PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

masoud_m_bf_m_bf
31-05-2014, 10:46
سلام به همگی
این سوالو نو به تاپیک دیگه پرسیدم گفتن باید اینجا بپرسم(به این خاطر عذر خواهم)

قضيه از اين قراره که چراغ چک انژکتور اين ماشين(پارس مدل85) دو سه ماهه روشنه

هر جا هم دياگ ميزدن ميگفتن ECU سالمه

امروز بازش کردم با کيلومتر يه ماشين ديگه تست کردم متوجه شدم مشکل از خوده صفحه کيلومتره

گفتم حتما يه ترانزيستور سوخته عوضش ميکنم درست ميشه

و الان 2 - 3 ساعته دنبال اون ترانزيستورم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

نميفهمم چي به چيه

دو تا مقاومت موازي شدن يکي ديگه با LED موازي شده و...

دوستان اگه کسي ميدونه چيکار بايد کرد لطفا منو راهنمايي کنه

متشکرم

kasra2002
31-05-2014, 11:02
سلام به همگی
این سوالو نو به تاپیک دیگه پرسیدم گفتن باید اینجا بپرسم(به این خاطر عذر خواهم)

قضيه از اين قراره که چراغ چک انژکتور اين ماشين(پارس مدل85) دو سه ماهه روشنه

هر جا هم دياگ ميزدن ميگفتن ECU سالمه

امروز بازش کردم با کيلومتر يه ماشين ديگه تست کردم متوجه شدم مشکل از خوده صفحه کيلومتره

گفتم حتما يه ترانزيستور سوخته عوضش ميکنم درست ميشه

و الان 2 - 3 ساعته دنبال اون ترانزيستورم

نميفهمم چي به چيه

دو تا مقاومت موازي شدن يکي ديگه با LED موازي شده و...

دوستان اگه کسي ميدونه چيکار بايد کرد لطفا منو راهنمايي کنه

متشکرم

دوست گرامی
البته مدارش رو ندارم که دقق معلوم شه اما ابتدا به دنبال مسیری که LED رو روشن میکنه برید و ببینید که ایا جایی از مدار اتصالی نکرده باشه
در مرحله بعد چون چک کردید و مطمئن هستید که مشکل از درون پنل کیلومتره اول فیش ورودی رو چک کنید و تا رسیدنبه LED مسیر رو دنبال کنید معمولا از همون ابتدا یه جایی پیداش می کنید
اون مقاومت ها معمولا برای کم کردن جریان و نسوختن LED استفاده میشه اگر در مسیر به ای سی رسیدید و بقیه جاها مشکلی نداشت ممکنه دیگه از اون باشه که بهتره به سراغ کیلومتر ساز برید

masoud_m_bf_m_bf
31-05-2014, 11:20
دوست گرامی
البته مدارش رو ندارم که دقق معلوم شه اما ابتدا به دنبال مسیری که LED رو روشن میکنه برید و ببینید که ایا جایی از مدار اتصالی نکرده باشه
در مرحله بعد چون چک کردید و مطمئن هستید که مشکل از درون پنل کیلومتره اول فیش ورودی رو چک کنید و تا رسیدنبه LED مسیر رو دنبال کنید معمولا از همون ابتدا یه جایی پیداش می کنید
اون مقاومت ها معمولا برای کم کردن جریان و نسوختن LED استفاده میشه اگر در مسیر به ای سی رسیدید و بقیه جاها مشکلی نداشت ممکنه دیگه از اون باشه که بهتره به سراغ کیلومتر ساز برید

خیلی ممنونم
عرض کنم که خیلی مسیرها رو دنبال کردم(سر راه قطعات رو تست کردم سالمن)
نمیدونم داستان چیه
خیلی خیلی شلوغه:grrr:
حالا مقاومت های سری یه چیزی(که همون رو هم نمیدونم چرا دوتا موازی کرده)
اون مقاومت موازی با LED واسه چیه من نمیدونم:n13:
اگه اشتباه نکنم تمام LEDها به صورت ماتریسی کنترل میشن
کلش هم با یه میکرو کنترل میشه
میترسم بدم بیرون بدتر چشمشم کور کنن(خیلی کشیدم از این مسایل)

قیمت صفحه کیلومتر نو چنده؟
این یکم قدیمیه
اگه یه نو بخرم برای کارکردش چیکار کنم؟

asmir1
31-05-2014, 20:41
سلام دوستان.من 405 1800 دارم و امروز برای اولین بار سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک 10 40 ریختم..خواست بپرسم مشکلی نداره ؟؟؟

bijandarbari
31-05-2014, 20:53
سلام دوستان.من 405 1800 دارم و امروز برای اولین بار سوپر پیشتاز نیمه سنتتیک 10 40 ریختم..خواست بپرسم مشکلی نداره ؟؟؟

سلام

خیر. هیچ مشکلی نداره.حتی برای موتور بهتر هم هستش.
البته اگه کارکرد موتور بالای 150 هزار تا باشه بهتر از این روغن استفاده نشه.

asmir1
31-05-2014, 21:01
سلام

خیر. هیچ مشکلی نداره.حتی برای موتور بهتر هم هستش.
البته اگه کارکرد موتور بالای 150 هزار تا باشه بهتر از این روغن استفاده نشه.
ممنون بابت پاسخ..ماشین من 130 هزار کار کرده...مشکل نداره؟؟؟

sezar77
31-05-2014, 22:48
سلام و عرض ادب خدمت تمام دوستان واساتید؛
نمیدونم سوالم مربوط به این بخش هست یا:n28:
میدونید هزینه تغییر تودوزی پاترول از فابریک به پاژیرویی چقدر هزینه داره؟(2درب)
ممنون از وقتی که میذارید.:n16:

kasra2002
31-05-2014, 23:38
در کل روغن خوبیه ولی با توجه به قیمت بیشتر برای موتور های 16 سوپاپ استفاده میشه همون سوتر پیشتاز جوابگو هست
اطلاع بیشتر رو می تونید در تاپیک مربو به انتخاب روغن موتور مناسب بدست بیارید

kasra2002
31-05-2014, 23:44
در کل روغن خوبیه ولی با توجه به قیمت بیشتر برای موتور های 16 سوپاپ استفاده میشه همون سوتر پیشتاز جوابگو هست
اطلاع بیشتر رو می تونید در تاپیک مربو به انتخاب روغن موتور مناسب بدست بیارید

komail
01-06-2014, 13:15
پیشنهاد میکنم یه دف کامل عمل هواگیری رو انجام بدید انشالله خدا کنه برطرف بشه :n02:

چه طور هواگیری کنم؟
راستی وقتی منبع اضافی رادیاتور پر میشه دیگه اون لوله که آب رو میریزه بیرون این کار رو نمیکنه( آب رو نمیریزه بیرون)
اشکالی داره منبع اضافه رو پر کنم؟چون شنیدم باید تا نصفه پر باشه
این لینک پستمه

kasra2002
01-06-2014, 22:31
چه طور هواگیری کنم؟
راستی وقتی منبع اضافی رادیاتور پر میشه دیگه اون لوله که آب رو میریزه بیرون این کار رو نمیکنه( آب رو نمیریزه بیرون)
این لینک پستمه
پر کردن منبع باعث سر رفتن و عدم بازگشت کامل اب به رادیاتور می شه
درب مخزن باید درست وصل و بسته باشه
درب رادیاتور رو چک کنید همونطور که قبلا گفته شد
برای هواگیری پراید تنها کاری که لازمه اینه که شیر بخاری باز باشه رادیاتور رو پر کنید و ماشین رو روشن کنید تا گرم شه و ترموستات عمل کنه سپس دوباره با اب و ضد یخ پر کنید و درب رو محکم ببندید و تا اونوقت ماشین خاموش نکنید
تا چند روز اول حتما هر روز اب رو چک کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2014, 10:18
برای هواگیری پراید تنها کاری که لازمه اینه که شیر بخاری باز باشه رادیاتور رو پر کنیدسلام . پراید هم مثل پیکان شیر بخاری داره ؟ یا مثل ماتیز بدونِ شیر هست و آب دائماً در رادیاتور بخاری میگرده ؟

bijandarbari
02-06-2014, 10:39
سلام . پراید هم مثل پیکان شیر بخاری داره ؟ یا مثل ماتیز بدونِ شیر هست و آب دائماً در رادیاتور بخاری میگرده ؟

سلام

شیر بخاری نداره و آب دائما تو رادیاتور بخاری در حال گردشه
در حقیقت پیکان جز معدود ماشین هایی هستش که شیر بخاری داره.

bijandarbari
02-06-2014, 10:46
چه طور هواگیری کنم؟
این لینک پستمه

سلام

تو عکسی که گذاشتین به نظر میاد درب مخزن انبساط رو 180 درجه جابجا نصب کردید.
جای شلنگ هایی که به درب مخزن انبساط میره رو عوض کنید.احتمال زیاد مشکلتون حل میشه.

منبع انبساط رو هم نهایت تا خط max پر کنید.

در نهایت اگه مشکلتون حل نشد درب رادیاتور اصلی رو عوض کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-06-2014, 11:18
سلام دوستان . بنده نمیدونم ماشین شما چیه و آیا منبع انبساط داره یا نه .
اما این رو خدمتتون عرض کنم جهتِ اطلاعتون :
ماشینی که سیستم خنک کننده ی موتورش استاندارد هست و منبع انبساط هم داره اصلاً احتیاج به هواگیری نداره چون سیستم طوری طراحی شده که با روشن کردنِ موتور و گاز دادن , همه ی حبابهای هوا هر جا که باشند رانده میشن به سمت منبع انبساط و از بالا وارد منبع میشن ( همراهِ آب رادیاتوری که واردِ منبع انبساط میشه ) و در اونجا هوا از آب رادیاتور جدا میشه و آب رادیاتور از لوله ی پائینی منبع انبساط خارج میشه و میره برای رادیاتور و در سیستم به گردش درمیاد .
برایِ همین هست که وقتی در ماشینِ استاندارد آب رادیاتور رو بکشین و آب رادیاتور نو بریزین توی منبع انبساط و ماشین رو روشن کنین , تا حدود 30 ثانیه یا بیشتر , آبی که از موتور میاد و واردِ منبع انبساط میشه هی قطع و وصل میشه که علتش هوائی هست که توی بدنه ی موتور و شیلنگها و رادیاتور بخاری و رادیاتور موتور هست و داره وارد منبع انبساط میشه .
پس از مدتِ کوتاهی دیگه آب قطع و وصل نمیشه که نشانه ی هواگیری شدنِ سیستم هست .
ماتیز دارای سیستم استاندارد هست و رادیاتور موتورش اصلاً درب نداره و فقط میشه از منبع انبساط به سیستم آب رادیاتور اضافه کرد و بخاریش هم شیر نداره یعنی آب گرم دائماً از بخاری عبور میکنه حتی وقتی که کولر روشنه اما یک دریچه راهِ گذشتنِ هوا رو از بین رادیاتور بخاری کاملاً میبنده . اون دریچه با دکمه ی سرد و گرم ( قرمز آبی ) کنترل میشه .
اگر ماشین شما هم منبع انبساط داره پس به احتمال زیاد هواگیری نداره و اتوماتیک انجام میشه مگر اینکه استاندارد نباشه .

====================================-======
کارهائی که منبع انبساط انجام میده :
1- برای مطمئن شدن از بودنِ آب رادیاتور به مقدار کافی در سیستم خنک کننده . روی بدنه ی منبع دو تا علامت هست . ( hot - cold ) يا ( min - max ) .

full engine cold = موتور کاملاً سرد
full engine warm = موتور کاملاً گرم

وقتی موتور کاملاً سرده باید سطح آب رادیاتور رویِ علامتِ پائینی باشه ( cold يا min ) .
وقتی موتور گرم میشه باید روی علامت بالائی باشه ( hot يا max ) .
2- هواگیریِ سیستم چون همیشه نصف منبع خالیه و حبابهای هوا وقتی وارد منبع بشند دیگه از آب رادیاتور جدا میشند و نمیتونند از لوله ی خروجی که در پائین منبع هست از منبع خارج بشند .
3- منبع انبساط یک مخرن آب رادیاتور زاپاس هم هست که وقتی سیستم آب کم داره بهش آب میده و وقتی موتور گرم بشه آب رادیاتور زیادی به منبع انبساط میره .
4- درب منبع انبساط یک درب کاملاً بسته نیست بلکه با فشار آب یا هوا میتونه باز و بسته بشه و اگر کسی آب بیش از حد بریزه توی منبع انبساط , آبهای زیادی بر اثر فشار ناشی از گرم شدن آب رادیاتور , از دربِ منبع انبساط به بیرون هدایت میشه و از سیستم خارج میشه .
وقتی هم هوا خیلی سرد بشه و آب رادباتور حجمش خیلی کم بشه , اندکی هوا از دربِ منبع وارد منبع میشه تا فشار متعادل بشه .

komail
02-06-2014, 14:29
سلام

تو عکسی که گذاشتین به نظر میاد درب مخزن انبساط رو 180 درجه جابجا نصب کردید.
جای شلنگ هایی که به درب مخزن انبساط میره رو عوض کنید.احتمال زیاد مشکلتون حل میشه.

منبع انبساط رو هم نهایت تا خط max پر کنید.

در نهایت اگه مشکلتون حل نشد درب رادیاتور اصلی رو عوض کنید.
درب رادیات رو عوض کردم
درب مخزن انبساط هم دوستان گفتن که باید به این شکل باشه
یعنی اون زائده ی درب به سمت داخت (سمت باتری) باشه نه به سمت بیرون
درسته؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
وقتی تو منبع انبساط آب تا نصفه یا کمتر باشه ، آب رادیات از طریق شیلنگ ها میریزه بیرون از ماشین
ولی الان که منبع انبساط پر شده دیگه آبی به بیرون ریخته نمیشه
اگه مخزن انبساط پر باشه مشکلی برا ماشین پیش میاد؟
یکی از دوستان گفت شیر بخاری رو باز بزار و رادیات رو هواگیری کن ، شیر بخاری کجا میشه؟

bijandarbari
02-06-2014, 21:41
درب رادیات رو عوض کردم
درب مخزن انبساط هم دوستان گفتن که باید به این شکل باشه
یعنی اون زائده ی درب به سمت داخت (سمت باتری) باشه نه به سمت بیرون
درسته؟
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
وقتی تو منبع انبساط آب تا نصفه یا کمتر باشه ، آب رادیات از طریق شیلنگ ها میریزه بیرون از ماشین
ولی الان که منبع انبساط پر شده دیگه آبی به بیرون ریخته نمیشه
اگه مخزن انبساط پر باشه مشکلی برا ماشین پیش میاد؟
یکی از دوستان گفت شیر بخاری رو باز بزار و رادیات رو هواگیری کن ، شیر بخاری کجا میشه؟

سلام

تو این شکل جهت درب مخزن انبساط درسته.
من تو پست قبل اشتباه کردم.امروز با یک پراید چک کردم.

اگه مزخن انبساط پر باشه وقتی موتور گرم باشه ، از مخزن انبساط آب تخلیه میشه.

شیر بخاری نداره.بازم محض اطمینان ، درجه رو سمت هوای گرم ( بخاری ) بزارین.

kasra2002
03-06-2014, 09:53
سلام

دوستان تصحیح می کنم شیر بخاری رو ممنون از دقت شما
در باره این موضوع هم لطف کنید شیلنگ رابط رو از دوسر چک کنید که نشتی نداشته باشه
درب همینی که عکسش رو گذاشتید باز کنید و بعد از تمیز کردن اون درب رادیاتور باز از درون لوله وسطی که به توی مخزن هست فوت کنید و سعی کنید با دست درب رادیاتور رو بگیرید و ببینید نشتی نداره؟
اینجوری اشتباه وصل کرنش هم معلوم میشه
ولی بیشتر اول به مسیر شیلنگ
درب رادیاتور
ترموستات
و در آخر به مشکلات رادیاتور تا سرسیلندر فکر کنید

komail
03-06-2014, 09:55
سلام

همون که داخله ماشینه؟
یعنی ماشین رو روشن کنم ، کولر رو بزنم(رو هوای گرم!) و آب رادیات رو عوض کنم؟

bijandarbari
03-06-2014, 11:03
همون که داخله ماشینه؟
یعنی ماشین رو روشن کنم ، کولر رو بزنم(رو هوای گرم!) و آب رادیات رو عوض کنم؟

سلام

نه!!!!
من کی گفتم کولر بزنید؟من کی گفتم آب رادیاتور رو عوض کنید؟؟ اون قضیه شیر بخاری هم مهم نیست.

برای هواگیری.وقتی ماشین سرده ، درب اصلی رادیاتور ( فلزی ) رو باز کنید.ماشین رو روشن کنید.صبر کنید موتور کامل گرم بشه.یک مقدار گاز بدین ( 30 ثانیه ) چک کنید.اگه سطح داخل رادیاتور از گلویی پایینتر رفته ، یعنی سیستم هوا داشته و برطرف شده.
اگه سطح آب همونطور لب به لب موند.یعنی سیستم هوا نداشته.
سطح اب رادیاتور رو کامل لب به لب کنید و درب رادیاتور رو ببندید.
تمام.

masoud_m_bf_m_bf
03-06-2014, 11:58
دوباره سلام
ما پارسال یه سمند مدل 84 دوگانه سوز خریدیم(واقعا ماشین دوگانه سوز به درد هیچی نمیخوره)
هر طرفشو درست میکنم 3-4 جایه دیگش خراب میشه
خلاصه کارای خورده کاریشو خودم کردم
چراغهاش رو عوض کردم
رایاتورش سوراخ بود که رادیات و شلنگا و ترموستات و همه رو عوض کردم
و همین خورده کاریا
رینگ و لاستیک و لنت ترمز و... رو همه رو نو کردم
بعد روغن کم میکرد یه دست رینگ و پیستون و دیسک و صفحه و... هم عوض کردیم
یارو گفت چون دوگانه هست شیم گیریش رو شل گرفتم
ناگفته نماند که از اون به بعد کلا کپسول رو برداشتیم و از گاز استفاده نکردیم
ولی الان چندتا مشکل داره

موتور خیلی صدا میده
هنوز روغن کم میکنه(نه به شدت قبل) که پیش سه تا تعمیرکار بردم میگن از لاستیک میل سوپاپ یا همچین چیزیه که باید موقع تعویض تسمه تایم درست بشه
سوم قسمت رزوه شمع خونه یک همیشه تا بالا چربه و پایین شمع بعد از 1000 تا کارکرد به شدت رسوب میگیره(طوری که حتی با پیچ گوشتی تمیز نمیشه و باید عوضش کرد) درصورتی که سه تا شمع دیگه کاملا خشک و تمیزن
و مشکل چهارم که واقعا اذیت میکنه اینه که ماشین تو سربالایی به شدت کم میاره(نشدنیه که سربالایی هر چند ملایم معکوس نخوره)
اگه تو سربالایی بخوای شروع به حرکت کنی اگه خاموش نکنه به شدت میلرزونه

و مشکلی که جدیدا پیدا کرده:
چند وقت پیش روغن هیدرولیک رو عوض کردم که چشمتون روز بد نبینه
مثل شیر آب از همه جایه جعبه فرمون و پمپ روغن میریخت و فرمون سفت بود
بعد چند روز نگاه کردم روغن مثل آب شده بود
تا حالا سه نوع روغن عوض کردم بعد دو روز روغن مثل آب میشه و چیک چیک از ماشین میریزه

ییخشید خیلی زیاد حرف زدم
اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید الان چیکار کنم با این همه مشکل
آخه بین این همه فروم تخصصی ماشین که چرخیدم ظاهرا بچه های پی 30 ورد مثل همیشه اوستاترن!

kasra2002
03-06-2014, 14:47
سلام

نه!!!!
من کی گفتم کولر بزنید؟من کی گفتم آب رادیاتور رو عوض کنید؟؟ اون قضیه شیر بخاری هم مهم نیست.

برای هواگیری.وقتی ماشین سرده ، درب اصلی رادیاتور ( فلزی ) رو باز کنید.ماشین رو روشن کنید.صبر کنید موتور کامل گرم بشه.یک مقدار گاز بدین ( 30 ثانیه ) چک کنید.اگه سطح داخل رادیاتور از گلویی پایینتر رفته ، یعنی سیستم هوا داشته و برطرف شده.
اگه سطح آب همونطور لب به لب موند.یعنی سیستم هوا نداشته.
سطح اب رادیاتور رو کامل لب به لب کنید و درب رادیاتور رو ببندید.
تمام.
اهرم گرم و سرد رو به اشتباه کولر نامیدند
فقط یک نکته اینکه وقتی کار تموم شد تا درب رایداتور رو نبستید ماشین رو خاموش نکنید !!!

kasra2002
03-06-2014, 14:59
دوباره سلام
ما پارسال یه سمند مدل 84 دوگانه سوز خریدیم(واقعا ماشین دوگانه سوز به درد هیچی نمیخوره)
هر طرفشو درست میکنم 3-4 جایه دیگش خراب میشه
خلاصه کارای خورده کاریشو خودم کردم
چراغهاش رو عوض کردم
رایاتورش سوراخ بود که رادیات و شلنگا و ترموستات و همه رو عوض کردم
و همین خورده کاریا
رینگ و لاستیک و لنت ترمز و... رو همه رو نو کردم
بعد روغن کم میکرد یه دست رینگ و پیستون و دیسک و صفحه و... هم عوض کردیم
یارو گفت چون دوگانه هست شیم گیریش رو شل گرفتم
ناگفته نماند که از اون به بعد کلا کپسول رو برداشتیم و از گاز استفاده نکردیم
ولی الان چندتا مشکل داره

موتور خیلی صدا میده
هنوز روغن کم میکنه(نه به شدت قبل) که پیش سه تا تعمیرکار بردم میگن از لاستیک میل سوپاپ یا همچین چیزیه که باید موقع تعویض تسمه تایم درست بشه
سوم قسمت رزوه شمع خونه یک همیشه تا بالا چربه و پایین شمع بعد از 1000 تا کارکرد به شدت رسوب میگیره(طوری که حتی با پیچ گوشتی تمیز نمیشه و باید عوضش کرد) درصورتی که سه تا شمع دیگه کاملا خشک و تمیزن
و مشکل چهارم که واقعا اذیت میکنه اینه که ماشین تو سربالایی به شدت کم میاره(نشدنیه که سربالایی هر چند ملایم معکوس نخوره)
اگه تو سربالایی بخوای شروع به حرکت کنی اگه خاموش نکنه به شدت میلرزونه

و مشکلی که جدیدا پیدا کرده:
چند وقت پیش روغن هیدرولیک رو عوض کردم که چشمتون روز بد نبینه
مثل شیر آب از همه جایه جعبه فرمون و پمپ روغن میریخت و فرمون سفت بود
بعد چند روز نگاه کردم روغن مثل آب شده بود
تا حالا سه نوع روغن عوض کردم بعد دو روز روغن مثل آب میشه و چیک چیک از ماشین میریزه

ییخشید خیلی زیاد حرف زدم
اگه ممکنه راهنمایی بفرمایید الان چیکار کنم با این همه مشکل
آخه بین این همه فروم تخصصی ماشین که چرخیدم ظاهرا بچه های پی 30 ورد مثل همیشه اوستاترن!
درود بر شما بیشتر این ایرادهایی که فرمودید مربوط میشه به همون سیلندری که شمعش داره این شکلی میشه اگه بعد از باز کردن شمع به این شدتی که می گید و بعد از 1000 کیلومتر روغن میگیره حتما مشکلی در اون هست که می تونه از خراب بودن گیت سوپاپ شروع بشه و تا به رینگ و پیستون و حتی به سیلندر برسه
کم شدن روغن - کم شدن قدرت و شتاب و مصرف بالا نشانه اونه اگه بوی دود خامی بنزین رو حس نمی کنید بهترین راه اینه که فشار سیلندرتون رو با گیچ اندازه بگیرند و بعضی وقتا که از گیت سوپاپ باشه ممکنه با این کار پیدا بشه- همچنین صدای زیاد هم میتونه از این باشه و اینکه روغن سوزی ملایم که ممکنه در ابتدا به چشم نیاد هم ممکنه وجود داشته باشه و اب و روغن رو هم چک کنید که با هم مخلوط نشده باشند یعنی در روغن کف و در رادیاتور چربی نبینید باتوجه به نو بودن رایداتور شما بهتر پیداست و اینکه موتور در موقع درجا یا گاز ملایم لرزش داره یا نه؟
در کل اینکه به موضوع بررسی کنید تا هزینه بعدی زیادی براتون بوجود نیار
اینکه میگید با تعویض روغن هیدرولیک از همه جا روغن میریزه محل های که میگید رو چک و به اینجا معرفی کنید چون با توجه تغییر روغن مشکلات قطعات لاستیکی و اورینگهای جعبه فرمان خودشونونشون میدند
به این هم رسیدگی کنید که خطر ناک نشه
باز هم اگر اطلاعات دقیقتری برامون بفرستید دوستان بیشتر می تونند کمک کنند
امیدواریم بتونیم کمکی در حل مشکل باشیم

Milad4171
03-06-2014, 16:38
سلام دوستان ( امیدوارم تاپیک رو درست آمده باشم)

من از واکس یا پولیش تا حالا استفاده نکردم.
واسه برطرف کردن خط خوردگی(خراش ) جوری که عمق داشته باشه ، بهترین راه چیه؟
یه جوری که معلوم نشه اصلاً
:n16:

masoud_m_bf_m_bf
03-06-2014, 17:00
درود بر شما بیشتر این ایرادهایی که فرمودید مربوط میشه به همون سیلندری که شمعش داره این شکلی میشه اگه بعد از باز کردن شمع به این شدتی که می گید و بعد از 1000 کیلومتر روغن میگیره حتما مشکلی در اون هست که می تونه از خراب بودن گیت سوپاپ شروع بشه و تا به رینگ و پیستون و حتی به سیلندر برسه
کم شدن روغن - کم شدن قدرت و شتاب و مصرف بالا نشانه اونه اگه بوی دود خامی بنزین رو حس نمی کنید بهترین راه اینه که فشار سیلندرتون رو با گیچ اندازه بگیرند و بعضی وقتا که از گیت سوپاپ باشه ممکنه با این کار پیدا بشه- همچنین صدای زیاد هم میتونه از این باشه و اینکه روغن سوزی ملایم که ممکنه در ابتدا به چشم نیاد هم ممکنه وجود داشته باشه و اب و روغن رو هم چک کنید که با هم مخلوط نشده باشند یعنی در روغن کف و در رادیاتور چربی نبینید باتوجه به نو بودن رایداتور شما بهتر پیداست و اینکه موتور در موقع درجا یا گاز ملایم لرزش داره یا نه؟
در کل اینکه به موضوع بررسی کنید تا هزینه بعدی زیادی براتون بوجود نیار
اینکه میگید با تعویض روغن هیدرولیک از همه جا روغن میریزه محل های که میگید رو چک و به اینجا معرفی کنید چون با توجه تغییر روغن مشکلات قطعات لاستیکی و اورینگهای جعبه فرمان خودشونونشون میدند
به این هم رسیدگی کنید که خطر ناک نشه
باز هم اگر اطلاعات دقیقتری برامون بفرستید دوستان بیشتر می تونند کمک کنند
امیدواریم بتونیم کمکی در حل مشکل باشیم

ممنونم لطف کردین
آره مصرفش خییلیییی بالاست
همون اوایل وقتی بردم پیش یارویی که درستش کرده بود گفت یه دور سوپر بزنید درست نشد بیاید سوزناشو بشورم و شست ولی تغییری نکرد
اتفاقا روی آب و روغن خیلی حساسم و مرتب چک میکنم خدا رو شکر مشکلی نداره
کجا و چجوری فشار سیلندر رو اندازه میگیرن؟
یه بار همون اوایل که عوض کرده بودیم از مشهد تا گرگان رفتیم
توی گرگان ماشین اصلا راه نمیرفت
انگار ترمز دستی کشیده باشه و هر چی گاز میدین ماشین هیچ کاری نمیکنه
یه تعویض روغنی و تعمیرگاه بود که رفتیم تا در این یارو روغن(جایی که روغن میریزیم تو موتور) رو باز کرد گفت چرا فشار موتورتون اینقدر بالاست؟
نمیدونه منظورش چی بود
درضمن موتور سه کار میکرد
شمع و وایر(خودم گرفته بودم تو ماشین داشتم) و روغن و فیلتر بنزین و فیلتر روغن و... همونجا عوض کرد ماشین از این رو به اون رو شد
وقتی موتور گرمه اگه در یاروی روغن رو باز کنیم ازش دود میاد بیرون که نمیدونم طبیعیه یا نه
در حالت ایستاده فکر نمیکنم لرزش داشته باشه یعنی من چیزی حس نکردم

در مورد هیدرولیک
پمپ روغن دو تیکه هست که وسطش یه واشر هست
از دور تا دور اون واشر
و جعبه فرمون از بالای میل فرمون
ولی واقعا زیاد میریزه مخصوصا وقتی گرمه

اگه یه تعمیرگاه خوب و درست حسابی تو مشهد بهم معرفی کنید واقعا ممنونتون میشم

bijandarbari
03-06-2014, 20:38
سلام دوستان ( امیدوارم تاپیک رو درست آمده باشم)

من از واکس یا پولیش تا حالا استفاده نکردم.
واسه برطرف کردن خط خوردگی(خراش ) جوری که عمق داشته باشه ، بهترین راه چیه؟
یه جوری که معلوم نشه اصلاً

سلام

اگه خش عمیق باشه و زیر ناخن حس بشه ، معمولا نمیشه برطرفش کرد.
اگه سطحی باشه با واکس برطرف میشه.
اگه کمی عمیق باشه با پولیش.

روش واکس:
سطح کاملا خشک باشه و هیچ لک آب و کثیفی روی سطح نباشه.چون بعد واکس این لکه ها روی سطح ماندگار میشه و دیگه پاک نمیشه.
واکس که مثل کرم هستش رو به ناحیه مورد نظر با دست میمالین.طوری که یک لایه نازک روش بشینه. ( دقیق مثل اینکه دارین از کرم استفاده می کنید ).
بعد یک ربع صبر می کنید.
با پنبه خشک ناحیه رو پاک می کنید.طوری که سطح کامل یکدست براق بشه.در ضمن روی سطح احساس چربی می کنید که طبیعیه.

روش پولیش:
سنباده 3000 رو چند ساعت میزارین تو آب خیس بخوره.
بعد ناحیه رو خیس می کنید و با سنباده خیس ، سنباده رو میزارین روی کف دستتون و خیلی آروم طوری که فقط سطح رو لمس کنه ( بدون هیچ فشار به سطح ) چند بار می کشین تا خش ار بین بره.
فقط در حدی سنباده بکشین که که خش از بین بره.نه بیشتر.
سطح زبر و و مات میشه. نترسین.
بعد سنباده حتما ناحیه مورد نظر رو بشورین و خشک کنید و واکس بزنید.
سطح کامل بدون خش میشه.

البته هر دفعه که پولیش بزنید رنگ یک مقدار ضخامتش کم میشه.پس فقط در صورت نیاز پولیش بزنید.و خش های سطحی رو که با واکس از بین میره پولیش نزنید.

در ضمن روی سطوح پلاستیکی بدون رنگ هم واکس نزنید.چون سفیدک میزنه و پاک نمیشه.

kasra2002
03-06-2014, 22:23
ممنونم لطف کردین
همون اوایل وقتی بردم پیش یارویی که درستش کرده بود گفت یه دور سوپر بزنید درست نشد بیاید سوزناشو بشورم و شست ولی تغییری نکرد
یه تعویض روغنی و تعمیرگاه بود که رفتیم تا در این یارو روغن(جایی که روغن میریزیم تو موتور) رو باز کرد گفت چرا فشار موتورتون اینقدر بالاست؟
نمیدونه منظورش چی بود
درضمن موتور سه کار میکرد
شمع و وایر(خودم گرفته بودم تو ماشین داشتم) و روغن و فیلتر بنزین و فیلتر روغن و... همونجا عوض کرد ماشین از این رو به اون رو شد
وقتی موتور گرمه اگه در یاروی روغن رو باز کنیم ازش دود میاد بیرون که نمیدونم طبیعیه یا نه

در مورد هیدرولیک
از دور تا دور اون واشر

احتمالا از گیت سوپاپ یا توی اون میه باشه
با یه فشارسنج که جای شمع بسته میشه میشه تا حدودی متوجه شد
هیدرولیک هم به دادش برسید

kasra2002
03-06-2014, 23:09
ممنونم لطف کردین
نمیدونه منظورش چی بود
درضمن موتور سه کار میکرد

در مورد هیدرولیک
از دور تا دور اون واشر

احتمالا از گیت سوپاپ یا توی اون میه باشه
با یه فشارسنج که جای شمع بسته میشه میشه تا حدودی متوجه شد
هیدرولیک هم به دادش برسید

abbas-t
04-06-2014, 12:06
سلام دوستان

علائم پاره شدن تسمه دینام در حین حرکت چه چیزاییه؟

ess_1362
04-06-2014, 12:29
سلام دوستان

بستگی به نوع خودرو داره
اول روشن شدن چراغ دینام و از کار افادن هیدرولیک فرمان (سفت شدن فرمان) و از کار افادن کولر و در صورتی که واتر پمپ بوسیله تسمه دینام بچرخه بالا رفتن آمپر آب
در یکسری از خودرو ها هم که واتر پمپ بوسیله تسمه تایم می گرده آمپر آب تغییری نمی کنه ولی سایر موارد صدق می کنه

kasra2002
04-06-2014, 13:07
سلام دوستان

با تشکر
اضافه کنم که سعی کنید همیشه سالم و نو بمونه چون پیش اومده که پاره شده و بدرون تسمه تایم و در نتیجه خرج موتور ...

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-06-2014, 14:10
سلام دوستانعلائم پاره شدن تسمه دینام در حین حرکت چه چیزاییه؟سلام . راننده ی با تجربه همیشه یک تسمه دینام و تسمه کولر توی یک کیسه ی دربسته در صندوق عقب داره . درضمن تسمه ها خصوصاً تسمه تایم رو از جاهای معتبر خارجی بخرین . اصلاً مجبور نیستین از تسمه های بنجل و بی کیفیتِ نمایندگیهای ایرانی بخرین . از تسمه فروشیها بخرین یا نمایندگیهای خارجی و ترجیحاً امریکائی یا ژاپنی یا اروپائی یا کره ای .تسمه ها شماره داره و تسمه های خیلی از ماشینها شبیهِ همه .تسمه تایم هم فقط کافیه عرضش و تعداد دندانه هاش یکی باشه .آچارهای تعویضش رو هم توی صندوق عقب داشته باشین خصوصاً در مسافرت تا مجبور نشین تسمه ی آشغال و گرون بخرین و کلی پول تعویض بدین . چون شیر به خود سپه شکن باش , فرزندِ خصالِ خویشتن باش .اطلاعات بیشتر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

hamid2043263
04-06-2014, 14:50
سلام به دوستان عزیز
من یه پراید مدل 89 دارم یه هفته میشه سرعتم بالای 50 که میره، صدای زوزه (وووووو) داخل اتاق میپیچه. دنده هم خلاص میکنم همین صدا هنوز هست. دیروز هم کاسه چرخ ها رو در آوردم و بلبرینگ های چرخ هایعقب رو چک کردم سالم بودن و گریس کاریشم کردم ولی هنوز صدا میاد که معلوم نیست از کجاس.
کسی میتونه بگه مشکلش از کجاس؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

neopersia
04-06-2014, 16:56
پراید 131، اگه لنت عقب تموم بشه چراغ ABS روشن میشه؟

bijandarbari
04-06-2014, 19:26
سلام به دوستان عزیز
من یه پراید مدل 89 دارم یه هفته میشه سرعتم بالای 50 که میره، صدای زوزه (وووووو) داخل اتاق میپیچه. دنده هم خلاص میکنم همین صدا هنوز هست. دیروز هم کاسه چرخ ها رو در آوردم و بلبرینگ های چرخ هایعقب رو چک کردم سالم بودن و گریس کاریشم کردم ولی هنوز صدا میاد که معلوم نیست از کجاس.

سلام
برای چک کردن بلبرنگ ، باید بلبرنگ کامل شسته بشه و بعد با دقت خیلی زیاد بهش نگاه کرد.کوچیکترین خوردگی داخل بلبرنگ باعث صدا میشه
در مورد مشکلتون اطلاعی ندارم.

bijandarbari
04-06-2014, 19:27
پراید 131، اگه لنت عقب تموم بشه چراغ ABS روشن میشه؟

خیر.
چراغ abs فقط در صورتی روشن میشه که سیستم abs ایرادی پیدا کرده باشه و در این صورت abs عمل نمیکنه.

kasra2002
05-06-2014, 10:35
سلام به دوستان عزیز
دوست گرامی شما فقط بلبرینگ چرخ عقب رو باز و تمیز کردید
اگه صدایی که می گید از بلبرینگ باشه می ونه از چرخ جلو که خیلی معمول هست باشه و تا به بلبرینگ دیفرانسیل ( درون گیرباکس) باشه . باید تک تک چک و محل صدا و خرابی رو پیدا کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-06-2014, 13:12
سلام
برای چک کردن بلبرنگ ، باید بلبرنگ کامل شسته بشه و بعد با دقت خیلی زیاد بهش نگاه کرد.کوچیکترین خوردگی داخل بلبرنگ باعث صدا میشه
در مورد مشکلتون اطلاعی ندارم.

با سلام .
راهِ ساده ای برایِ چک کردن بلبرینگِ چرخ هست :
چرخ رو بزنین روی جک
با دست بچرخونینش در سکوتِ کامل .
باید صدای زبر و خش خش نداشته باشه
حالا بالا و پائین چرخ رو بگیرین و تکون بدین
نباید لقّی داشته باشه
اگر لقی داره , دیگه بلبرینگ خراب شده و باید عوض بشه
اگر صدای خشکی داره موقع چرخش اما لق نیست پس فقط گیریسش خشک شده و میشه با درآوردنِ بلبرینگ و شستنش با بنزین و خشک کردنش و گیریسکاری با یک گریس درجه یکِ مخصوص چرخ که حرارتِ زیاد رو تحمل میکنه , از خراب شدنِ بلبرینگ جلوگیری کرد
هزینه ی گریسکاریِ بلبرینگ با هزینه ی تعویض یکی هست چون یک اندازه کار میبره اما هزینه ی کلّی خیلی کمتره چون نیازی به خرید بلبرینگ نیست .
بلبرینگ خراب نمیشه مگر اینکه گریسش خشک بشه یا گریسش نامرغوب باشه یا بار و فشار بیش از حد گذاشته بشه روی چرخ .
پس با گریسکاریِ چرخ هر 4 یا پنج سال یکل بار میشه از خراب شدنش جلوگیری کرد
به شرطی که بلبرینگ امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی یا کره ایِ اصلِ باکیفیت باشه و گیرس هم ساخت همون کشورها و با کیفیت باشه و خاکگیرِ بلبرینگ هم سالم باشه و از خودرو در آب استفاده نشه خصوصاً آب شور مثل به آب اندازیِ و درآوردن قایق از آب دریا یعنی آب به بلبرینگها نرسه .
برای مطمئن شدن از سلامتِ جلوبندی هم دو چرخ جلو رو بزنین روی جک و چپ و راستِ چرخ رو بگیرین و با قدرت تکون بدین .
اگر حتی اندکی لقی داره پس جلوبندی مشکل داره به شرطی که بلبرینگ چرخ لقی نداشته باشه .
برای مطمئن شدن از تاب نداشتن محور یا رینگ یا لاستیک هم چرخ رو با دست بچرخونین درحالیکه با زمین مماس باشه و فقط یک میل بالاتر از کاشی باشه .
باید بعضی جاهاش به زمین میگیره پس یا رینگ مشکل داره یا لاستیک .
اگر خیلی زیاد باشه , در حرکت باعث لرزشِ عمودیِ چرخ و ضرر برای کمکها و بلبرینگ چرخ و جلوبندی میشه .
برایِ مطمئن شدن از بالانس بودنِ چرخهای جلو :
هر دو چرخ روی جک
ترمز دستی تا آخر کشیده
آجر پشت و جلوی چرخهای عقب
دنده خلاص
استارت
کلاچ
دنده 5
آرام گاز دادن و آرام ول کردن کلاچ
بالا بردن سرعت
نباید اصلا ماشین و فرمان بلرزه
اگر بلرزه چرخها یا یکیش بالانس نیست که خیلی برای کمکها و بدنه و اتاق و لاستیک و سیستم فرمان و جلوبندی و بلبرینگها ضرر داره .
میتونین سرعت رو تا 140 هم بالا ببرین اما فقط برای دو ثانیه تا ببینین لرزش داره یا نه .
بعدش خلاص کنین و با ترمز آرام آرام چرخ رو متوقف کنین .
اگر در همون سرعت 60 یا 80 لرزش داره , دیگه لازم نیست سرعت رو بالاتر ببرین
چرخ رو متوقف کنین و با روش تاپیک صرفه جوئی لرزش رو از بین ببرین با برداشتن وزنه های سربی یا نغییرش مکانشون یا تغییر وزنه ها و نصب وزنه های سبکتر یا سنگینتر .
باید وزنه ها درست و محکم نصب بشه وگرنه در سرعت زیاد پرتاب میشه به اطراف و ممکنه حادثه ساز بشه .
اگر نمیدونین کدوم چرخ بالانس"نیست باید یکیش رو باز کنین و دیگری رو تست کنین .
روش بالانس کردنش هم در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو درج شده که میتونین خودتون در منزل با رعایت نکات ایمنی انجام بدین و خیلی دقیقتر از بیشتر دستگاههای باصطلاح کامپیوتری .
چرخهای عقب رو هم میشه باز کرد و زاپاس رو به جاش نصب کرد سپس چرخ رو نصب کنین جلو و بالانسش کنین و دوباره نصبش کنین عقب .
ایمنی بر همه چیز مقدمه .
هرگز به جک اعتماد نکنین حتی اگر بهترین مارک باشه .
همیشه یک چهارپایه فلزی یا الوار یا سنگ محکم یا لاستیک زاپاس رو بذارین زیر بدنه تا اگر جک در رفت یا شکست حادثه پیش نیاد
باید وزن ماشین تقسیم بشه روی جک و اون شیء تا نه تمام فشار روی جک باشه نه روی اون شیء
توضیحات بیشتر در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو .

azade.t
05-06-2014, 17:20
سلام، من ماشینم زیرش آب چکه می کنه و چراغاشم جز کوچیکا روشن نمیشه، میخواستم ببرمش تعمیرگاه اما تعمیرکار همیشگی از تهران رفته، خواستم بدونم دوستان کسی ؟تعمیرکار مطمءن و با انصاف ریو سراغ داره

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Hamid4777
05-06-2014, 18:39
سلام
پرايد مدل ٨٤ دارم، اخيراً بعضي وقتها هنگام حركت يه دفعه صداي جير جير ( شايد شبيه ساييده شدن دو تا فلز روي هم) براي چند ثانيه از داخل موتور بلند ميشه و بعد خودبخود قطع ميشه، بعد از اين اتفاق هر دو عقربه كيلومترشمار و دور موتور ثابت ميشند و حتي وقتي سرعت رو كم ميكني يا توقف ميكني، باز عقربه ها تكان نميخورند تا اينكه بعد از چند ثانيه گير اونها هم خودبخود برطرف ميشه (گاهي همون حين حركت وقبل از اينكه ماشين رو متوقف كنم ) و سرعت و دور موتور را دوباره درست نشون ميدن، لطفا راهنمايي كنيد كه علت چي هست.

bijandarbari
05-06-2014, 22:00
سلام
پرايد مدل ٨٤ دارم، اخيراً بعضي وقتها هنگام حركت يه دفعه صداي جير جير ( شايد شبيه ساييده شدن دو تا فلز روي هم) براي چند ثانيه از داخل موتور بلند ميشه و بعد خودبخود قطع ميشه، بعد از اين اتفاق هر دو عقربه كيلومترشمار و دور موتور ثابت ميشند و حتي وقتي سرعت رو كم ميكني يا توقف ميكني، باز عقربه ها تكان نميخورند تا اينكه بعد از چند ثانيه گير اونها هم خودبخود برطرف ميشه (گاهي همون حين حركت وقبل از اينكه ماشين رو متوقف كنم ) و سرعت و دور موتور را دوباره درست نشون ميدن، لطفا راهنمايي كنيد كه علت چي هست.

سلام
تسمه دینام رو چک کنید.شل نباشه.

محمد داود
06-06-2014, 00:18
سلام به دوستان عزیز
سلام.در تکمیل فرمایش دوستان شما میتوانید از روش دیگری نیز استفاده کنید.پس از جک زدن زیر ماشین پشت فرمان بنشینید و به کمک دستگاه بالانس روکار کلیه چرخها را به نوبت و با حداکثر سرعت بچرخانید مطمئنا در یکی از چرخها صدای مورد بحث را خواهید شنید.خودم امتحان کردم جواب داد.بعضی از مواقع ظاهر بلبرینگ کاملا سالم هست ولی در عمل زوزه دارد.

kasra2002
06-06-2014, 11:06
سلام
اینی که میگید ممکنه از کیلومتر شمارتون باشه و چرخ دنده اون حالا یا از داشبورد و یا از درون گیرباکس و یا حتی سیم کیلومتر باشه
مطمئن شید کهه درست سر جای خود بسته باشه و سالم باشه
البته اگر با توجه به مدل ماشینتون انژکتوری باشه سنسور داره بجای سیم ولی از اونم می تونه باشه سنسور کیلومتر در گیرباکس

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-06-2014, 12:17
سلام، من ماشینم زیرش آب چکه می کنه و چراغاشم جز کوچیکا روشن نمیشه، میخواستم ببرمش تعمیرگاه اما تعمیرکار همیشگی از تهران رفته، خواستم بدونم دوستان کسی ؟تعمیرکار مطمءن و با انصاف ریو سراغ داره Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2سلام . پیدا کردن جای نشتی آب کار مشکلی نیست . ممکنه آب رادیاتور باشه یا آبِ رطوبتِ تویِ اتاق که توسط کولر سرد میشه و میره بیرون . ممکنه آب از مخزن آب برف پاک کن باشه . اگر جائی که ازش آب نشت میکنه در دیدِ مستقیم نیست میتونین با موبایل ازش فیلم یا عکس بگیرین . در مورد مشکل برق هم اگه یک دفعه اینجوری شدهاحتمال سوختن فیوز اصلی یا فیوز اون مدار هست .اول از همه فیوزها رو بررسی کنین .

محمد داود
06-06-2014, 13:46
سلام
سلام.من هم همین مشکل را در خودروم(مدل85)دارم صدا تقریبا مثل این هست که یک بیچ داخل اگزوز هندا125 بندازی و موقع گاز دادن صدای رینگ رینگ کنه!!6 ماه بس از عوض کردن دیسگ وصفحه کلاچ این اتفاق افتاد وبیش چندتا از دوستام رفتم ماشین رو بردند روی چاله سرویس وتمام جلوبندی و بست های اگزوز و... رو چک کردن هیچ مشکلی نبود در اخر به این نتیجه رسیدیم که صدا از دیسگ و صفحه کلاچ هست.الان 2 سال هست همین صدا موجوده و ماشین هم بدون هیچ ایرادی کار میکنه!هزینه باز کردن گریبکس 70هست که نمیصرفه.من حتی استارت رو هم باز کردم.تسمه دینام و کولر را برداشتم ولی صدا تغییر نکرد.صدا تقریبا از زیر استارت به گوش میرسه.در مورد ماشین من کیلومتر بدون مشکل کار میکنه.

azade.t
06-06-2014, 16:13
ممنون از راهنماییتون، از خود رادیاتور چکه می کنه، بالاترش معلوم نیست، و فیوزا سالمن، قبلا دسته فرمون رو عوض کردم، انگار باز مشکل همون باشه، اگه تعمیرگاه معرفی کنید بسیار ممنون میشم

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

paket
06-06-2014, 23:16
تسمه تایم پژو رو چن هزار باید تعویض بشه ؟
از صفر دست خودم بوده کارکردشم تا الان 57 هزار تا مدل 89 دوگانه سوز .

Sent from my iPhone5S using Tapatalk

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-06-2014, 00:13
تسمه تایم پژو رو چن هزار باید تعویض بشه ؟از صفر دست خودم بوده کارکردشم تا الان 57 هزار تا مدل 89 دوگانه سوز .سلام . مطلب بنده در این صفحه رو بخونین [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

bijandarbari
07-06-2014, 07:59
تسمه تایم پژو رو چن هزار باید تعویض بشه ؟
از صفر دست خودم بوده کارکردشم تا الان 57 هزار تا مدل 89 دوگانه سوز .

Sent from my iPhone5S using Tapatalk

سلام

حدود 70 تا 90 هزار تا.
البته حتما برین پیش تعمیر کار تا براتون ظاهری چکش کن.

komail
07-06-2014, 19:13
چند وقتیه حس میکنم پدال گاز ماشین یه مقدار خیلی کم زیر پام ویبره میزنه
مشکلی داره؟
پراید 141

Abdolreza2012
07-06-2014, 20:14
سلام
من امروز فن ماشین رو روشن کردم ، با این که روی سرما بود ، هوای گرم میداد بیرون
در حالی که دم غروب بود و هوای بیرون خنک بود ، چند دقیقه هم گذشت هم چنان هوای گرم میومد
مشکل از کجاس ؟؟؟
+
از یکی از دریچه ها نسبت به دریچه های دیگه کمتر هوا میاد ، علت این چیه ؟؟؟

405glx

ممنون

Life24
08-06-2014, 09:21
سلام
دیروز رفتیم برای یکی از بچه ها گاز کولر بزنیم. طرف میگفت 3 نوع گاز هست.50 تومنی و 70 تومنی و 90 تومنی.
این الکی به ما میگفت یا واقعا فرق داره؟ اگر فرق داره چطور فرق داره؟

Pourya-pc
08-06-2014, 11:58
سلام
در حالی که دم غروب بود و هوای بیرون خنک بود ، چند دقیقه هم گذشت هم چنان هوای گرم میومد
مشکل از کجاس ؟؟؟
+

405glx

ممنون

از خیلی چیزا میتونه باشه ، اصلا کمپرسور تو سرویس اومد یا نه ؟

Pourya-pc
08-06-2014, 12:03
سلام
دیروز رفتیم برای یکی از بچه ها گاز کولر بزنیم. طرف میگفت 3 نوع گاز هست.50 تومنی و 70 تومنی و 90 تومنی.
این الکی به ما میگفت یا واقعا فرق داره؟ اگر فرق داره چطور فرق داره؟

بله فرق میکنند اما باید اطلاعاتتون جامع باشه و با دقت بگید چ گازی بزنن .
من یه گاز زدم تو پراید ، خوزستان بودم برام زدن عید پارسال سوز عجیبی داره اصلا دریچه رو نمیشه مستقیم گذاشت رو دور یک انگار در فریزر باز شده . خیلی معرکست آسیبی هم به کمپرسور نمیرسونه ولی سوزش یکم برای منطقه زندگی من زیاده .

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-06-2014, 12:24
سلاممن امروز فن ماشین رو روشن کردم ، با این که روی سرما بود ، هوای گرم میداد بیروندر حالی که دم غروب بود و هوای بیرون خنک بود ، چند دقیقه هم گذشت هم چنان هوای گرم میومدمشکل از کجاس ؟؟؟ از یکی از دریچه ها نسبت به دریچه های دیگه کمتر هوا میاد ، علت این چیه ؟؟؟405glxممنونسلام . اگر منظورتون اینه که فقط فن رو روشن میکنین اما هر چی اهرم قرمز آبی رو تکون میدین باز هم باد گرم میزنه , پس به احتمال زیاد دسته ی آبی قرمز مشکل داره یا اینکه دریچه ای که با اهرم قرمز آبی کار میکنه مشکل داره و روی بخاری مونده. باید بشینین زیر داشبورد و جائی که سیم اهرم قرمز آبی بهش وصله رو چک کنین که آیا با تکون دادن اهرم کار میکنه یا نه ؟ اگر اهرم با سیم به دریچه وصل نیست پس از طریق موتور و با یک شیلنگِ وکیوم vacuum کار میکنه و ممکنه شیلنگ از جاش دراومده یا سوراخ شده

Abdolreza2012
08-06-2014, 12:38
از خیلی چیزا میتونه باشه ، اصلا کمپرسور تو سرویس اومد یا نه ؟
ممنون
کمپرسور تو سرویس :n13:
نمیدونم

سلام . اگر منظورتون اینه که فقط فن رو روشن میکنین اما هر چی اهرم قرمز آبی رو تکون میدین باز هم باد گرم میزنه , پس به احتمال زیاد دسته ی آبی قرمز مشکل داره یا اینکه دریچه ای که با اهرم قرمز آبی کار میکنه مشکل داره و روی بخاری مونده. باید بشینین زیر داشبورد و جائی که سیم اهرم قرمز آبی بهش وصله رو چک کنین که آیا با تکون دادن اهرم کار میکنه یا نه ؟ اگر اهرم با سیم به دریچه وصل نیست پس از طریق موتور و با یک شیلنگِ وکیوم vacuum کار میکنه و ممکنه شیلنگ از جاش دراومده یا سوراخ شده

ممنون
منظورم همینی بود که گفتید
من امروز هم امتحان میکنم ، ببینم چی میشه

+

اگه از یه دریچه هوای کمتری بیرون بیاد از چی میتونه باشه ؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-06-2014, 14:49
اگه از یه دریچه هوای کمتری بیرون بیاد از چی میتونه باشه ؟؟نمیدونم به کانال کشی کولرهای آبی در خانه ها دقت کردین یا نه ؟ از همون ابتدا کانال چند راهه میشه ( بسته به تعداد دریچه های کولر در خانه ) . بعضی از کانال سازها که با ورق گالوانیزه کانال میسازند , در تقسیم بندیِ کانالها دقت نمیکنه و بادِ یک اتاق بزرگ کم میشه و بادِ یک اتاق کوچیک زیاد میشه . در ماشین هم اگر از کارخانه درست کانالها تقسیم بندی نشده باشه همین مشکل پیش میاد . اما اگر قبلاً خوب بوده و حالا ضعیف شده پس یا دریچه نیمه بسته هست یا لوله ی خرطومیش از پشت داشبورد در اومده و بیشتر باد میره توی داشبورد . اما اگر از پائین یا بالا بیشتره پس دکمه ی کنترل جهتِ باد ( تقسیم کننده ی باد ) مشکل داره .

kasra2002
08-06-2014, 17:07
سلام
مشکل از کجاس ؟؟؟
+

405glx

ممنون
در خانواده پژو به دلیل اینکه ورودی هوای بیرون از بالای موتوره هوایی که فن میکشه گرمای بیرون رو با خوش میاره و به این دلیل همیشه برای استفاده از کولر دریچه رو روی سیرکیولیشن قرار بدین
در صورتی که کمپرسور کار نمیکنه و با زدن کلید A/C خنک نمیشه به دنبال رفع عیب همراه با چک کردن اون باشید
دریچه های هوای 405 بدلیل نوع سیستم کشیده شدن هوای متفاوتی از خود عبور میدن حتی دو دریچه وسطی اما اگه دریچه های کناری خیلی تفاوت دارند یا ممکنه لوله ارتبطی قطع شه باشه و یا دریچه بسته شده باشه

komail
08-06-2014, 17:13
چند وقتیه حس میکنم پدال گاز ماشین یه مقدار خیلی کم زیر پام ویبره میزنه
مشکلی داره؟
پراید 141
فکر کنم سوال من که انتهای صفحه قبل بود دیده نشد! ;)

bijandarbari
08-06-2014, 19:23
سلام

شما چک کنید سیم گاز که به دریچه گاز وصله کامل کشیده نباشه.
چک کنید مسیر لوله و منبع اگزوز جایی به بدنه تماس پیدا نکرده باشه.

در غیر این صورت به خاطر لرزش موتور هستش.

kasra2002
10-06-2014, 08:56
منظورتون اینه کهه لرزش حس می کنبد یا با فشردن گاز نرمی نداره
در هر صورت همونطور که فرمودند تمام مسیر سیم گاز رو چک کنید تا زیادی کشیده و یا تماسی با جای اضافی نداشته باشه لرزش موتور از تنظیم نبودن یا مشکل از دسته موتور ها نیز ممکنه حس بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-06-2014, 10:00
منظورتون اینه کهه لرزش حس می کنبد یا با فشردن گاز نرمی نداره در هر صورت همونطور که فرمودند تمام مسیر سیم گاز رو چک کنید تا زیادی کشیده و یا تماسی با جای اضافی نداشته باشه لرزش موتور از تنظیم نبودن یا مشکل از دسته موتور ها نیز ممکنه حس بشهسلام . بنده متوجه سوال ایشون شدم چون برای خودم پیش اومده . وقتی گاز میدیم درست مثل اینه که پا گذاشته باشیم روی ماشین ریش تراشی روشن یعنی ویبره داره پدال گاز . بنده یک بار این مشکل برام پیش اومد بعد از تعویض تسمه تایم اما متوجه نشدم علتش چیه . بعد از یکی دو هفته هم خودش برطرف شد . جواب ایشون رو ندادم چون راهِ حلی برای این مشکل ندارم چون نمیدونم علتش چیه تا علاجش رو پیدا کنم :20:

komail
10-06-2014, 10:32
سلام . بنده متوجه سوال ایشون شدم چون برای خودم پیش اومده . وقتی گاز میدیم درست مثل اینه که پا گذاشته باشیم روی ماشین ریش تراشی روشن یعنی ویبره داره پدال گاز . بنده یک بار این مشکل برام پیش اومد بعد از تعویض تسمه تایم اما متوجه نشدم علتش چیه . بعد از یکی دو هفته هم خودش برطرف شد . جواب ایشون رو ندادم چون راهِ حلی برای این مشکل ندارم چون نمیدونم علتش چیه تا علاجش رو پیدا کنم :20:
اتفاقا 2 ماه پیش تسمه تایم عوض کردم
خیلی لرزش نداره
بعضی وقتا اینجوری میشه
اگزوز با جایی تماس نداشت
سیم گاز رو چه طور چک کنم؟:D
کجاس دقیقا؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
10-06-2014, 15:25
سلام دوستان .جسارتاً اگر وقت داشتین تجربه هاتون در مشکل فنی ماشین و دلیلش و چگونگی برطرف کردنش رو در این تاپیک درج کنین گرچه به اختصار . با تشکر

Max.Pain
10-06-2014, 16:43
سلام

1- ماشین پراید دوگانه کارخونه ای 40 هزار تا کارکرد بعضی وقت ها بد روشن میشه یعنی با 2-3 تا استارت روشن میشه. وقتی گرم باشه معمولا راحت روشن میشه. علت چی میتونه باشه؟

2- نحوه گریسکاری بلبرینگ ها چطوره و از چه نوع گریسی باید استفاده بشه؟!

ممنون

saeidrezay
10-06-2014, 21:34
سلام

1- ماشین پراید دوگانه کارخونه ای 40 هزار تا کارکرد بعضی وقت ها بد روشن میشه یعنی با 2-3 تا استارت روشن میشه. وقتی گرم باشه معمولا راحت روشن میشه. علت چی میتونه باشه؟

ممنون

باطری

Sent from my SM-N900 using Tapatalk

Abolfazl-Star
10-06-2014, 22:07
سلام

ممنون

سلام دوست عزیز

بد روشن شدن به عوامل مختلفی بستگی داره ،

عمده ترینش باطری ، اگه مشکلی نداشت باید نشون تنظیم موتور بدی دستگاه بزاره

بلبرینگ های چرخ جلو که اصلا گیریس نمیخوره اگه منظورت جرخ عقبه که میتونید از گریس نسوز که فله ای هم میفروشن البته از جای معتبر باید بگیرید خیلی بهتر از این گریس پلمپی هاس

شاید دوستان نظر دیگه ای داشته باشن اما تجربه به من ثابت کرده که اینا بهترن :n16:

bijandarbari
10-06-2014, 22:10
اتفاقا 2 ماه پیش تسمه تایم عوض کردم
خیلی لرزش نداره
بعضی وقتا اینجوری میشه
اگزوز با جایی تماس نداشت
سیم گاز رو چه طور چک کنم؟:D
کجاس دقیقا؟

سلام

چون گفتین بعضی وقتا لرزش داره مشکل از سیم گاز نیست.
شما باید به مرور زمان متوجه بشین که چه مواقعی لرزش موتور زیاد میشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
11-06-2014, 09:49
سلام1- ماشین پراید دوگانه کارخونه ای 40 هزار تا کارکرد بعضی وقت ها بد روشن میشه یعنی با 2-3 تا استارت روشن میشه. وقتی گرم باشه معمولا راحت روشن میشه. علت چی میتونه باشه؟2- نحوه گریسکاری بلبرینگ ها چطوره و از چه نوع گریسی باید استفاده بشه؟!ممنون
سلام .
همونطور که دوستان گفتند اول سرهای سربی باتری و بستها و سر سیمهائی که به بستهای باتری وصل شده رو تمیز و براق کنید و محکم وصل کنین تا برق افت نداشته باشه و ضعیف نشه .
عوامل دیگه :

1- کم بودن فشار سوخت پشت انژکتورها که علتش یا ضعف پمپ بنزین یا خرابی رگولاتور فشار بنزین هست .
باید فشار سوخت رو با فشارسنج اندازه بگیرین که آیا در حد استاندارد هست .
فشار سوخت اگه کم باشه مصرف میاد پائین خصوصاً در شهر اما ماشین کم جون میشه و دیر روشن میشه
2- باز بودنِ بیش از حدِ دهنه ی شمعها .
3- وایرشمع با مقاومت زیاد ( در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو مفصل شرح داده شده ) .
4- بنزین غیر استاندار یا نامناسب با موتور ماشین .و غیره
================================
گیریس فروشها میدونند چه نوع گیریسی مناسب هست .
بهتره مارک معروف و امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی یا کره ای باشه .
بگین گیریس بلبرینگ چرخ میخوام
روش نوشته
wheel bearing grease

Max.Pain
11-06-2014, 21:20
سلام .
همونطور که دوستان گفتند اول سرهای سربی باتری و بستها و سر سیمهائی که به بستهای باتری وصل شده رو تمیز و براق کنید و محکم وصل کنین تا برق افت نداشته باشه و ضعیف نشه .
عوامل دیگه :

1- کم بودن فشار سوخت پشت انژکتورها که علتش یا ضعف پمپ بنزین یا خرابی رگولاتور فشار بنزین هست .
باید فشار سوخت رو با فشارسنج اندازه بگیرین که آیا در حد استاندارد هست .
فشار سوخت اگه کم باشه مصرف میاد پائین خصوصاً در شهر اما ماشین کم جون میشه و دیر روشن میشه
2- باز بودنِ بیش از حدِ دهنه ی شمعها .
3- وایرشمع با مقاومت زیاد ( در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو مفصل شرح داده شده ) .
4- بنزین غیر استاندار یا نامناسب با موتور ماشین .و غیره
================================
گیریس فروشها میدونند چه نوع گیریسی مناسب هست .
بهتره مارک معروف و امریکائی یا اروپائی یا ژاپنی یا کره ای باشه .
بگین گیریس بلبرینگ چرخ میخوام
روش نوشته
wheel bearing grease

شمع ها رو تازه عوض کردم !

وایرها هم بسته به طولشون مقاومتشون از 1300 تا 3000 آمپر بود.

ماشین دوگانه سوزه و بیشتر گاز مصرف میکنم!!! :n27: میتونه مشکل از این باشه؟!

باتری رو هم باید چک کنم. اما از قبل یه کم گریس سر سیم ها زدم که سولفاته نشه. ایراد نداره؟!

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-06-2014, 08:03
بلبرینگ های چرخ جلو که اصلا گیریس نمیخوره سلام . بلبرینگ چرخهای جلو در بیشتر ماشینها جای گیریس خور نداره اما میشه بلبرینگها رو درآورد و با بنزین شست و خشک کرد و گیریسکاری کرد و نصب کرد . شاید لازم بشه کاسه نمد ( خاکگیر بلبرینگها) عوض بشه چون گاهی موقع درآوردنِ خاکگیر صدمه میبینه . اجرتِ تعویض بلبرینگها با اجرت گیریسکاریشون برابره اما چون در گریسکاری نیازی به خرید بلبرینگ نیست , هزینه گریسکاری خیلی کمتر از هزینه ی تعویض هست .بهتره برای تاکسیها دو سال یک بار و شخصیها 4 سال یک بار گریسکاری بشه . بلبرینگ هم فقط امریکائی و ژاپنی و اروپائی و کره ای .

kasra2002
12-06-2014, 10:24
در ادامه فرمایش دوست گرامی اشاره کنم که جنس گریس مصرفی و پوشیده شدن مجرای ورود خاک نیز بسیار مهم هست چون دقت در استفاده ( گریس نا مرغوب و یا نا مناسب از نظر تایپ مصرف و همچنین مخلوط شدن با خاک ) بسیار مهمه

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-06-2014, 14:56
شمع ها رو تازه عوض کردم !وایرها هم بسته به طولشون مقاومتشون از 1300 تا 3000 آمپر بود.ماشین دوگانه سوزه و بیشتر گاز مصرف میکنم!!! :n27: میتونه مشکل از این باشه؟!باتری رو هم باید چک کنم. اما از قبل یه کم گریس سر سیم ها زدم که سولفاته نشه. ایراد نداره؟!سلام . مقاومت وایرشمعها بسیار خوب هست . یادتون باشه اگر توی حرکت ماشین دُک میزنه بعضی وقتها ( ریپ میزنه ) خصوصاً در سرعتهای بالای 70km , ممکنه از وایرها باشه . دونه دونه رو با اهم متر چک کنین و فقط وایر خراب رو تعویض کنین نه همه ی وایرها رو . چون مقاومت وایرهای ماشینتون بسیار خوب هست و نباید از مکانیکها تقلید کنین و همه رو عوض کنین وگرنه ضرر میکنین . . گریس رو با اهم متر چک کنین اگر رسانا هست پس گیریس زدن به سر باتریها مشکلی بوجود نمیاره اما اگر رسانا نیست میتونه مشکل ساز بشه چون کم کم میره بین سر باتری و بست و مانع رد شدن برق میشه . بهترین کار تمیز براق کردنِ سرها و بستها و سر کابلها هست هر دو یا سه ماه یک بار . تجربه ای با ماشین گاز سوز ندارم اما گمان کنم موتور با گاز به راحتی بنزین روشن نمیشه و کار نمیکنه . در ضمن یادتون باشه باک اگر دائم خالی یا زیر ربع باشه , احتمال سوختن پمپ بنزین خیلی زیاد میشه چون پمپ بنزین در بنزین غوطه ور هست و با بنزین خنک میشه .

Max.Pain
13-06-2014, 22:24
سلام . مقاومت وایرشمعها بسیار خوب هست . یادتون باشه اگر توی حرکت ماشین دُک میزنه بعضی وقتها ( ریپ میزنه ) خصوصاً در سرعتهای بالای 70km , ممکنه از وایرها باشه . دونه دونه رو با اهم متر چک کنین و فقط وایر خراب رو تعویض کنین نه همه ی وایرها رو . چون مقاومت وایرهای ماشینتون بسیار خوب هست و نباید از مکانیکها تقلید کنین و همه رو عوض کنین وگرنه ضرر میکنین . . گریس رو با اهم متر چک کنین اگر رسانا هست پس گیریس زدن به سر باتریها مشکلی بوجود نمیاره اما اگر رسانا نیست میتونه مشکل ساز بشه چون کم کم میره بین سر باتری و بست و مانع رد شدن برق میشه . بهترین کار تمیز براق کردنِ سرها و بستها و سر کابلها هست هر دو یا سه ماه یک بار . تجربه ای با ماشین گاز سوز ندارم اما گمان کنم موتور با گاز به راحتی بنزین روشن نمیشه و کار نمیکنه . در ضمن یادتون باشه باک اگر دائم خالی یا زیر ربع باشه , احتمال سوختن پمپ بنزین خیلی زیاد میشه چون پمپ بنزین در بنزین غوطه ور هست و با بنزین خنک میشه .

سلام

ممنون دوست عزیز

وایرها رو همینطور عوض کردم قبلا نمایندگی گفت خرابه و عوضش کرد الان همون اولی ها رو تست کردم خیلی خوب بود و همونا رو بستم!

باک رو همیشه بالای ریع نگه میدارم !

rasoul1988
15-06-2014, 20:46
سلام. چند وقتیه یه مشکلی برای پرایدم پیش اومده. ماشین من تو 7-8 دقیقه اول یه مشکل داره که بعد از روشن شدن کامل وقتی یکم گاز میدی دور موتور سریع میاد پایین مثلا تا 500. راه که میفتم وقتی وایمیسم (تو دست انداز و ترافیک و غیره) بازم دور موتور بقدری میاد پایین که انگار میخواد خاموش بشه. امروز هم چند دقیقه بعد از اینکه رانندگی کردم وقتی وایسادم دور موتور رفته بود رو 1500. گفتم قبل از اینکه ببرم پیش مکانیکی یه مشورتی با دوستان بکنم.

Abolfazl-Star
15-06-2014, 20:52
سلام. چند وقتیه یه مشکلی برای پرایدم پیش اومده. ماشین من تو 7-8 دقیقه اول یه مشکل داره که بعد از روشن شدن کامل وقتی یکم گاز میدی دور موتور سریع میاد پایین مثلا تا 500. راه که میفتم وقتی وایمیسم (تو دست انداز و ترافیک و غیره) بازم دور موتور بقدری میاد پایین که انگار میخواد خاموش بشه. امروز هم چند دقیقه بعد از اینکه رانندگی کردم وقتی وایسادم دور موتور رفته بود رو 1500. گفتم قبل از اینکه ببرم پیش مکانیکی یه مشورتی با دوستان بکنم.

سلام ، مشکل از استپر موتوره باید باز کنی تمیزش کنی اگه درست نشد عوضش کنی

rasoul1988
15-06-2014, 21:21
سلام ، مشکل از استپر موتوره باید باز کنی تمیزش کنی اگه درست نشد عوضش کنی
میتونه مشکل از سنسورها باشه؟؟؟؟؟

fokahi110
15-06-2014, 21:41
سلام دوستان میخوام فیلتر بنزین ماشینمو(پراید انژکتوری مدل 87) تعویض کنم چه مارکی خوبه لطفا بهترین مارک رو بگید مرسی.:n01::n12:

alipencia
17-06-2014, 13:54
سلام...دوستان من پراید ۸۷ دارم...چند وقته وقتی به ماشین گاز میدم و گاز و ول میکنم دور موتور به سرعت میره پایین صفر میشه و ماشین خاموش میکنه...گاهی وقتا حس میکنم ماشین جون نداره انگار که بهش بنزین نمیرسه...اشکال از کجا میتونه باشه؟

rasoul1988
17-06-2014, 17:06
آقا من استپر رو عوض کردم. چون مکانیکی میگفت استپرهای نو هم خیلی بهشون اعتمادی نیست دو مارک مختلف رو هم امتحان کردم. بازم مشکل حل نشد . چیکار کنم؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-06-2014, 21:22
آقا من استپر رو عوض کردم. چون مکانیکی میگفت استپرهای نو هم خیلی بهشون اعتمادی نیست دو مارک مختلف رو هم امتحان کردم. بازم مشکل حل نشد . چیکار کنم؟؟

سلام . اگر فقط در دور آرام ( سلو ) مشکل داره پس به احتمال 90% از استپر هست .
اما اگر در موقع گاز دادن یا موقع ول کردن گاز مشکل پیش میاد پس میتونه از سنسور دریچه ی گاز ( T.P.S ) باشه یا سنسور مپ MAP SENSOR
هر دو رو میشه با ولت متر چک کرد تا بیخودی عوض نکنین .
سنسور درچه ی گاز یک ولتاژ ورودی داره و یک خروجی .
سوئیچ باز بدون استارت
ولت متر روی سیم خروجی توسط سوزن یا سنجاق قفلی ( قبلا در تاپیک صرفه جوئی خودرو درج شده )
قطعه ای که سیم گاز بهش وصله رو بچرخونین
باید ولتاژ بره بالا کاملاً تدریجی و بدون پرش
اگر پرش داره سنسور مشکل داره
شاید شستنش با الکل طبی یا"صنعتی درستش کنه چون مثل ولومی هست که خش خش میکنه و با الکل و حرکت دادن درست میشه .
سنسور مپ هم اگر شیلنگش درست وصل نباشه یا خودش مشکل داشته باشه همین عیب رو بوجود میاره .
باید ولتاژ خروجیش با ولتمتر چک بشه در سه حالتِ دور آرام , گاز آنی و گاز مستمر .
در تاپیک صرفه جوئی هزینه های خودرو مفصل درج شده

alipencia
17-06-2014, 21:53
سلام . اگر فقط در دور آرام ( سلو ) مشکل داره پس به احتمال 90% از استپر هست .
اما اگر در موقع گاز دادن یا موقع ول کردن گاز مشکل پیش میاد پس میتونه از سنسور دریچه ی گاز ( T.P.S ) باشه یا سنسور مپ MAP SENSOR
هر دو رو میشه با ولت متر چک کرد تا بیخودی عوض نکنین .
سنسور درچه ی گاز یک ولتاژ ورودی داره و یک خروجی .
سوئیچ باز بدون استارت
ولت متر روی سیم خروجی توسط سوزن یا سنجاق قفلی ( قبلا در تاپیک صرفه جوئی خودرو درج شده )
قطعه ای که سیم گاز بهش وصله رو بچرخونین
باید ولتاژ بره بالا کاملاً تدریجی و بدون پرش
اگر پرش داره سنسور مشکل داره
شاید شستنش با الکل طبی یا"صنعتی درستش کنه چون مثل ولومی هست که خش خش میکنه و با الکل و حرکت دادن درست میشه .
سنسور مپ هم اگر شیلنگش درست وصل نباشه یا خودش مشکل داشته باشه همین عیب رو بوجود میاره .
باید ولتاژ خروجیش با ولتمتر چک بشه در سه حالتِ دور آرام , گاز آنی و گاز مستمر .
در تاپیک صرفه جوئی هزینه های خودرو مفصل درج شده

سلام...اقا من مشکل مشابه این دوستمون دارم...منتها ماشینم دور موتورش به صفر میرسه و خاموش میشه...دقیقا بعد از موتور شویی این مشکل واسم پیش اومد

Abdolreza2012
17-06-2014, 22:04
سلام
نیازه که باتری ماشین عوض شه و من میخوام به جای باتری اسیدی ( که الان روش هست ) باتری اتمی بگیرم برای 405glx
حالا میخوام بدونم بهترین باتری اتمی که میتونم بگیرم چی هست ؟؟ ( اگه میشه چندتا برند نام ببرید با حدود قیمتش هم بهم بگید ممنون میشم )
( فقط دوستان چون اذیت میکنه این باتری ، من فردا میرم برای خرید باتری جدید ، لطفا زود جواب بدید :n16:)

+

یه مشکل دیگه هست ، ساعت ماشین چراغش روشن نمیشه
سوخته ؟؟؟

خیلی ممنون :n16:

kasra2002
17-06-2014, 22:11
سلام...اقا من مشکل مشابه این دوستمون دارم...منتها ماشینم دور موتورش به صفر میرسه و خاموش میشه...دقیقا بعد از موتور شویی این مشکل واسم پیش اومد
مشکل شما ممکنه از قسمت های فرمان ده باشه مثلا ecu ویا حتی سیمکشی وو سوکت ها
بر طبق فرمایشات ذکر شده عمل نمایید امیدوارم مشکل شما حل بشه

kasra2002
17-06-2014, 22:16
سلام
نیازه که باتری ماشین عوض شه و من میخوام به جای باتری اسیدی ( که الان روش هست ) باتری اتمی بگیرم برای 405glx
حالا میخوام بدونم بهترین باتری اتمی که میتونم بگیرم چی هست ؟؟ ( اگه میشه چندتا برند نام ببرید با حدود قیمتش هم بهم بگید ممنون میشم )
( فقط دوستان چون اذیت میکنه این باتری ، من فردا میرم برای خرید باتری جدید ، لطفا زود جواب بدید :n16:)

+

یه مشکل دیگه هست ، ساعت ماشین چراغش روشن نمیشه
سوخته ؟؟؟

خیلی ممنون :n16:
دوست گرامی در مورد باتری کار بسیار خوبی میکنید مارک های زیادی در بازار هست و خیلی ها افت کیفیت و اصل و تقلبی پیدا می کنند در هر حال سعی کنید چینی حتی با گارانتی نخرید
باتری هایی مثل خانواده دلکور باتری خوبی بوده و من تا بحال مشکلی ندیدم مهم اینه که هیچوقت نذارید باتری بخوابه
و اینکه امپر باتری فعلی شما احتمالا 65 هست که برای 405 باتری جدید رو 72 آمپر بگیرید بهتره
این رو هم بگم که در مورد عمر باتری اصلا به سابقه خودتون اکتفا نکنید خود من باتری معمولی حدود 4 سال برام کارکرد و باتری اتمی هایی رو دیدم که کمتر از یک سال هم کار نکردند
در مورد چراغ ساعت یکلامپ خشابی کوچک معمولی پشت ساعت هست که میشوزه و باید اون رو عوض کنید
باز کردنش حوصله نیاز داره اگه خواستید بگید تا آموزش رو براتون بنویسم

Abdolreza2012
18-06-2014, 03:04
دوست گرامی در مورد باتری کار بسیار خوبی میکنید مارک های زیادی در بازار هست و خیلی ها افت کیفیت و اصل و تقلبی پیدا می کنند در هر حال سعی کنید چینی حتی با گارانتی نخرید
باتری هایی مثل خانواده دلکور باتری خوبی بوده و من تا بحال مشکلی ندیدم مهم اینه که هیچوقت نذارید باتری بخوابه
و اینکه امپر باتری فعلی شما احتمالا 65 هست که برای 405 باتری جدید رو 72 آمپر بگیرید بهتره
این رو هم بگم که در مورد عمر باتری اصلا به سابقه خودتون اکتفا نکنید خود من باتری معمولی حدود 4 سال برام کارکرد و باتری اتمی هایی رو دیدم که کمتر از یک سال هم کار نکردند
در مورد چراغ ساعت یکلامپ خشابی کوچک معمولی پشت ساعت هست که میشوزه و باید اون رو عوض کنید
باز کردنش حوصله نیاز داره اگه خواستید بگید تا آموزش رو براتون بنویسم
ممنون بخاطر توضیح کاملتون
خب اولین انتخاب باتری دلکور شد 72 آمپر
اگه نتونستم گیر بیارم چی بگیرم؟

+

در مورد ساعت ماشین هم توضیح بدی ممنون میشم

مرسی

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-06-2014, 10:30

سلام .
شکی نیست که در ماشین شما آبِ شستشو وارد سوکتها میشه و باعث اختلال در برق رسانی میشه .
شما باید قبل از شستشو تمام سوکتها و فیشها رو با نایلون بپیچید و روش هم چسب نواری بپیچین تا کاملاً ضد آب بشه ( سنسورها و استپر و غیره ) .
اگر گرمای موتور بهش آسیب نزنه دیگه نیازی هم به بازکردنشون بعد از شستشو نیست .
میتونین به جای چسب نواریِ معمولی از چسب نواری آلومینیومی استفاده کنین که ضد آب و ضد حرارت و ضد آفتاب هست .

کویل و وایرشمعها هم اگر خیس بشند همین مشکل رو بوجود میاره .
جعبه فیوز هم باید پوشانده بشه .
دیگه بعدش گمان نکنم مشکلی پیش بیاد .
درضمن موتورشوئی هم فقط باید وقتی واقعاً لازم هست انجام بشه .

احسان کشاورزی
18-06-2014, 13:52
سلام خسته نباشید
یه سوال دارم من 206 دارم امروز یه 200 کیلومتری باهاش رانندگی کردم تو سرعت معمولی دنده معکوس دادم واسه سبقت یه باره دنده ماشین و جلو ماشین شروع به لرزش زیاد کرد به طوری که الان بیشتر 40 یا 50 تا نمیشه بری شروع به لرزش میکنه که دنده میخاد کنده بشه لطفا دوستانی که میدونند مشکل چیه راهنماییم کنند:n03:

bijandarbari
18-06-2014, 14:26
سلام خسته نباشید
یه سوال دارم من 206 دارم امروز یه 200 کیلومتری باهاش رانندگی کردم تو سرعت معمولی دنده معکوس دادم واسه سبقت یه باره دنده ماشین و جلو ماشین شروع به لرزش زیاد کرد به طوری که الان بیشتر 40 یا 50 تا نمیشه بری شروع به لرزش میکنه که دنده میخاد کنده بشه لطفا دوستانی که میدونند مشکل چیه راهنماییم کنند:n03:

سلام

لرزش با افزایش سرعت بیشتر میشه ؟؟ یا با افزایش دور موتور؟؟؟

تو حالت خلاص ، موتور نرم کار میکنه؟؟؟

احتمال اینکه پلوس باشه هست.

kasra2002
18-06-2014, 14:36
ممنون بخاطر توضیح کاملتون
خب اولین انتخاب باتری دلکور شد 72 آمپر
اگه نتونستم گیر بیارم چی بگیرم؟

+

در مورد ساعت ماشین هم توضیح بدی ممنون میشم

مرسی
فقط میتونم بگم که مارک های ایرانی نخرید
مارکهای چینی تحت لیسانس هم خوب نیست
من با مارک شارک هم خوب ندیدم
یه باتری امریکاییهم بود که ترکید
بقیه رو کامل نمیشناسم ولی تاریخ تولید باتری رو هم حتما روی اون حک شده بخونید

در مورد ساعت پژو 405
اول مطمئن شید که در نور اعداد رو می تونید بخونید یعنی خود ساعت کار می کنه
بعد از اون مطئن شید که پخش و فندک کار می کنه که بدونیم از فیوز نیست
بعد از اون نیاز به یک پیچگشتی ستاره ای داریم که دسته بلند داشته باشه
3 عدد پیچ ستاره ای دوتا در بالای پخش ( بالای درب روکش اون) و یکی در زیر اون مثلث بالایی دریچه کولر قرار داره که با احتیاط باز کنید گم نشه
دیگه چیزی نمونده و هیچ کاری نیست به جز اروم در آوردن کل پنل و دیدن لامپ درون هلدر پیچی بازش کنید لامپ رو کشویی از هلدر در آورده و با نو عوض کنید
این کار نیاز به دقت و حوصله دره مخصوصا اون پیچ ها بستنشون سخته
باز هم در خدمتم

fokahi110
18-06-2014, 15:31
دوستان واساتید عزیز من جواب سوالمو هنوز نگرفتم فیلتر بنزین چه مارکی خوبه و ایا باطری اربیتال وان خوبه با گارانتی 1 ساله من خریدم مرسی:n01::n12:

bijandarbari
18-06-2014, 16:51
دوستان واساتید عزیز من جواب سوالمو هنوز نگرفتم فیلتر بنزین چه مارکی خوبه و ایا باطری اربیتال وان خوبه با گارانتی 1 ساله من خریدم مرسی:n01::n12:

سلام

فیلتر بنزین زیاد فرقی نمیکنه.
مارک های ایرانی مطمئنتره.

اربیتال وان هم باتری ایرانی هستش . ( فکر کنم برا سپاهان باتری باشه ) از نظر طول عمر و قیمت فرقی با باتری های معمولی ایرانی نداره.
اگه دنبال باتری اتمی با عمر بالا هستین مارک های کره ای و ترکیه بخرین.
در غیر این صورت باتری معمولی با مارک های ایرانی رایج تو بازار توصیه میشه.
کلا باتری های اتمی ایرانی فرق خاصی با باتری معمولی ایرانی ندارن.حتی ممکنه طول عمرشون کمتر هم یاشه.

kasra2002
18-06-2014, 18:29
دوستمون کامل فرمودند و اینکه شما دیگه خریدید خودتونو مشغول خوب و بدیش نکنید امیدوارم مدت زیادی کار کنه وتا سری بعدی برند بهتری در بازار باشه
برای بنزین هم به جز جنسش مواظب باشید درست نصب شه و بعد ازون هر از چند مدت چک کنید که نشتی یا بوی بنزین نیاد چون بست ها و شیلنگ ها ممکنه موقع بستن نشتی پیدا کنند

rasoul1988
19-06-2014, 14:36

استپر رو عوض کردم مشکل حل نشد.امروز ماشینو بردم برای تست. گفتن همه چی سالمه غیر از سنسور اکسیژن که یه چیزی نزدیک به 180 تومن هزینه شه. چیکار کنم. عوضش کنم؟؟؟/

kasra2002
19-06-2014, 14:50
استپر رو عوض کردم مشکل حل نشد.امروز ماشینو بردم برای تست. گفتن همه چی سالمه غیر از سنسور اکسیژن که یه چیزی نزدیک به 180 تومن هزینه شه. چیکار کنم. عوضش کنم؟؟؟/
خرابی سنسور اکسیژن خیلی شایع هست و چون در معرض هوا و دوده خراب میه و یه سری مشکلاتو بوجود میاره اما به جز اینکه اصل گیر اوردن با این هزینه سخته ممکگنه با توجه به شستشو بشه راهش انداخت با تمیز کردن و سوکت
شما احیانا دوباک بنزین س و ب ر بزنید و ببینید تغییری نمی شه؟ و اینکه انژکتور شویی و مکمل استفاده نکنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-06-2014, 18:30
استپر رو عوض کردم مشکل حل نشد.امروز ماشینو بردم برای تست. گفتن همه چی سالمه غیر از سنسور اکسیژن که یه چیزی نزدیک به 180 تومن هزینه شه. چیکار کنم. عوضش کنم؟؟؟/سلام . یه آشنا ندارین ازش قرض بگیرین امتحان کنین ؟

rasoul1988
19-06-2014, 19:38
سلام . یه آشنا ندارین ازش قرض بگیرین امتحان کنین ؟
نمیدونم. آیا این قطعه مثل استپر حساسه.؟ یعنی کسی پیدا میشه به آدم قرض بده.؟؟؟ گرون هم هست.

kasra2002
20-06-2014, 10:44
نمیدونم. آیا این قطعه مثل استپر حساسه.؟ یعنی کسی پیدا میشه به آدم قرض بده.؟؟؟ گرون هم هست.
دوست گرامی سنسور اکسیژن (محل قرار گیری روی منیفولد) رو می شه بای پس کرد یعنی به یک تعمیرکار متخصص برق مراجعه کنید ( نه هر تعمیر کار و تنظیم موتوری)و بگید براتون چک کنه شاید مشخص شه .
در هر شهر چند تا از این نوع متخصص ها پیدا میشه و تا قبل از اون سعی کنید هرچیگفتند رو فوری عمل نکنید. ممکنه مشکل شما از یه سیم کشی و سوکت ساده باشه

rasoul1988
20-06-2014, 11:14
دوست گرامی سنسور اکسیژن (محل قرار گیری روی منیفولد) رو می شه بای پس کرد یعنی به یک تعمیرکار متخصص برق مراجعه کنید ( نه هر تعمیر کار و تنظیم موتوری)و بگید براتون چک کنه شاید مشخص شه .
در هر شهر چند تا از این نوع متخصص ها پیدا میشه و تا قبل از اون سعی کنید هرچیگفتند رو فوری عمل نکنید. ممکنه مشکل شما از یه سیم کشی و سوکت ساده باشه
از دوستان کسی در شهر تبریز هست که یه متخصص برقکار خوب سراغ داشته باشه؟؟؟

rasoul1988
20-06-2014, 11:57
از دوستان کسی در شهر تبریز هست که یه متخصص برقکار خوب سراغ داشته باشه؟؟؟

shiraz522
21-06-2014, 11:36
سلام
امروز درجه کولر رو گذاشتم روی آخرین ش ! یه سه چهار کیلومتری باهاش حرکت کردم که یهو
فرمون خیلی سفت شد ، پدال ترمز زیاد عمل نمی کرد ، چراغ استپ هم روشن شد !!!!
خدا رو شکر توی محله بودم و سرعتم کم بود و با دستی ماشین رو نگه داشتم !!

فک کنم دریچه های کولر که هوا رو انتقال میده داخل کابین مسدود شده بود !!!

حالا کسی میدونه جریان چی بوده و باید چکار کنم ؟؟
راستی ماشین هم پژو پارس 88 هست

aminkhan2014
21-06-2014, 11:47
علایم خرابی دسته موتور پراید چیه؟

bijandarbari
21-06-2014, 12:18
سلام
امروز درجه کولر رو گذاشتم روی آخرین ش ! یه سه چهار کیلومتری باهاش حرکت کردم که یهو

سلام

موتور موقع حرکت خاموش شده بوده و مشکل طوری بوده که نمیتونسته روشن بشه.
علتش ممکنه مشکل برقی باشه.از قبیل خرابی اتصالات باتری به باتری و بدنه ، مشکل سیم کشی داخل کاپوت و...

اگه بازم پیش اومد برین پیش برقکار.

bijandarbari
21-06-2014, 12:21
علایم خرابی دسته موتور پراید چیه؟

سلام

دسته موتور پایین: معمولا جوش اون از روی رام موتور جدا میشه و باعث میشه موقع حرکت با دنده 1 یا دنده عقب ، صدای تلق تلق از داخل موتور بیاد.که دوباره جوش میدن.

دسته موتور بالا:خیلی کم پیش میاد خراب بشه مگه اینکه عمر ماشین زیاد باشه.علائمش لرزش زیاد موتور به داخل اطاق ، بازی موتور موقع نیم کلاچ کرده و ضربه به داخل اطاق موقع نیم کلاچ کردن است.

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-06-2014, 14:30
سلام دوستان .
یک موضوعی رو در موردِ کولرِ گازیِ خانگی و کولر ماشین به اطلاع علاقمندان برسونم :
کولر ماشین درجه ی کم و زیاد نداره یعنی نمیشه مقدار شرمایش کمپرسور کولر گازی رو کم و زیاد کرد .
کمپرسور کولر گازی یا روشنه یا خاموش .
برای تنظیم سرمایِ اتاقِ خانه یا اتاق ماشین از دو روش استفاده میشه :
1- استفاده از ترموستات . یعنی وقتی دما به اندازه ی معینی کم شد, کمپرسور خاموش میشه یا دریچه ی سرد و گرم به طور اتوماتیک تغییر میکنه تا مخلوطِ هوایِ سرد و گرم درست بشه و دمای اتاق ماشین در یک حد ثابت بمونه .
مثال :
در اسپیلت های خانگی و بعضی از ماشینها یک نشانگر دیجیتالی وجود داره ( شکل بالا ) که میشه مقدار دمای دلخواه رو تنظیم کنیم ( مثلاً 25 درجه )
کمپرسور یکسره کار میکنه تا اینکه دمای اتاق میرسه به 25 درجه .
در این لحظه ترموستات برقِ کمپرسور رو قطع میکنه و کمپرسور خاموش میشه و فقط FAN پنکه کار میکنه یا همونطور که گفتم با مخلوط کردن هوای سرد و گرم , دما رو در حد تعیین شده ثابت نگه میدارند .
عده ای تصور میکنند با تنظیم دما , کمپرسور کمتر یا بیشتر سرما تولید میکنه اما این تصور اشتباهه . کمپرسور یا روشنه یا خاموش .

2- در بیشتر ماشینها میشه با دکمه ی سرد و گرم ( قرمز آبی ) سرمای بادِ کولر رو کم و زیاد کرد به این صورت که وقتی دکمه رو میبرید به سمتِ قرمز , یک دریچه راهِ عبور هوا به سمتِ اِواپراتور کولر که زیر داشبورد هست رو تا حدی میبنده و به جاش قسمتی از هوا رو از مسیر بخاری عبور میده که باعث قاطی شدنِ هوای سرد و گرم میشه و شما احساس میکنین که سرمای بادِ کولر کم میشه ( درست مثل باز کردنِ شیر آبِ سرد و گرم با هم در آشپزخانه ) .

در ماشینهای نسبتاً گرانقیمت وگرانقیمت , برای هر سرنشین یک دکمه ی تنظیم دمایِ جداگانه وجود داره که میشه باهاش میزان سرما یا گرمایِ کانالِ هوا رو برای هر سرنشین جداگانه تنظیم کرد
هر چقدر پول بدین همون قدر هم آش میخورین

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]@2.jpg

پس با زدنِ دکمه ی AC کمپرسور روشن میشه و با چرخاندن دکمه ی سرد و گرم هوای سرد کولر با هوای گرم مخلوط میشه و دمای دلخواه رو به وجود میاره

بنابراین وقتی دکمه ی سرد و گرم ماشین رو میچرخونین یا وقتی درجه ی ترموستاتِ روی داشبورد یا کنترلِ اسپیلتِ خانگی رو کم و زیاد میکنین , تاثیری در مقدار سرمای تولید شده توسط کمپرسور نداره بلکه با تنظیم دما فقط به کمپرسور میگین کِی روشن بشه و کِی خاموش بشه .
در ماشینهای معمولی که دکمه ی تنظیم دیجیتالی نداره , یک ترموستات داخل اواپراتور ( زیر داشبورد ) تعبیه شده که وقتی اواپراتور بیش از حد سرد میشه برقِ کلاچ کمپرسور کولر رو قطع میکنه تا کمپرسور خاموش بشه تا اواپرلتور یخ نزنه .
بعد از چند دقیقه دوباره برق کمپرسور رو وصل میکنه . برای همین هست که اگر هوا خیلی گرم نباشه کمپرسور هر از چند دقیقه خاموش و روشن میشه و صدای تقه ی ضعیفی از کنار موتور شنیده میشه که صدای درگیر شدنِ کلاچ کمپرسور کولر هست
=================================
اگر درجه رو تا حدی بیارین پائین که کولر نتونه سرمای اتاق رو به اون حد برسونه بنابراین کمپرسور هرگز خاموش نمیشه و یکسره کار میکنه .
مثال :
اگر قدرت اسپیلت تا حدی باشه که بتونه دمای یک اتاق رو فقط تا 24 درجه پائین بیاره , اگر شما درجه ی کنترل رو رویِ 23 یا 22 تنظیم کنین , هرگز کمپرسور خاموش نمیشه .

برای همین هست که میگن همیشه درجه رو روی 26 یا 27 بذارین یا اگر مسافرت میرین و اسپیلت رو روی اتوماتیک تنظیم کردین باید دما رو روی 30 تنظیم کنین تا فقط مدت کوتاهی کولر روشن بشه ( در اوج گرما ) و بقیه ی روز خاموش باشه .
اصلاعات بيشتر در مورد طرز کار کولر گازی ماشین در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو

aminkhan2014
21-06-2014, 15:17
سلام

دسته موتور پایین: معمولا جوش اون از روی رام موتور جدا میشه و باعث میشه موقع حرکت با دنده 1 یا دنده عقب ، صدای تلق تلق از داخل موتور بیاد.که دوباره جوش میدن.

دسته موتور بالا:خیلی کم پیش میاد خراب بشه مگه اینکه عمر ماشین زیاد باشه.علائمش لرزش زیاد موتور به داخل اطاق ، بازی موتور موقع نیم کلاچ کرده و ضربه به داخل اطاق موقع نیم کلاچ کردن است.

اتفاقا مال من مثل دسته موتور پایین صدا میده!!ولی خوب عمرش هم بالاست بیش از160 هزار تا کارکرده وفابریکی هست..ولی بعضی مواقع که کلاچ سریع ول میکنم توی دنده2 و3 هم صدای برخورد فلز با هم میده
عکس نداری،دقدیق ببینم کجاش میشه؟

kasra2002
21-06-2014, 16:11
سلام

ممکنه به دلیلی کمپرسور کولر شما جام کرده باشه از جمله استفاده نکردن و خرابی روغن و یا یخ زدگی در هوای مرطوب و یا به هر دلیل شما حتما تسمه دینام رو چک کنید و اگه خراب یا شل بود رسیدگی کنید و پس از اون ماشین رو درجا روشن و با کولر روشن به تسمه کامل دقت کنید
اگه از این ها نبود به سراغ مشکل برقی برید که اتصالی در مدار نباشه

kasra2002
21-06-2014, 16:25
سلام دوستان .
یک موضوعی رو در موردِ کولرِ گازیِ خانگی و کولر ماشین به اطلاع علاقمندان برسونم :
کولر ماشین درجه ی کم و زیاد نداره یعنی نمیشه مقدار شرمایش کمپرسور کولر گازی رو کم و زیاد کرد .
کمپرسور کولر گازی یا روشنه یا خاموش .
برای تنظیم سرمایِ اتاقِ خانه یا اتاق ماشین از دو روش استفاده میشه :
1- استفاده از ترموستات . یعنی وقتی دما به اندازه ی معینی کم شد, کمپرسور خاموش میشه یا دریچه ی سرد و گرم به طور اتوماتیک تغییر میکنه تا مخلوطِ هوایِ سرد و گرم درست بشه و دمای اتاق ماشین در یک حد ثابت بمونه .

درود برشما و ممنون بابت مقاله مثل همیشه جالب و کاملتون
اگه میشه یک توضیح هم درباره کلید AUTO در ماشین ها و اینکه فرقش با منوال چی هست
(مثلا اینکه ایا با AUTO بجای کمپرسور دریچه گرم هم باز میشه یا نه ) داده بشه
یعنی اینکه چه فرقی داره سیستم روی اتوماتیک باشه یا درجه به دلخواه روی عدد خاصی تنظیم بشه؟
و اینکه خیلی از دوستان ممکنه با کلید CIRCULATION آشنا نباشند یا شک داشته باشند به اینکه کی در چه وضعیتی باشه بهتره
اگه ممکنه اینو هم توضیح بفرمایید تا استفاده کنیم
ممنون از شما

kasra2002
21-06-2014, 17:10
یه سوال که مطرح میشه برا خیلی ها اینه که رطوبت گیر یا ف ی ل ت ر گاز کولر رو می گن هر از چند گاهی باید عوض کنید که اگه خراب بشه واویلاست و این به سرم اومده و یه اکسپنشن هم روی دستم گذاشته
حالا با توجه به کیفیت روزکمشو گاز های کولر و قیمت جالب اون دو سوال پیش میاد
آیا بهتره که عوض شه و یا بذاریم تا خراب شه
و چرا یک شیر در دو طرف اون تعبیه نمی کنند که بشه با بستن اون ( شبیه بعضی از اسپلیتها و بدون نیاز به سیستم خاصی برا جمع کردن گاز ) بشه راحت عوضش کرد
به نظر شما این پروژه عملیه؟

hosein002
21-06-2014, 19:16
سلام دوستان حالا که بحث کولر داغه منم سوالم رو مطرح کنم
کولر پراید (9000تا کارکرد) وقتی روشن میکنم بعد از چند دقیقه کار کردن عادی و خوب فکر میکنم زمان کار کردن شیر برقی یا چیزی شبیه اون که مصیر گازو به اتاق ماشین باز میکنه و پشت داشبورده چند ثانیه یه صدای بوق مانند زیادی میده مثل بوق قطار
بعضی مواقع هم بدون صدا عادی کار میکنه دوستان مشکل اینجوری نداشتن و آیا ضرری داره یانه؟
دور 3 و 1 فنش از کار افتاده ولی وقتی میزارم رو دور2 و برمیگردونم رو دور 1 اونم کار میکنه ولی دور 3 اصلا کار نمیکنه
توی ماشین بوی بنزین میاد و از لای درب باک هم بنزین نشت میکنه وقتی هم درب باک رو باز میکنی بنزین با فشار بیرون میریزه علتش حباب گیره؟ و اگه همینه آیا تعویضش با گارانتیه یا آزاده؟

kasra2002
22-06-2014, 13:53
سلام دوستان حالا که بحث کولر داغه منم سوالم رو مطرح کنم
کولر پراید (9000تا کارکرد) وقتی روشن میکنم بعد از چند دقیقه کار کردن عادی و خوب فکر میکنم زمان کار کردن شیر برقی یا چیزی شبیه اون که مصیر گازو به اتاق ماشین باز میکنه و پشت داشبورده چند ثانیه یه صدای بوق مانند زیادی میده مثل بوق قطار
بعضی مواقع هم بدون صدا عادی کار میکنه دوستان مشکل اینجوری نداشتن و آیا ضرری داره یانه؟
دور 3 و 1 فنش از کار افتاده ولی وقتی میزارم رو دور2 و برمیگردونم رو دور 1 اونم کار میکنه ولی دور 3 اصلا کار نمیکنه
توی ماشین بوی بنزین میاد و از لای درب باک هم بنزین نشت میکنه وقتی هم درب باک رو باز میکنی بنزین با فشار بیرون میریزه علتش حباب گیره؟ و اگه همینه آیا تعویضش با گارانتیه یا آزاده؟

در مورد کولر دوست عزیز این احتمال زیاده که از بلبرینکگ فن یا بوش فن درون اتاق باشه که این صدایی که می گید شبیه بهتره رسیدگی کنید چون سوختن فن درونی خوب نیست و فشار به سیم کشی میاره
و در مرحله بعدی میتونه از اکسپنشن ولو باشه که در صورتی که خوب خنک میکنه این مورد نیست
در مورد بوی بنزین به احتمال زیاد از همون حباگیر و یا لوله های ارتباطی باشه سعی کنید زیادی باک رو پر نکنید و یکبار که باک تقریبا خال هست درب رو باز کنید
ولی با توجه به گرمای هوا و قیمت بنزین بهتره که زودتر درست بشه

alone one
22-06-2014, 17:10
رفقا من لاستیک پرایدم اندازه یه نیم بند انگشت یکم باد کرده ،بردم نشون دادم گفتن با لاستیک عقب عوض کن،منم اینکارو کردم،میگن دیگه مشگل جدی پیش نمیاد
حالا چیکار کنم؟
گلدستونم هست لاستیک

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-06-2014, 21:52
رفقا من لاستیک پرایدم اندازه یه نیم بند انگشت یکم باد کرده ،بردم نشون دادم گفتن با لاستیک عقب عوض کن،منم اینکارو کردم،میگن دیگه مشگل جدی پیش نمیاد
حالا چیکار کنم؟
گلدستونم هست لاستیک
سلام .
اگر گارانتی داره که باید عوضش کنند
اگر نه , کار خوبی کردین نصبش کردین عقب .
تا میتونین بادش رو کم کنین که احتمال ترکیدنش کمتر بشه و روی سنگلاخ نرید باهاش
زاپاستون هم چک کنین که مرتب و آماده باشه .

amir_01
22-06-2014, 22:04
سلام دوستان
پراید 131 دارم ...به تازگی وقتی میزارم دنده 1 و شروع به حرکت میکنم ماشین بدجور شروع میکنه به لرزیدن ، البته توی دنده های بعد مشکل خاصی نداره و اگرم باشه خیلی کمتره
مشکل از کجا می تونه باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-06-2014, 23:52
یه سوال که مطرح میشه برا خیلی ها اینه که رطوبت گیر یا فـیلتر گاز کولر رو می گن هر از چند گاهی باید عوض کنید که اگه خراب بشه واویلاست و این به سرم اومده و یه اکسپنشن هم روی دستم
گذاشته
حالا با توجه به کیفیت روزکمشو گاز های کولر و قیمت جالب اون دو سوال پیش میاد
آیا بهتره که عوض شه و یا بذاریم تا خراب شه
و چرا یک شیر در دو طرف اون تعبیه نمی کنند که بشه با بستن اون ( شبیه بعضی از اسپلیتها و بدون نیاز به سیستم خاصی برا جمع کردن گاز )
بشه راحت عوضش کرد
به نظر شما این پروژه عملیه؟

سلام .
بله . واقعاً ایده ی خوبی هست و خیلی کارها ساده تر میشه اگه میشد با بستن 2 تا شیر فلکه , گاز رو حبس کرد و راحت قطعات مدار کولر مثل درایر dryer یا اکسپنشن والو یا اوریفیس تیوب ( فیـلتر مدادی ) یا شیلنگ خراب رو عوض کرد یا سیستم رو تمیز کرد .
اگر ابزارهای مدرن باشه و شیرهای درجه یک هم پیدا بشه , میشه این ایده رو عملی کرد .

alone one
23-06-2014, 18:50
سلام .
اگر گارانتی داره که باید عوضش کنند
اگر نه , کار خوبی کردین نصبش کردین عقب .
تا میتونین بادش رو کم کنین که احتمال ترکیدنش کمتر بشه و روی سنگلاخ نرید باهاش
زاپاستون هم چک کنین که مرتب و آماده باشه .

بعید میدونم گارانتی ماشین عوض کنن،چون جز قطعات مصرفیه،تازه 1سالم شده،شما مطمئنین گارانتی داره؟
بعد یچیزه دیگه گل یا شیارای زاپاسم با اون لاستیک فرق داره،میشه با زاپاسم عوض کنم؟بعضیا میگن چون نوعه و گلاش فرق داره اون جدیده بیشتر ساویده میشه،درسته؟
خطرش چقدره؟خیلی خطرناک نباشه این باد کردن؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-06-2014, 23:23
بعید میدونم گارانتی ماشین عوض کنن،چون جز قطعات مصرفیه،تازه 1سالم شده،شما مطمئنین گارانتی داره؟بعد یه چیز دیگه گل یا شیارای زاپاسم با اون لاستیک فرق داره،میشه با زاپاسم عوض کنم؟بعضیا میگن چون نوعه و گلاش فرق داره اون جدیده بیشتر ساییده میشه،درسته؟خطرش چقدره؟خیلی خطرناک نباشه این باد کردن؟هر لاستیک نو شش ماه یا 9 ماه یا یک سال گارانتی داره . شکل عاج هم چندان مهم نیست . حتی عرض لاستیک هم چندان مهم نیست . در بعضی ماشینهای گرانقیمت , عرض زاپاس کمتر از نصفِ لاستیکِ ماشین هست . مهم ارتفاع لاستیک هست که روی کار هم ارتفاع باشند . البته باید عقب وصل بشه نه جلو لاستیکهای جلو باید دقیقاً مثل هم باشه .لاستیکهای عقب اگه مثل هم باشه بهتره اما مهم ارتفاعشون هست ..

mohsenjxj
23-06-2014, 23:40
سلام دوستان من ماشین را تازه تحویل گرفتم (سمند ef7 پایه گازسوز مالتی پلکس ) و حدودا 600 کیلومتر کارکرده بعضی وقتا چراغ چک روشن میشه و بعد از یه مدت خاموش میشه دمای ماشین هم وقتی خاموش میکنم خط وسط را رد میکنه وقتی هم روشن هست قبل از اینکه به وسط برسه فن روشن میشه و دما را میاره رو خط دوم قبل از وسط.
بردم نمایندگی دیاگ زدن چون چراغ چک خاموش شده بود گفتن معلوم نبود خطا از چیه و فقط خطا رو پاک کردن و گفتن باید وقتی چک روشن شد بیاری ببینیم علتش چیه.
ماشین قبل از اینکه داغ بشه علامت آمپر آب تو نشانگر وسط کیلومتر (توسمند های مالتی پلکس) میاد و میمونه طوریکه فکر میکنم دمای آب زیاده و علامت استوپ هم میاد نمایش داده میشه در حالیکه عقربه آمپر آب حتی به وسط هم نرسیده. وقتی هم دنده عقب میگیرم علامت آمپر آب دوباره تا وقتیکه رو دنده عقب هست نمایش داده میشه (درحالیکه احتمالا دمای آب خیلی زیاد نیست و حتی به وسط هم نرسیده). دوستان خواهشا راهنمایی کنید ببینم علت از چیه، عقربه دمای آب درست میگه یعی دما مناسب هست یا اون علامت اخطار آمپر آب که تو نمایشگر نشون میده درست هست و واقعا دما بالاهست)یوقت برام مشکلات جدی درست نشه؟

mohsenjxj
23-06-2014, 23:44

komail
24-06-2014, 00:34
پراید 141 دارم
بعضی وقتا موقعی که ماشین رو تازه روشن میکنم دور موتور رو 1.5 یا 2 میمونه
ولی وقتی ماشین گرم میشه و یه مقدار باهاش حرکت میکنم بدرست میشه و موقع توقف رو 1 میره
تو ترافیک البته این مشکل مجددا به وجود میاد و وقتی ماشین روشن ولی بی حرکته دور موتور میره رو 1.5 یا 2
مشکل از کجاس؟
استوپر خرابه؟

hadi_khan2
25-06-2014, 16:14
سلام من یه 206 مدل 89 دارم آمپرش یکم از متوسط بالاست موقعه کولر روشن کردن درست میشه ولی موقعی که کولر روشن نیست همیشه و هر موقعه آمپرش میاد بالا چرا؟؟؟

bijandarbari
25-06-2014, 16:38
پراید 141 دارم
بعضی وقتا موقعی که ماشین رو تازه روشن میکنم دور موتور رو 1.5 یا 2 میمونه
ولی وقتی ماشین گرم میشه و یه مقدار باهاش حرکت میکنم بدرست میشه و موقع توقف رو 1 میره
تو ترافیک البته این مشکل مجددا به وجود میاد و وقتی ماشین روشن ولی بی حرکته دور موتور میره رو 1.5 یا 2
مشکل از کجاس؟
استوپر خرابه؟

سلام

به نظرم راهی نداره.
یک شب تا صبح سر باتری رو بردار ببین بعدش چطور میشه.باید تا چند روز مشکلی نداشته باشی.

bijandarbari
25-06-2014, 16:44
سلام من یه 206 مدل 89 دارم آمپرش یکم از متوسط بالاست موقعه کولر روشن کردن درست میشه ولی موقعی که کولر روشن نیست همیشه و هر موقعه آمپرش میاد بالا چرا؟؟؟

سلام

فکر کنم آمپر اب 206 به طور طبیعی رو خط وسط هستش. ( مثل پراید )

به هر حال بالا بودن آمپر آب میتونه از موارد زیر باشه:
- هوا داشتن سیستم
- آب رادیاتور خاصیتش رو از دست داده( باید هر دو سال یکبار تعویض بشه )
- فرسودگی واتر پمپ و خوردگی پره های اون
- ضعیف بودن شمع و یا تنظیم نبودن گپ اون ( باید هر 30 تا 40 هزار تا تعویض بشه )

bijandarbari
25-06-2014, 16:49

سلام

من چیز غیر عادی نمیبینم.
موقع باز بودن سوییچ و خاموش بودن موتور چراغ چک روشن هستش.
بلافاصله بعد از روشن شدن موتور چراغ چک اگه اروری تو Ecu نباشه خاموش میشه.

kasra2002
25-06-2014, 20:53
سلام دوستان من ماشین را تازه تحویل گرفتم (سمند ef7 پایه گازسوز مالتی پلکس ) و حدودا 600 کیلومتر کارکرده بعضی وقتا چراغ چک روشن میشه و بعد از یه مدت خاموش میشه دمای ماشین هم وقتی خاموش میکنم خط وسط را رد میکنه وقتی هم روشن هست قبل از اینکه به وسط برسه فن روشن میشه و دما را میاره رو خط دوم قبل از وسط.
بردم نمایندگی دیاگ زدن چون چراغ چک خاموش شده بود گفتن معلوم نبود خطا از چیه و فقط خطا رو پاک کردن و گفتن باید وقتی چک روشن شد بیاری ببینیم علتش چیه.
ماشین قبل از اینکه داغ بشه علامت آمپر آب تو نشانگر وسط کیلومتر (توسمند های مالتی پلکس) میاد و میمونه طوریکه فکر میکنم دمای آب زیاده و علامت استوپ هم میاد نمایش داده میشه در حالیکه عقربه آمپر آب حتی به وسط هم نرسیده. وقتی هم دنده عقب میگیرم علامت آمپر آب دوباره تا وقتیکه رو دنده عقب هست نمایش داده میشه (درحالیکه احتمالا دمای آب خیلی زیاد نیست و حتی به وسط هم نرسیده). دوستان خواهشا راهنمایی کنید ببینم علت از چیه، عقربه دمای آب درست میگه یعی دما مناسب هست یا اون علامت اخطار آمپر آب که تو نمایشگر نشون میده درست هست و واقعا دما بالاهست)یوقت برام مشکلات جدی درست نشه؟

دمای اب رو با این حساب ممکنه فقط با دیاگ بتونید مطمئن شید خرابی مهره سنسور اب می تونه این اشتباهات رو بوجود بیاره

bijandarbari
25-06-2014, 22:35
دمای اب رو با این حساب ممکنه فقط با دیاگ بتونید مطمئن شید خرابی مهره سنسور اب می تونه این اشتباهات رو بوجود بیاره

سلام

ef7 فشنگی آب نداره.

qeshmi2006
26-06-2014, 02:19
سلام . بنده به مشکلی تو ماشینم بر خوردم که هر جا میبرم نمیدونن از چیه . ماشینم206 تیپ2 هست . موقعی که موتور سرده ریپ میزنه و خیلی بد کار میکنه حتی خاموش میشه دور موتور نوسان میزنه .اما وقتی موتور گرمه خوب کارمیکنه. دوستان اگه راهنماییم کنید ممنون میشم .

roya.rashidi
26-06-2014, 02:41
سلام . بنده به مشکلی تو ماشینم بر خوردم که هر جا میبرم نمیدونن از چیه . ماشینم206 تیپ2 هست . موقعی که موتور سرده ریپ میزنه و خیلی بد کار میکنه حتی خاموش میشه دور موتور نوسان میزنه .اما وقتی موتور گرمه خوب کارمیکنه. دوستان اگه راهنماییم کنید ممنون میشم .
ماشین مامان منم اینجوری بود . بابام فک کنم استوپر شو عوض کرد درس شد. قیمتشم 60 ایناس . البته پراید بود.

qeshmi2006
26-06-2014, 02:45
مرسی . استپر چی هست کسی میتونه بیشتر راهنمایی کنه؟:n03:

roya.rashidi
26-06-2014, 03:00
مرسی . استپر چی هست کسی میتونه بیشتر راهنمایی کنه؟:n03:
یه قطعه هست که ورود اکسیژن تنظیم میکنه که در نهایت گازخوردن ماشینو تننظیم میکنه .

kasra2002
26-06-2014, 09:55
سلام

ef7 فشنگی آب نداره.
فشنگی آب یه اصطلاحه دوست من هر وسیله ای که بتونه برای سیستم ecu دستوری رو ببره که سنس باشه یه سنسوره دیگه حالا ممکنه به شکل مهره یا فشنگی نباشهولی یه جایی سنس میشه
در هر حال ممنون

kasra2002
26-06-2014, 10:01
همونطور که دوستمون اشاره کردن از خیلی چیز ها می تونه باشه و بیشترین دلیل برقی هست معمولا استپر به نوسان دار شدن دور موتور و خاموش شدن در سلو و یا گاز بیش از حد خوردن مربوط میشه و این مساله میتونه از شمع و ویر شمع و حتی از دلکو( کویل دوبل) باشه
برخی از این قطعه ها در موقع سرد بودن ارتباط خودشونو درست بر قرار نمی کنند
ضمنا برخی ز سنسور ها که در معرض هوا هستند و یا پمپ بنزین هم می تونه جزیی از دلیل ها به حساب بیاد
باید با دقت و حوصله در موقعی که این مشکل وجود داره بررسی بشه
برا خود من این مشکل تا حدودی پیش اومد و در حرکت با دنده دو تا نیم ساعت اول حرکت اینجوری میشد ولی خلاص خوب کار می کرد
به همه جا شک کردن و تا سنسور اکسیژن پیش رفتن اما قبل از اینکه بخوام خرج اضافی کنم با دوتا باک بنزین س و ب ر و نه هیچ چیز اضافی مشکلم تا 90 درصد حل شد
موفق باشید

bijandarbari
26-06-2014, 12:01
فشنگی آب یه اصطلاحه دوست من هر وسیله ای که بتونه برای سیستم ecu دستوری رو ببره که سنس باشه یه سنسوره دیگه حالا ممکنه به شکل مهره یا فشنگی نباشهولی یه جایی سنس میشه
در هر حال ممنون

سلام

تو اصطلاح فشنگی وسیله ای هستش که با دقت کمتر دما رو برای پشت آمپر میفرسته ولی سنسور وسیله ای هستش که با دقت بیشتر دما رو برای ECU میفرسته.

تو یعضی ماشین ها مثل پراید، این دو تا از هم جدا هستن.یعنی فشنگی دما رو برای پشت آمپر به صورت جدا میفرسته و سنسور دما رو برای ecu جدا میفرسته.
به خاطر همین اگه یکی از دو تا ( فشنگی یا سنسور ) خراب باشن دمایی که تو Ecu نشون داده میشه یا دمایی که تو پشت آمپر نشون میده متفاوته و ما رو به اشتباه میندازه.
میثلا میبیینم دمای موتور پایین نشون میده ولی فن روشن میشه.یا اینکه دما موتور از حالت عادی دائم بالاتره.

تو بیشتر ماشین ها مثل خانواده 405 جدید ، 206 و ef7 و... فقط سنسور وجود داره که سنسور دما رو به Ecu میفرسته و ecu دما را به پشت آمپر میفرسته.
یعنی غیر ممکنه که دمایی که تو پشت آمپر نشون داده میشه با دمایی که تو ecu نشون داده میشه متفاوت باشه.یعنی نیازی به دیاگ زدن برای فهمیدن دمای صحیح وجود نداره.

من منظورم این قضیه بود.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-06-2014, 13:53
مرسی . استپر چی هست کسی میتونه بیشتر راهنمایی کنه؟

سلام
استپر موتور یا موتور پله ای اسمش به انگلیسی اینه
Idle air control valve
یعنی سوپاپِ تنظیم هوایِ دورِ آرام
جای قرار گرفتنش در موتور , روی دریچه ی گاز نصب شده ( همون دریچه ای که با گاز دادنِ راننده باز و بسته میشه )

عکس خود استپر

توضیحات بیشتر در مورد کارش :

شما وقتی موتور رو روشن میکنین اما گاز نمیدین ) دور آرام ( به این حالت به انگلیسی میگن
idle position
یعنی وضعیت دور آرام که موتور خلاص هست و واسه خودش کار میکنه .
در این حالت چند سنسور ( حسگر ) کار موتور رو زیر نظر دارند و لحظه به لحظه به کامپیوتر گزارش میدند که موتور چه وضعیتی داره .
کامپیوتر هم با توجه به وضعیت موتور , دستورات لازم رو صادر میکنه و میده به قطعات مختلف تا موتور درست کار کنه .
یکی از قطعاتی که از کامپیوتر دستور میگیره برای تنظیم هوای دور آرام , همون استپر موتور هست

وقتی گاز میدین استپر هییییچ کاری انجام نمیده .
فقط ساخته شده تا وقتی موتور خلاص کار میکنه و گاز هم نمیدین , هوای ورودی یه موتور رو تنظیم کنه تا موتور لرزش نداشته باشه . فقط همین
مثال
موتور خلاصه و گاز هم نمیدین .
در این حالت کامپیوتر به استپر دستور میده تا اندکی راه ورود هوا به موتور رو باز نگه داره تا نلرزه و نرم کار کنه .
بعدش شما کولر رو روشن میکنین .
کمپروسور کولر انرژی زیادی از موتور میگیره
به محض روشن کردن کولر , کامپیوتر فرمان میده به استپر تا بیشتر راهِ ورودی هوا رو باز کنه تا دور موتور کمی بره بالا . استپر هم انگشتیِ سرش رو کمی به عقب میکشه ) کوتاه تر میشه ( تا راه عبور هوا به موتور بیشتر باز بشه .
در نتیجه دور موتور کمی زیاد میشه بدون اینکه شما گاز داده باشین .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] /idle_air.gif
بعد از چند دقیقه شما کولر رو خاموش میکنین .
دوباره کامپیوتر پیام میده به استپر تا راهِ ورود هوا رو کمی ببنده درنتیجه دور موتور اندکی کم میشه چون دیگه نیاز به انرژی زیاد نیست .

این بود خلاصه ای از کار استپر
اسم اختصاریش :
iac valve
اگر موقع گاز دادن , موتور مشکل داره این مشکل به هیچوجه از استپر نیست

fokahi110
26-06-2014, 14:21
اقا من یه سوال دارم اینکه میخوام یه روکش سویچ بخرم برا سویچ ماشینم پراید هست تو بازار موجوده همچین چیزی؟؟؟مرسی

bijandarbari
26-06-2014, 14:26
اقا من یه سوال دارم اینکه میخوام یه روکش سویچ بخرم برا سویچ ماشینم پراید هست تو بازار موجوده همچین چیزی؟؟؟مرسی

سلام

اگه سوییچ ریموتی باشه ( روی سوییچ دکمه باز و ست درب باشه ) قاب سوییچ عوض میشه.و تو بازار موجوده.( از کلید سازی سراغ بگیرید )

اگه سوییچ معمولی ولی با ایموبلایزر باشه ، سوییچ رو میشه عوض کرد. ولی باید به سوییچ جدید کد داده بشه که شما کارت ایموبلایزر ماشین ( بارکد روش چاپ شده ) رو میبری قفل سازی و برات سوییچ نو میسازن.

fokahi110
26-06-2014, 14:32
سلام

اگه سوییچ ریموتی باشه ( روی سوییچ دکمه باز و ست درب باشه ) قاب سوییچ عوض میشه.و تو بازار موجوده.( از کلید سازی سراغ بگیرید )

اگه سوییچ معمولی ولی با ایموبلایزر باشه ، سوییچ رو میشه عوض کرد. ولی باید به سوییچ جدید کد داده بشه که شما کارت ایموبلایزر ماشین ( بارکد روش چاپ شده ) رو میبری قفل سازی و برات سوییچ نو میسازن.

سلام داداشم والا نه سویچ ساده پراید 87 هست یه کمی پلاستیکش ساییده شده توسط اون جاسویچی که بهش انداختم الان میخوام یه حالت پلاستیک مانند که از دو طرف روهم چفت بشه بندازم روش فقط یه پلاستیک ساده تو بازار هست لوازم تزییناتی به نظر شما منظورمو فهمیدید چی میگم؟:n16:

mohsenjxj
26-06-2014, 16:12
سلام

من چیز غیر عادی نمیبینم.
موقع باز بودن سوییچ و خاموش بودن موتور چراغ چک روشن هستش.
بلافاصله بعد از روشن شدن موتور چراغ چک اگه اروری تو Ecu نباشه خاموش میشه.
این عکس مال ماشین من نیست این را فقط بخاطر این گذاشتم تا نمایشگر وسط کیلومتر تو سیستم مالتی پلکس را نشون بدم و منظور من اینه که تو اون قسمت که عکس باطری ماشین هست تو ماشین حتی قبل از گرم شدن عکس آمپر آب میاد و میره و موقع دنده عقب گرفتن هم همینطوره ثابت میمونه و چراغ چک هم روشن و بعضا خاموش میشه حتی بعد از استارت زدن و روشن شدن ماشین.

bijandarbari
26-06-2014, 19:29
این عکس مال ماشین من نیست این را فقط بخاطر این گذاشتم تا نمایشگر وسط کیلومتر تو سیستم مالتی پلکس را نشون بدم و منظور من اینه که تو اون قسمت که عکس باطری ماشین هست تو ماشین حتی قبل از گرم شدن عکس آمپر آب میاد و میره و موقع دنده عقب گرفتن هم همینطوره ثابت میمونه و چراغ چک هم روشن و بعضا خاموش میشه حتی بعد از استارت زدن و روشن شدن ماشین.

سلام

بین کلا چراغ آمپر آب در دو صورت روشن میشه:
- سوییچ باز و موتور خاموش هستش.
- عقربه دمای آب تا 1/4 آخر رفته بالا.

در غیر این صورت یا مشکل سیم کشی هستش یا از خود سیستم مولتس پلکس هستش.
در ضمن سیستم مولتی پلکس گاهی اوغات ایراد های عجیب و غریبی پیدا میکنه.

و اینکه مطمئن هستین که علامت آمپر اب هستش؟؟ چون چراغ هشدار آمپر اب معمولا کنار عقربه آمپر آب هستش.
و اینکه بعضی سمند ها سیستمی دارن که با دنده عقب فاصله با مانع روی lcd جلو آمپر نشون میده.شاید شما این رو با چراغ آمپر اب اشتباه گرفتین.

من دیگه چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه.

9vin
26-06-2014, 22:06
تسمه تایم پراید هر چند هزار تا بایستی عوض بشه ؟

چه مارکی از کیفیت خوبی برخورداره ؟؟

ممنونم:n16:

kasra2002
27-06-2014, 09:07
سلام

تو اصطلاح فشنگی وسیله ای هستش که با دقت کمتر دما رو برای پشت آمپر میفرسته ولی سنسور وسیله ای هستش که با دقت بیشتر دما رو برای ECU میفرسته.

تو یعضی ماشین ها مثل پراید، این دو تا از هم جدا هستن.یعنی فشنگی دما رو برای پشت آمپر به صورت جدا میفرسته و سنسور دما رو برای ecu جدا میفرسته.
به خاطر همین اگه یکی از دو تا ( فشنگی یا سنسور ) خراب باشن دمایی که تو Ecu نشون داده میشه یا دمایی که تو پشت آمپر نشون میده متفاوته و ما رو به اشتباه میندازه.
میثلا میبیینم دمای موتور پایین نشون میده ولی فن روشن میشه.یا اینکه دما موتور از حالت عادی دائم بالاتره.

تو بیشتر ماشین ها مثل خانواده 405 جدید ، 206 و ef7 و... فقط سنسور وجود داره که سنسور دما رو به Ecu میفرسته و ecu دما را به پشت آمپر میفرسته.
یعنی غیر ممکنه که دمایی که تو پشت آمپر نشون داده میشه با دمایی که تو ecu نشون داده میشه متفاوت باشه.یعنی نیازی به دیاگ زدن برای فهمیدن دمای صحیح وجود نداره.

من منظورم این قضیه بود.
ممنون از توضیحتون فقط اینو اضافه کنم که خود آمپر یا درجه آب هم میتونه مشکل دار باشه و اگه بصورت دیجیتال نوشته بشه دقت بیشتری داره

kasra2002
27-06-2014, 09:13
تسمه تایم پراید هر چند هزار تا بایستی عوض بشه ؟

چه مارکی از کیفیت خوبی برخورداره ؟؟

ممنونم:n16:
معمولا در شرایط عادی کار و فشار متناسب به خودرو مثلا گرما یا سرمای بش از حد معمولا تسمه برای اولین با در 60 تا 70 هزار کیلومتری و پس از اون در 50 هزار تعویض بشه بهتره
مارک های متفاوتی در بازار موجوده که فقط به اسم اینکه گارانتی داره نخرید همون فابریک نمایندگی هم بد نیست
ولی تعویض اونو به دست کاردان بسپارید

kasra2002
27-06-2014, 09:20
آیا می دونستید در موتور xu7 برای دو یا سه سال خودرو های تولیدی پس از حذف علامت 90 درجه از روی درجه آب با دستکاری کاری کردند که بجای خط وسط پایین تر 90 درجه را نشان دهد ؟
سری اول تولید موتور انژکتوری به دلیل بالا بودن دمای آب در شرایط معمولی (89) درجه برای خیلی ها ترسناک بود چون عادت به پراید و پیکانی داشتند که اگه اونجا می رسید ماشین جوش آورده بود
برای همین از سال 83 تا 85 خورشیدی بیشتر سمند ها و 405 های تولیدی آمپر آبشون به خط وسط(90) سابق نمی رسید و باعث راحتی خیال مردم شد حال اینکه در دما ی واقعی تاثیری نداشت
این شد که در آن سال ها بازار اضافه کردن فشنگی 75 به فن داغ داغ شد و به دنبال اون فن ها و باتری ها داغون شد

B3HZ@D
27-06-2014, 09:31
درود

اساتید چند روز پیش چراغ چک [Check] روی صفحه کیلومتر خودرو روشن شده بود و رفتم پیش تعمیرکار و تست کرد گفت دینام سالمه و باید آفتامات عوض بشه .
آفتامات رو عوض کردیم و چراغ چک روشن نشد ولی روز بعد دوباره چراغ روشن شد ... البته با این تفاوت که یک مدت روشن میشه و یک مدت خاموشه !

به نظرتون مشکل از چیه ؟

خودرو هم سمندـه

ممنون

mohsenjxj
27-06-2014, 10:22
سلام

بین کلا چراغ آمپر آب در دو صورت روشن میشه:
- سوییچ باز و موتور خاموش هستش.
- عقربه دمای آب تا 1/4 آخر رفته بالا.

در غیر این صورت یا مشکل سیم کشی هستش یا از خود سیستم مولتس پلکس هستش.
در ضمن سیستم مولتی پلکس گاهی اوغات ایراد های عجیب و غریبی پیدا میکنه.

و اینکه مطمئن هستین که علامت آمپر اب هستش؟؟ چون چراغ هشدار آمپر اب معمولا کنار عقربه آمپر آب هستش.
و اینکه بعضی سمند ها سیستمی دارن که با دنده عقب فاصله با مانع روی lcd جلو آمپر نشون میده.شاید شما این رو با چراغ آمپر اب اشتباه گرفتین.

من دیگه چیز دیگه ای به ذهنم نمیرسه.
این علامت آمپر بعد از اینکه ماشین روشن میشه و حتی آب داغ نشده هم رو صفحه نمایش میاد یعنی تغریبا مطمئن هستم که دمای آب بالا نیست و نشانگر آمپر آب میاد.
وقتی هم که دنه عقب میگیرم دقیقا همون علامت آمپر میاد تا وقتیکه از دنده عقب دربیارم.
بعضی وقت ها هم که چراغ چک روشن میشه و بعد از یه مدت خاموش میشه بردم تو نمایندگی دیاگ زدن و گفتن یه خطا میندازه و خطای اون ناشناخته هست ، پرسیدم کد خطا چند هست گفتن کد 3366 هست.
از دوستان کسی میدونه کد خطای 3366 مربوط به چی هست؟ یه منبع یا جاییکه راهنمای این کدها اونجا باشه خبر دارید. بچه ها لطفا راهنماییم کنید ماشین را صفر گرفتم و این علامت آمپر و چراغ چک نگرانم کرده، یوقت مشکل جدی نباشه نشه؟

bijandarbari
27-06-2014, 12:09
این علامت آمپر بعد از اینکه ماشین روشن میشه و حتی آب داغ نشده هم رو صفحه نمایش میاد یعنی تغریبا مطمئن هستم که دمای آب بالا نیست و نشانگر آمپر آب میاد.
وقتی هم که دنه عقب میگیرم دقیقا همون علامت آمپر میاد تا وقتیکه از دنده عقب دربیارم.
بعضی وقت ها هم که چراغ چک روشن میشه و بعد از یه مدت خاموش میشه بردم تو نمایندگی دیاگ زدن و گفتن یه خطا میندازه و خطای اون ناشناخته هست ، پرسیدم کد خطا چند هست گفتن کد 3366 هست.
از دوستان کسی میدونه کد خطای 3366 مربوط به چی هست؟ یه منبع یا جاییکه راهنمای این کدها اونجا باشه خبر دارید. بچه ها لطفا راهنماییم کنید ماشین را صفر گرفتم و این علامت آمپر و چراغ چک نگرانم کرده، یوقت مشکل جدی نباشه نشه؟

سلام

کد 3366 اونجوری که کاتالوگ ایران خودور نوشته یعنی اینکه ، مسیر سیمکشی سنسور فشار روی رگلاتور گاز اتصالی داره.

اگه ماشینتون بنزینی هستش که هیچی.

mohsenjxj
27-06-2014, 12:19
سلام

کد 3366 اونجوری که کاتالوگ ایران خودور نوشته یعنی اینکه ، مسیر سیمکشی سنسور فشار روی رگلاتور گاز اتصالی داره.

اگه ماشینتون بنزینی هستش که هیچی.
ماشینم پایه گازسوز مالتی پلکس هست من همیشه قبل از اینکه ماشین را روشن کنم چون خودش میخواد رو گاز روشن بشه و به علت اینکه میخوام با بنزین آب بندی بشه قبل از روشن شدم با دکمه تبدیل سوخت اون را روبنزین قرار میدم و استارت میزنم و تا حالا 99 درصد رو بنزین بوده و رو گاز کار نکرده تا این خطارو بده و اینی که نوشتید اگه ممکنه دقیقتر توضیح بدید یعنی چی؟ و چه ربطی به آمپر آب داره؟ من الان باید چیکار کنم و دقیقا چی را باید عوض کنن تا درست بشه و شامل گارانتی میشه؟
راستی این کاتالوگ ایرانخودرو را از کجا میشه گیر آورد و این کد خطا هارو دید؟ شما داری لطفا برامون اینجا قرار بدید تا استفاده کنیم.
با تشکر فراوان.

mmohandes
27-06-2014, 12:46
سلام منن یک پژو 405 دارم .به تازگی متوجه شدم در حالت بنزین موتور قدرت ندارد ، لرزش زیاد دارد و دور موتر گاهاً تا نیم دور هم پایین می آید ولی در حالت گاز کاملاً صاف می شود.دستگاه زدم همه چیز خوب بود شمع و وایر شمع ها هم سالم بودند. وقتی چیزی متوجه نشدند میگن مربوط به سوزن هاش است.راهنمایی ایم کنید که چه کنم.

sourena
27-06-2014, 13:17
سوزن ها و پمپ بنزین رو چک کنید . . . .

سوزنها رو بدید با دستگاه چک کنن دقیق زمان پاشش سوخت و میزان سوخت رو اندازه گیری کنن بطور دقیق

نسبت به تعویض فیلتر بنزین اقدام کنید .

پمپ بنزین رو در بیارید و صافی داخل باک رو هم تمیز کنید .

به احتمال پمپ بنزین هم میتونه مشکل داره باشه !

kasra2002
27-06-2014, 13:18
درود

اساتید چند روز پیش چراغ چک [Check] روی صفحه کیلومتر خودرو روشن شده بود و رفتم پیش تعمیرکار و تست کرد گفت دینام سالمه و باید آفتامات عوض بشه .
آفتامات رو عوض کردیم و چراغ چک روشن نشد ولی روز بعد دوباره چراغ روشن شد ... البته با این تفاوت که یک مدت روشن میشه و یک مدت خاموشه !

به نظرتون مشکل از چیه ؟

خودرو هم سمندـه

ممنون
یعنی چراغ دینام روشن نمیشد و فقط چراغ چک بود؟ و با عوض کردن آفتامات دینام بهتر شد؟
سمندتون چه مدلیه با چه موتوری

9vin
27-06-2014, 13:27
سلام دوستان

کسی دفترچه راهنمای پراید 111 رو داره ؟
ممنون میشم قرار بدید :n12:

B3HZ@D
27-06-2014, 14:10
یعنی چراغ دینام روشن نمیشد و فقط چراغ چک بود؟ و با عوض کردن آفتامات دینام بهتر شد؟
سمندتون چه مدلیه با چه موتوری

این چراغ زرد رنگ روشن میشه . شرمنده بابت کیفیت پایین تصویر .

سمند ال ایکس - مدل 89 - موتور EF7

kasra2002
27-06-2014, 17:35

دوست گرامی یک بخش نامه اییساکو خوندم که در مورد این مشکل به نمایندگی ها گفته شما ببینید که مهره سنسور آب ماشینتون از کدوم نوع هست برای بنزینی دونوع مشکی سه فیش و خاکستریه که باید بسته به نوع اون تعویض شه
احتمالا مشکلتون حل میشه

kasra2002
27-06-2014, 17:37
این چراغ زرد رنگ روشن میشه . شرمنده بابت کیفیت پایین تصویر .

سمند ال ایکس - مدل 89 - موتور EF7
این چراغ چک هست
دوست گرامی معمولا خراب بودن قطعات دینام روشن شدن چراغ قرمز شکل باتری رو همراه داره اون لحظه که روشنه با کامپیوتر میشه فهمید چرا روشن شده

B3HZ@D
27-06-2014, 21:19
این چراغ چک هست
دوست گرامی معمولا خراب بودن قطعات دینام روشن شدن چراغ قرمز شکل باتری رو همراه داره اون لحظه که روشنه با کامپیوتر میشه فهمید چرا روشن شده

برادر منم همینو گفتم . گفتم چراغ چک روشن میشد و نشون تعمیرکار که دادم با دستگاه بررسی کرد و گفت از دینامه و بعد از تست دینام گفت که سالمه و فقط آفتامات باید عوض بشه .
ولی تعویض آفتامات فقط روز تعویض این چراغ رو خاموش کرد و دو روز بعد دوباره روشن شد و از اون موقع تا الان یک بار روشن میشه یک بار خاموشه .

معمولن روشن بودن چراغ چک میتونه مربوط به چه مشکلات دیگه ای باشه ؟!

ممنون

bijandarbari
27-06-2014, 22:36
ماشینم پایه گازسوز مالتی پلکس هست من همیشه قبل از اینکه ماشین را روشن کنم چون خودش میخواد رو گاز روشن بشه و به علت اینکه میخوام با بنزین آب بندی بشه قبل از روشن شدم با دکمه تبدیل سوخت اون را روبنزین قرار میدم و استارت میزنم و تا حالا 99 درصد رو بنزین بوده و رو گاز کار نکرده تا این خطارو بده و اینی که نوشتید اگه ممکنه دقیقتر توضیح بدید یعنی چی؟ و چه ربطی به آمپر آب داره؟ من الان باید چیکار کنم و دقیقا چی را باید عوض کنن تا درست بشه و شامل گارانتی میشه؟
راستی این کاتالوگ ایرانخودرو را از کجا میشه گیر آورد و این کد خطا هارو دید؟ شما داری لطفا برامون اینجا قرار بدید تا استفاده کنیم.
با تشکر فراوان.

سلام

من ربطش رو به آمپر آب نمی دونم.
ولی این کد همون معنی رو که گفتم داره.
ارتباطی هم با اینکه از گاز استفاده کردین یا نکردین نداره.

این لینک دانلود اون کاتالوگ هستش:

چند صفحه آخر کد خطاها رو نوشته.

kasra2002
28-06-2014, 11:41
برادر منم همینو گفتم . گفتم چراغ چک روشن میشد و نشون تعمیرکار که دادم با دستگاه بررسی کرد و گفت از دینامه و بعد از تست دینام گفت که سالمه و فقط آفتامات باید عوض بشه .
ولی تعویض آفتامات فقط روز تعویض این چراغ رو خاموش کرد و دو روز بعد دوباره روشن شد و از اون موقع تا الان یک بار روشن میشه یک بار خاموشه .

معمولن روشن بودن چراغ چک میتونه مربوط به چه مشکلات دیگه ای باشه ؟!

ممنون
چراغ چک در صورت دیتکت هر گونه ایروری از ECU روشن میشه زمانی که روشن هست باید دستگاه وصل شه تا دقدق نشون بده شاید باز هم آفتامات خرابه
در قطعه های برقی دیگه دیدم که با ز هم نو جواب نداده یعنی از همون اون خراب بوده

آرش-19
28-06-2014, 15:48
با سلام
یک ماشین 260 تیپ 5 که حدود 2 ماهی خوابیده رو چطور روشن کنم؟
واضح تر اگه بگم برای این ماشین یک باتری نو خریداری شد اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی
تقریبا دو ماه حتی استارت نخورد. الان به هیچ وجه برق نداره ماشین. حتی قفل مرکزی و دزدگیر
هم کوچیکترین عکس العملی ندارن.
الان چطور میشه باتری ماشین دوباره شارژ کرد؟ اصلا امکانش هست؟

mohsenjxj
28-06-2014, 22:04
سلام

من ربطش رو به آمپر آب نمی دونم.
ولی این کد همون معنی رو که گفتم داره.
ارتباطی هم با اینکه از گاز استفاده کردین یا نکردین نداره.

این لینک دانلود اون کاتالوگ هستش:

چند صفحه آخر کد خطاها رو نوشته.
سلام دوست عزیز خیلی ممنون از راهنمایی کاملتون.

bijandarbari
29-06-2014, 06:43
با سلام
یک ماشین 260 تیپ 5 که حدود 2 ماهی خوابیده رو چطور روشن کنم؟
واضح تر اگه بگم برای این ماشین یک باتری نو خریداری شد اما متاسفانه به دلیل مشکلاتی
تقریبا دو ماه حتی استارت نخورد. الان به هیچ وجه برق نداره ماشین. حتی قفل مرکزی و دزدگیر
هم کوچیکترین عکس العملی ندارن.
الان چطور میشه باتری ماشین دوباره شارژ کرد؟ اصلا امکانش هست؟

سلام

بله. باتری رو مجددا میشه شارژ کرد.
ببرین باتری سازی.

در ضمن چک کنید روغن موتور حالت نرمال داشته باشه و بیش از حد سفت یا ژلاتینی نشده باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-06-2014, 12:23
سلامبله. باتری رو مجددا میشه شارژ کرد.ببرین باتری سازی.در ضمن چک کنید روغن موتور حالت نرمال داشته باشه و بیش از حد سفت یا ژلاتینی نشده باشه.سلام . اگر موتور ماشین و باتری سالم باشه , میشه با سیم اشتراک و یک ماشین دیگه ماشین رو روشن کرد و بعدش یه 15 دقیقه که کار کنه ( چه در جا چه در حرکت ) باتری شارژ میشه . بهتره بستهای باتری اول باز بشه و تمیز و براق بشه تا برق راحت بره توی باتری با آمپر زیاد . درضمن بهتره در مدتِ شارژ باتری از وسائل برقی پر مصرف مثل چراغهای جلو و نور بالا استفاده نشه تا به دینام فشار نیاد و باتری هم سریعتر شارژ بشه

kasra2002
29-06-2014, 12:59
دوستان عزیز سعی کنید تا اونجا که میتونید اگه روزهای زیادی از ماشین استفاده نمی کنید بست باتری رو باز کنید چون خیلی از وسایلی که باتری رو همیشه و بصورت خیلی کم مصرف میکنند باعث خالی شدن باتری می شه و این برای خراب شدن باتری بسیار موثره
خیلی عمر باتری پایین میاد

alittlequestion11
29-06-2014, 14:15
سلام دوستان

کولر ماشین ما (پراید مدل 88) اصلا خنک نمی کنه!
مشکل از چیه؟ (شنیدم می گن گازش خالی شده)
خرجش چقدره؟

یه سوال دیگه؛ یه دکمه کنار سویچ کولر و بخاری و اینها هست. این باید داخل باشه یا خارج؟ هر وقت روشن می کنیم کولر یا بخاری رو یا همیشه؟

epakk
29-06-2014, 18:07
با سلام خدمت اساتید محترم سایت
کسی میدونه چرا پراید کاربراتوری من وقتی فن رادیاتش روشن میشه یا چراغاش رو روشن میکنم ماشین شروع به گاز خوردن میکنه و دور موتورش میره رو 2000؟ پیش مکانیک و باتریساز بردم گفت باید ببری پیش کاربرات ساز

epakk
29-06-2014, 18:55
سلام دوستان

خرجش چقدره؟

یه سوال دیگه؛ یه دکمه کنار سویچ کولر و بخاری و اینها هست. این باید داخل باشه یا خارج؟ هر وقت روشن می کنیم کولر یا بخاری رو یا همیشه؟

اگر کولرت نشتی نداشته باشه شارژ گاز کولر حدود 50 تا 70 خرجشه بستگی به نوع گازش هم داره که میگن گاز انگلیسی که بهترینه حدود 70 تومنه

اگه منظورت از دکمه همونه که کنار پیچ فن کولره ، اون دکمه A/C یا ایرکاندشن یا کولره که اگه داخل باشه کولر روشنه و به محض پیچاندن ولوم کولر چراغش هم روشن میشه و در حالت خاموش بودن کولر باید بالا باشه

kasra2002
29-06-2014, 20:05
سلام دوستان

خرجش چقدره؟

دوست عزیز سخت شد سوالتون
در پراید های مدل پایین تر 5 سوییچ موجوده
یکی درجه فن که مقدار باد رو تعیین میکنه
یکی جهت وزش باد رو مشخص می کنه که از روبرو یا پایین و یا شیشه باشه که ( پایین و شیشه برای باد گرم بخاری و روبرو برای باد خنک کولر می باشد)
یکی دیگه که با علامت آبی برای سرد و قرمز برای گرم مشخص شده می تونید مقدار گرما رو انتخاب کنی
یکی کلید وضعیت چرخش باد و یا هوای تازه هست که با ز یعنی هوا از بیرون امده و بسته یعنی هوای داخلی خودرو به چرخش در میاد و سیرکیولیشن انجام می شه
یک کلید هم بنام A/C وجود داره که با فشردن اون و روشن شدن چراغ زرد روی اون در موقعی که فن روشن باشه کمپرسور رو روشن می کنه تا سرما تولید شه باصطلاح
یعنی در کل برای روشن کردن کولر در تابستان وضعیت هوا روبرو- دریچه بخاری روی آبی و فن معمولاا روی 2 و سپسدر حالت خلاص و روشن بودن خودرو کلید A/C روشن

حال اگر هوای کولر خنک نشد (البته پس از مدت کوتاهی کارکرد مخصوصا با دور بالاتر موتور ) مشکلی در سیستموجود داره که یکی از معمول ترین آنها کم شدن گاز هست
این ها را چک کنید تا ببینیم از چی می تونه باشه

kasra2002
29-06-2014, 20:09
با سلام خدمت اساتید محترم سایت
کسی میدونه چرا پراید کاربراتوری من وقتی فن رادیاتش روشن میشه شروع به گاز خوردن میکنه؟ پیش مکانیک بردم گفت باید ببری پیش باتری ساز ،تو رو خدا هرکس میدونه بهم بگه، دمتون گرم:n01:

دوست گرامی پراید های کاربراتوری برای سیستم کولر و دینام دارای دو عدد (اصطلاح عامیانه) گاز کش هستند که برقی و مکانیکی بوده و با یک تنظیم ساده موردرو برطرف می کنه
بدین سان هرگاه کولر رو روشن می کنید گاز ماشین رو تنظیم می کنه که ثابت بمونه و خاموش نشه
همچنین اگه دینام به فشار بیوفته حالا فن یا چراغ جلو باز گاز رو میگیره که سلو ماشین بهم نخوره
این تنظیم بسیار ساده بوده و اگه نمی تونید به هر تنظیم موتوری بگید براتون انجام میده

mzmzmz
29-06-2014, 23:37
دوستان عزیز من پراید 80کاربرات دارم چراغ پشت آمپرم روشن نمیشه (لامپ رو عوض کردم) آیراد از چیه ؟ممنون.

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-06-2014, 08:21
دوستان عزیز من پراید 80کاربرات دارم چراغ پشت آمپرم روشن نمیشه (لامپ رو عوض کردم) آیراد از چیه ؟ممنون.

سلام .
برای عیب یابی همیشه باید از ساده ترین و آسونترین ها شروع کنیم تا برسیم به سخت ترینها و هزینه بَر ترینها.
ابتدا باید فیوز چک بشه .
سپس لامپ چک بشه .
بعدش سبمهای مدار یا کلید ( اگر مدار کلید داره )
و غیره مثل چک کردن رله
یعنی نباید چیزی از روی حدس و گمان بخریم و تعویض کنیم . بلکه اول چک کنیم بعد اگر لازم بود سرویس کنیم ( تمیز کردن - روغنکاری - گریسکاری )
بعدش اگر لازم شد تعمیر کنیم .
اگر تعمیر هم مشکل رو حل نمیکنه اونوقت تعویض کنیم
بنده چند بار فکر کردم چراغ ترمز سوخته و"باید تعویض بشه اما با دو تا تقه به چراغ درست شد چون فقط خاک گرفته بود یا شل شده بود
گاهی هم با تقه درست شد اما دوباره خاموش شد . وقتی بازش کردم دیدم تنگستنش کنده شده و با تقه گاهی وصل میشه اما بعدش توی حرکت دوباره قطع میشه
پس باید همه چیز به ترتیب چک بشه تا مطمئن بشیم لازمه تعویض بشه

وقطعات تعویضی رو هم نگه داریم .
علتش رو در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو توضیح دادم

best66
30-06-2014, 19:20
سلام دوستان یه پژو پارس دارم ک جدیدا وقتی نیم ساعت باهاش دور میزنم فوری چراغ چکش روشن میشه و خاموش میکنه وقتیم روشنش میکنم سنگین استارت میخوره و تو دور گرفتن خفه میکنه..بردم نمایندگی تنظیم موتور گفت مشکل از سیم کشیه بعد دادم سیم کشی گفتن هیچ مشکلی نداره الان خودشونم میگن معلوم نیس این ماشین چشه....کسی میدونه دردش چیه؟؟؟سنسور دور موتورم عوض کردم ولی هیچ تغییری نکرد

kasra2002
01-07-2014, 10:15
سلام دوستان یه پژو پارس دارم ک جدیدا وقتی نیم ساعت باهاش دور میزنم فوری چراغ چکش روشن میشه و خاموش میکنه وقتیم روشنش میکنم سنگین استارت میخوره و تو دور گرفتن خفه میکنه..بردم نمایندگی تنظیم موتور گفت مشکل از سیم کشیه بعد دادم سیم کشی گفتن هیچ مشکلی نداره الان خودشونم میگن معلوم نیس این ماشین چشه....کسی میدونه دردش چیه؟؟؟سنسور دور موتورم عوض کردم ولی هیچ تغییری نکرد
این مشکلای نا مشخص معمولا از ECU و سیم کشی پیش میاد جایی به جز نمایندگی و تنظیم موتور معمولی هست که فقط بطور تخصصی به سیستم و سیمکشی برقی میرسه ( نه برقکار و دینام ) اگه اونجاها ببرید با دستگاه کامل چک می کنن و پیدا میشه
اینکه میگید سنگین استارن می خوره یه مقدار جای شک داره که باتری و دینام و یا کابل های اصلی قطع می شند
یعنی حتی قطعات درون دینام ممکنه اشه
شما وقتی که اینطوری میشه چراغ هارو روشن کنید ببینید نورشون چطوره بعضی وقتا باتری مشکل دار میشه و این حالت رو بوجود میاره یعنی به نظر سالم میاد ولی یدفه قطع میشه

best66
01-07-2014, 14:40
این مشکلای نا مشخص معمولا از ECU و سیم کشی پیش میاد جایی به جز نمایندگی و تنظیم موتور معمولی هست که فقط بطور تخصصی به سیستم و سیمکشی برقی میرسه ( نه برقکار و دینام ) اگه اونجاها ببرید با دستگاه کامل چک می کنن و پیدا میشه
اینکه میگید سنگین استارن می خوره یه مقدار جای شک داره که باتری و دینام و یا کابل های اصلی قطع می شند
یعنی حتی قطعات درون دینام ممکنه اشه
شما وقتی که اینطوری میشه چراغ هارو روشن کنید ببینید نورشون چطوره بعضی وقتا باتری مشکل دار میشه و این حالت رو بوجود میاره یعنی به نظر سالم میاد ولی یدفه قطع میشه

ممنون امروز رفتم نمایندگی درستش کردن...مشکل از ECU بود

kasra2002
02-07-2014, 12:47
سلام
من یک سمند ef7 دارم مدل 90 که تا حالا 100000 کار کرده.
وقتی کولر روشن میکنم تا چند دقیقه اول خوبه ولی بعدش ماشین به لرز میفته و حتی موقعی که کولر خاموش میکنم هم این لرز ادامه داره و باید ماشین خاموش کنم و دوباره روشن کنم.
خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید...

sent from my glx sky using tapatalk
دوست گرامی اگر بعد از چند دقیقه کارکرد اینجوری میشه تا جایی که مجبورید فقط ماشین رو خاموش کنید
و اینکه وقتی خاموش کردید و دوباره ماشین رو روشن می کنید به حالت طبیعی بر می گرده می تونه مشکل شما از تنظیم سیستم کامپیوتری و یا حتی اتنظیم کننده سلو ماشین باشه که دستور مناسبی در زموقع درگیر بودن کمپرسور نمی ده
در هر حال سفت شدن و یا جام کردن کمپرسور به هر دلیل مخصوصا در صورت استفاده نکردن در زمستان هم می تونه باعث سند ایرور و بهم ریختن ماشین بشه

bijandarbari
02-07-2014, 13:17
سلام
من یک سمند ef7 دارم مدل 90 که تا حالا 100000 کار کرده.
وقتی کولر روشن میکنم تا چند دقیقه اول خوبه ولی بعدش ماشین به لرز میفته و حتی موقعی که کولر خاموش میکنم هم این لرز ادامه داره و باید ماشین خاموش کنم و دوباره روشن کنم.
خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنید...

sent from my glx sky using tapatalk

سلام

احتمال خیلی زیاد مشکل از دسته سیم کوئل ها هستش.
وقتی کولر روشن بشه و فن دور تند روشن بشه ، موتور 3 میشه و تو Ecu ارور اتصالی مدار سیم کشی یکی از کوئل ها ثبت میشه و چراغ چک روشن میشه و بعد از روشن و خاموش کردن موتور چراغ چک خاموش میشه و موتور معمولی کار میکنه.
احتمالا برای شما دسته سیم کوئل از دسته سیم انژکتور ها جدا هستش.

شما سوکت دسته سیم کوئل رو از سر تک تک کوئل ها جدا کنید و داخل سوکت دسته سیم رو اسپری خشک ناهید بزنید و سوزن داخل سوراخاش فرو کنید و تکون بدین تا اگه کثیفی داره پاک بشه. همینطور داخل سوکت روی کوئل رو هم اسپری خشک ناهد بزنید.

همینطور اگه بتونید سوکت انتهای دسته سیم کوئل که دسته سیم کوئل رو به دسته سیم اصلی موتور وصل میکنه رو هم با همین روش شستشو بدین احتمالا مشکلتون حل میشه.
اگه با این روش ها مشکلتون حل نشد باید دسته سیم کوئل تعویض بشه.

makandi
02-07-2014, 15:45
با سلام خدمت اساتید. من چند روزی هست که EF7 تحویل گرفتم. این مشکل لرزش فرمون و کپ کردن در دنده 1 و2 حالمو گرفته. آیا راه حلی داره؟ به نظرتون ببرم گارانتی؟

kasra2002
02-07-2014, 16:49
با سلام خدمت اساتید. من چند روزی هست که EF7 تحویل گرفتم. این مشکل لرزش فرمون و کپ کردن در دنده 1 و2 حالمو گرفته. آیا راه حلی داره؟ به نظرتون ببرم گارانتی؟
معمولا نمایندگی از این موضوع سرباز می زنه
لرزش بخاطر سفت بودن قطعاته که می گن آب بندی بشه درست میشه که البته اگه منظورتون لرزش فرمون در موقع درجا پیچیدن باشه
cutoff موتور هم بذارید یکم کار کنه و بعد براتون ecu تنظیم کنند
دوستان شاید بیشتر بتونند راهنمایی کنند

makandi
02-07-2014, 23:12
دوست عزیز ممنون از راهنماییتون . بله لرزش فرمان هنگام درجا دور زدن است. یک سوال دیگر هم داشتم بعضی اوقات در حالت ایست کامل دنده یک و دنده عقب خوب جا نمیره ؟؟ اونم طبیعیه و درست میشه؟

hossein.az
02-07-2014, 23:57

مشكل لرزش فرمان توي تمام توليدات ٩٠ به بعد هست
اگر اذيتتون كرد اصرار كنيد شير هيدروليكتون تعويض كنن

مشكل كپ كردن توي يك و دو به خاطر مكث دريچه گاز برقي ef7پايه گازسوزه
با تنظيم گپ شمعها مكث كمتر نشون ميده

براي گيربكس هم بعد از كمي كاركرد نرم ميشه

kasra2002
03-07-2014, 10:17
دوست عزیز ممنون از راهنماییتون . بله لرزش فرمان هنگام درجا دور زدن است. یک سوال دیگر هم داشتم بعضی اوقات در حالت ایست کامل دنده یک و دنده عقب خوب جا نمیره ؟؟ اونم طبیعیه و درست میشه؟
ببینید ماشین ایرانی این مشکل هارو داره البته چون نو هست کم کم رون تر میشه تست کنید کلاج شما در کجا عمل می کنه می تونید تنظیم سی کلاج رو یکم بالا تر بیاریدتا الان که نو هست بهتر بشه وو بعد دوباره برش گردونید الته فقط یکم

Abdolreza2012
03-07-2014, 13:12
سلام
از چرخ های جلو ( خودم احساس میکنم سمت راننده هست ولی یکی که جلو سرنشین میشینه میگه از طرف چرخ جلو سمت سرنشین هم هست ) صدا میاد
بعضی اوقات صدا میده و بعضی اوقاتم صدا نمیده
بگیر نگیر داره ، یه بار صدا زیاده و بعد قطع میشه

بردم جلو بندی سازی بعد یه مدت طولانی
چک کرد گفت هم جلو بندیت سالمه که باعث تعجب من شد ) و هم چرخ ها رو نگاه کرد گفت مشکلی نیست
دوستان به نظرتون مشکل از کجاس ؟؟؟ و من باید به کی نشون بدم ؟؟؟

makandi
03-07-2014, 17:36
مشكل لرزش فرمان توي تمام توليدات ٩٠ به بعد هست
اگر اذيتتون كرد اصرار كنيد شير هيدروليكتون تعويض كنن

مشكل كپ كردن توي يك و دو به خاطر مكث دريچه گاز برقي ef7پايه گازسوزه
با تنظيم گپ شمعها مكث كمتر نشون ميده

براي گيربكس هم بعد از كمي كاركرد نرم ميشه

ممنون از رهنماییتون ولی سمند من بنزینی هست دریچه گازش برقی هست؟

hossein.az
03-07-2014, 22:18
ممنون از رهنماییتون ولی سمند من بنزینی هست دریچه گازش برقی هست؟

دريچه گاز شما سيمي است ب نسبت پايه گازسوز مكثش كمتره ولي بازم مكث داره
شما بكبار كه براي سرويس نمايندگي رفتيد گپ شمعهارو بديد تنظيم كنن بهتر ميشه
اما به نظر بنده صفحه كلاج براي ef7 كلا ضعيفه و گيريبكس درست منطبق نيست
والا كشش اين موتور خيلي عالي ميشد ،هر چند در دورهاي بالا كشش مشخصه

kasra2002
04-07-2014, 10:36
سلام
از چرخ های جلو ( خودم احساس میکنم سمت راننده هست ولی یکی که جلو سرنشین میشینه میگه از طرف چرخ جلو سمت سرنشین هم هست ) صدا میاد
بعضی اوقات صدا میده و بعضی اوقاتم صدا نمیده
بگیر نگیر داره ، یه بار صدا زیاده و بعد قطع میشه

بردم جلو بندی سازی بعد یه مدت طولانی
چک کرد گفت هم جلو بندیت سالمه که باعث تعجب من شد ) و هم چرخ ها رو نگاه کرد گفت مشکلی نیست
دوستان به نظرتون مشکل از کجاس ؟؟؟ و من باید به کی نشون بدم ؟؟؟

چجور صدایی دوست من ؟
ممکنه فقط از لنت ها و شل شدن یا فرسودگی باشه
و یا از لاستیک کهنه
دیده شده از قالپاق و رینگ هم بوده در برخورد با هوا

Abdolreza2012
04-07-2014, 15:38
چجور صدایی دوست من ؟
ممکنه فقط از لنت ها و شل شدن یا فرسودگی باشه
و یا از لاستیک کهنه
دیده شده از قالپاق و رینگ هم بوده در برخورد با هوا

نه لنت و لاستیک تازه هستن
صداش مثله صدا برخورد آنتن ماشین به سقف ماشین ( تو دست اندازها ) ، البته مطمئنم از اون نیست

profMan
04-07-2014, 16:48
سلام
چرا گاهی ماشین رو روشن میکنم چراغ چکش 10 20 دقیقه روش میمونه و بعد خاموش میشه ؟ همیشه اینجوری نیست . یعنی گاها که روش میکنم اینجوریه گاها هم چکش روشن نمیشه بعد از استارت.ماشین سمند EF7

hossein.az
04-07-2014, 23:16
سلام
چرا گاهی ماشین رو روشن میکنم چراغ چکش 10 20 دقیقه روش میمونه و بعد خاموش میشه ؟ همیشه اینجوری نیست . یعنی گاها که روش میکنم اینجوریه گاها هم چکش روشن نمیشه بعد از استارت.ماشین سمند EF7
زمانی که سوییچ را باز میکنید
وقتی چراغ چک و ایربگ خاموش شد استارت کنید
ماشینتون مالتی پلکس هست؟

kasra2002
05-07-2014, 10:06
نه لنت و لاستیک تازه هستن
صداش مثله صدا برخورد آنتن ماشین به سقف ماشین ( تو دست اندازها ) ، البته مطمئنم از اون نیست
ممکنه از یک خاکگیر باشه یا یه چیزی توی درب موتور یا زیر گلگیر وقتی ماشین ثابته می شه تکون داد صداش در بیاد؟
حتی یعضی وقتا یه چیزی توی درب شل میشه باعث میشه

Abdolreza2012
05-07-2014, 14:04
ممکنه از یک خاکگیر باشه یا یه چیزی توی درب موتور یا زیر گلگیر وقتی ماشین ثابته می شه تکون داد صداش در بیاد؟
حتی یعضی وقتا یه چیزی توی درب شل میشه باعث میشه

نه احتمال زیاد از چرخاس ( یعنی اگه مشکلی باشه از چرخ هاست )
چون با پرخیدن چرخ ها صدا میده ( نه تو دست اندازها ) ، با افزایش سرعت صدا سریعتر و با کاهش سرعت صداش کندتر شنیده میشه

mohsenjxj
05-07-2014, 21:55
بنظر شما از نظر علمی چرا ماشین صفر مصرفش زیاده و به مرور با کارکرد ماشین مصرفش کمتر میشه؟
آیا تو همه ماشین ها اینطوری هست؟

1303
06-07-2014, 02:34
سلام
خودرو مزدا 2 دارم یه مدته این مشکل رو دارم :
هنگام مکث در دنده d ماشین لرزش های متناوب داره هر چقدر هم بیشتر ماشین در حالت سکون در دنده باشه لرزش بیشتر میشه
وقتی ماشین سرده این مشکل رو ندارم

ممنون میشم پاسخ بدید

kasra2002
06-07-2014, 11:31
نه احتمال زیاد از چرخاس ( یعنی اگه مشکلی باشه از چرخ هاست )
چون با پرخیدن چرخ ها صدا میده ( نه تو دست اندازها ) ، با افزایش سرعت صدا سریعتر و با کاهش سرعت صداش کندتر شنیده میشه
پس باید خیلی دقیق شید روی صدا بعضی وقت ها مثلا یک بست ساده در حرکت صدا رو تولید می کنه که در ظاهر هیچی پیدا نیست
با رعایت تمام مسایل ایمنی چرخ ر و تک تک بالا ببرید و با چرخاندن ممکنه پی ببرید
مورد تقریبا مشابه و خیلی حاد تری رو داشتم روی هوندا و پس از کشفش خیلی تعجب کردم البته اون باعث جام شدن چرخ ماشین می شد

kasra2002
06-07-2014, 11:35
سلام
خودرو مزدا 2 دارم یه مدته این مشکل رو دارم :
هنگام مکث در دنده d ماشین لرزش های متناوب داره هر چقدر هم بیشتر ماشین در حالت سکون در دنده باشه لرزش بیشتر میشه
وقتی ماشین سرده این مشکل رو ندارم

ممنون میشم پاسخ بدید
با توجه به پیشرفته بودن سیستم گیرباکس ماشینتون این یا از سیستم تنظیم اتوماتیک دنده هست و یا می تونه مکانیکی از شیر تقسیم باشه و حتی ممکنه با تعویض روغن مشکل شما حل بشه
وقتی ماشین سنگینه و سر بالایی رو میبرید با این مشکل با ز مواجه می شید ؟ حس می کنید قدرتش کمه یا زیادی گاز می خوره؟
این مورد درگیر نشدن کامل صفحه دنده اول هست که هرز می گرده
موردهای مشابه داشتم که هر سه این موارد ممکن بود باشه

kasra2002
06-07-2014, 11:45
بنظر شما از نظر علمی چرا ماشین صفر مصرفش زیاده و به مرور با کارکرد ماشین مصرفش کمتر میشه؟
آیا تو همه ماشین ها اینطوری هست؟

لیل علمی تررو دوستان می فرمایند اما چیزی که به نظر من میاد اینه که در خودروی نو ( حالا ایرانی ) که از قطعه های زیادی تشکیل می شه با آلیاژهای مختلف این قطعات در ابتدا هر کدام خاصیت خودشون رو دارند و به اصطلح سفت کار می کنند ولی به مرور با گرم و سرد شدن و ساییدهگی های انها شاید باعث تسهیل کارکرد بشه ( آب بندی) مثلا فنر سوپاپ ها در ابتدا بسیار سفت تره و و شاید به درستی و دقت در حد صدم میلیمتر و یا میلی ثانیه کار نکند
اما اینکه بعضی ها میگن مثلا سوزن انژکتور در 60 هزار کیلومتر کارکرد اب بندی میشه نمی دونم جریانش چه

1303
06-07-2014, 12:17
ممنون از جواب به موقعتون .... موقع سربالایی و هنگام سنگین بودن ماشین این مشکل رو ندارم ... روغن ماشین کاسترول 10w40 مگناتک ریختم ...پس احتمالا از گیربکسه ؟ ....راحت تعمیر میشه ؟ یا بهتره دست تعمیر کار ندم ؟

با سپاس

Life24
06-07-2014, 16:29
سلام
چرا برخی اوقات یکی از فیوز ها میسوزه؟
دیروز 111 مدل 91 فیوز چراغ هاش سوخت. دلیل چیه؟

hossein.az
06-07-2014, 17:51
سلام

برق دزدي يا بالا پايين شدن امپر
و اتصال دو سر به هم باعث سوختن فيوز ميشه

فيوز به خاطر اينكه لوازم برقي خودرو و سيم كشيش آسيب نبينه 

kasra2002
07-07-2014, 12:23
ممنون از جواب به موقعتون .... موقع سربالایی و هنگام سنگین بودن ماشین این مشکل رو ندارم ... روغن ماشین کاسترول 10w40 مگناتک ریختم ...پس احتمالا از گیربکسه ؟ ....راحت تعمیر میشه ؟ یا بهتره دست تعمیر کار ندم ؟

با سپاس
منظورم روغن هیدرولیک گیرباکس بود
چک کردن این موضوع باید به دست تعمیر کار خیلی وارد و مجهز باشه چون خیلی حساسه و نباید الکی باز شه با این هزینه ها
باید از الکترونیک شورع کنه و نوع و مقدار روغن هایدرولیک رو چک کنه اگه می تونه فشار تورباین رو بسنجه تا مرحله آخر که به اورینگ های سیستم تقسیم فشار برسه

kasra2002
07-07-2014, 12:27
سلام
لام‍ب جلو به دلیل بالا بودن شدت آمبر مصرفی و یا قرار گرفتن در مجاورت اب و همچنین لامهای عقب به دلیل مرغوبیت جنس و مجاورت با رطوبط ممکنه اتصالی کنه و همونطور که فرمودند فیوز که نقش محافظ داره بسوزه
اگه دیده باشیدد وقتی ماشین ها کهنه می شند چراغ عای عقب هم کمنور می شه و بعضی وقتا مثلا با ترمز گرفتن چراغ خطر خاموش میشه این همون اتصالی هاست
و در مرحله بعدی اتصال سیم کشی و ...

ekhtar
07-07-2014, 12:34
سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستای گلم آقا من یک پراید 131 Se دارم 1000 تا کار کرده با کولر داشتم میرفتم یهو باد گرم داد آمپر رفت بالا پیاده شدم دیدم فن کار نمیکنه چچک کردم فیوز سوزونده بود بعد بدون کولر با فیوز جدید حرکت کردم دیگه فیوز نسوخت اما باز تا روشن کردم تا فن اومد کار کنه فیوز سوخت و چراغ چک روشن شد
سیم کشی فکر نکنم مشکلی داشته باشه احتمال میدم رله پایه هاش اتصال کرده باشه چجوری میتونم چک کنم اصلا جای رله کجاست؟ میشه با عکس راهنماییم کنین؟:n16:

epakk
07-07-2014, 13:02
سلام بچه ها من یه پراید کاربراتوری 82 دارم حدود چهار روز پیش موتورش رو تعمیر اساسی کردم یعنی رینگ و پیستون و یاتاقان و سوپاپ و واشر سرسیلندرش رو عوض کردم چون روغن سوزی داشت ، از اون موقع صبحها موقع استارت زدن بد روشن میشه و باید چند تا استارت بزنی یا خیلی استارت رو نگه داری تا روشن بشه بعدشم که روشن میشه باید چند تا گاز محکم بدی تا حالت کپ کردنش از بین بره ایراد از چیه؟

haestaph
07-07-2014, 16:15
با سلام

امروز صبح که کولر زدم فن ماشین روشن نمیشد و باد کولر گرمتر بود بعد دوبار کولر رو خاموش و روشن کردم دیدم به همون منواله و اصلا فن فعال نمیشه. آمپر هم اولش C بود و بعد از گذشت زمان تا وسط اومد (نرمال بود) و خیلی بالا نرفت.
بعد از اینکه کارهامو کردم و اومدم خونه داخل پارکینک کولر رو روشن کردم دیدم فن فعال شد!
حالا مشکل از چی میتونه باشه؟

من در مناطق گرمسیری هستم (کولز زیاد استفاده میکنم) و ماشینم پژو 405 تولید بهمن 91 هست.

با سپاس

shahkilid
07-07-2014, 20:32
سلام دوستان عزیز
بنده یه مشکلی برام پیش اومده شاید هم قبلا کسی مطرحش کرده، اما چون تعداد صفحات زیاد هست نتونستم چک کنم که آیا تکراری هست یا نه. ممنون می شم اگر کسی راه حلی داره در اختیارم بذاره.

یه پراید 131 sx مدل 90 با کارکرد 32000 کیلومتر از یکی از دوستان خریدم، که خیلی ماشین نگه دار نیست! یعنی موتورش از 405 موتور 2000 سال 80 خودم خیلی بد منظره تره!!! البته بیشتر گرد و خاک و گل و لای هست و یه کمی هم روغن انگار هست روی موتور. می خواستم بدونم اون روغن طبیعی هست یا نه؟ و مشکل اصلی من در مورد رادیاتور هست. ماشین رو به یکی از دوستان بنگاهی نشون دادم که برآورد قیمت کنه، تا نشست پشتش گفت آب رادیاتور نداره، دمای آب یه کم از وسط بالاتر بود که همون موقع کم کم در رادیاتور (موتور خاموش) رو باز کرد که مایع داخل رادیاتور قهوه ای خیلی تیره (انگار زنگ آهن توش باشه) بود و یه کمی ازش خارج شد و این دوستمون حدود 1 بطری آب معدنی از آب شیر ریخت توش! (هم داخل رادیاتور هم داخل اوم منبع کناری) و گفت الان اگه با این وضع رادیاتور ضد یخ بریزی توش واشر می سوزونه!! حالا می خواستم بدونم مشکل رادیاتور واقعا چیه؟ و باید چه کرد؟ برای شست و شوی خود رادیاتور و تعویض کامل مایع خنک کننده چه پیشنهادی دارید.
و یه مشکل دیگه! اونم این که به من گفت ماشین از جلو تصادف داشته و دلیلش هم اینه که رادیاتور کولر (رادیاتور جلوییه) شکم داره! از بالا رادیاتور انکار کمی گوده اما من از جانب دوستم مطمئنم که تصادف نداشته با این ماشین. حالا این مشکل چی می تونه باشه؟
و سوال دیگه در مورد شست و شوی موتوره. آیا به نظر شما صحیحه که موتور شویی انجام بدم یا نه؟ اگر راهکار و توصیه ای در مورد شست و شوی موتور دارید ممنون می شم که بگین.

ببخشید که این قدر مفصل نوشتم و وقت شما رو گرفتم. منتظر راهنمایی دوستان با تجربه هستم.
با سپاس

Life24
07-07-2014, 22:41
سلام
پراید 111 مدل اوایل 91 هست و یادم نیست اخرین بار کی روغن هیدرولیک رو چک کردم
اما امروز توی تعویض روغن متوجه شدم یک قطره هم روغن هیدرولیک نداشته!!!! :n21:
به نظرتون نشتی داره یا به مرور تمام شده؟ بعید میدونم این قدر مصرف داشته باشه

+ali
08-07-2014, 04:36
سلام
ما یه slx tu5 مدل 91 داریم که 40 هزارتا کار کرده
مدتیه یه مشکل دارم که اعصابمو اساسی بهم ریخته
چراغ چک ماشین روشن شده هر بار که میبرم دیاگ میزنم تقریبا یه خطا میده
اول خطای ضعیف بودن مخلطو هوا داد ولی گفت سنسور اکسیزنت سالمه و خوب کار میکنه این به خاطر بنزینه
برو بنزین سوپر بزن بنزین سپور زدم که تا الانم هنوز ازش تو باک دارم بازم روشن شد
خاموشش کردم بعد از دو دقیقه دور خوردن روشن شد
بردم جایی دیگه خطای رقیق بودن بنزین و ... داد که گفت باید پمپ بنزین رو عوض کنی عوضش کردم دو سه روزی خوب بود دوباره چراغ چک روشن شد
بردم دوباره دیاگ زدم خطای دریچه گاز داد گفت سوزناش گشاد شدن سیم گذاشت توشون چراغ چک خاموش شد دوباره بعد از یه دور خوردن روشن شد
اینبار هم همونجا دیاگ زدم خطای رقیق بودن بنزین رو داد
گفت باید سنسور ماشین رو عوض کنیم ببینیم چی میشه
سنسور رو هم عوض کردیم بازم بلافاصله چراغ چک روشن شد
اینبار بر خلاف نفر اول گفت بنزین سوپر نزن

الان موندم واقعا چیکار باید بکنم
ماشین مشکل خاصی نداره فقط بعضی اوقات موقع استارت زدن لرزش داره و دور موتور افت میکنه

تورو خدا اگر میتونید کمک کنید از این چراغ عذاب آور رها بشم

kasra2002
08-07-2014, 08:18
سلام و خسته نباشید خدمت همه ی دوستای گلم آقا من یک پراید 131 Se دارم 1000 تا کار کرده با کولر داشتم میرفتم یهو باد گرم داد آمپر رفت بالا پیاده شدم دیدم فن کار نمیکنه چچک کردم فیوز سوزونده بود بعد بدون کولر با فیوز جدید حرکت کردم دیگه فیوز نسوخت اما باز تا روشن کردم تا فن اومد کار کنه فیوز سوخت و چراغ چک روشن شد
سیم کشی فکر نکنم مشکلی داشته باشه احتمال میدم رله پایه هاش اتصال کرده باشه چجوری میتونم چک کنم اصلا جای رله کجاست؟ میشه با عکس راهنماییم کنین؟:n16:
احتمال داره مشکل از فیش و یا خود فن جلو باشه فن کوچکی که مخصوص کولر هست اگه اتصالی کرده باشه این اتفاق میوفته

kasra2002
08-07-2014, 08:19
سلام بچه ها من یه پراید کاربراتوری 82 دارم حدود چهار روز پیش موتورش رو تعمیر اساسی کردم یعنی رینگ و پیستون و یاتاقان و سوپاپ و واشر سرسیلندرش رو عوض کردم چون روغن سوزی داشت ، از اون موقع صبحها موقع استارت زدن بد روشن میشه و باید چند تا استارت بزنی یا خیلی استارت رو نگه داری تا روشن بشه بعدشم که روشن میشه باید چند تا گاز محکم بدی تا حالت کپ کردنش از بین بره ایراد از چیه؟
اگه همه چیزز درست کار شده باشه و تنظیم ها دقبق باشه میتونه از کاربراتور باشه با توجه به روغن سوزی البته ممکنه آب بندی مشکل رو بهتر کنه

kasra2002
08-07-2014, 08:23
با سلام

امروز صبح که کولر زدم فن ماشین روشن نمیشد و باد کولر گرمتر بود بعد دوبار کولر رو خاموش و روشن کردم دیدم به همون منواله و اصلا فن فعال نمیشه. آمپر هم اولش C بود و بعد از گذشت زمان تا وسط اومد (نرمال بود) و خیلی بالا نرفت.
بعد از اینکه کارهامو کردم و اومدم خونه داخل پارکینک کولر رو روشن کردم دیدم فن فعال شد!
حالا مشکل از چی میتونه باشه؟

من در مناطق گرمسیری هستم (کولز زیاد استفاده میکنم) و ماشینم پژو 405 تولید بهمن 91 هست.

با سپاس
روشن نشدن فن در کولر دلیل های زیادی میتونه داشته باشه از جمله مشکل در رله . سنس گرمای مشخص برای روشت شدن و یا مشکل در فرمان از طرف کامپیوتر
البته بهتره که شما با در جاها و زمان ها و گرمای هوای مختلف چک کنید باتوجه به اینکه میگید فن بدون کولر کار می کرده

kasra2002
08-07-2014, 08:35
سلام دوستان عزیز
بنده یه مشکلی برام پیش اومده شاید هم قبلا کسی مطرحش کرده، اما چون تعداد صفحات زیاد هست نتونستم چک کنم که آیا تکراری هست یا نه. ممنون می شم اگر کسی راه حلی داره در اختیارم بذاره.

یه پراید 131 sx مدل 90 با کارکرد 32000 کیلومتر از یکی از دوستان خریدم، که خیلی ماشین نگه دار نیست! یعنی موتورش از 405 موتور 2000 سال 80 خودم خیلی بد منظره تره!!! البته بیشتر گرد و خاک و گل و لای هست و یه کمی هم روغن انگار هست روی موتور. می خواستم بدونم اون روغن طبیعی هست یا نه؟ و مشکل اصلی من در مورد رادیاتور هست. ماشین رو به یکی از دوستان بنگاهی نشون دادم که برآورد قیمت کنه، تا نشست پشتش گفت آب رادیاتور نداره، دمای آب یه کم از وسط بالاتر بود که همون موقع کم کم در رادیاتور (موتور خاموش) رو باز کرد که مایع داخل رادیاتور قهوه ای خیلی تیره (انگار زنگ آهن توش باشه) بود و یه کمی ازش خارج شد و این دوستمون حدود 1 بطری آب معدنی از آب شیر ریخت توش! (هم داخل رادیاتور هم داخل اوم منبع کناری) و گفت الان اگه با این وضع رادیاتور ضد یخ بریزی توش واشر می سوزونه!! حالا می خواستم بدونم مشکل رادیاتور واقعا چیه؟ و باید چه کرد؟ برای شست و شوی خود رادیاتور و تعویض کامل مایع خنک کننده چه پیشنهادی دارید.
و یه مشکل دیگه! اونم این که به من گفت ماشین از جلو تصادف داشته و دلیلش هم اینه که رادیاتور کولر (رادیاتور جلوییه) شکم داره! از بالا رادیاتور انکار کمی گوده اما من از جانب دوستم مطمئنم که تصادف نداشته با این ماشین. حالا این مشکل چی می تونه باشه؟
و سوال دیگه در مورد شست و شوی موتوره. آیا به نظر شما صحیحه که موتور شویی انجام بدم یا نه؟ اگر راهکار و توصیه ای در مورد شست و شوی موتور دارید ممنون می شم که بگین.

ببخشید که این قدر مفصل نوشتم و وقت شما رو گرفتم. منتظر راهنمایی دوستان با تجربه هستم.
با سپاس
در مورد روغن بسته به مقدار و محل طبیعیه اما حتما روغن رو با ف ی ل ت ر عوض کنیید
در باره رادیاتور کم کردن آب پراید معمولا از - درب رادیاتور - جوینت ها - حوضینگ ترموستات(محل نصب ترموستات) و خود رادیاتور نشتی پیدا می کنه و این زنگی رو که میبینید معمولا ار رسوب در اثر استفاه از آب و مدت طولانی بوجود میاد
چک کنید که این آب چرب نباشه و هیچگاه کم نشه ( از درب اصلی رادیاتور) و اینکه با باز کردن درب محل روغن کف سفید یا بخار آب در اون نبینید
آب رو هم بهتره عوض کنید و از ضد یخ اما به مقدار کمتر استفاده کنید
تعویض آب رادیاتور پراید خیلی راحته . مخصوصا در فصل گرما از سالم بودن ترموستات اطمینان حاصل کنید
از آب معمولی ی ا معدنی اصلا استفاده نکنید
در مورد سالم بودن واشر سر سیلندر با یک تعمیر کار با انصاف و مجرب مشورت کنید
در مورد ضربه واقعا نمی شه نظر داد
برای شستن موتور فقط خودتونبا یه کوچولو گازوییل و پارچه و بعد از اون با مقدار کمی آب و پودر به آرامی تمیز کنید و آب را بروی قسمت های برقی و دینام و باتری نریزید
و بعد از اون درب موتور رو برای یکی دوساعت باز گذاشته تا کامل خشک شود و تا اون موقع روشن نکنید

kasra2002
08-07-2014, 08:40
سلام
پراید 111 مدل اوایل 91 هست و یادم نیست اخرین بار کی روغن هیدرولیک رو چک کردم
اما امروز توی تعویض روغن متوجه شدم یک قطره هم روغن هیدرولیک نداشته!!!! :n21:
به نظرتون نشتی داره یا به مرور تمام شده؟ بعید میدونم این قدر مصرف داشته باشه
روغن هیدرولیک مصرف نداره و حتما باید در جایی حتی درون جعبه فرمان که زیر خودرو هست نشتی پیدا کنید
باتوجه به این که حس نکردید پس خیلی کم نشده و فقط از حد مینیمم پایین رفته
ممکنه از درب اون نشت کرده باشه

ekhtar
08-07-2014, 08:45
احتمال داره مشکل از فیش و یا خود فن جلو باشه فن کوچکی که مخصوص کولر هست اگه اتصالی کرده باشه این اتفاق میوفته

کسری جان چطوری میتونم چک کنم میشه راهنماییم کنین؟:n12:

kasra2002
08-07-2014, 08:45
سلام
ما یه slx tu5 مدل 91 داریم که 40 هزارتا کار کرده
مدتیه یه مشکل دارم که اعصابمو اساسی بهم ریخته
چراغ چک ماشین روشن شده هر بار که میبرم دیاگ میزنم تقریبا یه خطا میده
اول خطای ضعیف بودن مخلطو هوا داد ولی گفت سنسور اکسیزنت سالمه و خوب کار میکنه این به خاطر بنزینه
برو بنزین سوپر بزن بنزین سپور زدم که تا الانم هنوز ازش تو باک دارم بازم روشن شد
خاموشش کردم بعد از دو دقیقه دور خوردن روشن شد
بردم جایی دیگه خطای رقیق بودن بنزین و ... داد که گفت باید پمپ بنزین رو عوض کنی عوضش کردم دو سه روزی خوب بود دوباره چراغ چک روشن شد
بردم دوباره دیاگ زدم خطای دریچه گاز داد گفت سوزناش گشاد شدن سیم گذاشت توشون چراغ چک خاموش شد دوباره بعد از یه دور خوردن روشن شد
اینبار هم همونجا دیاگ زدم خطای رقیق بودن بنزین رو داد
گفت باید سنسور ماشین رو عوض کنیم ببینیم چی میشه
سنسور رو هم عوض کردیم بازم بلافاصله چراغ چک روشن شد
اینبار بر خلاف نفر اول گفت بنزین سوپر نزن

الان موندم واقعا چیکار باید بکنم
ماشین مشکل خاصی نداره فقط بعضی اوقات موقع استارت زدن لرزش داره و دور موتور افت میکنه

تورو خدا اگر میتونید کمک کنید از این چراغ عذاب آور رها بشم
معلومه که سر ناسازگاری داره این ماشین شما اسم فروش بیارید درست میشه
از شوخی بگذریم ممکنه مشکل از ECU باشه و باگ داشته باشه بهتره یک مرکز تخصصی برق و الکترونیک خودرو ببرید تا دقیق چک کنه حیفه که تمم ماشینرو عوض کنید با این هزینه و اخر هم از جای دیگه باشه
به جز لرزش کم دور موتور در اول کارمشکل دیگه ای نداره؟

kasra2002
08-07-2014, 08:49
کسری جان چطوری میتونم چک کنم میشه راهنماییم کنین؟:n12:
دوست عزیز
فیش فن جلویی رو بکشید و باز هم امتحان کنید (فن کوچکی که جلو رادیاتور کولر نصب شده) خرجش چندتا فیوزه اگه فیوز نسوخت از خود فن یا یه جایی درون اون هست که اتصالی داره با توجه به نو بودن ماشین
ضمنا گارانتی داره می تونید ببرید گارانتی که اگه فن خراب بود که خیلی پیش میاد براتون تعویض کنند و به دلیل دست بردن باطل نکنند

Life24
08-07-2014, 11:49
روغن هیدرولیک مصرف نداره و حتما باید در جایی حتی درون جعبه فرمان که زیر خودرو هست نشتی پیدا کنید
باتوجه به این که حس نکردید پس خیلی کم نشده و فقط از حد مینیمم پایین رفته
ممکنه از درب اون نشت کرده باشه

سلام
اره از سرش مقداری ریخته بیرون. الان باید برم جعبه فرمان رو چک کنم اگر باز کم کرد توی این هفته؟ کاری باید بکنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-07-2014, 12:30
سلاماره از سرش مقداری ریخته بیرون. الان باید برم جعبه فرمان رو چک کنم اگر باز کم کرد توی این هفته؟ کاری باید بکنم؟سلام . روغن وقتی از جائی نشت کنه کاملاً مشخصه چون مثل آب نیست که زود خشک بشه . اگر روغن هیدرولیک کم میشه , یا یا اورینگِ لوله ها یا شیلنگهای هیدرولیک خرابه و نشت میکنه یا کاسه نمدهای هیدرولیک که زیر ماشین پشت موتور هست خرابه و نشت میده یا خود پمپ واشرهاش خرابه . با چک کردن دقیق میشه پیداش کرد . تعمیرش هم معمولاً خرج زیاد نداره چون فقط واشر اورینگ یا کاسه نمد میخواد . . درضمن , درجا پیچیدنِ فرمان باعث کم شدن عمر سیستم هیدرولیک میشه چون خیلی بهش فشار میاد . درضمن اورینگ و کاسه نمد رو از مغازه های اورینگ و کاسه نمد فروشی بخرین نه از لوازم یدکی فروشیهای ایرانی مثل ایساکو و سایپا چون متاسفانه بیشتر قطعاتشون بنجله .

paiam7
08-07-2014, 18:22
سلام یه 206 تیپ 2 دارم چندروز که خاموش میمونه باطری خالی میکنه دیگه استارت نمیخوره تو این چند ماه 2باطری عوض کردم به نظرتون مشکلش چیه

kasra2002
08-07-2014, 18:31
سلام یه 206 تیپ 2 دارم چندروز که خاموش میمونه باطری خالی میکنه دیگه استارت نمیخوره تو این چند ماه 2باطری عوض کردم به نظرتون مشکلش چیه
چک کنید ببینید چه چیزیه که باتری رو مصرف می کنه تا خالی شه میتونه از سیستم پخش باشه که اگر از سونی استفاده می کنید احتمال زیادی می توه از اون باشه چون خود بخود روشن میشه
و یا هر سیستمی که باعث این باصطلاح برق دزدی می شه پیدا کردنش خیلی سخت نیست اگه ابزار و دقت داشته باشید
دوست عزیزمون جناب اسمانی قبلا در همین پیج راهنمایی های مفیدی درباره یافتن اتصالی و برق دزدی ارایه دادند فقط بطور خلاصه عرض کنم که با اهم متر ( امپر سنج ) و باز کردن تک تک فیوز ها میتونید قدم به قدم به محل مصرف کننده باتری نزدیک شید

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-07-2014, 19:08
سلام یه 206 تیپ 2 دارم چندروز که خاموش میمونه باطری خالی میکنه دیگه استارت نمیخوره تو این چند ماه 2باطری عوض کردم به نظرتون مشکلش چیهسلام . باتری خالی شده احتیاج به شارژ داره فقط نه تعویض . یا باید با شارژر شارژ بشه یا ماشین رو با کمک یک ماشین دیگه روشن کنین و ربع ساعت کار کنه ( درجا یا در حرکت ) تا دینام شارژش کنه

neopersia
08-07-2014, 19:45
احساس میکنم کولر ماشینم وقتی درجا کار میکنه یا وقتی که هوا خیلی گرمه یکسره کار میکنه و قطع نمیکنه. اون صدای چیک چیک کولر نمیاد.
توی شرایط عادی و در حال حرکت صداش میاد و عادی کار میکنه.
میتونه از کم شدن گاز کولر باشه؟

Pourya-pc
08-07-2014, 22:25
احساس میکنم کولر ماشینم وقتی درجا کار میکنه یا وقتی که هوا خیلی گرمه یکسره کار میکنه و قطع نمیکنه. اون صدای چیک چیک کولر نمیاد.

وقتی ماشین درجا کار میکنه چون باد به کمک فن نمیاد تا رادیات بهتر خنک بشه روی کمپرسور هم تاثیر میزاره و افت سرمای کولر رو تجربه میکنید .
وقتی گاز کولر به اندازه کافی سرد نمیشه ترموستات اجازه تعلیق موقت کمپرسور رو نمیده و کمپرسور یکسره کار میکنه .

MOHAMMAD_ASEMOONI
09-07-2014, 01:04

سلام .
کثیف بودن کندنسر یکی از علتها هست .
باید اول فصل گرما تمیز بشه از حشراتِ مرده و خار و خاشاک و سپس سنگریزه ها رو با سنجاق قفلی در بیارین و پره های له شده رو صاف کنین با نوک سنجاق قفلی سپس با فشار بسیار قوی آب و آب تاید شسته و تمیز بشه .بدون لمس کردنش
تاثیرش بسیار زیاد هست و مصرف سوخت هم کم میشه چون کمپرسوز دیگه زور نمیزنه .
پره های فن یا خودِ فن هم اگه مشکل داشته باشه همین مشکل پیش میاد .

فشار گاز اگه کم باشه در حرکت هم قطع نمیکنه .اما اگر خنک کنندگی کم هست باید فشار گار رو تست کنین . شاید کم باشه .
فیلتر درایر هم باید 3 یا 4 سال یک بار عوض بشه تا کمپرسور خراب نشه .
در تاپیک صرفه جوئی جزئیاتش هست .
بسیاری از مردم به کولر نمیرسند مگر اینکه از کار ببافته !!! که کار اشتباهی هست .
کولر هم مثل انجین احتیاج به سرویس و نگهداری داره .
درضمن اگر هوا واقعاً خیلی گرم باشه کولر یکسره کار میکنه
اما در هوای شرجی کولر گازی کارائیش خیلی بیشتر میشه چون بخار آب موجود در هوا باعث کاهش دما و همچنین بهتر خنک شدن رادیاتور و کندنسر کولر میشه .
اما بدنِ انسان در شرجی بسیار بد خنک میشه چون در بدن با عرق کردن و تبخیر آب از پوست بدن خنک میشه و در هوای شرجی تبخیر شدن آب از روی پوست خیلی کند میشه چون هوا اِشباع از بخار آب هست .
برای همینه که در هوای شرجی بدن خیس عرق میشه

+ali
09-07-2014, 17:48
معلومه که سر ناسازگاری داره این ماشین شما اسم فروش بیارید درست میشه
از شوخی بگذریم ممکنه مشکل از ECU باشه و باگ داشته باشه بهتره یک مرکز تخصصی برق و الکترونیک خودرو ببرید تا دقیق چک کنه حیفه که تمم ماشینرو عوض کنید با این هزینه و اخر هم از جای دیگه باشه
به جز لرزش کم دور موتور در اول کارمشکل دیگه ای نداره؟
آره انگار باید یه بار ببرمش بنگاه:n02:
نه ماشین مشکلی در حرکت نداره
بست باطری رو هم به توصیه یکی از تعمیرکارا در آوردم بازم درست نشد
ECU رو آپدیت کنم اگر باگی درونش باشه برطرف میشه؟

kasra2002
09-07-2014, 19:20
آره انگار باید یه بار ببرمش بنگاه:n02:
نه ماشین مشکلی در حرکت نداره
بست باطری رو هم به توصیه یکی از تعمیرکارا در آوردم بازم درست نشد
ECU رو آپدیت کنم اگر باگی درونش باشه برطرف میشه؟
اگر بهم ریختگی داشته باشه بله درست میشه این ایراد ها خیلی ریز و مرتبط هستند که واقعا صبر و دقت می خواد پیدا کردنشون وگرنه تا کل ماشین رو عوض نکنید درست بشو نیست قطعی داشتن یک سیم یا سوکت تا یه قطعه الکترونیکی ریز رطرف شه

arash_a59
10-07-2014, 14:55
دوستان کج شدن چرخ عقب در خانواده 405 در اثر چی میتونه باشه؟(لاستیک سابی عقب)
کسی میتونه شمای کلی اکسل عقب 405 رو بذاره اینکه کدوم بخشش میتونه کج شده باشه

kasra2002
10-07-2014, 18:28
در کل در سیستم تعلیق عقب خانواده 405 این مساله وجود داره که برای حفظ تعدل در پیچ مقداری چرخها به سمت بیرون کج هستند و با سنگین شدن ماشین ممکنه بیشتر هم بشه پس اگر ماشین بیش از حد سنگین باشه و یا کمک ها خراب نرم و یا از تنظیم خارج بشند این اتفاق میوفته

bijandarbari
10-07-2014, 19:44

سلام

خانواده 405 به طور طبیعی یکمقدار نامحسوس چرخ به سمت بیرون متمایل هستش.ولی اگه مقدارش غیر طبیعی هستش و لاستیک سابی دارین:
ممکنه بلبرنگ ژامبون خراب شده باشه.
ممکنه خوب رام عقب تاب برداشته باشه
و...

کلا تعلیق عقب خانواده 405 باید هر 100 هزار تا کامل اوراق بشه سرویس بشه.تا اینکه بعدا خرج زیادی رو دستتون نذاره.

arash_a59
11-07-2014, 09:57
سلام

خانواده 405 به طور طبیعی یکمقدار نامحسوس چرخ به سمت بیرون متمایل هستش.ولی اگه مقدارش غیر طبیعی هستش و لاستیک سابی دارین:
ممکنه بلبرنگ ژامبون خراب شده باشه.
ممکنه خوب رام عقب تاب برداشته باشه
و...

کلا تعلیق عقب خانواده 405 باید هر 100 هزار تا کامل اوراق بشه سرویس بشه.تا اینکه بعدا خرج زیادی رو دستتون نذاره.
ممنون از پاسختون
چرخهای من بیش از اندازه کج شدند جوریکه عقب ماشین گیج شده و تعادل ماشین کم شده
روی جک بازوهای ژامبون به خوبی بالا پایین میرفتند بدون کوچکترین صدایی،توی دست انداز هم صدایی ندارم پس قضیه بلبرینگ منتفی میشه درسته؟ میمونه رام
قابل تعمیر هست در صورت کج شدن؟ با تراشکاری و....

bijandarbari
11-07-2014, 11:26
ممنون از پاسختون
چرخهای من بیش از اندازه کج شدند جوریکه عقب ماشین گیج شده و تعادل ماشین کم شده
روی جک بازوهای ژامبون به خوبی بالا پایین میرفتند بدون کوچکترین صدایی،توی دست انداز هم صدایی ندارم پس قضیه بلبرینگ منتفی میشه درسته؟ میمونه رام
قابل تعمیر هست در صورت کج شدن؟ با تراشکاری و....

سلام

در مورد تعمیرش چیزی نمیدونم.
شما باید بینید که ژامبون روی محور اصلیش ( لوله بزرگه که بهش رام میگن ) صاف هستش یا اینکه کمی متمایل به خارج شده.
میتونه خود رام تو قسمتی که بلبرنگ باهاش تماس داره گشاد کرده باشه.
در هر صورت باید اکسل عقب باز بشه و همه چیز چک بشه.

fokahi110
11-07-2014, 17:13
دوستان عزیز این شیلنگ ماشین من پوسیده شیلنگ چی هست عوضش کنم یا برام کار میکنه کارنده دستم تو جاده مال چی هست این شیلنگ اینم عکس مرسی.>>>با رنگ قرمز مشخصش کردم تو عکس

kasra2002
11-07-2014, 18:03
دوستان عزیز این شیلنگ ماشین من پوسیده شیلنگ چی هست عوضش کنم یا برام کار میکنه کارنده دستم تو جاده مال چی هست این شیلنگ اینم عکس مرسی.>>>با رنگ قرمز مشخصش کردم تو عکس

میشه یک عکس از ماشینتون و دقیق از شیلنگی که میگید بذارید
به کجا وصله

fokahi110
11-07-2014, 18:06
میشه یک عکس از ماشینتون و دقیق از شیلنگی که میگید بذارید
به کجا وصله

سلام داداشی والا ماشین الان نیست فردا دسترسی دارم این عکس هم تو اینترنت گیر اوردم یه دوستی دارم تو نمایندگی سایپا هست کرمانشاه فردا میبرم نشونش میدم اگر گفت نابود شده که عوض میکنم چون میخوام برم مسافرت میترسم شر بده دستم تو جاده

داداش یه سوال این درب رادیاتورم کاغذ روش رفته واهنش افتاده بیرون میخوام عوضش کنم چه مارکی بخرم؟؟؟؟:n12::n02:

shahkilid
12-07-2014, 07:47
در مورد روغن بسته به مقدار و محل طبیعیه اما حتما روغن رو با ف ی ل ت ر عوض کنیید
در باره رادیاتور کم کردن آب پراید معمولا از - درب رادیاتور - جوینت ها - حوضینگ ترموستات(محل نصب ترموستات) و خود رادیاتور نشتی پیدا می کنه و این زنگی رو که میبینید معمولا ار رسوب در اثر استفاه از آب و مدت طولانی بوجود میاد
چک کنید که این آب چرب نباشه و هیچگاه کم نشه ( از درب اصلی رادیاتور) و اینکه با باز کردن درب محل روغن کف سفید یا بخار آب در اون نبینید
آب رو هم بهتره عوض کنید و از ضد یخ اما به مقدار کمتر استفاده کنید
تعویض آب رادیاتور پراید خیلی راحته . مخصوصا در فصل گرما از سالم بودن ترموستات اطمینان حاصل کنید
از آب معمولی ی ا معدنی اصلا استفاده نکنید
در مورد سالم بودن واشر سر سیلندر با یک تعمیر کار با انصاف و مجرب مشورت کنید
در مورد ضربه واقعا نمی شه نظر داد
برای شستن موتور فقط خودتونبا یه کوچولو گازوییل و پارچه و بعد از اون با مقدار کمی آب و پودر به آرامی تمیز کنید و آب را بروی قسمت های برقی و دینام و باتری نریزید
و بعد از اون درب موتور رو برای یکی دوساعت باز گذاشته تا کامل خشک شود و تا اون موقع روشن نکنید

با درود
ممنون از پاسخ جامع شما. فقط نمی دونم چرا هیچ کجای پستتون دکمه تشکر نداره! من توی این فروم فعالیت نداشتم و نمی دونم چه جوری از پست یه کاربر تشکر کرد!
اما باز هم یه سوالایی برام پیش اومد/ و البته ماشین رو به یه صافکار و مکانیک نشون دادم که نظرات هر کدوم رو می گم.
صافکار و نقاش که گفت ضربه اساسی نبوده و ماشین سالمه. به مکانیک هم گفتم یه نگاهی بندازه و غیر از اون مسائل بهش گفتم ماشین ظاهرا بوی کمپرس میده! آخه وقتی داره درجا کار می کنه بوی 405 خودم وقتی کمپرس داشت رو می ده!! ولی مکانیک هم نگاه انداخت و درب روغن روی موتور رو باز کرد و گفت موتورش سالمه فقط خیلی کثیفه! (توی خود موتور، آخه درب موتور توش روغن مثل ژله بسته بود) و گفت انگار صاحبش خیلی نمی رسه به ماشین! و دیر به دیر روغن عوض می کرده و آب رادیاتور رو هم تا حالا عوض نکرده! (که دقیقا همین طوره)
راه کارش این بود که دو سه بار با کیلومتر پایین روغن و آب رادیاتور رو عوض کنم تا موتور تمیز شه و رادیاتور هم رنگ آبش مرتب شه. حالا برادر من می گه نمی خواد چند بار عوض کنی و یه بار قبل از تعویض روغن جرم گیر موتور بریز توش و بلافاصله روغن رو تعویض کن. به نظر شما راه حل مناسب کدومه؟

و در مورد پاسخ شما آقای کسری عزیز،
والا آب رادیاتور انگار از دربش نشتی داره و دیدم وقتی یه کم داغ میکنه از دور درب رادیاتور خالی می کنه و کل اون ناحیه رو نارنجی کرده این مشکل! حالا باید یه درب رادیاتور بگیرم که نمی دونم برند خاصی هست یا نکته خاصی هست یا نه.
در مورد چربی آب هم، وقتی ماشین سرد بود بازش کردم، یه لایه خیلی نازک چربی نارنجی روی آب بود! حالا نمی دونم تا چه حد بحرانیه.
در مورد درب موتور هم که وقتی موتور روشنه بازش کردیم کف یا بخار یا دودی نبود، فقط خود روغن به صورت ژله ای توی درب موتور جمع شده بود (روغن سیاه)
در مورد ترموستات که فرمودید سالم باشه، آیا خودم می تونم بررسی کنم که سالمه یا باید به تعمیرکار نشون بدم؟
در مورد شست و شوی موتور هم، مگه با گازوییل لوله ها و اتصالات پلاستیکی خشک نمی شن؟ آیا ضرری نداره؟

باز هم ممنون از این همه وقتی که میذارید، کارتون واقعا با ارزشه. این اطلاعات رو هر کسی در اختیار آدم قرار نمی ده اون هم رایگان و تازه با صرف وقت. تنها جبرانی که می تونم بکنم اینه که دعا کنم که خیر ببینی و جایی گیر نیفتی!

shahkilid
12-07-2014, 08:02
سلام .
کثیف بودن کندنسر یکی از علتها هست .
باید اول فصل گرما تمیز بشه از حشراتِ مرده و خار و خاشاک و سپس سنگریزه ها رو با سنجاق قفلی در بیارین و پره های له شده رو صاف کنین با نوک سنجاق قفلی سپس با فشار بسیار قوی آب و آب تاید شسته و تمیز بشه .بدون لمس کردنش

سلام آقای محمد
ببخشید این کندسر دقیقا چیه؟ تلفظش چه جوریه؟ بعد دقیقا این قطعه ای که فرمودید کجا هست و چه جوری میشه بهش دسترسی داشت تا شستش و تمیزش کرد؟ ممنون از راهنماییتون

آقا توی یکی از مطالبتون "صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" متوجه شدم که این بابا کیه و کجاست! اگه اشتباه نکنم توی پراید همونیه که جلو تر از رادیاتور آب هست و پهناش (سطح تماس با هواش) 2-3 برابر رادیاتور آب هست و بهش رادیاتور کولر می گن. درسته؟ اگه طرف همینه که تا اینجای کار پیداش کردیم، حالا چه جوری می توتیم بهش دسترسی داشته باشیم و تمیز و صافش کنیم؟ البته این کاندنسر ما شکم داده! ظاهرا یه ضربه خورده! که اون هم باید صاف شه! (اینجا #4952 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتم) رادیاتور ساز گفته با 20 تومان روی کار صافش می کنم!

حالا اون قسمت اواپراتور کجای این پراید خان هست؟ آیا خودمون با ابزار معمولی می تونیم بهش برسیم و تمیزش کنیم؟

ممنون از شما.

kasra2002
12-07-2014, 09:59
سلام داداشی والا ماشین الان نیست فردا دسترسی دارم این عکس هم تو اینترنت گیر اوردم یه دوستی دارم تو نمایندگی سایپا هست کرمانشاه فردا میبرم نشونش میدم اگر گفت نابود شده که عوض میکنم چون میخوام برم مسافرت میترسم شر بده دستم تو جاده

داداش یه سوال این درب رادیاتورم کاغذ روش رفته واهنش افتاده بیرون میخوام عوضش کنم چه مارکی بخرم؟؟؟؟:n12::n02:
مارک خاصی نیست که همه جا گیرتون بیاد ولی من از ژاپنی که برچسب زرد داشت راضی بودم
اگه شیلنگ مخصوصا از اب باشه حتما باید تعویض کنید
موفق باشید

kasra2002
12-07-2014, 10:15
با درود
ممنون از پاسخ جامع شما. فقط نمی دونم چرا هیچ کجای پستتون دکمه تشکر نداره! من توی این فروم فعالیت نداشتم و نمی دونم چه جوری از پست یه کاربر تشکر کرد!
اما باز هم یه سوالایی برام پیش اومد/ و البته ماشین رو به یه صافکار و مکانیک نشون دادم که نظرات هر کدوم رو می گم.
صافکار و نقاش که گفت ضربه اساسی نبوده و ماشین سالمه. به مکانیک هم گفتم یه نگاهی بندازه و غیر از اون مسائل بهش گفتم ماشین ظاهرا بوی کمپرس میده! آخه وقتی داره درجا کار می کنه بوی 405 خودم وقتی کمپرس داشت رو می ده!! ولی مکانیک هم نگاه انداخت و درب روغن روی موتور رو باز کرد و گفت موتورش سالمه فقط خیلی کثیفه! (توی خود موتور، آخه درب موتور توش روغن مثل ژله بسته بود) و گفت انگار صاحبش خیلی نمی رسه به ماشین! و دیر به دیر روغن عوض می کرده و آب رادیاتور رو هم تا حالا عوض نکرده! (که دقیقا همین طوره)
راه کارش این بود که دو سه بار با کیلومتر پایین روغن و آب رادیاتور رو عوض کنم تا موتور تمیز شه و رادیاتور هم رنگ آبش مرتب شه. حالا برادر من می گه نمی خواد چند بار عوض کنی و یه بار قبل از تعویض روغن جرم گیر موتور بریز توش و بلافاصله روغن رو تعویض کن. به نظر شما راه حل مناسب کدومه؟

و در مورد پاسخ شما آقای کسری عزیز،
والا آب رادیاتور انگار از دربش نشتی داره و دیدم وقتی یه کم داغ میکنه از دور درب رادیاتور خالی می کنه و کل اون ناحیه رو نارنجی کرده این مشکل! حالا باید یه درب رادیاتور بگیرم که نمی دونم برند خاصی هست یا نکته خاصی هست یا نه.
در مورد چربی آب هم، وقتی ماشین سرد بود بازش کردم، یه لایه خیلی نازک چربی نارنجی روی آب بود! حالا نمی دونم تا چه حد بحرانیه.
در مورد درب موتور هم که وقتی موتور روشنه بازش کردیم کف یا بخار یا دودی نبود، فقط خود روغن به صورت ژله ای توی درب موتور جمع شده بود (روغن سیاه)
در مورد ترموستات که فرمودید سالم باشه، آیا خودم می تونم بررسی کنم که سالمه یا باید به تعمیرکار نشون بدم؟
در مورد شست و شوی موتور هم، مگه با گازوییل لوله ها و اتصالات پلاستیکی خشک نمی شن؟ آیا ضرری نداره؟

باز هم ممنون از این همه وقتی که میذارید، کارتون واقعا با ارزشه. این اطلاعات رو هر کسی در اختیار آدم قرار نمی ده اون هم رایگان و تازه با صرف وقت. تنها جبرانی که می تونم بکنم اینه که دعا کنم که خیر ببینی و جایی گیر نیفتی!
دوست عزیز و گرامی
ابتدا ممنون از محبتتون باعث خوشحالیه اگه بتونم کوچکترین کمکی انجام بدم
پس نگران ضربه نباشید و حرف بنگاهیا رو نادیده بگیرید
در مورد روغن فکر نمی کن نیازی به شستشو باشه و اینکه ژله ای شده نشونه مواظبت نکردنه که به نظر من اگه از جایی نشتی نداره نیازی به کار خاصی نیست مگر اینکه بخواید با یه روغن شل تر فقط به عنوان شستشو و بلافاصله تعویض اون با روغن مناسب و عوض کردن روغن در فاصله های کوتاه همراه با ف ی ل ت ر اون باشه امیدوارم از مواد دیگه ای مثا اس تی پی استفاده نکرده باشه
البته از روغن با فورمول مشابه استفاده کنید پیشنهاد من برای پراید بهران تکتازه که هر 7000 تا بطور کامل عوض بشه و برای شما 5000 مخصوصا در هووای گرم
در مورد آب رادیاتور حتما با در صد پایین تر از ضد یخ مرغوب باشه و اون لایه نازک نگرانی نداره مربوط به روغن نیست
درب رادیاتور برند خاصی سراغ ندارم ولی یک مدا ژاپنی بود با برچسب زرد کهه خوب جواب داد
در مورد گازوییل منظور این نیست که با فشار گازوییل کل موتور رو بشویید منظور اینه که با دو دستمال خشک و یکی اغشته با گازوییل یا هر چیزی مثل نفت اون قسمت های مخصوصا فلزی که پر از اودگی هست رو پاک و بعد از اون با ابر و کف کم به ارامی ماشین رو تمیز و و با اب ملایم بشویید و مواظب باشید به قسمت های برقی اب نرسه اونقدر ها هم حساس نیست
موفق باشید همیشه در خدمتیم

shahkilid
12-07-2014, 10:44
دوست عزیز و گرامی
ابتدا ممنون از محبتتون باعث خوشحالیه اگه بتونم کوچکترین کمکی انجام بدم
پس نگران ضربه نباشید و حرف بنگاهیا رو نادیده بگیرید
در مورد روغن فکر نمی کن نیازی به شستشو باشه و اینکه ژله ای شده نشونه مواظبت نکردنه که به نظر من اگه از جایی نشتی نداره نیازی به کار خاصی نیست مگر اینکه بخواید با یه روغن شل تر فقط به عنوان شستشو و بلافاصله تعویض اون با روغن مناسب و عوض کردن روغن در فاصله های کوتاه همراه با ف ی ل ت ر اون باشه امیدوارم از مواد دیگه ای مثا اس تی پی استفاده نکرده باشه
البته از روغن با فورمول مشابه استفاده کنید پیشنهاد من برای پراید بهران تکتازه که هر 7000 تا بطور کامل عوض بشه و برای شما 5000 مخصوصا در هووای گرم
در مورد آب رادیاتور حتما با در صد پایین تر از ضد یخ مرغوب باشه و اون لایه نازک نگرانی نداره مربوط به روغن نیست
درب رادیاتور برند خاصی سراغ ندارم ولی یک مدا ژاپنی بود با برچسب زرد کهه خوب جواب داد
در مورد گازوییل منظور این نیست که با فشار گازوییل کل موتور رو بشویید منظور اینه که با دو دستمال خشک و یکی اغشته با گازوییل یا هر چیزی مثل نفت اون قسمت های مخصوصا فلزی که پر از اودگی هست رو پاک و بعد از اون با ابر و کف کم به ارامی ماشین رو تمیز و و با اب ملایم بشویید و مواظب باشید به قسمت های برقی اب نرسه اونقدر ها هم حساس نیست
موفق باشید همیشه در خدمتیم

سلام دوباره
آقا شرمنده می کنید شما. باز هم ممنون بابت پاسخ شما. اما این همه جواب دادید، یه سوال اساسی من رو جواب ندادید! اونم این که از یه پست چه جوری میشه تشکر کرد! من هیچ دکمه ای برای تشکر زیر پست شما و هیچ پست دیگه ای نمی بینم. اگه اونم جواب بدید که خیلی عالیه ؛)
در مورد بحث موتور هم، والا جایی نشتی نمی بینم، کلا توی موتور (منظور زیر کاپوت هست) خشکه و روغن تازه ای نیست. فقط آخرش دقیق متوجه نشدم که آیا باید روغن شل تر بریزم و در فاصله کوتاه با ف ی ل تر عوض کنم یا لازم نیست و همون بهران 5000 تا یک مرتبه به همراه ف ی ل تر کافیه؟ راستش این دوستمون قبل از این که ماشین رو به ما بده لنت های ترمز جلو، تسمه دینام و کولر و روغن موتور و گیرباکس رو عوض کرده (الان 300 کیلومتر دویده). و ماشین رو به نمایندگی سپرده بوده! نمی دونم چه برند و مدلی از روغن رو استفاده کرده. با این اوصاف نظر شما چیه؟ اگه جسارت نباشه و وقتتون رو نمی گیره دقیقا می تونید یه برنامه زمان بندی به من بدین برای روغن و نوعش؟ (با توجه به این که روغنش 300 کیلومتر کار کرده و موتور کثیفه) به نظرتون همین که عوض کرده رو با همین روند 5000 تا ادامه بدم یا این که اول چند بار روغن رو با یه روغن شل تر تعویض کنم و چند بار با فاصله کوتاه توعویض کنم و بعد به روال عادی برگردم یا هر راه دیگه ای که شما بفرمایید. راستی فکر نمی کنم افزودنی استفاده کرده باشه این دوستمون! همین که بنزین ریخته توی ماشینش جای شکرش باقیه فکر نمیکنم کار اضافه ای کرده باشه با بنزین یا روغنش ؛)
من که روم نمیشه دیگه سوال بپرسم آخه هم سوال ها آماتوری هست هم این که زمان گیر میشه پست هام. اما در مورد رادیاتور هم سوال داشتم که در زمان بهتری وقتی شما استراحت کردید می پرسم :)
در مورد گازوییل و شست و شوی موتور هم کامل متوجه شدم منظورتون رو. ممنون.

باز هم ممنون.
خوش باشی آقا

kasra2002
12-07-2014, 11:18
سلام آقای محمد
ببخشید این کندسر دقیقا چیه؟ تلفظش چه جوریه؟ بعد دقیقا این قطعه ای که فرمودید کجا هست و چه جوری میشه بهش دسترسی داشت تا شستش و تمیزش کرد؟ ممنون از راهنماییتون

آقا توی یکی از مطالبتون "صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف ملیونها تومن ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])" متوجه شدم که این بابا کیه و کجاست! اگه اشتباه نکنم توی پراید همونیه که جلو تر از رادیاتور آب هست و پهناش (سطح تماس با هواش) 2-3 برابر رادیاتور آب هست و بهش رادیاتور کولر می گن. درسته؟ اگه طرف همینه که تا اینجای کار پیداش کردیم، حالا چه جوری می توتیم بهش دسترسی داشته باشیم و تمیز و صافش کنیم؟ البته این کاندنسر ما شکم داده! ظاهرا یه ضربه خورده! که اون هم باید صاف شه! (اینجا #4952 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) گفتم) رادیاتور ساز گفته با 20 تومان روی کار صافش می کنم!

حالا اون قسمت اواپراتور کجای این پراید خان هست؟ آیا خودمون با ابزار معمولی می تونیم بهش برسیم و تمیزش کنیم؟

ممنون از شما.
با اجازه استاد گرامی
برای دسترسی دقیق به اون با احتیاط جلو پنجره ای رو باز کنید مواظب فش باشید و با احتیاط با اب و اگه دوست داشتید یکم شامپو بشویید تا از حشره و غبار پاک شه
دقت کنید
دست کشیدن با فشار علاوه بر بریدن دست شما می تونه باعث کج شدن پره های عبور هوا و ایین آمدن بازدهی بشه
مواظب فنهم باشید که خیلی خیس آب نشه
از سالم بودن فن هم اطمینان حاصل نمایید

kasra2002
12-07-2014, 11:29
سلام دوباره
آقا شرمنده می کنید شما. باز هم ممنون بابت پاسخ شما. اما این همه جواب دادید، یه سوال اساسی من رو جواب ندادید! اونم این که از یه پست چه جوری میشه تشکر کرد! من هیچ دکمه ای برای تشکر زیر پست شما و هیچ پست دیگه ای نمی بینم. اگه اونم جواب بدید که خیلی عالیه ؛)
در مورد بحث موتور هم، والا جایی نشتی نمی بینم، کلا توی موتور (منظور زیر کاپوت هست) خشکه و روغن تازه ای نیست. فقط آخرش دقیق متوجه نشدم که آیا باید روغن شل تر بریزم و در فاصله کوتاه با ف ی ل تر عوض کنم یا لازم نیست و همون بهران 5000 تا یک مرتبه به همراه ف ی ل تر کافیه؟ راستش این دوستمون قبل از این که ماشین رو به ما بده لنت های ترمز جلو، تسمه دینام و کولر و روغن موتور و گیرباکس رو عوض کرده (الان 300 کیلومتر دویده). و ماشین رو به نمایندگی سپرده بوده! نمی دونم چه برند و مدلی از روغن رو استفاده کرده. با این اوصاف نظر شما چیه؟ اگه جسارت نباشه و وقتتون رو نمی گیره دقیقا می تونید یه برنامه زمان بندی به من بدین برای روغن و نوعش؟ (با توجه به این که روغنش 300 کیلومتر کار کرده و موتور کثیفه) به نظرتون همین که عوض کرده رو با همین روند 5000 تا ادامه بدم یا این که اول چند بار روغن رو با یه روغن شل تر تعویض کنم و چند بار با فاصله کوتاه توعویض کنم و بعد به روال عادی برگردم یا هر راه دیگه ای که شما بفرمایید. راستی فکر نمی کنم افزودنی استفاده کرده باشه این دوستمون! همین که بنزین ریخته توی ماشینش جای شکرش باقیه فکر نمیکنم کار اضافه ای کرده باشه با بنزین یا روغنش ؛)
من که روم نمیشه دیگه سوال بپرسم آخه هم سوال ها آماتوری هست هم این که زمان گیر میشه پست هام. اما در مورد رادیاتور هم سوال داشتم که در زمان بهتری وقتی شما استراحت کردید می پرسم :)
در مورد گازوییل و شست و شوی موتور هم کامل متوجه شدم منظورتون رو. ممنون.

باز هم ممنون.
خوش باشی آقا
اختیار دارید خوشحال می شم
در مورد کلید تشکر والا از قسمت سوالات بپرسید بهتر جواب می گیرید
در مورد روغن هم عرض کنم که با گیج روغن تون چک کنید که چه حدیه مثلا زیادی بیرنگ یا تیره نباشه که بشه
در مورد رو غن شل تر هم هزینه اضافیه اما اگه حساس هستید و می خوید مطمن شید که روغن سوزی نداره و یا موادی در روغن اضافه نکرده باشند قبلا می تونید با یه روغنی مثل بهران فله ای دیزل که از تعویض روغنی بپرسید فورمولش فرق نداشته باشه عوض کنید و می ترسم بگم یک روز اما می تونید با یکم کار کرد خودرو یا حتی چند دقیقه درجا که روغن بگرده و اویل پمپ را تمیز کنه و بعد از اون بطور کامل همراه با ف ی ل تر تعویض روغن نمایید
در کل برای جدول بندی کاری که من در پیش گرفته و خوب جواب داد استفاده از بهران تکتاز و تعویض اون بطور کامل همراه با ف هوا و روغن در 7000 تا 8000 بسته به شرایط و مقدار استفاده ( مثلا ماشین سنگین با کولر در ترافیک و یا جاهای الوده عدد را پایین میاره ) و برای بار اول در 5000 و حتما هر سری همراه با ف ی ل ت ر باشه اینی که میگن یک بار در میان از نظر من کار درستی نیست
هر بار هم با شیلنگ باد تعویض روغنی حسابی محل موتور رو بادگیری کنید تا تمیز تر بمونه
اگه ماشین شما گاز سوزه بخصوص در تابستان به اب و روغن خیلی اهمیت بدین
موتور پراید بسیار جان سخت و ساده طراحی شده ( حدود 35 سال پیش ) فقط مواظبت می خواد

shahkilid
12-07-2014, 12:42
با اجازه استاد گرامی
برای دسترسی دقیق به اون با احتیاط جلو پنجره ای رو باز کنید مواظب فش باشید و با احتیاط با اب و اگه دوست داشتید یکم شامپو بشویید تا از حشره و غبار پاک شه
دقت کنید
دست کشیدن با فشار علاوه بر بریدن دست شما می تونه باعث کج شدن پره های عبور هوا و ایین آمدن بازدهی بشه
مواظب فنهم باشید که خیلی خیس آب نشه
از سالم بودن فن هم اطمینان حاصل نمایید

ممنون.

اختیار دارید خوشحال می شم
در مورد کلید تشکر والا از قسمت سوالات بپرسید بهتر جواب می گیرید
در مورد روغن هم عرض کنم که با گیج روغن تون چک کنید که چه حدیه مثلا زیادی بیرنگ یا تیره نباشه که بشه
در مورد رو غن شل تر هم هزینه اضافیه اما اگه حساس هستید و می خوید مطمن شید که روغن سوزی نداره و یا موادی در روغن اضافه نکرده باشند قبلا می تونید با یه روغنی مثل بهران فله ای دیزل که از تعویض روغنی بپرسید فورمولش فرق نداشته باشه عوض کنید و می ترسم بگم یک روز اما می تونید با یکم کار کرد خودرو یا حتی چند دقیقه درجا که روغن بگرده و اویل پمپ را تمیز کنه و بعد از اون بطور کامل همراه با ف ی ل تر تعویض روغن نمایید
در کل برای جدول بندی کاری که من در پیش گرفته و خوب جواب داد استفاده از بهران تکتاز و تعویض اون بطور کامل همراه با ف هوا و روغن در 7000 تا 8000 بسته به شرایط و مقدار استفاده ( مثلا ماشین سنگین با کولر در ترافیک و یا جاهای الوده عدد را پایین میاره ) و برای بار اول در 5000 و حتما هر سری همراه با ف ی ل ت ر باشه اینی که میگن یک بار در میان از نظر من کار درستی نیست
هر بار هم با شیلنگ باد تعویض روغنی حسابی محل موتور رو بادگیری کنید تا تمیز تر بمونه
اگه ماشین شما گاز سوزه بخصوص در تابستان به اب و روغن خیلی اهمیت بدین
موتور پراید بسیار جان سخت و ساده طراحی شده ( حدود 35 سال پیش ) فقط مواظبت می خواد

آقا دکمه تشکر با علامت معروفش ظاهر شد این بار! اون سوال حل شد.
در مورد روغن. من بی خیال تعویض با روغن شل تر و موقتی شدم. اما این مورد که میگین بپرسم فرمولش فرق نداشته باشه، منظور چی هست؟ فرمولش با چی فرق نداشته باشه؟
در مورد زمان بندی و کلا رفع ابهام روغن هم ممنون.
در مورد باد گرفتم، یه سوال داشتم، این استفاده از شیلنگ باد، منظورتون خود محفظه موتور یعنی زیر کاپوت هست یا نه، توی خود موتور (انجین) رو می گید؟ آخه راستش این 405 که داشتم موقع تعویض روغن وقتی روغن رو از پایین خالی میکرد قبل از ریختن روغن جدید با این شلنگ هوا از بالا می دمید توی اون قسمتی که روغن رو میریزیم! که یکی از دوستان گفت این کار سود که نداره هیچ ضرر هم داره (به خاطر سرد شدن ناگهانی داخل موتور) درسته اون حرف دوستمون؟
در مورد رادیاتور هم که فرمودید آب و ضد یخ (با درصد کمتر) بریزم، و راحته، آیا خودم هم می تونم این کار رو انجام بدم؟ باید از کجا تخلیه کنم و از کجا مجددا پر کنم؟ (از درب رادیاتور یا اون مخزن کناری) و این که هوا گیریش راحته؟

kasra2002
12-07-2014, 14:10
ممنون.

آقا دکمه تشکر با علامت معروفش ظاهر شد این بار! اون سوال حل شد.
در مورد روغن. من بی خیال تعویض با روغن شل تر و موقتی شدم. اما این مورد که میگین بپرسم فرمولش فرق نداشته باشه، منظور چی هست؟ فرمولش با چی فرق نداشته باشه؟
در مورد زمان بندی و کلا رفع ابهام روغن هم ممنون.
در مورد باد گرفتم، یه سوال داشتم، این استفاده از شیلنگ باد، منظورتون خود محفظه موتور یعنی زیر کاپوت هست یا نه، توی خود موتور (انجین) رو می گید؟ آخه راستش این 405 که داشتم موقع تعویض روغن وقتی روغن رو از پایین خالی میکرد قبل از ریختن روغن جدید با این شلنگ هوا از بالا می دمید توی اون قسمتی که روغن رو میریزیم! که یکی از دوستان گفت این کار سود که نداره هیچ ضرر هم داره (به خاطر سرد شدن ناگهانی داخل موتور) درسته اون حرف دوستمون؟
در مورد رادیاتور هم که فرمودید آب و ضد یخ (با درصد کمتر) بریزم، و راحته، آیا خودم هم می تونم این کار رو انجام بدم؟ باید از کجا تخلیه کنم و از کجا مجددا پر کنم؟ (از درب رادیاتور یا اون مخزن کناری) و این که هوا گیریش راحته؟
بسیار خوب ممنون
فورمول روغن مثلا روغن اترود سبز و یا روغن هایی که مواد خاصی به اونها می زنند منظورمه مثل سنتتیک و یا ...
شلنگ باد زیادش برایموتور داغ مناسب نیست ولی بیشتر منظور خاک گیری درون کاپوت و رادیاتور و اینا بود
بهتره روغن رو با وکیوم عوض کنید که با توجه به جنس کارتل روغن نشتی دار نشه ماشین
در مورد تعویض آب هم با توجه به پلاستیکی بودن با احتیاط زیر رادیاتور یک شیر تخلیه وجود داره که می تونید باز کنید و از اونجا خالی بشه درب رادیاتور رو باز کنید و از اونجا آب بریزید تا شسته بشه بعد از اون و صبر برا ی خالی شدن کامل آب می تونید پیچ رو بسته و از بالا آب و ضد یخ بطور طبیعی 1 لیتر ضد یخ و بقیه آب رو اضافه کنید
پس از پر شدن ماشین رو روشن کنید و صبر کنید تا درجه اب بالا بیاد و در این حال گردش اب رو به درون رادیاتور مشاهده کنید ( نشانه باز شدن تموستات و سالم بودن ان ) بعد از ان به هیچ عوان ماشین رو خاموش نکرده و اب اضاه کنید تا پر شه و سپس درب را بندید
اون مخزن رزرو اضافای هم در مقدار اب تاثیر نداره و بعد از انجام تمام موارد اون رو تا خط وسط پر کرده و درب ها را کامل ببندید
از این به بعد تا چند روز اول در موقع خنک بودن ماشین از درب اصلی رادیاتور و بعد از اون هر 10 روز یکبار از درب اصلی اب رو چک کنید
از اب رادیتور و ضد یخ مرغوب استفاده کنید
موفق باشید

fokahi110
12-07-2014, 16:10
مارک خاصی نیست که همه جا گیرتون بیاد ولی من از ژاپنی که برچسب زرد داشت راضی بودم
اگه شیلنگ مخصوصا از اب باشه حتما باید تعویض کنید
موفق باشید

داداش سلام صبحی رفتم بیرون نمایندگی سایپا پیش دوستم یه دستمال نمناک اورد یه دستی اورد شیلنگ کاملا تمیز تمیز شد یه چیزی شبیه شوره روشو گرفته بود کلا ابروم رفت ضایع شدم شیلنگ سالم سالم بود دیگه تعویض نکردم اون از شیلنگ در مورد درب رادیاتور هم از همون نمایندگی سایپا پریدم فروشگاهش که کنار خودش هست یه دونه درب رادیاتور اصل خود شرکت سایپا خریدم 4 هزار تومن داداش ممنون از شما مرسی.یا علی.:n16::n16::n16::n12::n19:

kasra2002
12-07-2014, 17:31
داداش سلام صبحی رفتم بیرون نمایندگی سایپا پیش دوستم یه دستمال نمناک اورد یه دستی اورد شیلنگ کاملا تمیز تمیز شد یه چیزی شبیه شوره روشو گرفته بود کلا ابروم رفت ضایع شدم شیلنگ سالم سالم بود دیگه تعویض نکردم اون از شیلنگ در مورد درب رادیاتور هم از همون نمایندگی سایپا پریدم فروشگاهش که کنار خودش هست یه دونه درب رادیاتور اصل خود شرکت سایپا خریدم 4 هزار تومن داداش ممنون از شما مرسی.یا علی.:n16::n16::n16::n12::n19:
lمنظور از درخواست عکس همین بود
درب شرتی بد نیست شوره هم احتمالا از درب بوده
چه خوب

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-07-2014, 18:17
سلام.
دوستانی که قصدِ تعویض آب رادیاتور رو دارند , توجه داشته باشند که بهترین درصد برای مخلوطِ ضدِ یخ و آب مقطر , 50% - 50% یا نصف و نصف هست .
یعنی باید به کاتالوگ ماشینتون مراجعه کنین ببینین سیستم خنک کننده ی ماشینتون و بخاری , مجموعاً چند لیتر حجم داره .
مثال :
اگر 3 لیتر حجم داره , 1.5 لیتر آب مقطرِ خالص و 1.5 لیتر ضد یخ استاندارد باشه .

البته در کشورهای دیگه مایع رادیاتور ( اصطلاحاً بهش میگن کولانت ) آماده وجود داره که خودش آب مقطر داره و نباید بهش آب مقطر اضافه کرد
برای همین روش نوشته
DO NOT ADD WATER
آب اضافه نکنید

مثل اینها :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] e5050PredilutedAntifreezeCoolant.png

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] olant.png

این نوع آب رادیاتورها شامل این چیزهاست :
ضد یخ - ANTIFREEZE که نقطه ی انجماد رو میاره زیر صفر درجه مثلا میرسونه به منهای 30 درجه تا در زمستان آب رادیاتور یخ نزنه .
ضد جوش که نقطه ی جوش آب رو میبره بالاتر از 100 درجه - COOLANT

آب مقطر که به علت نداشتن املاح معدنی ( نمکهای معدنی یا همون نمکهای فلزی ) خودرگیش بسیار کمتر از آب املاح دار هست .
چرب کننده
====================================

برای ایران که کولانتِ آماده نیست توی بازار , باید ضد یخ استاندارد بخرید و با آب مقطر درجه یک ( آبِ بدون املاح - H2O تاحد امکان خالص ) و نصف و نصف با هم قاطی کنین
میتونین 40% ضد یخ بریزین و 60% آب مقطر

اما هرگز درصدِ ضد یخ بیشتر از 50% نباید باشه .

اگر نمیدونین حجم سیستم خنک کننده چقدره باید از نمایندگی بپرسین یا از مکانیک وارد یا سیستم رو کاملاً تخلیه کنین تا خودتون حجمش رو پیدا کنین
ضد یخها بعد از یکی دو سال تغییر رنگ میده و باید تعویض بشه .
بهترین آب رادیاتور آماده , نوع قرمز رنگ هست که بسیار کارآمد و بدون رسوب هست و عمر زیادی داره ( تا 4 سال ) .
مثل اینها

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] e5050PredilutedAntifreezeCoolant.png

shahkilid
12-07-2014, 19:16
بسیار خوب ممنون
فورمول روغن مثلا روغن اترود سبز و یا روغن هایی که مواد خاصی به اونها می زنند منظورمه مثل سنتتیک و یا ...
شلنگ باد زیادش برایموتور داغ مناسب نیست ولی بیشتر منظور خاک گیری درون کاپوت و رادیاتور و اینا بود
بهتره روغن رو با وکیوم عوض کنید که با توجه به جنس کارتل روغن نشتی دار نشه ماشین
در مورد تعویض آب هم با توجه به پلاستیکی بودن با احتیاط زیر رادیاتور یک شیر تخلیه وجود داره که می تونید باز کنید و از اونجا خالی بشه درب رادیاتور رو باز کنید و از اونجا آب بریزید تا شسته بشه بعد از اون و صبر برا ی خالی شدن کامل آب می تونید پیچ رو بسته و از بالا آب و ضد یخ بطور طبیعی 1 لیتر ضد یخ و بقیه آب رو اضافه کنید
پس از پر شدن ماشین رو روشن کنید و صبر کنید تا درجه اب بالا بیاد و در این حال گردش اب رو به درون رادیاتور مشاهده کنید ( نشانه باز شدن تموستات و سالم بودن ان ) بعد از ان به هیچ عوان ماشین رو خاموش نکرده و اب اضاه کنید تا پر شه و سپس درب را بندید
اون مخزن رزرو اضافای هم در مقدار اب تاثیر نداره و بعد از انجام تمام موارد اون رو تا خط وسط پر کرده و درب ها را کامل ببندید
از این به بعد تا چند روز اول در موقع خنک بودن ماشین از درب اصلی رادیاتور و بعد از اون هر 10 روز یکبار از درب اصلی اب رو چک کنید
از اب رادیتور و ضد یخ مرغوب استفاده کنید
موفق باشید

آقا واقعا ممنونم. نمی دونم چه جوری تشکر کنم بابت زمان و تجربه ای که در اختیارم گذاشتید.
خوش باشید.

ess_1362
12-07-2014, 19:19
کلا بخوام پست بالا را کامل کنم باید بگم که ضد یخ ها نوع هستند

1-مدل های تولید شده بر پایه اتیلن گلیکل که معدنی هستند و عمرشون حداکثر 2 سال هست و بعد از 2 سال باید کامل تخلیه بشن

2-ضد یخ های سنتتیک یا Longlife یا تایپ D

ضد یخ های نوع دوم عمر بسیار بالایی دارند و حدود 4 سال میشه ازشون استفاده کرد
توصیه من این هست که اول از همه جهت تعویض مایع سیستم خنک کننده به دفتر چه خودرو مراجعه کنید و ببینید چه نوع ضد یخی توصیه شده.
مثلا در خودرویی مثل پراید یا خانواده پژو با توجه به سهولت تعویض سیستم خنک کننده نیازی به هزینه بالا نیست و از همون ضد یخ معمولی با حداکثر 50% اختلاط با آب مقطر استفاده کنید کافی هست و سر 2 سال کل مجموعه مجدد تعویض بشه
اما برای خودرو های گران قیمت تر یا خودرو هایی که پیچ تخلیه رادیاتور ندارند توصیه اکید استفاده از ضد یخ تایپ D یا longlife هست تا تعویض خنک کننده در فواصل طولاتی تری صورت بگیره

در بین محصولات وطنی من کولانت قرمز تا حالا ندیدم ، اگر هست دوستان راهنمایی کنند اما تنها ضد یخ تولیدی TYPE D یا Long life تولید داخل ایرانول هایپر و من گزینه دیگه ای ندیدم

مورد بعدی اینکه حتما حتما حتما ضد یخ را با آب مقطر خالص مخلوط کنید و از مخلوط کردنش با آب های رنگی رادیاتور یا آب لوله خودداری کنید که یا لجن و جرم میگیره یا خاصیت خورندگی بوجود میاد
آب مقطر خالص که خدا را شکر به وفور و ارزانتر از پپسی کولا اینجا پیدا میشه و من از مغازه های تصفیه آب می خرم لیتری 100 تومن
به نظر من برای 95% مناطق ایران نسبت 60 به 40 (آب مقطر به ضد یخ) کفایت می کنه و برای مناطق بسیار سرد هم حداکثر 50-50
مورد دیگری به فکرم نمیرسه

shahkilid
12-07-2014, 19:21
اگر 3 لیتر حجم داره , 1.5 لیتر آب مقطرِ خالص و 1.5 لیتر ضد یخ استاندارد باشه .

بهترین آب رادیاتور آماده , نوع قرمز رنگ هست که بسیار کارآمد و بدون رسوب هست و عمر زیادی داره ( تا 4 سال ) .

با سلام
ممنون بابت توضیحات کاملتون. فقط اونجا که اشاره کردید ضدیخ استاندار، آیا برند خاصی رو سراغ دارید؟ بنده از فروشگاه بی نی سی قصد دارم خرید کنم (اگر بشناسید)
و آب رادیاتور آماده، منظورتون همون آب مقطر خالی هست دیگه؟ اگر بله، بنده فقط از این بطری های 2 لیتری PET شفاف ایرانی دیدم، که رنگی هستن و سبز یا آبی هستند. اونا چطوره؟ اگر مناسب نیست برند خاص یا نوع خاصی یا جای خاصی پیشنهاد می کنید؟ بنده تهرانپارس هستم.

ممنون

shahkilid
12-07-2014, 23:05
کلا بخوام پست بالا را کامل کنم باید بگم که ضد یخ ها نوع هستند

1-مدل های تولید شده بر پایه اتیلن گلیکل که معدنی هستند و عمرشون حداکثر 2 سال هست و بعد از 2 سال باید کامل تخلیه بشن

2-ضد یخ های سنتتیک یا Longlife یا تایپ D

ضد یخ های نوع دوم عمر بسیار بالایی دارند و حدود 4 سال میشه ازشون استفاده کرد
توصیه من این هست که اول از همه جهت تعویض مایع سیستم خنک کننده به دفتر چه خودرو مراجعه کنید و ببینید چه نوع ضد یخی توصیه شده.
مثلا در خودرویی مثل پراید یا خانواده پژو با توجه به سهولت تعویض سیستم خنک کننده نیازی به هزینه بالا نیست و از همون ضد یخ معمولی با حداکثر 50% اختلاط با آب مقطر استفاده کنید کافی هست و سر 2 سال کل مجموعه مجدد تعویض بشه
اما برای خودرو های گران قیمت تر یا خودرو هایی که پیچ تخلیه رادیاتور ندارند توصیه اکید استفاده از ضد یخ تایپ D یا longlife هست تا تعویض خنک کننده در فواصل طولاتی تری صورت بگیره

در بین محصولات وطنی من کولانت قرمز تا حالا ندیدم ، اگر هست دوستان راهنمایی کنند اما تنها ضد یخ تولیدی TYPE D یا Long life تولید داخل ایرانول هایپر و من گزینه دیگه ای ندیدم

مورد بعدی اینکه حتما حتما حتما ضد یخ را با آب مقطر خالص مخلوط کنید و از مخلوط کردنش با آب های رنگی رادیاتور یا آب لوله خودداری کنید که یا لجن و جرم میگیره یا خاصیت خورندگی بوجود میاد
آب مقطر خالص که خدا را شکر به وفور و ارزانتر از پپسی کولا اینجا پیدا میشه و من از مغازه های تصفیه آب می خرم لیتری 100 تومن
به نظر من برای 95% مناطق ایران نسبت 60 به 40 (آب مقطر به ضد یخ) کفایت می کنه و برای مناطق بسیار سرد هم حداکثر 50-50
مورد دیگری به فکرم نمیرسه

آقا مرسی از توضیحات تکمیلی.
من یه پست قبل از مطلب شما زدم اما انگار بعد از شما اومده. که از آقا محمد پرسیدم برند خاصی برای ضد یخ توصیه می کنن یا نه.
منظورتون از مغازه تصفیه آب چیه؟ کجا میشه پیدا کرد طرف شرق تهران؟ راستش مغازه تصفیه آب تا حالا نشنیدم.
پس کلا این آب رادیاتور ها که رنگی هستند و توی اکثر تعویض روغنی ها فروخته می شه و در ظروف PET که یه بار مصرف هستن عرضه می شه کلا منتفی هستند؟
ممنون

ess_1362
13-07-2014, 06:48
منظورتون از مغازه تصفیه آب چیه؟ کجا میشه پیدا کرد طرف شرق تهران؟ راستش مغازه تصفیه آب تا حالا نشنیدم.

تهران را نمی دونم ولی طرفای ما (شیراز) بخاطر املاح زیاد آب مغازه هایی هستند که با استفاده از دستگاه های ویژ] آب را تصفیه می کنند و البته در کنارش آب مقطر هم می فروشند
شما آب مقطر را از مغازه های باطری سازی هم می تونید تهیه کنید

پس کلا این آب رادیاتور ها که رنگی هستند و توی اکثر تعویض روغنی ها فروخته می شه و در ظروف PET که یه بار مصرف هستن عرضه می شه کلا منتفی هستند؟
من بهش می گم آب فله ای
طبق تحقیق که یکی از دوستان انجام داد سختی این آب با آب لوله کشی تقریبا یکی هست و البته شاید حتی بیشتر و مقداری هم رنگ به آب اضافه شده

kasra2002
13-07-2014, 10:43
با سلام
ممنون بابت توضیحات کاملتون. فقط اونجا که اشاره کردید ضدیخ استاندار، آیا برند خاصی رو سراغ دارید؟ بنده از فروشگاه بی نی سی قصد دارم خرید کنم (اگر بشناسید)
و آب رادیاتور آماده، منظورتون همون آب مقطر خالی هست دیگه؟ اگر بله، بنده فقط از این بطری های 2 لیتری PET شفاف ایرانی دیدم، که رنگی هستن و سبز یا آبی هستند. اونا چطوره؟ اگر مناسب نیست برند خاص یا نوع خاصی یا جای خاصی پیشنهاد می کنید؟ بنده تهرانپارس هستم.

ممنون
مایع مخصوص رو فکر نکنم برند معتبری باشه البته از برند سینا راضی بودم ولی همون آب مقطر واقعی اگه گیرتون بیاد خیلی خوبه
بعضی وقتا اگه آشنا داشته باشید که چیلیر های بزرگ ساختمانها به شرطی که با این الودگی مخلوط نشه هم اب مقطر خوبیه
اما گرد و خاک حل نشده باشه
ضد یخ هم کاسپین و بهران راضی کننده بود

shahkilid
13-07-2014, 13:00
شما آب مقطر را از مغازه های باطری سازی هم می تونید تهیه کنید

آقا اتفاقا تنها گزینه ای که برای آب مقطر به ذهنم رسید همین باطری سازی بود. اما توی یه فروشگاه لوازم یدکی همین آب باطری (آب مقطر) دیدم، بطری نیم لیتری داشت 400 تومان! می خواستم بدونم این آب مشکلی برای رادیاتور نداره؟ همین آب باطری.

ضد یخ هم کاسپین و بهران راضی کننده بود
ضد یخ کاسپین تهیه کردم. 8500 ولی هنوز لنگ آب هستم :)) و لنگ خود رادیاتور که در پست بعدی مشکلم رو می نویسم.

bijandarbari
13-07-2014, 13:06
ضد یخ کاسپین تهیه کردم. 8500 ولی هنوز لنگ آب هستم :)) و لنگ خود رادیاتور که در پست بعدی مشکلم رو می نویسم.

سلام
از آب دستگاه تصفیه میتونید استفاده کنید.
مشکلی نداره.

آون آب هایی رو که لوازم یدکی به عنوان آب مقطر میفروشه هم خوبه. ( آب مقطر نیست و آب تصفیه شده با استفاده از رزین هستش که املاحش کمی از آب مقطر بیشتره. ولی بازم املاح کمی داره ) و برای رادیاتور کاملا مناسبه.