PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 [21] 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

banii
13-07-2014, 16:55
دیشب ماشینو وقتی میخواستم روشن کنم با تاخیر روشن شد (چند بار سوییچو روشن کردم بعد استارت خورد یعنی)

وقتی به خونه برگشتم وقتی پیاده شدم بوی سوختگی از داخل کاپوت میومد .

چی شده یعنی ؟!

زغالش سوخته؟

kasra2002
13-07-2014, 17:37
دیشب ماشینو وقتی میخواستم روشن کنم با تاخیر روشن شد (چند بار سوییچو روشن کردم بعد استارت خورد یعنی)

وقتی به خونه برگشتم وقتی پیاده شدم بوی سوختگی از داخل کاپوت میومد .

چی شده یعنی ؟!

زغالش سوخته؟
این که میگید استارت نخورده و بعد خورده می تونه از شل شدن کابل ها و بعد از اون از جام شدن استارت باشه که به همون ذغال که می گید بر میگرده البته باید دید چه بویی می ومده بوی پلاستیک سیم یا ذغال در کل زودتر نشونش بدیدکه تعمیر شه تا یه کاری به دستتون نداده
میتونه در اثر فشار به استارت این بو بوجود اومده باشه

shahkilid
14-07-2014, 10:22
دوستان در مورد رادیاتور یه سوالی برام پیش اومد که ممنون می شم اگر کسی راه حلی داره ارائه بده.
راستش همون طور که قبلا هم گفتم آب رادیاتور ماشین (سایپا131) قهوه ای شده و اوضاح رادیاتور افتضاحه. که توی عکس ها هم پیداست کل محدوده رادیاتور رو کثیف کرده! رفتم پیش یه رادیاتورساز بهش گفتم رادیاتورم خیلی کثیفه و می خوام شست و شو بدم توی رادیاتور رو، گفت برات رادیاتور رو باز می کنیم و شست و شو می دیم و توی خود موتور رو (مجاری آب توی موتور) هم می شوریم و رادیاتور رو می بندیم و آب و ضد یخ می کنیم از قرار 120 هزار تومان! گفتم راستی آب هم از درب رادیاتور نشتی داره، اونم توی این پروسه که گفتی عوض می شه؟ گفتند آره اصلا کلا رادیاتور عوض می شه (سیستم کار این رادیاتور سازها انگار این جوریه که رادیاتور خودم رو باز می کنن و یه رادیاتور دست دوم دیگه مثل خودم رو که قبلا تعمیر کردند می بندد روی ماشین) و پرسید ماشین مدل 86 هست؟!!!!! گفتم خیر 90 هست، که گفت آره این پرایدای مدل 90 (حالا قبلش می خواست بگه 86!!!) گلویی رادیاتورشون (همون جا که آب رو می ریزیم توی رادیاتور) بیضی می شه! اگه درب رادیاتور رو هم عوض کنی فایده نداره و دوباره وضع همینه. اولش فکر کردم داستان می بافه. اما حالا که دقت کردم دیدم راست می گه درب رادیاتور رو که باز می کنم، اون گلویی بالاش بیضی شده!!! و برام جالبه که این قسمت رادیاتور یعنی کاله رادیاتور (قسمت بالای رادیاتور پراید) از جنس پلاستیکه! و برای همین د فرمه شده. اینم عکسش :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگر دقت کنید، اون دایره قرمز رنگ که کشیدم، دایره کامل هست و سالم! اما درب رادیاتور منطبق بر این دایره نیست! و از دو طرف دل داره! پس این حرف بیضی شدن صحیح بود. البته درب رادیاتور هم که تخریب شده!

حالا یه سوال از دوستان با تجربه دارم. به نظر شما راه حل مشکل من چیه؟ آیا همین رادیاتور رو بگم تعمیر کنند؟ (ظاهرا می شه اون قسمت کله رادیاتور که پلاستیکیه رو عوض کرد!) و خودم شست و شوش بدم یا این که بگم همون طرف هر کاری می خواد بکنه! یا این که اصلا رادیاتور نو بخرم بدم بهش ببنده روش؟ البته اگه قصد به خرید رادیاتور نو شد، قبلش خودم رادیاتور کهنه و موتور رو می شورم بعد نو رو می بندم. که حد اقل موتور شسته شده باشه و رادیاتور نو جرم نگیره.
روش پیشنهادی من هم برای شستن موتور اینه : ( اگر شدنی نیست یا اشکالی داره بهم بگین)
اول مایع شست و شو دهنده رادیاتور رو بریزم توی رادیاتور، موتور رو روشن کنم، آب که گرم شد ترموستات اجازه ورود آب به مجاری آب توی موتور داد و آب به گردش افتاد یه کم صبر کنم و بعدش پیچ تخلیه زیر رادیاتور رو در همین حالت آب در گردش یه کم شل کنم که آب تخلیه شه و همزمان از درب رادیاتور با شلنگ آب بگیرم توی رادیاتور!! تا آب شفاف از اون طرف خارج شه. و بعد موتور رو خاموش کنم و بذارم کل آب تخلیه شه و دوباره آب مقطر بریزم و ببرم برای تعویض.
آیا این روش شدنی هست؟
و آیا اصلا استفاده از شست و شو دهنده رادیاتور (که قیمتش 3500 بود1!) مناسبه؟
ممنون.

kasra2002
14-07-2014, 11:02
دوستان در مورد رادیاتور یه سوالی برام پیش اومد که ممنون می شم اگر کسی راه حلی داره ارائه بده.
راستش همون طور که قبلا هم گفتم آب رادیاتور ماشین (سایپا131) قهوه ای شده و اوضاح رادیاتور افتضاحه. که توی عکس ها هم پیداست کل محدوده رادیاتور رو کثیف کرده! رفتم پیش یه رادیاتورساز بهش گفتم رادیاتورم خیلی کثیفه و می خوام شست و شو بدم توی رادیاتور رو، گفت برات رادیاتور رو باز می کنیم و شست و شو می دیم و توی خود موتور رو (مجاری آب توی موتور) هم می شوریم و رادیاتور رو می بندیم و آب و ضد یخ می کنیم از قرار 120 هزار تومان! گفتم راستی آب هم از درب رادیاتور نشتی داره، اونم توی این پروسه که گفتی عوض می شه؟ گفتند آره اصلا کلا رادیاتور عوض می شه (سیستم کار این رادیاتور سازها انگار این جوریه که رادیاتور خودم رو باز می کنن و یه رادیاتور دست دوم دیگه مثل خودم رو که قبلا تعمیر کردند می بندد روی ماشین) و پرسید ماشین مدل 86 هست؟!!!!! گفتم خیر 90 هست، که گفت آره این پرایدای مدل 90 (حالا قبلش می خواست بگه 86!!!) گلویی رادیاتورشون (همون جا که آب رو می ریزیم توی رادیاتور) بیضی می شه! اگه درب رادیاتور رو هم عوض کنی فایده نداره و دوباره وضع همینه. اولش فکر کردم داستان می بافه. اما حالا که دقت کردم دیدم راست می گه درب رادیاتور رو که باز می کنم، اون گلویی بالاش بیضی شده!!! و برام جالبه که این قسمت رادیاتور یعنی کاله رادیاتور (قسمت بالای رادیاتور پراید) از جنس پلاستیکه! و برای همین د فرمه شده. اینم عکسش :

اگر دقت کنید، اون دایره قرمز رنگ که کشیدم، دایره کامل هست و سالم! اما درب رادیاتور منطبق بر این دایره نیست! و از دو طرف دل داره! پس این حرف بیضی شدن صحیح بود. البته درب رادیاتور هم که تخریب شده!

حالا یه سوال از دوستان با تجربه دارم. به نظر شما راه حل مشکل من چیه؟ آیا همین رادیاتور رو بگم تعمیر کنند؟ (ظاهرا می شه اون قسمت کله رادیاتور که پلاستیکیه رو عوض کرد!) و خودم شست و شوش بدم یا این که بگم همون طرف هر کاری می خواد بکنه! یا این که اصلا رادیاتور نو بخرم بدم بهش ببنده روش؟ البته اگه قصد به خرید رادیاتور نو شد، قبلش خودم رادیاتور کهنه و موتور رو می شورم بعد نو رو می بندم. که حد اقل موتور شسته شده باشه و رادیاتور نو جرم نگیره.
روش پیشنهادی من هم برای شستن موتور اینه : ( اگر شدنی نیست یا اشکالی داره بهم بگین)
اول مایع شست و شو دهنده رادیاتور رو بریزم توی رادیاتور، موتور رو روشن کنم، آب که گرم شد ترموستات اجازه ورود آب به مجاری آب توی موتور داد و آب به گردش افتاد یه کم صبر کنم و بعدش پیچ تخلیه زیر رادیاتور رو در همین حالت آب در گردش یه کم شل کنم که آب تخلیه شه و همزمان از درب رادیاتور با شلنگ آب بگیرم توی رادیاتور!! تا آب شفاف از اون طرف خارج شه. و بعد موتور رو خاموش کنم و بذارم کل آب تخلیه شه و دوباره آب مقطر بریزم و ببرم برای تعویض.
آیا این روش شدنی هست؟
و آیا اصلا استفاده از شست و شو دهنده رادیاتور (که قیمتش 3500 بود1!) مناسبه؟
ممنون.
دوست عزیز اول اینکه رادیاتور بیشتر ماشین های جدید قسمت بالا و پایینشون پلاستیکیه
بعد اینکه با 120 هزار تومان شما از لوازم یدکی قیمت رادیاتور نو رو بگیرید ببینید چقدر تفاوت داره
بعد اینکه میگن بیضی میشه ایا به حدیه که اب فراون نشت کنه؟ شاید با یه واشر اضافی روی درب حل بشه
نکته بعدی اینکه با توجه به پوسیدگی ممکنه مواد شوینده ضرر های زیادی براتون به همراه بیاره
پس فکر می کنم اگه
1 - چند بار با گرداندن آب خودتون شستشو بدید
2- محل قرار گیری ترموستات و خود ترموستات رو چک و یا تعویض کنید
3- جوینت های رابط رو باز کرده و حسابی تمیز و از لحاظ پوسیدگی بررسی کنید
4- جوینت بخاری رو باز کنید و با فشار اول ملایمو بعد زیاد رادیاتور بخاری رو تمیز کنید
6- در صورت مناسب بودن رادیاتور نو همراه با بست های بالا و پایینی که در عکس هم پیداست تعویض کنید
و با خیال راحت و چک کردن بموقع مخصوصا در روز های اول و اینکه هفته ای یکبار از درب خود رادیاتور آب رو چک کنید ( برای پراید فقط) و مواظب درجه اب باشید و پولتون رو سیو کنید
یه سوال الان ماشینتون زیادی گرم میکنه و یا مشکلی داره یا اینکه فقط می خواید بهش برسید

kasra2002
14-07-2014, 11:06
یک نکته هم در مورد باز و بسته کردن حوزینگ یا محل ترموستات پراید
این قطعه خیلی خوش جنس و حساسه در موقع باز و بسته کردن اون خیلی دقت کنید و واشر نو استفاده کنید
(در نمایندگی سایپا و توسط خود مکانیک روکش نو که از خود نمایندگی خریده شده بود در اولین بار بستن از وسط شکست و تعمیرکار گرامی از روی یک موتور اوراق که از جنس قدیم بود اینو باز کرد و بجای اون بست)

shahkilid
14-07-2014, 11:58
دوست عزیز اول اینکه رادیاتور بیشتر ماشین های جدید قسمت بالا و پایینشون پلاستیکیه
بعد اینکه با 120 هزار تومان شما از لوازم یدکی قیمت رادیاتور نو رو بگیرید ببینید چقدر تفاوت داره
بعد اینکه میگن بیضی میشه ایا به حدیه که اب فراون نشت کنه؟ شاید با یه واشر اضافی روی درب حل بشه
نکته بعدی اینکه با توجه به پوسیدگی ممکنه مواد شوینده ضرر های زیادی براتون به همراه بیاره
پس فکر می کنم اگه
1 - چند بار با گرداندن آب خودتون شستشو بدید
2- محل قرار گیری ترموستات و خود ترموستات رو چک و یا تعویض کنید
3- جوینت های رابط رو باز کرده و حسابی تمیز و از لحاظ پوسیدگی بررسی کنید
4- جوینت بخاری رو باز کنید و با فشار اول ملایمو بعد زیاد رادیاتور بخاری رو تمیز کنید
6- در صورت مناسب بودن رادیاتور نو همراه با بست های بالا و پایینی که در عکس هم پیداست تعویض کنید
و با خیال راحت و چک کردن بموقع مخصوصا در روز های اول و اینکه هفته ای یکبار از درب خود رادیاتور آب رو چک کنید ( برای پراید فقط) و مواظب درجه اب باشید و پولتون رو سیو کنید
یه سوال الان ماشینتون زیادی گرم میکنه و یا مشکلی داره یا اینکه فقط می خواید بهش برسید

راستش شدت بیضی بودنش در این حده که وقتی درب رو باز کردم، با چشم در نگاه اول انگار عادیه! اما با یه دقت کم انگار یه ذره د فرمه شده، ولی وقتی روی عکس یه دایره انداختم دیدم خیلی بیضی شده!
و قدری هست که اطراف رادیاتور رو به این روز انداخته! ولی چند روزه که مخزن کناری رو چک می کنم آب توش اندازه همون بین Max و Min باقی مونده و آبی وارد مدار نشده!
البته خیلی هم از موتور کار نکشیدم که داغ کنه. چون وقتی داغ می کنه از اطراف در آب خالی می کنه.
در مورد سوالتون هم با این وضعی که داره من خیلی دارم باش مدارا می کنم! اصلا شتاب گیری نمی کنم، پدال گاز رو اصلا از نصف پایین تر نمی برم! و کولر رو روشن نمی کنم. اما کافیه کولر رو روشن کنم، به محض روشن کردن کولر آمپر می ره بالای خط سوم، یعنی سه ربع آمپر پر میشه (امپر آنالوگ هست)

***البته اینم بگم که به سرویس کار کولر نشون دادم، گفت شارژ باید بشه و گازش کمه. اما ایا گاز کم روی موتور تاثیری داره و یا فقط کمپرسور رو تحت تاثیر قرار می ده؟

منظورتون از چند بار گرداندن آب، چیه؟ اینه که آب معمولی رو بریزم توی رادیاتور و چند دقیقه با موتور کار کنه و تخلیه کنم و دوباره پر کنم؟ اون روشی که گفتم بدون استفاده از شوینده چطوره؟ عملی میشه؟

منظورتون از بست های بالایی و پایینی همون بستیه که مثل دو ردیف سیم مفتوله؟

خیلی ممنون

shahkilid
14-07-2014, 12:03
حالا که بحث گاز کولر شد، سرویس کار کولر سه مدل گاز بهم پیشنهاد داد، و پیشنهادش این بود که گاز فعلی کلا تخلیه بشه و دوباره پر بشه.
یه مدل SAF بود اگر اشتباه نکنم که قیمتش هم 40-45 هزار تومن بود
یه مدل ISCEO بود دوباره اگر اشتباه نکرده باشم. قیمتش هم 50000 تومن بود.
و مدل آخرش هم A B C بود (اینو مطمئنم اسمشو) قیمتش هم 65000 تومن بود.
آیا این برند ها با این قیمت ها منطقی هستند؟ آیا تخلیه و پر کردنش درسته؟ پیشنهادی برای شارژ ندارید؟
البته بهش گفتم که نشتی و ... رو هم بررسی کنه، و روغن کمپرسور هم توی این قیمت ها لحاظ شده اگر لازم شد.
ممنون

اینم بگم که کولر اصلا تعریفی نداره، توی گرما که اصلا باد خنک نمی زنه، فقط بعد از غروب که آفتاب کامل رفت خنک می کنه یه کم!!

bijandarbari
14-07-2014, 12:10
سلام

شما اگه تو رادیاتور آب معمولی شیر رو نمی ریختین و ضد یخ هم به اندازه کافی داشت اصلا رسوب نمی گرفت.

ولی به نظر من شما با همون روشی که کاربر بالایی گفت رادیاتور رو یکبار با اب معمولی شستشو بدین.
درب رادیاتور رو هم عوض کنید.
بعد آب و ضد یخ به میزلن کافی داخلش بریزین.
اگه اونوقت مشکل داغ کردن موتور داشتین یا بازم اب رادیاتور خالی میشد ، اونوقت رادیاتور رو کلا عوض کنید.

سراغ تعمیر رادیاتور هم نرین که باز ممکنه بعدا نشتی بده واذیت بشین.

اون قضیه بیضی شدن گلویی رادیاتور هم صحت داره.معلوم نیست جنس پلاستیک از چی هستش که اینطوری میشه.
ولی من مدل 87 رو داشتم. اصلا بیضی نشده بود.پلاستیکی هم بود.

bijandarbari
14-07-2014, 12:15
حالا که بحث گاز کولر شد، سرویس کار کولر سه مدل گاز بهم پیشنهاد داد، و پیشنهادش این بود که گاز فعلی کلا تخلیه بشه و دوباره پر بشه.
یه مدل SAF بود اگر اشتباه نکنم که قیمتش هم 40-45 هزار تومن بود
یه مدل ISCEO بود دوباره اگر اشتباه نکرده باشم. قیمتش هم 50000 تومن بود.
و مدل آخرش هم A B C بود (اینو مطمئنم اسمشو) قیمتش هم 65000 تومن بود.
آیا این برند ها با این قیمت ها منطقی هستند؟ آیا تخلیه و پر کردنش درسته؟ پیشنهادی برای شارژ ندارید؟
البته بهش گفتم که نشتی و ... رو هم بررسی کنه، و روغن کمپرسور هم توی این قیمت ها لحاظ شده اگر لازم شد.
ممنون

اینم بگم که کولر اصلا تعریفی نداره، توی گرما که اصلا باد خنک نمی زنه، فقط بعد از غروب که آفتاب کامل رفت خنک می کنه یه کم!!

سلام

به نظرم نیازی به تعویض گاز کولر نیست.
همین گاز کولر رو اضافه کنید. مطمئن باشین راضیتون میکنه.
منتهی برای شارژ جای مطمئن برین.
این مارک ها هم بازار گرم کنی هستش.چون اصلا معلوم نیستش که داخل کپسول چه گازی تزریق کردن.

ولی اگه کارکرد ماشین زیاد هستش و از کولر زیاد استفاده شده ، اصولیش اینه که گاز کولر کامل تخلیه بشه و مجددا شارژ بشه. کپسول درایر هم عوض بشه.

aminkhan2014
14-07-2014, 12:41
میتونید از پودر یا محلول رادیاتور شور هم استفاده کنید!!!(لوازم یدکی ها دارند..)بعداز خالی کردن آب رادیاتور،پودر رادیاتورشور را در مقداری آب حل کرده، و قبل پرکردن رادیاتور،داخل رادیاتور ریخته و رادیاتور را پرکنید ماشین را روشن کنید و بگذارید،توی موتور کار کند...اگه خواستید میتونید از ماشین هم روش استفاده کنید بعد از حداقل نیم ساعت؛اب را تخلیه و داخل رادیاتور را با آب شسشتو بدهید و یک دفعه آب خالی بریزید و بگذارید در موتور گردش پیدا کنه،دوباره تخلیه کنید و این سری آب مقطر+ضدیخ را بریزید و هواگیری والسلام!!!این کار را بکن و پول علکی به تعمیرکارنده!!!رادیاتور نو پراید فکرکنم 120 تومن نباشه (فکرکنم 60-70 تومن بود!!!)که این میخاد اینقدر پول بگیره!!!

kasra2002
14-07-2014, 18:02
راستش شدت بیضی بودنش در این حده که وقتی درب رو باز کردم، با چشم در نگاه اول انگار عادیه! اما با یه دقت کم انگار یه ذره د فرمه شده، ولی وقتی روی عکس یه دایره انداختم دیدم خیلی بیضی شده!
و قدری هست که اطراف رادیاتور رو به این روز انداخته! ولی چند روزه که مخزن کناری رو چک می کنم آب توش اندازه همون بین Max و Min باقی مونده و آبی وارد مدار نشده!
البته خیلی هم از موتور کار نکشیدم که داغ کنه. چون وقتی داغ می کنه از اطراف در آب خالی می کنه.
در مورد سوالتون هم با این وضعی که داره من خیلی دارم باش مدارا می کنم! اصلا شتاب گیری نمی کنم، پدال گاز رو اصلا از نصف پایین تر نمی برم! و کولر رو روشن نمی کنم. اما کافیه کولر رو روشن کنم، به محض روشن کردن کولر آمپر می ره بالای خط سوم، یعنی سه ربع آمپر پر میشه (امپر آنالوگ هست)

***البته اینم بگم که به سرویس کار کولر نشون دادم، گفت شارژ باید بشه و گازش کمه. اما ایا گاز کم روی موتور تاثیری داره و یا فقط کمپرسور رو تحت تاثیر قرار می ده؟

منظورتون از چند بار گرداندن آب، چیه؟ اینه که آب معمولی رو بریزم توی رادیاتور و چند دقیقه با موتور کار کنه و تخلیه کنم و دوباره پر کنم؟ اون روشی که گفتم بدون استفاده از شوینده چطوره؟ عملی میشه؟

منظورتون از بست های بالایی و پایینی همون بستیه که مثل دو ردیف سیم مفتوله؟

خیلی ممنون
فقط یک نکته اضافه کنم که گه بتونید و با احتیاط ترموستات رو باز کنید و جوینت های بخاری رو دیگه ماشین رو روشن نکنید
اگه می تونید اول با درب جدید و بعد با اضافه کردن واشر همین درب قدیمی و بعد از اون تعویض رادیاتور
و به دنبال تعمیر کار رادیاتور ساز نرید
در مورد شوینده من یکی که ترس دارم حتی ممکنه رادیاتور بخاری سوراخ شه ونشتی بده که دید هم نداشته باشه و خطر افرین میشه
و پس از اون به جز بست های جوینت ها پایه های نگاه دارنده بالا و پایین رادیاتور که لاستیکی هستند
در مورد کولر هم واقعا مشخص نیست گاز خوب یا بد بیشتر چینی هستند
اما اگر خیلی وقته و می خواهید به کولر برسید برای اطمینان هم رطوبت گیر رو عوض کنید و هم سیستم رو کامل چک کنید که اورینگی نشتی نده با این هزینه ها
اگر گاز رو خالی کردید بگید که حتی قطعه ای معروف به مدادی رو هم چک کنه که خراب نباشه و می تونید بگید که کندانسور و اواپریتور رو هم تمیز کنه حالا که دیگه گازش کشیده میشه
توضیحات بیشتر رو دوست گرامی جناب اسمانی نوشتند در تاپیک جدا و در همین تاپیک

arash_a59
15-07-2014, 12:47
دوستان این قطعه در اکسل عقب 405 وظیفش چیه؟ مکانیک یه میله پشت این اهرم کرد و دید 2-3 سانت خلاصی داره و بازی میکنه گفت خرابه و علت مشکلات اکسلت همینه، آیا این قطعه باید فیکس باشه یا بازی داشته باشه؟خرابی و لقی این میتونه باعث لاستیک سابی و گیج شدن ماشین شه؟

bijandarbari
15-07-2014, 13:12
دوستان این قطعه در اکسل عقب 405 وظیفش چیه؟ مکانیک یه میله پشت این اهرم کرد و دید 2-3 سانت خلاصی داره و بازی میکنه گفت خرابه و علت مشکلات اکسلت همینه، آیا این قطعه باید فیکس باشه یا بازی داشته باشه؟خرابی و لقی این میتونه باعث لاستیک سابی و گیج شدن ماشین شه؟

سلام

اکسل عقب تو چهار ناحیه به شاسی ( کف ماشین ) وصل شده.
یکی همین قسمت هستش.که البته یک لاستیک هم تو اتصال قرار داره.
باید اکسل عقب تو تمام این 4 ناحیه ثابت باشه.
خلاصی 2 یا 3 سانت فکر کنم غیر عادی باشه ( مطمئن نیستم )

arash_a59
15-07-2014, 13:29
اسم این اتصال چیه؟ اسم دقیقش برای خرید
مال من راحت 2-3 سانت بازی داشت...

bijandarbari
15-07-2014, 13:48
اسم این اتصال چیه؟ اسم دقیقش برای خرید
مال من راحت 2-3 سانت بازی داشت...

سلام

اسم بازاری اش رو نمیدونم.
ولی تو کاتالوگ ، "اتصال عقبی طبق اکسل عقب به شاسی "هستش.

hinza1
15-07-2014, 21:41
سلام دوستان.من یه EF7 دوگانه گرفتم و تا الان 280 کیلومتر کارکرده.دو تا مشکل دارم میخواستم ببینم میتونید کمک کنید.
1- هر وقت ماشینو پارک میکنم از رادیاتور آب چکه میکنه روی زمین که معلوم نیست از کدوم قسمته.
2- بیشترین مشکل من با صدای یه تقه زیر ماشینه. زمانیکه ماشین میخواد حرکت کنه و هربار که دنده عوض میکنم و گاز میدم یه صدای ضربه زیر ماشین که فکر میکنم سمت شاگرد باشه مثل حالتی که انگار با چکش یه ضربه به زیر ماشین بزنی به گوش میرسه.خیلی رو اعصابه.
تا حالا با این مشکل برخورد کردید؟برای چی میتونه باشه؟

bijandarbari
15-07-2014, 22:04
1- چک کنید ببینید آب رادیاتور کم میکنه؟؟
ممکنه آب تقطیر شده تو اواپراتور کولر باشه که از وسط ماشین پشت موتور روی زمین چکه میکنه.

2- دسته موتور بالا سمت شاگرد آچارکشی بشه.

hinza1
15-07-2014, 22:40
ممکنه آب تقطیر شده تو اواپراتور کولر باشه که از وسط ماشین پشت موتور روی زمین چکه میکنه.

با تشکر از این که جواب دادید دوست عزیز.
آبی که روی زمین میریزه سبز رنگه. معلومه که توش ضدیخ داره.

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-07-2014, 22:41
سلام دوستان.من یه EF7 دوگانه گرفتم و تا الان 280 کیلومتر کارکرده.دو تا مشکل دارم میخواستم ببینم میتونید کمک کنید.
1- هر وقت ماشینو پارک میکنم از رادیاتور آب چکه میکنه روی زمین که معلوم نیست از کدوم قسمته.

سلام
اگه ماشینتون منبع انبساط داره و احتمال میدین که شما بیش از حد آب میریزین توی منبع انبساط , مطلبهای بنده در این دو صفحه رو بخونین

aminkhan2014
16-07-2014, 05:27
دیروز وقتی ماشین را خاموش کردم،دست میزدم به درصندوق عقب و(کلا عقبش)یکمی فشار میدادم،صدای قرقر میداد!!!ماشین هم زیاداستفاده نشده کارکردش15هزارتاست،دست اندازها هم نرم و عادی رد میکنه،طبیعی هست؟تا حالا اینجوری ندیده بودم،کمک فنر مشکل داره؟؟ایراد از چی هست؟؟

bijandarbari
16-07-2014, 07:18

سلام

وقتی موتور سرده سطح اب رو چک کنید.باید 2 سانت پایینتر از خط max باشه.
در این صورت نباید آبی از رادیاتور خالی بشه وگرنه یا جایی نشتی داره یا درب رادیاتور مشکل داره.
شاید داخل رادیاتور زیاد آب میریزید.

bijandarbari
16-07-2014, 07:21
دیروز وقتی ماشین را خاموش کردم،دست میزدم به درصندوق عقب و(کلا عقبش)یکمی فشار میدادم،صدای قرقر میداد!!!ماشین هم زیاداستفاده نشده کارکردش15هزارتاست،دست اندازها هم نرم و عادی رد میکنه،طبیعی هست؟تا حالا اینجوری ندیده بودم،کمک فنر مشکل داره؟؟ایراد از چی هست؟؟

سلام

تو جای صاف دستی پایین باشه ( برای اینکه ماشین سر نخوره )
تو همون حالتی که دستی پایینه عقب ماشین رو به پایین فشار بدین.
نباید صدای غیر طبیعی بده.
البته اگه تو این حالت صدای فس فس بده طبیعیه ( صدای نرمال کمک فنر )

این صدایی که شما میگین معمولا به خاطر بالا بودن ترمز دستی هستش.

mahdi_z100
16-07-2014, 10:17
با سلام
ماشین من پراید هستش و مشکلی که جدیدا باهاش برخورد کردم اینهستش
وقتی دنده یک رو پر میکنی تا دور موتور بره روی سه و میری دنده دو دیر دور میگیره . یعنی باید پدال گاز رو به آرومی فشار داد تا یواش یواش دور بگیره وقتی هم زیاد گاز بدی صدای دنده مرده میده . من قبلا دست اندازها رو با دو میرفتم ولی الان وقتی از دست انداز میام پایین باید برم یک و بعد دو . اگه با دو برم و گاز بدم صدای دنده مرده میده .
دیسک و صفحه تازه عوض کردم . لطفا من رو راهنمایی کنید
با تشکر

bijandarbari
16-07-2014, 12:35
با سلام
ماشین من پراید هستش و مشکلی که جدیدا باهاش برخورد کردم اینهستش
وقتی دنده یک رو پر میکنی تا دور موتور بره روی سه و میری دنده دو دیر دور میگیره . یعنی باید پدال گاز رو به آرومی فشار داد تا یواش یواش دور بگیره وقتی هم زیاد گاز بدی صدای دنده مرده میده . من قبلا دست اندازها رو با دو میرفتم ولی الان وقتی از دست انداز میام پایین باید برم یک و بعد دو . اگه با دو برم و گاز بدم صدای دنده مرده میده .
دیسک و صفحه تازه عوض کردم . لطفا من رو راهنمایی کنید
با تشکر

سلام

معمولا به خاطر تنظیم نبودن فیلر سوپاپ ها هستش. ( موتور باید تو حالت گرم فیلر گیری بشه )
همینطور میتونه از فرسوده بودن شمع هم باشه ( کارکرد مفید شمع 30 هزار تا هستش )

در نهایت میتونه به علت کیفیت پایین بنزین باشه .
ولی علت اول و دوم مهم ترن.

mahdi_z100
16-07-2014, 13:55
با تشکر از شما بابت جوابتون
شمع ها و وایرها و فیلتر بنزین رو عوض کردم .
ببرم فیلر گیری کنم ببینم چی میشه .
یه سوال دیگه میتونه از کثیف بودن انژکتور باشه ؟
من یک عدد مکمل پاک کننده انژکتور گرفتم که بریزم توی باک ولی چند نفر گفتن این کار رو نکن ببر بده انژکتورشو بشورن . نظر شما چیه ؟
با تشکر مجدد

bijandarbari
16-07-2014, 14:33
با تشکر از شما بابت جوابتون
شمع ها و وایرها و فیلتر بنزین رو عوض کردم .
ببرم فیلر گیری کنم ببینم چی میشه .
یه سوال دیگه میتونه از کثیف بودن انژکتور باشه ؟
من یک عدد مکمل پاک کننده انژکتور گرفتم که بریزم توی باک ولی چند نفر گفتن این کار رو نکن ببر بده انژکتورشو بشورن . نظر شما چیه ؟
با تشکر مجدد

سلام

ممکنه.
ولی معمولا اینطور نیست.
اون مکمل هم تاثیری نداره.ولی اگه می خوای بریزی ، باک بیشتر از نصف باشه.

kasra2002
16-07-2014, 16:12
با توجه به نداشتن منبع انبساط مجزا و وصل بودن اون در خانواده در صورت نشتی
1- هواگیری نیاز داره که اگه رسیدگی نکنید کلا اب درون رادیاتور رو خالی می کنه
2- نشتی از دیب رادیاتور که خیلی شایع هست و در صورت عدم رسیدگی هوا می گیره
3 - خراب بودن پلمپ مخصوص رادیاتور در قسمت روی جوینت بالا
4- خراب بودن درپوش هواگیری محل ترمووستات
صدای مربوط می تونه از دسته موتور یا سینی و حتی لنت جلو باشه نمی شه الان نظر داد
در کل اچار کشی لازمه

kasra2002
16-07-2014, 16:15
این صدا معمولا بخاطر رطوبت و کارکرد و اب وگل و لای هست که به زیر ماشین نفوذ می کنه و از اگزوز تا طبق و کمک و اکسل رو به صدا می ندازه و مشکل خاصی بوجود نمیاره البته اگه چک کنید بهتره که در صورت خرابی یا از تنظیم خارج شدن براتون دردسر نسازه
ولی نیاز به خرج بالا نداره

ursamajor
16-07-2014, 19:17
سلام

از کجا می تونم فیلم های آموزش تعمیر موتور 206 و 405 رو دانلود کنم؟ ترجیحا یک چیز جامع باشه.

سپاس

MOHAMMAD_ASEMOONI
16-07-2014, 19:46
سلاماز کجا می تونم فیلم های آموزش تعمیر موتور 206 و 405 رو دانلود کنم؟ ترجیحا یک چیز جامع باشه.سپاسسلام . پارسال توی ویترین یه مغازه ی نرم افزار فروشی سی دی تعمیر پژو رو دیدم . نوشته بود 6000 تومن . توی همین تاپیک هم مطرح کردم و پرسیدم کسی خریده ببینه چقدر کارآمد هست , اما ظاهراً هیچکدوم از دوستان نخریده بودند و خبر نداشتند در چه سطحی هست

Ali_softcenter
16-07-2014, 22:36
سلام دوستان عزیز من پراید 111 sx دارم و 11 هزار تا کار کرده دو سوال داشتم

1-من تا الان که 11000 تا کار کرده دو بار روغن موتور عوض کردم به اضافه هر بار فیلتر روغن و یک بار فیلتر هوا
رله مربوط به برق هم یک بار خراب شد که عوض کردم ( ماشین خاموش میکرد )
استارتش یه بار گیر پاژ کرد که اوکی کردم ( استارت نمیخورد )
لنت ها رو عوض کردم
موتور شویی کردم با گازوییل ( چون ماشین 2-3 ماه خوابیده بود وقبلشم زمستون بود و خلاصه گند و کثافت شده بود )

توی اون 2-3 ماه که ماشین خوابیده بود بعدش باتری خالی کرد که با بدختی باتری رو شارژ کردیم و دارم همون استفاده میکنم...
آچار کشی هم کردم یه بار
البته باد لاستیک ها رو ماهی یه بار می برم تنظیم میکنم...
این کل کارهایی بوده که برای ماشین تا الان انجام شده...

الان میخوام بدونم من باید تا این مرحله که ماشین کار کرده چه چیزهاییش رو ببرم چک کنم و در صورت مستهلک شدن عوض کنم؟ میخوام بعدا یهو منو تو خیابون نذاره....ولی خب اطلاعات فنی از ماشین ندارم به اون صورت....می ترسم ببرم چک آپ و الکی بگه فلان چیزش باید عوض بشه...

کلا در 11000 تا چه کارهایی برای ماشین باید انجام داد؟

البته میزون فرمون رو از یکی پرسیدم گفت اگه در سرعت بالا فرمون رو ول میکنی ماشین به چپ و راست میره خودش برو...ولی خب تست کردم اینجوری نمیشه...پس ظاهرا فعلا نیاز نیست....ولی مثلا بالانس چرخ ها رو نمیدونم باید بکنم ..نکنم...شمع و وایر و نمیدونم تسمه های ماشین ( چند تا تسمه داریم؟ ) رو باید عوض بکنم بهتره یا نه؟ فعلا زوده؟
یا مثلا فیلتر بنزین چیه؟ باید عوض کرد؟؟؟ روغن abs . روغن هیدرولیک رو زوده بخوام عوض کنم؟؟؟؟ یکی بهم گفت زوده!
یا مثلا باتریمو با توجه به شرایطی که داشته عوض کنم؟ نمیخوام یهو توی خیابون بذارتم ماشین....خیلی بدم میاد از این حالت...سر رله برق ماشین یه بار 9 شب توی خیابون انقلاب موندم...دهنم سرویس شد
خلاصه میخوام پیشگیری کنم....میخوام بدونم چه چیزایی رو باید ببرم چک کنن و چه چیزایی رو بدون چک کردن باید الان عوض کرد تا مشکل پیش نیاد؟

حرف نمایندگی و گارانتی رو هم نزنین که نمیشه برد چون گارانتی اولیه رو نبردم! چون همه چیزش پولی بود و پول الکی میخواستن بگیرن....مثلا من روغن موتور رو عوض کرده بودم قبلش گیر داده بود که به ما ربطی نداره ما هم عوض میکنیم و باید پولشو بدی! من گفتم خدافظ!

2- سوال دوم هم یکی اینکه من گاز که میدم به نظرم صدای گاز زیاده! مثلا دوستم پرایدش خیلی قدیمیه ولی گاز میده نرم گاز میخوره ولی من گاز میدم در دنده پایین مثلا 1 و دو صدای خشکی داره گاز....آیا طبیعیه؟؟؟

بعد من ماشینو خاموش میکنم و پیاده میشم تا یک دقیقه صدای زیادی از فن جلوش میاد! و بعد ساکت میشه! این طبیعیه؟؟؟

ممنون

shahkilid
17-07-2014, 10:01

1-من تا الان که 11000 تا کار کرده دو بار روغن موتور عوض کردم به اضافه هر بار فیلتر روغن و یک بار فیلتر هوا
لنت ها رو عوض کردم
موتور شویی کردم با گازوییل ( چون ماشین 2-3 ماه خوابیده بود وقبلشم زمستون بود و خلاصه گند و کثافت شده بود )

توی اون 2-3 ماه که ماشین خوابیده بود بعدش باتری خالی کرد که با بدختی باتری رو شارژ کردیم و دارم همون استفاده میکنم...
آچار کشی هم کردم یه بار

الان میخوام بدونم من باید تا این مرحله که ماشین کار کرده چه چیزهاییش رو ببرم چک کنم و در صورت مستهلک شدن عوض کنم؟ میخوام بعدا یهو منو تو خیابون نذاره....ولی خب اطلاعات فنی از ماشین ندارم به اون صورت....می ترسم ببرم چک آپ و الکی بگه فلان چیزش باید عوض بشه...

البته میزون فرمون رو از یکی پرسیدم گفت اگه در سرعت بالا فرمون رو ول میکنی ماشین به چپ و راست میره خودش برو...ولی خب تست کردم اینجوری نمیشه...پس ظاهرا فعلا نیاز نیست....ولی مثلا بالانس چرخ ها رو نمیدونم باید بکنم ..نکنم...شمع و وایر و نمیدونم تسمه های ماشین ( چند تا تسمه داریم؟ ) رو باید عوض بکنم بهتره یا نه؟ فعلا زوده؟
یا مثلا فیلتر بنزین چیه؟ باید عوض کرد؟؟؟ روغن abs . روغن هیدرولیک رو زوده بخوام عوض کنم؟؟؟؟ یکی بهم گفت زوده!
یا مثلا باتریمو با توجه به شرایطی که داشته عوض کنم؟ نمیخوام یهو توی خیابون بذارتم ماشین....خیلی بدم میاد از این حالت...سر رله برق ماشین یه بار 9 شب توی خیابون انقلاب موندم...دهنم سرویس شد
خلاصه میخوام پیشگیری کنم....میخوام بدونم چه چیزایی رو باید ببرم چک کنن و چه چیزایی رو بدون چک کردن باید الان عوض کرد تا مشکل پیش نیاد؟

حرف نمایندگی و گارانتی رو هم نزنین که نمیشه برد چون گارانتی اولیه رو نبردم! چون همه چیزش پولی بود و پول الکی میخواستن بگیرن....مثلا من روغن موتور رو عوض کرده بودم قبلش گیر داده بود که به ما ربطی نداره ما هم عوض میکنیم و باید پولشو بدی! من گفتم خدافظ!

2- سوال دوم هم یکی اینکه من گاز که میدم به نظرم صدای گاز زیاده! مثلا دوستم پرایدش خیلی قدیمیه ولی گاز میده نرم گاز میخوره ولی من گاز میدم در دنده پایین مثلا 1 و دو صدای خشکی داره گاز....آیا طبیعیه؟؟؟

بعد من ماشینو خاموش میکنم و پیاده میشم تا یک دقیقه صدای زیادی از فن جلوش میاد! و بعد ساکت میشه! این طبیعیه؟؟؟

ممنون

سلام
با اجازه اساتید، توی "دفترچه راهنمای مشتری و ضوابط و گارانتی" اطلاعات مفیدی در مورد سرویس و نگهداری ماشین هست. خوشا به حالت که ماشین از کیلومتر 0 تا الان دست خودته و می دونی چند چنده!!
وقتی از اول روی یه روال برنامه ریزی شده بری جلو و همه سرویس ها و تعمیراتش رو یه جا یادداشت کنی خیلی میشه راحت در مورد سرویس های بعدی تصمیم گرفت و صرفه جویی هم کرد.
خوبی دفترچه راهنما اینه که مصرف نرمال (و حتی غیر نرمال و شرایط خاص) رو مد نظر قرار داده و توصیه کرده.
البته من نمیدونم تا چه حد اصولی هستن و به صرفه، ولی برای افرادی مثل من که خیلی نمی تونن تشخیص بدن (مثلا یه آدم متوسط یا سطح بالا در امور خودرو شمع رو که نگاه کنه می گه چند کیلومتر کار کرده! ) به نظرم دفترچه راهنما و توصیه هاش می تونه کمک کنه.

مثلا در مورد تسمه ها، توی دفترچه گفته تسمه تایمینگ در موتورهای یورو2 در 100هزارتا و در یورو4 هر 60 هزارتا عوض شه و سایر تسمه ها مثل تسمه دینام و کولر هر 40 هزارتا یا هر 30 ماه تعویض شه
یا شمع ها هر 20000 تا تعویض شه
یا فیلتر سوخت بار اول روی 10 هزار و دفعات بعد هر 20 هزار تا یک بار یا سالی یکبار
روغن ترمز هر 60 هزارتا یا 42 ماه یکبار تعویض شه. و روغن هیدرولیک رو گفته هر 60 هزارتا یا 42 ماه یکبار عوض کنید.
البته پر واضحه که اینا توی شرایط نرمال هستند و با کیفیت ایده آل لوازم و مواد مصرفی مثل روغن و بنزین. و اگر غیر از این باشه (که به احتمال زیاد هست) دیگه تشخیصش با من و شما نیست با اساتید هست ؛)

باز هم راهنمایی دوستان انجمن خودرو که تجربه کافی دارن نسبت به توصیه های دفترچه ارجحیت داره ؛)

اگر دفترچه راهنمای مشتریتو دم دست نداری اینجا نسخه پی دی اف هست : X100OM1/1/6 - راهنماي مشتري و ضوابط گارانتي گروه X100 نسخه كامل [1392/11/30 ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

در مورد سوال های دیگه هم که باز اساتید می تونن راهنماییت کنن

kasra2002
17-07-2014, 11:59

لنت ها رو عوض کردم

آچار کشی هم کردم یه بار

ممنون
دوست گرامی
از این که بسیار به فکر ماشینتون هستید و رسیدگی می کنید خیلی خوبه
دوستمون مطالب خوبی رو فرمودند من فقط کلی گویی می کنم مرور باشه
اینی که به ماشی البته به حد مطلوب رسیدگی بشه خیلی خوبه اما زیاده روی هم فقط هزینه اضافیه
برای پراید در هر 6000 تا 7000 بسته به استفاده تعویض روغن همراه با هر دو ف ی ل ت ر هوا و روغن
تمیز نگه داشتن محفظه موتور
تنظیم باد بموقع
و چک و اچار کشی جزو نکات مهم دوره ای هست و بعد از اون سرویس های دوره ای طبق جدول مشخص شده هر ماشین و نه بصورت افراطی که ضررش بیشتره
نکته بعدی نگهداری و استفاده صحیحه
دیدم تاحالا که به فکر اینکه ماشین خراب نشه مثلا در دور 1500 برای گراید دنده عو می کنند بعضیا که فکر می کنند فشار نید به موتور که اشتباهه محضه و برعکسشم هست
بازدی از تسمه ها بازدید اب رادیاتور پراید از درب اصلی رادیاتور
عوض کردن بموقع اب رادیاتور
ف ی ل ت ر بنزین حدودا در 20 تا 25 هزار تعویض میشه
خالی نبودن بیش از حد باک بنزین
نحوه تر مز گرفتن و رانندگی
تمیز نگهداشتن بدنه از الودگی های اسیدی و شیشه ها
تمیز کردن گل و لای از زیر ماشین
بالانس و با تست رانندگی میشه فهمید
چک لاستیک ها از نظر خوردگی و لاستیک سایی
تعویض بموقع تسمه و تسمه تایم
(برای پراید با تنظیم درست و بموقع ترمز عقب و ترمز دستی و رانندگی منسب میشه لنت رو تا 25000 خوب و سالم نگه داشت که باز هم کار کنه - تجربه خودم- ولی دیدم که ماشین نو 9000 کیلومتر لنت نصف اهنش هم از بین رفت و این به رانندگی بر می گرده)
اینها جزیی از اصول هستند که و با رعایت اونا میشه کم خرج و مطمن تر و اسایش بالا تر داشته باشیم

Ali_softcenter
17-07-2014, 12:33
دوست گرامی
از این که بسیار به فکر ماشینتون هستید و رسیدگی می کنید خیلی خوبه
دوستمون مطالب خوبی رو فرمودند من فقط کلی گویی می کنم مرور باشه
اینی که به ماشی البته به حد مطلوب رسیدگی بشه خیلی خوبه اما زیاده روی هم فقط هزینه اضافیه
برای پراید در هر 6000 تا 7000 بسته به استفاده تعویض روغن همراه با هر دو ف ی ل ت ر هوا و روغن
تمیز نگه داشتن محفظه موتور
تنظیم باد بموقع
و چک و اچار کشی جزو نکات مهم دوره ای هست و بعد از اون سرویس های دوره ای طبق جدول مشخص شده هر ماشین و نه بصورت افراطی که ضررش بیشتره
نکته بعدی نگهداری و استفاده صحیحه
دیدم تاحالا که به فکر اینکه ماشین خراب نشه مثلا در دور 1500 برای گراید دنده عو می کنند بعضیا که فکر می کنند فشار نید به موتور که اشتباهه محضه و برعکسشم هست
بازدی از تسمه ها بازدید اب رادیاتور پراید از درب اصلی رادیاتور
عوض کردن بموقع اب رادیاتور
ف ی ل ت ر بنزین حدودا در 20 تا 25 هزار تعویض میشه
خالی نبودن بیش از حد باک بنزین
نحوه تر مز گرفتن و رانندگی
تمیز نگهداشتن بدنه از الودگی های اسیدی و شیشه ها
تمیز کردن گل و لای از زیر ماشین
بالانس و با تست رانندگی میشه فهمید
چک لاستیک ها از نظر خوردگی و لاستیک سایی
تعویض بموقع تسمه و تسمه تایم
(برای پراید با تنظیم درست و بموقع ترمز عقب و ترمز دستی و رانندگی منسب میشه لنت رو تا 25000 خوب و سالم نگه داشت که باز هم کار کنه - تجربه خودم- ولی دیدم که ماشین نو 9000 کیلومتر لنت نصف اهنش هم از بین رفت و این به رانندگی بر می گرده)
اینها جزیی از اصول هستند که و با رعایت اونا میشه کم خرج و مطمن تر و اسایش بالا تر داشته باشیم

ممنون از دوست قبلی هم تشکر میکنم...دفترچه رو دارم ولی تا حالا نخوندم :دی

در مواردی که فرمودید پس مثل اینکه فعلا نیاز نیست در اکثرش...

ولی با چیزی که فرمودید باید فیلتر هوا رو عوض کنم...چون تا الان فقط یک بار عوض کردم....یکی از دوستانم میگه اگه فیلتر هوا رو تمیز کنی دیگه نیاز نیست دوباره بخریش...درسته؟

بعد من تا حالا لنت های عقب رو عوض نکردم...بهتره عوض کنم؟؟؟

در مورد این دو سوال هم اگر میتونید کمک کنید

- سوال دوم هم یکی اینکه من گاز که میدم به نظرم صدای گاز زیاده! مثلا دوستم پرایدش خیلی قدیمیه ولی گاز میده نرم گاز میخوره ولی من گاز میدم در دنده پایین مثلا 1 و دو صدای خشکی داره گاز....آیا طبیعیه؟؟؟

shahkilid
17-07-2014, 17:25

ولی با چیزی که فرمودید باید فیلتر هوا رو عوض کنم...چون تا الان فقط یک بار عوض کردم....یکی از دوستانم میگه اگه فیلتر هوا رو تمیز کنی دیگه نیاز نیست دوباره بخریش...درسته؟

- سوال دوم هم یکی اینکه من گاز که میدم به نظرم صدای گاز زیاده! مثلا دوستم پرایدش خیلی قدیمیه ولی گاز میده نرم گاز میخوره ولی من گاز میدم در دنده پایین مثلا 1 و دو صدای خشکی داره گاز....آیا طبیعیه؟؟؟

آقا کسری حرف حسابی زد، اتفاقا توی دفترچه هم به این نکته اشاره کرده، که تعویض زود به زود روغن هم به صرفه نیست و هم آلودگی زیست محیطی داره. اصلا شما نگهداری زیاد می کنی برای چی؟ برای این که ماشین عمر مفیدش بره بالا تر و سالم بمونه تا هزینه های نگهداری کاهش پیدا کنه، اگه برای نگهداری از موتور مثلا هزینه اضافی برای روغن بدی هم محیط زیست آلوده شده هم این که پول الکی از جیبت رفته. یا در مورد لنت.

در مورد فیلتر هوا، کلا فیلتر هوای کار کرده کاراییش (از نظر جلوگیری از ورود ذرات معلق به موتور) بهتر از فیلتر نو هم هست! اما از اون طرف هم اگه خیلی منافذش بسته باشه مکش هوا به خوبی انجام نمیشه و اکسیژن کافی به سوخت نمی رسه و مشکلات خودش رو داره. کلا یه حد بهینه داره فیلتر هوا که فکر می کنم زیر 10000 تا مناسب باشه، می تونی هر 5 هزار تا یه باد بگیری توش.

لنت ها هم هیچ قانونی نداره همون طور که آقا کسری گفتند، بستگی به سبک رانندگی شما داره! کلا قانونش اینه که به صورت دوره ای لنت ها بازدید بشه و در صورت لزوم تعویض بشه (لنت عقب رو تعمیرکارا معمولا باز می کنن و لنت دست دومی که از مشتری قبلی گرفتند و لنت کوبیدن روش رو می دن به شما و مال شما رو به بعدی) طبق دفترچه برای لنت جلو هر 10 هزارتا باید بازدید بشه، و عقب بار اول کیلومتر 10 هزار و از اون به بعد هر 20 هزارتا.

در مورد فن هم فکر می کنم عادی باشه، چون من خودم هم یه 131 sx دارم که همین طوری بعد از خاموشی فنش روشن می مونه. باز هم دوستان باید نظر بدن. در مورد اون سوال هم حقیقتش من خیلی سر رشته ای ندارم و اصلا هم متوجه نمیشم چقدر غیرعادی هست.

خوش باشی

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-07-2014, 18:49
سلام
یکی از دوستان به بنده خبر داد که این نوع کولانتِ آماده در ایران هست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]$T2eC16Z,!)UE9s3wDdZ BQGrVKB8JQ~~60_35.JPG

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]$T2eC16NHJGwFFYuou38 BR WZgCws!~~60_35.JPG

حتماً نمایندگیهای نیسان و تویوتا و بنز و بی ام دبلیو و غیره , از این نوع کولانتهای آماده دارند که احتیاج به آب مقطر نداره .
لطفاً اگر تونستید تماس بگیرین ببینین ساخت کجا هست و قیمتش چنده و سبز هست یا قرمز ؟
و در این تاپیک درج کنین .
با تشکر

bijandarbari
17-07-2014, 20:23
شد یخ قرمر تویوتا تو بازار هستش.ولی باید با آب مقطر مخلوط بشه.
ولی این مدل رو تابحال ندیدم.

hinza1
17-07-2014, 21:30

امروز ماشینو بردم گارانتی.آب رادیاتور از بست شیلنگ پایینی نشت میکرد که درستش کردن.اول گفتن اگه مشکل از رادیاتور باشه ما نداریم!
صدا هم از دسته موتور بالا بود.اول آچارکشی کرد ولی درست نشد و معلوم شد خود دسته موتور بالا خرابه و جالبه که گفتن دسته موتور نداریم و معلوم هم نیست کی بیاد.فعلا درخواست قطعه دادن!!!
فکر میکردم این مشکل کمبود قطعات دیگه حل شده
و با اینکه ماشین 280 کیلومتر کارکرده و کارت طلایی سه ستاره هم داره هیچ موردی را شامل گارانتی قبول نکردن و پولشو گرفتن!!!

hadi_khan2
18-07-2014, 07:07
سلام
من 206 تیپ 5 دارم متاسفانه چند وقتیه از سمت عقب شاگرد صدای ناجوری به گوش میخوره_به خصوص در زمان پیچ ها_ (صدای کمک فنرهاشه _احتمال زیاد_) و همچنین موقعه کولر روشن کردن صدای عجیبی به گوش میرسه یه تعمیرگاه حرفه ای میخوام که الکی ماشینو درست نکنه چون اکثر تعمیر گاه ها اصلا سر در نمیارن مشکل کجاست ؟؟؟ یا برای مدت محدودی درست میکنن وبعد میبینی دوباره ماشین به روز اولش برمیگرده !!!!
من ماشینو دسته دو خریدمش مدل 89 تو همون سمت 2 تا تصادف بیرنگ داشته.
محل زندگی من شمال شرق تهران هست جاش برام فرقی نمی کنه(تعمیرگاه) فقط یه جا باشه که ماشینمو درست کنن.لطفا راهنماییم کنید .

mr_khodaei2008
18-07-2014, 09:18
سلام اقا من قبلا یه پراید 84 داشتم و قتی کولر استفاده میکردم آمپر اب ماشین میومد پایین و در پایین میموند چون فنها کار میکرد مدام . الان یه پراید 132 مدل 90 دارم وقتی کولر را استفاده میکنم امپر اب اصلا پایین نمیاد و همونجور که بود میمونه و انگار که کولر استفاده میکنم .

چرا در مدل 84 استفاده از کولر باعث کاهش امپر اب میشد ولی در مدل 90 اینجور نیست . مدل 90 مشکل داره یا سیستمشون همینجوری هست ؟

kasra2002
18-07-2014, 10:53

دقیقا دوستمون فرمودند ف ی ل ت ر هوا رو باید حتما تعویض کنید مخصوصا اگه جای مرطوب یا پر خاک زندگی می کنید وگرنه همراه با روغن در هر 7000 راحت ترین کاره
لنت عقب کاسه ای خودرو های داخلی باید هر 5000 حد اقل یکبار تنظیم بشه وگرنه خیلی کار می کنه این موضوع در دفترچه هم نیست اما بدونید که اگه ترمز دستی رو بیش از 4 دندانه باید بکشید تا کاملا درگیر بشه حتما تنظیم کنید چرا که تاثیر خیلی زیادی در کیفیت ترمز گیری و جلوگیری از خطر و مصرف لنت جلو داره ماشین صاف ترمز می گیره
در مورد صدای گاز اگه اون چیزی که من فکر می کنم منظور شماست صدای طبیعی اگزوزه که به علت کیفیت اونه و خیلی نمیشه کاریش کرد در هر حال می تونید نشون بدین شاید گلویی اگزوز ااچار کشی بخوادد فقط
در مورد فن هم نمی دونم اگه خیلی جدید این طور شده باشه ولی بعید می دونم
در پراید انژکتوری اگه دمای اب بطور خیلی نا معقول بالا بره فن خاموش نمیشه تا پایید بیاد وگرنه 3 ثانیه بعد از خاموش کردن خودرو خاموش میشه
پس امپر آب رو چک کنید و از سالم بودن مهره اب و ترموستات اطمینان حاصل کنید بخاطر محل فرار گرفتن مهره اب در پراید ممکنه خرابی ترموستات رو درست نشون نده و کار دستتون بده پس حتما در موقع سرد بودن از درب اصلی رادیاتور مقدار اب و با یه تست ساده از سالم بودن ترموستات مطمن شید

kasra2002
18-07-2014, 10:56
امروز ماشینو بردم گارانتی.آب رادیاتور از بست شیلنگ پایینی نشت میکرد که درستش کردن.اول گفتن اگه مشکل از رادیاتور باشه ما نداریم!
صدا هم از دسته موتور بالا بود.اول آچارکشی کرد ولی درست نشد و معلوم شد خود دسته موتور بالا خرابه و جالبه که گفتن دسته موتور نداریم و معلوم هم نیست کی بیاد.فعلا درخواست قطعه دادن!!!
فکر میکردم این مشکل کمبود قطعات دیگه حل شده
و با اینکه ماشین 280 کیلومتر کارکرده و کارت طلایی سه ستاره هم داره هیچ موردی را شامل گارانتی قبول نکردن و پولشو گرفتن!!!
اگه 280 تا کار کرده و ماشینتون نو هست با فاکتور یکه دارید به دفتر منطقه ای مراجعه کنید
بعد از اون یا خودشون معرفی می کنن و یا خودتون به نمایندگی های دیگه سر بزنید

kasra2002
18-07-2014, 11:02
سلام اقا من قبلا یه پراید 84 داشتم و قتی کولر استفاده میکردم آمپر اب ماشین میومد پایین و در پایین میموند چون فنها کار میکرد مدام . الان یه پراید 132 مدل 90 دارم وقتی کولر را استفاده میکنم امپر اب اصلا پایین نمیاد و همونجور که بود میمونه و انگار که کولر استفاده میکنم .

چرا در مدل 84 استفاده از کولر باعث کاهش امپر اب میشد ولی در مدل 90 اینجور نیست . مدل 90 مشکل داره یا سیستمشون همینجوری هست ؟
مدل 84 اگه کاربراتوری باشه همینجوریه اگه احیانا ترموستات هم نداشته با اینکه رر داره و همین بوده در سیستم انژکتوری جدید با وجود ترموستات 85 درجه و فشاری که به موتور میاد انچنان پایین نمیره و اینکه امپر های اب سیستم های قدیمی خیلی بالا پایین نمی شدند
یادم هست که در جاده و در فشار مناسب اون قدیمی ها حتی به c می چسبید

kasra2002
18-07-2014, 11:04
سلام
من 206 تیپ 5 دارم متاسفانه چند وقتیه از سمت عقب شاگرد صدای ناجوری به گوش میخوره_به خصوص در زمان پیچ ها_ (صدای کمک فنرهاشه _احتمال زیاد_) و همچنین موقعه کولر روشن کردن صدای عجیبی به گوش میرسه یه تعمیرگاه حرفه ای میخوام که الکی ماشینو درست نکنه چون اکثر تعمیر گاه ها اصلا سر در نمیارن مشکل کجاست ؟؟؟ یا برای مدت محدودی درست میکنن وبعد میبینی دوباره ماشین به روز اولش برمیگرده !!!!
من ماشینو دسته دو خریدمش مدل 89 تو همون سمت 2 تا تصادف بیرنگ داشته.
محل زندگی من شمال شرق تهران هست جاش برام فرقی نمی کنه(تعمیرگاه) فقط یه جا باشه که ماشینمو درست کنن.لطفا راهنماییم کنید .
اگه صدای تق داره می تونه از اگزوز هم باشه ( گرونه)این برای 206 پیش میاد

roozbeh2000
18-07-2014, 11:25
سلام . من یک پراید مدل 84 دارم انژکتوری . ی چند وقتیه سر صبح که ماشینو روشن میکنم دور موتور میاد پایین و خاموش میشه ولی اگه تو دنده درگیر باشه و راه برم خاموش نمیشه وقتی هم گرم میشه درست میشه . مشکل چی میتونه باشه؟

hadi_khan2
18-07-2014, 14:49
اگه صدای تق داره می تونه از اگزوز هم باشه ( گرونه)این برای 206 پیش میاد
دوست عزیز سلام
جای خوبی برای تعمیرش میشناسین ؟ راست کارش 206 باشه ؟ در ضمن یه مشکل دیگه ش اینه که آمپرش میاد بالا یه خورده البته کولر که روشن میشه دوباره آمپرش درس میشه ولی زمانی که کولر خاموشه امپرش بالا میاد انگاری اون سنسور تنظیمش دچار مشکل شده یا ....؟؟؟

Abdolreza2012
18-07-2014, 16:00
سلام
دوستان موقع دور زدن وقتی که فرمون رو تا آخر میپیچونم صدا صدا میده ( قر قر )
مشکل از چیه ؟؟؟
405
ممنون

kasra2002
18-07-2014, 18:35
سلام
دوستان موقع دور زدن وقتی که فرمون رو تا آخر میپیچونم صدا صدا میده ( قر قر )
مشکل از چیه ؟؟؟
405
ممنون
صدای قر قر یا تق تق
صدای قرقر از پمپ هیدرولیک فرمونه که خیلی مشکلی نداره ولی سعی کنید فرمون رو مخصوصا درجا تا اخر نپیچونید

kasra2002
18-07-2014, 18:36
دوست عزیز سلام
جای خوبی برای تعمیرش میشناسین ؟ راست کارش 206 باشه ؟ در ضمن یه مشکل دیگه ش اینه که آمپرش میاد بالا یه خورده البته کولر که روشن میشه دوباره آمپرش درس میشه ولی زمانی که کولر خاموشه امپرش بالا میاد انگاری اون سنسور تنظیمش دچار مشکل شده یا ....؟؟؟
متاسفانه جایی نمیشناسم الان
در باره اب هم چک کنید وقتی امپر بالا میاد دور کند فن یا تندش کار می کنه یا نه
اگه نه حتما برسید خوب نیست

kasra2002
18-07-2014, 18:39
سلام . من یک پراید مدل 84 دارم انژکتوری . ی چند وقتیه سر صبح که ماشینو روشن میکنم دور موتور میاد پایین و خاموش میشه ولی اگه تو دنده درگیر باشه و راه برم خاموش نمیشه وقتی هم گرم میشه درست میشه . مشکل چی میتونه باشه؟
اولین مورد می تونه از استپر موتورباشه که تنظیم دور ارام رو بر عهده داره و تنظیم مو تمیز بودن دریچه گاز
ریپ هم می زنه یا 3 کار می کنه یا نه؟

roozbeh2000
18-07-2014, 22:47
اولین مورد می تونه از استپر موتورباشه که تنظیم دور ارام رو بر عهده داره و تنظیم مو تمیز بودن دریچه گاز

نه ریپ نمیزنه 3 هم کار نمیکنه . فقط همون موقع استارت . اونم اگه سرد باشه
خب میخوام مطمئن بشم که استپره . خودم میتونم عوضش کنم ؟ قیمتش چقدره

roozbeh2000
18-07-2014, 22:48

Abdolreza2012
19-07-2014, 02:57
صدای قر قر یا تق تق
صدای قرقر از پمپ هیدرولیک فرمونه که خیلی مشکلی نداره ولی سعی کنید فرمون رو مخصوصا درجا تا اخر نپیچونید

اگه صدای تق تق باشه مشکل از کجاس ؟؟؟؟
باز مثله همیشه این مشکل بعضی اوقات پیش میاد و بعضی اوقات هم خبری نیست

komail
19-07-2014, 03:47
پراید 141 دارم
بعضی وقتا موقعی که ماشین رو تازه روشن میکنم دور موتور رو 1.5 یا 2 میمونه
ولی وقتی ماشین گرم میشه و یه مقدار باهاش حرکت میکنم بدرست میشه و موقع توقف رو 1 میره
تو ترافیک البته این مشکل مجددا به وجود میاد و وقتی ماشین روشن ولی بی حرکته دور موتور میره رو 1.5 یا 2
مشکل از کجاس؟
استوپر خرابه؟

یکی از دوستان گفت سرباتریو یه شب تا صبح بردار ، احتمالا تا یه هفته مشکل حل میشه
دقیقا همین شد
حالا دوباره همون مشکل هست
راه حل دائمیش چیه؟
مشکل از کجاست؟

kasra2002
19-07-2014, 09:49
با توجه به ظریف بودن و کیفیت اجناس موجود در بازار احتمال داره با تمیز کاری مشکلتون بهتر بشه
چون باا گاز خوردن خوب کار می کنه و فقطدور ارام رو نگه نمیداره خیلی با احتیاط باز و تمیز کنید و سوکت برق رو هم که وصله تمیز کنید

kasra2002
19-07-2014, 09:51
اگه صدای تق تق باشه مشکل از کجاس ؟؟؟؟
باز مثله همیشه این مشکل بعضی اوقات پیش میاد و بعضی اوقات هم خبری نیست
اگه وقتی فرمون رو به یک طرف تا اخر می پیچونید وصدای تق تق مثل ربه زدن تقریبا میاد از سر پلوس هست

kasra2002
19-07-2014, 09:54
یکی از دوستان گفت سرباتریو یه شب تا صبح بردار ، احتمالا تا یه هفته مشکل حل میشه
دقیقا همین شد
حالا دوباره همون مشکل هست
راه حل دائمیش چیه؟
مشکل از کجاست؟
در صورتی که کامل حل می شه می تونه ای سی یو نیاز به آپدیت داشته باشه اما ممکنه مورد بصورت نیمه شانسی با این موضوع یکی شده باشه
بعضی وقتها یک ایرور در ای سی یو باقی می موه که با برداشتن بست باتری پاک میشه ولی ممکنه بر گرده

kasra2002
19-07-2014, 10:02
دوستان گرامی یک نکته رو مد نظر داشته باشید البته تکراریه
برای اونهایی که به سلامت خود و ماشین بیشتر ازاکروباتیک اهمیت میدند:
در هر ماشینی بخصوص ماشینهای با نیروی کشنده جلو ( دیفرانسیل جلو)
سعی کنید تا اونجا که می تونید درجا فرمون رو زیاد نپیچید
همیشه از پیچاندن فرمان تا اخرین حد مخصوصا با ضربه خودداری کنید
وقتی که فرمان بسیار پیچیده شتاب گیری سریع به هیچ عنوان انجام ندهید
چون
بطور ساده فشار زیادی بروی جعبه فرمان - پمپ هیدرولیک - لاستیک و تک تک قطعات بوجود میاد که هم خطر آفرین و هم هزینه بر هست
ساده ترین مشکل از ساییدگی و خوابیدن لاستیک خورگی فرمان - سرپلوس تا .... ادامه دارد
حتما تا بحال حد اقل یکبار در محل دور زدن u turn ماشین هایی رو دیده اید که جلوشون در زمین فرو رفته و هم هزینه و همم احتمال تصادف زیادی دارند
پس هم فرمون را تا اخر نپیچیم و هم گاز شدید و شتاب زیاد در اون موقع نیاریم

komail
19-07-2014, 14:12
در صورتی که کامل حل می شه می تونه ای سی یو نیاز به آپدیت داشته باشه اما ممکنه مورد بصورت نیمه شانسی با این موضوع یکی شده باشه
بعضی وقتها یک ایرور در ای سی یو باقی می موه که با برداشتن بست باتری پاک میشه ولی ممکنه بر گرده

حالا راه حل چیه؟
باید پیش کی ببرم؟
پیش برق کار؟تعمیرکار؟

paslari2013
19-07-2014, 15:13
باسلام چند وقتی است تو ماشینم بوی بنزین میاد و ضمنا هیچ جا نشتی نداره و شیلنگ حباب گیر هم عوض کردم بازم بوی بنزین رفع نشد روی باک زیر صندلی هم نشتی نداره هر جا بردم مشکلش حل نشد نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

komail
19-07-2014, 15:57
باسلام چند وقتی است تو ماشینم بوی بنزین میاد و ضمنا هیچ جا نشتی نداره و شیلنگ حباب گیر هم عوض کردم بازم بوی بنزین رفع نشد روی باک زیر صندلی هم نشتی نداره هر جا بردم مشکلش حل نشد نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

پراید منم وقتی باکشو کامل پر میکنم همین مشکلو داره
3-4 لیتر از باکمو که خالی میزارم دیگه بوی بنزین نمیاد

aminkhan2014
20-07-2014, 06:01
اگه تا حالا تعویض نکردید و کارکردتون بش از 100 هزارتا هست کنیستر (داخل موتور یک استوانه مشکی سمت راننده) هم چک کنید!!!

kasra2002
20-07-2014, 10:13
حالا راه حل چیه؟
باید پیش کی ببرم؟
پیش برق کار؟تعمیرکار؟
مرکز تخصصی ecu پیدا کنید و یا با دیاگ حرفه ای آپدیت کنید شاید حل شه

kasra2002
20-07-2014, 10:19
ماشینتون چیه
اگه پرایده از محل پمپ بنزین و محل اتصال باک و خود حباب گیر و درب باک و حتی رابط ها می تونه باشه
اگر خانواده 405 باک پلاستیکی و درب واشر پمپ بنزین
شاید حل شه مشکلتون

shahkilid
20-07-2014, 10:50
سلام دوستان
یه سوال دارم. راستش خواستم آب رادیاتور رو طبق فرمایش شما دوستان عوض کنم، اولا که پیچ تخلیه ای پیدا نکردم و بست اون لوله ای که از پایین رادیاتور خارج میشه رو باز کردم و لوله رو در آوردم و حدود 1 لیتر آب خارج شد که یادم اومد درب رادیاتور رو باز نکردم. درب رو که باز کردم حدود 1.5 لیتر دیگه هم خارج شد. با توجه به این که موتور سرد بود و صبح بود و فقط یه استارت خورده بود، موتور رو روشن کردم که اگه آب دیگه ای هست (که مسلما توی موتور و احیانا واتر پمپ هست) خارج بشه، چون توی دفترچه ظرفیت مخزن خنک کننده رو زده 5 لیتر!!! یه 15 ثانیه روشن گذاشتم، خبری نشد برای همین از ترسم خاموش کردم و همون طور توی رادیاتور آب گرفتم (آب شیر) که رادیاتور شسته شه و دوباره با آب شیر پرش کردم که که آب یه چرخی بزنه و دوباره عوضش کنم. این دفعه که پر کردم گذاشتم با درب باز درجا کار کنه تا آب بگرده توی مدار، اما آب دوباره شدیدا کثیف شد (آب توی موتور بود) حالا یک سری سوال دارم از محضر اساتید :

اولا این که عیبی نداره برای شست و شوی موقت (دور زدن آب توی موتور و رادیاتور) از آب شهری استفاده کنیم؟
دوم این که وقتی ماشین سرده، اگر آب رادیاتور رو خالی کنم (از لوله خروجی پایین رادیاتور) و درب رادیاتور و اون لوله پایین باز باشن و موتور رو روشن کنم، تا چه زمانی می تونم موتور رو روشن نگه دارم و آیا اصلا اگر موتور گرم بشه اون آبی که توی موتور و واترپمپ مونده خارج میشه؟ یا سوال رو خلاصه کنم :))) برای خارج کردن کامل آب چه باید کرد؟ (لطفا جزییاتش رو هم بگین، مثلا این که اول درب رادیاتور باز باشه یا نباشه و ...)

ممنون/

(پس از ویرایش)- من خودم فکر می کنم اگر درب رادیاتور باز باشه، و لوله خروجی پایین هم باز باشه و خالی باشه و موتور سرد باشه می شه موتور رو روشن کرد تا درجا کار کنه و گرم بشه، اونوقت واتر پمپ آب باقیمونده رو به موتور می فرسته و آب باقیمونده از لوله بالای رادیاتور (ورودی) وارد رادیاتور میشه و چون لوله خروجی بازه از پایین خارج میشه و موتور رو اون موقع باید خاموش کرد. آیا این درسته؟ و آیا اگر واتر پمپ بدون آب کار کنه نمی سوزه؟

kasra2002
20-07-2014, 16:25
سلام دوستان
یه سوال دارم. راستش خواستم آب رادیاتور رو طبق فرمایش شما دوستان عوض کنم، اولا که پیچ تخلیه ای پیدا نکردم و بست اون لوله ای که از پایین رادیاتور خارج میشه رو باز کردم و لوله رو در آوردم و حدود 1 لیتر آب خارج شد که یادم اومد درب رادیاتور رو باز نکردم. درب رو که باز کردم حدود 1.5 لیتر دیگه هم خارج شد. با توجه به این که موتور سرد بود و صبح بود و فقط یه استارت خورده بود، موتور رو روشن کردم که اگه آب دیگه ای هست (که مسلما توی موتور و احیانا واتر پمپ هست) خارج بشه، چون توی دفترچه ظرفیت مخزن خنک کننده رو زده 5 لیتر!!! یه 15 ثانیه روشن گذاشتم، خبری نشد برای همین از ترسم خاموش کردم و همون طور توی رادیاتور آب گرفتم (آب شیر) که رادیاتور شسته شه و دوباره با آب شیر پرش کردم که که آب یه چرخی بزنه و دوباره عوضش کنم. این دفعه که پر کردم گذاشتم با درب باز درجا کار کنه تا آب بگرده توی مدار، اما آب دوباره شدیدا کثیف شد (آب توی موتور بود) حالا یک سری سوال دارم از محضر اساتید :

اولا این که عیبی نداره برای شست و شوی موقت (دور زدن آب توی موتور و رادیاتور) از آب شهری استفاده کنیم؟
دوم این که وقتی ماشین سرده، اگر آب رادیاتور رو خالی کنم (از لوله خروجی پایین رادیاتور) و درب رادیاتور و اون لوله پایین باز باشن و موتور رو روشن کنم، تا چه زمانی می تونم موتور رو روشن نگه دارم و آیا اصلا اگر موتور گرم بشه اون آبی که توی موتور و واترپمپ مونده خارج میشه؟ یا سوال رو خلاصه کنم :))) برای خارج کردن کامل آب چه باید کرد؟ (لطفا جزییاتش رو هم بگین، مثلا این که اول درب رادیاتور باز باشه یا نباشه و ...)

ممنون/

(پس از ویرایش)- من خودم فکر می کنم اگر درب رادیاتور باز باشه، و لوله خروجی پایین هم باز باشه و خالی باشه و موتور سرد باشه می شه موتور رو روشن کرد تا درجا کار کنه و گرم بشه، اونوقت واتر پمپ آب باقیمونده رو به موتور می فرسته و آب باقیمونده از لوله بالای رادیاتور (ورودی) وارد رادیاتور میشه و چون لوله خروجی بازه از پایین خارج میشه و موتور رو اون موقع باید خاموش کرد. آیا این درسته؟ و آیا اگر واتر پمپ بدون آب کار کنه نمی سوزه؟
سعی کنید دوست من هیچگاه این کار رو نکنید حتی 10 ثانیه بهترین راه
یا بذارید ماشین کار نه تا گرم شه و خیلیییییییییییییییییییی با احتیاط اون موقع اب رو بکشید که خیلی خطر ناکه
یا درب ترموستات رو بردارید تا راحت و بتونید چک کنید ترموستات سالم باشه فقط مواظب باشید نشکنه
و در هر دوصورت به ارامی لوله رابط جوینت بخاری رو باز کنید تا بتونید با فشار اب رادیاتور بخاری رو هم که حتما خیلی وضعش خرابه الان تمیز کنید
اب رو از هر دورطف وارد کنید که جرم های درشت تر هم خارج بشه و این کار رو چند بار انجام بدید

shahkilid
20-07-2014, 17:13
سعی کنید دوست من هیچگاه این کار رو نکنید حتی 10 ثانیه بهترین راه
یا بذارید ماشین کار نه تا گرم شه و خیلیییییییییییییییییییی با احتیاط اون موقع اب رو بکشید که خیلی خطر ناکه
یا درب ترموستات رو بردارید تا راحت و بتونید چک کنید ترموستات سالم باشه فقط مواظب باشید نشکنه
و در هر دوصورت به ارامی لوله رابط جوینت بخاری رو باز کنید تا بتونید با فشار اب رادیاتور بخاری رو هم که حتما خیلی وضعش خرابه الان تمیز کنید
اب رو از هر دورطف وارد کنید که جرم های درشت تر هم خارج بشه و این کار رو چند بار انجام بدید

ممنون آقا کسری
ولی راستش اصلا متوجه نشدم!
اون مورد اول که می گین خیلی خطرناکه منتفیه. اخه یه بست داره که وقتی بازش کردم تازه باید با لوله بازی کنم تا باز بشه، که با این کارا احتمال صدمه به خودم زیاده!!! و جای دست هم نداره اون پایین باید بخوابم زیر ماشین! چال سرویس هم جایی سراغ ندارم.
پس می مونه راه حل دوم. درب ترموستات رو بردارم. این کارو کی باید بکنم؟ زمانی که موتور گرم هست و خاموش هست؟ و در این روش آب به چه صورت خارج میشه؟ آیا جوری هست که بشه در یه ظرف جمعش کرد و به فاضلاب ریخت؟ و اینکه کل مایع خنک کننده خالی میشه این جوری؟
اگر امکانش هست با جزئیات بگین مراحل رو چون من اصلا تا حالا چنین کارهایی نکردم!! در مورد لوله رابط جوینت بخاری، منظورتون کدوم قطعه هست؟ امکانش هست برام عکس بذارید؟ (پراید)
و سوال بعدی این که رادیاتور بخاری آبی که درونش هست همون آب خنک کننده موتور هست و در جریانه؟
بسیار ممنونم از راهنمایی هاتون

shahkilid
20-07-2014, 21:01
راستی کسی هم در مورد بیضی شدن گلویی رادیاتور راهنمایی نداشت؟
راه تعمیرش یا اصلاحش چیه؟
گلویی رادیاتور پراید مدل 90 بیضی شده و از کنار درب رادیاتور آب نشتی داره.

sourena
20-07-2014, 22:40
راستی کسی هم در مورد بیضی شدن گلویی رادیاتور راهنمایی نداشت؟
راه تعمیرش یا اصلاحش چیه؟
گلویی رادیاتور پراید مدل 90 بیضی شده و از کنار درب رادیاتور آب نشتی داره.

از بست پیچی فلزی برای حل مشکل استفاده کن ....

اگر درست نشد و آب نشت میکرد ، باید ببری رادیاتورساز

arash_system
21-07-2014, 08:53
در منبع آب بر عکس کنید یعنی از طرفی که لوله رادیانت بش وصل رو با اون طرف که آب اضافی رو میریزه جا به جا کنید انشالا درست میشه

kasra2002
21-07-2014, 11:21
ممنون آقا کسری
ولی راستش اصلا متوجه نشدم!
اون مورد اول که می گین خیلی خطرناکه منتفیه. اخه یه بست داره که وقتی بازش کردم تازه باید با لوله بازی کنم تا باز بشه، که با این کارا احتمال صدمه به خودم زیاده!!! و جای دست هم نداره اون پایین باید بخوابم زیر ماشین! چال سرویس هم جایی سراغ ندارم.
پس می مونه راه حل دوم. درب ترموستات رو بردارم. این کارو کی باید بکنم؟ زمانی که موتور گرم هست و خاموش هست؟ و در این روش آب به چه صورت خارج میشه؟ آیا جوری هست که بشه در یه ظرف جمعش کرد و به فاضلاب ریخت؟ و اینکه کل مایع خنک کننده خالی میشه این جوری؟
اگر امکانش هست با جزئیات بگین مراحل رو چون من اصلا تا حالا چنین کارهایی نکردم!! در مورد لوله رابط جوینت بخاری، منظورتون کدوم قطعه هست؟ امکانش هست برام عکس بذارید؟ (پراید)
و سوال بعدی این که رادیاتور بخاری آبی که درونش هست همون آب خنک کننده موتور هست و در جریانه؟
بسیار ممنونم از راهنمایی هاتون
بروی چشم
در مورد درب رادیاتور همونطور که فرمودند راه خوب و قابل متحانیه اما خیلی سفتش نکنید که بشکنه (بیضی شدن)
در مورد باز کردن ترموستات در سردی ماشین بهتره البته اگه پیچ هاش رو با ضربه ای (تقه آی باز کنید) یعنی زور نزنید که ببره و اینکه در باز و بسته کردن دو پیچ همزمان باشه یعنی بهنره ک چند دور این و چند دور اون تا با هم باشند و کج نشه که بشکنه
اگر می خواید اب به زمین زیاد نریزه و در ظرف بریزید همون جوینت پایین رادیاتور رو باز کنید و اب رو در تشت بریزید و و قتی ترموستات رو باز کردید بقیه اب از همون زیر رادیاتور تخلیه میشه
جوینت های رادیاتور بخاری رو حتما باز کنید و با شیلنگ از هر دوطرف با فشار اب تمیز کنید
همین اب رادیاتور توی اون هم چرخیده و مطمنا راه گیر شده
در زمستان هم بهتر کمکتون می کنه
توضیح بیشتری لازم بود بپرسید در خدمتم

kasra2002
21-07-2014, 11:50
ضمنا ترموستات رو تمیز کنید و با فنرش بازی نکنید
برای تست اون رو در یک کاسه فلزی گذاشته با اب پر کنید و بگذارید تا اب بجوشد و ببینید که ایا قبل از به جوش امدن اب باز می شود یا خیر

rahrahi
21-07-2014, 14:24
دوستان من امروز بعد از مدتها ماشینو گاز ی بهش دادم متاسفانه 150 بزور میرسید

دور موتور تا 4 بود تو دنده 5 سرعت 145 تا 150
تو دنده 4 دور موتور تا 4/5 سرعت رو 115 بود
مشکل از چیه ماشینم اندازه ی یه پراید هم نمیره
تو کلیپ هایی که نگاه کردم دور موتور تا نزدیکای رد لاین میاد اما مال من بزور تا 5 میاد
حس میکنم مصرفش هم بالاست
البته این تست همش با کولر بود

.....
یادم میاد سه ماه پیش ماشین رو گرفتم خیلی سرحال و تیزتر و بروتر بود
البته تو این مدت زیاد باهاش جایی نرفتم و اکثرا تو شهر بودم
فردا باید ببرم تنظیم موتوری چیزی بلکه از این سواری بد و کم رو بودن بهتر بشه

دوستان بنظر شما مشکل از کجاست

....
امروز رفتم شمع رو عوض کردم دوپلاتینه ایکیوم انداختم و انژکتور هم شستم و فیلتر بنزین هم عوض کردم و ماشین هیچ تغییری نکرد و بازم دقیقا مانند گفته های بالام بود
فقط بعد از این سرویس تو دنده سه کمی کول میزد که طرف گفت باید توباکی سرویس بشه فردا بیارش تا برات سرویس کنم اما الان ماشینت از لحاظ تنظیم موتوری مشکلی نداره و بی جونی ماشین و سرحالیش از یه چیز دیگه نظیر صفحه کلاچ باید باشه

بنظر شما از چی میتونه باشه

ماشین هم پارس elx

kasra2002
21-07-2014, 16:44
دوستان من امروز بعد از مدتها ماشینو گاز ی بهش دادم متاسفانه 150 بزور میرسید

دور موتور تا 4 بود تو دنده 5 سرعت 145 تا 150
تو دنده 4 دور موتور تا 4/5 سرعت رو 115 بود
مشکل از چیه ماشینم اندازه ی یه پراید هم نمیره
تو کلیپ هایی که نگاه کردم دور موتور تا نزدیکای رد لاین میاد اما مال من بزور تا 5 میاد
حس میکنم مصرفش هم بالاست
البته این تست همش با کولر بود

.....
یادم میاد سه ماه پیش ماشین رو گرفتم خیلی سرحال و تیزتر و بروتر بود
البته تو این مدت زیاد باهاش جایی نرفتم و اکثرا تو شهر بودم
فردا باید ببرم تنظیم موتوری چیزی بلکه از این سواری بد و کم رو بودن بهتر بشه

دوستان بنظر شما مشکل از کجاست

....
امروز رفتم شمع رو عوض کردم دوپلاتینه ایکیوم انداختم و انژکتور هم شستم و فیلتر بنزین هم عوض کردم و ماشین هیچ تغییری نکرد و بازم دقیقا مانند گفته های بالام بود
فقط بعد از این سرویس تو دنده سه کمی کول میزد که طرف گفت باید توباکی سرویس بشه فردا بیارش تا برات سرویس کنم اما الان ماشینت از لحاظ تنظیم موتوری مشکلی نداره و بی جونی ماشین و سرحالیش از یه چیز دیگه نظیر صفحه کلاچ باید باشه

بنظر شما از چی میتونه باشه

ماشین هم پارس elx
دوست گرامی چه مدلیه موتورش چیه ماشینتون شما همه کارارو انجام دادید که شاید هم خیلی نیازی نبوده ف ی ل ت ر بنزین رو عو کردید ایا؟
صفحه کلاچ ضعیف گاز خور رو هم بالا می بره
نوع بنزین - صافی هوا و شیب جاده و خیلی چیزا می تونه تاثیر داشته باشه ولی اینکه میگید ماشین سبک بدون کولر دنده 4 رو کامل پر نکنه خوب نیست

roozbeh2000
21-07-2014, 19:21
سلام به دوستان عزیز . من هنوز درگیر این استپر پراید هستم . میشه کسی عکسی ازش بهم نشون بده ؟ جنس خوبش رو کسی میشناسه ؟

ی سوال هم داشتم که سنسور اکسیژن رو باید عوض کرد یا نه؟ 140 تا کار کرده مدل 84 :n02:

roozbeh2000
21-07-2014, 19:21
سلام به دوستان عزیز . من هنوز درگیر این استپر پراید هستم . میشه کسی عکسی ازش بهم نشون بده ؟ جنس خوبش رو کسی میشناسه ؟

ی سوال هم داشتم که سنسور اکسیژن رو باید عوض کرد یا نه؟ 140 تا کار کرده مدل 84 :n02:

kasra2002
21-07-2014, 21:30

سنسور اکسیژن اگه سالمه دستش نزنید
استپر هم یک قطعه استوانه ای مشکی 5 سانتی هست که در جایی که سیم گاز وصل شده می تونید ببینیدش به اون یک سوکت سیم وصل شده

kasra2002
21-07-2014, 21:51
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])][ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])] در عکس مشخص شده

rahrahi
21-07-2014, 21:59
دوست گرامی چه مدلیه موتورش چیه ماشینتون شما همه کارارو انجام دادید که شاید هم خیلی نیازی نبوده ف ی ل ت ر بنزین رو عو کردید ایا؟
صفحه کلاچ ضعیف گاز خور رو هم بالا می بره
نوع بنزین - صافی هوا و شیب جاده و خیلی چیزا می تونه تاثیر داشته باشه ولی اینکه میگید ماشین سبک بدون کولر دنده 4 رو کامل پر نکنه خوب نیست

پارس elx موتورش l4 که مشهور به موتور زانتیاست

بله فیلتربنزین هم عوض کردم

نخیر این موارد رو با کولر انجام دادم

صفحه هم اگه ضعیف باشه باید گاز زیاد بخوره اما اینجور نیست

ماشین کول و ریپی چیزی هم نمیزنه

paslari2013
22-07-2014, 01:23
سلام دوستان استوانه ای داخل موتور هم عوض کردم بازم بوی بنزین میاد البته از در باک بو بیشتر میاد و در باک هم عوض کردم ولی باز بو قطع نشد و هیچ جا نشتی هم نداره وقتی شیشه پایین است بو خیلی میاد وقتی بالا باشه کمتر. نمیدونم چکار کنم

haestaph
22-07-2014, 06:03
سلام

من حدود 2-3 هفته پیش باد کولر ماشینم گرم شده بود و رفتم دادم یه مقدار گاز بهش اضافه کردند و مشکل حل شد.

اما سوالم به این خاطره که بقیه افراد کولر رو فول گاز میکنن بین 100 تا 120 براشون هزینه میبره... و برای گاز کردنش به تعمیرات یخچال و کولر گازی مراجعه میکنن و از گاز موجود در کپسولهای سبز رنگ براشون پر میکنن.
اما برای من با توجه به مراجعه به ایران خودرو و معرفی به یک تعمیرگاه تنظیم موتور (برای شناسایی و رفع مشکل) 50 تومن هزینه داشت و نوع گاز هم کاملا متفاوت بود! چون اکثرا میگن گازی که داخل کولرگازی اسپیلت میزنن با گاز خودرو یکیه..
اما تعمیرکار (ایرانخودرو) ازم خواست یه کپسول نیم کیلویی گاز کولر بگیرم (فروشگاهش موجود داشت) با اندازه ی تقریبی قوطی حشره کش به قیمت 40 و 10 تومن هم مزد دست ازم گرفت... اما داخل فروشگاه کپسولهای سبز رنگ مشخص بود و وقتی هم پرسیدم گفت گاز اونا برای خودرو مناسب نیست.

خودروی من پژو 405 هست.

کم شدن گاز واقعا اینقدر هزینه داره؟!

با تشکر

kasra2002
22-07-2014, 08:31
سلام دوستان استوانه ای داخل موتور هم عوض کردم بازم بوی بنزین میاد البته از در باک بو بیشتر میاد و در باک هم عوض کردم ولی باز بو قطع نشد و هیچ جا نشتی هم نداره وقتی شیشه پایین است بو خیلی میاد وقتی بالا باشه کمتر. نمیدونم چکار کنم
نمی دونم باک رو پیاده کردید یا نه ولی این مورد رو برخورد داشتم که لوله از درب به باک ترک داشته و و قتی بنزین مخصوصا یکم زیاد باشه بوی شدید می ده پس باید تک تک چک کنید اینکه می گید از پایین بودن شیشه بیشتر می شه و مطمئن هسیتیدکه از عقب این بو میاد و از جلو یا زیر ماشین نیست حتما سری به اون لوله رابط بزنید

shahkilid
22-07-2014, 08:52

سلام دوست من
اتفاقا من وقتی سوال رو پرسیده بودی که بوی بنزین از کجاست و دوستان به درستی راهنماییت کردن و جاهای محتمل رو گفتن، خواستم بپرسم وقتی شیشه جلو پایینه بو بیشتر میشه یا نه. که الان خودتون گفتید شیشه که پایینه بو شدید تر میشه.
من هم یه 405 دارم که بوی بنزین میداد اول که درب پلاستیکی زیر صندلی عقب رو بداشتم دیدم عیبی نداره شلنگ های رابط، ولی بعد از یه مدت با پایین دادن شیشه بو بیشتر میشد که مطمئن شدم از همون جاست.
احتمالا (احتمال خیلی قوی) زیر اون درب پلاستیکی که زیر صندلی عقب و روی باک هست اون لوله های لاستیکی خشک شدن و ترک ریز دارن و نشتی بنزین مشخص نمیشه چون سریع می پره. شاید هم از همون قطعه ای که شلنگ ها بهش وصل شده باشه (اسمش یادم نیست) ولی اگر از شلنگ ها بود مواظب باش موقع تعویض شلنگ ها اون آسیب نبینه.
برای این که بدونی چرا وقتی شیشه پایینه بو شدید میشه، کف صندلی عقب رو بردار و اون درب پلاستیکی رو هم بردار و شیشه ها رو کیپ بده بالا، با سرعت 60-70 تا برو دستتو بگیر روی اون محفظه ببین بادی نمیاد تو، حالا شیشه سمت راننده رو بده پایین و دستتو بگیر روی محفظه، میبینی که باد از زیر ماشین میاد و روی باک میگرده و از این محفظه خارج میشه و از تنها راه خروجش که پنجره سمت شما باشه خارج میشه و بوی بنزین رو پخش میکنه.
البته باز هم میگم، این هوا کلا روی باک جریان داره وقتی پنجره باز باشه. امکانش هست شلنگها باشه یا هر اتصالات دیگه ای که اون دور و بر باک هست که دوستان بیشتر می دونن. برای مورد من شلنگ ها بود که دیگه وقتی فهمیدم زیر صندلی دریاچه بنزین بود!!!!

راستی یه تجربه دیگه، اگر احیانا خواستی اون شلنگ ها رو باز کنی، سوییچ بسته باشه (ماشین خاموش) ترجیحا سر باطری رو بکش و مهم تر از همه که خود مکانیک ایران خودرو عقلش نرسید و من با این عقل ناقصم بهش پیشنهاد دادم این که درب باک رو باز کن و بعد شلنگ رو باز کن، چون بخار بنزین توی باک فشار میذاره پشت بنزین و بنزین از این لوله مثل فواره خارج میشه!

(پس از ویرایش) البته یه قطعه ای ظاهرا هست (فکر کنم کنیستر) که کارش گرفتن این بخار هست اگه اشتباه نکنم، ولی با این وضع بنزین الان و گرمای هوا فکر کنم باز هم بخار پشت درب باک باشه. اگه اشتباه می کنم و این بخار زیاد طبیعی نیست لطفا منم راهنمایی کنن اساتید :)

kasra2002
22-07-2014, 09:13
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سلام آقا کسری
نمی خوام وقتتون رو بگیرم. اگر وقتتون گرفته نمیشه میشه توی ی عکس از کاپوت پراید جای این ترموستات و رادیاتور بخاری رو مشخص کنید؟
با باز کردن ترموستات آب توی واتر پمپ و موتور تخلیه میشه دیگه؟
بعد یادمه توی یکی از پست های قبلی گفتید آب از دو طرف بگیرم یه جایی که رسوبات و زنگ های درشت هم خارج بشه..
اونجا دقیقا کجا بود؟
باید ببخشید که انقدر وقتتون رو گرفتم.
ممنون
دوست عزیز
قبل از هر چیز مواظب باشید چون کهنگی و خوردگی هر کدام از قطعه ها احتمال شکستن داره!!!!!
ماشین سرد
ابتدا درب رادیاتور رو باز کنید
جوینت پایین رادیاتور رو باز کنید و اب رو در ظرف پهنی مثل تشت بریزید
سپس جوینت بالا رو هم از رادیاتور و هم از موتور باز کنیدحالا می تونید با دقت و احتیاط با باز کردن بست های رادیاتور و سیم فن اون رو از جا در بیارید و کناری بگذارید
سمت دیگر جوینت بالای رادیاتور به جایی وصله که به اون محل ترموستات یا حوزینگ می گن که 2 یا سه پیچ اصلی داره و ممکنه روی اون بست یا پایه کویل دلکو مزاحم باشه پس اگه اینجوریه با احتیاط بازش کنید ولی سیم هاش رو جدا نکنید
پیچ های حوزینگ رو با ضربه و همراه با هم باز کنید بدین ترتیب که هر دو یا هر سه رو ابتدا با اچار که به اون تقه می زنید شل کرده و یکی یکی باز کنید تا نشکنه و پیچ نبره که بیچارگی میاره
سپس ترموستات رو خواهید دید و مواظب باشید جهت قرار گیری اون رو به خاطر داشته باشید
در اینجا مقدار زیادی اب دوباره از جوینت پایین خواهد ریختحال نوبت به جوینت های بخاریه که دقیقا در پشت این سیستم قابل دیدنه دو عدد لوله باریک تر که به درون اتاق رفته اونها رو خیلی با احتیاط باز کنید
باز هم مقداری اب خارج می شه
حالا با یک شیلنگ آب اول ارام و بعد با فشار بیشتر به ترتیب از هرکدام از لوله ها اب وارد می کنیم تا تمامی جرم های معلق رو بتونیم خارج کنیم یعنی اول از یک لوله کهه از اون طرفی اب بیرون بریزه و بعد از اون که از اولی بریزه و این کار رواول با فشار کم و بعد با فشار اب بیشتر
این کارو برای خود موتور از همونجا که ترموستات رو برداشتید انجام بدین
همچنین رادیاتور رو که باز کرده اید از دو طرف همین کار رو انجام بدین
قبلا یه موادی داشتم که فروشی نبود بنام اس دی کلیر ولی باز هم چیزی دیدم ازش که میگم از هیچی استفاده نکنید
واشر مخصوص ترموستات و خود ترموستات هم اگه خرابه حتما تهیه کنید
طریقه پر کردن هم که تویح دادم خدمتتون
بستهای دور جوینتها رو چک و در صورت کهنگی نو کنید
بعد از بستن تا یکی دو روز چک فراموش نکنید
از لوازم یدکی قیمت رادیاتور مرغوب نو رو هم بپرسید
بازم مشکلی بود در خدمتم
هرجارو که نیازه باز دقیق بگم
احتیاط فراموش نشه لطفا

shahkilid
22-07-2014, 10:26
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
دوست عزیز
قبل از هر چیز مواظب باشید چون کهنگی و خوردگی هر کدام از قطعه ها احتمال شکستن داره!!!!!
ماشین سرد
ابتدا درب رادیاتور رو باز کنید
جوینت پایین رادیاتور رو باز کنید و اب رو در ظرف پهنی مثل تشت بریزید
سپس جوینت بالا رو هم از رادیاتور و هم از موتور باز کنیدحالا می تونید با دقت و احتیاط با باز کردن بست های رادیاتور و سیم فن اون رو از جا در بیارید و کناری بگذارید
سمت دیگر جوینت بالای رادیاتور به جایی وصله که به اون محل ترموستات یا حوزینگ می گن که 2 یا سه پیچ اصلی داره و ممکنه روی اون بست یا پایه کویل دلکو مزاحم باشه پس اگه اینجوریه با احتیاط بازش کنید ولی سیم هاش رو جدا نکنید
پیچ های حوزینگ رو با ضربه و همراه با هم باز کنید بدین ترتیب که هر دو یا هر سه رو ابتدا با اچار که به اون تقه می زنید شل کرده و یکی یکی باز کنید تا نشکنه و پیچ نبره که بیچارگی میاره
سپس ترموستات رو خواهید دید و مواظب باشید جهت قرار گیری اون رو به خاطر داشته باشید
در اینجا مقدار زیادی اب دوباره از جوینت پایین خواهد ریختحال نوبت به جوینت های بخاریه که دقیقا در پشت این سیستم قابل دیدنه دو عدد لوله باریک تر که به درون اتاق رفته اونها رو خیلی با احتیاط باز کنید
باز هم مقداری اب خارج می شه
حالا با یک شیلنگ آب اول ارام و بعد با فشار بیشتر به ترتیب از هرکدام از لوله ها اب وارد می کنیم تا تمامی جرم های معلق رو بتونیم خارج کنیم یعنی اول از یک لوله کهه از اون طرفی اب بیرون بریزه و بعد از اون که از اولی بریزه و این کار رواول با فشار کم و بعد با فشار اب بیشتر
این کارو برای خود موتور از همونجا که ترموستات رو برداشتید انجام بدین
همچنین رادیاتور رو که باز کرده اید از دو طرف همین کار رو انجام بدین
قبلا یه موادی داشتم که فروشی نبود بنام اس دی کلیر ولی باز هم چیزی دیدم ازش که میگم از هیچی استفاده نکنید
واشر مخصوص ترموستات و خود ترموستات هم اگه خرابه حتما تهیه کنید
طریقه پر کردن هم که تویح دادم خدمتتون
بستهای دور جوینتها رو چک و در صورت کهنگی نو کنید
بعد از بستن تا یکی دو روز چک فراموش نکنید
از لوازم یدکی قیمت رادیاتور مرغوب نو رو هم بپرسید
بازم مشکلی بود در خدمتم
هرجارو که نیازه باز دقیق بگم
احتیاط فراموش نشه لطفا

آقا یک دنیا ممنون.
کامل تر از این و دقیق تر از این نمیشد. به امید خدا در اولین فرصت انجام می دم و نتیجه رو میگم خدمتتون.
الان کاملا روشن شدم. اون پیام های قبلیتون رو هم تازه دارم می فهمم :)
من خودم فکر می کردم رادیاتور بخاری توی محفظه موتور نباشه اما مطمئن نبودم. الان سیستم و طرز کارش رو هم با این توضیحات یاد گرفتم. یعنی در اصل آب گرم بعد از موتور میره توی رادیاتور بخاری که توی کابین (مثلا زیر داشبورد) هست می گرده و یه فن باد رو از اون رد می کنه و باد گرم از اون طرفش خارج میشه و آب از رادیاتور خارج میشه و به موتور بر میگرده. که با این کار ما به جای آب درون مدار، آب لوله کشی از لوله رفت میره داخل و از برگشت بر میگرده (و برعکس). درسته؟
البته من فکر می کردم لوله های رفت و برگشت بخاری از دو جای مختلف موتور وارد و خارج میشن. یعنی فکر میکردم آب از یه جای گرم موتور خارج میشه و به جای خنک تر بر می گرده و احتمالا بقل هم نباشه. اما انگار نزدیک هم هستن و میشه جفتشون رو باز کرد.
برای موتور هم در اصل داریم جریان بر عکس اعمال می کنیم. یعنی فکر کنم در مدار اصلی آب از پایین موتور واردش می شه و از بالا و ترموستات خارج میشه. اما ما از جای ترموستات آب رو باید وارد کنیم که از لوله پایینی (همون که از پایین رادیاتور به موتور میرفته) خارج میشه؟ درسته؟
به شرطی که هر چی فهمیدم اشتباه باشه :)) اگه اشتباه باشه خودم رو دار می زنم :))))
اقا بازم ممنون از پاسخ کاملتون. امیدوارم عوض خیرشو ببینی جای دیگه.

mostafa-b
22-07-2014, 14:08
سلام به همه. دوستان واشر سرسیلندر 405 موتور 2000 با 1800 فرق داره؟ من یه واشر درست درمون واسه پژو 2000 میخوام. 2 ماه پیش کمپلت سرسیلندر و واشر نو انداختم بازم آب کم میکنه. هفته قبل هم رادیات نو انداختم بازم فایده نداشت. فک کنم جنس واشر آشغال بوده.البته هنوز آب روغن قاطی نکرده و سرسیلندر نیاز به تراش نداره فک کنم. فقط باید واشر خوب بندازم. خواهشا راهنمایی کنید. کارم خیلی گیره. ضمنا تعمیرکار حرفه ای تو تهران واسه 2000 کسی سراغ نداره؟

kasra2002
22-07-2014, 17:03
آقا یک دنیا ممنون.
کامل تر از این و دقیق تر از این نمیشد. به امید خدا در اولین فرصت انجام می دم و نتیجه رو میگم خدمتتون.
الان کاملا روشن شدم. اون پیام های قبلیتون رو هم تازه دارم می فهمم :)
من خودم فکر می کردم رادیاتور بخاری توی محفظه موتور نباشه اما مطمئن نبودم. الان سیستم و طرز کارش رو هم با این توضیحات یاد گرفتم. یعنی در اصل آب گرم بعد از موتور میره توی رادیاتور بخاری که توی کابین (مثلا زیر داشبورد) هست می گرده و یه فن باد رو از اون رد می کنه و باد گرم از اون طرفش خارج میشه و آب از رادیاتور خارج میشه و به موتور بر میگرده. که با این کار ما به جای آب درون مدار، آب لوله کشی از لوله رفت میره داخل و از برگشت بر میگرده (و برعکس). درسته؟
البته من فکر می کردم لوله های رفت و برگشت بخاری از دو جای مختلف موتور وارد و خارج میشن. یعنی فکر میکردم آب از یه جای گرم موتور خارج میشه و به جای خنک تر بر می گرده و احتمالا بقل هم نباشه. اما انگار نزدیک هم هستن و میشه جفتشون رو باز کرد.
برای موتور هم در اصل داریم جریان بر عکس اعمال می کنیم. یعنی فکر کنم در مدار اصلی آب از پایین موتور واردش می شه و از بالا و ترموستات خارج میشه. اما ما از جای ترموستات آب رو باید وارد کنیم که از لوله پایینی (همون که از پایین رادیاتور به موتور میرفته) خارج میشه؟ درسته؟
به شرطی که هر چی فهمیدم اشتباه باشه :)) اگه اشتباه باشه خودم رو دار می زنم :))))
اقا بازم ممنون از پاسخ کاملتون. امیدوارم عوض خیرشو ببینی جای دیگه.
بله بله کاملا درست ممنون دوست گرامی محبت دارید
البته بگم که ورودی و خروجی رادیاتور بخاری هم جداست اما از کنار هم میان بیرون در موتور هم همینطوره فقط اوردنش نزدیک به هم برای راحتی
وقتی اب رو با شیلنگ برعکس جهت اصلی وارد کنید جرم های بزرگ که ممنکه به پره های ریز باریک رادیاتور گیر افتاده بر میگرده و بیرون می ریزه
موفق باشید منتظر هستم

shahkilid
22-07-2014, 23:55
بله بله کاملا درست ممنون دوست گرامی محبت دارید
البته بگم که ورودی و خروجی رادیاتور بخاری هم جداست اما از کنار هم میان بیرون در موتور هم همینطوره فقط اوردنش نزدیک به هم برای راحتی
وقتی اب رو با شیلنگ برعکس جهت اصلی وارد کنید جرم های بزرگ که ممنکه به پره های ریز باریک رادیاتور گیر افتاده بر میگرده و بیرون می ریزه
موفق باشید منتظر هستم

آقا امروز اومدم یه امتحانی کردم اما موفقیت آمیز نبود متاسفانه. یعنی اصلا به مرحله ترموستات نرسیدم و توی همون رادیاتور موندم!

اول بگم اگر حوصله ندارید و یا گیج شدید منون ببخشید و به خوندن پستم ادامه ندین!

مراحل کارم رو قدم به قدم می گم ببینید.
1 - اول از همه لوله خروجی اب از رادیاتور به موتور که پایین هست رو باز کردم که آب رادیاتور خالی شد
2- بعد سوکت رادیاتور رو از جاش جدا کردم
3- بعد لوله ورود آب از ترموستات به رادیاتور که بالا هست رو باز کردم. (فلش شماره2 !!)
4- بعد نگهدارنده های بالایی رادیاتور که به سینی فن با دو تا پیچ 10 میلیمیتری محکم شده رو باز کردم (فلش شماره 3)

که با این کار ها رادیاتور کاملا آزاد شد (عکس زیر)
که اگر دقت کنید یه 5 سانت هم به چپ منتقل شده!

فن رو باز نکردم، حالا وقتی میخواستم رادیاتور رو بکشم بالا هیچ رقمه بالا نمیومد، چون قاب پشت فن گیر میکرد به یه لوله کوچیک مزاحم که ظاهرا از زیر ترموستات (البته اگر درست فهمیده باشم!) به لوله ای وصل میشه که به رادیاتور بخاری میره. توی شکل فلش 4 میشه لوله مزاحم و فلش 5 که نارنجی رنگ شده قاب فن هست که در عکس اول از سمت چپ گرفتم و عکس دوم رو از سمت راست گرفتم.

حالا از جزئیات ادامه کارم میگم!!!
وقتی در زمینه پیاده سازی رادیاتور ناکام موندم، گفتم یه کم حداقل تمیز کاری کنم! برای همین توی لوله خروجی از ترموستات که به بالای رادیاتور وصل میشه فوت کردم!!! که راه هوا نه خیلی باز بود نه بسته بود که اصلا هوا رد نشه! با این کار یه کم دیگه آب خارج شد از لوله پایین موتور که از رادیاتور خارج میشه. در حین فوت کردن انگار یه پره ای داشت اون پایین می چرخید (صدای خفیفی داشت) که فکر کنم واتر پمپ بود! کم نیوردم و یه بطری نوشابه پر رو کردم توی لوله بالایی (درست فیت لوله بود دهنه بطری) و بطری رو فشار دادم، که دیگه آب وارد لوله نشد، اما دیدم آب درون لوله داره کمک کنم میره پایین (یعنی داره میره توی ترموستات) و بعد از مدت کمی آب از لوله پایینی موتور خارج شد!
توی عکس زیر، فلش شماره 6 همون لوله ای هست که از بالا وارد رادیاتور میشه (همون فلش 2 قبلی هست) و بنده یه بار توش فوت کردم و یه بار هم آب کردم توش. فلش شماره 7 همون لوله ای هست که لوله مزاحم بهش وصل شده بود و از سمت راست خارج میشه و به انتهاش یه لوله وصل شده که انگار میره توی رادیاتور بخاری. فلش 4 هم همون لوله مزاحم هست از یه نمای دیگه.

عکس 6 - اینجا یه دورنما از موتور میذارم که روشن باشین چی به چیه اگه موتور پراید دم دستتون نیست :)))

توی عکس بالا فلش 2 همون فلش 6 هست که لوله ورودی به رادیاتور از ترموستات هست، فلش 4 همون لوله مزاحم خروج رادیاتور هست. فلش 5 قاب پشت فن رادیاتور هست. فلش 7 همون لوله فلزی هست که لوله مزاحم از زیر ترموستات در میاد به این لوله می خوره. فلش 8 هم یه لوله لاستیکی هست (اگه دقت کنین زیر این دوتا لوله خرتومی) که به این لوله فلزی شماره 7 وصل شده و رفته توی اتاق که ظاهرا به رادیاتور بخاری وصل شده. فلش علامت سوال هم یه چیزی هست از جنس فلش 4 مزاحم اما انگار از یه جایی پشت موتور در اومده و رفته توی لوله فلزی شماره 7.
(عکس شماره 7)
در عکس بالا از نمای نزدیک لوله شماره 7 رو میبینید که لوله مزاحم شماره 4 خیلی قبل تر (یعنی سمت چپ) خورده به این لوله
لوله علامت سوال رو میبینید
لوله لاستیکی که به رادیاتور بخاری رفته رو میبینید که با یه بست محکم شده (البته ایشون باید مشکی باشن اما چون کثیف هستن به این رنگ در اومدن)
و فلش شماره 9 که یه بست هایی هست که خیلی این دور و بر به کار برده شده و بعدا سوالی رو در مورد مطرح می کنم.

در عکس زیر هم ادامه لوله 8 رو می بینید که رفته توی کابین و لوله شماره 10 از کنارش در اومده (البته ممکنه برعکس باشه و اساتید باید نظر بدن که کدوم رفت هست و کدوم برگشت، اما به نظر من 8 رفت هست که از پشت ترموستات اومده تا اینجا طبق عکس های بالا و 10 هم برگشت هست که میرفت یه جایی پشت موتور)
(این عکس از پشت موتور گرفته شده، یعنی پشت دوربین موتور هست و جلوش سینه محفظه موتور یعنی جایی که پشتش میشه داشبور)

عکس های بعدی رو برای راهنمایی ادامه کار گذاشتم که اگر امکانش هست شما دوستان راهنماییم کنید.
دوباره فلش2 همون لوله بالایی هست از یه نمای دیگه
فلش 7 لوله ای هست که به فلش 8 یعنی رادیاتور بخاری می خوره
فلش 11 و 12 هم پیچ هایی هستند که سوال دارم در موردشون! الته من سعی در باز کردن پیچ 11 کردم که اصلا انگار نه انگار که دارم کار می کنم روش! اصلا تکون نخورد!!!
فلش y یه ماسماسکی بود که 4 تا وایر از شمع خارج شده بود و به این خورده بود.
فلش x قسمتی هست که لوله 2 بهش خورده با یه بست (فکر کنم ترموستات همین باشه)
(این عکس از بقل باتری گرفته شده! یعنی پشت دروبین به بدنه باتری و جلوش هم که موتور و ... هست.)

در عکس زیر یه عکس از ترموستات (البته من فکر می کنم ترموستات باشه و نمیدونم هست یا نه!) گذاشتم که محل دوربین دقیقا پشت لوله 2 در عکس بالایی هست!!!
بازم توضیح میدم که نخواین هی برین بالا و بیاین پایین!
فلش 2 همون لوله ای هست که به بالای رادیاتور وصل می شه و اومده تا این پایین
فلش 4 همون لوله مزاحم هست
فلش 7 هم که میره سمت راست و می پیچه و میره برای رادیاتور بخاری
فلش x هم چیزی هست که لوله 2 بهش خورده و من فکر می کنم ترموستات باشه
(این عکس از پشت رادیاتور گرفته شده، یعنی پشت دوربین رادیاتور و کندانسور کولر هست و جلوش هم که موتور)

در عکس بعدی هم از همون ماسماسک عکس گرفتم که وایر ها بهش منتهی میشن
فلش y همون ماسماسک هست
فلش 11 هم پیچی هست که به همراه پیچ 12 و 13 این مجموعه رو نگه داشته
فلش ؟ هم که همون لوله ای هست که مصل لوله مزاحم ولی بعد از اون به لوله 7 خورده
(این عکس هم از بالای باتری گرفته شده، یعنی باتری زیر و پشت دوربین هست)

این هم پیچ سوم که اگه دقت کنین زیر مجموعه وایر ها قرار داره
(در این عکس موقعیت دوربین طوریه که باتری پشتش و رادیاتور سمت چپش قرار داره)

حالا سوالات من!
اینایی که فلش زدم و اسمشون رو نوشتم آیا درست نوشتم؟
اینایی که فلش دارن ولی با ؟ و x و Y مشخص شدن چی هستن؟ و حتی لوله 4 چی هست؟
رادیاتور رو چه جوری می تونم در بیارم؟
بست شماره 9 چه بستی هست و چه جوری باز میشه و اگه باز بشه آیا دوباره قابل استفاده هست یا باید با بست فلزی پیچی بسته بشه؟
راستی لوله 8 که با بست به لوله 7 بسته شده رو از همین قسمتی که در عکس شماره (7) مشخصه باز کردم، و یه کم آب با بطری فشار دادم توش که آب از لوله زیر رادیاتور که به موتور میره خارج شد! آیا منظورتون از لوله های رادیاتور بخاری همین هست؟ اگر بله این یه لوله قابل دسترس بود، اون یکی لوله که مسیر برگشت هست و به موتور میره (یعنی لوله 10) معلوم نیست به کجا وصله که بازش کنم و آب بگیرم توش.
این قطعه y با سه تا پیچ ظاهرا به بدنه موتور محکم شده- پیچ های 11، 12 و 13، که تا این قطعه باز نشه انگار نمیشه به ترموستات رسید. اما من پیچ 11 رو هم نتونستم باز کنم چه برسه به 12 و 13. چه جوری می تونم بازشون کنم و اصلا آیا باید باز بشن؟

پیشاپیش از این که این سوال طولانی من رو خوندین ازتون عذر خواهی می کنم و تشکر هم می کنم :)
ممنون.

kasra2002
23-07-2014, 12:20
آقا امروز اومدم یه امتحانی کردم اما موفقیت آمیز نبود متاسفانه. یعنی اصلا به مرحله ترموستات نرسیدم و توی همون رادیاتور موندم!

:)
ممنون.
دوست عزیز و گرامی
خیلی خوشحال میشم از اینکه بتونم کمک کنم
افرین به شما که اینقدر دقیق و با حوصله عکس گرفتید و تمام جوانب رو زیر نظر گذاشتید
اول بگم که با توجه به عکس ها و احتمال خوردگی در هر قطعه احتمال شکستن وجود داره پس با احتیاط باز کنید
برای باز کردن رادیاتور با کمی حوصله و کمی فشار و پیچوندن رادیاتور میتونید بیرون بیارید
برای ترموستات که کاملا درست علامت زید اون پیچ های قطعه بالایی که همون کویل دوبل و عامیانه دلکو باشه رو بدون اینکه سیم ها رو جدا کنید با اچار ( اگه جعبه اچار دارید بهتره) باز کنید و بروی موتور بذارید تا مزاحمتون نشه و بعد با احتیاط تمام روپوش ترموستات رو باز کنید که این کار باعث می شه بتونید از سلامت ترموستات مطمئن شید لوله های فلزی هم حضور ذهن ندارم اما اون ضخیم ها به واتر پمپ رفته و نازک ها میتونه گردش اب منیفولد و یا اگه گازی ماشینتون برای رگیولیتور گاز باشه
اون هایی که دیدید بدرون بدنه رفته رفت و برگشت بخاریه که بدلیل حساسیت و خوردگی بهتره بجای اونجا از سر دیگه لوله باز کنید تا فشاری به رادیاتور بخاری وارد نشه
با اینکه راحته ولی مواظب باشید جوینتی رو اشتباه نبندید
اگه می بینید سخته و ابزار مناسب ندارید فقط رادیاتور رو تمیز کرده و سرجاش ببندید و قبل از بستن جوینتهای اون مقداری اب جوش بدرون لوله بالایی بریزید تا ترموستات عمل کنه و اب راحت از لوله پایینی خارج بشه بعد از اون لوله هار ا محکم کرده و به شرظی که جونت پایینی در اثر باز و بست زیاد نشکنه و یا پاره نشه چند بار ماشین رو پر کرده چند دقیقه کار کنه و خاموش کنید که البته خیلی جالب نیست این کار
برای بستن جوینت های لاستیکی بعد از تمیز کاری حساب می تونید از مقدار بسیار کمی گریس استفاده کرده تا راحت تر جا بره البته مقدارش خیلی کم باشه
نمی دونم به همه نکات اشاره کردم یا نه ولی هر موردی رو جا انداختم یا سوال موند بفرمایید
احتیاط فراموش نشه و جعبه ( اچار باکس) بهترین گزینه هست ( پیچ های سفت رو بدوز زور ازمایی و با ضربه باز کنید)

shahkilid
23-07-2014, 15:18
دوست عزیز و گرامی
خیلی خوشحال میشم از اینکه بتونم کمک کنم
افرین به شما که اینقدر دقیق و با حوصله عکس گرفتید و تمام جوانب رو زیر نظر گذاشتید
اول بگم که با توجه به عکس ها و احتمال خوردگی در هر قطعه احتمال شکستن وجود داره پس با احتیاط باز کنید
برای باز کردن رادیاتور با کمی حوصله و کمی فشار و پیچوندن رادیاتور میتونید بیرون بیارید
برای ترموستات که کاملا درست علامت زید اون پیچ های قطعه بالایی که همون کویل دوبل و عامیانه دلکو باشه رو بدون اینکه سیم ها رو جدا کنید با اچار ( اگه جعبه اچار دارید بهتره) باز کنید و بروی موتور بذارید تا مزاحمتون نشه و بعد با احتیاط تمام روپوش ترموستات رو باز کنید که این کار باعث می شه بتونید از سلامت ترموستات مطمئن شید لوله های فلزی هم حضور ذهن ندارم اما اون ضخیم ها به واتر پمپ رفته و نازک ها میتونه گردش اب منیفولد و یا اگه گازی ماشینتون برای رگیولیتور گاز باشه
اون هایی که دیدید بدرون بدنه رفته رفت و برگشت بخاریه که بدلیل حساسیت و خوردگی بهتره بجای اونجا از سر دیگه لوله باز کنید تا فشاری به رادیاتور بخاری وارد نشه
با اینکه راحته ولی مواظب باشید جوینتی رو اشتباه نبندید
اگه می بینید سخته و ابزار مناسب ندارید فقط رادیاتور رو تمیز کرده و سرجاش ببندید و قبل از بستن جوینتهای اون مقداری اب جوش بدرون لوله بالایی بریزید تا ترموستات عمل کنه و اب راحت از لوله پایینی خارج بشه بعد از اون لوله هار ا محکم کرده و به شرظی که جونت پایینی در اثر باز و بست زیاد نشکنه و یا پاره نشه چند بار ماشین رو پر کرده چند دقیقه کار کنه و خاموش کنید که البته خیلی جالب نیست این کار
برای بستن جوینت های لاستیکی بعد از تمیز کاری حساب می تونید از مقدار بسیار کمی گریس استفاده کرده تا راحت تر جا بره البته مقدارش خیلی کم باشه
نمی دونم به همه نکات اشاره کردم یا نه ولی هر موردی رو جا انداختم یا سوال موند بفرمایید
احتیاط فراموش نشه و جعبه ( اچار باکس) بهترین گزینه هست ( پیچ های سفت رو بدوز زور ازمایی و با ضربه باز کنید)

آقا کسری باز هم شرمنده کردین. خیلی ممنون.
الان دیگه واقعا حس می کنم مشکلی ندارم :))) و اگه برم سراغ کار بتونم از پسش بر بیام.
امیدوارم سر کار هم به مشکلی نخورم. به امید خدا امتحان می کنم نتیجه رو اعلام میکنم.

راستی اون بست ها هم با فشار انبردست باز میشه و وقتی انبردست رو ول کنی دوباره بر میگرده سر جاش. و انگار که میشه با همین بست های فلزی عوضش کرد.

باز هم ممنون.

kasra2002
23-07-2014, 17:04
آقا کسری باز هم شرمنده کردین. خیلی ممنون.
الان دیگه واقعا حس می کنم مشکلی ندارم :))) و اگه برم سراغ کار بتونم از پسش بر بیام.
امیدوارم سر کار هم به مشکلی نخورم. به امید خدا امتحان می کنم نتیجه رو اعلام میکنم.

راستی اون بست ها هم با فشار انبردست باز میشه و وقتی انبردست رو ول کنی دوباره بر میگرده سر جاش. و انگار که میشه با همین بست های فلزی عوضش کرد.

باز هم ممنون.
اره اگه سالم باشه فقط وقتی باز می کنید عقب ببرید که مشکل دار نشه اگه می خواید دور گلویی رایاتور هم ببندید از تسمه ای استفاده کنید
چک برای اب بندی فراموش نکنید
موفق باشید

محمد داود
23-07-2014, 21:01
سلام.لوله ای که با علامت سوال نشان دادید اب گرم را به طرف مانیفولد هوا میبره.برای گرم کردن هوای ورودی به سیلندرها.

Life24
23-07-2014, 22:58
سلام پراید 111 جدیدا دمای اب میره روی خانه 5
تا چند وقت پیش با کولر حداکثر میرفت روی 4
باتری هم اتمی هست و پارسال انداختیم نو.
دیشب که روشن بود . مخزن اب رو باز کردم اب داخلش کم بود اما نه اینکه خشک باشه و دیشب اب اضافه ش کردم
صبح رادیاتور باز کردم اب داخلش بود. اندازه سه بند انگشت خالی بود از سر رادیاتور
باتری هم سبز هست وضعیتش دیدم.

farzin.jm
23-07-2014, 23:26
درود به همه دوستان.
اقا من چن وقتیه ی مشکلی واسم پیش اومده ماشین هم سمند مدل 84 هستش lx بنزینی.
ی مدتی ک باهاش راه میرم شرو میکنه به ریپ زدن و دیگه گاز نمیخوره و بعد خاموش میشه ماشین.بخصوص تو هوای گرم.
گفتن پمپ بنزین نیمسوز شده وقتی داغ میشه از کار میفته.رفتم ی پمپ بوش المانی خریدم اناختم روش حدودا 20 روزی خوب کار کرد.
تا پری روز ک هوا گرم بود یهو ریپ زد و دوباره گاز نخورد دقیقا مثل 20 روز قبل.امروز بردمش تا فشار بنزین رو اندازه بگیرن .
طرف گفت ریگلاتور فشار بنزین خوب عمل نمیکنه و فشار رو روی 2.5 نگه میداره بجای 3.5 و هی کاهش پیدا میکنه.
حالا میخاستم بدونم این ریپ زدن ممکنه از این ریگلاتور باشه؟
تمام سافی ها از داخل باک گرفته تا زیر ماشین رو هم عوض کردم و بازدید.باک هم تمیز بود.ممنون میشم اگه سریع راهنمایم کنید.
در ضمن وقتی ریپ میزنه و خاموش میشه بعد از چند دقیقه حدودا 10 دقیقه ک خنک میشه باز ماشین روش میشه.:n03::n03::n03:

kasra2002
24-07-2014, 09:07
درود به همه دوستان.
اقا من چن وقتیه ی مشکلی واسم پیش اومده ماشین هم سمند مدل 84 هستش lx بنزینی.
ی مدتی ک باهاش راه میرم شرو میکنه به ریپ زدن و دیگه گاز نمیخوره و بعد خاموش میشه ماشین.بخصوص تو هوای گرم.
گفتن پمپ بنزین نیمسوز شده وقتی داغ میشه از کار میفته.رفتم ی پمپ بوش المانی خریدم اناختم روش حدودا 20 روزی خوب کار کرد.
تا پری روز ک هوا گرم بود یهو ریپ زد و دوباره گاز نخورد دقیقا مثل 20 روز قبل.امروز بردمش تا فشار بنزین رو اندازه بگیرن .
طرف گفت ریگلاتور فشار بنزین خوب عمل نمیکنه و فشار رو روی 2.5 نگه میداره بجای 3.5 و هی کاهش پیدا میکنه.
حالا میخاستم بدونم این ریپ زدن ممکنه از این ریگلاتور باشه؟
تمام سافی ها از داخل باک گرفته تا زیر ماشین رو هم عوض کردم و بازدید.باک هم تمیز بود.ممنون میشم اگه سریع راهنمایم کنید.
در ضمن وقتی ریپ میزنه و خاموش میشه بعد از چند دقیقه حدودا 10 دقیقه ک خنک میشه باز ماشین روش میشه.:n03::n03::n03:
نزدیک ترین مورد پمپ بنزین - رگیولیتور - صافی ها و سوکت های برق رسانی هست

shahkilid
24-07-2014, 10:37
سلام بر دوستان عزیز
اولا ممنون بابت راهنمایی ها و توصیه ها، واقعا راهگشا بود و بعضی جاها اگه توصیه های شما نبود شاید سوتی می دادم و یه جای کارو معیوب می کردم!
امروز کل آب رو خالی کردم و توی موتور رو یه کم (البته نه با فشار آب و فقط با فشار واتر پمپ) تمیز کردم و رادیاتور بخاری رو هم تمیز کردم.
راستش آخر بی خیال باز کردم ترموستات شدم، چون هم این که برای باز کردن پایه کوئل آچار بوکس یا رینگی 12 نداشتم و با آچار معمولی که سعی کردم دیدم شدنی نیست و تازه اگه آچار هم جور می کردم دیدم دوباره باید واشر درپوش ترموستات رو عوض کرد و چسب و عایق کاری! که دیدم مکافاته.
برای همین اول لوله پایین رادیاتور رو باز کردم که آب رادیاتور خالی شد (موتور گرم بود) بعد لوله پایین رو بستم و لوله بالا که از ترموستات میاد رو باز کردم و سرش رو کردم توی یه بطری نوشبابه که کفش بریده! که آب به زیر ماشین هدایت بشه و روی قطعات زیر باطری و .. نریزه. بعد آب جوش کتری و آب گرم شیر رو قاطی کردم (حدود 8 لیتر) و توی رادیاتور ریختم و ماشین رو روشن کردم و اهرم بخاری رو بردم تا آخر قرمز رنگ و فن رو روی دور 3 روشن کردم که آب توی رادیاتور بخاری هم بچرخه و آب به دست پای رادیاتور ایستادم، تا ترموستات آب رو آزاد می کرد که از لوله بالایی رادیاتور سرریز میشد من آب سرش می کردم، و نمی ذاشتم آب از رادیاتور خیلی پایین بره، خلاصه چند باری این مرحله رو انجام دادم تا مرحله آخر که دیگه وقتی ترموستات باز شد آب نریختم توش و یه کم که آب خارج شد موتور رو خاموش کردم. بعد دوباره لوله پایین رو هم باز کردم، رسوبات کف لوله (چون قوس داره لوله) رو هم خالی کردم، بعد لوله های رادیاتور بخاری رو باز کردم (البته نه از بدنه، از خود لوله های آب باز کردم) و دو تا بطری 1و5 لیتری آب از هر طرف با فشار خالی کردم توی هر لوله و از اون لوله آب و ذرات ریز زنگ خارج شد. اینا رو سفت کردم و همه لوله ها رو بستم و آب معمولی شیر ریختم توی رادیاتور و موتور رو روشن کردم تا آب بچرخه. و هی آب سرش می کردم. تقریبا 5 لیتر آب گرفت (با توجه به ظرفیت 5.5 لیتری پراید) حالا می خوام باهاش یه چند دقیقه رانندگی کنم که دوباره اگه آشغالی هست توی این رادیاتور قدیمی گیر کنه و از موتور در بیاد تا رادیاتور رو ظهر عوض کنم. البته می دونم باز ممکنه ذرات توی موتور هم بمونه اما چاره دیگه ای نیست ؛)
باز هم بابت راهنمایی ها ممنون.

neopersia
25-07-2014, 01:10
سلام
امروز یه مشکل اعصاب خورد کن با آنتن رادیو پراید پیدا کردم.
پایه آنتن رو باز کردم تا زیرش یه تیکه تیوپ بندازم چون داشت روی سقف میچرخید و اطرافش رو خط مینداخت. شل هم شده بود منم چرخوندمش تا پیچش باز شد. بعد دیدم اون قسمت که مهره داره و پایه آنتن بهش وصل میشه افتاده پایین. مهره هم داخل اون قسمت واسه خودش آزاده و نمیشه پایه آنتن رو بست!

ازش عکس گرفتم:

حالا موندم اینو چطوری ببندم! از زیر که جایی واسه بند کردن مهره نداره. پوسته سقف رو میشه در آورد واسه این کار؟

kasra2002
25-07-2014, 11:03
سلام بر دوستان عزیز
اولا ممنون بابت راهنمایی ها و توصیه ها، واقعا راهگشا بود و بعضی جاها اگه توصیه های شما نبود شاید سوتی می دادم و یه جای کارو معیوب می کردم!
امروز کل آب رو خالی کردم و توی موتور رو یه کم (البته نه با فشار آب و فقط با فشار واتر پمپ) تمیز کردم و رادیاتور بخاری رو هم تمیز کردم.
راستش آخر بی خیال باز کردم ترموستات شدم، چون هم این که برای باز کردن پایه کوئل آچار بوکس یا رینگی 12 نداشتم و با آچار معمولی که سعی کردم دیدم شدنی نیست و تازه اگه آچار هم جور می کردم دیدم دوباره باید واشر درپوش ترموستات رو عوض کرد و چسب و عایق کاری! که دیدم مکافاته.
برای همین اول لوله پایین رادیاتور رو باز کردم که آب رادیاتور خالی شد (موتور گرم بود) بعد لوله پایین رو بستم و لوله بالا که از ترموستات میاد رو باز کردم و سرش رو کردم توی یه بطری نوشبابه که کفش بریده! که آب به زیر ماشین هدایت بشه و روی قطعات زیر باطری و .. نریزه. بعد آب جوش کتری و آب گرم شیر رو قاطی کردم (حدود 8 لیتر) و توی رادیاتور ریختم و ماشین رو روشن کردم و اهرم بخاری رو بردم تا آخر قرمز رنگ و فن رو روی دور 3 روشن کردم که آب توی رادیاتور بخاری هم بچرخه و آب به دست پای رادیاتور ایستادم، تا ترموستات آب رو آزاد می کرد که از لوله بالایی رادیاتور سرریز میشد من آب سرش می کردم، و نمی ذاشتم آب از رادیاتور خیلی پایین بره، خلاصه چند باری این مرحله رو انجام دادم تا مرحله آخر که دیگه وقتی ترموستات باز شد آب نریختم توش و یه کم که آب خارج شد موتور رو خاموش کردم. بعد دوباره لوله پایین رو هم باز کردم، رسوبات کف لوله (چون قوس داره لوله) رو هم خالی کردم، بعد لوله های رادیاتور بخاری رو باز کردم (البته نه از بدنه، از خود لوله های آب باز کردم) و دو تا بطری 1و5 لیتری آب از هر طرف با فشار خالی کردم توی هر لوله و از اون لوله آب و ذرات ریز زنگ خارج شد. اینا رو سفت کردم و همه لوله ها رو بستم و آب معمولی شیر ریختم توی رادیاتور و موتور رو روشن کردم تا آب بچرخه. و هی آب سرش می کردم. تقریبا 5 لیتر آب گرفت (با توجه به ظرفیت 5.5 لیتری پراید) حالا می خوام باهاش یه چند دقیقه رانندگی کنم که دوباره اگه آشغالی هست توی این رادیاتور قدیمی گیر کنه و از موتور در بیاد تا رادیاتور رو ظهر عوض کنم. البته می دونم باز ممکنه ذرات توی موتور هم بمونه اما چاره دیگه ای نیست ؛)
باز هم بابت راهنمایی ها ممنون.
خوشحالم که موفق شدید با کمترین هزینه سرویس خوبی اشته باشید فقط حتما در نهایت در اب مخصوص همراه با ضد یخ مرغوب و بازدید های روزانه برای اول و هفتگی رو فراموش نکنید تا از نشتی بدور نونید

kasra2002
25-07-2014, 11:07
سلام
امروز یه مشکل اعصاب خورد کن با آنتن رادیو پراید پیدا کردم.
پایه آنتن رو باز کردم تا زیرش یه تیکه تیوپ بندازم چون داشت روی سقف میچرخید و اطرافش رو خط مینداخت. شل هم شده بود منم چرخوندمش تا پیچش باز شد. بعد دیدم اون قسمت که مهره داره و پایه آنتن بهش وصل میشه افتاده پایین. مهره هم داخل اون قسمت واسه خودش آزاده و نمیشه پایه آنتن رو بست!

ازش عکس گرفتم:

حالا موندم اینو چطوری ببندم! از زیر که جایی واسه بند کردن مهره نداره. پوسته سقف رو میشه در آورد واسه این کار؟
فکر می کنم بتونید از بالای درب راننده با باز کردن لاستیک دور درب به ارامی و با احتیاط به مهره برسید فقط سقف نشکنه

neopersia
25-07-2014, 12:32
فکر می کنم بتونید از بالای درب راننده با باز کردن لاستیک دور درب به ارامی و با احتیاط به مهره برسید فقط سقف نشکنه
از اون قسمت رو امتحان نکردم.
امروز صبح دو تا آفتابگیر رو باز کردم، دو تا خار هم جلوی شیشه داشت که در آوردم. آینه رو هم در آوردم. بعد دیگه جا داشت که یه کم پوسته داخلی سقف رو پایین بگیرم که به آنتن برسم. اون قسمت که سیم آنتن به پایه آنتن وصل میشه یه درپوش داره که در آوردم. مهره همینطوری آزاد توی درپوش افتاده بود! داخلش هم زنگ زده بود :n15:
یعنی طراحیشون فقط منو کشته :31: من که این کاره هم نیستم بهتر از این میتونم این رو طراحی کنم که هم راحت باز و بسته بشه و هم آب داخلش نره!

بعدش دیگه مهره رو با آچار نگهداشتم و از بالا پایه آنتن رو بستم بعد با آچار سفتش کردم. ایشالله به این زودی شل نشه.

shahkilid
25-07-2014, 22:10
خوشحالم که موفق شدید با کمترین هزینه سرویس خوبی اشته باشید فقط حتما در نهایت در اب مخصوص همراه با ضد یخ مرغوب و بازدید های روزانه برای اول و هفتگی رو فراموش نکنید تا از نشتی بدور نونید

بله، امروز صبح بالاخره کارمون با رادیاتور این تحفه تموم شد :) رادیاتور قدیمی رو باز کردم، جنت های بخاری رو هم باز کردم، آب رو توی لوله بخاری گرفتم با فشار، از جنت ابالی رادیاتور هم آب با فشار گرفتم که هم از جنت پایین هم از لوله های بخاری آب میومد! فقط تعجبم این آبی که از لوله بالای رادیاتور می گرفتم چه جوری راحت می چرخید توی مدار! آخه آب سرد شیر بود! ترموستات اجازه میده آب از این طرف بره آیا؟
و خلاصه همه جا رو شستم، رادیاتور نو رو بستم، 2 لیتر ضد یخ کاسپین و 4 لیتر آب مقطر (20 لیترشو از تجهیزات پرشکی خریدم 10000 تومن) رو قاطی کردم و ریختم توی رادیاتور، هواشو که گرفتم مخزن انبساط رو هم وقتی موتور گرم بود تا FULL پر کردم و درشو بستم و خلاص!
خدارو شکر آب که دور زد توی مدار و چند بار ترموستات جریان رو باز وبسته کرد که آب بگرده آب کثیف نشد دیگه!
باز هم ممنون بابت راهنمایی ها.

shahkilid
27-07-2014, 13:24
دوستان سلام....
همون طور که می دونید من دنبال تعویض کامل آب رادیاتور بودم. و این کار رو هم کردم. اما چشمتون روز بد نبینه. جمعه صبح که تعویض کردم، آب مقطر و ضد یخ ریختم توش. تا دیروز مشکلی نداشت. امروز ظهر (یکشنبه) که از توی موتور چک کردم، دیدم تقریبا همه اون جنت هایی که باز کردم نشتی دارن! :cry:
روش کارم رو دوباره میگم، اول جنت زیر رادیاتور رو باز کردم که خالی شه، بعد اونو بستم و جنت بالا رو باز کردم، و دوباره رادیاتور رو پرکردم و موتور رو روشن کردم که آب تمیز توی موتور یه دوری بزنه و ترموستات که باز می کرد آب از لوله بالای رادیاتور خالی میشد روی زمین منم دائم آب شهری (گرم) میریختم توی رادیاتور که از اون طرف آب تمیز در بیاد. موتور خاموش. بعدش هم دوباره جنت پایین رو باز کردم و رادیاتور رو در آوردم، لوله های رفت و برگشت بخاری رو هم از توی موتور باز کردم (نه اون سری که میره توی اتاق، اون یکی سر ها که به لوله برنجی می خوره!) با آب شلنگ از دو طرف توی رادیاتور بخاری آب گرفتم و یه بار هم با شلنگ پر فشار از لوله ترموستات آب رو گرفتم توی موتور، و یه بار هم از همون لوله هایی که لوله بخاری ازش میره توی اتاق آب گرفتم!! و در نهایت رادیاتور نو رو بستم و همه اتصالات رو بستم و آب کردم.
خلاصش این که لوله بالای رادیاتور رو هم از رادیاتور و هم از ترموستات بازش کردم کامل
لوله زیر رادیاتور رو فقط از خروجی رادیاتور باز کردم و سر دیگش بسته بود.
لوله رفت بخاری (سمت چپی) رو از لوله ای که زیر منیفولد هست باز کردم (به یه زانویی پلاستیکی بسته شده بود)
لوله برگشت بخاری (سمت راستی) که به یه لوله برنجی می خوره رو باز کردم.
حالا از 3 تا از اتصالا نشتی دارم.
اولی لوله بالای رادیاتور در محل اتصال به رادیاتور!
دومی لوله بالای رادیاتور در محل اتصال به ترموستات! (یعنی هر دو سر لوله بالایی!)
سومی لوله رفت رادیاتور بخاری در محل اتصال به زانویی پلاستیکی زیر منیفول
هر سه تا هم خیلی سفت کردم! در حدی که می ترسم لوله بالایی رادیاتور بشکنه اگه سفت تر بشه!
توی عکس اونایی که نشتی دارن با ضربدر قرمز و اونایی که ندارن با تیک سبز نشون دادم! فقط یکی از نشتی ها توی عکس نیست اونم سر دیگر لوله رفت به رادیاتور بخاری هست که به زانویی میخوره.

راستش یکی از دوستان مکانیک قبل از این که این کار رو شروع کنم گفت این بست ها (همینا که در عکس مشخصه) یک بار مصرفه! و اگر باز شد دیگه باید عوض بشه! ولی من چون چند بار جنت پایین رو باز کرده بودم و بسته بودم و نشتی نداشت فکر کردم اشتباه می کنه.

حالا به نظر شما برای آب بند شدن این اتصالات چه باید کرد؟

sourena
27-07-2014, 15:43

این بستها هیچکدوم یکبار مصرف نیست ! برای اطمینان خاسر میتونی یه مقدار چسب مزدا (طوسی) دور لوله بزنی و شلنگ رو بذار تو لوله و بست رو ببندی ....

kasra2002
27-07-2014, 16:26
دوستان سلام....
همون طور که می دونید من دنبال تعویض کامل آب رادیاتور بودم. و این کار رو هم کردم. اما چشمتون روز بد نبینه. جمعه صبح که تعویض کردم، آب مقطر و ضد یخ ریختم توش. تا دیروز مشکلی نداشت. امروز ظهر (یکشنبه) که از توی موتور چک کردم، دیدم تقریبا همه اون جنت هایی که باز کردم نشتی دارن! :cry:
روش کارم رو دوباره میگم، اول جنت زیر رادیاتور رو باز کردم که خالی شه، بعد اونو بستم و جنت بالا رو باز کردم، و دوباره رادیاتور رو پرکردم و موتور رو روشن کردم که آب تمیز توی موتور یه دوری بزنه و ترموستات که باز می کرد آب از لوله بالای رادیاتور خالی میشد روی زمین منم دائم آب شهری (گرم) میریختم توی رادیاتور که از اون طرف آب تمیز در بیاد. موتور خاموش. بعدش هم دوباره جنت پایین رو باز کردم و رادیاتور رو در آوردم، لوله های رفت و برگشت بخاری رو هم از توی موتور باز کردم (نه اون سری که میره توی اتاق، اون یکی سر ها که به لوله برنجی می خوره!) با آب شلنگ از دو طرف توی رادیاتور بخاری آب گرفتم و یه بار هم با شلنگ پر فشار از لوله ترموستات آب رو گرفتم توی موتور، و یه بار هم از همون لوله هایی که لوله بخاری ازش میره توی اتاق آب گرفتم!! و در نهایت رادیاتور نو رو بستم و همه اتصالات رو بستم و آب کردم.
خلاصش این که لوله بالای رادیاتور رو هم از رادیاتور و هم از ترموستات بازش کردم کامل
لوله زیر رادیاتور رو فقط از خروجی رادیاتور باز کردم و سر دیگش بسته بود.
لوله رفت بخاری (سمت چپی) رو از لوله ای که زیر منیفولد هست باز کردم (به یه زانویی پلاستیکی بسته شده بود)
لوله برگشت بخاری (سمت راستی) که به یه لوله برنجی می خوره رو باز کردم.
حالا از 3 تا از اتصالا نشتی دارم.
اولی لوله بالای رادیاتور در محل اتصال به رادیاتور!
دومی لوله بالای رادیاتور در محل اتصال به ترموستات! (یعنی هر دو سر لوله بالایی!)
سومی لوله رفت رادیاتور بخاری در محل اتصال به زانویی پلاستیکی زیر منیفول
هر سه تا هم خیلی سفت کردم! در حدی که می ترسم لوله بالایی رادیاتور بشکنه اگه سفت تر بشه!
توی عکس اونایی که نشتی دارن با ضربدر قرمز و اونایی که ندارن با تیک سبز نشون دادم! فقط یکی از نشتی ها توی عکس نیست اونم سر دیگر لوله رفت به رادیاتور بخاری هست که به زانویی میخوره.

راستش یکی از دوستان مکانیک قبل از این که این کار رو شروع کنم گفت این بست ها (همینا که در عکس مشخصه) یک بار مصرفه! و اگر باز شد دیگه باید عوض بشه! ولی من چون چند بار جنت پایین رو باز کرده بودم و بسته بودم و نشتی نداشت فکر کردم اشتباه می کنه.

دوست گرامی همونطور که عرض کردم با باز و بسته کردن اتصالات کهنه امکان نشتی بسیار بالا میره بخصوص که اون جرم ها خودش مانع نشت بودن و حالا نیستند و ضد یخ هم نفوذ پذیری بیشتری داره با این حال شانس اوردید که فقط از رابط ها است و بست های فنری زود خاصیتشون رو از دست می دند خوب شده که چک کردید وبرطرف می کنید

shahkilid
27-07-2014, 17:40
این بستها هیچکدوم یکبار مصرف نیست ! برای اطمینان خاسر میتونی یه مقدار چسب مزدا (طوسی) دور لوله بزنی و شلنگ رو بذار تو لوله و بست رو ببندی ....

دوست گرامی همونطور که عرض کردم با باز و بسته کردن اتصالات کهنه امکان نشتی بسیار بالا میره بخصوص که اون جرم ها خودش مانع نشت بودن و حالا نیستند و ضد یخ هم نفوذ پذیری بیشتری داره با این حال شانس اوردید که فقط از رابط ها است و بست های فنری زود خاصیتشون رو از دست می دند خوب شده که چک کردید وبرطرف می کنید

ممنون از پاسختون.
احتمالا جنت بالا رو عوض کنم و چسب هم برای محکم کاری بزنم.
چون این بست های فنری رد انداخته روی جنت و دیگه با این لوله جدید رادیاتور و لوله خروجی پوسته ترموستات که رسوب داشت دورش و پاکش کردم آب بندی نمی شه ظاهرا.

hinza1
27-07-2014, 18:14
سلام.من یه سمند EF7 دوگانه دارم.400 کیلومتر کارکرده.وقتی توی ترافیک با دنده 1 راه میوفتم ماشین کپ میکنه و اصلا حرکت نمیکنه یا هرچی گاز میدم خیلی آروم حرکت میکنه .توی سربالایی خیلی بدتر میشه.با گاز و بنزین هم فرقی نمیکنه.به نظر شما ایرادش چیه؟
یه مورد دیگه اینکه وقتی روغنو چک میکنم مقدار روغن از ماکزیمم بالاتره و حتی تا تا قسمت میله ای سیخ هم میرسه باید روغنو کم کنم یا ایرادی نداره(همون روغنی که کارخونه ریخته)؟

sourena
27-07-2014, 21:22
چون این بست های فنری رد انداخته روی جنت و دیگه با این لوله جدید رادیاتور و لوله خروجی پوسته ترموستات که رسوب داشت دورش و پاکش کردم آب بندی نمی شه ظاهرا.

داداش من ... ما روزی 100 تا ازین لوله ها باز و بست میکنیم : )) ! شما اول ببند .... بعد برو عوض کن اگر نشتی داشت

shahkilid
27-07-2014, 22:49
داداش من ... ما روزی 100 تا ازین لوله ها باز و بست میکنیم : )) ! شما اول ببند .... بعد برو عوض کن اگر نشتی داشت
اتفاقا اومدم پاسخم رو اصلاح کنم :) می خواستم بگم بهتره یه جوری بدون چسب حل کنم این قضیه رو. آخه بالاخره ممکنه لازم بشه این لوله رو دوباره باز کنیم. اگر با چسب فیکس بشه بعدا مشکل ساز نیست؟
من با خود بست مشکلی ندارم، با حنت مشکل دارم که خشک شده یه کم و فرم بست فنری رو گرفته.
اتفاقا یه کم که جنت گرم شد دوباره سفت ترش کردم اما دیگه بست به نهایتش رسید! و دیدم دوباره زیرش سبزه روی موتور. یعنی جنت بالای رادیاتور اون سمتیش که به رادیاتور میخوره الان آب بند شده، ولی سمت ترموستات همچنان نشتی داره. و اون لوله رفت بخاری هم آب بند شده. الان تنها مشکلم همون سمت ترموستات هست که تا آخرش سفت شده و همچنان آب میده.

sourena
27-07-2014, 23:09
بستش رو عوض کنی درست میشه عزیز .... از اون بستهای گازی بگیر بنداز ...

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-07-2014, 00:17

سلام .
وقتی شیلنگی باز میشه باید بعدش دقیقاً جای اولش وصل بشه و بستش هم دقیقاً جای اولش وصل بشه .

اگر شیلنگ تو جاش کمی بچرخه یا کمی عقب جلو نصب بشه یا بست دقیقاً رویِ جای اولش وصل نشه احتمال نشتی زیاده .
==========================================

راهِ دوم اینه که محل نصب شیلنگ با سمباده ی نرم کاملاً صاف بشه و داخل گلوی شیلنگ هم تمیز و نرم بشه و بست هم باید جای اولش وصل بشه .
اگر بست از نوع فنری هست ( مثل ماشین شما ) بهتره کمی با انبردست تابیده بشه تا کمی ( حدود 3 میلیمتر ) کوچیکتر بشه تا قوی تر بشه اما نباید حالتِ دایره ایش رو از دست بده وگرنه شیلنگ رو درست نمیگیره"پ.

علتِ اینکه با باز کردنِ شیلنگِ قدیمی نشت میده اینه که با باز کردنش قطعات ریزی ازش جدا میشه چون به لوله چسبیده . کلی هم رسوب دور لوله و شیلنگ جمع شده که با جابجا شدنِ شیلنگ باعث درست قرار نگرفتنِ شیلنگ روی لوله میشه و نشت میده .
میتونین هم همونطور که دوستمون ..,.. گفتند بستها رو عوض کنین
بهترین نوعش این هست که استاینلس استیل هست ( فولاد زنگ نزن ) که آهنربا اصلا جذبش نمیکنه و صد سال دیگه هم خراب نمیشه

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] onstant_tension_strong_style_color_b82220_pipe_str ong_clips_hose_clamps.jpg

hose in
28-07-2014, 02:54
با سلام:
گاز کولر ماشینو یه ماه پیش عوض کردم مراحل نشت گیری هم انجام شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

hose in
28-07-2014, 03:02
با سلام:
گاز کولر ماشینو یه ماه پیش عوض کردم مراحل نشت گیری هم انجام شده .از ۲ هفته پیش موقه ای که کولرو روشن میکنم یه صدای فیس فیس از داخل پنجره که باد سرد میزنه میاد
سرمای کولر اوایل خیلی خوب بود حالا از زمان شروع صدای فیس تا الان سرما خیلی کم شده
بردم پیش کولر ساز؛ گاز کولرو مجدد شارژ کرد صدای فیس هم قطع شد البته میاد ولی خیلی ضعیف
حالا میخام بدونم این گاز کجا رفته تعمیرکار که جواب درستو حسابی بهم نداد .ناگفته نمونه لحظه اولی که کولرو روشن میکنم فن ماشین حدود ۳۰ یا ۴۰ ثانیه بعد روشن میشه ولی بعدش قشنگ کار میکنه و مرتب خاموش و روشن میشه کولر سازه هم کیلید کرده میگه مشکل از فن ماشینته !
حالا سوالم اینه ؟
۱- این گاز واقعا کجا رفته؟
۲-آیا واقعا فن مشکل داره ؟ اکه مشکل داره فن باید تعویض شه یا رله- آفتامات-ویا تنظیمی چیزی داره ؟
۳-امکان نشتی وجود داره؟
۴- امکانش هست این مشکل دلیلش از نامرغوبی گاز باشه ؟
۵-همونطور که گفتم صدای فیس هنوز هم ضعیف میاد زمان روشن شدن و موقه اتومات کردن
لطفعا اونایی که اطلاعات ویا تجربه کاری دارن راهنماییم کنن ( روآ سال ۸۹)
ممنون

rasoul1988
28-07-2014, 03:56
سلام خدمت دوستان.
دیروز وقتی ماشین رو پارک کرده بودم ماشین رو گذاشته بودم تو دنده. بعد متوجه شدم وقتی ماشین جلویی قصد خروج از پارک رو داشته به صورت دنده عقب ضربه ای رو به قسمت جلوی ماشین من وارد کرده و ماشین در حالی که تو دنده بوده نیم متری جابجا شده بود. آیا این کار اثراتی رو روی سیستم جلوبندی و گیربکس خواهد داشت.؟؟؟؟ ماشین بنده پراید هست.

rezapassword
28-07-2014, 10:38
سلام
یه پژو پارس دارم مدل 83 با موتور فرانسه

جدیدا وقتی به ماشین زیاد فشار میارم مخصوصا وقتی کولر روشن هست وقتی ماشین داغ میکنه ( از لحاظ اب رادیات نمیگم ) ماشین ریپ میزنه و خاموش میشه انگار که بنزین بهش نمیرسه .
پمپ بنزین هم تازه عوض کردم . مارک فرانتک هم گرفتم .
وقتی هم ماشین خاموش میشه هم برق به وایر ها میرسه هم بنزین میاد ( تست کردم )

هیچ مکانیکی هم نمیدونه اشکال از کجاست .
مهندس ایرانخودرو گفت ممکنه رله دوبل باشه !

نظر شما چیه ؟

kasra2002
28-07-2014, 11:00
ممنون از پاسختون.
احتمالا جنت بالا رو عوض کنم و چسب هم برای محکم کاری بزنم.
به نظرم چسب نزنید بهترهمخصوصا اگه نو می خرید

kasra2002
28-07-2014, 11:16
با سلام:
گاز کولر ماشینو یه ماه پیش عوض کردم مراحل نشت گیری هم انجام شده .از ۲ هفته پیش موقه ای که کولرو روشن میکنم یه صدای فیس فیس از داخل پنجره که باد سرد میزنه میاد
سرمای کولر اوایل خیلی خوب بود حالا از زمان شروع صدای فیس تا الان سرما خیلی کم شده
بردم پیش کولر ساز؛ گاز کولرو مجدد شارژ کرد صدای فیس هم قطع شد البته میاد ولی خیلی ضعیف
حالا میخام بدونم این گاز کجا رفته تعمیرکار که جواب درستو حسابی بهم نداد .ناگفته نمونه لحظه اولی که کولرو روشن میکنم فن ماشین حدود ۳۰ یا ۴۰ ثانیه بعد روشن میشه ولی بعدش قشنگ کار میکنه و مرتب خاموش و روشن میشه کولر سازه هم کیلید کرده میگه مشکل از فن ماشینته !
حالا سوالم اینه ؟
۱- این گاز واقعا کجا رفته؟
۲-آیا واقعا فن مشکل داره ؟ اکه مشکل داره فن باید تعویض شه یا رله- آفتامات-ویا تنظیمی چیزی داره ؟
۳-امکان نشتی وجود داره؟
۴- امکانش هست این مشکل دلیلش از نامرغوبی گاز باشه ؟
۵-همونطور که گفتم صدای فیس هنوز هم ضعیف میاد زمان روشن شدن و موقه اتومات کردن
لطفعا اونایی که اطلاعات ویا تجربه کاری دارن راهنماییم کنن ( روآ سال ۸۹)
ممنون
دوست گرامی
اگه خنک کنندگی ماشین هنوز کمه و صدای فیس دارید از درون ماشین احتمال بیشتر از گرفتگی قطعه اصلی درون ماشین به اصطلاح عامیانه مدادی و ف ی ل ت ر رطوبت گیر گاز کنار کمپرسور که باید با تعویض گاز عوض می کردید
برای تست اون هم می تونید چک کنید که در موقع روشن بودن کولر و فن روی درجه 2 ایا تند تند خاموش میشه کمپرسور یا نه
اما اگه واقعا گاز به نحوی کم میشه که کمپرسور از کار بیوفته اونوقت باید شروع به نشتی یابی کرد که اگه گاز خالی شد با مواد uv میشه پیداش کرد
فن هم فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه با تجه به درجه حرارت رادیاتور فن روشن و تند میشه
و تاخیر تا 40 ثانیه منظقیه و خود فن مشکلی نداره اگه مشکلی هم باشه از سنسور هست که با دیاگ ممکنه بشه پیداش کرد
فقط لطا الکی هر تعمیر کاری خرج روی دستتون نذاره

kasra2002
28-07-2014, 11:23
دوستان عزیز
موضوعی رو دیدم که خیلی تعجب کردم
در خانواده پژو
تا بحال براتون پیش اومده که ماشین رو در سراشیبی پارک کنید و اون رو توی دنده بذارید؟
برای من پیش اومده که موتور شوع به حرکت کرده حتی با دنده 1

hose in
28-07-2014, 12:49
دوست گرامی
اگه خنک کنندگی ماشین هنوز کمه و صدای فیس دارید از درون ماشین احتمال بیشتر از گرفتگی قطعه اصلی درون ماشین به اصطلاح عامیانه مدادی و ف ی ل ت ر رطوبت گیر گاز کنار کمپرسور که باید با تعویض گاز عوض می کردید
برای تست اون هم می تونید چک کنید که در موقع روشن بودن کولر و فن روی درجه 2 ایا تند تند خاموش میشه کمپرسور یا نه
اما اگه واقعا گاز به نحوی کم میشه که کمپرسور از کار بیوفته اونوقت باید شروع به نشتی یابی کرد که اگه گاز خالی شد با مواد uv میشه پیداش کرد
فن هم فکر نمی کنم مشکلی داشته باشه با تجه به درجه حرارت رادیاتور فن روشن و تند میشه
و تاخیر تا 40 ثانیه منظقیه و خود فن مشکلی نداره اگه مشکلی هم باشه از سنسور هست که با دیاگ ممکنه بشه پیداش کرد
فقط لطا الکی هر تعمیر کاری خرج روی دستتون نذاره
با سلام
کسری جان ممنون از لطف وعنایتت
دوست عزیز بعد شارژ گاز ٬ سرما فوق الاده شده وبه هیچ عنوان خاموش و روشن نمیشه ؛؛البته
کمپرسور اتومات میکنه همزمان سردی رو هم داره ولی خاموش نه ..........
دقیق نفهمیدم ولی کولر سازه میگفت فن که مشکل داشته باشه٫نمدونم..... حرف از سوپاپ واین جور چیزا میزد که باعث تخلیه گاز میشه
و واسه من عجیب بود آخه گاز تو محفظه بسته بدون نشتی چطور میتونه خالی شه
الان هم با وجود اون صدای فیس خفیف میگم نکنه مجدد گازو تخلیه کنه ویه خرج اضافی تو این شرایط نابسامان که به نون شب محتاجیم بشه
حالا نمیدونم ...یعنی فن تستی چیزی نداره ؟
باور کن ............از ترس تخلییه مجدد میترسم کولرو روشن کنم
:n28::n28: :n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28: :n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28:

اینا همه از ترسه نه سرمای کولر (شوخی کردم) لطفعا باز هم راهنمایی کنید

kasra2002
28-07-2014, 14:44
با سلام
کسری جان ممنون از لطف وعنایتت
دوست عزیز بعد شارژ گاز ٬ سرما فوق الاده شده وبه هیچ عنوان خاموش و روشن نمیشه ؛؛البته
کمپرسور
اتومات میکنه همزمان سردی رو هم داره ولی خاموش نه ..........
دقیق نفهمیدم ولی کولر سازه میگفت فن که مشکل داشته باشه٫نمدونم..... حرف از سوپاپ واین جور چیزا میزد که باعث تخلیه گاز میشه
و واسه من عجیب بود آخه گاز تو محفظه بسته بدون نشتی چطور میتونه خالی شه
الان هم با وجود اون صدای فیس خفیف میگم نکنه مجدد گازو تخلیه کنه ویه خرج اضافی تو این شرایط نابسامان که به نون شب محتاجیم بشه
حالا نمیدونم ...یعنی فن تستی چیزی نداره ؟
باور کن ............از ترس تخلییه مجدد میترسم کولرو روشن کنم
:n28::n28: :n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28: :n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28::n28:

اینا همه از ترسه نه سرمای کولر (شوخی کردم) لطفعا باز هم راهنمایی کنید
فن نمی تونه باعث خال شدن گاز بشه مگر اینکه اصلا کار نکنه که اول ماشین داغ می کنه تا بخواد به گاز لطمه بزنه
صدای فیس اگه خنک کنندگی خیلی خوبی داره خیلی نگران کننده نیست اما شما به هر جای سیستم دست بزنید کل گاز خالی مشه پس فقط می تونید بصورت چشمی و یا با دست در هنگام خاموش بودن و یا هنگام تحت فشار بودن البته ب رعایت احتیاط اتصالات رو چک کنید تا از نشتی اگه چرب شده باشه مشخص شه
قطعه داخلی که معمولا صدا رو تولید می کنه همون اکسپنشن ولو هست که کار دیپرشرایز رو انجام میده و مانند شیری هست که با سرما تغییر حالت می ده اینه که اگه اون گرفتگی پیدا کنه یا به هر علت نتونه درست تنظیم کنه باعث صدا و بعد از اون از کار افتادن سیستم میشه
البته باز هم بگم که باز کردنش گاز رو از کولر می گیره
امیدوارم دیگه خرجی براتون نتراشه

hose in
28-07-2014, 15:00
بله دوست عزیز یه چیزایی دستگیرم شد ممنون از لطفت
شاید هم من نسبت به صدا خیلی حساس شدم چون صدا خیلی کمه وباید با دقت گوش کنی تا متوجه شی
باز هم ممنون:n16:

neopersia
29-07-2014, 16:41
سلام
من آخرش متوجه نشدم که فیلرگیری پراید باید در حالت سرد انجام شه یا گرم.
تنظیم موتوری ها و مکانیکهایی که ازشون سوال کردم یکی میگه سرد یگی میگه گرم... دیگه کلن ترسیدم بدم بهشون که انجام بدن!
تو حالت سرد اگه فیلر گرفته بشه بعدش که موتور گرم میشه مگه لقی سوپاپ بیشتر نمیشه؟

الان دیگه قشنگ موتور وقتی گرم میشه صدای چیک چیک میده. وقتشه که فیلرگیری بشه. دوستان اگه راهنمایی کنید ممنون میشم :11:

محمد داود
29-07-2014, 19:11
سلام.من خودم فیلر میزم.و اعتقاد دارم ماشین نه سرد باشه و نه داغ!ماشین را روشن میکنم بعد از 3تا5 دقیقه که درپوش بالای موتور تقریبا گرم شد عمل فیلرگیری را انجام میدهم.در ضمن در این زمان باز کردن شمعها نیز راحتتر میباشد.

Kharg Island
29-07-2014, 19:58
سلام

دوستان ماشینم 405 هستش که اواخر 88 خریدمش و تا الان 36000 تا کار کرده. و اینکه در دو ماه پیش به غیر از سرویس استپر و تعویض شمع ها و شستشوی سوزن ژیگلورها سرویس دیگه انجام نشده. توی این مدت عالی کار میکرد تا اینکه ماشین رو بردم کارواش و موتور رو شستشو دادن . توی شمع ها هوا گرفت و خشکشون کرد و راهی شدم. بعد از 4 روز ماشین یه پت و پت کردن افتاد. من و بابام با ماشین رفتیم بیرون با همون حال و روز ماشین جوری بهش گاز میداد که صدای پق ازش بلند شد. خلاصه آقا وقتی برگشیتم خونه رفتم تک تک وایر شمع ها رو در آوردم و دیدم توی یکیشون رطوبت گرفته. با هزار بدبختی من داخلشو خشک کردم و استارت زدم دیدم که عالی داره کار میکنه فقط یه مشکل داشت که این ماشین کاملا تنبل شده بود و الان بعد از یک ماه حالا که ماشین رو روشن میکنم موقعی که موتور سرده پتو پت شدید میکنه و تا بهش گاز میدم دوباره همون صدای پق مثل اینکه انبار اگزوز خراب باشه ، همونطوری یه صدا میده . اما وقتی میزارم 2 الی 3 دقیقه که موتور گرم بشه دیگه هیچ اثری از اون مشکل و صدا رو توی ماشین نمیبینم و همچنان موتور تنبله.

ممنون میشم راهنماییم بکنید مشکل از کجاست. جایی که من زندگی میکنم تعمیر کاراش باید برن مرغ و خروس پرورش بدن به جای این که ماشینا رو تعمیر کنن.

یــــا عــــلـــــی

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-07-2014, 20:40
سلام
من آخرش متوجه نشدم که فیلرگیری پراید باید در حالت سرد انجام شه یا گرم.
تنظیم موتوری ها و مکانیکهایی که ازشون سوال کردم یکی میگه سرد یگی میگه گرم... دیگه کلاً ترسیدم بدم بهشون که انجام بدن!
تو حالت سرد اگه فیلر گرفته بشه بعدش که موتور گرم میشه مگه لقی سوپاپ بیشتر نمیشه؟

الان دیگه قشنگ موتور وقتی گرم میشه صدای چیک چیک میده. وقتشه که فیلرگیری بشه. دوستان اگه راهنمایی کنید ممنون میشم :11:

سلام
فیلرگیری رو هم میشه سرد انجام داد هم گرم
برای سرد باید موتور کاملاً سرد باشه
برای گرم اندازه های فیلر باید حدود یک دهم میلیمتر بیشتر باشه
نحوه ی فیلرگیری با موتور گرم :
موتور رو روشن کنین
صبر کنین تا حرارت به حداکثر برسه و فن روشن بشه
موتور رو خاموش کنین

از اون لحظه حدود 25 دقیقه وقت دارین که فیلرگیری رو تموم کنین
فیلرگیری با موتور سرد راحت تر هست
مقدار فیلرها در ماشینهاب مختلف فرق میکنه . باید اون رو از نمایندگی بگیرین یا در کاتالوگ ماشین نوشته شده
بعضی ماشینها فیلرگیری نمیخواد
اگر اسبکها که به سوپاپها فشار میده و اونها رو باز میکنه پیچ تنظیم نداره پس موتور فیلرگیری لازم نداره .
===========================================
این اندازه ی فیلرهای ماتیز در حالت سرد و حالت گرم هست
عدد داخل پرانتز اینچ هست و بیرون پرانتز میلیمتر

Unit : mm (in.)

Specified value
Valve Clearance
Cold ( با موتور سرد )
Intake ( سوپاپ هوا و سوخت)
0.15±0.02 (0.0059±0.0008)
Exhaust سوپاپ دود
0.32±0.02 (0.0126±0.0008)
Hot ( با موتور گرم )
Intake
0.25±0.02 (0.0098±0.0008)
Exhaust
0.42±0.02 (0.0165±0.0008)
± این علامتِ درصدِ خطا هست
این هم آدرس صفحه ی فیلرگیری

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-07-2014, 20:53
سلام

دوستان ماشینم 405 هستش که اواخر 88 خریدمش و تا الان 36000 تا کار کرده. و اینکه در دو ماه پیش به غیر از سرویس استپر و تعویض شمع ها و شستشوی سوزن ژیگلورها سرویس دیگه انجام نشده. توی این مدت عالی کار میکرد تا اینکه ماشین رو بردم کارواش و موتور رو شستشو دادن . توی شمع ها هوا گرفت و خشکشون کرد و راهی شدم. بعد از 4 روز ماشین یه پت و پت کردن افتاد. من و بابام با ماشین رفتیم بیرون با همون حال و روز ماشین جوری بهش گاز میداد که صدای پق ازش بلند شد. خلاصه آقا وقتی برگشیتم خونه رفتم تک تک وایر شمع ها رو در آوردم و دیدم توی یکیشون رطوبت گرفته. با هزار بدبختی من داخلشو خشک کردم و استارت زدم دیدم که عالی داره کار میکنه فقط یه مشکل داشت که این ماشین کاملا تنبل شده بود و الان بعد از یک ماه حالا که ماشین رو روشن میکنم موقعی که موتور سرده پتو پت شدید میکنه و تا بهش گاز میدم دوباره همون صدای پق مثل اینکه انبار اگزوز خراب باشه ، همونطوری یه صدا میده . اما وقتی میزارم 2 الی 3 دقیقه که موتور گرم بشه دیگه هیچ اثری از اون مشکل و صدا رو توی ماشین نمیبینم و همچنان موتور تنبله.

ممنون میشم راهنماییم بکنید مشکل از کجاست. جایی که من زندگی میکنم تعمیر کاراش باید برن مرغ و خروس پرورش بدن به جای این که ماشینا رو تعمیر کنن.

یــــا عــــلـــــی

سلام
مقاومتِ وایرشمعها رو با اهم متر اندازه بگیرین
احتمالاً یکیش مشکل داره
باید مقاموتشون تقریباً مثل هم باشه
البته سیم بلندتر مقاومتش اندکی بیشتره
تمام فیشهای سنسورها و سیمهای سیستم جرقه رو هم دربیارین خشک کنین .

درضمن موتورشوئی باید فقط در صورت نیاز انجام بشه
بهتره به جای آب از فشار هوای قوی استفاده بشه

Kharg Island
29-07-2014, 22:17
سلام
مقاومتِ وایرشمعها رو با اهم متر اندازه بگیرین
احتمالاً یکیش مشکل داره
باید مقاموتشون تقریباً مثل هم باشه
البته سیم بلندتر مقاومتش اندکی بیشتره
تمام فیشهای سنسورها و سیمهای سیستم جرقه رو هم دربیارین خشک کنین .

درضمن موتورشوئی باید فقط در صورت نیاز انجام بشه
بهتره به جای آب از فشار هوای قوی استفاده بشه

دوست عزیز ممنون از راهنماییتون. فقط یه سوال فیشهای سنسورها و سیمهای سیستم جرقه کجا قرار دارن؟ منظور از سیم های جرقه همون وایر شمع ها هستن؟

p1saeed
30-07-2014, 04:33
با چرخاندن فرمان صذای قیزززززز از تایر جلوی راننده شنیده میشود
اگر روی فنر بالای تایر روغن بریزم صدا کم میشود

در مورد پراید دو گانه دیگری
روی گاز مشکلی نیست و خوب است
ولی روی بنزین کاربراتوری بدون گاز دادن خاموش lمیشود

لطفا راهنمایی فرمایید

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-07-2014, 18:08
دوست عزیز ممنون از راهنماییتون. فقط یه سوال فیشهای سنسورها و سیمهای سیستم جرقه کجا قرار دارن؟ منظور از سیم های جرقه همون وایر شمع ها هستن؟

سلام .
سنسورهای مختلفی در ماشینها هست

سنسور اکسیژن که به منیفولد دود یا اول لوله ی اگزوز وصله
سنسور مپ که یا روی منیفولد هوا هست یا با یک شیلنگ باریک به منیفولد هوا وصله
سنسور دمای آب موتور که به موتور وصله
سنسور دمای هوای ورودی که معمولاً به جعبه ی فیلتر هوا وصله
سنسور دریچه ی گاز
سنسور میل لنگ
سنسور میل سوپاپ
سنسور سرعت سنج
سنسور سرعت جریانِ هوای ورودی به منیفولد هوا ( maf sensor )
استپر موتور که کارش تنظیم هوای دور آرامه
و غیره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] uestions/Answers_to_Common_Customer_Questions/Electrical/engine_sensor1.gif

البته فقط ماشینهای مدرنِ خارجی همه ی این سنسورها رو دارند
ماشینهای ایرانی ساده تر هست
=============================================
شما اطراف موتور رو نگاه کنین
هر چی سیم هست و سرش فیش داره یا به جائی وصل هست , فیش رو آروم درییارین و با دستمال کاغذی خشک کنین
شاید آب رفتن توی فیشها روی کامپیوتر هم اثر گذاشته باشه . اگر با خشک کردن سیمها مشکل حل نشد بهتره سر منفیِ سیم باتری رو 5 دقیقه باز کنین و ببندین

بعد از نصبِ سیم منفی باتری بهتره استپر موتور رو طبق روش زیر دوباره برنامه ریزی کنید ( ریسِت ):
با موتور سرد , سوئیچ رو باز کنین تا چراغ چک روشن بشه ( بدونِ استارت زدن )
بعد از 5 ثانیه چراغ چک خاموش میشه
سوئیچ رو ببندین و 5 ثانیه صبر کنین

دوباره سوئیچ رو باز کنین و صبر کنین تا چراغ چک خاموش بشه
استارت بزنین ( بدونِ گاز دادن و بدونِ کولر )
صبر کنین تا آمپر حرارت به بالاترین حد برسه و فنِ رادیاتور روشن بشه ( بدونِ گاز دادن ) .
حالا کولر رو روشن کنین به مدت 10 ثانیه ( اصلا گاز ندین )
حالا کولر رو خاموش کنین 10 ثانیه ( بدون گاز دادن )
حالا ماشین رو خاموش کنین
کار تمومه .
هر بار که به هر علت سیم باتری رو باز میکنید یا فیوز کامپیوتر رو برمیدارین , باید استپر به همین روش ریسِت بشه .
برای قطع کردنِ برقِ باتری به هر علت ( تعمیر , مسافرت و غیره ) سیم منفی رو بردارین .
به سیم مثبت دست نزنین .

Kharg Island
31-07-2014, 00:11
سلام .
سنسورهای مختلفی در ماشینها هست

سنسور اکسیژن که به منیفولد دود یا اول لوله ی اگزوز وصله
سنسور مپ که یا روی منیفولد هوا هست یا با یک شیلنگ باریک به منیفولد هوا وصله
سنسور دمای آب موتور که به موتور وصله
سنسور دمای هوای ورودی که معمولاً به جعبه ی فیلتر هوا وصله
سنسور دریچه ی گاز
سنسور میل لنگ
سنسور میل سوپاپ
سنسور سرعت سنج
سنسور سرعت جریانِ هوای ورودی به منیفولد هوا ( maf sensor )
استپر موتور که کارش تنظیم هوای دور آرامه
و غیره
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] uestions/Answers_to_Common_Customer_Questions/Electrical/engine_sensor1.gif

البته فقط ماشینهای مدرنِ خارجی همه ی این سنسورها رو دارند
ماشینهای ایرانی ساده تر هست
شما اطراف موتور رو نگاه کنین
هر چی سیم هست و سرش فیش داره یا به جائی وصل هست , فیش رو آروم درییارین و با دستمال کاغذی خشک کنین
شاید آب رفتن توی فیشها روی کامپیوتر هم اثر گذاشته باشه . اگر با خشک کردن سیمها مشکل حل نشد بهتره سر منفیِ سیم باتری رو 5 دقیقه باز کنین و ببندین

بعد از نصبِ سیم منفی باتری بهتره استپر موتور رو طبق روش زیر دوباره برنامه ریزی کنید ( ریسِت ):
با موتور سرد , سوئیچ رو باز کنین تا چراغ چک روشن بشه ( بدونِ استارت زدن )
بعد از 5 ثانیه چراغ چک خاموش میشه
سوئیچ رو ببندین
دوباره سوئیچ رو باز کنین و صبر کنین تا چراغ چک خاموش بشه
استارت بزنین ( بدونِ گاز دادن و بدونِ کولر )
صبر کنین تا آمپر حرارت به بالاترین حد برسه و فنِ رادیاتور روشن بشه ( بدونِ گاز دادن ) .
حالا کولر رو روشن کنین به مدت 10 ثانیه ( اصلا گاز ندین )
حالا کولر رو خاموش کنین 10 ثانیه ( بدون گاز دادن )
حالا ماشین رو خاموش کنین
کار تمومه .
هر بار که به هر علت سیم باتری رو باز میکنید یا فیوز کامپیوتر رو برمیدارین , باید استپر به همین روش ریسِت بشه .
برای قطع کردنِ برقِ باتری به هر علت ( تعمیر , مسافرت و غیره ) سیم منفی رو بردارین .
به سیم مثبت دست نزنین .

دوست عزیز از راهنماییت واقعا ممنونم. واقعا زحمت کشیدی. دستت درد نکنه. حالا میرم همینا رو انجام میدم ببینم چی جواب میده.

یــــا عـــــلــــــی

Life24
01-08-2014, 09:33
سلام
دوستان خسته نباشید.
پراید یکی از دوستان 4 ماه پیش جوش میاورده. رقته ترموستات و مهر آب رو عوض کرده و درست شده
جدیدا وقتی روشن میکنه قبل از خط اول فن روشن میشه و کار میکنه .و حتی به خط اول هم نمیرسه.
من درب رادیاتور باز کردم اتحساس کردم خیلی زود آب داغ میشه و بیرون میریزه از سر رادیاتور.
باید چی کار کرد؟ مشکل کجاست؟
بعد برای ماشین های دیگر اگر دقت کنید وقتی فن روشن میشه با فشار آب رو میکشه داخل . تا زمانی که فن خاموش بشه دوباره آب سر ریز میشه.
اما این قبل از خط یک وقتی فن روشن میشه . من نمیبینم خوب آب رو بکشه داخل.
ترموستات جام نکرده؟ فیوزش نیست؟ اگر فیوز هست کدام فیوز باید عوض بشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-08-2014, 10:49
سلامدوستان خسته نباشید.پراید یکی از دوستان 4 ماه پیش جوش میاورده. رقته ترموستات و مهر آب رو عوض کرده و درست شدهجدیدا وقتی روشن میکنه قبل از خط اول فن روشن میشه و کار میکنه .و حتی به خط اول هم نمیرسه.من درب رادیاتور باز کردم اتحساس کردم خیلی زود آب داغ میشه و بیرون میریزه از سر رادیاتور.باید چی کار کرد؟ مشکل کجاست؟بعد برای ماشین های دیگر اگر دقت کنید وقتی فن روشن میشه با فشار آب رو میکشه داخل . تا زمانی که فن خاموش بشه دوباره آب سر ریز میشه.اما این قبل از خط یک وقتی فن روشن میشه . من نمیبینم خوب آب رو بکشه داخل.ترموستات جام نکرده؟ فیوزش نیست؟ اگر فیوز هست کدام فیوز باید عوض بشه؟سلام . مهره ی قبلی رو نصب کنین و امتحان کنین . احتمالا مهره ی جدید ( اگر همون سنسوری باشه که به کامپیوتر وصله ) استاندارد نیست و فن رو زودتر از موعد روشن میکنه .جوش آوردن علتهای مختلفی داره . گاهی اصلا جوش نمیاره ماشین بلکه سنسور حرارت خرابه یا آمپر خرابه و علامتِ اشتباه میده . گاهی از تذموستاته . گاهی از واترپمپ . گاهی سیستم خنک کننده نشتی داره . باید اصولی عیب یابی بشه با توجه به این که آیا در حرکت جوش میاره یا ایستاده ؟ آیا آب کم میشه ؟ و چیزهای دیگه

Life24
01-08-2014, 10:59
سلام . مهره ی قبلی رو نصب کنین و امتحان کنین . احتمالا مهره ی جدید ( اگر همون سنسوری باشه که به کامپیوتر وصله ) استاندارد نیست و فن رو زودتر از موعد روشن میکنه .جوش آوردن علتهای مختلفی داره . گاهی اصلا جوش نمیاره ماشین بلکه سنسور حرارت خرابه یا آمپر خرابه و علامتِ اشتباه میده . گاهی از تذموستاته . گاهی از واترپمپ . گاهی سیستم خنک کننده نشتی داره . باید اصولی عیب یابی بشه با توجه به این که آیا در حرکت جوش میاره یا ایستاده ؟ آیا آب کم میشه ؟ و چیزهای دیگه

سلاماقا مهرداد ممنون از پاسخت
میگه 4 ماه پیش جوش میاورده و دیگر جوش نمیاره. همان وقت که ترموستات و مهره آب عوض کرده.
من فکر کنم اون زمان که جوش میاورده از ترموستات ش بوده.
از هفته پیش نرسیده به خط اول فن روشن میشه.
الان هم میگه آب کم نمیکنه و چه در حرمت و بدون حرکت - نرسدیه به خط اول فن استارت میخوره.

Life24
01-08-2014, 11:11
منظور از مهره آب همان فشنگی است؟ جای اون کدام قسمت هست دوست عزیز؟ آیا راحت میشه عوض کرد؟

alone one
01-08-2014, 15:10
رفقا ماشین من پرایده، 131
بعضی موقع ها که 30تا بنزین میزنم میبینم از در باک داره میریزه بیرون درحالی که در باک خوب بسته شده
مشگل از کجاست؟در باکم مشگل داره؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-08-2014, 15:32
منظور از مهره آب همان فشنگی است؟ جای اون کدام قسمت هست دوست عزیز؟ آیا راحت میشه عوض کرد؟

سلام
عکسهای سنسور حرارتِ آب رادیاتور که در ایران بعضیها بهش میگن مهره یا فشنگی آب

بعضی ماشینها مثل ماتیز دو تا داره
یکیش فقط به آمپر آب وصله و تَک سیمه هست و اگر سیمش رو قطع کنین آمپر آب از کار میافته

به انگلیسی اسمش coolant temperature sensor هست
دومی فیش دو سیمی داره ( کانِکتِر دو سیمی ) و با کامپیوتر در ارتباطه و حرارت موتور رو به کامپیوتر خبر میده تا کامپیوتر با توجه به سرد یا گرم بودنِ موتور , دستوراتِ لازم رو برای انژکتورها و استپر و کلاچ کولر و فنِ رادیاتور بفرسته

به انگلیسی اسمش engine coolant temperature sensor هست
عوض کردنش بسیار ساده هست اما عوض کردنش از روی حدس و گمان , پول دور ریختن هست . باید با دیاگ زدن یا اهم متر چک بشه اول .
باید با موتور سرد تعویض بشه حنماً چون آب رادیاتور پشتش هست .
بعضی ماشینها فقط یک سنسور داره که هم به کمپیوتر ( ECU ) وصله هم به آمپر آب
اگر فقط از ضد یخ استاندارد و آب مقطر درجه یک استفاده شده باشه به ندرت این سنسورها خراب میشه
البته سنسورهای ایرانی و چینی که بیشترشون عمداً بنجل ساخته میشن تا زود خراب بشه , از این قاعده مستثنی هست

sourena
01-08-2014, 16:16
رفقا ماشین من پرایده، 131
بعضی موقع ها که 30تا بنزین میزنم میبینم از در باک داره میریزه بیرون درحالی که در باک خوب بسته شده
مشگل از کجاست؟در باکم مشگل داره؟

بنزین همیشه گازی تولید میکنه که بسیار خطرناکه ! گاز بنزین توی باک زیاد میشه ، و چون جایی نداره بره ، به در باک فشار میاره و بیرون میاد ....
من تو ماشینهای جدید ندیدم این اتفاق بیفته ! چون براشون شلنگ برگشت تعبیه کردن ....
به نظرم در باک رو تعویض کن.
ولی اگر در فصول گرم این اتفاق میفته ، باید سعی کنی باک رو تقریبا 2 لیتر خالی بذاری :)

Kharg Island
01-08-2014, 17:40
دوستان از کجا باید بفهمم موتور ماشینم TU هستش یا XUM ؟ ( پژو 405 مدل 88 )

sourena
01-08-2014, 18:08
این عکس موتور TU5 :

موتور XUM هم یه موتور جدید هست که هنوز در مراحل پیش تولیده و قراره روی پارس ELX جدید نصب بشه :)

احتمالا منظور شما ، XU7 هست ... عکسش اینه:

این مشخصات موتور XUM برای اطلاعات عمومی شما:

mohsenjxj
01-08-2014, 21:56
این عکس موتور TU5 :

موتور XUM هم یه موتور جدید هست که هنوز در مراحل پیش تولیده و قراره روی پارس ELX جدید نصب بشه :)

احتمالا منظور شما ، XU7 هست ... عکسش اینه:

این مشخصات موتور XUM برای اطلاعات عمومی شما:

دوست عزیز اگه براتون مقدور هست بخشنامه مشخصات موتور ef7 پایه گاز سوز را هم تو چند برگ برامون قرار بدید.

sourena
01-08-2014, 22:20
بخشنامه EF7 رو ندارم ! ولی دفترچه تعمیراتش رو دارم

aminkhan2014
02-08-2014, 08:47
مو.تور XUM حدود5-6 ماهه توی بازار اومده!!!!

sourena
02-08-2014, 12:37
11-8 بخشنامه زده شد ! من اونموقع دوره آموزشی ایرانخودرو بودم ....

هنوز ندیدم این موتور بیاد ....

پیش ثبت نامش روی یکسری از ماشینها هست .... ولی خود موتور رو بعید میدونم !

شما اگر اطلاعاتی دارید به من هم بگید ممنون میشم :)

bijandarbari
02-08-2014, 12:42
11-8 بخشنامه زده شد ! من اونموقع دوره آموزشی ایرانخودرو بودم ....

هنوز ندیدم این موتور بیاد ....

پیش ثبت نامش روی یکسری از ماشینها هست .... ولی خود موتور رو بعید میدونم !

شما اگر اطلاعاتی دارید به من هم بگید ممنون میشم :)

سلام

اومده. چند ماه هم هستش.
ولی خوب شتابش به elx نمیرسه.

N I G H T P E A C E
02-08-2014, 17:58
سلام
آمپر کیلومتر پراید کلا از کار افتاده، سنسور رو جدا کردم و بعد از روشن کردن ماشین با دست شافتشو چرخوندم، کار نکرد، سنسورو وصل کردم به سوکت ولتاژ گیری کردم، ولتاژ داشت، سنسورو عوض کردم، کار نکرد، مشکل از چی می تونه باشه؟

aminkhan2014
03-08-2014, 06:56
منبع از این بهتر برات گیر نیاوردم
سایت bama

kasra2002
03-08-2014, 10:02
سلام
آمپر کیلومتر پراید کلا از کار افتاده، سنسور رو جدا کردم و بعد از روشن کردن ماشین با دست شافتشو چرخوندم، کار نکرد، سنسورو وصل کردم به سوکت ولتاژ گیری کردم، ولتاژ داشت، سنسورو عوض کردم، کار نکرد، مشکل از چی می تونه باشه؟
ممکنه فیوزش باشه و یا سوکتی جدا یا خراب باشه اگه خوب کار می کنه ماشین ممکنه خود کیلومتر خراب باشه ببینید عدد میندازه؟

N I G H T P E A C E
03-08-2014, 13:53
ممکنه فیوزش باشه و یا سوکتی جدا یا خراب باشه اگه خوب کار می کنه ماشین ممکنه خود کیلومتر خراب باشه ببینید عدد میندازه؟
از نظر فیوز مگه فیوزش با بقیه نشون گرا (دور موتور، بنزین و حرارت) مشترک نیست؟ اونا مشکلی ندارن. نه عقربه ش می چرخه نه عدد میندازه، قبلا قطعو وصل می کرد، اما الان کلا از کار افتاده، اطلاع دارید تو سوکتی پراید سیمای منفی، مثبت و سیگنال کدومن؟ و چطور میشه تستشون کرد؟
اینم بگم که این مشکل بعد از تعویض سنسور به پیشنهاد مکانیک پیش امد، می گفت مال خودش داره خراب می شه، یکی دو هفته نگذشته بود که شروع کرد به بازی دراوردن، حالا کلا از کار افتاده

kasra2002
04-08-2014, 12:55
از نظر فیوز مگه فیوزش با بقیه نشون گرا (دور موتور، بنزین و حرارت) مشترک نیست؟ اونا مشکلی ندارن. نه عقربه ش می چرخه نه عدد میندازه، قبلا قطعو وصل می کرد، اما الان کلا از کار افتاده، اطلاع دارید تو سوکتی پراید سیمای منفی، مثبت و سیگنال کدومن؟ و چطور میشه تستشون کرد؟
اینم بگم که این مشکل بعد از تعویض سنسور به پیشنهاد مکانیک پیش امد، می گفت مال خودش داره خراب می شه، یکی دو هفته نگذشته بود که شروع کرد به بازی دراوردن، حالا کلا از کار افتاده
پس به دنبال قطعی بگردید یا سنسور ها باز خرابن مال خودش رو دور انداختید؟

N I G H T P E A C E
04-08-2014, 18:59
پس به دنبال قطعی بگردید یا سنسور ها باز خرابن مال خودش رو دور انداختید؟
آره متاسفانه

Max.Pain
05-08-2014, 10:23
سلام

چند روزیه ماشینم (پراید 131) موقع حرکت تو دنده 1 به لرزش می افته و انگار میخواد خاموش بشه که باید گاز رو بیشتر کنم. البته همیشه اینطوری نیست.

صفحه کلاچ مشکل داره ؟! :n27:

kasra2002
05-08-2014, 10:34
سلام

چند روزیه ماشینم (پراید 131) موقع حرکت تو دنده 1 به لرزش می افته و انگار میخواد خاموش بشه که باید گاز رو بیشتر کنم. البته همیشه اینطوری نیست.

معمولا اگه موتور ریپ بد نداره از صفحه کلاچه

sourena
05-08-2014, 10:46
سلام

این ایراد زمانی پیش میاد که فنرهای ضربه گیر صفحه کلاچ ضعیف شده ، یا شکسته باشن :) احتمالا این مشکل رو تو دنده عقب هم دارید! نه؟

Max.Pain
05-08-2014, 12:29
معمولا اگه موتور ریپ بد نداره از صفحه کلاچه

فکر نکنم از موتور باشه. موتور ریپ داشت که شمع ها رو تعویض کردم اوکی شد.

این ایراد زمانی پیش میاد که فنرهای ضربه گیر صفحه کلاچ ضعیف شده ، یا شکسته باشن :) احتمالا این مشکل رو تو دنده عقب هم دارید! نه؟

والا تو دنده عقب تست نکردم! موقعیت دنده عقب اخیرا نداشتم :n02:

حالا با فرض ایراد صفحه کلاج :

اولاً باید سریع ببرم تعمیر یا باهاش مدارا کنم ایرادی نداره؟!

دوماً هزینه تعمیر چقدر میشه حدودن؟! :n28:

خیلی ممنون

sourena
05-08-2014, 12:40
والا من اصلا با پراید آشنایی زیادی ندارم ...

هزینه اش رو هم نمیدونم اصلا ! فکر کنم کیت کلاچش رو از بازار تهیه کنی ، جنس خوبش حدود 90 تا 100 تومنه.

بطور کل این اتفاق می افته بهتره که تعویض کنید ....

ماشین چه مدلی هست؟ چند تا کار کرده؟

+ali
05-08-2014, 13:18
سلام
پژو slx tu5 دارم
۴۰ هزارتا کار کرده

مدتیه از زیر پام صدای قر قر میاد وقتی کلاج میگیرم قطع میشه
الان وقتی ماشین درجا کار میکنه پیش درب راننده هم بایستیم صدای قر قر شایدم تر ترشو خیلی راحت میشه شنید

گفتن روغن واسکازین بریز قطع میشه ریختم قطع یا حتی کم نشد
زوزه گیربکسم توی دنده های دو و سه خیلی زیاد شده

شتاب ماشینم کم شده

چراغ چک ماشینم روشن شده با کد خطای ۲۱۹۱ که پاک میکنم اما بلافاصله روشن میشه

sourena
05-08-2014, 13:31
سلام
پژو slx tu5 دارم
۴۰ هزارتا کار کرده

مدتیه از زیر پام صدای قر قر میاد وقتی کلاج میگیرم قطع میشه
الان وقتی ماشین درجا کار میکنه پیش درب راننده هم بایستیم صدای قر قر شایدم تر ترشو خیلی راحت میشه شنید

گفتن روغن واسکازین بریز قطع میشه ریختم قطع یا حتی کم نشد
زوزه گیربکسم توی دنده های دو و سه خیلی زیاد شده

شتاب ماشینم کم شده

چراغ چک ماشینم روشن شده با کد خطای ۲۱۹۱ که پاک میکنم اما بلافاصله روشن میشه

صدای قرقر ، وقتی کلاچ میگیری قطع میشه به احتمال زیاد از بلبرینگها گیربکس هست :)

دقت کن ببین زوزه تو 1و2 هست یا 3 و 4 ؟ اگر تو 2 و 3 زوزه داری ، احتمالا دنده هاش دچار خوردگی شده ! شایدم از بلبرینگهاش باشه.

شتاب ماشین هم بخاطر دیسک و صفحه میتونه باشه! (ولی در کل TU5 SLX شتاب چندان خوبی هم نداره )

چراغ چکت رو باید دستگاه بزنی ... ببینی ایراد از چی هستش :)

+ali
05-08-2014, 15:04
اگر از بلبرینگ گیربکس باشه چارش چیه
هزینش چقدر میشه؟
تعمیرش راحته؟

یکی از دوستانم میگه زوزه گیربکس رو با عوض کردن دسته گیربکس با نمونه اصلی میشه از بین برد
درسته؟

+ali
05-08-2014, 15:11
هزینش چقدر میشه؟
تعمیرش راحته؟

یکی از دوستانم میگه زوزه گیربکس رو با عوض کردن دسته گیربکس با نمونه اصلی میشه از بین برد
درسته؟

Max.Pain
05-08-2014, 20:58
والا من اصلا با پراید آشنایی زیادی ندارم ...

هزینه اش رو هم نمیدونم اصلا ! فکر کنم کیت کلاچش رو از بازار تهیه کنی ، جنس خوبش حدود 90 تا 100 تومنه.

بطور کل این اتفاق می افته بهتره که تعویض کنید ....

ماشین چه مدلی هست؟ چند تا کار کرده؟

پراید 131 SL - کارکرد 43 هزار کیلومتر

مشکلش فکر نکنم حاد باشه چون در 10% موارد در دنده یک لرزش رخ میده!

sourena
05-08-2014, 22:28
هزینش چقدر میشه؟
تعمیرش راحته؟

درسته؟

دوستتون دمش گرم ! نظریه جالبی صادر کرده :n09:

گیبکس باید بیاد پایین خرد بشه ، بلبرینگها عوض بشه .... از اجرتها بی خبرم . خصوصا ماشین شما که بد دست هم هست نسبت به 405 عادی .....

پراید 131 SL - کارکرد 43 هزار کیلومتر

مشکلش فکر نکنم حاد باشه چون در 10% موارد در دنده یک لرزش رخ میده!

تا 50 تا بعید میدونم دووم بیاره :)

aminkhan2014
06-08-2014, 09:51
صدای قرقر ، وقتی کلاچ میگیری قطع میشه به احتمال زیاد از بلبرینگها گیربکس هست :)

دقت کن ببین زوزه تو 1و2 هست یا 3 و 4 ؟ اگر تو 2 و 3 زوزه داری ، احتمالا دنده هاش دچار خوردگی شده ! شایدم از بلبرینگهاش باشه.

شتاب ماشین هم بخاطر دیسک و صفحه میتونه باشه! (ولی در کل TU5 SLX شتاب چندان خوبی هم نداره )

چراغ چکت رو باید دستگاه بزنی ... ببینی ایراد از چی هستش :)

SLX TU5 شتاب نداره؟؟؟یک نگاهی به تستهای شتاب توی آپارات و ...بنداز بعد بگو شتاب نداره!!!این ماشین فقط مشکلاصلی اش گیربکس سبکش هست که البته برای کاهش مصرف سوخت طراحی شده وگرنه شتابش در حدال90 وریو و تیپ5 هست و XU هم اصلا دربرابر شتابش عددی نیست!!!!سایت ایرانفرقون اعداد و ارقامش علکیه!!!

sourena
06-08-2014, 11:03
SLX TU5 شتاب نداره؟؟؟یک نگاهی به تستهای شتاب توی آپارات و ...بنداز بعد بگو شتاب نداره!!!این ماشین فقط مشکلاصلی اش گیربکس سبکش هست که البته برای کاهش مصرف سوخت طراحی شده وگرنه شتابش در حدال90 وریو و تیپ5 هست و XU هم اصلا دربرابر شتابش عددی نیست!!!!سایت ایرانفرقون اعداد و ارقامش علکیه!!!

من کاری به اعداد و ارقام و سایت آپارات و ... ندارم :)

پشت پرشیا و 405 TU5 تا دلت بخواد نشستم ! تجربه شخصی خودم اینه که ماشینهای جالبی نیست :n15:

niegrau
08-08-2014, 09:07
بچه ها پرشیام مه شکن های جلوش کار نمی کنه. سالمن چراغ هاش. احتمالا فیوز بغل فرمون سمت چپ سوخته. ولی 50 تا فیوزه. کدومش مال مه شکن جلو هست؟

kasra2002
08-08-2014, 10:16
بچه ها پرشیام مه شکن های جلوش کار نمی کنه. سالمن چراغ هاش. احتمالا فیوز بغل فرمون سمت چپ سوخته. ولی 50 تا فیوزه. کدومش مال مه شکن جلو هست؟
f7 شماره فیوز مه شکن جلو سبز 20 امپر

9vin
08-08-2014, 10:22
سلام دوستان

من یه پراید 111 مدل 90 تمیز تمیز خریدم (60 هزار کارکرده )

شمعهارو بلافاصله عوض کردم/ تسمه تایم عوض شد/ روکشها عوض شد / و .....

رو ماشینم حساسم چه کارای دیگه انجام بدم واسش تا ماشین از اینی که هست بهتر بشه به نظر شما ؟ مشکل مالی هم واسه خرج نیس
فقط بگید . ممنونم :n16::n16:

Abolfazl-Star
08-08-2014, 10:25
سلام دوستان

من یه پراید 111 مدل 90 تمیز تمیز خریدم (60 هزار کارکرده )

شمعهارو بلافاصله عوض کردم/ تسمه تایم عوض شد/ روکشها عوض شد / و .....

رو ماشینم حساسم چه کارای دیگه انجام بدم واسش تا ماشین از اینی که هست بهتر بشه به نظر شما ؟ مشکل مالی هم واسه خرج نیس
فقط بگید . ممنونم :n16::n16:
سلام ، صافی بنزین هم حتما عوض کن ، اگه شتاب ماشین زیاد نیس یا کلاچ کمی سفت شده دیسک صفحه رو هم عوض کن

9vin
08-08-2014, 10:27
سلام ، صافی بنزین هم حتما عوض کن ، اگه شتاب ماشین زیاد نیس یا کلاچ کمی سفت شده دیسک صفحه رو هم عوض کن

کلاج عالیه / صافی رو عوض باید کنم / ممنونم / دیگه ؟

Abolfazl-Star
08-08-2014, 10:29
کلاج عالیه / صافی رو عوض باید کنم / ممنونم / دیگه ؟
اره صافی هم عوض کن اگه نکردی ، دیگه هیچی ایشاله چرخش واست بچرخه [emoji2]

9vin
08-08-2014, 10:34
اره صافی هم عوض کن اگه نکردی ، دیگه هیچی ایشاله چرخش واست بچرخه [emoji2]

ممنونم / فقط من اولین سفر باهاش رفتم سرعت 120 تا با کولر !!!

بهش فشار نمیاد ؟ آمپر ماشین از یه خط بالای نصف میزد بالا / عادیه ؟؟:n13:

Abolfazl-Star
08-08-2014, 10:38
ممنونم / فقط من اولین سفر باهاش رفتم سرعت 120 تا با کولر !!!

بهش فشار نمیاد ؟ آمپر ماشین از یه خط بالای نصف میزد بالا / عادیه ؟؟:n13:
نه عادیه دیگه تو این هوای گرم ، فقط سعی کن زیاد تو سرعت بالا ازش کولر نگیری چون فشار میاد و تو هواکش ت روغن پس میده بلاخره پرایده نمیشه بیشتر از این توقع داشت

Abdolreza2012
08-08-2014, 15:01
سلام
تازگیا احساس میکنم پدال گاز میلرزه تو حرکت
به نظرتون مشکلی داره ؟؟
405

kasra2002
08-08-2014, 18:26
سلام
تازگیا احساس میکنم پدال گاز میلرزه تو حرکت
به نظرتون مشکلی داره ؟؟
405
این حس رو با کلاچ هم دارید؟

niegrau
08-08-2014, 22:32
راستی یادم افتاد فندکی ماشینم کار نمی کنه. انگار برق نمیره توش. (پرشیا 88)
مه شکن های جلو هم کار نمی کنن. مطمءن نیستم از فیوزه یا نه. چراغاش ولی سالمه.
چکار کنم؟

elf_elf
09-08-2014, 00:52
باسلام خدمت اساتید دستم به دومنتون ماشین من دوسال یه بازی سرم اورده که هیچ تعمیر کاری سر در نیورده عیبش چیه هروقت گرم میشه شروع به ریپ زدن میکنه گرم شدنشم شامل کارکردن موتورش نمیشه گاهی وقتا که ماشین تو افتاب و گرما باشه وقتی روشنش میکنم شرو ع میکنه به ریپ زدن اما تو این دوسال تو فصل زمستون مشکلی باهاش نداشتمو ریپ نمیزد :( ماشینمم RD 83 دیاگم زدم میگن اروری نمیده اخه چراااااا واقعا:n30:

Abdolreza2012
09-08-2014, 00:58
این حس رو با کلاچ هم دارید؟

حقیقتش پدال گاز همیشه زیر پا هست و میشه حسش کرد ولی کلاچ رو یه لحظه فشار میدم برای تعویض دنده
بخاطر همین نمیدونم لرزش داره یا نه
ولی پدال کلاچ یکم سفت تر شده و تهش یه صدایی میده که از سیم کلاپ هست ، باید عوضش کنم

kasra2002
09-08-2014, 09:02
راستی یادم افتاد فندکی ماشینم کار نمی کنه. انگار برق نمیره توش. (پرشیا 88)
مه شکن های جلو هم کار نمی کنن. مطمءن نیستم از فیوزه یا نه. چراغاش ولی سالمه.
چکار کنم؟
فیوز f7 20 امپر مربوط به مه شکن وبوق

kasra2002
09-08-2014, 09:06
باسلام خدمت اساتید دستم به دومنتون ماشین من دوسال یه بازی سرم اورده که هیچ تعمیر کاری سر در نیورده عیبش چیه هروقت گرم میشه شروع به ریپ زدن میکنه گرم شدنشم شامل کارکردن موتورش نمیشه گاهی وقتا که ماشین تو افتاب و گرما باشه وقتی روشنش میکنم شرو ع میکنه به ریپ زدن اما تو این دوسال تو فصل زمستون مشکلی باهاش نداشتمو ریپ نمیزد :( ماشینمم RD 83 دیاگم زدم میگن اروری نمیده اخه چراااااا واقعا:n30:
معمولا این ایراد هایی که با گرم بودن پپیش میاد یه ایراد برقی هست که از پمپ بنزین تا وایر شمع و حتی سیم کشی می تونه باشه شما بهترن راه تعوی موقتی تک تک قطعات اگه کسیو سراغ دارید که قرض بده و یا در هنگام ریپ زدن دستگاه بذارید
بعضی وقتها کویل مشکل دار میشه
در ضمن شما قسمت باک و ارتباط رو چک کنید بعضی وقتها فشار بنزین در باک و یا هواگرفتن هم می تونه روی پمپ تاثیر بذتره مثلا در هنگام گرما و بد کار کردن درب باک رو باز کنید و یا بنزین بزنید تا بنزین زیاد و خنک باشه انوقت چک کنید

kasra2002
09-08-2014, 09:08
حقیقتش پدال گاز همیشه زیر پا هست و میشه حسش کرد ولی کلاچ رو یه لحظه فشار میدم برای تعویض دنده
بخاطر همین نمیدونم لرزش داره یا نه
ولی پدال کلاچ یکم سفت تر شده و تهش یه صدایی میده که از سیم کلاپ هست ، باید عوضش کنم
امکان داره مثلا شل شدن یا خرابی دسته موتور باعث لرزش و خرابی سیم کلاچ لرزش رو به بدنه انتقال می ده

Abdolreza2012
09-08-2014, 09:34
امکان داره مثلا شل شدن یا خرابی دسته موتور باعث لرزش و خرابی سیم کلاچ لرزش رو به بدنه انتقال می ده

دقیقا
احتمال زیاد از دسته موتور ، لرزش پدال گاز هم میتونه از همین باشه ؟
ولی من تازه عوضش کردم ( البته تو نمایندگی مجاز :n15: ایران خودرو )
تازگیا تو دند عقب و دنده 1 که دارم راه میفتم ، یجورایی میکوبه
من احساس میکردم از دسته موتور باشه ، درسته ؟؟؟

kasra2002
09-08-2014, 22:50
دقیقا
احتمال زیاد از دسته موتور ، لرزش پدال گاز هم میتونه از همین باشه ؟
ولی من تازه عوضش کردم ( البته تو نمایندگی مجاز :n15: ایران خودرو )
تازگیا تو دند عقب و دنده 1 که دارم راه میفتم ، یجورایی میکوبه
من احساس میکردم از دسته موتور باشه ، درسته ؟؟؟
البته می تونه از صفحه کلاچ -- باشه ولی دسته موتور هم دلیل قو هست

amirpcp30
09-08-2014, 22:53
سلام دوستان
یک پراید 83 دارم قبلا زمانی که کولر میززم دور موتور خیلی کم میشد تعمیرکاره یک عدد پلاستیک کرد داخل اون شیلنگه بالاییه شیربرقی درست شد مشکل اینه چند وقتی هست دوباره خراب شده اینبار وقتی کولر میزنم وقتی که قطع میشه دور موتور میره بالا حالا اون پلاستیکه میخواد باشه میخواد نباشه فرق نمیکنه
یا باید یکدفعه گاز بدم و ول کنم که دور موتور برگرده یا اون شیلنگ پایینی رو یکبار قطع کنم
تعمیرکاره گفت ماله همین شیربرقی هست
چنین چیزی هست:
اسمشم قبلا فک میکردم وکیومه داخل یک تاپیکی دیدم نوشتن شیر برقی این عکس هم از همونجا برداشتم :n06:
حالا میخواستم ببینم چه مارک مناسبی هست که یکی دیگه بخرم؟ چون قبلا یک باطری سازی برده بودم گفته بود یگیری 4 روز بیشتر کار نمیکنه
با سپاس

kasra2002
10-08-2014, 09:54
سلام دوستان
یک پراید 83 دارم قبلا زمانی که کولر میززم دور موتور خیلی کم میشد تعمیرکاره یک عدد پلاستیک کرد داخل اون شیلنگه بالاییه شیربرقی درست شد مشکل اینه چند وقتی هست دوباره خراب شده اینبار وقتی کولر میزنم وقتی که قطع میشه دور موتور میره بالا حالا اون پلاستیکه میخواد باشه میخواد نباشه فرق نمیکنه
یا باید یکدفعه گاز بدم و ول کنم که دور موتور برگرده یا اون شیلنگ پایینی رو یکبار قطع کنم
تعمیرکاره گفت ماله همین شیربرقی هست
چنین چیزی هست:
اسمشم قبلا فک میکردم وکیومه داخل یک تاپیکی دیدم نوشتن شیر برقی این عکس هم از همونجا برداشتم :n06:
حالا میخواستم ببینم چه مارک مناسبی هست که یکی دیگه بخرم؟ چون قبلا یک باطری سازی برده بودم گفته بود یگیری 4 روز بیشتر کار نمیکنه
با سپاس
بله در پراید کاربراتوری دو عدد شیر برقی برای وکیوم گاز تعبیه شده که کولر و دینام رو هدایت می کنه
اما ایا شما مطمئنید که مشکل از شیر برقی هاست و لوله های رابط و یا دیافراگم سالم و تنظیم هستند؟
بعضی مواقع سیستم مکانیکی اون کثیف و یا سفت میشه که مانع از برگشت گاز می شه
امتحانشم سخت نیست

worldsat
10-08-2014, 12:36
سلام دوستان
من چند روز پیش یه پراید صفر 131 se از طریق نمایندکی بهم تحویل دادن
یه مشکل کوچیک دارم و اونهم اینه که موقعی که ماشین ثابت هستش و میخوام با دنده 1 راه بیافتم ماشین کمی لرزش پیدا میکنه و به اصلاح یه کمی ریپ میزنه
این حالت رو از همون موقع که از نمایندگی ماشین رو تحویل گرفتم حس کردم اما فکر میکردم مشکل از بد کلاج گرفتنه منه اما بعدا که سر فرصت بررسی کردم دیدم این حالت مربوطه به خود ماشینه
به نظرتون چیکار کنم؟ مشکل از کجاست؟ ببرمش به یه مکانیک نشون بدم یا محلش نذارم؟

amirpcp30
10-08-2014, 14:45
بله در پراید کاربراتوری دو عدد شیر برقی برای وکیوم گاز تعبیه شده که کولر و دینام رو هدایت می کنه
اما ایا شما مطمئنید که مشکل از شیر برقی هاست و لوله های رابط و یا دیافراگم سالم و تنظیم هستند؟
بعضی مواقع سیستم مکانیکی اون کثیف و یا سفت میشه که مانع از برگشت گاز می شه
امتحانشم سخت نیست
سلام
ممنون دوست عزیز
تعمیرکاره اینطور گفت-از کجا میتونم مطمعن شم؟
با سپاس

mr_khodaei2008
10-08-2014, 18:34
اقا ماشینم پراید 132 هس. درسرعتهای بالا یعنی 80 به بالا وقتی کم گاز میدم یا پا رو از روی گاز بر میدارم یک صدای لق لق از چرخای میاشین میاد البته بعضی وقتا در حین گاز دادن هم میادا . از یه تعمیرکار پرسیدم گفت مال پولوس ها هست خراب شدن .

به نظر شما مشکل چیه ؟ پولوس خرابه یا کمک فنرا چون تو چاله ها هم صدا زیاد میده

sourena
10-08-2014, 23:52
سلام دوستان
یه مشکل کوچیک دارم و اونهم اینه که موقعی که ماشین ثابت هستش و میخوام با دنده 1 راه بیافتم ماشین کمی لرزش پیدا میکنه و به اصلاح یه کمی ریپ میزنه
این حالت رو از همون موقع که از نمایندگی ماشین رو تحویل گرفتم حس کردم اما فکر میکردم مشکل از بد کلاج گرفتنه منه اما بعدا که سر فرصت بررسی کردم دیدم این حالت مربوطه به خود ماشینه

احتمالا یا دیسک و صفحه شما جنس خوبی نیست و خیییییلی زود خراب شده ! یا نیاز به رگلاژ داره ....

اقا ماشینم پراید 132 هس. درسرعتهای بالا یعنی 80 به بالا وقتی کم گاز میدم یا پا رو از روی گاز بر میدارم یک صدای لق لق از چرخای میاشین میاد البته بعضی وقتا در حین گاز دادن هم میادا . از یه تعمیرکار پرسیدم گفت مال پولوس ها هست خراب شدن .

احتمالا از کله پلوس سمت گیربکسه :) ببین وقتی گار میدی و پاتو برمیداری دسته دنده حرکت نمیکنه؟

در ضمن جلوبندی رو هم بازدید کن

aminkhan2014
11-08-2014, 06:31
احتمالا یا دیسک و صفحه شما جنس خوبی نیست و خیییییلی زود خراب شده ! یا نیاز به رگلاژ داره ....

احتمالا از کله پلوس سمت گیربکسه :) ببین وقتی گار میدی و پاتو برمیداری دسته دنده حرکت نمیکنه؟

در ضمن جلوبندی رو هم بازدید کن

منم 3-4 ماه سرپلوس ها را عوض کردم ولی توی سرعت پایین مثل30-40 تا وقتی پام را سریع از گاز برمیدارم همین حس دارم (البته دسته دنده تکون نمیخوره)فکرکردم ایراد از دسته موتوره ولی به مکانیک که نشون دادم گفت ایراد از پلوس ها هست که مشکلی نداره وبرای پراید بعد از تعویض عادیه و کاریش نداشته باش

kasra2002
11-08-2014, 12:47
سلام دوستان
همون طور که دوستمون اشاره کرند به احتمال زیاد مشکل از ضعف صفحه کلاچ هست که ممکنه یکم کار کنه بهتر بشه ولی گارانتی دیسک و صفحه خیلی کمه و معمولا زیر بار نمی رند باید قدرت ش رو هم تست کنید و سریع تا سرویس اولیه مجبورشون کنید که عوض کننند براتون

kasra2002
11-08-2014, 12:52
سلام
ممنون دوست عزیز
تعمیرکاره اینطور گفت-از کجا میتونم مطمعن شم؟
با سپاس
برای تست کولر بگیرید و بعد یکی از شیلنگ ها رو از شیر برقی جدا کنید ببینید چی می شه
دفه بعد کولر بگیرید و خاموش کنید وقتی دور موتور بر نگشت اون موقع شیلنگ رو جدا کنید و ببینید درست میشه یا نه
در مرحله بعد شیر برقی رو باز کنید و لوله هر رو ازش جدا کنید ولی برق وصل باشه اونموقع کولر بگیرید و درون شیر فوت کنید و ببینید که ازاد شده یا نه و کولر رو خاموش کنید و ببینید بسته میشه یا نه و در موقع باز بودن شیر با فشار فوت یا هوا راه رو تمیز کنید ممکنه جای ریزی برای روغن کاری روی شیر ببینید که در روانکاری اون تاثیر زیادی داره در ضمن می تونید با شیر برقی دوم که مربوط به دینام هست نیز چک کنید تا مطمئن شید که همه چیز مرتبه
گهگاهی ممکنهه به دلیل مصرف برق زیاد مثلا فن در اثر کهنگی یا به هر دلیل شیر برقی دوم به مدار بیاد و این نتیچه رو داشته باشه و باعث این مشکل هم باشه

kasra2002
11-08-2014, 12:54

دوست عزیز بسته به نوع و مقدار صدا می تونه از پلوس یا یر پلوس و یا در گیرباکس و حتی سیبک باشه و قسمت های جلوبندی ولی اول از همه لنت ها رو چک کنید بد نیست

m1135
11-08-2014, 16:33
با سلام من یه پراید دوگانه85 دارم که اگه منبع ذخیره آب رو پر کنم بعد باهاش حدود 40 کیلومتر رانندگی کنم منبع کامل خالی میشه البته تواین 50 کیلومتر 20 کیلومتر با کولر رانندگی کردم با هوای گرم در کل من همیشه نهایتان 2روز باید منبع رو پر کنم چه کولر روشن کنم چه نکنم ماشین اصلان نشتی نداره وهیچ نشانه ای از سوختگی واشر سر سیلندر نیست فقط مقدار کم بخار از جای که روغن میریزن میده بیرون اینو باید بگم که وقتی ماشین گرم شد تو قمقمع آب قل قل میخوره بعد اون طرف سر منبه میا بیرون فن هم کار میکند اساتید خواهشن راهنمایی بفرمایید

kasra2002
12-08-2014, 09:34
با سلام من یه پراید دوگانه85 دارم که اگه منبع ذخیره آب رو پر کنم بعد باهاش حدود 40 کیلومتر رانندگی کنم منبع کامل خالی میشه البته تواین 50 کیلومتر 20 کیلومتر با کولر رانندگی کردم با هوای گرم در کل من همیشه نهایتان 2روز باید منبع رو پر کنم چه کولر روشن کنم چه نکنم ماشین اصلان نشتی نداره وهیچ نشانه ای از سوختگی واشر سر سیلندر نیست فقط مقدار کم بخار از جای که روغن میریزن میده بیرون اینو باید بگم که وقتی ماشین گرم شد تو قمقمع آب قل قل میخوره بعد اون طرف سر منبه میا بیرون فن هم کار میکند اساتید خواهشن راهنمایی بفرمایید
دوست گرامی
اول اینکه مطمئنید از جایی اب نمیریزه و یا در حال داغی بخار نمیشه
یعنی وقتی خیلی گرمه چک کنید ببینید
دوم اینکه اب رو خالی می کنه یعنی سیستم کار می کنه
سوم اینکه امپر اب رو چک کننید که سالمه و زیادی بالا نمیره؟
از همه مهم تر اینکه از نصب و سالم بودن ترموستات اطمینان حاصل کنید نداشتن ترموستات دلیل مهمی برای نچرخیدن اب و جوش اوردن میباشد
تا برسیم به شل بودن تسمه و یا بقیه قطعه ها

A L I E N
12-08-2014, 14:13
این جمله یعنی چی و چقد خطرناک میتونه باشه :n02:

" ماشین کمی بخار میکند اما روغن کم نمیکند."

farzin.jm
12-08-2014, 16:19
دوست عزیر اتصالات و... که اساتید عرض کردن رو چک کنید اگه باز هم مشکل پای بر جا بود ی درز گیر رادیاتور توتال ک ی قوطی قرمز رنگ کوچیک هست تهیه کنید قیمتشم فکر میکنم دورو بر 15 هزار تمن باشه تمام نشتی های ریز رو میگیره در مواقعی ک واشر شما به اصطلاح ترسونده باشه هم جواب میده.من خودم به شخصه تست کردم و جواب گرفتم ..شما میتونید اینو از نمایندگی توتال اگه تهران باشید خیابون ملت تهیه کنید.( باید داخل رادیات بریزید و چند ساعتی ماشین روشن باشه تا کامل گردش کنه و نشتی هارو بگیره)

kasra2002
12-08-2014, 16:32

تا منظور از بخار کردن چی باشه
کمپرس؟ اب رو غن؟ روغن سوزی؟ جنس بد روغن؟

farzin.jm
12-08-2014, 16:34
درود به اساتید محترم.من یه سمند مدل 85 ارم .این وقتی هوا خیلی گرم میشه و ی مدت باهاش رانندگی میکنم شرو میکنه به ریپ زدن و دیگه گاز نمیخوره و ماشین خاموش میشه. باید صبر کنم 10 دقیقه تا خنک بشه باز چن کیلومتری برم. بردمش مکانیک گفتن پمپ بنزینش نیم سوزه .عوض کردم و بوش المان انداختم .درست نشد .گفتن باک کثیفه و صافی داخل باک هم امکان داره کثیف باشه .باک رو باز کردیم دیدیم تمیزه تمیزه. گفتم شاید دوباره پمپش نیم سوز شده باشه (بعد تعویضش دو هفته ای خوب بود ..البته هوا خیلی گرم نبود) بردمش فشار بنزین رو اندازه گرفتن دیدن ریگلاتور فشار بنزین مشکل داره و فشار رو روی 2.5 نگه میداره و هی کم میشه.عوضش کردم .
پری روز بود باز ی 300 کیلومتری ک رفتم یهو ریپ زد و دوباره گاز نخورد .البته بعد خنک ششدنش درست شد و 2-3 روزه اذیت نکرده ولی دیگه نمیدونم چیکارش باید بکنم لطفاااااااا راهنمایی کنید

A L I E N
12-08-2014, 17:32
نمی دونم کسری جان
اینا رو توی توضیحات یه 206 که یه سایت گذاشته بود نوشته بودن
زنگ بزنم به صاحبش چی بپرسم ؟ :D
بگم کدوم قسمته یا چی بخار میکنه ؟ :n27:

abbas-t
12-08-2014, 17:56
سلام دوستان
پراید مدل 90 دارم که باتری اولش هنوز روشه ،دیروز بدون مشکل روشن شد و رفتم برای انجام کاری و چراغ باتری خاموش بود،ده دقیقه ماشینو خاموش کردم وقتی سوییچو چرخوندم که ماشین روشن بشه برق پشت امپر به کلی قطع شد و استارت نخورد ،اما با روش باتری به باتری با یه استارت روشن شد و بعد 5 دقیقه خاموش کردم اما باز روشن نشد اینم بگم تا قبل از استارت برق پشت امپر میاد ولی موقع استارت برق قطع میشه !
به نظرتون باتری مرخصه ؟اگه جواب مثبته ،باتری ابی چه مارکی وچه امپری بخرم ؟لطف کنید زودتر بگید پیاده موندم

abbas-t
12-08-2014, 18:20
سلام
برای روشن کردن ماشینی که باتری خالی کرده چرا هل دان اشتباه ست؟چه مشکلی پیش میاد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-08-2014, 18:54
سلام دوستان پراید مدل 90 دارم که باتری اولش هنوز روشه ،دیروز بدون مشکل روشن شد و رفتم برای انجام کاری و چراغ باتری خاموش بود
ده دقیقه ماشینو خاموش کردم وقتی سوییچو چرخوندم که ماشین روشن بشه برق پشت امپر به کلی قطع شد و استارت نخورد ،اما با روش باتری به باتری با یه استارت روشن شد و بعد 5 دقیقه خاموش کردم اما باز روشن نشد اینم بگم تا قبل از استارت برق پشت امپر میاد ولی موقع استارت برق قطع میشه !به نظرتون باتری مرخصه ؟اگه جواب مثبته ،باتری ابی چه مارکی وچه امپری بخرم ؟لطف کنید زودتر بگید پیاده موندم
سلام .

الان که توی خیابونید چند تَقّه به بستهای باتری بزنید . به احتمال زیاد مشکل موقتاً حل میشه چون بستها کثیف شده و درست اتصال نداره و درست برق رد نمیکنه .

اما برایِ رفع کاملِ مشکل باید بستهای باتری رو باز کنین و با سمباده ی زبر مثل 80 یا 100 خوب تمیز کنین .
سرهای سربی باتری هم باید براق بشه .
کابل وصل شده به بستها هم اگر رسوب گرفته باید باز بشه و سر سیمها براق بشه و جای نصبِ سیمها به بستها هم همینطور .
بعدش همه رو محکم وصل کنین , اگر مشکل باز هم پیش اومد پس باتری هم دیگه عمرش تمومه . در تاپیک "صرفه جوئی در هزینه های خودرو نوشته ام که گاهی فقط با تمیز کردن بستها و سیمها , از خرید باتری بی نیاز میشین خصوصاً در فصل سرما

abbas-t
12-08-2014, 20:25
سلام .

الان که توی خیابونید چند تَقّه به بستهای باتری بزنید . به احتمال زیاد مشکل موقتاً حل میشه چون بستها کثیف شده و درست اتصال نداره و درست برق رد نمیکنه .

اما برایِ رفع کاملِ مشکل باید بستهای باتری رو باز کنین و با سمباده ی زبر مثل 80 یا 100 خوب تمیز کنین .
سرهای سربی باتری هم باید براق بشه .
کابل وصل شده به بستها هم اگر رسوب گرفته باید باز بشه و سر سیمها براق بشه و جای نصبِ سیمها به بستها هم همینطور .
بعدش همه رو محکم وصل کنین , اگر مشکل باز هم پیش اومد پس باتری هم دیگه عمرش تمومه . در تاپیک "صرفه جوئی در هزینه های خودرو نوشته ام که گاهی فقط با تمیز کردن بستها و سیمها , از خرید باتری بی نیاز میشین خصوصاً در فصل سرما

امروز بردم باتری ساز دستگاه زد گفت که قطعی داره و باید نو بخری ،اصرار داشت اوربیتال اتمی بخرم ،من گفتم صبا
از نوع ابی میخوام ،که نداشت ،به نظر شما چی بخرم ؟

sajjad1973
12-08-2014, 22:04
سلام نمیدونم جاش اینجا هست یا نه - ماشین من رانا هست - 10120 کیلومتر کار کرده - خودم از کارخونه گرفتم صفرکیلومتر - مدل 91 ( خیلی کم باهاش کار کردم) - تا حالا هیچ مشکلی نداشته - اما الان یه دو روزی هست بوی بنزین بدجور گاهی اوقات میاد تو ماشین - کسی علتش رو میدونه؟

hossein.az
12-08-2014, 22:35
سلام نمیدونم جاش اینجا هست یا نه - ماشین من رانا هست - 10120 کیلومتر کار کرده - خودم از کارخونه گرفتم صفرکیلومتر - مدل 91 ( خیلی کم باهاش کار کردم) - تا حالا هیچ مشکلی نداشته - اما الان یه دو روزی هست بوی بنزین بدجور گاهی اوقات میاد تو ماشین - کسی علتش رو میدونه؟

کفی صندلی عقب را بالا بزنید ببینید تمام اتصالات و پمپ در جای خودش فیکس
هستند ممکنه از جنت های پمپ بنزین این بو ایجاد بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-08-2014, 23:34
امروز بردم باتری ساز دستگاه زد گفت که قطعی داره و باید نو بخری ،اصرار داشت اوربیتال اتمی بخرم ،من گفتم صبا از نوع ابی میخوام ،که نداشت ،به نظر شما چی بخرم ؟سلام . بهترین باتریها , باتریهای اتمی هست که احتیاج به آب اسید و شارژ اولیه و سرویس و اینها نداره و آب اسید هم ازش نشت نمیکنه ( اگر نشتی داره پس مرغوب نیست ) . بهترین مارک AC DELCO امریکا هست که بعضیهاش 6 سال گارانتی تعویض داره . آلمانیهای اصل هم خوبه . دوستانی که در ایران هستند راهنمائیتون میکنند که کدام براند بهتره

abbas-t
13-08-2014, 08:28
سلام
برای روشن کردن ماشینی که باتری خالی کرده چرا هل دان اشتباه ست؟چه مشکلی پیش میاد؟

دوستان لطف کنن جواب بدن

haestaph
13-08-2014, 13:01
امروز بردم باتری ساز دستگاه زد گفت که قطعی داره و باید نو بخری ،اصرار داشت اوربیتال اتمی بخرم ،من گفتم صبا

من اسفند صبار با گارانتی گرفتم (405)
اگر اتمی گارنتی دار گیرت اومد بگیر وگرنه اسیدی گارانتی دار بین 130-140 جنس خوبشه
اتمی بدون گارانتی بالای 200 هست، ممکنه به 8 ماه هم نرسه (اگر باتری فروش باتری اتمی گارانتی دار داشت ازش در مورد خرابیش بپرسید).

اسیدی هم میگن سوراخ میشه اصلا امکان نداره بدون دلیل سوراخ بشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-08-2014, 14:58
سلام
برای روشن کردن ماشینی که باتری خالی کرده چرا هل دان اشتباه هست؟
چه مشکلی پیش میاد؟
سلام .
اگر دنده اتوماتیک باشه که اصلاً نمیشه با هل روشنش کرد اما اگر دنده رو در N ( خلاص ) بذارید میشه با هل دادن یا بکسل ماشین رو جابجا کرد .

برای دنده معمولی اگر موتور ماشین سالم باشه و باتری هم با وجودِ ضعیف بودنش به اندازه برق دادن به پمپِ بنزین و کامپیوتر و انژکتورها و شمعها برق داشته باشه , با یک هلِ سه چهار متری ماشین روشن میشه و ضرر قابل ذکری هم نداره . البته باید همه ی وسائل برقی از جمله چراغها خاموش باشه موقع هل دادن تا برق ضعیفتر نشه . چون پمپ بنزین همیشه قبل از استارت زدن روشن میشه تا فشار بنزین پشت انژکتورها بره بالا وگرنه انژکتورها نمیتونند سوخت بپاشند چون انژکتور کارش فقط باز و بسته کردنِ مسیر سوخت هست و اگر پمپ فشار تولید نکنه انژکتور سوخت نمیپاشه .

دنده ی مناسب هم دنده 2 هست اما اگر زمین لیز یا لغزنده باشه ( برف , ماسه , آب شل و غیره ) ممکنه با دنده دو چرخها کشیده بشه روی زمین و ماشین روشن نشه و مجبور بشین از دنده 3 استفاده کنین که نیاز به سرعتِ بیشتر داره ( قبل از برداشتنِ پا از روی کلاچ ) .
اگر هم در سرپائینی بود و بشه با سرعتِ بیشتر ماشین رو روشن کرد دنده 3 بهتره .
البته بعضی از ماشینها مثل ماتیز که بدنه ی ظریفی داره اگر موقع هل دادن به جاهای ضعیف بدنه فشار بیارید ممکنه له بشه ( بره تو ) .
پس باید دستها رو جای محکم بذارید مثل لبه ی ستونهای عقب

یا اینکه با بکسل روشنش کنین .
اما هیچ چیز بهتر از سیم رابط (اشتراک ) نیست
اما باید بسیار مراقب باشید که سیم مثبت به مثبت و منفی به منفی وصل بشه وگرنه ممکنه باعث سوختن سیستمهای الکترونیکی مثل رگولاتور دینام و کامپیوتر و غیره بشه .

sourena
13-08-2014, 20:40

جمله ای از یک دلال ، برای چپوندن ماشین به خلق الله !

kasra2002
14-08-2014, 15:09
دوستان لطف کنن جواب بدن
اینی که می گن اشتباهه نظرشون در این باره هست که ممکنه چون بصورت ضربه ای موتور می چرخه ممکنه تسمه تایم دندانه رد کنه و خسارت بزنه که البته اگه درست و با احتیاط با هل روشن کنند و تسمه تایم سالم باشه مشکلی پیش نمیاد
در کل بهتره که این کار عادت نباشه

kasra2002
14-08-2014, 15:13
باتری ها معمولا صفحه هاشون از بین میره و عمرشون تموم میشه
باتری پلمب که با نام اتمی می شناسیم ( بدلیل اینکه باتری ایرانی اتمیک که تازه مثل این ها نبود اولین بار شناخته شد)
این باتری ها نیاز به نگهداری ندارند و فقط نباید خالی بشند یعنی در صورت عدم اسن=تفاده باید بست باتری رو بر داریم
74 امپر متناسب ترین برای خانواده 405 و مارکی که برای من چندین ساله خوب جواب داده دلکور هست که 220 حدودا قیمت داره

abbas-t
15-08-2014, 21:24
سلام دوستان

امروز شلنگ بنزین گرفتم و شلنگای فرسوده شده حباب گیرو عوض کردم ،وقتی داشتم شلنگهای فرسوده را نگاه میکردم دیدم وسط یکی از شلنگها کمی برجسته شده شلنگو بریدم دیدم یه استوانه کوچک برنجی با یه سوراخ ریز داخل شلنگ تعبیه شده ،حالا سوال اینه ،اولا این استوانه برنجی کارش چیه ؟دوما لطف کنید بگید مال کدوم شلنگه
( از سه شلنگی که به جباب گیر وصل شده )؟وجهتش کدوم طرف باید باشه؟ الان از ماشین میتونم استفاده کنم یا نه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-08-2014, 22:45
سلام دوستان

امروز شلنگ بنزین گرفتم و شلنگای فرسوده شده حباب گیرو عوض کردم ،وقتی داشتم شلنگهای فرسوده را نگاه میکردم دیدم وسط یکی از شلنگها کمی برجسته شده شلنگو بریدم دیدم یه استوانه کوچک برنجی با یه سوراخ ریز داخل شلنگ تعبیه شده ،حالا سوال اینه ،اولا این استوانه برنجی کارش چیه ؟
دوما لطف کنید بگید مال کدوم شلنگه
( از سه شلنگی که به جباب گیر وصل شده )؟وجهتش کدوم طرف باید باشه؟ الان از ماشین میتونم استفاده کنم یا نه؟

سلام .
مطمئن نیستم اما اگر ماشینتون رگولاتور فشار سوخت نداره پس این قطعه به جای رگولاتور نصب شده تا فشار سوخت پشت انژکتورها ثابت بمونه و سوخت مازاد هم از راهِ این قطعه به باک برگرده
اگر حرف بنده درست باشه , خودروسازان برای کم کردنِ هزینه های تولید , این قطعه ی ارزان رو به جای رگولاتور داخلِ شیلنگِ برگشتِ سوخت به باک نصب میکنند چون خیلی ارزونتر درمیاد.
رگولاتور کارش ثابت نگه داشتن فشار سوخت در ریلِ سوخت هم که انژکتورها روش نصب شده .
اگر فشار سوخت هی کم و زیاد بشه موتور دائماً دورش کم و زیاد میشه پس رگولاتور نقش مهمی داره و منظم کار کردنِ انجین .
خراب شدنش باعث بالا رفتن مصرف سوخت یا کم شدنِ بیش از حد مصرف و کم جون شدنِ موتور میشه .

عکسهای رگولاتور
رگولاتور یا کنار موتور نصب میشه یا زیر ماشین یا زیر صندلی عقب یا درونِ باک
تا نظر دوستانِ دیگه چی باشه

kasra2002
16-08-2014, 09:58
با توجه به صحبت دوستمون البته می تونه به ورودی حباب گیر وصل شده باشه برای اینکه فقط فشار هوای بالای باک رو ببره و گاز در باک جمع نشه
البته مطمئن نیستم هنوز

abbas-t
16-08-2014, 14:50
با توجه به صحبت دوستمون البته می تونه به ورودی حباب گیر وصل شده باشه برای اینکه فقط فشار هوای بالای باک رو ببره و گاز در باک جمع نشه
البته مطمئن نیستم هنوز
با سلام وسپاس ،ورودی حباب گیر کدوم شلنگ میشه؟

abbas-t
16-08-2014, 16:03
با سلام وسپاس ،ورودی حباب گیر کدوم شلنگ میشه؟

خوشبختانه از منبعی مطمئن (شرکت مهندسین مشاور صنایع خودرو ایران ) جای این قطعه را که اریفیس گفته میشه
پیدا کردم،داخل شلنگی که بعد سه راهی به طرف کنیستر میره قرار میگیره و انتقال بخار بنزین تا فشار 55cm aq را انجام میده

amirpcp30
16-08-2014, 20:35
برای تست کولر بگیرید و بعد یکی از شیلنگ ها رو از شیر برقی جدا کنید ببینید چی می شه
دفه بعد کولر بگیرید و خاموش کنید وقتی دور موتور بر نگشت اون موقع شیلنگ رو جدا کنید و ببینید درست میشه یا نه
در مرحله بعد شیر برقی رو باز کنید و لوله هر رو ازش جدا کنید ولی برق وصل باشه اونموقع کولر بگیرید و درون شیر فوت کنید و ببینید که ازاد شده یا نه و کولر رو خاموش کنید و ببینید بسته میشه یا نه و در موقع باز بودن شیر با فشار فوت یا هوا راه رو تمیز کنید ممکنه جای ریزی برای روغن کاری روی شیر ببینید که در روانکاری اون تاثیر زیادی داره در ضمن می تونید با شیر برقی دوم که مربوط به دینام هست نیز چک کنید تا مطمئن شید که همه چیز مرتبه
گهگاهی ممکنهه به دلیل مصرف برق زیاد مثلا فن در اثر کهنگی یا به هر دلیل شیر برقی دوم به مدار بیاد و این نتیچه رو داشته باشه و باعث این مشکل هم باشه
سلام ممنون مشکل حل شد مشکل این بود که برق شیر برقی قطع بود
ولی حالا یک مشکل جدید....
من ماشینو بردم باطری سازی برق اونو درست کرد ولی حالا فن روشن شه یا چراغ ها رو روشن کنم هم دور موتور میره بالا
سیم ها رو چک کرد گفت مشکلی ندارن باید ماله وکیوم باشه رفتم تعمیرگاه گفت بخوای تنظیم میکنم ولی برای کولر هم دورموتور میاد پایین
منکه نفهمیدم مشکل از چی هست - از چیز دیگه ای هم میتونه باشه؟
با سپاس

saeid.saeid20
16-08-2014, 23:49
سلام
یه 405 مدل 85 که 110 دویده
این الان تو دور پایین زیر 2ریپ میزنه
یدفعه شتاب میگیره
مصرف زیاد شده
درجه دما تا نرسیده به خط وسط میاد
یه بار تو سربالایی کولر دور 4 زد بالاتر از وسط که کولر خاموش کردم درست شد
بعد 2 انگار افزایش نیرو داره زیاد میشه ولی مثل قدیم نمیشه
شمع تازه عوض کردم هر 4 تا رو
فیلتر بنزین هم یکی در میان تعویض روغن عوض می کنم
مشکل از کجاست ؟
ممنون

kasra2002
17-08-2014, 12:14
سلام ممنون مشکل حل شد مشکل این بود که برق شیر برقی قطع بود
ولی حالا یک مشکل جدید....
من ماشینو بردم باطری سازی برق اونو درست کرد ولی حالا فن روشن شه یا چراغ ها رو روشن کنم هم دور موتور میره بالا
سیم ها رو چک کرد گفت مشکلی ندارن باید ماله وکیوم باشه رفتم تعمیرگاه گفت بخوای تنظیم میکنم ولی برای کولر هم دورموتور میاد پایین
منکه نفهمیدم مشکل از چی هست - از چیز دیگه ای هم میتونه باشه؟
با سپاس
پراید کاربراتوری دو عدد شیربرقی داره (معمولا با فیش ابی و قرمز در دو طرف موتور) که تنظیم هر کدام برای کولر و دینام( چراغ یا هر وسیله پر مصرف ) می باشد اگر نتونست تنظیمی که هر دورو به جای متناسبی نگه داره انجام بده با دقت و حوصله خودتون این کارو انجام دهید
در ضمن تنظیم سیم گاز و سلو طبیعی کاربراتور تاثیرزیادی در تنظیم متناسب این شیر ها دارند

kasra2002
17-08-2014, 12:19
سلام
یه 405 مدل 85 که 110 دویده
این الان تو دور پایین زیر 2ریپ میزنه
یدفعه شتاب میگیره
مصرف زیاد شده
درجه دما تا نرسیده به خط وسط میاد
یه بار تو سربالایی کولر دور 4 زد بالاتر از وسط که کولر خاموش کردم درست شد
بعد 2 انگار افزایش نیرو داره زیاد میشه ولی مثل قدیم نمیشه
شمع تازه عوض کردم هر 4 تا رو
فیلتر بنزین هم یکی در میان تعویض روغن عوض می کنم
مشکل از کجاست ؟
ممنون
مدل 85 معلوم نیست درجه وسط آمپر ابش چنددرجست و باید با دستگاه چک کنید
سالم بودن ترموستات نقش اساسی در سالم موندن ماشین داره پس چک کنید
این مدل دل زدن و یا کات اف کردن می تونه از یکی از سنسور ها باش و یا کثیفی دریچه گاز و استپر
بهترین کار اینه که اول دو باک فقط با بنزین س و ت ر رانندگی کنید و اگه بهتر نشد برای سرویس دریچه گار و استپر مراجعه کنید و نذارید فوری همه چیز رو عوض کنندد که جنس نا مرغوب بازار واویلاست
احتمال می دم مشکل تون حل شده ولی تعویض آب رادیاتور و ترموستات رو فراموش نکنیدو مطمئن شید فنها دور تند و کندخوب کار می کنند

saeid.saeid20
17-08-2014, 17:17
مدل 85 معلوم نیست درجه وسط آمپر ابش چنددرجست و باید با دستگاه چک کنید
سالم بودن ترموستات نقش اساسی در سالم موندن ماشین داره پس چک کنید
این مدل دل زدن و یا کات اف کردن می تونه از یکی از سنسور ها باش و یا کثیفی دریچه گاز و استپر
بهترین کار اینه که اول دو باک فقط با بنزین س و ت ر رانندگی کنید و اگه بهتر نشد برای سرویس دریچه گار و استپر مراجعه کنید و نذارید فوری همه چیز رو عوض کنندد که جنس نا مرغوب بازار واویلاست
احتمال می دم مشکل تون حل شده ولی تعویض آب رادیاتور و ترموستات رو فراموش نکنیدو مطمئن شید فنها دور تند و کندخوب کار می کنند
ممنون از پاسخت
فقط من چه طوری دما رو متوجه شم متظور از دستگاه چی هستش و کجا باید ببرم
و همینطور درچه گاز رو کجا ببرم تمیز کنه
من اصلا انژکتور رو نشستم میتونه مریوط باشه ؟
بنزین زدم درست نشد
این قسمت روهم اصلا نفهمیدم چی گفتی دل زدن و یا کات اف کردن
فن ها سالمه تا یه حدود بیشتر بالا نمیره یعنی همون وسط

farzin.jm
17-08-2014, 21:36
درود به اساتید محترم.من یه سمند مدل 85 ارم .این وقتی هوا خیلی گرم میشه و ی مدت باهاش رانندگی میکنم شرو میکنه به ریپ زدن و دیگه گاز نمیخوره و ماشین خاموش میشه. باید صبر کنم 10 دقیقه تا خنک بشه باز چن کیلومتری برم. بردمش مکانیک گفتن پمپ بنزینش نیم سوزه .عوض کردم و بوش المان انداختم .درست نشد .گفتن باک کثیفه و صافی داخل باک هم امکان داره کثیف باشه .باک رو باز کردیم دیدیم تمیزه تمیزه. گفتم شاید دوباره پمپش نیم سوز شده باشه (بعد تعویضش دو هفته ای خوب بود ..البته هوا خیلی گرم نبود) بردمش فشار بنزین رو اندازه گرفتن دیدن ریگلاتور فشار بنزین مشکل داره و فشار رو روی 2.5 نگه میداره و هی کم میشه.عوضش کردم .
پری روز بود باز ی 300 کیلومتری ک رفتم یهو ریپ زد و دوباره گاز نخورد .البته بعد خنک ششدنش درست شد و 2-3 روزه اذیت نکرده ولی دیگه نمیدونم چیکارش باید بکنم لطفاااااااا راهنمایی کنید
دوستان کسی نبود راهنمایی کنه؟:n03:

kasra2002
18-08-2014, 12:42
دوستان کسی نبود راهنمایی کنه؟:n03:
دوست گرامی بیشترین مورد مربوط به پمپ بنزین هست که پیش میا با تعویض باز هم مشکل دار شده باشه و بعد از اون اتصالات برقی و یا ریگولاتور بنزین
در هر حال نمیشه دقیق گفت مشکل از کجاست

pamisam
18-08-2014, 13:38
با سلام به همه دوستان عزیز
ماشین بنده 206 صندوقدار اتوماتیک هستش(v9) . ماشین در سرعتهای بین 40 تا 50 و 80 تا 90 لرزش داره. فرمان نمیلرزه، اما اتاق میلرزه،لرزش هم شبیه حالتیه که مثلا رینگ تاب داشته باشه . اما چهار چرخ ماشینو3-4 بار بالانس کردم.هم بالانس در جا و هم بالانس معمولی.به گفته آپاراتی رینگها هم سالم هستند. ضمنا لاستیکهای ماشین هم از نوع هانکوک و نو هستند(حدود یک ماه پیش خریداری شد).احتمال دادم از پلوسها باشه، چون ماشین قبلم هم 206 اتومات بود و به دلیل یه گودیه خیلی کوچک توی مشعلی پلوس سمت شاگرد،سبب ایجاد لرزش در سرعتهای 60 تا 80 میشد که با تعویش مشعلی پلوس مشکل حل شد. خلاصه با توجه به این تجربه پیش همون مکانیکی که ماشین قبلمو درست کرده بود رفتم و پلوسها را باز و چک کرد که هیچ گونه مشکلی در مشعلی ها و یا فنرها نبود.برای اطمینان خاطر چند روز پیش یک مکانیک دیگه رفتم،اونم بعد از باز کردن پلوسها گفت که مشکلی ندارن.
حالا من موندم این لرزش از چی می تونه باشه. خیلی رفته رو اعصابم.
یکی میکفت شاید یکی از پلوسها تاب داشته باشه ! نمیدونم این حرف میتونه صحت داشته باشه یا نه.
راستی اینم بگم وقتی که نرم شتاب بگیرم این لرزش خیلی محسوس تره و وقتی فوری شتاب بگیرم لرزش خیلی کمتره.
کسی میتونه راهنمایی کنه ؟؟:n03:

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-08-2014, 20:09
با سلام به همه دوستان عزیزماشین بنده 206 صندوقدار اتوماتیک هستش(v9) . ماشین در سرعتهای بین 40 تا 50 و 80 تا 90 لرزش داره. فرمان نمیلرزه، اما اتاق میلرزه،لرزش هم شبیه حالتیه که مثلا رینگ تاب داشته باشه . اما چهار چرخ ماشینو3-4 بار بالانس کردم.هم بالانس در جا و هم بالانس معمولی.به گفته آپاراتی رینگها هم سالم هستند. ضمنا لاستیکهای ماشین هم از نوع هانکوک و نو هستند(حدود یک ماه پیش خریداری شد).احتمال دادم از پلوسها باشه، چون ماشین قبلم هم 206 اتومات بود و به دلیل یه گودیه خیلی کوچک توی مشعلی پلوس سمت شاگرد،سبب ایجاد لرزش در سرعتهای 60 تا 80 میشد که با تعویش مشعلی پلوس مشکل حل شد. خلاصه با توجه به این تجربه پیش همون مکانیکی که ماشین قبلمو درست کرده بود رفتم و پلوسها را باز و چک کرد که هیچ گونه مشکلی در مشعلی ها و یا فنرها نبود.برای اطمینان خاطر چند روز پیش یک مکانیک دیگه رفتم،اونم بعد از باز کردن پلوسها گفت که مشکلی ندارن.حالا من موندم این لرزش از چی می تونه باشه. خیلی رفته رو اعصابم.یکی میکفت شاید یکی از پلوسها تاب داشته باشه ! نمیدونم این حرف میتونه صحت داشته باشه یا نه.راستی اینم بگم وقتی که نرم شتاب بگیرم این لرزش خیلی محسوس تره و وقتی فوری شتاب بگیرم لرزش خیلی کمتره.کسی میتونه راهنمایی کنه ؟؟:n03:سلام , چرخهای جلو رو با عقبیها عوض کنین و نتیجه رو ببینین

farzin.jm
18-08-2014, 20:33
دوست گرامی بیشترین مورد مربوط به پمپ بنزین هست که پیش میا با تعویض باز هم مشکل دار شده باشه و بعد از اون اتصالات برقی و یا ریگولاتور بنزین
در هر حال نمیشه دقیق گفت مشکل از کجاست
پمپ بنزین و ریگلاتور به تازگی تعویض شدن .منظور از اتصالات برقی چیه ؟ کمی توضیح بدید لطفا:n16:

pamisam
18-08-2014, 21:12
چرخها رو جابجا کردم.هم با یک ماشین دیگه کلا جابجا کردم و هم ماله ماشینه خودمو بصورت جلو و عقب جابجا کردم.ولی مشکل همچنان باقی بود.
امروز عصر ماشینو بردم پیش یک پلوس ساز،با ماشین دور خورد و گفت پلوس ماشین ایرادی نداره. دلیلش هم این بود که اگه اشکال از پلوس باشه وقتی ماشینو خلاص میکنی(دنده رو به حالت N انتقال بدیم) بازهم لرزش داره.
کلا لرزشش شبیه به زمانیه که چرخ بالانس نباشه ! اما خب همونطور که گفتم از چرخ نیست ظاهرن.
دیگه موندم وقتی از پلوس نیست ، از چرخ خا هم نیست ، پس از چی میتونه باشه ؟:n03:

pamisam
18-08-2014, 21:14
با سلام به همه دوستان عزیزماشین بنده 206 صندوقدار اتوماتیک هستش(v9) . ماشین در سرعتهای بین 40 تا 50 و 80 تا 90 لرزش داره. فرمان نمیلرزه، اما اتاق میلرزه،لرزش هم شبیه حالتیه که مثلا رینگ تاب داشته باشه . اما چهار چرخ ماشینو3-4 بار بالانس کردم.هم بالانس در جا و هم بالانس معمولی.به گفته آپاراتی رینگها هم سالم هستند. ضمنا لاستیکهای ماشین هم از نوع هانکوک و نو هستند(حدود یک ماه پیش خریداری شد).احتمال دادم از پلوسها باشه، چون ماشین قبلم هم 206 اتومات بود و به دلیل یه گودیه خیلی کوچک توی مشعلی پلوس سمت شاگرد،سبب ایجاد لرزش در سرعتهای 60 تا 80 میشد که با تعویش مشعلی پلوس مشکل حل شد. خلاصه با توجه به این تجربه پیش همون مکانیکی که ماشین قبلمو درست کرده بود رفتم و پلوسها را باز و چک کرد که هیچ گونه مشکلی در مشعلی ها و یا فنرها نبود.برای اطمینان خاطر چند روز پیش یک مکانیک دیگه رفتم،اونم بعد از باز کردن پلوسها گفت که مشکلی ندارن.حالا من موندم این لرزش از چی می تونه باشه. خیلی رفته رو اعصابم.یکی میکفت شاید یکی از پلوسها تاب داشته باشه ! نمیدونم این حرف میتونه صحت داشته باشه یا نه.راستی اینم بگم وقتی که نرم شتاب بگیرم این لرزش خیلی محسوس تره و وقتی فوری شتاب بگیرم لرزش خیلی کمتره.کسی میتونه راهنمایی کنه ؟؟[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

سلام , چرخهای جلو رو با عقبیها عوض کنین و نتیجه رو ببینین

چرخها رو جابجا کردم.هم با یک ماشین دیگه کلا جابجا کردم و هم ماله ماشینه خودمو بصورت جلو و عقب جابجا کردم.ولی مشکل همچنان باقی بود.
امروز عصر ماشینو بردم پیش یک پلوس ساز،با ماشین دور خورد و گفت پلوس ماشین ایرادی نداره. دلیلش هم این بود که اگه اشکال از پلوس باشه وقتی ماشینو خلاص میکنی(دنده رو به حالت N انتقال بدیم) بازهم لرزش داره.
کلا لرزشش شبیه به زمانیه که چرخ بالانس نباشه ! اما خب همونطور که گفتم از چرخ نیست ظاهرن.
دیگه موندم وقتی از پلوس نیست ، از چرخ خا هم نیست ، پس از چی میتونه باشه ؟:n03:

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-08-2014, 22:02
کلا لرزشش شبیه به زمانیه که چرخ بالانس نباشه ! اما خب همونطور که گفتم از چرخ نیست ظاهرن.دیگه موندم وقتی از پلوس نیست ، از چرخ خا هم نیست ، پس از چی میتونه باشه ؟:n03:
سلام .
شاید خودِ لاستیکها کج هست
باید بزنین رو جک تا لاستیک فقط دو یه میلیمتر بالای زمین باشه و سپس با دست آروم بچرخونین ببینین در بعضی جاها به زمین نمیگیره ؟

شما بالانس چرخها را روکار چک کردین ؟
باید با گاز دادن روی جک اصلا ماشین نلرزه . درضمن دو چرخ جلو رو باز کنین و سپس روی جک با سرعتهای کم تا 150 چک کنین .
به هیچ وجه با فرمان پیچیده بیشتر از 60 km گاز ندین چون پلوسها رو خراب میکنه .
اگر روی جک یک چرخ نمیچرخه باید بعد از چک کردنِ چرخی که میچرخه اون رو از روی جک بیارین پائین تا بچسبه به زمین تا چرخ دیگه که روی جکه بچرخه اما نباید بذارین زیاد بچرخه چون دفرنسیال صدمه میبینه
اگر لرزش داره ببینین کدوم طرف بیشتر میلرزه و عیب رو پیدا کنین .
بعد از بالانس کاملِ روکار , ببینین آیا در حرکت میلرزه یا نه ؟

john nash
18-08-2014, 23:43
سلام دوستان
یه سوال پیش پا افتاده داشتم
وقتی فن ماشین تازه روشن میشه، ماشین رو خاموش کنیم اشکال داره
ممنون
لطفا جواب بدین برام مهمه بدونمO:)

Sent from my LT30p using Tapatalk

saeid.saeid20
19-08-2014, 00:01
ممنون از پاسخت
فقط من چه طوری دما رو متوجه شم متظور از دستگاه چی هستش و کجا باید ببرم
و همینطور درچه گاز رو کجا ببرم تمیز کنه
من اصلا انژکتور رو نشستم میتونه مریوط باشه ؟
بنزین زدم درست نشد
این قسمت روهم اصلا نفهمیدم چی گفتی دل زدن و یا کات اف کردن
فن ها سالمه تا یه حدود بیشتر بالا نمیره یعنی همون وسط

دیگه از اینجا به بعد چی میشه
چیکار کنم ؟

senatorabi
19-08-2014, 11:35
پرایدمو بردم کارواش موتورشو شست حالا وقتی گاز میدم تپ تپ میکنه توی دور های پایین انگار جونش داره در میاد و ضعیف کار میکنه
دوستان فک میکنید مشکلش از کجاست؟ البته یه هفته از کارواش رفتنم گذشته

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-08-2014, 11:45
پرایدمو بردم کارواش موتورشو شست حالا وقتی گاز میدم تپ تپ میکنه توی دور های پایین انگار جونش داره در میاد و ضعیف کار میکنهدوستان فک میکنید مشکلش از کجاست؟ البته یه هفته از کارواش رفتنم گذشتهسلام . پستهای بنده در صفحه ی 513 رو بخونید ( 5125 و 5128 )

neopersia
19-08-2014, 12:47
سلام
ماشین پراید، دیروز دادم مکانیک پولی میل سوپاپ رو عوض کرد چون تاب برداشته بود. تسمه سفت کن تسمه تایم و فنرش رو هم عوض کردم.

الان دو تا مشکل دارم :|

امروز متوجه شدم یه صدای اضافی توی موتور هست. انگار تسمه تایم به قاب میگیره. قاب بالا و پایین رو باز کردم باز صدا میداد. تسمه دینام و کولر رو هم باز کردم، باز صدا میداد. تسمه سفت کن رو یه کم شل کردم که صدا برطرف شد.
وقتی که قاب تسمه تایم رو باز کردم یه مقدار کم روغن داخلش بود. احتمالش هست که سفتی فنر تسمه سفت کن باعث شده باشه کاسنمد خراب کرده باشه؟ کاسنمد سر میل لنگ رو توی چال سرویس چک کردم که کاملن خشک بود. دیگه غیر از کاسنمد سر میل لنگ، میل سوپاپ هم کاسنمد داره؟

مورد بعدی مربوط به تایمینگش هست. به نظر میاد که مکانیگ درست تسمه رو جا نزده. از دنده میل لنگ و پولی میل سوپاپ عکس گرفتم. به نظر شما یک دنده جابجا نیست؟

shahkilid
20-08-2014, 20:00
سلام دوستان
می خواستم بدونم آیا موتور انژکتوری چیزی به اسم تنظیم موتور داره؟ پراید 131 مدل 90 با 33000 کارکرد که تقریبا کاری غیر از سرویس دوره ای روش انجام نشده نیاز به چه کاری در رابطه با عملکرد موتور داره؟
من خودم می خوام فیلتر سوختشو عوض کنم، گفتم شمع هم ببینم. اما ظاهرا روی کیف ابزار شرکتی آچار شمع نیست! درسته؟ کیف ابزاری که صاحب قبلی به من داده یه پیچ گوشتی دو کاره، دو تا آچار تخت، یه کیت فیوز، آچار چرخ داره. یعنی باید آچار شمعشو خودم بخرم؟
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-08-2014, 21:35
سلام
ماشین پراید، دیروز دادم مکانیک پولی میل سوپاپ رو عوض کرد چون تاب برداشته بود. تسمه سفت کن تسمه تایم و فنرش رو هم عوض کردم.

الان دو تا مشکل دارم :|

امروز متوجه شدم یه صدای اضافی توی موتور هست.
انگار تسمه تایم به قاب میگیره.
قاب بالا و پایین رو باز کردم باز صدا میداد.
تسمه دینام و کولر رو هم باز کردم، باز صدا میداد.
تسمه سفت کن رو یه کم شل کردم که صدا برطرف شد.
وقتی که قاب تسمه تایم رو باز کردم یه مقدار کم روغن داخلش بود.
1- احتمالش هست که سفتی فنر تسمه سفت کن باعث شده باشه کاسه نمد خراب کرده باشه؟
کاسه نمد سر میل لنگ رو توی چال سرویس چک کردم که کاملاً خشک بود.
2- دیگه غیر از کاسه نمد سر میل لنگ، میل سوپاپ هم کاسه نمد داره؟

مورد بعدی مربوط به تایمینگش هست.
به نظر میاد که مکانیگ درست تسمه رو جا نزده.
از دنده میل لنگ و پولی میل سوپاپ عکس گرفتم.
3- به نظر شما یک دنده جابجا نیست ؟

سلام
1- سفت بودنِ بیش از حدِ تسمه به بلبرینگ فشار میاره . اما اگر کاسه نمد بنجل باشه هم از عمرش کم میشه یعنی زودتر خراب میشه .
2- بله میل سوپاپ هم کاسه نمد داره .

کلاً هر جا که محور وجود داره و گریس یا روغن یا آب باشه درونِ اون قطعه که محور داره , برایِ جلوگیری از نشتِ آب یا گریس یا روغن , حتماً باید کاسه نمد نصب کرد . همچنین برای جلوگیری از ورود گرد و خاک یا آبِ شستشو یا باران .
.
در بعضی ماشینها تسمه تایم مستقیماً پمپِ روغن رو هم میچرخونه ( مثل ماتیز ) . بنابراین از کاسه نمد اویل پمپ هم ممکنه روغن نشت کنه .
واتر پمپ هم اگر با تسمه تایم میچرخه ( مثل ماتیز ) پس کاسه نمد واتر پمپ هم ممکنه خراب بشه اما اگر خراب بشه آب رادیاتور نشت میکنه نه روغن .

حالا شما باید ببینین تسمه تایم در ماشینتون چه چیزهائی رو میچرخونه . باید همشون چک بشند .
درضمن ممکنه روغن از کنار قالپاق سرسیلندر نشت کنه و بره توی محفظه ای که تسمه تایم توش هست و شما فکر کنین از داخل محفظه هست اون نشتی .
پس شما باید اگر بتونید روغنها رو خوب تمیز کنین و با رعایت نکات ایمنی با پارچه ی آغشته به کمی بنزین همه ی روغنها رو تمیز کنین و سپس ظرف دو سه روز همه چیز رو تحت نظر داشته باشید تا نشتی رو پیدا کنید .
3- علامت روی میل سوپاپ درست پیدا نیست اما اگر با علامتِ روی سرسیلندر منطبق نیست پس یک دندانه اختلاف داره .

john nash
21-08-2014, 00:20
سلام دوستان
ممنون

دوستان به من هم راهنمایی کنید
ممنون

john nash
21-08-2014, 00:20
سلام دوستان
ممنون

ممنون

sourena
21-08-2014, 01:16
بهتره صبر کنی یه خورده خنک بشه حداقل .... هرچقدر خنک تر بشه موتور ، عمر مفیدش بالاتر میره !

احتمالا پرایده ماشین ....

HOOSEIN 105
21-08-2014, 12:31
ممنون
سلام
خیر مشکلی پیش نمیاد
البته در صورتی که دمای موتور از حد نرمالش بیشتر نباشه.
ولی وقتی ماشین امپر چسبونده و فن ماشین روشنه و شما ماشین رو خاموش کنید باعث ایجاد صدمه میشه و در خودروهای قدیمی گاها این کار باعث گیرپاژ هم میشد.

abbas-t
22-08-2014, 12:12
سلام دوستان
یکی می گفت تسمه تایم سوای کارکرد (60000 کیلومتر) بعد 3 سال باید عوض بشه، درسته؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-08-2014, 18:10
سلام دوستان

یکی می گفت تسمه تایم سوای کارکرد (60000 کیلومتر) بعد 3 سال باید عوض بشه، درسته؟

بعضی از قطعات اگر قبل از خراب شدن تعویض نشه , صدها هزار تومن شاید هم میلیونها تومن بهتون ضرر میزنه مثل تسمه تایم که اگر پاره بشه موقع حرکت میتونه باعث کج شدن چند تا از سوپاپها و صدمه دیدنِ پیستونها بشه و ممکنه بالای یک میلیون تومن ضرر میزنه بهتون چون سرسیلندر باید باز بشه , سوپاپها تعویض بشه و تراشکاری میخواد و هزار و یک الافی و خرج و برج دیگه.
در حالیکه اگر بموقع تعویض بشه خرجش خیلی خیلی کمتره .
پس دانستن اینکه کِی عوض شده و کِی باید عوض بشه کلی پول و وقت براتون صرفه جوئی میکنه .
تسمه تایم باید بهترین مارک باشه و سالی یک بار عوض بشه حتماً
اگر سالی یک بار عوض نکنین باید بعد از یک سال , ماهانه درپوشش رو بردارین و سانت به سانت چک بشه تا اگر ترک ترک شده یا زدگی داره یا دندانه ی شکسته داره فوراً عوض بشه .
اگه دوست دارین دو سال یا سه سال یک بار عوضش کنین و خیال هم ندارین ماهیانه چکش کنین , منتظر مصیبِ بزرگی باشین که هر لحظه ممکنه رخ بده و دیگه بستگی به کیفیتِ تسمه و شانستون داره
=============== ===================
تسمه تایم شماره داره
اگر تسمه ی نمایندگی بنجل و گران هست , مجبور نیستین بخرینش
عرض تسمه و تعداد دندانه هاش رو پیدا کنین ( از تسمه قدیمی یا دیدنِ یک تسمه ی نو در نمایندگی یا از کاتالوگ ماشین ) , سپس بگردین در بازار و نمایندگیهای خارجی و تسمه فروشیها و بهترین تسمه ی امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی با کره ایِ اصل رو بخرین
تسمه ای که بوی بد میده شبیه به کفشهای چینی , پس بنجل هست
کلاً قطعاتی که از لاستیک درست شده اگر بوی گند میده پس بنجل هست مثل گردگیر پلوس یا تسمه ها یا شیلنگها و سیمها و تیوپها

این تاپیک رو هم اگر دوست داشتین تدریجاً بخونین چون پولِ توشه

shahkilid
23-08-2014, 06:23
سلام دوستان
می خواستم بدونم آیا موتور انژکتوری چیزی به اسم تنظیم موتور داره؟ پراید 131 مدل 90 با 33000 کارکرد که تقریبا کاری غیر از سرویس دوره ای روش انجام نشده نیاز به چه کاری در رابطه با عملکرد موتور داره؟
من خودم می خوام فیلتر سوختشو عوض کنم، گفتم شمع هم ببینم. اما ظاهرا روی کیف ابزار شرکتی آچار شمع نیست! درسته؟ کیف ابزاری که صاحب قبلی به من داده یه پیچ گوشتی دو کاره، دو تا آچار تخت، یه کیت فیوز، آچار چرخ داره. یعنی باید آچار شمعشو خودم بخرم؟
ممنون
سلام اگه کسی راهنمایی داره ممنون میشم.

sourena
23-08-2014, 10:06
سلام اگه کسی راهنمایی داره ممنون میشم.

درود دوست عزیز .

تو 33000 تا حتما لنت ها رو چک کن ... دستی رو ریگلاژ کن ...

شمعها در اکثر مواقع نیاز به تعویض داره تو این کیلومتر ... مصرفت در چه حدیه؟

فیلتر رو حتما عوض کن .

در ضمن ماشین های انژکتوری تنظیم خاصی نداره .... فوقش یه دستگاه میزنن و سنسورها و عملگرهارو چک میکنن. مثل قدیم نیست که دلکو رو بچرخونن و آوانس استاتیک رو با چراغ بدست بیارن :D ... یادش بخیر! دورانی بود...

hinza1
23-08-2014, 13:07
ماشین EF7 من 1400 تا کار کرده و وقتی توی جاده با دور موتور بالای 3000 میرم صدای موتور خیلی زیاده و واقعا اعصاب خورد کنه و هرچی دور موتور بالاتر میره بدتر میشه. وقتی با بنزین میرم این صدا بیشتر هم میشه با توجه به اینکه با گاز هم صدا خیلی بالاست.بیشر دوستان تا اینجا گفتن که صدای موتور EF7 خیلی کمه پس برای من چرا اینجوریه؟

sourena
23-08-2014, 19:49
در جا هم این مشکل رو داری؟

بوی دود یا احساس سوزش چشم تو ماشین ندارید؟

tiba66
23-08-2014, 20:13
با سلام
من یه تیبا دارم که 2 تا مشکل داره:
1- وقتی استارت میزنم ماشینو روشن میشه تسمه کولرش صدا می خوره حتی بردم نمایندگی عوضش کرد برام با یک مارک آلمانی همون روز خوب بود اما دوباره روشن میکنم بازم صدا می خوره البته با این تفاوت که صداش خیلی کمتر به گوش میرسه مثل صدای زوزه می مونه مشکل از کجاست به نظر شما؟
2- موقع حرکت از دنده 1 و تعویض دنده ها یه صدای تق مانندی از گیربکس در میاد بردم نمایندگی بهم گفتند همینجوری هست مشکلی نداره ایراد کار کجاست؟
با تشکر

sourena
23-08-2014, 22:13
1- وقتی استارت میزنم ماشینو روشن میشه تسمه کولرش صدا می خوره حتی بردم نمایندگی عوضش کرد برام با یک مارک آلمانی همون روز خوب بود اما دوباره روشن میکنم بازم صدا می خوره البته با این تفاوت که صداش خیلی کمتر به گوش میرسه مثل صدای زوزه می مونه مشکل از کجاست به نظر شما؟

تسمه ریگلاژ میخواد ! تسمه سفت کن ....

2- موقع حرکت از دنده 1 و تعویض دنده ها یه صدای تق مانندی از گیربکس در میاد بردم نمایندگی بهم گفتند همینجوری هست مشکلی نداره ایراد کار کجاست؟

میتونه از ریور دنده گیربکس باشه .... باید باز بشه !

در هر حال واسکازین رو تعویض کن شاید درست شد.

ولی بطور کل تیبا ماشین ایراد داریه ! حالا برا شما ایرادی نداره ....

hinza1
23-08-2014, 23:39
ماشین EF7 من 1400 تا کار کرده و وقتی توی جاده با دور موتور بالای 3000 میرم صدای موتور خیلی زیاده و واقعا اعصاب خورد کنه و هرچی دور موتور بالاتر میره بدتر میشه. وقتی با بنزین میرم این صدا بیشتر هم میشه با توجه به اینکه با گاز هم صدا خیلی بالاست.بیشر دوستان تا اینجا گفتن که صدای موتور EF7 خیلی کمه پس برای من چرا اینجوریه؟

در جا هم این مشکل رو داری؟

بوی دود یا احساس سوزش چشم تو ماشین ندارید؟

بوی دود نمیاد و درجا ماشین هیچ مشکلی نداره و تقریبا اگر شیشه ها بالا باشه متوجه نمیشی که موتور روشنه و تا سرعت 110 هم صدا معمولیه ولی از سرعت 110 به بالا ( دور موتور 3000 به بالا) صدای موتور خیلی زیاد میشه و غیرقابل تحمل.اگر کیلومترو نگاه نکنی فکر میکنی سرعت روی 180 هست که موتور این صدارو میده.روغن موتور هم کم نکرده و همونی هست که کارخونه ریخته.
فکر میکنید ایراد از کجاست؟

DaRiOuShJh
24-08-2014, 12:46
دوستان دو روزه احساس مسکنم ماشین یه مقدار گرم میکنه بوی روغن وسخته میده تو ماشین

پرایده

شبیهه بوی روغن داغه ساندویچی ها! :دی

به نظرتون مشکل حاده؟ هر چی توی موتور اینا هم بو کردم خیلی نفهمیدم چیه بعد خیلی هم این دو روزه مثله قدیم گاز ندادم به ماشین
نمیدونم چشه:n13:

+++++++++++++++++

روغن اینا هم چک کردم مشکل خاصی نداره به نظر عیدم عوض کردم روغن رو طرفای 1000 تا هم نرفتم از اون موقع

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-08-2014, 16:16
دوستان دو روزه احساس مسکنم ماشین یه مقدار گرم میکنه بوی روغن وسخته میده تو ماشین

پرایده

شبیهه بوی روغن داغه ساندویچی ها! :دی

به نظرتون مشکل حاده؟ هر چی توی موتور اینا هم بو کردم خیلی نفهمیدم چیه بعد خیلی هم این دو روزه مثله قدیم گاز ندادم به ماشین
نمیدونم چشه:n13:

+++++++++++++++++

روغن اینا هم چک کردم مشکل خاصی نداره به نظر عیدم عوض کردم روغن رو طرفای 1000 تا هم نرفتم از اون موقع
سلام
اگه فقط در حرکت بو میاد پس یا از اگزوز هست ( زیر ماشین ) یا از صندوث عقب دود اگزوز میاد تو
اگر در حال ایستاده با فنِ روشن ( فنِ بخاری و کولر ) پس احتمالاً یکی از شیلنگهای سیستم pcv که بخارهای بنزينی که از کنار رینگها میره تو اتاقک سیلندر و روغنِ توی موتور ( اتاقک میل لنگ ) رو میبره توی منیفولد تا بره توی سیلندرها و مصرف بشه و بسوزه .
شیلنگهائی که به قالپاق سوپاپها وصل شده رو چک کنین . احتمالا یا ترک خورده یا بریده یا از جاش دراومده .
اگر بعد از روغن عوض کردن اینجوری شده ممکنه روغنش بنجل هست و خیلی بخار میشه .
دربِ روغن رو باز کنین وقتی موتور گرمه , اگه درب روغن همون بو رو میده پس از روغن هست
شاید هم به علتِ فرسودگی رینگهای پیستونها و یا گشاد شدن سیلندر روغم زیادی میسوزه و بو تولید میکنه
برای مطمئن شدن باید ضریب کمپرس سیلندرها رو بگیرید تا از سلامت اونها مطمئن بشین
با کشیدنِ وایرشمعها به صورت تک تک هم میشه فهمید کدوم سبلندر ضعیف هست ( سیلندری که با کشیدنِ سیمش باعث بشه موتور کمتر بلرزه پس سیلندرش ضعیف هست یا شمعش مشکل داره یا وایرشمعش مشکل داره .
=====================+====+=======
پس اول باید ببینید چرا بوی دود میاد
دوماً باید بگردین ببینین بوی دود از داشبور میاد تو اتاق یا از لوله ی اگزوز ترک خورده یا خمره ی سوراخ یا اینکه دود اگزوز از صندوق عقب میاد تو ( خرابی لاستیک صندوق )

با چک کردن شمعها هم میشه فهمید کدوم سیلندر روغن سوزی داره .