PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37

siava5h
14-08-2017, 20:03
بنده هیچوقت ماشینمو ول نمیکنم وبیام راه خودم همیشه در نمایندگی سایپا بالا سر مکانیک وامیسم حتی زمانی که میگن برو برگه پذیرش بگیر درب ماشین رو قفل میکنم وبعد میام چند بار هم یه استادکاربهم گفتش تو وسواسی ولی توجه نکردم
یه لحظه غفلت کنی ممکنه دیگه صاحب هیچ ماشین نشی
:n01::n40:

خودتون رو زرنگ ندونید

ورود به بخش کارگاه و تعمیرگاه نمایندی ها ممنوعه.
به راحتی میتونن شمارو بیرون کنن و یا در صورت عدم تمایل خودروی شمارو تعمیر نمیکنن و عودت میدن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-08-2017, 21:35
خودتون رو زرنگ ندونید
ورود به بخش کارگاه و تعمیرگاه نمایندی ها ممنوعه
به راحتی میتونن شمارو بیرون کنن و یا در صورت عدم تمایل خودروی شمارو تعمیر نمیکنن و عودت میدن.

سلام
گاهی به دستور خودِ مدیران و گردانندگان هست که دزدی و تقلب انجام میشه . گاهی هم یک یا چند نفر از کارکنان دستشون کجه
مثلا در بانکها بارها مچ کارمندان دزد و مُختلس رو گرفتند که رئیس شعبه و معاونش از کار اونها بی خبر بودند
یا رستورانی که صندوقدارش اسکیمر نصب کرده بوده و اطلاعات کارتهای بانکی مشتریها رو میدزدیده
در نمایندگیهای خودرو , خودِ شرکت از یک طرف مردم رو میچاپه ,اگر کارکنانِ دست کج هم باشند در نمایندگی , اونها هم از اون طرف مردم میچاپند
خیلی مفید هست که صاحب ماشین طوری از ماشین استفاده کنه که کمتر محتاج تعمیرگاه رفتن بشه و وقتی هم میره تعمیرگاه بدونه دقیقا چی لازم داره و چه کاری باید انجام بشه تا سرش کلاه نره یا سرش کمتر کلاه بره
اطلاعاتِ این تاپیکها خیلی کمک میکنه به این چیزها اما هر کسب باید وقت بذاره و با حوصله بخونه و به کار ببنده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

- - - Updated - - -

خودتون رو زرنگ ندونید
ورود به بخش کارگاه و تعمیرگاه نمایندی ها ممنوعه

سلام
گاهی به دستور خودِ مدیران و گردانندگان هست که دزدی و تقلب انجام میشه . گاهی هم یک یا چند نفر از کارکنان دستشون کجه
مثلا در بانکها بارها مچ کارمندان دزد و مُختلس رو گرفتند که رئیس شعبه و معاونش از کار اونها بی خبر بودند
یا رستورانی که صندوقدارش اسکیمر نصب کرده بوده و اطلاعات کارتهای بانکی مشتریها رو میدزدیده
در نمایندگیهای خودرو , خودِ شرکت از یک طرف مردم رو میچاپه ,اگر کارکنانِ دست کج هم باشند در نمایندگی , اونها هم از اون طرف مردم میچاپند
خیلی مفید هست که صاحب ماشین طوری از ماشین استفاده کنه که کمتر محتاج تعمیرگاه رفتن بشه و وقتی هم میره تعمیرگاه بدونه دقیقا چی لازم داره و چه کاری باید انجام بشه تا سرش کلاه نره یا سرش کمتر کلاه بره
اطلاعاتِ این تاپیکها خیلی کمک میکنه به این چیزها اما هر کسب باید وقت بذاره و با حوصله بخونه و به کار ببنده

fokahi110
15-08-2017, 14:16
خودتون رو زرنگ ندونید

ورود به بخش کارگاه و تعمیرگاه نمایندی ها ممنوعه.

داداش سلام زرنگ نمیدونم تیز و سریع هستم
نمایندگی سایپا استان کرمانشاه(اربابی-سایپا عبدالعلی خروشی)
به راحتی پذیرش میگیری ومیری وامیسی بالا سر ماشینت کاری هم باهات ندارن+بسیار مهربان+خوش برخورد هستن تا عیب قطعه روهم پیدا نکردن بیخودی خرج رو دست صاحب ماشین نمیزارن.
من بسیار با این نمایندگی راحت هستم.یکی از دوستانم هم اونجاست مشکلی هم نداشتم تا به الان.
درود بر سایپا درود بر پراید.
ادم ماشین رو درست استفادش کنه همین پراید حدود 9 ساله دارمش اذیتم نکرده.:n40::n01:

fokahi110
15-08-2017, 15:59
اقا محمد داداش اقا من محل بوی بنزین رو پیدا کردم درب باک هست گوش گذاشتم یه صدای جیز جیز به گوش امد در حالی که محکم میبندم و 2 الی 3 تقه هم میکنه محکم میبندم ولی باز صدا میده درب باکمم سالمه
حالا باید چیکار کنم؟نو بخرم؟لاستیکاشم سالم هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-08-2017, 00:00
اقا محمد داداش اقا من محل بوی بنزین رو پیدا کردم درب باک هست. گوش گذاشتم یه صدای جیز جیز به گوش امد در حالی که محکم میبندم و 2 الی 3 تقه هم میکنه محکم میبندم ولی باز صدا میده
درب باکمم سالمه
حالا باید چیکار کنم؟نو بخرم؟لاستیکاشم سالم هستسلام

اگه ماشین کانیسترر داره پس درب باک نباید بخار بنزین اصلا بتونه ازش فرار کنه
برای همینه که درب باکِ ماشینهای که سیستم سوخت رسانیش استاندارد هست رو که باز میکنید صدای باز کردن درب نوشابه میده یعنی درب باک فقط هوا میتونه واردش بشه با کم شدن بنزین اما بخار بنزین نمیتونه خارج بشه
درب باک رو باز کنین و تمیزش کنین و از داخلش فوت کنین داخلش . نباید هوا رد کنه
شاید قابل تعمیر هم باشه
شاید هم همشون همینطورند و باید خودتون یه جوری سوپاپ یکطرفه براش بذارین و یا با درب باکِ استاندارد یک ماشین دیگه جایگزین کنین به شرطی که ماشینتون سیستم کانیستر داشته باشه . همون ییستمی که بخاذهای بنزین رو از توی باک منتقل میکنه به کنیفولد هوا تا بره توی سیلندرها و بسوزه و مصرف بشه

siava5h
16-08-2017, 09:04
داداش سلام زرنگ نمیدونم تیز و سریع هستم
نمایندگی سایپا استان کرمانشاه(اربابی-سایپا عبدالعلی خروشی)
به راحتی پذیرش میگیری ومیری وامیسی بالا سر ماشینت کاری هم باهات ندارن+بسیار مهربان+خوش برخورد هستن تا عیب قطعه روهم پیدا نکردن بیخودی خرج رو دست صاحب ماشین نمیزارن.
من بسیار با این نمایندگی راحت هستم.یکی از دوستانم هم اونجاست مشکلی هم نداشتم تا به الان.
درود بر سایپا درود بر پراید.
ادم ماشین رو درست استفادش کنه همین پراید حدود 9 ساله دارمش اذیتم نکرده.:n40::n01:

منظور من اینه که فکر نکنید با زرنگ بودن میتونید در این مسئله موفق باشید. اینکه شما راحت هستین به خاطر سیاست رفتاری خود نمایندگی هست وگرنه دستش برای هر کاری بازه.
قانونا میتونه مانع از ورود شما به بخش کارگاه بشه. حال اینکه اجازه میده شما وارد کارگاه بشید، یک وجهه منفی داره و یک وجهه مثبت.
وجهه منفیش اینه که اشخاص متفرقه وارد کارگاه میشن و متونه مشکلاتی مثل حادثه، دزدی، خرابکاری، آتش سوزی ، خسارت و غیره بشه.
وجهه مثبتش اینه که مشتری نسبت به امنیت کار بر روی خودروی خودش اطمینان پیدا میکنه.

گفتم. شما خودتون رو زرنگ ندونید که میرید داخل کارگاه و بالاسر ماشین وای میستی که کار بیخود انجام ندن و یا دزدی نکنن. اینکه شما اونجا وای میستی فقط به خاطر سیاست رفتاری اون نمایندگی هست که اجازه ایستادن رو به شما داده. وگرنه میتونه مانع از ورود شما بشه و کار خودش رو هر طور که دوست داره انجام بده.
دقیقا شیوه ای که خیلی از نمایندگی ها دارن انجام میدن. عملا اشخاص عادی رو نمیزارن وارد کارگاه بشن.

اقا محمد داداش اقا من محل بوی بنزین رو پیدا کردم درب باک هست گوش گذاشتم یه صدای جیز جیز به گوش امد در حالی که محکم میبندم و 2 الی 3 تقه هم میکنه محکم میبندم ولی باز صدا میده درب باکمم سالمه

اگر موقع بنزین زدن همیشه باک رو تا لبه پر میکنید، میتونه بخاط خرابی لوله های پلاستیکی رابط بین باک و درب باک باشه.
سعی کنید موقع بنزین زدن باک پر نشه و یه 3-4 لیتری جا داشته باشه تا کامل پر بشه تا بنزین به لوله های رابط نرسه.

fokahi110
16-08-2017, 09:23
مرسی از اقا محمد واقا سیاوش والا کنیستر رو تازه عوضش کردم 14 تومن حدود 3 ماه پیش شرکتی انداختم.
در مورد بنزین زدن هم همیشه پر پر نمیکنم درجه به نصف که میرسه حدود 10 لیتر میزنم درجه میرسه به یکی مونده به اخر.

در اخر مشکل گاز خوردن ماشینمم بعد از سالها حدود 2 هفته ای میشه حل شدش شکر خدا با تعویض دریچه گاز شرکتی(البته همین دریچه هم سنسورش با اینکه اکبند بود شرکتی خراب بود که نمایندگی برام با یه مارک IRCA تعویضش کرد اونم تو بسته بندی سایپا بود.الان 2 هفتس که راحتم.

yaaser12
16-08-2017, 10:50
باتری 70آمپر برای پراید بزنم مشکلی پیش میاد؟
میشه اصلا؟

siava5h
16-08-2017, 14:26
باتری 70آمپر برای پراید بزنم مشکلی پیش میاد؟
میشه اصلا؟

بله میشه.
مشکلی پیش نمیاد.

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-08-2017, 14:54
بله میشه.مشکلی پیش نمیاد.سلام.

استانداردش چند آمپره ؟
برای پراید که سر تا پاش غیر استاندارد و بنجله گمون نکنم نصب باتری با آمپر بیشتر درست باشه
حالا یه ماشین استاندارد باشه میگیم تا 5 آمپر بیشتر هم میشه قبولش کرد
باتری با آمپر بیشتر یعنی دیرتر شارژ میشه و فشار میاره به سیم پیچ دینام و رگلاتور ولتاژش و یکسو کننده ی ولتاژش که معمولاً داخل دینام هستند و عوام بهشون میگن آفتاماتِ دینام
اگر باتری از جای باتری هم بزرگتر باشه پس اصلا نصب هم نمیشه

fokahi110
16-08-2017, 15:11
اقا محمد توهین به پراید نکن ماشین خوبیه مشکلیم نداره درست استفادش کنی بهترین ماشینه:n13::n05:

shangil
16-08-2017, 15:34
اقا محمد توهین به پراید نکن ماشین خوبیه مشکلیم نداره درست استفادش کنی بهترین ماشینه:n13::n05:

خودشون که میخوان پراید رو جمع کنن بره پی کارش!
من خودم پراید داشتم به مدت 10 سال ولی باید قبول کرد ماشین درست حسابی نیست

H.Operator
16-08-2017, 15:40

درود بنده هم همچین مشکلی دارم(جنوبم) که وقتی هوا خیلی گرم باشه از درب باک به شدت بخارات بنزین بیرون میاد و بو میده دربشو عوض کردم فایده نداشت میگن از حبابگیره که نمی دونم چی هست؟
کنیستر و شیر برقی هم سالم هستن.ماشین هم یورو۴ مدل ۹۴ هست.

siava5h
16-08-2017, 16:29
سلام.

استانداردش چند آمپره ؟
برای پراید که سر تا پاش غیر استاندارد و بنجله گمون نکنم نصب باتری با آمپر بیشتر درست باشه
حالا یه ماشین استاندارد باشه میگیم تا 5 آمپر بیشتر هم میشه قبولش کرد
باتری با آمپر بیشتر یعنی دیرتر شارژ میشه و فشار میاره به سیم پیچ دینام و رگلاتور ولتاژش و یکسو کننده ی ولتاژش که معمولاً داخل دینام هستند و عوام بهشون میگن آفتاماتِ دینام
اگر باتری از جای باتری هم بزرگتر باشه پس اصلا نصب هم نمیشه

امپرش اهمیت نداره چند باشه.
باتری ها فکر کنم ماکزیمم 200-300 آمپر رو خروجی بدن.
میتونه یک آچار فرانسه رو سرخش کنه.

استانداردی نداره. فقط بایستی ولتاژش ثابت باشه. میزان آمپرش یا آمپر ساعتش میتون متغیر باشه.
فرقی به حال آلترناتور نمیکنه. آلترناتور خروجیش ثابته و هرآنچه که اضافه تولید میکنه به سمت باتری میره. باتری هم تا جایی که توان داره ذخیره میکنه و مابقی هرز میره.
خروجی آلترناتور همیشه ثابته و با باتری متغیر نمیشه.

اینکه جا میشه یا نمیشه رو خودش میدونه.
بخواد میتونه جا کنه.

باتری قوی تر برای اونا که سیستم دارن و در طول شب استفاده میکنن تاثیر داره. مشکل افت توان باتری پیدا نمیکنن.
معمولا موقع شب بخاطر استفاده از روشنایی ماشین و سیستم صوتی مضاعف، آلترناتور کم میاره برای تولید توان و از باتری هم استفاده میشه.
اینجور مواقع باتری قوی تر باعث میشه که صبح روز بعد با مشکل استارت زدن مواجه نشن.

یک نیاز سلیقه ای هست.

خودشون که میخوان پراید رو جمع کنن بره پی کارش!
من خودم پراید داشتم به مدت 10 سال ولی باید قبول کرد ماشین درست حسابی نیست
درست حسابی بودن در بازهء زمانی مختلف مفهوم متفاوتی برای خودرو پیدا میکنه.
در یه مدتی درست و حسابی بوده و در مدت دیگه ای نه. بسته به شرایط و امکانات موجود داره.
این درست حسابی بودن یک نسبت مقایسه ای هست
مسلما نسبت به دوچرخه و موتور سیکلت و پیکان خیلی درست حسابی تره. در مقابل L90 و زانتیا خوب نه نیست.
بستگی داره انتظاراتتون چی باشه.

shangil
16-08-2017, 16:45

استانداردی نداره. فقط بایستی ولتاژش ثابت باشه. میزان آمپرش یا آمپر ساعتش میتون متغیر باشه.
فرقی به حال آلترناتور نمیکنه. آلترناتور خروجیش ثابته و هرآنچه که اضافه تولید میکنه به سمت باتری میره. باتری هم تا جایی که توان داره ذخیره میکنه و مابقی هرز میره.

بخواد میتونه جا کنه.

باتری قوی تر برای اونا که سیستم دارن و در طول شب استفاده میکنن تاثیر داره. مشکل افت توان باتری پیدا نمیکنن.
معمولا موقع شب بخاطر استفاده از روشنایی ماشین و سیستم صوتی مضاعف، آلترناتور کم میاره برای تولید توان و از باتری هم استفاده میشه.
اینجور مواقع باتری قوی تر باعث میشه که صبح روز بعد با مشکل استارت زدن مواجه نشن.

یک نیاز سلیقه ای هست.

در یه مدتی درست و حسابی بوده و در مدت دیگه ای نه. بسته به شرایط و امکانات موجود داره.
مسلما نسبت به دوچرخه و موتور سیکلت و پیکان خیلی درست حسابی تره. در مقابل L90 و زانتیا خوب نه نیست.

اتفاقا پیکان در مقابل تصادف بسیار بهتر از پراید
پراید رو هواست به خصوص اونایی که ترمز abs ندارن و فرمانش هیدرولیک نیست
هاچ بک روند اون روز هر لحظه امکان چپ شون رو حس میکردم

- - - Updated - - -

از همون اول اذیت بودم اما چون قدرت خرید پایین بود نمیشد کاری کرد

siava5h
16-08-2017, 17:01
اتفاقا پیکان در مقابل تصادف بسیار بهتر از پراید
پراید رو هواست به خصوص اونایی که ترمز abs ندارن و فرمانش هیدرولیک نیست
هاچ بک روند اون روز هر لحظه امکان چپ شون رو حس میکردم

- - - Updated - - -

از همون اول اذیت بودم اما چون قدرت خرید پایین بود نمیشد کاری کرد

نمیشه اینجوری گفت.
اگه به جپ کردن باپس باید بگیم ژیان بهتره
اگه به تصادف باشه باید بگیم فولکس بهتره

پیکان تخت گازش 130 تا راه میرفت. این 170 میتونه راه بره. خیلی فرق میکنه. معلومه تو سرعت 120 -130 که سرگاز راه میره احساس نا امنی میکنی.
ترمز پیکان رو بخوای ب پراید مقایسه کنی چی میگی؟

گفتم که. بسته به انتظارات داره. مهم اینه که چه انتظارای داشته بشی.

fokahi110
16-08-2017, 18:55
بنده پرایدم فول هست هیدرولیک و CNG تا کیش هم رفتم سوار کشتی هم کردم ماشین رو مدل 87 هست رو سرعت 150 هم رفتم نه چپ کردم نه مشکلی داشتم تا به امروز باهاش شتابمم از بعضی ماشینای خارجی بالاتره یه بار یه اسپورتاج امد روداری کنه بزنه جلوم جوری زدم جلوش ماست کیسه کرد بنده خدا
پول دادن به ماشین گران قیمت تو ایران خریت هست کافیه یه نره خر از پشت یزنه بهت تمامه کارت
بنده 9 ساله این ماشین رو دارم و دست خودمه تا به حال به مورچه هم نخوردم
فقط حدود 5 بار از پشت عینهو قاطر زدن بهم
تو ایران سرعت بالای 120 تا معنا نداره با همین پراید هم میشه 160 تا رفت به قول دوستمون.
فقط کمی تو سربالایی ادمو اذیت میکنه من تو سربالایی حدود 85 تا کشش داره برام تو دنده 3 مشکلیم نداشتم باهاش.
ماشین بسیار خوبیه.
:n40::n01:

shangil
16-08-2017, 18:59
بنده پرایدم فول هست هیدرولیک و CNG تا کیش هم رفتم سوار کشتی هم کردم ماشین رو مدل 87 هست رو سرعت 150 هم رفتم نه چپ کردم نه مشکلی داشتم تا به امروز باهاش شتابمم از بعضی ماشینای خارجی بالاتره یه بار یه اسپورتاج امد روداری کنه بزنه جلوم جوری زدم جلوش ماست کیسه کرد بنده خدا
پول دادن به ماشین گران قیمت تو ایران خریت هست کافیه یه نره خر از پشت یزنه بهت تمامه کارت
بنده 9 ساله این ماشین رو دارم و دست خودمه تا به حال به مورچه هم نخوردم
فقط حدود 5 بار از پشت عینهو قاطر زدن بهم
تو ایران سرعت بالای 120 تا معنا نداره با همین پراید هم میشه 160 تا رفت به قول دوستمون.
فقط کمی تو سربالایی ادمو اذیت میکنه من تو سربالایی حدود 85 تا کشش داره برام تو دنده 3 مشکلیم نداشتم باهاش.
ماشین بسیار خوبیه.
:n40::n01:

چون ماشین دیگری نراندین اینطوری میگین!:)
البته ما اینجا دوست هستیم و قصد خط و خط کشی ندارم من

shangil
16-08-2017, 19:04
با احترام به نظر دوستان
پراید طبق گفته خود کارخونه های ایران ماشین مناسبی نیست.
میگم منم حدود 9 سال یا حتی بیشتر چون بین دو مقطع مجبور شدم رنو pk بخرم. ولی قبل و بعدش پراید داشتم. شما تا کیش رفتی با پرایدت من تا غرب ترکیه هم رفتم با پراید! چندین و چند مسافرت ولی در عوض خوب رسیدم بهش وگرنه نابود میشد. البته پراید 141 از اول هم مناسب نبود. حداقل اون یکی ها کمی بهتر بودن و اصلا بعدا 141 تولید نشد.
من تعصبی حرف نمیزنم ولی واقعا نمیشه پراید رو هم سطح ماشین های دیگر کرد انصافا چند درجه پایین تره.
کاری با ماشین های مدل بالا و به قولی شاسی بلند ندارم. اتفاقا یه بار عجیب بود یه ماشین شاسی بلند دقیقا اومد و مالید به سمت چپ من یه صدایی اومد من فکر کردم نابود شده ماشینم ولی اومدم پایین دیدم که اتفاقا گلگیر جلوی اون افتاده پایین و کلا روغنش داره مثل بارون میاد!
کاری با این مسایل ندارم و گفتم که نباید ادم تعصب داشته باشه به خصوص وقتی ماشین های مختلف رو نرونده و فورا چون یه ماشین خاصی داره بیاد جبهه بگیره و از خریت حرف بزنه!
من خودم چند صباحیه دو ماشین مختلفی میرونم و میبینم که اگر پول داشتم چه خری بودم که پراید میروندم:)

mohamad skystar
17-08-2017, 12:22

برای پراید فابریک 50 آمپر میندازن
مگر اینکه سیستم صوتی سنگین و قوی نصب شده باشه
نیاز به باتری آمپر بالاتر داره

fokahi110
17-08-2017, 15:23
برای پراید فابریک 50 آمپر میندازن
مگر اینکه سیستم صوتی سنگین و قوی نصب شده باشه
نیاز به باتری آمپر بالاتر داره

سلام فابریک پراید و206 امپر 55 هست داداش:n40:

fokahi110
17-08-2017, 15:30
:n05:خدا قسمت کنه سربرج میخوام برم مسافرت شمال چه نکاتی رو باید رعایت کنم؟؟؟
لنت عوض کردم باتری نو انداختم شمع و وایر و دریچه گاز و روغن+فیلتر+فیلترهوا+باد لاستیک نیتروژن زدم+سروالف هام پوسیده بود عوض کردم+کمک های جلو رو هم تعویض کردم
فکر کنم کلشو عوض کردم چیزی از قلم افتاده از نظر دوستان که یادم رفته باشه؟
البته ناگفته نماند اب رادیاتور+کولر هم باد خوب و خنک وقابل قبولی میده.:n02::n40:

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-08-2017, 20:05

بخواد میتونه جا کنه.

یک نیاز سلیقه ای هست.

سلام
1- برقِ باتری 2 مشخصه داره:
ولتاژ و آمپر
ولتاژ به تعداد خانه ها بستگی داره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 6 تا خانه ی که هر کدوم با خانه ی بعدیش به صورت سِری وصل شده و در مجموع 12 ولت برقِ مستقیم (DC) تولید میکنند
اما آمپراژ باتری به مساحتِ صفحه های هر خانه بستگی داره
صفحه های پهنتر آمپراژ بیشتر تولید میکنند یهنی شدت جریانِ بیشتر
پس باتریهای با آمپراژ بیشتر , بزرگتر هم هستند .
برای شارژ باتری هم شارژر باید دو خصوصیت داشته باشه
1- ولتاژ شارژر باید اندکی بیشتر از ولتاژ باتری باشه وگرنه باتری اصلاً شارژ نمیشه
ولتاژ یعنی اختلافِ فشار
اگر فشار برقِ شارژر بیشتر از باتری نباشه برق شارزر اصلاً نمیتونه وارد باتری بشه
2- آمپراژ شارژر . آمپر کمتر باعث دیرتر شارژ شدن باتری میشه و اگر برق کشی از باتری بیشتر از سرعتِ شارژ شدنش باشه پس باتری بالاخره ضعیف و غیر قابل استفاده میشه
حالا اگر باتریِ نصب شده برای خودرو ,آمپرش متناسب نباشه با قدرتِ شارژ کنندگیِ دینام اونوقت باتری کم کم ضعیف میشه و از کار میافته
این کار حتماً به قطعات الکترونیکی دینام صدمه میزنه
پس راهِ عاقلانه اینه که باتریِ توصیه شده نصب بشه یا اگر پیدا نمیشه , حداکثر 5 آمپر بیشتر از استاندارد نصب بشه

=====================================
در مورد کیفیت ماشینهای ایرانی , شک نکنین که قطعات این ماشینها اکثر قطعاتش عمداً بنجل ساخته شده تا هم هزینه ی تولید کم بشه هم فروش قطعات بالا بره یعنی به قول همسایه های غربی و جنوبیمون , مثل اَرّه هستند این تولید کنندها . میرند بالا میبُرند , میان پایین هم میبُرند . کم فروشی و بنجل فروشی و بی کیفیت فروشی و گرانفروشی رو با هم انجام میدند .
آلیاژ قطعات فلزی , مواد لاستیکی و پلاستیکی و غیره که در ساخت این خودروها استفاده شده کیفیتش پایبنه , مقدارش کم و نازکه , تکنولوژی و دقت در ساخت هم پایین هست
مثال:
گردگیر پلوس ماشینهای ایرانی از لاستیکِ بنجل با قابلیت ارتجاعی کم درست شده , عمداً هم کوتاه ساخته شده تا هم مواد کمتر ببَره هم اینکه بیشتر کش بیاد و زودتر پاره شده . صخامتش هم کمه
قیمتش هم گرانه
به این میگن آخِر بی وجدانی و مال مردم خوری
بعضی از قطعاتِ این لگنها غیر از مکیدنِ خونِ مردم , جان مردم رو هم به خطر میندازه
حرف در این مورد زیاده
یه عالَمه حرفِ گفتنی , نداریم وقتِ گفتنی
اما شکی نیست که کسی که اطلاعاتش بالا هست در مورد قطعات و سیستمهای خودرو و مکانیک خودرو و استفاده ی صحیح و عاقلانه از خودرو و سرویس و تعمیر به موقع و از روشهای مکانیکهایی که یا وارد نیستند یا وجدان ندارند آگاهند , این افراد هزینه های ماشینشون خیلی کمتر از کسانی هست که در این موارد اطلاعاتشون کم و یا صفر هست

siava5h
18-08-2017, 09:00
سلام
1- برقِ باتری 2 مشخصه داره:
ولتاژ و آمپر
ولتاژ به تعداد خانه ها بستگی داره
6 تا خانه ی که هر کدوم با خانه ی بعدیش به صورت سِری وصل شده و در مجموع 12 ولت برقِ مستقیم (DC) تولید میکنند
اما آمپراژ باتری به مساحتِ صفحه های هر خانه بستگی داره
صفحه های پهنتر آمپراژ بیشتر تولید میکنند یهنی شدت جریانِ بیشتر
پس باتریهای با آمپراژ بیشتر , بزرگتر هم هستند .
برای شارژ باتری هم شارژر باید دو خصوصیت داشته باشه
1- ولتاژ شارژر باید اندکی بیشتر از ولتاژ باتری باشه وگرنه باتری اصلاً شارژ نمیشه
ولتاژ یعنی اختلافِ فشار
اگر فشار برقِ شارژر بیشتر از باتری نباشه برق شارزر اصلاً نمیتونه وارد باتری بشه
2- آمپراژ شارژر . آمپر کمتر باعث دیرتر شارژ شدن باتری میشه و اگر برق کشی از باتری بیشتر از سرعتِ شارژ شدنش باشه پس باتری بالاخره ضعیف و غیر قابل استفاده میشه
حالا اگر باتریِ نصب شده برای خودرو ,آمپرش متناسب نباشه با قدرتِ شارژ کنندگیِ دینام اونوقت باتری کم کم ضعیف میشه و از کار میافته
این کار حتماً به قطعات الکترونیکی دینام صدمه میزنه
پس راهِ عاقلانه اینه که باتریِ توصیه شده نصب بشه یا اگر پیدا نمیشه , حداکثر 5 آمپر بیشتر از استاندارد نصب بشه

در مورد کیفیت ماشینهای ایرانی , شک نکنین که قطعات این ماشینها اکثر قطعاتش عمداً بنجل ساخته شده تا هم هزینه ی تولید کم بشه هم فروش قطعات بالا بره یعنی به قول همسایه های غربی و جنوبیمون , مثل اَرّه هستند این تولید کنندها . میرند بالا میبُرند , میان پایین هم میبُرند . کم فروشی و بنجل فروشی و بی کیفیت فروشی و گرانفروشی رو با هم انجام میدند .
آلیاژ قطعات فلزی , مواد لاستیکی و پلاستیکی و غیره که در ساخت این خودروها استفاده شده کیفیتش پایبنه , مقدارش کم و نازکه , تکنولوژی و دقت در ساخت هم پایین هست
مثال:
گردگیر پلوس ماشینهای ایرانی از لاستیکِ بنجل با قابلیت ارتجاعی کم درست شده , عمداً هم کوتاه ساخته شده تا هم مواد کمتر ببَره هم اینکه بیشتر کش بیاد و زودتر پاره شده . صخامتش هم کمه
قیمتش هم گرانه
به این میگن آخِر بی وجدانی و مال مردم خوری
بعضی از قطعاتِ این لگنها غیر از مکیدنِ خونِ مردم , جان مردم رو هم به خطر میندازه
حرف در این مورد زیاده
یه عالَمه حرفِ گفتنی , نداریم وقتِ گفتنی
اما شکی نیست که کسی که اطلاعاتش بالا هست در مورد قطعات و سیستمهای خودرو و مکانیک خودرو و استفاده ی صحیح و عاقلانه از خودرو و سرویس و تعمیر به موقع و از روشهای مکانیکهایی که یا وارد نیستند یا وجدان ندارند آگاهند , این افراد هزینه های ماشینشون خیلی کمتر از کسانی هست که در این موارد اطلاعاتشون کم و یا صفر هست

بعله درسته
ولتاژ شارژر بایستی چند ولت بیشتر از منبع ذخیره باشه.
هیچ تفاوتی در ولتاژ باتری های موجود برای خودروهای سواری نیست. همگی از نوع 6 سلولی و یک ولتاژ مشخص 12 برخورداند

خروجی آمپر شارژر میبایست بیشتر از میزانی باشه که مصرف کننده ها مصرف میکنند. و کسی هم نگفته که این خروجی به انداز کافی نیست.
البته در برخی موارد این استثنا بوجود میاد که خروجی به اندازه کافی نباشه که در بازار آلترناتورهای قوی تری وجود داره و میتونن با تجهیزات فعلی جایگزین کنن. البته اگر احساس بشه که به آن نیاز پیدا کردن.

اینکه مردمی زیر بار جبر و زور حاکمان و یا اصحاب حاکمان هستند، به شعور اشخاصی بر میگردد که زیر سلطه حاکمان آن شهر هستن. مسلما عقل و خرد تنها راه نجات و سعادت انسانهاست. (برخلاف آنچه که حاکمان آن شهر به آنها گفته اند..!)

siava5h
18-08-2017, 09:28
لنت عوض کردم باتری نو انداختم شمع و وایر و دریچه گاز و روغن+فیلتر+فیلترهوا+باد لاستیک نیتروژن زدم+سروالف هام پوسیده بود عوض کردم+کمک های جلو رو هم تعویض کردم
البته ناگفته نماند اب رادیاتور+کولر هم باد خوب و خنک وقابل قبولی میده.:n02::n40:

تسمه تایم
تعویض روغن

انشالله سفر خوبی داشته باشید.

shangil
18-08-2017, 09:32

واسه یه سفر شمال این کارا رو انجام میدین؟!!:n19:
خلاصه خوش بگذره

fokahi110
18-08-2017, 16:43
تسمه تایم
تعویض روغن

انشالله سفر خوبی داشته باشید.

سلام مجدد تسمه دینام وتایم و کولروهیدرولیک رو 1200 کیلومتر پیش انجام دادم.روغن هم تازه تعویض کردم ایرانول صبا حدود 12 مرداد بود.
ممنون داداش مرسی:n40::n01:

fokahi110
18-08-2017, 17:01
واسه یه سفر شمال این کارا رو انجام میدین؟!!:n19:
خلاصه خوش بگذره
سلام خوبید درود برشما خیر ماشین حدود 6 سال بود که دست نزده بودم

جفت کاسه چرخهای عقب+جفت دیسک چرخهارو هم عوض کردم+هر4 لنت ها رو مارک گولد انداختم.:n02:

Soroush-S
18-08-2017, 17:35
راهی هست که بتونم بفهمم برا تعویض واشر سرسیلندر موتور 1800 پژو نیاز به کف تراشی هست یا نه؟ مثل اینکه هزینه کف تراشی و تعویض واشر خیلی زیاده:n27:

AMHSIN
18-08-2017, 18:40
راهی هست که بتونم بفهمم برا تعویض واشر سرسیلندر موتور 1800 پژو نیاز به کف تراشی هست یا نه؟ مثل اینکه هزینه کف تراشی و تعویض واشر خیلی زیاده:n27:
اگه ماشینتون واشر زده مکانیک که باز کنه با یه خط کش و فیلر چک میکنه مشخص میشه ... اما اکثرا وقتی سرسیلندر رو باز میکنن یه تراشکاری نازک در حد یک میل هم انجام میدن که مطمین تر باشه ... اگه ماشین بخاطر داغ کردن واشر زده باشه امکان اینکه نیاز به تراشکاری داشته باشه بیشتره

siava5h
21-08-2017, 09:43
سلام خوبید درود برشما خیر ماشین حدود 6 سال بود که دست نزده بودم

جفت کاسه چرخهای عقب+جفت دیسک چرخهارو هم عوض کردم+هر4 لنت ها رو مارک گولد انداختم.:n02:

راستی، مشکل صدا دادن فنرهای کاسه ترمزت حل شد؟

ظاهرا کل کاسه ترمز عقب رو عوض کردی و صورت مسئله رو پاک کردی. اینطور نیست؟!

fokahi110
21-08-2017, 17:28
راستی، مشکل صدا دادن فنرهای کاسه ترمزت حل شد؟

ظاهرا کل کاسه ترمز عقب رو عوض کردی و صورت مسئله رو پاک کردی. اینطور نیست؟!

سلام مجدد خدمت شما بله فنرهای مشکی رنگ اصلی گیر اوردم از سایپا یدک و تمام فنرهارو (مال هر 2 چرخ عقب رو تعویض کردم) مشکل کامل برطرف شد.
در مورد کاسه چرخها هم جفتشو عوض کردم کامل زنگ زده بود+اینکه من هی بلبرینگ مینداختم هی به فنا میرفت جنس اصل تبریز هم مینداختم بعد حدود 1 سال به زوزه میفتاد چرخهای عقبم منم تصمیم گرفتم عوضش کنم(در صورتی که مکانیکم میگفت خوبه علی بیخودی خرج رو دست خودن نزار و عوضشون نکن.خودم شخصا عوض کردم نتیجشم دیدم الان حدود 2 ماه ونیمه عالیه مشکلیم ندارم.
دیسکای چرخهای جلوم+توپکی هام رو هم عوض کردم اونم زنگ زده بود و ویرون شده بود.

در کل خدمت شما عرض کنم شخصا عقیده دارم ادم باید دستش به ماشین باشه ونزاره نابود بشه.
الان پراید بنده هرکی میبینه میگه چه تمیزه ماشالا
درب سوپر مارکت میرم خرید کنم ملت میبینن میگن با چی بدنه رو برق انداختی(منم میگم با چیز خاصی این کار رو نکردم فقط با یه لونگ ساده) تعجبشون میاد.
در مورد زمستون وتابستون هم ماشین تو حیاط هست وافتاب و برف ویخ منهای 15 درجه کرمانشاه روشه(ولی چون 3 عدد چادر میکشم روش توپ تکونش نمیده)

سوالی بود درخدمتم داداش.یاعلی.:n01::n40::n12:

mr.nikbakht
27-08-2017, 07:06
سلام
من کولر ماشین پرایدمو که دیگه هوا داشت گرم میشد روشن کردم دیدم باد گرم میزنه (کل زمستون اصلا سراغ کولر نرفتم) رفتم نشون دادم گفت گازش پریده سیستمشم چک کرد نشتی نداشت خلاصه 87هزار تومن گاز کولر زدیم حدود 5 ماهه پیش ولی الان یه هفته‌ای هست که سرماش کم شده بردم دوباره نشون دادم میگه گازش نصفه ست:n35:
میگه احتمالا فن کار نکرده واسه چند ثانیه گازو داده بیرون بردم پیش سیم کش گفتش اول یه کالاچ روی کمپرسور هست اون رو تعمیر کن بعد ببر گاز بزن بعد بیارش اینجا تا برات درستش کنیم
میخواستم بپرسم اینجوری ممکنه گاز کولر بپره؟
بعد مراحل تعمیرش به همون صورته که تعمیرکار گفته؟
بعد طریقه روشن کردن صحیح کولر چجوریه؟
یعنی اول کمپرسور رو روشن کنیم بعد فن رو یا اول فن رو روشن کنیم بعد کمپرسور رو؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-08-2017, 14:32
سلام
من کولر ماشین پرایدمو که دیگه هوا داشت گرم میشد روشن کردم دیدم باد گرم میزنه (کل زمستون اصلا سراغ کولر نرفتم) رفتم نشون دادم گفت گازش پریده
سیستمش هم چک کرد نشتی نداشت
خلاصه 87هزار تومن گاز کولر زدیم حدود 5 ماهه پیش
ولی الان یه هفته‌ای هست که سرماش کم شده بردم دوباره نشون دادم میگه گازش نصفه ست:n35:
میگه احتمالا فن کار نکرده واسه چند ثانیه گاز رو داده بیرون
بردم پیش سیم کش گفتش اول یه کلاچ روی کمپرسور هست اون رو تعمیر کن بعد ببر گاز بزن بعد بیارش اینجا تا برات درستش کنیم
میخواستم بپرسم اینجوری ممکنه گاز کولر بپره؟بعد مراحل تعمیرش به همون صورته که تعمیرکار گفته؟بعد طریقه روشن کردن صحیح کولر چجوریه؟یعنی اول کمپرسور رو روشن کنیم بعد فن رو یا اول فن رو روشن کنیم بعد کمپرسور رو؟

سلام
1- بعد از فصل گرما هم کولر باید حداقل 2 هفته یک بار 5 دقیقه در گرمترین وقت روز کار کنه تا روغن توی سیستم نچرخه و همه اورینگهای لوله ها و اتصالات رو چرب کنه وگرنه بعد از مدتی خشک میشه و گاز نشت میکنه و خالی میشه
2- هر تعمیری که روی سیستم انجام میشه , اگر اورینگها بیشتر از 3 یا 4 سال عمر داره باید اورینگها هم عوض بشه وگرنه ممکنه مدتی بعد از تعمیر باز گاز خالی بشه چون اورینگها کهنه هست
اورینگها رو از مغازه های اورینگ فروشی بخرید نه از ایساکو و ساپیا . اورینگ امریکائی یا آلمانی یا اروپائی یا کره ای بخرید . ایرانی و چینی و هندی هم بنجل ترینه
3- اگر با روشن کردنِ کولر , کمپرسور شروع به چرخش میکنه پس کلاچ کمپرسور سالمه و مشکلی نداره
4- اگر کولر ماشینتون فیلتر مدادی (اوریفیس تیوب) داره پس باید حداقل 4 یا 5 سال یک بار عوض بشه
اگر فیلتر مدادی نداره و درایر داره که اسطوانه ای شکل و آلمینیومی هست پی اون باید 4/5 سال یک بار عوض بشه و موقع تعویضش باید یک استکان روغن کولر ریخته بشه داخلش از سوراخ ورودیش IN

5- بیرونِ کندنسر هم باید هر سال در اول فصل گرما با فشار بسیار قوی آب از سمت موتور شسته بشه تا حشرات و سنگریزه و گل و لایش دربیاد وگرنه کولر خوب خنک نمیکنه و مصرف سوخت هم بالا میره چون به کمپرسور کولر فشار میاد و اون هم نیروش رو از موتور میگیره
6- ممکنه همه چیز درست باشه اما والو گاز که ازش گاز میزنند توی سیستم نشتی داشته باشه و بیشتر تعمیرکارهای کولر فراموش میکنند سالم بودنش رو چک کنند
7- برای روشن کردنِ کولر باید اول فن روشن بشه بعد از 10 ثانیه دکمه AC زده بشه . اگر ماشین در حال حرکت با سرعت بیش از 50KM هست پس بهتره اول فن روشن بشه بعدش پا بذارین روی کلاچ و یک ثانیه صبر کنین بعدش دکمه AC زده بشه و کلاچ رو آروم ول کنین تا کلاچ کمپرسور با سرعت کم درگیر بشه . البته کلاچ کمپرسور بعضی از ماشینها خودش در حرکت قطع و وصل میشه که مهم نیست چون گاز کولر سرد شده و به کلاچ ضربه وارد نمیشه .
اما بار اول که کولر میخواد روشن بشه گازش گرمه و سفت هست و کلاچ گرفتن خیلی مفیده برای حفظ قطعات کلاچ کمپرسور .
بعضی ماشینها هم کمپرسورش حالت اینوِرتِر داره یعنی همیشه روشنه و میچرخه اما سرعت حرکت و جابجائی پیستونهای توی کمپرسور توسط سیستمی کم میشه . این حالت وقتی اتفاق میافته که هوای توی اتاق ماشین به اندازه ی کافی خنک شده باشه
اطلاعات بیشتر در مورد نگهداری و استفاده صحیح از کولر و میلیونها تومن صرفه جوئی در هزینه های خودرو , در تاپیک زیر

mr.nikbakht
27-08-2017, 21:01
خیلی ممنون از توضیحاتتون
ولی کلا این حرفی که سیم کش در مورد تعمیر کولر گفته درسته؟
کلا در صورتی که فن چند ثانیه کار نکنه گاز میپره؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-08-2017, 13:09
خیلی ممنون از توضیحاتتون
ولی کلا این حرفی که سیم کش در مورد تعمیر کولر گفته درسته؟
کلا در صورتی که فن چند ثانیه کار نکنه گاز میپره؟سلام

وقتی فنِ کندنسر که پشت سپر جلو هم کار نکنه فشار گاز در قسمت پرفشار خیلی بالا میره چون گاز فشرده شده خنک و مایع نمیشه
اما بعید میدونم با چند ثانیه کار نکردن فن , سیستم شروع کنه به نشت دادن مگر اینکه اورینگها خیلی کهنه و فرسوده باشه و نتونه بالا رفتنِ فشار رو چند ثانیه هم تحمل کنه

fokahi110
01-09-2017, 21:43
سلام بر اساتید عزیز بنده به مسافرت شمال رفتم وبرگشتم

یه مشکلی برام پیش اومد فقط بعد از حدود 8 ساعت رانندگی ماشین رو خاموش کردم و شب رو کامل استراحت کردم ساعت 6 صبح میخواستم اقدام به حرکت کنم استارت زدم و دور موتور افت کرد و ماشین به پرت پرت افتاد گاز زدم سریع درست شد.

بعدش حدود 6 صبح رانندگی کردم تا 8 شب به پمپ بنزین که رسیدم خاموش کردم بنزین زدم واستارت زدم بازم دور موتور افت کرد نیش گاز زدم درست شد(دوستان واساتید اطلاع دارن که دریچه گاز رو کامل عوض کردم)صافی بنزین و شمع و خلاصه همش رو تعویض کردم.حدود 1 ماه قبلش هم دیاگ زدم سنسور اکسیژن رو Close up نشون داد که مکانیک گفت بستس وسالمه مشکل از چیه؟ماشین و موتور ممکنه گرم وداغ کرده باشه؟
جای دقیق سنسور اکسیژن پراید کجاست؟عکس یا ویدیویی هست ببینم؟:n01:

fokahi110
01-09-2017, 21:45
سلام بر اساتید عزیز بنده به مسافرت شمال رفتم وبرگشتم

یه مشکلی برام پیش اومد فقط بعد از حدود 8 ساعت رانندگی ماشین رو خاموش کردم و شب رو کامل استراحت کردم ساعت 6 صبح میخواستم اقدام به حرکت کنم استارت زدم و دور موتور افت کرد و ماشین به پرت پرت افتاد گاز زدم سریع درست شد.

بعدش حدود 6 صبح رانندگی کردم تا 8 شب به پمپ بنزین که رسیدم خاموش کردم بنزین زدم واستارت زدم بازم دور موتور افت کرد نیش گاز زدم درست شد(دوستان واساتید اطلاع دارن که دریچه گاز رو کامل عوض کردم)صافی بنزین و شمع و خلاصه همش رو تعویض کردم.حدود 1 ماه قبلش هم دیاگ زدم سنسور اکسیژن رو Close up نشون داد که مکانیک گفت بستس وسالمه مشکل از چیه؟ماشین و موتور ممکنه گرم وداغ کرده باشه؟
جای دقیق سنسور اکسیژن پراید کجاست؟عکس یا ویدیویی هست ببینم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-09-2017, 16:44
سلام بر اساتید عزیز
بنده به مسافرت شمال رفتم وبرگشتم
جای دقیق سنسور اکسیژن پراید کجاست؟عکس یا ویدیویی هست ببینم؟

این مشکل گاهی از نیم سوز بودن و یا شل بودن یک وایرشمع نست . باید با اهم متر چک بشند . اونی که چند هزار اهم از بقیه بیشتره پس نیم سوز شده و باید عوض بشه
سنسور اکسیژن روی منیفولد دود یا ابتدای لوله ی اگزور هست یعنی کنار منیفولد دود یا زیر موتور

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-09-2017, 17:39
تکراری . لطفا حذف شود ,,,,,,,

fokahi110
02-09-2017, 21:49
این مشکل گاهی از نیم سوز بودن و یا شل بودن یک وایرشمع نست . باید با اهم متر چک بشند . اونی که چند هزار اهم از بقیه بیشتره پس نیم سوز شده و باید عوض بشه
سنسور اکسیژن روی منیفولد دود یا ابتدای لوله ی اگزور هست یعنی کنار منیفولد دود یا زیر موتور

مرسی 15 لیتر بنزین زدم مشکل کامل رفع شد چند بار تست زدم.احتمالا مشکل بی کیفیتی بنزین در جاده ها بوده. بنده از رشت و قزوین و همدان بنزین زدم حالا نمیدونم مال کدوم شهر بد بوده:n02::n40:

dourtarin
10-09-2017, 11:20
با سلام

پراید مدل 88 داریم که در فاصله زمانی کوتاه( پنج شش روز ) 20 لیتر بنزین زده میشه و زود تموم میشه
ممکنه خود ماشین ایرادی داشته باشه یا مصرف معمولش اینقدره؟
پ.ن: بیشترین استفاده ازش رفتن سرکار و برگشتش هست.

AMHSIN
10-09-2017, 11:31
با سلام

پراید مدل 88 داریم که در فاصله زمانی کوتاه( پنج شش روز ) 20 لیتر بنزین زده میشه و زود تموم میشه
ممکنه خود ماشین ایرادی داشته باشه یا مصرف معمولش اینقدره؟
پ.ن: بیشترین استفاده ازش رفتن سرکار و برگشتش هست.

سلام

بستگی داره به مسافتی که طی میکنید ... پراید معمولا تو شهر هر 100 کیلومتر 7-8 یا ممکنه بیشتر هم بسوزونه ... بنابراین اگه طی این چند روز حدود 300 کیلومتر طی میکنید مصرفتون طبیعیه ... اما اگه رفت و برگشتتون اینقد نمیشه دلایل زیادی میتونه داشته باشه، از خرابی رگلاتور پمپ و نشتی انژکتور و سنسور اکسیژن و دمای آب و ... که مکانیک باید چک کنه ...

AMHSIN
10-09-2017, 11:37
..................

dourtarin
10-09-2017, 11:38
سلام

بستگی داره به مسافتی که طی میکنید ... پراید معمولا تو شهر هر 100 کیلومتر 7-8 یا ممکنه بیشتر هم بسوزونه ... بنابراین اگه طی این چند روز حدود 300 کیلومتر طی میکنید مصرفتون طبیعیه ... اما اگه رفت و برگشتتون اینقد نمیشه دلایل زیادی میتونه داشته باشه، از خرابی رگلاتور پمپ و نشتی انژکتور و سنسور اکسیژن و دمای آب و ... که مکانیک باید چک کنه ...

مثل بقیه ماشین ها استفاده نمیشه ازش...در ضمن هر موقع که 20 لیتر زده میشه در همین بازه زمانی تموم میشه .
همه موارد بالا که گفتین باعث میشه بنزین زیاده مصرف بشه؟
اگزور یا پمپ هوا چی ..اونا هم تاثیر دارن؟

AMHSIN
10-09-2017, 11:44
مثل بقیه ماشین ها استفاده نمیشه ازش...در ضمن هر موقع که 20 لیتر زده میشه در همین بازه زمانی تموم میشه .

شما دیاگ بزنید بتون میگن دقیقا مصرفتون چقدر هست ... چیزای زیادی میتونن روی مصرفتون تاثیر بذاره حتی باد تایرها و ... اینبار که بنزین زدید کیلومتر رو صفر کنید تا مشخص شه مصرفتون چقده ... امکان داره مصرفتون طبیعی باشه و شما احساس میکنید زیاده ... در ضمن مدل ماشینتون چون پایین هست طبیعتن مصرفش کمی بیشتره ...

siava5h
10-09-2017, 15:29

اگزوز؟
اگزوز ماشین شما پاره است؟

پمپ هوا؟
ماشین شما پمپ هوا داره؟

dourtarin
10-09-2017, 21:57
اگزوز؟
اگزوز ماشین شما پاره است؟

پمپ هوا؟
ماشین شما پمپ هوا داره؟

اگزوز یکم صدا میده.:n01:
یکی راهنمایی می کرد گفت شاید مال پمپ هوا باشه:n41:

matr!x_2008
10-09-2017, 23:45
امروز تو ترافیک یه ماشین ترمز زد منم نزدیکش بودم ترمز زدم ولی ترمز انگار نداشتم! ماشین به جای اینکه واسته رفت به جلو... نزدیک بود بزنم به ماشین جلویی! لنتای ماشین یکم صدا میده ولی اولین باره اینجور خالی میکنه. این از چیه؟ از لنتاس یا از روغن ترمزه؟ خطری شده خیلی

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-09-2017, 06:27
اگزوز؟
پمپ هوا؟
ماشین شما پمپ هوا داره؟سلام

ظاهراً منظورشون پمپ بنزین هست . پمپ بزنین تاثیری در بالا رفتن مصرف نداره اما رگولاتور سوخت (فشارشکن ) میتونه مصرف رو به شدت بالا ببره به علت رسوب گرفتن و کاهش بنزین برگشتی به باک و درنتیجه بالا رفتن فشار بنزین پشتِ انژکتورها و درنتیجه زیاد شدنِ پاشش انژکتورها .
اگزوز هم اگر سوراخ بشه یا بشکنه باعث افزایش قدرت موتور میشه خصوصاً اگر قبل از خمره ی صدا خفه کن و کاتالیست باشه چون فشار گازهای توی اگزوز افت میکنه و باعث تخلیه ی بهتر دود از سیلندرها میشه و به اصطلاح نفس موتور باز میشه . برای همینه که ماشینهای مسابقه ای خمره ی صدا خفه کن نداره و یا خمره اش فرق داره و گاز راحتتر ازش عبور میکنه

mr.nikbakht
13-09-2017, 07:01
سلام من ماشین پرایدم روغن ریزی داشت بردم کارواش زیر شویی وقتی بردم پیش تعمیرکار گفت از بغل کارتل میریزه.
میخواستم بدونم از کجا مشخص میشه که از هلالی دور کارتل روغن میریزه یا نه؟
هلالی کجا می افته دقیقا؟
ماشین من وقتی روی چالست بری پایین نگاه کنی دقیقا از جلوی کارتل روغن میریزه
خوده تعمیرکاره که گفت از هلالیش نیست؟
تعمیرکاره میگفت روغن موتور نو بخر بیار تا برات روغن ریزی شو بگیرم ولی من یه ماهه پیش عوض کردم رو روغن رو و فقط 1200 تا باهاش رفتم بعد تعویض روغن موتور میخوام دوباره همین روغن رو برگردونه داخل موتور مشکل داره؟
چقدر بنظرتون خرج داره؟

yaaser12
13-09-2017, 15:58
برای مشاهده محتوا ، لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید
در اینجا میتونید با باتری مناسب پراید و همچنین سایر خودروها برندهای مختلف و قیمت اونها آشنا بشید.:n33::n01:

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-09-2017, 09:57
سلام
من ماشین پرایدم روغن ریزی داشت بردم کارواش زیر شویی وقتی بردم پیش تعمیرکار گفت از بغل کارتل میریزه.
میخواستم بدونم از کجا مشخص میشه که از هلالی دور کارتل روغن میریزه یا نه؟
هلالی کجا می افته دقیقا؟
ماشین من وقتی روی چالست بری پایین نگاه کنی دقیقا از جلوی کارتل روغن میریزهخودِ تعمیرکاره که گفت از هلالیش نیست؟
تعمیرکاره میگفت روغن موتور نو بخر بیار تا برات روغن ریزی شو بگیرم ولی من یه ماهه پیش عوض کردم رو روغن رو و فقط 1200 تا باهاش رفتم بعد تعویض روغن موتور میخوام دوباره همین روغن رو برگردونه داخل موتور مشکل داره؟
چقدر به نظرتون خرج داره؟

سلام
1- هلالی نمیدونم چیه اما کارتل با پیچهای زیادی به زیر بدنه موتور وصل شده و یک گاسکِت داره تا روغن ازش نشت نکنه . گاسکت یعنی همون واشر خودمون اما واشری بسیار بزرگ که کارش آب بندی هست .
اگر گاسکت کارتل خراب بشه ازش روغن نشت میکنه . هر چی موتور فرسوده تر و سیلندرهتش گشادتر شده باشه نشتی روغن از کارتل بیشتر میشه چون فشار هوای اتاقک میل لنگ خیلی بالا میره که باعث میشه مقداری از این گاز و بخار از اطراف کارتل بزنه بیرون و با خودش روغن هم بیاره بیرون
محلولی هست که به روغن موتور اضافه میشه و باعث پُف کردنِ گاسکتهای لاستیکی میشه و نشتی رو متوقف میکنه حالا چه از کارتل , چه از قالپاق روی سوپاپها و چه کاسه نمد سر میل لنگ و سر میل سوپاپ و هر جای دیگه که گاسکت لاستیکی داره و روغن موتور هم باهاش تماس داره
2- روغن رو میشه در ظرف کاملاً تمیز جمع کرد و دوباره استفاده کرد
3- خود گاسکت کارتل رو هم میشه عوض کرد از زیر و بعد از کشیدن روغن . موتور باید سرد باشه . اگر گاسکتهای نمابندگیش بنجل هست میتونین از مغازه هایی که لاستیک مخصوص گاسکت سازی میفروشند , یک تکه بخرین و گاسکت خراب رو بذارین روش و علامت بزنین و ببُرین و نصب کنین . جای پیچها رو فقط سوراخ کنین تا پیچ با زور جا بره اما بهتر آب بندی میشه
4- برای پیدا کردن نشتی روغن باید با موتور سرد , با کمی بنزین و مسواک کهنه اطراف مکانهای مشکوک شسته بشه و بعدش زیر نظر داشته باشینش تا محل دقیق نشتی رو پیدا کنین .
به جای مسواک میشه از پیچ گوشتی که روش پارچه پیچیده شده و یا برسی شبیه مسواک اما سایز بزرگ استفاده کرد
بنزین خیلی سریع روغنهای نشت کرده رو میشوره و مکان کاملاً خشک و تمیز میشه . روشی بهتری از این پیدا نکردم تا حالا برای پیدا کردن محل دقیق نشت روغن و در تاپیک صرفه جوئی میلیونی هزینه های هم درج شده
هشــــــدار
کار با بنزین بسیار خطرناک هست . بخار بنزین به شدت قابل انفجار هست . در اماکن بسته و همچنین نزدیک موبایل و سیگار و آتش نباید با بنزین کار کنین .
مسئولیت رعایت نکات ایمنی و درست انجام دادنِ کار با خواننده ی این مطلب هست و بنده و این سایت هیچ مسئولیتی در قبال خسارتهای جانی و مالی نداریم .

mkhr2max
25-09-2017, 17:56
سلام ؛
عزیزان من قبلا هم یه بار سوال کردم ؛
405 من توی یه دور خاص یعنی دقیقا 2100 تا
تقریبا از 2000 تا 2400 این حالت هست
ماشین می لرزه ؛ با افزایش گاز از بین میره و کاهش گاز هم همین طور ؛ این حالت در حالت ایستاده هم می افته و در حرکت شدید تر می شه

همه رو چک کردم ؛ دست موتورها
دیسک و صفحه عوض کردم نو
پلوس ها همگی چک شدند
اگزور بست واینا محکم بودند .

فقط مونده ایرادی که دوستمون آقا محمد گفت یاتاقان ها ؛
به نظرتون بدم باز کنن موتور رو
هزینه اش زیاد می شه یا از پایین کارتر باز می شه و می شه یاتاقان ثابت و متحرک رو عوض کرد .
اگر بلبیرینگی یا میل لنگی یا هر چی تو موتور مشکل داشته باشه می شه فهمید پس از باز شدن ؟

مرسی

djmoslemok
27-09-2017, 07:14
سلام دوستان
پراید من فنش دیر روشن میشه (روی 5 خط) و زودم خاموش میشه ! و باعث شده ماشین خیلی داغ کار میکنه و همش امپر از وسط بالاتره حتی در شب و هوای خنک
ترموستات تعویض شد (قبلا 82 بود بجاش 76 انداخت) سنسور اب هم تعویض شد
ولی تغییری مشاهده نشد !
دوستان اطلاعی دارند مشکل از چی میتونه باشه؟

mr.nikbakht
28-09-2017, 09:51
سلام ماشین من پراید 131 که روغن ریزی داشت رفتیم گفتن از کاسه نمد سر میلنگه که عوض کردیم باز روغن میداد رفتیم گفتن از کارتله اونم دادم باز کردن دورش چسب زدن بازم روغن میداد این سری بردم خوده تعمیرکاره مونده بود نگاه که کرد گفت کاسه نمد و کارتلش خشکه گفت احتمالا از اویل پمپش (پمپ روغن) روغن میریزه خودم دیگه موندم چیکار کنم از زیر که نگاه میکنی
جلوی کارتل یکم از روغن خیس میشه با باز کردن و چسب کاری کارتل هم فهمیدم که از خوده کارتل نیست موندم دیگه اینقدر بردم پیش هر تعمیرکاری ولی دقیق تشخیص نمیدن از کجاش روغن میریزه هرکی از راه رسیده یه تعمیرگاه زده ملت رو سرکیسه میکنن هیچ کدومم کار بلد نیستن:n35::n41:
میخواستم بدونم علائم روغن ریزی از اویل پمپ چیه از کجا بدونیم روغن از اونجا نشت داره؟
ماشین من دقیقا ریز کولرش روغنیه و جلوی کارتل هم خیس میشه البته داخل شهر که باشم روغن ریزی بعد چند روز متوقف میشه ولی تو جاده که میرم زیاد میشه و روغن ریزیش دقیق دیده میشه
یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه چند روزیه دنده عقب راحت جا نمیخوره باید یکی دوبار خلاص کنم و دوباره جا بزنم مشکلش چیه؟

siava5h
28-09-2017, 13:24
سلام ؛
عزیزان من قبلا هم یه بار سوال کردم ؛
405 من توی یه دور خاص یعنی دقیقا 2100 تا
تقریبا از 2000 تا 2400 این حالت هست
ماشین می لرزه ؛ با افزایش گاز از بین میره و کاهش گاز هم همین طور ؛ این حالت در حالت ایستاده هم می افته و در حرکت شدید تر می شه

همه رو چک کردم ؛ دست موتورها
دیسک و صفحه عوض کردم نو
پلوس ها همگی چک شدند
اگزور بست واینا محکم بودند .

فقط مونده ایرادی که دوستمون آقا محمد گفت یاتاقان ها ؛
به نظرتون بدم باز کنن موتور رو
هزینه اش زیاد می شه یا از پایین کارتر باز می شه و می شه یاتاقان ثابت و متحرک رو عوض کرد .
اگر بلبیرینگی یا میل لنگی یا هر چی تو موتور مشکل داشته باشه می شه فهمید پس از باز شدن ؟

مرسی
این کار منطقی نیست. اگه قرار باشه یاتاقان میلنگ دارای انحراف باشه و لقی داشته باشه، در طول 3-4 ثانیه تمامی یاتاقانها تیکه تیکه میشن. مطمئن باشید با تعویض اونها نه تنها مشکلتون حل نمیشه بلکه به خاطر باز کردن بی جهت موتور، مشکلات عدیده دیگری پیدا میکنید.
داخل موتور عموما بلبرینگ نداریم و این بلبرینگها همه از بیرون نصب میشن. بخاطر اینکه عمر بلبرینگها خیلی پایینه و مناسب استفاده در داخل موتور نیست.

همیشه ارتعاش از تجهیزاتی که دارای سیکل هستن به وجود میاد. این تجهیزات میل لنگ و میله بادامک هم هستن اما اینها خیلی بعید هستن که اون ارتعاشی رو که شما حس میکنی رو داشته باشن. و اگر روزی بخوان دچار ارتعاش بشن سروصدای خیلی زیادی ایجاد میکنن و در مدت زمان خیلی کوتاهی تخریب میشن. و دیگه قابل استفاده نیستن.
میزان انحراف این تجهیزات از طریق ساعت زدن قابل تشخیصه که عموما در یکی از دو سمت اون اینکار رو انجام میدن.

تجهیزات دارای سیکل در موتور چیزهای دیگه ای هم هستن. مثل پمپ کولر، پمپ روغن ، پمپ آب، دینام (آلترناتور)، پولی های روی بدنه موتور و حتی میزان شلی یا سفتی تسمه ها.
از اونجا که موتور در حالت ایستاد هم داری همین مشکل هست پس کل موارد چرخها و پلوسها و گیربکس حذف میشن.

متاثرترین بخش در ارتعاش سیستم کلاچ هست و شاید همچنان از همین بخش باشه. فکر میکنم شما به نمایندگی ایرانخودرو مراجعه کنید، با هزینه خیلی کمتری بتونید مشکلتون رو حل کنید.

سلام دوستان
پراید من فنش دیر روشن میشه (روی 5 خط) و زودم خاموش میشه ! و باعث شده ماشین خیلی داغ کار میکنه و همش امپر از وسط بالاتره حتی در شب و هوای خنک
ولی تغییری مشاهده نشد !

آیا چراغ چک ماشین روشن شده؟
اگر روشن شده مشکل را رفع کنید احتمالا مشکل شما یا رفع میشه و یا دست کم مشخص میشه.

فن دور پایین رادیاتور روشن میشه؟ و مطمئن هستید که دور پایینه؟ اکر نمیشه بایستی درست بشه.

اگر رادیاتور داراری جرم گرفتگی هست بایستی اصلاح بشه.

شستشوی پره های رادیاتور با فشار آب در خنک کاری سیستم خیلی تاثیر میزاره.

با این شرایطی که ماشین شما داره، آیا میتونی از کولر استفاده کنی؟

سلام ماشین من پراید 131 که روغن ریزی داشت رفتیم گفتن از کاسه نمد سر میلنگه که عوض کردیم باز روغن میداد رفتیم گفتن از کارتله اونم دادم باز کردن دورش چسب زدن بازم روغن میداد این سری بردم خوده تعمیرکاره مونده بود نگاه که کرد گفت کاسه نمد و کارتلش خشکه گفت احتمالا از اویل پمپش (پمپ روغن) روغن میریزه خودم دیگه موندم چیکار کنم از زیر که نگاه میکنی
جلوی کارتل یکم از روغن خیس میشه با باز کردن و چسب کاری کارتل هم فهمیدم که از خوده کارتل نیست موندم دیگه اینقدر بردم پیش هر تعمیرکاری ولی دقیق تشخیص نمیدن از کجاش روغن میریزه هرکی از راه رسیده یه تعمیرگاه زده ملت رو سرکیسه میکنن هیچ کدومم کار بلد نیستن:n35::n41:
میخواستم بدونم علائم روغن ریزی از اویل پمپ چیه از کجا بدونیم روغن از اونجا نشت داره؟
ماشین من دقیقا ریز کولرش روغنیه و جلوی کارتل هم خیس میشه البته داخل شهر که باشم روغن ریزی بعد چند روز متوقف میشه ولی تو جاده که میرم زیاد میشه و روغن ریزیش دقیق دیده میشه
یه سوال دیگه هم داشتم اونم اینکه چند روزیه دنده عقب راحت جا نمیخوره باید یکی دوبار خلاص کنم و دوباره جا بزنم مشکلش چیه؟

به شما هم پیشنهاد میکنم که به نمایندگی مراجعه کنید تا دچار هزینه های سعی و خطا نشید.
برای تشخیص نشتی روغن اول بایستی موتور با فشار آب گرم شسته بشه تا محل دقیق نشتی روغن دیده بشه.

برای حل مشکل دنده عقب قبل اینکه دنده رو جا بزنید ترمز رو نگه دارید و ترمز دستی رو رها کنید و در آخرین لحظه ای که قرار دنده عقب جا بره پا رو از روی ترمز بردارید تا ماشین یک حرکت خیلی کمی داشته باشه و دنده به راحتی جا میره. مهم نیست که ماشین جلویی میره یا عقبی. مهم اینه که حرکت خیلی ضعیف باشه. چونکه یکم زیاد بشه، دنده صدا میده.

این شرایط در زمانیکه در سطوح شیبدار قرار ندارید، خیلی سخته کنترلش و نیاز به مهارت داره که بتونی با دنده یک حرکت رو کنترل کنی و در حین حرکت دنده عقب بزاری.

payamtarazi
01-10-2017, 01:08
سلام دوستان،دنده پژو 206 در حالت روشن جا نمیره ولی در حالت خاموش راحت جا میرن کسی دلیلشو میدونه ؟

fokahi110
01-10-2017, 20:12
سلام پراید دوگانه فابریک رو گاز که استفاده میکنم تو دنده 4 و 5 سرعت 90 تا 130 وقتی خلاص میکنم دور موتور به حدی پایین میاد که ماشین تو سرعت بالا خاموش میکنه دلیل چیه؟
ایسیو گاز تعویض شده چون معیوب بود.
رگلاتور شستشو دادم+لاستیکشو عوض کردم به دلیل اینکه 5 سال استفاده نکردم.
بقیه وسایل هم تست زدم سالمه.
یکی از دوستان میگفت پیچ تنظیم رو رگلاترت بهم ریخته بده برات تنظیمش کنن.
یکی میگفت ممکنه از استپر گارت باشه استپرم فابریکی مارک ایران فاره هست.:n03::n03::n03:

djmoslemok
02-10-2017, 08:27
سلام دوستان
ولی تغییری مشاهده نشد !
دوستان ردیف شد
ایراد از فشنگی اب بود که تعمیرکار با جنس ژاپنی تعویض کرد و مشکل حل شد و الان روی سه خط هست امپر

mohamad skystar
02-10-2017, 13:20
سلام پراید دوگانه فابریک رو گاز که استفاده میکنم تو دنده 4 و 5 سرعت 90 تا 130 وقتی خلاص میکنم دور موتور به حدی پایین میاد که ماشین تو سرعت بالا خاموش میکنه دلیل چیه؟
ایسیو گاز تعویض شده چون معیوب بود.
رگلاتور شستشو دادم+لاستیکشو عوض کردم به دلیل اینکه 5 سال استفاده نکردم.
بقیه وسایل هم تست زدم سالمه.
یکی از دوستان میگفت پیچ تنظیم رو رگلاترت بهم ریخته بده برات تنظیمش کنن.
یکی میگفت ممکنه از استپر گارت باشه استپرم فابریکی مارک ایران فاره هست.:n03::n03::n03:

استپر موتور رو بازدید کنید

fokahi110
03-10-2017, 22:01
استپر موتور رو بازدید کنید
سلام مرسی منظور شما کدوم استپره؟ماشینم یه استپر گاز داره یه استپر بنزین دوگانه فابریک کارخونس

بنده استپر گاز انداختم تست زدم همونطوریه تغییر نکرد
سنسور دور موتور تعویض کردم درست نشد
فقط مونده استپر بنزین تعویض کنم چون دیاگ زدم گفت که استپرت کمی مشکل داره 3 دیاگ مختلف اینو گفتن.
منظور شما استپر بنزینه؟
وقتی ماشین رو گازه از استپر گاز استفاده میکنه یا بنزین؟چطوریه من گیج شدم:n01::n40:

fokahi110
05-10-2017, 12:57
خخخخخخ اساتید دیر جواب دادن منم رفتم3 جا دیاگ زدم مختلف هر 3 جا گفتن استپر موتورت اشغاله(دریچه گاز کامل خریدم پک شرکتی سایپا استپر وسنسورش سوخت اما هست سنسورش روز اول تعطیل بود پرتش دادم تو جوب اینم از استپرش)
این شد که از کرج یدکی امیر عزیز استپر اصلی و باکیفیت عالی مارک GMBH رو خریداری کردم بندازم رو ماشین ببینم چطوریه اطلاع میدم خدمت عزیزان اینم عکس(قشنگ با کیفیتی و جنس عالی بودن ازش میباره)

fokahi110
05-10-2017, 12:59
خخخخخخ اساتید دیر جواب دادن منم رفتم3 جا دیاگ زدم مختلف هر 3 جا گفتن استپر موتورت اشغاله(دریچه گاز کامل خریدم پک شرکتی سایپا استپر وسنسورش سوخت اما هست سنسورش روز اول تعطیل بود پرتش دادم تو جوب اینم از استپرش)
این شد که از کرج یدکی امیر عزیز استپر اصلی و باکیفیت عالی مارک GMBH رو خریداری کردم بندازم رو ماشین ببینم چطوریه اطلاع میدم خدمت عزیزان اینم عکس(قشنگ با کیفیتی و جنس عالی بودن ازش میباره):n01::n05::n10:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

mohamad skystar
06-10-2017, 15:30
این شد که از کرج یدکی امیر عزیز استپر اصلی و باکیفیت عالی مارک GMBH رو خریداری کردم بندازم رو ماشین ببینم چطوریه اطلاع میدم خدمت عزیزان اینم عکس(قشنگ با کیفیتی و جنس عالی بودن ازش میباره):n01::n05::n10:[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

منظور من همین بود
پس دیگه مشکل حل شد؟
الان روان کار میکنه موتور؟

fokahi110
06-10-2017, 16:56
والا موتور خیلی نرم وبدون صدا شده وتمیز کار میکنه منتها مشکل روی گاز CNG وبا دنده 4 و5 همچنان پابرجاست
تصمیم گرفتم تو 80 و 90 و 120 و 130 خلاص نکنم و دنده معکوس بزنم تا زیر 60 بیاد بعد خلاص کنم دنده رو تا دنده 3 و 60 الی 70 کیلومتر خوبه به محض اینکه بری دنده 4 رو 80 الی 90 و دنده 5 دیگه ماشین رو خلاص کنی خاموش میشه.ولی اگه حتی تو5 باشی معکوس بزنی بیای 4 وبعد3 وخلاص کنی مشکلی نداره.نشان چند نفر هم دادم مشکلی دیده نمیشه.دیگه نمیدونم مشکل کجاست:n01::n40:

hamid9196
14-10-2017, 10:13
با سلام بنده هم پراید 141 مدل 86 دارم.
بیشتر در مواردی به ماشین فشار می اید مثلا نیم ساعتی با یبشتر در ترافیک باشم و یا چند ساعتی مدام رانندگی کنم، چراغ باطری و دستی و کمربند بصورت کمرنگ روشن می مونن . البته گاهی خوبخود خاموش می شوند و گاهی هم با روشن کردم فلاشر خاموش میشن و گاهی اصلا خاموش نمی شوند. اگه خودرو چند ساعتی خاموش باشد به سختی روشن می شه انگار که باطری ضعیف شده که البته تازگی ها باطری اربیتال کردم
به باطری ساز مراجعه کردم در حالت معمولی از دینام تست گرفته گفته مشکلی ندارد. می گه لحظه ای که این اتفاق می افته باید بیاری ببینم ممنون میشم راهنمایی کنید.

- - - Updated - - -

بیشتر در مواردی به ماشین فشار می اید مثلا نیم ساعتی با یبشتر در ترافیک باشم و یا چند ساعتی مدام رانندگی کنم، چراغ باطری و دستی و کمربند بصورت کمرنگ روشن می مونن . البته گاهی خوبخود خاموش می شوند و گاهی هم با روشن کردم فلاشر خاموش میشن و گاهی اصلا خاموش نمی شوند. اگه خودرو چند ساعتی خاموش باشد به سختی روشن می شه انگار که باطری ضعیف شده که البته تازگی ها باطری اربیتال کردم
به باطری ساز مراجعه کردم در حالت معمولی از دینام تست گرفته گفته مشکلی ندارد. می گه لحظه ای که این اتفاق می افته باید بیاری ببینم ممنون میشم راهنمایی کنید.

- - - Updated - - -

- - - Updated - - -

hamid9196
14-10-2017, 10:17

abc.abc
15-10-2017, 18:57
سلام
دوستان واسکازین رو می تونیم خودمون هم کمی به ماشین اضافه کنیم؟ فک می کنم کمی کم داره........ (پراید clc)
ی سوال هم برای کنجکاوی ، من سه چهار سال قبل دنده ی یک رفتم بعد زدم دنده سه ، دنده تا وسط رفته بود فک می کنم پا رو از روی کلاچ بر داشتم و بعد فک می کنم درست کار نکرد و خلاص کردم دوباره زدم دنده ، مشکلی که به وجود اومده از اون روز دنده کمی خلاصی داره تا اون روز خیلی دنده جذب تر بود و با تکون دادن جا به جا نمیشد ، این مشکل برای چه چیزی هست؟
آیا واکس یا اسپری هست که روکش چرم صندلی رو نرم کنه؟ تیکه ی وسط صندلی راننده چوب کبریتی شده و چند ترک خورده مطمعنن اگر با ی راهکاری نرم نشه خیلی زود پاره میشه (فک می کنم به دلیل عرق کردن بوده چون بقیه کاملا نرم هستند) :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

djmoslemok
17-10-2017, 09:44
سلام
پراید من دو روزه یکم زیرش ضدیخ میبینم
رفتم زیرش نگاه کردم دیدم از اینجا تو عکس نشتی میده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
][/img]

راه حلش چیه ؟
مرسی

ایا میتونم با چسب درستش کنم ؟
چسب مزدا یا هل بزنم ؟

Zachyrock
17-10-2017, 10:28
سلام دوستان

من بعد از تعویض تسمه تایم و تسمه دینام احساس میکنم شتاب ماشین کم شده ایا دلیلی داره یا من توهم زدم ؟ ( 206 تیپ 2 مدل 90 )

Abolfazl-Star
17-10-2017, 10:31
سلام دوستان

من بعد از تعویض تسمه تایم و تسمه دینام احساس میکنم شتاب ماشین کم شده ایا دلیلی داره یا من توهم زدم ؟ ( 206 تیپ 2 مدل 90 )سلام . شاید درست و دقیق تایم نگرفته و این خودش تاثیر میزاره . بهتره برید دوباره براتون تایم بگیرن

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

Abolfazl-Star
17-10-2017, 10:35
سلام
پراید من دو روزه یکم زیرش ضدیخ میبینم
رفتم زیرش نگاه کردم دیدم از اینجا تو عکس نشتی میده
][/img]

راه حلش چیه ؟
مرسی

ایا میتونم با چسب درستش کنم ؟
چسب مزدا یا هل بزنم ؟هیچ چیزی نمیتونه مانع ریزشش بشه چون خود ضد یخ کوچکترین منافذ رو باز میکنه و شروع به نشتی کردن میکنه بهترین کار اینه که لوله مسی رو در بیارین انتهاش یه اورنگ داره اونو تعویض بکنین ، البته اگر لوله پوسیدگی نداشته باشه بعد با چسب مزدا حسابی دور اورنگ بزنین و با فشار بفرستین تو جاش . وقتی یکم گذشت و چسب خودشو گرفت آب بریزین تو رادیات

djmoslemok
17-10-2017, 11:08
هیچ چیزی نمیتونه مانع ریزشش بشه چون خود ضد یخ کوچکترین منافذ رو باز میکنه و شروع به نشتی کردن میکنه بهترین کار اینه که لوله مسی رو در بیارین انتهاش یه اورنگ داره اونو تعویض بکنین ، البته اگر لوله پوسیدگی نداشته باشه بعد با چسب مزدا حسابی دور اورنگ بزنین و با فشار بفرستین تو جاش . وقتی یکم گذشت و چسب خودشو گرفت آب بریزین تو رادیات

ممنون
میگم باز کردنش خیلی سخته ؟
بدم بیرون یا خودم هم می تونم ؟

Abolfazl-Star
17-10-2017, 11:23
ممنون
میگم باز کردنش خیلی سخته ؟
بدم بیرون یا خودم هم می تونم ؟خیلی سخت نیس اگه دست به آچارتون خوب باشه.

و باید آچار رنگی ۱۰ و ۱۲ و پیچ گوشتی داشته باشین تا بتونین لوله مسی رو در بیارین

abc.abc
19-10-2017, 22:22
سلام
دوستان واسکازین رو می تونیم خودمون هم کمی به ماشین اضافه کنیم؟ فک می کنم کمی کم داره........ (پراید clc)
ی سوال هم برای کنجکاوی ، من سه چهار سال قبل دنده ی یک رفتم بعد زدم دنده سه ، دنده تا وسط رفته بود فک می کنم پا رو از روی کلاچ بر داشتم و بعد فک می کنم درست کار نکرد و خلاص کردم دوباره زدم دنده ، مشکلی که به وجود اومده از اون روز دنده کمی خلاصی داره تا اون روز خیلی دنده جذب تر بود و با تکون دادن جا به جا نمیشد ، این مشکل برای چه چیزی هست؟
آیا واکس یا اسپری هست که روکش چرم صندلی رو نرم کنه؟ تیکه ی وسط صندلی راننده چوب کبریتی شده و چند ترک خورده مطمعنن اگر با ی راهکاری نرم نشه خیلی زود پاره میشه (فک می کنم به دلیل عرق کردن بوده چون بقیه کاملا نرم هستند) :
سلام
ممنون میشم اگر دوستان حتی پاسخ یک سوال رو میدونند پاسخ بدهند
:n16:

Abolfazl-Star
19-10-2017, 23:17
سلام
ممنون میشم اگر دوستان حتی پاسخ یک سوال رو میدونند پاسخ بدهند
:n16:سلام . میتونین چک کنین . ولی اگه کم داشت زیادی نریزین که باعث نشتی از کاسه نمد ها میشه به اندازه ش باشه . اونم باید نشون بدین تا مشخص بشه از چیه از زیر باید دقیق بررسی بشه . شاید خلاصی دنده از بوش های میل دنده به گیربکس باشه.. از زیر کاملا مشخص میشه

abc.abc
20-10-2017, 10:45
سلام . میتونین چک کنین . ولی اگه کم داشت زیادی نریزین که باعث نشتی از کاسه نمد ها میشه به اندازه ش باشه . اونم باید نشون بدین تا مشخص بشه از چیه از زیر باید دقیق بررسی بشه . شاید خلاصی دنده از بوش های میل دنده به گیربکس باشه.. از زیر کاملا مشخص میشه

سلام
ممنونم
چطور میتونم چک کنم که چقد واسکازین کم داره؟
خلاصی دنده برای گیربکس مشکلی ایجاد نمیکنه؟ یا باید بوش های میله دنده تعویض شه؟

Abolfazl-Star
20-10-2017, 10:59
سلام
ممنونم
چطور میتونم چک کنم که چقد واسکازین کم داره؟
خلاصی دنده برای گیربکس مشکلی ایجاد نمیکنه؟ یا باید بوش های میله دنده تعویض شه؟بالای گیربکس یعنی دقیقا بالای میل دنده که به گیربکس وصل میشه سنسور کیلومتر هست اونو باید پیچش رو با آچار ۱۰ باز کنین بعد سنسور رو بکشین بیرون آنوقت واسکازین رو میبینین اگه فول باشه ولی اگه چیزی ندیدین احتمالا کم داره باید به مقداری بریزین یا توش باشه که وقتی انگشت سبابه تون رو داخلش میکنین ۱/۴ انگشتتون آغشته به واسکازین بشه ..
برای گیربکس مشکلی پیش نمیاد فقط همون خلاصی دنده رو دارین و فقط ممکنه یکم خلاصی زیادتر بشه که باعث بشه بعضی وقتا دنده ها رو گم کنین . بله بوش هاش عوض بشه دوباره دنده ها جذب میشن

alireza_er
20-10-2017, 14:17
سلام خدمت دوستان عزیز
بنده یه پراید 96 دارم که سه چار ماهه خریدم از اول وقتی ماشین رو صبح روشن میکردم باید حدود یک دقیقه صبر کنم بعد شروع به حرکت کنم وگرنه ماشین گاز نمی خوره و هرچی گاز میدی دور موتور بالا نمیره تا بعد یه مدت خودش خوب میشه میخواستم بدونم طبیعیه یا مشکلی داره البته ماشین یکی از دوستام هم همینجوری بود
ممنون

mojtabayousefi
23-10-2017, 23:37
سلام به همگی
من پراید 111 مدل 95 دارم گیربکسش صدا میداد
دادم برای تعمیر و بلبرینگ های کره ای اصل گذاشتم و دنده برنجی ها رو تعویض کردم. خود دنده ها کاملا سالم بود و هیچ ایرادی نداشت. متاسفانه صدا قطع نشد البته کم شد اما قطع نشده. آیا کسی از دوستان تجربه ی مشابهی داره ؟ بتونه راهنمایی کنه

mojtabayousefi
23-10-2017, 23:43
سلام به همگی
من پراید 111 مدل 95 دارم گیربکسش صدا میداد
دادم برای تعمیر و بلبرینگ های کره ای اصل گذاشتم و دنده برنجی ها رو تعویض کردم. خود دنده ها کاملا سالم بود و هیچ ایرادی نداشت. متاسفانه صدا قطع نشد البته کم شد اما قطع نشده. آیا کسی از دوستان تجربه ی مشابهی داره ؟ بتونه راهنمایی کنه

shangil
24-10-2017, 11:10
سوالی دارم که خیلی مربوط نیست ولی ترسیدم جای دیگه بپرسم جواب ندن
تندر پارس ما رو دیروز اوردن. مالتی مدیا داره منتهی وصل نیست. یه سی دی دادن توضیح داده تو اون.
این رو باید خودمون وصل کنیم ببریم بیرون پول میگیرن درسته نمایندگی و ...؟
بعد اون نمایشگرر که فاصله و پشت ماشین رو نشون میده اون رو گفتن ببرین فلان جا تنظیم کنن. کسی میدونه هزینه اش چقدره؟ gps چطور اونم تنظیمش دست خودمونه؟

hashem_az
29-10-2017, 15:28
سلام من یه پراید مدل ۸۶ درام در حالت درجا لرزش ماشین زیاده به طوریکه لرزش آینه های بغل معلومه. ولی یه کم که گاز میدم و دور موتور میره بالای ۱۰۰۰ خوب میشه. می خواستم بدونم علتش چیه و چطوری میشه رفعش کرد. ممنون

"R E Z A"
29-10-2017, 20:37
سلام من یه پراید مدل ۸۶ درام در حالت درجا لرزش ماشین زیاده به طوریکه لرزش آینه های بغل معلومه. ولی یه کم که گاز میدم و دور موتور میره بالای ۱۰۰۰ خوب میشه. می خواستم بدونم علتش چیه و چطوری میشه رفعش کرد. ممنون

سلام . چند تا علت میتونه داشته باشه به ترتیب از ساده ترین حالتها شروع کنین به تست و رفع عیب

1-شمع و وایر ، شمع ها موقعی که موتور سرده باز بشه و گپشون تنظیم بشه (با فیلر) و وایر ها هم با اهمتر تست بشن و معیوباش تعویض .

2- ضعیف شدن اتصال منفی و بدنه ، اگه شبها موقع روشن کردن چراغ و استفاده از شیشه بالابر چراغ دینام کمرنگ روشن میشه مثبت دینام به باتری و منفی باتری به بدنه و موتور باید با سیم های جدید تقویت بشه .

3- دریچه گاز و استپر تمیز بشه

در مورد هر کدوم سوالی داشتین ، سرچ کنین تو گوگل

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-10-2017, 23:36
سلام
من یه پراید مدل ۸۶ درام در حالت درجا لرزش ماشین زیاده به طوریکه لرزش آینه های بغل معلومه. ولی یه کم که گاز میدم و دور موتور میره بالای ۱۰۰۰ خوب میشه.
می خواستم بدونم علتش چیه و چطوری میشه رفعش کرد.
ممنون

سلام
اگر دور موتور کمتر از نرمال هست پس اول باید دور موتور رو تنطیم کنین روی 950 یا 1000
معمولاً با پیچ سلو که فنر داره میشه تنظیمش کرد
=================
این تست رو هم انجام بدین تا مطمئن بشین همه ی سیلندرها قدرت کافی تولید میکنه:
موتور رو 2 دقیقه گرم کنین , بعدش با انبردست عایق دار وایرشمعها رو به نوبت از شمعها جدا کنین
سیلندری که وایرشمعش رو برمیدارین اگر قوی باشه برداشتن وایرش باعث لرزش شدید میشه
سیلندری که برداشتن وایرش باعث لرزش کمتر میشه پس اون سیلندر مشکل داره و نیروی کمتر از بقیه سیلندرها تولید میکنه

علتها زیاد هست:
وایر نیم سوز . با اهم متر مشخص میشه وایر نیم سوز مقاومتش چند هزار اهم بیشتر از بقیه وایرها هست
فیلر سوپاپها تنظیم نیست
دلکو تنظیم نیست (اگر دلکو داره)
شل بودن یک شمع . کثبف بودن شمع . نامناسب بودن شمعها . گپ شمع تنظیم نیست . معمولا باید 1.2 mm باشه
موتور خوب خنک نمیشه و حرارت بیش از حد باعث لرزش میشه
مشکل در پاشش یک یا چند انژکتور
اگر انژکتوری هست احتمال زیاد داره اِستِپِر تنظیم نیست
باید باز بشه تمیز بشه و بعدش ریست بشه

najee
02-11-2017, 09:04
131مدل 93 دنده یک ماشین خیلی بد جا میرفت یه جوری باهاش کنار اومدم الان دیگه غیر قابل تحمل شده روغن گیربکس و عوض کردم دنده برنجی هارو هم عوض کردم اگه ماشین حرکت داشته باشه به هیچ وجه دنده یک جا نمیخوره حتی باسرعت 2الی3کیلومترفقط در صورت ایست کامل جا میخوره اگه که با اون سرعت کم بری 2ماشین جون نداره راه بره.

najee
04-11-2017, 08:17
چقدر جدیدا مشکلاتم داره زیاد میشه هرچند همون اولی رو هم دوستان مرحمت نفرمودن.
دیروز تو اتوبان دوبار خواستم بزنم بغل واستم قبل اینکه ایست کامل کنم چراغای پشت آمپر روشن شد ماشین درجا خاموش شد.
باردوم سر یه دور برگدون بودم که همین که سرعت و کم کردنم که بتونم دور بزنم باز همین اتفاق افتاد ینی چراغای پشت آمپر روشن شد ماشین در جا خاموش شد پشت سرم بوق بود که میزدن شانس آوردم وسط اتوبان این اتفاق نیافتاد.با کلی ترس و لرز خودمو رسوندم.
دوباره که سوییچ و میبستم وباز میکردم روشن میشد خودمم موندم :n13:

AMHSIN
04-11-2017, 10:10
چقدر جدیدا مشکلاتم داره زیاد میشه هرچند همون اولی رو هم دوستان مرحمت نفرمودن.
دیروز تو اتوبان دوبار خواستم بزنم بغل واستم قبل اینکه ایست کامل کنم چراغای پشت آمپر روشن شد ماشین درجا خاموش شد.
باردوم سر یه دور برگدون بودم که همین که سرعت و کم کردنم که بتونم دور بزنم باز همین اتفاق افتاد ینی چراغای پشت آمپر روشن شد ماشین در جا خاموش شد پشت سرم بوق بود که میزدن شانس آوردم وسط اتوبان این اتفاق نیافتاد.با کلی ترس و لرز خودمو رسوندم.
دوباره که سوییچ و میبستم وباز میکردم روشن میشد خودمم موندم :n13:مشکل شما مربوط به برق میشه ... مواری مثه سنسور کیلومتر، سنسور دور موتور، رله دوبل و اتصال ها میتونن باعث این مورد بشن، بدید یه برقکار ماشین رو براتون چک کنه

najee
04-11-2017, 11:29
مشکل شما مربوط به برق میشه ... مواری مثه سنسور کیلومتر، سنسور دور موتور، رله دوبل و اتصال ها میتونن باعث این مورد بشن، بدید یه برقکار ماشین رو براتون چک کنه

من فک میکنم مربوط به استپر باشه چون رو دور پایین خاموش می کنه وگاهگداری دور موتور بالا میره خودبه خود

AMHSIN
04-11-2017, 12:17
من فک میکنم مربوط به استپر باشه چون رو دور پایین خاموش می کنه وگاهگداری دور موتور بالا میره خودبه خود

ممکنه، در حالت درجا کولر بگیرید اگر دور یه لحظه کم شد و دوباره برگشت سر جاش استپر ظاهرا سالمه ... اگر خودتون دست به آچار هستید میتونید استپر رو باز و سرویس کنید ...

"R E Z A"
04-11-2017, 14:18

خاموش شدن موقع دور زدن ، عبور از سرعتگیر و دست انداز ، پشت چراغ قرمز مربوط به سنسور کیلومتره ، البته چون پمپ هیدرولیک هم قدرتشو از موتور میگیره استپر اگه درست عمل نکنه ، موقع دور زدن باعث خاموش شدن ماشین میشه

fokahi110
04-11-2017, 15:41
داداش سلام استپر خریدی مارک GMBH المان بخر اصلی اگر کرج هستی من عمری مشکل با همه نوع استپر داشتم با این مارک مشکلم حل شد بهتر وبالاتر از این استپر ندیدم من قیمشم 48 تومنهمارک کروز هم هست 42 تومن.

najee
06-11-2017, 10:17
داداش سلام استپر خریدی مارک GMBH المان بخر اصلی اگر کرج هستی من عمری مشکل با همه نوع استپر داشتم با این مارک مشکلم حل شد بهتر وبالاتر از این استپر ندیدم من قیمشم 48 تومنهمارک کروز هم هست 42 تومن.

متاسفانه تهرانم مگه تهران این مارک موجود نیست من شرکتی قیمت گرفتم 25

najee
06-11-2017, 10:22
خاموش شدن موقع دور زدن ، عبور از سرعتگیر و دست انداز ، پشت چراغ قرمز مربوط به سنسور کیلومتره ، البته چون پمپ هیدرولیک هم قدرتشو از موتور میگیره استپر اگه درست عمل نکنه ، موقع دور زدن باعث خاموش شدن ماشین میشه

استپرو باز کردم کلی دوده گرفته بود شستم دوباره بستم دوروزه تست میکنم خاموش نمیشه ولی دور موتور دیگه تنظیم نیست گهگداری خودش بالا میره بعضی وقتها دور موتور وقتی پا رو از روگاز برمی داری دیر پایین میاد تو درجا کار کردن دور موتور بالای1.5 یه گاز که میدی میره بالا بر میگرده رو یک ولی تو حالت معمول اگه ایست کنی دورموتور رو 1.5می ایسته

"R E Z A"
06-11-2017, 13:11
استپرو باز کردم کلی دوده گرفته بود شستم دوباره بستم دوروزه تست میکنم خاموش نمیشه ولی دور موتور دیگه تنظیم نیست گهگداری خودش بالا میره بعضی وقتها دور موتور وقتی پا رو از روگاز برمی داری دیر پایین میاد تو درجا کار کردن دور موتور بالای1.5 یه گاز که میدی میره بالا بر میگرده رو یک ولی تو حالت معمول اگه ایست کنی دورموتور رو 1.5می ایسته

بست منفی باتری رو به مدت 15 دقیقه باز کنین و دوباره ببندین . با موتور سرد سوویچ رو به مدت 5 باز کنین و بعدش 5 ثانیه ببندین ، این کارو دو بار انجام بدین . بدون گاز دادن استارت بزنین و صبر کنین موتور گرم بشه و فن بزنه ، کولر رو 10 ثانیه روشن کنین و بعدش خاموش کنین بعد 10 ثانیه موتور رو خاموش کنین . امیدوارم موقع تمیز کردن استپر به سرش فشار یا ضربه نخورده باشه .
اگه با این کار کماکان مشکل پا برجا بود سنسور کیلومتر رو میتونین با اهم متر تست کنین (نحوه تستش رو تو گوگل سرچ کنین ) تا از سالم بودنش مطمئن بشین حتی با اینکه پرسه میتونین با یه چیز نوک تیز بازش کنین تا از سالم بودن و قطع نبودن سیمای مدارش مطمئن بشین بعدش با چسب دوباره بچسبونینش . این سنسور در اثر رطوبت و نفوذ آب به داخلش سریعا خراب میشه . منم تقریبا مشکل مشابه شما رو داشتم که از سنسور کیلومتر بود . از پراید اطلاع ندارم ولی فکر کنم اگه ایراد از سنسور کیلومتر باشه چراغ چک روشن میشه

fokahi110
06-11-2017, 14:37
کرج یه فروشگاه داره ازش داداش شرکتی رو ول کن سرجمع 7 روز کار نمیکنه داداش منتمیز کردی احتمالا مغزیش مشکل داره دورش بنداز یه دونه از این مارک GMBH بخر که من خریدم خیالم راحت شد.خواستی تا ادرس فروشگاه رو بدم ومیتونی هم اینترنتی خرید کنی.:n01::n16:

najee
06-11-2017, 17:49
کرج یه فروشگاه داره ازش داداش شرکتی رو ول کن سرجمع 7 روز کار نمیکنه داداش منتمیز کردی احتمالا مغزیش مشکل داره دورش بنداز یه دونه از این مارک GMBH بخر که من خریدم خیالم راحت شد.خواستی تا ادرس فروشگاه رو بدم ومیتونی هم اینترنتی خرید کنی.:n01::n16:

لطف کردی دادا
عکس وفرستادم تو گوشی تا اگه مطمئن شدم از خرابیش برم ببینم میتونم این مارک و پیدا کنم .

fokahi110
06-11-2017, 18:01
لطف کردی دادا
عکس وفرستادم تو گوشی تا اگه مطمئن شدم از خرابیش برم ببینم میتونم این مارک و پیدا کنم .
سلام داداش بعید بدونم گیر بیاری تو تهران کسی ندارتش گیر اوردی که هیچی نیاوردی پیام بده خصوصی ادرس فروشگاه+کانال تلگرام فروشگاه رو بهت بدم.یا علی.:n01::n40:

matr!x_2008
09-11-2017, 21:13
امروز ماشینو روشن کردم دیدم عقربه کیلومتر کار نمیکنه..:n29:دور موتور درسته فقط عقربه کیلومتر خوابیده. این کلیومترا فیش داره یا سیم؟ پیش کی باید ببرم تا درستش کنه؟ باتری ساز؟ ماشین پراید مدل 88

najee
10-11-2017, 09:45
بست منفی باتری رو به مدت 15 دقیقه باز کنین و دوباره ببندین . با موتور سرد سوویچ رو به مدت 5 باز کنین و بعدش 5 ثانیه ببندین ، این کارو دو بار انجام بدین . بدون گاز دادن استارت بزنین و صبر کنین موتور گرم بشه و فن بزنه ، کولر رو 10 ثانیه روشن کنین و بعدش خاموش کنین بعد 10 ثانیه موتور رو خاموش کنین . امیدوارم موقع تمیز کردن استپر به سرش فشار یا ضربه نخورده باشه .
اگه با این کار کماکان مشکل پا برجا بود سنسور کیلومتر رو میتونین با اهم متر تست کنین (نحوه تستش رو تو گوگل سرچ کنین ) تا از سالم بودنش مطمئن بشین حتی با اینکه پرسه میتونین با یه چیز نوک تیز بازش کنین تا از سالم بودن و قطع نبودن سیمای مدارش مطمئن بشین بعدش با چسب دوباره بچسبونینش . این سنسور در اثر رطوبت و نفوذ آب به داخلش سریعا خراب میشه . منم تقریبا مشکل مشابه شما رو داشتم که از سنسور کیلومتر بود . از پراید اطلاع ندارم ولی فکر کنم اگه ایراد از سنسور کیلومتر باشه چراغ چک روشن میشه

مشکلاز خود استپر بود یدونه کره ای خریدم 30تومن مشکل حل جالب تر ازاون صدای ماشینم کم شد من فک میکردم روغن موتور بی کیفیت و باید عوضش کنم.
مملکتو ببین 30تومن دادم استپر30تومن دادم تعویض میگه یه دیاگ زدم 15تومن 15تومنم دست مزد وقتی خودمون به خودمون رحم نمیکنیم دیگه از بقیه چه انتظاری داریم آخه من که اگه مطمئن بودم ایراد از استپر خودم یکی میخریدم عوض میکردم مگه عوض کردن یه استپر چقدر وقت میبره حدود20تا30ثانیه.جالب اینجاست که تو دیاگ هیچ اروری پیدا نکرد باز کرد زد به دستگاه گفت احتمالا ایراد ازاینه اگه از استپر نبود فک کنم یه صد تومنی باید پیاده می شدم

fokahi110
10-11-2017, 10:59
مشکلاز خود استپر بود یدونه کره ای خریدم 30تومن مشکل حل جالب تر ازاون صدای ماشینم کم شد من فک میکردم روغن موتور بی کیفیت و باید عوضش کنم.
مملکتو ببین 30تومن دادم استپر30تومن دادم تعویض میگه یه دیاگ زدم 15تومن 15تومنم دست مزد وقتی خودمون به خودمون رحم نمیکنیم دیگه از بقیه چه انتظاری داریم آخه من که اگه مطمئن بودم ایراد از استپر خودم یکی میخریدم عوض میکردم مگه عوض کردن یه استپر چقدر وقت میبره حدود20تا30ثانیه.جالب اینجاست که تو دیاگ هیچ اروری پیدا نکرد باز کرد زد به دستگاه گفت احتمالا ایراد ازاینه اگه از استپر نبود فک کنم یه صد تومنی باید پیاده می شدم

سلام عزیز استپر کره ای نداریم بازار(هرچی هست یا چینیه یا ایرانی) بله موقعی که استپر عوض میکنی صدای موتور نرم و انگار موتور خاموشه وقتی داره کار میکنه به وضوح مشخصه ربطی به روغن موتور نداره.روغن موتور هم همیشه ایرانول صبا بریز خیالت راحت باشه.
در مورداستپری که انداختی 30 تومن مطمین باش چینی هست به اسم کره ای داده شما همین استپر سر 1 ماه نشده برات کار نمیده
عرض کردم از همین استپر مارک GMBH بخر خیالت تا چندسال راحت میشد لااقل .حتی مارک کاربراتور ایران هم انداختم اشغاله واقعا.
استپر خواستی بگیری از این پس مارک GMBH المانی اصل و با قیمت 48 تومن و یا مارک کروز با قیمت 40 الی 45 بنداز که به مشکلی برنخوری.
یا علی.:n40:

najee
10-11-2017, 14:18
سلام عزیز استپر کره ای نداریم بازار(هرچی هست یا چینیه یا ایرانی) بله موقعی که استپر عوض میکنی صدای موتور نرم و انگار موتور خاموشه وقتی داره کار میکنه به وضوح مشخصه ربطی به روغن موتور نداره.روغن موتور هم همیشه ایرانول صبا بریز خیالت راحت باشه.
در مورداستپری که انداختی 30 تومن مطمین باش چینی هست به اسم کره ای داده شما همین استپر سر 1 ماه نشده برات کار نمیده
عرض کردم از همین استپر مارک GMBH بخر خیالت تا چندسال راحت میشد لااقل .حتی مارک کاربراتور ایران هم انداختم اشغاله واقعا.
استپر خواستی بگیری از این پس مارک GMBH المانی اصل و با قیمت 48 تومن و یا مارک کروز با قیمت 40 الی 45 بنداز که به مشکلی برنخوری.
یا علی.:n40:

اینو گرفتم به قیافه اش نمیخوره بد باشه یاروز یکسال گارانتی خودم میکنم .روش نوشته تکنولوژی آلمان وهیچ کجاش نزده کره یا چین

matr!x_2008
10-11-2017, 14:49
امروز ماشینو روشن کردم دیدم عقربه کیلومتر کار نمیکنه..:n29:دور موتور درسته فقط عقربه کیلومتر خوابیده. این کلیومترا فیش داره یا سیم؟ پیش کی باید ببرم تا درستش کنه؟ باتری ساز؟ ماشین پراید مدل 88

راهنماااایی میفرماااید؟

mohamad skystar
10-11-2017, 15:24

سیم کیلومتر مشکل پیدا کرده
باتری ساز یا تعمیرکار کیلومتر ببرید تا درستش کنن
مورد خاصی نیست زود حل میشه

javad2015
10-11-2017, 16:50
وقتی درجا فرمون کامل میچرخونم احساس میکنم ماشین شروع به لرزیدن میکنه.طبیعیه؟

fokahi110
10-11-2017, 17:00
وقتی درجا فرمون کامل میچرخونم احساس میکنم ماشین شروع به لرزیدن میکنه.طبیعیه؟

سلام داداش مشکلی نیست همینطور اگر کلید بالابر شیشه ها رو هم بالا وپایین کنی این اتفاق میفته حتما هم پراید هست ماشینت؟
مال منم اینطوریه کلا مربوط میشه به سیستم برق تخمی پراید همشون اینطورین حساس نشو برادر من.یاعلی:n40:

fokahi110
10-11-2017, 17:04
اینو گرفتم به قیافه اش نمیخوره بد باشه یاروز یکسال گارانتی خودم میکنم .روش نوشته تکنولوژی آلمان وهیچ کجاش نزده کره یا چین

سلام داداش ظاهرش که خوبه ظاهرا تکنولوژی المان هم هست پس خوبه.یه مدت کار کن باهاش ببین چطوریه
اینم GMBH نصب شده رو ماشین خودم که بی نظیره از نظر کارکرد:n12::n10:

javad2015
10-11-2017, 17:10
نه ماشین سمند هست........
رفتم یه مقدار گشتم یه جا گفته بود به خاطر سیستم هیدرولیک هست چون هیدرولیک توانش رو از موتور میگیره وقتی بهش بیش از حد فشار بیاد موتور زور میزنه.
شما منظورت از سیستم برق چیه دقیقا ؟!یعنی همون دینامی که توانش رو از موتور میگیهر؟

fokahi110
10-11-2017, 17:19
نه ماشین سمند هست........
رفتم یه مقدار گشتم یه جا گفته بود به خاطر سیستم هیدرولیک هست چون هیدرولیک توانش رو از موتور میگیره وقتی بهش بیش از حد فشار بیاد موتور زور میزنه.
شما منظورت از سیستم برق چیه دقیقا ؟!یعنی همون دینامی که توانش رو از موتور میگیهر؟

اها پس که اینطور پراید منم هیدرولیکه پس گفتم اینطوریه مشکلی نداره همون که گفته درسته چون منم فکر میکردم سیمکشی ماشین ضعیف باشه که اینطور نیست.:n02:
تو نگو مربوط به سیستم هیدرولیک پاور استرینگ هست

matr!x_2008
10-11-2017, 18:09
سیم کیلومتر مشکل پیدا کرده
باتری ساز یا تعمیرکار کیلومتر ببرید تا درستش کنن
مورد خاصی نیست زود حل میشه
سیم کیلومتر کجا قرار داره امکانش هست خودم درستش کنم؟ یه مشکل دیگه که امروز بهش برخوردم... وقتی با بنزین میرم سرعت از 60 تا بیشتر میشه ماشین به لرزش شدید میفته و اصن گاز نمیخوره... ولی روی گاز CNG مشکلی نیست و تا 120 تا هم راحت میره.فک کنم پمب بنزین اشغال میاره بالا؟ درسته؟

mohamad skystar
10-11-2017, 23:26
سیم کیلومتر کجا قرار داره امکانش هست خودم درستش کنم؟ یه مشکل دیگه که امروز بهش برخوردم... وقتی با بنزین میرم سرعت از 60 تا بیشتر میشه ماشین به لرزش شدید میفته و اصن گاز نمیخوره... ولی روی گاز CNG مشکلی نیست و تا 120 تا هم راحت میره.فک کنم پمب بنزین اشغال میاره بالا؟ درسته؟

یله ایراد از پمپ بنزین صافی بنزین میتونه باشه که باید بررسی بشه
در.مورد سیم کیلومتر ببرید سریع درستش میکنن

najee
11-11-2017, 07:04
سلام داداش ظاهرش که خوبه ظاهرا تکنولوژی المان هم هست پس خوبه.یه مدت کار کن باهاش ببین چطوریه
اینم GMBH نصب شده رو ماشین خودم که بی نظیره از نظر کارکرد:n12::n10:

ینی میگی خوب نیست ؟
حداقل از یه زاویه ای میگرفتی که مارکش معلوم باشه.

fokahi110
11-11-2017, 08:21
ینی میگی خوب نیست ؟
حداقل از یه زاویه ای میگرفتی که مارکش معلوم باشه.

سلام مجدد داداش با خداست خوب یا بد بودنش من حدود 2 سال بیشتر نزدیک 200 تا 300 رو استپر ضرر کردم هی خریدم هی کار نداد از دیناپارت اشغال که سر 1 هفته مغزی داخلش لق شد و عین گردو مغز سیاه تکونش میدادی سیم پیچ داخلش لق لق میزد از داخلش.تا کاربراتور ایران که برام حدود 7 روز کار کرد سانسبز سوییس کلا کار نکرد برام (تا اینکه چند وقت پیش اینو خریدم خودم از تو خونه تعویضش کردم با چند بار سویچ باز وبسته کردن راحت جواب داد والان شکر خدا راحتم.در مورد عکس خوب دادم خدمتت صفحات قبل هم جعبه هم مارکش مشخصه داداش من استپر بدنه کاملا فلزی+وزن سنگینی داره.

الان تنها مشکلی که دارم ماشینم تو دنده 4 و 5 با گاز CNG به محض اینکه کلاج میگیرم و خلاص میکنم خاموش میشه و تمام چراغای پشت امپر روشن میشه همه گزینه ها رو چک کردم دیاگ CNG زدم گفتن ماشین سالمه(حدس خودم اینه که استپر گاز CNG کار نده که استپر خوب گاز CNG پیدا نکردم راستش.(البته یه مدتیه دارم میسازم باهاش تو دنده 5 هم باشم با همون رانندگی میکنم که سرعت بیاد رو 60 و یا زیر60 بعد خلاص میکنم که ماشین خاموش نشه.دوستان کسی راه حلی داشت راهنمایی کنه.سپاس:n01::n40:

Pooryia_khan
12-11-2017, 11:52
سلام

من ی سئوال داشتم .
من ماشینم پراید مدل 79 کاربراته . دوگانه دستی .
مخزن گازم حدود 8 کیلو و خورده ای گاز می گیره اما الان حدودا یک ماهی هست وقتی گاز می زنم نصف این حجمو می گیره و پر می شه
از نظر هزینه ایم نصف شده .
حالا به نظر شما ایراد از چی می تونه باشه ؟
ی جا رفتم مکانیک گفت شاید هوا گرفته کپسولت . کامل خالیش کن و دوباره گاز بزن
ی جای دیگه رفتم تنظیم کاربرات و CNG زو انجام می دم گفت تو مخزنت روغن جمع شده باید بدی مخزنا رو باز کنن و چند روز بمونه تا روغنش خالی شه .

بعد ی سئوال دیگه .
من آب رادیاتورم گهگداری کم می شه جایی چکه نمی کنه . اما به نظر خودم فشنگی آبش خرابه چون اولی که سوئیچ ماشینو باز می کنم فن شروع می کنه به کار کردن ی سره . اما وقتی موتور روشن می شه فکر کنم فن خاموش می شه . روی گاز باید کلی استارت بزنم تا ماشین روشن شه . اولیم که کار می کنه ماشین یکم دود سفید می کنه .
وقتیم که خیلی دور موتورو ببرم بالا دود مشکی می کنه . ماشین روغن سوزه ؟
روغن ماشین پارس پایا می ریزم سری قبلا حدود 2000 تا کار کرد روغنش تموم شد . ی لیتر مونده بود تهش . به نظرتون خوبه یا نه ؟

mohamad skystar
12-11-2017, 19:47
سلام

من ی سئوال داشتم .
من ماشینم پراید مدل 79 کاربراته . دوگانه دستی .
مخزن گازم حدود 8 کیلو و خورده ای گاز می گیره اما الان حدودا یک ماهی هست وقتی گاز می زنم نصف این حجمو می گیره و پر می شه
از نظر هزینه ایم نصف شده .
حالا به نظر شما ایراد از چی می تونه باشه ؟
ی جا رفتم مکانیک گفت شاید هوا گرفته کپسولت . کامل خالیش کن و دوباره گاز بزن
ی جای دیگه رفتم تنظیم کاربرات و CNG زو انجام می دم گفت تو مخزنت روغن جمع شده باید بدی مخزنا رو باز کنن و چند روز بمونه تا روغنش خالی شه .

بعد ی سئوال دیگه .
من آب رادیاتورم گهگداری کم می شه جایی چکه نمی کنه . اما به نظر خودم فشنگی آبش خرابه چون اولی که سوئیچ ماشینو باز می کنم فن شروع می کنه به کار کردن ی سره . اما وقتی موتور روشن می شه فکر کنم فن خاموش می شه . روی گاز باید کلی استارت بزنم تا ماشین روشن شه . اولیم که کار می کنه ماشین یکم دود سفید می کنه .
وقتیم که خیلی دور موتورو ببرم بالا دود مشکی می کنه . ماشین روغن سوزه ؟
روغن ماشین پارس پایا می ریزم سری قبلا حدود 2000 تا کار کرد روغنش تموم شد . ی لیتر مونده بود تهش . به نظرتون خوبه یا نه ؟

سلام
چقدر ماشینت مشکل داره امیدوارم شرایط داشته باشی بفروشی و مدل بالاتر بگیری
در مورد گاز خدمتت عرض کنم مخزن گاز رو باید باز کنید و روغنش تخلیه بشه
احتمالا از روزی که بستین بازش نکردین
در مورد اب رادیاتور ممکنه از فشنگی باشه از رله های فن هم میتونه باشه
دود سفید لحظه ای که ماشین استارت میخوره و بعدش قطع میشه عادیه به خاطر ایجاد تراکم طبیعی داخل موتور هست
دود سیاه ممکنه از روغن سوزی باشه و ممکنه از سوختن بیش از حد سوخت باشه کاربراتور رو بررسی کنید
همچنین فیلتر هوا رو اگه خیلی وقته عوض نکردین بازدید کنید

ماشین خیلی روغن کم میکنه رو 2000 کیومتر حدود 1 لیتر مونده باشه حتما بررسی کنید

Pooryia_khan
12-11-2017, 20:44
سلام
چقدر ماشینت مشکل داره امیدوارم شرایط داشته باشی بفروشی و مدل بالاتر بگیری
در مورد گاز خدمتت عرض کنم مخزن گاز رو باید باز کنید و روغنش تخلیه بشه
احتمالا از روزی که بستین بازش نکردین
در مورد اب رادیاتور ممکنه از فشنگی باشه از رله های فن هم میتونه باشه
دود سفید لحظه ای که ماشین استارت میخوره و بعدش قطع میشه عادیه به خاطر ایجاد تراکم طبیعی داخل موتور هست
دود سیاه ممکنه از روغن سوزی باشه و ممکنه از سوختن بیش از حد سوخت باشه کاربراتور رو بررسی کنید
همچنین فیلتر هوا رو اگه خیلی وقته عوض نکردین بازدید کنید

ماشین خیلی روغن کم میکنه رو 2000 کیومتر حدود 1 لیتر مونده باشه حتما بررسی کنید

فشنگی آب می تونه باعث کم کردن آب بشه ؟ چون ازش آب چکه نمی کنه .

mohamad skystar
13-11-2017, 10:09
فشنگی آب می تونه باعث کم کردن آب بشه ؟ چون ازش آب چکه نمی کنه .

تاثیرش بیشتر در کارکرد فن هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-11-2017, 16:16
سلام
بعضی از عواملی که در دیر روشن شدن موتور خودرو دخیل هستند :
شمع غیر مناسب
گپ شمع تنظیم نیست یعنی بیش از حد بازه . معمولاً باید ۱ میلیمتر باشه یا ۱.۲ میلیمتر
وایر شمع بنجل که مقاومت بیش از ۴۰۰۰ اُهم داره
کثیف یا شل بودنِ سرهای باتری و یا بستهای باتری و یا سیمهای وصل شده به بستهای باتری که باعث ضعیف شدن برق برای جرقه و استارت زدن میشه
همیشه در شروع فصل سرما آنها رو تمیز و براق و محکم کنید
سوخت بنجل
کثیف بودن بیش از حد فیلتر بنزین که باعث اُفتِ فشار سوخت میشه

اگر در سرما موتور به سختی روشن میشه پس بهتره قبل از استارت ۲ بار سوئیچ رو باز کنین و ۴ ثانیه صبر کنید و دوباره باز کنید و صبر کنین تا چراغ چک خاموش بشه بعد استارت بزنید تا سوخت زیاد بره پشت ریل سوخت .
همیشه قبل از استارت زدن کلاچ بگیرید چون باعث سبک شدن میل‌لنگ و استارت قویتر میشه
حتماً قبل از استارت همه وسائل برقی رو خاموش کنید و پاتون هم روی ترمز نباشه تا برق قوی باشه .
روغن مخصوص تابستان استفاده نکنید در زمستان مثل ۲۰-۵۰
شمعها رو هر ۱۰,۰۰۰ کیلومتر باز کنید و تمیز کنید با برس سیمی نرم تا تمیز و براق بشه
در زمستان ماشینتون رو در گرمترین جای ممکن پارک کنید مثلاً داخل پارکینگ نه در هوای آزاد.
کثیف بودنِ اِستِپر موتور.
اگر سرما خیلی شدید هست و باتری بی جان میشه پس چاره ای ندارید جز بازکردن باتری و بردنش داخل خانه .

loyalboy1987
23-11-2017, 09:56
سلام مجدد داداش با خداست خوب یا بد بودنش من حدود 2 سال بیشتر نزدیک 200 تا 300 رو استپر ضرر کردم هی خریدم هی کار نداد از دیناپارت اشغال که سر 1 هفته مغزی داخلش لق شد و عین گردو مغز سیاه تکونش میدادی سیم پیچ داخلش لق لق میزد از داخلش.تا کاربراتور ایران که برام حدود 7 روز کار کرد سانسبز سوییس کلا کار نکرد برام (تا اینکه چند وقت پیش اینو خریدم خودم از تو خونه تعویضش کردم با چند بار سویچ باز وبسته کردن راحت جواب داد والان شکر خدا راحتم.در مورد عکس خوب دادم خدمتت صفحات قبل هم جعبه هم مارکش مشخصه داداش من استپر بدنه کاملا فلزی+وزن سنگینی داره.

الان تنها مشکلی که دارم ماشینم تو دنده 4 و 5 با گاز CNG به محض اینکه کلاج میگیرم و خلاص میکنم خاموش میشه و تمام چراغای پشت امپر روشن میشه همه گزینه ها رو چک کردم دیاگ CNG زدم گفتن ماشین سالمه(حدس خودم اینه که استپر گاز CNG کار نده که استپر خوب گاز CNG پیدا نکردم راستش.(البته یه مدتیه دارم میسازم باهاش تو دنده 5 هم باشم با همون رانندگی میکنم که سرعت بیاد رو 60 و یا زیر60 بعد خلاص میکنم که ماشین خاموش نشه.دوستان کسی راه حلی داشت راهنمایی کنه.سپاس:n01::n40:

داداش لطف میکنی تلگرام اون مغازه که استپر داره رو بدی ؟

nimahandsomboy
10-12-2017, 18:09
با سلام و خسته نباشید

ماشینم وقتی که تو ترافیک هستم یعنی ماشین حرکت نمیکنه

درجه امپر از وسط رد میشه و صدای فن بلند میشه..

موقعی که امپر میره بالا کاپوت میزنم بالا اصلا اب داغ نیست

خودم حدس میزنم هوا داخلش هست ...باد داره

هواگیری هم انجام دادم ولی بازم درست نشد ( رادیاتور 6 ماه پیش عوض کردم نو خریدم ایران رادیاتور )
پرشیا مدل 90

درب رادیات عوض کنم تاٍثیر داره ؟؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-12-2017, 21:50
با سلام و خسته نباشید
هواگیری هم انجام دادم ولی بازم درست نشد ( رادیاتور 6 ماه پیش عوض کردم نو خریدم ایران رادیاتور )پرشیا مدل 90
سلام
توی رادیاتور , آب معمولی هست یا کولانت؟ (مخلوط آبمقطر با ضدیخ)
آیا زلال هست یا کدر و پر از رسوب ؟
منبع انبساط با موتور سرد چقدر کولانت داره ؟
اینکه در ترافیک فن روشن بشه طبیعی هست
اما اگر در حال ایستاده و کار کردن فن , باز هم حرارت پایین نیاد و فن خاموش نشه , این غیر طبیعی هست
مشکل بالا رفتن حرارت از درب رادیاتور نیست مگر ابنکه کولانت ازش نشت میکنه میریزه بیرون و کولانت کم میشه و باعث کاهش شدید کولانت و نگشتنِ کولانت در سیستم و خوب خنک نشدن موتور و بالارفتن حرارت بشه

nimahandsomboy
11-12-2017, 10:04
از این اب رنگی ریختم ...اب رادیات + ضد یخ ریختم

بعد چند روز اب خیلی کثیف و رو سوب میشه

بهترین ترکیب چی هست ؟؟ و اب مقطر از کجا میتونم تهیه کنم ؟؟

با چند نفر مشورت کردم...گفتن مشکل از سر سیلند هست...ماشینم 2 گانه هست ولی الان حدود یک سال هست که دیگه از گاز استفاده نمیکنم چون میترسم به سر سیلند اسیب برسونه ( در ضمن سر سیلند عید نوروز کلا عوض کردم و سر سیلنر جدید بستم البته ماشین خراب شده بود و مجبور شدم)

AMHSIN
11-12-2017, 13:40
با سلام و خسته نباشید

هواگیری هم انجام دادم ولی بازم درست نشد ( رادیاتور 6 ماه پیش عوض کردم نو خریدم ایران رادیاتور )
پرشیا مدل 90

سلام

چک کنید ترموستات تو حالت بسته گیر نکرده باشه .... اگه آب کم میکنه و صبح بد روشن میشه و دود سفید میکنه احتمال داره از واشر باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-12-2017, 21:28
از این اب رنگی ریختم ...اب رادیات ضد یخ ریختم
بعد چند روز اب خیلی کثیف و رو سوب میشه
بهترین ترکیب چی هست ؟؟ و اب مقطر از کجا میتونم تهیه کنم ؟؟
با چند نفر مشورت کردم...گفتن مشکل از سر سیلند هست...ماشینم 2 گانه هست ولی الان حدود یک سال هست که دیگه از گاز استفاده نمیکنم چون میترسم به سر سیلند اسیب برسونه ( در ضمن سر سیلند عید نوروز کلا عوض کردم و سر سیلنر جدید بستم البته ماشین خراب شده بود و مجبور شدم)

سلام
بهترین کولانت ایران فکر کنم الان پریستون باشه که امریکائی هست و بنده سالها پیش در این سایت و سایتهایی دیگه معرفیش کردم و ظاهراً یک یا چند بازرگان تصمیم به وارداتش گرفتند
در گوگل بنویسید
فروش ضد یخ پریستون
نوع قرمزش بهتر از سبزش هست
نوع extended life بهتر از معمولیش هست
هر کسی که ماشین خریده که سالها ازش استفاده کنه و ماشینش رو دوست داره پس باید بهترین کولانت رو بخره برای ماشینش . چند برابر پولش برمیگرده به جیبتون چون باعث جلوگیری از خرابی سیستم خنک کننده میشه و تا 10 یا 15 سال قطعه نمیخواد الیته اگر قطعات خودرو استاندارد باشه

قبلش باید:
اگر سیستم نشتی داره و کولانت کم میشه پس باید اول نستی برطرف بشه
آب رادیاتور فعلی باید با موتور سرد کشیده بشه
با محلول رسوب زدائی مخصوص خودرو و آب کاملاً تمیز فیلتر شده و طبق دستورالعملش باید سیستم رسوب زدائی بشه
اگر رسوب زدائی با اسید انجام بشه و زیاد طول بکشه خسارت ملیونی میزنه به جیبتون چون رادیاتور موتور و بخاری و حتی واترپمپ و چه بسا شیلنگها به فنا میره
بعد از رسوب زدائی باید یکی دو بار با آب فیلتر شده , سیستم شستشو بشه با 5 دقیقه کار کردن با موتور سرد
بعدش شیلنگها نصب میشه و پریستون اضافه میشه به سیستم
بالا رفتن حرارت خیلی علتها داره :

کم بودن کولانت
خرابی ترموستات و باز نشدنش و یا گاهی گیرکردنش
رسوب زیاد در رادیاتور و خوب خنک نشدن آب
تنطیم نبودن موتور و تولید حرارت زیاد
کثیفی بیرون رادیاتور از حشرات و گل و لای و شن و خار و خاشاک
خرابی واترپمپ و درست نگشتنِ کولانت در سیستم
خرابی یک یا چند پولک و نشت کولانت
نشت از یک شیلنگ که سوراخه و یا درست نصب نشده
نشت از محل نصب واترپمپ . نشت از کاسه نمدش
نشتیهای مخفی و پیدا نشدنی رو میشه در بیشتر موارد با نشتی گیر پریستون گرفت البته طبق دستورش
خرابی واشر سرسیلندر و ورود کمپرس سیلندرها به سیستم خنک کننده

برای عیب یابی باید همیشه از چیزهایی که چک کردنش ساده و آسان و کم هزینه هست شروع کنیم . یعنی سرسیلندر باید آخر از همه باشه چون از همه پرهزینه تره

kasra2002
17-12-2017, 00:23
با سلام و خسته نباشید

پرشیا مدل 90

شایع ترین مشکل این سری از موتور های پژو همین بوده دوست من
اگر یکبار بوجود بیاد و زود به اون رسیدگی نکنید ( در حد دقیقه) واشر سر سیلندر رو از دست دادید
ترموستات این ماشین ها باید سالی یکبار عوض شه و با همون مدل ترموستات ( و نه درجه پایین تر) و خیلی مواظب این موضوع باشید
من حتا با نمایندگی برای این موضوع درگیر شدم که نمی فهمیدند که این مشکل هست و می گفتند طبیعیه و بالاخره تونستم بفهمونم به اونا و فهمیدند که چه خرجی از دستم بر داشته شد
و دو نفر دیگه به همین راحتی واشر سر سیلندر رو داغون کردند

- - - Updated - - -

با سلام و خسته نباشید

پرشیا مدل 90

شایع ترین مشکل این سری از موتور های پژو همین بوده دوست من
اگر یکبار بوجود بیاد و زود به اون رسیدگی نکنید ( در حد دقیقه) واشر سر سیلندر رو از دست دادید
ترموستات این ماشین ها باید سالی یکبار عوض شه و با همون مدل ترموستات ( و نه درجه پایین تر) و خیلی مواظب این موضوع باشید
من حتا با نمایندگی برای این موضوع درگیر شدم که نمی فهمیدند که این مشکل هست و می گفتند طبیعیه و بالاخره تونستم بفهمونم به اونا و فهمیدند که چه خرجی از دستم بر داشته شد
و دو نفر دیگه به همین راحتی واشر سر سیلندر رو داغون کردند

najee
20-12-2017, 08:37
دیروز لاستیک های ماشین جابجا کردم روی کاسه چرخ های عقب رو اون درپوش وسط خیلی روغنی بود این طبیعیه یا احتمالا از جایی روغن میده (131se مدل 93)

srx190d
20-12-2017, 09:44
دیروز لاستیک های ماشین جابجا کردم روی کاسه چرخ های عقب رو اون درپوش وسط خیلی روغنی بود این طبیعیه یا احتمالا از جایی روغن میده (131se مدل 93)

به احتمال زياد بله
اگر باز ميكردين بهتر ميشد
حتي شايد لنت هم تموم شده باشه يا پمپ خراب باشه

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk by JAVAD

mohamad skystar
20-12-2017, 10:22

حتما پیگیری کنید لوازم پیپ ترمر خرابه
وسط جاده ترمز خالی کرد بسیار خطرناکه حتما بررسی کنید

mohamad skystar
20-12-2017, 10:28

حتما پیگیری کنید لوازم پیپ ترمر خرابه
وسط جاده ترمز خالی کرد بسیار خطرناکه حتما بررسی کنید

siava5h
20-12-2017, 20:11

دوستان عزیز..
درپوش کوچک وسط چرخ رو گفتن. روغن ترمز وارد اون بخش نمیشه و حداقل در 99% موارد همچین اتفاقی نمی افته. مگر شرایط خیلی خاص.

روغن روی درپوش ناشی از روان شدن گریس داخل توپی چرخ هست. با اینکه روان شدن روغن در این قسمت خوبه اما سر ریز شدندش هم دردسر سازه.
نبایستی از گریسهای که بصورت الیاف هستن که به اصطلاح والوالینگ فکر کنم میگن استفاده کرد. این نوع گریس قابلیت روغنکاری ضعیفی داره و در اثر گرما روان نمیشه.
همچنین نبایس از گریسهای خیلی ضعیف استفاده کرد که در اثر گرم شدن به شکل روغن در بیاد.

اما در کل چرب شدن این بخش اشکالی نداره اما اگر نشتی روغن خیلی زیاد بود نیازه که باز بشه و گریس کاری بشه و دور درپوش پارچه گذاشته بشه و مجدد جا زده شه تا روغن ازش بیرون نزنه.

najee
21-12-2017, 11:54
دوستان عزیز..
درپوش کوچک وسط چرخ رو گفتن. روغن ترمز وارد اون بخش نمیشه و حداقل در 99% موارد همچین اتفاقی نمی افته. مگر شرایط خیلی خاص.

روغن روی درپوش ناشی از روان شدن گریس داخل توپی چرخ هست. با اینکه روان شدن روغن در این قسمت خوبه اما سر ریز شدندش هم دردسر سازه.
نبایستی از گریسهای که بصورت الیاف هستن که به اصطلاح والوالینگ فکر کنم میگن استفاده کرد. این نوع گریس قابلیت روغنکاری ضعیفی داره و در اثر گرما روان نمیشه.
همچنین نبایس از گریسهای خیلی ضعیف استفاده کرد که در اثر گرم شدن به شکل روغن در بیاد.

اما در کل چرب شدن این بخش اشکالی نداره اما اگر نشتی روغن خیلی زیاد بود نیازه که باز بشه و گریس کاری بشه و دور درپوش پارچه گذاشته بشه و مجدد جا زده شه تا روغن ازش بیرون نزنه.

منم به یکی از دوستان گفتم اونم همین نظرو داشت با این اوصاف من درپوش و اگه بردارم چیزی متوجه میشم ؟ وآیا نیاز داره به جایی گریس بزنم چون گریس نسوز دارم خودم از کجا گریس باید بزنم ونمیدونم .

najee
21-12-2017, 12:24
یه سوال دیگه اینکه میزان لنت های جلو براحتی قابل رویت هست لنت های عقب و چجوری میشه فهمید که چقدش مونده وزمان تعویضش رسیده چون حس میکنم موقع ترمز گیری یه کم ضعیف عمل میکنه لنت های جلو که دیدم تقریبا نصفه احتمال میدم لنتها عقب کم شده باشه .

siava5h
21-12-2017, 12:48
منم به یکی از دوستان گفتم اونم همین نظرو داشت با این اوصاف من درپوش و اگه بردارم چیزی متوجه میشم ؟ وآیا نیاز داره به جایی گریس بزنم چون گریس نسوز دارم خودم از کجا گریس باید بزنم ونمیدونم .

ببینید، چیز وحشتناکی نیست. اما راحت هم نیست.
شاید بتونی باز کنی اما بعید میدونم بتونی جمع کنی.
به احتمال زیاد فترهای لنت ترمز در میرن و نمیتونی جمعشون کنی.
بعد از باز کردن حتما بایستی کاملا شسته بشه و رولبرینگها بررسی بشه و اگردایراد داره بهتره عوض شه تا بعد از مدت کوتاهی لازم نباشه دوباره باز بشه.
دو عدد رولبرینگ هست که بایستی به خوبز گریس کاری بشه.
کاسه نمد پشتی بایستی با دقت باز بشه و اگر پارگی داره باید عوض شه.
داخل محفظه پر از گریس بشه. و چیزی از قطعات جا نمونه تا حادثه در رفتن چرخ رخ نده.
و حتما هم میخ گذاشته بشه.

نمیدونم منظورت از گریس نسوز چیه.
اگر از گریسهایی که شبیه الیاف کنف هستن و به رنگ سبز، این نوع گریس خوب نیست.
در این ناحیه حرارت وجود نداره و هیچ منبع حرارتی نداریم.
حرارت تولید شده فقط ناشی از حرکت رولبرینگها و اصطکاک بین اونها و بخش کمی هم از جانب لنت ترمزها میاد که بسته شرایط نصب ، حرارت زیاد نیست که نیاز به گریس نسوز باشه.

با گریس کاری کردن فقط سر توپی هیچ چیزی عاید شما نخواهد شد. این بخش در حدود 15 سانت ارتفاع داره که تا بخش انتهایی بایستی کاملا تمیز و بعد گریس کاری شه.

فکر نکنم شما بتونی اینکار رو کنی.

تنها کاری که میتونم بهت بگم بکنی اینه که. بدون اینکه چرخ رو در بیاری، درپوش کوچک رو بکشی بیرون. ببینی گریس داخلش سیاه شده یا نه. اگر سیاه شده و به شکل گریس سوخته دراومده، خوب بهتره سرویس بشه.
اما اگه شکل ظاهری گریس خوبه، داخل درپوس رو گریس بریزید و دور لبشو پارچه بزارید و مجدد جا بزنید.

اغلب این بخش زمانی نیاز به باز کردن و تعمیر میشه که رولبرینگها صدا بدن و چرخها صدای زوزه کشیدن از خودشون بدن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-12-2017, 15:57
یه سوال دیگه اینکه میزان لنت های جلو براحتی قابل رویت هست
لنت های عقب و چجوری میشه فهمید که چقدش مونده وزمان تعویضش رسیده ؟
چون حس میکنم موقع ترمز گیری یه کم ضعیف عمل میکنه لنت های جلو که دیدم تقریبا نصفه احتمال میدم لنتها عقب کم شده باشه .سلام

معمولاً ار ترمر دستی میشه فهمید چون وقتی لنتها خیلی نازک بشه ترمگ دستی هم خوب عمل نمیکنه و راننده مجبور میشه بره سیم ترمزدستی رو بیشتر سفت کنه تا خوب بگیره
همون موقع بهتره درام چرخ عقب هم برداشته بشه و فاصله ی سطح لنت تا میخ پرچها چک بشه . البته بعضی از لنتها میخ پرچ نداره و چسبی هست که بهتره و لنت عمر بیشتری داره
=============================
هیچ جای چرخ عقب و جلو نباید چرب و روغنی باشه .
اگر چرب هست پس یه چیزی ایراد داره که یا از پیستونهای ترمز هست یا از خرابی کاسه نمدِ رولبرینگهای چرخ
رولبرینگ ساچمه ی کروی نداره بلکه لستوانه ای هست و احتیاج به گریسکاری داره و برای جلوگیری از بیرون زدن این گریس براش کاسه نمد نصب میشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 5
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 0

امروزه دیگه گریس مخصوص بلبرینگ و رولبرینگ همه جا پیدا میشه که نسبتاً نرم هم و حرارت زیاد رو هم تحمل میکنه
مثل اینها

alireza_er
24-12-2017, 15:30
سلام خدمت دوستان عزیز
بنده یه پراید 96 دارم که سه چار ماهه خریدم از اول وقتی ماشین رو صبح روشن میکردم باید حدود یک دقیقه صبر کنم بعد شروع به حرکت کنم وگرنه ماشین گاز نمی خوره و هرچی گاز میدی دور موتور بالا نمیره تا بعد یه مدت خودش خوب میشه میخواستم بدونم طبیعیه یا مشکلی داره البته ماشین یکی از دوستام هم همینجوری بود
ممنون

سلام دوستان لطفا برای این سوال بنده هم راهنمایی بفرمایید ممنون

alireza_er
24-12-2017, 15:32
سلام خدمت دوستان عزیز
ممنون

سلام دوستان لطفا برای این سوال بنده هم راهنمایی بفرمایید ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-12-2017, 17:07
سلام خدمت دوستان عزیز
بنده یه پراید 96 دارم که سه چار ماهه خریدم
از اول وقتی ماشین رو صبح روشن میکردم باید حدود یک دقیقه صبر کنم بعد شروع به حرکت کنم وگرنه ماشین گاز نمی خوره و هرچی گاز میدی دور موتور بالا نمیره تا بعد از یه مدت خودش خوب میشه
میخواستم بدونم طبیعیه ؟ یا مشکلی داره ؟
البته ماشین یکی از دوستام هم همینجوری بود
ممنون

سلام
در همون یک دقیقه آیا نوتور لرزش هم داره ؟
این تست رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین
با موتور کاملاً سرد کاپوت باز , یک انبردست عایق دار آماده کنین
موتور روشن
سریع برید وایرشمعها رو تک تک بکشید تا برق شمعش قطع بشه
آیا یک یا دو تا از سیلندرها برداشتن وایرش تاثیر کمتری داره روی لرزش موتور ؟

اگر بله , همون سیلندر یا سیلندرها یک مشکلی داره
به یک اهم متر کوچکِ 15 هزار تومنی احتیاج دارین تا مقاومت همون وایرشمعها رو چک کنین
این اهم متر در سرویس و تعمیر خیلی به دردتون میخوره برای ماشین و در خانه
اگر مقاچمت وایر بیش از 4000 هست پس بنجله
بالای 6000 نیم سوزه و باید عوض بشه
باکیفت ترین وایرهای دنیا سیلیکونی و بسیار انعطاف پذیر و نرم هست با مقاومت 1000 تا 2000 اهم هست
زیر 1000 اهم پارازیت میندازه روی ضبط و ecu
=================================
احتمال تنظیم نبودنِ استپر هم هست یعنی احتیاج به تنظیم دوباره داره reset
اول نتیجه تست وایرها رو خبر بدین تا بعد یریم سراغ ریست اِستِپِر stepper

صرفه جوئی میلیونی در هزینه های خودرو

fokahi110
24-12-2017, 23:12
سلام من 1 هفته پیش گیربکس ماشین رو اوردم پایین کاسه نمدها+بلبرینگ هارو تعویض کردم البته مکانیک سایپا این کارارو کرد خخخخخخخ نه خودم بعد الان امروز رفتم واسکازین عوض کنم داخل پوسته گیربکس یه قشر نازک فلز رزوه شده دراومد وتعویض روغنی که دوستمه اون رزوه رو نشونم داد وگفت رزوه داخلش رفته به هر نحوی شد پیچ تخلیه رو با نخ بستش ولی این بار بسته شد موندم دفعه بعدی چطور پیچ رو بازش کنم؟میترسم دیگه بسته نشه(واشر فلزیش رو دراورد پیچ رو مستقیم بست که بسته شد)الان تکلیف چی هست؟چیکار باید بکنم؟؟؟

"R E Z A"
24-12-2017, 23:16
سلام من 1 هفته پیش گیربکس ماشین رو اوردم پایین کاسه نمدها+بلبرینگ هارو تعویض کردم البته مکانیک سایپا این کارارو کرد خخخخخخخ نه خودم بعد الان امروز رفتم واسکازین عوض کنم داخل پوسته گیربکس یه قشر نازک فلز رزوه شده دراومد وتعویض روغنی که دوستمه اون رزوه رو نشونم داد وگفت رزوه داخلش رفته به هر نحوی شد پیچ تخلیه رو با نخ بستش ولی این بار بسته شد موندم دفعه بعدی چطور پیچ رو بازش کنم؟میترسم دیگه بسته نشه(واشر فلزیش رو دراورد پیچ رو مستقیم بست که بسته شد)الان تکلیف چی هست؟چیکار باید بکنم؟؟؟

باید ببرین تراشکاری قلاویز کنه جای پیچ رو . کار چند دقیقه است رو کار هم میشه . تراشکاری ببرین که اطرافش مغازه تعویض روغنی یا مکانیکی با چاله باشه

fokahi110
24-12-2017, 23:34
باید ببرین تراشکاری قلاویز کنه جای پیچ رو . کار چند دقیقه است رو کار هم میشه . تراشکاری ببرین که اطرافش مغازه تعویض روغنی یا مکانیکی با چاله باشه
سلام داداش مرسی بابت پاسختون مشکلی پیش نمیاد گشاد نمیشه جای پیچ بعد اونوقت پیچ بهش نخوره؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-12-2017, 00:08
سلام داداش
مرسی بابت پاسختون
مشکلی پیش نمیاد ؟ گشاد نمیشه جای پیچ بعد اونوقت پیچ بهش نخوره؟

سلام
راهِ حل آقا REZA بهترین و اقتصادی ترین راهِ حله
باید با قلاویزی که یک شماره بزرگتر از پیچ فعلی هست تعمیر بشه .
بعدش هم باید پیچش هم عوض بشه و یک شماره بزرگتر نصب بشه یعنی سایز همون قلاویز
اگر وضعش خیلی خراب باشه ممکنه مجبور بشه 2 شماره بزرگتر قلاویز بزنه . پیچ هم باید 2 شماره بزرگتر از فعلی بشه
اما سوال اصلی اینه که چرا اینطوری شده ؟
علتش همونی هست که چند سال قبل مفصلاً توضیح دادم :

بیشتر مکانیکها و مردم یاد نگرفته اند که هر پیچ یا مهره باید به اندازه ای که لازمه محکم بشه نه اینکه با تمام قدرت محکم بشه
پیچ کارتل روغن و و پیچهای کارتل و پُرکنِ گیربکس رو با پیچ یا مهره ی چرخ اشتباه گرفته اند و اونقدر سفتشون میکنند که رزوه هاش کم کم هرز میشه و یا از همون بار اول به فنا میره
پیچ کارتل روغن و کارتل گیربگس باید با زور یک بچه 7 ساله و با یک آچار 10 سانتی محکم بشه نه بیشتر
شاید همون هم زیاد باشه و زور یه بچه 5 ساله هم کافی باشه
این پیچها هیچ فشاری روش نیست و با کمی محکم شدن دیگه باز نمیشه
زبونمون و انگشتمون مو درآورد از بس گفتیم و نوشتیم :n01:
اگر امتحانِ اصولی بگیرند از مکانیکهای های ایران به نظرم بیشترشون رد میشند
اصلاً در ایران شرایط صدور پروانه مکانیکی چیه ؟

fokahi110
25-12-2017, 17:52
سلام مجددمیگن که کارتل گیبرکس رو عوض کنم اون چطوریه؟ اگر نخوام قلاویزش کنم؟خخخخخخخخخخ الان از مکانیکم سوال کردم گفت مگه از سمت کارتل روغن میریزه گفتم نه گفت مرض داری مگه عوض کنیش خخخخخخخخخخخپس فقط میمونه قلاویز بشه جا پیچ گیربکس

fokahi110
26-12-2017, 18:37
سلام خدمت عزیزان اقا امروز رفتم نمایندگی سایپا با دستگاه بالا برد ماشین رو دست به پیچ زد کاملا محکم وسرجاش بود تمیز و خشک بدون چکهتقربا 1 هفته پیش هم کلا گیربکس پایین اوردم بلبرینگ وتمام کاسه نمدهاشو عوض کردم+چسب درزگیر به کل گیربکس .روغن گیربکس هم 3 روز پیش پارس مدوس ای پی ریختم مخصوص پراید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-01-2018, 11:03
سلام دوستان
بنده اصلاً نمیدونم فلسفه چک کردن کمکها در معاینه فنی چیه
اگر کسی میدونه لطفاً توضیح بده
چرا کمکها رو چک میکنند ؟
و اون دستگاهی که در مراکز معاینه هست , چی چی رو چک میکنه دقیقاً و چطوری میفهمه کمک مشکل داره ؟
با تشکر

fokahi110
04-01-2018, 16:54
سلام دوستان
بنده اصلاً نمیدونم فلسفه چک کردن کمکها در معاینه فنی چیه
اگر کسی میدونه لطفاً توضیح بده
چرا کمکها رو چک میکنند ؟
و اون دستگاهی که در مراکز معاینه هست , چی چی رو چک میکنه دقیقاً و چطوری میفهمه کمک مشکل داره ؟
با تشکر

سلام خوبی داداش محمد فلسفه خاصی نداره جز پول گرفتن از شخص
خودت استادی کمک فنری که خراب باشه یا روغن میزنه که باید عوض کنی یا سالم وتمیزه وکار میکنه.
راستی داداش من معاینه فنیم 5 بهمن ماه تموم میشه خودرو 2 گانه سوز هست میترسم برم بگیرم ماشینم پراید مدل 1387 هست فوق تمیز و درب کاپوت رو که باز میکنی نوشته عمر کپسول 20 سال. (ولی شنیدم 2 عدد کپسول رو باز میکنن میزارن زیر تست شما به من بگو رو چه اصولی؟من چیکار باید بکنم؟

mohamad skystar
05-01-2018, 12:23
سلام خوبی داداش محمد فلسفه خاصی نداره جز پول گرفتن از شخص
خودت استادی کمک فنری که خراب باشه یا روغن میزنه که باید عوض کنی یا سالم وتمیزه وکار میکنه.
راستی داداش من معاینه فنیم 5 بهمن ماه تموم میشه خودرو 2 گانه سوز هست میترسم برم بگیرم ماشینم پراید مدل 1387 هست فوق تمیز و درب کاپوت رو که باز میکنی نوشته عمر کپسول 20 سال. (ولی شنیدم 2 عدد کپسول رو باز میکنن میزارن زیر تست شما به من بگو رو چه اصولی؟من چیکار باید بکنم؟

بله قانون جدید هست که کپسول هایی که 6 یا 7 سال کارکردن باید باز بشن تست بشن و مجدد بسته بشن
و هزینش رو هم صاحب ماشین باید پرداخت کنه
برای پراید حدود 150 تومن احتمالا هزینه داره
در ضمن همون روز همه این کارا انجام نمیشه باید باز کنن و چند روز بعد برید نصب کنید

fokahi110
05-01-2018, 14:51
بله قانون جدید هست که کپسول هایی که 6 یا 7 سال کارکردن باید باز بشن تست بشن و مجدد بسته بشن
و هزینش رو هم صاحب ماشین باید پرداخت کنه
برای پراید حدود 150 تومن احتمالا هزینه داره
در ضمن همون روز همه این کارا انجام نمیشه باید باز کنن و چند روز بعد برید نصب کنید
داداش سلام خوبی ماشین من مدل 87 هست ولی جدیدا امسال اونم از شهریور شروع به گاز زدن کردم تو این مدت کار نکردم باهاش کلا رو گاز حقیقت زورم میاد که برم معاینه و کپسول نو رو در بیارن و بزارن زیر تست.کرمانشاه هستم اینجا زیاد کار به معاینه ندارن.تو کاپوت هم بالا میزنی نوشته عمر کپسول 20 سال هیچوقت دست به کپسولهای پلمپ شده کارخونه نمیزنم مگر اینکه درشون بیارم دور بندازم با نو جایگزین کنم.:n02::n01::n16:

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2018, 00:06
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت تمام کاربران عزیز

دوستان من یه پراید انژکتوری مدل ۹۲دارم که متاسفانه هفته پیش بدلیل کم داشتن روغن موتورش به فنا رفت

بردمش تعمیرگاه و یه جورایی تمام موتورش رو نو کردم , دیروز تحویلش گرفتم و متوجه شدم به شدت روغن میریزه که امروز بردم و بلبرینگ سر میلنگ بود که عوضش کردم

ولی الان مجددا چراغ روغنش روشن میشه در صورتی که روغنش فوله.

یه بار چراغ روشن کم رنگه یا یه بار برا خودش خاموش میشه دوباره روشن میشه

عیب از چیه!؟

چون واقعا نگرانم برای تعمیر موتورش ۲.۵ملیون هزینه کردم ولی الان اینجوریه

لطفا راهنماییم کنین (در مورد اینکه میگن تا یه ماه به ماشین فشار نیاریم یا بیشتر دنده ۳ حرکت کنیم که موتور اب بندی بشه هم اگه میشه راهنماییم کنین)
سلام

به نظر بنده چند احتمال داره
کثیفی بیش از حد فیلتر روغن
به سر رسیدن عمر مهره روغن )فشنگی روغن - سنسورروغن(
مکانیک اگر باوجدان نباشه ممکنه پمپ روغن رو عوض کرده باشه
ضعیف شدنِ پمپ روغن به دلیل دیر به دیر روغن عوض کردن و یا روغنهای بنجل و یا هر دو یا هم
وقتی روغن داغ میشه گرانرویش خیلی کم میشه یعنی آبکی میشه و خوب پمپاژ نمیشه اگر پمپ روغن ضعیف شده باشه بر اثر فرسودگی و سایش قطعات داخلش
-------------================================
باید همیشه از روغن20W50استفاده کنید چون غلیظ تره
اگر در سردسیر هستید زمستونها 15W40 بریزید
اگر نبود , 10W40
نذارید موقع رانندگی دور موتور بالاتر از 2700 بره
با تعویض دنده در 3000 RPM میشه از استهلاک زیاد موتور و مصرف زیاد سوخت جلوگیری کرد
در 10km بریم دنده 2

سرعت هم بهتره از 80 یا 90 بالاتر نره )سرعت اقتصادی( . هر چه سرعت بره بالاتر از این استهلاک موتور و مصرف سوخت شدیداً بالا میره
==================================
یک تست برای پی بردن به وضعیت پمپ روغن
فیش برق دلکو رو بکشید و یا رله پمپ بنزین رو بردارین تا موتور روشن نشه
با موتور کاملاً سرد استارت بزنید
اگر پمپ قوی باشه بعد از چند ثانیه استارت زدن چراخ روغن خاموش میشه
پمپ ضعیف باعث بد پمپاژ شدنِ روغن به داخل کانالهای روغن میشه خصوصاً در گرما و دور مونور زیاد و این باعث بدتر شدن وضع و سایش بیش از حد قطعات میشه به علت نارسایی روغن
===========================
با موتور سرد میتونین فشنگی رو باز کنین و بشورید . شاید بهتر بشه اگر که مشکل از کثیفی فشنگی باشه
برای موتورهایی که داخلش کثیفه بهتره یک بار هم از یک مایع شستشوی داخل موتور engine flush استفاده کنید
این مایع رقیق هست مثل گازوئیل و با مونور گرم اضافه میشه رو روغن موتور
بعد از 10یا 15 دقیقه کار کردن با دور موتور 1500 , روغن کاملاً کشیده میشه و عوض میشه
از این مایع موقع تعویض روغنِ کهنه استفاده میشه چون بعدش باید روغن رو دور بریزید
=====================
اگر اینها چاره ساز نشه پس راهی ندارید جز مدارا و استفاده از روغن خوب و به موقع عوض کردن روغن و فیلتر و رانندگی با سرعت اقتصادی و تعویص دنده یه موقع
=====================
راه آخر تعویض اویل پمپ هست
=============================
برای آب بندی هم دور موتور بهتره از 3000 بیشتر نشه برای تتویض دنده
و برای رانندگی هم دور موتور بیشتر از 2500 نشه
ظاهراً آمپر دور موتور پرایدها ضرب در 100 هست . یعنی 25 میشه 2500
30 میشه 3000 RPM
بهتره بار اول هم بعد از 2000 KM فیلتر روغن عوض بشه چون قطعات زبره و براده زیاد هست توی روغن تا وقتی که قطعات خوب صیقل بخوره

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2018, 15:48
سلام دوستان
سوال:
دنده برنجیهای گیربکس همه مثل هم هستند دقیقاً ؟
در نت گشتم . ظاهراً بعضی ماشینها برنجی هر دنده سایزش فرق داره و موقع تعمیر امکان نداره بشه جابجا ببندیمشون
اما ظاهراً بعضی ماشینها از عکس برنجیهاش اینطور به نظر میاد که همه یک شکل و یک اندازه هستند و مکانیک میتونه عمداً یا سَهواً اونها رو جابجا نصب کنه یعنی برنجی دنده یک رو ببنده جای 3 و 2 رو جای 4 و ...
بعضیها گفته اند که بعد از تعمیر گیربکس مثل تعویض ماهک یا میل ماهک , دنده ای که قبل از تعمیر خوب جا میرفته حالا درست جا نمیره
اگر برنجیها شبیه هم باشند پس ممکنه علتش جابجا شدن برنجیها باشه

برنجی یک چرخدنده ی هرزگرد هست و اگر ضخامت لبه اش کم بشه دنده با صدای قِررررر جا میره
سر فرصت بیشتر توضیح میدم إن شاء الله

deragon02
08-01-2018, 16:42
سلام
پراید صبا مدل 82 کاربرات
از وقتی که هوا سرد شده ماشین اول صبح به سختی روشن میشد وباید پام رو روگاز نگه میداشتم تا داغ بشه
وقتی هم که داغ میشد دور موتور میرفت بالا
حتی وقتی باهاش رانندگی میکردم بعد یه ساعت وقتی وای میستادم دور موتور به 2000هم میرسید
الان 2 روزه که ماشین روشن که میشه رو گاز هم پامو نگه میدارم هم خاموش میشه
در واقع هی پدال رو تند تند باید فشار بدم و ول کنم تا روشن بمونه
وقتی هم که گازو ول کنم خودش خاموش میشه بعد که استارت بزنم روشن نمیشه تا یه بار یا دوبار تو حالت خاموش گاز رو فشار بدم
امتحان کردم تو این حالت هم روشن میشه دور موتور تا دو هزار میاد بعد خاموش میشه (یعنی باید پشت سر هم هی پدال رو فشار بدم و ول کنم تا روشن بمونه)
ممنون میشم راهنماییم کنید

در ضمن دریچه کاربرات رو که با دست تکون میدم بر نمیگرده حالت اولش (برای تعمیر این باید چیکار کنم قطعه های جزیی کاربرات رو میفروشن؟ )

Babak_King
08-01-2018, 17:40
دلام دوستان من ورنا 1500 مدل 85 دارم ماشین چند وقتی آب کم میکرد و پریروز خاستم آب بریزم سرش دیدم نزدیک نصف ی ظرف آب رادیات آب کم کرده بود

قمقمه ماشین هم فول پر آب شده، ولی درب موتور برا روغن باز کردم روغن حالت شیری رنگ نداشت، روغن رو هم چک کردم حالت آب مانند و شل نداشت

آمپر هم بالا نمیره وسط ثابته

نظر دوستان چی هست، ممنون میشم راهنمایی کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2018, 20:05
سلام دوستان
من ورنا 1500 مدل 85 دارم
ماشین چند وقتی آب کم میکرد و پریروز خواستم آب بریزم سرش دیدم نزدیک نصف ی ظرف آب رادیات آب کم کرده بود
قمقمه ماشین هم فول پر آب شده، ولی درب موتور برا روغن باز کردم روغن حالت شیری رنگ نداشت، روغن رو هم چک کردم حالت آب مانند و شل نداشت
نظر دوستان چی هست؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام
1- وقتی موتور کاملاً سرده باید فثز تا خطِ پایینی کولانت باشه توی منبع انبساط
کولانت یعنی مخلوط آبمقطر درجه یک و ضدیخ درجه یک به نسبت 50/50
2- توی منبع چی میریزین ؟ آب لوله یا کولانت یا چی ؟
3- آب رادیاتور شفاف هست یا کدر ؟
4- چه رنگی هست ؟
5- به اندازه ای که نوشتم باید کولانت باشه توی مخزن . بعدش چک کنین ببینین چقدر کم میشه دقیقاً در روز یا در هفته تا عیب یابی کنیم

Babak_King
08-01-2018, 20:19
سلام
1- وقتی موتور کاملاً سرده باید فثز تا خطِ پایینی کولانت باشه توی منبع انبساط
کولانت یعنی مخلوط آبمقطر درجه یک و ضدیخ درجه یک به نسبت 50/50
2- توی منبع چی میریزین ؟ آب لوله یا کولانت یا چی ؟
3- آب رادیاتور شفاف هست یا کدر ؟
4- چه رنگی هست ؟
5- به اندازه ای که نوشتم باید کولانت باشه توی مخزن . بعدش چک کنین ببینین چقدر کم میشه دقیقاً در روز یا در هفته تا عیب یابی کنیم
سلام
ببخشید منبع انبساط چی هست
فنژ چی هست

من حدودا 1.5 ماه پیش ضد یخ ریختم... اوایل همینجور 3 4 روزی یکبار اندازه یک لیوان کم میکرد... چند وقتی چک نکردم پریروز اندازه نصف آب رادیات تازه باز شده ریختم سر رادیات تا پر شد...

اط پریرروز تا امروز عصر چک کردم یک لیوان دوباره کم کرده بود ک ریختم پرشد

مخزن قمقمه هم فول پره

گزاشتم ماشین کاملا یخ زد درب موتور باز کردم رنگ شیری نداشت

AMHSIN
08-01-2018, 21:23
دلام دوستان من ورنا 1500 مدل 85 دارم ماشین چند وقتی آب کم میکرد و پریروز خاستم آب بریزم سرش دیدم نزدیک نصف ی ظرف آب رادیات آب کم کرده بود

نظر دوستان چی هست، ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام

چند وقت پیش ماشین خودم همین مشکل براش پیش امد و مرتب آب کم میکرد، از تو کاپوت هر چی گشتم نشتی پیدا نکردم، یه روز که ماشین رو آوردم پارکینگ رفتم زیر ماشین رو نگاه کردم دیدم بله آب داره قطره قطره چیکه میکنه، ردش رو گرفتم دیدم یکی از چنتای آب زیرش خیلی ریز سوراخ شده بود و به همین دلیل از بالا دیده نمیشد ... اگه بخاطر نشتی باشه بگردین پیداش میکنید ... محل اتصال جنت ها، درب رادیاتور، محل بسته شدن درب رادیات (ممکنه از فرم خارج بشه) و رادیاتور بخاری رو خوب چک کنید ... احتمال واشر هم هست اما چون میگید روغن شیری نشده بعیده ... فقط حتمن بش برسین و حدالمقدور تا پیداش نکردین مسافرت دور نرین که همیشه این جور مشکلات اگه بشون نرسید در بدترین زمان و مکان ممکن کار دستتون میدن ...

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2018, 21:54
سلام
ببخشید منبع انبساط چی هستفنژ چی هست
من حدودا 1.5 ماه پیش ضد یخ ریختم... اوایل همینجور 3 4 روزی یکبار اندازه یک لیوان کم میکرد... چند وقتی چک نکردم پریروز اندازه نصف آب رادیات تازه باز شده ریختم سر رادیات تا پر شد... از پریرروز تا امروز عصر چک کردم یک لیوان دوباره کم کرده بود ک ریختم پرشد
مخزن قمقمه هم فول پره
گذاشتم ماشین کاملا یخ زد درب موتور باز کردم رنگ شیری نداشت
سلام

فنژ همون فقط هست که غلط تایپ شده
منبع انبساط همون قمقمه هست .
بهش میگن منبع انبساط چون وقتی موتور گرم میشه و حجم کولانت زیاد میشه , اضافه اش میره توی منبع انبساط و وقتی موتور سرد میشه کولانت حجمش کم میشه و کولانت از منبع میره توی موتور
قمقمه نباید پر باشه , باید به حدی که نوشتم کولانت توش باشه فقط
یعنی با موتور سرد تا خط پایینی باشه نه اینکه تا آخر پر باشه

هرگز نباید با موتور گرم درب منبع رو باز کنیم چون احتمال فورانِ کولانت داغ خیلی زیاده

==============================
صرفه جویی میلیونی در هزینه های خودرو

Babak_King
08-01-2018, 22:39
سلام

فنژ همون فقط هست که غلط تایپ شده
منبع انبساط همون قمقمه هست .
بهش میگن منبع انبساط چون وقتی موتور گرم میشه و حجم کولانت زیاد میشه , اضافه اش میره توی منبع انبساط و وقتی موتور سرد میشه کولانت حجمش کم میشه و کولانت از منبع میره توی موتور
قمقمه نباید پر باشه , باید به حدی که نوشتم کولانت توش باشه فقط
یعنی با موتور سرد تا خط پایینی باشه نه اینکه تا آخر پر باشه

هرگز نباید با موتور گرم درب منبع رو باز کنیم چون احتمال فورانِ کولانت داغ خیلی زیاده

==============================
صرفه جویی میلیونی در هزینه های خودرو

برادر با این مواردی گفتم بنظر شما چی شده

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-01-2018, 23:51
برادر با این مواردی گفتم بنظر شما چی شدهسلام

اگر کولانت قهوه ای رنگ شده پس باید عوض بشه اما قبلش باید نشتی برطرف بشه و سیستم هم شستشو بشه
اگر نشتی رو پیدا نمیکنین و درب منبع هم سالمه پس نشتی مخفی داره و باید از مایع نشت گیر استفاده کنین
مطلب 289 در این صفحه
در نت فروخته میشه
در گوگل بنویسید نشت گیر پریستون
ضدیخ پریستون هم هست که از بهترینهاست در دنیا

قیمتها در سایتهای مختلف متفاوت هست
از سایت نماددار خرید کنید
مسئولیت رعایت نکات ایمنی و امنیتی با خواننده این مطالب هست

fokahi110
09-01-2018, 18:57
سلام دوستان موقع دور زدن با پراید هیدرولیک میخوام تند فرمون رو برگردونم گاهی اوقات دچار کوبش 2 عدد چرخ جلو میشم این حالت هم زمانی پیش میاد که خدا نکنه 2 چرخ جلوم بره از رو اب رد بشه تو دنده 1 و 2 یهو به شدت به مدت 2 الی 3 ثانیه چرخهای جلوم میکوبن جوری اتاق به لرزه درمیاد جریان چیه؟:n03:

siava5h
11-01-2018, 19:04
سلام دوستان موقع دور زدن با پراید هیدرولیک میخوام تند فرمون رو برگردونم گاهی اوقات دچار کوبش 2 عدد چرخ جلو میشم این حالت هم زمانی پیش میاد که خدا نکنه 2 چرخ جلوم بره از رو اب رد بشه تو دنده 1 و 2 یهو به شدت به مدت 2 الی 3 ثانیه چرخهای جلوم میکوبن جوری اتاق به لرزه درمیاد جریان چیه؟:n03:

شاید اشکال از پلوس باشه. بعید میدونم از انجا کسی بتونه جواب درستی بده.
یه مثال عجیب غریب بود.. !

P30andriod
14-01-2018, 16:00
با سلام
احتمال زیاد درب رادیاتور مشکل پیدا کرده، یکی نو بگیرید 5 هزار تومان، مشکل حلله.

chaharnazm
14-01-2018, 17:07
درود. فیوزای توی موتور پراید من هی میسوزند. پر مصرف کننده هامم یه سیستم زیر 300 واتی و یه جفت زنون 35 واتی اند. داستان چی میتونه باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-01-2018, 17:35
درود. فیوزای توی موتور پراید من هی میسوزند. پر مصرف کننده هامم یه سیستم زیر 300 واتی و یه جفت زنون 35 واتی اند.
داستان چی میتونه باشه؟

سلام
علتهای سوختن فیوز:
نصبِ فیوز ضعیفتر از فیوز فابریک . مثلاً به جای 20A فیوز 15 يا 10A نصب بشه
اتصالی در سیمهای همون مدار (اتصال سیم مثبت به سیم منفی - اتصال سیم مثبت به بدنه )
نیم سوز شدنِ مصرف کننده مثلاً موتور فن بخاری
در ماشین استاندارد یک یا 2 جعبه فیوز هست و هر مداری هم یک فیوز جداگانه داره .
فیوز کدوم مدار میسوزه ؟

P30andriod
15-01-2018, 08:37
سلام
پراید خیلی به مصرف برق حساسه،،،، ولی سوختن فیوز چندتا حالت داره،،،،،، اگر جعبه فیوز داخل داشبورد مشکل پیدا کرده، دنبال برق دزدی و مشکلات اینجوری باید رفت، نصب سیستم هر چند ضعیف، تاثیر زیادی روی سیستم برق پراید میزاره، برای جلوگیری از مشکلات اینجوری، باید دینام (آلترناتور) با آمپر بالاتر تعویض بشه یا سرویس کامل بشه، حتماً باطری از 65 آمپر به بالا باشه، چون آمپر پایین بودن باطری علاوه بر اینکه روی استفاده های معمولی از خودرو پس از نصب سیستم صوتی تاثیر میزاره(مثلا اگر صدای بلند و با باس زیاد گوش کنید، چراغهای ماشین بعد از مدتی شروع به رقص می کنند!!) به علت اینکه باطری هماهنگ نیست، آمپر از دینام میکشه، بنابراین باعث داغ شدن دینام و بالا و پایین رفتن آمپر میشه که این هم موجب سوختن فیوز ها میشه،،،،، حتما کنترل کنید ببینید کدام فیوز میسوزه، و برق مصرفی ضبط و سیستم صوتی از همان فیوز هست یا نه؟؟؟؟ اگر جواب مثبت بود، حتما باطری رو تقویت کنید.....فیوز هم از امپر بالاتر استفاده کنید.
اگر فیوز های سیمی داخل موتور می سوزند،،، میتونه به خاطر کارکرد زیاد باشه، اگر با این مشکل روبرو هستید، توصیه میشه تمام فیوز سیمی ها و جعبه فیوز بصورت دقیق و حرفه ای تعویض کنید،،، حتماً آفتامات دینام رو هم کنترل کنید و با کابل های اتصال به بدنه و جعبه فیوز و ...، چون اگر سیم های اتصال دینام مشکل دار شده باشند، جریان برق برای عبور دنبال مسیرهای ممکنه میگرده، اینجوری هم میزنه فیوزهای بی ربط میسوزه،،،،،، این موضوع حادی نیست، ولی خیلی مهمه چون مشکل برقی به همان دلیلی که گفتم، کم کم باعث از بین رفتن تجهیزات برقی ماشین می شود.
در کل با پراید و سیستم برقی پراید با ملایمت رفتار کنید!!!!:n27:

chaharnazm
15-01-2018, 10:58
سلام
پراید خیلی به مصرف برق حساسه،،،، ولی سوختن فیوز چندتا حالت داره،،،،،، اگر جعبه فیوز داخل داشبورد مشکل پیدا کرده، دنبال برق دزدی و مشکلات اینجوری باید رفت، نصب سیستم هر چند ضعیف، تاثیر زیادی روی سیستم برق پراید میزاره، برای جلوگیری از مشکلات اینجوری، باید دینام (آلترناتور) با آمپر بالاتر تعویض بشه یا سرویس کامل بشه، حتماً باطری از 65 آمپر به بالا باشه، چون آمپر پایین بودن باطری علاوه بر اینکه روی استفاده های معمولی از خودرو پس از نصب سیستم صوتی تاثیر میزاره(مثلا اگر صدای بلند و با باس زیاد گوش کنید، چراغهای ماشین بعد از مدتی شروع به رقص می کنند!!) به علت اینکه باطری هماهنگ نیست، آمپر از دینام میکشه، بنابراین باعث داغ شدن دینام و بالا و پایین رفتن آمپر میشه که این هم موجب سوختن فیوز ها میشه،،،،، حتما کنترل کنید ببینید کدام فیوز میسوزه، و برق مصرفی ضبط و سیستم صوتی از همان فیوز هست یا نه؟؟؟؟ اگر جواب مثبت بود، حتما باطری رو تقویت کنید.....فیوز هم از امپر بالاتر استفاده کنید.
اگر فیوز های سیمی داخل موتور می سوزند،،، میتونه به خاطر کارکرد زیاد باشه، اگر با این مشکل روبرو هستید، توصیه میشه تمام فیوز سیمی ها و جعبه فیوز بصورت دقیق و حرفه ای تعویض کنید،،، حتماً آفتامات دینام رو هم کنترل کنید و با کابل های اتصال به بدنه و جعبه فیوز و ...، چون اگر سیم های اتصال دینام مشکل دار شده باشند، جریان برق برای عبور دنبال مسیرهای ممکنه میگرده، اینجوری هم میزنه فیوزهای بی ربط میسوزه،،،،،، این موضوع حادی نیست، ولی خیلی مهمه چون مشکل برقی به همان دلیلی که گفتم، کم کم باعث از بین رفتن تجهیزات برقی ماشین می شود.
در کل با پراید و سیستم برقی پراید با ملایمت رفتار کنید!!!!:n27:

بسیار سودمند بود. سپاسگزارم. یک بار آفتامات دینام جایگزین کرده ام. باتری هم به تازگی 66A واریان انداخته ام. باتریساز گفت باتریت خوب نیست. سه تا سیم فیوز خودش درست کرد و سر و ته سیمهاش هم لحیم کرد گفت این دیگه دشواری پیدا نمیکنه.
بررسیهایی که فرمودید هنوز انجام نداده ام ولی دینام و باتری هر دو با دستگاه آزموده شدند و درست کار می کردند. اگر دوباره سیم فیوزها سوختند حتمن پیشنهاد شما را انجام خواهم داد.

chaharnazm
15-01-2018, 11:04
فهرستی از دستمزدهای باتریسازی، مکانیکی و جلوبندی سازی سواری سال 96 میخواستم.

P30andriod
15-01-2018, 13:53
خوشحال میشم کمکی تونم بکنم.
به نظرم اگر از کارکرد باطری و دینام مطمئن هستید، کابل اتصال بدنه اصلی و کابل دینام تا پشت جعبه فیوز سیمی رو کنترل کنید، برای خودم یکبار پیش آمده بود که کابلهای زیر جعبه فیوز سیمی ، به علت دور از دسترس بودن، دقیق کنترل نکرده بودم، قمقمه آب رو باز کرده بودم برای تمیزکاری، بصورت اتفاقی گفتم این قطعه رو هم کنترل کنم، دیدم کابلها به مرور زمان با آب خوردن های مکرر و گرمای موتور، بصورت یک تکه چوب خشک و زنگ زده درآمده (زنگ سبز رنگ) کل مجموعه رو عوض کردم، تا روزی که ماشین زیر پام بود دیگه فیوز سیمی براش عوض نکردم.

P30andriod
15-01-2018, 13:59
من تقریبا تمام کارهای ماشینم رو خودم انجام میدم برای همین قیمت دقیق ندارم،،،،،، شما هم یکم همت کن خودت ماشینت رو سرپا کنی، از وقتی تمام مشکلات رو خودم برطرف میکنم و قطعات رو خودم عوض می کنم و .... اکثر مشکلات ماشینم رفع شده، مثلا برای تعویض یک سر پلوس دو بار رفتم مکانیکی، حدود 300 پیاده شدم مشکل برطرف نشده، چون دوستان تعویض کار حرفه ای، فقط دنبال استخوان لای زخم هستند، شایدم علمش رو ندارند،،،،، به هر حال جز هزینه الکی چیزی نیست، در نهایت خودم دست به کار شدم دیدم خود پلوس مشکلی نداره، مشعلی خراب شده، یک قطعه خریدم 45 تومن، عوض کردم حل شد!!!!
من هیچ اعتمادی به مکانیکی ها ندارم:n10:

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-01-2018, 21:34
مثلا برای تعویض یک سر پلوس دو بار رفتم مکانیکی، حدود 300 پیاده شدم مشکل برطرف نشده، چون دوستان تعویض کار حرفه ای، فقط دنبال استخوان لای زخم هستند،
شایدم علمش رو ندارند،،،،، به هر حال جز هزینه الکی چیزی نیست
در نهایت خودم دست به کار شدم دیدم خود پلوس مشکلی نداره، مشعلی خراب شده، یک قطعه خریدم 45 تومن، عوض کردم حل شد!!!!من هیچ اعتمادی به مکانیکی ها ندارم:n10:سلام

انجام کارهای تعمیراتی توسط خودمون خیلی صرفه جویی مالی داره . خیلی هم لذت داره . ورزش مغز و بدن هم هست
مشعلی چی هست ؟همون سر پلوس هست ؟
اگر بله , 99% از سرپلوسهایی که عوض میکنند , اصلاً نیاز به تعویض نداره . علت صدا دادنش فقط اینه که گریس نداره و خشکه
در صفحات آخر تاپیک صرفه جویی , جزئیاتش هست
اگر بعد محض پاره شدنِ گردگیرش ظرف یک هفته گردگیر تعویض بشه و توی سرپلوس کاملاً پر بشه از گریس و دو سوم گردگیر هم پر از گریس بشه دیگه سرپلوس خراب نمیشه حتی تا ده پونزده سال

اگر گردگیر با گریس پر نشه , گریس توی سرپلوس بعد از مدتی میریزه توی گردگیر و سرپلوس موقع پیچیدن صدا میده و راننده فکر میکنه سرپلوس خرابه درصورتیکه سالمه و از بی گریسی صدا میده . فقط همین

P30andriod
17-01-2018, 09:14
دقیقا موافقم، تعمیرات لذتی داره که نگووو.
مشعلی یا لاله ای (هر جایی یک اسمی میگن بهش) قطعه ای هست که سر پلوس داخل اون قرار میگیره و رابط نیرو بین دیفرانسیل خودرو و سر پلوس هستش، خرابی این قطعه خیلی کم اتفاق میوفته ولی وقتی بشه، تقریبا هیچ مکانیکی اونو نمیتونه تشخیص بده، (نمیخوام بگم بی سوادنند، ولی فقط براساس تجربیات چندین باره میخواند کار کنند، و چون این مورد خیلی به ندرت پیش میاد، تقریبا هیچ کسی تشخیص درست نمیده) مثل همین مورد من که چندین بار سر پلوس و میله و ... رو تعویض کردند، هیچکدوم به ذهنش نرسید که ممکنه یک قطعه دیگری هم این وسط باشه!!!!
اتفاقاً مشکل من از همین مراجعات مکرر به تعمیرگاههای . . . پیش آمد، تقریبا هر دفعه که میرفتم، میگفتند که گردگیرت پاره شده عوض کردیم!!!!!!!! (فقط به خاطر اینکه پول بگیرند:n35:) خودم که دست به کار شدم، این مشکلات هم تموم شده،،،،:n33:

chaharnazm
20-01-2018, 10:19
درود بر دوستان گل
میخواستم درباره این هد لایتها (برای پراید-صبا) بدونم. آیا دردسر زود سوختن، سیم کشی، جا نشدن درون کاسه چراغ و از همه مهمتر کم بودن دید در شب ندارند؟ آیا ارزش خرید دارند؟ آیا از زنون بهترند؟

P30andriod
21-01-2018, 11:37
درود بر همه
در این مورد من معمولا کم دست به عصا میشم، برق پراید قابل شوخی کردن نیست!!!!!! از این کارها دوست دارم و لی نمیکنم، قبلا زنون بسته بودم جای لامپ اصلی، از این آبی ها که نور سفید داره،،، ماشین روبرو کور می شد، ولی من خودم از روشنایش اصلا رضایت نداشتم،،، کللی هم پولشو داده بودم، باز کردم دو تا لامپ معمولی انداختم، اینجوری هم خودم راحتترم، هم ماشین های روبرو:n29:
ولی دوست دارم از اینکارها،،،،،، راهنمایی کنید، شاید بازم شیطون گولم زد!!!:n31:

P30andriod
21-01-2018, 11:41
درود بر همه
رفتم یکم تحقیقات کردم،،،،، اینا مثل اینکه یک مدل از LED هستند،،،، کم مصرف ولی خیلی پرقدرت، شبیه اون SMD ها که یک مدت کولاک کرده بودند،، اینا نسل جدید اونها هستند،،، البه اون زیرش سینک آلومینیومی داره برای خنک شدن،،،،،، از 40 تومن پیدا کردم تا ..... نورش شبیه زنونه ولی خیلی پرتاب نورش بهتره،،،، همه جا رو عین روز روشن می کنه!
دوستش داشتم،،،،، مصرفش هم زده 48 وات، خود لامپهای ماشینم زده 55 وات، پس نباید مشکلی پیش بیاد:n01:

P30andriod
21-01-2018, 16:00
از طرفی،،،، لامپ معمولی 1500 لومن نور دهی داره، اینا حدود 4500 لومن:n04:
مصرف یکسان برق، نور انقدر بیشتر؟؟؟؟؟ فقط یک سوال دارم، نورش مثل زنونه؟ منظورم اینه که نورش از پشت فرمون چجوریه؟؟؟؟ مثل زنون هست که هم چشم ظرف مقابل در میاد، هم خود آدم سرویس میشه جایی رو ببینه؟؟؟؟؟ یا اینکه پرتاب نورش برد بلنده؟؟؟؟؟ منم رفتم تو نخ اینا!!!!1 خوب باشه نورش، میخرم:n33:

chaharnazm
22-01-2018, 11:52
از طرفی،،،، لامپ معمولی 1500 لومن نور دهی داره، اینا حدود 4500 لومن:n04:
مصرف یکسان برق، نور انقدر بیشتر؟؟؟؟؟ فقط یک سوال دارم، نورش مثل زنونه؟ منظورم اینه که نورش از پشت فرمون چجوریه؟؟؟؟ مثل زنون هست که هم چشم ظرف مقابل در میاد، هم خود آدم سرویس میشه جایی رو ببینه؟؟؟؟؟ یا اینکه پرتاب نورش برد بلنده؟؟؟؟؟ منم رفتم تو نخ اینا!!!!1 خوب باشه نورش، میخرم:n33:
درود
شاید اگه توی کاسه عدسی دار میبستی دیدت در شب بهتر میشد چون پرتو درون کاسه چراغهای ساده پراکنده میشه. خودروهای درست و درمون همه کاسه هاشون عدسی داره

P30andriod
22-01-2018, 11:59
برادر من، ماشین من پرایده!!!!!!!! عدسی نداره!!:n31:

chaharnazm
22-01-2018, 13:04
برادر من، ماشین من پرایده!!!!!!!! عدسی نداره!!:n31:
عدسی دار جداگانه فروخته میشود. اسپرت فروشی ها دارند

P30andriod
22-01-2018, 16:14
یه چیز جالبتر الان پیدا کردم-------اون عددی که برای توان ایجاد نور اعلام میشه، مثلا 4500 لومن یا 6000 و . . . با توجه به آمپر و ولتاژ استاندارد عوض میشه!!!! روی همه اینها نوشته از 9 الی 24 ولت، یا 12 ولت الی 25 ولت،،،، اینجوری با سواد کمی که از الکترونیک دارم،،، فکر کنم نوری که ایجاد می کنند، در شرایط حداقلی(12 تا 14 ولت برق ماشین) خیلی کمتر از اون عددی که روی جعبه نوشته، اینجوری هم پرتاب نور، هم رنگ ایجاد شده و همه و همه، بستگی به برق خودرو داره:n36:

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-01-2018, 19:57
سلام دوستان
بنده اطلاعاتم از سیستم موتورهای گازسوز ایرانی کم هست
دنبال بلوک دیاگرامِ موتورهای گازسوزِ ایرانی میگردم تا قطعاتش و طرز کارش رو یاد بگیرم . چیزی شبیه این بلوک دیاگرام
هر چه جزئیاتِ بیشتری رو نشون داده باشه بهتره .
اگر چیزی پیدا کردین لینکش رو درج کنین لطفاً
با تشکر

===================================
صرفه جویی میلیونی در هزینه های خودرو و هزینه های زندگی

najee
02-02-2018, 12:44
دوستان حدود یکماه هست چراغ چک ماشین روشن میشه داعم ماشین وکه خاموش میکنم دوباره روشن میکنم خاموش میشه مرضشم همینه دقیقا باید ماشین و خاموش کنم دوباره استارت بزنم وگرنه 10ساعت هم که رانندگی کنم خودش خاموش نمیشه از اونجایی که اکثر کسانی هم که دیاگ دارن سر درنمیارن والکی یه پول مفتی میگیرن ومیگن هیچ مشکلی نداره یا یه عیبی میذارن روش میگن درست شد خواستم از شما بپرسم چیز مهمیه برم دنبالش یانه (پراید131مدل 93)

najee
02-02-2018, 12:49
تو سرعت 100کیلومتر فرمون ماشین خیلی میلرزه ایراد از جلوبندی یا بالانس تا90کیلومترخوه به محض اینکه نزدیک100میشه میلرزه (همون ماشین131:n02:)

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-02-2018, 01:36
تو سرعت 100کیلومتر فرمون ماشین خیلی میلرزه
ایراد از جلوبندی یا بالانس؟
تا90کیلومترخوبه به محض اینکه نزدیک100میشه میلرزه . (همون ماشین131:n02:)سلام

از بالانس هست
صرفه جویی های میلیونی در هزینه های خودرو و زندگی

najee
03-02-2018, 07:16
سلام

از بالانس هست

ok
تشکر از قضیه دیاگی که تو پست قبلی گفتم چیزی نمیدونید شما؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-02-2018, 11:55
دوستان حدود یکماه هست چراغ چک ماشین دائم روشن میشه
ماشین رو که خاموش میکنم دوباره روشن میکنم خاموش میشه . مرضش هم همینه دقیقا
باید ماشین و خاموش کنم دوباره استارت بزنم وگرنه 10ساعت هم که رانندگی کنم خودش خاموش نمیشه
از اونجایی که اکثر کسانی هم که دیاگ دارن سر درنمیارن والکی یه پول مفتی میگیرن ومیگن هیچ مشکلی نداره یا یه عیبی میذارن روش میگن درست شد , خواستم از شما بپرسم چیز مهمیه برم دنبالش یانه ؟ (پراید131مدل 93)

سلام
1- اصولیش اینه که با دیاگ مشخص بشه که کد چی هست
در بعضی ماشینها مثل ماتيز به صورت دستی هم میشه کدگیری کرد . یک تکه سیم وصل میشه به دو تا از خانه های فیش دیاگِ ماشین و سوئیچ باز میکنین . چراغ چک شروع میکنه به چشمک زدن که با شمارشش میشه کد رو خوند
مثلاً 10 بار چشمک یعنی صفر
2- بعضی از قطعاتِ خودرو اگر فیشش رو بکشین چراغ چک روشن میشه و با وصل کردن فیش چراغ هم خاموش میشه مثل فیش سنسور هوای ورودی
3- بعضی از قطعات با کشیدنِ فیشش چراغ چک روشن میشه ولی با دوباره وصل کردنش چراغ چک خاموش نمیشه تا وقتی که موتور کلاً خاموش بشه و دوباره روشن بشه .
این موضوع تا حدی میتونه بهتون کمک کنه در پیدا کردنِ قطعه ی مشکل دار

4- بعضی از رله های ماشین اگر گاهی برقش قطع بشه چراغ چک روشن میشه . بهتره رله های فن رادباتور و پمپ و برق موتور رو دربیارین و پایه هاش رو چک کنین که تمیز و سالم باشه و تغییر رنگ نداده باشه . تغییر رنگ یعنی گرمای شدید
5- استپر یکی از قطعاتی هست که در بیشتر ماشینها اگر فیشش رو با موتور روشن بکشید چراغ چک روشن میشه و با دوباره وصل کردنش دیگه خاموش نمیشه تا موتور خاموش بشه
پس شاید فیشش کثیفه و گاهی بهو برقش قطع میشه

6- برای دیاگ زدن باید برید جایی که نرم افزار مخصوص ماشینتون رو داره . وگرنه دقیق معلوم نمیشه چراغ چک برای چی روشن میشده
7- با مکانیک تِی کنین تا یک مبلغ کمی بگیره و فقز دیاگ بزنه تا معلوم بشه کد چه خطایی هست
8- بهنره با موتور روشن , یک نفر پشت فرمان بشینه و شما با فیشهای قطعات وَر برید (بدونِ کشیدنِ فیش) تا اگر مشکلی داشته باشه چراغ چک روشن بشه و پیداش کنید

mah138520066
04-02-2018, 07:58
دوستان حدود یکماه هست چراغ چک ماشین روشن میشه داعم ماشین وکه خاموش میکنم دوباره روشن میکنم خاموش میشه مرضشم همینه دقیقا باید ماشین و خاموش کنم دوباره استارت بزنم وگرنه 10ساعت هم که رانندگی کنم خودش خاموش نمیشه از اونجایی که اکثر کسانی هم که دیاگ دارن سر درنمیارن والکی یه پول مفتی میگیرن ومیگن هیچ مشکلی نداره یا یه عیبی میذارن روش میگن درست شد خواستم از شما بپرسم چیز مهمیه برم دنبالش یانه (پراید131مدل 93)

مشكل روشن و خاموش شدن چراغ چك ماشين هاي انژكتوري (فرق نمي كنه چه ماشيني باشه) اغلب به خاطر خرابي سنسور اكسيژن هست. ممكنه حتي با دياگ زدن هم اين مشكل نشان داده نشه. براي تست اين سنسور تنها راه اينه كه سيم هاشو قطع كنيد و ولتاژ بگيريد. فكر كنم براساس دماي سنسور ولتاژ بين 0 تا 10 ولت در نوسانه. اينو دقيقاً نمي دونم ولي 90 درصد مطمئنم كه روشن شدن چراغ چك به خاطر خرابي اين سنسور هست.
البته اگر يك دياگ زن خوب سراغ داريد و به كارش مطمئنيد مي تونيد بديد ECUي ماشين شما رو ريستارت كنه. شايد علت اين خرابي به خاطر ثبت خطايي در حافظه ECU باشه كه با پاك كردن حافظه هم از بين نمي ره و بايد حتماً ريست بشه. ليكن بايد طرف آدم واردي باشه.

mah138520066
04-02-2018, 13:16
سلام
دوستان من یه سمند موتور ملی دارم میشه کمکم کنید
هر وقت میبرم دیاگ درست میشه بعد از دو روز وقتی ماشین سرد هست تک کار می کنه؟

سلام
تك كار مي كنه يعني چه جوري كار مي كنه؟
بسياري از نرم افزارهايي كه براي دياگ زدن به كار برده ميشه نسخه هاي قديمي يا ممكنه ناسازگار با ماشين شما باشه. واسه همين هميشه دياگ رو بريد پيش واردترين افراد. چون مربوط به سيستم برق و الكترونيك ماشين ميشه و لذا كوچكترين خطايي باعث به هم خوردن تنظيمات ماشين ميشه.
يك مسأله ديگه هم هست. البته مربوط به سمندهاي اي اف سون مولتي پلاكسه و تجربه ايه كه خودم داشتم. وقتي برق باطري ماشين ضعيف ميشه سيستم ماشين كلاً قاطي مي كنه و به هم مي ريزه. اين نكته مهميه كه بايد مد نظر داشته باشيد.
بد كار كردن ماشين هنگام سرد بودنش دلايل مختلفي ممكنه داشته باشه. يكي از دلايلش سوراخ شدن لوله مويين باريكي هست كه به سنسور مپ جلو موتور وصل ميشه و هوا مي كشه. اين لوله وقتي از جاش دربياد يا سوراخ بشه باعث ميشه كه ماشين ريپ بزنه و طوري كار كنه كه فكر كنيد انگار 3 كار مي كنه (يا به قول شما تك كار مي كنه) اون لوله رو هم چك كنيد.

najee
05-02-2018, 08:27
مشكل روشن و خاموش شدن چراغ چك ماشين هاي انژكتوري (فرق نمي كنه چه ماشيني باشه) اغلب به خاطر خرابي سنسور اكسيژن هست. ممكنه حتي با دياگ زدن هم اين مشكل نشان داده نشه. براي تست اين سنسور تنها راه اينه كه سيم هاشو قطع كنيد و ولتاژ بگيريد. فكر كنم براساس دماي سنسور ولتاژ بين 0 تا 10 ولت در نوسانه. اينو دقيقاً نمي دونم ولي 90 درصد مطمئنم كه روشن شدن چراغ چك به خاطر خرابي اين سنسور هست.
البته اگر يك دياگ زن خوب سراغ داريد و به كارش مطمئنيد مي تونيد بديد ECUي ماشين شما رو ريستارت كنه. شايد علت اين خرابي به خاطر ثبت خطايي در حافظه ECU باشه كه با پاك كردن حافظه هم از بين نمي ره و بايد حتماً ريست بشه. ليكن بايد طرف آدم واردي باشه.

نه متاسفانه هچ دیاگ زن ماهری سراغ ندارم همه الکی فقط پول میگیرن هیچی هم نمیفهمن .جالب اینجاست که وقتی ماشین و روشن میکنی چراغ چک روشن میشه بعد که ماشین و خاموش کنی اگه تاحدود یک دقیقه بعد روشن کنی چراغ چکش خاموش میشه ولی اگه زمان بیشتر بخوره خاموش نمیشه

najee
05-02-2018, 08:41
الان که نگاه کردم قیمتش سنسور اکسیرژن یه کم بالاست نمیشه مثل استپر بازش کردو تمیزش کرد حتما باید تعویض شه .محل سنسور اکسیژن پراید کجاست ؟خودم میتونم عوض کنم ویه سوال دیگه اینکه اگه یه قطعه ای خراب بشه وبا یه نو تعویضش کنی حتما باید بادیاگ برنامه بهش بدی تا قطعه رو بشناسه ینی شده مثل کامپیوتر که یه قطعه اضافه میکنی باید درایورش هم نصب کنی

mah138520066
05-02-2018, 09:26
الان که نگاه کردم قیمتش سنسور اکسیرژن یه کم بالاست نمیشه مثل استپر بازش کردو تمیزش کرد حتما باید تعویض شه .محل سنسور اکسیژن پراید کجاست ؟خودم میتونم عوض کنم ویه سوال دیگه اینکه اگه یه قطعه ای خراب بشه وبا یه نو تعویضش کنی حتما باید بادیاگ برنامه بهش بدی تا قطعه رو بشناسه ینی شده مثل کامپیوتر که یه قطعه اضافه میکنی باید درایورش هم نصب کنی

بله قيمت سنسور اكسيژن بالاست. چون توش طلا به كار مي برن.
فكر نكنم تميزشدني باشه. محل سنسور هم روي اگزوز كنار كاتاليزور بسته ميشه كه البته موقع باز كردن خيلي بايد دقت كرد. چون وقتي اگزوز داغه ممكنه جاش گشاد بشه و از اين دردسرها. از طرفي هم بايد بريد زير ماشين و تسلط كافي به زير ماشين داشته باشيد. واسه همين هم بهتره بديد يك تعميركار خبره اين كارو بكنه.
نيازي به دياگ زدن بعد از تعويض سنسور نيست.
فقط يك مسأله كه خودتونو حساس نشون نديد. اگر ماشين وقتي چراغ چكش روشنه بد كار نمي كنه بذاريد همينطوري باشه تا وقتي تونستيد عوضش كنيد. براي اطمينان بيشتر مي تونيد دياگ بزنيد تا ببينيد خطاي عمده اي در سيستم نباشه. كه اگه نباشه ديگه هيچ مشكلي براي ماشين پيش نمياد. كار سنسور اكسيژن اندازه گيري ميزان اكسيژن خروجي و مصرف نشده داخل موتوره كه اگر زياد باشه ميزان سوخت رو زياد مي كنه و اگر كم باشه ميزان سوخت رو كم مي كنه تا هميشه موتور بهترين و ايده آل ترين مصرف رو داشته باشه. حالا خرابي اين سنسور باعث ميشه اندازه گيري گازهاي خروجي دقيق نباشه و مصرف سوخت كم يا زياد بشه. اگر مثلاً خرابي سنسور طوري باشه كه مقدار اكسيژن خروجي رو صفر نشون بده باعث ميشه ECU مقدار سوخت رو خيلي كم كنه و در نتيجه موتور ريپ بزنه يا خاموش بشه. عكس اون هم صادقه و باعث ميشه موتور دود كنه. ولي اگر اين حالات پيش نمياد پس نگراني زيادي وجود نداره.

chaharnazm
05-02-2018, 14:48
درود. پدال کلاچ و دسته دنده پراید من بسیار سفت هستند. واپسین بار سال 91 دیسک و صفحه انداختم. آیا با جایگزین کردن آنها نرم میشود؟

fokahi110
05-02-2018, 17:43

سلام محل نصب سنسور اکسیژن پراید دقیقا جلوی محفظه فیلتر هوا به سمت چپ هست تقریبا زیر اون پوسته الومنیومی روی موتور مال من مدل 87 هست و محلش اونجاست عکس هم گذاشتم

najee
06-02-2018, 08:08
سلام محل نصب سنسور اکسیژن پراید دقیقا جلوی محفظه فیلتر هوا به سمت چپ هست تقریبا زیر اون پوسته الومنیومی روی موتور مال من مدل 87 هست و محلش اونجاست عکس هم گذاشتم

پس جاش اول اگزوز هست نه انتهای اگزوز فکر نمیکنم نیاز به چال سرویس هم باشه ممنون.اون سمتش میخوره به کجا کار خودم هست عوض کردنش آخه یبار استپر عوض کردم 30تومن ازم گرفت (شما که درجریانی ) اونجام سوخت چون خیلی ساده بود تقریبا 30ثانیه وقت برد ما ایرانی ها خیلی پست شدیم خودمون به هم رحم نمیکنیم دولت پیش مردم فرشته اس هر بلایی سرمون بیاره حق داره

najee
06-02-2018, 08:13
بله قيمت سنسور اكسيژن بالاست. چون توش طلا به كار مي برن.
فكر نكنم تميزشدني باشه. محل سنسور هم روي اگزوز كنار كاتاليزور بسته ميشه كه البته موقع باز كردن خيلي بايد دقت كرد. چون وقتي اگزوز داغه ممكنه جاش گشاد بشه و از اين دردسرها. از طرفي هم بايد بريد زير ماشين و تسلط كافي به زير ماشين داشته باشيد. واسه همين هم بهتره بديد يك تعميركار خبره اين كارو بكنه.
نيازي به دياگ زدن بعد از تعويض سنسور نيست.
فقط يك مسأله كه خودتونو حساس نشون نديد. اگر ماشين وقتي چراغ چكش روشنه بد كار نمي كنه بذاريد همينطوري باشه تا وقتي تونستيد عوضش كنيد. براي اطمينان بيشتر مي تونيد دياگ بزنيد تا ببينيد خطاي عمده اي در سيستم نباشه. كه اگه نباشه ديگه هيچ مشكلي براي ماشين پيش نمياد. كار سنسور اكسيژن اندازه گيري ميزان اكسيژن خروجي و مصرف نشده داخل موتوره كه اگر زياد باشه ميزان سوخت رو زياد مي كنه و اگر كم باشه ميزان سوخت رو كم مي كنه تا هميشه موتور بهترين و ايده آل ترين مصرف رو داشته باشه. حالا خرابي اين سنسور باعث ميشه اندازه گيري گازهاي خروجي دقيق نباشه و مصرف سوخت كم يا زياد بشه. اگر مثلاً خرابي سنسور طوري باشه كه مقدار اكسيژن خروجي رو صفر نشون بده باعث ميشه ECU مقدار سوخت رو خيلي كم كنه و در نتيجه موتور ريپ بزنه يا خاموش بشه. عكس اون هم صادقه و باعث ميشه موتور دود كنه. ولي اگر اين حالات پيش نمياد پس نگراني زيادي وجود نداره.

دوست عزیز علت خرابیش چی میتونه باشه چون من یادمه ماشین و که صفر خریده بودم دوماه بعد چراغ چکش روشن شد بردم نمایندگی گفت سنسور اکسیژنه برام عوض کردن حالا بعد سه سال دوباره خراب شده
ویه مطلب دیگه اینکه چرابا خاموش روشن کردن دوباره ماشین چراغ چک خاموش میشه ینی وقتی چراغ چک خاموش میشه سنسور سالمه ودوباره درست کار میکنه .
جون ماشینم کم شده شتابش خوب نیست خودم میفهمم ولی خوب کار میکنه

najee
06-02-2018, 08:23
و یه سوال دیگه اینکه ماشین من مدل 93وکلا 30هزارتا بیشتر نرفته هنوز شمع و وایرهاشو عوض نکردم نیازی به تعویض هست یا نه چون خیلی خوب استارت میخوره وکار میکنه فقط شتاب و چون ماشین یه کم کم شده که نمیدونم ازصفحه های آشغالی که فابریک شرکتی روشونه یا مشکل دیگه ای داره

mah138520066
06-02-2018, 08:27
دوست عزیز علت خرابیش چی میتونه باشه چون من یادمه ماشین و که صفر خریده بودم دوماه بعد چراغ چکش روشن شد بردم نمایندگی گفت سنسور اکسیژنه برام عوض کردن حالا بعد سه سال دوباره خراب شده
ویه مطلب دیگه اینکه چرابا خاموش روشن کردن دوباره ماشین چراغ چک خاموش میشه ینی وقتی چراغ چک خاموش میشه سنسور سالمه ودوباره درست کار میکنه .
جون ماشینم کم شده شتابش خوب نیست خودم میفهمم ولی خوب کار میکنه

احتمالاً محل قرارگيري سنسور اكسيژن واسه پرايد همون عكسيه كه دوستمون گذاشتن. من واسه پژو رو گفتم كه زير ماشين كنار كاتاليزوره.
علت خرابي قطعات خيلي چيزا ممكنه باشه كه مهمترينش كيفيت خيلي پايين اوناست. سعي كنيد تا مي تونيد قطعات فابريك و اصلي و اوليه روي ماشين رو تعويض نكنيد مگر اين كه به نهايت كار خودش رسيده باشه. چون اجناس تو بازار خيلي بد كيفيت هستند. بعضي تعميركارا هم خيلي زرنگن. سريع ميگن فلان قطعه خرابه تا عوضش كنيد و قطعه كهنه رو واسه خودشون نگه ميدارن و به كس ديگه اي به عنوان قطعه اصلي و استوك غالب مي كنند. خود من سنسور دريچه گاز نو خريدم و انداختم رو ماشين ولي زرنگي كردم و سنسور قبليمو برداشتم. بعد از چند ماه سنسور نو خراب شد و دوباره همون سنسور خودمو انداختم و الان هنوز 3 ساله كه داره كار مي كنه. يا واترپمپ ماشينم 3 سال شده نشتي داره ولي هنوز تعويضش نكردم. البته نشتي اون خيلي زياد نيست واسه همين عوض نمي كنم. چون مطمئنم جنساي الان خيلي بي كيفيت و مزخرفن.
وقتي خطايي از طرف سنسوري پيش مياد اين خطا در ECU ثبت ميشه و ECU به صورت اتوماتيك سعي در برطرف كردن خطا داره. ولي وقتي نتونه خطا رو برطرف كنه هشدار ميده. كه روشن و خاموش شدن چراغ چك ماشين شما نشانه همون هشداره. يك مسأله ديگه هم الان يادم افتاد. شايد سنسور ماشين شما خراب نباشه و سيم اتصال به اون شل شده يا در بين راه قطعي پيدا كرده. خصوصاً اگر محل سنسور در موتور باشه و موتور رو شسته باشيد احتمال قطعي زياده. قبل از تعويض سنسور حتماً اين مورد رو بررسي كنيد.

mah138520066
06-02-2018, 08:32
و یه سوال دیگه اینکه ماشین من مدل 93وکلا 30هزارتا بیشتر نرفته هنوز شمع و وایرهاشو عوض نکردم نیازی به تعویض هست یا نه چون خیلی خوب استارت میخوره وکار میکنه فقط شتاب و چون ماشین یه کم کم شده که نمیدونم ازصفحه های آشغالی که فابریک شرکتی روشونه یا مشکل دیگه ای داره

قبلاً هم گفتم زياد خودتونو حساس نشون نديد. البته اين بستگي به سبك رانندگي شما هم داره. ولي اگر مثل از ماشين به عنوان وسيله معمولي استفاده مي كنيد و باهاش تيك آف و ... نمي زنيد زياد حساس به اين چيزا نباشيد و واسه خودتون خرج درست نكنيد. واير رو به هيچ وجه عوض نكنيد مگر اين كه پاره بشه و نشتي بده. شمع رو هم خود من تا 100 هزار كيلومتر بردم و وقتي باز كردم هنوز كار مي كرد. در مورد شمع حتماً از شمع تك كنتاكت استفاده كنيد نه دو كنتاكت. حتي اگر ماشين تون دوگانه باشه. وقتي هم اون زغال وسطش كوچك بشه خودتون مي تونيد اون قلاب تهش رو يكم به زمين بكوبيد تا به زغال وسط نزديكتر بشه و اينجوري چند هزار كيلومتر بيشتر كار مي كنه.

mah138520066
06-02-2018, 08:35
دوست عزیز میشه از اون شکلنگی که میگید یکم زیاد توضیح بدید؟

از اون شيلنگ يك عكس گرفتم ولي هركار مي كنم تو تاپيك نمي ذاره.
واسه ماشين من (پژو مدل 83) وقتي كاپوت رو بالا مي زنيد بالاي رادياتور يك صفحه سياه رنگ كوچكي هست كه زيرش يك سنسور بسته شده و يك شيلنگ باريك بهش وصل ميشه و مياد روي مانيفولد هوا. اين همون شيلنگه كه اگر نشت كنه يا پاره بشه ماشين بد كار مي كنه.
من گفتم سنسور مپ ولي مطمئن نيستم كه اون سنسور سنسور مپ باشه. ولي هرچي هست جاش تو ماشين من بالاي رادياتور بسته ميشه.

P30andriod
07-02-2018, 10:14

سلام
دوستان راهنمایی خوبی کردند و درستش اینه که با دیاگ با تعمیرکار حرفه ای مشخص کنه مورد کجاست ولی با توجه به اینکه همه تعمیرگاهها فقط تعویض قطعه بدون کارشناسی رو یاد گرفتند و فقط دنبال دستمزد هستند و نه رفع مشکل، خودمون باید تعمیرکار حرفه ای بشیم....!!!:n25:،،، من با ماشین قبلیم مشکل مشابه داشتم، چراغ چک روشن میشد، خاموش و روشن که میکردم درست میشد،،،،مشکلی که من داشتم مربوط به دور فن بود، وقتی دور فن برای خنک کردن روشن میشد، بعضی وقتها(نه همیشه) چراغ چک روشن میشد و بعد از خاموش روشن کردن دیگه نبود،،،، یک جایی بردم برای تعویض رله فن، گفت 206 بنداز روی پراید بهتر جواب میده، منم انداختم، یک سالی خوب بود تا دوباره شروع کرد،،،،،، یک بنده خدایی میگفت سنسور فشنگی آب (پشت موتور) رو هم عوض کنم که دیگه دست نزدم به اوناش......

P30andriod
07-02-2018, 10:23
با سلام
اگر ماشین شما کاربراتوری هست، شلنگی که اشاره کردید، برای جمع کردن بخار بنزینه،،، مپ سنسور محل نصبش روی کاربراتور نیست.:n06:

P30andriod
07-02-2018, 10:46
در ضمن باز کردن سنسور اکسیژن یکم سخت هست، ولی لازمه هر سال حداقل یکبار کامل شستشو داده بشه، با همین اسپری انژکتور شور میشه تمیزش کرد،،،،،، من خودم بصورت دوره ای همه سنسورها رو با هم باز میکنم و میشورم،، چندتا نکته: برای شستن استپر، حتما اونو رو به پایین بگیرید و اسپری بزنید تا کامل تمیز بشه - بلافاصله بعد از شستن با اسپری، چون کاملا خشک هست و استپر باید امکان تحرک داشته باشه، باید روغن کاری بشه، در این مرحله استپر رو رو به بالا بگیرید و یکی دو قطره روغن چرخ یا تینر روغنی بریزید داخلش، کاملا نرم و روون میشه--برای باز کردن سنسور هوای ورودی موتور، باید قبل از در آوردنش چند قطره روغن به لبه اون بزنیم و چند درجه به چپ و راست بچرخونیم تا لیز بشه و از جاش در بیاد، غیر از این ممکنه اورینگ خراب بشه و یا محفظه سنسور دما بشکنه -- برای باز کردن سنسور اکسیژن حتما باید لوله های هوا باز بشوند و احتمالا کاور آلومینیومی هم باز بشه(بسته به مدل پراید یکم جاش عوض میشه)، موقع باز کردن سنسور اکسیژن باید خیلی مراقب بود از آچار مناسب استفاده کنید، چون قطعه گرانی هست(حدود 130 هزار ) موقع باز کردن به هیچ عنوان کج نکنید چون مستعد بشکنه یا ترک برداره برای همین موقع باز کردن اگر دیدید خیلی محکمه و باز نمیشه، روی قسمت متصل به منیفولد، روغن ترمز بریزید و نیم ساعت فرصت بدهید تا روغن نفوذ کنه، بعدش باز کنید-- سنسور دور موتور رو حتما چندبار در سال بشورید، با اینکه نشون نمیده و چیز خاصی هم نداره، ولی خیلی به براده آهن و حتی گرد آهن که روش می شینه حساسه، حتی بعضی مواقع به چشم چیزی دیده نمیشه، ولی بعد از شستن تاثیر مثبتش رو میبینید -- سنسور میل بادامک یکم سخته دسترسی بهش، باید کوئل ها رو باز کنید و معمولا کللی چربی و کثیفی روش میشینه،، اونها رو بترشاید و بازش کنید، نکته اش اینه که موقع باز کردن باید کاملا اطرافش رو تمیز کنید تا موقع بستن آشغال با خودش نبره داخل فضای میل بادامک که باعث خرابی روغن موتور میشه (حتی در حد چند تا ذره!!) -- نکته خیلی مهم اینه که : اول از همه ::::انژکتور رو بشورید، به این روش که محفظه هوا رو در بیارید، یک نفر باید بشینه پشت فرمون و دور موتور رو ببره روی 3000، بعدش شما اسپری انژکتور شور رو با فواصل 15 ثانیه و هر بار به مدت 3 تا 5 ثانیه بطور مستقیم اسپری کنید داخل لوله هوا،،،تا اینکه دیگه دود سفید از اگزوز خارج نشه، اینجوری اول موتور و انژکتورها شسته میشه، بعدش تمام سنسورها رو بشورید،،، بعضی وقتا دریچه گاز رو هم نگاه کنید کثیفی نگرفته باشه، اگر چربی بگیره، موقع گاز خوردن ماشین، بازی در میاره.....:n01:
اگر این کارها رو درست انجام بدهید، و مشکل دیگری نداشته باشه،،، موتور خیلی بی صدا میشه و نرم کار میکنه:n05:

taher javadi
09-02-2018, 17:28
سلام دوستان.
ماشینم ساینا هست مدل 96 وقتی صبح میخوام استارت بزنم همراه استارت صدای چکش میاد اما بعداز استارت اول دیگه صدا نمیده بخاطر همین دوبار استارت و دوبار فلایولو عوض کردم اما درست نشد اما بعد از عوض کردن شمع صداش برا یه مدتی قطع شده بود اما دوباره صداش در امد ولی یه بار استارتو باز کردم و اتو ماتیکشو گریس زدم صدا برای یه مدت کوتاه قطع شد ولی بعد از یکروز دوباره صداش در امد دیگه کلافه شدم یکی که اهل فن هست یه کمکی بکنه

P30andriod
10-02-2018, 09:07
سلام دوستان.
ماشینم ساینا هست مدل 96 وقتی صبح میخوام استارت بزنم همراه استارت صدای چکش میاد اما بعداز استارت اول دیگه صدا نمیده بخاطر همین دوبار استارت و دوبار فلایولو عوض کردم اما درست نشد اما بعد از عوض کردن شمع صداش برا یه مدتی قطع شده بود اما دوباره صداش در امد ولی یه بار استارتو باز کردم و اتو ماتیکشو گریس زدم صدا برای یه مدت کوتاه قطع شد ولی بعد از یکروز دوباره صداش در امد دیگه کلافه شدم یکی که اهل فن هست یه کمکی بکنه
سلام
به احتمال زیاد اون صدای چکش که با استارت صداش میاد، صدای اتوماتیک استارت هستش که ممکنه به علت نو بودن قطعات باشه،،،
اگر دست به آچار هستید، استارت رو باز کنید، قسمت ساییده شده غیر از روی دنده های درگیر رو پیدا کنید، اون قسمت اگر روی اتوماتیک استارت یا قطعات متحرک اون بوده، اون قسمت رو کمی سوهان بکشید تا احتمال تماس قطعات کمتر بشه،،، اگر روی قسمتهای دیگر غیر از دنده ها جای ساییدگی نداشت، دوتا احتمال داره، یا قطعات نو هستند و علا با هم همخوانی کامل ندارند، یا اینکه قطعه ای شل هست، کنترل کنید و جهت بالا بردن اطلاعات دوستان، همینجا اطلاع رسانی کنید.

chaharnazm
17-02-2018, 14:16
درود
کلاچ پراید من سفت است. سیم کلاچ تازه جایگزین کرده ام. دیسک و صفحه برای سال 91 است. چگونه می توانم پدال کلاچ را نرم کنم؟

P30andriod
17-02-2018, 16:20
سلام
برای نرم کردن کلاچ، چند تا راه دارید،،،،،، یکیش اینه که داخل سیم کاور دار رو با روغن چرخ پر کنید، ولی حتما باید سر و ته سیم رو با چیز مناسبی عایق کنید، به دلیل اینکه به شدت خاک جمع میکنه و بعد از مدتی کلا سیم قفل میشه(به علت گیر کردن دانه های ماسه لای سیم و دیواره) روش دوم تعویض بلبرینگ و بوش های کلاچ هست که موقع تعویض کلاچ انجام میشه و گریس کاری اهرم و ... که این هم حداکثر یکی دوماه نرم میمونه و بعدش به حالت قبل برمی گرده و البته پر هزینه هم هست چون باید پوسته کلاچ باز بشه،،،، روش بعدی استفاده از اهرم بلندتر برای کلاچ هست که یکی از دوستان این کارر و کرده بود، ولی به علت بلندتر شدن دسته کلاچ، مسافت بیشتری هم برای گرفتن و رها کردن کلاچ میخواد و کمی پدال ناهماهنگ میشه با بقیه،،، یک روش دیگر استفاده از کلاچ برقی هست که به جای نیروی پای راننده، از نیروی موتور برقی کمک میگیره برای عقب کشیدن اهرم کلاچ،،،،،،،، البته میشه چیزی مثل بوستر ترمز رو هم روی کلاچ سوار کرد که البته خیلی هزینه خواهد داشت. در کل من خودم غیر از اینها روش دیگر پیدا نکردم،،، هرچی هم گشتم چیز به درد بخوری نمیشه روی پراید سوار کرد، من خودم از روغن چرخ استفاده می کنم، هم برای سیم گاز، هم سیم کلاچ...دوستان نظر دیگری دارند، لطفا مطلع کنند، چون من هم خیلی دنبال این موضوع هستم...:n05:

-

v_a1900
17-02-2018, 20:46
سلام. همونطور ک دوست عزیزمون گفت داخل کاور سیم رو باید چرب نگه دارید ولی روغن بعد از چندماه دیگه جواب نمیده. به جای روغن داخل کاور سیم گریس تزریق کنید . میتونید کاور سیم کلاچ رو ببرید آپاراتی ک با پمپ گریس براتون گریس بریزن توش. بعد از اینکه نصب کردید ، سر و ته کاور سیم رو وارنیش حرارتی ب قطر کاور سیم قرار بدید، با ادامس سر ته رو عایق کنید و بعد با مقداری شعله فندک ب وارنیش گرما بدید یکم جمع شه ولی زیاد نه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-02-2018, 23:53
سلام

روغن چرخ بسیار سبک و آبکی هست و چرب کنندگیش خیلی کمه برای قطعات ماشین
گریس هم تزریقش به داخل سیم دشواره . البته برای ترمز دوچرخه و موتورسیکلت میشه سیم رو از روکش دربیاریم و گریسمالی کنیم و جا بزنیم و تا ماهها و شاید هم یکی دو سال نرم میمونه
برای سیم کلاچ روغن 20W50 خوبه و یا واسکازین که خیلی غلیظتر از روغن 20W50 هست
بهترین راه تزریقش با آمپول هست از بالا تا بره پایین
تعویض سیم کلاچ اشتباه هست و پول دور ریختن مگر اینکه سیمش پاره شده باشه و با چند رشته اش پاره شده باشه و یا قلاب شرش کنده شده باشه

chaharnazm
19-02-2018, 13:25
درود. مراحل قانونی (سند و ...) تبدیل خودروی دوگانه سوز به تک سوز چگونه است؟
181 هزار تومان برای آزمون هیدرواستاتیک دو مخزنم ( Jindung چین ) گرفتند و هر دو را نیز با اینکه تنها 7 سال کار کرده بودند رد کردند. 34 هزار تومان قبض معاینه فنی CNG و 54 هزار تومان هزینه بستن فشار سنج و درست کردن سوراخ پرکن در مرکز معاینه فنی گرفتند و سرانجام خریدن دو مخزن به بهای 800، 900 تومن رو دستم گذاشتند و معاینه هم ندادند. مرگ بر ستمگر!

Babak_King
20-02-2018, 16:40
سلام خسته نباشید...ببخشید من یه ورنا مدل 85 با 220000 کار کرد دارم

من مدتی پیش ماشین سه کار میکرد و قبل از اون مشکل کم کردن ناجور آب رادیات داشت متاسفانه هرجا میبردم رادیات ساز متوجه نمیشد تا اینکه چندی پیش بردم تعمیرکار رو چاله متوجه شد که یه شیلنگ زیر موتور پوسیده و خراب شده ... بعد از تعویض شیلنگ مجددا سه کار کردن ماشین (حتی درجا دورفن رادیات بالا میرفت و ماکزیمم میشد ) برطرف نشد بردم پیش همون تعمیرکار و گفتن موتور کمپرس کرده و واشر سرسیلندرسوزونده

گزاشتم واشر عوض کرد و ترموستات هم تعویض شد

بعد حدود یک هفته روغنش چک کردم دیدم روی L هست بردم تعویض روغن و کل روغن و فیلترش عوض کرد از اون روز 2 هفته میگزشت حدود 1000 تا کارده بود دوباره نگاه کردم باز روغن رفته بود روی L یک لیتر خودم داشتم ریختم سرش ... بردم پیش همون تعمیرکار گفت این چون موتور کمپرس کرده سیلندرها ضعیف شده و این داستان هست ... گفت چند بار اول همینجوری باید روغن بریزی بعدش یا درست میشه یا کلا باید موتور باز بشه تعمیر موتور اساسی بشه با 3 ملیون تومن

دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ؟ چون راستش این بابا تعمیرکار زیاد نمیشه رو حرفش حساب باز کرد برای جیب خودش چرت و پرتم زیاد میگه میخام ببینم داستان چیه ؟ با یه حقوق کارمندی اینجوری که باید کل حقوقم بدم روغن بریزم به حلق این ماشین

mah138520066
21-02-2018, 08:32

من مدتی پیش ماشین سه کار میکرد و قبل از اون مشکل کم کردن ناجور آب رادیات داشت متاسفانه هرجا میبردم رادیات ساز متوجه نمیشد تا اینکه چندی پیش بردم تعمیرکار رو چاله متوجه شد که یه شیلنگ زیر موتور پوسیده و خراب شده ... بعد از تعویض شیلنگ مجددا سه کار کردن ماشین (حتی درجا دورفن رادیات بالا میرفت و ماکزیمم میشد ) برطرف نشد بردم پیش همون تعمیرکار و گفتن موتور کمپرس کرده و واشر سرسیلندرسوزونده

بعد حدود یک هفته روغنش چک کردم دیدم روی L هست بردم تعویض روغن و کل روغن و فیلترش عوض کرد از اون روز 2 هفته میگزشت حدود 1000 تا کارده بود دوباره نگاه کردم باز روغن رفته بود روی L یک لیتر خودم داشتم ریختم سرش ... بردم پیش همون تعمیرکار گفت این چون موتور کمپرس کرده سیلندرها ضعیف شده و این داستان هست ... گفت چند بار اول همینجوری باید روغن بریزی بعدش یا درست میشه یا کلا باید موتور باز بشه تعمیر موتور اساسی بشه با 3 ملیون تومن

دوستان کسی میتونه راهنمایی کنه ؟ چون راستش این بابا تعمیرکار زیاد نمیشه رو حرفش حساب باز کرد برای جیب خودش چرت و پرتم زیاد میگه میخام ببینم داستان چیه ؟ با یه حقوق کارمندی اینجوری که باید کل حقوقم بدم روغن بریزم به حلق این ماشین

سلام
اگر اينطور كه اون تعميركار گفته مشكل از ضعف سيلندرها باشه و با توجه به مقدار روغني كه كم مي كنه قطعاً موقع كاركرد بايد دود آبي رنگ از اگزوز خارج بشه. اين مورد رو چك كنيد. اگر دود از اگزوز ديديد كه حرف تعميركار درسته و موتور بايد تعمير اساسي بشه. البته شايدم با تعويض پيستون هم اين مشكل برطرف ميشه. گاهي اوقات هم خرابي سوپاپ ها باعث روغن سوزي موتور ميشه. در هر حال سرسيلند بايد باز بشه تا مشخص بشه مشكل از چه قطعه اي است.
اگر از اگزوز دود خارج نشد بايد دنبال عيب موتور از جاي ديگه باشيد. براي اطمينان بيشتر چندتا گاز به ماشين بديد ببينيد دود مي كنه يا نه. اگر باز هم دود نكرد قطعاً يا روغن ريزي از جايي داره كه فقط موقع حركت مي ريزه و موقع سكون روغن نمي ريزه و شما چيزي نمي بينيد. يا هم روغن قاطي آب رادياتور ميشه كه در اين صورت وقتي درب رادياتور ماشين رو وقتي موتور چند ساعت خاموشه و كاملاً سرده باز كنيد لجن رو روي درب رادياتور مي بينيد كه نشانه نفوذ روغن به داخل آب ماشين هست. البته دليل اين هم از خرابي سرسيلندر و واشر اونه كه اونم ميگيد تعويض كرديد. مگر اين كه كار اون تعميركار خوب نبوده باشه يا سرسيلندر خوب تراش نخورده باشه.

Babak_King
21-02-2018, 12:45
سلام
اگر اينطور كه اون تعميركار گفته مشكل از ضعف سيلندرها باشه و با توجه به مقدار روغني كه كم مي كنه قطعاً موقع كاركرد بايد دود آبي رنگ از اگزوز خارج بشه. اين مورد رو چك كنيد. اگر دود از اگزوز ديديد كه حرف تعميركار درسته و موتور بايد تعمير اساسي بشه. البته شايدم با تعويض پيستون هم اين مشكل برطرف ميشه. گاهي اوقات هم خرابي سوپاپ ها باعث روغن سوزي موتور ميشه. در هر حال سرسيلند بايد باز بشه تا مشخص بشه مشكل از چه قطعه اي است.
اگر از اگزوز دود خارج نشد بايد دنبال عيب موتور از جاي ديگه باشيد. براي اطمينان بيشتر چندتا گاز به ماشين بديد ببينيد دود مي كنه يا نه. اگر باز هم دود نكرد قطعاً يا روغن ريزي از جايي داره كه فقط موقع حركت مي ريزه و موقع سكون روغن نمي ريزه و شما چيزي نمي بينيد. يا هم روغن قاطي آب رادياتور ميشه كه در اين صورت وقتي درب رادياتور ماشين رو وقتي موتور چند ساعت خاموشه و كاملاً سرده باز كنيد لجن رو روي درب رادياتور مي بينيد كه نشانه نفوذ روغن به داخل آب ماشين هست. البته دليل اين هم از خرابي سرسيلندر و واشر اونه كه اونم ميگيد تعويض كرديد. مگر اين كه كار اون تعميركار خوب نبوده باشه يا سرسيلندر خوب تراش نخورده باشه.

سلام داداش ممنون
1-اصلا هیچ نوع دودی از اگزوز خارج نمیشه
2-بردم امروز تعویض روغن میگفت از زیر ماشین هیچی روغن نریخته و خشک خشکه
3-هم روی درب رادیات چک کردم لجن نبود ... هم روی درب موتور سفید سفید نشده بود
4-تازه واشر عوض کردم یعنی اون مشکلی چند وقت پیش بوجود اورد این تعمیرکار گفت کمپرس کرده و واشر زده درصورتی اگر واشر زده بود باید یا اب روغن قاتی میکرد یا علایمی داشت هیچکدوم نبود فقط دور فن میرفت بالا یهو و موتور داغ میکرد
بحرف این تعمیرکارم اصلن حسابی نمیتونم باز کنم
موتور ماشین نرم کار میکنه و هیچ گونه صدای اضافه نداره
شتاب ماشین هم به نسب خوبه و طوریش نیست

فقط این بار اول بعد از به قول این تعمیرکار واشر عوض کردن روغن کم کرده که روغنش دوباره امروز عوض کردم ... قبلا پارس سوپر پایا میریختم اینبار بهران سوپر پیشتاز ریختم
راستش موتور خیلی عادی کار میکنه در عجبم مشکل از چی هست

mah138520066
22-02-2018, 09:47
سلام داداش ممنون
1-اصلا هیچ نوع دودی از اگزوز خارج نمیشه
2-بردم امروز تعویض روغن میگفت از زیر ماشین هیچی روغن نریخته و خشک خشکه
3-هم روی درب رادیات چک کردم لجن نبود ... هم روی درب موتور سفید سفید نشده بود
4-تازه واشر عوض کردم یعنی اون مشکلی چند وقت پیش بوجود اورد این تعمیرکار گفت کمپرس کرده و واشر زده درصورتی اگر واشر زده بود باید یا اب روغن قاتی میکرد یا علایمی داشت هیچکدوم نبود فقط دور فن میرفت بالا یهو و موتور داغ میکرد
بحرف این تعمیرکارم اصلن حسابی نمیتونم باز کنم
موتور ماشین نرم کار میکنه و هیچ گونه صدای اضافه نداره
شتاب ماشین هم به نسب خوبه و طوریش نیست

فقط این بار اول بعد از به قول این تعمیرکار واشر عوض کردن روغن کم کرده که روغنش دوباره امروز عوض کردم ... قبلا پارس سوپر پایا میریختم اینبار بهران سوپر پیشتاز ریختم
راستش موتور خیلی عادی کار میکنه در عجبم مشکل از چی هست

عجب
خب يه مدتي رو با اين روغن بريد ببينيد چطور ميشه
شايد روغني كه ريختيد مرغوب نبوده و آرام آرام مي سوخته

najee
24-02-2018, 09:37
دیروز لنت های عقب ماشین خودم باز کردم ببینم لنت داره یا نه لنت داشت ولی سطح کاسه وسطح لنت خیلی صاف و صیقلی بود چون باراولم بود با یه بدبختی بستم وقتی دستی رو تا ته میکشم ماشین و که هول میدی ماشین حرکت میکنه البته نه خیلی راحت ولی کم کم میره جلو خوب وقتی بازور من بخواد بره جلو هرچند به سختی تو حرکت عملا هیچ کاری ازش بر نمیاد رو لنتشم نوشته بود فک کنم نوین صنعت موندم عوضش کنم یانه (131مدل93)

najee
24-02-2018, 09:42
دنبال فیلترهوای اتاق پراید میگشتم چیزی پیدا نکردم یکی گف پشت داشبورد در داشبورد و در آوردم به این رسیدم این چیه امکان داره تو این باشه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
/20180223_111502.jpg ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
آخه توی جاده اگه یه کامیون از کنارت رد شه تمام دود میاد تو اتاق وموقع کولر گرفتن هم بوی نم میده اگه اینمی باشه که عکسشو گذاشتم چه خریطی که اینجا گذاشتن از طرفی اینکه باز نمیشه هرجا تو نت سرچ کردم دیدم اکثرا نوشن پراید فیلتر اتاق نداره

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-02-2018, 11:57
دنبال فیلترهوای اتاق پراید میگشتم چیزی پیدا نکردم
یکی گفت پشت داشبورد
در داشبورد و در آوردم به این رسیدم این چیه امکان داره تو این باشه[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
آخه توی جاده اگه یه کامیون از کنارت رد شه تمام دود میاد تو اتاق وموقع کولر گرفتن هم بوی نم میده اگه اینمی باشه که عکسشو گذاشتم چه خریطی که اینجا گذاشتن از طرفی اینکه باز نمیشه هرجا تو نت سرچ کردم دیدم اکثرا نوشن پراید فیلتر اتاق نداره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام

این جای فیلتر نیست . احتمالاً پراید اصلاً فیلتر نداره
شما احتمالاً موقع روشن کردنِ کولر یا لخاری , دریچه ی هوای تازه رو نمیبندید و باعث اومدن گرد و خاک و دود و هوای بیرون به اتاق میشه
اگر دریچه رو میبندین اما باز هم دود و گرد و غبار میاد پس دریچه درست بسته نمیشه و یا اسفنج لبه اش پوسیده و کیپ نمیشه موقع بستن دریچه
میتونین از سمت موتور ,ورودیش رو با نئار چسب آلومینبومی کلاً ببندید و از مشکلاتش راحت بشین

دیروز لنت های عقب ماشین خودم باز کردم ببینم لنت داره یا نه لنت داشت ولی سطح کاسه وسطح لنت خیلی صاف و صیقلی بود
چون بار اولم بود با یه بدبختی بستم
وقتی دستی رو تا ته میکشم ماشین و که هول میدی ماشین حرکت میکنه البته نه خیلی راحت ولی کم کم میره جلو
خوب وقتی با زور من بخواد بره جلو هر چند به سختی تو حرکت عملا هیچ کاری ازش بر نمیاد
روی لنتشم نوشته بود فک کنم نوین صنعت موندم عوضش کنم یانه (131مدل93)

سلام
ترمز دستی رگلاژ داره . با سفت کردن سیمش درست میشه و چرخها رو خوب قفل میکنه
اگر ضخامتِ لنتهای عقب هنوز بیس از 3mm هست پس نیاز به تعویض نداره فعلاً
اما اگر لنتها پرچ داره و فاصله لنت تا پرچهاش کمتر از 1.5mm شده پس باید عوض بشه
اگر لنت کوبی خوب سراغ دارین میتونین به جای تعویض ببرینس لنت کوبی اما باید ضخامتِ لنتشون از ضخامتِ لنتِ نو کمتر نباشه و پرچها هم تمیز و مرتب و کاملاً داخل باشه

camaro lt
26-02-2018, 08:16
بسیار مهم ، حتما مطالعه کنید

سیستم اخطار باد تایر خودروهای جدید.

siava5h
01-03-2018, 12:40
دیروز لنت های عقب ماشین خودم باز کردم ببینم لنت داره یا نه لنت داشت ولی سطح کاسه وسطح لنت خیلی صاف و صیقلی بود چون باراولم بود با یه بدبختی بستم وقتی دستی رو تا ته میکشم ماشین و که هول میدی ماشین حرکت میکنه البته نه خیلی راحت ولی کم کم میره جلو خوب وقتی بازور من بخواد بره جلو هرچند به سختی تو حرکت عملا هیچ کاری ازش بر نمیاد رو لنتشم نوشته بود فک کنم نوین صنعت موندم عوضش کنم یانه (131مدل93)

این پیامت رو دیدم که دوستمون به شما جواب دادن.

نکته اینکه از اونجا که شما وارد به کار نبودی، احتمالا پیچ محور چرخ رو بد بستی و این سبب میشه خیلی زود رولبرینگها خراب بشن.
توصیه میکنم حتما از یک نفر که آشنایی داره کمک بگیری برای بستن این پیچ تا دچار هزینه نشدی.

نکته بعدی اینکه که سطح لنت و کاسه ترمز همیشه صاف و صیقلی هست. واگر نباشه ایراده.

همچنین لنت پرچ دار درسته که عموما ضخامت بیشتری داره و اگر قابل نصب باشه ترمز گیری خوبی میکنه اما در کاسه چرخهای سالم این لنتها مشکل ساز هستن.
این لنتها به خاطر ضخیم تر بودن در کاسه چرخ جا نمیرن و نیاز به سنگزنی کاسه چرخ داره.
و همچنین اگر قرار باشه به اندازه استاندارد ساخته بشه، بدلیل وجود پرچ طول عمر کمتری دارن و بایستی زودتر عوض بشن و نیاز به بازرسی داره و اگر به پرچ برسه آسیب زدگی به کاسه شدید خواهد بود. و همچنین اگر راننده متوجه این سایش نشود در شرایط حاد احتمال کنده شدن لنت از محل پرچ و گیر کردن آن در بین تجهیزات و انحراف خودروی در حال حرکت محتمل خواهد بود.

لنتهای پرچی برای کاسه چرخهایی که به اصطلاح لاغر شده اند مفید است.

siava5h
01-03-2018, 13:17

خوب کمک کردن به شما کار ساده ای نیست.
تا جایی که ممکنه راهای محتمل رو به شما میگیم و اگر باز هم به نتیجه نرسیدید ناچاراید به همان مکانیکها مراجعه کنید.

کسری روغن به چند دلیل است. 1- خروج از اگزوز 2- تخلیه در رادیاتور 3-نشتی از بدنه 4-تبخیر از محفظه
ظاهرا موراد یک تا سه رو شما بررسی کردید که برای تخلیه از اگزوز نگاه کردن به اگزوز ماشین و گاز دادن ناگهانی و برای تخلیه در رادیاتور نگاه کردن به رادیاتور و برای نشتی هم بهترین مورد نگاه کردن به پارکینگ منزل شماست. که البته محل نشتی پس از بردن به کارواش و نگاه کردن زیر ماشین پس از چند ساعت کار کردن مشخص میشه.
اما مورد چهارم مربوط به تبخیر روغن در محفظه که همونطور که دستمون گفت میتونه احتمال از نامرقوبی روغن باشه ولی این احتمال عموما بعیده. یک مسئله دیگه ای وجود داره اینه که لوله های پلاستیکی و یا شلنگهایی بر روی موتور وجود دارن که بخارهای روغن رو به گردش در میارن.
این لوله ها به دو منظور کار میکنن که اول اینکه فشار محفظه بالا نره و همچنین بخار روغن از موتور خارج نشه و دوباره به سیستم برگرده. البته باز هم بخش کوچکی از روغن همیشه خارج میشه.
همچنین از دیگر دلایل تبخیر، نفوذ گاز حاصل از انفجار به محفظه میل لنگ هست که بدلیل افزایش دمای روغن، روغن موتور خیلی زود سیاه میشه و به دنبال اون تبخیر شدن رو هم داره. که میتونید با کنترل گیج روغن از سیاه شدن زود هنگام اون مطلع بشد. که این مشکل باز هم با تعمیر موتور عموما حل میشه.

اما در مورد اشکال در لوله، این لوله ها اکر مسدود بشن سبب بالا رفتن فشار محفظه میل لنگ میشن و این گازهای حبس شده سعی در خروج از موتور دارن که اغلب وارد پیستون شده و میسوزند و یا از درزهای قسمت بالایی موتور به بیرون نشت میکنن که هیچ کدوم از این موارد قابل شناسایی نیست. چراکه بخارات روغن بصورت کامل در سیلندر میسوزند و دود ایجاد نمیکنن و در هنگام نشتی اثری به جا نمیزارن.

و اگر این لوله ها خراب شده باشند میتونن از دیواره خود گاز را نشت کنن و بخارات روغن رو هدر بدن.

دیده شده موتوری که در آخرین لحظه ، پس از تعویض لوله شلنگی از تیغ جراحی خلاص شود.

و با فرض اینکه باز هم به نتیجه نرسیدید، مراجعه به تعمیرکارهای متعدد است تا نظرهای مختلف را بدست آورید. قطعا به درستترین راه خواهید رسید.

chaharnazm
03-03-2018, 14:19
روزگار خوش
پراید دارم. ماه پیش به دلیل کشش خودرو به چپ میزان فرمان کردم ولی هنوز کشش پابرجاست. به ترتیب جابجایی چهار چرخ، بالانس درجا دو چرخ جلو و میزان فرمان با دستگاه انجام دادم. همچنان خودرو کمی به چپ می کشد. چرا؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2018, 17:35
روزگار خوشپراید دارم. ماه پیش به دلیل کشش خودرو به چپ میزان فرمان کردم ولی هنوز کشش پابرجاست. به ترتیب جابجایی چهار چرخ، بالانس درجا دو چرخ جلو و میزان فرمان با دستگاه انجام دادم. همچنان خودرو کمی به چپ می کشد. چرا؟

سلام
اگه همه ی اینها سالمه و سایز و عمر و باد لاستیکها هم یکسان هست و دوچرخ جلو هم کاملاً با همدیگه موازیند پس یکی از کمکهای جلو از بغل ضربه خورده و کمک یا طبقش یا شاسی کج شده یعنی کمک عمود نیست بر زمین

najee
05-03-2018, 14:11
سلام دیاگ زدم گفت سنسوراکسیژن دوم خرابه ینی پایینیه میگه اگه عوض نکنی احتمال داره اولی رو هم خراب کنه گفتم چه مارکی بگیرم گفت کروز من دوسال پیشم عوض کرده بودم اون موقع ماشین گارانتیش تموم نشده بود خود نمایندگی عوض کردم نشه یه دفعه اینم بگیرم دوباره دوسال دیگه خراب شه این مارک که میگه خوبه حدود 125تومن قیمت داد اجرت تعویضم 35تومن چطوره به نظرتون (131)

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-03-2018, 14:40
سلام
دیاگ زدم گفت سنسور اکسیژن دوم خرابه یعنی پایینیه میگه
اگه عوض نکنی احتمال داره اولی رو هم خراب کنه
گفتم چه مارکی بگیرم گفت کروز
من دو سال پیشم عوض کرده بودم اون موقع ماشین گارانتیش تموم نشده بود .خود نمایندگی عوض کردم نشه یه دفعه اینم بگیرم دوباره دوسال دیگه خراب شه این مارک که میگه خوبه حدود 125تومن قیمت داد اجرت تعویضم 35تومن چطوره به نظرتون (131)

سلام
سنسور اکسیژن و سنسور co2 ممکنه فقط کثیف شده باشه و شستشو با بنزین لازم داشته باشه
فقط وقتی که پوسیده باشه باید عوض بشه
باید بازش کنین ببینین کثیفه یا پوسیده , بعدش کارِ لازم انجام بشه

p===================================

najee
05-03-2018, 14:55
سلام
سنسور اکسیژن و سنسور co2 ممکنه فقط کثیف شده باشه و شستشو با بنزین لازم داشته باشه
فقط وقتی که پوسیده باشه باید عوض بشه
باید بازش کنین ببینین کثیفه یا پوسیده , بعدش کارِ لازم انجام بشه

محمد جان به هرکی گفتم میگن قابل شستشو نیست باید تعویض شه مطمئنی میشه شستش کار خودمم نیست که بازش کنم خیلی جاش بده .فکر کنم اگه حرف شما هم صحیح باشه بازم مجبور به خرید باشم تو نتم زیاد سرچ کردم راجب این قضیه جایی ندیدم راجب شستشو سنسور اکسیژن
یبارم گفتم نمیدونم چرا ماشین و خاموش میکنم دوباره روشن میکنم به فاصله تا یکی دقیقه دیگه چراغ چک روشن نمیشه

fokahi110
05-03-2018, 16:04
محمد جان به هرکی گفتم میگن قابل شستشو نیست باید تعویض شه مطمئنی میشه شستش کار خودمم نیست که بازش کنم خیلی جاش بده .فکر کنم اگه حرف شما هم صحیح باشه بازم مجبور به خرید باشم تو نتم زیاد سرچ کردم راجب این قضیه جایی ندیدم راجب شستشو سنسور اکسیژن
یبارم گفتم نمیدونم چرا ماشین و خاموش میکنم دوباره روشن میکنم به فاصله تا یکی دقیقه دیگه چراغ چک روشن نمیشه

سلام خوبی منظور از سنسور اکسیژن دوم چیه؟مگه پراید یکی بیشتر نداره؟اونم جلو محافظ موتور هست تو پراید نزدیک رادیاتور
پراید من مدل 87 هست یورو 2

najee
05-03-2018, 16:27
سلام خوبی منظور از سنسور اکسیژن دوم چیه؟مگه پراید یکی بیشتر نداره؟اونم جلو محافظ موتور هست تو پراید نزدیک رادیاتور
پراید من مدل 87 هست یورو 2

سلام
نه ظاهرا یورو4دوتا داره یکی بالاتر قرار میگیره یکی پایین تر

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-03-2018, 23:52
محمد جان به هرکی گفتم میگن قابل شستشو نیست باید تعویض شه. مطمئنی میشه ؟
شستش کار خودمم نیست که بازش کنم ؟ خیلی جاش بده .فکر کنم اگه حرف شما هم صحیح باشه بازم مجبور به خرید باشم تو نتم زیاد سرچ کردم راجب این قضیه جایی ندیدم راجب شستشو سنسور اکسیژن

سلام علیکم
گفتنیها رو در همین تاپیک و تاپیک صرفه جویی و تاپیک توصیه های امنیتی نوشته ام
دیگه انتخاب با خودتونه . دلکو 500 هزار تومنی که از داخلش روغن میریخت رو مکانیکهایی که دیدنش گفتند دیگه باید عوض بشه . با تعویض یک کاسه نمد 5000 ریالی درست شد و سالهای سال کار کرد و خراب نشد
مکانیکها و قطعه فروشها بیشترشون اول به فکر کار و زحمتِ کمتر و شودِ بیشترند . 99% از مردم اینطوریند .
سنسورهای اگزوز یا کثیف میشه یا میپوسه
بعضی ماشینها اصلاً سنسور اگزوز نداره مثل ماتیز . بعضیها یکی داره . بعضیها 2 تا . شاید بیشتر هم باشه

najee
06-03-2018, 07:27
سلام علیکم
گفتنیها رو در همین تاپیک و تاپیک صرفه جویی و تاپیک توصیه های امنیتی نوشته ام
دیگه انتخاب با خودتونه . دلکو 500 هزار تومنی که از داخلش روغن میریخت رو مکانیکهایی که دیدنش گفتند دیگه باید عوض بشه . با تعویض یک کاسه نمد 5000 ریالی درست شد و سالهای سال کار کرد و خراب نشد
مکانیکها و قطعه فروشها بیشترشون اول به فکر کار و زحمتِ کمتر و شودِ بیشترند . 99% از مردم اینطوریند .
سنسورهای اگزوز یا کثیف میشه یا میپوسه
بعضی ماشینها اصلاً سنسور اگزوز نداره مثل ماتیز . بعضیها یکی داره . بعضیها 2 تا . شاید بیشتر هم باشه

این که درسته که مکانیک ها هیچ کدوم تعمیرات بلد نیستن و فقط تعویض کار شدن چون خیلی راحت تره ودردسرشم کمتره مشکل اینجاست که هیچ مکانیکی این کارو نمیکنه باز کردنشم کار خودم نیست وگرنه مطمئنن خودم اینکارو میکردم وپول مفت و نمیدادم به اینا آچا مخصوص میخواد جای بدی به این راحتی ها دست نمیره داخلش باید فک کنم رادیات باز شه

nimahandsomboy
07-03-2018, 17:41
با سلام و خسته نباشید

بنده پارسال تو عید نوروز تسمه تایم و تسمه دینام را عوض کردم تاریخ 1396.01.05

ایا الان لازم هست دوباره عوض کنم ؟؟؟

کلا چند وقت به یار باید عوض کرد تسمه تایم؟؟

یکی از دوستان میگفت از روی کیلومتر نباید عوض کرد...یه میکانیکی رفتم گفت اخرین بار کی عوض کردی و چند کیلومتر رفتی؟؟

در کل چطوری باید فهمید موقع تعویض کی هست ؟...تسمه تایم که اصلا دمه دست نیست معلوم نیست اون پایین هست ..

مارک اصلی و جنس خوب چه مارکی هست ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .

کانتیتال المانی خوبه یا ایساکو

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-03-2018, 00:58
با سلام و خسته نباشید
بنده پارسال تو عید نوروز تسمه تایم و تسمه دینام را عوض کردم تاریخ 1396.01.05
ایا الان لازم هست دوباره عوض کنم ؟؟؟
کلا چند وقت به یار باید عوض کرد تسمه تایم؟؟
یکی از دوستان میگفت از روی کیلومتر نباید عوض کرد...یه میکانیکی رفتم گفت اخرین بار کی عوض کردی و چند کیلومتر رفتی؟؟
در کل چطوری باید فهمید موقع تعویض کی هست ؟...تسمه تایم که اصلا دمه دست نیست معلوم نیست اون پایین هست ..
مارک اصلی و جنس خوب چه مارکی هست ؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید .
کانتیتال المانی خوبه یا ایساکوسلام

ایساکو بنجل ترین قطعات رو میاره . ایساکو فقط یک دلال هست . ایساکو یک پبچ هم تولید نمیکنه . فقط با یه مشت بنجل ساز در ایران و چین و شاید هم هند قرار داد داره تا قطعاتی بنجل که زود خراب بشه براش بسازند
ایساکو با آلمانیِ اصل قابل مقایسه نیست
========================
عمر تسمه در درجه اول بستگی به کیفیتش داره و سلامتِ موتور و گرمای محیط
بهترینها آمریکایی و آلمانی و انگلیسی و ژاپن و سایر کشورهای اروپا و کره جنوبی هست
بنده تسمه GM اصل در کویت که تابستونش 53 درجه هست و گرد و غبلر هم داره استفاده کردم تا 6 سال
اما بعد از سالِ اول , شش ماه یک بار چک میکردم که ترک ترک نشده باشه و زدگی هم نداشته باشه

تسمه درجه یک اصلاً بو نمیده . هر چه بوش بیشتره بنجلتره
تسمه ی بودار اصلاً نباید خریداری بشه . بویی شبیه شیلنگهای سیاهِ چینی و ایرانی یا کفشها و دمپاییهای چینی و ایرانی و هندی
تسمه ها رو میتونین از تسمه فروشیها بخرین حتی تسمه تایم رو . فقط کافی شماره ش باشه و یا نمونه داشته باشین
تسمه بعد از سال تول باید هر دو سه ماه چک بشه یا حتی ماهی یک بار وگرنه ممکنه خرج ملیونی بتراشه با پاره شدنش
در 99% از ماشینها میشه با موتور سرد , درپوش تسمه رو برداشت و با موتور خاموش چرخ شاگرد رو یک سانت زد روی جک با رعایت نکات ایمنی و بزنین دنده پنج و با دست تایر رو کم کم همجهت با عقربه ساعت بگردونین و سانت سانتِ داخل و بیرون تسمه رو چک کنین
هر نوع زدگی و ترک ترک شدن و دندانه ترک خورده یا شکسته دیدین باید فوراً تسمه عوض بشه با بهترین نوع حتی اگر مجبور بشین قرض کنین

chaharnazm
08-03-2018, 11:13
درود
1- بهترین روش موتورشویی بی آسیب برای پراید دوگانه سوز کارخانه کدام است؟
2- تازگی تسمه های تایم، دینام و کولر جایگزین کرده ام. گاهی در رانندگی هنگام فشردن پدال گاز صدای جیغ مانندی از موتور به گوش می رسد و پس از چندی از میان می رود؟ این صدا از چیست؟

najee
08-03-2018, 13:27
درود
1- بهترین روش موتورشویی بی آسیب برای پراید دوگانه سوز کارخانه کدام است؟
2- تازگی تسمه های تایم، دینام و کولر جایگزین کرده ام. گاهی در رانندگی هنگام فشردن پدال گاز صدای جیغ مانندی از موتور به گوش می رسد و پس از چندی از میان می رود؟ این صدا از چیست؟

اگه خونه حیاط دار دارین بارون بهترین راه شستن موتور خودرو من هروقت بارون میاد چون حیاط دارم کاپوت و میزنم بالا یه شب تا صبح برق می افته تو موتور

najee
08-03-2018, 13:36
پراید131مدل93 کارکرد 30هزاتا به نظرتون نیاز به تعویض تسمه تایم داره از نظر کیلومتری که خیلی مونده ولی تقریباسه ساله داره کار میکنه .
واینکه سنسور اکسیژن پراید چه مارکی بگیرم وهمینطور لنت ترمز برای عید باید لنت رو هم عوض کنم از نصف کمتر شده بورگ جرمنی وفیکسن تو دیجی کالا دیدم نمیدونم خوبه یا نه

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-03-2018, 17:30
درودبهترین روش موتورشویی بی آسیب برای پراید دوگانه سوز کارخانه کدام است؟سلام

موتورشوئی اشتباهه . ضررش بیش از نفعشه
اگر زیر مونور گل و شل داره باید از زیر تمیز بشه با برس زبر و آب گرم
گرد و خاک روی موتور باید با برس نرم و فشار هوا تمیز بشه
لکه های روغن روی موتور اصلاً مهم نیست . فقط نشتی روغن رو متوقف کنین . روغنها خودش بخار میشه . لکه هاش هم اصلا مهم نیست
فریب نخورید .

chaharnazm
08-03-2018, 18:32
اگه خونه حیاط دار دارین بارون بهترین راه شستن موتور خودرو من هروقت بارون میاد چون حیاط دارم کاپوت و میزنم بالا یه شب تا صبح برق می افته تو موتور
بارون بخشهای برقی موتور آسیب نمیزند؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-03-2018, 02:04
پراید131مدل93 کارکرد 30هزاتا
به نظرتون نیاز به تعویض تسمه تایم داره از نظر کیلومتری که خیلی مونده ولی تقریباسه ساله داره کار میکنه
.واینکه سنسور اکسیژن پراید چه مارکی بگیرم وهمینطور لنت ترمز برای عید باید لنت رو هم عوض کنم از نصف کمتر شده بورگ جرمنی وفیکسن تو دیجی کالا دیدم نمیدونم خوبه یا نه

سلام
تسمه رو چک کنین . قبلا بارها روشش رو نوشتم در این تاپیک و تاپیک صرفه جوئی خودرو
اگر ترک ترک شده یا دندانه ترک خورده یا شکسته داره با لبه اش زدگی داره باید فورا عوض بشه
موضوع فقط کیلومتر نیست . تسمه از لاستیک ساخته شده . اگر خشک بشه یا نخهاش بپوسه میره برای پاره شدن و هر چه بجلتر باشه زودتر فرسوده میشه . تسمه درجه یک بو نمیده اصلاً . برید یک تسمه ژاپنی اصل رو بو کنین یک چینی بنجل رو هم بو کنین . گردگیر ژاپنی و ایساکو رو هم همینطور تا تجربه کسب کنین
لنتها رو میتونین برای مسافرت عوض کنین و بعد از مسافرت دوباره لنتهای قبلی رو نصب کنین برای داخل شهر تا حداکثر استفاده رو ازش ببرید
هر کسی هم گفت نمیشه , گوشهاتون یکیش در باشه و یکیش دروازه

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-03-2018, 09:10

سلام
بله , خصوصاً ایرانیها و خصوصاً پراید
باید با کیسه نایلون و چسب نواری یا کش با بند همه چیزهای برقی پوشانده بشه
باتری , دینام , سنسورها , جعبه فیوز , و هر چیز برقی دیگه

najee
10-03-2018, 07:12

سلام.
مگه شما کارواش میرید برای موتور شویی به موتور آسیب میزنه ؟؟!!ول برای اطمینان بیشتر فقط سرباتری رو بردار وعایق کن یا اگه راحت تری کلا باتری رو بردار بعدسعی کن یکی دوساعت قبل از روشن کردن ماشین یا بارون قطع شده باشه یا کاپوت و بسته باشه که حداقل آب داخل موتور باشه ویکم آب داخل موتور رفته باشه

P30andriod
14-03-2018, 15:17
با سلام
خیلی وقت بود به موتور ماشینم رسیدگی نکرده بودم، اتفاق عجیبی در حال رخ دادن بود،،،، موتور به شدت بی حال شده بود و در دور پایین و سرعت کم اگر کلاچ رو ره می کردی یا موقع ایستادن که گاز به ماشین نمی دادم، موتور تمایل به خاموش شدن نشان می داد،،،، دیروز هواکش رو باز کردم و به روش سنتی یک انژکتور شور را در مدت حدود 5 دقیقه، کامل اسپری کردم داخل موتور،،،،، باورم نمیشد که بعدش موتور انقدر سرحال شد و نفسش باز شد!!!!!!!!
این مورد رو نوشتم که همه دوستان حتما این کار رو در فواصل یک تا دوماه یکبار انجام بدهند و فراموش نکنند، هم موتور نرم تر کار میکنه، هم بعدش مصرف کم میشه و هم اینکه نفس ماشین باز میشه.

radarz
18-03-2018, 19:46
پراید131مدل93 کارکرد 30هزاتا به نظرتون نیاز به تعویض تسمه تایم داره از نظر کیلومتری که خیلی مونده ولی تقریباسه ساله داره کار میکنه .
واینکه سنسور اکسیژن پراید چه مارکی بگیرم وهمینطور لنت ترمز برای عید باید لنت رو هم عوض کنم از نصف کمتر شده بورگ جرمنی وفیکسن تو دیجی کالا دیدم نمیدونم خوبه یا نه

نه ..... تو این کارکرد .... برید شمع رو چک کنید /// تسمه دینام /// شستشو انژکتور ///

chaharnazm
23-03-2018, 19:35
درود. سال نو همه دوستان فرخنده باد. پراید صبا دارم. میخواستم دیسک و صفحه نو بیندازم. چه دیسک و صفحه ای بخرم کارکرد خوبی داشته و کلاچ نرم شود؟ همچنین کاسه نمد ماهک گریبکس کدام بهتر است؟

Sent from my SM-A720F using Tapatalk

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-03-2018, 20:24
درود. سال نو همه دوستان فرخنده باد.
پراید صبا دارم.
میخواستم دیسک و صفحه نو بیندازم
چه دیسک و صفحه ای بخرم کارکرد خوبی داشته و کلاچ نرم شود؟
همچنین کاسه نمد ماهک گریبکس کدام بهتر است؟

سلام
سال نو و نوروز شما و سایر دوستان پر خیر برکت و خطر و کم ضرر
در مورد مارک دیسک و صفحه, دوستان مطلع نظر میدند

ولی حتماً مطلب 4378 در این صفحه رو بخونید
بعد از نصبشون یاید حتماً کلاچ به روش زیر رگلاژ بشه وگرنه دیسک و صفحه و گیربکس عمرشون کم میشه

روش تستِ رگلاژ کلاچ :
برایِ اطمینان از درست رگلاژ بودنِ کلاچ باید این دو آزمایش ساده رو انجام بدین
1- ماشین روشن , پا تا آخر روی کلاچ , بزنین دنده یک , حالا بدون گاز دادن خیلی آرام پا رو بردارین
باید تا 3.5 یا 4 سانت کلاچ درگیر نشه یعنی اصلاً نباید صدای موتور تغییر کنه . این یعنی که 3.5 سانت قبل از به ته رسیدنِ پدال , کلاچ کاملاً دیسک و صفحه رو جدا میکنه یعنی کلاچ خوب هست
2- در یک خیابون خلوت با دنده دو برونید , بعدش همونطور که پاتون روی گاز هست با پای دیگه خیلی آرام روی پدالِ کلاچ میلیمتر میلیمتر فشار بدین
باید تا حدود 3.5 تا 4 سانت کلاچ اصلاً عمل نکنه .
اگر خیلی کمتر از 3.5 سانت کلاچ عمل میکنه پس کلاچ خیلی بالا تنظیم شده و ممکنه به بلبرینگ کلاچ صدمه بزنه چون طراحی نشده که دائم بچرخه .
اگر این دو تست انجام شد یعنی کلاچ درست رگلاژ هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]>

radarz
23-03-2018, 22:12
درود. سال نو همه دوستان فرخنده باد. پراید صبا دارم. میخواستم دیسک و صفحه نو بیندازم. چه دیسک و صفحه ای بخرم کارکرد خوبی داشته و کلاچ نرم شود؟ همچنین کاسه نمد ماهک گریبکس کدام بهتر است؟

پراید مارک والوو آبی یا سبز ////

radarz
23-03-2018, 22:22

سنسور اکسیژن تو 30 هزارتا خراب نمیشه /// ممکنه بنزینی که میزنی کثیف باشه /// اگر ارور داده با دیاک حذفش کن

radarz
23-03-2018, 22:29
سنسور اکسیژن تو 30 هزارتا خراب نمیشه /// ممکنه بنزینی که میزنی کثیف باشه /// اگر ارور داده با دیاک حذفش کن

در صورت خرابی این قطعه، راننده براحتی متوجه تغییر در عملکرد موتور خودرو می شود. علائم خرابی سنسور اکسیژن عبارتند از:
- روشن شدن چراغ چک.
- در بسیاری از موتورها، با روشن کردن خودرو، بوی خام سوزی از اگزوز احساس می شود (مخصوصا در صورت سرد بودن موتور).
- در برخی خودروها، (خصوصا در پژو 206)، موتور بدرستی گاز نمی خورد و کپ می کند.
- مصرف سوخت بالا می رود.

chaharnazm
24-03-2018, 00:17
بهترین روغن موتور ایرانی برای پراید ۸۹ دوگانه سوز کدام است؟ بهای آنرا هم بفرمایید.

radarz
24-03-2018, 08:40
بهترین روغن موتور ایرانی برای پراید ۸۹ دوگانه سوز کدام است؟ بهای آنرا هم بفرمایید.

خود سایپا بهران پیشتاز رو معرفی کرده برای پراید ... پارس پایا هم بتونی گیر بیاری خوبه

chaharnazm
25-03-2018, 16:43
راه بهبود روشنایی چراغ های جلو خودرو چیست؟

chaharnazm
28-03-2018, 01:42
چرا شیشه بالابر شاگرد پراید من گهگاهی کار نمیکند؟

radarz
28-03-2018, 09:33

ممکنه به دلیل کثیفی و یا خورده شدن قطعات بالابر داخل درب خودرو یا نیم سوز بودن موتور بالابر باشه ....

srx190d
28-03-2018, 10:32

اولين احتمال رو بكذاريد روي كليد شيشه بالابر

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk by JAVAD

Yaser_1369
28-03-2018, 20:33
سلام
وقت همه ی سروران و اساتید بخیر
سوالی در مورد پراید داشتم
صدای موتور ماشین خیلی درون اتاق میاد و وقتی گاز میدی و دور موتور بالا میره یه صدای غرش مانند هم میاد که اذیت میکنه,حتی کفپوش هم داره که طبیعتا باید تا حدی جلوی ورود صدارو بگیره
سیستم اکزوزشم نشون دادم هیچ مشکلی نداره و کوپ وسط اکزوز هم ازون کپسولی های مارک مشهد هست و سه چهارماه پیش تعویض کردم و نمیدونم شاید از این باشه
بنظرتون مشکل از کجاست
خیلی ممنون میشم از نظرات خوبتون سهیم بشوم
با تشکر فراوان