! دلیلش چیه؟

گاز خوردن ابتدایی استارت زدن تا دور موتور 2-2.5 طبیعی هست و حدود 1 ثانیه طول میکشه . علتش هم هماهنگ کردن دور موتور خودرو و استپ موتور توسط ECU هست که حدود 1 ثانیه زمان میبره .
ولی اگه بیشتر از این زمان طول بکشه و دور موتور پایین نیاد و خود بخود گاز بخوره مشکل مربوط میشه به همون استپ موتور که از مشکلات شایع خودرو ها هست و عمدتا بدلیل ناآگاهی بعضی مکانیک ها به هنگام تمیز کردن اون رخ میده .( به هیچ عنوان نباید به سر پیچی استپ موتور دست زد و با پارچه تمیز نمود ، تنها راه استفاده از شوینده و اسپری هست )
یک علت دیگه هم که احتمالش کم هست خراب بشه . مربوط به سنسور موقعیت دریچه گاز میشه .

Mohamad pehyton
22-10-2012, 14:09
اقا برادر من یک 206 مدل 83 خریده تو سندش نوشته تیپ 206 تو کاپوتش هم همین رو نوشته به نظر شما چه تیپی است

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-10-2012, 19:29
تفاوت شمع دو زمانه با شمع های معمولی چیه؟
آیا در مصرف سوخت تفاوتی دارند؟

سلام.
فکر کنم منظورتون شمع دو پلاتینه و 4 پلاتینه باشه

اگر اشتباه نکنم یه جا خوندم که این جور شمعها بیشتر مخصوص ماشینهای مسابقه ای و توربو و رالی و اینها هست که موتور بیشتر با دور خیلی زیاد کار میکنه .
بعضی ها هم نوشته بودند برای ماشین معمولی مناسب نیست و باعث خراب شدن سوپاپها میشه.

عده ای هم میگن دو پلاتینه برای ماشین معمولی خوبه و قدرت رو افزایش میده .
شاید تو همین تاپیک دوستانی باشند که خودشون نصب و امتحان کرده باشند و اطلاعاتشون از بنده حتماً بیشتره .

rami_hemi
23-10-2012, 00:13
شمعهای دو پلاتینه ذاتا با شمعهای معمولی فرق زیادی ندارن چون در یک لحظه دو تا جرقه نمیزنن ولی عمر این شمعها به خاطر تعداد الکترود زیاد بیشتر و تعداد جرقه تولیدی بیشتری رو دارن ، بهترین شمع برای ماشینها الان شمعهای ایریدیومی سوزنی هست که اونها هم به تنهایی جوابگو نیستن بلکه نیاز به وایرهای مرغوبتر کوئل قویتر و شاید سیستمهای تقویت ولتاژ مثل msd و cdi دارن تا بهترین پرفورمنس خودشون رو نشون بدن .
من به شخصه فرق خاصی بین شمعهای دو پلاتینه بوش روی ماشین خودم و شمعهای تک پلاتینه فابریک روی ماشین دوستم چه توی گاز و چه توی بنزین ندیدم .هر دو ماشین هم دارای موتور xu7 هستن .

brnudi
23-10-2012, 00:45
اقا کسی اموزش تصویری تعمیرات خودرو را داره
با فرمت فلش یا پی دی اف

D r i v e r
24-10-2012, 12:00
شمعهای دو پلاتینه ذاتا با شمعهای معمولی فرق زیادی ندارن چون در یک لحظه دو تا جرقه نمیزنن ولی عمر این شمعها به خاطر تعداد الکترود زیاد بیشتر و تعداد جرقه تولیدی بیشتری رو دارن ، بهترین شمع برای ماشینها الان شمعهای ایریدیومی سوزنی هست که اونها هم به تنهایی جوابگو نیستن بلکه نیاز به وایرهای مرغوبتر کوئل قویتر و شاید سیستمهای تقویت ولتاژ مثل msd و cdi دارن تا بهترین پرفورمنس خودشون رو نشون بدن .
من به شخصه فرق خاصی بین شمعهای دو پلاتینه بوش روی ماشین خودم و شمعهای تک پلاتینه فابریک روی ماشین دوستم چه توی گاز و چه توی بنزین ندیدم .هر دو ماشین هم دارای موتور xu7 هستن .

چیزی که من یه زمانی توی سایت Ngk خوندم این بود
دقیقا گفته بود از نظر قدرت و ... هیچ تاثیری نداره حتی ممکنه مقدار خیلی خیلی کمی باعث افت بشه(به فرض مثال یک دهم اسب بخار!!!) ولی از نظر عمر ، عمر بیشتری نسبت به شمع های دیگه دارن
برای همین ترجیح دادم همیشه از شمع معمولی ولی اصلی استفاده کنم
تجربه خوبی هم با سوزنی ها نداشتم و خیلی اذیتم کردن
در کل بهتره شمع معمولی استفاده بشه و صد البته از نوع اصلیش

amirfiri
25-10-2012, 12:32
سلام
بردم ماشین رو شستشوی انژکتور کردن و خواستم بگم در شتاب اولیه ماشین موثر بودش.
موفق باشید

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-10-2012, 16:07
سلامبردم ماشین رو شستشوی انژکتور کردن و خواستم بگم در شتاب اولیه ماشین موثر بودش.موفق باشیدسلام .لطفاً اگر امکان داره وضع مصرفِ بنزین رو هم چک کنید و خبر بدین آیا بهتر شده یا تغییری نکرده؟با تشکر

oghyanoos
26-10-2012, 11:15
فرمان 405 را چطوری میشه روان تر کرد؟

shadows_funeral
26-10-2012, 11:35
فرمان 405 را چطوری میشه روان تر کرد؟
رینگ و لاستیک با اندازه و نوع استاندارد خود خودرو (هرچی رینگ سنگین تر، بزرگتر و لاستیک خودرو پهن تر باشه فرمون سفت تر می شه). بازدید و در صورت نیاز تعویض اتصالات قربیل فرمان، اتصالات چرخ های جلو . سیبکهای میل فرمان. تنظیم لقی جعبه فرمان، استفاده از روغن هیدرولیک مناسب. تنظیم باد لاستیکها . کلفت کردن دور قربیلک فرمان. تاثیر بسزایی روی نرمی فرمان خودرو داره.

shiraz522
26-10-2012, 13:29
سلام
چطور میشه چراغ های :
باز بودن در ها ، کمربند

رو فعال کنم ؟؟ ( خودم میتونم انجام بدم ؟؟؟؟ ) :sq_6:

چطور میتونم فلاشر ها رو به ایموبلایزر وصل کنم، یعنی وقتی با ایمو دربها رو قفل کردم فلاشر بزنه (مثله 206) ؟؟؟ :sq_24:

ماشین هم پژو پارس مدل 88 هست :sq_20:

ممنون از راهنمایی هاتون

shiraz522
26-10-2012, 13:56
یه سوال دیگه
از یه استاد پرسیدم گفت بعد از 75000 تا که ماشین رفت بیار تا کلا بساط اگزوز رو از موتور تا سر اگزوز و کلا همه چی رو عوض کن ...

باید این کار انجام بشه ؟؟ واجبه ؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-10-2012, 15:46
یه سوال دیگه
از یه استاد پرسیدم گفت بعد از 75000 تا که ماشین رفت بیار تا کلا بساط اگزوز رو از موتور تا سر اگزوز و کلا همه چی رو عوض کن ...

باید این کار انجام بشه ؟؟ واجبه ؟؟

سلام.
گمان نکنم اگزوز از قطعاتی باشه که باید قبل از خراب شدن تعویض بشه (مثل لنت ترمز یا روغن یا لاستیکها یا فیلترها ) .
اگزوز اگر خراب بشه تدریجاً صدای ماشین تغییر میکنه .
اونموقع یا تعمیرش میکنند یا تعویض.

البته بستهای لوله ی اگزوز دائماً باید چک بشه تا قبل از خراب شدن تعویض بشه وگرنه باعث شکستن اون میشه .

amirfiri
27-10-2012, 14:18
سلام .لطفاً اگر امکان داره وضع مصرفِ بنزین رو هم چک کنید و خبر بدین آیا بهتر شده یا تغییری نکرده؟با تشکر

متاسفانه چون میزان مصرف بنزین رو قبل از انژکتور شویی چک نکرده بودم از کاهش مصرف هم بی خبرم
موفق باشید

s@har
27-10-2012, 15:25
سلام.چرا اگه شمع های ماشین 1.2.4رو از روی ماشین برداریم ماشین استارت نمیخوره اما تنها شمع شماره 3متفاوت با بقیه عمل میکنه یعنی وقتی اونو برمیداریم ماشین استارت میخوره اما روشن نمیشه درصورتی که سه شمع دیگه رو برداریم اصلا ماشین استارت نمیخوره ؟

shiraz522
27-10-2012, 19:07
سلام.
گمان نکنم اگزوز از قطعاتی باشه که باید قبل از خراب شدن تعویض بشه (مثل لنت ترمز یا روغن یا لاستیکها یا فیلترها ) .
اگزوز اگر خراب بشه تدریجاً صدای ماشین تغییر میکنه .
اونموقع یا تعمیرش میکنند یا تعویض.

البته بستهای لوله ی اگزوز دائماً باید چک بشه تا قبل از خراب شدن تعویض بشه وگرنه باعث شکستن اون میشه .

یه سوال دیگه :
اگه اگزوز مشکلی داشته باشه ، روی مصرف بنزین هم تاثیر داره ؟؟؟
و اینکه سر اگزوزی غیر از زیبایی که به اگزوز میده کارایی دیگه ای هم داره ؟؟؟

aligsm
27-10-2012, 19:10
وقتي ماشين روشن ميكنم موقعي كه خلاصه و درجا كار ميكنه ميلرزه. علتش چيه؟ لرزشش شبيه نيم كلاجه ولي يكم شديدتر - پرايد 141 دارم- ممنون ميشم راهنمايي كنين مشكل چيه و راه حلش

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-10-2012, 20:48
یه سوال دیگه :
اگه اگزوز مشکلی داشته باشه ، روی مصرف بنزین هم تاثیر داره ؟؟؟
و اینکه سر اگزوزی غیر از زیبایی که به اگزوز میده کارایی دیگه ای هم داره ؟؟؟

سلام .
اگر اگزوز خراب بشه قدرت موتور بیشتر میشه و مصرف بنزین کم میشه !
چون همونطور که میدونین اگزوز فقط یک لوله نیست بلکه در خمره یا خمره های اگزوز کانالهایِ کوچیکی وجود داره که گاز خروجیِ موتور از اونها میگذره و بر اثر تداخل صدای اون کانالها , صدای موتور خنثی و خفه میشه .
.
بی صدا شدنِ موتور به قیمت از دست رفتن قسمتی از قدرت موتور هست چون هوای درون اگزوز پر فشار هست و در برابر گازهایی که داره از سیلندرها خارج میشه مقاومت میکنه و نمیذاره راحت خارج بشه .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](1).jpg

برای همین هست که ماشینها و موتورسیکلتهای مسابقه ای صداشون خیلی بلند و گوش خراشه چون اگزوزشون چیزی جز یک لوله ی نیست تا گازهای موتور راحت خارج بشه و قدرت موتور کم نشه .

بنده یادمه 17 سالم که بود یه موتور گازی داشتم باهاش میرفتم 40 کیلومتری شهر ماهیگیری!!!!
تا از شهر میرفتم بیرون اگزوزش رو باز میکردم و تخته گاز دِ برو که رفتیم.
چنان قدرتی میگرفت که خودم باورم نمیشد اگزوز اینقدر تو کم شدنِ قدرتِ موتور تاثیر داره .

وقتی اگزوز ماشین یا واشر گلوی اگزور خراب میشه صدای موتور زیاد میشه اما قدرت موتور اندکی بیشتر میشه .

اگر اگزوز رو بردارین بی شک مصرف بنزین کم میشه چون با یه گم گاز ماشین میخواد پرواز کنه .

=============================

اما سر اگزوزیها :
اگر که فقط یک تکه لوله ی استیل و کروم باشه فقط وزنش به وزن ماشین اضافه میشه .
اما اگر از اون سر اگزوزی ها باشه که صدای هواپیمای جت تولید میکنه مسلما قدرت موتور رو کم میکنه و مصرف بنزین اندکی زیاد میشه .

در کویت تا حدود 6 سال پیش که بنزبن با سرب داشت ,بعضی از نمایندگیها یک فیلتر شیمیائیِ خمره مانند کوچیک که طرز کارش مثل فیلتر ماسکهای ضد گاز بود رو به سر اگزوز ماشینهاشون نصب میکردند که سرب موجود در گازهای خروجی از اگزوز رو میگرفت و هر سال باید عوض میشد .

خمیدگیِ سر اگزوز یا مستقیم بودنش هم بی حکمت نیست بلکه در تونل باد طوری طراحی میشه که تمام گازهای خروجی از اگزوز از ماشین دور بشه و بر اثر نیرویِ گردابیِ چرخش هوا (توربالانس) در پشت ماشین و خلاء ایجاد شده , به درون صندوق عقب و اتاق ماشین کشیده نشه .
حتما متوجه شدین که اگر در صندوق عقب باز باشه یا در پشتی در ماشینهای هاچ بک , دود اگزوز وارد اتاق میشه .

=======================

نکته ی مهم:
سنسور اکسیژن که در ابتدای اگزوز یا همون گلویِ اگزوز نصب میشه کارش اندازه گیری کازهای خروجی اگزوز هست و اگر خراب یا کثیف بشه اطلاعات غلط میفرسته به کامپیوتر و در کار موتور اختلال
بوجود میاد.
باید هر چند ماه یک بار باز بشه و تمیز بشه .

camaro lt
27-10-2012, 22:00
مورد ديگه كه بايد به اگزوز اضافه كنم، خرابي اگزوز بخصوص در بخشهاي اوليه و نزديك به موتور ميتونه باعث بالا رفتن حرارت موتور و توان كم اون بخصوص در تابستانها بشه چون بخش بزرگي از حرارت ايجاد شده توسط احتراق، از طريق دود و از راه اگزوز خارج ميشه و خود لوله اگزوز و ديواره منبع ها با تبادل حرارتي كه دارن به نوعي اين حرارت رو به فضاي دورتري از موتور منتقل ميكنن.
حالا اگر سوراخ و يا شكستگي در محل ابتداي اگزوز از موتور( مانيفولد، گلويي، واشرها ، لوله اگزوز) بوجود بياد اين حرارت دز داخل فضاي زير موتور و كاپوت حبس شده و باعث داغ كردن موتور ميشه.

وقتي ماشين روشن ميكنم موقعي كه خلاصه و درجا كار ميكنه ميلرزه. علتش چيه؟ لرزشش شبيه نيم كلاجه ولي يكم شديدتر - پرايد 141 دارم- ممنون ميشم راهنمايي كنين مشكل چيه و راه حلش
دلايل زيادي ميتونه داشته باشه اما عمده مشكل معمولا از خراب بودن يكي از شمعها، يا واير شمع ميتونه باشه.
يك مورد ديگه كه معمولا توي پرايدها خيلي رايج هست، پوسيدگي لوله هاي انتقال هوا است كه مشكي رنگ و لاستيكي هستند. اين لوله ها معمولا بر اثر حرارت زياد كم كم پوسيده شده و اكثرا در محلهاي اتصال خودشون به نقاط مختلف( مثل شير هاي برقي، مانيفولد هوا، وكيوم روي كاربراتور كه مال كولر يا ساسات باشه و در انژكتوريها محفظه هوا و كانيستر و..) دچار تركهاي كوچك و بزگ و يا حتي پارگي شده و از اون محل هواي اضافه مكيده ميشه كه در كار كرد موتور خيلي تاثير داشته و باعث بد كار كردن و اكثرا لرزش اون ميشه.
در ادامه مشكلات تنظيم سوخت و هوا هم هست كه اون ديگه مربوط به دياك است و بايد توسط افراد مجرب با دستگاههاي خاص صورت بگيره.
اين موارد رو چك كنين و اگر متوجه نشديد حتما به يك مكانيك مطلع مراجعه كنين.

shiraz522
28-10-2012, 11:09
تشکر از :
camaro lt
MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بابت جواباشون :دی

من 2 هفته پیش این پژو پارس رو خریدم که مدلش 88 هست !!!
اول : چه کارهایی رو باید انجام بدم و چه چیزهایی رو بازدید و در صورت لزوم تعویض کنم !!؟؟ (هر چی رو به ذهنتون میرسه بگید)
دوم : زمینه کیلومتر سفید رنگ هست با عقربه نارنجی !! به نظرتون عوضش کنم یا نه ؟؟؟
سوم : واسه مه شکن جلو زنون بندازم ؟؟ ( پلیس های بین شهری ایراد نمیگیرن و جریمه نمی کنن ؟؟
چهارم : ماشین تا الان 104 هزار تا راه رفته ، به نظرتون بدم کیلومترش رو کم کنن ؟؟(واسه فروش) یا اینکه یه کار هست که دیگه کیلومتر دست نمی خوره و تغییر نداره (اسمش رو بلد نیستم :دی)
پنجم : لاستیک های خودش ایرانی هست و هنوز عاج داره !! به نظرتون با این وضع گرونی تعویضشون کنم ؟؟

بازم پیشاپیش ممنون از پاسخ هاتون

total_overdose
28-10-2012, 21:35
تشکر از :
camaro lt

MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بابت جواباشون :دی

من 2 هفته پیش این پژو پارس رو خریدم که مدلش 88 هست !!!
اول : چه کارهایی رو باید انجام بدم و چه چیزهایی رو بازدید و در صورت لزوم تعویض کنم !!؟؟ (هر چی رو به ذهنتون میرسه بگید)
دوم : زمینه کیلومتر سفید رنگ هست با عقربه نارنجی !! به نظرتون عوضش کنم یا نه ؟؟؟
سوم : واسه مه شکن جلو زنون بندازم ؟؟ ( پلیس های بین شهری ایراد نمیگیرن و جریمه نمی کنن ؟؟
چهارم : ماشین تا الان 104 هزار تا راه رفته ، به نظرتون بدم کیلومترش رو کم کنن ؟؟(واسه فروش) یا اینکه یه کار هست که دیگه کیلومتر دست نمی خوره و تغییر نداره (اسمش رو بلد نیستم :دی)
پنجم : لاستیک های خودش ایرانی هست و هنوز عاج داره !! به نظرتون با این وضع گرونی تعویضشون کنم ؟؟

بازم پیشاپیش ممنون از پاسخ هاتون

سلام
مبارکه :sq_25:
ببرید پیش یک تنظیم موتوری تا دیاگ بزنن ماشین رو و وضعیت سنسورها مشخص بشه شمع ها و وایرها بازدید بشه دریچه گاز و سنسورهاش چک بشه و در صورت نیاز تعویض یا تمییز بشن...
تسمه تایم باید بدونید کی عوض شده ...
من باشم دس به کیلومتر نمیزنم... بستگی به حس خودتون داره...
اگه که لاستیک های فابریک هستن بله حتما عوض کنید...
رنگ صفحخ کیلومترش خوبه من باشم دس نمیزنم اگه که سبز بود شاید...
درضمن ساکن کجای شیراز هستین تا بهتون آدم کار بلد معرقی کنم...