PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

saeidrezay
23-02-2014, 16:16
باتری های خشک ماشین من علامت خالی رو نشون میده و این علامت خیلی وقته که همینطوری مونده
قبلا با کمی کار کردن علامت دوباره سبز میشد ولی حالا نه
این یعنی اینکه بازی خالی شده ولی باتری به خوبی کمتر میکنه و مشکلی نداره چه در استارت زدن حتی اگه چند روز هم خاموش باشه
میخوام بدونم آیا من رو یهو جا میزاره؟
واینکه میشه باتری خشک رو دوباره شارژ کرد؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-02-2014, 16:45
باتری های خشک ماشین من علامت خالی رو نشون میده و این علامت خیلی وقته که همینطوری مونده
قبلا با کمی کار کردن علامت دوباره سبز میشد ولی حالا نه
این یعنی اینکه بازی خالی شده ولی باتری به خوبی کمتر میکنه و مشکلی نداره چه در استارت زدن حتی اگه چند روز هم خاموش باشه
میخوام بدونم آیا من رو یهو جا میزاره؟
واینکه میشه باتری خشک رو دوباره شارژ کرد؟

سلام
باتریهایِ AC DELCO بهترین هست در دنیا
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
تا چهار پنج سال هم کار میده در مناطق گرمسیر .
وقتی میخرینش علامتش سبز هست
اما بعد از شش هفت ماه سیاه میشه درحالیکه باتری سالم و قوی هست و سالها کار میکنه .
پس نگران نباشید
باتری اتمی اگر استاندارد باشه شارژ اولیه لازم نداره , آب اسید کم نمیکنه , آب اسید ازش نشت نمیکنه , احتیاج به تعویض آب اسید یا افزودن نداره .
اما اگر قبل از تمام شدنِ عمرش به دلیلی خالی شد میشه با آمپر کم که بهش آسیب نزنه شارژ ش کرد .
شارژ سریع باعث کم شدن عمر باتری میشه .
این باتریها یکدفعه خراب نمیشه بلکه تدریجاً ضعیف میشه و این ضعف در سرما بیشتر نمایان میشه .
یعنی یک راننده ی حرفه ای اگر در زمستان باتریِ ماشینش ضعیف بشه و بدونه که بستها و سیمها تمیز و براق و محکم هست و باتری هم بیشتر از دو ساله که کار میکنه , اونموقع دیگه مطمئن هست که وقتِ تعویض باتری داره فرا میرسه .
پس اگر عمر باتری نسبتاً جوان هست و استاندارد هم هست اما یکدفعه ضعیف شد , بدونین که علتش یا کثیفی یا شل بودن بستها و سیمها هست یا یک برق دزدی در مدارهای ماشین

air_damned
24-02-2014, 08:31
مشکل بد جا رفتن دنده پژو پارس تحویل 2 هفته پیش موقعی این اتفاق میافته که در حین حرکت با سرعت 10 الی 30 میخوام بزنم دنده 2 .... اون موقع سفت جا میره... ولی موقع ثابت بودن ماشین ابن مشکل رو ندارم... یعنی از صفحه هست ؟

rahrahi
24-02-2014, 13:33
منکه روغن esso ریختم خیلی راحت جامیره

a_rudi
24-02-2014, 13:59
مشکل بد جا رفتن دنده پژو پارس تحویل 2 هفته پیش موقعی این اتفاق میافته که در حین حرکت با سرعت 10 الی 30 میخوام بزنم دنده 2 .... اون موقع سفت جا میره... ولی موقع ثابت بودن ماشین ابن مشکل رو ندارم... یعنی از صفحه هست ؟

یعنی از سه میخوای بیای دو اینطوری میشه؟
طبیعی که نیست اما به مرور حل میشه البته جا داره کمی کلاچ رو بیاری بالا

▶▶▶▶ارسال از موبایل، ابزاری اعتیاد آور◀◀◀◀

air_damned
24-02-2014, 16:38
یعنی از سه میخوای بیای دو اینطوری میشه؟
طبیعی که نیست اما به مرور حل میشه البته جا داره کمی کلاچ رو بیاری بالا

اره دوست من ولی در حالت ایستاده اصلا مشکلی نیست و روان دنده ها عوض میشه.. ولی رو سرعت 20 الی 30 از 1 به 2 خیلی سفت جا میره..
بردم نمایندگی گفت الان اینطوری نیست.. شانس ما اون موقع نشد.. بگیر نگیر داره..

kasra2002
24-02-2014, 19:51
اره دوست من ولی در حالت ایستاده اصلا مشکلی نیست و روان دنده ها عوض میشه.. ولی رو سرعت 20 الی 30 از 1 به 2 خیلی سفت جا میره..
بردم نمایندگی گفت الان اینطوری نیست.. شانس ما اون موقع نشد.. بگیر نگیر داره..
موتورش چه مدلیه دوست من ؟
این مشکل بسیار در موتور و گیرباکس x7 رایجه و نگران نباشید درضمن ماشین شما 2 هفته بیشتر کار نکرده و هنور برای جا افتادن خیلی زوده
اما با تعویض روغن گیرباکس یا همون واسکازین با یه مدل از فورمول 4 بهتر میشه البته بذارید بیشتر کار کنه مطمئن باشید در تابستان مشکل شما بسیار کمتر میشه

comeback pep
25-02-2014, 00:26
اگه خاطرتون باشه مدتى پيش اومدم در مورد روغن سوزى ماشين ازتون راهنمايى خواستم. ماشين هم ليفان 520 بود. جريان از اين قرار بود كه ماشين بنده روغن كم ميكنه اما علامتهاي رايج روغن سوزى(دود و چربى و...) نداره. مشكل از جنس روغن هم نيست چون مقدار كم شدن روغن خيلى زياده! الان يه مشكل ديگه هم داريم كه گفتم شايد به اين قضيه مربوط باشه. مشكل اينه كه ماشين زود گرم ميشه و معمولا فن در حال كار كردنه تا دما رو بياره پايين. اين در حاليه كه آمپر به وسط نرسيده! چند وقت پيش مكانيك بهم گفت احتمالا واشر سرسيلندر مشكل داره (براي همون روغن سوزى رفته بودم كه اينو گفت). قبلا هم گفتم كه فنى نيستم الان سؤالم اينه كه آيا ممكنه ماشين آب روغن قاطى كرده باشه؟ اساسا اين دو مورد ميتونن ربطى به هم داشته باشن؟ آيا واترپمپ ميتونه نقشى تو اين گرم شدن داشته باشه؟ البته راديات هم نشتى داره اما دليل اينكه اينو پرسيدم، حرف اون مكانيكه هست كه گفته بود واشر سرسيلندر مشكل داره.

pooria-ir
25-02-2014, 01:04
سلامت ترموستات رو حتما چک کن تا کار از کار نگذشته

Sent from my SHW-M380W using Tapatalk

bijandarbari
25-02-2014, 07:07
اگه خاطرتون باشه مدتى پيش اومدم در مورد روغن سوزى ماشين ازتون راهنمايى خواستم. ماشين هم ليفان 520 بود. جريان از اين قرار بود كه ماشين بنده روغن كم ميكنه اما علامتهاي رايج روغن سوزى(دود و چربى و...) نداره. مشكل از جنس روغن هم نيست چون مقدار كم شدن روغن خيلى زياده! الان يه مشكل ديگه هم داريم كه گفتم شايد به اين قضيه مربوط باشه. مشكل اينه كه ماشين زود گرم ميشه و معمولا فن در حال كار كردنه تا دما رو بياره پايين. اين در حاليه كه آمپر به وسط نرسيده! چند وقت پيش مكانيك بهم گفت احتمالا واشر سرسيلندر مشكل داره (براي همون روغن سوزى رفته بودم كه اينو گفت). قبلا هم گفتم كه فنى نيستم الان سؤالم اينه كه آيا ممكنه ماشين آب روغن قاطى كرده باشه؟ اساسا اين دو مورد ميتونن ربطى به هم داشته باشن؟ آيا واترپمپ ميتونه نقشى تو اين گرم شدن داشته باشه؟ البته راديات هم نشتى داره اما دليل اينكه اينو پرسيدم، حرف اون مكانيكه هست كه گفته بود واشر سرسيلندر مشكل داره.

اگه فن تو دمای غیر نرمال روشن میشه مشکل از فشنگی آب یا سنسور دما هستش.فن باید همیشه تو یک دمای مشخص روشن بشه.

اگه اب روغن شدید قاطی شده باشن میتونه باعث سریع بالا رفتن دما بشه.ولی در این حالت روی سطح اب رادیاتور لکه های قهوه ای روشن میبینید.یعنی وقتی آب روغن قاطی کنه راحت مشخص میشه.

اگه سوختن واشر سرسیلندر طوری باشه که کمپرس سیلندر کم بشه و باعث بالا رفتن سریع دمای موتور و کاهش توان موتور میشه.
ممکنه واشر سرسیلندر طوری بسوزه که روغن وارد محفظه احتراق بشه و بسوزه.

اگه رینگ پیستون یک سیلندر ضعیف شده باشه بازم باعث بالا رفتن سریع دمای موتور میشه.

شما سطح آب رادیاتور رو چک کنید روش لکه قهوه ای نباشه!!
چک کنید آب رادیاتور غیر طبیعی کم نکنه!!
اگه این دو مورد مشکلی نداشت پس احتمال زیاد مشکل واشر سرسیلندر ندارین.

اگه شلنگ رادیاتور غیر طبیعی سفت شده و رادیاتور از جایی نشتی داره طوری که هر دفعه نشتیش رو میگیرین بازم نشتی میده میتونه علائم سوختن واشر سرسیلندر باشه.

تست تراکم بگیرین.مشخص میشه که روغن سوزی از رینگ پیستون هستش یا کاسه نمد ساق سوپاپ.

comeback pep
25-02-2014, 07:36
ممنون. خب گويا راديات رسما به فنا رفته:n02: سوراخ شده! الان آمپر آب به سرعت ميره بالا يعنى با پنج شيش دقيقه حركت آمپر به بالاترين حد ممكن ميرسه. با اين شرايط به نظرتون راه داره ببرمش تا تعميرگاه؟ يه 15 دقيقه اي بايد برم.

bijandarbari
25-02-2014, 13:17
ممنون. خب گويا راديات رسما به فنا رفته:n02: سوراخ شده! الان آمپر آب به سرعت ميره بالا يعنى با پنج شيش دقيقه حركت آمپر به بالاترين حد ممكن ميرسه. با اين شرايط به نظرتون راه داره ببرمش تا تعميرگاه؟ يه 15 دقيقه اي بايد برم.

اگه می تونید محل نشتی رو چسب هل بزنید ( یک نوع چسب دوقلو ) اینطوری نشتیش موقت برطرف میشه تا تعمیرگاه برین.
وگرنه باید هر چند دقیقه نگاه دارین و داخل رادیاتور آب بریزین تا آمپر اب به خطر قرمز نرسه.البته بازم خطرناکه.ممکنه به واشر سرسیلندر اسیب بزنه.

h4sss4n
25-02-2014, 22:03
سلام
منیفولد هوا وقتی از یه جائی قاچاقی هوا بکشه دور موتور بالا پائین میشه
باید تمام قسمتهای منیفولد هوا و شیلنگهائی که بهش وصله چک بشه
ممکنه منیفولد ترک داشبورد باشه یا پیچهای اون شل باشه یا یک شیلنگ درست وصل نیست یا سوراخ شده .
استپر هم از شل باشه ممکنه همینطوری بشه
به سنسور مپ هم شک دارم .
درضمن اینکه وقتی گاز میدین ماشینتون چطوری خاموش میشه خیلی مهمه در عیب یابی
آیا یکدفعه خاموش میشه انگار که برق قطع بشه ؟

یا با لرزش و اینا همراهه ؟
از اگزوز دود سیاه نمیده موقع خاموش شدن ؟
اگر دودی نداره اگزوز موقع خاموش شدن , آیا بوی بنزین نسوخته میده ؟
بنده به کار سنسور مپ شک دارم
باید با اهم متر در سه حالتِ دور آرام و گاز مستمر و گاز لحظه ایِ زیاد چک بشه و ولتاژ خروجیش رو ببینید
ولتاژ خروجیش در دور آرام باید بین یک تا 1.5 باشه
در گاز مستمر حدود 2
و در تخته گاز آنی هم بره روی 5 ولت
درضمن نگفتین یکدفعه اینجوری شد یا ت
یا بعد از قطعه عوض کردن یا سرویس و تعمیر یا شستشو یا تصادف ؟
باید با ولتمتر سنسور دریچه ی گاز هم ولتاژش چک بشه با سوئیچ باز
اگر وقتی با دست دریچه ی گاز رو میگردونین ولتاژش تدریجاً بالا نمیره و پرشی بالا میره پس خرابه .
همه ی این تستها کار ساده ای هست اما باید یک اهم متر داشته باشین و بدونین چطور سنسور ها رو چک کنین .
در ضمن نگفتین اگر آروم آروم تا آخر گاز بدین خاموش میشه یا اینکه یکدفعه تا آخر گاز بدین ؟
برای چک کردن ولتاژ سنسور ها باید اینطوری سیمهای اهم متر بهش وصل بشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
به نظرم مکانیک ها حوصله ی چک کردن نداشتند یا دیدند ارزش وقت گذاشتن و چک کردن نداره چون بیشتر مکانیک ها مشتریها رو بر اساس اینکه کارش چقدر وقت گیر هست و چقدر میشه ازش پول گرفت انتخاب میکنند .
اگر احساس کنه باید کلی وقت صرف کنه و دست آخر پول اندکی گیرش میاد , از همون اول میگه نمیتونم درستش کنم کار من نیست .

اره یکدفه خاموش میشه فقط وقتی ک تقریبا گازو تا ته فشار میدم
نه هیچ لرزشی نداره.
دود و بوی بنزینو چک میکنم میگم بهتون
وقتی خریدمش همینجوری بود
فرقی نمیکنه وقتی پدال گاز از ی حد مشخص پایین میره خاموش میشه چه وقتی ک اروم اروم گاز میدم چه وقتی ک یدفه گاز میدم تو هر دنده ای باشه یا حتی وقتی خلاصه
ا ممنون از توجهتون

hamidcivil
25-02-2014, 22:38
موتور پله ای چیه و چه کاربردی داره؟

چراغ کمر بند پراید قطع و وصل میشه تا ترمز میزنی روشن میشه بعد از ترمز خاموش میشه راه حلی داره درستش کنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
25-02-2014, 22:43
اره یکدفه خاموش میشه فقط وقتی ک تقریبا گازو تا ته فشار میدم
نه هیچ لرزشی نداره.
دود و بوی بنزینو چک میکنم میگم بهتون
وقتی خریدمش همینجوری بود

فرقی نمیکنه وقتی پدال گاز از ی حد مشخص پایین میره خاموش میشه چه وقتی ک اروم اروم گاز میدم چه وقتی ک یدفه گاز میدم تو هر دنده ای باشه یا حتی وقتی خلاصه
ا ممنون از توجهتون

سلام
با توجه به حرفِ شما , مشکل ماشینتون به احتمال 99% از سنسور دریچه ی گاز هست .
با سنسور یک ماشین شبیه ماشینتون عوضش کنین و هر دو ماشین رو امتحان کنین
عوض کردنشون هم خیلی آسونه چون هیچ تنظیم و رگلاژ ی نداره .
فقط فیشش رو میکشین و پیچهای اون رو باز میکنین و عوضش میکنید .

راهِ دوم , امتحان کردنِ سنسور با ولتمر هست
ماشین خاموش
سوئیچ باز ( چراغ چک روشن )
ولتمتر روی 10 ولتِ DC
طبق عکس بالا ولتاژ خروجی سنسور رو چک کنین
سیم قرمز ولتمر رو بزنید به خروجی سنسور و سیم سیاه ولتمتر به بدنه ماشین
اگر نمیدونین کدوم سیم مال برق خروجی هست , سیمها رو دونه دونه امتحان کنین
اونی که اصلاً ولتاژ نداره منفی هست
اونی که ولتاژ ثابتِ 5 یا بیشتر داره سیم ورودی هست
اونی که با چرخاندنِ اهرم گاز که سیم گاز بهش وصله ولتاژش تغییر میکنه همون سیم خروجی هست .
باید وقتی اهرم گاز رو با دست میچرخونید , عقربه میلیمتر میلیمتر بره بالا و اصلاً پرش نداشته باشه
اگر در جائی پرش داره پس خرابه

نتیجه رو خبر بدین

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-02-2014, 00:42
موتور پله ای چیه و چه کاربردی داره؟

سلام
مطلبِ سوم بنده در صفحه 387 رو بخونید
سوالی هم داشتین مطرح کنید

hasanoooooooo
26-02-2014, 11:18
دوستان پراید یورو 4 دوستم رو تحویل دادن همه چیزش اوکی هست ... منتها در زمان سکون و حالتی که ماشین رو روشن میکنه دور موتور از زیر 1000 تا یکم بالای 1000 همش بازی میکنه... و دود میکنه یکم... بوی خامسوزی هم میده انگاری.... ولی در حالت حرکت و زمانی که تو حرکت ماشین رو خلاص میکنه دور موتور روی 1 راحت میمونه و صدا و دودی هم تو کار نیست... میخواستم بدونم مشکلش کجاست... موتورش رو تاکید میکنم یورو 4 هست و کلا روکش پلاستیکی اومده رو موتور... ماشین خودمو هم با دوستم نوشتم و میترسم اونم همین مشکل رو داشته باشه.... با تشکر

a_rudi
27-02-2014, 06:58
دوستان پراید یورو 4 دوستم رو تحویل دادن همه چیزش اوکی هست ... منتها در زمان سکون و حالتی که ماشین رو روشن میکنه دور موتور از زیر 1000 تا یکم بالای 1000 همش بازی میکنه... و دود میکنه یکم... بوی خامسوزی هم میده انگاری.... ولی در حالت حرکت و زمانی که تو حرکت ماشین رو خلاص میکنه دور موتور روی 1 راحت میمونه و صدا و دودی هم تو کار نیست... میخواستم بدونم مشکلش کجاست... موتورش رو تاکید میکنم یورو 4 هست و کلا روکش پلاستیکی اومده رو موتور... ماشین خودمو هم با دوستم نوشتم و میترسم اونم همین مشکل رو داشته باشه.... با تشکر

کامپبوتر یا همون ای سی یو رو باید دیاگ بزنید. مشکل خاصی نیست برید نمایندگی

comeback pep
27-02-2014, 11:19
جالبه! قيمت بعضى از قطعات ليفان تو بازار 4 برابر قيمت نمايندگيه! رينگ استاندارد تو نمايندگى 50 تومنه تو بازار 200 تومن! واشر سرسيلندر نمايندگى 50 تومنه بيرون 100 تومن! خوبيش اينه كه نمايندگى قطعه نميده! يه سرى قطعه نياز داريم اگه كسى از دوستان جايى رو ميشناسه كه بتويم دو برابر قيمت بخريم ممنون ميشم معرفى كنه!

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2014, 12:35

سلام
اگر موتور خام سوزی داره یعنی بنزین بیش از حد وارد سیلندر میشه و خوب نمیسوزه و دوده تولید میکنه
یکی از علائمش دوده زدن شمع هست
شمعها رو چک کنین اگر دوده داره پس یا شمع گرمتر باید استفاده بشه یا یکی از قطعاتی کم مقدار پاشش بنزین رو کنترل میکنه مشکل داره مثل :
سنسور مپ
سنسور دریچه گاز
سنسور حرارتِ آب موتور
سنسور اکسیژن
سنسور هوای ورودی
انژکتور
رگولاتور پمپ بنزین
کامپیوتر
از روی مصرف بنزین هم میشه فهمید خام سوزی داره یا نه
از دوده زدن اگزوز هم همینطور
گاهی خام سوزی اونقدر زیاده که در دور آرام دود سیاه از اگزوز خارج میشه
===========================
علت بالا پائین شدن دور موتور در دور آرام از خیلی چیزها میتونه باشه
بنده دیدم ماشینی اینجوری بود و علتش خرابی لاستیک استپر بود که کمی هوا میکشید
خودتون هم اگر دردور آرام پیچهاش رو شل کنین و چند میلیمتر از جاش درش ببارین , دور موتور بالا پائین میشه
علت دیگه باز هم از قاچاقی نفس کشیدن موتور هست چون کم بودن دور موتور به علت نبود اکسیژن کافی و سوخت کافی هست
اگر موتور از یه جائی قاچاقی نفس بکشه , کامپیوتر با استپر هوا رو کم میکنه و میاد پائین بعدش دوباره میره بالا چون از یه جا قاچاقی هوا میکشه
باید لوله ی هوای وصل شده به دریچه ی گاز رو باز کنین و در دور آرام با دستتون یا یک شی کاملاً ببنددینش
اگر جائی ترک داشته باشه یا پیچهاش شل باشه یا واشرش خراب باشه یا شیلنگش سوراخ باشه یا درست و محکم وصل نباشه , موتور یا خاموش نمیشه یا مدتی کار میکنه و تدریجاً خاموش میشه

ЯΣZΛ
27-02-2014, 19:04
سلام
امروز متوجه یه مشکل تو ماشینم شدم
اینکه وقتی از ولیعصر تا میدان سبلان اومدم ترافیک بود آمپر تا 90 و کمی بالاتر رفت وقتی ماشین در جا کار میکرد چراغ استوپ و روغن روشن میشد وقتی حرکت میکردم چراغ دیگه روشن نمیشد و کلا وقتی ماشین گاز میخورد حتی در جا گاز میدادی تا 1.5 چراغ روشن نمیشد.بعد زدم کنار گج روغن رو کشیدم بیرون تقریبا هیچی روغن نداشت!ولی الان ماشین سرد شده چک کردم اندازه روغن نرمال بودش!
ماشین 206 هستش تیپ 2!

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2014, 19:30
سلام
امروز متوجه یه مشکل تو ماشینم شدم
اینکه وقتی از ولیعصر تا میدان سبلان اومدم ترافیک بود آمپر تا 90 و کمی بالاتر رفت وقتی ماشین در جا کار میکرد چراغ استوپ و روغن روشن میشد وقتی حرکت میکردم چراغ دیگه روشن نمیشد و کلا وقتی ماشین گاز میخورد حتی در جا گاز میدادی تا 1.5 چراغ روشن نمیشد.بعد زدم کنار گج روغن رو کشیدم بیرون تقریبا هیچی روغن نداشت!ولی الان ماشین سرد شده چک کردم اندازه روغن نرمال بودش!
ماشین 206 هستش تیپ 2!

سلام .
وقتی موتور روشنه گیج روغن دیگه مقدار روغن رو نشون نمیده چون حدود 1.5 لیتر از روغن توی کارتل کم بشه دیگه میره پایینتر از گیج .
وقتی موتور روشنه مقدار زیادی روغن توسط پمپ کشیده میشه و میره توی موتور و بالای موتور برای روغنکاری قطعات متحرک .
وقتی خاموش میکنین روغنها کم کم برمیگرده توی کارتل .
مشکل حرارت شاید از کمبود آب باشه

t.63
27-02-2014, 21:22
سلام

از تابستون به این ور یه مشکلی برای ماشینم (پراید 132 سال 90 با تقریباً 50هزار کارکرد) پیش امده.
مشکل همیشگی نیست و کاملاً تصادفی رخ میده، اینطور که وقتی میخوام دنده رو پُر کنم تا برم به دنده ی بالاتر، موتور ماشین ناجور خفه میکنه که حتی اگه پام رو از روی گاز بردارم و دوباره گاز بدم، بازم خفه میکنه.
تنها راه چاره ـش اینه که همون موقعه تا خفه کرد، دنده رو عوض کنم که همینطور ممکنه از خود دنده ی 1 تا 4 و یا 5 همینطور پیش بره.

این رو هم بگم که از تابستون به این طرف، عقربه ی کیلومتر ماشین، سنسورش خراب شده و بیشتر اوقات، عقربه کار نمیکنه.
ماشین رو دو ماه پیش بردم یه تنظیم موتوری، یه دیاگ زد به ماشین، گفت که همه چیزش سالمه، اینم گفت که عمر شمع هاش تموم شده که یه دست شمع نو براش خریدم و عوض ـشون کرد.
ولی بازم دردی دوا نشد و ماشین همون مشکل خفه کردن رو داشت.

همین دو هفته پیش، روغن موتر ماشین با مخلفاتش رو عوض کرده بود که یه هفته ای این مشکل رو نداشت که دوباره از هفته ی پیش، خفه کردنش شروع شد.

به نظرتون مشکل از چی میتونه باشه؟

واقعاً یعنی کسی نیست که بدونه مشکل از چی میتونه باشه!؟
بیرون هم بردم میگن تا مشکل دائمی نشه نمیتونم کاری برات کنیم...اخه این هم شد جواب :n29:

ЯΣZΛ
27-02-2014, 22:05
سلام .
وقتی موتور روشنه گیج روغن دیگه مقدار روغن رو نشون نمیده چون حدود 1.5 لیتر از روغن توی کارتل کم بشه دیگه میره پایینتر از گیج .
وقتی موتور روشنه مقدار زیادی روغن توسط پمپ کشیده میشه و میره توی موتور و بالای موتور برای روغنکاری قطعات متحرک .
وقتی خاموش میکنین روغنها کم کم برمیگرده توی کارتل .
مشکل حرارت شاید از کمبود آب باشه

ممنون بابت کمکتون فقط یه چیز رو نگفتید
این که چرا چراغ استوپ و روغن روشن میشه فقط برای اینه که آمپر بالاست و روغنش بخار میشه؟
بعد گفتم در حالت در جا هست که دور موتور روی 1 هست روشن میشه ولی وقتی گاز میدم حتی روی 1.5 هم میره دیگه چراغ روشن نمیشه!

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-02-2014, 22:28
ممنون بابت کمکتون فقط یه چیز رو نگفتیداین که چرا چراغ استوپ و روغن روشن میشهسلام . چراخ استپ چی هست ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-02-2014, 03:33
بیرون هم بردم میگن تا مشکل دائمی نشه نمیتونم کاری برات کنیم...اخه این هم شد جواب :n29:

سلام
اطلاعاتی که نوشتین کافی نیست برای عیب یابی .
برای همینه که مکانیک ها میگن نمیدونند . اونها در وهله ی اول پول براشون مهمه چون اصلاً برای همین مغازه زدند تا کاسبی کنند و درآمد داشته باشند
وقتی مشتری مشکل ماشینش رو میگه , اگه مکانیک از قبل اطلاع نداشته باشه که مشکل از چیه ( تجربه داشتن ) اونوقت باید کلی بگرده و تست کنه تا مشکل رو پیدا کنه . یعنی کلی باید وقت صرف کنه و چه بسا آخرش هم پیداش نکنه و دو تا مشتری دیگه رو هم از دست بده .
برای همین به قول معروف یه نه میگه خودش رو از صد تا بلا راحت میکنه .
مکانیک مشتریها رو سوا میکنه بر اساس وقتی که میخواد صرف کنه و پولی که عایدش میشه .
تازه مزاج هم خیلی تاثیر داره
ممکنه یه مرد ماشین رو ببره و مکانیک بهش بگه نمیتونم درستش کنم اما یه خانوم شیک و پیک اگه همون ماشین رو ببره , به خاطرش تمام روز رو صرف ماشینش کنه و تا درستش نکنه کوتاه نیاد .
:20:
==========-========-==========+===+==
دوستانی که اینجا میان دریغی ندارند . اگر بدونند مشکل مطرح شده از چی هست جواب میدند .

1- طبق حرف شما ماشینتون فقط و فقط موقع دنده عوض کردن اینطوری میشه و دیگه در هیچ حالتی هیچ مشکلی نداره . درسته ؟
2- آیا اگرفقط گاز رو ول کنین بدون دنده عوض کردن , باز هم مشکل داره ؟
3- اگر گاز رو ول کنین و کلاچ بگیرین اما اصلاً دنده عوض نکنین , همونجوری میشه ؟
4- تعمیری چیزی انجام دادین بعدش اینجوری شد ؟
5- آیا فکر میکنین از موقع خراب شدن کیلومتر اینجوری شده ؟

hasanoooooooo
28-02-2014, 10:15
سلام
اگر موتور خام سوزی داره یعنی بنزین بیش از حد وارد سیلندر میشه و خوب نمیسوزه و دوده تولید میکنه
یکی از علائمش دوده زدن شمع هست
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
شمعها رو چک کنین اگر دوده داره پس یا شمع گرمتر باید استفاده بشه یا یکی از قطعاتی کم مقدار پاشش بنزین رو کنترل میکنه مشکل داره مثل :
سنسور مپ
سنسور دریچه گاز
سنسور حرارتِ آب موتور
سنسور اکسیژن
سنسور هوای ورودی
انژکتور
رگولاتور پمپ بنزین
کامپیوتر
از روی مصرف بنزین هم میشه فهمید خام سوزی داره یا نه
از دوده زدن اگزوز هم همینطور
گاهی خام سوزی اونقدر زیاده که در دور آرام دود سیاه از اگزوز خارج میشه
===========================
علت بالا پائین شدن دور موتور در دور آرام از خیلی چیزها میتونه باشه
بنده دیدم ماشینی اینجوری بود و علتش خرابی لاستیک استپر بود که کمی هوا میکشید
خودتون هم اگر دردور آرام پیچهاش رو شل کنین و چند میلیمتر از جاش درش ببارین , دور موتور بالا پائین میشه
علت دیگه باز هم از قاچاقی نفس کشیدن موتور هست چون کم بودن دور موتور به علت نبود اکسیژن کافی و سوخت کافی هست
اگر موتور از یه جائی قاچاقی نفس بکشه , کامپیوتر با استپر هوا رو کم میکنه و میاد پائین بعدش دوباره میره بالا چون از یه جا قاچاقی هوا میکشه
باید لوله ی هوای وصل شده به دریچه ی گاز رو باز کنین و در دور آرام با دستتون یا یک شی کاملاً ببنددینش
اگر جائی ترک داشته باشه یا پیچهاش شل باشه یا واشرش خراب باشه یا شیلنگش سوراخ باشه یا درست و محکم وصل نباشه , موتور یا خاموش نمیشه یا مدتی کار میکنه و تدریجاً خاموش میشه
با تشکر داداش... حقیقت نه اینکه ماشین 0 هست ماشین رو نمایندگی که قبول نکرد... بردیمش پیش چند تا تعمیر کار میگفتن ecu این ماشین فرق کرده انگاری و ما دستگاه دیاگشو نداریم و یه همچین چیزایی ... یکیشون شمع رو باز کرد گفت مشکلی نداره. و وقت هم نداشت گفت چون نرم افزارش نیست کاری از دستم بر نمیاد! حالا بنظرتون با این مشکل عیبی نداره فعلا باهاش رانندگی کنه تا کارت گارانتیش برسه و ببریم نمایندگی؟

hamed8020
28-02-2014, 11:46

سلام
به احتمال زیاد مشکل ناشی از سنسور کیلومتر شمار هست
که تو مدل انژکتوری از کار افتادنش مشکلاتی داره

مطلبی رو از یه سایت واستون اینجا میزارم

سنسور سرعت خودرو( کیلومتر شمار)(VSS):
وظایف سنسور سرعت :
• 1- مشخص کردن سرعت وسیله نقلیه
• 2- تثبیت کردن دور آرام موتور در هنگام حرکت خودرو
• 3- بهینه کردن شتاب خودرو
• 4- کاهش دادن نوسانات موتور
• ساختار داخلی سنسور سرعت : این قطعه شامل یک شافت که با دنده کیلومتر ترکیب می شود با گردش شافت خروجی گیربکس گردش پینیون دنده کیلومتر این شافت شروع به گردش کرده و با اثر مغناطیسی هال کار میکند (هر دور گردش شافت 8 پالس می دهد و شروع این پالس ها از سرعت 2 کیلومتر در ساعت به بالا شروع می شود که فرکانس ایجاد شده به (ECU) ارسال می شود.
مدار الکتریکی سنسور سرعت
پایه 1 تغذیه 12 ولت مثبت از رله دوبل
پایه 2 سیم منفی به بدنه
پایه 3 ارسال یگنال به (ECU)

• شرح کار سنسور سرعت :
این قطعه بعد از دریافت ولتاژ 12 ولت از رله دوبل و حرکت خودرو و گردش پینیون شروع به فرکانس های متناسب با سرعت خودرو می کند و (ECU) از سرعت خودرو اطلاع یافته و با استفاده از اطلاعات رسیده از این سنسور وضعیت پاشش سوخت خودرو را در سرعت مختلف مشخص می کند.
• روش عیب یابی سنسور سرعت:
۞ در صورت خرابی سنسور سرعت در توقف آنی خودرو ، خاموش می کند و در هنگام سر بالایی و دنده معکوس موتور ریپ می زند.
تست ولتاژی سنسور سرعت : سوکت سنسور را کشیده و دو سر ولت متر را به پایه های 1 و 2 زده باید ولتاژ نشان داده شده 12 ولت باشد در غیر این صورت مسیر برق تا رله دوبل را تست کنید.
تست اهمی سنسور سرعت : به وسیله اهم متر سیم پایه 3 را از سوکت تا (ECU) چک کنید که مقاومت آن باید کمتر از یک اهم باید باشد در غیر این صورت خراب است.
• تست دنده کیلومتر :
سنسور را از جای خود باز کرده و موتور را روشن نموده و با دست پینیون را چرخانده و در نتیجه اگر عقربه کیلومتر تغییری کرد سنسور درست است و اگر تغییری نکرد سنسور معیوب است. اگر درست بود دنده فیبری روی کیلومتر و دنده کرانویل را چک کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-02-2014, 11:51
با تشکر داداش... حقیقت نه اینکه ماشین 0 هست ماشین رو نمایندگی که قبول نکرد... بردیمش پیش چند تا تعمیر کار میگفتن ecu این ماشین فرق کرده انگاری و ما دستگاه دیاگشو نداریم و یه همچین چیزایی ... یکیشون شمع رو باز کرد گفت مشکلی نداره. و وقت هم نداشت گفت چون نرم افزارش نیست کاری از دستم بر نمیاد! حالا بنظرتون با این مشکل عیبی نداره فعلا باهاش رانندگی کنه تا کارت گارانتیش برسه و ببریم نمایندگی؟

سلام
مشکل خطرناک و نگران کننده نیست
فقط عادت کنین هر سه چهار دقیقه یا حتی دو دقیقه یک بار , یه نگاه یک ثانیه ای به آمپرها بندازین تا اگر حرارت رفت بالا یا چراغ هشداری روشن شد سریعاً متوجه بشین و نگه دارین
نداشتنِ این عادت , کار دستِ خیلیها داده .
سوختن واشر سرسیلندر , آتش گرفتن ماشین , گیرپاج کردن موتور و غیره

ali_ab
28-02-2014, 22:39
با سلام به دوستان عزیز

ماشین بنده 405 هست . مشکل ماشین کم بودن روشنایی اون هست که شامل چراغهای جلو ، دو چراغ سقف و چراغ صندوق عقب که نورشون متمایل به زرد هست و همچین کند بالارفتن شیشهای برقی به خصوص شیشه سمت راست .اویل به این ایراد دقت نکرده بودم ولی با نور چراغ های چند 405 دیگه که مقایسه کردم اختلاف واقعا محسوس بود . تا به حال چند باتری هم عوض کردم ولی این ایراد همچنان باقی است . ممنون میشم اگه دوستان راهکاری به ذهنشون میرسه بنده رو راهنمایی بفرمایند. مدل ماشین 82 است.

از توچه و لطف دوستان سپاسگزارم

پیروز و پاینده باشید

mtorkamanchai
01-03-2014, 00:14
سلام خدمت همه دوستان
ما یه زانتیا داریم که الان چند روزیه تو پارکینگه و روشن نشده(یه هفته)، الان که رفتم روشنش کنم استارت نخورد. چراغای ماشین و کیلومترشمار روشن میشه ولی وقتی میخواد ماشین روشن بشه یه صدایی میاد مثل اینکه مثلا باتری خیلی داره به خودش فشار میاره، بعد یه صدای ؛چیک؛ میده ولی در نهایت ماشین روشن نمیشه. دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-03-2014, 00:19
سلام خدمت همه دوستانما یه زانتیا داریم که الان چند روزیه تو پارکینگه و روشن نشده(یه هفته)، الان که رفتم روشنش کنم استارت نخورد. چراغای ماشین و کیلومترشمار روشن میشه ولی وقتی میخواد ماشین روشن بشه یه صدایی میاد مثل اینکه مثلا باتری خیلی داره به خودش فشار میاره، بعد یه صدای ؛چیک؛ میده ولی در نهایت ماشین روشن نمیشه. دوستان ممنون میشم راهنمایی کنید.سلام , یه هفته مدتی نیست که باتری رو ضعیف کنه مگر اینکه باتری پیر باشه یا ماشین برق دزدی داشته باشه . بستهای باتری رو تکون بدین شاید شل باشه و آمپر زیاد رد نمیکنه . اگر بستها درست هست پس باید باتری شازژ بشه یا با سیم رابط روشنش کنین

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-03-2014, 00:28
با سلام به دوستان عزیزماشین بنده 405 هست . مشکل ماشین کم بودن روشنایی اون هست که شامل چراغهای جلو ، دو چراغ سقف و چراغ صندوق عقب که نورشون متمایل به زرد هست و همچین کند بالارفتن شیشهای برقی به خصوص شیشه سمت راست .اویل به این ایراد دقت نکرده بودم ولی با نور چراغ های چند 405 دیگه که مقایسه کردم اختلاف واقعا محسوس بود . تا به حال چند باتری هم عوض کردم ولی این ایراد همچنان باقی است . ممنون میشم اگه دوستان راهکاری به ذهنشون میرسه بنده رو راهنمایی بفرمایند. مدل ماشین 82 است.از توچه و لطف دوستان سپاسگزارمپیروز و پاینده باشیدسلام . قطعه عوض کردن بدونِ تستِ اصولی کار درستی نیست و پولتون هدر میره . هر قطعه ای رو میشه تست کرد تا مطمئن شد معیوبه یا نه . تازه بعدش ممکنه قابل تعمیر باشه . شما باید با ولتمتر ولتاژ یک چراغ رو با موتور روشن و موتور خاموش چک کنین که آیا 12 ولت یا بیشتر هست . اگر کمتر از 12 بود ماشینتون مشکل داره یعنی ممکنه یه جاش اتصالی داره و برق رو ضعیف میکنه . یه راه دیگه هم داره . یه ماشین مثل ماشینتون پبدا کنین و کنار هم پارک کنین و چراخهای جلو رو روشن کنین . اگر نور ماشینتون ضعیفتره , یک لامپش رو باز کنین با لامپ اون ماشین عوض کنین . اگر هر دو لامپهای اون ماشین ( یکیش لامپ خودش و دیگری لامپ ماشین شما ) مثل هم نور داره پس برق ماشینتون مشکل داره .

mtorkamanchai
01-03-2014, 15:30
سلام , یه هفته مدتی نیست که باتری رو ضعیف کنه مگر اینکه باتری پیر باشه یا ماشین برق دزدی داشته باشه . بستهای باتری رو تکون بدین شاید شل باشه و آمپر زیاد رد نمیکنه . اگر بستها درست هست پس باید باتری شازژ بشه یا با سیم رابط روشنش کنین

فکر کنم بیشتر از یه هفته باشه(شاید ۱۲ روز)، بست های باطری شل نبود. یکی از دوستان گفت که باطریت خوابیده، گفت باید بزاری دنده ۱ بعد کلاج رو بگیری و موقعی که ماشینو دارن هل میدن باید کلاج رو آروم آروم ول کنی تا ماشین روشن بشه بعد ۱۵ دقیقه روشن بزار ماشینو و گاز بده تا باطری شارژ بشه. می خواستم بدونم نظر شما چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
01-03-2014, 15:57
فکر کنم بیشتر از یه هفته باشه(شاید ۱۲ روز)، بست های باطری شل نبود. یکی از دوستان گفت که باطریت خوابیده، گفت باید بزاری دنده ۱ بعد کلاج رو بگیری و موقعی که ماشینو دارن هل میدن باید کلاج رو آروم آروم ول کنی تا ماشین روشن بشه بعد ۱۵ دقیقه روشن بزار ماشینو و گاز بده تا باطری شارژ بشه. می خواستم بدونم نظر شما چیه؟

سلام
با دنده 2 باید روشنش کنین .
دنده یک خیلی سنگینه
اگر تو سرپائینی بخواین با هل یا جاذبه روشنش کنین دنده 3 خیلی بهتره
بله اگر دینام و باتری سالم باشه , بعد از روشن شدن دیگه دینام شارژ میکنه باتری رو .
اگر برای مدتی بیشتر از یک هفته میخواین ماشین رو بخوابونید بهتره سیم منفی باتری رو باز کنین
سیم مثبت رو هرگز باز نکنین
اما یادتون نره وقتی سیم منفی باز بشه اونوقت ماشینتون بی دزدگیر میشه .
اگه نمیخواین دزدگیر از کار بیافته پس باید چند روز یک بار یک نفر ماشین رو برای 5 یا 10 دقیقه روشن کنه بدون روشن کردن چراغها یا وسبله ی برقی دیگه
بهتره جای ماشین هم نیم متر تغییر کنه تا شکل لاستیکها بر اثر وزن ماشین تغییر نکنه وگرنه بعداً ممکنه تابِ کلّه بگیره چون دیگه گِرد نیست چرخها .

mtorkamanchai
01-03-2014, 16:31
سلام
دنده یک خیلی سنگینه
بله اگر دینام و باتری سالم باشه , بعد از روشن شدن دیگه دینام شارژ میکنه باتری رو .
اگر برای مدتی بیشتر از یک هفته میخواین ماشین رو بخوابونید بهتره سیم منفی باتری رو باز کنین
اگه نمیخواین دزدگیر از کار بیافته پس باید چند روز یک بار یک نفر ماشین رو برای 5 یا 10 دقیقه روشن کنه بدون روشن کردن چراغها یا وسبله ی برقی دیگه
بهتره جای ماشین هم نیم متر تغییر کنه تا شکل لاستیکها بر اثر وزن ماشین تغییر نکنه وگرنه بعداً ممکنه تابِ کلّه بگیره چون دیگه گِرد نیست چرخها .

خیلی ممنون، خیلی کمک کردین.

hamidcivil
01-03-2014, 17:38
سلام
دنده یک خیلی سنگینه

اگر چراغ ماشین روشن باشه باطری از کار میفقته؟چرا ؟ سیستم باطری چطوری؟
چرا منفی رابکشیم ولی مثبت را نه؟

hamidcivil
01-03-2014, 17:41
ماشین پراید مدل 92

بعضی وقتا در حین حرکت یه صدایی جیر جیر داخل چرخهای جلو می اومد رفتم لنت هاش را عوض کردم

حالا بوی لنت زیاد میاد... دود از رینگ میزنه بیرون... و رینگ خیلی داغ میشه

بنظرتون عیب ش از کجاست؟

fokahi110
01-03-2014, 18:46
محمد جان سلام داداش اقا من یه پراید 87 دارم دیگه یه عمریه من درگیرشم این من دیر به دیر روشن میکنم تقریبا 7 روز یا 6 روز یه بار چون زیاد نیاز ندارم موقعی استارت میزنم دور موتور سیخ وایمیسه رو 2 انگار داره یکی گازش میده من قبلا هم پرسیده بودم ازت ولی الان یه 2 سالی درگیرم با این مسئله از فیلتر بنزین و چک کردن استبر موتور تا تعویض شمعها انجام دادم ولی دزست نشد که نشد به نظرت کاری میتونم بکنم؟؟؟؟؟امروز تازه روشن کردم ویراژ میداد دور موتور همین که استارت زدم رفت سیخ رو 2 وایساد بعد میامد رو یک دوباره میرفت رو 2 بازی میکرد به دستگاه دیاگ هم زدم هیچی نشان نمیده میگه عیبی وجود ندارد همه چی سالمه باطریشم 150 تومن تازه دی ماه دادم باطری اربیتال وان ولی همون اش وهمون کاسه به نظرت راهی داره؟؟؟؟؟اگه داره تورو خدا بتونی خلاصم کنی از این وضع شیرینی خوبی پیش من داری.یا علی.:n16::n14:

hamed8020
02-03-2014, 16:23
محمد جان سلام داداش اقا من یه پراید 87 دارم دیگه یه عمریه من درگیرشم این من دیر به دیر روشن میکنم تقریبا 7 روز یا 6 روز یه بار چون زیاد نیاز ندارم موقعی استارت میزنم دور موتور سیخ وایمیسه رو 2 انگار داره یکی گازش میده من قبلا هم پرسیده بودم ازت ولی الان یه 2 سالی درگیرم با این مسئله از فیلتر بنزین و چک کردن استبر موتور تا تعویض شمعها انجام دادم ولی دزست نشد که نشد به نظرت کاری میتونم بکنم؟؟؟؟؟امروز تازه روشن کردم ویراژ میداد دور موتور همین که استارت زدم رفت سیخ رو 2 وایساد بعد میامد رو یک دوباره میرفت رو 2 بازی میکرد به دستگاه دیاگ هم زدم هیچی نشان نمیده میگه عیبی وجود ندارد همه چی سالمه باطریشم 150 تومن تازه دی ماه دادم باطری اربیتال وان ولی همون اش وهمون کاسه به نظرت راهی داره؟؟؟؟؟اگه داره تورو خدا بتونی خلاصم کنی از این وضع شیرینی خوبی پیش من داری.یا علی.:n16::n14:

این دو تا سوکتی که با فلش مشخص کردم باز کن و با اسپری انژکتور سشور تمیزشون کن احتمالا سولفاده زده یا لق هستن

abbas-t
02-03-2014, 19:46
سلام
full engine cold = موتور کاملاً سرد
full engine warm = موتور کاملاً گرم
شما یا بیش از حد آب میریزین یا درب منبع خرابه
یا ماشین مشکل واشر سرسیلندر داره و فشار آب میره بالا البته از سفتی شیلنگ های آب میشه این رو فهمید
گاهی فشار اونقدر میره بالا که شیلنگ باد میکنه

سلام
ظاهرا فشار اب بالاست،حالا باید چکار کنم؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2014, 03:03
اگر چراغ ماشین روشن باشه باطری از کار میفقته؟
چرا ؟
سیستم باطری چطوری؟

چرا منفی رابکشیم ولی مثبت را نه؟

سلام .
وقتی باتری ماشین ضعیف هست و شما ماشین رو روشن میکنین تا باتری شارژ بشه , اگر چراغها رو روشن کنین باتری دیرتر شارژ میشه یعنی ماشین باید مدتِ بیشتری درجا کار کنه .
برداشتن سر منفی آسانتر هست و همون خواسته رو برآورده میکنه ( قطع کردنِ برق ماشین ) .
در تمام کاتالوگهای ماشینها , برای تعمیر سیستمهای برقی نوشته شده سیم منفی رو بردارین .
قطب مثبتِ باتری در ماشین استاندارد یه درپوش قرمز رنگِ پلاستیکی هم داره که بر اثر زیاد برداشتن میشکنه .
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 7513.jpg
اما قطب منفی درپوش نداره . هر وقت خواستین برق ماشین رو قطع کنین سیم منفی رو بردارین .

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2014, 03:17
سلام
ظاهرا فشار اب بالاست،حالا باید چکار کنم؟

سلام
بیشتر توضیح بدین تا عیب یابی روی مسیر درست پیش بره
1- وقتی ماشین سرده و مقدار آب روی minimum هست , بعدش که ماشین گرم میشه تمام منبع انبساط پر از آب رادیاتور میشه و بعدش میزنه بیرون ؟
2- اگر بله , آیا اگر آب اضافه نکنین بعدش به مرور زمان هی آب میریزه از منبع انبساط یا فقط یک بار اینجوری میشه و بعدش مقدار آب ثابت میشه ؟
3- آمپر حرارت روی نرمال هست ؟
4- از چه وقت ماشین اینجوری شده ؟
5- آیا تعمیری چیزی انجام دادین روی موتور یا رادیاتور و سیستم خنک کننده ؟
6- آیا شیلنگِ بالائیِ رادیاتور هم سفت میشه ؟ پف میکنه ؟

abbas-t
03-03-2014, 15:44
سلام
بیشتر توضیح بدین تا عیب یابی روی مسیر درست پیش بره
1- وقتی ماشین سرده و مقدار آب روی minimum هست , بعدش که ماشین گرم میشه تمام منبع انبساط پر از آب رادیاتور میشه و بعدش میزنه بیرون ؟
2- اگر بله , آیا اگر آب اضافه نکنین بعدش به مرور زمان هی آب میریزه از منبع انبساط یا فقط یک بار اینجوری میشه و بعدش مقدار آب ثابت میشه ؟
3- آمپر حرارت روی نرمال هست ؟
4- از چه وقت ماشین اینجوری شده ؟
5- آیا تعمیری چیزی انجام دادین روی موتور یا رادیاتور و سیستم خنک کننده ؟
6- آیا شیلنگِ بالائیِ رادیاتور هم سفت میشه ؟ پف میکنه ؟

با سلام
جواب سوال اول شما ،بله و اگر اب اضافه نکنم به مرور اب قمقمه خالی میشه
امپر اب نرماله ودر این چند وقت از 8 خونه فقط تا 3 خونه بالا میاد
حدود یک ماه شاید یک ماه ونیم باشه که اینجوری شده
اصلا تو این دوساله کوچکترین تعمیری نشده ،فقط یک سال پیش فیلر گیری کردم
شلنگ بالای رادیات پف نمیکنه اما نسبت به زمانی که ماشین سرده شلنگ سفت تر میشه

امیدوارم درست جواب داده باشم

h4sss4n
03-03-2014, 20:04
سلام
ممکنه منیفولد ترک داشبورد باشه یا پیچهای اون شل باشه یا یک شیلنگ درست وصل نیست یا سوراخ شده .
به سنسور مپ هم شک دارم .
باید با اهم متر در سه حالتِ دور آرام و گاز مستمر و گاز لحظه ایِ زیاد چک بشه و ولتاژ خروجیش رو ببینید
در گاز مستمر حدود 2
درضمن نگفتین یکدفعه اینجوری شد یا تدریجاً ؟
اگر وقتی با دست دریچه ی گاز رو میگردونین ولتاژش تدریجاً بالا نمیره و پرشی بالا میره پس خرابه .
همه ی این تستها کار ساده ای هست اما باید یک اهم متر داشته باشین و بدونین چطور سنسور ها رو چک کنین .
در ضمن نگفتین اگر آروم آروم تا آخر گاز بدین خاموش میشه یا اینکه یکدفعه تا آخر گاز بدین ؟
به نظرم مکانیک ها حوصله ی چک کردن نداشتند یا دیدند ارزش وقت گذاشتن و چک کردن نداره چون بیشتر مکانیک ها مشتریها رو بر اساس اینکه کارش چقدر وقت گیر هست و چقدر میشه ازش پول گرفت انتخاب میکنند .

[QUOTE=MOHAMMAD_ASEMOONI;8126302]سلام
با توجه به حرفِ شما , مشکل ماشینتون به احتمال 99% از سنسور دریچه ی گاز هست .
با سنسور یک ماشین شبیه ماشینتون عوضش کنین و هر دو ماشین رو امتحان کنین
عوض کردنشون هم خیلی آسونه چون هیچ تنظیم و رگلاژ ی نداره .
فقط فیشش رو میکشین و پیچهای اون رو باز میکنین و عوضش میکنید .

راهِ دوم , امتحان کردنِ سنسور با ولتمر هست
ماشین خاموش
سوئیچ باز ( چراغ چک روشن )
ولتمتر روی 10 ولتِ DC
طبق عکس بالا ولتاژ خروجی سنسور رو چک کنین
سیم قرمز ولتمر رو بزنید به خروجی سنسور و سیم سیاه ولتمتر به بدنه ماشین
اگر نمیدونین کدوم سیم مال برق خروجی هست , سیمها رو دونه دونه امتحان کنین
اونی که اصلاً ولتاژ نداره منفی هست
اونی که ولتاژ ثابتِ 5 یا بیشتر داره سیم ورودی هست
اونی که با چرخاندنِ اهرم گاز که سیم گاز بهش وصله ولتاژش تغییر میکنه همون سیم خروجی هست .
باید وقتی اهرم گاز رو با دست میچرخونید , عقربه میلیمتر میلیمتر بره بالا و اصلاً پرش نداشته باشه
اگر در جائی پرش داره پس خرابه

نتیجه رو خبر بدین

سلام تست انجام دادم
ولتاژش درست بود
یکیش 5 ولت بود
یکی دیگش با چرخوندن اهرم گاز آروم آروم تا 5 ولت میرفت
اما بعضی وقتا ک اهرم گاز رو تا ته میچرخوندم ولتاژ 0 میشد و وقتی اهرم گازو ب عقب برمیگردوندم دوباره ولتاژش میومد

ب نظرتون سنسور دریچه گاز خرابه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2014, 20:42
[QUOTE=MOHAMMAD_ASEMOONI;8110987]سلام
به سنسور مپ هم شک دارم .
در گاز مستمر حدود 2
درضمن نگفتین یکدفعه اینجوری شد یا تدریجاً ؟

سلام تست انجام دادم
ولتاژش درست بود
یکیش 5 ولت بود
یکی دیگش با چرخوندن اهرم گاز آروم آروم تا 5 ولت میرفت
اما بعضی وقتا ک اهرم گاز رو تا ته میچرخوندم ولتاژ 0 میشد و وقتی اهرم گازو ب عقب برمیگردوندم دوباره ولتاژش میومد

ب نظرتون سنسور دریچه گاز خرابه؟

سلام
اگر فقط در آخِرِ آخِر صفر میشه و در جاهای دیگه پرش یا افت نداره پس سالمه چون شما هیچوقت با تخته گاز کامل رانندگی نمیکنید

اما اگه در وسطها هم افت و پرش داره یا سیم اهم متر درست وصل نیست و قطع و وصل میشه یا سنسور خرابه

airph
03-03-2014, 20:47
برینگ ته میلنگ عوض کن

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2014, 20:47
با سلام
جواب سوال اول شما ،بله و اگر اب اضافه نکنم به مرور اب قمقمه خالی میشه
امپر اب نرماله ودر این چند وقت از 8 خونه فقط تا 3 خونه بالا میاد
حدود یک ماه شاید یک ماه ونیم باشه که اینجوری شده
اصلا تو این دوساله کوچکترین تعمیری نشده ،فقط یک سال پیش فیلر گیری کردم
شلنگ بالای رادیات پف نمیکنه اما نسبت به زمانی که ماشین سرده شلنگ سفت تر میشه

امیدوارم درست جواب داده باشم

سلام
یعنی اگه با موتور سرد تا علامت min آب بریزین توی منبع انبساط و ماشین رو روشن کنین تا در جا گرم بشه , کم کم سطح آب توی منبع میاد بالا و از شیلنگ منبع انبساط میریزه بیرون ؟
اگر بله , چند دقیقه طول میکشه تا آب بریزه بیرون ؟
شیلنگ آب خیلی سفت تر از حالتش با موتور سرد میشه موقعی که آب سرریز میشه ؟

arian1987
03-03-2014, 20:59
با سلام..من با ماشینم (پژو 405) تصادف کردم که منجر به انحراف ناچیز شاسی شد البته جلوبندی ساز فرمودند که رام ماشینم سالمه..با کلی هزینه تعمیر شد..اما بعد از یه مدت فرمان ماشینم شروع به کشیدن کرد..وقتی فرمان رو رها میکنم علی رغم شیب تند جاده سمت چپ میکشه..به چند تا جلوبندی ساز و صافکار نشون دادمش همشون میگن فاصله لاستیکها با رکاب توی دوتا لاستیک جلوییم یکی نیست و در یه طرف یه فاصله به اندازه یه انگشت بیشتره..حالا دو نوع نظر میدن که نظراشون با هم متتفاوته..بعضیشون میگن از رام ماشینمه بعضی دیگه میگن از شاسی هستش و رام سالمه..کسایی که میگن از رامه اعتقاد داره که جلوبندی پژو روی رام سواره نه شاسی و با کج بودن 2 یا 3 سانتی متریه شاسی یا حتی خیلی بیشتر از این هم فرمون نمیکشه..حالا من موندمو این همه نظر که هیچکدوم هم حاضر به تعمیر با ضمانت نیستن..راستی فراموش نشه من لاستیکها رو جابه جا کردم و میزان فرمان زدم باد لاستیکهارو هم چک کردم اما باز درست نشد..ممنون میشم راهنماییم بکنین..واقعا کلافم کرده

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-03-2014, 21:11
با سلام..من با ماشینم (پژو 405) تصادف کردم که منجر به انحراف ناچیز شاسی شد البته جلوبندی ساز فرمودند که رام ماشینم سالمه..با کلی هزینه تعمیر شد..اما بعد از یه مدت فرمان ماشینم شروع به کشیدن کرد..وقتی فرمان رو رها میکنم علی رغم شیب تند جاده سمت چپ میکشه..به چند تا جلوبندی ساز و صافکار نشون دادمش همشون میگن فاصله لاستیکها با رکاب توی دوتا لاستیک جلوییم یکی نیست و در یه طرف یه فاصله به اندازه یه انگشت بیشتره..حالا دو نوع نظر میدن که نظراشون با هم متتفاوته..بعضیشون میگن از رام ماشینمه بعضی دیگه میگن از شاسی هستش و رام سالمه..کسایی که میگن از رامه اعتقاد داره که جلوبندی پژو روی رام سواره نه شاسی و با کج بودن 2 یا 3 سانتی متریه شاسی یا حتی خیلی بیشتر از این هم فرمون نمیکشه..حالا من موندمو این همه نظر که هیچکدوم هم حاضر به تعمیر با ضمانت نیستن..راستی فراموش نشه من لاستیکها رو جابه جا کردم و میزان فرمان زدم باد لاستیکهارو هم چک کردم اما باز درست نشد..ممنون میشم راهنماییم بکنین..واقعا کلافم کرده

سلام
دو چرخ جلو با هم موازی هست ؟
آیا با تراز اندازه ی زاویه ی کمک ها رو اندازه گرفتین تا مطمئن بشین هر دو عمود بر زمین هست یا نه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-03-2014, 08:48
برینگ ته میلنگ عوض کنسلام دوست عزیز . قبل از پاسخ , اول روی دکمه ی "جواب به صورت نقل قول" کلیک کنین تا مشخص بشه شما به چه کسی جواب دادین . به این سایت خوش آمدید

abbas-t
04-03-2014, 10:41
سلام
یعنی اگه با موتور سرد تا علامت min آب بریزین توی منبع انبساط و ماشین رو روشن کنین تا در جا گرم بشه , کم کم سطح آب توی منبع میاد بالا و از شیلنگ منبع انبساط میریزه بیرون ؟
اگر بله , چند دقیقه طول میکشه تا آب بریزه بیرون ؟
شیلنگ آب خیلی سفت تر از حالتش با موتور سرد میشه موقعی که آب سرریز میشه ؟

با سلام
از وقتی که برام میزارین صمیمانه متشکرم
اجازه بدین یکبار تست کنم وزمان بگیرم ،

t.63
06-03-2014, 14:22
سلام
اطلاعاتی که نوشتین کافی نیست برای عیب یابی .
برای همینه که مکانیک ها میگن نمیدونند . اونها در وهله ی اول پول براشون مهمه چون اصلاً برای همین مغازه زدند تا کاسبی کنند و درآمد داشته باشند
وقتی مشتری مشکل ماشینش رو میگه , اگه مکانیک از قبل اطلاع نداشته باشه که مشکل از چیه ( تجربه داشتن ) اونوقت باید کلی بگرده و تست کنه تا مشکل رو پیدا کنه . یعنی کلی باید وقت صرف کنه و چه بسا آخرش هم پیداش نکنه و دو تا مشتری دیگه رو هم از دست بده .
برای همین به قول معروف یه نه میگه خودش رو از صد تا بلا راحت میکنه .
مکانیک مشتریها رو سوا میکنه بر اساس وقتی که میخواد صرف کنه و پولی که عایدش میشه .
تازه مزاج هم خیلی تاثیر داره
ممکنه یه مرد ماشین رو ببره و مکانیک بهش بگه نمیتونم درستش کنم اما یه خانوم شیک و پیک اگه همون ماشین رو ببره , به خاطرش تمام روز رو صرف ماشینش کنه و تا درستش نکنه کوتاه نیاد .
==========-========-==========+===+==
دوستانی که اینجا میان دریغی ندارند . اگر بدونند مشکل مطرح شده از چی هست جواب میدند .

1- طبق حرف شما ماشینتون فقط و فقط موقع دنده عوض کردن اینطوری میشه و دیگه در هیچ حالتی هیچ مشکلی نداره . درسته ؟
2- آیا اگرفقط گاز رو ول کنین بدون دنده عوض کردن , باز هم مشکل داره ؟
3- اگر گاز رو ول کنین و کلاچ بگیرین اما اصلاً دنده عوض نکنین , همونجوری میشه ؟
4- تعمیری چیزی انجام دادین بعدش اینجوری شد ؟
5- آیا فکر میکنین از موقع خراب شدن کیلومتر اینجوری شده ؟

سلام
به احتمال زیاد مشکل ناشی از سنسور کیلومتر شمار هست
که تو مدل انژکتوری از کار افتادنش مشکلاتی داره

مطلبی رو از یه سایت واستون اینجا میزارم

سنسور سرعت خودرو( کیلومتر شمار)(VSS):
وظایف سنسور سرعت :
• 1- مشخص کردن سرعت وسیله نقلیه
• 2- تثبیت کردن دور آرام موتور در هنگام حرکت خودرو
• 3- بهینه کردن شتاب خودرو
• 4- کاهش دادن نوسانات موتور
• ساختار داخلی سنسور سرعت : این قطعه شامل یک شافت که با دنده کیلومتر ترکیب می شود با گردش شافت خروجی گیربکس گردش پینیون دنده کیلومتر این شافت شروع به گردش کرده و با اثر مغناطیسی هال کار میکند (هر دور گردش شافت 8 پالس می دهد و شروع این پالس ها از سرعت 2 کیلومتر در ساعت به بالا شروع می شود که فرکانس ایجاد شده به (ECU) ارسال می شود.
مدار الکتریکی سنسور سرعت
پایه 1 تغذیه 12 ولت مثبت از رله دوبل
پایه 2 سیم منفی به بدنه
پایه 3 ارسال یگنال به (ECU)

• شرح کار سنسور سرعت :
این قطعه بعد از دریافت ولتاژ 12 ولت از رله دوبل و حرکت خودرو و گردش پینیون شروع به فرکانس های متناسب با سرعت خودرو می کند و (ECU) از سرعت خودرو اطلاع یافته و با استفاده از اطلاعات رسیده از این سنسور وضعیت پاشش سوخت خودرو را در سرعت مختلف مشخص می کند.
• روش عیب یابی سنسور سرعت:
۞ در صورت خرابی سنسور سرعت در توقف آنی خودرو ، خاموش می کند و در هنگام سر بالایی و دنده معکوس موتور ریپ می زند.
تست ولتاژی سنسور سرعت : سوکت سنسور را کشیده و دو سر ولت متر را به پایه های 1 و 2 زده باید ولتاژ نشان داده شده 12 ولت باشد در غیر این صورت مسیر برق تا رله دوبل را تست کنید.
تست اهمی سنسور سرعت : به وسیله اهم متر سیم پایه 3 را از سوکت تا (ECU) چک کنید که مقاومت آن باید کمتر از یک اهم باید باشد در غیر این صورت خراب است.
• تست دنده کیلومتر :
سنسور را از جای خود باز کرده و موتور را روشن نموده و با دست پینیون را چرخانده و در نتیجه اگر عقربه کیلومتر تغییری کرد سنسور درست است و اگر تغییری نکرد سنسور معیوب است. اگر درست بود دنده فیبری روی کیلومتر و دنده کرانویل را چک کنید.

خیلی ممنون از راهنمایی

دقیقاً مشکل از همون سنسور کیلومتر سرعت بودش....تعویض ـش کردم...دو سه روزی هم حسابی از ماشین کار کشیدم. خدا رو شکر مشکل ـش کاملاً حل شد :n05:

iranch
06-03-2014, 18:52
سلام
سال 91 ماشین خریدیم و چند ماه بعدش بردیم آچار کشی
ایا الان هم آچار کشی لازمه ببریم؟

matr!x_2008
06-03-2014, 19:39
سلام. چند روزه بخاری پرایدم(مدل 88) خراب شده.... مشکل از چی هست؟ خرجش چقدره؟ پیش مکانیک ببرم یا برق کار؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-03-2014, 23:23
سلام. چند روزه بخاری پرایدم(مدل 88) خراب شده.... مشکل از چی هست؟ خرجش چقدره؟ پیش مکانیک ببرم یا برق کار؟سلام . این چند کلمه که نوشتین , برای عیب یابی اینترنتی کافی نیست . اگه پیش مکانیک هم برید باز هم کلی سوال میپرسه ازتون . بیشتر توضیح بدین . چه مشکلی داره دقیقاً ؟ از کی اینجوری شده ؟ تعمیری چیزی انجام دادین ؟ چه موقع اون مشکل رو داره ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-03-2014, 23:25
سلامسال 91 ماشین خریدیم و چند ماه بعدش بردیم آچار کشیایا الان هم آچار کشی لازمه ببریم؟سلام . اگه درست انجام شده باشه دیگه لازم نداره .

abbas-t
07-03-2014, 14:06
با سلام
از وقتی که برام میزارین صمیمانه متشکرم
اجازه بدین یکبار تست کنم وزمان بگیرم ،
سلام دوست عزیز ،اقای اسمونی
امروز رفتم برای تست ماشین
قمقمه که کامل خالی بود داخل رادیات اب تا زیر گلویی پایین بود (درست روی شبکه ها بود)رادیاتو اب به لب پر کردم
درشو بستم ،ماشینو روشن کردم و 25 دقیقه در جا کار کرد اب تا مینیموم قمقمه بیشتر پر نشد ،اما نگاه کردم دیدم
زیر ماشین چند قطره اب رادیات ریخته (سبز رنگ) این اولین باره که اتفاق میفته!
رفتم زیر ماشین دیدم هر وقت فن روشن میشه چند قطره اب میچکه ،عکس گرفتم وبراتون قرار دادم

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-03-2014, 14:28
سلام دوست عزیز ،اقای اسمونی
امروز رفتم برای تست ماشین
قمقمه که کامل خالی بود داخل رادیات اب تا زیر گلویی پایین بود (درست روی شبکه ها بود)رادیاتو اب به لب پر کردم
درشو بستم ،ماشینو روشن کردم و 25 دقیقه در جا کار کرد اب تا مینیموم قمقمه بیشتر پر نشد ،اما نگاه کردم دیدم
زیر ماشین چند قطره اب رادیات ریخته (سبز رنگ) این اولین باره که اتفاق میفته!
رفتم زیر ماشین دیدم هر وقت فن روشن میشه چند قطره اب میچکه ،عکس گرفتم وبراتون قرار دادم

سلام
بنابراین آب از منبع انبساط سرریز نمیشه . پس مشکل از واشر سرسیلندر نیست .
اول از همه باید مطمئن بشین که خودتون آب نریختین اونجا ( موقع آب رادیاتور ریختن توی منبع انبساط )
اگر مطمئن هستید :

حالا باید ببینید این آب رادیاتور دقیقاً از کجا میزیزه
شاید یک پولکی سوراخ شده به مقدار بسیار کم و با داغ شدن بدنه ازش آب میریزه .
شاید هم از واترپمپ باشه
تشخیص درستِ مشکل نصفِ تعمیر هست وگرنه مثل بیشتر مردم و مکانیکها از روی حدس و گمان قطعه تعویض میکنید و کلی ضرر میکنید
اگر دید نداره اون قسمت , باید با موبایل عکس بگیرین تا نشتی رو پیدا کنین

abbas-t
07-03-2014, 16:42
سلام
بنابراین آب از منبع انبساط سرریز نمیشه . پس مشکل از واشر سرسیلندر نیست .
اول از همه باید مطمئن بشین که خودتون آب نریختین اونجا ( موقع آب رادیاتور ریختن توی منبع انبساط )
اگر مطمئن هستید :

حالا باید ببینید این آب رادیاتور دقیقاً از کجا میزیزه

شاید یک پولکی سوراخ شده به مقدار بسیار کم و با داغ شدن بدنه ازش آب میریزه .
شاید هم از واترپمپ باشه
تشخیص درستِ مشکل نصفِ تعمیر هست وگرنه مثل بیشتر مردم و مکانیکها از روی حدس و گمان قطعه تعویض میکنید و کلی ضرر میکنید
اگر دید نداره اون قسمت , باید با موبایل عکس بگیرین تا نشتی رو پیدا کنین
مطمئن هستم که خودم اب نریختم ،چون امروز صبح متوجه این قضیه شدم
در ثانی عکسی که گرفتم از زیر ماشین وهمون جایی که نشت میکنه ،منتها نمیدونم این قسمت کجای موتوره ،چون جای قطعات رو نمیشناسم،مگه عکس گویای محل نشتی نیست؟

matr!x_2008
07-03-2014, 21:51
سلام . این چند کلمه که نوشتین , برای عیب یابی اینترنتی کافی نیست . اگه پیش مکانیک هم برید باز هم کلی سوال میپرسه ازتون . بیشتر توضیح بدین . چه مشکلی داره دقیقاً ؟ از کی اینجوری شده ؟ تعمیری چیزی انجام دادین ؟ چه موقع اون مشکل رو داره ؟

2 3 روزه اینجوری شده. امروز بخاری گرفتم کار کرد. بازی در اورده....:n21: راستی گرمای بخاری خیلی کم شده، مخصوصا اگه ماشین درجا کار کنه مثلا پشت چراغ قرمز که هستم باد کاملا سرده.تعمیر خاصیم انجام ندادم هنوزم تعمیر گاه نبردم. ممکنه از ترموستات باشه؟

abbas-t
08-03-2014, 09:31
مطمئن هستم که خودم اب نریختم ،چون امروز صبح متوجه این قضیه شدم
در ثانی عکسی که گرفتم از زیر ماشین وهمون جایی که نشت میکنه ،منتها نمیدونم این قسمت کجای موتوره ،چون جای قطعات رو نمیشناسم،مگه عکس گویای محل نشتی نیست؟
سلام
امروز ماشینو نشون مکانیک دادم ،گفتش واتر پمپ باید عوض بشه،رفتم واتر پمپ بخرم هر کی یه مارکی را تعریف میکنه ،یکی میگه طوس مشهد ،یکی میگه سکو بخر و ... شما میگین چه مارکی بخرم؟

vestlaif
08-03-2014, 14:01
سلام دوستان . من ماکسیما دارم . مشکلم اینه وقتی استارت میزنم از توی موتور طرف تسمه تایم صدا میاد . یه صدای بلند سوت کشیدن هست که فکر کنم از تسمه تایم باشه . حدودا بیست یا سی ثانیه صدا میاد بعد قطع میشه .به نظرتون مشکل چیه ؟
مشکل دوم اینه بعد از استارت زدن ماشین یه دسته دود سربی رنگ غلیظ از اگزوز خارج میشه . این فقط وقتی هست گه صبح ها برای بار اول استارت میخوره و ماشین سرد هست . مشکل چیه به نظرتون ؟
با تشکر از همگی

vestlaif
08-03-2014, 14:02
سلام دوستان . من ماکسیما دارم . مشکلم اینه وقتی استارت میزنم از توی موتور طرف تسمه تایم صدا میاد . یه صدای بلند سوت کشیدن هست که فکر کنم از تسمه تایم باشه . حدودا بیست یا سی ثانیه صدا میاد بعد قطع میشه .به نظرتون مشکل چیه ؟
مشکل دوم اینه بعد از استارت زدن ماشین یه دسته دود سربی رنگ غلیظ از اگزوز خارج میشه . این فقط وقتی هست گه صبح ها برای بار اول استارت میخوره و ماشین سرد هست . مشکل چیه به نظرتون ؟
با تشکر از همگی

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

محمد داود
08-03-2014, 17:10
سلام.هر مارکی حال کردی بخر .واتر پمپ یک یدکی کاملا شانسی هست.تازه اگه مکانیک درست ببنده.

محمد داود
08-03-2014, 17:18
با تشکر از همگی

Sent from my GT-I9500 using Tapatalk

سلام.در مورد پراید اگه این دو موضوع اتفاق بیفته.اولی مربوط به شل بودن تسمه دینام.دومی مربوط میشه به خرابی لاستیکهای ساق سوپاپ.شاید در حل مشکلتون کمک کنه.

esi222
08-03-2014, 23:56
سلام خدمت دوستان به خصوص آقا محمد عزیز که راهنماییاشون واقعا عالی و علمیه :n11:
یه سوال داشتم میدونم جاش اینجا نیست اما چون عجله داشتم اینجا پرسیدم چون این تاپیک فعاله :n06:
و اما سوال :
سمند دوگانه X7 مدل 83 دارم که روغن موتور GTX سری مگنتک 20 هزارتایی ریختم توش.
الان حدود 11 هزارتا کار کرده،حس میکنم که کم کم وقتشه روغن عوض شه (آخه میگن رو 14 هزارتا عوض کنی بهتره)
حالا سوالم اینه که CNG روی عمر روغن تاثیر داره؟ (جدای از بحث درجا کار کردن و ...)
یعینی چون ماشینم دوگانه هست زودتر از وقت معمولش باید عوش کنم؟
ممنون

poyyesh
09-03-2014, 00:14
عزیز روغو چند گرفتی و چه موقعی

esi222
09-03-2014, 00:31
عزیز روغو چند گرفتی و چه موقعی
تقریبا 4 یا 5 ماه پیش 90 تومن

poyyesh
09-03-2014, 00:41
جدا اصلیشو 4 لیتر همون نوع 70 عوض کردن دو هفته پیش منم این هفته میرم همین مدلو بریزم میگن عالیه

esi222
09-03-2014, 00:49
جدا اصلیشو 4 لیتر همون نوع 70 عوض کردن دو هفته پیش منم این هفته میرم همین مدلو بریزم میگن عالیه
آره روغنش حرف نداره اون اوایل که عوض کرده بودم به وضوح حس کردم که موتور نرم تر کار میکنه
نمیدونم4 لیتر بود یا 5 ! فکر کنم 5 بودش.
اگه قصد تعویض روغن رو داری زودتر اقدام کن که قیمت های جدید تا چند روز دیگه میاد و میره بالاتر...!

abbas-t
10-03-2014, 07:08
سلام دوستان
در دو سه صفحه قبل گفته بودم که از زیر ماشین (کنار فولی) اب میچکه ،یکی گفت از واتر پمپه ،خواستم عوضش کنم
یکی از دوستام گفت ممکنه از اورینگ لوله مسی هم باشه ،حالا چجوری باید بفهمم که واتر پمپ خرابه یا اورینگ لوله مسی؟

محمد داود
10-03-2014, 09:58
سلام.قاب پلاستیکی جلو موتور رو باز کن تا به واتر پمپ برسی اگه نشتی داشته باشه متوجه میشی.لوله مسی رو باید ماشین بره رو چاله سرویس و از زیر ماشین بازدید بشه.

esi222
10-03-2014, 20:58
سلام خدمت دوستان به خصوص آقا محمد عزیز که راهنماییاشون واقعا عالی و علمیه :n11:
یه سوال داشتم میدونم جاش اینجا نیست اما چون عجله داشتم اینجا پرسیدم چون این تاپیک فعاله :n06:
و اما سوال :
سمند دوگانه X7 مدل 83 دارم که روغن موتور GTX سری مگنتک 20 هزارتایی ریختم توش.
الان حدود 11 هزارتا کار کرده،حس میکنم که کم کم وقتشه روغن عوض شه (آخه میگن رو 14 هزارتا عوض کنی بهتره)
حالا سوالم اینه که CNG روی عمر روغن تاثیر داره؟ (جدای از بحث درجا کار کردن و ...)
یعینی چون ماشینم دوگانه هست زودتر از وقت معمولش باید عوش کنم؟
ممنون
کسی جواب سوالمو نمیدونه؟ :n03:

najee
11-03-2014, 07:49
آقا من 3000تا رو بالاخره پر کردم.متاسفانه مصرف سوختم همچنان بیداد میکنه دیاگ زدم گفت نه داره طبیعی میسوزونه .ولی بخدا داره صدی 11تا12تا میسوزونه
من یه باک 32تایی زدم فقط 280گاهی اوقات تا 300تا بیشتر نمیره .دم عید هم هست با این کجا برم پدرم در میاد .نمایندگی قبول میکنه اگه ببرمش چون هنوز وقت
سرویس اولیش نرسیده(مثلا4500که هر عیبی داشته باشه خودت تا اون موقع حلش میکنی).

saeidrezay
11-03-2014, 16:11
آقا من 3000تا رو بالاخره پر کردم.متاسفانه مصرف سوختم همچنان بیداد میکنه دیاگ زدم گفت نه داره طبیعی میسوزونه .ولی بخدا داره صدی 11تا12تا میسوزونه
من یه باک 32تایی زدم فقط 280گاهی اوقات تا 300تا بیشتر نمیره .دم عید هم هست با این کجا برم پدرم در میاد .نمایندگی قبول میکنه اگه ببرمش چون هنوز وقت
سرویس اولیش نرسیده(مثلا4500که هر عیبی داشته باشه خودت تا اون موقع حلش میکنی).

دوست من شما اصلا نوع ماشین رو مشخص نکردید انتظار دارید ما حدس بزنیم؟

saeidrezay
11-03-2014, 16:13
کسی جواب سوالمو نمیدونه؟ :n03:

نوع سوخت مصرفی ربطی به روغن کاری ماشین نداره و تنها سوپاپ ها و شمع و سیلندر با عمل احتراق رابطه مستقیم دارن

najee
11-03-2014, 16:57
دوست من شما اصلا نوع ماشین رو مشخص نکردید انتظار دارید ما حدس بزنیم؟

دوست عزیز من فکر کنم توفروم 131پست زدم .خوب معلومه دیگه 131

abbas-t
11-03-2014, 20:10
سلام.قاب پلاستیکی جلو موتور رو باز کن تا به واتر پمپ برسی اگه نشتی داشته باشه متوجه میشی.لوله مسی رو باید ماشین بره رو چاله سرویس و از زیر ماشین بازدید بشه.
با سلام
مگه میشه واتر پمپ خود بخود نشتیش برطرف بشه؟!اخه الان دوروزه که دیگه اب نمیچکه!

abbas-t
11-03-2014, 20:15
امروز برای اولین بار دوبار ترمز خالی کردم که حقیقتا خدا بهم رحم کرد
پراید 131 دارم ،مدل 90 ،مشکل از کجاست ؟

محمد داود
11-03-2014, 20:49
با سلام
مگه میشه واتر پمپ خود بخود نشتیش برطرف بشه؟!اخه الان دوروزه که دیگه اب نمیچکه!
سلام. خب معلوم نیست از واتر پمپ باشه. شاید نشتی از جای دیگه باشه ولی امکانش هست نشتی بصورت مقطعي قطع بشه.

محمد داود
11-03-2014, 20:58
امروز برای اولین بار دوبار ترمز خالی کردم که حقیقتا خدا بهم رحم کرد
پراید 131 دارم ،مدل 90 ،مشکل از کجاست ؟
سلام. اگه ABSنداره ممکنه از شیلنگ مکش بوستر که از طریق مانیفولد هوا در بوستر خلا ایجاد میکنه باشه داخلش یک سوپاپ یکطرفه داره که بعضاً ضعیف میشه.(این در حاليست که از هرگونه نشتی روغن ترمز مطمئن باشی.) اگه ABS داره،شرمنده نميدونم.

mohsenjxj
11-03-2014, 21:57
سلام بر دوستان عزیز.
بچه ها اگه ممکنه بفرمایید جام کردن موتور خودرو یعنی چی؟:n13: اگه کامل توضیح بدبد ممنون میشم.:n16:

esi222
11-03-2014, 23:02
نوع سوخت مصرفی ربطی به روغن کاری ماشین نداره و تنها سوپاپ ها و شمع و سیلندر با عمل احتراق رابطه مستقیم دارن
یعنی اینکه با CNG زیاد کار کرده باشه یا بنزین ربطی نداره !؟
آخه شنیده بودم که اگه دوگانه ست بهتره که زودتر روغنش عوض شه :n13:

comeback pep
12-03-2014, 19:32
سلام دوستان. اين ماشين ما آخرش درست نشد. بچه هايى كه فنى هستن خواهشا از راهنمايى و همفكرى با بنده دريغ نكنن... مشكل ماشين كم كردن روغن بود. تقريبا هر 3هزار كيلومتر 2 ليتر كم ميكرد هر روغنى هم كه ريختيم تفاوت چندانى نداشت. اين وسط واشر سرسيلندر هم سوزونديم و كلا خاموش شد ماشين. برديم مكانيكى كه رفيقمونه موتور رو باز كرد گفت يه دست رينگ ، واشر سرسيلندر و لاستيك سوپاپ ميخواى. جنسا رو داديم بهش بست رو ماشين. سرسيلندر و ساير قطعات هم مشكلى نداشت و فقط برا شيم گيرى رفتيم تراشكارى. اين همه كارى بود كه انجام داديم رو ماشين. بعد از اتمام كار ماشينو روشن كرديم چند دقيقه كار كرد و خاموش شد ديگه هم روشن نشد! از اونجا بكسل كرديم نمايندگى با هزار التماس راضى شدن يه نگاه بهش بندازن! تسمه تايم خوب تنظيم نشده بود و با يه دستكارى چند دقيقه اى درست شد. ماشينو روشن كردم آوردم خونه. الان صداى موتور خيلى زياد شده و واقعا آزار دهندست. يه چيزى تو مايه هاى پژوهاى مدل 80! از اون بدتر اينكه مشكل كم كردن روغن نه تنها درست نشد؛ بلكه ده برابر بدتر شده! يعنى با حدود 400 كيلومتر حركت 3 ليتر روغن كم كرده!!!! مكانيك ميگه شايد از لاستيك سوپاپ باشه چون لاستيك سوپاپى كه خريديم استفاده نكرد. نمايندگى كه رفتم گفت مكانيكتون اشتباه تشخيص داده و بايد از رينگ پيستون سايز 25 استفاده كنيد و سرسيلندر بره تراشكارى و بوش و واشرسرسيلندر عوض بشه و ... يعنى همه هزينه هامون الكى بوده و بايد دوباره از صفر شروع كنيم! بازم تقاضا ميكنم منو از راهنمايتون محروم نكنيد به خصوص محمد آسمونى... نكته مهم: ماشين قبل و بعد از تعمير كوچكترين علامت روغن سوزى نداره. نه دود نه كمپرس نه چربى! مشكل از كجاست به نظرتون؟ چرا بدتر شده؟ آيا واشرسرسيلندر بايد عوض بشه؟ نميشه برش گردونيم به حالت قبلش؟

abbas-t
12-03-2014, 21:20
سلام. اگه ABSنداره ممکنه از شیلنگ مکش بوستر که از طریق مانیفولد هوا در بوستر خلا ایجاد میکنه باشه داخلش یک سوپاپ یکطرفه داره که بعضاً ضعیف میشه.(این در حاليست که از هرگونه نشتی روغن ترمز مطمئن باشی.) اگه ABS داره،شرمنده نميدونم.
با سلام وتشکر
امروز بردمش تعمیرگاه ،اوستاکار گفت باید پمپش عوض بشه ،عوضش کردم ،فعلا مشکلی نداره

saeid.saeid20
12-03-2014, 23:12
سلام به همه

من یه 405 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مدل 85 دارم

حدود 98 هم دویده

وقتی ماشین داغ می کنه یعنی عقربه آمپر به خط وسط تقریبا میرسه از موتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) صداهای عجیبی میاد مثلا سایش آهن به هم

نمی دونم از چیه ولی وقتی که داغ میشه صداش میشنوم یا زیاد میشه

صبح هم با یه استارت روشن میشه

شتابش هم خوبه

من باهاش دور موتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بالامیرم

آب هم کم میکنه البته نه زیاد مثلا بعد یه مدت کوتاه آب ریختم تقریبا نصب بطری این نوشابه بزرگا ریختم

می خواستم بدونم دلیل این صدا چی میتونه باشه ؟؟
در ضمن از خروجی رادیات آب میومد چند بارم عوض کردم ولی جواب نداد با نوار تفلن محکمش کردم خطری که نداره الان دیگه آب نمیده

kasra2002
13-03-2014, 12:07
سلام به همه

من یه 405 ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) مدل 85 دارم

حدود 98 هم دویده

وقتی ماشین داغ می کنه یعنی عقربه آمپر به خط وسط تقریبا میرسه از موتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) صداهای عجیبی میاد مثلا سایش آهن به هم

نمی دونم از چیه ولی وقتی که داغ میشه صداش میشنوم یا زیاد میشه

صبح هم با یه استارت روشن میشه

شتابش هم خوبه

من باهاش دور موتور ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]) بالامیرم

آب هم کم میکنه البته نه زیاد مثلا بعد یه مدت کوتاه آب ریختم تقریبا نصب بطری این نوشابه بزرگا ریختم

می خواستم بدونم دلیل این صدا چی میتونه باشه ؟؟
در ضمن از خروجی رادیات آب میومد چند بارم عوض کردم ولی جواب نداد با نوار تفلن محکمش کردم خطری که نداره الان دیگه آب نمیده

کم کردن آب خطر ناکه مخصوصا اگه هوا بکشه
اگه دلیلش فقط همون نشتی بوده دیگه اوکی هست
اون صدا اول از فن ها و مشکل یا سایش اونا با یه جایی مثل بدنه حاظ و یا بلبرینگ و بوششون میتونه باشه
شما در حالت عادی و در هوای گرم کولر رو روشن کنید ببینید اگه در سردی ماشین باز هم صدا اومد از فن هاست و باید رسیدگی کنید که در رفتن و سوختن اونها با توجه به فصل گرم پیش رو خوب نیست و در مرحله بعدی به تسمه تایم و واتر پمپ که ایا ماشین زیادی داغ می کنه یا نه

ali_ab
13-03-2014, 13:25
سلام . قطعه عوض کردن بدونِ تستِ اصولی کار درستی نیست و پولتون هدر میره . هر قطعه ای رو میشه تست کرد تا مطمئن شد معیوبه یا نه . تازه بعدش ممکنه قابل تعمیر باشه . شما باید با ولتمتر ولتاژ یک چراغ رو با موتور روشن و موتور خاموش چک کنین که آیا 12 ولت یا بیشتر هست . اگر کمتر از 12 بود ماشینتون مشکل داره یعنی ممکنه یه جاش اتصالی داره و برق رو ضعیف میکنه . یه راه دیگه هم داره . یه ماشین مثل ماشینتون پبدا کنین و کنار هم پارک کنین و چراخهای جلو رو روشن کنین . اگر نور ماشینتون ضعیفتره , یک لامپش رو باز کنین با لامپ اون ماشین عوض کنین . اگر هر دو لامپهای اون ماشین ( یکیش لامپ خودش و دیگری لامپ ماشین شما ) مثل هم نور داره پس برق ماشینتون مشکل داره .

با سلام به دوستان عزیز

دوست عزیزم از راهنمایی شما خیلی سپاسگزارم. ولتاژ پشت چراغ رو چک کردم که در حالت موتور خاموش 10 ولت و در حالتی که موتور روشن هست 12 ولت می باشد . به نظر شما این طبیعی هست یا ولتاژش کمه؟ماشین 405 مدل 82 هست.

با سپاس فراوان

موفق باشید.

mohsenjxj
14-03-2014, 12:07
سلام بر دوستان عزیز.
بچه ها اگه ممکنه بفرمایید جام کردن موتور خودرو یعنی چی؟:n13: اگه کامل توضیح بدبد ممنون میشم.:n16:
لطفا یکی راهنمایی کنه.

saeid.saeid20
14-03-2014, 12:38
آقا من الان در رادیاتو باز کردم
تقریبا یه 5 ساعتی از روشن بودنش میگذره
آب کم کرده بود ولی کم تقریبا 1/5 نوشابه خانواده در یک هفته
ولی یه چیزی توجه رو جلب کرد این بود که روی آب یه لایه گرفته بود مثل آب کثیف یا مونده و روش هم یه چیزایی شبیه به پورز بود به رنگ کرم اینا نشونه چیه ؟

Mehdi.M2
14-03-2014, 12:47
ولی یه چیزی توجه رو جلب کرد این بود که روی آب یه لایه گرفته بود مثل آب کثیف یا مونده و روش هم یه چیزایی شبیه به پورز بود به رنگ کرم اینا نشونه چیه ؟

دوست عزيز مدل ماشينتون چيه ؟

saeid.saeid20
14-03-2014, 13:29
دوست عزيز مدل ماشينتون چيه ؟

پژو 405 مدل 85
98 هم دویده

mohsenjxj
14-03-2014, 16:04
پژو 405 مدل 85
98 هم دویده
داره کم کم واشر سرسیلندرت مرخص میشه.
البته تازه اولشه اگه دیر تعمیرش کنی ممکنه سرسیلندر هم تراش بخواد و...

saeid.saeid20
14-03-2014, 16:53
داره کم کم واشر سرسیلندرت مرخص میشه.
البته تازه اولشه اگه دیر تعمیرش کنی ممکنه سرسیلندر هم تراش بخواد و...

چرا ؟
به خاطر رنگ آب میگی ؟
آخه صبح راحت روشن میشه
آب هم دیگه به اندازه استانداردش کم میکنه

Khan gholi
14-03-2014, 16:57
برای لنت ترمز عقب پراید چه مارکی بهتره؟

mohsenjxj
14-03-2014, 17:31
چرا ؟
به خاطر رنگ آب میگی ؟
آخه صبح راحت روشن میشه
آب هم دیگه به اندازه استانداردش کم میکنه
بله بخاطر همون لجن یا ماده چرکی رنگی که تو آب نزدیک درب رادیاتور هست ، ماشین من هم تقریبا همین علائم را داشت و تو روشن شدن و ... هم هیچ مشکلی نداشت اما کم کم بیشتر و بیشتر شد تا اینکه یه روز دیدم روغن و آب با هم قاطی شدن و ...

mohsenjxj
14-03-2014, 17:34
سلام بر دوستان عزیز.
باباجون یکی نبود یه جواب درست و حسابی بما بده؟:n18:

poyyesh
14-03-2014, 17:45
سلام دوستان

405 مدل 92. وقتی ماشینو خاموش میکنی فن ها باید کار کنند تا اب رادیات خنک بشه یا نه( ؟ ماله ما اینطوری نی ولی یکی دیگه همزمان گرفتیم اون درسته )

فیلتر هوا خوب عالی چیه +قیمت

ممنون

saeid.saeid20
14-03-2014, 18:00
سلام دوستان

405 مدل 92. وقتی ماشینو خاموش میکنی فن ها باید کار کنند تا اب رادیات خنک بشه یا نه( ؟ ماله ما اینطوری نی ولی یکی دیگه همزمان گرفتیم اون درسته )

ممنون

برای من که مدل 85 هستش هم بعد خاموش شدن فن ها خاموش میشه
فکر کنم به سیستم کامپیوتر مربوطه
یعنی کامپیوتر شما قدیمیه

Mehdi.M2
14-03-2014, 20:35

دوست عزيز من تخصصي تو تعمير ماشين ندارم :دي اما چون ديدم دردمون مشتركه ازتون سئوال كردم ! ماشين منم بخاطر همين مشكل الان يه هفتست تعميرگاهه ! واشر سر سيلندر ترسونده ماشينت ! بده سريع باز كنن .. اگه مثل مال من بشه خرجت بالا ميشه .. سر سيلندر من تراشم نخورد و مجبور شدم بدم نو بگيرم .. تا همين الان كه دارم خدمتت تايپ ميكنم 1 ميليون و 300 خرج كردم .. هنوز دست مزد يارو مونده ...

اگه ماشين شما فقط با واشر درست بشه فكر نكنم زياد خرج برداره .. اما اگه بخواد لج در اره كم كمش بايد 500 بسرفي :دي

Abdolreza2012
14-03-2014, 20:39
دوستان اینی که میگن صدا دادن سوپاپ حتی موقعی که ماشین کم میاره ، مشکل هست
درسته ؟؟؟
یکی میگفت حتی اگه ماشین کم بیاره نباید صدای قل قل بده
:n13:

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-03-2014, 21:09

سلام
1- آب معمولی تویِ رادیاتور هست یا ضد یخ ( کولانت coolant ) ؟
2- ماشین روغن هم کم میکنه ؟
3- تا حالا مشکل بالا رفتن حرارت داشته ؟
4- اون لکه ها رو اگه بشه با شیلنگ یا لوله ی باریک بکشین و بریزین توی یک بشقاب تا آبش خشک بشه . اگر اون لکه ها خشک نشد به احتمال زیاد روغنه . آیا روغن هست ؟
6- آیا روی گیج روغن هم قطرات آب هست ؟
کم شدنِ آب از خیلی چیزها میتونه باشه مثل خرابی بست شیلنگ
خرابی لوله
خرابی یک واشر
خرابی یک پولکی
خرابی رادیاتور بخاری یا رادیاتور موتور
خرابی واترپمپ
خرابی واشر سرسیلندر
باید عیب یابی رو از آسانترین ها شروع کنین تا برسین به مشکل ترینها و پرهزینه ترینها که واشر سرسیلندر باشه .

DaRiOuShJh
14-03-2014, 21:17
دوستان من پرایدم چند وقته دور موتوز حدودا 3000 تا 3500 که میشه کلاچ حالت لرزه پیدا میکنه و یه صدای قار قارک !!! میده به قولی تا دوره موتور پایین نیاد یا اینکه کلاچ رو یه مقدار نا محسوس بگیرم
گفتن از دیسک صفحه و جعبه دنده
میخوام بدونم درسته تشخیصشون؟ راهی نداره فعلا استفاده کنم داخل شهر
یه مقدار مخصوصا سرعت های 80 تا 1000 که یه مقدار دنده 4 و 5 پر میشه رو مخ میره صداش البته خیلی نیست

saeid.saeid20
14-03-2014, 22:34
سلام
1- آب معمولی تویِ رادیاتور هست یا ضد یخ ( کولانت coolant ) ؟
2- ماشین روغن هم کم میکنه ؟
3- تا حالا مشکل بالا رفتن حرارت داشته ؟
4- اون لکه ها رو اگه بشه با شیلنگ یا لوله ی باریک بکشین و بریزین توی یک بشقاب تا آبش خشک بشه . اگر اون لکه ها خشک نشد به احتمال زیاد روغنه . آیا روغن هست ؟
6- آیا روی گیج روغن هم قطرات آب هست ؟
کم شدنِ آب از خیلی چیزها میتونه باشه مثل خرابی بست شیلنگ
خرابی لوله
خرابی یک واشر
خرابی یک پولکی
خرابی رادیاتور بخاری یا رادیاتور موتور
خرابی واترپمپ
خرابی واشر سرسیلندر
باید عیب یابی رو از آسانترین ها شروع کنین تا برسین به مشکل ترینها و پرهزینه ترینها که واشر سرسیلندر باشه .

تو ماشین ضد یخ ریختم که الان با آب معمولی قاطی شده
اونا رو هم زدم به دستم و خشک شد و روغنی نشد
حرارت فقط تا وسط تو ترافیک میره و فن روشن میشه و همونجا میمونه
ماشین روغن کم نمی کنه
نه اثری از آب نیست
مگه تو پژو ابن مقدار کم کردن آب مگه مشکلی داره تو یه هفته ؟ اون زیر نور آفتاب ( 1/5 از کل شییشه نوشابه خانواده )
بعد از خروجی رادیات آب میومد که با تفلن محکم کردم الان نمیاد
الان هزینه واشر سر سیلندر تعویض چقدر میشه ؟

aramesh_61
15-03-2014, 00:20
سلام
دوستان من 3 هفته هست رانا ال ایکس خریدم، 2000 هزارتا بیشتر نرفته، مشکل اولم اینه که کلاج ماشین خیلی بالا ول میکنه ولی ظاهراً بیشتر راناها این مشکلو دارن، ولی یه مشکل دیگه که چند بار پیش اومده اینه که وقتی ماشین سرده و تازه شروع میکنم به حرکت، موقع معکوس زدن مثلاً از 3 به 2 ماشین یهو خاموش میشه، کسی میدونه مشکل از چیه؟
ممنون

محمد داود
15-03-2014, 00:40
دوستان من پرایدم چند وقته دور موتوز حدودا 3000 تا 3500 که میشه کلاچ حالت لرزه پیدا میکنه و یه صدای قار قارک !!! میده به قولی تا دوره موتور پایین نیاد یا اینکه کلاچ رو یه مقدار نا محسوس بگیرم
گفتن از دیسک صفحه و جعبه دنده
میخوام بدونم درسته تشخیصشون؟ راهی نداره فعلا استفاده کنم داخل شهر
یه مقدار مخصوصا سرعت های 80 تا 1000 که یه مقدار دنده 4 و 5 پر میشه رو مخ میره صداش البته خیلی نیست
سلام.هر چه زودتر اقدام کنی بهتره.دیسگ و صفحه90 تومن.دستمزد50.اگه با این دو مورد درست بشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-03-2014, 09:25
تو ماشین ضد یخ ریختم که الان با آب معمولی قاطی شده اونا رو هم زدم به دستم و خشک شد و روغنی نشد حرارت فقط تا وسط تو ترافیک میره و فن روشن میشه و همونجا میمونه ماشین روغن کم نمی کنه نه اثری از آب نیست مگه تو پژو ابن مقدار کم کردن آب مگه مشکلی داره تو یه هفته ؟ اون زیر نور آفتاب ( 1/5 از کل شییشه نوشابه خانواده )بعد از خروجی رادیات آب میومد که با تفلن محکم کردم الان نمیاد الان هزینه واشر سر سیلندر تعویض چقدر میشه ؟ماشینتون منبع انبساط رادیاتور داره ؟ اگر بله , وقتی ماشین سرده و تا علامت min آب توی منبع باشه , آیا با گرم شدن موتور آب میاد بالا و سرریز میشه ؟در مورد حرارت منظورم این بود که آیا در گذشته پیش اومده که آمپر آب تا حدِ قرمز بالا بره و ماشین بی آب کار کنه ؟

saeid.saeid20
15-03-2014, 11:34
ماشینتون منبع انبساط رادیاتور داره ؟ اگر بله , وقتی ماشین سرده و تا علامت min آب توی منبع باشه , آیا با گرم شدن موتور آب میاد بالا و سرریز میشه ؟در مورد حرارت منظورم این بود که آیا در گذشته پیش اومده که آمپر آب تا حدِ قرمز بالا بره و ماشین بی آب کار کنه ؟
ماشین از صفری دستمه
ماشین تو زیر 1000 یعنی صفر موتور سوزانده بود که با پارتی بازی و .... کل بدنه رو برداشتن گذاشتن رو یه موتور دیگه
البته باز با همون پارتی بازی یه موتور خوب انداختن با لوازم کامل فرانسوی که تا 70 تا فقط روغن و لنت عوض کردم
بعد از اون با موتور جدیده نه ، تا وسط میره البته به بار تو حرکت آب یخ زد که وایسادم درجا کار کرد درست شد
منظور از منبع انبساط ترموستاته ؟ اگر بله ،دارم
منظور شما از min چیه یعنی زمانی که تازه ماشین رو روشن کردم یا رو خط وسط باشه عقربه ؟

aramesh_61
15-03-2014, 13:19
سلام
دوستان من 3 هفته هست رانا ال ایکس خریدم، 2000 هزارتا بیشتر نرفته، مشکل اولم اینه که کلاج ماشین خیلی بالا ول میکنه ولی ظاهراً بیشتر راناها این مشکلو دارن، ولی یه مشکل دیگه که چند بار پیش اومده اینه که وقتی ماشین سرده و تازه شروع میکنم به حرکت، موقع معکوس زدن مثلاً از 3 به 2 ماشین یهو خاموش میشه، کسی میدونه مشکل از چیه؟
ممنونآقا کسی میدونه مشکل من راه حلش چیه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-03-2014, 15:51
ماشین از صفری دستمه
ماشین تو زیر 1000 یعنی صفر موتور سوزانده بود که با پارتی بازی و .... کل بدنه رو برداشتن گذاشتن رو یه موتور دیگه
البته باز با همون پارتی بازی یه موتور خوب انداختن با لوازم کامل فرانسوی که تا 70 تا فقط روغن و لنت عوض کردم
بعد از اون با موتور جدیده نه ، تا وسط میره البته به بار تو حرکت آب یخ زد که وایسادم درجا کار کرد درست شد
منظور از منبع انبساط ترموستاته ؟ اگر بله ،دارم
منظور شما از min چیه یعنی زمانی که تازه ماشین رو روشن کردم یا رو خط وسط باشه عقربه ؟

سلام دوست عزیز
بسیار کار خوبی میکنین که میگین چی بلدین چی بلد نیستین
و بسیار کار خوبی میکنین که سوال میپرسین تا اطلاعات شما بیشتر و بیشتر بشه
اول از همه بهتون توصیه میکنم با دقت و حوصله و تدریجاً این تاپیک رو از صفحه اول بخونید
منبع انبساط یک تانکی یا مخزن پلاستیکی هست که آب رادیاتور توش هست و وقتی سیستم خنک کننده ی ماشین آب کم بیاره از اون مخزن آب میگیره و وقتی آب بر اثر گرمای موتور حجمش زیاد میشه , آبِ زیادی میره تویِ اون مخزن .
عکسهاش
روی منبع انبساط دو تا علامت هست
یا نوشته min max که یعنی minimum , maximum
یا نوشته cold hot یعنی سرد و داغ
وقتی موتور کاملاً سرد هست باید سطح آب توی منبع روی min يا cold باشه
وقتی موتور کاملاً گرم شده باشه باید روی hot يا max باشه
شما وقتی کاملاً سرده تا سطح min يا cold آب بریزین توش
اون لوله ای رو هم که بستین بازش کنین
بعدش بذارید ماشین ربع ساعت کار کنه
بعدش ببینین سطح آب چقدر میاد بالا و نتیجه رو خبر بدین
اگر به جای ربع ساعت , نیم ساعت موتور کار کنه یا از ماشین استفاده کنین بهتره
این رو آزمایش کنین و نتیجه رو خبر بدین تا عیب یابی درست انجام بشه
اگر سوالی هم دارین حتماً مطرح کنین

DaRiOuShJh
15-03-2014, 15:53
سلام.هر چه زودتر اقدام کنی بهتره.دیسگ و صفحه90 تومن.دستمزد50.اگه با این دو مورد درست بشه.

ممنون برادر
طرفای 200 بهم قیمت دادن
جایی رو سراع داری قیمت کمتر بگیرن ممنون میشم معرفی کنی:n16:

به نظر شما چیز دیگه هم در کنار اینا ممکنه مشکل ساز بشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-03-2014, 15:59
سلام
دوستان من 3 هفته هست رانا ال ایکس خریدم، 2000 هزارتا بیشتر نرفته، مشکل اولم اینه که کلاج ماشین خیلی بالا ول میکنه ولی ظاهراً بیشتر راناها این مشکلو دارن،
ممنون

سلام
حتی ارزونترین ماشینهای دنیا هم کلاچشون رگلاژ داره
کلاچ ماشینتون رو باید طبق مطلب نوشته شده در این صفحه رگلاژ بشه

poyyesh
15-03-2014, 19:59
سلام دوستان

ممنون

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

محمد داود
16-03-2014, 08:47
ممنون برادر
طرفای 200 بهم قیمت دادن
جایی رو سراع داری قیمت کمتر بگیرن ممنون میشم معرفی کنی:n16:

به نظر شما چیز دیگه هم در کنار اینا ممکنه مشکل ساز بشه؟
سلام. اینجا (نیشابور) نرخ همینه. احتمالش ضعیفه که از جای دیگر باشه ولی بعید نیست. البته باز کردن خود گیربکس هزینه جدا داره. به هر حال باید باز بشه. حتی ممکنه از پلوسها نیز باشد البته در بعضی تعمیر گاه ها متاسفانه رسم هست با توجه به گفته مالک خودرو هزینه متفاوته! مثلا اگه بگی ماشین داغون شده چند وقته اعصابم رو خرد کرده... نرخ میره بالا

ali_ab
17-03-2014, 19:49
با سلام به دوستان عزیز
روغن خوب برای موتور XU7 چی پیشنهاد می کنید؟ روغن فعلی که استفاده می کنم توتال 5000 هست

با سپاس فراوان

موفق باشید

Abdolreza2012
17-03-2014, 20:06
با سلام به دوستان عزیز
روغن خوب برای موتور XU7 چی پیشنهاد می کنید؟ روغن فعلی که استفاده می کنم توتال 5000 هست

با سپاس فراوان

موفق باشید

بنزینی یا دوگانه سوز ؟؟؟
من بهران سوپر پیشتاز استفاده میکنم ، خوبه

برای من دوگانس

DaRiOuShJh
17-03-2014, 21:25
دوستان کسی تو تهران تعمیرکار پراید کار وارد سراغ دارهکه اندازه پولی که میگیره وقت بزاره؟

ali_ab
17-03-2014, 21:33
بنزینی یا دوگانه سوز ؟؟؟
من بهران سوپر پیشتاز استفاده میکنم ، خوبه

برای من دوگانس

دوست عزیزم از توجه شما ممنونم. ماشین بنزینی هست . به خاطر شغلم که خارج از شهر هست ماشین اکثرا خوابیده و 7000-8000 تایی که واسه تعویض روغن باید طی کرد معمولا پنچ شش ماه طول میکشه . ایا این مدت تاثبر منفی بر روی روانکاری روغن موتور نداره؟

با سپاس از دوستان

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-03-2014, 20:08
سلام .منبع انبساط یک کار بسبار مهمِ دیگه هم انجام میده و اون هواگیریِ سیستم خنک کننده هست . در ماشین استاندارد , حبابهای هوا با گاز دادن و جریانِ زیادِ آب در سیستم به حرکت در میاد و میره توی منبع انبساط و اونجا حبابها از آب جدا میشه و دیگه حبابها وارد سیستم نمیشه چون آبی که با هوا همراه هست از بالا میریزه توی منبع و آب از پائینِ منبع خارج میشه . ماشین استاندارد اصلاً احتیاج به هواگیری نداره چون سیستم طوری طراحی شده که همه ی حبابها رانده میشه به سمت منبع انبساط

Life24
19-03-2014, 17:23
سلام
چند وقت بود صبح ها مخصوصا هوای سرد ماشین صدا میداد (یا اگر اشتباه نکنم وقتی یکمی مثلا شیب دار باشه سطح زمین و حالت درجا باشه)
امروز چند بار چک کردم احتمال خیلی قوی صدا از استارت هست. یک صدایی مثل تق تق پشت سر هم میده
اما استارت خوب و راحت میخوره و مشکلی نداره. آیا میتونه از استارت باشه این صدا ؟ و اگر اره به نظرتون مشکل چیه؟ 111 پراید

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-03-2014, 05:16
سلام
چند وقت بود صبح ها مخصوصا هوای سرد ماشین صدا میداد (یا اگر اشتباه نکنم وقتی یکمی مثلا شیب دار باشه سطح زمین و حالت درجا باشه)
امروز چند بار چک کردم احتمال خیلی قوی صدا از استارت هست. یک صدایی مثل تق تق پشت سر هم میده
اما استارت خوب و راحت میخوره و مشکلی نداره. آیا میتونه از استارت باشه این صدا ؟ و اگر اره به نظرتون مشکل چیه؟ 111 پراید

سلام
چرخ دنده ی سر استارتر با استارت زدن از جاش حرکت میکنه و با لبه ی فلای ویل درگیر میشه بعدش موتور استارتر روشن میشه و فلای ویل flywheel رو میچرخونه تا میل لنگ بچرخه و پیستونها توی سیلندرها بالا پائین بشه و موتور روشن بشه .
بعدش که سوئیچ رو ول میکنین , اون چرخ دنده با نیروی یک فنر کشیده میشه عقب تا از فلای ویل فاصله بگیره
شاید فنرش شکسته و توی جاش تکون میخوره و گاهی هم میخوره به فلای ویل که داره با سرعت میچرخه ( بعد از روشن شدنِ موتور ) و صدا میده .
اگه چرخ دنده ی استارتر قابل مشاهده هست با یک پبچ گوشتی تکونش بدین . نباید لق باشه
عکسهای استارتر

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-03-2014, 06:28
جام كردن موتور یعنی چی ؟

سلام
در موتور قطعاتی هست که دائماً روی هم حرکت میکنند و به هم ساییده میشند

مثل پیستونها که درون سیلندرها دائماً بالا پائین میشند
یا میل لنگ که در جای خودش با سرعت بسیار زیاد میچرخه و اصطحکاک تولید میکنه
یا دست شاتون که پیستون رو به میل لنگ متصل میکنه .

برایِ کم کردن این سایش و اصطحکاک , قطعات صیقلی ساخته میشند و با کمک اویل پمپ یا همون پمپ روغن دائماً روغن تزریق میشه بین اون قطعاتی که حرکت میکنند تا اصطحکاک به حداقل برسه و موتور نرم و کم صدا کار کنه و سالها عمر کنه .
اگر روغن به دلیلی مثل نشتی کم بشه یا اویل پمپ خراب بشه یا ضعیف بشه یا روغن بسیار کثیف و زبر بشه و عوض نشه اونوقت اصطحکاک قطعات موتور خیلی زیاد میشه تا حدی که گرمای تولید شده اونقدر زیاد میشه که باعث سایش و خوردگی و زبر شدنِ شدید اون قطعات صیقلی میشه و دست آخر از شدتِ زبری و سایش به هم میچسبه و تکون نمیخوره و میگن موتور جام کرده یا گیرپاژ کرده
عکسهای قطعاتی که گیرپاژ کرده :

یاتاقانهای صدمه دیده و جام شده بر اثر اصطحکاک زیاد

پیستون ساییده و خورده شده بر اثر نرسیدن روغن که جام کرده و چسبیده توی سیلندر

استفاده از روغن غیر استاندارد و فیلتر روغن غیر استاندارد و عوض نکردن به موقع روغن و فیلتر روغن باعث جام کردن موتور میشه
همچنین ضعیف بودن اویل پمپ یا رانندگی با دور موتور زیاد برای مدت طولانی با روغن بی کیفیت باعث سایش قطعات و جام شدن میشه همچنین ممکنه باعث شکستن رینگهای پیستونها بشه به خاطر اصطحکاک شدید
همچنین اگر که آب موتور به هر دلیل تموم بشه و موتور داغ کنه و راننده متوجه نشه , اول واشر سرسیلندر میسوزه بعدش به دلیل بالا رفتن بسیار زیاد حرارت دیگه روغن هم نمیتونه کاری انجام بده و اصطحکاک زیاد میشه و موتور میره برای گیرپاژ کردن .
علاجش هم تعویض قطعات صدمه دیده و تراشکاری و صیقل زدن دیواره های سیلندرها هست که مخارج بسیار سنگینی داره و در بعضی کشورها که دستمزدها خیلی بالا هست اصلاً اقتصادی نیست تعمیر موتور گیرپاژ شده .
یا موتور دست دوم سالم میخرند یا موتور صفر .

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-03-2014, 06:55
سلام
دوستان شما کلی پول میدین ماشین میخرین , گواهینامه هم که حتماً دارین . پول بنزین هم که جوره .
شاید تصور میکنین که کار تمومه و دیگه میرین بیرون با ماشین و انجام کار و گردش و تفریح .
شما اگر از مکانیکی و حفظ و نگه داری و سرویس و تعمیر ماشین اطلاع کافی نداشته باشین تبدیل میشین به یک قربانی و مشتری دائمی برایِ لوازم یدکی فروشها و مکانیکها و هی باید پول خرج کنین و خرج کنین تازه کلی سرتون کلاه میره موقع خرید قطعات و تعمیر
ماشین مثل بچه کوچیک هست و احتیاج به مهربانی و توجه و مراقبت و نگهداری داره تا بهتون خدمت کنه وگرنه میشه بلای جونتون خدای نکرده .
با ماشینهاتون مهربان باشین
موقع استفاده از ماشین و رانندگی , خردمند و متواضع رفتار کنین
روش سرویس و نگهداری از ماشین رو یاد بگیرین تا ماشینهاتون بهتون خدمت کنه با کمترین هزینه .
متاسفانه بیشتر مردم گرفتار چند مشکل هستند :
بی اصلاعی از استفاده ی صحیح از خودرو و روشهای نگهداری و سرویس و تعمیر به موقع
بی وجدانی و شیادی بعضی از قطعه سازها که آشغال تولید میکنند به اسم قطعات یدکی
بی تجربگی یا شیادی بعضی از مکانیکها
این تاپیک رو تدریجاً بخونین با دقت و حوصله و علم و دانشتون رو در مورد استفاده ی صحیح از خودرو زیاد کنین تا کمتر با مشکل روبرو بشین

علم و دانش نور هست و راهِ زندگی رو روشن میکنه تا به چاله و چاه نیافتیم

قبلاً هم خدمتتون عرض کردم ماشین موجودِ جاندار نیست اما از کسی که باهاش نامهربان باشه انتقام سختی میگیره .
بعضیها به خاطر بی توجهی به همین مسئله , ماشین جانِ خودشون و عزیزانشون رو با هم گرفت .

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-03-2014, 07:06
با سلام به دوستان عزیز

دوست عزیزم از راهنمایی شما خیلی سپاسگزارم. ولتاژ پشت چراغ رو چک کردم که در حالت موتور خاموش 10 ولت و در حالتی که موتور روشن هست 12 ولت می باشد . به نظر شما این طبیعی هست یا ولتاژش کمه؟ماشین 405 مدل 82 هست.

با سپاس فراوان

موفق باشید.

سلام
نه , طبیعی نیست .
ولتاژ دو سر باتری رو با موتور خاموش بگیرین ببینین چقدره ؟
اگر 12 نیست ممکنه اهم متر رگلاژ نیست و درست نشون نمیده .
با یک باتری 1.5 ولت تستش کنین و خبر بدین .

mohsenjxj
21-03-2014, 00:49
سلام
در موتور قطعاتی هست که دائماً روی هم حرکت میکنند و به هم ساییده میشند
مثل پیستونها که درون سیلندرها دائماً بالا پائین میشند
یا میل لنگ که در جای خودش با سرعت بسیار زیاد میچرخه و اصطحکاک تولید میکنه
یا دست شاتون که پیستون رو به میل لنگ متصل میکنه .

برایِ کم کردن این سایش و اصطحکاک , قطعات صیقلی ساخته میشند و با کمک اویل پمپ یا همون پمپ روغن دائماً روغن تزریق میشه بین اون قطعاتی که حرکت میکنند تا اصطحکاک به حداقل برسه و موتور نرم و کم صدا کار کنه و سالها عمر کنه .
اگر روغن به دلیلی مثل نشتی کم بشه یا اویل پمپ خراب بشه یا ضعیف بشه یا روغن بسیار کثیف و زبر بشه و عوض نشه اونوقت اصطحکاک قطعات موتور خیلی زیاد میشه تا حدی که گرمای تولید شده اونقدر زیاد میشه که باعث سایش و خوردگی و زبر شدنِ شدید اون قطعات صیقلی میشه و دست آخر از شدتِ زبری و سایش به هم میچسبه و تکون نمیخوره و میگن موتور جام کرده یا گیرپاژ کرده
عکسهای قطعاتی که گیرپاژ کرده :

یاتاقانهای صدمه دیده و جام شده بر اثر اصطحکاک زیاد

پیستون ساییده و خورده شده بر اثر نرسیدن روغن که جام کرده و چسبیده توی سیلندر

استفاده از روغن غیر استاندارد و فیلتر روغن غیر استاندارد و عوض نکردن به موقع روغن و فیلتر روغن باعث جام کردن موتور میشه
همچنین ضعیف بودن اویل پمپ یا رانندگی با دور موتور زیاد برای مدت طولانی با روغن بی کیفیت باعث سایش قطعات و جام شدن میشه همچنین ممکنه باعث شکستن رینگهای پیستونها بشه به خاطر اصطحکاک شدید
همچنین اگر که آب موتور به هر دلیل تموم بشه و موتور داغ کنه و راننده متوجه نشه , اول واشر سرسیلندر میسوزه بعدش به دلیل بالا رفتن بسیار زیاد حرارت دیگه روغن هم نمیتونه کاری انجام بده و اصطحکاک زیاد میشه و موتور میره برای گیرپاژ کردن .
علاجش هم تعویض قطعات صدمه دیده و تراشکاری و صیقل زدن دیواره های سیلندرها هست که مخارج بسیار سنگینی داره و در بعضی کشورها که دستمزدها خیلی بالا هست اصلاً اقتصادی نیست تعمیر موتور گیرپاژ شده .
یا موتور دست دوم سالم میخرند یا موتور صفر .
سلام محمد جان دست شما درد نکنه واقعا توضیح کاملی بود.:n16:
عیدتون مبارک امیدوارم سال خوب و خوش و سرشار از موفقیت و شادابی پیشرو داشته باشید.

sepsi
21-03-2014, 09:11
سلام دوستان من یه پراید دارم چند روز پیش یه علت صدای بلبرینگ های داخل گیربکس بردم دادم بازش کردن و عوض کردن دیسک و صفحه دو هم اصلی مارک دایکن انداختم و فلاویل رو هم دادم تراشکاری یه میل ازش برداشت و عین روز اولش شد
حدودا سیصد تومنی خرج برداشت اما حالا دوتا ایراد داره یکی اینکه دنده یک و دو اکثر اوقات سفت و دو مرحله ای جا میره یعنی انگار وسط راه یه گیری داشته باشه تا جا بره
و مشکل دوم اینه که وقتی کم گاز مثلا با دور ارامه موتور کلاجو ول میکنم که راه بیافته(تو پارکینگ و جا هایی که عقب و جلو میکنم)ماشین چهار ستونش میلرزه قبلا اینجوری نبود
خلاصه مکانیک ناوارده از همه جا بی خبر اومد ابروشو درست کنه زد چشو چالشم درآورد
حالا میبرم به مکانیک میگم میگه جنس دیسک و صفحه خرابه و تاب داره به من مربوط نیست
لطفا اگه اطلاعاتی دارید به من بدید که حداقل ماشینم از این فلاکت درآد
ببخشید که سرتونو درد آوردم

MOHAMMAD_ASEMOONI
21-03-2014, 19:29
سلام دوستان من یه پراید دارم چند روز پیش یه علت صدای بلبرینگ های داخل گیربکس بردم دادم بازش کردن و عوض کردن دیسک و صفحه دو هم اصلی مارک دایکن انداختم و فلاویل رو هم دادم تراشکاری یه میل ازش برداشت و عین روز اولش شد
حدودا سیصد تومنی خرج برداشت اما حالا دوتا ایراد داره یکی اینکه دنده یک و دو اکثر اوقات سفت و دو مرحله ای جا میره یعنی انگار وسط راه یه گیری داشته باشه تا جا بره
و مشکل دوم اینه که وقتی کم گاز مثلا با دور ارامه موتور کلاجو ول میکنم که راه بیافته(تو پارکینگ و جا هایی که عقب و جلو میکنم)ماشین چهار ستونش میلرزه قبلا اینجوری نبود
خلاصه مکانیک ناوارده از همه جا بی خبر اومد ابروشو درست کنه زد چشو چالشم درآورد
حالا میبرم به مکانیک میگم میگه جنس دیسک و صفحه خرابه و تاب داره به من مربوط نیست
لطفا اگه اطلاعاتی دارید به من بدید که حداقل ماشینم از این فلاکت درآد
ببخشید که سرتونو درد آوردم

پیشگیری از لرزش کلاچ

سلام دوستان
هر قطعه ای که میخرین باید اول چک بشه
حتی اگر پیچ و مهره هم باشه ممکنه کج باشه یا دندانه هاش خراب باشه .
دیسک و صفحه هم بارها و بارها حمل و نقل و بالا و پائین میشه تا به دست شما برسه . چه بسا میافته یا روی هم انبار میشه و فشار میاد بهش و صدمه میبینه .

همیشه دیسک و صفحه کلاچ رو موقع خرید و قبل از نصب چک کنین ببینین تاب داره یا نه.

وقتی تا آخر پا میذاریم روی کلاچ , خورشیدی دیسکِ کلاچ فقط حدود 4 میلیمتر به عقب کشیده میشه .
یعنی فاصله ی صفحه کلاچ با فلای ویل و دیسک کلاچ فقط حدودِ 1.6 میلیمتر هست .

اگر صفحه تاب داشته باشه برخوردش با فلای ویل و دیسک کلاچ لرزش تولید میکنه .
باید صفحه رو بذارین روی یک سطح مثل شیشه ی کاملاً صاف و با خط کش میلیمتری یا دُم کولیس ارتفاعِ لبه هاش رو از سطح شیشه ی صاف اندازه بگیرین
این لبه ها نباید بیشتر از هشت دهم میلیمتر اختلاف ارتفاع داشته باشند .
البته برای این کار ابزاری هم ساخته شده که 99% مکانیکهای ایران یا اصلاً ازش خبر ندارند یا اون ابزار رو ندارند و قربانی هم کسی نیست جز مشتریِ بینوا چون فروشنده و مکانیک پولشون رو میگیرند و میرند دنبال کارشون .

=============================

باید با دُم کولیس عمق و ارتفاع رو بسیار دقیق اندازه گرفت

باید مثل عکس زیر اما روی یک میز کاملا صاف شیشه ای صفحه کلاچ با دُم کولیس چک بشه
در این عکس لبه ی کولیس روی خط کش هست و دُم کولیس روی کلاچ
اما شما باید صفحه کلاچ رو روی شیشه بذارین و کولیس رو عمودی به دست بگیرین و لبه ی کولیس رو روی لبه صفحه کلاچ بذارین و دُمش رو بیرون بیارین تا به شیشه ی میز برسه بعدش پیچ کولیس رو محکم کنین تا دُمش تکون نخوره .
حالا باید صفحه کلاچ رو آروم بچرخونین درحالی که کولیس ثابت هست و به دُمش تکیه داره .
اگر صفحه کلاچ تاب داشته باشه راحت مشخص میشه چون یه جا گیر میکنه به کولیس و یه جا بدون تماس با کولیس میچرخه
اگر عاشق تعمیرات ماشین و وسائل منزل هستین یک کولیس خوب بخرین خیلی بدردتون میخوره خصوصاً اگر دوست دارین کارها رو تمیز و دقیق و اصولی انجام بدین .
دیسکِ کلاچ رو هم به همین منوال میشه تست کرد
البته باید دیسک ثابت باشه و قسمتهای مختلف محلِ تماسش با صفحه کلاچ رو با دِم کولیس تا شیشه ی میر اندازه بگیرین .
یا به این صورت چک بشه
موقع جا زدن و نصب هم نباید از دست مکانیک بیافته وگرنه دوباره باید چک بشه و تاب گیری بشه .
90% مکانیکها فقط با چشم یه نگاه به دیسک و صفحه میندازن و میگن خوبه !!!!
فنرهای صفحه کلاچ هم باید محکم باشه تو جاش و لق نزنه .
پرچ های روی صفحه باید صاف مستقیم باشه .
اگر فقط یکیش سرش بالاتر از بقیه باشه باید قبل از نصب کوبیده و صاف بشه وگرنه روی دیسک کلاچ خط میندازه بعداً .

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] 20close.jpg

ضخامت صفحه کلاچ اگر بیش از حد استاندارد باشه باعث درست فاصله نگرفتنش از دیسک کلاچ و فلای ویل میشه و با اونها برخورد میکنه و لرزش به وجود میاره خصوصاً اگر که تاب هم داشته باشه .
اگر هم ضخامتِ صفحه کمتر از حد مجاز باشه , ماشین کشش خوبی نداره چون صفحه درست نمیچسبه به دیسک و فلای ویل و به اصطلاح بکسواد میکنه
بعد مدتی که سابیده میشه و نازکتر میشه و دیگه چاره ای جز عوض کردنش نیست .
===============
بد جا رفتن دنده ها در ماشینتون ممکنه بخاطر رگلاژ نبودن کلاچ باشه یا بخاطر معیوب بودن خورشیدی دیسک
به روشی که قبلاً گفتم رگلاژ ش کنین

اگر درست نشد راهی جز بازکردن دیسک و صفحه و چک کردنش و تاب گیری ندارین
اگر درست نشد باید عوض بشه

رضا صدر
25-03-2014, 00:20
با سلام به دوستان
ماشین سمند ما وقتی درب سمت شاگرد رو باز می کنیم خود به خود هر چهار درب قفل میشه ..... اگه ممکنه برای رفع مشکل من رو راهنمایی کنید ... ممنون

ali.dadash
26-03-2014, 12:33
دوستان سلام....
ببخشید یه 405 مدل 85 داریم که سرسیلندر شو تازه تعویض کریدم.....بعد از تعویض ،یه مشکل داریم به شرح زیر:
وقنی دمای آب به وسط می رسه (90 درجه)چراغ روغن ماشین همراه با جراغ ترمز دستی و اون علامت تعجب شروع می کنه چشمک زدن.
100 تا مکانیک بردیم هر کی یه چیزی میگه...یکی میگه فشنکی یکی میکه میلنگ یکی میکه اویل پمپه یکی میگه دوش روغنه،یکی میگه سرسیلندور درست عوض نکرده،یکی میگه فیلتر روغنه...موندیم به خدا.
لازم به ذکره که فشنکی رو عوض کردیم،روغن و فیلترشو ضوض کردیم.(وقتی رو غنو عوض کردیم پیلیسه و شاید اشغال توش بود،یکی از مکانیکا پفت اویل پمپ و کانال های روغن کثیف شدن)
یکی دیگه هم گفت مشکل برقی داره و اتصالی میکنه...
کسی تا حال این مشکلو داشته؟
ممنون

mr_khodaei2008
26-03-2014, 18:29
بهترین شمع برای پراید چی بگیرم . چطوری اصل بودنش را بفهمم ؟

ali.dadash
26-03-2014, 19:55
دوستان سلام....
ببخشید یه 405 مدل 85 داریم که سرسیلندر شو تازه تعویض کریدم.....بعد از تعویض ،یه مشکل داریم به شرح زیر:
وقنی دمای آب به وسط می رسه (90 درجه)چراغ روغن ماشین همراه با جراغ ترمز دستی و اون علامت تعجب شروع می کنه چشمک زدن.
100 تا مکانیک بردیم هر کی یه چیزی میگه...یکی میگه فشنکی یکی میکه میلنگ یکی میکه اویل پمپه یکی میگه دوش روغنه،یکی میگه سرسیلندور درست عوض نکرده،یکی میگه فیلتر روغنه...موندیم به خدا.
لازم به ذکره که فشنکی رو عوض کردیم،روغن و فیلترشو ضوض کردیم.(وقتی رو غنو عوض کردیم پیلیسه و شاید اشغال توش بود،یکی از مکانیکا پفت اویل پمپ و کانال های روغن کثیف شدن)
ممنون

ehsan_wwe
27-03-2014, 01:25
جراغ ترمز دستی یه چیز یه سویه است شاخ در اوردم از روشن شدنش
نکنه چراغ زرذ میبینی که علامت تعجب داره ؟
اگه حس میکنی دمای موتور به 90 میرسه صدای موتور عوض میشه مشکل روغن داری خیلی سریع ماشین گیر پاچ مکنه ( دما هم سریع بالا میره با مشکل دوش روغن و اویل پمپ و ...
این فشنگی عوض کردن و دباره عوض کن یه فشنگی هست میره به ECU هیچ باتری سازی عوضش نمیکنه اونو عوض کن (رنگشو یادم نیست فک کنم قهوه ای باشه ) احتمالا مشکلت بر طرف میشه

ali.dadash
27-03-2014, 01:35
اگه حس میکنی دمای موتور به 90 میرسه صدای موتور عوض میشه مشکل روغن داری خیلی سریع ماشین گیر پاچ مکنه ( دما هم سریع بالا میره با مشکل دوش روغن و اویل پمپ و ...
این فشنگی عوض کردن و دباره عوض کن یه فشنگی هست میره به ECU هیچ باتری سازی عوضش نمیکنه اونو عوض کن (رنگشو یادم نیست فک کنم قهوه ای باشه ) احتمالا مشکلت بر طرف میشه

نه زرد نیست:n02: صدا عوض نیمشه،چراغ روغن و دستی و علامت خطر..
ببخشید متوجه نشدم،چیو عوض کنم؟
از کجا میره به ecu؟ کجای ماشینه؟؟!؟!؟

ali.dadash
27-03-2014, 01:37
مشکل برقی نداره به نطر اساتید؟

ehsan_wwe
27-03-2014, 19:11
ماشینت سه تا فشنگی داره کنار باتری پشت سر سیلندره
یکیش هست قهوه ایه (فک کنم ) فشنگی ECU بهش میگن
اونو عوض کن:n12:

Abdolreza2012
27-03-2014, 19:19
دوستان امروز ماشین تو یه سرپالایی نرمال خیلی کم میاورد
طوری که سرو صدا در میومد
نگه داشتم از اول پر گاز رفتم باز با تعویض دنده از 1 به 2 همونجوری شد
میتونه از صفحه کلاج باشه ؟ چون صفحه کلاجم فکر کنم دیگه آخراش باشه
اگه از صفحه نیست از چی میتونه باشه

ممنون

محمد داود
27-03-2014, 21:03
سلام.خودروتون چی هست؟من از میکانیکها شنیدم صفحه کلاچ در شرایط ایده ال رانندگی45000تا کار میکنه.اگه بیشتر جواب داد از خوش شانسیه.

Abdolreza2012
27-03-2014, 23:37
سلام.خودروتون چی هست؟من از میکانیکها شنیدم صفحه کلاچ در شرایط ایده ال رانندگی45000تا کار میکنه.اگه بیشتر جواب داد از خوش شانسیه.

یادم رفت بگم ماشین 405glx هست که 35 تا کار کرده
دیروزم سر بالایی بدتری رو رفتم بالا ولی این مشکل برام پیش نیومد
ولی امروز زیاد شیب نداشت که کم میاورد یه جورایی
میخواستم ببینم میتونه از صفحه باشه ؟
ممنون

محمد داود
29-03-2014, 08:42
سلام.نوع بنزین یا فیلتر هوا و شمع و سنسور مپ و حتی فیلر سوپاپ ها و... میتونه تو شتاب تاثیر بذاره.در مورد صفحه کلاچ ماشین رو دنده 2 بزن ترمز بگیر پدال گاز رو فشار بیار تا2000واروم آروم پارو از روی پدال کلاچ برداراگه صفحه سالم باشه ماشین به سرعت خاموش میشه.البته مکانیکهاتو این کار خیلی تجربه دارند.(با35 تا فکر نمیکنم صفحه405 کم بیاره)

kasra2002
29-03-2014, 11:39
یادم رفت بگم ماشین 405glx هست که 35 تا کار کرده
دیروزم سر بالایی بدتری رو رفتم بالا ولی این مشکل برام پیش نیومد
ولی امروز زیاد شیب نداشت که کم میاورد یه جورایی
میخواستم ببینم میتونه از صفحه باشه ؟
ممنون
دوست عزیز معمولا صفح کلاچ همچین مشکلی کمتر پیش میاره شما موتور به ریپ زدن میوفته انگار که با دنده 5 می خواید راه بیوفتید
این از سوخت رسانی . شمع . ف ی ل ت ر هوا و بنزین و سنسور ها می تونه باشه شما ماشین رو با کولر روشن هم امتحان کنید و در بین را ه نیم کلاچ کنیدببینید میشه یا نه

ali.dadash
29-03-2014, 12:37
اقا کسی نتونست جواب مارو بده؟
کسی تا حالا این مشکلو نداشته؟

ممنون

Abdolreza2012
29-03-2014, 14:47
سلام.نوع بنزین یا فیلتر هوا و شمع و سنسور مپ و حتی فیلر سوپاپ ها و... میتونه تو شتاب تاثیر بذاره.در مورد صفحه کلاچ ماشین رو دنده 2 بزن ترمز بگیر پدال گاز رو فشار بیار تا2000واروم آروم پارو از روی پدال کلاچ برداراگه صفحه سالم باشه ماشین به سرعت خاموش میشه.البته مکانیکهاتو این کار خیلی تجربه دارند.(با35 تا فکر نمیکنم صفحه405 کم بیاره)

دوست عزیز معمولا صفح کلاچ همچین مشکلی کمتر پیش میاره شما موتور به ریپ زدن میوفته انگار که با دنده 5 می خواید راه بیوفتید
این از سوخت رسانی . شمع . ف ی ل ت ر هوا و بنزین و سنسور ها می تونه باشه شما ماشین رو با کولر روشن هم امتحان کنید و در بین را ه نیم کلاچ کنیدببینید میشه یا نه

من با بنزین داشتم میرفتم
تو دنده ی 1 که مشکلی نداشت ولی میزدی 2 حتی سرعت رو 30 بود بازم صدا سوپاپ ها میومد
صداش پشت هم نبود ، جوری بود که من اولین باره میدیدم
نگهداشتم دوباره پرگاز رفتم تا 4500 دور موتور بالا بردم ( خیلی هم سریع دنده عوض کردم )
ولی به محض اینکه دنده رو زدم 2 دوباره دور موتور اومد پایین و همون جوری شد

حالا امروزم قراره برم بیرون ، باز امتحان میکنم ببینم چی میشه

شمع هارو رو 25 هزار عوض کردم و فیلتر های که گفتید و خبر ندارم چیه ولی موقع تعویض روغن مرتب فیلتر هارو عوض میکنم
فیلتر بنزین رو هم به تازگی عوض کردم

سنسور چی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟ تا حالا برای سنسور ها کار خاصی نکردم

+

این چیزی که گفتید با کولر روشن نیم کلاج کنم
این چیو نشون میده ؟؟؟ تو راه هموار امتحان کنم یا شیب دار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کلا کلاجم ضعیف شده ، مخصوصا دنده عقب بخوایم سربالایی برم بالا خیلی سخت شده
به نظرم برم نشون بدم بیینم چی میگه :n02:

saeid.saeid20
29-03-2014, 18:36
آقا یه سوال فنی
آیا حرکت در حالت خلاص با سرعت های مختلف یعنی چه تند باشه (بالای 100) چه یواش باشه
حرکت کنیم خوبه یا بد
هم برای دنده دستی هم اتوماتیک

ehsan_wwe
29-03-2014, 23:17
فشنگی که من گفتم رو چک کردی ؟؟

ehsan_wwe
29-03-2014, 23:17
اقا کسی نتونست جواب مارو بده؟
کسی تا حالا این مشکلو نداشته؟

ممنون
فشنگی که من گفتم رو چک کردی ؟ قیمتش دورو بر 12 هزار تومنه

محمد داود
29-03-2014, 23:39
سلام جناب عبدالرضا.با این تفاسیر فکر میکنم سیستم سوخت رسانی ضعیف هست.حالا از پمپ یا از انژکتور کثیف یا....بهرحال اگه در مورد صفحه کلاچ هم حساس شدی خیلی راحت میشه رفت پیش مکانیک خوب و همه چیز رو چک کرد.این مطالبی که گفته شد بر پایه احتمالات میباشد.مسلما با دیاگ و بررسی ماشین توسط تعمییرکار انشا... مشکل به راحتی حل بشه.اگه سنسورها مشکلی داشته باشند دستگاه بزنی مشخص میشه.مثلا سنسور کیلومتر یا دور موتور و اکسیژن...

satorabi
30-03-2014, 11:18
آقا یه سوال فنی
آیا حرکت در حالت خلاص با سرعت های مختلف یعنی چه تند باشه (بالای 100) چه یواش باشه
حرکت کنیم خوبه یا بد

دوستان این سوال خیلی خوبی بود . لطفا اگه اطلاع دقیقی دارید پاسخ بدید . من خودم تقریبا هر شب مسیر شیخ فضل الله رو از شهرک غرب تا ستارخان خلاص میام :)

Sent from my HTC One using Tapatalk

chekmate
30-03-2014, 23:01
آقا یه سوال فنی
حرکت کنیم خوبه یا بد

دوستان این سوال خیلی خوبی بود . لطفا اگه اطلاع دقیقی دارید پاسخ بدید . من خودم تقریبا هر شب مسیر شیخ فضل الله رو از شهرک غرب تا ستارخان خلاص میام :)

سلام. البته سوال مربوط به تاپیک نیست. در هر صورت، حرکت با دنده خلاص توصیه نمیشه چون کنترل شما روی ماشین کاهش پیدا می کنه. توی آیین نامه هم روی این موضوع تاکید شده. برخی این کارو توی سر پایینی به خاطر کاهش مصرف سوخت انجام میدن، که جالبه بدونید این کار تاثیری روی کاهش مصرف سوخت نداره. بلکه نسبت به حالتی که ماشین خلاص نیست مصرف بیشتر هم هست.

youngstring
31-03-2014, 11:48
سلام دوستان.
بنده یه پراید صبا 88 هیدرولیک دو ماه پیش خریدم.
چند روز پیش توی پارکینگ زیر ماشین لکه روغن تازه ای رو دیدم و شک کردم.
دیروز درب کاپوت رو بالا زدم و دیدم جاهایی که توی عکس مشخص کردم یا روغن جمع شده و یا رد روغن داره.با توجه به اینکه تازه موتور رو شسته بودم(سه هفته پیش)کثیفیا تازه بود.
من از ماشین هیچی سردر نمی یارم. لطفا راهنماییم کنین این روغنریزی از کجاست و آیا باید هر چه سریعتر برطرف بشه.
در ضمن از زمان تعویض روغنش ظاهرا سه هزار تا می گذره،دیروز که گیج روغن رو چک کردم بالاتر از فول نشون می داد یا من اینطور استنباط کردم.
به هرحال لطفا منو راهنمایی کنین.
با تشکر.

محمد داود
31-03-2014, 13:31
سلام.به نظر میرسه عکس بالایی از قالپاق بالای سرسیلندر هستش که با آچارکشی و تعویض واشر قالپاق بالا حل بشه.نشتی در عکس پایین از سوپاپ فشار گریبکس(زیر استارت تعبیه شده)میباشد که اثر واسکازین هستش .یا سوپاپ خراب شده یا واسکازین سریز کرده.

youngstring
31-03-2014, 15:26
سلام.به نظر میرسه عکس بالایی از قالپاق بالای سرسیلندر هستش که با آچارکشی و تعویض واشر قالپاق بالا حل بشه.نشتی در عکس پایین از سوپاپ فشار گریبکس(زیر استارت تعبیه شده)میباشد که اثر واسکازین هستش .یا سوپاپ خراب شده یا واسکازین سریز کرده.
ممنون از پاسختون.البته من احساس می کنم روغنای اون بالاست که سرریز کرده پایین.
این تشخیصی که شما دادین خطرناکه؟باید سریع مشکلش حل بشه و اصلا آیا مشکل حادیه؟
ممنون.

محمد داود
31-03-2014, 17:53
سلام.اگه مطمئن هستی سریز تا اندازه ای زیاده که روی گریبکس جمع شده و واسکازین نیست به تعمیر کار مشورت کن.البته بعضی مواقع اتفاق افتاده که قالپاق بالا فابریکی تاب داشته و نشتی روغن زیاد میشه.

satorabi
01-04-2014, 04:41
سلام. البته سوال مربوط به تاپیک نیست. در هر صورت، حرکت با دنده خلاص توصیه نمیشه چون کنترل شما روی ماشین کاهش پیدا می کنه. توی آیین نامه هم روی این موضوع تاکید شده. برخی این کارو توی سر پایینی به خاطر کاهش مصرف سوخت انجام میدن، که جالبه بدونید این کار تاثیری روی کاهش مصرف سوخت نداره. بلکه نسبت به حالتی که ماشین خلاص نیست مصرف بیشتر هم هست.

بنده برای استراحت دادن به مچ پای خودم و موتور و گیربکس ماشین ( به ظن خودم ) اینکار رو انجام میدم .

chekmate
01-04-2014, 11:43
بنده برای استراحت دادن به مچ پای خودم و موتور و گیربکس ماشین ( به ظن خودم ) اینکار رو انجام میدم .

در هر حال، حرکت با دنده خلاص توی رانندگی یک عمل مخاطره آمیز محسوب میشه و توصیه میشه که انجام نشه. در مورد موتور هم، عملا در سرپایینی در حال استرحت هستش و فشاری رو تحمل نمی کنه.

Abdolreza2012
01-04-2014, 12:34
در هر حال، حرکت با دنده خلاص توی رانندگی یک عمل مخاطره آمیز محسوب میشه و توصیه میشه که انجام نشه. در مورد موتور هم، عملا در سرپایینی در حال استرحت هستش و فشاری رو تحمل نمی کنه.

+ من شنیدم در شرایط خلاص به لنت و سیسم ترمز ماشین بیشتر فشار میاد

Pourya-pc
01-04-2014, 14:29
+ من شنیدم در شرایط خلاص به لنت و سیسم ترمز ماشین بیشتر فشار میاد

درسته چون گیرباکس میتونه موقع رهاکردن پدال گاز مثل یک بازدارنده سرعت عمل کنه و سرعت خودرو را پایین بیاره . درواقع به ترمزگیری بهتر کمک میکنه .
پیشنهاد میکنم فقط در سراشیبی هایی که بهش آشنا هستید و میدونید تهش خبری نیست از حالت خلاص استفاده کنید .

saeid.saeid20
01-04-2014, 18:38
درسته چون گیرباکس میتونه موقع رهاکردن پدال گاز مثل یک بازدارنده سرعت عمل کنه و سرعت خودرو را پایین بیاره . درواقع به ترمزگیری بهتر کمک میکنه .
پیشنهاد میکنم فقط در سراشیبی هایی که بهش آشنا هستید و میدونید تهش خبری نیست از حالت خلاص استفاده کنید .

در مورد مصرف بنزین که ماشین من میزان مصرفو نشون میده و وقتی خلاصه صفر نشون می ده
در مورد ترمز هم به طور مثال اگر خود شما هم با پای پیاده از یه سر پایینی خودتو شول کنی :n09: میری تو درو دیوار و به زور بتونی وایسی
کلا تو حالت خلاص باید خیلی حواست به سرعت باشه تا زیاد نشه مثلا تو یه فرعی با شیب زیاد 100 نری که آخرش تو دیواری
فقط من برام حالت موتور مهمه و محورهای ماشین که نمی دونم در چه وضعیتی هستن

chekmate
01-04-2014, 21:14
در مورد مصرف بنزین که ماشین من میزان مصرفو نشون میده و وقتی خلاصه صفر نشون می ده
در مورد ترمز هم به طور مثال اگر خود شما هم با پای پیاده از یه سر پایینی خودتو شول کنی :n09: میری تو درو دیوار و به زور بتونی وایسی
کلا تو حالت خلاص باید خیلی حواست به سرعت باشه تا زیاد نشه مثلا تو یه فرعی با شیب زیاد 100 نری که آخرش تو دیواری
فقط من برام حالت موتور مهمه و محورهای ماشین که نمی دونم در چه وضعیتی هستن
در مورد مصرف سوخت توی سراشیبی در حالت خلاص معلومه که صفر نیست، مثل کار کردن در جا می مونه و موتور برا روشن موندن نیاز به سوخت داره.
ولی اگه خلاص نباشه، همین که شما پا رو از روی پدال گاز ور میداری، موتور عملا توسط نیرو محرکه چرخها به حرکت درمیاد ونیازی به مصرف سوخت نداره،
در مورد سوال آخرتون اطلاعات تخصصی ندارم.

saeid.saeid20
01-04-2014, 23:32
در مورد مصرف سوخت توی سراشیبی در حالت خلاص معلومه که صفر نیست، مثل کار کردن در جا می مونه و موتور برا روشن موندن نیاز به سوخت داره.
ولی اگه خلاص نباشه، همین که شما پا رو از روی پدال گاز ور میداری، موتور عملا توسط نیرو محرکه چرخها به حرکت درمیاد ونیازی به مصرف سوخت نداره،
در مورد سوال آخرتون اطلاعات تخصصی ندارم.

خوب ماشین وقتی تو دنده باشه چه گاز بدی چه ندی تو اصطکاک هستش و درگیره
به طور مثال تو سراشیبی شما با دنده سنگین حرکت کنید ماشن دور نمیگیره و سرعتش بیشتر از حد معمول نمیشه
ولی وقتی که خلاصه اصطکاکی نداره سرعتش زیاد میشه
در مورد بنزین مصرف درجا رو تو نشان دهنده مصرف بنزین صفر نشان می دهد چون اصلا خیلی ناچیزه و در حرکت خلاص هم صفر نشون میده ولی البته در شیب هم اگر گاز ندی اونم مصرف زیادی نداره تقریبا صفره ولی خوب سرعت نمیگیره و بدجور درگیر میشه

chekmate
02-04-2014, 01:03
خوب ماشین وقتی تو دنده باشه چه گاز بدی چه ندی تو اصطکاک هستش و درگیره
به طور مثال تو سراشیبی شما با دنده سنگین حرکت کنید ماشن دور نمیگیره و سرعتش بیشتر از حد معمول نمیشه
ولی وقتی که خلاصه اصطکاکی نداره سرعتش زیاد میشه
در مورد بنزین مصرف درجا رو تو نشان دهنده مصرف بنزین صفر نشان می دهد چون اصلا خیلی ناچیزه و در حرکت خلاص هم صفر نشون میده ولی البته در شیب هم اگر گاز ندی اونم مصرف زیادی نداره تقریبا صفره ولی خوب سرعت نمیگیره و بدجور درگیر میشه

در اول من یه توضیح بگم که برا کسایی که در جریان بحث ما نیستند، سوء برداشت ایجاد نشه، اولا توی جاده سراشیبی های مختلفی داریم، ممکنه بعد از شیب شما با یه پیچ تند مواجه باشید(مثلا جاده های کوهستانی)که در این موارد باید با دنده سنگین حرکت کرد که ماشین زیاد سرعت نگیره ، در این مورد اصلا بحثی نیست.(نه خلاص میکنیم و نه با دنده سبک، فقط با دنده سنگین)
حالا فرض کنیم توی اتوبان با یک سراشیبی مواجهیم که شیب اون هم به اندازه ایی هست که اگه با دنده سبک پا رو از روی پدال ورداریم ماشین همچنان باسرعت مناسب به حرکتش ادامه میده، سوال اینه که در این حالت اگه ماشین خلاص باشه مصرف سوخت کمتره یا اگه خلاص نباشه؟
جواب من اینه که اگه خلاص نباشه.
در مورد نمایشگر مصرف بنزین، ماشین من مصرف رو وقتی سرعت از 30 کیلومتر به بالا باشه نشون میده، در غیر اینصورت دو تا خط تیره میزنه، این معناش صفر بودن مصرف نیست، اما توی سراشیبی اگه خلاص باشه برا من یه چیزی حدود صدی1/8 تا 2 نشون میده ولی وقتی که خلاص نیست میزنه صفر.

ehsan_wwe
02-04-2014, 01:33
همین که شما پا رو از روی پدال گاز ور میداری، موتور عملا توسط نیرو محرکه چرخها به حرکت درمیاد ونیازی به مصرف سوخت نداره،

100% درست میگی اگه کسی می خواد مصرف سوختی نباشه باید بزاره رو دنده پنج و ماشین رو تو سرازیری بدون گاز کنترل کنه

در شیب هم اگر گاز ندی اونم مصرف زیادی نداره تقریبا صفره ولی خوب سرعت نمیگیره و بدجور درگیر میشه
تو ماشین های انژکتوری انژکتورا خاموش میشن کلا صفره بعضی از ماشینا مشکل delay پیدا می کنن سرش بعد که گاز میدی یک دهم ثانیه بعد گاز می خوره برا اینه که خاموش بودند.
(البطه شاید وجود داشته باشه انژکتور هایی که این سیستم رو نداشته باشن ولی من که ندیدم )

sin2x=2sinxcosx
02-04-2014, 15:17
با سلام
دوستان چجوری میشه فیوزها رو چک کرد ؟
شیشه برقی جلو سمت راست کار نمی کنه . نه از طریق کلیدی که طرف راننده هس و نه اون یکی کلید.
می خواستم فیوزها رو چک کنم. اصلا نمی تونم در بیارمشون.
ماشینم 405 هس

saeid.saeid20
02-04-2014, 17:59
در اول من یه توضیح بگم که برا کسایی که در جریان بحث ما نیستند، سوء برداشت ایجاد نشه، اولا توی جاده سراشیبی های مختلفی داریم، ممکنه بعد از شیب شما با یه پیچ تند مواجه باشید(مثلا جاده های کوهستانی)که در این موارد باید با دنده سنگین حرکت کرد که ماشین زیاد سرعت نگیره ، در این مورد اصلا بحثی نیست.(نه خلاص میکنیم و نه با دنده سبک، فقط با دنده سنگین)
حالا فرض کنیم توی اتوبان با یک سراشیبی مواجهیم که شیب اون هم به اندازه ایی هست که اگه با دنده سبک پا رو از روی پدال ورداریم ماشین همچنان باسرعت مناسب به حرکتش ادامه میده، سوال اینه که در این حالت اگه ماشین خلاص باشه مصرف سوخت کمتره یا اگه خلاص نباشه؟
جواب من اینه که اگه خلاص نباشه.
در مورد نمایشگر مصرف بنزین، ماشین من مصرف رو وقتی سرعت از 30 کیلومتر به بالا باشه نشون میده، در غیر اینصورت دو تا خط تیره میزنه، این معناش صفر بودن مصرف نیست، اما توی سراشیبی اگه خلاص باشه برا من یه چیزی حدود صدی1/8 تا 2 نشون میده ولی وقتی که خلاص نیست میزنه صفر.

خیلی ممنون از پاسخت
ولی من با ix 35 تست کزدم که حتی مصرف زیر 1 هم نشون میده مثلا 0/7 هم نشون میده در حالت خلاص صفر میزنه
در مورد بحث هم به انحراف کشیده شد که البته خیلی هم خوب بود یه چیزایی یاد گرفتیم ولی سوال اولیه من در مورد این بود که در سراشیبی اگر با دنده خلاص حرکت کنیم برای ماشین خوبه یا نه
در کل همه میدونن که تا سراشیبی تند خلاص حرکت کردن کل اصطکاک ها و هزینه ها صفر میشه چون میره ته دره منظور من در حالت عادی بوده که البته بیشتر دنده اتوماتیک برام مهمتره
مصرف بنرین هم زیاد برام مهم نیست بشتر اصطکاک مهمه مثلا چرخ ها در چه وضعی هستن و آیا خوبه یا بد ؟

Abdolreza2012
02-04-2014, 20:31
دوستان اینی که میگن اتاق l90 مدل جدیدا سرو صدا داره بخاطر افت کیفیت ، درسته ؟؟؟؟؟؟

+

الان سر و صدای اتاق ماشینم کم شده :n04: قبلانا زیاد بود ولی کم کم برا خودش خوب شده :n02:
فقط یه جا صدا داره که اونم زیاده ، میدونم کجاس ( ستون بینه دو در ، سمت شاگرد )
چیکارش میتونم بکنم که اینم قطع شه ؟

ممنون

majidli
02-04-2014, 21:28
دوستان من یک ماهو نیمه لنت جلو عوض کردم (گولد)
چند وقتیه ترمز میگیرم همه عملکرد خوبی نداره هم اینکه انگار کل فشار ماشین رو چرخای جلو میاد به نظرتون باید لنت رو عوض کنیم یا میتونه از لنتهای عقب باشه(ترمز دستی عملکرد خوبی داره)
ی مارک خوب لنت هم بگین با قیمت ممنون میشم
ماشین هم پراید هستش

saeidrezay
02-04-2014, 21:30
چند وقتیه ترمز میگیرم همه عملکرد خوبی نداره هم اینکه انگار کل فشار ماشین رو چرخای جلو میاد به نظرتون باید لنت رو عوض کنیم یا میتونه از لنتهای عقب باشه(ترمز دستی عملکرد خوبی داره)
ماشین هم پراید هستش

احتمال داره که لنت جنسش خوب نبوده حتما از جنس های شرکتی استفاده کن

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-04-2014, 23:43
دوستان اینی که میگن اتاق l90 مدل جدیدا سرو صدا داره بخاطر افت کیفیت ، درسته ؟؟؟؟؟؟ الان سر و صدای اتاق ماشینم کم شده :n04: قبلانا زیاد بود ولی کم کم برا خودش خوب شده :n02:فقط یه جا صدا داره که اونم زیاده ، میدونم کجاس ( ستون بینه دو در ، سمت شاگرد )چیکارش میتونم بکنم که اینم قطع شه ؟ممنونماشینهائی که سازندشون اهمیت چندانی به بی صدا بودن اتاق نمیده , قطعات توی دربها و ستونها لق هست و صدا میده مثل سیمها و کمربندها و قطعات داخلی دستگیره ی دربها و قفلها و شیشه بالابرها . گاهی هم روکش پلاستیکی لق هست یا کشیده میشه به بدنه و جیر جیر میکنه

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-04-2014, 23:56
خیلی ممنون از پاسخت ولی من با ix 35 تست کزدم که حتی مصرف زیر 1 هم نشون میده مثلا 0/7 هم نشون میده در حالت خلاص صفر میزنه در مورد بحث هم به انحراف کشیده شد که البته خیلی هم خوب بود یه چیزایی یاد گرفتیم ولی سوال اولیه من در مورد این بود که در سراشیبی اگر با دنده خلاص حرکت کنیم برای ماشین خوبه یا نه در کل همه میدونن که تا سراشیبی تند خلاص حرکت کردن کل اصطکاک ها و هزینه ها صفر میشه چون میره ته دره منظور من در حالت عادی بوده که البته بیشتر دنده اتوماتیک برام مهمتره مصرف بنرین هم زیاد برام مهم نیست بشتر اصطکاک مهمه مثلا چرخ ها در چه وضعی هستن و آیا خوبه یا بد ؟سلام . مصرف بنزین در دور آرام ( دنده خلاص , بدون گاز دادن ) بیشتر از وقتی هست که دور موتور 3000 یا حتی 3500 دور در دقیقه ( RPM ) هست . برای همین در هر وسیله ی نقلیه ی موتوری ( ماشین , موتورسیکلت , کشتی , قطار , هواپیما ) یک چیزی هست به اسم سرعتِ اقتصادی . برای ماشینهای سواریِ معمولی این سرعت بین 75 تا 90 هست ( بستگی به نوع ماشین و تعداد سیلندرها داره )

kasra2002
03-04-2014, 11:32
ماشین هم پراید هستش

دوست گرامی جنس لنت نو بودن ان و وضعیت دیسک اثیر زیادی داره
اگه ترمز معمولی میگیرید و بعداز مدتی داغی بیش از حد و یا دود از تایر جلو بلند نیشه ترمز دستی و یا بهتر بگم لنت های عقب رو تنظیم کنید
ماشینتون رو معرفی نکردید ولی ولی بهتره که در ماشین های معمول با ترمز عقب کاسه ای حتما از چرخ تنظیم و بعد ا سیم ترمز دستی تنظیم کنید که کمترین فشا ر رو به سیم او بیارید
و این نکته رو بدونید که در این ماشین ها ترمز عقب برای ایمنی و بهبود کارکرد اهمیت زیادی داره
منظورتون از عملکرد خوب ترمز دستی اینه که در حالت خلاص ترمز درگیر نباشه و چرخ داغ نکنه - و با گرفتن اروم ترمز دستی یکی از چرخ ها زودتر قفل نشه و دسته ترمز ( شاید به جز 206) بیشتر از 3 دندانه بالا نیاد

mohsenjxj
03-04-2014, 12:17
سلام . مصرف بنزین در دور آرام ( دنده خلاص , بدون گاز دادن ) بیشتر از وقتی هست که دور موتور 3000 یا حتی 3500 دور در دقیقه ( RPM ) هست . برای همین در هر وسیله ی نقلیه ی موتوری ( ماشین , موتورسیکلت , کشتی , قطار , هواپیما ) یک چیزی هست به اسم سرعتِ اقتصادی . برای ماشینهای سواریِ معمولی این سرعت بین 75 تا 90 هست ( بستگی به نوع ماشین و تعداد سیلندرها داره )
محمد جان اگه میشه علت دقیق اینکه مصرف بنزین در موقع خلاص بودن بیشتر از وقتی هست که دور موتور 3000 یا حتی 3500 دور در دقیقه ( RPM ) هست بفرمایید چون با عقل جور درنمیاد چون وقتی دور موتور رو 3000 هست باید سه برابر وقتی که دور موتور رو 1000 (در حالت خلاص) هست بنزین مصرف کنه.:n13:

majidli
03-04-2014, 13:33
دوست گرامی جنس لنت نو بودن ان و وضعیت دیسک اثیر زیادی داره
اگه ترمز معمولی میگیرید و بعداز مدتی داغی بیش از حد و یا دود از تایر جلو بلند نیشه ترمز دستی و یا بهتر بگم لنت های عقب رو تنظیم کنید
ماشینتون رو معرفی نکردید ولی ولی بهتره که در ماشین های معمول با ترمز عقب کاسه ای حتما از چرخ تنظیم و بعد ا سیم ترمز دستی تنظیم کنید که کمترین فشا ر رو به سیم او بیارید
و این نکته رو بدونید که در این ماشین ها ترمز عقب برای ایمنی و بهبود کارکرد اهمیت زیادی داره
منظورتون از عملکرد خوب ترمز دستی اینه که در حالت خلاص ترمز درگیر نباشه و چرخ داغ نکنه - و با گرفتن اروم ترمز دستی یکی از چرخ ها زودتر قفل نشه و دسته ترمز ( شاید به جز 206) بیشتر از 3 دندانه بالا نیاد
ممنون از پاسخ
ماشین پراید صبا هست
موقع ترمز گرفتن ماشین به موقع وانمیسته و خوب کار نمیکنه و وقتی تو سرعت ترمز میگیرم کل فشار به جلو میاد و جوری حس میشه که انگار ماشین از پشت میخواد بلند شه و همه میرن به سمت جلو(ببخشید خوب نتونستم منظورمو بگم)
ترمز دستی هم در حالت عادی که ماشین متوقفه تو سه دنده کامل وا میسه(تو شیب هم تست کردم)
یه عده میگن بخاطر لنت عقبه که فشار بیشتری به جلو میادو خردگی لنتها بیشتر میشه
حالا موندم چیکار کنم لنتارو عوض کنم یا نه

abbas-t
03-04-2014, 14:24
سلام دوستان
سال جدیدو به همتون تبریک عرض میکنم
واتر پمپ پرایدم خراب شد واونو عوض کردم اما واتر پمپ جدید هم از همون روزی که عوض کردم اب میده !
حالا مجبورم دوباره واتر پمپ بخرم ،لطفا یه مارک بدرد بخور معرفی کنید ،واتر پمپی که خودم خریدم ایران گداخت بود.

MOHAMMAD_ASEMOONI
03-04-2014, 14:45
سلام دوستانسال جدیدو به همتون تبریک عرض میکنمواتر پمپ پرایدم خراب شد واونو عوض کردم اما واتر پمپ جدید هم از همون روزی که عوض کردم اب میده !حالا مجبورم دوباره واتر پمپ بخرم ،لطفا یه مارک بدرد بخور معرفی کنید ،واتر پمپی که خودم خریدم ایران گداخت بود.سلام . اگه از محورش آب میده واترپمپ خرابه اما اگه از اطرافش آب نشت میکنه پس درست نصب و آب بندی نشده .

محمد داود
03-04-2014, 19:25
سلام.واتر پمپ شانسیه و درضمن به مکانیک هم مربوط میشه.بعضی مواقع تسمه دینام رو خیلی سفت میکنند که در عرض یک هفته واتر پمپ خراب میشه ویا چون پوسته الومینیوم هست با سفت کردن بیش از حد پیچهاپوسته ترک برمیداره.....یک سوراخ پشت پولی واتر پمپ است (پراید)که طبق گفته دوستمان اگه از محور باشه از اونجا مشخص میشه.ولی اگه به جنس واتر پمپ حساسی مارک ایران کاربراتور معتبرتره.(یک شرکت قدیمیه)

abbas-t
03-04-2014, 19:51
سلام . اگه از محورش آب میده واترپمپ خرابه اما اگه از اطرافش آب نشت میکنه پس درست نصب و آب بندی نشده .

حالا از کجا بفهمم که اب از محوره یا از اطراف ؟

hosein002
03-04-2014, 22:37
با سلام خدمت دوستان وتبریک سال نو
شب عید بی وسیله شدم یه 131 اس ای خریدم تو تعطیلات عید باطریش خراب شدفعلا یه باطری روش انداختم تا بعدا برم برا باطری گارانتی استفاده کنم آخه تو دفترچه نوشته 12 ماه یا 24000 کیلومتر برای باطری.
هفته دوم عید رفتم مسافرت از اصفهان به خرم آباد کرمانشاه گیلانغرب جوانرود و بلعکساکثر مسیر کوهستانی بود و سر بالایی های زیادی داشت تو سربالایی ها ماشینه کم میاورد بقیه پراید ها چه جدیدا چه قدیمیا راحت ازمن سبقت میگرفتند
رفتم تعمیرگاه دستگاه گزاشت گفت خطا و مشکلی نداره استپر رو هم بازدید کرد فقط گفت پایش سوخت باید 2.5 باشه ولی رو 3.2 هست تو خلاص که گاز میدی ول میکنی صدای پارق پارق از تو اگزوز میاد
بنظر دوستان مشکل چیه؟
مصرف سوخت تو شهر 8 بوده و تو این مسافرت 7 بوده ماشین 2500 کیلومتر کار کرده
شنبه میخوام ببرم نمایندگی برای گارانتی باطری و بد کار کردن موتور

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-04-2014, 08:22
حالا از کجا بفهمم که اب از محوره یا از اطراف ؟

سلام .
آقا محمد داود پاسختون رو دادند .

یک لوله ی باریک داره که وصله به محور .
اگر آب از اون سوراخ میچکه پس کاسه نمد محور خرابه .

این هم عکسش

در سمت چپ محور یک قسمت از بدنه ی واترپمپ شبیه لوله هست .
این همون جائی هست که آب نشتی محور ازش میریزه بیرون .

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-04-2014, 09:54
محمد جان اگه میشه علت دقیق اینکه مصرف بنزین در موقع خلاص بودن بیشتر از وقتی هست که دور موتور 3000 یا حتی 3500 دور در دقیقه ( RPM ) هست بفرمایید چون با عقل جور درنمیاد چون وقتی دور موتور رو 3000 هست باید سه برابر وقتی که دور موتور رو 1000 (در حالت خلاص) هست بنزین مصرف کنه.:n13:
سلام
علت بیشتر بودن مصرف در شهر به خاطر همین موضوع هست . چون مدت بیشتری ماشین در دور آرام یا دور موتور کم مثل 1500 یا 2000 یا 2500 rpm کار میکنه ( پشت چراغ قرمز , انتظار , ترافیک و غیره )
این نمودار مصرف بنزین سوزکی آلتو و ماتیز هست

خط پائینی مصرف سوخت هست
دو خط دیگه قدرت موتور به اسب بخار و گشتاور میل لنگ هست ( نیروی حاصل از چرخش میل لنگ )

در 1000 rpm که دور آرام هست مصرف بالای مربع اوله
اما در 4000 دور در دقیقه تقریباً 40% کم شده .

از اون به بعد رفته بالا تا اینکه در 6600rpm تقریباً دو برابر شده .
همه ی ماشینهای معمولی از همین قاعده پیروی میکنه .
برای همین مصرف شهری بیشتر از جاده هست
سرعت اقتصادی باعث میشه با کمترین مصرف سوخت بیشترین بازده از موتور گرفته بشه .
چیزی که باعث بالا رفتن دور موتور میشه هوای بیشتر هست نه سوخت بیشتر ( در مرحله ی سرعت اقتصادی )
شما اگر در دور آرام , منیفولد هوا رو سوراخ کنین , دور موتور به شدت بالا میره چون هوای که موتور مکش میکنه بیشتر میشه و در نتیجه قدرت انفجاری بنزین بیشتر میشه و پیستون رو با قدرت بیشتری هل میده به سمت پائین که نتیجه اش سریعتر چرخیدن میل لنگ و بالا رفتن دور موتور میشه .
علت کار کردن موتور با سرعت 1000 یا 950 دور در دقیقه اینه که راهِ نفس کشیدن موتور بسته شده و فقط اندکی هوا میتونه با مکش پیستونها وارد سیلندر بشه .
وقتی هوا کم باشه در نتیجه در مرحله ی تراکم مقدار کمی هوا فشرده میشه که انفجارش ضعیف هست و نیروی کمی تولید میکنه در نتیجه با نیروی ضعیفی پیستونها رو هل میده پائین و دور موتور از 1000rpm بالاتر نمیره .

abbas-t
04-04-2014, 12:26
سلام .
آقا محمد داود پاسختون رو دادند .

یک لوله ی باریک داره که وصله به محور .
اگر آب از اون سوراخ میچکه پس کاسه نمد محور خرابه .

این هم عکسش

در سمت چپ محور یک قسمت از بدنه ی واترپمپ شبیه لوله هست .
این همون جائی هست که آب نشتی محور ازش میریزه بیرون .

شرمنده ،لطف کنید به این عکس نگاه کنید ببینید مطلب شما را درست فهمیدم

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-04-2014, 13:00
شرمنده ،لطف کنید به این عکس نگاه کنید ببینید مطلب شما را درست فهمیدم[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]سلام . دشمن شما شرمنده . همون فلاش کوچیکه هست . ( اونی که باریکه )

fishdilo
04-04-2014, 14:36
سلام دوستان

واتر پمپ تندر 90 (65 هزار کار کرده) نشتی داشت و ماشین آب کم می کرد و صدای نشتش هم به گوش می رسید

واتر پمپ نو خریدم با واشر مخصوص و همچنین چسب آکواریوم و تسمه تایم

دیروز تعمیر کار عوضش کرد ولی متاسفانه :n03: نشتی داره و امروز صبح زیر ماشین دقیقا" زیر واتر پمپ و تستمه تایم نشتی مشاهده شد

تا اونجایی که اطلاع دارم تعمیر کار باید برای تست ابتدا آب معمولی می ریخت و در صورت عدم نشت چند روز بعدش با ضد یخ عوضش میکرد، ولی همون اول ضد یخ ریخته :n15:

1- حالا سوال اینه که اولا" ضد یخ به تسمه تایم آسیب میزنه؟

2- اگه ضد یخ به تسمه آسیب میزنه الان باید تسمه تایم نو بجاش بندازیم دوباره؟

کلا" راهنمائی کنید

در ضمن واتر پمپ و تسمه و ... همه رو از فروشنده معتبر و اورجینال تندر خریدم (فرانسه) مشکل از نصب و عدم آب بندی مناسبه

کلا" ضد حال خوردم :n03:

تعمیر کار هم هفت سالی هست ماشین هامو میدم دستش و از نظر من به کارش وارده و اولین باره مشکل تو کارش دیده ام

شهرستانم و مدل ماشین 89

hosein002
04-04-2014, 16:07
با سلام خدمت دوستان وتبریک سال نو
شب عید بی وسیله شدم یه 131 اس ای خریدم تو تعطیلات عید باطریش خراب شدفعلا یه باطری روش انداختم تا بعدا برم برا باطری گارانتی استفاده کنم آخه تو دفترچه نوشته 12 ماه یا 24000 کیلومتر برای باطری.
هفته دوم عید رفتم مسافرت از اصفهان به خرم آباد کرمانشاه گیلانغرب جوانرود و بلعکساکثر مسیر کوهستانی بود و سر بالایی های زیادی داشت تو سربالایی ها ماشینه کم میاورد بقیه پراید ها چه جدیدا چه قدیمیا راحت ازمن سبقت میگرفتند
رفتم تعمیرگاه دستگاه گزاشت گفت خطا و مشکلی نداره استپر رو هم بازدید کرد فقط گفت پایش سوخت باید 2.5 باشه ولی رو 3.2 هست تو خلاص که گاز میدی ول میکنی صدای پارق پارق از تو اگزوز میاد
بنظر دوستان مشکل چیه؟
مصرف سوخت تو شهر 8 بوده و تو این مسافرت 7 بوده ماشین 2500 کیلومتر کار کرده
شنبه میخوام ببرم نمایندگی برای گارانتی باطری و بد کار کردن موتور

از دوستان کسی مشکل اینجوری نداشته؟

amir ali 0256
04-04-2014, 21:18
سلام من مکانیکم بهتره ماشینو عوضش کنی چون اینجورر ماشینا هم خرجاش بالایه همم درست نمیشه:n17::n17::n17:

محمد داود
04-04-2014, 22:23

سلام.یکی از بچه ها یک111صفر خرید داخل شهر تا100ی 10 مصرف میکرد و کشش ماشین هم کم بود چند بار رفت نمایندگی هیچ ایرادی پیدا نشد.گفتندکار کنه بهتر میشه !!تا8000که دست خودش بود میگفت بهتر شده بعد هم فروخت تیبا خرید.اینو گفتم که در جریان باشی این چیزها تو ماشینها طبیعیه زیاد حساس نشو.

Mehdi.M2
05-04-2014, 08:46
سلام دوستان .. از موتور ماشين بخار بلند ميشه .. سر سيلندرش رو تازه عوض كردم و روغن و .. هم از نوع مرغوبش ريختم ... يه سرچي كه زدم نوشته بدن آبو روغن قاطي ميكنه .. درسته ؟ درمانش چيه ؟

kasra2002
05-04-2014, 10:07
دوست عزیز البته پاشش سوخت زیاد باعث مصرف بالا میشه ولی ماشین شما 2500 کار کرده و هنوز به حد مطلوب نرسیده و فشار زیاد نباید بروی اون بیارید
اا یه فیلر گیری هم میتونه فعلا به شما کمک کنه به شرطی که بعد از چند ماه دوباره اونو فیلر گیری کنید

kasra2002
05-04-2014, 10:11
سلام دوستان .. از موتور ماشين بخار بلند ميشه .. سر سيلندرش رو تازه عوض كردم و روغن و .. هم از نوع مرغوبش ريختم ... يه سرچي كه زدم نوشته بدن آبو روغن قاطي ميكنه .. درسته ؟ درمانش چيه ؟
دوست عزیز بستگی به این گه چقدر وقته عوض کردید و نوع شماره روغن و اینکه وقتی عوض می کردید کاملا تمیز شده یا نه و اینکه سرسیلند و واشر ها درست بسته شده باشن
اگر در اگزوز دود آبی و جمع شدن روغن ندارید و بعد از چند ساعت کارکرد موتور اگه درب روغن رو باز کنید و کف سفید رنگ نباشه فک نکنم مشکل زیادی باشه و جنس سرسیلندر و واشر پس از آب بندی درست میشه
ولی باز هم چک کنید ضرر ندارهحتی رادیاتورو که روی آب اون روغن نباشه

simarana
05-04-2014, 12:54
با سلام خدمت تمامی سروران گرامی.خودروی پراید صبا دارم مدل 84 که موقعی که هوا سرده وقتی ماشینو روشن میکنم در هنگام گاز دادن در حالت درجا به ماشین عقربه دور موتور بجای بالا رفتن اول پس میزنه یعنی میاد زیر عدد 1 و در این حالت موتور مقداری تکون میخوره و لرزش ایجاد میکنه و سپس عقربه رو به بالا میره!بعد در این حالت وقتی شروع به حرکت میکنم در هنگام تعویض دنده از 1 به 2 ماشین کپ میکنه یعنی گاز میدم ولی انگار موتور جون نداره و راه نمی ره و بعد از چند لحظه دوباره شتاب می گیره و خوب میشه! وقتی هم که موتور چند دقیقه ای کار میکنه و گرم میشه و یا اگه هوا گرم باشه و مثلا" ماشینو مدتی در زیر نور آفتاب پارک کرده باشم دیگه این مشکلو را ندارم!
لازم به ذکر که فیلتر بنزین و سنسور میل سوپاپ را عوض کردم که فایده ای نداشت.انژکتورها را بردم نمایندگی شستشو دادم و فیلر گیری موتور کردم ولی بازم نشد.خروجی پمپ بنزین را تست کردم مشکلی نبود.باطری ماشین را هم که تازه عوض کردم.دیسک و صفحه هم حدود 25500 کیلومتر کار کرده.
به نظر شما ایراد می تونه از کجا باشه؟ممنون میشم از دوستانی که تجربه لازم را دارن زودتر کمک کنند.

kasra2002
05-04-2014, 13:21
با سلام خدمت تمامی سروران گرامی.خودروی پراید صبا دارم مدل 84 که موقعی که هوا سرده وقتی ماشینو روشن میکنم در هنگام گاز دادن در حالت درجا به ماشین عقربه دور موتور بجای بالا رفتن اول پس میزنه یعنی میاد زیر عدد 1 و در این حالت موتور مقداری تکون میخوره و لرزش ایجاد میکنه و سپس عقربه رو به بالا میره!بعد در این حالت وقتی شروع به حرکت میکنم در هنگام تعویض دنده از 1 به 2 ماشین کپ میکنه یعنی گاز میدم ولی انگار موتور جون نداره و راه نمی ره و بعد از چند لحظه دوباره شتاب می گیره و خوب میشه! وقتی هم که موتور چند دقیقه ای کار میکنه و گرم میشه و یا اگه هوا گرم باشه و مثلا" ماشینو مدتی در زیر نور آفتاب پارک کرده باشم دیگه این مشکلو را ندارم!
لازم به ذکر که فیلتر بنزین و سنسور میل سوپاپ را عوض کردم که فایده ای نداشت.انژکتورها را بردم نمایندگی شستشو دادم و فیلر گیری موتور کردم ولی بازم نشد.خروجی پمپ بنزین را تست کردم مشکلی نبود.باطری ماشین را هم که تازه عوض کردم.دیسک و صفحه هم حدود 25500 کیلومتر کار کرده.
به نظر شما ایراد می تونه از کجا باشه؟ممنون میشم از دوستانی که تجربه لازم را دارن زودتر کمک کنند.
دوست عزیز نمیدونم به نسبت مدل ماشینتون از کدوم انژکتور یعنی باصطلاح نیمه انژکتور نباشه
و اینکه دوگانه سوز نباشه
معمولا این دلیل بیشتر از دریچه گاز و تنظیم اون نسبت به استپره
و در مرحله بعدی برق رسانیه که فک می کنم دلکو کویل ماشین شما ایتالیاییه باشه شما وایر شمع ها و خود شمع و هم چک کنید بد نیست برای پراید اگه شمع دو الکتروده اصل گیرتون بیاد بد نیست
ورودی سوخت شما به نسبت جرقه زود عمل می کنه و خیلی توی سیستم ها ی قدیمی تر نشون میده
وایر شمعو دلکو خیلی تاثیر داره

abbas-t
05-04-2014, 13:57
سلام دوستان

طلق چراغ خطر ماشینم شکسته (پراید 131 )حالا باید کل چراغو عوض کنم یا طلقشو ،اصلا طلقش قابل تعویضه؟

simarana
05-04-2014, 14:01
دوست عزیز نمیدونم به نسبت مدل ماشینتون از کدوم انژکتور یعنی باصطلاح نیمه انژکتور نباشه
و اینکه دوگانه سوز نباشه
معمولا این دلیل بیشتر از دریچه گاز و تنظیم اون نسبت به استپره
و در مرحله بعدی برق رسانیه که فک می کنم دلکو کویل ماشین شما ایتالیاییه باشه شما وایر شمع ها و خود شمع و هم چک کنید بد نیست برای پراید اگه شمع دو الکتروده اصل گیرتون بیاد بد نیست
ورودی سوخت شما به نسبت جرقه زود عمل می کنه و خیلی توی سیستم ها ی قدیمی تر نشون میده
وایر شمعو دلکو خیلی تاثیر داره

کسرا جان با سلام و تبریک سال نو.
ماشینم یگانه سوزه.اینکه تمام یا نیمه انژکتور باشه کامل نمیدونم.فقط سیستم موتور از نوع ساژمیه.شمع ها را حدود 2 سال پیش از نوع دو پلاتینه مارک بوش اصل آلمان عوض کردم.و چون در حالت عادی ریپ زدن وجود نداره بعید میدونم از شمع ها باشه.وایرها را هم میشه گفت از زمانی که ماشینو خریدم یعنی حدود 5 ساله که تا حالا تعویض نکردم.دلکو هم همچنین.
خب یجا جای سوال داره اونم اینه که اگه ایراد از مثلا" وایر و یا دلکو باشه چرا در هوای گرم و یا گرم بودن موتور ماشین دیگه مشکل نداریم؟و فقط این موضوع در هوای سرد و بخصوص صبح ها اتفاق میافته؟

sivan2012
05-04-2014, 14:24
سلام دنده مقداری سفت شده ماشینم پراید،حال به نظر شما مشکل ازکجاست :n13:

محمد داود
05-04-2014, 15:54
سلام.چندتا علت داره.(اگه منظور شما اینه که دنده بد جا میخوره:1.تنظیم نبودن دوشاخ کلاچ یا سیم کلاچ.2.ضعیف شدن خورشیدی دیسگ.3.مستهلک شدن ماحکهای گریبکس.4.مستهلک(کلkal) شدن دنده برنجی.به روایتی واسکازین در بهترین شرایط و برای بیخیالترین راننده ها 30000تا کار میکنه.یک اماری از کارکرد واسکازین هم بگیر

fishdilo
05-04-2014, 20:29
سلام دوستان

واتر پمپ تندر 90 (65 هزار کار کرده) نشتی داشت و ماشین آب کم می کرد و صدای نشتش هم به گوش می رسید

دیروز تعمیر کار عوضش کرد ولی متاسفانه :n03: نشتی داره و امروز صبح زیر ماشین دقیقا" زیر واتر پمپ و تستمه تایم نشتی مشاهده شد

تا اونجایی که اطلاع دارم تعمیر کار باید برای تست ابتدا آب معمولی می ریخت و در صورت عدم نشت چند روز بعدش با ضد یخ عوضش میکرد، ولی همون اول ضد یخ ریخته :n15:

کلا" راهنمائی کنید

در ضمن واتر پمپ و تسمه و ... همه رو از فروشنده معتبر و اورجینال تندر خریدم (فرانسه) مشکل از نصب و عدم آب بندی مناسبه

تعمیر کار هم هفت سالی هست ماشین هامو میدم دستش و از نظر من به کارش وارده و اولین باره مشکل تو کارش دیده ام

شهرستانم و مدل ماشین 89

دوستان کسی اطلاعی نداره؟

hosein002
05-04-2014, 22:36
دوست عزیز البته پاشش سوخت زیاد باعث مصرف بالا میشه ولی ماشین شما 2500 کار کرده و هنوز به حد مطلوب نرسیده و فشار زیاد نباید بروی اون بیارید
اا یه فیلر گیری هم میتونه فعلا به شما کمک کنه به شرطی که بعد از چند ماه دوباره اونو فیلر گیری کنید

با تشکر از راهنمایی خوبتون
امروز ماشینو بردم 3تا نمایندگی اونا هم حرف شما رو زدن گفتن رو کیلومتر 4500 تا 5500 بیا تا سرویس اولیه و فیلرگیری انجام بشه همه مشکلاتش حل میشه

simarana
06-04-2014, 08:10

آقا این بخش چقدر ضعیفه! فقط یک نفر نظر داد! کس دیگه ای نبود راهنمایی کنه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-04-2014, 10:17
آقا این بخش چقدر ضعیفه! فقط یک نفر نظر داد! کس دیگه ای نبود راهنمایی کنه؟

سلام
پیام خصوصی براتون ارسال شد

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-04-2014, 10:26
سلام دوستان

طلق چراغ خطر ماشینم شکسته (پراید 131 )حالا باید کل چراغو عوض کنم یا طلقشو ،اصلا طلقش قابل تعویضه؟

سلام
اگر طلق با پیچ یا خاری یا چسب به کاسه وصل شده پس قابل تعویض هست
البته کار داره و حوصله میخواد چون باید با تیغ موکت بری چسب رو آروم آروم و با احتیاط ببُرین که دستتون آسیب نبینه .
بعدش یک چراغ اوراقی تمیز بگیرین و طلق اون رو هم با تیغ ببُرین و نصب کنین .
با چسب دقلو باید بچسبونینش و قبلش باید از چربی و گرد و خاک تمیز بشه
بعدش باید خوب آب بندیش کنین با چسب که آب نره تویِ چراغ
حساب کنین ببینین کدوم اقتصادی تر هست ؟ ( تعویض طلق یا خرید چراغ کامل اوراقی یا چراغ نو )

معمولاً تعویض طلق با طلقِ اوراقی تمیز اقتصادی تر هست اما کار میبره و حوصله و دقت میخواد

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-04-2014, 16:28
سلام
علت بیشتر بودن مصرف در شهر به خاطر همین موضوع هست . چون مدت بیشتری ماشین در دور آرام یا دور موتور کم مثل 1500 یا 2000 یا 2500 rpm کار میکنه ( پشت چراغ قرمز , انتظار , ترافیک و غیره )

خط پائینی مصرف سوخت هست
دو خط دیگه قدرت موتور به اسب بخار و گشتاور میل لنگ هست ( نیروی حاصل از چرخش میل لنگ )

چیزی که باعث بالا رفتن دور موتور میشه هوای بیشتر هست نه سوخت بیشتر ( در مرحله ی سرعت اقتصادی )
شما اگر در دور آرام , منیفولد هوا رو سوراخ کنین , دور موتور به شدت بالا میره چون هوای که موتور مکش میکنه بیشتر میشه و در نتیجه قدرت انفجاری بنزین بیشتر میشه و پیستون رو با قدرت بیشتری هل میده به سمت پائین که نتیجه اش سریعتر چرخیدن میل لنگ و بالا رفتن دور موتور میشه .
علت کار کردن موتور با سرعت 1000 یا 950 دور در دقیقه اینه که راهِ نفس کشیدن موتور بسته شده و فقط اندکی هوا میتونه با مکش پیستونها وارد سیلندر بشه .
وقتی هوا کم باشه در نتیجه در مرحله ی تراکم مقدار کمی هوا فشرده میشه که انفجارش ضعیف هست و نیروی کمی تولید میکنه در نتیجه با نیروی ضعیفی پیستونها رو هل میده پائین و دور موتور از 1000rpm بالاتر نمیره .

سلام دوستان
یک علتِ بسیار مهم دیگه هم هست که باعث بالا رفتنِ مصرف سوخت در شهر میشه

تعدادِ زیادِ گاز دادنهای آنی

توضیح بیشتر برای علاقمندان :
سنسور مپ ( سنسور فشار واقعی هوای منیفولد ) با استفاده از تغییر فشار هوای توی منیفولد هوا , ولتاژهای متغیری برای کامپیوتر میفرسته .
وقتی یکدفعه پاتون رو روی گاز میذارین , فشار هوای داخل منیفولد به شدت کاهش پیدا میکنه و هوای بیرون با شدت هجوم میبره به داخل منیفولد و کامپیوتر هم به انژکتورها مدتِ بیشتری برق میده و درنتیجه سوختی که پاشیده میشه توی منیفولد هوا بیشتر میشه
انژکتور یا خاموش هست یا روشن . انژکتور نمیتونه مقدار سوختی که ازش پاشیده میشه رو کم و زیاد کنه . بلکه فقط راهِ عبور سوخت رو یا باز میکنه یا میبنده . فقط همین .
در دور آرام ( موتور روشن و دنده خلاص و بدونِ گاز دادن ) سنسور مپ حدود 1 تا 1.5 ولت برق میفرسته برای کامپیوتر
اگر یکدفعه پاتون رو روی گاز بگذارین این ولتاژ تا 5 ولت بالا میره که باعث میشه انژکتورهای مدتِ بیشتری برق بده و پاشش سوخت از انژکتورها به شدت بالا بره .
وقتی توی جاده پاتون رو روی گاز ثابت فشار دادین فقط حدود 2 ولت برق از سنسور مپ فرستاده میشه برای کمپیوتر در نتیجه انژکتورها خیلی کمتر کار میکنند و سوخت کمتری ازشون پاشیده میشه .

این رو هم بگم که بیشتر مردم تصور میکنند که انژکتور کارش سوخت پاشیدن هست
این تصور اشتباهه
انژکتور فقط یک آهنربای الکتریکیِ کوچیک ( SOLENOID ) داره که وقتی کامپیوتر بهش برق میده , آهنربا فعال میشه و سوزن رو میکشه عقب و راهِ عبور سوخت باز میشه . فقط همین .
چیزی که باعث میشه سوخت از انژکتور پاشیده بشه فقط فشاری هست که پمپِ بنزین ایجاد میکنه .
اگر پمپ خاموش بشه , هر چی هم انژکتور روشن بمونه هیچ سوختی پاشیده نمیشه .
درست مثل اینکه با انگشت شصتتون شیلنگ آب رو باز و بسته کنین . اگر آبِ رفشار تویِ شیلنگ نباشه هر چی هم شصتتون رو تکون بدین باز هم آبی پاشیده نمیشه .

در شهر صدها بار هی گاز آنی میدین برای حرکت و بعد از تعویض دنده .
این گازهای آنی باعث پاشش سوخت بیشتر و بالا رفتن مصرف سوخت میشه .
در حالیکه در جاده بیشتر مدتِ رانندگی پاتون با فشار ثابت روی پدال گاز فشار آورده یعنی تغییر فشار هوا در منیفولد خیلی کمتر از شهر هست
سوالی داشتین بپرسین
طوطی وار اطلاعات رو حفظ نکنین .
خردمندان هرگز آرام نمیگیرند مگر اینکه یک علم و دانش رو خوب درک کنند و ياد بگیرند
پس علت افزایش مصرف سوخت در شه3 چیز هست .
کار کردنِ زیادِ موتور در دور آرام
کار کردنِ زیادِ موتور در دورهای پائین
تعدادِ زیادِ گاز دادنهایِ آنی

abbas-t
06-04-2014, 17:29
سلام
اگر طلق با پیچ یا خاری یا چسب به کاسه وصل شده پس قابل تعویض هست
البته کار داره و حوصله میخواد چون باید با تیغ موکت بری چسب رو آروم آروم و با احتیاط ببُرین که دستتون آسیب نبینه .
بعدش یک چراغ اوراقی تمیز بگیرین و طلق اون رو هم با تیغ ببُرین و نصب کنین .
با چسب دقلو باید بچسبونینش و قبلش باید از چربی و گرد و خاک تمیز بشه
بعدش باید خوب آب بندیش کنین با چسب که آب نره تویِ چراغ
حساب کنین ببینین کدوم اقتصادی تر هست ؟ ( تعویض طلق یا خرید چراغ کامل اوراقی یا چراغ نو )

معمولاً تعویض طلق با طلقِ اوراقی تمیز اقتصادی تر هست اما کار میبره و حوصله و دقت میخواد

سلام
حق باشماس
امروز رفتم چراغ کامل بخرم فروشنده گفت چراغ اصلی گیر نمیاد ،اما من چراغ شرکت مدرن دارم که جنس خوبیه ،
مقایسه کردم دیدم که رنگ طلقش کمی تیره تر از رنگ چراغ اصلیه ،حالا سوالم اینه که خود سایپا چراغ خطرو از کدوم شرکت میگیره که تو بازار پیدا نمیشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-04-2014, 19:17
سلام
حق باشماس
امروز رفتم چراغ کامل بخرم فروشنده گفت چراغ اصلی گیر نمیاد ،اما من چراغ شرکت مدرن دارم که جنس خوبیه ،
مقایسه کردم دیدم که رنگ طلقش کمی تیره تر از رنگ چراغ اصلیه ،حالا سوالم اینه که خود سایپا چراغ خطرو از کدوم شرکت میگیره که تو بازار پیدا نمیشه؟

سلام
یه نکته ی مهم رو فراموش نکنین :
بیشتر چراغهای ساختِ داخل بعد از مدتی رنگش میپره . حتماً دیدین ماشینهائی که چراغهای عقبشون رنگ رفته هست
علتش بنجل بودن رنگدانه های استفاده شده در ساختِ طلق هست که با اشعه ی ماوراء بنفش خورشید رنگش میپره .
اگه رنگ ثابت اوراقی پیدا کنین خیلی باصرفه تره .
بعضی از ماشینهائی اوراقی قطعاتشون تقریباً نو هست چون مال ماشینهای تصادفی هست که فقط چند ماه کار کرده .
دوستانی که مطلع هستند بهتون میگن کدوم مارک رنگش ثابته

kasra2002
06-04-2014, 20:44
سلام
حق باشماس
دوتا مارک برا پراید هست اونی که .. سازه بیشتر خود سایپا میندازه و مدرن که اونم نسبتا خوبه

kasra2002
06-04-2014, 20:55
کسرا جان با سلام و تبریک سال نو.
ماشینم یگانه سوزه.اینکه تمام یا نیمه انژکتور باشه کامل نمیدونم.فقط سیستم موتور از نوع ساژمیه.شمع ها را حدود 2 سال پیش از نوع دو پلاتینه مارک بوش اصل آلمان عوض کردم.و چون در حالت عادی ریپ زدن وجود نداره بعید میدونم از شمع ها باشه.وایرها را هم میشه گفت از زمانی که ماشینو خریدم یعنی حدود 5 ساله که تا حالا تعویض نکردم.دلکو هم همچنین.
خب یجا جای سوال داره اونم اینه که اگه ایراد از مثلا" وایر و یا دلکو باشه چرا در هوای گرم و یا گرم بودن موتور ماشین دیگه مشکل نداریم؟و فقط این موضوع در هوای سرد و بخصوص صبح ها اتفاق میافته؟
دوست عزیز ممنون
اینکه نوع ساژم و وایر ها عوض نشده دقیقا کمک میکنه به عیب یابی
من خودم داشتم و اینکه درجه دمای هوا روی وایر شمع ها تاثیر داره و شما در هوای سرد هم بعد از 1 ساعت دیگه درست کار میکنه با توجه به اینکارایی که انجام دادید اولین شک به وایر شمع و دلکو هست وو از تمیز بودن شمع ها مطمئن شید
اگه رسانایی و مقاومت وایر شمع تغییر کنه اول اینکه زمان و قدرت جرقه رو چند میکرو ثانیه به تعویق بندازه اونوقت با گاز دادن و باز شدن دریچه گاز اختلاف پیش میاره و بعد هم دلکوی یک تیکه ساژم ممکنه به درستی برق رو نرسونه ولی اول وایر ها رو با یه مارک معتبر و مناسب حتی دوگانه سوز عوض و یا ابتدا چک کنید بد نیسست
البته این سوال ممکنه پیش نیا د ولی وقتی ماشین سرده و اینجوریه رادیو رو چک کنید که کوچکترین نویزی روی اون میبینید یا نه

kasra2002
06-04-2014, 20:59
دوستان کسی اطلاعی نداره؟
دوست عزیز بسته به مدت زمانی که نشتی داره بهتره که زود بش برسید چون مدت طولانی خود آب جوش هم براش ضرر داره حلا هر مواد شیمایی بدترش میکنه
ممکنه یکی از رابط ها و یا جای دیگه و حتی ممکنه از جای نصب مشکل بهشه که با توجه به مقدار زیاد نشتی سریع به دادش برسید که گیرپاژ کردن واترپمپ خرجش سرسام اوره

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-04-2014, 21:54
سلام دوستان

کلا" راهنمائی کنید

شهرستانم و مدل ماشین 89

سلام
ضد یخ ترکیبی از آب و یک نوع الکل هست
اگر استاندارد باشه تاثیری رو تسمه نداره .
پس لزومی نداره تسمه عوض بشه .
درضمن نمیدونم منظورتون از چسب آکواریوم واقعاً چسب آکواریوم هست یا شما اسمش رو اشتباه نوشتین
چسب آکواریوم برای موتور اصلاً مناسب نیست
برای ماشین باید از سیلیکون ضد حرارت استفاده بشه .
اگر آب از اطراف پمپ نشت میکنه , تعمیرکار وظیفشه که دوباره بازش کنه و درست نصبش کنه بدون دریافت پول اضافه
اگر هم از محور پمپ آب نشت میکنه باید پسش بدین و پول نصب دوباره هم با قطعه فروشه .

abbas-t
07-04-2014, 13:07
دوتا مارک برا پراید هست اونی که .. سازه بیشتر خود سایپا میندازه و مدرن که اونم نسبتا خوبه

سلام
منظور شما از سازه همون شرکت سازه گستر سایپاست ؟

shoaib63
07-04-2014, 14:40
سلام دوستان من ی سورن 89 دارم احساس می کنم ی کم سنگین حرکت میکنه و شتابش پایینه
وقتی هم که گاز میدی حدود ی ثانیه بعدش شروع میکنه گاز دادن و شتاب گرفتن میشه بگید مشکل از کجاس؟؟؟؟؟

kasra2002
07-04-2014, 16:09
سلام
منظور شما از سازه همون شرکت سازه گستر سایپاست ؟
مطمئن نیستم اینارو هم سازه گستر بزنه ولی ممکنه
اونایی که سایپا و سفارش سایپا روی برچسبش یا خودش حک شده
ضمنن پیشنهاد میدم برا پراید چه چراغ جلو و یا عقب حتما کامل بگیرید چون مشکل آب بندی و خاک گرفتن براش پیش میاد

kasra2002
07-04-2014, 16:13
وقتی هم که گاز میدی حدود ی ثانیه بعدش شروع میکنه گاز دادن و شتاب گرفتن میشه بگید مشکل از کجاس؟؟؟؟؟
این مساله طبیعیه توی ماشین های استپر دار خیلی پیش میاد شما موتور ماشینتون چیه
به نظرم اگه یه سرویس سطحی مثل تمیز کردن شمع ها و ف ی ل ت ر بنزین و هوا انجام بدین و دو باک بنزین س و پ ر بزنید خیلی بهتر میشه ضمنا منطقه زندگی شما و شرایط آب و هوا و رطوبت و فشار هم موثره یعنی با گرم شدن هوا بهتر میشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-04-2014, 22:05

سلام
اگر گاز میخوره و موتور دور میگیره اما ماشین شتاب نداره ( انگار که روی یخ دارین گاز میدین یا روی ماسه و شل ) پس از صفحه کلاچ هست که تموم شده یا کلاچ رگلاژ ( تنظیم ) نیست . یا خورشیدیِ دیسک کلاچ ضعیف هست ( دیسک کلاچ بنجل هست )
اگر اصلاً موتور جون نداره پس خیلی چیزها باید چک بشه
تنظیم بودن تسمه تایم
فیلرها
نشتی نداشتن منیفولد هوا
سلامت سنسور مپ ( قبلاً شرح داده شده چطور باید با ولتمتر چک بشه )
سلامت سنسور دریچه ی گاز
نرمال بودن فشار بنزین در پشت انژکتورها
سلامت وایر شمعها
استاندارد بودن بنزین
سلامت شمعها
تنظیم بودن دهنه ی شمعها
دیاگ زدن برای مطمئن شدن از عملکرد درست همه ی سنسورها و سایر قطعات موتور که با کامپیوتر ماشین ( ECU ) در ارتباط هستند .
اگر دوست داشتین این تاپیکها رو هم بخونین و مشترک بشین
ضرر نمیکنین
صرفه جوئی در هزینه های خودرو تا سقف میلیونها تومن

تجربه های رانندگی

secretman
08-04-2014, 07:46
سلام
ماشین 405 دوگانه اگزوز زیاد پرت پرت میکنه ، زمانی که ماشین ایستادست لرزش داره شمعش هم عوض کردم دلیلش چیه؟

roozbeh2000
08-04-2014, 12:24
سلام . من یک پراید دارم که لاستیکش رو شش ماه پیش تعویض کردم (دنا) مشکل خاصی نداشته ولی الان تو سرعت 40 کیلومتر انگار سوار قایق شدی . مثل این که یکی از چرخ ها بیضی شده باشه . کسی میدونه مشکل چیه؟ رینگ تاب داره ؟ یکی گفت تایرت شکسته و باید عوض بشه؟؟؟؟ ضمنا بالای 90 هم فرمون میزنه

محمد داود
08-04-2014, 12:40
سلام.رینگ و لاستیک یکی از دوستان رو قرض بگیر بنداز زیر ماشین ازمایش کن.بو همچنین ماشین دوستت رو با رینگ و لاستیک خودت ازمایش کن.ولی بعید نیست لاستیک خراب شده باشه.

roozbeh2000
08-04-2014, 13:36
کجا میشه ماشین رو برد روی این غلطک ها که لاستیک درجا کار میکنه ؟ اونجا فکر کنم مشخص بشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
08-04-2014, 15:38
کجا میشه ماشین رو برد روی این غلطک ها که لاستیک درجا کار میکنه ؟ اونجا فکر کنم مشخص بشه

سلام .
یک جای کاملاً صاف مثل روی کاشی چرخها رو تک تک با جک بلند کنین و با کاشی مماس کنین و با دست بچرخونین .
اگر گاهی راحت میچرخه و گاهی گیر میکنه به زمین پس لاستیک قُر شده یعنی پف کرده . اگر لبه ی رینگ در یک جا له شده پس بر اثر ضربه رینگ از حالت گرد خارج شده .
لرزش در سرعت هم از بالانس نبودن چرخها هست .
بهتره با دستگاه کامپیوتری بالانس نکنین چون دقیق درنمیاد .
باید رو کار بالانس بشه تا کاملاً بی لرزش بشه حتی در سرعت 160km
در تاپیک صرفه جوئی در هزینه های خودرو اطلاعات بیشتر درج شده

Abdolreza2012
08-04-2014, 18:50
سلام

ماشین 405 دوگانه اگزوز زیاد پرت پرت میکنه ، زمانی که ماشین ایستادست لرزش داره شمعش هم عوض کردم دلیلش چیه؟

دوستان این سوال منم هست

+

من بعد یه سال رانندگی امروز برای اولین بار تو یه موقعیت جدی مجبور شدم سریع ترمز کنم ( تو زمان کم ماشینو نگه دارم که نزنم به جلویی )
پدال ترمز خیلی سفت بود ، عادیه "؟؟؟ طوری که خیلی ترسیدم ، گفتم الانه که بزنم به جلویی ( منظورم چوب کردن معروف نیست که تو دست اندازا تزمز ها خیلی سفت میشن )
یبار دیگه این قضیه برام پیش اومده بود ، تو سرازیری بودم سرعت زیاد شد مجبور شدم کم کنم دیدم پدال سفته

ممنون میشم راهنماییم کنید :n16:

kasra2002
08-04-2014, 19:15
سلام . من یک پراید دارم که لاستیکش رو شش ماه پیش تعویض کردم (دنا) مشکل خاصی نداشته ولی الان تو سرعت 40 کیلومتر انگار سوار قایق شدی . مثل این که یکی از چرخ ها بیضی شده باشه . کسی میدونه مشکل چیه؟ رینگ تاب داره ؟ یکی گفت تایرت شکسته و باید عوض بشه؟؟؟؟ ضمنا بالای 90 هم فرمون میزنه
درود
مکنه یه ضربه و یا دست انداز باعث این شده باشه بعضی وقتا هم لاستیک درست روی رینگ سوار نمی شه
بهترین راه بالانس هم روی کار و هم بیرون که کاملا مشخص شه

kasra2002
08-04-2014, 19:24
سلام

دوستان این سوال منم هست

+

من بعد یه سال رانندگی امروز برای اولین بار تو یه موقعیت جدی مجبور شدم سریع ترمز کنم ( تو زمان کم ماشینو نگه دارم که نزنم به جلویی )
پدال ترمز خیلی سفت بود ، عادیه "؟؟؟ طوری که خیلی ترسیدم ، گفتم الانه که بزنم به جلویی ( منظورم چوب کردن معروف نیست که تو دست اندازا تزمز ها خیلی سفت میشن )
یبار دیگه این قضیه برام پیش اومده بود ، تو سرازیری بودم سرعت زیاد شد مجبور شدم کم کنم دیدم پدال سفته

ممنون میشم راهنماییم کنید :n16:
دوست عزیز
سفتی که شما از پال ترمز 405 بیان می کنید اینطوری که تجربه من میگه از جنس لنت پد جلو شماست و باصطلاح می گن سنگی یا سفت شده می تونید با سنباده زدن بروی لنت اگه هنوز خیلی داره و چک کردن صفحه دیسک ترمز به این موضوع پی برده و اگه هنوز حس می کنید با اینکه ترمز شدید گرفتید ولی ماشین شما داره فرار می کنه ( منظورم ترمز میخکوب نیست و اینموضوع در رانندگی جاده بیشتر خودشو نشون میده ) یجوری مثل اینکه یه چیزی زیر پدال باشه و نذاره شما ترمز کامل بگیرید --و در نهایت می تونید لنت رو با یهمارک مرغوب عوض کنید مخصوصا اگه دیسک شما لاغر شده باشه
مساله مهم تر در این گروه خودرو ها که بارها بیان کردم از تنظیم بودن ترمز عقب و نسبت اون با ترمز دستی از درون چرخ که کار بسیار ساده ایه و کم خرج حتما مطئن شید .
با سه دندانه بالا کشیدن ترمز دستی کاملا چرخ رو فقل کنه
اونوقت تاثیر خیلی زیادی رو حس می کنید

Abdolreza2012
09-04-2014, 02:51
دوست عزیز
سفتی که شما از پال ترمز 405 بیان می کنید اینطوری که تجربه من میگه از جنس لنت پد جلو شماست و باصطلاح می گن سنگی یا سفت شده می تونید با سنباده زدن بروی لنت اگه هنوز خیلی داره و چک کردن صفحه دیسک ترمز به این موضوع پی برده و اگه هنوز حس می کنید با اینکه ترمز شدید گرفتید ولی ماشین شما داره فرار می کنه ( منظورم ترمز میخکوب نیست و اینموضوع در رانندگی جاده بیشتر خودشو نشون میده ) یجوری مثل اینکه یه چیزی زیر پدال باشه و نذاره شما ترمز کامل بگیرید --و در نهایت می تونید لنت رو با یهمارک مرغوب عوض کنید مخصوصا اگه دیسک شما لاغر شده باشه
مساله مهم تر در این گروه خودرو ها که بارها بیان کردم از تنظیم بودن ترمز عقب و نسبت اون با ترمز دستی از درون چرخ که کار بسیار ساده ایه و کم خرج حتما مطئن شید .
با سه دندانه بالا کشیدن ترمز دستی کاملا چرخ رو فقل کنه
اونوقت تاثیر خیلی زیادی رو حس می کنید

ممنون دوست عزیز :n16:
من کلا ماشینم 37 هزار کار کرده که حدودا سر 30 هزار لنت رو عوض کردم و تکستار انداختم
فکر نکنم جنس لنت خراب باشه
و فکر نکنم تا حالا خیلی لاغر شده باشه

mohsenjxj
10-04-2014, 21:48
سلام

خط پائینی مصرف سوخت هست

سلام محمد عزیز طبق معمول با توضیحات جامع و کاملتون مارو به فیض اکمل رسوندید.
ممنون:n16:

mohsenjxj
10-04-2014, 22:18
سلام بعلت اینکه بعضی وقت ها وقتی صبح زود میخوایم بریم سر کار و بخصوص وقتی آدم خواب میمونه و سریع باید برسه، سوالم درمورد گرم کردن خودرو بود ، اول صبح بخصوص در هوای سرد بهترین روش چی هست اصلا تو هر نوع ماشین متفاوت هست (مثلا خودرو دیزلی یا بنزینی یا انژکتوری و کاربراتور و ...) یا تو همه ماشین ها یه روش کلی هست؟ اول استارت زدیم بلافاصله با دور آروم حرکت کنیم یا یمقدار درجا کارکنه؟ و اینکه گرم نکردن چه آسیبهایی میتونه به ماشین بزنه؟ و اینکه وقتی عجله داشتیم و فرصت برای گرم کردن ماشین نداشتیم چیکار کنیم که ماشین زیاد آسیب نبینه؟

Pourya-pc
11-04-2014, 12:05
سلام بعلت اینکه بعضی وقت ها وقتی صبح زود میخوایم بریم سر کار و بخصوص وقتی آدم خواب میمونه و سریع باید برسه، سوالم درمورد گرم کردن خودرو بود ، اول صبح بخصوص در هوای سرد بهترین روش چی هست اصلا تو هر نوع ماشین متفاوت هست (مثلا خودرو دیزلی یا بنزینی یا انژکتوری و کاربراتور و ...) یا تو همه ماشین ها یه روش کلی هست؟ اول استارت زدیم بلافاصله با دور آروم حرکت کنیم یا یمقدار درجا کارکنه؟ و اینکه گرم نکردن چه آسیبهایی میتونه به ماشین بزنه؟ و اینکه وقتی عجله داشتیم و فرصت برای گرم کردن ماشین نداشتیم چیکار کنیم که ماشین زیاد آسیب نبینه؟

بهتره ماشین یک دقیقه درجا کار کنه و اگر هوا خیلی سرده آهسته گاز بدید و با دور کم تا 3-4 دقیقه کافیه .
ممکنه به علت سرد بودن سیلندرها ، موقع احتراق موتور سیلندر ترک بخوره و از این دسته آسیب ها به سیلندر یا حتی پیستون ها برسه .

fokahi110
12-04-2014, 15:53
سلام دوستان يه Pride مدل ٨٧ دارم نقره اي قسمت بدنه ماشين سقفش و بالاي صندوق عقبش يه حالتي مثل اينكه Rangesh Paride و كم Rang شده مثل اينكه مايعي مثل اسيد ريخته باشن روش حالا دو عدد Chadoore ضداب هم كشيدم روش نميدونم والا هميشه هم تو حياط خونه هستش خودم ميبينمش به نظرتون مشكل كجاست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

kasra2002
12-04-2014, 17:39
سلام دوستان يه Pride مدل ٨٧ دارم نقره اي قسمت بدنه ماشين سقفش و بالاي صندوق عقبش يه حالتي مثل اينكه Rangesh Paride و كم Rang شده مثل اينكه مايعي مثل اسيد ريخته باشن روش حالا دو عدد Chadoore ضداب هم كشيدم روش نميدونم والا هميشه هم تو حياط خونه هستش خودم ميبينمش به نظرتون مشكل كجاست[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
دوست گرامی معمولا در رنگ ایرانی این مشکلا پیش میاد افتاب دلیل اصلی اونه و بعد بارون اسیدی زیر درخت بودن و نشت فاضلاب پارکینگ حتی جنس پلاستیکی چادر و لی بیش از همه افتاب زیاد این شکلیش میکنه

fokahi110
12-04-2014, 18:55
دوست گرامی معمولا در رنگ ایرانی این مشکلا پیش میاد افتاب دلیل اصلی اونه و بعد بارون اسیدی زیر درخت بودن و نشت فاضلاب پارکینگ حتی جنس پلاستیکی چادر و لی بیش از همه افتاب زیاد این شکلیش میکنه
ممنون دوست عزيز حالا من فكر كنم روم به ديوار Gorbe جيش كرده باشه روش حالا نميدونم محلولي هست بشه ازبينش برد اين لكه ها رو والا افتابم زيادروش نيست.

mha69
12-04-2014, 19:16
سلام خدمت دوستان.ضبط ماشینمون(سمند)چند روزیه که دکمه ی power و FUN اون دچار مشکل شده و مشکلش اینه که POWER رو که میزنی ضبط خاموش شده و بعد از 2 ثانیه دوباره ضبط خودکار روشن میشه و تا سوئیچ رو نبندی ضبط به هیچ وجه خاموش نمیشه و مشکل FUNهم اینه که اصلا عمل نمیکنه :( .کلیداش رو هم تست کردم سالمه.لطفا راهنمایی کنید که چه کنم؟ممنون

kasra2002
12-04-2014, 21:26
ممنون دوست عزيز حالا من فكر كنم روم به ديوار Gorbe جيش كرده باشه روش حالا نميدونم محلولي هست بشه ازبينش برد اين لكه ها رو والا افتابم زيادروش نيست.
متاسفانه تا اونجای که خبر دارم فقط شاید با پالیش و پوساب نرم و بعد واکس یکم بهتر شه ولی مطمئن نیستم

kasra2002
12-04-2014, 21:29
سلام خدمت دوستان.ضبط ماشینمون(سمند)چند روزیه که دکمه ی power و FUN اون دچار مشکل شده و مشکلش اینه که POWER رو که میزنی ضبط خاموش شده و بعد از 2 ثانیه دوباره ضبط خودکار روشن میشه و تا سوئیچ رو نبندی ضبط به هیچ وجه خاموش نمیشه و مشکل FUNهم اینه که اصلا عمل نمیکنه :( .کلیداش رو هم تست کردم سالمه.لطفا راهنمایی کنید که چه کنم؟ممنون
این اتفاق در بورد اون میوفته که کلیدها جابجا عمل کرده و یا فعال میمونن
فکر کنم چند ساعت بیرون از ماشین بذاریدش مثلن یک روز اگه باز نشد در تاپیک مخصوص خودش بپرسید و بعد از اون به سوی نمایندگی رهسپار شید

abbas-t
13-04-2014, 15:21
سلام دوستان
الان بهترین مارک بلبرینگ چرخ جلو پراید 131 مال کدوم شرکته؟

mamad2371
13-04-2014, 16:55
سلام دوستان
من ماشینم زمانی که کولر ماشین رو روشن میکتم بلافاصله یه صدای جیغ از داخل کاپوت میاد و (فکر کنم از تسمه باشه ) و زمانی که اول حرکت باشه یعنی زمانی که کلاچ رو ازاد کنی برا حرکت بازم این صدا میاد چطور میتونم حلش کنم

یه سوال دگه هر زمانی که استارت میزنم در زمان استارت دور موتور تا 2500 میره چکارش کنم
و زمانی که ماشین روشنه دور موتر خود به خود بالا و پایین میره
راه حلش چیه ماشینم 132 است

mha69
13-04-2014, 20:17
این اتفاق در بورد اون میوفته که کلیدها جابجا عمل کرده و یا فعال میمونن
فکر کنم چند ساعت بیرون از ماشین بذاریدش مثلن یک روز اگه باز نشد در تاپیک مخصوص خودش بپرسید و بعد از اون به سوی نمایندگی رهسپار شید
ممنون این کارو میکنم خبرشو میدم.راستی تاپیک مخصوصش کجاست؟!

محمد داود
13-04-2014, 21:18
سلام دوستان
من ماشینم زمانی که کولر ماشین رو روشن میکتم بلافاصله یه صدای جیغ از داخل کاپوت میاد و (فکر کنم از تسمه باشه ) و زمانی که اول حرکت باشه یعنی زمانی که کلاچ رو ازاد کنی برا حرکت بازم این صدا میاد چطور میتونم حلش کنم

یه سوال دگه هر زمانی که استارت میزنم در زمان استارت دور موتور تا 2500 میره چکارش کنم

سلام.درست حدس زدی صدا از تسمه هست.علت ممکنه از شل بودن تسمه یا مستهلک شدنش باشه چون با روشن شدن کولر فشار زیادی رو دینام میاد.شاید هم تسمه کولر شل شده باشه.با دست میشه این موضوع رو بررسی کنی.در مورد سوال دوم ممکنه مشکل از استپر موتور ویا کل سیستم دریچه گاز باشه.استپر احتمال بیشتری داره.

poyyesh
13-04-2014, 21:21
سلام

405 مدل 92 5500 کارکرد

رو سرعت گیرا ی که با اسفالت درست کردن که میری یه صدایه جیر جیر کمکایه جلو میدن ( درست مثل وقتی که لولای درو روغن کاری نکنی صدایه جیر جیر میده ) ماله چیشه ؟

کمکایه عقب هم وقتی در صندوق عقبو باز میکنی با دست و تمام وزن بدن خودمو 90 کیلو میزارم روش میره پایین و میاد بالا اونم همچین صدایی میده ولی کمتر

اینا یعنی چی ؟ این صداها ماله چیه ؟

محمد داود
13-04-2014, 21:31
سلام

405 مدل 92 5500 کارکرد

رو سرعت گیرا ی که با اسفالت درست کردن که میری یه صدایه جیر جیر کمکایه جلو میدن ( درست مثل وقتی که لولای درو روغن کاری نکنی صدایه جیر جیر میده ) ماله چیشه ؟

کمکایه عقب هم وقتی در صندوق عقبو باز میکنی با دست و تمام وزن بدن خودمو 90 کیلو میزارم روش میره پایین و میاد بالا اونم همچین صدایی میده ولی کمتر

سلام.فکر کنم دست چینی ها تو کار بوده.مشکوک میزنه.به تعمیرکار مجرب مراجعه کن و پس از پیدا کردن علت جهت رفع مشکل به نمایندگی یک سری بزن.

ess_1362
13-04-2014, 22:39
سلام دوستان

در مورد سوال اولتون تسمه ها هست
یا تسمه موتور هست که با سفت شدن دینام صدا میده یا تسمه کولر هست یا ترکیبی از هر دو
در مورد پراید این مشکل بسیار شایع هست و بیشتر هم به کیفیت تسمه ها مربوط میشه
در مورد سوال دوم یا از استپر هست یا یک بخشی در قسمت intake (شامل دریچه گاز ، منیفولد و متعلقات ) نشتی داره و هوا میکشه داخل

kasra2002
14-04-2014, 11:09
سلام دوستان

درود
اینکه وقتی کولر روشنه صدای جیغ میاد از تسمه کولره ولی اگه وقتی ماشین سرده هم میاد تسمه دینام به علت گرمی و سردی هوا و جنس تسمه و پولی که احتمالن با تنظیم درست میشه اگه نه تسمه رو عوض کنید و سعی کنید دقیقا سایز از نظر پهنا با استاندارش یکی باشه و اینکه بهتره تسمه آجدار مرغوب بگیرید.اگه ماشینتون هیدرولیک فرمان نداره با روشن کردن چراغ هاو نور بالا در زمان سرد بودن ماشین بیشتر خوشو نشون میده ولی رسیدگی کنید بهتره که به جز صدا و خراب شدن تسمه و پولی مشکلات دیگه ای رو به بار میاره
در مورد بالا پایین شدن دور موتور اولین احتمال به استپر موتور بر می گرده که با چک و تمیز کردن و بعد از اون با تعویض با فقط جنس مرغوب ! درست میشه با دستگاه چک کنید و استپر کهنه خودتونو نگه دارید چون بعضیوقتا جنس جدید بازار از اون بدتره

kasra2002
14-04-2014, 11:17
سلام

405 مدل 92 5500 کارکرد

دوست عزیز
مساله ای که هست کم کار کردن ماشین و باصطلاح خوابیدن این مشکل رو بوجود میاره در اثر رطوبت و گل و لای قسمت های سیستم تعلیق خشک شده و به صدا میوفتند خیلی از جاهای ماشین میتونه باشه ولی برای عقب 405 بیشتر اون لولایی اکسل که اسم های مختلفی صداش میزنند و برای جلو اگه جاهای دم دست که ظاهری میبینند درست باشه یه قطعه هست که کمتر تعمیرکاری به سراغش میره چون دردسر تعویض داره و بیشترین صدای جیرجیر در درون کابین از اونه و جاش پشت موتوره

poyyesh
14-04-2014, 12:20
دوست عزیز
مساله ای که هست کم کار کردن ماشین و باصطلاح خوابیدن این مشکل رو بوجود میاره در اثر رطوبت و گل و لای قسمت های سیستم تعلیق خشک شده و به صدا میوفتند خیلی از جاهای ماشین میتونه باشه ولی برای عقب 405 بیشتر اون لولایی اکسل که اسم های مختلفی صداش میزنند و برای جلو اگه جاهای دم دست که ظاهری میبینند درست باشه یه قطعه هست که کمتر تعمیرکاری به سراغش میره چون دردسر تعویض داره و بیشترین صدای جیرجیر در درون کابین از اونه و جاش پشت موتوره

ممنون عزیز خودم هم دقیقا به این مورد شک داشتم ولی گفتم شاید این نباشه که شما با استفاده از تجربه ت تصدیق کردی ماشین همیشه تو پارکینگه فقط وقتایی که مسافرت میریم که اون هم اکثرا تا بستونه

به نظرت اون قسمتا رو که میشه دید و روغن کاری کنم ماشین مشکلی نداره اصلا ومثله روز اولشه صدایه موتور خلاصه عجیب عالی کار میکنه نمیخوام ببرم تعمیر گاه البته اون صداهم فقط یه راننده حساس متوجه میشه چند نفر راننگی کردن متوجه نشدن اصلا صداش کمه

mamad2371
14-04-2014, 13:46
سلام من ماشینم 132 است سپر طرف راننده افتاده نزدیک به 2 سانت فاصله برداشته چطوری درستش کنم

فرستاده شده از LT26wِ من با Tapatalk

mha69
14-04-2014, 13:57
ممنون این کارو میکنم خبرشو میدم.راستی تاپیک مخصوصش کجاست؟!

یخورده روی بردشو تمیز کردم و یه روز هم گذاشتمش استراحت کنه! :) و بستمش درست شد :) .دلیل این یه روز بیرون گذاشتنش چیه و این کار چه تاثیری داره؟

najee
14-04-2014, 20:40
ماشینم 5000کیلومتر کارکرده (131)تا تو تعطیلات عید فرمون ماشین خیلی عالی بود ونرم میچرخید الان سه چها روزه سفت شده روغنم کم نکرده. علتش چی میتونه باشه ؟؟

hosein002
14-04-2014, 22:30
سلام پراید 131 3300 کارکرد داره وقتی گاز میدی از تو موتور یه صدای سوت مانند میاد مثل صدای صوت مانندی که از بعضی سر اگزوزها میاد ولی این صدا از تو موتوره؟

محمد داود
15-04-2014, 08:25
سلام.ای کاش بیشتر توضیح میدادی شاید به امید خدا میشد با همفکری بقیه دوستان راه حلی پیدا میکردیم.. ولی علی الحساب اگه مطمئنی از تسمه دینام یا کولر نیست .بلبرینگ تسمه کش داخل قاب پلاستیکی رو بررسی کن.بعضی مواقع نیز نوع تسمه دینام تولید صدای سوت مانند میکنه.اگه موقع روشن بودن ماشین کمی اب روی پولی دینام بریزی صدای سوت تغییر میکند.(اگه از تسمه دینام باشه).

hosein002
15-04-2014, 10:25
سلام محمد جان تسمه دینام و کولر رو نمایندگی چک کرد گفتن مشکلی نداره
در جا وقتی گاز میدی هیچ صدایی نمیده تو حرکتم اگه ملایم گاز بدی بازم صدا نمیده ولی وقتی پرگاز دنده عوض کنی صدای سوت مانند میده
اگه نشتی هوا از منیفیلد یا لوله های هواکش باشه باعث این صدا میشه یا نه؟ آخه توحالت سلوو ماشین بد کار میکنه ونوسان دور موتور ولرزش دارهکه نمایندگی میگفت بعد از فیلر گیری خوب میشه

kasra2002
15-04-2014, 11:01
ممنون عزیز خودم هم دقیقا به این مورد شک داشتم ولی گفتم شاید این نباشه که شما با استفاده از تجربه ت تصدیق کردی ماشین همیشه تو پارکینگه فقط وقتایی که مسافرت میریم که اون هم اکثرا تا بستونه

به نظرت اون قسمتا رو که میشه دید و روغن کاری کنم ماشین مشکلی نداره اصلا ومثله روز اولشه صدایه موتور خلاصه عجیب عالی کار میکنه نمیخوام ببرم تعمیر گاه البته اون صداهم فقط یه راننده حساس متوجه میشه چند نفر راننگی کردن متوجه نشدن اصلا صداش کمه
دوست گرامی
اگه خیلی نیست ممکنه در تابستان با استفاده از ماشین صدا هم قطع شه البته عقب ماشین جوینت های اگزوز هم باعث صدا میشن اگه موتور و همه چی راضی هستید دستکاریش نکنید بهتره
روغن خوبه ولی باعث جمع شدن خاک میشه که شاید نزنید بهتر باشه موفق باشید

kasra2002
15-04-2014, 11:04
یخورده روی بردشو تمیز کردم و یه روز هم گذاشتمش استراحت کنه! :) و بستمش درست شد :) .دلیل این یه روز بیرون گذاشتنش چیه و این کار چه تاثیری داره؟
برد این دستگاه ها دارای حافظه دخلی شارژ خازنیه واینکه چند ساعت وصل نباشه باعث دی چارج اون میشه و ریست میشه
تمیز کردن بورد هم خیلی موثره
مبارک باشه
فعلن از یه خرج هم راحت شیدی
البته امیدوارم همیشگی بمونه

kasra2002
15-04-2014, 11:12
ماشینم 5000کیلومتر کارکرده (131)تا تو تعطیلات عید فرمون ماشین خیلی عالی بود ونرم میچرخید الان سه چها روزه سفت شده روغنم کم نکرده. علتش چی میتونه باشه ؟؟
ماشینتون هیدرولیکه ؟
اول تنظیم بادشو چک کنید

kasra2002
15-04-2014, 11:48
سلام پراید 131 3300 کارکرد داره وقتی گاز میدی از تو موتور یه صدای سوت مانند میاد مثل صدای صوت مانندی که از بعضی سر اگزوزها میاد ولی این صدا از تو موتوره؟
این صدا از خیلی چیزا میتونه باشه از بلبرینگ میللنگ تا دیفرانسیل و یا بیشتر از اون از دینام و واتر پمپ ولی بعضی وقتا یه نشتی کوچک از اگزوز یا یه جای منیفولد هم ممکنه که باید دقیق بررسی شه تا پیدا شه

kasra2002
15-04-2014, 11:53
سلام محمد جان تسمه دینام و کولر رو نمایندگی چک کرد گفتن مشکلی نداره
در جا وقتی گاز میدی هیچ صدایی نمیده تو حرکتم اگه ملایم گاز بدی بازم صدا نمیده ولی وقتی پرگاز دنده عوض کنی صدای سوت مانند میده
اگه نشتی هوا از منیفیلد یا لوله های هواکش باشه باعث این صدا میشه یا نه؟ آخه توحالت سلوو ماشین بد کار میکنه ونوسان دور موتور ولرزش دارهکه نمایندگی میگفت بعد از فیلر گیری خوب میشه
کاملن نزدیک شدین پس فیلر گیری هم موثره ولی الکی خرج رو دستتون نذاره با کلاچ گرفتن و گاز دادن هم چک کنید . روغن موتورو کی عوض کردید؟ ترمز ها خوب کار می کنند؟
از بوستر ترمز هم ممکنه باشه
نبودن در کنار ماشین احتمال ها رو خیلی زیاد میکنه