PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 [22] 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

sourena
24-08-2014, 16:20
دوستان دو روزه احساس مسکنم ماشین یه مقدار گرم میکنه بوی روغن وسخته میده تو ماشین

پرایده

شبیهه بوی روغن داغه ساندویچی ها! :دی

به نظرتون مشکل حاده؟ هر چی توی موتور اینا هم بو کردم خیلی نفهمیدم چیه بعد خیلی هم این دو روزه مثله قدیم گاز ندادم به ماشین
نمیدونم چشه:n13:

+++++++++++++++++

روغن اینا هم چک کردم مشکل خاصی نداره به نظر عیدم عوض کردم روغن رو طرفای 1000 تا هم نرفتم از اون موقع

بفروش این لگن رو ! همش خرابه !!!

کاربراته یا انژکتور؟

DaRiOuShJh
24-08-2014, 19:44
ممنون محمد جان بابت وقتت
شرمنده کردی شدید:n16::n12:

والا من که زیاد سر در نمیارم در حد باز کردن کاپوت و آب و روغن رو چک کردم بلدم ور برم با ماشین

روغن رو که اسپیرو بود اسپیدی بود چی بود اونو ریختم همه چی هم عوض کرد طرف فکر نکنم چیز بدی باشه بعد برای 5 ماه پیشه حدودا تا الان مشکلی نداشتم
امروزم ی مقدار گاز بستم به ماشین ببینم خبری میشه یا نه البته 40 دقیقه بیشتر بیرون نبودم ولی بوی خاصی نمیداد

درب روغن همونیه که رو ی موتور هست حدودی گرده یا چند تا درجه هم داره روش درسته؟

ماشین هم حدودا 10 سالس ببرم پیشه مکانیک دو برابر قیمتش ایراد پیدا میخواد بکنه

اتفاقا چون ماشین چند وقته تا گرم شه یه مقدار تر تر میکنه خوب گاز نمیخوره بردم مکانیک پریروز شمعش رو چک کنه درآورد گفت چند تا کار کرده گفتم 3000 تا حدودا گفت مشکلی نداره تا 15000 تا کار میکنه شمع
از ی چی دیگس که باید بعدا بیاری چک کنم سر فرصت

شمع پراید اطراف جایی هست که بخواد مسبب این مشکل بشه؟
البته یه دونه رو بیشتر از جلو زیر موتور در نیاورد

+++++++++++++++++++++++++++++

فقط محمد جان بوی دود نیستا، بوی روغن داغ هست تو مایه های ساندویچی ها:n02: تا اونجا هم که بو کردم اینور اونور رو از تو موتور میامد کاپوت بسته بود ولی بازش کردم انگار پخش شد نفهمیدم از کجاست.
بعد تابستونم دیگه داره تموم میشه هوا خنک شده گمون نکنم موضوعه بخار شدن روغن باشه

ماشین هم بزنم به تخته رو پا هست وضعیت کلیش از پارسال اولای مرداد که ی چکاپ کلی دادم و یه چیزاییش رو مکانیک عوض کرد دیگه تا الان تعمیرگاه نبردم
در مورد صندوقم هم باندا رو دزد برد پشته ماشین سوراخای جاش باز مونده از تو صندوق چیزی بخواد بیاد راحت میاد ولی فکر نکنم از پشت باشه، بیشتر جلوئه هر چی هست

DaRiOuShJh
24-08-2014, 19:48
بفروش این لگن رو ! همش خرابه !!!

کاربراته یا انژکتور؟
به به
سلام
ارادت داریم مهندس
نه بابا سورنا مردیه برای خودش باهاش 206 و 207 میگیرم ( البته اگه رانندشون زن باشه :دی)

ولی خیلی برو هست البته شتابش الان کم شده نسبت به 6 ماه قبل
انژکتوره

یه بابایی بود معرفی کردی ببرم پیشش شرمنده نرسیدم اگه دم دست داری آدرسش رو تو پروفایلم بده

ماشینم بچه خوبیه ی دست نوازش میخاد فقط یکی بکشه سرش، منم وسواس دارم به هر کی نمیدم:n02: ( نه اینکه پورش هست!!!×!!!)

hinza1
24-08-2014, 23:41
ماشین EF7 من 1400 تا کار کرده و وقتی توی جاده با دور موتور بالای 3000 میرم صدای موتور خیلی زیاده و واقعا اعصاب خورد کنه و هرچی دور موتور بالاتر میره بدتر میشه. وقتی با بنزین میرم این صدا بیشتر هم میشه با توجه به اینکه با گاز هم صدا خیلی بالاست.بیشر دوستان تا اینجا گفتن که صدای موتور EF7 خیلی کمه پس برای من چرا اینجوریه؟

هیچ کدوم از دوستان نظری نداره؟

kasra2002
25-08-2014, 14:43
هیچ کدوم از دوستان نظری نداره؟

اینجوری نمی شه گفت که دلیل صدا چیه دوست عزیز
لرزش یا خرابی دسته موتور یه صداست مشکل از پیستون و رینگ هم یکی
تا برسه به چیزای دیگه
حتی میتونه دیسک و صفحه باشه

saeid.saeid20
25-08-2014, 22:41
سلام
این سوالو پرسیدم ولی جواب درست حسابی نگرفتم

یه 405 مدل 85 که 110 دویده
این الان تو دور پایین زیر 2ریپ میزنه
یدفعه شتاب میگیره
مصرف زیاد شده
درجه دما تا نرسیده به خط وسط میاد
یه بار تو سربالایی کولر دور 4 زد بالاتر از وسط که کولر خاموش کردم درست شد
بعد 2 انگار افزایش نیرو داره زیاد میشه ولی مثل قدیم نمیشه
شمع تازه عوض کردم هر 4 تا رو
فیلتر بنزین هم یکی در میان تعویض روغن عوض می کنم
بعد یه چیز جدیدی که متوجه شدم
ماشین خیلی بود سوختگی میده یه بوی بعد مثل روغن سوخته یا پلاستیک سوخته

hinza1
26-08-2014, 10:44
اینجوری نمی شه گفت که دلیل صدا چیه دوست عزیز
لرزش یا خرابی دسته موتور یه صداست مشکل از پیستون و رینگ هم یکی
تا برسه به چیزای دیگه
حتی میتونه دیسک و صفحه باشه
دسته موتور بالا تازه عوض كردم شايد صدا از گيربكس باشه.وقتي تو دور 3 تا 4 هزار پارو از روي گاز برميدارم يه كم زوزه ميكشه و يه صداي هوم مانند ميده.
وقتي هم ماشين خلاص كار ميكنه يه صداي لق لق ريز از موتور مياد نميدونم طبيعي هست يا نه.

kasra2002
26-08-2014, 13:44
دسته موتور بالا تازه عوض كردم شايد صدا از گيربكس باشه.وقتي تو دور 3 تا 4 هزار پارو از روي گاز برميدارم يه كم زوزه ميكشه و يه صداي هوم مانند ميده.
وقتي هم ماشين خلاص كار ميكنه يه صداي لق لق ريز از موتور مياد نميدونم طبيعي هست يا نه.
اینطور که میگید میتونه از بلبرینگ گیرباکس یا مل لنگ باشه هرزگرد های تسمه و یا کولر و دینام هم چککنید بد نیست
بعید می دونم شم گیری نیاز داشته باشه
چون صداهای اینجوری خیلی قطعه ها رو در بر می گیره فقط خرج بالا بر می داره دنبال گشتنش
از اگزوز گرفته تا پیستون

kasra2002
26-08-2014, 13:47
سلام

این سوالو پرسیدم ولی جواب درست حسابی نگرفتم

یه 405 مدل 85 که 110 دویده
این الان تو دور پایین زیر 2ریپ میزنه
یدفعه شتاب میگیره
مصرف زیاد شده
درجه دما تا نرسیده به خط وسط میاد
یه بار تو سربالایی کولر دور 4 زد بالاتر از وسط که کولر خاموش کردم درست شد
بعد 2 انگار افزایش نیرو داره زیاد میشه ولی مثل قدیم نمیشه
شمع تازه عوض کردم هر 4 تا رو
فیلتر بنزین هم یکی در میان تعویض روغن عوض می کنم
بعد یه چیز جدیدی که متوجه شدم
ماشین خیلی بود سوختگی میده یه بوی بعد مثل روغن سوخته یا پلاستیک سوخته

این شتاب و کات اف که می گید از استپر و یا سنسور اکسیژن تا تنظیم ای سی یو و یا قطعی دی یکی از اتصالات یا سنسور های دور موتور می تونه باشه
آپدیت ای سی یو بد نیست
گرم شدن بیش از حد هم از کم بودن اب خرابی ترموستات و مشکل فن ( که می تونه به اون مشکل ریپ مربوط باشه)

ali19871366
26-08-2014, 18:59
سلام به همه دوستان. من امروز یه رانا صفر کیلومتر از خود نمایندگی ایرانخودرو بصورت نقدی خریدم. وقتی رفتم ماشینو تحویل بگیرم موقع چک کردن دیدم آمپر ماشین میره بالا و اصلا فن رادیات روشن نمیشه. بعد خودشون نگاه کردن دیدن فیوز فن سوخته ، یه فیوز نو گذاشتن دوباره تا فن روشن شد فیوز سوخت. خلاصه بعد از گیر و کش قرار شد ماشین اونجا بمونه تا وقتی پلاکش بیاد و اونا درستش کنن. چون اصلا تا خونه نمیشد بیارمش و تو راه موتور داغ میکرد. حالا سوال اینکه تا حالا همچین اتفاقی برا کسی افتاده ؟ اونم برا ماشین صفر؟ به نظرتون تو خود نمایندگی اینا دزد بودن ؟ الان خیلی نگرانم. فکر کنم سرم کلاه گذاشتن. :n28:

sourena
26-08-2014, 20:34
سلام به همه دوستان. من امروز یه رانا صفر کیلومتر از خود نمایندگی ایرانخودرو بصورت نقدی خریدم. وقتی رفتم ماشینو تحویل بگیرم موقع چک کردن دیدم آمپر ماشین میره بالا و اصلا فن رادیات روشن نمیشه. بعد خودشون نگاه کردن دیدن فیوز فن سوخته ، یه فیوز نو گذاشتن دوباره تا فن روشن شد فیوز سوخت. خلاصه بعد از گیر و کش قرار شد ماشین اونجا بمونه تا وقتی پلاکش بیاد و اونا درستش کنن. چون اصلا تا خونه نمیشد بیارمش و تو راه موتور داغ میکرد. حالا سوال اینکه تا حالا همچین اتفاقی برا کسی افتاده ؟ اونم برا ماشین صفر؟ به نظرتون تو خود نمایندگی اینا دزد بودن ؟ الان خیلی نگرانم. فکر کنم سرم کلاه گذاشتن. :n28:

شما با خرید رانا کلاه بزرگی سرت رفته .... مشکل برقی رانا و 206 های جدید واقعا عـــادیه ! یکی از رفقا یه SD صفر تحویل گرفت ، به من گفت تا خونه ماشین آمپر چسبونده بود. من رفتم براش هواگیری کردم ... ماشین رو درجا روشن گذاشتم ، دیدم باز آمپر زد بالا! فن هم قطع و وصل میشد و بین دور تند و کند میچرخید! یک کمی ور رفتم و درست نشد! آخر زنگ زد ایرانخودرو ماشین رو بردن .... یکهفته بعد تحویل دادن!!! کل سیستم برقی ماشین رو تعویض کرده بودن.... همه چی باز شده بود تا جایی که من دیدم :D
حالا برای شما اگر درست شد که خوبه ! ولی اگر نشه قطعا یه همچین مشکلی داری .... ولی خوبیش اینه که تو گارانتیه فعلا! فکر کن از گارانتی بیاد بیرون .... اوه اوه اوه :D
نمیخواستم تو دلت رو خالی کنم! ولی بد کردی با پولت....

ali19871366
26-08-2014, 21:32
ای بابا . خدا کنه این دفعه بخیر بگذره. ترس تمام وجودمو برداشت. هنوز حتی ماشین کارت گارانتیشم درست نشده. دعا کنید مشکل جزیی باشه. ما که گردنمون نازکه بلد نیستیم بریم اونجا دعوا کنیم. :n30:

kasra2002
27-08-2014, 10:57
مشکل فن نه ولی خیلی مشکلات برقی و غیر برقی داشتم مثلا اتصالی در چراغ عقب که فیوز رو می سوزوند
کیلومتر بالای ماشین صفربرای کسی تحویل می گرفتم که خیلی جالب بود بعد از یک ماه کیلومتر رو عوض کردند و بخاطر کهنگی لاستیک زیر بار تعویض اون هم رفتن
نمی دونم اون لاستیکارو به کی قالب کردند
نداشتن دریچه داخلی کولر
خیلی زیاده اگه بخوام بشمارم
ولی خوشبختانه تا بحال ماشین هاییی رو که خودم داشتم همه خوب و سالم بودند

شما حتی برای تعمیر هم پیش بعضی از نمایندگی ها ببرید بعدش باید چک کنید هم ماشینتون رو و هم فاکتوری رو که حتی با گارنتی برای شرکت اصلی می فرستند

kasra2002
27-08-2014, 10:59
ای بابا . خدا کنه این دفعه بخیر بگذره. ترس تمام وجودمو برداشت. هنوز حتی ماشین کارت گارانتیشم درست نشده. دعا کنید مشکل جزیی باشه. ما که گردنمون نازکه بلد نیستیم بریم اونجا دعوا کنیم. :n30:
قبلانا دفتر منطقه ای ها کار رو راه مینداختند

ali19871366
27-08-2014, 11:11
مشکل فن نه ولی خیلی مشکلات برقی و غیر برقی داشتم مثلا اتصالی در چراغ عقب که فیوز رو می سوزوند
کیلومتر بالای ماشین صفربرای کسی تحویل می گرفتم که خیلی جالب بود بعد از یک ماه کیلومتر رو عوض کردند و بخاطر کهنگی لاستیک زیر بار تعویض اون هم رفتن
نمی دونم اون لاستیکارو به کی قالب کردند
نداشتن دریچه داخلی کولر
خیلی زیاده اگه بخوام بشمارم
ولی خوشبختانه تا بحال ماشین هاییی رو که خودم داشتم همه خوب و سالم بودند

شما حتی برای تعمیر هم پیش بعضی از نمایندگی ها ببرید بعدش باید چک کنید هم ماشینتون رو و هم فاکتوری رو که حتی با گارنتی برای شرکت اصلی می فرستند

خیلی متشکر از راهنمایی

saeid.saeid20
27-08-2014, 12:19
این شتاب و کات اف که می گید از استپر و یا سنسور اکسیژن تا تنظیم ای سی یو و یا قطعی دی یکی از اتصالات یا سنسور های دور موتور می تونه باشه
آپدیت ای سی یو بد نیست
گرم شدن بیش از حد هم از کم بودن اب خرابی ترموستات و مشکل فن ( که می تونه به اون مشکل ریپ مربوط باشه)

خیلی ممنون از پاسخت
من از اینا که گفتی هیچی نفهمیدم بردم تعمیرگاه فهمیدم این شیلنگه که جلوی موتور هست و تا پشت رادیات میاد ترکیده شیلنگ هوای گاز ماشین بود
بعد خیلی بهتر شد
بعد یه دیاگ هم زدم زد که اسپیتر زیاده یارو گفت باید تو 35 باشه ولی برای تو تو 80تا 90 هستش و مشکل داره
گفت انژکتورو بشوری درست میشه منم چون کلا انژکتورو از صفری نشسته بودم گفتم باشه شست و خیلی بهتر شد ولی گفت باید اسپیتر رو تمیز کنی
حالا چنتا سوال برام پیش اومده
1- ایا عدد اسپترم زیاد بود ؟
2- اسپیتر رو چطوری تمیز میکنن ؟
3- در مورد شستن انژکتور اون یه مخزن اورد مثل مخزن اکسیژن کوچیک بعد یه چیزی توش ریخت و وصل کرد به ورودی بنزین موتور جای شیلنگ بنزین بعد یه مدت موتور کار کرد و خاموش شد بعد ورودی هوای ماشین هم گرفت و یکم خیلی کم کثیفی از اگزوز اومد بیرون ایا کلا درست شسته و کلا شستنش چه تاثیری داره ؟
ممنون

kasra2002
27-08-2014, 15:57
خیلی ممنون از پاسخت
من از اینا که گفتی هیچی نفهمیدم بردم تعمیرگاه فهمیدم این شیلنگه که جلوی موتور هست و تا پشت رادیات میاد ترکیده شیلنگ هوای گاز ماشین بود
بعد خیلی بهتر شد
بعد یه دیاگ هم زدم زد که اسپیتر زیاده یارو گفت باید تو 35 باشه ولی برای تو تو 80تا 90 هستش و مشکل داره
گفت انژکتورو بشوری درست میشه منم چون کلا انژکتورو از صفری نشسته بودم گفتم باشه شست و خیلی بهتر شد ولی گفت باید اسپیتر رو تمیز کنی
حالا چنتا سوال برام پیش اومده
1- ایا عدد اسپترم زیاد بود ؟
2- اسپیتر رو چطوری تمیز میکنن ؟
3- در مورد شستن انژکتور اون یه مخزن اورد مثل مخزن اکسیژن کوچیک بعد یه چیزی توش ریخت و وصل کرد به ورودی بنزین موتور جای شیلنگ بنزین بعد یه مدت موتور کار کرد و خاموش شد بعد ورودی هوای ماشین هم گرفت و یکم خیلی کم کثیفی از اگزوز اومد بیرون ایا کلا درست شسته و کلا شستنش چه تاثیری داره ؟
ممنون
دوست گرامی شستشوی انژکتور باید به صورت اصولی و خیلی کم انجلم بشه چون ممکنه باعث خوردگی سوزن انژکتور بشه ولی برای شما خوب بوده
اینی که گفته مطمئن نیستم منظورش چی بوده ولی احتمالا نسبت پاسخ به دریچه گاز بوده که کمتر باشه بهتره

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-08-2014, 17:27
سلام بر همگی . انژکتورها رو برای شستشو باز نکنید . فقط 6 ماه یک بار یک محلول انژکتور شور درجه یکِ امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی رو طبق دستورالعملش بریزین توی باک . فیلتر بنزین رو هم به موقع عوض کنین . اگر فیلتر نمایندگی آشغال هست , از فیلترهای ماشینهای دیگه استفاده کنین . فقط کافیه سایز دو لوله ی فیلتر مثل سایز فیلتر ماشینتون باشه

elf_elf
27-08-2014, 20:21
معمولا این ایراد هایی که با گرم بودن پپیش میاد یه ایراد برقی هست که از پمپ بنزین تا وایر شمع و حتی سیم کشی می تونه باشه شما بهترن راه تعوی موقتی تک تک قطعات اگه کسیو سراغ دارید که قرض بده و یا در هنگام ریپ زدن دستگاه بذارید
بعضی وقتها کویل مشکل دار میشه
در ضمن شما قسمت باک و ارتباط رو چک کنید بعضی وقتها فشار بنزین در باک و یا هواگرفتن هم می تونه روی پمپ تاثیر بذتره مثلا در هنگام گرما و بد کار کردن درب باک رو باز کنید و یا بنزین بزنید تا بنزین زیاد و خنک باشه انوقت چک کنید
با سلام مجدد خدمت شما من تا امروز فکر میکردم ماشینم ریپ میزنه بردمش نمایندگی گفت ماشین داره 3 کار میکنه وقتی گرم میشه همه چیم تست کرد وایر و شمع و برق تا پشت سوزن انژکتور و انگار یکی از سوزنام با اینکه تست برق شد گفت انگار کار نمیکنه که واسم جای سوال شد0تست با سیم و لامپ از سر فیش سوزنهای انژکتور9
مگه میشه ماشین تا سرد هست سوزن انژکتورش کار بکنه وقتی گرم شد از کار بیوفته !!!!! بعدم تو حرکت سویچ و میبندم و باز میکنم چند ثانیه خوبه بعد دوباره اون یه سوزن (سیلندر) از کار میوفته یا ماشین تو افتاب پارک بشه بدنه داغ بشه اون سوزن کار نکنه ماشین 3 کارکنه سوزنشم اولین سوزن انژکتور سمت رادیاتور ابه
ممنون ازراهنماییتون

armydesign_co
27-08-2014, 22:14
با سلام
من پراید کاربراتوری دارم
شیشه بالا بر سمت راننده کند بالا پایین میشه
سمت شاگرد هم اولا تیکه تیکه بالا میومد باید صبر میکردم تا باز یکم بره بالا اما الان کلا قطع شده تقویت کنندرم عوض کردم دکمه رو که میزنم فقط تغ تغ میکنه
مشکل از چیه؟
ممنوم میشم راهنمایی کنین

saeid.saeid20
27-08-2014, 22:18
سلام بر همگی . انژکتورها رو برای شستشو باز نکنید . فقط 6 ماه یک بار یک محلول انژکتور شور درجه یکِ امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی رو طبق دستورالعملش بریزین توی باک . فیلتر بنزین رو هم به موقع عوض کنین . اگر فیلتر نمایندگی آشغال هست , از فیلترهای ماشینهای دیگه استفاده کنین . فقط کافیه سایز دو لوله ی فیلتر مثل سایز فیلتر ماشینتون باشه
باز نکرد با یه چیزی شبیه کپسول اکسیژن بود یه چیزی توش ریخت گفت تمیز کننده انژکتوره و از راه ورود بنزین اونو با فشار هوا ریخت توش و سوزنو در نیاورد
من فیلتر بنزینو کلا هرچی فیلتر داره رو هر بار میرم روغن عوض کنم تعویض میکنم
من الان بیشتر مشکلم استیپر هستش
چطوری تمیزش کنم ؟

shiraz522
27-08-2014, 23:47
سلام و وقت بخیر
چند تا سوال داشتم :
مه شکن (پروژکتور) پارس من فک می کنم که نورش خیلی کم هست و در حد 2-1 متر جلو رو فقط یکم روشن می کنه !!
برای رفع مشکل راهکار بفرمایید

دوم اینکه شیشه ماشین یکم کثیف شده ، مثل اینکه چربی گرفته باشه و ... ( نور که داخلش می افته واقعا چشم رو اذیت می کنه ، در صورتی که سایر ماشین هایی که داخلشون بودم این مشکل رو ندارن ) برای این مشکل هم راهکار ارائه بفرمایید .

سوم قیمت باطری دلکور / اورون رو اگه دارید بگید لطفا

چهارم : بهترین لنت برای چرخ های جلو چه مارکی هست و چند قیمته ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-08-2014, 23:56
من فیلتر بنزین رو کلا هرچی فیلتر داره رو هر بار میرم روغن عوض کنم تعویض میکنم
من الان بیشتر مشکلم استیپر هستش
چطوری تمیزش کنم ؟
سلام .
فیلتر بنزین رو 9 ماه یک بار عوض کنین یا اگه دوست داشتین 6 ماه یک بار .
اما سالی یک بار هم مشکلی نداره بشرطی که باکیفیت باشه .

اما محلول انژکتور شور رو 6 ماه یا 9 ماه ضروریه خصوصاً با بنزین کم کیفیتِ ایرانی .
============================================
در مورد تمیز کردن استپر , بسیار ساده هست
روش بنده :
ماشین خاموش و سوئیچ کاملاً بسته ( اگر بعد از باز کردنِ استپر , سوئیچ رو باز کنین و فیشش هم وصل باشه, سرش بیش از حد میاد بیرون و کلاً تنظیمش به هم میخوره و درست کردنش هم کار آسونی نیست )
فیش برق استپر رو بکشین
استپر رو باز کنین
اگر سرش جرم گرفته آروم با دستمالِ تمیز پاکش کنین
توی جای استپر هم یه نگاهی بندازین و سوراخی که درونش هست رو هم اگر کثیفه تمیز کنین

به هیچ وجه با سر استپر وَر نرید . نه بکشینش نه فشارش بدین نه پیچش بدین
همین کارها کافیه .
بعضیها یک قاشق بنزین هم میریزند توش و تکون میدن و میتکونند تا کثیفیها رو در بیاره .
اما بعدش 5 دقیقه صبر کنین تا خوب خشک بشه .
استپر کارش فقط و فقط تنظیم هوا در دور آرام هست و به محض فشار روی پدال گاز از مدار خارج میشه پس ایرادهای موتور موقع حرکت اصلاً ربطی به استپر نداره .
عیبهائی که به احتمال زیاد از استپر هست :
خود بخود گاز خوردن و کم شدنِ موتور در دور آرام ( موتور خلاص و بدون گاز )
لرزش شدید موتور با روشن شدن کولر در دور آرام
دور زیاد یا کمِ موتور در دور آرام ( دور نرمال 900rpm هست ) .
استپر چهار حالت رو کنترل میکنه :
دور آرام با موتور سرد
دور آرام با موتور گرم شده
کولر روشن با موتور سرد در دور آرام
کولر روشن با موتور گرم شده در دور آرام

========================================
در نت هم کلیپهای آموزش تنظیفش هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

armydesign_co
27-08-2014, 23:57
یکی منم راهنمایی کنه [emoji17]

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-08-2014, 00:02
با سلاممن پراید کاربراتوری دارمشیشه بالا بر سمت راننده کند بالا پایین میشه سمت شاگرد هم اولا تیکه تیکه بالا میومد باید صبر میکردم تا باز یکم بره بالا اما الان کلا قطع شده تقویت کنندرم عوض کردم دکمه رو که میزنم فقط تغ تغ میکنهمشکل از چیه؟ممنوم میشم راهنمایی کنینسلام . در یکی از صفحه های این تاپیک , اطلاعاتِ زیادی در مورد سرویس و نگهداریِ شیشه ها و شیشه بالابرها درج کرده ام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

armydesign_co
28-08-2014, 00:08
سلام . در یکی از صفحه های این تاپیک , اطلاعاتِ زیادی در مورد سرویس و نگهداریِ شیشه ها و شیشه بالابرها درج کرده ام [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
[emoji7] [emoji7] [emoji7] [emoji7]

elf_elf
28-08-2014, 00:35
جواب منم بدین اگه زحمتی نیست :(

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-08-2014, 05:29
جواب منم بدین اگه زحمتی نیست :(سلام . مشکلتون اینه که یک سیلندر بعد از گرم شدنِ موتور از کار میافته ؟ آیا میدونین کدوم سیلندره ؟ آیا شمعش و وایرشمعش رو جابجا کردین با سیلندرهای دیگه ؟ آیا انژکتور سیلندری که از کار میافته رو با انژکتور یک سیلندر دیگه عوض کردین و نتیجه رو ببینین ؟

vaja_it63
28-08-2014, 12:08
سلام به همه دوستان
چند وقتیه با باتری ماشینم ( پراید 89 تک سوز ) مشکل داشتم : بد استارت میخورد ، ی وسیله برقی استفاده می کردی رو بقیه تاثیر میذاشت
حدود ی ماه پیش 3-4 روزی روشنش نکردم و باتری خوابید بردم باتری شارژ کردم درست شد
اما تا همین هفته پیش موقع روشن کردن دیدم استارت نمیخوره و باید حدود 10 ثانیه سوئیچ بچرخونی تا استارت بخووره و با فلاکت روشن بشه
بردم باتری سازی گفت که مشکل از اتومات استارت هستش عوضش کردم . چند روزی خوب کار می کرد
اما امروز دیدم بازم ماشین باتری خالی کرده . باتری به باتری کردم روشن شد
بردم ی جای باتری سازی گفت مشکل از باتری هست و باتریت باطله باید ی نو بخری
قضیه استارت هم بهش گفتم ، گفت اونو الکی عوض کردی مشکل از همین باتری بود این چند روزی هم که خوب بود بخاطر نو بودن سیم پیچا بود
الان دو تا سوال:

1. الان واقعا اون استارت الکی عوض کردم ؟

2. اگه بخوام باتری بخرم ، چ مارک و مدلی خوبه ؟ ( اینم بگم که رو ماشین هیچ سیستم اضافی دیگه ای مثل باند و ... نصب نیست و فابریک خوده ماشینه ـ فقط کولر زیاد استفاده می کنم تو تابستون ) لطفا راهنماییم کنید که چ باتری خوبه

kasra2002
28-08-2014, 13:17
با سلام مجدد خدمت شما من تا امروز فکر میکردم ماشینم ریپ میزنه بردمش نمایندگی گفت ماشین داره 3 کار میکنه وقتی گرم میشه همه چیم تست کرد وایر و شمع و برق تا پشت سوزن انژکتور و انگار یکی از سوزنام با اینکه تست برق شد گفت انگار کار نمیکنه که واسم جای سوال شد0تست با سیم و لامپ از سر فیش سوزنهای انژکتور9
مگه میشه ماشین تا سرد هست سوزن انژکتورش کار بکنه وقتی گرم شد از کار بیوفته !!!!! بعدم تو حرکت سویچ و میبندم و باز میکنم چند ثانیه خوبه بعد دوباره اون یه سوزن (سیلندر) از کار میوفته یا ماشین تو افتاب پارک بشه بدنه داغ بشه اون سوزن کار نکنه ماشین 3 کارکنه سوزنشم اولین سوزن انژکتور سمت رادیاتور ابه
ممنون ازراهنماییتون
کار نکردن در هنگام گرم شدن می تونه رخ بده از خود انژکتور مدار سیم کشی و یا ای سی یو و این طبیعیه

kasra2002
28-08-2014, 13:23
با سلام
من پراید کاربراتوری دارم
شیشه بالا بر سمت راننده کند بالا پایین میشه
سمت شاگرد هم اولا تیکه تیکه بالا میومد باید صبر میکردم تا باز یکم بره بالا اما الان کلا قطع شده تقویت کنندرم عوض کردم دکمه رو که میزنم فقط تغ تغ میکنه
مشکل از چیه؟
ممنوم میشم راهنمایی کنین
با کهنه شدن ماشین و افتاب و سرما برای پراید چند تا مشکل پیش میاد یکی سیمم کشی که ضعیف میشه
یکی ریل ها و قطعات که پلاستیکی هستند و زود می شکنند و یا دفرمه می شن
یکی ضعیف شدن و سفت شدن موتور واتصالات
که سرویس کردن اون ها کار رو بسیار بهتر می کنه در ضمن معمولا اتصال منفی باتری ضعیف میشه که در کارکرد تمام وسایل پر مصرف مثل فن چراغ و پاورویندو اثر می ذاره شما اگه با احتیاط یه کابل مخصوص منفی به بدنه و باتری بدین تاثیر زیادی می بینید
برخی ها از رله هم برای شیشه پراید کمک می گیرند که درصورتی که کهنه باشه جواب میده
ولی اول سرویس و تنظیم شیشه و ریل ها رو فراموش نکنید
کلید بالابر هم باصطلاح خال می زنه و خراب میشه که بسیار مهمه هر دوش

kasra2002
28-08-2014, 13:29
سلام و وقت بخیر
چند تا سوال داشتم :
مه شکن (پروژکتور) پارس من فک می کنم که نورش خیلی کم هست و در حد 2-1 متر جلو رو فقط یکم روشن می کنه !!
برای رفع مشکل راهکار بفرمایید

دوم اینکه شیشه ماشین یکم کثیف شده ، مثل اینکه چربی گرفته باشه و ... ( نور که داخلش می افته واقعا چشم رو اذیت می کنه ، در صورتی که سایر ماشین هایی که داخلشون بودم این مشکل رو ندارن ) برای این مشکل هم راهکار ارائه بفرمایید .

سوم قیمت باطری دلکور / اورون رو اگه دارید بگید لطفا

چهارم : بهترین لنت برای چرخ های جلو چه مارکی هست و چند قیمته ؟
دوست گرامی کلا نور پروژکتور پرشیا در مقایسه با بقیه حتی سمند خیلی پخش تر و کمتر به نظر می رسه اما تمیز بودن شیشه اون خیلی تاثیر داره
چربی شیشه ماشین از درون دلیلش فقط داشبورد و اگه روکش چرمی گذاشتیدد و ماشین در افتاب مستقیم گرم بشه پیش یا د موضوعی که خودم خیلی گیرش بودم
بهترین راه اینه که یه شیشه پاک کن (هانی رایت) معمولی منزیل رور ماشین داشته باشید و شیشه رواز درون با اون تمیز کنید ولی دوباره در افتاب اینطوری یشه
بهترین باتری که چند ساله روی همه ماشین ها تست کردم و جواب خوبی داده دلکور بوده قیمتش هم برا 2 هفته پیش دارم حدود 220

kasra2002
28-08-2014, 13:36
سلام به همه دوستان
چند وقتیه با باتری ماشینم ( پراید 89 تک سوز ) مشکل داشتم : بد استارت میخورد ، ی وسیله برقی استفاده می کردی رو بقیه تاثیر میذاشت
حدود ی ماه پیش 3-4 روزی روشنش نکردم و باتری خوابید بردم باتری شارژ کردم درست شد
اما تا همین هفته پیش موقع روشن کردن دیدم استارت نمیخوره و باید حدود 10 ثانیه سوئیچ بچرخونی تا استارت بخووره و با فلاکت روشن بشه
بردم باتری سازی گفت که مشکل از اتومات استارت هستش عوضش کردم . چند روزی خوب کار می کرد
اما امروز دیدم بازم ماشین باتری خالی کرده . باتری به باتری کردم روشن شد
بردم ی جای باتری سازی گفت مشکل از باتری هست و باتریت باطله باید ی نو بخری
قضیه استارت هم بهش گفتم ، گفت اونو الکی عوض کردی مشکل از همین باتری بود این چند روزی هم که خوب بود بخاطر نو بودن سیم پیچا بود
الان دو تا سوال:

1. الان واقعا اون استارت الکی عوض کردم ؟

2. اگه بخوام باتری بخرم ، چ مارک و مدلی خوبه ؟ ( اینم بگم که رو ماشین هیچ سیستم اضافی دیگه ای مثل باند و ... نصب نیست و فابریک خوده ماشینه ـ فقط کولر زیاد استفاده می کنم تو تابستون ) لطفا راهنماییم کنید که چ باتری خوبه
نمی شه دقیق گفت ولی با تجربه ای در باتری داشتید ممکن بود با تعویض باتری خیلی کار کنه هنوز
باتری رو حتما عوض کنید و پیشنهاد من دلکور امپرش هم برای پراید فک کنم 65 باشه ازباتری های اسیدی یه ذره بیشتر که خوب جواب می ده و یکی دوسال (اگه و اگه به هیچعنوا باتری خالی نشه )! یعنی اگه نمی خواید چند رو ز از ماشین استفاده کنید بست باتری رو باز کنید --- فکر می کنم 200 باشه حدودا تاریخ تولیدشو هم بخواید که نشونتون بده

N I G H T P E A C E
29-08-2014, 10:43
سلام دوستان، چند سوال داشتم، ماشینم پراید 87 دوگانه دستی هستش
1. گاهی اوقات که کولر میزنم ماشین بیشتر از 110 نمیره! (رو بنزین) پدال گازم احساس میکنم سفتر میشه، تا آخر گاز میدم اما دور موتور از 2.5 بیشتر نمیره! گاهی یدفعه دور میره بالا!
2. رو گاز، چراغ گاز که به سومی رسید، دیگه ماشین بیشتر از 100 تا نمیره (حتی بدون کولر)
3. جدیدا از تو کاپوت یه صدای جیغ مانند خفیف میاد، که با گاز دادن بیشتر میشه (هم در جا هم تو حرکت)

kasra2002
29-08-2014, 11:31
سلام دوستان، چند سوال داشتم، ماشینم پراید 87 دوگانه دستی هستش
1. گاهی اوقات که کولر میزنم ماشین بیشتر از 110 نمیره! (رو بنزین) پدال گازم احساس میکنم سفتر میشه، تا آخر گاز میدم اما دور موتور از 2.5 بیشتر نمیره! گاهی یدفعه دور میره بالا!
2. رو گاز، چراغ گاز که به سومی رسید، دیگه ماشین بیشتر از 100 تا نمیره (حتی بدون کولر)
3. جدیدا از تو کاپوت یه صدای جیغ مانند خفیف میاد، که با گاز دادن بیشتر میشه (هم در جا هم تو حرکت)
فکر می کنم ماشین شما احتیاج و به یک فیلر گیری و تنظیم موتور همراه با شمع و ف یل تر داره
صدای جیغ هم به سالم بودن تسمه ها و تنظیم بودن اون ها مطمئن شید اگر فقط در مورد کولر گرفتن این مشکل پیش میاد ممکنه کمپرسور کولر هم سفت یا تسمه اون خراب باشه

N I G H T P E A C E
29-08-2014, 14:33
فکر می کنم ماشین شما احتیاج و به یک فیلر گیری و تنظیم موتور همراه با شمع و ف یل تر داره
صدای جیغ هم به سالم بودن تسمه ها و تنظیم بودن اون ها مطمئن شید اگر فقط در مورد کولر گرفتن این مشکل پیش میاد ممکنه کمپرسور کولر هم سفت یا تسمه اون خراب باشه

ممنون آقا کسری، حالا اگه صدا از تسمه باشه، بخاطر اینه که شل شده یا خیلی سفته؟ باید چیکارش کنم؟
از کجا میشه فهمید کمپرسور سفت شده یا نه؟
راستی وقتی موتور گرم میشه صدای تک تک میاد، فکر کنم صدای سوپاپاس، درسته؟

kasra2002
29-08-2014, 16:37
ممنون آقا کسری، حالا اگه صدا از تسمه باشه، بخاطر اینه که شل شده یا خیلی سفته؟ باید چیکارش کنم؟
از کجا میشه فهمید کمپرسور سفت شده یا نه؟
راستی وقتی موتور گرم میشه صدای تک تک میاد، فکر کنم صدای سوپاپاس، درسته؟
شما 100 درصد فیلر گیری لازم دارید بعد از این کارکرد سوپاپ ها شل شدند کاملا درست می شه
سرویس دوره ای شامل تنظیم و تعوی تسمه و تسمه تایم تعویض شمع و ف ی ل ت ر بنزین و هوا و بعد از فیلرگیری تنظیم موتور رو فراموش نکنید خوب خوب میشه

Hamid Reza
29-08-2014, 18:02
سلام
امروز موقع سوار شدن به ماشینم (405) دیدم زیر پای راننده مقدار زیادی آب جمع شده
سریعا خشکش کردم و رفتم سمت تعمیرگاه تا نشونش بدم که تا رسیدن به تعمیرگاه هم کلی آب دوباره اومد
رفتم نشون دادم و گفتن ایراد از رادیات بخاری هست و کلا داشبورد و اینا باید باز بشه و رادیات بخاری عوض بشه
گفتم بهش نکنه ایرادش ساده هست و فقط از اورینگ هست . بعد یه معاینه کرد و گفت رادیاتش یه تیکه هست و اصلا اورینگ نداره و باید کلا عوض بشه
حالا میخواستم ببینم راست گفته یا نه؟
آخه مشکل مشابه رو یکی از آشناها داشت و فقط اورینگ رو عوض کرد و درست شد
میخواستم ببینم نظر شما چیه

kasra2002
29-08-2014, 19:59
سلام
امروز موقع سوار شدن به ماشینم (405) دیدم زیر پای راننده مقدار زیادی آب جمع شده
سریعا خشکش کردم و رفتم سمت تعمیرگاه تا نشونش بدم که تا رسیدن به تعمیرگاه هم کلی آب دوباره اومد
رفتم نشون دادم و گفتن ایراد از رادیات بخاری هست و کلا داشبورد و اینا باید باز بشه و رادیات بخاری عوض بشه
گفتم بهش نکنه ایرادش ساده هست و فقط از اورینگ هست . بعد یه معاینه کرد و گفت رادیاتش یه تیکه هست و اصلا اورینگ نداره و باید کلا عوض بشه
حالا میخواستم ببینم راست گفته یا نه؟
آخه مشکل مشابه رو یکی از آشناها داشت و فقط اورینگ رو عوض کرد و درست شد
میخواستم ببینم نظر شما چیه
بستگی داره نشتی از کجا باشه ولی معمولا از شکستگی فقسمتی از رابط های رادیاتوره
شما از درون درب موتور چک کنید شاید جوینت اونجا نشتی داره و اب به درون ماشین راه پیدا می کنه اگه حوصله و دقت به خرج بدین می تونید با باز کردن زیری داشبورد مطمئن شید که نشتی از کجاست
وگرنه باز کردن داشبورد برای تعوی و تعمیر رادیاتور بخاری هزینه بالایی داره

vaja_it63
30-08-2014, 01:32
نمی شه دقیق گفت ولی با تجربه ای در باتری داشتید ممکن بود با تعویض باتری خیلی کار کنه هنوز
باتری رو حتما عوض کنید و پیشنهاد من دلکور امپرش هم برای پراید فک کنم 65 باشه ازباتری های اسیدی یه ذره بیشتر که خوب جواب می ده و یکی دوسال (اگه و اگه به هیچعنوا باتری خالی نشه )! یعنی اگه نمی خواید چند رو ز از ماشین استفاده کنید بست باتری رو باز کنید --- فکر می کنم 200 باشه حدودا تاریخ تولیدشو هم بخواید که نشونتون بده

ممنون بابت راهنمایی
رفتم باتری عوض کردم
دلکور 55 آمپر خریدم 220 تومن 65 آمپر زیاد بود !!!
الان تاریخ تولیدشو کجاش زده ؟؟ رو برچسبش که چیزی نزده بود .. جایی حک شده ؟ ( شب بود نتونستم ببینم و اینکه خودم نخریدم یکی دیگه واسم خریدش )

kasra2002
30-08-2014, 12:13
ممنون بابت راهنمایی
رفتم باتری عوض کردم
دلکور 55 آمپر خریدم 220 تومن 65 آمپر زیاد بود !!!
الان تاریخ تولیدشو کجاش زده ؟؟ رو برچسبش که چیزی نزده بود .. جایی حک شده ؟ ( شب بود نتونستم ببینم و اینکه خودم نخریدم یکی دیگه واسم خریدش )

امپر دقیق مطابق پراید که سایزش بخوره یادم نبود همون 55
یه نوشته بیرنگ کوچولو روی باتری بصورت دات دات حک شده که تاریخ تولیدشه
یه چیزی شبیه این که کنار دایره سبز حک شده

alittlequestion11
30-08-2014, 20:05
سلام

من یه پراید دارم! ولی واقعا از ترمزش ناراضی هستم! مثلا با سرعت 60 - 70 کیلومتر هم وقتی ترمز می گیرم حدود 10 - 15 متر خط میکشه و بعد می ایسته... هیچ کارش نمیشه کرد؟ (لاستیک صاف نیست و عاج هاش خوبه) . مثلا لاستیک خاصی وجود نداره که اصطکاکش بیشتر باشه و زودتر ماشین وایسته؟
پ.ن: من سعی می کنم از 80 کیلومتر بالاتر نرم، ولی تازگی ها که چند بار این موتوی ها به صورت عرضی توی خیابون پیچیدن جلوم، واقعا دیگه وحشت می کنم... نمی خوام اتفاق بدی بیافته تا بعد ازش درس بگیرم، غیر از تاپیک تجربیات رانندگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، چه توصیه ای برای من تازه کار دارید؟

بعد یه سوال دیگه: مثلا ماشینهایی مثل 206 و سمند و ریو و ال 90 و اینها، از این لحاظ بهتر هستن یا اونها هم مثل پراید همینقدر خط ترمز میکشه بعد می ایسته؟

saeid.saeid20
30-08-2014, 23:33
سلام .
فیلتر بنزین رو 9 ماه یک بار عوض کنین یا اگه دوست داشتین 6 ماه یک بار .
اما سالی یک بار هم مشکلی نداره بشرطی که باکیفیت باشه .

اما محلول انژکتور شور رو 6 ماه یا 9 ماه ضروریه خصوصاً با بنزین کم کیفیتِ ایرانی .
============================================
در مورد تمیز کردن استپر , بسیار ساده هست
روش بنده :
ماشین خاموش و سوئیچ کاملاً بسته ( اگر بعد از باز کردنِ استپر , سوئیچ رو باز کنین و فیشش هم وصل باشه, سرش بیش از حد میاد بیرون و کلاً تنظیمش به هم میخوره و درست کردنش هم کار آسونی نیست )
فیش برق استپر رو بکشین
استپر رو باز کنین
اگر سرش جرم گرفته آروم با دستمالِ تمیز پاکش کنین
توی جای استپر هم یه نگاهی بندازین و سوراخی که درونش هست رو هم اگر کثیفه تمیز کنین

به هیچ وجه با سر استپر وَر نرید . نه بکشینش نه فشارش بدین نه پیچش بدین
همین کارها کافیه .
بعضیها یک قاشق بنزین هم میریزند توش و تکون میدن و میتکونند تا کثیفیها رو در بیاره .
اما بعدش 5 دقیقه صبر کنین تا خوب خشک بشه .
استپر کارش فقط و فقط تنظیم هوا در دور آرام هست و به محض فشار روی پدال گاز از مدار خارج میشه پس ایرادهای موتور موقع حرکت اصلاً ربطی به استپر نداره .
عیبهائی که به احتمال زیاد از استپر هست :
خود بخود گاز خوردن و کم شدنِ موتور در دور آرام ( موتور خلاص و بدون گاز )
لرزش شدید موتور با روشن شدن کولر در دور آرام
دور زیاد یا کمِ موتور در دور آرام ( دور نرمال 900rpm هست ) .
استپر چهار حالت رو کنترل میکنه :
دور آرام با موتور سرد
دور آرام با موتور گرم شده
کولر روشن با موتور سرد در دور آرام
کولر روشن با موتور گرم شده در دور آرام

========================================
در نت هم کلیپهای آموزش تنظیفش هست

اقا امروز بعد از شستن انژکتور و دیاگ ماشین انداختیم تو جاده
باورم نمیشد این ماشین همونی باشه که اعصابمو خورد می کرد
اون موقع به زور تا 120 - 130 بالا میرفت
ولی الان چشم به هم میزنی تا 160 میره خیلی ساده واقعا تعجب کردم
فکر نمی کردم اینقدر تاثیر داشته باشه
و در مورد استپر هم ببین وقتی ماشینو که روشن میکنم خیلی بازی داره عقربه تو دیاگ هم که زد استپر پس مشکل داره
بعد یه سوال ایا تمیز کردنش تاثیری هم داره ؟ چون خودش مگه با بنزین سروکار نداره ؟
بعد الان که ماشین فوق العاده شده یه مشکلات دیگه برام پیش اومده
وقتی از دنده پر 2 به 3 میرم ماشین انگار یه معکوس میخوره یعنی نمی تونه همونو ادامه بده و یه کاهش سرعت داره که ادم متوجه میشه تو 4 اینطوری نیست

راستی امروز یه چیزی دیدم هم کلی خندیدم و هم کلی دلم سوخت گفتم به شما هم بگم حال کنید
تو اتوبان بعثت بودم امروز که یه صحنه تصادف دیدم که یه پیکان زده بود به یه کامارو صفر زرد رنگ بیچاره
کامارو پلاک موقت بود پیکانه تا ستون جمع شده بود ولی اون یکی فقط یکم قور شده بود و رنگش رفته بود ولی خوب کامارو هستش دیگه
من تو ارس گذر ارسش رو کار کرده مدل 2012 رو دیدم قیمت خورده بود 220 دیگه خودتون حساب کنید دیگه هم گذر باشه و هم صفر

kasra2002
31-08-2014, 12:33
سلام

من یه پراید دارم! ولی واقعا از ترمزش ناراضی هستم! مثلا با سرعت 60 - 70 کیلومتر هم وقتی ترمز می گیرم حدود 10 - 15 متر خط میکشه و بعد می ایسته... هیچ کارش نمیشه کرد؟ (لاستیک صاف نیست و عاج هاش خوبه) . مثلا لاستیک خاصی وجود نداره که اصطکاکش بیشتر باشه و زودتر ماشین وایسته؟
پ.ن: من سعی می کنم از 80 کیلومتر بالاتر نرم، ولی تازگی ها که چند بار این موتوی ها به صورت عرضی توی خیابون پیچیدن جلوم، واقعا دیگه وحشت می کنم... نمی خوام اتفاق بدی بیافته تا بعد ازش درس بگیرم، غیر از تاپیک تجربیات رانندگی ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])، چه توصیه ای برای من تازه کار دارید؟

بعد یه سوال دیگه: مثلا ماشینهایی مثل 206 و سمند و ریو و ال 90 و اینها، از این لحاظ بهتر هستن یا اونها هم مثل پراید همینقدر خط ترمز میکشه بعد می ایسته؟
کلا پراید بدلیل سبک بودن لاستیک کوچک و با ریک و ضعف ترمز این مورد رو داره با عادت تر مز بهترین کنترل رو براش پیدا کنید بهترین ارست
البته از سال 82 که بوستر کره ای از روی اون بر داشته شد ( به جز ادلین سری بوستر که تا سال 83 روی پراید گذاشتن) دیگه ترمز پراید به این شکل که میبینید هست و با تعوی بوستر خیلی بهتر می شه
داشتم و دیدم تفاوتش واقعا از زمین تا اسمونه
نوع لنت هم بسیار تاثیر داره مخصوصا لنت ایرانی و خشک تر ترمز بد تری ارایه می دن
در مورد پژو هم با اینکه ترمز های بسیار بهتری دارند ولی اگه یه دقت کنیم می بینیم بیشترین امار تصادف جزیی 206 دقیقا جلو وسط اون بوده که با توجه به شتا ب بالا ترمز ضعیفی داشته
اما
نکته ای رو که چندین بار هم در اینجا گفتم تنظیم لنت عقب و سیم ترمز دستی هست که تا 40 درصد تفاوت ترمز گیری رو حس خواهید کرد و اینکار رو هر 3 تا 4 ماه یکبار انجام بدید و ببینید چی میشه
امتحانش هم سادست فقط کافیه ترمز دستیر رو چک کنید ببینید چند تا دندانه بالا میاد گه بیش از 4 دندانه لازم بود برای قفل کامل ترمز دستی بدونید که نیاز به تنظیم داره وولی کمتر از دو ندانه مخصوصا برای اول کار باعث گرم شدن لاستیک عقب میشه
رانددگی مطمئن = سرعت مطمئن در محل مناسب = رعایت فاصله مناسب با سرعت = اسودگی

kasra2002
31-08-2014, 12:39
اقا امروز بعد از شستن انژکتور و دیاگ ماشین انداختیم تو جاده
باورم نمیشد این ماشین همونی باشه که اعصابمو خورد می کرد
اون موقع به زور تا 120 - 130 بالا میرفت
ولی الان چشم به هم میزنی تا 160 میره خیلی ساده واقعا تعجب کردم
فکر نمی کردم اینقدر تاثیر داشته باشه
و در مورد استپر هم ببین وقتی ماشینو که روشن میکنم خیلی بازی داره عقربه تو دیاگ هم که زد استپر پس مشکل داره
بعد یه سوال ایا تمیز کردنش تاثیری هم داره ؟ چون خودش مگه با بنزین سروکار نداره ؟
بعد الان که ماشین فوق العاده شده یه مشکلات دیگه برام پیش اومده
وقتی از دنده پر 2 به 3 میرم ماشین انگار یه معکوس میخوره یعنی نمی تونه همونو ادامه بده و یه کاهش سرعت داره که ادم متوجه میشه تو 4 اینطوری نیست

راستی امروز یه چیزی دیدم هم کلی خندیدم و هم کلی دلم سوخت گفتم به شما هم بگم حال کنید
تو اتوبان بعثت بودم امروز که یه صحنه تصادف دیدم که یه پیکان زده بود به یه کامارو صفر زرد رنگ بیچاره
کامارو پلاک موقت بود پیکانه تا ستون جمع شده بود ولی اون یکی فقط یکم قور شده بود و رنگش رفته بود ولی خوب کامارو هستش دیگه
من تو ارس گذر ارسش رو کار کرده مدل 2012 رو دیدم قیمت خورده بود 220 دیگه خودتون حساب کنید دیگه هم گذر باشه و هم صفر
استپر همونطوری که فرمودند تنظیم دور موتور در چند حالت مختلف رو بر عهده داره
حالا اگه خراب یا سفت بشه به موقع لازم نمی تونه اون مقدار که باید جابجا بشه و گاز رو تنظیم کنه
استپر با هوای ورودی سر و کار داره و مستقیم در بنزین نیست
جرم هوا و الودگی روی اون تاثیر داره
در حالت در جا بالا پایین رفتن دور موتور یکی از نشانه ههاای خرابی استپر موتوره
حتما در صورت نیاز به تعویض دنبال جنس خوب بگردید و این قطعه کهنه خودتون رو دور نندازید

hinza1
03-09-2014, 12:50
علامت سه كار كردن ماشين چيه؟

kasra2002
03-09-2014, 16:34
علامت سه كار كردن ماشين چيه؟
وقتی ماشین بااصطلاح 3 کار می کنه که یکی از سیلندر ها حد اقل درست کار خودشو انجام نده
یک لرزش خفیف تا شدید بسته به مدل موتور ماشین - بد گاز خوردن و دور نگرفتن روان موتور - بوی بنزین خام در اگزوز و دوده هم می توه نشونه باشه

hosein002
03-09-2014, 23:26
سلام استپر 405 رو میشه رو پراید انداخت؟

9vin
04-09-2014, 10:05
سلام

1-پراید مدل 90 دارم . وقتی ماشین رو روشن میکنم ماشین خودش گاز میخوره و دور موتور تا 1/5 هم میاد !!!!
علت چیه ؟

2-احساس میکنم چراغهای جلو در شب اون نور کافی رو ندارن / راه حل چیه و اگر مارک مخصوصی واسه خرید لامپ بگید ممنون میشم ....

kasra2002
04-09-2014, 13:30
سلام

1-پراید مدل 90 دارم . وقتی ماشین رو روشن میکنم ماشین خودش گاز میخوره و دور موتور تا 1/5 هم میاد !!!!
علت چیه ؟

2-احساس میکنم چراغهای جلو در شب اون نور کافی رو ندارن / راه حل چیه و اگر مارک مخصوصی واسه خرید لامپ بگید ممنون میشم ....

استپر موتور کثیف یا خراب شده و باعث این گاز خوردن می شه
کهنه شدن سیم کشی و خاک گرفتن لامپ و کاسه چراغ و شل شدن فیش و سیم ها باعث کم نوری میشن
لامپ معمولی اسرام 55 65 وات خوب جواب میده نیازی به خرج زیاد نیست

9vin
04-09-2014, 14:25
استپر موتور کثیف یا خراب شده و باعث این گاز خوردن می شه
کهنه شدن سیم کشی و خاک گرفتن لامپ و کاسه چراغ و شل شدن فیش و سیم ها باعث کم نوری میشن
لامپ معمولی اسرام 55 65 وات خوب جواب میده نیازی به خرج زیاد نیست

ممنونم. تعویض استپر چقدر خرج داره ؟ میشه عکسی ازش بزارید .... :n16:

9vin
04-09-2014, 14:43
ممنونم. تعویض استپر چقدر خرج داره ؟ میشه عکسی ازش بزارید .... :n16:

خودم میتونم عوض کنم ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-09-2014, 14:55
ممنونم. تعویض استپر چقدر خرج داره ؟ میشه عکسی ازش بزارید .... :n16:سلاماستپر قطعه ی گرانی هست و نباید از روی حدس و گمان عوض بشه .شما میگین ماشین بیخود گاز میخوره و تا 1500rpm میرسه . حرف آقا کسری درسته . احتمال زیاد داره از استپر باشه یعنی سرش بیش از حد کوتاه میشه و هوای بیش از حد میره توی منیفولد هوا . با موتور خاموش , فیش برق استپر رو بکشین تا کار نکنه . حالا استارت بزنین ( اصلاً گاز ندین ) . اگر دیگه دور موتور بالا نرفت پس مشکل از استپر هست . اما اگر باز هم میره بالا پس یه جای منیفولد هوا یا قسمت دریچه ی گاز نشتی داره و قاچاقی هوا ازش کشیده میشه توی منیفولد هوا . . این تست رو انجام بدین و نتیجه رو خبر بدین تا عیب یابی رو ادامه بدیم . قبل از جا زدنِ فیش استپر انجین رو خاموش کنین

em300
05-09-2014, 21:26
سلام.
206sdآریان مدل89 دارم.
الان که رفتم روشن کنم آمپرها هیچ کدوم کار نمیکردن چراغهای پشت آمپر و ساعت هم روشن نمیشه فیوزها همه سالم هستن یکی یکی چک کردم....ماشین روشن میشه برف پاکن وچراغهای جلو فندک پخش چراغ داخل اتاق همه کار میکنند بست باطری رو هم ده دقیقه کشیدم بازم مشکل حل نشد.
روشن کنم ببرم تعمیرگاه واسش مشکل پیش نمیاد چون مسافت زیادی باید برم نمیدونم فن رادیات کار میکنه یا نه آمپر اب هم که نشون نمیده وضعیت چطوره....
ممنون میشم راهنمایی کنید

kasra2002
06-09-2014, 09:01
سلام.
206sdآریان مدل89 دارم.
الان که رفتم روشن کنم آمپرها هیچ کدوم کار نمیکردن چراغهای پشت آمپر و ساعت هم روشن نمیشه فیوزها همه سالم هستن یکی یکی چک کردم....ماشین روشن میشه برف پاکن وچراغهای جلو فندک پخش چراغ داخل اتاق همه کار میکنند بست باطری رو هم ده دقیقه کشیدم بازم مشکل حل نشد.
روشن کنم ببرم تعمیرگاه واسش مشکل پیش نمیاد چون مسافت زیادی باید برم نمیدونم فن رادیات کار میکنه یا نه آمپر اب هم که نشون نمیده وضعیت چطوره....
ممنون میشم راهنمایی کنید
نمیشه دقیق گفت فقط اگر تمامی علامت ها و چراغ های اون قسمت از کار افتاده و مطمئنید که همه فیوز ها سالمند امکان داره فیش اتصال کل برد از جا در امده باشه فکر نمی کنم مشکلی پیش بیاره تا تعمیرگاه که البته احتمال داره ماشین خوب کار نکنه پس با احتیاط و مواظب حرکات ماشین باشید تا می رسید

Abdolreza2012
08-09-2014, 22:35
سلام
تازگیا ترمز خیلی چوب میشه :

این مشکل رو بعضی از ABS هایی که ایران خودرو رو بعضی ماشینهاش بسته هست که اگه جاده کمی چاله چوله داشته باشه ترمز بگیری ، پدال ترمز مثل سنگ سفت میشه و اصطلاحا میگن چوب میکنه
باید همون لحظه پا رو از رو پدال برداشت و دوباره برای ترمز گیری اقدام کرد ( این مشکل خیلی خطرناکه و واقعا جای تاسف داره که جون مردم هیچ اهمیتی نداره براشون )
( این توضیح بالایی که دادم یکی از مهندسین ایران خودرو بهم گفت )
اما از شانس خوبمون برای مام این مشکلو داشت ، که منم همیشه حواسم بود که جایی جادش خرابه زودتر سرعتمو کم کنم که این مشکل برام پیش نیاد و بخاطر همین خیلی کم برام پیش میومد که اینطوری بشه
تا اینکه چند روز پیش قبل سرعت گیر یهو مجبور شدم بزنم رو ترمز که از قضا دوباره سفت شده بود و اصلا ترمز نگرفت و از اون جایی که فرصت برای اینکه پدال رو ول کنم و دوباره بگیرم نبود ( چون میخوردم به ماشین جلویی ) بخاطر همین همونجوری فشار دادم پدالو و یکم سرعت کم شد ولی در کل من از رو سرعت گیر پرواز کردم ، خدارو شکر منجر به حادثه نشد
اما از اون موقع خیلی برام پیش میاد که پدال ترمز سفت میشه
یعنی تو روز اگه 10 بار ترمز کنم 5 بار این جوری میشه ، حتی اگه جاده صاف باشه :n03:
به نظرتون مشکلی چیزی ایجاد شده غیر از این مشکل خاص که گفتم ؟؟؟ آخه خیلی زیاد شده
قبلا اینقدر زیاد نبود

ماشین هم 405 مدل 90

kasra2002
09-09-2014, 12:16
سلام
تازگیا ترمز خیلی چوب میشه :

این مشکل رو بعضی از ABS هایی که ایران خودرو رو بعضی ماشینهاش بسته هست که اگه جاده کمی چاله چوله داشته باشه ترمز بگیری ، پدال ترمز مثل سنگ سفت میشه و اصطلاحا میگن چوب میکنه
باید همون لحظه پا رو از رو پدال برداشت و دوباره برای ترمز گیری اقدام کرد ( این مشکل خیلی خطرناکه و واقعا جای تاسف داره که جون مردم هیچ اهمیتی نداره براشون )
( این توضیح بالایی که دادم یکی از مهندسین ایران خودرو بهم گفت )
اما از شانس خوبمون برای مام این مشکلو داشت ، که منم همیشه حواسم بود که جایی جادش خرابه زودتر سرعتمو کم کنم که این مشکل برام پیش نیاد و بخاطر همین خیلی کم برام پیش میومد که اینطوری بشه
تا اینکه چند روز پیش قبل سرعت گیر یهو مجبور شدم بزنم رو ترمز که از قضا دوباره سفت شده بود و اصلا ترمز نگرفت و از اون جایی که فرصت برای اینکه پدال رو ول کنم و دوباره بگیرم نبود ( چون میخوردم به ماشین جلویی ) بخاطر همین همونجوری فشار دادم پدالو و یکم سرعت کم شد ولی در کل من از رو سرعت گیر پرواز کردم ، خدارو شکر منجر به حادثه نشد
اما از اون موقع خیلی برام پیش میاد که پدال ترمز سفت میشه
یعنی تو روز اگه 10 بار ترمز کنم 5 بار این جوری میشه ، حتی اگه جاده صاف باشه :n03:
به نظرتون مشکلی چیزی ایجاد شده غیر از این مشکل خاص که گفتم ؟؟؟ آخه خیلی زیاد شده
قبلا اینقدر زیاد نبود

ماشین هم 405 مدل 90
دوست گرامی
اگه از سالم بودن لنت و تنظیم لنت و ترمز عقب مطمئن هستید
من هم با این مشکل مواجه شدم اما جور دیگه
مشکل دار بودن بوستر ترمز و لوله مکش رابط اون هم باعث تغییر حالت و بد کار کردن ترمز میشه می تونید به سراغ یک تعمیرکار وارد و مجرب بوستر برید و پس از تنظیم کامل ترمز ها و هواگیری بوستر رو براتون چک کنه

shahkilid
10-09-2014, 08:53
alittlequestion11[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
سلام

کلا پراید بدلیل سبک بودن لاستیک کوچک و با ریک و ضعف ترمز این مورد رو داره با عادت تر مز بهترین کنترل رو براش پیدا کنید بهترین ارست
البته از سال 82 که بوستر کره ای از روی اون بر داشته شد ( به جز ادلین سری بوستر که تا سال 83 روی پراید گذاشتن) دیگه ترمز پراید به این شکل که میبینید هست و با تعوی بوستر خیلی بهتر می شه
داشتم و دیدم تفاوتش واقعا از زمین تا اسمونه
نوع لنت هم بسیار تاثیر داره مخصوصا لنت ایرانی و خشک تر ترمز بد تری ارایه می دن
در مورد پژو هم با اینکه ترمز های بسیار بهتری دارند ولی اگه یه دقت کنیم می بینیم بیشترین امار تصادف جزیی 206 دقیقا جلو وسط اون بوده که با توجه به شتا ب بالا ترمز ضعیفی داشته
اما
نکته ای رو که چندین بار هم در اینجا گفتم تنظیم لنت عقب و سیم ترمز دستی هست که تا 40 درصد تفاوت ترمز گیری رو حس خواهید کرد و اینکار رو هر 3 تا 4 ماه یکبار انجام بدید و ببینید چی میشه
امتحانش هم سادست فقط کافیه ترمز دستیر رو چک کنید ببینید چند تا دندانه بالا میاد گه بیش از 4 دندانه لازم بود برای قفل کامل ترمز دستی بدونید که نیاز به تنظیم داره وولی کمتر از دو ندانه مخصوصا برای اول کار باعث گرم شدن لاستیک عقب میشه
رانددگی مطمئن = سرعت مطمئن در محل مناسب = رعایت فاصله مناسب با سرعت = اسودگی

سلام بر دوستان عزیز...
من اول یه مورد رو به این دوستمون بگم با اجازه. بعد سوال خودم رو بپرسم.
در مورد کشیدن ترمز (سر خوردن!) از روی تجربه بگم، بنده 405 مدل 80 دارم، ترمز معمولی، با سرعت 50 تا ترمز کردم و ماشین 12 متر خط ترمز انداخت! و دقیقا به یه موتوری زدم که عرض خیابون رو داشت رد میشد و موتورش خوابید زیر ماشین از پهلو! خودش هم از روی موتورش پرت شد و همین جوری با موتورش که زیر ماشین بود کشون کشون رفتم تا بالای سر اون آقا ایستاد!! و خوشبختانه هیچ اتفاقی برای موتور سوار عزیز نیفتاد! که دلایل این خط ترمز همون طور که آقا کسری گفتن یکیش تنظیم نبودن ترمز عقب بود، یکی هم گرفتن کلاچ! که بد عادتی شده بود برام.
اگه لنت های عقب تنظیم نباشن و ترمز کنین توی هر سرعتی فقط لنت جلو درگیر میشه و بلافاصله قفل میشه و سر می خورید و چرخ عقب هم کاری نمی کنه!
یه عادت بد هم که غیر از خودم دقت کردم 90% اطرافیانم هم داشتن و من سعی در ترک دادنشون کردم، گرفتن کلاچ به همراه ترمز در هر سرعتی هست!!!!! که فکر می کنم شما هم زیاد شنیدین که طرف می گه جفت پا رفتم روی ترمز! یعنی یه پا روی ترمز یه پا روی کلاچ! که با این کار ماشین خلاص و افسار گسیخته میشه و نیروی بازدارنده خود موتور به کار نمیاد که خیلی تاثیر داره. شما سعی کنید اگر مثل من عادت دارید که با هر ترمزی کلاچ رو می گیرید دیگه این کار رو نکنید و فقط در آخرین لحظه توقف یا بعد میخ شدن ترمز کلاچ رو بگیرید.
امتحانش هم اصلا کاری نداره! توی یکی از بزرگ راه های شمالی جنوبی توی سر پایینی با سرعت 70 تا و دنده 3 وقتی دنده درگیره (با احتیاط! و اطمینان از فاصله ایمنی با ماشین جلویی و نبودن ماشین در پشت!!!) آروم ترمز کنید حالا با همون شرایط ماشین رو خلاص کنید یا پاتون رو بذارید روی کلاچ و ترمز کنید. کاملا افسار گسیختگی ماشین توی حالت دوم محسوسه و این که به نسبت حالت اول باید پدال رو بیشتر فشار بدین تا همون قدر سرعت کم بشه.

حالا سوال خودم از دوستان و اساتید عزیز
فکر می کنم قبلا این سوال رو پرسیدم ولی نه در پیغام های خصوصی و نه در صفحات قبلی اثری از سوال یا جوابش ندیدم. سوالم اینه که برای تنظیم لنت های عقب کاسه ای پراید و پژو و همچنین رگلاژ ترمز دستی حتما باید ببریم پیش مکانیک و ترمز و بوستر کار یا خودمون هم می تونیم انجامش بدیم؟ اگر ابزار خاصی احتیاج نداره و فقط دقت و دست به آچار بودن ملاکه میشه لطف کنید و قدم به قدم توضیح بدین که از روی اون خودمون این کار رو انجام بدیم؟
ممنون.

kasra2002
10-09-2014, 10:06
سلام بر دوستان عزیز...
من اول یه مورد رو به این دوستمون بگم با اجازه. بعد سوال خودم رو بپرسم.
در مورد کشیدن ترمز (سر خوردن!) از روی تجربه بگم، بنده 405 مدل 80 دارم، ترمز معمولی، با سرعت 50 تا ترمز کردم و ماشین 12 متر خط ترمز انداخت! و دقیقا به یه موتوری زدم که عرض خیابون رو داشت رد میشد و موتورش خوابید زیر ماشین از پهلو! خودش هم از روی موتورش پرت شد و همین جوری با موتورش که زیر ماشین بود کشون کشون رفتم تا بالای سر اون آقا ایستاد!! و خوشبختانه هیچ اتفاقی برای موتور سوار عزیز نیفتاد! که دلایل این خط ترمز همون طور که آقا کسری گفتن یکیش تنظیم نبودن ترمز عقب بود، یکی هم گرفتن کلاچ! که بد عادتی شده بود برام.
اگه لنت های عقب تنظیم نباشن و ترمز کنین توی هر سرعتی فقط لنت جلو درگیر میشه و بلافاصله قفل میشه و سر می خورید و چرخ عقب هم کاری نمی کنه!
یه عادت بد هم که غیر از خودم دقت کردم 90% اطرافیانم هم داشتن و من سعی در ترک دادنشون کردم، گرفتن کلاچ به همراه ترمز در هر سرعتی هست!!!!! که فکر می کنم شما هم زیاد شنیدین که طرف می گه جفت پا رفتم روی ترمز! یعنی یه پا روی ترمز یه پا روی کلاچ! که با این کار ماشین خلاص و افسار گسیخته میشه و نیروی بازدارنده خود موتور به کار نمیاد که خیلی تاثیر داره. شما سعی کنید اگر مثل من عادت دارید که با هر ترمزی کلاچ رو می گیرید دیگه این کار رو نکنید و فقط در آخرین لحظه توقف یا بعد میخ شدن ترمز کلاچ رو بگیرید.
امتحانش هم اصلا کاری نداره! توی یکی از بزرگ راه های شمالی جنوبی توی سر پایینی با سرعت 70 تا و دنده 3 وقتی دنده درگیره (با احتیاط! و اطمینان از فاصله ایمنی با ماشین جلویی و نبودن ماشین در پشت!!!) آروم ترمز کنید حالا با همون شرایط ماشین رو خلاص کنید یا پاتون رو بذارید روی کلاچ و ترمز کنید. کاملا افسار گسیختگی ماشین توی حالت دوم محسوسه و این که به نسبت حالت اول باید پدال رو بیشتر فشار بدین تا همون قدر سرعت کم بشه.

حالا سوال خودم از دوستان و اساتید عزیز
فکر می کنم قبلا این سوال رو پرسیدم ولی نه در پیغام های خصوصی و نه در صفحات قبلی اثری از سوال یا جوابش ندیدم. سوالم اینه که برای تنظیم لنت های عقب کاسه ای پراید و پژو و همچنین رگلاژ ترمز دستی حتما باید ببریم پیش مکانیک و ترمز و بوستر کار یا خودمون هم می تونیم انجامش بدیم؟ اگر ابزار خاصی احتیاج نداره و فقط دقت و دست به آچار بودن ملاکه میشه لطف کنید و قدم به قدم توضیح بدین که از روی اون خودمون این کار رو انجام بدیم؟
ممنون.
کاملا درست و ممنون از تکمیل موضوع
برای تنظیم ترمز دستی و لنت عقب بستگی داره که سیم ترمز دستی تا چه حدی کشیده شده باشه یعنی اگر چند بار از سیم تنظیم شه و بعد دوباره لنت در اثر مصرف جا باز کنه و کوتاه شه بهتره که و باید که از درون ه هر چرخ تنظیم شه اچار خاصی نیست و فقط یک پیچگشتی باریک رو خم می کنند و با باز کردن یک پیچ چرخ و روی جک تنظیم می کنند
اما احتیاط لازم بر اینه که اول سیم ترمز دستی رو آزاد کنید تا بخوبی تنظیم شه (بازش نکنیدا)
بعد هم مهم اینه که هر دو چرخ بطور مساوی تنظیم باشند کهه ماشین نکشه به سمتی و اینکه زیادی سفت نشه که لاستیک داغ کنه
و مهمتر از همه اینکه اگه اشتباه کنید و فنرش در بره از جا مجبور به باز کردنش می شید

najee
12-09-2014, 11:48
دوستان.ماشین من تو سرعت 40الی45عقب ماشین بد میرقصه همین که میره دنده 3خوب میشه از طرفی توسرعت 85الی90فرمون میلرزه چندبار بالانس درجا زدم یکم بهتر شد.ولی درست نمیشه ضمن اینکه بعد از بالانس نزدیک یه ماه یکی دوماه یکم بهتر میشه دوباره همونطوری میشه .یکی از دوستان گفت احتمالا مال اکسل .یکی از بچه ها هم میگه لاستیک هات چون گلدستون اینطوریه نمیدونم ولا چه بلایی سرش بیارم.ماشین پراید131مدل92.فقط10000تا بیشتر کارنکرده.نمایندگی هم که دوسه بار بردم میگه فقط بالانس بزنی درست میشه.

armydesign_co
12-09-2014, 11:58
سلام دوستان من پراید کاربراتوری دارم ماشین وقتی سرعتش کمه یه صدای لغ لغ میاد از کف سمت شاگرد پولوس و تازه عوض کردم ایراد از چی میتونه باشه

Ahmad-Ra
13-09-2014, 10:03
سلام.
من یک مشکل دارم با ماشینم که خیلی وقته درگیرش هستم. اول اینکه ماشین پراید هست مدل 88. تقریبا 34000 تا راه رفته.
داستان از اونجا شروع میشه که موقع حرکت ماشین تو زمین صاف و بدون شیب فرمون به سمت چپ کشیده میشه و به طبع ماشین هم موقع حرکت به همون سمت میره.
بردم بالانس و تنظیم باد و حتی تنظیم فرمون. ولی نتیجه ای نداشت. این قضیه حتی باعث لاستیک ساییدگی هم شد و من مجبور شدم لاسیتک های ماشین رو توی این کارکرد کم با لاستیک عقب جابجا کنم. خیلی جاها هم بردم نشون دادم و هیچکس واقعا ایده ای نداشت . از دوستان با تجربه خواهش مندم توی این زمینه راهنمایی کنند.

ممنونم

sourena
13-09-2014, 11:33
دوستان.ماشین من تو سرعت 40الی45عقب ماشین بد میرقصه همین که میره دنده 3خوب میشه از طرفی توسرعت 85الی90فرمون میلرزه چندبار بالانس درجا زدم یکم بهتر شد.ولی درست نمیشه ضمن اینکه بعد از بالانس نزدیک یه ماه یکی دوماه یکم بهتر میشه دوباره همونطوری میشه .یکی از دوستان گفت احتمالا مال اکسل .یکی از بچه ها هم میگه لاستیک هات چون گلدستون اینطوریه نمیدونم ولا چه بلایی سرش بیارم.ماشین پراید131مدل92.فقط10000تا بیشتر کارنکرده.نمایندگی هم که دوسه بار بردم میگه فقط بالانس بزنی درست میشه.

مشکل شما به احتمال زیاد یا تاب داشتن رینگاتونه .... یا خرابی اکسل عقب

سلام دوستان من پراید کاربراتوری دارم ماشین وقتی سرعتش کمه یه صدای لغ لغ میاد از کف سمت شاگرد پولوس و تازه عوض کردم ایراد از چی میتونه باشه

سیستم جلوبندی رو بازدید کن !

سلام.
من یک مشکل دارم با ماشینم که خیلی وقته درگیرش هستم. اول اینکه ماشین پراید هست مدل 88. تقریبا 34000 تا راه رفته.
داستان از اونجا شروع میشه که موقع حرکت ماشین تو زمین صاف و بدون شیب فرمون به سمت چپ کشیده میشه و به طبع ماشین هم موقع حرکت به همون سمت میره.
بردم بالانس و تنظیم باد و حتی تنظیم فرمون. ولی نتیجه ای نداشت. این قضیه حتی باعث لاستیک ساییدگی هم شد و من مجبور شدم لاسیتک های ماشین رو توی این کارکرد کم با لاستیک عقب جابجا کنم. خیلی جاها هم بردم نشون دادم و هیچکس واقعا ایده ای نداشت . از دوستان با تجربه خواهش مندم توی این زمینه راهنمایی کنند.

ممنونم

مشکل شما یا سیبک فرمونها هستش یا خود جعبه فرمون .
در مواردی خرابی فنر هم میتونه این مشکل رو به وجود بیاره!
در هر حال مشکلت از جلوبندیه .....

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-09-2014, 11:37
سلام.
من یک مشکل دارم با ماشینم که خیلی وقته درگیرش هستم. اول اینکه ماشین پراید هست مدل 88.
تقریبا 34000 تا راه رفته.

بردم بالانس و تنظیم باد و حتی تنظیم فرمون. ولی نتیجه ای نداشت.
این قضیه حتی باعث لاستیک ساییدگی هم شد و من مجبور شدم لاسیتک های ماشین رو توی این کارکرد کم با لاستیک عقب جابجا کنم.
خیلی جاها هم بردم نشون دادم و هیچکس واقعا ایده ای نداشت .
از دوستان با تجربه خواهش مندم توی این زمینه راهنمایی کنند.

ممنونم

سلام
اولا كه ممکنه مکانیک درست چک نکنه و نفهمه مشکل چیه مثل دکتری که درست معاینه نمیکنه یا اطلاعاتش کافی نیست یا وسائل لازم رو نداره و درنتیجه بیماری رو تشخیص نمیده .
=======================
چیزهائی که باید چک کنین :
نوع لاستیکها مثل هم باشه
عاجش مثل هم باشه
سایزشون دقیقاً یکی باشه ( پهنا , بلندی )
فشار بادشون باید مثل هم باشه
دو چرخ جلو باید با هم کاملا موازی باشه
قبلا توضیح مفصل نوشته ام برای انجامش در خانه
چرخها باید کاملا بالانس باشه یعنی روی جک با سرعت 60,80,100 و 120 لرزش نداشته باشه
قبلا توضیح کامل رو برای این تست نوشته ام چون بالانس کامپیوتری در بیشتر موارد درست کار نمیکنه
فرمان نباید لقی داشته باشه ( خلاصی نداشته باشه )
ماشین یه بر ( مایل ) نباشه یعنی کمکها و فنرهای چپ و راست ارتفاعشون یکی باشه
شاسی ماشین ضربه نخورده باشه و کج نباشه
قطعات جلوبندی , تصادفی و کج نباشه ( میل موج گیر , سگ دستها و غیره )
پلوسها سالم باشه یعنی در دور زدن با فرمانِ کاملاً کج اصلاً صدا نده .
لاستیکهای میل موجگیر پوسیده و پاره نباشه ( هر دو باید سالم و مثل هم باشه و اگر دو چرخ خلو رو بزنین روی جک و چپ و راستِ یک چرخ و بگیرین و محکم تکان تکان بدین نباید هیییییچ لقی داشته باشه .
همون موقع , بالا و پائین چرخ چپ و راست رو هم تک تک بگیرین و تکان بدین . نباید چرخ لق باشه وگرنه بلبرینگ خراب هست و چرخ در جاش بازی میکنه ( قبلا توضیح دادم که بلبرینگها بهتره 3 سال یک بار گریسکاری بشه با گیریس درجه یک خارجی و بلبرینگ هم باید درجه یک امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی باشه یا کره ای اصل , نه آشغالِ نمایندگیهای ایرانی )
لاستیکها باید عاجشون یکسان سابیده شده باشه یعنی اگر یک لبه ی لاستیک بیشتر سابیده شده پس لاستیک کج هست و باعث کشیده شدن به یک سمت میشه . قبلا توضیح دادم که بهتره موازی بودن دو چرخ جلو هر 6 ماه یک بار چک بشه که خیلی هم آسونه . برای تاکسی بهتره دو ماه یا سه ماه چک بشه .
زاویه ی کمکهای جلو با زمین باید چک بشه که مثل هم باشه یعنی یک کمک عمودی و کمک دیگه مایل به جلو یا عقب یا چپ و راست نباشه . با اندازه گیری فاصله ی دقیق هر کمک با داخل گلگیر یا ساشی میشه راحت چکش کرد .
برای اینکه بیخودی قطعات عوض نکنین , اول از چیزهائی که قابل تنظیم هست شروع کنین تا بیخودی پول خرج نکنین
بلبرینگها از کمی صدای زبری داره اما چرخ لق نیست پس بلبرینگها سالمه و فقط باید گیریسکاری بشه . بیخود عوضشون نکنین .
تست در جاده و یا خیابانِ کاملا صاف و بی دست انداز و بدون بادِ چپ یا راست باید انجام بشه

Life24
13-09-2014, 21:24
سلام
پراید 111 مدل 91 فن بعضی اوفات به جای خانه 4 میره خانی 5 روشن میشه
رفتیم باطری ساز (چندین سال سابقه کار داره) گفت اتصال بدنه نیست و فشنگی کله سبز بخر
فرق سبز با سیاه چیه؟ من سبز خریدم 10 تومن و هنوز نرفتیم بندازه روش

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-09-2014, 10:23
سلام
پراید 111 مدل 91 فن بعضی اوقات به جای خانه 4 میره خانه ی 5 روشن میشه
رفتیم باطری ساز (چندین سال سابقه کار داره) گفت اتصال بدنه نیست و فشنگی کله سبز بخر
فرق سبز با سیاه چیه؟
من سبز خریدم 10 تومن و هنوز نرفتیم بندازه روش
سلام .
فرق سبز و سیاه رو نمیدونم اما شاید فرقش در حساسیت گرمائیش باشه مثل ترموستات 80 درجه و 75 درجه .
یعنی یکیش فن رو زودتر روشن میکنه .
==========================================

پیام لازم برای روشن شدن فن از کامپیوتر (ECU واحد کنترلِ انجین )صادر میشه .ECU هم اطلاعاتِ لازم رو از فشنگی آب (
سنسور درجه ی حرارت کولانتِ داخل بدنه ی موتور COOLANT TEMPERATURE SENSOR ) میگیره .
در ماشینهای با کیفیت این سنسور خیلی با کیفیت هست و شاید هرگز خراب نشه .
اما در ایران که عمداً یا سهواً قطعات کم کیفیت ساخته میشه , ممکنه همون روز اول هم ایراد داشته باشه .
شما اول فیشش رو باز کنین و تمیز کنین و وصل کنین ,. سیمهای فیش رو هم چک کنین که زدگی و پوسیدگی نداشته باشه و محکم هم به فیش وصل شده باشه .
رله ی فن در جعبه فیوز رو هم دربیارین و پایه هاش رو چک کنین , اگر کثیفه کمی بسابینش تا براق بشه و دوباره نصب کنین و تست کنین بگین آیا تغییری کرده ؟
اگر تغییری نکرده باید بازش کنین و تمیزش کنین و وصل کنین وتست کنین دو سه روز .
[b]باید با موتور سرد بازش کنین و با یک کاسه ی تمیز , آب رادیاتوری که میریزه بیرون رو گمع کنین تا بعداً دوباره بریزین توی منبع انبساط
اگر باز هم فرقی نکرده دیگه باید تعویض بشه .
البته چون کیفیت قطعات پائینه پس ممکنه همون سنسور نو هم درست کار نکنه .

Life24
15-09-2014, 18:36
سلام
ما فشنگی رو عوض نکردیم.امروز دیاگ زد و گفت فن دیر کار میکنه و ربطی به فشنگی آب نداره.
هر کس یک چیز میگه!!!
اون باطری ساز اون طوری میگه . بعد این طوری میگه!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-09-2014, 18:56
سلامما فشنگی رو عوض نکردیم.امروز دیاگ زد و گفت فن دیر کار میکنه و ربطی به فشنگی آب نداره.هر کس یک چیز میگه!!!اون باطری ساز اون طوری میگه .
بعد این طوری میگه!!
سلام .
فن از خودش اراده ای نداره که کِی روشن بشه کی خاموش . از کامپیوتر دستور میگیره با وساطتِ فیوز و رله .
کامپیوتر هم که از سنسور اطلاعات میگیره . حالا شما بگین کدوم قطعه مشکل ایجاد کرده ؟

حالا که فشنگی رو خریدین .
فشنگی ماشین رو باز کنین 15 دقیقه بذارین کنار هم توی اتاق تا دماشون یکسان بشه بعدش مقاومت هر دو رو با اهم متر اندازه بگیرین .
بعدش سر هر دو رو یک دقیقه نگه دارین توی آب داغ و فورا مقاومتشون رو اندازه بگیرین .
اگر در دو حالت مثل هم بودند پس فشنگی ماشین سالمه به احتمال 95% . 5% گذاشتم برای این احتمال که سنسوری هم که خریدین معیوب باشه . اگر دیدین مقامتهاشون در اون دو حالت فرق داره پس به احتمال 95% سنسور ماشین ایراد داره .
بعدش سنسور نو رو نصب کنین ببینین تاثیرش چطوریه و خبر بدین

================
یک احتمال دیگه هم هست:
اگر پراید مثل ماتیز دو تا سنسور آب داره .
یکیش به آمپر آب وصله که تک سیمه هست
دومی به کامپیوتر وصله و فیشش دو سیمه هست

اگر دو سنسوری باشه پس ممکنه سنسور آمپر آب مشکل داره و درست نشون نمیده و سنسور حرارت کولانت ( آب رادیاتور ) که برای کامپیوتر اطلاعات میفرسته سالم باشه .

Life24
15-09-2014, 19:05
سلام . فن از خودش اراده ای نداره که کِی روشن بشه کی خاموش . از کامپیوتر دستور میگیره با وساطتِ فیوز و رله . کامپیوتر هم که از سنسور اطلاعات میگیره . حالا شما بگین کدوم قطعه مشکل ایجاد کرده ؟حالا که فشنگی رو خریدین . فشنگی ماشین رو باز کنین 15 دقیقه بذارین کنار هم توی اتاق تا دماشون یکسان بشه بعدش مقاومت هر دو رو با اهم متر اندازه بگیرین . بعدش سر هر دو رو یک دقیقه نگه دارین توی آب داغ و فورا مقاومتشون رو اندازه بگیرین . اگر در دو حالت مثل هم بودند پس فشنگی ماشین سالمه به احتمال 95% . 5% گذاشتم برای این احتمال که سنسوری هم که خریدین معیوب باشه . اگر دیدین مقامتهاشون در اون دو حالت فرق داره پس به احتمال 95% سنسور ماشین ایراد داره . بعدش سنسور نو رو نصب کنین ببینین تاثیرش چطوریه و خبر بدین

اقا خیلی حال کردم.
مشخص هست علمی و فنی اطلاعات زیاد دارید. متاسفانه اینها تو هوا حرف میزنن و هزینه بی خودی یمزارن روی دست مشتری.
آزمون و خطا کار میکنن که بدترین نوع درست کردن یک چیز هست.
فقط من راستش فنی نیستم. میشه بفرمائید فشنگی آب پراید 111 کجا هست؟ این عکس میشه علامت بزنید ؟
من مولتی متر دیجیتال تو خونه دارم و فشنگی جلوم هست. پراپ مشکی و پراپ قرمز رو کدام قسمت فشنگی بزارم؟
قسمت مقاومت رو بزارم توی کدام قسمت؟ 2000K 200K 20K 2000ohm 200ohm

این عکس از اینترنت پیدا کردم

ess_1362
15-09-2014, 19:47
اقا خیلی حال کردم.
مشخص هست علمی و فنی اطلاعات زیاد دارید. متاسفانه اینها تو هوا حرف میزنن و هزینه بی خودی یمزارن روی دست مشتری.
آزمون و خطا کار میکنن که بدترین نوع درست کردن یک چیز هست.
فقط من راستش فنی نیستم. میشه بفرمائید فشنگی آب پراید 111 کجا هست؟ این عکس میشه علامت بزنید ؟
من مولتی متر دیجیتال تو خونه دارم و فشنگی جلوم هست. پراپ مشکی و پراپ قرمز رو کدام قسمت فشنگی بزارم؟
قسمت مقاومت رو بزارم توی کدام قسمت؟ 2000K 200K 20K 2000ohm 200ohm

این عکس از اینترنت پیدا کردم

سنسور آب معمولا روی موتور نصب میشه یعنی قسمتی که بیشترین درگیری ترمودینامیکی را داره پس محتملتر هست که یا فلش قرمز باشه و یا فلش سبز و از نظر من با توجه به جای قرارگیری فلش سبز محتملتره
البته بیشتر بررسی کنید چون سالها هست که دیگه پراید ندارم
در مورد اهم متر هم شما سنسور سالم را تست بگیرید ببینید در چه درجه ای عقربه یا نشانگر حساسیت مناسب را نشان میده و یک عدد ثابت یه شما میده همون را ملاک قرار بدین برای تست و مقایسه دو سنسور فقط توجه کنید در تستر های دیجیتال باید حتما تستر یک عدد ثابت را به شما بده
من احتمال میدم باید چیزی بین 200 اهم تا 2K اهم باشه

Life24
15-09-2014, 20:09
ممنون والا این عکس رو همین طوری توی اینترنت دیدم. فکر نکنم فلش ها مرتبط باشه با فشنگی اب

aminkhan2014
16-09-2014, 08:52
توی ماشینای انژکتوری برداشتن پا از روی گاز به صورت لحظه ای اشکالی نداره؟چون من زیاد عادت به ترمز کردن ندارم، و فقط همیشه سرعتم را با برداشتن لحظه ای پا از روی گاز کم میکنم (یکجایی خونده بودم که میگفتن خوب نیست)و بعد دوباره گازو فشار میدهم،درضمن مصرف سوخت و استهلاک توی این حالت با حالتی که ترمز میزنی چه فرقی داره؟بیشتره یا کمتر؟؟؟
فقط میدونم که در سرازیری توی دنده،مصرف ماشین بدون گاز صفر هست و واقعا هم تست کردم...

Life24
16-09-2014, 11:35
آقا مشخص نیست این ها واقعا تعمیر کار هستند یا نه؟!!
امروز بردم پیش 2 نفر دیگه
یکی میگفت این ماشین با یک سیم بگیرم بزنم به فلان جاش!!
اون یکی چیز دیگه گفت. میگفت درب رادیاتور عوض کن
من فکر کنم حرف دوستان و حرف برق کار اولی که بردم(همانی که جوان با سابقه ای هست تو این زمینه)
گفت فشنگی کله سبز بخر و یکی از دوستان فشنگی حرارت مشکی رو برای تعویض پیشنهاد دادند)
به نظر من مشکل از این 2 تا قلم بیشتر نیست
من سبز رو همان روز خریدم و امروز عوض میکنم و اگر درست نشد. این دفعه فشنگی حرارت رو میخرم
حداقل با 2 فشنگی دارم کار دنبال میکنم
اگر به حرف تعمیرکار ها میرفتم تا الان باید کلی قطعه تعویض میکردم
این طور که مشخص هست . فن مقداری دیر کار میکنه. اما جوش نمی اره و اب کم نمیکنه. فن میره روی 5 (البته اوایل کمتر میرفت روی 5 الان بیشتر شده)

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-09-2014, 14:11
آقا مشخص نیست این ها واقعا تعمیر کار هستند یا نه؟!!
امروز بردم پیش 2 نفر دیگه
یکی میگفت این ماشین با یک سیم بگیرم بزنم به فلان جاش!!
اون یکی چیز دیگه گفت. میگفت درب رادیاتور عوض کن
من فکر کنم حرف دوستان و حرف برق کار اولی که بردم(همانی که جوان با سابقه ای هست تو این زمینه)
گفت فشنگی کله سبز بخر و یکی از دوستان فشنگی حرارت مشکی رو برای تعویض پیشنهاد دادند)
به نظر من مشکل از این 2 تا قلم بیشتر نیست
من سبز رو همان روز خریدم و امروز عوض میکنم و اگر درست نشد. این دفعه فشنگی حرارت رو میخرم
حداقل با 2 فشنگی دارم کار دنبال میکنم
اگر به حرف تعمیرکار ها میرفتم تا الان باید کلی قطعه تعویض میکردم
این طور که مشخص هست . فن مقداری دیر کار میکنه. اما جوش نمی اره و اب کم نمیکنه. فن میره روی 5 (البته اوایل کمتر میرفت روی 5 الان بیشتر شده)
سلام .
بنده مطلب قبلیم رو ادیت کردم . دوباره بخونینش .
شاید سنسوری که به کامپیوتر وصل هست ایرادی نداشته باشه و سنسور آمپر آب خراب باشه .

. در مورد سیمهای اهم متر هم فرق نمیکنه مثبت و منفیش رو چطوری بزنین به سنسور چون سنسور فقط یک مقاومت متغیر هست .
اول اهک متر رو روی 100K بذارین . اگر عقربه چسبید آخر , بذارین رویِ اهمِ بیشتر .

بعضی از ماشینها مثل DAEWOO CIELO 3 تا سنسور حرارت داره .
یکیش روی بدنه موتور هست و فقط به آمپر آب وصله . این سنسور تک سیمه هست .
دومی هم روی بدنه ی موتور هست و برای کنترل دور تند فن هست و فیشش دو سیمه هست .

سومی روی رادیات وصله و برای روشن کردن دور کند فن هست . این هم دو سیمه هست .
در بیشتر ماشینها گر موتور رو روشن کنین و فیش سنسور حرارت رو بکشین , فن با دور آرام یا تند روشن میشه

Life24
16-09-2014, 21:35
سلام
دوستان ما امروز بردیم همان برقکار که اول برده بودیم و گفت سنسور دمای اب خراب هست. همان که جلوی رادیتاتور در داخل موتور میخوره و فیش بهش وصل هست
بعد از تعویض همش روی 3 بود!! یعنی 4 نمیرفت و بیاد 3
بهش گفتیم خوب این به درد نمیخوره. چون اگر جوش بیاره هم ما دیگه نمی فهمیم.
15 دقیقه با ماشین دور زدیم. دیدیم رفت روی 4
بعد درست شد و میرفت روی 4 و میاد روی 3
اما 30 دقیقه بعد باز موند روی 3 و فن با این حال خاموش و روشن میشه
فکر کنم نمایشگر خطا داره
چون فن خاموش و روشن میشه
به برق کار گفتم این 2 سنسوری هست؟ گفت نه .مشکلت از همین هست.
به نظرتون نیاز به پیگیری داره یا مشکل نداره؟ ولش کنم؟

kasra2002
17-09-2014, 11:26
سلام
دوستان ما امروز بردیم همان برقکار که اول برده بودیم و گفت سنسور دمای اب خراب هست. همان که جلوی رادیتاتور در داخل موتور میخوره و فیش بهش وصل هست
فکر کنم نمایشگر خطا داره
چون فن خاموش و روشن میشه
شما ای سی یو رو هم چککنید و دما رو از اون هم بخونید اگه با یک سنسور دیگه با ز هم این مورد رو داشتید ممکنه مشکل از ارتباط با سیستم ای سی یو باشه

Life24
17-09-2014, 12:21
سلام
عزیزان ما دیاگ زدیم. و اون روز به ما گفت مشکل نداره فن روشن خاموش میشه و راست هم میگه. حتی وقتی کولر بزنم مثل همیسشه فن ها شروع به کار میکنن
الان مشکل این هست که فشنگی جدید عوض کردیم همش روی 3 هست
یعنی موتور گرم میشه و فن روشن میشه و خنک میشه اما این همش روی 3 هست .
این یک بدی داره.ممکن ماشین جوش بیاره امپر بره بالا و ما نفهمیم. این همش روی 3 هست
فشنگی خودش مشکی بود مال کارخانه. این که انداختیم سبز هست
همان فشنگی قبلی روی 3 و 4 میرفت و گاهی روی 5 میرفت.

shahkilid
17-09-2014, 12:25
سلام
فکر کنم نمایشگر خطا داره
چون فن خاموش و روشن میشه

سلام ببخشید دخالت می کنم.
اگه ماشینتون مدل 91 هست، 1 سنسور برای ای سی یو داره که دستور فن زدن رو با توجه به اطلاعات این سنسور میده که شما عوضش کردید. و یه فشنگی هم داره که تک سیم هست و بالای همون سنسور کله سبز هست و دما رو برای عقربه آمپر می فرسته.
اگه جای همون سنسور سبز رنگ رو یاد گرفته باشید، جای این فشنگی آمپر دقیقا بالای همون هست. عکسش رو هم گذاشتم. این فشنگی کار خاصی نمی کنه، فقط برای اطلاع شماست. ممکنه عقربه رو روی 100 درجه نشون بده و دما واقعا 83 باشه و ممکن هم هست عقربه روی خط اول باشه و آب واقعا روی 100 باشه!!!
به نظر بنده کاری بهش نداشته باش. چون طبق تجربه دوستان اون فشنگی آب (تک سیم می خوره بهش) جنس خوبش پیدا نمی شه و حتی 3 یا 4 تا هم عوض کردن و دیگه عقربه درست نشون نمی ده. ظاهرا باید در حالت موتور سرد تعویض بشه. و دیگه این که نباید خیلی سفت بشه. بنده هم نمی دونم با چه گشتاوری باید بسته بشه!
همون سنسور کله سبز هم جنس خوبش پیدا نمی شه. به نظرم جنس قبلیتون رو نگه دارید.

===
وقتی پیامم رو پست کردم دیدم یه پست جدید زدید، من شنیده بودم هر رنگی فابریکی روش بوده باید همون رنگ رو بندازید. یه کله سبز داریم یه کله مشکی. که هر چی قبلا روش بوده باید همون رنگ رو تهیه کنید. در مورد این که روی 3 ثابت هست بنده فکر می کنم منطقی باشه. چون این آمپر های دیجیتالی که دقیقا داره نشون نمی ده. فرض کنید هر خونه 30 درجه رو نشون بده. حالا چه دما 61 باشه چه روی 90 باشه اون 3 خونه رو نشون میده. و مورد دیگه این که این فشنگی که دما رو به آمپر می رسونه لحظه ای عوض نمیشه و با کمی تاخیر تغییر رو نشون میشه. حالا فرض کنید دما روی 90 باشه و 3 خط روشن، فن میزنه و میاره روی 85 و باز 3 خط روشنه.
اگر اشتباه می کنم دوستان نظر بدن.

Life24
17-09-2014, 12:48
سلام ببخشید دخالت می کنم.
اگه ماشینتون مدل 91 هست، 1 سنسور برای ای سی یو داره که دستور فن زدن رو با توجه به اطلاعات این سنسور میده که شما عوضش کردید. و یه فشنگی هم داره که تک سیم هست و بالای همون سنسور کله سبز هست و دما رو برای عقربه آمپر می فرسته.
اگه جای همون سنسور سبز رنگ رو یاد گرفته باشید، جای این فشنگی آمپر دقیقا بالای همون هست. عکسش رو هم گذاشتم. این فشنگی کار خاصی نمی کنه، فقط برای اطلاع شماست. ممکنه عقربه رو روی 100 درجه نشون بده و دما واقعا 83 باشه و ممکن هم هست عقربه روی خط اول باشه و آب واقعا روی 100 باشه!!!
به نظر بنده کاری بهش نداشته باش. چون طبق تجربه دوستان اون فشنگی آب (تک سیم می خوره بهش) جنس خوبش پیدا نمی شه و حتی 3 یا 4 تا هم عوض کردن و دیگه عقربه درست نشون نمی ده. ظاهرا باید در حالت موتور سرد تعویض بشه. و دیگه این که نباید خیلی سفت بشه. بنده هم نمی دونم با چه گشتاوری باید بسته بشه!
همون سنسور کله سبز هم جنس خوبش پیدا نمی شه. به نظرم جنس قبلیتون رو نگه دارید.

===
وقتی پیامم رو پست کردم دیدم یه پست جدید زدید، من شنیده بودم هر رنگی فابریکی روش بوده باید همون رنگ رو بندازید. یه کله سبز داریم یه کله مشکی. که هر چی قبلا روش بوده باید همون رنگ رو تهیه کنید. در مورد این که روی 3 ثابت هست بنده فکر می کنم منطقی باشه. چون این آمپر های دیجیتالی که دقیقا داره نشون نمی ده. فرض کنید هر خونه 30 درجه رو نشون بده. حالا چه دما 61 باشه چه روی 90 باشه اون 3 خونه رو نشون میده. و مورد دیگه این که این فشنگی که دما رو به آمپر می رسونه لحظه ای عوض نمیشه و با کمی تاخیر تغییر رو نشون میشه. حالا فرض کنید دما روی 90 باشه و 3 خط روشن، فن میزنه و میاره روی 85 و باز 3 خط روشنه.
اگر اشتباه می کنم دوستان نظر بدن.

دقیقا همین هست. بالای این فشنگی یک تک فیش هست.
در مورد خونه3 و 4 از روزی که خریدیم این طور نبود. میرفت روی 4 بعد میرفت روی 3 و همین طور کم و زیاد میشد

Life24
17-09-2014, 15:10
دوستان به نظرتون ببرم ماشین نمایندگی بزارم بهتر نیست؟

Life24
17-09-2014, 15:28

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-09-2014, 12:47
دوستان به نظرتون ببرم ماشین نمایندگی بزارم بهتر نیست؟سلام . مشكل هنوز حل نشده ؟ اگر آمپر آب هی بالا پائین میشه ممکنه از ترموستات هم باشه . البته اگر چند ساله داره کار میکنه و توی رادیات هم آب معمولی هست احتمالش بیشتره .بعد از عوض کردن سنسور آب , حالا مشکل چیه دقیقاً ؟

Life24
18-09-2014, 13:10
سلام . مشكل هنوز حل نشده ؟ اگر آمپر آب هی بالا پائین میشه ممکنه از ترموستات هم باشه . البته اگر چند ساله داره کار میکنه و توی رادیات هم آب معمولی هست احتمالش بیشتره .بعد از عوض کردن سنسور آب , حالا مشکل چیه دقیقاً ؟

سلام
اقا مهرداد. یک مشکل ساده هست اما این تعمیرکار ها وارد نیستند متاسفانه
چون امپر گاهی مرفت روی خانه شماره 5
برق کار گفت برو فشنگی سبز بخر و بندزایم روش
فشنگی سبز انداختیم از 3 تکون نمیخوره. یعنی حتی جوش هم بیاره تکان نمیخوره از 3 !!! اما در عمل دما بالا میره و فن روشن میشه و فن خاموش میشه. اما همان 3
بعد رفتیم از سایپا پرسیدم که این سبز با مشکی فشنگی فرقش چیه؟ روی فابریک ماشین مشکی بوده است.
گفت سبز مال ساژم هست و مال شما زیمنس هست.
گفتیم اینم روش. یک فشنگی مشکی بهمون بده. حالا عصر برم عوض ش کنم. به نظرم سییستم خنک کننده و ترموستات سالم هست. چون فن خاموش و روشن میشه ..
راستی فشنگی سر مشکی فابریک قدیمی رو با این که امروز خریدم. مولتی متر گذاشتم روی مقاومت. پراپ مشکی و قرمز رو زدم روی خود بدنه فشنگی و فشنگی قدیمی روی ماشین بوده مقاوتش خیلی بالاتر از نو بود.
فشنگی نو مقاومت نشان میداد و میاومد سمت 0 اما اون قدیمی بالا بود و میموند بالا

kasra2002
18-09-2014, 16:47
این که روی سه میمونه و لی فن خاموش و روشن می شه اینه که فن زود کار میوفته و فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه ولی اگه حساسید ببینید که فقط همین یک سنسور وجود داره و اینو با مدل های مختلف تست کنید

ملا نصرالدین
18-09-2014, 18:22
دوستان صاف کار خوب و منصف سمت غرب تهران میشناسید؟بی زحمت معرفی کنید.ممنون
برای صاف کاری بدون رنگ

Life24
18-09-2014, 18:34
این که روی سه میمونه و لی فن خاموش و روشن می شه اینه که فن زود کار میوفته و فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه ولی اگه حساسید ببینید که فقط همین یک سنسور وجود داره و اینو با مدل های مختلف تست کنید

سلام
متاسفانه از نبوغ زیاد برقکار به ما گفت فشنگی سر سبز بخر که فهمیدیم سر سبز مال ساژم هست.
و ما باید مشکی بخریم که زیمنس هست
رفتم خریدم و مجدد خریدم. به نظرم درست شده اما وقت نکردم باهاش دور بزنم اما ظاهر قضیه درست شده.
ممنون از دوستان که کمک کردید مرسی

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-09-2014, 18:41
سلاماقا مهرداد. یک مشکل ساده هست اما این تعمیرکار ها وارد نیستند متاسفانه چون امپر گاهی مرفت روی خانه شماره 5برق کار گفت برو فشنگی سبز بخر و بندزایم روشفشنگی سبز انداختیم از 3 تکون نمیخوره. یعنی حتی جوش هم بیاره تکان نمیخوره از 3 !!! اما در عمل دما بالا میره و فن روشن میشه و فن خاموش میشه. اما همان 3بعد رفتیم از سایپا پرسیدم که این سبز با مشکی فشنگی فرقش چیه؟ روی فابریک ماشین مشکی بوده است.گفت سبز مال ساژم هست و مال شما زیمنس هست.گفتیم اینم روش. یک فشنگی مشکی بهمون بده. حالا عصر برم عوض ش کنم. به نظرم سییستم خنک کننده و ترموستات سالم هست. چون فن خاموش و روشن میشه ..راستی فشنگی سر مشکی فابریک قدیمی رو با این که امروز خریدم. مولتی متر گذاشتم روی مقاومت. پراپ مشکی و قرمز رو زدم روی خود بدنه فشنگی و فشنگی قدیمی روی ماشین بوده مقاوتش خیلی بالاتر از نو بود. فشنگی نو مقاومت نشان میداد و میاومد سمت 0 اما اون قدیمی بالا بود و میموند بالاسلام . اگه به سالم بودن سنسوری که به آمپر وصله شک دارین , با یک آزمایش ساده میشه تستش کرد . موتور روشن . صبر کنین تا فن روشن بشه . حالا فیوز فن رو بردارین تا خاموش بشه و بذارین موتور 5 دقیقه کار کنه . باید آمپر آب بره بالا . اگر نرفت , یا سنسور آمپر خرابه یا آمپر . اگر فیش سنسور رو بکشین و سیم رو فقط یک ثانیه بزنین به بدنه موتور , باید آمپر بره روی قرمز . اگر رفت پس آمپر سالمه و مشکل از سنسور هست

shahkilid
20-09-2014, 11:31
سلام
متاسفانه از نبوغ زیاد برقکار به ما گفت فشنگی سر سبز بخر که فهمیدیم سر سبز مال ساژم هست.
رفتم خریدم و مجدد خریدم. به نظرم درست شده اما وقت نکردم باهاش دور بزنم اما ظاهر قضیه درست شده.

سلام دوست عزیز
مطمئنا مشکل شما رفع میشه!
اشتباه از من بود که با اطمینان به شما نگفتم سیستم شما زیمنس هست و باید کله مشکی بندازین! همون طور که آقا محمد گفتند این سنسور ها بر اساس دما مقاومتشون تغییر میکنه و ECU با مقاومتی که از اینا میخونه دما رو تشخیص میده.
من از یکی شنیده بودم رفتار این مشکی ها و سبزها بر عکسه، یعنی مثلا اگر مشکی ها با کاهش دما مقاومتشون کم میشه، سبز ها بیشتر میشه و یا بر عکس! که اگه این طور باشه مثلا اگر کله سبزها روی 40 درجه مقاومتشون 1 کیلو اهم باشه و روی 90 درجه 4 کیلو اهم (مثال زدم!) مشکی ها روی 40 درجه 4 کیلو اهمه و روی 90 درحه 1 کیلو اهم. خوب ماشینی که ECU اون برنامه ریزی شده که وقتی 1 کیلو اهم رو گرفتی یعنی دما روی 90 هست و فن رو بزن، وقتی سبز رو ببندی روی 40 درجه مقاومتش 1 کیلو اهم هست و ای سی یو فکر می کنه دما رفته بالا و فن میزنه مدام. که اگه این طور باشه اگه سیستم خنک کاریتون درست عمل نکنه دما میره بالا تر و مقاومت سنسور سبز هم میره بالا تر که اینجوری ای سی یو فکر می کنه دما اومده پایین و فن رو دیگه وصل نمی کنه تا دمای آب برسه به آسمون!!!!!
البته من خودم فکر نمی کنم این طوری منطقی باشه و هر دوشون با افزایش دما مقاومتشون کاهش پیدا می کنه. ولی مشکل اینه که کم شدن مقاومت توی اون دو سنسور متفاوت هست. یعنی احتمالا سنسورهای سبز رنگ مقاومتشون زود تر پایین میاد و در نتیجه ای سی یو زودتر فن میزه و برای همینه که دمای شما از 3 خط بالاتر نمی رفته. و مطمئن باشید که ماشینتون جوش نمی آورده. فقط زود تر فن می زده.
در مورد اون تغییر مقاومت سنسور ها دوستانی که بیشتر علمشو دارن راهنمایی کنن که ما هم اینو یاد بگیریم.
ممنون

Life24
20-09-2014, 17:19
سلام دوست عزیز
مطمئنا مشکل شما رفع میشه!
اشتباه از من بود که با اطمینان به شما نگفتم سیستم شما زیمنس هست و باید کله مشکی بندازین! همون طور که آقا محمد گفتند این سنسور ها بر اساس دما مقاومتشون تغییر میکنه و ECU با مقاومتی که از اینا میخونه دما رو تشخیص میده.
من از یکی شنیده بودم رفتار این مشکی ها و سبزها بر عکسه، یعنی مثلا اگر مشکی ها با کاهش دما مقاومتشون کم میشه، سبز ها بیشتر میشه و یا بر عکس! که اگه این طور باشه مثلا اگر کله سبزها روی 40 درجه مقاومتشون 1 کیلو اهم باشه و روی 90 درجه 4 کیلو اهم (مثال زدم!) مشکی ها روی 40 درجه 4 کیلو اهمه و روی 90 درحه 1 کیلو اهم. خوب ماشینی که ECU اون برنامه ریزی شده که وقتی 1 کیلو اهم رو گرفتی یعنی دما روی 90 هست و فن رو بزن، وقتی سبز رو ببندی روی 40 درجه مقاومتش 1 کیلو اهم هست و ای سی یو فکر می کنه دما رفته بالا و فن میزنه مدام. که اگه این طور باشه اگه سیستم خنک کاریتون درست عمل نکنه دما میره بالا تر و مقاومت سنسور سبز هم میره بالا تر که اینجوری ای سی یو فکر می کنه دما اومده پایین و فن رو دیگه وصل نمی کنه تا دمای آب برسه به آسمون!!!!!
البته من خودم فکر نمی کنم این طوری منطقی باشه و هر دوشون با افزایش دما مقاومتشون کاهش پیدا می کنه. ولی مشکل اینه که کم شدن مقاومت توی اون دو سنسور متفاوت هست. یعنی احتمالا سنسورهای سبز رنگ مقاومتشون زود تر پایین میاد و در نتیجه ای سی یو زودتر فن میزه و برای همینه که دمای شما از 3 خط بالاتر نمی رفته. و مطمئن باشید که ماشینتون جوش نمی آورده. فقط زود تر فن می زده.
در مورد اون تغییر مقاومت سنسور ها دوستانی که بیشتر علمشو دارن راهنمایی کنن که ما هم اینو یاد بگیریم.
ممنون

سلام
بله درست شد. با کولر هم امروز بیشتر از 4 نشان نداد.
ممنون از همه دوستان زحمت کشیدید. اشتباه از برقکار بود گفت سبز بخر متاسفانه

shahkilid
20-09-2014, 18:39
سلام دوستان...
چند روزی بود دنبال سرویس کوئل و دلکو و شمع و ... بودم. برام سوال پیش اومد و از طریق پیغام خصوصی از آقا محمد پرسیدم. ایشون هم پاسخ دادند. گفتیم این سوال و جواب ها رو اینجا هم مطرح کنیم شاید برای کسی دیگه هم پیش بیاد یا مفید باشه.

سلام آقا محمد عزیز
خیلی ممنون بابت مطالبتون.
داشتم تاپیک صرفه جویی در هزینه ها ... رو می خوندم که به دلکو برخوردم. و چون چند وقته دنبال تعمیر یا تعویض وایر شمع ها و شمع ها هستم دنبال دلکو هم بودم که مطمئن شم کارش ایده آل هست.
راستش یه 405 مدل 80 داریم که 300 هزار تا کار کرده. به نظر شما دلکوش باید تعویض بشه؟
اصلا دلکو خراب شدنی هست یا عمر مفید داره؟
مثلا ممکنه بازدهیش کم شده باشه؟
اگر امکانش برای تست سالم بودن دلکو یه کم بنده رو راهنمایی کنید.
با سپاس

سلام
دلکو خراب میشه اما قابل تعمیر هست اگر خراب بشه
اگر قسمتی که میچرخه لق شده پس بلبربنگ باید عوض بشه
اگر از توش روغن میچکه پس کاسه نمدِ بلبرینگ باید عوض بشه
اگر از محل نصبش به موتور روغن نشت میکنه پس اورینگ سرش باید عوض بشه
اگر سر دلکو بشکنه و یا ذغالِ داخل سردلکو که برق میده به چکش برق تموم شده باشه , قابل تعویضه
اگر خارهای داخل سر دلکو که برق میده به وایرهای شمها کثیف یا ذوب شده هست یر اثر جرقه , هم میشه با سمباده 100 تمیزش کرد یا اگر خیلی داغونه سردلکو تعویض میشه
چکش برق هم اگر کثیف یا خورده شده یا با سمباده درست میشه یا تعویض میشه .
حساس ترین قسمتش چشمی الکترونیکش هست که کار پلاتین در دلکوهای قدیمی رو انجام میده اما باز هم قابل تعویضه
خلاصه اگر یه آدم ناوارد باهاش ور نخره سالهای سال میشه ازش استفاده کرد یا تعمیرش کرد
اورینگ و بلبرینگ و کاسه نمدش هم همه جا فروخته میشه در مغازه های بلبرینگ فروشی و نیازی نیست آشغال ایرانی بخرین .
تازه از یک دلکو اوراقی یا دلکو ماشین تصادفی هم میشه استفاده کرد که خیلی آسون تر از دلکو نو هست
اصلا لازم نیست بخرین
چک کنین , یا سرویس لازم داره مثل سمباده و نظافت
یا اگر عیبی داره فقط قطعه ی خراب رو تعویض کنین
اگر برق موتور مشکلی نداره و لرزش نداره و زود روشن میشه و دلکو نشتی روغن نداره از توش یا بیرونش پس سالمه .
فقط برای تستِ لقی بلبرینگ باید جاش رو علامت بزنین و بازس کنین از روی موتور و با دست سرش که میچرخه رو تکون بدین اگر لقی داره پس بلبرینگ باید تعویض بشه

shahkilid
20-09-2014, 18:51
این هم پرسش و پاسخ های بعدی!

راستش خودم نمی دونم برق موتور مشکل داره یا نه. اما ظاهرا روون داره کار می کنه. دلکو هم انگار نشتی اونچنانی نداره که زیرش خیس باشه اما یه کم روغن روی وایر ها مونده که اونم بعد از 300000 کیلومتر و بدون موتور شویی فکر کنم طبیعی باشه.

موتور لرزش نداره فقط مشکلم دو تا چیزه. اول این که وقتی درجا داره کار میکنه گاهی وسطش یه صدای پت پت مانندی میاد و انگار سکته میزنه!! صداشو ضبط کردم و براتون میفرستم اگر حوصله داشتید دانلود کنید و گوش بدین. 5 ثانیه بیشتر نیست و این صدای پت پت مانند دقیقا قبل و بعد از ثانیه 4 رخ میده. و ایراد دیگه این که موقعی که دارم با دور ثابت و آرام توی دنده 1 و 2 میرم ماشین هی می پره و شل کن سفت کن داره انگار!

اینم بگم که شمع ها رو که باز کردم روغنی و دوده ای بود هر چهارتاش! اما شمع 1 بیشتر. و یه کم با بنزین شستمشون که اوضاع انگار بهتر شده!
و مورد دیگه این که تعویض روغنی همیشه با فیلتر برام 5 لیتر می ریزه! (موتور 2000 کاربراتوری) که هر چی اصرار می کنم میگه 5 خوبشه! اما این دفعه 4.5 ریختم.
مورد دیگه این که ماشین مدل 80 و 300 هزارتا کار کرده و یکی دوسال پیش یه تعمیر نیمه اساسی شده موتورش. سر سیلندر کف تراشی شده، واشر اورجینال انداخته شده و گیت سوپاپ (فکر کنم گاید باشه!) و یه سری چیز دیگه توی فاکتورش بود.

یه پیام خصوصی دیگه هم براتون فرستادم نمی دونم رسیده یا نه. اونم این که خواستم وایر های شمع رو چک کنم.همشون رو در آوردم و چک کردم و نتیجه از این قراره :
وایر 1 = طول 41 سانت = مقاومت 3800 اهم
وایر 2 = طول 61 سانت = مقاومت 3900 اهم
وایر 3 = طول 59 سانت = مقاومت 5000 اهم
وایر 4 = طول 73 سانت = مقاومت 7200 اهم
وایر مرکزی به کوئل= طول 45 سانت = مقاومت 3330 اهم

دنبال وایر استوک توی تعمیرگاه ها گشتم کسی نداشت! همشون می گفتن ما میریزیم دور!! برای همین رفتم نو بخرم که برای 2000 زیاد نبود/ یه جا بود Autolite داشت که در اصل طرح بود و مال چین بود اما می گفت ضمانت داره. با فاکتور بهم داد. اونا رو چک کردم نتیجه مقاومتشون این بود:
وایر 1 = مقاومت 2140 اهم
وایر 2 = مقاومت 3780 اهم
وایر 3 = مقاومت 3100 اهم
وایر 4 = مقاومت 4280 اهم
وایر مرکزی به کوئل = مقاومت 2740 اهم

حالا به نظرتون وایر های بنده مشکلی دارند؟ این جدید ها چی. مناسب هستند؟
یه جا یه رفرنس برای مقاومت ایده آل وایر ها آورده که یه کم زیادن به نظرم. اونم اینجاست : [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

باز هم ممنون دوست عزیز

سلام
1- صدای پت پت یا از تنظیم نبودن تسمه تایم یا فیلرها یا تنظیم بنودن دلکو یا خرابی یک یا دو وایرشمع هست یعنی مقاومت بیش از حد .
2- شل کن سفت کن هم اط همونهاست .

3- روغنی بودن شمعها دلیل بر خرابی رینگها یا گشاد بودن سبلندر یا خرابی بوشهای ساقِ سوپاپهاست یا خرابی واشر سرسیلندر . موتور خسته و فرسوده هزار و یک مرض میگیره مثل ضعیف شدن فنرهای سوپاپها که باعث دیر بسته شدنشون میشه و مشکل بوجود میاره . باید باز بشه و طولش با کولیس اندازه گرفته بشه و با طول استاندارد مقایسه بشه . گاهی با کشیدن ذرست میشه اما بهتره عوض بشه .
پیستونها و سیلندرها هم سابیده میشه اما استفاده از زوغن و فیلتر خوب و رانندگی متطقی و باتواضع و خردمندانه باعث میشه خیلی دیرتر فرسوده بشه .
4- وایر خوب باید زیر 1000 اهم باشه اما؟تو ایران گمان نکنم پیدا بشه مگر برید جاهائی که ماشینهای خارجی مدل بالا تعمیر میکنند
اونها وایرها رو با هم عوض میکنند ( دریت و خراب ) .
اونجا نبتونین کلی وایر درجه یک پیدا کنید . حتی اگر با نصف قیمت وایرهای بنجل نو بخرین باز هم به نفعتونه
این وایرها که مقاومتش رو نوشتین خیلی بهتر از وایرهای ماشینتونه .
وایرهای 500 اهمی بهترین در دنیاست اما اگر خیلی کم باشه روی ماشینهای معمولی پارازیت در رادیو رو ایجاد میکنه

با سلام مجددراستش وایر ها رو باز کردم.4 تا وایر بود که به شمع ها میرفت و یه وایر هم بود که از مرکز اون 4 تا میومد بیرون و می رفت به کوئل. به ترتیب وایر ها رو با اهم متر چک کردم اینم نتیجه :
وایر 1 = طول 41 سانت = مقاومت 3850
وایر2 = طول 61 سانت = مقاومت 3900
وایر3 = طول 59 سانت = مقاومت 5000
وایر4 = طول 73 سانت = مقاومت 7200
وایر مرکزی (کوئل به دلکو) = طول 45 سانت = مقاومت 3330
حالا به نظر شما با توجه به این رفرنس :[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] از این آدرس :[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]مقاومت ها زیادی هستند یا نرمال؟

سلام . اون وایری که 7200 هست غیر طبیعی هست . اگر بتونین از یک مکانیک یک وایر شمع خوب با مقاومت کم بگیرین خوبه . تا جایگزینش کنین . در تاپیک صرفه جوئی همه چیز در مورد مقاومت مناسب و ضرر مقاومت زیاد رو نوشته ام . دُک زدن موتور در حرکت به احتمال زیاد به خاطر همین وایر هست . سیمی که از وسط رفته به دلکو , کارش انتقال برق حدود 12000 ولت با آمپر بسیار بسیار کم از کویل به سر دلکو هست تا توسط چکش برق و سر دلکو و وایرشمعها فرستاده بشه . کویل برق 12 ولت با امپر نسبتا زیاد رو تبدیا میکنه به چند هزار ولت با آمپر بسیار کم یعنی یک ترانس هست

shahkilid
20-09-2014, 19:11
حالا یه سری سوال جدید دارم... باید ببخشید که اینقدر سوال می پرسم و وقتتون رو میگیرم.

1 و 2- در مورد صدای پت پت، راستش تسمه تایم رو 2 سال پیش یعنی 50000 کیلومتر پیش عوض کردم. تنظیم دلکو هم راستش نه اصفهان نه تهران هنوز نتونستم یه تعمیرکار با چراغ دلکو پیدا کنم که ببینم تنظیم هست یا نه! فیلر ها رو هم نمی دونم! راستش به یه تنظیم موتوری که نشون دادم در مورد داغ کردن و گفتم که تعمیر شده موتور، گفت شاید شیم سفت گرفته! پرسیدم این شیم با فیلر چه فرقی داره که خودش هم چیز درست و حسابی جواب نداد!در مورد فیلر در این حد می دونم که فاصله لقی سوپاپ هست. درسته؟ حالا این شیم چیه؟
3- راستش موتور 1 ساله تعمیر نیمه اساسی شده. اینم بگم که منظورم از روغنی شدن شمع، روغنی شدن الکترود هاش نیست. بلکه سر الکترودها دوده سیاه داره و فقط رزوه های شمع هست که روغنیه. و این رو هم بگم که قبلا تعویض روغنی همیشه با فیلتر برام 5 لیتر می ریخت! که این دفعه با اصرار من 4.5 لیتر با فیلتر ریخت. اما بعد از تعویض روغن هم شمع ها رو پاک کردم و بستم دوباره بعد از یه سفر 500 کیلومتری دیدم رزوه ها روغنیه.
4- راستش چندجا رفتم گفتن می ریزن دور وایرها رو! یه تعمیرکار مزدا رفتم تا دید پژو دارم همچین قیافه ای گرفت و گفت "روی تابلو چی نوشتم؟" !!! بنده هم گفتم چطور؟ گفت "نوشتم فقط چی تعمیر می کنم؟" گفتم مزدا، و دیگه هیچی نگفت! انگار که داره خودش یه تنه بوگاتی تولید می کنه! منم گفتم خوب کاری به تعمیر ندارم و وایر شمع می خوام! طرف گفت مگه نگفتم فقط مزدا کار می کنم!!!! دیگه واقعا مونده بودم چی بگم! حالا از این حاشیه بگذیم، وایر شمع های ماشین ها دیگه که سرش نمی خوره به پژو 405. منظورتون اینه که خود وایر رو بردارم و سرشو بکنم و سر وایرهای خودم رو بخورونم بهش؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-09-2014, 12:37
.
4- راستش چند جا رفتم گفتن می ریزن دور وایرها رو!
یه تعمیرکار مزدا رفتم تا دید پژو دارم همچین قیافه ای گرفت و گفت "روی تابلو چی نوشتم؟" !!!
بنده هم گفتم چطور؟
گفت "نوشتم فقط چی تعمیر می کنم؟" گفتم مزدا، و دیگه هیچی نگفت! انگار که داره خودش یه تنه بوگاتی تولید می کنه!
منم گفتم خوب کاری به تعمیر ندارم و وایر شمع می خوام! طرف گفت مگه نگفتم فقط مزدا کار می کنم!!!!
دیگه واقعا مونده بودم چی بگم!

حالا از این حاشیه بگذیم، وایر شمع های ماشین ها دیگه که سرش نمی خوره به پژو 405. منظورتون اینه که خود وایر رو بردارم و سرشو بکنم و سر وایرهای خودم رو بخورونم بهش؟

سلام .
بیشتر تعمیرکارها تصور میکنند وایرشمع فقط برای همون یک ماشینی هست که وایر رو براش میفروشند . برای همین اگر بگین وایر بده برای یه ماشین دیگه میخوام تعجب میکنند فکر میکنند طرف چیزی سرش نمیشه از مکانیکی داره پرت و پلا میگه .
شما لزومی نداره بگین برای ماشین میخواین
بگین یه کار آزمایشگاهی داریم احتیاج به چند تا وایرشمع داریم ( پروژه دانشگاهی )
دیگه چاره ای نیست , وقتی کسی مخش بسته هست باید به روشی که حالیش میشه باهاش صحبت کرد .
بله , سر وایرها اگر به ماشینتون نمیخوره باید تعویض بشه با سر وایرشمعهای ماشینتون
جاهی فقط یک طرفش باید عوض بشه
آموزش کاملِ تصویریش در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) هست
===========================+====+==
روغنی بودن شمع نشان از مشکل در رینگها یا گشادی سیلندر یا کوچک شدن پیستون یا چند یا همه ی اینهاست
گازوندن , رانندگی با دور موتور بالا برای مدت طولانی , گاز زیادِ آنی , روغن آشغال , فیلتر آشغال , دیر به دیر روغن و فیلتر عوض کردن , بار و مسافر زیاد همگی باعث زود فرسوده شدن موتور میشه .
البته موتور خواه ناخواه فرسوده و کهنه میشه اما رعایت نکردن مواردِ ذکر شده باعثِ فرسودگی میشه .
خرابی بوشهای ساق سوپاپها هم باعث کشیده شدن روغن به درون سیلندر در موقع مکِش پیستون میشه .
==================================
دود زدگی شمعها اگر همه مثل هم باشه پس یا فشار سوخت زیاد هست یا دهنه ي شمعها زیاد باز هست یا شمعها مناسب نیست و باید با شمع گرمتر عوض بشه .
اگر فقط یک شمع دود زده هست پس اون شمع با بقیه فرق داشته باشه یا وایرش ضعیف باشه ( مقاومت بالا ) و بنزین خوب نمیسوزه یا انژکتورش چکه داره و سوخت بیش از حد تزریق میشه توی اون سیلندر
با تعویض انژکتورش با انژکتور یک سبلندر که دود نداره میشه از مشکل انژکتور مطمئن شد
با تعویض وایر اون سیلندر با یک سبلندر که شمعش دود زده نیست هم میشه وایر رو چک کرد
با تعویض اون شمع دود زده هم با شنع یک سیلندر دیگه که دودزده نیست میشه فهمید مشکل از شمع هست یا نه
به هر حال میشه همه چیز رو اصولی چک کرد تا علت مشکل پیدا بشه و الکی قطعه نخریم
دود زدن شمعها و یا بالا رفتن مصرف نمیتونه از فیلتر بنزین باشه پس تعویضش پول دور ریختنه
فیلتر بنزین اگر خیلی خیلی خیلی کثیف باشه باعث افت فشار سوخت و کم مصرف و کم جون شدن موتور و دیر روشن شدنش میشه
اگر فیلتر بنجل و آشغال باشه کم کم کثیفیها از فیلتر میگذره و میره توی انژکتورها جمع میشه و ممکنه باعث بشه درست بسته نشه و نشت بده یا موقع باز شدنِ سوزنش , درست سوخت نپاشه
باید فیلتر بنزین عوض بشه و یک محلول درجه یک انژکتور شور خارجی هم طبق دستورالعملش مصرف باشه تا انژکتورها تمیز بشه
اگر انژکتورها خیلی رسوب گرفته باشه باید چند بار محاول بریزید یا باز بشه با سیستم اولترا ساوند ultrasond رسوبها خُرد بشه و سپس شستشو بشه
انژکتور سالهای سال عمر میکنه . تعویضش اشتباهه مگر اینگه سوخته باشه آهنربای توش یا صدمه دیده باشه توسط آدم ناوارد

rasoul1988
22-09-2014, 12:32
سلام.
یه مدتیه منبع اگزوز پرایدم مشکل داره و داخلش ریخته شده و هنگام رانندگی صدا میداد. جدیدا موقع رانندگی یه صدای غر و غر هم از پشت میاد که تو دست اندازها بیشتر هم میشه که یه عده میگن از همون منبع اگزوزه. آیا این حرف درسته؟؟؟ چونکه به خاطر مشغله زیاد فرصت نمیکنم ببرم تعویضش کنم.

kasra2002
22-09-2014, 16:47
سلام.
یه مدتیه منبع اگزوز پرایدم مشکل داره و داخلش ریخته شده و هنگام رانندگی صدا میداد. جدیدا موقع رانندگی یه صدای غر و غر هم از پشت میاد که تو دست اندازها بیشتر هم میشه که یه عده میگن از همون منبع اگزوزه. آیا این حرف درسته؟؟؟ چونکه به خاطر مشغله زیاد فرصت نمیکنم ببرم تعویضش کنم.
بله ریختن درونی مخزن اگزوز باعث چنین صدایی میشه موقع تعویض مواظب باشید جنس مرغوب بخرید و تمام منجیت های نگه دارنده و واشر گلویی رو چک کنید که لق نشده باشه

rasoul1988
22-09-2014, 18:28
بله ریختن درونی مخزن اگزوز باعث چنین صدایی میشه موقع تعویض مواظب باشید جنس مرغوب بخرید و تمام منجیت های نگه دارنده و واشر گلویی رو چک کنید که لق نشده باشه
سلام دوباره.
آخه تو حالت خاموش و درجا وقتی قسمت عقب سمت راننده رو تکون میدم دقیقا همون صدا از کمک فنر هم میاد.... واسه همین یکم مشکوکم.

kasra2002
23-09-2014, 11:59
سلام دوباره.
آخه تو حالت خاموش و درجا وقتی قسمت عقب سمت راننده رو تکون میدم دقیقا همون صدا از کمک فنر هم میاد.... واسه همین یکم مشکوکم.
ممکنه حتی از بست های نگه دارنده منجیتی اگزوز باشه بش رسیدگی کنیدکه خرج بر نداره

kasra2002
23-09-2014, 12:08
سلام دوباره.
ممکنه حتی از بست های نگه دارنده منجیتی اگزوز باشه بش رسیدگی کنیدکه خرج بر نداره

majidli
23-09-2014, 12:46
دوستان من وقتی موتور سرده ماشینو (پراید89) روشن میکنم دور موتور میاد پایین یکم ماشین به هن هن میفته و بعد ثابت میشه به نظرتون مشکل از چیه استپر رو هم عوض کردم و لی مشکل حل نشد!

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-09-2014, 14:29
دوستان من وقتی موتور سرده ماشینو (پراید89) روشن میکنم دور موتور میاد پایین یکم ماشین به هن هن میفته و بعد ثابت میشه به نظرتون مشکل از چیه استپر رو هم عوض کردم و لی مشکل حل نشد!سلام . خوش بحال قطعه سازها و قطعه فروشها . چه سودهای ملیاردی که به جیب میزنند فقط از عادتِ مردم و مکانیکها به تعویض قطعات از روی حدس و گمان . هر قطعه ای رو میشه تست کرد و فهمید که آیا کثیفه ؟ یا تنظیم میخواد ؟ آیا بد نصب شده ؟ آیا واشر میخواد ؟ یا تعمیر میخواد ؟ یا تعویض میخواد ؟. به احتمال 99% برق ماشینتون ایراد داره . مقاومت وایر شمعها رو با اهم متر چک کنین . احتمالا یکیش از بقیه خیلی بیشتره . همون موقع که ماشین افت دور موتور داره اگر سریعاً وایرها رو تک تک با انبردست بکشین . اون وایری که برداشتنش تاثیر چندانی نداره ایراد داره

Life24
24-09-2014, 09:21
سلام

سلام
از 5 شنبه هفته پیش که فشنگی مشکی انداختم با کولر و ... هیچ مشکلی نداشت و روی 4 بیشتر نمی رفت. عالی بود.
امروز دوباره رفت روی 5
درب رادیاتور هم نو انداختم. نمیدونم چشه
از ترموستات نمیتونه باشه؟ اخه یک هفته درست شده بود
شاید ترموستات دیر باز میکنه

9vin
24-09-2014, 10:39
سلام
از 5 شنبه هفته پیش که فشنگی مشکی انداختم با کولر و ... هیچ مشکلی نداشت و روی 4 بیشتر نمی رفت. عالی بود.
امروز دوباره رفت روی 5
درب رادیاتور هم نو انداختم. نمیدونم چشه
از ترموستات نمیتونه باشه؟ اخه یک هفته درست شده بود
شاید ترموستات دیر باز میکنه

منم مشکل شمارو داشتم (پراید 111 مدل 90)
با تعویض درب رادیاتور و ترموستاتت دما نهایتا تا نصف میاد و خیلی خوب شد

Life24
24-09-2014, 10:43
منم مشکل شمارو داشتم (پراید 111 مدل 90)
با تعویض درب رادیاتور و ترموستاتت دما نهایتا تا نصف میاد و خیلی خوب شد

الان ترموستات فابریک چند هست ؟ منظورم درجه اش؟ که همان درجه ی که فابریک هست رو بگیرم(فکر کنم در بازار ترموستات 76 و 82 هست.)
ترموستات مثل قطعات دیگر نوع خاصی نداره یا فرق بکنه؟

اخه ترموستات وقتی روی مثلا 76 یا 82 باز شد . دیگه باز میمونه. این نیست که بسته بشه چون دمای اب این قدر پاوین نمیاد که بخواد بسته بشه(اونم توی شهر)
اینکه میره روی 5 . میتونه از ترموستات باشه؟
دمای پاوین رو ترموستات کنترل میکنه که کمتر نشه. اما وقتی ترموستات باز شد دیگه دمای بالا رو سیستم خنک کننده بر عهده داره
نمیدانم!!!

camaro lt
24-09-2014, 14:20
فشنگي استاندارد فن پرايد( كاربراتوري) 91 درجه ، و ترموستات پرايد 82 درجه است( البته گاهي در خط توليد 85 هم استفاده شده)

سيكل كاركرد سيستم خنك كننده پراي به اين شكل هست كه زمان روشن شدن موتور، دماي آب پايين تر از درجه ترموستات بوده، بنابراين ترموستات بسته است و آب فقط در موتور گردش داره تا سريعتر گرم بشه. در اين حالت فن هم خاموش هست.

زماني كه دماي آب به دماي كار ترموستات رسيد( 82 درجه) ترموستات باز شده تا آب به سمت رادياتور حركت بكنه و خنك بشه، ( در اين وضعيت هم هنوز فن خاموش هست)

اگر بعد باز شدن ترموستات و گردش آب در رادياتور، دماي آب كمتر از 82 درجه شد، در اين صورت ترموستات بسته شده تا دوباره دماي آب به 82 درجه برسه و در اين وضعيت همچنان فن خاموش باقي مانده.

اما اگر دماي آب بعد از شروع به گردش در رادياتور ، باز هم بيشتر شد و به دماي كار فشنگي فن رسيد( 91 درجه) در اين صورت فن هم شروع به كار ميكنه تا آب خنك بشه.

بر اين اساس دماي كار موتور بين 82 تا 91 درجه نگه داشته ميشه و بين اين دو دما كم و زياد ميشه، البته توجه كنيد كه مقدار زمان باز و بسته شدن ترموستات و همچنين روشن و خاموش شدن فن ارتباط مستقيمي با دماي محيط داره و مسلما هرچقدر دماي هوا سردتر باشه ، اين مدت كمتر و هر چقدر بيشتر باشه زمان هم بيشتر خواهد بود.

در پرايدهاي انژكتوري هم ترموستات به همين صورت عمل ميكنه منتها فشنگي با فرم نمونه نصب شده در كاربراتوري تفاوت داره و به دو مدل سبز و مشكي تقسيم شده كه براي نوع سيستم احتراق و برق ماشين تنظيم شده.

مطلب مهم اينكه پرايدهاي انژكتوري بدليل مشكلات نوسان برق و اشتباهاتي كه در اون رخ ميده، نشانگر چندان دقيقي براي نمايش مقدار حرارت ندارن و اين مشكلات بيشتر ناشي از فشنگي نشان دهنده حرارت هست كه روي سر سيلندر نصب ميشه.

در حال حاضر براي اينكه اين شاتباهات رفع بشه و تا حد زيادي حرارت دقيقتر نشان داده بشه، از فشنگي نشانگر حرارت با سر مشكي استفاده ميكنند( توجه كنيد منظور من فشنگي نشانگر حرارت هست و نه فشنگي فن رادياتور)

بارها و بارها اين مشكل را روي پرايدهاي انژكتوري ديدم و با استفاده از فشنگي نشانگر حرارت مشكي( بجاي قرمز نصب شده روي ماشين) نتيجه خيلي خوبي گرفتم، البته تمام اين موارد در صورتي درست هست كه بقيه اجزاء هم به درستي و صحيح كار بكنند.

در بازار اين فشنگي به نوع تويوتايي معروف شده كه داراي فيش تخت هست، اما نمونه هاي ساخت چين و ايران هم با فيش گرد وجود داره كه بطور مستقيم ميشه روي پرايد نصب كرد. گاهي اوقات اين قطعه هم با وجود نو بودن خراب هست و درست كار نميكنه و بايد تعويض بشه تا نمونه سالم را پيدا كنيد.

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-09-2014, 15:44
الان ترموستات فابریک چند هست ؟ !سلام . ترموستات اگر خراب باشه چند حالت داره . 1- حرارت میره بالا بعدش یهو ترموستات باز میشه سریع برمیگرده پائین . معمولاً ترموستات کهنه یا بی کیفیت اینجوری میشه و اگر راننده تعویضش نکنه ممکنه برسه به جائی که دیگه باز نشه و دردسر ساز بشه .2- اگر به علت رسوب گرفتگی هم گیر داشته باشه باز هم همینطور میشه اما ممکنه دیگه پائین نیاد حرارت چون گیر میکنه باز نمیشه . اول بازش کنین و رسوب گیری بشه در یک مدت کوتاه با محلول رقیق آب و جوهر نمک بعدش با آب خالی خوب شسته بشه و بعدش در آبی که نزدیک جوش باشه دو سه بار چک بشه تا مطمئن بشین کار میکنه و باز میشه بعدش نصب بشه و تست بشه . شاید اصلاً نیاز به تعویض نباشه . اما ترموستاتی که یکی دو بار حرارت میره بالا و یهو میاد پائین دیگه خطری هست و باید تعویض بشه ( اگر علتش رسوب نباشه )

Life24
24-09-2014, 16:16
من از آقای مهرداد و camaro بابت کمک و راهنمایی کاملشون تشکر میکنم. انشالله موفق باشید.
سوال اساسی پابرجاست:
این حالت که ترموستات گیر کنه و یک دفعه باز بشه و دما میاد پائین حرف درستی هست
اما این باید برای یا بار اول که ماشین روشن شده رخ بده یا دفعاتی که دما این قدر کم شده که ترموستات بسته شده
که در این فصل با توجه به گرمی هوا و رانندگی در شهر بآیا میشه یک دغعه ترموستات بسته باشه (یعنی دما بیاد زیر 82 ) و بخواد دیر باز بشه که دما بره روی 5؟

camaro lt
24-09-2014, 22:53
بستگي به اينكه چه مقدار دماي هوا كم شده باشه و يا زمان روشن بودن فن و چند عامل ديگه( مثل شدت ترافيك و فرم و سرعت رانندگي) اين مدت زمان باز و بسته شدن ترموستات فرق ميكنه.

هر زمان كه دما كمتر از حد تعيين شده براي ترموستات باشه، بسته ميشه و هر وقت هم بالاتر رفت باز ميشه، و اين سيكل ادامه پيدا ميكنه و البته همانطور كه قبلا گفتم فشنگي فرمان دهنده فن رادياتور هم تعيين كننده است.

من تصور ميكنم مشكل ماشين شما هيچ ارتباطي با اين مسائل نداره و فقط مشكل در فشنگي حرارت هست كه قبلا درمورد اون توضيح كامل دادم.
اين همان نمونه فشنگي هست كه گفتم:

mzmzmz
25-09-2014, 00:12
با عرض سلام من پراید 80 کاربراتوری دارم ووقتی که ماشین چند ساعت میخوابه باید از بالای کاربرات بنزین بریزم تا روشن بشه با یه استارت در غیر این صورت هر چی پدال بزنم یا استارت رو هم بسوزونم ماشین روشن نمیشه ولی چند قطره بنزین که بریزم با یه نیش استارت روشن میشه ووقتی که روشن شد چند لحظه کار کنه بعد خاموش کنم با یه استارت البته بدون ریختن بنزین روشن میشه پمپ بنزینم بنزین میداد عوض کردم. ایراد از چیه؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

mzmzmz
25-09-2014, 00:12
با عرض سلام من پراید 80 کاربراتوری دارم ووقتی که ماشین چند ساعت میخوابه باید از بالای کاربرات بنزین بریزم تا روشن بشه با یه استارت در غیر این صورت هر چی پدال بزنم یا استارت رو هم بسوزونم ماشین روشن نمیشه ولی چند قطره بنزین که بریزم با یه نیش استارت روشن میشه ووقتی که روشن شد چند لحظه کار کنه بعد خاموش کنم با یه استارت البته بدون ریختن بنزین روشن میشه پمپ بنزینم بنزین میداد عوض کردم. ایراد از چیه؟ لطفا راهنمایی کنید.ممنون.

N I G H T P E A C E
25-09-2014, 01:15
سلام دوستان عزیز، چند روزی هست که از جلوی ماشین صدای عجیبی میاد (پراید 88)، یکی دو روز پیش خیلی کم بود، الان بیشتر شده، صداش رو در حالی که موتور داشت در جا کار میکرد ضبط کردم، با گاز دادن صدا بیشتر میشه، وقتی دنده درگیر باشه صدا بیشتره، ممنون میشم دوستان صدا رو بشنون و نظرشون رو بگن

camaro lt
25-09-2014, 08:04

اين آزمايش را انجام بديد:

وقتي خواستيد ماشين را روشن كنين( بعد از چند ساعت يا يك روز) درب جاي ف ي ل ت ر هوا را باز كنيد( اگر فرصت داشتيد كل جاي ف ي ل ت ر هوا را باز كنين)

بعد اهرم گاز كاربراتور را بطور كامل حركت بديد( مثل زماني كه تخته گاز ميكنين) و اين حركت را مدام انجام بديد، و در همان موقع به دقت به دهانه ورودي كاربراتور نگاه كنيد و ببينيد آيا افشانكهاي بنزين ، بنزين را به داخل دهانه مي پاشند يا خير؟

در حين حركت با ماشين، آيا وقتي كه بطور ناگهاني گاز بديد، ماشين سريع عكس العمل نشان ميده و شتاب ميگيره، يا با كمي مكث و خفه شدن، كم مياره و بعد شتاب ميگيره؟

اين آزمايش ميتونه نشان بده كه آيا پمپ شتاب به درستي كار ميكنه يا نه؟

اگر كار ميكرد، پس احتمال زياد ژيگلور دور آرام كاربراتور خراب شده كه بايد به تعميركار كاربراتور مراجعه كنيد( و حتما هم بايد خيلي خيلي وارد و متبحر باشه چون كاربراتور بخش بسيار حساسي توي خودرو به حساب مياد)
قبلا پرس و جو كنيد تا بهترين كسي كه سابقه كار خوبي داره را انتخاب كنيد.

shahkilid
25-09-2014, 09:58
من از آقای مهرداد و camaro بابت کمک و راهنمایی کاملشون تشکر میکنم. انشالله موفق باشید.
سوال اساسی پابرجاست:
این حالت که ترموستات گیر کنه و یک دفعه باز بشه و دما میاد پائین حرف درستی هست
اما این باید برای یا بار اول که ماشین روشن شده رخ بده یا دفعاتی که دما این قدر کم شده که ترموستات بسته شده
که در این فصل با توجه به گرمی هوا و رانندگی در شهر بآیا میشه یک دغعه ترموستات بسته باشه (یعنی دما بیاد زیر 82 ) و بخواد دیر باز بشه که دما بره روی 5؟

بستگي به اينكه چه مقدار دماي هوا كم شده باشه و يا زمان روشن بودن فن و چند عامل ديگه( مثل شدت ترافيك و فرم و سرعت رانندگي) اين مدت زمان باز و بسته شدن ترموستات فرق ميكنه.

هر زمان كه دما كمتر از حد تعيين شده براي ترموستات باشه، بسته ميشه و هر وقت هم بالاتر رفت باز ميشه، و اين سيكل ادامه پيدا ميكنه و البته همانطور كه قبلا گفتم فشنگي فرمان دهنده فن رادياتور هم تعيين كننده است.

من تصور ميكنم مشكل ماشين شما هيچ ارتباطي با اين مسائل نداره و فقط مشكل در فشنگي حرارت هست كه قبلا درمورد اون توضيح كامل دادم.
اين همان نمونه فشنگي هست كه گفتم:

سلام دوست عزیز
دقیقا با نظر این دوستمون موافقم. من هم احتمال میدادم که آمپر شما اشتباه نشون بده و همه چی روبراه باشه. البته ممکنه! اگه همه چیزای دیگه روبراه باشه ممکنه این فشنگی آمپر دروغ بگه!
اون احتمال ترموستات هم البته بعید نیست!
شما اگه دست به آچار هستی و ابزارش رو داری با راهنمایی ها دوستان از راه های کم هزینه تر اول شروع کنید.
اول از همه اون فشنگی آمپر که بالای همون سنسور کله مشکی هست رو چک کن که فیشش محکم باشه و رسوب نداشته باشه و درش بیارید و خیلی آروم سرش رو و فیش رو تمیز کنید.
بعدش می تونید ترموستات رو همون طور که آقا محمد فرمودند تمیز و امتحان کنید. (توی ظرف آب معلق باشه و با دماسنج ببینید روی دمایی که نوشته کامل باز میشه یا نه) البته برای این کار احتمالا موقع بستنش دوباره به واشر احتیاج پیدا کنید. مشکلی که بعد از باز و بست کردن ترموستات ممکنه پیش بیاد نشتی از اون محل هست! که یکیش به خاطر تمیز نبودن جای واشر روی موتور و درپوش هست. یکیش هم به دلیل اشتباه قرار دادن واشر هست و دلیل دیگه بیش از حد محکم بستن پیچ درپوش ترموستات هست که درپوش ترک های مویی بر میداره! حواستون باشه که اونم گشتاور خاصی داره!!! و دیگه این که حواستون به جهتش باشه که بر عکس نذارید. اون قسمت فنر دار رو به درون موتور باید باشه. یه سوپاپ کوچیک هم داره که باید رو به بالا باشه. موقع بستن درپوش هم واشر درپوش باید نوشته هاش رو به موتور باشه (طبق اطلاعیه فنی سایپا!)
اگه با اینا حل نشد فشنگی پشت آمپر که CAMARO IT عکسش رو گذاشتند بخرید (البته من نمی دونم با پراید فرقی داره یا نه) ولی ظاهرا جنس پدر مادر داریه! اگه یادتون باشه گفته بودم این فشنگی جنس دقیق و خوبش گیر نمیاد اگر هم بیاد بستنش قلق داره. چون بستنش ظاهرا نباید توی حالت موتور گرم باشه و همچنین گشتاور مشخصی داره بستنش! اون فشنگی قدیمی رو هم حتما نگه دارید. اینم بگم که خیلی از دوستان بودند که از بریدن این فشنگی و موندن توی بلوک موتور حین باز کردنش شکایت داشتند!
اگه اینم جواب نداد ترموستات رو با یه 82 عوض کنید.

در مورد بسته شدن ترموستات توی این هوا و ترافیک و ... اصلا بعید نیست! کافیه یه مسیر صاف یا سر پایینی رو با فشار کم موتور حرکت کنید یا ماشین رو خلاص کنید که دما میاد زیر دمای ترموستات که ترموستات بسته میشه.

ببخشید دخالت کردم دوباره! هر چی نوشتم چیزایی بود که توی همین فروم ها از روی تجربه دوستان یاد گرفتم. آقا محمد و CAMARO IT (اسمشون رو نمی دونم) خودشون استاد هستند من فقط این پست رو زدم که مشکل هایی که ممکنه براتون پیش بیاد رو مطرح کنم.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-09-2014, 16:19
سلام دوستان .دنده عقب پژو 206 تیپ 2 که با صدا جا میره , علتش از چی میتونه باشه ؟ (فقط دنده عقب).شنیدم دنده عقبش برنجی نداره !!. درسته ؟ اگر کلاچ رگلاژ باشه علت چی میتونه باشه ؟

camaro lt
26-09-2014, 16:43
سلام دوستان .دنده عقب پژو 206 تیپ 2 که با صدا جا میره , علتش از چی میتونه باشه ؟ (فقط دنده عقب).شنیدم دنده عقبش برنجی نداره !!. درسته ؟ اگر کلاچ رگلاژ باشه علت چی میتونه باشه ؟

كلا دنده عقب اتومبيلها ، دنده برنجي نداره چون از حالت توقف در دنده عقب جا ميزنن و ديگه نيازي به دنده برنجي نيست.

اگر دور موتور بالا باشه( مثلا دور موتور در حالت توقف يا اصطلاحا سلو زياد باشه و يا در حال گاز دادن دنده را جا بزنن) اين جا رفتن دنده عقب با صدا و مشكل صورت ميگيره.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-09-2014, 16:46
سلام دوستان عزیز، چند روزی هست که از جلوی ماشین صدای عجیبی میاد (پراید 88)، یکی دو روز پیش خیلی کم بود، الان بیشتر شده، صداش رو در حالی که موتور داشت در جا کار میکرد ضبط کردم، با گاز دادن صدا بیشتر میشه، وقتی دنده درگیر باشه صدا بیشتره، ممنون میشم دوستان صدا رو بشنون و نظرشون رو بگن
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلا . فایل رو دانلود کردم . فورمتش mp3 هست اما اجرا نمیشه .

N I G H T P E A C E
26-09-2014, 17:00
سلام . فایل رو دانلود کردم . فورمتش mp3 هست اما اجرا نمیشه .
سلام جناب اسمونی، با kmp امتحان کردید؟

shahkilid
26-09-2014, 18:49
سلام راستش منم دانلود کرده بودم. هم با wmp و هم با kmp خطا می داد! فکر کردم من ناقص دانلود کردم اما ظاهرا مشکل داره فایلتون.
خودتون دانلود کردید؟!

camaro lt
26-09-2014, 19:15

من هم چند بار دانلود كردم اما بي نتيجه بود، با همه موارد خطا ميداد.

دوباره صدا را ضبط و آپلود كنيد و براي اطمينان خودتون هم يك بار دانلود كنيد.

در مورد صدا، فقط ميتونم بگم كه اگر با كلاچ گرفتن صدا بيشتر ميشه، احتمال زياد مشكل از بلبرينگ كلاچ بايد باشه.

وقتي اين بلبرينگ خراب بشه در حالت معمولي و زماني كه ماشين متوقف هست، صدا ميده( بستگي به ميزان فرسودگي بلبرينگ) و با گرفتن كلاچ و وارد شدن فشار بيشتر روي اون، صدا هم بيشتر ميشه.

ماشين را روشن كنين و درب موتور را باز و به صدا به دقت گوش كنين تا محل اون پيدا بشه.

براي شنيدن بهتر صدا ميتونيد از يك ميله يا لوله فلزي ( يا چوبي) با طول مناسب استفاده كنين و مثل گوشي پزشكي يه سر اون را در محلهايي كه مشكوك هستيد بگذاريد و سر ديگه را به گوش خودتون بچسبانيد تا صدا مستقيما از محل مشكلدار به گوش شما برسه.

مورد ديگه هم پولي هرزگرد كولر هست كه البته صداي اون ارتباطي با دنده و گيربكس نداره ولي ممكنه از اون هم باشه.

N I G H T P E A C E
27-09-2014, 00:35
سلام راستش منم دانلود کرده بودم. هم با wmp و هم با kmp خطا می داد! فکر کردم من ناقص دانلود کردم اما ظاهرا مشکل داره فایلتون.
خودتون دانلود کردید؟!

من هم چند بار دانلود كردم اما بي نتيجه بود، با همه موارد خطا ميداد.
...

با فرمت اصلیش (amr) اپلود میکنم امیدوارم اجرا بشه، برا خودم با media player classic اجرا شد.

جناب کامرا با کلاچ گرفتن کم و زیاد نمیشه، انگار چیزی از جا در رفته باشه، یا چیزی به چیزی بخوره، همیشگی نیست، تو حرکت چند ثانیه هست چند ثانیه نیست، ولی بیشتر هست، بقول شما انگار صداش با دنده و گیربکس هم ارتباطی نداره، ولی تو حرکت صدا بیشتره

ماشینو روشن کردم در کاپوتو زدم بالا هر چی گوش کردم نفهمیدم از کجاست، انگار از قسمت وسط طرف اتاقه، با گاز دادن هم بیشتر میشه صدا

camaro lt
27-09-2014, 01:28
فايل شما بطور كلي ايراد داره و قابل شنيدن نيست، اون را پاك كنيد و دوباره صدا را ضبط و آپلود كنيد.

در مورد مشكل با توجه به توضيحاتي كه داديد، احتمال زياد ميتونه از يكي از پولي ها باشه و بيشترين امكان در پرايد پولي سر ميل لنگ و پولي سر ميل سوپاپ هست و در ادامه پولي هرزگرد تسمه كولر و نهايتا پولي واترپمپ

موقعي كه موتور خاموش هست، يكي يكي با دست اين پوليها را تكان بديد و ببينين آيا لقي داره؟

براي پولي ميل سوپاپ بايد قاب تسمه تايم باز بشه، اما با گذاشتن دست روي قاب تسمه تايم ميتونيد لرزش و تكانهاي احتمالي اون را هم متوجه بشيد.

اگر صرفا صدا هست و كم و زياد شدن اون تاثيري در نحوه كار كرد موتور و ايجاد لرزش و ناتواني در شتاب و ..ايجاد نميكنه، بيشتر ميتونه پولي سر ميل لنگ يا هرزگرد كولر باشه.
از روشي كه براي شنيدن صدا توصيه كردم استفاده بكنيد.

Kharg Island
28-09-2014, 22:15
سلام خدمت دوستان عزیز

اول یه سوال دارم. فرق فیلرگیری با شیم گیری چی هستش؟ این سوال خواب و خوراکمو ازم گرفته.

واینکه من قصد دارم موتور ماشینمو فیلر گیری و شیم گیری کنم. تا حالا هم تجربه ای توی فیلر گیری و شیم گیری نداشتم. اما میخوام خودم دست بکار بشم. چون توی شهری که هستم تعمیرکار درست و حسابی نداره که دلسوز باشه. مدل ماشینم پژو 405 ساخت 88 با کارکرد 36000 کیلومتر. نوع سوختش هم بنزینی. گاز سوز نیست.

ممنون میشم منو راهنمایی کنم.

یـــــاعـــــلــــــی

haestaph
28-09-2014, 23:28
یه چند روزی هست موقعی که پدال کلاچ رو میگیرم انگار یه مقدار کلاچ خشک تر شده، صدا هم میده.
ممنون میشم راهنمایی کنید :n16:

kasra2002
29-09-2014, 18:38
سلام خدمت دوستان عزیز

اول یه سوال دارم. فرق فیلرگیری با شیم گیری چی هستش؟ این سوال خواب و خوراکمو ازم گرفته.

واینکه من قصد دارم موتور ماشینمو فیلر گیری و شیم گیری کنم. تا حالا هم تجربه ای توی فیلر گیری و شیم گیری نداشتم. اما میخوام خودم دست بکار بشم. چون توی شهری که هستم تعمیرکار درست و حسابی نداره که دلسوز باشه. مدل ماشینم پژو 405 ساخت 88 با کارکرد 36000 کیلومتر. نوع سوختش هم بنزینی. گاز سوز نیست.

ممنون میشم منو راهنمایی کنم.

یـــــاعـــــلــــــی
دوست عزیز موتور ماشین ها بطور ساده بگم دو مدل میل سوپاپ رو در نظر بگیرید که کار باز و بسته کردن سوپاپ ها رو انجام می دن
در برخی موتور ها مثل پراید و پیکان یا موتور های دیگه میل سوپاپ قطعه ای بنام اسبک رو تکان می ده که اسبک با ضربه زدن به سر سوپاپ اون رو باز و بسته می کنه که در حالت عادی یک فاصله مشخص چند صدم میلیمتری بین این دو هست که به اصطلاح فیلر خوانده می شه
حال در موتور هایی مثل پژو بجای اسبک یک قطعه بادامی شکل وجود داره که بصورت مالشی بر یک کاسه ای سوپاپ ها رو باز و بسته می کنه و فاصله اون صفره اما باز نیاز به تنظیمی داره که کامل عمل با زو بست انجام بشه که پولک های کوچکی برای تنظیم میشه استفاده کرد که به این عمل شم گیری می گند
البته این تضیح بطور ساده بود مشکلاتی هم از نظر فنی تخصصی داره فقط تا این حدبدونید
موتور پژو معمولا نیاز به شم گیری پیدا نمی کنه به این زودی و خیلی ها تا تعمیر موتور شم گیری انجام نمی دهند ولی فیلر گیری مهم و هز 6 ماه انجام بشه خیلی بهتره
باز هم می گم که این توضیح ناقص هست

kasra2002
29-09-2014, 18:40
یه چند روزی هست موقعی که پدال کلاچ رو میگیرم انگار یه مقدار کلاچ خشک تر شده، صدا هم میده.
ممنون میشم راهنمایی کنید :n16:
دوست گرامینوع ماشینتون رو ذکر کنید و بفرماید چه جور صدایی داره
احتمال از خشک شدن و تنظیم سیم کلاچ می تونه باشه حالا تا برسه واسکازینو خرابی بلبرینگ یا خورشیدی دیسک

bilmazlar
30-09-2014, 10:02
سلام دوستان

2 ماه پیش یه L90 E2 صفر از پارس‌خودرو تحویل گرفتم. از همون موقع یه ایرادی داشت که من یه کمی پشت گوش انداختم برای رفعش. اونم اینه که چراغ باز بودن یکی از درهای خودرو تو داشبورد همیشه روشنه. همه درها رو هم چک کردم دونه دونه که حتماً بسته باشه. اما بازم روشن این چراغ. جوریه که مجبورم چراغ سقفی رو در حالت همیشه خاموش بذارم. چون با این وضعیت مدام روشن می‌مونه. جالبه که وقتی رفتم خودرو رو تحویل بگیرم اونا هم چراغ سقفی رو خاموش کرده بودن. فکر کنم خودشون هم می‌دونستن که ایراد داره. حالا به نظرتون باید ببرم نمایندگی برای اصلاح یا چیزی هست که خودم بتونم درستش کنم.

یه ایراد دیگه هم دیروز پیش اومد. داشتم دنده عقب تو پارکینگ، ماشین رو پارک می‌کردم که ماشین خود به خود خاموش شد. ماشین رو روشن کردم زدم دنده عقب که بعد از یکی دو ثانیه دوباره ماشین خودش خاموش شد. این اتفاق 3 یا 4 بار افتاد. نگران شدم. نمی‌دونم علتش چیه. ممکنه برق‌کشی ماشین ایراد داشته باشه کلاً؟

ممنون می‌شم راهنمایی کنین منو.

N I G H T P E A C E
30-09-2014, 10:34
با فرمت اصلیش (amr) اپلود میکنم امیدوارم اجرا بشه، برا خودم با media player classic اجرا شد.

جناب کامرا با کلاچ گرفتن کم و زیاد نمیشه، انگار چیزی از جا در رفته باشه، یا چیزی به چیزی بخوره، همیشگی نیست، تو حرکت چند ثانیه هست چند ثانیه نیست، ولی بیشتر هست، بقول شما انگار صداش با دنده و گیربکس هم ارتباطی نداره، ولی تو حرکت صدا بیشتره

ماشینو روشن کردم در کاپوتو زدم بالا هر چی گوش کردم نفهمیدم از کجاست، انگار از قسمت وسط طرف اتاقه، با گاز دادن هم بیشتر میشه صدا

سلام دوستان، منبع صدا رو پیدا کردم، یکی از لاستیکایی که اگزوز رو به پایین ماشین وصل میکنه پاره شده بود و همین باعث شده بود اگزوز کمی تکون بخوره و ایجاد صدا کنه، اون لاستیک رو با هزار بدبختی! عوض کردم و صدا رفع شد :n05:

camaro lt
30-09-2014, 14:10
سلام دوستان

2 ماه پیش یه L90 E2 صفر از پارس‌خودرو تحویل گرفتم. از همون موقع یه ایرادی داشت که من یه کمی پشت گوش انداختم برای رفعش. اونم اینه که چراغ باز بودن یکی از درهای خودرو تو داشبورد همیشه روشنه. همه درها رو هم چک کردم دونه دونه که حتماً بسته باشه. اما بازم روشن این چراغ. جوریه که مجبورم چراغ سقفی رو در حالت همیشه خاموش بذارم. چون با این وضعیت مدام روشن می‌مونه. جالبه که وقتی رفتم خودرو رو تحویل بگیرم اونا هم چراغ سقفی رو خاموش کرده بودن. فکر کنم خودشون هم می‌دونستن که ایراد داره. حالا به نظرتون باید ببرم نمایندگی برای اصلاح یا چیزی هست که خودم بتونم درستش کنم.

یه ایراد دیگه هم دیروز پیش اومد. داشتم دنده عقب تو پارکینگ، ماشین رو پارک می‌کردم که ماشین خود به خود خاموش شد. ماشین رو روشن کردم زدم دنده عقب که بعد از یکی دو ثانیه دوباره ماشین خودش خاموش شد. این اتفاق 3 یا 4 بار افتاد. نگران شدم. نمی‌دونم علتش چیه. ممکنه برق‌کشی ماشین ایراد داشته باشه کلاً؟

ممنون می‌شم راهنمایی کنین منو.

به احتمال زياد كليد لاي درب يكي از دربها مشكل داره، يا سيم قطع شده يا اتصال درستي ايجاد نميكنه. كليدها را باز و چك كنيد
در مورد خاموش شدن ناگهاني اگر بازهم به دفعات و مرتب اينجور شد ، پيگير باشيد چون به نظر نميرسه ايراد خاصي باشه جز پايين بودن دور موتور در دنده عقب يا چيزي شبيه اين.

haestaph
30-09-2014, 22:18
دوست گرامینوع ماشینتون رو ذکر کنید و بفرماید چه جور صدایی داره
احتمال از خشک شدن و تنظیم سیم کلاچ می تونه باشه حالا تا برسه واسکازینو خرابی بلبرینگ یا خورشیدی دیسک

ماشینم 405 هست، والا نمیدونم صدا رو چطوری توصیفش کنم :n03: تقریبا مثل اینه که سنگ ریزه باشه و یه نوع زمختی داره (نمیدونم خوب گفتم یا نه)

کیت کلاچ هم مهر سال گذشته کامل عوض کردم و خرداد یا تیر که لنت عوض کردم دیسکها سالم بودن.

شما مواردی که به نظرتون محتمل تر هست رو بگید من به تعمیرکار بگم چک کنه.

ممنون

image369
01-10-2014, 04:25
با سلام خدمت اساتید
امروز که ماشین را روشن کردم موقع گرفتن کلاچ یه صدای ویژ ویژ میداد تا اینکه توی اتوبان دیدم ماشین داره یه صدایی میده زدم کنار ، کلاچ گرفتم و خواستم دنده را عوض کنم کلاً کلاچ ول کرد و دنده ها هم سفت شد و نمی شد عوض کرد.
مشکل چیه باید چی کار کنم؟

kasra2002
01-10-2014, 10:53
ماشینم 405 هست، والا نمیدونم صدا رو چطوری توصیفش کنم :n03: تقریبا مثل اینه که سنگ ریزه باشه و یه نوع زمختی داره (نمیدونم خوب گفتم یا نه)

کیت کلاچ هم مهر سال گذشته کامل عوض کردم و خرداد یا تیر که لنت عوض کردم دیسکها سالم بودن.

شما مواردی که به نظرتون محتمل تر هست رو بگید من به تعمیرکار بگم چک کنه.

ممنون
اگر این صدای بلبرینگ باشه و با گرفتن کلاچ قطع بشه
در حالت ساکن و خلاص گرفتن و نگرفتن کلاچ تاثیری در صدا داره؟
بصورت دایمی میاد یعنی اگه پا روی کلاچ بذارید همینطور میاد یا نه فقط در حال گرفتن و رها کردن ؟منظور از دیسک و صفحه گیرباکس بود نه دیسک ترمز چرخ
چون چیزی که می فرمایید شبیه بلبرینگ کلاچه
اگه فقبل تنظیمه مقداری تنظیم کنید سیم کلاچ رو اگه در تعیض دنده مشکل دارید یا بیش از حد کلاچ بلا یا پایین هست و در صورت بیشتر شدن بحالش چاره کنید

kasra2002
01-10-2014, 10:56
با سلام خدمت اساتید
امروز که ماشین را روشن کردم موقع گرفتن کلاچ یه صدای ویژ ویژ میداد تا اینکه توی اتوبان دیدم ماشین داره یه صدایی میده زدم کنار ، کلاچ گرفتم و خواستم دنده را عوض کنم کلاً کلاچ ول کرد و دنده ها هم سفت شد و نمی شد عوض کرد.
مشکل چیه باید چی کار کنم؟
اگه سیم کلاچ پاره نشده باشه خوب دیسک و صفحه و احتمال زیاد خرشیدی و بلبرینگ
که با تعویض کیت کامل دیسک و صفحه رفع می شه

N I G H T P E A C E
02-10-2014, 15:09
سلام دوستان
ماشین شروع میکنه به ریپ زدن، آیا راهی هست که بر اساس رفتار و صدای ماشین تشخیص داد مشکل از سیستم برق هست یا سیستم سوخت رسانی؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-10-2014, 19:07
سلام دوستان
ماشین شروع میکنه به ریپ زدن، آیا راهی هست که بر اساس رفتار و صدای ماشین تشخیص داد مشکل از سیستم برق هست یا سیستم سوخت رسانی؟
سلام
چه موقع ربپ میزنه ؟ در حرکت یا دور آرام؟با موتور سرد یا موتور گرم یا هر دو ؟
اگه دور آرامه پس یا یک یا چند شمع نیم سوز هست یا استپر مشکل داره .
موقع ریپ زدنش وایرشمعها رو تک تک بکشینبا موتور سرد کاپوت رو باز کنین و یک انبردست عایق دار رو آماده کنین که برق نگیردتون
استارت بزنین بدون گاز
با انبردست سر وایرشمع رو بکشین تا از شمع کاملاً جدا بشه
اگر وایری رو برداشتین و ریپ زدن تغییر نکرد یا خیلی کمتر از بقیه تاثیر داره , پس همون وایرشمع یا شمع مشکل داره .
با اهم متر راحت میشه پیداش کرد چون مقاومتش از بقیه بیشتره ( بیش از 1000 اهم بیشتره )
اگر وایرها مشکل نداره و ماشین دلکو داره باید پایه داخل سردلکو برای همون وایر رو هم چک کنیننباید وایرشمع رو برای مدت طولانی بردارید وگرنه بنزینهای نسوخته میره توی اگزوز و ممکنه منفجر بشه توی اگزوز که صدای زیادی تولید میکنه
=========================
برای سیستم سوخت رسان هم باید همین آزمایش رو با فیش انژکتورها انجام بدین بصورت تک تک انجام بدین ( با موتور سرد و موقع لرزش )

Life24
03-10-2014, 18:15
سلام
پراید 111 هست . 50 هزار تا راه رفته و لنت ها هم عوض کردیم چند ماه پیش
اما احساس میکنم ترمز ها مثل اول نیست و ضعیف تر میگیرن
چه چیزی رو باید چک کرد ه بفهمیم مشکل داره یا نه؟ چرخ ها عوض نکردم
ایا چرخ ها را محلشون رو عوض کنم بهتر میشه؟

bijandarbari
03-10-2014, 18:32
سلام

سلام

جنس لنت ها ی جلو باید خوب باشه.در غیر این صورت ترمز ضعیف میشه.
کاسه چرخ عقب حتما باز بشه و احتمالا لنت هاش تموم شده یا ضعیف شده و باید تعویض بشن. ( اگه تا الان باز نشده )
ترمز ها هواگیری بشن.( حتی اگه نشتی نداره هم بهتره هواگیری بشه )
سطح مایع توی مخزن ترمز تا خط max پر باشه.

تعویض محل چرخ ها هیچ تاثیری تو ترمز گیری نداره.

Life24
04-10-2014, 08:33
سلام

جنس لنت ها ی جلو باید خوب باشه.در غیر این صورت ترمز ضعیف میشه.
کاسه چرخ عقب حتما باز بشه و احتمالا لنت هاش تموم شده یا ضعیف شده و باید تعویض بشن. ( اگه تا الان باز نشده )
ترمز ها هواگیری بشن.( حتی اگه نشتی نداره هم بهتره هواگیری بشه )
سطح مایع توی مخزن ترمز تا خط max پر باشه.

تعویض محل چرخ ها هیچ تاثیری تو ترمز گیری نداره.

آقای بیژن ممنون
کلا 50 هزار تا گذشته ، بهتر نیست لاستیک ها عوض کنم؟
راننده رو بزاریم عقب سمت شاگرد؟ و شاگرد رو ببریم چرخ عقب سمت راننده؟
من فکر کنم چند وقت پیش همه لنت ها عوض کردیم شاید عقب رو هم . صدا میدادند همه رو عوض کردیم. شاید کیفیتش خوب نیست.
چون مکانیک گفت اون نمونه که می خری میایری کیفیت خوب هست اما صدا میده.

روغن ترمز چی بخریم؟ رنگ خودش بخرم؟ نمونه ها فرق ندارن؟
من 2 سال هست با این ماشین میرم بیرون. چند ماه هست. اصلا خیلی بد شده. نمیگیره ترمز.جدیدا از ترس همش معکوس می اندازم

kasra2002
04-10-2014, 11:25
سلام
اولین موضوع ترمزدستیه که تنظیم بودنش تاثیر خیلیییی زیادی داره
بعد از 50 000 اگه لنت عقب رو عوض نکردید حتما انجام بدبد
با توجه به عمر سن و مقدار ساییدگی لاستیک اقدام به تعویض نمایید

bijandarbari
04-10-2014, 13:54
آقای بیژن ممنون
کلا 50 هزار تا گذشته ، بهتر نیست لاستیک ها عوض کنم؟
راننده رو بزاریم عقب سمت شاگرد؟ و شاگرد رو ببریم چرخ عقب سمت راننده؟
من فکر کنم چند وقت پیش همه لنت ها عوض کردیم شاید عقب رو هم . صدا میدادند همه رو عوض کردیم. شاید کیفیتش خوب نیست.
چون مکانیک گفت اون نمونه که می خری میایری کیفیت خوب هست اما صدا میده.

روغن ترمز چی بخریم؟ رنگ خودش بخرم؟ نمونه ها فرق ندارن؟
من 2 سال هست با این ماشین میرم بیرون. چند ماه هست. اصلا خیلی بد شده. نمیگیره ترمز.جدیدا از ترس همش معکوس می اندازم

سلام

باید ببینید لاستیک ها چقدر عاج دارن و اینکه موقع ترمز گیری قفل می کنن یا نه.

به نظرم تا وقتی که فرمون نمیکشه ، نیازی به جلو و عقب کردن لاستیک نیست.

روغن ترمز همون رنگ خودش بخر. مارکش ایرانی باشه کفایت میکنه.

ولی کلا ترمز ها هواگیری بشن.
جنس لنت ها تاثیر زیادی تو ترمزگیری داره.
و اینکه همون طوری که دوستمون فرمودن محض اجتیاط ترمز دستی هم از داخل رگلاژ بشه.

farzin.jm
04-10-2014, 14:18
سلام دوستان.
اخیرا ی مشکلی واسم پیش اومده ک توی دور موتور 3100 تا 3700 صدای موتور شدیدا افزایش پیدا میکنه طوری که قطعات داخل اتاق شرو به لرزیدن میکنه ماشین هم سمند 85 هستش موتور پژو.وقتی 3700 رو رد میکنه هم صداش کم میشه و طبیعی میشه .لطفا راهنمایی کنید ک مشکلشش از کجاها میتونه باشه

D3vil_A
04-10-2014, 16:15
سلام دوستان
پرشیا دارم مدل 88 حدودا 190 تا راه رفته :دی
از چند روز پیش دنده های سمت راست یعنی عقب و پنج اصلا جا نمیره یا به زور جا میره بقیه دنده ها اوکیه خیلی راحت و نرم...
بردم تعمیرکار گفت ماهک داخل جعبه دنده خراب شده جعبه دنده کلا بید باز بشه که 400 500 هزینه داره ....الانم دنده پنج به زور جا میره برای دنده عقبم باید بیام پنج بعد به زور و حالت ضرب بدم عقب....
چیکارش کنم؟ :دی

مرسی

SaMsUnG
04-10-2014, 18:56
پراید هاچ بک دارم چند روزه آبپاش برف پاک کن کار نمیکنه چیکار کنم؟

aminkhan2014
05-10-2014, 07:47
موتور آبپاش برف پاک کن را بازکن،توش یکم روغن ترمز بریز؛دوباره امتحانش کن!!!برای من همیشه اینطور جواب میداده

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-10-2014, 08:29
پراید هاچ بک دارم چند روزه آبپاش برف پاک کن کار نمیکنه چیکار کنم؟سلام
چی کار نمیکنه دقیقاً ؟
پمپش صدا میده اما آب نمبپاشه ؟
یا اصلاً پمپ کار نمیکنه و هیچ صدائی نمیده ؟
اگر پمپ صدا میده پس آرمیچرش سالمه . پس یا پروانه اش کنده شده یا شکسته و یا یه جا شیلنگ آب گرفته .
اگر اصلاً پمپش کار نمیکنه , پس یا فیوزش سوخته یا فیشهاش از پمپ جدا شده یا سیمش یه جائی قطع شده .
باید با سیم جدا از مثبت باتری بزنین بهش و از بدنه ی ماشین یا منفی باتری هم بزنین به منفیش . باید کار کنه .
اگر کار کرد پس آرمیچر سالمه و سیمی که از کلید رفته برای پمپ مشکل داره یا فیوز سوخته
اگر آرمیچر با برق مستقیم هم کار نکرد دیگه باید باز بشه تا علت پیدا بشه .
یا اینکه یه آرمیچر نو یا اوراقی سالم براش بخرین
اگر آرمیچر سالمه اما نرم کار نمیکنه باید با یک میخ یا چوب کبریت یک قطره روغن بچکانید توی محورهای سر و تهِ آرمیچر تا محور نرم بشه
همیشه آب مقطر مخصوص باتری بریزید توی منبع آب شیشه شور و یا آب تصفیه شده ی جوشیده ی سرد شده و لایه ی نازک گچش که میاد روی آب و اون گچها رو هم جمع کنین قبل از ریختن آب در منبع .
آب معمولی خیلی گچ داره و رسوبش آرمیچر رو سر آبپاش رو خراب میکنه

mzmzmz
05-10-2014, 10:25
با سلام پراید 80کاربرات دارم ترموستات نداره میخوام بندازم چی بگیرم بهتره پارسال76 روش بود بخاریش گرم نمیشد شما چی پیشنهاد میکنید ممنون.

kasra2002
05-10-2014, 10:42
سلام دوستان
پرشیا دارم مدل 88 حدودا 190 تا راه رفته :دی
از چند روز پیش دنده های سمت راست یعنی عقب و پنج اصلا جا نمیره یا به زور جا میره بقیه دنده ها اوکیه خیلی راحت و نرم...
بردم تعمیرکار گفت ماهک داخل جعبه دنده خراب شده جعبه دنده کلا بید باز بشه که 400 500 هزینه داره ....الانم دنده پنج به زور جا میره برای دنده عقبم باید بیام پنج بعد به زور و حالت ضرب بدم عقب....
چیکارش کنم؟ :دی

مرسی
از کشویی می تونه باشه اما قبل از اون اول راد های دنده رو چک کنید که بیرون و با هزینه کم قابل تعویضند
میزانخلاصی دنده ها چقدره یعنی مثلاوقتی دنده 1 هستید دستههدنده چقدر خلاصی داره؟
و کلاچ هم تنظیم باشه تا بعد برسیم به اون که هزینه باز و بستش همون زیادست

kasra2002
05-10-2014, 10:46
با سلام پراید 80کاربرات دارم ترموستات نداره میخوام بندازم چی بگیرم بهتره پارسال76 روش بود بخاریش گرم نمیشد شما چی پیشنهاد میکنید ممنون.
نداشتن ترموستات در فصل گرم و سرد کار درستی نیست دوست گرامی
گرم نشدنن بخاری پراید ( دیر گرم شدن ) و اینکه پراید فقط از پایین و شیشه هوای گرم رو داره و شاید سیم تنظیم دریچه گرمش و یا رادیاتورش باشه
برای مدل ماشین شما همون 76 خوب هست ولی اگهاصرار به گرمای بیشتر دارید میتونید 80 ولی 90 دیگه زیاده

camaro lt
06-10-2014, 00:49
سلام دوستان.
اخیرا ی مشکلی واسم پیش اومده ک توی دور موتور 3100 تا 3700 صدای موتور شدیدا افزایش پیدا میکنه طوری که قطعات داخل اتاق شرو به لرزیدن میکنه ماشین هم سمند 85 هستش موتور پژو.وقتی 3700 رو رد میکنه هم صداش کم میشه و طبیعی میشه .لطفا راهنمایی کنید ک مشکلشش از کجاها میتونه باشه

بطور معمول هر جسمي كه حركت دوراني داره بايد توازن و بالانس داشته باشه تا لرزش و تكانهاي اضافي حذف بشه.

در مورد موتور اتومبيل، قطعات زيادي هست كه در حال چرخش و گردش هستند، از جمله ميل لنگ، ميل سوپاپ، پولي سر ميل لنگ، پولي سر ميل سوپاپ، پولي دينام، پولي كمپرسور كولر، پولي پمپ هيدروليك فرمان، مجموعه ديسك و صفحه كلاچ.

آيا مطمئن هستين كه صرفا در حال حركت و با همان دور موتور اين لرزش بوجود مياد؟

در حالت توقف دور موتور را به 3800 برسانيد و در همان موقع وضعيت موتور را چك كنين، بخصوص قطعات در حال گردش ( پولي هاي سر ميل لنگ و دينام و پمپ هيدروليك و...) و ببينين آيا لرزش و تكان اضافي در اونها بوجود مياد؟

ممكنه لرزش از چرخها هم باشه و با يك بالانس ساده مشكل حل بشه.
همينطور وجود ايرادي در پلوسها هم ميتونه در سرعتهاي مختلف باعث چنين تكانها و صداهايي باشه.
نگاهي به پلوسها و سر پلوسها بندازيد و وضعيت اونها را از نظر سلامت چك كنين. سالم بودن گردگيرها هم خيلي مهمه چون در غير اين صورت گريس موجود در بخش داخل سرپلوسها و سه شاخه پلوسها بيرون ريخته ميشه و خاك و شن و غبار و آب وارد بخشهاي متحرك اونها شده و باعث فرسودگي زودرس و خرابي و در نتيجه ايجاد سرو صدا در سرعتهاي مختلف خواهد شد.

niegrau
07-10-2014, 15:09
پرشیا 88
مشکوکم به سیستم برق کشی.
گویا خرابه
باطری سبز و سالمه
ولی استارت میخوایی بزنی به زور تر تر می کنه
خاموش که می کنی، چراغ دکمه های شیشه بالابر ها خاموش نمیشه.
مه شکن های جلو از کار افتاده
عجیبه.
چطور بفهمم سیستم برقم خرابه یا نه؟

banii
07-10-2014, 15:55
سلام دوستان
ماشین ریو چه اتفاقی براش میفته که پمپ بنزینش میسوزه؟!
تو یک ماه گذشته این باره سومه که پمپ میسوزه !! (یعنی دوتا پمپ خریدم که به فنا رفته و امروز سومی رو باید بخرم!!! )
دیگه هر چقدر هم جنس آشغال باشه دیگه 10 روز که بیشتر باید کار کنه!
دیشب دیدم روشن نمیشه ماشین ، امروز به یک سیمکش زنگ زدم اومد نگاه کرد گفت پمپش سوخته...

banii
07-10-2014, 17:53
سلام دوستان
ماشین ریو چه اتفاقی براش میفته که پمپ بنزینش میسوزه؟!
تو یک ماه گذشته این باره سومه که پمپ میسوزه !! (یعنی دوتا پمپ خریدم که به فنا رفته و امروز سومی رو باید بخرم!!! )
دیگه هر چقدر هم جنس آشغال باشه دیگه 10 روز که بیشتر باید کار کنه!
دیشب دیدم روشن نمیشه ماشین ، امروز به یک سیمکش زنگ زدم اومد نگاه کرد گفت پمپش سوخته...
الان زنگ زدم به اون آقا
گفتم چی شد چرا نیومدید؟! (پمپ بنزینو باز کرده بود برده بود با خودش...) (گفته بود این سوخته و باید یک جدید بیارم براتون...)
الانکه زنگیدم گفت این درست بوده و یک اشگالی داشت تعمیرش کردم... تموم بشه میام...
مشکوک نیست؟! :n01:

Max.Pain
07-10-2014, 21:19
تسمه تایم خوب برای پژو 405 چه مارکی هست؟ حدود قیمتش رو هم بگید بی زحمت.

kasra2002
08-10-2014, 09:19
پرشیا 88
مشکوکم به سیستم برق کشی.
گویا خرابه
باطری سبز و سالمه
ولی استارت میخوایی بزنی به زور تر تر می کنه
خاموش که می کنی، چراغ دکمه های شیشه بالابر ها خاموش نمیشه.
مه شکن های جلو از کار افتاده
عجیبه.
چطور بفهمم سیستم برقم خرابه یا نه؟
متاسفانه سبز بودن باتری نشانه سالم بودن اون نیست و 90 درصد باتری های پلمب با سبز بودن اما خراب میشن
چراغ بالابر ها تا کلید سوییچ باز بشه روشن می شن
استارت بد اول از باتری هست مخصوصا با سرد شدن هوا و بعد از اتومات استارت
پس اول از همه شما به باتری شک کنید و اون رو تست کنید
حتی اگه می تونید باتری رو با یک مشابه سالم عوض کنید و امتحان کنید

kasra2002
08-10-2014, 09:22
الان زنگ زدم به اون آقا
گفتم چی شد چرا نیومدید؟! (پمپ بنزینو باز کرده بود برده بود با خودش...) (گفته بود این سوخته و باید یک جدید بیارم براتون...)
الانکه زنگیدم گفت این درست بوده و یک اشگالی داشت تعمیرش کردم... تموم بشه میام...
مشکوک نیست؟! :n01:
یکم مشکوکه شما ببینید می تونید رله و یا فیشش رو پیدا و چک کنید و اینکه از سالم بودن قیل تر بنزین و شیلنگ ها اطمینان حاصل کنید مممکنه گرفتگی داشته باشه ویا اشکال ظریفی در سیم کشی مدار
در هر حال سعی کنید بنزین از یک سوم کمتر نشه در باک ماشین

kasra2002
08-10-2014, 09:26
تسمه تایم خوب برای پژو 405 چه مارکی هست؟ حدود قیمتش رو هم بگید بی زحمت.
مارک های زیادی در بازار هستند فکر می کنم والئو هم اومده و خوبه اما خودم تابحال فقط از شرکتی استفاده کردم راضی بوودم و در حالت عادی بین 50 تا 60 عوض می کنید راحت
فقط جای مطمئن عوض کنید و تسمه دینام هم بیشتر مواظبش باشید پیش اومده پارهه شدن تسمه دینام در تسمه تایم گیر کرده و....

DIKT
08-10-2014, 10:32
دوستان من توتاپیک مدولاتور فن سمند سوال کردم کسی پاسخی نداد

مدولاتور فنم سوخت تعویضش کردم و یه جدید انداختم اما هنگامی که خاموشه فن رو دور خیلی پائین می زنه دوباره عوض کردم ویکی دیگه انداختم باز داره فن می چرخه وکاملا از حرکت باز نمیمونه میگین چیکار کنم آیا من درست نتوستم تعویضش کنم راهی داره
البته الان تو یه فروم خوندم که باید همیشه وقتی سوئیچ باز میشه برای تهویه سیستم داخلی یه مقداری دور بزنه آیا درسته چون فابریکه اینجوری نبود یا من توجه نمیکردم

kasra2002
08-10-2014, 17:09
دوستان من توتاپیک مدولاتور فن سمند سوال کردم کسی پاسخی نداد

مدولاتور فنم سوخت تعویضش کردم و یه جدید انداختم اما هنگامی که خاموشه فن رو دور خیلی پائین می زنه دوباره عوض کردم ویکی دیگه انداختم باز داره فن می چرخه وکاملا از حرکت باز نمیمونه میگین چیکار کنم آیا من درست نتوستم تعویضش کنم راهی داره
البته الان تو یه فروم خوندم که باید همیشه وقتی سوئیچ باز میشه برای تهویه سیستم داخلی یه مقداری دور بزنه آیا درسته چون فابریکه اینجوری نبود یا من توجه نمیکردم
این مشکل رو خیلی دیده ایم قانونا نباید اینجوری باشه و همیشگی هم نیست فکر کنم بیشتر وقتی سرده این اتفاق می افته به نظرم مششکل از کلید باشه و چون مدولاتور ترانزیستوری هست اینه که عمل می کنه
شما اتصال بدنه مدولاتور رو چک کنید شاید قطع باشه و نویزی روی اون میووفته

mzmzmz
08-10-2014, 18:18
با سلام .فن کار نمیکرد رله فن وفشنگی آب رو عوض کردم یه هفته ای کار کرد الان فن کار نمیکنه مجبور شدم برق مستقیم به فن بدم و ی سرش کنم ایراد از چیه آیا بازم رله و فشنگی خرابه ناگفته نمونه که سه تا رله انداختم تا یکیش یه هفته کار کرد ماشین پراید کاربراتی اگه فن خاموش بشه ده دقیقه ای جوش میاره لطفا راهنمایی کنید ممنون.

DIKT
08-10-2014, 23:52
این مشکل رو خیلی دیده ایم قانونا نباید اینجوری باشه و همیشگی هم نیست فکر کنم بیشتر وقتی سرده این اتفاق می افته به نظرم مششکل از کلید باشه و چون مدولاتور ترانزیستوری هست اینه که عمل می کنه
شما اتصال بدنه مدولاتور رو چک کنید شاید قطع باشه و نویزی روی اون میووفته

با تشکر از جنابعالی من همونجور که قبلی رو باز کردم اینو سوار کردم و همه سیماش هم وصله ولی همنان داره تو دور پائین کار م یکنه و رو اعصابمه

kasra2002
09-10-2014, 14:06
با تشکر از جنابعالی من همونجور که قبلی رو باز کردم اینو سوار کردم و همه سیماش هم وصله ولی همنان داره تو دور پائین کار م یکنه و رو اعصابمه
ممکنه بدنه سیستم فن باید به بدنه ماشیین مثلا وثل باشه یا یه همچین چیزی چون ترانزیستوری و خیلی حساس هست و ممکنه از کلید باشه

kasra2002
09-10-2014, 14:30
با سلام .فن کار نمیکرد رله فن وفشنگی آب رو عوض کردم یه هفته ای کار کرد الان فن کار نمیکنه مجبور شدم برق مستقیم به فن بدم و ی سرش کنم ایراد از چیه آیا بازم رله و فشنگی خرابه ناگفته نمونه که سه تا رله انداختم تا یکیش یه هفته کار کرد ماشین پراید کاربراتی اگه فن خاموش بشه ده دقیقه ای جوش میاره لطفا راهنمایی کنید ممنون.

این که می گید 3 تا رله انداخته تا یکیش کار کنه شک بر انگیزهه پس مشکلی وجود داره که آمپر زیادی میشکه
بعضی از تعمیر کار ها بلد نیستند و از روی راحتی و اشتباه رله رو با رله بوق اشتباه می گیرند که اون رله بوق ججنسش طوریه که بیش از 1 دقیقه کار کنه آب میشه کلا
پس به نو بودنش بسنده نکنید
و شاید مشکل از زغال فن شما باشه که هم جام می کنه و آمپر می کشه که این حالت بوجود میاد با توجه به کهنه بودن سیم کشی و اینکه یکسره کردید فقط تا رساندن شما به تعمیر گاه مفیده وگرنه هم فن و هم باتری رو خراب می کنید و فشار هم روی دینام میارید چه برسه به اینکه بادردسر و فراموشی باتری رو از شما می گیره
ممکنه کابل ورودی تغذیه رله مشکل داشته باشه با فرسوده باشه یا فیش ها کثیف باشند
یادمه که یکسال یک سری از فن های پراید رو بخشنامه تعویض زدند بدلیل مشکل بوش و شافت

ali_mohandes
09-10-2014, 18:45
سلام من یه پراید مدل87دارم پارسال خودش روشن می شد (همه ماشین به غیر از موتور)چراغ زرد هم چشمک می زد (CHECK)بردم دیاگ کردم گفت 2تا کدخطا داره پاک کرد خوب شد ولی وقتی کلاج می گرفتم که دنده تعویض کنم دورموتور زود میومد پایین وموتور خاموش می شد
بردم تعمیر گاه گفت اسپش کثیفه تمیزش کرد خوب شد ولی الان وقتی داغ کنه نیم کلاج باهاش برم زود خاموش میشه .:n28:
شما دوستان میدونید مشکل چیه؟میشه کمکم کنید؟
شرمنده یکم زیاد نوشتم:n30:

kasra2002
09-10-2014, 19:10
سلام من یه پراید مدل87دارم پارسال خودش روشن می شد (همه ماشین به غیر از موتور)چراغ زرد هم چشمک می زد (CHECK)بردم دیاگ کردم گفت 2تا کدخطا داره پاک کرد خوب شد ولی وقتی کلاج می گرفتم که دنده تعویض کنم دورموتور زود میومد پایین وموتور خاموش می شد
بردم تعمیر گاه گفت اسپش کثیفه تمیزش کرد خوب شد ولی الان وقتی داغ کنه نیم کلاج باهاش برم زود خاموش میشه .:n28:
شما دوستان میدونید مشکل چیه؟میشه کمکم کنید؟
شرمنده یکم زیاد نوشتم:n30:
درود بر شما معمولا مشکل از استپره و می تونه خراب شده باشه یا ضعیف که باید جنس مرغوب بیابید

ali_mohandes
09-10-2014, 19:28
درود بر شما معمولا مشکل از استپره و می تونه خراب شده باشه یا ضعیف که باید جنس مرغوب بیابید

ممنون که جواب دادید میشه یه اسپ خوب معرفی کنید قیمت هم بگید وبگید کجامیشه تهیه کرد جای خاصی باید برم ویا همه جا دارن؟

Abdolreza2012
09-10-2014, 20:54
دوستان بالابر شیشه در راننده صدا میده ، هم موقعی که داره پایین میاره و هم موقعی داره بالا میبره
از اوایلی که ماشین رو گرفتم همینطوری بود ، بعد تو فصل تابستون به کلی قطع شد ولی الان باشروع شدن فصل سرما دوباره صدا افتاده
چیکارش میشه کرد ؟؟
یکی میگفت باید کلا تعویش شه :n13:

saaeghe
10-10-2014, 00:58
سلام دوستان، فن رادیاتور پراید انژکتوری کار نمیکنه(در هیچ حالتی) ولی وقتی دو سیمش به باطری میزنم روشن میشه چرا؟

kasra2002
10-10-2014, 12:20
ممنون که جواب دادید میشه یه اسپ خوب معرفی کنید قیمت هم بگید وبگید کجامیشه تهیه کرد جای خاصی باید برم ویا همه جا دارن؟
متاسفانه دوست من برند خاصی نیست که بگم گیرتون میاد و راحت تهیه می کنید اگر فیلیپس باشه که فکر نمی کنم از همه بهتر و زیمنس هم بد نیست ولی
یکی اینکه کیفیت خوب ممکنه گیرتون نیاد
و اینکه اگر هم تعویض کردید حتما اون قدیمی تون رو نگه دارید
و اینکه با توجه به سوال شما ابتدا با تمیز کردن و مقدار بسیار کمی روغن در حل روغن خورش ( یک سوراخ ریز داره ) و سرویس دریچه وو محل نصبش ممکنه فعلا مدت طولانی حتی کار کنه و نیاز به خریدن نداشته باشید

kasra2002
10-10-2014, 12:24
دوستان بالابر شیشه در راننده صدا میده ، هم موقعی که داره پایین میاره و هم موقعی داره بالا میبره
از اوایلی که ماشین رو گرفتم همینطوری بود ، بعد تو فصل تابستون به کلی قطع شد ولی الان باشروع شدن فصل سرما دوباره صدا افتاده
چیکارش میشه کرد ؟؟
یکی میگفت باید کلا تعویش شه :n13:
چه ماشینی گرامی؟
و صداش چجوریه؟
بعضی ماشین ها ریل پلاستیکی و سیم بکسلی هستند که با خشک شدن بخصوص سرما و رطوبت فصلی صداشون بیشتر می شه و با یک سرویس و شاید تعویض یک قطعه کوچک پلاستیکی درست می شه
اگر صدای موتورش زیاده هم باز ممکنه با سرویس و گریسکاری چرخ دنده و یا تعویض بوش با دقت حل بشه
و اینکه می گید در تابستان قطع شده بدلیل گرمای هوا و اتصالات پلاستیکیه
ممکنه حتی گریس خشک شده در قطعات باعث سفتی بشه
که اگه خودتون حوصله ندارید یک تعمیرکار با سابقه و حوصله که فقط کار درب و قفل و بالا بر انجام میده و قدیمیه می تونه براتون حلش کنه
بعضی وقت ها صدا به دلیل شک بودن چند پیچ و پیچیدن صدا در درب بدلیل عایق بندیه فقط

kasra2002
10-10-2014, 12:27
سلام دوستان، فن رادیاتور پراید انژکتوری کار نمیکنه(در هیچ حالتی) ولی وقتی دو سیمش به باطری میزنم روشن میشه چرا؟
دوست گرامی ممنون از شما برای همکاری تون ...

وقتی فن کار می کنه یعنی موتورش سالم هست پس مرحله دو احتمال خیلی زیاد رله اون خراب شده پس اون رو تست کنید تا برسیم به به بقیه مراحل
در من کار نکردن فن چه تاثیری روی درجه آب داره ین رو حتما چک کنید و اطلاع بدید

saaeghe
10-10-2014, 14:43
دوست گرامی ممنون از شما برای همکاری تون ...

وقتی فن کار می کنه یعنی موتورش سالم هست پس مرحله دو احتمال خیلی زیاد رله اون خراب شده پس اون رو تست کنید تا برسیم به به بقیه مراحل
در من کار نکردن فن چه تاثیری روی درجه آب داره ین رو حتما چک کنید و اطلاع بدید

من نمیدونم رله فن کجا قرار داره؟ چجوری باید تستش کرد که سالمه؟ قبلا که امپر ی خورده بالا می رفت فن روشن میشود اما الان امپرش از وسطم که میگذره روشن نمیشه، سریع جوش میاره از همه بدتر کولر که نمیشه روشن کرد چون که خیلی زودتر امپر بالا میره،تعمیر کارای ما فقط بلدن قطعه عوض کنن و ی مشکل دیگه بهش اضافه کنند.:»

از فن فقط دو سیم خارج شده (ابی قرمز و ابی سیاه) که به دو سیم [زرد و سبزقرمز (یکیشون برق داره)] وصل میشود (یعنی فن تک دور) یا سیم مشترکش از زیر به بدنه وصلن ؟

Abdolreza2012
10-10-2014, 15:21
چه ماشینی گرامی؟
و صداش چجوریه؟
بعضی ماشین ها ریل پلاستیکی و سیم بکسلی هستند که با خشک شدن بخصوص سرما و رطوبت فصلی صداشون بیشتر می شه و با یک سرویس و شاید تعویض یک قطعه کوچک پلاستیکی درست می شه
اگر صدای موتورش زیاده هم باز ممکنه با سرویس و گریسکاری چرخ دنده و یا تعویض بوش با دقت حل بشه
و اینکه می گید در تابستان قطع شده بدلیل گرمای هوا و اتصالات پلاستیکیه
ممکنه حتی گریس خشک شده در قطعات باعث سفتی بشه
که اگه خودتون حوصله ندارید یک تعمیرکار با سابقه و حوصله که فقط کار درب و قفل و بالا بر انجام میده و قدیمیه می تونه براتون حلش کنه
بعضی وقت ها صدا به دلیل شک بودن چند پیچ و پیچیدن صدا در درب بدلیل عایق بندیه فقط

ممنون عزیز :n16:
ماشین هم 405 هست

farzin.jm
12-10-2014, 13:42
بطور معمول هر جسمي كه حركت دوراني داره بايد توازن و بالانس داشته باشه تا لرزش و تكانهاي اضافي حذف بشه.

در مورد موتور اتومبيل، قطعات زيادي هست كه در حال چرخش و گردش هستند، از جمله ميل لنگ، ميل سوپاپ، پولي سر ميل لنگ، پولي سر ميل سوپاپ، پولي دينام، پولي كمپرسور كولر، پولي پمپ هيدروليك فرمان، مجموعه ديسك و صفحه كلاچ.

آيا مطمئن هستين كه صرفا در حال حركت و با همان دور موتور اين لرزش بوجود مياد؟

در حالت توقف دور موتور را به 3800 برسانيد و در همان موقع وضعيت موتور را چك كنين، بخصوص قطعات در حال گردش ( پولي هاي سر ميل لنگ و دينام و پمپ هيدروليك و...) و ببينين آيا لرزش و تكان اضافي در اونها بوجود مياد؟

ممكنه لرزش از چرخها هم باشه و با يك بالانس ساده مشكل حل بشه.
همينطور وجود ايرادي در پلوسها هم ميتونه در سرعتهاي مختلف باعث چنين تكانها و صداهايي باشه.
نگاهي به پلوسها و سر پلوسها بندازيد و وضعيت اونها را از نظر سلامت چك كنين. سالم بودن گردگيرها هم خيلي مهمه چون در غير اين صورت گريس موجود در بخش داخل سرپلوسها و سه شاخه پلوسها بيرون ريخته ميشه و خاك و شن و غبار و آب وارد بخشهاي متحرك اونها شده و باعث فرسودگي زودرس و خرابي و در نتيجه ايجاد سرو صدا در سرعتهاي مختلف خواهد شد.

ممنون بابت راهنمایی هاتون مشکل از منبع اگزز بود ریخته بود

farzin.jm
12-10-2014, 14:34
دوستان بهترین شمع و وایر واسه 405 چه مارکی هست؟
من وایر رو شنیدم اوتو لایت بهترین هست .
شمع چطور ؟ مارک خوبی اگه میدونید معرفی کنید ممنون میشم.

hossein.az
12-10-2014, 18:43
شمع هم اتو لایت بگیرید
جنسش خوبه

kasra2002
12-10-2014, 18:55
من نمیدونم رله فن کجا قرار داره؟ چجوری باید تستش کرد که سالمه؟ قبلا که امپر ی خورده بالا می رفت فن روشن میشود اما الان امپرش از وسطم که میگذره روشن نمیشه، سریع جوش میاره از همه بدتر کولر که نمیشه روشن کرد چون که خیلی زودتر امپر بالا میره،تعمیر کارای ما فقط بلدن قطعه عوض کنن و ی مشکل دیگه بهش اضافه کنند.:»

از فن فقط دو سیم خارج شده (ابی قرمز و ابی سیاه) که به دو سیم [زرد و سبزقرمز (یکیشون برق داره)] وصل میشود (یعنی فن تک دور) یا سیم مشترکش از زیر به بدنه وصلن ؟
این دو سیم رو ادامه بدید و همون نزدیکی ها به یک رله می رسید با چهار سیم احتمالا که از اونجا مدار فرمان و مدار قدرت کند و تند جدا می شند و قبل از اون فیوز فن رو حتما چک کنید فیوز 30 امپر در جعبه فیوز

kasra2002
12-10-2014, 18:57
شمعیکه برای موتور xu7 405 به نظر من خیلی خوب جواب داده شمع بوش دو الکتروده هست اگه جنس تقلبی اون فراوان نشده باشه برای این موتور دو الکترود خیلی خوب جواب مب ده برای وایر هم همون خوبه ولی برند دیگه ای سراغ ندارم

hamed8020
13-10-2014, 10:41
سلام دوستان
فن پراید انژکتوری
زغال و خازن داره و خرابیش میتونه باعث روشن شدن چراغ چک بشه؟
می تونم خودم عوض کنم؟

kasra2002
13-10-2014, 13:23
سلام دوستان
فن پراید انژکتوری
زغال و خازن داره و خرابیش میتونه باعث روشن شدن چراغ چک بشه؟
می تونم خودم عوض کنم؟
بستگی به نوع خرابی داره اگه آمپر بالایی بکشه و یا باعث داغ شدن ماشین بشه شما اگه وسیله دارید می تونید و لی ممکنه پرسی باشه و نتونید

ali.dadash
15-10-2014, 21:37
دوستان و اساتید سلام
دوستان من یه 405 مدل 85 دارم با 150.000 کارکرد
پارسال همین موقع ها بود که سر سیلندرش رو عوض کردیم....
بعد از تعویض سرسیلندر؛مشکلات ماشین شروع شد؛
اول اینکه وقتی موتور گرم میشه و به دمای 90 میرسه(همون موقه که فن میخواد بزنه) چراغ روغن؛ترمز دسی؛علامت تعجب و استاپ با هم شروع به چشمک زدن میکنه....ینی وقتی موتور گرم میشه اینجور میشه،یکم سر پایینی بریم(موتور دماش بخوابه) چشمک قعط میشه.....اینو به هزارتا مکانیک نشون دادیم هر کس یه چیزی میگفت،یکی میگفت میلنگ ضعیفه،یمی میکفت اویل پمپ ضعیف شده،یکی میگفت یاتاقانه و...یکی بهمون گفت این صافی و مجرای کانال روغنه ماشین جرم گرفته ،فشنگی ها رو عوض کردیم،فیلترو عوض کزدیم برطرف نشد....خلاصه زمشتون پارسال ما رفتیم مسافرت ماشین بدون مشکل رفت و اومد/عید رفتیم بدون مشکل،تا اینکه تابستون 2 بار رفتیم بدون مشکل.....اما این 2 هفته پییش رفتیم،رفتیم شمال یه جنگل با اب و هوای خوب،ماشین دود میکرد،البته قبل سفر روغنو عوض کردم،یه stp هم ریختم توش...خلاصه جاده ایی که ما میومدیم سر پایینی بود،وقتی خلاص میکردم و میودم و و میزاشتم تو دنده،دود از اینه میدیدم که از اگزوز میاد....ترسیدم و گفتم تمومه....اما ماشین اومد تا تهران....
الان 3 /4 هفته میگذره از اون قضیه،ماشین دود نداره،(میتونه ماله اب و هوا باشه؟)اما شتاب ماشین خیلی کمه....
همین الان که دارم برا شما مینویسم،صفحه و دیسکو عوض کردم،شتابش هیج فرقی نکرد....
سوالم اینه که روشن شدن این چراغ چیه؟
مکانیکم الان میگه سوپاپام مشکل داره،میگه صدا از بالای موتور میاد.....باید باز بشه و تنظیم شه،نمیدونم چه کار کنم....
فرق صدای یاتاقان با سوپاپ چیه؟اینکه میگن میلنگش ضعیف شده چی؟
من ماشینم وقتی گرم هم هست یه صدای خاصی میده....ینی یه صدای ریز برخورد 2 تا اهن با هم انگاری....
کسی میتونه کمک کنه؟

ali.dadash
15-10-2014, 22:12
دوستان خواهش میکنن منو راهنمایی کنید؛موتورو باید باز کنم؟
الان ماشین تو سر بالایی با دنده 2 با دور متور 3 هزار 40 تا سرعت داره،طبیعه؟(یه ساعت نیست که صفحه و دیسکو عوض کزدم....)
این چراغو چه جوری میشه خاموش کرد؟:n30::n13:
الان که از موتور کولر میگیرم به شدت دور موتورش میاد پاینن،ینی حدود نیم(0.5 rpm ) وای میسه....انگار موتور میخواد خاموش شه....
فک کنم موتورو باید بیارم پایین....:n28:
دیگه کلافه شدم....

ali.dadash
15-10-2014, 22:43
اقا موتورو باز کنم باید کامل تعمیر بشه؟
فقط سوپاپاشه؟چیه؟کسی میدونه؟
صدای یاتاقان با سو پاپ چه فرقی داره؟
:n27::n27:

ali.dadash
15-10-2014, 22:44
این افت دور موتور که بعد از روشن شدن کولر به وجود میاد،چیه؟دیروز (قبل تعویض دیسک و صفحه) این قد ضعیق نمیشد.....؟؟

michel
16-10-2014, 13:34
سلام پارس مدل ۸۴ دارم یه چند وقتیه وقتی ماشینو روشن میکنم یه صدایی شبیه «جیک جیک» یا سوت زدن میده وقتی گاز میدم هم صدا بیشتر و سریع تر میشه از حدود ۶۰ کیلومتر که سرعتم بالاتر میره صدا قطع میشه..... بعدم که یه مدت ماشین کار کرد صدا کلا قطع میشه حتی در سرعت های کم!!! شرمنده خیلی زیاد شد . می خوام بدونم مشکل از چیه ؟ چیکارش باید بکنم!؟

kasra2002
16-10-2014, 19:20
دوستان و اساتید سلام
دوستان من یه 405 مدل 85 دارم با 150.000 کارکرد
پارسال همین موقع ها بود که سر سیلندرش رو عوض کردیم....
بعد از تعویض سرسیلندر؛مشکلات ماشین شروع شد؛
اول اینکه وقتی موتور گرم میشه و به دمای 90 میرسه(همون موقه که فن میخواد بزنه) چراغ روغن؛ترمز دسی؛علامت تعجب و استاپ با هم شروع به چشمک زدن میکنه....ینی وقتی موتور گرم میشه اینجور میشه،یکم سر پایینی بریم(موتور دماش بخوابه) چشمک قعط میشه.....اینو به هزارتا مکانیک نشون دادیم هر کس یه چیزی میگفت،یکی میگفت میلنگ ضعیفه،یمی میکفت اویل پمپ ضعیف شده،یکی میگفت یاتاقانه و...یکی بهمون گفت این صافی و مجرای کانال روغنه ماشین جرم گرفته ،فشنگی ها رو عوض کردیم،فیلترو عوض کزدیم برطرف نشد....خلاصه زمشتون پارسال ما رفتیم مسافرت ماشین بدون مشکل رفت و اومد/عید رفتیم بدون مشکل،تا اینکه تابستون 2 بار رفتیم بدون مشکل.....اما این 2 هفته پییش رفتیم،رفتیم شمال یه جنگل با اب و هوای خوب،ماشین دود میکرد،البته قبل سفر روغنو عوض کردم،یه stp هم ریختم توش...خلاصه جاده ایی که ما میومدیم سر پایینی بود،وقتی خلاص میکردم و میودم و و میزاشتم تو دنده،دود از اینه میدیدم که از اگزوز میاد....ترسیدم و گفتم تمومه....اما ماشین اومد تا تهران....
الان 3 /4 هفته میگذره از اون قضیه،ماشین دود نداره،(میتونه ماله اب و هوا باشه؟)اما شتاب ماشین خیلی کمه....
همین الان که دارم برا شما مینویسم،صفحه و دیسکو عوض کردم،شتابش هیج فرقی نکرد....
سوالم اینه که روشن شدن این چراغ چیه؟
مکانیکم الان میگه سوپاپام مشکل داره،میگه صدا از بالای موتور میاد.....باید باز بشه و تنظیم شه،نمیدونم چه کار کنم....
فرق صدای یاتاقان با سوپاپ چیه؟اینکه میگن میلنگش ضعیف شده چی؟
من ماشینم وقتی گرم هم هست یه صدای خاصی میده....ینی یه صدای ریز برخورد 2 تا اهن با هم انگاری....
کسی میتونه کمک کنه؟
دوست عزیز این که تعمیر انجام دادید و این ایراد که به ظر برقی میاد بوجود آمده می بایست همون موقع توسط متخصص چک می شد به نظر من مشکل برقی هست و در موقع باز کردن و بستن موتور یک جا یا اتصالی و یا مشکلی در سنسور ها و ecu هست به یک متخصص و نه برقکار مراجعه کنید اینکه دود براه افتاده باید دید چه نوع دودی بوده و اینکه ایا اگزوز و موتور چرب هستند یانه
مشکل چی بود که اس تی پی ریختید؟
به نظرم بیشتر مشکل شا برقی بوده و کم بودن شتاب و دودی که احتمالا دود سیاه بنزین بوده ناشی از بد سوختن باشه

kasra2002
16-10-2014, 19:21
این افت دور موتور که بعد از روشن شدن کولر به وجود میاد،چیه؟دیروز (قبل تعویض دیسک و صفحه) این قد ضعیق نمیشد.....؟؟
این مشکلاتی که نام می برید شک منو به برقی بودن مشکل بیشتر می کنه
تا اونجای که شک می کنم که نکنه از کابل اصلی باتری باشه
وقتی این مورد رو دارید چراغ های اصلی رو هم روشن کنید ببینید چه تاثیری داره

kasra2002
16-10-2014, 19:23
سلام پارس مدل ۸۴ دارم یه چند وقتیه وقتی ماشینو روشن میکنم یه صدایی شبیه «جیک جیک» یا سوت زدن میده وقتی گاز میدم هم صدا بیشتر و سریع تر میشه از حدود ۶۰ کیلومتر که سرعتم بالاتر میره صدا قطع میشه..... بعدم که یه مدت ماشین کار کرد صدا کلا قطع میشه حتی در سرعت های کم!!! شرمنده خیلی زیاد شد . می خوام بدونم مشکل از چیه ؟ چیکارش باید بکنم!؟
صدایی که می گید شبیه صدای تسمه است و بیشتر می تونه از هرزگرد های تسمه باشه اگر در حالت خلاص اینطوریه پساول تنظیم تسمه و بعد تعویض هرزگرد ها با هزینه پاین

N I G H T P E A C E
17-10-2014, 00:55
سلام دوستان
عقربه نشاندهنده مقدار بنزین ماشینم از تنظیم خارج شده، چطور میتونم دوباره تنظیمش کنم؟

kasra2002
17-10-2014, 10:28
سلام دوستان
عقربه نشاندهنده مقدار بنزین ماشینم از تنظیم خارج شده، چطور میتونم دوباره تنظیمش کنم؟
دوست گرامی ماشینتون چی هست و چه مدلی
تنظیم خاصی نداره که بگم این رو میشه درست کرد و بعضی از ماشین ها مثلا میگن که یه جایی رو سریع میاد و یه جارو کند
که معمولا این ایرا از شناور (توباکی) هست که خراب میشه واون مقاومت لازم رو نشون نمی ده و در بعضی مواقع هم ایراد از خود گیج هست
در هر حال بهترین کار اینه که شناور تو باکی رو باز و چک کنید تا شاید اگهایراد جزیی داشته و یا از جای خود بیرون آمده درست شه و اگه نه با تست و بعد خرید مرغوب درست شه

N I G H T P E A C E
17-10-2014, 11:11
دوست گرامی ماشینتون چی هست و چه مدلی
تنظیم خاصی نداره که بگم این رو میشه درست کرد و بعضی از ماشین ها مثلا میگن که یه جایی رو سریع میاد و یه جارو کند
که معمولا این ایرا از شناور (توباکی) هست که خراب میشه واون مقاومت لازم رو نشون نمی ده و در بعضی مواقع هم ایراد از خود گیج هست
در هر حال بهترین کار اینه که شناور تو باکی رو باز و چک کنید تا شاید اگهایراد جزیی داشته و یا از جای خود بیرون آمده درست شه و اگه نه با تست و بعد خرید مرغوب درست شه
پراید 87، تو باکی (شناور) خراب بود عوض کردم، حالا مشکل اینه که مثلا وقتی رو خط اخره نمیدونم چقد بنزین توش هست، خیلی پایین میاد عقربه اما باز چراغ روشن نمیشه، حالت پرش رو هم گهگاه داره، هم بسمت پایین هم بالا!
در ضمن شناور خودش پلاستیکی بود، فلزی انداختم، فروشنده گفت فرقی نمیکنه، درست گفته؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-10-2014, 12:01
سلام
پارس مدل ۸۴ دارم یه چند وقتیه وقتی ماشینو روشن میکنم یه صدایی شبیه «جیک جیک» یا سوت زدن میده وقتی گاز میدم هم صدا بیشتر و سریع تر میشه از حدود ۶۰ کیلومتر که سرعتم بالاتر میره صدا قطع میشه..... بعدم که یه مدت ماشین کار کرد صدا کلا قطع میشه حتی در سرعت های کم!!! شرمنده خیلی زیاد شد .
می خوام بدونم مشکل از چیه ؟
چیکارش باید بکنم!؟سلام
آقا کسری درست میگن . از تسمه یا پولیهای تسمه هاست .
با یک آزمایش ساده میشه پیداش کرد
موتور روشن
با آبپاش یا دست آب بپاشین روی قسمتِ داخلیِ یکی از تسمه ها . سعی کنین آب روی پولیها و تسمه های دیگه ریخته نشه . برای همین بهتره که با آبپاش و بصورت متمرگز آب بپاشین نه افشانه .
اونجائی که با پاشیدن آب صدا قطع میشه همونجا ایراد داره .
اگر از تسمه باشه , میشه کمی سر انگشتتون رو با روغن گیج روغن چرب کنین بکشین به لبه های تسمه . فقط کمی
قسمت کفِ تسمه نباید چرب بشه .
اگر به محور یک پولی آب زدین و صدا رفع شد پس به محور همون پولی pulley باید کمی روغن بزنین .
نباید زباد روغن بزنین وگرنه ممکنه شُر کنه یا پاشیده بشه به روی تسمه ها . درضمن روغن کمی طول میکشه تا نفوذ کنه به داخل محور پس باید مدتی موتور خاموش باشه تا روغن بره داخل محور . با موتوز گرم سریعتر نفوذ میکنه چون روانتر میشه .
اگر فقط در موقع گاز دادن صدا میده پس تسمه شل هست .
اگر موقع روشن کردن کولر , تسمه اش صدا میده پس یا تسمه کولر شل هست یا اینکه هوا خیلی گرمه و اولش کمپرسور سفت هست و راحت نمیچرخه و تسمه روش لیز میخوره .
گاهی هر چی هم تسمه سفت باشه و هوا هم زیاد گرم نباشه اما باز هم کولر موقع روشن شدن یا موقع گازِ آنی صدا میده ( قیژژژ) . این صدا علامت خطرناکی هست و معنی و مفهوم آن این هست که حمله ی هوائی دشمن حتماً انجام میشود
:20:
معنیش اینه که کمپرسور گاز زیاد داره یا روغن کم داره یا روزنه ی اکپنشن والو گرفته درنتیجه کمپرسور راحت نمیچرخه و داره میره برای جام شدن و چند صد هزار تومن خسارت شاید هم بالای یک ملیون
خصوصاً اگر که لوله های کولر چرب شده چون مهپعنیش نشت روغن از داخل کمپرسور و کم شدنِ روغنش هست .

Abdolreza2012
17-10-2014, 16:37
سلام دوستان عزیز
دو تا سوال داشتم :

1 - تازگیا تو سر بالایی ماشین خیلی گاز میخوره ولی دنده پر نمیشه ، مثلا دور موتور تا 4000 میره ولی سرعت تا 30 نمیرسه که من بزنم دنده 2
از صفحه کلاج هست ؟؟؟
پ.ن : ماشین 405 مدل 90 هست و حدودا 50000 هزار کارکرده و تا حالام صفحه کلاج رو عوض نکردم

2 - اگه دیگه کم کم باید صفحه کلاج رو عوض کنم ، بهترین نوعش چیه هست ؟؟
ممنون میشم معرفی کنید + قیمت

ess_1362
17-10-2014, 20:07

دوستان تقریبا توضیح دادن
متاسفانه کیفیت عجیب و قریب تسمه ها عمال این صدا هست
حالا علتش چی هست؟
نوشته های روی تسمه موتور و تسمه تایم هست که معلوم نیست چرا اینقدر برجسته چاپ شده
فقط هم مربوط به خودرو شما نیست متاسفانه در انواع سمند و پژو همه گیر شده
وقتی تسمه در حال گردش هست و این نوشته ها به هرز گرد و تسه سفت کن میرسه وقتی این نوشته های با سطح هرزگرد یا تسمه سفت کن تماس پیدا می کنه این صدای مسخره را میده
همون تستی را که دوستان گفتن انجام بده اگر صدا رفع شد شما هم زیاد حساسیت به خرج نده که نتیجه اش میشه الکی توی خرج افتادن
یکی از دوستان به شدت روی این موضوع حساسیت به خرج داد نتیجه اش تحمیل 300 هزار تومن هزینه ناقابل بود که بعد از اون باز هم این صدا را داشت که من با کمی سمباده زدن نوشته های روی تسمه صدا کاملا برطرف شد ولی خود هم این کار را توصیه نمی کنم

hosein002
17-10-2014, 22:24
سلام دوستان عزیز
دو تا سوال داشتم :

1 - تازگیا تو سر بالایی ماشین خیلی گاز میخوره ولی دنده پر نمیشه ، مثلا دور موتور تا 4000 میره ولی سرعت تا 30 نمیرسه که من بزنم دنده 2
از صفحه کلاج هست ؟؟؟
پ.ن : ماشین 405 مدل 90 هست و حدودا 50000 هزار کارکرده و تا حالام صفحه کلاج رو عوض نکردم

سلام
ذیسک و صفحه رو عوض کن بهترینش والوو فرانسه اصلی هست قیمت ندارم

kasra2002
18-10-2014, 11:04
سلام دوستان عزیز
دو تا سوال داشتم :

از صفحه کلاج هست ؟؟؟

احتمال خیلی زیاد دوست من از دیسک و صفحه کلاچ هست
و قبل از اون هم تست کنید که میزان درگیر و خلاص کلاچ چقدره شاید با تنظیم سیم کلاچ فعلا بهتر بشه
و اینکه 3 سال و 50000 مناسبه برا تعویض دیسک و صفحه
فکر می کنم هنوز والئو خوب باشه اما حتما کیت بصورت کامل و یعنی دیسک و صفحه و بلبرینگ عوض شه

kasra2002
18-10-2014, 11:08
پراید 87، تو باکی (شناور) خراب بود عوض کردم، حالا مشکل اینه که مثلا وقتی رو خط اخره نمیدونم چقد بنزین توش هست، خیلی پایین میاد عقربه اما باز چراغ روشن نمیشه، حالت پرش رو هم گهگاه داره، هم بسمت پایین هم بالا!
در ضمن شناور خودش پلاستیکی بود، فلزی انداختم، فروشنده گفت فرقی نمیکنه، درست گفته؟
دوست منمی تونه مورد از همین هم باشه چون نه تنها فلزی بودن که حتی ذره ای تعییر جزیی در شکل هم می تونه اون دقتی رو که لازمه نداشته باشه و علاوه بر اون ممکنه کلا مقاومتش از استاندارد بالا تر باشه و مخصوص باک دیگه باشه و شاید هم خراب باشه

kasra2002
18-10-2014, 11:12
سلام
اقا من احساس میکنم سیستم انژکتور ماشینم مشکل داره . پزو پارس با موتور عادی است . وقتی پدال رو زیاد فشار میدم برای شتاب بالا در محدوده دور موتور 2800 تا 3100 ماشین یه ریپ بد جور میزنه .شتاب و قدرتش هم نصبت به قبل کمتر شده . پمپ بنزین هم تازه عوض کردم .
اگه مشکل از انژکتوره راه تعمیر یا تمیز کردنش رو به صورتی که صدمه نبینه بگید ؟
پیشا پیش سپاسگذارم

ریپ زدن و یا باصطلاح کات آف کردن می تونه از خیلی چیزا باشه و فقط انژکتور و سوزن اون نیست در کل تمیز کردن سوزن و یا انژکتور شویی هم خوبه و هم بد تازه از مخارجش هم صرف نظر می کنیم
این مورد می تونه از تنظیم با دیاگ و سنسور ها بخصوص اکسیژن باشه

rezapassword
18-10-2014, 12:27
ریپ زدن و یا باصطلاح کات آف کردن می تونه از خیلی چیزا باشه و فقط انژکتور و سوزن اون نیست در کل تمیز کردن سوزن و یا انژکتور شویی هم خوبه و هم بد تازه از مخارجش هم صرف نظر می کنیم
این مورد می تونه از تنظیم با دیاگ و سنسور ها بخصوص اکسیژن باشه
متاسفانه در دیاگ چیزی مشخص نیست .
مخارج شستشوی سوزن مگه چقده ؟
خوبی ها و ضرر هاشو میگید ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-10-2014, 17:09
این افت دور موتور که بعد از روشن شدن کولر به وجود میاد،چیه؟دیروز (قبل تعویض دیسک و صفحه) این قد ضعیف نمیشد.....؟؟
سلام
افت دور موتور با روشن شدن کولر چند علت میتونه داشته باشه
1- استپر کار نمیکنه . چون با روشن شدن کولر استپر از کمپیوتر فرمان میگیره که سر استپر اندکی کوتاه بشه تا هوای ببشتری بره توی منیفولد .
با این تست مبتونین بفهمین که با زدن کولر سر استپر کوتاه میشه یا نه:
موتور روشن . 30 ثانیه صبر کنین
حالا کولر رو روشن کنین
موتور به لرزش میافته
حالا فیش استپر رو بکشین . با این کار دیگه سر استپر در همون حالتی که هست میمونه
حالا کولر خاموش
اگر دور موتور بیش از حد نرفت بالا پس استپر با روشن شدن کولر اصلا تغییر نکرده و علت افت دور موتور با کولر هم همینه .
سیمهای فیش استپر رو چک کنین شاید قطعی داره . با تکون دادن سبمهاش موقع روشن بودن کولر میشه پیداش کرد ( گاهی وقتها )
اگر از سیمش نبود باید باز بشه طول سر استپر اندازه گرفته بشه . معمولا باید 28mm باشه
اگه اون هم درست بود , یک استپر سالم قرض بگیرین . اگر با تعویض درست شد پس باید تعویض بشه
2- گاهی رله ی فن که با دکمه ی AC کار میکنه خراب میشه و فن رو روشن نمیکنه که در نتیجه گاز فشرده شده خنک نمیشه و به کمپرسور خیلی فشار میاد و موتور افت میکنه
کافیه کولر رو بزنین . اگر فن فوراً روشن نشد پس همین مشکل وجود داره
3- گاهی سیستم کولر ایراد داره مثل کم بودن روغن کمپرسور و سفت بودنش و یا گاز بیش از حد یا گرفتگی اکسپنشن والو باعث فشار به کمپرسور و افت دور موتور میشه
اطلاعات بیشتر در مورد کار کولر
صرفه جوئی در هزینه های خودرو

kasra2002
18-10-2014, 22:35
متاسفانه در دیاگ چیزی مشخص نیست .
مخارج شستشوی سوزن مگه چقده ؟
خوبی ها و ضرر هاشو میگید ؟
شستشو رو به دو روش انجام میدن یکی با دستگاه ومواد مخصوص که فکر می کنم حدود100 اگر اشتباه نکنم باشه
و بعضی ها هم یک مکمل شستشو رو فقط در باک می ریزند که اون ارزونتره
ولی احتمال خوردگی و خراب شدن سوزن ها هست که اگه پیش بیاد هزینه سنگینی رو روی دست می ذاره

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-10-2014, 10:36
شستشو رو به دو روش انجام میدن یکی با دستگاه ومواد مخصوص که فکر می کنم حدود100 اگر اشتباه نکنم باشهو بعضی ها هم یک مکمل شستشو رو فقط در باک می ریزند که اون ارزونتره ولی احتمال خوردگی و خراب شدن سوزن ها هست که اگه پیش بیاد هزینه سنگینی رو روی دست می ذارهسلام
اگر انژکتورها ساخت ایران هست که هیچ , اما اگر ایرانی هست با خیال راحت یک محلول انژکتور شور اصلی ساخت امریکا استفاده کنین طبق دستور روش هیچ مشکلی پیش نمیاد
حتی انژکتور ایرانی هم تا حالا نشنیدم که با شستشو با انژکتور شور امریکائی خراب شده باشه
مواد انژکتورشور فقط رسوب رو حل میکنه , به فلزات و قطعات داخل انژکتور آسیبی نمیزنه .
===============================
انژکتور گرانقیمت هست .
اول باید تست بشه بعد شستشو یا تعویض بشه
انژکتور سالهای سال خراب نمیشه فقط مراقبت و شستشو لازم داره
مراقبت یعنی تعویض فیلتر بنزین به موقع , نصب فیلتر بنزین درجه یک نه آشغال ساختِ دزدانِ ملیاردیِ ایران . استفاده از سوخت استاندارد .
باید از شرکتهای خارجی بخرین . بیشتر فیلترها به هم میخوره .
شما مبتونین فیلتر کادیلاک 2014 و بنز 2014 هم نصب کنین روی پراید , فقط کافیه لوله های دو سرش با فیلتر ماسینتون یک سایز باشه تا شیلنگها محکم بهش وصل بشه .
انژکتور هم عیبهائی که ممکنه پیدا کنه اینهاست :1- اصلا روشن نمیشه یعنی وفتی برق 12 ولت بهش بدین سوزنش حرکت نمیکنه چون آهنربای الکتریکی توش سوخته
این عیب خیلی به ندرت پیش میاد و تستش خیلی آسونه . کافیه باز بشه و با برق بانری ماشین یا آداپتور 12v بهش برق بدین .
با اهم متر هم میشه تستش کرد . اگر عقربه اهم متر تکون نخوره پس سیم پیچ آهنرباش سوخته .
2- کامل بسته نمیشه و نشتی داره
تستش خیلی آسونه
ریل سوخت که انژکتورها بهش وصله رو از سرسیلندر جدا کنین تا سر انژکتورها رو ببینید اما لوله ی سوخت وصل باشه به ریل
حالا سوئیچ رو باز کنین بدون استارت زدن
پمپ بنزین روشن میشه و فشار سوخت میره بالا
اگر انژکتور نشتی داشته باشه ازش بنزین میچکه در صورتیکه انژکتور سالم نم هم پس نمیده
علتش رسوب گرفتن هست که خوب بسته نمیشه
علاجش استفاده از انژکتور شور و اگر زیاد باشه باید با دستگاه اولتراسونیک ultrasonic که مثل دستگاه جرم گیری دندان با امواج صوتی رسوبها رو پودر میکنه و سپس شسته میشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ultrasonic cleaner&hl=en&ie=UTF-8&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch
استفاده از محلولهای شستشوی قوی هم هست که در ایران رایجه . اگر محلول انژکتور رو خراب میکرد اصلا استفاده نمیشد .
3- انژکتور بد سوخت میپاشه به علت رسوب
علاجش هم مثل شماره ی 2 هست
اگر ماشین مصرف بالا داره, یا رگولاتور مشکل داره و فشار سوخت بیش از حد هست یا انژکتورها نشتی داره .
همه ی اینها رو راحت میشه چک کرد قبل از سرویس یا تعمیر یا تعویض

kasra2002
19-10-2014, 10:55
سلام
امروز بعد از این که متوجه شدم منبع اگزوز پوسیده و یه سوراخ توش ایجاد شده سریع اقدام کردم واسه تعویض،تعمیر کار بعد از دیدن پوسیدگی گفت لوله اگزوز هم زیاد تعریفی نداره و یکی بخر تا تعویضش کنم،فقط گفت نیازی نیست که لوله ای بخری که منبع داشته باشه،گفت مشکلی پیش نمیاد صداشم تغییر نمیکنه،بعد از نصبش یکم صدای اگزوز بیشتر شده،نفس ماشین هم باز شده،به نظر شما مشکلی واسه ماشین پیش نمیاد؟این اضافه شدن صدا البته خیلی کم،من حساسم،چقدر میتونه به اتاق ماشین سرایت کنه
اصلا حس خوبی ندارم که این منبع وسط رو برداشته،حالا نمیدونم حس ماشین چی باشه
ماشین هم
206
SD V1

در مورد حذف منبع اگزوز (منبع وسط ) درسته که نبودن منبع و و هرچیزی که راه اگزوز رو سد کنه به ظاهر نفس و بهتر می کنه اما هم صدا رو و هم لرزش رو بیشتر می کنه و هم این ممکنه باعث صدمه رسوندن به مرور زمان به منیفولد بشه البته خمره وسط شاید کمتر ولی به نظر شخصی من باشه خیلی بهتره که البته جنس مرغوب
در برخی از ما شینها بجای و یا در کنار خمره وسط از یک تکه شلنگ مانند فلزی استفاده می کنند این رو در ماشین های ژاپنی دیدم و خیلی جالب بود هم از لرزش و صدا و خرابی اگزوز و شکستگی اون در تکان های شدید جلوگیری می کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-10-2014, 11:14
در برخی از ما شینها بجای و یا در کنار خمره وسط از یک تکه شلنگ مانند فلزی استفاده می کنند این رو در ماشین های ژاپنی دیدم و خیلی جالب بود هم از لرزش و صدا و خرابی اگزوز و شکستگی اون در تکان های شدید جلوگیری می کنهسلام
مگه ماشینهای ایران نداره این قطعه رو ؟

kasra2002
20-10-2014, 14:30
ممنون از شما فکر نمی کنم همه ماشین های ایرانی داشته باشند

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-10-2014, 15:29
ممنون از شما فکر نمی کنم همه ماشین های ایرانی داشته باشندسلام
همینجوری هزار ملیارد هزار ملیارد میزنند و میبرند و میخورند و خونه های چند ده میلیاردی و ماشینهای لوکس چند میلیاردی میخرند و هر سال هم عوضش میکنند .
چند ماه پیش در اخبار تلوزیون اعلام شد ایرانخودرو حدود 3 ملیارد تومن به فلان تیم فوتبال پول داده .
خبرنگار به مدیر عاملش گفت:
از کجا تامین میشه این پولها ؟
گفت: ما سالی 130 هزار ماشین میفروشیم . کافیه 25000 تومن بکشیم رو قیمت هر ماشین تا این پول دربیاد
==================================این قطعه کار مهمی انجام میده . اگر ماشینی این قطعه رو نداره بهتره صاحب ماشین خودش نصب کنه و یه لعنت هم بفرسته به هر چی دزدِ مال مردم خوره .
یک قطعه به منیفولدِ دود وصل میشه که در حقیقت ابتدای لوله ی اگزوز هست و میره پائین به زیر موتور و به صورتِ افقی در میاد که اونجا اگزوز بهش وصل میشه
بهترین جا برای نصبش , اول لوله ی اگزوز هست تا واسطه بشه بین لوله ای که به منیفولدِ دود وصله و اگزوز

kasra2002
21-10-2014, 10:39
اینجا جاش نیست اما موتور جدید 206 هم در راهه و تا چند روز دیگه 206 1400 با اون موتور میاد که فقط تولیدش دیگه داخلیه و به گفته مسئلش حدود 1900 یورو در هر موتور صرفه جویی هزینه داره یعنی هزینه تولید هر ماشین 1900 یورو کمتر از قبل!

tary750
22-10-2014, 08:00
سلام
من پراید 111 دارم مدتیه
تو سرعت بالا از سمت راست جلوی ماشین صدای زوزه میاد مثل اینکه چرخ جلو به جایی گیر میکنه مشکل از چی میتونه باشه ؟!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-10-2014, 08:25
سلاممن پراید 111 دارم مدتیه
تو سرعت بالا از سمت راست جلوی ماشین صدای زوزه میاد مثل اینکه چرخ جلو به جایی گیر میکنه مشکل از چی میتونه باشه ؟!!
سلام
پشت و جلوی چرخهای عقب آجر بذارین
ترمز دستی تا آخر کشیده
دو چرخ جلو رو با جک بلند کنین
با دست چرخها رو بچرخونین ببینین صدا از چیه . احتمالاً از بلبرینگ هست
بالا و پائین چرخ رو بگیرین و تکون بدین . اگر لقی داره پس بلبرینگها مدت زیادی بی گیربس کار کرده و هورده شده و باید تعویض بشه
اگر چرخ صدا میده و خشک میچرخه اما لقی نداره پس بلبرینگها باید گیربس کاری بشه سریعاً قبل از اینکه خورده بشه و خراب بشه
هزینه ی گبریسکاری خیلی کمتر از تعویض بلبرینگها هم ولی اجرت مکانیک اختلاف چندانی نداره چون همه ی مراحل یکی هست اما بلبرینگ لازم نیست دربیاد بلکه فقط کافیه بهش دست رسی پیدا کنین تا گیریسکاریش کنین
اگر با دست چرخوندین و مشخص نشد :
روشن کنین و با دنده آخر سرعت رو آروم آرام ببرید بالا ( از 120 بیشتر نشه ) و ببینید صدا از چیه .
هرگز روی جک با سرعت بیش از 30KM فرمان رو زیاد نپیچونین وگرنه پلوسها صدمه میبینه .
اگر خواستین در خانه خودتون این کارها رو انجام بدین , با یک جک هم میشه اما نباید بیش از 10 ثانیه گاز بدین چون چرخ دیگه روی زمینه و این به چرخدنده های دفرنسیال صدمه میزنه
آجر گذاشتن و ترمز دستی ضروری هست و جک هم باید قوی باشه تا با لرزش در نره از جاش
اگر هم خواستین از سلامت و نحکم بودنِ قطعاتِ جلوبندی مطمئن بشین , وقتی دو چرخ رو جک هست , چپ و راست تایر رو بگیرین و محکم تکون بدین . هیچ لقی نباید داشته باشه . البته اگر کمی لقی داره ممکنه از بلبرینگ باشه که با تکان دادنِ بالا و پائین چرخ مشخص میشه

yoosefshaskol
22-10-2014, 16:34
دوستان کسی تجربه استفاده از این لنت رو داره؟لنت خوبی هست؟از نظر نرمی و صدا و قدرت ترمزگیری چطوره؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hosein002
22-10-2014, 22:23
سلام
بهترین روش تست کردن شمع وایرشمع و کویل پراید زیمنس چیست؟

mohammad_mdm
22-10-2014, 23:23
سلام دوستان خسته نباشید
ماشینم i30 هست این قطعه پلاستیکی پایین دنده که متحرکه خراب شده،چروک شده وقتی دنده رو عوض میکنم،دنده گیر میکنه باید از کجا گیرش بیارم؟نمایندگی ستارخان نداره لطفا راهنماییم کنید.ممنون
درضمن روغن گیربکس و چندهزارتا باید عوض کرد ماشینم 60تا کارکرده,عوض کردن روغن توی نرمی دنده عوض کردن تاثیر داره؟ممنون

ali.dadash
22-10-2014, 23:44
دوست عزیز این که تعمیر انجام دادید و این ایراد که به ظر برقی میاد بوجود آمده می بایست همون موقع توسط متخصص چک می شد به نظر من مشکل برقی هست و در موقع باز کردن و بستن موتور یک جا یا اتصالی و یا مشکلی در سنسور ها و ecu هست به یک متخصص و نه برقکار مراجعه کنید اینکه دود براه افتاده باید دید چه نوع دودی بوده و اینکه ایا اگزوز و موتور چرب هستند یانه
مشکل چی بود که اس تی پی ریختید؟
به نظرم بیشتر مشکل شا برقی بوده و کم بودن شتاب و دودی که احتمالا دود سیاه بنزین بوده ناشی از بد سوختن باشه

والا اس تی پی ریختیم چون گفتم روغنش شل نشه،چون وقتی شل میشه امپر شروع می کنه به زدن....گفتم یه اس تی پی بریزم شاید مانع بشه دمای روغنش بالا بره....
مشکل برقی به نظر نمیاد:n27::n27:این دود برقی به نظر نمیاد....
وقتی شمال بودیم،خیلی دود کرد....
امروز استوپر شو عوض کردم،بهتر شد اما هنوز ماشین توانایی لازمو نداره...کسی مکانیک خوب سراغ داره به من ادرس بده؟:n10:

kasra2002
23-10-2014, 11:35
دوستان کسی تجربه استفاده از این لنت رو داره؟لنت خوبی هست؟از نظر نرمی و صدا و قدرت ترمزگیری چطوره؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
مطمئن نیستم حافظه یاری نمی کنه ولی فکر کنم ایتالیایی باشه و بد نیست

kasra2002
23-10-2014, 11:40
والا اس تی پی ریختیم چون گفتم روغنش شل نشه،چون وقتی شل میشه امپر شروع می کنه به زدن....گفتم یه اس تی پی بریزم شاید مانع بشه دمای روغنش بالا بره....
مشکل برقی به نظر نمیاد:n27::n27:این دود برقی به نظر نمیاد....
وقتی شمال بودیم،خیلی دود کرد....
امروز استوپر شو عوض کردم،بهتر شد اما هنوز ماشین توانایی لازمو نداره...کسی مکانیک خوب سراغ داره به من ادرس بده؟:n10:
الان مشکل خیلی زیاد شد آمپر چی می زنه خوب معلومه که مشکل اساسی داره و بوسیله اس تی پی اون رو پوشوندید و این بلا ها رو به سر میاره
ممکنه اویل پمپ مشکل داشته باشه یا صافی او گرفته باشه که با روغن غلیظ عمل روانکاری سخت تر می شه و داغون می کنه

kasra2002
23-10-2014, 11:42
سلام دوستان خسته نباشید
ماشینم i30 هست این قطعه پلاستیکی پایین دنده که متحرکه خراب شده،چروک شده وقتی دنده رو عوض میکنم،دنده گیر میکنه باید از کجا گیرش بیارم؟نمایندگی ستارخان نداره لطفا راهنماییم کنید.ممنون
درضمن روغن گیربکس و چندهزارتا باید عوض کرد ماشینم 60تا کارکرده,عوض کردن روغن توی نرمی دنده عوض کردن تاثیر داره؟ممنون

دوست عزیز عوض کردن روغن گیرباکس آن چنان تاثیری که فکر کنید نداره ولی بد هم نیست وو الان باید عوض کنیداما روغنی با فورمول مشابه و جنس خوب بریزید
فکر می کنم فورمول ورژن 4 باشه
البته ابتدا ممکنه کمی سفت تر بشه ماشین با عوض کردن روغن ولی بهتره که این کار رو بکنید چون خاصیت روغن در تغییرات دما ممکنه کم شده باشه

Max.Pain
23-10-2014, 16:06
سلام

پراید 131 SL دارم که اخیرا وقتی ترمز میکنم صدای عجیبی از چرخ عقب سمت شاگرد میاد !

البته صدا یه کم میپیچه و گاهی فکر میکنم از توی موتور میاد!!!

صداش شبیه ساییده شدن (فوفففففففف) و خیلی بلنده!

مشکل از لنته ؟ :n13:

45 هزار تا کار کرده و لنت های عقب هنوز تعویض نشده.

لنت عقب خوب چی بگیرم و چه قیمتی هست؟

ممنون

amir@sh
23-10-2014, 16:35
سلام

پراید 131 SL دارم که اخیرا وقتی ترمز میکنم صدای عجیبی از چرخ عقب سمت شاگرد میاد !

ممنون
احتمال زیاد یا لنت تمام شده با کفشک لنت کنده شده هر چه زودتر عوض کن تا به کاسه چرخ آسیب زیادی نزنه

ess_1362
23-10-2014, 22:24
سلام

ممنون

پراید ضعفش لنت عقب هست
درحالی که اکثر خودرو ها لنتهای کاسه ای عقب کارکردی نزدیک 100هزار کیلومتر دارند من در بهترین حالت نتونستم بیشتر از 30000 کیلومتر را با یک دست لنت عقب برم.وقتی من 30000 کیلومتر برم و لنت تموم بشه یعنی برای شما حداکثر باید روی 20000 یا 25000 تعویض میشده
به نظرم همین الان هم کاسه چرخ های عقب شما دچار مشکل شده و با اتمام لنت پرچ یا انتهای فلزی لنت روی کاسه چرخ ها خط انداخته

Max.Pain
24-10-2014, 16:47
پراید ضعفش لنت عقب هست
درحالی که اکثر خودرو ها لنتهای کاسه ای عقب کارکردی نزدیک 100هزار کیلومتر دارند من در بهترین حالت نتونستم بیشتر از 30000 کیلومتر را با یک دست لنت عقب برم.وقتی من 30000 کیلومتر برم و لنت تموم بشه یعنی برای شما حداکثر باید روی 20000 یا 25000 تعویض میشده
به نظرم همین الان هم کاسه چرخ های عقب شما دچار مشکل شده و با اتمام لنت پرچ یا انتهای فلزی لنت روی کاسه چرخ ها خط انداخته

ممنون

حالا اگه رو کاسه چرخ خط افتاده باشه باید تعویض بشه؟! قیمتش چقدره حدوداً ؟! :n28: اجرت تعویض چی؟! :n27:

اگه تعویض کاسه چرخ سخته ببرم نمایندگی که مطمئن تر باشه!

لنت عقب که فک کنم 20-25 باشه درسته؟

hosein002
24-10-2014, 17:29
سلام
بهترین روش تست کردن شمع وایرشمع و کویل پراید زیمنس چیست؟

کسی جواب نمیده؟

amir@sh
24-10-2014, 18:03
ممنون

حالا اگه رو کاسه چرخ خط افتاده باشه باید تعویض بشه؟! قیمتش چقدره حدوداً ؟! :n28: اجرت تعویض چی؟! :n27:

تا باز میشه میزان خسارت مشخص نمیشه ولی اگر مدت کمی هست که صدا میده مشکل زیادی پیش نمیاد فقط زودتر عوضش کن

amir@sh
24-10-2014, 18:05
ممنون

تا باز نشه میزان خسارت مشخص نمیشه ولی اگر مدت کمی هست که صدا میده مشکل زیادی پیش نمیاد فقط زودتر عوضش کن

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-10-2014, 18:14
سلامبهترین روش تست کردن شمع وایرشمع و کویل پراید زیمنس چیست؟سلام
اگر موتور روشن میشه :
خودِ روشن شدن موتور یعنی کویل سالمه و برق کافی تولید میکنه
اگر موتور نرم کار میکنه و لرزش نداره در دور آرام و سرعت پس کویل و وایرها و شمعها سالم هستند . اگر موتور درست کار نمیکنه ممکنه علتش از یک یا چند قطعه ی تولید برق رسوندن برق به سیلندرها باشه
با اهم متر"میشه کویل رو تست کرد . کویل دو سیم پیچ داره . اولیه که با برق 12 ولت کار میکنه و معمولا بین 0.7 تا 1.7 اهم مقاومت داره و ثانویه که برق چند هزار ولت با آمپر بسیار کم تولید میکنه و حدود 10 کیلو اهم مقاومت داره اما در کویلهای مختلف فرق میکنه
با کشیدن وایر هر سیلندر و لرزش موتور و شنیدن صدای جرقه معلوم میشه اون سیلندر برق داره
اگر موتور لرزش داره و یک وایر رو کشیدیم اما لرزش فرق چندانی نکرد پس همون سیلندر برقش مشکل داره .
شمعها باید باز بشه یا چشم چک بشه و بهش برق بدین بگیرین نزدیک بدنه تا سالم بودنش رو ببینیم
اگر دهنه ی شمع کم یا زیاده باید تنظیم بشه
اگر شمع دود زده هست پس یا مصرف سوخت زیاده یا شمع مناسب نیست و باید شمع گرمتر نصب کنین
اگر شمع روغنیه یعنی روغن از سرسیلندر یا از زیر وارد سیلندر میشه و میسوزه
بدنه ی شمع باید سالم باشه و شکستگی و ترک نداشته باشه
عوض کردن زودهنگام شمع فقط پول دور ریختنه
اگر ظاهر شمع سالمه و الکترود وسطش خیلی خوره نشده هنوز قابل استفاده است
وایر شمعها باید چک بشه که بریدگی و زدگی نداشته باشه و گیرهای سرهاش محکم وصل باشه و با اهم متر هم تست بشه که مقاومتش به اندازه ی لازم باشه و ببشتر نباشه وگرنه برق توش افت میکنه
قبلا در مورد وایرشمع توضیحی در تاپیک صرفه جوئی هزینه های ماشین نوشته ام
اگر ماشین دلکو هم داره باید سر دلکو و چکش برق هم چک بشه که شکستگی و خوردگی نداشته باشه و آب بهش نرسه در باران و بعد از شستشو
اگر سوالی داشتین مطرح کنین در ضمن در نت هم سایتهای زیادی هست

kasra2002
25-10-2014, 11:55
ممنون

کاسه چرخ پرید چون کوچک هست اگه خط عمیق بیوفته باید تعویض شه و تراشکاری جواب نم ده
تعویضش هم بسیار راحته و با باز کردن چرخ برای تعویض لنت اون هم باز می شه پس نگران نباشید اگه لازم به تعویض بود همزمان بالنت عوض میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-10-2014, 13:03
سلام دوستان
تو بازار حراج یه جکِ تویوتا دیدم شبیه عکس زیر هست البته دسته و آچار چرخ و کیف نداره . تمیز هم هست . ازش خیلی کم استفاده شده .
میخوام بخرم برای یکی از اقوام تو ایران .
میگه قیمتش 50,000 تومنه .
مىارزه یا ایران ارزونتره ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-10-2014, 14:00
کاسه چرخ پرید چون کوچک هست اگه خط عمیق بیوفته باید تعویض شه و تراشکاری جواب نمیده تعویضش هم بسیار راحته و با باز کردن چرخ برای تعویض لنت اون هم باز می شه پس نگران نباشید اگه لازم به تعویض بود همزمان بالنت عوض میشهسلام
بهتره اول لنت رو عوض کنند و چند روز برونند . اگر ترمز خوبه و لرزش هم نداره موقع ترمز و ماشین به چپ یا راست کشیده نمیشه پس شیار یا شیارها رو میشه به حال خود رها کرد و نه تعویض میخواد نه تراشکاری
چند بار مکانیک به بنده گفت دیسک خط داره ترشکاری میخواد , چون دیدم لرزش و و انحراف نداره ولش کردم و چند سال هم کار کرد و مشکلی هم پیش نیومد

kasra2002
25-10-2014, 18:29
سلام
بهتره اول لنت رو عوض کنند و چند روز برونند . اگر ترمز خوبه و لرزش هم نداره موقع ترمز و ماشین به چپ یا راست کشیده نمیشه پس شیار یا شیارها رو میشه به حال خود رها کرد و نه تعویض میخواد نه تراشکاری
چند بار مکانیک به بنده گفت دیسک خط داره ترشکاری میخواد , چون دیدم لرزش و و انحراف نداره ولش کردم و چند سال هم کار کرد و مشکلی هم پیش نیومد
بله بله ممنون از شما منظورم درصورت خط عمیق و خرابی کاسه بود وگر نه شاید حتی با یک پوساب سنباده هم برخی از خط های ظریف پاک شن اگه خط افتاده باشه
و اینکه بعضی از کاسه ها انچنان لبه دار می شند که لنت رو هم براحتی نمی شه در آورد ازشون
ممنون از گوشزد شما

وو اینکه شما با لنت 45000 تا کار کردید نشون می ده که خوب از ترمز استفاده می کنید و احتمال خرابی کاسه کم هست

kasra2002
25-10-2014, 18:30
سلام دوستان
تو بازار حراج یه جکِ تویوتا دیدم شبیه عکس زیر هست البته دسته و آچار چرخ و کیف نداره . تمیز هم هست . ازش خیلی کم استفاده شده .
میخوام بخرم برای یکی از اقوام تو ایران .
میگه قیمتش 50,000 تومنه .
مىارزه یا ایران ارزونتره ؟
در اینکه جنسش بهتره شکی نیست ولی با اینکه قیمت رو ندارم فکر نمی کنم خیلی بیارزه که از اونجا بگیریر و بفرستید
و اینکه چندکیلویی هست برای چه ماشینی مناسب تره این؟
واین که ترجیح من اینه که جک ماشین سر جای خودش محکم شه و ولو نشه کف صندوق عقب :)))

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-10-2014, 19:05
در اینکه جنسش بهتره شکی نیست ولی با اینکه قیمت رو ندارم فکر نمی کنم خیلی بیارزه که از اونجا بگیریر و بفرستیدو اینکه چندکیلویی هست برای چه ماشینی مناسب تره این؟واین که ترجیح من اینه که جک ماشین سر جای خودش محکم شه و ولو نشه کف صندوق عقب :)))سلام
ممنون از پاسختون و نظرتون
این جک به بیشتر ماشینهای ایرانی و خارجی میخوره
تویونا کامری رو راحت بلند میکنه یعنی برای بیشتر ماشینهای ایرانی و خارجی میشه ازش استفاده کرد . اونهائی که جک زیر درب نصب میشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] corolla%20lift%20jack&filters%5bprimary%5d=images
جک ماتیز

kasra2002
26-10-2014, 11:29
مطمئن نیستم درست باشه ولی قیمت جک تکی 405 20000 و 206 با جعبه و آچار 43000

ali.dadash
27-10-2014, 22:15
سلام
افت دور موتور با روشن شدن کولر چند علت میتونه داشته باشه
1- استپر کار نمیکنه . چون با روشن شدن کولر استپر از کمپیوتر فرمان میگیره که سر استپر اندکی کوتاه بشه تا هوای ببشتری بره توی منیفولد .
با این تست مبتونین بفهمین که با زدن کولر سر استپر کوتاه میشه یا نه:
موتور روشن . 30 ثانیه صبر کنین
حالا کولر رو روشن کنین
موتور به لرزش میافته
حالا فیش استپر رو بکشین . با این کار دیگه سر استپر در همون حالتی که هست میمونه
حالا کولر خاموش
اگر دور موتور بیش از حد نرفت بالا پس استپر با روشن شدن کولر اصلا تغییر نکرده و علت افت دور موتور با کولر هم همینه .
سیمهای فیش استپر رو چک کنین شاید قطعی داره . با تکون دادن سبمهاش موقع روشن بودن کولر میشه پیداش کرد ( گاهی وقتها )
اگر از سیمش نبود باید باز بشه طول سر استپر اندازه گرفته بشه . معمولا باید 28mm باشه
اگه اون هم درست بود , یک استپر سالم قرض بگیرین . اگر با تعویض درست شد پس باید تعویض بشه
2- گاهی رله ی فن که با دکمه ی AC کار میکنه خراب میشه و فن رو روشن نمیکنه که در نتیجه گاز فشرده شده خنک نمیشه و به کمپرسور خیلی فشار میاد و موتور افت میکنه
کافیه کولر رو بزنین . اگر فن فوراً روشن نشد پس همین مشکل وجود داره
3- گاهی سیستم کولر ایراد داره مثل کم بودن روغن کمپرسور و سفت بودنش و یا گاز بیش از حد یا گرفتگی اکسپنشن والو باعث فشار به کمپرسور و افت دور موتور میشه
اطلاعات بیشتر در مورد کار کولر
صرفه جوئی در هزینه های خودرو

دوستان سلام
اساتید من استپر ماشنمو عوض کردم،میل سوپاپم عوض کردم،صفحه گلاج هم عوض کردم،2 روز ماشین عالی بود ،یعنی از روز اولش هم بهتر کار میکرد....الان روزه سومه و باز ماشین داره تک کار میکنه انگاری ،یعنی دیروز خیلی ماشین با شتاب و نرم و روان بود یعنی عالیه عالی بود....
الان دوباره یکم داره شروع به بازی در میاره :n19:یعنی خوب کار نمیکنه....مشکل میتونه از استپر باشه؟
الان مثل 2 روز قبل خوب گاز نمیخوره،یعنی وقتی بهش گاز میدم در حالت خلاص،یکم طول داره دور موتور بالا بیاد،وقتی هم دور موتور بالا میره از 3 هزار به بعد خوب میکنه و میره بالا،وقتی گازو ول میکنم تا پاین بیاد حخوب پاینن میاد تا حدود 2 هزار یه ریپ میزنه تقریبا....
مشکل چیه؟کسی میدونه مشکلش چیه؟
ممنونم

ali.dadash
27-10-2014, 22:28
الان مشکل خیلی زیاد شد آمپر چی می زنه خوب معلومه که مشکل اساسی داره و بوسیله اس تی پی اون رو پوشوندید و این بلا ها رو به سر میاره
ممکنه اویل پمپ مشکل داشته باشه یا صافی او گرفته باشه که با روغن غلیظ عمل روانکاری سخت تر می شه و داغون می کنه

دوستان سلام
اساتید من استپر ماشنمو عوض کردم،میل سوپاپم عوض کردم،صفحه گلاج هم عوض کردم،2 روز ماشین عالی بود ،یعنی از روز اولش هم بهتر کار میکرد....الان روزه سومه و باز ماشین داره تک کار میکنه انگاری ،یعنی دیروز خیلی ماشین با شتاب و نرم و روان بود یعنی عالیه عالی بود....
الان دوباره یکم داره شروع به بازی در میاره :n19:یعنی خوب کار نمیکنه....مشکل میتونه از استپر باشه؟
الان مثل 2 روز قبل خوب گاز نمیخوره،یعنی وقتی بهش گاز میدم در حالت خلاص،یکم طول داره دور موتور بالا بیاد،وقتی هم دور موتور بالا میره از 3 هزار به بعد خوب میکنه و میره بالا،وقتی گازو ول میکنم تا پاین بیاد خوب پاینن میاد تا حدود 2 هزار یه ریپ میزنه تقریبا....
امپر هم قبله همه این بدبختیا،وقتی روغن گرم میشد،امپر روغن و علامت تعجب و ترمز دستی شروع به روشن شدن میکرد.....الان نمیزنه دیکه....چون دادم موتوروشو با گازوئیل شستن وروغن ریختن و ساکشن کردن....فک کنم اشغال و کثیفی هاش برطرف شده
الان کسی میدونه مشکل چیه؟
چرا باز داره شروع می کنه به تک کار کردن؟:n27:
الان شنتابشم عالیه،صفحه هم عالیه اما ماشین میلرزه و کار می کنه و.....

Max.Pain
28-10-2014, 13:42
امروز رفتم لنت های عقب رو تعویض کردم. لنت پارس گرفتم 20 تومن به علاوه 10 تومن اجرت تعویض.

روی کاسه چرخ سمت راست خط افتاده بود که لنت کوبه گفت خیلی مهم نیست و یه کم سمباده کشید!

لنت سمت راست تموم شده بود ولی چپی یه کم داشت!

kasra2002
28-10-2014, 18:58
امروز رفتم لنت های عقب رو تعویض کردم. لنت پارس گرفتم 20 تومن به علاوه 10 تومن اجرت تعویض.

روی کاسه چرخ سمت راست خط افتاده بود که لنت کوبه گفت خیلی مهم نیست و یه کم سمباده کشید!

لنت سمت راست تموم شده بود ولی چپی یه کم داشت!
بسیار کار نیکویی کردید و خوشبختانه هزینه زیادی نداشت .لنت پارس هم نسبتا خوبه حداقل معلومه چیه و کم صدا هستولی مواظب باشید تموم نشه و از تنظیم دوره ای لنت عقب و (ترمز دستی ) غافل نشید

Hamid Reza
28-10-2014, 19:17
سلام
چند روز پیش صافی بنزین 405 رو عوض کردم که خیلی کثیف بود
باهاش چند باری بیرون رفتم و عالی بود
امروز یه دفعه در میانه های راه حس کردم ماشین واسه خودش گاز میده . مثلا در حالت خلاص دور موتور روی 2 بود و ماشین گاز میداد . تو دنده هم همینطور بود و بدون اینکه من گاز بدم خودش راه میرفت
رسیدم به خونه و ماشین رو پارک کردم و گفتم بذار یه خاموش روشن بکنم شاید درست شه
وقتی ماشینو خاموش کردم تمام برقش قطع شد و دیگه روشن نمیشه . حتی ذزدگیر و چراغ ها و همه از کار افتادن
خودم تعجب کردم . به نظرتون مشکل از چیه؟ باید بگم امداد خودرو بیاد؟

kasra2002
29-10-2014, 10:25
سلام
چند روز پیش صافی بنزین 405 رو عوض کردم که خیلی کثیف بود
باهاش چند باری بیرون رفتم و عالی بود
امروز یه دفعه در میانه های راه حس کردم ماشین واسه خودش گاز میده . مثلا در حالت خلاص دور موتور روی 2 بود و ماشین گاز میداد . تو دنده هم همینطور بود و بدون اینکه من گاز بدم خودش راه میرفت
رسیدم به خونه و ماشین رو پارک کردم و گفتم بذار یه خاموش روشن بکنم شاید درست شه
وقتی ماشینو خاموش کردم تمام برقش قطع شد و دیگه روشن نمیشه . حتی ذزدگیر و چراغ ها و همه از کار افتادن
خودم تعجب کردم . به نظرتون مشکل از چیه؟ باید بگم امداد خودرو بیاد؟
دوست گرامی ابتدا بست باتری و فیوز های اصلی که در کنار باتری وجود دارند رو چک کنید ممکنه باتری شما خراب و یا بست شل و کثیف شده باشه و یا اتصالی باعث سوختن فیوز شده باشه ولی حتما زیر ماشین رو از نظر نشتی بنزین و بوی اون بررسی کنیدد که اتصالی در قسمت پمپ نباشه اما اینکه خود بخود گاز می خورده با توجه به قطعی که الان داره ابتدا اون کلید قرمز قطع کن که درون محفظه موتور هست رو هم چک کنید ممکنه پریده باشه برای ایمنی

Max.Pain
29-10-2014, 17:29
بسیار کار نیکویی کردید و خوشبختانه هزینه زیادی نداشت .لنت پارس هم نسبتا خوبه حداقل معلومه چیه و کم صدا هستولی مواظب باشید تموم نشه و از تنظیم دوره ای لنت عقب و (ترمز دستی ) غافل نشید

خواهش میکنم.:n16:

تنظیم دوره ای لنت عقب و ترمز دستی؟!

هر چند وقت؟ چطور؟! :n27:

ممنون

kasra2002
29-10-2014, 22:02
خواهش میکنم.:n16:

تنظیم دوره ای لنت عقب و ترمز دستی؟!

هر چند وقت؟ چطور؟! :n27:

ممنون
البته چند بار کامل تویح داده شده
ترمز ماشین هایی که عقب کاسه ای هستند هر از چندگاهی مثلا 3ماه یکبار می بایست از درون چرخ تنظیم بشه که ابتدا مدتی میشه با تنظیم سیم ترمز دستی و پس از اون از درون چرخ این کار رو کرد
برای تست اون هم کافیه مطمئن شید که ترمز دستی با بالا امدن حد اکثر 3 تا 4 دندانه کامل عمل می کنه
این کار ترمز گیری بسیار نرم و مطمئن تری رو برای شما داره و فشار رو از روی چرخ جلو برمیداره و اگر از چرخ بخواید تنظیم شه بیشتر از 5 هزار تومان هزینه نداره (اجرت) فقط دقت شه که هردو چرخ درست تنظیم شند

aftab_azad20
31-10-2014, 20:24
سلام لنت واسه
206 sd v1
چی پیشنهاد میدید(جلو عقب)،تا حالا عوض نکردم،ماشین هم 76000تا رفته،یه مدته که احساس میکنم ترمز گیری ضعیف تری نسبت به قبل دارم
خوب خوب باشه:n02:
اخطار لنت داره 206؟
به نظرتون بعد از این همه مسافت و تعوض نکردن لنت احتمال داره دیسک صدمه دیده باشه؟

kasra2002
31-10-2014, 21:58
سلام لنت واسه
206 sd v1
چی پیشنهاد میدید(جلو عقب)،تا حالا عوض نکردم،ماشین هم 76000تا رفته،یه مدته که احساس میکنم ترمز گیری ضعیف تری نسبت به قبل دارم
خوب خوب باشه:n02:
اخطار لنت داره 206؟
به نظرتون بعد از این همه مسافت و تعوض نکردن لنت احتمال داره دیسک صدمه دیده باشه؟
البته این تجربه رو داشتم اما یکم زیاد رفتید ولی اگه صدای نا هنجاری نمی شنوید فکر نکنم مشکلی باشه
برند های مختلفی در بازار هست و الان نمی دونم واقعا کدوم بهتره فکر می کنم از 40 به بالا

aftab_azad20
31-10-2014, 22:11
البته این تجربه رو داشتم اما یکم زیاد رفتید ولی اگه صدای نا هنجاری نمی شنوید فکر نکنم مشکلی باشه
برند های مختلفی در بازار هست و الان نمی دونم واقعا کدوم بهتره فکر می کنم از 40 به بالا

بعضی مواقع هنگام ترمز کردن یه صدای تیزی میخوره به گوش که قبلا هم بوده،ولی جدیدا صداش بم تر شده،همین هم باعث شده که سریع میخوام اقدام کنم

kasra2002
01-11-2014, 11:16
بعضی مواقع هنگام ترمز کردن یه صدای تیزی میخوره به گوش که قبلا هم بوده،ولی جدیدا صداش بم تر شده،همین هم باعث شده که سریع میخوام اقدام کنم
دقیقا سریع اقدام کنید که خطر و هزینه داره
دیدم دیسکی که کلا به یک حلقه تبدیل شد

esi222
01-11-2014, 15:11
سلام خدمت اساتید
ماشینم سمند x7 مدل 83 هستش میخوام لامپ کیلومترشو عوض کنم.خیلی کم نورو بد رنگه.از این یخیا میخوام بزنم.
پیچ بالای صفحه رو باز کردم اما دیدم صفحه از جاش درنمیاد.
میخواستم یه راهنمایی کنید چجوری صفحه کیلومترو دربیارمو چراغشو عوض کنیم
ممنون
اینم عکس:

Hatek
02-11-2014, 01:30
سلام

دوستان یک پراید 131 مدل 93 داریم که یه مشکل پیدا کرده که توضیح میدم براتون
ماشین 9 هزار تا کارکرده
و جدیدا وقتی دور موتور میاد روی 2 تا 1 از ماشین یه صدای خرخر میاد
صدای دنده مرده نیست کاملا مشخصه فرق داره
و حتی گاز هم ندی بازم صدا میاد
و به محض گرفتن کلاج یا بردن دور موتور بالاتر یا حتی پایین تر از بازه ای که صدا میده صدا قطع میشه
صدای خرخر خیلی ریز و کمی هست

ممنون اگر راهنمایی کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-11-2014, 07:56
پیچ بالای صفحه رو باز کردم اما دیدم صفحه از جاش درنمیاد.
میخواستم یه راهنمایی کنید چجوری صفحه کیلومترو دربیارمو چراغشو عوض کنیمممنونسلام
احتمالاً سیم کیلومتر و سیمهائی که از پشت بهش وصله نمیذاره دربیاد
اول سیم کیلومتر رو جدا کنین
اگر باز درنیومد باید بقیه رو هم جدا کنید
معمولاً فشاری جا زده شده ( فیشی هست )
عکسهای مربوطه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] to remove cluster speedometer cable&hl=en&ie=UTF-8&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch
در بعضی ماشینها میشه بدون بازکردن صفحه , لامپها رو از پشت عوض کرد ) با نشستن زیر فرمان و شاید لازم بشه با موبایل ازشون عکس بگیرین تا بهتر جای لامپها رو ببینین

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-11-2014, 08:12
سلام دوستان یک پراید 131 مدل 93 داریم که یه مشکل پیدا کرده که توضیح میدم براتون
ماشین 9 هزار تا کارکردهو جدیدا وقتی دور موتور میاد روی 2 تا 1 از ماشین یه صدای خرخر میادصدای دنده مرده نیست کاملا مشخصه فرق دارهو حتی گاز هم ندی بازم صدا میاد
به محض گرفتن کلاچ یا بردن دور موتور بالاتر یا حتی پایین تر از بازه ای که صدا میده صدا قطع میشه
صدای خرخر خیلی ریز و کمی هست
ممنون اگر راهنمایی کنیدسلام
احتمالا کلاچ رگلاژ نیست و بلبرینگ کلاچ بسیار نزدیک به دیسک کلاچ هست و این صدای سایششون با هم هست
کلاچ رو طوری تنظیم کنین که یک کم پائین تر بگیره یعنی خلاصیش از بالا یک کم بیشتر بشه تا بلبرینگ از دیسک فاصله بگیره و نتیجه رو ببینین .
اگر از چیزی که گفتم باشه و به دادش نرسید بلبرینگ زود خراب میشه چون بللربنگ کلاچ طراحی نشده که همیشه بچرخه بلکه فقط موقع کلاچ گرفتن باید بچرخه

ali.dadash
02-11-2014, 14:57
اقا کسی نبود جوابه مارو بده؟
من شمع ماشینو عوض کردم،درست شد،یعنی ریپ زدن نداره(میل سوپاپ هم عوض شد،موتور بهتر کار میکنه یعنی خوبه الان،اما مکانیکم میگه بخوای اساسی درست بشه باید موتور بیاد پایین،راهی هست بفهمم درست میگه یا نه؟)
اما تو همین اینترنت سرچ زدم میگن احتمالا "رینگ " خراب شده که سر شمع ها روغن میزنه......
فعلا که داره خوب کار میکنه....
راه فهمیدن خراب شدن رینگ چیه؟
اقا خواهشا یکی تو انجمن جوابه ما رو بده
:n27:

ali.dadash
02-11-2014, 15:00
دوستان یه سوال دیگه اینکه موتور ماشینم تو دور موتور 3 هزار ،یه صدایه لرزشی میده،واشر گلویی خرابه؟
تا قبل اینکه صفحه کلاچو عوض کنم میگفتم شاید واسه صفحه باشه که این صدا رو میده.....
وقتی دنده 4 هم میدم،سرعت حدود 80 که میشه،بازم صدای لرزشه میاد(یعنی هر موقعه با هر دنده ایی دور متور به حدودای 3 هزار برسه،صدا میاد)
دوستان کسی میدونه علتش چیه؟
:n27:

Hatek
02-11-2014, 15:01
سلام
احتمالا کلاچ رگلاژ نیست و بلبرینگ کلاچ بسیار نزدیک به دیسک کلاچ هست و این صدای سایششون با هم هست
کلاچ رو طوری تنظیم کنین که یک کم پائین تر بگیره یعنی خلاصیش از بالا یک کم بیشتر بشه تا بلبرینگ از دیسک فاصله بگیره و نتیجه رو ببینین .
اگر از چیزی که گفتم باشه و به دادش نرسید بلبرینگ زود خراب میشه چون بللربنگ کلاچ طراحی نشده که همیشه بچرخه بلکه فقط موقع کلاچ گرفتن باید بچرخه
.

ممنون
اگه این مشکلی که میگید باشه به چه دلیل بوجود میاد ؟
و چرا فقط توی یک بازه خاص از دور موتور ؟
چون کاملا یهویی پیش اومد
و مکانیک هم بردم خیلی دقت نکرد ولی گفت شفت بلبرینگ ؟ درسته ؟
اونشه که بعدا ممکنه 200 تومن خرجش باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-11-2014, 16:37
اقا کسی نبود جوابه مارو بده؟
من شمع ماشینو عوض کردم،درست شد،یعنی ریپ زدن نداره(میل سوپاپ هم عوض شد،موتور بهتر کار میکنه یعنی خوبه الان
اما مکانیکم میگه بخوای اساسی درست بشه باید موتور بیاد پایین،راهی هست بفهمم درست میگه یا نه؟)
اما تو همین اینترنت سرچ زدم میگن احتمالا "رینگ " خراب شده که سر شمع ها روغن میزنه......
فعلا که داره خوب کار میکنه....راه فهمیدن خراب شدن رینگ چیه؟
اقا خواهشا یکی تو انجمن جوابه ما رو بده:n27:سلام
تعمیر اصولی بر این اساس هست که هیچ قطعه ای از روی حدس و گمان تعمیر یا تعویض نشه
تمام قطعات ماشین قابل معاینه و تست هست تا اگر لازمه تعمیر یا تعویض بشه
گاهی فقط با نگاه کردن میشه فهمید تعمیر و تعویض لازمه یا نه مثل لنت ترمز و لاستیک که با دیدنش میشه فهمید خوبه یا نه
گاهی باید اندازه گیریهائی انجام بشه مثل وایر شمع که اگر ظاهرش سالمه باید با اهم متر تست بشه تا معلوم بشه سالمه یا نه
میل سوپاپ هم اگر خط نیافتاده روش , باید با دستگاه مخصوص , تاب داشتنش چک بشه
اگر خط داره با تراشکاری درست میشه . اگر هم تاب داره باز هم با دستگاههای دقیق اندازه گیری قابل کشف و تعمیر هست .
رینگها هم همینطور
اگر تست ضریب کمپرس خوب باشه پس هم رینگها سالمه هم سرسیلندر و واشرش و هم سوپاپها
اگر یک یا چند شمع چرب میشه و موتور هم روغن سوزی داره ( دود آبی یا سفید موقع گاز آنی ) و یا روغن کم میکنه ( بدون نشتی روغن ) , پس رینگها احتمالاً مشکل داره چون ممکنه روغن از واشر سرسیلندر بره توی یک یا چند سیلندر و بسوزه یا روغن از ساقِ یک یا چند سوپاپ با مکش کشیده بشه توی سیلندر به علت خرابی بوشهای سوپاپها
دشمن رینگها , دیر روغن و فیلتر روغن عوض کردن , فیلتر روغن و روغن بنجل , رانندگی با دور موتور زیاد , فشارهای آنی به گاز ( حرکت با شتاب زیاد ) , بار و مسافر زیاد , ضعف پمپ روغن , خرابی سیستم خنک کننده و کار کردن موتور در دمای زیادتر از حد استاندارد .
جلوی ضرر رو هر وقت بگیرین نفع هست
کسی که قبلاً این چیزها رو رعایت نمیکرده , هر وقت درست رفتار کنه با انجین و ماشین , باعث میشه که روند فرسوده شدن انجین و ماشین کند بشه و خیلی بیشتر عمر کنه .
شما با انجام یک تست کمپرس سیلندرها پیش یک آدم فهمیده و مجهز میتونین از سلامت رینگها مطمئن بشین .
اگر هم این تست نشون داد که یک یا چند سیلندر ضعیفه , باز هم در تعمیر عجله نکنین . با تعویض به موقع روغن و فیلتر و استفاده از روغن و فیلتر با کیفیت و خوش رفتاری با ماشین ( مهربانی با ماشین ) میتونین تا سالها از ماشین استفاده کنین بدون مشکل حاد .
اگر دوست داشتین این تاپیک رو هم تدریجاً بخونین
صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

esi222
02-11-2014, 19:28
سلام
احتمالاً سیم کیلومتر و سیمهائی که از پشت بهش وصله نمیذاره دربیاد
اول سیم کیلومتر رو جدا کنین
اگر باز درنیومد باید بقیه رو هم جدا کنید
معمولاً فشاری جا زده شده ( فیشی هست )
عکسهای مربوطه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] to remove cluster speedometer cable&hl=en&ie=UTF-8&prmd=ivns&source=lnms&tbm=isch
در بعضی ماشینها میشه بدون بازکردن صفحه , لامپها رو از پشت عوض کرد ) با نشستن زیر فرمان و شاید لازم بشه با موبایل ازشون عکس بگیرین تا بهتر جای لامپها رو ببینین
ممنون بابت توضیحاتت محمدجان:n16:
فعلا یه مسافرت پیش اومده دارم میرم،برگشتم انشا... عکس میزارم بیشتر ازت کمک میگیرم.:n11:

magsood
03-11-2014, 11:31
باسلام
پراید دوگانه سوز کارخانه 86 انژکتوری دارم
وقتي براي چند ساعت خاموش است (هم بنزین و هم CNG) تك استارت روشن نمي شود، اگه بار اول 10 ثانیه استارت بزنم نگه دارم روشن مي شود (که میگن برا استارت ضرر دارد!) يا اينكه با 15 بار استارت روشن مي شود. (باطري و شمعها و وایر تست شد بدون مشکل بودن)
ربطي به سرما ندارد چون تو تابستون هم اينجور بود!
کسی میدونه مشکل از کجاست؟؟؟؟