PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

amir@sh
01-02-2012, 21:21
والا مکانیکه میگت عوض کردن واشر سر سیلندر خیلی کار میبره و هزینش زیاده حدود 100 تومنی میشه بزار خیلی که خراب شد بعد عوض کن
دوست من اگر واشر خراب باشه امروز و فردا نداره آخرش باید عوض بشه پس بهتره زودتر عوضش کنی که حداقل از ماشینت راضی باشی و با این قیمتها الان 100 تومن هزینه داره فردا معلوم نیست چقدر بشه

lovely_killer
02-02-2012, 14:42
سلام

من یه مدته چراغ دنده عقب پرایدم روشن نمیشه. چند وقت پیش هم فشنگی رو عوض کردم. تا یه مدت درست بود ولی الان باز کار نمیکنه. به غیر از فشنگی,مشکل از چی میتونه باشه؟

بعد هم یادم نیست باید ببرم مکانیکی یا باتری سازی؟ :13: اگه قیمت انواع فشنگی(ایرانی, خارجی) هم دارین ممنون میشم بگین.
:11:

سلام

سئوال قبلی رو که کسی جواب نداد :20:

دیروز ماشین رو بردم تعمیرگاه. چک کرد گفت فشنگیت سوخته.ولی پایه اصلی گیربکست هم خرابه. بعدا بیار درستش کنم چون یه مدت دیگه دوباره فشنگی رو از کار میندازه. ولی 10 دقیقه نشده بود عوض کرده بود دوباره دیدم کار نمیکنه. بردم پیشش گفت مال همون پایه گیربکسه . میخواستم ببینم کسی از دوستان در موردش اطلاعات داره؟ این پایه اصلی گیربکس چجوریاست, گرونه؟ اگه بدم بازش کنه امکانش هست تو خرج زیاد بیوفتم؟:13:

hosseinf722
02-02-2012, 19:17
سلام یه چند وقته چراغ ترمز سمت شاگرد روشن نمیشه
به نظرتون مشکلش چیه ؟ لامپش سوخته یا فیوزش یا ....
ماشین : پرشیا 88

amir@sh
02-02-2012, 23:52
سلام یه چند وقته چراغ ترمز سمت شاگرد روشن نمیشه
به نظرتون مشکلش چیه ؟ لامپش سوخته یا فیوزش یا ....
ماشین : پرشیا 88
مشکل احتمال زیاد از لامپه اگر فیوز بود هر دو چراغت خاموش میشد

"ehsan"
03-02-2012, 11:08
سلام

سئوال قبلی رو که کسی جواب نداد :20:

دیروز ماشین رو بردم تعمیرگاه. چک کرد گفت فشنگیت سوخته.ولی پایه اصلی گیربکست هم خرابه. بعدا بیار درستش کنم چون یه مدت دیگه دوباره فشنگی رو از کار میندازه. ولی 10 دقیقه نشده بود عوض کرده بود دوباره دیدم کار نمیکنه. بردم پیشش گفت مال همون پایه گیربکسه . میخواستم ببینم کسی از دوستان در موردش اطلاعات داره؟ این پایه اصلی گیربکس چجوریاست, گرونه؟ اگه بدم بازش کنه امکانش هست تو خرج زیاد بیوفتم؟:13:

سلام دوست عزیز
منظور از این پایه میل ماهک که به دسته دنده و گیربکس متصل است.
این میله ساییده شده
اگه بخوای عوض کنی باید گیربکس پایین بیاد.
میتونی یه فشنگی دنده عقب پایه بلند پیدا کنی و بندازی درست میشه
باید یه فشنگی پیدا کنی که اون ساچمه که داره بلند تر باشه که جبران اون ساییدگی رو بکنه.

hosseinf722
03-02-2012, 12:05
مشکل احتمال زیاد از لامپه اگر فیوز بود هر دو چراغت خاموش میشد

ممنون. خودم میتونم عوض کنم ؟اگه ممکنه بگید چی کار کنم؟

kasra2002
03-02-2012, 14:30
ممنون. خودم میتونم عوض کنم ؟اگه ممکنه بگید چی کار کنم؟
بله دوست عزیز یه لامپ دو کنتاکت خار مخالف اسرام بخرید پیچ رو باز کتید و کیت رو در بیارید لامپ رو با فشار و چرخش خارج کنید فقط با احتیاط که چیزی نشکنه

---------- Post added at 02:27 PM ---------- Previous post was at 02:26 PM ----------

امروز متوجه شدم که چراغ ترمزام روشن نمیشه و پس از جستجو فهمیدم که از کلید فشنگی زیر پدال است ولی خیلی بدجا و سخته چه راهی پیشنهاد میدین
پرشیا
ممنون

---------- Post added at 02:30 PM ---------- Previous post was at 02:27 PM ----------

سلام
یه مشکلی دارم نمی دونم آمپر آب ای خانواده پژو چجوریه
علامت تا وسط مال کدوم مدل ها 90 و علامت 1/4 مال کدوم مدل ها 90
مثلا 405 مدل 82 وسط 90
سمند 84 علامت 1/4 90
پرشیا نمیدونم 87 وسط 90 یا 1/4
اینو کسی میدونه راهنمایی کنه
سلام
اینو کسی نمیدونست؟

hosseinf722
05-02-2012, 23:55
امروز باطری ماشینو عوض کردم یه پوما 74 آمپر انداختم 135 تومن

Hamid_pro
12-02-2012, 11:04
سلام دوستان،
من یه 206 تیپ 2 دارم چند روز پیش که ماشین بیرون پارک بوده، دزد نمی دونم چجوری صندوق عقب رو باز و خالی کرده بود. الان دیگه صندوق عقب باز نمیشه کسی میدونه چجوری قفل رو لاز کنم آیا قفل نیاز به تعویض داره؟

sourena
12-02-2012, 11:32
سلام دوستان،
من یه 206 تیپ 2 دارم چند روز پیش که ماشین بیرون پارک بوده، دزد نمی دونم چجوری صندوق عقب رو باز و خالی کرده بود. الان دیگه صندوق عقب باز نمیشه کسی میدونه چجوری قفل رو لاز کنم آیا قفل نیاز به تعویض داره؟

با یه پیچ گوشتی دو سو اینکارو میکنن.

بهتره بری کلیدسازی راهنماییت کنن.

SD هست یا هاچ بک؟

برو چند تا کلید سازی حسابی پرس و جو کن ... نذار سرت کلاه بره ها ! حواست باشه

Hamid_pro
12-02-2012, 11:53
با یه پیچ گوشتی دو سو اینکارو میکنن.

بهتره بری کلیدسازی راهنماییت کنن.

SD هست یا هاچ بک؟

برو چند تا کلید سازی حسابی پرس و جو کن ... نذار سرت کلاه بره ها ! حواست باشه

هاچ بکه، پرس و جوی چی؟ یعنی تعمیر میشه و تعویض نمی خواد؟ طوری هست که خودم بتونم بازش بکنم یا ...
کسی از هزینش خبر داره؟

hosseinf722
12-02-2012, 18:25
یه دفعه صندوق عقبم گیر کرده بود باز نمی شد ، از یه نفر پرسیدم گفت دستتو بنداز زیر در صندوق عقب ،یه چند بار یواش بده بالا بعد یه دفعه محکم درو بکش بالا
من اینکارو کردم درست شد حالا نمیدونم 206 هم میشه یا نه ،زیر صندوق پرشیا یه ذره جا هست که میشه دستتو بذاری زیرش

armin_punisher6
12-02-2012, 18:39
بچه ها من 405 2000 دارم داخل شهر 100 کیلومتر 19 لیتر میسوزونه.یه جارفتم درست کنم کاربراتو شست درست نشد یه جا دیگه رفتم سوزن بنزین رو عوض کرد کلی پول ازم گرفت مصرف که درست نشد هیچ شتاب ماشین هم پایین اومد و بعد رفتم همون سوزن قبلی رو گذاشتم.خواهشا راهنمایی کنین چی کار کنم؟

sourena
12-02-2012, 19:11
هاچ بکه، پرس و جوی چی؟ یعنی تعمیر میشه و تعویض نمی خواد؟ طوری هست که خودم بتونم بازش بکنم یا ...
کسی از هزینش خبر داره؟

پرس و جو از این بابت که اگر بخوای سوئیچی بشه و با همون کلید خود ماشین باز بشه ، حدود 150 تومن هزینه داره.
ولی شاید بتونی با 15-20 تومن ، یه قفلی بندازی که کلیدش فرق داشته باشه .
درست کردنش کار شما نیــست. باید بری کلید سازی.

برای اطرافیان من بارها و بارها پیش اومده. 206 رفیقم رو در سمت شاگردش رو خریاب کردن. دیدیم 145 تومن هزینه داره ، ولش کرده به امان خدا! همونجوری خراب مونده!

بچه ها من 405 2000 دارم داخل شهر 100 کیلومتر 19 لیتر میسوزونه.یه جارفتم درست کنم کاربراتو شست درست نشد یه جا دیگه رفتم سوزن بنزین رو عوض کرد کلی پول ازم گرفت مصرف که درست نشد هیچ شتاب ماشین هم پایین اومد و بعد رفتم همون سوزن قبلی رو گذاشتم.خواهشا راهنمایی کنین چی کار کنم؟

کلا"2000 مصرفش زیاده! شما شمع های ماشین رو عوض کردی؟ ماشینت کلا چند تا راه رفته؟ فیلتر هوا رو تعویض کردی؟
سیم گاز و سیم ترموستات مشکلی ندارن؟ یه تنظیم موتور ببر ببین چــی میگه.

dash_mehdi
12-02-2012, 21:03

افزایش مصرف سوخت به خیلی چیز ها ربط نداره و این جوری کسی نمیتونه دقیق بگه مشکل از کجاست. بهتره تمام تغیراتی که بعد از بالا رفتن مصرف سوخت به وجود اومده رو بیان کنید و یا به یه مکانیک حرفه ای نشون بدید.

armin_punisher6
13-02-2012, 17:07
افزایش مصرف سوخت به خیلی چیز ها ربط داره و این جوری کسی نمیتونه دقیق بگه مشکل از کجاست. بهتره تمام تغیراتی که بعد از بالا رفتن مصرف سوخت به وجود اومده رو بیان کنید و یا به یه مکانیک حرفه ای نشون بدید.

پرس و جو از این بابت که اگر بخوای سوئیچی بشه و با همون کلید خود ماشین باز بشه ، حدود 150 تومن هزینه داره.
ولی شاید بتونی با 15-20 تومن ، یه قفلی بندازی که کلیدش فرق داشته باشه .
درست کردنش کار شما نیــست. باید بری کلید سازی.

برای اطرافیان من بارها و بارها پیش اومده. 206 رفیقم رو در سمت شاگردش رو خریاب کردن. دیدیم 145 تومن هزینه داره ، ولش کرده به امان خدا! همونجوری خراب مونده!

کلا"2000 مصرفش زیاده! شما شمع های ماشین رو عوض کردی؟ ماشینت کلا چند تا راه رفته؟ فیلتر هوا رو تعویض کردی؟
سیم گاز و سیم ترموستات مشکلی ندارن؟ یه تنظیم موتور ببر ببین چــی میگه.
درسته مصرفش زیاده ولی نه در این حد.یه ماشین نشسته بودم طرف ماشینش 2000 بود پرسیدم چند میسوزونی گفت داخل شهر 12-11.گفت قبلا 18 میسوزوندم بعد دقیق یادم نیست چیه هوا یا اکسیژن رو عوض کرد که پارسال خرید 39 تومان.اون چیه؟
فیلتر هوا که میگین همینیه که تعویض روغنی عوض میکنه و قیمتش حدودا 4 تومانه؟اگه این باشه بله هر 3 بار روغن عوض میکنم یک بار عوض میکنم.
ماشین مدل 78 هست و کلا 278000 تا راه رفته.از کجا بدونم سیم گاز یا ترموستات مشکل ندارن؟

dash_mehdi
14-02-2012, 00:34
درسته مصرفش زیاده ولی نه در این حد.یه ماشین نشسته بودم طرف ماشینش 2000 بود پرسیدم چند میسوزونی گفت داخل شهر 12-11.گفت قبلا 18 میسوزوندم بعد دقیق یادم نیست چیه هوا یا اکسیژن رو عوض کرد که پارسال خرید 39 تومان.اون چیه؟
فیلتر هوا که میگین همینیه که تعویض روغنی عوض میکنه و قیمتش حدودا 4 تومانه؟اگه این باشه بله هر 3 بار روغن عوض میکنم یک بار عوض میکنم.
ماشین مدل 78 هست و کلا 278000 تا راه رفته.از کجا بدونم سیم گاز یا ترموستات مشکل ندارن؟

اول اینکه بهتره شما هر2 بار که روغن عوض میکنید 1 بار فیلتر عوض کنید و حتی بهتر اینه که با هر بار روغن عوض کردن فیلتر هوا هم عوض بشه.

مصرف سوخت ربطی به ترموستات و سیم گاز نداره.
به احتمال 90 درصد مشکل از کاربراتور هست که بگین دقیق چک کنند.

armin_punisher6
14-02-2012, 18:48
اول اینکه بهتره شما هر2 بار که روغن عوض میکنید 1 بار فیلتر عوض کنید و حتی بهتر اینه که با هر بار روغن عوض کردن فیلتر هوا هم عوض بشه.

مصرف سوخت ربطی به ترموستات و سیم گاز نداره.
به احتمال 90 درصد مشکل از کاربراتور هست که بگین دقیق چک کنند.
ببخشید فیلتر اولی که گفتین با دومی چه فرقی میکنه؟اولی واسه روغنه؟
کاربراتور رو چک کنن چیزیش رو باید عوض کنن؟شتاب ماشین کم نمیشه؟

spider703
14-02-2012, 18:53
بچه ها 405 ن بلبرينگ چرخ جلو ميخونه . ميخوام بپرسم علتش چي هست كه اينطوري ميشه كه رعايت كنم دوباره خراب نشه؟

dash_mehdi
14-02-2012, 22:53
ببخشید فیلتر اولی که گفتین با دومی چه فرقی میکنه؟اولی واسه روغنه؟
کاربراتور رو چک کنن چیزیش رو باید عوض کنن؟شتاب ماشین کم نمیشه؟

نه دوست عزیز منظورم از فیلتر همون فیلتر هوا هست.
کاربراتور هم اگه از نزدیک دیده باشین می دونید که چیز خیلی پیچیده ای هست.من دقیق نمی تونم بگم مشکل از چه قطعه ای هست.باید مکانیک ببینه.

kasra2002
17-02-2012, 17:46
سلام پرشیا دارم بعضی وقتا بدون اینکه ماشین داغ باشه یا آمپر آب بالا بره چراغ اب و استاپ روشن میشه و و باید بست باتری رو باز و بسته کنم تا دوبره درست شه توی این مدت هم فن همیشه روشن میمونه ولی ماشین خنکه یکی هم ینکه نمیدونم دمای طبیعی اب این ماشین کجا باید باشه یعنی 90 درجه کجاشه؟
ممنون

dash_mehdi
17-02-2012, 22:28
سلام پرشیا دارم بعضی وقتا بدون اینکه ماشین داغ باشه یا آمپر آب بالا بره چراغ اب و استاپ روشن میشه و و باید بست باتری رو باز و بسته کنم تا دوبره درست شه توی این مدت هم فن همیشه روشن میمونه ولی ماشین خنکه یکی هم ینکه نمیدونم دمای طبیعی اب این ماشین کجا باید باشه یعنی 90 درجه کجاشه؟
ممنون

مشکل از ترموستات هست
دمای 90 درجه هم بالا هست و دیگه نزدیک جوشه باید تقریبا روی 80 الی 85 باشه.

kasra2002
17-02-2012, 22:53
مشکل از ترموستات هست
دمای 90 درجه هم بالا هست و دیگه نزدیک جوشه باید تقریبا روی 80 الی 85 باشه.
سلام ممنون ولی با سمند تجربشو داشتم وقتی ترموستات جام می کنه ماشین خیلی سریع جوش میاره و اگه جوش اورد واشر سر س می سوزونه
ولی این مورد وقتی ماشین سرده اتفاق میفته و با برداشتن بست باتری حل میشه مثل اینکه رله اتصالی کنه نمی دونم واقعا نکنه واشر بسوزونه!!!!!
بعدم اینکه معمولا دمای خانواده پژو 85 درجست ولی بعضی از انها خط وسط 90 رو نشون میده و در بعضی خط 1/4 90 درجست این رو پرسیدم
ممنون

shadows_funeral
18-02-2012, 11:50
سلام. ماشین من چندتا مورد اساسی داره که هرجا بردم درست نشد که نشد. از تعمیرگاه های مرکزی تا تعمیرگاههای دیگه.
1- موقعی که فرمون رو می پیچونم و می خوام دور بزنم یه صدای تق بدی از محدوده چرخ سمت شاگرد میاد. (البته نمی دونم از خود چرخه یا نه)
2- دینام ماشین مثل موتوری که گریپاژ کنه بعضی وقتا صدای جیغ بدی می کشه. مخصوصا وقتی دنده معکوس می کشم یا از دنده های سنگین استفاده می کنم. همش هم تسمه دینام پاره می کنه ماشین.
3- موقع نیم کلاج گرفتن و یا شروع حرکت صدای جیغ از صفحه کلاج (فکر کنم) میاد.
حالا دوستان می تونن راهنماییم کنن که چی کار باید بکنم.
اعصابمو واقعا این قضیه ریخته به هم

mr_khodaei2008
20-02-2012, 20:42
اقا پراید من جدیدا روی گاز وقتی ترمز نسبتا شدید میزنی دور موتور تا 400 میاد پایین و در بعضی مواقع خاموش میشه . علت چیه؟؟؟

Mahdi/s
20-02-2012, 22:45
سلام. ماشین من چندتا مورد اساسی داره که هرجا بردم درست نشد که نشد. از تعمیرگاه های مرکزی تا تعمیرگاههای دیگه.
1- موقعی که فرمون رو می پیچونم و می خوام دور بزنم یه صدای تق بدی از محدوده چرخ سمت شاگرد میاد. (البته نمی دونم از خود چرخه یا نه)
2- دینام ماشین مثل موتوری که گریپاژ کنه بعضی وقتا صدای جیغ بدی می کشه. مخصوصا وقتی دنده معکوس می کشم یا از دنده های سنگین استفاده می کنم. همش هم تسمه دینام پاره می کنه ماشین.
اعصابمو واقعا این قضیه ریخته به هم ســلام....همه چیز رو گفتید...غیر از اینکه ماشینتون چیه..؟؟

shadows_funeral
22-02-2012, 08:51
ســلام....همه چیز رو گفتید...غیر از اینکه ماشینتون چیه..؟؟

ببخشید..405

total_overdose
22-02-2012, 12:21
2- دینام ماشین مثل موتوری که گریپاژ کنه بعضی وقتا صدای جیغ بدی می کشه. مخصوصا وقتی دنده معکوس می کشم یا از دنده های سنگین استفاده می کنم. همش هم تسمه دینام پاره می کنه ماشین. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اعصابمو واقعا این قضیه ریخته به هم
1.شما برای مورد اول ماشین رو ببرین آچار کشی مخصوصا سر کمک ها خوب اچار کشی بشه درست نشد احتمال زیاد از پلوس هست!
2.دینام ماشین ایراد نداره! پولی هاش مشکل دارن که باعث میشن تسمه هم پاره بشه!
3.این صدایه جیغ احتمالا از همون تسمه هست! اگه نباشه باید مجمعه دیسک صفحه بازرسی بشن ممکنه تعویض بخوان

alipencia
22-02-2012, 17:37
سلام دوستان...یک پراید ۸۷ دارم...وقتی پدال گاز رو خیلی کم فشار میدم دور موتور یهو افت میکنه به حدود ۵۰۰ میرسه...انگار که میخواد خاموش بشه.علتش چی میتونه باشه؟

camaro lt
23-02-2012, 14:19
سلام دوستان...یک پراید ۸۷ دارم...وقتی پدال گاز رو خیلی کم فشار میدم دور موتور یهو افت میکنه به حدود ۵۰۰ میرسه...انگار که میخواد خاموش بشه.علتش چی میتونه باشه؟
به احتمال قوي استپر موتور خراب شده و با تعويض اون درست ميشه. منتها اگر از اين وضعيت بيشتر از سه يا چهار روز گذشته بايد اول خطاهاي ايجاد شده در كامپيوتر خودرو پاك بشه و بعد استپر جديد سوار بشه. اينهم كار تنظيم موتور وارد و با تجربه و باسواد علمي هست و نه هر كسي كه صرفا يه دستگاه دياك گرفته و ادعاي تنظيم موتوري رو ميكنه.
اگر اهواز بودين من يكي از بهترينها رو به شما معرفي ميكردم.

alipencia
24-02-2012, 00:15
به احتمال قوي استپر موتور خراب شده و با تعويض اون درست ميشه. منتها اگر از اين وضعيت بيشتر از سه يا چهار روز گذشته بايد اول خطاهاي ايجاد شده در كامپيوتر خودرو پاك بشه و بعد استپر جديد سوار بشه. اينهم كار تنظيم موتور وارد و با تجربه و باسواد علمي هست و نه هر كسي كه صرفا يه دستگاه دياك گرفته و ادعاي تنظيم موتوري رو ميكنه.
اگر اهواز بودين من يكي از بهترينها رو به شما معرفي ميكردم.

دمت گرم رفیق..متاسفانه ساکن ساری هستم...این وضع حدود دو ماه که ادامه داره..یه جا بردم دیاگ زد...گفت مشکل نداره..حالا میشه یه توضیح کوچیک در مورد استپر بدی؟امکان داره خرابیش باعث عیب قسمت دیگه بشه؟....
اگر میشه حدود قیمت استپر هم بگین...ممنون :11:

rezarrrr
24-02-2012, 00:32
سلام من یه پراید مدل 90 دارم وقتی با دنده 1 حرکت میکنم رو سرعت 20 کیلومتر موتور صدای زیادی میده که تو پرایدای دیگه من این صدا رو نشنیدم
یه مشکل دیگه هم دارم که وقتی شیشه ها رو کامل میکشم بالا شیشه صدا میده باید ببرم صافکار؟ یا چی ؟
با گاز هم مشکل دارم که زود خاموش میکنه
ممنون میشم یه راهنمایی بکنید

camaro lt
24-02-2012, 13:42
میشه یه توضیح کوچیک در مورد استپر بدی؟امکان داره خرابیش باعث عیب قسمت دیگه بشه؟....

در مورد وظيفه استپر موتور كه روي دريچه گاز خودروهاي انژكتوري سوار ميشه بهتره مطالب اين بخش رو بخونيد.
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
من از اون نفري كه كارش تنظيم موتور بود سوال كردم و گفت: استپر اگر خراب بشه حدود 2 تا 3 روز وقت هست كه اون رو عوض كنيم. بعد از اين مدت خرابي ايجاد شده در استپر باعث ميشه كه پيامهاي خطا به كامپيوتر خودرو بفرسته و كامپيوتر هم اونها رو ثبت كرده و به عنوان برنامه اصلي براي هر بار روشن شدن و گاز خوردن خودرو استفاده ميكنه.
بنابر اين بعد از اين مدت طولاني بايد حتما خطاهاي سيستم پاك شده و استپر جديد با اون ست بشه.

negar42
26-02-2012, 16:16
حدود 7ماهی هست که یک پراید دوگانه سوز دستی مدل 87 خریدم . (اولین تجربه )
ماشین خوب و سالمی هست همون اوایل بردم تنظیم گاز کردم چون هنگام شتاب کند و تند مشکل داشت
اول صبح با بنزین خوب روشن نمیشد و با گاز راحت روشن میکردم این اواخر هنگام روشن کردن صدای انفجار میداد ( به قول مکانیکها عطسه میزنه ) حتی وقتی پشت چراغ قرمز ایستادم میخام حرکت کنم صدا انفجار میده و حتی ماشین خاموش میشه
تا به حال وایر ماشین عوض کردم شمع رو عوض کردم (دو پلیت فرانسوی)
( البته مکانیک گفت شمع ها درست هست فقط شمع شماره دو اش قرمز شده بود ولی با این وجود بازم یک دست شمع جدید و به دستور CNG کار رفتم فیلتر هوا رو هم عوض کردم ؛ فیلر گیری هم کردم این اواخر که مکانیک گفت کویل خراب هست اونم خریدم, الان خوب شده رو بنزین مشکلی نداره ولی وقتی وقتی رو گاز روشن میکنم صدای انفجار ( یا همون عطسه رو میزنه )! البته با بنزین راحت روشن نمیشه مخصوصا هوا سرد باشه البته ساعت های دیگر روز راحت رو بنزین روشن میشه.خلاصه نمیدونم چه مشکلی داره . دوست ندارم وقت روشن کردن با گاز صدای عطسه بده و حوصله سررفته :41: دوست ندارم برم تعمیرگاه ؛ دلم میخاد یک ماشین صفر بخرم ولی فعلا استطاعت خرید پژو و ماشین مدل بالاتر رو ندارم
ماشینم فقط این مشکل رو داره

kasra2002
28-02-2012, 12:49
سلام من یه پراید مدل 90 دارم وقتی با دنده 1 حرکت میکنم رو سرعت 20 کیلومتر موتور صدای زیادی میده که تو پرایدای دیگه من این صدا رو نشنیدم
یه مشکل دیگه هم دارم که وقتی شیشه ها رو کامل میکشم بالا شیشه صدا میده باید ببرم صافکار؟ یا چی ؟
با گاز هم مشکل دارم که زود خاموش میکنه
ممنون میشم یه راهنمایی بکنید
دو علت رو برای صدا میشهدر نظر داشت که یکی به اگزوز و جنس اون بر میگرده که در دور موتور بالا متوجه اون میشید که هزینه اضافی در بر داره و دیگری که اونو امتحان کنید به یک نمایندگی معتبر و وارد در زمینه خودرو برید و اگه کارکرد ماشینتون مطلوبه با یک فیلر گیری و تنظیم سیستم گاز دقت کنید سیستم گاز نه با یه دیاگ معمولی سیستم گاز زیمنس شما و خاموش شدن و سر و صدا کمتر و مصرف و شتاب و قدرت بهتری خواهید داشت
موفق باشید

َآرش
29-02-2012, 20:51
سلام خداقوت
من یه پراید صبا مدل 89 دارم میخواستم ببینم اگر واشر سر اگزوز بذارم مشکلی یا اتفاق بدی برای ماشین پیش میاد ؟؟؟؟
ممنون از شما

---------- Post added at 08:51 PM ---------- Previous post was at 08:50 PM ----------

سلام خدا قوت
گذاشتن واشر سر راه اگزوز ضرر برای ماشین دارد؟؟؟؟

sourena
29-02-2012, 22:08
سلام خداقوت
من یه پراید صبا مدل 89 دارم میخواستم ببینم اگر واشر سر اگزوز بذارم مشکلی یا اتفاق بدی برای ماشین پیش میاد ؟؟؟؟
ممنون از شما

---------- Post added at 08:51 PM ---------- Previous post was at 08:50 PM ----------

سلام خدا قوت
گذاشتن واشر سر راه اگزوز ضرر برای ماشین دارد؟؟؟؟

واشر سر اگزوز چیه عزیز؟ میشه واضح تر بگی واشر سر اگزوز چیه؟

اگر ازین استیلهای اگزوز میگی که برا قشنگی میذارن ... فکر نکنم مشکلی ایجاد بشه ... جز اینکه جواد میشه :27:

Sha7ab
01-03-2012, 01:54
روآی من گاز LPG داره. با بنزین خوب کار میکنه ولی روی گاز خاموش میشه. مشکل چیه؟

sourena
01-03-2012, 15:23

من تاحالا ماشین گازی نداشتم .... تجربه ای هم ندارم راجع بهش! ولی دوستان زیاد ازین سوالها تو انجمن پرسیــدن، جوابها هم مشابه بوده!

گویا مشکلی که میگین از رگلاتور گاز هستش! در هر حال باید پیش مکانیک برید :46:

zadox
01-03-2012, 22:21
سلام. من یک 206 دارم تیپ 2. هر وقت نور بالا میزنم. ماشین خاموش میشه. بعضی وقتا کل ماشین خاموش میشه. بعضی وقتا هم فقط ضبط ماشین خاموش میشه. اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه.

sourena
02-03-2012, 00:35
سلام. من یک 206 دارم تیپ 2. هر وقت نور بالا میزنم. ماشین خاموش میشه. بعضی وقتا کل ماشین خاموش میشه. بعضی وقتا هم فقط ضبط ماشین خاموش میشه. اگه کسی میدونه لطفا کمکم کنه.

مشکلتون از اتصالهای برقی باید باشه! ماشین خوب روشن میشه؟

اصلا نمیتونی نور بالا بزنی؟؟؟

رو ماشین دزدگیر چی بستی؟ میتونه از اون باشه حتی :46:

camaro lt
02-03-2012, 00:41
ماشین خوب و سالمی هست همون اوایل بردم تنظیم گاز کردم چون هنگام شتاب کند و تند مشکل داشت ........
در اين مورد چند تا علت رو ميتونم بگم كه البته شما تا حدي اونها رو بررسي كردين و گويا مشكل هنوز رفع نشده.
يكي از مشكلات گاز سوز كردن خودروها بخصوص در حالتي كه خارج از خط توليد باشه همين هست كه تنظيمات دقيقي براي گاز و هوا و سوخت وجود نداره. بيشتر يه جور تنظيم دستي و خارج از كنترل دياك و كامپيوتر هست كه نميتونه مبناي خوبي داشته باشه. من مشكل شما رو بررسي ميكنم و از كساني كه فكر كنم اطلاع داشته باشند ميپرسم .

مشكل شما رو فقط ميشه از طريق دياك حل كرد. به نظر من خطايي وارد كامپيوتر خودروي شما شده كه بايد پاك بشه.

abolfazl12345
02-03-2012, 14:30
سلام دوست عزیزzadox

منم همین مشکل رو داشتم دیو افتامات ماشین ایراد داشت والبته هر دفعه یه چیز ماشین خاموش میشد که بعد از تعویض دیود افتامات دیگه اصلا مشکلی ندارم و همه اون مشکلات حل شده هزینه اش هم با دستمزد 20000تومان میشه

abolfazl12345
02-03-2012, 14:48
دوستان عزیز یک عدد سوال داشتم ماشینم پرایداست والبته مشکل اینه که هر وقت بنزین کم میشود چراغ کم بودن بنزین یا همان علامت پمپ بنزین بارنگ زرد هست روشن نمیشه البته در زمان استارت زدن و وقتی کلید در حالت ACC قرار داردکه همه چراغها روشن میشود اون چراغ نیز روشن میشود وفقط در هنگام پایین بودن که باید روشن بشه روشن نمیشه ایا کسی میدونه مشکلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون از دوستان

---------- Post added at 02:48 PM ---------- Previous post was at 02:43 PM ----------

مشکل کلی خاموش شدن ویا ریپ زدن روی گاز دلیل اصلیش شمع ها ووایرهای انها میباشد

abolfazl12345
02-03-2012, 14:55
ماشین خوب و سالمی هست همون اوایل بردم تنظیم گاز کردم چون هنگام شتاب کند و تند مشکل داشت
اول صبح با بنزین خوب روشن نمیشد و با گاز راحت روشن میکردم این اواخر هنگام روشن کردن صدای انفجار میداد ( به قول مکانیکها عطسه میزنه ) حتی وقتی پشت چراغ قرمز ایستادم میخام حرکت کنم صدا انفجار میده و حتی ماشین خاموش میشه
تا به حال وایر ماشین عوض کردم شمع رو عوض کردم (دو پلیت فرانسوی)
( البته مکانیک گفت شمع ها درست هست فقط شمع شماره دو اش قرمز شده بود ولی با این وجود بازم یک دست شمع جدید و به دستور CNG کار رفتم فیلتر هوا رو هم عوض کردم ؛ فیلر گیری هم کردم این اواخر که مکانیک گفت کویل خراب هست اونم خریدم, الان خوب شده رو بنزین مشکلی نداره ولی وقتی وقتی رو گاز روشن میکنم صدای انفجار ( یا همون عطسه رو میزنه )! البته با بنزین راحت روشن نمیشه مخصوصا هوا سرد باشه البته ساعت های دیگر روز راحت رو بنزین روشن میشه.خلاصه نمیدونم چه مشکلی داره . دوست ندارم وقت روشن کردن با گاز صدای عطسه بده و حوصله سررفته :41: دوست ندارم برم تعمیرگاه ؛ دلم میخاد یک ماشین صفر بخرم ولی فعلا استطاعت خرید پژو و ماشین مدل بالاتر رو ندارم
ماشینم فقط این مشکل رو داره
منم همین مشکل رو داشتم ولی بعد از نعویض شمع ها مشکلم به کلی برطرف شد البته روشن نشدن خوب در هوای سرد مشکل همه پراید هاست البته یه مشکلم ممکنه باشه که برای من پیش اومده بود وماشینم رو بنزین روشن نمیشد اون مشکل این بود که داخل اگزوزم یخ زده بود ومانع خارج شدن دود از ماشین میشد که تو صبح اصلا روشن نمیشد ویا خیلی اذیت میکرد که البته الان بهتر شده وحل شده یه امتحان بکنید شاید حل شد

m.hamidi
03-03-2012, 10:51
سلام
من یه 131 SX دارم؛ چند روز قبل یه مرتبه پمپ هیدرولیک فرمونم شروع کرد به صدا دادن اینجوریکه وقتی فرمون رو میچرخوندم شیلنگ هیدرولیکش به شدت تحت فشار قرار میگرفت و جمع میشد انگار که جلوی پمپ (و تو اون شیلنگ) یچیزی گیر کرده باشه بهش فشار بیادو صدا بده (فش فش)...
فرداش بردمش نمایندگی و طبق معمول دست به سرم کردن که هیچ مشکلی نداره و طبیعیه!!
بعد از اونروز موقعیکه ماشین رو روشن میکردم و ماشین سرد بود همون صدای فیش فیش بلند موقع چرخوندن فرمون میومد تا اینکه بعد از 1ساغت قطع میشد.
حالا هم خود بخود قطع شده....:18:
الان نمیدونم مشکلش از چی میتونه باشه خودم فکر میکنم از روغن هیدرولیکش بوده ولی نمیدونم باید پیگیریش کنم یا نه؟؟؟؟؟

abolfazl12345
03-03-2012, 14:31
دوستان عزیز یک عدد سوال داشتم ماشینم پرایداست والبته مشکل اینه که هر وقت بنزین کم میشود چراغ کم بودن بنزین یا همان علامت پمپ بنزین بارنگ زرد هست روشن نمیشه البته در زمان استارت زدن و وقتی کلید در حالت ACC قرار داردکه همه چراغها روشن میشود اون چراغ نیز روشن میشود وفقط در هنگام پایین بودن که باید روشن بشه روشن نمیشه ایا کسی میدونه مشکلش چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
ممنون از دوستان

کسی نیست جواب سوال من رو بده

mohamad skystar
03-03-2012, 17:17
ممنون از دوستان

فکر میکنم مشکل از اون درجه میزان بنزین در باک باشه که وقتی بنزین
به اون حدی میرسه که اون چراغ باید روشن بشه اون سیستم عمل نمیکنه.

dash_mehdi
03-03-2012, 22:50
ممنون از دوستان

هم میتونه از شل بودن اتصالات برق منفی باشه و یا از خراب بودن شناور باک
بیشتر به برق و باتری ساز ربط داره

abolfazl12345
03-03-2012, 23:54
هم میتونه از شل بودن اتصالات برق منفی باشه و یا از خراب بودن شناور باک
بیشتر به برق و باتری ساز ربط داره
سلام داش مهدی شرمنده ام ایا میدونی کدام سیم به این مسئله ربط داره ویا رنگشون کدام است که من بررسی کنم وراستش این شناور در کجا قرار داره وچطور میتونم بازکنم وببینم ایا ایراد داره

m.hamidi
04-03-2012, 14:03
سلام
من یه 131 SX دارم؛ چند روز قبل یه مرتبه پمپ هیدرولیک فرمونم شروع کرد به صدا دادن اینجوریکه وقتی فرمون رو میچرخوندم شیلنگ هیدرولیکش به شدت تحت فشار قرار میگرفت و جمع میشد انگار که جلوی پمپ (و تو اون شیلنگ) یچیزی گیر کرده باشه بهش فشار بیادو صدا بده (فش فش)...
بعد از اونروز موقعیکه ماشین رو روشن میکردم و ماشین سرد بود همون صدای فیش فیش بلند موقع چرخوندن فرمون میومد تا اینکه بعد از 1ساغت قطع میشد.
الان نمیدونم مشکلش از چی میتونه باشه خودم فکر میکنم از روغن هیدرولیکش بوده ولی نمیدونم باید پیگیریش کنم یا نه؟؟؟؟؟

__________________________________________________ ______________________

اساتید کسی نظری نداره ؟ :13:

ahmad_ebrahimian
04-03-2012, 21:30
سلام خدمت اساتید

هفته پیش بنده یه پراید 86 خریدم که بترتیب مشکلاتشو ذکر میکنم

اول از همه این که وایرها و شمهاشو با بهترین جنس موجود توی بازار تعویض کردم

خودرو دوگانه سوز فابریک بوده ولی ظاهرا ecu خراب شده و دستیش کردن (( مثل دوگانه غیر فابریکها که یدونه کلید 3 حالته داره ))

حالا مشکل اینجاست که روی گاز بعضی وقتاها خیلی بد کار میکنه و مدام خاموش میکنه ولی بعضی وقتها مشکلی نداره

درضمن اینجور که از چراخ آمپر بنزین پیداست ظاهرا روی گاز مقداری بنزین هم مصرف میکنه

دکمه ی فابریکی که کارخونه واسش گذاشته هنوز یه کارایی میکنه ولی مشخص نیست که باید روی کدوم حالت باشه و چرا کسی که دستیش کرده این دکمه را قطع نکرده

من دکمه فابریک کارخونه را روی هر دو حالت تست کردم ولی روی هر دو حالت بد کار میکنه

با وجود اینکه گاز دستی شده ولی بعضی وقتها چراغ آمپر cng روی صفحه کیلومتر چشمک میزنه البته به ندرت

حالا سوالم از اساتید اینه که لم خاصی داره با این سیستم جدید کار کردن یا جایی از مدار مشکلی داره ؟؟

اگه بخوام مثل حالت کارخونه ایش کنم باید چه کارایی انجام بدم

لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون

abolfazl12345
04-03-2012, 21:31
سلام رفقای عزیزکسی میدونه کدام سیمها به این مسئله ربط داره(روشن نشدن چراغ کمبود بنزین ) ویا رنگشون کدام است که من بررسی کنم وراستش این شناور در کجا قرار داره وچطور میتونم بازکنم وببینم ایا ایراد داره
از دوستان کسی نیست به این سوال جواب بده :20::19:

abolfazl12345
05-03-2012, 01:14
از دوستان کسی نیست به این سوال جواب بده :20::19:
چطوری که من به هر تاپیک میرم کسی به اونجا سر نمیزنه کسی نیستتتتتتتتتتتتتتتتتتتتتت تتتتتتتتتتت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:41::19::18::angry:

sourena
05-03-2012, 01:19
دوست عزیز ... کمی صبر و حوصله کنید :)

زیر صندلیهای عقب رو یه نگاه بندازین .

ولی بهتره برید پیش آمپرساز یا باطری ساز ماهر

dash_mehdi
05-03-2012, 01:29
سلام داش مهدی شرمنده ام ایا میدونی کدام سیم به این مسئله ربط داره ویا رنگشون کدام است که من بررسی کنم وراستش این شناور در کجا قرار داره وچطور میتونم بازکنم وببینم ایا ایراد داره

دوست عزیز به باخاطر تاخیر عذر می خوام
بهترین کار اینه که ببرید پیش باطری ساز چون تشخیص من روی خرابی برقی هست و تعمیرش کار شما نیست وهزینه ی زیادی هم نداره.

camaro lt
05-03-2012, 06:49
نوشته شده توسط m.hamidi [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام

بطور كلي روغن داخل پمپ فرمان خودروهاي هيدروليك بايد كاملا تميز و صاف باشه. اگر چنين ناخالصي بزرگي وجود داره كه جلوي حركت روغن رو گرفته پس حتما بايد تميز بشه. اگر فني هستيد ميتونين با باز كردن يكي از بستها يا نيپلهاي مربوط به پمپ يا جعبه فرمان كل روغن رو تخليه و دوباره از روغن تازه و مرغوب پر كنين( ترجيحا مارك بهران چون فعلا تقلب توي اون نيست) روغن تخليه شده رو چك كنين و ناخالصيهاي موجود رو بررسي كنين. شايد نياز به باز كردن كل پمپ فرمان و جعبه فرمان و تميز كردن اونها هم باشه. توصيه ميكنم اگر دوباره اين مشكل پيش آمد حتما به يك تعميركار ماهر سر بزنين. بيشتر تعميركاران آمريكايي قديمي ميتونن اين تعميرات رو انجام بدن البته اگر مكانيك مخصوص خودروي شما باشه بهتره( بجز نمايندگي كه جواب سر بالا ميده)..

سلام خدمت اساتید

هفته پیش بنده یه پراید 86 خریدم که بترتیب مشکلاتشو ذکر میکنم

اول از همه این که وایرها و شمهاشو با بهترین جنس موجود توی بازار تعویض کردم.......
احتمالا شير الكتريكي كه باعث قطع شدن گاز و بنزين ميشه( در دو حالت مختلف مصرف اين سوختها) مشكل داره و به درستي كار نميكنه. حتما پيش يه كارگاه گاز سوز كردن خودروها بريد و نشان بدين. احتمالا با يه شير تازه مشكل درست بشه.

سلام رفقای عزیزکسی میدونه کدام سیمها به این مسئله ربط داره(روشن نشدن چراغ کمبود بنزین ) ویا رنگشون کدام است که من بررسی کنم وراستش این شناور در کجا قرار داره وچطور میتونم بازکنم وببینم ایا ایراد داره

درجه باك پرايد رو ميتونين زير صندلي عقب پيدا كنين. سرباطري ها رو جدا كنين و درپوپش اون رو باز كرده و بيرون بياريد. با اتصال مجدد سرباطري و باز كردن سوئيچ و تكان دادن بازوي متصل به شناور و بررسي نشانگر درجه بنزين روي صفحه كيلومتر ميتونين از سلامت يا خرابي وسيله مطمئن بشيد. بيشترين مشكل براي سنسور اخطار بنزين پيش مياد كه به صورت يك استوانه فلزي كوچك روي يه پايه در روي كل مجموعه درجه باك سوار شده. اگر خراب بشه اين اخطار نشان داده نميشه. اگر فني نيستين حتما به برقكار ماهر مراجعه كنيد.

alipencia
05-03-2012, 17:39
سلام رفقا....یه پراید دارم که قبلا گفتم در حالت کم گاز دور موتور میاد پایین...بردم مکانیکی با تمیز کردن استپر حل شد...دو تا سوال دارم حالا...
منظور از فیلرگیری و فایدش چیه؟
بعد اینکه مکانیک محفظه بالای سوپاپ رو باز کرد به طرز وحشتناکی کثیف بود انگار قیر ریختن توش...گفت برای تمیز کردن ۳ لیتر گازوئیل بریز...بعد ماشین رو ۲ ۳ ثانیه روشن کن...بعد خالی کن و روغن ۱۰ معمولی بریز...دوباره چند ثانیه روشن کن...بعد روغن رو خالی کن و روغن اصلی رو بریز...این کار اصولیه به نظرتون؟اگر نیست چه راه حلی داره؟گفت از این پاک کننده ها نریز چون ماشین صدا میافته...

negar42
05-03-2012, 23:06
[QUOTE=camaro lt;6876634]در اين مورد چند تا علت رو ميتونم بگم كه البته شما تا حدي اونها رو بررسي كردين و گويا مشكل هنوز رفع نشده.
يكي از مشكلات گاز سوز كردن خودروها بخصوص در حالتي كه خارج از خط توليد باشه همين هست كه تنظيمات دقيقي براي گاز و هوا و سوخت وجود نداره. بيشتر يه جور تنظيم دستي و خارج از كنترل دياك و كامپيوتر هست كه نميتونه مبناي خوبي داشته باشه. من مشكل شما رو بررسي ميكنم و از كساني كه فكر كنم اطلاع داشته باشند ميپرسم .

سلام آقای Camaro Itخیلی ممنون از توجه و راهنمایتون ؛اتفاقا همون اوایل که ماشین رو تعمیرگاه بردم همین صحبتهای شما رو گفتن و گفته شما کاملا متین هست , تنظیم گاز بردم ماشین درست شده بود وهنگامی که چه با بنزین ؛ چه با گاز شتاب میگرفتم واقعا از رانندگی لذت میبردم؛ماشین هیچ مشکلی نداشت و نداره.
اما خوب از همون اول با بنزین راحت روشن نمیشد (فقط اول صبح ؛ و خودم هم خیلی رو این موضوع حساس بودم ) ولی با گاز راحت روشن میشد . برای همین همیشه با گاز روشن میکردم , تا این اواخر وقتی ماشین رو با گاز یا بنزین روشن میکردم صدای انفجار ( تققققق) میداد و دلم هوری میریخت پایین :41:؛ تعمیرگاه که بردم تو این دوماه این موارد ذیل رو عوض کردم ؛
1- وایر
2- شمع
3- فیلتر هوا
4- فیلر گیری
5- کویل
که بعد رو بنزین دیگه صدای انفجار ( عطسه ) نمیداد. اما رو گاز هنوز صدای تق بود اما خوشبختانه نه با شدت زیاد مثل قبل!
6- لوله اگزوز (چند روز پیش صدا ماشین بد شده بود تعمیرگاه اگزوز سازی رفتم و جعبه اگزوز داخلش زنگ زده بود اونم عوض کردم)
خلاصه دو سه روز هست دیگه رو گاز هم صدای انفجار نمیده اما بازم رو بنزین راحت روشن نمیشه (فقط اوایل صبح )و فقط رو گاز راحت روشن میشه !
نمیدونم آیا یک قطعه دیگه خراب هست که باید عوض بشه ؟ و اگه عوض نشه باز شروع به عطسه میکنه و قطعات دیگر زودتر از موعد خراب میکنه؟
ممنون میشم نظرتون بگید. با تشکر

negar42
05-03-2012, 23:28
منم همین مشکل رو داشتم ولی بعد از نعویض شمع ها مشکلم به کلی برطرف شد البته روشن نشدن خوب در هوای سرد مشکل همه پراید هاست البته یه مشکلم ممکنه باشه که برای من پیش اومده بود وماشینم رو بنزین روشن نمیشد اون مشکل این بود که داخل اگزوزم یخ زده بود ومانع خارج شدن دود از ماشین میشد که تو صبح اصلا روشن نمیشد ویا خیلی اذیت میکرد که البته الان بهتر شده وحل شده یه امتحان بکنید شاید حل شد
سلام آقا ابوالفضل
این کار رو هم تازگیها انجام دادم جعبه اگزوز داخلش زنگ زده بود و یک جدید خریدم که قیمتش 38 تومان شد. اما مشکل هنوز رفع نشده ، و صبح رو بنزین خوب روشن نمیشه !:41:ولی رو گاز راحت روشن میشه ؛ ( داداشم میگه اینقدر حساس نباش این ماشین داره مثل ساعت کار میکنه ) اما خودم دوست دارم مشکل رفع بشه تا بعدا باز صدای انفجار نده و قطعات زودتر از موعد خراب نشه !

camaro lt
06-03-2012, 00:21
سلام آقای Camaro Itخیلی ممنون از توجه و راهنمایتون ؛اتفاقا همون اوایل که ماشین رو تعمیرگاه بردم .....
سپاسگزارم.
اين مشكل رو سوال كردم و همون جواب خود من رو دادن. البته الان به يك نكته ديگه هم ميتونم اشاره كنم و اون همين مسئله بد روشن شدن موتور با بنزين در صبح است. اين مشكل براي خيلي از خودروها چه كاربراتوري و يا انژكتوري رخ ميده و علت اونم درست عمل نكردن سيستم ساسات و يا تغذيه اضافي سوخت هست.
توي مدلهاي خودرو كاربراتوري قديمي مثل پيكان، ساسات دستي بوده و با تنظيم دستي اون ميشد مقدار سوخت رو كم و زياد كرد.( در واقع بسته شدن يك دريچه اضافي در ورودي هوا به كاربراتور اين تناسب سوخت و هوا را بهم زده و مقدار سوخت نسبت به هوا بيشتر ميشد) . در مدلهاي ديگه خودرو مثل پرايد كاربراتوري اين سيستم ساسات بصورت اتوماتيك عمل ميكرد كه تلفيقي از پنوماتيك( فشار هوا) و حرارت موتور و جريان آب گرم بود. اگر اين تنظيم بهم ميخورد بايد دوباره تنظيم ميشد و بر اساس مقدار حرارت محيطي كه موتور بايد استارت ميخورد تنظيم مجدد انجام ميشد.
در مدلهاي انژكتوري اين كار به عهده سيستم تنظيم سوخت خودرو قرار داره كه بر اساس مقدار حرارت محيط و فشار هوا اين كار رو انجام ميده. من احتمال ميدم اين تنظيم در پرايد شما بهم خورده و با دستكاري كه روي مدارات سوخت و متعلقات اون شده استپر و سنسور دريچه گاز درست عمل نكرده و در نهايت خطاهايي به كامپيوتر فرستاده و حالا اون خطاها مبناي كار روشن شدن خودرو شده. شما تمام مسير جريان برق احتراقي خودرو را نو كرديد كه شامل واير شمعها، كوئل الكترونيكي و خود شمعهاست. پس فقط موردي كه باقي مانده تنظيم زمان احتراق و مقدار پاشش سوخت هست. بايد براي تنظيم مجدد پيش يك تنظيم موتوري وارد ببريد. اين قضيه رو تقريبا توي چند تا پژو 406 و پرشيا ديدم و بدون نياز به تعويض قطعه و صرفا با رفع خطاها و بارگذاري مجدد برنامه احتراق مشكل حل شد.
در هر صورت اين مطلب را فراموش نكنين كه خودروهاي انژكتوري بخاطر وجود سيستم احتراق الكترونيكي خيلي حساس بوده و دستكاري افراد ناآشنا و نا وارد به راحتي ميتونه همه چيز رو بهم بريزه. بخاطر همين در نهايت رفع عيب هم بايد توسط فردي مطلع از اين سيستم و با تجربه كافي انجام بشه. سعي كنين پيش افرادي كه صرفا با به دست گرفتن يك آچار سعي در رفع عيب دارند نرويد. اين كار جز اتلاف هزينه و خرابتر شدن وضعيت فايده ديگه اي نداره.

becareful
06-03-2012, 09:55
سپاسگزارم.
اين مشكل رو سوال كردم و همون جواب خود من رو دادن. البته الان به يك نكته ديگه هم ميتونم اشاره كنم و اون همين مسئله بد روشن شدن موتور با بنزين در صبح است. اين مشكل براي خيلي از خودروها چه كاربراتوري و يا انژكتوري رخ ميده و علت اونم درست عمل نكردن سيستم ساسات و يا تغذيه اضافي سوخت هست.
توي مدلهاي خودرو كاربراتوري قديمي مثل پيكان، ساسات دستي بوده و با تنظيم دستي اون ميشد مقدار سوخت رو كم و زياد كرد.( در واقع بسته شدن يك دريچه اضافي در ورودي هوا به كاربراتور اين تناسب سوخت و هوا را بهم زده و مقدار سوخت نسبت به هوا بيشتر ميشد) . در مدلهاي ديگه خودرو مثل پرايد كاربراتوري اين سيستم ساسات بصورت اتوماتيك عمل ميكرد كه تلفيقي از پنوماتيك( فشار هوا) و حرارت موتور و جريان آب گرم بود. اگر اين تنظيم بهم ميخورد بايد دوباره تنظيم ميشد و بر اساس مقدار حرارت محيطي كه موتور بايد استارت ميخورد تنظيم مجدد انجام ميشد.
در مدلهاي انژكتوري اين كار به عهده سيستم تنظيم سوخت خودرو قرار داره كه بر اساس مقدار حرارت محيط و فشار هوا اين كار رو انجام ميده. من احتمال ميدم اين تنظيم در پرايد شما بهم خورده و با دستكاري كه روي مدارات سوخت و متعلقات اون شده استپر و سنسور دريچه گاز درست عمل نكرده و در نهايت خطاهايي به كامپيوتر فرستاده و حالا اون خطاها مبناي كار روشن شدن خودرو شده. شما تمام مسير جريان برق احتراقي خودرو را نو كرديد كه شامل واير شمعها، كوئل الكترونيكي و خود شمعهاست. پس فقط موردي كه باقي مانده تنظيم زمان احتراق و مقدار پاشش سوخت هست. بايد براي تنظيم مجدد پيش يك تنظيم موتوري وارد ببريد. اين قضيه رو تقريبا توي چند تا پژو 406 و پرشيا ديدم و بدون نياز به تعويض قطعه و صرفا با رفع خطاها و بارگذاري مجدد برنامه احتراق مشكل حل شد.
در هر صورت اين مطلب را فراموش نكنين كه خودروهاي انژكتوري بخاطر وجود سيستم احتراق الكترونيكي خيلي حساس بوده و دستكاري افراد ناآشنا و نا وارد به راحتي ميتونه همه چيز رو بهم بريزه. بخاطر همين در نهايت رفع عيب هم بايد توسط فردي مطلع از اين سيستم و با تجربه كافي انجام بشه. سعي كنين پيش افرادي كه صرفا با به دست گرفتن يك آچار سعي در رفع عيب دارند نرويد. اين كار جز اتلاف هزينه و خرابتر شدن وضعيت فايده ديگه اي نداره.

يه چيزايي ياد گرفتيم.
جمله آخر فك كنم گمراهشون كنه و ندونن كجا ببرن اول و آخر. بهتره به تعميرگاهي مراجعه بشه كه حداقلش سردرش نوشته باشه تعميرات ecu و كاراي آپديت و تعويض اي سي يو هم وارد باشن نه تنظيم موتوري ها.

alipencia
06-03-2012, 10:03
عزیزان متخصص لطفا سوال صفحه قبل منو جواب بدید

sourena
06-03-2012, 10:29
سلام رفقا....یه پراید دارم که قبلا گفتم در حالت کم گاز دور موتور میاد پایین...بردم مکانیکی با تمیز کردن استپر حل شد...دو تا سوال دارم حالا...
منظور از فیلرگیری و فایدش چیه؟
بعد اینکه مکانیک محفظه بالای سوپاپ رو باز کرد به طرز وحشتناکی کثیف بود انگار قیر ریختن توش...گفت برای تمیز کردن ۳ لیتر گازوئیل بریز...بعد ماشین رو ۲ ۳ ثانیه روشن کن...بعد خالی کن و روغن ۱۰ معمولی بریز...دوباره چند ثانیه روشن کن...بعد روغن رو خالی کن و روغن اصلی رو بریز...این کار اصولیه به نظرتون؟اگر نیست چه راه حلی داره؟گفت از این پاک کننده ها نریز چون ماشین صدا میافته...

خدارو شکر که مشکلت حل شد :11:

فیلرگیری برای تنظیم سوپاپهای ماشین هست!

اینجارو بخونی کامل متوجه میشی
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

متاسفانه تا به حال چنین روشی رو ندیدم!!! یک کمی هم عجیبه

alipencia
06-03-2012, 14:27
خدارو شکر که مشکلت حل شد :11:

فیلرگیری برای تنظیم سوپاپهای ماشین هست!

اینجارو بخونی کامل متوجه میشی
([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

متاسفانه تا به حال چنین روشی رو ندیدم!!! یک کمی هم عجیبه

غیر این راه حل دیگه واسه پاک سازی نیست؟به نظر من هم عجیبه!!:18:

heinrich_himmler
06-03-2012, 15:12
افزايش قيمت برخي مواد اوليه باعث شده يك سري توليد كننده هاي روغن موتور يك ماده رو كه كارش در روغن رسوب زدايي بوده حذف كنند! اين عامل باعث رسوب رسوبات در موتور و به خصوص محفظه سوپاپ ميشه كه اگر خيلي حاد بشه راهي جز تميز كردنش نيست. يكي از راهها و در واقع ساده ترين راهش همينه. راه ديگش اينه كه درب سوپاپ باز شه و با گازوئيل كاملا شستشو داده بشه البته در حالي كه روغن موتور قبلا تخليه شده و در همين حين اجازه داده بشه كه گازوئيل يا بنزين به آرامي و از مجراهاي موتور وارد محفظه ميل لنگ بشه و پرش كنه (روغن موتور قبلا كاملا تخليه و پيچ كارتر هم بسته بشه) بعد از يك ساعت پيچ كارتر باز و كل گازوئيل تخليه بشه و در اخر مجددا با يك ليتر گازوئيل يا بنزين از بالا يه شستشوي سطحي داده و از پايين در حالي كه پيچ كارتر بازه تخليه كنيد. سپس موتور رو به آرامي با 4 تا 5 ليتر روغن موتور معمولي يا فله پر كرده و تخليه كنيد و در آخر يك روغن موتور معمول رو استفاده كرده و بعد از طي مسافت 500 كيلومتر عوضش كنيد و توجه كنيد در طي مراحل شستشو به هيچ وجه خودرو رو روشن نكنيد.

abolfazl12345
06-03-2012, 17:11
سلام آقا ابوالفضل
این کار رو هم تازگیها انجام دادم جعبه اگزوز داخلش زنگ زده بود و یک جدید خریدم که قیمتش 38 تومان شد. اما مشکل هنوز رفع نشده ، و صبح رو بنزین خوب روشن نمیشه !:41:ولی رو گاز راحت روشن میشه ؛ ( داداشم میگه اینقدر حساس نباش این ماشین داره مثل ساعت کار میکنه ) اما خودم دوست دارم مشکل رفع بشه تا بعدا باز صدای انفجار نده و قطعات زودتر از موعد خراب نشه !
سلام
یک کاری نیز هست که میتونید در هنگام روشن کردن درصبح اینه که 4 دفعه کلید رو بچرخونید و رو acc وخاموش کنید ودر 5 مین دفعه استارت بزنید تا فشار بنزین برای روشن شدن مناسب بشه (البته این حرف از طرف یک کارشناس سایپا است )امتحان کنید امیدوارم مشکلتون حل بشه البته دیر روشن شدن رو بنزین به هیچ وجه موجب صدای انفجار نمیشه وصدای انفجار به برق ماشین مربوطه

pcstar
06-03-2012, 17:37
سلام دوستان من یه ماشین پراید گرفتم خیلی پایینه میخوام ارتفاشو بیارم بالا میشه توضیح بدید چجوری باید ارتفاعشو بالا اورد ؟چقدر خرج داره؟بعضی وقتا میگیره به زمین

sourena
06-03-2012, 17:53
سلام دوستان من یه ماشین پراید گرفتم خیلی پایینه میخوام ارتفاشو بیارم بالا میشه توضیح بدید چجوری باید ارتفاعشو بالا اورد ؟چقدر خرج داره؟بعضی وقتا میگیره به زمین

مبارکت باشه دوست عزیز. چرخش بچرخه برات.

شما باید بری پیش اونایی که کار جلوبندی و کمک فنر انجام میدن ، ازشون بخوای ارتفاع ماشین رو تنظیم کنن :20:

ماشین تکون تکون هم میخوره؟

به احتمال زیاد یا فنرهارو بادگیری کردن یا بریدن! در هر صورت شما باید 4تا فنر بخری (در صورتی که کمکهارو پوسته نزده باشن) ببری بدی بندازن رو ماشین.

اجرتها در شهرها و حتی مناطق مختف فرق داره. من اطلاعی از اجرتها ندارم متاسفانه :46:

Mahdi/s
06-03-2012, 19:17
مبارکت باشه دوست عزیز. چرخش بچرخه برات.

شما باید بری پیش اونایی که کار جلوبندی و کمک فنر انجام میدن ، ازشون بخوای ارتفاع ماشین رو تنظیم کنن [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

ماشین تکون تکون هم میخوره؟

به احتمال زیاد یا فنرهارو بادگیری کردن یا بریدن! در هر صورت شما باید 4تا فنر بخری (در صورتی که کمکهارو پوسته نزده باشن) ببری بدی بندازن رو ماشین.

اجرتها در شهرها و حتی مناطق مختف فرق داره. من اطلاعی از اجرتها ندارم متاسفانه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]ســلام....برع س اش هم میگی...بخوای به قول جوونا ارتفاع بزنی چیکار باید کرد...ارتفاع روتینش چقدر باشه خوبه ...برای اونم باید فنر خرید یا نه.....قیمت تهرانم بگید ممنون...برای 405
راستی ماینه فنی هم فکر میکنم گیر میده اره..؟؟
البته فکر میکنم جای این پست ام اینجا نیست اما این پست دوستمون رو دیدم دیگه پرسیدم..ممنون.

sourena
06-03-2012, 19:43
ســلام....برعکس اش هم میگی...بخوای به قول جوونا ارتفاع بزنی چیکار باید کرد...ارتفاع روتینش چقدر باشه خوبه ...برای اونم باید فنر خرید یا نه.....قیمت تهرانم بگید ممنون...برای 405
راستی ماینه فنی هم فکر میکنم گیر میده اره..؟؟
البته فکر میکنم جای این پست ام اینجا نیست اما این پست دوستمون رو دیدم دیگه پرسیدم..ممنون.

اگر اشتباه نکنم فنرهای عقب 405 رگلاژی هست و با پیچ بالا پایین میشه .. ..

از قیمتها اصلا خبر ندارم ! ولی تو تهران ، خدا ترین ارتفاع زن رو سراغ دارم که میتونم آدرس و شمارش رو بدم بهت.

شما اگر یه جفت فنر race بخری ، و کمکهارو هم بدی براتون کوتاه کنن (پوسته بزنن) ، بهترین کاره :46:

Mahdi/s
06-03-2012, 20:01
اگر اشتباه نکنم فنرهای عقب 405 رگلاژی هست و با پیچ بالا پایین میشه .. ..

از قیمتها اصلا خبر ندارم ! ولی تو تهران ، خدا ترین ارتفاع زن رو سراغ دارم که میتونم آدرس و شمارش رو بدم بهت.

شما اگر یه جفت فنر race بخری ، و کمکهارو هم بدی براتون کوتاه کنن (پوسته بزنن) ، بهترین کاره [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]که اینطور ..ممنون...فنر ریس برای جلو دیگه../؟؟
پوسته زدن همون کوتاه کردنه..؟؟ ....بعد گفتی بهترین کاره...غیر از این چه کاری میکنن.؟؟ بعد بهترین ارتفاع چند سانته؟؟؟ که به این دست اندازها گیر نکنه..
بعد اینکه ماینه فنی چی اطلاع دارید...گیر میدن ..گیرشون چجوریه..با عکس امام(اسکناس:31:) حل میشه..

sourena
06-03-2012, 21:15
که اینطور ..ممنون...فنر ریس برای جلو دیگه../؟؟
پوسته زدن همون کوتاه کردنه..؟؟ ....بعد گفتی بهترین کاره...غیر از این چه کاری میکنن.؟؟ بعد بهترین ارتفاع چند سانته؟؟؟ که به این دست اندازها گیر نکنه..
بعد اینکه ماینه فنی چی اطلاع دارید...گیر میدن ..گیرشون چجوریه..با عکس امام(اسکناس:31:) حل میشه..

فنر برای جلو ... عقب باید رگلاژی باشه ! برای سمند رو میدونم رگلاژیه...

پوسته که میزنن ، فنر رو کوتاه میکنن و با دستگاه تراش درستش میکنن و اینکار باعث میشه ماشین تکون تکون الکی نخوره :46:

من از اندازه ارتفاع اطلاعی نداره .... ولی از نظر من بهترین ارتفاع ، ارتفاعیه که ماشین خش خش کنه رو زمین :31:
در کل ... از نظر من ، هرچی پایینتر ، بـــهتر !

معاینه فنی تا یه حدی رو گیر نمیده .. ولی اگه شدید باشه باید بری درست کنی بعد ببری معاینه بگیری بعد دوباره بیاری پایین!

روشهای کوتاه کردن فنر تا جایی که دیدم ... یکی داغ کردن و جمع کردنشه ... یکی بریدنشه ... یکی هم تعویض فنر! آخری بهتره ... چون میتونی بذاری کنار فنر اصلی رو ... موقع معاینه تعویض کنی...

farshid_civil
07-03-2012, 19:00
با سلام
چند روزی بود ماشینم خوب استارت نمی خورد (پراید مدل 82-کاربرات) 4 تا شمعشو عوض کردم، کاربراتشم بیرون اوردن تمیز کردن، تسمه تایمینگشم عوض کردم، چند روز خوب بود ولی دیروز ماشینو روشن کردم تا گرم شه، ولی یدفه خاموش شد! استارت زدم روشن شد و مشکلی نداشتم بعدش، ولی امروز هر چی استارت زدم روشن نشد! مجبور شدم یه هل کوچیک بدم تا روشن شه
مشکل از کجاست؟

dash_mehdi
07-03-2012, 20:37
با سلام
چند روزی بود ماشینم خوب استارت نمی خورد (پراید مدل 82-کاربرات) 4 تا شمعشو عوض کردم، کاربراتشم بیرون اوردن تمیز کردن، تسمه تایمینگشم عوض کردم، چند روز خوب بود ولی دیروز ماشینو روشن کردم تا گرم شه، ولی یدفه خاموش شد! استارت زدم روشن شد و مشکلی نداشتم بعدش، ولی امروز هر چی استارت زدم روشن نشد! مجبور شدم یه هل کوچیک بدم تا روشن شه
مشکل از کجاست؟

استپر موتور باید عوض بشه

sourena
07-03-2012, 20:55
با سلام
مشکل از کجاست؟

عزیزجان ... با هل روشن نکن ! امکان داره تسمه تایم رد کنی و تایمینگ موتورت به هم بریزه ....

من احتمال مبدم باطریت باشه!

dash_mehdi
07-03-2012, 20:57
عزیزجان ... با هل روشن نکن ! امکان داره تسمه تایم رد کنی و تایمینگ موتورت به هم بریزه ....

سورنا جان اگر مشکل برقی باشه استارت نمی خوره عزیز.:20:

sourena
07-03-2012, 20:59
سورنا جان اگر مشکل برقی باشه استارت نمی خوره عزیز.:20:

ماشین خودم چند هفته پیش .. استارت میخورد روشن نمیشد :)

فهمیدم باطری فاسد شده! به باطری ساز گفتم ، گفت گاهی اینجوری میشه :13:

در هر حال بنده احتمال دادم :46:

ممنون که حواست بود :11:

چون برای خودم به تازگی اتفاق افتاده گفتم به دوستمون:20:

farshid_civil
07-03-2012, 21:19

مبدم باطری? منظورتون مبدله؟
باطریمو سال پیش عوض کردم
چیکار باید بکنم؟

ria1365
07-03-2012, 22:56
سلام
منم همین مشکلو داشتم اما برا من 405
بعد 5 دقه امپر به سقف میچسبید یه دودی ازش در میومد که نگو ابشم درجا تموم میرفت بردم گفتن واشر سرسیلندره راس میگفتن باز که کردن دیدم اوه بیا ببین چه خبره بعد عوض کردن واشر و کلی هزینه درس شد.

total_overdose
08-03-2012, 12:52
استپر موتور باید عوض بشه
دوست عزیز ماشین ایشون کاربرات هست :46:
به احتمال زیاد مشکل یا از فسمت برق رسانی مقل دلکو و... هست و یا همون تنظیمات کاربرات!
در هر صودت ببرین پیش همون مکانیک که کاربرات رو تنظیم کرده :20:

lovely_killer
08-03-2012, 13:02
سلام دوستان

این پراید ما 120km/h بیشتر میرم صدای بوقش در میاد. بد رو اعصابه :2:. چطوری میشه اینو قطعش کرد یا میشه مثلا بردش رو 140؟

dash_mehdi
08-03-2012, 13:16
سلام دوستان

این پراید ما 120km/h بیشتر میرم صدای بوقش در میاد. بد رو اعصابه :2:. چطوری میشه اینو قطعش کرد یا میشه مثلا بردش رو 140؟

ببرید پیش باطری ساز دو سوته درست میکنه:20:

mr_khodaei2008
08-03-2012, 13:26
سلام

اقا شمع های تک پلا تینه و 2 یا 3 یا 4 پلاتینه چه فرقی دارن و ایا میشه 2 یا 3 پلاتینه را روی خودروهای سواری مثلا پراید استفاده کرد براش مشکلی نداره؟

dash_mehdi
09-03-2012, 11:58
سلام

اقا شمع های تک پلا تینه و 2 یا 3 یا 4 پلاتینه چه فرقی دارن و ایا میشه 2 یا 3 پلاتینه را روی خودروهای سواری مثلا پراید استفاده کرد براش مشکلی نداره؟

شمع های چند پلاتینه قدرت جرقه و انفجار رو بالا میبره و بیشتر به درد خودرو هایی که محفظه احتراق کوچک تری دارند مانند 206 میخوره اما مصرف سوخت رو بالا می بره.
روی پراید هم میشه گذاشت اما توصیه نمیشه.

kasra2002
09-03-2012, 20:06
ممنون از دوستان

---------- Post added at 02:48 PM ---------- Previous post was at 02:43 PM ----------

سلام
مشکل از سنسور باک یا همون شناور و بقولی توباکی هست که با تعویض درست میشه ایا مقدار بنزین رو درست نشون میده؟

---------- Post added at 08:05 PM ---------- Previous post was at 08:01 PM ----------

سلام

من شنیدم که فقط دو پلاتینه و نه بیشتر و نه کربن سوزنی برای ماشین بهتره چون نس اصلی تر هم هست
و از امتحانش هم راضی بودم البته برای 206 اینو نمی گن و تک پلاتین رو بیشتر میدونن

---------- Post added at 08:06 PM ---------- Previous post was at 08:05 PM ----------

ببرید پیش باطری ساز دو سوته درست میکنه:20:
توصیه میکنم برای حفظ سلامتی با وجود این جنس و جاده ها با پرید بیشتر از 120 نرونید

D r i v e r
10-03-2012, 13:38
شمع های چند پلاتینه قدرت جرقه و انفجار رو بالا میبره و بیشتر به درد خودرو هایی که محفظه احتراق کوچک تری دارند مانند 206 میخوره اما مصرف سوخت رو بالا می بره.
روی پراید هم میشه گذاشت اما توصیه نمیشه.
شمع های چند پلاتینه قدرت جرقه رو بالا نمیبرن
انفجار بهتری هم ندارن
حتی شاید قدرت جرقشون هم کمتر باشه
تنها مزیتی که دارن اینه که عمر نسبتا بیشتری خواهند داشت :)

من شنیدم که فقط دو پلاتینه و نه بیشتر و نه کربن سوزنی برای ماشین بهتره چون نس اصلی تر هم هست
شمع های سوزنی میتونن جرقه بهتری ارائه کنن پلاتین هم فقط برای عمر هست و نه چیز دیگه :)

rami_hemi
11-03-2012, 16:02
بهرته به جای چند پلاتینه ها از شعمهای سوزنی ایردیوم استفاده کنید در ضمن تنها شمع جوابگوی جرقه بهتر نیست کیفیت وایر و کوئل با کیفیت بالا که بتونه جرقه بهتری رو ایجاد کنه تا ماشین هم مصرف کمتری داشته باشه هم روانتر کار کنه .

Mahdi/s
11-03-2012, 19:33
سلام..
ممنون بابت توضیحات تک تکتون...
فقط میشه بی زحمت از این شمع ها عکس هم بزارید یا مارکی رو معرفی کنید چون در شُرُف شمع خریدنم..چیزه زیادی نمیدونم..شنیدم بوش خوبه....
ممنون.

dash_mehdi
11-03-2012, 19:48
سلام..
فقط میشه بی زحمت از این شمع ها عکس هم بزارید یا مارکی رو معرفی کنید چون در شُرُف شمع خریدنم..چیزه زیادی نمیدونم..شنیدم بوش خوبه....
ممنون.

شمع دو پلاتینه برای پراید خوبه
ولی چون استفاده نکردم مارک خوبش رو نمیدونم

abolfazl12345
11-03-2012, 21:19
سلام دوستان

گه صفحه کیلومتر رو کلا در بیاری (5تا پیچ بیشتر نیست بعد 4تا دیگه)البته کیلومتر دارای سیم یا برقی میباشد مانده به مدل ماشین اونم باید جدابشه تا راحت بیرون بیاد و اگر به برد پشت نگاه کنی سمت چپ بالا یه بلندگو هست که ممیتونی حذفش کنی وراحت بشی وبه نظرم پراید قابلیت سرعت بیشتر از 120 رو نداره وباجریمه های سنگین بهتره بزاری همون جور بمونه
موفق باشی

abolfazl12345
11-03-2012, 22:13
برو به تایپک مشاوره خرید خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

D r i v e r
12-03-2012, 17:32
سلام..
ممنون.

مارک هم دنسو ، NGK ، بوش و ...
دنسو گیر آوردی بگیر
من الان قیمت دقیق ندارم
ولی دستی 80 - 5 تومن باید باشه :)
اگه مصرف خاصی ندارین لزومی نداره خریدشون ;)

pcstar
12-03-2012, 21:38
اقا یه پراید گرفتم چراغ check همش روشنه به نظرتون مشکل ا ز کجا میتونه باشه!مشکلی هم نداشته تا حالا منم اهمیتی ندادم.مهمه یا مهم نیست بعدن مشکلی پیش نیاد واسم؟

D r i v e r
12-03-2012, 23:10
اقا یه پراید گرفتم چراغ check همش روشنه به نظرتون مشکل ا ز کجا میتونه باشه!مشکلی هم نداشته تا حالا منم اهمیتی ندادم.مهمه یا مهم نیست بعدن مشکلی پیش نیاد واسم؟
اینطوری نمیشه گفت
بهتره ببرین و دیاگ بزنین که مشخص بشه مشکل از کجاست
چون خیلی جاها هست که ممکن هست باعث روشن شدنه چراغ چک بشه

vmali
14-03-2012, 18:29
سلام کسی از لوک پاترول سر در میاره اگر میاره راهنمایی کنید لوک جا زدم تا یک مسافتی رو میرم خودش می چرخه از حالت free به lock میره و اینکه اموزش تصویری دارید برام بزارید ممنونم.

kasra2002
17-03-2012, 17:07
سلام یه مشکل بزرگ فوری دارم لطفا
پرشیا مدل 87 دارم
دمای ماشین به 90 که میرسه چراغ اب و استاپ روشن میشه
و وقتی فن خاموش شد دوباره خاموش میشه
فن در دور آرام کار نمیکنه و فقط دور تند یکی از فن ها کار می کنند
مهره سبز رنگ رو عوض کردم دوتا مهره بیشتر نداره
رله هام سالمند و و فن ها هم سالمند با چکی که کردم متوجه شدم که رله اولی یعنی اونی که فن دور ارام رو راه میندازه که سری میکنه برق فرمان نمی گیره یعنی بصورت دستی همه چیز طبیعی کار میکنه شما می گید چکار کنم
در ضمن اگر نقشه راهنمای مدارشو دارید لطفا برام بذارید
خیلی عجله ایه
ممنون

Mahdi/s
19-03-2012, 11:48
ســلام...
لاستیک دوره در رو میخواستم عوض کنم با چه چسبی میچسبونن...چسب مایع رازی خوبه یا چسب آهن یا نه چسب خاصیه../؟

ashe405
19-03-2012, 13:36
سلام آشنایان ناشناس
شاید چند ماه هیچ مشکلی نداشته باشه
اما در زمان نامناسب کم میاره خاموش میشه و تا دور موتور حسابی کم نشه روشن نمیشه
لطفا نظر بدید

camaro lt
20-03-2012, 16:39
ســلام...
لاستیک دوره در رو میخواستم عوض کنم با چه چسبی میچسبونن...چسب مایع رازی خوبه یا چسب آهن یا نه چسب خاصیه../؟
لاستيكها معمولا با خار فشاري مخصوص خودشون چسبيده ميشه. اگر حتما با چسب ميخواهيد ، بهترين گزينه چسب آهن يا چسب موكت هست. هر دو سطح مورد نظر بايد تميز و عاري از چربي و خاك و غبار باشه. به هر دو سطح مقدار مناسبي چسب بماليد و مدت 5 دقيقه يا كمي بيشتر صبر كنين تا كمي چسب خودشو بگيره. بعد لاستيك رو بچسبانيد و البته تحت فشار باشه بهتره. اين كار رو زماني انجام بديد كه دماي هوا متناسب باشه( حدود 25 تا 30 درجه) و البته بعد از چسباندن حداقل 12 ساعت ماشين حركت نكنه تا احيانا كنده بشه.

kasra2002
22-03-2012, 19:01
سلام یه مشکل بزرگ فوری دارم لطفا
پرشیا مدل 87 دارم
دمای ماشین به 90 که میرسه چراغ اب و استاپ روشن میشه
و وقتی فن خاموش شد دوباره خاموش میشه
فن در دور آرام کار نمیکنه و فقط دور تند یکی از فن ها کار می کنند
مهره سبز رنگ رو عوض کردم دوتا مهره بیشتر نداره
رله هام سالمند و و فن ها هم سالمند با چکی که کردم متوجه شدم که رله اولی یعنی اونی که فن دور ارام رو راه میندازه که سری میکنه برق فرمان نمی گیره یعنی بصورت دستی همه چیز طبیعی کار میکنه شما می گید چکار کنم
در ضمن اگر نقشه راهنمای مدارشو دارید لطفا برام بذارید
خیلی عجله ایه
ممنون
ممنون از شما با 100 تومن درست شد
عجب نمایندگی دزدیه
معروفه به این کار باورم شد

yoosef_st
23-03-2012, 18:16
سلام.
روآ سال دوگانه سوز دارم
دیروز بعد از یکی دو هفته گاز زدم
همون موقع وقتی میذاشتم روی گاز، یه صدای بوقی از پشت ماشین شنیده میشد
که وقتی گاز میدادم قطع میشد
پام رو از روی گاز برمیداشتم باز میومد.
امروز باز گذاشتم روی گاز این جریان نبود.
مشکل از چی میتونه باشه؟
آیا اصلا مشکلی هست؟

chelseafc1
24-03-2012, 10:54
سلام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
چند روزه که ماشینم موقع حرکت صدای عجیبی میده
وقتی که راه میفته یه صدای لرزش از سمت راننده شنیده میشه ، فکر کنم از طرف کمک فنرا باشه
به تعمیر کار نشون دادم گفت مشکلی نیست ، البته تعمیرکارای شهر ما زیاد حرفه ای نیستن ، معمولا برای مشکلات اساسی باید بریم شهرای دیگه

ماشین 405 ـه

kasra2002
24-03-2012, 11:00
سلام.
روآ سال دوگانه سوز دارم
دیروز بعد از یکی دو هفته گاز زدم
همون موقع وقتی میذاشتم روی گاز، یه صدای بوقی از پشت ماشین شنیده میشد
که وقتی گاز میدادم قطع میشد
پام رو از روی گاز برمیداشتم باز میومد.
امروز باز گذاشتم روی گاز این جریان نبود.
مشکل از چی میتونه باشه؟
آیا اصلا مشکلی هست؟

سلام شما شیر کپسولتونو چک کنید و در صورت لزوم باز و بسته کنید شاید حل شه اگه بوی گاز حس می کنید سریع مراجعه کنید
ممنون

mohammadkj
24-03-2012, 11:51
سلام یه پراید دوگانه 86 دارم دور موتورش تو چند وقتی هست بالا رفته سیمگاز و استپرشو هم عوض کردم درست نشده مشکل از کجاش میتونه باشه ؟

8311580
25-03-2012, 09:03
سلام پراید74 دارم که هر از مدت 30 ثانیه دل میزنه شمعها و وایرها نو کردم اثر نداشت لطفا کمک نمایید تشکر

kasra2002
25-03-2012, 09:12
سلام یه پراید دوگانه 86 دارم دور موتورش تو چند وقتی هست بالا رفته سیمگاز و استپرشو هم عوض کردم درست نشده مشکل از کجاش میتونه باشه ؟
اگه با تعویض استپر و تنظیم کامل درست نشد و مطمئیند که دیاگ ایروری نشون نمیده سنسور rpm رو چک کنید ممکنه مشکل حل شه البته نگفتید که روی گاز ایجوریه یا بنزین و یا هردو؟

---------- Post added at 10:12 AM ---------- Previous post was at 10:09 AM ----------

سلام پراید74 دارم که هر از مدت 30 ثانیه دل میزنه شمعها و وایرها نو کردم اثر نداشت لطفا کمک نمایید تشکر
چون پراید شما کاربراتوریه صافی و پمپ بنزین و کاربراتور رو چک کنید مخصوصا پمپ بنزین اگه کثیف یا ضعیف شه ایجوریه

8311580
25-03-2012, 09:42
سلام من بطور دستی برای اینکه شتاب ماشین پراید کاربراتوری بهتر بشه پیچ دلکو را شل کردم تا دور موتور متعادل شد و دلکو را کمی چرخاندم و هنگام شتاب گیری موتور غرغر نمیکرد تا بهتر شد ولی مطمئن نیستم درست تنظیم شده راهنمایی نمایید چطور بدون چراغ آنرا تنظیم نمایم

kasra2002
26-03-2012, 09:49
سلام من بطور دستی برای اینکه شتاب ماشین پراید کاربراتوری بهتر بشه پیچ دلکو را شل کردم تا دور موتور متعادل شد و دلکو را کمی چرخاندم و هنگام شتاب گیری موتور غرغر نمیکرد تا بهتر شد ولی مطمئن نیستم درست تنظیم شده راهنمایی نمایید چطور بدون چراغ آنرا تنظیم نمایم
اساتید راهنمایی می کنند فقط تنظیم اوانس و ریتارد به این نکته توجه کنید که موقع خاموش کردن موتور دیر خاموش نشه و میگن که باید وقتی خاموش می کنید یه کم موتور به عقب بر گرده ولی دقیقشو فراموش کردم مواظب باشید که با زیاد شل و سفت کردن دلکو نشکنه

kasra2002
26-03-2012, 09:56
سلام دوستان از وقتی که مجبور شدم پرشیا رو به نمایندگی افتضاح فلان ببرم برای مشکل سیم کشی فن نمیدونم چرا ماشین اونجوری که باید جون نداره و بعضی وقتا هم توک بد جوری می خوره آیا باز کردن و بستن ecu تنظیمشو به هم میزنه چکار کنم
ممنون

heinrich_himmler
26-03-2012, 13:55
سوكت پتانسيومتر دريچه گاز رو در بيار و با اسپري شستشو دهنده مدارات الكتريكي تميزش كن و يه سمباده نرم هم به سوكت و كانكتورش بزن.

---------- Post added at 02:51 PM ---------- Previous post was at 02:48 PM ----------

3 تا احتمال هست:
1. دلكو كه خودش شامل چكش برق و پلاتين و .. ميشه
2 كوئل
3. كه دوستمونم اشاره كرد كاربرات.
بايد يكي يكي چك كرد و صد البته از دلكو شروع كن.

---------- Post added at 02:53 PM ---------- Previous post was at 02:51 PM ----------

سلام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
چند روزه که ماشینم موقع حرکت صدای عجیبی میده
وقتی که راه میفته یه صدای لرزش از سمت راننده شنیده میشه ، فکر کنم از طرف کمک فنرا باشه
به تعمیر کار نشون دادم گفت مشکلی نیست ، البته تعمیرکارای شهر ما زیاد حرفه ای نیستن ، معمولا برای مشکلات اساسی باید بریم شهرای دیگه

ماشین 405 ـه
كمك فنر هرگز صدا نميده، نهايتا باعث ايجاد سر و صدا تو اعضاي ديگه ميشه، شما بايد دقيقتر مشخص كنيد كه چه صداييه و احساس مي كنيد از كجاست و چه مواقعي بيشتر ميشه.

---------- Post added at 02:55 PM ---------- Previous post was at 02:53 PM ----------

سلام دوستان از وقتی که مجبور شدم پرشیا رو به نمایندگی افتضاح فلان ببرم برای مشکل سیم کشی فن نمیدونم چرا ماشین اونجوری که باید جون نداره و بعضی وقتا هم توک بد جوری می خوره آیا باز کردن و بستن ecu تنظیمشو به هم میزنه چکار کنم
ممنون
باز كردن و بستن اي سي يو به صورت ايمن هيچ مشكلي ايجاد نمي كنه اما فايده خاصي هم جز در شرايط خاص نداره. سيم كشي فن هم هيچ ربطي به شتاب نداره و مشكل احتمالا از جاي ديگه ايه كه بايد در مورد علائم و خصوصياتش بيشتر توضيح بديد.

alipencia
26-03-2012, 14:10
با سلام دوستان ی پراید ۸۷ دارم...از همون اول گرفتم شتاب خوبی نداشت..بردم دیسک و صفحه(که اصلا صفحه نداشت) رو تعویض کردم و کشش بهتر شد ولی شتاب تغییر انچنان نکرد..میخواستم بدونم مشکل از چیه و شتاب به چه چیزهایی مربوط میشه؟
ضمنا مصرف سوخت هم خیلی بالاست پدرم رو در اورده!
چند تا نکته اینکه صافی بنزین رو عوض کردم..شمع رو ماشین دو پلاتینست که نمیدونم چقدر کار کرده..امکان داره از شمع باشه؟؟

kasra2002
26-03-2012, 14:48
با سلام دوستان ی پراید ۸۷ دارم...از همون اول گرفتم شتاب خوبی نداشت..بردم دیسک و صفحه(که اصلا صفحه نداشت) رو تعویض کردم و کشش بهتر شد ولی شتاب تغییر انچنان نکرد..میخواستم بدونم مشکل از چیه و شتاب به چه چیزهایی مربوط میشه؟
چند تا نکته اینکه صافی بنزین رو عوض کردم..شمع رو ماشین دو پلاتینست که نمیدونم چقدر کار کرده..امکان داره از شمع باشه؟؟
برای بهتر شدن شتاب و مصرف و روان کار کردن خودرو به صدای آن دقت کنید برای خودرو پراید من فیلر گیری رو هم به شما پیشنهاد میدهم

---------- Post added at 03:48 PM ---------- Previous post was at 03:44 PM ----------

-

باز كردن و بستن اي سي يو به صورت ايمن هيچ مشكلي ايجاد نمي كنه اما فايده خاصي هم جز در شرايط خاص نداره. سيم كشي فن هم هيچ ربطي به شتاب نداره و مشكل احتمالا از جاي ديگه ايه كه بايد در مورد علائم و خصوصياتش بيشتر توضيح بديد.
ببینید من (از این نمایندگی هر چیزی بر میادو ممکنه دستکاری کرده باشه)
ecu فقط فیش هاش باز شده و دوباره سر جاش خورده
از اون روز تاحالا چند بار ماشین در حرکت و مخصوصا موقع سنگین کردن دنده تا حد خاموشی توک خورد و حس می کنم با کم و زیاد کردن گاز ماشین یه کم پله ای کار میکنه (البته شاید کمبودن بنزید در موقع تحویل و کشیدن از آن در نمایندگی و عواقب بعدی آن هم باعث این مشکل باشه)

mohammadkj
27-03-2012, 00:19
[QUOTE=heinrich_himmler;6925522]سوكت پتانسيومتر دريچه گاز رو در بيار و با اسپري شستشو دهنده مدارات الكتريكي تميزش كن و يه سمباده نرم هم به سوكت و كانكتورش بزن.[COLOR="Silver"]

ممنون فقط میتونی بگی سوکت دریچه گازش کدومه و کجاست . من زیاد وارد نیستم

mostafabad2007
27-03-2012, 00:21
یه سوال پراید من یکی از دیسک های ترمزش فکر کنم تاب داره چون توی سرعت از 70 تا به بالا ترمز میگیری یه صدای خرکی از طرف راننده میاد حالا هر دوتا دیسک رو عوض کنم یا فقط یکیشو عوض کنم درست میشه
بعد یه سوال دیگه فرمونشو درجا بازی میکنی صدای تق تق میده این از چیشه

kasra2002
27-03-2012, 09:47
یه سوال پراید من یکی از دیسک های ترمزش فکر کنم تاب داره چون توی سرعت از 70 تا به بالا ترمز میگیری یه صدای خرکی از طرف راننده میاد حالا هر دوتا دیسک رو عوض کنم یا فقط یکیشو عوض کنم درست میشه
با اجازه استادان
صدا دادن امکان این رو داره که دیسک تاب نداشته و مشکل از لنت و یا قاب و سیلندر باشه
در هر حال اگر مطمئن شدید و خواستید عوض کنید دیسک اونطرفی رو چک کنید اگر سالمه نازک نشده و یا خط عمیق بر نداشته فکر نمی کنم مشکلی پیش بیاره
اگر صدای فرمون از بالا و کم مثل حالت پلاستیک باشه از زیر غربیلک فرمون و یا عصایی آن هست در غیر اینصورن خیلی جاها میتونه باشه و حتما چک کنید
ولی مخصوصا پراید سعی کنید فرمون را حتی الامکان درجا نچرخونید

heinrich_himmler
27-03-2012, 14:58
دو سه مورد رو ميشه ذكر كرد در صورتي كه ماشين ايراد كلي نداشته باشه.
1. صاحب قبلي زيادي رمانتيك با ماشين تا كرده ماشين تنبل شده
2. شمعها نبايد دو زبانه باشن، اكيوم تك زبانه بگير
3. يه فيلرگيري با توجه به وضعيت ماشين به نظر لازمه
4. ----- هوا رو چك كن و دقت كن ببين ماشين تو دور موتور بالاي 4500 راحت راه ميره يا به اصطلاح گير ميكنه (اگه تو دور موتورهاي بالاي 4000 و 5000 گير داشت يه مشكل اساسي مثل كاتاليست يا ECU داري)

---------- Post added at 03:55 PM ---------- Previous post was at 03:52 PM ----------

[QUOTE=heinrich_himmler;6925522]سوكت پتانسيومتر دريچه گاز رو در بيار و با اسپري شستشو دهنده مدارات الكتريكي تميزش كن و يه سمباده نرم هم به سوكت و كانكتورش بزن.[COLOR="Silver"]

ممنون فقط میتونی بگی سوکت دریچه گازش کدومه و کجاست . من زیاد وارد نیستم
گفتي استپر موتور رو عوض كردي درسته؟ اگه بدوني استپر موتور كجاست مي دوني يه سوكت بهش وصله و خود استپر هم به دريچه گاز وصله با توجه به همه اينها كلا دو تا سوكت به دريچه گاز وصل ميشه كه يكيش مال استپر موتوره و يكيش مال پتانسيومتر. بالايي مال استپر، پاييني مال پتانسيومتر.

---------- Post added at 03:58 PM ---------- Previous post was at 03:55 PM ----------

بيشتر فكر كنم لنت تمام كرده باشي. تاب داشتن باعث صدا نميشه باعث لرزش شديده. به هر حال و با اين اوصاف ديگه اميدي به ديسك هم نيست همون يك طرف رو عوض كن اگه خط پيدا كرده.
در مورد فرمون به احتمال قوي تلسكوپي فرمون مشكل داره و بايد عوض بشه.

soooot
27-03-2012, 15:53
سلام
اتوموبیل: 206 تیپ 2 کلاس 21
مدل: 1389
میزان کارکرد: 35000 کیلومتر
هر 5000 کیلومتر تمام فیلتر ها و روغن ماشین رو عوض کردم و ماشین هیچ وقت خرابی نداشته.
یه بار تصادف داشته که کف و لاستیک های جلو ماشین خورد به جدول و در اثر اون دو تا رینگ آلومینیومی جلو بالانس شدن و کف کارتل روغن عوض شده و سیبک و قرقری فرمون و چند تا چیز دیگه سمت راننده هم عوض شده ( حدود کیلومتر 20000 تصادف کردم )
چند روز پیش رفتم نمایندگی ایران خودرو برای تعویض لنت ترمز های جلو.
اومد لنت ترمز سمت راننده رو عوض کنه، گفت گردگیر پلوس پاره شده بعد از تعویض لنت ها گردگیر پلوس رو عوض کردن.
رفتم بیرون، هنوز 100 متر نرفته بودم که به دلیل بد بسته شدن بست گردگیر توسط تعمیر کار، گردگیر از جاش در اومد و گریس های داخل گردگیر ریخت رو رینگ و ماشین و...
رفتم دوباره درستش کرد.
ماشین من که تا حالا یه آخ کوچیک هم نگفته بود بعد از یکی دو روز وقتی فرمون رو به سمت راننده میچرخوندم صدای زوزه میداد بردم ایران خودرو گفت از سیبک فرمونه، سیبک فرمون رو عوض کرد.
حالا دو باره بعد از چند روز وقتی داشتم تو خیابون میرفتم یه دفعه صدایی شبیه ترمز ( یکم بم تر از صدای ترمز بود ) که فکر میکنم از زیر ماشین سمت راننده میومد شنیدم صدا قطع و وصل میشد اینجوری D: ( ییییییییی ییییییییییی ییییییییی ییییییییییی ) صدا کم و زیاد میشد و فقط تو سرعت پایین بود ( از زمان راه افتادن تا حدود سرعت 50 تا، فعلا تو سرعت های بالاتر صداش در نیومده )، اینقدر هم زیییییییاد بود که توجه ملت رو حتی تو پیاده رو به خودش جلب میکرد!
بعد از حدود چهل ثانیه صدا قطع شد و دیگه نیومد تا نیم ساعت دیگه همین موضوع تکرار شد و بعد دو باره قطع شد و یه ساعت دیگه دوباره...
یه بار هم که صداش در اومد سرعت رو کمتر کردم و وقتی فرمون رو یکم به سمت شاگرد میدادم قطع میشد و وقتی یکم به سمت راننده میدادم بیشتر میشد، البته صدا همیشه در حالتی شروع و تموم میشد که در مسیر مستقیم داشتم میرفتم!
ترمز و گاز کلاج هم میگرفتم یا نمیگرفتم هیچ تاثیری روی صدا نداشت و صدا کار خودش رو میکرد! همچنین دنده در حالت خلاص و یکی و دو سه هم بود یا نبود تاثیری روی صدا نداشت.
چون میدونم از نظر ایران خودرو ماشین تا وقتی راه میره مشکلی نداره، و وقتی هم که ببرم اونجا میگن الان که صدا نمیده برو هر وقت صداش دائمی شد بیا!!!!!!! ( چیزی که قبلا سر تعویض سیبک هم بهم گفنن ) خواستم موضوع رو اینجا مطرح کنم ببینم کسی میدونه مشکل از چی میتونه باشه؟
ممنون میشم کمک کنید مشکل رو پیدا کنم.

camaro lt
28-03-2012, 00:05
سلام
اتوموبیل: 206 تیپ 2 کلاس 21
مدل: 1389
میزان کارکرد: 35000 کیلومتر
هر 5000 کیلومتر تمام فیلتر ها و روغن ماشین رو عوض کردم و ماشین هیچ وقت خرابی نداشته.
یه بار تصادف داشته که کف و لاستیک های جلو ماشین خورد به جدول و در اثر اون دو تا رینگ آلومینیومی جلو بالانس شدن و کف کارتل روغن عوض شده و سیبک و قرقری فرمون و چند تا چیز دیگه سمت راننده هم عوض شده ( حدود کیلومتر 20000 تصادف کردم )
چند روز پیش رفتم نمایندگی ایران خودرو برای تعویض لنت ترمز های جلو.
اومد لنت ترمز سمت راننده رو عوض کنه، گفت گردگیر پلوس پاره شده بعد از تعویض لنت ها گردگیر پلوس رو عوض کردن.
رفتم بیرون، هنوز 100 متر نرفته بودم که به دلیل بد بسته شدن بست گردگیر توسط تعمیر کار، گردگیر از جاش در اومد و گریس های داخل گردگیر ریخت رو رینگ و ماشین و...

خب اينهم موضوع پيچيده اي است. راحت نميشه نظر داد. اما از يك چيز ميشه مطمئن بود كه اين مشكلات بعد از تصادف بوجود امده پس بايد عمل صدا در جايي باشه كه ضربه خورده و تصادف داشته .
تعويض به تنهايي قطعات ممكنه درست انجام نشده باشه و نياز به صافكاري شاسي داشته باشه.ممكنه شاسي به مقدار خيلي كمي كه چندان محسوس نباشه خم شده و البته اون تعميركار ميزان انحراف فرمان رو با تنظيم مجدد( و نه صاف كردن و درست كردن شاسي) جبران كرده باشه.
اون صدايي كه گفتيد به احتمال قوي سابيده شدن چيزي به تاير يا ديسك ترمز هست. شما پشت تايرهاي جلو رو به دقت نگاه كنين و از نظر سابيدگي و برخورد مداوم اشياء اون رو چك كنين. همينطور چيزهايي مثل سر روتها و طبق. اين قطع وصل شدن صدا در سرعتهاي مختلف ميتونه به دليل تغيير شكل تاير در سرعتهاي گوناگون باشه كه در سرعت كم بيشتر پهن بوده( ديواره خم بيشتري داره) و در سرعت بالاتر به دليل نيروي گريز از مركز خم ديواره كمتره و شايد از اون چيزي كه بهش سابيده ميشه فاصله ميگيره. البته در سرعت بالاتر هم به دليل سريعتر چرخيدن تاير اون صدا تندتر و البته زير تر بوجود مياد و با صداهاي ديگه موتور و تاير و و محيط درهم شده و قابل شنيدن نيست.
داخل تويي گلگير رو هم از نظر سابيدگي اشياء چك كنين..
در ادامه چرخ رو با جك بالا برده و ماشين رو روي خرك مناسب گذاشت رو روشن و در دنده گذاشته و چرخ رو بگردانين و ببينين بازم همون صدا مياد؟ در سرعتهاي مختلف آزمايش كنين.
اين چك كردنها و بررسيها رو با آزمايشات انجام بديد احتمالا چيزهايي دستگيرتون بشه. در صورت امكان از محل آسيب ديده عكس واضحي بگيرين و اينجا بگذاريد..از پشت تاير..شاسي..قطعات جلوبندي و...

soooot
28-03-2012, 01:31
ممنون از نظرتون ولی:
1- این صدا فقط چند بار اومد و دیگه نیومده که حالا بخوام ببرم روی جک و تایر بچرخونم و ببینم صدا میاد یا نه ( این دقیقا همون کاریه که تعمیر کار ایران خودرو میکنه و بعد میگه این که صدا نمیده، پس هیچیش نیست ).
2- بعد از تصادف ماشین رو پیش بهترین و مجهز ترین و مشهور ترین تعمیر کار و صافکاری شهر بردم که سه برابر جاهای دیگه هزینه گرفت و گفت شاسی رو هم کشیده و درست کرده ( در حالی که جاهای دیگه میگفتن شاسی مشکلی نداره ).
3- بعد از تصادف تا 15-20 هزار کیلومتر هیچ مشکلی نبود، حتی تا روزی که لنت ترمز ها رو تو ایران خودرو عوض کردن و بعد به خاطر عوض کردن گردگیر پلوس چرخ رو در آوردن و... هیچچچچچچچچچچچچچ صدا و یا مشکل دیگه ای نبود و مشکلات از اون روز شروع شد، به خاطر همین فکر میکنم مشکلات رو تعمیر کار سر به هوای ایران خودرو بوجود آورده و نه تصادفی که 15000 کیلومتر قبل تر داشتم.
امروز حدود 100 کیلومتر با ماشین رفتم ولی هیچ صدایی نیومد!
4- فکر نمیکنم صداهه ربطی به سرعت داشته باشی، فکر کنم به صورت شانسی تو سرعت پایین صداش در اومده، تو همون سرعت پایین هم قطع شد!
5- عکس لازم نیست، ماشین صفر کیلومتر رو دیدید؟ ماشین من از اون هم نو تر و تمیز تر به نظر میرسه، برا همینه که نمیفهمن مشکل از چیه، پیش تعمیر کار خصوصی هم بردم، بردش روی چال و هر چی نگاه کرد گفت همه چیزش درسته و به نظر هیچ مشکلی نداره!
میترسم این صدا آخر یه خرج درست و حسابی بذاره رو دستم و بزنه جاهای دیگه رو هم خراب کنه و یا یه جایی یه بلایی سر خودم و بقیه بیاره و...، بد بختی اینه که نه ایران خودرو و نه تعمیر کارای خصوصی نمیفهمن مشکلش چیه!

به نظر ریتم صدا کند تر از ریتم چرخیدن چرخ های ماشین میاد، صدا اینقدر بلند هست که اگر وجود داشته باشه تو سرعت 150 کیلومتر هم شنیده بشه، وقتی که صدا میداد به سرعت ربطی نداشت و صدا خودش میومد و میرفت.

camaro lt
28-03-2012, 11:17
پس با اين حساب اگر اثري از سائيدگي و خرابي در ظاهر تاير يا قطعات جلوبندي و شاسي و..ديده نميشه بايد دنبال يك مشكل در باطن و جايي كه در ديد مستقيم نيست باشيد. بيشترين احتمال ميتونه مربوط به بلبرينگهاي چرخ باشه كه شايد در اثر ضربه تصادف ، صدمه مختصري ديده اما نه اونقدر كه در همان موقع اثرش رو نشان بده و كم كم با مرور زمان اين خرابي كمي بيشتر شده و البته هنوز به حدي كه خيلي مشكلساز بشه نرسيده. گاهي اوقات در بلبرينگها، خرابي ساچمه ها به همين شكل رخ ميده كه هراز چند گاهي صدايي ميدن و بعد قطع ميشه..بر اثر سرعت يا سردي و گرمي قطعه هم تاثير و فرم صدا عوض ميشه. در جايي گفتيد كه با چرخاندن فرمان به يك سمت مقدار صدا تغيير ميكنه. اينهم ميتونه نشانه اي از خرابي بلبرينگ باشه كه وقتي فشار بر يك سمت بلبرينگ بيشتر ميشه اون صدا بيشتر شده و در جهت مخالف كمتر ميشه.
اگر بلبرينگ چرخ صدمه ديده رو بازديد يا تعويض نكردين، حتما اين كار رو انجام بديد.
بلبرينگهاي چرخ جلوي 206 بصورت دوقلو بوده كه در كنار هم روي يك كنس مشترك نصب شده.

hossein.az
29-03-2012, 12:26
سلام .
جدیدا یک صدای فس فس از کمک فنر جلوی سمت شاگرد پراید(مدل88 کارکرد30000) میاد.
میخواستم بدونم روغن نداره یا باید تعویض بشه؟

موقع تعویض دنده به 2 یا معکوس به 2 یه صدایی مثل خرت خرت کردن میده و بعد دنده جا میره ,به نظر خودم از دنده برنجی هاشه.درسته؟ نظر شما چیه؟

heinrich_himmler
29-03-2012, 13:45
سلام .
جدیدا یک صدای فس فس از کمک فنر جلوی سمت شاگرد پراید(مدل88 کارکرد30000) میاد.
میخواستم بدونم روغن نداره یا باید تعویض بشه؟

موقع تعویض دنده به 2 یا معکوس به 2 یه صدایی مثل خرت خرت کردن میده و بعد دنده جا میره ,به نظر خودم از دنده برنجی هاشه.درسته؟ نظر شما چیه؟
براي كمك فنر برو جلوي ماشين كاپوت رو باز كن و يكي از دستهاتو بذار روي پيچ كمك. يكي از پاهات رو هم بذار روي سپر و با اون دست ديگه و پات شروع كن رو به پايين به ماشين فشار بياري جوري كه ماشين هي پايين بالا بره و اگه زير دستي كه روي كمكه چيزي مثل گير كردن احساس كردي يعني كمك تعطيله و اگه نه سالمه.
در مورد دنده هم احتمالا مشكل از ماهك بايد باشه كه سرش خورده شده.

alipencia
03-04-2012, 13:51
عزیزان مشکل مصرف سوخت پرایدم با تعویض شمع به صورت خیلی محسوس کاهش پیدا کرد...شتاب هم تا حدودی بهتر شد...
ی سوال دیگه داره...من دو ماه پییش ماشینو بردم پیش جلوبندی ساز...گفت سالمه سالمه...تو این مدت یک بار چرخ راست افتاد تو جوب...یکی دوبار هم تو چند تا دست انداز بد افتاد..الان که بردم دوباره میگه جلوبندی خراب شده و...در حالی که اصلا هیچ صدایی نداره...یعنی امکان داره با ۳ ۴ بار دست انداز افتادن اینجور بشه؟میخوام بدونم خودم چطور میتونم جلوبندی رو چک کنم؟
بعد اینکه باد نیتروژن خوبه بیا بده؟

kasra2002
03-04-2012, 18:42
عزیزان مشکل مصرف سوخت پرایدم با تعویض شمع به صورت خیلی محسوس کاهش پیدا کرد...شتاب هم تا حدودی بهتر شد...
ی سوال دیگه داره...من دو ماه پییش ماشینو بردم پیش جلوبندی ساز...گفت سالمه سالمه...تو این مدت یک بار چرخ راست افتاد تو جوب...یکی دوبار هم تو چند تا دست انداز بد افتاد..الان که بردم دوباره میگه جلوبندی خراب شده و...در حالی که اصلا هیچ صدایی نداره...یعنی امکان داره با ۳ ۴ بار دست انداز افتادن اینجور بشه؟میخوام بدونم خودم چطور میتونم جلوبندی رو چک کنم؟
بعد اینکه باد نیتروژن خوبه بیا بده؟
دوست عزیز مشکل جلوبندی شما چیه آیا فرمونتون میکشه و یا لاستیک سای دارید؟
آیا صدای بدی میده
لاستیک های جلوبندی زود فرسوده و لق می شوند اما اگه توی دست انداز زیاد نندازین و لق نشده باشند چک کنید و خرج اضافی نکنید

kasra2002
03-04-2012, 18:53
سلام دوستان
من مشکلمو باز مطرح کنم چون نتیجه نگرفتم.
پرشیا 87 معمولی دارم
بعد از تعمیر به اصطلاح سیم کشی جهت فن
در هر بار رانندگی مخصوصا در دنده 3 ماشین یه توک خیلی شدید برا چند بار می خوره و بعد درست میشه
ممنون

kasra2002
03-04-2012, 18:59
یه سوال دیگه لطفا سمند 84 دارم
دیسکو صفحه تازه تازه عوض شده ولی
ماشین خیلی سفت کار میکنه و اصلا قدرت و شتاب خوبی نداره سرعتش بلا میره ولی نفسش کم شده
لازم به ذکره که دنده ها مخصوصا 1 و 2 وقتی یکم سرد باشه خیلی سخت جا میرند
اینو هم بگم که خودم آب بندیش کردم و خیلی خوب بود یهویی اینجوری شده
بعضیا می گن با تنظیم موتور درست میشه ولی نمیدونم شاید به نظر شما شم گیری لازم نداره؟
شمعش هنوز زوده برا تعویض ولی حس میکنم خام میسوزونه
البته بگم که تازه معاینه فنی گرفتم و هیچ مشکلی نشون نمیداد
روغن و فیلتر هوام هم نوه
نمی دونم فیلتر بنزین میتونه باشه یا نه
خواهشا یه راه برا چک کردن اینکه از چی میتونه باشه نشونم بدین
ممنون

alipencia
04-04-2012, 14:28
دوست عزیز مشکل جلوبندی شما چیه آیا فرمونتون میکشه و یا لاستیک سای دارید؟
آیا صدای بدی میده
لاستیک های جلوبندی زود فرسوده و لق می شوند اما اگه توی دست انداز زیاد نندازین و لق نشده باشند چک کنید و خرج اضافی نکنید

عزیز نه لاستیک سای داره....نه صدا داره...نه فرمون میکشه....نمیدونم این تعمیر کارا از کجاشون حرف در میارن میگن...جلوی ماشین رو زد رو جک و یکم چرخ رو تکون داد...گفت مشکل داره...ولی کل جلوبندی از قبیل جعبه فرمون رو مورد عنایت قرار داد...
حالا اگر از لاستیک جلوبندی باشه زیاد خرج و درد سر که نداره؟راحت قابل تعویضه؟

camaro lt
04-04-2012, 21:58
حالا اگر از لاستیک جلوبندی باشه زیاد خرج و درد سر که نداره؟راحت قابل تعویضه؟
لاستيكهاي جلوبندي پرايد:
بوش طبق كه دو عدد هست و هر طبقي يكي داره، قيمت هر كدام حدود 1500 تا 2000 تومان
بوش تعادلي كه 4 عدد است و هر سمتي دو عدد داره كه بازهم روي طبق سوار ميشه و دست كامل اون بين 2500 تا 3000 تومان است
لاستيكهاي شكم پاره كه 2 عدد است و روي ميل موجگير سوار شده و قيمت كل اين دو حدود 3000 است. البته اين بوشهاي شكم پاره خيلي استهلاك كمي داره و معمولا نيازي به تعويض نداره.
با اين حساب كل هزينه لاستيك جلوبندي پرايد چيزي بين 5 تا 6 هزار تومان است. دستمزد تعويض اونها هم بستگي به وجدان تعميركار مربوطه داره. ممكنه يكي 15 تومان بگيره و يكي 30 تومان. اگر فني باشيد خودتان هم ميتونين عوض كنين.

ADuser
08-04-2012, 07:14
دوستان یه مشکلی که از برا پیش اومده رو میخوام مطرح کنم باشد که راهنمایی فرمایید
یه پراید 87 انژکتوری دوگانه سوز کارخونه ای دارم
از سه روز قبل شروع شد درجا داشت کار میکرد که یهویی شروع کرد به ریپ زدن . دوسه بار گاز دادم رفع شد.
پریروز هم شروع کرد به ریپ زدن منتها CNG رو قطع کرد و هرچه کلیدش رو زدم چراغ CNG روشن نشد . چراغ CHECKهم روشن شد به الاجبار از پنل فیوزها - فیوزش رو در اوردم و جا زدم دیدم درست شد.
اما امروز صبح تمام اینکار ها رو انجام دادم درست نشد که هیچ ، در حالت بنزین هم ریپ میزد و چراغ چک روشن ماند دو سه بار هم خاموش روشن کردم درست نشد و نه تنها به گاز سویچ نشد بلکه چراغ CNG هم روشن نشد با این اوصاف بزور رسیدم به مقصد دلیل چی میتونه باشه ؟

Reza Razor
08-04-2012, 16:54
من یه 206 تیپ 2 مدل 87 دارم . یه مشکلی داره اینه که موتورش خیلی ضعیفه . یعنی پدر موتورو در بیارم 150 تا بره من با 141 155 تا میرفتم. دنده هام هرکدوم تا به دور 5 هزار تا میرسن دیگه فقط موتور جون میکنه و هیچ شتابی از ماشین دیده نمیشه .
مشکل از کجاس بنظر شما . یه مکانیک هم سوارش شد حس کردن موتورش ضعیفه .

camaro lt
09-04-2012, 01:21
من یه 206 تیپ 2 مدل 87 دارم . یه مشکلی داره اینه که موتورش خیلی ضعیفه . یعنی پدر موتورو در بیارم 150 تا بره من با 141 155 تا میرفتم. دنده هام هرکدوم تا به دور 5 هزار تا میرسن دیگه فقط موتور جون میکنه و هیچ شتابی از ماشین دیده نمیشه .
مشکل از کجاس بنظر شما . یه مکانیک هم سوارش شد حس کردن موتورش ضعیفه .

اگر موارد اوليه( فيل تر هوا، شمعها، تنظيم سوپاپ ، تنظيم باد تايرها، سرويس انژكتورها) را انجام داديد و مشكل حل نشده در اين صورت دو مورد ميتونه وجود داشته باشه:
1. ديسك و صفحه كلاچ فرسوده شده و ديگه توان انتقال نيروي موتور به صورت كامل به گيربكس رو نداره كه بايد كل سيستم كلاچ عوض و نو بشه.
2. تنظيمات دياك موتور بهم خورده كه اين تنظيم كردن مجدد كار يه فرد مطلع و آگاه با دانش فني مناسب است .

vmali
22-04-2012, 13:34
سلام دوستان ببخشید درمورد( بوق) سوالی داشتم باید در کدام تاپیک مطرح کنم

mohamad skystar
22-04-2012, 22:45
سلام دوستان ببخشید درمورد( بوق) سوالی داشتم باید در کدام تاپیک مطرح کنم

همین جا ادامه بدین و سوالاتون رو مطرح کنید.

waterpolo
23-04-2012, 09:53
ماشين من از زيرش روغن ميريزه ( روغنش ماله موتوره نه گيربکس) الان 1000 کيلومتر از موقعي که روغنشو عوض کردم ميگذره امروز صبح گيج روغن کشيدم ديدم روغن فقط به اندازه يه بند انگشت روي گيج بود
حالا ميخام ببينم چه چيزيش خرابه يا ايراد داره که اينجوري شده ؟
ماشينم پرايده

vmali
23-04-2012, 21:49
سلام .میخواستم بوق کامیونی وصل کنم روی ماشینم (پاترول) ولی میخوام یکسره بزنه نه اینکه هردفعه بوق زدم برم منبع رو باد بزنم اگر میشه راهنماییم کنید و یک سوال دیگه اگر شیپور بوق بزرگ باشه صدای بیشتره داره یا فرقی نداره.ممنون

camaro lt
24-04-2012, 00:30
ماشين من از زيرش روغن ميريزه ( روغنش ماله موتوره نه گيربکس) الان 1000 کيلومتر
اطراف موتور و بخصوص زير اون رو خوب چك كنين تا محل دقيق روغن ريزي مشخص بشه. با توجه به ريزش زياد روغن، احتمال داره فيل ترروغن رو خوب نبسته باشيد و از اطراف او نشتي داشته باشه، عامل ديگه صدمه ديدن فشنگي روغن است كه نزديك ----- روغن قرار داره و گاها ديدم موقع باز و بسته كردن فيل تر به اون صدمه زده و از بخش كائوچويي اون نشتي روغن بوجود مياد كه بايد تعويض بشه.
مورد ديگه خرابي پيچ تعويض روغن موتور است كه احتمال داره هرز شده باشه و درست سفت نشده باشه كه بايد تعويض بشه.
ميتونين يه روزنامه يا مقواي كارتن زير موتور بگذاريد تا با ريخته شدن روغن روي اون،محل ريزش را بهتر پيدا كنين.
اگر روي چاله ببريد و چك كنين خيلي بهتره.

berendji
28-04-2012, 22:22
دوستان سلام.
206 sd v1 گاهی اوقات موقع استارت زدن ماشین میلرزه.به نظرتون از چی میتونه باشه؟

mr_khodaei2008
30-04-2012, 17:25
اقا بهترین شمعی که برا پراید انژکتور دو گانه سوز البته دستی میتونم بخرم چیه خیلی خوب باشه و قوی؟ به نظرتون دو پلاتینه بخرم خوبه ؟

camaro lt
04-05-2012, 16:10
اقا بهترین شمعی که برا پراید انژکتور دو گانه سوز البته دستی میتونم بخرم چیه خیلی خوب باشه و قوی؟ به نظرتون دو پلاتینه بخرم خوبه ؟
شمع دو پلاتينه كه در واقع داراي دو الكترود منفي بدنه است، بيشتر در موتورهاي داراي حجم بالا استفاده ميشه. اينطور كه من شنيدم از اين نوع شمعها در خودروهاي سمند و 405 و 206( 1.4 و 1.6) بخوبي جواب داده.
در مورد پرايد بعضي مكانيكها توصيه ميكنن كه از اين نوع شمع استفاده نشه. البته دليل منطقي هم براش نداشتن و من تابحال نديدم كه بواسطه اين نوع شمع مشكلي براي پرايد بوجود بياد، بخصوص كه گاز سوز هم باشه و نياز به احتراق بهتري داره.
انواع زيادي شمع با ماركهاي مختلف توي بازار هست. مثلا الان شمع تك و دو پلاتينه با مارك ALSTER ميفروشم كه خيلي خوب جواب داده و روي ماشينهاي دوستان آزمايش خودش رو داده. حتي در مدلهاي پرايد گازسوز و دوگانه هم خيلي عالي جواب داده قيمت اونم مناسبه و يكدست 2 پلاتين اون حدود 7000 تومان ميشه.تك پلاتين اون هم هست.
شمع ساخت چين با مارك A.M.T كه اونم دوپلاتينه داشتم و فروختم و خيلي خوب جواب داده . آخرين بار قيمت يكدست اون حدود 5500 تا 6000 تومان بود.
الان شمعهاي خيلي معروف قيمت بسيار بالايي پيدا كردن. مثلا يكدست شمع بوش اصل آلماني الان چيزي حدود 21.000 تومان شده، البته اگر گير بياد و واقعا اصل باشه.
شمعهاي زيادي با ماركهاي متفاوت وجود داره.و البته قيمتهاي گوناگون.
در نهايت ميتونم بگم گرانتر بودن شمع در حال حاضر توي بازار ايران چندان تاثيري در كيفيت اون نداره و بيشتر بخاطر وضعيت قيمت دلار و نوسانات اقتصادي اينجوري شده...و اگر دنبال قيمت مناسب با كارايي خوب هستي، همين حدود 6 يا 7 تومان خوبه. استفاده از دوپلاتينه در پرايد هم مشكلي ايجاد نكرده.

lovely_killer
06-05-2012, 11:45
سلام دوستان

من یه پراید مدل 86 دارم. چند وقت پیش ترمز که میگرفتم صدای زوزه خیلی بلندی میکشید که به خاطر تموم شدن لنت های ترمز بود. 1 هفته پیش بردم نمایندگی و لنت های عقب و جلو رو عوض کردم و سکو کره ای انداختم. 2-3 روز اول خوب بود ولی بعدش گاهی موقع ترمز گرفتن دوباره سوت میکشه ولی صداش زیاد نیست. امروز در حین حرکت دیدم یه صدای سوت کشیدن مداوم میاد مثل وقتی که ترمز درگیر باشه(در صورتی که نیست) با کمی فشار دادن پدال ترمز صدا قطع میشه و دوباره 1 دقیقه بعد شروع میشه.صدا از بیرون و فکر میکنم از چرخ سمت راننده میاد.بعضی اوقات هم که فرمان رو مقدار زیادی به سمت راست میچرخونم صدا قطع میشه. میخواستم ببینم مشکل از لنت هاست؟ به خاطر دیر عوض کردن لنت ممکنه مشکل دیگه ای ایجاد شده باشه؟

mohamad skystar
06-05-2012, 12:11
سلام دوستان

من یه پراید مدل 86 دارم. چند وقت پیش ترمز که میگرفتم صدای زوزه خیلی بلندی میکشید که به خاطر تموم شدن لنت های ترمز بود. 1 هفته پیش بردم نمایندگی و لنت های عقب و جلو رو عوض کردم و سکو کره ای انداختم. 2-3 روز اول خوب بود ولی بعدش گاهی موقع ترمز گرفتن دوباره سوت میکشه ولی صداش زیاد نیست. امروز در حین حرکت دیدم یه صدای سوت کشیدن مداوم میاد مثل وقتی که ترمز درگیر باشه(در صورتی که نیست) با کمی فشار دادن پدال ترمز صدا قطع میشه و دوباره 1 دقیقه بعد شروع میشه.صدا از بیرون و فکر میکنم از چرخ سمت راننده میاد.بعضی اوقات هم که فرمان رو مقدار زیادی به سمت راست میچرخونم صدا قطع میشه. میخواستم ببینم مشکل از لنت هاست؟ به خاطر دیر عوض کردن لنت ممکنه مشکل دیگه ای ایجاد شده باشه؟

ممکنه دیسک ها آسیب دیده باشن باید چرخ باز بشه و دیسک رو بازدید کنید.

DOZD_DEL
07-05-2012, 11:07
با سلام
من سمند ال ایکس سفارشی دارم مدل 88 که 28000 تا کار کرده...... الان مدت یکی دوماهی هست که بعضی اوفتن و نه همیشه در هنگام گاز دادن دور موتور روی عدد 30 باقی میمونه و یهو انگار ماشین کپ کرده باشه و انگار ترمز ماشین رو گرفته باشم ماشین کند میشه ولی بعد از چند لحظه با رها کردن پدال گاز و گرفتن دوباره گاز مشکل حل میشه در ضمن عقربه کیلومتر شمار هم از کار میفته و بعد دوباره یهو میره سر جاش و کار میکنه..... مشل از کجاست و بهتره که به کجا مراجعه کنم؟ یعنی از سنسور سرعت هست ؟ یه راهنمایی بفرمایید

camaro lt
07-05-2012, 22:05
سلام دوستان

من یه پراید مدل 86 دارم. چند وقت پیش ترمز که میگرفتم صدای زوزه خیلی بلندی میکشید

يكي از دلايل هموني است كه جناب محمد فرمودن و ميتونه خرابي ديسك چرخها باشه كه بعلت دير عوض كردن لنت دچار خوردگي و شيار روي سطح اونها شده و نميگذاره كه سطح لنت با ديسك درست تماس داشته باشه و جيغ ميكشه.
در مورد لنت سكو ، يه زماني اصلي و كره اي بودن..كم كم جنسهاي تقلبي و چيني هم وارد بازار شد و در حال حاضر نميشه دقيقا گفت كه جنسي كه استفاده شده اصل كره بوده يا چيني؟
چون اگر واقعا كره اي بود، اينجوري صدا نميداد..
گاهي اوقات هم جنس خود لنتها جوريه كه صدا ميده و وقتي داغ بشه جيغ ميكشه. مثلا يه زماني لنتهاي فابريك پرايد، زماني كه از خط توليد خارج ميشد ( ماشين لنت) بود و هميشه وقتي گرم ميشدن جيغ ميكشيدن.
بعضيها هم ميگن كه اگر اون شيار وسط لنت وجود داشته باشه جيغ نميكشه..
بهر حال براي امتحان، خودتون ديسكهاي جلو رو از نظر سلامت و خوردگي بازديد كنين و اگر امكانش بود لنتهاي جلو رو با يه پرايد ديگه عوض كنين و ببينين آيا لنتهاي شما روي ماشين ديگه اي هم صدا ميده؟ و اون لنتهاي جديد كه از پرايد ديگه اي برداشتين روي ماشين شما چطوريه؟ اگر اين آزمايش رو بكنين احتمالا نتايج جالبي ميگيرين كه براي رفع مشكلات بعدي خيلي مفيده.

با سلام
من سمند ال ایکس سفارشی دارم مدل 88 که 28000 تا کار کرده......
مثل هميشه ، تمام مشكل ماشين شما به دياك و تنظيمات كامپيوتر اون مربوط ميشه و احتمال زياد يه خطا وارد سيستم شده كه بايد پاك بشه. بهترين و تنها راه مراجعه به يه تنظيم موتور دياك وارد است كه بتونه عيب رو تشخيص و با حداقل هزينه برطرف بكنه.
اگر به خود نمايندگيها مراجعه كنين بهتره اما اكثرا ترجيح ميدن به كسي خارج از سيستم نمايندگي مراجعه كنن( كه منطقي هم هست)..پرس و جو كنين تا ببينين چه كسي رو به شما معرفي ميكنن چون اين روزها همه يه دستگاه تنظيم موتور خريدن و انواع اقسام بلاها رو سر ماشين مردم در ميارن..اوني كه واقعا علم اين كار رو داره بايد پيدا كنين..

neopersia
09-05-2012, 21:31
سلام

دیروز ماشینمون رو دم در خونه خاموش کردم و مشکلی هم نداشت. امشب که خواستم روشن کنم مثل این بود که باطری خوابیده. چراغهای آمپر به زور روشن میشد و استارت هم نمیزد
باطری رو که چک کردم نشانگر شارژش سبزه پس قاعدتاً باید پر باشه!

ماشین 405 کاربراتیه. به نظرتون مشکلش از چی میتونه باشه؟

camaro lt
10-05-2012, 10:19
دیروز ماشینمون رو دم در خونه خاموش کردم و مشکلی هم نداشت......
شايد باطري واقعا خالي شده باشه و نشانگر اشتباه نشان ميده..گاهي پيش مياد..
يه احتمال ديگه كه زياد ديدم كثيف بودن قطبهاي مثبت و منفي باطري است كه باعث كم شدن اتصال و جريان كافي براي استارت ميشه. سرباطريها رو حتما چك كنين. همينطور محل اتصال منفي به بدنه كه گاهي اونجا هم كثيف شده و منفي بدنه كم ميشه و همين عامل استارت بد خوردن و يا روشن نشدنه.
مقدار شارژ باطري رو با يه دستگاه آمپر سنج چك كنين(معمولا باطري فروشها و يا تعميركاران برق خودرو دارن)

badboy007
11-05-2012, 11:24
سلام.یه پراید دارم می خواستم ارتفاع بدم(تا لبه لاستیک) فنر(اسپرت) خریدم می خواستم ببینم پوسته هم می خواهد یا احتیا ج نداره؟

kasra2002
13-05-2012, 22:09
با سلام
من سمند ال ایکس سفارشی دارم مدل 88 که 28000 تا کار کرده...... الان مدت یکی دوماهی هست که بعضی اوفتن و نه همیشه در هنگام گاز دادن دور موتور روی عدد 30 باقی میمونه و یهو انگار ماشین کپ کرده باشه و انگار ترمز ماشین رو گرفته باشم ماشین کند میشه ولی بعد از چند لحظه با رها کردن پدال گاز و گرفتن دوباره گاز مشکل حل میشه در ضمن عقربه کیلومتر شمار هم از کار میفته و بعد دوباره یهو میره سر جاش و کار میکنه..... مشل از کجاست و بهتره که به کجا مراجعه کنم؟ یعنی از سنسور سرعت هست ؟ یه راهنمایی بفرمایید
شما بعد از این مدت استپر موتورتون رو هم چک نید بد نیست چون خیلی امکاند داره البته با اجازه استادان

---------- Post added at 11:09 PM ---------- Previous post was at 11:05 PM ----------

سلام دوستان

البته امکان زیادی داره که فنر روی لنت رو طبق عادت تعمیرکارها ننداخته یا بد جا زده باشند که باعث این صدا میشه

alipencia
17-05-2012, 23:15
دوستان بود یا نبود ترموستات در پراید انژکتوری چقدر مهمه؟من چند روز ماشینم ترموستاتش خراب شده و مکانیک برای تست درش اورد و ترموستات نداره...

kasra2002
21-05-2012, 20:53
ماشین های جدید بایستی ترموستات داشته باشند حالا ممکنه پراید بدون ترموستات جوش نیاره ولی برای انزکتوری ها بهتره که باشه

ghasem2020
21-05-2012, 22:57
جوش آوردن ماشين چند تا دليل داره؟ ميشه بگيد اونا رو.

بعد اينكه من در رادياتور و يه پيچ پلاستيكي اينور رادياتور و همين طور واشر زير ترموستات رو عوض كردم ولي بازم آب كم ميكنه ماشين.
ميتونه از چي باشه اين مشكل؟ (رادياتور سوراخ نيست چون آبي زير ماشين نديدم كه چكه كنه)

راستي تو حالت جوش آمپر تا كجا باشه ميتونم ماشين رو برونم؟ قبل از قرمز؟
تو چه حالتي غير طبيعي هستش ؟

پيش چند تا مكانيك بردم ماشين رو هر كدوم يه چيزي ميگن و يه عيبي رو ماشين ميزارن.
به نظرتون كجا بايد ببرمش ؟
مكانيك ؟ برق كار ؟ تنظيم موتور ؟ راديات ساز؟
كلاً چرا اين مشكل جوش آوردن راه حل قطعي نداره و كسي نميتونه قطعي بگه مشكل از كجاس؟

mohamad skystar
22-05-2012, 12:07
جوش آوردن ماشين چند تا دليل داره؟ ميشه بگيد اونا رو.

بعد اينكه من در رادياتور و يه پيچ پلاستيكي اينور رادياتور و همين طور واشر زير ترموستات رو عوض كردم ولي بازم آب كم ميكنه ماشين.
ميتونه از چي باشه اين مشكل؟ (رادياتور سوراخ نيست چون آبي زير ماشين نديدم كه چكه كنه)

راستي تو حالت جوش آمپر تا كجا باشه ميتونم ماشين رو برونم؟ قبل از قرمز؟
تو چه حالتي غير طبيعي هستش ؟

پيش چند تا مكانيك بردم ماشين رو هر كدوم يه چيزي ميگن و يه عيبي رو ماشين ميزارن.
به نظرتون كجا بايد ببرمش ؟
مكانيك ؟ برق كار ؟ تنظيم موتور ؟ راديات ساز؟
كلاً چرا اين مشكل جوش آوردن راه حل قطعي نداره و كسي نميتونه قطعي بگه مشكل از كجاس؟

دلایل جوش آوردن :
1.کمبود آب رادیاتور
2.سوراخ بودن رادیاتور و کم کردن آب
3.از کار افتادن فن های خنک کننده
دستکاری های مداوم ترموستات

تو حالت جوش آمپر از وسط میگزره و چراغ قرمز آمپر روشن میشه سریعا باید ماشین رو خاموش کنید
جوش آوردنم راه حلی داره که باید با صبر و حوصله پیگیری کنید تا مشکل ماشین برطرف بشه.

Mahdi/s
22-05-2012, 16:13
ســلام..چند روز پیش پخش ماشین از کار افتاد یعنی چراغهاش فقط روشن بود و صفحه نمایشش خاموش شد....که با قطع و وصل کردن سرباتری برای 5-6 دقیقه ایی درست میشد و دوباره همون شکل میشد...
گفتم شاید مشکل برق دزدی پیدا کرده که پیش 2تا باتری ساز بردم...چک کردن گفتن برق دزدی نداره... جفتشون گفتن ... مشکل از ic ضبط هست.....پیش پخش و باندی رفتم. ..و حرف اونارو تایید کرد ..بخاطر مارک پخش هم گفت ارزش تعمیر نداره.....خلاصه درش آوردم...از اون موقع راهنمای راست ماشین تند تر از چپی میزنه....فیوزهاش هم یه بار درآوردم و دوباره زدم سر جاش تغییری نکرد....میخواستم ببینم مشکل برق دزدی نداره..؟؟/مشکل از چی میتونه باشه...؟
ممنون....ماشین 405 کاربراتوری.

kasra2002
22-05-2012, 17:42
این مشکل فکر می کنم اتفاقی همزمان شده باشه شما لامپ هاتونو چک کنید احتمال زیاد یکی ااز چراغ های راهنماتون سوخته یا قطع شده

دوست عزیز
کم کردن آب از هرجای ماشین ممکنه باشه و دلیلی نداره که شما آب ریزی رو همیشه ببنید ممکنه یه نشتی کوچک بخصوص در پراید در زیر رادیاتور و یا کنار حوضینگ باشه که پیدا نیست و از همه مهمتر شما درب خزن ذخیره رو باز کنید و ببینید که شیلنگ داخلی آن درست و محکم سر جای خودش باشه
افتادن و یا شل شدن آن که یه ایراد معمول پراید هست کم کردن شدید آب رو به دنبال داره

Mahdi/s
22-05-2012, 20:53
شما لامپ هاتونو چک کنید احتمال زیاد یکی ااز چراغ های راهنماتون سوخته یا قطع شده کمی بی دقت خوندید....گفتم راهنمای راست تند تر میزنه...خوب وقتی راهنما رو روشن کنم میبینم نه سوخته و داره تندتر میزنه:31:

ghasem2020
24-05-2012, 09:38
هزينه ي تعويض واشر سر سيلندر و دستمزد و متعلقاتش چند ميشه كلاً؟
لعنت به هر چي آدم متقلبه كه اگه ماشينشون مشكل اساسي هم داشته باشه كه براي خريدار حتي خطر جاني داشته باشه بازم دم نميزنن از خرابي ِ ماشين.

kasra2002
24-05-2012, 20:48
کمی بی دقت خوندید....گفتم راهنمای راست تند تر میزنه...خوب وقتی راهنما رو روشن کنم میبینم نه سوخته و داره تندتر میزنه:31:

D: یعنی شما همه لامپ هاشو چک کردید؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
درضمن اگر یک طرف از لامچ ال ای دی هم استفاده شده باشه این اتفاق میوفته
راهنما با استفاده از یک اتومات کار می کنه پس به جز مشکل کمبود جریان ( حتی یک لامپ) تغییر سرعت چشمک زن رو خواهیم داشت !!!!!!!!!!!!!!!

Mahdi/s
25-05-2012, 20:58
ســلام...
یه مشکل جدید.....اهرمی که زیر فرمون هست و در کاپوت ...باهاش باز میشه...کار نمیکنه....یعنی میکشی و در باز نمیشه....بازش کردم و به قولی انگولکش کردم....چون حدس میزدم سیمش بردیه باشه یا از جاش در اومده باشه..چون یه سیم از کاپوت میاد و به اهرم وصل میشه....بازش کردم دیدم نه...سیم نبریده....اما ول هست...شل هست...شکل و شمایل سیمهای ترمز دوچرخه رو داره...یه سیم نازک که به اهرم وصله بعت یه روکش مشکی رنگ داره که سیم کلفت تری هست....با دست اون سیم بزرگه رو محکم کشیدم گفتم اگه سیم بریده باشه اینطوری باز میشه در کاپوت که اونم نشد....ممنون میشم راهنمایی کنید کجا ببرمش...با کلی مکافات هم دوباره بستمش سر جاش....

اما مشکل اصلی و مهمتر اینه که در راستای مشکلی قبلی ...چون حدس زدم این برق دزدی داره سر باتری رو جدا کردم....راهی نداره جوری در کاپوت رو باز کنم و حداقل استارت بزنم تا برم تعمیرگاه..؟؟

درضمن اگر یک طرف از لامچ ال ای دی هم استفاده شده باشه این اتفاق میوفته
راهنما با استفاده از یک اتومات کار می کنه پس به جز مشکل کمبود جریان ( حتی یک لامپ) تغییر سرعت چشمک زن رو خواهیم داشت !!!!!!!!!!!!!!! بله .میدونم.ممنون.

kasra2002
25-05-2012, 22:27
بوسیله یه میله یا سیم سعی کنید از جلو پنجره یا زیر سپر قفل رو آزاد کنید تا ببینید مشکل از کجاست

ghasem2020
03-06-2012, 13:15
يه چوب 7-8 سانتي رفته تو محفظه ورودي رادياتورم.
چجوري ميشه درش آورد؟
آب بريزم مياد بالا ؟

camaro lt
03-06-2012, 18:31
يه چوب 7-8 سانتي رفته تو محفظه ورودي رادياتورم.
چجوري ميشه درش آورد؟
آب بريزم مياد بالا ؟
احتمالا ماشين شما پژو بايد باشه.
اگر با ريختن آب بالا نيامد، آب راديات رو خالي كنين و بگذاريد چون خوب خشك بشه. بعد يه چيزي مثل سيخ كباب يا حتي يه چوب ديگه رو كه به راحتي بتونه وارد محفظه بشه پيدا كنين. سر اون رو مقداري چسب بزنين. چسب آهن و كفاشي بهتره چون ماندگاري طولانيتري داره و البته بگذاريد كمي خشك بشه تا خاصيت چسبندگي بيشتري پيدا كنه. و در نهايت با كمي حوصله از اون قسمت چسبي انتها استفاده كنين تا به چوب مورد نظر بچسبه و كم كم بيرون بيارين.

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-06-2012, 08:37
سلام دوستان
:)
ببینین چطور میشه تو تعمیر ماشین پول صرفه جوئی کرد :
دو ماه پیش یکی از دوستانِ بنده که ماشین ژاپنیِ مدلِ 2002 داره گفت که دلکویِ ماشینش بد جوری روغن ریزی داره و رفته بخره گفتند باید از دبی برات بیاریم و حدود 400 تومن خرجش میشه !!!!
گفت رفت اوراقی اما پیدا نکرد .

میخواست سفارش بده تا از دبی براش بیارند آخه ماشینش رو سال 2002 خودش از نمایندگی خریده و الحق تمیز و مرتب نگهش داشته و دلش نمیاد ردش کنه .
بگذریم ....
بنده بهش گفتم حالا که تصمیم گرفتی دلکو نو بخری چهارصد تومن , پس بیا تا بازش کنیم دل و روده ش رو بکشیم بیرون ببینیم تعمیر میشه یا نه . قبول کرد .

بنده هم بازش کردم از رو موتور تا تحقیقاتِ علمی رو شروع کنیم
اولاً که به تمام پیچها چسب زده بودند از داخل تا باز نشه .

دوماً که جنس همه ی پیچها از آهنِ نسبتاً نرم بود تا اگر با پیچ گوشتی باهاش زورآزمائی کنید هرز بشه سرش .

همینطور هم شد .

دوستم نا امید شد و گفت فایده نداره ولش کن .

اما بنده گفتم امروز یا من یا این دلکویِ کذائی .

میچسبم بهش عین کَنه و تا بازش نکنم و دل از حلقش نکشم بیرون ول کنش نیستم که نیستم .

آاااااااای نفس کش

با پیچ گوشتیِ دو سویِ ضربه خور و چکش افتادم به آوار پیچها .
البته بنده در این کار تجربه ی خاصی دارم و میدونم که نوک پیچ گوشتی رو دقیقاً با چه زاویه ای باید گذاشت رو لبه ی سر پیچ و بعد با چکش میزدم تهِ پیچ گوشتی طوری که سر پیچ گوشتی اگر در رفت , به قطعاتِ ظریف دلکو صدمه نزنه .

خلاصه .... همه ی پیچها رو باز کردیم و رفتیم به اعماقِ دلکو .
با موبایل هم از همه چیز عکس گرفتیم تا موقع بستن اشتباه نکنیم .

میدونین چی کشف کردیم ؟؟؟؟

تمام اون روغن ریزی ها فقط و فقط از یک کاسه نمدِ سه هزار تومنی بود که محور دلکو از توش رد میشه و وصل میشه به موتور .

دلکو یک اُرینگ هم داره که اون هم ممکنه خراب بشه و باعث روغن ریزی از دلکو بشه .

چطور بفهمیم که اُرینگه خرابه یا کاسه نمدِ داخلی ؟؟؟

جواب :

خیلی ساده هست . اگر روغن ریزی از درون دلکو سرچشمه میگیره پس کاسه نمدش خرابه .
اما اگر از محل نصبش به موتور روغن ریزی داره پس اُرینگش خرابه.

تمام پیچهای دلکو و کاسه نمد و اُرینگ رو بردیم بازار .
یک دست پیچ فولادی درجه یک و یک کاسه نمدِ ژاپنیِ عین خودش و یک اورینگ درجه یک خریدیم جمعاً ده هزار تومن !!!! .

قبلاً هم که با موبایل از همه چیز عکس گرفته بودیم .

همه چیز رو بستیم و دلکو رو زدیم جا و الانِ دو ماهه که داره کار میکنه آخ هم نگفته .

دلکو بیشتر قطعاتش فلزی هست و خراب نمیشه یعنی استهلاکی نداره .

فقط همون کاسه نمد و اورینگ هست که بعد از چند سال بر اثر گرما و کار فرسوده میشه و باید عوض بشه .

البته سر دلکو هم استهلاک داره اما تو بازار هست و ارزون قیمته .

یه چیز مهم :

هرگز قطعاتِ اصلیِ ماشین رو که عوض میکنین دور نریزید . چون بعداً وقتی میخواین قطعه بخرین خیلی کمکتون میکنه که قطعاتِ اشتباهی نخرید .

امیدوارم که این اطلاعات به دردِ شما هم بخوره .

تشکر از وقتتون

Переклад не
05-06-2012, 09:42
سلام
این دو روز تعطیلی رو گفتیم با دوستان گردش بریم اونم با 206 v9 .جونم براتون بگه که اون جایی که رفیتم سربالایی های خیلی تندی داره (مسیر قعله ی بابک و جنگلهای ارسباران واقع در استان آذربایجان شرقی ) اولا که اصلا کلا نا امیدم کرد این ماشین چون دنده اتوماته و تو سربالایی قدرتی نداره اصلا.باید صبر میکردی اگه مصلحت میدونست دنده عوض میکرد.البته این معکوس کشیدن که میشه اما فرض کنید شما دنده دو باشی مثل اینکه دنده سه ی دنده دستی هست و بخوای مثلا یه دنده کم کنی که 2 میشه ، تواین مستقیما 1 هست.یا خیلی پرگازی یا خیلی کم گاز
حالا صحبت اینجاست که امپر خیلی بالا میرفت مثلا دقیقا 100 میشد و فن ها بسیار وحشتناک کار میکردن .فرض کنید این پاترول قدیمی ها در حالت خلاص گاز بدن چه صدای مهلکی داره.اینم شبیه همون با کارکردن شدید فنها صدای وحشتناکی از خودش بیرون میداد
این مخزن کوچیک آبشم دیدیم هم ضد یخ داشت و هم تا نصف پر فقط من درشو باز کردم و صدای پیییییس اومد.مشکلش از چی میتونه باشه؟ اصلا اینا همشون اینطورین؟ یا واقعا ایرادی هست؟
ممنون

camaro lt
05-06-2012, 13:48
سلام دوستان
ببینین چطور میشه تو تعمیر ماشین پول صرفه جوئی کرد :
دو ماه پیش یکی از دوستانِ بنده که ماشین ژاپنیِ مدلِ 2002 داره گفت که دلکویِ ماشینش بد جوری روغن ریزی داره

اين مورد شما در تمام خودروها وجود داره، حتي مدلهاي 30 و 40 سال قبل هم داراي اورينگ و گاها كاسه نمد ميل دلكو هستند كه اگر كسي فني و وارد باشه ميتونه با تعويض اونها جلوي نشت روغن موتور رو بگيره. توي پرايدهاي انژكتوري هم اين مشكل هست كه بايد دوتا اورينگ كوچيك و بزرگ رو كه در پايه دلكو انژكتوري وجود داره تعويض و البته با چسب مناسب آب بندي بشه تا روغن ريزي نكنه.
خوشبختانه شما تونستيد اين كار رو روي نمونه مدل بالاي اين خودرو انجام بديد و مشكل اصلي همون باز و بسته كردن قطعات بوده كه انجام داديد.

این دو روز تعطیلی رو گفتیم با دوستان گردش بریم اونم با 206 v9 اينجوري كه من متوجه شدم شما از وضعيت درايو D براي رانندگي در سربالايي هاي تند استفاده كرديد كه اشتباه بوده و فشار زيادي به موتور و گيربكس وارد ميكنه. بايد از وضعيتهاي L1 ,L2 متناسب با مقدار شيب و سربالايي و يا سرازيري و البته وضعيت سطح جاده استفاده كنين تا گيربكس مرتبا وارد دنده هاي سبكتر يا سنگينتر نشده و استهلاك كمتري بوجود بياد و البته فشار كمتر به موتور و گرم نشدن.

Переклад не
05-06-2012, 15:43
اينجوري كه من متوجه شدم شما از وضعيت درايو D براي رانندگي در سربالايي هاي تند استفاده كرديد كه اشتباه بوده و فشار زيادي به موتور و گيربكس وارد ميكنه. بايد از وضعيتهاي L1 ,L2 متناسب با مقدار شيب و سربالايي و يا سرازيري و البته وضعيت سطح جاده استفاده كنين تا گيربكس مرتبا وارد دنده هاي سبكتر يا سنگينتر نشده و استهلاك كمتري بوجود بياد و البته فشار كمتر به موتور و گرم نشدن.
به هر حال اون کشش مطلوب رو نداره .درست نمیگم؟ تو حالت دستی نهایتا دنده رو رو 1 میذاری و باید خیلی پرگاز باشه تا بتونه ماشینایی مثله پراید رو جلو بزنه. وقتیم دنده رو رو 2 قرار میدی، دور موتور پایین میاد

msrostami
08-06-2012, 00:18
سلام بر اساتید فنی
من یک یخچال خودرو دارم اخیراً که فیوز فندکی خودرو رو مستقیماً انداختم روی باطری هرموقع کابل رو میزنم به فندکی که آمپرش 20 هستش بعد از مدت کمی به شدت داغ میشه و سرکابل فندکی یخچال ذوب میشه و فیوز می اندازه. نمیدونم چکار کنم از اینورتور هم که استفاده کردم همین مشکل هستش حالا میگید چیکار کنم؟ ماشینم آردی انژکتور مدل 85 هستش. ممنون میشم کسی جوابم رو بده

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-06-2012, 00:41
سلام بر اساتید فنی
من یک یخچال خودرو دارم اخیراً که فیوز فندکی خودرو رو مستقیماً انداختم روی باطری هرموقع کابل رو میزنم به فندکی که آمپرش 20 هستش بعد از مدت کمی به شدت داغ میشه و سرکابل فندکی یخچال ذوب میشه و فیوز می اندازه. نمیدونم چکار کنم از اینورتور هم که استفاده کردم همین مشکل هستش حالا میگید چیکار کنم؟ ماشینم آردی انژکتور مدل 85 هستش. ممنون میشم کسی جوابم رو بده

سلام
میگین اخیراً , یعنی قبلاً اینجوری نبوده ؟
اگر قبل از مستقیم شدن سیم فندک مشکلی نداشته پس علتِ تغییر سیم فندک و مستقیم کردنش چی بوده؟
البته بنده شاگردم نه استاد

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-06-2012, 01:14
سلام دوستان
بنده هم سوالی دارم از حضورتون در موردِ کمپروسور کولر ماشین :

اگر کمپروسور نو روزهای اولش نرم و خوب کار کنه اما بعد از چند ماه به سختی بچرخه تا حدی که تسمه کولر بد جوری قیژقیژ میکنه موقعی که کولر رو روشن میکنیم با وجودی که سفت و محکم هم هست (فقط موقع روشن کردن کولر تا موقع سرد شدن هوای کولر ) , علتِ این مشکل به نظرتون چی میتونه باشه ؟

1- کمپروسور داره میره به سمتِ جام کردن؟

2- روغنش کم شده یا تموم شده و باید روغن بریزیم تو کمپروسور ؟

3- مشکل از اِکسپَنشِن هست که روزنه اش داره بسته میشه کم کم و گاز به سختی ازش رد میشه و به همین دلیل به کمپروسور فشار میاد و به زور میچرخه ؟

4- دِرایِر کثیف شده و خوب گاز رد نمیکنه و به کمپروسور فشار میاد ؟

خصوصاً دوستانی که قبلاً با چنین مشکلی برخورد کردند اگر لطف کنند بگن مشکل از چی بود و چطوری حل شد ازشون ممنون میشم .

ممنون از وقتتون

====================
دوستانی که علاقمند هستند بدونند کولر ماشین چطور کار میکنه و اسم قطعاتش و کارشون چی هست این عکسها رو ببینند

msrostami
10-06-2012, 08:59
دوست عزیز گاهی میتونه مشکل از بلبرینگ ها باشه که چون مدت زیادی به کار نیافتاده این مشکل پیش میاد به همین خاطر توصیه میشه حتی زمستونا هم گاهی کولر بزنید ولو چند دقیقه

camaro lt
10-06-2012, 11:50
سلام بر اساتید فنی
من یک یخچال خودرو دارم اخیراً که فیوز فندکی خودرو رو مستقیماً انداختم.....
يكي از مشكلاتي كه اكثرا در مورد برق اتومبيلها رخ ميده، بالا رفتن شدت جريان و به قول معروف آمپر كشيدن از مدارت اون هست و يكي از دلايل نصب يك سيستم برقي كه توان زيادي رو نياز داره( مثل سيستمهاي صوتي تصويري، فن اضافه براي كولر و رادياتور، يخچال و يا حتي پروژكتورهاي قوي) .سيم كشي برق ماشين براي حالت استاندارد اون طراحي شده و اگر نياز به نصب وسيله اي ديگه بود بايد سعي بشه كه از يك مدار سيم كشي جداگانه استفاده شده و بار اضافي رو روي سيم كشي اصلي ماشين كم كنيم. بهترين كاري كه ميشه كرد كشيدن يك برق مثبت مستقيم از سر باطري يا اتومات استارت براي اون مصرف كننده و البته نصب يك آفتمات مناسب براي كم شدن فشار شدت جريان برق و گرماي ايجاد شده در مدار هست. با اين كار شما بار اضافي رو روي اون سيم كشي جديد مثبت انداختيد و قطع و وصل كردن رو هم از روي رله انجام داده و تنها با يك سوئيچ ساده ،برق رو به آفتمات وصل يا قطع ميكنين. سوخته شدن اون فيوز كاملا طبيعيه و اين نشون ميده كه بار زيادي روي اون مدار افتاده و فيوز با سوختن نشون ميده كه اين مدار توان كافي براي جوابگويي اون يخچال رو نداره. با يك سيمكشي ساده و نصب آفتمات مشكل شما حل ميشه

بنده هم سوالی دارم از حضورتون در موردِ کمپروسور کولر ماشین....
همانطور كه جناب msrostami گفتند، يكي از دلايل ميتونه بلبرينگ باشه و احتمالا بلبرينگ خراب شده و با گرم شدن اون قطعه و انبساط صداي اون كمتر ميشه يا از بين ميره البته اين اول خرابي اون هست و به مرور بيشتر ميشه. يك كولر ساز وارد با تست فشار گاز در حال چرخش در مدارات قبل و بعد از اكسپنشن والو ميتونه به راحتي تشخيص بده كه مشكل از كم بودن يا نداشتن روغن، گاز، و يا چيز ديگه هست يا نه. يك ازمايش ساده اينكه تسمه كولر رو باز كنين و ببينين با دست ميتونين پولي اون رو بچرخانيد يا نه؟ فرم چرخش چطوره و آيا صداي ناهنجار بلبرينگ رو حس ميكنين ؟ .

n_78
11-06-2012, 21:37
سلام
بچه ها ماشین من پژو پارس معمولیه و 73000 کارکرده.
دیسک و صفحه را معمولا رو چند هزارتا عوض میکنن؟
چند روزه ماشینمون وقتی میخای دنده عوض کنی موقع کلاج گرفتن یه صدای خش خش مانندی میاد ازش. بردم میکانیکی اصلا نیومد نگاه کنه گفت ماله بلبرینگه و باید با دیسک و صفحه با هم عوض کنی. حالا والا نمیدونم درست گفت یا نه؟؟ یعنی حتما برای عوض کردن بلبرینگ باید دیسک و صفحه هم عوض بشه؟؟ اصلا مشکلشا درست بهم گفته مشکل واقعا از بلبرینگه؟
اگه خاستم دیسک و صفحه بگیرم چه مارکی بگیرم؟
بلبرینگ چه مارکی؟

kasra2002
11-06-2012, 22:05
معمولا از خیلی چیزا میتونه باشه
ولی اگه از بلبرینگ باشه بهتره که این 3 قطعه یعنی دیسک و صفحه و بلبرینگ با هم توب یک پک خریداری و نصب شه که هم مچ بودنش از بین نره و لرزش نیاره و هم اینکه عمر بقیه هم رو به پایانه و هم اینهکه شما که داری یه اجرت تعویض میدی یه باره همه رو راحت شی پس میارزه

n_78
12-06-2012, 12:19
سلام بچه ها امروز بابام رفته دیسک و صفحه ماشینمونا عوض کرده.
میکانیکه گفته بهترینش یه مدل فرانسویه خریده 135000
حلا به نظرتون راست گفته؟
پژو پارس

camaro lt
13-06-2012, 23:22
در مورد مشكل شما بهترين كار انجام آزمايش هست كه توسط خودتون انجام ميشه.
وقتي ماشين رو روشن ميكنين كلاچ بگيريد و ببينين صداي مورد نظر مياد يا نه؟
اگر بود يعني بلبرينگ خرابه و اگر نه پس مشكل از چيز ديگه است كه البته با درصد بسيار زياد مشكل از همان بلبرينگ كلاج هست.
براي تعويض بلبرينگ كلاج نيازي به تعويض كل كيت ( ديسك و صفحه) نيست ، اگر اونها سالم باشند. در غير اين صورت تعويض كامل بهتر خواهد بود.
بهترين مارك موجود در بازار در حال حاضر از نظر كيفيت و قيمت( پايا كلاج )است كه لنت صفحه اون ساخت شركت والو فرانسه و مابقي قطعات تحت ليسانس و با همان كيفيت والو فرانسه در شركت پايا كلاج ايران ساخته ميشه و بسته بندي سبز رنگي هم داره. قيمت اون متاسفانه بخاطر وضعيت دلار مرتبا در حال افزايش بود و آخرين بار حدود 90.000 تومان بود .البته همين الان مدل اصلي فرانسوي والو براي 206 تيپ 2 و 3 حدود 120 تومان قيمت داره( اگر گير بياد وگرنه مدلهاي كپي چيني توي بازار خيلي زياده) . مدلهاي ساخت تايوان و تركيه تحت ليسانس والو هم هست كه كيفيت خوبي دارن
در مورد نمونه اي كه شما استفاده كردي بايد مارك اون رو بدونيم و البته يه سوال و پرسش ساده از چند فروشنده هم ميتونه به شما كمك بكنه..

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-06-2012, 16:54
سلام دوستان
کمپروسور ماشین دوستِ بنده موقع کار یک دفعه به لرزش می افتاد و تمام ماشین رو هم میلرزوند

میدونید از چی بود ؟

از رله ی فن که کار نمیکرد و گاز فشرده ی داغ رو خنک نمیکرد تا حجمش کم بشه واسه همین فشار گاز توی لوله ها به سرعت میرفت بالا و کمپروسور زور میزد و موتور هم به شدت میلرزید.

سپر رو هم باز کردیم و پره های رادیاتور کولر که از سنگ ریزه ها له شده بود و درست هوا رد نمیکرد رو با نوک پیچ گوشتی دوسویِ ساعت صاف و مرتب کرد

بعد با دستگاه فشار آب که مخصوص ماشین شویی هست رادیاتهارو شست . بعد آب تاید پاشید توشون
دوباره با فشار بسیار قوی آب شست

کلی گل و لای ازش در اومد .

این گل و لای و ذرات غبار , به پره های بسیار ظریفِ رادیاتور میچسبه و مانع انتقال گرما از رادیاتور به هوا میشه و در نتیجه رادیاتور خوب خنک نمیکنه .

خلاصه بعد از انجام این کارها کولر شد توپِ توپ

و از همه مهمتر اینکه مصرف بنزین خیلی کم شد چون دیگه کمپروسور زور نمیزنه .

پس این مورد رو هم به عوامل مصرف بالایِ بنزین اضافه کنید ( کثیف بودنِ رادیاتور کولر) .

ممنون از وقتتون و توجهتون

your_star
15-06-2012, 12:55
سلام خدمت عزیزان
برای ماشینم بعد از 25000 کارکرد تصمیم گرفتم شمعهاش رو تعویض کنم.نمیدونم فابریک ایران خودرو چی هست ولی دنبال شمعی میگردم که نه قیمت تخیلی داشته باشه و نه خیلی کمیاب باشه.
یک جایی این مدل پیشنهاد شده که نمیدونم چه طور هست:کد شمع 4 پلاتین سوپر = BOSCH FR78X کسی قیمت این مدل رو میدونه؟
در ضمن نمایندگیهای مجاز ایران خودرو خودشون شمعهای چند پلاتینه دارن یا باید از بیرون تهیه کرد؟
دوستان لطف کنن مدلهای مدنظرشون رو بگن ممنون میشم.

*hamedkhatar*
15-06-2012, 13:24
سلام
من 206 V8 که تازه گرفتم خیلی داغ میکنه همش از وسط بالا تر میره حتی شبها که هوا خنک هم هست
اینقدر داغه که به کاپوت اصلا نمیشه دست گذاشت
ماشن 100 تا بیشتر کار نکرده
یکی بهم گفت برو ترموستاتش رو 74 بکن و عوضش کن
به نظرتون این کار رو بکنم ؟ آیا راه عاقلانه ای هست؟

مشکل بعدی لرزش ماشین هست وقتی توی دنده یک هستم گاهی ماشین میلرزه و میره رو اعصاب علت چیست و باید چکار کرد؟
ممنون

total_overdose
15-06-2012, 13:41
سلام
من 206 V8 که تازه گرفتم خیلی داغ میکنه همش از وسط بالا تر میره حتی شبها که هوا خنک هم هست

مشکل بعدی لرزش ماشین هست وقتی توی دنده یک هستم گاهی ماشین میلرزه و میره رو اعصاب علت چیست و باید چکار کرد؟
ممنون

خیر به اصلا دست به ترموسات نزنین! موتور 206 به ویژه تیپ 5 دمایه کاریش بالان! ببین تو جاده صاف که حرکت میکنی بدون کولر باید دما روی وسط یا 90 درجه باشه! تو شهر ممکنه تا یه یک خط بالاتر از 90 هم بره اما فن معمولا میارتش رو 90 و دوباره این عمل تکرار میشه! اگر نگران رنگ کاپوت هستی از نمد زیر درب کاپوت استفاده کن!
کارکرد ماشین چقدر هست؟ بزار یه هزارتا کار کنه اگه دیدی مشکل لرزش برطرف مشد ممکنه ایراد از دیسک و صفحه ماشین باشه یا دسته موتور های ماشین!

kasra2002
15-06-2012, 15:28
سلام خدمت عزیزان
برای ماشینم بعد از 25000 کارکرد تصمیم گرفتم شمعهاش رو تعویض کنم.نمیدونم فابریک ایران خودرو چی هست ولی دنبال شمعی میگردم که نه قیمت تخیلی داشته باشه و نه خیلی کمیاب باشه.
یک جایی این مدل پیشنهاد شده که نمیدونم چه طور هست:کد شمع 4 پلاتین سوپر = BOSCH FR78X کسی قیمت این مدل رو میدونه؟
در ضمن نمایندگیهای مجاز ایران خودرو خودشون شمعهای چند پلاتینه دارن یا باید از بیرون تهیه کرد؟

ماشینتون چی هستش
برا 206 شمع یه پلاتینه اصل پیشنهاد میشه و برا خانواده پژو حد اکثر دو پلاتینه ولی اصل حتما حالا باز نمیدونم

kasra2002
15-06-2012, 15:32
سلام

ممنون
همون طور که دوست و استاد فرمودند اصلا ترموستات رو کم نکنید و درصورتی که دما خیلی بالاست سطح مایع مخزن رو وقتی موتور سرده چک کنید و از عملکرد فن اطمینان حاصل کنید من این مورد دمای بالا رو روی این سری ماشین دیدم معموله ولی در صورتی که اصلا پایین نمیاد و همیشه بالا و مخصوصا خیلی بالاتراز خط وسط میره توی یه بزرگ راه خلوط در هوای خنک چک کنید و اونموقع سیستم فن ومایع و از سالم بودن تروستات مطمئن شید امیدوارم مشکلی نداشته باشید

camaro lt
15-06-2012, 17:46
سلام خدمت عزیزان

درحال حاضر شمعهاي موجود ايران خودرو همان شمع نور هست كه در بسته بندي ايساكو عرضه شده و تماما ساخت چين بوده و ديگه توليد ايراني نداريم!! قيمت فعلي يكدست اون هم حدود 10.000 تومان
براي مدلهاي انژكتوري شمعهاي متفاوت زيادي وجود داره و ماركهاي زيادي با قيمتهاي بسيار متفاوت وجود داره. تك و دو پلاتين و يا حتي 4 پلاتين.يه زماني مدل 4 پلاتين اصل فرانسوي ساژم ميفروختم كه حدودا 15 تومان قيمت داشت . البته قبل از گران شدن $
مدلي كه نام برديد اگر واقعا ساخت بوش آلمان باشه( كه خيلي كميابه) حداقل بايد 25 تا 30 هزار تومان قيمت داشته باشه. البته من هيچوقت توصيه نميكنم اينجوري پول خرج شمع بكنين چون با هزينه هاي بسيار كمتر ميتونين شمعهاي بسيار خوبي، حتي ساخت چين رو هم بخريد.
نمونه اون شمع A M T كه مدل دوپلاتين اون حدود 6000 تومان يا كمي بيشتر قيمت داره.ساخت چين است و تاحالا تعداد زيادي از اون رو روي مدلهاي معمولي و گاز سوز استفاده كردن و نتيجه خوبي داشته. روي دو دستگاه پرشيا دوگانه هم آزمايش شده و خيلي خوب جواب داده.
يا مثلا شمع ALSTER كه تكنولوژي آلمان بوده و در چين يا لهستان تحت ليسانس ساخته ميشه و تا حالا تعداد زيادي از اونها رو فروختم. يكدست تك پلاتين اون 6000 و 2 پلاتين 7000 تومان قيمت داره و اينهم بسيار خوب و با كيفيت ساخته شده.
اگر توي بازار بگرديد تنوع فراواني از شمعها رو خواهيد ديد و با چند سوال و جواب ساده از بقيه صاحبان خودرو ميتونين شمع مناسبي كه قيمت زيادي هم نداشته باشه بخريد. اگر خودروي شما دوگانه است ، شمع دو پلاتين بدر دور بالا بهتر جواب ميده.

ممنون
ماشين شما ممكنه چند مشكل رو با هم داشته باشه. زياد به نو بودن اون اطمينان نكنين.
اول اينكه ممكنه ترموستات درست عمل نكنه و بد يا دير باز بشه. دوم اينكه شايد تنظيمات دياك خودرو درست نباشه و بايد يك تنظيم موتور صحيح رو روش انجام بديد چون لرزش و گرم كردن نشانه هاي بد كار كردن موتور و احتمالا كارد كرد نامناسب يكي از سيلندرهاست.

hamidmyway
17-06-2012, 11:30
سلام دوستان کولر ماشین روشن میکنم اول خیلی خوب خنک میکنه بعد از 5 دقیقه باد گرم میشه ولی امپر اب پایین هستش یکی از دوستان گفت فن کولر شاید کار نکنه و دیدم وقتی باد کولر گرم میشه کار نمیکنه ایا خازن داره یا فن سوخته اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

fokahi110
17-06-2012, 15:59
سلام دوستان من بالابر پرایدم از کار افتاده یه بار برام موقتا درستش کردن ولی باز دوباره از کار افتاد حالا بالابر باید بخرم بندازم چه مارکی خوبه بگیرم و تا چه قیمتی مرسی ممنونم.:20:

fokahi110
17-06-2012, 16:02
سلام دوستان من پراید 88 دارم از پیچ زیری که روغن واسکازینشو عوض میکنی کمی در حد 2 یا 3 قطره روغن میریخت دادم پیچشو سفت کردن و چسبش زدن برام خواستم پیچشو عوض کنم گفتن لازم نیست فابریک خودشو بزار در حد یکی دو قطره هم بریزه مشکلی نداره به نظرتون طبیعیه؟ممنون مرسی.:20::11:

kasra2002
17-06-2012, 19:18
سلام دوستان کولر ماشین روشن میکنم اول خیلی خوب خنک میکنه بعد از 5 دقیقه باد گرم میشه ولی امپر اب پایین هستش یکی از دوستان گفت فن کولر شاید کار نکنه و دیدم وقتی باد کولر گرم میشه کار نمیکنه ایا خازن داره یا فن سوخته اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

اگه گاز کولر کم باشه یه دلیله
اگرم که اواپراتور یه شیر داره که اگه خراب شه این اتفاق میوفته بعد از اون ترموستات داخلی اینا رو باید تک تک چک کرد
اگه فن کار نکنه ممکنه آمپر آب بالاا بره
فن یه رله داره که اونه که باعث از کار افتادنش میشه از ای سی یو دستور میگیره

kasra2002
17-06-2012, 19:19
سلام دوستان من پراید 88 دارم از پیچ زیری که روغن واسکازینشو عوض میکنی کمی در حد 2 یا 3 قطره روغن میریخت دادم پیچشو سفت کردن و چسبش زدن برام خواستم پیچشو عوض کنم گفتن لازم نیست فابریک خودشو بزار در حد یکی دو قطره هم بریزه مشکلی نداره به نظرتون طبیعیه؟ممنون مرسی.:20::11:

بعضی وقتا مشکل روغن ریزی از بدنه گیباکسه که با تعویض پیچ هم حل نمیشه و مواظب باشید هرزش نکنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2012, 20:50

اگر اشتباه نکنم در تمام ماشینها به محض روشن کردن کولر باید فن روشن بشه .
اگر کار نکنه که گاز فشرده شده و داغ , خنک نمیشه اصلاً .

اول از همه رله ی فن رو چک کنید .
تو جعبه فیوز هست و اسمش
ac fan
یا
engine fan
هست

اگر رله سالم بود , فیش برق فن رو بکشید و با مولتی متر یا فازمتر دوازده ولتی یا یک لامپ دوازده ولت چکش کنید .
باید به محض زدن کولر فازمتر یا لامپ روشن بشه و مولتی متر دوازده ولت برق نشون بده .

اگر فیش فن برق داره , پس مشکل از خود فن هست .

اگر فن کار نمیکنه هرگزکولر رو روشن نکنید چون کمپروسور داغون میشه چون فشار گاز خیلی میره بالا و به کمپرویسور بد جوری فشار میاد و ممکنه جام کنه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2012, 20:59
اگه گاز کولر کم باشه یه دلیلهاگرم که اواپراتور یه شیر داره که اگه خراب شه این اتفاق میوفته بعد از اون ترموستات داخلی اینا رو باید تک تک چک کرداگه فن کار نکنه ممکنه آمپر آب بالاا برهفن یه رله داره که اونه که باعث از کار افتادنش میشه از ای سی یو دستور میگیرهسلام به نظرم اگر گاز کم باشه , یا اصلا خنک نمیکنه یا کم خنک میکنه اما مقدارش ثابت هست و سرد و گرم نمیشه .سرد و گرم شدن علتش بالا و پایین رفتن فشا؟ هست و یا رله ی فن خرابه یا فن

kasra2002
17-06-2012, 22:10
سلام به نظرم اگر گاز کم باشه , یا اصلا خنک نمیکنه یا کم خنک میکنه اما مقدارش ثابت هست و سرد و گرم نمیشه .سرد و گرم شدن علتش بالا و پایین رفتن فشا؟ هست و یا رله ی فن خرابه یا فن

دو نکتهدوست عزیز اگه خیلی کم نشده باشه در ایتدا روشن میشه و بعد بدلیل افت فشار سنسور باعث خاموش شدن کمپرسور میشه پس باید چک کنند که آیا کمپرسور بعد از چند دقیقه خاموش میشه یا نه
فن هم اگه کلا کار نکنه ماشین پراید تقریبا جوش میاره پس رله اتوماتیک فن با رله کولر جداست که باید اونو چک کنند یه جایی نزدیک جلو پنجره ای وجود داره البته این نکته ها برای پرایدای انژکتوری جدید هستا آیا شما که ماشینتون کاربراتوری نیست که؟

camaro lt
17-06-2012, 23:47
fokahi110سلام دوستان من بالابر پرایدم از کار افتاده یه بار برام موقتا درستش کردن ولی باز دوباره از کار افتاد حالا بالابر باید بخرم بندازم چه مارکی خوبه بگیرم و تا چه قیمتی مرسی ممنونم. پاسخ: شركت شهاب شمس و شركت سبزوار توليد كننده دستگاههاي شيشه بالابر براي ايرانخودرو و سايپا هستند. الان قيمت مدل پرايد حدود 25 تا 27 تومان هست كه كيفيت خوبي هم دارند. مدلهاي ساخت چين هم در بازار زياده و چند توماني كمتره. شركت ابري هم نمونه اي ساخته كه كل موتور بالابر با شيشه بالا و پايين ميره و ظاهرا قدرت بيشتري داره اما چيزهايي در مورد خرابي زودرس اون شنيدم كه دقيق نميدونم صحت داره يا نه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-06-2012, 05:52
دو نکته دوست عزیز
اگه خیلی کم نشده باشه در ایتدا روشن میشه و بعد بدلیل افت فشار سنسور باعث خاموش شدن کمپرسور میشه پس باید چک کنند که آیا کمپرسور بعد از چند دقیقه خاموش میشه

سلام
:10:
به نظرم مسئله درست برعکس باشه .
یعنی بالا رفتن فشار باعث میشه که سنسوری که به درایر (فیلتر) وصل هست برقِ رله رو قطع کنه و رله هم برقِ کلاچ کمپروسور رو قطع میکنه و کمپروسور متوقف بشه .

به همین علت هست که خرابی اون سنسور به کمپروسور فشار میاره و مصرف بنزین رو هم میبره بالا چون به موقع کلاچ کمپروسور رو خاموش نمیکنه و فشار زیاد میشه و موتور زور میزنه .(یکی از علتهای مصرف زیاد بنزین)

فن هم اگه کلا کار نکنه ماشین پراید تقریبا جوش میاره پس رله اتوماتیک فن با رله کولر جداست که باید اونو چک کنند یه جایی نزدیک جلو پنجره ای وجود داره

اگر اشتباه نکنم در همه ی ماشینها , رله ها در جعبه فیوز هستند .

فن از دو جا دستور میگیره که چه وقت روشن بشه
1- از کلید کولر که البته از طریق رله این دستور رو به فن میرسونه.

به محض روشن کردن کولر ,دکمه ی کولر برق میده به رله و رله هم برق میده به فن تا روشن بشه .
هیچ ماشینی نیست که با روشن کردنِ کولرش فن روشن نشه حتی اگر هوا خنک باشه .

تا وقتی که کولر روشنه فن هم روشن میمونه
اما به نظرم که در یک سرعت معین مثلاً 60 کیلومتر در ساعت , کامپیوتر ماشین رله رو خاموش میکنه .
برای امتحانش باید یکی جانفشانی کنه بخوابه رو کاپوت و بیینه آیا تو سرعت فن خاموش میشه یا نه
:31:

2- از رله ای که به سنسور حرارتِ موتور وصل هست .
اگر حرارتِ موتور از حد معینی بالاتر بره , سنسور حرارتِ موتور به رله ی فن برق میده و فن روشن میشه .

آسونترین راه برای تستِ رله , روشن کردم کولر هست .
اگر کولر زدین اما فن روشن نشد , یا رله خرابه یا فن یا فیشها خرابه یا سیمها قطع شده .

نطر شما چیه؟

kasra2002
22-06-2012, 14:06
دوست من کاملا درست میگید اما
توی پراید و حتی 405 رله ها رو جلو رادیاتور توی سپر نصب کردند و درون جعبه فیوز نیست البته بعضیا رو هم همینجوری توی موتور و یا زیر داشبورد گذاشتند

2 مطمئن نیستم ولی اگر فشنگی اطمینان فشار روی مسیر ورود باشه با روشن شدن کمپرسور افت فشار داریم و آف می کنه
در مورد روشن شدن با کولر فن هم در ماشینهای انژکتوری که ecu دارند تا اونجای که من دیدم و میدونم یه سنسور مستقیم بهرادیاتورش وصله که به محض بالا رفتن حرارت رادیاتور کولر فن رو روشن و در صورت خیلی بالا رفتن دور تند رو فعال می کنه
البته پراید یک فن کوچک هم در جلو فقط مخصوص کولر اضافه کرده
پس اگر در حالت بدون کولر فن کار نکنه ماشین جوش میاره و با رو شن کردن کولر باید فن بزودی به مدار بیاد سنسور سرعت هم نداره فقط با فشار کم به خودرو و خنک شدن رایاتور و گاز کولر در محفظه موتو هست که فن خاموش میشه
بهترین راه اینه که با گرم شدن باد کولر درب موتور رو باز کرده و ببینید که آیا کلاچ کمپرسور فعاله یا نه اگه فعال بود و فن هم کار میکرد اونوقته که در پراید بعد از چک کردن گاز احتمال شدید اینه که می گم
: فیلتر گاز کولر دارای پودریه که توی پراید خراب شدن و شکستنش زیاده
پودر که وارد گاز شد به شیر اتوماتیک داخلی روی اواپریتور میاد و اون خراب میکنه و اجازه رد شدن آزاد گاز رو نمیده
و این باعث کم شدن و یا خنک نشدن رو میده
که با 20 30 تومن اون و فیلتر باید عوض شه و دوباره شارژ کامل و بعد لذت فراوان
امیدوارم که مشکل همینجوری حل شه چون در مرحله بعد کمپرسور ضعیف جدید پراید از قدرت افتاده که خرجش برای تعویض ..........

kasra2002
22-06-2012, 14:09
سلام

1- از کلید کولر که البته از طریق رله این دستور رو به فن میرسونه.

به محض روشن کردن کولر ,دکمه ی کولر برق میده به رله و رله هم برق میده به فن تا روشن بشه .
هیچ ماشینی نیست که با روشن کردنِ کولرش فن روشن نشه حتی اگر هوا خنک باشه .

این درسته اما بدلیل اینکه رادیاتور کولر سریع داغ میشه فن زود روشن میشه خیلی زود البته در ماشینهار کاربراتوری حرف شما کاملا صحیحه ولی سنسور دما مخصوصا برای تند و کند کردن فن برای کولزر کاملا عملیه

camaro lt
22-06-2012, 23:22
گرم كار كردن كولر خودرو معقوله نسبتا پيچيده اي داره و ميتونه به همه اينها ربط داشته باشه و البته بازم دلايل ديگه اي باشه كه خيلي ساده هستند و كسي به اونها توجه نميكنه.
مثلا يكي از دوستان پرايد داشت( كاربراتوري) كولر در حال حركت نسبتا خوب خنك ميكرد اما در سرعت كم خنكي اون خيلي كم ميشد و در حالت توقف ناگهان اين كولر به بخاري تبديل ميشد!! چندجا هم برد و گاز رو با لوله و فشنگي و برق و دراير و اسپكشن والو و كندانسور و فن و.و.و.و.و همه و چك كردن اما نتيجه اي نگرفت!
من متوجه شدم سرعت حركت ماشين در خنك بودن يا نبودن كولر تاثير داره و اين نشون ميداد كه يه مشكلي در رابطه با رادياتور موتور و كندانسور كولر وجود داره.
با يه نگاه به راديات مشكل رو متوجه شدم. رادياتور اون از نوع مسي و قديمي بود و البته مشكل اصلي اين بود كه آب معمولي داخل اون ريخته شده بود كه كارايي راديات رو كم ميكرد و در عين حال با زنگ زدن و بسته شدن كانالهاي آب مقدار خنك كنندگي راديات و توان و كارايي اون بشدت پايين اومده بود و نمي تونست به خوبي حرارت موتور رو منتقل كنه( ماشين هم اكثرا در دماي بالاتر از حد عادي كار ميكرد) .
اين حرارت زياد موقعي كه ماشين حركت ميكرد و سرعت نسبتا زياد بود تقريبا دفع ميشد و مشكلي وجود نداشت و كولر ميتونست بهتر كار بكنه اما به محض كم شدن سرعت و يا توقف كامل حرارت رادياتور به كندانسور منتقل ميشد و باعث گرم شدن كولر ميشد.
با تعويض رادياتور به مدل جديد آلومينيومي و البته استفاده از ضد جوش و آب رادياتور مناسب مشكل حل شد.
دراير كه معمولا قسمت جلوي ماشين و نزديك كندانسور نصب ميشه تقريبا بعد از دو يا سه سال كارايي خودش رو از دست ميده و بايد تعويض بشه.

ghasem2020
27-06-2012, 16:49
سلام. من 405 88 دارم.
وقتي كه استارت ميزنم يه خورده آمپر كيلومترم مياد بالا و ميره پايين.
خيلي هم سريع اين اتفاق ميفته.
تا محدوده ي عدد 20 كيلومتر مياد بالا و تو كمتر از يه ثانيه ميره سر جاي خودش.
مشكل از كجاس دوستان ؟

يه چيز ديگه.
بخوام سي دي رايت كنم با چه سرعتي اين كارو كنم ؟
يه سري آهنگ رو 3 - 4 بار با سرعت هاي مختلف رايت كردم ولي باز تو ماشين قطع و وصل ميشه آهنگا و يهو ميپره جلو چند ثانيه بعضي از آهنگا.
اون سي دي رو روي ماشيناي ديگه هم كه ميزارم همين مشكل رو داره. پس مشكل از پخش ماشين نيست.
دو سه تا سي دي ديگه دارم كه اونا بدون مشكل پخش ميشه.
كسي ميدونه مشكل از چيه ؟
راستي پخش ماشين من فابريكي خود ايران خودرو هستش.

camaro lt
27-06-2012, 17:19
سلام. من 405 88 دارم.
مشكل از كجاس دوستان ؟

احتمال بسيار زياد مشكل در سنسور كيلومتر بايد باشه كه روي گيربكس سوار شده . ممكنه خراب شده و يا اينكه چرخ دنده كيلومتر اون خوردگي پيدا كرده و از يه مقدار سرعت به بالا هرز گردي ميكنه و با دنده داخل گيربكس درگيري نداشته باشه. اينها رو بايد بصورت چشمي معاينه كرد. يك تعميركار وارد و يا برقكار خبره ميتونه اين كار رو انجام بده. يه مورد ديگه هم ممكنه بخاطر كثيف بودن و اتصال نامناسب سوكت اتصال اون باشه كه اكثرا اين رو بيشتر ديدم پيش مياد. سوكت و سيمهاي منتهي به او را هم چك كنين و با اسپري كنتاكت شور بخوبي تميز كنين.
در مورد پخش و سي دي و مشكلات مربوط به اون ،بهتره مشكل رو در اين بخش مطرح كنين. احتمالا اونجا افراد باتجربه اي براي راهنمايي شما وجود داشته باشه.

kasra2002
27-06-2012, 17:32
سلام. من 405 88 دارم.
مشكل از كجاس دوستان ؟

يه چيز ديگه.
بخوام سي دي رايت كنم با چه سرعتي اين كارو كنم ؟
يه سري آهنگ رو 3 - 4 بار با سرعت هاي مختلف رايت كردم ولي باز تو ماشين قطع و وصل ميشه آهنگا و يهو ميپره جلو چند ثانيه بعضي از آهنگا.
اون سي دي رو روي ماشيناي ديگه هم كه ميزارم همين مشكل رو داره. پس مشكل از پخش ماشين نيست.
دو سه تا سي دي ديگه دارم كه اونا بدون مشكل پخش ميشه.
كسي ميدونه مشكل از چيه ؟
راستي پخش ماشين من فابريكي خود ايران خودرو هستش.

دوست عزیز
اون موضوع مشکل نیست و همه این خانواده اینجوریند کاری هم به استارت نداره وقتی مدتی ماشین خاموش باشه و بعد اگه سوییچ رو باز کنید به محض اینکه پمپ بنزین خاموش شد یه تیک میزنه و عقربه کیلومتر شمار رو بالا میبره حالا یا تا 20 و حتی بالا تر
این طبیعیه و من روی چندین خودرو از این خانواده دیدم شما یه روز صبح سوییچ رو باز کنید ولی استارت نزنیدو به احتمال زیاد این موضوع رو می بینید
در مورد سی دی هم شما جنس سی دی خامتون رو عوض کنید و فایلها رو کامل با سرعت پایین مثلا 16 رایت کنید و سعی کنید پشت سی دی رو هم ببندید ولی باز هم طبیعیه که ممکنه با رایتر شما و حتی با نوع فایل خاصی قاطی کنه
آپتیک ااینا ضعیفند دیگه

persiancat
01-07-2012, 09:33
اساتید سلام!

یه مدت پیش یه پراید 132 گرفتیم بعد از سه ماه گفتند باید بوسترش را عوض کنید، بعدش هم خودشون اینکارو کردند، چند ماهی گذشت، دو هفته پیش، زمانی که یک ماشین پیچید جلوم یه ترمز شدید گرفتم، که رفت رو ای بی اس، اما انگار نه انگار که ترمز را فشار دادم!!! ماشین همینطور می رفت جلو!!! دهن وا مونده بود اما خدا را شکر به خیر گذشت، چند روز پیش هم می خواستم بپیچم تو کوچه و با سرعت 30 تا 40 تا یه ترمز کوچولو گرفتم یک لحظه گرفت و بعد ای بی اس فعال شد و دوباره همون مشکل، انگار نه انگار که پام رو ترمزه، ماشین داشت با همون سرعت می رفت که سریع پامو برداشتم و مجددا ترمز گرفتم.

به نظر میاد مشکل ای بی اس باشه، سطح روغن ترمز خوبه، اما گاهی حتی ترمزهای ضعیف هم که می گیرم، یک صدای تق میاد و به نظر میاد ای بی اس می خواد فعال بشه! و معمولا همین مواقع هست که کار دستم میده

می خواستم ببرمش نمایندگی اما می دونم یک لحظه می شینه پشتش و بعدش هم میگه اینکه خوبه آقا! چرا ایراد الکی می گیری!!!، چون خیلی خطریه، گفتم قبلش یه سئوالی تو فروم کنم، ممکنه کسی اینجا با این مشکل و راه حلش آشنایی داشته باشه، راهنماییم کنه بعد ببرمش نمایندگی

ممنون

kasra2002
01-07-2012, 19:38
اساتید سلام!

یه مدت پیش یه پراید 132 گرفتیم بعد از سه ماه گفتند باید بوسترش را عوض کنید، بعدش هم خودشون اینکارو کردند، چند ماهی گذشت، دو هفته پیش، زمانی که یک ماشین پیچید جلوم یه ترمز شدید گرفتم، که رفت رو ای بی اس، اما انگار نه انگار که ترمز را فشار دادم!!! ماشین همینطور می رفت جلو!!! دهن وا مونده بود اما خدا را شکر به خیر گذشت، چند روز پیش هم می خواستم بپیچم تو کوچه و با سرعت 30 تا 40 تا یه ترمز کوچولو گرفتم یک لحظه گرفت و بعد ای بی اس فعال شد و دوباره همون مشکل، انگار نه انگار که پام رو ترمزه، ماشین داشت با همون سرعت می رفت که سریع پامو برداشتم و مجددا ترمز گرفتم.

به نظر میاد مشکل ای بی اس باشه، سطح روغن ترمز خوبه، اما گاهی حتی ترمزهای ضعیف هم که می گیرم، یک صدای تق میاد و به نظر میاد ای بی اس می خواد فعال بشه! و معمولا همین مواقع هست که کار دستم میده

می خواستم ببرمش نمایندگی اما می دونم یک لحظه می شینه پشتش و بعدش هم میگه اینکه خوبه آقا! چرا ایراد الکی می گیری!!!، چون خیلی خطریه، گفتم قبلش یه سئوالی تو فروم کنم، ممکنه کسی اینجا با این مشکل و راه حلش آشنایی داشته باشه، راهنماییم کنه بعد ببرمش نمایندگی

ممنون
والا از خیلی چیزا می تونه باشه ولی
این مدل بلا سر یکی اومد و نمایندگی تنها کاری که از ش بر اومد اینه که از کار انداخت کل سیستمو چون گیر نمیاد و 600 تومن هزینه داره
امیدوارم مال شما اینجوری نباشه

alipencia
09-07-2012, 11:41
سلام...دوستان ی مدته اب رادیاتور برگشت میکنه تو منبع انبساط...و خود رادیاتور ابش نصفه میشه...امپر هم از نصف بالاتر نرفته...فن هم کار میکنه ولی ترموستات رو قبلا بنا به مشکلی در اوردم...مشکل از چی میتونه باشه؟از نداشتن ترموستاته؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-07-2012, 12:35
سلام...دوستان ی مدته اب رادیاتور برگشت میکنه تو منبع انبساط...و خود رادیاتور ابش نصفه میشه...امپر هم از نصف بالاتر نرفته...فن هم کار میکنه ولی ترموستات رو قبلا بنا به مشکلی در اوردم...مشکل از چی میتونه باشه؟از نداشتن ترموستاته؟سلام دوست عزیز .طبق اطلاعات دست و پا شکسته ی بنده , امکان نداره تو منبع انبساط آب باشه اما تو رادیات آب کم باشه .چون طوری طراحی شده که به محض کم شدن آب فورا آب از منبع به رادیات میره . در ضمن برداشتن ترموستات اشتباهه خصوصا اگر موتور انژکتوری باشه چون کامپیوتر نمیتونه موتور رو کنترل کنه .

alipencia
09-07-2012, 17:18
سلام دوست عزیز .طبق اطلاعات دست و پا شکسته ی بنده , امکان نداره تو منبع انبساط آب باشه اما تو رادیات آب کم باشه .چون طوری طراحی شده که به محض کم شدن آب فورا آب از منبع به رادیات میره . در ضمن برداشتن ترموستات اشتباهه خصوصا اگر موتور انژکتوری باشه چون کامپیوتر نمیتونه موتور رو کنترل کنه .

فکر کنم سیستم منبع انبساط اینطوریه که وقتی اب کم بیاره میکشه و وقتی جوش میاره از منع میزنه بیرون...الان من مشکل دوم رو دارم...والا من طرز کار درست ترموستات رو نمیدونم

kasra2002
10-07-2012, 20:25
سلام
اول اینکه ماشینتون چیه؟
اگه پرایده:
اول ترموستات رو بذارید سرجاش که خیلی مهمه
دوم اینکه لوله درون منبع رزرو رو چک کنید که در بیشتر وقتا میوفته درون منبهع و علت اصلی همینه
سه اینکه درب رادیاتورتون رو چک و احتمالا عوض کنید
چهار بعد از اون از سالم بودن بقیه قطعات مطمئن شید
و در صورتی که پراید نیست هواگیری مهمترین مساله است
بازم میگم ترموستات رو بذارید سر جاش حتی اگه دمای پایین بخرید مثل 75 درجه

Sha7ab
14-07-2012, 00:46
قیمت دفرانسیل روآ تو بازار چنده؟

aref10
15-07-2012, 19:26
یه مکانیک ماهر کسی سراغ داره تو شرق تهران برای رگلاژ کردن لنتهای عقب و هم اینکه واسم روغن ترمزشو عوض کنه و وقتی میخواد عوض کنه چهارچرخ رو باز کنه که هواگیریش کنه،چون کار پردردسری هست بعضی از مکانیکها هواگیری دیگه نمیکنن

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-07-2012, 20:00
یه مکانیک ماهر کسی سراغ داره تو شرق تهران برای رگلاژ کردن لنتهای عقب و هم اینکه واسم روغن ترمزشو عوض کنه و وقتی میخواد عوض کنه چهارچرخ رو باز کنه که هواگیریش کنه،چون کار پردردسری هست بعضی از مکانیکها هواگیری دیگه نمیکننسلام . مشکل ترمز ماشینتون چیه ؟

aref10
15-07-2012, 20:45
سلام . مشکل ترمز ماشینتون چیه ؟

بد میگیره،لنتاش دفعه قبل نشون دادم تموم نشده ولی خوب نمیگیره

Mahdi/s
16-07-2012, 00:10
ســلام منم مشكل ترمز دارم ...خوب ترمز ميگيره اما صدا داره....جيغ ميكشه....روغن ترمز رو تازه عوض كردم......لنتاش هم با اينكه داشت اما عوض كردم...به مكانيك نشون دادم گفت جنس لنتات بده... لنت پارس كه ميگن توي ايراني ها بهترينه انداختم...اما هنوزم بعد از يه ساعت كه ماشين راه ميره ترمز ميگيرم جيغ ميكشه...بعيد ميدونم ديسكم كج باشه.....مشكلش چي ميتونه باشه.../؟ ماشين 405

total_overdose
16-07-2012, 00:16
آخه دوست عزیز شما به لنت پارس میگی خوب؟؟
یدست لنت اصلی 405 الان قیمتش دور ور 50 تومنه! از اون بگیرید اونوفت تفاوت ترمزگیری و بی صدایی میفهمید!
این لنت های منفرقه همشون همینن مشکل صدا دارن!

Mahdi/s
16-07-2012, 00:42
خه دوست عزیز شما به لنت پارس میگی خوب؟؟
یدست لنت اصلی 405 الان قیمتش دور ور 50 تومنه! از اون بگیرید اونوفت تفاوت ترمزگیری و بی صدایی میفهمید!
این لنت های منفرقه همشون همینن مشکل صدا دارن! ديگه چه ميشه كرد آخه:20:...منم اولش رفتم نمايندگي ...ديدم 45 تومنه...اصلا صرف نداشت برام...از دوستان اهل فن پرسيدم همه توي اين متفرقه ها پارس رو پيشنهاد كردن و خودشونم استفاده ميكردن و مشكلي نداشتن...

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-07-2012, 02:58
ســلام منم مشكل ترمز دارم ...خوب ترمز ميگيره اما صدا داره....جيغ ميكشه....روغن ترمز رو تازه عوض كردم......لنتاش هم با اينكه داشت اما عوض كردم...به مكانيك نشون دادم گفت جنس لنتات بده... لنت پارس كه ميگن توي ايراني ها بهترينه انداختم...اما هنوزم بعد از يه ساعت كه ماشين راه ميره ترمز ميگيرم جيغ ميكشه...بعيد ميدونم ديسكم كج باشه.....مشكلش چي ميتونه باشه.../؟ ماشين 405

سلام
جیغ زدن ترمز از دیسک نیست .
اگر دیسک تاب داشته باشه , ماشین در موقع ترمز گرفتن میلرزه .

جیغ زدن از براده هایِ دانه درشتِ موجود در لنتهاست که سابیده میشه به دیسک و صدا میده .
اگر تعداد این براده ها زیاد نباشه لنت یه مدت جیغ میزنه بعدش که اون براده ساببده شد رفت درست میشه بعدش میرسه به یه تکه فلز دیگه باز هم صدا میده تا سابیده بشه بره .
اما اگر براده هاش خیلی زیاد باشه دائما جیغ میرنه .

لنت دو نوعه :

زغالیِ نرم که بی صدا هست و دیسک رو خیلی کمتر میسابه اما خوذش زود سابیده میشه .
نوع دوم استخونی هست که خیلی سفته و دیسک رو خیلی میسابه و صدا هم میده اما خودش دیر سابیده میشه .
نوع اول بهتره اما هم گرونتره هم زودتر تموم میشه .

نصیحت از بنده ی مخلص :
چند چیز در ماشین رو اگر حتی قرض کنید اما براش بهترین قطعات رو بخرید
1-ترمزها
2-جلوبندی
3-فرمان
4-لاستیکها

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-07-2012, 03:27
اگر ترمزها سالمه , صدا نمیده , ماشین موقع ترمز به چپ و راست کشیده نمیشه , ماشین موقع ترمز لرزش نداره و منبع روغن ترمز هم پر هست , وقتی میرید لنت عوض کنید اجازه ندید مکانیک با چیزی ور بره .
بهش بگین فقط لنتها رو عوض کنه .

خیلی از مکانیکها وقتی مشتری میاد میخوان تا میتونند ازش پول بکشند , حق و ناحق .

اگر در مورد چیزی بهتون تذکر داد و گفت باید عوض بشه یا سرویس بشه , کلاهبرداره .
اگر حرفش درسته , حرفش رو قبول کنین اما مراقب باشین قطعات آشغال و گرون نندازه رو ماشینتون و در موردِ مزد دستش هم باهاش چونه بزنید .

اگر از سرویس و تعمیر سر در نمیارین چپ و راست سرتون کلاه میره ماشینتون هم همیشه خرابه چون بلد نیستین ازش درست استفاده و مراقبت کنین .
================================

تعویض لنت ترمز اونقدر آسونه که حد نداره .
خودتون هم تو خونه میتونین انجام بدین .

فقط یک آچار چرخ,جک,یک آچار دوسر 13یا14یا15, یک پیچ گوشتی دوسویِ بسیار بزرگ(برای فشار دادن و عقب کشیدن لنتها) و یک مسواک کهنه برای تمیز کردن دور پیستون ترمزها قبل از عقب کشیدنش , یک تکه پارچه .

فقط همین .
با موبایل از همه چیز فیلم بگیرین تا چیزی یادتون نره .
قطعات باز شده رو توی یک سینی بذارید تا چیزی گم نشه و فراموش نشه .

بعد که تموم شد و چرخ رو بستین , قبل از حرکت چند بار ترمز رو فشار بدین تا لنتها بچسبه به دیسکها .

و چند هزار تومن از این جیبتون در ببارین بذارین تو اون یکی جیبتون و به خودتون بگین دستت درد نکنه اوستا کارت خیلی درسته دیگه مشتریت شدم .
:20:
هم ورزشه هم صرفه جوئی هم تفریح در اوقات فراغت بشرطی که به بیماریِ خطرناکِ تنبلی مبتلا نشده باشید .

و از همه مهم تر رعایت همه اصول ایمنی(آجر گذاشتن پشت چرخها , قرار دادن راپاس یا چند آجر محکم زیر ماشین تا اگر جک در رفت ماشین پائین نیاد , دقت در کار و فراموش نکردن طرز بستن قطعات سر جاش )

netwait
16-07-2012, 21:46
سلام به اساتید فن
آقا ما یه پارس مدل 88 داریم
یه هفته پیش باطری(فابریک برنا) خالی کرد(خلاص خلاص)
باطریساز گفت بعد 3 سال باطری عمرشو کرده عوض کنید...که یه باطری دیگه خریدیم صبا باطری وصل کردیم تا امروز 6 7 جا رفتیم بدون مشکل تک استارت
امروز صبح اما روشن نشد...باطری فقط تا کیلومتر میومد استارت که میزدی قطع میکرد استارت نمیخورد
دیدم سر باطری شله صفتش کردم
با هُل روشن کردم یه دور زدم شارژ کنه باطری سازم رفتم تست کرد گفت دینامت مشکلی نداره احتمالا بخاطر همون سر باطری بوده که شارژ نکرده....
برگشتم اومدم خاموش کردم دیگه روشن نشد
باز با هل روشن کردیم یه دور زدم ایندفعه هم مثل قبل شارژ که نکرد ... با چه مکافاتی برگردوندم...اصلا انگار برق نمیرسید به موتور که روشن بمونه( ولی چراغ روشن میشد ضعیف)
یکی از بچه محل ها گفت این دکمه قرمز(داخل موتور، درست جلوی کمک فنر-این محل دقیق ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) ریست میکنه برق ماشینو اونو هم زدیم اصلا اثر نداشت
الان واقعا نمیدونم چیکار کنم

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-07-2012, 23:14
سلام به اساتید فن
آقا ما یه پارس مدل 88 داریم
یه هفته پیش باطری(فابریک برنا) خالی کرد(خلاص خلاص)
باطریساز گفت بعد 3 سال باطری عمرشو کرده عوض کنید...که یه باطری دیگه خریدیم صبا باطری وصل کردیم تا امروز 6 7 جا رفتیم بدون مشکل تک استارت
امروز صبح اما روشن نشد...باطری فقط تا کیلومتر میومد استارت که میزدی قطع میکرد استارت نمیخورد
دیدم سر باطری شله صفتش کردم
با هُل روشن کردم یه دور زدم شارژ کنه باطری سازم رفتم تست کرد گفت دینامت مشکلی نداره احتمالا بخاطر همون سر باطری بوده که شارژ نکرده....
برگشتم اومدم خاموش کردم دیگه روشن نشد
باز با هل روشن کردیم یه دور زدم ایندفعه هم مثل قبل شارژ که نکرد باطری آخرشه
یکی از بچه محل ها گفت این دکمه قرمز(داخل موتور، درست جلوی کمک فنر) ریست میکنه برق ماشینو اونو هم زدیم اصلا اثر نداشت
الان واقعا نمیدونم چیکار کنم

سلام
بنده یه بار همین مشکل برام پیش اومد .
بستهای باتری رو باز کردم و توشون رو خوب سمباده زدم و سر باتری رو هم همینطور .
مشکل رفع شد.
اگر سمباده زبر (80) ندارید مهم نیست .
با چاقوی کوچیک مثل کارد میوه خوری هم میشه آروم توی بستِ باتربها رو بتراشید تا تمیز بشه و برق رو خوب رد کنه.

netwait
16-07-2012, 23:23
ممنون از جواب
میگم که بست مثبت شل بود(فابریکش سربیه گشاد میکنه) کلا عوضش کردم
منفی هم که محکمه
حالا باز امتحان میکنم شما میگید
ولی من احساس میکنم مشکل از کامپیوتر ماشین یا یه جایی که برق رو باید به باطری برسونه باشه

البته الآن یه تست زدم ظاهرا باطری برقش بدک نیست اتصال کوتاه جرقه خوب میزنه

Mahdi/s
16-07-2012, 23:33
یکی از بچه محل ها گفت این دکمه قرمز(داخل موتور، درست جلوی کمک فنر-این محل دقیق ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])) ریست میکنه برق ماشینو اونو هم زدیم اصلا اثر نداشت
الان واقعا نمیدونم چیکار کنم ســلام..متاسفانه مشكل شمارو نميدونم چطوري حل ميشه....اما اون دكمه قرمزي كه توي عكس نشون داديد در اثر ضربه شديد در تصادفات بنزين رو قطع ميكنه براي جلوگيري از آتش سوزي خدايي نكرده...

kasra2002
18-07-2012, 18:35
یه مکانیک ماهر کسی سراغ داره تو شرق تهران برای رگلاژ کردن لنتهای عقب و هم اینکه واسم روغن ترمزشو عوض کنه و وقتی میخواد عوض کنه چهارچرخ رو باز کنه که هواگیریش کنه،چون کار پردردسری هست بعضی از مکانیکها هواگیری دیگه نمیکنن

شما ببینید ترمز دستی رو چنر دندونه باید بالا بیارید تا عمل کنه اکه از 3 تا 4 بیشتر باشه با یه تنظیم کوچک از درون چرخ برای 405 درست میشه و اگه سوت نمیزنه و یا لیز نمی خوره ممکنه درون کاسه عقب صیقلی زیاد شده که با تراشکاری ساده حل میشه و عال میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-07-2012, 12:52
سلام:

رمضان مبارک بر مسلمین و مؤمنین .

اگه ماشینتون دنده اتوماتیکه :
موقع پارک کردن خصوصا در سرازیریها , موقت خاموش کردنِ ماشین حتما اول:
1-پا بذارید رو ترمز .
2- بعداً N
3- بعدش همونطور که پاتون رو ترمزه , ترمز دستی رو بکشید .
4- بعدش پاتون رو از روی ترمز بردارین .
5- بعدش P
بعدش ماشین رو خاموش کنید .

اینطوری دیگه به گیربکس فشار نمیاد و موقع حرکت هم دنده راحت از P منتقل میشه به D یا R .

توضیح بیشتر :

داخل گیربکس اتوماتیک یک ضامنِ فلزی هست که در حالتِ P چرخها رو قفل میکنه .
برای همین هست که در حالت P نمیشه ماشین رو با هُل حرکت داد.

وقتی ماشین در سرازیری باشه خیلی فشار میاد به این ضامن .
اگر مدتهای چند ماه به جای ترمز دستی از P استفاده کنید , کم کم اون ضامن خراب میشه و دیگه در حالت P چرخها قفل نمیشه .

===--================================

برای خرید تایر حتماً تاریخ ساختش رو چک کنید که از دو سال قدیمی تر نباشه . چون تایر از لاستیک درست میشه که به مرور زمان و بر اثر گرما و نور آفتاب , تازگی و حالت الاستیکی (ارتجاعی) خودش رو از دست میده و زود تَرک ترک میشه و زود سابیده میشه .

تاریخ ساخت تایر به صورت یک عدد 4 رقمی روش نوشته شده .
دو رقم اول سمت چپ , شماره هفته و دو رفم بعدی سالِ ساخت هست .
مثال:
1108
11 یعنی هفته ی یازدهم
08 یعنی سال 2008
هر ماه چهار هفته داره . هفته یازدهم یعنی حدوداً ماهِ سوم (مارس) هفته ی دوم .
یعنی میشه 20-3-2008
تصاویر تاریخ ساخت روی لاستیک

اگر عکسها باز نمیشه , تو گوگل بنویسید :
تایر ماشین تاریخ
==================-==================

وقتی تیغه ی لاستیکی برف پاکن خراب میشه اون رو دور نندازین .
لاستیک تیغه ی برف پاک کن خیلی ارزون تر از برف پاک کنِ کامل هست .

لبه ی فلزی استیک خراب رو با انبردست باز کنید و لاستیک خراب رو بکشید بیرون .

دقت کنید که لاستیک دو تا شیار داره . باید به خاطر بسپارید که کدوم شیار به برف پاک کن وصل شده تا موقع نصب اشتباه نکنید .

آموزش تصویری :

کلیپ یوتیوب

اگر سایتها باز نمیشه , تو گوگل بنویسید

how change wiper rubber

camaro lt
20-07-2012, 15:48
در مورد تاريخ ساخت تايرها متاسفانه اين نكته هم هست كه تاريخ رو عوض ميكنن!! اينو از چند نفر كه فروشنده بودن شنيدم و به نظر ميرسه انجام اين كار چندان سخت نباشه و با داشتن ابزار مناسبش احتمالا اينكار رو به راحتي انجام ميدن. پس بهتره اول اون فروشنده ( با وجدان) رو پيدا كرد..
همينطور تايرهاي تقلبي كه اكثرا با اسم و مارك شركتهاي معروف ساخته شده اما كيفيت بسيار بدي دارند و در كشورهايي مثل چين، هند، ويتنام و تايلند درست ميشه.

kasra2002
21-07-2012, 18:23
افغانستان رو از قلم نندازید

rezaei200
22-07-2012, 01:14
سلام
من یک سمند مدل 82 دارم که چند روز پیش در حال رانندگی از توی کانال های کولرش دود سیم سوزی بیرون امد و وقتی که خودرو رو خاموش کردم و بعد از چند لحظه روشن کردم مشکلش رفع شد و منم دیگه دنباله کارشو نگرفتم تا امروز که وقتی داشتم رانندگی میکردم سخنگوی خودرو گفت چراغ ها را خاموش کنید در حالی که خودرو در حال حرکت بود و بعد از ان از زیر داشبورد دوباره بوی سیم سوختنی میومد که خودرو پر دود شده بود و بعد من سخنگو رو از جاش بیرون اوردم و دیدم که سیمی که به اون وصل شده سوخته الان من چجوری باید سیم رو عوض کنم و برای چی این سیم سوخته ممنون میشم جواب منو بدین

ghasem2020
24-07-2012, 00:02
امشب داشتم رانندگي ميكردم كه يهو احساس كردم وقتي گاز ميدم يه صدايي مياد شبيه موقعي كه ماشين جون نداره و تو دنده مرده داره راه ميره و يه جورايي ريپ ميزنه !
شتاب ماشين به شدت اومده بود پايين.
بعد از چند دقيقه متوجه شدم چراغ check روشن شده و داره چشمك ميزنه.
مشكل از چيه به نظرتون ؟ با دياگ ميشه فهميد ؟
اين نكته رو بهتون بگم كه مخزن گازم آخراش بود و داشت تموم ميشد. البته وقتي هم زدم رو بنزين بازم همينجوري بود و اين مشكل ادامه داشت.
البته اينم بگم كه اين سري از يه پمپ گاز جديد استفاده كردم و پمپ گاز هميشگي نرفتم. ممكنه از فشار گاز بوده باشه ؟
چند باري هم گذاشتم گاز ماشين كامل تخليه بشه و بعد دوباره گاز بزنم و هيچ مشكلي نداشته هيچ وقت. ممكنه از اين بوده باشه كه مخزن گازم تموم شده ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-07-2012, 08:12
امشب داشتم رانندگي ميكردم كه يهو احساس كردم وقتي گاز ميدم يه صدايي مياد شبيه موقعي كه ماشين جون نداره و تو دنده مرده داره راه ميره و يه جورايي ريپ ميزنه ! شتاب ماشين به شدت اومده بود پايين. بعد از چند دقيقه متوجه شدم چراغ check روشن شده و داره چشمك ميزنه. مشكل از چيه به نظرتون ؟ با دياگ ميشه فهميد ؟ اين نكته رو بهتون بگم كه مخزن گازم آخراش بود و داشت تموم ميشد. البته وقتي هم زدم رو بنزين بازم همينجوري بود و اين مشكل ادامه داشت.البته اينم بگم كه اين سري از يه پمپ گاز جديد استفاده كردم و پمپ گاز هميشگي نرفتم. ممكنه از فشار گاز بوده باشه ؟ چند باري هم گذاشتم گاز ماشين كامل تخليه بشه و بعد دوباره گاز بزنم و هيچ مشكلي نداشته هيچ وقت. ممكنه از اين بوده باشه كه مخزن گازم تموم شده ؟سلام .اگر این اتفاق با کپسول پر هم رخ داد معنیش اینه که از گاز نیست و باید جای دیگه دنبالش بگردید

hoomaan
24-07-2012, 10:52
سلام
یه ماکسیما با 65000 کارکرد گرفتم . زنجیر تایم و لنت ها و غیره کی باید تعویض بشن ؟ ترمزها خوبن ولی میخوام مطمئن بشم .
ممنون

mohamad skystar
24-07-2012, 11:20
سلام
یه ماکسیما با 65000 کارکرد گرفتم . زنجیر تایم و لنت ها و غیره کی باید تعویض بشن ؟ ترمزها خوبن ولی میخوام مطمئن بشم .
ممنون

تسمه تایم و لنت ها رو این کیلومتر باید عوض شده باشن.
تسمه تایم که عموما رو 60000 کیلومتر عوض میشه
برای اطمینان بیشتر اول بازدید کنید و بعد تعویض کنید

hoomaan
24-07-2012, 11:55
تسمه تایم و لنت ها رو این کیلومتر باید عوض شده باشن.
تسمه تایم که عموما رو 60000 کیلومتر عوض میشه
برای اطمینان بیشتر اول بازدید کنید و بعد تعویض کنید

پرسیدم گفتن چون به جای تسمه زنجیر تایم داره عمرش خیلی بیشتره . صاحاب قبلیشم زیاد تو این خطا نبوده .

mohamad skystar
24-07-2012, 12:11
پرسیدم گفتن چون به جای تسمه زنجیر تایم داره عمرش خیلی بیشتره . صاحاب قبلیشم زیاد تو این خطا نبوده .

خوب اگر صاحب قبلی زیاد پیگیر سرویس های ماشین نبوده شما بهتره ماشین
رو یه سرویس کامل بکنی تا خیالت بابت همه موارد راحت باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-07-2012, 09:30
سلام .
تسمه تایم اگر تو حرکت پاره شد داغتون میکنه چون چند تا از سوپاپها کج میشه و پیستونها هم آسیب میبینه و کار به تراشکاری هم ممکنه بکشه .

هر 10000کیلومتر چکِش کنید البته اگر اصلی باشه .
اگر شرکتی باشه هر 5000 کیلومتر .
از نشانه های پاره شدنش اینه که صدای ماشین تغییر میکنه خصوصا وقتی که یه کم گاز میدید .
تو خونه خودتون میتونید چکش کنید . نباید بریدگی داشته باشه یا تَرک ترَک شده باشه .

camaro lt
25-07-2012, 12:30
امروز 4 حلقه لاستيك براي ماشين خودم خريدم( شورلت نوا)
مارك هانكوك كره دور سفيد و سايز 205.75.14 R دور سفيد.
فروشنده را از سالها پيش ميشناختم و مشكلي نداشت و در مورد تاريخ ساخت هم كاملا تاييد كرد كه نو هستند و تازه از كره وارد شده اند. تاريخها را هم چك كردم و دقيقا همين موضوع را نشان ميداد كه در هفته 22 سال 2012 ( حدود تيرماه امسال) ساخته شده.
حتي از شكل و فرم و بوي تايرها هم مشخص بود كه اصلي و نو هستند.
53616 53618

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-07-2012, 14:24
.53616سلام . مبارکه . قالبگیری شمارش یک کم ابتدائیه .ساخت لاله زار تهرون نباشه یه وقت:31:

g-a-d
25-07-2012, 16:41
شماره کیلومتر 206 بصورت ناخواسته افزایش یافته علت

camaro lt
25-07-2012, 16:50
نه خوشبختانه اين مشكل را نداره! يه نمونه ساخت چين و به قول خودش درجه يك هم داشت اما خودش ميگفت كه كره اي يه چيز ديگه است و من هم چون سابقه استفاده از لاستيكهاي كره اي رو زياد دارم( بخصوص مارك مارشال) ميدونستم كيفيت اصل اونها بي نظيره. خلاصه اينكه فروشنده منصف هم در خريد خيلي تاثير داره.
................
يكي از مواردي كه باعث طولاني شدن عمر تاير ميشه، تنظيم باد مناسب اون با توجه به مقدار بار و دماي هوا و البته توصيه هاي كارخانه سازنده لاستيك است.
در فصل گرما سعي كنين هر 20 روز يكبار باد تايرها رو چك كنين( بخصوص لاستيك يدك كه چون استفاده نميشه و در معرض ديد نيست ممكنه خيلي بيشتر نياز به توجه داشته باشه)
براي تنظيم باد هميشه از يك درجه باد سالم و مطمئن استفاده كنين. اكثر درجه بادهاي توي پنچريها خراب و مشكلدار هستند و من بارها با استفاده از يه درجه باد سالم كه دارم تفاوت و اختلاف نشانگر اونها با مال خودم رو اندازه گرفتم و گاهي تا 20 درجه PSI هم ميرسه!!
داشتن يه درجه باد سالم و با كيفيت توي ماشين چيز خوبيه و هميشه ميتونين خودتون راحت باد تاير ها رو چك كنين.

The Auditor
26-07-2012, 18:39
لنت ترمز textar (جعبه زرد) چطوره؟ من امروز لنتامو عوض کردم (پژو 405). به نظرم زیاد جالب نیست. نمیدونم، شاید زیادی حساس شدم. آخه انتظار داشتم وقتی لنت نو میندازم ترمزا میخکوب کنه، اما زیاد اونطوری نشد. آخه خیلی وقت پیش (شاید 3 سال پیش) بود لنتای جلو رو عوض کردم، یادم نیست چطوری میشه بعد از تعویض. لنتای قبلیم 3 سال کار کرد، هنوز هم سمت چپی 30-40٪ داشت و بد ترمز نمیکرد بعد از این مدت. بخاطر زوزه لنت سمت راست عوضشون کردم. راستی، توی هر جعبه چنتا لنت هست؟ باید یه دونه باشه یا دوتا؟
38 تومن پول لنت دادم + 5 تومن اجرت. احساس میکنم سرم کلاه رفته.

mohamad skystar
26-07-2012, 23:55
لنت ترمز textar (جعبه زرد) چطوره؟ من امروز لنتامو عوض کردم (پژو 405). به نظرم زیاد جالب نیست. نمیدونم، شاید زیادی حساس شدم. آخه انتظار داشتم وقتی لنت نو میندازم ترمزا میخکوب کنه، اما زیاد اونطوری نشد. آخه خیلی وقت پیش (شاید 3 سال پیش) بود لنتای جلو رو عوض کردم، یادم نیست چطوری میشه بعد از تعویض. لنتای قبلیم 3 سال کار کرد، هنوز هم سمت چپی 30-40٪ داشت و بد ترمز نمیکرد بعد از این مدت. بخاطر زوزه لنت سمت راست عوضشون کردم. راستی، توی هر جعبه چنتا لنت هست؟ باید یه دونه باشه یا دوتا؟
38 تومن پول لنت دادم + 5 تومن اجرت. احساس میکنم سرم کلاه رفته.

اتفاقا برای 405 فقط لنت Textar استفاده کنید.
من تجربه داشتم . قبلا 405 داشتم رفتم لنت خریدم اما صدا میداد.
بازم رفتم یه مدل دیگه لنت خریدم بازم سوت میکشید.
تنها لنتی که خوب و عالی کار داد همین Textar بود
توی هر جعبه 4 تا لنت وجود داره که هر جفت برای یک چرخ

The Auditor
27-07-2012, 09:23
اتفاقا برای 405 فقط لنت Textar استفاده کنید.
من تجربه داشتم . قبلا 405 داشتم رفتم لنت خریدم اما صدا میداد.
بازم رفتم یه مدل دیگه لنت خریدم بازم سوت میکشید.
تنها لنتی که خوب و عالی کار داد همین Textar بود
توی هر جعبه 4 تا لنت وجود داره که هر جفت برای یک چرخ

پس خیالم راحت باشه؟ ساخت کره است. یادم نیست مارک قبلیم چی بود و کجایی بود. راستی امکان داره لنتو شل بسته باشه؟ :31: البته من فکر کنم الکی حساس شدم. شایدم لنتای پشتو باید رگلاژ کنم چون از آخرین باری که رگلاژشون کردم یک سال میگذره. :31:

mohamad skystar
27-07-2012, 13:55
پس خیالم راحت باشه؟ ساخت کره است. یادم نیست مارک قبلیم چی بود و کجایی بود. راستی امکان داره لنتو شل بسته باشه؟ :31: البته من فکر کنم الکی حساس شدم. شایدم لنتای پشتو باید رگلاژ کنم چون از آخرین باری که رگلاژشون کردم یک سال میگذره. :31:

خیالتون راحت باشه.
لنت رو شل نمیبندن اما خوب برای اینکه خیالت راحت بشه میتونی به مکانیک گوشزد کنی
الان که لنت هارو تعویض میکنی رگلاز رو هم انجام بده تا خیالت راحت باشه

The Auditor
31-07-2012, 20:23
سلام دوستان
ماشین دیروز دیدم آمپر وسطو رد کرده رفته روی خط 3/4. گفتم شاید قاط زده و اهمیت ندادم و راحت به راه خودم ادامه دادم اومدم خونه (توی راه برگشت به خونه بودم). امروزم عادی رفتم اما موقع برگشتن یهو دیدم آمپر چسبونده و چراغ قرمز روشن شده و کلمه STOP روشن شده! زدم کنار کاپوتو دادم بالا اما اصلا یه قطره هم از رادیاتور آب نمیریخت بیرون! خاموش کردم منتظر موندم سرد شه، دوباره حرکت کردم اومدم خونه دیدم باز آمپر چسبونده و فن داره خودشو میکشه! گذاشتم یه ساعت خاموش موند و بعد از یه ساعت رفتم در رادیاتو باز کردم دیدم یه قطره هم آب کم نکرده!! رفتم پیش یه نفر البته مکانیک نبود، باتری ساز بود. اما تا رسیدم اونجا دیگه جوش آورد! (تا آخرین لحظه جوش نیاورده بودا، تا رفتم پیش این بابا دیگه جوش آورد و آب از رادیات فوران کرد! بهش گفتم تا همین الان یه قطره هم آب کم نکرده بود! بالاخره آدم وقتی حرکت میکنه یه کم آب رادیات کم میشه دیگه. نکنه اصلا آب توی رادیات جریان نداره؟ گرفت پیچ هواگیری رو آروم باز کرد بدجور هوا و ذرات آب میزد بیرون و یواش یواش کلا بازش کرد و در رادیاتم باز کرد. آب میزد بیرون. شیلنگو گذاشت تو قمقمه و از اونجا آب پر میکرد و از اون طرف (هواگیری) آب میزد بیرون، یعنی آب توی رادیات جریان داره. فن هم خب کار میکرد دیگه چون قشنگ صداش مشخص بود. حتی قبل از اینکه برم پیش این بابا، واسه اطمینان گرفتم جلو پنجره رو باز کردم دیدم هر جفت فنا دارن با سرعت میچرخن. مطمئن شدم هر جفتشون سالمن. طرف بهم گفت باید ببری پیش مکانیک، نظر من اینه که واشر سرسیلندر سوزوندی...
به نظرتون درست تشخیص داده؟ یعنی واشر سرسیلندر سوخته؟ الان به هیچ وجه نمیتونم حتی 10 متر ماشینو حرکت بدم! به محض اینکه استارت میکنم و یه متر راه میرم آمپر میچسبونه. :41:
(ماشین: 405 مدل اواخر 85. تا حالا سرسیلندرش باز نشده، سالم سالم بود تا امروز. 5 سال و 6-7 ماه عین ساعت کار کرد)

mohamad skystar
31-07-2012, 21:42
سلام دوستان
ماشین دیروز دیدم آمپر وسطو رد کرده رفته روی خط 3/4. گفتم شاید قاط زده و اهمیت ندادم و راحت به راه خودم ادامه دادم اومدم خونه (توی راه برگشت به خونه بودم). امروزم عادی رفتم اما موقع برگشتن یهو دیدم آمپر چسبونده و چراغ قرمز روشن شده و کلمه STOP روشن شده! زدم کنار کاپوتو دادم بالا اما اصلا یه قطره هم از رادیاتور آب نمیریخت بیرون! خاموش کردم منتظر موندم سرد شه، دوباره حرکت کردم اومدم خونه دیدم باز آمپر چسبونده و فن داره خودشو میکشه! گذاشتم یه ساعت خاموش موند و بعد از یه ساعت رفتم در رادیاتو باز کردم دیدم یه قطره هم آب کم نکرده!! رفتم پیش یه نفر البته مکانیک نبود، باتری ساز بود. اما تا رسیدم اونجا دیگه جوش آورد! (تا آخرین لحظه جوش نیاورده بودا، تا رفتم پیش این بابا دیگه جوش آورد و آب از رادیات فوران کرد! بهش گفتم تا همین الان یه قطره هم آب کم نکرده بود! بالاخره آدم وقتی حرکت میکنه یه کم آب رادیات کم میشه دیگه. نکنه اصلا آب توی رادیات جریان نداره؟ گرفت پیچ هواگیری رو آروم باز کرد بدجور هوا و ذرات آب میزد بیرون و یواش یواش کلا بازش کرد و در رادیاتم باز کرد. آب میزد بیرون. شیلنگو گذاشت تو قمقمه و از اونجا آب پر میکرد و از اون طرف (هواگیری) آب میزد بیرون، یعنی آب توی رادیات جریان داره. فن هم خب کار میکرد دیگه چون قشنگ صداش مشخص بود. حتی قبل از اینکه برم پیش این بابا، واسه اطمینان گرفتم جلو پنجره رو باز کردم دیدم هر جفت فنا دارن با سرعت میچرخن. مطمئن شدم هر جفتشون سالمن. طرف بهم گفت باید ببری پیش مکانیک، نظر من اینه که واشر سرسیلندر سوزوندی...
به نظرتون درست تشخیص داده؟ یعنی واشر سرسیلندر سوخته؟ الان به هیچ وجه نمیتونم حتی 10 متر ماشینو حرکت بدم! به محض اینکه استارت میکنم و یه متر راه میرم آمپر میچسبونه. :41:
(ماشین: 405 مدل اواخر 85. تا حالا سرسیلندرش باز نشده، سالم سالم بود تا امروز. 5 سال و 6-7 ماه عین ساعت کار کرد)

واشر سرسیلندر مشکلی نداره.
اگر چراغ قرمز آمپر آب روشن میشه همچنین چراغ قرمز STOP هم روشن میشه
مشکل از فشنگی آب هست ( فشنگی کله قهوه ای )
ماشین جوش نیاورده اما چون فشنگی خراب شده آمپر میچسبه و چراغ های اختاز روشن میشن.
قیمت اصلی فرانسویش هم حدود 12 هزار تومن هست.

The Auditor
31-07-2012, 23:00
واشر سرسیلندر مشکلی نداره.
اگر چراغ قرمز آمپر آب روشن میشه همچنین چراغ قرمز STOP هم روشن میشه
مشکل از فشنگی آب هست ( فشنگی کله قهوه ای )
ماشین جوش نیاورده اما چون فشنگی خراب شده آمپر میچسبه و چراغ های اختاز روشن میشن.
قیمت اصلی فرانسویش هم حدود 12 هزار تومن هست.

آخه اولش آره، جوش نمیاورد با اینکه چراغ آمپر و چراغ STOP روشن میشد، اما الان اگه بذارم آمپر کامل کامل برسه به انتها، آب از رادیاتور میزنه بیرون. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
میشه یه عکسی چیزی نشون بدی ببینم اصلا این فشنگی چه شکلیه و کجای ماشینه؟ ممنون.

smh420
01-08-2012, 00:43
با سلام
پراید هاچ بک دارم یه مدتیه وقتی میزارم دنده یک موقعی که ماشین راه میفته از قسمت جلو صدای قیریچ قیریچ میاد.جلوبندیشو نشون دادم سالم بود.تعمیر کار میگه از سیبک های چرخ جلو و فرمونه.نظر شما چیه؟

mohamad skystar
01-08-2012, 00:44
آخه اولش آره، جوش نمیاورد با اینکه چراغ آمپر و چراغ STOP روشن میشد، اما الان اگه بذارم آمپر کامل کامل برسه به انتها، آب از رادیاتور میزنه بیرون. [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
میشه یه عکسی چیزی نشون بدی ببینم اصلا این فشنگی چه شکلیه و کجای ماشینه؟ ممنون.

والا عکس در دسترس ندارم.
اینکه آب میزنه بیرون عادیه .
فصل تابستاون هست و گرما طاقت فرسا و برای خودرو درجه حرارت وحشتناک هست
سریع به مکانیک کجرب مراجعه کنید و بگید این مورد که گفتم چک کنن همچنین اگر به واشر سر سیلندر مشکوکی
اونم بازدید کنن مشکلی نیست.

The Auditor
01-08-2012, 07:20
والا عکس در دسترس ندارم.
اینکه آب میزنه بیرون عادیه .
فصل تابستاون هست و گرما طاقت فرسا و برای خودرو درجه حرارت وحشتناک هست
سریع به مکانیک کجرب مراجعه کنید و بگید این مورد که گفتم چک کنن همچنین اگر به واشر سر سیلندر مشکوکی
اونم بازدید کنن مشکلی نیست.
باشه ممنون. راستی من یه کم به واتر پمپ هم مشکوکم چون اون اول قبل از اینکه بخوام پیچ هواگیری رو باز کنم، وقتی در رادیاتورو باز کردم حتی یه قطره هم آب کم نشده بود. اصلا انگار راکد بود اصلا پایین نرفته بود. اصلا انگار آب توش جریان نداشته.
آره میبرم پیش مکانیک خوب، بهش میگم همه اینا رو چک کنن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-08-2012, 08:47
سلام .
امکان داره ترموستات هم خراب باشه .
==================================

اگر آمپر میره بالا اما آب جوش نمیاد,مشکل از فشنگیِ آب هست که کارش اننقال حرارت آب موتور به کامپیوتر یا آمپر آب هست بصورت جریان الکتریکی .

اگه مدتِ خیلی زیادی از آب معمولی استفاده کرده باشین احتمال خرابی فشنگی خیلی زیاده چون آب خودش باعث زنگ زدگی میشه وای به اینکه داغ هم بشه تو موتور .

نمیدونم ماشین شما هم اینطوری هست یا نه اما بیشتر ماشینها موقع کارکردن,بعد اگ گرم شدن ماشین و باز شدن ترموستات, آب توی منبع انبساطشون جریان داره . اگر آب راکد هست تو منبع انبساط ,ترموستات خرابه و باز نمیشه آب رو رد کنه .
واللهُ أعلم

The Auditor
01-08-2012, 11:16
سلام .
امکان داره ترموستات هم خراب باشه .
==================================

اگر آمپر میره بالا اما آب جوش نمیاد,مشکل از فشنگیِ آب هست که کارش اننقال حرارت آب موتور به کامپیوتر یا آمپر آب هست بصورت جریان الکتریکی .

اگه مدتِ خیلی زیادی از آب معمولی استفاده کرده باشین احتمال خرابی فشنگی خیلی زیاده چون آب خودش باعث زنگ زدگی میشه وای به اینکه داغ هم بشه تو موتور .

نمیدونم ماشین شما هم اینطوری هست یا نه اما بیشتر ماشینها موقع کارکردن,بعد اگ گرم شدن ماشین و باز شدن ترموستات, آب توی منبع انبساطشون جریان داره . اگر آب راکد هست تو منبع انبساط ,ترموستات خرابه و باز نمیشه آب رو رد کنه .
واللهُ أعلم
آره احتمالا همون فشنگی خرابه.
والله من توی تابستون هم ضد یخ میریزم چون ضد یخ ضد جوش هم هست دیگه. آب خالی هیچوقت نمیریزم چون اشتباه محضه.
ما گرفتیم شیلنگو گذاشتیم توی قمقمه، آبو باز کردیم، از اون طرف از جای پیچ هواگیری میومد بیرون، یعنی ترموستات درسته دیگه؟

kasra2002
01-08-2012, 17:38
معمول ترین مشکل این سری از ماشینا جام کردن ترموستاته که دقیقا مشکل مثل ماشین شما رو بوجود میاره اگر موقعی که آمپر بالاست و فن ها کار میکنند به رایاتور دست بزنید و خنک باشه 100% از ترموستات بدونید و این امر عادی هست که میگن هر سال باید تعویض کنید و مواظب واشر سر سیلند ر باشید

The Auditor
01-08-2012, 21:51
امروز بکسلش کردم بردم تعمیرگاه.. گفت احتمالا واشر سوزوندی.... :41: ماشینو گذاشتم و اومدم.. گفت باز میکنم نگاه میکنم.. حالا خدا میدونه طرف چیکار میکنه. ممکنه یه ترموستاتی چیزی عوض کنه بگه واشر عوض کردم!! امیدوارم حروم حلال حالیش باشه، ماه رمضونم هست... البته تعمیرکار خوبیه اونجا انگار (توی سردار جنگله) راستی رادیاتور که خنک نبود خب.. گرم بود. روز اول آب ازش نمیزد بیرون. اما از شبش تا امروز دیگه فانتال میکرد.. آمپر که میچسبید یهو استفراغ میکرد.. :41: حیف.. تا حالا خرج نذاشته بود رو دستم. واقعا مثل خر کار میکرد.. از صفر دستم بود. تو این مدت (حدود 6 سال) واقعا خرج خاصی رو دستم نذاشت. تو این مدت فقط قطعات مصرفی رو عوض کردم. این اولین باریه که یه همچین چیزی رو باید عوض کنم...

The Auditor
01-08-2012, 21:55
شیلنگو که چپوندم توی قمقمه و از اونور پیچ هواگیری رو که باز کردم، آب یه سره که نمیومد بیرون. پاشیده میشد. یعنی تکه تکه میومد بیرون. انگار با هوا میومد بیرون. (مثلا تکه های پشت سر هم در طولهای 20 سانتی.) یارو گفت پس اگه اونطوری میومد بیرون یعنی انگار هوا داشته دیگه، پس احتمالا واشر سوزوندی...
حالا فردا عصر باید برم تحویل بگیرم. امیدوارم واقعا واشر نبوده باشه..

smh420
02-08-2012, 00:00
با سلام
پراید هاچ بک دارم یه مدتیه وقتی میزارم دنده یک موقعی که ماشین راه میفته از قسمت جلو صدای قیریچ قیریچ میاد.جلوبندیشو نشون دادم سالم بود.تعمیر کار میگه از سیبک های چرخ جلو و فرمونه.نظر شما چیه؟

کسی نیست راهنمایی کنه؟

camaro lt
02-08-2012, 01:03
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] نوشته شده توسط smh420 [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
با سلام

متاسفانه جواب دادن به اكثر مشكلات فني در اينجا بدون ديدن و معاينه دقيق خودرو امكان نداره و تنها ميشه به حدس و گمانهايي اكتفا كرد.
اين صدا كه گفتيد، با توجه به اينكه تعميركار چك كرده و گفته مشكلي در جلوبندي نيست، پس ميتونه از قطعات ديگه كه در كنار قطعات اصلي جلوبندي استفاده شده، بوجود بياد.
مثلا بوشها ممكنه ظاهرا سالم باشن اما بخاطر خشك شدن و يا زنگ زدگي جزئي( در قسمت فلزي بوش اونها) اين صدا شنيده بشه.مثل بوشهاي طبق يا خشك شدن بوش ميل موجگير و يا شكم پاره ها.
احتمال ديگه شكستگي و خراب شدن بوش فيبري بالاي سر كمك فنرهاي جلو است كه البته بيشتر به لق شدن اون منجر ميشه تا صداي مورد نظر شما.
براي اينكه مطمئن بشيد اون صدا از سر روتها يا سيبك طبق نيست، ميتونين موقعي كه ماشين توقف كرده فرمان رو مرتبا تكان بديد و يه نفر ديگه هم از زير اونها رو چك كنه( كلا تمام قطعات متحرك جلوبندي) و با لمس اونها ببينه آيا چنين صدايي از اون قطعات در مياد ؟
زياد به گفته هاي مكانيكها اعتماد نكنين چون دسته گل زياد به آب ميدن، مگر اينكه مطمئن باشيد به كار خودش وارده.
قسمت جلوي ماشين رو مرتبا به سمت پايين فشار بديد و ببينين آيا اين صدا بازم مياد؟ در همون حال يه نفر ديگه كمك فنرهاي جلو رو لمس كنه و ببينه آيا چنين صدايي از درون اونها ايجاد ميشه( با لمس كردن و حس لرزشها ميشه سايش و اصطكاك قطعات رو بهتر متوجه شد).
اگر به يه مركز معاينه فني خودرو و يا تعميرگاهي كه داراي سيستم غلتك چرخشي تاير داره مراجعه كنين ميتونين نتيجه بهتري بگيريد و همين مشكل رو در حال حركت خودرو بدون جابجايي متوجه بشيد.
احتمال ديگه اينكه لاستيكهاي زير و روي فنرهاي ماشين خورده شده و سر فنرها به قسمت فلزي توپي سر كمك و يا نشيمنگاه اون روي كمك فنر سائيده ميشه.

kasra2002
03-08-2012, 23:06
امروز بکسلش کردم بردم تعمیرگاه.. گفت احتمالا واشر سوزوندی.... :41: ماشینو گذاشتم و اومدم.. گفت باز میکنم نگاه میکنم.. حالا خدا میدونه طرف چیکار میکنه. ممکنه یه ترموستاتی چیزی عوض کنه بگه واشر عوض کردم!! امیدوارم حروم حلال حالیش باشه، ماه رمضونم هست... البته تعمیرکار خوبیه اونجا انگار (توی سردار جنگله) راستی رادیاتور که خنک نبود خب.. گرم بود. روز اول آب ازش نمیزد بیرون. اما از شبش تا امروز دیگه فانتال میکرد.. آمپر که میچسبید یهو استفراغ میکرد.. :41: حیف.. تا حالا خرج نذاشته بود رو دستم. واقعا مثل خر کار میکرد.. از صفر دستم بود. تو این مدت (حدود 6 سال) واقعا خرج خاصی رو دستم نذاشت. تو این مدت فقط قطعات مصرفی رو عوض کردم. این اولین باریه که یه همچین چیزی رو باید عوض کنم...
شما باید سریع بدادش می رسیدی موتور لرزشی چیزی نداشت این آخریا؟