PDA

نسخه کامل مشاهده نسخه کامل : عیب یابی و تعمیر خودرو

صفحه ها : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37

kasra2002
30-11-2013, 12:10
سلام دوستان خسته نباشید
من یک پی کی دارم دو روز پیش بردم تعویض روغن طرف گفت واسکازین 1.5 کم میکنه
میخواستم بدونم مشکلی برام پیش میاد؟ بعد هزینه تعمیرش چقدره چرا همچنین مشکلی پیش اومده؟
واسکازین در صورتیکه کم شه میرزه و قابل دیدنه بجز کثیف کردن زیر ماشین در صورتی که کم بشه باعث خشکی و داغ کردن گیرباکس شده و هزینه براتو میذاره حتی ممکنه باعث جام شدن و خطر افرینی بشه ولی حجم گیرباکس خیلی زیاد نیست و در صورتی که در بازه کوتاهی خالی بشه پس باید به شدت زیر ماشینمحسوس بشه
چک کنید تا مطمئن شید درست گفته به شما

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2013, 12:41
گیربکس پراید
سلام
پراید من وقتی موتور سرد هست کلاچ را میگیرم صدای خرخر ضعیف میاد که با حرکت 2 کیلو متری درست میشه
به یک تعمیرکار گفتم پاسخ داد واسگازینت سفته و بالا نمی یاد بلبرینگ ها خشک هستند و باید عوض کنی ماشین 22000 هزار تا کار کرده نمیدونم چی کار کنم

سلام
بنده احتمال میدم که واسکازین گیربکس خیلی کم هست و با حرکت و پخش شدنش روی قطعات , صدا برطرف میشه
حتماً مقدار واسکازین رو چک کنین
ماشین بوده از نمایندگی اومده بیرون چند روز بعد گیرپاج کرده . بعداً معلوم شده تو کارخونه یادشون رفته روغن بریزند تو موتور !!!!

bijandarbari
30-11-2013, 13:14
ربکس پراید

سلام
پراید من وقتی موتور سرد هست کلاچ را میگیرم صدای خرخر ضعیف میاد که با حرکت 2 کیلو متری درست میشه
به یک تعمیرکار گفتم پاسخ داد واسگازینت سفته و بالا نمی یاد بلبرینگ ها خشک هستند و باید عوض کنی ماشین 22000 هزار تا کار کرده نمیدونم چی کار کنم

سلام

اگه با فشردن کلاچ صدای خر خر میاد ، یعنی اینکه بلبرنگ کلاچه و مشکلی نیست و طبیعیه.
ولی اگه با فشردن کلاچ صدا قطع میشه ، مشکل از بلبرنگ های داخل گیربکس یا سفت بودن واسکازینه.

محض اطمینان می تونین پیچ کوچیک کنار سنسور کیلومتر رو باز کنید و سنسور کیلومتر رو از جاش دربیارین و . سطخ واسکازین باید لب به لب باشه.

bijandarbari
30-11-2013, 13:20
سلام
ماشین پراید پایه گاز سوز +HP هست هنگامی که روشن می شود خوب کار میکرد ولی هنگامی که پدال گاز یا حرکت کنیم دور موتور می افتد و تا حد خاموش شدن میرود الان چند وقتی است که صبح ها خیلی دیر هم روشن میشود
ممنون میشم راهنمایی کنید

متوجه نشدم؟؟؟الان در چه حالتی دور موتور میافته؟؟

bijandarbari
30-11-2013, 13:22
باا سلام خدمت اساتید، ماشین 131 ex گاز سوز کارخونه است، چند روزه برای سرویس اولیه بردم نمایندگی
دیروز نزدیک ماشین شدم بوی گاز حس میکردم! گفتم شاید از خونه های اونجاست... ولی امروز صبحم باز تو ماشین بوش میومد!
پیش اومده برای کسی؟

سلام

شما اول ببین بو از داخل صندوق عقب میاد یا از داخل کاپوت ؟؟
نازل گاز روی گلگیر رو هم چک کن.ببین شاید بو از اون باشه.
در ضمن می تونی نشتی رو با کف صابون چک کنی تا متوجه بشی از کجاست.اول سوال رو جواب بده تا راهنماییت کنم.

aliahmadidast
30-11-2013, 15:56
نه واسگازین پر هست میگم هنگامی که هوا سرده مثل صبح ها وقتی پدال کلاچ رو فشار میدم صدای خرخر ضعیف میاد و اگر 10 دقیقه هم ماشین در جا کار کند درست نمیشود و باید حتما حرکت کرد حدود 2 کیلومتر و بعد صدا می افتد مکانیک گفت واسگازین پراید بریزی درست میشه

aliahmadidast
30-11-2013, 16:05
سلام
ماشین پراید پایه گاز سوز +HP هست هنگامی که روشن می شود خوب کار میکرد ولی هنگامی که پدال گاز یا حرکت کنیم دور موتور می افتد و تا حد خاموش شدن میرود الان چند وقتی است که صبح ها خیلی دیر هم روشن میشود
ممنون میشم راهنمایی کنید

هنگامی دور موتور می افتد که ماشین سرد باشد ولی صبح ها خیلی باید استارت بخورد تا روشن شود وقتی هم روشن میشود باید چند لحظه دور موتور را بالا نگه دارم تا ماشین روشن بماند. معمولا ماشین 1 ساعت خاموش باشد اینطوری میشود وقتی گاز میدهم یک خورده ماشین گیر دارد و دور موتور بالا میاید ولی ولی هنگامی که پا رو از پدال بر میدارم دور موتور می افتد و ماشین تا مرز خاموش شدن میرود و اگر بخواهم حرکت کنم ماشین ریپ میزند و باید پرگاز حرکت کنم برای همین باید ماشین 3 دقیقه کار کند تا گرم شود و مشکلی نداشته باشد
بردم نمایندگی دریچه گاز رو کامل تعویض کرده که استپر آن هم از نوع مگنتی کامل تعویض کرده اما درست نشد و گفت که از سنسور دمای آب بوش هست
ما این سنسور رو نداریم باید از تهران بگیری چون سر این سنسور آبی رنگ و سنسنور های زیمنس و سازم سبز و مشکی هستند.

aliahmadidast
30-11-2013, 16:07
سریال سنسور هم این هست 704255

bijandarbari
30-11-2013, 17:06
نه واسگازین پر هست میگم هنگامی که هوا سرده مثل صبح ها وقتی پدال کلاچ رو فشار میدم صدای خرخر ضعیف میاد و اگر 10 دقیقه هم ماشین در جا کار کند درست نمیشود و باید حتما حرکت کرد حدود 2 کیلومتر و بعد صدا می افتد مکانیک گفت واسگازین پراید بریزی درست میشه

سلام

چیزی به نام واسکازین پراید نداریم.واسکازین gl4 یا gl5 برا پراید مناسبه.با ویسکوزیته 75w90 یا 75w80 .
وقتی کلاچ میگیری ، گیربکس نمی چرخه ، پس این صدا هیچ ارتباطی با گیربکس نداره.
مشکل از بلبرنگ کلاچ هستش.و مشکل خاصی نیستش.بلبرنگ کلاچ هم خارج گیربکس هستش و ارتباطی با واسکازین نداره.
الان اگه بلبرنگ کلاچ رو تعویض هم کنی بعد مدتی کوتاه دوباره صدا میده.کلا بلبرنگ های کلاچ ( کفگرد ) موجود تو بازار کیفیت ندارن.

aliahmadidast
30-11-2013, 17:14
ممنون از راهنمایت مشکل دوما را جواب بدید لطفا

aliahmadidast
30-11-2013, 17:22
یعنی احتیاج به باز کردن گیربکس نیست

bijandarbari
30-11-2013, 17:32
سلام

اگه سنسور دمای آب خراب باشه ، دمای آب به طور غیر طبیعی تو آمپر آب نشون داده میشه. مثلا وقتی ماشین کامل سرده ، باید آمپر آب کامل پایین باشه.

من چک کردم. ظاهرا مشخصات فنی سنسور دمای آب بوش با زیمنس یکی هستش. مگه اینکه سوکت سرشون فرق کنه.
سوکت سر سنسور زیمنس این شکلی هستش:
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

اگه به اهم متر دسترسی داری این دو تا تست رو انجام بده:

وقتی ماشین کامل سرده و خاموشه مقاومت بین پایه های سوکت سنسور دمای آب رو اندازه بگیر. تو دمای هوا 10 درجه با مقاومت 3800 اهم و دمای هوا 20 درجه مقاومت 2500 اهم هستش. ( بسته به میزان سرد بودن هوا )

وقتی ماشین کامل سرده و خاموشه مقاومت بین پایه های 1 و 2 سنسور مپ ( بالای مینفولد هوا نصب شده ) چک کن. باید تقریبا با عدد هایی که تو بالا گفتم یکی باشه.

اینکه میگین ماشین وقتی سرده به سختی روشن میشه و خاموش میشه و وقتی ماشین گرم میشه مشکل برطرف میشه میتونه از خرابی یکی از این دو تا سنسور باشه.

aliahmadidast
30-11-2013, 17:37
سلام
ممنون میشم راهنمایی کنید

هنگامی دور موتور می افتد که ماشین سرد باشد ولی صبح ها خیلی باید استارت بخورد تا روشن شود وقتی هم روشن میشود باید چند لحظه دور موتور را بالا نگه دارم تا ماشین روشن بماند. معمولا ماشین 1 ساعت خاموش باشد اینطوری میشود وقتی گاز میدهم یک خورده ماشین گیر دارد و دور موتور بالا میاید ولی ولی هنگامی که پا رو از پدال بر میدارم دور موتور می افتد و ماشین تا مرز خاموش شدن میرود و اگر بخواهم حرکت کنم ماشین ریپ میزند و باید پرگاز حرکت کنم برای همین باید ماشین 3 دقیقه کار کند تا گرم شود و مشکلی نداشته باشد
بردم نمایندگی دریچه گاز رو کامل تعویض کرده که استپر آن هم از نوع مگنتی کامل تعویض کرده اما درست نشد و گفت که از سنسور دمای آب بوش هست
ما این سنسور رو نداریم باید از تهران بگیری چون سر این سنسور آبی رنگ و سنسنور های زیمنس و سازم سبز و مشکی هستند.
سریال این سنسور در سایپا 704250 هست

aliahmadidast
30-11-2013, 17:45
ولی وقتی روشن میشه دور موتور می افتد مثل ریپ زدن و وقتی گاز میدی تا 1.5 دور موتور گیر دارد ولی بالا میرود خوب میشود

aliahmadidast
30-11-2013, 17:47
سنسور مپ دقیقا کجاست با عکس لطف کنید بگویید

bijandarbari
30-11-2013, 17:48
یعنی احتیاج به باز کردن گیربکس نیست

گیربکس باز نمیشه. فقط از رو ماشین پیاده میشه.

اگه بلبرنگ گیربکس رو با مارک شرکتی سایپا تعویض کنی دوباره خیلی سریع به صدا می افته.
اگه بلبرنگ گیربکس رو با جنس خوب ظاهرا ژاپنی تعویض کنی بعد از مثلا 10 تا 15 تا به صدا می افته.
پس به نظر من اصلا نیازی به تعویض بلبرنگ کلاچ نیستش. چون مشکل خاصی و خرابی نداره و هر جنس تو بازار رو که نصب کنید بعدا به صدا می افته.

aliahmadidast
30-11-2013, 17:48
تا اواخر مهر فقط مشکل ریپ داشت

bijandarbari
30-11-2013, 17:56
سنسور مپ دقیقا کجاست با عکس لطف کنید بگویید

این سنسور مپ هستش:

با فلش قرمز مشخص شده.

به هر حال با این دو تا روشی که گفتم میشه از سلامت این دو تا سنسور مطمئن شد.

الان وقتی موتور گرمه هم این مشکل هستش؟؟یا اینکه فقط تو حالت سرد بودن موتور اینطوریه؟؟

راستی ، محض اطمینان یک شب تا صبح اتصال منفی باتری رو قطع کن. ببین فرداش چطور استارت میخوره.شاید مشکل از برنامه ecu باشه.

اگه این دو تا سنسور سالم باشن ، فقط سنسور اکسیژن میمونه.

aliahmadidast
30-11-2013, 18:10
این سنسور مپ هستش:

با فلش قرمز مشخص شده.

الان وقتی موتور گرمه هم این مشکل هستش؟؟یا اینکه فقط تو حالت سرد بودن موتور اینطوریه؟؟

راستی ، محض اطمینان یک شب تا صبح اتصال منفی باتری رو قطع کن. ببین فرداش چطور استارت میخوره.شاید مشکل از برنامه ecu باشه.

ببین در نمایندگی برم دستگاه زد خطا نداشت دریچه گاز کامل با سنسور استپر عوض کرد درست نشد
وقت صبح سرد باشه استارت زیاد میخوره ولی وقتی روشن میشه ریپ میزنه باید 3 دقیقه در جا کار کنه درست شه
ولی در طول روز یک ساعت تا 6 ساعت خاموش باشه با یک تک استارت روشن میشه ولی ریپ زدن داره
این ریپی که میگن باید حدود 3 دقیقه ماشین کارکند تا درست شود وقتی پا را روی پدال گاز میگذاری تا دور موتور 1.5 گیر دارد وقتی تا 3 بالا میبری و پا را از روی پدال بر میداری ماشین در حد خاموش شدن میرود

aliahmadidast
30-11-2013, 18:23
ببین در نمایندگی برم دستگاه زد خطا نداشت دریچه گاز کامل با سنسور استپر عوض کرد درست نشد
وقت صبح سرد باشه استارت زیاد میخوره ولی وقتی روشن میشه ریپ میزنه باید 3 دقیقه در جا کار کنه درست شه
ولی در طول روز یک ساعت تا 6 ساعت خاموش باشه با یک تک استارت روشن میشه ولی ریپ زدن داره
این ریپی که میگن باید حدود 3 دقیقه ماشین کارکند تا درست شود وقتی پا را روی پدال گاز میگذاری تا دور موتور 1.5 گیر دارد وقتی تا 3 بالا میبری و پا را از روی پدال بر میداری ماشین در حد خاموش شدن میرود
برای تست سنسور مپ که 3 تا پایه دارد چه جوری تشخیص بدیم که پایه 1 و 2 هست
اگه میتونی یک سر به سایت سایپا یدک بزن در قسمت قیمت قطعات سریال سنسور دمای آب 704255 ولی سریال دمای آب زیمنس 524014 هست
من بردم به یک لوازم یدکی نشون دادم گفت خار وسط هست ولی نمایندگی میگفت فرق میکنه وگرنه خودشون داشتند

kasra2002
30-11-2013, 18:29
ولی وقتی روشن میشه دور موتور می افتد مثل ریپ زدن و وقتی گاز میدی تا 1.5 دور موتور گیر دارد ولی بالا میرود خوب میشود
مطمنید دریچه گاز و استپر درست هستند و ای سی یو تنظیمو خطایی نداره بعضی وقتها تنظیم نبودن و یا مشکل شمع و کویل دوبل و یا حتی ژیگلور گاز هم میتونه باعث خوب گاز نخوردن و باصطلاح خفگی سطحی در دوی پایین باشه

kasra2002
30-11-2013, 18:31
گیربکس باز نمیشه. فقط از رو ماشین پیاده میشه.

اگه بلبرنگ گیربکس رو با مارک شرکتی سایپا تعویض کنی دوباره خیلی سریع به صدا می افته.
اگه بلبرنگ گیربکس رو با جنس خوب ظاهرا ژاپنی تعویض کنی بعد از مثلا 10 تا 15 تا به صدا می افته.
پس به نظر من اصلا نیازی به تعویض بلبرنگ کلاچ نیستش. چون مشکل خاصی و خرابی نداره و هر جنس تو بازار رو که نصب کنید بعدا به صدا می افته.
اضافه کنم که سعی کنید زمانی این کارو انجام بدین که کیت 3گانه دیسک و صفحه و بلبرینگ بسته بندی عوض شه که هم خرجتون کمتر شه و هم مشکل مچ نششدنو تعمیر مجدد از دستتون کم شه

kasra2002
30-11-2013, 18:32
این سنسور مپ هستش:

با فلش قرمز مشخص شده.

احتمال سنسور اکسیژن هم بسیار قویه درصوتی که مخصوصا مصرف تغییر کرده و یا در حرکت هم ریپ بزنه

kasra2002
30-11-2013, 18:35
ضرر نداره اگه شمع و وایر شمع رو هم چک کنیدو اگه بتونید در حلت ریپ زدن ببینید که ایا همه سیلندرها بدرستی کار میکنه یا نه

aliahmadidast
30-11-2013, 20:40
ضرر نداره اگه شمع و وایر شمع رو هم چک کنیدو اگه بتونید در حلت ریپ زدن ببینید که ایا همه سیلندرها بدرستی کار میکنه یا نه
وقی سرد اینطوری میشه چند دقیقه

MOHAMMAD_ASEMOONI
30-11-2013, 22:01
سلام

اگه سنسور دمای آب خراب باشه ، دمای آب به طور غیر طبیعی تو آمپر آب نشون داده میشه. مثلا وقتی ماشین کامل سرده ، باید آمپر آب کامل پایین باشه.

من چک کردم. ظاهرا مشخصات فنی سنسور دمای آب بوش با زیمنس یکی هستش. مگه اینکه سوکت سرشون فرق کنه.
سوکت سر سنسور زیمنس این شکلی هستش:

اگه به اهم متر دسترسی داری این دو تا تست رو انجام بده:

وقتی ماشین کامل سرده و خاموشه مقاومت بین پایه های سوکت سنسور دمای آب رو اندازه بگیر. تو دمای هوا 10 درجه با مقاومت 3800 اهم و دمای هوا 20 درجه مقاومت 2500 اهم هستش. ( بسته به میزان سرد بودن هوا )

وقتی ماشین کامل سرده و خاموشه مقاومت بین پایه های 1 و 2 سنسور مپ ( بالای مینفولد هوا نصب شده ) چک کن. باید تقریبا با عدد هایی که تو بالا گفتم یکی باشه.

اینکه میگین ماشین وقتی سرده به سختی روشن میشه و خاموش میشه و وقتی ماشین گرم میشه مشکل برطرف میشه میتونه از خرابی یکی از این دو تا سنسور باشه.

سلام
فقط اضافه کنم که بعضی از ماشینها دو تا سنسور حرارتِ آب رادیاتور داره
یکیش مثل اینی که شما عکسش رو گذاشتین , سیمش دو رشته ای هست .
این سنسور دمایِ آب رادیاتور رو به صورت ولتاژ میفرسته برای ucu کامپیوتر ماشین و کامپیوتر با توجه به سردی یا گرمی موتور , زمانِ جرقه زدنِ شمعها و مقدار پاشش سوخت رو تنظیم میکنه .
هر چی موتور گرمتر بشه مقاومتِ سنسور کولانت کمتر میشه
کامپیوتر یک ولتاژ ثابت میفرسته برای سنسور و از سیم دیگه یک ولتاژ متغیر بر میگرده به کامپیوتر
مثال
کامپیوتر 5 ولت همیشه میفرسته برای سنسور . وقتی موتور سرده سنسور 4 ولت میفرسته برای کامپیوتر اما با گرم شدن تدرجی موتور ولتاژ خروجی سنسور میرسه به 1 ولت .
سنسور دوم سنسوری هست که به آمپر حرارت وصله و سیمش تکی هست

i.ebayimg.com/t/COOLANT-TEMPERATURE-SENSOR-SENDER-CHEVROLET-DAEWOO-NUBIRA-MATIZ-NEXIA-OPEL-SAAB-/00/s/MzEwWDMxMA==/z/Qg8AAMXQwKdRbRQG/$T2eC16JHJGsFFMsZgL3rBRbRQFwJog~~60_35.JPG
در این ماشینها ممکنه راننده ببینه آمپر آب طبیعی و نرمال هست اما سنسور آب کامپیوتر خراب باشه و کامپیوتر نفهمه ماشین سرده یا گرمه .
در بیشتر ماشینها اگر در حالت سرد , فیش سنسور آب که مال کامپیوتر هست رو بکشین چراغ چک انجین روشن میشه و فن رادیاتور هم با دور آرام روشن میشه .
این دو سنسور دو مدار جداگانه دارند و اصلاً به هم ارتباط ندارند

bijandarbari
30-11-2013, 22:15
سلام
فقط اضافه کنم که بعضی از ماشینها دو تا سنسور حرارتِ آب رادیاتور داره
یکیش مثل اینی که شما عکسش رو گذاشتین , سیمش دو رشته ای هست .
این سنسور دمایِ آب رادیاتور رو به صورت ولتاژ میفرسته برای ucu کامپیوتر ماشین و کامپیوتر با توجه به سردی یا گرمی موتور , زمانِ جرقه زدنِ شمعها و مقدار پاشش سوخت رو تنظیم میکنه .
هر چی موتور گرمتر بشه مقاومتِ سنسور کولانت بیشتر میشه
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
کامپیوتر یک ولتاژ ثابت میفرسته برای سنسور و از سیم دیگه یک ولتاژ متغیر بر میگرده به کامپیوتر
مثال
کامپیوتر 5 ولت همیشه میفرسته برای سنسور . وقتی موتور سرده سنسور 4 ولت میفرسته برای کامپیوتر اما با گرم شدن تدرجی موتور ولتاژ خروجی سنسور میرسه به 1 ولت .
سنسور دوم سنسوری هست که به آمپر حرارت وصله و سیمش تکی هست

[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])
i.ebayimg.com/t/COOLANT-TEMPERATURE-SENSOR-SENDER-CHEVROLET-DAEWOO-NUBIRA-MATIZ-NEXIA-OPEL-SAAB-/00/s/MzEwWDMxMA==/z/Qg8AAMXQwKdRbRQG/$T2eC16JHJGsFFMsZgL3rBRbRQFwJog~~60_35.JPG
در این ماشینها ممکنه راننده ببینه آمپر آب طبیعی و نرمال هست اما سنسور آب کامپیوتر خراب باشه و کامپیوتر نفهمه ماشین سرده یا گرمه .
در بیشتر ماشینها اگر در حالت سرد , فیش سنسور آب که مال کامپیوتر هست رو بکشین چراغ چک انجین روشن میشه و فن رادیاتور هم با دور آرام روشن میشه .
این دو سنسور دو مدار جداگانه دارند و اصلاً به هم ارتباط ندارند

سلام

دقیقا درسته.
پراید هم فکر کنم تا مدل 89 یک فشنگی آب داشت که دما رو به پشت آمپر می فرستاد و یک سنسور داشت که دما رو به Ecu می فرستاد.
ولی مطمئنم ماشین ایشون فقط یک سنسور داره که دما رو مشترکا به Ecu و پشت آمپر میفرسته. پس اگه سنسور دما مشکلی داشته باشه ، معمولا دمای پشت آمپر هم غلط نشون میده.

در ضمن می تونی 4 تا شمع رو باز کنی ( یا بیرون مکانیکی برات باز کنه ) و باید رنگ چینی تمام شمع ها قهوه ای روشن باشه.اگه یکی از شمع ها رنگش سیاه بود ، یعنی که جرقه یا انژکتور اون سیلندر مشکل داره.

mmaahhrroo
01-12-2013, 00:47
سلام
من سمند EF7 بنزینی دارم که تا حالا 4000 تا کار کرده.
از اول این ایراد رو داشت که وقتی راه می افتی یا حتی بعضی مواقع تو دنده های دیگه هم بعد از ول کردن کلاچ یه لحظه موتور کپ میکنه بعد یهو گاز میخوره.
در ضمن بعضی وقتها خیلی سر حال و پرشتاب بعد ناگهان ضعیف میشه و هرچی گاز میدی به زور راه میره.
دیاگ هم زدم هیچ ایرادی رو نشان نداد.با توجه به اینکه دریچه گاز سیمی هست و سنسور کلاچ هم ندارد به نظر شما ایراد از کجاست؟
خودم فکر میکنم از ناک سنسور باشه که به ECU فرمان غلط میده.
راهنمایی کنید ممنون میشم

aliahmadidast
01-12-2013, 11:04
من سنسور دمای آب رو تست کردم در دمای 10 درجه اهم 3.22 کیلو بود بعدشم فشنگی نمایش آب رو هم داره سنسور دما رو اوردن جلو سر سیلندر زیر فشنگی آب بعشم نتونستم مپ سنسور چک کنم 4 تا پایه داشته نمیدونستم کدوم پایه ها 1 و 2 هست بعدش باید مپ سنسور باز کنم چون ترسیم باز کنم تنظیمی داشته باشه.

mehrdad2006
01-12-2013, 11:10
واسکازین در صورتیکه کم شه میرزه و قابل دیدنه بجز کثیف کردن زیر ماشین در صورتی که کم بشه باعث خشکی و داغ کردن گیرباکس شده و هزینه براتو میذاره حتی ممکنه باعث جام شدن و خطر افرینی بشه ولی حجم گیرباکس خیلی زیاد نیست و در صورتی که در بازه کوتاهی خالی بشه پس باید به شدت زیر ماشینمحسوس بشه
چک کنید تا مطمئن شید درست گفته به شما

آره چک کردن به صورت دایره 15 سانتی لکه روغن زیر ماشین هست ببخشید من منظور تعویض روغنی نفهمیدم 1.5 کم میکنه
منظورش اینه 1.5 لیتر روغن کم میکنه؟ بعدش این 1.5 لیتر برای چه مدت خالی میشه روغن من که یک هفته عوض کردم تا کی خالی میشه؟

bijandarbari
01-12-2013, 15:36
من سنسور دمای آب رو تست کردم در دمای 10 درجه اهم 3.22 کیلو بود بعدشم فشنگی نمایش آب رو هم داره سنسور دما رو اوردن جلو سر سیلندر زیر فشنگی آب بعشم نتونستم مپ سنسور چک کنم 4 تا پایه داشته نمیدونستم کدوم پایه ها 1 و 2 هست بعدش باید مپ سنسور باز کنم چون ترسیم باز کنم تنظیمی داشته باشه.

سلام

نبازی به باز کردن مپ سنسور نیست. ولی اگه دسترسی سخته می تونین بازش کنید.
اونقدر چیز حساسی نیستش که باز کردنش بهش آسیب بزنه.
فقط پیچش رو با آچار مناسب طوری که روش جای آچار نمونه باز کنید و مپ سنسور رو بکشید بیرون.تنظیم خاصی هم نداره.بعدا همونطوری ببندید.

پایه 1 و 2 ، دو تا پایه یک سمت سوکت هستش.شما از یک طرف بشمرید. پایه های 1با 2 و پایه های 3 با 4 رو چک کنید.
بالاخره یکشیون باید مقدارش تو رنج استاندارد باشه.

سنسور دمای آب هم با این اوصاف سالمه. چون برای دمای بین 10 تا 15 این مقدار مقاومت طبیعیه.

bijandarbari
01-12-2013, 15:40
سلام
من سمند EF7 بنزینی دارم که تا حالا 4000 تا کار کرده.
از اول این ایراد رو داشت که وقتی راه می افتی یا حتی بعضی مواقع تو دنده های دیگه هم بعد از ول کردن کلاچ یه لحظه موتور کپ میکنه بعد یهو گاز میخوره.
در ضمن بعضی وقتها خیلی سر حال و پرشتاب بعد ناگهان ضعیف میشه و هرچی گاز میدی به زور راه میره.
دیاگ هم زدم هیچ ایرادی رو نشان نداد.با توجه به اینکه دریچه گاز سیمی هست و سنسور کلاچ هم ندارد به نظر شما ایراد از کجاست؟
خودم فکر میکنم از ناک سنسور باشه که به ECU فرمان غلط میده.
راهنمایی کنید ممنون میشم

سلام

مطمئنین سنسور کلاچ نداره؟؟
ناک سنسور باشه ، تو دور های زیر 3000 وقتی تخته کنید ، موتور حالت خفگی داره و اصلا جون نمیگیره.چون بیشترین ناک رو موتور تو دور های زیر 3000 میزنه.

البته کلا ef7 یکم کپ کردن و لگد زدن رو داره. مخصوص با بنزین معمولی شیدیدتره.
و اینکه بعد از گرفتن کلاچ یکم گاز اضافه میخوره و بعد دور موتور پایین میاد.
ولی در مورد مشکل شما چیزی نمی دونم.شرمنده.

amir442
01-12-2013, 17:48
میتونه از میل ماهک یا دنده برنجی باشه

amir442
01-12-2013, 17:51
بله مشکل از واشر سرسیلندره.نشتی داره داخل پیستون.بعد همراه دود از اگزوزت خارج میشه

irandvb-t
01-12-2013, 20:12
سلام دوستان
ببخشید کنار ساعت ویتارا کیلومتر اهم نشون میده میهواستم بدونم این عدد چی رو نشون میده چون مرتب تغییر میکنه

ممنون از شما

mmaahhrroo
01-12-2013, 21:56
سلام و ممنون
بله ظاهرا بنزینی ها سنسور کلاچ ندارند
دقیقا درسته بعضی وقتها زیر 3000 هر چی گاز میدی خفه است

mmaahhrroo
01-12-2013, 22:01
سلام

مطمئنین سنسور کلاچ نداره؟؟
ناک سنسور باشه ، تو دور های زیر 3000 وقتی تخته کنید ، موتور حالت خفگی داره و اصلا جون نمیگیره.چون بیشترین ناک رو موتور تو دور های زیر 3000 میزنه.

البته کلا ef7 یکم کپ کردن و لگد زدن رو داره. مخصوص با بنزین معمولی شیدیدتره.
و اینکه بعد از گرفتن کلاچ یکم گاز اضافه میخوره و بعد دور موتور پایین میاد.
ولی در مورد مشکل شما چیزی نمی دونم.شرمنده.

سلام و ممنون

bijandarbari
01-12-2013, 23:15
سلام و ممنون

سلام

خود ناک سنسور کمتر پیش میاد خراب بشه.و اینکه اگه خراب باشه چراغ چک روشن میشه.
ولی بد نیست که پیچش رو آچار کشی کنید.پشت بلوک موتور بین سیلندر 2 و 3 نصب شده.( یکم دسترسی بهش سخته )
در ضمن منظورم از حالت خفگی اینه که موتور تقریبا اصلا شتاب نمیگیره( طوری که انگار یه چیزی باعث میشه موتور گاز نخوره ) نه اینکه دیر و ضعیف شتاب بگیره.چون ef7 تو حالت طبیعی زیر 3000 ضعیف شتاب میگیره ولی اینطوری نیستش که شتاب نداشته باشه.

می تونید برین بیرون براتون حین حرکت دیاگ بزنن که چک کنین ولتاژ ناک سنسور از حد طبیعی بالاتر نباشه.

aliahmadidast
02-12-2013, 09:03
سلام امروز سنسور مپ تست کردم در دمای 5 درجه پایه های 1 و 2 اهم 5.52 کیلو و 3و4 هم 3.57 کیلو بودند
سنسور ایراد داره

bijandarbari
02-12-2013, 12:51
سلام امروز سنسور مپ تست کردم در دمای 5 درجه پایه های 1 و 2 اهم 5.52 کیلو و 3و4 هم 3.57 کیلو بودند
سنسور ایراد داره

سلام

سنسور مپ هم سالمه.
احتمالا همون پایه 1 و 2 برا اندازه گیری دما هستش.

شب تا صبح منفی سر باتری رو برداشتی ؟؟ باز هم همونطور استارت می خورد.

سنسور اکسیژن رو هم بد نیست تست کنی.اگه گرم کنش خراب شده باشه می تونی باعث این مشکل بشه.

روی منفلود هوا یک سنسور نصب شده.بهش سنسور اکسیژن می گن.
برا پراید سوکت اون سنسور 4 تا پایه داره.

وقتی موتور خاموشه ، سوییچ رو باز کن ، سوکت مادگی سنسور اکسیژن( به دسته سیم وصله ) 4 تا سوراخ داره.یک سر مولتی متر رو به سوراخ 1 یا 4 بزن سر دیگه اش رو به بدنه بزن.باید ولتاژ 12 رو نشون بده.( اون سوراخی که برق 12 رو داره رو یادت باشه برا مرحله بعد )

وقتی موتور خاموشه و سرده ، سوکت نری سنسور اکسیژن 4 تا پایه داره.مقاومت بین اون پایه ای که برق 12 بهش میره و پایه کناریش رو اندازه بگیر. باید زیر 15 اهم باشه.

برای وصل کردن اهم متر به سوکت مادگی ( چون سوراخش کوچیکه ) می تونی یک سوزن داخل سوراخ فرو کنی و اهم متر رو به اون سوزن وصل کنی.

kasra2002
02-12-2013, 15:45
وقی سرد اینطوری میشه چند دقیقه

منم این مشکلو داشتم اما با دو باک بینزین ... حل شد یعنی بهتر شد

kasra2002
02-12-2013, 16:02
آره چک کردن به صورت دایره 15 سانتی لکه روغن زیر ماشین هست ببخشید من منظور تعویض روغنی نفهمیدم 1.5 کم میکنه
منظورش اینه 1.5 لیتر روغن کم میکنه؟ بعدش این 1.5 لیتر برای چه مدت خالی میشه روغن من که یک هفته عوض کردم تا کی خالی میشه؟

منم متوجه نشدمم مطمئنید گفته واسکازین؟
در اینصورت مدت ها نیازی به تعویض نیست
با این شدت ریختن امتحان کنید اگه شب تا صبح یه جای تمیز گذاشتید و صبح روغن تازه زیادی بود معلومه که باید سریع بدادش برسید

abbas-t
02-12-2013, 18:33
با سلام
چگونگی تعویض فیلتر بنزین پراید 131 را بفرمایید و فیلتر بنزین چه مارکی بگیرم؟

kasra2002
02-12-2013, 20:28
با سلام
چگونگی تعویض فیلتر بنزین پراید 131 را بفرمایید و فیلتر بنزین چه مارکی بگیرم؟

معمولا پراید ها در جلو و زیر بوستر ترمز قرار داره با دقت و حوصله اگه لازم شد باتری رو باز کنید می رسید و دو عدد بست فشاری دور لوله ورودی و خروجی را با انبردست بفشار داده و پایین ببرید و لوله ها رو با احتیاط بیرون بیارید
چند نکته اول اینکه در جایی با خطر اتش سوزی و موقع بیرون اوردن درب ورود و خروج رو با دست بگیرید که بنزین نریزه و با جایگزینی ف جدید هم از نصب صحیح ورود و خروجی و هم محکم بودن و نشتی نداشتن و هم از نصب محکم سرجای خود مطمئن شید
ماشین رو با سوییچ باز برای 10 ثانیه و بعد روشن نموده و پس از چند بار گاز دادن چک کنید که نشتی نبینید
بهتره که پس از یک روز دوباره از نظر نشتی چک بشه

amir442
03-12-2013, 12:45
سلام احساس میکنم.از نظر سوخت کم میاره!!!!
شما چه بنزینی زدین؟؟
وقتی گرمتر میشه.بیشتر معلوم میکنه

amir442
03-12-2013, 12:46
سلام احساس میکنم.از نظر سوخت کم میاره!!!!
شما چه بنزینی زدین؟؟
وقتی گرمتر میشه.بیشتر معلوم میکنه
ممکنه کمک کنید

aliahmadidast
04-12-2013, 10:37
امروز ماشین رو با گرفتن پدال کلاچ روشن کردم و با یک استارت راحت روشن شد ولی همچنان ریپ را دارد

bijandarbari
04-12-2013, 19:05
امروز ماشین رو با گرفتن پدال کلاچ روشن کردم و با یک استارت راحت روشن شد ولی همچنان ریپ را دارد

سلام

با کلاچ گرفتن ، موتور روون تر میچرخه و ممکنه راحت تر روشن بشه.چون ارتباطش با گیربکس قطع میشه ولی تاثیری تو کارکرد موتور بعد از روشن شدن نداره.

شما سر منفی باطری رو یک شب تا صبح برداشتین؟؟فرقی کرد؟؟
گرم کن سنسور اکسیژن رو هم به روشی که گفتم تست کنید.
در نهایت اگه مشکل هنوز پابرجاست ، میتونه از برنامه ecu یا ضعف جرقه باشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
04-12-2013, 23:34
سلام دوستان .
تا حالا واتر پمپ water pump رو تعمیر کردین ؟
یا دیدین کسی تعمیرش کنه
ظاهراً چیزی جز یه بلبرینگ و یه کاسه نمد نداره که خراب شدنی باشه

bijandarbari
05-12-2013, 08:36
سلام دوستان .
یا دیدین کسی تعمیرش کنه

سلام
بله. برا تعمیرش باید برین تراشکاری تا بلبرنگش رو تعویض کنه.
البته معمولا واتر پمپ رو تعمیر نمی کنن چون قیمتش ارزونه و تعویضش به صرفه تره.
و اینکه اگه کارکرد ماشین زیاد باشه ، ممکنه پره های واتر پمپ خورده شده باشه.

kasra2002
05-12-2013, 10:34
سلام دوستان .
یا دیدین کسی تعمیرش کنه
یک زمانی دوست عزیز خیلی برا پیکان لین کارو میکردم چون گیر نمیومد و گرون با جنس بد بود اما چندتا مشکل داره یکی اینکه بلبرینگ اون معمولی نبود و با شفت پرس شده بود اگه کاسه نمد خوب گیر میومد جواب میداد و دو اینکه با کهنگی ماشین و اب که می ریختند بدنه واتر پمپ هم خورده شده و از بین می رفت و باعث سوراخ شدن میشد . واشر هم حتما باید عوص و جای اون بسیار تمیز میشد
البته بگم برای افراد مبتدی واتر پمپ پژو چون به تسمه تایم وصله دقت کنند که بعد از تعویص تعمیر موتور لازم نشه
دوتا نکته کم ربط هن بگم یکی اینکه ترموستات رو از ماشین های جدید بر ندارید به هیچ عتوان و دو اینکه جالب بود من تا اونجای که دیدم عمر واتر پمپ پژو خیلی بالا بوده بطوری که بعد از 10 تا 12 سال کار با اب ممعمولی لوله کشی هیچ مشکلی نه برای اون و نه موتور پیش نیومده

majidli
06-12-2013, 19:01
دوستان مصرف بنزینم ماشینم (پراید صبا 89) خیلی بالاست/بنزین نزده تموم میشه!!
به نظرتون ممکنه چه ایرادی داشته باشه

MOHAMMAD_ASEMOONI
06-12-2013, 20:49
دوستان مصرف بنزینم ماشینم (پراید صبا 89) خیلی بالاست/بنزین نزده تموم میشه!!
به نظرتون ممکنه چه ایرادی داشته باشه

سلام
اگه واقعاً اینجوریه پس فقط یک علت داره :
باکش سوراخه
:n08:
از شوخی که بگذریم , علتهای مُحتَمِل :
خرابی سنسور مپ . باید ولتاژ خروجیش اندازه گرفته بشه . نباید از 1 تا 1.5 ولت بیشتر باشه ( در دور آرام )
البته شاید پراید ولتاژ خروجیش کمی بیشتر از این باشه . باید از متخصص بپرسین یا ولتاژ یک پراید سالم رو چک کنین
بعضی ها با اضافه کردن یک یا دو پتانسیومتر ( مقاومت متغیّر یا همون ولوم ) قبل از سنسور مپ , مصرف بنزین رو کم یا زیاد میکنند .
2- خرابی رگولاتور پمپ بنزین که باعث بالا رفتن فشار بنزین در لوله ی پشت انژکتورها میشه

3- تایم نبودن تسمه تایم یعنی میل سوپاپ با میل لنگ متزامن ( هم زمان نیست )
4- تنظیم نبودن فیلرهای سوپاپ ها .
5- مشکل سنسور اکسیژن .
6- بالا بودن مقاومت وایرشمعها که باعث ضعیف شدنِ برقِ شمعها میشه .
6- بسته بودن بیش از حد پلاتین شمعها .
7- مشکل دیاگ
8- مشکل در انژکتورها
9- موازی نبودن چرخهای جلو با هم که البته باعث لاستیک سابی هم میشه .
10 - بار و مسافر زیاد .
11- شرجی که باعث ورود مقدار زیادی بخار آب به جای هوا به سیلندر میشه که قدرت موتور رو کاهش میده و باید بیشتر گاز داد .
================================
آیا اگزوز دوده ی سیاه داره ؟
آیا در دور آرام اگزوز بوی بنزین نسوخته میده ؟
آیا دود سیاه داره در دور آرام ؟
اگر بله , متهم اول سنسور مپ هست
سنسور مپ گرانقیمت هست . نباید بیخودی تعویض بشه .
اول باید ولتاژ خروجیش چک بشه .

aliahmadidast
07-12-2013, 10:22
سلام
امروز رفتم دیاگ زدم گفت خطای استپر رو میده ولی من اونو عوض کرده بودم گفت یا قطعه مشکل داره یا ecu عیب داره که فرمان نمیده به استپر

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-12-2013, 11:12
سنسور ایراد داره

سلام
نمیدونم سوال پرسیدین ( علامت سوال یادتون رفته ) یا جمله خبری هست ؟
به هر حال , سنسور مپ باید وقتی که ماشین روشنه تست بشه .
ولتاژ خروجیش باید 1 تا 1.5 باشه
البته باید کاتالوگ تعمیر ماشین باشه تا بدونین ولتاژ سنسور مپ ماشینتون باید چند باشه در دور آرام و گاز ناگهانی و گاز مستمر
یا سنسور یک ماشین سالم رو چک کنین اول
سایتهای تست سنسور مپ برایِ علاقمندان

MOHAMMAD_ASEMOONI
07-12-2013, 11:20
سلام
امروز رفتم دیاگ زدم گفت خطای استپر رو میده ولی من اونو عوض کرده بودم گفت یا قطعه مشکل داره یا ecu عیب داره که فرمان نمیده به استپر

سلام
استپر کارش فقط و فقط تنظیم هوای موتور برای دور آرام هست یعنی ماشین روشنه و دنده خلاص و گاز هم نمیدین
به محض گاز دادن حتی نیش گاز دیگه استپر از مدار خارج میشه و کاری انجام نمیده
اگر در دور آرام ماشین لرزش داره ممکنه سر استپر زیادی بیرون هست و کانال هوا رو زیادی بسته
اگر در دور آرام دور موتور زیاد هست به احتمال زیاد سر استپر بیش از حد کوتاه هست
فقط همین
مشکل هنگام گاز دادن به استپر ربطی نداره
اطلاعاتِ بیشتر برای علاقمندان

sayanermia
07-12-2013, 11:37
درود دوستان عزیز
من پراید 131 اس ایکس دارم صفحه کلاچش گویا به اصطلاح تموم شده چون وقتی روی دنده سه و چهار هستم و کمی گاز میدم دور موتور میره بالا و یهو دوباره دور میاد پایین ( ماشین ریپ میزنه ) موقع حرکت در دنده یک هم بعضا ماشین شروع به لرزیدن میکنه و مثل سابق نرم و روون راه نمیافته
قصد خرید و تعویض صفحه کلاچ دارم اما نمی دونم قیمتش چنده و آیا حتما باید پیش نمایندگی های سایپا ببرم یا تعمیرگاه های دوست و اشنا هم می تونن انجام بدن؟ و اینکه قیمتش برای پراید الان چنده؟ اگر میشه قیمت خود صفحه کلاچ و اجرت احتمالی رو جدا جدا بگید! مثلا صفحه 200 تومن اجرت 50 تومن!
چون بار اولم هست نمیخوام از عدم اگاهی و اطلاعاتم سواستفاده بشه و قیمت های کذایی بشنوم اونم تو این وضع بی پولی :n02: ممنون میشم راهنماییم کنید که قیمتش الان توی نمایندگی های فروش سایپا حدودا چنده؟

kasra2002
07-12-2013, 14:38
درود دوستان عزیز
من پراید 131 اس ایکس دارم صفحه کلاچش گویا به اصطلاح تموم شده چون وقتی روی دنده سه و چهار هستم و کمی گاز میدم دور موتور میره بالا و یهو دوباره دور میاد پایین ( ماشین ریپ میزنه ) موقع حرکت در دنده یک هم بعضا ماشین شروع به لرزیدن میکنه و مثل سابق نرم و روون راه نمیافته
قصد خرید و تعویض صفحه کلاچ دارم اما نمی دونم قیمتش چنده و آیا حتما باید پیش نمایندگی های سایپا ببرم یا تعمیرگاه های دوست و اشنا هم می تونن انجام بدن؟ و اینکه قیمتش برای پراید الان چنده؟ اگر میشه قیمت خود صفحه کلاچ و اجرت احتمالی رو جدا جدا بگید! مثلا صفحه 200 تومن اجرت 50 تومن!
چون بار اولم هست نمیخوام از عدم اگاهی و اطلاعاتم سواستفاده بشه و قیمت های کذایی بشنوم اونم تو این وضع بی پولی :n02: ممنون میشم راهنماییم کنید که قیمتش الان توی نمایندگی های فروش سایپا حدودا چنده؟
با این جنسای بنجولی که توی بازار اومده معلوم نیست چی خوبه چی بد
متاسفانه قیمت ندارم ولی هرچی میخواید بگیرید حتما هم پک کامل باشه و ترجیحا مارک های شناخته شده
بعد از اون مطمئن شید که صفحه کلاچتون خیلی خرابه که الکی خرج نکنید البه خرابی هم فشار میاره به موتور و هم مصرف رو بالا می بره می تونید با تنظیم کلاچ تست کید و یا با سنگین کردن ماشین

alipencia
07-12-2013, 16:59
سلام...دوستان مدتیه وقتی با ماشین شتاب میگیرم بعد مثلا میخوام بریدگی دور بزنم وقتی گاز رو ول میکنم و کلاچ میگیرم دور موتور میاد پایین و ماشین خاموش میشه...مشکل از چیه؟پراید 87

sayanermia
07-12-2013, 18:34
درود دوستان عزیز

دوستان اساتید واقعا کسی نیست یه مارک خوب بهمراه قیمت حدودی بهم بده که من سرم کلاه نره؟ :n03:

oghyanoos
07-12-2013, 18:40
سلام دوستان
گاهي در حالت خلاص پا روي پدال كلاچ ميگذارم موتور گاز ميخوره! دليلش چيه؟

poyyesh
07-12-2013, 21:44
سلام دوستان

چند روز پیش شیشه عقب405 سمت راننده رو تا وسط پایین بود یکم فشار دادم لق شد یعنی وقی پایین میدی باید با دست بگیریش تا بره پایین و موقع بالا اومدن هم اگه با دست نگیریش تا نصف بالاتر نمیره تو یکم مونده به انتهای شیشه یه سولاخ گرد هس فک کنم چیزه باید بره توش تا سر چاش وایسه چیکا کنم خودم میتونم درستش کنم یا ببرم پیش ...... کی ؟؟

najee
08-12-2013, 17:32
چند تا سئوال راجب پراید دارم دوستان اگه میدونن راهنماییم کنن.

1)ماشین صفر دو باک زدم 600تا بیشتر نرفته یعنی صدی 10تا یعنی چی حتی بیشتر.:n04:
2)دزدگیر رو خودشرکت روش گذاشته بود جالب من هرچی گشتم نفهمیدم کجا تعبیه شده که حساسیتشو زیاد کنم چون فقط در صورت باز کردن در ها صداش درمیاد حتی اگه در وباز بذاری بمونه صداش در نمیاد اگه دزدگیر و
بزنی قفل در باز بشه ولی در باز نکنی نه در قفل میشه دوباره نه صداش در میاد یه چیزی مثل قفل مرکزی فقط عمل میکنه :n04:
3)دور موتور پراید تو حالت درجا باید تقریبا رو چند وایسه ؟

ess_1362
08-12-2013, 23:31
طبیعی هست
با توجه به نو بودن خودرو قطعات فنی کمی بیش از حد درگیر هستند که همین عامل کمی در افزایش مصرف سوخت موثر هست
البته نوع رانندگی هم در مصرف سوخت موثر است
در خودرو های با کیفیت معمولا در 1000 تا 2000 کیلومتر اول و در پراید معمولا در 5000 تا 7000 کیلومتر مصرف سوخت به میزان عادی خودش نزدیک میشه

بین 500 تا 1000 و معمولا 850

najee
09-12-2013, 07:51
طبیعی هست
با توجه به نو بودن خودرو قطعات فنی کمی بیش از حد درگیر هستند که همین عامل کمی در افزایش مصرف سوخت موثر هست
البته نوع رانندگی هم در مصرف سوخت موثر است
در خودرو های با کیفیت معمولا در 1000 تا 2000 کیلومتر اول و در پراید معمولا در 5000 تا 7000 کیلومتر مصرف سوخت به میزان عادی خودش نزدیک میشه

بین 500 تا 1000 و معمولا 850

مرسی از راهنماییت.پس شما میگید طبیعی.حالا ما تا 5000تا صبر میکنیم ببینیم چی میشه ولی بعید میدونم بخاطر نو بودن ماشین باشه چون معمولا میگن ماشینت صفر انقدر میسوزونه یامثلا اینجوریه خوبه یا قدرتش زیاد بذار یکی دوسال کار کنه اونوقت تازه معلوم میشه چکارست.
راجب دزدگیر ماشین اطلاعی نداری کجا تعبیه شده علتش چیه که اینجوری ؟میگم حکم قفل مرکزی پیدا کرده فقط.
راستی تو سربالایی اصلا ماشین شتاب نمیگیره نه سربالایی آنچنانی ها سربالایی معمولی که تو همه جاده ها هست همه ماشینها از بغلمون سبقت میگیرن ما هرچی گاز بدیم فایده نداره فقط بنزین میخوره صدای ماشین میره بالا .

rouzbeh_ziafati
09-12-2013, 08:27
سلام
دوستان من يه پرايد دست دوم مدل 83 انژكتوري خريدم نزديك به 3 سال ميشه
اما 2 سالي هست كه يه مشكلي براش پيش اومده ، خواستم اگر تجربش رو داريد راهنمايي بفرماييد كه مشكل از كجاست و براي حلش كجا بايد نشونش بدم
اين ماشين وقتي كه چند ساعتي خاموش باشه وقتي كه روشنش ميكني حتما بايد چند دقيقه اي گاز بخوره حسابي تا راه بيفته وگرنه خاموش ميكنه در چند دقيقه اول كه روشنش كني اگر گاز ندي ماشين به تكون خوردن مي افته و خاموش ميكنه ، در حال حركت هم باشي ، گاز نخوره يا كم بخوره خاموش ميكنه و بايد پارو روي گاز بزاي تا بعد از چند ثانيه گاز بخوره
نمي دونم مشكل از چي مي تونه باشه؟ از زمستان هاي اين مشكل حاد ميشه و در هواي گرم خيلي كمتره ، در ضمن اينكه استارت هم كه ميزني ، به ندرت با يه بار استارت زدن و در موارد ديگر 2 تا سه بار بايد استارت زد تا ماشين روشن بشه
ضمنا ماشين بنزيني مي باشد
با تشكر

محمد داود
09-12-2013, 09:33
سلام
همین مشکل رو من هم داشتم که بعداز تحقیق و ازمایش و خطا در مورد ماشین من با عوض کردن شمعها و باتری خودرو(باتریش ضعیف بود)خیلی بهتر شد ولی برای حل کامل این مشکل گفتند باید یا دریچه گاز عوض بشه یا مشکل از ICکنترل گاز داخل ECUهست که با توجه به قیمتهای بالا و قطعات تقلبی چینی بازار بیخیال شدم.(مشکل استارت زدن هم همزمان حل شد)در بعضی مواقع نیز خطای حسگر دمای اب نیز همین رفتار رو نشون میده.

kasra2002
09-12-2013, 22:30
مرسی از راهنماییت.پس شما میگید طبیعی.حالا ما تا 5000تا صبر میکنیم ببینیم چی میشه ولی بعید میدونم بخاطر نو بودن ماشین باشه چون معمولا میگن ماشینت صفر انقدر میسوزونه یامثلا اینجوریه خوبه یا قدرتش زیاد بذار یکی دوسال کار کنه اونوقت تازه معلوم میشه چکارست.
راجب دزدگیر ماشین اطلاعی نداری کجا تعبیه شده علتش چیه که اینجوری ؟میگم حکم قفل مرکزی پیدا کرده فقط.
راستی تو سربالایی اصلا ماشین شتاب نمیگیره نه سربالایی آنچنانی ها سربالایی معمولی که تو همه جاده ها هست همه ماشینها از بغلمون سبقت میگیرن ما هرچی گاز بدیم فایده نداره فقط بنزین میخوره صدای ماشین میره بالا .
دوستعزیز بجز اینکه داریم راجع به پراید صحبت می کنیم ا وجه به صحبتهای دوست عزیزمون خدمتتون بگم که ماشین های (ایران) نو معمولا تا به اب بندی کامل نرسند به بهترین بازده خودشون نمی رسند یعنی دقیقا مصرف و شتاب و توان کامل و روانی رو از خود نشون نمی دند مخصوصا پراید با داشتن فنر و فیلر الان فیلیر گیری هم کمک زیادی نمی کنه و از تنظیم در میاد بذارید بعد از چند هزار کیلومتر کارکرد فیلر گیری همراه با تنظیم شمع و هوا و بنزین انجام بدین
البته این کار در کیلومتر 1500 با سرویس اولیه باید انجام شه که چون هم زوده برا ماشین و هم نمایندگی ها نمیخوان کار کنند اونو به بعد موکول کنید
و مصرف بالای ماشین رو البته تا 10 و یا 12 در 100 کیلومتر با توجه به شرایط شهری سنگینی خودرو الودگی و بنزین و نوع رانندگی خود شما طبیعی بدونید
شرایط اب بندی رو البته نه انیکه ارومو پر گاز برونید جری که ماشین شما اصولی و خوب اب بندی شه خیالتون رو راحت می کنه
اینم بگم که سوزن انژکتور رو تا 30000 هم میگن به اب بندی می رسه

kasra2002
09-12-2013, 22:42
چند تا سئوال راجب پراید دارم دوستان اگه میدونن راهنماییم کنن.

2)دزدگیر رو خودشرکت روش گذاشته بود جالب من هرچی گشتم نفهمیدم کجا تعبیه شده که حساسیتشو زیاد کنم چون فقط در صورت باز کردن در ها صداش درمیاد حتی اگه در وباز بذاری بمونه صداش در نمیاد اگه دزدگیر و
بزنی قفل در باز بشه ولی در باز نکنی نه در قفل میشه دوباره نه صداش در میاد یه چیزی مثل قفل مرکزی فقط عمل میکنه :n04:
مطمئن نیستم ولی اگه دزدگیر کارخونه گذاشته باشهش مثل ماشین های کره ای هست و جالبه اما نه سنسور ضربه داره و نه چیز دیگه ای فقط یه آژیر به قفل مرکزی اضافه کردند
این رو روی بیشتر ماشین های کیا و هیوندای میبینید
دور موتور هم برای ماشین های دنده ای 800 دور و تقریبی چسبیده به خط زیر 1 یا 1000 هست

kasra2002
09-12-2013, 22:46
سلام
اما 2 سالي هست كه يه مشكلي براش پيش اومده ، خواستم اگر تجربش رو داريد راهنمايي بفرماييد كه مشكل از كجاست و براي حلش كجا بايد نشونش بدم
اين ماشين وقتي كه چند ساعتي خاموش باشه وقتي كه روشنش ميكني حتما بايد چند دقيقه اي گاز بخوره حسابي تا راه بيفته وگرنه خاموش ميكنه در چند دقيقه اول كه روشنش كني اگر گاز ندي ماشين به تكون خوردن مي افته و خاموش ميكنه ، در حال حركت هم باشي ، گاز نخوره يا كم بخوره خاموش ميكنه و بايد پارو روي گاز بزاي تا بعد از چند ثانيه گاز بخوره
نمي دونم مشكل از چي مي تونه باشه؟ از زمستان هاي اين مشكل حاد ميشه و در هواي گرم خيلي كمتره ، در ضمن اينكه استارت هم كه ميزني ، به ندرت با يه بار استارت زدن و در موارد ديگر 2 تا سه بار بايد استارت زد تا ماشين روشن بشه
با تشكر
خیلی مشکل های زیادی و عوامل طبیعی این جریانات رو بوجود میارند بخصوص که ماشین شما کار کردست و اولین سری انژکتوریه
از کثیف بودن کل سیتمو اینا که بگذریم شما حتما شمع ها رو چک کنید و در مرحله بعد به سراغ وایر شمع برید که خیلی احتمال زیاد دراه
در ضمن اگه سیستم اب ماشین رو و ترموستات رو چک کنید بد نیست چون نمی دونم اون ماشین شما اب برا گرم کردنمنیفولد داره یا نه و از تنظیم موتور و ف ی ل ت بنزین هم مطمئن شید

kasra2002
09-12-2013, 22:55
چند نکته تکراری رو فراموش نکنید دوستانی که ماشینشون بعضی وقتا دیر روشن میشه
اول بست های باتری رو مخصوصا باری این فصل سرما چک کنید و از تمیز بودن اون ها مطمئن شید . اگه کثیف بود مقداری اب جوش رو ارام بروی بست ها رخته و ان ها رو تمیز کنید
ماشین خاموش باشه و از محکم شدن اونا اطمینان حاصل کنید
در مرحله بعد اگه باتری آب و اسید خور دارید اونو چک کنید و اگه خیلی کم داره میتونید با مراجعه به باتری سازی درجه اسید رو کنترل کنید
سپس ماشین رو با استارت بیشتر و مطمئن تری روشن کنید و چون اگه با یک استارت زدن کوچک روشن و بالافاصله خاموش شه دفه دوم استارت زیادی میخوره تا رو شن شه
در طول استارت زدن گاز ندین و بعد از روشن شدن بلا فاصله گاز زیادی به ماشین ندین چون به جز احتمال خاموش شدن و خفگی فشاری رو بروی قطعات سرد خودرو میاره
وقتی میخواید ماشین انژکتوری رو خاموش کنید گاز ندین مثل کاربراتوری نیست و ضرر هم داره
و برای گرم شدن خودرو در صبح سرد فقط کافیه تا چند دقیقه اول رو با ملایمت بیشتری رانندگی کنید
(که هم خودون گرم شید حواستون سر جاش باشه و همماشینتون خطر آفرینی نکنه )

najee
10-12-2013, 07:44
مطمئن نیستم ولی اگه دزدگیر کارخونه گذاشته باشهش مثل ماشین های کره ای هست و جالبه اما نه سنسور ضربه داره و نه چیز دیگه ای فقط یه آژیر به قفل مرکزی اضافه کردند
این رو روی بیشتر ماشین های کیا و هیوندای میبینید
دور موتور هم برای ماشین های دنده ای 800 دور و تقریبی چسبیده به خط زیر 1 یا 1000 هست

دقیقا همینطور دوست عزیز فقط یه آژیر وقفل مرکزی داره و تمام .اینم از آپشنهای جدید شرکتهای ما.

najee
10-12-2013, 07:51
دوست عزیز بجز اینکه داریم راجع به پراید صحبت می کنیم ا وجه به صحبتهای دوست عزیزمون خدمتتون بگم که ماشین های (ایران) نو معمولا تا به اب بندی کامل نرسند به بهترین بازده خودشون نمی رسند یعنی دقیقا مصرف و شتاب و توان کامل و روانی رو از خود نشون نمی دند مخصوصا پراید با داشتن فنر و فیلر الان فیلیر گیری هم کمک زیادی نمی کنه و از تنظیم در میاد بذارید بعد از چند هزار کیلومتر کارکرد فیلر گیری همراه با تنظیم شمع و هوا و بنزین انجام بدین
البته این کار در کیلومتر 1500 با سرویس اولیه باید انجام شه که چون هم زوده برا ماشین و هم نمایندگی ها نمیخوان کار کنند اونو به بعد موکول کنید
و مصرف بالای ماشین رو البته تا 10 و یا 12 در 100 کیلومتر با توجه به شرایط شهری سنگینی خودرو الودگی و بنزین و نوع رانندگی خود شما طبیعی بدونید
شرایط اب بندی رو البته نه انیکه ارومو پر گاز برونید جری که ماشین شما اصولی و خوب اب بندی شه خیالتون رو راحت می کنه
اینم بگم که سوزن انژکتور رو تا 30000 هم میگن به اب بندی می رسه

دوست عزیز سرویس اولیش 1000کیلومتریا1500من فکر میکردم 1000کیلومتر باشه.
یکی از دوستان گفت ببر پیش مکانیک زودتر نشون بده چون نمایندگی با بیرون فرق نمیکننه گارانتی الکی بازم پولشو میگیرن ازت.آخه یه مشکل دیگه که داره بالای 80کیلومتر فرمونش خیلی میزنه بردم میزون فرمون گفت تنظیم مشکلی نداره ببرتنظیم باد لاستیک بردم باد هر چهار تا چرخ و کردم 35بازم درست نشد گفت بذار واستم تا1000تا بشه ببرم نمایندگی هم مصرف بنزینشو بگم .هم فرمون بگم هم جون وشتاب ماشین تو سربالایی رو بگم هم هم دزدگیر و بگم .راستی من همش دیدم پایین موتور یه مایع سبز رنگی ریخته که وقتی دست زدم دیدم زیاد چرب نیست حس کردم آب رادیات باشه که از درزای موتور انگار بیرون میزنه یبارم رادیاتش کم کرد
حدود نیم لیتر.
راستی این فیلر یا فیلیر چیه نشنیده بودم تا بحال؟

ess_1362
10-12-2013, 08:04
یکی از دوستان گفت ببر پیش مکانیک زودتر نشون بده چون نمایندگی با بیرون فرق نمیکننه گارانتی الکی بازم پولشو میگیرن ازت.آخه یه مشکل دیگه که داره بالای 80کیلومتر فرمونش خیلی میزنه بردم میزون فرمون گفت تنظیم مشکلی نداره ببرتنظیم باد لاستیک بردم باد هر چهار تا چرخ و کردم 35بازم درست نشد گفت بذار واستم تا1000تا بشه ببرم نمایندگی هم مصرف بنزینشو بگم .هم فرمون بگم هم جون وشتاب ماشین تو سربالایی رو بگم هم هم دزدگیر و بگم .راستی من همش دیدم پایین موتور یه مایع سبز رنگی ریخته که وقتی دست زدم دیدم زیاد چرب نیست حس کردم آب رادیات باشه که از درزای موتور انگار بیرون میزنه یبارم رادیاتش کم کرد
حدود نیم لیتر.

باد چرخ ها را روی همون 29 تنظیم کنید چون باد زیاد هم لاستیک را مستحلک می کنه هم جلوبندی ضعیفی مثل پراید را نابود می کنه
در رابطه با فرمون زدن چرخا بالانس نیستن
شما ببرید که بالانس روکار از تمام چرخ ها بگیره مطمئن باش بالانس نیست چرخ ها
اون مایع سبز هم آب رادیات هست
احتمالا زیاد ریختی توی مخزن و سرریز شده چون پراید خیلی حساس هست به این موضوع

rouzbeh_ziafati
10-12-2013, 08:39
سلام
با تشكر

كسي نبود؟ دوستمون گفت از شمعه كه اينطور نيست چون شمع هاش رو عوض كردم ، باطريش هم نو هست تقريبا

hamed malekpour
10-12-2013, 11:57
یه سوال ماشین سمند Ef7من دو روزه زیر برفه که روشن نشده اگه امروز که هوا یکمی خوبه ماشین را روشن کنم مشکلی پیش میاد یا نه؟

kasra2002
10-12-2013, 17:18
حدود نیم لیتر.
حتما آب رادیاتور رو از لحاظ نشتی بصورت جدی چک کنید این مایع اب رادیاتور همراه با ضد خه
لاستیک رو بالانس و بالانس رویچرخ هم ببرید اون اوبه بعد از اون تنظیم فرمون
برای سرویس اولیه پزاید بین 1000 تا 1500 باید ببرید
تا گارمتی باطل نشه
ولی برای تنظیم موتور زوده هنوز

kasra2002
10-12-2013, 17:19
كسي نبود؟ دوستمون گفت از شمعه كه اينطور نيست چون شمع هاش رو عوض كردم ، باطريش هم نو هست تقريبا
وایر شمع و برق رسانی کویل
در ضمن سنسور مپ سنسور اکسیژن هم هست

kasra2002
10-12-2013, 17:21
یه سوال ماشین سمند Ef7من دو روزه زیر برفه که روشن نشده اگه امروز که هوا یکمی خوبه ماشین را روشن کنم مشکلی پیش میاد یا نه؟
چه مشکلی منظورتونه
اگه ضد یخ داره میتونید نسمه رو هم و باتری نگاه بندازین اگه مشکلی نبود روشن کنید و با احتیاط زیاد گاز ندین

alipencia
10-12-2013, 18:00
سلام...دوستان مدتیه وقتی با ماشین شتاب میگیرم بعد مثلا میخوام بریدگی دور بزنم وقتی گاز رو ول میکنم و کلاچ میگیرم دور موتور میاد پایین و ماشین خاموش میشه...مشکل از چیه؟پراید 87

fokahi110
10-12-2013, 20:33

سلام دوست عزیز تنظیم موتور انجام بده حتما وفیلتر بنزینتو عوض کن منم همین مشکل رو وقتی فیلتر بنزینم کثیف میشه زیاد دارم.موفق باشی منم پراید صبا 87 دارم.:n12::n16:

kiar
10-12-2013, 21:27
سلام

یه پراید هاچ بک ( نسیم ) مدل 79 دارم.

نشانگر بنزین درست کار نمیکنه! وقتی باک رو فول پر میکنم نشانگر از 70% بالاتر نمیره ضمن اینکه ثابت هم نمیمونه و هر موقع بنزینو یه مقدار نشون میده!

به نظرتون مشکل از شناور باک هست یا از جای دیگه هم میتونه باشه؟

----------------

یه سوال دیگه هم داشتم.

میخوام آب رادیاتور خالی و تمیز کنم و ضد یخ اضافه کنم. آب رادیاتور چطور خالی میشه؟

alipencia
10-12-2013, 23:57
سلام دوست عزیز تنظیم موتور انجام بده حتما وفیلتر بنزینتو عوض کن منم همین مشکل رو وقتی فیلتر بنزینم کثیف میشه زیاد دارم.موفق باشی منم پراید صبا 87 دارم.:n12::n16:

جدیدا فیلتر بنزین عوض کردم..انژکتور هم شستشو دادم...حدس میزنم از سیستم دریچه گاز باشه

fokahi110
11-12-2013, 07:15
جدیدا فیلتر بنزین عوض کردم..انژکتور هم شستشو دادم...حدس میزنم از سیستم دریچه گاز باشه

ممکن هم هست یه تمیز کاری بازش بکن از دریچه گاز بزن من مدتی یه بارم کارم شده این هی باز کن وببند مکافاتیه ماشین ایرانی.:n01::n11::n04:

najee
11-12-2013, 07:30
باد چرخ ها را روی همون 29 تنظیم کنید چون باد زیاد هم لاستیک را مستحلک می کنه هم جلوبندی ضعیفی مثل پراید را نابود می کنه
در رابطه با فرمون زدن چرخا بالانس نیستن
شما ببرید که بالانس روکار از تمام چرخ ها بگیره مطمئن باش بالانس نیست چرخ ها
اون مایع سبز هم آب رادیات هست
احتمالا زیاد ریختی توی مخزن و سرریز شده چون پراید خیلی حساس هست به این موضوع

ممنون از راهنماییتون .
هرچهارتا چرخ و 29بزنم یا عقب و بیشتر کنم .منم فکرشو میکردم 35بار واسه پراید زیاد باشه چون رفیقم سمند داره 35 بار میزنه .
نه آب رادیات زیاد نریختم اصلا آب رادیات روی یه پایین موتور ریخته تازه مخزن ذخیرش هم خالی اگه اضافه بود میریخت تو اون .راستی توی اون مخزن باید آب رادیات ریخت مگه میشه موقعی که رادیاتآب کم کنه از اونبکشه مگه پمپ داره گیریم که داشته باشه اون سرش که آزاده راحت هوا میکشه:n13:

ess_1362
11-12-2013, 07:59
هرچهارتا چرخ و 29بزنم یا عقب و بیشتر کنم .منم فکرشو میکردم 35بار واسه پراید زیاد باشه چون رفیقم سمند داره 35 بار میزنه .

هر 4 چرخ را بذار روی 29
سمند هم فکر کنم با لاستیک 185 باید 30 باشه

نه آب رادیات زیاد نریختم اصلا آب رادیات روی یه پایین موتور ریخته تازه مخزن ذخیرش هم خالی اگه اضافه بود میریخت تو اون .راستی توی اون مخزن باید آب رادیات ریخت مگه میشه موقعی که رادیاتآب کم کنه از اونبکشه مگه پمپ داره گیریم که داشته باشه اون سرش که آزاده راحت هوا میکشه:n13:
شما آب را بریزید توی مخزن خودش هر موقع رادیات کم کنه از مخزن می کشه
مثل یکجور انبساط و انقباض می مونه
شما اصلا نباید مستقیم آب را توی رادیات بریزی چون در خودرو های جدید باعث میشه سیستم هوا بگیره(نمی دونم پراید اینطوری هست یا نه ولی قبلا اینطوری نبود)
شما به یک متخصص مراجعه کنید و شرح موضوع را در میان بذارید و در مورد بحث هواگیری پیگیری کنید

rouzbeh_ziafati
11-12-2013, 08:27
خیلی مشکل های زیادی و عوامل طبیعی این جریانات رو بوجود میارند بخصوص که ماشین شما کار کردست و اولین سری انژکتوریه
از کثیف بودن کل سیتمو اینا که بگذریم شما حتما شمع ها رو چک کنید و در مرحله بعد به سراغ وایر شمع برید که خیلی احتمال زیاد دراه
در ضمن اگه سیستم اب ماشین رو و ترموستات رو چک کنید بد نیست چون نمی دونم اون ماشین شما اب برا گرم کردنمنیفولد داره یا نه و از تنظیم موتور و ف ی ل ت بنزین هم مطمئن شید

شمع ها رو به دليل ريپ زدني كه ماشين پيدا كرده بود تازه عوض كردم
يه بارم استپر عوض كردم و فلش كرد برام اما تغييري حاصل نشد

kasra2002
11-12-2013, 18:12
هر 4 چرخ را بذار روی 29
سمند هم فکر کنم با لاستیک 185 باید 30 باشه

شما آب را بریزید توی مخزن خودش هر موقع رادیات کم کنه از مخزن می کشه
مثل یکجور انبساط و انقباض می مونه
شما اصلا نباید مستقیم آب را توی رادیات بریزی چون در خودرو های جدید باعث میشه سیستم هوا بگیره(نمی دونم پراید اینطوری هست یا نه ولی قبلا اینطوری نبود)
شما به یک متخصص مراجعه کنید و شرح موضوع را در میان بذارید و در مورد بحث هواگیری پیگیری کنید
در پراید به دلیل جنس مرغوب درب رادیاتور ها حتما 10 روز یک بار رادیاتور رو از درب خودش باز و چک کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
12-12-2013, 09:35
سلام

یه پراید هاچ بک ( نسیم ) مدل 79 دارم.

نشانگر بنزین درست کار نمیکنه! وقتی باک رو فول پر میکنم نشانگر از 70% بالاتر نمیره ضمن اینکه ثابت هم نمیمونه و هر موقع بنزینو یه مقدار نشون میده!

به نظرتون مشکل از شناور باک هست یا از جای دیگه هم میتونه باشه؟

----------------

یه سوال دیگه هم داشتم.

میخوام آب رادیاتور خالی و تمیز کنم و ضد یخ اضافه کنم. آب رادیاتور چطور خالی میشه؟

سلام .
اگه از روزی که ماشین رو خریدین اینجوری بوده پس شناور تنظیم نیست و باید حدود دو سه سانت یا بیشتر طولِ بازوی شناور افزایش پیدا کنه .
اگر بیش از حد بلند بشه اونوقت وقتی باک کاملاً خالی میشه , آمپر بزنین خالی رو نشون نمیده و دردسر ساز میشه .
نوسانِ عقربه ی بنزین یا از خرابیِ پتانسومتر ( مقاومت متغیر ) توی باک هست که جرم گرفته یا خورده شده و ولتاژ ثابت نمیفرسته برای آمپر درست مثل ولومی که کثیف شده و موقع کم و زیاد کردنِ صدا خِش خش میکنه . یا ممکنه از آمپر خرابی باشه .
باید اول با رعایت نکات ایمنی , شناور باز بشه و تمیز بشه و بازو درازتر بشه و سیستم پتانسومتر تمیز بشه و با حرکت دادنش تست بشه
=================================
برایِ کشیدن آب رادیاتور , وقتی موتور کاملاً سرد هست لوله ی پائین رادیاتور رو باز کنین و درب منبع انبساط رو باز کنین و استارتر بزنین و فقط 15 ثانیه کمی گاز بدین تا واتر پمپ بیشتر آب توی موتور و شیلنگها رو بفرسته توی رادیاتور و تخلیه بشه .
اگه رسوب زیاد توی سیستم هست باید با آب تمیز چند بار شسته بشه یعنی بعد از خالی شدن آب , شیلنگ رو جا بزنین و آبِ تمیز بریزین توی سیستم و 30 ثانیه روشن؟کنین و گاز بدین و دوباره آب رو خالی کنین .

اگر سیستم نشتی داره باید اول نشتی برطرف بشه بعدش کولانت ( آب رادیاتور ) بریزین .
بهترین آب رادیاتور قرمز رنگ هست و خودش آب مقطر داره و ضد زنگ و ضد جوش و ضد یخ و چرب کننده هم داره
بهتره منبع انبساط رو هم بشورید .
آب رادیاتور سبز رنگ دیگه قدیمی شده و در کشورهای همسایه ی جنوبیمون دیگه کم دیده میشه

jamshidjap
12-12-2013, 21:58
سلام
آمپر آب پراید 86 توی جاده روی وسط وایمیسه؛؛؛اما توترافیک تا نزدیک خط چهارم میره فن روشن میشه میارش یکم بالاتر از وسط؛؛خوبه؟ مشکلی نداره ؟ دیاگ که زد دما وقتی میرفت رو 90 فن روشن میشد
ضمنا یه مقدار آبم کم میکنه مثلا 500تا توشهر که رفتم کمتر از یک لیتر آب کم کرد؛؛از در رادیاتور ممکن باشه؟ یا وضعیت بدتره؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
13-12-2013, 11:28
سلام
آمپر آب پراید 86 توی جاده روی وسط وایمیسه؛؛؛اما توترافیک تا نزدیک خط چهارم میره فن روشن میشه میارش یکم بالاتر از وسط؛؛خوبه؟ مشکلی نداره ؟ دیاگ که زد دما وقتی میرفت رو 90 فن روشن میشد
ضمنا یه مقدار آبم کم میکنه مثلا 500تا توشهر که رفتم کمتر از یک لیتر آب کم کرد؛؛از در رادیاتور ممکن باشه؟ یا وضعیت بدتره؟

سلام
اگه آمپر حرارت در ترافیک میره بالا و با گاز دادن به تدریج میاد پائین پس علتش کمبود آب هست .
اگر آمپر در ترافیک و جاده میره بالا تا نزدیکی قرمز بعدش یهو به سرعت میاد پائین پس ترموستات خرابه و گیر میکنه و باید سریعاً تعویض بشه با ترموستات مثل خودش .
اگر در حال حرکت دما خوب هست اما در ترافیک میره بالا و با گاز دادن بدتر میشه پس فنِ رادیاتور کار نمیکنه .
=========================+==
برایِ پیدا کردنِ نشتی اول باید ببینید چه مقدار آب کم میشه در یک روز یا چند روز .
انواع نشتی :
شُرشُر ریختن آب از زیر ماشین که پیدا کردنش خیلی آسونه و معمولاً از ترکیدنِ یک شیلنگ یا در رفتنش یا بیرون پریدن پولکی یا خراب شدن واتر پمپ یا سوراخ شدن رادیاتور بر اثر تصادف بوجود میاد
چک چک ریختن آب که معمولاً از سوراخ شدن شیلنگها یا رادیاتور یا خرابی کاسه نمد واتر پمپ یا خرابی بست شیلنگها هست
خیس شدن کمی از یک شیلنگ یا رادیاتور یا بدنه ی موتور که علتش میتونه از محکم نبودن بستِ شیلنگ یا آغاز خرابی واتر پمپ یا آغاز سوراخ شدن یک شیلنگ یا رادیاتور یا منبع انبساط یا خرابی واشر ترموستات باشه .
کم شدن آب بدون هیچ علامتی که ممکنه از ترک داشتن سرسیلندر , خرابی واشر سرسیلندر , نشت بسیار کم آب در یک جای داغ و تبخیر شدن سریعش , خرابی درب منبع انبساط و تبخیر شدنشون آب , نشتی در واشر ترموستات و یا آغاز نشتی در پولکی باشه . باید با نور کافی و چشم تیز بین دنبال شوره روی بدنه موتور یا رادیاتور یا منبع انبساط بگردین .
اگر از واشر سرسیلندر باشه ممکنه روی گیج روغن قطرات آب دیده بشه .یا در اگزوز بخار آب دیده بشه .

abbas-t
14-12-2013, 08:58
سلام دوستان

چند وقتی بود که ماشینم( پراید 131) به راست میکشید ،رفتم جلو بندی و تنظیم فرمون زدم مکانیک گفت برو اگه درست نشده بود جای چرخای جلو را با هم عوض کن دوباره بیا
وقتی چرخا را با هم جابجا کردم دیدم جای قربیلک تغییر کرد و از جای خودش منحرف شد (کج شد)
رفتم پیش همون مکانیک دوباره تنظیم فرمون زد پیچ قربیلک را باز کرد و قربیلک را در اورد وسر جاش صاف کرد و محکم بست
اما الان دوباره خودبخود قربیلک کج شده ،
کمی نگرانم که مبادا تو حرکت مشکل ساز بشه،
نظر شما چیه؟

bijandarbari
14-12-2013, 10:11
سلام دوستان

چند وقتی بود که ماشینم( پراید 131) به راست میکشید ،رفتم جلو بندی و تنظیم فرمون زدم مکانیک گفت برو اگه درست نشده بود جای چرخای جلو را با هم عوض کن دوباره بیا
وقتی چرخا را با هم جابجا کردم دیدم جای قربیلک تغییر کرد و از جای خودش منحرف شد (کج شد)
رفتم پیش همون مکانیک دوباره تنظیم فرمون زد پیچ قربیلک را باز کرد و قربیلک را در اورد وسر جاش صاف کرد و محکم بست
نظر شما چیه؟

سلام

متوجه نمیشم تعویض چرخا چه ربطی به جای قربیلک داره.
مگه اینکه دو تا چرخ دو سمت ، عمق گل لاستیک و جهت سابیدگی گل لاستیک فرق کنه.
شما اول چک کن عمق گل لاستیک دو تا چرخ جلو با هم یکی باشه.و اینکه جهت ساییدگی هر دو تا چرخ جلو یکی باشه.( البته اگه چرخ جلو سمت راننده خیلی جزئی کمتر از سمت دیگه ساییده شده باشه طبیعیه. )

الان فرمون میکشه؟؟؟
در ضمن یک احتمال دیگه هم وجود داره.اونم اینکه مهره تنظیم فرمون رو خوب سفت نکرده باشه و به مرور زمان چرخیده باشه ( معمولا پشت این مهره یک مهره دیگه هم داره که باعث میشه مهره سر جاش قفل بشه و نچرخه )

bijandarbari
14-12-2013, 10:30
سلام

سلام

با صحبت های دوستمون موافقم.
شما اول چک کنید ، اطراف درب رادیاتور وقتی موتور گرمه خیش نباشه!!
درب مخزن انبساط رو تعویض کنید یا واشر داخل درب رو با پراید دیگه مقایسه کنید ( داخل درب مخزن انبساط یک واشر داره که روی اون سوراخ داره. این واشر اگه تو جاش بچرخه و سوراخ رو واشر تو محلش جابجا بشه ، موتور اب کم میکنه به این صورت که آب داخل مخزن انبساط کم نمیشه ولی اگه درب رادیاتور رو باز کنی میبینی که آب کم کرده و لب به لب نیست )

بالا رفتن آمپر اب از چهار چیز می تونه باشه:
- بد کار کردن و ضعیف شدن موتور طوری که بیشتر گرمای سوخت مصرفی به جای اینکه به کار تبدیل بشه ، به گرما تبدیل بشه ( مثلا بهم خوردن تایم موتور یا ضعیف شدن کمپرس یکی از سیلندر ها یا سوختن واشر سرسیلندر )
- کامل باز نشدن ترموستات.طوری که جریان اب گردشی تو موتور رو موقع بالا بودن دمای موتور محدود کنه.
- کم بودن آب رادیاتور
- ضد یخ خاصیتش رو از دست داده و رنگش از سبز به قهوه ای یا سبز خیلی تیره تبدیل شده.

شما این کارها رو انجام بده:
- همونطوری که دوستمون گفتن چک کن نشتی نداشته باشه ( هر جایی رو که فکر می کنی چک کن. حتی چک کن داخل کابین زیر پای شاگرد خیش نباشه )
- چک کن وقتی رادیاتور پر هستش ، بازم آمپر آب تو شهر بالا میره.
- واشر درب مخزن انبساط رو با یک پراید دیگه مقایسه کن یا درب مخزن انبساط رو تعویض کن ( قیمتی نداره )
- درب رادیاتور رو باز کن ببین روی لکه های قهوه ای روشن یا کرم رنگ میبینی ( آب و روغن قاطی کردن ) . دست بزار رو خروجی اگزوز ببین دستت به طور غیر عادی خیس میشه ( نه در حد بخاری که زمستونا از اگزوز خارج میشه ) . گیج روغن رو بکش ببین انتها گیج قهوه ای روشن یا کرم رنگ شده. موتور صاف و تمیز کار میکنه ( به خصوص تو استارت اول صبح و وقتی موتور سرده )
- آب رادیاتور اگه رنگش تغییر کرده عوضش کن ( مخلوط 50 به 50 ضد یخ و آب مقطر یا آب دستگاه تصفیه . البته اگه منطقه زیاد سرد نیست میتونی از 40 به 60 هم استفاده کنی )در ضمن هیچوقت از این اب سبز ها که به عنوان آر رادیاتور میفروشن استفاده نکن.برای رادیاتور از اب مقطر یا اب تصفیه استفاده کن .
- در نهخایت ترموستات رو باز کن و بزار تو ظرف اب جوش ببین تو دمایی که روی ترموستات نوشته کامل باز میشه.( دماش رو دقیق یادم نیست ولی حدود 85 تا 90 باید باشه .)

najee
14-12-2013, 11:11
بابا پدر دراومد.
صدی 12تا بنزین واسه کادیلاک های قدیمی بود نه پراید صفر.خیلی بنزین میخوره واقعا منطقی نیست خواستم تا دوهزاتا تحمل کنم دیدم نمیشه من تابحال نشنیدم خودرو صفر انقدر بنزین بخور تا زمان آبندی اینجور من ورشکست میشم که !!!:n03::n13:

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-12-2013, 11:25
سلام دوستان

نظر شما چیه؟

سلام
بنده چند مطلب در موردِ فرمان و جلوبندی در صفحه های 227 و226 نوشته ام . اونها رو مطالعه کنین .
اول ص 227 رو بخونید

kasra2002
14-12-2013, 15:24
سلام دوستان

نظر شما چیه؟
همونطور که دوست عزیزمون هم فرمودند جابجا شدن خط وسط قربیلک فرمون ربطی به چرخ ها نداره
در مورد جابجا کردن چرخ مطمئن شید که لاستیک شما سمت نداره وگرنه جای چرخ ها رو نمی تونید عوض کنید
برای کشیدن هم اگه هنوز مشکل دارید بعد از چک بالانس بودن لاستیگ و رینگ از لحاظ تاب نداشتن ترمز ها و بلبرینگ چرخ و بعد از اون سیستم جلوبندی و فرمان به ترتیب می ونه باشه سعی کنید فرمان رو از غربیلک باز و تنظیم نکنند چون با این کار به مرور فاصله تایمینگ فرمان بهم ریخته و بدلایلی که قبلا توضیح داده شده کار درستی نیست
دلیل کشیدن ماشینی که ضربه نخورده اول لاستیکه و بعد ختی لنت هم میتونه باعث اون بشه
یک نکته دیگه اینکه چرخهای عقب رو هم تست کنید و تزمز دستی رو تنظیم کنید چون ممکنه اون هم باعث بشه

kasra2002
14-12-2013, 15:28
بابا پدر دراومد.
صدی 12تا بنزین واسه کادیلاک های قدیمی بود نه پراید صفر.خیلی بنزین میخوره واقعا منطقی نیست خواستم تا دوهزاتا تحمل کنم دیدم نمیشه من تابحال نشنیدم خودرو صفر انقدر بنزین بخور تا زمان آبندی اینجور من ورشکست میشم که !!!:n03::n13:
دوست من دو تا سوال یکی اینکه چطوری و با چه شرایطی مصرف رو اینقدر وطمئن می دونید
دو اینکه ایا وقتی ماشین روشنه بوی خاصی و یا دودی می بینید
و اینکه چون ماشین نو هست وقتی سرده لوله اگزوز رو چک کنید تا ببینید دوده زیادی داره یا نه
بعد اینکه وقتی ماشین روشن و گرمه ایا خوب و روان کار می کنه یا نفسش کمه؟

hamed malekpour
14-12-2013, 15:51
یه سوال من باطری ماشینم را که خشکه و72 آمپر را در آوردم و گذاشتم پشت بخاری نظرتون چییه آیا عمر باطری زیاد می شه در ضمن بیرون هم خیلی برف باریده رو ماشین و این کار را کردم وماشین هم قراره دو هفته بیرون زیر برف وسرما بمونه؟

Abdolreza2012
14-12-2013, 16:16
دوستان در مورد تسمه تایم یکم توضیح بدید
هر چه مدت باید عوض شه ؟؟؟
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
14-12-2013, 16:33
دوستان در مورد تسمه تایم یکم توضیح بدید
هر چه مدت باید عوض شه ؟؟؟
ممنون

سلام
در صفحه 364 مطلبی نوشته ام در مورد تسمه تایم

najee
14-12-2013, 17:09
دوست من دو تا سوال یکی اینکه چطوری و با چه شرایطی مصرف رو اینقدر وطمئن می دونید
دو اینکه ایا وقتی ماشین روشنه بوی خاصی و یا دودی می بینید
و اینکه چون ماشین نو هست وقتی سرده لوله اگزوز رو چک کنید تا ببینید دوده زیادی داره یا نه
بعد اینکه وقتی ماشین روشن و گرمه ایا خوب و روان کار می کنه یا نفسش کمه؟

یه باک پر میزنم کیلومترو صفر میکنم تا وقتی که باک خالی بشه معلوم میشه چقدر مصرف کرده.
بوی خاص یا دود خاص که نه ولی معمولا صبحها که روشن میکنم یه بوی خیلی بدی از اگزوز میادحالت خفگی به آدم دست میده خیلی تند که فکر کنم بخاطر سرد بودن ماشین
نه دوده ای هم از اگزوز نمیاد.نه ماشین روان کار میکنه خیلی خوب کار میکنه ولی تو یکی از پستهام هم گفتم که رو سربالایی ها زور نداره که بره بالا که یکی از دوستان گفت بخاطر اینکه هنوز آبندی نشده البته نه سریالایی شیب تند سربالایی معمولایی
که یکم از کفی تند تره .

bijandarbari
14-12-2013, 18:59
یه باک پر میزنم کیلومترو صفر میکنم تا وقتی که باک خالی بشه معلوم میشه چقدر مصرف کرده.
بوی خاص یا دود خاص که نه ولی معمولا صبحها که روشن میکنم یه بوی خیلی بدی از اگزوز میادحالت خفگی به آدم دست میده خیلی تند که فکر کنم بخاطر سرد بودن ماشین
نه دوده ای هم از اگزوز نمیاد.نه ماشین روان کار میکنه خیلی خوب کار میکنه ولی تو یکی از پستهام هم گفتم که رو سربالایی ها زور نداره که بره بالا که یکی از دوستان گفت بخاطر اینکه هنوز آبندی نشده البته نه سریالایی شیب تند سربالایی معمولایی
که یکم از کفی تند تره .

سلام

اگه ماشین صفره ، فعلا تا 10000 تا صبر کنید. بعد از اون مصرف کلی پایینتر میاد.( تو کیلومتر 10000 فیلر بزنید )
اگه کارکرد ماشین بیشتره ، فیلر بزنید ( اگه دنده 3 رو به راحتی تا کات اف پر کنه فیلر تنظیمه ولی اگه تو دور بالا ضعیف شد فیلر باید بشه ) . شمع ها رو باز کنید و فیلر بزنید و چک کنید رنگ چینی داخل تمام شمع ها قهوه ای باشه.
روغن 20-50 مرغوب داخل موتور بریزید.فیلتر هوا رو هم هر 7000 تا تعویض کنید.

بهترین روش اندازه گیری مصرف هم اینه که باک رو تا جای ممکن پر کنید.مسافتی رو برید و دوباره باک رو پر کنید.و محاسبه کنید.خیلی به درجه باک اطمینان نداشته باشید.
در ضمن مصرف بنزین به نوع رانندگی و ترافیک مسیر هم خیلی ربط داره.بعضی ها نوع رانندگیشون طوریه که مصرفشون بالاست.( مثل خودم )

و باز اینکه پراید مثل سابق اونقدری که فکر میکنی کم مصرف نیست. به خصوص بعد از اینکه اطاقش رو سنگینتر کردن مصرفش بالاتر رفت.
الان پراید های جدید بهترین حالت داخل شهر صدی 8.5 میسوزونه.( بدون ترافیک )

hamed malekpour
14-12-2013, 22:39
یه سوال من باطری ماشینم را که خشکه و72 آمپر را در آوردم و گذاشتم پشت بخاری نظرتون چییه آیا عمر باطری زیاد می شه در ضمن بیرون هم خیلی برف باریده رو ماشین و این کار را کردم وماشین هم قراره دو هفته بیرون زیر برف وسرما بمونه؟

kasra2002
14-12-2013, 23:31
توی خونه؟
این چه کاریه در دمای معمولی جایی بذارید که نترکه و نشتی نده

kasra2002
14-12-2013, 23:45
که یکم از کفی تند تره .
دوست گرامی اگه خیلی اصرار دارید فیلر گیری کنید ولی بدونید که دوباره تابستون باید این کارو انجام بدین که فنر سوپاپا نرم تر می شن
دقیقا به گیج خیلی اعتماد نکنید
رانندگی با گاز و تر مز زیاد و یا به اشتباه بعضیا دنده های سنگین برای اب بندی و یا خیلی زود دنده عوض کردن بسیار در مصرف تاثیر داره
کسیو میشناسم که فکر میکنه دنده عوض کردن خوب یعنی اینکه دور موتور پراید روی 1500 عوض شه که کاملا اشتباه برای موتور پراید دور 3000 تا 3500 دور مناسب دنده عوض کردنه
البته برای موتور های دیگه متفاوته
جنس بنزین امروز هم که معلومه
دوده هم منظروم این بود که درون لوله اگزوز رو با انگشت چک کنید

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-12-2013, 02:56
سلام
همیشه صفحه کلاچ رو موقع خرید و قبل از نصب چک کنین ببینین تاب داره یا نه
وقتی تا آخر پا میذاریم روی کلاچ , خورشیدی کلاچ فقط حدود 4 میلیمتر به عقب کشیده میشه .
یعنی فاصله ی صفحه کلاچ با فلای ویل و دیسک کلاچ فقط 1.6 میلیمتر هست .

اگر صفحه تاب داشته باشه برخوردش با فلای ویل و دیسک کلاچ لرزش تولید میکنه .
باید صفحه رو بذارین روی یک سطح مثل شیشه ی کاملاً صاف و با خط کش میلیمتری یا دُم کولیس ارتفاعِ لبه هاش رو سطح شیشه صاف اندازه بگیرین
این لبه ها نباید بیشتر از هشت دهم میلیمتر اختلاف ارتفاع داشته باشند .
البته برای این کار ابزاری هم ساخته شده که 99% مکانیکهای ایران یا اصلاً ازش خبر ندارند یا اون ابزار رو ندارند و قربانی هم کسی نیست جز مشتری چون فروشنده و مکانیک پولشون رو میگیرند و میرند دنبال کارشون .

=============================

جسارت نباشه اما در ایران بیشتر مردم نمیدونند که با دُم کولیس میشه عمق و ارتفاع رو بسیار دقیق اندازه گرفت

باید مثل عکس زیر اما روی یک میز کاملا صاف شیشه ای صفحه کلاچ با دُم کولیس چک بشه
در این عکس لبه ی کولیس روی خط کش هست و دُم کولیس روی کلاچ
اما شما باید صفحه کلاچ رو روی شیشه بذارین و کولیس رو عمودی به دست بگیرین و لبه ی کولیس رو روی لبه صفحه کلاچ بذارین و دُمش رو بیرون بیارین تا به شیشه ی میز برسه بعدش پیچ کولیس رو محکم کنین تا دُمش تکون نخوره .
حالا باید صفحه کلاچ رو آروم بچرخونین درحالی که کولیس ثابت هست و به دُمش تکیه داره .
اگر صفحه کلاچ تاب داشته باشه راحت مشخص میشه چون یه جا گیر میکنه به کولیس و یه جا بدون تماس با کولیس میچرخه
اگر عاشق تعمیرات ماشین و وسائل منزل هستین یک کولیس خوب بخرین خیلی بدردتون میخوره خصوصاً اگر دوست دارین کارها رو تمیز و دقیق و اصولی انجام بدین .
دیسکِ کلاچ رو هم به همین منوال میشه تست کرد
البته باید دیسک ثابت باشه و قسمتهای مختلف محلِ تماسش با صفحه کلاچ رو با دِم کولیس تا شیشه ی میر اندازه بگیرین

najee
15-12-2013, 07:34
دوست گرامی اگه خیلی اصرار دارید فیلر گیری کنید ولی بدونید که دوباره تابستون باید این کارو انجام بدین که فنر سوپاپا نرم تر می شن
دقیقا به گیج خیلی اعتماد نکنید
رانندگی با گاز و تر مز زیاد و یا به اشتباه بعضیا دنده های سنگین برای اب بندی و یا خیلی زود دنده عوض کردن بسیار در مصرف تاثیر داره
کسیو میشناسم که فکر میکنه دنده عوض کردن خوب یعنی اینکه دور موتور پراید روی 1500 عوض شه که کاملا اشتباه برای موتور پراید دور 3000 تا 3500 دور مناسب دنده عوض کردنه
البته برای موتور های دیگه متفاوته
جنس بنزین امروز هم که معلومه
دوده هم منظورم این بود که درون لوله اگزوز رو با انگشت چک کنید

سلام .
مرسی از راهنماییتون.
فیلر چیه من زیاد آشنایی ندارم کارش چیه؟
به نظر من دور موتور 1500خیلی پایین ولی3500هم خیلی بالا واسه عوض کردن دنده مگر تو سربالایی باشه.اصلا تودور 3500انگار ماشین داره فحش میده بهت.(البته پراید)
نه دوده نداره.

aliahmadidast
15-12-2013, 10:46
سلام بچه ها چند روز پیش ضدیخ به ماشینم اضافه کردم ولی داره از زیر کارتل روی لوله اگزوز میریزه از کجا نشتی داره بعد از مدت 8 ساعت این اتفاق میفته
روی عکس معلوم کردم کجاست مطمئنم از لوله زیر رادیات نیست

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-12-2013, 12:29
سلام بچه ها چند روز پیش ضدیخ به ماشینم اضافه کردم ولی داره از زیر کارتل روی لوله اگزوز میریزه از کجا نشتی داره بعد از مدت 8 ساعت این اتفاق میفته روی عکس معلوم کردم کجاست مطمئنم از لوله زیر رادیات نیست [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
سلام . اگر موتور ماشینتون مثل همین هست , در نزدیکی منیفولدِ دود یک پولکی هست . شاید از اون باشه . با موبایل میتونین راحت عکس و فیلم بگیرین از قسمتهائی که مستقیماً قابل مشاهده نیست . اگر از پولکی بود خرجش خیلی کمه . اما آب رادیاتور رو باید با برداشتن شیلنگ پائین رادیاتور خالی کنین توی یک طشت تمیز

MOHAMMAD_ASEMOONI
15-12-2013, 15:20
سلام .

سلام
اطلاعات در مورد فیلر و فیلرگیری

kasra2002
15-12-2013, 15:21
سلام بچه ها چند روز پیش ضدیخ به ماشینم اضافه کردم ولی داره از زیر کارتل روی لوله اگزوز میریزه از کجا نشتی داره بعد از مدت 8 ساعت این اتفاق میفته
روی عکس معلوم کردم کجاست مطمئنم از لوله زیر رادیات نیست

روندگی و نفوذ پذیری ضد یخ زیاده و جاهای پوسیده نشتی میده

kasra2002
15-12-2013, 15:43
سلام .
مرسی از راهنماییتون.
به نظر من دور موتور 1500خیلی پایین ولی3500هم خیلی بالا واسه عوض کردن دنده مگر تو سربالایی باشه.اصلا تودور 3500انگار ماشین داره فحش میده بهت.(البته پراید)
نه دوده نداره.
در موتور ماشین هایی مثل پراید (البته در تمام موتور های سیلندر دار هست اما متفاوتند)
بطور خیلی ساده و خلاصه سوپاپ بوسیله فنری کاملا بسته نگاه داشته میشه در موقع نیازبه باز شدن بوسیله اسبک به روی اون فشار میاد و باز می شه فاصله بین اسبک و سوپاپ در موقعبسته بودن سوپاپ فیلر نام داره که باید تنظیم باشه
برای پراید مناسب ترین دور تعویض دنده برای حفظ شتاب و نفس ماشین و فشار نیومدن به موتور و یا گیرباکس 3000 دور هست البته بسته به شرایط هم داره و بیشتر برای دنده یک و دو و سه
این موضوع در خانواده 405 3500 تا 4000 و برای 206 هم 4000 هست

fokahi110
16-12-2013, 09:01
محمد جان سلام داداش این مشکل من همچنان باقیه یه پراید 87 دارم صدایی میده موقع شتاب وسرعت انگار مثلا تو تونل هستی یه جوری وووووووووووووووووووو ووووووووووووووووووووووووو و میکنه اقا خاموش کردم تو سرعت همونجوری که گفتی بازم همون صدا رو میده روشنه ماشین بازم همون صدا رو میده از گیربکس واینا هم نیست همیشه روغن موتور 500 کیلومتر عوض میکنم+فیلتر هوا و روغن نوع روغن موتور هم یا ایرانول صبا میزنم یا ایرانول 8000 خلاصه همه چیزش تحت کنترل هست.
فقط یه نکته ای هست اینم بگم>>>
امسال عید نوروز رفتیم مسافرت شیلنگ کمکی رادیاتور و کمکی رادیاتور برعکس واشتباه بود یعنی طوری مک میزد از رادیاتور میریخت تو کمکی و کمکی هم سر ریز میکرد خلاصه هیچی اب تو رادیاتور نمیموند من دیر متوجه شدم البته تو سرعت که میرفتم درجه اب به علت اینکه تو سرعت هوا میخوره به رادیاتور پایین وحتی زیر متوسط بود ولی وامیسادم سریعا بالا میرفت منم هی تند تند اب بهش اضافه میکردم منو بگو فکر میکردم سوراخه از زیر تو مسافرت خلاصه این کار من بود تا 10 روز تا اومدم شهرم کرمانشاه بعد بردم مکانیکی گفت شیلنگت برعکسه مال کمکی به رادیاتور برام درستش کرد دیگه اب رادیاتور هم کم نشد از اون موقع میگم صدا ربطی به اون ممکنه داشته باشه ممکنه رادیاتورم سوخته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از طرفی موقع برگشت یه از خدا بیخبری تو لرستان زد بهم از طرف دقیقا باک بنزین کلا اون قسمت تووووووووو رفت از همون لحظه نشستم سوار رانندگی کنم بعد تصادف اون صدا شنیده شد احتمال بدم هرچی که هست مربوط به تصادف باشه خودم گفتم شاید پمپ بنزینم اسیب دیده باشه ولی درجه بنزینم کامل ودرست کار میکنه والا گیج شدم نمیدونم مشکل از کجاست ماشینم بسیار کم کارکرد ومثل عروس میمونه همه چی تنظیم و بدون عیب وایراد ولی این صدا تو مغزمه جدیدا هم تو سرعت 100 تا به بالا فرمون شدیدا به لرزه میفته به طوری که احساس میکنم لاستیکهای جلوم به لقی میزنه ومیخواد الانه که جدا بشه از ماشین ودر بره فک کنم جلوبندیم بعد 6 سال خراب شده هزینه جلوبندی چقدر در میاد برا پراید؟؟؟؟

محمد جان با توجه به اینکه بسیار کامل توضیح میدی ازتون تقاضا دارم کامل به سوالاتم جواب بدید شما استاد مایی بسیار جامع وسنجیده و عالی پاسخ میدین پستهای قبلیتونو خوندم ممنونم.
MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

bijandarbari
16-12-2013, 12:44
سلام

صدای باد نیست؟؟
لاستیک و رینگ سالمه و تاب نداره؟؟
ببین صدا از سمت یکی از چرخا نمیاد؟؟
معمولا این تیپ صداها میتونه از بلبرنگ چرخ باشه.
اگه زیر کاپوت باشه هم میتونه از یکی از بلبرنگ ها شفت خروجی گیربکس باشه.
برای اون لرزشتو سرعت 100 به بالا هم 4 تا چرخ رو بالانس کنید.

sin2x=2sinxcosx
16-12-2013, 21:10
با سلام
امروز یه کمی درجا نگه داشته بودم ماشینو که طبق معمول اون پنکه های جلوی رادیاتور شروع به چرخیدن کردن ولی یه کم بعد یه صدای خرخر عجیب اومد و چراغ STOP روشن خاموش شد که زودی خاموش کردم ماشینو. بعد از اندک لحظه ای دوباره شروع کردم زود ماشینو پارک کردم تو کوچه اومدم.
اون صدا و دلیل روشن شدن STOP از چی می تونه باشه ؟
پژو 405 بود ماشینم

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-12-2013, 15:39
محمد جان سلام داداش این مشکل من همچنان باقیه یه پراید 87 دارم صدایی میده موقع شتاب وسرعت انگار مثلا تو تونل هستی یه جوری وووووووووووووووووووو ووووووووووووووووووووووووو و میکنه اقا خاموش کردم تو سرعت همونجوری که گفتی بازم همون صدا رو میده روشنه ماشین بازم همون صدا رو میده از گیربکس واینا هم نیست همیشه روغن موتور 500 کیلومتر عوض میکنم+فیلتر هوا و روغن نوع روغن موتور هم یا ایرانول صبا میزنم یا ایرانول 8000 خلاصه همه چیزش تحت کنترل هست.
فقط یه نکته ای هست اینم بگم>>>
امسال عید نوروز رفتیم مسافرت شیلنگ کمکی رادیاتور و کمکی رادیاتور برعکس واشتباه بود یعنی طوری مک میزد از رادیاتور میریخت تو کمکی و کمکی هم سر ریز میکرد خلاصه هیچی اب تو رادیاتور نمیموند من دیر متوجه شدم البته تو سرعت که میرفتم درجه اب به علت اینکه تو سرعت هوا میخوره به رادیاتور پایین وحتی زیر متوسط بود ولی وامیسادم سریعا بالا میرفت منم هی تند تند اب بهش اضافه میکردم منو بگو فکر میکردم سوراخه از زیر تو مسافرت خلاصه این کار من بود تا 10 روز تا اومدم شهرم کرمانشاه بعد بردم مکانیکی گفت شیلنگت برعکسه مال کمکی به رادیاتور برام درستش کرد دیگه اب رادیاتور هم کم نشد از اون موقع میگم صدا ربطی به اون ممکنه داشته باشه ممکنه رادیاتورم سوخته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
از طرفی موقع برگشت یه از خدا بیخبری تو لرستان زد بهم از طرف دقیقا باک بنزین کلا اون قسمت تووووووووو رفت از همون لحظه نشستم سوار رانندگی کنم بعد تصادف اون صدا شنیده شد احتمال بدم هرچی که هست مربوط به تصادف باشه خودم گفتم شاید پمپ بنزینم اسیب دیده باشه ولی درجه بنزینم کامل ودرست کار میکنه والا گیج شدم نمیدونم مشکل از کجاست ماشینم بسیار کم کارکرد ومثل عروس میمونه همه چی تنظیم و بدون عیب وایراد ولی این صدا تو مغزمه جدیدا هم تو سرعت 100 تا به بالا فرمون شدیدا به لرزه میفته به طوری که احساس میکنم لاستیکهای جلوم به لقی میزنه ومیخواد الانه که جدا بشه از ماشین ودر بره فک کنم جلوبندیم بعد 6 سال خراب شده هزینه جلوبندی چقدر در میاد برا پراید؟؟؟؟

محمد جان با توجه به اینکه بسیار کامل توضیح میدی ازتون تقاضا دارم کامل به سوالاتم جواب بدید شما استاد مایی بسیار جامع وسنجیده و عالی پاسخ میدین پستهای قبلیتونو خوندم ممنونم.
MOHAMMAD_ASEMOONI ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ])

سلام
ممنون از لطف شما
اگه با موتور خاموش و دنده ی خلاص هم اون صدا شنیده میشه پس ربطی به موتور و رادیاتور و پمپ بنزین و گیربکس نداره .
یا اتاق ماشین صدمه دیده و یکی از درها یا درب صندوق عقب درست به لاستیکِ درب نمیچسبه و صدای بیرون میاد تو ماشین
باید با اسفنج یا پارچه ی خیس , اون قسمت از درب یا بدنه که به لاستیک میچسبه رو خیس کنین و درب رو ببندین و ببینید آیا تمام لاستیکِ دورِ درب خیس میشه ؟
هر جاش که خیس نباشه یعنی به درب نمیچسبه و از همونجا هوا و باد و صدا میاد تو ماشین .
دوم اینکه ممکنه یکی از چرخها صدمه دیده و صدا میده .
بهتره با جک زدن و چرخاندن تایرها مطمئن بشید که لقّی نداره و تاب هم نداره و صدای زبر نداشته باشه ( خششششش ) .
اگر با ماشین توی آب و شل رفته باشین و محورها در اوم غوطه ور شده باشه , احتمال داره این آب شل به بلبرینگ رسیده باشه و صدا میده .
آخرین کاری که به نظر بنده باید انجام بدین , باز کردنِ چرخها و تمیز کردن بلبرینگها و جای بلبرینگها و گیریسکاری اونها هست .
اصلاً بهتره هر 100 هزار کیلومتر بلبرینگها گیریسکاری بشه تا خراب نشه .
کاسه نمدِ چرخها هم که مثل گردگیرِ هست باید سالم باشه وگرنه بلبرینگها عمرش کم میشه .
برایِ چرخهای جلو میشه جک بزنین و با دنده 4 سرعت رو به 90 برسونید .
اگر بلبرینگ خراب باشه یا چرخ بالانس نباشه و لرزش داشته باشه راحت معلوم میشه .

نکاتِ ایمنی فراموش نشه .
ترمز دستی کشیده
آجر پشت و جلوی چرخهای عقب
جک سالم و قوی باشه
جلو ماشین کاملاً باز باشه یعنی به دیوار یا ماشین دیگه نزدیک نباشه
بچه کوچیک اطراف ماشین نباشه

saman3230
17-12-2013, 16:08
سلام به همگی

من یه پارس ۸۴ دارم که تازگیها وقتی ماشین توی سرما مثلا توی حیاط محل کارم هست موقع استارت زدن اگر گاز ندم خاموش میشه یا اگر هم روشن بشه پت پت میکنه و خاموش میشه!

استپر رو ۲ ماه نیست عوض کردم (علت تعویض هم همین موضوع بود البته در هوای گرم)
فیلتر بنزین هم ماه رمضون عوض کردن و مدت زیادی نیست که از کار کردن فیلتر جدید میگذره
چند روز پیش هم کلا استپر رو باز کردم و با اسپری انژکتور شو کلا اون محفظه + استپر رو شستم
استپر ماشین هم از ایساکو گرفتم و لوگوی OPEL رو هست
هیچ تغییری به هیچ جای ماشین ندادم جز اینکه ۲ سری از جایگاه که همیشه بنزین می زدم بنزین نمی زنم
یه مشکل دیگه هم دارم که ماشین رو دنده ۲ و ۳ یه دل خیلی ریزی میزنه

میخواستم از دوستان بپرسم مشکل ماشین از چیه و برای حل این مشکل باید چیکار کنم ؟

پیشاپیش ممنونم

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-12-2013, 16:50
سلام به همگی

من یه پارس ۸۴ دارم که تازگیها وقتی ماشین توی سرما مثلا توی حیاط محل کارم هست موقع استارت زدن اگر گاز ندم خاموش میشه یا اگر هم روشن بشه پت پت میکنه و خاموش میشه!

استپر رو ۲ ماه نیست عوض کردم (علت تعویض هم همین موضوع بود البته در هوای گرم)
فیلتر بنزین هم ماه رمضون عوض کردن و مدت زیادی نیست که از کار کردن فیلتر جدید میگذره
چند روز پیش هم کلا استپر رو باز کردم و با اسپری انژکتور شو کلا اون محفظه + استپر رو شستم
استپر ماشین هم از ایساکو گرفتم و لوگوی OPEL رو هست
هیچ تغییری به هیچ جای ماشین ندادم جز اینکه ۲ سری از جایگاه که همیشه بنزین می زدم بنزین نمی زنم

پیشاپیش ممنونم

سلام
امکان داره استپر سرش بیش از حد بلند هست
با این آزمایش میشه تستش کرد :
همون موقع که سرده و روشن نمیشه , استپر رو باز کنین و فقط سه چهار میلیمتر از جاش بکشینش بیرون
دقت کنین که نباید اُرینگ استپر از جاش دربیاد
فقط سه چهار میلیمتر از جاش بیاد بیرون
حالا یک نفر استارت بزنه
اگر ماشین روشن شد پس سر استپر بیش از حد بلنده و هوای کافی به موتور نمیرسه .
باید با دست فشارش بدین تا بره تو
بیخودی نباید باهاش ور برین وگرنه تنظیم موتور به هم میخوره
اگه کاتالوگ دارین ببینین نوشته طول سر استپر چقدر باید باشه
اگه بیشتر باشه ماشین لرزش داره در دور آرام یا خاموش میشه
اگر کمتر باشه دور موتور زیاد میشه در دور آرام
چون استپر کارش فقط و فقط تنظیم هوا در دور آرام هست و به محض یک نیش گاز از مدار خارج میشه چون دریچه ی گاز باز میشه و هوای موتور رو تامین میکنه
در ضمن باز بودن بیش از حد دهنه ی شمعها هم باعث همین مشکل میشه خصوصاً در سرما
برق ضعیف هم میتونه باشه یعنی وایرشمع بنجُل با مقاومت زیاد ( بیش از 5000 اهم ) بنزین با اکتان کم هم همینطور کویل ضعیف هم همینطور

saman3230
17-12-2013, 17:19
سلام

زنده باد و مرسی ار جواب فوق العاده خوبتون

نکته که توجه من روبه خودش جلب کرد اینه با اینکه این استپر دقیفا با مدل قبلی یکی هست اما این یه جورایی خیلی سفت و اصلا نمیشه کاریش کرد!

در مورد شمع هم 4 5 ماهی میش که شمع ها + وایر شمع ها از برند VALUEاصلی تعویض کردم

امروز هم نکته جالب این بود که یعد از گذشت 24 ساعت ماشین رو روشن کردم و با اولین استارت روشن شد

در مورد دل زدن در دنده 2 3 نظرتون چی هست و شتابش که احساس می کنم کم شده ؟

یعنی شما می فرمائین مشکل می تونه از بنزین باشه ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
17-12-2013, 18:04
سلام

زنده باد و مرسی ار جواب فوق العاده خوبتون

نکته که توجه من روبه خودش جلب کرد اینه با اینکه این استپر دقیفا با مدل قبلی یکی هست اما این یه جورایی خیلی سفت و اصلا نمیشه کاریش کرد!

در مورد شمع هم 4 5 ماهی میش که شمع ها + وایر شمع ها از برند VALUEاصلی تعویض کردم

امروز هم نکته جالب این بود که یعد از گذشت 24 ساعت ماشین رو روشن کردم و با اولین استارت روشن شد

در مورد دل زدن در دنده 2 3 نظرتون چی هست و شتابش که احساس می کنم کم شده ؟

یعنی شما می فرمائین مشکل می تونه از بنزین باشه ؟

سلام
دل زدن یعنی چی ؟
استپر سرش محکم هست باید با فشار زیاد و مستقیم سرش رو فشار بدین وگرنه آسیب میبینه و کج میشه
اگر خواستین آزمایشی انجام بدین با همون استپر قبلی انجام بدین چون باحتمال زیاد سالمه و بیخودی عوض شده .

هر قطعه ای باید قبل از تعویض تست بشه .
تعویض قطعه از روی حدس و گمان , اشتباه و پول دور ریختن هست و به نفع سازنده ی قطعه و فروشنده .
صاحب ماشین با این روش چیزی جز ضرر نصیبش نمیشه .
اگر انگلیسی بلدین با استفاده از گوگل میشه به گنجینه ی بزرگی از اطلاعات برایِ تست کردنِ قطعات دست پیدا کرد
مثال
سنسور مپ
در گوگل بنویسید
how to test map sensor
برای استپر بنویسید
how to test iac valve
برای سنسور دریچه گاز
how to test throttle sensor
شمعها رو نباید کیلومتری تعویض کرد
باید چک بشه اگر الکترودش خیلی خورده شده و یا ترک خورده باید تعویض بشه
وایر شمع باید با اهم متر تست بشه نه اینکه یکدفعه همش با هم رو بندازیم دور
بسیاری از شیلنگها رو میشه از مکان نشتی بُرید و با یک تکه لوله ی PVC مخصوص آب گرم و بست به هم وصل کرد
ترموستات تا علامت نده از طریق آمپر آب که گیر داره نباید تعویض بشه .
یکی ماشینش مصرفش زیاده میره فیلتر بنزین عوض میکنه !!!!
در صورتیکه فیلتر بنزین اگر خیلی کثیف بشه ماشین در سرعت زیاد دُک میزنه یعنی ریپ میزنه .
مردم دارند چوب چند چیز رو میخورند :
نداشتن اطلاعاتِ کافی از طرز کار سیستمها و قطعات ماشین و نحوه ی صحیح عیب یابی هر سیستم یا قطعه
اهمیت ندادن به فراگیری این اطلاعات
یارو تو اینترنت روزی چند ساعا تو سایتهای بی مصرف وقت تلف میکنه درصورتی که گنجینه ی بزرگ از اطلاعات در اختیارش هست
اعتماد و حرف شنوی از قطعه فروشها و مکانیکهایی که نه اطلاعاتِ کافی دارند نه وجدان درستی . با احترام به همه ی مردم شریف .
سوء استفاده ی عده ای از تجار از آب گل آلود وضع نابسامان اقتصادی و نبودن رقیب خارجی و نیاز مردم به خرید از اونها

این حرفها رو از رویِ دلسوزی گفتم
به کسی بر نخوره
توی ایران نرم افزار تعمیر ماشینهای داخلی رو هم دیدم دونه ای 6000 تومن .
البته نمیدونم بدرد میخوره یا مثل ماشینهاشون هست

saman3230
18-12-2013, 11:07
مرسی واقعا مرسی توضیحاتتون بارها خوندم مرسی از این اطلاعات

محمد بزرگوار توضیحاتی که شما فرمودین به نوعی حالت جنرال داشت و کمکم کرد که دید بازتری نسبت به قطعات ماشینم پیدا کنم همه رو با دقت بیشتر تست کنم

تست استپر رو انجام دادم و فایده ی نداشت
در مورد دل زدن منظورم همون دک زدن یا لگد زدن یا تکون های ریزی که تو دنده 2 بیشتر میشه احساس کرد نمی دونم چه جوری بگم مثلا اگر این خط رو نمودار کارکرد ماشین بدونیم به این صورت میشه

----------- ------- - - ------------ ------ ----- -- ------- ------- --------------------------------------------------------------

اون فاصله ها همون دل زدن میشه

bijandarbari
18-12-2013, 12:06

محمد بزرگوار توضیحاتی که شما فرمودین به نوعی حالت جنرال داشت و کمکم کرد که دید بازتری نسبت به قطعات ماشینم پیدا کنم همه رو با دقت بیشتر تست کنم

در مورد دل زدن منظورم همون دک زدن یا لگد زدن یا تکون های ریزی که تو دنده 2 بیشتر میشه احساس کرد نمی دونم چه جوری بگم مثلا اگر این خط رو نمودار کارکرد ماشین بدونیم به این صورت میشه

----------- ------- - - ------------ ------ ----- -- ------- ------- --------------------------------------------------------------

سلام

شما این چند تا کار رو انجام بدین:

- یک شب تا صبح سرباتری رو بردارین.
- بنزین سوپر بزنید.
- شمع ها رو چک کنید کارکردشون زیر 30000 تا باشه و گپشون هم 0.8 باشه.
- داخل سوکت های دو طرف وایر تمیز باشه و سولفاته نکرده باشه. و روکش وایر ترک نداشته باشه.

کلا دل زدن ماشین تو دنده 2 و دنده های سنگین به خصوص تو دور های زیر 3000 میتونه به خاطر ناک موتور باشه که موتور برای اینکه ناک نزنه ، جریقه رو زودتر میزنه و موتور به طور آنی دچار کمبود تورک میشه.

معمولا با این کار تا حدودی برطرف میشه.
من خودم ef7 دارم و ضریبت تراکمش 11 هستش. یعنی بالاست. این قضیه دل زدن رو دقیقا با بنزین معمولی زیاد تجربه می کنم. با بنزین سوپر کمتر میشه و با گاز خیلی خیلی کمتر میشه.
و با تعویض شمع فرسوده بازم کاهش پیدا میکنه.( این چند تا مورد رو دقیقا تجربه کردم )

saman3230
18-12-2013, 14:16
سلام به بیژن عزیز

به جز بنزین سوپر تمامی مواردی که فرمودید رو باید انجام بدم چون من به جژ سوپر بنزین دیگه ی نمی زنم

یه سوال دیگه کم شدن شتاب به چه چیزهایی بر می گرده ؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
18-12-2013, 18:10

سلام
ممنون از لطف شما
در موردِ دل زدن , بهتره مطمئن بشین که تمام وایرشمعها محکم هست
بعدش بهتره با یک اهم متر , مقاومت همه ی اونها رو چک کنین .
نباید مقاومتشون از 5000 بیشتر باشه البته برای ایران وگرنه بیشتر از 4000 هم خوب نیست و باعث افت ولتاژ و ضعیف شدنِ جرقه ی شمع میشه .
به احتمال زیاد یک یا دوتاشون نیم سوز شده و برقش قطع و وصل میشه .
اگر وایر نیم سوز داره , اصلاً لازم نیست وایرشمعها ی نو بخرین
برید پیش یک مکانیک و چند وایر باصطلاح خراب ازش بگیرین و با اهم چک کنین و اونی که کمترین مقاومت رو داره نصب کنین مشکل حل میشه

یکی از دوستان رفته وایر شمع باصطلاح اصلِ کره خریده با اهم متر مقاومت وایر رو چک کرده دیده 17000 اهم هست !!!!
یعنی 17 کیلو اهم که معلوم شد از بنجُل ترین سیم ساخته شده .

najee
19-12-2013, 08:15
سلام.
سرویس اولیه پراید 1000کیلومتر درسته؟
میگن روغن موتورو رایگان عوض میکنه ولی روغن آشغال میریزن خودت روغن عوض کنی بهتره آره؟
موقع دنده عوض کردن حس میکنم دنده تو یه جای خشک حرکت میکنه این طبیعی یانه باید چیزیشو عوض کرد.
دیگه چه چیزهاییشو چک میکنن من خودم بیشتر بخاطر مصرف سوختم میخوام برم پدرمو درآورده صدی 13تا
میخوره اگه طبق گفته بچه تا آبندی کامل خودرو طبیعی که ورشکستم میکنه .

aliahmadidast
19-12-2013, 15:03
سلام بچه بعد ریختن ضد یخ در رایات وقتی ماشین مدت 6 ساعت کار نمیکنه آب از نشت می کنه یعنی از شب تا صبح

شماره یک جایی که یک قطعه پلاستیکی سفید رنگ متصل به شلنگ بخاری فکر میکنم
شماره دو از لوله زرد رنگ زیر هست چه جوری درست کنم

bijandarbari
19-12-2013, 15:33
سلام به بیژن عزیز

به جز بنزین سوپر تمامی مواردی که فرمودید رو باید انجام بدم چون من به جژ سوپر بنزین دیگه ی نمی زنم

یه سوال دیگه کم شدن شتاب به چه چیزهایی بر می گرده ؟

سلام

به خیلی چیزی ربط داره:
ضعف سیستم جرقه.
تنظیم نبودن شیم سوپاپ ها
کثیفی انژکتور ها یا کم بودن فشار ریل سوخت
سوختن واشر سرسیلندر ( کم شدن تراکم یکی از سیلندر ها )
گرفتگی کاتالیست
کثیفی خیلی زیاد فیلتر هوا
تنظیم نبودن باد لاستیک
ضعف دیسک و صفحه

bijandarbari
19-12-2013, 15:35
سلام.
میگن روغن موتورو رایگان عوض میکنه ولی روغن آشغال میریزن خودت روغن عوض کنی بهتره آره؟
موقع دنده عوض کردن حس میکنم دنده تو یه جای خشک حرکت میکنه این طبیعی یانه باید چیزیشو عوض کرد.
دیگه چه چیزهاییشو چک میکنن من خودم بیشتر بخاطر مصرف سوختم میخوام برم پدرمو درآورده صدی 13تا

سلام

روغنی رو که سایپا میریزه تو 5000 تا تعویض کنین.
دنده ها به مرور کارکرد نرم میشن.البته اگه الان واسکازین رو بان نوع مرغوب عوض کنی دنده ها یکم نرم تر میشه.
مصرف هم بعد از 10000 تا کمتر میشه.راه دیگه ای نداره.

bijandarbari
19-12-2013, 15:39
سلام بچه بعد ریختن ضد یخ در رایات وقتی ماشین مدت 6 ساعت کار نمیکنه آب از نشت می کنه یعنی از شب تا صبح

شماره یک جایی که یک قطعه پلاستیکی سفید رنگ متصل به شلنگ بخاری فکر میکنم
شماره دو از لوله زرد رنگ زیر هست چه جوری درست کنم

شماره1 که رگلاتور ریل سوخت هستش.هیچ آبی داخلش جریان نداره. اون شلنگ به مینفولد هوا وصله.داخلش هم بنزی هستش.
شماره 2 سه حالت داره: یا بستش شل شده که بستش رو با نوع فلزی عوض کنید. یا خود لوله فلزی از جاییش ترک برداشته.یا خود شلنگ سوراخ شده.

kasra2002
19-12-2013, 19:46

شما فرمودید بنزین س می زنید اما حالا اونو عوض کنید معمولی بزنید شاید بهتر شه
دوگانه سوز که نیس؟

kasra2002
19-12-2013, 19:51
سلام.
سرویس ائلیه بین 1500 تا 2000
روغن اخرین چیزی که دیدم بهران سایپا بود که روغن خوبیه درکل برا پراید همون بهران تکتاز رو پیشنهاد میدم
اگه میتونید روعن و واسکازین رو بگیرید از نمایندگی که هم مطمئن شید حتما تعویض میشه و اینکه حتما همون موقع عوض کنید
احتمالا یه اچار کشی میکنند

poyyesh
19-12-2013, 22:41
سلام چند روز پیش تو سرمای منفی 8 بود تقریبا چند جا کار داشتم یه نیم ساعت رانندگی و یه 40 مین پارک بود به همین ترتیب یه سه باری دفعه اخر ماشینو خاموش کردم رفتم تو مدرسه کلا 15 دقیقه برگشتم استارت زدم روشن نشد و تقریبا 10 بار استارت زدم یه زنگ زدم یادم رفت استارت بزنم بعد تلفن استارت زدم فوری روشن شد ( یه بار دیگه هم تو تابستون امسال اونم دما تقریبا 35 درجه میشد یه 10مین رانندگی کردیم بعد پارکش کردیم تا 2 ساعت ماشین زیر افتاب بود اومدیم استارت زدیم دوباره روشن نشد ولی تو 4 امین بار روشن شد ) مشکل میتونه از چی باشه

405 مدل اخر 91 4000 تا کارکرد نه موتور نه روغن نه اب رادیات نه ..... اصلا دست نخورده و ماشین هم هیچ مشکلی نداره باتری هم اصلی خودشه از اوننا که باید اب اسید بهش ازافه کرد

ممنون عزیزان لطفا کامل توضیح بدین

Ali_softcenter
19-12-2013, 23:22
سلام چند روز پیش تو سرمای منفی 8 بود تقریبا چند جا کار داشتم یه نیم ساعت رانندگی و یه 40 مین پارک بود به همین ترتیب یه سه باری دفعه اخر ماشینو خاموش کردم رفتم تو مدرسه کلا 15 دقیقه برگشتم استارت زدم روشن نشد و تقریبا 10 بار استارت زدم یه زنگ زدم یادم رفت استارت بزنم بعد تلفن استارت زدم فوری روشن شد ( یه بار دیگه هم تو تابستون امسال اونم دما تقریبا 35 درجه میشد یه 10مین رانندگی کردیم بعد پارکش کردیم تا 2 ساعت ماشین زیر افتاب بود اومدیم استارت زدیم دوباره روشن نشد ولی تو 4 امین بار روشن شد ) مشکل میتونه از چی باشه

405 مدل اخر 91 4000 تا کارکرد نه موتور نه روغن نه اب رادیات نه ..... اصلا دست نخورده و ماشین هم هیچ مشکلی نداره باتری هم اصلی خودشه از اوننا که باید اب اسید بهش ازافه کرد

ممنون عزیزان لطفا کامل توضیح بدین

عزیز این مشکل برای ماشین من هم پیش اومد...

آخرش فهمیدیم که استارت گیرپاژ کرده و همچنین یه ذره هم گریس نداره! ...سرویس شد و درست شد.

به نظر من بده استارت رو باز کنن و بررسی کنن.

آب باتری رو هم چک کن!

poyyesh
19-12-2013, 23:45
عزیز این مشکل برای ماشین من هم پیش اومد...

آخرش فهمیدیم که استارت گیرپاژ کرده و همچنین یه ذره هم گریس نداره! ...سرویس شد و درست شد.

به نظر من بده استارت رو باز کنن و بررسی کنن.

آب باتری رو هم چک کن!

ممنونم ولی فقط دوبار برام پیش اومده تا حالا تو این 4000 تا کارکرد فک نکنم مال گریپاژ استارت باشه یه وقتایی بوده ماشین یه ماه روشن نشده تو هوای 2 زیر سفر فورا چک استارت روشن شده من خودم احتمال باتری رو میدم یا دینام یا در اخر همون استارت

اون اب باتری که گفتین وقتی سر پوشای + مانندشو باز کردم یه سری میله اهنی نازک شکل ال هست که میگن نشانگر سصط اب باتریه حالا اب باتری ماشین یک یا دوسانت پایین اون میله هه ست یه سری میگن عادیه یه سری میگن باید دقیقا رو اون میله باشه یه سری هم میگن باید اب باتری پر پر باشه

دوستای دیگه هم لطفا کمک کنن

ABAYAN
19-12-2013, 23:50
با سلام خدمت اساتید تعمیر خودرو
یه پرایدنیمه انژکتوری مدل 83clcدارم
مشکل اینجاست که تو این فصول سرد هنگام روشن شدن ساسات نمیکنه
اب رادیاتور رو عوض کردم شیلنگ های ورودی ساسات رو هم هواگیری کردم پایه ساسات در هنگام گرم شدن ماشین پایین میاد ولی در جا بالا نمیره تا دو باره برگرده پایین
حدود سه ساله که دارمش ساسات قبلا کار می کرد و لی الان نه
ضمنا چون واشر پایین کاربراتور سوخته بود و نشتی داشت عوض کردم و هنگام باز کردن کاربراتور متوجه شدم که قبلا یه تعمیر کار ورودی هوا از طریق موتور پله ای مدار clcرو با یه ساچمه بزرگ داخل شیلنگ بکلی بسته تا هوا از این طریق وارد نشه البته ظاهر موتور پله ای نشان میده که خرابه و هیج جا گیرم نیومده
ضمنا پیچ مصرف پشت کاربرات رو هم باز و یا کاملا بسته ام که تاثیری روی ساسات نداشت هنگام روشن کردن ابتدا در جا نرم و خوبه بااینکه ساسات نمیکنه بعد تقریبا 1دقیقه کار کرد حالا موتور شروع میکنه به ریپ زدن تا زمانی که گرم بشه و عادی میشه
ممنونم abayan

محمد داود
20-12-2013, 00:52
سلام.
معمولا ساسات به ندرت خراب میشه.احتمالا اهرمهای روی کاربراتور از حالت فابریک خارج شده.تمام شیلنگهای خلا کاربراتور رو از نظر اتصال در جای صحیح بررسی کن.ته ساسات اتومات یک پیچ هست که با مهره ولاک قفل شده ببین از حالت استاندارد خارج نشده باشه.شما فرمودید که شیلنگها رو هواگیری کردید مطمئن هستید که اب براحتی و با فشار در قسمت ساسات در گردش هست؟.اگه امکانش هست رابط الومینیومی بین کاربراتور و مانیفولد هوارو حذف کن.در ضمن یک منبع خلا روی دلکو هستش که 2تا شیلنگ داره باید 2تا ورودی به هم راه نداشته باشند.(برای اوانس استفاده میشه).ژیگلور دور ارام و سوزن برقی رو هم بررس کن(البته این اخری به احتمال ضعیف تاثیر داشته باشند.)

saman3230
20-12-2013, 08:38
شما فرمودید بنزین س می زنید اما حالا اونو عوض کنید معمولی بزنید شاید بهتر شه
دوگانه سوز که نیس؟

سلام کسری جان و ممنون از پاسخت

بله من همیشه س میزنم، یعنی شما حدس می زنید که ایراد از بنزین باشه ؟

نظرتون راجع به ریختن مکمل چیه آیا توصیه می کنید ؟

نه دوگانه نیست

ABAYAN
20-12-2013, 11:22
سلام.
معمولا ساسات به ندرت خراب میشه.احتمالا اهرمهای روی کاربراتور از حالت فابریک خارج شده.تمام شیلنگهای خلا کاربراتور رو از نظر اتصال در جای صحیح بررسی کن.ته ساسات اتومات یک پیچ هست که با مهره ولاک قفل شده ببین از حالت استاندارد خارج نشده باشه.شما فرمودید که شیلنگها رو هواگیری کردید مطمئن هستید که اب براحتی و با فشار در قسمت ساسات در گردش هست؟.اگه امکانش هست رابط الومینیومی بین کاربراتور و مانیفولد هوارو حذف کن.در ضمن یک منبع خلا روی دلکو هستش که 2تا شیلنگ داره باید 2تا ورودی به هم راه نداشته باشند.(برای اوانس استفاده میشه).ژیگلور دور ارام و سوزن برقی رو هم بررس کن(البته این اخری به احتمال ضعیف تاثیر داشته باشند.)
سلام مممنون از راهنمایی تون
جهت خارج کردن سیستم clc باید فیوز ورودی برق باکس clc رو قطع کنم و ورودی هوا از طریق موتور پله ای رو مسدود کنم؟
ضمنا برق شیر های هوا که در چپ و راست زیر کاپوت هستند هم از همین باکس clc فر مان می گیرند با اونها چه کنم مسیر های ورودی و خروجی هوا از این شیر ها باید تغییر کنند؟
ضمنامتوجه شدم از کنار پمپ کولر که با تسمه به پولی موتور متصل شده یه سیم مشکی رنگ خارج شده که اگه سوکت اون وصل باشه دوسر شیر برقی سمت چب اتصال کوتاه میشه!! طبیعیه؟؟ در حالت روشن هم دو سر این شیر اتصال کوتاهه و وقتی سوکت کولر رو قطع کنم رفع میشه اما ولتاژی نداره!! چه موتور سرد باشه چه گرم
ممنونabayan

محمد داود
20-12-2013, 14:59
سلام.اون 2تا شیر برقی مربوط به روشن کردن کولر و چراغها میباشه.یعنی وقتی که فشار روی میل لنگ(کولر روشن یا جراغهای جلو روشن)وماشین در حالت درجا میباشد منبع خلاء روی کاربراتور تحریک شده تا اهرم گاز کمی بچرخد و ماشین خاموش نشه.لازم نیست فیوز رو قطع کنید فقط سوکت اصلی clc رو جدا کنید(اگه کولر جواب نداد سوکت وصل باشه).من خودم پی کی clc داشتم بیچاره شدم.اخرش بردم پیش یک تنظیم کاربراتور تمام clc رو باز کرد.حتی رابط زیر کاربراتور رو هم جدا کرد.وکیوم روی کاربراتور و دلکو رو هم عوض کرد (ابته خراب بودن)ماشین از لحاظ شتاب و ... کلی تغییر کرد.تا جایی که من یادم مونده شیر برقی چراغهای جلو رو بیخیال شدیم.برای تست شیر برقی باید یک سوکت رو با بدنه ولتاژ بگیری موقع روشن کردن کولر باید 12 باشه یا دو سر شیر به هم راه بده و موقع خاموش کردن کولر بسته باشه.

ABAYAN
20-12-2013, 15:38
سلام ماشین رو با یه مدل 77 مقایسه کردم
کل سیستم clcرو جمع کردم ریختم بیرون غیر از سنسور ها- وچون پیچ های بین کاربراتور و مانیفولد بلند تر از نوع معمولی بود نمیشد رابط رو خارج کنم لذا ورودی این صفحه رابط رو مسدود کردم
زیر کویل یه قوطی پلاستیکی گرد هست که دوتا شیلنگ باریک و یه شیلنگ پهن بهش وصل بود که جای باریک ها با مدل 77 فرق داشت که جا به جا کردم ضمنا یه صافی کوچک از هواکش به یه لوله ها وصله که جهتش رو نمی دونم
از مدل من جهتش رو به پایین بود از 77 رو به هواکش که فکر می کنم اگه باید از داخل هواکش تغذیه بشه با ید جهتش رو به پایین باشه نظر شما چیه؟؟؟
خوب حالا بدون فیوز و باکس clc وقتی کولر رو روشن کنم ولتاز سر شیر ها می اد!!! پس دیگه احتیاج نیست فیوز و سوکت باکس وصل باشه ؟؟؟؟
حالا ماشین رو گذاشتم کاملا سرد بشه تا جواب ساسات رو بگیرم!!

Abdolreza2012
20-12-2013, 18:13
دوستان من ماشینم فابریک از کارخونه تحویل گرفتم گیربکسش صدا داشت :n15:
دیروز تو اتوبان دنده ی 5 زده بودم و حدودا 110 تا 120 تا میرفتم ، صدای سوت ممتدی میومد که بعضی اوقات قطع میشد
میخواستم بدونم از گیربکس باحالمونه یا از جای دیگس ؟؟؟
ممنون

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-12-2013, 18:19
دوستان من ماشینم فابریک از کارخونه تحویل گرفتم گیربکسش صدا داشت :n15:
دیروز تو اتوبان دنده ی 5 زده بودم و حدودا 110 تا 120 تا میرفتم ، صدای سوت ممتدی میومد که بعضی اوقات قطع میشد
میخواستم بدونم از گیربکس باحالمونه یا از جای دیگس ؟؟؟
ممنون

سلام
اگر در همون لحظه که صدا میاد سریعاً خلاص کنین و صدا قطع بشه پس از گربکس هست .
اگر با خلاص کردن قطع نشه احتمالاً از چرخها هست

Abdolreza2012
20-12-2013, 18:36
سلام
اگر در همون لحظه که صدا میاد سریعاً خلاص کنین و صدا قطع بشه پس از گربکس هست .
اگر با خلاص کردن قطع نشه احتمالاً از چرخها هست
یجا خوندم میگن از دیفرانسیل هم میتونه باشه ( خوندم ، اطلاعی در این مورد ندارم )
خلاص نکردم ، این دفع امتحان میکنم

اگه مشکل از چرخ ها باشه ، مشکل از کجاش هست ؟؟؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
20-12-2013, 19:16
یجا خوندم میگن از دیفرانسیل هم میتونه باشه ( خوندم ، اطلاعی در این مورد ندارم )
خلاص نکردم ، این دفع امتحان میکنم

اگه مشکل از چرخ ها باشه ، مشکل از کجاش هست ؟؟؟

یه چیزی خیلی مهم هست و باید بهش توجه داشت :
نوع آسفالت در صدای چرخها تاثیر داره .
بنده یه نفر رو دیدم فکر میکرد ماشینش بعضی وقتها صدا میده بعداً معلوم شد وقتی روی آسفالت زبر رانندگی میکنن صدای ماشین تغییر میکنه اما اون بنده خدا فکر میکرد ماشینش مشکل داره .
================================
اگر از چرخ دنده های گیربکس نباشه ممکنه از بلبرینگ چرخها باشه یا بلبرینگهای گیربکس

ABAYAN
20-12-2013, 19:38
سلام
ساسات هیچ تغییری نکرد
از دوستان کسی هست بگه کلا برای ساسات باید کجا ها رو برسی کرد با توجه به اینکه موقع روشن کردن دریچه اول بسته است و به مرور تا زمانی که ساسات اون رو باز می کنه
ولی گا ز بالا نمی ره تا ما شین زود گرم بشه!!!

ABAYAN
20-12-2013, 19:52
جواب ندادید
لطفا دوستان بگن ساسات غیر از باز و بسته کردن دریچه اول با ید چکاری انجام بده که نمیده
و یا چرا زمانی که دریچه اول بسته است درجا بالا نمیره و فقط ریپ می زنه
ممنونabayan

محمد داود
20-12-2013, 21:18
روی محور گاز چندتا اهرم هست که میتونی زاویه اونارو با دم باریک یا انبر دست تغییر بدی(هر کدوم کار خاصی انجام میده) اگه دریچه کاملا بسته باشه ماشین ریب میزنه ماشین رو درهوای سرد روشن کن و زاویه دریچه رو با دست در بهترین حالت انتخاب کن بعد با کمک دم باریک اهرم مربوطه روی محور گاز رو تنظیم کن.

Ali_softcenter
20-12-2013, 22:51
ممنونم ولی فقط دوبار برام پیش اومده تا حالا تو این 4000 تا کارکرد فک نکنم مال گریپاژ استارت باشه یه وقتایی بوده ماشین یه ماه روشن نشده تو هوای 2 زیر سفر فورا چک استارت روشن شده من خودم احتمال باتری رو میدم یا دینام یا در اخر همون استارت

اون اب باتری که گفتین وقتی سر پوشای + مانندشو باز کردم یه سری میله اهنی نازک شکل ال هست که میگن نشانگر سصط اب باتریه حالا اب باتری ماشین یک یا دوسانت پایین اون میله هه ست یه سری میگن عادیه یه سری میگن باید دقیقا رو اون میله باشه یه سری هم میگن باید اب باتری پر پر باشه

دوستای دیگه هم لطفا کمک کنن

ماشین منم با 5000 تا کارکرد استارتش گیر پاژ کرده بود...

میل خودته!!! به هر حال باید از خدات باشه مشکل از استارت باشه چون ارزون تر از باتری در میاد خرجش!

محمد داود
21-12-2013, 17:10
سلام ماشین رو با یه مدل 77 مقایسه کردم
کل سیستم clcرو جمع کردم ریختم بیرون غیر از سنسور ها- وچون پیچ های بین کاربراتور و مانیفولد بلند تر از نوع معمولی بود نمیشد رابط رو خارج کنم لذا ورودی این صفحه رابط رو مسدود کردم
زیر کویل یه قوطی پلاستیکی گرد هست که دوتا شیلنگ باریک و یه شیلنگ پهن بهش وصل بود که جای باریک ها با مدل 77 فرق داشت که جا به جا کردم ضمنا یه صافی کوچک از هواکش به یه لوله ها وصله که جهتش رو نمی دونم
از مدل من جهتش رو به پایین بود از 77 رو به هواکش که فکر می کنم اگه باید از داخل هواکش تغذیه بشه با ید جهتش رو به پایین باشه نظر شما چیه؟؟؟
خوب حالا بدون فیوز و باکس clc وقتی کولر رو روشن کنم ولتاز سر شیر ها می اد!!! پس دیگه احتیاج نیست فیوز و سوکت باکس وصل باشه ؟؟؟؟
حالا ماشین رو گذاشتم کاملا سرد بشه تا جواب ساسات رو بگیرم!!سلام.اون قوطی پلاستیکی یک جورایی مثلا کنیستر هست که کار خاصی در این مدلها نمیکنه.اون پیچها که بلندتره 2تا راه داری 1:بازشون کنی و پیچ کوتاهتر ببندی 2:وقتی قطعه الومینیوم رو برداشتی 4تا بوش بذاری تا با بستن مهره ها کاربراتور سرجاش محکم بشه.اون قطعه پلاستیکی که معمولا سبز و سفید هست یک شیر یکطرفه هست که متاسفانه الان یادم نیست که کدوم طرفیه.ولی اگه بشه دریچه بسته داخل کاربراتور رو موقع روشن کردن با دست جابجا کنی تا به نتیجه مطلوب برسی بهتره.(معمولا دریچه نباید کاملا بسته باشه در حد چند میل باید باز باشه)

ABAYAN
21-12-2013, 17:11
سلام جناب محمد داوود
چشم الان از سر کار اومدم ماشین سرد بشه تست میزنم اما چرا در این حالت دریچه بسته در جا بالا نمیره؟؟؟؟

ABAYAN
21-12-2013, 17:26
اون شیر سبز و سفید رو الان تو کلیپ اموزشی سایپا دیدم طرف سبز رنگ سمت پایینه!!!!!!!

محمد داود
21-12-2013, 17:41
اون شیر سبز و سفید رو الان تو کلیپ اموزشی سایپا دیدم طرف سبز رنگ سمت پایینه!!!!!!!

سلام.کاربراتور رو انشا... ردیف کردی لطفا اگه زحمتی نیست روش کار و همچنین چندتاعکس بذار تا برای بقیه دوستان هم تجربه بشه.هوا سرد شده و احتمالا این مشکل زیاد پیش بیاد.

محمد داود
21-12-2013, 17:58
سلام جناب محمد داوود
چشم الان از سر کار اومدم ماشین سرد بشه تست میزنم اما چرا در این حالت دریچه بسته در جا بالا نمیره؟؟؟؟
سلام.حقیقتش داستان پی کی مربوط به سال 89 میشه الان جزئیات بطور کامل یادم نیست.تا جایی که یادم هست مکانیک گفت ساسات پراید یا پی کی خراب نمیشه و در اخر کار اهرمهای رو محور گاز رو با دم باریک جابجا کرد تا ماشین به بهترین حالت کارکرد برسه.یادمه بین اهرمها فنر داشت.دریچه کانال اول رو در حدود دومیل نگه داشت بعد اهرمها رو تنظیم کرد.یک کار دیگه هم انجام داد این بود که شیلنگ خروجی ابگرم رو کشید ببینه فشار اب خروجی خوبه که در اون موقع خوب بود.

ABAYAN
21-12-2013, 18:32
هنوز ردیف نشده چشم امشب تست ها رو انجام میدم و خبر میدم

ABAYAN
22-12-2013, 20:51
سلام مشکل حل شد
اما جمع بندی و حل مشکل
کاربراتور پراید دارای 3 دریچه ورودی هواست ا دریچه ساسات در قسمت بالایی ورودی اول- 2 دریچه هوای اول در پایین ورودی اول و3 دریچه سوم در پایین ورودی دوم
دریچه ساسات در ابتدای استارت بسته وبه وسیله وکیوم ساسات به مقدار 3 تا5 میل باز میشود تا هوای سرد در این فصول وارد سیستم نشود در این مرحله سوخت بیشتری مصرف می شود و میزان گاز بالا میرود تا زمانی که اب رادیاتور گرم شودو ساسات اینجا وارد عمل شده اهرم دریچه ساسات را باز تر میکند و به مرور در مدت تقریبی 5 دقیقه کل دریچه باز شده و هوای بیشتری وارد کاربراتور شده و مصرف سوخت پایین و در نتیجه درجا در حالت معمول قرار می گیرد
دریچه دوم به اهرم و سیم گاز متصل است و با فشردن پدال گاز باز می شود
دریچه سوم به یک وکیوم وصل است و در سرعت های بالا به طور اتوماتیک باز می شود
اما دلیل اینکه چرا ماشین عمل ساسات رو انجام میدهد اما گاز بالا نمیرود و ماشین ریپ میزد این بودکه
1 -کاربراتور و ژیگلور ها و سوخت پاش ها کثیف بودند
2 -شمع سیلندر 4 به اصطلاح نیم سوز بود و در ابتدای استارت عمل نمی کرد
3 -در درجه سوم سیستم clcمشکل داشت
الف -کاربراتور را به دقت باز نموده وژیگلور ها تمیز شدند
ب- هر چهار شمع تعویض گردید البته بعلت نبودن شمع کاربراتوری و تاکید فروشنده بر استفاده از شمع انژکتوری از این مدل به علت کاهش مصرف سوخت استفاده گردید
ج- کل سیستم clcاز مدار موتور خارج شد البته به علت خرابی موتور پله ای یا استیپر که در با زار موجود نبود
بعد از استارت اول !!! ماشین بدون هیچ ریپ زدنی روشن شد دور موتور به 1500 رسید و بعد از عمل ساسات به حد معمول رسید ضمنا خرابی شمع رو میتوان با خارج کردن سر شمع ها در هنگام روشن بودن اولیه قبل از گرم شدن تشخیص داد با خارج کردن هر سر شمع دور موتور پایین میاید و میلرزد یا به اصطلاح موتور 3 کار می کند(نشانه سالم بودن ورودی برق و خود شمع)
جناب محمد داود عزیز از راهنمایی هانتون کمال تشکر رو دارم
ممنونabayan

poyyesh
22-12-2013, 23:24
سلام

1.شیشه عقب 405 و برقی کنم کلا چقد هزینه کنم که زیاد ازم نگیرن ؟ قیمت کف کف تو تهران یا دوستای که اشنا دارن بستگی به جنس استفاده شده هم داره یا نه ؟چون اینجا یه شرکت این کارو میکنه

2 اگه 4 تا شیشه رو تو مرحله بعد پاور ویندز بندازم این چند می افته ؟

mehrdad2006
23-12-2013, 15:17
سلام دوستان خسته نباشید وقتی ماشین خاموش میکنم ماشین چند لحظه میلرزه میخواستم بدونم از چیه

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-12-2013, 16:26
سلام دوستان خسته نباشید وقتی ماشین خاموش میکنم ماشین چند لحظه میلرزه میخواستم بدونم از چیه

سلام
1- امکان داره دور موتور در دور آرام ( idle ) بیشتر از حد مجاز هست .
معمولاً باید 950 rp/m ( دور در دقیقه) باشه
اگر بیشتر از این باشه باعث لرزش میشه .
برایِ امتحانش اگر کمی پا بذارین رویِ گاز و سوئیچ رو ببندین موتور با لرزش خاموش میشه .
اگر دور موتور در حالت idle بالا هست علتش یا کوتاه بودن بیش از حدِ سر استپر موتور هست یا مکشِ مخفیانه ی منیفولدِ هوا از یک تَرَک یا شکستگی یا یکی از شیلنگهای منیفولد یا خرابی یکی از واشرهای منیفولد ( gasket ) یا گیر کردنِ پدال گاز یا سیم گاز یا دریچه ی گاز که باعث میشه موتور قاچاقچی نفس بکشه و سرعتش بره بالا .

2- نشتی داشتن انژکتورها . با بستن سوئیچ انژکتورها و پمپ بنزین خاموش میشه اما هنوز سوختِ پر فشار هست در لوله ی سوخت . اگر انژکتورها درست بسته نشه و نشتی داشته باشه کمی سوخت پاشیده میشه توی منیفولد و میره توی سیلندرها و میسوزه که باعث لرزش میشه .
باید یک قوطی محلول انژکتور شور درجه یک طبق دستور رویِ قوطیش مصرف کنین . اگر خیلی کثیف باشه انژکتورها باید دو بار مصرف کنین .
3- بیش از حد ادوَنس advance بودنِ زمان جرقه زنی شمعها
شمع باید اندکی پیش از کاملاً بالا اومدنِ پیستون جرقه بزنه که به این حالت میگن ادوَنس .
اما اگر بیش از حد دلکو یا کویلِ الکترونیک ادوَنس باشه اونوقت موقع خاموش شدن موتور باعث بَک زدن و لرزش موتور میشه .
( بعضی ماشینها دلکو داره برایِ تنظیم زمان جرقه زنی شمعها اما ماشینهای مدرن تر , دلکو نداره و زمان جرقه زنی توسط سنسور میل سوپاپ و میل لنگ و چند سنسور دیگه و توسط کامپیوتر ماشین ecu تعیین میشه .
4- خرابی یک یا چند دسته موتور .
دسته موتور یک تکه ی لاستیکی داره که ضربه رو جذب میکنه .
اگر اون لاستیک پاره بشه یا ترک بخوره دیگه نمیتونه موتور رو محکم نگه داره و باعث لرزش شدید موتور موقع استارت زدن و خاموش کردن و همچنین لرزش اتاق و بدنه موقع گاز دادن میشه .
5 - لرزش موتور اگر در دور آرام باشه علتش یا اختلال در برق رسانی هست یا دور موتور بیش از حد کمه یا تسمه تایم تنظیم نیست یا فیلرها تنظیم نیست یا استپر مشکل داره یا سنسور مپ map خرابه و سوخت زیاد پاشیده میشه توی منیفولد هوا یا انژکتورها مشکل داره و علتهای دیگه .

tohid_2651
23-12-2013, 16:35
با سلام
من دیشب وقتی ماشینم رو خاموش میکردم فن روشن بود موندم فن خاموش شد بعد خاموش کردم صبح با هر بار باز کردن سوییچ فن روشن میشه و بعد از چند دقیقه خاموش میشه ماشین هم روشن نمیشه -پراید 132 سال 90
ممنون میشم راهنماییم کنید.

MOHAMMAD_ASEMOONI
23-12-2013, 17:56
با سلام
من دیشب وقتی ماشینم رو خاموش میکردم فن روشن بود موندم فن خاموش شد بعد خاموش کردم صبح با هر بار باز کردن سوییچ فن روشن میشه و بعد از چند دقیقه خاموش میشه ماشین هم روشن نمیشه -پراید 132 سال 90

سلام
با يه چیزی مثل دسته ی پیچ گوشتی چند تقّه به رله های توی جعبه فیوز بزنین و نتیجه رو ببینین .
اگر با تقّه درست شد پس یکی از رله ها پلاتین چسبانده بوده چون رله فقط یک آهنربای الکتریکی و پلاتین هست .
اگر با تقه درست نشد , جای رله های شبیه به هم رو با هم عوض کنین و نتیجه رو ببینین .
اگه بستهای باترب هم رسوب گرفته بهتره باز بشه تمیز و براق بشه . همینطور سرهای باتری .
در ضمن فرق میکنه که آیا استارت اصلاً کار نمیکنه یا کنی صدا میده اما نمیچرخه .
بهتره همه ی فیوزها رو هم چک کنین خصوصاً اگر شمعها جرقه نمیزنه یا صدای پمپ بنزین دز موقع باز کردنِ سوئیچ شنیده نمیشه ( در بعضی ماشینها )

bijandarbari
23-12-2013, 19:46
با سلام

سلام

احتمال خرابی سنسور دمای اب هم زیاده. چون بی مورد فن میزنه و موتور هم روشن نمیشه.

محمد داود
24-12-2013, 00:28
سلام.پیرو نظر دوستان رله دوبل رو هم یک بررسی بکن.

محمد داود
24-12-2013, 00:34
دوستان لطف کنند اگه مشکل ماشین به هر روشی حل شد پست بزنند تا بقیه نیز از تجربیات انها استفاده کنند.طوری نباشه که بگن:ما که رفتیم خندان ! کون لقه دگران

mehrdad2006
24-12-2013, 14:37
سلام
1- امکان داره دور موتور در دور آرام ( idle ) بیشتر از حد مجاز هست .
معمولاً باید 950 rp/m ( دور در دقیقه) باشه
اگر بیشتر از این باشه باعث لرزش میشه .
برایِ امتحانش اگر کمی پا بذارین رویِ گاز و سوئیچ رو ببندین موتور با لرزش خاموش میشه .
اگر دور موتور در حالت idle بالا هست علتش یا کوتاه بودن بیش از حدِ سر استپر موتور هست یا مکشِ مخفیانه ی منیفولدِ هوا از یک تَرَک یا شکستگی یا یکی از شیلنگهای منیفولد یا خرابی یکی از واشرهای منیفولد ( gasket ) یا گیر کردنِ پدال گاز یا سیم گاز یا دریچه ی گاز که باعث میشه موتور قاچاقچی نفس بکشه و سرعتش بره بالا .

2- نشتی داشتن انژکتورها . با بستن سوئیچ انژکتورها و پمپ بنزین خاموش میشه اما هنوز سوختِ پر فشار هست در لوله ی سوخت . اگر انژکتورها درست بسته نشه و نشتی داشته باشه کمی سوخت پاشیده میشه توی منیفولد و میره توی سیلندرها و میسوزه که باعث لرزش میشه .
باید یک قوطی محلول انژکتور شور درجه یک طبق دستور رویِ قوطیش مصرف کنین . اگر خیلی کثیف باشه انژکتورها باید دو بار مصرف کنین .
3- بیش از حد ادوَنس advance بودنِ زمان جرقه زنی شمعها
شمع باید اندکی پیش از کاملاً بالا اومدنِ پیستون جرقه بزنه که به این حالت میگن ادوَنس .
اما اگر بیش از حد دلکو یا کویلِ الکترونیک ادوَنس باشه اونوقت موقع خاموش شدن موتور باعث بَک زدن و لرزش موتور میشه .
( بعضی ماشینها دلکو داره برایِ تنظیم زمان جرقه زنی شمعها اما ماشینهای مدرن تر , دلکو نداره و زمان جرقه زنی توسط سنسور میل سوپاپ و میل لنگ و چند سنسور دیگه و توسط کامپیوتر ماشین ecu تعیین میشه .
4- خرابی یک یا چند دسته موتور .
دسته موتور یک تکه ی لاستیکی داره که ضربه رو جذب میکنه .
اگر اون لاستیک پاره بشه یا ترک بخوره دیگه نمیتونه موتور رو محکم نگه داره و باعث لرزش شدید موتور موقع استارت زدن و خاموش کردن و همچنین لرزش اتاق و بدنه موقع گاز دادن میشه .
5 - لرزش موتور اگر در دور آرام باشه علتش یا اختلال در برق رسانی هست یا دور موتور بیش از حد کمه یا تسمه تایم تنظیم نیست یا فیلرها تنظیم نیست یا استپر مشکل داره یا سنسور مپ map خرابه و سوخت زیاد پاشیده میشه توی منیفولد هوا یا انژکتورها مشکل داره و علتهای دیگه .

ماشین پی کی کاربراتور هست گاز خورش زیاد بود بردم تعمیرگاه آب رادیاتش کم بود آب بهش اضافه کرد گازش درست شد
اما لرزش موتور و بدنه ماشین همچنان باقی هست فقط وقتی ماشین خاموش میکنم میلرزه لرزش هم خیلی زیاد هست هم بدنه هم موتور میلرزه
مجبورم با دنده خاموش کنم که لرزش نداشته باشه

tohid_2651
24-12-2013, 21:49
من دیشب یکی از سایپا اومد خونه نتونست تشخیص بده امروز یه تعمیر کار دیگه آوردم با ریختن بنزین به داخل موتور بود فکر کنم روشنش کرد(من زیاد از ماشین سر در نمیارم) بعد ماشینو بردم دم گاراژشون گفت سنسور آب باید عوض شه عوضش کرد آقای سایپایی هم لطف کرده بود فیلتر بنزینمم عوض کرده بود که یه فیلتری که معلوم نبود واسه چی بود بسته بود اونم عوضش کرد بعد گفت از آب رادیات یه کم بکش توی یه ظرف بریز بعد 24 ساعت بزار توی یخچال ببین یخ میزنه یا نه

فیلتر بنزین 20 تومان
تعویض فیلتر 5تومان
سنسور آب گفت زیمنسه 25 تومان
30 تومان بابت اومدن به خونه و عیب یابیش
کلا 80 تومان
اگه گرون گرفته یا خوب گرفته دوستان لطفا بگید
امیدوارم پستم کمکتون کرده باشه.
با سپاس

mahdi7610
25-12-2013, 16:43
مشکلی که کسی از آن سر در نمی آورد

سلام دوستان
من یک پیکان مدل 83 انژکتور دارم که به صورت cng گازی می باشد
الان دو ماهی هست که دچار مشکل شده است
روی گاز چراغ چک زرد رنگ آن هر 500 متر یکبار روشن می شود در همین لحظه ماشین حالت عطسه کردن داره . بردم چند بار به چند نفر که کار رفع مشکلات cng را داشتن اما هر کدوم هر بار یه چیزی را دستگاری می کردن و می گفتن درست شد اما اصلا درست نشد . تا اینکه یکی از اونها مجبور شد تمام سیم کشی گاز ماشین را عوض که اما متاسفانه مشکل حل نشد بلکه بدتر هم شد.
دیگه ماشین نه تنها حالت عطسه کردن داره ، بلکه حالت خرچ خرچ کردن هم از توی کلید سوئیچ بین گاز و بنزین هم داره.
الان ماشین حتی روی بنزین هم اصلا روشن نمی شه.
پیش هر کسی هم می برم یه حرفی می زنه والی اصلا درست نمیشه

پیش یکی هم بردم گفت بیا واست رله نصب کنم برق ماشین توی حالت گاز تقویت بشه. اما فعلا این کار را نکردم. نمیدونم این کار را هم بکنم یا نه؟

الان وقتی روی گاز یا بنزین با ماشین می رم ماشین یه لحظه کلا کم میاره و انگار می خواد وایسته . بعدش یهو دوباره به حالت معمولی شتاب می گیره.

موندم چیکار کنم.

poyyesh
25-12-2013, 18:06
سلام

1.شیشه عقب 405 و برقی کنم کلا چقد هزینه کنم که زیاد ازم نگیرن ؟ قیمت کف کف تو تهران یا دوستای که اشنا دارن بستگی به جنس استفاده شده هم داره یا نه ؟چون اینجا یه شرکت این کارو میکنه

2 اگه 4 تا شیشه رو تو مرحله بعد پاور ویندز بندازم این چند می افته ؟

؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :( :n16::n16:

محمد داود
25-12-2013, 21:00
سلام.یک بررسی بکن ببین انژکتورهای پیکان نشتی نداره.معمولا در ماشینهای گازسوز در این مواقع (عطسه)شمعها رو عوض میکنند.

Life24
25-12-2013, 21:43
سلام
اب داریاتور پراید 111 عوض کردیم
صبح ها اول که یخ هست هوا روشن میکنیم یکمی اب رادیاتور نشتی میده اما ماشین که گرم بشه دیگه اب نمیریزه
بسطش خرابه؟

Abdolreza2012
25-12-2013, 21:50
دوستان در مورد روغن گیربکس سوال داشتم :
هر چند وقت به چتد وقت باید عوض شه ؟؟؟؟
تازگیا دنده ی ماشین سخت جا میخوره و صدا میده موقع جا خوردن
فابریک از کارخونه گرفتم تا حالا روغن گیربکسشو عوض نکردم ، حدودا 2 سال میشه
ممنون میشم راهنماییم کنید :n16:

bijandarbari
25-12-2013, 22:27
مشکلی که کسی از آن سر در نمی آورد

سلام دوستان
من یک پیکان مدل 83 انژکتور دارم که به صورت cng گازی می باشد
الان دو ماهی هست که دچار مشکل شده است
روی گاز چراغ چک زرد رنگ آن هر 500 متر یکبار روشن می شود در همین لحظه ماشین حالت عطسه کردن داره . بردم چند بار به چند نفر که کار رفع مشکلات cng را داشتن اما هر کدوم هر بار یه چیزی را دستگاری می کردن و می گفتن درست شد اما اصلا درست نشد . تا اینکه یکی از اونها مجبور شد تمام سیم کشی گاز ماشین را عوض که اما متاسفانه مشکل حل نشد بلکه بدتر هم شد.
دیگه ماشین نه تنها حالت عطسه کردن داره ، بلکه حالت خرچ خرچ کردن هم از توی کلید سوئیچ بین گاز و بنزین هم داره.
الان ماشین حتی روی بنزین هم اصلا روشن نمی شه.
پیش هر کسی هم می برم یه حرفی می زنه والی اصلا درست نمیشه

پیش یکی هم بردم گفت بیا واست رله نصب کنم برق ماشین توی حالت گاز تقویت بشه. اما فعلا این کار را نکردم. نمیدونم این کار را هم بکنم یا نه؟

الان وقتی روی گاز یا بنزین با ماشین می رم ماشین یه لحظه کلا کم میاره و انگار می خواد وایسته . بعدش یهو دوباره به حالت معمولی شتاب می گیره.

موندم چیکار کنم.

سلام

وقتی دیاگ زدین ارور چی میداد؟؟
ecu گاز ( ادونسر ) رو براتون عوض کردن ؟؟

bijandarbari
25-12-2013, 22:29
سلام
اب داریاتور پراید 111 عوض کردیم
صبح ها اول که یخ هست هوا روشن میکنیم یکمی اب رادیاتور نشتی میده اما ماشین که گرم بشه دیگه اب نمیریزه
بسطش خرابه؟

خوب الان من پای کامپیوتر از کجا باید بفهمم که نشتی از چیه؟؟؟؟!!!!
والله.

حداقل عکس از محل نشتی می گرفتین ، تا بشه حدس هایی زد.
بست وقت سفت باشه و شلنگ هم تو محل بست سالم باشه پس دلیل برای نشتی نداره. ( ترجیحا از بست های گازی که با پیچ سفت میشه استفاده بشه )

bijandarbari
25-12-2013, 22:43
دوستان در مورد روغن گیربکس سوال داشتم :
هر چند وقت به چتد وقت باید عوض شه ؟؟؟؟
تازگیا دنده ی ماشین سخت جا میخوره و صدا میده موقع جا خوردن
فابریک از کارخونه گرفتم تا حالا روغن گیربکسشو عوض نکردم ، حدودا 2 سال میشه
ممنون میشم راهنماییم کنید :n16:

سلام

سفت جا رفتن دنده بیشتر به سردی هوا مربوطه.
مخصوصا وقتی ماشین سرده تشدید میشه.

واسکازین رو به طور استاندارد باید هر 60000 تا تعویض بشه.( البته میتونه بسته به کیفیت واسکازین این کیلومتر کمتر یا بیشتر باشه )
ولی چیزی که مشخصه اینه که واسکازین بعد مدتی خاصیتش رو از دست میده و دنده ها سفت تعویض میشن مخصوصا موقع سرد بودن ماشین بیشتر اذیت می کنن.
البته بعضی ها می گن بعد از تعویض واسکازین ( برای گیربکس های بی کیفیت ایرانی )ممکنه صدای گیربکس بیشتر بشه و به خاطر همین تعویض واسکازین رو توصیه نمی کنن.هر چند واسکازین بعد مدتی ضعیف بشه.( سلامت و کیفیت تعویض دنده گیربکس رو فدای صداش می کنن )
البته بعضی ها هم با یک صافی موقع تخلیه ، آشغال های واسکازین داخل گیربکس رو میگیرن و همراه با واسکازین جدید دوباره داخل گیربکس میریزن. ( در حقیقت براده های آهن که داخل واسکازین هستش و بین دنده ها میره باعث کاهش صدای گیربکس و افزایش خوردگی دنده های گیربکس میشه )
حتما حتما حتما واسکازین با درجه 85w90 یا 75w90 یا مابین این دو ترجیحا با سطح کیفی GL5 بریزید.( واسکازین های غلیظ تر اصلا توصیه نمیشه.اگه کسی خلاف حرف من رو زد اصلا بهش توجه نکنید که به ضررتون تموم میشه. )

در ضمن اگه دنده سفت ولی بی صدا جا بره حتی موقع گرم شدن گیربکس ، مشکل میتونه از واسکازین باشه.
ولی اگه دنده سفت و با صدا جابره مشکل از گیربکس ( اغلب دنده برنجی ) یا کلاچ هستش و ربطی به واسکازین نداره.

mahdi7610
25-12-2013, 23:23
سلام

وقتی دیاگ زدین ارور چی میداد؟؟
ecu گاز ( ادونسر ) رو براتون عوض کردن ؟؟
سلام
اصلا ارور نداشت. گفت مشکلی نداره . گفتش برق ماشین یه جایی اتصالی داره
چیزی را هم تعویض نکرد.
به نظر خودم مشکل از گاز ماشین نیست. مشکل از برق ماشین هستش . ولی کسی سر در نمیاره متاسفانه

bijandarbari
26-12-2013, 00:12
سلام
اصلا ارور نداشت. گفت مشکلی نداره . گفتش برق ماشین یه جایی اتصالی داره
چیزی را هم تعویض نکرد.
به نظر خودم مشکل از گاز ماشین نیست. مشکل از برق ماشین هستش . ولی کسی سر در نمیاره متاسفانه

وقتی چراغ چک روشن شده یعنی اینکه جایی ارور تو ecu ثبت شده.
به هر حال شرمنده. چیزی نمی دونم.

sise
26-12-2013, 01:06
سلام
اقا مدتیه آمپر ماشین بنده(پراید مدل 84)در سرعت بالا و وقتی که فشاری رو موتور نیست زیاذی پایین میاد و خلاصه موتور سرد میشه و درنتیجه بخاری باد سرد میذنه. یه بار هم شک کردم و اب رادیات را چک کردم دیدم نه واقعا داغ نیست بلکه ولرمه!!
بنده میذانم که بالاخره در زمستان موتور سردتره ولی اینقدر؟
تو شهر اینطظپور نیست ولی کافیه تو جاده بین شهری سرعت گرفته بشه تا یهو امپر بیاد پایین.
ممنون میشم راهنمایی کنید.

bijandarbari
26-12-2013, 08:40
سلام
اقا مدتیه آمپر ماشین بنده(پراید مدل 84)در سرعت بالا و وقتی که فشاری رو موتور نیست زیاذی پایین میاد و خلاصه موتور سرد میشه و درنتیجه بخاری باد سرد میذنه. یه بار هم شک کردم و اب رادیات را چک کردم دیدم نه واقعا داغ نیست بلکه ولرمه!!
تو شهر اینطظپور نیست ولی کافیه تو جاده بین شهری سرعت گرفته بشه تا یهو امپر بیاد پایین.

سلام

اگه از خط دوم هم پایینتر میاد ، ترموستات کامل بسته نمیشه.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-12-2013, 11:02
سلاماقا مدتیه آمپر ماشین بنده(پراید مدل 84)در سرعت بالا و وقتی که فشاری رو موتور نیست زیادی پایین میاد و خلاصه موتور سرد میشه و درنتیجه بخاری باد سرد میزده نه. یه بار هم شک کردم و اب رادیات را چک کردم دیدم نه واقعا داغ نیست بلکه ولرمه!!بنده میدانم که بالاخره در زمستان موتور سردتره ولی اینقدر؟تو شهر اینطور نیست ولی کافیه تو جاده بین شهری سرعت گرفته بشه تا یهو امپر بیاد پایین.ممنون میشم راهنمایی کنید.سلام .به احتمال زیاد ماشینتون اصلا ترموستات نداره .

sise
26-12-2013, 11:17
سلام

آقا میرسه تا صفر!
خب چکار باید بکنیم؟ یعنی بدونم تعمیرکار چکار باید بکنه؟

sise
26-12-2013, 11:25
سلام

سلام .به احتمال زیاد ماشینتون اصلا ترموستات نداره .

ممنون آقا نداره یعنی چه؟ خب قبلا که داشته یا ترموستات هم چیزی تو مایه های لنت هست که تموم بشه؟!
اوکی پس بریم بگیم ترموستات چک کنند.

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-12-2013, 11:30
آقا میرسه تا صفر!خب چکار باید بکنیم؟ یعنی بدونم تعمیرکار چکار باید بکنه؟تشکراگه دست به آچر هستین این یکی از ساده ترین تعمیرات ماشینه . درپوش ترموستات رو باز میکنین تا ببینین اصلا ترموستات هست توش ؟ اگر نبود یک ترموستات که کارخونه تعیین کرده نصب میکنین .بعدش هم به مقدار کافی کولانت ( آب رادیاتور ) بریزید توی منبع انبساط

bijandarbari
26-12-2013, 11:33
آقا میرسه تا صفر!
خب چکار باید بکنیم؟ یعنی بدونم تعمیرکار چکار باید بکنه؟

سلام

ترموستات رو باید باز کنه. تعویض کنه.نمی دونم ترموستات پراید چند درجه هستش.
کار خاصی هم نداره و خیلی ساده است. فقط کمتر از 2 لیتر آب رادیاتور هدر میره که باید اضافه بشه.

باید وقتی موتور سرد روشن میشه ، تا زمانی که آمپر آب از خط دوم بگذزه ، شلنگ بالای رادیاتور تقریبا سرد باشه و تو همون حدود یکدفعه ترموستات باز بشه و اون شلنگ داغ بشه.
اگه غیر از این باشه ترموستات کامل بسته نمیشه یا اینکه اصلا ترموستات نداره ( احتمالش کمه )

برای باز کردن ترموستات هم باید آچار بوکس داشته باشید. ( با تخت خیلی سخته )

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-12-2013, 11:34
ممنون آقا نداره یعنی چه؟ خب قبلا که داشته یا ترموستات هم چیزی تو مایه های لنت هست که تموم بشه؟!اوکی پس بریم بگیم ترموستات چک کنند.ترموستات وقتی خراب میشه در 99% مواقع باز نمیشه و دما بالا میره . وقتی آمپر به صفر میرسه , بیشتر احتمال اینه که ماشین ترموستات نداره اصلا . حالا شما چک کنین نتیجه رو اینجا هم اعلام کنین .

pedramsr
26-12-2013, 12:48
سلام دوستان یه پراید هاچبک 84 نیمه انژکتور دارم (زیمنس قدیم ، کیت کیا) صبحا و وقتی هوا سرده تا استارت میزنم روشن میشه و سریع خاموش میشه تا 10 بار که استارت زدم روشن میمون اگه گاز هم بدم فرقی نداره ؛ وایر و شمع و سنسورها چک شده دیاگ زده شده ، فقط وقتی سرده اینجوری روشن میشه یه سری عکس و فیلمم اینجا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] از موتورش گذاشتم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

amir3852
26-12-2013, 13:56
سلام به همگي
راستش من هموني هستم كه سورن 87 دارم و چند بار سوالاتي رو مطرح كردم ولي احتمالا دوستان چون اشنايي نداشتند جوابي نگرفتم
من از وقتي خريدمش گيربكسش مشكل داشت و بردم نمايندگي يكي از دوستام دو تا ماهكشو عوض كرد و چند ماهي خوب بودش
ولي از همون اولش هم يك مشكل داشت كه گفتند همه سورنها اينجورين
شما فرض كنيد ماشين خاموش و ميخواهيد با گرفتن يا نگرفتن كلاچ دنده رو بزارين 5
حالا چه اتفاقي ميافته دنده ميره 5 ولي قفل ميشه و ديگه به هيچ وجهي از همون مسير خلاصي برنميگرده توي حالت خلاصي و بايد دوباره كلاچ رو حتما بگيرم و بيارمش توي دنده 3 و بعد بيام توي خلاصي
اين حالت در زماني كه ماشين در حال حركت هم هستش اتفاق ميافته و چند تا نمايندگي و استاد كار هم نشونش دادم ميگن الكيه ولي يك جا بهم گفت هم ماهكهاست و هم كشويي ها خراب شده و بايد گيربكس تا پوسته دوم باز بشه

كسي ميتونه راهنمايي كنه و جاي خوب توي كرج معرفي كنه

مرسي ممنون

Abdolreza2012
26-12-2013, 14:51
سلام

سفت جا رفتن دنده بیشتر به سردی هوا مربوطه.
مخصوصا وقتی ماشین سرده تشدید میشه.

واسکازین رو به طور استاندارد باید هر 60000 تا تعویض بشه.( البته میتونه بسته به کیفیت واسکازین این کیلومتر کمتر یا بیشتر باشه )
ولی چیزی که مشخصه اینه که واسکازین بعد مدتی خاصیتش رو از دست میده و دنده ها سفت تعویض میشن مخصوصا موقع سرد بودن ماشین بیشتر اذیت می کنن.
البته بعضی ها می گن بعد از تعویض واسکازین ( برای گیربکس های بی کیفیت ایرانی )ممکنه صدای گیربکس بیشتر بشه و به خاطر همین تعویض واسکازین رو توصیه نمی کنن.هر چند واسکازین بعد مدتی ضعیف بشه.( سلامت و کیفیت تعویض دنده گیربکس رو فدای صداش می کنن )
البته بعضی ها هم با یک صافی موقع تخلیه ، آشغال های واسکازین داخل گیربکس رو میگیرن و همراه با واسکازین جدید دوباره داخل گیربکس میریزن. ( در حقیقت براده های آهن که داخل واسکازین هستش و بین دنده ها میره باعث کاهش صدای گیربکس و افزایش خوردگی دنده های گیربکس میشه )
حتما حتما حتما واسکازین با درجه 85w90 یا 75w90 یا مابین این دو ترجیحا با سطح کیفی GL5 بریزید.( واسکازین های غلیظ تر اصلا توصیه نمیشه.اگه کسی خلاف حرف من رو زد اصلا بهش توجه نکنید که به ضررتون تموم میشه. )

در ضمن اگه دنده سفت ولی بی صدا جا بره حتی موقع گرم شدن گیربکس ، مشکل میتونه از واسکازین باشه.
ولی اگه دنده سفت و با صدا جابره مشکل از گیربکس ( اغلب دنده برنجی ) یا کلاچ هستش و ربطی به واسکازین نداره.

ممنون بخاطر توضیح کاملت
این واسکازین که میگید مارک خاصی که خوب باشه چی هست ؟؟؟

الان حدود 32 هزار رفتم ، از اون جایی که واسکازین فابریک کارخونس احتمالا کیفیت داغونی داره
به نظرت عوض کنم ؟؟؟ امروز میخوام برم برای تعویض روغن موتور ، همون تعویض روغنی میتونه واسکازین هم عوض کنه ؟؟؟

+

متاسفانه گیربکس ماشینم فابریک صدا میداد ولی مشکلی تو جا رفتن دنده وجود نداشت

بعضی موقع همینجوری میشه ، مخصوصا از 1 به 2 گیر میکنه که باید بکشمش :n02: با زور
این مشکلی که موقع زدن به دنده 2 قبل جا رفتن دنده یه چیزی وسطش گیر میکنه که احساس میشه از چی میتونه باشه ( یجورایی دو تیکه جا میخوره دنده 2 )

متاسفانه این مشکل هم دیده شده
و بیشترین صدایی که شنیده میشه موقع زدن به دنده ی 2 هست
تو دنده های دیگه صدایی نمیده ، اگه صدایی هم باشه ، صدای طبیعی هست

omid_juve
26-12-2013, 16:03
با سلام خدمت دوستان
دیروز رفتم و تسمه تایم ماشین رو عوض کردم تسمه دینام هم مشکل داشت اونم عوض کردم روغن و ملحقات رو هم همین طور ماشینم هم ال90 87 هستش با کیلومتر 62000
از دیروز که همه اینا عوض شد دور موتورم ب 2.5 ک میرسه ی صدای عجیبی از موتور میاد.قاعدتا روی دنده 1 این صدا بلند تره.
میخاستم ببینم دوستانی ک دستی بر آتش دارن نمیدونن مشکل کجاست؟
پیشاپیش از راهنماییتون ممنون.

bijandarbari
26-12-2013, 16:12
سلام به همگي
راستش من هموني هستم كه سورن 87 دارم و چند بار سوالاتي رو مطرح كردم ولي احتمالا دوستان چون اشنايي نداشتند جوابي نگرفتم
من از وقتي خريدمش گيربكسش مشكل داشت و بردم نمايندگي يكي از دوستام دو تا ماهكشو عوض كرد و چند ماهي خوب بودش
ولي از همون اولش هم يك مشكل داشت كه گفتند همه سورنها اينجورين
شما فرض كنيد ماشين خاموش و ميخواهيد با گرفتن يا نگرفتن كلاچ دنده رو بزارين 5
حالا چه اتفاقي ميافته دنده ميره 5 ولي قفل ميشه و ديگه به هيچ وجهي از همون مسير خلاصي برنميگرده توي حالت خلاصي و بايد دوباره كلاچ رو حتما بگيرم و بيارمش توي دنده 3 و بعد بيام توي خلاصي
اين حالت در زماني كه ماشين در حال حركت هم هستش اتفاق ميافته و چند تا نمايندگي و استاد كار هم نشونش دادم ميگن الكيه ولي يك جا بهم گفت هم ماهكهاست و هم كشويي ها خراب شده و بايد گيربكس تا پوسته دوم باز بشه

كسي ميتونه راهنمايي كنه و جاي خوب توي كرج معرفي كنه

مرسي ممنون

سلام

کلا با گیربکس خانواده 405 سخته میشه دنده رو بدون کلاچ خلاص کرد.برای خلاص کردن هم نیازه کلاچ گرفته بشه.
شما باید اول خلاص کنید و بعد برین 3.بدون خلاص شدن که نمیشه به 3 برین.تو مسیر از دنده 5 به دنده 3 گیربکس خلاصه.
در ضمن گیربکس ربطی به سورن بودن نداره. سورن و سمند و 405 و پارس گیربکسشون یکیه.فقط ef7 نسبت دنده هاش یکم فرق میکنه.

bijandarbari
26-12-2013, 16:18
سلام دوستان یه پراید هاچبک 84 نیمه انژکتور دارم (زیمنس قدیم ، کیت کیا) صبحا و وقتی هوا سرده تا استارت میزنم روشن میشه و سریع خاموش میشه تا 10 بار که استارت زدم روشن میمون اگه گاز هم بدم فرقی نداره ؛ وایر و شمع و سنسورها چک شده دیاگ زده شده ، فقط وقتی سرده اینجوری روشن میشه یه سری عکس و فیلمم اینجا [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] از موتورش گذاشتم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم

مشکل میتونه از سنسور اکسیژن ( به خصوص گرم کن سنسور اکسیژن ) ، مپ سنسور ، استپر موتور ، سنسور دمای آب باشه.
بهتره موتور تو حالت سرد دیاگ بخوره و پارامتر هاش رو چک کنن.
در ضمن در حالت گرم بودن موتور نباید آب زیادی از اگزوز خارج بشه. ( فقط باید بخار آب خارج بشه )
شمع ها هم عمرشون تمومه و بهتره تعویض بشن ( البته مشکل شما از شمع نیست )
موتور آب رادیاتور کم نمیکنه؟؟

bijandarbari
26-12-2013, 16:23
ممنون بخاطر توضیح کاملت
این واسکازین که میگید مارک خاصی که خوب باشه چی هست ؟؟؟

الان حدود 32 هزار رفتم ، از اون جایی که واسکازین فابریک کارخونس احتمالا کیفیت داغونی داره
به نظرت عوض کنم ؟؟؟ امروز میخوام برم برای تعویض روغن موتور ، همون تعویض روغنی میتونه واسکازین هم عوض کنه ؟؟؟

+

متاسفانه گیربکس ماشینم فابریک صدا میداد ولی مشکلی تو جا رفتن دنده وجود نداشت

بعضی موقع همینجوری میشه ، مخصوصا از 1 به 2 گیر میکنه که باید بکشمش :n02: با زور
این مشکلی که موقع زدن به دنده 2 قبل جا رفتن دنده یه چیزی وسطش گیر میکنه که احساس میشه از چی میتونه باشه ( یجورایی دو تیکه جا میخوره دنده 2 )

متاسفانه این مشکل هم دیده شده
و بیشترین صدایی که شنیده میشه موقع زدن به دنده ی 2 هست
تو دنده های دیگه صدایی نمیده ، اگه صدایی هم باشه ، صدای طبیعی هست

این که دنده 2 با صدا خرررررررچ جا میره احتمالا دنده برنجیش خراب شده.که باید گیربکس باز بشه و اون دنده تعویض بشه. ( اگه گارانتی داره پیگیر باشین )و گرنه هر موقع زیاد اذیتتون کرد گیربکس رو تعمیر کنید.

واسکازین رو هم بهتره تعویض کنید. ترجیحا بهران سمند ویژه و یا بهران سمند ( ویژه گرون تر و با کیفیت تره ) یا واسکازین با درجه ویسکوزیته ای و درجه کیفی که گفتم ، از مارک ایرانی معتبر( ایرانول ، پارس ، سپاهان ).

دو تیکه جا خوردن دنده هم میتونه از واسکازین باشه.
چیزی که مشخصه اینه که با تعویض واسکازین قطعا تعویض دنده گیربکس بهتر میشه.حالت چقدرش رو نمی دونم.

bijandarbari
26-12-2013, 16:26
با سلام خدمت دوستان
دیروز رفتم و تسمه تایم ماشین رو عوض کردم تسمه دینام هم مشکل داشت اونم عوض کردم روغن و ملحقات رو هم همین طور ماشینم هم ال90 87 هستش با کیلومتر 62000
از دیروز که همه اینا عوض شد دور موتورم ب 2.5 ک میرسه ی صدای عجیبی از موتور میاد.قاعدتا روی دنده 1 این صدا بلند تره.
میخاستم ببینم دوستانی ک دستی بر آتش دارن نمیدونن مشکل کجاست؟
پیشاپیش از راهنماییتون ممنون.

سلام

متوجه نمیشم؟؟چه صدایی ؟؟
لرزش موتور هم تو این دور زیاد میشه؟؟
62000 هزار هم برای تعویض تسمه تایم کمه.رو 80000 هم می تونستید تعویض کنید.
تو حالت عادی و دور آروم از سمت تسمه ها ( به خصوص تسمه تایم ) صدای غیر عادی میاد؟؟

amir3852
26-12-2013, 16:33
با تشكر از دوست عزيزمون
فكر كنم منظورمو اشتباه رسوندم ببينيد چه ماشين روشن باشه چه نباشه و چه كلاچ رو بگيرم و چه نگيرم گيربكس توي زمستان و تابستان اولا به سختي توي 2 ميره بايد يك 5 دقيقه ماشين كار كنه تا واسكازين حالا روان بشه احتمالاً
بعدشم شما اول از چهار ميري خلاص بعد ميري 5 يعني يك مرحله وسط خلاصي داري
در حاليكه گيربكس من اينجوري نيستش شما از 4 ميري خلاص و بعدش 5 ولي ديگه نميتوني به 4 برگردي يعني اصلا قفل جا نميره بايد همون حالت افقي بري 3 بعد بري خلاص
من از خود نمايندگي پرسيدم گفت گيربكسهاي سورنها هم با پرشيا و هم با 405 فرق ميكنه راست هم ميگه من الان با دنده 4 تا 170 ميتونم براحتي پر كنم ماشينو و دور موتور هم روي 4000 هستش و بعد كه ميرم روي دنده 5 ديگه به سرعت ميره روي 190 كيلومتر كه واقعا نگه داشتنش سخت ميشه چون جلو ديسكي و عقب كاسه اي بخاطر همين طول ميكشه

باز هم تشكر

محمد داود
26-12-2013, 16:59
سلام
سلام.درب رادیاتور رو باز کن ببین باروشن کردن ماشین اب داخل رادیات میچرخه یا ساکن هستش.ترموستات از 76 تا 82 هست.قیمت بالای15000 تومن.خودت رو تو دردسر ننداز بده برات عوض کنند.

omid_juve
26-12-2013, 18:07
سلام

متوجه نمیشم؟؟چه صدایی ؟؟
لرزش موتور هم تو این دور زیاد میشه؟؟
62000 هزار هم برای تعویض تسمه تایم کمه.رو 80000 هم می تونستید تعویض کنید.
تو حالت عادی و دور آروم از سمت تسمه ها ( به خصوص تسمه تایم ) صدای غیر عادی میاد؟؟
گفتم یه موقع خرج نذاره رو دستم.چون از اول دست خودم نبوده این احتمال رو دادم ک شاید کیلومتر دستکاری شده باشه.
بله لرزش هم زیاد میشه حتی پدال گاز هم زیر پام میلرزه.
دور آروم مطمئن نیستم ولی فکر میکنم آره.

pedramsr
26-12-2013, 18:13
دوستان کسی ایده ای نداره؟

taghi_ramzi
26-12-2013, 18:43
سلام.
پراید 87 دارم ، به خاطر مشغله یادم رفته تو رادیاتش ضد یخ بریزم ؛ حالا رادیاتش چند روزه یخ زده ، روشن هم نمیشه
یخشو چطوری باید باز کنم؟ جای دیگه ایش هم هست که ممکنه یخ زده باشه؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
26-12-2013, 19:15
گفتم یه موقع خرج نذاره رو دستم.چون از اول دست خودم نبوده این احتمال رو دادم ک شاید کیلومتر دستکاری شده باشه.

سلام
کار عاقلانه ای کردین تسمه تایم رو عوض کردین
البته نمیدونم چک کردن تسمه تایم در ماشینتون آسون هست یا نه چون یکی از چیزهائی که موقع خریدن ماشین دسته دوم باید چک بشه "تسمه تایم " هست .
اگر تَرَک تَرَک شده باشه یا زدگی داشته باشه یا دندونه ی شکسته داشته باشه باید فوراً عوض بشه وگرنه پاره میشه و باعث کج شدنِ بعضی از سوپاپها میشه و چند صد هزار تومن خرج میذاره رو دست صاحب ماشین .

کارهای ضروری در وقع خرید ماشین دسته دوم :
[ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ] %8C%D9%85+%D8%AF%D8%A7%D8%BA

bijandarbari
26-12-2013, 21:59

سلام

موتور شتاب و کشش به خصوص تو دور بالا کم نشده؟؟
من فکر کنم مشکل از دسته موتور باشه.من با ال 90 آشنایی ندارم ولی شاید دسته موتور خراب شده باشه یا بد بسته شده باشه.

omid_juve
27-12-2013, 00:11
سلام

موتور شتاب و کشش به خصوص تو دور بالا کم نشده؟؟
من فکر کنم مشکل از دسته موتور باشه.من با ال 90 آشنایی ندارم ولی شاید دسته موتور خراب شده باشه یا بد بسته شده باشه.
شتاب و کشش به صورت قابل ملاحظه ای کم شده در واقع شتابی نداره ماشین .
متاسفانه تعمیرکار تخصصی ال 90 کمه.
قبل از تعمیر اینجوری نبود و دنده یکش واقعا میکند ولی الان!

Abdolreza2012
27-12-2013, 01:59
این که دنده 2 با صدا خرررررررچ جا میره احتمالا دنده برنجیش خراب شده.که باید گیربکس باز بشه و اون دنده تعویض بشه. ( اگه گارانتی داره پیگیر باشین )و گرنه هر موقع زیاد اذیتتون کرد گیربکس رو تعمیر کنید.

واسکازین رو هم بهتره تعویض کنید. ترجیحا بهران سمند ویژه و یا بهران سمند ( ویژه گرون تر و با کیفیت تره ) یا واسکازین با درجه ویسکوزیته ای و درجه کیفی که گفتم ، از مارک ایرانی معتبر( ایرانول ، پارس ، سپاهان ).

دو تیکه جا خوردن دنده هم میتونه از واسکازین باشه.
چیزی که مشخصه اینه که با تعویض واسکازین قطعا تعویض دنده گیربکس بهتر میشه.حالت چقدرش رو نمی دونم.

میشه نگاش کرد و دید سطح واسکازین در چه حد هست ؟؟ ( هیچ اطلاعی در این مورد ندارم ، چون یکی میگفت بخوای نگاه کنی ببینی واسکازین داره یا نه میریزه :n13: درسته ؟ )
گارانتی داشتم ولی یه دو هفته ای میشه تموم شد
چون گیربکس فابریک صدا میداد ، قبلا میخواستم بزنم تعویض ولی مهندس ایران خودرو بهم گفت الکی اقدام برای تعویض گیربکس نکن که گیربکس داغونه و تعمیری ملت رو میدن بهتون
گفت همین گیربکس اگه مشکلش فقط صداشه ، دست بهش نزن ، بخاطر همین منم بیخیال شدم

این برنجی که گفتی چقدر هزینش میشه حدودا ؟؟؟؟

( البته من یبار پک دنده رو عوض کردم )

مرسی

abbas-t
27-12-2013, 11:49
سلام دوستان

پشت کنسول 131 درست جایی که دو ورق اهنی به کف اتاق پیچ شده وداشبورد را نگه

داشته یه کلیدی وجود داره،

میخوام بدونم کار این کلید چیه؟تصویر کلیدو براتون میزارم.

AliSub
27-12-2013, 13:51
سلام
امروز زیر ماشن جک زدم و چرخهای ماشین (جلو) با دست چرخوندم/ به زور میچرخید
ماشن روشن کردم بدون اینکه دنده بندازم باید چرخ جلو بچرخه درسته؟ ولی یه طرف نمیچرخید. طرف دیگه هم تست کردم سر یه قسمت گیر میکرد!!!!
چندتا ترمز هم زدم دیدم نه؛ چرخ سمت چپ سر یه نقطه یه گیر داره و سمت راست هم که اصلا نمیشد چرخ چرخوند!!!!
الان ترمزام مشکل داره؟؟؟؟

محمد داود
27-12-2013, 17:00
سلام
معمولا در چرخهای جلو لنت و دیسک در حالت ازاد(بدون فشار پدال ترمز)یک اتصال ضعیف با هم دارند ولی نه تا اندازه ای که نشه با دست چرخوندشون.شما فاصله لنت رو از دیسک بکمک اچار پیچ گوشتی یا انبر دست زیاد کن بحدی که هیچ درگیری یا اتصالی بینشون نباشه بعد بررسی کن که خود بلبرینگ چرخ سالمه اگه سالم بود که احتمالا سیلندرترمز چرخ جلو خوب برگشت نمیکنه که تعمییر کار میتونه بایک سرویس و تمیز کاری مشکل رو حل کنه یا احتمالادیسک چرخ تاب داره که باید عوض بشه.ولی این شرایط دلیل بر خراب بودن بوستر یا پمپ اصلی ترمز نیست.

محمد داود
27-12-2013, 17:10
سلام دوستان

سلام.به قیافه اش میاد دست سازه!ماشین از صفر دست خودتون بوده؟

MOHAMMAD_ASEMOONI
27-12-2013, 17:54
سلام دوستان

سلام
امتحانش کردین ببینین چه کاری انجام میده ؟
آیا با زدنِ این کلید و سپس استارت زدن , ماشین روشن میشه ؟

شاید کلید مخفی برای قطع برق موتور و ضد سرقت باشه .
سیمش رو دنبال کردین ببینین کجا میره و بی چی وصل شده ؟

bijandarbari
27-12-2013, 19:18
شتاب و کشش به صورت قابل ملاحظه ای کم شده در واقع شتابی نداره ماشین .
متاسفانه تعمیرکار تخصصی ال 90 کمه.
قبل از تعمیر اینجوری نبود و دنده یکش واقعا میکند ولی الان!

سلام

پس احتمالا تایم رو بد گرفته.( مثلا 1 یا دو دنده جابجا هستش )
البته اگه تایم جابجا باشه ، موتور مثل قبل راحت روشن نمیشه و بیشتر استارت میخوره.
و اینکه ماشینای دیگه که سنسور میل سوپاپ داره اگه تایم جابجا باشه ، چراغ چک روشن میشه ولی ال 90 چراغ چک نداره.:n24:
شما ببرین نمایندگی براتون تایم رو چک کنن.
در مرحله بعد دسته موتور رو چک کنین.

bijandarbari
27-12-2013, 19:31
میشه نگاش کرد و دید سطح واسکازین در چه حد هست ؟؟ ( هیچ اطلاعی در این مورد ندارم ، چون یکی میگفت بخوای نگاه کنی ببینی واسکازین داره یا نه میریزه :n13: درسته ؟ )
گارانتی داشتم ولی یه دو هفته ای میشه تموم شد
چون گیربکس فابریک صدا میداد ، قبلا میخواستم بزنم تعویض ولی مهندس ایران خودرو بهم گفت الکی اقدام برای تعویض گیربکس نکن که گیربکس داغونه و تعمیری ملت رو میدن بهتون
گفت همین گیربکس اگه مشکلش فقط صداشه ، دست بهش نزن ، بخاطر همین منم بیخیال شدم

این برنجی که گفتی چقدر هزینش میشه حدودا ؟؟؟؟

( البته من یبار پک دنده رو عوض کردم )

مرسی

سلام

من تا الان فکر می کردم شما پراید داری.:n02:
پس برا واسکازین حتما سعی کن بهران سمند ویژه یا هر واسکازین ایرانی با سطح کیفی gl5 بریزی.
بغل گیربکس سمت چرخ راننده ، یک پیچ داره که اگه اون رو باز کنید ، باید سطح واسکازین از اون پیچ پایینتر نباشه.( یکم بالاتر باشه مشکلی نداره ). تعویض روغنی ها بلدن.
البته معمولا واسکازین کم نمیشه.مگه اینکه روغن ریزی داشته باشه.که مشخص میشه.

در مورد هزینه تعویض دنده برنجی هم چیزی نمی دونم.ولی گیربکس باید کلا پیاده بشه و اوراق بشه.به خاطر همین هزینه اش کم نیست.
به نظر من فعلا بیخیالش باش. هر موقع اونقدر شدید شد که واقعا اذیت می کرد اونوقت پیگیر باشه.( یا موقعی که خواستی دیسک و صفحه عوض کنی تعمیرش کن )
ولی واسکازین رو عوض کنی تاثیر داره.

هر چند خودم سمند مدل 90 دارم و گیربکسش نرم و بیصدا هستش و فعلا که 40 تا کارکرده چون نیازی حس نکردم واسکازینش رو تعویض نکردم.

Abdolreza2012
27-12-2013, 19:46
سلام

من تا الان فکر می کردم شما پراید داری.:n02:
پس برا واسکازین حتما سعی کن بهران سمند ویژه یا هر واسکازین ایرانی با سطح کیفی gl5 بریزی.
بغل گیربکس سمت چرخ راننده ، یک پیچ داره که اگه اون رو باز کنید ، باید سطح واسکازین از اون پیچ پایینتر نباشه.( یکم بالاتر باشه مشکلی نداره ). تعویض روغنی ها بلدن.
البته معمولا واسکازین کم نمیشه.مگه اینکه روغن ریزی داشته باشه.که مشخص میشه.

در مورد هزینه تعویض دنده برنجی هم چیزی نمی دونم.ولی گیربکس باید کلا پیاده بشه و اوراق بشه.به خاطر همین هزینه اش کم نیست.
به نظر من فعلا بیخیالش باش. هر موقع اونقدر شدید شد که واقعا اذیت می کرد اونوقت پیگیر باشه.( یا موقعی که خواستی دیسک و صفحه عوض کنی تعمیرش کن )
ولی واسکازین رو عوض کنی تاثیر داره.

هر چند خودم سمند مدل 90 دارم و گیربکسش نرم و بیصدا هستش و فعلا که 40 تا کارکرده چون نیازی حس نکردم واسکازینش رو تعویض نکردم.

سلام

:n02: نه 405 GLX مدل 90
یادم رفته بود بگم

پس نمیریزه واسکازین دیگه موقع نگاه کردن ؟
نمیدونم والله ، منم موندم عوضش کنم یا نه
دیروز رفتم برای تعویض روغن نشد عوض کنم ، فردا باز باید برم ، میگم نگاه کنه ببینم چی میشه

محمد داود
27-12-2013, 20:39
سلام.
پراید 87 دارم ، به خاطر مشغله یادم رفته تو رادیاتش ضد یخ بریزم ؛ حالا رادیاتش چند روزه یخ زده ، روشن هم نمیشه

سلام.اب داخل کانالهای سرسیلندر و خود سیلندر در جریان هست.واتر پمپ جلو سیلندر قرار گرفته و موقع یخ بستن اب احتمال ترک برداشتن سیلندر یا سرسیلندر هست که انشا... این اتفاق نیفتاده.میشه از اب گرم ویا قرار دادن بخاری برقی زیر خودرو(توصیه نمیشه مگر از هر گونه نشتی روغن وبنزین مطمئن باشید)در صورت مشاهده یخ زدگی اب به هیچ عنوان استارت نزنید چون احتمال شکستن واترپمپ یا پاره شدن تسمه تایم هست.

abbas-t
27-12-2013, 22:47
سلام.به قیافه اش میاد دست سازه!ماشین از صفر دست خودتون بوده؟

راستش نه ،

abbas-t
27-12-2013, 22:49
سلام
امتحانش کردین ببینین چه کاری انجام میده ؟
آیا با زدنِ این کلید و سپس استارت زدن , ماشین روشن میشه ؟

شاید کلید مخفی برای قطع برق موتور و ضد سرقت باشه .
سیمش رو دنبال کردین ببینین کجا میره و بی چی وصل شده ؟

نه دستکاریش نکردم ،اول خواستم سوال کنم ببینم کسی در این مورد اطلاعی داره یا نه؟

ircodeproject
27-12-2013, 23:31
سلام
صدای تسمه پراید از چی هست؟ باید پیش مکانیک ببریم یا باطری ساز؟

a_jam
28-12-2013, 01:37
سلام- مشكل مشابه را من داشتم بعد از كلي هزينه ‘ مشخص شد كه مكانيك يادش رفته بود تعدادي از پيچها رو آچار كشي كنه. مخصوصا" پيچهاي اتصال گلدوني انتهاي گيربكس رو چك كنيد.

محمد داود
28-12-2013, 07:59
سلام
صدای تسمه پراید از چی هست؟ باید پیش مکانیک ببریم یا باطری ساز؟
سلام.شل بودن تسمه یا معیوب بودن تسمه.اگه اول روشن کردن خودرو یا روشن کردن چراغها صدا شنیده میشه زیاد مهم نیست اما اگه همیشه صدا داره ببر پیش باتری ساز تا تسمه رو رگلاژ کنه.

محمد داود
28-12-2013, 08:04
راستش نه ،
سلام
پس اگه به مالک قبلی خودرو دسترسی داری ازش بپرس یا طبق گفته های جناب اسمونی با ازمایش وخطا پیداش کن.

محمد داود
28-12-2013, 08:12
راستش نه ،
سلام
پس اگه به مالک قبلی خودرو دسترسی داری ازش بپرس یا طبق گفته های جناب اسمونی با ازمایش وخطا پیداش کن.

taghi_ramzi
28-12-2013, 20:50
سلام.

bijandarbari
28-12-2013, 21:33
سلام.

سلام
شیلنگ پایین رادیاتور رو باز کنید.ببینید از داخل موتور آبی تخلیه میشه .معلوم میشه که داخل موتور کامل یخ زده یا نه.
همچنین از بالا داخل رادیاتور آب گرم بریزید تا یخ های داخل رادیاتور کامل باز بشه .
بعد شلنگ رو وصل کنید و داخل رادیاتور رو با آب گرم پر کنید.

مهره ای که زاویه دینام رو تغییر میده شل کن تا تسمه دینام شل بشه.تسمه دینام رو در بیار.پولی واتر پمپ ( همون پولی بالای پولی میل لنگ ) رو با دست بچرخون ببین روون میچرخه.( واتر پمپ یخ زده یا نه )
در نهایت می تونی ترموستات رو باز کنی و چک کنی ، یخ نزده باشه. اگه یخ زده بود از محل ترموستات آب گرم داخل بلوک موتور بریز.

خلاصه بگم ، شما باید با هر راه ممکن با آب گرم یخ ها رو داخل رادیاتور تا حد ممکن باز کنی و اینکه در نهیات قبل از اینکه استارت بزنید با باز کردت تسمه دینام مطمئن بشین که واتر پمپ یخ نزده باشه.
بعدش استارت بزنید.خود به خود بقیه یخ ها باز میشه.

taghi_ramzi
28-12-2013, 22:12
سلام
شیلنگ پایین رادیاتور رو باز کنید.ببینید از داخل موتور آبی تخلیه میشه .معلوم میشه که داخل موتور کامل یخ زده یا نه.
همچنین از بالا داخل رادیاتور آب گرم بریزید تا یخ های داخل رادیاتور کامل باز بشه .
بعد شلنگ رو وصل کنید و داخل رادیاتور رو با آب گرم پر کنید.

مهره ای که زاویه دینام رو تغییر میده شل کن تا تسمه دینام شل بشه.تسمه دینام رو در بیار.پولی واتر پمپ ( همون پولی بالای پولی میل لنگ ) رو با دست بچرخون ببین روون میچرخه.( واتر پمپ یخ زده یا نه )
در نهایت می تونی ترموستات رو باز کنی و چک کنی ، یخ نزده باشه. اگه یخ زده بود از محل ترموستات آب گرم داخل بلوک موتور بریز.

خلاصه بگم ، شما باید با هر راه ممکن با آب گرم یخ ها رو داخل رادیاتور تا حد ممکن باز کنی و اینکه در نهیات قبل از اینکه استارت بزنید با باز کردت تسمه دینام مطمئن بشین که واتر پمپ یخ نزده باشه.
بعدش استارت بزنید.خود به خود بقیه یخ ها باز میشه.

ممنون دوست عزیز. یعنی نیازی نیست که یخ احتمالی داخل موتور باز بشه؟

بعد در مورد ضد یخ ریختن هم من تجربه و اطلاع ندارم ، ضد یخ چطور باید بریزم؟ بازم ممنون.

MOHAMMAD_ASEMOONI
28-12-2013, 23:15
ﺩﻮﺧ ﺎﺑ ﻡﻼﺳ ﻪﺑ ﺪﻴﺗﺎﺳﺍ ﻡﺮﺘﺤﻣ ﻦﻣ ﻪﻳ ﺪﻳﺍﺮﭘ 84 ﺎﺒﺻ .ﻡﺭﺍﺩ ﻝﺎﺴﻣﺍ ﻢﻧﻭﺪﻴﻤﻧ ﻪﺑ ﻪﭼ ﺖﻠﻋ ﻲﺘﻗﻭ ﻦﻓ ﻱﺭﺎﺨﺑ ﻭﺭ ﻪﺟﺭﺩ 2 ﻦﺷﻭﺭ ﻢﻨﻜﻴﻣ ﻪﮔﺍ ﺭﺩ ﻝﺎﺣ ﺖﻛﺮﺣ ﻢﺷﺎﺑ ﺩﺎﺑ ﻡﺮﮔ ﻭ ﻪﻧﺰﻴﻣ ﺏﻮﺧ ﻲﻟﻭ ﻪﮔﺍ ﺭﺩ ﻦﻴﻤﻫ ﻝﺎﺣ ﻼﺜﻣ ﺖﺸﭘ ﻍﺍﺮﭼ ﺰﻣﺮﻗ ﻒﻗﻮﺗ ﻢﻨﻛ ﺵﺩﺎﺑ ﺩﺮﺳ ﻪﺸﻴﻣ ﻭ ﻲﺘﻗﻭ ﻩﺭﺎﺑﻭﺩ ﻩﺍﺭ ﻢﺘﻓﺎﻴﻣ ﻡﺮﮔ .ﻪﺸﻴﻣ ﺎﻨﻤﺿ ﺮﻫ ﻲﭼ ﻡﺮﺑ ﺮﺗﺪﻨﺗ ﺵﺩﺎﺑ ﻩﺮﺘﻣﺮﮔ ﻭ ﻪﮔﺍ ﻼﺜﻣ ﺎﺑ 20 ﻡﺮﺑ ﻩﺭﺎﺑﻭﺩ ﺎﻣﺩ ﻦﻴﻳﺎﭘ .ﺩﺎﻴﻣ ﻼﺒﻗ ﻲﺘﺣ ﻪﮔﺍ ﻪﻳ ﺎﺟ ﻩﺩﺎﺘﺴﻳﺍ ﻡﺩﻮﺑ ﻭ ﻡﺩﺮﺳ ﺩﻮﺑ ﻢﻜﻳ ﻥﻮﻴﺷﺎﻣ ﻦﺷﻭﺭ ﻢﺘﺷﺍﺬﻴﻣ ﻭ ﻦﻓ ﻱﺭﺎﺨﺑ ﻭﺭ ﻡﺩﺰﻴﻣ ﻡﺮﮔ ﻡﺮﮔ .ﺪﺸﻴﻣ ﻥﻮﻨﻤﻣ ﻢﺸﻴﻣ ﻪﮔﺍ ﻢﻴﻳﺎﻤﻨﻫﺍﺭ ﺪﻴﻨﻛ ﻪﻛ ﺭﺎﻜﭼ ﻢﻨﻛ ﻪﺑ ﺎﻳ ﺎﺠﻛ ﻪﻌﺟﺍﺮﻣ .ﻢﻨﻛ ممنون [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]
.
سلام
احتمالاً ماشینتون آب کم داره .

tkt
29-12-2013, 00:19
با سلام
پراید 132 sx دارم که دستی گاز سوز شده...
یه مشکلی که دارم اینه که کیلومتر شمارم هر از گاهی میفته و باعث میشه دور موتور ماشین بالاتر از 3000 نره و وقتی روی گاز ماشین کار میکنه وقتی به سرعت شتاب ماشین رو پایین میارم یا پشت سرعت گیر یا چراغ قرمز ها ماشین خود به خود خاموش میشه

با توجه به اطلاعاتی که دوستان دادن سنسور کیلومتر شمار رو عوض کردم و تا یک هفته مشکل حل شد اما دوباره این وضعیت داره هی تکرار میشه.....آیا دوباره باید سنسور عوض کنم یا از سیم کشی یا جای دیگه اس؟؟؟؟

bijandarbari
29-12-2013, 00:42
ممنون دوست عزیز. یعنی نیازی نیست که یخ احتمالی داخل موتور باز بشه؟

بعد در مورد ضد یخ ریختن هم من تجربه و اطلاع ندارم ، ضد یخ چطور باید بریزم؟ بازم ممنون.

سلام اگه یخ داخل موتور طوری باشه که جلوی چرخش واتر پمپ رو نگیره مشکلی نداره.

البته من خودم تجربه این کار رو ندارم.روی دانسته هام و منطقی که تو ذهنم دارم این حرف رو میزنم.
شما بد نیست از یک مکانیک یا راننده قدیمی هم سوال کنی.

Abdolreza2012
31-12-2013, 12:29
سلام دوستان
من میخواستم برای ماشین ( 405 GLX ) لاستیک 205 بگیرم ( الان 185 روش هست )
یه چند جایی رفتم گفتن ، لاستیک 205 فرمون رو سفت میکنه و تو دست انداز های فراوانی که همه جا هست بیشتر میکوبه
میخواستم ببینم درسته این حرفا یا غلط ؟
چون من دوست داشتم 205 بگیرم الان دو دلم

محمد داود
31-12-2013, 13:09
سلام.دنبالش نرو هرچی گفتند حقیقت داره حتی لاستیک سایی شدید لبه های لاستیک وهمچن صدای شدید لاستیک(اصطکاک بیشتربااسفالت)رو به موارد بالا اضافه کن.برای جلو لاستیک175 و برای عقب ماشین185 انداختم و راضیم.البته این نظر شخصیه خودمه.)

MOHAMMAD_ASEMOONI
31-12-2013, 15:49
سلام دوستان
یه چند جایی رفتم گفتن ، لاستیک 205 فرمون رو سفت میکنه و تو دست انداز های فراوانی که همه جا هست بیشتر میکوبه

سلام
هر چی لاستیک بزرگتر باشه تاثیر دست اندازها روش کمتره
هر چی لاستیک پهنتر هم باشه تاثیر دست اندازه روش کمتره
هر چی لاستیک پر بادتر باشه بیشتر ضرباتِ دست اندازها رو منتقل میکنه به ماشین
هر چه کم بادتر باشه بیشتر میتونه ضرباتِ دست اندازه رو جذب کنه
برایِ همین تویِ شهر لاستیکِ پهن که کمی کم باد باشه اقتصادی هست
در صفحات قبل بیشتر توضیح دادم
لاستیک هر چی پهنتر باشه فرمان سنگینتر میشه
لاستیک هر چی پهنتر باشه عمرش بیشتره
لاستیکِ 185 و 205 از نظر سفتی فرق چندانی ندارند
درضمن اگر اول ماشین حرکت کنه بعد فرمان رو بچرخونیم , فرمان خیلی سبک میشه و لاستیک و جلوبندی و سیستم فرمان هم بیشتر عمر میکنه

bijandarbari
31-12-2013, 19:36
سلام دوستان

سلام

در مورد کوبیدن اشتباه می کنن.اتفاقا نرم تر میشه. به شرط اینکه فاق لاستیک تا حد ممکن مساوی با سایز فابریک باشه.
نه مثل خیلی ها که رینگ اسپرت با تایر 205 با فاق کوتاه نصب می کنن.
البته با سایز 205 استهلاک سیستم تعلیق بیشتر میشه و شتاب ماشین کمتر میشه.فرمون هم چون هیدرولیکه خیلی سفت تر نمیشه.( به شرطی که الان کامل نرم باشه )
تو سرعت هم فرمون ماشین سنگینتر و بهتر میشه.

ولی به نظر من چون خانواده 405 هندلینگش خوبه نیازی به تایر سایز پهنتر نداره.
در ضمن متونید سایز 195 با فاق 60 درصد نصب کنید.تاثیرش محسوسه.

در ضمن به تجربه من سراغ مارک maxxis نرین.تو بازار به عنوان تایر نرم و با کیفیت شناخته میشه ولی اصلا اینطور نیست.
به نظرم هانکوک چینی ازش بهتره.

Abdolreza2012
31-12-2013, 20:54
سلام
هر چی لاستیک بزرگتر باشه تاثیر دست اندازها روش کمتره
هر چی لاستیک پهنتر هم باشه تاثیر دست اندازه روش کمتره
هر چی لاستیک پر بادتر باشه بیشتر ضرباتِ دست اندازها رو منتقل میکنه به ماشین
هر چه کم بادتر باشه بیشتر میتونه ضرباتِ دست اندازه رو جذب کنه
برایِ همین تویِ شهر لاستیکِ پهن که کمی کم باد باشه اقتصادی هست
در صفحات قبل بیشتر توضیح دادم
لاستیک هر چی پهنتر باشه فرمان سنگینتر میشه
لاستیک هر چی پهنتر باشه عمرش بیشتره
لاستیکِ 185 و 205 از نظر سفتی فرق چندانی ندارند
درضمن اگر اول ماشین حرکت کنه بعد فرمان رو بچرخونیم , فرمان خیلی سبک میشه و لاستیک و جلوبندی و سیستم فرمان هم بیشتر عمر میکنه

سلام

در مورد کوبیدن اشتباه می کنن.اتفاقا نرم تر میشه. به شرط اینکه فاق لاستیک تا حد ممکن مساوی با سایز فابریک باشه.
نه مثل خیلی ها که رینگ اسپرت با تایر 205 با فاق کوتاه نصب می کنن.
البته با سایز 205 استهلاک سیستم تعلیق بیشتر میشه و شتاب ماشین کمتر میشه.فرمون هم چون هیدرولیکه خیلی سفت تر نمیشه.( به شرطی که الان کامل نرم باشه )
تو سرعت هم فرمون ماشین سنگینتر و بهتر میشه.

ولی به نظر من چون خانواده 405 هندلینگش خوبه نیازی به تایر سایز پهنتر نداره.
در ضمن متونید سایز 195 با فاق 60 درصد نصب کنید.تاثیرش محسوسه.

در ضمن به تجربه من سراغ مارک maxxis نرین.تو بازار به عنوان تایر نرم و با کیفیت شناخته میشه ولی اصلا اینطور نیست.
به نظرم هانکوک چینی ازش بهتره.

سلام
ممنون دوستان

اصلا منظور رینگ و لاستیک اسپورت نیست
فقط میخوام رو رینگ فابریک 405 لاستیک 205 بندازم و میخوام لاستیک کوموهو کره ای بگیرم
قضیه کوبیدن منتفیه.

فقط سه سوال :

1- شتاب ماشین خیلی کم میشه ؟؟

2- فرمون چقدر تغییر میکنه ؟ ( میزونه سفت شدن فرمون چقدره ؟ )

3- سرعت ماشین تغییری میکنه ؟ مثلا کیلومتر سرعتو 100 کیلومتر برساعت نشون بده ولی در اصل بیشتر باشه ؟؟؟؟

+

فاق چیه ؟

bijandarbari
31-12-2013, 21:36
سلام
ممنون دوستان

اصلا منظور رینگ و لاستیک اسپورت نیست
فقط میخوام رو رینگ فابریک 405 لاستیک 205 بندازم و میخوام لاستیک کوموهو کره ای بگیرم
قضیه کوبیدن منتفیه.

فقط سه سوال :

1- شتاب ماشین خیلی کم میشه ؟؟

2- فرمون چقدر تغییر میکنه ؟ ( میزونه سفت شدن فرمون چقدره ؟ )

3- سرعت ماشین تغییری میکنه ؟ مثلا کیلومتر سرعتو 100 کیلومتر برساعت نشون بده ولی در اصل بیشتر باشه ؟؟؟؟

+

فاق چیه ؟

سلام

1- نه خیلی زیاد. البته تجربه اش رو ندارم. شاید شتاب در حد 1 سرنشین اضافه تر کم بشه.

2- اگه ماشین شما جز مدل های 90 به بعد هستش که فرمونش خیلی نرم شده ، مشکلی نداره.ولی اگه فرمونت الان یکمقدار سفته ، سفت تر هم میشه.به خصوص اگه الان تایرهای فعلیت چسبندگیش کم نباشه.

3- معمولا از صد به بالا ، عقربه کیلومتر شما حدود 10 کیلومتر سرعت رو بیشتر از مقدار واقعی نشون میده.اگه سایز 205/60/14 نصب کنید ، فاق تایر 3 میلیمتر اضافه میشه و این مقدار خطا یکم کمتر میشه.باید با gps تست کنید.

Abdolreza2012
31-12-2013, 21:41
سلام

1- نه خیلی زیاد. البته تجربه اش رو ندارم. شاید شتاب در حد 1 سرنشین اضافه تر کم بشه.

2- اگه ماشین شما جز مدل های 90 به بعد هستش که فرمونش خیلی نرم شده ، مشکلی نداره.ولی اگه فرمونت الان یکمقدار سفته ، سفت تر هم میشه.به خصوص اگه الان تایرهای فعلیت چسبندگیش کم نباشه.

3- معمولا از صد به بالا ، عقربه کیلومتر شما حدود 10 کیلومتر سرعت رو بیشتر از مقدار واقعی نشون میده.اگه سایز 205/60/14 نصب کنید ، فاق تایر 3 میلیمتر اضافه میشه و این مقدار خطا یکم کمتر میشه.باید با gps تست کنید.

ماشین مدل 90 هست و فرمونش هم خوبه و باهاش مشکلی ندارم

+

معمولا از صد به بالا ، عقربه کیلومتر شما حدود 10 کیلومتر سرعت رو بیشتر از مقدار واقعی نشون میده

مثلا کیلومتر سرعت 120 رو نشون میده در حالی که دارم 110 تا میرم ؟!!!!!!!!!!
واقعا ؟؟؟!!!!!

+

نظرتون در مورد این حرفه دوستمون چیه ؟؟؟

سلام.دنبالش نرو هرچی گفتند حقیقت داره حتی لاستیک سایی شدید لبه های لاستیک وهمچن صدای شدید لاستیک(اصطکاک بیشتربااسفالت)رو به موارد بالا اضافه کن.برای جلو لاستیک175 و برای عقب ماشین185 انداختم و راضیم.البته این نظر شخصیه خودمه.)

Pourya-pc
31-12-2013, 23:36
ماشین مدل 90 هست و فرمونش هم خوبه و باهاش مشکلی ندارم

+

مثلا کیلومتر سرعت 120 رو نشون میده در حالی که دارم 110 تا میرم ؟!!!!!!!!!!
واقعا ؟؟؟!!!!!

+

نظرتون در مورد این حرفه دوستمون چیه ؟؟؟

بله درسته ؛ کیلومتر ۱۰ کیلومتر کمتر نشان میدهد .
حرفشون تجربیه اما در برخی خودروها این موضوع طبیعیست و به صورت فابریک رینگ و لاستیک عقب بزرگتر از جلو میباشد .

Abdolreza2012
01-01-2014, 00:10
ممنون از همه ی دوستانی که راهننمایی کردن
در آخر خرید لاستیک 205 برای 405 توصیه میشه یا نه ؟
با دلیل بگید

ممنون:n16:

محمد داود
01-01-2014, 00:30
سلام.اگه حال کردی از205 استفاده کنی معطلش نکن.اینطور نیست که با لاستیک 205 جلوبندی و سیستم تعلیق بپکه.بخر حالشو ببر.

Pourya-pc
01-01-2014, 01:07
با دلیل بگید

بله توصیه میشود . کیفیت رانندگی را بهتر میکند ؛ حفظ تعادل بیشتر میشود و همینطور فرماندهی خودرو بهتر از پیش خواهد شد .

bijandarbari
01-01-2014, 01:09
بله درسته ؛ کیلومتر ۱۰ کیلومتر کمتر نشان میدهد .
حرفشون تجربیه اما در برخی خودروها این موضوع طبیعیست و به صورت فابریک رینگ و لاستیک عقب بزرگتر از جلو میباشد .

البته اون ماشین ها هایی که سایز تایرشون تو عقب بیشتره ، دیفرانسیل عقب هستن.و برای اینکه عقب راحت هرزگردی نکنه از سایز بزرگ تر تو عقب استفاده می کنن.

در مورد سایز 205 منم توصیه می کنم.حداقل یکبار به تجربه اش می ارزه.

Abdolreza2012
01-01-2014, 02:13
دوستان یه سوال دیگه ؟؟؟؟
الان زپاسم 185 فابریک کارخونه هست
من میخوام 2 جفت لاستیک 205 بگیرم
الان به نظرتون زاپاس هم عوض کنم و 205 بگیرم ؟ ( زیاد تا حالا پنچر نکردم )
مثلا اگه یجایی پنچر شد ، میتونم با 3 تا لاستیک 205 و یدونه لاستیک 185 برونم تا جایی که بتونم پنچر گیری کنم ؟؟؟

تشکر از همه ی دوستانی که کمک کردن :n16:
ببخشید که سوالام زیاد شد ( بی تجربه بودن دردسر هم داره )

محمد داود
01-01-2014, 02:43
سلام.فکر کنم یک خرج اضافه باشه.در بدترین حالت (مثلا مسافرت)اولین شهری که برسی پنچری لاستیک رو میگری.فقط همیشه حواست به تنظیم باد زاپاس باشه پیش میاد زمانی که قصد استفاده از لاستیک زاپاس رو داری متوجه میشی فشاربادش در حد 10 هستش...

bijandarbari
01-01-2014, 09:24
دوستان یه سوال دیگه ؟؟؟؟
مثلا اگه یجایی پنچر شد ، میتونم با 3 تا لاستیک 205 و یدونه لاستیک 185 برونم تا جایی که بتونم پنچر گیری کنم ؟؟؟

سلام

هونطوری که فرمودن.مشکلی نداره.نیازی به تعویض زاپاس نیست.

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-01-2014, 11:13
با دلیل بگید

سلام
فرمان رو تا آخر بچرخونین به چپ و راست و ببینین فاصله ی لاستیک تا بدنه و قطعات جلوبندی چقدره ؟ آیا جای کافی برایِ نصب تایر پهنتر داره یا نه [ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-01-2014, 11:19
دوستان یه سوال دیگه ؟؟؟؟

سلام
بسیاری از ماشینها از جمله ماشینهای گرانقیمت , تایر زاپاسشون به باریکیِ تایر موتورسیکلت هست تا جای کمتری توی صندوق عقب اشغال کنه . البته نمیشه بیشتر از 60/70 کیلومتر باهاش رانندگی کرد
پس زاپاس 185 اصلاً مشکلی نداره

ehsaaaan
02-01-2014, 17:31
خرداد امسال ماشین ما(206 تیپ 3 مدل 84) تو جاده چالوس که ترافیکم خیلی شدید بود دیسک و صفحه سوزوند(دیسک و صفحه 50,000 تا کارکرده بود)
اون موقع مکانیکه یه دونه از این والئو های جعبه سبز رو ماشین انداخت (من مطمئن هستم که فلاویل ماشین ما تیپ دویی هست)روغن گیربکس هم کاسپین ریخت
میگم نکنه دیسک و صفحه تیپ پنجی انداخته باشه!چون من هرچی والئو جعبه سبز دیدم واسه تیپ پنج بوده اصلا تیپ دوییش رو ندیدم
میشه رو ماشینی که فلایویلش تیپ دویی باشه از کیت کلاج تیپ پنجی استفاده کرد؟؟؟
الان وقتی کلاج می گیرم موقع بالا اومدن کلاج یه صدایی تق مانند میده به علاوه اینکه چند وقت پیش تو ترافیک بودیم سربالایی ام بود بازم بوش در اومد و باید خیلی گاز می دادم تا ماشین حرکت می کرد.اون موقع میزدم دنده یک پام رو از رو کلاج بر میداشتم ماشین خاموش نمیشد!یعنی کاملا درگیر بود!ولی روزای بعد به نظرم عادی بودش
راستی ممکنه سیم کلاجم ایراد داشته باشه؟
این دیسک و صفجه والئو سبز تا الان 16000 تا کارکرده
آیا الان صلاح هست که دیسک و صفحه (والئو اصلی در بسته بندی پژو-سیتروئن) + سیم کلاج اتوماتیک اورجینال + واسکازین اسو بخرم ؟ یا به نظرتون خرج بیهوده می کنم؟میترسم دوباره وسط راه خراب بشه!!

MOHAMMAD_ASEMOONI
02-01-2014, 18:26
خرداد امسال ماشین ما(206 تیپ 3 مدل 84) تو جاده چالوس که ترافیکم خیلی شدید بود دیسک و صفحه سوزوند(دیسک و صفحه 50,000 تا کارکرده
!!

سلام
نصیحت از این دوست مخلص :
مهارتتون در استفاده از ترمز و کلاچ در سربالائیها رو افزایش بدین .
در موقعیتی که شما ذکر کردین میشه با ترمز و ترمز دستی ماشین رو نگه داشت تا راه باز بشه بعدش وقتی به اندازه ی حداقل دو ماشین راه باز شد , با دنده یک حرکت کنین بعدش دوباره با ترمز و ترمز دستی ماشین رو نگه دارین تا به کلاچ فشار نیاد .
اگر هم ترافیک سنگین و راهبندان هست , دستی کشیده ماشین خاموش بزنین دنده, پاتون هم روی ترمز باشه و فاصلتون با ماشین جلوئی از دو متر کمتر نشه تا اگر راننده اش نا وارد باشه موقع حرکت به ماشین شما نخوره .
وقتی هم میخواین روشن کنین و حرکت کنین , پا رو ترمز , پای دیگه رو کلاچ
دنده خلاص
استارت
دنده یک
پا روی گاز
کمی دستی رو میخوابونین
کمی گاز
دسته تا آخر خوابیده و همزمان گاز بیشتر و حرکت
این کارها رو باید آروم و بدونِ اشتباه اونقدر تکرار کنین تا مغزتون برنامه ریزی بشه و بره تو عقلِ باطنتون که کارها رو اتوماتیک انجام میده . اونموقع تبدیل میشه به یک عادت .
ارادتمند

eskan27
03-01-2014, 23:13
سلام به همه دوستان
يکي از شمع هاي ماشين من روغني ميشه وسه تاي ديگه نه
تا حالا نزديک 10 تا ميکانيک بردم هرکدومشون يه چيزي ميگن يکي ميگه از کاربراتشه يکي ميگه از رينگشه و .....
من سر درنميارم .
اول هم رزوه هاش روغني ميشه بعد 2-3 روز ميرسه به جايي که شمع جرقه ميزنه
روغن هم کم نميکنه
دود آبي خيلي کمي ديده ميشه ولي اگزوزش چرب نشده
موتورو 5 ماه پیش تعمیر کردم تا 1 -.5 ماه پیش خوب کار میکرد. قبل از تعمیر اصلا شمعها روغنی نمیشد نمیدونم میکانیک چه بلایی سرش آورد
ممنون ميشم از راهنمايتون

bijandarbari
03-01-2014, 23:51
سلام به همه دوستان
يکي از شمع هاي ماشين من روغني ميشه وسه تاي ديگه نه
تا حالا نزديک 10 تا ميکانيک بردم هرکدومشون يه چيزي ميگن يکي ميگه از کاربراتشه يکي ميگه از رينگشه و .....
من سر درنميارم .
اول هم رزوه هاش روغني ميشه بعد 2-3 روز ميرسه به جايي که شمع جرقه ميزنه
روغن هم کم نميکنه
دود آبي خيلي کمي ديده ميشه ولي اگزوزش چرب نشده
موتورو 5 ماه پیش تعمیر کردم تا 1 -.5 ماه پیش خوب کار میکرد. قبل از تعمیر اصلا شمعها روغنی نمیشد نمیدونم میکانیک چه بلایی سرش آورد
ممنون ميشم از راهنمايتون

سلام

ماشین چیه؟؟

اول چک کنید ، تو ناحیه اطراف شمع روغن ریزی نداشته باشه.( حفره ی روی موتور که شمع داخلش بسته میشه )
اگه از این لحاظ مشکلی نداشت تو مرحله بعد ، روغنی ، چرب و سیاه شدن یکی از شمع ها نشون میده که روغن داره وارد اون سیلندر میشه. حالا یا کاسه نمد سوپاپ نشتی داره ، یا رینگ روغن ضعیف شده.( در ضمن اگه روغن سوزی یکم شدید باشه ، دود آبی هم داره )
ممکنه با تست کمپرس معلوم بشه ، مشکل از رینگ روغن هستش یا کاسه نمد سوپاپ.( خود مکانیکا بلدن )
و اینکه مکانیک با تجربه یه گاز به ماشین بده متوجه میشه مشکل از کاسه نمد سوپاپه یا رینگ روغن

فقط تشخیص این که سیاه شدن شمع به خاطر روغن سوزی هستش یا احتراق ناقص میتونه شما رو به اشتباه بندازه.
اگه احتراق ناقص باشه ، نوک شمع فقط سیاه میشه.
اگه روغن سوزی داشته باشه ، نوک شمع چرب میشه و روی نوک شمع یک لایه جرم سیاه رنگ میگیره.

کلا تو این موارد یک مکانیک با تجربه میتونه تشخیص بده که مشکل از چیه.شما پیش مکانیکی که بهش اطمینان دارین برین.

ولی تو حالت کلی اگه دود آبی دارین روغن سوزی هستش.
وگرنه میتونه از روغن سوزی خفیف باشه یا احتراق ناقص. که به ترتیب انژکتور ها با دستگاه شستشو و چک میشن.کمپرس سیلندر ها اندازه گرفته میشه.موقع اندازه گیری کمپرس با روغن دون داخل سیلندر مورد نظرروغن میریزه.اگه فشار کمپرس اون سیلندر بالا رفت، رینگ اون سیلندر مشکل داره.

mahtapink
04-01-2014, 10:40
سلام
من مهر ماه یه 206 تیپ 2 خریدم که از اول یه مشکلی داشت که ما موقع خرید متوجه نشدیم اون موقع هوا گرم بود وقتی فقط ماشین رو روشن میکردم و میخواستم همون موقع دنده عقب از پارکینگ بیام بیرون دور موتور افت میکرد و ماشین ریپ میزد باید وایمیاستادم که ماشین کمی گرم شه دنده عقب برم که این مشکل با شروع فصل سرما خیلی بیشتر شد و تا حدی رسیده الان که گاهی دو بار یا سه بار استارت میخواد یعنی به محض استارت دور موتور میافته خاموش میشه دوباره ولی اگر همون لحظه یه پر گاز بیام و ماشین گرم بشه و بعد هم کم گاز باشم 30 ثانیه ماشین گرم میشه و دیگه خاموش نمیشه پیش دو تا مکانیک رفتم یکی گفته استپر و یکی دیاگ زده گفته دریچه گاز مشکل داره و نوعش هم تیپ 5 هست و باید باز کنیم ببینیم کجاش مشکل داره منم که ناوارد هستم میترسم الکی خرج بتراشن برای ماشین سوالم دو تا هست اول اینکه مشکل کدوم قطعه هست؟ و دوم اینکه یه مکانیک خوب و توانا و حلال بهم معرفی کنید توی تهران محدوده غرب اگر امکانش هست من کسی رو نمیشناسم متاسفانه متشکرم

mahtapink
04-01-2014, 11:25
یه مشکل دیگه هم اینکه ماشین روغن ریزی داره که به مکانیک نشون دادم گفت از جعبه فرمون هست مطمئنا و نیاز به تعمیر هم نداره هر چند وقت یکبار روغن بریز توش که کم نباشه چرا گفت تعمیر نمیخواد؟ یعنی واقعا هیچ ضرری برای ماشین نداره اخه پارکینگ رو کثیف میکنه حدودا تعمیرش چقدر هزینه بر میداره؟

eskan27
04-01-2014, 12:29
مرسی از راهنمایی تون
ماشین پراید هستش
دود آبی داره ولی باید دقت کنی تا دودو ببینی بازم میگم اگزوز اصلا چرب نیست. وقتی میزنم گاز دود آبی دیگه نداره
شمع هم شبیه این ([ برای مشاهده لینک ، لطفا با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ](4).JPG) میشه
اول از رزوه هاش شروع میشه تا میرسه به نوک شمع
انژکتوری نیست کاربراتی هست

rezauser
04-01-2014, 14:37
سلام
احتمالاً ماشینتون آب کم داره .

استاد . كاملا صحيح فرموديد. مشكل از كمبود آب بود. درب رادياتور خراب شده بوده و درست عمل نميكرده. يك دنيا ممنون

HOOSEIN 105
04-01-2014, 22:38
سلام دوستان
من امروز تو ترافیک متوجه شدم امپر اب ماشین (تندر90) از 4 تا رفت روی 7 تا . ولی من بی توجهی کردم تا که 5 دقیقه بعد یدفعه رفت تا اخر و چراغ دمای مایع خنک کننده هم روشن شد .
منم سریع زدم کنار و خاموش کردم .
دیدم شیلنگ رادیات زیر خودرو چند دقیقه پیش باز شده و تا قطره اخر اب بیرون ریخته .
به نظر شما احتمال داره سر سیلندر یا واشر سر سیلندر اسیب دیده باشه؟؟؟
اگه اره علائمش چیه که من از فردا چک کنم .
ولی من ب موقتا بعداز ریختن اب و رسیدن به خونه مشکلی تو موتور ندیدم . اما ترس دارم که خدایی نکرده واشر سر سیلندر اسیب دیده باشه . اخه 10 دقیقه بدون اب کار کردن خیلی زیاده........

محمد داود
04-01-2014, 23:22
سلام.به این راحتی موتور ال90 آسیب نمیبینه.ولی دست احتیاط سطح و رنگ روغن رو در چند روز اینده چک کن.با تعمیر کار هم مشورت کن.انشا... که مشکلی پیش نیومده.