PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

kasra2002
30-03-2015, 15:55
سلام
دوستان صندلی ماشین پراید 111 سمت راننده خیلی تو رفته و پائین هست
تودوزی چند میشه؟ ارزش داره؟

سوال 2:
ماشین بوی بنزین میده.. تنظیم موتور ی رفت زیر ماشین و گفت مشکلی نداره شاید از بنزین هست
من صافی رو خیلی وقت هست عوض نکردم میتونه صافی بنزین پر باشه و این اشکال بوجود بیاره؟
در مورد صندلی دوست گرامی ممکنه از فنر باشه و بشه با عوض کردن و یا فنر گذاری زیر صندلی بهترش کرد ولی در صورتی که بخواهید روکش کنید مثل اولش نمی شه می تونید همچنین قیمت بگیرید که نو چنده و ممکنه این رو ازتون بخرند اما اول همون فنر رو چک کنید
تعویض بموقع پیلتر بنزین ضروری و امکان تاثیر بر بوی بنزین رو داره چون تحت فشاره و ممکنه نشتی بده

optis2005
02-04-2015, 20:59
دوستان ماشین من وقتی سرده صدای موتور خیلی نرمه تو دورای بالا...ولی همینکه گرم میشه بم میشه و انگار داره میلرزه و قیژ قیژ ریزی میکنه..
اگزوز ساز میگه مشکلی نیست..دسته موتورا سالمن..روغن هم ایرانول رونیا تازه ریختم..خلاصه نمیدونم چشه..کلا مکانیکم متوجه نمیشه ولی در مقایسه با سمندای دیگه مشخصه
ماشینم سمتد ef7 مدل 92

hamedre81
03-04-2015, 23:02
سلام دوستان
پراید من وقعی که سرده مخصوصا صبح ها احساس می کنم ترمزش خب نیست اما بعد از گرم شدن ترمزش خوب میشه
می خواستم بدونم مشکل از چیه ؟
آیا بوسترش مشکل نداره ؟

kasra2002
06-04-2015, 16:54
سلام دوستان
پراید من وقعی که سرده مخصوصا صبح ها احساس می کنم ترمزش خب نیست اما بعد از گرم شدن ترمزش خوب میشه
می خواستم بدونم مشکل از چیه ؟
آیا بوسترش مشکل نداره ؟
امکان داره ولی اگه رابط بین بوستر و منیفولد رو چک کنید مطمئن می شید
بیشتر بسته به نوع ترمز بدی که م یگید می تونه از جنس لنت و ساییدگی باشه بهترین روش اینه که سنباده نرم بروی لنت پد ها بزنید و باز امتحان کنید

mohsenlin
07-04-2015, 10:57
با سلام. پراید131 EX 1000 کیلومتر کارکرد . گاهی اوقات وقتی خلاص میکنم دور موتور نمیاد رو 1 همینجور خودشرو 2000 میمونه! باید چنبار گاز بدم تا برگرده رو 1000 !! میتونید راهنمایی کنید ممنون میشم:n12:

leila_t
07-04-2015, 13:35
سلام دوستان
پرایدم حدود 2 هفته استارت نخورده بود بعد که روشن کردم دیدم یه صدای تر تر میده رفتم دیدم آب نداره آب ریختم الان دیگه صدا نمیده اما وقتی ماشین رو خاموش میکنم کمی ازش آب همراه با ضد یخ میریزه بیرون
ممکنه به خاطر این باشه که آب زیاد ریختم توش یا ببرمش تعمیرگاه؟

mhroozbeh
08-04-2015, 10:22
یه سمند 84 دارم
بعد از مسافرت دیدم که زیر رادیاتش ضد یخ ریخته
بردم رادیات سازی و گفت باید عوض بشه
عوض کردم ولی هی از شیلنگش آب میداد و سریع هوا می گرفت
بعد از چند بار چک کردن معلوم شد که واشر سوزونده و کمپرس کرده
من این ماشین رو دو ماهه خریدم و طرف می گفت برج 6 پارسال واشر عوض کرده
واتر پمپ رو هم تازه عوض کرده بودم
همیشه هم آمپرش رو چک میکردم که بالا نره و هیچ موقع هم بالا نرفت.یه بار فقط داشتم پارکش میکردم یهو زنه داد زد که موتور داغه و ازین حرفا که یعنی جوش آورده که من دیدم آمپر روی درجه معمولیه و حتی به وسطم نرسیده. آب کم میکرد روی رادیات قبلی ولی من تند پر می کردم . این قضیه شاید 2-3 روز اتفاق افتاده باشه( قضیه آب کم کردن) و من سریع رفتم رادیات عوض کردم و دیگه آب کم نکرد. تا که فرداش دیدم از شلنگ آب میده و میریزه روی مهره رادیات و یه شب کلا فنش اتصالی کرده بود و تا صبح روشن بود که صبح اومدم قطعش کردم. بردم رادیات سازی که دید دیگه شلنگ باد کرده به شکل شدیدی و مطمئن شد که واشر سوزونده
حالا دادمش برام عوض کنه ولی موندم که این چرا واشر سوزونده. هنوز بازش نکرده
موندم که اصلا یه موقع گفت سر سیلندر عوض بشه عوض کنم یا کلا بگم تعمیرش کنم و بعد بفروشمش؟ واقعا مصیبتن این ماشین های مدل پایین
همیشه صفر سوار میشدم این بار این اشتباه رو کردم و مدل پایین سوار شدم و الان تقریبا پشیمونم

vermink3
09-04-2015, 12:36
سلام دوستان جفت شیشه های عقب ماشین از کار افتادن چه از سمت راننده چه از روی در تمام فیوزارو چک کردم موتور بالابر و کلیدشم مطمینم سالمن چون چند بار به کار افتادن ولی دوباره به حالت اول برگشتن ممنون می شم راهنمییم کنید در ضمن ماشین سمند ال ایکس هست اینم یادم رفن بگم کلید ها خاموش هستن

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-04-2015, 13:35
سلام دوستان جفت شیشه های عقب ماشین از کار افتادن چه از سمت راننده چه از روی در تمام فیوزارو چک کردم موتور بالابر و کلیدشم مطمینم سالمن چون چند بار به کار افتادن ولی دوباره به حالت اول برگشتن ممنون می شم راهنمییم کنید در ضمن ماشین سمند ال ایکس هست اینم یادم رفن بگم کلید ها خاموش هستن
سلام
به این سایت خوش آمدید
اگر فیوزش سالمه پس باید با اهم متر یا یک لامپ 12 ولت برق کلید رو تست کنین
اگر کلید برق نداره پس یا فیوزش سوخته یا سیم بین فیوز و کلید مشکل داره
شاید هم خود فیوز برق نداره
باید با ولتمتر یا لامپ چک بشه

کار ساده ای هست اگر دست به آچار باشین

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-04-2015, 14:22
یه سمند 84 دارمبعد از مسافرت دیدم که زیر رادیاتش ضد یخ ریختهبردم رادیات سازی و گفت باید عوض بشهعوض کردم ولی هی از شیلنگش آب میداد و سریع هوا می گرفتبعد از چند بار چک کردن معلوم شد که واشر سوزونده و کمپرس کردهمن این ماشین رو دو ماهه خریدم و طرف می گفت برج 6 پارسال واشر عوض کردهواتر پمپ رو هم تازه عوض کرده بودمهمیشه هم آمپرش رو چک میکردم که بالا نره و هیچ موقع هم بالا نرفت.یه بار فقط داشتم پارکش میکردم یهو زنه داد زد که موتور داغه و ازین حرفا که یعنی جوش آورده که من دیدم آمپر روی درجه معمولیه و حتی به وسطم نرسیده. آب کم میکرد روی رادیات قبلی ولی من تند پر می کردم . این قضیه شاید 2-3 روز اتفاق افتاده باشه( قضیه آب کم کردن) و من سریع رفتم رادیات عوض کردم و دیگه آب کم نکرد. تا که فرداش دیدم از شلنگ آب میده و میریزه روی مهره رادیات و یه شب کلا فنش اتصالی کرده بود و تا صبح روشن بود که صبح اومدم قطعش کردم. بردم رادیات سازی که دید دیگه شلنگ باد کرده به شکل شدیدی و مطمئن شد که واشر سوزوندهحالا دادمش برام عوض کنه ولی موندم که این چرا واشر سوزونده. هنوز بازش نکرده موندم که اصلا یه موقع گفت سر سیلندر عوض بشه عوض کنم یا کلا بگم تعمیرش کنم و بعد بفروشمش؟ واقعا مصیبتن این ماشین های مدل پایین همیشه صفر سوار میشدم این بار این اشتباه رو کردم و مدل پایین سوار شدم و الان تقریبا پشیمونم
سلام
مهمترین چیز در تعمیر , پیدا کردنِ علتِ به وجود اومدنِ مشکل و برطرف کردنش هست
اگر واشر سرسیلندر عوض بشه اما علتِ سوختن واشر پیدا نشه و برطرف نشه پس با پول دور ریخنن فرقی نداره چون دوباره میسوزه
باید سیستم خنک کننده چک بشه که سالم باشه و رسوب نداشته باشه
باید میلیمتر به میلیمترِ سرسیلندر چک بشه که تاب نداشته باشه و ترک و شکاف هم نداشته باشه
باید از تنظیم بودن همه چیز مطمئن بشین مثل تسمه تایم و فیلرها (اگه داره ) و نوع شمعها و سلامت سوپاپها و واشر سوپاپها و سلامت همه ی پیچهای سرسیلندر

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-04-2015, 14:53
سلام دوستانپرایدم حدود 2 هفته استارت نخورده بود بعد که روشن کردم دیدم یه صدای تر تر میده رفتم دیدم آب نداره آب ریختم الان دیگه صدا نمیده اما وقتی ماشین رو خاموش میکنم کمی ازش آب همراه با ضد یخ میریزه بیرون ممکنه به خاطر این باشه که آب زیاد ریختم توش یا ببرمش تعمیرگاه؟سلام
چند نکته:
آب و روغن ماشین قبل از استارت باید چک بشه
ریختن آب معمولی در رادیاتور یعنی ضرر چند صد هزار تومنی شاید هم ملیونی چون سیستم خنک کننده و موتور داغون میشه
اگر ماشینتون منبع انبساط داره , دو تا علامت روش هست (HOT - COLD) یا (MAX- MIN) . وقتی موتور کاملا سرده سطح آب نباید از علامت پائینی کمتر باشه وگرنه آب کم داره
و وقتی کاملاً گرم میشه نباید از علامت بالائی بیشتر بره وگرنه آب زیاده
اگر آب به مقدار کافی هست اما باز هم آب میریزه یا کم میشه , احتمال صدمه دیدن واشر سرسیلندر هست
این تاپیک رو هم تدریجاً بخونین . چند ملیون پول توشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگر دوست داشتین اینها رو هم بخونین چون پول و آرامش خاطر توشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-04-2015, 15:12
با سلام. پراید131 EX 1000 کیلومتر کارکرد . گاهی اوقات وقتی خلاص میکنم دور موتور نمیاد رو 1 همینجور خودشرو 2000 میمونه! باید چنبار گاز بدم تا برگرده رو 1000 !! میتونید راهنمایی کنید ممنون میشم:n12:سلام
همون موقع که روی 2000 میمونه کاپوت رو باز کنین و با دست قطعه ای که سیم گاز بهش وصله رو تکون بدین

ممکنه گیر داره و کامل برنمیگرده به عقب
اگر مشکلی نداره پس ممکنه از استپر باشه
وقتی ماشین کاملا گرم شد فیشش رو بکشین و چند بار گاز بدین و مدتی رانندگی کنین
در این مدت نباید کولر روشن کنین . نباید خاموش کنین
اگر دیگه اون مشکل بوجود نیومد پس استپر یا سیمش مشکل داره
قبل از نصبِ مجددِ فیش استپر , اول موتور رو خاموش کنین

Life24
10-04-2015, 09:23
سلام
وقت بخیر
2 سوال:

1-از کجا بفهمیم کمک های ماشین خراب و یا نیاز به تعویض دارد؟

2-این تسمه های ماشین رو باید عوض کرد؟ من نمیدانم کی و کدامش را؟
پراید 111 و 65 هزار تا کار کرده
تسمه ها و تسمه تایم را تا به حال اصلا عوض نکردیم...

شمع ها چی؟ یکبار روی 30 هزار تا شمع ها رو عوض کردیم؟
آیا شمع ماشین چند نوع دارد؟ از نمایندگی بخریم ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-04-2015, 12:41
سلاموقت بخیر
2 سوال:
از کجا بفهمیم کمک های ماشین خراب و یا نیاز به تعویض دارد؟
این تسمه های ماشین رو باید عوض کرد؟
من نمیدانم کی و کدامش را؟پراید 111 و 65 هزار تا کار کرده
سلام
1- هر 4 تا کمک رو نگاه کنید که روغن نزده باشه . اگرچرب شده پس کاسه نمدش خراب شده و روغن ازش نشت میکنه . قابل تعمیر هم هست توسط مکانیکِ وارد و مجهز و باوجدان .
برای تست کمک:
یک فشار لحظه ای و محکم وارد کنین روی کمک و فوراً دستتون رو بردارین.
باید بدنه بیاد بالا به جای اولش و متوقف بشه
اگر دیدید بدنه مثل یویو چند بار بالا پایین رفت یعنی کمک خرابه و نمیتونه حرکت یویو مانند فنر رو متوقف کنه
اگر کمکهای ماشین رو بردارین و فقط فنرها نصب باشه , اونوقت موقع رانندگی ماشین عین یویو بالا پائین میشه
کمک خراب هم همین مشکل رو به وجود میاره .
چیزهائی که عمر کمکها رو کم میکنه و باعث میشه زودتر خراب بشه :
لاستیکِ بسیار پر باد که باعث میشه لاستیک مثل سنگ بشه و تمام ضربه ی دست اندازها رو منتقل کنه به کمک و فنر و بدنه
کمک هر چی بیشتر تکان بخوره بیشتر استهلاک داره و زودتر خراب میشه پس بالانس نبودن چرخها باعث لرزش شدید تایرها و لرزش شدید کمکها میشه پس همیشه باید چرخها بالانس باشه و موقع حرکت فرمان و بدنه نلرزه .
رانندگی روی چاله چوله ها و رد نکردنشون .
در جاهائی که چاله چوله زیاده یاید تایرها کمی کم باد باشه تا ضربه ها رو تا حد زیادی بگیره و به کمکها و فنرها و بدنه منتقل نشه
اگر موقع عبور از روی سرعت گیر با سرعت کم , ماشین به جای بالا پائین شدن چپ و راست میشه پس یک کمک مشکل داره
کلیپهای تست کمک و فنر
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] XRlZEjdvqmyi__Dk6sB&gl
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] XRlZEjdvqmyi__Dk6sB&gl

2-
تسمه ی کولر و دینام معمولا قبل از پاره شدن تَرک ترک میشه از داخل و این ترکها کم کم عمیق میشه سپس لایه ی بیرونی شروع میکنه به زدگی و پاره شدن تا اینکه قطع بشه
پس بهتره در همون مرحله ی ترکهای عمیق تعویض بشه خصوصا قبل از مسافرت
بهتره همیشه یک تسمه دینام و یک تسمه کولر در کیسه ی تمیز و در بسته همراه داشته باشید در صندوق عقب و اگر دست به آچارید آچارهای مربوطه هم همراهتون باشه
تسمه تایم بهتره سالی یک بار عوض بشه چون اگر پاره بشه فاجعه میشه در بیشتر ماشینها چون بعضی از سوپاپها کج میشه با ضربه ی سر پیستونها
البته به گمانم پراید از ماشینهائی هست که اگر تسمه تایمش در حین روشن بودن موتور پاره بشه سوپاپها صدمه نمیبینه چون حتی اگر سوپاپ کاملا باز باشه و پیستون بیاد بالا باز هم به سوپاپ نمیرسه
بعضی از مردم هم کیلومتری عوضش میکنند که ریسک داره چون اگر بنجل باشه قبل از موعدِ تعویض پاره میشه و بالای یک ملیون خسارت میزنه .

تسمه تایم از قطعاتی هست که باید بهترین نوع رو بخرید حتی اگر مجبور بشید قرض کنید

تسمه هائی که بو میده بنجل هست
کلاً هر قطعه ای که در ساختش لاستیک به کار رفته اگر بو میده پس بنجله
مثل گردگیر پلوس , انواع شیلنگ های آب و بنزین و هوا , قطعات لاستیکیِ جلوبندی , واشرها , انواع تسمه , انواع تایر و تیوب
اطلاعات بیشتر مربوط به تسمه و سفت کردن تسمه :

ali_iust13
10-04-2015, 13:21
با سلام
دوستان يك مشكلي با ماشينم (206 تيپ 2) پيدا كردم كه اگه دوستان بتونن راهنمايي كنم ممنون ميشم.
ماشين وقتي گرم ميشه و به خصوص توي سربالايي يه صداي خر خر بدي ميده و تو سربالايي هم به شدت كشش ماشين مياد پايين. صدا با گاز دادن در مياد و بدون گاز صدايي نميده. صفحه كلاجشم تازه عوض شده. پيش چند تا تعمير كار هم بردم ولي متاسفانه دست اونا صداش در نمياد! :n02:

iranch
12-04-2015, 10:21
سلام
شمع ماشین از سایپا خریدم گفتم برای 111 میخواهم
روی جعبه شمع نوشته برای CNG و بنزینی
این مشکل نداره؟ چون ماشین ما دوگانه نیست

mhroozbeh
12-04-2015, 15:57
محمد جان این قضیه اینکه بو میده چیه؟ چون همه این لاستیک ها از مواد کهنه درست میشه و بو میدن. میشه یه خورده بیشتر توضیح بدی که منظور از بو چجور بویی هست چون من همیشه ازین چیزا که میخرم بو میدن و اصلا لاستیک بدون بو مگه داریم؟!
ماشین من دو تا صدا ازش میاد
یکی یه صدا فیز مانند هست از زیر ماشین میاد یه بار که به اگزوز ساز گفتم گفت صدای پمپ بنزینته. این صدا نرماله یا اینکه پمپ بنزینش هم تعطیله؟
بعد هنوز ماشین وقتی روشنه و خلاص هست حس میکنم پت پت میکنه و تو گلوش چیزیه. به تنظیمی موتور هم گفتم گفت این چیزی نیست ماشین مدل پایینه این شکلیه
الان سرسیلندر و کلی چیز میزاش هم عوض کردم صداش کم شده ولی این پت پت رو داره
یه چیز دیگه اینکه صبح ها دنده یک و دو خیلی بد جا میره ولی وقتی ماشین گرم میشه خیلی خوب جا میره
و اینکه یه خورده وقتی ماشین رو توی حیاط روشن میکنم یه خورده بو میده نه خیلی بد باشه ولی یه بویی داره.

ریختن آب معمولی در رادیاتور یعنی ضرر چند صد هزار تومنی شاید هم ملیونی چون سیستم خنک کننده و موتور داغون میشه
پس این آب رادیات ها چیه؟ همش آب معمولیه دیگه
من آب از آب شیرین کن می ریزم تو رادیات به اضافه ضد یخ دیگه. یه قوطی ضد یخ میریزم بقیش هم آب شیرین از آب شیرین کن
اگه اشتباهه لطفا بگو چکار باید کرد؟

rasoul1988
14-04-2015, 19:25
سلام خدمت دوستان.
استفاده از تایر سایز 175 بجای 165 روی پراید چه تاثیری روی جلوبندی و سیستم تعلیق اون داره؟
آیا در این وضعیت تایر مقدار بیشتری از ارتعاشات رو جذب میکنه یا وضعیت بدتر میشه و سیستم تعلیق بیشتر تحت فشار قرار میگیره؟

iranch
14-04-2015, 19:36
سلام خدمت دوستان.
استفاده از تایر سایز 175 بجای 165 روی پراید چه تاثیری روی جلوبندی و سیستم تعلیق اون داره؟
آیا در این وضعیت تایر مقدار بیشتری از ارتعاشات رو جذب میکنه یا وضعیت بدتر میشه و سیستم تعلیق بیشتر تحت فشار قرار میگیره؟

تایر ، تراکتور بنداز

kasra2002
15-04-2015, 09:28
سلام خدمت دوستان.
اگر هن تر از اون نندازین تا یک سایز بررگتر برای پراید بیشترین تاثیر رو در استقامت سرعت بالا داره و نرم تر هم می شه کمی به جلو بندی فشار میاره

iranch
15-04-2015, 11:33
سلام

mehran_mo
16-04-2015, 14:39
سلام

نه عزيز
موردي نداره. ميتونيد استفاده كنيد.

iranch
17-04-2015, 08:31
نه عزيز
موردي نداره. ميتونيد استفاده كنيد.

سلام
این عکس هست.هنوز بازش هم نکردم... ماشین ما 111 بنزینی هست...اما این حرف از CNG زده..به لاتین هم فقط CNG روش نوشته

Life24
17-04-2015, 09:18
سلا
فرق شمع با وایر شمع چیست؟
آیا وایرشمع هم نیاز به تعویض دارد؟ از کجا بفهمیم و هر چند هزار کیلومتر یکبار؟

Dev.Look24
19-04-2015, 08:45
درود بر دوستان
با مولتی متر چطور مقاوت شمع ها رو اندازه بگیرم؟ باید برای پراید مقاوت بین چند اهم باشد تا کیفیت مطلوب باشد؟
مولتی متر رو روی چند اهم بزارم.؟

kasra2002
19-04-2015, 11:58
سلا
فرق شمع با وایر شمع چیست؟
آیا وایرشمع هم نیاز به تعویض دارد؟ از کجا بفهمیم و هر چند هزار کیلومتر یکبار؟
شمع اون وسیله ای ست که جرقه می زنه درون سیلندر
وایر شمع اون سیمی هست که به شمع برقمی رسونه
وایر شمع در اثر خرابی - نامرغوب بودن و کهنگی بیش از حد ضعیف می شه و نمی تونه برق رو به شمع برسونه
نیاز به تعویض نداره تا زمانی که خراب بشه
موتور بد کار کنه
ریپ بزنه
پارازیت و نوویز روی رادیو بندازه
پس تعویض دوره ای نداره

kasra2002
19-04-2015, 12:03
درود بر دوستان
با مولتی متر چطور مقاوت شمع ها رو اندازه بگیرم؟ باید برای پراید مقاوت بین چند اهم باشد تا کیفیت مطلوب باشد؟
مولتی متر رو روی چند اهم بزارم.؟
شمع مقاومتی نداره اما وایر شمع مقاومت داره نحوه تست اون رو با مالتی متر ( اهممتر) در تاپیک
صرفه جویی در هزینه خودرو.. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بطور کامل می تونید ببینید
(پست شماره 30 )

mr_khodaei2008
19-04-2015, 19:33
سلام

لرزش فرمان ناشی از چی میشه؟

Dev.Look24
19-04-2015, 19:37
شمع مقاومتی نداره اما وایر شمع مقاومت داره نحوه تست اون رو با مالتی متر ( اهممتر) در تاپیک
صرفه جویی در هزینه خودرو.. ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
بطور کامل می تونید ببینید
(پست شماره 30 )
مرسی پس از کجا بفهمم شمع ماشین سالم است یا خراب؟

ArashMiniStar
19-04-2015, 22:38
مرسی پس از کجا بفهمم شمع ماشین سالم است یا خراب؟
ظاهرش مشخصه

Dev.Look24
20-04-2015, 08:08
ظاهرش مشخصه

عزیز یعنی ظاهرش چطوری است؟

iranch
20-04-2015, 08:11
سلام
پراید 111 که 64 هزار تا کار کرده
چند وقت پیش تسمه تایم و تسمه موتور و صافی بنزین عوض کردم
یکبار هم تا حالا کلا شمع رو عوض کردم..
الان شمع خریدم برای تعویض..
جدیدا موقع استارت زدن، مثل سابق با یک تک استارت ماشین روشن نمیشه...
باید بیشتر نگه دارم تا روشن بشه..اما خیلی زیاد نه..ولی مثل سابق هم تک استارت نیست
از شمع ها هست؟ عمر شمع تمام شده؟>
این شمع رو خریدم چند روز پیش
ماشین بنزینی است اما روی شمع نوشته CNG
22 تومن هم شمع ها پول دادم و بازشون کردم..

mr_khodaei2008
20-04-2015, 19:24
sلام

لرزش فرمان در سرعت ناشی از چی میشه؟

Pourya-pc
20-04-2015, 19:41
sلام

لرزش فرمان در سرعت ناشی از چی میشه؟

بالانس و بعد از اون زیروبند و درصورت کارکرد بالا میتونه از جعبه فرمان هم باشه .

camaro lt
20-04-2015, 22:38
سلام
پراید 111 که 64 هزار تا کار کرده
چند وقت پیش تسمه تایم و تسمه موتور و صافی بنزین عوض کردم
یکبار هم تا حالا کلا شمع رو عوض کردم..
الان شمع خریدم برای تعویض..
جدیدا موقع استارت زدن، مثل سابق با یک تک استارت ماشین روشن نمیشه...
باید بیشتر نگه دارم تا روشن بشه..اما خیلی زیاد نه..ولی مثل سابق هم تک استارت نیست
از شمع ها هست؟ عمر شمع تمام شده؟>
این شمع رو خریدم چند روز پیش
ماشین بنزینی است اما روی شمع نوشته CNG
22 تومن هم شمع ها پول دادم و بازشون کردم..

مشکل دیر استارت خوردن دقیقا بعد از تعویض تسمه تایم بوجود آمد؟ و در شتاب و کشش هم تغییری ایجاد شده؟ مثلا شتاب کمتر و کشش پایینتر؟

اگر بله، احتمال هست که تایمینگ درست تنظیم نشده باشه و مقداری از حالت تنظیم اولیه خارج شده باشه ( منظور تنظیم دنده سر میل سوپاپ و پولی میل لنگ بر اساس شاخصهایی که تعیین شده است)
برای حل مشکل باید دوباره تنظیم اونها چک بشه و در صورت وجود اختلاف از نو تایمینگ صحیح انجام بشه.

امکان اینکه از شمعها باشه کم هست ،
حتما یکبار دیاک بزنید تا احیانا اگر ایرادی هم در سنسورها وجود داشته باشه مشخص بشه. گاهی ممکنه ایراد از استپر موتور باشه یا سنسور دریچه گاز، اما حدس من بیشتر به عدم تنظیم صحیح تایمینگ تسمه ها و پولی ها است.

ArashMiniStar
20-04-2015, 23:14
آقا این باند سمت چپ ماشین ما از پری روز نمیدونم چیکارش شده ولوم رو از 15 بیشتر میبرم صدای جر جر شدن :n02: همچین چیزی میده انگاری وقتی زیاد میشه ولی سمت راست همچین مشکلی نداره وقتی صدارو زیاد میکنی :n13: بنظر شما از چیشه؟ ماشینم 206ه پخشم هم kenwood x400 البته دقیقا زمان یه ترمز نسبتا شدید اینطوری شد که اونم از سر بیکاری بود :n14:

mmelecom
21-04-2015, 03:49
فرشاد جان من از يه جايي شنيدم اين سيستم امنيتيه 206 هست حالا راست و دروغش پا خودش
دوست عزیز,سیستم eco mod سیستم هوشمند هست که بعداز ده دقیقه(بسته ب مدت خاموشی موتور ) جهت تخلیه وضعیف نشدن باطری هشدارمیده.میتونی غیرفعالش کنی

iranch
21-04-2015, 08:20
مشکل دیر استارت خوردن دقیقا بعد از تعویض تسمه تایم بوجود آمد؟ و در شتاب و کشش هم تغییری ایجاد شده؟ مثلا شتاب کمتر و کشش پایینتر؟

اگر بله، احتمال هست که تایمینگ درست تنظیم نشده باشه و مقداری از حالت تنظیم اولیه خارج شده باشه ( منظور تنظیم دنده سر میل سوپاپ و پولی میل لنگ بر اساس شاخصهایی که تعیین شده است)
برای حل مشکل باید دوباره تنظیم اونها چک بشه و در صورت وجود اختلاف از نو تایمینگ صحیح انجام بشه.

امکان اینکه از شمعها باشه کم هست ،
حتما یکبار دیاک بزنید تا احیانا اگر ایرادی هم در سنسورها وجود داشته باشه مشخص بشه. گاهی ممکنه ایراد از استپر موتور باشه یا سنسور دریچه گاز، اما حدس من بیشتر به عدم تنظیم صحیح تایمینگ تسمه ها و پولی ها است.

سلام ممنون از اینکه پاسخ به من دادید
تسمه تایم 2 هفته هست که تعویض شده...
من فکر میکنم این مشکل استارت در چند روز اخیر پیش امده
من میروم تنظیم موتور ببینم چیزی پیدا میکند.
امیدوارم استارت و باطری خراب نباشد ...
ممنون :n16:

mmelecom
21-04-2015, 14:11
سلام.405مدل 82دارم!موتورتازه تعمیرشده.مدتیه استارت میکنم,برای حرکت شتاب وگازخورش عالیه.ولی یهو ماشین انگارسوختش قطع بشه,استوپ میکنه یهوو دوباره شتاب!!!!استپر موتورو تعویض کردم,ولی هیچ....یکی ازدوستان گفت فیلتر بنزینو عوض کن,چون پمپ بنزین صداش غیرطبیعیه!!کیلومترشمار ماشین تو دوربالا کارمیکنه.دوستان واستادان تجربه وراهنمایی کنید,چون اراک تعمیرکارنداره,تعویض کارن و اونیکه اوستاس کارنمیکنه,شاگردداره هزار هزار!!کمی سرزیادی میکنی کارو انجام نمیدن خووو

kasra2002
21-04-2015, 20:13
آقا این باند سمت چپ ماشین ما از پری روز نمیدونم چیکارش شده ولوم رو از 15 بیشتر میبرم صدای جر جر شدن :n02: همچین چیزی میده انگاری وقتی زیاد میشه ولی سمت راست همچین مشکلی نداره وقتی صدارو زیاد میکنی :n13: بنظر شما از چیشه؟ ماشینم 206ه پخشم هم kenwood x400 البته دقیقا زمان یه ترمز نسبتا شدید اینطوری شد که اونم از سر بیکاری بود :n14:
باند بکار رفته در این ماشین ها معمولن بدنه پلاستیکی داره و با توجه به گرم و سرد شدن و ضربه امکان شکستن و در ادامه پاره شدن صفحه داره
حتی ممکنه چیزی روی صفحه افتاده باشه
شما از تنظیم درست پخش مطمئن شید و بعد با باز کردن روکش درب معلوم میشه

hosein002
21-04-2015, 20:45
سلام
پراید زیمنس 92
چند روزه چراغ چک روشن میشد و موتور ریپ میزد و خطای سنسور میل بادامک نشون میداد چند بار خطا رو پاک کردهیم بازم با یه دور زدن دوباره چک روشن میشد خطا نشون میداد و ریپ میزد
سنسور میل بادامک رو عوض کردم خوب نشد تعمیرکار گفت باید سنسور دور موتور را هم عوض کنی اونو هم عوض کردم ولی بازم همون جوره
حالا جندتا از تعمیرکارها میگن باید ایسیو رو عوض کنی وعیب از اونه
موندم چکار کنم از دوستان کسی در این مورد نظری نداره؟ آخه ارزونم نیست که
یه سوال دیگه جایی هست که ایسیو رو تست کنن و یا میشه اونو تعمیر کرد اخه یه تعمیر کار میگفت فکر کنم عیب از خازن ایسیو باشه
راستی ایسیو رو فلاش و برنامه ریزی جدید هم کرد ولی فایده ای نداشت
شرمنده طولانی شد

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-04-2015, 01:16
مرسی پس از کجا بفهمم شمع ماشین سالم است یا خراب؟سلام
اگر شمع تَرَک نخورده باشه و یا نشکسته باشه پس فقط باید الکترودهاش چک بشه
اگر موتور سالم باشه , معمولاً الکترود وسطی کم کم خورده میشه و کوچک میشه اما الکترود کناری هم اندکی خورده و نازک میشه .
در این عکس شمع نو و کار کرده دیده میشه
الکترود وسطی یه مقداری خورده شده
در این عکس حسابی خورده شده
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ug.jpg
بعد از 5000 کیلومتر بهتره شمع باز بشه و گَپِ شمع اندازه گرفته بشه تا اگر بر اثر خوردگی , فاصله ی الکترود کناری و وسطی زیاد شده دوباره تنظیم بشه (با خم کردنِ الکترود کناری به سمت پائین ) و با برس سیمی تمیز و براق بشه و نصب بشه

این فاصله در شمعهای مختلف فرق میکنه. پس برای تنظیمش باید از اندازه ی استاندارد مطلع باشیم
گپ شمع (gap) با این ابزار اندازه گیری میشه . بهش میگن آچار فیلرگیری . برای اندازه گرفتن فاصله ی 2 قطعه به کار میره
هر کدوم از اینها یک ضخامت معینی داره
معمولا از یک صدم میلیمتر شروع میشه تا یک میلیمتر
عوض کردن شمع به صورت کیلومتری اشتباه هست و پول دور ریختن
باید تا وقتی که الکترود وسطی حالتِ نسبتاً خوبی داره فقط تمیز بشه و گپش تنظیم بشه و دوباره ازش استفاده بشه
شمع رو باید وقتی موتور سرد هست باز کنیم
در سفت کردن شمع نباید وسواس نشون داد
اگر موقع باز کردنش دیدیم خیلی خیلس سفته پس بیش از حد سفت شده و باید کمتر سفتش کنیم

احمد موریس
22-04-2015, 11:00
:n19:درب رادیات را چک کنید لاستیکش فرسوده بود عوض کنید ..... اگه ترموستات گیر کرده باشه با یک مسافت کم زود جوش میاره و اب کم میکنه موفق باشید

SAMI EB
22-04-2015, 19:04
سلام
پراید زیمنس 92
چند روزه چراغ چک روشن میشد و موتور ریپ میزد و خطای سنسور میل بادامک نشون میداد چند بار خطا رو پاک کردهیم بازم با یه دور زدن دوباره چک روشن میشد خطا نشون میداد و ریپ میزد
سنسور میل بادامک رو عوض کردم خوب نشد تعمیرکار گفت باید سنسور دور موتور را هم عوض کنی اونو هم عوض کردم ولی بازم همون جوره
حالا جندتا از تعمیرکارها میگن باید ایسیو رو عوض کنی وعیب از اونه
موندم چکار کنم از دوستان کسی در این مورد نظری نداره؟ آخه ارزونم نیست که
یه سوال دیگه جایی هست که ایسیو رو تست کنن و یا میشه اونو تعمیر کرد اخه یه تعمیر کار میگفت فکر کنم عیب از خازن ایسیو باشه
راستی ایسیو رو فلاش و برنامه ریزی جدید هم کرد ولی فایده ای نداشت
شرمنده طولانی شد

سلام
نه ECU به اين راحتي ها مشکل پيدا نمي کنه که بگيم ايراد سنسور ميل سوپاپ از اونه .
اگه سنسور را تعويض کرديد و بازم خطا ثبت شده احتمالا
خود سوکت ايراد داره يا اينکه خود سنسور درست بسته نشه و از اون مهم تر تايم ماشين دقيق نيست حالا يک دندونه عقب و جلو شده تايم ماشين را بررسي کنيد و در آخر يه فيلر گيري هم بگنيد .

SAMI EB
22-04-2015, 19:10
سلام.405مدل 82دارم!موتورتازه تعمیرشده.مدتیه استارت میکنم,برای حرکت شتاب وگازخورش عالیه.ولی یهو ماشین انگارسوختش قطع بشه,استوپ میکنه یهوو دوباره شتاب!!!!استپر موتورو تعویض کردم,ولی هیچ....یکی ازدوستان گفت فیلتر بنزینو عوض کن,چون پمپ بنزین صداش غیرطبیعیه!!کیلومترشمار ماشین تو دوربالا کارمیکنه.دوستان واستادان تجربه وراهنمایی کنید,چون اراک تعمیرکارنداره,تعویض کارن و اونیکه اوستاس کارنمیکنه,شاگردداره هزار هزار!!کمی سرزیادی میکنی کارو انجام نمیدن خووو

سلام
با توجه به اينکه مي گيد موتور تازه تعمير هست احتمالا اينکه پمپ بنزين ماشينتون معيوب شده باشه زياده چون وقتي سرده فشار خوبه و وقتي داغه فشارش کم ميشه و شتاب ماشين افت مي کنه
با توجه به مدل ماشينتون که 82 هست پمپ بنزينش بيرون باکي هست عوض کردنش کار راحتيه .
اول پمپ بنزين و ----- را عوض کنيد
راستي پمپ بنزين صداي زيادي داره درسته ؟

light
23-04-2015, 11:12
سلام
نه ECU به اين راحتي ها مشکل پيدا نمي کنه که بگيم ايراد سنسور ميل سوپاپ از اونه .
خود سوکت ايراد داره يا اينکه خود سنسور درست بسته نشه و از اون مهم تر تايم ماشين دقيق نيست حالا يک دندونه عقب و جلو شده تايم ماشين را بررسي کنيد و در آخر يه فيلر گيري هم بگنيد .

1سال ماشینمون ریپ زد کسی بلد نبود تعمیر کنه
دریچه گاز رو عوض کردیم درست شد ، شما هم امتحان کنید
اگه دوگانه دارید

شتاب ماشین رو گاز کمه چیکار کنیم ؟ سمند دوگانه کارخاته 86

hosein002
24-04-2015, 22:53
سلام
با سلام
تعمیر کار چند تا سنور دیگه رو روش امتحان کرد ولی نتیجه همون بود
ecu رو میگن اکثرا چینیه و خوب نیست
تایم ماشین چطور ممکنه چون تا حالا هیچ جایی از ماشین باز نشده که تایم بهم خورده باشه

ArashMiniStar
26-04-2015, 10:08
من یه 206 v8 88 دارم بعضی مواقع که کولر روشنه امپر تا 105 هم میره ولی بیشتر نمیشه طبیعیه؟ مواقع عادی تو همون رنج 90 تا 98 کار میکنه

Sent from my Xperia Z1 - THE BEST OF SONY

SAMI EB
26-04-2015, 13:42
با سلام
تعمیر کار چند تا سنور دیگه رو روش امتحان کرد ولی نتیجه همون بود
ecu رو میگن اکثرا چینیه و خوب نیست
تایم ماشین چطور ممکنه چون تا حالا هیچ جایی از ماشین باز نشده که تایم بهم خورده باشه

سلام
همين طور که قبلا گفتن ECu به اين راحتي ها خراب نميشه مگر اينکه آب بهش برسه يا ماشين نوسان شديد برق داشته باشه يا اتصالي رخ بده .
تايم ماشين ممکنه بعد مدتي يه دندونه بر اثر کارکرد بالا يا معکوس کشيدن رد کنه يا هنگام باز و بست يه دندونه جابه جا بسته بشه .
تايم ماشين را بايد با توجه به نشانه هاي روي پولي ميل سوپاپ و ميل لنگ چک کرد .
يه روش ديگه هم هست از طريق باز کردن شمع ها که خب روش دقيقي نيست .
به نظر من تو دياگ پارامتر هاي مربوط به پاشش سوخت و فشار مانيفولد را چک کنيد
چون اگه تايم ماشين بهم بخوره فشار مانيفولد و پاشش سوخت بيتشتر ميشه به خاطر تغيير در بازوبست شدن سوپاپ ها ميره بالا .
اگزوز ماشين پت پت نمي کنه ؟
دوگانه که نيست ماشينتون ؟

SAMI EB
26-04-2015, 13:44
من یه 206 v8 88 دارم بعضی مواقع که کولر روشنه امپر تا 105 هم میره ولی بیشتر نمیشه طبیعیه؟ مواقع عادی تو همون رنج 90 تا 98 کار میکنه

سلام
کاملا طبيعيه و مشکل نداره .
کلا موقع کولر گرفتن يکم موتور ميره تحت فشار و دما يه مقدار ميره بالا .

hosein002
26-04-2015, 20:02
سلام
همين طور که قبلا گفتن ECu به اين راحتي ها خراب نميشه مگر اينکه آب بهش برسه يا ماشين نوسان شديد برق داشته باشه يا اتصالي رخ بده .
تايم ماشين ممکنه بعد مدتي يه دندونه بر اثر کارکرد بالا يا معکوس کشيدن رد کنه يا هنگام باز و بست يه دندونه جابه جا بسته بشه .
تايم ماشين را بايد با توجه به نشانه هاي روي پولي ميل سوپاپ و ميل لنگ چک کرد .
يه روش ديگه هم هست از طريق باز کردن شمع ها که خب روش دقيقي نيست .
به نظر من تو دياگ پارامتر هاي مربوط به پاشش سوخت و فشار مانيفولد را چک کنيد
چون اگه تايم ماشين بهم بخوره فشار مانيفولد و پاشش سوخت بيتشتر ميشه به خاطر تغيير در بازوبست شدن سوپاپ ها ميره بالا .
اگزوز ماشين پت پت نمي کنه ؟
دوگانه که نيست ماشينتون ؟

با سلام و تشکر از جوابتون
ماشین دوگانه نیست
تایم بودن ماشین رو بردم مکانیک چک کرد مشکلی نداشت فیلر گیری هم انجام دادم
تو اگزوز صدای پت پت نمی کنه
تمام گزینه ها از جمله فشار مانيفولد و پاشش سوخت وغیره موقع دیاگ استاندارد هست
ماشینو وقتی روشن میکنی همان اول کار سه چهار ثانیه چراغ چک روشن میشه و بعدش خاموش میشه و ریپ میزنه خطاشم همون سنسور بادامک هست و اگه چراغ چک اول کار روشن نشه خیلی خوب گاز میخوره
فعلا دارم دنبال یه جایی میگردم ببینم میتونن ecu را تستش کنن

alireza99.99
27-04-2015, 20:27
دوستان من جدیداً روغن ماشین رو عوض کردم...قبلی کاسترول بود ولی خیلی ها به من گفتن برای پراید روغنهایی مثل بهران پیشتاز خوبه... به همین علت ایندفعه گفتن بهران پیشتاز ریخت ولی چند روز هست که احساس میکنم ماشین جون قبلی رو نداره و وقتی گاز میدم احساس میکنم ماشین خشک کار میکنه.حالا نمیدونم به خاطر روغن هست و یا من اشتباه میکنم...
امروز یه بنده خدایی به من میگفت همون کاسترول رو میریختی بهتر بود چون زیاد از ماشین استفاده نمیکنی کاسترول بهتر جواب میده.روغنهایی مثل بهران پیشتاز و تک تاز برای کسایی خوبه که زیاد با ماشین کار میکنن و مجبورن در بازه زمانی کم روغن عوض کنن!!!!
بنظرتون دفعه بعد چی بریزم؟

ArashMiniStar
27-04-2015, 20:30
دوستان من جدیداً روغن ماشین رو عوض کردم...قبلی کاسترول بود ولی خیلی ها به من گفتن برای پراید روغنهایی مثل بهران پیشتاز خوبه... به همین علت ایندفعه گفتن بهران پیشتاز ریخت ولی چند روز هست که احساس میکنم ماشین جون قبلی رو نداره و وقتی گاز میدم احساس میکنم ماشین خشک کار میکنه.حالا نمیدونم به خاطر روغن هست و یا من اشتباه میکنم...
امروز یه بنده خدایی به من میگفت همون کاسترول رو میریختی بهتر بود چون زیاد از ماشین استفاده نمیکنی کاسترول بهتر جواب میده.روغنهایی مثل بهران پیشتاز و تک تاز برای کسایی خوبه که زیاد با ماشین کار میکنن و مجبورن در بازه زمانی کم روغن عوض کنن!!!!
بنظرتون دفعه بعد چی بریزم؟
من خودم رو 206 کاسترول مگنتیک میریزم راضیم موتور نرم تر از روغنای دیگه کار میکنه
بازه زمانی بنظرم اهمیت نداره مهم کارکرد و نوع کارکرده زود عوض کردنم خوب نیست

اگه شما از اون یکی کاسترول استفاده میکنین من شنیدم کیفیتش خوب نیست حالا دقیق نمیدونم؟:n22:

camaro lt
28-04-2015, 01:13
سلام
اگر شمع تَرَک نخورده باشه و یا نشکسته باشه پس فقط باید الکترودهاش چک بشه
اگر موتور سالم باشه , معمولاً الکترود وسطی کم کم خورده میشه و کوچک میشه اما الکترود کناری هم اندکی خورده و نازک میشه .
در این عکس شمع نو و کار کرده دیده میشه
الکترود وسطی یه مقداری خورده شده
در این عکس حسابی خورده شده
بعد از 5000 کیلومتر بهتره شمع باز بشه و گَپِ شمع اندازه گرفته بشه تا اگر بر اثر خوردگی , فاصله ی الکترود کناری و وسطی زیاد شده دوباره تنظیم بشه (با خم کردنِ الکترود کناری به سمت پائین ) و با برس سیمی تمیز و براق بشه و نصب بشه

این فاصله در شمعهای مختلف فرق میکنه. پس برای تنظیمش باید از اندازه ی استاندارد مطلع باشیم
گپ شمع (gap) با این ابزار اندازه گیری میشه . بهش میگن آچار فیلرگیری . برای اندازه گرفتن فاصله ی 2 قطعه به کار میره
هر کدوم از اینها یک ضخامت معینی داره
معمولا از یک صدم میلیمتر شروع میشه تا یک میلیمتر
عوض کردن شمع به صورت کیلومتری اشتباه هست و پول دور ریختن
باید تا وقتی که الکترود وسطی حالتِ نسبتاً خوبی داره فقط تمیز بشه و گپش تنظیم بشه و دوباره ازش استفاده بشه
شمع رو باید وقتی موتور سرد هست باز کنیم
در سفت کردن شمع نباید وسواس نشون داد
اگر موقع باز کردنش دیدیم خیلی خیلس سفته پس بیش از حد سفت شده و باید کمتر سفتش کنیم

به هیچ وجه نباید از برس سیمی، کاغذ سنباده و امثال اینها برای تمیز کردن شمع استفاده کرد چون بشدت به آند و کاتد اون صدمه زده و شمع خراب میشه.
بهترین کار استفاده از اسپری کنتاکت شور حشک و یا اسپری تمیز کننده انژکتور و یا کاربراتور هست( در صورت نبود، از تینر یا بنزین استفاده کنید) و تمیز کردن با یک پارچه نخی.

saeid.saeid20
30-04-2015, 16:04
سلام
ماشین دادم دست دادشم بره روغن عوض کنه رفته روغن بهران سوپر رانا ریخته ماشین توسان 2014 هستش
این خوبه روغنش یا نه برا ماشین ضرر داره یا نه ؟؟؟ میگه تعویض روغنیه گفته که بیشتر این خارجیا هم تو ایران پر میشه
حالا من چیکار کنم ؟؟؟

saeid.saeid20
30-04-2015, 16:23
سلام
ماشین دادم دست دادشم بره روغن عوض کنه رفته روغن بهران سوپر رانا ریخته ماشین توسان 2014 هستش
این خوبه روغنش یا نه برا ماشین ضرر داره یا نه ؟؟؟ میگه تعویض روغنیه گفته که بیشتر این خارجیا هم تو ایران پر میشه
حالا من چیکار کنم ؟؟؟

"R E Z A"
30-04-2015, 20:02
به هیچ وجه نباید از برس سیمی، کاغذ سنباده و امثال اینها برای تمیز کردن شمع استفاده کرد چون بشدت به آند و کاتد اون صدمه زده و شمع خراب میشه.
بهترین کار استفاده از اسپری کنتاکت شور حشک و یا اسپری تمیز کننده انژکتور و یا کاربراتور هست( در صورت نبود، از تینر یا بنزین استفاده کنید) و تمیز کردن با یک پارچه نخی.

ولی توی اکثر دستورالعمل ها برای تمیز کردن شمع به برس سیمی اشاره کرده :

سلام
حالا من چیکار کنم ؟؟؟

مشکلی نداره ... خوبی روغن های بهران اینه که مشخصه روغن ها کجا پر میشه و یه جورایی اصل و نسب داره ولی چون همه ی روغن های خارجی دفتر یا نمایندگی ندارن اکثرا تقلبی هستن و نمیشه صددرصد گفت که روغن اصل هستش . مهمترین کار اینه که زودتر از موعد روغن رو عوض کنید ( حالا هر روغنی)

camaro lt
30-04-2015, 22:18
من همیشه از تمیز کننده های پایه نفتی و پارچه نخی استفاده کردم و نتیجه خوبی داشته، و برعکس هروقت سنباده زدم شمع عمر بسیار کمی داشته و یا کلا از بین رفته( حتی با سنباده زدن خیلی کم و جزئی)
به هر حال بهتره که با ملایمت تمیز بشه

ArashMiniStar
30-04-2015, 23:13
سنباده نزنین باو داغون میکنه شمعو کل فروم 206.ir بری بپرسی همینو میگه

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2015, 08:33
بهترین کار استفاده از اسپری کنتاکت شور حشک و یا اسپری تمیز کننده انژکتور و یا کاربراتور هست( در صورت نبود، از تینر یا بنزین استفاده کنید) و تمیز کردن با یک پارچه نخی.سلام
ممنون از اطلاع رسانیتون
سختی فلزاتِ به کار رفته در شمع بیشتر از سیم به کار رفته در برس سیمی و برس مسی هست
این برسها خیلی سریع رسوبها رو برمىداره و شمع براق میشه اما آسیبی به شمع نمیزنه چون سختیش کمتر از فلزات شمع هست
درست مثل اینکه با عقیقِ اصل بکشین روی شیشه ی معمولی . رویِ شیشه خط مىافته اما عقیق آخ هم نمىگه
همسایه های جنوبیمون یه مَثَل دارند که میگه :
از دکتر نپرس , از آدم باتجربه بپرس

بنده یه عمره شمع رو با برس تمیز میکنم . ظرفِ 15 ثانیه تمیز و براق میشه بدونِ هیچ آسیبی

البته برای تمیز کردن شمع روش شیمیائی هم که شما گفتین وجود داره و دوستان میتونند هر دو روش رو حداقل یک بار امتحان کنند و ببینند کدومش بهتر و اقتصادی تره
ارادتمند

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2015, 08:49
سلام ماشین دادم دست دادشم بره روغن عوض کنه رفته روغن بهران سوپر رانا ریخته ماشین توسان 2014 هستش
این خوبه روغنش یا نه برا ماشین ضرر داره یا نه ؟؟؟
میگه تعویض روغنیه گفته که بیشتر این خارجیا هم تو ایران پر میشه حالا من چیکار کنم ؟؟؟سلام
حالتِ روغن رو زیر نظر داشته باشید هر 500 کیلومتر
اگر سریع سیاه و کاملاً قیر مانند شد پس بنجل هست
اگر زود لزوجت و لیز بودنش کم شد پس بنجل هست
اگر بعد از مدتی رانندگی و موتور کاملاً داغ دربِ روغن رو باز کردین با موتور روشن و بخار زیاد خارج میشه پس روغن بنجل هست
البته اگر موتور خسته و فرسوده باشه و کمپرس سیلندرها خیلی نفوذ میکنه به زیر پیستونها و اتاقک میل لنگ , این خودش باعث بخار شدن روغن میشه حتی اگر روغن با کیفیت باشه

najee
01-05-2015, 22:14
سلام.
دو سه تا مشکل پیدا کردم نمیدونم چرا .
1)یکی دوماهی میشه ماشین و صبح که استارت میزنم درجا روشن میشه میرم سرکار بعدازظهر که میخوام ماشین و روشن کنم حتما
باید دوسه بار استارت یزنم وهر دفع سه چهار ثانیه سوییچ و رو استارت نگه دارم دقیقا یکی دوماه هست که میشه.
2)یه مدتی وقتی کلاج و میگیرم صدای دلنگ دولنگ بدی میاد مخصوصا تو سرعت پاین مثلا موقعی که میخوام از رو دست انداز رد بشم کلاج و میگیرم انگار فنرهای کلاج جیرجیر میکنه خیلی هم صداش زیاد شاید تو سرعت بالا هم این اتفاق می افته ولی چون صدا زیاده تو سرعت بالا نمیشنومم.
3)تو حرکت یه صدای سوتی میاد که گوش واذیت میکنه معلوم نیست از کجاست.
4)وقتی ماشین راه میافته موقعی که به دست اندازمیرسی سرعت و کم میکنی کلاج و میگیری ماشین دنده یک جا نمیخوره باید بری دنده دو مگه اینکه ایست کامل کنی که نشد واگه بزورم سعی کنی بری دنده یک انگار دنده داره سابیده میشه به چیزی کلا خشک جا میخوره .

najee
01-05-2015, 22:15
سلام.
1)یکی دوماهی میشه ماشین و صبح که استارت میزنم درجا روشن میشه میرم سرکار بعدازظهر که میخوام ماشین و روشن کنم حتما
باید دوسه بار استارت یزنم وهر دفع سه چهار ثانیه سوییچ و رو استارت نگه دارم دقیقا یکی دوماه هست که میشه.
2)یه مدتی وقتی کلاج و میگیرم صدای دلنگ دولنگ بدی میاد مخصوصا تو سرعت پاین مثلا موقعی که میخوام از رو دست انداز رد بشم کلاج و میگیرم انگار فنرهای کلاج جیرجیر میکنه خیلی هم صداش زیاد شاید تو سرعت بالا هم این اتفاق می افته ولی چون صدا زیاده تو سرعت بالا نمیشنومم.
4)وقتی ماشین راه میافته موقعی که به دست اندازمیرسی سرعت و کم میکنی کلاج و میگیری ماشین دنده یک جا نمیخوره باید بری دنده دو مگه اینکه ایست کامل کنی که نشد واگه بزورم سعی کنی بری دنده یک انگار دنده داره سابیده میشه به چیزی کلا خشک جا میخوره .
131 مدل 93

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-05-2015, 16:39
قضیه اینکه اگر تسمه بو بده بنجله چیه؟
چون همه این لاستیک ها از مواد کهنه درست میشه و بو میدن.
میشه یه خورده بیشتر توضیح بدی که منظور از بو چجور بویی هست چون من همیشه از این چیزا که میخرم بو میدن و اصلا لاستیک بدون بو مگه داریم؟!

=======================================
ماشین من صدای فیز مانند داره از زیر ماشین
یه بار که به اگزوز ساز گفتم گفت صدای پمپ بنزینته.
این صدا نرماله ؟ یا اینکه پمپ بنزینش هم تعطیله؟

======================================

ماشین وقتی روشنه و خلاص هست حس میکنم پت پت میکنه و تو گلوش چیزیه.
به تنظیمی موتور هم گفتم گفت این چیزی نیست ماشین مدل پایینه این شکلیه
الان سرسیلندر و کلی چیز میزاش هم عوض کردم صداش کم شده ولی این پت پت رو داره

یه چیز دیگه اینکه صبح ها دنده یک و دو خیلی بد جا میره ولی وقتی ماشین گرم میشه خیلی خوب جا میره

========================================

وقتی ماشین رو توی حیاط روشن میکنم یه خورده بو میده نه خیلی بد باشه ولی یه بویی داره.
===================================
پس این آب رادیات ها چیه؟
همش آب معمولیه دیگه
من آب از آب شیرین کن می ریزم تو رادیات به اضافه ضد یخ دیگه. یه قوطی ضد یخ میریزم بقیش هم آب شیرین از آب شیرین کن
اگه اشتباهه لطفا بگو چکار باید کرد؟

سلام
شما برید جائی که شیلنگهای سیاه رنگِ صنعتی میروشند . شیلنگها رو بود کنید . این یکی از همون بوهایِ لاستیکِ بی کیفیت هست
برید جائی که کفش و دمپائی چینی و ایرانی ارزان قیمت هست و ببینین چه بوئی میده
این یکی دیگه از بوهای لاستیک بنجل هست .
گردگیر پلوس و تسمه ی ساخت ایران و چین رو بو کنید
بوی آزار دهنده ای داره و گردگیرشون براق هست و کِش نمیاد که علتش بنجل بودنشه
بعد برید شیلنگ امریکائی اصل و دمپائی و کفش ایتالیائی اصل و گردگیر پلوسِ ژاپنی اصل و تیوب ژاپنی و تایر و تسمه ی ژاپنی اصل رو هم بو کنید . اصلاً بو نمیده و یا بویِ بسیار بسیار کمی داره و آزار دهنده نیست

چرم مصنوعی چینی که برای تودوزی ماشین استفاده میشه رو بو کنید , چرم مصنوعی ایتالیا رو هم بو کنید تا متوجه فرقشون بشید

هر چیزی که از لاستیک درست شده نباید بو بده یا بوی زننده و آزار دهنده داشته باشه وگرنه کیفیتش پائینه. این یک قاعده هست و استثنائی هم نداره
برای حرفه ای شدن در تشخیصشون , باید انواع و اقسام اروپائی و امریکائی و ژاپنی و کره ای و چینی و هندی و رو بو کنید تا تفاوتها براتون آشکار بشه
=====================================
در مورد صدای فیزززز یا ویزززز :
اگر ماشینتون انژکتوری هست , وقتی سوئیچ رو باز کنین (قبل از استارت زدن) , پمپ بنزین 3 یا 4 ثانیه روشن میشه و خاموش میشه
همون موقع بهترین وقت هست که صداش رو بشنوید چون موتور خاموشه

اگر صدای غیر طبیعی و زبر داره پس مشکل داره اما نمیشه گفت کِی خراب میشه
پاره بودن فیلتر پمپ که تویِ لیوانی درونِ باک هست خیلی تاثیر داره در رسیدن ذرات شن و خاک و رسوب و غیره به درون پمپ و صدمه زدن به پمپ
چون بنزین از داخل آرمیچر پمپ عبور میکنه و باعث خنک شدنش هم میشه
پس اگر فیلتر پارچه ایِ پمپ بنزین پاره باشه همه ی آت و آشغالها میره توی پمپ و باعث سایش و فرسایش میشه
در صفحه های آخِر تاپیکِ صرفه جوئی عکسهاش هست
به محض استارت زدن , پمپ روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه تا وقتی که موتور خاموش بشه
=========================================
در مورد پت پتِ اگزوز :
اگر ماشینتون دلکو داره , تنظیم نبودنش باعث پت پت میشه
خودتون آزمایش کنین:
جای دلکو رو علامت بزنین بعدش پیچهاش رو شل کنین و با موتور روشن در حالتهای مختلف قرارش بدین , ملاحظه میکنین که صدای پت پت کم و زیاد میشه

اگر ماشینتون فیلرگیری هم داره , اون هم تاثیر زیادی داره در پت پت اگزوز
تنظیم نبودن گپِ شمعها , نامناسب بودنِ شمع , کیفیت پائینِ وایرشمعها هم تاثیر داره
بد جا رفتن دنده به خیلی چیزها ربط داره :
رگلاژ نبودن کلاچ . قبلا دو تستِ ساده رو درج کردم برای اطمینان از رگلاژ بودنش
مطلب 3729 در این صفحه

ممکنه دست دنده مشکل داره
ممکنه دنده برنجی مشکل داشته باشه
=======================================
در مورد بو موقع روشن کردن , گاز اگزوز باید بو داشته باشه
اما بوهای غیر طبیعی:
بوی سوخت خام که حاکی از پاشش بیش از حد سوخت از انژکتورها هست که میتونه به علت کثیف شدن رگولاتور سوخت و بالا رفتن فشار سوخت باشه . اگر مصرف ماشین در شهر بیش از حد هست پس این احتمال زیاد هست
با نصب یک ولوم برای برق پمپ بنزین میشه فشار سوخت رو برای شهر و جاده تنظیم کرد که تاثیر زیادی در مصرف سوخت داره .
اما نباید فشار بیش از حد کم بشه وگرنه ممکنه سوپاپها بسوزه
اگر ماشین بیش از حد کم جون بشه و موقع گاز دادن یا در سرعت بالای 80 km دُک بزنه پس مصرف بیش از حد کم شده

بوی روغن هم حاکی از فرسوده بودن موتور و روغن سوزی هست یا بنجل بودن روغن

====================================
در مورد آب مقطر مفصل توضیح دادم در تاپیک صرفه جوئی که میشه خیلی راحت با یک اهم متر کوچک 10 هزار تومنی فهمید که آب مقطر بنجل هست یا باکیفیت
آب لوله , فیلتر و آبمعدنی به درد رادیاتور نمیخوره
فقط آب مقطر با مقاومت بیش از 200 یا 300 کیلو اهم
اطلاعات بیشتر و روش تست كردنش در صفحات آخر این تاپیک
باید 40% ضد یخ بریزید بعلاوه ی 60% اب مقطر
یا اگر هوا بسیار سرد میشه , 50% از هر دو .

ArashMiniStar
02-05-2015, 16:53
اب جوشیده شده سماور خوبه برای ماشین؟ :|

alireza99.99
02-05-2015, 18:00
من خودم رو 206 کاسترول مگنتیک میریزم راضیم موتور نرم تر از روغنای دیگه کار میکنه
بازه زمانی بنظرم اهمیت نداره مهم کارکرد و نوع کارکرده زود عوض کردنم خوب نیست

اگه شما از اون یکی کاسترول استفاده میکنین من شنیدم کیفیتش خوب نیست حالا دقیق نمیدونم؟:n22:

سوال من رو درست متوجه نشدید
من از کاسترول خیلی راضی بودم.البته بعد از شاید 1000 یا 200 کارکرد وقای برده بودم برای دیاگ و فیلر زدن، مکانیک گفت روغنت خوب نیست....چند روز بعد که به تعویض روغنی نشون دادم اون میگفت روغنت خوبه؟!!!(این روغن کاسترول بود)
ولی الان روغن رو عوض کردم و
بهران پیشتاز رویختم که همه میگفتن برای پراید خوبه. ولی از روزی که ریختم یک مقدار احساس میکنم ماشین شتاب قبل رو نداره و ماشین خشک کار میکنه...البته حس میکنم با قطعیت نمیتونم بگم(بنظرم صدای موتور وقتی که گاز میدم با قبلش فرق کرده که این حس خشک کاردن رو به من میده)
بنظرم همون کاسترول میریختم شاید بهتر بود(البته این ماشین رو چند وقتی هست خریدم و نمیدونم صاحب قبلیش چی میریخته)

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-05-2015, 20:25
اب جوشیده شده سماور خوبه برای ماشین؟ سلام
نه , به درد نمیخوره
اطلاعات بیشتر و روش تهیه آب مقطر در خانه:

ArashMiniStar
02-05-2015, 23:18
سوال من رو درست متوجه نشدید
من از کاسترول خیلی راضی بودم.البته بعد از شاید 1000 یا 200 کارکرد وقای برده بودم برای دیاگ و فیلر زدن، مکانیک گفت روغنت خوب نیست....چند روز بعد که به تعویض روغنی نشون دادم اون میگفت روغنت خوبه؟!!!(این روغن کاسترول بود)
ولی الان روغن رو عوض کردم و
بهران پیشتاز رویختم که همه میگفتن برای پراید خوبه. ولی از روزی که ریختم یک مقدار احساس میکنم ماشین شتاب قبل رو نداره و ماشین خشک کار میکنه...البته حس میکنم با قطعیت نمیتونم بگم(بنظرم صدای موتور وقتی که گاز میدم با قبلش فرق کرده که این حس خشک کاردن رو به من میده)
بنظرم همون کاسترول میریختم شاید بهتر بود(البته این ماشین رو چند وقتی هست خریدم و نمیدونم صاحب قبلیش چی میریخته)
بنظر من که تو کاسترول مشکلی نیس حالا مکانیکا حرف زیاد میزنن والا :|

Life24
03-05-2015, 09:21
سلام
پراید 111 با کارکرد 65 هزار تا من احساس میکنم مصرف ش بالاست
چند روز اخیر رفتم فیلتر بنزین عوض کردم و میخواهم شمع هم عوض کنم
30-40 هزار تا هست که دست به شمع نزدم
روی 10-15 هزار تا هم فیلر گرفتم
چه کنیم به نظرتون؟
بنزین سوپر هم زدم. خیلی فرق نکرد

ArashMiniStar
03-05-2015, 10:11
سلام
پراید 111 با کارکرد 65 هزار تا من احساس میکنم مصرف ش بالاست
چند روز اخیر رفتم فیلتر بنزین عوض کردم و میخواهم شمع هم عوض کنم
30-40 هزار تا هست که دست به شمع نزدم
روی 10-15 هزار تا هم فیلر گرفتم
چه کنیم به نظرتون؟
بنزین سوپر هم زدم. خیلی فرق نکرد
شمع حتما بازدید کن

mhroozbeh
03-05-2015, 12:19
@MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد صدای فیزززز یا ویزززز :
اگر ماشینتون انژکتوری هست , وقتی سوئیچ رو باز کنین (قبل از استارت زدن) , پمپ بنزین 3 یا 4 ثانیه روشن میشه و خاموش میشه
همون موقع بهترین وقت هست که صداش رو بشنوید چون موتور خاموشه

اگر صدای غیر طبیعی و زبر داره پس مشکل داره اما نمیشه گفت کِی خراب میشه
پاره بودن فیلتر پمپ که تویِ لیوانی درونِ باک هست خیلی تاثیر داره در رسیدن ذرات شن و خاک و رسوب و غیره به درون پمپ و صدمه زدن به پمپ
چون بنزین از داخل آرمیچر پمپ عبور میکنه و باعث خنک شدنش هم میشه
پس اگر فیلتر پارچه ایِ پمپ بنزین پاره باشه همه ی آت و آشغالها میره توی پمپ و باعث سایش و فرسایش میشه
در صفحه های آخِر تاپیکِ صرفه جوئی عکسهاش هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به محض استارت زدن , پمپ روشن میشه و دیگه خاموش نمیشه تا وقتی که موتور خاموش بشه
ماشین سمند 84 هست.

در مورد پت پتِ اگزوز :
اگر ماشینتون دلکو داره , تنظیم نبودنش باعث پت پت میشه
خودتون آزمایش کنین:
جای دلکو رو علامت بزنین بعدش پیچهاش رو شل کنین و با موتور روشن در حالتهای مختلف قرارش بدین , ملاحظه میکنین که صدای پت پت کم و زیاد میشه

اگر ماشینتون فیلرگیری هم داره , اون هم تاثیر زیادی داره در پت پت اگزوز
تنظیم نبودن گپِ شمعها , نامناسب بودنِ شمع , کیفیت پائینِ وایرشمعها هم تاثیر داره

بازم برای اینکه ببینم باید اینکار رو روی این ماشین انجام بدم یاداوری میکنم که ماشین سمند 84 هست و من نمی دونم دلکو داره یا نه
شمع و وایرها رو تازه عوض کردم. قبلش پت پت میکرد بعدشم میکنه

بد جا رفتن دنده به خیلی چیزها ربط داره :
رگلاژ نبودن کلاچ . قبلا دو تستِ ساده رو درج کردم برای اطمینان از رگلاژ بودنش
مطلب 3729 در این صفحه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ممکنه دست دنده مشکل داره
ممکنه دنده برنجی مشکل داشته باشه

به یکی دادم برام ریگلاژ کرد
اونم میگفت برنجیت ضعیفه

من یه مشکلات دیگه با این ماشین پیدا کردم یه تاپیک دیگه مطرح کردم خواستم نظر شما رو هم بدونم چون واقعا گیج شدم و نمی دونم ماشین من سالمه یا خراب؟!
اینا نقل قول های خودمه در مورد مشکلات ماشین:

یه سمند 84 دارم
بعد از مسافرت دیدم که زیر رادیاتش ضد یخ ریخته
بردم رادیات سازی و گفت باید عوض بشه
عوض کردم ولی هی از شیلنگش آب میداد و سریع هوا می گرفت
بعد از چند بار چک کردن معلوم شد که واشر سوزونده و کمپرس کرده
من این ماشین رو دو ماهه خریدم و طرف می گفت برج 6 پارسال واشر عوض کرده
واتر پمپ رو هم تازه عوض کرده بودم
همیشه هم آمپرش رو چک میکردم که بالا نره و هیچ موقع هم بالا نرفت.یه بار فقط داشتم پارکش میکردم یهو زنه داد زد که موتور داغه و ازین حرفا که یعنی جوش آورده که من دیدم آمپر روی درجه معمولیه و حتی به وسطم نرسیده. آب کم میکرد روی رادیات قبلی ولی من تند پر می کردم . این قضیه شاید 2-3 روز اتفاق افتاده باشه( قضیه آب کم کردن) و من سریع رفتم رادیات عوض کردم و دیگه آب کم نکرد. تا که فرداش دیدم از شلنگ آب میده و میریزه روی مهره رادیات و یه شب کلا فنش اتصالی کرده بود و تا صبح روشن بود که صبح اومدم قطعش کردم. بردم رادیات سازی که دید دیگه شلنگ باد کرده به شکل شدیدی و مطمئن شد که واشر سوزونده
حالا دادمش برام عوض کنه ولی موندم که این چرا واشر سوزونده. هنوز بازش نکرده
موندم که اصلا یه موقع گفت سر سیلندر عوض بشه عوض کنم یا کلا بگم تعمیرش کنم و بعد بفروشمش؟ واقعا مصیبتن این ماشین های مدل پایین
همیشه صفر سوار میشدم این بار این اشتباه رو کردم و مدل پایین سوار شدم و الان تقریبا پشیمونم

یکی از دوستان اینو جواب داد

سلام
علت اينکه رادياتورتون را خراب کرده همون فشار زياد کمپرس سيلندر بوده که ميزده تو آب و شيلنگ باد مي کرده
در مورد اينکه مي گيد صاحبش مي گفت برج 6 پارسال واشرش را عوض کرده به نظرم چند احتمال داره اوا اينکه سرسيلندر تاب داشته و تراش داده نشده يا اينکه خوب تراش ندادن دوم کيفيت واشر مورد استفاده مناسب نبوده و بعد مدتي دوباره باد کرده ( ترسونده ) و کمپرس رذ کرده .
سوم اينکه مکانيک سرسيلندر درست نبسته يعني سرسيلندر را با ترکمتر نبسته و باعث شده دوباره ماشر بترسونه .
چهار نگهداري خود فرد از ماشين درست نبوده .
معمولا يه سري نکات هست که هنگام بازوبست کردن سر سيلندر بسياري از مکانيک ها توجه نمي کنند و دوباره واشر مشکل پيدا مي کنه .
به نظر شما يه سرسيلندر لخت و واشر شرکتي بگيري به يه دست سوپاپ و لاستيک ساق سوپاپ ب و بنداز رو سرسيلندر جديد و بدي يه مکانيک خوب برات ببنده از اولشم بهتر ميشه .

و من در جواب گفتم :

کل سرسیلندر عوض شد و الان اوکی هست
فقط یه نکته ای اینکه هر موقع در رادیات باز میکنم یه پیس میکنه
این یعنی رادیات هوا داره یا معمولیه و همه ماشین ها همینه؟ ماشین آب کم نمی کنه ها ولی این پیس رو داره
هوا گیری هم میکنم باز همین جوره
یه موقع اینجوری میشه یه موقع نمی شه
این نرماله؟
یه سری ها میگن نرماله یه سری ها میگن باید بررسی بشه و نمی شه براحتی ازش گذشت
لطفا منو ازین بلا تکلیفی در بیارید
خود تعمیرکار که میگه معمولیه

اینکه گفتم آب کم نمی کنه شک دارم برای همین میخوام دوباره چک کنم این هفته و کامل تمرکزم رو بزارم روی کم نکردن آب ماشین. من هی روی هوا داشتنش تمرکز داشتم و از آب تقریبا غافل بودم

اینم نقل قول آخر بنده :

سلام مجدد
اقا ما با این ماشینه رفتیم تو جاده
به مقصد که رسیدیم بعد از 4 ساعت اومدم در رادیات باز کردم که دیدم آب با هوا زد بیرون
اب هم خاکی رنگ بود انگار رسوب توش بود
شب بود نمیدونم در روغن موتورو باز کردم دیدم یه خرده زرده ولی شب بود شک دارم
هیچی کلی ازش اب رفت ولی دیدم بازم ابش پره
تا صبح هم ابش پایین نرفت و حتی هوا گیری هم کردم جفت پیچا رو باز کردم بازم ابش پر بود تا اینکه باهاش بیرون رفتم وشب خاموش بود صبح دیدم آبش پایین رفته باز هوا گیری کردم واب ریختم
حالا از سفر برگشتم باز شب یه نگاش میکنم اینجا خبر میدم
ولی از روزی که سرسیلندر عوض کردم و1300 واسش خرج کردم هی هوا میگرفت
شب های اول صبح که میرفتم هوا نداشت ودر رادیات رو که باز میکردم صدا نمیداد ولی الان همیشه صبحا که در رادیات باز میکنم پسه میکنه
واقعا رو مخم رفته
این هوا گرفتن از چیه؟
یعنی ماشین داره واشر میسوزونه دوباره؟

من دیشب تستش کردم بازم و بعد از برگشت از مسافرت بازم بعد از 4 ساعت و باز کردن در رادیات با شدت آب بیرون زد اونم با کلی گل و لای و کف که توی در رادیات ماشین به وضوح مشخص بود و جمع شده بود
همون جوری آب ریختم بردم به تعمیرکار نشون دادم
گفت چون ضد یخ تازه ریختی سرسیلندر رو شسته و این خاک اونه نگران نباش
گفت شاید الان بخاطر جمع شدن خاک توی ترموستات گرفتی ایجاد شده باشه
و ترموستات رو عوض کرد و 75 درجه ای خریدم و تعویض کردم.
حالا این هفته میخوام آبش رو تست کنم و اصلا بیخیال هوای داخل رادیات بشم چون به نظر میاد آب کم کردن خیلی مهم تره
تعمیرکار که دیروز گرفت آب رادیات که مخلوط آب معدنی و ضد یخ بود رو خالی کرد و به جاش با شیلنگ پر از آب لوله کشی اونم از نوع قمی و پر از آت و آشغال کرد! و بهش هم تذکر دادم ولی گفت مهم نیست. صبح خودم ورداشتم پیچ های هواگیری رو باز کردم و ازون ور یه 3-4 لیتر آب تصفیه توش ریختم . الان فکر کنم مخلوطی از آب تسویه و لوله کشی توی رادیات و موتور هست و کلا ضد یخ شسته شده رفته
موندم برم آب مقطر و ضد یخ توش بریزم یا اینکه ولش کنم بزارم ببینم آب کم میکنه یا نه؟ و بعد ازین تست و مشخص شدن سلامتی ماشین برم اینکاری که شما گفتی رو انجام بدم
لطفا راهنمایی کنید. خیلی خیلی ممنون
سوال من فقط آب رادیات نیست بیشتر سوالم مربوط به اینه که این علائمی که گفتم نشان از چیه؟ من واقعا الان گیجم که ماشین سالمه یا خرابه؟ مشکل اصلی اینه

SAMI EB
03-05-2015, 18:45
@MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

ماشین سمند 84 هست.

بازم برای اینکه ببینم باید اینکار رو روی این ماشین انجام بدم یاداوری میکنم که ماشین سمند 84 هست و من نمی دونم دلکو داره یا نه
شمع و وایرها رو تازه عوض کردم. قبلش پت پت میکرد بعدشم میکنه

به یکی دادم برام ریگلاژ کرد
اونم میگفت برنجیت ضعیفه

من یه مشکلات دیگه با این ماشین پیدا کردم یه تاپیک دیگه مطرح کردم خواستم نظر شما رو هم بدونم چون واقعا گیج شدم و نمی دونم ماشین من سالمه یا خراب؟!
اینا نقل قول های خودمه در مورد مشکلات ماشین:

یکی از دوستان اینو جواب داد

و من در جواب گفتم :

اینکه گفتم آب کم نمی کنه شک دارم برای همین میخوام دوباره چک کنم این هفته و کامل تمرکزم رو بزارم روی کم نکردن آب ماشین. من هی روی هوا داشتنش تمرکز داشتم و از آب تقریبا غافل بودم

اینم نقل قول آخر بنده :

من دیشب تستش کردم بازم و بعد از برگشت از مسافرت بازم بعد از 4 ساعت و باز کردن در رادیات با شدت آب بیرون زد اونم با کلی گل و لای و کف که توی در رادیات ماشین به وضوح مشخص بود و جمع شده بود
همون جوری آب ریختم بردم به تعمیرکار نشون دادم
گفت چون ضد یخ تازه ریختی سرسیلندر رو شسته و این خاک اونه نگران نباش
گفت شاید الان بخاطر جمع شدن خاک توی ترموستات گرفتی ایجاد شده باشه
و ترموستات رو عوض کرد و 75 درجه ای خریدم و تعویض کردم.
حالا این هفته میخوام آبش رو تست کنم و اصلا بیخیال هوای داخل رادیات بشم چون به نظر میاد آب کم کردن خیلی مهم تره
تعمیرکار که دیروز گرفت آب رادیات که مخلوط آب معدنی و ضد یخ بود رو خالی کرد و به جاش با شیلنگ پر از آب لوله کشی اونم از نوع قمی و پر از آت و آشغال کرد! و بهش هم تذکر دادم ولی گفت مهم نیست. صبح خودم ورداشتم پیچ های هواگیری رو باز کردم و ازون ور یه 3-4 لیتر آب تصفیه توش ریختم . الان فکر کنم مخلوطی از آب تسویه و لوله کشی توی رادیات و موتور هست و کلا ضد یخ شسته شده رفته
موندم برم آب مقطر و ضد یخ توش بریزم یا اینکه ولش کنم بزارم ببینم آب کم میکنه یا نه؟ و بعد ازین تست و مشخص شدن سلامتی ماشین برم اینکاری که شما گفتی رو انجام بدم
لطفا راهنمایی کنید. خیلی خیلی ممنون
سوال من فقط آب رادیات نیست بیشتر سوالم مربوط به اینه که این علائمی که گفتم نشان از چیه؟ من واقعا الان گیجم که ماشین سالمه یا خرابه؟ مشکل اصلی اینه

سلام

mhroozbeh ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزيز
با توجه به نقل قول هاي که گذاشتيد و نقل قول بخش 405 يه سري موارد در ادامه ي فرمايشات دوستان عرض مي کنم که شما تک تک بررسي کنيد
1- در مورد اينکه مي گيد آب بعد حدود 4 ساعت پاشيد بيرون احتمالا شما رادياتور را تا آخر پر کرديد و بعد که باز کرديد با توجه به اينکه هنوز بعد 4 ساعت موتور خنک نشده و بازم تحت فشاره باعث شده اب بپاشه بيرون کلا سيستم هاي خننک کننده تحت فشار مثل پزو بايد موتور حدود 6 ساعت خاموش باشه و درب رادياتور بعد باز بشه چون اگه زود تر از اين باز بشه چون موتور هنوز داغه آب با فشار ميپاشه بيرون و باعث هوا گرفتن سيستم خنک کننده ميشه .
اگه مي خوايد توي 4 ساعت ماشين خنک بشه شما بايد روي رادياتور اب بريزيد و در کاپوت را باز بزاريد تا تا ماشين زود تر خنک بشه و در رادياتور را باز کنيد .
ببين در مورد مطلبي که مي گيد واشر سوزنده بايد عرض کنم که واشر اگه بسوزه که خب اب روغن قاطي مي کنه و لکه هاي روغن داخل رادياتور نمايان ميشه اگه هم بترسونه ( باد کنه ) که خب شيلنگ بالايي رادياتور باد مي کنه و مراحل شديد تر رادياتور مي ترکه .
اولين نشونه ي اينکه واشر ترسونده يا نه اينکه چنت بالايي رادياتور باد مي کنه و هنگام سرد بودن که فاشر را روشن مي کنيد از داشبور صداي شر شر اب مياد که خب دليلش اينه که رادياتور بخاري هوا مي گيره .
حالا شما ببينيد وقتي ماشين سرده روشن مي کنيد صداي شر شر آب با گاز دادن از داشبور شنيده ميشه يا نه . دوم اينکه جنت بالايي رادياتور را چک کنيد ببينيد قسمتي که به در پوش ترموستات هست باد نکرده . و سوم . وقتي موتور داغه جنت بالايي هموني که از ترموستات ميره به رادياتور را فشار دهيد ببينيد نرمه يا سفته سفته> سفت منظورم اينکه نميشه تو شلنگ فرورفتگي ايجاد کرد .
بررسي کنيد ببينيد کدوم يک از اين موارد را داره .
2- در مورد گل لاي که پشت در رادياتور جکع ميشه به نظرم دو دليل داره اول اينکه چون ماشين شما قبلا واشر ترسونده اينا همون گل لاي هاي قبل هست که الان داره همراه با آب مياد پشا دري رادياتور جکع ميشه يا اينکه چون کحلول ضد يخ اضافه کرديد چون خاصيت قليايي داره گل و جرم ها را شسته و پشت رادياتور جمع کرده .
به نظرم شما اول رادياتور را بشوريد بعد توسط محلوط ضد يخ و آب مقطر به نسبت 60 40 يعني 2 ليتر ضد يخ و 4 ليتر آب مقطر و داخل رادياتور بريزيد البته يادتون باشه ضد خ را همون با اب قاطي کنيد و داخل رادياتور بريزي چون اگه ضد يخ خالص بريزيد باعث نشي از قسمت هاي مختلف ماشين ميشه .
3- در مورد پرت پرت کردن اگززوز احتمالا وقتي سرسيلندر را عوض کرديد مکانيکتون سوپاپ ها را خوب آب بندي نکرده يا درست شيم گيري نکرده و کمپرس ميره داخل اگزوز و پرت پرت مي کنه .
البته مشکلات برقي و تايم نبودن موتور هم ميتونه باعث پرت پرت يا عطسه تو اگزوز بشه .
که بررسي بشه شما يه دياگ بزنيد و بعد فشار مانيفولد را بگيد چقدر بوده نرمالش 300 350 هست که اگه بيشتر باشه يه جا ايراد داره که بر مي گرده به مطالبي که بالا گفتم .
شما اين مطالبي که گفتم را برسي کنيد و اينجا بگيد ايشالا مشکل ماشينتون حل ميشه .

mhroozbeh
03-05-2015, 20:41
سلام

mhroozbeh ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) عزيز
با توجه به نقل قول هاي که گذاشتيد و نقل قول بخش 405 يه سري موارد در ادامه ي فرمايشات دوستان عرض مي کنم که شما تک تک بررسي کنيد
1- در مورد اينکه مي گيد آب بعد حدود 4 ساعت پاشيد بيرون احتمالا شما رادياتور را تا آخر پر کرديد و بعد که باز کرديد با توجه به اينکه هنوز بعد 4 ساعت موتور خنک نشده و بازم تحت فشاره باعث شده اب بپاشه بيرون کلا سيستم هاي خننک کننده تحت فشار مثل پزو بايد موتور حدود 6 ساعت خاموش باشه و درب رادياتور بعد باز بشه چون اگه زود تر از اين باز بشه چون موتور هنوز داغه آب با فشار ميپاشه بيرون و باعث هوا گرفتن سيستم خنک کننده ميشه .
اگه مي خوايد توي 4 ساعت ماشين خنک بشه شما بايد روي رادياتور اب بريزيد و در کاپوت را باز بزاريد تا تا ماشين زود تر خنک بشه و در رادياتور را باز کنيد .
ببين در مورد مطلبي که مي گيد واشر سوزنده بايد عرض کنم که واشر اگه بسوزه که خب اب روغن قاطي مي کنه و لکه هاي روغن داخل رادياتور نمايان ميشه اگه هم بترسونه ( باد کنه ) که خب شيلنگ بالايي رادياتور باد مي کنه و مراحل شديد تر رادياتور مي ترکه .
اولين نشونه ي اينکه واشر ترسونده يا نه اينکه چنت بالايي رادياتور باد مي کنه و هنگام سرد بودن که فاشر را روشن مي کنيد از داشبور صداي شر شر اب مياد که خب دليلش اينه که رادياتور بخاري هوا مي گيره .
حالا شما ببينيد وقتي ماشين سرده روشن مي کنيد صداي شر شر آب با گاز دادن از داشبور شنيده ميشه يا نه . دوم اينکه جنت بالايي رادياتور را چک کنيد ببينيد قسمتي که به در پوش ترموستات هست باد نکرده . و سوم . وقتي موتور داغه جنت بالايي هموني که از ترموستات ميره به رادياتور را فشار دهيد ببينيد نرمه يا سفته سفته> سفت منظورم اينکه نميشه تو شلنگ فرورفتگي ايجاد کرد .
بررسي کنيد ببينيد کدوم يک از اين موارد را داره .
2- در مورد گل لاي که پشت در رادياتور جکع ميشه به نظرم دو دليل داره اول اينکه چون ماشين شما قبلا واشر ترسونده اينا همون گل لاي هاي قبل هست که الان داره همراه با آب مياد پشا دري رادياتور جکع ميشه يا اينکه چون کحلول ضد يخ اضافه کرديد چون خاصيت قليايي داره گل و جرم ها را شسته و پشت رادياتور جمع کرده .
به نظرم شما اول رادياتور را بشوريد بعد توسط محلوط ضد يخ و آب مقطر به نسبت 60 40 يعني 2 ليتر ضد يخ و 4 ليتر آب مقطر و داخل رادياتور بريزيد البته يادتون باشه ضد خ را همون با اب قاطي کنيد و داخل رادياتور بريزي چون اگه ضد يخ خالص بريزيد باعث نشي از قسمت هاي مختلف ماشين ميشه .
3- در مورد پرت پرت کردن اگززوز احتمالا وقتي سرسيلندر را عوض کرديد مکانيکتون سوپاپ ها را خوب آب بندي نکرده يا درست شيم گيري نکرده و کمپرس ميره داخل اگزوز و پرت پرت مي کنه .
البته مشکلات برقي و تايم نبودن موتور هم ميتونه باعث پرت پرت يا عطسه تو اگزوز بشه .
که بررسي بشه شما يه دياگ بزنيد و بعد فشار مانيفولد را بگيد چقدر بوده نرمالش 300 350 هست که اگه بيشتر باشه يه جا ايراد داره که بر مي گرده به مطالبي که بالا گفتم .
شما اين مطالبي که گفتم را برسي کنيد و اينجا بگيد ايشالا مشکل ماشينتون حل ميشه .
خيلي ممنون
اون علايمو نداره خدا رو شكر و به نظر مياد همين رسوب داخل موتور بوده
فقط ميخوام براي اطمينان از اب كم نكردن يه مدت چك نكنم و هر ٤/٥ روز يه بار در راديات رو باز كنم كه بفهمم اب كم كرده يا نه
نيازه كه چك كنم و هي خاك هاي جمع شده تو در راديات رو خارج كنم؟و اينكه نيازه تو راديات ضد يخ بريزم؟ اخه الان نداره و مي ترسم ماشين مشكل داشته باشه بازم ضد يخ براي بار سوم حروم بشه
اب مقطر كه اصلا نريزم بهتره چون هنوز مطمىن نيستم و ميخوام اب تسويه فعلا بريزم بدون ضد يخ تا از اب كم نكردن مطين شم
يه هفته به نظرم بايد كافي باشه؟ و ايا توي يه هفته يه زره هم نبايد از اب راديات كم بشه؟ حتي يه سانت؟

najee
04-05-2015, 06:30
سلام.دوستان دیدم کسی راهنمایی نکرد دوباره کپی کردم:n02:
131 مدل 93

fokahi110
04-05-2015, 10:11
دوستان سلام مدتیه درب رادیاتور باز میکنم میبینم کمی اب کم شده مثلا پر یه لیوان بعد درب رادیاتور سالم هست تمامی شیلنگها سالمه چک کردم اب کمکی تنظیم هست و شیلنگشم درست وصل هست سیخ روغن هم کشیدم تمیز وخوب بود که بگیم حالا واشرسرسیلندر سوزونده باشه.
دیروز پشت چراغ قرمز وایسادم یه دفعه درجه اب از وسط گذشت و داشت بالا میرفت که چراغ سبز شد پاگذاشتم روگاز د برو 3 و4 که یهو امپر اومد پایین فن روشن شد در مورد فن هم بگم سالم هست مواقعی که رادیاتور رو پر اب میکنم فن به درستی کار میکنه فقط نمیدونم چرا اب تو رادیاتور نمیمونه برام تعجب هست هیچ ریزش ابی هم نداره از هیچ کجا فقط یه بار کمکی پلاستیکی رادیاتور پرتاپر اب شده بود از MaX هم بیشتر بود اب ازکمکی ریخت زمین.
دوستان دلیل چی میتونه باشه؟کمک
مدل ماشین پراید 87 صبا زیمنس انژکتوری:n03::n03::n03:

mhroozbeh
04-05-2015, 10:18
دوستان سلام مدتیه درب رادیاتور باز میکنم میبینم کمی اب کم شده مثلا پر یه لیوان بعد درب رادیاتور سالم هست تمامی شیلنگها سالمه چک کردم اب کمکی تنظیم هست و شیلنگشم درست وصل هست سیخ روغن هم کشیدم تمیز وخوب بود که بگیم حالا واشرسرسیلندر سوزونده باشه.
دیروز پشت چراغ قرمز وایسادم یه دفعه درجه اب از وسط گذشت و داشت بالا میرفت که چراغ سبز شد پاگذاشتم روگاز د برو 3 و4 که یهو امپر اومد پایین فن روشن شد در مورد فن هم بگم سالم هست مواقعی که رادیاتور رو پر اب میکنم فن به درستی کار میکنه فقط نمیدونم چرا اب تو رادیاتور نمیمونه برام تعجب هست هیچ ریزش ابی هم نداره از هیچ کجا فقط یه بار کمکی پلاستیکی رادیاتور پرتاپر اب شده بود از MaX هم بیشتر بود اب ازکمکی ریخت زمین.
دوستان دلیل چی میتونه باشه؟کمک
مدل ماشین پراید 87 صبا زیمنس انژکتوری:n03::n03::n03:
واتر پمپ ممکنه خراب شده باشه. همین دو سه روز پیش یکی از دوستام همین مشکلو داشت که با تعویضش حل شد

fokahi110
04-05-2015, 10:22
واتر پمپ ممکنه خراب شده باشه. همین دو سه روز پیش یکی از دوستام همین مشکلو داشت که با تعویضش حل شد

مرسی قیمت واترپمپ چنده؟

mhroozbeh
04-05-2015, 11:23
مارک های مختلف هست ولی دور و بر 30-40 تومنه
تعویضشم یه 30-40 تومنی میگیرن

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-05-2015, 12:36
مرسی قیمت واترپمپ چنده؟سلام

با همین چند خطی که ایشون نوشتند شما مطمئن شدین واترپمپ خرابه و رفتین برای تعویضش ؟
:20:
خوشا به حال قطعه سازها و قطعه فروشها و مکانیکها

واترپمپ اگر خراب باشه و آب رو نگردونه , آبِ توی منبع انبساط و رادیات ساکن میمونه و آبی نمیریزه توی منبع
اگر هم کاسه نمدش خراب باشه اوائلش آب کم میشه به مقدار خیلی خیلی کم و بعدش کار به جائی میکشه که آب میریزه ازش
اگر سیستم آب کافی داره ولی حرارت یهو خود بخود میره بالا و بعد از حدود یک دقیقه یهو میاد پائین پس ترموستات گیر داره و باید تعویض بشه وگرنه کار دستتون میده
اگر با ایستادن آمپر میره بالا و با گاز دادن و راه افتادن میاد پائین پس سیستم آب کم داره

Ali_softcenter
04-05-2015, 14:25
سلام

من میخوام کولر رو بعد از دو سال سرویس کنم البته برای اولین بار..یعنی ماشین صفر بوده دوسال کار کرده و تابستونا کولر گرفتم ازش یعنی دو تا تابستون...و بهار! و تا حالا سرویس نکردم

دو تا پست در مورد کولر در تاپیک صرفه جویی خوندم

اول اینکه خب قضیه ماشین ایرانی کلا فرق داره و من نمیدونم این مطالب کاملا در مورد پراید هم صدق میکنه همش یا نه! چون به نظر میرسه در مورد ماشین های استاندارد نوشته شده!

اون چیزی که من متوجه شدم یکی اینه که بعد از دو سال قطعه ای به اسم درایر باید عوض بشه. درایر پراید قیمتش چنده؟ کسی میدونه؟؟؟ هزینه تعویضش زیاده؟

دوم فیلتر فشار شکن هست که باید تمیز بشه...سوالم در مورد این قطعه در پراید اینه که آیت به همین اسم وجود داره در موتور های انژکتور یا خیر.

سوم اینه فیلتر مدادی سالی یک بار باید عوض بشه....میخوام بدونم این قطعه قیمتش چنده حدودا برای پراید

کوندنسور یا رادیاتور کولر باید باز بشه و بیرون از جای خودش با فشار آب و مایع ظرفشویی شسته بشه!

و گاز کولر چک بشه و تسمه کولر

من همین ها رو برداشت کردم ..میخوام ببینم کافیه؟ فقط روغن رو نفهمیدم...منظور روغن کمپروسور هست؟؟ باید روغنش چک بشه؟ نشتی روغن چک بشه؟

fokahi110
05-05-2015, 09:29
سلام

با همین چند خطی که ایشون نوشتند شما مطمئن شدین واترپمپ خرابه و رفتین برای تعویضش ؟
خوشا به حال قطعه سازها و قطعه فروشها و مکانیکها

واترپمپ اگر خراب باشه و آب رو نگردونه , آبِ توی منبع انبساط و رادیات ساکن میمونه و آبی نمیریزه توی منبع
اگر هم کاسه نمدش خراب باشه اوائلش آب کم میشه به مقدار خیلی خیلی کم و بعدش کار به جائی میکشه که آب میریزه ازش
اگر سیستم آب کافی داره ولی حرارت یهو خود بخود میره بالا و بعد از حدود یک دقیقه یهو میاد پائین پس ترموستات گیر داره و باید تعویض بشه وگرنه کار دستتون میده
اگر با ایستادن آمپر میره بالا و با گاز دادن و راه افتادن میاد پائین پس سیستم آب کم داره

سلام داش محمد اقا ما از سالیان دور خدمت شما ارادت داریم منتظر شما و اقا کسری بودیم بیاید نظر شما اساتید رو هم بخونم مرسی ازشما الان تماس گرفتم با نمایندگی سایپا خروشی استان کرمانشاه دوستم اونجا اسمش محسن هست گفت احتمال بدم واشرسرسیلندر هست ضعیف شده واب و میخوره قطعا گفت نمیتونم بگم بیار بازدید کنم بعد نظر بدم.

واشر سرسیلندر هم قیمت کردم شرکتی 15 تومن اصلی و میگفت جنس خوب و اصلی هم داریم اخرشه دیگه 20 تومن المان اصل حالا نمیدونم کدامش خوبه؟؟؟

در ضمن بلبرینگ سمت راننده چرخ عقب هم از کار دراومده جفتی میخوره زیمنسی اونم پرسیدم شرکتی بین 18 تا 20 تومن گفتن.

محمد جان فردا چهارشنبه میرم انشالا ظهر برگشتم خبرشو میدم:n40::n02::n01:

Ali_softcenter
05-05-2015, 13:57
دوستان فعال :n16:

گرمه! :دی

یه نفر از دوستان فعال این قسمت یه پاسخی به ما بده ممنون میشم زودتر کولر رو سرویس کنیم

m_saeed63
05-05-2015, 17:21
با سلام خدمت اساتید اهل فن
یه پراید صبا مدل 89 انژکتوری دارم که تو زمستون یه نیم ساعتی باید روشن میموند تا ماشین گرم بشه و بتونیم از بخاری استفاده کنیم الانم وقتی ماشین سرده بدون هیچ مشکلی استارت میخوره ولی ماشین یه ساعتی کار کنه اولا امپر از نیمه بالاتره و ثانیا اگه ماشینو خاموش کنم دیگه روشن نمیشه یعنی استارتو که میزنم فقط یه صدای تق میاد ولی استارت نمیخوره باید صبر کنم ماشین یکم سرد بشه یا در حالی سوییچ بسته س چندبار گاز بدم بعدم با کلاج استارت بزنم شاید روشن بشه کسی میدونه ایراد از چیه؟ مشکل برق نداره فکر کنم چون چراغ باتری روشن نیست
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

m_saeed63
05-05-2015, 17:22
با سلام خدمت اساتید اهل فن
یه پراید صبا مدل 89 انژکتوری دارم که تو زمستون یه نیم ساعتی باید روشن میموند تا ماشین گرم بشه و بتونیم از بخاری استفاده کنیم الانم وقتی ماشین سرده بدون هیچ مشکلی استارت میخوره ولی ماشین یه ساعتی کار کنه اولا امپر از نیمه بالاتره و ثانیا اگه ماشینو خاموش کنم دیگه روشن نمیشه یعنی استارتو که میزنم فقط یه صدای تق میاد ولی استارت نمیخوره باید صبر کنم ماشین یکم سرد بشه یا در حالی سوییچ بسته س چندبار گاز بدم بعدم با کلاج استارت بزنم شاید روشن بشه کسی میدونه ایراد از چیه؟ مشکل برق نداره فکر کنم چون چراغ باتری روشن نیست
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2015, 19:57
سلام

من میخوام کولر رو بعد از دو سال سرویس کنم البته برای اولین بار..یعنی ماشین صفر بوده دوسال کار کرده و تابستونا کولر گرفتم ازش یعنی دو تا تابستون...و بهار! و تا حالا سرویس نکردم

دو تا پست در مورد کولر در تاپیک صرفه جویی خوندم

1- اول اینکه خب قضیه ماشین ایرانی کلا فرق داره و من نمیدونم این مطالب کاملا در مورد پراید هم صدق میکنه همش یا نه! چون به نظر میرسه در مورد ماشین های استاندارد نوشته شده!

اون چیزی که من متوجه شدم یکی اینه که بعد از دو سال قطعه ای به اسم درایر باید عوض بشه.

2- درایر پراید قیمتش چنده؟
کسی میدونه؟؟؟

3- هزینه تعویضش زیاده؟

4- دوم فیلتر فشار شکن هست که باید تمیز بشه...سوالم در مورد این قطعه در پراید اینه که آیا به همین اسم وجود داره در موتور های انژکتور یا خیر؟

5- فیلتر مدادی سالی یک بار باید عوض بشه؟
...6- میخوام بدونم این قطعه قیمتش چنده حدودا برای پراید ؟

7- کوندنسور یا رادیاتور کولر باید باز بشه و بیرون از جای خودش با فشار آب و مایع ظرفشویی شسته بشه؟

و گاز کولر چک بشه و تسمه کولر

من همین ها رو برداشت کردم ..میخوام ببینم کافیه؟

9- فقط روغن رو نفهمیدم...منظور روغن کمپروسور هست؟

10 -باید روغنش چک بشه؟

11- نشتی روغن چک بشه؟

سلام
1- درایر که عوام بهش میگن مخزنِ گاز , در حقیقت یک فیلتر هست مثل فیلتر روغنِ موتور
اگر درایر با کیفیت باشه تا 4 سال یا بیشتر هم کار میکنه چون کثیف شدنش بستگی به کیفیت کمپرسور و روغن کمپرسور و تمیزی سیستم کولر داره
برای ماشینهای ایرانی که قطعاتش عمداً و سهواً بنجل ساخته میشه بهتره درایر حداکثر 3 سال یک بار تعویض بشه چون مثل فیلتر روغن و فیلتر بنزین کارش جمع کردن رسوبات توی سیستم کولر هست و تعویض نکردنش برای مدت طولانی باعث ضررهای جبران ناپذیر به کمپرسور و مخارج بعضاً ملیونی میشه چون میتونه باعث جام شدن کمپرسور بشه .
پس اگر بودجه ش رو دارین , سه سال یک بار تعویضش کنین
نکته بسیار مهم:
وقتی درایر تعویض میشه باید حتماً به اندازه یک استکان استوانه ایِ معمولی (60 سی سی) روغن از جنس همون روغنی که در کمپرسور هست ریخته بشه توی درایر (باید از ورودیِ درایر ریخته بشه توی درایر )
اگر روغن متفاوت ریخته بشه , کمپرسور ظرف چند دقیقه گیرپاچ میکنه و نابود میشه
•مقدار روغن برای همه ی ماشینها 60CC نیست و بستگی یه سایز درایر DRYER داره
کلاً هر قطعه ای که تعویض میشه باید به اندازه ی آغشته شدنِ داخلش , روغن اضافه بشه به سیستم

2- قیمت درایر متفاوت هست . از 30,000 تومن هست تا بالای یکی دو ملیون دذ ماشینهای گرانقیمت
سعی کنین بازار رو بگردین و همه ی انواع رو پرس و جو کنین تا هم قیمتها دستتون بیاد و هم بهترین رو بخرین
3- برای تعویضش باید گاز سیستم رو کشید پس هزینه یک گاز زدن رو به هزینه تعویضش اضافه کنین
اورینگهای درایر حتماً باید تعویض بشه . استفاده از اورینگهای درایر کهنه اشتباه بزرگی هست که میتونه باعث نشت گاز و هدر رفتن پول بشه
از اورینگ ایرانی و چینی و هندی استفاده نکنین
فقط امریکائی , اروپائی , ژاپنی , کره ای اصل
در روزی که رطوبت هوا زیاده یا گرد و غبار زیاده سیستم کولر رو تعمیر یا سرویس نکنین چون رطوبت و گرد و غبار دشمنش هست
درپوشهای درایر نو تا آخرین لحظه قبل از نصب نباید برداشته بشه تا غبار و رطوبت نره توش

4- بنده نمیدونم ماشینتون فیلتر مدادی (اوریفیس تیوب) داره یا اکسپنشن والو
خودتون باید جواب رو پیدا کنین
5- اگر درایر به موقع تعویض بشه پس فیلتر فشار شکن رو میشه یک در میان با درایر تعویض کرد
یعنی یک بار درایر تعویض بشه . دفعه ی بعد درایر و فیلتر مدادی با هم تعویض بشه
روغن موتور و فیلتر روغن موتور هم باید همینطوری تعویض بشه بشرطی که فیلتر باکیفیت باشه
6- از فروشنده ها بپرسید و دوستانی که تازگیها خریده اند چون قیمتها هفتگی تغییر میکنه
7- نه , لازم نیست باز بشه . در تاپیک صرفه جوئی جرئیات کاملش هست .
9 و 10و 11- بله منظور روغن داخل کمپرسور هست
داخل کمپرسور سه یا 4 پیستون هست که با سرعت زیاد حرکت میکنه و گاز رو فشرده میکنه پس وجود روغن حیاتی هست برای کمپرسور
اگر لوله های سیستم یا بدنه ی کمپرسور چرب شده , نشانه ی نشتی روغن و کم شدن روغن کمپرسور هست که باید سریعاً تعمیر بشه و روغن کافی به سیستم اضافه بشه تا کمپرسور فرسوده نشه
هر لوله یا قطعه ای که باز بشه باید حتماً اورینگش تعویض بشه وگرنه احتمال نشتی در آینده ی نزدیک رو داره

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2015, 20:08
با سلام خدمت اساتید اهل فنیه پراید صبا مدل 89 انژکتوری دارم که تو زمستون یه نیم ساعتی باید روشن میموند تا ماشین گرم بشه و بتونیم از بخاری استفاده کنیم
الانم وقتی ماشین سرده بدون هیچ مشکلی استارت میخوره ولی ماشین یه ساعتی کار کنه اولا امپر از نیمه بالاتره و ثانیا اگه ماشینو خاموش کنم دیگه روشن نمیشه یعنی استارتو که میزنم فقط یه صدای تق میاد ولی استارت نمیخوره باید صبر کنم ماشین یکم سرد بشه یا در حالی سوییچ بسته س چندبار گاز بدم بعدم با کلاج استارت بزنم شاید روشن بشه کسی میدونه ایراد از چیه؟ مشکل برق نداره فکر کنم چون چراغ باتری روشن نیستلطفا راهنمایی کنیدبا تشکرسلام
ظاهراً ترموستات موتور برداشته شده
آمپر حرارت بعد از گرم شدن موتور ثابت میمونه یا با سرعت و توقف بالا پائین میشه ؟
اگر ثابت نیست پس ترموستات نداره
ماشین انژکتوری باید حتماً ترموستات داشته باشه و درجه اش هم باید همونی باشه که کارخونه توصیه کرده
در مورد مشکل استارت , بهتره سیمها و بستهای باتری تمیز و محکم بشه
همینطور سیمهای برق استارتر
در تاپیک صرفه جوئی جزئیاتش درج شده

m_saeed63
05-05-2015, 21:28
با تشکر از شما
امپر وقتی به نیمه میرسه کمی نوسان داره البته خیلی جزئی
فکر کنم ترمستات نداشته باشه بعد از گذاشتن ترموستات در زمستون مشکل استارت پیش نمیاد؟
مشکل استارت هم در حالتی ماشین سرده راحت با نیش استارت روشن میشه جالبه تازه فهمیدم اگه ماشین استارت نخورد یکم صبر کنم بعد با نگهداشتن کلاچ و چندبار گاز دادن در حالی ماشین خاموشه بازم ماشین روشن میشه البته همیشه این حالتی نیست ولی بعضی وقتا جواب میده

fokahi110
06-05-2015, 15:04
دوستان عزیز من امروز رفتم صبح اقا روز قبلش نوبت گرفتم از سایپا ساعت8 صبح دست به کار شد دوستم رو ماشینم اقااااااااااااااااااااااا اااااا چشمتون روز بد نبینه باز کرد واشر قالپاق پوسیده بود ویران یعنی بعد رسیدیم به ترموسات و واشر سرسیلندر اصلا خواست بهش دست بزنه پودر شد ریخت زمین جفت بلبرینگ چرخ عقب داغون بود جنس ایرانی تبریز گفتن بهترینه انداختم دونه ای 20 تومن جمعا 40 شد بلبرینگ دوتا چرخ عقب.واشر سیرسیلندر گرفتم ترموستات گرفتم واشر قالپاق و دو تا ضد یخ و اب رادیاتور و خلاصه اوکیش کردم الان حل حل شد

در مورد اینکه کمی روغن ازماشین ریخت زمین باید برم بریزم سرش؟موقع تعویض واشر سرسیلندر ریخت زمین:n40::n01:

najee
07-05-2015, 12:08
سلام.دوستان دیدم کسی راهنمایی نکرد دوباره کپی کردم:n02:
131 مدل 93

دم شما گرم .
کسی حال نمیکنه جواب مارو بده

ArashMiniStar
07-05-2015, 12:12
دم شما گرم .
کسی حال نمیکنه جواب مارو بده
داداش شماره دو از دیسک و صفحه هست باس باز بشه پوسته گیربکس بهش برس تا نزده خورد بشه
شماره چهارم هم میتونه از دیسک و صفحه باشه هم طبیعی
من خودم 206 دارم همیجوریه باید سرعت زیر 20 بیاد راحت بره عملا تو حالت توقف فقط درست میره
راه حلش همون نیم کلاچ کردنه که بدم میاد!!!

najee
07-05-2015, 12:22
داداش شماره دو از دیسک و صفحه هست باس باز بشه پوسته گیربکس بهش برس تا نزده خورد بشه
شماره چهارم هم میتونه از دیسک و صفحه باشه هم طبیعی
من خودم 206 دارم همیجوریه باید سرعت زیر 20 بیاد راحت بره عملا تو حالت توقف فقط درست میره
راه حلش همون نیم کلاچ کردنه که بدم میاد!!!

آخه اگه بری دنده دو میشه دنده مرده حالا اگه سرازیری باشه زیاد فشار نمیاد ولی اگه تو کفی یا سربالایی باشه خوب خیلی زور میزنه تا راه بیافته .
دنده هم زیر دستم حس میکنم خیلی خشک حرکت میکنه میشه بگین روغن گیربکس و از کجا میشه چک کرد.

Ali_softcenter
08-05-2015, 00:57
فیلتر هوای اسپرت مصرف رو بالا میبره؟

Ali_softcenter
08-05-2015, 01:04
فیلتر هوای اسپرت مصرف رو بالا میبره؟

meysam747
10-05-2015, 04:32
سلام به داداشای گل
من یه رانای 92 دارم
وقتی شروع به حرکت میکنم و سرعت بالا میره داخل اتاق صدا میاد و همزمان با اینکه سرعت بالاتر میره این صدا هم بیشتر میشه...وقتی دنده خلاص هم باشه بازم این صدا هستش...صدای وووووووو...نمیدونم دقیق مال کجاشه ولی فک میکنم سمت لاستیک جلو راننده باشه. کسی میتونه راهنماییم کنه؟

meysam747
10-05-2015, 04:33
سلام به داداشای گل
من یه رانای 92 دارم
وقتی شروع به حرکت میکنم و سرعت بالا میره داخل اتاق صدا میاد و همزمان با اینکه سرعت بالاتر میره این صدا هم بیشتر میشه...وقتی دنده خلاص هم باشه بازم این صدا هستش...صدای وووووووو...نمیدونم دقیق مال کجاشه ولی فک میکنم سمت لاستیک جلو راننده باشه. کسی میتونه راهنماییم کنه؟

mahyar_k3
10-05-2015, 06:16
سلام به داداشای گل
من یه رانای 92 دارم
احتمال قریب به یقین از بلبرینگ چرخ هستش.

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-05-2015, 09:16
سلام به داداشای گلمن یه رانای 92 دارموقتی شروع به حرکت میکنم و سرعت بالا میره داخل اتاق صدا میاد و همزمان با اینکه سرعت بالاتر میره این صدا هم بیشتر میشه...وقتی دنده خلاص هم باشه بازم این صدا هستش...صدای وووووووو...نمیدونم دقیق مال کجاشه ولی فک میکنم سمت لاستیک جلو راننده باشه. کسی میتونه راهنماییم کنه؟سلام

همونطور که آقا مهیار گفتند احتمال زیاد داره از بلبرینگهای چرخهای جلو باشه
در یک جای کاملاً ساکت چرخ ها ی جلو رو تک تک بزنین روی جک و با دست بچرخونین . اگر صدای زبر داره پس بلبرینگها بی گیریس هست
حالا بالا و پائین چرخ رو بگیرین و تکون بدین . اگر بیش از یک میلبمتر لقی داره بلبربنگ صدمه دیده و باید تعویض بشه
اگر لقی نداره پس فقط گیریسکاری میخواد و هزینه اش خیلی کمتر از تعویض هست چون بلبرینگها گران هست
اگر زود به دادش نرسین و گریسکاریش نکنین بلبرینگها به فنا میره هزینه چند برابر میشه
درآوردنشون باید توسط مکانیک وارد و باوجدان انجام بشه تا صدمه نبینه .
باید لوله بذاره روی لبه ی بیرونی بلبرینگ و آروم ضربه بزنه تا دربیاد . اگر لوله بذاره روی لبه ی داخلی بلبرینگ , با ضربه زدن صدمه میببنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-05-2015, 09:21
فیلتر هوای اسپرت مصرف رو بالا میبره؟سلام
فیلتر اسپورت چه چیزش با معمولی فرق میکنه ؟ اگر فقط سایزش بزرگتره تا هوای بیشتری به موتور برسه پس ضرر که نداره هیچ , نفع هم داره

g.tahmasebi.m
10-05-2015, 10:50
سلام ... ساعت پرشیا داشبورد جدید را چگونه میشه تنظیم کرد ؟؟ تو دفترچه برای داشبورد قدیمی را توضیح داده .. مرسی

Ali_softcenter
10-05-2015, 11:41
سلام
فیلتر اسپورت چه چیزش با معمولی فرق میکنه ؟ اگر فقط سایزش بزرگتره تا هوای بیشتری به موتور برسه پس ضرر که نداره هیچ , نفع هم داره

نمیدونم محمد جان! اینجوری باشه همه میرن فیلتر هوای اسپرت میذارن! ولی کمتر کسی میذاره

این جوابی که به من داده شده تا چه حد درسته؟

نقل قول :

اگه استاندارد باشه نباید فرق زیادی بکنه ولی اجناس چینی خصوصا وقتی بارون میباره و هوا حتی کمی مرطوبه نه تنها مصرف وحشتناک بالا میره نفس موتور بند میاد و موتور از رمق میوفته
کلا توصیه من اینه که فیلتر اسپرت حتی الامکان نصب نشه اگه اصرار به نصب دارید فقط k&nاصل آمریکایی که به طور مرتب با کیت شستشوی خودش تمیز بشه .البته قیمتش هم ...!
نکته مهم دیگه در نصب فیلتر اسپرت اینه که به طور استاندارد باید براش محفظه مناسب حتما ساخته بشه نه این که قاب هواکش فابریک پراید رو درآورد همونجاها به امان خدا ولش کرد!

ArashMiniStar
10-05-2015, 13:52
من ی sd 88 دارم با 93 تا کارکرد احساس میکنم ضربه ها رو تازگی زیاد تر منتقل میکنه (مگه با سرعت یک کیلومتر بری!) تو دست انداز و چال چوله ها ماشین خیلی ثبات نداره این ور اونور میشه یکم بنظر شما طبیعیه؟ میبینی با سرعت میرم روش داشبورد از شدت ضربه میخواد بشکنه :|راستی کمک های ماشین تا الان باید عوض میشدن یا عمرشون بیشتره؟ چون بعید میدونم ساحب قبلیش الکی خرج کرده باشه!! سیبک و طبق هم تازه عوض شده فقط کلا از اول که خریدم باید میبردم میزون فرمون چون فرمونم یکمی به راست کجه اونجا وای میسته تا وسط
راستی تاریخ ساخت باطری از کجا میشه فهمید؟ ی جدولی روش داره نوشته ماه و سال ولی علامت نداره باطری ساز میگه ساخت 2011 هست و ضعیف هم شده!

Life24
11-05-2015, 08:25
سلام
پراید 111 که 66 هزار تا کار کرده
مصرف بنزین و شتاب ش کم بود.
صافی بنزین و تسمه تایم و تسمه موتور و شمع ها رو عوض کردم که دقیقا همش رو هم لازم داشت و اتفاقا دیر هم عوض کرده بودم اینها رو
هنوز مصرفش مقداری بالاست .. چه کنم؟

camaro lt
11-05-2015, 13:09
سلام
پراید 111 که 66 هزار تا کار کرده
مصرف بنزین و شتاب ش کم بود.
صافی بنزین و تسمه تایم و تسمه موتور و شمع ها رو عوض کردم که دقیقا همش رو هم لازم داشت و اتفاقا دیر هم عوض کرده بودم اینها رو
هنوز مصرفش مقداری بالاست .. چه کنم؟

خودروهای انژکتوی معمولا بخاطر مشکلاتی که در انژکتورها بوجود میاد دچار مصرف بالا و یا شتاب کم شده و باید این قطعات به دقت بررسی و در صورت نیاز سرویس و یا تعویض بشه.
از آنجایی که خودروی شما سن زیادی نداره بنابراین احتمالا کثیف بودن انژکتورها مشکل را درست کرده باشه، همینطور اشکال در سنسور دریچه گاز، سنسور اکسیزن و استپر هم ممکنه وجود داشته باشه.

سعی کنید به یک کارگاه تنظیم موتور مناسب مراجعه کنید که با دقت همه موارد را چک بکنه و مستقیم به سراغ ایراد و قطعه مشکل دار رفته و مسئله حل بشه چون اکثرا فقط با تعویض قطعات سعی در پیدا کردن ایراد دارن که اصلا منطقی و به صرفه نیست.

abbas-t
11-05-2015, 13:40
سلام دوستان
مطلبی در نت خوندم که کلاچ باید 4-5 سانتی متر خلاصی داشته باشه تا بلبرینگ کلاچ همیشه در گیر نباشه،حالا میخوام بدونم که اولا از کجا بفهمم که کاچ همیشه درگیره یا نه؟ دوما اگه همیشه درگیر باشه چجوری باید تنظیمش کرد تا همیشه درگیر نباشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-05-2015, 06:54
سلام دوستانمطلبی در نت خوندم که کلاچ باید 4-5 سانتی متر خلاصی داشته باشه تا بلبرینگ کلاچ همیشه در گیر نباشه،حالا میخوام بدونم که اولا از کجا بفهمم که کاچ همیشه درگیره یا نه؟ دوما اگه همیشه درگیر باشه چجوری باید تنظیمش کرد تا همیشه درگیر نباشه؟
سلام
برای اطمینان از رگلاز بودن کلاچ , مطلب 2317 در این صفحه رو بخونید

iman_sh
12-05-2015, 14:39
سلام
سمند ef7 دارم
یه 10 ، 12 روزی خاموش بود
بعد که روشن کردم دور موتور متغیر بالا میره ( بعضی موقع ها 2.5 ، 2.2 و... ، ثابت نیست )
کولر رو که میزنم دور موتور درست میشه

میدونید مشکل از کجاست ؟

kasra2002
14-05-2015, 00:40
سلام
سمند ef7 دارم
یه 10 ، 12 روزی خاموش بود
بعد که روشن کردم دور موتور متغیر بالا میره ( بعضی موقع ها 2.5 ، 2.2 و... ، ثابت نیست )
کولر رو که میزنم دور موتور درست میشه

میدونید مشکل از کجاست ؟

دوست گرامی مشکل شما می تونه از دریچه گاز یا استپر موتور باشه که بدلیل استفاده نکردن و کثیف بودن بوجود اومده باشه و احتمال داره که به زودی حل بشه اما بنزین سوتر هم می تونه کمک کنه تا بهتر بشه قبل از اینکه بخواید هزینه ای کنید

alipencia
14-05-2015, 18:29
سلام دوستان..من ی پراید دارم دیروز بردم تعویض روغن با ساکشن روغن رو خالی کرد و ی قوطی کامل بهران تکتاز ریخت توش ...الان گیج روغن ی سانت از فول بالاتره...یکم ماشین دود میکنه ...خواستم بدونم روغن اضافی چه مشکلاتی ایجاد میکنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-05-2015, 22:32
سلام دوستان..من ی پراید دارم دیروز بردم تعویض روغن با ساکشن روغن رو خالی کرد و ی قوطی کامل بهران تکتاز ریخت توش ...
الان گیج روغن ی سانت از فول بالاتره...
یکم ماشین دود میکنه ...
خواستم بدونم روغن اضافی چه مشکلاتی ایجاد میکنهسلام
در ماشین استاندارد , فاصله ی علامت بالا تا علامت پائین روی گیج 1 لیتر هست
الان چیزی حدود نیم لیتر زیاد هست در کارتل که مشکل ساز نیست چون با روشن کردن موتور , حدود 2 لیتر روغن کشیده میشه تا در مدار بگرده و سطح روغن در کارتل میره پائین
ظاهراً درست روغن رو نکشیده یعنی لوله ی ساکشن تا آخر نرفته توی کارتل
نیم لیتر و حتی یک لیتر هم مشکل دود کردن به وجود نمیاره اما اگر نگرانید , برید پیشش یا یک جای دیگه و نیم لیترش رو بکشید
مشکل ساکشن همینه که ممکنه تخلیه کامل انجام نشه

موتور اصلاً دود نداشت قبلاً ؟

alipencia
14-05-2015, 23:45
چرا دود داشت حس میکنم بیشتر شده...حالا شاید اشتباه میکنم...نمیدونم تا چه حد دود نیاز به پیاده کردن موتور داره...الان ماشینم از لحاظ شتاب و قدرت عالیه حتی اگر سر بالایی پنج نفر هم باشن کش‌ش عالیه...مکانیک گفت یکم روغن سوزی داره

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-05-2015, 00:46
چرا دود داشت حس میکنم بیشتر شده...
حالا شاید اشتباه میکنم...نمیدونم تا چه حد دود نیاز به پیاده کردن موتور داره...
الان ماشینم از لحاظ شتاب و قدرت عالیه حتی اگر سر بالایی پنج نفر هم باشن کش‌ش عالیه...مکانیک گفت یکم روغن سوزی داره

علت روغن سوزی , گشاد شدن سیلندرها , کوچک شدن پیستونها , لاغر شدنِ رینگها , گشاد شدن انگشتیهای سوپاپها , خراب شدن بوشهای ساقِ سوپاپها , آسیب رسیدن به واشر سرسیلندر به علت گرمای زیاد یا بد بستن سرسیلندر

عاملهای صدمه دیدن سیلندرها و رینگها و پیستونها هم همینهاست

بار و مسافر زیاد و حرکت با شتاب زیاد و سرعت زیادتر از 80km که سرعت اقتصادی هست
رانندگی با دور موتور زیاد
استفاده از روغن بنجل و فیلتر روغن بنجل
دیر به دیر روغن و فیلتر عوض کردن
درست کار نکردن سیستم خنک کننده ی موتور
تنظیم نبودن موتور
نرسیدن به موتور یعنی چک نکردنها و سرویس نکردنِ موتور

alichelsa
15-05-2015, 07:02
من پژو 206 تيپ 5 مدل 92 دارم متاسفانه مصرف بنزين به شدت زياد شده است طوري كه حساب كردم شده هر 100 كيلومتر 11 ليتر ميخواهم راهنمايي كنيد چكار كنم
ميترسم جايي ببرم بدتر كند
باتشكر

ArashMiniStar
15-05-2015, 07:59
من پژو 206 تيپ 5 مدل 92 دارم متاسفانه مصرف بنزين به شدت زياد شده است طوري كه حساب كردم شده هر 100 كيلومتر 11 ليتر ميخواهم راهنمايي كنيد چكار كنم
ميترسم جايي ببرم بدتر كند
باتشكر
قبلا یعنی کمتر میسوزونده؟ چون من v8 88 دارم تو شهر صدی 12.5 میسوزونه البته بهش فشار میارم[emoji55]

alichelsa
15-05-2015, 08:09
قبلا یعنی کمتر میسوزونده؟ چون من v8 88 دارم تو شهر صدی 12.5 میسوزونه البته بهش فشار میارم[emoji55]

من قبلا حساب نكرده بودم ولي مصرفش زياده خارج شهر هم زياد مي سوزونه

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-05-2015, 08:35
من پژو 206 تيپ 5 مدل 92 دارم متاسفانه مصرف بنزين به شدت زياد شده است طوري كه حساب كردم شده هر 100 كيلومتر 11 ليتر ميخواهم راهنمايي كنيد چكار كنمميترسم جايي ببرم بدتر كند باتشكر
سلام
مصرف زیاد خیلی علتها داره:
کم فروشی پمپ بنزین
تبخیر بنزین یا نشت بنزین از باک , درب باک , شیلنگها که علامتش بوی بنزین توی ماشین یا بیرون ماشین هست موقع گذاشتن ماشین دذ فضای بسته
بالا رفتن فشار سوخت به علت خرابی یا رسوب گرفتگی سیستم رگولاتور فشار سوخت که باعث پاشش بیش از حد سوخت از انژکتورها میشه
علامتهاش , بوی زیاد خام سوزی , دود زدگی شمعها هست و دوده در اگزوز و یا پاشیدن دوده و آب از اگزوز
در این تاپیک بیشتر توضیح دادم در مورد روشهائی برای کنترل فشار سوخت
خیلی از ماشینهای انژکتوری در ایران مشکل فشار سوخت داره و کسی هم خبر نداره
علتهای دیگر افزایش مصرف :
کثیفی یا پوسیدگی سنسور اکسیژن
تنظیم نبودن تسمه تایم
شمع غیر استاندارد یا غیر متناسب با توصیه ی کارخانه (سرد , گرم , پایه کوتاه به جای پایه بلند )
نصب پمپ بنزین قوی تر از معمول که فشار رو بالا میبره
چکه ی شدید از انژکتورها . با یک آزمایش روی خودِ ماشین میشه فهمید چکه دارند یا نه (با باز کردن ریل سوخت و جدا کردن سر انژکتورها از منیفولد و باز کردن سوئیچ بدون استارت زدن . اگر چکه داشته باشه راحت دیده میشه چون پمپ چند ثانیه روشن میشه و فشار سوخت بالا میره . میتونین چند بار این کار رو تکرار کنین یعنی 4 ثانیه سوئیچ باز , 4 ث بسته , تکرار و چک کردن سر انژکتورها )
اگر فقط مقدار بسبار کمی چکه داشته باشه , تاثیری قابل ملاحظه ای در مصرف نداره چون وقتی موتور روشنه و انژکتور مدام روشن و خاموش میشه و انژکتور فرصت چکه کردن پیدا نمیکنه
به هم خوردن برنامه ی کامپیوتر و بالا رفتن مصرف
خرابی سنسور مپ . راحت و آسون میشه با یک اهم متر 10 هزار تومنی چک بشه
خرابی سنسور دریچه ی گاز که مثل یک ولوم هست (پتانسومتر - مقاومت متغیر )
این سنسور هم راحت با اهم متر قابل تست هست
خرابی سنسور حرارت آب موتور که باز هم قابل تست با اهم متر هست
خرابی سنسور دمای هوای ورودی که قابل تست با اهم متر هست

alipencia
15-05-2015, 08:54
علت روغن سوزی , گشاد شدن سیلندرها , کوچک شدن پیستونها , لاغر شدنِ رینگها , گشاد شدن انگشتیهای سوپاپها , خراب شدن بوشهای ساقِ سوپاپها , آسیب رسیدن به واشر سرسیلندر به علت گرمای زیاد یا بد بستن سرسیلندر

عاملهای صدمه دیدن سیلندرها و رینگها و پیستونها هم همینهاست

بار و مسافر زیاد و حرکت با شتاب زیاد و سرعت زیادتر از 80km که سرعت اقتصادی هست
رانندگی با دور موتور زیاد
استفاده از روغن بنجل و فیلتر روغن بنجل
دیر به دیر روغن و فیلتر عوض کردن
درست کار نکردن سیستم خنک کننده ی موتور
تنظیم نبودن موتور
نرسیدن به موتور یعنی چک نکردنها و سرویس نکردنِ موتور

دوست عزیز در مورد انگشتی و بوش سوپاپ چه علایمی غیر از روغن سوزی هست؟

alichelsa
15-05-2015, 09:43
سلام
مصرف زیاد خیلی علتها داره:
کم فروشی پمپ بنزین
تبخیر بنزین یا نشت بنزین از باک , درب باک , شیلنگها که علامتش بوی بنزین توی ماشین یا بیرون ماشین هست موقع گذاشتن ماشین دذ فضای بسته
بالا رفتن فشار سوخت به علت خرابی یا رسوب گرفتگی سیستم رگولاتور فشار سوخت که باعث پاشش بیش از حد سوخت از انژکتورها میشه
علامتهاش , بوی زیاد خام سوزی , دود زدگی شمعها هست و دوده در اگزوز و یا پاشیدن دوده و آب از اگزوز
در این تاپیک بیشتر توضیح دادم در مورد روشهائی برای کنترل فشار سوخت
خیلی از ماشینهای انژکتوری در ایران مشکل فشار سوخت داره و کسی هم خبر نداره
علتهای دیگر افزایش مصرف :
کثیفی یا پوسیدگی سنسور اکسیژن
تنظیم نبودن تسمه تایم
شمع غیر استاندارد یا غیر متناسب با توصیه ی کارخانه (سرد , گرم , پایه کوتاه به جای پایه بلند )
نصب پمپ بنزین قوی تر از معمول که فشار رو بالا میبره
چکه ی شدید از انژکتورها . با یک آزمایش روی خودِ ماشین میشه فهمید چکه دارند یا نه (با باز کردن ریل سوخت و جدا کردن سر انژکتورها از منیفولد و باز کردن سوئیچ بدون استارت زدن . اگر چکه داشته باشه راحت دیده میشه چون پمپ چند ثانیه روشن میشه و فشار سوخت بالا میره . میتونین چند بار این کار رو تکرار کنین یعنی 4 ثانیه سوئیچ باز , 4 ث بسته , تکرار و چک کردن سر انژکتورها )
اگر فقط مقدار بسبار کمی چکه داشته باشه , تاثیری قابل ملاحظه ای در مصرف نداره چون وقتی موتور روشنه و انژکتور مدام روشن و خاموش میشه و انژکتور فرصت چکه کردن پیدا نمیکنه
به هم خوردن برنامه ی کامپیوتر و بالا رفتن مصرف
خرابی سنسور مپ . راحت و آسون میشه با یک اهم متر 10 هزار تومنی چک بشه
خرابی سنسور دریچه ی گاز که مثل یک ولوم هست (پتانسومتر - مقاومت متغیر )
این سنسور هم راحت با اهم متر قابل تست هست
خرابی سنسور حرارت آب موتور که باز هم قابل تست با اهم متر هست
خرابی سنسور دمای هوای ورودی که قابل تست با اهم متر هست
مرسي و ممنون بابت راهنمايي.ببخشيد حالا من ساكن كرج هستم مكانيك يا تعمير كار ماهري كه اين كارها و چكاب رو برام انجام بده نداريد؟كسي مورد اطمينان ميخواهم كه نه به ماشين ضربه بزند و نه پول هنگفتي مطالبه كند

Life24
15-05-2015, 09:51
سلام
پراید 111 ما 66 هزار تا کار کرده
از پارسال تا حالا وقتی بنزین میزنیم مقداری بوی بنزین بیرون ماشین میاد اما داخل ماشین نیست
یک برقکار اشنا داشتیم رفت زیر ماشین و نگاه کرد گفت باک مشکل نداره. گفتم شاید اون لوله تخلیه گرفته ..
صافی بنزین هم عوض کردم بهتر شده اما کامل نه..
البته صافی رو کم کاری کردم و دیر عوض کردم...
درب باک رو از کجا بفهمم سالم هست/؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-05-2015, 12:00
مرسي و ممنون بابت راهنمايي.
ببخشيد حالا من ساكن كرج هستم مكانيك يا تعمير كار ماهري كه اين كارها و چكاپ رو برام انجام بده نداريد؟
كسي مورد اطمينان ميخواهم كه نه به ماشين ضربه بزند و نه پول هنگفتي مطالبه كندسلام
قابلی نداشت
گمان نکنم کسی پیدا کنین که همه ی اینها رو انجام بده و بلد باشه و وقت هم صرف کنه برای این چکها
کسی بهتر از خودتون پیدا نمیشه
اگر خودتون دست به آچار نیستین و دوست هم ندارین دست به آچار بشین , اونوقت میشید هدفی برای مکانیکها و قطعه فروشها که تا بتونند پول بیشتری بگیرند از شما و کارتون هم درست راه نمیافته چون خیلیهاشون فقط با حدس و گمان عیب یابی میکنند و بیشتر هم تعویض میکنند چون راحت و سریعه .
بار این روششون هم روی دوش صاحب ماشین میافته

dourtarin
15-05-2015, 12:14
سلام

ماشین ما پراید مدل 88 هست

صفر نبود وقتی خریدیم ولی خیلی استفاده نشده بود خوب مونده

این روزا موقع رانندگی یه صدایی از قسمت جلو( داشبورد و محل ضبط ) میاد

چطوری میشه این صدا رو قطع کرد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-05-2015, 14:47
سلامماشین ما پراید مدل 88 هستصفر نبود وقتی خریدیم ولی خیلی استفاده نشده بود خوب مونده
این روزا موقع رانندگی یه صدایی از قسمت جلو( داشبورد و محل ضبط ) میاد
چطوری میشه این صدا رو قطع کرد؟سلام
بی شک یه چیزی مشکل داره

با این اطلاعات کمی که نوشتین , بهتر از این نمیشه اینترنتی عیب یابی کرد
بیشتر توضیح بدین
شبیه چی هست ؟ روی دست انداز صدا میده ؟ موقع گاز ؟ موقع ترمز ؟ از کی صدا میده ؟ تعمیری چیزی انجام دادین بعدش اینجوری شد ؟ چه وقت ببشتره ؟ چه وقت کمتره ؟

dourtarin
15-05-2015, 15:06
بیشتر توضیح بدین
شبیه چی هست ؟ روی دست انداز صدا میده ؟ موقع گاز ؟ موقع ترمز ؟ از کی صدا میده ؟ تعمیری چیزی انجام دادین بعدش اینجوری شد ؟ چه وقت ببشتره ؟ چه وقت کمتره ؟

موقع روشن کردن ماشین شروع میشه( یعنی بعد از روشن شدن متوجه صدا میشی)
البته دو جور صدا میاد..یکی مثل صدای لرز هستش از در داشبور میاد و محل ضبط ..
یکی دیگه هم از خود ماشین میاد مثل صدای گرفتگی یا خفگی
همه این صداها قاطی میشن:n02:

این صدا تقریبا یه هفته ای میشه..قبلا اینطوری نبود..
این صداها ربطی به دست انداز دارن؟:n36:

kasra2002
15-05-2015, 19:57
موقع روشن کردن ماشین شروع میشه( یعنی بعد از روشن شدن متوجه صدا میشی)
البته دو جور صدا میاد..یکی مثل صدای لرز هستش از در داشبور میاد و محل ضبط ..
یکی دیگه هم از خود ماشین میاد مثل صدای گرفتگی یا خفگی
همه این صداها قاطی میشن:n02:

این صدا تقریبا یه هفته ای میشه..قبلا اینطوری نبود..
این صداها ربطی به دست انداز دارن؟:n36:

با اجازه
دوست گرامی این صدا اگر مثل لرزش باشه اول از شل بودن درب داشبورد تا خود پخش و بیشتر از دریچه های کولر هست که خیلی پیش میاد و راحت می شه صدا گیری کرد
ولی بوجود آمدن لرزش که باعث این صدا بشه می تونه اگر درجا و در دور خاصی باشه می تونه دلیلش از کمی تنظیم و بعد از اون از صفحه کلاچ و تنظیم اون باشه

alireza99.99
17-05-2015, 20:04
دوستان علت کم کردن آب رادیاتور چیه؟ تو این فصل و هوای تهران آب کم کردن طبیعی هست؟ امروز دیدم ماشین(پراید) خیلی فنش کار میکنه و آمپر پایین نماید تقریبا یک خط بالاتر از وسط رفته بود...بعد از خنک شدن تقریبا یک لیتر آب لازم داشت(با قمقمه.قمقمه هم خالی بود) من از جای هم ندیدم آب نشت داشته باشه.بنظرتون طبیعی هست؟ یا یه عیبی داره

Life24
17-05-2015, 20:56
دوستان علت کم کردن آب رادیاتور چیه؟ تو این فصل و هوای تهران آب کم کردن طبیعی هست؟ امروز دیدم ماشین(پراید) خیلی فنش کار میکنه و آمپر پایین نماید تقریبا یک خط بالاتر از وسط رفته بود...بعد از خنک شدن تقریبا یک لیتر آب لازم داشت(با قمقمه.قمقمه هم خالی بود) من از جای هم ندیدم آب نشت داشته باشه.بنظرتون طبیعی هست؟ یا یه عیبی داره

خیر طبیعی نیست.
فکر کنم واشر سر سیلندر هست

alireza99.99
17-05-2015, 22:30
خیر طبیعی نیست.
فکر کنم واشر سر سیلندر هست
3 ماه نیست واشر سرسیلندر رو تعویض کردم و البته قبلش رادیاتور رو هم تعویض کردم
و تا امروز هم درجه آب تا این حد بالا نرفته بود و امروز هم به حدی نرسید که بگم ماشن جوش اورده که پیامدش سوختن و یا ترسوندن واشر سرسیلندر باشه

Life24
17-05-2015, 22:54
و تا امروز هم درجه آب تا این حد بالا نرفته بود و امروز هم به حدی نرسید که بگم ماشن جوش اورده که پیامدش سوختن و یا ترسوندن واشر سرسیلندر باشه

حالا اب ریختید.باز اب کم کرد؟

fokahi110
18-05-2015, 17:49
دوستان رفتم نمایندگی سایپا خروشی دوستم اونجا هست استاد محسن ماشینو نشونش دادم برا کم کردن اب رادیاتور فوری گفت واشر سرسیلندر هست هیچی عوضش کردیم الان اوکی هست یه قطره هم کم نمیکنه دیگه الان 2 هفته میشه
دوستانی که مشکل منو دارند واشرسرسیلندر هست در اکثر موارد تعویض کنن اوکی میشه.
ماشینمم پراید 87

Vahid-S
18-05-2015, 20:28
با عرض سلام
بنده خودرو سمند مدل 89 ef7 دارم ولی چند روزیه نه سنسور دنده عقب کار میکنه و نه چراغ دنده عقب روشن میشه.
فیوزها رو چک کردم داخل جعبه فیور همه سالم بودند.
صندوق عقب هم یه جعبه تو دیواره صندوق پشت موکت فیش ها رو چک کردم و بنظر مشکلی نداشت.
نظتون چیه؟

baradar ehsan
18-05-2015, 21:21
من پراید 93 دارم در هوای بارونی ترمز که میگیرم صدا میده ! این صدا از چیه ؟ از لنت یا چیز دیگه ؟

mohammad_f29
19-05-2015, 00:39
دوستان رفتم نمایندگی سایپا خروشی دوستم اونجا هست استاد محسن ماشینو نشونش دادم برا کم کردن اب رادیاتور فوری گفت واشر سرسیلندر هست هیچی عوضش کردیم الان اوکی هست یه قطره هم کم نمیکنه دیگه الان 2 هفته میشه
دوستانی که مشکل منو دارند واشرسرسیلندر هست در اکثر موارد تعویض کنن اوکی میشه.
ماشینمم پراید 87

میتونم بپرسم هزینه تعویض واشر چقدر شد ؟

kasra2002
19-05-2015, 07:24
با عرض سلام
بنده خودرو سمند مدل 89 ef7 دارم ولی چند روزیه نه سنسور دنده عقب کار میکنه و نه چراغ دنده عقب روشن میشه.
فیوزها رو چک کردم داخل جعبه فیور همه سالم بودند.
صندوق عقب هم یه جعبه تو دیواره صندوق پشت موکت فیش ها رو چک کردم و بنظر مشکلی نداشت.
نظتون چیه؟
می تونه از سوکت دنده عقب باشه
به گیرباکس وصله می شه فیشش شل و یا خراب شده باشه

Vahid-S
19-05-2015, 13:22
می تونه از سوکت دنده عقب باشه
به گیرباکس وصله می شه فیشش شل و یا خراب شده باشه
کجای ماشین هست؟ بدون بازکردن چیزی میتونم خودم چکش کنم؟
خودمم احتمال قطعی یه فیش رو میدم ، چونکه قبل از قطع شدن چراغ دنده عقب و سنسور اولش قطع و وصل میشد، بعد کامل دیگه قطع شدن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-05-2015, 14:32
کجای ماشین هست؟ بدون بازکردن چیزی میتونم خودم چکش کنم؟خودمم احتمال قطعی یه فیش رو میدم ، چونکه قبل از قطع شدن چراغ دنده عقب و سنسور اولش قطع و وصل میشد، بعد کامل دیگه قطع شدن.
سلام
مهره ی دنده عقب , سنسور نیست , فقط یک کلید فشاری هست مثل کلید فشاری درهای ماشین که چراغ سقف رو روشن میکنه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]$T2eC16VHJGkE9no8h,CIBQN- 4H2o!~~_21.JPG?set_id=89040003C1
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]$T2eC16VHJGkE9no8h,CIBQN- 4H2o!~~_21.JPG?set_id=89040003C1
البته کارش برعکس کلید دربها هست . چون با فشرده شدن , برق رو وصل میکنه اما کلید دربها با فشرده شده برق رو قطع میکنه
به انگلیسی اسمش backup light switch هست
سر این کلید به مرور زمان سابیده و کوتاه میشه و در ابتدا برق چراغ دنده عقب قطع و وصل میشه و وقتی خیلی سابیده بشه دیگه نمیتونه برق رو وصل کنه و کلاً از کار میافته
علت سابیده شدنش اینه که قطعه ی فلزی که توی جعبه دنده هست , موقع دنده عقب زدن به شر سوئیچ فشار میاره که چون سختی اون قطعه بیشتر از سر سوئیچ هست سر سوئیچ کم کم سائیده و کوتاه میشه
یک جوشکار ماهر میتونه قسمت سابیده شده رو با سیم مسی یا برنجی خال جوش بزنه و بعدش بسابه و صیقلی کنه تا دوباره برق رو وصل کنه
البته اگر بیش از حد گرم بشه ممکنه آسیب ببینه و دیگه کار نکنه

saeid.saeid20
19-05-2015, 21:55
سلام
اقا این فرمون ماشینم صدا میده انگار قلنچش میشکنه :n02:
وقتی وسط رو رد میکنه اینجوری مشه صدا میده یکم هم گیر میکنه
نمیریم :n28:
جعبه فرمون چقدر خرج وا کرده ؟؟؟:sq_7:

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-05-2015, 22:30
سلام اقا این فرمون ماشینم صدا میده انگار قلنچش میشکنه :n02:وقتی وسط رو رد میکنه اینجوری مشه صدا میده یکم هم گیر میکنه نمیریم :n28:جعبه فرمون چقدر خرج وا کرده ؟؟؟:sq_7:

سلام
احتمالاً از کسانی هستید که عادت دارید فرمان رو در حالتِ ابستاده میپیچونید . البته اگر بعد از سالها اینجوری بشه , استهلاک طبیعی هست که به کیفیت قطعات بستگی داره
باید ماشین در حرکت باشه موقع پیچیدن فرمان حتی اگر سرعتش سانتیمتری باشه
هزینه ی تعمیرش بستگی به نوع ماشین و مقدار آسیب داره
پیکانها میل ماری و چند تا ساچمه داره که ساچمه ها میشکنه و میل ماری هم صدمه میبینه که یا باید با جوش و تراشکاری و صیقل زدن درست بشه یا تعویض بشه
صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن

saeid.saeid20
19-05-2015, 22:42
سلام
احتمالاً از کسانی هستید که عادت دارید فرمان رو در حالتِ ابستاده میپیچونید . البته اگر بعد از سالها اینجوری بشه , استهلاک طبیعی هست که به کیفیت قطعات بستگی داره
باید ماشین در حرکت باشه موقع پیچیدن فرمان حتی اگر سرعتش سانتیمتری باشه
هزینه ی تعمیرش بستگی به نوع ماشین و مقدار آسیب داره
پیکانها میل ماری و چند تا ساچمه داره که ساچمه ها میشکنه و میل ماری هم صدمه میبینه که یا باید با جوش و تراشکاری و صیقل زدن درست بشه یا تعویض بشه
صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن

پژو 405 مدل 85 هستش
فکر نکنم تو حالت ثابت فرمونو زیاد حرکت داده باشم

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-05-2015, 22:47
پژو 405 مدل 85 هستش فکر نکنم تو حالت ثابت فرمونو زیاد حرکت داده باشماگر تا حالا تعمیر نشده پس نسبتاً خوب عمر کرده گرچه با ترک عادتِ درجا پیچیدن میتونه خیلی بیشتر عمر کنه

saeid.saeid20
19-05-2015, 22:55
باید ببرم پیش جلو بندی ساز ؟؟؟
کم راه رفته 110 تا بیشتر نرفته
حتما باید باز شه تا ببینی چقدر داغونه یا میشه یه چیزایی حدس زد ؟؟؟
بعد این فرمون یهدفه نبوره ؟؟؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-05-2015, 13:13
باید ببرم پیش جلو بندی ساز ؟؟؟کم راه رفته 110 تا بیشتر نرفته حتما باید باز شه تا ببینی چقدر داغونه یا میشه یه چیزایی حدس زد ؟؟؟بعد این فرمون یهدفه نبوره ؟؟؟؟سلام
ممکنه از جعبه فرمان نباشه . از زیر داشبورد باشه یا از جلوبندی
بهتره دو چرخ جلو رو بزنین روی جک و چند بار آروم آروم فرمان رو بگردونین و دنبال صداش بگردین تا مطمئن بشین از چی هست
البته ممکنه روی جک صداش کم بشه چون فشاری روش نیست
بعضی جلوبندی ها فرمان تعمیر نمیکنند
معمولا روی تابلوشون مینویسند تعمیر فرمان
از اینکه سیستم فرمان حساس هست شکی درش نیست پس بهتره زودتر عیب یابی و تعمیر بشه
اگر از داخل جعبه فرمان باشه , تا باز نشه میزان خسارت مشخص نمیشه و به مرور زمان بدتر هم میشه
فرمان حتی اگر هیدرولیک نباشه باید با فشار 2 تا انگشت بگرده وگرنه کم کم صدمه میبینه .وقتی ماشین در حرکت باشه فرمان سبک و نرم میشه حتی اگر حرکتِ تایرها سانت سانت باشه

Life24
20-05-2015, 15:03
سلام
خسته نباشید
پراید 111 حدودا 66 کار کرده
امروز برای اولین بار دیدم سرعت بالای 80 تا فرمونش میزنه و بعید میدونم از تنظیم باد لاستیک ها باشه
چند روز پیش چرخ راننده پنچر شد و عوض کردمش. البته همین چرخی هست که چند سال زیر ماشین بوده و مشکلی نداشته با هر 2 تا چرخ
تا حالا دست به جلوبندی نزدم و مشکلی نداشت
مشکل از چی میتونه باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-05-2015, 15:38
سلامخسته نباشیدپراید 111 حدودا 66 کار کردهامروز برای اولین بار دیدم سرعت بالای 80 تا فرمونش میزنه و بعید میدونم از تنظیم باد لاستیک ها باشهچند روز پیش چرخ راننده پنچر شد و عوض کردمش. البته همین چرخی هست که چند سال زیر ماشین بوده و مشکلی نداشته با هر 2 تا چرختا حالا دست به جلوبندی نزدم و مشکلی نداشتمشکل از چی میتونه باشه؟

سلام
به احتمال 99% مشکل از بالانس نبودن چرخهای جلو هست
رویِ کار بالانسشون کنید
چرخها باید حداقل 3 ماه یک بار چک بشه روی کار که آیا هنوز بالانس هست یا به هم خورده ؟
هر وقت هم مشکوک شدین که لرزش داره باید چک بشه حتی اگر یک روز بعد از بالانس کردن باشه چون ممکنه وزنه ی سربی کنده بشه
خودتون هم میتوتین بالانسش کنین اگر دست به آچار باشید که فقط یک جک و چند وزنه سربی و یک چکش کوچک و یک پیچ گوشتی لازم داره

در تاپیک صرفه جوئی جزئیاتش هست

Life24
20-05-2015, 15:56
سلام
به احتمال 99% مشکل از بالانس نبودن چرخهای جلو هست
رویِ کار بالانسشون کنید
چرخها باید حداقل 3 ماه یک بار چک بشه روی کار که آیا هنوز بالانس هست یا به هم خورده ؟
هر وقت هم مشکوک شدین که لرزش داره باید چک بشه حتی اگر یک روز بعد از بالانس کردن باشه چون ممکنه وزنه ی سربی کنده بشه
خودتون هم میتوتین بالانسش کنین اگر دست به آچار باشید که فقط یک جک و چند وزنه سربی و یک چکش کوچک و یک پیچ گوشتی لازم داره

در تاپیک صرفه جوئی جزئیاتش هست

ممنون
ببخشید بالانس رو کار فرق ش با معمولی چیه؟
بعدش من تو این 66 هزار تا چرخ ها جابجا نکردم . شنیدم باید ضربدری عوض بشن.
یعنی بعد از 3 سال جلوبندی مشکل نداره؟ دقیقا از 80 بالا میره میزنه و قطع هم نمیشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-05-2015, 17:51
ممنونببخشید بالانس رو کار فرق ش با معمولی چیه؟
بعدش من تو این 66 هزار تا چرخ ها جابجا نکردم . شنیدم باید ضربدری عوض بشن.یعنی بعد از 3 سال جلوبندی مشکل نداره؟
دقیقا از 80 بالا میره میزنه و قطع هم نمیشه
خیلی از دستگاههای بالانس کامپیوتری خودش احتیاج به بالانس و کالیبره شدن داره
چرخها رو با کامپیوتر بالانس کنین بعدش دو چرخ رو نصب کنین و با جک ببرین بالا و ترمز دستی رو بکشین و با دنده پنج سرعت رو ببرین روی 60,80,100,120,140
مبادا فرمان رو بچرخونین وگرنه پلوسها داغون میشه
اگر ماشین اصلا لرزش نداشت پس بالانس درست انجام شده
این رو همون اول باهاشون تِی کنین
در مورد جابجائی تایرها نظر شخصیم رو میگم که سالهای ساله دارم اجرا میکنم :
چرخهای جلو اگر فرسوده شد اما هنوز به درد اکسل عقب میخوره , دو چرخ جلو میره عقب و عقبیها میاد جلو
وقتی عقبیها خیلی کهنه شد , دوباره جلوئیها میره عقب و دو تا لاستیک نو نصب میشه جلو
یعنی همیشه جفتی لاستیک میخرم و نوها نصب میشه جلو
چرخهای جلو باید دائم زیر نظر باشه تا مبادا به خاطر موازی نبودنشون لاستیک سابی پیدا کنند
قبلا در تاپیک صرفه جوئی روش بسیار آسانی برای مطمئن شدن از موازی بودن چرخهای جلو و تنظیمشون ذکر کردم که فقط دو تا آچار میخواد و یک متر و دو تکه تخته ی صاف
اگر متر هم ندارین مهم نیست . به جاش از یک تکه طناب یا سیم میشه استفاده کرد اما متر دقیقتر هست
اگر لاستیکهای جلو دچار لاستیک سابی نشه مجبور نمیشین لاستیک تکی بخرین و سیستم تعویض لاستیکها همیشه دو تا دو تا خواهد بود
مشکل مردم اینه که حاضر نیستند وقت صرف کنند یه مقدار اطلاعات مفید و پولساز در مورد ماشین یاد بگیرند بعدش هی میگن ماشینم خرابه ماشینم اِلِه شده ماشینم بِلِه شده
خب باباجونا این ماشین بینوا هم احتیاج به نگهداری و سرویس و خوشرفتاری داره وگرنه بدجوری انتقام میگیره از صاحبش

Life24
20-05-2015, 21:35
سلام
وقتی از سمت جلو ماشین، ماشین رو پائین و بالا میکنم..کمک های ماشین صدای گاری میده
کمک عقب باید عوض شه؟

saeed_sg1
20-05-2015, 22:41
سلام.
بعد از تعویض صفحه کلاچ. موقع حرکت . از دنده بالا به ۱ . دنده۱ بد جا میره. موقع شروع به حرکت و همینطور باقی دنده ها مشکلی نیست.
ماشین تیبا. مشکل کجا میتونه باشه؟

Sent from my HTC Desire 816 dual sim

kasra2002
21-05-2015, 06:56
سلام
وقتی از سمت جلو ماشین، ماشین رو پائین و بالا میکنم..کمک های ماشین صدای گاری میده
کمک عقب باید عوض شه؟
معمولن اگر صدای جیرجیر باشه در اثر خشکی و وارکرده در رطوبت و فصل هست که با یه سرویس بهتر می شه خودتون رو به خرج نندازید و اول چک کنید

kasra2002
21-05-2015, 08:44
سلام.
بعد از تعویض صفحه کلاچ. موقع حرکت . از دنده بالا به ۱ . دنده۱ بد جا میره. موقع شروع به حرکت و همینطور باقی دنده ها مشکلی نیست.
ماشین تیبا. مشکل کجا میتونه باشه؟

کلاچ رو تنظیم کنید و بالاتر ببرید و دوباره امتحان کنید ممکنه مشکل از راد دنده باشه و بعد از اون اگر نشد به سراغ تعمیروار برید بعضی وقتا بعد از مدت کوتاهی درست میشه

abbas-t
21-05-2015, 11:05
سلام
برای اطمینان از رگلاز بودن کلاچ , مطلب 2317 در این صفحه رو بخونید
سلام اقای اسمونی
کلاج ماشینمو امتحان کردم با گفته های شما که مطابقت کردم ،به این نتیجه رسیدم که بلبرینگ کلاچ دائم در چرخشه ،
لطف کنید راهنماییم کنید چجوری کلاچو تنظیم کنم

Life24
21-05-2015, 11:19
از کجا میشه فهمید کمک های ماشین چه جلو و چه عقب خراب است؟
من کمک جلو سمت راننده رو ماشین رو هل میدن پائین اما برنمی گشت بالا.. بازی نمی کرد. فرمان هم لرزش داره بالای 80
این قدر هل دادم تا مقداری بهتر شد

mzmzmz
21-05-2015, 15:15
سلام فن کولر پراید 80 امروز از کار افتاد.آیا ار مدول فنه؟ اگه آره لطفا روش عوض کردنشو توضیح دهید. ممنون

AMHSIN
21-05-2015, 15:41
سلام فن کولر پراید 80 امروز از کار افتاد.آیا ار مدول فنه؟ اگه آره لطفا روش عوض کردنشو توضیح دهید. ممنون

اول فیوزها رو چک کنید ممکنه فیوزش قطع شده باشه

سیم ها رو چک کنید قطعی نداشته باشن

فیش ها و اتصالاتش رو هم چک کنید. فیش های کلید، رله و خود فن، کولر رو بزنید و با فیشا بازی کنید اگر از فیشا باشه فن قطع و وصل خواهد کرد

رله فن رو چک کنید، ورودی های رله رو جدا کنید، و در حالی که فن هنوز به رله وصله ورودی های رله رو به باطری وصل کنید، اگر فن روشن نشد یا رله خرابه یا خود فن (رله رو میشه جدا هم تست کرد)

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-05-2015, 15:43
سلام فن کولر پراید 80 امروز از کار افتاد.
آیا از مدول فنه؟

اگه آره لطفا روش عوض کردنشو توضیح دهید. ممنون

سلام

در عیب یابی باید از چیزهای آسون و مجانی یا ارزون شروع کنیم
اگر منظورتون بلاور blower یا همون پنکه ی کولر و بخاری هست که زیر داشبورده اول از فیوز شروع کنین
بعدش فیشش رو بکشین و برق سیمهاش رو با اهم متر چک کنین
اگر برق نداره برید سراغ کلیدش
اگر منظورتون فنِ رادیاتور هست , اول فیوزش
بعدش رله اش
بعدش کشیدن فیشش و چک کردن برق در سیمش
بعدش برق دادن به موتورش از باتری و چک کردنش که آیا میچرخه یا سوخته ؟

mir464
22-05-2015, 20:59
با سلام.
ماشین پراید 85 دارم. لطفا منو راهنمایی کنید
1- عقربه سرعت سنج دیروز از کار افتاد ولی دور موتور کار میکنه . مشکل کجاست
2- چطوری تسمه کولر را جا بندازم ؟
3- شنیده ام راهی هست که فشار وارده بر موتور هنگام استفاده از کولر رو کم کرد . آیا درسته ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-05-2015, 22:04
سلام اقای اسمونی
کلاج ماشینمو امتحان کردم با گفته های شما که مطابقت کردم ،به این نتیجه رسیدم که بلبرینگ کلاچ دائم در چرخشه
لطف کنید راهنماییم کنید چجوری کلاچو تنظیم کنمسلام
معمولاً چرخش دائمیِ بلبرینگ زیر پا هم حس میشه یعنی وقتی با موتور روشن پاتون رو روی پدال کلاچ میذارین و یک سانت فشارش میدین احساس ویبره و لرزش داره و با گاز دادن بیشتر میشه
البته در بعضی از ماشینها این لرزش به پدال کلاچ منتقل نمیشه که راننده نمیفهمه بلبرینگ کلاچ دائم تماس داره یا با کمی فشار به پدال کلاچ , بلبرینگ درگیر میشه درحالیکه باید حداقل تا سه چهار سانت بلبربنگ به دیسک کلاچ نچسبه و نچرخه
علتش اینه که دوشاخه ی کلاچ که بلبرینگ روش نصب شده نمیتونه به اندازه ی کافی بیاد عقب و درنتیجه بلبرینگ از دیسک کلاچ جدا نمیشه یا خیلی کم جدا میشه و با اندکی فشار روی پدال , بلبرینگ درگیر میشه
قطعه 3 در این عکس
قطعه 7 در این عکس

پس باید کلاچ رگلاژ بشه
در بعضی ماشینها مثل ماتیز , کلاچ سیمی هست و با اندکی شل کردن سیمش دوشاخه میتونه بیاد عقب تر و بلبرینگ به اندازه کافی فاصله میگیره از دیسک
در بعضی ماشینها پمپِ روغنی داره چون دیسک بزرگه و پنجه هاش سفته و نیروی پا کافی نیست برای کلاچ گرفتن یا خیلی سفت هست
در این ماشینها هم چیزهائی تعبیه شده برای تنظیم کردن کلاچ
شما باید ببینید تنطیم کلاچ ماشیمتون چه مدلی هست و کمی شلش کنین اما نباید خیلی شلش کنین که تهِ تَه کلاچ بگیره
یعنی بعد از تنظیم باید همون دو تا تست رو انجام بدین تا مطمئن بشین دو سه سانت قبل از ته , کلاچ کاملاً عمل میکنه

alireza99.99
22-05-2015, 22:07

حالا اب ریختید.باز اب کم کرد؟

این عیب ماشین ما هم شد دردسری برای خودش
بعد از اینکه آب ریختم دیگه با ماشین جای نرفتم تا دیروز (آبش رو هم چک کرده بودم و از قبل آب داشت) یه مسیر تقریبا 25 کیلومتری که تقریباً نیم ساعت شد رو رفتم و وقتی به مقصد رسیدم و ماشین رو خاموش کردم دیدم از موتور صدا میاد و وقتی در کاپوت رو باز کردم دیدم ماشین خوش اورده و آمپر تقریبا نزدیک خط قرمز بود. حواسم نبود که از کجا داشت آب میومد بیرون ولی تقریبا کل آب رادیاتور خالی شده بود و از لوله تخلیه قمقمه هم بخار میومد(شاید هم آب دقت نکردم) در همون حال آب ریختم و ماشین درجا کارکرد و آمپر به وسط نرسیدو حدس اولیه من این بود که ماشین به علت اینکه فن کار نکرده جوش اورده
بعد از یک ساعت آب رادیاتور رو چک کردم که همون مقداری بود که موقع خاموش کردن ریخته بودم و چون توی قمقمه آب + ضد یخ بود حدس زدم ممکنه به خاطر درب قمقمه باشه و اون رو هم عوض کردم و همون مسیر رو برگشتم ولی آمپر به وسط هم نمیرسید!!!(البته مسیر برگشت تقریبا سرازیری تر هست) و فن هم وقتی آمپر به وسط میرسید کار میکرد!!!
بنظرتون این جوش اوردن فقط به خاطر درب قمقمه بوده؟
در مسیر رفت فقط فن ماشین رو روشن کردم و کولر نگرفتم نمیدونم تاثیری تو جوش اوردن داره یا نه

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-05-2015, 22:20
با سلام.ماشین پراید 85 دارم. لطفا منو راهنمایی کنید1- عقربه سرعت سنج دیروز از کار افتاد ولی دور موتور کار میکنه . مشکل کجاست
3- شنیده ام راهی هست که فشار وارده بر موتور هنگام استفاده از کولر رو کم کرد . آیا درسته ؟سلام
3- راههای کم کردنِ فشار کولر:
تمیز بودنِ بیرونِ کندنسر از گرد و خاک و حشرات و سنگریزه و غیره و سالم بودن پره هاش تا به خوبی گاز فشرده شده توسط کمپرسور و داغ رو خنک کنه
تمیز بودن داخل سیستم و روغن کافی در کمپرسور تا نرم و راحت کار کنه
تمیز بودن درایر و فبلتر مدادی (اوریفیس تیوب )یعنی بیش از 4 سال عمر نداشته باشند تا گاز و روغن بتونه راحت ازشون رد بشه
سالم بودن فن رادیاتور و پروانه اش تا کندنسر رو خوب خنک کنه خصوصاً هنگام توقف
در تاپیک صرفه جوئی مفصّل توضبح داده شده
2- باید پیچهای نگه دارنده ی کمپرسور رو شل کنین و تسمه رو نصب کنین و بعدش کمپرسور رو به اندازه لازم بکشین و پیچهاش رو به اندازه لازم سفت کنین
اطلاعات بیشتر در مورد مقدار کشیدن و سفت کردن تسمه:
سوال اول با دوستان دیگه

AMHSIN
22-05-2015, 22:59
با سلام.
ماشین پراید 85 دارم. لطفا منو راهنمایی کنید
1- عقربه سرعت سنج دیروز از کار افتاد ولی دور موتور کار میکنه . مشکل کجاست
3- شنیده ام راهی هست که فشار وارده بر موتور هنگام استفاده از کولر رو کم کرد . آیا درسته ؟

برای عیب یابی عقربه سرعت سنج (کیلومتر) این کارا رو بکنید:

سنسور سرعت سنج رو جدا کنید. عکس اول جای سنسور رو نشون میده و عکس دوم خود سنسور هست. دقت کنید چرخ دنده رو خارج نکنید، سنسور با یه گیره فلزی به چرخ دنده وصله، گیره رو در بیارید، و چند دور سنسور رو بپچید تا باز و جدا شه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ZyG3_O44yHGuEW08EZY2w
حالا ماشین رو حالت روشن بذارید (روشن نکنید) و با دست شافت پلاستیکی قرمز (عکس بالا) رو در در جهت راست یا در چپ سریع بچرخونید و به کیلومتر نگاه کنید، اگر کیلومتر حرکت کرد یعنی چرخ دنده که به گیربکس وصله خراب شده، اما اگر حرکت نکرد یا خود سنسور خرابه یا سیم ها جایی قطع شدن.

برای تست سنسور و سیم ها به این صورت عمل کنید، بدون جدا کردن سیم های سنسور و در حالی که ماشین در حالت روشن هست، با یه ولتمتر که رو 20 ولت دی سی تنظیم شده، سیم منفی ولتمتر (سیاه) رو به قطب منفی باتری وصل کنید و سیم مثبت ولتمتر (قرمز) رو از بالای فیش ها به یکی از سه پایه سنسور وصل کنید و به ولتمتر نگاه کنید، یکی از سه پایه باید ولتاژ 12 رو نشون بده (یعنی سیم مثبت سالم هست) در غیر این صورت سیمی که 12 ولت رو به سنسور میرسونه قطع شده

اگر سیم 12 ولت رو پیدا کردید، بدون اینکه سیم منفی ولتمتر رو از قطب منفی باتری جدا کنید، سیم مثبت ولتمتر رو به دو پایه دیگه سنسور وصل کنید، و شافت پلاستیکی رو بچرخونید، یکی از پایه ها باید صفر رو نشون بده، و ولتاژش با چرخش شافت نباید تغییر کنه، این سیمی هست که قطب منفی باتری رو به سنسور وصل میکنه (برای مطمین شدن از سالم بودن سیم منفی، سیم منفی ولتمتر رو به پایه مثبت باطری وصل کنید، پایه منفی باید -12 رو نشون بده)

پایه باقیمانده هم باید با چرخش میله تغییر ولتاژ بده که همون پایه سیگنال هست، اگر اینطور بود پس سنسور سالمه و احتمالا سیم سیگنال به عقربه جایی قطعی داره

AMHSIN
22-05-2015, 23:28
2- باید پیچهای نگه دارنده ی کمپرسور رو شل کنین و تسمه رو نصب کنین و بعدش کمپرسور رو به اندازه لازم بکشین و پیچهاش رو به اندازه لازم سفت کنین

سلام

جناب آسمونی فکر کنم برای جا انداختن تسمه کولر برای پراید لازم نیست پیچ های نگه دارنده کمپرسور شل شه، احتمالا شما خودروی دیگری مد نظرتون هست

برای در اوردن تسمه فقط کافیه اول پیچی که در تصویر زیر توی فلش سیاه هست رو به اندازه کافی باز کنید و بعد پیچ هرزگرد (توی فلش قرمز) رو شل کنید تا تسمه در بیاد، بعد تسمه جدید رو جا بندازید و برعکس باز کردن عمل کنید تا تسمه سفت بشه، طوری که وقتی با انگشت وسطش رو فشار بدی حدود دو سانت پایین بره

mp_su_en
23-05-2015, 11:04
سلام،
من ی سمند مدل 83 دارم وقتی بنزینش از 20 تا کمتر میشه تو سر بالایی ها هوا میگیره و ریپ میزنه و موتور با ریپ کار میکنه خاموش میشه،انگار که اصلا بنزین نداره و باید شیلنگ بنزین رو در بیارم تا هوای شلنگ خالی بشه بعد با چند تا استارتروشن بشه تا برم بنزین بزنم،تا وقتی که بنزین ماشین زیاده هیچ مشکلی نداره.
اینم بگم که صافی بنزین و پمپ بنزین رو هم عوض کردم ولی بازم درست نشد،جان من راهنماییم کنید.فقط تو سربالایی ها این اتفاق می‌افتد وقتی بنزین میره ته باک.

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-05-2015, 11:25
سلام،من ی سمند مدل 83 دارم وقتی بنزینش از 20 تا کمتر میشه تو سر بالایی ها هوا میگیره و ریپ میزنه و موتور با ریپ کار میکنه خاموش میشه،انگار که اصلا بنزین نداره و باید شیلنگ بنزین رو در بیارم تا هوای شلنگ خالی بشه بعد با چند تا استارتروشن بشه تا برم بنزین بزنم،تا وقتی که بنزین ماشین زیاده هیچ مشکلی نداره.
اینم بگم که صافی بنزین و پمپ بنزین رو هم عوض کردم ولی بازم درست نشد،
جان من راهنماییم کنید.
فقط تو سربالایی ها این اتفاق می‌افتد وقتی بنزین میره ته باک.سلام
جانتون بی بلا
به این سایت خوش آمدید
داخل باک یک منبع کوچک هست به اسم پیاله که پمپ بنزین توی اون قرار داره

این پیاله یک دریچه ی یک طرفه داره (سبز رنگ در عکس بالا ) که به بنزین اجازه میده وارد پیاله بشه اما بهش اجازه نمیده خارج بشه
کار پیاله و این دریچه اینه که همیشه پمپ بنزین در بنزین غوطه ور باشه خصوصاً وقتی بنزین کمی توی باک هست و در سربالائیها و سر پیچها و توی میدونها و فلکه ها
به احتمال زیاد دریچه گیر کرده یا خراب شده یا از جاش در اومده یا شکسته یا بدنه ی پیاله شکسته و بنزین رو در خودش نگه نمیداره
باید با رعایت نکات ایمنی , پیاله دربیاد و بررسی بشه
باید سیم منفی باتری برداشته بشه و در فضای باز و دور از سیگار و آتش و با دربهای باز این کار انجام بشه

معمولاً باک بنزین زیر صندلی عقب هست

==============================
اگر پیاله در نمیاد , یکی از راههای تستش اینه که باک تا حد امکان خالی بشه
پمپ از پیاله خارج بشه
بعدش توی پیاله بنزین بریزید و ببینید نگهش میداره یا ازش خارج میشه
اگر خارج میشه و پیاله خالی میشه پس مشکل داره که یا ترک خورده یا دریچه ی یک طرفه خرابه

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-05-2015, 16:10
سلام
جناب آسمونی فکر کنم برای جا انداختن تسمه کولر برای پراید لازم نیست پیچ های نگه دارنده کمپرسور شل شه، احتمالا شما خودروی دیگری مد نظرتون هست
برای در اوردن تسمه فقط کافیه اول پیچی که در تصویر زیر توی فلش سیاه هست رو به اندازه کافی باز کنید و بعد پیچ هرزگرد (توی فلش قرمز) رو شل کنید تا تسمه در بیاد، بعد تسمه جدید رو جا بندازید و برعکس باز کردن عمل کنید تا تسمه سفت بشه، طوری که وقتی با انگشت وسطش رو فشار بدی حدود دو سانت پایین بره
سلام
تشکر بابت توضیحتون
بله درسته , ماشینهای مختلف سیستمشون متفاوت هست
در بیشتر ماشینهای امریکائی فقط یک تسمه ی بسیار بلند وجود داره و اصلا احتیاج به شل کردن هیچ پیچی هم نیست
یک تسمه سفت کن داره(BELT TENSIONER ) که فنری هست و با اهرم کردنش تسمه شل میشه و درمیاد
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] w h q80 re0 cr1/130_0610_08_z%2Becotec_lsj%2Bblower_belt_tensioner .jpg
سیستم راحتی هست , اختراع راحت طلب ترین مردم دنیا که مردم دنیا خیلی مدیونشون هستند چون همین حس راحت طلبیشون باعث اختراع خیلی چیزها شده و میشه
آسانسور , پله برقی , انجین , دنده اتوماتیک , سیستم هیدرولیک , کنترل از راه دور , شیشه بالابر برقی , صندلی برقی , هواپیما ,و غیره

SIMON137
23-05-2015, 20:04
درود
یه مشکلی تو پراید مدل 86 دارم ، اونم اینکه بعد نیم ساعت ، 45 دقیقه که باهاش حرکت میکنی شروع می کنه به صدا دادن ، تق تق ، تق تق ، فرمون رو حرکت بدی یا تو هر پستی بلندی بیفتی این صدا مرتب میاد.
یه مکانیک بردم میگه مشکل از قرقری فرمونه ، یکی دیگه میگه مشکل از کمکاته که خشکه !
به نظر شما مشکل از چی می تونه باشه ؟

SIMON137
23-05-2015, 20:15
پاک شود.......

mir464
24-05-2015, 00:38
سلام. ممنونم از راهنمایی دوستان
امروز ماشینو سوار شدم گاهی اوقات سرعت سنج کار می کرد اما بعد از لحضاتی یا مدت بیشتری از کار می افتاد. صدای خرخر هم از پشت صفحه عقرب ها هم میاد . اما صدا کم و زیاد میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-05-2015, 08:30
درودیه مشکلی تو پراید مدل 86 دارم ، اونم اینکه بعد نیم ساعت ، 45 دقیقه که باهاش حرکت میکنی شروع می کنه به صدا دادن ، تق تق ، تق تق ، فرمون رو حرکت بدی یا تو هر پستی بلندی بیفتی این صدا مرتب میاد.یه مکانیک بردم میگه مشکل از قرقری فرمونه ، یکی دیگه میگه مشکل از کمکاته که خشکه ! به نظر شما مشکل از چی می تونه باشه ؟سلام
دو چرخ جلو رو بزنین روی جک و با چرخوندن فرمون به چپ و راست ببینین گیر نداره ؟ لقی نداره ؟
یک بار بالا و پائین چرخ و یک بار چپ و راست چرخ رو محکم تکون بدین با دست , ببینین لقی پیدا میکنین در جلو بندی یا فرمان یا کمکهای جلو ؟
کمکها چرب نیست ؟ اگر هست روغن زده , باید تعویض یا تعمیر بشه
فرمان رو با ضربه چپ و راست کنبن ببینین محکم هست یا لقی داره ؟
کاپوت رو باز کنین , یکی محکم فرمان رو چپ و راست کنه , ببینین جعبه فرمان محکم به بدنه چسبیده ؟ یا لق هست ؟
کمک خشک صدای تق تق نمیده . ممکنه صدای قیژ قیژ بده که صدای لاستیکهای سر کمکها هست
صدای تق تق علتش شل بودن یک قطعه یا خوردنِ دو قطعه به همدیگه هست

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-05-2015, 12:31
سلام. ممنونم از راهنمایی دوستان امروز ماشینو سوار شدم گاهی اوقات سرعت سنج کار می کرد اما بعد از لحضاتی یا مدت بیشتری از کار می افتاد. صدای خرخر هم از پشت صفحه عقرب ها هم میاد . اما صدا کم و زیاد میشهسلام
اگر سرعت سنج سیمی هست پس ممکنه از سر گیربکس شل شده باشه و یا یر سیمش خورده شده و از حالت مربعی خارج شده و درست نمیچرخه
اگر ماشبن سنسور سرعت سنج داره پس سیمش شله یا خودش عمرش تمومه دیگه چونسنسوری که به گیربکس وصل میشه یک دینام کوچک داره توش که با چرخشش برق تولید میشه و میده به آمپر سرعت سنج

"R E Z A"
24-05-2015, 12:46
سلام . دیروز بارون اومده بود و تو یه گودی تو خیابون آب جمع شده بود منم با سرعت تقریبا 30 ، 40 تا از توش رد شدم درست بعدش یه حالتی پیش اومد که نمیدونم چه اسمی روش میذارن ! بخام توصیف کنم مثل این میمونه که موقع گاز دادن یکی از پشت ، صندلی راننده رو تکون بده طوری که شما عقب جلو بشین ولی نه بصورت منظم ، بگیرنگیر داره و تو سرعت های بالا کمتر میشد . موقع خلاص کردن تو حرکت یا درجا کار کردن این مشکل پیش نمیومد صدای موتور طبیعیه و مثل حالتی نیست که بنزین نرسه یا فیلتر بنزین کثیف باشه که صداش تغییر کنه و ادم فکر میکنه جلوبندی ایراد داره ولی من فکر میکنم احتمال زیاد اب به سوکتی یا سنسوری خورده باشه حالا کدومش نمیدونم . امروز صبح نسبت به دیروز بهتر بود و بعد از نیم ساعت که یه جایی رفتم و اومدم و یه بار دیگه تستش کردم دیگه این مشکل نبود .

masoud_9861
24-05-2015, 19:03
سلام
پراید مدل 92 هستش
یه مشکلی با کولر دارم
وقتی که کولر رو روشن میکنم چند دقیقه ای(از یک دقیقه تا بیست دقیقه) طول میکشه تا صدای تق کولر بیادش کل این مدت هم که کولر روشنه صدای فن میادش ولی کولر روشن نیست و فقط باد پنگه هستش
بعد از مدتی شروع به کار میکنه و بادش هم سرده و مشکلی نداره
به دو تا گولر ساز نشون دادم
یکی بدون اینکه نگاه کنه گفت کامپیوترت خراب شده و برو فقط نمایندگی
یکی دیگه هم کلی دست کاری کردش و یه لامپ با سیم دستش بود همه جا میزد لامپ رو بعدش رفت زیر داشبورد قسمت شاگرد دو تا سیم رو بهم وصل کرده بود گفتش سوزنش خراب شده و باید گازش رو خالی کنم تا این رو بتونم عوض کنم 100 تومن هزینه گازش هست و 100 تومن هم دستمزد و سوزنه یا اینکه میتونی یه سره کنی و دور کند کولر رو نداشته باشی

حالا مشکلش چی میتونه باشه ؟
کولر ساز خوب سمت غرب کسی رو آشنا دارید ؟
با تشکر

K!ng of th3 K!ngs
24-05-2015, 19:11
سلام. یه 206 تیپ 3 مدل 85 دارم. امروز صبح که روشنش کردم چراغ STOP روشن شد و درست یادم نمیاد ماشنیو خاموش کردم بعد رت یا خودش رفت....
به نظر میاد اشتابه بوده باشه... (الان خیلی وقت هم هست سرویس نشده البته)
مشکل از چی میتونه باشه

Life24
24-05-2015, 20:43
سلام
ماشین در سرعت بالای 80-90 تا فرمان میزنه
66 تا کار کرده و 111 هست
بردیم ش جلوبندی
تا حالا دست به جلوبندی نزده بودیم
کلی قطعه از کمک فنر و سیبک و ... خریدیم و عوض کرد
الان تو دست انداز ها نرم شده ماشین و قدیم کوبیده میشد در دست انداز ها
اما متاسفانه هنوز مشکل لرزش فرمان در سرعت بالا حل نشده
من احساس میکنم ماشین به سمت چپ هم کشیده میشه
مشکل از میل تعادل میتونه باشه؟ یا رینگ ها؟
طرف گفت لاستیک ها خوبن و مشکل نداره

mir464
24-05-2015, 21:24
من سنسور را عوض کردم اما مشکل رفع نشد و همچنان عقربه سرعت سنج کار نمی کنه . سوکت سنسور را هم چک کردم از سه سیم دو تای آنها ولتاژ 12 ولت رو میده .
مشکا از کجا می تونه باشه ؟ آیا دنده اش ممکنه خراب باشه؟

AMHSIN
24-05-2015, 21:42
من سنسور را عوض کردم اما مشکل رفع نشد و همچنان عقربه سرعت سنج کار نمی کنه . سوکت سنسور را هم چک کردم از سه سیم دو تای آنها ولتاژ 12 ولت رو میده .
مشکا از کجا می تونه باشه ؟ آیا دنده اش ممکنه خراب باشه؟

کارای که گفتم انجام دادید؟

hosein002
24-05-2015, 22:10
سلام
ماشین در سرعت بالای 80-90 تا فرمان میزنه
66 تا کار کرده و 111 هست
بردیم ش جلوبندی
تا حالا دست به جلوبندی نزده بودیم
کلی قطعه از کمک فنر و سیبک و ... خریدیم و عوض کرد
الان تو دست انداز ها نرم شده ماشین و قدیم کوبیده میشد در دست انداز ها
اما متاسفانه هنوز مشکل لرزش فرمان در سرعت بالا حل نشده
من احساس میکنم ماشین به سمت چپ هم کشیده میشه
مشکل از میل تعادل میتونه باشه؟ یا رینگ ها؟
طرف گفت لاستیک ها خوبن و مشکل نداره

1- ممکنه دهنه چرخ میزان نباشه
2-لاستیکها بالانس نباشه

mir464
24-05-2015, 23:36
بله . سنسور را هنگامی که با دست می چرخونم ، عقربه سرعت سنج حرکتی نمیکنه ( سنسور نو هست چون دیدیم قبلی حرکت نمیکنه یکی خریدم).
سوکت رو هم چون نمی شد هنگام وصل به سنسور ولتاژ گرفت ،جدا کردم که ولتاژ 12 مثبت و منفی وجود داشت اما از سیم برگشت سیگنال مطمئن نیستم

AMHSIN
25-05-2015, 00:25
بله . سنسور را هنگامی که با دست می چرخونم ، عقربه سرعت سنج حرکتی نمیکنه ( سنسور نو هست چون دیدیم قبلی حرکت نمیکنه یکی خریدم).
سوکت رو هم چون نمی شد هنگام وصل به سنسور ولتاژ گرفت ،جدا کردم که ولتاژ 12 مثبت و منفی وجود داشت اما از سیم برگشت سیگنال مطمئن نیستم

تا مطمین نمی شدید نباید سنسور می خریدید

شما سیگنال رو فقط زمانی میتونید مشاهده کنید که سوکت به سنسور وصل باشه، اگر اونرا جدا کنید فقط مثبت و منفی رو خواهید داشت

اینکه با چرخش شافت (با کمی فشار بسمت داخل و خودرو در حالت روشن) عقربه حرکت نمیکنه یعنی چرخ دنده سالمه

وقتی منفی ولتمتر به منفی باتری وصل هست یکی از پایه ها باید ولتاژش 12 باشه، یکی دیگه ولتاژش باید صفر باشه، و ولتاژ یکی دیگه باید در حالت سکون صفر رو نشون بده و با چرخش شافت ولتاژ بره بالا، اگر اینطور باشه سنسور سالمه

خیلی پیش میاد که سنسور سالم هست، سیم ها هم سالم هستن، اما جایی که سوکت سیم ها به پایه های سنسور وصل میشن بخاطر لقی یا کثیفی جریان بخوبی برقرار نمیشه و عقربه بازی در میاره، گاهی عمل میکنه و گاهی خیر، احتمالا همین مشکل برای شما پیش امده، به همین دلیل گفتم تست ولتاژ رو باید در حالی بگیرید که سیم ها به پایه ها وصل هستن

شما اینکار رو بکنید، با بنزین پایه های سنسور (قبلی) و سوکت رو خوب تمیز کنید و جای پایه های سنسور در سوکت رو کمی تنگتر کنید ،سنسور و سوکت رو نصب کنید،با دست شافت رو بچرخونید ببینید عقربه حرکت میکنه یا خیر، اگر حرکت نکرد، سیم های مثبت و منفی رو پیدا کنید (برای اینکار سوکت رو جدا کنید)، سیم باقی مانده سیم سیگنال هست و پایه اش توی سنسور میشه پایه سیگنال، دوباره سوکت رو وصل کنید، یه سوزن تمیز بزنید تو سیم سیگنال برای ولتاژ گیری، شافت رو با فشار به سمت داخل در جهت های مختلف بچرخونید و ببینید ولتاژ تغییر میکنه یا نه، اگر تغییر نکرد برای اینکه مطمین شید، منفی ولتمتر رو به مثبت باتری وصل کنید و دوباره تست کنید، اگر بازم تغییر نکرد ممکنه سنسور سالم باشه و فقط اتصال بین پایه و سیم تو سوکت برقرار نشه، برا ینکه مطمین شید سوکت رو جدا کنید، یک رشته بلند و نازک سیم مستقیما به پایه سیگنال سنسور ببندید و دوباره سوکت رو جا بزنید، این سیم نازک باید اینقد بلند باشه که وقتی سوکت رو جا میزنید مقداری از سیم بیرون بمونه تا بتونید ولتاژ سگنال رو از طریق اون اندازه گیری کنید، اگر باز هم ولتاژ تغییر نکنه سنسور خراب هست

هادی1367
25-05-2015, 01:12
با سلام به همه اساتید لطفا کمکم کنید یه هاچبک 84 دارم که یه هو شرو کرد به تک کار کردن خونه شماره 3 موتور از کار افتاد شمعو وایرو انژکتورشو چک کردیم سالم بود در نهایت مشخص شد برق به انژکتور 3 ضعیف میرسه بردمش پیش اوستای برق شهرمون سیم کشی رو چک کرد انژکتور 3 مثبت داشت اما منفی نداشت سیمکسی رو تا ecu دنبال کرد قطعی نداشت دوباره جمش کرد استارت زدیم درست شد البته این و هم بگم که قبلشم همینطور بو که یه دفعه درست کار میکرد یه دفعه نه بیضی وقتا هم گاز میدی درست میشه خلاصه بعد از 10 دقیقه دوباره خونه شماره 3 از کار افتادگفت مشکل از ecu هست ecu هم زیمنس سری اول هست در ضمن سوزن انژکتورش هم مشکل تداره

حالا نظر اساتید چیه؟ لطفا سریع کمک کنید

Icانژکتور رو چک کردین؟تو ای سی یو.احتمالا هر دو سوزن انژکتور 2و3 این مشکل رو داشته باشن.اگه از ای سی باشه راحت حل میشه.

هادی1367
25-05-2015, 01:18
تا مطمین نمی شدید نباید سنسور می خریدید

اینکه با چرخش شافت (با کمی فشار بسمت داخل و خودرو در حالت روشن) عقربه حرکت نمیکنه یعنی چرخ دنده خراب نیست

وقتی منفی ولتمتر به منفی باتری وصل هست یکی از پایه ها باید ولتاژش 12 باشه، یکی دیگه ولتاژش باید صفر باشه، و ولتاژ یکی دیگه باید در حالت سکون صفر رو نشون بده و با چرخش شافت ولتاژ بره بالا، اگر اینطور باشه سنسور سالمه

خیلی پیش میاد که سنسور سالم هست، سیم ها هم سالم هستن، اما جایی که سوکت سیم ها به پایه های سنسور وصل میشن بخاطر لقی یا کثیفی جریان بخوبی برقرار نمیشه و عقربه بازی در میاره، گاهی عمل میکنه و گاهی خیر، احتمالا همین مشکل برای شما پیش امده، به همین دلیل گفتم تست ولتاژ رو باید در حالی بگیرید که سیم ها به پایه ها وصل هستن

شما اینکار رو بکنید، با بنزین پایه های سنسور (قبلی) و سوکت رو خوب تمیز کنید و جای پایه های سنسور در سوکت رو کمی تنگتر کنید ،سنسور و سوکت رو نصب کنید،با دست شافت رو بچرخونید ببینید عقربه حرکت میکنه یا خیر، اگر حرکت نکرد از یه جایی بالای سوکت یکی یکی یه سوزن تمیز بزنید تو سیم ها و ولتاژ گیری کنید (ماشین در حالت روشن)، اگر سیم های مثبت و منفی رو پیدا کردید، سیم باقی مانده سیم سیگنال هست، شافت رو با فشار به سمت داخل در جهت های مختلف بچرخونید و ببینید ولتاژ تغییر میکنه یا نه، اگر تغییر نکرد برای اینکه مطمین شید، منفی ولتمتر رو به مثبت باتری وصل کنید و دوباره تست کنید، اگر ولتاژ تغییر کنه کیلومتر هم باید حرکت کنه، اگر حرکت نکرد یعنی سیم یه جا بالاتر قطعی داره

اگر سیم ها ولتاژ صحیح رو نداشتن، سوکت رو جدا کنید و مستقیما از پایه های سنسور ولتاژ گیری کنید، اگر پایه ها ولتاژ صحیح رو داشتن یعنی سوکت خوب جریان رو رد نمیکنه
اگه سوکت سالم باشه و سنسور نو باشه صد در صد سیم قطعی داره.

هادی1367
25-05-2015, 01:21
بالانس چرخ و میزان فرمان این مشکلات رو حل میکنه ولی باید از شفت وبلبریگ چرخ هم مطمئن شید.

هادی1367
25-05-2015, 01:29
سلام . دیروز بارون اومده بود و تو یه گودی تو خیابون آب جمع شده بود منم با سرعت تقریبا 30 ، 40 تا از توش رد شدم درست بعدش یه حالتی پیش اومد که نمیدونم چه اسمی روش میذارن ! بخام توصیف کنم مثل این میمونه که موقع گاز دادن یکی از پشت ، صندلی راننده رو تکون بده طوری که شما عقب جلو بشین ولی نه بصورت منظم ، بگیرنگیر داره و تو سرعت های بالا کمتر میشد . موقع خلاص کردن تو حرکت یا درجا کار کردن این مشکل پیش نمیومد صدای موتور طبیعیه و مثل حالتی نیست که بنزین نرسه یا فیلتر بنزین کثیف باشه که صداش تغییر کنه و ادم فکر میکنه جلوبندی ایراد داره ولی من فکر میکنم احتمال زیاد اب به سوکتی یا سنسوری خورده باشه حالا کدومش نمیدونم . امروز صبح نسبت به دیروز بهتر بود و بعد از نیم ساعت که یه جایی رفتم و اومدم و یه بار دیگه تستش کردم دیگه این مشکل نبود .
ماشین چی هست؟

هادی1367
25-05-2015, 01:32
سلام
پراید مدل 92 هستش
یه مشکلی با کولر دارم
وقتی که کولر رو روشن میکنم چند دقیقه ای(از یک دقیقه تا بیست دقیقه) طول میکشه تا صدای تق کولر بیادش کل این مدت هم که کولر روشنه صدای فن میادش ولی کولر روشن نیست و فقط باد پنگه هستش
بعد از مدتی شروع به کار میکنه و بادش هم سرده و مشکلی نداره
به دو تا گولر ساز نشون دادم
یکی بدون اینکه نگاه کنه گفت کامپیوترت خراب شده و برو فقط نمایندگی
یکی دیگه هم کلی دست کاری کردش و یه لامپ با سیم دستش بود همه جا میزد لامپ رو بعدش رفت زیر داشبورد قسمت شاگرد دو تا سیم رو بهم وصل کرده بود گفتش سوزنش خراب شده و باید گازش رو خالی کنم تا این رو بتونم عوض کنم 100 تومن هزینه گازش هست و 100 تومن هم دستمزد و سوزنه یا اینکه میتونی یه سره کنی و دور کند کولر رو نداشته باشی

حالا مشکلش چی میتونه باشه ؟
کولر ساز خوب سمت غرب کسی رو آشنا دارید ؟
با تشکر
فشار گاز کولر و دمای کابین

هادی1367
25-05-2015, 01:33
سلام. یه 206 تیپ 3 مدل 85 دارم. امروز صبح که روشنش کردم چراغ STOP روشن شد و درست یادم نمیاد ماشنیو خاموش کردم بعد رت یا خودش رفت....
به نظر میاد اشتابه بوده باشه... (الان خیلی وقت هم هست سرویس نشده البته)
مشکل از چی میتونه باشه
از فشار روغن

هادی1367
25-05-2015, 01:36
اگه منظورتون فن کولر تو موتور خونه است رله هاشو چک کنید.

هادی1367
25-05-2015, 01:58
سنسور کیلومتر یا دنده پینیون که متصل به سر سنسوره ایراد داره.سنسور کیلومترو از روی گیربکس با آچار 10 باز کنید بعد سوییچ رو باز کنید و سر سنسور رو با دست سریع بچرخونید.اگه کیلومتر سنج کار کرد از دنده اس اگه نه که خود سنسور یا سوکت یا سیم ایراد داره که باید چک شه.

"R E Z A"
25-05-2015, 07:16
ماشین چی هست؟

دوو سیلو

____

Life24
25-05-2015, 08:26
سلام
اگر پیچ کارتل به علت سفت شدن زیاد ببره یا هرز بشه..چاره چیست؟

Life24
25-05-2015, 10:49
سلام
اگر پیچ کارتل به علت سفت شدن زیاد ببره یا هرز بشه..چاره چیست؟

این تعویض روغنی با پیچ کارتل دعوا داشت و خیلی سفت ش کرد. به نظرم بهتر هست دیگه این رو بازش نکنم و با ساکشن تعویض روغن کنم. بهتر نیست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-05-2015, 11:35
سلاماگر پیچ کارتل به علت سفت شدن زیاد ببره یا هرز بشه..چاره چیست؟سلام
اررانترین راه حل , قلاوز هست و استفاده از یک پیچ بزرگتر
در تاپیک صرفه جوئی روشش و اطلاعات بیشتر در مورد سفت کردن پیچ کارتل هست

پیچ کارتل کافیه با زور یک بچه ی 8~9 ساله و با یک آچار به طول 20 سانت محکم بشه . چون هیچ قطعه ای بهش وصل نیست . فشاری هم روش نیست .
اگر با کمی محکم کردنش باز هم چکه میکنه , علتش خرابی واشرش یا جای واشر هست

ess_1362
25-05-2015, 13:10
برای سفت کردن پیچ های حساس باید تا حد ممکن از گرفتن دسته آچار اجتناب کرد و تا میشه آچار را از محل نزدیک به پیچ گرفت و سفت کرد
به عبارتی اگر دسته آچار 30 سانتیمتر هست باید فاصله دست شما تا پیچ 5 سانت یا بیشتر نباشه
این راه حل من هست برای کسانی که زور بازوشون زیاده و توی پیچ سفت کردن خرابی به بار میارن

Life24
25-05-2015, 16:07
الان خیلی سفت شده.. بهتر نیست دیگه تا وقتی این ماشین دستم هست، از ساکشن استفاده کنم و پیچ رو دست نزنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-05-2015, 19:47
الان خیلی سفت شده.. بهتر نیست دیگه تا وقتی این ماشین دستم هست، از ساکشن استفاده کنم و پیچ رو دست نزنم؟
این هم راه حلی هست برای تعمیر نکردن پیچ کارتل به شرطی که پیچ اونقدر خراب نباشه که تدریجاً شل بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-05-2015, 20:05
بعد از اینکه آب ریختم دیگه با ماشین جای نرفتم تا دیروز (آبش رو هم چک کرده بودم و از قبل آب داشت) یه مسیر تقریبا 25 کیلومتری که تقریباً نیم ساعت شد رو رفتم و وقتی به مقصد رسیدم و ماشین رو خاموش کردم دیدم از موتور صدا میاد و وقتی در کاپوت رو باز کردم دیدم ماشین خوش اورده و آمپر تقریبا نزدیک خط قرمز بود.
حواسم نبود که از کجا داشت آب میومد بیرون ولی تقریبا کل آب رادیاتور خالی شده بود و از لوله تخلیه قمقمه هم بخار میومد(شاید هم آب دقت نکردم) در همون حال آب ریختم و ماشین درجا کارکرد و آمپر به وسط نرسیدو حدس اولیه من این بود که ماشین به علت اینکه فن کار نکرده جوش اوردهبعد از یک ساعت آب رادیاتور رو چک کردم که همون مقداری بود که موقع خاموش کردن ریخته بودم و چون توی قمقمه آب ضد یخ بود حدس زدم ممکنه به خاطر درب قمقمه باشه و اون رو هم عوض کردم و همون مسیر رو برگشتم ولی آمپر به وسط هم نمیرسید!!!(البته مسیر برگشت تقریبا سرازیری تر هست) و فن هم وقتی آمپر به وسط میرسید کار میکرد!!!
به نظرتون این جوش اوردن فقط به خاطر درب قمقمه بوده؟ در مسیر رفت فقط فن ماشین رو روشن کردم و کولر نگرفتم نمیدونم تاثیری تو جوش اوردن داره یا نهسلام
درب قمقمه فقط 3 کار انجام میده
1- بستن درب منبع انبساط تا آب بیرون نریزه و گرد و خاک نره توش
2- خارج کردنِ آبِ اضافه از سوپاپِ خروج تا سیستم خنک کننده فشارش بالا نره
3- کشیدنِ هوا به درون منبع از طریق سوپاپ ورود در هنگامی که آبِ توی سیستم سرد میشه و فشار سیستم خیلی کمتر از فشار هوای اطراف ماشین میشه .
این درب , نقش مستقیمی در جوش آوردن موتور نداره
اما اگر واشرش یا سوپاپ خروج خراب باشه اونوقت باعث نشت آب یا خروج زیاد آب به صورت بخار و تدریجاً باعث کم شدنِ آب سیستم میشه که اگر راننده عادت نداشته باشه هر یکی دو دقیقه به آمپرها نگاه کنه و سیستم زنگ هشدار هم نداشته باشه اونوقت آب موتور خیلی کم میشه و موتور جوش میاره چون به علت کم شدن آب , واترپمپ دیگه نمیتونه آب رو بچرخونه و حرارت موتور بالا و بالاتر میره دستِ آخر واشر سرسیلندر میسوزه
گاهی باعث ترکیدن یک شیلنگ و یا منبع انبساط هم میشه

Life24
28-05-2015, 11:07
سلام
الان بیش تر از یکسال هست که پراید 111 بو بنزین میاد اما داخل ماشین بود نیست و بیرون هست
درب باک عوض کنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-05-2015, 12:33
سلامالان بیش تر از یکسال هست که پراید 111 بو بنزین میاد اما داخل ماشین بود نیست و بیرون هستدرب باک عوض کنم؟
سلام
قبل از خرید , با یک تکه لاستیک مثل دستکش ظرفشوئی یا پلاستیک نازک و محکم و یک کِش , دربِ باک رو محکم ببندین و ماشین رو در یک جای دربسته مثل پارکینگ قرار بدین و ببینین باز هم بوی بنزین میاد ؟
اگر مشکل برطرف شد پس درب باک مشکل داره اما ممکنه درب باک هم قابل تعمیر و رفع عیب باشه
با بوکردنِ نزدیکِ درب باک هم میشه تا حدی فهمید که بخار بنزین ازش نشت میکنه یا نه

Life24
28-05-2015, 12:44
سلام
قبل از خرید , با یک تکه لاستیک مثل دستکش ظرفشوئی یا پلاستیک نازک و محکم و یک کِش , دربِ باک رو محکم ببندین و ماشین رو در یک جای دربسته مثل پارکینگ قرار بدین و ببینین باز هم بوی بنزین میاد ؟
اگر مشکل برطرف شد پس درب باک مشکل داره اما ممکنه درب باک هم قابل تعمیر و رفع عیب باشه
با بوکردنِ نزدیکِ درب باک هم میشه تا حدی فهمید که بخار بنزین ازش نشت میکنه یا نه

ببخشید اگر از درب باک نبود چه کار کنیم؟ بو داخل نمیاد .. بیرون هست. یک بار بو میاد. یک سری نمیاد..

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-05-2015, 13:26
ببخشید اگر از درب باک نبود چه کار کنیم؟ بو داخل نمیاد .. بیرون هست. یک بار بو میاد. یک سری نمیاد..بنزین یورو 4 تبخیرش زیاده
باک ماشین و سیستم سوخت رسانی باید برای بورو4 و بالاتر درست شده باشه تا تبخیر بنزین نتونه از باک فرار کنه
در ماشینهای استاندارد , وقتی درب باک رو باز میکنین مثل اینه که درب شیشه نوشابه گازدار رو باز میکنین . فسسسسس
در این ماشینها بخار سوخت فقط میتونه از شیلنگِ مخصوص بخار بره به مخزن کانیستر و سپس منیفولد هوا و بره توی سیلندرها و بسوزه و مصرف بشه
البته یک شیر برقی purge solenoid به بخار بنزین اجازه نمیده وقتی موتور خاموشه از سیستم سوخت خارج بشه
شما با نصب یک شیلنگ به شکل محکم و کیپ به دربِ باک و دمیدن در اون میتونین بفهمین از کجاها بخار بنزین خارج میشه
اما اگر ماشین کانیستر نداره بستن راه خروج گاز خطرناک هست
در ماشین استاندارد درب باک یک سوپاپ داره که از بالا رفتن بیس از حد فشار جلوگیری میکنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-05-2015, 22:40
سلامالان بیش تر از یکسال هست که پراید 111 بو بنزین میاد اما داخل ماشین بود نیست و بیرون هستدرب باک عوض کنم؟سلام
یه راهِ دیگه اینه که درب باک رو بردارین و تمیزش کنین و توش فوت کنین
اگر راحت هوا رد میکنه پس یا خرابه یا استاندارد نیست و بخار بنزین راحت ازش فرار میکنه

Life24
29-05-2015, 00:00
سلام
یه راهِ دیگه اینه که درب باک رو بردارین و تمیزش کنین و توش فوت کنین
اگر راحت هوا رد میکنه پس یا خرابه یا استاندارد نیست و بخار بنزین راحت ازش فرار میکنه

سلام
یکی میگفت شاید از حباب گیر هست .خراب شده

saeed_sg1
29-05-2015, 00:30
سلام
یکی میگفت شاید از حباب گیر هست .خراب شده
خرابی حبابگیر . بیشتر داخل باید بیاد بو. تو صندوقدار تو صندوق هست و اگه خراب باشه بو تو اتاق میاد . ولی ۱۱۱ نمیدونم ولی احتمالا اونم داخل بو بیاد. ولی اگه چک بشه بد نیست.

aminkhan2014
29-05-2015, 11:44
جناب آسمونی،شیراز اصلا یورو4 نداره،میتون مشکل از کنیستر ماشینشون باشه؟البته بنظرمن اول شلنگهای بنزین چه توی موتور چه زیر ماشین را چک کنید..

Life24
30-05-2015, 10:04
سلام

دوستان این مخزن اب رادیاتور پراید هست.
اب از سمت رادیاتور میاد و میرهیزه داخل منبع و در صورت نیاز از منبع میره داخل رادیاتور.
حالا سوال اینجاست.. که اون شلنگ که به سمت بیرون ماشین هست تا سر ریز اب اضافی مخزن رو بریزه بیرون ماشین..این وقتی اب از سمت رادیاتور میاد...یک مقداری ش اتوماتیک بیرون ریخته نمیشه؟
الان من درب خریدم..اصلا سمت ی که شلنگ برای سرریز به بیرون ماشین میخوره.. فابریک بسته هست!!!
فقط اب از سمت رادیاتور میتونه بره و بیاد....

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-05-2015, 11:33
سلام
دوستان این مخزن اب رادیاتور پراید هست.اب از سمت رادیاتور میاد و میرهیزه داخل منبع و در صورت نیاز از منبع میره داخل رادیاتور.حالا سوال اینجاست.. که اون شلنگ که به سمت بیرون ماشین هست تا سر ریز اب اضافی مخزن رو بریزه بیرون ماشین..
این وقتی اب از سمت رادیاتور میاد...یک مقداری ش اتوماتیک بیرون ریخته نمیشه؟
الان من درب خریدم..اصلا سمتی که شیلنگ برای سرریز به بیرون ماشین میخوره.. فابریک بسته هست!!!
فقط اب از سمت رادیاتور میتونه بره و بیاد....
سلام
اگر وقتی که موتور کاملاً سرده آب در منبع انبساط بیشتر از خط cold یا minumum نباشه , در اینصورت وقتی موتور کاملاً گرم بشه آب اونقدر بالا نمیاد که بزنه بیرون مگر اینکه موتور مشکل حرارتی داشته باشه و بیش از حد داغ بشه مثلاً فن کار نکنه یا موتور تنظیم نباشه یا ترموستات خراب باشه یا رادیاتور بسیار کثیف باشه یا چیزی جلوی برخورد هوا به رادباتور رو گرفته باشه یا واترپمپ خراب باشه
راهِ خروج آبِ اضافه حتماً باید تعبیه شده باشه وگرنه ممکنه منبع یا یک شیلنگ بترکه
البته راه خروج آبِ اضافه یا بخار باید یک سوپاپ فنری داشته باشه وگرنه روی دست اندازها هم هی آب میریزه بیرون
درب منبع استاندارد دو تا سوپاپ داره
یکیش برای خروج آب و بخار هست و یکیش برای مکش هوا اگر فشار خیلی کم بشه در سیستم
مثل دربهای ماشینهای جنرال موتورز
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] pg

shiraz522
31-05-2015, 21:56
سلام و وقت بخیر

بهترین مارک برای لنت عقب پژو پارس چیه ؟
قیمت چنده ؟؟

shiraz522
01-06-2015, 08:03
و ی سوال دیگه ؟

چ کاری و یا چ کارایی رو انجام بدم که کولر بازدهی ش بیشتر بشه ینی اتاق ماشین خنک تر بشه
(روش هایی برای افزایش خنکی کولر )

:دی :n02:

Life24
01-06-2015, 08:43
سلام
پراید 88 یکی از دوستان انژکتروی هست
صبح استارت زد.یک تیکه خورد و صدایی امد و دیگه اصلا سوئیچ باز کنید ..هیچ چراقی روشن نمیشه رو صفحه
با هل دادن هم روشن نشد.
باطری هم با مولتی متر چک زدم حدودا 21 و 22 ولت برق داشت
فیوز ها چک زدم سالم بود
مشکل چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-06-2015, 08:50
و ی سوال دیگه ؟
چ کاری و یا چ کارایی رو انجام بدم که کولر بازدهی ش بیشتر بشه ینی اتاق ماشین خنک تر بشه (روش هایی برای افزایش خنکی کولر )
:دی :n02:سلام
•استفاده از فیلمهای ضد اشعه ی مادون قرمز و ماوراء بنفش که تا 99% از ماورا بنفش و 70% از مادون قرمز (اشعه ی گرمازا ) رو برمیگردونه یا جذب میکنه و مانع از گرن شدن هوای اتاق و اجزای داخل اتاق میشه
این فیلمها اگر اصل باشه ساخت امریکا یا اروپا هست و گارانتی مادام العمر داره و ضد خش هم هست و از داخل چسبانده میشه به شیشه و دیگه هم کنده نمیشه مگر با شکستن شیشه یا استفاده از ماده ی خنثی کننده ی چسبش که برای برداشتن فیلم استفاده میشه
این فیلم در ایران به نامهای مختلف هست و یکیش لومر هست و در دو نوع آینه ای و تیره با درجه های مختلف وجود داره . استفاده از 30% به بالا برای شیشه های عقب و جلو و راننده و شاگرد ممنوع هست
توی نت برگردین پیداش میکنین
بنویسین فیلم لومر شیشه
مراقب انواع قلابی باشین که فقط رنگی هست و ضد UV و گرما نیست و ضد خش هم نیست
در کویت یک پرژکتور 1000 وات که گرماش دست رو میسوزونه روشن میکنه و با فیلم اصلی و فیلم قلابی براتون آزمایش میکنه تا فرق قلابی و اصلی رو ببینین .
نوع قلابی اصلاً گرما رو کاهش نمیده .نوع اصلی وقتی پنجره رو باز کنین خورشید صورت رو میسوزونه و با بستن پنجره گرمای خورشید تقریباً بی اثر میشه .
عکسهاش
•تمیز بودن بیرون رادیاتور کولر و رادیاتور ماشین از گل و لای حشرات و خار و خاشاک و سنگریزه و سالم بودن پره ها یعنی لِه نبودنش تا هوا راحت از لابلای روزنه ها رد بشه
•پارک کردن در سایه
•پوشاندن پنجره ها با پرده ی آلومینیومی در هنگام پارک کردن زیر آفتاب (در تاپیک صرفه جوئی در هزینه هاب خودرو اطلاعات زیادی در موردش درج شده )
•استفاده از گاز خالص و متناسب با کمپرسور
•درایر سالم و فیلتر مدادی (اوریفیس تیوب) سالم . در تاپیک صرفه جوئی خودرو مفصل در مورد مطلب نوشته شده
•سالم بودنِ دریچه ای که راهِ ورودِ هوای بیرون به اتاق رو میبنده
برای تست کردنش کافیه دریچه رو ببندین و با سرعت زیاد حرکت کنین . اگر از کانالها باد میاد پس دریچه درست بسته نمیشه و در تابستان باد گرم میاره توی اتاق
•سالم بودن لاستیکهای دربها و صندوق عقب و روکش پلاستیکی زیر تودریها تا باعث کشیده شدن هوای گرم به اتاق در حرکت نشه
•استفاده از عایق برای شیلنگی که موقع کار کردن کولر سرد میشه
این شیلنگ معمولاً سیاه رنگ هست و گاز رو از اتاق برمیگردونه به کمپرسور و والو ترزیق گاز هم روی همین شیلنگ هست . اسم دیگرش شیلنگ قسمت کم فشار" هست"
میشه از پشم شیشه ی آلومینیوم دار استفاده کرد یا عایق مخصوص لوله های اسپیلت

لوله ی گرم (پر فشار ) نباید عایق پیچی بشه

AMHSIN
01-06-2015, 08:58
سلام
پراید 88 یکی از دوستان انژکتروی هست
صبح استارت زد.یک تیکه خورد و صدایی امد و دیگه اصلا سوئیچ باز کنید ..هیچ چراقی روشن نمیشه رو صفحه
با هل دادن هم روشن نشد.
باطری هم با مولتی متر چک زدم حدودا 21 و 22 ولت برق داشت
فیوز ها چک زدم سالم بود
مشکل چیه؟
سلام

اینکه کلا برق ماشین از کار افتاده به احتمال 99 درصد دلیلش اینه که منفی یا مثبت باطری اتصال برقرار نمیکنه, شما منفی باتری رو جدا کنید, اگر کثیف شده تمیزش کنید و دوباره خوب جا بزنید, اگر درس نشد همین کارو با مثبت باطری انجام بدید, به احتمال بسیار زیاد مشکل رفع میشه

Life24
01-06-2015, 16:18
باید باطری چند ولت باشد؟ این 21 نشان میداد. روی ac بود مولتی متر

zeus360
01-06-2015, 19:34
سلام دوستان پراید 111 خریدم مشکل اصلی من اینه که سمت راننده گرما و باد داغی بعد از چند ساعت رانندگی ازش بیرون میزنه من زیاد مسائل فنی وارد نیستم مشکل چیه؟ انگار دریچه بخاری بازه یا چیز دیگه چون واقعا گرم میشه ممنون
سوال دوم یرای کولر دور باد رو روی درجه دوم که میزنم کمپرسور از کار میوفته و دکمه ac خاموش میشه!!
ولی دور یک کولر که باد کمی میزنه کمپرسور کار میکنه و باد میزنه و چراغ ac هم روشنه
ممنون

AMHSIN
01-06-2015, 19:54
باید باطری چند ولت باشد؟ این 21 نشان میداد. روی ac بود مولتی متر

وقتی موتور خاموش هست, ولتمتر رو بذارید رو dc 20 و ولتاژ باطری رو بگیرید, زیر ۱۲.۲ یعنی شارژ باطری کلا تموم شده, بین ۱۲.۲ و ۱۲.۴ یعنی تقریبا تموم شده, بالای ۱۲.۴ خوبه, ۱۲.۷ هم یعنی شارژ باطری عالیه

راه دیگه هم هست برای وقتی که ولتمتر در دسرس نیست, وقتی مو تور خاموش هست چراغ جلو رو روشن کنید و چند ثانیه صبر کنید اگه نور خیلی ضعیف هست یا شد, یعنی باطری دیشارژ شده, اما اگر نورش خوب باشه و ضعیف هم نشه شارژ باطری خوبه و میتونه استارت بزنه

zeus360
01-06-2015, 20:05
سلام دوستان پراید 111 خریدم مشکل اصلی من اینه که سمت راننده گرما و باد داغی بعد از چند ساعت رانندگی ازش بیرون میزنه من زیاد مسائل فنی وارد نیستم مشکل چیه؟ انگار دریچه بخاری بازه یا چیز دیگه چون واقعا گرم میشه ممنون
سوال دوم یرای کولر دور باد رو روی درجه دوم که میزنم کمپرسور از کار میوفته و دکمه ac خاموش میشه!!
ولی دور یک کولر که باد کمی میزنه کمپرسور کار میکنه و باد میزنه و چراغ ac هم روشنه
ممنون

AMHSIN
02-06-2015, 01:09

سلام دریچه گردش هوا رو طوری تنظیم کنید که هوا از بیرون نیاد تو، احتمالا اینطور مشکلتون برطرف شه. اگر داشبوردتون مثه تصویر زیره، فکر کنم اهمرم تنظیم گردش هوا اونی هست که زیر کلید تنظیم دور باد کولر قرار داره

mhroozbeh
02-06-2015, 13:00
سلام به همه عزیزان
ما هنوز با این لگنمون به نتیجه نرسیدیم
ماشین سمند 84
مشکل کمپرس کردن هوا. البته نه کمپرس بلکه هوا میگیره ماشین
مثلا صبح که ماشین از دیشب خاموش بوده وقتی در رادیات باز میشه پیس شدیدی میکنه و وقتی در رادیات رو برنمیدارم و به جاش پیچ هواگیری موتور رو باز میکنم آب با شدت به بیرون می پاشه با اینکه ماشین یه شب تا صبح خاموش بوده
کارایی که انجام دادم این بود که سر سیلندر کامل با سر سوپاپ و چیزای دیگش عوض شده بود و 1400 هزینه برام داشته
به تعمیرکار که نشون میدم زیر بارش نمی ره و میگه شما حساسی و این چیزا عادیه!
تنها چیزی که به ذهن ناشی بنده می رسید این بود که یه مهره مقاومت روی رادیات هست که اندازه شاید یه قطره و حتی خیلی کمتر ازش آب می رفت. یعنی آب هم که نه نم داشت و زیرش شوره و جای ضد یخ مونده بود
اونو بردم دادم رادیات ساز برای باز کرد و سفت کرد یه شب گذشت صبح که پیچ هواگیری رو باز کردم یه پس خیلی کم ازش اومد ولی دیگه مثل قبل آب با شدت بیرون نزد.فکر کردم خدا رو شکر تموم شده مشکل ولی امروز صبح دیدم بازم توی شیلنگ رادیات هوا هست
دیگه پیچ هواگیری رو باز نکردم و در رادیات رو باز کردم و عین قبل بازم یه پیس شدید کرد و هواش خالی شد. موقع بستن پیچ هوا گیری موتور یهو پیچ برید و مجبور شدیم که از یه پیچ معمولی 5 استفاده کردیم و جاش بستم. شب رفتم یه پیچ هواگیری موتور خریدم اومدم ببندم و یه خورده که سفت کردم بازم برید! مجبور شدم همون پیچ رو ببندم
امروز صبح رفتم یه دونه خریدم و شب قراره ببندم
به نظرتون این ماشین چه مرگشه؟ ممکنه ازون یه زره نشتی مهره مقاومت روی رادیات باشه؟ یعنی اون یه زره اینجوری میکنه این همه موتور هوا میکشه؟ آخه رادیات سازه میگفت این مقاوت ها فلزیه و شما می خوای توی یه رادیات که دورش پلاستیکی هست ببندی و فلز پلاستیک رو خراب میکنه اگه حتی یه بار هم که شده اون مهره رو اشتباه ببندی
من یادم میاد که رادیات سازی که رادیات رو برای بست با این مهرهه مشکل داشت و چندین بار اشتباه بست و دوباره باز کرد و آخر سر به شکل ماس مالی درستش کرد و رفت!
حالا میگفت اگه درست نشد بیار کلا اون قسمت پلاستیکی رادیاتت رو عوض کنم. رادیاتم یه ماه نیست که بستم! به نظرتون ارزش داره ببرم عوض کنم؟ بعد یه چیزی اونم اینکه دیگه حس میکنم از مهره آب نمی یاد شایدم باید باهاش مسافرت برم تا بهش فشار بیاد و نشت کنه.
واقعا گیجم و این وسط گیر کردم بین تعمیرکارهای ناشی! از طرفی هم میگم ببرم بدم یه تعمیرکار دیگه برام سرسیلندر باز کنه بازم باید کلی پول بدم واسه باز کردنش

AMHSIN
02-06-2015, 13:12
سلام به همه عزیزان
ما هنوز با این لگنمون به نتیجه نرسیدیم
ماشین سمند 84
مشکل کمپرس کردن هوا. البته نه کمپرس بلکه هوا میگیره ماشین
مثلا صبح که ماشین از دیشب خاموش بوده وقتی در رادیات باز میشه پیس شدیدی میکنه و وقتی در رادیات رو برنمیدارم و به جاش پیچ هواگیری موتور رو باز میکنم آب با شدت به بیرون می پاشه با اینکه ماشین یه شب تا صبح خاموش بوده
کارایی که انجام دادم این بود که سر سیلندر کامل با سر سوپاپ و چیزای دیگش عوض شده بود و 1400 هزینه برام داشته
به تعمیرکار که نشون میدم زیر بارش نمی ره و میگه شما حساسی و این چیزا عادیه!
تنها چیزی که به ذهن ناشی بنده می رسید این بود که یه مهره مقاومت روی رادیات هست که اندازه شاید یه قطره و حتی خیلی کمتر ازش آب می رفت. یعنی آب هم که نه نم داشت و زیرش شوره و جای ضد یخ مونده بود
اونو بردم دادم رادیات ساز برای باز کرد و سفت کرد یه شب گذشت صبح که پیچ هواگیری رو باز کردم یه پس خیلی کم ازش اومد ولی دیگه مثل قبل آب با شدت بیرون نزد.فکر کردم خدا رو شکر تموم شده مشکل ولی امروز صبح دیدم بازم توی شیلنگ رادیات هوا هست
دیگه پیچ هواگیری رو باز نکردم و در رادیات رو باز کردم و عین قبل بازم یه پیس شدید کرد و هواش خالی شد. موقع بستن پیچ هوا گیری موتور یهو پیچ برید و مجبور شدیم که از یه پیچ معمولی 5 استفاده کردیم و جاش بستم. شب رفتم یه پیچ هواگیری موتور خریدم اومدم ببندم و یه خورده که سفت کردم بازم برید! مجبور شدم همون پیچ رو ببندم
امروز صبح رفتم یه دونه خریدم و شب قراره ببندم
به نظرتون این ماشین چه مرگشه؟ ممکنه ازون یه زره نشتی مهره مقاومت روی رادیات باشه؟ یعنی اون یه زره اینجوری میکنه این همه موتور هوا میکشه؟ آخه رادیات سازه میگفت این مقاوت ها فلزیه و شما می خوای توی یه رادیات که دورش پلاستیکی هست ببندی و فلز پلاستیک رو خراب میکنه اگه حتی یه بار هم که شده اون مهره رو اشتباه ببندی
من یادم میاد که رادیات سازی که رادیات رو برای بست با این مهرهه مشکل داشت و چندین بار اشتباه بست و دوباره باز کرد و آخر سر به شکل ماس مالی درستش کرد و رفت!
حالا میگفت اگه درست نشد بیار کلا اون قسمت پلاستیکی رادیاتت رو عوض کنم. رادیاتم یه ماه نیست که بستم! به نظرتون ارزش داره ببرم عوض کنم؟ بعد یه چیزی اونم اینکه دیگه حس میکنم از مهره آب نمی یاد شایدم باید باهاش مسافرت برم تا بهش فشار بیاد و نشت کنه.
واقعا گیجم و این وسط گیر کردم بین تعمیرکارهای ناشی! از طرفی هم میگم ببرم بدم یه تعمیرکار دیگه برام سرسیلندر باز کنه بازم باید کلی پول بدم واسه باز کردنش

برای اینکه مطمین شید از واشر سرسیلندر هست یا خیر اینکار رو انجام بدید
وقتی موتور سرد هست درب رادیاتور رو باز کنید، اگه اب کم کرده بش اضافه کنید، و بعد استارت بزنید و به اب نگاه کنید، اگر آب با فشار از رادیادتور پخش بشه بیرون یا حباب تشکیل شه احتمالا واشر سرسیلندر سوزونده

mhroozbeh
02-06-2015, 15:49
برای اینکه مطمین شید از واشر سرسیلندر هست یا خیر اینکار رو انجام بدید
وقتی موتور سرد هست درب رادیاتور رو باز کنید، اگه اب کم کرده بش اضافه کنید، و بعد استارت بزنید و به اب نگاه کنید، اگر آب با فشار از رادیادتور پخش بشه بیرون یا حباب تشکیل شه احتمالا واشر سرسیلندر سوزونده
بعیده به این راحتی ها واشر بسوزونه آخه یه ماه بزوره که من سر سیلندر و واشر و باقی چیزاش رو عوض کردم و یه چند ماهی زمان می بره تا بسوزونه
من میخوام بدونم این هوایی که میاد داخل رادیات از چیه؟ این تعمیرکاره که میگه هیچی نیست. شما حساسی این هوای صبح هم طبیعیه!؟!؟ عین روز روشنه که نمیخواد دست بزنه و باز کنه
البته این دست به موتور نزده. ممکنه از موتور باشه؟ این فقط واشر و سر سیلند و سر سوپاپ اینا رو عوض کرده
یه چیزی که من خودم میگم شاید ازون باشه اینه که این میگفت دو تا پیچ سیلندر هات بریده بوده و من بردم تراشکاری که پیچ ها رو در بیاره
ممکنه تراشکار زده باشه سیلندر رو سوزاخ کرده باشه و بخاطر همین هست که هوا میگیره؟
این ماشین من کمپرس کرد که بعد واشر سوزوند و سر سیلندر عوض کردم. نه جوش آورد و نه هیچ نشانه دیگه ای فقط کمپرس کرد و قبلش زد رادیات ترکوند. من همه ترسم اینه که این تعمیر کار نفهمیده از کجا ماشین کمپرس کرده و بعد فقط قطعات رو عوض کرده و ماشین داره بازم کمپرس میکنه! و من باید دوباره هزینه ندونم کاری های اینا رو بدم
لامصب آشنا هم هست نمی شه بری خرش رو بگیری و هی باید با نرمی باهاش صحبت کنی!

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2015, 16:06
بعیده به این راحتی ها واشر بسوزونه آخه یه ماه بزوره که من سر سیلندر و واشر و باقی چیزاش رو عوض کردم و یه چند ماهی زمان می بره تا بسوزونهمن میخوام بدونم این هوایی که میاد داخل رادیات از چیه؟ این تعمیرکاره که میگه هیچی نیست. شما حساسی این هوای صبح هم طبیعیه!؟!؟ عین روز روشنه که نمیخواد دست بزنه و باز کنه البته این دست به موتور نزده. ممکنه از موتور باشه؟ این فقط واشر و سر سیلند و سر سوپاپ اینا رو عوض کرده یه چیزی که من خودم میگم شاید ازون باشه اینه که این میگفت دو تا پیچ سیلندر هات بریده بوده و من بردم تراشکاری که پیچ ها رو در بیارهممکنه تراشکار زده باشه سیلندر رو سوزاخ کرده باشه و بخاطر همین هست که هوا میگیره؟این ماشین من کمپرس کرد که بعد واشر سوزوند و سر سیلندر عوض کردم. نه جوش آورد و نه هیچ نشانه دیگه ای فقط کمپرس کرد و قبلش زد رادیات ترکوند. من همه ترسم اینه که این تعمیر کار نفهمیده از کجا ماشین کمپرس کرده و بعد فقط قطعات رو عوض کرده و ماشین داره بازم کمپرس میکنه! و من باید دوباره هزینه ندونم کاری های اینا رو بدملامصب آشنا هم هست نمی شه بری خرش رو بگیری و هی باید با نرمی باهاش صحبت کنی!سلام
وقتی به هر علت سرسیلندر باز بشه , مهمترین چیز اینه که بفهمیم علت مشکل چی بوده و برطرفش کنیم تا دوباره پیش نیاد
شما به علت کمپرس بازش کردین
علت پیدا شد ؟
برطرف شد ؟
مشکلها معمولاً اینهاست :
خرابی واشر سرسیلندر , ترک داشتن سرسیلندر یا بدنه ی موتور در نزدیک یک سیلندر , تاب داشتن سرسیلندر , تمیز نکردن جای سرسیلندر جدید , درست و اصولی محکم نکردن پیچهای سرسیلندر با آچار درجه و به اندازه کافی و طبق ترییبِ معین , شکستگی یک رینگ , گشاد بودن سیلندرها و نازگی رینگها و کوچک شدنِ پیستونها بر اثر استهلاک و فرسودگی و یا کار کردن زیاد با روغن کهنه یا بنجل و یا بیگاری کشیدن از موتور در مسابقه و ویراژ و غیره
اگر علت برطرف نشده باشه و یا درست برطرف نشده باشه یا مکانیک کلاهبردار باشه و از قطعات کهنه یا بنجل استفاده کرده باشه بعدش همون آشه و همون کاسه

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2015, 16:19
من میخوام بدونم این هوایی که میاد داخل رادیات از چیه؟ !یه تست بهتون میگم انجام بدین تا بفهمین اون حبابها از کجا میاد :
شمع و فیش انژکتور سیلندر یک رو بردارید و موتور رو روشن کنین
حالا پیستونِ سیلندر یک نه سوخت داره نه برق و نه انفجار و نه کمپرس یعنی فقط الکی بالا پائین میشه
آیا باز هم حباب تولید میشه ؟
اگر بله , شمع و فیش سیلندر یک رو نصب کنین و با سیلندر 2 همین کار رو انجام بدین
به همین ترتیب تا سیلندر آخر (به نوبت و تک تک ) تا معلوم بشه کدوم پیستون کمپرس میفرسته تو سیستم خنک کننده
در هر حال باید سرسیلندر دوباره باز بشه اما حسن این آزمایش اینه که وقتی که سرسیلندر رو باز میکنین , دیگه میدونین اطراف کدوم سیلندر دنبال علت مشکل بگردین

mhroozbeh
02-06-2015, 16:41
سلام
وقتی به هر علت سرسیلندر باز بشه , مهمترین چیز اینه که بفهمیم علت مشکل چی بوده و برطرفش کنیم تا دوباره پیش نیاد
شما به علت کمپرس بازش کردین
علت پیدا شد ؟
برطرف شد ؟
مشکلها معمولاً اینهاست :
خرابی واشر سرسیلندر , ترک داشتن سرسیلندر یا بدنه ی موتور در نزدیک یک سیلندر , تاب داشتن سرسیلندر , تمیز نکردن جای سرسیلندر جدید , درست و اصولی محکم نکردن پیچهای سرسیلندر با آچار درجه و به اندازه کافی و طبق ترییبِ معین , شکستگی یک رینگ , گشاد بودن سیلندرها و نازگی رینگها و کوچک شدنِ پیستونها بر اثر استهلاک و فرسودگی و یا کار کردن زیاد با روغن کهنه یا بنجل و یا بیگاری کشیدن از موتور در مسابقه و ویراژ و غیره
اگر علت برطرف نشده باشه و یا درست برطرف نشده باشه یا مکانیک کلاهبردار باشه و از قطعات کهنه یا بنجل استفاده کرده باشه بعدش همون آشه و همون کاسه
ایشون به من گفت که مشکل از همون پیچ های سر سیلندر بوده که به جای اینکه بعد از اینکه بریده بشن و تعمیرکار قبلی پیچ ها رو تعویض کنه گرفته با رزمه پیچ ها رو به هر زوری بوده بسته/ البته ایشون خبر نداشت که قبلش من واتر پمپ هم عوض کرده بودم و مدت ها شاید ازین ماشین آب می رفته و طرف توجه نمی کرده/ من دو ماه و نیم هست که ماشین رو خریدم منظورم صاحب قبلیه/ در کل ایشون نظرش روی بستن اون پیچ ها و استفاده از واشر نامرغوب بوده و میگفت به این خاطر هست که واشر سوزونده و به دلیل اینکه سه بار تا بحال سرسلندر تعمیر شده به ما گفت که باید سرسیلندر رو کلا عوض کنی

یه تست بهتون میگم انجام بدین تا بفهمین اون حبابها از کجا میاد :
شمع و فیش انژکتور سیلندر یک رو بردارید و موتور رو روشن کنین
حالا سیلندر یک نه سوخت داره نه برق و نه انفجار و نه کمپرس یعنی فقط الکی بالا پائین میشه
آیا باز هم حباب تولید میشه ؟
اگر بله , شمع و فیش سیلندر یک رو نصب کنین و با سیلندر 2 همین کار رو انجام بدین
به همین ترتیب تا سیلندر آخر (به نوبت و تک تک ) تا معلوم بشه کدوم پیستون کمپرس میفرسته تو سیستم خنک کننده
در هر حال باید سرسیلندر دوباره باز بشه اما حسن این آزمایش اینه که وقتی که سرسیلندر رو باز میکنین , دیگه میدونین اطراف کدوم سیلندر دنبال علت مشکل بگردین
قبل ازین تست به نظرت اگه کلا در رادیات رو باز بزارم ماشین رو روشن کنم و اگه حباب بالا نیومد از رادیات یعنی اصلا ماشین هوا نمی گیره؟ چون من این تست رو انجام ندادم. میخواستم بدونم با این تست میشه فهمید که هوا میگیره و مطمئن شد؟ اگر حباب نزد چکارش کنم؟

mhroozbeh
02-06-2015, 16:53
دوستان مشکل اصلی ماشین من اینه که صبح که ماشین سرده میام دست به شلنگ رادیات میزنم سفته و بعد که در رادیات رو باز میکنم یه صدای پیس شدید میاد. اینکه در رادیات رو باز کنی و ماشین رو روشن کنی و حباب بزنه رو من اصلا تست نکردم که الان بگم ولی مشکل اصلی اینه که گفتم. بخاطر این گفتم که یادآوری بشه و فراموش نشه
بعد اون نشتی مهره مقاومت رادیات هیچ تاثیری نداره توی این هوا گرفتن موتور؟ نبرم اون قسمت بغلی پلاستیکی رادیات رو برام عوض کنه که کامل نشتیش گرفته بشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2015, 17:06
دوستان مشکل اصلی ماشین من اینه که صبح که ماشین سرده میام دست به شلنگ رادیات میزنم سفته و بعد که در رادیات رو باز میکنم یه صدای پیس شدید میاد. اینکه در رادیات رو باز کنی و ماشین رو روشن کنی و حباب بزنه رو من اصلا تست نکردم که الان بگم ولی مشکل اصلی اینه که گفتم. بخاطر این گفتم که یادآوری بشه و فراموش نشهبعد اون نشتی مهره مقاومت رادیات هیچ تاثیری نداره توی این هوا گرفتن موتور؟ نبرم اون قسمت بغلی پلاستیکی رادیات رو برام عوض کنه که کامل نشتیش گرفته بشه؟
با موتور کاملاً سرد تا سطح min آب فیلتر شده بریزید توی منبع انبساط
اگر بعد از مدتی رانندگی و سپس خاموش کردن موتور و سرد شدنِ کامل موتور باز هم فشار آب توی مخزن زیاده یا آب خیلی بالا اومده پس کمپرس یک پیستون رخنه میکنه توی سیستم خنک کننده

mhroozbeh
02-06-2015, 17:20
با موتور کاملاً سرد تا سطح min آب فیلتر شده بریزید توی منبع انبساط
اگر بعد از مدتی رانندگی و سپس خاموش کردن موتور و سرد شدنِ کامل موتور باز هم فشار آب توی مخزن زیاده یا آب خیلی بالا اومده پس کمپرس یک پیستون رخنه میکنه توی سیستم خنک کننده
چطور اینو میشه فهمید؟ همون صدای پیس شدید دلیل بر کمپرس هست؟ اخه وقتی در رادیات باز میشه که مشکلی نداره و آب داخلش هست خیلی معمولی ولی اون صدا و سفتی شیلنگ بعد از سرد شدن ماشین هست که منو نگران کرده. مخزن منظورتون رادیات هست؟ ماله من مخزن اضافی رادیات نداره و آب رو مستقیم توی خودش می ریزی
ماله من منبع انبساط نداره. اینکه میگید تا مینیموم بریز یعنی چی؟ من اگه زیاد هم آب بریزم ممکنه مشکل ایجاد کنه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2015, 18:49
چطور اینو میشه فهمید؟
همون صدای پیس شدید دلیل بر کمپرس هست؟
اخه وقتی در رادیات باز میشه که مشکلی نداره و آب داخلش هست خیلی معمولی ولی اون صدا و سفتی شیلنگ بعد از سرد شدن ماشین هست که منو نگران کرده.
مخزن منظورتون رادیات هست؟
ماله من مخزن اضافی رادیات نداره و آب رو مستقیم توی خودش می ریزیماله من منبع انبساط نداره. اینکه میگید تا مینیموم بریز یعنی چی؟
من اگه زیاد هم آب بریزم ممکنه مشکل ایجاد کنه؟چیزهائی که نوشتم برای ماشینی هست که منبع انبساط داره
شما فقط باید ماشین رو طوری پارک کنین که ماشین مایل باشه (اگر درب رادیاتور در کنار رادیاتور هست ) بصورتی که درب رادیاتور بالاتر باشه و هوای توی رادیاتور بیاد سمت درب و خارج بشه
اگر درب رادیات در وسط هست لزومی نداره مایل پارک کنین
بعدش با موتور کاملا سرد آب فیلتر شده بریزید توی رادیات و روشن کنین و چند تا گاز بدین تا حبابهای هوا خارج بشه
بعدش درب رو ببندین و مدتی برانید
بعد از سرد شدن کامب موتور درب رادبات رو باز کنین
اگر رادیات هوا داره پس یکی از سیلندرها پیستونش کمپرس میفرسته توی سیستم خنک کننده
بعنی واشر سرسیلندر مشکل داره یا سرسیلندر یا بدنه موتور ترک خورده یا سرسیلندر تاب داره
اگه بخواین بدونین کدوم سیلندر مشکل داره باید همون تست برداشتن شمع و فیش انزکتور رو انجام بدین

Life24
02-06-2015, 22:13
سلام
206 تیپ 5 اگر از پیچ کارتل روغن تخلیه کنیم . گفته باید با فیلتر 3.2 بریزید.
پیمانه تعویض روغنی ها 500 تایی هست حداقلش. این 200 تا رو این وسط چطوری میشه مشخص کرد!؟
برای پراید هم میگه 3.4 با فیلتر اما همیشه 3.5 رخیتن تو موتور!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-06-2015, 07:28
سلام206 تیپ 5 اگر از پیچ کارتل روغن تخلیه کنیم . گفته باید با فیلتر 3.2 بریزید.پیمانه تعویض روغنی ها 500 تایی هست حداقلش. این 200 تا رو این وسط چطوری میشه مشخص کرد!؟برای پراید هم میگه 3.4 با فیلتر اما همیشه 3.5 رخیتن تو موتور!!
سلام
استکان استوانه ایِ معمولی حجمش 60CC هست
3 تاش میشه 180CC یعنی تقریباً 200CC یا همون دو دهم لیتر (0.2L)
قوطیهای کوچک شیر پاکتی هم 200CC یا 250CC هست یعنی ربع لیتر
شما اگر 3.5 لیتر هم بریزید ضرری نداره بلکه بهتر هم هست چون روغن بیشتری توی کارتل هست و دیرتر کهنه میشه
کارتل ماشین طوری ساخته شده که اگر 1 لیتر هم زیادی بریزید اثر مخرّب نداره
معمولاً فاصله ی خط بالائی تا خط پائینی روی گیج روغن یک لیتر هست یعنی وقتی روغن بین دو خط هست نیم لیتر کم داره

Life24
03-06-2015, 10:56
سلام
استکان استوانه ایِ معمولی حجمش 60CC هست
3 تاش میشه 180CC یعنی تقریباً 200CC یا همون دو دهم لیتر (0.2L)
قوطیهای کوچک شیر پاکتی هم 200CC یا 250CC هست یعنی ربع لیتر
شما اگر 2.5 لیتر هم بریزید ضرری نداره بلکه بهتر هم هست چون روغن بیشتری توی کارتل هست و دیرتر کهنه میشه
کارتل ماشین طوری ساخته شده که اگر 1 لیتر هم زیادی بریزید اثر مخرّب نداره
معمولاً فاصله ی خط بالائی تا خط پائینی روی گیج روغن یک لیتر هست یعنی وقتی روغن بین دو خط هست نیم لیتر کم داره

ببخشید 3.5 نیم یا 2.5 ؟

Life24
04-06-2015, 17:17
سلام
پراید 111 پارسال رفتیم گاز زدیم برای کولرش.
خوب قدیم زود به زود ترموستات کولر خاموش و روشن میشد
این سری طرف گفت این باعث میشه هی کولر بیاد داخل مدار و خارج بشه و هم خنک کنندگی کم میشه و هم موتور ماشین داغون میشه ... هی کولر خاموش و روشن بشه
راست میگه؟
برداشت ترموستات ش فکر کنم دستکاری کرد الان دیگه اصلا خاموش نمیشه!!!
خوب این درسته خنک میشه اما چند تا ضرر داره. 1- مصرف گاز کولر 2- مصرف بنزین زیاد 3- مهم تر از همه ..تحت فشار قرار گرفتن موتور هست ..این طوری که موتور خیلی زور میاد بهش
درسته؟
مورد 1 و 2 مثل بنزین و گاز کولر حالا مهم نیست. اما موتور داغون نمیشه این طور که off نمیشه کولر؟
به نظرتون چی کار کنیم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-06-2015, 13:25
سلام
پراید 111 پارسال رفتیم گاز زدیم برای کولرش.
خوب قدیم زود به زود ترموستات کولر خاموش و روشن میشد
این سری طرف گفت این باعث میشه هی کولر بیاد داخل مدار و خارج بشه و هم خنک کنندگی کم میشه و هم موتور ماشین داغون میشه ... هی کولر خاموش و روشن بشه
راست میگه؟
برداشت ترموستاتش رو فکر کنم دستکاری کرد الان دیگه اصلا خاموش نمیشه!!!
خوب این درسته خنک میشه اما چند تا ضرر داره.
1- مصرف گاز کولر
2- مصرف بنزین زیاد

3- مهم تر از همه ..تحت فشار قرار گرفتن موتور هست ..

این طوری که موتور خیلی زور میاد بهش
درسته؟
مورد 1 و 2 مثل بنزین و گاز کولر حالا مهم نیست.

اما موتور داغون نمیشه این طور که off نمیشه کولر؟
به نظرتون چی کار کنیم؟

سلام

در جائی که شرجی زیاده اگر کمپرسور یکسره کار کنه کم کم اواپراتور برفک میزنه و بسته میشه و پرتاب باد تدریجاً کم میشه که علتش مسدود شدن روزنه های اواپراتور با یخ هست

برای همین اواپراوتور به چند روش از یخ زدن جلوگیری میکنه :

پراید ترموستاتِ کولر داره ؟

یا اکسپنشن والو داره ؟
اکسپنشن والو یک قطعه هست که هم قسمت پر فشار و کم فشار رو از هم جدا میکنه , هم گاز مایع شده رو اسپری میکنه توی اِواپراتور و هم اینکه وقتی اواپراتور که زیر داشبورده خیلی سرد بشه و بره برای یخ زدن , راه گاز رو میبنده و فشار گاز بالا میره و سوئیچ فشار که روی خط پر فشار هست کمپرسور رو خاموش میکنه

اگر ماشینتون ترموستات داره کافیه کمی درجه اش رو کم کنین

اگر نداره خودتون میتونین یکی براش نصب کنین و سرما رو به میلتون کنترل کنین

نصبش خیلی ساده هست
سیم مثبتی که از فیوز رفته برای سوئیچ فشار , اول میره به ترموستات و از پایه ی دوم ترموستات میره برای سوئیچ فشار
سیم مسی ترموستات هم قرار میگره در جائی که هوای اتاق کشیده میشه توی فن (زیر داشبورد )
وقتی هوا خیلی سرد بشه ترموستات برق سوئیچ فشار رو قطع میکنه , درنتیجه سوئیچ فشار هم برق نمیده به کلاچ کمپرسور و کمپرسور خاموش میشه
به همین سادگی
کولر گازیِ خانگی که توی پنجره نصب میشه هم همینجوری کمپرسورش خاموش روشن میشه

بعضی ماشینها هم چیزی به اسم ترمیستور thermistor داره که برفک رو حس میکنه یعنی همینکه اواپراتور بخواد برفک بزنه , ترمیستور برق کمپرسور رو قطع میکنه
ترمیستور مثل ترموستات نیست یعنی قابل تنظیم نیست . در حقیقت یک نوع سنسور هست
یخچالهای خانگیِ ضد برفک nofrost هم ترمبستور داره

اگر پراید ترمیستور داره , میشه با چند میلیمتر نزدیکتر کردن یا دورتر کردنش از اواپراتور , زمان خاموش کردن کمپرسور رو کنترل کرد

Life24
06-06-2015, 15:36
سلام
پیرو پست های قبلی برای پراید 111 که 67 تا کار کرده
در سرعت 90 به بالا شدید فرمان میلریزد . بردم جلوبندی . کمک های جلو و یک مشت قطعات رو عوض کرد
و مجدد رفتم پیشش و بالانس کرد و فرمان تا 70-80 لرزش نداره
اما سرعت بالا 100 تا 110 من احساس میکنم جلوی ماشین تکان داره..مشکل از کجاست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-06-2015, 16:30
سلامپیرو پست های قبلی برای پراید 111 که 67 تا کار کردهدر سرعت 90 به بالا شدید فرمان میلریزد . بردم جلوبندی . کمک های جلو و یک مشت قطعات رو عوض کردو مجدد رفتم پیشش و بالانس کرد و فرمان تا 70-80 لرزش ندارهاما سرعت بالا 100 تا 110 من احساس میکنم جلوی ماشین تکان داره..مشکل از کجاست؟سلام
فرمون لرزش داشت کمک تعویض کرد ؟؟؟!!!
لرزش ربطی به کمک نداره
به بالانس نبودنِ چرخها ربط داره
قبلا بارها عرض کردم که:
روکار چرخها رو بالانس کنین چون بیشتر دستگاههای بالانس خودش بالانس و کالیبره شدن میخواد
اگر هم با دستگاهِ بالانس کردین , بعدش روکار چک کنین یعنی دو چرخ جلو روی جک , سرعت رو با دنده 5 تدریجا برسونید به 140
چرخهای عقب هم باید بالانس بشه و روکار چک بشه وگرنه در سرعت بالای 100 باعث لرزش نیشه
تستِ قطعات جلوبندی هم قبلا شرح داده شده که با زدن چرخها روی جک و تکان دادن بالا و پائین چرخ و چپ و راست چرخ مشخص میشه و نباید بیخودی قطعه عوض کرد

Life24
06-06-2015, 17:30
سلام
فرمون لرزش داشت کمک تعویض کرد ؟؟؟!!!
لرزش ربطی به کمک نداره
به بالانس نبودنِ چرخها ربط داره
قبلا بارها عرض کردم که:
روکار چرخها رو بالانس کنین چون بیشتر دستگاههای بالانس خودش بالانس و کالیبره شدن میخواد
اگر هم با دستگاهِ بالانس کردین , بعدش روکار چک کنین یعنی دو چرخ جلو روی جک , سرعت رو با دنده 5 تدریجا برسونید به 140
چرخهای عقب هم باید بالانس بشه و روکار چک بشه وگرنه در سرعت بالای 100 باعث لرزش نیشه
تستِ قطعات جلوبندی هم قبلا شرح داده شده که با زدن چرخها روی جک و تکان دادن بالا و پائین چرخ و چپ و راست چرخ مشخص میشه و نباید بیخودی قطعه عوض کرد

سلام
کمک ها خراب بود..اصلا تکان نمی خورد ..هر کاری میکردم ...
تو چاله ها ، کوبیده میشد ماشین
بالانس رو کار کرد...
الان لرزش فرمان رفته تا 70-80 درصد اما جلو ماشین روی 100 به بالا لرزش داره. اینم از بالانس هست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-06-2015, 18:53
سلامکمک ها خراب بود..اصلا تکان نمی خورد ..هر کاری میکردم
تو چاله ها ، کوبیده میشد ماشینبالانس رو کار کرد...الان لرزش فرمان رفته تا 70-80 درصد اما جلو ماشین روی 100 به بالا لرزش داره.
اینم از بالانس هست؟
کمک اگر خراب بشه سفت نمیشه . برعکس , نرم میشه و ماشین عین یویو بالا پائین میشه
فقط اگر بر اثر تصادف کمک کج بشه گیر میکنه و تکون نمیخوره
لرزش در سرعت بالا یا از بالانس هست یا گِرد نبوده تایر یا تایرها یا کج بودن رینگ
باید تایر رو بزنبن روی جک تا فقط دو سه میلیمتر با زمین فاصله داشته باشه و آروم تایر رو بگردونین و ببینین به زمین میگیره ؟ یا ارتفاع میگیره ؟ اگر لاستیک غُر شده باشه موقع حرکت مثل توپ بسکتبال به لرزش درمیاد

najee
07-06-2015, 06:26
ماشین من معولا صبح ها با یه تک استارت روشن میشه ولی بعدازظهرا خیلی طول میکشه روشن بشه خیلی جالبه اگه برعکس بود یکم با عقل جور در می اومد ماشینم صفر هست 6000تا بیشتر نرفته.
یه مشکل دیگه ای هم هست همیشه صبح که میخوام برم سرکار ماشین و روشن میکنم وقتی پارو کلاج میذارم وگاها نیم کلاج میکنم یه سرو صداهای
نافرمی میکنه که اصلا معلون نیست مال چیه چلق چلق میکنه یبار بردم نمایندگی گفت چیز زیاد مهمی نیست ولی داره کلافم میکنه امروزم که داشتم می اومد ماشین یدفعهtake off کردنمیدونم چی شد رو دنده دو بودم داشتم میرفتم یه دفعه انگار ماشین نیم کلاج بشه وپرگاز دقیقا حالت تک آف کشیدن خودمون همون جوری ماشین دررفت شانس آوردم کسی جلوم نبود.

najee
08-06-2015, 06:09
ماشین من معولا صبح ها با یه تک استارت روشن میشه ولی بعدازظهرا خیلی طول میکشه روشن بشه خیلی جالبه اگه برعکس بود یکم با عقل جور در می اومد ماشینم صفر هست 6000تا بیشتر نرفته.
یه مشکل دیگه ای هم هست همیشه صبح که میخوام برم سرکار ماشین و روشن میکنم وقتی پارو کلاج میذارم وگاها نیم کلاج میکنم یه سرو صداهای
نافرمی میکنه که اصلا معلون نیست مال چیه چلق چلق میکنه یبار بردم نمایندگی گفت چیز زیاد مهمی نیست ولی داره کلافم میکنه امروزم که داشتم می اومد ماشین یدفعهtake off کردنمیدونم چی شد رو دنده دو بودم داشتم میرفتم یه دفعه انگار ماشین نیم کلاج بشه وپرگاز دقیقا حالت تک آف کشیدن خودمون همون جوری ماشین دررفت شانس آوردم کسی جلوم نبود.

دوستان تکلیف من چیه بالاخره کسی نمیدونه

saeid.saeid20
08-06-2015, 10:46
دوستان تکلیف من چیه بالاخره کسی نمیدونه

ماشینت چی هستش ؟
پمپ بنزینو چک کنم ببین اون بعدازظهر که میگی با استارت اول کار میکنه ؟

najee
08-06-2015, 13:28
ماشینت چی هستش ؟
پمپ بنزینو چک کنم ببین اون بعدازظهر که میگی با استارت اول کار میکنه ؟

131se
بعداز ظهر طول میکشه روشن شه سه تا چهار ثانیه گاها طول میکشه صبح ها معمولا تک استارت روشن میشه.

majid_n
10-06-2015, 07:24
سلام

206 اس دی گرفتم مدل 89 .یه بار به علت روغن زدن واشر عوض کردم جدیدا. دوباره همون مشکل رو دارم . تعمیر کار میگفت باید واشر اصلی بندازی که اون هم از محالاته چون بازار رو گشتم ولی

هیچ کس اصلی رو نداره . گفتم شاید شما راهی برا رفع این موضوع داشته باشین .

ممنون:n01:

majid_n
10-06-2015, 07:28
ببخشید اضافه شد.

sourena
10-06-2015, 23:51
سلام

206 اس دی گرفتم مدل 89 .یه بار به علت روغن زدن واشر عوض کردم جدیدا. دوباره همون مشکل رو دارم . تعمیر کار میگفت باید واشر اصلی بندازی که اون هم از محالاته چون بازار رو گشتم ولی

هیچ کس اصلی رو نداره . گفتم شاید شما راهی برا رفع این موضوع داشته باشین .

ممنون:n01:

روغن زدن یعنی چی؟ نشتی روغن داره یا واشر میسوزه و روغن میاد تو اب؟! واشر هم هرچقدر بد باشه ، تعمیرکار خوب باشه میتونه درستش کنه

kasra2002
11-06-2015, 08:03
131se
بعداز ظهر طول میکشه روشن شه سه تا چهار ثانیه گاها طول میکشه صبح ها معمولا تک استارت روشن میشه.
سوییچ رو 3 ثانیه باز می ذارید بعد استارت بزنید؟
و اینکه می تونه نشکل سنسور دما هم باشه اگه منظورتان اینه که ماشین گرم دیر تر روشن می شه
یعنی اگر ماشین رو از شب قبل تا ظهر روشن نکرده باشید
ولی اگه مشکل به این کوچکی حساسیت نداشته باشید که بد تر میشه با دستکاری

abbas-t
12-06-2015, 11:29
سلام دوستان
توی چها سال 2بار گاز کولر ماشینم (پراید 131 مدل 90) خالی شده ،البته کم کم ضعیف میشه تا کاملا خالی میشه ،دفعه اول که خالی شد حدود 10 دقیقه زیر درجه بود اما نشتی نشون نداد،اینم بگم که زمستون هم هر از گاهی کولر میگرفتم تا گاز کولر نخوابه! به نظر شما مشکل ازکجاست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-06-2015, 12:00
سلام دوستانتوی چها سال 2بار گاز کولر ماشینم (پراید 131 مدل 90) خالی شده ،البته کم کم ضعیف میشه تا کاملا خالی میشه
دفعه اول که خالی شد حدود 10 دقیقه زیر درجه بود اما نشتی نشون نداد
اینم بگم که زمستون هم هر از گاهی کولر میگرفتم تا گاز کولر نخوابه! به نظر شما مشکل ازکجاست؟سلام
گاهی والو تزریق گاز خودش خرابه . یعنی کرمکش باید عوض بشه .
گاهی از بدنه ی کمپرسور هست
گاهی از شیلنگ برگشت
گاهی از اوربنگهای محل اتصال قطعات به همدیگه
هر جا چرب شده , همونجا گاز هم نشت میکنه چون گاز و روغن با هم توی سیستم میگردند
اما اگر نشتی کم باشه دیدنِ چربی کار آسونی نیست و دقت زیادی میطلبه
اصولی ترین راه , تزریق ماده ی فلوئورسنت به سیستم هست و کار کردنِ کولر تا خارج شدن گاز و سپس جستجوی جای نشتی در تاریکی با لامپ ماوراء بنفش

کلیپهاش
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] HRvIGZpbmQgZ2FzIGxlYWtlZ2UgYWMgdXY%3D&client=mv-google&hl=en&gl=US

Life24
12-06-2015, 12:47
سلام
برای 206 تیپ 5 نو باید چند بار روغن رو از کارتل خالی کرد؟ روی 1000 تا عوض کردم از کارتل....

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-06-2015, 14:02
سلامبرای 206 تیپ 5 نو باید چند بار روغن رو از کارتل خالی کرد؟ روی 1000 تا عوض کردم از کارتل....
سلام
مبارکه
کار خوبی کردین که 1000km عوض کردین چون صیقل دادنِ قطعاتِ موتور در کارخونه کافی نیست
این قطعات هنوز هم نسبتاً زبر هست و موقع کار کردن موتور روی هم سابیده میشه و اگر روغن و فیلترش استاندارد و تمیز باشه و دور موتور بالا نره بیشتر صیقل میخوره
اما اگر روغن و فیلتر بنجل و کثیف باشه و راننده به موتور فشار بیاره باعث صدمات جبران ناپذیر به موتور میشه
حالا میتونین بعد از 2500 km روغن و فیلتر رو عوض کنین
بشرطی که فیلتر رو روغن استاندارد و درجه یک باشه
دور موتور بهتره از 4000 بالاتر نره یا حداقل برای مدت طولانی بالا نره
دشمنانِ رده اولِ موتور :
آب معمولی
حرارت
روغن و فیلتر بنجل
دور موتور بالا
گرد و غبار و شن ریزه که بره توی موتور
سوخت غیر استاندارد

Life24
12-06-2015, 14:21
سلام
مبارکه
کار خوبی کردین که 1000km عوض کردین چون صیقل دادنِ قطعاتِ موتور در کارخونه کافی نیست
این قطعات هنوز هم نسبتاً زبر هست و موقع کار کردن موتور روی هم سابیده میشه و اگر روغن و فیلترش استاندارد و تمیز باشه و دور موتور بالا نره بیشتر صیقل میخوره
اما اگر روغن و فیلتر بنجل و کثیف باشه و راننده به موتور فشار بیاره باعث صدمات جبران ناپذیر به موتور میشه
حالا میتونین بعد از 2500 km روغن و فیلتر رو عوض کنین
بشرطی که فیلتر رو روغن استاندارد و درجه یک باشه
دور موتور بهتره از 4000 بالاتر نره یا حداقل برای مدت طولانی بالا نره
دشمنانِ رده اولِ موتور :
آب معمولی
حرارت
روغن و فیلتر بنجل
دور موتور بالا
گرد و غبار و شن ریزه که بره توی موتور
سوخت غیر استاندارد

ممنون از پاسخ شما
بله در 1000 تا زیاد فشار نیوردیم.
جسارتا روغن گیربکس کی باید عوض کرد؟

najee
13-06-2015, 06:42
سوییچ رو 3 ثانیه باز می ذارید بعد استارت بزنید؟
و اینکه می تونه نشکل سنسور دما هم باشه اگه منظورتان اینه که ماشین گرم دیر تر روشن می شه
یعنی اگر ماشین رو از شب قبل تا ظهر روشن نکرده باشید
ولی اگه مشکل به این کوچکی حساسیت نداشته باشید که بد تر میشه با دستکاری

بله سوییچ بعد از 3ثانیه باز گذاشتن استارت میزنم.
یه چیز دیگه ای هم که هست من یادم پراید قبلی که داشتم هیچ موقع آمپر دما به وسط نمیریسید مگه اینکه 6الی7ساعت رانندگی کنی اونم تو تابستون تا دماش بیاد وسط ولی این سری جدید موتورhpبلافاصلا بعداز 5تاده دقیقه کارکردن آمپر سریع میاد وسط اصلا موقعی که ماشین مدتهاست خاموش استارت میزنی دودقیقه بعد خط اول ماشین پرمیشه یه دقیقه بعد دومی دو سه دقیقه بعد سوی وبعدشم میاد رو نصف شاید تا ده دقیقه میرسه به وسط هیچ فرقی هم نمیکنه تابستون باشه یا زمستون ول یماشین قلیم اصلا اینطوری نبود وبازم اینکه اگه رو ماشین قبلی هنگامی که ماشین وخاموش میکردم ودودقیقه بعد سوییچ و باز میکردم فن ماشین شروع میکرد به کار کردن تا ماشین خنک بشه ولی تو این یکی اصلا روشنم نمیشه حتی اگه دما از وسطم رد کرده باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-06-2015, 03:43
ممنون از پاسخ شما
بله در 1000 تا زیاد فشار نیوردیم.
جسارتا روغن گیربکس کی باید عوض کرد؟تا روغن توی گیربکس چی باشه
بنجلِ ایرانی و هندی و چینی ؟ یا درجه یکِ امریکائی و اروپائی ؟
اگه بنجله بهتره هر 20 یا 30 هزار کیلومتر پیچ پُرکُن باز بشه و چربی و رنگش رو چک کنین و مقدارش . باید با شل کردن پبچ پرکن کمی روغن بریزه بیرون بشرطی که ماشین کاملا تراز باشه .
اگر درجه یک هست تا 70 هزار کیلومتر هم تعویض نمیخواد . فقط چک کردن میخواد اگر کم داره
تویوتا رو بردیم نمایندگی برای تعویض واسکازین گفتند در فاکتور مینویسند که اگر بعد از تعویضش گیربکس به صدا افتاد مسئولیتش با خودمونه . گفتند تعویض نمیخواد . فقط اضافه کردن میخواد اگر کم شده باشه
اما واسکازین بنجل چقدر عمر میکنه ؟ اگر فهمیدین خبر بدین :20:
چیزی که خیلی مهم هست اینه که هر بار که ماشین میره روی چاله برای تعویض روغن , باید راننده خودش بره توی گود و با نور کافی همه جای زیر ماشین رو بررسی کنه
گردگیرهای پلوسها و گردگیرهای هیدرولیک فرمان باید سالم باشه وگرنه فوراً باید تعویض بشه وگرنه هزینه چند برابر میشه
هر گونه نشتی روغن از موتور و گیربکس باید متوقف بشه و اگر از گیربکس نشتی داره باید بعد از تعمیر , واسکازین اضافه بشه
شیلنگ ترمزها که پشت چرخها هست باید چک بشه که به رینگ تماس نداشته باشه و سالم باشه وگرنه موقع حرکت سوراخ میشه و ممکنه فاجعه به بار بیاد (به سر بنده اومد با ماشین کرایه ای )
لاستیکها باید چک بشه که سالم باشه
لوله های هیدرولیک فرمان چک بشه که نشتی نداشته باشه
پوسیدگی و خوردگی وجود نداشته باشه در زیر بدنه
قطعات و لاستیکهای سیستم جلویندی سالم باشه
نشنی آب رادباتور وجود نداشته باشه
لوله های کولر چرب نشده باشه وگرنه علامت نشت گاز و روغن هست و باید فورا تعمیر بشه
همه ی اینها رو میشه ظرف یک دقیقه چک کرد اما چک مکردنش ممکنه حادثه ساز بشه

majid_n
15-06-2015, 07:43
روغن زدن یعنی چی؟ نشتی روغن داره یا واشر میسوزه و روغن میاد تو اب؟! واشر هم هرچقدر بد باشه ، تعمیرکار خوب باشه میتونه درستش کنه

اینجوری که تعمیر کار میگه واشر سر سوپاپه. موقعی که میخواستم شمع رو چک کنم دیدم اون محفظه داخلش روغن زیادی جمع شده که با خرید واشر برا مدتی ( 1 ماه ) درست شد ولی دوباره

همون مشکل ایجاد شده.:n01:

Life24
15-06-2015, 12:20
سلام
عزیزان پراید 111 جدیدا یک مقدار روغن میریزه
رفتم زیر ماشین دیدم قسمت جلو ماشین که والا اسمش هم نمیدانیم روغنی هست.. مکانیک میگه باید بشوری بیای تا بفهمیم نشتی از کجاست
فقط زیر شویی؟ منتها ما یکبار چند سال پیش ماشین قبلی رو بردیم شستن. چقدر مکافات شد. اول که روشن نمیشد بعد هم همش اخطار چراغ میامد.. اصلا اب میره تو برق ماشین و همش مشکل برقی بهم میزنه
راه چاره جیه؟
حالا مجبور میشم بشورم. داخل موتور رو اصلا میگم نشوره. فوق ش فقط زیر شویی کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-06-2015, 13:00
سلامعزیزان پراید 111 جدیدا یک مقدار روغن میریزهرفتم زیر ماشین دیدم قسمت جلو ماشین که والا اسمش هم نمیدانیم روغنی هست.. مکانیک میگه باید بشوری بیای تا بفهمیم نشتی از کجاستفقط زیر شویی؟ منتها ما یکبار چند سال پیش ماشین قبلی رو بردیم شستن. چقدر مکافات شد. اول که روشن نمیشد بعد هم همش اخطار چراغ میامد.. اصلا اب میره تو برق ماشین و همش مشکل برقی بهم میزنهراه چاره جیه؟
حالا مجبور میشم بشورم. داخل موتور رو اصلا میگم نشوره. فوق ش فقط زیر شویی کنهسلام
بله , موتورشوئی مکافات داره
کافیه با پارچه ی تمیز یا اگر روغن زباده با چارچه ی آغشته به کمی بنزین تمیز بشه
فیوز اصلی رو بردارین تا برق موتور کلا قطع بشه
سیگار و موبایل ممنوع
کار در فضای سربسته ممنوع وگرنه ممکنه گاز بنزین منفجر یشه
بعدش تا نیم ساعت نباید ماشین رو روشن کنین
برای جاهای غیر قابل دسترس باید از پیچ گوشتی بلند یا چوب استفاده کنین
نشتی بیشتر از اینهاست:
اطراف فیلـتر روغن به دلیل بنجل بودن یا شل بودن
اطراف کارتل به دلیل خرابی واشرش
پیچ کارتل
کاسه نمد سر میل لنگ
از بالای موتور میاد پائین (از قالپاق سوپاپها به علت خرابی واشرش )

Life24
15-06-2015, 17:40
سلام
بله , موتورشوئی مکافات داره
کافیه با پارچه ی تمیز یا اگر روغن زباده با چارچه ی آغشته به کمی بنزین تمیز بشه
فیوز اصلی رو بردارین تا برق موتور کلا قطع بشه
سیگار و موبایل ممنوع
کار در فضای سربسته ممنوع وگرنه ممکنه گاز بنزین منفجر یشه
بعدش تا نیم ساعت نباید ماشین رو روشن کنین
برای جاهای غیر قابل دسترس باید از پیچ گوشتی بلند یا چوب استفاده کنین
نشتی بیشتر از اینهاست:
اطراف فیلـتر روغن به دلیل بنجل بودن یا شل بودن
اطراف کارتل به دلیل خرابی واشرش
پیچ کارتل
کاسه نمد سر میل لنگ
از بالای موتور میاد پائین (از قالپاق سوپاپها به علت خرابی واشرش )

ببخشید اگر بخواهیم فقط زیر ماشین قسمت موتور و اینها بشوریم باز باید برق قطع کنیم؟

الان رفتم نگاه کردم. خیلی مشخص نیست. اما از زیر این قسمت که علامت زدم روغن نشتی میده و میریزه.
.ظاهرا چند وقت هست که ما الان متوجه شدیم. چون روغن اطراف ش زیاد ریخته شده و چون تازه روی حیاط ریخته من متوجه شدم