PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

neopersia
15-04-2014, 12:32
سلام
من یه پراید 131 مدل 90 دارم. مشکلی که داره کم نفس بودن ماشینه. توی دنده های پایین و توی شهر زیاد محسوس نیست اما توی جاده و مخصوصاً سربالایی ها از بقیه پراید ها جا میمونه.
ظاهرن این مشکل بین 131 ها زیاده اما همه مواردی که دیدم میگفتن مصرف سوختش هم زیاده. در صورتی که مصرف سوخت ماشین من توی جاده و شهر که حساب کردم کولر هم ازش گرفتم میانگین 5.2 لیتر شد!
فیلتر هوا و صافی بنزین رو هم تازه عوض کردم.
به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟ فیلرگیری میتونه تأثیر داشته باشه؟ البته کارکرد موتور به نظرم طبیعیه.
اگر رینگ ضعیف بود یا مربوط به صفحه کلاچ میشد باید مصرف سوختش هم زیاد میشد، درسته؟

محمد داود
15-04-2014, 12:44
کاملن نزدیک شدین پس فیلر گیری هم موثره ولی الکی خرج رو دستتون نذاره با کلاچ گرفتن و گاز دادن هم چک کنید . روغن موتورو کی عوض کردید؟ ترمز ها خوب کار می کنند؟
از بوستر ترمز هم ممکنه باشه
نبودن در کنار ماشین احتمال ها رو خیلی زیاد میکنه

سلام.پیرو نظر جناب کسری میتونی خرطومیه هوا کش رو باز کنی و در مسافتی کوتاه ماشین رو امتحان کنی.(جایی که گردو خاک نباشه) تا وارد سیلندر بشه.اگر صدا تغییر کرد پس مسیر مکش هوا باید کاملا بررسی بشه.در مورد اگزوز اگه قاب روی چدنی باز بشه بهتر میتونی بررسی کنی.در ضمن بلبرینگ تسمه تایم رو بررسی کردند؟

محمد داود
15-04-2014, 13:00
سلام.مصرف شهر وجاده عالیه.اگه کمپرس داشته باشه موتور ماشین بخصوص قسمت مانیفولد چرب وچیلی میشه.فیلر و صفحه کلاچ و همچنین کمپرس در قدرت ماشین تاثیر داره.ولی با توجه به مدل 90 بودن خودرو شما به نظر گزینه رینگ و صفحه کلاچ مردوده.(صفحه کلاچ معمولا40هزارتا باید حساس بشی).فعلا مصرف 5ودو رو عشقست.برو حالشو ببر.دوست من 111 داشت 100ی 10 مصرف میکرد!البته در سربالایی دنده کشی هم خیلی مهمه.در ضمن دوستان در مورد پراید میتونند از فیلتر هوای پژو روا(نوع پرس شده که درب به فیلتر متصل هست)استفاده کنن.فقط کافی جعبه فیلتر باز بشه و فیلتر روا با یک رابط(لوله10سانتی PVC)به خرطومی هوا متصل بشه.(همینطور ازاد رهاش کنید وزنش سبکه مشکلی پیش نمیاد).البته در جاده های خاکی توصیه نمیشه.تقریبا کار فیلتر اسپرت رو انجام میده.قیمت3000 تومن.

najee
15-04-2014, 13:02
ماشینتون هیدرولیکه ؟
اول تنظیم بادشو چک کنید

بله هیدرولیکه مدل92.بادتنظیم مشکلی نداره.

mha69
15-04-2014, 22:44
برد این دستگاه ها دارای حافظه دخلی شارژ خازنیه واینکه چند ساعت وصل نباشه باعث دی چارج اون میشه و ریست میشه
تمیز کردن بورد هم خیلی موثره
مبارک باشه
فعلن از یه خرج هم راحت شیدی
البته امیدوارم همیشگی بمونه
هه.آره دیگه باعث شد دستم نره تو جیبم فعلا :) البته به لطف شما...

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-04-2014, 22:47
سلام
من یه پراید 131 مدل 90 دارم. مشکلی که داره کم نفس بودن ماشینه. توی دنده های پایین و توی شهر زیاد محسوس نیست اما توی جاده و مخصوصاً سربالایی ها از بقیه پراید ها جا میمونه.
ظاهرن این مشکل بین 131 ها زیاده اما همه مواردی که دیدم میگفتن مصرف سوختش هم زیاده. در صورتی که مصرف سوخت ماشین من توی جاده و شهر که حساب کردم کولر هم ازش گرفتم میانگین 5.2 لیتر شد!
فیلتر هوا و صافی بنزین رو هم تازه عوض کردم.
به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟ فیلرگیری میتونه تأثیر داشته باشه؟ البته کارکرد موتور به نظرم طبیعیه.
اگر رینگ ضعیف بود یا مربوط به صفحه کلاچ میشد باید مصرف سوختش هم زیاد میشد، درسته؟

سلام
ظاهراً مصرف ماشین شما بیش از حد کمه
فشار بنزین پشت انژکتورها رو اندازه بگیرین
یا فیلتر بنزین بسیار کثیف هست و فشار بنزین بیش از حد افت کرده و بنزین به مقدار کافی از انژکتورها پاشیده نمیشه
یا رگولاتور بنزین خرابه و بنزین زباد برمیگردونه توی باک و فشار افت کرده
یا برق پمپ ضعیفه
یا خود پمپ مشکل داره
اندازه گرفتن فشار بنزین همه چیز رو مشخص میکنه .
دوست بنده ماشینی داشت که همین مشکل رو داشت و با تعویض رگولاتور درست شد
=================================+================
البته کم جون بودن موتور به خیلی چیزها ربط داره
تنظیم نبودن تسمه تایم
برق ضعیف
بنزین غیر استاندارد
شمع شل
واشر سرسیلندر معیوب
مشکل در فیلرها
خرابی رینگهای پیستونها
تنظیم نبودن زمان جرقه در ماشین های دلکو دار
کثیف بودن بیش از حد انژکتورها

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-04-2014, 23:15
سلام دوستان
من ماشینم زمانی که کولر ماشین رو روشن میکتم بلافاصله یه صدای جیغ از داخل کاپوت میاد و (فکر کنم از تسمه باشه ) و زمانی که اول حرکت باشه یعنی زمانی که کلاچ رو ازاد کنی برا حرکت بازم این صدا میاد چطور میتونم حلش کنم

یه سوال دگه هر زمانی که استارت میزنم در زمان استارت دور موتور تا 2500 میره چکارش کنم
و زمانی که ماشین روشنه دور موتر خود به خود بالا و پایین میره
راه حلش چیه ماشینم 132 است

سلام
1- اگر تسمه کولر شل هست پس باید سفت بشه تا صدا برطرف بشه
اما اگر تسمه شل نیست , صدا دادن تسمه علامتِ 2 چیز هست :
1- گاز زیاد در سیستم کولر که با اندازه گیری فشار گاز در خط کم فشار ( سرد ) مشخص میشه .

2- سفت بودن کمپرسور که خطری هست چون معنیش یا کم بودن روغن در سیستم کولر هست و کمپرسور داره با روغن کم کار میکنه که اگه به دادش نرسین جام میشه و کلی خرج میذاره رو دستتون
یا اوریفیس تیوب ( فیلتر مدادی ) خیلی کثیفه و گاز مایع شده رو درست رد نمیکنه و به کمپرسور فشار میاره
اگر ماشین اوریفیس تیوب نداره پس اکسپنشن والو گرفته و به کمپرسور فشار میاره
اگر لوله های کولر کنار موتور خصوصاً اونی که گاز رو برمیگردونه به کمپرسور و موقع کار سرد میشه نشتی روغن داره و چرب شده باید سریعاً نشتی گرفته بشه و روغن کافی به سیستم اضافه بشه وگرنه کمپرسور جام میشه از بی روغنی
در تاپیکِ صرفه جوئی در هزینه های خودرو اطلاعات بیشتری هست
2- استپر رو باز کنین و سرش رو اندازه بگیرین .
اگر بیش از حد کوتاه هست دور موتور میره بالا
نشتی داشتن منیفولد هم همین مشکل رو به وجود میاره
سر استپر بدون کولر زدن باید 28 mm باشه یا چیزی که کارخونه تعیین کرده
اگر از استپر بود باید با دیاگ تنظیم بشه .

hosein002
16-04-2014, 00:34
سلام.پیرو نظر جناب کسری میتونی خرطومیه هوا کش رو باز کنی و در مسافتی کوتاه ماشین رو امتحان کنی.(جایی که گردو خاک نباشه) تا وارد سیلندر بشه.اگر صدا تغییر کرد پس مسیر مکش هوا باید کاملا بررسی بشه.در مورد اگزوز اگه قاب روی چدنی باز بشه بهتر میتونی بررسی کنی.در ضمن بلبرینگ تسمه تایم رو بررسی کردند؟

کاملن نزدیک شدین پس فیلر گیری هم موثره ولی الکی خرج رو دستتون نذاره با کلاچ گرفتن و گاز دادن هم چک کنید . روغن موتورو کی عوض کردید؟ ترمز ها خوب کار می کنند؟
از بوستر ترمز هم ممکنه باشه
نبودن در کنار ماشین احتمال ها رو خیلی زیاد میکنه

سلام تو یکی دو روز آینده مواردی که توضیح دادید رو چک میکنم ببینم صدا از کجاست

kasra2002
17-04-2014, 13:12
بله هیدرولیکه مدل92.بادتنظیم مشکلی نداره.
وقتی درجا فرمون رو تا اخر میپیچید و گاز میدید صدای سوت نمیاد؟
تسمه و بعد از اون پمپ هیدرولیک رو چک کنید
بعضی وقتا ایراد خیلی مهمی نیست و حساسیت شماست مثلا کمی خاک گرفتن میل فرمان و یا سیبک و یا قطعه های دیگه
در کل شانس هم هست من پرایدی داشتم که فرمونش بسیار نرم و عالی بود ولی پراید هایی رو دیدم که وحشتناک سفت

Sensero
18-04-2014, 12:50
با عرض سلام خذدمت دوستان عزیز :n02:
عاقا من چند روز پیش تصادف کردم که زدم به ماشین جلوی تو سرازیری، یدونه از چراغام شکست و یه کوچولو از کاپوتم جمع شد که بردم صافکاری و بی رنگ درش آورد و چراغش هم عوض کردم
حالا مشکل اینه که وقتی با ماشین حرکت میکنم انگار خودش ترمز میگیره ! حتی تو سرپایینی هم نمیزاره دور موتور بالا بره و همش میل به توقف داره :n03:
به نظر شما مشکل از کجاست ؟؟ پیش کی باید ببرم ماشینو ؟؟ :n13:
ماشینم 405 مدل 86.
ممنون از راهنماییتون :n16:

Sensero
18-04-2014, 12:50
عاقا من چند روز پیش تصادف کردم که زدم به ماشین جلوی تو سرازیری، یدونه از چراغام شکست و یه کوچولو از کاپوتم جمع شد که بردم صافکاری و بی رنگ درش آورد و چراغش هم عوض کردم
حالا مشکل اینه که وقتی با ماشین حرکت میکنم انگار خودش ترمز میگیره ! حتی تو سرپایینی هم نمیزاره دور موتور بالا بره و همش میل به توقف داره :n03:
ماشینم 405 مدل 86.

SAMI EB
18-04-2014, 13:09
ماشینم 405 مدل 86.

سلام
تو تصادف گرچه شدید نباتشه ولی دسته موتور های ماشین آسیب میبینه یعنی پاره میشه . دسته موتور ها را که حتما باید عوض کردید باشید .
لاستیک به جای گیر نمیکنه .
میل موج گیر قرقره ی فرمون و خود رینگ و دیسک ترمز را از نظر تاب دیدیگی بررسی کنید به نظر من اول ببرید پیش جلوبندی ساز تا مواردی که گفتم را حتما چک کنه .
زاویه چرخ ها بعد تصادف تغییر نکرده یعنی رفته باشه داخل یا اومده باشه بیرون .

kasra2002
18-04-2014, 16:37
ماشینم 405 مدل 86.
همراه با راهنمایی دوستان چون احتمال داره ترمز شدید گرفته باشید ممکنه لنت یا پیستون ترمز از حالت خودش در اومده باشه اگه در حالت عادی ماشین به یه سمت کشیده بشه و یا در یک سرازیری با شیب کم ماشین رو خلاص به حرکت در بیارید خودشو بهتر نشون میده همچنین بالا بردن چرخ روی جک هم میتونه این مورد رو کمک برسونه

saeid.saeid20
18-04-2014, 20:52
سلام به همه
پژو 405 دارم مدل 85
100 هم دویده
این از زیر ماشین البته فکر کنم زیر ماشین شاید از اگزوز باشه
یا بوی بنزین میاد یا بوی بد سوختن میاد
دلیلش چی میتونه باشه
بنزین هم سوراخ نیست یعنی بنزین کم نمیکنه

SAMI EB
18-04-2014, 22:12
سلام به همه
پژو 405 دارم مدل 85
100 هم دویده
دلیلش چی میتونه باشه

سلام
ماشین شما قاعدا کنیستر نداره که بخارات بنزین را جمع آوری کنه و بفرسته برای دریچه ی گاز برای سوزاندن پس بعد از خاموش کردم ماشین اگه یکم بوی بنزین بیاد موردی نداره فقط این بوی بنزین نباید داخل اتاق بیاد اگه داخل اتاق بیاد ایراد داره. در ضمن اگه بوی بنزین خارج ماشین زیاد میاد امکان داره از شیلنگ های پمپ بنزین باشه چون اگه ترک بخوره حتی خیلی ریز باعث میشه بوی بنزین بده .
اون بو هم که می گید مربوط میشه به کاتالیزور چون گرفته و داخلش پر شده . باید اگه کاتالیزور را بر نداشتید بر دارید و به جاش لوله بزارید یا اینکه یک کاتالیزور نو خریداری کنید و جایگزین کنید .

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-04-2014, 06:17
سلام به همه
پژو 405 دارم مدل 85
100 هم دویده
دلیلش چی میتونه باشه

سلام
ماشینِ استانداردِ سالم به هیـــــچ وجه نه بوی بنزین میده نه بوی دود و سوختگی و روغن و غیره .
در ایران بسیاری از ماشینها مشکل نشت بنزین از جای پمپ و شناور بنزین که زیر صندلی عقب هست دارند .
یا پیچش شل هست یا واشرش بنجل هست و درست نمیبنده و بخار بنزین میزنه بیرون
یا از شیلنگها هست

این شیلنگها معمولاً 4 تا هست
شیلنگ درب باک به باک

باک - فـیلتر بزنین - موتور
موتور - رگولاتور فشار بنزین - باک ( بنزین زیادی رو برمیگردونه به باک )
باک - مخزن سیستم کانیستر - منیفولد هوا ( این سیستم بخارهای بنزین توی باک رو جمع میکنه در یک مخزن پلاستیکی و هر 5 یا 10 ثانیه با مکش منیفولدِ هوا , بخارهای بنزین کشیده میشه و میره توی سیلندرها و میسوزه و باعث صرفه جوئی در مصرف سوخت میشه ) .

اگزوز هم اگر واشر گلوش خراب باشه یا لوله اش سوراخ یا شکسته باشه باعث آمدن گازهای اگزوز توی اتاق میشه مخصوصاً در حرکت و با خرابی لاستیک درب صندوق عقب و خرابی لاستیک دور دربها چون در حال حرکت فشار هوای توی اتاق کم میشه و از صندوق عقب و کنار دربها هوا کشیده میشه توی اتاق .
باز بودن دریچه ی هوای تازه هم باعث اومدنِ بوی نامطبوع از داشبورد به اتاق میشه خصوصاً اگر اگزوز سوراخ باشه یا موتور کمپرس داشته باشه ( خرابی رینگها ) و بخار روغن از موتور متصاعد بشه .
خام سوزی هم باعث این مشکل میشه ( زیاد بودن مصرف سوخت که باعث ناقص سوختن بنزین و تولید بوی بنزین نسوخته و دوده و دود میشه ) .

ماتیز یک ماشین استاندارد هست . اگر سالم باشه امکان نداره سرنشینش بوی بنزین و دود و خام سوزی و روغن به مشامشون برسه .
شما باید با توجه به بویی که میاد و اینکه آیا در حال ایستاده بو میاد یا در حرکت , مواردی رو که گفتم چک کنین :
محکم بودن درب شناور و پمپ زیر صندلی عقب و سالم بودن واشر لاستیکیش
سالم بودن واشر گلوی اگزوز روی منیفولد دود
چک کردن لوله ی اگزوز از اول تا آخر ( اگر سوراخ یا شکسته باشه صدا میده موقع گاز دادن )
چک کردن درب باک
چک کردن محل وصل شدن شیلنگهای بنزین مثل محل وصلش به باک , فـیلتر بنزین و رگولاتور و ریل سوخت که انژکتورها بهش وصله .
چک کردن روغن سوزی اگر بوی روغن سوخته میاد
چک کردن مصرف سوخت و سر شمعها که دوده نزده باشه ( اگه بوی خام سوزی میاد )
چک کردن لاستیک درب صندوق عقب و رگلاژ بودن قفلش اگر در حال حرکت بوی گازهای اگزوز میاد توی اتاق
چک کردن لوله های سیستم pcv که روی موتور هست و کارش جمع کردن بخار روغن و بخار بنزین از محفظه ی میل لنگ و فرستادنش به منیفولد هوا برای سوختن در سیلندرها هست . ( اگر شیلنگها شل یا پاره یا قطع شده باشه باعث میشه بوی روغن و بنزین وارد اتاق بشه .
علت کشیده شدن بوی نامطبوع به اتاق :
سوراخهای کف اتاق
خرابی لاستیک دور دربها و صندوق عقب و یا رگلاژ نبودنِ قفل دربها که باعث میشه درب به لاستیک نچسبه
مستقیم بودن سر اگزوز ( باید سر اگزوز خمیده به سمت پائین نصب بشه )
نشت دود از لوله ی اگزوز یا گلوی اگزوز یا محل اتصال منیفولدِ دود به سرسیلندر ( معمولاً در این موارد صدای موتور زیاد میشه و میشه راحت پیداش کرد )
درب باک هم اگر غیر استاندارد یا شکسته باشه یا شل باشه ازش بخار بنزین میرنه بیرون .

یه مسئله ی دیگه هم هست
بنزین یورو 4 یورو 5 تبخیرش زیاده و اگر ماشین سیستم کانیستر نداشته باشه این بخارها قطعاً از یک جائی میزنه بیرون

Capcom
20-04-2014, 15:57
سلام دوستان
یه پارس مدل ۸۷ هست که خونگی بود! یعنی حدود ۵هزارتا کار کرده :دی اکثرا تو خونه بوده و فقط واسه اینکه باتری نخوابه استارت میخورده :دی
هفته پیش موقع استارت زدن روشن نشد! اول فکر کردم مشکل از باتری هست ، باتری رو سوار یه ار دی کردم روی اون کار میکرد... صدای پمپ بنزین قبل از استارت رو هم چک کردم ، شمع ها رو هم چک کردم مشکلی نداشت... چند مقاله توی نت خوندم نوشته بود ممکنه مشکل از تایمینگ سوپاپ ها باشه؟ ایا ممکنه؟ باتوجه به اینکه ماشیت تقریبا یک ساله که توی خونه هست.؟!

roozbeh2000
20-04-2014, 17:16
سلام به دوستان عزیز
ی پراید مدل 84 دارم 140 تا کار کرده از اولم دست خودم بوده . جاده خاکی زیاد رفته . ماشین مشکل خاصی نداره الان فقط میخواستم بدونم چه چیزایی بعد این مدت باید عوض بشه . شاید چیزی یادم رفته باشه

تو سرعت گیر ها و چاله ها خیلی خشک تر از بقیه ماشین هاست . علتش چیه؟ کمک ها رو دوسال پیش عوض کردم

ی سوال دیگه اینکه لازمه کاتالیزور ماشین تعویض بشه؟ تاثیری داره؟

saeid.saeid20
20-04-2014, 18:22
سلام
ماشینِ استانداردِ سالم به هیـــــچ وجه نه بوی بنزین میده نه بوی دود و سوختگی و روغن و غیره .
در ایران بسیاری از ماشینها مشکل نشت بنزین از جای پمپ و شناور بنزین که زیر صندلی عقب هست دارند .
یا پیچش شل هست یا واشرش بنجل هست و درست نمیبنده و بخار بنزین میزنه بیرون
یا از شیلنگها هست

این شیلنگها معمولاً 4 تا هست
شیلنگ درب باک به باک

باک - فـیلتر بزنین - موتور
موتور - رگولاتور فشار بنزین - باک ( بنزین زیادی رو برمیگردونه به باک )
باک - مخزن سیستم کانیستر - منیفولد هوا ( این سیستم بخارهای بنزین توی باک رو جمع میکنه در یک مخزن پلاستیکی و هر 5 یا 10 ثانیه با مکش منیفولدِ هوا , بخارهای بنزین کشیده میشه و میره توی سیلندرها و میسوزه و باعث صرفه جوئی در مصرف سوخت میشه ) .

اگزوز هم اگر واشر گلوش خراب باشه یا لوله اش سوراخ یا شکسته باشه باعث آمدن گازهای اگزوز توی اتاق میشه مخصوصاً در حرکت و با خرابی لاستیک درب صندوق عقب و خرابی لاستیک دور دربها چون در حال حرکت فشار هوای توی اتاق کم میشه و از صندوق عقب و کنار دربها هوا کشیده میشه توی اتاق .
باز بودن دریچه ی هوای تازه هم باعث اومدنِ بوی نامطبوع از داشبورد به اتاق میشه خصوصاً اگر اگزوز سوراخ باشه یا موتور کمپرس داشته باشه ( خرابی رینگها ) و بخار روغن از موتور متصاعد بشه .
خام سوزی هم باعث این مشکل میشه ( زیاد بودن مصرف سوخت که باعث ناقص سوختن بنزین و تولید بوی بنزین نسوخته و دوده و دود میشه ) .

ماتیز یک ماشین استاندارد هست . اگر سالم باشه امکان نداره سرنشینش بوی بنزین و دود و خام سوزی و روغن به مشامشون برسه .
شما باید با توجه به بویی که میاد و اینکه آیا در حال ایستاده بو میاد یا در حرکت , مواردی رو که گفتم چک کنین :
محکم بودن درب شناور و پمپ زیر صندلی عقب و سالم بودن واشر لاستیکیش
سالم بودن واشر گلوی اگزوز روی منیفولد دود
چک کردن لوله ی اگزوز از اول تا آخر ( اگر سوراخ یا شکسته باشه صدا میده موقع گاز دادن )
چک کردن درب باک
چک کردن محل وصل شدن شیلنگهای بنزین مثل محل وصلش به باک , فـیلتر بنزین و رگولاتور و ریل سوخت که انژکتورها بهش وصله .
چک کردن روغن سوزی اگر بوی روغن سوخته میاد
چک کردن مصرف سوخت و سر شمعها که دوده نزده باشه ( اگه بوی خام سوزی میاد )
چک کردن لاستیک درب صندوق عقب و رگلاژ بودن قفلش اگر در حال حرکت بوی گازهای اگزوز میاد توی اتاق
چک کردن لوله های سیستم pcv که روی موتور هست و کارش جمع کردن بخار روغن و بخار بنزین از محفظه ی میل لنگ و فرستادنش به منیفولد هوا برای سوختن در سیلندرها هست . ( اگر شیلنگها شل یا پاره یا قطع شده باشه باعث میشه بوی روغن و بنزین وارد اتاق بشه .
علت کشیده شدن بوی نامطبوع به اتاق :
سوراخهای کف اتاق
خرابی لاستیک دور دربها و صندوق عقب و یا رگلاژ نبودنِ قفل دربها که باعث میشه درب به لاستیک نچسبه
مستقیم بودن سر اگزوز ( باید سر اگزوز خمیده به سمت پائین نصب بشه )
نشت دود از لوله ی اگزوز یا گلوی اگزوز یا محل اتصال منیفولدِ دود به سرسیلندر ( معمولاً در این موارد صدای موتور زیاد میشه و میشه راحت پیداش کرد )
درب باک هم اگر غیر استاندارد یا شکسته باشه یا شل باشه ازش بخار بنزین میرنه بیرون .

یه مسئله ی دیگه هم هست
بنزین یورو 4 یورو 5 تبخیرش زیاده و اگر ماشین سیستم کانیستر نداشته باشه این بخارها قطعاً از یک جائی میزنه بیرون

خیلی ممنون از پاسخ هایتان
من وقتی وایسادم و شیشه رو میدم پایین این بو از زیر ماشین میاد بغضی وقتا بوی بد هستش مثل خام سوختن و بعضی وقتها بوی بنزین
در مورد کاتالیزگر هم من نمی دونم کجاست ولی سال پیش کل منبع اگزوزامو عوض کردم هم کوچیکه هم بزرگه
شمع هم تا الان دست نزدم تقریبا 100 دویده
شتابش هم اومده پایین
الان وقت معاینه فنی رسیده ببرم میفهمن چش هست؟

saeid.saeid20
20-04-2014, 18:24
سلام دوستان
یه پارس مدل ۸۷ هست که خونگی بود! یعنی حدود ۵هزارتا کار کرده :دی اکثرا تو خونه بوده و فقط واسه اینکه باتری نخوابه استارت میخورده :دی
هفته پیش موقع استارت زدن روشن نشد! اول فکر کردم مشکل از باتری هست ، باتری رو سوار یه ار دی کردم روی اون کار میکرد... صدای پمپ بنزین قبل از استارت رو هم چک کردم ، شمع ها رو هم چک کردم مشکلی نداشت... چند مقاله توی نت خوندم نوشته بود ممکنه مشکل از تایمینگ سوپاپ ها باشه؟ ایا ممکنه؟ باتوجه به اینکه ماشیت تقریبا یک ساله که توی خونه هست.؟!

اینجور که شما میگی
ماشین اصلا بنزین داره ؟:n02:

kasra2002
20-04-2014, 18:51
سلام دوستان
آخی مثل مال من
ببینید برای ماشین همونطوریکه کارکردن یا دویدن زیاد مضره خوابیدن هم ضرر داره
منظور شما اینه که استارت نمی خوره یا استارت میخوره و نرماله ولی روشن نمیشه؟
باتری ماشین باید زیر شارژ و دشارژ باشه تا سالم بمونه و بیشترین عمر رو داشته باشه پسباید حد اقل یه دور حسابی باش بزنید تا فابده داشته باشه وگرنه بست باتری رو باز کنید بهتره
بقول دوستمون اگه بنزین دارید و مطمئنید که ماشین طبیعی استارت میخوره ( برای چک کردن این موضوع چراغ ها را روشن کنید و بعد استارت بزنید) اونوقت که خیلی چیزا می تونه باشه از سوختن فیوز تا خرابی حتی اتومات استارت و یا هوا گرفتن یا خرابی ف ی ل ... بنزین
با هل روشن کردن ماشین های تسمه دار کار خوبی نیست ولی برای یکبار ایرادی نداره میتونید اونو هم امتحان کنید
موفق باشید و از ماشینتون استفاده کنید

kasra2002
20-04-2014, 18:59
سلام به دوستان عزیز
ی پراید مدل 84 دارم 140 تا کار کرده از اولم دست خودم بوده . جاده خاکی زیاد رفته . ماشین مشکل خاصی نداره الان فقط میخواستم بدونم چه چیزایی بعد این مدت باید عوض بشه . شاید چیزی یادم رفته باشه

تو سرعت گیر ها و چاله ها خیلی خشک تر از بقیه ماشین هاست . علتش چیه؟ کمک ها رو دوسال پیش عوض کردم

ی سوال دیگه اینکه لازمه کاتالیزور ماشین تعویض بشه؟ تاثیری داره؟
دوست گرامی کاتالیزور برا چی؟
ماشین که زیاد با جاده پر دست انداز در گیری داره تمامی قطعه های لاستیکی در معرض خرابی قرار می گیرند
شما از جلو و لاستیک های میل موج گیر شروع کنید و بقیه قطعه های جلوبندی رو چک - آچار کشی و در صورت جرابی پارگی و له شدگی با جنس مناسب عوض کنید . لاستیک های بالای سر کمک - دسته موتور و گیرباکس - لاستیک های اکسل و تعادل عقب رو هم چک کنید .
منجیت های اگزوز رو حتما بازرسی نید دهانه ورودی منیفولد به اگزوز رو چک کنید
لاستیک های ماشیت سالم و بالانس و تنظیم باشند
و نکته مهم بعدی حما چک کردن تمامی خاک گیر های فرمان و پلوس و آچار کشی و گریس کاری چرخ و فرمان باشه
و همچنین تعویض بموقع و زود هنگام ف ی ل هوا و روغن و بادگیری موادمدرون موتور چون خاک بسیار آزار دهنده است برای موتور
برای رون ماشین هم درب ها و لاستیک های دور درب و تنظیم و آچار کشی درب ها و قسمت های دیگه ای که به صدا می افتند هم موثره
موفق باشید

SAMI EB
20-04-2014, 19:37
سلام دوستان

سلام
علاوه بر مواردی که دوستان گفتند جعبه فیوز کالاسکه ای و رله ی دوبل نیز چک بشه و هچنی چند تا فیوز پشت جعبه ECu هم اونا را هم چک کنید .
نه تایمینگ سوپاپ ها موقعی بهم میریزه که ماشین چند دندونه تایم رد کرده باشه یا تسمه تایم پاره بشه یا اینکه معکوس شدید داده بشه و ماشین با هل دادن روشن بشه معمولا در این مواردتسمه یک یا دو دندونه رد میکنه .
راستی این ماشین چرا اینقدر کم کارکرده واقعا 5 هزار کیلومتر تو مدت حدود 6 سال خیلی کمه .

kasra2002
20-04-2014, 19:48
سلام
علاوه بر مواردی که دوستان گفتند جعبه فیوز کالاسکه ای و رله ی دوبل نیز چک بشه و هچنی چند تا فیوز پشت جعبه ECu هم اونا را هم چک کنید .
نه تایمینگ سوپاپ ها موقعی بهم میریزه که ماشین چند دندونه تایم رد کرده باشه یا تسمه تایم پاره بشه یا اینکه معکوس شدید داده بشه و ماشین با هل دادن روشن بشه معمولا در این مواردتسمه یک یا دو دندونه رد میکنه .
راستی این ماشین چرا اینقدر کم کارکرده واقعا 5 هزار کیلومتر تو مدت حدود 6 سال خیلی کمه .
یه نکته رو هم اضافه کنم این که درسته ماشین شما 5000 کارکرده ولی تعویض تسمه تایم و تسمه دینام و روغن ضروریه و حتی ممکنه ف ی ل بنزین هم گرفتگی پیدا کنه و همینطور تایر های ماشین برای راه طولانی و سرعت بالا و هوای گرم باید عوض بشند حتی ممکنه جلو بندی و قطعه های لاستیکی اون نیاز به تعیض پیدا کنند

roozbeh2000
20-04-2014, 21:42
دوست گرامی کاتالیزور برا چی؟
ماشین که زیاد با جاده پر دست انداز در گیری داره تمامی قطعه های لاستیکی در معرض خرابی قرار می گیرند
شما از جلو و لاستیک های میل موج گیر شروع کنید و بقیه قطعه های جلوبندی رو چک - آچار کشی و در صورت جرابی پارگی و له شدگی با جنس مناسب عوض کنید . لاستیک های بالای سر کمک - دسته موتور و گیرباکس - لاستیک های اکسل و تعادل عقب رو هم چک کنید .
منجیت های اگزوز رو حتما بازرسی نید دهانه ورودی منیفولد به اگزوز رو چک کنید
لاستیک های ماشیت سالم و بالانس و تنظیم باشند
و نکته مهم بعدی حما چک کردن تمامی خاک گیر های فرمان و پلوس و آچار کشی و گریس کاری چرخ و فرمان باشه
و همچنین تعویض بموقع و زود هنگام ف ی ل هوا و روغن و بادگیری موادمدرون موتور چون خاک بسیار آزار دهنده است برای موتور
برای رون ماشین هم درب ها و لاستیک های دور درب و تنظیم و آچار کشی درب ها و قسمت های دیگه ای که به صدا می افتند هم موثره
موفق باشید

ممنون از جوابت .
بعضیا میگن کاتالیزور بعد از چند سال راه ها ی خروجیش بسته میشه و در توان و شتاب ماشین و همچنین مصرف بنزین تاثیر میذاره .

قطعات مصرفی مثل فیلتر و ... رو حواسم هست همیشه به موقع عوض میکنم

منظورت از منجیت همون لاستیک ها مهار کننده اگزوزه؟ اگه اون رو میگی که تازگی عوض کردم پاره شده بود .

لاستیک های اکسل و تعادل عقب ؟؟؟؟ نمیدونم چیه . ی توضیح میدی؟

ممنون

Sensero
21-04-2014, 08:09
سلام
تو تصادف گرچه شدید نباتشه ولی دسته موتور های ماشین آسیب میبینه یعنی پاره میشه . دسته موتور ها را که حتما باید عوض کردید باشید .
لاستیک به جای گیر نمیکنه .
میل موج گیر قرقره ی فرمون و خود رینگ و دیسک ترمز را از نظر تاب دیدیگی بررسی کنید به نظر من اول ببرید پیش جلوبندی ساز تا مواردی که گفتم را حتما چک کنه .
زاویه چرخ ها بعد تصادف تغییر نکرده یعنی رفته باشه داخل یا اومده باشه بیرون .
ممنون از راهنماییتون پیش جلوبندی ساز بردم گفت مشکلی خاصی نداره از اون جهت.
یه نکته رو هم بگم وقتی ماشین خلاصه اون حالت پیش نمیاد یعنی میل به توقف نداره.
یکی از دوستام گفت که احتمالا مشکل از استاپ موتوره که کثیفه یا باید عوض شه ، که البته ربطی به تصادف فکر نمیکنم داشته باشه :n13:

kasra2002
21-04-2014, 08:56
ممنون از جوابت .
بعضیا میگن کاتالیزور بعد از چند سال راه ها ی خروجیش بسته میشه و در توان و شتاب ماشین و همچنین مصرف بنزین تاثیر میذاره .

قطعات مصرفی مثل فیلتر و ... رو حواسم هست همیشه به موقع عوض میکنم

منظورت از منجیت همون لاستیک ها مهار کننده اگزوزه؟ اگه اون رو میگی که تازگی عوض کردم پاره شده بود .

لاستیک های اکسل و تعادل عقب ؟؟؟؟ نمیدونم چیه . ی توضیح میدی؟

ممنون
بله دوست گرامی کاتالیزور یکم توی نفس تاثیر داره ولی فکر نمی کنم نیازی بع تعویضش باشه
کار خوبی کردید سالم بودن اگزوز واشی گلویی اونو از بین نمبره
عقب پراید بین دو چرخ و همچنین دقیقا زیر درب عقب اگهه نگاه کنید چند تا لولا مانند میبینید که اینا لاستیک دارند و به مرور خشک و یا از تنظیم بیرون میان
اگر هم خواستید کمک فنر عقب رو عوض کنید شاید مدل CNG بهتر باشه قوی تره برا شما که خاکی زیاد می برید

Capcom
21-04-2014, 10:53
اینجور که شما میگی
ماشین اصلا بنزین داره ؟

بله :n02: ، ولی اخرین بار که بنزین زدیم ، فک کنم 4-5 ماه گذشته :n02: ممکنه رسوب کرده باشه!؟

آخی مثل مال من
ببینید برای ماشین همونطوریکه کارکردن یا دویدن زیاد مضره خوابیدن هم ضرر داره
منظور شما اینه که استارت نمی خوره یا استارت میخوره و نرماله ولی روشن نمیشه؟
باتری ماشین باید زیر شارژ و دشارژ باشه تا سالم بمونه و بیشترین عمر رو داشته باشه پسباید حد اقل یه دور حسابی باش بزنید تا فابده داشته باشه وگرنه بست باتری رو باز کنید بهتره
بقول دوستمون اگه بنزین دارید و مطمئنید که ماشین طبیعی استارت میخوره ( برای چک کردن این موضوع چراغ ها را روشن کنید و بعد استارت بزنید) اونوقت که خیلی چیزا می تونه باشه از سوختن فیوز تا خرابی حتی اتومات استارت و یا هوا گرفتن یا خرابی ف ی ل ... بنزین
با هل روشن کردن ماشین های تسمه دار کار خوبی نیست ولی برای یکبار ایرادی نداره میتونید اونو هم امتحان کنید
موفق باشید و از ماشینتون استفاده کنید

ممنون برای پاسخ
استارت میخوره و نرماله ولی روشن نمیشه...

سلام

ممنون برای پاسخ..
حقیقت به این علت که من سال 87 رفتم دانشگاه بعد هم خدمت! کسی هم خونه نبود که از ماشین استفاده کنه!

یه نکته رو هم اضافه کنم این که درسته ماشین شما 5000 کارکرده ولی تعویض تسمه تایم و تسمه دینام و روغن ضروریه و حتی ممکنه ف ی ل بنزین هم گرفتگی پیدا کنه و همینطور تایر های ماشین برای راه طولانی و سرعت بالا و هوای گرم باید عوض بشند حتی ممکنه جلو بندی و قطعه های لاستیکی اون نیاز به تعیض پیدا کنند
ممنون برای پاسخ
پش مشکل میتونه خیلی وسیع باشه :n03:

kasra2002
21-04-2014, 11:47
بله :n02: ، ولی اخرین بار که بنزین زدیم ، فک کنم 4-5 ماه گذشته :n02: ممکنه رسوب کرده باشه!؟

ممنون برای پاسخ
استارت میخوره و نرماله ولی روشن نمیشه...

ممنون برای پاسخ..
حقیقت به این علت که من سال 87 رفتم دانشگاه بعد هم خدمت! کسی هم خونه نبود که از ماشین استفاده کنه!

ممنون برای پاسخ
پش مشکل میتونه خیلی وسیع باشه :n03:
نگرانش نباشید ماشین ممکنه 10 15 سال بخوابه و بعد راه میوفته شما به این چیزاش رسیدگی کنید و واقعا برای تایر ها اتیاط به خرج بدین
اگه ف ی ل بنزین رسوب نگرفته باشه یه امتحان کنید مقداری بنزین رو بکشید و ببینید چه رنگو بویی داره و اگه کمه اونو زیاد کنید
ماشینو با دنده 2 و در شیب کم با سرعت پایین با هل فقط یکبار روشن کنید
اینجوری نیست که هر دفه روشن کردن با هل دندانه رد کنه فقط احتمال داره و این کمه
فکر کنم اگه هنوز از ماشین استفاده نمی کنید بهتره که بست باتریو باز کنید و زمانی که خواستید استفاده روو شروکنید یه رسیدگی و چک کامل انجام بدین و با خیال راحت از ماشین نو تون استفاده کنید. البته کیفیت رو نمی دونم ولی ظاهر از مدل آخر 87 به بعد یه کم عوض شده در تو دوزی و این حرفا
و یادآوری کنم بیمه فراموش نشه

fokahi110
21-04-2014, 20:54
سلام ماشينم Pride SABA مدل ٨٧ رو سرعت ١٠٠ يا ٩٥ ميلرزونه بسيار احساس ميكنم الانه لاستيكهاي جلو ماشينم ازجا دربياد جلوبندي ندارم يا بالانس نياز داره راهنمايي لطفا مرسي

kasra2002
21-04-2014, 21:11
سلام ماشينم Pride SABA مدل ٨٧ رو سرعت ١٠٠ يا ٩٥ ميلرزونه بسيار احساس ميكنم الانه لاستيكهاي جلو ماشينم ازجا دربياد جلوبندي ندارم يا بالانس نياز داره راهنمايي لطفا مرسي
معمولا زدن فرمان روی سرعت نزدیک به 100 از بالانس چرخ های جلو هست. خیلی راحت میتونید بالانس کنید و از بهم ریختن جلوبندی جلو گیری نمایید

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-04-2014, 23:46
سلام دوستانالان بهترین مارک بلبرینگ چرخ جلو پراید 131 مال کدوم شرکته؟سلام .بلبرینگ و کاسه نمد رو از بابرینگ فروشیها بخرین نه از لوازم یدکی فروشیها . این قطعات در تمام خودروهای سبک و سنگین و ماشین آلات کاربرد داره و شماره داره . اطلاعات بیشتر [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

fokahi110
22-04-2014, 06:24
معمولا زدن فرمان روی سرعت نزدیک به 100 از بالانس چرخ های جلو هست. خیلی راحت میتونید بالانس کنید و از بهم ریختن جلوبندی جلو گیری نمایید

سلام ممنونم هزینه این کار چقدر میشه معمولا؟؟؟مرسی:n16:

محمد داود
22-04-2014, 07:27
سلام.در تکمیل فرمایشات جناب کسرا اگه از پلوسها نباشد بالانس هر جرخ1500 میشه.بالانس روکار رو توصیه نمیکنم.از بالانسهای دیجیتال استفاده شود بهتره.در ضمن نوع لاستیک هم خیلی مهمه.برای مثال من یک بار از لاستیک vee ruber(اگه املاش درست یادم مونده باشه)استفاده کردم(به پیشنهاد و اسرار فروشنده جوانمرد)که متاسفانه به هیچ عنوان بالانس نمیشد و بعداز یک ما 4حلقه رو به نصف فروختم.

kasra2002
22-04-2014, 11:02
سلام ممنونم هزینه این کار چقدر میشه معمولا؟؟؟مرسی:n16:
ممنون از دوست گرامی کاملن درسته بالانس هر چرخ 1500 و اگه وزنه زیاد ببره بیشترش میکنه
توجه کنید که رینگ خراب یا تاب نداشته باشه ( برخی مواقع یک دست انداز باعث تاب برداشتن میشه حتی در مواقع بسیار نادر گرم و سرد شدن لحظه ای رینگ هم باعث خرابی اون شده )
در مورد لاستیک هم شدید توصیه میکنم جنس مناسب همراه با اینکه حتما حد اقل هر دو لاستیک مثل هم و با تاریخ جدید داشته باشید اگر احساس می کنید ساییدگی داره اونو برطرف کنید
درست میشه
اگر خواستید لاستیک بخرید تاپیکی به همین عنوان مدتها باز کردم که اونجا استادای عزیز راهنماییتون میککند و بهتر می تونید انتخاب کنید با توجه به جنس روز بازار . که هزینه زیادی نداشته باشید

kasra2002
22-04-2014, 11:13
سلام.در تکمیل فرمایشات جناب کسرا اگه از پلوسها نباشد بالانس هر جرخ1500 میشه.بالانس روکار رو توصیه نمیکنم.از بالانسهای دیجیتال استفاده شود بهتره.در ضمن نوع لاستیک هم خیلی مهمه.برای مثال من یک بار از لاستیک vee ruber(اگه املاش درست یادم مونده باشه)استفاده کردم(به پیشنهاد و اسرار فروشنده جوانمرد)که متاسفانه به هیچ عنوان بالانس نمیشد و بعداز یک ما 4حلقه رو به نصف فروختم.
دقیقن همینه دوست من
هر فروشنده متاسفانه با بیان اینکه لایسنس داره و بهترینه و گارانتی داره جنس خودشو قالب میکنه متاسفانه . مورد داشتیم که برند خوب رو حتی (فکر می کنم میشلین) تاریخ گذشته بود رو با اصرار و تخفیف و گارانتی داد به یکی از دوستان حالا بگذریم که حرف گوش نداد . دقیقا صبح روز بعد یک مسافرت کوتاه یک روزه رفت و فقط شانس آورد که نترکید لاستیک انگار از جنگ برگشته بود و با کلی دردسر آخر سر با ضرر پس داد
در مورد بالانس روی کار هم کاملن درست می فرمایید بالانس روی کار بیشتر برای مشخص کردن مشکلات غیر از لاستیک کاربرد داره که اینجا تخصصی بکار نمیره مثلن حتی دیده شده که لاستیک بالانس رو باز کنید و جای پیچهاشو جابجا ببندید ( برای لنت عوض کردن مثلن) ماشین به لرز میوفته که فقط در اون موارد می تونه کمک کنه

mojtaba2321
22-04-2014, 23:04
سلام

دوستان فیلرگیری یعنی چی؟
206 تیپ 2 مدل 88 مشکل خاصی نداره لازم هست فیلرگیری بشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
22-04-2014, 23:42
سلام

دوستان فیلرگیری یعنی چی؟
206 تیپ 2 مدل 88 مشکل خاصی نداره لازم هست فیلرگیری بشه؟

سلام
در این صفحه اطلاعات تقریباً کاملی از فیلرگیری درج کردم
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
اگر ماشینتون پیچ تنظیم فیلر داره پس فیلرگیری لازم داره

AMIR MOHAMMAD . M
23-04-2014, 15:23
سلام

من یه مشکلی با پرایدم دارم اونم اینه که هر یک سال ( کمتر ) باید منبع اگزوز ماشین رو به دلیل سوراخ شدن و از بین رفتن قسمتهای داخلیش عوض کنم.

تازه زمانی عوضش میکنم که صدای اگزوز عوض میشه که + این مورد میشه 1 سال.

ماشین دوگانه کارخانه هست.

---------------------------------+

وقتی میخوام دنده معکوس بیام 2 خیلی باید سرعت و دور موتور رو بیام پایین که اونم باز سخت جا میره .

مشکل از کجاست؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-04-2014, 15:46
سلاممن یه مشکلی با پرایدم دارم اونم اینه که هر یک سال ( کمتر ) باید منبع اگزوز ماشین رو به دلیل سوراخ شدن و از بین رفتن قسمتهای داخلیش عوض کنم.تازه زمانی عوضش میکنم که صدای اگزوز عوض میشه که + این مورد میشه 1 سال.ماشین دوگانه کارخانه هست.---------------------------------+وقتی میخوام دنده معکوس بیام 2 خیلی باید سرعت و دور موتور رو بیام پایین که اونم باز سخت جا میره .مشکل از کجاست؟سلام . 1- اگروز از جنس فلز بنجل و نازک هست و زود میپوسه . اما اگر بریدگی یا شکستگی بوجود میاد پس اگزوز وِل هست و خیلی بازی میکنه تو جاش . 2- یا کلاچ رگلاژ نیست یا پنجه های دیسک ( خورشیدی دیسک ) خرابه و صفحه رو کامل جدا نمیکنه از دیسک . درضمن کمی گاز دادن بعد از کلاچ گرفتن باعث بهتر جا رفتن دنده خصوصاً دنده معکوس میشه .

AMIR MOHAMMAD . M
23-04-2014, 17:18
سلام . 1- اگروز از جنس فلز بنجل و نازک هست و زود میپوسه . اما اگر بریدگی یا شکستگی بوجود میاد پس اگزوز وِل هست و خیلی بازی میکنه تو جاش . 2- یا کلاچ رگلاژ نیست یا پنجه های دیسک ( خورشیدی دیسک ) خرابه و صفحه رو کامل جدا نمیکنه از دیسک . درضمن کمی گاز دادن بعد از کلاچ گرفتن باعث بهتر جا رفتن دنده خصوصاً دنده معکوس میشه .

پس برای اگزوز میشه گفت نمیشه کاری کرد و باید هر سال بخرم؟

کلا این مورد برا همه هست؟

+

کلاژ رو چندین بار رگلاژ کردم اما فرقی نکرد.

اون خورشیدی که گفتید خودم میتونم تنظیمش کنم؟

تو این مورد هم هرچی گاز میدم چه کم چه زیاد بازم تاثیری نداره. + دنده یک هم همینطوره به طوری که حتما ماشین باید ایستاده باشه تا جا بره حتی یه حرکت کوچیک هم باعث میشه سخت جا بره. ولی باقی دنده ها مشکلی ندارن.

roozbeh2000
23-04-2014, 19:44
سلام منم همین مشکل رو با اگزوز پرایدم دارم . دوسال پیش عوض کردم باز الان سر و صداش راه افتاده . کسی میدونه اگزوز خوب چیه؟ کجا میشه پیدا کرد ؟

ی سوال دیگه هم اینکه شوینده انژکتور که تو باک میریزن جنس خوبش که تو بازار هم پیدا بشه چیه؟ قیمتش حدودا چنده

AMIR MOHAMMAD . M
23-04-2014, 19:52
سلام منم همین مشکل رو با اگزوز پرایدم دارم . دوسال پیش عوض کردم باز الان سر و صداش راه افتاده . کسی میدونه اگزوز خوب چیه؟ کجا میشه پیدا کرد ؟

ی سوال دیگه هم اینکه شوینده انژکتور که تو باک میریزن جنس خوبش که تو بازار هم پیدا بشه چیه؟ قیمتش حدودا چنده

من تهران هستم و از چراغ برق که مرکز قطعات خودرو هست هر سری با کلی گشتن بهترین جنس رو میخرم. بازم این مشکل هست.

aghili89
24-04-2014, 00:12

فعلا منبع اگزوز پراید، مارک مشهد نسبت به بقیه بهتر جواب میده

kasra2002
24-04-2014, 09:57

دوستان عزیز یکی اینکه شوینده انژکتور آنچنان هم چیز جالبی نیست یعنی خودتونو رو خیلی درگیر این مسایل نکنید نظر من اینه که با تعویض به موقع روغن و ف ی ل هوا و روغن و سوخت و اینکه هر از چند مدت یکبار بنزین س و پ اونم دو باک بزنید و اگه ماشینتون گازیهحتما از بنزین هم استفاده کنید فکر نمی کنم نیازی به مکمل یا شوینده پیدا کنید . تجربه شخصی . چون اگر مواد تقلبی و یا مشکل دار بریزید اونوقته که پشیمونی میاره
یک برند بنام STP هست که میگن خوبه ولی نایاب
درکل استفاده ضروری نداره

kasra2002
24-04-2014, 10:11
پس برای اگزوز میشه گفت نمیشه کاری کرد و باید هر سال بخرم؟

کلا این مورد برا همه هست؟

+

کلاژ رو چندین بار رگلاژ کردم اما فرقی نکرد.

اون خورشیدی که گفتید خودم میتونم تنظیمش کنم؟

تو این مورد هم هرچی گاز میدم چه کم چه زیاد بازم تاثیری نداره. + دنده یک هم همینطوره به طوری که حتما ماشین باید ایستاده باشه تا جا بره حتی یه حرکت کوچیک هم باعث میشه سخت جا بره. ولی باقی دنده ها مشکلی ندارن.
ممنون از دوستان یک نکته رو اضافه کنم
در مورد اگزوز آیا فقط درونش می تکه یعنی شما از صداش این حس به شما دست میده و حساسید و عوض می کنید؟
متاسفانه جنس موجود در بازارر بیکیفیت و بعد از اولین بار تعویض دیگه مشتریش خواهید شد
اما پوسیدگی درونی اگزوز چند عامل دیگه هم داره از جمله منطقه زندگی و شرایط نگه داری خودرو شما
در مناطق سرد و در زمسنات ماشین هایی که بیرون از پارکینگ هستند و صبح زود به سر کار می رند در برخی موارد اگه دقت کنید آب هم از اگزوز میریزه که این باعث پوسیدگی میشه همچنین رانددگی در باران مناطق آب گرفته یا هوای مرطوب بصورت زاد و دایمی
همچنین کارواش زیاد که آب ممکنه وارد سیستم بشه
همچنین خرابی موتور که اب به اگزوز نشت کرده باشه
همچنین شستن ماشین در زمان داغی اگزوز و ....
البته به نظرم استفاده از مکمل زیاد و یا گاز بیش از حد و یا بنزین س و پ ر بصورت همیشگی هم باعث این میشه
جالبه که توی این چندین سال تابحال مشکلی با اگزوز نداشتم

در مورد سیستم دنده هم همونجور که فرمودند
خراب بودن دیسک بیشترین دلیله
دیسک قابل تنظیم نیست و باید تعویض شه که بهتره به همراه صفحه کلاچ و بلبرینگ عوض شه ( پک کامل و مرغوب ) متاسفانه جنس نا مرغوب - استفاده نا درست مانند بیش از حد بالا تنظیم کردن کلاچ - نیم کلاچ بیش از حد - کلاچ گرفتن پشت چراغ خطر یا در ترافیک سنگین - پارو از روی کلاچ بر نداشتن و ماشین پرکار و سنگین مخصوصا در سربالایی ها تاثیر زیادی داره
دقت کنید صدای خاصی از گیرباکس میشنودی یا نه
البته در برخی موارد در صورتی که با تست دیسک و صفحه روو سالم یافتید ممکنه از راد های دنده و یا واسکازین هم باشه که با تعوض اون ممکنه درست شه
می دونم ماشین شما چه مدلیه و چه مقدار و در چه شرایظی کار کرده
ما رو در جریان بذارید

Only 50#3!14
24-04-2014, 12:19
سلام، من ماشین پژو پارس معمولی مدل 89 دارم، از روز اولی که این ماشین رو گرفتم ازش ناراضی بودم، 3 تا مشکل بزرگ با این ماشینم دارم:
1: ترمز - ماشین قبلی که 405 داشتم و ABS نبود، احساس میکنم خیلی راحتتر و زودتر ماشین ایست میکرد، ولی با این ترمز ABS اصلا ترمز خوب عمل نمیکنه و رد ترمز ABS رو آسفالت نمیافته.. تا حالا چندبار لنت ترمز تعویض کردم و نمایندگی بردم ریگلاژ انجام داد و جدیدا هم یک مکانیک گفت بخاطر بوستر ترمز هست که روی بوستر ترمزم نوشته سمند و گفته باید بوستر ترمزی بگیری که روش پژو نوشته باشه ولی روی ماشین دیگه رو رفتم نگاه کردم اون هم سمند نوشته بود ولی خیلی خوب عمل میکرد.. نظر شما چیه؟

2- فرمان - فرمان ماشین خیلی سفت هست و اصلا شبیه یک فرمان هیدرولیک نیست و فرمان پراید خیلی نرم تر هست و حتی پژو پارس های دیگه که سوار شدم همچنین 405 قبلی خودم خیلی فرمانش روانتر از این بود.. پژوی پارس یکی از دوستانم که مدل 91 بود رو سوار شدم از نرمی فرمانش خیلی لذت بردم و با انگشت کوچیکه به راحتی میشه در حالت ایستاده چرخوندش.. اینم از مکانیک سوال کردم و گفت نمیدونم چیه فرمانت رو باید آلمینیومی بگیری که اونم قیمتش بالاست و مطمئن نیستم که اگه بگیرم درست میشه یا نه.. نمیخوام با هزینه بالا ریسک کنم..

3- تعویض دنده که خیلی سفت و محکم جا میره.. دنده ی پراید رو میشه با انگشت کوچیکه جابجا کرد ولی این رو باید یکمی سخت و سفت جا بدی.. اینم به مکانیک گفتم گفت باید دنده رو باز کنم کلا برات گریس کاری کنم.. ولی من ماشین رو از وقتی صفر تحویل گرفتم این مشکلات همراهش بود، فکر نکنم مشکلش فقط گریس کاری باشه..

این مشکلاتی که گفتم.. توی پژو پارس مدل 91 که سوار شدم اصلا حس نمیشن.. به نظرتون باید چیکار کنم؟

AMIR MOHAMMAD . M
24-04-2014, 13:08
ممنون از دوستان یک نکته رو اضافه کنم
در مورد اگزوز آیا فقط درونش می تکه یعنی شما از صداش این حس به شما دست میده و حساسید و عوض می کنید؟
متاسفانه جنس موجود در بازارر بیکیفیت و بعد از اولین بار تعویض دیگه مشتریش خواهید شد
اما پوسیدگی درونی اگزوز چند عامل دیگه هم داره از جمله منطقه زندگی و شرایط نگه داری خودرو شما
در مناطق سرد و در زمسنات ماشین هایی که بیرون از پارکینگ هستند و صبح زود به سر کار می رند در برخی موارد اگه دقت کنید آب هم از اگزوز میریزه که این باعث پوسیدگی میشه همچنین رانددگی در باران مناطق آب گرفته یا هوای مرطوب بصورت زاد و دایمی
همچنین کارواش زیاد که آب ممکنه وارد سیستم بشه
همچنین خرابی موتور که اب به اگزوز نشت کرده باشه
همچنین شستن ماشین در زمان داغی اگزوز و ....
البته به نظرم استفاده از مکمل زیاد و یا گاز بیش از حد و یا بنزین س و پ ر بصورت همیشگی هم باعث این میشه
جالبه که توی این چندین سال تابحال مشکلی با اگزوز نداشتم

در مورد سیستم دنده هم همونجور که فرمودند
خراب بودن دیسک بیشترین دلیله
دیسک قابل تنظیم نیست و باید تعویض شه که بهتره به همراه صفحه کلاچ و بلبرینگ عوض شه ( پک کامل و مرغوب ) متاسفانه جنس نا مرغوب - استفاده نا درست مانند بیش از حد بالا تنظیم کردن کلاچ - نیم کلاچ بیش از حد - کلاچ گرفتن پشت چراغ خطر یا در ترافیک سنگین - پارو از روی کلاچ بر نداشتن و ماشین پرکار و سنگین مخصوصا در سربالایی ها تاثیر زیادی داره
دقت کنید صدای خاصی از گیرباکس میشنودی یا نه
البته در برخی موارد در صورتی که با تست دیسک و صفحه روو سالم یافتید ممکنه از راد های دنده و یا واسکازین هم باشه که با تعوض اون ممکنه درست شه
می دونم ماشین شما چه مدلیه و چه مقدار و در چه شرایظی کار کرده
ما رو در جریان بذارید

از صداش میفهمم که مورد پیدا کرده و بعد از بازدید و ضربه زدن به منبع میفهمم که سوراخ شده و قسمتهای داخلش هم خراب شده.

من هر سری یه جنس میگیرم اونم با کلی گشتن. تقریبا تو این کار ماهر شدم:n08:

ماشین هم همیشه تو پارکینگ بوده و 50% استفادش تو صبح زود هست و در طول یک ماه 1 هفته در خارج تهران و هوای خوب و 3 هفته دیگه در تهران و مرکز شهر هست.

کاواش هم اصلا نمیبرم.

موتور هم سالمه.

از مکمل و بنزین سوپر هم استفاده نمیکنم.

گاز هم هر هفته که میرم خارج شهر تو جاده استفاده میکنم چون تو تهران اصلا به صرفه نیست.

+

برای دنده هم فکر کنم اگر به جز اون مورد آخر مورد دیگه ای باشه یه پولی تو گلوش گیر کرده:n14:

موقع دنده عوض کردن هم 30% مواقع با صدای قیــــــــــــژ :n02: دنده عوض میشه .

ماشین مدل 86 با 80.000 کارکرد هست.

ممنون از راهنمای هاتون . بازم اگه موردی بود بگید تا بگم :n16:

kasra2002
24-04-2014, 14:08
از صداش میفهمم که مورد پیدا کرده و بعد از بازدید و ضربه زدن به منبع میفهمم که سوراخ شده و قسمتهای داخلش هم خراب شده.

من هر سری یه جنس میگیرم اونم با کلی گشتن. تقریبا تو این کار ماهر شدم:n08:

ماشین هم همیشه تو پارکینگ بوده و 50% استفادش تو صبح زود هست و در طول یک ماه 1 هفته در خارج تهران و هوای خوب و 3 هفته دیگه در تهران و مرکز شهر هست.

کاواش هم اصلا نمیبرم.

موتور هم سالمه.

از مکمل و بنزین سوپر هم استفاده نمیکنم.

گاز هم هر هفته که میرم خارج شهر تو جاده استفاده میکنم چون تو تهران اصلا به صرفه نیست.

+

برای دنده هم فکر کنم اگر به جز اون مورد آخر مورد دیگه ای باشه یه پولی تو گلوش گیر کرده:n14:

موقع دنده عوض کردن هم 30% مواقع با صدای قیــــــــــــژ :n02: دنده عوض میشه .

ماشین مدل 86 با 80.000 کارکرد هست.

ممنون از راهنمای هاتون . بازم اگه موردی بود بگید تا بگم :n16:
برا اگزوز چیز بیشتری نمی نونم بگم مگر اینکه یه جنس خارجی پیدا کنید حتی دسته دو ولی نمی دونم کار درستیه یا نه آیا صدای ماشین رو خیلی بد و ناهنجار می کنه یا تاثیری روی نفس ماشین داره؟
در ورد دیسک و صفحه پراید اگه تاحالا عوض نکردید پس بعد از 80000 حتما باید عوض کنید البته ممکنه حالا حلا کار کنه تا وقتی دیگه خورد شه ولی اگه تست قرت کردید یا خیلی اذیت می شید دیگه شربت پول رو توی حلقش بریزید ولی با یک خرج پک کامل دیگه راحت میشید
دیده شده که راد کلاچ یا باصطلاح دوشاخه کلاچ در جای خدش هرز بشه و این مشکل رو بوجود بیاره که با باز کردن گیرباکس معلوم میشه و پینهاد می کنم اگه باز کردید دیگه دیسک و صفحه رو عوض کنید

kasra2002
24-04-2014, 14:49
سلام، من ماشین پژو پارس معمولی مدل 89 دارم، از روز اولی که این ماشین رو گرفتم ازش ناراضی بودم، 3 تا مشکل بزرگ با این ماشینم دارم:
1: ترمز - ماشین قبلی که 405 داشتم و ABS نبود، احساس میکنم خیلی راحتتر و زودتر ماشین ایست میکرد، ولی با این ترمز ABS اصلا ترمز خوب عمل نمیکنه و رد ترمز ABS رو آسفالت نمیافته.. تا حالا چندبار لنت ترمز تعویض کردم و نمایندگی بردم ریگلاژ انجام داد و جدیدا هم یک مکانیک گفت بخاطر بوستر ترمز هست که روی بوستر ترمزم نوشته سمند و گفته باید بوستر ترمزی بگیری که روش پژو نوشته باشه ولی روی ماشین دیگه رو رفتم نگاه کردم اون هم سمند نوشته بود ولی خیلی خوب عمل میکرد.. نظر شما چیه؟

2- فرمان - فرمان ماشین خیلی سفت هست و اصلا شبیه یک فرمان هیدرولیک نیست و فرمان پراید خیلی نرم تر هست و حتی پژو پارس های دیگه که سوار شدم همچنین 405 قبلی خودم خیلی فرمانش روانتر از این بود.. پژوی پارس یکی از دوستانم که مدل 91 بود رو سوار شدم از نرمی فرمانش خیلی لذت بردم و با انگشت کوچیکه به راحتی میشه در حالت ایستاده چرخوندش.. اینم از مکانیک سوال کردم و گفت نمیدونم چیه فرمانت رو باید آلمینیومی بگیری که اونم قیمتش بالاست و مطمئن نیستم که اگه بگیرم درست میشه یا نه.. نمیخوام با هزینه بالا ریسک کنم..

3- تعویض دنده که خیلی سفت و محکم جا میره.. دنده ی پراید رو میشه با انگشت کوچیکه جابجا کرد ولی این رو باید یکمی سخت و سفت جا بدی.. اینم به مکانیک گفتم گفت باید دنده رو باز کنم کلا برات گریس کاری کنم.. ولی من ماشین رو از وقتی صفر تحویل گرفتم این مشکلات همراهش بود، فکر نکنم مشکلش فقط گریس کاری باشه..

این مشکلاتی که گفتم.. توی پژو پارس مدل 91 که سوار شدم اصلا حس نمیشن.. به نظرتون باید چیکار کنم؟
دوست گرامی
1- اینو بدونید که بیشتر abs هشاییکه روی ماشین های ایرانی نصب می کنند و حتی abs ماشین های بروز هم در ترمز گیری کمی ضعیف تر از ترمز معمولی هستند
البته همونطور که خودتون هم گفتید متفاوته و ممکنه توی یک ماشین مشابه شما بسیار متفاوت باشه
در کل ضعیف بودن ترمز از خیلی چیزا میتونه باشه مخصوصا بوستر ترمز و سیستم abs
ترمز عقب رو هم تنظیم کنید.
سفت بودن فرمان هم خیلی دلیل ها می تونه داشته باشه از روانکاری سیبک و اینا گرفته تا ضعیف بودن پمپ هیدرولیک یا گرفتگی لوله ها و....
دنده هم همینطوره از واسکازین تنظیم کلاچ دیسک و صفحه تا کشویی
ولی با تنظیم و ریختن وا سکازین فورمول 4 بهتر میشه

AMIR MOHAMMAD . M
25-04-2014, 00:52
برا اگزوز چیز بیشتری نمی نونم بگم مگر اینکه یه جنس خارجی پیدا کنید حتی دسته دو ولی نمی دونم کار درستیه یا نه آیا صدای ماشین رو خیلی بد و ناهنجار می کنه یا تاثیری روی نفس ماشین داره؟
در ورد دیسک و صفحه پراید اگه تاحالا عوض نکردید پس بعد از 80000 حتما باید عوض کنید البته ممکنه حالا حلا کار کنه تا وقتی دیگه خورد شه ولی اگه تست قرت کردید یا خیلی اذیت می شید دیگه شربت پول رو توی حلقش بریزید ولی با یک خرج پک کامل دیگه راحت میشید
دیده شده که راد کلاچ یا باصطلاح دوشاخه کلاچ در جای خدش هرز بشه و این مشکل رو بوجود بیاره که با باز کردن گیرباکس معلوم میشه و پینهاد می کنم اگه باز کردید دیگه دیسک و صفحه رو عوض کنید

اگزوز رو اگه تعویضش نکنم صداش دقیقا شبیه حالتی میشه که منبع اگزوز وجود نداره . البته اسپرته :n02: ولی من حال نمیکنم :n15:

برا دنده چند سال پیش تجهیزاتی که گفتید رو عوض کردم . فکر کنم بهتره بزارم خراب شه بعدا.

چون همون طور که گفتم ماشین کم کارکرده.

+

برا افزایش شتاب و دور موتور چیکار میتونم بکنم؟

kasra2002
25-04-2014, 12:13
اگزوز رو اگه تعویضش نکنم صداش دقیقا شبیه حالتی میشه که منبع اگزوز وجود نداره . البته اسپرته :n02: ولی من حال نمیکنم :n15:

برا دنده چند سال پیش تجهیزاتی که گفتید رو عوض کردم . فکر کنم بهتره بزارم خراب شه بعدا.

چون همون طور که گفتم ماشین کم کارکرده.

+

برا افزایش شتاب و دور موتور چیکار میتونم بکنم؟
پس حتما رسیدگی کنید چون به جزالودگی اسپورت هم شتاب رو میگیره و هم برای سوپاپ ها مضره
اگه میخواید کار درست رو انجام بدین و فقط ماشینتون بهتر کار کنه فقط سرویس و فیلر گیری کافیه
مشکل اگزوز رو تابحال به این شدت برای من پیش نیومده که سالی یکبار نیاز به تعویض پیدا کنه

AMIR MOHAMMAD . M
25-04-2014, 15:19
پس حتما رسیدگی کنید چون به جزالودگی اسپورت هم شتاب رو میگیره و هم برای سوپاپ ها مضره
اگه میخواید کار درست رو انجام بدین و فقط ماشینتون بهتر کار کنه فقط سرویس و فیلر گیری کافیه
مشکل اگزوز رو تابحال به این شدت برای من پیش نیومده که سالی یکبار نیاز به تعویض پیدا کنه

حالا یه سوال پس چطور بعضی ها منبع اگزوز رو برمیدارن تا شتابش بیشتر شه.

اینم الان همون حالت براش پیش میاد دیگه!

منظور از سرویس چیه؟

دیشب رفتم فیلتر هوا و روغن و خود روغن رو عوض کردم.

یه دیاگ هم زدم مشکلی نداشت.

آشناست طرف فقط پول لوازم دادم:n05:

واسکازین هم چک کرد گفت خوبه.

طلوع 87
25-04-2014, 15:24
سلام دوستان
من یک اپل کورسای مدل 94 خریده ام. در سرعت بالا خفه می کنه و یک دفعه خاموش می شه. کسی می تونه راهنمایی کنه؟

kasra2002
25-04-2014, 15:31
حالا یه سوال پس چطور بعضی ها منبع اگزوز رو برمیدارن تا شتابش بیشتر شه.

اینم الان همون حالت براش پیش میاد دیگه!

منظور از سرویس چیه؟

دیشب رفتم فیلتر هوا و روغن و خود روغن رو عوض کردم.

یه دیاگ هم زدم مشکلی نداشت.

آشناست طرف فقط پول لوازم دادم:n05:

واسکازین هم چک کرد گفت خوبه.
در مورد ماشین اگه حساسید فیلر گیری خیلی موثره
چک کردن شوع ها و وایر شمع ها
بقیه دیگه حله همونجوری که میگید
در مورد اگزوز هم فکر نمی کنم برداشتن منبع اگزوز شتاب ماشین رو بیشتر کنه بعضی ها کاتالیزور و یا خمره وسط رو بر میدارند که نظر شخصی من کار اصلن درستی نیست

kasra2002
25-04-2014, 15:36
سلام دوستان
من یک اپل کورسای مدل 94 خریده ام. در سرعت بالا خفه می کنه و یک دفعه خاموش می شه. کسی می تونه راهنمایی کنه؟
دوست عزیز سوالتون خیلی کلی هست و جواب دادن به اون مشکله
اپل کورسا 94 کاربراتوریه و کاربراتور اگر مشکل داشته باشه حالا یا تنظیم و یا خرابی در صورت فشار اوردن به ماشین ممکنه این حالت رو پیش بیاره
ایا دور موتور بالاست وقتی اینجوری میشه؟
ایا بوی بنزین حس میکنید؟
اوقتی خاموش میشه دوباره روشن میشه؟
ریپ میزنه یا عطسه میکنه یا کامل خاموش میشه
بعد چجوری روشنش می کنید
شاید بشه کمکی کرد

a_rudi
25-04-2014, 19:44
در مورد ماشین اگه حساسید فیلر گیری خیلی موثره
چک کردن شوع ها و وایر شمع ها
بقیه دیگه حله همونجوری که میگید
در مورد اگزوز هم فکر نمی کنم برداشتن منبع اگزوز شتاب ماشین رو بیشتر کنه بعضی ها کاتالیزور و یا خمره وسط رو بر میدارند که نظر شخصی من کار اصلن درستی نیست

برداشتن كامل سيستم تخليه ( اگزوز ) تا 5 اسب به قدرت ماشينهاي معمولي مثل همين پژو و پرايد خودمون اضافه ميكنه. هر چه كه جلوي خروج گازهاي حاصل از احتراق رو بگيريد از قدرت موتور كاسته ميشه به دلايل مختلف سينتيكي و ترمودينياميكي

kasra2002
26-04-2014, 10:27
برداشتن كامل سيستم تخليه ( اگزوز ) تا 5 اسب به قدرت ماشينهاي معمولي مثل همين پژو و پرايد خودمون اضافه ميكنه. هر چه كه جلوي خروج گازهاي حاصل از احتراق رو بگيريد از قدرت موتور كاسته ميشه به دلايل مختلف سينتيكي و ترمودينياميكي
درسته اما صرفه نداره

abbas-t
27-04-2014, 17:57
سلام دوستان
دیروز واتر پمپ ماشینو عوض کردم ( پراید 131 ) وقتی ابو داخل رادیات ریختم خیلی زود سر ریز شد و بیشتر اب اضافه اومد ، مکانیک گفت ماشینو روشن کن تا فن بزنه و ترموستات عمل کنه ،
چند دقیقه طول کشید تا امپر تا وسط اومد و فن روشن شد ، مکانیک گفت حالا خاموش کن و ابو اضافه کن ، وقتی همه ابو ریختمو ماشینو روشن کردم امپر اومد پایین ،

میخواستم بدونم ،این روش درسته و مشکلی بر ماشین پیش نیومده ،مثلا به واشر سرسیلند اسیب نرسونده ؟ یه کم فکرم مشغوله

محمد داود
27-04-2014, 19:07
سلام.معمولا به همین روش کار میکنند.من در این مواقع شیلنگ اب گرم مانیفولد هوا رو درمیارم و بعد داخل رادیاتور اب میریزم وقتی از شیلنگ سریز شد بعد از جا زدن و اب بندی شیلنگ ماشین رو روشن میکنم تا ترموستات باز بشه .البته این نظر شخصی خودم هست چون فکر میکنم با این کارحجم اب بیشتری میشه در ابتدا داخل رادیاتور ریخت.

Azot
27-04-2014, 21:11
سلام دوستان
206 من تو دنده های 1و2 مخصوصا وقتی دنده رو عوض میکنم به 2 تو دور موتور پایین ریپ میزنه و بعد از بالا رفتن دور موتور دیگه مشکلی نداره

به نظرتون مشکل از کجاست و چیارو باید چک کنم؟!

satorabi
28-04-2014, 00:32
سلام بر همگی
اول از همه خواستم توصیه کنم سعی کنید تا میشینید تو ماشین ضبط رو با صدای بلند روشن نکنید که دیگه هیچ صدایی از ماشین نشنوید .
چرا ? برای مثال من روز قبل طبق عادت همین کار رو کردم و بعد از مدتی رانندگی بوی لاستیک سوخته را در ماشین حس کردم . وقتی چرخ رو چک کردم دیدم فنر کمک شکسته است و لبه فنر با افتادگی بر روی چرخ قرار گرفته و من هیچ صدایی نشنیدم .
چشمتون روز بد نبینه دور تا دور لاستیک یک شیار اضافی با عمقی چند سانت ایجاد شده که نتیجه ساییده شدن فنر روی لاستیک بوده :-[

Sent from my HTC One using Tapatalk

satorabi
28-04-2014, 00:37
حال میخواستم بپرسم در این فروم اطلاعات خرید لاستیک را از کجا میتونم بگیرم ?
من لاستیک 205/45/17 داشتم که از مغازه دار سوال کردم گفت دیگه خیلی سخت پیدا میشه و 215/45/17 مارک کوموهو موجود داشت که جفتی 790 هزار تومان قیمتش بود :(

kasra2002
28-04-2014, 08:50
سلام دوستان
دیروز واتر پمپ ماشینو عوض کردم ( پراید 131 ) وقتی ابو داخل رادیات ریختم خیلی زود سر ریز شد و بیشتر اب اضافه اومد ، مکانیک گفت ماشینو روشن کن تا فن بزنه و ترموستات عمل کنه ،
چند دقیقه طول کشید تا امپر تا وسط اومد و فن روشن شد ، مکانیک گفت حالا خاموش کن و ابو اضافه کن ، وقتی همه ابو ریختمو ماشینو روشن کردم امپر اومد پایین ،

میخواستم بدونم ،این روش درسته و مشکلی بر ماشین پیش نیومده ،مثلا به واشر سرسیلند اسیب نرسونده ؟ یه کم فکرم مشغوله
خیلی نگران نباشید چون از جوینت زیری آب رسیده به موتور و فقط در بالای ترموستات هوا بوده برای یه مدت کوتاه اونم درجا خیلی خبری نیست ولی فقط در یه سری ماشین ها این جوابگو هست و در ماشین های اروپایی کاملا هواگیری باید انجام شه
در کلاگه بتونید از جایی هوا رو خارج کنید بهتره ولی نگران نباشد
در ضمن حتما شیربخاری رو باز کنید ( بخاری رو روی گرم قرمز بذارید )تا هوای اون هم گرفته شه و دوباره آب ( آّب مقطر - آب رادیاتور و حتما ضد یخ که 1 لیتر برا پراید کافیه اون هم جنس خوب) بریزید
و تا یک هفته هر روز و از اون به بعد مخصوصا توی این هوا هفته ای یکبار آب رادیاتور رو از درب خود رادیاتور و همچنین مخزین رزرو رو و سالم بودن درب و شیلنگ رابط اون رو فراموش نکنید
همیشه هم مواظب ترموستات باشیدکه سوختن و جام کردن اون عواقب شدیدی داره

kasra2002
28-04-2014, 08:56
حال میخواستم بپرسم در این فروم اطلاعات خرید لاستیک را از کجا میتونم بگیرم ?
من لاستیک 205/45/17 داشتم که از مغازه دار سوال کردم گفت دیگه خیلی سخت پیدا میشه و 215/45/17 مارک کوموهو موجود داشت که جفتی 790 هزار تومان قیمتش بود :(

با یه سرچ ساده می تونید تاپیکشو پیدا کنید
( راهنمای خرید رینگ و لاستیک مناسب )

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 8C+%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF+%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA% AF+%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9

kasra2002
28-04-2014, 08:59
سلام بر همگی
اول از همه خواستم توصیه کنم سعی کنید تا میشینید تو ماشین ضبط رو با صدای بلند روشن نکنید که دیگه هیچ صدایی از ماشین نشنوید .
چرا ? برای مثال من روز قبل طبق عادت همین کار رو کردم و بعد از مدتی رانندگی بوی لاستیک سوخته را در ماشین حس کردم . وقتی چرخ رو چک کردم دیدم فنر کمک شکسته است و لبه فنر با افتادگی بر روی چرخ قرار گرفته و من هیچ صدایی نشنیدم .
چشمتون روز بد نبینه دور تا دور لاستیک یک شیار اضافی با عمقی چند سانت ایجاد شده که نتیجه ساییده شدن فنر روی لاستیک بوده :-[

واقعا شانس آوردید که لاستیک نترکیده و خسارت به بار نیومده
منم هم توی بزرگراه یه ماشین دیگه با صدای بلند و شیشه دودی نزدیک بود این بلا رو به سرم بیاره و بی دقت لاین عوض کرد

satorabi
28-04-2014, 14:55
متشکرم

kasra2002
28-04-2014, 16:55
سلام دوستان
206 من تو دنده های 1و2 مخصوصا وقتی دنده رو عوض میکنم به 2 تو دور موتور پایین ریپ میزنه و بعد از بالا رفتن دور موتور دیگه مشکلی نداره

به نظرتون مشکل از کجاست و چیارو باید چک کنم؟!
دقیق نمی شه گفت دوست عزیز ولی اگه قدرتماشینتون خوبه و حس می کنبد ماشین ساله اونوقت که از دریچه گاز شروع کنید و ممکنه سنسور rpm هم برسید
وقتی ریپ میزنه چک کنی که آیا با نیم کلاچ کردن برطرف میشه یا نه
درکل در دنده های سنگین دور موتور بیش از حد پایین مناسب نیست بر خلاف تصور برخی
دنده رو زود عوض نکنید
یه ایراد دیگه هم هست که یه کم ناشناختست و باعث میشه این اتفاق البته بصورت ضربه ای تق زدن وو موقتی بوجود بیاد مثلا در سرد بودن ماشین و برای مدت کوتاه

Life24
28-04-2014, 17:31
سلام
111 مدل 91 یک بار به تعمیرکار گفتیم صافی بنزین تعویض کن یک قطعه بزرگ بالای صافی بنزین رو عوض کرد و ما هم نمیدانستیم راستش!
این سری رفتیم پیش یکی دیگه صافی عوض کنه.زیر اون قطعه ای که اون قبلی عوض کرد رو عوض کرد.
ظاهرا این نفر جدید درست عوض کرد و سرچ زدم شبیه همین صافی بنزین امروزی بود.پس اون سری قبلی چی رو عوض کرده؟ اون قطعه بالا ی صافی بنزین چیه؟ چند وقت یک بار نیاز به تعویض داره؟
سری قبلی قطعه بالای باطری رو عوض کرد . این سری زیر قطعه قبلی.

Life24
28-04-2014, 17:37
زمان تعویض روغن دنده پراید هر چند هزار تا هست؟

Life24
28-04-2014, 18:49
سلام
دوستان پراید 111 مدل 91 جدیدا بوی کمی بنزین میاد و میره.
صافی بنزین عوض کردیم و درست نشد. من شک دارم به پمپ بنزین. پمپ بنزین پراید کجان؟ زیر صندلی عقب نیست؟ فکر کنم نشتی داره. چطور مطمئن شیم از کجاست؟
امروز تعمیرکار چیزی داخل کاپوت که مشکوک باشه بو از اون هست پیدا نکرد.
اگر صافی بنزین اونی بود که امروز عوض کردیم. من یاد ندارم بعد از 44 هزار تا حالا عوض کرده باشم!! یعنی به حساب اینکه اون قسمت بالای باطری صافی بنزین هست و عوض کردیم دیگه عوضش نکردیم. ممکنه به پمپ فشار اومده و پمپ خلاص کرده؟

محمد داود
28-04-2014, 19:12
سلام.قطعه ای که علامت زدی به اصطلاح فیوزهای شنت گفته میشه.واسکازین گریبکس معمولا بعداز30000 تا عوض کنی بهتره.از قطعه ای که در بار دوم عوض شده یک عکس بزار.معمولا اگر شیلنگهای خروجی باک(زیر اتاق) یا شیلنگهای جمع اوری بخار بنزین یا کنیستر نشتی داشته باشه بوی بنزین رو داخل اتاق حس میکنید.(صافی بنزین یک استوانه با دو لوله خروجی در سرو ته میباشد که معمولا زیر بوستر ترمز نصب میشه)پمپ بنزین تقریبا همون شکل با یک سوکت جهت برقش.

Life24
28-04-2014, 19:30
سلام.قطعه ای که علامت زدی به اصطلاح فیوزهای شنت گفته میشه.واسکازین گریبکس معمولا بعداز30000 تا عوض کنی بهتره.از قطعه ای که در بار دوم عوض شده یک عکس بزار.معمولا اگر شیلنگهای خروجی باک(زیر اتاق) یا شیلنگهای جمع اوری بخار بنزین یا کنیستر نشتی داشته باشه بوی بنزین رو داخل اتاق حس میکنید.(صافی بنزین یک استوانه با دو لوله خروجی در سرو ته میباشد که معمولا زیر بوستر ترمز نصب میشه)پمپ بنزین تقریبا همون شکل با یک سوکت جهت برقش.

عذرخواهی میکنم.
این عکس اشتباه علامت زده شده است. علامت جدید رو زدم.
این رو سری قبل عوض کردند. این سری زیر این رو عوض کردند.

محمد داود
28-04-2014, 21:57
سلام.بزرگه کنیستر هست که داخلش پودر زغال ریختند و معمولا تا موقعی که سوراخ نشه(به هر دلیل)عوضش نمیکنند.زیر کنیستر صافی بنزین قرار گرفته .ایول.عجب ماشینت موتور تمیزی داره.

Life24
28-04-2014, 22:31
سلام.بزرگه کنیستر هست که داخلش پودر زغال ریختند و معمولا تا موقعی که سوراخ نشه(به هر دلیل)عوضش نمیکنند.زیر کنیستر صافی بنزین قرار گرفته .ایول.عجب ماشینت موتور تمیزی داره.

شب بخیر
ممنون از پاسخ دهی
راستش عکس مربوط به ماشین بنده نیست.
الان برای بوی بنزین پیشنهاد شما چیه؟ اگر فردا هم دیدم ماشین رفع نشد.
مراحل که طی باید کنیم چی هست؟

محمد داود
28-04-2014, 22:42
سلام.من در مورد مسیر بنزین 111 اطلاع ندارم.ولی در مورد مدل قدیمی(85)همین مشکل بود که ایراد از شیلنگهای خروجی با به سمت موتور بود که با تعویض انها(شیلنگ رفت و برگشت متصل به پمپ)مشکل حل شد.اگه یک مکانیک با حوصله پیدا کنی که از درب باک تا ریل سوخت رو چک کنه خیلی در حل مشکل کمک میکنه.

Azot
29-04-2014, 10:53
دقیق نمی شه گفت دوست عزیز ولی اگه قدرتماشینتون خوبه و حس می کنبد ماشین ساله اونوقت که از دریچه گاز شروع کنید و ممکنه سنسور rpm هم برسید
وقتی ریپ میزنه چک کنی که آیا با نیم کلاچ کردن برطرف میشه یا نه
درکل در دنده های سنگین دور موتور بیش از حد پایین مناسب نیست بر خلاف تصور برخی
دنده رو زود عوض نکنید
یه ایراد دیگه هم هست که یه کم ناشناختست و باعث میشه این اتفاق البته بصورت ضربه ای تق زدن وو موقتی بوجود بیاد مثلا در سرد بودن ماشین و برای مدت کوتاه

ممنون
بله با نیم کلاچ مشکل حل میشه
فکر نکنم از دریچه ی گاز یا سنسور اکسیژن باشه، چون ماشین خوب گاز میخوره ولی ریپ میزنه
ممکنه مشکل از کوئل یا دسته موتور یا گیربکس باشه؟

ess_1362
29-04-2014, 11:07
شب بخیر
ممنون از پاسخ دهی
راستش عکس مربوط به ماشین بنده نیست.
الان برای بوی بنزین پیشنهاد شما چیه؟ اگر فردا هم دیدم ماشین رفع نشد.
مراحل که طی باید کنیم چی هست؟

شما حباب گیر بنزین را که درون صندوق عقب هست چک کنید
معمولا وقتی بیش از ظرفیت تعیین شده بنزین زده بشه این مشکل پیش میاد

kasra2002
29-04-2014, 11:19
ممنون
بله با نیم کلاچ مشکل حل میشه
فکر نکنم از دریچه ی گاز یا سنسور اکسیژن باشه، چون ماشین خوب گاز میخوره ولی ریپ میزنه
ممکنه مشکل از کوئل یا دسته موتور یا گیربکس باشه؟
ر سرما ماشینتون کم میاره
و دقیقا از سیستم برق بخصوص وایر و کویل هم میتونه باشه
ولی اگه براتون امکان داره اول امتحان کنید یعنی موقتی و قرضی چک کنید و بعد بخرید
برخی از ایراد ها چون دایمی نیستندد دقیق مشخص نمی شوند

Only 50#3!14
29-04-2014, 14:56
ماشین (پراید) توی سربالایی ضعیف عمل میکنه و کند هست، دیسک و صفحه هم سالم هست. باید چیکار کنم؟ مربوط به تسمه تایم یا فیلرگیری میشه ؟

kasra2002
29-04-2014, 19:16
ماشین (پراید) توی سربالایی ضعیف عمل میکنه و کند هست، دیسک و صفحه هم سالم هست. باید چیکار کنم؟ مربوط به تسمه تایم یا فیلرگیری میشه ؟
به تسمه تایم ارتباطی نداره ولی از خیلی چیزای دیگه ای می تونه باشه فیلر گیری هم موثره
ولی این جوری نمیشه گفت

a30redel60
30-04-2014, 18:18
سلام به دوستان ؛ یه مشکل داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

آمدن بوی دود اگزوز داخل اتاق وقتی شیشه پایین باشه
ماشین وقتی روی بنزین باشه و وقتی شیشه هم پایین باشه بوی بدی از اگزوز میاد داخل اتاق ولی شیشه که بالا باشه بو نمیاد
البته بوی خیلی بد اون به خاطر نداشتن کاتالیز هست که از روی ماشین برداشتم ولی قبلا اصلا هیچ بویی داخل اتاق نمی اومد
ماجرا از جایی شروع شد که تو جاده ماشین افتاد تو یکی از این چاله چوله ها که بد جور دلم برا ماشین سوخت ضربه شدیدی بود ، از او روز این بو میاد اتاق
یکی از دوستان میگفت ممکنه از بوی روغن یا واسکازین زیر موتور باشه که زیر موتور هست و خب کثیف هم هست ولی خب وقتی ماشین روی گاز هست این بو دیگه نمیاد!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ، پیش تعمیرکار و اگزوز ساز هم بردم چیزی نفهمیدن

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2014, 08:03
به تسمه تایم ارتباطی نداره ولی از خیلی چیزای دیگه ای می تونه باشه فیلر گیری هم موثرهولی این جوری نمیشه گفتسلام . تنظیم نبودن تسمه تایم باعث کم شدن قدرت موتور میشه چون زمان باز و بسته شدن سوپاپها تغییر میکنه و دیر یا زود بسته میشه یا باز میشه . در چند صفحه قبل مواردی رو که باعث ضعیف شدن قدرت موتور میشه درج کردم در جواب دوستی که پراید داشت و میگفت تو سربالائیها قدرت نداره و مصرفش 5.5 L/100km هست

ehsan_wwe
01-05-2014, 08:27
محمد یه سوال ! با توجه به اینکه کیفیت سوخت ایران تغییر کرده ( من یورو 4 میزنم ) مصرف بنزین ماشین من به 100 20 لیتر رسیده (درصورتی که وقتی میرم پنپ بنزین های خارج شهر این عدد به صدی 10 11 تغییر میکنه )
برای اینکه با این سوخت ماشیت تنظیم بشه چقد باید میل سوپاپو بچرخونم ؟
بدون کامپیوتر اصلا میشه تنظیمش کرد ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2014, 23:13
سلام به دوستان ؛ یه مشکل داشتم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

آمدن بوی دود اگزوز داخل اتاق وقتی شیشه پایین باشه
ماشین وقتی روی بنزین باشه و وقتی شیشه هم پایین باشه بوی بدی از اگزوز میاد داخل اتاق ولی شیشه که بالا باشه بو نمیاد
البته بوی خیلی بد اون به خاطر نداشتن کاتالیز هست که از روی ماشین برداشتم ولی قبلا اصلا هیچ بویی داخل اتاق نمی اومد
ماجرا از جایی شروع شد که تو جاده ماشین افتاد تو یکی از این چاله چوله ها که بد جور دلم برا ماشین سوخت ضربه شدیدی بود ، از او روز این بو میاد اتاق
یکی از دوستان میگفت ممکنه از بوی روغن یا واسکازین زیر موتور باشه که زیر موتور هست و خب کثیف هم هست ولی خب وقتی ماشین روی گاز هست این بو دیگه نمیاد!!
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید ، پیش تعمیرکار و اگزوز ساز هم بردم چیزی نفهمیدن

سلام
مستقیم بودنِ سرِ لوله ی اگزوز یکی از علتهای کشیده شدنِ دودِ اگزور به درونِ صندوق عقب و اتاق هست .
چون با حرکتِ ماشین , پشتش فشار هوا کم میشه و باعث مکیده شدن هوا به درون صندوق عقب میشه ( مثل جاروبرقی ) و هوای توی اتاق از پنجره ها و کنار درها میره بیرون .
راهِ حلش هم خیلی ساده هست :
باید یک لوله ی خمیده نصب بشه سر اگزوز تا گازهای اگزوز رو بده پائین
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 4785958521

لوله های اگزوز هم که زیر ماشین هست اگر ترک داشته باشه یا شکسته و سوراخ باشه باعث کشیده شدن دود به داخل میشه از کف و از صندوق عقب .
حالا یه سوال :
پس چرا همه ی ماشینها اگزوزشون خمیده نیست و گازهای اگزوز هم نمیاد توی کابین ؟
علتش شکل خاص بدنه و سپر عقب و زیر ماشین و سالم بودن لاستیکهای دور دربها و لاستیک صندوق عقب هست و نبودن هیچ شکافی یا روزنه ای که باعث کشیده شدن گاز اگزوز به صندوق عقب و اتاق بشه .
===============================================
وقتی ماشین حرکت میکنه باد به شیشه ی جلو برخورد میکنه و به اطراف پرتاب میشه ( کمانه میکنه ) و باعث کم شدن فشار هوا اطراف شیشه های بغل میشه .
حالا اگر تا حدی شیشه رو باز کنین , هوای اتاق کشیده میشه بیرون و از صندوق عقب و سوراخهای زیر داشبورد و کف ماشین هوا وارد میشه تا جای هوایی که داره میره بیرون رو بگیره .
برای همین هست که اگر سیگار دستتون باشه و کنار پنجره باشید و ماشین در حرکت باشه , کافیه دو سه سانت شیشه رو باز کنین تا دود سیگار کشیده بشه بیرون .
بنابراین اگر موتور روغن سوزی داشته باشه و از شیلنگ قالپاق سر سیلندر بخار روغن بیاد بیرون , کشیده میشه توی اتاق . همچنین از صندوق عقب هم گاز روغنِ سوخته و بنزین نیم سوز ( اگر موتور تنظیم نباشه ) وارد اتاق میشه .
پس این عوامل تاثیر داره :
شکل سر اگزوز
سالم بودن لاستیک دربها و صندوق عقب
رگلاژ بودن دربها و صندوق عقب تا محکم به لاستیک بچسبه
سالم بودن کاور پلاستیکی زیر تودریها تا از صدا و دود و هوا جلوگیری کنه .

سالم بودن لوله ی اگزوز
سالم بودن واشر گلوی اگزوز
سالم بودن واشر منیفولد دود
تنظیم بودن موتور
روغن سوزی نداشتن
عدم نشت روغن و ریختنش روی اگزوز
سالم بودن شیلنگ ها و بستهای سیستم سوخت رسانی و درب باک بنزین .

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-05-2014, 23:40
محمد یه سوال ! با توجه به اینکه کیفیت سوخت ایران تغییر کرده ( من یورو 4 میزنم ) مصرف بنزین ماشین من به 100 20 لیتر رسیده (درصورتی که وقتی میرم پنپ بنزین های خارج شهر این عدد به صدی 10 11 تغییر میکنه )
برای اینکه با این سوخت ماشیت تنظیم بشه چقد باید میل سوپاپو بچرخونم ؟
بدون کامپیوتر اصلا میشه تنظیمش کرد ؟

تنظیم بودن تسمه تایم ارتباطی به نوع سوخت نداره . مطمئن شدن از تنظیم بودنش هم خیلی آسونه . کافیه شمعها رو باز کنین تا میل لنگ راحت بچرخه
خلاص کنین
با آچار پولی سر میل لنگ رو در جهت عقربه ی ساعت بچرخونین تا پیستونِ شماره ی یک ( سمت چپ ) کاملاً بیاد بالا . البته باید در مرحله ی انفجار باشه نه پایان خروج دود و ابتدای مکش .
از حالت سوپاپها راحت میشه اون رو روی مرحله ی انفجار تنظیم کرد چون قبل و بعد و در حینِ از انفجار سوپاپها بسته هست درحالیکه در ابتدای مکش سوپاپ هوا فورا باز میشه .

حالا باید علامت روی چرخ دنده ی میل سوپاپ با علامت روی سرسیلندر منطبق باشه . ( در فیلرگیری ماتیز توضیح کاملتر در مورد این علامت وجود داره ) .
حالا باید یک پیچ گوشتی باریک و بلند از سوراخ شمع بزنید توی سیلندر یک .
باید پیستون کاملاً بالا باشه و علامت میل سوپاپ هم منطبق باشه با علامت روی سرسیلندر
اگر چند میلیمتر میل لنگ رو به عقب یا جلو بچرخونین پیچ گوشتی میره پائین با پیستون .
اگر اینطور بود پس تسمه تایم کاملاً تنظیمه .
حتی یک دندانه اختلاف هم باعث اختلال در زمان باز و بسته شدنِ سوپاپها میشه
=========================
بنزین یورو 4 و یورو 5 تبخیرش زیاده
باید موتور سیستم کانیستر داشته باشه و لوله ها و شیلنگها و بستها هم درجه یک و محکم باشه و درب باک هم محکم و استاندارد باشه .
=========================
روش اصولی هم اینه که علامت صفر روی پولیِ سر میل لنگ روی صفر باشه . باید در این حالت علامت روی چرخ دنده ی میل سوپاپ با علامت رویِ بدنه ی سرسیلندر منطبق باشه که معنیش اینه که سیلندر شماره ی یک در بالای بالا و ور وضعیتِ جرقه ی شمع هست
در فیلرگیری ماتیر عکسهاش رو درج کرده ام

satorabi
02-05-2014, 08:15
دوستان درباره بنزینی که توی کشورمون داره ارائه میشه به نظرتون یورو۴ بهتره یا هنوز سوپر اکتان بالاتری داره و مناسب تر است ?

neopersia
02-05-2014, 10:18
سلام . تنظیم نبودن تسمه تایم باعث کم شدن قدرت موتور میشه چون زمان باز و بسته شدن سوپاپها تغییر میکنه و دیر یا زود بسته میشه . در چند صفحه قبل مواردی رو که باعث ضعیف شدن قدرت موتور میشه درج کردم در جواب دوستی که پراید داشت و میگفت تو سربالائیها قدرت نداره و مصرفش 5.5 L/100km هست
از پاسخ قبلیتون ممنونم محمد جان.
من هنوز به دنبال دلیل میگردم. تسمه تایم رو هم باید چک کنم.
برای فیلر گیری بردم پیش تعمیرکار اما گفت نیاز نداره. تعمیرکار میگفت شمع ها و وایرها رو باید تعویض کنم (که شاید انجام بدم اما فکر نمیکنم حرفش خیلی مستند باشه)
دیگه فرصت نکردم واسه ماشین وقت بزارم اما اگه به نتیجه برسم توی همین تاپیک اعلام میکنم تا واسه بقیه دوستان هم مفید باشه.

neopersia
02-05-2014, 10:18
سلام . تنظیم نبودن تسمه تایم باعث کم شدن قدرت موتور میشه چون زمان باز و بسته شدن سوپاپها تغییر میکنه و دیر یا زود بسته میشه . در چند صفحه قبل مواردی رو که باعث ضعیف شدن قدرت موتور میشه درج کردم در جواب دوستی که پراید داشت و میگفت تو سربالائیها قدرت نداره و مصرفش 5.5 L/100km هست
برای فیلر گیری بردم پیش تعمیرکار اما گفت نیاز نداره. تعمیرکار میگفت شمع ها و وایرها رو باید تعویض کنم (که شاید انجام بدم اما فکر نمیکنم حرفش خیلی مستند باشه)
دیگه فرصت نکردم واسه ماشین وقت بزارم اما اگه به نتیجه برسم توی همین تاپیک اعلام میکنم تا واسه بقیه دوستان هم مفید باشه.

ehsan_wwe
02-05-2014, 13:01
ممنون محمد جان برای پاسخت ولی خوب چیزی که مشخصه فرق داشتن زمان احتراق سوخت هاست برای همین نباید تو بالا بودن کامل سیلندر سوپاپا بسته شن یکم عقب وجلو باید بشه با تغییر سوخت تا تایم احتراق با تایم بسته شدن سوپاپا یکی شه (البطه نمیدونم این تفاوت تایم چقدره اونقدر هست که با دست بشه تنظیم کرد یا نه )
در مورد یورو 4 خدا خیرت بده میگم چرا اینطوری شد
خدا شاهده 50 لیتر بنزین زدم بدون اینکه سوارش شم شده 10 لیتر امروز (هوا نزدیک 30 تا 35 درجه است )
به نظرت راهای کنیستر رو ببندم ؟ بعد با بست راه های باک رو هه رو سفت کنم مشکل حل میشه ؟ (کنیستر 405 فوت کنی توش هوا رد میشه اصلا قابل اعتماد نیست )

علت بنزینو کشف کردم دزدی بوده - امروز صبح (ده دقه قبل این پست دیدم در باکم بازه اون یاروشم شکستن ) یعنی اول در باکمو تو جوب دیدم بعد ادامه ماجرارو چک کردم
پس بخار بنزین مشخص نیست چقدره :n02: برام

Abdolreza2012
02-05-2014, 17:42
دوستان مصرق ماشین بالاس
چیکارش کنم ؟؟؟
کپسول CNG پر کردم و حدود 100 کیلومتر رفتم تموم شد
100 تا 110 کیلومتر ، البته تموم تموم نشد ولی آخرین خونش چشمک میزد
مشکل از کجاس ؟؟؟
باد لاستیک تنطیم هست
کولر استفاده نکردم ولی شیشه پایین بود ، البته زیاد پایین نبود
فیلترها و روغن رو هم تازه عوض کردم ( البته نمیدونم ربطی داره یا نه )

ممنون :n16:

405 glx مدل 90

kasra2002
03-05-2014, 10:17
دوستان مصرق ماشین بالاس
چیکارش کنم ؟؟؟
کپسول CNG پر کردم و حدود 100 کیلومتر رفتم تموم شد
100 تا 110 کیلومتر ، البته تموم تموم نشد ولی آخرین خونش چشمک میزد
مشکل از کجاس ؟؟؟
باد لاستیک تنطیم هست
کولر استفاده نکردم ولی شیشه پایین بود ، البته زیاد پایین نبود
فیلترها و روغن رو هم تازه عوض کردم ( البته نمیدونم ربطی داره یا نه )

405 glx مدل 90
البته نمیشه دقیق گفت بستگی به خیلی چیزا داره
قبل از اون با هر کپسول چندتا می رفتید؟
بعضی وقتا فشار پمپ ها در بعضی جاها یا زمان ها کم و زیاده و یا به قول بعضیا کپسول هوا میگیره
شما یکبار انقدر استفاده کنید تا کامل خالی شه و از یه جایگاه دیگه کپسول رو پر کنید
اگه باز هم اینجوری بود برا ی تست و تنظیم ریگولیتور گاز ماشینتون رو ببرید به مرکز مجاز
با بنزین هم مصرف رو تست کنید
در ضمن سعی کنید ترکیبی استفاده کنید که برای موتور هم بهتر باشه

mzmzmz
03-05-2014, 23:28
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
بنده یه پیکان مدل 83 دارم ومشگلم اینه که پلاتینم مرتبا خال میزنه لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنون.

.

kasra2002
04-05-2014, 11:07
بنده یه پیکان مدل 83 دارم ومشگلم اینه که پلاتینم مرتبا خال میزنه لطفا راهنمایی بفرمایید .ممنون.

.

مدل 83 پلاتینیه؟ کاربراتوریه/؟
1- جنس پلاتین خوب نیاش
2-نظیم پلاتین درست نباشه
3- ساییدگی یا لقی در دلکو و بادامک دلکو
4- خراب بودن سر دلکو یا چکش برق
و شمع هاتون رو هم چک و تنظیم کنید

محمد داود
04-05-2014, 20:08
سلام.پیرو فرمایشات جناب کسرا فیوز دلکو را هم چک کنید.(پیکان83)

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-05-2014, 22:35
دوستان درباره بنزینی که توی کشورمون داره ارائه میشه به نظرتون یورو۴ بهتره یا هنوز سوپر اکتان بالاتری داره و مناسب تر است ?Sent from my HTC One using Tapatalkسلام . اگر ماشینتون استاندارد هست , یورو 4 بهتره . اما اگر سیستم کانیستر نداره و همیشه بوی بنزین میاد توی ماشین پس یورو 4 و 5 تبخیرش زیاده در ماشینتون . یه بار توی اخبار نشون داد خیلی از پمپ بنزینها حاضر نبودند یورو 4 بفروشند بخاطر تبخیر زیادش و ضرر کردنشون که بعداً گفتند پمپ بنزینها به سیستمی مجهز میشه که از تبخیر یورو4 جلوگیری میکنه

satorabi
04-05-2014, 22:42
سلام . اگر ماشینتون استاندارد هست , یورو 4 بهتره . اما اگر سیستم کانیستر نداره و همیشه بوی بنزین میاد توی ماشین پس یورو 4 و 5 تبخیرش زیاده در ماشینتون . یه بار توی اخبار نشون داد خیلی از پمپ بنزینها حاضر نبودند یورو 4 بفروشند بخاطر تبخیر زیادش و ضرر کردنشون که بعداً گفتند پمپ بنزینها به سیستمی مجهز میشه که از تبخیر یورو4 جلوگیری میکنه

ماشین پرشیا است . حالا بنده اطلاع کافی ندارم که پرشیا کانیستر که میفرمایید داره یا نه . ولی من از ابتدا بنزین سوپر میزدم ، با اومدن یورو۴ از یک طرف و شایعات همیشگی درباره کیفیت نازل بنزین سوپر ارائه شده در جایگاه ها از طرف دیگه ، باعث شد به فکر جایگزین کردن ایندو بیافتم ...

profMan
05-05-2014, 11:59
سلام دوستان
حدودا 3 هفته ایی هست که ماشین اومده و تا به حال 200 تا کارکرد داره .سمند EF7
بعد از روش کردن ماشین از داخل ماشین یه صدای قریج قریج میاد . انگار برای تسمه ایی چیزی هست
این صدا برای چی هست ؟
یکی گفت چون ماشین نو هست صدای تسمه هست , درسته ؟
سئوال بعدی اینه که سیستم سخنگو فقط وقتی چراغ روشن باشه میگه چراغ ها را خاموش کنید و جزء این چیز دیگه ایی نمیگه . مثلا درها باز است و ....
مشکل کار کجاست ؟ کسی میدونه

Max.Pain
05-05-2014, 13:36
سلام

چند روزیه متوجه صدای عجیبی حین حرکت ماشینم میشم! ( پراید 131 مدل 90 که 40/000 تا کار کرده )

مثل صدای چرخش یا دوران هست و مخصوصا وقتی گاز رو رها میکنم و صدای موتور کم میشه (موقع کم شدن سرعت) صدا واضح تر شنیده میشه!

هرچی هست ریتمش با سرعت حرکت هماهنگه. مثل اینکه از یکی از چرخ ها باشه یا قسمتی از ماشین که حرکت چرخشی یا دورانی داره!!!:n27:

کسی چیزی به نظرش نمی رسه؟!

2- ترمز ABS ــش به نظرم مشکل داره. وقتی بخوای به سرعت متوقف بشی (حتی در سرعت های خیلی کم) یه دفعه ترمز خالی میکنه و صدای برخورد یه جسم فلزی از سیستم ترمز میاد و ترمز عمل نمیکنه!
ولی وقتی به تدریج ترمز بگیری مشکلی نیست. توی سرما یا جاده لغزنده هم همین مشکل پیش میاد.
فکر کنم بوسترش مشکل داره!
کسی مشکل مشابهی نداره؟!

ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2014, 14:46
ماشین پرشیا است . حالا بنده اطلاع کافی ندارم که پرشیا کانیستر که میفرمایید داره یا نه . ولی من از ابتدا بنزین سوپر میزدم ، با اومدن یورو۴ از یک طرف و شایعات همیشگی درباره کیفیت نازل بنزین سوپر ارائه شده در جایگاه ها از طرف دیگه ، باعث شد به فکر جایگزین کردن ایندو بیافتم ...

سلام
کانیستر یک مخرن پلاستیکی داره که معمولاً سمت سینی موتور ( بین موتور و اتاق - firewall ) نصب میشه و خیلی راحت میشه فهمید که ماشین کانیستر داره یا نه .
هر دو نوع بنزین رو تست کنین با باک خالی ببینین کدومش باعث نرمی موتور و قدرت بیشتر و مصرف کمتر میشه ؟
یعنی با باک خالی 20 لیتر بزنین و ببینین چند کیلومتر میرید باهاش و قدرت و کشش چطوریه
هیچ چیز بهتر از تستِ عملی نیست .
عکسهای سیستم کانیستر

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2014, 15:24
سلام دوستان
بعد از روش کردن ماشین از داخل ماشین یه صدای قریج قریج میاد . انگار برای تسمه ایی چیزی هست
این صدا برای چی هست ؟

سلام
موتور رو روشن کنین

با آبپاش یا دست آب بپاشید روی تسمه ها
اگر صدا برطرف شد پس از تسمه ها هست
با دست سفتیشون رو چک کنین
باید با فشار دادنِ کمرش به اندازه ی 2 سانت بازی کنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
05-05-2014, 15:27

.

سلام
شاید جنسش بنجل هست
درضمن دهنه ی پلاتین باید کج نباشه
باید موقع بسته شدن همه جاش با هم بسته بشه

Max.Pain
05-05-2014, 15:38
سلام

چند روزیه متوجه صدای عجیبی حین حرکت ماشینم میشم! ( پراید 131 مدل 90 که 40/000 تا کار کرده )

مثل صدای چرخش یا دوران هست و مخصوصا وقتی گاز رو رها میکنم و صدای موتور کم میشه (موقع کم شدن سرعت) صدا واضح تر شنیده میشه!

هرچی هست ریتمش با سرعت حرکت هماهنگه. مثل اینکه از یکی از چرخ ها باشه یا قسمتی از ماشین که حرکت چرخشی یا دورانی داره!!!:n27:

2- ترمز ABS ــش به نظرم مشکل داره. وقتی بخوای به سرعت متوقف بشی (حتی در سرعت های خیلی کم) یه دفعه ترمز خالی میکنه و صدای برخورد یه جسم فلزی از سیستم ترمز میاد و ترمز عمل نمیکنه!
ولی وقتی به تدریج ترمز بگیری مشکلی نیست. توی سرما یا جاده لغزنده هم همین مشکل پیش میاد.
کسی مشکل مشابهی نداره؟!

ممنون

profMan
05-05-2014, 15:49
دوستان پست ما یادشون نره ;)

سلام دوستان
این صدا برای چی هست ؟
سئوال بعدی اینه که سیستم سخنگو فقط وقتی چراغ روشن باشه میگه چراغ ها را خاموش کنید و جزء این چیز دیگه ایی نمیگه . مثلا درها باز است و ....

Abolfazl-Star
05-05-2014, 17:13
سلام

کسی مشکل مشابهی نداره؟!

ممنون

با اجازه از اساتید

اگه وقتی گاز رو ول میکنی صدای قِر قِر بده میتونه برای بلبرینگ توی گیربکس باشه چون تجربشو دارم اگه صدای دیگه ای میده باید چرخ ها بازدید بشن شاید برای بلبرینگ باشه

سوال 2. احتمالا برای بوسترت هست باید تعویض بشه:n16:

aghili89
05-05-2014, 19:41
کسی مشکل مشابهی نداره؟!

ممنون

منم دقیقا همین مشکل رو دارم گفتن بخاطر بوستر هستش، ولی بخاطر قیمت بالایی که داره تعویض نکردم

najee
05-05-2014, 20:42
سلام.
سمند 88 فرمون ماشین خیلی سفت شده اصلا انگار نه انگار که هیدرو لیکه روغن هیدرو لیک هم کم نکرده ولی تاحالا عوض نکردم علتش چی میتونه باشه (باد لاستیک میزونه)

Abolfazl-Star
05-05-2014, 20:45
سلام.
سمند 88 فرمون ماشین خیلی سفت شده اصلا انگار نه انگار که هیدرو لیکه روغن هیدرو لیک هم کم نکرده ولی تاحالا عوض نکردم علتش چی میتونه باشه (باد لاستیک میزونه)
علل مختلفی داره میتونه از پمپ هیدرولیک باشه ، میتونه از شلنگ ها باشه (گرفته باشه) و یا از جعبه فرمون باید بدی تعمیرکار واست چک کنه کدوماشه

ehsan_wwe
05-05-2014, 21:02
سلام.
یه پول تپل قبل تعمیرگاه رفتن بزار کنار :دی

Max.Pain
05-05-2014, 22:53
با اجازه از اساتید

اگه وقتی گاز رو ول میکنی صدای قِر قِر بده میتونه برای بلبرینگ توی گیربکس باشه چون تجربشو دارم اگه صدای دیگه ای میده باید چرخ ها بازدید بشن شاید برای بلبرینگ باشه

سوال 2. احتمالا برای بوسترت هست باید تعویض بشه:n16:

ممنون

فقط پیش تعمیرکار با تخصص خاصی باید برم برای عیب و یابی و تعمیر ؟!

منم دقیقا همین مشکل رو دارم گفتن بخاطر بوستر هستش، ولی بخاطر قیمت بالایی که داره تعویض نکردم

شاید مشکل فقط از شیلنگ خلاء بوستر باشه! تعمیرکار بردی؟ گفت کل بوستر باید تعویض بشه؟! قیمت داری ؟!

ممنون

Abolfazl-Star
05-05-2014, 23:01
ممنون

شاید مشکل فقط از شیلنگ خلاء بوستر باشه! تعمیرکار بردی؟ گفت کل بوستر باید تعویض بشه؟! قیمت داری ؟!

ممنون
اکثر جلوبندی کارها انجام میدن ...

kasra2002
06-05-2014, 11:35
ممنون

ممنون
درود
اگه پیش یه تعمیرکار که فقط تخصص تعمیر ترمز و بوستر داره ببرید بهتره
فقط مواظب باشید که اولین جمله بعضی از تعمیرکارا اینه( abs اینا به درد نمی خوره بیار واسط بازش کنم خودم یه تقویت درست بندازم روش) ولی اگه ترمز خالی میکنه تا خطر ساز نشده درستش کنید

kasra2002
06-05-2014, 11:44
سلام

ممنون
اولین صدای که این مدلی دی پراید بوجود میاد بلبرینگ چرخ جلوه و اونم سمت راست
خیلی راحت قابل چک کردنه
البته با توجه به مشکل دوم شما می تونه به هم دیگه ربط داشته باشهپس این موضوع رو حتما تست کنید

kasra2002
06-05-2014, 11:50
سلام.
شما این چک رو انجام بدین
ماشین خاموش و سوییچ باز ترجیحا در یکجای لیز مثل پارکینگ یا حیاط که کاشی داره
فرمون رو بچرخونیدچند دور
حالا ماشین رو روشن کنید خلاص
باز هم این کار رو انجام بدین
چقدر تفاوت داشت
فرمان رو تا آخر بچرخونید ( البته ضربه نزندید)
گاز بدین
صدای عجیبی نمیده؟
اگه امکانشو داید ماشین روی جک که دوچرخ جلو بالا باشه باز تست کنید
از خیلی قطعه ها می تونه باشه از تکتک اعضای جلوبندی تا برسه به روغن و شیلنگ ها رو پمپ هیدرولیک
در ضمن روغن رو چک کنید که رسوب یا غلظت بیش از حد نداشته باشه

Pourya-pc
07-05-2014, 10:24
شما این چک رو انجام بدین
ماشین خاموش و سوییچ باز ترجیحا در یکجای لیز مثل پارکینگ یا حیاط که کاشی داره
فرمون رو بچرخونیدچند دور
حالا ماشین رو روشن کنید خلاص
باز هم این کار رو انجام بدین
چقدر تفاوت داشت
فرمان رو تا آخر بچرخونید ( البته ضربه نزندید)
گاز بدین
صدای عجیبی نمیده؟
اگه امکانشو داید ماشین روی جک که دوچرخ جلو بالا باشه باز تست کنید
از خیلی قطعه ها می تونه باشه از تکتک اعضای جلوبندی تا برسه به روغن و شیلنگ ها رو پمپ هیدرولیک
در ضمن روغن رو چک کنید که رسوب یا غلظت بیش از حد نداشته باشه

من قبلا سمند 87 داشتم و فرمانش خیلی سفت بود ، مشکل از چرخ دنده های هیدرولیک بود ، نمایندگی بازش کرد و نتونستن جمعش کنن ، چرخ دنده ها از جنس پلی کربنات خشک بودن و خورده شده بودن و هنگام چرخاندن فرمان عملا هیدرولیک از سرویس خارج شده بود ، کل باکس رو عوض کردن از نوع زانتیا گفتم بزارن چون سمند سنگینه و فشار زیادی روی لاستیک های جلو هست . فرمون در حد قابل توجهی نرم شد . هزینه در آن سال 180 تومن شد الان فکر کنم بالای 400 تومان هزینه داشته باشد .

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-05-2014, 11:57

سلام
ماشین یا فیلرگیری لازم نداره یعنی فیلتر هاش تنظیم هست یا اصلاً فیلرگیری نداره یعنی اصلاً برایِ اسبکها که سوپاپ ها رو باز میکنند پیچ تنظیم گذاشته نشده
احتمالاً ماشین شما هم اصلاً پیچ تنظیم نداره یعنی اصلاً فیلرگیری نداره .
در مورد تعویض وایرشمع مفصلاً در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو توضیح دادم که باید تک تکِ وایرها با اهم متر چک بشه و فقط وایری که مقاومتش زیاد شده تعویض بشه نه همه ی وایرها .
در مورد شمع هم تعویضش کیلومتر ی نیست بلکه باید چک بشه و تمیز و تنظیم بشه و اگر امریکائی یا ژاپنی یا اروپائی یا کره ای اصل باشه حداقل دو برابر مدتی که میگند کار میکنه و نیاز به تعویض بیخودی نداره

Abdolreza2012
07-05-2014, 12:03
سلام
دوستان من کلاجو فشار میدم یه صدایی میده و یجورایی سفت شده
از دوستان پرسیدم ( تو همین تاپیک ) بهم گفتن از سیم کلاج
گریس بزنی درست میشه ، بردم تعمیرگاه گفت گریسی نیست که باید عوض کنی
درسته این حرف ؟؟ باید عوض کنم ؟؟؟؟

ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-05-2014, 13:46
ممنون محمد جان برای پاسخت ولی خوب
1- چیزی که مشخصه فرق داشتن زمان احتراق سوخت هاست برای همین نباید تو بالا بودن کامل سیلندر سوپاپا بسته شن یکم عقب وجلو باید بشه با تغییر سوخت تا تایم احتراق با تایم بسته شدن سوپاپا یکی ش ( البته نمیدونم این تفاوت تایم چقدره اونقدر هست که با دست بشه تنظیم کرد یا نه )
2- در مورد یورو 4 خدا خیرت بده میگم چرا اینطوری شد
خدا شاهده 50 لیتر بنزین زدم بدون اینکه سوارش شم شده 10 لیتر امروز (هوا نزدیک 30 تا 35 درجه است )
به نظرت راهای کنیستر رو ببندم ؟ بعد با بست راه های باک رو هه رو سفت کنم مشکل حل میشه ؟ (کنیستر 405 فوت کنی توش هوا رد میشه اصلا قابل اعتماد نیست )
3-
علت بنزینو کشف کردم دزدی بوده - امروز صبح (ده دقه قبل این پست دیدم در باکم بازه اون یاروشم شکستن ) یعنی اول در باکمو تو جوب دیدم بعد ادامه ماجرارو چک کردم
پس بخار بنزین مشخص نیست چقدره :n02: برام

سلام
1- سوپاپ سوخت و هوا خیلی قبل از رسیدن پیستون به بالای بالا بسته میشه وگرنه اصلاً تراکم رخ نمیده . در حقیقت به محض رسیدن پیستون به پائینِ پائین و پایان مرحله ی مکش , سوپاپ سوخت و هوا بسته میشه
سوپاپ دود هم که دو مرحله قبل بسته شده ( در پایان خروج دود و شروع مکش سوخت و هوا )
پس خیلی قبل از انفجار همه ی سوپاپ ها بسته شده و ربطی به نوع سوخت هم نداره
چیزی که به نوع سوخت ربط داره زمان جرقه زدنِ شمع هست که توسط دلکو ( در موتور دلکو دار ) و توسط کامپیوتر ( در موتور مدرنِ بی دلکو ) تعیین میشه .
2- در ماشین استاندارد که از یورو4 و یورو5 استفاده میکنه وقتی میخواین درب باک رو باز کنین صداش مثل باز کردن درب نوشابه ی گازدار هست یعنی بخارهای توی باک راه فرار نداره وقتی درب باک بسته و سالم باشه .
درضمن سیستم کانیستر هم راه نشت بخار بنزین نداره اگر سالم باشه چون وقتی ماشین خاموش هست راهِ ورود بخار بنزین به منیفولد هوا کاملاً بسته هست ( توسط یک فنر ) . وقتی ماشین روشن میشه هر 15 یا 30 ثانیه یک بار آهنربای الکتریکیِ کنار مخزن کانیستر [ CANISTER SOLENOID ] توسط کامپیوتر روشن میشه و راهِ عبور بخارها به منیفولد هوا باز میشه و با مکشِ پیستون ها بخارها کشیده میشه توی منیفولد و سپس سیلندر ها و مصرف میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
پس در یک ماشین استاندارد بخارها راهِ فراری نداره .
اما وقتی شیلنگها محکم نباشه , درب باک غیر استاندارد یا خراب باشه , واشر پمپ بنزین زیر صندلی بی کیفیت یا خراب باشه و کانیستر هم مشکل داشته باشه مسلماً بخارها فرار میکنه و بوی زیادی هم تولید میکنه .
3- با گرانتر شدن بنزین , بنزین دزدی هم بیشتر میشه .
کم کم دزدگیر مخصوص درب باک هم میاد بازار

Mohammad Yek110
07-05-2014, 15:54
سلام
دو تا سیم خروجی دینام رو کجا باید وصل کنیم؟البته دو سیمی که باید به آنها وصل شوند مشخصند اما میترسیم که جابجا وصل کنیم مشکل درست بشه
ممنون

aghili89
07-05-2014, 17:15
سلام، چند روز پیش از تهران یه جایی که مطمئن بودم، دیسک و صفحه والئو خریدم برای پژو، والئو کارتن سبز که به گفته ی فروشنده از والئو کارتن آبی خیلی بهتر هست..
امروز که بردم پیش مکانیک، وقتی باز کرد گفت این اصلی نیست و با والئو کارتون سبز اصلی فرق میکنه.
چطور مشخص میکنه که اصلی هست یا نه؟ چه خصوصیاتی باید داشته باشه؟

Life24
07-05-2014, 18:39
سلام
پراید 111 بوی بنزین میاد تو اتاق.
رفتیم صافی بنزین عوض کردیم درست نشد. امروز طرف رفت زیر ماشین و گفت مشکلی نداره. و اگر بنزین سوپر میزنی از اون هست.
یعین این بنزین سوپر ها چی داخلش هست که این طور میشه؟!

30vil
07-05-2014, 18:51
سلام
رفتیم صافی بنزین عوض کردیم درست نشد. امروز طرف رفت زیر ماشین و گفت مشکلی نداره. و اگر بنزین سوپر میزنی از اون هست.

دوست عزیز از صافی بنزین نیست و ربطی هم به ببنزین سوپر نداره

یا درب باک خرابه یا حبابگیر بنزین

Life24
07-05-2014, 20:07
دوست عزیز از صافی بنزین نیست و ربطی هم به ببنزین سوپر نداره

یا درب باک خرابه یا حبابگیر بنزین

رفت نگاه کرد.گفت حبابگیر درسته و مشکلی نداره.

profMan
08-05-2014, 06:28
کسی نمیدونه ؟

سلام دوستان
این صدا برای چی هست ؟

mehdi_halla
08-05-2014, 10:14
سلام.سمند ef7 بنزینی بنده(1500 کارکرد) اولا که فرمونش رو در جا که میچرخونم صدای رررررررررررررر مانندی داره و میلرزونه. ولی تو حرکت خیلی کمه (شایدم اصلا نباشه!! زیاد دقت نکردم).و دوم اینکه صدای ناله مانندی(شبیه غژژژژژژژژژ) داره(البته خفیف) زمانی که در سرعت کم یا شروع حرکت فرمون رو می چرخونم.از چی میتونه باشه این صدا.؟
ممنون و اینکه داخل ماشین بوی بدی میده که بعضی وقتا بیشترهم خصوصا اول که میشینم تو ماشین بیشتره(نمیدونم شایدم بعدش بازم وجود داره اما بینی‏ م بهش عادت میکنه!) بویی شبیه بوی عرق (ببخشیدا!!).نمیدونم از موکتشه.چون دیروز رو موکت داخل صندوق عقب یه کم شیر ریخته بود تمیز کردم امروز یه بویی شبیه همون اما شدیدتر میده.ولی قبلا که اصلا آبی نریخته بود رو موکتاش چرا همچین بویی میده...؟

kasra2002
08-05-2014, 10:20
سلام
دوستان من کلاجو فشار میدم یه صدایی میده و یجورایی سفت شده
از دوستان پرسیدم ( تو همین تاپیک ) بهم گفتن از سیم کلاج
گریس بزنی درست میشه ، بردم تعمیرگاه گفت گریسی نیست که باید عوض کنی
درسته این حرف ؟؟ باید عوض کنم ؟؟؟؟

ممنون
دوست گرامی عوض کنید بهتره گیریس اگه خاک رو به خود جذب کنه سفت میشه و همینطور اگه سیم کلاچ خوردگی داشته باشه جوابگو نیست

kasra2002
08-05-2014, 10:23
کسی نمیدونه ؟
دوست عزیز راهنمایی تون کردند که
اگه صدا شبیه تسمه باشه ممکنه از نو بودن یا خراب بودن پولی ها باشه که باید چک بشه اگه صدا زیاده مواظب باشید تسمه در نره یا پاره نشهماشین نو گارانتی داره ببرید نشون بدین و دقت کنید ککه حتمن چک کنند

kasra2002
08-05-2014, 10:30
سلام.سمند ef7 بنزینی بنده(1500 کارکرد) اولا که فرمونش رو در جا که میچرخونم صدای رررررررررررررر مانندی داره و میلرزونه. ولی تو حرکت خیلی کمه (شایدم اصلا نباشه!! زیاد دقت نکردم).و دوم اینکه صدای ناله مانندی(شبیه غژژژژژژژژژ) داره(البته خفیف) زمانی که در سرعت کم یا شروع حرکت فرمون رو می چرخونم.از چی میتونه باشه این صدا.؟
ممنون و اینکه داخل ماشین بوی بدی میده که بعضی وقتا بیشترهم خصوصا اول که میشینم تو ماشین بیشتره(نمیدونم شایدم بعدش بازم وجود داره اما بینی‏ م بهش عادت میکنه!) بویی شبیه بوی عرق (ببخشیدا!!).نمیدونم از موکتشه.چون دیروز رو موکت داخل صندوق عقب یه کم شیر ریخته بود تمیز کردم امروز یه بویی شبیه همون اما شدیدتر میده.ولی قبلا که اصلا آبی نریخته بود رو موکتاش چرا همچین بویی میده...؟
در مورد صدا از پمپ و سیستم هیدرولیک فرمونه که در دور موتور پایین فشار به پمپ بیشتر میشه نگران نباشید موردی نیست
در مورد بو هم اگه از دیروز شرو شده که واویلا از شیر هستش
نمد های پشت و زیر صندلی ها انچنان جذب می کنند بو رو که سر سام آوره
این مورد رو یکی از دوستان داشت که اب یخ ماهی ریخته بود و تا یکماه با هر کارواش نه تنها کم نمی شد که 10 برابر می شد
راهش اینه که نمد صندوق عقب رو که شیر ریخته بردارید بشویید و در آفتاب چند ساعت نگه دارید درب ماشین رو هم باز بذارید

neopersia
08-05-2014, 11:18
این پیچ زیر فشنگی دنده عقب پراید مال چیه؟ همین که توی عکس دورش علامت زدم:

سلام
ماشین یا فیلرگیری لازم نداره یعنی فیلتر هاش تنظیم هست یا اصلاً فیلرگیری نداره یعنی اصلاً برایِ اسبکها که سوپاپ ها رو باز میکنند پیچ تنظیم گذاشته نشده
احتمالاً ماشین شما هم اصلاً پیچ تنظیم نداره یعنی اصلاً فیلرگیری نداره .
در مورد تعویض وایرشمع مفصلاً در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو توضیح دادم که باید تک تکِ وایرها با اهم متر چک بشه و فقط وایری که مقاومتش زیاد شده تعویض بشه نه همه ی وایرها .
در مورد شمع هم تعویضش کیلومتر ی نیست بلکه باید چک بشه و تمیز و تنظیم بشه و اگر امریکائی یا ژاپنی یا اروپائی یا کره ای اصل باشه حداقل دو برابر مدتی که میگند کار میکنه و نیاز به تعویض بیخودی نداره

فیلرگیری داره، منظورم این بود که فیلرها تنظیمه و نیاز به فیلرگیری مجدد نیست :)
بله توضیحات شما رو در مورد وایر شمعها دیده بودم. حتمن چک میکنم.

دیشب متوجه شدم لنتهای جلو یه مقدار لقی داره. بعضی وقتا موقع ترمز گرفتن صدای خرت خرت خیلی شدید میده. دیشب توی جاده همینطوری شد ترمز رو هم که رها کردم قطع نشد که مجبور شدم توقف کنم. بعد از یه کم ور رفتن باهاش وقتی توی دنده عقب رفتن ترمز گرفتم صدا قطع شد! امروز باید چرخها رو باز کنم ببینم اوضاع چطوره. احتمالش هست که دلیل کم جون شدن ماشین درگیر شدن لحظه ای لنتها باشه؟ میگم لحظه ای چون تا حالا ندیدم که رینگها زیاد داغ بشه

ehsan_wwe
08-05-2014, 11:27
سلام
1- سوپاپ سوخت و هوا خیلی قبل از رسیدن پیستون به بالای بالا بسته میشه وگرنه اصلاً تراکم رخ نمیده . در حقیقت به محض رسیدن پیستون به پائینِ پائین و پایان مرحله ی مکش , سوپاپ سوخت و هوا بسته میشه
سوپاپ دود هم که دو مرحله قبل بسته شده ( در پایان خروج دود و شروع مکش سوخت و هوا )
پس خیلی قبل از انفجار همه ی سوپاپ ها بسته شده و ربطی به نوع سوخت هم نداره
چیزی که به نوع سوخت ربط داره زمان جرقه زدنِ شمع هست که توسط دلکو ( در موتور دلکو دار ) و توسط کامپیوتر ( در موتور مدرنِ بی دلکو ) تعیین میشه .
2- در ماشین استاندارد که از یورو4 و یورو5 استفاده میکنه وقتی میخواین درب باک رو باز کنین صداش مثل باز کردن درب نوشابه ی گازدار هست یعنی بخارهای توی باک راه فرار نداره وقتی درب باک بسته و سالم باشه .
درضمن سیستم کانیستر هم راه نشت بخار بنزین نداره اگر سالم باشه چون وقتی ماشین خاموش هست راهِ ورود بخار بنزین به منیفولد هوا کاملاً بسته هست ( توسط یک فنر ) . وقتی ماشین روشن میشه هر 15 یا 30 ثانیه یک بار آهنربای الکتریکیِ کنار مخزن کانیستر [ CANISTER SOLENOID ] توسط کامپیوتر روشن میشه و راهِ عبور بخارها به منیفولد هوا باز میشه و با مکشِ پیستون ها بخارها کشیده میشه توی منیفولد و سپس سیلندر ها و مصرف میشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
پس در یک ماشین استاندارد بخارها راهِ فراری نداره .
اما وقتی شیلنگها محکم نباشه , درب باک غیر استاندارد یا خراب باشه , واشر پمپ بنزین زیر صندلی بی کیفیت یا خراب باشه و کانیستر هم مشکل داشته باشه مسلماً بخارها فرار میکنه و بوی زیادی هم تولید میکنه .
3- با گرانتر شدن بنزین , بنزین دزدی هم بیشتر میشه .
کم کم دزدگیر مخصوص درب باک هم میاد بازار

سلام محمد جان ممنون بابت پاسخ
راس میگی باید تو جرغه دیلی بندازم نه سوپاپ
واسه کنیستر 405 من ورودیشو تو باک شیلنگو در آوردم (بگذریم که خیلی تلخ بود) فوت کردم - هرچی فوت کردم هوا در اومد رفت سمت منیفولدشو کندم (تا شکم برطرف شه که وسط کار نشتی نداره) کف زدم به سری منیفولدش و دباره از سمت باک فوت کردم
بازم هوا به همون حالت نه راحت تر نه سخت تر میرفت و حسابی حباب کرد
کلا کنیستر رو باز کردم و به ورودی باکش یه پیچ 10 وصل کردم و خروجی گازشو بستم
مشکل بعدی که وجود داره من (پمپ باد 12 ولت دارم ) ول کردم تو در باک و منتظر شدم ببینم باک باد میشه دیدم نمیشه - دور شیلنگ باد رو با پارچه تغریبا ایزوله کردم
رفتم کف مالیدم به بغیه جا ها دیدم
شیلنگی که از در باک تا باک میاد بین تیکه هاش کلا بازه بازه نه واشری نه چیزی
ذخامت این شلنگ حدود نیم میل بود که اگه یه واشرم بیرونش مینداختم و سفت میکردم پاره میشد
کلا راحی نداره جز اینکه یه جیزی هم اندازه خود شیلنگ بزارم وسط و دو تا شیلنگ هارو بکشم روش بعد با واشر جفتش رو سف کنم
از این قطعه های تیکه تیکه 3 تا داره

نتیجه :
کنیستر 405 کلا بازه تو منیفولد
باک 405 ازش بنزین میره و همینطور گاز تو دست اندازه ولی چون پشتش (مثل لاستیک دور در صندق عقب و..) بسته است بوی بنزین تو نمیاد
برسی باز بودن شیلنگ های رو رو همه 405 های پارک شده تو محله کردم همه مثل مال من بودن

دمت جیز محمد من سرم درد میکنه ماشینو کلا سیستم براش بسازم
چند وقت دیگه مشکل باک رو حل میکنم:n12: و آموزشش رو میزارم

ramingsm
08-05-2014, 19:36
دوستان کسی میتونه بگه چجوری باید سیم گازه پژو 2000 را کمی سفت کرد تا ماشین تو توقف بیشتر گاز بخوره؟وقتی ماشینو روشن میکنم و هنوز گرم نشده اگه ولش کنم و بهش گاز ندم خود به خود خاموش میکنه
من وقتی ماشین را بدون حرکت میزارم دور موتو نزدیکه صفره باید رو چند باشه؟
خیلی مبتدی هستم ببخشید :n02:
بعدم مصرفش باید چند باشه به طور عادی این ماشین؟

Abolfazl-Star
08-05-2014, 20:28
دوستان کسی میتونه بگه چجوری باید سیم گازه پژو 2000 را کمی سفت کرد تا ماشین تو توقف بیشتر گاز بخوره؟وقتی ماشینو روشن میکنم و هنوز گرم نشده اگه ولش کنم و بهش گاز ندم خود به خود خاموش میکنه

دوست عزیز شما کاپوت رو بزن بالا اونجایی که سیم گاز به کاربرات وصل شده
کنازش یه پیم(یه سیم دو شاخ مانند)اونو در بیار بعد سیم رو یکم بکش سمت خودت
به اندازه دو الی سه دندونه بعد دوباره پیم رو بزن سرجاش
ماشین روشن کن ببین دور موتور رو چند وامیسته که استانداردش همون
روی یک (یخورده بیشتر هم شد اشکالی نداره)
باید صدی ده تا بسوزونه

kasra2002
08-05-2014, 22:09
علاوه بر راهنمایی کامل دوستمون اضافه کنم که موتور 2000 کاربراتوری با کارکرد بالا ممکنه بیشتر هم در شهر بسوزونه
و اینکه اگر خلاصی گاز زیاد نیست بعد از تنظیم سیم گاز میتونید با پیچ تنظیم سولو هم گاز رو تنظیم کننید که تا 850 یعنی چسبیده به پایین خط 1 باشه
ماشین 2000 شما دور سنج داره یا ساعت عقربه ای؟

kasra2002
08-05-2014, 22:11

به احتمال زیاد پیچ تخلیه واسکازین گیرباکس باید باشه

kasra2002
08-05-2014, 22:15
دیشب متوجه شدم لنتهای جلو یه مقدار لقی داره. بعضی وقتا موقع ترمز گرفتن صدای خرت خرت خیلی شدید میده. دیشب توی جاده همینطوری شد ترمز رو هم که رها کردم قطع نشد که مجبور شدم توقف کنم. بعد از یه کم ور رفتن باهاش وقتی توی دنده عقب رفتن ترمز گرفتم صدا قطع شد! امروز باید چرخها رو باز کنم ببینم اوضاع چطوره. احتمالش هست که دلیل کم جون شدن ماشین درگیر شدن لحظه ای لنتها باشه؟ میگم لحظه ای چون تا حالا ندیدم که رینگها زیاد داغ بشه
نه دوست عزیز اگر درگیر باشه صدا و حراارت تولید میکنه در پراید معمولا یک فنر کوچک بالای لنت هست که یا میوفته و یا تعویض کارا برا راحتی برش میدارند چک کنید که اون باعث صدا نشده باشه و در مرحله بعد حتمن پین های لنت رو چک کنید و اینکه چه مقدار باقی مونده از لنت ها که مشکلی برای پیستون بوجود نیاره و خطر دار نشه

Abolfazl-Star
08-05-2014, 22:20

به احتمال زیاد پیچ تخلیه واسکازین گیرباکس باید باشه

این پیچ برای کنترل ماهک دنده 5/1/2 هست اگه بازش کنی میبینی پشتش یه فنر 3 سانتی با ساچمه داره
پیچ پاینی هم همینطور ولی برای دنده 3/4

ramingsm
08-05-2014, 23:55
دوست عزیز شما کاپوت رو بزن بالا اونجایی که سیم گاز به کاربرات وصل شده
کنازش یه پیم(یه سیم دو شاخ مانند)اونو در بیار بعد سیم رو یکم بکش سمت خودت
به اندازه دو الی سه دندونه بعد دوباره پیم رو بزن سرجاش
ماشین روشن کن ببین دور موتور رو چند وامیسته که استانداردش همون
روی یک (یخورده بیشتر هم شد اشکالی نداره)
باید صدی ده تا بسوزونه

مرسی حالا فردا برم ببینم میتونم انجام بدم :-)

علاوه بر راهنمایی کامل دوستمون اضافه کنم که موتور 2000 کاربراتوری با کارکرد بالا ممکنه بیشتر هم در شهر بسوزونه
و اینکه اگر خلاصی گاز زیاد نیست بعد از تنظیم سیم گاز میتونید با پیچ تنظیم سولو هم گاز رو تنظیم کننید که تا 850 یعنی چسبیده به پایین خط 1 باشه
ماشین 2000 شما دور سنج داره یا ساعت عقربه ای؟
بله منم حس میکنم بیشتر مصرف میکنه گمونم حدود 12 میسوزونه
عقربه ای هست ماشین برای پدر بزرگمه که چون خودش از اون یکی ماشینش استفاده میکنه اینو بیشتر من بر میدارم ولی مشکل زیاد داره که کم کم میخوام یه دستی بهش بکشم یکم راست و ریسش کنم
........
دوستان این ماشین یه مشکل دیگه هم داره عقربه بنزینش اصلا درست نشون نمیده و فقط حدود میشه باهاش دونست مثلا توی پیچها وقتی به راست میپیچی عقربه میاد پایین و وقتی به چپ میپیچی میره بالا انگار بنزین زده باشی چجور باید درستش کرد باک باید باز بشه؟

kasra2002
09-05-2014, 10:03
مرسی حالا فردا برم ببینم میتونم انجام بدم :-)

بله منم حس میکنم بیشتر مصرف میکنه گمونم حدود 12 میسوزونه
عقربه ای هست ماشین برای پدر بزرگمه که چون خودش از اون یکی ماشینش استفاده میکنه اینو بیشتر من بر میدارم ولی مشکل زیاد داره که کم کم میخوام یه دستی بهش بکشم یکم راست و ریسش کنم
........
دوستان این ماشین یه مشکل دیگه هم داره عقربه بنزینش اصلا درست نشون نمیده و فقط حدود میشه باهاش دونست مثلا توی پیچها وقتی به راست میپیچی عقربه میاد پایین و وقتی به چپ میپیچی میره بالا انگار بنزین زده باشی چجور باید درستش کرد باک باید باز بشه؟
اگر تکون خوردنش شدیده مثل یک سری از بنز ها مشکل از خود گیج جلوه
ولی معمولا شناور درون باک بعد از مدتها خراب میشه که اینجوری میشه
نیازی به باز کردن باک نیست از صندلی عقب معمولن میشه عوض کرد

Life24
09-05-2014, 10:04
آقا این بوی بنزین پراید 111 معلوم نیست از کجا میاد.
اول صافی عوض کردیم درست نشد.
بعد طرف رفت زیر باک گفت سالمه و مشکل نداره به خاطر بنزین سوپر هست که زدی
الان بنزین سوپر تمام نشده که بنزین معمولی بزنم ببینم بو میره یا نه
امروز خیلی دقت کردم. شیشیه بالا بود احساس کردم بو از بیرون داخل اتاق میاد
درب باک هم ظاهرا سالمی دارهو.
چطور مطمئن بشم از درب باک نیست؟ یک پلاستیک بزارم داخل باک بعد درب باک رو روش ببندم ببینم اگر بو نیامد.یمفهمم از درب هست؟

Abolfazl-Star
09-05-2014, 11:51
آقا این بوی بنزین پراید 111 معلوم نیست از کجا میاد.
اول صافی عوض کردیم درست نشد.
بعد طرف رفت زیر باک گفت سالمه و مشکل نداره به خاطر بنزین سوپر هست که زدی
الان بنزین سوپر تمام نشده که بنزین معمولی بزنم ببینم بو میره یا نه
امروز خیلی دقت کردم. شیشیه بالا بود احساس کردم بو از بیرون داخل اتاق میاد
درب باک هم ظاهرا سالمی دارهو.
چطور مطمئن بشم از درب باک نیست؟ یک پلاستیک بزارم داخل باک بعد درب باک رو روش ببندم ببینم اگر بو نیامد.یمفهمم از درب هست؟
شلنگ های زیر صندلی عقب رو بررسی کنید.

Life24
09-05-2014, 13:19
شلنگ های زیر صندلی عقب رو بررسی کنید.
این کار کیه؟ مکانیک یا باطری ساز؟
پس به نظر شما از درب نیست؟

Abolfazl-Star
09-05-2014, 13:34
این کار کیه؟ مکانیک یا باطری ساز؟
پس به نظر شما از درب نیست؟

معمولا باطری ساز انجام میده
کار چندان سختی نیس خودتونم میتونید چک کنید کافیه صندلی عقب
رو بردارید بعد کفی رو کنار بزنید ، دریچه رو با چهارسو باز کنید
نگاه بیندازید که شلنگ ها خیس یا ترک ترک نشده باشن

mory47
09-05-2014, 17:21
با سلام دوستان من یک روا دارم مدتی که در حال حرکت بخصوص در سر بالایی جراغ جک روشن میشه و ماشین یهو کپ میکنه واصلا گاز نمیخوره استپر ماشینو عوض کردم ولی فایده ای نداره امروز استپرو تمیز کردم ولی بدتر شد البته تو همین حالت بعد از خاموش کردن ماشین و روشن کردن دوباره ان ابتدا ماشین عالی گاز میخوره وشتاب عالی هم داره ولی بعد از چند لحظه دباره همونجوری میشه البته اگر در این حالت در دنده 3 دور موتور به 3000 برسه دوباره شتاب خیلی عالی میگیره ولی بعد دوباره ذاستان تکرار میشه اگر از دوستان کسی تجربه ای در این مورد داره یا علت رو میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه متشکرم.

kasra2002
10-05-2014, 10:58
با سلام دوستان من یک روا دارم مدتی که در حال حرکت بخصوص در سر بالایی جراغ جک روشن میشه و ماشین یهو کپ میکنه واصلا گاز نمیخوره استپر ماشینو عوض کردم ولی فایده ای نداره امروز استپرو تمیز کردم ولی بدتر شد البته تو همین حالت بعد از خاموش کردن ماشین و روشن کردن دوباره ان ابتدا ماشین عالی گاز میخوره وشتاب عالی هم داره ولی بعد از چند لحظه دباره همونجوری میشه البته اگر در این حالت در دنده 3 دور موتور به 3000 برسه دوباره شتاب خیلی عالی میگیره ولی بعد دوباره ذاستان تکرار میشه اگر از دوستان کسی تجربه ای در این مورد داره یا علت رو میدونه ممنون میشم راهنمایی کنه متشکرم.
دوست گرامی دوگانه سوز یا تک سوز بودن و مدل ماشینتون رو بگید
ضمن اینکه این مورد در ای سی یو و یا سنسور آر پی ام من مشاهده کردم که دستور به استپر رو درست نمی رسونند با این حال اگه با دستگاه دیاگ پیشرفته چک کنید ممکنه سر نخی به شما برسونه
چون حتی ممکنه از کویل و یا حتی سیم های ارتباطی باشه نیاز به چک دار

komail
10-05-2014, 18:51
با سلام
من پراید دارم
بعد از کار کردن ماشین ، وقتی یه جا پارک میکنم ، از طریق شیلنگ اون مخزن اضافی که به رادیاتور وصله و کنار باتری قرار داره آب رادیاتور تخلیه میشه و رو زمین میریزه
تو مخزن تا نیمه آب میمونه ولی آب داخل رادیاتور خالی میشه
هر روز یا دوروز یه بار باید پرش کنم
مشکل از کجا میتونه باشه؟

Life24
10-05-2014, 19:19
با سلام
من پراید دارم
بعد از کار کردن ماشین ، وقتی یه جا پارک میکنم ، از طریق شیلنگ اون مخزن اضافی که به رادیاتور وصله و کنار باتری قرار داره آب رادیاتور تخلیه میشه و رو زمین میریزه
تو مخزن تا نیمه آب میمونه ولی آب داخل رادیاتور خالی میشه
هر روز یا دوروز یه بار باید پرش کنم
مشکل از کجا میتونه باشه؟
سلام
من این طور شده بود ماشین. لوله داخل مخزن افتاده بود. یعنی آب رو سر ریز میکرد توی مخزن اما چون لوله داخل افتاده بود دیگه به رادیاتور برگشت نداشت.
شما اون لوله داخل مخزن و اتصالات رو حتما چک کنید.)من درب و لوله نو خریدم)

komail
10-05-2014, 20:13
ممنون دوست من
ولی درست متوجه نشدم
لوله ها به نظر سالمن
آب رو از رادیاتور میکشن بیرون
بعد دم مخزن اضافی ، یه لوله هست که آب کشیده شده از رادیاتور رو میریزه تو مخزن ، و یه لوله ی دیگه هست که از مخزن میره بیرون
حالا سوالم اینه که وقتی رادیاتور خالیه ، مگه نباید آب مخزن اضافی برگرده به رادیات؟
چرا از اون لوله ی دوم میره بیرون؟

Abolfazl-Star
10-05-2014, 20:28
ممنون دوست من
ولی درست متوجه نشدم
لوله ها به نظر سالمن
بعد دم مخزن اضافی ، یه لوله هست که آب کشیده شده از رادیاتور رو میریزه تو مخزن ، و یه لوله ی دیگه هست که از مخزن میره بیرون
حالا سوالم اینه که وقتی رادیاتور خالیه ، مگه نباید آب مخزن اضافی برگرده به رادیات؟

سلام
در مخزن رو چک کنید اون زائده اضافی در به سمت داخل موتور باشه ، اکثر این مشکلات سر همینه

Life24
10-05-2014, 20:40
ممنون دوست من
ولی درست متوجه نشدم
لوله ها به نظر سالمن

هم از جهت زائده هست که آقای ابولفضل گفتند . هم از لوله.
ببنید داخل مخزن یک لوله هست. ممکنه افتاده باشه داخل مخزن.

kasra2002
10-05-2014, 22:17
ممنون دوست من
ولی درست متوجه نشدم
لوله ها به نظر سالمن
دوست عزیز همونطور که گفته شده درب مخزن دارای 3 لوله هست
یکی از رادیاتور یکی به درون مخزن و یکی برای سرریز مخزن به بیرون
به دلیل جنس مرغوب و گرمای زیاد آب اون درونیه خیلی براش پیش میاد که بیوفته ولی در اینصورت معمولا آب مخزنسر ریز میشه
جهت دو لوله رو هم نباید اشتباه وصل کنید
اما دو دلیل اساسی دیگه هم هست
از همه مهمتر درب رادیاتوره که خیلی عموله که خراب میشه و این اتفاق میوفته
از وجود و سالم بودن ترموستات هم مطمئن شید
درب رادیاتور های ژاپنی خوب جواب دادن
یه نکته هم اینکه از آب رادیاتور خوب و ضد یخ مناسب ایتفاده کنید با توجه به فصل گرما جدی بگیرید

camaro lt
10-05-2014, 22:58
سلام

يكي از معضلات عمومي پرايد( انواع مدلها) انتشار بوي بنزين در داخل اتاق هست كه معمولا چند عامل باعث اون ميشه:
1. پر كردن باك بنزين تا گلويي، بخصوص در تابستانها كه بواسطه گرماي هوا ، مقداري از بخارات متصاعد شده از بنزين در اتاق منتشر ميشه.گاهي شدت بخار شدن و انبساط بنزين به حدي ميرسه كه بنزين از درب باك بيرون ميريزه( مخصوصا سر پيچها)

2. خرابي لوله ها و رابطهايي كه در اون بنزين جريان داره و به بخشهاي مختلف موتور و ضمائم ديگه كه مربوط به بنزين ميشه، ميرسه( مثل كنيستر و حبابگير)

3. خراب شدن لوله هاي مرتبط با حبابگير و يا كنيستر كه ممكنه از جاي خودشون در آمده باشن و يا شل شده و يا سري اتصال اونها كه به كانيستر يا حبابگير متصل شده، شكسته شده باشه كه اين معمولا بيشتر رخ ميده.

كانيستر و حبابگير را از نظر سلامت و اتصال درست لوله و سالم بودن لوله هاي متصل به اونها چك كنيد( لوله ها خشك شده، ترك خورده و يا شكسته نباشه)

كانيستر درست در كنار پمپ ترمز داخل موتور قرار داره:

حبابگير در سمت چپ داخل صندوق عقب قرار گرفته و بايد موكت ديواره را كنار زده و پيچ و مهره اون را باز كنيد و با احتياط و به آرامي كه صدمه نخوره، بيرون بكشيد. دقت كنيد كه لوله هاي متصل به اون از داخل گلگير به زير ماشين رفته و به لوله هاي فلزي نصب شده در بدنه وصل شده، اين لوله ها بايد جدا بشه تا امكان درآوردن كامل حبابگير بوجود بياد.

اگر نياز به تعويض بود، بايد به همان شيوه كه باز كرديد ببنديد و دقت كنيد ترتيب لوله هاي متصل به باك را اشتباه نكنيد( قبل از باز كردن علامت و شماره گذاري كنيد)

يكي از لوله هاي حبابگير از داخل بدنه به بيرون فرستاده شده( درست پشت بخش سمت چپ سپر عقب، مابين بدنه و سپر) كه بوسيله اون هواي مورد نياز جهت رفع فشار داخل باك تامين ميشه. اگر اون از جا درآمده باشه هم ممكنه به نوعي بوي بنزين داخل صندوق عقب و در نهايت اتاق بپيچه.

komail
11-05-2014, 12:56
به دلیل جنس مرغوب و گرمای زیاد آب اون درونیه خیلی براش پیش میاد که بیوفته ولی در اینصورت معمولا آب مخزنسر ریز میشه
یه نکته هم اینکه از آب رادیاتور خوب و ضد یخ مناسب ایتفاده کنید با توجه به فصل گرما جدی بگیرید
ضمن تشکر مجدد از life24 و ابوالفضل
به نظرم میاد این مشکل از وقتی پیش اومده که لوله ی مخزن رو عوض کردم(عکسی که life 24) گذاشت
این عکسا مربوط به ماشینمه
به نظر لوله ها سالمن
ولی هنوز لوله ها آب رو میریزن بیرونه ماشین
درب رادیات هم به نظر سالمه(خرابیه درب رادیات چه طور باعثه این مشکل میشه؟)اگه در خراب باشه آب باید از سمت در خارج بشه نه شیلنگ، درست میگم؟

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

محمد داود
11-05-2014, 16:06

سلام.پیرو فرمایش دوستان شیلنگ ورودی از رادیات به درب مخزن رو به کمک یک سیم مفتولی یا بست شیلنگ آب بندی کن.زیر درب مخزن یک واشر لاستیکی داره که روی ان یک سوراخ تعبیه شده بررسی کن که موردی نداشته باشه.اگه درست نشد یک درب رادیات باکیفیت تهیه کن.(بعضی از انها کلا از ابتدا معیوب هستند.)

Max.Pain
11-05-2014, 20:36
سلام

مثل صدای چرخش یا دوران هست (مثل صدای ووووووو (متناسب با سرعت حرکت)) و مخصوصا وقتی گاز رو رها میکنم و صدای موتور کم میشه (موقع کم شدن سرعت) صدا واضح تر شنیده میشه!

امروز با مهندس تعمیرکار یه نمایندگی سایپا صحبت میکردم علائم رو که بهش گفتم گفت احتمال زیاد مشکل از گیربکس هست! :n29:

گفت اگه از بلبرینگ باشه با افزایش سرعت (شتاب) صدا بیشتر میشه.

دنده دو هم کمی بد جا میره (البته نه همیشه) یعنی تو دو مرحله کامل جا میره!

آیا احتمال داره مشکل از جای دیگه باشه؟!

تا حالا (40 هزار کیلومتر) واسکازین رو تعویض نکردم! چندهزارتا توصیه میکنید تعویض کنم؟

آیا برای تعمیر نمایندگی ببرم یا ببرم تعمیرکار شخصی؟! نمایندگی گفت هزینه اش بین 120 تا 200 متغیره ! :n27:

ممنون

Abolfazl-Star
11-05-2014, 21:26
ضمن تشکر مجدد از life24 و ابوالفضل
به نظرم میاد این مشکل از وقتی پیش اومده که لوله ی مخزن رو عوض کردم(عکسی که life 24) گذاشت
این عکسا مربوط به ماشینمه
به نظر لوله ها سالمن
ولی هنوز لوله ها آب رو میریزن بیرونه ماشین
درب رادیات هم به نظر سالمه(خرابیه درب رادیات چه طور باعثه این مشکل میشه؟)اگه در خراب باشه آب باید از سمت در خارج بشه نه شیلنگ، درست میگم؟

پیشنهاد میکنم یه دف کامل عمل هواگیری رو انجام بدید انشالله خدا کنه برطرف بشه :n02:

Abolfazl-Star
11-05-2014, 21:34
سلام

مثل صدای چرخش یا دوران هست (مثل صدای ووووووو (متناسب با سرعت حرکت)) و مخصوصا وقتی گاز رو رها میکنم و صدای موتور کم میشه (موقع کم شدن سرعت) صدا واضح تر شنیده میشه!

امروز با مهندس تعمیرکار یه نمایندگی سایپا صحبت میکردم علائم رو که بهش گفتم گفت احتمال زیاد مشکل از گیربکس هست! :n29:

تا حالا (40 هزار کیلومتر) واسکازین رو تعویض نکردم! چندهزارتا توصیه میکنید تعویض کنم؟

آیا برای تعمیر نمایندگی ببرم یا ببرم تعمیرکار شخصی؟! نمایندگی گفت هزینه اش بین 120 تا 200 متغیره ! :n27:

ممنون

سلام دوست عزیز

نمیدونم این پست به نظرم آشناس برای شما بود یا برای یکی از دوستان

گفته بودم که برای بلبرینگ گیربکس هست اونم از بلبرینگ شفت خروجی به شماره (6304 و 6222 ) یا یکیش خرابه یا هر دو

در مورد دنده 2 اگه موقع جا زدن قِرچ صدا میده برای دنده برنجی هست و بد جا رفتن میتونه برای دوشاخ ماهکش باشه که

وقتی گیربکس باز بشه کاملا مشخص میشه

واسکازین گیربکس رو هر چه زودتر برید عوض کنید چون واسکازینی که خود شرکت میریزن خیلی شل هست ( راستی دنده 2 بد جا رفتنش یخورده من احتمال میدم واسه واسکازین هم باشه )

پیشنهاد میکنم ببر همون نمایندگی چون بیرون معلوم نیس ماشینت دست چجور آدمی بیوفته و ممکنه علاوه بر اینکه خوب نشه بدتر هم بشه :دی

Max.Pain
11-05-2014, 23:17
سلام دوست عزیز

نمیدونم این پست به نظرم آشناس برای شما بود یا برای یکی از دوستان

سلام

ممنون حاجی:n16:

این پست دوم بود چون اطلاعات تکمیلی اضافه کردم دوباره پرسیدم! :n26:

گفته بودم که برای بلبرینگ گیربکس هست اونم از بلبرینگ شفت خروجی به شماره (6304 و 6222 ) یا یکیش خرابه یا هر دو

از هزینه تعمیرش اطلاع دارین؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (هزینه قطعات مورد نیاز + اجرت حدودی)

در مورد دنده 2 اگه موقع جا زدن قِرچ صدا میده برای دنده برنجی هست و بد جا رفتن میتونه برای دوشاخ ماهکش باشه که

وقتی گیربکس باز بشه کاملا مشخص میشه

صدا نداره اگه هم باشه خیلی کمه.

واسکازین گیربکس رو هر چه زودتر برید عوض کنید چون واسکازینی که خود شرکت میریزن خیلی شل هست ( راستی دنده 2 بد جا رفتنش یخورده من احتمال میدم واسه واسکازین هم باشه )

هزینه تعویض واسکازین چقدر میشه؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

پیشنهاد میکنم ببر همون نمایندگی چون بیرون معلوم نیس ماشینت دست چجور آدمی بیوفته و ممکنه علاوه بر اینکه خوب نشه بدتر هم بشه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آخه به خود نمایندگی هم اعتماد چندانی ندارم !

نشانگر بنزین از همون اول مشکل داشت (گویا توی این سری های دیجیتال خیلی ها مشکل دارن) و نمایندگی چند بار بردیم یه بار گفت درست کردم که درست نشده بود و دفعات بعد هم میگفت هنوز قطعه اش برامون نیومده !

ترمز هم مشکل داره بردم پیشش گفت اینا ترمزاش همینطوریه!!!

وقتی میخوام ترمز سریع بگیرم برای توقف ناگهانی ترمز یهو خالی میشه و صدای تــق از جلوی ماشین میاد. گویا بوستر مشکل داره. چه سرعت کم باشه چه زیاد فرقی نداره؛ ترمز ناگهانی عمل نمیکنه ولی ترمز تدریجی مشکل نداره.

Abolfazl-Star
11-05-2014, 23:45
سلام

ممنون حاجی:n16:

این پست دوم بود چون اطلاعات تکمیلی اضافه کردم دوباره پرسیدم! :n26:

از هزینه تعمیرش اطلاع دارین؟ [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] (هزینه قطعات مورد نیاز + اجرت حدودی)

صدا نداره اگه هم باشه خیلی کمه.

هزینه تعویض واسکازین چقدر میشه؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

آخه به خود نمایندگی هم اعتماد چندانی ندارم !

نشانگر بنزین از همون اول مشکل داشت (گویا توی این سری های دیجیتال خیلی ها مشکل دارن) و نمایندگی چند بار بردیم یه بار گفت درست کردم که درست نشده بود و دفعات بعد هم میگفت هنوز قطعه اش برامون نیومده !

ترمز هم مشکل داره بردم پیشش گفت اینا ترمزاش همینطوریه!!!

وقتی میخوام ترمز سریع بگیرم برای توقف ناگهانی ترمز یهو خالی میشه و صدای تــق از جلوی ماشین میاد. گویا بوستر مشکل داره. چه سرعت کم باشه چه زیاد فرقی نداره؛ ترمز ناگهانی عمل نمیکنه ولی ترمز تدریجی مشکل نداره.

هزینه جفت بلبرینگ حدود 25 تا 30 تومن جنس koyo ژاپن هس ، اجرت هم
که ماشاله هر کی هر چقدر زورش میکشه میگیره :دی
اجرت تعمیر گیربکس معمولا بین 70 تا 90 تومن هست.

.........

واسکازین بستگی داره چه نوع بریزی !!

از این واسکازین 90 بریز دولیترش 28 تومنه حدودی

.........

خووو اگه آشنا داری که تو کار تعمیر گیربکس تخصص داره ببر پیشش

........

کلا ماشینای ایرانی چیش سالم و درسته که اینا باشه :دی

abbas-t
12-05-2014, 08:48
سلام دوستان
دو هفته ای میشه که واتر پمپ عوض کردم (پراید 131 ) از اون موقع یه صدای اضافه از موتور شنیده میشه از همون قسمت تسمه های موتوره ،به مکانیک نشون دادم گفت مشکلی نداره احتمالا یکی از تسمه ها سایش داره ،خود بخود برطرف میشه ،الان دوهفتس که این صدا رو مخمه ،به نظر شما چجوری میشه محل صدا رو تشخیص داد؟
اینم بگم که واترپمپو از نمایندگی سایپا خریدم

Abolfazl-Star
12-05-2014, 08:57
سلام دوستان
دو هفته ای میشه که واتر پمپ عوض کردم (پراید 131 ) از اون موقع یه صدای اضافه از موتور شنیده میشه از همون قسمت تسمه های موتوره ،به مکانیک نشون دادم گفت مشکلی نداره احتمالا یکی از تسمه ها سایش داره ،خود بخود برطرف میشه ،الان دوهفتس که این صدا رو مخمه ،به نظر شما چجوری میشه محل صدا رو تشخیص داد؟
اینم بگم که واترپمپو از نمایندگی سایپا خریدم

سلام
بهتره اول شما تسمه کولر رو برداری روشن کن ببین صدا دوباره میاد یا نه !!

اگه اومد ایندفعه تسمه دینام رو هم بردار دوباره روشن کن ببین صدا میاد !!

اگه بازم اومد احتمالا برای بلبرینگ تسمه تایم و یا در صورت سالم بودن بلیرینگ
احتمالا برا واتر پمپه ...

آره دوست عزیز مرحله به مرحله جلو برو ایشاله برطرف میشه:n16:

mzmzmz
13-05-2014, 00:11
با سلام من یه پراید 80 کاربرات دارم ومشگلم اینه که جند وقت پیش ترمزم برای یکی دو روز چوب میکرد بردم بوستر سازی گفت 50 تومن خرج داره درست نکردم ولی خود به خود رفع شد حالا دو سه هفته ای میشه وقتی ترمز شدید میزنم سمت شوفر میکشه وخط ترمز دارم ولی سمت شاگرد نمیگیره لطفا کمکم کنید اگه میشه خودم واگه نمیشه لااقل بدونم ایراد از چیه تا این تعویض کارها سرم کلاه نذارن ممنون.

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-05-2014, 10:36
با سلام من یه پراید 80 کاربرات دارم ومشگلم اینه که جند وقت پیش ترمزم برای یکی دو روز چوب میکرد بردم بوستر سازی گفت 50 تومن خرج داره درست نکردم ولی خود به خود رفع شد حالا دو سه هفته ای میشه وقتی ترمز شدید میزنم سمت شوفر میکشه وخط ترمز دارم ولی سمت شاگرد نمیگیره لطفا کمکم کنید اگه میشه خودم واگه نمیشه لااقل بدونم ایراد از چیه تا این تعویض کارها سرم کلاه نذارن ممنون.
سلام .
اول مطمئن بشین که لنتهای دو طرف به یک اندازه سابیده میشه و اختلاف ضخامنشون از سه چهار میلیمتر بیشتر نباشه .
اگر اختلافشون زیاده پس سیلندر اون طرفی که کم سابیده شده مشکل داره .
دور سیلندرها رو با مسواک تمیز کنین و اگر لاستیکهای خاکگیرشون خرابه باید تعویض بشه .
بعدش اگر لنتها خیلی نازک شده ( کمتر از سه میلیمتر ) تعویضشون کنین
بعدش مخرن روغن ترمز اگر کم داره , روغن کافی اضافه کنین .
اگر باز هم مشکل حل نشد باید سمت شاگرد هواگیری بشه .

Max.Pain
13-05-2014, 11:01
محل قرار گیری بوستر پراید رو میشه با عکس نشون بدین؟! :n29:

abbas-t
13-05-2014, 11:12
سلام
بهتره اول شما تسمه کولر رو برداری روشن کن ببین صدا دوباره میاد یا نه !!

اگه اومد ایندفعه تسمه دینام رو هم بردار دوباره روشن کن ببین صدا میاد !!

اگه بازم اومد احتمالا برای بلبرینگ تسمه تایم و یا در صورت سالم بودن بلیرینگ
احتمالا برا واتر پمپه ...

آره دوست عزیز مرحله به مرحله جلو برو ایشاله برطرف میشه:n16:
با تشکر از شما ،اگه تسمه دینامو بردارم و روشن کنم مشکلی پیش نمیاد ؟چون واتر پمپ کار نمیکنه ؟

kasra2002
13-05-2014, 11:49
محل قرار گیری بوستر پراید رو میشه با عکس نشون بدین؟! :n29:
درب موتور رو باز کنید
پشت باتری چسبیده به بدنه جایی برای ریختن روغن ترمز می بینید
اون پمپ ترمزه و اون دایره سیاه بزرگ که به پشتش روی بدنه چسبیده بوستر ترمزه

kasra2002
13-05-2014, 11:51
با تشکر از شما ،اگه تسمه دینامو بردارم و روشن کنم مشکلی پیش نمیاد ؟چون واتر پمپ کار نمیکنه ؟
اگه تسمه دینام رو بردارید کمتر از 30 ثانیه ماشین رو روشن نگاه دارید و اگه صدا رفع شد از دینام و یا واتر پمپ و یا تسمه هست
با توجه به باز شدن قطعه به تازپی ممکنه از پولی جدید و یا تنظیم و تایم نبودن اون باشه

محمد داود
13-05-2014, 19:37

سلام.در تکمیل نظر جناب آسمونی یک شیلنگ خلاء بین بوستر و مانیفولد هوای کاربراتور وجود داره که داخلش یک سوپاپ یکطرفه داره اگر سوپاپ چرب بشه یا ضیف بشه بعضی مواقع این مشکل پیش میاد.در ضمن شنیدم هر 2سال باید روغن ترمز بطور کامل عوض بشه چون خاصیتش رو از دست میده.امتحان کردم روی قدرت ترمز تاثیر داره.

esi222
13-05-2014, 19:57
سلام

ممنون
سلام دوست عزیز
1-رو سرعت خاصی این صدا رو میشنوی؟
2-وقتی گاز میدی همون صدا نمیاد؟
3-از جلو یا عقبه؟
----------------------
یه نگاهی به لاستیکات بنداز ببین پله شدن یا نه.
پله شدن لاستیک باعث میشه موقع حرکت صدایی مثل صدایی که گفتی شنیده بشه

abbas-t
13-05-2014, 21:43
اگه تسمه دینام رو بردارید کمتر از 30 ثانیه ماشین رو روشن نگاه دارید و اگه صدا رفع شد از دینام و یا واتر پمپ و یا تسمه هست
با توجه به باز شدن قطعه به تازپی ممکنه از پولی جدید و یا تنظیم و تایم نبودن اون باشه
اگه پیگیر نشم مشکل ساز میشه؟

Abolfazl-Star
13-05-2014, 22:05
اگه پیگیر نشم مشکل ساز میشه؟

خوب اگه توجه نکنید به مرور زمان زیاد و زیادتر میشه تا جایی که کاملا مشخص میشه

که اگه برای بلبرینگ تسمه تایم باشه جام میکنه و تسمه تایم پاره میشه و زحمت بکسل میوفته گردنتون ​

اگه هم برای دینام باشه که اونم جام میکنه ولی تا وقتی باطریتون جون داشته باشه شما رو تا جایی میرسونه در غیر اینصورت بازم بکسل.... :n02:

بهتره هر چه زودتر پیگیر باشید که اگه مشکلی داشته باشه درستش کنید و هزینه کمتری هم خواهد داشت

mzmzmz
14-05-2014, 00:00
سلام .
اول مطمئن بشین که لنتهای دو طرف به یک اندازه سابیده میشه و اختلاف ضخامنشون از سه چهار میلیمتر بیشتر نباشه .
اگر اختلافشون زیاده پس سیلندر اون طرفی که کم سابیده شده مشکل داره .
دور سیلندرها رو با مسواک تمیز کنین و اگر لاستیکهای خاکگیرشون خرابه باید تعویض بشه .
بعدش اگر لنتها خیلی نازک شده ( کمتر از سه میلیمتر ) تعویضشون کنین
بعدش مخرن روغن ترمز اگر کم داره , روغن کافی اضافه کنین .
اگر باز هم مشکل حل نشد باید سمت شاگرد هواگیری بشه .
با سپاس فراوان ازشما لنت سمت شاگرد کم ساییده شده بود ودیسک چرخ سمت شاگرد گود شده بد ولنت رو هم خراب کرده بود دیسک ولنت هردوطرف و روغن ترمز رو عوض کردم با هواگیری الان ترمزم همزمان میگیره ولی خیلی ضعیف شده تست کردم اصلا ماشین کله نمیزنه وخط ترمز ندارم در ضمن هردو طرف لنتهام لقی داشت واشر پشت لنت گذاشتم.اگه راه دیگه ای داره لطفا راهنمایی کنید ممنون.

♥ NiloofaR ♥
14-05-2014, 14:47
با سپاس فراوان ازشما لنت سمت شاگرد کم ساییده شده بود ودیسک چرخ سمت شاگرد گود شده بد ولنت رو هم خراب کرده بود دیسک ولنت هردوطرف و روغن ترمز رو عوض کردم با هواگیری الان ترمزم همزمان میگیره ولی خیلی ضعیف شده تست کردم اصلا ماشین کله نمیزنه وخط ترمز ندارم در ضمن هردو طرف لنتهام لقی داشت واشر پشت لنت گذاشتم.اگه راه دیگه ای داره لطفا راهنمایی کنید ممنون.
دوسته خوبم اگه مدتی هست که استفاده میکنین که هیچی
ولی اگه بلافاصله انتظار دارین که ترمز گیری بهبود پیدا کنه باید یه خورده صبر داشته باشین که دیسک چرخ با لنت ها مچ بشن
ضمن اینکه جنسه لنت خیلی خیلی مهم هست
از چه برندی استفاده میکنین؟!

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-05-2014, 16:32
با سپاس فراوان ازشما لنت سمت شاگرد کم ساییده شده بود ودیسک چرخ سمت شاگرد گود شده بد ولنت رو هم خراب کرده بود دیسک ولنت هردوطرف و روغن ترمز رو عوض کردم با هواگیری الان ترمزم همزمان میگیره ولی خیلی ضعیف شده تست کردم اصلا ماشین کله نمیزنه وخط ترمز ندارم در ضمن هردو طرف لنتهام لقی داشت واشر پشت لنت گذاشتم.اگه راه دیگه ای داره لطفا راهنمایی کنید ممنون.سلام .حرف ایشون NiloofaR درست هست .یا به علت نو بودن لنتها و دیسکها درست ترمز نمیگیره و ظرف چند روز درست میشه با ساییده شدن لنتها و دیسکها و درست نشستنِ لنتها روی دیسکها . یا اینکه لوله ها هوا داره خصوصاً اگر پدال پائین میگیره . توی این دو سه روز خیلی با احتیاط برونید تا مجبور نشین ترمز ناگهانی بزنین . اگر کم کم ماشین شروع کرد به کشیدن به چپ یا راست پس لوله ی اون سمتی که درست ترمز نمیگیره هوا داره

Abdolreza2012
14-05-2014, 18:38
دوستان بعضی اوقات از چرخ جلو با چرخیدن ماشین صدا میاد ( چرخ سمت راننده )
به نظرتون چی میتونه باشه ؟
مثله اینه که یه چیز میخوره زمین
شاید سنگی تو لاستیک باشه و موقع چرخش بخوره زمین ولی اگه از این نباشه از چی میتونه باشه
همیشگی نیست این صدا بعضی اوقات صدا میده
405

sourena
14-05-2014, 19:56
دوستان بعضی اوقات از چرخ جلو با چرخیدن ماشین صدا میاد ( چرخ سمت راننده )
به نظرتون چی میتونه باشه ؟
مثله اینه که یه چیز میخوره زمین
شاید سنگی تو لاستیک باشه و موقع چرخش بخوره زمین ولی اگه از این نباشه از چی میتونه باشه
همیشگی نیست این صدا بعضی اوقات صدا میده
405

با چرخیدن ماشین منظورت چیه؟ یعنی زمانیکه به سمت راست یا چپ میپیچی؟

صدای تق تق میده آیا؟

میتونه مشکل از سرپلوس چرخت باشه. نگته کن ببین گردگیرش سالم هست یا نه .... ببین گریس بیرون زده یا نه .

بازدید جلوبندی و تست بلبرینگ چرخ هم فراموش نشود

mzmzmz
14-05-2014, 23:16
سلام .حرف ایشون NiloofaR درست هست .یا به علت نو بودن لنتها و دیسکها درست ترمز نمیگیره و ظرف چند روز درست میشه با ساییده شدن لنتها و دیسکها و درست نشستنِ لنتها روی دیسکها . یا اینکه لوله ها هوا داره خصوصاً اگر پدال پائین میگیره . توی این دو سه روز خیلی با احتیاط برونید تا مجبور نشین ترمز ناگهانی بزنین . اگر کم کم ماشین شروع کرد به کشیدن به چپ یا راست پس لوله ی اون سمتی که درست ترمز نمیگیره هوا داره

باتشکر از شمادوستان عزیز.لنت پارس انداختم و هر چهار چرخ رو هواگیری کردم خیلی بهتر شده ولی عالی نیست در ضمن پدال ترمز دنبه ای و نرمه مگه نباید کمی سفت باشه یا من اشتباه میکنم ممنون میشم جواب این سوالم رو هم بدین.

♥ NiloofaR ♥
15-05-2014, 00:20
باتشکر از شمادوستان عزیز.لنت پارس انداختم و هر چهار چرخ رو هواگیری کردم خیلی بهتر شده ولی عالی نیست در ضمن پدال ترمز دنبه ای و نرمه مگه نباید کمی سفت باشه یا من اشتباه میکنم ممنون میشم جواب این سوالم رو هم بدین.
تا جایی که من اطلاع دارم هرچی پدال ترمز نرم تر پایین بره ترمزگیری با کیفیت بهتری انجام میشه
اگه سفت باشه یخیل وقت ها با کوچیکترین ترمزی باعث سفت قفل کردن چرخ ها میشه
اگه ماشینتون پراید هست کاش های لنت میگرفتین

mostafa-b
17-05-2014, 13:52
سلام به همه. من یه 405 کاربراتوری دارم مدل 81. چند وقتی آب کم میکرد بردم سرسیلندر رو کامل کامل عوض کردم نو انداختم ولی بازم آب کم میکنه. دیر استارت میخوره و ریپ میزنه. یه نفر محض رضای خدا یه مکانیک ماهر ترجیحا غرب تهران معرفی کنه که سر دربیاره. نزدیک 3 تومن خرج کردم هنوز مشکل داره. به این مکانیکا واقعا نمیشه اعتماد کرد. ضمنا مشکل از رادیات نیست. مرسی.

MOHAMMAD_ASEMOONI
19-05-2014, 12:05
سلام به همه. من یه 405 کاربراتوری دارم مدل 81. چند وقتی آب کم میکرد بردم سرسیلندر رو کامل کامل عوض کردم نو انداختم ولی بازم آب کم میکنه. دیر استارت میخوره و ریپ میزنه. یه نفر محض رضای خدا یه مکانیک ماهر ترجیحا غرب تهران معرفی کنه که سر دربیاره. نزدیک 3 تومن خرج کردم هنوز مشکل داره. به این مکانیکا واقعا نمیشه اعتماد کرد. ضمنا مشکل از رادیات نیست. مرسی.سلام . شما آخرین و گرانترین حل رو اولِ کار انجام دادین .وقتی یک وسیله مشکل فنی داره باید برای عیب یابی از آسانترین و ارزانترینها شروع کنیم تا برسیم به سخت ترینها وگرانترینها . در مورد کم کردن آب باید اگر حرارت طبیعی هست اول درب منبع انبساط و خود منبع انبساط چک بشه سپس شیلنگها و بستهای سیستم خنک کننده ی موتور و سبستم بخاری و محل نصب ترموستات و سپس پولکیها و رادیاتور موتور و رادیاتور بخاری و آخر از همه واشر سرسیلندر و سرسیلندر چک بشه .مقدار آب کم شده کمک زیادی میکنه در یافتن نشتی .اگر هم که چکه یا ریزش آب ببینیم که دیگه مشخصه نشتی از کجا هست .گاهی درب منبع انبساط خرابه و آب تدریجاً بخار میشه .

banii
19-05-2014, 13:33
از دیروز وقتی کولر ماشینمو روشن میکنم بوی سگ مرده توام با با بوی سوختگی میپیچه توی ماشین :n21: ، علتش چیه ؟

سرد میکنه اما حس میکنم کمتر از گذشته !

ماشین : ریو

alipencia
19-05-2014, 14:30
سلام...دوستان میخوام واسه عقب پرایدم کمک بخرم...چه مارکی بگیرم؟ اینا رو تا حالا پیدا کردم:kds ساخت اندونزی و harrington که فکر کنم ساخت کشور دوست و برادر چین باشه

Abdolreza2012
19-05-2014, 14:41
سلام
دوستان من به یقین رسیدم که ماشین مصرف سوختش زیاد شده
چیکارش باید بکنم ؟؟؟

+

روغن کم کنه ، علتش چیه ؟؟؟
چیکار باید کرد ؟؟؟

ماشین 405

محمد داود
19-05-2014, 19:14
سلام...دوستان میخوام واسه عقب پرایدم کمک بخرم...چه مارکی بگیرم؟ اینا رو تا حالا پیدا کردم:kds ساخت اندونزی و harrington که فکر کنم ساخت کشور دوست و برادر چین باشه

سلام.کمک عظام ایران بهترین کمک بازار بود.ولی شاید جدیدا چینی ها هم تولیدش کنند.(شاید)من شانسی برای جلو کمک sachsترک انداختم خوب جواب داد ولی به عظام نمیرسه.کمک های اندونزی که فکر نمیکنم خوب باشه.من روی موتور امتحان کردم بعد از یک ماه از کار افتاد.چینی هم تا حالا استفاده نکردم.

asmir1
19-05-2014, 22:55
سلام دوستان..ماشین من 405 هست و چند روزه آب کم میکنه علتش چیه؟؟؟

paket
19-05-2014, 23:12
سلام دوستان..ماشین من 405 هست و چند روزه آب کم میکنه علتش چیه؟؟؟

اگه ازجایی نشتی نداره حتما وسریعا یه تعمیرگاه مجاز نشون بدین فکر میکنم واشر سرسیلندر سوزوندی .

Sent from my iPhone5S using Tapatalk

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-05-2014, 00:19
اگه ازجایی نشتی نداره حتما وسریعا یه تعمیرگاه مجاز نشون بدین فکر میکنم واشر سرسیلندر سوزوندی .سلام . گاهی نشتی از شیلنگها یا بستهای شُل یا بدنه رادیات موتور یا یخاری هست اما چون مقدارش بسیار کم هست سریع بخار میشه و ردّی از خودش به جا نمیذاره . این نوع نشتیها رو فقط با چشمان بسیار تیزبین میشه پیدا کرد ( از شوره ی کمی که به جا میمونه - سفیدک زدنِ جای نشتی ) . یا با اضافه کردنِ مایع فسفر دار که زیر نور ماوراء بنفش میدرخشه میشه در تاریکی شب با لامپ ماوراء بنفش پیداش کرد . گاهی هم نشتی از درب منبع انبساط هست که خرابه و باعث تبخیر تدریجی آب رادیاتور میشه . مستقیماً رفتن به سراغ واشر سزسیلندر و سیلندر اشتباه هست چون هزینه اش زیاده و نباید تعویض بشه از روی حدس و گمان . مطلبِ بنده در مورد ترتیبِ عیب یابی در نشتی آب رو در صفحه ی قبل هم اگر دوست داشتین بخونین .

john nash
20-05-2014, 08:42
سلام دوستان
ایا شستن درون موتور ماشین با گازوییل برای از بین بردن کثیفی های ناشی از روغن کار درستیه؟؟
یعنی قبل تعویض روغن گازوییل بریزی روشن کنی موتورو چند دقیقه بعد خاموش کنی تخلیه کنی روغن نو بریزی!
ماشینم پرایده

ممنون

asmir1
20-05-2014, 10:12
سلام . گاهی نشتی از شیلنگها یا بستهای شُل یا بدنه رادیات موتور یا یخاری هست اما چون مقدارش بسیار کم هست سریع بخار میشه و ردّی از خودش به جا نمیذاره . این نوع نشتیها رو فقط با چشمان بسیار تیزبین میشه پیدا کرد ( از شوره ی کمی که به جا میمونه - سفیدک زدنِ جای نشتی ) . یا با اضافه کردنِ مایع فسفر دار که زیر نور ماوراء بنفش میدرخشه میشه در تاریکی شب با لامپ ماوراء بنفش پیداش کرد . گاهی هم نشتی از درب منبع انبساط هست که خرابه و باعث تبخیر تدریجی آب رادیاتور میشه . مستقیماً رفتن به سراغ واشر سزسیلندر و سیلندر اشتباه هست چون هزینه اش زیاده و نباید تعویض بشه از روی حدس و گمان . مطلبِ بنده در مورد ترتیبِ عیب یابی در نشتی آب رو در صفحه ی قبل هم اگر دوست داشتین بخونین .

امروز بردمش تعمیرگاه متاسفانه میگه واشر سوزوندی..در ضمن صدای اگزوز ماشین هم پت پت میکنه و انگار 3 کار میکنه ولی آمپر از وسط اون ور تر نمیره...به نظرتون از واشره؟؟؟؟

satorabi
20-05-2014, 11:31
شما که سر سیلندر رو عوض کرده بودی . فکر کنم وقتی سر سیلندر رو عوض میکنن دیگه قطعا واشر سرسیلندر رو هم عوض میکنن دیگه . اینطور نیست ?

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-05-2014, 11:42
امروز بردمش تعمیرگاه متاسفانه میگه واشر سوزوندی..در ضمن صدای اگزوز ماشین هم پت پت میکنه و انگار 3 کار میکنه...به نظرتون از واشره؟؟؟؟

سلام .
ماشینی که واشر سوزونده چند علامت داره .
1- دیده شدن قطرات آب در روغنِ موتور و روی گیج روغن ( اگر نشت آب از واشر سرسیلندر زیاد باشه ) .
2- دیده شده روغن در منبع انبساط ( اگر واشر طوری صدمه دیده باشه که مجرای عبور روغن وصل بشه به مجرای عبور آب - یا رخنه ی کمپرس پیستون به درون مجرای آب در سرسیلندر . اگر چنین باشه , شیلنگ بالای رادیاتور سفت میشه و گاهی مثل بادکنک پف میکنه .)
3- افتِ کمپرس پیستون در قسمتی که واشر صدمه دیده . با کمپرس گیری از سبلندرها میشه از روی اختلاف مقدار کمپرس سیلندرها , سیلندر معیوب رو پیدا کرد . اگر شمع چرب باشه و دود اگزوز بوی روغن سوخته میده یا دودِ سفید داره پس ممکنه از خرابی رینگهای پیستونها هم باشه .
وقتی سرسیلندر باز بشه با اندازه گیریِ قطر سیلندرها میشه فهمید که سیلندرها هم مشکل داره یا نه .
4- با یک روش عامیانه هم میشه تا حدی مشکل واشر سرسیلندر یا ترک داشتنِ سرسیلندر یا گشاد شدنِ سیلندر رو فهمید :
موتور روشن
گرم کردن موتور برای 10 دقیقه تا حرارت به بالاترین حد برسه
کشیدن وایرشمع ها به صورت تک تک با انبردستِ عایق دار
اون سیلندری که با کشیدنِ وایرشمعش لرزش کمتری در کار موتور ایجاد میشه مشکل داره .
یا وایرشمعش نیم سوزه . با اهم متر میشه چکش کرد
یا شمعش مشکل داره . میشه شمعها رو باز کرد و مقایسه کرد با هم جابجا کرد و نتیجه رو دید
یا سوپاپهاش تنظیم نیست ( اگر فیلرگیری داره ) - یا سوپاپهاش مشکل داره و درست بسته و کیپ نمیشه .
یا واشر سرسیلندر در اطراف اون سیلندر صدمه دیده
یا سرسبلندر در اطراف اون سیلندر صدمه دیده
یا انژکتور اون سیلندر کثیف هست
یا سیلندر گشاد شده و کمپرسش ضعیفه
ممکن هم هست مشکل از سردلکو باشه که به اون سیلندر درست برق نمیده ( در ماشین دلکو دار ) .
=================================
صدای پت پت میتونه از تنظیم نبودن دلکو باشه
میتونه از تنظیم نبودن فیلرها باشه که باعث دیر یا زود بسته شدن سوپاپها میشه .

میتونه از خرابی یک یا چند سوپاپِ دود باشه که درست بسته و کیپ نمیشه و موقع جرقه زدن شمع باعث نفوذ انفجار به درون اگزوز میشه .
این چند قاعده رو فراموش نکنین :
تعویض قطعه از روی حدس و گمان اشتباه و پول هدر دادن هست
هر قطعه ای رو میشه چک کرد و تست کرد تا فهمید معیوب هست یا سالم یا تعمیر لازم داره یا سرویس ؟
چک کردن قطعات رو یاد بگیرین تا قربانی قطعه فروشها و مکانیکهای ناشی و بی وجدان نشین ( با احترام به مردم شریف و با وجدان ) .
قطعات تعویضی رو دور نریزین
تا میتونین موقع تعمیر ماشینتون حضور داشته باشین
قبل از تعمیر ماشین , حتماً ماشین رو به چند مکانیک نشون بدین تا نظراتشون رو بدونین و بهترین رو انتخاب کنین .
حتماً از قطعه فروش و مکانیک گارانتی بگیرین تا اگر کارش درست نبود خودش مشکل رو برطرف کنه
گارانتی رو در فاکتور قید کنه .
فاکتور سربرگدار بده بهتون با تاریخ و اسم شما و شماره ی ماشین .
با مکانیکی که گارانتی تعمیر نمیده معامله نکنین مگر اینکه مجبور بشین .
موقع خرید قطعه , خوب چکش کنین و به حرف فروشنده اعتماد نکنین .
به مکانیک هم بگین چکش کنه قبل از نصب خصوصاً قطعات گران و حساسی مثل دیسک و صفحه و بلبرینگ کلاچ

مثال :
برای خرید دیسک و صفحه به روشی که قبلاً خدمتتون عرض کردم چکش کنین تا مطمئن بشین تاب نداره
موقع نصبش حضور داشته باشین تا درست نصب بشه یا با جنس ارزانتر تعویض نشه .
از مکانیک گارانتی بگیرین که اگر لرزش پیدا کرد باید خودش درستش کنه . اینجوری احساس مسئولیت میکنه و درست تر کار میکنه .
اطلاعات بیشتر

hosein002
20-05-2014, 19:52
امروز بردمش تعمیرگاه متاسفانه میگه واشر سوزوندی..در ضمن صدای اگزوز ماشین هم پت پت میکنه و انگار 3 کار میکنه ولی آمپر از وسط اون ور تر نمیره...به نظرتون از واشره؟؟؟؟

سلام با تایید فرمایشات دوست عزیزمون محمد جان باید اضافه کنم که موتور xu7 از نظر سرسیلندر و واشر سرسیلندر خیلی ضعیفه
بعضی وقتها یه کمپرس کوچیک توی آب میزنه و تو روغن نشون نمیده بعد از یه مدتی که زیاد شد همه راحت میتونن متوجه واشر زدگی بشن
یه کار راحت میگم انجام بده مو قعی که دمای موتور بالا باشه موتورو خاموش کن کاپوت رو بزن بالا چند دقیقه ای صبر کن ببین از درب منبع انبساط صدای فیس فیس میاد یا نه اگه صدا داد صد در صد مطمعن باش واشره
اگه واشر بود زود عوضش کن بی اعتنایی باعث میشه مثلا بجای 200تمن 500تمن خرجت بشه
حوصله تایپ زیاد ندارم اگه تو اصفهانی بگو تا راحتر کمکت کنم

Max.Pain
20-05-2014, 23:32
سلام

توپی کمک های جلو رو تا حالا دقت نکرده بودم امروز دیدم انحراف داره! یعنی وسط دایره نیست. این طبیعیه؟!

هر دو طرف همینطوه

اینم عکس :

چقدرم کثیف شده ! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

با چی تمیزش کنم؟! [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

Abdolreza2012
20-05-2014, 23:52
دوستان برای مصرف زیاد ماشین چیکار باید بکنم ؟؟؟

banii
20-05-2014, 23:54
سلام .

منم یک سوال پرسیده بودم... کسی ندیدش ؟ :n03:

از دیروز وقتی کولر ماشینمو روشن میکنم بوی سگ مرده توام با با بوی سوختگی میپیچه توی ماشین :n21: ، علتش چیه ؟

سرد میکنه اما حس میکنم کمتر از گذشته !

ماشین : ریو

پ ن : امروز بگیر نگیر داشت ... در کل بهتر از اون روز بود ولی 2 3 بار بو به مشام رسید ... البته امروز درجه ی کم کولرو روشن کرده بودم ...

محمد داود
21-05-2014, 08:12
سلام.توپی سر کمک با همون زاویه (عکس)طبیعیه.

asmir1
21-05-2014, 10:17
سلام دوستان دیروز تعمیرگاه واشر سر سیلندر 405 رو باز کرد و بردم تراشکاری مرده تراشکاری میگه بیا بعد تراشکاری سیلندر بعدش سوپاپ ها رو واست آب بندی کنم چون مدل ماشینت 84 هست دیگه نیاز نداشته باشی دوباره باز بشه ..به نظرتون این حرفش درسته؟؟؟مشکلی نداره؟؟؟؟

Pourya-pc
21-05-2014, 11:05
دوستان برای مصرف زیاد ماشین چیکار باید بکنم ؟؟؟

فیلرگیری ، تنظیم موتور ، تعویض فیلتر و صافی بنزین
اگر حل نشد
بازدید پمپ انژکتور و نهایتا پمپ بنزین که میتونن به صورت کنترل نشده بنزین به موتور برسونن .

سلام .

منم یک سوال پرسیده بودم... کسی ندیدش ؟ :n03:

پ ن : امروز بگیر نگیر داشت ... در کل بهتر از اون روز بود ولی 2 3 بار بو به مشام رسید ... البته امروز درجه ی کم کولرو روشن کرده بودم ...

فیلتر کولر رو حتما عوض کنید .

Max.Pain
21-05-2014, 11:36
سلام

امروز سه تا تعمیرگاه رفتم و مشخص شد مشکل بلبرینگ چرخ جلو سمت راننده است!

تعمیرکار گفت بلبرینگ یه تیکه میخواد ! (پراید 131 مدل زمستان 90) فرق یه تیکه و دوتیکه چیه؟

تعمیرکار گفت حدود 35-40 تومن هر بلبرینگ و 10-15 تومن هزینه تعویض میشه!!!

1- چه مارکی پیشنهاد میکنید؟ قیمتش چقدر میشه؟

بعد گفت باید ببری تراشکار برات جا بندازه.

2- آیا خود نمایندگی های سایپا دستگاه پرس و ... دارن که کار حرفه ای تر انجام بشه؟!

3- فقط تعویض بلبرینگ خراب کافیه یا هر دو سمت باید با هم تعویض بشه؟!

vmali
21-05-2014, 12:54
مشکل فوری، سلام دوستان ماشینم پژو 2000 هست وقتی که ماشین گرم میشه شروع میکنه پس زدن (عطسه)کردن یک صدای انفجار از داخل اگزوز میاد به چندتا مکانیک نشون دادم ولی فایده نداشت یکی تنظیم دلکو کرد یکی کاربرات تنظیم کرد خلاصه درست نشد لطفا راهنماییم کنید ؟ ممنون

vmali
21-05-2014, 13:01
مشکل فوری، سلام دوستان ماشینم پژو 2000 هست وقتی که ماشین گرم میشه شروع میکنه پس زدن (عطسه)کردن یک صدای انفجار از داخل اگزوز میاد به چندتا مکانیک نشون دادم ولی فایده نداشت یکی تنظیم دلکو کرد یکی کاربرات تنظیم کرد خلاصه درست نشد لطفا راهنماییم کنید ؟ ممنون

ess_1362
21-05-2014, 20:20

تعمیرکار گفت بلبرینگ یه تیکه میخواد ! (پراید 131 مدل زمستان 90) فرق یه تیکه و دوتیکه چیه؟

قبلا بلبرینگ های پراید در چرخ جلو دو تا بود به همراه دو تا کنس یکی بیرون چرخ یکی داخل چرخ. الان شده یک بلرینگ بزرگ یکپارچه بدون کنس
هر کدوم مزایا و معایبی داره
اون دو بلبرینگ مزایاش این بود که تعمیراتش راحت بود و الزاما نیازی به تراشکار برای پرس کردن نداشت
مزیت یکپارچه هم این هست که در صورتی که جنسش خوب باشه عمیر بسیار بالایی خواهد داشت که متاسفانه در پراید استفاده جنس خوب استفاده نمی کنند و مزیت دیگر یکپارچه این هست که در صورتی که در یک مکان اضطراری بلبرینگ دچار مشکل بشه به واسطه یکپارچه بودن تا زمان خرد شدن و جام کاملی که معمولا شاید چندین هزار کیلومتر بعد از به صدا افتادن خواهد بود ، عمر خواهد داشت که خیلی خوبه
مدل غیر یک تیکه هم در صورت به صدا افتان باید به سرعت مشکلش را حل کرد وگرنه مشکل ساز میشه

مدل و سایزش را بگیر و به دنبال جنس خوب ژاپنی یا آلمانی بگیرد هر چند بعید می دونم گیر بیاد

2- آیا خود نمایندگی های سایپا دستگاه پرس و ... دارن که کار حرفه ای تر انجام بشه؟!
تراشکاری که نه ولی به پرس نیاز داره که خود نمایندگی هم داره و انجام میده

فقط سمتی که خراب شده را تعویض کنید

kasra2002
22-05-2014, 09:42
سلام

دقیقن اولین شک و علت همینه همونطور که گفته شد
در ادامه فرمایش دوست عزیزمون
تقریبن از سال 87 پراید به یک تکه روی اورد و متاسفانه همونطور که گفته شد جنس بد مزیت های یک تکه بودنن رو کاهش داده
بیشتر نمایندگی ها با پرس معمولی خودشون توانایی تعویض بلبرینگ یک تکه رو ندارند و یا شما رو میفرستند و یا شاگرد خودشونو میفرستند که هزینه رو از شما می گیره
در کل نقطه ضعف بزرگی برا پراید در خیابان های ایران هست که یک دست انداز بد یا چاله این کارو انجام میده که خیلی باید مواظب باشید چون رینگ این ماشین هم همینطوره و ممکنه تاب برداره که راحت معلوم نمیشه ولی دردسر سازه

kasra2002
22-05-2014, 09:47
ببینید خیلی چیززا می تونه باعث بشه ولی در چه موقع این موضوع پیش میاد
آیا با روشن شدن فن هست ؟
آیا با گاز دادن ؟
دنده سنگین یا معکوس؟
ترافیک؟
ایراد برق رسانی میتونه خیلی باعث این موضوع بشه
شمع و وایر شمع تا برق رسان کویل
از سالم بودن دلکو و سر دلکو مطمئن شید
بعضی وقتا با گرم شدن سر دلکو خراب برق دزدی پیدا می کنه
حتی مگنت ممکنه مشکل پیدا کرده
با توجه به عمر ماشین پوسیدگی سیم ها نیز ممکنه باشه
برای تست برق دزدی در شب تاریک بهتر می تونید تشخیص بدین

vmali
22-05-2014, 13:36
ببینید خیلی چیززا می تونه باعث بشه ولی در چه موقع این موضوع پیش میاد
آیا با روشن شدن فن هست ؟
آیا با گاز دادن ؟
دنده سنگین یا معکوس؟
ترافیک؟
ایراد برق رسانی میتونه خیلی باعث این موضوع بشه
شمع و وایر شمع تا برق رسان کویل
از سالم بودن دلکو و سر دلکو مطمئن شید
بعضی وقتا با گرم شدن سر دلکو خراب برق دزدی پیدا می کنه
حتی مگنت ممکنه مشکل پیدا کرده
با توجه به عمر ماشین پوسیدگی سیم ها نیز ممکنه باشه
برای تست برق دزدی در شب تاریک بهتر می تونید تشخیص بدین
موقع گاز خوردن شروع میکنه به پس زدن ، یعنی مشکل از کوئل نیست

hamidcivil
22-05-2014, 15:01
سلام

رینگ چرخ جلو داغ نمی شد؟

چه زمانی صدا قطع می شد؟

Max.Pain
22-05-2014, 15:15
رینگ چرخ جلو داغ نمی شد؟

چه زمانی صدا قطع می شد؟

تست نکردم ببینم داغ میشد یا نه !

توی سرعت های پایین 50-40 کیلومتر صدا واضح تر شنیده میشه و با سرعت گرفتن شاید صدای موتور مانع شنیدن صدای ووووووو میشه!

سر پیچ ها صدا بیشتر میشه. یه صدای ووووو سینوسی میده!

یه مکانیک جک زد زیر ماشین و صدای چرخ ها رو گوش کرد گفت سمت راننده بلبرینگش خرابه

hamidcivil
22-05-2014, 21:27
تست نکردم ببینم داغ میشد یا نه !

توی سرعت های پایین 50-40 کیلومتر صدا واضح تر شنیده میشه و با سرعت گرفتن شاید صدای موتور مانع شنیدن صدای ووووووو میشه!

سر پیچ ها صدا بیشتر میشه. یه صدای ووووو سینوسی میده!

یه مکانیک جک زد زیر ماشین و صدای چرخ ها رو گوش کرد گفت سمت راننده بلبرینگش خرابه

چقدر خرج کردی؟ بردی گارانتی؟

پراید ex مدل92 با کارکرد15000 دارم که گاه وقتی صدا از چرخ سمت راننده اش شنیده میشه. برا مسافت های طولانی رینگ چرخ جلو خیلی داغ میشد.لنت هم عوض کردم هیچ فایده ای نداشت و بوستر هم چک کردن مشکلی نداشت

kasra2002
23-05-2014, 09:49

پراید ex مدل92 با کارکرد15000 دارم که گاه وقتی صدا از چرخ سمت راننده اش شنیده میشه. برا مسافت های طولانی رینگ چرخ جلو خیلی داغ میشد.لنت هم عوض کردم هیچ فایده ای نداشت و بوستر هم چک کردن مشکلی نداشت
دوست گرامی
داغ یعنی به چه حد؟
چون ممکنه در اث ترمز گرفتن شما پیش بیاد
هرگونه سفتی در یک چرخ فقط با یک جک زدن و چرخوندن قابل تشخیصه البته اگه در حد نا متعارف باشه
و اینکه اگه چرخی به قدری سفت بشه که بیش از حد داغ کنه ماشین رو از حالت صاف خارج می کنه و باصطلاح ماشین میکشه به یک سمت
اگه صدای ناهنجاری ازش به گوش نمی رسه یا لرزش خاصی رو حس نمی کنید و موقع ترمز گرفتن ماشین شما نمیکشه
سطح دیسک و پیستون ترمز رو چک کنید که از اون نباشه

aramesh_61
23-05-2014, 15:37
سلام دوستان، من رانای lx مدل 92 دارم، 9600 تا کار کرده، چند روزه یه مشکلی دارم اینه که حین رانندگی یهو ماشین خاموش میشه، مثلاً ممکنه تو دنده 4 یهو ماشین خاموش بشه و دیگه روشن نشه، ولی بعد یه مدت مثلاً چند دقیقه یا چند ساعت (معلوم نیست) دوباره روشن میشه، بردم نمایندگی بررسی کرد گفت اشکال از رله دوبله و ظاهراً درستش کرد، ولی دوباره فرداش همونطوری شد، به نظرتون مشکل از چیه؟ چکارش کنم؟
ممنون

kasra2002
24-05-2014, 11:12
سلام دوستان، من رانای lx مدل 92 دارم، 9600 تا کار کرده، چند روزه یه مشکلی دارم اینه که حین رانندگی یهو ماشین خاموش میشه، مثلاً ممکنه تو دنده 4 یهو ماشین خاموش بشه و دیگه روشن نشه، ولی بعد یه مدت مثلاً چند دقیقه یا چند ساعت (معلوم نیست) دوباره روشن میشه، بردم نمایندگی بررسی کرد گفت اشکال از رله دوبله و ظاهراً درستش کرد، ولی دوباره فرداش همونطوری شد، به نظرتون مشکل از چیه؟ چکارش کنم؟
ممنون
دوست عزیز منظورش رو از رله دوبل متوجه نشدم
سیستم 206 خیلی رله ها داره که خیلی از اون ها ممکنه باعث بروز یک چنین مشکلی بشه
بیشترین نمونه مشابهی که در این مشکل دیدم مشکل از سوکت یا خود پمپ بنزین بوده !!
اما در جایی دیگه و در مواردی مشابه دیده شده که قطعه ای که تعویض میشه با با مشکل روبرو شه ماشین شما احتمالا هنوز گارانتی داره پس تا تموم نشده بسیار پی گیر باشد و از چند جا بپرسید تا مشکل رو رفع کنند چون خطر آفرین هم هست
بعضی وقتا شل بودن یک فیوز و یا جایی اون (سوکت) هم می تونه باعث این موضوع بشه حتی خرابی یا شل بودن سوییچ و سیم های آن دقت کنید دست انداز آیا تاثیر داره روی این مساله یا نه
و بعد از اون می تونه به جاهای بالاتری مثل تنظیم یا خرابی سنسور ها و یا ecu برسه
( در ضمن اینو نگفتید که خاموش شدن به چه صورتیه مثل اینه که ماشینو با سوییچ خاموش کردید و یا مثل اینه که سوییچ باز و ماشین خاموشه و یا قبل از خاموشی چراغ چک یا آب روشن میشن)؟

aramesh_61
24-05-2014, 13:25
دوست عزیز منظورش رو از رله دوبل متوجه نشدم
سیستم 206 خیلی رله ها داره که خیلی از اون ها ممکنه باعث بروز یک چنین مشکلی بشه
بیشترین نمونه مشابهی که در این مشکل دیدم مشکل از سوکت یا خود پمپ بنزین بوده !!
اما در جایی دیگه و در مواردی مشابه دیده شده که قطعه ای که تعویض میشه با با مشکل روبرو شه ماشین شما احتمالا هنوز گارانتی داره پس تا تموم نشده بسیار پی گیر باشد و از چند جا بپرسید تا مشکل رو رفع کنند چون خطر آفرین هم هست
بعضی وقتا شل بودن یک فیوز و یا جایی اون (سوکت) هم می تونه باعث این موضوع بشه حتی خرابی یا شل بودن سوییچ و سیم های آن دقت کنید دست انداز آیا تاثیر داره روی این مساله یا نه
و بعد از اون می تونه به جاهای بالاتری مثل تنظیم یا خرابی سنسور ها و یا ecu برسه
( در ضمن اینو نگفتید که خاموش شدن به چه صورتیه مثل اینه که ماشینو با سوییچ خاموش کردید و یا مثل اینه که سوییچ باز و ماشین خاموشه و یا قبل از خاموشی چراغ چک یا آب روشن میشن)؟ممنون بابت پاسخگویی، نه دست انداز و غیر دست انداز براش فرقی نمیکنه، جاده صاف تو دنده یک یا دو یا ... خودش خاموش میشه و مثل این میمونه که کلاً ماشینو با سوییچ خاموش کردی، از دیروز هم که دیگه اصلاً ماشین روشن نمیشه، یعنی ده تا استارت میزنم یه بار روشن میشه، یکم گاز میدم و دور موتورو میبرم روی 2، خودش میاد پایین و خاموش میشه! قراره با امداد ببرمش نمایندگی ببینم چی میشه

micc
24-05-2014, 16:19
سلام رفقای گل
اقا ماشین من مگانه از دیروز یه مشکلی برام پیش امده کولر رو که روشن میکنم ماشین خاموش میکنه حتی وقتی ماشین کاملا خنکه
کسی میتونه راهنماییم کنه ممنون.

MOHAMMAD_ASEMOONI
24-05-2014, 16:59
سلام رفقای گل اقا ماشین من مگانه از دیروز یه مشکلی برام پیش امده کولر رو که روشن میکنم ماشین خاموش میکنه حتی وقتی ماشین کاملا خنکهکسی میتونه راهنماییم کنه ممنون.سلام . فقط در دور آرام اینجوری میشه یا وقتی که دور موتور حدود 3000rpm هست هم با زدنِ دکمه ی AC موتور خاموش میشه ؟یکدفعه اینجوری شد یا قبلاً هم مشکلی داشه کولر ؟ اگر قبلا هم مشکل داشته , چه مشکلی بود ؟

Max.Pain
24-05-2014, 19:42

30 تومن بلبرینگ +15 تومن اجرت + مالیات و .... حدود 50 تومن شد.

فقط چرخ جلو سمت راننده مشکل داشت.

البته دو سه جا بیرون قیمت بلبرینگ گرفتم 24-25 بود قیمتش!

یک نکته ای که ذهنم رو مشغول کرده اینه که قرار بود 1.5 الی 2 ساعت طول بکشه که 4-5 ساعت شد و وقتی ماشین رو گرفتم ضبط و ساعت ریست شده بود یعنی برق باتری قطع شده بوده !

آخه باتری رو واسه چی جدا کردن؟ نکنه ..... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

micc
24-05-2014, 20:12
سلام . فقط در دور آرام اینجوری میشه یا وقتی که دور موتور حدود 3000rpm هست هم با زدنِ دکمه ی AC موتور خاموش میشه ؟یکدفعه اینجوری شد یا قبلاً هم مشکلی داشه کولر ؟ اگر قبلا هم مشکل داشته , چه مشکلی بود ؟

سلام استاد روی دور موتور بالا در حال حرکتم این اتفاق میوفته دکمه کولر رو که میزنم اتفاقی نمیوفته ها وقتی فنو میارم رو دور یک خاموش میشه ماشین ... اره یدفه اینجوری شد مشکلی نداشته اصلا تا امروز

profMan
25-05-2014, 11:40
سلام
ماشین سمتد EF7 که تازه 1100 تا کار کرده احساس میکنم صدای موتورش زیاد شده
امروز بردم نمایندگی گفتن واسعه واتر پمپ هست که مشکلی نداره
واقعا مشکلی نداره ؟ صدای ماشین زیاد تر شده . گفت شامل گارانتی هم نیمشه تا نشئی نداشته باشه
گفتن اگر عوض هم کنی بعد از یک ماه بازم صداش در میاد کهواسعه بلبرینگشه . آره ؟

mzmzmz
25-05-2014, 17:03
با سلام پراید مدل 80 کاربرات دارم 3هفته پیش بلبرینگ چرخهای عقب رو که صدا میداد رو عوض کردم الان دوباره به صدا افتاده .اولا چرا ؟بعد اگه خطری نداره دوباره عوض نکنم.ممنوم.سوال بعدی اینکه ترمز شدیدمیگیرم ماشین میکشه سمت شاگرد وخط ترمز فقط سمت شوفر دارم یکی دو هفته پیش لنتها دیسک چرها رو اعوض کردم با هواگیری کامل ولی افاقه نکرد امروز پش 3تا بوسترسازرفتم اولی میگه سگ دست سمت راننده خرابه دومی میگه احتمالا از گیربکسه!سومی بعد یه دور زدن با ماشین گفت سیلندرم گریپاچ کرده و باید بوش سیلندر رو عوض کنم .لطفا شما یه نظری بدید پیش جلوبندی ساز و مکانیک بردم خندیدن. لطفا کمک کنید.ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-05-2014, 00:23
سلام
روی دور موتور بالا در حال حرکتم این اتفاق میوفته دکمه کولر رو که میزنم اتفاقی نمیوفته ها وقتی فنو میارم رو دور یک خاموش میشه ماشین ... اره یدفه اینجوری شد مشکلی نداشته اصلا تا امروز

سلام .
اگر فقط در دور آرام اینجوری میشد احتمال زیاد داشت که از استپر باشه .
اما اگر با گاز دادن و در حرکت هم موتور خاموش میشه احتمال زیاد داره که سیستم کولر اتصالی داره و باعث افت شدید برق موتور و خاموش شدنش میشه .
باید از چک کردنهای ساده شروع کنین تا برسید به چیزهای بزرگ و هزینه دار مثل کمپرسور تا عیب رو پیدا کنید
اگر در موقع گاز دادن و کولر زدن موتور با صدای جیغ تسمه ی کولر خاموش میشه پس کمپرسور جام شده و سیستم ماشین خودش موتور رو خاموش میکنه .
اما اگر با زدن کولر یکدفعه انگار سوئیچ رو ببندین , پس برق سیستم کولر ایراد داره .

این کارها رو انجام بدین :
اول از همه اگر این اواخر تعمیری چیزی انجام دادین باید دوباره بررسی بشه چون بعضی از مکانیکها یه چیزی رو تعمیر میکنند یه چیز دیگه رو خراب میکنند .
تمام سیمها و فیشهای اطراف موتور رو چک کنین که سیمی به بدنه اتصالی نکرده باشه .
بعدش باید برید سراغ چک کردن فیوزهای فن و کولر
چک کردن رله های فنِ کولر و کلاچ کمپروسور کولر که توی جعبه فیوز هست .
بهتره جای رله های شبیه به هم رو در جعبه فیوز با هم عوض کنین به طوری که هیچ رله ای سر جای خودش نباشه . بعدش کولر رو امتحان کنین . اگر درست شد پس رله ی کولر مشکل داره یا رله ی فن کولر .

آیا فن بدونِ زدن AC کار میکنه ؟ اگر بله , پس مدار فن مشکلی نداره و مشکل از مدار کولر هست .
فیش کلاچ کمپرسور کولر رو بکشید
کولر و فن رو روشن کنین الان کمپرسور از مدار خارج هست چون کلاچ کمپرسور برق نداره .
اگر ماشین خاموش نشد پس مدار کلاچ کولر مشکل داره .
حالا با موتور روشن کلید AC رو خاموش کنین و با یک سیم از باتری به کلاچ کولر برق بدین . بايد کمپرسور به کار بیافته . اگر به کار افتاد بیش از 15 ثانیه نباید کار کنه .

اگر کار نکرد پس کلاچ کمپرسور سوخته یا مشکل دیگه ای داره
اگر کمپرسور کار کرد و ماشین خاموش نشد پس مدار کلید کولر مشکل داره و باید قدم به قدم از کلید تا کمپرسور چک بشه و عیب یابی بشه .

kasra2002
26-05-2014, 08:14
30 تومن بلبرینگ +15 تومن اجرت + مالیات و .... حدود 50 تومن شد.

فقط چرخ جلو سمت راننده مشکل داشت.

البته دو سه جا بیرون قیمت بلبرینگ گرفتم 24-25 بود قیمتش!

یک نکته ای که ذهنم رو مشغول کرده اینه که قرار بود 1.5 الی 2 ساعت طول بکشه که 4-5 ساعت شد و وقتی ماشین رو گرفتم ضبط و ساعت ریست شده بود یعنی برق باتری قطع شده بوده !

آخه باتری رو واسه چی جدا کردن؟ نکنه ..... [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

احتمالا چون سمت راننده بوده برا باز کردن یک قطعه از بالا مجبور شده باتری و برداره البته از اینکارا زیاد می کنند شما چک کردید که باتری خودتون باشه

kasra2002
26-05-2014, 08:23
با سلام پراید مدل 80 کاربرات دارم 3هفته پیش بلبرینگ چرخهای عقب رو که صدا میداد رو عوض کردم الان دوباره به صدا افتاده .اولا چرا ؟بعد اگه خطری نداره دوباره عوض نکنم.ممنوم.سوال بعدی اینکه ترمز شدیدمیگیرم ماشین میکشه سمت شاگرد وخط ترمز فقط سمت شوفر دارم یکی دو هفته پیش لنتها دیسک چرها رو اعوض کردم با هواگیری کامل ولی افاقه نکرد امروز پش 3تا بوسترسازرفتم اولی میگه سگ دست سمت راننده خرابه دومی میگه احتمالا از گیربکسه!سومی بعد یه دور زدن با ماشین گفت سیلندرم گریپاچ کرده و باید بوش سیلندر رو عوض کنم .لطفا شما یه نظری بدید پیش جلوبندی ساز و مکانیک بردم خندیدن. لطفا کمک کنید.ممنون
دوست گرامی در مورد چرخ عقب اگه جای بلبرینگ یا شافت چرخ خراب شده باشه و یا درست بسته و تنظیم نباشه اینجوری میشه و بسته به محل خرابی خطر در رفتن چرخ رو بالا میبره
در مورد ترمز اول از تنظیم بودن ترمز عقب مطمن شید و تا اب بندی کامل دیسک و لنت پد صبر و احتیاط کنید ولی اگه خیلی میکشه البته نه با ترمز به اونشدیدی و چیزی دیگه حس نمی کنید مثلا بالانس نبودن ماشین در حرکت و ترمز ارام بعد از اطمینان از سالم و مقل هم بودن و تنطیم لاستیک ها و ملثلا لاستیک سایی نداشتن بیشتر به نظر از سیلندر ترمزه که ممکنه با گرم شدن هم نشان بده ولی چک بیشتری لازم داره

profMan
26-05-2014, 12:58
جواب ما رو کسی نمیده ؟

سلام
ماشین سمتد EF7 که تازه 1100 تا کار کرده احساس میکنم صدای موتورش زیاد شده
امروز بردم نمایندگی گفتن واسعه واتر پمپ هست که مشکلی نداره
واقعا مشکلی نداره ؟ صدای ماشین زیاد تر شده . گفت شامل گارانتی هم نیمشه تا نشئی نداشته باشه
گفتن اگر عوض هم کنی بعد از یک ماه بازم صداش در میاد کهواسعه بلبرینگشه . آره ؟

kasra2002
26-05-2014, 18:40
جواب ما رو کسی نمیده ؟
دوست گرامی
اینطور که گفته به شما واتر پمپه و نوع صدا رو بیان نکردید
واتر پمپ های جدید مشکل زیاد دارن و عجیبه چون xu7 واقعا مشکل کم داشت از واتر پمپ
در هر حال خیلی حساسه و خراب شدنش خرج سنگینی به همراه داره پس رسیدگی کنید
شامل گارانتی نشدن در صورت عدم نشتی رو راست میگه ولی همیشه بی راه نیست و به روش هایی میتونن این کارو انجام بدن ولی دیگه شمایی که باید واداریش کنی
از لحاظ جنس هم واقعا معلوم نیست بعد از عوض کردن چه مقدار خوب شه
می تونید به یک تعمیر کار بیرون نشون بدین و مطمئن شید اون موقع از هر روشی برای قانع کردن نمایندگی ها استفاده کنید

micc
27-05-2014, 14:55
سلام .
اگر فقط در دور آرام اینجوری میشد احتمال زیاد داشت که از استپر باشه .
اما اگر با گاز دادن و در حرکت هم موتور خاموش میشه احتمال زیاد داره که سیستم کولر اتصالی داره و باعث افت شدید برق موتور و خاموش شدنش میشه .
باید از چک کردنهای ساده شروع کنین تا برسید به چیزهای بزرگ و هزینه دار مثل کمپرسور تا عیب رو پیدا کنید
اگر در موقع گاز دادن و کولر زدن موتور با صدای جیغ تسمه ی کولر خاموش میشه پس کمپرسور جام شده و سیستم ماشین خودش موتور رو خاموش میکنه .
اما اگر با زدن کولر یکدفعه انگار سوئیچ رو ببندین , پس برق سیستم کولر ایراد داره .

این کارها رو انجام بدین :
اول از همه اگر این اواخر تعمیری چیزی انجام دادین باید دوباره بررسی بشه چون بعضی از مکانیکها یه چیزی رو تعمیر میکنند یه چیز دیگه رو خراب میکنند .
تمام سیمها و فیشهای اطراف موتور رو چک کنین که سیمی به بدنه اتصالی نکرده باشه .
بعدش باید برید سراغ چک کردن فیوزهای فن و کولر
چک کردن رله های فنِ کولر و کلاچ کمپروسور کولر که توی جعبه فیوز هست .
بهتره جای رله های شبیه به هم رو در جعبه فیوز با هم عوض کنین به طوری که هیچ رله ای سر جای خودش نباشه . بعدش کولر رو امتحان کنین . اگر درست شد پس رله ی کولر مشکل داره یا رله ی فن کولر .

آیا فن بدونِ زدن AC کار میکنه ؟ اگر بله , پس مدار فن مشکلی نداره و مشکل از مدار کولر هست .
فیش کلاچ کمپرسور کولر رو بکشید
کولر و فن رو روشن کنین الان کمپرسور از مدار خارج هست چون کلاچ کمپرسور برق نداره .
اگر ماشین خاموش نشد پس مدار کلاچ کولر مشکل داره .
حالا با موتور روشن کلید AC رو خاموش کنین و با یک سیم از باتری به کلاچ کولر برق بدین . بايد کمپرسور به کار بیافته . اگر به کار افتاد بیش از 15 ثانیه نباید کار کنه .

اگر کار نکرد پس کلاچ کمپرسور سوخته یا مشکل دیگه ای داره
اگر کمپرسور کار کرد و ماشین خاموش نشد پس مدار کلید کولر مشکل داره و باید قدم به قدم از کلید تا کمپرسور چک بشه و عیب یابی بشه .

اقا خیلی ممنونم که انقدر با حوصله جوابمو دادید
شدیدا حال ما گرفتس فقط خدا کنه مشکل جدی و پر هزینه نباشه وگرنه مجبور به فروش ماشین با همین وضعیت میشم

حالا شما جایی تعمیرکار متخصص خوبی برای مگان میشناسید که معرفی کنید
راستی اصلا پیش تعمیرکار باید ببرم یا برق کار یا کولر ساز بازم ممنونم ازتون

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-05-2014, 17:23
اقا خیلی ممنونم که انقدر با حوصله جوابمو دادید
شدیدا حال ما گرفتس فقط خدا کنه مشکل جدی و پر هزینه نباشه وگرنه مجبور به فروش ماشین با همین وضعیت میشم

حالا شما جایی تعمیرکار متخصص خوبی برای مگان میشناسید که معرفی کنید
راستی اصلا پیش تعمیرکار باید ببرم یا برق کار یا کولر ساز بازم ممنونم ازتون

سلام .
بنده این چیزهائی رو که خدمتتون عرض کردم برای این بود که اگر تا حدی دست به آچار هستین خودتون بدون هیچ هزینه ای اقدام به عیب یابی کنین .
چه بسا مشکل فقط از یک رله ی معیوب یا اتصالی سیم باشه و خودتون بتونین درستش کنین چون مکانیکهائی که وجدانِ درستی ندارند نونِ عیب و ایرادهای ساده و جزئی رو میخورند تا با وانمود کردن به تعمیر پیچیده کلی پولِ مفت بگیرند از مشتریهای ناوارد .
اما اگر اصلاً دست به آچار نیستین دیگه چاره ای ندارین جز مراجعه به مکانیک .
البته باز هم دانستن اطلاعات کافی از طرز کار قسمتهای مختلف ماشین یا هر دستگاه یا وسیله ی دیگه باعث میشه که کمتر سرتون کلاه بره یا اصلاً سرتون کلاه نره چون بالای سر مکانیک وایمیسین و به کارش نظارت میکنین و تا حد زیادی میدونین که داره چکار میکنه .
========================================
در مورد مکانیک خوب متاسفانه اطلاعی ندارم اما بهتره پیش کولر ساز برین چون کولر ساز اگر وارد باشه به مدار قسمتهای مختلف کولر هم آشنائی داره .
شاید دوستان دیگه بدونند و راهنمائیون کنند البته دانستن شهر محل سکونتتون لازم هست .

Abdolreza2012
27-05-2014, 19:14
دوستان کم شدن روغن علت چیه ؟؟؟؟؟
تقریبا از وقتی که روغن عوض کردم حدودا 3 هزار کار کردم ( من هر 5000 هزار عوض میکنم ) ، روغن هم بهران سوپر پیشتاز میریزم
معمولا از 4000 هزار کارکرد به بعد یکم کار میکرد که از تعویض روغنیه پرسیدم گفت چون ماشین گازسوز هست یکم کم کردن عادی هست
امروز نگاه کردم کم تز از نصف بود ، روغن روشن بود ، تیره نشده
علتش چی میتونه باشه ؟؟؟
روغن ریزی هم نداره احتمالا ، چون چیزی زیر ماشین نمیریزه ، حتی اگه چندین ساعت پارک باشه
امکان داره بریزه رو سینی ماشین ؟؟؟ :n13:

+

یه سوال دیگه ، علت حرارت زیاد ماشین وقتی که روشنه چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟
حرارتش وقتی که در رو باز میکنم میخوام پیاده شم میخوره تو صورتم ( زیاده ) در حالی شاید 5 دقیقه هم نباشه که ماشین روشنه ؟؟؟؟

405glx

kasra2002
27-05-2014, 23:01
دوستان کم شدن روغن علت چیه ؟؟؟؟؟
تقریبا از وقتی که روغن عوض کردم حدودا 3 هزار کار کردم ( من هر 5000 هزار عوض میکنم ) ، روغن هم بهران سوپر پیشتاز میریزم
معمولا از 4000 هزار کارکرد به بعد یکم کار میکرد که از تعویض روغنیه پرسیدم گفت چون ماشین گازسوز هست یکم کم کردن عادی هست
امروز نگاه کردم کم تز از نصف بود ، روغن روشن بود ، تیره نشده
علتش چی میتونه باشه ؟؟؟
روغن ریزی هم نداره احتمالا ، چون چیزی زیر ماشین نمیریزه ، حتی اگه چندین ساعت پارک باشه
امکان داره بریزه رو سینی ماشین ؟؟؟ :n13:

+

یه سوال دیگه ، علت حرارت زیاد ماشین وقتی که روشنه چی میتونه باشه ؟؟؟؟؟
حرارتش وقتی که در رو باز میکنم میخوام پیاده شم میخوره تو صورتم ( زیاده ) در حالی شاید 5 دقیقه هم نباشه که ماشین روشنه ؟؟؟؟

405glx
دوست عزیز یکی اینکه شما روغن رو ساکشن عوض می کنید یا با پیچ کارتلل
دو اینکه روی گود یا با خوابیدن زیر ماشین میشه تشخیص داد که روغن میریزه یا نه
سه اینکه برخی از خانواده پژو مخصوصا اگه نو باشه تا حدودی روغن کم میکنه ولی شما دهانه اگزوز رو چک کنید که چرب نباشه
آب رو هم چک کنید که روغن بدرونش نرفته باشه
چهار اینکه نصف شدن خط گیج روغن نشان دهنده نصف شدن روغن نیست
سعی کنید از بنزین هم استفاده کنید بصورت متناوب
و اینکه خود من روغن سو تر پیشتاز رو هر 9500 ولی بصورت کامل و با فیل بر هوا و روغن عوض می کنم و بسیار راضیم

Abdolreza2012
27-05-2014, 23:53
دوست عزیز یکی اینکه شما روغن رو ساکشن عوض می کنید یا با پیچ کارتلل
دو اینکه روی گود یا با خوابیدن زیر ماشین میشه تشخیص داد که روغن میریزه یا نه
سه اینکه برخی از خانواده پژو مخصوصا اگه نو باشه تا حدودی روغن کم میکنه ولی شما دهانه اگزوز رو چک کنید که چرب نباشه
آب رو هم چک کنید که روغن بدرونش نرفته باشه
چهار اینکه نصف شدن خط گیج روغن نشان دهنده نصف شدن روغن نیست
سعی کنید از بنزین هم استفاده کنید بصورت متناوب
و اینکه خود من روغن سو تر پیشتاز رو هر 9500 ولی بصورت کامل و با فیل بر هوا و روغن عوض می کنم و بسیار راضیم
ممنون

در مورد عوض کردن روغن به صورت ساکشن یا پیچ کارتلل ، من دقیق نمیدونم چون طرف خودش عوض میکنه و من دقت نمیکنم ، ولی فکر کنم پیچ کارتل باشه چون میره زیر ماشین یه یه کاری میکنی ( فقط همینو دیدم :n02: ) به نظر یه پیچ رو باز میکنه
برای مورد دوم و سوم چک میکنم :n16:
برای مورد چهارم = میدونم نشونه ی نصف شدن نیست ولی خب نشون میده کم شده
از بنزین و گاز با هم استفاده میکنم و شاید از بنزین بیشتر ، کلا زیاد ماشین کار نکرده ، تقریبا تو سه سال 38 هزار راه رفتم
من از همین سوپر پیشتاز میریزم ولی مرتب رو 5000 هزار عوض میکنم به همراه فیلترها ، البته یه فیلتر هست که یه بار در میان عوض میکنم ، اونم بخاطر اینکه خود تعویض روغنی گفت اینکار رو بکن ( اگه اشتباه نکنم فیلتر روغن هست )

kasra2002
28-05-2014, 13:09
ممنون

در مورد عوض کردن روغن به صورت ساکشن یا پیچ کارتلل ، من دقیق نمیدونم چون طرف خودش عوض میکنه و من دقت نمیکنم ، ولی فکر کنم پیچ کارتل باشه چون میره زیر ماشین یه یه کاری میکنی ( فقط همینو دیدم :n02: ) به نظر یه پیچ رو باز میکنه
برای مورد دوم و سوم چک میکنم :n16:
برای مورد چهارم = میدونم نشونه ی نصف شدن نیست ولی خب نشون میده کم شده
از بنزین و گاز با هم استفاده میکنم و شاید از بنزین بیشتر ، کلا زیاد ماشین کار نکرده ، تقریبا تو سه سال 38 هزار راه رفتم
من از همین سوپر پیشتاز میریزم ولی مرتب رو 5000 هزار عوض میکنم به همراه فیلترها ، البته یه فیلتر هست که یه بار در میان عوض میکنم ، اونم بخاطر اینکه خود تعویض روغنی گفت اینکار رو بکن ( اگه اشتباه نکنم فیلتر روغن هست )
این مورد تعویض روغن سلیقه ای هست
اما با اینکه روی روغن ها عدد 20000 یا 12000 کیلومتر رو می نویسند با توجه به شرایط اب و هوا و ترافیک شهری
به نظرم برای روغنی مثل سوتر پیشتاز 9500 عدد مناسبی باشه که در صورت گرفتاری تا 10000 عوض شه و باز اینکه فکر می کنم هر سری فیل پر هم عوض شه بهتر باشه
روغن های نیمه یا تمام سنتتیک و روغن cng هم هست که برای موتور 8 سوپاپ xu7 همون سوتر پیشتاز از همه بهتر و مناسب تره
نکته بعدی اینکه در صورتی که از سطح شیب دار استفاده کنه و دستگاه ساکشنش خوب باشه به نظر من خیلی بهتر از باز کردن پیچ کارتل با توجه به جنس و احتمال نشتی اون باشه

mostafa-b
28-05-2014, 13:39
سلام
دوستان من یه 405 کاربراتوری دارم مدل 81. اخیرا واشر زد و مجبور شدم کل سرسیلندر رو تعویض کنم. سرسیلندر الدورا با تمام متعلقات نو انداختم که هزینه اش با اجرت شد 1400. الان 1 ماه گذشته و موتور آببندی هم شده ولی بازم آب کم میکنه. تقریبا روزی یه لیوان آب کم میکنه. صبحا هم یه خورده دیر روشن میشه و موتور بخصوص تو دنده 2و3 یه وقتای صدای خاصی مثل خرت خرت میده. چشمی که بررسی کردم سیستم آب نشتی نداره. مکانیکا هم که تا میگی میگن موتور باید باز شه گند میزنن میره. کسی از دوستان متخصص خوب واسه پژو 2000 سراغ نداره؟ بخدا خسته شدم. دلم نمیاد بفروشم ماشینو هی خرجش میکنم.

najee
29-05-2014, 16:49
دوستان من پراید131EXمهر پارسال تحویل گرفتم.
فرصت نشد کولرشو تا بحال تست کنم الان که خوردیم به گرما وقتی ازش کولر میگیرم سرمای زیادی ندارم درصورتی که من شنید بودم پرایدهای جدید کولرههاشون شده مثل 206.
ماانتظار206نداریم ولی با ماشین دوستام که مقایسه میکنم میبینم که واقعا سرماش کمتره تازه الان که هوار خیلی گرم نشده اینطوریه وای به حال گرمای مرداد ماه.
دلیلش چی میتونه باشه به نظرتون؟

Abolfazl-Star
29-05-2014, 17:04
فرصت نشد کولرشو تا بحال تست کنم الان که خوردیم به گرما وقتی ازش کولر میگیرم سرمای زیادی ندارم درصورتی که من شنید بودم پرایدهای جدید کولرههاشون شده مثل 206.
ماانتظار206نداریم ولی با ماشین دوستام که مقایسه میکنم میبینم که واقعا سرماش کمتره تازه الان که هوار خیلی گرم نشده اینطوریه وای به حال گرمای مرداد ماه.

با سلام
یعنی از پارسال تا الان از کولر استفاده نکردید؟
اینکه زیاد سرما نداره نشون دهنده اینه که باید ببری گاز کولر بزنی
احتمالا گازی که قبلا بوده از بین رفته

najee
29-05-2014, 17:16
یه سئوال دیگه داشتم من شنیدم هرچی کلاج پایینتر درگیر بشه بهتره من خودمم پایین تر راحت ترم ولی اولا تا یه حدی بیشتر پایین نمیره ثانیا وقتی من سیم کلاج و تنظیم میکنم از تو موتور یه صدایی مثل اینکه تو یه قوطی یه سنگی انداخته باشی میاد !!نبرم پایین به نظر شما
یکی هم اینکه اگه واسه 4الی5دقیه با پراید تو دنده سه رو دور موتور4000تا رانندگی کنی ضرر داره واسه موتور ماشین
آخه من محل کارم حدود3کیلومتری سربالایی معمولی داره رو بادنده 3خیلی راحت بالا میره ولی به محض اینکه میرم دنده 4دور موتور به شدت میاد پایین وگاز هرز میخوره مجبورم این 3کیلومترو بادنده 3برم که گاهادورموتور4000میرسه من حتی دور موتورو تا5000بردم بعد تعویض دنده کردم به 4دیدم بازم دور موتور اومد رو2مجبورم با دنده 3کنار بیام.

Abolfazl-Star
29-05-2014, 17:26
یه سئوال دیگه داشتم من شنیدم هرچی کلاج پایینتر درگیر بشه بهتره من خودمم پایین تر راحت ترم ولی اولا تا یه حدی بیشتر پایین نمیره ثانیا وقتی من سیم کلاج و تنظیم میکنم از تو موتور یه صدایی مثل اینکه تو یه قوطی یه سنگی انداخته باشی میاد !!نبرم پایین به نظر شما
یکی هم اینکه اگه واسه 4الی5دقیه با پراید تو دنده سه رو دور موتور4000تا رانندگی کنی ضرر داره واسه موتور ماشین
آخه من محل کارم حدود3کیلومتری سربالایی معمولی داره رو بادنده 3خیلی راحت بالا میره ولی به محض اینکه میرم دنده 4دور موتور به شدت میاد پایین وگاز هرز میخوره مجبورم این 3کیلومترو بادنده 3برم که گاهادورموتور4000میرسه من حتی دور موتورو تا5000بردم بعد تعویض دنده کردم به 4دیدم بازم دور موتور اومد رو2مجبورم با دنده 3کنار بیام.
حد استاندار تنظیم کلاج وسط رو به پایینه یعنی یه مقدار از وسط پایین تر
اونکه سما میگی بالا میارم صدا میده اون صدای درگیر شدن کلاج با دیسک صفحس اینطوری عمر صفحه میاد پایین و دیسکتون چال میشه

نه هیچ اشکالی نداره فقط بیشتر از این مدت نرو که بوی سوختگی صفحت بلند میشه :دی

MOHAMMAD_ASEMOONI
29-05-2014, 21:06

سلام .
نمیدونم در پائیز و زمستون کولر رو دو هفته یک بار برای 5 دقیقه روشن کردین یا نه ؟
این کار در چرب و سالم ماندنِ اورینگ لوله ها ( واشر لاستیکی حلقه مانندِ لوله ها ) خیلی کمک میکنه .
به احتمال زیاد مقدار زیادی گاز بر اثر خشک شدن اورینگها و یا کم کیفیت بودنِ اورینگها نشت کرده و در رفته .
کارهائی که باید انجام بشه :
پیدا کردن یک کولر ساز فهمیده و باوجدان
اندازه گرفتن فشار گاز در دو خطِ پرفشار ( گرم ) و کم فشار ( سرد ) .
اگر فشار کمه پس گاز کمه
اگر روغن هم از لوله ها خصوصاً شیلنگی که گاز سرد و از اتاق به کمپرسور برمیگردونه نشت کرده , باید مقداری روغن از نوع همان روغنی که درون کمپرسور هست هم به کمپرسور افزوده بشه .
اگر نشتی روغن داره , باید حتما روغن اضافه بشه ولو نصف استکان و به حرف هیچ کسی هم توجه نکنید
تمام اورینگها باید با اورینگ درجه یک ژاپنی یا امریکائی یا آلمانی یا کره ای اصل تعویض بشه
اگر اورینگها رو عوض نکنید پولتون رو برای گاز زدن دور میریزین چون دوباره گاز درمیره .
اورینگها رو از بلبرینگ فروشیها بخرین نه از مغازه های لوازم یدکی ماشین . کافیه بهشون نمونه نشون بدین یا برید یک لوازم یدکی فروشی چند تا قرض بگیرین یا از یک کولرساز قرض بگیرین برای نمونه یا با کولیس اندازه بگیرین اورسنگهای کولر رو .
اگر بیش از 3 سال هست که درایر را عوض نکردین باید حتماً تعویض بشه وگرنه کمپرسور صدمه میبینه
کار درایر شبیه به فیلتر روغنِ موتور هست .
در تاپیک صرفه جوئی توضیحات زیادی در موردش و اهمیتش درج شده .
اگر ماشینتون اوربفیس تیوب ( فیلتر مدادی) داره و سالهاست که عوض نشده باید حتماً عوض بشه .

رادیاتور کولر ( کندنسور ) و رادیاتور موتور باید با روشی که در تاپیک صرفه جوئی در مخارج خودرو عرض کردم ابتدا از حشرات و خاشاک تمیز و شسته بشه .

Abdolreza2012
30-05-2014, 00:21
سلام
از چرخ جلو ماشین سمت راننده صدا میاد
با چرخش چرخ صداش در میاد
قبلا یکم صدا میدا و قطع میشد
از امروز صداش یکسره هست ، از چی میتونه باشه ؟؟؟

( صدا مثله این میمونه که آنتن ماشین ارتفاش کم باشه و بخوره به سقف )
ماشین 405

najee
30-05-2014, 09:31
با سلام
یعنی از پارسال تا الان از کولر استفاده نکردید؟
اینکه زیاد سرما نداره نشون دهنده اینه که باید ببری گاز کولر بزنی
احتمالا گازی که قبلا بوده از بین رفته

نه به اون صورت چون تو فصل سرما بودیم دیگه هوا گرم نبود که بخوام کولر بگیرم درثانی تو زمستون اگه واسه چند دقیه کولر بگیری متوجه نمیشه که سرد میکنه یانه الان که هوا گرم معلوم میشه که زیاد خنک نیست

najee
30-05-2014, 09:46
سلام .
نمیدونم در پائیز و زمستون کولر رو دو هفته یک بار برای 5 دقیقه روشن کردین یا نه ؟
این کار در چرب و سالم ماندنِ اورینگ لوله ها ( واشر لاستیکی حلقه مانندِ لوله ها ) خیلی کمک میکنه .
به احتمال زیاد مقدار زیادی گاز بر اثر خشک شدن اورینگها و یا کم کیفیت بودنِ اورینگها نشت کرده و در رفته .
کارهائی که باید انجام بشه :
پیدا کردن یک کولر ساز فهمیده و باوجدان
اندازه گرفتن فشار گاز در دو خطِ پرفشار ( گرم ) و کم فشار ( سرد ) .
اگر فشار کمه پس گاز کمه
اگر روغن هم از لوله ها خصوصاً شیلنگی که گاز سرد و از اتاق به کمپرسور برمیگردونه نشت کرده , باید مقداری روغن از نوع همان روغنی که درون کمپرسور هست هم به کمپرسور افزوده بشه .
اگر نشتی روغن داره , باید حتما روغن اضافه بشه ولو نصف استکان و به حرف هیچ کسی هم توجه نکنید
تمام اورینگها باید با اورینگ درجه یک ژاپنی یا امریکائی یا آلمانی یا کره ای اصل تعویض بشه
اگر اورینگها رو عوض نکنید پولتون رو برای گاز زدن دور میریزین چون دوباره گاز درمیره .
اورینگها رو از بلبرینگ فروشیها بخرین نه از مغازه های لوازم یدکی ماشین . کافیه بهشون نمونه نشون بدین یا برید یک لوازم یدکی فروشی چند تا قرض بگیرین یا از یک کولرساز قرض بگیرین برای نمونه یا با کولیس اندازه بگیرین اورسنگهای کولر رو .
اگر بیش از 3 سال هست که درایر را عوض نکردین باید حتماً تعویض بشه وگرنه کمپرسور صدمه میبینه
کار درایر شبیه به فیلتر روغنِ موتور هست .
در تاپیک صرفه جوئی توضیحات زیادی در موردش و اهمیتش درج شده .
اگر ماشینتون اوربفیس تیوب ( فیلتر مدادی) داره و سالهاست که عوض نشده باید حتماً عوض بشه .

رادیاتور کولر ( کندنسور ) و رادیاتور موتور باید با روشی که در تاپیک صرفه جوئی در مخارج خودرو عرض کردم ابتدا از حشرات و خاشاک تمیز و شسته بشه .

آره ماهی یک بار گاها دوماهی یکبار روشن کردم حدودایکی دوقیقه ولی چون دیدم ماشین صفر زیاد اینکارو نمیکردم گفتم لازم نداره .
دوست عزیز ماشین هنوز گارانتی داره فکر میکنید ببرم گارانتی جواب درستی بدن. یا اگه نیاز به گاز مجدد باشه اونا اینکارو بدون هزینه انجام میدن.
منظورتون از فشار کمه چیه .اگه فشار هوایی که از دریچه ها میاد منظورتون که اون مگه به فن ربط نداره.

bijandarbari
30-05-2014, 10:32

سلام

معمولا ماشین های صفر گاز کولر کم دارن.:n02:

وقتی کاپوت رو باز کردین ، سمت چپ رادیاتور یک کپسول کوچیک هستش که دو تا لوله فلزی بهش وصل شدن. بالای کپسول اگه دقت کنی یک عدسی شیشه ای کوچیک ( به قطر کمتر از 1 سانت ) میبینی که وقتی کولر روشن باشه میشه جریان گاز کولر که به صورت مایع در اومده رو که از اونجا عبور میکنه با این عدسی دید.
وقتی کولر رو تازه روشن میکنی از داخل اون عدسی جریان کف و مه رو میبینی.ولی بعد از نهایت 30 ثانیه نباید هیچ حبابی داخل داخل جریان عبوری از اونجا دیده بشه.وگرنه گاز کولر کم دارین.
بهترین و دقیق ترین روش چک کردن میزان گاز کولر همین هستش.نیازی هم به گیج فشار نداره.
اینم عکس:

اگه گاز فول باشه و هیچ حبابی تو اون عدسی دیده نشه ولی خنکی کم باشه مشکل از چیز دیگه ای میتونه باشه که باید بررسی بشه.( مثل گرفتگی اواپراتور، صعف کمپرسور و ... )
هزینه اضافه کردن گاز کولر هم زیر 20 تومان هستش و ارزش رفتن به نمایندگی رو نداره.

bijandarbari
30-05-2014, 10:34
سلام
از چرخ جلو ماشین سمت راننده صدا میاد
با چرخش چرخ صداش در میاد
قبلا یکم صدا میدا و قطع میشد
از امروز صداش یکسره هست ، از چی میتونه باشه ؟؟؟

( صدا مثله این میمونه که آنتن ماشین ارتفاش کم باشه و بخوره به سقف )
ماشین 405

اگه صدای تق تق بده ، معمولا از پلوس هستش.
به خصوص اینکه گفتین با چرخش فرمون صداش در میاد.

ولی کلا تو هر شرایطی صدا میده و صداش هم به صورت خش و خش هستش ، بلبرنگ چرخ هستش.

behrouz.m
30-05-2014, 10:36
با سلام
دوستان من یه پارس83 دارم که مدتی دست خودم نبود و وقتی آوردنش کاری کرده بودن که ماشین جوش آورده بود و مجبور شدم سرسیلندرو عوض کردم

حالا چند روز پیش بردم روغن عوض کنم طرف بهم گفت اگه تو این دوتا سوراخ(تو عکس دایره کشیدم دورش) ؛ تو اون گرده آب جمع شد یا تو اون یکی سمت چپی روغن جمع شد دیگه ماشینت ماشین نیست سریع ردش کن بره
امروز نگاه کردم دیدم روغن توشه!
موتورم خیلی نرم کارمیکنه و به نظر میاد که هیچ مشکلی نداره
حالا از دوستان میخوام اگه کسی اطلاعی در این مورد (سوراخا) داره لطفا راهنمایی کنه
با تشکر

bijandarbari
30-05-2014, 10:39

سلام

نه اونطوری که شما فکر می کنید
همونطوری که گفتن کلاچ باید اول 1 سانت یا کمی بیشتر خلاصی داشته باشه و بعد اون مقدار احساس سفتی کنید. یعنی با دست 1 سانت اول رو راحت بتونین کلاچ رو فشار بدین ولی بعد از اون 1 سانت
کلاچ زیر دست سفت بشه.
اینطوری نه صفحه کلاچ درگیره و نه بلربرنگ کلاچ درگیره.
در ضمن باید وقتی کلاچ کمی مونده برسه به کف دنده ها به راحتی تعویض بشن و نیازی نیست موقع تعویض دنده کلاچ رو کامل تا ته پایین ببرین.

اینکه چند دقیقه با دور موتور بالا رانندگی کنید مشکلی به وجود نمیاره.خیالتون راحت.موتور پراید جون سخت تر از این حرف هاست.

bijandarbari
30-05-2014, 10:47
با سلام
دوستان من یه پارس83 دارم که مدتی دست خودم نبود و وقتی آوردنش کاری کرده بودن که ماشین جوش آورده بود و مجبور شدم سرسیلندرو عوض کردم

حالا چند روز پیش بردم روغن عوض کنم طرف بهم گفت اگه تو این دوتا سوراخ(تو عکس دایره کشیدم دورش) ؛ تو اون گرده آب جمع شد یا تو اون یکی سمت چپی روغن جمع شد دیگه ماشینت ماشین نیست سریع ردش کن بره
حالا از دوستان میخوام اگه کسی اطلاعی در این مورد (سوراخا) داره لطفا راهنمایی کنه
با تشکر

از اون سوراخا عکس دقیق و نزدیک بگیرین تا راهنماییتون کنم.
این عکس نامفهومه.

در ضمن 95 درصد تعویض روغنی ها هیچ چیزی از ماشین نمی دونن برای حرفشون هیچ ارزشی قائل نشین.
اگه نشتی روغن یا آب رادیاتور جایی باشه راحت میشه برطرفش کرد.
مگه اینکه سیلندر از جایی ترک داشته باشه که در اون صورت هزینه تعمیرش زیاده.

برای شما فکر نکنم مشکلی داشته باشین.میتونه از قبل روغن یا آب رادیاتور اونجا ریخته شده باشه و مونده باشه.پس نگران نباشین.

behrouz.m
30-05-2014, 10:50
ممنون
عکس که فعلا ندارم
ولی توشو با باد تمیز کرده بودم

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-05-2014, 15:10
1-آره ماهی یک بار گاها دوماهی یکبار روش کردم حدودایکی دوقیقه ولی چون دیدم ماشین صفر زیاد اینکارو نمیکردم گفتم لازم نداره .

2- دوست عزیز ماشین هنوز گارانتی داره فکر میکنید ببرم گارانتی جواب درستی بدن. یا اگه نیاز به گاز مجدد باشه اونا اینکارو بدون هزینه انجام میدن.
3- منظورتون از فشار کمه چیه ؟اگه فشار هوایی که از دریچه ها میاد منظورتون که اون مگه به فن ربط نداره.

سلام .

کولر باید حداقل 15 یک بار یا حتی 10 روز یک بار 5 دقیقه کار کنه تا روغن توی کمپرسور در تمام مدار بگرده و لوله ها و اورینگهای لوله ها رو چرب کنه تا آسیب نبینه و گاز درنره .
ماشین چه صفر باشه چه کهنه باید این کار انجام بشه .

2- شما میتونین ببرین گارانتی اول و اگه باوجدان و تمیز کار نکردند و درستش نکردند تسلیم نشین و بگین من پول ندادم برای ماشین صفر با کولر خراب و ضعیف .
میتونین هم بی خیال بشین و خودتون بیرون تستش کنین و درستش کنین . اما شاید بیرون تعمیر کردن گارانتی رو باطل کنه .

پس بهتره مثل یک آدم حرفه ای که همه چیز رو بلده برید نمایندگی و بگین کولر درست گاز نشده و خنک نمیکنه . فشار گاز باید چک بشه و گاز کشیده بشه و کامل تخلیه بشه با پمپ و سپس با گاز خوب و خالص پرش کنین . دستتون هم درد نکنه . اگر هم خودتون کنار تعمیرکار بودین یه 5 هزار انعام بهش بدین همون اول کار تا خودش شارژ بشه و کولر رو درست تست و شارژ کنه ( گاز بزنه ) .

3- منظورم فشار گاز خنک کننده هست که توی کمپرسور و لوله ها و بقیه ی قطعات کولر هست .
این گاز با فشار زده شده توی سیستم کولر و وقتی کولر روشنه فسارش در دو قسمت پرفشار و کم فشار باید در حد نرمال باشه وگرنه یا گاز کمه یا کمپرسور خرابه یا هوای زیاد داخل گاز هست ( مخلوط داره )
از روش دوستمون بیژن درباری هم میتونین استفاده کنین البته اگر درایر پنجره دار هست .
با روش ایشون نمیشه مقدار کمبود گاز رو پیدا کرد اما با نصب فشارسنج به دو خط پرفشار و کم فشار میشه ظرف دو سه دقیقه فهمید آیا گاز کم داره یا نه و اگر کم داره چقدر کم داره

روش کار طبق عکسهای زیر هست .

حرف ایشون درسته . در نمایندگیها گاز با کیفیت پائین میزنند و مقدارش هم کم هست و از قطعات بنجل و ارزان هم استفاده میکنند تا هزینه ی تولید بیاد پائین و سودشون بره بالا .
نمایندگی یا کولرساز باید قبل از گاز زدن این کارها رو انجام بده
اندازه گیری فشار
کشیدن کاملِ گاز
هوا زدن و تست کردن
بعد از مطمئن شدن از نشتی نداشتن دوباره کشبدن هوا به طور کامل با پمپ
تعویض اورینگهای خراب و مشکوک و خصوصاً والو گاز زدن

پرکردن سبستم با گاز درجه یک .
روغن هم اگر نشت کرده باید حتماً جای نشتی تعمیر بشه و روغن کافی از همون نوع اضافه بشه وگرنه کمپرسور صدمه میبینه یا ضعیف میشه .

کارهای پست قبل هم باید انجام بشه .

هر کدوم از کارهائی که عرض کردم اگر انجام نشه باعث درست کار نکردن کولر یا زود خراب شدنش میشه
درایر هم باید حداقل 3 سال یک بار تعویض بشه چون مثل فبلتر روغنِ موتور هست کارش .

اگر تاپیک صرفه جوئی رو بخونین اطلاعاتتون از بعضی از کولرسازها خیلی بیشتر میشه چون تقریباً همه چیز به زبان عامیانه و یا کمی تخصصی توضیح داده شده .

kasra2002
30-05-2014, 16:06
با سلام

با تشکر
همونطور که دوستان فرمودند فقط با حرف نمیشه تصمیم گرفت اگر ماشینتون نرم و روان کار میکنه و اب یا روغن کم نمی کنه و احساس کف در روغن یا چربیدر رادیاتور ندارید دور تادور سرسلندر رو تمیز کنید و تست کنید
معمولا درب قالپاق دچار نشتی میشه که میشه برطرف کرد و جای نگرانی نداره از روغن و اب رادیاتور و ضد یخ مرغوب استفاده کنید و مواظب ترموستات ماشین باشید مخصوصا در تابستان

bijandarbari
30-05-2014, 18:11
از روش دوستمون بیژن درباری هم میتونین استفاده کنین البته اگر درایر پنجره دار هست .
با روش ایشون نمیشه مقدار کمبود گاز رو پیدا کرد اما با نصب فشارسنج به دو خط پرفشار و کم فشار میشه ظرف دو سه دقیقه فهمید آیا گاز کم داره یا نه و اگر کم داره چقدر کم داره

سلام
قصد جسارت ندارم.
ولی دقیق ترین و بهترین روش تشخیص اینکه کولر گاز کم داره یا نه همینی هستش که گفتم.
هر سازنده کولری که مدار کولر رو طراحی میکنه میتونه فشار مدار کم فشار و پر فشار رو بسته به طراحی و سایز کندانسور و اواپراتور ( سطح تبادل حرارت بالطبع میزان گرمایی که باید این دو جا تبادل بشه ) تعیین کنه و نمیشه فشار استاندارد رو برای مدار کم فشار و پر فشار همه ی کولر ها یکسان دونست.
90 درصد کولر ساز اصلا نمی فهمن اون فشاری رو که نشون میده چیه.وگرنه همشون حداقل یک جدول خواص ترمودینامیکی مبرد ها رو تو مغازه شون دارن.چه برسه به اینکه بخواین با این فشار سنج ها کمبود گاز رو تشخیص بدن.
مگه اینکه کاتالوگ سازنده رو داشته باشه که اون تو مشخصات کولر رو آورده باشه که تو ایران این قضیه رایج نیست.
یه عبارت دیگر چون مقدار استاندارد و دقیق فشار مدار کم فشار و پر فشار کولر رو نمی دونیم ، نمیشه با دونستن این دو فشار تشخیص بدیم گاز کولر کمه یا زیاد.مگه اینکه گاز کولر خیلی کم باشه.

گاز خروجی از کمپرسور به صورت بخار سوپ ر هیت هستش و وقتی وارد کنداسنور میشه باید با از دست دادن گرما به صورت مایع متراکم از کندانسور خارج بشه.( همون جریان مایع بدون حباب که گفتم )
حالا اگه جرم گاز داخل مدار کم باشه ، کمپرسور نمیتونه گاز رو تا فشار لازم فشرده کنه و در نتیجه دمای کندانسور پایین میاد و این کاهش دما نمیتونه گرمای لازم برای اینکه گاز خروجی از کندانسور مایع متراکم باشه رو فراهم کنه و مبرد از کندانسور به صورت دوفازی ( حباب و کف و مه ) خارج میشه.

به نظر من ایشون به احتمال زیاد نیازی به تعویض گاز کولر نداره. در درجه اول گاز کولر رو چک کنه و اگه کم داشت جایی غیر از نمایندگی گاز کولر رو سرریز کنه پر بشه.اگه بازم سرماش کافی نبود بره نمایندگی تا عیب یابی کنن. ( برای من اواپراتور گرفتگی داشت و خنکیش خوب نبود و با گارانتی تعویضش کردن )
خود گاز های کولر داخل بازار هم کیفیت چندانی ندارن.

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-05-2014, 19:20
سلام .

روش مطمئن شدن از رگلاژ بودن کلاچ :

کلاچ باید طوری رگلاژ بشه که تا سه چهار سانت خلاصی داشته باشه تا مطمئن بشین که وقتی پاتون روی کلاچ نیست بلبرینگِ کلاچ به دیسک کلاچ نچسبیده وگرنه بلبرینگِ کلاچ زود خراب میشه چون طراحی نشده که دائماً بچرخه

همچنین باید از ته وقتی پاتون رو از کلاچ برمیدارین تا سه سانت کلاچ درگیر نشه تا مطمئن بشین که وقتی پا میذارین روی کلاچ ,قبل از به تَه رسیدنِ پدال , دیسک و صفحه کاملاً از هم جدا میشند و دنده راحت جا میره وگرنه به مرور زمان دنده برنجیها که کار هم سرعت کردنِ دنده ها رو به عهده داره خورده میشه و کار به جائی میرسه که با وجود سالم بودن کلاچ دنده ها با صدا جا میره ( قرررر)

برایِ اطمینان از درست رگلاژ بودنِ کلاچ باید این دو آزمایش ساده رو انجام بدین

1- ماشین روشن , پا تا آخر روی کلاچ , بزنین دنده یک , حالا بدون گاز دادن خیلی آرام پا رو بردارین .
باید تا سه سانت کلاچ درگیر نشه یعنی اصلاً نباید صدای موتور تغییر کنه . این یعنی که سه سانت قبل از به ته رسیدنِ پدال , کلاچ کاملاً دیسک و صفحه رو جدا میکنه یعنی کلاچ خوب هست

2- در یک خیابون خلوت با دنده دو برونید , بعدش همونطور که پاتون روی گاز هست با پای دیگه خیلی آرام روی پدالِ کلاچ فشار بدین.
باید تا حدود چهار سانت کلاچ اصلاً عمل نکنه . اگر خیلی کمتر از چهار سانت کلاچ عمل میکنه پس کلاچ خیلی بالا تنظیم شده و ممکنه به بلبرینگ کلاچ صدمه بزنه .

اگر این دو تست انجام شد یعنی کلاچ درست رگلاژ هست

p_p_k
30-05-2014, 19:58
سلام. بچه ها روی گاز کولر بگیریم مشکلی داره؟؟

405 دو گانه کارخونه...

bijandarbari
30-05-2014, 21:38
سلام. بچه ها روی گاز کولر بگیریم مشکلی داره؟؟

405 دو گانه کارخونه...

سلام

اگه با دور تقریبا بالا رانندگی کنید و آمپر آب هم پایین خط وسط باشه مشکلی نداره.
ولی اگه با کولر روشن ، دور پایین باشه رو موتور فشار زیادی میاد.

behrouz.m
31-05-2014, 10:05
همونطور که دوستان فرمودند فقط با حرف نمیشه تصمیم گرفت اگر ماشینتون نرم و روان کار میکنه و اب یا روغن کم نمی کنه و احساس کف در روغن یا چربیدر رادیاتور ندارید دور تادور سرسلندر رو تمیز کنید و تست کنید
معمولا درب قالپاق دچار نشتی میشه که میشه برطرف کرد و جای نگرانی نداره از روغن و اب رادیاتور و ضد یخ مرغوب استفاده کنید و مواظب ترموستات ماشین باشید مخصوصا در تابستان

بله درست می فرمایید
فقط خواستم ببینم کسی همچین چیزی شنیده یا نه
ممنون که جواب دادید

یا علی