PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-06-2015, 19:33
ببخشید اگر بخواهیم فقط زیر ماشین قسمت موتور و اینها بشوریم باز باید برق قطع کنیم؟
الان رفتم نگاه کردم. خیلی مشخص نیست. اما از زیر این قسمت که علامت زدم روغن نشتی میده و میریزه..ظاهرا چند وقت هست که ما الان متوجه شدیم. چون روغن اطراف ش زیاد ریخته شده و چون تازه روی حیاط ریخته من متوجه شدم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
ایمنی بر همه چیــــــــز مقدم هست حتی بر خانومها
برای همینه که حق داریم در حال نماز اگر احساس خطر کردیم (مار , عقرب , زلزله و غیره )نماز رو بشکنیم و فلنگ رو ببندیم
برداشتن یه دونه فیوز که کاری نداره . توی جعبه فیوز کنار موتور یک فیوز بزرگ هست که معمولاً 40 آمپر هست و از بقیه فیوزها بزرگتره . بهش میگن main fuse یا فیوز اصلی و با برداشتنش تقریباً برق همه چیز قطع میشه
ماشینهای استاندارد حتماً این فیوز رو داره . نمیدونم ماشینهای ایران هم داره یا برای چند تومن سودِ بیشتر اون هم حذف شده ؟
طبق این عکس , به احتمال زیاد نشتی از واشر قالپاق سوپاپها هست

Life24
15-06-2015, 19:47
آقا مهرداد ببخشید که مزاحم میشیم
2 مورد:
1- اگر مشکل از این باشه، چرا این مشکل بوجود میاد و در اثر چی هست؟ بی دقتی صاحب ماشین یا فرسوده شدن قطعه؟
2-چه چیزهایی این وسط تعویض باید بشه؟
موتور باز میشه؟

mhroozbeh
15-06-2015, 20:58
چیزهائی که نوشتم برای ماشینی هست که منبع انبساط داره
شما فقط باید ماشین رو طوری پارک کنین که ماشین مایل باشه (اگر درب رادیاتور در کنار رادیاتور هست ) بصورتی که درب رادیاتور بالاتر باشه و هوای توی رادیاتور بیاد سمت درب و خارج بشه
اگر درب رادیات در وسط هست لزومی نداره مایل پارک کنین
بعدش با موتور کاملا سرد آب فیلتر شده بریزید توی رادیات و روشن کنین و چند تا گاز بدین تا حبابهای هوا خارج بشه
بعدش درب رو ببندین و مدتی برانید
بعد از سرد شدن کامب موتور درب رادبات رو باز کنین
اگر رادیات هوا داره پس یکی از سیلندرها پیستونش کمپرس میفرسته توی سیستم خنک کننده
بعنی واشر سرسیلندر مشکل داره یا سرسیلندر یا بدنه موتور ترک خورده یا سرسیلندر تاب داره
اگه بخواین بدونین کدوم سیلندر مشکل داره باید همون تست برداشتن شمع و فیش انزکتور رو انجام بدینسلام
اقا اون سمند 84 بود که شما گفتی برو تست کن ببین کدوم پیستونش مشکل داره
تعمیرکاره میگه از اورینگ بوش پیستون هست که هوا میگیره و میگه 500 خرج داره؟ من تا الان 2500 خرج این ماشین کردم به نطرت 500 دیگه ارزش داره؟ و اینکه اصلا درست میگه و یا باز میخواد مارو تیغ بزنه؟ چنین مشکلی باعث هوا گرفتن ماشین میشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-06-2015, 11:14
سلام
آقا اون سمند 84 بود که شما گفتی برو تست کن ببین کدوم پیستونش مشکل دارهتعمیرکاره میگه از اورینگ بوش پیستون هست که هوا میگیره و میگه 500 خرج داره؟
من تا الان 2500 خرج این ماشین کردم به نطرت 500 دیگه ارزش داره؟
و اینکه اصلا درست میگه و یا باز میخواد مارو تیغ بزنه؟
چنین مشکلی باعث هوا گرفتن ماشین میشه؟سلام
اول شما یا یکی از دوستان لطف کنند بگن اوربنگ بوش پیستون چی هست و کارش چیه و چطوری هوا میگیره ؟
بنده تا حالا این اسم رو نشنیده بودم

shiraz522
16-06-2015, 20:16
سلام مجدد

1. نشونه های خرابی سیبک پژو پارس چیه ؟ چطور بفهمم مشکل داره ؟؟

2. قبلا هم پرسیدم کسی جواب نداد :( --- لنت عقب واسه پژو پارس چه مارکی خوبه ؟؟

ali c
16-06-2015, 22:19
سلام
اول شما یا یکی از دوستان لطف کنند بگن اوربنگ بوش پیستون چی هست و کارش چیه و چطوری هوا میگیره ؟
بنده تا حالا این اسم رو نشنیده بودم

بوش های جدا شدنی یا اصطلاحن بوش های "تر" زیرشون یه اورینگ هست برای اینکه آب و روغن قاطی نشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2015, 00:00
سلام مجدد
1. نشونه های خرابی سیبک پژو پارس چیه ؟
چطور بفهمم مشکل داره ؟
سلام
سیبک قطعه ی بسیار مهم و حساسی هست . خصوصاً سیبکِ فرمان که جعبه فرمان و یا هیدرولیکِ فرمان رو به چرخای جلو وصل میکنه
شکستن سیبک فرمان ممکنه باعث حادثه بشه . عده ای جونشون رو از دست دادند به خاطر شکستن همین قطعه
در این عکس قسمتهای مختلف سیبک نشون داده شده
سیبک شامل 3 قطعه ی اصلی هست
پوسته , مخروط , لاستیگ گردگیر
داخل پوسته گریس هست که باعث حرکت مخروط بدونِ سابیده شدنش میشه
اگر گردگیر پاره بشه , کم کم گرد و خاک و شل و گل و شن میره توی پوسته و گیریس هم خشک میشه و کم کم مخروط شل میشه توی جاش به علت سایش و خوردگی
پس گردگیر باید داوم چک بشه تا اگر پاره شد فوراً تعویض بشه و قبل از نصبِ گردگیر جدید باید داخل پوشته گیریس زده بشه
بعضی از سیبکها زیرش گیریس خور داره (مثل عکس دوم )که خیلی مفید هست و چند برابر سیبک بدون گیریس خور دوام داره
چرخ رو بزنین روی جک و چپ و راستِ چرخ رو بگیرین و محکم تکون بدین . اگر سیبک خراب باشه لق میزنه توی جاش

najee
17-06-2015, 08:17
آقاکسی جواب این سئوال مارو نمیده ؟؟
من یادم پراید قبلی که داشتم هیچ موقع آمپر دما به وسط نمیریسید مگه اینکه 6الی7ساعت رانندگی کنی اونم تو تابستون تا دماش بیاد وسط ولی این سری جدید موتورhpبلافاصلا بعداز 5تاده دقیقه کارکردن آمپر سریع میاد وسط اصلا موقعی که ماشین مدتهاست خاموش استارت میزنی دودقیقه بعد خط اول ماشین پرمیشه یه دقیقه بعد دومی دو سه دقیقه بعد سوی وبعدشم میاد رو نصف شاید تا ده دقیقه میرسه به وسط هیچ فرقی هم نمیکنه تابستون باشه یا زمستون ولی ماشین قبلیم اصلا اینطوری نبود وبازم اینکه اگه رو ماشین قبلی هنگامی که ماشین وخاموش میکردم ودودقیقه بعد سوییچ و باز میکردم فن ماشین شروع میکرد به کار کردن تا ماشین خنک بشه ولی تو این یکی اصلا روشنم نمیشه حتی اگه دما از وسطم رد کرده باشه.

fokahi110
17-06-2015, 19:32
سلام من و یادتون باید باشه چند مدت پیش مشکل کم کردن اب رادیاتور داشتم بردم تشخیص داده شد که مال واشر سرسیلندر هست تعویض کردم با ترموستات و واشر قالپاق مشکلم حل شد الان 3 هفته الی 4 هفته گذشته میبینم دوباره کم میکنه اب رادیاتور به نظر دوستان علت چی هست ممکنه از واترپمپ باشه؟؟؟ راهنمایی لطفا که ببرم علاجش کنم

AMHSIN
18-06-2015, 10:13
سلام مجدد

1. نشونه های خرابی سیبک پژو پارس چیه ؟ چطور بفهمم مشکل داره ؟؟

علامت های خرابی سیبک:

1. صدایی جیر جیر و زدن فرمون رو دست اندازها و هنگام پیچیدن
2. لاستیک سایی
3. از میزون خارج شدن فرمون

اگر سیبک رو دراوردین مخروط سیبک به هیچ نباید راحت بازی کنه، باید طوری باشه که بزور بتونید مخروط رو عقب جلو کنید، و همونطور که جناب آسمونی هم گفتن پاره شدن گردگیر سیبک یکی دیگه از نشونه هاست که حتما باید جدی بگیرید (بخصوص سیبک فرمون)

AMHSIN
18-06-2015, 10:26
آقاکسی جواب این سئوال مارو نمیده ؟؟
من یادم پراید قبلی که داشتم هیچ موقع آمپر دما به وسط نمیریسید مگه اینکه 6الی7ساعت رانندگی کنی اونم تو تابستون تا دماش بیاد وسط ولی این سری جدید موتورhpبلافاصلا بعداز 5تاده دقیقه کارکردن آمپر سریع میاد وسط اصلا موقعی که ماشین مدتهاست خاموش استارت میزنی دودقیقه بعد خط اول ماشین پرمیشه یه دقیقه بعد دومی دو سه دقیقه بعد سوی وبعدشم میاد رو نصف شاید تا ده دقیقه میرسه به وسط هیچ فرقی هم نمیکنه تابستون باشه یا زمستون ولی ماشین قبلیم اصلا اینطوری نبود وبازم اینکه اگه رو ماشین قبلی هنگامی که ماشین وخاموش میکردم ودودقیقه بعد سوییچ و باز میکردم فن ماشین شروع میکرد به کار کردن تا ماشین خنک بشه ولی تو این یکی اصلا روشنم نمیشه حتی اگه دما از وسطم رد کرده باشه.

شما جاهایی دیگه هم بپرسید ولی فکر نکنم مشکلی باشه،اصولا برای اینکه موتور بهترین کارکردش و کمترین مصرف رو داشته باشه باید دمای موتور بره بالا، اگر با رسیدن دما به نصف فن ها کار میکنن و دما رو پایین میارن و ماشین هم آب کم نمیکنه بنظرم طبیعی هست

asrema
18-06-2015, 10:31
سلام وخسته نباشید
آقا مایه پراید داریم وقتی روشنش میکنی صدای جیرجیر میده هرکسی هم یه چیزی میگه
تسمه پروانه اش رو صابون زیدم بازم درست نشد(نظر اکثریت همین بود)
حالا نظر دوستان چیه؟
ممنون میشم کامل توضیح بدید چون یکم تازه کارم
ممنون

AMHSIN
18-06-2015, 10:42
سلام من و یادتون باید باشه چند مدت پیش مشکل کم کردن اب رادیاتور داشتم بردم تشخیص داده شد که مال واشر سرسیلندر هست تعویض کردم با ترموستات و واشر قالپاق مشکلم حل شد الان 3 هفته الی 4 هفته گذشته میبینم دوباره کم میکنه اب رادیاتور به نظر دوستان علت چی هست ممکنه از واترپمپ باشه؟؟؟ راهنمایی لطفا که ببرم علاجش کنم

امکان همه چیز هست

چقد آب کم میکنه؟ زیاد یا کم؟
وقتی ماسین رو جایی پارک میکنید زیرش لکه های اب نمی بینید؟

بست ها و لوله های آب رو چک کنید ببینید جایی نشتی نداره، اگه چیزی پیدا نکردید بدید سیستم گردش آب رو براتون با تست فشار آزمایش کنن ممکنه جایی نشتی داشته باشه

ممکنه از سر رادیاتور یا درب رادیاتور هم باشه، برای تست ایندو لوله که از رادیاتور به قمقه رفته رو از سمت قمقه در بیارید و توش فوت کنید، از سمت در رادیاتور نباید باد خارج بشه، اگر شد سر یا درب رادیاتور مشکل داره

لوله های آب سفت نشدن؟ باد نکردن؟

AMHSIN
18-06-2015, 10:57
سلام وخسته نباشید
آقا مایه پراید داریم وقتی روشنش میکنی صدای جیرجیر میده هرکسی هم یه چیزی میگه
تسمه پروانه اش رو صابون زیدم بازم درست نشد(نظر اکثریت همین بود)
حالا نظر دوستان چیه؟
ممنون میشم کامل توضیح بدید چون یکم تازه کارم
ممنون

تسمه پروانه کجاست؟ تا الان نشنیدم

اگر در حالت ایستاده هم همین صدا رو داره به احتمال زیاد صدای تسمه دینام یا کولر هست، برای اینکه مطمین شید موتور رو روشن کنید و وقتی این صدا داره میاد رو تسمه کمی آب بریزید، اگه صدا برا چند ثانیه قطع شد صدا از تسمه است

این صدا چند دلیل داره:

بعضی از تسمه ها بخاطر تغییر آب و هوا این صدا رو میدن، حتی اگر نو باشن
گاهی اوقات بخاطر اینه که تسمه دیگه عمرشو کرده و کهنه شده
ممکنه یکی از پولی ها میزون و هم راستای بقیه نباشه، که معمولا با نگاه کردن تتا حدی میشه فهمید

asrema
18-06-2015, 11:34
تسمه پروانه کجاست؟ تا الان نشنیدم

اگر در حالت ایستاده هم همین صدا رو داره به احتمال زیاد صدای تسمه دینام یا کولر هست، برای اینکه مطمین شید موتور رو روشن کنید و وقتی این صدا داره میاد رو تسمه کمی آب بریزید، اگه صدا برا چند ثانیه قطع شد صدا از تسمه است

این صدا چند دلیل داره:

بعضی از تسمه ها بخاطر تغییر آب و هوا این صدا رو میدن، حتی اگر نو باشن
گاهی اوقات بخاطر اینه که تسمه دیگه عمرشو کرده و کهنه شده
ممکنه یکی از پولی ها میزون و هم راستای بقیه نباشه، که معمولا با نگاه کردن تتا حدی میشه فهمید

بله وقتی ماشین ایستاده هم هست بازم این صدا رو میده
البته موقعی که روشن میکنیم ماشین رو این صدا رو میده حالا چه واستاده باشه چه در حال حرکت
اما پس از حدود یک یا دو دقیقه پس از آن صداش قطع میشه علتش چی میتونه باشه؟

AMHSIN
18-06-2015, 11:38
بله وقتی ماشین ایستاده هم هست بازم این صدا رو میده
البته موقعی که روشن میکنیم ماشین رو این صدا رو میده حالا چه واستاده باشه چه در حال حرکت
اما پس از حدود یک یا دو دقیقه پس از آن صداش قطع میشه علتش چی میتونه باشه؟

شما اون تستی که گفتم انجام بدید ببینید آیا از تسمه هست یا خیر، اگر از تسمه هست و پعد از چند دقیق قطع میشه بنظرم مشکل خاصی نیست، فقط تسمه رو چک کنید که اگر عمرش تموم شده عوضش کنید که ممکنه جایی کار دستتون بده

abbas-t
18-06-2015, 11:58
سلام
گاهی والو تزریق گاز خودش خرابه . یعنی کرمکش باید عوض بشه .
گاهی از بدنه ی کمپرسور هست
گاهی از شیلنگ برگشت
گاهی از اوربنگهای محل اتصال قطعات به همدیگه
هر جا چرب شده , همونجا گاز هم نشت میکنه چون گاز و روغن با هم توی سیستم میگردند
اما اگر نشتی کم باشه دیدنِ چربی کار آسونی نیست و دقت زیادی میطلبه
اصولی ترین راه , تزریق ماده ی فلوئورسنت به سیستم هست و کار کردنِ کولر تا خارج شدن گاز و سپس جستجوی جای نشتی در تاریکی با لامپ ماوراء بنفش

کلیپهاش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] HRvIGZpbmQgZ2FzIGxlYWtlZ2UgYWMgdXY%3D&client=mv-google&hl=en&gl=US
با سلام اقای اسمونی
چرا وقتی کلید کولرو میزنم و پروانه را روشن میکنم ،اولا چرا فن کمی صدا میده (صوت میکشه ) دوما با روشن کردن پروانه صدای "تق " نمیده؟

kasra2002
19-06-2015, 04:29
بله سوییچ بعد از 3ثانیه باز گذاشتن استارت میزنم.
یه چیز دیگه ای هم که هست من یادم پراید قبلی که داشتم هیچ موقع آمپر دما به وسط نمیریسید مگه اینکه 6الی7ساعت رانندگی کنی اونم تو تابستون تا دماش بیاد وسط ولی این سری جدید موتورhpبلافاصلا بعداز 5تاده دقیقه کارکردن آمپر سریع میاد وسط اصلا موقعی که ماشین مدتهاست خاموش استارت میزنی دودقیقه بعد خط اول ماشین پرمیشه یه دقیقه بعد دومی دو سه دقیقه بعد سوی وبعدشم میاد رو نصف شاید تا ده دقیقه میرسه به وسط هیچ فرقی هم نمیکنه تابستون باشه یا زمستون ول یماشین قلیم اصلا اینطوری نبود وبازم اینکه اگه رو ماشین قبلی هنگامی که ماشین وخاموش میکردم ودودقیقه بعد سوییچ و باز میکردم فن ماشین شروع میکرد به کار کردن تا ماشین خنک بشه ولی تو این یکی اصلا روشنم نمیشه حتی اگه دما از وسطم رد کرده باشه.
بلی این طبیعیه
دمای ترموستات اینگونه تنظیم شده و عقربه اینطوری نشان می ده نگران نباشید
البته روشن نشدن فن در دمای بالاتر از وسط و با روشن کردن کولر نشانه خرابیه اونه و باید خیلی سریع به اون برسید

abbas-t
19-06-2015, 15:26
سلام دوستان
نشت روغن از کمپرسور کولر چه معنایی داره؟ کمپرسور به فنا رفته؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-06-2015, 17:10
سلام دوستاننشت روغن از کمپرسور کولر چه معنایی داره؟
کمپرسور به فنا رفته؟سلام
اگر با زدن دکمه AC میچرخه پس جام نشده (گیرپاچ نشده)
اگر کولر باد خنک داره پس فعلاً همه چیز مرتبه
اما باید سریع برسید به دادش و نشتی برطرف بشه و به مقدار روغن نشت کرده , روغن اضافه بشه از جنس همون روغنی که توی کمپرسور هست وگرنه ظرف چند دقیقه جام میشه و به فنا میره
اگر نشتی از یکی از دو شیلنگ وصل شده به کمپرسور هست خرجش فقط تعویض اورینگ شیلنگ هست . بهتره هر دو تعویض بشه
اما اگر از بدنه ی کمپرسور هست خرجش بیشتره
اما تعمیرش خیلی کم خرج تر از خرید کمپرسور نو هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-06-2015, 17:30
سلام وخسته نباشیدآقا مایه پراید داریم وقتی روشنش میکنی صدای جیرجیر میده هرکسی هم یه چیزی میگه تسمه پروانه اش رو صابون زیدم بازم درست نشد(نظر اکثریت همین بود)حالا نظر دوستان چیه؟ممنون میشم کامل توضیح بدید چون یکم تازه کارمممنونسلام

اگر صدا از سمت تسمه ها هست , تسمه ها رو باز کنین و روشن کنین
اگه دیگه صدا نداد پس صدا از دینام یا کلاچ کمپرسور یا هر چیز دیگری هست که با تسمه میچرخه
اگر باز هم صدا میده پس باید جای دیگه دنبالش بگردین

ess_1362
19-06-2015, 19:12
به پست بالا اضافه شود یکی از ایرادات شایع پراید که ایجاد صدا از ناحیه تسمه می کنه خراب شدن واتر پمپ هست
به هر حال باز کردن تسمه و روشن کردن موتور باعث میشه شما مطمئن بشید که ایراد از ناحیه تسمه هست بعدش می تونید عامل صدا را پیدا کنید
اول از همه از راه حل های کم هزینه استفاده کنید (بررسی پولی ها و هرزگردها و سپس دینام ، پمپ هیدرولید ، کمپرسور کولر و در آخر واتر پمپ)

K!ng of th3 K!ngs
19-06-2015, 21:01
امروز داشتم با پژو 206 تیپ 3 مدل 85 رانندگی میکردم، یه دفعه چراغ ABS و STOP هم زمان روشن شد بعد از کمی( چند ثانیه ) خاموش و بعد چند بار این روند تکرار شد...
مشکل از کجاست؟ (روغن ترمز و لنت ها تا با حال عوض نشدن)

optis2005
20-06-2015, 18:49
دوستان من چند روز پیش اب رادیاتور رو عوض کردم..از اون روز دمای ماشین به 90 نمیرسه و سر 80 ترموستات باز میشه و دما میاد پائین..تو جاده هم کلا با کولرو بدون کولر یکم پائینتر از 90 وایمیسته!
گفتن ترموستات خرابه..از ایساکو یه ترموستات گرفتم ولی دقیقا اینم همونجا باز میشه و فرقی نکرد
مایع خنگ کننده رو کلا عوض کردن ولی تاثیری نداشت
نمیدونم چرا اینجوری شد و چیکارش کنم الان
دوستان نظری ندارن؟
ماشین و8 مدل 89

najee
21-06-2015, 05:41
بلی این طبیعیه
دمای ترموستات اینگونه تنظیم شده و عقربه اینطوری نشان می ده نگران نباشید
البته روشن نشدن فن در دمای بالاتر از وسط و با روشن کردن کولر نشانه خرابیه اونه و باید خیلی سریع به اون برسید

نه اینکه با روشن کردن کولر فن روشن نشه الان که توتابستونه بلافاصله بعد از چند دقیقه فن ماشین روشن میشه منظورم این بود که موقعی که ماشین و خاموش میکنم دوسه دقیقه بعد سوییچ و باز میکنم دیگه فن ماشین شروع به کارکردن نمیکنه که دما رو بیاره پایین ولی ماشین قبلیم واکثر ماشینهایی رو که دیدم همینطوره وقتی ماشین و خاموش میکنی اگه هنوز موور داغ باشه فن ماشین شروع میکنه به کار کردن.

najee
21-06-2015, 05:50
شما جاهایی دیگه هم بپرسید ولی فکر نکنم مشکلی باشه،اصولا برای اینکه موتور بهترین کارکردش و کمترین مصرف رو داشته باشه باید دمای موتور بره بالا، اگر با رسیدن دما به نصف فن ها کار میکنن و دما رو پایین میارن و ماشین هم آب کم نمیکنه بنظرم طبیعی هست
فن هاش که همون ابتدای روشن کردن ماشین روشن میشه .دمامعولا اگه تو ترافیک باشم و گاها کولر بگیرم از نصفم بالاتر میره ولی اب کم نمیکنه ولی خیلی زود آمپر دما ی ماشین میاد رو نصف وای میایسته تقریبا بعد از سه چهار دقیقه

Life24
21-06-2015, 10:47
جسارتا این عکس ها گرفتم از روغن ریزی ..اگر چیزی معلوم هست لطفا بفرمائید
و هزینه حدودی چقدر هست...
روغن کف حیاط خیلی نمیریزه اما روغن از کل ماشین کم میشه و سر ریز میکنم. کف ماشین خیلی روغن نشتی داده

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-06-2015, 12:16
[COLOR=#323D4F][FONT=Tahoma]جسارتا این عکس ها گرفتم از روغن ریزی ..اگر چیزی معلوم هست لطفا بفرمائید
روغن کف حیاط خیلی نمیریزه اما روغن از کل ماشین کم میشه و سر ریز میکنم.
کف ماشین خیلی روغن نشتی دادهسلام
این عکس خیلی به محل نشتی نزدیکه
جائی که یک قطره روغم هست چه قطعه ای هست ؟
یا از همین قطعه هست یا دقیقاً از بالاش
احتمال زیاد واشرش (گاسکت) خراب شده

parinaz571
21-06-2015, 12:26
سلام. دوستان . پرایدی که زمان دور زدن و فرمانو تا اخرچرخوندن صدای زیادی می ده مشکلش از کجاست؟
سی بگ(اسمشو درست نمی دونم). هزینه تعمیرش چند میشه ؟ممنون

اگر از کارت گارانتی خودرو استفاده کنین شامل چه مواردی میشه؟

AMHSIN
21-06-2015, 13:43
سلام. دوستان . پرایدی که زمان دور زدن و فرمانو تا اخرچرخوندن صدای زیادی می ده مشکلش از کجاست؟
سی بگ(اسمشو درست نمی دونم). هزینه تعمیرش چند میشه ؟ممنون

اگر از کارت گارانتی خودرو استفاده کنین شامل چه مواردی میشه؟

فرمان رو تا آخر بپیچید و حرکت کنید، اگر در این حتالت صدای تق تق بیاد احتمال زیاد صدای پلوس هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-06-2015, 14:54
سلام. دوستان .
پرایدی که زمان دور زدن و فرمانو تا اخر چرخوندن صدای زیادی می ده مشکلش از کجاست؟
سیبک (اسمشو درست نمی دونم). هزینه تعمیرش چند میشه ؟ممنون
سلام
اگر صدای تق تق پلوسها هست , لازم نیست سر پلوس عوض کنین
اول گردگیرش رو بزنین کنار و توی کاسه ی ساچمه ها رو حسابی پر از گیریس نرم کنین تا هوا نداشته باشه
بعدش با فرمان پیچیده حرکت کنین
اگر دیگه صدا نداد پس فقط بی گیریس بوده و باید گیریسکاری بشه و گردگیرش نصب بشه
اگر با گیریسکاری صداش قطع نشد پی خراب شده به علت کار کردن زیاد بدون گیریس یا گاز شدید موقع پیچیدن فرمان و یا بنجل بودن سرپلوس و یا همه ی اینها
حرکت با شتاب زیاد و فرمان پیچیده پلوسها رو داغون میکنه
باید آروم گاز بدین یا پا روی کلاچ و با سرعتِ اولیه دور بزنین و بعد از صاف کردن فرمان اونوقت کلاچ رو ول کنین و گاز بدین
گردگیرها هم باید به محض پاره شدن عوض بشه تا سر پلوس بی گیریس نشه و خراب نشه مخارج چند برابر نشه
پیچیدن فرمان در حالت ایستاده هم اشتباهِ محضه . باید اول ماشین حرکت کنه بعدش با فشار فقط دو انگشت فرمان رو بچرخونین (چه عادی باشه چه هیدرولیک . خصوصاً برای پراید هیدرولیک که هیدرولیک فرمان زود لق میشه و حادثه ساز میشه )
اطلاعات بیشتر در مورد صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن

camaro lt
21-06-2015, 15:54
جسارتا این عکس ها گرفتم از روغن ریزی ..اگر چیزی معلوم هست لطفا بفرمائید
روغن کف حیاط خیلی نمیریزه اما روغن از کل ماشین کم میشه و سر ریز میکنم. کف ماشین خیلی روغن نشتی داده

معمولا بیشترین دلیل اینجور روغن ریزی در پراید حرابی اورینگ دور پایه دلکو (در مدل کاربراتوری) و یا دوتا اورینگ نصب شده بر روی سنسور میل بادامک ( در مدل انژکتوری ) است.

با تعویض این اورینگها و مقداری چسب زدن مناسب روغن ریزی برطرف میشه البته این مسئله بیشتر بخاطر یک ایراد در طراحی هست و ممکنه در بلند مدت دوباره روغن ریزی شروع بشه

K!ng of th3 K!ngs
21-06-2015, 16:12
کسی سوالو منو جواب میده؟

امروز داشتم با پژو 206 تیپ 3 مدل 85 رانندگی میکردم، یه دفعه چراغ ABS و STOP هم زمان روشن شد بعد از کمی( چند ثانیه ) خاموش و بعد چند بار این روند تکرار شد...
مشکل از کجاست؟ (روغن ترمز و لنت ها تا با حال عوض نشدن)

camaro lt
21-06-2015, 16:39
کسی سوالو منو جواب میده؟

ظاهرا وقت رسیدگی به وضعیت لنتهای ترمز رسیده، همینطور بازدید سطح روغن ترمز که بسیار ساده است.

Life24
22-06-2015, 11:13
معمولا بیشترین دلیل اینجور روغن ریزی در پراید حرابی اورینگ دور پایه دلکو (در مدل کاربراتوری) و یا دوتا اورینگ نصب شده بر روی سنسور میل بادامک ( در مدل انژکتوری ) است.

با تعویض این اورینگها و مقداری چسب زدن مناسب روغن ریزی برطرف میشه البته این مسئله بیشتر بخاطر یک ایراد در طراحی هست و ممکنه در بلند مدت دوباره روغن ریزی شروع بشه

سلام
دوستان یک سوال:
ماشین ما اصلا یک قطره روغن نمیداد. از روی که خریدیم سال 91 تا الان همش ایرانول 8000 میریختیم. منتها این سری رفتم بهران تکتاز ریختم که روغن ریزی بدی پیدا کرده
آیا میتونه از تغیر روغن بوده باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-06-2015, 11:18
ظاهرا وقت رسیدگی به وضعیت لنتهای ترمز رسیده، همینطور بازدید سطح روغن ترمز که بسیار ساده است.

سلام
نکته ی مهم :
اگر کم شدنِ روغن در مخزن علتش نازک شدنِ لنتها باشه باید اول لنت ها تعویض بشه بعدش اگر روغن کم بود روغن اضافه بشه تا خطِ MAX
اگر قبل از تعویض لنتها روغن اضافه بشه ممکنه بعد از تعویض لنتها روغن سر ریز بشه
کم شدنِ روغن در مخزن باید فقط به علتِ نازک شدن لنتها باشه
هر دلیلِ دیگری خطرناک هست چون حاکی از نشت روغن از مخزن یا لوله های فلزی یا شیلنگ لاستیکی پشت چرخ یا پیستون ترمز هست
باید همه چیز به دقت بررسی بشه تا اگر جائی چرب شده فوراً تعمیر بشه
سیستمهای بازدارنده و هدایت کننده ماشین باید همیشه سالم باشه و با بهترین قطعات تعمیر بشه حتی اگر مجبور بشیم قرض کنیم
ترمزها , ترمز دستی , لاستیکها , فرمان , کمکها و فنرها , جلوبندی , چرخها , چراغها , برف پاکن ها , شیشه ها , کمربندها , ایرباگ ها , سیستم سوخت رسانی , سیستم خنک کننده ی موتور
ماشین جاندار نیست اما اگر بهش بی توجهی و اهمال بشه بدجوری انتقام میگیره

najee
22-06-2015, 12:06
پراید 131مدل93.
کولرش اصلا تعریفی نداره بردم گارانتی گفت گاز لوکرت کمه گاز زدم هیچ تغییری نکرد دوباره بردم گفت احتمالا شیر گازت خراب نفهیمدم منظورش چیه گفت برات عوض میکنم اونم عوض کرد بازم خوب کار نمیکنه انگار فقط فن داره کار میکنه البته فقط فن که اغراق یکم از حالت فن خنک تر میشه ولی درحدی نیست که به ماشین بخوای فشار بیاری که این کولرو بهت بده نه ارزش نداره.نمیدونم گاز آشغال میزنن یا مشکل کجاست و سر درنمیارم؟؟

Life24
22-06-2015, 12:10
پراید 131مدل93.
کولرش اصلا تعریفی نداره بردم گارانتی گفت گاز لوکرت کمه گاز زدم هیچ تغییری نکرد دوباره بردم گفت احتمالا شیر گازت خراب نفهیمدم منظورش چیه گفت برات عوض میکنم اونم عوض کرد بازم خوب کار نمیکنه انگار فقط فن داره کار میکنه البته فقط فن که اغراق یکم از حالت فن خنک تر میشه ولی درحدی نیست که به ماشین بخوای فشار بیاری که این کولرو بهت بده نه ارزش نداره.نمیدونم گاز آشغال میزنن یا مشکل کجاست و سر درنمیارم؟؟

ترموستات کولر شاید خراب است و زود خاموش و روشن میکنه و نمیتونه خنک کنه

AMHSIN
23-06-2015, 00:07
سلام
دوستان یک سوال:
ماشین ما اصلا یک قطره روغن نمیداد. از روی که خریدیم سال 91 تا الان همش ایرانول 8000 میریختیم. منتها این سری رفتم بهران تکتاز ریختم که روغن ریزی بدی پیدا کرده
آیا میتونه از تغیر روغن بوده باشه؟
شما مطمین هستید روغن موتور هست؟

احتمال داره اونی که روغن رو عوض کرده فیلتر یا پیچ تخلیه رو خوب نبسته باشه

Life24
23-06-2015, 00:17
شما مطمین هستید روغن موتور هست؟

احتمال داره اونی که روغن رو عوض کرده فیلتر یا پیچ تخلیه رو خوب نبسته باشه

سلام
عزیز از ته ماشین نیست..به نظرم از موتور هست که داره نشت میده به قسمت های پائین
از کف نیست مشخصه

Life24
24-06-2015, 01:10
سلام
ماشین ما 3 سال کار کرده
شنیدم میگن برای پیشگیری بهتر است که ترموستات رو قبل از اینکه جام کنه، عوض کنی.
حقیقته؟
اخه می ترسم ترموستات فعلی ، جنس ش از جدیده بهتر باشه!

mir464
24-06-2015, 10:25
سلام دوستان
ماشین من پراید هست
1- گردگیر کمک عقب پاره شده بطوری که شافت جک تماما مشاهده میشه . چطوری متونم گردگیر رو تعویض کنم ؟
2- چرخ جلو سمت راننده اغلب اوقات در سرعت کم صدای جیرجیر میکرد که به تعمیرکار نشان دادم گفت مشکل از بیرینگ نیست ، لنت ها صدا می دهند. خودم لنت ها رو باز کردم با چرخ دیگر جلو جابجا کردم . اول صدا نداشت بعد از مددتی مجددا صدا دار شد اما کمتر .

AMHSIN
24-06-2015, 16:56
سلام
ماشین ما 3 سال کار کرده
شنیدم میگن برای پیشگیری بهتر است که ترموستات رو قبل از اینکه جام کنه، عوض کنی.
حقیقته؟
اخه می ترسم ترموستات فعلی ، جنس ش از جدیده بهتر باشه!

سلام، ممکنه چندین سال دیگه هم کار بده اما توصیه میشه هر دو سال یکبار عوض شه

AMHSIN
24-06-2015, 16:59
سلام دوستان
ماشین من پراید هست
1- گردگیر کمک عقب پاره شده بطوری که شافت جک تماما مشاهده میشه . چطوری متونم گردگیر رو تعویض کنم ؟
2- چرخ جلو سمت راننده اغلب اوقات در سرعت کم صدای جیرجیر میکرد که به تعمیرکار نشان دادم گفت مشکل از بیرینگ نیست ، لنت ها صدا می دهند. خودم لنت ها رو باز کردم با چرخ دیگر جلو جابجا کردم . اول صدا نداشت بعد از مددتی مجددا صدا دار شد اما کمتر .

سلام، 1. فکر کنم کمک باید باز شه، روغن نزده؟
2. اگه لنت تموم نشده، ممکنه بخاطر جنس لنت باشه

Life24
24-06-2015, 18:26
سلام
روغن ترمز رو چطور میشه عوض کرد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-06-2015, 20:35
سلامروغن ترمز رو چطور میشه عوض کرد؟سلام .

تعویض لازم نداره حتی در گرمسیر
فقط اگه کم داره باید اضافه بشه
امریکائی و آلمانی بهترینه
درب مخزن باید همیشه کیپ باشه و قبل از باز کردنش اطرافش خوب تمیز بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-06-2015, 21:56
سلامماشین ما 3 سال کار کردهشنیدم میگن برای پیشگیری بهتر است که ترموستات رو قبل از اینکه جام کنه، عوض کنی.حقیقته؟اخه می ترسم ترموستات فعلی ، جنس ش از جدیده بهتر باشه!
سلام
تجربه ی 30 ساله:
ترموستات یهو جام نمیشه . اولش علامت میده
علامتش اینه که کمی گیر میکنه و آمپر میره بالا بعدش یهو ظرفِ 30 ثانیه حرارت میاد پائین
این یعنی وقتشه تعویض بشه
دیگه دنبالش نرفتم که آیا تعمیر میشه یا نه چون هم گران نیست هم کار حساسی امجام میده
اما نباید با بالا رفتن و پائین اومدن آمپر به علت کمبود آب رادیاتور اشتباه گرفته بشه

Life24
24-06-2015, 22:29
سلام
وقت بخیر
ک سوال مهم که چند نفر پرسیدم ، کسی نمی دونه فقط یک مکانیک گفت ترموستات هست
206 نو فقط 2 هزار تا راه رفته
منتها از 1000 تا که رد کرد
وقتی خاموش میکنم، حتی زمانی که فن خاموش شده و دما رو کم کرده و اب مقداری خنک هست. یعنی روی 90 تا 95 درجه
برخی اوقات بعد از 5 تا 10 دقیقه سوئیچ رو که باز کنم دما روی 120 و خط قرمز هست ... اما در حالت روشن چنین چیزی اتفاق نمیافته
فن خوب کار میکنه به نظرم
دما میاد 90 ترموستات باز میشه. اون روز اول صبح دست به لوله زدم.دیدم روی 90 گرم شد و ترموستات باز کرده بود
اینکه در حالت خاموش چند دفعه یکبار چنین اتفاقی میافه از چی هست؟
میگن 206 در حالت خاموش چون اب جران نداره حداکثر تا 110 مجاز هست
اما نه دیگه تا 120

iranch
24-06-2015, 22:42
درود
1-خدا ناکرده اگر ترمز برید ، آدم باید چی کار کنه؟ (غیر از فاتحه)
و
2-مواقعی که حتما باید ترمز گرفت به هر طریق ( ترمز کفایت نمیکنه) همیشه میشه دستی کشید؟

فقط تا میتونیم معکوس بدیم؟

mohsen206206
24-06-2015, 22:49
سلام
وقت بخیر
وقتی خاموش میکنم، حتی زمانی که فن خاموش شده و دما رو کم کرده و اب مقداری خنک هست. یعنی روی 90 تا 95 درجه
برخی اوقات بعد از 5 تا 10 دقیقه سوئیچ رو که باز کنم دما روی 120 و خط قرمز هست ... اما در حالت روشن چنین چیزی اتفاق نمیافته
فن خوب کار میکنه به نظرم
دما میاد 90 ترموستات باز میشه. اون روز اول صبح دست به لوله زدم.دیدم روی 90 گرم شد و ترموستات باز کرده بود
اما نه دیگه تا 120
سلام دوست عزیز
بنظرم، با توجه به این نکته که فرمودین، تو سایر مواقع و احتمالا هم گرما و فشار زیاد خنک کاری ماشینت درست کار میکنه، پس این چندثانیه هم شروع هم نباید مشگلی ایجاد کنه و جای نگرانی نیست، ممکنه روشن شدن چراغ کمی جای تامل داشته باشه ،
حالا باز دوستان و اساتید میان بیشتر توضیح میدن

Life24
24-06-2015, 22:52
سلام دوست عزیز
بنظرم، با توجه به این نکته که فرمودین، تو سایر مواقع و احتمالا هم گرما و فشار زیاد خنک کاری ماشینت درست کار میکنه، پس این چندثانیه هم شروع هم نباید مشگلی ایجاد کنه و جای نگرانی نیست، ممکنه روشن شدن چراغ کمی جای تامل داشته باشه ،
حالا باز دوستان و اساتید میان بیشتر توضیح میدن

بله درست کار میکنه اما موقع خاموش شدن تا 120 خیلی هست!!
همه ماشین ها حداکثر تا 110 میره
من میگم شاید ترموستات خوب کار نمیکنه، یعنی وقتی ماشین روشن هست چون اب گردش داره و پمپ کار میکنه ، اب میتونه خودش رو از ترموستات رد کنه
اما وقتی خاموش هست و اب گردش نداره، ترموستات هم خوب اب رو رد نمیکنه و دما سریع میره بالا
میشه؟
مخصوصا چون چند بار یکبار این اتفاق میافته. رو ترموستات شک دارم

mohsen206206
24-06-2015, 22:56
بله درست کار میکنه اما موقع خاموش شدن تا 120 خیلی هست!!
همه ماشین ها حداکثر تا 110 میره
من میگم شاید ترموستات خوب کار نمیکنه، یعنی وقتی ماشین روشن هست چون اب گردش داره و پمپ کار میکنه ، اب میتونه خودش رو از ترموستات رد کنه
اما وقتی خاموش هست و اب گردش نداره، ترموستات هم خوب اب رو رد نمیکنه و دما سریع میره بالا
میشه؟
مخصوصا چون چند بار یکبار این اتفاق میافته. رو ترموستات شک دارم
نری عوضش کنی، پیش این مکانیکا، ترموستات برمیدارن یه مدل متفاوت از اینی که هست برات میزارن که بازدهی رو میاره پایین، آسیب هم میزنه،
اقلا فقط نمایندگی برو

Life24
24-06-2015, 23:48
نری عوضش کنی، پیش این مکانیکا، ترموستات برمیدارن یه مدل متفاوت از اینی که هست برات میزارن که بازدهی رو میاره پایین، آسیب هم میزنه،
اقلا فقط نمایندگی برو
بله گارانتی داره. حداقل این در پریتی که دست مردم میدن رو ..بینیم خودشون سر در میارن ازش..
نه ترموستات پائین که پاک کردن صورت مساله هست :n03:

camaro lt
25-06-2015, 01:47
سلام
وقت بخیر
فن خوب کار میکنه به نظرم
اما نه دیگه تا 120

در اینکه حرارت آب بعد از خاموش شدن موتور بیشتر میشه، شکی نیست اما یکی از دلایل زیادتر بودن این مقدار ممکنه بخاطر کمبود آب رادیاتور باشه و یا اینکه مقداری هوا در داخل سیستم گردش آب باقی مانده باشه.

مورد دیگه تفاوت فشنگی نشانگر حرارت هست که احتمالا با نمونه های قبلی که در سالهای گذشته استفاده میشد، فرق می کنه و باعث این تفاوت نشان دادن حرارت در زمان بیشتر شدن دما باشه. به هر حال 206 بعد از تغییر و تحولاتی که زمان گرانتر شدن دلار به خودش دید، دچار یک سری ایرادات شد که کم کم داره بروز میکنه و من هم با چندتا از این ایرادات برخورد داشتم.

aminkhan2014
25-06-2015, 04:25
سلام
وقت بخیر
فن خوب کار میکنه به نظرم
اما نه دیگه تا 120
شما که عضو TT هستین،اونجا یک نگاه میکردین جوابتون میگرفتین
اگر اشتباه متوجه نشده باشم،این مورد توی موتور TU5 عادی هست و کلا جزو ذات 206 و رانا هست که به محض خاموش کردن، اگر سویچ را بازکنی میبنی آمپر تا آخر میاد بالا...

mohsen206206
25-06-2015, 07:31
بله گارانتی داره. حداقل این در پریتی که دست مردم میدن رو ..بینیم خودشون سر در میارن ازش..
نه ترموستات پائین که پاک کردن صورت مساله هست :n03:
اگه بردیش گارانتی لطفا بیا نتیجه رو هم بگو دوست عزیز

Life24
25-06-2015, 08:18
شما که عضو TT هستین،اونجا یک نگاه میکردین جوابتون میگرفتین
اگر اشتباه متوجه نشده باشم،این مورد توی موتور TU5 عادی هست و کلا جزو ذات 206 و رانا هست که به محض خاموش کردن، اگر سویچ را بازکنی میبنی آمپر تا آخر میاد بالا...

دوستا عزیز
چند بار یک بار این طوری میشه
خوب حالا یکبار واقعا امپر بره بالا ما از کجا بفهمیم این رفته بالا یا نرفته؟

aminkhan2014
25-06-2015, 09:10
اگر در طول حرکت بره بالا،قطعا مشکل داره ولی بعد از خاموش کردن و دوباره روشن کردن،چیزی که از خیلی ها دیدم میگن عادیه..

Life24
25-06-2015, 09:26
اگر در طول حرکت بره بالا،قطعا مشکل داره ولی بعد از خاموش کردن و دوباره روشن کردن،چیزی که از خیلی ها دیدم میگن عادیه..

بله درسته عادیه
اما همه تا 110 میره
مال من میچبسه به خط قرمز یعنی 120

aminkhan2014
25-06-2015, 09:38
راه آخر گارانتی ولی اونها هم درست به صحبتتون گوش نمیدهند،بهترین جا همون TT هست،از بچه های خبره شون بپرس

mir464
25-06-2015, 10:06
سلام دوست عزیز
جک روغن نزده . از مسافرت اومدم دیدم گردگیر پاره شده. چطوری میشه تعویض کرد

mhroozbeh
25-06-2015, 18:20
سلام
بنده تا حالا این اسم رو نشنیده بودم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]قطعات-جلوبندی-خودرو/قطعات-جلوبندی-پژو-405/اورینگ-بوش-پیستون-405-جزییات

grand.prime
25-06-2015, 20:29
نه آب روغن قاطی نکرده،
هر روز دارم چک میکنم،
فشار توش بالا میره میزنه شیلنگ میترکونه
تعمیر کاره گفت واشر سرسیلندر عوض بشه درست میشه
میخوام بدونم ربطی داره؟
بله درسته واشر سرسیلندر بایس تعویض شه

mhroozbeh
25-06-2015, 22:10
نه آب روغن قاطی نکرده،
هر روز دارم چک میکنم،
فشار توش بالا میره میزنه شیلنگ میترکونه
تعمیر کاره گفت واشر سرسیلندر عوض بشه درست میشه
میخوام بدونم ربطی داره؟

دوست عزیز من تجربم رو میگم که پیش هر کسی میبری ازش تضمین بگیر که مشکل هوا گرفتن حل بشه چون ممکنه از موتور مشکل باشه و طرف هزینه رو از شما بگیره و مشکل هم باقی بمونه چون واشر ربطی به موتور نداره و طرف واشرو عوض میکنه ولی مشکل از پیستونهاست و باز باید هزینه واشر و بازکردن سرسیلندر به علاوه باز کردن موتور رو بدی

Sent from my iPad using Tapatalk

masuod.radanfar
25-06-2015, 23:42
سلام
خودروي پژو ٤٠٥ داشبورت جديد آيا بلوتوث داره ؟ ممنون ميشم كسي راهنمايي بكنه

Sent from my iPhone using Tapatalk

AMHSIN
26-06-2015, 03:30
سلام دوست عزیز
جک روغن نزده . از مسافرت اومدم دیدم گردگیر پاره شده. چطوری میشه تعویض کرد

سلام، ماشین قبلی خودم یک سالی گردگیر کمکش پاره بود و مشکلی هم پیش نیومد، حالا تا نظر دوستان دیگه چی باشه

ولی اگر تصمیم گرفتید کمک رو باز کنید و فنر رو از کمک جدا کنید بسیار مواظب باشید، چون فنر تحت فشار زیادی هست و اگر بدون ابزار لازم باز شه بسیار خطرناک هست، حتما باید قبل از دراوردن فنر، ابزار مخصوص رو روش ببندید

masuod.radanfar
26-06-2015, 03:35
سلام

aminkhan2014
26-06-2015, 04:47
سلام

فکر نکنم اون پارس هست که داره

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-06-2015, 08:22
سلام،
ماشین قبلی خودم یک سالی گردگیر کمکش پاره بود و مشکلی هم پیش نیومد
حالا تا نظر دوستان دیگه چی باشه
ولی اگر تصمیم گرفتید کمک رو باز کنید و فنر رو از کمک جدا کنید بسیار مواظب باشید، چون فنر تحت فشار زیادی هست و اگر بدون ابزار لازم باز شه بسیار خطرناک هست
حتما باید قبل از دراوردن فنر، ابزار مخصوص رو روش ببندیدسلام
اگر نخوایم خرابی و هزینه ی تعمیر بیشتر بشه پس گردگیر پاره شده باید در اسرع وقت عوض بشه
گردگیرها همونطور که میدونین کار مهمی انجام میده . چند جای ماشین گردگیر داره:
• گردگیر پلوسها
که دو تا هست و بهش میگن پلوس داخلی و بیرونی . کارشون انتقال نیرو از گیربکس به چرخ هست . اگر پاره بشه گیریسهای توی پلوسها در اثر گریز از مرکز پخش میشه بیرون و شل و گل و شن میره توی پلوسها و پلوسها زود خراب میشه و هزینه ی تعمیر چند برابر میشه .

عکسهاش

• گردگیر جکِ هیدرولیک فرمان .

اگر پاره بشه شل و گل شن میچسبه به بازوی جک هیدرولیک و با تکان دادن فرمان این شن و گل میره توی جک و کاسه نمدش رو خراب میکنه و باعث نشتی روغن میشه و چه بسا روی بازو هم خط بندازه که دیگه با تعمیر درست نمیشه و کل جک باید عوض بشه . فقط به خاطر سهل انگاری و تعویض نکردن گردگیر خراب .
در تاپیک صرفه جوئی خودرو طرز ساختن گردگیر برای جک هیدرولیک با تیوب پنچر رو نوشتم که خیلی ارزان هست و احتیاج به باز کردن قطعات هم نداره . چند سال هم عمر میکنه
• گردگیر کمک
که نمیذاره گل و شن برسه به میله ی کمک وگرنه کاسه نمد کمک رو خراب میکنه و باعث نشت روغن میشه تا اینکه روغن اونقدر کم میشه که کمک انگار وجود نداره و ماشین روی دست اندازها عین یویو بالا پائین میشه و اگر چرخ هم بالانس نباشه اونوقت موقع حرکت , چرخ با سرعت زیاد میلرزه مثل توپ بسکتبال که بزنین زمین بپره بالا . این لرزش همه چیز ماشین رو داغون میکنه (لاستیک , بلبرینگ چرخ , جلوبندی , کمک , شاسی , اتاق , داشبورد , سیستم فرمان )
عکسهای گردگیر کمک پاره:
برای باز کردن کمک باید اول فنر تا حدی جمع بشه تا فشار از روی مهره ی نگه دارنده برداشته بشه تا بتونیم مهره رو باز کنیم و فنر رو برداریم و سپس کمک رو تعمیر یا تعویض کنیم
همونطور که گفتین ابزار مخصوصی لازم داره
معمولاً از این نمونه استفاده میشه
از این ابزار هم استفاده میشه

در ایران دیدم که بعضی مکانیکها بدون این ابزارها هم فنر رو درمیارند به این صورت که کمک فنر رو باز میکنند از روی ماشین سپس میذارند دذ جای مخصوصی زیر میز کار و دو تا میله محکم رو میذارند روی فنر و مکانیک خودش میشینه روی دو تا میله و با استفاده از خاصیت اهرمها فنر رو با وزن خودش فشار میده پائین و پیچ رو باز میکنه بعدش آروم از روی میله ها بلند میشه تا فنر آزاد بشه و دربیاد .
گردگیر کمک رو هم میشه با تیوب پنچر و چسب کفاشی ساخت . ساده , بادوام , , با کیفیت , بسیار ارزان

fokahi110
26-06-2015, 11:36
سلام من 2 روز پیش شلنگ بخاری ماشینم چیکه میکرد ضدیخ و اب رادیاتور ازش میریخت بردم پیش دوستم نمایندگی سایپا گفت بر یه کلیپس بخر بیار تا برات بزنم بهش من خریدم انداخت بهش الان دو روز گذشته امروز صبح رفتم بیرون برگشتم دیدم دوباره اون قسمت ضدیخ و اب رادیاتور ریخته چیکار باید بکنم من؟شلنگ رو عوض کنم؟؟؟یه شلنگ ریز دیگه همانند شلنگ V هم درست کنارشه اونم چکه میکنه اونم باید تعویض کنم؟مرسی

camaro lt
26-06-2015, 15:25
سلام من 2 روز پیش شلنگ بخاری ماشینم چیکه میکرد ضدیخ و اب رادیاتور ازش میریخت بردم پیش دوستم نمایندگی سایپا گفت بر یه کلیپس بخر بیار تا برات بزنم بهش من خریدم انداخت بهش الان دو روز گذشته امروز صبح رفتم بیرون برگشتم دیدم دوباره اون قسمت ضدیخ و اب رادیاتور ریخته چیکار باید بکنم من؟شلنگ رو عوض کنم؟؟؟یه شلنگ ریز دیگه همانند شلنگ V هم درست کنارشه اونم چکه میکنه اونم باید تعویض کنم؟مرسی

عکس بگذارید تا بهتر بشه راهنمایی کرد
احتمال داره لوله بخاری پوسیده باشه، و یا ایراد از خود رادیاتور بخاری باشه

fokahi110
26-06-2015, 15:49
عکس بگذارید تا بهتر بشه راهنمایی کرد
احتمال داره لوله بخاری پوسیده باشه، و یا ایراد از خود رادیاتور بخاری باشه

سلام داداش رو ماشینم چادر کشیدم دیگه حوصله نداشتم برم باز کنم عکس بگیرم اینم عکس که مثل ماشین منه از تو نت پیدا کردم این شیلنگ بزرگه هست>>>

fokahi110
26-06-2015, 17:45
دوستان دو عدد کمک فنر براید پراید صبا مدل87 میخواستم چی پیشنهاد میدید بخرم و قیمت مرسی:n01:

camaro lt
26-06-2015, 18:31
سلام داداش رو ماشینم چادر کشیدم دیگه حوصله نداشتم برم باز کنم عکس بگیرم اینم عکس که مثل ماشین منه از تو نت پیدا کردم این شیلنگ بزرگه هست>>>

احتمالا لوله های بخاری پوسیده شده و باید تعویض بشه،
اما دقت کنید که موقع بازکردن لوله ها، به رادیاتور بخاری آسیب وارد نکنید چون محل اتصال لوله های ورودی خود رادیاتور بخاری ،معمولا ضعیف ساخته شده و ممکنه فشار ناگهانی و بیش از حد و یا کج و راست کردن ، باعث شکسته شدن این لوله ها از محل اتصال به رادیاتور بشه که نهایتا باید رادیاتور بخاری تعویض بشه.

در مورد کمک فنر عقب پراید، اگر ماشین گاز سوز هست، باید از کمک فنرهای گازی/روغنی استفاده کنید و اگر گازسوز نیست همان کمک روغنی معمولی مناسبه.
مارکهای زیادی در بازار پیدا میشه که قیمتهای متفاوتی داره و اکثرا هم خوب کار میده، منتها نمونه های ساخت ایران بطور کلی چندان قابل اطمینان نیست و سعی کنین هر نمونه ای که خریداری میکنید حتما ضمانت هم داشته باشه.
قیمت نمونه های روغنی هر عدد حدود 45000 و نمونه های گازی روغنی از حدود 60000 شروع میشه.

fokahi110
26-06-2015, 18:38
در مورد لوله فکر نکنم چون شلنگ اونجایی که لوله بهش وصله ترک ترک شده همین مشکل رو با شلنگ V داشتم عوض کردم اوکی شدش فکر نمیکنم لوله پوسیده باشه مدل 87 هست
در مورد کمک فنر برا جلو میخوام قربان کمی روغن ازش در اومده نمیدونم عوضش کنم یا فعلا کار میکنه؟ اگر نه چه مارک و مدلی بخرم بهتره؟:n01:

camaro lt
26-06-2015, 19:06
در مورد لوله فکر نکنم چون شلنگ اونجایی که لوله بهش وصله ترک ترک شده همین مشکل رو با شلنگ V داشتم عوض کردم اوکی شدش فکر نمیکنم لوله پوسیده باشه مدل 87 هست
در مورد کمک فنر برا جلو میخوام قربان کمی روغن ازش در اومده نمیدونم عوضش کنم یا فعلا کار میکنه؟ اگر نه چه مارک و مدلی بخرم بهتره؟:n01:

کمک فنر جلو هم مثل عقب همین وضعیت را داره ( روغنی ، یا گازی روغنی ) و از نظر قیمت هم با عقب یکی هست ( حداقل تا الان اینطوری بوده)

همانطور که گفتم ،مارکهای زیادی در بازار هست که خیلی از اونها خوب کار میده، منتها سعی کنید نمونه ای بگیرید که حتما ضمانت داشته باشه ( 1 هفته به بالا) و ترجیحا ایرانی نخرید که خیلی مشکل داره و بیشتر شانسی جواب میده.
من بیشتر دو مارک مانند ALSTER , KDS , فروختم و خیلی خوب جواب دادن، البته نمونه های دیگه هم هست که کیفیت خوب داره. توی بازار بگردید حتما مارکهای خوب هم پیدا می کنید
اگر توی دست اندازه صدای برخورد شدید از بخش جلو یا عقب ماشین میاد، یعنی کمک فنر نمیتونه به درستی کار بده و باید تعویض بشه، در غیر این صورت میشه هنوز استفاده کرد.

fokahi110
26-06-2015, 19:22
کمک فنر جلو هم مثل عقب همین وضعیت را داره ( روغنی ، یا گازی روغنی ) و از نظر قیمت هم با عقب یکی هست ( حداقل تا الان اینطوری بوده)

همانطور که گفتم ،مارکهای زیادی در بازار هست که خیلی از اونها خوب کار میده، منتها سعی کنید نمونه ای بگیرید که حتما ضمانت داشته باشه ( 1 هفته به بالا) و ترجیحا ایرانی نخرید که خیلی مشکل داره و بیشتر شانسی جواب میده.
من بیشتر دو مارک مانند ALSTER , KDS , فروختم و خیلی خوب جواب دادن، البته نمونه های دیگه هم هست که کیفیت خوب داره. توی بازار بگردید حتما مارکهای خوب هم پیدا می کنید
اگر توی دست اندازه صدای برخورد شدید از بخش جلو یا عقب ماشین میاد، یعنی کمک فنر نمیتونه به درستی کار بده و باید تعویض بشه، در غیر این صورت میشه هنوز استفاده کرد.

ممنونم لطف کردین نظرتون در مورد شرکتی سایپا چی هست؟اون دو مدلی که گفتید ایرانی هستن یا خارجی؟ قیمتاشون در چه حدوده و ساخت کجا هستن؟

camaro lt
26-06-2015, 20:06
چون تابحال نمونه های شرکت سایپا را از نزدیک ندیدم، دقیقا نمیتونم بگم چقدر کیفیت داره، و البته تا جایی که متوجه شدم شرکت سایپا قطعات خریداری شده را بسته بندی میکنه و به نام سایپا و شرکتی میفروشه که ممکنه ساخت هر شرکتی و یا کشور دیگه ای باشه.

دو نمونه ای که نام بردم هر دو ساخت خارج هستند ( بازار مشترک آلمان و تایوان با چین ) و قیمت مدلهای روغنی از 45 تومان تا 50 تومان و نمونه های گازی/ روغنی از 60 تا 70 تومان هست.

تصور میکنم بهتره اول با یک تعمیرکار خبره مشاوره کنید و اگر نیاز به تعویض کمک فنر بود، اقدام به تعویض کنید و البته با کمی جستجو در بازار و دیدن مارکهای مختلف کمک فنر نسبت به خرید مدل مورد نظر اقدام کنید.

fokahi110
26-06-2015, 20:38
چون تابحال نمونه های شرکت سایپا را از نزدیک ندیدم، دقیقا نمیتونم بگم چقدر کیفیت داره، و البته تا جایی که متوجه شدم شرکت سایپا قطعات خریداری شده را بسته بندی میکنه و به نام سایپا و شرکتی میفروشه که ممکنه ساخت هر شرکتی و یا کشور دیگه ای باشه.

دو نمونه ای که نام بردم هر دو ساخت خارج هستند ( بازار مشترک آلمان و تایوان با چین ) و قیمت مدلهای روغنی از 45 تومان تا 50 تومان و نمونه های گازی/ روغنی از 60 تا 70 تومان هست.

تصور میکنم بهتره اول با یک تعمیرکار خبره مشاوره کنید و اگر نیاز به تعویض کمک فنر بود، اقدام به تعویض کنید و البته با کمی جستجو در بازار و دیدن مارکهای مختلف کمک فنر نسبت به خرید مدل مورد نظر اقدام کنید.

ممنون مرسی راهنمایی بزرگی کردید :n16:

Life24
26-06-2015, 21:22
سلام
عزیزان من امروز به واشر کارتل شک دارم
تو افتاب روغن خوب میریخت ازش اما سایه که شد و هوا خنک شد دیگه روغن نریخت
راست میگن ، این کارتل میگن بخواد واشرش عوض کنه، بعدش فیلتر و روغن هم عوض کنم؟ یا هزینه اضافی هست؟

aminkhan2014
27-06-2015, 05:28

اتفاقا کمک ایرانی،انتخاب خوبی هست اونم زمانی که اکثر جنسهای پراید چینی و بی کیفیت هست...کمک فنر عظام(EZAM)که در اصل همون F.S (فراوری وساخت)هست چیز خوبی هست...هر کدامش هم حدود50 تومن هست

سلام
راست میگن ، این کارتل میگن بخواد واشرش عوض کنه، بعدش فیلتر و روغن هم عوض کنم؟ یا هزینه اضافی هست؟

پیچش را تعویض روغنی محکم بسته؟شاید سفتش نکرده

دوستان زمانی که توی سرعت کم(زیر20 تا) نرمز میزنم،یکم صدا میاد،دقیقا کجا رابررسی کنم؟چرخ عقب یا جلو؟مشکل از چیه؟(ماشین لوگان هست)

Life24
27-06-2015, 16:41
سلام

camaro lt
27-06-2015, 17:08
سلام

یک موتور شویی و زیر شویی کامل انجام بدید تا تمام جرمها و روغنها پاک بشه و بعد در طی چند روز دقت کنید که نشت روغن از کدام ناحیه آغاز شده؟
با این کار بهترین نتیجه بدست میاد و لازم نیست هربار بر اساس حدس و گمان و آزمون و خطا ، قطعات را تعویض کنید.
روغن موتور اگر نیاز به تعویض داشت، عوض کنید( بر اساس مقدار کیلومتر کارکرد) و در غیر این صورت از همان روغن مجددا استفاده کنید، همینطور ف ی ل ت ر روغن.

Life24
27-06-2015, 17:14
یک موتور شویی و زیر شویی کامل انجام بدید تا تمام جرمها و روغنها پاک بشه و بعد در طی چند روز دقت کنید که نشت روغن از کدام ناحیه آغاز شده؟
با این کار بهترین نتیجه بدست میاد و لازم نیست هربار بر اساس حدس و گمان و آزمون و خطا ، قطعات را تعویض کنید.
روغن موتور اگر نیاز به تعویض داشت، عوض کنید( بر اساس مقدار کیلومتر کارکرد) و در غیر این صورت از همان روغن مجددا استفاده کنید، همینطور ف ی ل ت ر روغن.

ظهر ها که هوا گرم هست روغن میریزه. جک زدم و رفتم زیر میشه گفت مطمئن شدم از واشر کارتل هست
خوب عزیز این چرا این طور میشه؟ یعنی چه عاملی رو رعایت نکردیم؟ ایا جنس واشر بوده؟ چون من همیشه روغن سطح کیفی SG و با فیلتر 3.5 ریختم و نه بیشتر

AMHSIN
27-06-2015, 18:12
ظهر ها که هوا گرم هست روغن میریزه. جک زدم و رفتم زیر میشه گفت مطمئن شدم از واشر کارتل هست
خوب عزیز این چرا این طور میشه؟ یعنی چه عاملی رو رعایت نکردیم؟ ایا جنس واشر بوده؟ چون من همیشه روغن سطح کیفی SG و با فیلتر 3.5 ریختم و نه بیشتر

معمولا پیدا کردن محل نشتی روغن کار ساده نیست، اگر مطمین هستید از واشر کارتل هست که هیچ، اما اگر هنوز مطمین نیستید نشتی روغن از کجاست، روشی هست که گاه جواب میده، به این صورت که برید زیر خودرو و جاهای رو که حدس میزیند محل نشت روغن هست پودر بپاشید و بعد روشن کنید تا موتور گرم شه و ببینید روغن از کجا نشت میکنه، اگر روغن از بالا نشت کنه روی پودر یک رد خواهد افتاد. فقط دقت کنید یا حرکت نکنید یا اگه حرکت میکنید سریع حرکت نکنید که باد دوباره روغن رو به همه جا پخش کنه، روی آب هم نرید

اگر مطمین هستید از کارتل هست ممکنه دلیلش مسدود شدن شیر بخار روغن موتور باشه که باعث میشه فشار بالا بره و از جاهای که ضعیف هستن روغن نشت کنه

البته اگر دقیقا بعد از تعویض روغن بوده احتمال اینکه از پیچ تخلیه یا فیلتر باشه بیشتره، بهرحال تا زمانی که مطمین نشدید برای خودتون دردسر و هزینه اضافی نتراشید

مطمین هستید که روغن موتور هست و مثلا روغن گیربکس نیست؟ ماشین روغن موتور کم میکنه؟

Life24
27-06-2015, 22:26
معمولا پیدا کردن محل نشتی روغن کار ساده نیست، اگر مطمین هستید از واشر کارتل هست که هیچ، اما اگر هنوز مطمین نیستید نشتی روغن از کجاست، روشی هست که گاه جواب میده، به این صورت که برید زیر خودرو و جاهای رو که حدس میزیند محل نشت روغن هست پودر بپاشید و بعد روشن کنید تا موتور گرم شه و ببینید روغن از کجا نشت میکنه، اگر روغن از بالا نشت کنه روی پودر یک رد خواهد افتاد. فقط دقت کنید یا حرکت نکنید یا اگه حرکت میکنید سریع حرکت نکنید که باد دوباره روغن رو به همه جا پخش کنه، روی آب هم نرید

اگر مطمین هستید از کارتل هست ممکنه دلیلش مسدود شدن شیر بخار روغن موتور باشه که باعث میشه فشار بالا بره و از جاهای که ضعیف هستن روغن نشت کنه

البته اگر دقیقا بعد از تعویض روغن بوده احتمال اینکه از پیچ تخلیه یا فیلتر باشه بیشتره، بهرحال تا زمانی که مطمین نشدید برای خودتون دردسر و هزینه اضافی نتراشید

مطمین هستید که روغن موتور هست و مثلا روغن گیربکس نیست؟ ماشین روغن موتور کم میکنه؟

سلام
من امروز یک شک کردم.
به نظرم از فیلتر روغن باشه. چون روغن عوض کردم بعدش این طور شد. ممکنه جنس فیلتر بد باشه یا خوب نبسته باشه ؟
چطور میشه مطمئن شد؟

AMHSIN
28-06-2015, 01:49
سلام
من امروز یک شک کردم.
به نظرم از فیلتر روغن باشه. چون روغن عوض کردم بعدش این طور شد. ممکنه جنس فیلتر بد باشه یا خوب نبسته باشه ؟
چطور میشه مطمئن شد؟

سلام، اگر احتمال میدید از فیلتر هست ببرید پیش همون که روغن رو براتون تعویض کرد بگید براتون چک کنه

ممکنه فیلتر رو خیلی سفت یا شل بسته باشه، فیلتر رو باید با نیروی دست بست، ممکن هست واشر فیلتر جدید خوب آبندی نکنه، ممکنه تکه های واشر فیلتر قبلی هنوز مونده و فیلتر جدید رو بدون تمیز کردن نصب کردن که باعث نشتی شده، ممکن هم هست جنس فیلتر جدید خوب نباشه

shamali
28-06-2015, 08:54
با سلام

ماشین من پرایده مدل 89
امروز به مشکلی برخوردم توی همت بودم کولرمم روشن بود دیدم ضبط دو سه بار خاموش روشن شد بعد یهو خاموش شد دیگه روشن نشد همون موقع دیدم چراغ abs ماشین روشن میشه بعد 20 ثانیه خاموش میشه 1 کیلومتری امدم ماشینو خلاص کردم دیدم دور موتور روی 2 زدم دنده دو پامو از روی کلاج برداشتم ماشین خودش گاز میخورد ماشین به تپه تته نمی افتاد بازم امدم جلوتر دم پارکینگ شرکت ماشینو خاموش کردم هرچی استارت زدم دیگه روشن نشد که نشد صدای استارت جوری بود همون اول خفه می شد .هل دادم ماشینو زدم دنده روشن شد به زور اما اصلا گاز نخورد خاموش شد.
ماشینو گذاشتم توی پارکینگ 1 ساعت بعدش رفتم سراغش استارت زدم روشن شد.2-3 باری باز استارت زدم دیدم مثل صبح سر حال نیست(هنوز یه مشکلی داره)چراغ باطری که دقت میکردم یذره ماشین با زور روشن می شد

میخواستم بدونم تشخیص شما چیه؟

ممنون میشم زود جواب بدید عجله دارم

ممنون.

unknown47
28-06-2015, 09:11
سلام دوستان
چند وقتی هست چراغ هشدار روغن ماشین روشن میشه! مداوم نیست ولی خب توی مسیر هی روشن میشه و چند دقیقه میمونه و دوباره خاموش میشه و دوباره روشن میشه
روغنم چک کردم پر بود و کم نشده بود
ماشین 111 هست و روغن برای اولین بار بهران پیشتاز ریختم:n15:تقریبا یه 3 هزارتا هم روش رفتم
ممنون میشم راهنمایی کنید اشکال از کجاست:n01:

Life24
28-06-2015, 09:37
سلام دوستان
چند وقتی هست چراغ هشدار روغن ماشین روشن میشه! مداوم نیست ولی خب توی مسیر هی روشن میشه و چند دقیقه میمونه و دوباره خاموش میشه و دوباره روشن میشه
ماشین 111 هست و روغن برای اولین بار بهران پیشتاز ریختم:n15:تقریبا یه 3 هزارتا هم روش رفتم

سلام
چقدر روغن ریختید داخلش؟ با فیلتر؟

unknown47
28-06-2015, 10:12
سلام
چقدر روغن ریختید داخلش؟ با فیلتر؟
3.5 لیتر دیگه
آره همیشه همه فیلترارو عوض میکنم
قبلا ترن میرختم خیلی خوب بود این دفعه گفتم پیشتاز بریزم ببینم چطوریه:n13:

fokahi110
28-06-2015, 10:13
دوستان عزیز قبلا سوال پرسیده بودم برا کمک فنر ماشینم الان پرسیدم از 100 جا فروشنده میگن مارک ازام خوبه جفتی 120 میدن پراید 2 عدد جلو
نظر اساتید چیه بخرم این مارک رو؟

سایت داره این شرکت ازام؟ لینک میدین لطفا؟

Life24
28-06-2015, 10:27
3.5 لیتر دیگه
آره همیشه همه فیلترارو عوض میکنم
قبلا ترن میرختم خیلی خوب بود این دفعه گفتم پیشتاز بریزم ببینم چطوریه:n13:

به نظرم فیلتر روغن رو چک کنید.. خوب بسته شده باشه .. کم هزینه ترین راه و ساده ترین هست
اگر نشد بحث هایی مثل دمای بالای روغن و فشار زیاد اون هست..

dion
28-06-2015, 11:25
سلام
ماشین پراید انژکتور مدل 83، روشن کردم بعد چند دیقه کولر خواستم بگیرم که خاموش شد! برق کل ماشین قطع شد، جعبه فیوز و سه فیوز باتری و خود باتری رو چک کردم مشکلی نبود به نظرتون ایراد چیه؟ مرسی

shamali
28-06-2015, 13:26
اقا من فهمیدم تقریبا مشکل از دیناممه
امتحان کردم :ماشینو روشن کردم سر باطری + برداشتم ماشین بلافاصله خاموش شد اما این سوالو دارم الان چه کنم؟

AMHSIN
28-06-2015, 14:40
با سلام

ماشین من پرایده مدل 89
امروز به مشکلی برخوردم توی همت بودم کولرمم روشن بود دیدم ضبط دو سه بار خاموش روشن شد بعد یهو خاموش شد دیگه روشن نشد همون موقع دیدم چراغ abs ماشین روشن میشه بعد 20 ثانیه خاموش میشه 1 کیلومتری امدم ماشینو خلاص کردم دیدم دور موتور روی 2 زدم دنده دو پامو از روی کلاج برداشتم ماشین خودش گاز میخورد ماشین به تپه تته نمی افتاد بازم امدم جلوتر دم پارکینگ شرکت ماشینو خاموش کردم هرچی استارت زدم دیگه روشن نشد که نشد صدای استارت جوری بود همون اول خفه می شد .هل دادم ماشینو زدم دنده روشن شد به زور اما اصلا گاز نخورد خاموش شد.
ماشینو گذاشتم توی پارکینگ 1 ساعت بعدش رفتم سراغش استارت زدم روشن شد.2-3 باری باز استارت زدم دیدم مثل صبح سر حال نیست(هنوز یه مشکلی داره)چراغ باطری که دقت میکردم یذره ماشین با زور روشن می شد

میخواستم بدونم تشخیص شما چیه؟

ممنون میشم زود جواب بدید عجله دارم

ممنون.

امکان داره اتصال بدنه خوب ارتباط برقرار نکنه، اون سیم ضخیم منفی که از باتری به بدنه و موتور وصل شده رو هم روی باتری و هم روی بدنه و موتور باز کنید خوب جاش رو تمیز کنید و دوباره محکم ببندید، قطب مثبت باطری رو هم چک کنید، اگه مشکل برطرف نشد ممکنه جای دیگه اتصال بدنه ضعیف شده باشه، اینجور مشکلات برقی معمولا زمانی پیش میان که اتصالات بدنه به دلیل کثیفی یا لقی ضعیف میشن

AMHSIN
28-06-2015, 14:45
اقا من فهمیدم تقریبا مشکل از دیناممه
امتحان کردم :ماشینو روشن کردم سر باطری + برداشتم ماشین بلافاصله خاموش شد اما این سوالو دارم الان چه کنم؟

دینام اگه مشکل داشته باشه چراغ باطری روی صفحه امپر روشن می شه، احتمالا همون مشکل اتصالات هست که گفتم، برای تست دینام اگه امتر دارید بذارید رو 20 دی سی و بعد از تمیز کردن قطب های باطری ماشین رو روشن کنید و امتر رو بذارید روی باتری، ولتاژ خروجی دینام باید بین 13.5 تا 15 باشه

AMHSIN
28-06-2015, 14:53
سلام دوستان

ذقیقا بعد از تعویض روغن اینطوری شد؟ اگه روغن فول هست احتمال زیاد سنسور فشار روغن مشکل پیدا کرده باشه, ممکنه هم هست پمپ روغن ایراد پیدا کرده باشه, این اختمال هم وجود داره که هم هیچ مشکلی نباشه و فقط چراغ اتصالی داشته باشه

ولی حتما بش برسید، اگه موتور بدون فشار روغن لازم کار کنه امکان داره یاتاقان بزنه که با خرج بسیار سنگینی کل موتور باید پیاده شه

AMHSIN
28-06-2015, 14:54
سلام دوستان

حذف شود ....

dion
28-06-2015, 15:20
سلام
ماشین پراید انژکتور مدل 83، روشن کردم بعد چند دیقه کولر خواستم بگیرم که خاموش شد! برق کل ماشین قطع شد، جعبه فیوز و سه فیوز باتری و خود باتری رو چک کردم مشکلی نبود به نظرتون ایراد چیه؟ مرسی

کسی نمیدونه؟ باتری خالی کنه پشت امپر روشن میشه؟

fokahi110
28-06-2015, 16:17
دوستان عزیز قبلا سوال پرسیده بودم برا کمک فنر ماشینم الان پرسیدم از 100 جا فروشنده میگن مارک ازام خوبه جفتی 120 میدن پراید 2 عدد جلو
نظر اساتید چیه بخرم این مارک رو؟

سایت داره این شرکت ازام؟ لینک میدین لطفا؟

یه نفر پیدا نشد جواب من رو بده؟

majid_n
28-06-2015, 16:36
سلام

مدتیه این مشکل رو دارم . وقتی سوییچ رو ماشین هست چه باز و چه بسته این حالت رو تو کیلومتر میبینی و اینکه چراغ جلو و صفحه کیلومتر روشن میشه

و تا زمانیکه استارت نخوره به این حالت میمونه.تو همین یکی دو روزه دیاگ زدم وهیچ مشکلی نشون نداده. این هم از عکسش.

در ضمن . همزمان چراغ بنزین و فکر کنم کلمه stop شروع به چشمک زدن میکنن

ممنون اگه کمک کنید:n01:
206 SD

dion
28-06-2015, 17:01
سلام

رله رو باز کردم سمباده زدم درست شد نیاز به تعویض هست؟ ولی خداییش هیچکی راهنمایی نکرد! مردم پیداش کردم، مدیریت ضعیفه، ممنون

AMHSIN
28-06-2015, 17:17
رله رو باز کردم سمباده زدم درست شد نیاز به تعویض هست؟ ولی خداییش هیچکی راهنمایی نکرد! مردم پیداش کردم، مدیریت ضعیفه، ممنون

کدوم رله رو باز کردید سمباده زدید؟

AMHSIN
28-06-2015, 17:19
سلام

مدتیه این مشکل رو دارم . وقتی سوییچ رو ماشین هست چه باز و چه بسته این حالت رو تو کیلومتر میبینی و اینکه چراغ جلو و صفحه کیلومتر روشن میشه

و تا زمانیکه استارت نخوره به این حالت میمونه.تو همین یکی دو روزه دیاگ زدم وهیچ مشکلی نشون نداده. این هم از عکسش.

در ضمن . همزمان چراغ بنزین و فکر کنم کلمه stop شروع به چشمک زدن میکنن

ممنون اگه کمک کنید:n01:
206 SD

سلام

مشکل چیه؟ اگر بعد از روشن شدن ماشین چراغا همه، بجز چراغ ترمز دستی، خاموش میشن طبیعیه

AMHSIN
28-06-2015, 17:24

سلام، حتما دوستانی که اطلاع دارن الان نیستن به این سایت هم یه سر بزنید [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Life24
28-06-2015, 20:06
سلام
آیا روغن موتور در ، دمای ماشین هم تاثیر دارد یا خیر؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-06-2015, 21:24
سلام
آیا روغن موتور در ، دمای ماشین هم تاثیر دارد یا خیر؟
یقیناً و بلا شک و بلا تردید
:20:
در موتور به سه دلیل حرارت تولید میشه:
1- متراکم شدنِ مخلوط سوخت و هوا که باعث به شدت گرم شدنش میشه
برای درک این موضوع کافیه به پمپ دوچرخه دقت کنیم که موقع باد کردن تایر به شدت داغ میشه که علتش متراکم شدن هوا در پمپ هست
2- انفجار سوخت که حرارت بسیار زیادی تولید میکنه
3- اصطکاک قطعات متحرک با قطعات ثابت (یاتاقانهای میل لنگ, سایش پیستونها و رینگها به دیواره ی سیلندرها , , سوپاپها , میل بادامک )

اگر موتور بدون روغن کار کنه خیلی سریع صدمه میبینه و جام میشه که علتش اصطکاکِ شدید قطعات متحرک و ثابت هست
این اصطکاک شدید چنان گرمائی تولید میکنه که رنگ فلزاتِ درگیر رو تغییر میده
اگر دو دستمون رو با فشار زیاد و با سرعت به هم بمالیم پوست کف دست میسوزه و شاید تاول هم بزنه
در موتور هم همینطوره
روغن بنجل هم باعث میشه که اصطکاک به مقدار لازم کاهش پیدا نکنه و تولید حرارت بر اثر اصطکاک بیشتر میشه
روغن تا حدی هم در پائین آوردن حرارت تولید شده در موتور تاثیر داره . روغنی که از موتور میریزه توی کارتل , تا حدی حرارتش رو میده به بدنه ی کارتل و کارتل هم این حرارت رو منتقل میکنه به هوای اطراف کارتل
خصوصاً وقتی ماشین در حرکت هست

camaro lt
28-06-2015, 23:17

توجه بفرمایید که قبلا توضیحات کامل دادم، و البته بازهم در جایگاه یک فروشنده قطعات خودرو به شما توصیه اکید می کنم که به هیچ وجه کمک فنر بدون ضمانت کتبی خریداری نکنید چرا که در صورت بروز اشکال در قطعه متحمل ضرر زیادی شده و کسی هم جوابگو نیست.
کمک فنر های ایرانی تابحال کارایی چندان خوبی نداشتن و من هم دیگه از نمونه های ایرانی برای فروش نیاوردم چون جز دردسر فایده ای نداشتن.
در مورد کمک فنرهای خارجی هم میتونم بگم که نمونه های ساخت چین ( بازار مشترک) کیفیت مناسبی داره و البته اگر با ضمانت خریداری شده باشه خیلی بهتر هست.

aminkhan2014
29-06-2015, 07:29
......................................

majid_n
29-06-2015, 08:08
سلام

مشکل چیه؟ اگر بعد از روشن شدن ماشین چراغا همه، بجز چراغ ترمز دستی، خاموش میشن طبیعیه

سلام
مشکل من اون خطایی ( خط خط شدن ) هست که توی شمارش گر کیلومتر هست میگم نکنه مشکلی باشه . بعد روشن شدن ماشین به حالت اول برمیگرده . اما مشکل چیه؟ آیا این یه سیستم

حفاظتیه و یا نه مورد برقی هست و یا ....

با سپاس فراوان

Life24
29-06-2015, 10:02
سلام
من امروز به خاطر شک به فیلتر روغن رفتم پیش تعویض روغنی
رفت نگاه کرد. گفت روغن ریزی از فیلتر نیست
گفت از گیربکس هست..اگر گیربکس باشه ،باید کاسه نمد عوض کنیم؟ چقدر هزینه داره؟
دیگه صفحه کلاچ هم عوض کنیم؟
چه عاملی باعث میشه این کاسه نمد نشتی بده؟ (روغن نامرغوب)
گیرکبس پیاده میکنه، کارتل هم باز میشه؟ اگر باز میشه بدیم واشر اون هم عوض کنه..فکر کنم از اون هم روغن میده!!

unknown47
29-06-2015, 11:09
ذقیقا بعد از تعویض روغن اینطوری شد؟ اگه روغن فول هست احتمال زیاد سنسور فشار روغن مشکل پیدا کرده باشه, ممکنه هم هست پمپ روغن ایراد پیدا کرده باشه, این اختمال هم وجود داره که هم هیچ مشکلی نباشه و فقط چراغ اتصالی داشته باشه

ولی حتما بش برسید، اگه موتور بدون فشار روغن لازم کار کنه امکان داره یاتاقان بزنه که با خرج بسیار سنگینی کل موتور باید پیاده شه
دقیقا بعدش نشد
یه یکی دوهفته ای هست اینطوری شده
حالا کجا ببرمش؟
تعویض روغن؟ مکانیکی؟ تنظیم موتور؟:n02:
نمایندگی خاطره خوبی ندارم ازش ترجیح میدم بیرون کارامو بدم انجام بدن

iranch
29-06-2015, 11:38
سلام
تیغه های برف پاک کن پراید ما ، درگیر هست و صدا میده وقتی کار میکنه.انگار خشک هست
ما تو شیشه شوی، اب + ریکا میریزیم.
فکر کنم همین باعث خشک بشه و به فنا بره ، درسته؟

camaro lt
29-06-2015, 12:07
سلام
گیرکبس پیاده میکنه، کارتل هم باز میشه؟ اگر باز میشه بدیم واشر اون هم عوض کنه..فکر کنم از اون هم روغن میده!!

فرسودگی کاسه نمد، و یا بد جا زدن این قطعه باعث خراب شدن میشه.
برای تعویض ساده ترین کار پیاده کردن گیربکس هست.
هزینه باز و بسته کردن گیربکس بستگی به مکانیک داره و حدودا از 30.000 تومان شروع میشه.
اگر مشکلی در دیسک و صفحه کلاچ ندارید نیازی به تعویض این قطعات نیست فقط باید دقت کنید که اگر روغنی شده بخوبی تمیز شده و عاری از هرگونه چربی و روغن باشه.
تا جایی که من دیدم روغن باعث خراب شدن کاسه نمد نمیشه، و احتمالا همزمان بودن این خرابی با تعویض روغن باعث شده که این تصور داشته باشید.
کارتل هم باز کنید و واشر تعویض بشه بهتره تا از این قسمت هم مطمئن باشید.

AMHSIN
29-06-2015, 14:19
سلام

علاوه بر نکاتی که جناب camaro گفتن، ممکنه منظور کاسه نمد پلوس باشه، که در این صورت نیازی به پیاده شدن گیربکس نیست، و فقط پلوس چپ/راست رو میکشن بیرون، کاسه نمد قبلی رو درمیارن و کاسه نمد جدید رو جا میزنن

AMHSIN
29-06-2015, 14:26
دقیقا بعدش نشد
یه یکی دوهفته ای هست اینطوری شده
حالا کجا ببرمش؟
تعویض روغن؟ مکانیکی؟ تنظیم موتور؟:n02:
نمایندگی خاطره خوبی ندارم ازش ترجیح میدم بیرون کارامو بدم انجام بدن

باید برید مکانیکی، با توجه به اینکه میگید روغن فول هست احتمالا مشکل خاصی نیست، و همونطور که گفتم یا سنسور مشکل پیدا کرده یا خود چراغ صفحه اتصالی پیدا کرده، ولی چون روغن شوخی بردار نیست در اسرع وقت ببرید نشون بدید

AMHSIN
29-06-2015, 14:27
سلام
تیغه های برف پاک کن پراید ما ، درگیر هست و صدا میده وقتی کار میکنه.انگار خشک هست
ما تو شیشه شوی، اب + ریکا میریزیم.
فکر کنم همین باعث خشک بشه و به فنا بره ، درسته؟

بعید هست از آب و ریکا باشه، تیغه ها رو کی عوض کردید؟ ممکنه خود تیغه ها دیگه عمرشون تموم شده باشه، قیمتی هم ندارن

AMHSIN
29-06-2015, 14:35
سلام
مشکل من اون خطایی ( خط خط شدن ) هست که توی شمارش گر کیلومتر هست میگم نکنه مشکلی باشه . بعد روشن شدن ماشین به حالت اول برمیگرده . اما مشکل چیه؟ آیا این یه سیستم

حفاظتیه و یا نه مورد برقی هست و یا ....

با سپاس فراوان

سلام
به کیلومتر دقت نکرده بودم، فکر کردم منظورتون چراغهای صفحه هست، بله عجیبه، باید وقتی سویچ باز میشه کیلومتر ماشین بیافته نه این خطا !!

majid_n
29-06-2015, 18:40
سلام
به کیلومتر دقت نکرده بودم، فکر کردم منظورتون چراغهای صفحه هست، بله عجیبه، باید وقتی سویچ باز میشه کیلومتر ماشین بیافته نه این خطا !!

تقریبا یه 20 روزی میشه این شکلی در میاد .

majid_n
29-06-2015, 18:40
این پست اضافه ارسال شده .ببخشید

fokahi110
29-06-2015, 19:55
سلام دزدگیر برا پراید واجبه؟چه مارکی خوبه و اینکه جنس خوب باشه قیمت تا 100 تومن مرسی:n13:

mribt
30-06-2015, 08:09
سلام دوستان.
من جدیدا یه پراید صبا مدل 88 خریدم. کلا چیزی در مورد ماشین نمیدونستم. یعنی دو نفر کاربلد بردم که ماشین خوب برام بخرن. ولی بعدش فهمیدم خیلی هم کار بلد نبودندو... خلاصه من همه پولم دادم و هیچی پول دیگه ندارم. ولی ماشینم چندتا مشکل داره که چون فعلا نمیتونم ببرم تعمیرگاه باید خودم درست کنم لطفا کمک کنید.
مشکل اول اینکه شیشه بالابر سمت راننده موقع بالا اومدن شیشه شیشه رو از قابش درمیاورد. بردم تعمیر کنم اولین شک بهم وارد شد گفتن در رنگیه خلاصه گفتن دستگاه بالابر تاب دار شده و 70 تومن دستگاه خریدم 40 دست مزد دادم درست شد الان بعد سه هفته باز همون مشکله داره یعنی تا وسط که میاد از قسمت سمت دستگیره شیشه جدا میشه و از قابش در میاد و گیر میکنه این مشکل چطوری حل کنم؟؟ :n03::n03::n03::n03:
مشکل دومم اینه که گاهی مواقع ماشین یه صدای قاپ قاپ میده زیرو بندشه ولی نمیدونم مال کجاشه. توی فرمون چرخوندن ویا ترمز و کلاژ گاهیم همین طوری
مشکل سومم اینه بعضی اوقات از زیرش آب میچکه.یه بار سعی کردم ببینم از کجاشه فقط دیدم از تسمه میچکه ولی اینکه از کجا میومد ندیدم ولی بعضی اوقاتم خوبه آب نمیچدکه
مشکل چهارمم اینه باندها جلو رو یکیش که کلا برداشتند و یکیشم قطع شده چطور بایداین در لاکی جلو باند بردارم ببینم کدوم سیماش قطع شده؟
و سوال آخرم اینه. هزینه گازسوز کردن چقدره؟ چند کیلومتر راه میره با یه بار گاز زدن و مقرون به صرفه هست یا نه؟
لطفا جواب کامل بدید چون نابلدم و متاسفنه نمیتونم برم پیش تعمیرکار که زیر قرضم

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2015, 08:49
سلام دوستان.من جدیدا یه پراید صبا مدل 88 خریدم. کلا چیزی در مورد ماشین نمیدونستم. یعنی دو نفر کاربلد بردم که ماشین خوب برام بخرن. ولی بعدش فهمیدم خیلی هم کار بلد نبودندو... خلاصه من همه پولم دادم و هیچی پول دیگه ندارم. ولی ماشینم چندتا مشکل داره که چون فعلا نمیتونم ببرم تعمیرگاه باید خودم درست کنم لطفا کمک کنید.مشکل اول اینکه شیشه بالابر سمت راننده موقع بالا اومدن شیشه شیشه رو از قابش درمیاورد. بردم تعمیر کنم اولین شک بهم وارد شد گفتن در رنگیه خلاصه گفتن دستگاه بالابر تاب دار شده و 70 تومن دستگاه خریدم 40 دست مزد دادم درست شد الان بعد سه هفته باز همون مشکله داره یعنی تا وسط که میاد از قسمت سمت دستگیره شیشه جدا میشه و از قابش در میاد و گیر میکنه این مشکل چطوری حل کنم؟؟ :n03::n03::n03::n03:مشکل دومم اینه که گاهی مواقع ماشین یه صدای قاپ قاپ میده زیرو بندشه ولی نمیدونم مال کجاشه. توی فرمون چرخوندن ویا ترمز و کلاژ گاهیم همین طوری مشکل سومم اینه بعضی اوقات از زیرش آب میچکه.یه بار سعی کردم ببینم از کجاشه فقط دیدم از تسمه میچکه ولی اینکه از کجا میومد ندیدم ولی بعضی اوقاتم خوبه آب نمیچدکهمشکل چهارمم اینه باندها جلو رو یکیش که کلا برداشتند و یکیشم قطع شده چطور بایداین در لاکی جلو باند بردارم ببینم کدوم سیماش قطع شده؟و سوال آخرم اینه. هزینه گازسوز کردن چقدره؟ چند کیلومتر راه میره با یه بار گاز زدن و مقرون به صرفه هست یا نه؟لطفا جواب کامل بدید چون نابلدم و متاسفنه نمیتونم برم پیش تعمیرکار که زیر قرضمسلام
به این سایت خوش آمدید
سیستم شیشه بالابر از ساده ترین سیستمهای خودرو هست . یک کلید , یک موتور , چند قطعه ی فلزی , چند قرقره و ریل . فقط همین
شما باید "تودری" رو باز کنین و شیشه رو بالا پائین کنین ببینین کدوم قطعه از جاش در رفته یا شکسته یا باز شده ؟ . قطعات شیشه بالابر باید حداقل 2 سال یک بار گیریسکاری بشه .( تاپبک زیر رو بخونین )
بهتره مطالب این تاپیک رو از صفحه ی اول و تدریجاً و با حوصله بخونین

ملیونها تومن صرفه جوئی در هزینه های خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2015, 08:57
سلام دزدگیر برا پراید واجبه؟چه مارکی خوبه و اینکه جنس خوب باشه قیمت تا 100 تومن مرسی:n13:سلام

از نونِ شب هم واجبتره
سارقان خودرو اول میرند سراغ خودروهای بدون دزدگیر

fokahi110
30-06-2015, 10:15
سلام

از نونِ شب هم واجبتره
سارقان خودرو اول میرند سراغ خودروهای بدون دزدگیر

سلام ممنونم محمد جان فقط ترس از این دارم که دل و جیگر و سیم ماشین رو بیرون بریزن دقیقا کجا نصب میشه این دزدگیر؟و اینکه سیم و برق ماشین دستکاری نمیشه؟ من مدل ماشینم صبا 87 هست دست به برق کشی ماشین نزدم فابریک هست مشکلی نداره؟ چقدر طول میکشه یعنی چند ساعت برام نصب کنن ؟ وتا قیمت 100 هزار تومن چی پیشنهاد میدید برای ماشینم؟در ضمن صداش ضایع نباشه و دزدگیر مارک و مشهور هم باشه مرسی:n01::n12:

mribt
30-06-2015, 14:56
سلام
به این سایت خوش آمدید
سیستم شیشه بالابر از ساده ترین سیستمهای خودرو هست . یک کلید , یک موتور , چند قطعه ی فلزی , چند قرقره و ریل . فقط همین
شما باید "تودری" رو باز کنین و شیشه رو بالا پائین کنین ببینین کدوم قطعه از جاش در رفته یا شکسته یا باز شده ؟ . قطعات شیشه بالابر باید حداقل 2 سال یک بار گیریسکاری بشه .( تاپبک زیر رو بخونین )
بهتره مطالب این تاپیک رو از صفحه ی اول و تدریجاً و با حوصله بخونین

ملیونها تومن صرفه جوئی در هزینه های خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

این باز کردم خبر میدم ولی بقیه موارد چیکار کنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2015, 16:00
سلام
ممنونم محمد جان
فقط ترس از این دارم که دل و جیگر و سیم ماشین رو بیرون بریزن دقیقا کجا نصب میشه این دزدگیر؟
و اینکه سیم و برق ماشین دستکاری نمیشه؟ من مدل ماشینم صبا 87 هست دست به برق کشی ماشین نزدم فابریک هست مشکلی نداره؟ چقدر طول میکشه یعنی چند ساعت برام نصب کنن ؟ وتا قیمت 100 هزار تومن چی پیشنهاد میدید برای ماشینم؟
در ضمن صداش ضایع نباشه و دزدگیر مارک و مشهور هم باشه مرسی:n01::n12:
سلام
قابلی نداشت
متاسفانه دذ مورد انواع دزدگیر موجود در بازار ایران اطلاعی ندارم
میتونین از تجربه های دیگران استفاده کنین
میتونین به مغازه ها سر بزنید و پرس و جو کنین چی دارند چ چند قیمته و کارش چطوریه و با چه کارها و چیزهائی فعال میشه ؟

Life24
30-06-2015, 16:32
سلاام
دوستان من امروز یکی از بچه های فنی رو اوردم و موقعی که روغن میریخت رفت زیر ماشین

گفت اصلا اینجا ربطی به گیربکس نداره.
گفت از میل لنگ هست. گفت 2 جا روغن میده(رفت زیر ماشین) یکی سمت شاگرد و دیگری وسط ماشین
که باید نصف موتور هم بیاری پائین
میگه هزینه دستمزد پیاده کردن موتور تا به ﮐﺎﺳﻪ ﻧﻤﺪ ﺗﻪ ﻣﯿﻞ ﻟﻨﮓ برسه..کلی هست
حدودا چقدر هزینه داره؟ وسایل هاش چی؟
کلاچ هم صدا میده. بلبرینگ میگن خرابه.(پا رو کلاچ میزارم ، صدا قطع میشه) میگه یک راست صفحه و بلبرینگ هم عوض کن
چون همه اینها پیاده میشه
ماشین 111 مدل 91 هست و 67 تا راه رفته

امکان داره بفرمائید چرا این کاسه نمد خراب شده؟ من همیشه روغن با سطح کیفی SG میریزم

Life24
30-06-2015, 16:42
دوستان طبق این PDF یک تست انجام دادم. دستم گذاشتم . هیچ گونه فشاری احساس نمیشد....
تفریبا مطمئن هستم از کاسه نمد ته میلنگ هست...
اگر امکان داره برآورد هزینه و دستمزد کنید برام ممنون

camaro lt
30-06-2015, 21:03
دوستان طبق این PDF یک تست انجام دادم. دستم گذاشتم . هیچ گونه فشاری احساس نمیشد....
تفریبا مطمئن هستم از کاسه نمد ته میلنگ هست...
اگر امکان داره برآورد هزینه و دستمزد کنید برام ممنون

باید دید دقیقا چه بخشهایی قرار هست که باز بشه؟
بطور متوسط بازکردن نیم موتور پراید چیزی حدود 100 تا 120 تومان هزینه داره
اگر قصد تعویض کامل کیت کلاچ داشته باشید ( دیسک، صفحه ، بلبرینگ ) حدودا 100 تومان
کاسه نمد و هلالی میل لنگ و کارتل و واشرها هم هزینه چندانی نداره و جزئی است
یک تخمین کلی احتمالا بین 250 تا 300 تومان ، البته با توجه به اینکه چه ایراداتی داشته باشه و نیاز به تعویض چه قطعاتی وجود داشته باشه؟
ماشین شما خیلی راه نرفته و خیلی عجیبه که نیاز به باز کردن نیم موتور پیدا کرده، هرچند که خودروهای امروزی واقعا بی کیفیت شدن و گاهی از این اتفاقات پیش میاد، مثلا یکی از دوستان چندان به 206 تیپ 3 خودش رسیدگی نکرد ( مدل 91 ) و چند روز قبل ناچارا واشر سرسیلندر عوض شد چون آب و روغن قاطی کرده بود.

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2015, 21:42
سلام دوستان.من جدیدا یه پراید صبا مدل 88 خریدم. کلا چیزی در مورد ماشین نمیدونستم.
یعنی دو نفر کاربلد بردم که ماشین خوب برام بخرن. ولی بعدش فهمیدم خیلی هم کار بلد نبودندو... خلاصه من همه پولم دادم و هیچی پول دیگه ندارم. ولی ماشینم چندتا مشکل داره که چون فعلا نمیتونم ببرم تعمیرگاه باید خودم درست کنم لطفا کمک کنید.
مشکل اول اینکه شیشه بالابر سمت راننده موقع بالا اومدن شیشه شیشه رو از قابش درمیاورد. بردم تعمیر کنم اولین شک بهم وارد شد گفتن در رنگیه خلاصه گفتن دستگاه بالابر تاب دار شده و 70 تومن دستگاه خریدم 40 دست مزد دادم درست شد الان بعد سه هفته باز همون مشکله داره یعنی تا وسط که میاد از قسمت سمت دستگیره شیشه جدا میشه و از قابش در میاد و گیر میکنه این مشکل چطوری حل کنم؟؟ :n03::n03::n03:
مشکل دومم اینه که گاهی مواقع ماشین یه صدای قاپ قاپ میده زیرو بندشه ولی نمیدونم مال کجاشه. توی فرمون چرخوندن ویا ترمز و کلاژ گاهیم همین طوری
مشکل سومم اینه بعضی اوقات از زیرش آب میچکه.یه بار سعی کردم ببینم از کجاشه فقط دیدم از تسمه میچکه ولی اینکه از کجا میومد ندیدم ولی بعضی اوقاتم خوبه آب نمیچکه
مشکل چهارمم اینه باندها جلو رو یکیش که کلا برداشتند و یکیشم قطع شده چطور بایداین در لاکی جلو باند بردارم ببینم کدوم سیماش قطع شده؟
و سوال آخرم اینه. هزینه گازسوز کردن چقدره؟ چند کیلومتر راه میره با یه بار گاز زدن و مقرون به صرفه هست یا نه؟لطفا جواب کامل بدید چون نابلدم و متاسفنه نمیتونم برم پیش تعمیرکار که زیر قرضمسلام
صدای قاپ قاپ یعنی چی ؟
توی رادیاتور آب معمولی هست یا آب رادیاتور و ضد یخ ؟
اگر ضد یخ هست توی رادیاتور , آبی که میچکه آب معمولی هست یا ضد یخ ؟ (از بو و رنگش میشه فهمید چیه ) اگر آب رادیاتور باشه پس آب منبع انبساط هم کمتر و کمتر میشه
اگر آبِ رادیاتور هست پس یا از منبع انبساط میچکه که علتش زیاد بودن آب یا مشکل در موتور هست یا خرابی درب مخزن انبساط یا خرابی واترپمپ و نشت آب از اون .
وقتی موتور کاملا سرده آب توی منبع باید تا علامت پائینی (min یا cold ) باشه
اگر موقع کولر زدن میچکه ممکنه آب رطوبت توب اتاق باشه
سیم باندها پشت ضبط هست
معمولاً سیم از پشت ضبط قطع میشه یا از سمت باند
بقیه ی سوالها رو اطلاع ندارم . بقیه ی دوستانِ مطلع رحمت میکشند پاسخ میدند

Life24
30-06-2015, 21:50
باید دید دقیقا چه بخشهایی قرار هست که باز بشه؟
بطور متوسط بازکردن نیم موتور پراید چیزی حدود 100 تا 120 تومان هزینه داره
اگر قصد تعویض کامل کیت کلاچ داشته باشید ( دیسک، صفحه ، بلبرینگ ) حدودا 100 تومان
کاسه نمد و هلالی میل لنگ و کارتل و واشرها هم هزینه چندانی نداره و جزئی است
یک تخمین کلی احتمالا بین 250 تا 300 تومان ، البته با توجه به اینکه چه ایراداتی داشته باشه و نیاز به تعویض چه قطعاتی وجود داشته باشه؟
ماشین شما خیلی راه نرفته و خیلی عجیبه که نیاز به باز کردن نیم موتور پیدا کرده، هرچند که خودروهای امروزی واقعا بی کیفیت شدن و گاهی از این اتفاقات پیش میاد، مثلا یکی از دوستان چندان به 206 تیپ 3 خودش رسیدگی نکرد ( مدل 91 ) و چند روز قبل ناچارا واشر سرسیلندر عوض شد چون آب و روغن قاطی کرده بود.

سلام
ما همیشه ممنون شما و آقا مهرداد و بقیه دوستان هستیم که کامل توضیحات به ما میدن..
فقط جسارتا این 100 تومن کیت کلاچ، میشه هزینه دستمزد خالی یا وسایل؟
متاسفانه شانس نداشتم و از بد جایی داره روغن میده.. و موتو باید پیاده بشه...
ببخشید یک سوال دیگه:
من که دارم هزینه پیاده کردن موتور رو میدم...چه مواردی سر راه ما هست که بهتر هست تعویض کنیم؟ منظورم واشر و این چیزها هست..که فردا باز یک جای دیگه نشتی نده
بهتر نیست واشر کارتل هم حالا عوض کنم؟ واشر سر سوپاپ هم عوض کنم یک سره؟ اخه واشر ها هزینه نداره..و من دارم دستمزد باز کردن وسایل رو میدم برای همینن...
البته نمیدانم از پائین باز میکنه و میره سمتش یا از بالا...
همیشه روغن سطح کیفی SG ایرانول رو میرختم و هر 4-5 تا هم روغن و فیلتر رو با هم عوض میکنم. به موتور هم فشار نمیاوردم...و از 0 دست خومون بوده

camaro lt
30-06-2015, 22:28
سلام
ما همیشه ممنون شما و آقا مهرداد و بقیه دوستان هستیم که کامل توضیحات به ما میدن..
فقط جسارتا این 100 تومن کیت کلاچ، میشه هزینه دستمزد خالی یا وسایل؟
متاسفانه شانس نداشتم و از بد جایی داره روغن میده.. و موتو باید پیاده بشه...
ببخشید یک سوال دیگه:
من که دارم هزینه پیاده کردن موتور رو میدم...چه مواردی سر راه ما هست که بهتر هست تعویض کنیم؟ منظورم واشر و این چیزها هست..که فردا باز یک جای دیگه نشتی نده
بهتر نیست واشر کارتل هم حالا عوض کنم؟ واشر سر سوپاپ هم عوض کنم یک سره؟ اخه واشر ها هزینه نداره..و من دارم دستمزد باز کردن وسایل رو میدم برای همینن...
البته نمیدانم از پائین باز میکنه و میره سمتش یا از بالا...
همیشه روغن سطح کیفی SG ایرانول رو میرختم و هر 4-5 تا هم روغن و فیلتر رو با هم عوض میکنم. به موتور هم فشار نمیاوردم...و از 0 دست خومون بوده

خواهش می کنم

100 تومان هزینه خرید یک کیت کامل کلاچ پراید هست که شامل دیسک و صفحه و بلبرینگ میشه
چون با باز کردن هر بخش واشر و کاسه نمدها هم به احتمال زیاد خراب میشه ( و یا قبلا خراب بوده) منطقی همینه که تمام اونها تعویض بشه و این واشرها و کاسه نمدها کلا نسبت به هزینه تعمیرات و اجرت چیز زیادی نمیشه و تعویض اونها منطقی است.
واشر درب سوپاپ هم اگر باز کردن و نیاز بود تعویض کنید که اونهم حدودا بین 5 تا 8 تومان قیمت داره ( ممکنه نمونه های گرانتر هم باشه)
در مورد باز کردن چون قراره که روغن ریزی برطرف بشه پس از پایین باز میشه و البته گیربکس هم پیاده خواهد شد چون ظاهرا بلبرینگ کلاچ هم مشکل داره و باید بازدید بشه.
گاها مشکلاتی بوجود میاد که ممکنه یکباره با هم بروز بکنن و بطور اشتباهی تصور بشه که بخاطر یک مورد دیگه بوده در حالیکه اینطور نیست.

camaro lt
30-06-2015, 22:37
مشکل اول اینکه شیشه بالابر سمت راننده موقع بالا اومدن شیشه شیشه رو از قابش درمیاورد. بردم تعمیر کنم اولین شک بهم وارد شد گفتن در رنگیه خلاصه گفتن دستگاه بالابر تاب دار شده و 70 تومن دستگاه خریدم 40 دست مزد دادم درست شد الان بعد سه هفته باز همون مشکله داره یعنی تا وسط که میاد از قسمت سمت دستگیره شیشه جدا میشه و از قابش در میاد و گیر میکنه این مشکل چطوری حل کنم؟؟

تعویض دستگاه شیشه بالابر واقعا کار ساده ای هست و اصلا نیاز نبود که اینقدر هزینه کنید و نتیجه هم نگیرید
رودری را باز کنید ، بعد به دقت به وضعیت دستگاه شیشه بالابر نگاه کنید و موقع بالا و پایین رفتن شیشه وضعیت همه چیز را چک کنید و ببینین چرا شیشه در یکجای مسیر از ریل خودش خارج میشه؟
احتمالا ریل در یک بخش ممکنه شل شده باشه ( پیچهای نگهدارنده ریل شیشه) و یا اینکه بطور مناسبی سوار نشده باشه
دوتا خار پلاستیکی نگهدارنده شیشه به بالابر هم هست که اگر شل، شکسته و یا خراب اشه میتونه باعث این مشکلات باشه.
وقتی از همه چیز مطمئن شدید، تمام پیچهای دستگاه شیشه بالابر که به درب متصل هست را " شل " کنید ( فقط کمی شل که حرکت مختصری بکنه و نه اینکه کاملا باز و آزاد باشه)
بعد شیشه را بالا و پایین ببرید ( بوسیله دکمه خود دستگاه) و چند بار این کار را تکرار کنید تا شیشه کاملا با وضعیت ریلها هماهنگ و رگلاژ بشه و در نهایت همه پیچها را متناسب سفت کنید و بازهم تست کنید و در پایان رودری را ببندید.
مطمئن باشید وقتی خودتان دست بکار بشید حداقل به تجربه و مهارت شما اضافه میشه و خرابکاری شبهه تعمیرکاران را متحمل نخواهید شد.
از بخشهای مختلف عکس بگیرید و اینجا بگذارید تا بتونیم راهنمایی دقیقتری داشته باشیم

iranch
01-07-2015, 00:38
درود
قیمت لنت برای پراید چند هست؟ میگن جهان لنت کاشان خوب هست..ما شنیدیم فقط...

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-07-2015, 00:51
سلام
چند ساله داریم میگیم قطعه سازهای ایران آشغال ساز هستند و دارند خون مردم رو میمکند با ساخت قطعات بنجل و بی کیفیت و آشغال
امروز مدیر عامل ایران خودرو چشم بسته غیب گفتند و فرمودند که بی کیفیتی خودروهای ایران به خاطر بی کیفیتی قطعاتش هست که ساخت تولیدکنندگان داخلی هست
این حرف هم مثل حرفهای سالهای گذشته فقط برای آرام ماندن مردم هست .
نمىدونم بعد از این قرص مسکن و آرام بخش دیگه چی مىخوان به مردم بگند تا مردم عملاً اعتراض نکنند به دزدیهای هزار هزار ملیاردی خودروسازها و قطعه سازها و همدستانشون ؟

Life24
01-07-2015, 01:21
سلام
چند ساله داریم میگیم قطعه سازهای ایران آشغال ساز هستند و دارند خون مردم رو میمکند با ساخت قطعات بنجل و بی کیفیت و آشغال
امروز مدیر عامل ایران خودرو چشم بسته غیب گفتند و فرمودند که بی کیفیتی خودروهای ایران به خاطر بی کیفیتی قطعاتش هست که ساخت تولیدکنندگان داخلی هست
این حرف هم مثل حرفهای سالهای گذشته فقط برای آرام ماندن مردم هست .
نمىدونم بعد از این قرص مسکن و آرام بخش دیگه چی مىخوان به مردم بگند تا مردم عملاً اعتراض نکنند به دزدیهای هزار هزار ملیاردی خودروسازها و قطعه سازها و همدستانشون ؟

:n03::n03::n03::n03::n03::n03::n03:
اکثر ماشین های صفر کیلومتر یا اونهایی که دو سال از عمرشون میگذره، ده ها بار رنگ تعمیرگاه رو دیدن و بعضی هاشون نیاز به تعمیرات اساسی پیدا کردن... :n34:

aminkhan2014
01-07-2015, 05:04
درود

من توی ایرانی ها تجربه لنت پارس را داشتم بد نبوده..دونوع جعبه آبی و سبز قبلا داشت که من سبز را استفاده کردم ولی میگن آبی صادراتی و بهتره
قطعه ساز ایرانی هم خوب داره و هم بد(بدش بیشتره)،درضمن درجایی که گفته میشه اکثر قطعات ایرانی برای کاهش هزینه در چین با برند ایرانی ساخته میشه،دیگه کدام قطعه ساز ایرانی وجود داره؟؟؟؟برای پراید بیشتر قطعه ساز چینی معنی میده!!!!

camaro lt
01-07-2015, 07:27
درود

در حال حاضر قیمت جهان لنت را ندارم ، اما الان میتونم دو مارک ایرانی بسیار خوب که مدتهاست میفروشم و مشتریهای زیادی هم داره و هیچ شکایتی هم نداشتند را به شما معرفی کنم:
لنت ترمز "تلدا"
لنت ترمز "دیسکی لنت"
قیمتی که من میفروشم هر دست 15000 تومان هست
در مورد لنت پارس هم بگیر نگیر داره و ممکنه جواب بده و یا اینکه مشکل ساز بشه و البته قیمت نسبتا بالایی هم پیدا کرده که به تناسب اون کیفیت بالا نرفته

Life24
01-07-2015, 09:51
ای کاش ما در شهر اقای camaro lt بودیم، تا قطعات رو از ایشون تهیه میکردیم.مخصوصا ما که وارد نیستیم.. :n37:

Behrouz_se60
01-07-2015, 13:53
سلام دوستان.
من ماشینم پراید 131SX هست.یک مسئله ای هست که مرتب اتفاق می افته.وقتی فن کولر روشن میکنم ، بعد دکمه گاز خنک کننده برای سرد کردن باد فشار میدم ، می بینم که موتور داره زور میزنه یعنی داره از موتور کمک میگیره.تا اینجا چیزی نیست.وقتی من تا دنده یک گاز میدم که دور موتور برسه ماقبل 3 هزار بعد میزنم دنده 2 ، برسه به ماقبل 3 هزار دور در دقیقه ، اینجا یک اتفاقی می افته صدایی تا حدی شبیه زوزه گرگ می یاد بلافاصه من دنده خلاص می کنم قطع میشه.حالا این همیشه و هر روز اتفاق می افته.این صدای زوزه مانند از کجا میاد ؟

ویرایش جدید : یادم رفت یک چیز بگم این صدای زوزه بیشتر وقتها وقتی گاز کولر روشنه اتفاق می افته اگه فقط فن کولر روشن باشه به ندرت پیش میاد.من مطمئن نیستم که این صدای زوزه مانند فقط در همین حالت رخ بده یا نه شاید هم بدون گاز کولر و فن هم رخ بده مطمئن نیستم ولی یک چیز که همیشه اتفاق می افته که اگه هر دو گاز و فن کولر روشن باشن ، این همیشه اتفاق می افته.

یک چیز یگم که من پارسال ماشین خریدم و نمیدونستم که وقتی تا 5 هزار کیلومتر رفت باید روغن ماشین عوض کنم.دادشم اینو میدونست ولی خواب بود! بعد من وقتی مطالب سایت خوندم مشکوک شدم چون ماشینم تا 9300 کیلومتر رفته بود رفتم ماشین چک کردم که ببینم چقدر روغن داره دیدم تا حد آخر و سیاه بود نمیدونم چقدر خسارت زیادی به ماشینم وارد شده.فوری روغن ماشین با فیلتر هوا و فیلتر روغن عوض کردم و دیدم بهتر شد.اما یک چیز :

وقتی من دنده 2 بزنم و دور موتور تا برسه 2500 که مثلا ثابت نگه دارم میبینم که ماشین داره به طرف جلو هل میده یعنی تکون میخوره به طرف جلو البته این همیشه اینطور نیست یعنی موقتا اتفاق می افته و این مورد فقط در دنده 2 و 1 اتفاق می افته و از دنده 3 به بعد تاثیراتشون خیلی کم هست و در دنده 5 من اصلا احساس نمیکنم.علتش چیه ؟

camaro lt
01-07-2015, 14:42
سلام دوستان.
من ماشینم پراید 131SX هست.یک مسئله ای هست که مرتب اتفاق می افته.وقتی فن کولر روشن میکنم ، بعد دکمه گاز خنک کننده برای سرد کردن باد فشار میدم ، می بینم که موتور داره زور میزنه یعنی داره از موتور کمک میگیره.تا اینجا چیزی نیست.وقتی من تا دنده یک گاز میدم که دور موتور برسه ماقبل 3 هزار بعد میزنم دنده 2 ، برسه به ماقبل 3 هزار دور در دقیقه ، اینجا یک اتفاقی می افته صدایی تا حدی شبیه زوزه گرگ می یاد بلافاصه من دنده خلاص می کنم قطع میشه.حالا این همیشه و هر روز اتفاق می افته.این صدای زوزه مانند از کجا میاد ؟

ویرایش جدید : یادم رفت یک چیز بگم این صدای زوزه بیشتر وقتها وقتی گاز کولر روشنه اتفاق می افته اگه فقط فن کولر روشن باشه به ندرت پیش میاد.من مطمئن نیستم که این صدای زوزه مانند فقط در همین حالت رخ بده یا نه شاید هم بدون گاز کولر و فن هم رخ بده مطمئن نیستم ولی یک چیز که همیشه اتفاق می افته که اگه هر دو گاز و فن کولر روشن باشن ، این همیشه اتفاق می افته.

یک چیز یگم که من پارسال ماشین خریدم و نمیدونستم که وقتی تا 5 هزار کیلومتر رفت باید روغن ماشین عوض کنم.دادشم اینو میدونست ولی خواب بود! بعد من وقتی مطالب سایت خوندم مشکوک شدم چون ماشینم تا 9300 کیلومتر رفته بود رفتم ماشین چک کردم که ببینم چقدر روغن داره دیدم تا حد آخر و سیاه بود نمیدونم چقدر خسارت زیادی به ماشینم وارد شده.فوری روغن ماشین با فیلتر هوا و فیلتر روغن عوض کردم و دیدم بهتر شد.اما یک چیز :

وقتی من دنده 2 بزنم و دور موتور تا برسه 2500 که مثلا ثابت نگه دارم میبینم که ماشین داره به طرف جلو هل میده یعنی تکون میخوره به طرف جلو البته این همیشه اینطور نیست یعنی موقتا اتفاق می افته و این مورد فقط در دنده 2 و 1 اتفاق می افته و از دنده 3 به بعد تاثیراتشون خیلی کم هست و در دنده 5 من اصلا احساس نمیکنم.علتش چیه ؟

شرحی که دادید، خیلی درهم و پیچیده است و نمیشه دقیقا گفت که اشکال کار از کجاست؟

موتور روشن کنید، درب موتور را باز کنید و دقت کنید که صدا از چه بخشی هست؟
کمی گاز بدید ( شبیه وضعیتی که در حال رانندگی هستین) و به تغییرات آن صدای زوزه مانند گوش بدید تا شاید منشاء صدا پیدا بشه.
احتمال اول این هست که دینام مشکل پیدا کرده و چون با زدن کولر بار اضافی بیشتری روی دینام میافته بنابراین میتونه مشکل از دینام باشه و در ادامه گاهی اوقات کمپرسورهای کولر هم بخاطر برگشت گاز ( موقع قطع و وصل کردن برق ترموستات کولر) چنین صدایی درست میکنن که مشکل خاصی نیست.
در مورد زور زدن موتور موقع روشن کردن کولر، ممکنه سیستم فول کننده گاز موتور ( وضعیتی که در آن دور موتور بعد از روشن کردن کولر بالا میره تا افت توان جبران بشه) از کار افتاده باشه و این به شیرهای برقی هوا مربوط میشه که باید به برقکار متبحر مراجعه کنید ، یا کولرساز تا رفع عیب بشه.

بطور متوسط روغن موتور بین 4 تا 6 هزار کیلومتر تعویض میشه ( با توجه به نوع روغن و وضعیت سلامت موتور و شرایط استفاده و آب و هوای منطقه)
یک دفترچه یادداشت داشته باشید و زمان و کیلومتر تعویض های روغن را در آن یادداشت کنید، همینطور شرح تعمیرات و خرید قطعات و قیمت و...
با این کار سابقه مناسبی از ماشین برای مراجعات بعدی خواهید داشت

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-07-2015, 14:58
سلام دوستان.من ماشینم پراید 131SX هست.یک مسئله ای هست که مرتب اتفاق می افته.وقتی فن کولر روشن میکنم ، بعد دکمه گاز خنک کننده برای سرد کردن باد فشار میدم ، می بینم که موتور داره زور میزنه یعنی داره از موتور کمک میگیره.تا اینجا چیزی نیست.وقتی من تا دنده یک گاز میدم که دور موتور برسه ماقبل 3 هزار بعد میزنم دنده 2 ، برسه به ماقبل 3 هزار دور در دقیقه ، اینجا یک اتفاقی می افته صدایی تا حدی شبیه زوزه گرگ می یاد بلافاصه من دنده خلاص می کنم قطع میشه.حالا این همیشه و هر روز اتفاق می افته.این صدای زوزه مانند از کجا میاد ؟ویرایش جدید : یادم رفت یک چیز بگم این صدای زوزه بیشتر وقتها وقتی گاز کولر روشنه اتفاق می افته اگه فقط فن کولر روشن باشه به ندرت پیش میاد.
من مطمئن نیستم که این صدای زوزه مانند فقط در همین حالت رخ بده یا نه شاید هم بدون گاز کولر و فن هم رخ بده مطمئن نیستم ولی یک چیز که همیشه اتفاق می افته که اگه هر دو گاز و فن کولر روشن باشن ، این همیشه اتفاق می افته.
سلام
کاپوت باز
درب ماشین باز
موتور رو روشن کنید
یک دقیقه صبر کنین بعدش کولر روشن
آیا فنِ رادیاتور همون موقع روشن میشه ؟
اگر فن با کولر روشن نمیشه پس احتمالاً رله ی فن رادیاتور یا رله ی فن کُندِنسِرِ کولر مشکل داره(اگر فن کندنسر کولر جدا هست یعنی جلوی ماشین دو تا فن هست . کندنسر همون چیزی هست که جلوی رادیاتور نصب شده و شبیه رادیاتور هست و گاز کولر رو خنک میکنه )
اگر فن رادیاتور با کمپرسور کولر همزمان روشن نشند خیلی به کمپرسور کولر فشار میاد و سفت میچرخه و موتور ماشین به لرزش میافته . برای سیستم کولر هم خیلی ضرر داره
لوله های کولر و کمپرسور چرب نشده ؟
این تاپیک رو هم اگر دوست داشتین تدریجاً بخونین

Life24
01-07-2015, 22:17
سلام
در پراید این قطعه چی هست اسمش؟

Life24
01-07-2015, 22:20
سلام

camaro lt
01-07-2015, 23:16
سلام

اینها لنتهای عقب پراید هستند که در داخل کاسه ترمزهای عقب سوار میشه
مارک B S CO کیفیت خوبی داره و اگر قصد استفاده دارید مناسبه

mribt
02-07-2015, 07:27
سلام
صدای قاپ قاپ یعنی چی ؟
توی رادیاتور آب معمولی هست یا آب رادیاتور و ضد یخ ؟
اگر ضد یخ هست توی رادیاتور , آبی که میچکه آب معمولی هست یا ضد یخ ؟ (از بو و رنگش میشه فهمید چیه ) اگر آب رادیاتور باشه پس آب منبع انبساط هم کمتر و کمتر میشه
اگر آبِ رادیاتور هست پس یا از منبع انبساط میچکه که علتش زیاد بودن آب یا مشکل در موتور هست یا خرابی درب مخزن انبساط یا خرابی واترپمپ و نشت آب از اون .
وقتی موتور کاملا سرده آب توی منبع باید تا علامت پائینی (min یا cold ) باشه
اگر موقع کولر زدن میچکه ممکنه آب رطوبت توب اتاق باشه
سیم باندها پشت ضبط هست
معمولاً سیم از پشت ضبط قطع میشه یا از سمت باند
بقیه ی سوالها رو اطلاع ندارم . بقیه ی دوستانِ مطلع رحمت میکشند پاسخ میدند

سلام . ممنون از پاسختون. دکمه تشکر پیدا نکردم.
آب معمولی توی رادیاتور است. و آب از رادیاتور نیمیچکه. موقع کولر هم نیست و وقتی ماشین خاموشه دقیقا روی مینیمم هست. اشاره کردم که از زیر که نگاه کردم البته توی چاک نه همین که زیر ماشین خوابیدم دیدم از یه تسمه و پولی در سمت چپ موتور( سمتی که همون واترپمپ این چیزا هست) آب میچکه ولی نتونستم دقیق ببینم کجاس. یکی میگه واتر پمپته یکی میگه از پولی موتور ..نمیدونم... از طرفیم گاهی میچکه گاهی نمیچکه.
صدای قاپ قاپ همون تق تق منظورمه.
در ضمن چطور میتونم داشبورد باز کنم. چون یکی از کانال های کولر برداشتن باد از یکی از دریچه ها نمیزنه دریچه شمت چپ راننده. همچنین سیم پیچی پخش عوض کردن الان دو تا باند جلو قطع وقتی سیم به باند میذارم یه لحظه صدا خوبه و بعد کلا خیلی ضعیف میشه باند سالمه تست کردم سیم پیچی خرابه....چطور داشبورد باز کنم و بقیه کارا رو انجام بدم؟

mribt
02-07-2015, 07:43
مشکل اول اینکه شیشه بالابر سمت راننده موقع بالا اومدن شیشه شیشه رو از قابش درمیاورد. بردم تعمیر کنم اولین شک بهم وارد شد گفتن در رنگیه خلاصه گفتن دستگاه بالابر تاب دار شده و 70 تومن دستگاه خریدم 40 دست مزد دادم درست شد الان بعد سه هفته باز همون مشکله داره یعنی تا وسط که میاد از قسمت سمت دستگیره شیشه جدا میشه و از قابش در میاد و گیر میکنه این مشکل چطوری حل کنم؟؟

تعویض دستگاه شیشه بالابر واقعا کار ساده ای هست و اصلا نیاز نبود که اینقدر هزینه کنید و نتیجه هم نگیرید
رودری را باز کنید ، بعد به دقت به وضعیت دستگاه شیشه بالابر نگاه کنید و موقع بالا و پایین رفتن شیشه وضعیت همه چیز را چک کنید و ببینین چرا شیشه در یکجای مسیر از ریل خودش خارج میشه؟
احتمالا ریل در یک بخش ممکنه شل شده باشه ( پیچهای نگهدارنده ریل شیشه) و یا اینکه بطور مناسبی سوار نشده باشه
دوتا خار پلاستیکی نگهدارنده شیشه به بالابر هم هست که اگر شل، شکسته و یا خراب اشه میتونه باعث این مشکلات باشه.
وقتی از همه چیز مطمئن شدید، تمام پیچهای دستگاه شیشه بالابر که به درب متصل هست را " شل " کنید ( فقط کمی شل که حرکت مختصری بکنه و نه اینکه کاملا باز و آزاد باشه)
بعد شیشه را بالا و پایین ببرید ( بوسیله دکمه خود دستگاه) و چند بار این کار را تکرار کنید تا شیشه کاملا با وضعیت ریلها هماهنگ و رگلاژ بشه و در نهایت همه پیچها را متناسب سفت کنید و بازهم تست کنید و در پایان رودری را ببندید.
مطمئن باشید وقتی خودتان دست بکار بشید حداقل به تجربه و مهارت شما اضافه میشه و خرابکاری شبهه تعمیرکاران را متحمل نخواهید شد.
از بخشهای مختلف عکس بگیرید و اینجا بگذارید تا بتونیم راهنمایی دقیقتری داشته باشیم

ممنون از جوابتون.
در باز کردم یه نواری زیر آینه هست وقتی یه کم به سمت خودم نگهش میدارم درست میشه ولی هیچ روشی پیدا نکردم که وسط نوار بیارم به سمت داخل پیچ ها هم هیچ تاثیری نداشت. تازه متوجه شدم اون تعمیر کار 110 تومن از من پول گرفته و یه قطعه رو بی دلیل عوض کرده. خدا ازشون نگذره من باید 4 روز جون بکنم تا 110 بدست بیارم بعدش اینا این پول میگیرن یه مقداریشم که میره کشور چین و ما میشیم مصرف کننده اونا... کلید شیشه بالابر من سمت راننده شیشه سمت شاگرد بالا نمیبرد رفتم میگه هشت تومن کلید و هیچ اعتباری هم نیست تا یه هفته دیگه بازم خوب کار کنه. اومدم خونه کلید رو باز کردم خیلی هم کار آسونی بود دل و رودش ریختم بیرون متوجه شدم در اثر جریان برق دوده گرفته با یه دستمال پاک کردم و با پیچ گوشتی دوده ها رو بردم درست شد. به ظاهر پرس شده بود ولی قابل باز شدن بود و تعمیر... کلا بچها باید دست به کار بشیم وگرنه در اثر یه کم دوده یه کلید از کشور چین وارد میکنیم و یه تاجر بی همه چیز کلفت و یه آدم نالایق لوازم فروش که نون سرمایش میخوره. همه اینا خوبه باشن ولی بجا نه که ما بشیم مصرف کننده. خدایی حساب کنید اگه یه ژیلت رو بجای یه بار مصرف دوبار مصرف کنیم واردات ژیلت از کشور چین نصفه میشه.... حالا دوستان کمک کنید تا منم کم کم ماشینم خودم درست کنم. فعلا بهم بگید چطور شیشه بالابرم درست کنم و چطور سیم پیچی پخشم عوض کنم .چون صاحب قبلی همه رو بهم ریخته

camaro lt
02-07-2015, 13:35
ممنون از جوابتون.
در باز کردم یه نواری زیر آینه هست وقتی یه کم به سمت خودم نگهش میدارم درست میشه ولی هیچ روشی پیدا نکردم که وسط نوار بیارم به سمت داخل پیچ ها هم هیچ تاثیری نداشت. تازه متوجه شدم اون تعمیر کار 110 تومن از من پول گرفته و یه قطعه رو بی دلیل عوض کرده. خدا ازشون نگذره من باید 4 روز جون بکنم تا 110 بدست بیارم بعدش اینا این پول میگیرن یه مقداریشم که میره کشور چین و ما میشیم مصرف کننده اونا... کلید شیشه بالابر من سمت راننده شیشه سمت شاگرد بالا نمیبرد رفتم میگه هشت تومن کلید و هیچ اعتباری هم نیست تا یه هفته دیگه بازم خوب کار کنه. اومدم خونه کلید رو باز کردم خیلی هم کار آسونی بود دل و رودش ریختم بیرون متوجه شدم در اثر جریان برق دوده گرفته با یه دستمال پاک کردم و با پیچ گوشتی دوده ها رو بردم درست شد. به ظاهر پرس شده بود ولی قابل باز شدن بود و تعمیر... کلا بچها باید دست به کار بشیم وگرنه در اثر یه کم دوده یه کلید از کشور چین وارد میکنیم و یه تاجر بی همه چیز کلفت و یه آدم نالایق لوازم فروش که نون سرمایش میخوره. همه اینا خوبه باشن ولی بجا نه که ما بشیم مصرف کننده. خدایی حساب کنید اگه یه ژیلت رو بجای یه بار مصرف دوبار مصرف کنیم واردات ژیلت از کشور چین نصفه میشه.... حالا دوستان کمک کنید تا منم کم کم ماشینم خودم درست کنم. فعلا بهم بگید چطور شیشه بالابرم درست کنم و چطور سیم پیچی پخشم عوض کنم .چون صاحب قبلی همه رو بهم ریخته

دقیقا نگاه کنید از کجا و چرا شیشه از ریل خارج میشه؟
همان قسمت را رگلاژ کنید، با فشار دست ریل را به اندازه ای که لازم هست به سمت شیشه فشار بدید تا فضای کمتری برای لق خوردن وجود داشته باشه
خارها را چک کنید همینطور قرقره های کابل دو سر بالابر( اگر قرقره داره) و اگر نداشت قطعات پلاستیکی هلالی شکل که کابل از روی اونها میچرخه را هم چک کنید.
تصویر بگذارید تا راحتتر بشه راهنمایی کرد

Life24
02-07-2015, 17:22
سلام
دوستان این رو ببنید

من که 111 دارم و جز همین x100 هست اما موتور قدیمی ها(مدل 91) تو دفترچه به ما گفته SG بریزید.
الان این زده SJ بریزید 20w50 و برای یورو 4 هم SJ بریزید اما 10w40
جریان چیه! یعنی بعد از چند سال ، تازه میگن برید SJ بریزید تو موتور؟!

Life24
03-07-2015, 02:41
سلام
دوستان من خیلی وقت هست که توی سرعت گیر ها،معکوس می اندازم به دنده 2، تا دور بگیره ماشین، صدای غر غر میاد (فکر کنم از گبربکس باشه .نمیدانم) مشکل کجاست؟
ایا دیسک و صفحه ضعیف شده؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-07-2015, 06:28
سلامدوستان من خیلی وقت هست که توی سرعت گیر ها،معکوس می اندازم به دنده 2، تا دور بگیره ماشین، صدای غر غر میاد (فکر کنم از گبربکس باشه .نمیدانم) مشکل کجاست؟ایا دیسک و صفحه ضعیف شده؟
سلام
3 علتِ عمده:
1- بد دنده عوض کردن
2- رگلاژ نبودن کلاچ
3- خراب شدن دنده برنجیِ همون دنده به دلیل استهلاکِ طبیعی و یا رگلاژ نبودن کلاچ و یا بد دنده عوض کردن در مدتهای طولانی
دنده برنجی در حقیقت پیشمرگِ چرخ دنده های اصلی هست
وقتی دو تا چرخ دنده در گیربکس میخوان با هم درگیر بشند باید با هم همسرعت بشند تا بدون صدا و بدون صدمه دیدن و خوردگی با هم درگیر بشند
وقتی کلاچ میگیریم یکیشون داره با نیروی چرخ میچرخه و دیگری داره با نیروی موتور میچرخه پس همسرعت نیستند
برای همین هست که بعضی راننده ها قبل از تعویض دنده کمی گاز میدند . میخوان دو چرخ دنده هم سرعت بشند تا دنده راحت جا بره
کار دنده برنجی همینه که خودش رو میزنه به چرخ دنده ی مقابل و باهاش همسرعت میشه , بعدش دنده ی اصلی درگیر میشه
اسمش به انگلیسی synchronizer هست که بامُسَمّی هست و یعنی همزمان کننده . به عربی میشه مُتزامِن یعنی همزمان کننده .
برای همین از برنج ساخته شده که خیلی نرمتر از چرخ دنده های اصلی هست
یعنی برنجی خودش رو فدا میکنه تا چرخ دنده های اصلی سالم بمونند
اما برنجی هم مثل هر قطعه ی دیگه استهلاک داره و کم کم لبه هاش خورده میشه و دیگه نمیتونه کارش رو درست انجام بده و کم کم دنده ها با صدای قرررر جا میره
اگر به دادش نرسیم اونوقت چرخ دنده ی اصلی هم داغون میشه و مخارج چند برابر میشهالبته چند چیز هم باعث زودتر خراب شدن برنجی میشه:
1- رگلاژ نبودن کلاچ. قبلاً دو تست ساده برای مطمئن شدن از رگلاژ درج کردم
2- درست کلاچ نگرفتن و دنده عوض کردن
3- هماهنگ نبودن دست و پا در کلاچ گرفتن . یعنی هنوز پا درست کلاچ نگرفته که دست دنده رو جا میزنه . یعنی راننده درست کلاچ گرفتن رو یاد نگرفته . غلط یاد گرفته و براش عادت شده
شما باید اول مطمئن بشید که کلاچ رگلاژ هست بعدش مطمئن بشین که درست کلاچ میگیرین و و در سرعتِ بیش از حد , دنده معکوس نمیزنین (باید سرعت کمتر از سرعتِ ماکسیمم اون دنده شده باشه تا دنده معکوس به موقع و صحیح باشه
مثال: اگر حداکثر سرعت با دنده 2 سی کیلومتر هست باید در 25km یا 20km دنده معکوس بزنین )
اگر از همه ی اینها مطمئن شدین اونوقت دیگه باید برنجی ها تعویض بشه
وقتی گیربکس باز بشه براده های برنج رو تَهِ گیربکس میبینین . برنجیها هم حتماً خورده شده .
کم روغن بودنِ گیربکس (واسکازینِ کم ) و یا بسیار کهنه بودن روغن و یا بنجل بودن واسکازین هم باعث کوتاه شدن عمر برنجیها و سایر قطعات گیرباکس میشه
عکسهاش و کلیپهاش

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-07-2015, 07:15
سلامدوستان من خیلی وقت هست که توی سرعت گیر ها،معکوس می اندازم به دنده 2، تا دور بگیره ماشین، صدای غر غر میاد (فکر کنم از گبربکس باشه .نمیدانم) مشکل کجاست؟ایا دیسک و صفحه ضعیف شده؟اگر بد جا رفتن دنده ها علتش خرابی دیسک یا صفحه کلاچ باشه , معمولاً همه ی دنده ها بد جا میره نه فقط دنده ی یک و دو یا دو و سه یا یک و دو و سه

grand.prime
03-07-2015, 09:51
سلام
دوستان ماشین من پژو پارسه 4 سال دست منه گاز کولر و شارژ نکردم باد کولرش سرده مشکلی نداره اما ریتم فن دور تندش حس میکنم تقریبا داءم هستش از کجا بدونم ایا یونیت فنه یا اینکه گاز کولر کمه البته هر3تا رله رو تعویض کردم

iranch
03-07-2015, 11:45
درود
خرطومی(لوله های پلاستیکی) که زدن دور سیم ها درون کاپوت ، مال ما همش پوسیده، یک دست بزنی،همش میریزه! اینها نیاز به تعویض داره؟

iranch
03-07-2015, 12:05
درود
خرطومی(لوله های پلاستیکی) که زدن دور سیم ها درون کاپوت ، مال ما همش پوسیده، یک دست بزنی،همش میریزه! اینها نیاز به تعویض داره؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-07-2015, 12:12
درودخرطومی(لوله های پلاستیکی) که زدن دور سیم ها درون کاپوت ، مال ما همش پوسیده، یک دست بزنی،همش میریزه!
اینها نیاز به تعویض داره؟سلام
پوشاندن سیمها ضروری هست وگرنه ممکنه باعث زخم شدن یا پوسیدنِ روکش سیمها و اتصالی و آتش سوزی بشه
راهِ حل:
استفاده از "تیوب پنچر دوچرخه کورسی" که از طول برشش میدین و سیمها رو میذارین داخلش و دورش رو با چسب برق به فاصله 20 سانت 20 سانت چسب پیچی بشه . به جای چسب برق از تسمه زیپی سایز بسیار کوچک هم میشه استفاده کرد
راه دوم استفاده از لوله خرطومی مخصوص سیم کشی ساختمان هست
سیمهائی که زیر ماشین هست یا کنار موتور هست یا موقع حرکت سائیده میشه به قطعاتِ اطرافش خطرناکتر هست و باید حتماً روکش بشه

iranch
03-07-2015, 12:33
سلام
پوشاندن سیمها ضروری هست وگرنه ممکنه باعث زخم شدن یا پوسیدنِ روکش سیمها و اتصالی و آتش سوزی بشه
راهِ حل:
استفاده از "تیوب پنچر دوچرخه کورسی" که از طول برشش میدین و سیمها رو میذارین داخلش و دورش رو با چسب برق به فاصله 20 سانت 20 سانت چسب پیچی بشه . به جای چسب برق از تسمه زیپی سایز بسیار کوچک هم میشه استفاده کرد
راه دوم استفاده از لوله خرطومی مخصوص سیم کشی ساختمان هست
سیمهائی که زیر ماشین هست یا کنار موتور هست یا موقع حرکت سائیده میشه به قطعاتِ اطرافش خطرناکتر هست و باید حتماً روکش بشه

درود و سپاس به شما...فکر کنم برخی جاها باید از خرطومی سیم کشی ساختمان و برخی جاها از روش تیوپ که گفتید استفاده کنم. چون یک سری لوله ها بسیار نازک و فقط سیم باریکی ازشون رد شده و نمیشه خرطومی سیم کشی رو زد بهش
:n12::n40:

mribt
04-07-2015, 14:19
سلام به همگی،
من یه پراید مدل 88 صبا خریدم. یه گانه سوز است. قصد دارم دوگانش کنم. ولی با توجه به چیزهایی که شنیدم چند مدل دوگانه سوز کردن وجود داره. چه مدل هایی است و کدوم مدل بهتره ؟ دقیقا من برم بگم چطور گاز سوز کنند؟ فرق گازسوز با پایه گاز سوز چیه؟ چرا میگن گاز سوزکارخونه بهتره؟ لطفا کامل جوابم رو بدید.
با تشکر

Life24
05-07-2015, 20:20
سلام
از روی ظاهرا لنت میشه به کیفیت نسبی اون پی برد? موقع خرید

camaro lt
05-07-2015, 20:49
سلام
از روی ظاهرا لنت میشه به کیفیت نسبی اون پی برد? موقع خرید

از نظر من به هیچ وجه، چون فرم و بافت لنتهای مختلف که در شرکتهای گوناگون تولید شده تفاوت زیادی با هم دارن اما کارایی مشابهی میتونن داشته باشن.
بطور مثال دوتا مارک لنت که نام بردم ( دیسکی لنت و لنت تلدا) دارای فرم و بافت بسیار متفاوت هستند و یکی از اونها سطحی صاف و تا حد زیادی صیقلی داره و یکی دیگه سطح خشن و ناهموار، اما هر دو از نظر کارایی و کیفیت یکسان هستند و بخوبی کار میکنن.
بیشتر باید به سابقه کیفیت شرکت تولید کننده مراجعه کرد و البته تجارب کسانی که مدتها از نوع خاصی لنت در شرایط گوناگون و روی خودروهای مختلف استفاده کردند.

Life24
05-07-2015, 20:52
از نظر من به هیچ وجه، چون فرم و بافت لنتهای مختلف که در شرکتهای گوناگون تولید شده تفاوت زیادی با هم دارن اما کارایی مشابهی میتونن داشته باشن.
بطور مثال دوتا مارک لنت که نام بردم ( دیسکی لنت و لنت تلدا) دارای فرم و بافت بسیار متفاوت هستند و یکی از اونها سطحی صاف و تا حد زیادی صیقلی داره و یکی دیگه سطح خشن و ناهموار، اما هر دو از نظر کارایی و کیفیت یکسان هستند و بخوبی کار میکنن.
بیشتر باید به سابقه کیفیت شرکت تولید کننده مراجعه کرد و البته تجارب کسانی که مدتها از نوع خاصی لنت در شرایط گوناگون و روی خودروهای مختلف استفاده کردند.

سلام
والا ما امروزز خیلی گشتیم. اصلا سه لنت دیسکی لنت و جهان لنت و تلدا اصلا نبود..!!!
اکثرا پارس داشتن و یک سری شرکت های بی نام و نشان...
یک مارک هم بود suntec

mribt
06-07-2015, 15:00
سلام به همگی،
من یه پراید مدل 88 صبا خریدم. یه گانه سوز است. قصد دارم دوگانش کنم. ولی با توجه به چیزهایی که شنیدم چند مدل دوگانه سوز کردن وجود داره. چه مدل هایی است و کدوم مدل بهتره ؟ دقیقا من برم بگم چطور گاز سوز کنند؟ فرق گازسوز با پایه گاز سوز چیه؟ چرا میگن گاز سوزکارخونه بهتره؟ لطفا کامل جوابم رو بدید.
با تشکر

آقا کسی نیست جواب مارو هم بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mohsen206206
06-07-2015, 15:24
آقا کسی نیست جواب مارو هم بده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
داداش بیخیال دوگانه، مگه چقد فرقشه، بعدم هرچی صرفه جویی کنی، باید هزینه فرسوده شدن ماشینت کنی،
از نظر ایمنی هم صحیح نیست، اونم گازسوز دستی تازه، باجون خودت بازی نکن

بعدشم، همون پول دوگانه سوز کردنشو خساب کن ببین بحاش کلی میتونی بنزین بزنی

grand.prime
06-07-2015, 19:48
عزیز دل برادر هیچ مشکلی نداره خواهشا پاسخ ناشیانه ندید.
من خودم مدرک سی ان جی دارم تعمیرگاه دارم سی ان جی هیچ مشکلی واس ماشین ایجاد نمکنه مبلغ 7000 گاز مصافت داخل شهر 150 کیلومتر و خارج شهر 200 کیلومتر طی میکنه.
هیچ مشکلی هم واس موتور ایجاد نمکنه خود من ماشینم پارس 83 الان چهارسال گاز مصرف میکنم 800 لیتر هم سهمیه ذخیره 700 تومنی دارم

Life24
06-07-2015, 20:00
من خودم مدرک سی ان جی دارم تعمیرگاه دارم سی ان جی هیچ مشکلی واس ماشین ایجاد نمکنه مبلغ 7000 گاز مصافت داخل شهر 150 کیلومتر و خارج شهر 200 کیلومتر طی میکنه.
هیچ مشکلی هم واس موتور ایجاد نمکنه خود من ماشینم پارس 83 الان چهارسال گاز مصرف میکنم 800 لیتر هم سهمیه ذخیره 700 تومنی دارم

اصلا موتور سالم.. از لحاظ جانی هم مشکل ایجاد نمیکنه؟

"R E Z A"
06-07-2015, 20:51
تو ماشینای قدیمی (مثلا دوو سی یلو مدل 79 ) روغن با سطح کیفی SM بریزیم مشکلی پیش میاد برای موتور ؟
از بحث روغن ریزی فاکتور بگیرید

mohsen206206
06-07-2015, 22:05
ٱکی دوست من،
چقدر هزینه نصبه لوازم و نصبشه؟

grand.prime
06-07-2015, 22:35
تنها مدلی که شما میتونید نصب کنید کارگاهیه واینکه نویه اون خیلی هزینه برداره 700 تومنه

camaro lt
06-07-2015, 22:51
از خرید محصولات "تابا الکترونیک" جداخودداری کنید.
از خرید محصولات تحت گارانتی "ایران رهجو" خودداری کنید.

جناب life24
اگر امکان داره کمی توضیح بدید که ماجرا چی بوده؟
ArashMiniStar
07-07-2015, 01:34
شما 100 تا مدرک داشته باشی هم نمیشه کتمان کنی
1. گاز موتور داغون میکنه
2.امنیت نداره
3.جون ماشین میگیره

mribt
07-07-2015, 07:01
تنها مدلی که شما میتونید نصب کنید کارگاهیه واینکه نویه اون خیلی هزینه برداره 700 تومنه

من چند جا پرسیدم یکی گفت 1200 یکی گفت 1000 تومن. هیج جا 700 بهم نگفتن. در ضمن یکی گفت پایه گاز سوز هم میتونم گاز سوز کنم. کلا موندم. من حقوقم ماهی 900 روزی 150 کیلومتر با ماشین باید برم و برگردم. با بنزین میشه حدود 9 هزارتومن روزانه با گاز میشه حدود 3500 روزانه برای همین قصد کردم گاز سوز کنم.ولی یه عده میگن خود سلو کار نمیکنه یه عده میگن کلا پشیمون میشی یه عده هم میگن خوبه عالیه.کلا من موندم الان چه کار کنم. و آیا واقعا میشه پایه گاز سوز ماشین رو گاز سوز کرد؟ ECU چیه؟

Life24
07-07-2015, 11:26
از خرید محصولات "تابا الکترونیک" جداخودداری کنید.
از خرید محصولات تحت گارانتی "ایران رهجو" خودداری کنید.

جناب life24
اگر امکان داره کمی توضیح بدید که ماجرا چی بوده؟

سلام وقت بخیر
شرکت تابا الکترونیک که گوشی و پنل درب بازکن(به اصلاح آیفون) تولید!! میکنه، محصولات ش بسیار کیفیت پائینی داره و من خیلی اذیت شدم. متاسفانه تماس که با شرکت هم میگیری بسیار رفتار بدی با مشتری دارند. از 20 نمره 0 رو میگیره این شرکت.
ایران رهجو هم یک شرکت گارانتی کننده محصولات هست و وارد کننده هست و چیزی تولید نمیکنه..این شرکت هم در رفتار با مشتری از 20 نمره 1 رو میگیره.

saeedmobile
07-07-2015, 16:06
با عرض سلام خدمت اساتید محترم
من یه پراید 132 مدل 89 دارم که از دیروز دور موتور بالای 3000 نمیره (چه در حال حرکت و چه ایستاده) یعنی در واقع یه جوری ماشین خفه میکنه که انگار اکسیژن بهش نمیرسه ولی خاموش نمیشه کیلومتر راحت کار میکنه و شلاق هم نمیزنه و چراغ چک هم روشن نمیشه
حالا من واسه تست سنسور دور موتور رو درآوردم جا نزدم دیدم که چراغ چک روشن شد و دوباره که زدم جا چراغ چک خاموش شد پس سنسور دور موتور سالمه بردمش پیش مکانیک یه دیاگ گذاشت روش و توی لپ تاپ خطای سنسور کیلومتر رو میده وقتی هم که خطا رو پاک میکنیم دوباره بعد از چند دقیقه خطای سنسور کیلومتر میده حالا اگه سنسور کیلومتر خراب باشه پس چرا کیلومتر من داره راحت کار میکنه و اگه سنسور دورمتور خرابه پس چرا چراغ چک و یا دیاگ هشدار خراب بودن سنسور دور متور رو نمیدن
تو رو خدا کمک کنید هر جا بردم نتونستن مشکلشو بفهمن چیه حتی یه سنسور دور موتور دیگه غیر از سنسور خودش هم انداختن روش ولی درست نشد

saeedmobile
07-07-2015, 16:54
تو رو خدا یکی کمک کنه

saeedmobile
07-07-2015, 20:36
یعنی یه نفر پیدا نمیشه به من کمک کنه؟:n14::n28:

camaro lt
07-07-2015, 21:17
با عرض سلام خدمت اساتید محترم
من یه پراید 132 مدل 89 دارم که از دیروز دور موتور بالای 3000 نمیره (چه در حال حرکت و چه ایستاده) یعنی در واقع یه جوری ماشین خفه میکنه که انگار اکسیژن بهش نمیرسه ولی خاموش نمیشه کیلومتر راحت کار میکنه و شلاق هم نمیزنه و چراغ چک هم روشن نمیشه
حالا من واسه تست سنسور دور موتور رو درآوردم جا نزدم دیدم که چراغ چک روشن شد و دوباره که زدم جا چراغ چک خاموش شد پس سنسور دور موتور سالمه بردمش پیش مکانیک یه دیاگ گذاشت روش و توی لپ تاپ خطای سنسور کیلومتر رو میده وقتی هم که خطا رو پاک میکنیم دوباره بعد از چند دقیقه خطای سنسور کیلومتر میده حالا اگه سنسور کیلومتر خراب باشه پس چرا کیلومتر من داره راحت کار میکنه و اگه سنسور دورمتور خرابه پس چرا چراغ چک و یا دیاگ هشدار خراب بودن سنسور دور متور رو نمیدن
تو رو خدا کمک کنید هر جا بردم نتونستن مشکلشو بفهمن چیه حتی یه سنسور دور موتور دیگه غیر از سنسور خودش هم انداختن روش ولی درست نشد

دوست گرامی، مشکل شما خیلی خاص و تخصصی است و باید به تنظیم موتور مراجعه کنید که البته تبحر و مهارت کافی داشته باشه که متاسفانه اکثریت ندارن.
از توضیحات شما تا حدی متوجه مشکل شدم و احتمال میدم که مشکل از پتانسیومتر دریچه گاز باشه
حتما به تنظیم موتور مراجعه کنید و حتما یک نمونه سالم برای آزمایش روی ماشین سوار کنید تا از نتیجه مطمئن باشید و بعد قطعه نو خریداری کنید

saeid.saeid20
07-07-2015, 21:51
سلام
یه سوال دارم
من شنیدم تینر فوری بریزی تو باک کل سیستم احتراقو تمیز میکنه
یکی از دوستام هم امتحان کرده
اصلا هم چیزی میشه خطرناک نیست ؟؟؟؟؟

ess_1362
08-07-2015, 08:08
توصیه نمیشه
اگر کل مسیری که قرار هست تینر ازش عبور کنه فلزی باشه چندان جای نگرانی نیست (هر چند تاثیر تینر بر روی رینگ پیستون و اختلالش با روغن موتور مورد آزمون قرار نگرفته) ولی روی قسمت های پلاستیکی تاثیر مخربی خواهد داشت
ضمن اینکه در صورتی که فیلتر های (هوا ، روغن و بنزین ) به موقع تعویض بشن از نظر آلودگی سیستم سوخت رسانی و انژکتور نباید زیاد نگران بود

statue of liberty
08-07-2015, 08:49
سلام دوستان
من وقتی ماشین رو روشن می کنم زیاد گاز می خوره ..بدون این که پام رو گاز باشه دور موتور رو ۲ نگه داشته میشه . مثلا روشن کردم از ماشین هم پیدا شدم همینجوزی گاز می خوزه و دور موتور رو ۲ هست.
البته بعضی مواقع هم بدون این که ب چیزی دست بزنم درسته.

مشکل از چی می تونه باشه؟
ماشین پراید / دوگانه

Life24
08-07-2015, 10:45
سلام دوستان
من وقتی ماشین رو روشن می کنم زیاد گاز می خوره ..بدون این که پام رو گاز باشه دور موتور رو ۲ نگه داشته میشه . مثلا روشن کردم از ماشین هم پیدا شدم همینجوزی گاز می خوزه و دور موتور رو ۲ هست.
البته بعضی مواقع هم بدون این که ب چیزی دست بزنم درسته.

مشکل از چی می تونه باشه؟
ماشین پراید / دوگانه
سلام
فکر کنم باید دیاگ بزنید. اما شک بنده روی استپر موتور هست.

statue of liberty
08-07-2015, 10:51
سلام
فکر کنم باید دیاگ بزنید. اما شک بنده روی استپر موتور هست.

تقریبا یکماه پیش موتور باز شده و فیلر گیری کردم
:n35:

Life24
08-07-2015, 11:12
تقریبا یکماه پیش موتور باز شده و فیلر گیری کردم
:n35:

میتونید از اسپرهای تمیز کننده دریچه گاز استفاده کنید

statue of liberty
08-07-2015, 11:32

تشکر دوست عزیز. فردا میگیرم ببینم واقعا تاثیر داره

statue of liberty
08-07-2015, 12:22

دوباره عذر می خوام .
منظور از دریچه گاز همون سوراخ گرد بزرگ هست که توسط لوله ها به جعبه فیلتر هوا وصل شده؟

Life24
08-07-2015, 13:06
دوباره عذر می خوام .
منظور از دریچه گاز همون سوراخ گرد بزرگ هست که توسط لوله ها به جعبه فیلتر هوا وصل شده؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

این رو هم بخوانید. استپر موتور هم ممکنه مشکل داره

تمیز کنید ابتدا

grand.prime
08-07-2015, 23:25
خدایی متعجبم یه عده بدون اینکه چیزی بدونن بدون هیچ منطقی پافشاری میکنن که موتور و داغون میکنه سی ان جی من منکر نمیشم که اصطحلاک داره اما به اون شدت نیس درضمن با رعایت اعتدال حداقل پنج سال موتور بخاطر گاز طول میکشه خراب شه.درضمن واس قیمت هم به سایت دیوار مراجعه کنید.ماکه شهرستان هستیم قیمتا همونه که گفتم

optis2005
09-07-2015, 00:09
دوستان یه مدته چراغ abs. ماشین من روشن میشه و بعدم خودش خاموش میشه..90دصد مواقع وقتی ماشین شب تا صبح خاموشه چند دقیقه بعد از استارت خاموش میشه!!
وقتی خاموشه کلا سیستم از کار میافته!
کسی تجربه ای نداره؟
206 وی8 با کارکرد 90000

saeedmobile
09-07-2015, 10:02
سلام
ببخشید یه سوال دیگه
گفته بودم که دور موتور ماشین من بالای 3000 نمیره و مدل ماشین 132 بود
آیا میتونه مشکل از سنسور سرعت باشه ؟
آخه تازگی کیلومترم قطع و وصل میشه
پیشاپیش از جوابتان سپاس گذارم

Hamid4777
09-07-2015, 10:16
سلام
کیلومتر شمار پرایدم (مدل 84)، سرعت رو حدود 20 کیلومتر بیشتر نشون میده، فکر کنم این اتفاق بعد از عبور از یه دست انداز بوجود آمد. اگر اون چرخدنده مربوط به کیلومترشمار که روی گیربکس هست مشکل پیدا کرده، منطقا باید سرعت رو کمتر نشون بده، نه بیشتر !
نظر دوستان در مورد علت این مشکل چی هست؟

AMHSIN
09-07-2015, 15:38
سلام
کیلومتر شمار پرایدم (مدل 84)، سرعت رو حدود 20 کیلومتر بیشتر نشون میده، فکر کنم این اتفاق بعد از عبور از یه دست انداز بوجود آمد. اگر اون چرخدنده مربوط به کیلومترشمار که روی گیربکس هست مشکل پیدا کرده، منطقا باید سرعت رو کمتر نشون بده، نه بیشتر !
نظر دوستان در مورد علت این مشکل چی هست؟

سلام

وقتی ماشین خاموشه کیلومتر شمار کجا قرار داره؟ روی صفر یا بالاتر؟

grand.prime
09-07-2015, 23:58
پرایدهای مدل پایین دقیقا 20 تا اضافه نشون میدن واس ایجاد امنیت بیشتر این مساله واس ون های دلیکا هم صدق میکنه

iranch
10-07-2015, 11:56
درود
چرخ ها ، دوده زیاد تولید میکنن..به خاطر کیفیت پایین لنت ها است؟

kasra2002
11-07-2015, 07:37
درود
چرخ ها ، دوده زیاد تولید میکنن..به خاطر کیفیت پایین لنت ها است؟
درود
بلی از لنت پد هست

iranch
11-07-2015, 12:43
درود
بلی از لنت پد هست

یکی میگفت از جنس خوب لنت هست. باعث میشه دیسک خراب نشه و اگر دوده نده یعنی جنس لنت بد بوده

nimahandsomboy
11-07-2015, 22:31
مدل ماشین پریشا 90

دیروز تو سر بالایی ترافیک بود من کلاج زیاد گرفتم

یه ساعت بعدش ماشین خود به خود وایساد یعنی هیچی کار نمیکنه

ماشین روشن میشه کار میکنه ولی حرکت نمیکنه چند نفر گفتن صفحه دیسک سوزونده

امروز از صبح تا حالا تعمیر گاه هست هنوز نفهمیدن مشکلش چیه؟؟

ماشین حرکت نمیکنه با جرثقیل بردیم تعمیرگاه یعنی با دنده خلاص هم حرکت نمیکنه

ماشین روشن میشه دنده هم جا میره ولی هیچ حرکتی نمیکنه یه بارم دوده زیاد از ماشین بلند شد کاپوت جلو

به نظر شما مشکل از کجاست؟؟؟؟

camaro lt
11-07-2015, 23:14
مدل ماشین پریشا 90

دیروز تو سر بالایی ترافیک بود من کلاج زیاد گرفتم

یه ساعت بعدش ماشین خود به خود وایساد یعنی هیچی کار نمیکنه

ماشین روشن میشه کار میکنه ولی حرکت نمیکنه چند نفر گفتن صفحه دیسک سوزونده

امروز از صبح تا حالا تعمیر گاه هست هنوز نفهمیدن مشکلش چیه؟؟

ماشین حرکت نمیکنه با جرثقیل بردیم تعمیرگاه یعنی با دنده خلاص هم حرکت نمیکنه

ماشین روشن میشه دنده هم جا میره ولی هیچ حرکتی نمیکنه یه بارم دوده زیاد از ماشین بلند شد کاپوت جلو

به نظر شما مشکل از کجاست؟؟؟؟

به علت استفاده زیاد از کلاچ ( بصورت نیم کلاچ) اونهم در سربالایی ، فشار زیادی به دیسک و صفحه وارد شده و صفحه کلاچ داغ کرده و سوخته. دود هم از صفحه کلاچ بلند شده و شبیه بوی لنت سوخته است.
بهترین کار تعویض کل کیت کلاچ هست که بطور متوسط قیمتی حدود 100 تا 120 تومان داره ( دیسک، صفحه ، بلبرینگ)

camaro lt
11-07-2015, 23:20
یکی میگفت از جنس خوب لنت هست. باعث میشه دیسک خراب نشه و اگر دوده نده یعنی جنس لنت بد بوده

بطور معمول لنتها بواسطه اصطکاک با دیسک چرخ سائیده شده و دوده تولید میکنند که این بستگی به نوع جنس و بافت مواد تشکیل دهنده لنت داره که چقدر این مقدار دوده بیشتر یا کمتر باشه.
بعضی نمونه های لنت سریعتر سائیده شده و بعضی دیگه دیرتر و البته در هر دو نوع ترمز گیری مناسب هم وجود داره منتها تاثیری که لنتهای نرم روی دیسک میگذارن کمتر از نمونه سفت تر هست.
وقتی لنت به انتهای کار خودش رسید باید تعویض بشه ( اولین اخطار چراغ لنت و یا سوت کشیدن موقع ترمز گیری) و در غیر این صورت باعث سایش فلز لنت به دیسک شده و خوردگی دیسک ترمز بوجود میاد.

mribt
14-07-2015, 07:35
سلام دوستان
من پراید صبا دارم ترمز ها abs هستند.
دو تا مشکل دارم اول اینکه زمالنی که پارو از روی کلاج برمیدارم ماشین یه ضربه میخوره. این کار توی حرکت هم انجام دادم باز این اتفاق میفته.
دوم اینکه جدیدا یه مشکل دیگم دارم زمانی که ماشین در حال حرکته یه صدای میاد که یه طورایی صدای ماشین روی دسته انداز های پی درپی و ریز هست. یکی مگفت دسته موتور یکی میگفت لنت یکی میگفت زیر وبند یکی میگفت لاستیک نمیدونم. ولی میخوام هر چی هست خودم درستش کنم تعمیرگاه نبرم. ماشین توی حرکت فرمونش آزاد میکنم تقریبا صاف میره. ترمزهامم خوب میگیرن.

Life24
14-07-2015, 17:16
سلام
دوستان همان طور که متوجه شدید ، ماشین ما مشکل روغن ریزی داشت و کف ماشین خیس شده بود!!!(پراید 111)
دیروز دل و روده رو کامل ریختیم بهم..ظاهرا نشتی گرفته شده
اما یک چیز که ما رو چند وقت گمراه کرده بود...اینکه روغن سمت شاگرد میریخت و ما رفتیم اون سمت رو باز کردیم وچیزی پیدا نکردیم!!
بلاخره واشر کارتل و ... مسائل که نیاز به تعویض داشت ، رو انجام دادیم.
امروز ظهر باز در گرما دیدم سمت شاگرد خیس هست./ رفتیم یک ظرف گذاشتم همان جا..و قطره ای که ریخت. رنگش سبز بود ..من فکر کنم این اب رادیاتور باشه!!
هم روغن ریزی داشتیم همزمان هم اب رادیاتور داره از اون قسمت میریزه
اخه وقتی این مقدار زمین خیس میشد. بعد که خشک میشد اثری ازش نبود! چون با روغن ریزی همزمان شده بود، ما گیج شده بودیم..
سوال اینجاست:
قسمت شاگرد ، جلو، اونجا که لوله ای یا مکانی وجود داره که ممکن هست اب رادیاتور از اونجا نشت کنه؟ تقریبا میشه گفت قسمت تسمه ها هست.
ممنون

camaro lt
14-07-2015, 17:51
سلام
دوستان همان طور که متوجه شدید ، ماشین ما مشکل روغن ریزی داشت و کف ماشین خیس شده بود!!!(پراید 111)
دیروز دل و روده رو کامل ریختیم بهم..ظاهرا نشتی گرفته شده
اما یک چیز که ما رو چند وقت گمراه کرده بود...اینکه روغن سمت شاگرد میریخت و ما رفتیم اون سمت رو باز کردیم وچیزی پیدا نکردیم!!
بلاخره واشر کارتل و ... مسائل که نیاز به تعویض داشت ، رو انجام دادیم.
امروز ظهر باز در گرما دیدم سمت شاگرد خیس هست./ رفتیم یک ظرف گذاشتم همان جا..و قطره ای که ریخت. رنگش سبز بود ..من فکر کنم این اب رادیاتور باشه!!
هم روغن ریزی داشتیم همزمان هم اب رادیاتور داره از اون قسمت میریزه
اخه وقتی این مقدار زمین خیس میشد. بعد که خشک میشد اثری ازش نبود! چون با روغن ریزی همزمان شده بود، ما گیج شده بودیم..
سوال اینجاست:
قسمت شاگرد ، جلو، اونجا که لوله ای یا مکانی وجود داره که ممکن هست اب رادیاتور از اونجا نشت کنه؟ تقریبا میشه گفت قسمت تسمه ها هست.
ممنون

همانطوری که قبلا گفتم احتمال داشت آب رادیاتور باشه که دقیقا همین بود.
سمت شاگرد در واقع بخش جلوی موتور به حساب میاد و در آن قسمت واتر پمپ و لوله های متصل به آن وجود داره.
احتمالا واتر پمپ مشکل پیدا کرده و باید بازدید و در صورت نیاز تعویض بشه. لوله برگشت آب موتور هم ممکنه ایراد داشته باشه که باید تعویض بشه.

Life24
14-07-2015, 17:57
همانطوری که قبلا گفتم احتمال داشت آب رادیاتور باشه که دقیقا همین بود.
سمت شاگرد در واقع بخش جلوی موتور به حساب میاد و در آن قسمت واتر پمپ و لوله های متصل به آن وجود داره.
احتمالا واتر پمپ مشکل پیدا کرده و باید بازدید و در صورت نیاز تعویض بشه. لوله برگشت آب موتور هم ممکنه ایراد داشته باشه که باید تعویض بشه.

ممنون از پاسخ شما
آخه بدبتختی این هست که همزمان هم روغن ریزی داشت و از این قسمت آب رادیاتور میریخت که باعث شد ما سردرگم بشیم!!
البته روغن ریزی داشت و کف رو خیس کرده بود..
میشه گفت زیر تسمه ها هست این قسمتی که اب میریزه.
بعد راهی هست که بفهمیم واتر پمپ سالم هست یا خراب؟وقتی افتاب رو ماشین باشه و گرم باشه ، میریزه، هوا هم گرم هست ، فکر نکنم بشه راحت جای نشتی اب رو دید

Life24
14-07-2015, 17:58
من همیشه صد یخ + اب تصفیه میریزم در موتور..چرا ممکنه لوله و واتر پمپ خراب بشه؟ ایا ربطی به مراقبت ما داره یا جنس قطعه هست؟

Life24
14-07-2015, 18:01
راستی ، امپر اب بالا نمیره از حد نرمال (منظورم درست کار میکنه) دما مثل سابق روی خانه 3 و 4 ، بازی میکند. به نظرم مکش اب مثل سابق هست...این واتر پمپ ، واشر یا چیزی نداره که نیاز به تعویض داشته باشد؟

camaro lt
14-07-2015, 19:02
راستی ، امپر اب بالا نمیره از حد نرمال (منظورم درست کار میکنه) دما مثل سابق روی خانه 3 و 4 ، بازی میکند. به نظرم مکش اب مثل سابق هست...این واتر پمپ ، واشر یا چیزی نداره که نیاز به تعویض داشته باشد؟

واترپمپ که خراب شد باید کامل تعویض بشه چون ارزش تعمیر نداره. وقتی کل سینی موتور باز شد میشه متوجه شد که ایراد از کجاست و معمولا از واترپمپ هست. دوتا واشر داره که موقع تعویض واترپمپ اونها هم عوض میشه.
لوله های متصل به اون هم کاملا مشخصه و میشه متوجه شد که باید تعویض بشه یا نه( وقتی سینی موتور باز شد)
خرابی بخاطر پوسیدگی در فیبر و فنر واترپمپ بوجود میاد و البته یکی از دلایل اون فرسودگی است چاره ناپذیره، ریختن آب تصفیه شهری کار درستی نیست حتی با وجود ضد زنگ/ جوش. حتما از آب مقطر یا آب رادیاتور استاندارد استفاده کنید+ ضد جوش / زنگ و هر دو یا سه بار که آب رادیاتور داخل رادیات یا مخزن اضافه کردید، یکبار هم ضد جوش/زنگ بریزید تا مقدار مواد نگهدارنده همیشه در حد بالا باقی بماند.

Life24
14-07-2015, 20:03
واترپمپ که خراب شد باید کامل تعویض بشه چون ارزش تعمیر نداره. وقتی کل سینی موتور باز شد میشه متوجه شد که ایراد از کجاست و معمولا از واترپمپ هست. دوتا واشر داره که موقع تعویض واترپمپ اونها هم عوض میشه.
لوله های متصل به اون هم کاملا مشخصه و میشه متوجه شد که باید تعویض بشه یا نه( وقتی سینی موتور باز شد)
خرابی بخاطر پوسیدگی در فیبر و فنر واترپمپ بوجود میاد و البته یکی از دلایل اون فرسودگی است چاره ناپذیره، ریختن آب تصفیه شهری کار درستی نیست حتی با وجود ضد زنگ/ جوش. حتما از آب مقطر یا آب رادیاتور استاندارد استفاده کنید+ ضد جوش / زنگ و هر دو یا سه بار که آب رادیاتور داخل رادیات یا مخزن اضافه کردید، یکبار هم ضد جوش/زنگ بریزید تا مقدار مواد نگهدارنده همیشه در حد بالا باقی بماند.

از محبت شما برای پاسخ به سوالات سپاس گزار :n12:

آی راهی هست که بفهمیم واتر پمپ خراب است یا اتطالات مثل جنت ها؟ چون هوا گرم هست و آب رادیاتور هست و سریع خشک میبشه..حتی اگر باز کنیم همه چیز رو...

camaro lt
14-07-2015, 21:34
متاسفانه بجز باز کردن سینی موتور و بازدید مستقیم راه دیگه ای نیست، مطمئن باشد اگر واترپمپ خراب باشه محل نشتی کاملا مشخص هست و چه خشک شده باشه یا خیس، بازهم اثرات نشت آب از هر قطعه و هرکجایی که باشه، کاملا مشخص خواهد بود
به واترپمپ پراید هیچ نوع جنت لاستیکی متصل نیست و صرفا بر روی بدنه موتور ( سیلندر) سوار شده و یک لوله به اون وصل میشه که فلزی هست و با باز کردن سینی میشه آن را هم چک کرد.
البته اگر صرفا قصد بازدید لوله های برگشت و سه راهی باشه بدون باز کردن سینی هم میشه اونها را بازدید و یا تعویض کرد.
اگر مکانیک وارد و دلسوزی داشته باشید مسلما این کار را انجام میده.

Life24
14-07-2015, 23:03
متاسفانه بجز باز کردن سینی موتور و بازدید مستقیم راه دیگه ای نیست، مطمئن باشد اگر واترپمپ خراب باشه محل نشتی کاملا مشخص هست و چه خشک شده باشه یا خیس، بازهم اثرات نشت آب از هر قطعه و هرکجایی که باشه، کاملا مشخص خواهد بود
به واترپمپ پراید هیچ نوع جنت لاستیکی متصل نیست و صرفا بر روی بدنه موتور ( سیلندر) سوار شده و یک لوله به اون وصل میشه که فلزی هست و با باز کردن سینی میشه آن را هم چک کرد.
البته اگر صرفا قصد بازدید لوله های برگشت و سه راهی باشه بدون باز کردن سینی هم میشه اونها را بازدید و یا تعویض کرد.
اگر مکانیک وارد و دلسوزی داشته باشید مسلما این کار را انجام میده.

سپاس از شما :n12:
مکانیک ادم دلسوز و منصف هست.
در این 3 سال ، ترموستات هم عوض نشده، میگم اگر کار به واتر پمپ کشید، ترموستات هم عوض کنم ، نجات بدم؟ با توجه به کارکرد 3 ساله اش،میترسم فردا ، ترموستات جام کنه، این دفعه کلی خرج و دردسر درست بشه...

camaro lt
14-07-2015, 23:08
سپاس از شما :n12:
در این 3 سال ، ترموستات هم عوض نشده، میگم اگر کار به واتر پمپ کشید، ترموستات هم عوض کنم ، نجات بدم؟ با توجه به کارکرد 3 ساله اش،میترسم فردا ، ترموستات جام کنه، این دفعه کلی خرج و دردسر درست بشه...

بله ترموستات هم عوض کنید چون احتمال داره مشکل بوجود بیاره، همینطور کلیه بخشهایی که با آب در تماس هستند را هم چک کنید، مثل رادیاتور و درب رادیات و مخزن سر ریز، پولکهای آب موتور و سرسیلندر، تمام جنتها و لوله هایی که آب در اونها جریان داره و همینطور درب ترموستات ( یا اصطلاحا هوزینگ ترموستات)

Life24
14-07-2015, 23:38
بله ترموستات هم عوض کنید چون احتمال داره مشکل بوجود بیاره، همینطور کلیه بخشهایی که با آب در تماس هستند را هم چک کنید، مثل رادیاتور و درب رادیات و مخزن سر ریز، پولکهای آب موتور و سرسیلندر، تمام جنتها و لوله هایی که آب در اونها جریان داره و همینطور درب ترموستات ( یا اصطلاحا هوزینگ ترموستات)

شرمنده من زیاد سوال میکنم
برای ترموستات به جز خود ترموستات ، باید واشر آب بندی ترموستات هم بخریم. آیا نیاز هست که درپوش ترموستات و واشر درپوش ترموستات هم خرید؟
بعد این واتر پمپ، جز خودش ، نیاز به چه لوزام اضافه تری هست موقع تعویضش؟ واشری، چیزی هم باید عوض شه ؟

camaro lt
15-07-2015, 00:17
شرمنده من زیاد سوال میکنم
برای ترموستات به جز خود ترموستات ، باید واشر آب بندی ترموستات هم بخریم. آیا نیاز هست که درپوش ترموستات و واشر درپوش ترموستات هم خرید؟
بعد این واتر پمپ، جز خودش ، نیاز به چه لوزام اضافه تری هست موقع تعویضش؟ واشری، چیزی هم باید عوض شه ؟

وقتی مکانیک قطعات را باز کرد طبق لیست به شما میگه چه چیزی لازم هست.
اگر واترپمپ لازم بود و خریداری کردید معمولا توی قوطی همراه با دوتا واشر هست که قیمت چندانی هم نداره و اگر نداشت بگید با واشر بده
درب ترموستات هم اگر زنگ زدگی داشت بگیرید و اونهم یک واشر درب ترموستات داره که کلا قیمتی ندارن و سر جمع بشه 3000 یا 4000 تومان
لوله برگشت آب حدود 10 هزار تومان و لوله سه راهی هم حدودا 8 هزار تومان قیمت داره. واترپمپ هم بین 28 تا 40 تومان ( با توجه به مارک جنس) قیمت داره.
خلاصه اینکه تا باز نشده نمیشه گفت دقیقا چی لازم داره و از مکانیک بخواهید که هرچیزی که لازم هست را طبق یک لیست بنویسه تا تهیه کنید.
چون سینی موتور باز میشه پس زمان خوبی برای بازدید تسمه تایم و سفتکن تسمه تایم هست که این را هم به مکانیک گوشزد کنید.

Life24
15-07-2015, 00:25
وقتی مکانیک قطعات را باز کرد طبق لیست به شما میگه چه چیزی لازم هست.
اگر واترپمپ لازم بود و خریداری کردید معمولا توی قوطی همراه با دوتا واشر هست که قیمت چندانی هم نداره و اگر نداشت بگید با واشر بده
درب ترموستات هم اگر زنگ زدگی داشت بگیرید و اونهم یک واشر درب ترموستات داره که کلا قیمتی ندارن و سر جمع بشه 3000 یا 4000 تومان
لوله برگشت آب حدود 10 هزار تومان و لوله سه راهی هم حدودا 8 هزار تومان قیمت داره. واترپمپ هم بین 28 تا 40 تومان ( با توجه به مارک جنس) قیمت داره.
خلاصه اینکه تا باز نشده نمیشه گفت دقیقا چی لازم داره و از مکانیک بخواهید که هرچیزی که لازم هست را طبق یک لیست بنویسه تا تهیه کنید.
چون سینی موتور باز میشه پس زمان خوبی برای بازدید تسمه تایم و سفتکن تسمه تایم هست که این را هم به مکانیک گوشزد کنید.

جالب انجاست که ماه 2 ماه پیش تسمه تایم و اینها همه باز کردیم و دیروز هم کل این قسمت رو ریختیم بیرون برای رفع نشتی.
اگر میفهمیدیم . دوباره نمیخواست این قسمت ها رو باز کرد..
ممنون از راهنمایی شما :n40:

mribt
15-07-2015, 06:52
سلام دوستان
من پراید صبا دارم ترمز ها abs هستند.
دو تا مشکل دارم اول اینکه زمالنی که پارو از روی کلاج برمیدارم ماشین یه ضربه میخوره. این کار توی حرکت هم انجام دادم باز این اتفاق میفته.
دوم اینکه جدیدا یه مشکل دیگم دارم زمانی که ماشین در حال حرکته یه صدای میاد که یه طورایی صدای ماشین روی دسته انداز های پی درپی و ریز هست. یکی مگفت دسته موتور یکی میگفت لنت یکی میگفت زیر وبند یکی میگفت لاستیک نمیدونم. ولی میخوام هر چی هست خودم درستش کنم تعمیرگاه نبرم. ماشین توی حرکت فرمونش آزاد میکنم تقریبا صاف میره. ترمزهامم خوب میگیرن.

کسی جواب من نمیده؟

camaro lt
15-07-2015, 07:10
کسی جواب من نمیده؟

با رها کردن کلاچ و شروع حرکت صدای ضربه شنیده میشه ، چه در حال حرکت و یا سکون فرق نمی کنه.

باید ماشین از نزدیک معاینه بشه اما به احتمال زیاد مشکل از دسته موتورها است و حداقل یکی از آنها خراب شده.
وقتی دسته موتور خراب باشه ، کل متعلقات موتور و گیربکس موقع شروع حرکت و تعویض دنده و یا حتی دست اندازهای مختلف شروع به تکام خوردن میکنه و این باعث ایجاد صدای ضربه میشه.

هر سه دسته موتور را به دقت چک کنید بخصوص دسته موتور جلو ( تقریبا زیر رادیاتور قرار داره) و دسته گیربکس که بین بدنه و گیربکس هست و عقبتر نصب شده. این دوتا بیشتر از دسته بالایی خراب میشه.

برای تست کاپوت ماشین باز کنید، موتور روشن و ترمز دستی را بکشید و سعی کنید با نیم کلاچ حرکت کنید تا موتور به لرزش بیافته و یکنفر وضعیت دسته ها را چک بکنه تا دسته خراب مشخص بشه.
تعویض دسته موتور نیاز به تجربه و وسیله داره و اگر به مکانیک مراجعه کنید بهتره.
سریعا این کار را انجام بدید چون اگر به مرور به بخشهای دیگه صدمه وارد میشه، بخصوص باعث شکستن لوله های کولر و کمپرسور شده و هزینه های چند صد هزار تومانی روی دست شما میگذاره.
دسته موتورهای پراید حدود 15000 تومان قیمت داره

mribt
15-07-2015, 08:17
با رها کردن کلاچ و شروع حرکت صدای ضربه شنیده میشه ، چه در حال حرکت و یا سکون فرق نمی کنه.

باید ماشین از نزدیک معاینه بشه اما به احتمال زیاد مشکل از دسته موتورها است و حداقل یکی از آنها خراب شده.
وقتی دسته موتور خراب باشه ، کل متعلقات موتور و گیربکس موقع شروع حرکت و تعویض دنده و یا حتی دست اندازهای مختلف شروع به تکام خوردن میکنه و این باعث ایجاد صدای ضربه میشه.

هر سه دسته موتور را به دقت چک کنید بخصوص دسته موتور جلو ( تقریبا زیر رادیاتور قرار داره) و دسته گیربکس که بین بدنه و گیربکس هست و عقبتر نصب شده. این دوتا بیشتر از دسته بالایی خراب میشه.

برای تست کاپوت ماشین باز کنید، موتور روشن و ترمز دستی را بکشید و سعی کنید با نیم کلاچ حرکت کنید تا موتور به لرزش بیافته و یکنفر وضعیت دسته ها را چک بکنه تا دسته خراب مشخص بشه.
تعویض دسته موتور نیاز به تجربه و وسیله داره و اگر به مکانیک مراجعه کنید بهتره.
سریعا این کار را انجام بدید چون اگر به مرور به بخشهای دیگه صدمه وارد میشه، بخصوص باعث شکستن لوله های کولر و کمپرسور شده و هزینه های چند صد هزار تومانی روی دست شما میگذاره.
دسته موتورهای پراید حدود 15000 تومان قیمت داره

مگه شکسته باشه مشخص نیست؟ اگه مشخصه چرا باید به این شکل تست گرفت؟

camaro lt
15-07-2015, 12:06
ایرادی که برای این دوتا دسته پیش میاد( دسته زیر رادیاتور و دسته گیربکس) بیشتر پاره شدن لاستیک هست که اگر این پارگی کم باشه ممکنه متوجه اون نباشید و با این تست میشه تنش و فشار لازم برای مشخص شدن مقدار کارایی دسته ها را بوجود آورد.
اگر شکستگی در بخش فلزی دسته ها باشه هم معمولا با چشم قابل دیدن هست. اگر روی چاله تعمیرات بازدید کنید بخاطر دسترسی بیشتر و آسان ، معاینه راحتتر صورت میگیره.

Life24
15-07-2015, 15:27
سلام
عزیزان ما برای رفع روغن ریزی ، باطری رو اول جدا کردیم. بعد سمت چپ(مخالف باطری ماشین) یعنی سمت شاگرد را ، همه چیز رو ریخت بیرون.
همان آب رادیاتور هم ریخته شد در ظرف ، بعد ریختیم داخل خودش.
الان فن ماشین همیشه روی خانه 3 هست. یعنی در عمل دما میره بالا و فن میزنه. اما دیگه نشون نمیده و همیشه روی 3 هست.
یعنی از خانه 1 تا 3 درست عمل میکنه. اما دیگه روی 4 نمیره
آیا فشنگی خلاص شده؟ پارسال برج 7، عوض کردم . اون موقع روی خانه 5 فن میزد و با تعویض مشکل حل شد.

camaro lt
15-07-2015, 15:37
سلام
عزیزان ما برای رفع روغن ریزی ، باطری رو اول جدا کردیم. بعد سمت چپ(مخالف باطری ماشین) یعنی سمت شاگرد را ، همه چیز رو ریخت بیرون.
همان آب رادیاتور هم ریخته شد در ظرف ، بعد ریختیم داخل خودش.
الان فن ماشین همیشه روی خانه 3 هست. یعنی در عمل دما میره بالا و فن میزنه. اما دیگه نشون نمیده و همیشه روی 3 هست.
یعنی از خانه 1 تا 3 درست عمل میکنه. اما دیگه روی 4 نمیره
آیا فشنگی خلاص شده؟ پارسال برج 7، عوض کردم . اون موقع روی خانه 5 فن میزد و با تعویض مشکل حل شد.

با تصویر نشان بدید، متاسفانه اینطوری نمیشه متوجه منظور شما شد. درجات حرارت پراید متفاوت هست و در مدلهای مختلف فرق داره.
سمت شاگرد ، سمت راست و سمت راننده سمت چپ محسوب میشه.
فشنگی حرارت عوض کنید و مشکلی بگذارید
فشنگی فن ارتباطی با نشان دادن حرارت نداره

Life24
15-07-2015, 15:45
با تصویر نشان بدید، متاسفانه اینطوری نمیشه متوجه منظور شما شد. درجات حرارت پراید متفاوت هست و در مدلهای مختلف فرق داره.

ببخشید من فشنگی فن و حرارت رو اشتباه میگم فکر کنم!!! منظور من همان فشنگی هست که درون موتور بسته میشه و مشکی هست.
فابریک کارخانه حداقل 2.5 کار کرد. این یکی از سایپا گرفتم. 10 ماه بیشتر پس کار نداده!!! این خرابی فشنگی ربطی به تعمیر 2 روز پیش داشته یا اتفاقی شده؟ خوبه ما ضد یخ / زنگ میریزیم تازه!!! :n37:

Life24
15-07-2015, 15:46
2 مورد هست.
عزیزان ما مقداری اب رادیاتور میریخت کف ماشین (همزمان با روغن ریزی از جای دیگر) من امروز دقیق که نگاه کردم. چکه آب رادیاتور از زیر گیج روغن هست.
یعنی شما گیچ روغن رو از بالا نگاه کنیم. از اونجا ریزش داره. اونجا فقط واتر پمپ هست و فکر نکنم لوله برگشت و بخاری باشه درسته؟ اگر اشتباه نکنم لوله برگشت سمت راست تر و پائین تر باید باشه.

مورد دوم: 2 تا هم نشتی روغن موجود است!
یکی سمت اونجایی هست که ترموستات رفته تو بدنه سوار شده. این عکس هاش.

و دیگری هم این قسمت

iranch
15-07-2015, 15:56
دروووود اتصال بدنه پراید 131 کجاست؟؟؟؟میخواهم باز کنم و تمیزش کنم

camaro lt
15-07-2015, 22:02
2 مورد هست.
عزیزان ما مقداری اب رادیاتور میریخت کف ماشین (همزمان با روغن ریزی از جای دیگر) من امروز دقیق که نگاه کردم. چکه آب رادیاتور از زیر گیج روغن هست.
یعنی شما گیچ روغن رو از بالا نگاه کنیم. از اونجا ریزش داره. اونجا فقط واتر پمپ هست و فکر نکنم لوله برگشت و بخاری باشه درسته؟ اگر اشتباه نکنم لوله برگشت سمت راست تر و پائین تر باید باشه.

مورد دوم: 2 تا هم نشتی روغن موجود است!
یکی سمت اونجایی هست که ترموستات رفته تو بدنه سوار شده. این عکس هاش.

و دیگری هم این قسمت

نشت آب رادیاتور:

همانطور که قبلا هم گفتم ،مشکل از واتر پمپ و یا لوله های متصل به آن هست و باید سینی جلوی موتور باز بشه و همه چیز بررسی بشه

روغن ریزی:

یکی از عیوب طراحی موتور پراید وضعیت قرارگیری دلکو ( در مدلهای کاربراتوری) و کوئل دوبل ( در مدلهای انژکتوری ) است که آب بندی مناسبی برای جلوگیری از نشت روغن موتور ندارن
در مدلهای انژکتوری، سنسور میل سوپاپ که زیر پایه کوئل دوبل سوار شده ( جایی که قبلا دلکو نصب می شد) دارای دو عدد اورینگ هست که یکی بزرگ و دور بدنه اصلی حسگر، و دومی کوچک و دور خود حسگر نصب شده. این اورینگها به مرور خراب شده و باعث نشت روغن میشه که بخاطر وضعیت افقی این قطعه، روغن به خیلی از بخشها از جمله روی پوسته گیربکس و بدنه موتور سرایت میکنه.
مورد بعدی خرابی واشر درب سوپاپ هست که اونهم معمولا مشکل پیدا کرده و باید تعویض بشه.

camaro lt
15-07-2015, 22:06
دروووود اتصال بدنه پراید 131 کجاست؟؟؟؟میخواهم باز کنم و تمیزش کنم

اگر کابل منفی باطری را دنبال کنید در ابتدا یک اتصال به شاسی و سپس یک اتصال به پوسته گیربکس پیدا میکنید که باید باز شده و تمیز بشه.
یک اتصال جداگانه هم سمت جلوی موتور ( محل قرار گیری تسمه ها و نزدیک دسته موتور بالا) از بدنه موتور به بدنه ماشین وصل شده تا منفی بهتری بوجود بیاد.

Life24
15-07-2015, 22:44
سلام
دوستان امروز که رفتم بیرون، امپر بنزین از 1 خونه میشد 2 تا بعد میشد 3 تا. یک دفعه چراغ هشدار کمبود بنزین روشن میشد
خلاصه همین جوری از خانه 1 مرفت 2 بعد میگفت اصلا بنزین نداره!!!
مشکل چیه؟ این تعمیر 2 روز پیش انجام دادیم، مال اون هست؟ شاید سیم ی چیزی درست وصل نشده ..؟؟

AMHSIN
16-07-2015, 00:41
سلام
دوستان امروز که رفتم بیرون، امپر بنزین از 1 خونه میشد 2 تا بعد میشد 3 تا. یک دفعه چراغ هشدار کمبود بنزین روشن میشد
خلاصه همین جوری از خانه 1 مرفت 2 بعد میگفت اصلا بنزین نداره!!!
مشکل چیه؟ این تعمیر 2 روز پیش انجام دادیم، مال اون هست؟ شاید سیم ی چیزی درست وصل نشده ..؟؟

به احتمال 99 درصد مربوط به همین تعمیر اخیر شماست، جاهایی رو که تعمیر کار دسکاری کرد، دوباره بررسی کنید ببینید سیمی لق نباشه یا اتصالی نکرده باشه، سوکت پمپ بنزین رو چک کنید ببینید لقی یا سولفات زدگی نداشته باشه، اگر اینها نباشه ممکنه شناور توی باک مشکل پیدا کرده باشه

برای تشخیص اینکه شناور توی باک سالم هست یا جاسم!! این تست رو انجام بدید. ماشین رو در حالت روشن قرار بدید (استارت نزنید)، نشیمنگاه صندلی عقب رو بردارید و سپس سوکت پمپ بنزین رو جدا کنید آمپر بنزین باید فورا بره رو فول (یا خالی، یادم رفته!) اگر اینطور بود به احتمال زیاد شناور مشکلی نداره و ایراد از سیم کشی هست ...

Life24
16-07-2015, 00:53
به احتمال 99 درصد مربوط به همین تعمیر اخیر شماست، جاهایی رو که تعمیر کار دسکاری کرد، دوباره بررسی کنید ببینید بقول خودتون چیزی لق نباشه، اتصالی نکرده باشه، سوکت پمپ بنزین رو چک کنید ببینید لقی یا سولفات زدگی نداشته باشه

جسارتا سوکت پمپ بنزین کجا قرار داره؟

موقعی که ماشین درجا کار میکنه اصلا چنین مشکلی نیست. در حرکت این طوری میشه.

Life24
16-07-2015, 01:00

جسارتا این مشکل آمپر آب ، بعد از تعمیر پیش امده، ممکنه سوکتی چیزی شل باشه یا یادش رفته بزنه؟
چون امپر بنزین هم مشکل دار شده

AMHSIN
16-07-2015, 01:16
جسارتا سوکت پمپ بنزین کجا قرار داره؟

موقعی که ماشین درجا کار میکنه اصلا چنین مشکلی نیست. در حرکت این طوری میشه.

پست قبلی رو ویرایش کردم، پمپ بنزین زیر نشیمنگاه صندلی عقب هست، دستتون رو بذارید بین نشیمنگاه و تکیه گاه و بسمت بیرون بکشید تا نشیمنگاه دربیاد، نشیمنگاه که دربیاد پمپ رو می بینید، دو تا لوله و یک سوکت به پمپ وصل هستن، در حالی که ماشین در حالت روشن هست سوکت رو بکشید و به آمپر نگاه کنید اگه رفت روی فول یعنی شناور مشکلی نداره و مشکل باید جایی دیگه باشه، اگه سیم ها و سوکت مشکلی نداشته باشن، احتمال داره اتصال بدنه یک قطعه دیگه لق شده باشه یا بعد از تعمیر خوب وصل نشده باشه و باعث این مشکل بشه،

اگه فقط موقع حرکت این مشکل پیش میاد دو احتمال هست، 1. این اتصال منفی مشکل ساز مربوط به قطعی هست که موقع حرکت شروع به کار میکنه، 2. سیم های مربوط به خود پمپ جایی دچار اتصالی یا لقی شده که موقع حرکت لرزش های ماشین باعث میشه این سیم مشکل ساز به بدنه بخوره و اتصالی کنه یا قطع و وصل کنه

باز هم تاکید میکنم این مشکل به احتمال بسیار زیاد مربوط به همین تعمیر اخیر هست، قبل از تست سوکت پمپ اتصالاتی رو که در این تعمیر باز شدن یا دست خوردن دوباره چک کنید و مطمین شید محکم به بدنه وصل شدن

Life24
16-07-2015, 01:32
پست قبلی رو ویرایش کردم، پمپ بنزین زیر نشیمنگاه صندلی عقب هست، دستتون رو بذارید بین نشیمنگاه و تکیه گاه و بسمت بیرون بکشید تا نشیمنگاه دربیاد، نشیمنگاه که دربیاد پمپ رو می بینید، دو تا لوله و یک سوکت به پمپ وصل هستن، در حالی که ماشین در حالت روشن هست سوکت رو بکشید و به آمپر نگاه کنید اگه رفت روی فول یعنی شناور مشکلی نداره و مشکل باید جایی دیگه باشه، اگه سیم ها و سوکت مشکلی نداشته باشن، احتمال داره اتصال بدنه یک قطعه دیگه لق شده باشه یا بعد از تعمیر خوب وصل نشده باشه و باعث این مشکل بشه،

اگه فقط موقع حرکت این مشکل پیش میاد دو احتمال هست، 1. این اتصال منفی مشکل ساز مربوط به قطعی هست که موقع حرکت شروع به کار میکنه، 2. سیم های مربوط به خود پمپ جایی دچار اتصالی یا لقی شده که موقع حرکت لرزش های ماشین باعث میشه این سیم مشکل ساز به بدنه بخوره و اتصالی کنه یا قطع و وصل کنه

باز هم تاکید میکنم این مشکل به احتمال بسیار زیاد مربوط به همین تعمیر اخیر هست، قبل از تست سوکت پمپ اتصالاتی رو که در این تعمیر باز شدن یا دست خوردن دوباره چک کنید و مطمین شید محکم به بدنه وصل شدن

آقا ممنون ازت . راستش منم فکر میکنم مال همین تعمیر هست. چون به اتصالی بیشتر میخوره تا خرابی قطعه ای
مخصوصا درجا که مشکل نداره
امپر اب هم مشکل دار شده. یعنی تا خانه 3 میره. حتی فن که میزنه دیگه رو 4 نمیره.
راستی جا باطری شکسته بود، و تعویض کردیم. ممکنه اتصال بدنه ای چیزی اون قسمت باشه؟
امپر اب در حالت درجا هم مشکل داره اما مثل اتصالی نیست و قطع و وصل و کم و زیاد مثل بنزین نمیشه و ثابت از 1 میره 2 و 3 ، ثابت میشه روی 3

AMHSIN
16-07-2015, 01:43
آقا ممنون ازت . راستش منم فکر میکنم مال همین تعمیر هست. چون به اتصالی بیشتر میخوره تا خرابی قطعه ای
مخصوصا درجا که مشکل نداره
امپر اب هم مشکل دار شده. یعنی تا خانه 3 میره. حتی فن که میزنه دیگه رو 4 نمیره.
راستی جا باطری شکسته بود، و تعویض کردیم. ممکنه اتصال بدنه ای چیزی اون قسمت باشه؟
امپر اب در حالت درجا هم مشکل داره اما مثل اتصالی نیست و قطع و وصل و کم و زیاد مثل بنزین نمیشه و ثابت از 1 میره 2 و 3 ، ثابت میشه روی 3

خواهش میکنم، بله به احتمال بسیار زیاد مربوط به اتصالات هست

منظورتون از خانه 3، همون خط وسطی هست؟ اگر اینطوره که طبیعی هست، به صورت کلی آمپر نباید خیلی از خط وسط بالاتر بره و بصورت طبیعی نباید به خط چهارم برسه، یا اگر میرسه باید سریع برگرده،بنابراین بنظرم آمپر آب مشکلی نداره

احتمال اینکه اتصال بدنه از تعویض جای باتری باشه خیلی کمه، چون زیر و بغل باطری پلاستیک هست و نارسانا، راستی اتصالات مثیت و منفی باتری رو هم چک کنید محکم باشن، کلا هر اتصالی که به بدنه هست، چه سیم، چه رله چک کنید محکم باشه و سولفات نکرده باشه

Life24
16-07-2015, 01:59
خواهش میکنم، بله به احتمال بسیار زیاد مربوط به اتصالات هست

منظورتون از خانه 3، همون خط وسطی هست؟ اگر اینطوره که طبیعی هست، به صورت کلی آمپر نباید خیلی از خط وسط بالاتر بره و بصورت طبیعی نباید به خط چهارم برسه، یا اگر میرسه باید سریع برگرده،بنابراین بنظرم آمپر آب مشکلی نداره

احتمال اینکه اتصال بدنه از تعویض جای باتری باشه خیلی کمه، چون زیر و بغل باطری پلاستیک هست و نارسانا، راستی اتصالات مثیت و منفی باتری رو هم چک کنید محکم باشن، کلا هر اتصالی که به بدنه هست، چه سیم، چه رله چک کنید محکم باشه و سولفات نکرده باشه

سلام
ممنون از پاسخت
نه عقربه ای نیست مال ما.
خانه ای هست. روی خونه 4 که می امود . فن روشن میشد و خنک میکرد ،می امد روی 3
بعد از تعمیر کلا روی خانه 3 هست. چه فن روشن بشه و چه خنک کنه.
(شاید فشنگی حرارت ، همزمان خراب شده با این موضوع)
اما مشکل امپر بنزین 100 درصد اتصالی هست. من خودم فردا چک میکنم. نتونستم میبرم پیش خودش..چون واشر درب سوپاپ هم باید عوض کنم .نشتی داره ممنون :n12:

AMHSIN
16-07-2015, 02:13
سلام
ممنون از پاسخت
نه عقربه ای نیست مال ما.
خانه ای هست. روی خونه 4 که می امود . فن روشن میشد و خنک میکرد ،می امد روی 3
بعد از تعمیر کلا روی خانه 3 هست. چه فن روشن بشه و چه خنک کنه.
(شاید فشنگی حرارت ، همزمان خراب شده با این موضوع)
اما مشکل امپر بنزین 100 درصد اتصالی هست. من خودم فردا چک میکنم. نتونستم میبرم پیش خودش..چون واشر درب سوپاپ هم باید عوض کنم .نشتی داره ممنون :n12:

منظورتون اینه که وقتی ماشین رو روشن میکنید بدون اینکه ماشین گرم کنه آمپر مستقیم میاد روی خونه 3، یا نه، یواش یواش میاد و بعد فن ها روشن میشن؟

من با آمپر خونه آشنا نیستم، اما اگر آمپر اب هم بعد از این تعمیر و همزمان با نشانگر پمپ ایراد پیدا کرده، به احتمال بسیار دلیل هر دوشون یکی هست، یعنی اتصال منفی ناقص یک قطعه، امپر آب هم فقط تو حرکت بازی در میاره؟

Life24
16-07-2015, 02:17
منظورتون اینه که وقتی ماشین رو روشن میکنید بدون اینکه ماشین گرم کنه آمپر مستقیم میاد روی خونه 3، یا نه، یواش یواش میاد و بعد فن ها روشن میشن؟

من با آمپر خونه آشنا نیستم، اما اگر آمپر اب هم بعد از این تعمیر و همزمان با نشانگر پمپ ایراد پیدا کرده، به احتمال بسیار دلیل هر دوشون یکی هست، یعنی اتصال منفی ناقص یک قطعه، امپر آب هم فقط تو حرکت بازی در میاره؟

سلام
کلا تا 90 درجه 4 خونه هست. یعنی 90 میشه خانه 4
نه در حالت درجا و حرکت فرق نداره.
قدیم این طور بود که از 1 میامد 2 و 3 . بعد که گرم میشد و فن میزد. میرفت روی خانه 4 . خنک میشد میامد 3
الان به ترتیب میاد . 1 و 2 و 3 .. حالا فن که میزنه به جای بره روی 4. همان 3 مونده

نه این امپر اب مثل بنزین نیست. بنزین خیلی تابلو هست که اتصالی وجود داره..

AMHSIN
16-07-2015, 02:25
سلام
کلا تا 90 درجه 4 خونه هست. یعنی 90 میشه خانه 4
نه در حالت درجا و حرکت فرق نداره.
قدیم این طور بود که از 1 میامد 2 و 3 . بعد که گرم میشد و فن میزد. میرفت روی خانه 4 . خنک میشد میامد 3
الان به ترتیب میاد . 1 و 2 و 3 .. حالا فن که میزنه به جای بره روی 4. همان 3 مونده

نه این امپر اب مثل بنزین نیست. بنزین خیلی تابلو هست که اتصالی وجود داره..

سلام، پس فعلا دست به فشنگی نزنید، اول مشکل پمپ رو حل کنید، احتمال داره دلیل هر دو مشکل همون اتصالی باشه، اگر مشکل پمپ حل شد چک کنید ببینید آمپر آب به حالت اولش برگشته یا نه، اگر تغییری نکرد اونوقت برید سراغ فشنگی. راستی فشنگی نخرید، اول یدونه سالم از دوست یا مکانیک آشنا قرض بگیرید بذارید رو ماشین، اگر مشکل حل شد بعد بخرید

Life24
16-07-2015, 02:37
سلام، پس فعلا دست به فشنگی نزنید، اول مشکل پمپ رو حل کنید، احتمال داره دلیل هر دو مشکل همون اتصالی باشه، اگر مشکل پمپ حل شد چک کنید ببینید آمپر آب به حالت اولش برگشته یا نه، اگر تغییری نکرد اونوقت برید سراغ فشنگی. راستی فشنگی نخرید، اول یدونه سالم از دوست یا مکانیک آشنا قرض بگیرید بذارید رو ماشین، اگر مشکل حل شد بعد بخرید

آقا ممنون از لطفت
انشالله مشکل حل شد. در تاپیک میگم مشکل کجا بوده . مرسی

AMHSIN
16-07-2015, 02:41
آقا ممنون از لطفت
انشالله مشکل حل شد. در تاپیک میگم مشکل کجا بوده . مرسی

خواهش میکنم، فقط یک چیز، ببینید ممکنه اصلا این اتصالی تو مدار خود پمپ بنزین نباشه، یعنی احتمال داره لقی یا سولفات زدگی سیم اتصال بدنه یک قطعه دیگه باعث این مشکل بشه، ایشا که مشکل حل میشه، شب خوش

Life24
17-07-2015, 15:55
سلام
برای پراید میگن ترموستات مخیواهی هعوض کنی باید روی ساعت 12 تنظیم کنی.
کسی می دونه یعنی چی؟ یعنی کدام طرفی باشه ؟ :n21:

camaro lt
17-07-2015, 16:12
سلام
برای پراید میگن ترموستات مخیواهی هعوض کنی باید روی ساعت 12 تنظیم کنی.
کسی می دونه یعنی چی؟ یعنی کدام طرفی باشه ؟ :n21:

من دقیقا متوجه منظور نشدم فقط فکر میکنم چون بدنه ترموستات پراید بصورت نامتقارن ساخته شده، احتمالا میخواسته بگه که بصورت صحیح سوار کنید تا بخوبی در محل هوزینگ ترموستات نصب بشه.
مسلما وقتی که درست سوار نشده باشه ، جا نمیره و درب ترموستات هم روی محل خودش به خوبی بسته نخواهد شد.

Life24
19-07-2015, 01:49
سلام
عزیزان واشر درب سوپاپ وقتی روغن ریزی ازش داره. اگر عوض نکنیم و بیخیال بشیم . طوری هست؟

camaro lt
19-07-2015, 08:20
سلام
عزیزان واشر درب سوپاپ وقتی روغن ریزی ازش داره. اگر عوض نکنیم و بیخیال بشیم . طوری هست؟

مشکل آنچنانی بوجود نمیاره، اما باعث میشه که مرتب روغن نشت بکنه و موتور کثیف باشه. کثیف بودن بیش از حد هم باعث جذب خاک و غبار شده و در نهایت یک لایه عایق روی موتور بوجود میاد که اجازه تبادل حرارت نمیده و باعث گرمتر شدن موتور میشه و بخاطر همین باید مدام در حال تمیز کردن موتور باشید، پس اگر واشر تعویض بشه بهتره.

iranch
19-07-2015, 17:18
درود کسی اطلاع داره که ترموستات پراید چند درجه هست؟؟؟ یعنی همان ترموستاتی که کارخانه میزاره روش ماشین.چند درجه است؟

camaro lt
19-07-2015, 21:00
درود کسی اطلاع داره که ترموستات پراید چند درجه هست؟؟؟ یعنی همان ترموستاتی که کارخانه میزاره روش ماشین.چند درجه است؟

تا جایی که خاطرم هست، 85 درجه و فشنگی فن هم 91 درجه بود ( در مدلهای کاربراتوری)
وقتی آب گرم میشه و به 85 درجه میرسه ترموستات باز شده و آب در رادیاتور جریان پیدا میکنه و اگر گرمتر شد و به 91 درجه رسید فن رادیاتور هم روشن میشه تا به خنک کردن رادیاتور کمک بکنه.
البته ترموستات درجه پایینتر برای نواحی گرمسیر کشور مناسبتره بخصوص که در این مناطق خیلی بیشتر از جاهای دیگه از کولر استفاده میشه و حتی گاهی از ترموستات استفاده نمیکنند.
تصور کنم در مدلهای انژکتوری هم ترموستات 85 باشه اما در مورد فشنگی فن با توجه به تغییرات داده شده دمای متفاوتی داشته باشه ( نمونه های کله مشکلی یا سبز برای فشنگی فن انژکتوری جدید)

iranch
19-07-2015, 22:53
ماشین من انژکتوری-ساژم-تک گانه چه تو زمستون و چه در تابستان بعد از 5 ساعت بیشتر توقف دیر روشن میشه تازگی ها متوجه شدم که اگه باک بنزین پر باشه با یه استارت 3 ثانیه ای روشن می شه ولی اگه بنزین به 25% برسه با 7 تا استارت به بالاروشن می شه به نظرتون علتش چی میتونه باشه.
البته: پمپ بنزینم سالم بود ولی دوباره عوضش کردم، تقریبا تمام سنسورهای اصلی عوض شده-ECU دیگه ای روش انداختم و اصلاح استارت سرد زدیم ولی فرقی نکرد.شیر کنیسر برقی و شمع ها رو عوض کردم فرقی نکرد.ولی وقتی 1 سی سی بنزین به محفظه منیفولد بالای متور میزنم با تک استارت روشن می شه؟ واقع کسی میدونه مشکل از کجاست

AMHSIN
20-07-2015, 01:28
ماشین من انژکتوری-ساژم-تک گانه چه تو زمستون و چه در تابستان بعد از 5 ساعت بیشتر توقف دیر روشن میشه تازگی ها متوجه شدم که اگه باک بنزین پر باشه با یه استارت 3 ثانیه ای روشن می شه ولی اگه بنزین به 25% برسه با 7 تا استارت به بالاروشن می شه به نظرتون علتش چی میتونه باشه.
البته: پمپ بنزینم سالم بود ولی دوباره عوضش کردم، تقریبا تمام سنسورهای اصلی عوض شده-ECU دیگه ای روش انداختم و اصلاح استارت سرد زدیم ولی فرقی نکرد.شیر کنیسر برقی و شمع ها رو عوض کردم فرقی نکرد.ولی وقتی 1 سی سی بنزین به محفظه منیفولد بالای متور میزنم با تک استارت روشن می شه؟ واقع کسی میدونه مشکل از کجاست
اول صبح چطور روشن میشه؟

وقتی بعد از پنچ ساعت با هفت استارت روشن میشه اولش دود سیاه نمی کنه؟

فشنگی دمای اب رو هم عوض کردی؟

Life24
20-07-2015, 17:28
سلام
مشکل گیج زدن امپر بنزین ما، مربوط به سوکت کیلومتر شمار روی گیربکس بود. یادمون رفته بود وصل کنیم . کیلومتر از کار افتاده بود و امپر بنزین هم همزمان کم و زیاد میشد برای خودش
ممنون از راهنمایی دوستان

Life24
20-07-2015, 17:30
دوستان چند ماه پیش دیاگ زدم و ارور میل سوپاپ میداد که پاک کردیم
امروز هم دیاگ زدم و همین ارور رو میده. مشکلی در شتاب و نفس ماشین ندارم و چراغ چک هم روشن نمیشه.
توضیه دوستان چیه؟ 111 مدل 91 با 68 تا کارکرد

reza 9
20-07-2015, 18:50
سلام به همه دوستان سوالم شاید خنده دار باشه

405 slx (داشبورد جدید 2ایربگ) ساعتشو چجوری تنظیم کنم هر کاری کردم نشد که نشد:n41:

Life24
21-07-2015, 13:26
دوستان چند ماه پیش دیاگ زدم و ارور میل سوپاپ میداد که پاک کردیم
امروز هم دیاگ زدم و همین ارور رو میده. مشکلی در شتاب و نفس ماشین ندارم و چراغ چک هم روشن نمیشه.
توضیه دوستان چیه؟ 111 مدل 91 با 68 تا کارکرد

دوستان در دیاگ فقط میزنه "میل سوپاپ" و دوستان میگن از سنسور میل سوپاپ هست که باید عوض ش کنی.
چراغ چک روشن نمیشه.
دور موتور 4000 نمیرم من. اما تا 3200-3300 رفتم مشکل نداشت.
من میگم از کجا معلوم خود سنسور میل سوپاپ مشکل داره و مربوط به قطعات مربوط به این سنسور نیست که باعث میشه سنسور خطا ثبت کنه؟

از کجا معلوم مشکل از میل سوپاپ یا خود سر سیلندر نباشه؟

camaro lt
21-07-2015, 23:02
دوستان در دیاگ فقط میزنه "میل سوپاپ" و دوستان میگن از سنسور میل سوپاپ هست که باید عوض ش کنی.
چراغ چک روشن نمیشه.
دور موتور 4000 نمیرم من. اما تا 3200-3300 رفتم مشکل نداشت.
من میگم از کجا معلوم خود سنسور میل سوپاپ مشکل داره و مربوط به قطعات مربوط به این سنسور نیست که باعث میشه سنسور خطا ثبت کنه؟

از کجا معلوم مشکل از میل سوپاپ یا خود سر سیلندر نباشه؟

فکر نمیکنم مشکل از میل سوپاپ یا سرسیلندر باشه چون ماشین شما هنوز چندان مسافتی طی نکرده که این قطعات فرسوده باشن
به نظرم مشکل باید توی سنسور میل سوپاپ باشه( اگر اون کسی که دیاک زده واقعا ماهر باشه)